PDA

View Full Version : Sa rendesi ka virgjeria, ne nje mardhenie cift?


Faqet : [1] 2

LoLiTa
02-03-2009, 00:31
I Was Just Wonderin If It's Still Important For An Albo Girl To Be A Virgin ....Whyė Why Notė

Ana
06-03-2009, 23:11
yes it is still important. especially since you have a lot of guys who want their wife to be a V

NRG
11-03-2009, 19:16
Nuk e di per "meshkujt Albo" qe ju kane rene juve per iso, po neqoftese dikush te do me shpirt, e cilesoj kete "ME SHPIRT" as nuk do ti shkonte nder mend nese je e virgjer apo jo.
Me falni per zhargonin: Pse ato qe kemi zhvirgjeruar ne, nuk i ka marre kushė
Une nuk do ta shikoja fare tek nje femer nese eshte e virgjer apo jo, mjafton te na perputhen mendimet (te na pelqeje gjaku) dhe te mos jete K***ë.
that's all folks.....

orkidea
11-03-2009, 21:49
NRG te pershendes!
Mese e drejte nje njeri vlersohet nga karakteri, virtytet , edhe interpretimi i ndjenjes
C'vlere do kishte te udhehiqeshe nga ky parim edhe jeta ne cift te ishte nje disfateėėėnje ferr ku njeri i bie gozhdes edhe tjetri patkoitėėėėė
Ne shumicen e rasteve me duket nje formalitet qe s'vlen per gje tjeter vetem se per te te veshtiresuar jeten
(me falni s'po flas per nje vajze qe ka *Koleksion Lidhjesh*)

Fierake_Omel
12-03-2009, 14:03
NRG po ta mbeshtes ketu.. eshte shum e vertet...
une jam rrit ter kohen me ate tradit edhe pse jam ne amerik e ter shoqeria ime amerikane nuk jan... une akoma degjoj familjen...
por me duket qe nuk eshte right sepse cunat bejne ca te duan e ne bajme virgjerinėė

orkidea
12-03-2009, 14:10
Fjerake Thuj sa dush Ti Nese ne nje moment njeriu e ndjen veten mire aq mire sa i duket se ka arrit gjithcka ka menduar I Harron Keshillat e Prinderve ,Se eshte *Njeri * me Gjak edhe me Ndjenja
Me keq eshte kur Don nje Njeri me zemer edhe s'arrin ta ndjesh :( Te mebete Vizjoni Perfekt i tij ne Koke edhe e Kujton Gjithnje deri Sa.................................
Nuk e Gjykoj Nje lidhje Dashurie te Perfunduar
Nuk me pelqen ndokush qe e Bastardon Ndjenjen Ateher Po :(

Fierake_Omel
12-03-2009, 14:14
Orkidea po per ate te jap te vertet..
nese ti e do nje person me shpirt edhe mendon se edhe ai te do me shpirt..
ta besh me ate nuk quhet "kurve" e ta heqesh virgjerin me te nuk eshte e kot.. por kur e ben me cdo person, edhe nese nuk e do ajo nuk eshte mir..

orkidea
12-03-2009, 14:17
Jo zemer s'po flasim per Puntoret e S*k*i* :p:p:p
Flas per nje njeri qe Vepron me Ndjenje +Logjike

r00t
15-03-2009, 11:23
virgjeria esht simboli pastertis morale pra nji vajz e virgjer moralisht esht e perkryer duke u bazuar ne vlerat qe i kemi dhen moralit dmth morali i lidhur me seksin dhe duke u nisur nga fjala qe femra esht pasqyra e mashkullit imagjinojeni me e pa veten te nji pasqyr e krisur....
goca me falni per fjalet mbase te renda po nji femer e zhvirgjeruar o si xhami thyer ne nji der verande dmth hyn era nga te 4 anet edhe mos u perpiqni te mcifeni pas ndjenjave zemres shpirtit se ajo jan broçkulla çdo gje ne ket bot ka lidhje me seksin kush sdo ta besoj kete ka jetuar kot deri me sot

Golden_Boy
15-03-2009, 16:05
I bashkohem mendimeve te NRG Dhe Orkidea-s :)

NRG
16-03-2009, 02:12
virgjeria esht simboli pastertis morale pra nji vajz e virgjer moralisht esht e perkryer duke u bazuar ne vlerat qe i kemi dhen moralit dmth morali i lidhur me seksin dhe duke u nisur nga fjala qe femra esht pasqyra e mashkullit imagjinojeni me e pa veten te nji pasqyr e krisur....
goca me falni per fjalet mbase te renda po nji femer e zhvirgjeruar o si xhami thyer ne nji der verande dmth hyn era nga te 4 anet edhe mos u perpiqni te mcifeni pas ndjenjave zemres shpirtit se ajo jan broçkulla çdo gje ne ket bot ka lidhje me seksin kush sdo ta besoj kete ka jetuar kot deri me sot

Stealth mos ja fut kot lale! Po te te pelqeje njera ty shume do ta lesh se ka "pasqyren e krisme"ė Cdo kush nga ne e ka pasur nje lidhje ndoshta dhe shume lidhje, kemi bere dhe dashuri dhe me pas dhe jemi ndare. E njejta gje ka ndodhur dhe me ato vajza ose sic i quan ti "pasqyra te krisira ku fryn nga te kater anet" qe jane dashuruar por per nje arsye apo nje tjeter jane ndare nga ai qe kane dashur. Mundohu vella te kuptosh realitetin. te gjithe bejne "gabime" ne jete po qe nuk jane gabime. Te gjithe kane te drejte te dashurohen edhe pse me pas mund te ndahen (gjera qe ndodhin). Duhet ta provosh njehere pastaj te flasesh. Le qe nuk do te shkoje mendja fare nese eshte e virgjer apo jo (gjithmone po te rrahu zemra fort, kuptohet)

orkidea
16-03-2009, 13:30
Ndoshta Ti Stealth nuk je dashuruar ndonjehere,ose nuk ke pat te besh me ndonje vajze qe ia vlen ta maresh ne konsiderate
Po te parashtroj dy situata mundesh te lutem te zgjedheshėėė
Nje vajze perfekte per syte e dynjase, qe s'ka patur asnje lidhje konkrete ti je personi i pare qe kontakton me te Fizikisht (se shpirterisht HARROJE njeriu po qe i gjalle me Gjak e me Ndjenj Dashuron ne menyra te ndryshme Panvaresisht nese ka pat Kontakt konkret a jo) pra ishe mashkulli i pare per te , Pas nje fare Kohe te lidhur E kupton qe ti Gozhdes e ajo Patkoit ,Do Vazhdoje te Qendroje i Lidhur Me Teėėėėėėėėė
Do pretendoje te ndertoje Familje me nje Njeri qe te plas buzen Vetem Pse ishte E virgjerėėėėėėėė
E dyta
Nje lidhje qe mendonte se ishte Dashuri Po ne Fakt per Te kish qene Katastrofe e prishi
Rastesisht Ti njihesh me Te Nis t'i pelqesh huqet,Dashuron menyren e te sjellurit,edukaten, stilin e prezantimit te Saj ne shoqeri pse jo edhe stilin e Veshjes apo trukut
Ti Nuk Do MEndoje Per nje Lidhje ME prespektive me Te vetem se kishte Patur nje Te Dashur
Do me vinte keq nese Ti do zgjidhje Mundesine e pare, e kam Liber te njohur edhe te Them qe Do Besh Shume Gabim

r00t
29-09-2009, 22:02
Mbase NRG dhe orkidea spo me kuptoni drejt
fola ne parim dhe me thell sesa rastet e jetes
flas per moralin qe i kemi caktuar vetes si persona dhe si komb para se te shkateroheshim nga komunizimi
zakoni shqiptar i virgjeris se femres para marteses ka pasur pikerisht rolin me te fort qe mund te ket ndihma ndaj dashuris se paster
pastaj nese do flasim per ndjenja shpirt e zemer duke anashkaluar seksin dhe duke ja ulur rolin e vertet qe ka ne nji lidhje ateher kjo esht ėeshtje personale e secilit
thjesht duhet te dini qe per organe seksuale femrash jan ber luftera e jan vrar me milionana njerez nese sdo ishte kaq e rendesishme sa thoni ju qe nuk esht ateher njerezimi sdo i kishte ber lufterat e trojes e krimet e tjera

nese fjalet e mia si xham i krisur etj jan paksa te renda ato jan thjesht simbole figurative skan forc me teper
ktu flasim per parime nuk jemi ne sulme direkte :-)

Mikela
30-09-2009, 00:11
stealth mos i nxirr gocat ne fjale me se u mor vesh se kush e ka thyer xhamin hahahahaahha omggg
per mendimin tim kjo ehste nje teme nice qe cdo nejri mund te shprehe ate ndejnjen qe ka ne brendesi te ejtes se vet te jesh e virgjer eshte qe je femer dhe ke nje moral te larte edhe mos te jesh e virgjer sdo te thote gje se humbi virgjeria dhe sdo te marre njeri do marresh ate qe ka pas dhe ai nje fatkeqesi ne jete kshu qe do te jene te dy me nje pasqyre te thyer:)nejse mendoj qe virgjeria ka te beje shume ne lidhjet serioze:(

E_PAKAPSHME
04-10-2010, 13:24
vlen per cunat me shume

WALCHIRIA
04-10-2010, 13:26
5 min duhet e shkreta per meshkujt masnej ta qajn me llahinga ate gjo ...hahahah
Vetem njeri e gezon ate te drejt tek secila femer , keshtu qe pres cdo thon meshkujt lol

E_PAKAPSHME
04-10-2010, 13:32
5 min duhet e shkreta per meshkujt masnej ta qajn me llahinga ate gjo ...hahahah
Vetem njeri e gezon ate te drejt tek secila femer , keshtu qe pres cdo thon meshkujt lol

ke te drejte. 5 sekonda, as pes minuta, dhe ta bojne 50 vite derr derr pas veshit llafet.

mary
04-10-2010, 13:49
nuk eshte virgjeria e nje femre ajo qe ka me shume rendesi ne nje lidhje, por eshte respekti dhe besimi ndaj partnerit..

daniel00
04-10-2010, 13:50
Po rendesi virgjeria ka ndermjet njerezve qe e kane , ata qe s'e kane nuk ka si ta quajne te rendesishme per ta kerkuar te tjetri .

Nese nje ēun do kishte vajt me femra dhe pastaj me ate qe lidhet seriozisht e do te paprekur , kjo do ishte hipokrizi dhe ky lloj tipi eshte nje plehre .

Nese femra nuk do ishte me e virgjer mos te ēuditet qe per nje mashkull te virgjer do ishte e rendesishme pasi ruajtja ose jo e virgjerise , do te thote diēka per karakterin qofte te mashkullit apo te femres , nuk eshte diēka e rastesishme qe ndodh ne jeten e njeriut .

stella_senza_cielo
04-10-2010, 19:16
per mendimin tim 0

mia@
04-10-2010, 19:30
Ne marredhenie? Normalisht nuk duhet te kete. Por varet nga komplekset e mashkullit. Ka meshkuj qe edhe kur i gjejne te virgjera, prape vene ne dyshim ndershmerine e femres.

SystemA
04-10-2010, 22:13
Ne marredhenie? Normalisht nuk duhet te kete. Por varet nga komplekset e mashkullit. Ka meshkuj qe edhe kur i gjejne te virgjera, prape vene ne dyshim ndershmerine e femres.
Plotesisht dakord,dhe me mendimin e daniel00.
Jane tipiket qe vete te virgjer nuk mund te jene dhe jo vetem fiziollogjikisht

SubZ
04-10-2010, 23:07
Personalisht kjo temė mė duket shumė e konsumuar. Gjithėsesi po jap njė mendim fare tė shkurtėr.

Ē'do femėr qė kalon dikush mė pas e merr. Mendohen mirė veprimet, pėr tė mos shtuar me pas pretendimet. Nėse merr virgjėrin e dikujt, mos pretendo tė kesh nė tė ardhmen njė tė tillė pėr tė krijuar familje. Nėse do tė kesh njė femėr tė virgjėr pėr grua, mundohu ti frenosh epshet me dikė tjetėr, ose mbaje deri nė fund atė femėr qė i ke marrė virgjėrin, ndryshe mos kėrko tė pamundurėn.

unejsa
04-10-2010, 23:12
Personalisht kjo temė mė duket shumė e konsumuar. Gjithėsesi po jap njė mendim fare tė shkurtėr.

Ē'do femėr qė kalon dikush mė pas e merr. Mendohen mirė veprimet, pėr tė mos shtuar me pas pretendimet. Nėse merr virgjėrin e dikujt, mos pretendo tė kesh nė tė ardhmen njė tė tillė pėr tė krijuar familje. Nėse do tė kesh njė femėr tė virgjėr pėr grua, mundohu ti frenosh epshet me dikė tjetėr, ose mbaje deri nė fund atė femėr qė i ke marrė virgjėrin, ndryshe mos kėrko tė pamundurėn.

-bravo--bravo--bravo--bravo-

jam shume dakort me ty

SmiLey
04-10-2010, 23:14
Personalisht kjo temė mė duket shumė e konsumuar. Gjithėsesi po jap njė mendim fare tė shkurtėr.

Ē'do femėr qė kalon dikush mė pas e merr. Mendohen mirė veprimet, pėr tė mos shtuar me pas pretendimet. Nėse merr virgjėrin e dikujt, mos pretendo tė kesh nė tė ardhmen njė tė tillė pėr tė krijuar familje. Nėse do tė kesh njė femėr tė virgjėr pėr grua, mundohu ti frenosh epshet me dikė tjetėr, ose mbaje deri nė fund atė femėr qė i ke marrė virgjėrin, ndryshe mos kėrko tė pamundurėn.

Eh sikur te ishin dakort te gjithe me kete mendim ;))

unejsa
04-10-2010, 23:26
Eh sikur te ishin dakort te gjithe me kete mendim ;))

do ishte bota shume ndryshe

Apollyon
05-10-2010, 01:14
Lajmerim per femrat e virgjera :
Virgjeria tek ju esht ndertim pa leje, me mire tjua heq un, se sa bashkia me fadroma!

Mund te telefononi ne numrin jeshil 1-800-888-90 ! Lini mesazh pas sinjalit, nr telefoni dhe adresa. Ju mirpresim.

Agjensia
Te Ngulca Dicka Sh.A

E_PAKAPSHME
07-10-2010, 20:37
Lajmerim per femrat e virgjera :
Virgjeria tek ju esht ndertim pa leje, me mire tjua heq un, se sa bashkia me fadroma!

Mund te telefononi ne numrin jeshil 1-800-888-90 ! Lini mesazh pas sinjalit, nr telefoni dhe adresa. Ju mirpresim.

Agjensia
Te Ngulca Dicka Sh.Adonim te dinim mendimin tend, jo te shkruash te tilla gjera, mendoj se kjo teme eshte me te vertete shum e ehapur ne shoqeri, dhe shume veta po kane pasoja nga kjo gje

engel
07-10-2010, 20:56
Varet nga mentaliteti .

Shume veta e kerkojne te virgjer , se e shohin si nje lloje trofe , une i pari .

Jolene
07-10-2010, 21:41
Teoria shume e bukur..... edhe e leht nejse, cdo kush e vlereson ne myren e vet.

mia@
07-10-2010, 22:26
Varet nga mentaliteti .

Shume veta e kerkojne te virgjer , se e shohin si nje lloje trofe , une i pari .
Cfare trofeje? Se mos e ke ruajtur ti virgjerine e saj. Mire do ishte te pakten ti jepje asaj nje trofe. Nje fare vleresimi duhet ti japesh virgjereshes sate.
;))

ediplus
08-10-2010, 00:28
donim te dinim mendimin tend, jo te shkruash te tilla gjera, mendoj se kjo teme eshte me te vertete shum e ehapur ne shoqeri, dhe shume veta po kane pasoja nga kjo gje
Perderisa kjo teme eshte me te vertete shum e e hapur ne shoqeri dhe mbi kete gje diskuton gjith bota normalisht i bie qe te kete njefar rendesie, por mendoj se ne ditet e sotme i ka humbur rendesia dhe kete rendesi ja ka humbur vet femra,
E rendesishme eshte mbarvajtja e familjes, duhen mbajtur syte tek familja jo ne gjera anesore.

ilia spiro
08-10-2010, 07:31
-Pa patur virgjeri vajza nuk mund te martohet, (pervec me ate qe e ka cvirgjeruar).
-Nese nuk eshte e virgjer dhe martohet me nje tjeter, kete familje e ka marre lumi pa u krijuar ende (do ta tradhtoje burrin sistematikisht)
-Nuk mbetet pa faj edhe ai djale qe merr nje vajze te tille, sepse nuk i takon atij.

Situata fatkeqesisht qendron si me siper. Kjo eshte aresyja qe familjet lidhen formalisht, nuk ka besnikeri ne cift dhe numri i divorceve sa vjen e rritet.

SystemA
08-10-2010, 08:12
-Pa patur virgjeri vajza nuk mund te martohet, (pervec me ate qe e ka cvirgjeruar).
-Nese nuk eshte e virgjer dhe martohet me nje tjeter, kete familje e ka marre lumi pa u krijuar ende (do ta tradhtoje burrin sistematikisht)
-Nuk mbetet pa faj edhe ai djale qe merr nje vajze te tille, sepse nuk i takon atij.

Situata fatkeqesisht qendron si me siper. Kjo eshte aresyja qe familjet lidhen formalisht, nuk ka besnikeri ne cift dhe numri i divorceve sa vjen e rritet.
Miremengjes i nderuar!
Po ato vajzat qe jane mashtruar si do ju veje puna???
klm

Marina
08-10-2010, 10:56
-Pa patur virgjeri vajza nuk mund te martohet, (pervec me ate qe e ka cvirgjeruar).
-Nese nuk eshte e virgjer dhe martohet me nje tjeter, kete familje e ka marre lumi pa u krijuar ende (do ta tradhtoje burrin sistematikisht)
-Nuk mbetet pa faj edhe ai djale qe merr nje vajze te tille, sepse nuk i takon atij.

Situata fatkeqesisht qendron si me siper. Kjo eshte aresyja qe familjet lidhen formalisht, nuk ka besnikeri ne cift dhe numri i divorceve sa vjen e rritet.

:O:O:O:O:O:O Dmth sipas mendimit tend nje vajze qe nuk eshte e virgjer nuk duhet te martohet e -pff-

``Bej_dy_pompa``

ilia spiro
08-10-2010, 11:23
Po ato vajzat qe jane mashtruar si do ju veje puna???


te mashtruara, me vetedashje, virgjeria mbetet virgjeri...
Sipas besimit te Krishtere, cdo marredhenie jashtemartesore quhet kurveri

SEa
08-10-2010, 11:43
me pelqej postimi Subz dhe te Roxy -it....ēdo njeri ka mendimet e veta...por mendoj nese ka dashuri ne mes /tjerat jane diēka qe eleminohen vetvetiu..

mia@
08-10-2010, 14:04
-Pa patur virgjeri vajza nuk mund te martohet, (pervec me ate qe e ka cvirgjeruar).
-Nese nuk eshte e virgjer dhe martohet me nje tjeter, kete familje e ka marre lumi pa u krijuar ende (do ta tradhtoje burrin sistematikisht)
-Nuk mbetet pa faj edhe ai djale qe merr nje vajze te tille, sepse nuk i takon atij.

Situata fatkeqesisht qendron si me siper. Kjo eshte aresyja qe familjet lidhen formalisht, nuk ka besnikeri ne cift dhe numri i divorceve sa vjen e rritet.
Po kur femra pret sa te martohet, pastaj fillon bredh lule me lule si i behet hallit? Dhe ka plot te tilla me beso. Dhe keto jane me keq se ajo qe ka humbur virgjerine me nje person qe ka dashur, por s'kane perfunduar.
Poti qelloj burri impotent mos duhet te rrije me te tere jeten se ndryshe se merr me njeri? Po ti vdes i fejuari, i dashuri me t e cilin ka ndermend te lidhi jeten, burri, nuk duhet te martohet me kjo femer?

Virgjeria ne ditet e sotme nuk eshte kurrfare garancie per martese te lumtur. Jo per gje por tani ka dale ne mode, Rrine te virgjera kastile , per ta shitur ate cope cipe shtrenjte ne ankand.
Po mashkulli qe i vdes gruaja, apo e tradheton i takon te marr nje vajze te virgjer sipas teorise tende?

ediplus
08-10-2010, 16:56
-Pa patur virgjeri vajza nuk mund te martohet, (pervec me ate qe e ka cvirgjeruar).
-Nese nuk eshte e virgjer dhe martohet me nje tjeter, kete familje e ka marre lumi pa u krijuar ende (do ta tradhtoje burrin sistematikisht)
-Nuk mbetet pa faj edhe ai djale qe merr nje vajze te tille, sepse nuk i takon atij.

Situata fatkeqesisht qendron si me siper. Kjo eshte aresyja qe familjet lidhen formalisht, nuk ka besnikeri ne cift dhe numri i divorceve sa vjen e rritet.
Virgjeria e vertete qendron ne trurin e femres jo ne ato 2 mm cipe.
Po per ato virgjereshat angleze c'far mendimi ke??

mia@
08-10-2010, 17:04
:O:O:O:O:O:O Dmth sipas mendimit tend nje vajze qe nuk eshte e virgjer nuk duhet te martohet e -pff-

``Bej_dy_pompa``


I bie te martohet me nje mashkull jo te virgjer. Tani kush ka mundesi te ngelet me shume beqare, virgjeresha apo jovirgjeresha? :D

SubZ
08-10-2010, 17:11
-Pa patur virgjeri vajza nuk mund te martohet, (pervec me ate qe e ka cvirgjeruar).
-Nese nuk eshte e virgjer dhe martohet me nje tjeter, kete familje e ka marre lumi pa u krijuar ende (do ta tradhtoje burrin sistematikisht)
-Nuk mbetet pa faj edhe ai djale qe merr nje vajze te tille, sepse nuk i takon atij.

Situata fatkeqesisht qendron si me siper. Kjo eshte aresyja qe familjet lidhen formalisht, nuk ka besnikeri ne cift dhe numri i divorceve sa vjen e rritet.

Z. Ilia, m.q.se ju mendoni kėshtu, i bie 2/3 e femrave tė mbeten nė derėn e babait. Jo gjithmon ai qė tė merr hymenin do tė ketė dhe pėrkrahė gjatė jetės. Jeta ėshtė shumė e gjatė dhe ka dilemat e veta, pėrplasjet, mosnjohjen e njėri - tjetrit, humbja e ndjenjės e njė sėrė faktorėsh. Po kėto femra qė pėsojn zhgėnjim ēfarė duhet tė bėjn sipas ides tėnde? Ku duhet tė shkojn, ēfarė duhet tė bėjn? Apo tė mos martohen, mos ta kenė tė drejtėn HYJNORE tė krijojn familje dhe tė sjellin krijesat mė tė bukura nė botė (fėmijėt). Mua personalisht mė duket njė gjykim shumė i fort dhe tepėr fanatik.

E_PAKAPSHME
11-10-2010, 18:30
Miremengjes i nderuar!
Po ato vajzat qe jane mashtruar si do ju veje puna???
klm

aaa. po te lumte, se harrojne cunat, sistem A te lumte

SystemA
11-10-2010, 20:37
te mashtruara, me vetedashje, virgjeria mbetet virgjeri...
Sipas besimit te Krishtere, cdo marredhenie jashtemartesore quhet kurveri
Nuk kemi lindur te gjithe ne kishe.sorry!
Apo pagezuar jemi.
Ka pas pasur vajza FLORI qe fatkeqe ishin.
Kaq kisha une.

Tironcja_BLN
11-10-2010, 21:17
ate edi cdo njeri per veten e vet....

Perla
11-10-2010, 23:51
Personalisht kjo temė mė duket shumė e konsumuar. Gjithėsesi po jap njė mendim fare tė shkurtėr.

Ē'do femėr qė kalon dikush mė pas e merr. Mendohen mirė veprimet, pėr tė mos shtuar me pas pretendimet. Nėse merr virgjėrin e dikujt, mos pretendo tė kesh nė tė ardhmen njė tė tillė pėr tė krijuar familje. Nėse do tė kesh njė femėr tė virgjėr pėr grua, mundohu ti frenosh epshet me dikė tjetėr, ose mbaje deri nė fund atė femėr qė i ke marrė virgjėrin, ndryshe mos kėrko tė pamundurėn.

