PDA

View Full Version : Si mendoni? Ēfarė kuptimi ka flamuri shqiptar?

Alkoma
12-02-2011, 19:25
Gjithsecili le te jape mendimin e tij .
Une kam deshire te lexoje mendimin e c'do Shqipetari, ne lidhje me flamurin tone.

Ju lutem te gjitheve anetareve te forumit qe te merrni pjese masivisht ne kete teme.

kalofshi mire.

Regina
12-02-2011, 19:33
Alkoma cfare kuptimi tjeter mund te kete pervecse historise se Skenderbeut.

Gega dhe Toska.
Veriu dhe Jugu. Karakterizon shqiponjen me dy koka.
Ngjyra e kuqe, gjaku i derdhur i bere uje i atyre qe kane dhene jeten per popullin Shqiptar.

PuffetiNa
12-02-2011, 19:36
Un mendoj se flamuri shqiptare ka kuptimin e asaj ngjyres se kuqe dhe te zez

qe gjithmon eshte derdh gjaku dhe gjithmon kemi qen ne dite zije ...:(

:( :(

Kryeplaku
12-02-2011, 19:47
Ēdo dukuri, ngjarje, fenomen shoqėror ka origjinėn si fillim procesi historik. Kemi kėtu parasysh momentin e lindjes dhe shkėlqimit tė tij. Pastaj maja e arritjes apo suksesi udhėton nėpėr kohė dhe transformohet derisa vjen dhe na gjen ne nė ditėt e sotme. Natyrisht i nėnshtrohet njė ndryshimi tė pandėrprerė, i cili i jep njė kuptim tė ri, formė dhe domethėnie tė veēantė. Kur bėhet rezistent, arrin pavdekėsinė! Mbetet koncepti qendror, i veēantė dhe mė i rėndėsishmi!…
Nė fakt, kėtė shkrim timin, unė dua t’ia dedikoj flamurit tonė kombėtar … Flamuri ynė pėrbėhet siē edhe dihet prej dy ngjyrave kryesore. Nga e kuqja dhe e zeza! E kuqe ėshtė fusha e flamurit! E zeza qėndron nė mes, me shqiponjėn e famshme dykrerėshe. Pyetja shtrohet se pse duhet tė jetė kėshtu? Ēfarė mesazhi fshihet pėr mijėra e mijėra vjet, mbrapa kėtyre dy ngjyrave? Nga e kanė origjinėn pra, kėto simbole? Po ne brezi i sotėm, a mundemi tė zbėrthejmė kodin e saj tė vėrtetė?…

Studimin mė tė plotė shkencor, mė argumentues dhe mė voluminoz e ka bėrė studiuesi i heraldikave Jaho Brahaj, me botimin e librit tė sapo promovuar, “Flamuri i kombit shqiptar”, origjina, lashtėsia. Po sipas kėtij autori dhe tė tjerėve, janė me qindra e mijėra argumente qė janė ruajtur qė nga lashtėsia e veēanėrisht gjatė mesjetės sė vonė.

Shqiponja dykrenore ėshtė e dokumentuar qartėsisht tek paraardhėsit tanė, qė nga shek.VI para e re. por, sipas studiuesit Braho, gjurma mė e vjetėr qė ka mbetur e shqiponjės dykrenore, ėshtė nė trojet e perandorisė Hetite, shek 12 para e re. Shqiponja dykrenore hetite mban nė dy kthetra njė lepur, lepurin hėnor, ..’edhe nė Shqipėri, sipas dėshmive tė albanologut De Grand, ruhej njė basoreliev, qė nė fundin e shek. XIX ishte nė kishėn e Trushit (Shkodėr), ku ishte gdhendur njė shqiponjė krahėhapur me kthetra mbi njė lepur’.

Dokumenti mė i vjetėr ilir ėshtė i shek VI para erės sė re, nga njė gdhendje nė njė urnė guri, e dy luftėtarėve ilir, qė paraqet njė ritual, ku nė mburojėn e njėrit shihet skalitja e shqiponjės dykrenore, e gjetur nė Ribic tė Kroacisė (ne mos gabohem), territor ku jetonte fisi ilir i Japodėve. Paraqitja kultike nė tri pllaka tė ndryshme e shqiponjės dykrenore dhe ‘lisin e jetės’ bashkė me diellin, e shek.VI para e re, e zbuluar nė Gostil nė Mal tė Zi.

