PDA

View Full Version : Komunizmi, ēfarė ėshtė?


SmiLey
06-09-2010, 07:29
Komunizmi ėshtė njė filozofi jete antinatyrale, kundėr ligjeve tė natyrės, e dėnuar tė falimentojė, sepse ėshtė false me premisat logjike, e gabuar dhe pa themel nė arkitekturėn e ideve dhe fiksion imagjinate tė sėmurė.

Epistemologjia na mėson se ligjet e natyrės nuk janė tė barabarta me ligjet e shkencave dhe kurrė nuk venė nė akord me kėto; na mėson edhe se ligjet e shkencave nuk janė absolutisht tė vėrteta, por relativisht: 2+2 nuk bėjnė 4 as nė fizikė, as nė kimi. Nuk ekziston barazi absolute nė asnjė ligj tė jetės dhe tė natyrės (mendo inteligjencėn mendore njerėzore dhe shtazore).

Porse kjo mosbarazi jep barazinė harmonioze tė ēdo jete organike. Po tė prishim kėtė ekuilibėr, vemi nė gabim tė sigurt. Komunizmi, marksizmi, leninizmi janė tė dėnuar si njė utopi, nga tė gjithė heronjtė e mendimit tė shekujve tė 19-tė dhe tė 20-tė.Epistemologjia qė vjen si kritikė matėse: peshim distance nė tė katėr dimensionet e esencės dhe ekzistencės sė filozofisė sė shkencave, provon qė komunizmi, me brenda marksizmin, engelizmin, leninizmin, nuk ka bazat e nevojshme pėr t’u quajtur filozofi, sepse nuk paraqet asnjė strukturė aparati origjinal tė mendimit ndėrtonjės, por ėshtė vetėm njė spekulim idesh sofistike tė prejardhura nga baza false, subjektive dhe nga statistika tė pasakta dhe tė painterpretuara nė kohė tė caktuar, nė vend tė caktuar, nė funksion tė caktuar.

Kėshtu, komunizmi mbetet vetėm njė fushatė politike pėr atė kohė kur u konceptua, u shkrua dhe u pėrhap, nė njė popull tė prapambetur: anakronik pėr qytetėrimin perėndimor dhe teknologjinė moderne.Po tė kuptohet mirė Sooren Kierkegard, Martin Heideger, Jean Paul Sartre, Gabriel Marcel, Benedeto Croce –(pėr tė pėrmendur vetėm pak heronj tė mendimit) zbulohet mirė dhe shpjegohet qartazi dobėsia, sipėrfaqėsia, fjalamanėria, falsiteti integral i komunizmit, i cili, duke shkuar nėpėr shoshėn e logjikės sė lirė, reduktohet nė hime dhe nuk mbetet tjetėr, veēse njė novelė fiksioni e njė imagjinate tė dobėt, qė nuk respekton as ligjet mė tė thjeshta tė mendimit natyral (senso commune), pale ligjet e logjikės shkencore.

Statistika e komunizmit, qė jep pėrfundimin nė Mbivlerėn, ėshtė njė anėvėshtronjėse (unilaterale – tė njė ane tė interesit), ėshtė sipėrfaqėsore, pėrgjithėsonjėse, qė i vėshtron gjėrat nė pėrgjithėsi dhe jo nė analizė e nė veēantėsi, sikurse janė virtytet e Epistemologjisė, prandaj nuk ėshtė shkencore nė interpretimin gjenetik, duke mos pėrmendur qė nuk ėshtė as matematikisht e saktė. Materializmi ėshtė vetė njė filozofi gjysmake, sepse mohon ose harron, ose nuk sheh si i verbuar nga dukja dhe mirazhet aspak vlerat e instinktit, intuitės, imagjinatės, evolucionit krijues tė neuro-transimterve femra, qė, me njė fjalė, me njė term teologjik, quhen SHPIRT, vlera, aktivitete mendore tė jetės ndjenjėse (sensibiliteti krijonjės) qė kanė krijuar qytetėrimet (21 sipas Toynbee) dhe sidomos qytetėrimin e 21-tė euro-amerikan. Po tė zbresim nga materializmi i gabuar nė interpretimin materialist tė historisė, atėherė gabimet e Komunizmit zmadhohen shumėfish nė teori, derisa arrijnė aberracione mendore nė praktikė, si njė shkėmb me borė, qė, duke u rrėzuar nga mali, duke u rrukullisur, mbledh borė tė re dhe bėhet aq i madh sa mė shumė distancė udhėton tatėpjetė. Pėr tė provuar kėtė tė vėrtetė, nuk ėshtė nevoja qė njeriu tė jetė as filozof, as epistemolog, mjafton t’i hedhėsh njė sy Historisė sė Shkencave, pėr tė parė e kuptuar qė qytetėrimin nuk e kanė krijuar masat proletare, porse e kanė krijuar gjenitė individuale me dritė truri mbi normale.

Kjo ėshtė njė nga padrejtėsitė e Natyrės, qė nė funksion tė dinamikės, siē ėshtė netropia nė fizikėn e nxehtėsisė sė pakthyeshme, qė ėshtė Drejtėsia e Shenjtė, e cila formon ekuilibrin dhe harmoninė e Pėrparimit. Vini njė milion proletarė bashkė pėr njėqind vjet imagjinarė, nė kazerma studimi dhe pritni qė ata tė shprehin njė sistem filozofik ose njė krijim shkencor si telefoni i Belit, penicilinėn e Flemingut, ose ligjet elektromagnetike tė Ajnshtajnit. Pritni qė masat proletare tė pėrparojnė (jo qė tė krijojnė) teknologjinė moderne. Pritni qė ata bashkė tė shkruajnė njė poezi; poezi, jo himne diktatorėve qė u ngjajnė kakarimave tė patave natėn kur e ndiejnė dhelprėn pėrreth qymezit… Po tė vemi nga Komunizmi si filozofi agnosticiste qė polli (dėshtoi) Marksizmin dhe Engelizmin si teori ekonomike dhe politike dhe nga kjo fazė mendoni, tė shohim nė praktikė, marksizmin si aparat shteti, do tė gjejmė nė praktikė falsitetin e teorisė, nė falimentin e trishtuar konkret.

Brenda gjatė 70 vjetėve, ashtu si prova laboratorike me mė shumė se treqind milionė derra tė Guinesė ose minj tė butė, ky regjim e pruri tė gjorin popull rus nė mjerimin ekonomik mė tė tmerrshėm qė njeh historia universale, duke mos pėrmendur kėtu degjenerimin mendor, moral dhe fizik. Gorbaēovi tha: “Komunizmi falimentoi nė misionin e tij historik: nuk kemi sapun nė spitale qė tė lajnė duart mjekėt, nuk kemi bukė nė vatėr, nuk kemi njė buzėqeshje miqėsore nė popull…”. Kur kapitalisti i vėrtetė dhe i lirė vete nė shtrat, nuk e zė gjumi, duke menduar disa orė se si ai tė pėrmirėsojė fabrikėn e tij qė kjo tė prodhojė prodhime mė tė mira e mė tė lira. Nuk ka rėndėsi fakti qė kėtė sakrificė e bėn pėr interesin e tij financiar, sepse ai nuk do tė shpjerė nė varr ose nė qiell thesarin e tij pėr tė blerė njė apartament luksoz nė Parajsė, por ka rėndėsi shqetėsimi, kėrkesa, rropatja etj., pėr pėrmirėsinė, pėrparimin qė ai bėn nė shėrbim tė shoqėrisė njerėzore.

I dimė tė gjitha tė metat e Kapitalizmit, porse kėto tė meta janė aq tė vogla dhe aq tė kollajshme pėr t’i korrigjuar qė t’i pranojmė pėrkohėsisht, derisa me njė proces evolutiv tė arrijmė nė ligje mė tė sakta qė tė rregullojnė marrėdhėniet mes punės e kapitalit, siē po ndodh nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės sė Veriut, nė Kanada dhe nė Europėn Perėndimore. Po tė zemėrohemi pėr tė metat e kapitalizmit dhe tė hidhemi nė ekstremin e kaosit komunist, vemi kundėr ligjeve tė natyrės, sepse ata kapitalistė dhe ky sistem e bėnė Amerikėn nė 100 vjet shtetin mė tė fortė nė botė, popullin mė tė lumtur nė botė, teknologjinė mė tė lartė nė botė dhe vendin fatbardhė, sa qė tė quhet Vendi i Perėndisė = God’s Country.