Tani ,,, mos na u beni kaq te ndershem seeee na ze zemra -qesh-

Genjeni veten jo per gje :D

orkidea
12-10-2010, 14:42
Formalitet i parendesishem :)
Rendesi ka pershtatshmeria dhe virgjeria e shpirtit
Budallallik me duken keto gjykime pasi nuk ka asnje vlere te meret si pike referimi kjo pike
Mund te jete murgeshe e mbushur me mllef edhe te Lumte Ty qe e pe nga Virgjeria :)
Per mua rendesi ka qe dy persona te adhurojne edhe kuptojne njeri-tjetrin ne nje teresi gjerash te rendesishme

MiM@
12-10-2010, 15:01
Formalitet i parendesishem :)
Rendesi ka pershtatshmeria dhe virgjeria e shpirtit
Budallallik me duken keto gjykime pasi nuk ka asnje vlere te meret si pike referimi kjo pike
Mund te jete murgeshe e mbushur me mllef edhe te Lumte Ty qe e pe nga Virgjeria :)
Per mua rendesi ka qe dy persona te adhurojne edhe kuptojne njeri-tjetrin ne nje teresi gjerash te rendesishme

Nuk kam ē'te shtoj me teper :)

E_PAKAPSHME
13-10-2010, 18:27
Virgjeria e vertete qendron ne trurin e femres jo ne ato 2 mm cipe.
Po per ato virgjereshat angleze c'far mendimi ke??

shume koment i sakte, te lumte

ilia spiro
04-11-2010, 16:32
Z. Ilia, m.q.se ju mendoni kėshtu, i bie 2/3 e femrave tė mbeten nė derėn e babait. Jo gjithmon ai qė tė merr hymenin do tė ketė dhe pėrkrahė gjatė jetės. Jeta ėshtė shumė e gjatė dhe ka dilemat e veta, pėrplasjet, mosnjohjen e njėri - tjetrit, humbja e ndjenjės e njė sėrė faktorėsh. Po kėto femra qė pėsojn zhgėnjim ēfarė duhet tė bėjn sipas ides tėnde? Ku duhet tė shkojn, ēfarė duhet tė bėjn? Apo tė mos martohen, mos ta kenė tė drejtėn HYJNORE tė krijojn familje dhe tė sjellin krijesat mė tė bukura nė botė (fėmijėt). Mua personalisht mė duket njė gjykim shumė i fort dhe tepėr fanatik.

I nderuar z. SubZ! Une nuk nxorra konkluzione, e trajtova ceshtjen sic une e njoh dhe sic duhet te jete per te qene nje familje e shendoshe. Ti po me flet per te drejten HYJNORE, e une them se kjo pune i takon Zotit.

Koncepti "fanatik" eshte nje standart i njerezve te botes se sotme per te goditur moralin, sepse ka marre kuptim te keq. Problemi trajtohet nese qendrimi eshte i moralshem apo jo, s`ka nevoje per terma te nxjerra thjesht per te justifikuar imoralitetin.

orkidea
04-11-2010, 17:58
aq sa ka nje ver ne uje :))))))

SubZ
04-11-2010, 18:06
Tani ,,, mos na u beni kaq te ndershem seeee na ze zemra -qesh-

Genjeni veten jo per gje :D

Unė nuk i jam referuar vetes. Pra, unė qė kam bėrė atė postim, nuk do tė thot se unė jam i tillė. Atė e kam thėn, qė tė hiqen pretendimet. Nėse vėrtet kėrkon tė kesh pėr grua njė femėr qė i ke marrė virgjėrin, atėhere mbaje dhe mos e lėr. Qė do tė thot mos u hidh nė petalet e njė luleje tjetėr, se nė fund gjėmbat do tė marrėsh dhe jo atė qė pretendon.

orkidea
04-11-2010, 18:11
Me duket shume buduallallik paragjykimi :)
Ne nje lidhje dashurie dy srepona si fillim perjetojne emocionin , nese lidhja funksjonon kuorrezohet me martese edhe pasohet me trashgimtare n
e te kundert po nuk funksionoi vjen ndjarja
c'hyn virgjeria ketu ??!!!!!!!!

Barnaba
04-11-2010, 23:04
Nuk ka sh rendesi , ose le t'themi ska aspak rendesi. Per ne eshte c'eshtje mentaliteti por sic e tha ai shoku me siper harrojme qe shume femra bien pre e mashtrimeve tona , dhe kerkojme qiqrra n'hell pastaj. Lol

HELEN OF TROY
04-11-2010, 23:25
-Pa patur virgjeri vajza nuk mund te martohet, (pervec me ate qe e ka cvirgjeruar).
-Nese nuk eshte e virgjer dhe martohet me nje tjeter, kete familje e ka marre lumi pa u krijuar ende (do ta tradhtoje burrin sistematikisht)
-Nuk mbetet pa faj edhe ai djale qe merr nje vajze te tille, sepse nuk i takon atij.

Situata fatkeqesisht qendron si me siper. Kjo eshte aresyja qe familjet lidhen formalisht, nuk ka besnikeri ne cift dhe numri i divorceve sa vjen e rritet.

po ja qe jeta po na meson te tjera gjera
me shume tradheti vine nga nje grua qe eshte martuar e vergjigjer edhe sidomos ne moshe te vogel
se sa nga nje jo e virgjer
une kam frike nga budallai se i zgjuari eshte pa zarar
arsyeja kryesore qe nje mashkull e do femren te virgjer
eshte qe ajo mos njohe fare shijen e sexit
edhe gezimi i mashkullit eshte ta formoje gruan sipas deshires te tij;)
nese ajo eshte virgjerushe edukimi i saj mund te jete shume me i lehte `thankyou`

alem_de
04-11-2010, 23:29
Virgjeria nuk eshte vendimtare ne nje mardhenje.Ajo eshte ceshtje shume intime e private.Po del pyetja se cfar te duhet nje femer e virgjer kur nuk kuptohesh me te ???????

HELEN OF TROY
04-11-2010, 23:38
Virgjeria nuk eshte vendimtare ne nje mardhenje.Ajo eshte ceshtje shume intime e private.Po del pyetja se cfar te duhet nje femer e virgjer kur nuk kuptohesh me te ???????

alemo pyetja tende eshte shume e sakte por...
disa nejrez nuk duan te meren vesh me gruan e as te kete te drete ne fjale ajo
duan vetem te urdherojne shoku im
besome se nje femer nese ka nje mashkull te tille ne krah
nje dite do zgjohet edhe jo vetem do tradhetoje sepse ndjenjat e saj do izolohen po as vete se di cfare tjeter do behet
te perqafoj miku im;))

alem_de
04-11-2010, 23:45
Te pershendes Helenke.Ne kulturat tjera kur nuk funksionon dashuria ndahen shpejte ciftet,se nuk jane te varur njerzit pre njeri tjetrit.Une nuk do pranoja as nje here te jetoja me dike qe nuk me do e respekton,dhe e kunderta.Gruaja nuk eshte objekt qe mund ta zotroje burri.Mendimi im.Me te mira.

ilia spiro
05-11-2010, 08:23
Po kur femra pret sa te martohet, pastaj fillon bredh lule me lule si i behet hallit? Dhe ka plot te tilla me beso. Dhe keto jane me keq se ajo qe ka humbur virgjerine me nje person qe ka dashur, por s'kane perfunduar.
Poti qelloj burri impotent mos duhet te rrije me te tere jeten se ndryshe se merr me njeri? Po ti vdes i fejuari, i dashuri me t e cilin ka ndermend te lidhi jeten, burri, nuk duhet te martohet me kjo femer?

Virgjeria ne ditet e sotme nuk eshte kurrfare garancie per martese te lumtur. Jo per gje por tani ka dale ne mode, Rrine te virgjera kastile , per ta shitur ate cope cipe shtrenjte ne ankand.
Po mashkulli qe i vdes gruaja, apo e tradheton i takon te marr nje vajze te virgjer sipas teorise tende?

Po kur femra pret sa te martohet, pastaj fillon bredh lule me lule si i behet hallit? Dhe ka plot te tilla me beso.

Une besoj se ka pak te tilla.


Virgjeria ne ditet e sotme nuk eshte kurrfare garancie per martese te lumtur. Jo per gje por tani ka dale ne mode, Rrine te virgjera kastile , per ta shitur ate cope cipe shtrenjte ne ankand.
Une nuk po krahasoj c`eshte e modes dhe c`eshte demode. Aresyetimin e kam c`eshte e moralshme dhe c`eshte e pamoralshme. Virgjeria eshte nje thesar qe vajza duhet ta ruaje si gjene me te shtrenjte. Ndoshta per ty eshte mall qe shitet e blihet, por s`ke pse akuzon per kete ato qe e ruajne ate.

Jolene
05-11-2010, 10:17
Une besoj se ka pak te tilla.Une nuk po krahasoj c`eshte e modes dhe c`eshte demode. Aresyetimin e kam c`eshte e moralshme dhe c`eshte e pamoralshme. Virgjeria eshte nje thesar qe vajza duhet ta ruaje si gjene me te shtrenjte. Ndoshta per ty eshte mall qe shitet e blihet, por s`ke pse akuzon per kete ato qe e ruajne ate.

Te duket e moralshme ty, heren e dyte spo them te paren, qe takon nje goce, ke deshire ose me skate tenton te flesh me te ??
Te sygjeroj te mo hapesh debat "morali" se per mendimin tim meshkujt se as nuk e kuptojne cdo me then si fjale ;)

Nje gje se kutpoj un, kur ju cunat shkoni me goca qe jan shume here me te reja se sa ju, dhe e dini shume mire qe mund te "genjehen" ne nje fare menyre me leht se gocat qe jan me te pjekura, dhe per nje arsye ose tjeter shumicen e rasteve esht dicka e momentit, gjithsesi kerkoni qe kur tu ngrihet mendja per martes shumica prej jush rreth moshes 28 e siper doni nje partnere te virgjer, te moralshme qe mos tju tradhetoje etj etj.....

Per mendimin tim virgjeria ka rendesi vetem per FEMREN, esht dicka qe na perket neve dhe askujt tjeter.
Se si veproj un dhe me ke esht gje tjeter, mund ta konsideroj dicka te cmueshme, mund ta konsideroj dicka qe vetem natyra ma ka dhen ska asnje vlere tjeter.

ilia spiro
05-11-2010, 10:27
Te duket e moralshme ty, heren e dyte spo them te paren, qe takon nje goce, ke deshire te flesh me te ??
Te sygjeroj te mo hapesh debat "morali" se per mendimin tim meshkujt se as nuk e kuptojne cdo me then si fjale ;)

Nje gje se kutpoj un, kur ju cunat shkoni me goca qe jan shume here me te reja se sa ju, dhe e dini shume mire qe mund te "genjehen" ne nje fare menyre me leht se gocat qe jan me te pjekura, dhe per nje arsye ose tjeter shumicen e rasteve esht dicka e momentit, gjithsesi kerkoni qe kur tu ngrihet mendja per martes shumica prej jush rreth moshes 28 e siper doni nje partnere te virgjer, te moralshme qe mos tju tradhetoje etj etj.....

Per mendimin tim virgjeria ka rendesi vetem per FEMREN, esht dicka qe na perket neve dhe askujt tjeter.
Se si veproj un dhe me ke esht gje tjeter, mund ta konsideroj dicka te cmueshme, mund ta konsideroj dicka qe vetem natyra ma ka dhen ska asnje vlere tjeter.

Kjo teme eshte vetem teme per moral. Por mund t`a kthesh edhe ne humor po te duash, por mua kjo s`me pelqen ne kete forum.
Mendoj se eshte gje e mire qe djemte kerkojne vajza te virgjera. Bile them se eshte mire qe keto gjera te ndahen para martese..besoj se ka shume vajza qe tregohen te sinqerta ne keto raste...

Se si veproj un dhe me ke esht gje tjeter, mund ta konsideroj dicka te cmueshme, mund ta konsideroj dicka qe vetem natyra ma ka dhen ska asnje vlere tjeter.


Patjeter, qe eshte ceshtja juaj private, une flas sipas mendimit tim.

Jolene
05-11-2010, 10:33
[quote=ilia spiro;116109]Kjo teme eshte vetem teme per moral. Por mund t`a kthesh edhe ne humor po te duash, por mua kjo s`me pelqen ne kete forum.
Mendoj se eshte gje e mire qe djemte kerkojne vajza te virgjera. Bile them se eshte mire qe keto gjera te ndahen para martese..besoj se ka shume vajza qe tregohen te sinqerta ne keto raste...

Shume mire ateher, pse nuk i beni moral vetes ju?? Apo esht me e leht n.q.s ty te thot nje goc qe sjam e virgjer, ti thuash ateher ti sje ajo qe kerkoj nderkohe qe mund ta kesh shume perzemer???

ilia spiro
05-11-2010, 11:00
Z. Ilia, m.q.se ju mendoni kėshtu, i bie 2/3 e femrave tė mbeten nė derėn e babait.

Z. SubZ, do te ishte me mire keshtu sesa tradhetira te vazhdueshme, familje te shkaterruara, divorce, rimartesa e divorce perseri dhe femije te edukuar ne imoralitet.

mia@
05-11-2010, 18:45
Une besoj se ka pak te tilla.Une nuk po krahasoj c`eshte e modes dhe c`eshte demode. Aresyetimin e kam c`eshte e moralshme dhe c`eshte e pamoralshme. Virgjeria eshte nje thesar qe vajza duhet ta ruaje si gjene me te shtrenjte. Ndoshta per ty eshte mall qe shitet e blihet, por s`ke pse akuzon per kete ato qe e ruajne ate.
Arsyetimi yt ne lidhje me moralin ka dale cik jashte mode. Kam njohur femra te virgjera qe ishin shpirtkeqe, thashethemexhije,qe mos i kishe as ne lagje. dhe e kunderta. Nese ti vlereson vetem cipen te femra me vjen keq per ty, se do zhgenjehesh. Femra ka shume cilesi te mira qe mund ti afroje nje mashkulli, dhe cipa nuk eshte me e rendesishmja nese se ke kuptuar akoma.

Dhe nuk ka pak te tilla jo, qe fillojne e bredhin pas martese, ka shume, sidomos kur zhgenjehen nga martesa me nje mashkull qe nuk di ti vleresoje.

Nuk jam kundra virgjerise, por duhet ta kuptosh se ne Shqiperi me shume e ruajne nga frika se mos i gjykojne ca si puna jote, se sa duan vet te jene te virgjera. Kjo con qe pasi humbin virgjerine ne martese, bredhin pa frike se iku cipa, qe i frenonte nga te bredhurit, dhe burrit ja beri qejfin. Ja dhuroi atij. Ate deshi burri, cipen, ate mori. Me vone...

E_PAKAPSHME
29-11-2010, 00:49
Te pershendes Helenke.Ne kulturat tjera kur nuk funksionon dashuria ndahen shpejte ciftet,se nuk jane te varur njerzit pre njeri tjetrit.Une nuk do pranoja as nje here te jetoja me dike qe nuk me do e respekton,dhe e kunderta.Gruaja nuk eshte objekt qe mund ta zotroje burri.Mendimi im.Me te mira.

me pelqeu shume argumenti yt, cka do te thote qe injoranca tek ty eshte zero, dhe mendimi yt eshte shume i drejte, urime....

E_PAKAPSHME
29-11-2010, 00:51
me vjen shume keq qe ndahen ngaqe femra nuk eshte e virgjer, qe mund te jete shume vajz e mire me te gjithe te mirat, dhe te vleresojne 2mm cipe virgjerie para asaj,,eshte me te vertet injorance,

alem_de
29-11-2010, 08:38
Kam lexuar diku se nje mjek ne Berlin,me ane operative jua kthen virgjerine vajzave per nje kosto prej 200 Eurosh.Ne qofte se virgjeria ka nje vlere te tille,atehere eshte e pa vlefshme.Tek nje partnere gjen gjera shume me te rendesishme se virgjeria,si dashuria,sinqeriteti,respekti,vleresimi e shume te tjera.
Mendimi im ky..............

SEa
29-11-2010, 10:02
po flas ne anen personale...!! nese nje njeri do me vleresoj nga ajo gje me mire mos te me doj sesa te kem nje lidhje me te serioze...! ndjenjat dhe dashuria per mua jan diēka ndryshe..qe skan krahasime..por varet pastaj duhen dalluar tek njerezit!! se ka disa qe perdorin rastet!! pra te jemi te paster ne zemer!! kjo ka rendesi.tjerat duhet ti zgjedhim vete...

E_PAKAPSHME
29-11-2010, 15:37
[QUOTE=alem_de;118808]
e pra. e shef, dhe ngrihen cunat kot,, po djemt thojne qe e dallojne, po kot te bejne se nk e dalloni, asnjehere

dbh
29-11-2010, 19:20
te mashtruara, me vetedashje, virgjeria mbetet virgjeri...
Sipas besimit te Krishtere, cdo marredhenie jashtemartesore quhet kurveri

Po shume e vertet, edhe ne besimin myslyman. N'Afganistan biles u prisnin bibilushin meshkujve qe shkonin me femra jasht martese.

Shyqyr qe jetojm ne vende atesite dhe mesjeta ka kohe qe ka kaluar.

:D

SEa
29-11-2010, 19:26
Po shume e vertet, edhe ne besimin myslyman. N'Afganistan biles u prisnin bibilushin meshkujve qe shkonin me femra jasht martese.

Shyqyr qe jetojm ne vende atesite dhe mesjeta ka kohe qe ka kaluar.

:D

dbh mos je ti nga nje ato qe duhet prere :p hahha lol lol

dbh
29-11-2010, 19:38
Z. SubZ, do te ishte me mire keshtu sesa tradhetira te vazhdueshme, familje te shkaterruara, divorce, rimartesa e divorce perseri dhe femije te edukuar ne imoralitet.

Gjithe keto dragjedi njerzore per nje cope cipe! haha haha

Dikur ka pasur nje enigme qe eshte zgjidhur kohet e fundit shkencerisht, dhe kjo ka qene 'ne fillim ishte veza apo pula'.

Tani enigma e re eshte 'ne fillim ishte cipa apo femra' :D

Mire eshte qe femra te ishte e virgjer deri diten e marteses, ben pjese ne perrallat romantike qe lexoheshin dikur neper libra, tipit dashuria e pare, e vertet dhe e fundit.

Por qe te japesh cipes rendesi me shume se njeriu kjo tejkalon cdo llogjike njerzore.

dbh
29-11-2010, 19:43
dbh mos je ti nga nje ato qe duhet prere :p hahha lol lol

Edhe po ta kisha si bishtin e zhapikut qe rriperteritet prap sa here ja presin, dhe prap nuk do kisha shkuar kurr ne Afganistan. Do kisha cuar Ilian ne vend tim se ky qenka taliban fare! :D

SEa
29-11-2010, 19:45
ooo kjo eshte natyre...ja gjeli me pulat qe jan ne kotec. hahaha

E_PAKAPSHME
30-11-2010, 06:09
hahahahahaa, sa gallat, po sot ca djem e duan kshu pra, te shkoje e te qepen gocat e pastaj,,piu piu,hahahaha

E_PAKAPSHME
30-11-2010, 15:45
tema ka te beje me virgerine, dhe jo lidhjet jashta martesore, keshtuqe permbajuni temes, se Ilia thote cdo mardhenie jasht martese quhet kurveri, po ne po flasim per virgjerine, jo per tradheti, se dhe nje e virgjere te tradheton si te jete e martuar si jo,kshuqe, tema eshte sa ndikon virgjeria ne nje marrdhenie,

alem_de
01-12-2010, 22:37
Gjermanet thone: Rosen und Jungfrauen sind schnell entblättert.
Ne shqip,trandafilave dhe virgjereshava ju bien gjethet shpejte.

SEa
01-12-2010, 22:39
lol alem_de hahaa dukesh qe je marur me lule ne bahēe :P vetem fjale te urta per lulet thua ;)))))

E_PAKAPSHME
02-12-2010, 06:00
Hobi im Sea...................

ma keput mua nje trenadfil, se me peqejne shume, te kuq fare ma sill, se me shkon dhe e kuqja, per sa i perket temes, aldem, gjethet ju biejne ne menyre te ndryshme, po ishalla mos na rafshin mendt e kokes, se per gjonat e tjera, gjithmone heret a vone, e ka nje here te pare

Le Chiffre
04-12-2010, 04:06
vlen per cunat me shume

Te me falesh E-Pakapshme por kjo thennje me duket shume pa kuptim! Pse, per gocat nuk vlen virgjeria aspak?

Une do ta filloja me pyetjen: Pse eshte Virgjeria e rendesishme? Sepse ajo i shton nje vlere njeriut, ate te mosprekjes nga nje tjeter...dhe ekskluzivisht edhe pafajesine. Une do te hamendesoj qe virgjeria dhe humbja e saj jane vetem ne normat e moralit te nje martese, qe eshte e vetmja qe ne konsiderojme si te tille.
Diferenca mes nje te virgjere dhe te pavirgjere eshte nje nate e vetme, dhe zakonisht nje eksperience jo e kenaqeshme per te dy palet.
Shume gra kane mesuar shumme nga martesa dhe si te tilla jane perballur me shume tek burrat nga personaliteti dhe qendrimi sesa nga rendesia e virtuteve te virgjerise dhe une mendoj qe nuk duhet te fokusohemi vetem ne perkufizimin e ngushte te kesaj fjale, por ne ato parametra te virtutit qe perbejne nje lidhje te forte martesore.
Nese nuk do te ishte e rendesishme virgjeria, atehere edhe martesa nuk do te ishte shume e rendesishme dhe si nje nga evenimentet me te rendesishme (pas lindjes) te njeriut ajo do nuk do te kishte vemendjen dhe fokusimin e te gjithe fisit.
Virgjeria eshte virtut...por fatkeqesi ndodhin dhe ne si qenje humane duhet te jemi edhe te ndjeshem per te dalluar format e humbjes se saj...dhe te krijojme virtutin te respektojme fatkeqesine e tjetrit mbi normat normale te dashurise se sinqerte!

Jolene
04-12-2010, 14:36
Te me falesh E-Pakapshme por kjo thennje me duket shume pa kuptim! Pse, per gocat nuk vlen virgjeria aspak?

Une do ta filloja me pyetjen: Pse eshte Virgjeria e rendesishme? Sepse ajo i shton nje vlere njeriut, ate te mosprekjes nga nje tjeter...dhe ekskluzivisht edhe pafajesine. Une do te hamendesoj qe virgjeria dhe humbja e saj jane vetem ne normat e moralit te nje martese, qe eshte e vetmja qe ne konsiderojme si te tille.
Diferenca mes nje te virgjere dhe te pavirgjere eshte nje nate e vetme, dhe zakonisht nje eksperience jo e kenaqeshme per te dy palet.
Shume gra kane mesuar shumme nga martesa dhe si te tilla jane perballur me shume tek burrat nga personaliteti dhe qendrimi sesa nga rendesia e virtuteve te virgjerise dhe une mendoj qe nuk duhet te fokusohemi vetem ne perkufizimin e ngushte te kesaj fjale, por ne ato parametra te virtutit qe perbejne nje lidhje te forte martesore.
Nese nuk do te ishte e rendesishme virgjeria, atehere edhe martesa nuk do te ishte shume e rendesishme dhe si nje nga evenimentet me te rendesishme (pas lindjes) te njeriut ajo do nuk do te kishte vemendjen dhe fokusimin e te gjithe fisit.
Virgjeria eshte virtut...por fatkeqesi ndodhin dhe ne si qenje humane duhet te jemi edhe te ndjeshem per te dalluar format e humbjes se saj...dhe te krijojme virtutin te respektojme fatkeqesine e tjetrit mbi normat normale te dashurise se sinqerte!

``bravo````bravo````bravo````bravo``

Shpresoj ta kuptojne mire kte pergjigje ;))

``respect``

SystemA
04-12-2010, 15:02
``bravo````bravo````bravo````bravo``

Shpresoj ta kuptojne mire kte pergjigje ;))

``respect``
Shqiptaret duhet ta kuptojne: bej te kunderten kur shqiptaret moral bejne.
Tashti perse juve e dini....
sorry.

Le Chiffre
04-12-2010, 16:18
``bravo````bravo````bravo````bravo``

Shpresoj ta kuptojne mire kte pergjigje ;))

``respect``

Flm Roxy,
Respekt eshte cfar kerkon nje femer. Krijuesi e ka krijuar te jete e brishte de e bukur...dy gjera qe e bejne te jete ideale. Jemi ne, eshte perqasja dhe respekti qe tregon nje mashkull qe e thyen femren.
E kam thene edhe diku tjeter, e dashura ime me thote shpesh: "...sikur ta dinin femrat se cfar kujdesi tregon ti per ate qe dashuron...do te ndanin nga une... Une jam njeriu me me fat ne bote..." Kurese une nuk e shikoj keshtu, une e shikoj si detyre ta respektoj ate qe dua, ta besoj, ta degjoj. Fundja kesaj qenje kaq te brishte krijuesi i ka dhene edhe nje virtyt tjeter vec mbartjes se vazhdimesise se fisit: te qenit shume e zgjuar. Nese nje mashkull nuk di te vleresoi kete zgjuarsi, atehere eshte qorr. Femra qe ne momentin qe lind, eshte krijuar te jete e kujdeseshme, kurse mashkulli i ckujdesur. Kjo ekuilibron familjen...
(me falni per "filozofine" e gjate dhe te lodheshme!)