Shqiponja e emblemės sė familjes fisnike Kastriota-Tribalda e gdhendur nė kishėn Santa Maria della Misericodia, Mesagne, Itali, mesi i shek. XVI, nė monumentin mbi varror tė Konstandin Kastriotit, tė porositur nga Donika Kastrioti gruaja e Skėnderbeut. Vula e Pleqėsisė sė Arbrit, fundi i shek. XVI. Dėshmia e Frang Bardhit pėr shenjat dhe stemėn e Skėnderbeut, Vula e Shoqėrisė “Bashkimi”, Durrės, shek XX 1906, Flamuri i ngritur nė Vlorė nga Ismail Qemali, Vula e administratės sė qeverisė sė Vlorės, 1913.

P.S. Sido qofte mua personalisht ky flamur me nderon.

Jolene
12-02-2011, 23:15
Pas kaq vitesh, ngelet ti gjejme kuptimin flamurit??!!

Nje gje di... esht me i bukuri ne bote, perulem para tij ``shqipe``

Alkoma
13-02-2011, 16:44
Alkoma cfare kuptimi tjeter mund te kete pervecse historise se Skenderbeut.

Gega dhe Toska.
Veriu dhe Jugu. Karakterizon shqiponjen me dy koka.
Ngjyra e kuqe, gjaku i derdhur i bere uje i atyre qe kane dhene jeten per popullin Shqiptar.

Por problemi me kete tori eshte se ne kohen e Skenderbeut nuk kane qene vetem dy krere madje kane qene disa princa dhe disa princi[pata te Shqipetareve dhe jo vetem nje.
Dhe ndarja nuk ishte ne baze te jugut dhe veriut por ne baze te principatave.

Pra ne atoe kohe nuk kishte kete kuptim edhe pse ky kuptim mund te jete i mire per sot por nuk ka qene per atehere , pra nuk eshte kuptimi origjinal.

Por qe e vleresoj sjhume kete ide qe ke dhe qe e ke sjelle ketu pasi ne si Shqipetare duhet te jemi me te bashkuar ne te vertete.

Alkoma
13-02-2011, 16:45
Un mendoj se flamuri shqiptare ka kuptimin e asaj ngjyres se kuqe dhe te zez

qe gjithmon eshte derdh gjaku dhe gjithmon kemi qen ne dite zije ...:(

:( :(

Jam dakorte dhe eshte e vertete por kjo steme vjen nga familja e kastrioteve.
Dhe duhet te gjejme kuptimin origjinal qe ka ky simbol.

Alkoma
13-02-2011, 16:50
Ēdo dukuri, ngjarje, fenomen shoqėror ka origjinėn si fillim procesi historik. Kemi kėtu parasysh momentin e lindjes dhe shkėlqimit tė tij. Pastaj maja e arritjes apo suksesi udhėton nėpėr kohė dhe transformohet derisa vjen dhe na gjen ne nė ditėt e sotme. Natyrisht i nėnshtrohet njė ndryshimi tė pandėrprerė, i cili i jep njė kuptim tė ri, formė dhe domethėnie tė veēantė. Kur bėhet rezistent, arrin pavdekėsinė! Mbetet koncepti qendror, i veēantė dhe mė i rėndėsishmi!…
Nė fakt, kėtė shkrim timin, unė dua t’ia dedikoj flamurit tonė kombėtar … Flamuri ynė pėrbėhet siē edhe dihet prej dy ngjyrave kryesore. Nga e kuqja dhe e zeza! E kuqe ėshtė fusha e flamurit! E zeza qėndron nė mes, me shqiponjėn e famshme dykrerėshe. Pyetja shtrohet se pse duhet tė jetė kėshtu? Ēfarė mesazhi fshihet pėr mijėra e mijėra vjet, mbrapa kėtyre dy ngjyrave? Nga e kanė origjinėn pra, kėto simbole? Po ne brezi i sotėm, a mundemi tė zbėrthejmė kodin e saj tė vėrtetė?…

Studimin mė tė plotė shkencor, mė argumentues dhe mė voluminoz e ka bėrė studiuesi i heraldikave Jaho Brahaj, me botimin e librit tė sapo promovuar, “Flamuri i kombit shqiptar”, origjina, lashtėsia. Po sipas kėtij autori dhe tė tjerėve, janė me qindra e mijėra argumente qė janė ruajtur qė nga lashtėsia e veēanėrisht gjatė mesjetės sė vonė.