Tė refuzosh kapitalizmin e demokracive pėr tė metat e tij, ėshtė njėlloj sikur njė vashėz refuzon tė martohet me njė djalė me cilėsi mendore, shpirtėrore, morale ose punėtore, sepse djali ka flokėt e kuq, ose sytė tė verdhė, ose hundėn e madhe! Marksi “gjenial” parashikoi qė sa mė shumė tė pėrparojė teknologjia, aq mė shumė vobegėsi do tė kenė popujt, sepse punėtori do tė zėvendėsohet me makinėn automatike… dhe tani ne shohim qė ndodhi e kundėrta: nė vendet mė tė pėrparuara nė teknologji (SHBA, Europa Perėndimore) masat proletare kanė standard jetese mė tė lartė. Nė kėto vende masat proletare kanė, sipas rastit, prej 20-30-40 pėr qind kursime bankare, shtėpi dhe makinė moderne dhe siē tha Gorbaēovi: “punėtori amerikan ka konfort mė tė mirė se unė qė jam kryetar shteti”. Si konsekuencė e gabimeve, tė metave dhe falsiteteve tė filozofisė marksiste, shtetistėt komunistė edhe sikur tė ishin gjeni (gjė qė s’ka ndodhur deri mė sot, sepse nė kėtė rast do tė hiqnin dorė nga UTOPIA)janė tė detyruar tė falimentojnė siē falimentuan tė gjithė nė botė, sepse nuk e kanė fajin ata 100 pėr qind, porse e ka fajin TEORIA, e cila e ka mikrobin e kancerit nė bėrthamėn e farės sė saj.

Ky kancer fare nė teori forcohet nė praktikė, si ēdo farė tjetėr ideje ose organike dhe jep rezultatin e saj. Kėshtu qė shtetistėt komunistė, pėrpara falimentit politik, ekonomik, shoqėror, shkencor, artistik, pėrpara frikės sė popullit tė deziluzionuar e tė zhgėnjyer, transformohen nė tiranė (satrapė, kasapė, gjaksorė, cinikė) dhe, pėr tė shpėtuar lėkurėn e tyre dhe tė klikės, krijojnė policinė sekrete, e cila bėhet aparati mbishtetėror; shteti rrėgjohet nė njė aparat burokratik, qeveria rrėgjohet nė njė zyrė ekzekutive si njė kryepunėtor dhe tė tėrėn nėn tmerrin e Tiranit, ky nėn tmerrin e vetes sė tij, qė jep si pasojė eliminimin fizik tė ēdo njeriu mendonjės, qoftė ky edhe shoku i tij.Roli i policisė sekrete ėshtė zhdukja e vlerave mendore dhe morale, e mendimit tė lirė, sepse kėto vlera pėr ligje natyrore i pėrkasin idealit antirobėri, qoftė dhe jo liri perfekte.

Ku dhe kur ndonjėherė nė histori kemi bėrė pėrparim e mirėqenie ekonomike, politike, mendore nė regjime tiranike? Nė gjysmėn e parė tė shekullit XX, Historia, qė ėshtė bija e Politikės, pranoi tė vėrtetėn e madhe qė Italia, Gjermania dhe Japonia kishin tė drejtė pėr luftėn qė shpallėn, sepse nuk kishin mjaft “tokė” pėr tė ushqyer popujt e tyre as me bukė thatė. Filozofia e Historisė dhe Epistemologjia provuan qė me po atė tokė tė vogėl, kėta popuj jetojnė 200 % mė mirė me demokraci, sesa kur patėn koloni dhe jetonin nė mizerje, duke u shtuar pas Luftės sė Dytė popullsia afėr 42% nė Itali, 38% nė Gjermani dhe 31% nė Japoni. Engelizmi (ose Socializmi Shkencor) ėshtė njė teori ekonomiko-shoqėrore anakronike dhe utopike, qė gabimisht pretendon tė pėrkufizojė dhe tė caktojė ligjet qė do pjellin Kodet e legjisluar nė mes kapitalit e tė punės. Falimentoi nė tė gjitha Legjislaturat e shteteve komuniste dhe popujt e Europės Lindore e Juglindore qė ishin mė tė pėrparuar se popujt e prapambetur tė Bashkimit Sovjetik (njė Babiloni racash, besimesh, gjuhėsh, traditash etj.) e kuptuan shpejtazi pas pak vitesh robėri komuniste-ruse, p.sh.: Hungaria, Polonia, Balltikėt, Gjermania Lindore, Ēekosllovakia (dhe Jugosllavia e akrobatit majmun Josif Broz Tito), porse nuk dilnin dot mė nga thonjtė e Moskės.

Me zhvillimin e teknologjisė moderne nė vendet e lira, punėtorėt qė kanė tri koqe nė karroqe, transformohen nė aksionistė tė industrisė, tregtisė, duke kursyer dhe blerė aksione nė bursat e vlerave tregtare. Sipas statistikave, nė SHBA ka, sipas shteteve 15-20-30 deri 42% tė punėtorėve aksionistė (pjesėtarė pasurie) tė grupeve konglomerate kapitaliste; nė Europė statistikat tregojnė mė pak pėrqindje punėtorėsh tė kapitalizuar, megjithėse, ironikisht, Europa Perėndimore ka legjisluar relacionet nė mes tė punės e tė kapitalit mė nė favor tė punėtorit, sesa janė nė SHBA.

Provė e kėsaj tė vėrtete ėshtė fakti qė nė vendet e lira popujt dhe masat punėtore pėrbėjnė turizmin mė pasanik tė botės. Shifrat e statistikave duken tė pabesueshme: nga SHBA fluturojnė nė tė gjitha kontinentet 58% punėtorė amerikanė. Nė Europė, vitin e kaluar hynin nė Itali dhjetė milionė automobila nė javė nga veriu e verilindja; por mė impresionante janė shifrat qė vetė italianėt dilnin nga veriu me 6 deri 8 milionė automobila nė javė dhe niseshin nga veriu i Italisė pėr nė jug 8 deri 10 milionė automobila nė javė. Shumica e kėtyre janė “proletarė”, sipas termit marksist. Leninizmi ėshtė njė kopje e keqe e kėtyre tri teorive: Komunizėm –Marksizėm –Engelizėm qė, transformuar nė platforma politike – administrative dha si rezultat gabime, falimentime dhe llahtare mė tė shproporcionuar, sesa e parashikonin sociologėt, psikologėt, shtetistėt e lirė tė Europės Perėndimore dhe amerikanė; jo vetėm pruri vobegėsinė ekonomike lindore deri nė uri buke, por shtypi dhe zhduku vlerat morale, intelektuale, shpirtėrore, sa miliona njerėzish nuk prodhuan dot as shkrimtarė, poetė, as teknologė gjatė 70 vjetėve nė rusi, 50 vjetėve nė Europėn Lindore e Juglindore. Shih statistikat e Ēmimeve Nobel, shih teknologjinė ruse, industrinė e rėndė, industrinė e lehtė. Mundohen vetėm tė vjedhin me anė tė spiunazhit formulat fizik-kimike tė luftės, si energjinė nukleare etj. Hrushovi tha se kemi nevojė tė mėsojmė nja dhjetė vjet nga amerikanėt pėr tė arritur tė prodhojmė ushqimin e nevojshėm nė agrokulturė, industri, konfort dhe u impresionua kur pa njė fermė, ku njėqind mijė pula lėshuan vezėt kur dėgjuan sirenėn-urdhėr.

Stalinizmi, kopje e keqe e leninizmit dha atė pėrfundim qė dimė: statistikat qė dha Hrushovi thonė qė nė vitin 1950 ekzistonin nė Rusi 219 fusha pėrqendrimi, afėr 40 milionė njerėz kryenin punė tė detyruar, 8 deri 12 orė nė ditė punė, pa pagesė, me ushqim nėn 600 kalori nė ditė. Po tė mendojmė qė, pėr tė ushqyer kėto pellgje me elementė njerėzorė, gjatė 50 vjetėve, duke zėvendėsuar tė vdekurit me tė gjallė tė rinj, me “fajin” qė ishin mendonjės tė lirė, ose pa faj, me artimetikė tė thjeshtė, pra, numri i atyre viktimave tė gjora i kalon 90.000.000 (nėntėdhjetė milionė frymė). Po tė zbresim nga Stalinizmi me njėfarė rrethi njerėzish kompetentė tek tirani i vogėl i popullit tonė dhe nė 14 grupet etnike tė Europės, pas Perdes sė Hekurt, do tė gjejmė njė nga pikturat mė tė shėmtuara tė komunizmit dhe tė komunistėve qė administruan 45 vjet tė mjerin popull shqiptar: uri buke, robėri aziatike parakristiane, terror nazist, degjenerim fizik e moral, zhdukje tė vlerave morale shqiptare: Besė, Nder, Burrėri, Dinjitet – Pudor – Drejtėsi – deri gjykimin logjik.

