PDA

View Full Version : Cilat fruta preferoni me shume ?!


SEa
16-02-2011, 09:04
http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/183136_164043443648005_120950874623929_396641_4168 354_a.jpg

http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/180374_164043670314649_120950874623929_396643_6996 544_a.jpg

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/180351_164043906981292_120950874623929_396649_1303 021_a.jpg

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/180433_164044020314614_120950874623929_396650_2267 275_a.jpg

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/180362_164044386981244_120950874623929_396655_4624 546_a.jpg

mundet te thoni dhe si i beni servis ose mese doni ti shoqeroni ato / me akull /mjalte/ ose disa menyra te ndryshme te veēanta ...

alem_de
16-02-2011, 09:16
Rrushi eshte per mua me i preferuar nga te gjitha frutat.

Jolene
16-02-2011, 09:19
Qershiat & arrat :)

mary
16-02-2011, 09:40
pjeshka, kajsia dhe qershiat

PuffetiNa
16-02-2011, 09:47
qershijat , pjeshkat, portokalli, kumbullat,

alem_de
16-02-2011, 09:56
O bo bo,te gjitha te tharta................

WALCHIRIA
16-02-2011, 09:56
Shalqi , pjeshke , qershi , kumblla , fiq , mango , avocado , pasion frut , litchie , hurma , papaya , luleshtrydhe , ca portokalle te vogla qe sja maj mend mir emrin , boronica , medra , fiq deti kto lej mendjen .etj
Me pak fjale vdes per fruta .

alem_de
16-02-2011, 10:03
Ishalla jo se na duhesh e gjalle.Ishalla te marresh nje burre qe ka bahce e i mbjell aty,se per ndryshe...............

WALCHIRIA
16-02-2011, 10:07
E kom burrin pa bace e ka shpin ne pallat :d
Vec me mbjell frutat ne ballkon ose ti blej ska rrug tjeter burri ..:P

SEa
16-02-2011, 10:49
une i pelqej te gjitha frutat :) si them dot jo ;)

shalqi,pjeper,kumbulla te kuqe,molle,portokall,shege,rrush,pjeshka,kajsia,fi q,mango,kiwi,greyfurt,kimēa,geshtenja,banane,qersh i,luleshtrydhe,avocado,dardha,manaferra,mana te zi :P.....

SEa
16-02-2011, 11:05
me pelqen dhe komposto me ftuj,,ose komposto me kumbulla te kuqe dhe rrush te thate dhe kajsia te thata kjo del super..ose komposto me luleshtrydhe hmm :) ju sygjeroj keto..

PuffetiNa
16-02-2011, 11:08
goc per shpi te kemi SEa ..kiss

SEa
16-02-2011, 11:15
rrushe po ktu ku jam i bejne shume te mira :) edhe njeriu meson...plus dhe komposto me vishne del e mire :) bobobo llupse une ..me pelqejne dhe dardhat ...namm namm

PuffetiNa
16-02-2011, 11:19
e di dhe mua me pelqejn shume kto komposto te pjeshkave kumbullave etj etj

a sidomos recel te qershijes, ftonit,kumubllat e zeza,rrushit, ...:) ne biles e kemi si tradit kur me vjen dikush mysafir patjeter kam per te sherby me kto komposto dhe recel :)

OneLL..&
16-02-2011, 11:22
qershijat , pjeshkat,rrushi

SEa
16-02-2011, 11:22
kompostot me pelqejne dhe mua :)


dhe me luleshtrydhe del shume e mire :)

SEa
16-02-2011, 20:04
Meri :) haji fiqt se te bejne mire ... kiss dushe..

unejsa
16-02-2011, 22:15
vallahi po jan fruta vdes per te gjitha i kam fiksim frutat te gjitha dhe sidomos ti shoqeroj me mjal ose me pana disa mmmmmmmmmmmmm po me leshon goja lenge per tengren fruta mer ra fjal te shkoj te rremoj tek frutat te haj ndonje gje

unejsa
16-02-2011, 22:27
hahaahaahahah Meri do mundohem heren tjeter te ndaj disa lloj frutash nga disa te tjera