Shqiponja dykrenore ėshtė e dokumentuar qartėsisht tek paraardhėsit tanė, qė nga shek.VI para e re. por, sipas studiuesit Braho, gjurma mė e vjetėr qė ka mbetur e shqiponjės dykrenore, ėshtė nė trojet e perandorisė Hetite, shek 12 para e re. Shqiponja dykrenore hetite mban nė dy kthetra njė lepur, lepurin hėnor, ..’edhe nė Shqipėri, sipas dėshmive tė albanologut De Grand, ruhej njė basoreliev, qė nė fundin e shek. XIX ishte nė kishėn e Trushit (Shkodėr), ku ishte gdhendur njė shqiponjė krahėhapur me kthetra mbi njė lepur’.

Dokumenti mė i vjetėr ilir ėshtė i shek VI para erės sė re, nga njė gdhendje nė njė urnė guri, e dy luftėtarėve ilir, qė paraqet njė ritual, ku nė mburojėn e njėrit shihet skalitja e shqiponjės dykrenore, e gjetur nė Ribic tė Kroacisė (ne mos gabohem), territor ku jetonte fisi ilir i Japodėve. Paraqitja kultike nė tri pllaka tė ndryshme e shqiponjės dykrenore dhe ‘lisin e jetės’ bashkė me diellin, e shek.VI para e re, e zbuluar nė Gostil nė Mal tė Zi.

Shqiponja e emblemės sė familjes fisnike Kastriota-Tribalda e gdhendur nė kishėn Santa Maria della Misericodia, Mesagne, Itali, mesi i shek. XVI, nė monumentin mbi varror tė Konstandin Kastriotit, tė porositur nga Donika Kastrioti gruaja e Skėnderbeut. Vula e Pleqėsisė sė Arbrit, fundi i shek. XVI. Dėshmia e Frang Bardhit pėr shenjat dhe stemėn e Skėnderbeut, Vula e Shoqėrisė “Bashkimi”, Durrės, shek XX 1906, Flamuri i ngritur nė Vlorė nga Ismail Qemali, Vula e administratės sė qeverisė sė Vlorės, 1913.

P.S. Sido qofte mua personalisht ky flamur me nderon.

Kryeplak , flm per gjithe kete informacion te mire qe ke sjell . Mendoj se eshte i vlefshem per te kuptuar me shume .

Mendoj se ke te drejte per keto qe ke sjelle .
Vetem se jam ne medyshgje ne lidhje me kuptimin e falamurit.

Mendon se vertete familja e kastrioteve e kane zgjedhur kete steme duke besuar ne legjenda te tilla si Shqiponja me dy koke?!

Per mua do te ishte e cuditeshme qe ata te besojne ne kesi lloj legjendash.

Sepse ne e dime se Shqiponja me dy krere nuk egziston
vetem so kohet e fundit jemi duke pare ndryshime gjenetike te kafsheve te ndryshme qe lindin me dy koke ose me dy kembe por asnjehere nuk eshte degjuar kjo per Shqiponjat per aresyen sepse:
1. ato jetojne neper shkembinj dhe nuk mund te preken nga problemet e atmosferes qe te perjetojne ndryshime gjenetike.

Pra a nuk mendon se kjo steme ndoshta ka nje kuptim tejter me njerezor me natyror dhe jo legjende?!

Alkoma
13-02-2011, 16:51
Pas kaq vitesh, ngelet ti gjejme kuptimin flamurit??!!

Nje gje di... esht me i bukuri ne bote, perulem para tij ``shqipe``

Po eshte me i bukuri por nqs do te kuptojme kuptimin , ndoshta do te behej me i bukur .
Apo jo?

Kryeplaku
13-02-2011, 17:01
Kryeplak , flm per gjithe kete informacion te mire qe ke sjell . Mendoj se eshte i vlefshem per te kuptuar me shume .

Mendoj se ke te drejte per keto qe ke sjelle .
Vetem se jam ne medyshgje ne lidhje me kuptimin e falamurit.

Mendon se vertete familja e kastrioteve e kane zgjedhur kete steme duke besuar ne legjenda te tilla si Shqiponja me dy koke?!

vetem so kohet e fundit jemi duke pare ndryshime gjenetike te kafsheve te ndryshme qe lindin me dy koke ose me dy kembe por asnjehere nuk eshte degjuar kjo per Shqiponjat per aresyen sepse:
1. ato jetojne neper shkembinj dhe nuk mund te preken nga problemet e atmosferes qe te perjetojne ndryshime gjenetike.

Pra a nuk mendon se kjo steme ndoshta ka nje kuptim tejter me njerezor me natyror dhe jo legjende?!