Kanė vdekur njė pėrqindje shqetėsonjėse e njerėzve nga Azeimer Disease (ēmendje, humbje kujtese dhe ndėrgjegjeje) qė njeriu vegjeton si njė bimė deri sa vdes, pėr mangėsi ushqimi. Duket e pabesueshme qė tirani vocrrak dhe xhandarėt e tij kanė depozituar nė bankat e Europės miliona dollarė nė po atė kohė kur vdisnin foshnjat nga tuberkulozi pėr mungesė antibiotikėsh e tė tjera, dhe populli vdiste pėr bukėn e gojės dhe vlerat morale e intelektuale nė atdheun tonė tė gjorė, ose jetonin nė anonimi, nė terr, shurdhė, qorra dhe memecė, ose vdisnin nė burgje, ose nė plumb e litar, ose pasi konvertoheshin nė kufoma ambulante, mbaronin nė pleh. Ana tjetėr e medaljes ėshtė tallja cinike ose ironia e fatit qė ka akoma, disa Iliro-Thrakė mendjetredhur ose ndėrgjegje shterpe qė mbahen pėr pėrparim tė Epokės sė Tmerrit, sepse u vunė disa tuvulla pėr mure, u shtruan disa udhė qorre, u ndezėn disa llamba elektrike ose u shpuan disa vrima nė dhe pėr tė nxjerrė metale e minerale gjatė afro gjysmė shekulli pune me 10 dollarė nė muaj rrogė.

Nė SHBA rroga e punėtorit tė thjeshtė fillon me 3.75 dollarė nė orė, ligjėrisht, porse nė realitet nuk ekziston punė qė tė mos paguhet prej 10 dollarė nė orė deri 37 dollarė nė orė. Ata mendjemykur tė gjorė shohin vetėm prapa, duke e krahasuar epokėn e Tmerrit me atė tė shkuarėn, porse nuk kanė mendjen femėr t’u pjellė imagjinata se ē’do ish bėrė nė Shqipėri brenda 47 vjetėve me njė shtet-shtet, me njė fuqi legjislative europiane, me njė qeveri demokratike moderne, me njė brez rinie tė shėndoshė, nė njė vend tė Europės, prej ku me ajėr, me tokė ose me det, nė pak orė arrin nė Romė, Paris, Londėr, Berlin, duke pasur atdheu ynė klimėn mė tė mirė tė botės, me njė sasi tė lumtur rezervash tė nėndheut nė metale e minerale; qė ėshtė toka ose shprehja gjeografike mė e pasur e botės, po tė marrim nė konsideratė proporcionin me vendet e tjera; vajguri, ēimento, krom, flori (ar) etj. Pėrpara panoramės gjeopolitike, ekonomike e shoqėrore – fetare, psikologjike, morale, shpirtėrore, njė shqiptar qė njeh jetėn nė botėn e lirė, po tė mendojė shumė fatin tragjik tė kombit, ose sėmuret, ose prishet nga mendtė, ose vdes nga dėshpėrimi, po nuk pati fuqi vullneti tė mbijetojė si nėna pas vdekjes sė djalit tė vetėm qė e rriti pa baba. Pėrndryshe, duhet tė ketė lindur njeriu me ndėrgjegje tė fshehur nėn lėkurėn e elefantit, qė tė mos ndiejė as gėzimin e pėrkėdheljes, as kėrbaēin qė rreh. Ėshtė ligj i natyrės qė mediokriteti bashkohet kundėr gjenive dhe fiton mbasi ėshtė shumica: Sokrati, Krishti, Galileo Galilei, Xhordano Bruno, Martin Luteri, Savonarola dhe legjione martirėsh, nė tė gjitha kombet, nė tė gjitha kohėt. U duk me kohė qė komunizmi dėshtoi nė ligjin e tij dhe nė palcėn e lėndės sė tij qė kur u provua qė nuk mundi dot tė edukojė breza marksistė as nė Europė, as nė Amerikėn Latine, as nė Azi.

Pėr kėtė arsye diktatorėt komunistė kur e ndien qartė qė ideja nuk zuri rrėnjė dhe nuk pati vazhdim, s’kishin udhė tjetėr veēse tė formonin shtet policesk, me njė polici sekrete tė zgjedhur pėr karakteristikat tipike tė punės qė do tė kryenin: besnikėri tė paskrupullt, tė pa vlerash morale, gjaksore, mentalitete tė mbyllura qė veprojnė qorrazi nėn urdhrat e njė diktatori ose tirani, pa ligj, pa rregullore, pa pėrgjegjėsi. U pezulluan tė gjitha ligjet njerėzore dhe, si konsekuencė, njeriu arrestohej, burgosej, internohej, vritej dhe zhdukej pa asnjė justifikim, pale mė arsye. Nė njė proces evolutiv, Policia Sekrete u bė vegėl e domosdoshme e tiranit, sepse sa mė shumė krime bėnte tirani, aq mė shumė armiq shtoheshin, aq mė shumė tirani kish nevojė pėr atė. Kėshtu, Policia Sekrete nė tė gjitha regjimet komuniste u bė Fuqi Mbishtet. Nga ana tjetėr, edhe Policia Sekrete kish nevojė pėr tiranin, kėshtu qė Qeveria dhe tė gjitha organet e shtetit zbritėn nė shkallė ligjore, duke u konvertuar nė zyra burokratike nė shėrbim tė Policisė Sekrete.

Gjenocidet e Policisė Sekrete nė tė gjithė botėn kanė vrarė mė shumė njerėz tė vlefshėm e tė pafajshėm, sesa vrau Lufta e Dytė Botėrore. Sipas gradės sė kulturės sė popujve dhe sipas peshės specifike tė qytetėrimit tė secilit, nė kėtė graduacion iu desh popujve tė kuptonin Falsitetin e Komunizmit. Popullit rus dhe kombėsive heterogjene tė Rusisė Sovjetike iu deshėn 70 vjet; Europės Lindore dhe Juglindore 30 vjet, Kinės 40 vjet dhe ende s’e ka kuptuar mirė; Kuba pas saj; Italisė 3 vjet; Francės njė ditė; Anglisė njė orė; SHBA kurrė nuk i pėlqeu dhe as qė e vuri nė bisedim. Epistemologėt mendojnė qė vetėm mentalitetet e prapambetura pranojnė qorrazi si solucion tė vetėm dhe tė vetmen udhė shpėtimi nga ēdo tirani ose kolonializėm komunizmin. Duke qenė komunizmi, pėr natyrė tė tij, njė ideal absurd dhe kanceroz, nuk mund tė japė tjetėr rezultat veēse: ateizmin, absurditetin, korrupsionin, imoralitetin, tradhtinė, degjenerimin, depersonalizimin, vdekjen e tė gjitha vlerave mendore, morale, shpirtėrore.

Ky proces evolutiv negativ ndodh, sepse njė ligj gjenetik i natyrės provon qė, kur duam tė bashkojmė, tė shartojmė ose tė martojmė elementė heterogjenė me elementė homogjenė, njė nė shtatė ka shans qė tė na japė si konkluzion elementė tė njė kategorie tė pastėr, qoftė heterogjene, qoftė homogjene. Ky ligj ėshtė 100% i provuar nė pemė, nė kafshė, nė insekte dhe mė mirė nė njerėz. Prej kėtu, nė sociologji (shoqėri njerėzore tė organizuar), prej kėtu nė Shtet dhe organet e tij. Psikologjia luan njė rol kryesor, pėrveē biologjisė dhe raca, gjuha, tradita, besimi e zakonet janė pėrvojė nga do tė rrjedhin konsekuencat. Nė shoqėrinė shqiptare tė mesit tė shekullit XX patėm njė formulė kimike elementėsh tė ndryshėm tė pabashkueshėm: a) pėr mentalitetin; b) kulturor; c) fetar; d) ekonomik; e) nivel inteligjence natyrore; me ndėrhyrjet dhe presionet e jashtme: a) Traditat turko-bizantine; b) embrione sllave, greke, latine; c) influenca politike dhe ideologjike fashiste, komuniste. Nė kėtė kazan, ku po valonin elementė heterogjenė, duhej tė gatuhej brenda njė ide hegjemone, qė tė dilte gjella: KOMUNIZĖM.