SystemA
04-12-2010, 16:34
Eshte GJITHMONE reciproke,ne dashuri.
Ndryshe genjen vetveten.
Me tha: ti ke moral,je i drejte???????????
Se kuptova cfar deshte te thoshte?

SystemA
04-12-2010, 17:00
Flm Roxy,
Respekt eshte cfar kerkon nje femer. Krijuesi e ka krijuar te jete e brishte de e bukur...dy gjera qe e bejne te jete ideale. Jemi ne, eshte perqasja dhe respekti qe tregon nje mashkull qe e thyen femren.
E kam thene edhe diku tjeter, e dashura ime me thote shpesh: "...sikur ta dinin femrat se cfar kujdesi tregon ti per ate qe dashuron...do te ndanin nga une... Une jam njeriu me me fat ne bote..." Kurese une nuk e shikoj keshtu, une e shikoj si detyre ta respektoj ate qe dua, ta besoj, ta degjoj. Fundja kesaj qenje kaq te brishte krijuesi i ka dhene edhe nje virtyt tjeter vec mbartjes se vazhdimesise se fisit: te qenit shume e zgjuar. Nese nje mashkull nuk di te vleresoi kete zgjuarsi, atehere eshte qorr. Femra qe ne momentin qe lind, eshte krijuar te jete e kujdeseshme, kurse mashkulli i ckujdesur. Kjo ekuilibron familjen...
(me falni per "filozofine" e gjate dhe te lodheshme!)

Ndersa une sjam i tille: une i them ti sot dukesh perfeckt(para te tjerave) kjo fjala ime ate e ve ne dyshime,si ja them une asaj???
Pak e komplikuar kjo,por te tjerat mundohen...
Dhe personalisht nuk deshiroj ta thyej nje femer,dua ta bej per vete...
kaq

Le Chiffre
04-12-2010, 23:39
Ndersa une sjam i tille: une i them ti sot dukesh perfeckt(para te tjerave) kjo fjala ime ate e ve ne dyshime,si ja them une asaj???
Pak e komplikuar kjo,por te tjerat mundohen...
Dhe personalisht nuk deshiroj ta thyej nje femer,dua ta bej per vete...
kaq

Armandi, ti me siper i referohesh: "shqiptaret...", jam kurioz te di po ti a e fut veten tek shqiptaret? Nese po, te pakten duhej te thoje"...ne shqiptaret..."
Ketu behet fjale si ndikon virgjeria ne nje mardhenje cift, jo sa i zoti je ti pe te bere per vete nje femer. "ben per vete", fjale shume pa vlere kjo!
Nje femer eshte bere per ta dashuruar sepse ajo mbart faren...embrionin...dhe krijuesi e ka bere kete gjene me te shenjte.
Tani, ne edhe duam te ndertojme nje familje te shendoshe, edhe duam "te bejme qef", por edhe duam te martohemi me nje te virgjer (dhe kjo duhet te ndodhe!).
Mendoj qe virgjeria eshte nje virtut per femren...por nese ti e ben per vete dhe ate "heren e pare" e ben ne shtepine e shokut tend sepse i kane ikur prinderit...atehere cfar kerkon me? Kjo femra nuk ka te drejte te jetoje? Nuk ka te drejte dikush ta kuptoi ate?
Kjo besoj eshte ceshtja! Te ruash virgjerine dhe te dish te falesh gabimin!
Sa po vras veten per te kujtuar nje film Italian te viteve '70 qe cfaqej ne shqiperi...kur dhendrri martohet me kete gocen dhe ja kthen familjes ne mengjes...deri kur vdesin dashurohen por te ndare nga "humbja e virgjerise"
Nga sa kam pare e vizituar une...te gjitha keto kombe e kane te cmuar virgjerine dhe naten e pare...por sot ne shekullin e 21, pak gjasa ka te kuptohemi ne kete teme!

SystemA
05-12-2010, 10:57
Armandi, ti me siper i referohesh: "shqiptaret...", jam kurioz te di po ti a e fut veten tek shqiptaret? Nese po, te pakten duhej te thoje"...ne shqiptaret..."
Ketu behet fjale si ndikon virgjeria ne nje mardhenje cift, jo sa i zoti je ti pe te bere per vete nje femer. "ben per vete", fjale shume pa vlere kjo!
Nje femer eshte bere per ta dashuruar sepse ajo mbart faren...embrionin...dhe krijuesi e ka bere kete gjene me te shenjte.
Tani, ne edhe duam te ndertojme nje familje te shendoshe, edhe duam "te bejme qef", por edhe duam te martohemi me nje te virgjer (dhe kjo duhet te ndodhe!).
Mendoj qe virgjeria eshte nje virtut per femren...por nese ti e ben per vete dhe ate "heren e pare" e ben ne shtepine e shokut tend sepse i kane ikur prinderit...atehere cfar kerkon me? Kjo femra nuk ka te drejte te jetoje? Nuk ka te drejte dikush ta kuptoi ate?
Kjo besoj eshte ceshtja! Te ruash virgjerine dhe te dish te falesh gabimin!
Sa po vras veten per te kujtuar nje film Italian te viteve '70 qe cfaqej ne shqiperi...kur dhendrri martohet me kete gocen dhe ja kthen familjes ne mengjes...deri kur vdesin dashurohen por te ndare nga "humbja e virgjerise"
Nga sa kam pare e vizituar une...te gjitha keto kombe e kane te cmuar virgjerine dhe naten e pare...por sot ne shekullin e 21, pak gjasa ka te kuptohemi ne kete teme!

Ne rradhe te pare ke te drejte duhet te shkruaja <ne> gabim nga ana ime sorry.....
E dyta personalisht tek mua nuk ka vlere <virgjeria> sic e ke shkruajtur dhe vete shekulli 21!!!!
Kete se kuptova nga ana e juaj: te ruash virgjerine dhe te falesh gabimet?
E treta e bej per vete ka SHUME vlere per MUA,pra jo NE por n.q-se e bej per veten behemi NE.
Dhe nje femer nuk eshte bere vetem per tu dashuruar,por ka dhe faktore te tjere qe aty na(me) cojne tek dashuria,sipas mendimit tim....kush jane keta faktore eshte personale si e shikon,ndjen..etj.
Ato vende qe kam pare une nuk me ka rezoltuar qe i japin prioritet.
Tashti personalisht per veten,natyrisht qe e deshiroj te virgjer(me mentalitetin tone) po ishte Shqiptare,por kete une e kqyr me vone.
Per mua personalisht ska pike vlere,ne rradhe te pare Femer NJERI.
Pa hyre ne detaje,se mund te kete pasur fatkeqesi apo tek shtepia e shokut ka humbur virgjerine.
Natyrisht ne bejme<qejf> por kur vjen puna tek NE i duam te ndershme!
Ai filmi ne vitet 70-te mbase titullohet: Gruaja me e bukur.
klm

E_PAKAPSHME
05-12-2010, 13:31
[QUOTE=Le Chiffre;119703]Te me falesh E-Pakapshme por kjo thennje me duket shume pa kuptim! Pse, per gocat nuk vlen virgjeria aspak?

Une do ta filloja me pyetjen: Pse eshte Virgjeria e rendesishme? Sepse ajo i shton nje vlere njeriut, ate te mosprekjes nga nje tjeter...dhe ekskluzivisht edhe pafajesine. Une do te hamendesoj qe virgjeria dhe humbja e saj jane vetem ne normat e moralit te nje martese, qe eshte e vetmja qe ne konsiderojme si te tille.
Diferenca mes nje te virgjere dhe te pavirgjere eshte nje nate e vetme, dhe zakonisht nje eksperience jo e kenaqeshme per te dy palet......................

do thoja dicka me pak fjale, dhe pa bere filozofira, pasi nk me pelqen, ti bie shume ne kundershtim me ato qe ti vet thua, dhe e dyta do thoja, virgjeria nuk eshte virtut, ju meshkujt mund ta shifni si dicka te tille, po ta mendosh ne psikologjike, virgjeria eshte si nje tabu , e rende, por qe veq ne duhet ta heqe, po ta mendosh me asrye dhe forimim te plote, do mendodh qe ajo eshte nje pjese e njeriut, qe prishet ashtu siq ju meshkujt mund te beheni synet, , ndersa persa i perket temes, qe vlen vetem per cunat, per cunat vlen pasi shume femrave ju eshte nxire jeta, nga kjo gje, nga efekti i te mos qenit e virgjer, keshtuqe do te thoja qe lexo komentet e mia me siper qe kam bere, se me duket qe nuk i keni lexuar, un ne kete tem jam gjithmone full-option per te fol, pasi eshte nje nder fenomenet me te ndodhura ne mardheniet mashkull-femer, e kam then dhe theksoj, Sot nuk pyetet si ke qen, po si je, keshtuqe sot nuk shife dhe vlereso per ate qe eshte dhe qe do te jete, e shkuara iku u harrua, jetojme te tanishmen dhe per te ardhmen, se nuk ndertohet jeta e ardhmja duke u kthyer me koke nga a eshkuara,,,,,optimizem vullnet dhe bindje te plote per ate qe do, per femren, ta duash per ate qe esjte, dhe jo per ate cfar ajo ka....``Bej_dy_pompa``

ilia spiro
06-12-2010, 11:30
Sa keq, se nga sa lexoj humbja e virgjerise pothuajse nuk konsiderohet diēka e rende, por thjesht nje veprim mekanik dhe kaq. Nuk gjykohet drejt, mendoj, ne kete rast, sepse prishja e virgjerise eshte rezultat i nje marredhenie te caktuar, dashurore ose jo, dhe me pas kalim ne nje tjeter e keshtu me rradhe. Kjo eshte edhe nje lloj ligji, qe femra pas "kalimit" te pare nuk e ka problem me. Dhe kjo eshte fatkeqesia. Dyshoj se nje femer e tille do ta doje bashkeshortin e saj sinqerisht, edhe pse ky mund te mos e kete problem kete.

Ka lloje te ndryshme familjesh. Sot po diskutohen edhe cifte homoseksuale.
Une flas per martesen e mirefillte, sic eshte tradicionalisht.

dbh
06-12-2010, 11:43
Zoti kur e krijoji njeriun e krijoje te tille qe te ndjente kenaqsi gjate mardhenieve seksuale, ndaj edhe njeriu ka me mijera rraporte seksuale gjat jetes por vetem pak ose aspak femije.

Martesa tradicjonale per te cilen ti flet eshte nje tradicjon qe i perket te kaluares se larget, asaj te kaluare kur virgjeria tregonte shendet (semundjet seksualisht te transmetueshme ishin vdekje prurse), dhe asaj kohe kur njerzit perfundonin ne turren e zjarrit kur nuk ndiqnin tradicjonin.

Sot njohurit e njerzeve dhe liria njeriut bejne qe njeriu te jete me afer natyres se tij, me afer Krijuesit.

ilia spiro
06-12-2010, 12:35
Zoti kur e krijoji njeriun e krijoje te tille qe te ndjente kenaqsi gjate mardhenieve seksuale, ndaj edhe njeriu ka me mijera rraporte seksuale gjat jetes por vetem pak ose aspak femije.

Martesa tradicjonale per te cilen ti flet eshte nje tradicjon qe i perket te kaluares se larget, asaj te kaluare kur virgjeria tregonte shendet (semundjet seksualisht te transmetueshme ishin vdekje prurse), dhe asaj kohe kur njerzit perfundonin ne turren e zjarrit kur nuk ndiqnin tradicjonin.

Sot njohurit e njerzeve dhe liria njeriut bejne qe njeriu te jete me afer natyres se tij, me afer Krijuesit.

Konkluzioni qe ke dhene eshte i gabuar kryekeput.
Prandaj eshte i veshtire diskutimi, sepse ceshtja, sic kam folur me siper, eshte c`koncepton gjithkushi me fjalen "familje", ose marredhenie ne ēift. Por c`perfaqeson ky cift??

Fjala familje ashtu sic Zoti e ka krijuar ka te beje vetem me nje burre dhe vetem me nje grua, te dy te virgjer ne menyre te padiskutueshme.

dbh
06-12-2010, 13:58
Fjala e Zotit qe lexon ti eshte fjale e shkruar nga njerez, qe sipas rethanave i kan pershtatur teorin e tyre pjeses se popullsis ne te cilen keta njerez ose kishin pushtet ose mundoheshin ta vendosnin ate.

Vet fakti qe ka shume cifte qe jan martuar duke mos qene te virgjer, pra ne kundershtim me fjalen e Zotit tend, dhe kan jetuar e vazhdojn te jetojn te lumtur e verteton kete gje. Nuk eshte virgjeria qe ben mardhenien ne cift.

Mos harro qe kur ti flet per Zotin flet per ate ne te cilin beson ti. Njerzimi beson ne shume Zoter te ndryshem.

Une te fola per njeriun si qenie, si krijese. Zoti, Natyra na ka bere te ketill pra nuk kemi perse te ndjekim dogma dhe tradita qe jan ne kundershtim me ate c'ka jemi, dmth te jemi ne konflikt me Krijuesin per te qene ne paqe me 'shkruesit', ata qe na vinin dikur rregulla duke na treguar se vet jane te shenjte.

Gjebura! Perralla me bisht qe gjithekush i beson nese deshiron, ose nese eshte i detyruar ti besoj!

Linda
06-12-2010, 14:13
Sot ne shekullin e 21 duhet me i pa punen dhe jo gunenlollollol

Akoma me kohen e babaqemos:D:D

ilia spiro
06-12-2010, 14:32
Fjala e Zotit qe lexon ti eshte fjale e shkruar nga njerez, qe sipas rethanave i kan pershtatur teorin e tyre pjeses se popullsis ne te cilen keta njerez ose kishin pushtet ose mundoheshin ta vendosnin ate.

Vet fakti qe ka shume cifte qe jan martuar duke mos qene te virgjer, pra ne kundershtim me fjalen e Zotit tend, dhe kan jetuar e vazhdojn te jetojn te lumtur e verteton kete gje. Nuk eshte virgjeria qe ben mardhenien ne cift.

Mos harro qe kur ti flet per Zotin flet per ate ne te cilin beson ti. Njerzimi beson ne shume Zoter te ndryshem.

Une te fola per njeriun si qenie, si krijese. Zoti, Natyra na ka bere te ketill pra nuk kemi perse te ndjekim dogma dhe tradita qe jan ne kundershtim me ate c'ka jemi, dmth te jemi ne konflikt me Krijuesin per te qene ne paqe me 'shkruesit', ata qe na vinin dikur rregulla duke na treguar se vet jane te shenjte.

Gjebura! Perralla me bisht qe gjithekush i beson nese deshiron, ose nese eshte i detyruar ti besoj!

Ne fakt une e trajtova ceshtjen ne kuptimin e krishtere. Duhej ta kisha saktesuar, ketu ke te drejte.
Sipas ketij kuptimi seksualiteti eshte krijuar tek njeriu per t`u aplikuar vetem ne martese dhe vetem per te bere femije.
Kjo prepuzon detyrimisht virgjeri te dyanshme.

(tjeter gje eshte se sa zbatohet)

Le Chiffre
06-12-2010, 20:41
...do thoja dicka me pak fjale, dhe pa bere filozofira, pasi nk me pelqen, ti bie shume ne kundershtim me ato qe ti vet thua....
Me fal nese kam bere filozofi...thjhesht tema eshte e tille, une keshtu e kam kutuar, mesojme nga njeri tjertri pasi une nuk eshte se e shikoj si tabu sikurse thoni ju. Nese te duket sikur bie ne kundeshtim me vetveten, mundohu e lexoi mire shkrimet e mia. E kam thene me te madhe se: "...pare nen filozofine me te vjeter te botes - fene (une i referohem times, se krishtere, por ska rendesi fare kjo), ajo predikon "naten e pare" si shume te rendesishme..." Pare nen traditen e popullit tone, nata e pare ka qene e eshte nje eveniment shume i rendesishem... Dikur cifti ne mengjes varte carcafin e krevatit bashkeshortor ne oborr te shtepise...nuk besoj qe ka nevoje per kete akt pagan, por thjeshte i jam referuar fakteve per te treguar se sa shume rendesi ka patur nen traditen ky fakt. Sigurisht meqense jetojme ne shekullin e 21, ku kibernetika dhe teoria e relativitetit jane aplikuar ne jeten e perditeshme te njerzve, keto "Tabu" te huazuara nga mijera vjet civilizim, nuk kane me po ate rendesi qe kane patur (por vleren e kane), dhe nuk eshte se une po perkrah njeren apo tjetren perqasje. Une vete nuk do ta vleresoja ate qe dua nga virgjeria, por po ta ve veten ne poziten qe ajo do te ishte jo e virgjer, nuk besoj qe do ta diskutoja me pas faktit... do ta fshija nga historia ate fakt ne emer te respektit dhe dashurise per ate qe uen kam perballe...dhe dua.
Besoj qe e kam spjeguar mire me pare qe respekti per femren, trajtimi i vecante dhe me dashuri qe nje mashkull duhet te tregoje ndaj saj qofte edhe si seks (femer) duhet te jene prioritare ne kushtet e sotme. Pa kete respekt nje femer nuk duhet te takohet per te dyten here me nje mashkull (qe nuk e respekton pavaresisht nga virgjeria)

...e dyta do thoja, virgjeria nuk eshte virtut, ju meshkujt mund ta shifni si dicka te tille, po ta mendosh ne psikologjike, virgjeria eshte si nje tabu , e rende, por qe veq ne duhet ta heqe...
...une do ta perseris perseri: VIRGJERIA ESHTE VIRTYT! Ti mund te kembengulesh sa te duash dhe ke mendimin tend, por ajo eshte e tille, pa i hequr te drejten te jene me virtute edhe ato qe "ne rrethana te procesit te njohjes" e kane humbur... Besoj qe ti vete do te cmoje mbi cdo gje te qenit e virgjer naten e pare (te marteses), por e perseris qe ne kete shekull te 21, kur nuk ka me "sekrete dhe jete private" per njeriun sepse i ben biografine vetvetes ne "facebook" (nje nga fatkeqesite e shoqerise se sotme), nuk mer me po ate kuptim qe ky virtut kishte ne ritet pagane... Per kete vlen perseri spjegimi i mesiperm.

... per cunat vlen pasi shume femrave ju eshte nxire jeta, nga kjo gje, nga efekti i te mos qenit e virgjer...
...ato cuna/djem qe u nxine jeten femrave nga qe i gjejne jo te virgjera, nuk i meritojne keto femra. Nje cun qe i nxin jeten dhe e vlereson nje femer nese "e ka cipen e shpuar apo jo" (te me falni per zhargonin), nuk di aspak ta vleresoje ate qe pretendon se e do pa permendur qe as qe behet fjale qe do ta respektoje. Beseoj qe kam qene i qarte ne kete perqasje ne te gjithe shkrimet e mia. Sa per te berit synet...ky eshte nje rit pagan qe ne si popull e kemi te trasheguar qekur pellazget kane qene populli me i zhvilluar i njerezimit dhe e ka zanafillen nga shekulli i trete-katert dhe nuk eshte i njejte me virgjerine!. Ne kohen qe ushtaret pellazge (te ashtuquajtur gabimisht romake) qe u kthyen nga pushtimi i lindjes se mesme dhe qe kishin perjetuar kryqezimin e krishtit (pasi Roma ishte vetm nje qytet i vogel i perandorise pellazge ne ate kohe dhe Romaket qe ne mesojme tani ishin pellazget qe popullonin europen nga Spanja ne Peloponez) sollen me vete dy fe: Judizmin dhe Krishterimin. Judizmi predikon te beret synet (edhe sot) - dhe ne e trashegojme kete "rit pagan" pikerisht sepse perpara krishterimit populli jone solli nder vete judizmin...pastaj e zevendesoi ate me krishterimin deri sa nen zgjedhen me te eger te njerezimit - ate turke u detyrua ta "zevendesoi ate me obskurantizmin islam te litnjes se mesme" dhe kryesisht per te nxjerre inatin e kesaj perandorie dhe per tu hakmarre per humbjet e tre sulltaneve ne lufte me popullin tone anadollizmi turk me ligje, zjarr e hekur ne shekullin e 17 "e detyroi popullin tone ta zevendesoi krishterimin formalisht me islamizmin e azise se larget". Ne asnje liber fetar (bibla) nuk gjendet ndonje hamendje dhe leshim per rendesine e virgjerine di akt pagan por ajo percaktohet si nje "dhurate nga krijuesi" per te treguar rendesine, respektin dhe vleren qe ka martesa ne perteritjen e fisit...
Perseri e theksoj, nuk eshte se une perkrah kete shkolle apo jam i palekundur ne kete teori...por po e ilustroj ceshtjen e shtruar ketu ne forum me kete teori.
Ne jetojme ne shekullin e 21 dhe duhet ta shikojme me realizem cdo perqasje te shoqerise ndaj riteve pagane...por edhe cdo femer, perkrah dhuntise qe krijuesi i ka dhene te jene te kujdeseshme e ti shikojne aktet me thelle se nje mashkull, duhet ta respektoje me shume veteveten, qellimin...dhe perqasjen e perteritjes se fisit.
Nuk pranoj qe nje femre duhet "...ti nxihet jeta sepse nuk eshte e veirgjer.."nga mendimi i cunave. Cdo rast ka ndodhine dhe spjegimin e vet, por dua te theksoj nje fjale te urte:
"...nese me genjen nje here - eshte faji jot, po me genjen dy here eshte faj i asnjerit, nese me genjen tre here - eshte faji im..." Besoj qe me kupton cfar dua te them...-shok- -busy- `thankyou`

Le Chiffre
06-12-2010, 21:03
..seksualiteti eshte krijuar tek njeriu per t`u aplikuar vetem ne martese dhe vetem per te bere femije.
Kjo prepuzon detyrimisht virgjeri te dyanshme.
(tjeter gje eshte se sa zbatohet)

Se pari dua te them se une jam dakord me Ilia Spiron, pavaresisht nga rrethanat e shekullit te 21.
Nese shoqeria e sotme ka rrjedhur drejt nje perqasje te tille ku mijera vjet civilizim quhen si "dokrra", nuk eshte faji i anjerit, anje pale.
Pra, duhet ndare spjegimi pagano-fetar qe disa nga ne (kam parasysh veten-le chiffre- dhe spiron apo edhe ndonje tjeter) me faktin e zhvillimit te shoqerise se sotme ku "INTIMITETI" nuk ka asnje vlere por gjithcka rreth nje personi e gje e gjen te postuar ne facebook...?????????!!!!!!!!!
Fakti i zhvillimit te sotem te shoqerise dhe perqasjes se gabuar te nje pjese te shoqerise kryesisht nfaj kontaktit midis njerezve, grupmoshave, kombeve, etj. nuk i jep me vlere qenesise se "virgjerise si akt pagan qe duhet respektuar" para mesimit historik ne rrugen e gjate te zhvillimit te shoqerise per te ardhur ketu...ndaj edhe te qenit gay/homoseksual nuk quhet me semundje siukurse ne te vertete eshte e ndaj se ciles shoqeria ka detyrimin ti gjeje sherimin/kuren por quhet si nje "menyre jetese"...(kjo eshte qyfyrja me e madhe...)

E_PAKAPSHME
06-12-2010, 21:07
te them dicka, shkurt qarte dhe sakte, tema po te kerkon mendimin tend,dhe jo te na tregosh historine e virgjerise, se e dijme te gjithe, dhe persa i perket fese, une besoj shume ne zot, jam katolike, por nuk jam ekstremiste, besoj aq shume ne zot, sa ty sta merr mendja,,,ajo shprehja e fundit ska lidhje me virgjerine,,po kerkohet mendimi yt ne kete teme,

Le Chiffre
07-12-2010, 06:40
te them dicka, shkurt qarte dhe sakte, tema po te kerkon mendimin tend,dhe jo te na tregosh historine e virgjerise, se e dijme te gjithe, dhe persa i perket fese, une besoj shume ne zot, jam katolike, por nuk jam ekstremiste, besoj aq shume ne zot, sa ty sta merr mendja,,,ajo shprehja e fundit ska lidhje me virgjerine,,po kerkohet mendimi yt ne kete teme,


O e E_PAKAPSHME (po me ben te dyshoj per kete),
Se marr vesh pse nxehesh dhe hipen perpjete sikur te "pickoi gjarperi"...po nuk te pelqen mos e lexo postimin tim... Ne ketu po vrasim 5 minuta kohe qe te clodhim nervat...ti na i ben kallam!
Mqs je nevrikosur dhe e do shkurt mendimin tim po te them thjesht, shkurt dhe drejt drejt:

VIRGJERIA ESHTE RESPEKT PER FAMILJEN!
E THENE ME THJESHTE AKOMA - KA SHUME RENDESI!