Hulumtimi rreth kesaj teme duhet te shkoj me larg ne histori. A e ka vizituar ndokush tempulline Dodonas afer Janines? Eshte tempulli me i vjeter pellazg i Zeusit. Ne hyrje te tempulit mund te verehet edhe sot nje shqiponje dykrenare. Si keshtu? Pa hyr ne detaje rreth prejardhjes pellazgo-shqiptare te mitologjise greke, po shpjegoj shkurt per sa i perket ketij simboli te kombit tone. Ne mitologjine pellazge shqiponjat ishin lajmetare te Zeusit (Zotit). Njera perfaqesonte boten e te vdekurve dhe tjetra ate te te gjalleve. Kur lindi Leka i Madh (Aleksandri i Madh) e jema e tij Ilire vuri re se mbi catine e baneses ndaluan dy shqiponja. Sipas mitologjise kjo ishte nje shenje e qarte se djali i sapolindur do te ishte gjysem zot e gjusem njeri. Jeta e tij e vertetoj kete! Po kush nuk e di historine e Pirros, mbretit te Mbreterise se Epėrme (Epir)? Kur e pyeten ate per menyren e sulmit te ushtareve te tij ne fushe-beteje ai ju pergjigj: une jam shqiponja kurse ushtaret jane pendet e mi? Sulmi i tye i perngjet asaj te nje shqiponje. Qe nga ajo kohe keta njerez u quajten shqiponja kurse vendi i tyre u quajt aty ku nje shqipe rri.
Iliret i dhane Perandorise Romake 7 Perandore duke perfshire dhe Kostandinin e Madh. Simboli i shqiptareve te lashte u mor dhe u adoptua nga shume shtete e kombe; edhe kuptimi i saj ndryshoi. Edhe per shqiptaret e sotem kuptimi ka ndryshuar. Kuptimi i sotem ka te bej me bashkimin Geg - Tosk dhe krishtero-myslyman. Ne te adhmen ky kuptim do te zhvillohet edhe me, Mbase do te kuptohet si bashkimi i trojeve mėmė me viset e cunguara ne Kosove e gjetke, mbase do te simbolizoje ribashkimin e gjakut te shprishur Pellazgo-Iliro-Arbėror.

Kryeplaku
13-02-2011, 17:30
....Ka simboliken e vet eshte e qarte, por pse dy krena ? Cdo vend, territor, ka veri dhe jug.(sic lexova me lart).Kete nuk e kuptoj,por as e pres pergjigjen.Ashtu sic eshte, eshte Identiteti Shqiptar dhe mjafton.

Ka nje legjende per kete pune.. edhe pse teorikisht per krenat e shqipes qendon trashegimia nga Bizanti.. Sidoqofte... Legjenda shqiptare thote (nje nder to dhe me e bukura):
Pirro Mbret i Ilireve te Epirit, pasi u rrit ne oborrin mbreterore te Taulanteve u shqoerua nga Mbreti Bardhyl te zinte vendin qe i takonte ne krye te shtetit te Epirit qe atehere drejtohej nga dy senatore, nje nder te cilet ishte Pirro... Senatori tjeter qe une nuk ia kujtoj emrin donte ta hiqte qafe Pirron. Ky organizoi nje gjueti gjasme per nder te Pirros dhe kur shkoi ne mal e braktisi kete te vetem ne mes te pyllit... Menjehere pas kesaj nje ujk sulmoi Pirron dhe ky i mbetur pa arme nuk mund te mbrohej... Atehere thote legjenda dy shqipoja u shfaqen ne qiell dhe ato sulmuan ujkun dhe e shqyen... Pirro shpetoi dhe u kthye ne qytet... Menjehere pas kesaj ai urdheroi qendistaret qe t'i benin nje flamur me shqipojat qe e shpetuan... dhe ne fushe te Kuqe (qe sipas legjendes perfaqeson Perendine Ilire Hyllin diellin, ngjyre qe ne kohen e kristianizimit dhe myslimanizimit tone, perfaqesonte tashme gjakun e herojve, sidoqofte ajo ishte para shqipojes ne flamure)... Nejse qendistarja e Pirros beri shqipojen ate normalen me nje koke dhe ja tregoi Pirros... Ky i tha jo kjo eshte vetem nje nga shqipojat po ato ishin dy... Atehere qendistarja e rimori punimin dhe e beri ne menyre te tille qe krahu i njeres, mbulonte trupin e tjetres dhe anasjelltas duke lene te dukej nje shqipoje me dy koka... e cila perfaqqeson ate qe kemi sot ne flamure.... Pirro prej asaj kohe mori edhe pseudonimin Shqipoja....

Skenderbeu ne nje leter qe i shkruante princit te Tarentit, letren e tij me te famshme, thote se eshte pasardhes i Pirros se Epirit... pra duket se edhe shqipojen e ka marre nga ai...
Kjo sidoqofte eshte Legjende dhe mjaft e bukur...