Pėr fat tė keq tė kombit shqiptar, udhėheqėsit komunistė ishin tė gjithė njėqind pėr qind tė huaj, tė panjohur dhe tė panjohshėm me filozofinė e shekullit XX dhe me Ekzistencializmin qė shpjegon esencėn dhe ekzistencėn, gjenin dhe eksperiencėn, tė vetmet vlera tė ndėrtimit tė njeriut dhe, pėr konsekuencė, tė shoqėrisė njerėzore dhe Shtetit. Pas kancerit tė ideologjisė komuniste shtoheshin tė tjera sėmundje, qė vinin nga padituria e drejtonjėsve tė Partisė Komuniste, duke filluar qė nga udhėheqėsi; njė student i falimentuar nė studime, pa asnjė kulturė qoftė dhe sipėrfaqėsore, deri te shokėt e tij qė ishin studentė tė falimentuar qė nė fillore e shkolla tė mesme, elementė negativė, Zero absolute pėr procesin filozofik konstruktiv.

Mbi gėnjeshtrėn nuk mund tė ndėrtohet kėshtjellė. Atė qė natyra s’ta jep, salamanka (Salamanka qe i pari Universitet) nuk ta jep dot hua dhe, kur s’ke as natyrėn, as salamankėn, je i detyruar tė falimentosh, thotė njė proverb spanjoll. Si rrjedhim: nga njė ideologji kanceroze e pėrqafuar nga elementė sifilitikė, tuberkulozė, xhahilė, gjaksorė, tradhtorė, aventurierė, ē’rezultat do tė pritej? (Kėtė studim e kam bėrė qė nė vitin 1954, nė librin tim “Lumenjtė zbresin tė kuq”, (LOS RIUS BAJAN ROJOS), botuar nga Editoriali ULTRAMAR - SPANJOLL-ARGJENTIN; qė tani vonė gazetarėt e kėtyre vendeve, duke ekzagjeruar (siē ėshtė mentaliteti i gazetarit) e kanė mbiemėruar “Libri Profetik”). Pėrveē kėtyre faktorėve negativė heterogjenė, tė sėmurė e tė paditur, vjen si konsekuencė fatkeqėsia e ligjit kimik tė Pasterit “Origjina e mikroorganizmave” dhe ai i Mendelit nė pemė “Gjenet” dhe ai i August Compte nė Sociologji. Ē’ndodhi si konsekuencė nė shoqėrinė tonė njerėzore tė viteve 1939-1945? 1) Pati pothuaj krejtėsisht komunistė qė nuk njihnin Filozofinė e lirė dhe askush Epistemologjinė. 2) Pati pothuaj krejtėsisht komunistė qė nuk njihnin aspak Komunizmin e pėrfaqėsuar nga Marks, Engels, Lenin. 3) Pati pothaj krejtėsisht komunistė qė nuk njihnin kritikėn amerikane tė Ideologjisė Marksiste. 4) Pati komunistė qė nuk interesoheshin tė dinin, as qė do mund tė dinin se ē’ishte Komunizmi as nė praktikė, pale nė teori; ky grup i fundit (i katėrt) pėrbėn masėn e tėrė udhėheqėsve luftarakė ose lapurakė. Nė pati nė gjirin e partisė ndonjė djalė (me aq sa mund tė dinte njė djalė i ri nė atė kohė, qoftė mjek, oficer, mėsonjės) kjo klasė njerėzish tė vlefshėm pėsoi njėrėn nga dy alternativat: ose plumbin, litarin, burgun, ose u vu mė njė anė si i tredhur apo amorf.

Fatkeqėsisht, edhe ana tjetėr e medaljes nuk kish njė formulė kimike mė tė mirė dhe tė ngjashme me tė parėn, me pėrbėrjen heterogjene – homogjene tė njėllojshme, me pėrjashtim tė pak tė rinjve qė kishin njė kulturė tė mjaftueshme sa pėr tė dalluar tė zezėn nga e bardha. Kjo ana tjetėr, demokracia, kish brenda viruse dhe mikrobe qė e shpinin nė falimentimin e idealit demokratik. Le tė mendohet nė bashkėpunėtorėt me tė huajt (ndonėse pakicė); mbeturina tė kalbura turko-bizantine nė hierarkitė anakronike: Kapitalistėt iliro-thrakė (MENTALITET) dhe aventurierėt, si dhe nė kategorinė e mėparshme. Mė sė fundi, ishin dy anėt po ajo… hallvė… e gatuar po me… ata elementė kimikė; me po atė fuqi centrifugale, fizike, me po ata numra, qė u ngjajnė aplikimit tė teorisė sė kuanteve, nė gatimin e energjisė nukleare qė do tė pėlcisnin si njė bombė atomike qė pėlcet brenda nė njė vatėr familjare, qė ish familja shqiptare e gjorė, si vėllavrasjet absurde. Kėtij konglomerati homogjen-heterogjen i ra pėrsipėr si njė mallkim a dėnim publik padituria, inkompetenca, sipėrfaqėsia mendore ose fati i zi, tė mbledhur tė gjithė nė trurin e sėmurė tė rakitikut Ruzvelt, i cili, i dėshtuar siē pati lindur, mendjetredhur, xhahil, sa njė dembel Stambolli, ra viktimė e buzėqeshjes cinike tė Stalinit dhe nė mes tė vodkės e haviarit nė Jaltė, ia dhuroi Europėn Lindore e Juglindore ēeēo Stalinit. Konsekuencė e kėtij vendimi, Radio BBC e Londrės me bukuroshin Tajar Beu, e anestezoi pjesėn e shėndoshė tė popullit shqiptar qė qėndroi spektator i ftohtė pėrpara tragjikomedisė sė kombit, duke pritur kush do fitojė, kur tė bjerė perdja e skenės sė fundit tė Dramės sė Kombit, pėr tė rrahur shuplakat ftohtėsisht nė njė duartrokitje: NERONIT.


Nė njė bisedim tė shkurtėr qė pata me filozofin frėng Zhan Pol Sartre, kur ky erdhi mik i thirrur i Universitetit ku unė mėsoja filozofinė e tij (si njė pjesė tė kurseve tė ekzistencializmit), ky mė tha: “Sa mė shumė i sinqertė, i vendosur, i zgjuar, trim tė jetė njė komunist – kryetar shteti, aq mė shumė gabime, aq mė tė pakorrigjueshme gabime, aq mė tė tmerrshėm gabime do tė bėjė, pa pasur tjetėr alternativė veēse krimit, pėr tė vazhduar nė udhėn e tij tė gabuar, i udhėhequr nga filozofia e gabuar marksiste-engeliste-leniniste”.Epitafė lapidarė?

Dėmi mė i madh qė i bėri popullit shqiptar komunizmi nuk ėshtė vetėm terrori, krimet, gjenocidi 1944-1945, burgjet 1945-1990, nuk ėshtė verbimi xhahil me deklaratėn ateiste, nuk ėshtė tradhtia vetėdashėse e paimponuar nga tė huajt, kundrejt historisė; jo. Dėmi mė i madh qė i bėri kombit tonė komunizmi ėshtė demoralizimi – degjenerimi – pluhurizimi – ēoroditja – mallkimi qė i bėri popullit shqiptar nė tru – nė nerva – nė tė gjitha shtresat e ndėrgjegjėsore Frojdiane, deri nė gjenin (xhinin), qė dhanė pėr pjellje, njė seri brezash shqiptarė me tė gjitha vlerat morale tė vdekura.

Nė panoramėn qė paraqet kombi ynė, nė kėta pesė vjetėt e fundit, kur deri diku u la i lirė tė thoshte kush ish, tė shihej nė pasqyrė sa i shėmtuar ish; tė analizohej nė laborator, gjeni – esenca dhe ekzistenca tė sėmura, nė kėtė panoramė, njėkohėsisht heroi-komike dhe tragjikomike, duket qartazi vdekja mendore, shpirtėrore, morale e popullit tonė shqiptar i njohur nga disa sociologė europianė:

Fillimi i radioterapisė dhe kimioterapisė Pėr tė shėruar popullin shqiptar nga kanceri i kuq, duhet njė proces intensiv dhe ekstensiv paralel: A) Radioterapi – kimioterapi dhe ndėrhyrje kirurgjike, rrėnjėsore, si pastrimi i trurit, nervave, gjakut, xhinit deri nė mikrozomin mė tė thellė. Faza e dytė ėshtė njė terapi higjienike, duke i larė trurin popullit nga kanceri i kuq me anė tė edukatės nė tė gjitha mjetet e saj: shkollat, librat, radio-televizioni, revista, gazeta etj. Duke pastruar bibliotekat nga leukemia qė i mbulon dhe duke rimbushur bibliotekat me libra tė qytetėrimit euro-amerikan: filozofi-sociologji – epistemologji – me kurse mbi filozofinė e historisė, diplomacisė – shkencave. Me interpretimet tė besimeve, p.sh., Gabriel Marcel – Journal metaphysique. Pėr vazhdim natyror mė pastaj shkencat – teknologjia. Tė gjithė kėta faktorė mund tė imponohen nga qytetėrimet e shėndoshė qė kanė dhėnė pėr rezultat – lumturinė e njeriut.