MiM@
16-02-2011, 22:27
Me pelqejne : Portokalli, mandarina, Kiwi, Lichi, Mangue ( Manga) , Rrushi kuq , Kajsia , Fiku dhe Shega :)

Linda
16-02-2011, 22:44
Ftonjte,hurmat,pjeshkat,qershijat,kumllat.rrushi dhe bananet nuk me pelqejn:D:Dportokallet,mandarinat, mollet.

Kto njihere pernjihere:P

SEa
20-02-2011, 07:55
http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/183043_164979990221017_120950874623929_402498_5306 907_s.jpghttp://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/185879_164979743554375_120950874623929_402497_2210 165_s.jpghttp://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/183311_164980590220957_120950874623929_402500_4378 099_s.jpg

Kivi pėrmban mjaft vitaminė C. Fruti i kivit ėshtė i pasur me fibra,
vitaminė E, kalium dhe ėshtė i pėrshtatshėm pėr kontrollimin e peshės
trupore.
Pėrmban sasi tė konsiderueshme tė magneziumit, mineral i
rėndėsishėm nė punėn e sistemit kardiovaskular dhe muskujve.
...Fruti i kivit ndihmon nė terapinė e depresionit, rregullimin e
diabetit, pėr sy, nė rregullimin e tensionit tė lartė tė gjakut, pėr
forcimin e imunitetit, pėr mbajtjen e peshės trupore, pėr uljen e
kolesterolit.
Zvogėlon stresin, pengon zhvillimin e sėmundjeve tė
zemrės dhe disa tipe tė tumoreve, shėrben te disa gjendje alergjike,
gripe, gastritisi dhe rrufa.
Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se kivi pėrmban njė sasi tė madhe tė vitaminės C, E dhe A
Ngrėnia e frutave kivi ėshtė e qartė per nje zgjedhje tė shėndetshme, dhe kjo ėshtė veēanėrisht e dobishme nė kėto raste:
Pengon astmen. Ndalon kollitjen sidomos tek fėmijėt. Mbron ADN-sė tonė nga mutacionet .Siguron njė sasi antioksidantė dhe vitamina. Ndihmon nė parandalimin e kancerit tė zorrės sė trashė nė sajė tė njė pėrmbajtjes se lartė te fibrave.

Robbery
23-02-2011, 22:51
Mandarina, kumbullat e sheqerit dhe pjeshka ne vecanti..:) Pastj pak a shume te gjitha..

SystemA
24-02-2011, 16:01
Kiwi-cdo dite.
Molle,mandarina...etj
Bananen e pi te shtrydhur,se keshtu te gjalle nuk me pelqen...
jo per noi gjo!

Jolene
25-02-2011, 01:15
Scuze me kam harru luleshtrydhet (me cream)

Njam njam :P

Kryeplaku
25-02-2011, 01:57
Farat e lulediellit tek frutat futen?

YOKO
25-02-2011, 16:20
manat e bardha, sido qe te jene, pa ose me dhe, te lara apo te palara.

SystemA
25-02-2011, 16:27
manat e bardha, sido qe te jene, pa ose me dhe, te lara apo te palara.
FLM,kohe pa i shijuar-shok-

unlovely
27-02-2011, 17:36
molla,ato jeshile(granny smith quhen ketej nga une)mjam mjam:P:P:P

AAO
27-02-2011, 19:07
Kiwi
Mandarina

HELEN OF TROY
27-02-2011, 20:54
hurmat sa here qe i ha ndjehem si e dashuruar pas tyre

Robbery
01-03-2011, 20:39
Farat e lulediellit tek frutat futen?