Shqiponja e Kastriotve nga ku e ka origjinen edhe flamuri i sotem shqiptar, ishte me krahe te ulur (si dy shqiponjat bizantine) e jo te ngritur si flamuri sotem.

http://i75.servimg.com/u/f75/14/95/19/01/flamur11.gif

Alkoma
14-02-2011, 19:19
Ok ne rregull.
Kam menduar gjithmone se ato dy krere nuk jane dy krere.
Por jane dy shqiponja.

Ne fakt i vetmi argument qe kam per momentin per kete eshte sepse mendoj se Shqipetaret ne kete kohe nuk kane qene edhe kaq njerez te legjendave. Sepse ishin me shume njerez te realitetit se sa te legjendave.

Pra duke kuptuar natyren e Shqipetareve.

Legjendat kane filluar me vone me sa di une.

Ndersa per sa i peket kombit ne kete kohe ka qene nje komb i Krishtere. Dhe mendoj se keto legjenda nuik kane qene te pelqyera nga kisha.

Principatat e ndryshme kane pasur lidhje te ngushte me kishen.
Historia e Shqiperise ne ate kohe nuk eshte sic paraqitet ne filmin e Skenderbeut ose 100% sic jepet ne histori.

Shqipetaret kane qene te lidhur ngushte me krishterimin.

Jam dakoprt qe kjo steme pra e ka origjinene me te hereshme , se sa vete familja e kastrioteve, por kam pershtypjen se aty ne steme mund te vendosim interpretime te ndryshme.

Une shikoj tek komenti i Kryeplakut nje interpretim te historise.

Sigurisht qe edhe kjo qe une do te sjell eshte nje interpretim i imi ne fakt jo personalisht i imi sepse e kam te degjuar edhe une.

Por edhe une kam pra nje interpretim.

E kuptoj faktin qe ajo steme e kastrioteve mund te vije nga kultura bizantine por lind pyetja nga vjen ylli me 6 cepa?

pra a ishte ylli me 6 cepa nje simbol i shtuar nga kastriotet apo ishte nje simbol qe e kane pasur Iliret.

Nderkohe qe ylli me 6 cepa e dime qe perfaqson yllin e beselidhjes ne flamurin Hebre.

A mund te htemi se ky yll perfaqsonte edhe ne Shqiperi nje simbol beselidhje? Pse jo?
Kur e dime se Shqipetaret kane pasur nevoje per beselidhje me shume se kurre ne ate kohe kur ishin nenshtruar prej Osmaneve .

Edhe vete Skenderbeu u perpoq qe te bente nje beselidhje mes princave te arberit . Qe te jene se bashku per te luftuar sebashgku kunder turkut.

Pra ne perfundim te ketyre vezhgimeve personale me interpretim personal.
Dua te them se ajo steme mund te ksihte origjinene nga nje individ i vetem ne periudhen pikerisht te asaj kohe te mesjetes, ose disi me te hereshme.Sigurisht qe une jam duke supozuar e theksoj kete nuk po them se kam fakte te pakundershtueshme.

Por si perfundim dua te sjell interpretimin tim te degjuar prej te tjere ne lidhje me kuptimin e falmurit.

Atehere une mendoj se jane dy shqiponja jo nje e vetme.
Dhe nje nga keto dy shqiponja eshte e plagosur dhe ka derdhur gjak ashtu sic eshte fusha e flamurit me ngjyre te kuqe .
Kurse tjetera shqiponje eshte duke e mbajtur te plagosuren dhe duke emarre nga toka per ta ngritur ne fluturimn dhe per ta cuar ne nje vend te sigurte dhe ka hapur krahet.

Kjo perfaqson deshiren e Shqipetarit per te ndihmuar Shqipetarin ne situate fatkeqesie.

Per sa i perket yllit te beselidhjes , dua te them se ka kuptimin e beselidhjes qe kane bere keto dy shqiponja per te qene besnike me njera tjeteren. Nderkohe qe njera eshte e plagosur tjetra eshte besnike ndaj beselidhjes dhe shkon dhe e ndihmon .

ndersa sa per kurorat , mendoj une se kane kuptimin e kohes . Pra ne ate kohe kemi patur disa princa ose principata. Supozohej qe secili princ te jepte c'te mundej per te tjeret ne menyre qe te siguronin ndihme njeri tjetrit . Kjo ishte beselidhja e tyre.

Por per sot si mund te aplikohet?