Populli shqiptar duhet tė njohė sinqerisht gabimet e tij dhe si pėrfundim tė njohė veten e tij; ta vendosė veten e tij nė pikėn e trajektores sė ekzistencės sė tij; tė rindėrtojė ndėrgjegjen e tij, tė njohė kimikisht mikrobet e tij, t’i vdesė kėta dhe tė zėrė udhė tė re, me njė ideal tė ri, pėr njė demokraci tė sinqertė, pėr njė jetė tė re, besim nė Zotin, besim nė historinė fatmadhe tė tij, besim nė vlerat morale, besim nė veten e tij, pėr t’i hapur udhėn e re Historisė Kombėtare, sa mė shpejt, pėrndryshe, do tė humbasė akoma 50 vjet tė tjerė, nė njė lėkundje tutje-tėhu; njė ēap para, dy ēapa prapa. Po qe akoma i aftė, i sėmuri tė ngrihet nė kėmbė (jo si kufomė ambulante, po si hero), atėherė lind shpresa qė nė njė ditė tė afėrme tė mund tė zėrė vendin qė i pėrket, si njė popull historik, nė qytetėrimin europian dhe nė shoqėrinė e kombeve. Le t’i lutemi Zotit pėr kėtė mrekulli!

Beaute
06-09-2010, 13:34
...eshte nje politike, menyre te te menduarit dhe ideologji se si shoqeria duhet te punoje dhe te organizohet.
Komunizmi eshte nje lloj socializmi qė thote se nuk duhet te kete as klasa shoqerore as shtet.

Ne patem fatin te mos e perjetojme kete periudhe..do ishte mire te komentonin me mire disa qe e kan jetuar disi..po mund te shtoj qe ka lene shum pasoja ..qe sot ky vend po i vuan , e do vazhdoje dhe per shum kohe.. dhe ne memorie kane ngelu vetem disa kujtime te hidhura si..

Njerez qė flitnin kunder qeverise dėrgoheshin nė burg ose tė vriten.

......po do shtoja meqe dhe e kam te qarte e te sigurte ketu ku jetoj ne disa vende demokratike sot partitė komuniste i kane aktive, si per shembull ne France , Itali e Indi.

busavata
07-09-2010, 00:02
ne fillim komunizmi ishte shumė i mirė , i liroi popujt e ndryshem nga feudalizmi pastaj ma vonė edhe nga nacizmi , ju dha te drejta edhe pak pasuri shtreses se varfun popullore ... ma vonė filuan udhėheqsat politik qe ta ndryshojn .... vetemse per ti ruajtun pozitat dominuse qe i kishin...filluan ti vrasin e masakrojnė intelektualėt edhe njerėzit e pa fajshem ...duke u mundue qe friga te jet mbrojtje e tyre .. por deshtuan...

Vlonjati
31-12-2010, 23:38
-Ky lexioni qe thote kjo per komunizmin eshte nje deshmi autentike se kur njeriu eshte i mbushur me skrupuj urejtje ..-------eshte kafsha me e eger qe ka krijuar nena natyre--------- dhe nga ana tjeter tregon se mediokrit perdorin gjithmone Injorancen e tyre si nje Argument per te sulmuar dicka qe nuk ju pelqen dhe per te cilen nuk e kane haberin fare , dhe ne kete rast nuk e kane haberin fare se cili ishte qellimi i komunizmit -----------------

-----------Komunizmi ka si parim te tij kryesor Barazine e Njeriut -----dhe natyrisht do deshtonte sepse ishte shume i parakohshem dhe tjetra eshte se ndersa predikonte barazine ,------- nuk i lejonte edhe kundershtaret e tij te kishin shance te barabarta por perdorte dhunen ndaj tyre,pra ndoqi ruge te gabuara ne Ekonomi dhe ne maredheniet midis klasave te ndryshme te shoqerise -
-----------Por duke perdorur dhunen ndaj kundershtareve te tij politike Komunizmi dilte nga natyra e tij e Barazise, dhe vellazerise se njerezve midis njeri tjetrit , pavaresisht se cfare kishe qene ti me perpara-----------dmth difekti i tij ne maredheniet me njerezit ishte lufta e klasave
---------------Por te thuahs qe komunizmi ashte anti- natyral--kjo eshte gjeja me e papranueshme qe mund te thuhet --sepse KOMUNIZMI PREDIKON BARAZINE ----
--------Dhe duke predikuar barazine komunizmi esht ne te njejten ritem edhe me librat fetare te cilat thone se para zotit njerezit jane te gjithe njelloj-----------
-
--------Komunizmi kishte qellime Humane sepse ai kishte si qellim te tij Mireqenien ,vellazerimin dhe Barazine e njerezve por ruget qe ndiqte i kishte te gabuara --ndaj dhe deshtoi ne ekonomi dhe degjeneori ne dhune ....----------

Meri
02-01-2011, 15:30
Predikim....utopi....demagogji...E c`rendesi ka teorikisht se cfare eshte Komunizmi ?!

Shkaterrues....rrenues....mbytes...vrases....Ja efektet e tij ne perpjekjet Praktike !

Jolene
02-01-2011, 16:07
Nuk di shume gjera.... por di qe, la mbrapa te paret tane....

Meri
02-01-2011, 16:52
Une mesova qe ndau njerezit per se gjalli.... andej e ketej kufijve........

Mandi
02-01-2011, 16:54
Njė shoqėri pa klasa dhe pa shfrytėzim. Nuk ka njė instrument shtetėror qė mund tė pėrdoret nga njėra pjesė e shoqėrisė pėr tė mbajtur nėn kontroll dhe pėr tė shfrytėzuar pjesėn tjetėr. Nuk ka nevojė pėr ushtri apo pėr forca policie. Nuk ėshtė e nevojshme pėr tė shkėmbyer prodhimin me para pėr ta pasur. Shoqėria ekziston nė bazė tė parimit: Nga secili sipas mundėsive, gjithsecili aq sa i nevojitet.

Pėrkufizim i gabuar: (qė besohet nga tė gjithė por qė ėshtė krejt i pavend)

• Sundimi i shtetit nga njė parti e vetme nė njė sistem mono-partiak qė shtyp ēdo lloj forme opozite. Kontrolli i ekonomisė nėpėrmjet centralizimit. (Shembuj tė kėtij pėrkufizimi tė gabuar: Shqipėria komuniste, Ish Bashkimi Sovjetik, Kina, Kuba, Koreja e Veriut, etj.)

Ku ka ekzistuar komunizmi?
Asgjėkund. Komunizmi, nė kuptimin e njė shoqėrie pa klasa dhe pa shfrytėzim nuk ka ekzistuar asnjėherė.

Fjalėt "Komunizėm" dhe "Socializėm" keqpėrdoren jo rrallė pėr tė pėrshkruar njė shoqėri e cila hidhet nė revolucion popullor pėr tė hedhur nga pushteti klasėn sunduese dhe imperializmin e huaj, si dhe ku marrėdhėnia me pronėn dhe cilėsia e jetės sė masave ndryshon nė mėnyrė rrėnjėsore. Kėto revolucione popullore meritojnė mbėshtetje pėr t'i bėrė ballė sulmeve imperialiste. Megjithatė, ėshtė e nevojshme qė tė bėhet dallimi kolosal mes kėtyre revolucioneve popullore dhe sundimit tė klasės punėtore.

alem_de
02-01-2011, 17:40
Komunizmi eshte nje Utopi,ku nuk finksionon as gje.Po te ishte sistem i mire do ta kishimm vene ne jete ne gjermanet.Se ne e kemi shpik (K.Marks)

Meri
02-01-2011, 17:44
Me habite alem_de.Nese e ka thene Marksi kete....!!!, ........po me "urėn" ca pati ai ?!"


:p

alem_de
02-01-2011, 22:26
Me habite alem_de.Nese e ka thene Marksi kete....!!!, ........po me "urėn" ca pati ai ?!"


:p

Me fal se nuk e kuptova (po me uren ca pati ai).Te lutem shume me sqaro.

dbh
02-01-2011, 22:40
Ore, po sa shume inat e paskeni komunizmin bre! Komunizmi eshte nje filozofi socjale e ekstremit te majte, dhe si cdo ekstrem eshte i demshem per njeriun.