Meqense qenkemi te nje feje, ti duhet ta dish mire...se me shkrimin tend tregon se besimtare nuk je...ose nuk di te jesh!
Sa per ate shprehjen e fundit, mendova se me kuptove...por mqs e do me troc po ta them: nese kalon nje hu, dy e tre...mos kerko edhe te respektojne dhe te falin edhe pse nuk je e virgjer (nuk e kam me ty) - ky ishte morali i fabules...

Besoj e more edhe mendimin tim, qe te mos me besh nervoz here tjeter...sepse une mundohem te debatoj dhe te te respektoj! Te pakten kaq pak pres edhe nga bashkebiseduesi...sigurisht flasim per qytetari ketu!

E_PAKAPSHME
07-12-2010, 14:11
haahha, ne shume i qarte, por ti mos trego histori ketu, dhe persa i perkt fese, se sa besimtare jam, e keni ganim ,apsi une besoj shume ne zot, dhe shkoj shume ta marta ne kishe te lacit, dhe naten e madhe ne qershor flej atje, dhe kam 7 vjet qe iki e flej atje cdo vit, dhe jam une ajo, qe zotitnuk i lutem kur kam nevoje, i falem zotit dhe kur jam mire, e fln si per te miren qe me solli e fln dhe si per te keqen,kupto, une thashe jam besimtare, besoj shume po nuk jam ekstremiste, kjo e gjitha, se besimi eshte besim dhe fakti qe une sdo m,artohem e virgjer sdo te thot qe une sbesoj, dhe 10 urdheresat qe zoti na ka dhene, nuk thote qe nuk martohesh nese je e virgjer, por nuk thehet kurora e martese, cka do te thote, qe ti martohu si do qe te jesh, por pas martese rri urte, dhe mos leju hunj te tjere te hyjne , kupton? keshtuqe ajo shprehja e jote eshte shume qarte dhe qendron,problematika e temes esht ti a do martoheshe me nje te virgjer?????

ilia spiro
07-12-2010, 14:38
10 urdheresat qe zoti na ka dhene, nuk thote qe nuk martohesh nese je e virgjer, por nuk thehet kurora e martese, cka do te thote, qe ti martohu si do qe te jesh, por pas martese rri urte, dhe mos leju hunj te tjere te hyjne , kupton? keshtuqe ajo shprehja e jote eshte shume qarte dhe qendron,problematika e temes esht ti a do martoheshe me nje te virgjer?????

Po bej citim m.q.s. eshte hapesja e temes. Njera nga fatkeqesite e njerezve besimtare eshte te lexuarit me "zgjedhje" te Shkrimit te Shenjte. Tradita e Kishes e konsideron cdo marredhenie jashte martesore "kurveri" dhe pas martese shtohet edhe "tradheti bashkeshortore". Qellimi i marteses eshte pikerisht lindja e femijeve nepermjet ketyre marredhenieve. Pra virgjeria konsiderohet "e shenjte".
Problemi i marteses me nje jo te virgjer, eshte trajtuar edhe ne nje teme tjeter, mendimi im eshte qe nuk duhet martuar me nje jo te virgjer.
Mendimi im eshte qe nje femer jo e virgjer do ta tradhetoje burrin domosdoshmerisht. Kete nuk e kam shpikur une, por kjo eshte ne natyren e femres, kur ēvirgjerohet dhe ndahet nga "i pari", nuk ndalet me, pasi nuk e konsideron me te shenjte, ...
Keshtu qe nje femer jo e virgjer nuk mund te krijoje familje te vertete.
Ka edhe raste kur martohen te virgjera dhe tradhetojne me pas..por kjo eshte me e veshtire.
Sigurisht formalisht mund te mbahet familja, kur gruaja sjell dashnoret ne shtepi dhe burri bredh gjetiu, ..por kjo nuk eshte me "familje" pastaj.
Une flas per kuptimin e krishtere te familjes, d.mth nje burre dhe nje grua
Po te flisja per islamin, atehere ketu lejohet poligamia dhe s`ka kuptim diskutimi. Ne teme duhej percaktuar mire se per cilat cifte behet fjale.

E_PAKAPSHME
07-12-2010, 14:51
degjo, se ne kete teme po behet shume debat, virgjeria nuk eshte e shejte siq thoni ju, une e shenjet ii them familjes dhe vetem asajta, une kam, ndersa per sa i perket mendimit tend qe pasi u zhvirgjerua femra nuk ndalet me, keni gabim,se jam vet une femer, dakort, dhe lexoi paksa shkrimet e mia me siper dhe do gjesh shume argumenta qe une kam hedhur siper, tema eshte shume e qarte, por ti do qe te me vesh me shpatulla per muri, por jo nuk mundeni, pasi jeni i vetmi qe shpreheni qe tema nk eshte e qarte, se po te mos ishte e qarte do shpreheshin dhe shume te tjere. po ndoshat ju nuk doni te kuptoni, ose nk kuptoni, kete mesele zgjidheni vete ju,klm

ABORDAZH
07-12-2010, 22:12
te pakten edhe per ja dy dekada ,nuk besoj se ky mentalitet do largohet nga shoqeria shqiptare.
derisa meshkujt do vazhdojn te besojn se ndeshmeria varet nga cipa e himenit,nuk do din kurr ta vleresojn nje femer.

dbh
08-12-2010, 09:54
Ore, po ju te nxefni me zorr se ja fusni kodra pas bregut dhe jeni te sigurt qe keni te drejte ne brockullat qe shkruani.

Kush ju jep te drejten juve te hidhni posht besimin ne Zot te nje personi sepse ajo, si gjithashtu edhe AI, nuk qenkan te virgjer ngaqe ne nje moment te jetes se tyre kan qene te dashuruar, dhe kan bere dashuri me partnerin/partneren. Ku ka gje me natyrale dhe hyjnore se dashuria?!

Kush ju jep juve te drejten ta perdhosni dashurin?! Me sa mend mendoni qe njeriu pa u martuar nuk duhet te dashurohet, shpirterisht dhe fizikisht.

Ju kur flisni per Biblen qe te tjeret e lexokan me 'zgjedhje' harroni qe ju vet e lexoni me zgjedhje! Harroni qe mesimi me i madh i Bibles eshte qe 'besimi dhe dashuria e njeriut per Zotit con faljen e mekateve te tij'. Harroni qe Krishti vet falte dhe bekonte Prostituta, ndersa ju perbuzni nje vajze qe ka pasur nje mardhenie me nje mashkull, e nisur nga ndjenjat e saj per kete djale.

Harroni qe sipas Bibles njeriu eshte mekatar qe ne lindje dhe qe vetem besimi dhe lutjet ndaj Zotit mund ta shpetojn ate nga mekatet!

Sipas Kuranit edhe ne Bibles mungesa virgjeris ishte mekat. Dikur femrat e c'virgjera edhe mund te digjeshin ne turren e druve nese i tekej priftit, shpesh here ndodhe qe kur nje grua nuk ja jepte priftit ateher ai e denonte si heretike.
Ndersa ne vendet islamike integriste gruaja denohet edhe sot me vdekje nese ka rraporte seksuale jasht martesore, ndersa burrit i prihen allatet.

Kjo eshte drejtsia e injoranteve qe lexojn librat e shenjt si tju vij permbare, libra qe jan shkruar ne nje epoke kur njeriu kishte nevoj per rregulla te tilla.

ABORDAZH
08-12-2010, 10:35
Ore, po ju te nxefni me zorr se ja fusni kodra pas bregut dhe jeni te sigurt qe keni te drejte ne brockullat qe shkruani.

Kush ju jep te drejten juve te hidhni posht besimin ne Zot te nje personi sepse ajo, si gjithashtu edhe AI, nuk qenkan te virgjer ngaqe ne nje moment te jetes se tyre kan qene te dashuruar, dhe kan bere dashuri me partnerin/partneren. Ku ka gje me natyrale dhe hyjnore se dashuria?!

Kush ju jep juve te drejten ta perdhosni dashurin?! Me sa mend mendoni qe njeriu pa u martuar nuk duhet te dashurohet, shpirterisht dhe fizikisht.

Ju kur flisni per Biblen qe te tjeret e lexokan me 'zgjedhje' harroni qe ju vet e lexoni me zgjedhje! Harroni qe mesimi me i madh i Bibles eshte qe 'besimi dhe dashuria e njeriut per Zotit con faljen e mekateve te tij'. Harroni qe Krishti vet falte dhe bekonte Prostituta, ndersa ju perbuzni nje vajze qe ka pasur nje mardhenie me nje mashkull, e nisur nga ndjenjat e saj per kete djale.

Harroni qe sipas Bibles njeriu eshte mekatar qe ne lindje dhe qe vetem besimi dhe lutjet ndaj Zotit mund ta shpetojn ate nga mekatet!

Sipas Kuranit edhe ne Bibles mungesa virgjeris ishte mekat. Dikur femrat e c'virgjera edhe mund te digjeshin ne turren e druve nese i tekej priftit, shpesh here ndodhe qe kur nje grua nuk ja jepte priftit ateher ai e denonte si heretike.
Ndersa ne vendet islamike integriste gruaja denohet edhe sot me vdekje nese ka rraporte seksuale jasht martesore, ndersa burrit i prihen allatet.

Kjo eshte drejtsia e injoranteve qe lexojn librat e shenjt si tju vij permbare, libra qe jan shkruar ne nje epoke kur njeriu kishte nevoj per rregulla te tilla.


Ketu mos po kritikon edhe ti vetveten me duket.Po ty kush ta jep te drejten te gjykosh mbi te tjeret?Shum mir mund te shprehesh mendimin tend ,pa cenuar dhe ofenduar te tjeret .

Just myself
08-12-2010, 10:55
.. Hmmm kam pershtypjen qe koha ka ndryshuar, cka do te thote qe ka ndryshuar edhe kendveshtrimi njerezor gjithsesi mbetet relative ! ( Megjithese ndoshta jo ne te njejten shkalle rendesie si kohe me pare ) !

ilia spiro
08-12-2010, 11:31
te pakten edhe per ja dy dekada ,nuk besoj se ky mentalitet do largohet nga shoqeria shqiptare.
derisa meshkujt do vazhdojn te besojn se ndeshmeria varet nga cipa e himenit,nuk do din kurr ta vleresojn nje femer.

Vleresimi per nje femer nuk varet vetem nga nje cipe. Por varet shume edhe prej saj. Kjo sepse nuk eshte fjala vetem per nje "cipe", por per nje lidhje te caktuar, dashurore apo jo, kjo varet, kur ne nje marredhenie te ngushte fizike, ata te dy kthehen e behen "nje mish i vetem". Pas kesaj ndarjeje, me pare ka patur trauma te renda qofte te mashkullit apo te femres.
Dhe martesa me "nje tjeter" ne keto raste do te ishte traum si per veten tende ashtu edhe per tjetrin, sepse lidhja e pare eshte pothuajse e pamundur te harrohet. Ne rastin me te pare mund "te riperterihet" ne forme te qarte te nje "tradhetie bashkeshortore", e me pas tradheti pas tradhetie...

ky ishte mendimi im per kete teme,...

E_PAKAPSHME
08-12-2010, 12:20
Ketu mos po kritikon edhe ti vetveten me duket.Po ty kush ta jep te drejten te gjykosh mbi te tjeret?Shum mir mund te shprehesh mendimin tend ,pa cenuar dhe ofenduar te tjeret .

Abordazh, dbh nuk po thote asgje perveqse te vertetes, shume nga njerzit qe thojne besojme ne zot, nuk besojne aspak, besimi eshte ndjenja e mire ndaj zotit, dhe miresia ndaj te tjereve, nuk eshte besimi dike mbajtur mjekerr 40 cm, apo duke u mbulu me perce,jo, ke shume ekstremista ne besimet fetare, sic jane ata te fese myslimane apo te feve te tjera,. Pika e dyte askush nuk po gjykon, je ti vete me mendimet e tua qe gjykon dashje pa dashje cofte gjykimi yt, keshtqe dbh , po ta lexosh me vemendje komentin e tij, ka dashur te shprehe qe nuk varet karakteri i femres tek nje cipe 2mm,,,

Le Chiffre
08-12-2010, 21:11
... por ti mos trego histori ketu...

...sorry...nuk kam patur aspak kete qellim!

... se sa besimtare jam, e keni ganim ,apsi une besoj shume ne zot, dhe shkoj shume ta marta ne kishe te lacit, dhe naten e madhe ne qershor flej atje, dhe kam 7 vjet qe iki e flej atje cdo vit, dhe jam une ajo, qe zotitnuk i lutem kur kam nevoje, i falem zotit dhe kur jam mire, e fln si per te miren qe me solli e fln dhe si per te keqen,kupto, une thashe jam besimtare, besoj shume po nuk jam ekstremiste...

Une as qe aludova qe ti je e pafe...kjo nuk ka vend ne kete diskutim. Pyetja ishte e qarte, por ne e kemi zakon qe ta sterhollojme...kete kam bere edhe une, por eshte veshtire ne kushtet e reja te besh kete.
Si besimtare e krishtere dhe familjare me kishen, ti e kupton shume mire rendesine e virgjerise. Kjo do gijthmone ratifikuar, pasi vete jeta shoqerore e solli "zhvillimin" ne permasa te pa-paracaktuara. Une nga zemra te pershendes si besimtare aq me shume si besimtare qe i lutesh zotit per te mirat dhe per te keqiat e jetes tone...atje ku shpirti qetesine gjen.

...besimi eshte besim dhe fakti qe une sdo m,artohem e virgjer sdo te thot qe une sbesoj, dhe 10 urdheresat qe zoti na ka dhene...
...ne asnje rast une nuk kam aluduar nese ti je apo jo e virgjer, nuk eshte ne personin tim kjo. Ajo eshte pune e juaj personale, dhe perqasja ndaj familjes perseri eshte pune personale, ne ketu rrahim mendime dhe qendrime ndaj ceshtjeve te caktuara ne varesi nga pika e referimit te gjithesejcilit. Nese ne ndonevend te kam aluduar (padashur), do te kerkoj te falur!

...10 urdheresat qe zoti na ka dhene, nuk thote qe nuk martohesh nese je e virgjer, por nuk thehet kurora e martese, cka do te thote, qe ti martohu si do qe te jesh, por pas martese rri urte, dhe mos leju hunj te tjere te hyjne , kupton? ...
Referuar 10 URDHERESAVE, ato nuk percaktojne (ne versionin e vjeter) nese duhet apo jo te martohesh me nje te pa-virgjer sepse eshte paramenduar qe kjo eshte e shenjte, por spjegimi eshte bere ne perputhje edhe me kushtet e shqoqerise. Te gjitha mekatet falen - jo nga prifti-por nga shpirti i shenjte. Percaktimi i c-virgjerimit jasht martese si mekat perseri per mua duhet percaktuar shume qarte, sepse nje femer qe martohet/dashurohet me nje mashkull dhe ky i nxin jeten, per mua ska asnje vlere te qenit e virgjer! Une i referohem FENOMENIT TE VIRGJERISE ne ato permasa qe po e shikojme sot ne shoqerine shqiptare, ku nderrimi i dashnoreve eshte bere me shume mode dhe qellim (ne disa raste) sesa virtut. Ne asnje nga 10 URDHERESAT nuk percaktohet "...ti moartohu por pas martese rri urte..." Kjo nenkuptohet ne rastin qe une pershkrova me lart, dhe nese do mendimin tim, UNE DO TE MARTOHESHA ME NJE DEMER TE TILLE, DHE NUK DO TA KISHA PARE FARE KETE FENOMEN SI MEKAT persa kohe qe mua me perputhen te gjitha kerkesat e mia per ndertimin e familjes me kete femer (qe fatkeqesisht i qelloi te takohet me nje kafshe)
Faleminderit qe e ke kuptuar drejt qendrimin tim!


Kush ju jep juve te drejten ta perdhosni dashurin?! Me sa mend mendoni qe njeriu pa u martuar nuk duhet te dashurohet, shpirterisht dhe fizikisht.

dbh, mendoj qe ti je jasht teme. Nuk behet fjale ketu si duhet ta shikojme raportin e dashurise, mardhenjet etje, etj...behet fjale per virgjerine.
Per mendimin tim (vetem timin), nuk ka rendesi ne te vertete nese nje femer prishet naten e marteses apo me pare, dhe nuk kam anje mendim qe dy te rinj, ne kushtet e sotme (me zhvillimet e shoqerise) duhet te presin ta kenaqin dhe shijojne dashurine vetem naten e marteses (edhe pse kjo do te ishte ideale, dhe mos mendo se nuk ndodh...), per mua shume e rendesishme eshte qe (po e theksoj) TE MOS BREDHE SA NE NJE HU NE TJETRIN, dhe te pretendoi se nuk ka rendesi virgjeria!(perjashtuar rastin e fatkeqesise kur nuk perputhen karakteret)
Cdo mendim nuk eshte "brockull", sejcili ka perqasjen dhe mendimin e tij/saj, mos i ver kot kufinj diskutimit!

te pakten edhe per ja dy dekada ,nuk besoj se ky mentalitet do largohet nga shoqeria shqiptare. derisa meshkujt do vazhdojn te besojn se ndeshmeria varet nga cipa e himenit,nuk do din kurr ta vleresojn nje femer.

Abordazh, po ja fut kot! ti percakton nje pervoje dymije vjecare te shoqerise te zhduket per dy dekada? Kush e shtroi kete qellim te shoqerise per te zhdukur cdo gje te trasheguar qe qe i jep vlere shoqerise? Nese disa meshkuj e vleresojne nje femer nga CIPA HIMEN, po nje femer nga e vlereson veten? Mendoj qe sic kam thene me part, duhet te respektojme femren, dhe me kete kuptoj se pari mesimin e bibles per rendesine e nates se pare...familjes...dhe se dyti, te mos e vleresojme nje femer nga nje "fatkeqesi" (sic ishte rasti kur mashkulli e trajton keq) nese CIPA HIMEN eshte care apo jo...ne find te fundit VIRGJERIA NUK QENDRON NE MES TE SHALEVE POR NE MES TE SUPEVE!


...N'Afganistan biles u prisnin bibilushin meshkujve qe shkonin me femra jasht martese.Shyqyr qe jetojm ne vende atesite dhe mesjeta ka kohe qe ka kaluar.
Nuk besoj qe ka vend te diskutojme ketu per Afganistan, Pakistan e stane te tjera. Shqiperia eshte ne zemer te Evropes, shoqeria jone nuk ka asgje te perbashket me ate obskurantizem te vertete...per fene e tyre, nuk mendoj qe ja vlen te diskutojme ketu...nuk e njoh por edhe nuk kam nevoje perdesi sa predikojne poligamine (martesen me 7 gra) Qe u presin bibilushin, bravo u qofte...nuk e dija kete, por do te thote se te gjithe paskan nje qendrim ndaj familjes!

Le Chiffre
08-12-2010, 21:29
Gjithe keto dragjedi njerzore per nje cope cipe!
....
Mire eshte qe femra te ishte e virgjer deri diten e marteses, ben pjese ne perrallat romantike qe lexoheshin dikur neper libra, tipit dashuria e pare, e vertet dhe e fundit...
DBH, nuk besoj qe behet fjale ketuy per nje tragjedi njerzore kur nje femer eshte jo e virgjer...naten e marteses! JO! Ketu behet fjale si do ta shikoje ti (sejcili) virgjerine, e cila personifikohet nga ajo CIPA! Ka femra qe hidhen sa ne nje HU ne tjetrin...une ketij drejtimi i jam mbajtur ne perkufizimet e mia, sepse kjo me "shqeteson", por nese nje femer prishet me ate qe dashuron qe diten e pare qe njihet, apo diten e marteses nuk ka anje, e perseris, ASNJE vlere per mua, per sa kohe ato martohen. Ketu kam percaktuar qarte fatkeqesine kur nje femer qellon te njohe nje djale qe i nxin jeten...ketu perseri per mua nuk ka vlere te diskutohet eshte e virgjer apo jo! Kjo eshte fatkeqesi dhe mqs vetem femra eshte e paisur me CIPEN HIMEN, atehere nuk ka vend per te diskutuar nderi/virtuti i lidhur me kete cipe.
...Por qe te japesh cipes rendesi me shume se njeriu kjo tejkalon cdo llogjike njerzore.
Nese kjo nuk do te kishte rendesi, nuk ka pse behet i gjithe ky diskutim, dhe ne asnje nga pershkrimet/diskutimet/perqasjet une nuk kam pare qe te theksohet CIPA ESHTE ME E RENDESISHME SE NJERIU! Nuk ka tabu te tilla... Por percaktimi i shendoshe i familjes nepermjet nderimit te VIRTUTETVE nuk eshte cmenduri dhe nuk e tejkalon llogjiken njerzore!

E_PAKAPSHME
08-12-2010, 22:01
Ka femra qe hidhen sa ne nje HU ne tjetrin...une ketij drejtimi i jam mbajtur ne perkufizimet e mia, sepse kjo me "shqeteson", por nese nje femer prishet me ate qe dashuron qe diten e pare qe njihet, apo diten e marteses nuk ka anje, e perseris, ASNJE vlere per mua, per sa kohe ato martohen. Ketu kam percaktuar qarte fatkeqesine kur nje femer qellon te njohe nje djale qe i nxin jeten...ketu perseri per mua nuk ka vlere te diskutohet eshte e virgjer apo jo! Kjo eshte fatkeqesi dhe mqs vetem femra eshte e paisur me CIPEN HIMEN, atehere nuk ka vend per te diskutuar nderi/virtuti i lidhur me kete cipe.


Ky eshte mendimi yt per virgjerine, por ne nuk kemi hapur teme, "virgjeria". Jo, por sa ndikon ne shoqeri dhe tek ju qe nje femer nuk eshte e virgjer, do e merrje per nuse ti??? ksaj mu pergjigj ti, Pastaj, ti nga mund ta marresh vesht qe nje femer nuk ka hypur mbi 4-6 HUNJ??? po ja se nje femer nuk ta thote ty, nga frika e paragjykimit, dhe une nuk jam dakort me nje femer qe ka hypur mbi 4-6 hunj, se kshu merr rrugen per ne kala, I veni shume fre femres, nuk e shifni si dicka te barabarta me mashkullin, nuk keni asgje me shume se ne ju meshkujt, mish jeni ju, mish jemi dhe ne, por kemi arsye ndergjegje, dhe nje familje e shendoshe nuk ndertohet asnjehere vetem dhe nga nje e virgjer,
Nese kjo nuk do te kishte rendesi, nuk ka pse behet i gjithe ky diskutim, dhe ne asnje nga pershkrimet/diskutimet/perqasjet une nuk kam pare qe te theksohet CIPA ESHTE ME E RENDESISHME SE NJERIU! Nuk ka tabu te tilla... Por percaktimi i shendoshe i familjes nepermjet nderimit te VIRTUTETVE nuk eshte cmenduri dhe nuk e tejkalon llogjiken njerzore![/QUOTE]

Le Chiffre
08-12-2010, 22:27
...Ky eshte mendimi yt per virgjerine, por ne nuk kemi hapur teme, "virgjeria". Jo, por sa ndikon ne shoqeri dhe tek ju qe nje femer nuk eshte e virgjer, do e merrje per nuse ti??? ksaj mu pergjigj ti, Pastaj, ti nga mund ta marresh vesht qe nje femer nuk ka hypur mbi 4-6 HUNJ??? po ja se nje femer nuk ta thote ty, nga frika e paragjykimit, dhe une nuk jam dakort me nje femer qe ka hypur mbi 4-6 hunj, se kshu merr rrugen per ne kala, I veni shume fre femres, nuk e shifni si dicka te barabarta me mashkullin, nuk keni asgje me shume se ne ju meshkujt, mish jeni ju, mish jemi dhe ne, por kemi arsye ndergjegje, dhe nje familje e shendoshe nuk ndertohet asnjehere vetem dhe nga nje e virgjer

E para - Ti mendimin tim kerkove dhe une ate te dhash, por nuk eshte kjo nje ceshtje qe sqarohet me nje PO ose JO, prandaj behen edhe sqarime!
E dyta - lexo me kujdes. A do te martohesha une me nje femer qe NUK do te ishte e virgjer...heeeeh...me ke zene ngushte, por e kam theksuar edhe me pare: - Ka shume rendesi fakti pse eshte jo e virgjer! Une nuk e vleresoj carjen e cipes si virgjeri, ajo eshte nje akt qe mund te ndodhe diten e pare apo te fundit, une vleresoj shume FEMREN qe vlereson vetveten ne radhe te pare! Sigurisht qe do ta merrja per nuse nese ajo do te kishte pesuar nje fatkeqesi...sa per ate qe "...nuk do te tregonte ty sa hunj ka thyer..." jam dakord, prandaj eshte e veshtire pergjigja. Ajo qe genjen nuk ka si te pretendoi se do te ndertoi nje familje te shendoshe...ajo ka mbartur me vete MEKATIN tjeter qe i ka fshehur burrit te verteten...kjo nuk i jep asnje vlere diskutimit te metejshem dhe mbrojtjes qe i ben ti!
E treta - Nuk ka rendesi kur e humbet virgjerine me ate qe do te martohet, sikurse nuk ka rendesi nese eshte cvirgjeruar ne kushte qe une i kam percaktuar si "nje fatkeqesi" e procesit te njohjes! Por kjo nuk mund te ndodhe per te shuar qefet...dhe thyer hunj!
E pesta - Per cfar paragjykimi e ke fjalen qe ne meshkujt i bejme nje femre qe paska hypur ne 4-6 hunj?