Epo kuptohet qarte. Qe shqipetaret duhet te vazhdojne kete tradite te mire. Nese duam te ecim perpara duhet te ndihmojme njeri tjetrin per te miren e kombit tone.

dhe jo te vrasim njeri tjetrin dhe jo te luftojme me njeri tjetrin por te japim madje edhe jeten ose te rrezikojme per njeri tjetrin.

Kjo teori eshte edhe nje doktrine e krishtere.
Tek letra e Gjonit thuhet se ashtu si Jezusi na deshi ne ashtu duhet te duam njeri tjetrin( i drejtohet te krishtereve)
Pra te japim jeten per njeri tjetrin( i drejtohet te krishtereve)
Krishti dha jeten per gjithe boten per te na shpetuar nga mekatet. mekati na con ne humnbere ose vdkej. Krishti na shpetoi nga vdekja. Edhe ne duhet te shpetojme njeri tjetrin ose te ndihmojme njeri tjetrin nga rreziku madje edhe duke dhene jeten.
Por ky koment vlen pra per kontekstin e asaj kohe sepse ne ate kohe kombi ka qene i krishtere.

Por Shqipetareve?
Epo ne e dime se shqipetaret na ate kohe kane qene te gjithe te krishtere.

Prandaj keto parime kane qene me te theksuara per kete aresye mund te manifestoheshin edhe neper stemat e tyre.

Por sot kombi Shqipetar ka nje tjeter perberje. Dhe kjo nuk ka me ate kuptim .
Por mendoj se origjinali eshte kjo.

Por edhe pse sot nuk jemi t gjithe te krishtere perseri parimi ngelet i njejte.

Shqipetar duani njeri tjetrin dhe ndihmojeni njeri tjetrin , jo te luftoni me njeri tjetrin. Keshtu do te kemi paqen qe kekrojme.

respekte

Kryeplaku
14-02-2011, 19:48
I/e nderuar Alkoma!

Filimisht ju pergezova per hapjen e kesaj teme por shoh qe qellimi juaj paska qene diku tjeter, e per kete me vjen shume keq.

Ju lutem shume te mos e banalizoni temen duke gjetur lidhje absurde te historise se flamurit me ate te krishterimit. Mendoj se duhet ti permbahemi diskutimit.

Ju faleminderit.

P.S Nese keni kaq shume deshire te flisni per Zotin tuaj te madherishem te ftoj ne nje diskutim te hapur e te gjere ne te cilin jam i sigurt se do ju bej te filloni te keni dyshime per Zotin tuaj.

Ju lutem mos replikoni nese replika juaj ka permbajtje fetare. kjo teme i perket Flamutit tim i cili eshte sa ipafe aq edhe i shumefe, Faleminderit!

Alkoma
14-02-2011, 20:15
I/e nderuar Alkoma!

Filimisht ju pergezova per hapjen e kesaj teme por shoh qe qellimi juaj paska qene diku tjeter, e per kete me vjen shume keq.

Ju lutem shume te mos e banalizoni temen duke gjetur lidhje absurde te historise se flamurit me ate te krishterimit. Mendoj se duhet ti permbahemi diskutimit.

Ju faleminderit.

P.S Nese keni kaq shume deshire te flisni per Zotin tuaj te madherishem te ftoj ne nje diskutim te hapur e te gjere ne te cilin jam i sigurt se do ju bej te filloni te keni dyshime per Zotin tuaj.

Ju lutem mos replikoni nese replika juaj ka permbajtje fetare. kjo teme i perket Flamutit tim i cili eshte sa ipafe aq edhe i shumefe, Faleminderit!

I nderuar Kryeplak , mund te me therrisni edhe mua I nderuar

Une e kam theskuar se keto qe jame duke shkruar nuk jane te faktuara. Pra jane interpretime .

Une vetem jam duke dhene opinionin tim . A eshte e gabuar te japesh nje mendim ?
Pavaresisht se cfare mednimi kam?

Une nuk e kam thene kete duke dashur te kete nje replike fetare.

Te perdoresh fene pagane a nuk eshte nje replike fetare?!!!!!

Pra ti ke perdorur fene pagane per te treguar nje koment tendin i cili nuk e mohoj qe eshte i bazuar ne disa fakte historike.
Por vetem qe per mua me ngjallin vetem disa dyshime ne lidhje vetem me interporetimin e tyre qe ti lidhim me flamurin.

Te lutem mos shpreh se cfare kam ndermend une te them ne kete teme kur ne fakt une nuk kam ndermend te shpreh ate gje.

Sepse une nuk po sjell asnje lidhje absurde te flamurit Shqipetar me ate te krishterimit.

mendoj se duhe te jesh me i qete ne kete teme.