Po, hyne te frutat e thata..:p

alem_de
01-03-2011, 21:32
Papaya.eshte shume e mire dhe e shendetshme.

http://www.marions-kochbuch.de/index-bilder/papaya.jpg

SEa
07-03-2011, 07:30
Tė gjitha efektet kuruese te rrushit

http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/199145_168198743232475_120950874623929_423900_1368 452_s.jpghttp://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/197731_168199779899038_120950874623929_423903_1257 638_s.jpghttp://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/184965_168199949899021_120950874623929_423904_5462 081_s.jpg


Aq shumė veti pozitive ka ai, saqė kohėt e fundit dietologet e kanė cilėsuar si bazen e ampelo-terapise ose kures me baze rrushin, qe konsiston ne reduktimin progresiv te tė gjitha ushqimeve derisa arrihet vetėm ne ngrenien e tij deri ne 2 kg ne ditė

Ėshtė fryti qe na “dhuron” veren, ...pijen me fisnike qe na shoqeron ne ēdo feste, ngjarje te rėndėsishme apo thjesht ne ditet e zakonshme te jetės. Me origjinė te panjohur, shkrimet dhe legjendat e vjetra tregojnė se rrushi kultivohej kryesisht ne njė zone te madhe mes Europes, Afrikes se Veriut dhe Azise, rreth 8000 vjet me pare. Vendlindja e tij europiane ėshtė Franca, ku bimet e hardhise u sollen nga fenikasit ne vitin 600 para Krishtit, ndėrsa romakėt e sollen ne Gjermani ne shekullin e fundit pas Krishtit. Ne kontinentin aziatik, sidomos ne Kine, rrushi dhe pijet e prodhuara prej tij mberriten fale tregtise nga Arabia ne shekullin e dytė p.e.s. Aktualisht, prodhimi boteror i rrushit qe pėrdoret si fryt tavoline i kalon 70 milione kuintale ne vit, ndėrsa Italia mban vendin e pare mė me shumė se 15 milione te tillė. Sipas FAO-s, 75866 kilometra katrore e te gjithė botės i ėshtė dedikuar kultivimit te kėtij fryti magjik. Po sipas te dhenave te kėsaj organizate, rreth 71 pėr qind e prodhimit boteror te tij pėrdoret pėr berjen e veres, 27 pėr qind pėr pėrdorimin si fryt tavoline dhe 2 pėr qind pėr t‘u thare. Po ashtu, njė pjesė e mirė e tij shkon pėr prodhimin e lengut, i cili pėrdoret si embelsues pėr produktet qe permbajne etiketat “pa sheqer te shtuar” apo “100 pėr qind natyral”. Nga ana tjetėr, ėshtė pėr t‘u theksuar fakti se zonat qe i dedikohen rrushit pėr prodhimin e veres po rriten me rreth 2 pėr qind ne vit.

Perdorimi

I cilėsuar si mbreti i tavolines, varietetet e ndryshme te tij ngjajne shumė pak me njėri-tjetrin. Rrushi ka veti te mira ushqimore e dietike. Kokrrat e tij permbajne sasi te konsiderueshme sheqeri, qe shkon deri ne 25 pėr qind, acide organike, kripera te kalciumit, te hekurit, vitamine B dhe C, lende tanike etj. Por rrushi ose lengu i tij pėrdoret gjeresisht edhe pėr qellime terapeutike.

Guret ne veshka

Ai keshillohet te pėrdoret nga ata qe vuajne nga guret ne veshka, nga nefritet, ata qe kanė gurė ne melēi, probleme me fshikezen e urines apo nga njerėzitė qe vuajne nga tensioni i lartė i gjakut. Rrushi ka efektshmeri te lartė edhe te te semuret nga pleuriti, bronkiti kronik, ne rastet me astma bronkiale te formes se lehtė e te mesme, si dhe ne sėmundjet e mushkerive. Njė bistak mesatar rrushi ėshtė i barasvlefshem me dy gota uji meqenėse rreth 80 pėr qind e tij perbehet nga uji, njė mėnyrė shumė natyrore pėr te larguar helmet nga veshkat, pėr te mbajtur gjakun te pastėr dhe pėr te luftuar grumbullimin e likuideve, qe janė njė nga shkaktaret kryesore te celulitit.

alem_de
07-03-2011, 08:48
Rrushi,rerushi,edhe nje here rrushi.

http://www.hausdersolidaritaet.org/wp-content/uploads/2010/11/Trauben.jpg

Arianiti
07-03-2011, 22:30
Shalqin/Bostan.