Do doja te nenvizoja qe fajin na e kan gjermanet, dushmanet, se ata na e sollen edhe komunizmin edhe fashizmin. Gjermanet duhet te vazhdojn te prodhojn Mercedesa dhe ta lene menjane filozofin sepse kan treguar qe nuk jan te zotet ne filozofi.

Pra, sic jua shpjegonte Qazim Mulleti katunarve faxhizmin, si hallve me shume sheqer, po ashtu jua shpjegonte edhe Enveri komunizmin. Ndryshimi i vetem ishte se Qazimi merte per shembull topin e hallves, kurse Enveri lugen e floririt per ta ngrene... dhe e ngreni populli shqiptar sa krahu!!!! :D

Ps. Alem, gjermon je ti mer lal, si Marksi? Jo se kshu n'shkrim nuk ke shume theks. Une po t'isha moderator do te kisha perjashtuar nga forumi! :D

Meri
02-01-2011, 22:48
Me fal se nuk e kuptova (po me uren ca pati ai).Te lutem shume me sqaro.

alem_de te "detyrohem " nje shpjegim :

"po me urėn ē`patėn" eshte nje batute filmi qe perdoret rendom ne momente humori....Po i bie shkurt qe te dale gjate :P
ideja ne ket rast eshte : Ky Marksi qe e shkrujti ne veprat e tij me kapake te rende...e me shume teori...mire qe i thurri e i thurri bukur... por belanė e la pas...ama!
per me shume, s`te le radhe dbh -pis-se e shpjegoi shumeee shkurt.

USA NR1
02-01-2011, 22:54
Komunizmi eshte nje Utopi,ku nuk finksionon as gje.Po te ishte sistem i mire do ta kishimm vene ne jete ne gjermanet.Se ne e kemi shpik (K.Marks)

si po shihet edhe Demokracija po deshton :d:d

Vlonjati
02-01-2011, 23:52
Ore, po sa shume inat e paskeni komunizmin bre! Komunizmi eshte nje filozofi socjale e ekstremit te majte, dhe si cdo ekstrem eshte i demshem per njeriun.

Do doja te nenvizoja qe fajin na e kan gjermanet, dushmanet, se ata na e sollen edhe komunizmin edhe fashizmin. Gjermanet duhet te vazhdojn te prodhojn Mercedesa dhe ta lene menjane filozofin sepse kan treguar qe nuk jan te zotet ne filozofi.

Pra, sic jua shpjegonte Qazim Mulleti katunarve faxhizmin, si hallve me shume sheqer, po ashtu jua shpjegonte edhe Enveri komunizmin. Ndryshimi i vetem ishte se Qazimi merte per shembull topin e hallves, kurse Enveri lugen e floririt per ta ngrene... dhe e ngreni populli shqiptar sa krahu!!!! :D

Ps. Alem, gjermon je ti mer lal, si Marksi? Jo se kshu n'shkrim nuk ke shume theks. Une po t'isha moderator do te kisha perjashtuar nga forumi! :D


------------Komunizmin e sollen gjermanet si filozofi-Por komunizmigjerman e lejonte Opoziten ------dhe Une kam degjuar nje itnerviste te Nobelistrit Mexican te Ltersise Fuente tek BBC --qe thote se --Roza Luxemburg i tha Leninit qe ti s'ke te drejte ta eliminosh Opoziten-----------Dhe pastaj Fuente tha dicvka me te vertete Interesante qe :......Komunizmi deshtoi se perkrahu raca sllave e Rusise dhe jo Anglo-saxonet --Nese do e kishin zbatuar anglo-saxonet komuniozmi do ksihtetriumfuar ....por natyirhst duke e lejuar opoziten,sic e parashikonin komunistet gjermane .....-kjo ishte nje pjese nga itnervista e Fuentes
--------Tani kur flasim per komunizmin ne flasim per principet e tij qe ishin te bazuara tek Iluministet Francese Ruso,Volter ,etj te cilet e vinin thexin tek parrulat Egalite & Fraternite -----Pra Barazi dhe VLLAZERIM,-----
----Ndaj - dhe principet e komunizmit ishin po Barazia para te mirave materiale --sepse Zoti na ka bere te gjitheve njelloj, dhe duhet te kemi mundeisne qe te gjithe per ti gezuar ato------Mirpo ne fuedalizem kur lindi komunizmi , barazia ishte zerooooooo------------------Shfrytezimi i te pasurve ndaj te varfereve ishte kriminal, C'njerezor -ndaj dhe kjo solli si pasoje Institucionalizimin e Komunizmit ---si nje shpetim deshperues i miliona njerezve te varfer qe punonin ne kushtet e skllaverise se plote -------Sae psh ne France fshatari ishte i detyruar ta merte ne krahe kalipec Feudalin neqs ky i fundit e shifte te arsyeshme qe te mos ilagesgin kepucet, te mos flaism pastaj per kushtet cnjerezore te puntoreve ne fabrika e miniera ku njerezit vdisnin si mizat , kujdesi hsteteror per te varferit ishte zero --- sic eshte sot ne Shqiperi po te vesh ne spitale duhet te marresh carcafet me vete ----sepse ne Shqiperi Sala duke e cuar ne zero cdogje e coi Shqiperine ne Kapitalizmin feudal te mesjetes kur ishte lufta kunder makinerive
-----------Pra une them se Komunizmi ne Princip te tij ishte me qellime pozitive --por ruget q endoqi komunizmi kur u zbatua per ehre te pare ne Rusi ishin krejtesisht te gabuara -----------dhe duhet thene se Komunzimi ishte edhe nje Utopi seps enukmuind te harihej ne ketokushte te zhvillimit te Historise sone njerezore ----------Por natyrisht ne te ardhemn atje do shkoje, se paqia do mbizoteroje edhe prodhimi doritet gjithmone e me shume,edhe shkencat do zhvillohen shume -dhe do harihet ajo qe imagjinonte John Lenon ne kengen e tij IMAGINE

-----Ne fakt shumica e shqiptareve jane pro komunizmit, por nuk e shprehin , te pakten ne Shqiperi, sepse kur krahasojne keto 20 vjet demokraci me 50 vjet tekomunizmit njerezit shikojne se sot ne nuk kemi SHTET FARE --Ne fakt nuk kemi azgje ,me perjashtim qe jemi te lire tja mbathim nga Shqiperia ne emigrim ---------Por ky ka qene zanati jone per qindra vjet ndaj kur s'kemi pasur shtet

---Mirpo shqipot qe jane jashte Shqiperise flasin kunder komunizmit duke nenkuptuar patriotizmin e tyre,----------------Por eshte interesant fakti qe Lideret Komunzite te huaj nga 1919 dhe deri tani kane qene gjithmone pro Krijimit te shtetit Shqiptar ,dmth pro interesave tona kombetare ---
------------Biles edhe Marxi ka folur pro Shqiperise , duke e mburur Skenderbeun kundrejt genjeshtrave te Papes ne ate kohe ----------Ne 1919 Trocki minsiter i jashtem i Rusise demaskoi tarktain Italo-Grek per coptimin e Shqiperise
---------- Te mos flasim pastaj per Stalinin qe e ka ndihmuar Shqiperine ne menrye te jashtezakonshme, biles me shume se popullin rus.---------Eshte interesant fakti qe Stalini ishte i intersuar edhe per historine tone te vjeter si komb----------Dhe ndihma qe dha Stalini per Shqiperine ishte Moderne dhe shpetimtare per Shqiperine -------Vetem per ato 3-4 vjet --Stalini i dha Shqiperise Industrine e Nxjerejes dhe perpunimit te Naftes me te miren ne Evropen lindore--na dha Industrine Textile nga me modernet,ne Enmergjititke na dha Hidrocentrale ,Amratimin me modern ne Mesdhe --- dha ndihma ne specialiste- Inxhinjere te industrise ,Bujqesise ,Ndertimit te urave ,rugeve, -shkolloi ne universitetet me te mira te Rusise me mijera studente shqiptare, etj etj dhe te gjitha keto Ndimha qe kushtojne miliarda dollare na i dhuroi ...........FALAS --------NE NUK PAGUAM ASNJE QINDARKE--------
--Mos te flasim pastaj per ndihmen diplomatike q ena dha kunder perendimit , dhe pikerisht ndaj Anglise e cila donte ti jepte Juugn tone Greqise -----------Kush te jep ty sot ndihma falas
-----------Tani ta quajme armik te Shqiperise sepse ai ka vrare popullin rus ?????
--------Ok ,ai ka kryer krime cnjerezore ndaj popullit rus--------Por neve na ka ndihmuar ama
--Ndaj shqiptaret duhet ta kene parasysh ndihmen qe keta lider t ekomunizmit i dhane Shqiperise para se te hidhen si te xhindosur kunder tyre
-------Dhe sa per sistemin po e perseris edhe njehere Nuk mburrim krimet e komunzimit, por mburrim faktin qe:-------- IDEALET KOMUNIZMI I KISHTE HUMANE DHE KERKONTE QE TE GJITHE TE ISHIN TE LUMTUR, jo ca te lundrojne ne pasuridhe te tjeret t emos kene buke te hane -------------------Sic thote diku ajo kenga e Bashkim Alibalit me titull ---"S'ma njohe zemren"--kur diku thote keto fjale :"......Se lumturia te jete e vertete s'mjafton vetem me ty dhe mua por me mijera zemra bashke kerkon ajo......"----
--------Dhe sa per komunizmin ne Shqiperi ----------Komunizmin shqiptar e c'renjosi Shqiperine nga feudalizmi otoman ku e kishin futur bejlurcinat qe isht enje feudalizem700 vjet i prapambetur kur thote Konica