Dua te pyes: - ti si e vlereson nje femer qe ka hipur ne 4-6 hunj? Mu pergjigj per kete per hir te diskutimit qe po bejme!

E gjashta - Nuk eshte e vertete qe nje femer eshte e njellojte me nje mashkull kur vjen puna tek VIRTUTI dhe NDERI. Mos bejme "politike" dhe marrim rolin e shpetimtarit ketu. Ketu behet fjale per Virgjerine, dhe te them te drejten nuk e kuptoj shprehjen "mashkull i virgjer", kjo eshte perqasje pa shume llogjike. Keshtu e ka bere krijuesi, dhe nuk e ka bere pa qellim. Persa i perket perqasjes se mish-mish, kocke-kocke, jam dakord, edhe pse numuri i muskujve dhe kockave ne nje femr nuk eshte i njejte sa tek nje mashkull, por kjo eshte teme shoqerore jo mesim biologjie.
E shtata - Cfar te keqe shikon nje femre nga keto "frere"? Nuk besoj qe i vihen FRE nje femre...nuk eshte se i ve njeri "kufirin tek thana", por eshte vete ndertimi i shoqerise njerzore qe i jep kete perkufizim, qe ne rastin kur ka thyer 4-6 hunj i pelqen ta sterholloi kot muhabetin...
E teta - Eshte e vertete qe familja e shendoshe nuk ndertohet vetem nga nje e virgjer. Por te mos harrojme qe familja nuk ndertohet nga femra, as nga mashkulli por nga mirekuptimi dhe qellimi i paleve qe bashkohen ne te mire e ne te keq. Nuk ka perkufizime stoike per keto. Perderisa nje cift homoseksualesh pretendojne se ndertojne nje "familje te shendoshe" une e kam te veshtire ti pergjigjem pyetjes tuaj te fundit ne menyre stoike.

E_PAKAPSHME
08-12-2010, 22:41
Dua te pyes: - ti si e vlereson nje femer qe ka hipur ne 4-6 hunj? Mu pergjigj per kete per hir te diskutimit qe po bejme!

normalisht qe nuk i jap ndonje vleresim te mire, nje vajze te tille
degjo, po ndoshta ajo vajze ste ka treguar se ka shkuar me 4 veta, pasi ajo te do me shpirte dhe nuk do te te humbase,,,keshtuqe, sot nuk pyetet si ke qen, po si jeni pyetet

Le Chiffre
08-12-2010, 22:58
... po ndoshta ajo vajze ste ka treguar se ka shkuar me 4 veta, pasi ajo te do me shpirte dhe nuk do te te humbase,,,keshtuqe, sot nuk pyetet si ke qen, po si jeni pyetet

Ta thah edhe me pare, une e dua me shpirt dike qe me do me shpirt...nuk di cfar do te jepja qe te perjetonte mrekulline per cdo gje qe ka bumbur...
Te lutem, vere veten ne vendin e ketij mashkullit: - Si do te ndjeheshe ti vetem per mendimin kjo femra paska shkuar me 4 vete...
Mendohu, pa mu pergjigj...se nuk po bejme gjyq ketu...po shkembejme mendime te sinqerta!
Eshte pikerisht kjo ndjenje qe shume meshkuj i ben te japn pergjigje qe bien ndesh me mendimin tend!
Aq me shume qe nuk e njohm njeritjetrin...ne emer te se vertetes me thuaj si do te ndjeheshe ti...se keto 4 vetet kane shkuar me kete femden kane nga 14 shoke qe e dine historine (dhe keto 14 shoket kane edhe 114 shoke te tjere) dhe ne base te aritmetikes se thjeshte i bie qe pas 14 ditesh te vijen fjala edhe ty ne vesh! (bahhhh se po me mbyllen syte sepse jam shume i lodhur sonte...me fal nuk e kam me ty)

ABORDAZH
08-12-2010, 23:00
Abordazh, dbh nuk po thote asgje perveqse te vertetes, shume nga njerzit qe thojne besojme ne zot, nuk besojne aspak, besimi eshte ndjenja e mire ndaj zotit, dhe miresia ndaj te tjereve, nuk eshte besimi dike mbajtur mjekerr 40 cm, apo duke u mbulu me perce,jo, ke shume ekstremista ne besimet fetare, sic jane ata te fese myslimane apo te feve te tjera,. Pika e dyte askush nuk po gjykon, je ti vete me mendimet e tua qe gjykon dashje pa dashje cofte gjykimi yt, keshtqe dbh , po ta lexosh me vemendje komentin e tij, ka dashur te shprehe qe nuk varet karakteri i femres tek nje cipe 2mm,,,


nuk ke lexuar mendimin tim virgjerine ,qe e ke pak me larte.
nuk eshte gjykim ,kur mund te thuash per te tjeret injorante apo te prapambetur.
po nese do te dalim tek ajo mjekrra 40 cm, po te jap nje kundershembull.
ai nuk duhet te mbaj mjekerr ,kurse ai pederastet duhet edhe te martohen edhe te biresojn femij.
ju shifni si rrezik nje femer me ferexhe,jo nje qe protistut.
duhet te dish qe liria e cdokujt mbaron atje ku fillon liria e tjetrit.

Le Chiffre
08-12-2010, 23:11
...ju shifni si rrezik nje femer me ferexhe,jo nje qe protistut.


...nese e pranon mendimin tim, me kete thenje tuajen nuk jam aspak dakord. Nuk besoj qe eshte thene ndonje gje per nje femren me ferexhe, sepse ajo femra me ferexhe rrin e tille VETEM se e mban nje injorant me mjekerr (nese mjekrra ketu personifikon injorantet islamike te lindjes se mesme) Per pjesen tjeter se cfar emri i ve ti kesaj femres qe hidhet sa ne nje hu ne tjetrin, nuk kam ndonje interpretim...

...duhet te dish qe liria e cdokujt mbaron atje ku fillon liria e tjetrit....
...shprehja me te cilen ti e fillon frazen "duhet te dish...", eshte sikur ti je mbikqyresi dhe shpikesi i kesaj shprehje, e cila ne vetvete (per mendimin tim) permban SHUME pasaktesi, ose eshte KREJT E PASAKTE! Ku fillon liria e tjetrit? Pse nuk te duket sikur ajo fillon pikersiht aty ku eshte lidia ime ose ne ate bashkesi ku me takon mua...Je i dyti nga i/e i cili/a e kam degjuar kete shprehje (pa me keqkuptuar) dhe kjo me jep shijen e nje shprehje shume te pasakte!

HELEN OF TROY
08-12-2010, 23:13
Nje femer ne rrini mund ta kete humbur virgjerine e saj per shkak te adoleshences
ngaqe nuk mendonte se do vinte nje dite qe virgjerija e saj do bente te humbe dashurine edhe njeriun qe deshi me shume se sa jeta e saj
si ka me shume rendesi virgjeria kur deshe nje njeri edhe martohesh nje qe nuk e do vetem e vetem se eshte i virgjer?
pse per shkak te virgjerise ai person jeton i izoluar edhe jo i lumtur me nje njeri qe nuk e do?

Le Chiffre
08-12-2010, 23:27
Nje femer ne rrini mund ta kete humbur virgjerine e saj per shkak te adoleshences
ngaqe nuk mendonte se do vinte nje dite qe virgjerija e saj do bente te humbe dashurine edhe njeriun qe deshi me shume se sa jeta e saJ...

HELEN OF TROY,
Kjo pjese e postimit tend eshte subjekt i nje diskutimi tjeter...qe une do ta quaja "vlerat e familjes ne edukimin e brezit te ri" ose nese duket sikur e kane shkruar prinderit tone kete temen, po them dicka te tille. Nuk eshte faji i saj, sepse me "tradhetine politike" qe ju be popullit shqiptar nga (pseudo)demokracia, u thelluan edhe problemet shoqerore, duke u lekunder themelet e familjes se shendoshe. Adoleshentet nuk i degjojne me prinderit, por edhe prinderit pak jane ne gjendje te bejne ne keto rrethana kur shoeria po peson krize te thelle te ndergjegjes...
Po ti referohem si e kuptoj une kete, eshte qe QENKA SHUME E RENDESISHME VIRGJERIA, por ja qe per rrethana te ndryshme e himbasim kur jemi adoleshente dhe "duhet te na falet". Ne fakt fatkeqesia e popullit tone ka filluar ne shekullin e 17 kur turqia u hakmorr ne menyren me te shemtuar me popullin tone me ckishterimin qe i beri dhe dy "rojet" e erreta SLLAVE ne veri nga Sllavet e Veriut (qe vinin nga stepat e Rusise) dhe ne jug nga SLLAVET e Jugut - Greket (qe vinin nga Armenia). Themeli i lekundjes se besimit autokton kristian ka bere qe te ndodhin keto fenomene ne adoleshence. Duhet te falim? Absolutisht po!
...si ka me shume rendesi virgjeria kur deshe nje njeri edhe martohesh nje qe nuk e do vetem e vetem se eshte i virgjer? pse per shkak te virgjerise ai person jeton i izoluar edhe jo i lumtur me nje njeri qe nuk e do
...besoj qe duhet te dallojme himbjen e virgjerise nga nje fatkeqesi nga qefet e shfrenuara ne adoleshence, por qe i kuptojme kur vime ne moshe per tu dashuruar e menduar seriozisht per familjen...
Nuk besoj qe nje person duhet prej virgjerise, por virgjeria eshte shprehje e dashurise pakufi te nje partneri per tjetrin dhe familjen... Fatkeqesi te jetoi ne kete lloj izolimi dhe jo-lumturie, por per ate qe e fal nuk besoj qe duhet ta trajtoi te tille me tej...ai ka bere nje akt shume fisnik..i duhet ta nderoi aktin qe ka bere!

HELEN OF TROY
08-12-2010, 23:45
Le chiffre u preka nga postimet tende
prandaj bera keto pyetje
kjo histori i ka ngjare nja shoqes time qe une nuk do e haroj kurre ne jeten time
besoj se edhe ai nuk do e haroj menyren se si ajo i dha fund jetes te saj

ajo vajze ishte nga nje familje me shume themele te forta po mosha e vogel e saj nuk e ndihmoj qe te mendonte ndryshe .....
ai u dashurua kaloj mire edhe ne fund i tha bye per shkak te virgjerise
une nga ana ime besoj se meshkujt qe kekojne virgjerine ne nej vajze jane ata qe nuk kane besim ne veten e tyre edhe duan nje cupke te virgjer mos kete eksperiece sexuale qe ta perpunojne karakterin e saj sic ju leverdis.....
jam e sigurte se nese nje femer edhe pse mund te kete humbur virgjerine
mund te jap dashuri ne familjen e saj si nje e virgjer
varet nga personi edhe vetem nga karakteri i saj per kete jam e sigurte edhe jeta po na i tregon cdo dite keto ....
se shume gra qe jane martuar te virgjera kane bere cudira edhe si disa te kane humbur virgjerine kane nje familje per ta patur zili.....
faleminderit per pergjigjjen tende......

Le Chiffre
09-12-2010, 00:07
Le chiffre ... kjo histori i ka ngjare nja shoqes time qe une nuk do e haroj kurre ne jeten time
besoj se edhe ai nuk do e haroj menyren se si ajo i dha fund jetes te saj
ajo vajze ishte nga nje familje me shume themele te forta po mosha e vogel e saj nuk e ndihmoj qe te mendonte ndryshe .....
...
E dashur Helen,
Se pari me vjen shume shume keq qe diskutimet tona ketu te kane kujtuar nje ndjenje kaq te hidhur si humbja e nje shoqe! Shpirti ju prefte ne paqe!
Do te me vinte mire qe te me kesh mirekuptuar ne shkrimet e mia, ku ne menyre te perseritur une e kam trajtuar edhe nje rast te ngjajshem si ky!
Per hir te temes, do te bej edhe nje interpretim tjeter...
- Ndodh qe nje vajze te humbe virgjerine (...). Nese une do ta dashuroja nje te tille, as qe diskutohet do ta dashuroja pafundesisht (sikurse do te beja per nje qe ishte e virgjer) dhe do ta dashuroja per ate qe ka dhe qe eshte...jo per gabimet. E perseris, do ta beja te ndjehet princeshe, por kete do ta beja nese une do ta dija qe ne fillim. Nese une shkoj me te, nje here, dy here...nje vit...dhe i them se "nuk eshte per mua se nuk eshte e virgjer", atehere une nuk e meritoj vleresimin e te qenit burre, mashkull, te dashur. Nuk ka qene aspak faji i kesaj shoqes tende vdekja, por i atij qe e ka neperkembur... Ska te drejte te kerkoje nje njeri i tille me shume se ka perpara...sepse ai nuk di te respektoje! RESPSEKTI per njeriun eshte mbi virgjerine e shpirtit (jo ate te trupit)

ai u dashurua kaloj mire edhe ne fund i tha bye per shkak te virgjerise
une nga ana ime besoj se meshkujt qe kekojne virgjerine ne nej vajze jane ata qe nuk kane besim ne veten e tyre edhe duan nje cupke te virgjer mos kete eksperiece sexuale qe ta perpunojne karakterin e saj sic ju leverdis...
E thash edhe me lart, ai nuk ka merituar ate vajze, dhe nuk ka virtute ne vetvete. Eshte pergjegjes per shkaterrimin dhe vdekjen e saj! Per kete duhet ti vije turp!
Sa per eksperiencat seksuale...nuk jam dakord, por per hir te postimit tend nuk po komentoj me teper...
Fatkeqesia e cvirgjerimit pa vullnet nuk ka te bejeme karakterin...shpesh ndodh qe kjo e ndrydh thelle ate!
Falminderit perseri per komentin ndaj postimit tim...nuk dua te shkruaj nje histori me te dhimbeshme se kjo qe ti ke permenduar ti ketu...(sa ma ndrydhe shpirtin me kete kujtim tani qe eshte edhe ora 1 e nates...)

Meri
09-12-2010, 00:13
...cfare po shkruhet ketu ? nuk i kuptoj te gjitha..

....ne nje marredhenie ne cift apo ne nje cift qe duhen qe dashurohen fort ?

....po, ka ndonjhere rendesi, nese flasim per marredhenie cifti, dhe jo dashuri te forte e me baza te thella , ka sepse "virgjeria" eshte trofe-u, "krenaria" e mashkullit qe buron nga posesiviteti i natyrshem mashkullor, me kot ta kundershtojne ata kete, kjo qendron..
s`ka rendesi vetem ne nje dashuri te forte e te shendetshme qe nuk te "lejon" te kujtosh ket moment, qe eshte vec nje aspekt fizik, nje moment qe ka kaluar ne jeten e femres...e te jemi te perqendruar tek pytja e temes, nuk mendoj se shtrohet prb qe te perfshije edhe nje prostitute ne nje diskutim te tille.Perndryshe tema kalon me diskutime morali, e fenomene shoqerore.. etj etj.
....

ABORDAZH
09-12-2010, 00:47
...nese e pranon mendimin tim, me kete thenje tuajen nuk jam aspak dakord. Nuk besoj qe eshte thene ndonje gje per nje femren me ferexhe, sepse ajo femra me ferexhe rrin e tille VETEM se e mban nje injorant me mjekerr (nese mjekrra ketu personifikon injorantet islamike te lindjes se mesme) Per pjesen tjeter se cfar emri i ve ti kesaj femres qe hidhet sa ne nje hu ne tjetrin, nuk kam ndonje interpretim...


...shprehja me te cilen ti e fillon frazen "duhet te dish...", eshte sikur ti je mbikqyresi dhe shpikesi i kesaj shprehje, e cila ne vetvete (per mendimin tim) permban SHUME pasaktesi, ose eshte KREJT E PASAKTE! Ku fillon liria e tjetrit? Pse nuk te duket sikur ajo fillon pikersiht aty ku eshte lidia ime ose ne ate bashkesi ku me takon mua...Je i dyti nga i/e i cili/a e kam degjuar kete shprehje (pa me keqkuptuar) dhe kjo me jep shijen e nje shprehje shume te pasakte!


nese eshte nje i gabuar ketu je ti,qe kur arrin ti klasifikosh njerezit ne injorante.

e pra,shum bukur e ke pohuar qe liria e tjetrit fillon pikerisht aty ku eshte liria tendepo ne ate bashkesi ku te takon dhe ty.
e ke pyet veten ndonjeher ,ku te perfundon liria tende ne bashkesin ku eshte edhe ai tjetri ?

daniel00
09-12-2010, 00:48
...cfare po shkruhet ketu ? nuk i kuptoj te gjitha..

....ne nje marredhenie ne cift apo ne nje cift qe duhen qe dashurohen fort ?

....po, ka ndonjhere rendesi, nese flasim per marredhenie cifti, dhe jo dashuri te forte e me baza te thella , ka sepse "virgjeria" eshte trofe-u, "krenaria" e mashkullit qe buron nga posesiviteti i natyrshem mashkullor, me kot ta kundershtojne ata kete, kjo qendron..
s`ka rendesi vetem ne nje dashuri te forte e te shendetshme qe nuk te "lejon" te kujtosh ket moment, qe eshte vec nje aspekt fizik, nje moment qe ka kaluar ne jeten e femres...e te jemi te perqendruar tek pytja e temes, nuk mendoj se shtrohet prb qe te perfshije edhe nje prostitute ne nje diskutim te tille.Perndryshe tema kalon me diskutime morali, e fenomene shoqerore.. etj etj.
....
Ti merr rastin e marredhenies se nje ēifti kur e perjashton dashurine e forte me baza te thella , me fal po ē'kuptim kane keto dy cilesime ne te njejten fjali per te njejtin ēift ? Apo merr persiper qe te flasesh per ēeshtje te tilla duke marre me vetedije nje shembull qe nuk qendron ?
Dashuria e forte dhe e shendetshme vjen pasi te jete i qarte mashkulli me ēfare lloj femre ka te beje . Se bie fjala qe ndodh nganjehere qe edhe nuk e vlereson kete mani te femrave qe u jepen dashnoreve qe pa i mbushur njezet dhe pastaj pretendojne se u kane bere krim . Meshkuj abuzues gjen me tonelata kjo nuk eshte e panjohur per askend . Ti si femer duhet ta dish me mire se une se do e kesh ndjere kushedi se sa vardisjen e meshkujve te tille te ulet .
Ceshtja eshte qe femra me te cilen do te krijosh nje jete te tere , dhe po flasim per shkrirje te qenies tende me dike tjeter , nuk eshte fjale goje , sepse ka perbrenda shume veshtirsi dhe sprova . Pra njeriu me te cilin do te ndash gjithēka duhet te pakten te mos kete rene ne nivelin e ketyre meshkujve abuzues .
E gjitha ndodh se nuk priten angazhimin . Pse nuk priten femrat angazhim perpara aktit ? A nuk eshte mendjelehtesi kjo ? Nese vazhdon ashtu atehere nuk ka mase dhe as princip se deri sa meshkuj eshte e pranuar te kete pasur . Sepse te gjithe nuk llogariten per partner seksuale por dashnor te nje zemre te trazuar . Gjithsecili ka dhene kontributin e vet qe femra ta ngushelloje veten sa te njeri sa te tjetri .

Eshte nje moment qe i duhet thene ndal ketyre historirave sepse kot qe ekziston xhelozia , e virgjeria , perkushtimi , maturia dhe durimi , tu veme shkelmin te terave dhe te mashtrojme veten qe jane arkaizma te nje kohe te erret .

Meri
09-12-2010, 00:52
I nderuar daniel00

Nuk jam une personi (sipas shkrimit tim) qe ti te shpalosesh Flamurin (ne fakt te them te drejten nuk kuptova dhe shume mire thelbin e asaj cke thene )

Meqe u riktheva perseri ne ket poste, do saktesoja dicka qe nuk sjell ndryshim ne mendimin tim 'Ka rendesi" s`do te thote se "Ka vlere"..

Per Te tjerat, daniel00 mos gjyko, por jep mendim. Flm :)

ABORDAZH
09-12-2010, 00:53
mqs askush ketu nuke paska problem,kush do martohej me nje prostitut ?

daniel00
09-12-2010, 01:01
Abordazh per pyetjen tende hap nje teme te re nese ke deshire pasi nuk do i banalizojme gjerat dhe as qe po flitet per ate lloj femrash ne kete teme .

E nderuar Meri !

nuk kam gjykuar njeri por mendimin tim kam thene , dhe nuk jam tipi qe flet duke e pasur te verteten ne xhep por nese me lejohet pse te mos hedh per tu debatuar edhe mendimet e mia . Qofshin edhe te ngaterruara siē mund te duken ty :)

Meri
09-12-2010, 01:07
Mire pra, le te themi se te mirekuptoj.:)

Nuk kam folur per 'pervoja seksuale' apo ' bagazh lidhjesh'

Por, vetem per nje moment qe ndan nje gonxhe/nga nje lule ( se me detyrove te perdor dhe figura artistike folklorike :P )

haha

daniel00
09-12-2010, 01:15
E perpunon mjeshterisht detajin por tablloja duhet pare si nje e tere per te thene nese eshte diēka e bukur apo pa shije :p

Pershendetje :d

Meri
09-12-2010, 01:20
Asgje me teper, vecse I Permbahem Temes dhe pa eksese...

.............Klm.

Le Chiffre
09-12-2010, 02:07
... "virgjeria" eshte trofe-u, "krenaria" e mashkullit qe buron nga posesiviteti i natyrshem mashkullor, me kot ta kundershtojne ata kete, kjo qendron...
Meri,
Pa dashur te mar pjese ne cdo postim, dua te them se ky eshte spjegimi vetem qe i jep ti. Nuk eshte TROFE! Nuk ka si te jete e tille, sepse trofeja eshte fitimi i simbolit, dhe nese ketu behet fjale qe ajo eshte simbol atehere e meriton te "nderohet"! Sa per posesivitetin mashkullor, ketu nuk behet fjale per ate shtrese qe posesivitetin e kane mjet per te mbijetuar...neflasim per ato qe jetojne...

...s`ka rendesi vetem ne nje dashuri te forte e te shendetshme qe nuk te "lejon" te kujtosh ket moment, qe eshte vec nje aspekt fizik, nje moment qe ka kaluar ne jeten e femres...
Pse nje dashuri qenka me e shendoshe kur nuk femra nuk eshte e virgjer? Edhe ti e pershperit temen ne vend qe ta thuash mendimin qarte. Ketu behet fjale "sa rendesi ka virgjeria ne nje mardhenje".
Hapesi i temes duhej ta kishte definicionizuar me mire kete teme...por edhe keshtu ketu nuk po i heq anjeri te drejten te jetoje njeres qe e ka humbur virgjerine, por sejcili diskuton mbi temen ne baze te pikpamjes se tij/saj duke e vene veten ne ato pozita (pavaresisht nese i ka ngjare apo jo). Atehere vere veten ne ato pozita dhe gjyko/diskuto. Verehet qe gjinia femerore cdo faj te gjinise se saj e quan "posesivitet mashkullor", gje qe e ben komentin te jete i njeanshem.
Mijera vjet civilizim nuk mund te neperkemben per te ligjeruar shfrnimin shoqeror. Pasi martohen, te gjithe e kuptojne se sa nje gje e tille eshte faj dhe jo gabim...te pakten kete kemi mesuar nga ciftet e martuara, shpresojme qe ta nisim me bute dhe pa keto aksese.

Le Chiffre
09-12-2010, 02:37
nese eshte nje i gabuar ketu je ti,qe kur arrin ti klasifikosh njerezit ne injorante...
Me fal se ti je munduar te shkruash shqip, por une nuk te kuptoj teresisht. Ke njerez kam klasifikuar injorante une? E kam thene qarte qe kjo puna e ferexheve nuk na perqaset ne shqiptareve qe as i mbajme (cfardo feje qe pretendohet se perkrahin) dhe as i kemi midis tone...besoj qe ti ne shqiperi jeton. Une kam thene pikerisht "...injorantet islamike te lindjes se mesme..." duke ju referuar vetem atyre, jo per ti klasifikuar sepse ato e kane klasifikuar veteveten pa nevojen tone.


e pra,shum bukur e ke pohuar qe liria e tjetrit fillon pikerisht aty ku eshte liria tendepo ne ate bashkesi ku te takon dhe ty.
e ke pyet veten ndonjeher ,ku te perfundon liria tende ne bashkesin ku eshte edhe ai tjetri ?
Nuk e kam thene keshtu aspak...por:... Pse, nuk te duket sikur ajo fillon pikersiht aty ku eshte liria ime ose ne ate bashkesi ku me takon mua...
Besoj qe eshte shkruajtur shqip, pse ngterrohesh dhe me ben pyetje pa fare kuptimi. Cfar rendesie ka per ty ku mbaron liria ime...ajo nuk ka kufinj dhe cfar eshte me e rendesishme nuk shkel ne asnje liri tjeter! Kjo eshte norme per te mos shkelur lirine e tjetrit dhe qellimi per te mos lejuar njeri te cenoi lirine time eshte ideal...prandaj permenda bashkesine...kuptohet eshte aritmetike elementare!