Jolene
14-12-2011, 23:34
Shega
Hmmm sa e shijshme..

daniel00
14-12-2011, 23:49
Iii e tharte , maces nuk i pelqen :P

boronica , blueberries :d

http://i.lulzimg.com/62fa444be8.jpg

SERAFIM DILO
15-12-2011, 00:00
Caracat.

busavata
15-12-2011, 00:02
drezat edhe fiqi

SERAFIM DILO
15-12-2011, 00:10
Thanat e Maret

busavata
15-12-2011, 00:20
nuk bon me honger thana ... une si ha... :D haha

SERAFIM DILO
15-12-2011, 00:27
nuk bon me honger thana ... une si ha... :D haha

Ku dini ju gjermont se ēa jon Thanat...Ne jo vetem qe i hajm...por bojm edhe raki

busavata
15-12-2011, 00:30
Ku dini ju gjermont se ēa jon Thanat...Ne jo vetem qe i hajm...por bojm edhe raki

po shifet se je qytetarė e se ki kuptue .. ... te tregoj ne MP pse nuk bon me honger thana edhe kaqa ...

Mistrece
15-12-2011, 00:35
Qershia, rrushi, molla, ftoi, fiku, luleshtrydhja, meni, shega, xinxifet, kumbullat.

Me te gjitha keto fruta jam rritur, i merrja ne bahēe. Prandaj me pelqejne me shume.

SERAFIM DILO
15-12-2011, 00:37
po shifet se je qytetarė e se ki kuptue .. ... te tregoj ne MP pse nuk bon me honger thana edhe kaqa ...

Pse jeni kaq racista ju gjermont,edhe kush !.Ju qe perdorni pataten ne vend te frutit...

e kuptova qe thana..nuk ishte pozitive,po m'te nuk i kam ron akoma...Faji qytetit..

busavata
15-12-2011, 00:42
Pse jeni kaq racista ju gjermont,edhe kush !.Ju qe perdorni pataten ne vend te frutit...

e kuptova qe thana..nuk ishte pozitive,po m'te nuk i kam ron akoma...Faji qytetit..

une nuk jam gjermon e as racist . edhe pikė .

SERAFIM DILO
15-12-2011, 00:59
une nuk jam gjermon e as racist . edhe pikė .

Gabova,e vertet nuk je gjermon.
Gabim shkrimi o drejtshkrimi.Ti je gjermon lindor.Edhe racist je iēik me ne qe perfaqsojm kryeqytetin,e Iliris.

SystemA
15-12-2011, 16:24
Caracat.
Pse ka akoma Serafim?
Kiwin nuk e ndaj,mandarine,rrush,pjeshke,dardhe etj.

MiM@
15-12-2011, 17:17
manat e bardha, sido qe te jene, pa ose me dhe, te lara apo te palara.

o laalaaaa , sa i kam hang keto te shktreta mana ..
Kur ikja ne fshat plasja tu hang :d
i bene nja 14 vjet qe nuk i kam me sy , jo me ti shijoj .... :(

SystemA
15-12-2011, 17:22
o laalaaaa , sa i kam hang keto te shktreta mana ..
Kur ikja ne fshat plasja tu hang :d
i bene nja 14 vjet qe nuk i kam me sy , jo me ti shijoj .... :(
I haja me gjithe miza tek gjyshi.....rrahmet paste!
Ketu nuk kam pare

