PDA

View Full Version : Ligji i Tėrheqjes, sekreti i madh i jetės ,


Kryeplaku
05-02-2011, 10:40
Njerėzit qė e kanė ditur kėtė, kanė qenė figurat mė tė mėdha historike: Platoni, Shekspiri, Njutoni, Ajnshtajni, Hygoi, Bet'hoveni, Linkolni, Emersoni etj., tė cilėt e kanė ditur dhe e kanė pėrdorur sekretin

Ligji i Tėrheqjes, sekreti i madh i jetės

Shumė nga sunduesit e sė shkuarės e kanė ditur "sekretin" dhe e kanė pėrdorur atė.

Ai ėshtė mbajtur larg nga masat, nė mėnyrė qė tė kishin pushtet dhe tė sundoni mė lehtė mbi ta.

Njerėzit qė e kanė ditur kėtė, kanė qenė figurat mė tė mėdha historike: Platoni, Shekspiri, Njutoni, Ajnshtajni, Hygoi, Bet'hoveni, Linkolni, Emersoni etj., tė cilėt e kanė ditur dhe e kanė pėrdorur sekretin. Dhe "sekreti " ka qenė ēelėsi i suksesit tė tyre. Po bėhet fjalė pėr sekretin, i cili tė mundėson tė kesh ēfarėdo qė tė dėshirosh.

Kjo shpjegon atė qė pse njė grup i vogėl njerėzish kanė patur pushtet dhe ndikim mbi njė grup tjetėr mė tė madh, tė cilėt pėr nga aftėsitė dhe rrethanat mund tė kenė qenė tė barabartė. Ata dinin diēka, ata kuptuan "sekretin".

Zoti, krijuesi i Gjithėsisė, e ka pėrsour krijmin dhe ka vendosur ligje qė veprojnė mbi tė. Kėto ligje bėjnė tė mundur qė tė mbretėrojė rendi, rregulli dhe qėndrueshmėria.

Ne tė gjithė punojmė me fuqi tė pashtershme, ne tė gjithė udhėhiqemi nga tė njėjtat ligje, kudo qė tė ndodhemi. Ligjet e Universit janė gjithpėrfshirėse, ato realizohen njėlloj nė ēdo vend dhe nė ēdo kohė. Pas kėsaj fshihet njė sekret qė jo gjithkush ka arritur tė kuptojė nė kohė.

Sekreti ėshtė " LIGJI I TĖRHEQJES ", njė nga ligjet mė tė mėdhenj tė Universit, i cili mbretėron kudo nė Univers dhe qė mundėson harmoni nė ēdo nivel tė krijimit, duke filluar qė nga galaktikat gjigande, planetet e deri tek atomi dhe kuantet, grimcat mė elementare tė materies. Ēdo nivel ka njė bashkėveprim nė bazė tė kėtij tė cilin Zoti e vendosi mbi materien.

Por si funksionon kjo tek njeriu?

Njeriu ėshtė krijesa mė e mrekullueshme nė natyrė. Ndryshe nga krijesat e tjera, njeriu ka njė dhuratė tė paēmueshme, e cila bėn qė tė ketė diferencė tė dukshme ndėrmjet tij dhe krijesave tė tjera dhe e bėn mė superior se ato nė shumė aspekte dhe kjo dhuratė ėshtė mendja.

Mendja ėshtė burimi nga ku lind sekreti. Gjithēka qė vjen nė jetėn tuaj e tėrhiqni ju aty dhe ju e tėrhiqni nga virtyti i imazheve qė ndodhin nė mendjen tuaj...

Pėrgatiti: KLARITA BAJRAKTARI

gurax
21-07-2011, 14:22
Kush eshte Klarita Bajraktari? Cfare do ky shkrim tek Shkenca?

SERAFIM DILO
21-07-2011, 14:53
O Kryeplak,pershendetje,si shume e ngateruar me duket !.Ka vene bashke personashe qe nuk kane asgje te perbashket midis tyre,te pakten mbi njohurin e ligjeve,"qofte ai i terheqjes e qofte ai i keputjes".(Shekspiri nuk dihet se kush person ka qene...e si mund ta dime se ēfar ligji ka perdorur..Pastaj se per ēfar i duhej Ligji i Terheqjes eshte diskutim tjeter..).