Le Chiffre
09-12-2010, 02:52
....E gjitha ndodh se nuk priten angazhimin . Pse nuk priten femrat angazhim perpara aktit ? A nuk eshte mendjelehtesi kjo ? Nese vazhdon ashtu atehere nuk ka mase dhe as princip se deri sa meshkuj eshte e pranuar te kete pasur . Sepse te gjithe nuk llogariten per partner seksuale por dashnor te nje zemre te trazuar . Gjithsecili ka dhene kontributin e vet qe femra ta ngushelloje veten sa te njeri sa te tjetri .

Eshte nje moment qe i duhet thene ndal ketyre historirave sepse kot qe ekziston xhelozia , e virgjeria , perkushtimi , maturia dhe durimi , tu veme shkelmin te terave dhe te mashtrojme veten qe jane arkaizma te nje kohe te erret .
Nuk di nese duhet ti shtoj ndonjegje kesaj qe shkruan daniel00. E di qe ndonje(ra) do te me akuzoi per posesivitet mashkullor, por ketu behet fjale per moral. Perseri do te me thone:"pse nje femer jo e virgjer nuk eshte e moralte?". Nuk e di pergjigjen (me te vertete???), por di qe nuk ka moral qe nje femer pasi e ka bere vetveten lecke me nje mashkull qe sikurse e thote Daniel00 nuk i pritet ta njohe thellesisht, kthehet tek tjetri, dhe nese ketu nuk gjen perseri qetesi, kalon tek tjetri...e me radhe! E kuptoni se vajzat po ***** neper klasa qe ne klase te tete? Kishim ne klasen tone njeren qe e bente ne fund te klases dhe zysha nuk kishte cfar ti thoshte por bente sikur nuk e shikonte... Pse ky eshte moral, dhe pastaj atij tjetrit i thoshte se kishte pesuar aksident, pastaj pasi e mbajti ky nja pese gjashte muaj shkoi tek tjetri...dhe kjo nuk eshte vetem historia qe tregoj une (se jam munduar ta harroj tani), kjo eshte historia e te gijtha shkollave tona...e adoleshenteve... Ketu ishte mire te mos diskutohej fare virgjeria, por morali, pa percaktuar si e pranon njeri virgjerine por si e shikon cdonjeri moralin. Une bashkohem me Daniel00!
... Pra njeriu me te cilin do te ndash gjithēka duhet te pakten te mos kete rene ne nivelin e ketyre meshkujve abuzues...
Po te ishte se nuk kishte ndonje rendesi...ose pranohej pa problem nga mashkulli, atehere pse e beri krijuesi dy gjini krejt te ndryshme nga i njejti material? Sepse gjinite nuk jane krijuar per te shijuar epshet e castit, por per te cuar jeten me tej, qe ketij planeti te mos i vije fundi...Per kete sejcili ka detyrim dhe pjesen e vet ne skenen e madhe te jetes. Femra eshte krijuar te jete me e zgjuar ne perqasjen e seksit si akt, prandaj edhe piqet me shpejt dhe e di shume mire prej natyre sesa e brishte eshte...dhe sa mire duhet te ruhet nga gjinia tjeter!

dbh
09-12-2010, 09:19
Ketu mos po kritikon edhe ti vetveten me duket.Po ty kush ta jep te drejten te gjykosh mbi te tjeret?Shum mir mund te shprehesh mendimin tend ,pa cenuar dhe ofenduar te tjeret .

Une po kritikoj veten dhe po ofendoj te tjeret???

Aspak, po kritikoj ata qe dalin me te krishter se Krishti vet, gjithashtu edhe ata qe e mbajn veten per me shume myslyman se Muhameti vet, sa per parantez Muhameti martohej me grate e shokeve te tij te vrar ne lufte, pra jo te virgjera, sepse nje grua e pa martuar ne kohen e tij ishte nje grua e destinuar te vdiste.

Dhe sa per informacjon nuk po i gjykoj femrat e virgjera si femra te shemtuara qe deri diten e marteses nuk ja ka var njeriu prandaj kan mbetur te tilla, dhe as te c'virgjera si femra te perdala sic i quani ju.

Po e perseris edhe nje here, eshte Natyra qe na ka bere te tille sic jemi, dhe eshte natyrale te dashurojm, eshte natyrale te kemi mardhenie seksuale, dhe eshte natyrale edhe te gabojm e ta ndryshojm jeten tone sic eshte me e mira per ne!

Mandi
09-12-2010, 14:13
Nuk e di pse e lidhni temen me Zotin apo me fete..?? virgjeria ka shume rendesi ne nje mardhenie te nje cifti..."ose do kishte" pasi kohrat kan ndryshuar dhe ka hyre mentalitet tjeter "jemi ne shekullin 21" nqs do mendonim qe do marim o te virgjer o ska i bije qe shumica e djemve te ngelen beqar...!

ilia spiro
09-12-2010, 14:39
i bije qe shumica e djemve te ngelen beqar...!

Pse, c`te keqe ka beqaria?? Me mire beqar apo nje femer qe te ta haje shpirtin me tradhetite, njera pas tjetres? (ose edhe per mashkullin mund te shtrohej kjo ceshtje)
Po e trajtojme vetem per femren dhe duket se po i biem me qafe vetem asaj.
Virgjeria duhet te jete e dyanshme

Meri
09-12-2010, 14:51
Hi Le Chiffre !
Ju lexova me shume kujdes.Do vecoja nga pergjigja Juaj vetem kete fraze :
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri http://www.forum-al.com/images/bingo/buttons/viewpost.gif (http://www.forum-al.com/showthread.php?p=120996#post120996)
...s`ka rendesi vetem ne nje dashuri te forte e te shendetshme qe nuk te "lejon" te kujtosh ket moment, qe eshte vec nje aspekt fizik, nje moment qe ka kaluar ne jeten e femres...
Pse nje dashuri qenka me e shendoshe kur nuk femra nuk eshte e virgjer? Edhe ti e pershperit temen ne vend qe ta thuash mendimin qarte. Ketu behet fjale "sa rendesi ka virgjeria ne nje mardhenje".

.......
Komenti Juaj me la te mendoj se NUK ME KENI KUPTUAR, madje cuditerisht "shtremberuar" kuptimin e vertete te fjalise sime ne ligjerate te drejte..(nuk e di shkakun e moskuptimit te asaj qe une kam dashur te them)..

Dhe tjetra : Duke lexuar ne vijim te postimit Tuaj , referuar postes sime :
Po mendoj tani se Jeni Shprehja Tipike e Maskilizmit ne formen e tij te Moderuar :)

E fundit, Keni thene :Verehet qe gjinia femerore cdo faj te gjinise se saj e quan "posesivitet mashkullor", gje qe e ben komentin te jete i njeanshem.

Une do tju thoja per kete : Nuk jam pro "viktimizimit femeror" per ceshtjen qe diskutohet madje dhe me gjere, as pro pseudolevizjeve feministe.
si edhe : Me jepni dot nje shans qe une te jem e paanshme ?... ;) (te harroj se jam femer, ketu e kam fjalen....)

Flm.

ABORDAZH
09-12-2010, 22:50
Me fal se ti je munduar te shkruash shqip, por une nuk te kuptoj teresisht. Ke njerez kam klasifikuar injorante une? E kam thene qarte qe kjo puna e ferexheve nuk na perqaset ne shqiptareve qe as i mbajme (cfardo feje qe pretendohet se perkrahin) dhe as i kemi midis tone...besoj qe ti ne shqiperi jeton. Une kam thene pikerisht "...injorantet islamike te lindjes se mesme..." duke ju referuar vetem atyre, jo per ti klasifikuar sepse ato e kane klasifikuar veteveten pa nevojen tone.


Nuk e kam thene keshtu aspak...por:
Besoj qe eshte shkruajtur shqip, pse ngterrohesh dhe me ben pyetje pa fare kuptimi. Cfar rendesie ka per ty ku mbaron liria ime...ajo nuk ka kufinj dhe cfar eshte me e rendesishme nuk shkel ne asnje liri tjeter! Kjo eshte norme per te mos shkelur lirine e tjetrit dhe qellimi per te mos lejuar njeri te cenoi lirine time eshte ideal...prandaj permenda bashkesine...kuptohet eshte aritmetike elementare!


nese ti nuk arrin te kuptosh ,ato qe shkruan ,nuk eshte faji im.
mqs je kaq paragjykus ,ndaj nje shtrese shoqerie te lejuar te cilet ti mendon qe ata kan klasifikuar veten si injorante ,besoj se je ne te njetin rang me ata duke pasur parasysh faktin qe ata paragjykojn nje femer qe ka humbur virgjerin para marteses.
thon qe paragjykimi vjen nga mungesa e informacionit .

nuk e di ku arrin ta gjesh te drejten ,qe te flasesh ne emer te shqiptareve nese u perqaset ferexheja!!!!!


nese ty te duken pyetje pa kuptim ,po ta shpjegoj perseri.
duke qen se ti je paragjykus,ndaj nje shtrese shoqerie ,me ben te dal ne perfundimin qe ne nje bashkesi ti nuk mund ta respektosh lirin e tjetrit.

HELEN OF TROY
09-12-2010, 23:16
Pse, c`te keqe ka beqaria?? Me mire beqar apo nje femer qe te ta haje shpirtin me tradhetite, njera pas tjetres? (ose edhe per mashkullin mund te shtrohej kjo ceshtje)
Po e trajtojme vetem per femren dhe duket se po i biem me qafe vetem asaj.
Virgjeria duhet te jete e dyanshme

a mund te imagjinos se djale siper 18 nuk ka te virgjer ?
vec se ne ndonje fshat qe nuk ka autostrate mbase gjen ndonje duke e kerkuar me qiri...
cdo behet te gjithe keta djem....?

Le Chiffre
10-12-2010, 02:06
...duke qen se ti je paragjykus,ndaj nje shtrese shoqerie ,me ben te dal ne perfundimin qe ne nje bashkesi ti nuk mund ta respektosh lirin e tjetrit.
Nuk po e kuptoj perseri se kujt shtrese te shoqerise une i jam drejtuar me parespekt? Ke kam paragjykuar, mundesh te jesh me preciz para se te arrish ne konkluzione? Sigurisht qe ti nuk futesh ne bashkesine time, sepse edhe po te duash nuk te lejoj une...keshtu qe ti mund te futesh bile edhe te besh avokatin e cdo lloj bashkesie mjafton qe te kenaqe ty shikimin "burreror" ne sy te botes, se ne darke poshte jorganit sillesh ndryshe...

Le Chiffre
10-12-2010, 02:20
Hi Le Chiffre !
Ju lexova me shume kujdes.Do vecoja nga pergjigja Juaj vetem kete fraze :
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri http://www.forum-al.com/images/bingo/buttons/viewpost.gif (http://www.forum-al.com/showthread.php?p=120996#post120996)
...s`ka rendesi vetem ne nje dashuri te forte e te shendetshme qe nuk te "lejon" te kujtosh ket moment, qe eshte vec nje aspekt fizik, nje moment qe ka kaluar ne jeten e femres...
Pse nje dashuri qenka me e shendoshe kur nuk femra nuk eshte e virgjer? Edhe ti e pershperit temen ne vend qe ta thuash mendimin qarte. Ketu behet fjale "sa rendesi ka virgjeria ne nje mardhenje".

.......
Komenti Juaj me la te mendoj se NUK ME KENI KUPTUAR, madje cuditerisht "shtremberuar" kuptimin e vertete te fjalise sime ne ligjerate te drejte..(nuk e di shkakun e moskuptimit te asaj qe une kam dashur te them)..
Hello Meri!
Se pari te kerkoj te falur nese padashur te kam lenduar. Sinqerisht nuk kam patur ndonje qellim te tille, thjesht te merr debati ndonjehere dhe "ja fut kot"...me fal. Sa per sqarim, une nuk eshte se nuk e pranoj nje vajze jo te virgjer, problemi mendoj une nuk duhet pare keshtu thjesht, por duhet pare ate veti qe ka humbur ne shoqeri, ku virtyti e mban shoqerine ne kembet e saj... Po ta quajme FATKEQESI humbjen e virgjerise, une e pranoj, por asnje/ra nuk e ngre keshtu, por ne vend te saj mundohet te sqaroje qe "...he mo se nuk u be qameti..."
...
Dhe tjetra : Duke lexuar ne vijim te postimit Tuaj , referuar postes sime :
Po mendoj tani se Jeni Shprehja Tipike e Maskilizmit ne formen e tij te Moderuar :) Meri, Nuk jam shume i qarte cfar perfaqeson Maskilizmi, nese kjo nuk ka te beje me levizjen e cifuteve europeane per te modernizuar fene e tyre qe ti pershtaten zhvillimit...me fal nuk di cfar ke parasysh...keshtu qe nuk kam koment!
...E fundit, Keni thene :Verehet qe gjinia femerore cdo faj te gjinise se saj e quan "posesivitet mashkullor", gje qe e ben komentin te jete i njeanshem.

Une do tju thoja per kete : Nuk jam pro "viktimizimit femeror" per ceshtjen qe diskutohet madje dhe me gjere, as pro pseudolevizjeve feministe.
si edhe : Me jepni dot nje shans qe une te jem e paanshme ?... ;) (te harroj se jam femer, ketu e kam fjalen....) Flm. Te kuptoj me mire tani. E pranoj plotesisht spjegimin tend, me fal nese te kam keqkuptuar me pare, thjesht nuk me pelqen rruga qe kane mare "disa" nga shoket e shoqet tona ne perputhje me virtutet e familjes, se ne fund te fundit ka te beje me moralin e shoqerise pjese e te ciles ne jemi dhe ku jetojme e cila ne nje pike te caktuar te moshes tone behet komplet pjese e jona. -dora-

Le Chiffre
10-12-2010, 02:25
a mund te imagjinos se djale siper 18 nuk ka te virgjer...Te me falni per injorancen time, por a mundet te dime si e perscaktoni ju nje "djale te virgjer", se po shpikim terma koti tani...dhe po c'orientohemi! Pastaj ketu qendron i gjithe problemi (mendoj une), tek 18 vjecet. Nuk ju duket nje moshe akoma adoleshente dhe shume e re per te bere seks? Nuk mendoni qe nese nuk gjeni anje "djale te virgjer" eshte edhe faj i shoqerise se "zhvilluar" qe ne pretendojme jetojme kur ne fakt problemi jone me i madh eshte punesimi. Shoqeria shume shqetesohet sa here u lyen floket, sa lloj bluzash nderrova kete jave, sa here ulem ne kafe, cfar cizmesh vesh...kur ne fakt duhet te jete shqetesim cfar do te bej neser, ku eshte programi per punesimin e rinise, ku do te shkojme ne pasi te mbarojme shkollen, a na duhet me te vertete shkolla e larte kur nuk ka vend ku ta implementosh...por jo! Problemi yne qendron tek "falsiteti i aparences" dhe tek humbja e virtyteve te vejtra e pse jo edhe e tradites! Kjo mendoj une eshte ceshtja qe e me me te thelle kete teme!

Le Chiffre
10-12-2010, 02:37
Nuk e di pse e lidhni temen me Zotin apo me fete..?? virgjeria ka shume rendesi ne nje mardhenie te nje cifti..."ose do kishte" pasi kohrat kan ndryshuar dhe ka hyre mentalitet tjeter "jemi ne shekullin 21" nqs do mendonim qe do marim o te virgjer o ska i bije qe shumica e djemve te ngelen beqar...!Mandi, nuk eshte se e lidh njeri temen me fete apo me zotin, kjo teme pazgjidheshmerisht eshte e lidhur me to. Anje nuk po ben edukim fetar, thjesht po i referohet njeres apo tjetres filozofi (sic e kuptoj une fene) qe ai/ajo e beson...mbase une do ti referohesha marksit po ta njihja me mire, mjafton qe kjo teori te sillte argumenta per topikun dhe postimin tim...Peace!

ABORDAZH
10-12-2010, 02:51
Nuk po e kuptoj perseri se kujt shtrese te shoqerise une i jam drejtuar me parespekt? Ke kam paragjykuar, mundesh te jesh me preciz para se te arrish ne konkluzione? Sigurisht qe ti nuk futesh ne bashkesine time, sepse edhe po te duash nuk te lejoj une...keshtu qe ti mund te futesh bile edhe te besh avokatin e cdo lloj bashkesie mjafton qe te kenaqe ty shikimin "burreror" ne sy te botes, se ne darke poshte jorganit sillesh ndryshe...


Edhe njeher,nqs nuk arrin ti kuptosh ato cfar shkruan,mund te pagush dike te ndihmoj .
Te pakten mund te marresh edhe ndonje pension te parahkohesh .

ilia spiro
10-12-2010, 07:28
a mund te imagjinos se djale siper 18 nuk ka te virgjer ?
vec se ne ndonje fshat qe nuk ka autostrate mbase gjen ndonje duke e kerkuar me qiri...
cdo behet te gjithe keta djem....?

Nuk ka statistika per kete gje..por, per djemte nese nuk gjejne dot vajza te virgjera, do t`ju propozoja beqarine si zgjidhja me e mire.

dbh
10-12-2010, 09:37
Nuk e di pse e lidhni temen me Zotin apo me fete..?? virgjeria ka shume rendesi ne nje mardhenie te nje cifti..."ose do kishte" pasi kohrat kan ndryshuar dhe ka hyre mentalitet tjeter "jemi ne shekullin 21" nqs do mendonim qe do marim o te virgjer o ska i bije qe shumica e djemve te ngelen beqar...!

Mandi, kjo lidhet detyrimisht me fene, Zotin, dhe kur injoranca mundohet te te bej moral detyrimisht qe bazohet ne to.

Ca tipa ketu i lejojn vetes te thone me bindje qe nje femer e cvirgjer eshte nje femer e perdal, nderkohe qe pjesa me e madhe e femrave martohen te cvrigjera dhe me pas behen ne bashkshorte dhe nena te mrekullueshme, dhe nderkohe qe ka femra qe martohen te virgjera e me pas behen te perdala.

Mund te flitet per karakterin e femres dhe te gjykohen veprimet e saj por jo te gjykohet 'cipa' dhe per arsyen e cipes te ofendohet femra dhe mashkulli qe eshte martuar me te.

dbh
10-12-2010, 09:38
Edhe njeher,nqs nuk arrin ti kuptosh ato cfar shkruan,mund te pagush dike te ndihmoj .
Te pakten mund te marresh edhe ndonje pension te parahkohesh .

:D

Le Chiffre
10-12-2010, 21:24
Edhe njeher,nqs nuk arrin ti kuptosh ato cfar shkruan,mund te pagush dike te ndihmoj .
Te pakten mund te marresh edhe ndonje pension te parahkohesh . Eshte ceshtje GJUHE SHQIPE. Shkruaj eshte jo e barabarte me Shkruan! Po me thua nese une kuptoj ato qe kam shkruajtur vete apo ato qe ke dashur ti te shkruash? Une i jam referuar cfar ke shkruajtur ti...nuk i kuptoj (e ta them me te vertete), por kete nuk e kisha per te ofenduar...mund te jkesh ikur jasht qe i vogel dhe nuk je shume familjar me gjuhen shqiper, ska ndonje gje te keqe!-paqe-

SystemA
10-12-2010, 21:32
[QUOTE=Le Chiffre;121796]Eshte ceshtje GJUHE SHQIPE.
N.q-se nje X ka mbaruar gjymnazin tek Petro Nini Luarasi,duhet ti veje vetes si perparesi:
Sa me pak gabime te beje!

Le Chiffre
10-12-2010, 21:35
Mandi, kjo lidhet detyrimisht me fene, Zotin, dhe kur injoranca mundohet te te bej moral detyrimisht qe bazohet ne to...Nuk e di kujt i referohesh injorance ti DBH, por me duket je ne autobuz te gabuar ketu.
Ca tipa ketu i lejojn vetes te thone me bindje qe nje femer e cvirgjer eshte nje femer e perdal, nderkohe qe pjesa me e madhe e femrave martohen te cvrigjera dhe me pas behen ne bashkshorte dhe nena te mrekullueshme, dhe nderkohe qe ka femra qe martohen te virgjera e me pas behen te perdala...DBH, kushto ka mendimin e tij/saj ne perqasje me kete teme. Cdo mendim i kundert me tendin nuk besoj qe eshte injorance...vetem nese ti na ke ndonje titull doktorature dhe ne po "grijme kot" Ne vetem po rrahim debate ketu dhe sa me te ndryshme jane aq me diverse behet edhe shoqeria. Edhe ato qe kane perkrahur mendimin qe virgjeria eshte e rendesishme per nje cift (se kjo eshte tema), nuk kane thene qe cifti te prese ta beje per here te pare naten e dasmes...je ti qe e ke keqkuptuar, por as nuk ka mohuar njeri faktin qe fatkeqesi ndodhin, dhe per hir te fatkeqesise ta zhdukim femren fatkeqe, ta quajme ate kurve apo ku ta di une. Fenomeni i "kapercimit te gardheve" eshte me tipiku qe eshte luftuar ketu. Mos u mundo te arrish ne konkluzione koti, lerja atij qe ka hapur kete teme ta beje...
Mund te flitet per karakterin e femres dhe te gjykohen veprimet e saj por jo te gjykohet 'cipa' dhe per arsyen e cipes te ofendohet femra dhe mashkulli qe eshte martuar me te.Pikerisht kjo shte bere...lexoi me me kujdes postimet te lutem

Le Chiffre
10-12-2010, 22:42
[QUOTE=Le Chiffre;121796]Eshte ceshtje GJUHE SHQIPE.
N.q-se nje X ka mbaruar gjymnazin tek Petro Nini Luarasi,duhet ti veje vetes si perparesi:
Sa me pak gabime te beje!Armand, aspak nuk kam patur kete qellim. Nuk eshte se ne te PN kerkojme te tregojme se jemi me qytetare se te tjeret...nese ky eshte nenkuptimi jot. Me gabime shkruajme te gjithe...une me shume pasi shkruaj ketu kur jam duke studiuar...pa pare shume, por i vemendeshem per temen per respekt te te tjereve. Me sinqeritet i jam referuar nje postimi te ABORDAZH, dhe vetem njerit te cilin nuk e kuptoja aspak por nuk eshte se i vura ndonje epitet personit apo as edhe postimit, por ja qe e "mori deren ne krahe" dhe e shtrin me tej pastaj, sa tek injoranca (qe ne menyre specifike i jam referuar azise se mesme per te cilen nuk kam as me te voglen respekt, dhe kjo nuk ka pse te ofendoi dike qe nuk eshte nga azija e mesme) deri tek zotesia per te kuptuar idete e tjetrit... Nejse, forum eshte, cdo njeri ka mendimin e tij...edhe ti mund te proklamosh qe ne te PN bejme pikerisht kete ketu ne forum...por nuk eshte aspak e vertete! LOL
-shok-

ABORDAZH
11-12-2010, 00:09
Eshte ceshtje GJUHE SHQIPE. Shkruaj eshte jo e barabarte me Shkruan! Po me thua nese une kuptoj ato qe kam shkruajtur vete apo ato qe ke dashur ti te shkruash? Une i jam referuar cfar ke shkruajtur ti...nuk i kuptoj (e ta them me te vertete), por kete nuk e kisha per te ofenduar...mund te jkesh ikur jasht qe i vogel dhe nuk je shume familjar me gjuhen shqiper, ska ndonje gje te keqe!-paqe-

Ketej nga un ,perdorim nje fjale:hiprokizia ckemi ndonje fjale?
Ti vazhdon shkruan ,te duket sikur nuk ofendon,te duket sikur nuk paragjykon nje popull tjeter , qe edhe e klasifikon si injorant edhe te prapambetur ,por me behet qefi qe paske nje gje te mire ,gjuhen shqipe.
Ti vazhdon ti bish fyllit me nje vrime edhe mua nuk me ngelet gje tjeter vec te -bravo-

Le Chiffre
11-12-2010, 05:28
Ketej nga un ,perdorim nje fjale:hiprokizia ckemi ndonje fjale?
Ti vazhdon shkruan ,te duket sikur nuk ofendon,te duket sikur nuk paragjykon nje popull tjeter , qe edhe e klasifikon si injorant edhe te prapambetur ,por me behet qefi qe paske nje gje te mire ,gjuhen shqipe.
Ti vazhdon ti bish fyllit me nje vrime edhe mua nuk me ngelet gje tjeter vec te -bravo-Abordazh=(abord+ash), me duket ti po e kthen ne ceshtje private kete forumin ketu... Kujt hipokrizie po i referohesh, se une nuk te kam bere ty si tabele qitje, thjesht ju referova nje postimit tend...kurse ti sikur te pickoi grereza hidhesh perpjete. Nuk po kuptoj, se mos je edhe ti nga Afganiztani qe po pervesh buzet kaq shume se i kam thene te verteten ketyre lloj shtazeve te atij pellgu qe fatkeqesisht quhet toke?
Pataj nga cfar derr katuni jeni ju zoterote qe na u drejtokat me shprehjen e urte te injoranteve: hipokrizia ckemi ndonje fjale?
E do pergjigjen? FU! Sa per gjhen shqipe, po e kam sepse kur ti ruaje lopen atje midis bjeshkesh une shkoja ne shkolle...faji im eshte ky? Kur ti zbrite poshte, une ika...sepse sic thote populli njeri duhet te dale nga...dritarja!