--Sa per Komunizmin e Kines mos e zini ne goje se eshte turp----Kina ka komunizme krijues , dinamik, qe e zhvillon edhe pronen private por ne funxion te shoqeirse --dhe kjo ka bere qe Kina sot po behet nje superfuqi kercenuese ekonomike per USA ,me nje zhvillim inpresionues ku per 15 vjet nga 1990 ne 2005 pretendohet se ka nxjerre 500 milion njerez nga varferia ,sic thone specialsitet amerikane -----
------Por sidoqofte ata jane kines dhe nuk po na ruhet shume per ta ,por e them si kuriuozitet --se ne kemi 20 vjet dhe nuk kemi azgje ne terezi ......
--Nejse seicili ka opinonin e vet

bamatat
03-01-2011, 01:45
Makineri e madhe fyerjesh dhe shpifjesh pa argumente logjike ! Komunizmi si teori dhe si praktike eshte prodhim i qenieve njerezore , pikerisht e atyre qe krijuan Romen dhe skllaverine , Mbreterite dhe bujkroberine , Kaptalizmin dhe proletariatin e me radhe ...

Nuk po shkruaj me shume se besoj edhe me kaq sa shkruajta ndonje mendje shkurter me ka vene emrin , me siguri , komunist ! Kjo eshte gallata qe afrojne ata qe jane shkeputur vone nga majmuni !

Vriteni mendjen per argumentet dhe provat per sistemet e fundit shoqerore qe ka provuar bota , kaptalizimin dhe socialkomunizmin , dhe do te kuptoni se nuk eshte ceshtje individesh !

dbh
03-01-2011, 09:13
Eshte e vertet qe Stalini ka bere shume me teper per Shqiperine sesa kan bere te gjithe udheheqesit e saj se bashku, por kjo nuk e ben komunizmin nje sistem te mire per vendin.

Po te krahasohet sistemi demokratiko-anarshist i sotem me ate komunistin e djeshem, ky i sotmi eshte me frutdhenes.

Komunizmi kinez nuk eshte komunizem ne kuptimin e plote te fjales, sepse lejohet prona private dhe 'pabarazia' e njerzeve, por eshte nje sistem unik ne llojin e vet. Kinezt paten zgjuarsin te kuptojn qe diktatura shteterore mund te funksjonoj paralelisht me ekonomin e lire, dhe asnje shtet tjeter komunist nuk arriti te beje dicka te tille.

Dhe rroft 'komunizmi' kinez se eshte motorri i ekonomis boterore!

Vlonjati
20-02-2011, 21:53
Eshte e vertet qe Stalini ka bere shume me teper per Shqiperine sesa kan bere te gjithe udheheqesit e saj se bashku, por kjo nuk e ben komunizmin nje sistem te mire per vendin.

--------Sipas kesaj qe shkuran ti ketu --ti paske mangesine thelbesore por edhe me lementaren qe nuk di te lexosh
--Une aty nuk mburr komunzimin si sistem --Por mburr ato qe duhen mburrur nga ai sistem
--Ndersa per Shqiperine ne vitin 1944 --Komunizmi ishte shpetimi i saj sepse vendet perendimore donin ta coptonin Shqiperine--
Megjithate Shqiperia vajti ne Komunizem sepse e cuan te medhenjte, dhe jo se vajti vete-pavaresisht tendences pro komunsite te Enverit
------Edhe te donte Enveri nuk mund te vente ne perendim,sepse u caktua te veje nen Jugosllavine
----Nga ana tjeter Komunzimi e zhvilloi Shqiperine me shpejt se kedo tjeter ne 30 vitet e para
Biles ne 1970 kur Shqiperia kishte bere elektrifikimi e pLote te vendit ishte vendi i vetem ne Europe , ne Lindje dhe perendim
------ Natyrisht ju nuk i dini keto gjera sepse nuk lexoni ,por c'eshte me keqja eshte se ju kerkoni te impononi Injorancen tuaj te neveritshme....

--Dy fjale per te gjithe ju :

----Nga sa ju kam lexuar deri tani --------Jeni pa asnje dyshim Forumi shqiptar me nivelin me te ulet ne Planet, ju nuk keni lexuar asnje liber serioz ne lidhje me politiken , historine,filozofine azgje fare dhe aq me keq akoma
ju nuk keni lexuar azgje nga sa thone enciklopedite serioze te botes moderne per historine 50 vjecare te Komunizmit Shqiptar .... dhe nga ana tjeter menyra juaj e arsyetimit eshte ajo e nje njeriu te gjymtuar mendersht qe brenda kokes se tij mund te kete cdo gje me perjashtim te trurit njerezor

peshkaqeni33
20-02-2011, 23:44
Filozofia e komunizmit eshte si nje plan qe vetem inxhinjeret e afte mund ta zberthejne. Te pa aftit e shohin, nuk kuptojne asgje e flakin me perbuzje dhe nisin e tallin duke u gajasur ne primitivitetin e tyre therres.

Une nuk do ndalem tek filozofia komuniste dhe vertetimi i Markesizmit si teori ekonomike krejtesisht e vertetuar dhe analizuar nga Markesi dhe Engelsi. Por do t'a shikoja ceshtejen ne nje prizem tjeter.

Renia e shteteve aspiruese per te qene komuniste te bllokut te lindjes dhe pasojat ne ekonomin boterore. Me renien e atyre shteteve Kapitalizmi eshte bere me i eger dhe me agresiv duke i hequr pak nga pak te gjitha leshimet qe i kishte bere me pare puntoreve(klases puntore) si ne paga ashtu edhe ne pensione. Te gjithe jemi deshmitare per rritjen e moshes per daljen ne pension per puntoret keto vitet e fundit. Kujtojme protestat e fundit ne France, Greqi etj... Duket qe gjitheshka qe kapitalizmi kishte leshuar nga frika e komunizmit tani po e merr prap.

Pra ishte Komunizmi ai qe e mbante Kapitalizmin me te pranueshem dhe me njerzor. Tani me renien e Komunizmit kapitalizmi pa tregon fytyren e tij te vertet. Dale se eshte heret akoma!

Kryeplaku
20-02-2011, 23:50
Ky eshte modeli i komunizmit...http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/164823_1535737913300_1230399851_31191595_5986589_s .jpg

trestenik
21-02-2011, 13:56
komunizmi, per mua personalish asht pjella ma e keqe ne fetyren e tokes.

BATO
21-02-2011, 14:40
Ėshtė njė sistem jonatyral qė mbėshtetet tek moslejimi i pronės private dhe barazia mes njerėzve. Natyra nuk i ka bėrė njerėzit tė barabartė. Dembeli dhe i paafti nuk meritojnė aq sa meriton i afti. Ėshtė njė sistem qė nuk e lejon tė aftin tė ketė ato qė meriton.

Pėrkundrazi, Kina e rregulloi kėtė problem dhe lejoi pronėn private dhe jobarazinė. Kjo ėshtė arsyeja qė Kina ka rritjen mė tė madhe nė botė dhe po tė vazhdojė kėshtu, do tė jetė superfuqia e vetme nė botė.
.

SystemA
21-02-2011, 15:36
Filozofia e komunizmit eshte si nje plan qe vetem inxhinjeret e afte mund ta zberthejne. Te pa aftit e shohin, nuk kuptojne asgje e flakin me perbuzje dhe nisin e tallin duke u gajasur ne primitivitetin e tyre therres.