As nuk kam ndermend qe te sjel te tilla.

tema nuk ka qellim pra te tregoje nje lidhje te flamurit Shqipetar me krishterimin.
Por une krishterimin e solla si nje pjese te kontekstit historik , gje qe eshte me se e lejueshme dhe e rregullt.

Gjithashtu nuk jam duke ebanalizuar temen ashtu sic thoni ju.

jam duke i dhene nje interpretim timin stemes se kastrioteve nga e cila eshte mare flamuri Shqipetar.
Dhe po bej pyetjen a mund te kete kete kuptim?
pastaj ... amund te aplikohet sot kjo e kuptuar mes shqipetareve te cfare do feje qofshin dhe te cfare do perkatesie politike qofshin?

Sic e shikon nuk kam qellim te bej nje teme fetare . Por feja ka qene pjese e kultures se kombit tone dhe nuk mund te hidhet poshte vetm sepse eshte fe.

Pastaj a nuk je ti ai qe po sjell fakte duke e lidhur flamurin tone me fene pagane?!

Pra replika juaj qe ka permbajtje fetare a eshte me e mire se ''replika ime fetare''??!!---Kjo e fundit ne thonjeza sepse nuk jam duke bere replike fetare.

Kryeplaku
14-02-2011, 20:39
Po ju pergjigjem me nje thenie:

Elokuenca perpara fakteve eshte shterp!

Alkoma
14-02-2011, 20:50
Po ju pergjigjem me nje thenie:

Elokuenca perpara fakteve eshte shterp!

Por a mund te jene fakte legjendat pagane per te interpretuar stemen e kastrioteve , nga e cila eshte marre falmuri yne kombetar.?

Si mund te interpretojme kurorat ne kokat e shqiponjave ne stemen e kastrioteve dhe si mund te interpretojme yllin me 6 cepa?

Pra une per vete e pranoj se po paraqes fakte por qe nuk eshte se faktojne por vetem na bejne te mendojme.

Por ne lidhje me komentet e tua i nderuar kryeplak? A mund ti quajme ato fakte te faktuara? Ato jane fakte historike por a mund te faktojne interpretimin tend?

Alkoma
14-02-2011, 20:52
Ti ke sjelle fakte , por a vertetojne keto fakte interpretimin qe ti ke sjelle?

Une kam sjelle fakte , por a vertetojne ato fakte ate interpretim qe une kam sjelle?

Kryeplaku
15-02-2011, 02:34
Zoteri...

Me sa shoh qenkeni i pakinformuar mbi historine e vendit tone, perderisa e hidhni poshte ate duke dyshuar ne te, si te paverte.

Medoj se sme ngelet gje tjeter vec tju pershendes,
Kalofshi kendshem.

ediplus
16-02-2011, 17:51
Une di qe shqiponja dykrenore ne flamurin tone simbolizon bashkimin qe Skenderbeu beri midis Toskeve dhe Gegeve dhe nuk ka te beje me periudhen para Skenderbeut dhe as me krishterimin

Alkoma
16-02-2011, 19:33
Une di qe shqiponja dykrenore ne flamurin tone simbolizon bashkimin qe Skenderbeu beri midis Toskeve dhe Gegeve dhe nuk ka te beje me periudhen para Skenderbeut dhe as me krishterimin

ne ate periudhe nuk kishte tosk dhe gege por vetem principata

Skenderbeu nuk bashkoi vetem dy zona por shume shume principata.

Pra si mund te themi se kemi dy koke sepse kemi pasur dy zona kur ne fakt kemi pasur shume zona per bashkim?

SystemA
19-02-2011, 19:07
Por a mund te jene fakte legjendat pagane per te interpretuar stemen e kastrioteve , nga e cila eshte marre falmuri yne kombetar.?

Si mund te interpretojme kurorat ne kokat e shqiponjave ne stemen e kastrioteve dhe si mund te interpretojme yllin me 6 cepa?

Pra une per vete e pranoj se po paraqes fakte por qe nuk eshte se faktojne por vetem na bejne te mendojme.

Por ne lidhje me komentet e tua i nderuar kryeplak? A mund ti quajme ato fakte te faktuara? Ato jane fakte historike por a mund te faktojne interpretimin tend?

Me je bere si IllGmap....
Eshte i urte Kryeplaku me Merin..
Fakti im per flamurin:Djathtas,sorry majtas Serbet djathtas Greket...
mbrapa Vakum!

peshkaqeni33
20-02-2011, 23:19
Flamuri i kishes bizantine eshte shqiponja dy krereshe ne fushe te verdhe ne kohe paqeje dhe ne fushe te kuqe ne kohe lufte!