ABORDAZH
11-12-2010, 11:08
sa me shum shkruan ,vazhdon ta personifikosh hipkrizin ke vetja.ja ku po na del qe nuk paragjykon vetem shtazet nga afganistani po edhe ata qe kan lindur ne fshat .
nqs nuk e di cfar do te thot hipokrit ,mund te pyes verdall ta japin kuptimin e fjales.
edhe nuk po e kthej aspak ne personale.ashtu si me je referuar,po te referohem.

SEa
11-12-2010, 11:14
Ju lutem permbahuni temes beni komente drejte titullit temes..ose ndryshe do ju fshihen postimet.besojse nuk eshte nevoja te kundershtojme shume teper kur ēdo njeri ka te drejte te japi pergjigje vetem drejte temes!!


Ju faliminderit!

dbh
11-12-2010, 13:33
Nuk ka statistika per kete gje..por, per djemte nese nuk gjejne dot vajza te virgjera, do t`ju propozoja beqarine si zgjidhja me e mire.

Dashnorja e nje shokut tim, e virgjer vetem nga cipa, gjeti nje djale refugjat qe kerkonte nje vajze shqiptare te virgjer dhe u martua me te, si goce e ndershme, ashtu sic kerkonte ai tipi.

Kjo goca, i ka dhene fjalen ketij shokut tim qe sapo te vij ne Tirane me gjithe te shoqin, do gjej mundesin te vij ta takoj dhe do e bejne prap bashke, por kete radhe duke perfshir edhe ato pak centrimeta tunel qe kishin mbetur pa depertuar per hir te dasmes...

Kjo eshte histori e vertet, jo e sajuar, biles edhe e filmuar.

Sa rendesi ka virgjeria ne nje mardhenie ne cift? Aq sac i jep ti.

Ne qoft se quani virtyt me teper cipen sesa sinqeritetin do merni ate qe meritoni!

INFINITY
07-02-2011, 06:12
Mbas 8 faqesh diskutime rreth kesaj teme, kisha nje pyetje une nese me lejohet: "A ka ndonje mashkull qe eshte akoma i virgjer (kuptohet po flas per adults e jo kalamaj)?!

daniel00
07-02-2011, 16:01
Ashtu siē mund te kete femra , mund te kete edhe meshkuj , une them qe s'ka femra sipas llogjikes tende , ti thua qe s'ka meshkuj , secili ne terezine e vet :)

Kryeplaku
07-02-2011, 17:06
Aspak e rendesishme "Virgjeria" ne nje maredhenie,

Virgjeria - Papjekuri seksuale
C'virgjerim -Pjekuri seksuale

Ps; Kjo vlen nese jane te dy partneret e virgjer. ( nese te kundert,: Eshte teme tjeter )

snowdrop
07-02-2011, 19:40
Varet nga cifti, si e kane pasur te kaluaren ato!
Ne shoqerine qe jetojme sot pyetja me e mire do ishte sa eshte numri i partnerve qe ke pasur? Nese bie apo s'bie dakort me numrin prap varet nga e kaluara jote. Realiteti i sotshem.
Te kalosh 3+ relacione edhe kjo gje te pranohet ne shoqeri, s'me pelqen ku po shkojme. Ato veta qe kane pasur nje te kaluar me shume te dashur/a une i konsideroj me karakter te dobet.

Kryeplaku
07-02-2011, 20:05
Ato veta qe kane pasur nje te kaluar me shume te dashur/a une i konsideroj me karakter te dobet.

Me vjen keq por me duhet ta kundershtoj mendimin tend.

Ska asnje dobesi ne te pasurit +3 te dashur/a , Njeriu eshte gjithnje ne kerkim e siper per cdo gje perfshi ketu edhe Dashurine ( per te cilen po flasim konkretisht ) E kuptoj qe ju mund te thoni se eshte nje dobesi sepse jam i sigurt qe mendoni se kush ka pasur shume lidhje ka pasur frike nga martesa ( marrja e pergjegjesive ) por cfaj ka nje femer nese nje mashkull shtiret e per me teper kesaj femre i bie rasti te lidhet me me shume se 3 te tille? Ose perse mund ta quash te dobet nje mashkull qe fillon jeten e tij seksuale qe ne nje moshe fare te re si 13-15 vjec e kur arrin ne nje moshe madhore 25-30 vjec ka pasur me shume se 3 te dashura? Sipas filozofise: Mosha 15-25 vjec eshte mosha e provave dhe eksplorimit te jetes te cilat te ndihmojne te arrish pjekurine ( mendore e seksuale ), Nese s'guxon te provosh e te eksplorosh atehere do te ngelesh 15 vjec ( adoleshence e vonuar ).

Pra nuk mund te percaktosh dike se ka karakter te dobet apo te forte nga lidhjet qe ka pasur. ( por kjo eshte nje teme tjeter )

Ps: Ju lutem te me falni qe dola paksa jashte temes!

Taku
07-02-2011, 20:07
nuk ka shume rendesi virgjeria,,,te nje femer ...me e rendesishme eshte virgjiria shpirterore...

snowdrop
07-02-2011, 21:00
Prap se prapti me gjithe ato shpjegime qe dhe s'ma mbushe mendjen te mendoj ndryshe. Moshe 13-15vjec me te dashur/a :O omg! Cfare eksplorimi koti flet, kur adoleshenti ende nuk ka krijuar karakterin e tij, nuk eshte pjekur emocionalisht ti po thua qe eshte e pranueshme te bejne seks kur jane akoma kalamaj. Kane faj prinderit qe si mbrojne femijet nga te keqiat. Kjo eshte e KEQE, gjynah! Ja shembulli i karakterit te dobet SEPSE ende nuk e kane te krijuar ate.


Ska asnje dobesi ne te pasurit +3 te dashur/a ,Njeriu eshte gjithnje ne kerkim e siper per cdo gje perfshi ketu edhe Dashurine
Normal qe do kerkosh, do flasesh qe ta njohesh tjetrin nese te pershtatet apo jo. Por a eshte e domosdoshme ti besh qe te gjitha me kete person per ta kuptuar? Varet si e sheh ti.
Per mua nuk eshte njesoj sikur njeri te kete folur me 10+ veta edhe asnjera si ka hyre ne sy per me tej, sesa tjetri qe quan ex me plot kuptimin e fjales 3 veta. Nga keto dy opsinionet une do zgjidhja me te miren.

por cfaj ka nje femer nese nje mashkull shtiret e per me teper kesaj femre i bie rasti te lidhet me me shume se 3 te tille?
Ok mire i pari, i dyti....po sa here duhet te perserise te njejtin gabim qe te zej mend? Qe mos te terheq ndaj vetes se saj po te njejtin tip? Meson njeriu behet me i matur, me i kujdesshem sidomos kur eshte djegur njehere. Ja prap karakteri i dobet.

Kryeplaku
07-02-2011, 21:09
Moshe 13-15vjec me te dashur/a :O omg! Cfare eksplorimi koti flet, kur adoleshenti ende nuk ka krijuar karakterin e tij,

13-15 eshte mosha kur femrat e meshkujt fillojne te ndjene per seksin e kundert ( mos kap ekstremin )Ok mire i pari, i dyti....po sa here duhet te perserise te njejtin gabim qe te zej mend? * ishte thjesht nje shembull*

Nje fjale e urte thote: Kur femrat mencurohen Meshkujt plaken ( sry gjithe gocave )

Nnejse cdokush ka kendveshtrime te ndryshme,

Morrison
07-02-2011, 21:12
C'eshtja e virgjerise ka buruar gjithmone nga tradita fetare (Krishterim & islam & Judaizem) dhe i kaluar me kohen si problem shoqeror. Virgjeria nuk ka te bej fare me jeten social-shoqerore, eshte nje aspekt biologjik. Duke u futur fete ne shoqeri dhe koncepte te tilla si ai i virgjerise transformohen si koncepte shoqerore. Nuk mund te konkludoj dot se cfar ndikimi ka ne nje komunitet nje femer qe eshte e virgjer apo nje jo e virgjer qe jeton ne kte komunitet. Fundja fundit nese nje femer e ka humbur virgjerin nje here dhe ajo ka qene e vetmja, si mund te dalin njerezit ne konkluzion se eshte apo jo e virgjer..? Kte gje e di vetem ajo dhe nje person i komunitetit dhe mund te mos e tregojne kurrre, pra ajo eshte pergjithmone e virgjer... Ku eshte ndryshimi i ksaj nga ajo qe eshte e virgjer me te vertet. Jua them une. I vetmi ndryshim eshte qe tu demostrosh te tjereve nese je e virgjer apo jo, apo nese gruaja jote ishte e virgjer apo jo. Mundesia me e sigurte qe femra te jete e virgjer apo "e ndershme" eshte vetem nese martohet direkt pas pubertitetit... Per mua zakonish femer te virgjer gjen kur nje femer nuk ka pas shume kerkesa per flerte, po ashtu dhe nje mashkull...

engel
07-02-2011, 21:16
Moshe 13-15vjec me te dashur/a :O omg! Cfare eksplorimi koti flet, kur adoleshenti ende nuk ka krijuar karakterin e tij,


Pjekja seksuale nuk te bej me formimin e karakterit . Cdo gje eshte hormonale.
Kjo moshe eshte me e rrezikuar per eksperimente.Sa per temen :
Per mua virgjeria nuk ka ndonje vlere te madhe para mardheniet cift, me rendesishme eshte ''virgjeria'' gjate mardhenies cift.

Meri
07-02-2011, 21:31
Pytja shume e thjeshte eshte : Sa ka rendesi ..?

C`rendesi ka moralizimi ? Kur ? si ?? pse ?? qysh ?

Cdo njeri mund te shprehe personalisht opinionin e tij

Eshte nje "fakt" qe i atribuohet femrave me sa lexova..
Le te shprehen meshkujt me mire....

alem_de
07-02-2011, 21:40
Ne gjermani femrat e humbin virgjeritetin qe me 15 ose 16 vjec.Por nuk do te thote se ata femra nuk jane te afta per familje.Per rrjedhim virgjeriteti eshte nje semundje orientale qe i ka ik koha.Eshte pa rendesi.Por besnikeria ne mardhenje eshte shume e rendesishme,mendoj une.

INFINITY
08-02-2011, 01:04
Ashtu siē mund te kete femra , mund te kete edhe meshkuj , une them qe s'ka femra sipas llogjikes tende , ti thua qe s'ka meshkuj , secili ne terezine e vet :)

A ka mundesi te me thuash se ku e shkrova une dicka te tille mqs po bazohesh ne llogjiken time? Flm :)

WALCHIRIA
08-02-2011, 01:10
Une per vete i jap shum rendesi pasi burrin tim te ardhshem e dua te virgjer .
Nga te gjitha anet mundesisht qashtu .

Kryeplaku
08-02-2011, 01:14
Une per vete i jap shum rendesi pasi burrin tim te ardhshem e dua te virgjer .
Nga te gjitha anet mundesisht qashtu .

Po mi si jo, Te virgjer ne vesh do e gjesh :P

WALCHIRIA
08-02-2011, 01:16
Rendesi ka qe do jet nga nje ane haha
se shumica as aty sjan lol

snowdrop
08-02-2011, 03:22
Pjekja seksuale nuk te bej me formimin e karakterit . Cdo gje eshte hormonale.


A thua? Edhe me mendimin tend nuk bie dakort. Sipas teje kush e ka te ardhmen me te mire, nje adoleshent qe eksperimenton apo nje tjeter qe rri mbi libra duke mesuar!

Kryeplaku
08-02-2011, 11:25
A thua? Edhe me mendimin tend nuk bie dakort. Sipas teje kush e ka te ardhmen me te mire, nje adoleshent qe eksperimenton apo nje tjeter qe rri mbi libra duke mesuar!

Pa u keqkuptuar!

Shoh qe paske paksa mungese informacioni mbi adoleshencen. e pubertitetin.
Kam hapur nje teme pikerisht per kete.

Ps: po ta thjeshtoj, Ndiq linkur per me shume informacion. http://www.forum-al.com/showthread.php?t=15951

bomber
08-02-2011, 11:51
un per vete i jap renci, le te jet dhe e qepme, vetem t'jet e virgjer:D

BATO
08-02-2011, 12:02
Virgjėria ėshtė shumė e rėndėsishme, por nė kohėt e shthurjes sė sotme njerėzit e kanė humbur shumicėn e vlerave njerėzore.

Nuk duhen hequr paralele mes gjinive dhe tė kėrkohet faji tek tė dyja. Nėse femra shfaqet, meshkujt i vardisen. Natyra kėshtu i ka bėrė, meshkujt kėrkojnė dhe femrat pranojnė. Qė tė ketė virgjėri, duhet qė femrat tė ruhen.

Kur gjinitė pėrzien bashkė kudo, qė nė vegjėli, s'mund tė ketė virgjėri dhe vajzat zakonisht e humbasin qė nė moshėn 12-14 vjeēare.

Shoqėria e sotme ėshtė njė shoqėri-bordel ku njerėzit pallojnė gratė e njėri-tjetrit.
.

Morrison
08-02-2011, 12:42
Virgjėria ėshtė shumė e rėndėsishme, por nė kohėt e shthurjes sė sotme njerėzit e kanė humbur shumicėn e vlerave njerėzore.

Nuk duhen hequr paralele mes gjinive dhe tė kėrkohet faji tek tė dyja. Nėse femra shfaqet, meshkujt i vardisen. Natyra kėshtu i ka bėrė, meshkujt kėrkojnė dhe femrat pranojnė. Qė tė ketė virgjėri, duhet qė femrat tė ruhen.

Kur gjinitė pėrzien bashkė kudo, qė nė vegjėli, s'mund tė ketė virgjėri dhe vajzat zakonisht e humbasin qė nė moshėn 12-14 vjeēare.

Shoqėria e sotme ėshtė njė shoqėri-bordel ku njerėzit pallojnė gratė e njėri-tjetrit.
.

Bato shikoj diskutim ne linja te ashpra.. :)

Per mua ne mardheniet e dy sekseve faktori kryesor qe ndikon me se shumti ne kto mardhenie eshte burri, po ashtu dhe per konceptin e virgjerise. Breznit e vjeter thone "Nderin e gruas e ruan burri".

BATO
08-02-2011, 12:54
Morrison, i ashpėr ėshtė realiteti, jo unė. Sigurisht qė edhe meshkujt kanė pjesėn e tyre tė fajit e tyre, por natyra kėshtu i ka bėrė. Po u shfaq femra, meshkujt tundohen.

Diskutime mund tė ketė, por tė paktėn nė njė pikė duhet pajtohemi tė gjithė: qė virgjėria ėshtė e rėndėsishme dhe realiteti i sotėm ėshtė i keq.

genti1972
08-02-2011, 13:36
nuk besoj se ka ndonje rendesi te madhe .....normalisht cdo njeri mbi 18 vjec nuk eshte i virgjer .....
sikurse nuk gjen dot nje mashkull te virgjer mbi 18 vjec eshte reciproke te mos gjesh edhe nje femer .....

snowdrop
08-02-2011, 14:36
Pa u keqkuptuar!

Shoh qe paske paksa mungese informacioni mbi adoleshencen. e pubertitetin.
Kam hapur nje teme pikerisht per kete.

Ps: po ta thjeshtoj, Ndiq linkur per me shume informacion. http://www.forum-al.com/showthread.php?t=15951

Nuk kane kaluar aq shume vite qe mos te mbaj mend adoleshencen time. Sidomos une qe e kalova ate jashte Shqiperise.
Kur prinderi i vendos thelle rrenjet e moralit tek femija e tij, te bej c'te doje shoqeria perqark, nuk lekundesh lehte. ;))

BATO
20-02-2011, 17:40
nuk besoj se ka ndonje rendesi te madhe .....normalisht cdo njeri mbi 18 vjec nuk eshte i virgjer .....
sikurse nuk gjen dot nje mashkull te virgjer mbi 18 vjec eshte reciproke te mos gjesh edhe nje femer .....
Nėse ka apo jo tė virgjėr, kjo ėshtė tjetėr gjė, por jo se nuk ka rėndėsi.

Unė mendoj se meshkujve qė nuk u bėn pėrshtypje nėse gratė e tyre nuk janė virgjėra, nuk i duan aq sa duhet.

MiM@
20-02-2011, 18:08
Nėse ka apo jo tė virgjėr, kjo ėshtė tjetėr gjė, por jo se nuk ka rėndėsi.

Unė mendoj se meshkujve qė nuk u bėn pėrshtypje nėse gratė e tyre nuk janė virgjėra, nuk i duan aq sa duhet.

Me ket qe thua ti , i bie qe dhe femra nuk e do aq sa duhet mashkullin qe nuk eshte i virgjer ....Pse femres i kekohet virgjeria dhe jo mashkullit ...ku eshte ndryshimi ....per mua nuk ka ... Majfton qe te duhen...Aq sa duhet...dhe me shume :d

BATO
20-02-2011, 18:39
Po, ashtu ėshtė, edhe ajo nuk e do dhe aq shumė.

Nuk thashė qė tė jetė vetėm ajo e virgjėr, tė dy duhet tė jenė.

SystemA
20-02-2011, 18:56
Tek mua vlere 0(sot)
Besim reciprok 100%.
kaq.

peshkaqeni33
20-02-2011, 19:31
Virgjeria.....
Ne perralla e kam degjuar...
Neper libra e kam lexuar...
Por u bera kaq vjec dhe nuk e kam takuar!

Chanel
22-04-2011, 17:07
Shoqėritė evulojnė. Si rrjedhojė krijohen koncepte tė reja, mendėsi tė reja si edhe rrėzohen klishetė ose tabutė. Nqs dikur virgjėria=pastėrti trupore/pafajshmėri ky barazim nuk vlen mė sot. Virgjėria nuk pėrfaqėsohet vetėm nga njė hymen intakt e i paperforuar, sepse nqs marrim kėtė si kusht parėsor qė njė femėr tė quhet ''e ndershme dhe me moral'' atėherė do quanim shenjtore ēdo bundėr qė ka bėrė seks anal pėr hir tė 'ruajtjes sė cipės'. Dinjitetin, vlerat dhe moralin nuk ta jep cipa mes kėmbėve. Kėshtu qė unė nuk e shoh si njė fakt relevant nė marrėdhėnien nė ēift.

daniel00
22-04-2011, 17:43
Cfare mentaliteti , per ty femrat e tjera te virgjera bejne patjeter anal , dhe mbas ketij pohimi je prape ti qe i quan bundra . Edhe permend klishe pastaj lol

Chanel
22-04-2011, 17:56
Sepse hiqen si tė ndershme dhe janė 1 ndėr tipet e femrave qė s'i honeps fare.

OnLy
15-09-2011, 12:23
Virgjeria S`pecie Ne Zhdukje Loool :D

H.Hamiti
17-09-2011, 15:57
A kqyrni big brodhers apo jo?
Halil Hamiti!

Hello Kitty
07-01-2012, 17:05
Gjithmone njerezit vleresojne virgjerine e trupit dhe jo virgjerine e shpirtit.

HELEN OF TROY
07-01-2012, 20:57
Hello hello kitty jam shume dakort me ty pershendetje;)

Hello Kitty
31-10-2012, 02:57
Nuk e di per "meshkujt Albo" qe ju kane rene juve per iso, po neqoftese dikush te do me shpirt, e cilesoj kete "ME SHPIRT" as nuk do ti shkonte nder mend nese je e virgjer apo jo.
Me falni per zhargonin: Pse ato qe kemi zhvirgjeruar ne, nuk i ka marre kushė
Une nuk do ta shikoja fare tek nje femer nese eshte e virgjer apo jo, mjafton te na perputhen mendimet (te na pelqeje gjaku) dhe te mos jete K***ė.
that's all folks.....

Wow! Paska djem shqiptar si ty ne kete dynja?!

Hello Kitty
31-10-2012, 02:59
Sepse hiqen si tė ndershme dhe janė 1 ndėr tipet e femrave qė s'i honeps fare.

You and me have too many things in common. This comment of yours is one of them.

ilia spiro
31-10-2012, 09:04
Kisha mendim tjeter ne fakt dhe e kam ndryshuar pak, sepse bota eshte ne ndryshim. Dikur ka patur shume rendesi...Sot them se jo dhe aq....
Femra pas martese cvirgjerohet, apo jo...., rendesi ka te mos "cvirgjerohet" nga te tjere,...dhe sepse martesa sot nuk eshte "martese" ne kuptimin e mirefillte te kesaj fjale,...keshtu qe mendoj se sot nuk ka ndonje rendesi virgjeria

Mistrece
31-10-2012, 16:28
S'e di sesi mund te kete rendesi ne nje marredhenie ēift, nga momenti qe perpara se dy persona te behen ēift ekziston periudha e njohjes. Aty po qe ka rendesi.
Gjerat behen te qarta. Nese mashkulli kerkon patjeter nje femer te virgjer, eshte mire qe t'ia bej te qarte qe ne fillim.

Tjeter gje, virgjeria ne pergjithesi. Kjo eshte teme qe e hasim perdite, eshte bere pak si bajate. Me pare ishte teme tabu, nga momenti qe te gjithe ishin te te njejtin mendim. Njerezit ( me sakte femrat, por nuk dua te polemizoj) duhet te ruajne virgjerine deri ne martese.
Tani ekzistojne dy grupe, idealistet qe e duan medoemos te virgjer dhe ata pragmatiket qe kerkojne te tjera gjera nga femrat.

Ceshtje mentaliteti; morali do thoshte dikush tjeter.

Per sa me perket, jeta eshte me ngjyra. Jam e mendimin qe nuk duhet harxhuar ekzistenca me dike, vetem sepse i ke falur naten e dhimbjeve te tmerrshme. Ashtu si nuk duhet harxhuar ekzistenca duke kerkuar princin e kalter.

peshkaqeni33
31-10-2012, 19:55
Kur femra te fal virgjerin, eshte njesoj sikur te fal shpirtin. Dhe mua me pelqejn femrat qe kan shpirt.

j&g
31-10-2012, 20:46
haahah it never fails ne cdo forum shqiptare gjendet nje teme e tille. Shume rendesi ka, por kur s'vje vet i/e virgjer mos e kerko te tille partnerin/en

Viking
31-10-2012, 20:54
Dikur kishte edhe per mentalitet,
Kurse ne ditet e sotme
Ishalla se ke me shume kilometra se me kilometra zero harroje!

Beaute
31-10-2012, 21:03
Me ket qe thua ti , i bie qe dhe femra nuk e do aq sa duhet mashkullin qe nuk eshte i virgjer ....Pse femres i kekohet virgjeria dhe jo mashkullit ...ku eshte ndryshimi ....per mua nuk ka ... Majfton qe te duhen...Aq sa duhet...dhe me shume :d

e ka fjalen per virgjerin ne vesh ai :p

Per mu ka.

Mistrece
31-10-2012, 22:22
Kur femra te fal virgjerin, eshte njesoj sikur te fal shpirtin. Dhe mua me pelqejn femrat qe kan shpirt.

Por kjo nuk me duket arsyeja kryesore pse dy njerez duhet te kalojne jeten bashke.

Mistrece
31-10-2012, 22:35
Vertet, ashtu paska thene.

Jam une sonte qe s'i lexoj me vemendje shkrimet...

Meri, ose jemi ne tipike feministe qe ēdo gjeje te bukur duam t'i veshim perjetesine.

Viking
31-10-2012, 22:52
Hahahahahaha
Perjetsisht e Virgjer

Alb
31-10-2012, 22:53
Po pra me 3 kalamoj dhe e virgjer :)

Mistrece
31-10-2012, 22:59
Hahahahahaha
Perjetsisht e Virgjer

Ti me siguri, qe shkulesh keshtu se qeshuri, ke vene ne perdorim ate masen gri te burgosur brenda kokes. Apo jo? :D

Mistrece
31-10-2012, 23:03
Jo, mendoj se s'te ka munguar vemendja, por veshtiresine*mund ta kesh ne leximin e mendimeve siperfaqesore...(s'kane asgje te keqe).Jane thjesht "gure te murit" ndares mes dy gjinive....