Une nuk do ndalem tek filozofia komuniste dhe vertetimi i Markesizmit si teori ekonomike krejtesisht e vertetuar dhe analizuar nga Markesi dhe Engelsi. Por do t'a shikoja ceshtejen ne nje prizem tjeter.

Renia e shteteve aspiruese per te qene komuniste te bllokut te lindjes dhe pasojat ne ekonomin boterore. Me renien e atyre shteteve Kapitalizmi eshte bere me i eger dhe me agresiv duke i hequr pak nga pak te gjitha leshimet qe i kishte bere me pare puntoreve(klases puntore) si ne paga ashtu edhe ne pensione. Te gjithe jemi deshmitare per rritjen e moshes per daljen ne pension per puntoret keto vitet e fundit. Kujtojme protestat e fundit ne France, Greqi etj... Duket qe gjitheshka qe kapitalizmi kishte leshuar nga frika e komunizmit tani po e merr prap.

Pra ishte Komunizmi ai qe e mbante Kapitalizmin me te pranueshem dhe me njerzor. Tani me renien e Komunizmit kapitalizmi pa tregon fytyren e tij te vertet. Dale se eshte heret akoma!

Si edhe heqja e te drejtes(aty do shkohet) te sigurimeve ligjore.
Pra pronari te heq nga puna kur ti teket,pavaresisht se ti paguan taksen mujore te sigurimeve.Dhe demshperblim nuk do marresh me,kur faji nuk qendron tek ty...
Pra skllaveri moderne.

Chanel
21-02-2011, 17:09
Njė shoqėri pa klasa dhe pa shfrytėzim. Nuk ka njė instrument shtetėror qė mund tė pėrdoret nga njėra pjesė e shoqėrisė pėr tė mbajtur nėn kontroll dhe pėr tė shfrytėzuar pjesėn tjetėr. Nuk ka nevojė pėr ushtri apo pėr forca policie. Nuk ėshtė e nevojshme pėr tė shkėmbyer prodhimin me para pėr ta pasur. Shoqėria ekziston nė bazė tė parimit: Nga secili sipas mundėsive, gjithsecili aq sa i nevojitet.

Pėrkufizim i gabuar: (qė besohet nga tė gjithė por qė ėshtė krejt i pavend)

• Sundimi i shtetit nga njė parti e vetme nė njė sistem mono-partiak qė shtyp ēdo lloj forme opozite. Kontrolli i ekonomisė nėpėrmjet centralizimit. (Shembuj tė kėtij pėrkufizimi tė gabuar: Shqipėria komuniste, Ish Bashkimi Sovjetik, Kina, Kuba, Koreja e Veriut, etj.)

Ku ka ekzistuar komunizmi?
Asgjėkund. Komunizmi, nė kuptimin e njė shoqėrie pa klasa dhe pa shfrytėzim nuk ka ekzistuar asnjėherė.

Fjalėt "Komunizėm" dhe "Socializėm" keqpėrdoren jo rrallė pėr tė pėrshkruar njė shoqėri e cila hidhet nė revolucion popullor pėr tė hedhur nga pushteti klasėn sunduese dhe imperializmin e huaj, si dhe ku marrėdhėnia me pronėn dhe cilėsia e jetės sė masave ndryshon nė mėnyrė rrėnjėsore. Kėto revolucione popullore meritojnė mbėshtetje pėr t'i bėrė ballė sulmeve imperialiste. Megjithatė, ėshtė e nevojshme qė tė bėhet dallimi kolosal mes kėtyre revolucioneve popullore dhe sundimit tė klasės punėtore.

E kam lexuar diku tjetėr kėtė shkrimin. Ėshtė ajo qė kanė ngatėrruar dhe anėtarėt kėtu. Komunizmi nuk ėshtė i barabartė/njėjtė me diktaturat ose socializmin, si edhe thuhet nė shkrimin e cituar mė sipėr.

Komunizmi si sistem apo ideologji nuk ka ekzistuar KURRĖ, nė Shqipėri jo e jo. Nė fakt ėshtė sistemi mė ideal, e pikėrisht duke qėnė i tillė nuk ka pėr tė ekzistuar kurrė, pėr sa kohė njeriu nuk ndryshon. Marksi ka thėnė: 'Komunizmi ka pėr tė funksionuar, vetėm kur tė implementohet nė tė gjithė botėn'

Nė Komunizėm nuk ekziston leku, gjithkush merr aq sa i nevojitet tė jetojė. Pak a shumė si organizimi i shoqėrive primitive.

peshkaqeni33
21-02-2011, 18:30
Nė Komunizėm nuk ekziston leku, gjithkush merr aq sa i nevojitet tė jetojė. Pak a shumė si organizimi i shoqėrive primitive.

Eshte gabim i madh te hedhesh insinuata qe komunizmi eshte nje rend shoqeror primitiv. Eshte mendja jone teper primitive per te kuptuar nje rend te till!

Me fal por mund te na ndricosh si kane qene organizuar shoqerit primitive. Ku na paskan qene keto shoqeri primitive, qe paskan jetuar ne barazi. Ne c'vend te tokes dhe ne c'periudh te kohes?!

Deri me sot jane faktuar vetem ekzistenca e shoqerive me baze monarkie. Ndersa per shoqerite primitive, nuk kemi te dhena per organizimin e tyre shoqeror vetem hipoteza.

Chanel
21-02-2011, 18:48
Eshte gabim i madh te hedhesh insinuata qe komunizmi eshte nje rend shoqeror primitiv. Eshte mendja jone teper primitive per te kuptuar nje rend te till!


Mė duket se mė ke keqlexuar. Ajo me organizimin shoqėror primitiv ishte krahasim. Nuk nėnkuptova qė komunizmi ėshtė rend shoqėror primitiv, pėrkundrazi mė lart kam thėnė se komunizmi ėshtė rendi ideal nėn tė cilin duhet tė jetojė njė shoqėri.

Me fal por mund te na ndricosh si kane qene organizuar shoqerit primitive. Ku na paskan qene keto shoqeri primitive, qe paskan jetuar ne barazi. Ne c'vend te tokes dhe ne c'periudh te kohes?!
Deri me sot jane faktuar vetem ekzistenca e shoqerive me baze monarkie. Ndersa per shoqerite primitive, nuk kemi te dhena per organizimin e tyre shoqeror vetem hipoteza.

Patjetėr tė iluminoj unė. Ideja e njė shoqėrie prekomoniste i atribouet Marksit, kuptohet pėr nga mėnyra e organizimit tė saj. Shoqėritė primitive, bėhet fjalė pėr epokėn e paleoitit, bazoheshin nė principin e punės sė pėrbashkėt. Ekzistonte njė ndarje e punėve dhe detyrave. Meshkujt psh merreshin me gjueti dhe bujqėsi. Gjahun qė zinin apo farat qė mblidhnin e ndanin me tė gjithė tė tjerėt. Pra e mira ishte e pėrbashkėt dhe gjithkush pėrfitonte nė mėnyrė tė njėjtė prej saj, pavarėsisht nė kishte kontriubuar apo jo.

Meri
21-02-2011, 19:02
Doktrina eshte mire te njihet, edhe teorite...gjithashtu.....

Diku kam lexuar : "Socializmi eshte organizim i ē`organizuar"

Po flitet per Komunizmin, por aty afer jane, soc. nje stad paraprak i tij.
Po sa ? , si ? dhe a eshte e mundur te ndertohet ky rend (komunizmi) , eshte tjeter prb.

alem_de
21-02-2011, 21:23
Komunizmi eshte nje gjuhe qe cdo njeri e kupton elementet e tija:Uri,warferi,zili dhe vdekje.

dbh
21-02-2011, 21:30
Edhe komunizmi si puna faēizmit osht, hallv me shume sheqer!

Ne fillim t'shijo pastaj njel kaps.

:D

Linda
21-02-2011, 21:33
Edhe komunizmi si puna faēizmit osht, hallv me shume sheqer!

Ne fillim t'shijo pastaj njel kaps.

:D

hahahahahaha sa desha me e shkrujt,por ste len rradh ti-pis-

Dijetari
30-04-2011, 16:37
Komunizmi ka qen dhe do te jete shpikje me e keqe qe ka munde ta ndodh ne trojet tona ,komunizmi dhe ideja e saj ka qen ,ty pakeee e mua shummm,e borxhet ,i lan populli lol.

Robbery
30-04-2011, 20:41
Nje levizje politike po aq e padrejte sa fashizmi dhe cdo diktature ne pergjithesi..:)