Ky djali Alkoma ka shume te drejte ne pohimet e tij. E paska lexuar mire historin. Eshte e vertet qe Skenderbeu pervec shpates perdorte shume mire dhe dipllomacine. Duke shfrytezuar ceshtjen e krishterimit ai kerkonte te terhiqte ne luften e tij kunder turqeve edhe shtetet e tjera evropiane. Keti qellimi i sherbeu edhe pervetsimi i flamurit te kishes bizantine ne formen e saj luftarake!

Kryeplaku
20-02-2011, 23:41
Flamuri i kishes bizantine eshte shqiponja dy krereshe ne fushe te verdhe ne kohe paqeje dhe ne fushe te kuqe ne kohe lufte!

Ky djali Alkoma ka shume te drejte ne pohimet e tij. E paska lexuar mire historin. Eshte e vertet qe Skenderbeu pervec shpates perdorte shume mire dhe dipllomacine. Duke shfrytezuar ceshtjen e krishterimit ai kerkonte te terhiqte ne luften e tij kunder turqeve edhe shtetet e tjera evropiane. Keti qellimi i sherbeu edhe pervetsimi i flamurit te kishes bizantine ne formen e saj luftarake!

Historia e shqiponjave qe gjenden ne flamurin tone eshte shume me e hershme se Skenderbeu. ajo starton qe ne kohet Ilire.

peshkaqeni33
21-02-2011, 10:57
Sigurisht.
Qe sot shqiponjen t'a mbajne gjysma e shteteve te evropes neper flamuret e tyre, kjo s'do mend qe tregon qe simbolika e ketij shpendi e ka fillesen qe ne lashtesi.

Mos te harrojme se ne filleze e tij, ky flamur u zgjodh nga familja feudale e Kastriotit dhe nuk kishte lidhje me kombin shqiptar. Vetem me vone ne shenje respekti per Kastriotin dhe per kontributin e tij te pa zevendesueshem per kombin tone, shqiptare te te gjitha krahinave e shihnin si materjalizimin e dickaje te perbashket qe te gjithe shqiptaret kishin pervec gjuhes. Dhe me vone dal nga dal ai zuri vendin qe ka edhe sot!

Pra ne fillim ky ishte flamuri i familjes feudale te Kastrioteve, te cilet e zgjodhen nen trysnin e ngjarjeve te kohes. Dhe shume mire bene, se ai flamur eshte i bukur dhe me nje histori gjthe vlera.

Chanel
21-02-2011, 17:30

http://www.omspace.org/files/germania.jpg

Germania, Punim nė vaj nga Phillip Veit 1848. Personifikon shpirtin gjerman tė revolucionit tė '48

Shqiponja dykrenare ėshtė simbol i vjetėr bizantin. Jo legjendė. Simbolizon ndėr tė tjerash dualizmin e pushtetit, si edhe dualizėm principesh: gegė toskė nė Shqipėri.

BATO
21-02-2011, 18:07
Shqiponja si simbol ėshtė mė e vjetėr se epoka mesjetare dhe Bizanti nuk duhet parė si pronari i saj.

Aerton
11-07-2011, 12:51
Gjergji e morri flamurin nga Bizanti...kete mund ta veresh tek shtetet sllave (qe i takonin Bizantit, psh, Serbia) qe kane te njejten shqiponje...ndersa legjendat si puna e dy kokave qe simblizojne geget dhe tosket, apo ngjyra e kuqe qe simbolizon derdhjen e gjakut, per mendimin tim jane fjale te kota...

gurax
11-07-2011, 19:19
Une i kam lexuar me shume kureshtje shkrimet e Kryeplaku per prejardhjen e flamurit. Gjithashtu jam dhe ne dijeni te teorive tashme te stabilizuara per shqiponjen bizantine me dy krere qe ne vetvete u be e tille per te simbolizuar ndarjen e Bizantit nga Perandoria Romake e Vjeter, e cila e kishte shqiponjen me nje koke.

Ajo qe une jam kurioz te di edhe me eshte se cfare flamuri/flamuresh kane perdorur fiset e ndryshme ilire (dhe me pas principatat e Arberise) ne kohen e Romes dhe me pas edhe ate te Bizantit deri ne momentin e shtyrjes otomane ne fillim te mijevjecarit te pare? Sa e perhapur ka qene simbolika e shqiponjes me dy krere per ne, pavaresisht nese e njejta simbolike perdorej apo jo nga te tjere?