T'i veshesh cdo gjeje te bukur perjetesine, eshte tipike femerore dhe jo feministe :)

Atehere, te jetosh te tashmen pa menduar te ardhmen qenka tipike mashkullore, jo maskiliste.

Perplasja qe s'ka fund.

Viking
31-10-2012, 23:07
Ti me siguri, qe shkulesh keshtu se qeshuri, ke vene ne perdorim ate masen gri te burgosur brenda kokes. Apo jo? :D

Kot per sport mos duhet te ndryshoj dhe te qeshuren une tani?
Jo per gje po robi me sakt mashkulli nuk duhet te ndryshoj per asgje.
Se kuptova ca lidhje kishte masa gri e burgosur brenda ne koke apo mos kam te bejm me ndonje profesoresh specialiste te fushes se mjekoligjore?

Mistrece
31-10-2012, 23:13
Kot per sport mos duhet te ndryshoj dhe te qeshuren une tani?
Jo per gje po robi me sakt mashkulli nuk duhet te ndryshoj per asgje.
Se kuptova ca lidhje kishte masa gri e burgosur brenda ne koke apo mos kam te bejm me ndonje profesoresh specialiste te fushes se mjekoligjore?

Nuk duhet te habiteshe ē'lidhje ka, nese komenti yt lidhesh me ato me siper.
Por, nese nuk kishte lidhje, atehere ke te drejte te irritohesh. S'jam une e vemendshme.

SERAFIM DILO
31-10-2012, 23:16
Simbas sondazheve te forumit,virgjeria eshte me e rendesishmja,mbas masturbimit.

BATO
31-10-2012, 23:20
Bėni mirė qė i rihapni kėto tema tė kaluara, se duam tė shkruajmė e nuk dimė ku tė shkruajmė. Tema ėshtė mjaft interesante dhe ėshtė mėkat tė rrijė e zhytur nė harresė. Unė kam ca gjėra pėr tė thėnė, por shoh se tema nuk qenka e qetė. Paska shumė trafik dhe do tė shkruaj mė vonė, kur tė qetėsohet.

Mistrece
31-10-2012, 23:35
Tamam.Ja ku kontribuove dhe me nje gur tjeter, ne ate mur.

Nuk po ben mijera vjet qe eshte ndertuar ai mur?

Mistrece
31-10-2012, 23:44
Te pashmangshme*.

Gjithsesi, une mbaj pergjegjesi vetem per postimin tim te pare qe kam bere ne kete teme. Per te tjeret, mbaj vet. :p

ilia spiro
01-11-2012, 08:27
Kur femra te fal virgjerin, eshte njesoj sikur te fal shpirtin. Dhe mua me pelqejn femrat qe kan shpirt.

me demek ti po na thua qe femrat e virgjera qekan katile

peshkaqeni33
01-11-2012, 20:24
me demek ti po na thua qe femrat e virgjera qekan katile


Jo thjesht dashurojne pa hile.

Per femeren qe ka kaluar 20 para teje, per te je thjesht i 21. Eshte e velur me dashurin(ne kuptimin e ndjenjes apo lojes) dhe kerkon thjesht te plotesoj nevojen biologjike, e cila fiziologjikisht perkethehet nga sistemi yne nervor si ndjenje e pelqyeshme.
Kurse per femren e virgjer ndryshon puna. Qe ajo te jepet duhet, qe dashuria t'i kapercej kufijt e frikes. Dhe te gjthe ne e dime friken e nje te virgjere. Imagjinoni sa e madhe duhet te jete dashuria per te kapercyer ate frike.

Pershendes Merin dhe Mistrecen.

Meri
01-11-2012, 21:14
Jo thjesht dashurojne pa hile.

Per femeren qe ka kaluar 20 para teje, per te je thjesht i 21. Eshte e velur me dashurin(ne kuptimin e ndjenjes apo lojes) dhe kerkon thjesht te plotesoj nevojen biologjike, e cila fiziologjikisht perkethehet nga sistemi yne nervor si ndjenje e pelqyeshme.
Kurse per femren e virgjer ndryshon puna. Qe ajo te jepet duhet, qe dashuria t'i kapercej kufijt e frikes. Dhe te gjthe ne e dime friken e nje te virgjere. Imagjinoni sa e madhe duhet te jete dashuria per te kapercyer ate frike.

Pershendes Merin dhe Mistrecen.

Pershendetje dhe nga une, peshkaqeni33 :)

Mistrece, te pershendet vete :p

.....(e bindur se na ke lexuar me vemendje....Flm.)

...Po shkruaj disa fjale :
Keshtu si e kuptova une mendimin tend, do te thote qe femra dashuron ne menyre te qashter*, te dlire*, vetem nje here.......
Virgjeria, nuk ka nevoje te humbe, te ike 19*/apo 20* here...

Eshte e vertete qe dashuria triumfon mbi frike-rat e se panjohures, kur femra vendos e vullnetshme, t'i falet nje mashkulli krejtesisht, duke e lejuar ta zoteroje* ..Ama ndodh qe ai moment mund te jete edhe krejt spontan, gati - gati "i pavetedijshem"...
Por eshte po aq e vertete...se ;Nje femer e cila e ka humbur virgjerine dashuron, ndoshta shume me shume me pas....me e ndjere, me e pjekur, me e vetedijshme...Pra ajo e famshmja "mikro perde transparente"...nuk ka me lidhje...s'ka te beje me asgje...thjesht mbetet nje kujtim, qe me shume zbehet me kohen, se sa te ben te jesh nostalgjike...

Ky ishte mendimi im per "ceshtjen ne fjale", duke mos patur asnje dyshim tek vetja se jam Femer. :p

Akrepi
01-11-2012, 21:22
Edhe unė pėrshėndes firmėn "3M*":D

Misty-Blue
01-11-2012, 21:23
Rendesi ka vetem qe njerezit te jen te sinqerte edhe te drejtperdrejte qe ne fillimet e njohjes me dike. Te mos shtiren vetem per ti pelqyer, apo per te bere per vete tjetrin. Nese nje djale e ka te rendesishme te qenit e virgjer per femren qe do ne krahun e tij, mjafton ta shprehe kete me cdo femer qe takon edhe te kerkoje ate qe do.Sot nuk te detyron askush per asgje.
Mendoj se njerezit duhet te merren me shume me veten, te kuptojne cfare duan edhe cfare s'duan cfare pranojne e cfare nuk pranojne nga tjetri. Besoj se virgjeria per pjesen me te madhe te shoqerise eshte nje teme qe tashme diskutohet hapur, pa qene e nevojshme te jesh ne nje mardhenie, eshte dicka qe duhet te merret parasysh shume me pare krijimit te nje lidhje.

Meri
01-11-2012, 21:36
Edhe unė pėrshėndes firmėn "3M*":D-pis-


Une di, qe ka dhe nje "2K", me mjeker cjapi :p

I uroj mireseardhjen firmes "1A" ``respect``

peshkaqeni33
01-11-2012, 21:41
Sigurisht qe cdo femer dashuron Meri. Por asnjeri nga ne nuk eshte ne mendjen e nje femre te till per te kuptuar shkallen e dashurise qe ajo ndihen per te. Kur femra eshte e virgjer sigurishte qe dashuria ekziston perderisa ajo sakrifikon (virgjerin).

Pra une thjesht po them se tek nje e virgjer dashuria eshte e dukeshme, e kuptueshme e ndieshme e mateshme. Kurse tek nje femer me pervoj eshte me e veshtire tį ndiesh dhe te jesh i sigurt per dashurin e saj. Sigurisht qe flase si mashkull.

Te gjitha femrat dashurojne njesoj, por puna eshte se nga tį kuptojme ne meshkujt nese dashurohemi, apo thjesht jemi nje nga te shumtet e listes se gjate. Virgjeria eshte nje element sigurie, sepse qe femra te fali virgjerin duhet qe dashuria te kapercej friken e zhvirgjerimit. Kjo nuk eshte arsyeja, por eshte nje arsye me shume qe te virgjerat te jene me te preferuara. Sigurisht qe arsye ka shume.

Akrepi
01-11-2012, 21:48
Te gjitha femrat dashurojne njesoj, por puna eshte se nga tį kuptojme ne meshkujt nese dashurohemi, apo thjesht jemi nje nga te shumtet e listes se gjate. Virgjeria eshte nje element sigurie, sepse qe femra te fali virgjerin duhet qe dashuria te kapercej friken e zhvirgjerimit. Kjo nuk eshte arsyeja, por eshte nje arsye me shume qe te virgjerat te jene me te preferuara. Sigurisht qe arsye ka shume.
Nuk ėshtė ashtu peshkaqeni33, femra mund ta fali virgjėrinė edhe pėr pėrfitim duke u shtirur sikur tė dashuron.;)
Pra me pak fjalė njė femėr kur tė dashuron me shpirt e bėnė kėtė njėlloj, e virgjėr ose jo.

Meri
01-11-2012, 21:53
Sigurisht qe cdo femer dashuron Meri. Por asnjeri nga ne nuk eshte ne mendjen e nje femre te till per te kuptuar shkallen e dashurise qe ajo ndihen per te. Kur femra eshte e virgjer sigurishte qe dashuria ekziston perderisa ajo sakrifikon (virgjerin).

Pra une thjesht po them se tek nje e virgjer dashuria eshte e dukeshme, e kuptueshme e ndieshme e mateshme. Kurse tek nje femer me pervoj eshte me e veshtire tį ndiesh dhe te jesh i sigurt per dashurin e saj. Sigurisht qe flase si mashkull.

Te gjitha femrat dashurojne njesoj, por puna eshte se nga tį kuptojme ne meshkujt nese dashurohemi, apo thjesht jemi nje nga te shumtet e listes se gjate. Virgjeria eshte nje element sigurie, sepse qe femra te fali virgjerin duhet qe dashuria te kapercej friken e zhvirgjerimit. Kjo nuk eshte arsyeja, por eshte nje arsye me shume qe te virgjerat te jene me te preferuara. Sigurisht qe arsye ka shume.

:) Qarte, peshkaqeni33....Kuptoj dhe dilemat dhe pasigurite e meshkujve...Eshte mese normale.
Jemi njelloj se jemi njerez. Jemi te ndryshem, sepse keshtu na krijoi natyra, F & M.
Gjithesesi...ishte rrefim* i sinqerte postimi yt , per cka mendoni ju meshkujt...
Femres "i mbetet detyre, ta beje me dije", sic thote pak a shume dhe Misty me lart...


p.s : Misty, nuk dua replike, nese te kam kuptuar gabim ! :p

Mistrece
01-11-2012, 22:39
Pershendes Merin dhe Mistrecen.

Te pershendes edhe une peshkaqen.

BATO
02-11-2012, 00:29
Ka shumė rėndėsi, po pėrderisa tė virgjėrat janė shumė tė pakta, pėr tė mos thėnė qė nuk ka fare, atėherė si i bėhet?

Zgjidhja e vetme ėshtė qė gruaja mos t'i tregojė burrit pėr dashnorėt qė ka pasur, bile edhe sikur ai ta pyesė.

Ajo duhet ta bėjė atė tė ndihet sikur ajo ka qenė vetėm e tij.

Misty-Blue
02-11-2012, 00:31
Ka shumė rėndėsi, po pėrderisa tė virgjėrat janė shumė tė pakta, pėr tė mos thėnė qė nuk ka fare, atėherė si i bėhet?

Zgjidhja e vetme ėshtė qė gruaja mos t'i tregojė burrit pėr dashnorėt qė ka pasur, bile edhe sikur ai ta pyesė.

Ajo duhet ta bėjė atė tė ndihet sikur ajo ka qenė vetėm e tij.

Ti e dashke gruan aktore....

Meri
02-11-2012, 00:33
Ti e dashke gruan aktore....


ose : I dashur, nuk eshte ashtu, sic duket...

Mistrece
02-11-2012, 00:33
Ka shumė rėndėsi, po pėrderisa tė virgjėrat janė shumė tė pakta, pėr tė mos thėnė qė nuk ka fare, atėherė si i bėhet?

Zgjidhja e vetme ėshtė qė gruaja mos t'i tregojė burrit pėr dashnorėt qė ka pasur, bile edhe sikur ai ta pyesė.

Ajo duhet ta bėjė atė tė ndihet sikur ajo ka qenė vetėm e tij.

...dhe te ulerase nga dhembjet heren e pare qe te bejne seks.

Misty-Blue
02-11-2012, 00:35
ose : I dashur, nuk eshte ashtu, sic duket...

bahhhh , nejse mendje mendje....

Shpresoj per keta burra qe mos ta kuptojne te pakten qe behen qesharak me keto qe thone. :))

Mistrece
02-11-2012, 00:36
bahhhh , nejse mendje mendje....

Shpresoj per keta burra qe mos ta kuptojne te pakten qe behen qesharak me keto qe thone. :))

Ne rastin specifik, ishte ironi.

Dhe ne, te perpikta morem zjarre. :)

Meri
02-11-2012, 00:38
Misty, nuk mendoj se behen qesharake.Kuptoj sa e brishte eshte Siguria e tyre, meqense jane femrat ato, te cilat konsiderohen, seksi i dobet.

Mistrece, sa here te kam thene : Mos qello !

BATO
02-11-2012, 00:41
Ti e dashke gruan aktore....
Nuk thashė qė tė shtiret si e virgjėr, por mos t'i tregojė gjė.

Nejse, femrat kakarisin nėpėr forume, se nė jetėn reale nuk u tregojnė burrave pėr dashnorėt qė kanė pasur.

Misty-Blue
02-11-2012, 00:46
Nuk thashė qė tė shtiret si e virgjėr, por mos t'i tregojė gjė.

Nejse, femrat kakarisin nėpėr forume, se nė jetėn reale nuk u tregojnė burrave pėr dashnorėt qė kanė pasur.

aha, paske qejfe lojra fjalesh ti.

Nese ke dicka per te thene konkretisht, thuaje pa bere pergjithesime te kota. Nuk irritohen femrat e forumit se i konsideron ti te tilla jo.
ama qe mendimet e tua te jene me te hijshme here tjeter ji i drejtperdrjete.

p.s sa i zhgenjyer nga jeta po m'dukesh :p

thirsty
02-11-2012, 00:47
Ju djema e dalloni dot nje vajze te virgjer nese nuk nxjerr gjak? lol

derjansi
02-11-2012, 00:48
un menoj se femna duhet ti provoj krejt eksperiencat e munshme seksuala para se te martohet. mas martese ti ndaj kto eksperienca me burrin qe dhe burri te msoj prej tyne.

vetem debilet e rujn virgjerin, te emancipumet te shkathtat dhe ato qe kan pa bote me sy i bojn krejt qefet para martese.
na ka hanger dreqi..........

Mistrece
02-11-2012, 00:51
Ju djema e dalloni dot nje vajze te virgjer nese nuk nxjerr gjak? lol

Kushedi sa femra jane lene vetem sepse nuk kane derdhur gjak.

ABORDAZH
02-11-2012, 00:57
Vazhdon akoma te valvitet carcafi mbas nates se pare te marteses si trofe!!!!!

BATO
02-11-2012, 01:02
aha, paske qejfe lojra fjalesh ti.

Nese ke dicka per te thene konkretisht, thuaje pa bere pergjithesime te kota. Nuk irritohen femrat e forumit se i konsideron ti te tilla jo.
ama qe mendimet e tua te jene me te hijshme here tjeter ji i drejtperdrjete.

p.s sa i zhgenjyer nga jeta po m'dukesh :p
Nė qoftė se nuk i kuptoni mirė ato qė shkruaj, mund tė kėrkoni sqarime.

Pėr gjuhėn e pahijshme nuk ma ndien shumė, se di tė flas me ēdo lloj gjuhe. Atyre qė trashin gjuhėn, u pėrgjigjem siē e meritojnė.

Mė konkretisht, asnjė burri nuk i pėlqen qė gruan e tij ta kenė palluar edhe tė tjerė. Kjo nuk ėshtė ēėshtje dėshire, por natyre.

Me mend ai mund tė marrė qė nuk ėshtė e virgjėr, se siē e thashė, nuk ka tė virgjėra, por gruaja nuk duhet t'i tregojė pėr dashnorėt.

Sa i nervozon femrat kjo puna e virgjėrisė! :p

Elushe
02-11-2012, 01:02
Ka shumė rėndėsi, po pėrderisa tė virgjėrat janė shumė tė pakta, pėr tė mos thėnė qė nuk ka fare, atėherė si i bėhet?

Zgjidhja e vetme ėshtė qė gruaja mos t'i tregojė burrit pėr dashnorėt qė ka pasur, bile edhe sikur ai ta pyesė.

Ajo duhet ta bėjė atė tė ndihet sikur ajo ka qenė vetėm e tij.
Eshte! Nese folja ne fjaline e fundit kthehet ne tė tashmen atehere mendoj ka me shume kuptim ajo fjali. Pastaj, eshte thene me kohe qe zemra e femres mban me shume sekrete se fundi I nje oqeani ;)

Misty-Blue
02-11-2012, 01:06
Une po mundohem te te kuptoj ne fakt, ama gjithe ēfare po shkruan jan veshur me nje vello paqartesie te skajshme.

Sa te komplikuar jeni ju te rriturit :p

Per Baton!

BATO
02-11-2012, 01:10
Eshte! i ;)
Ėshtė, por ka qenė edhe e tė tjerėve mė parė... ;))

Provoje t'i thuash burrit qė unė tė dua vetėm ty dhe tani jam vetėm e jotja, por mė parė kam qenė edhe e tė tjerėve. Mundėsisht tregoji edhe se si i ke njohur, si bėje seks me ta... dhe shikoje burrin.

Nejse, kakarasni nėpėr forume, se realiteti ėshtė diēka tjetėr. Nė realitet nuk jeni aq pa mend sa t'u tregoni burrave.

derjansi
02-11-2012, 01:12
Ėshtė, por ka qenė edhe e tė tjerėve mė parė... ;))

Provoje t'i thuash burrit qė unė tė dua vetėm ty dhe tani jam vetėm e jotja, por mė parė kam qenė edhe e tė tjerėve. Mundėsisht tregoji edhe se si i ke njohur, si bėje seks me ta... dhe shikoje burrin.

Nejse, kakarasni nėpėr forume, se realiteti ėshtė diēka tjetėr. Nė realitet nuk jeni aq pa mend sa t'u tregoni burrave.

ka dhe burra llozha bato mos u habit

Mistrece
02-11-2012, 01:12
Nejse, kakarasni nėpėr forume, se realiteti ėshtė diēka tjetėr. Nė realitet nuk jeni aq pa mend sa t'u tregoni burrave.

Fjala "dashnor" nenkupton te kesh nje mashkull nderkohe qe je lidhur me dike tjeter.
Ne kohen e tyre, ata kane qene "i dashuri".

Kaq, sa per sqarim.

Elushe
02-11-2012, 01:15
Ėshtė, por ka qenė edhe e tė tjerėve mė parė... ;))

Provoje t'i thuash burrit qė unė tė dua vetėm ty dhe tani jam vetėm e jotja, por mė parė kam qenė edhe e tė tjerėve. Mundėsisht tregoji edhe se si i ke njohur, si bėje seks me ta... dhe shikoje burrin.

Nejse, kakarasni nėpėr forume, se realiteti ėshtė diēka tjetėr. Nė realitet nuk jeni aq pa mend sa t'u tregoni burrave.

Une e pohova mendimin tend ;) por me duket se paske frymzim kundershtimi sonte. Pyetja qe nuk behet kurre eshte "Sa ke patur perpara meje?" ama kjo vlen per tė dyja gjinite.

P.s. Kam pershtypjen se jeni pak me I matur sesa tė jeni I mendimit qe "do vete ne fshat tė gjej nje vajze tė mire" ku me "tė mire" nenkupton virgjerine - shpresoj tė mos jem gabim ;)

Alb
02-11-2012, 01:19
Une e pohova mendimin tend ;) por me duket se paske frymzim kundershtimi sonte. Pyetja qe nuk behet kurre eshte "Sa ke patur perpara meje?" ama kjo vlen per tė dyja gjinite.

P.s. Kam pershtypjen se jeni pak me I matur sesa tė jeni I mendimit qe "do vete ne fshat tė gjej nje vajze tė mire" ku me "tė mire" nenkupton virgjerine - shpresoj tė mos jem gabim ;)

Ato te fshatit dalin me rujt pulat neper ara ;)

BATO
02-11-2012, 01:23
ka dhe burra llozha bato mos u habit
Ka, por unė po flas pėr burra normalė.

Ka edhe nga ata lloj burrash qė kanė qejf tė shohin gruan e tyre t'ua pallojė shoku, ose ta pallojnė tė dy bashkė, por kėta janė tė sėmurė mendėrisht.

Flasim pėr burra normalė.

derjansi
02-11-2012, 01:25
Ka, por unė po flas pėr burra normalė.

Ka edhe nga ata lloj burrash qė kanė qejf tė shohin gruan e tyre t'ua pallojė shoku, ose ta pallojnė tė dy bashkė, por kėta janė tė sėmurė mendėrisht.

Flasim pėr burra normalė.

athere ke te drejte vetem naj rrenacak do te thot qe se kam problem se em asht pallu gruja me te tjere para meje. per normalet folim gjithmon.

Misty-Blue
02-11-2012, 01:33
Mua normale me duket vetem fakti i te qenurit i/e sinqert!!!!! Kam patur kete histori e kam perjetuar ne kete forme, njerezit qe nuk flasin per veten e tyre, qe nuk shprehen lirshem ne momentin qe njohin dike qe iu pelqen me duken krejt te shtirurrrr!!!
Esht idiotsia me e madhe te fshehesh veten ( eshte shume kollaj mos me fol) ama neser del ne rruge e te flet tjetri , si do i shpjegohesh partnerit , me genjeshtra ja si !!!

BATO
02-11-2012, 01:35
athere ke te drejte vetem naj rrenacak do te thot qe se kam problem se em asht pallu gruja me te tjere para meje. per normalet folim gjithmon.

Sigurisht qė vetėm rrenacakėt do ta thoshin kėtė, por po them edhe diēka tjetėr: Nėse njė burri normal vėrtet nuk i vjen keq pėr tė kaluarėn e gruas sė tij, do tė thotė qė ai nuk e do.

BATO
02-11-2012, 01:43
Mua normale me duket vetem fakti i te qenurit i/e sinqert!!!!! Kam patur kete histori e kam perjetuar ne kete forme, njerezit qe nuk flasin per veten e tyre, qe nuk shprehen lirshem ne momentin qe njohin dike qe iu pelqen me duken krejt te shtirurrrr!!!
Esht idiotsia me e madhe te fshehesh veten ( eshte shume kollaj mos me fol) ama neser del ne rruge e te flet tjetri , si do i shpjegohesh partnerit , me genjeshtra ja si !!!
Ta thashė edhe njėherė qė tė ardhurit keq nuk ėshtė punė dėshire, por instikti dhe natyre. Asnjė burrė nuk do tė ndihet keq pėr tė kaluarėn e gruas, por kjo ėshtė diēka e pakontrollueshme. Nuk mund t'i thuash vetes "ndihu kėshtu sepse kėshtu do gruaja".

Hendrix
02-11-2012, 01:59
nuk po them se nuk mundet te ndodhin raste te tilla , por nese ndodhin une per kso pune i vras te dy .

nese dikush don te ma prish jeten mua , une e vras .

shqipe
12-01-2013, 10:18
nk besoj qe virgjeria ka shume rendesi.ndoshta e kerko nje djale qe ska pasur nje femer me perpara qe eshte paksa jo sh e zakonshme.pjesa tjt nqs shkon mire me nje vajze te pelqen,nk me duket nrm te mos kesh nje lidhje me te vtm pasi nk eshte e virgjer.koha ndryshon

BATO
12-01-2013, 10:42
Fjala "dashnor" nenkupton te kesh nje mashkull nderkohe qe je lidhur me dike tjeter.
Ne kohen e tyre, ata kane qene "i dashuri".

Kaq, sa per sqarim.
Nuk ėshtė ashtu. Dashnori dhe i dashuri ėshtė e njėjta gjė.
Nėse juve fjala "i dashur" ju duket mė e bukur, ose i rregullon gjėrat, kjo ėshtė puna juaj.

Nga fjalori shqip:

DASHNOR m. sh.
Ai qė ka marrėdhėnie dashurie me njė grua a me
njė vajzė, pa qenė i martuar me tė, ai qė bėn
dashuri me njė femėr; i dashuri (zakon. keq.).
Dashnori i saj.
Ēifte dashnorėsh. Kishte (zuri) njė dashnor.

shqipe
12-01-2013, 10:46
sipas fjalorit shqip ashtu eshte

Meri
12-01-2013, 10:50
...??-profesor-
jam dakort, me parashkruesin ...