SERAFIM DILO
15-12-2011, 17:49
http://www.montag.it/comida/img/giuggiole.jpgIde o idet

http://www.montag.it/comida/img/giuggiole.jpg

SERAFIM DILO
15-12-2011, 17:59
Edhe manat.

http://img2.amando.it/imagesdyn/articoli/18/59/14138.jpg

SystemA
15-12-2011, 18:09
http://www.montag.it/comida/img/giuggiole.jpgIde o idet

http://www.montag.it/comida/img/giuggiole.jpg
Ide,i sigurte fare!
Pese lek kaushi...FIKS.

drague
15-12-2011, 18:24
http://www.pflanzenfreunde.com/heilpflanzen-bilder/wacholder-1big.jpg

dellenja.nuk haen sade

trestenik
15-12-2011, 21:57
ftojt.kumllat vjeshtore,dardhat.

iDeA
15-12-2011, 23:36
llokumet :P ahahahhahahahahhah

SERAFIM DILO
15-12-2011, 23:48
Nespulla-t


http://databasegromarket.files.wordpress.com/2010/05/nespole.jpg

SERAFIM DILO
15-12-2011, 23:51
Muēmolla-t


http://files.splinder.com/b24f473c2735c615de00d6ba47710b64_medium.jpg

SERAFIM DILO
15-12-2011, 23:54
Mare-t

http://static.guide.supereva.it/guide/botanica/Corbezzolo.jpg

busavata
15-12-2011, 23:54
http://hotel-suedtirol-vinschgau.com/wp-content/uploads/2010/06/erdbeere.jpg

http://zdravlje-prehrana.com/wp-content/uploads/2010/07/smokve.jpg

mua kto me pelqejn ...

busavata
15-12-2011, 23:57
om Serafim , mos ha mana e thana ....nuk bon , te keshin njerzimi :D

busavata
15-12-2011, 23:58
Serafim , as kaqa nuk bon me honger haha haha

iDeA
15-12-2011, 23:58
Busa zgjedhje prej qytetari :D

SERAFIM DILO
16-12-2011, 00:03
Manaferra-t

http://cdn.dietaland.com/wp-content/uploads/2009/11/more-di-rovo.JPG

SERAFIM DILO
16-12-2011, 00:05
om Serafim , mos ha mana e thana ....nuk bon , te keshin njerzimi :D

Po mundohem me gjet thanat...po nuk i gjej dot....
Nuk ka mo ne qytet

busavata
16-12-2011, 00:06
Manaferra-t

http://cdn.dietaland.com/wp-content/uploads/2009/11/more-di-rovo.JPG

haha haha , a per inatin tim a ? haha haha

PuffetiNa
16-12-2011, 00:08
Sero nje pyetje kisha po kto ...ashure a bojne pjes ke frutat ?

:p

busavata
16-12-2011, 00:09
http://hotel-suedtirol-vinschgau.com/wp-content/uploads/2010/06/erdbeere.jpg

http://zdravlje-prehrana.com/wp-content/uploads/2010/07/smokve.jpg

mua kto me pelqejn ...

Serafim , veq zoti ka dit mi krijue kto frute si nga shija edhe nga bukurija ...

iDeA
16-12-2011, 00:09
Sero nje pyetje kisha po kto ...ashure a bojne pjes ke frutat ?

:p

po te thashe une qe Hashure, Revani dhe llokume bejene pjese
me beson a jo
kalo tek tema KENGE PER TY se kam Hashure andej per te gjithe :P

busavata
16-12-2011, 00:10
Sero nje pyetje kisha po kto ...ashure a bojne pjes ke frutat ?

:p

ku e di qytetari se qka jan ashuret....:D

busavata
16-12-2011, 00:11
po te thashe une qe Hashure, Revani dhe llokume bejene pjese
me beson a jo
kalo tek tema KENGE PER TY se kam Hashure andej per te gjithe :P

u nisa , se moti skam hanger ...

SERAFIM DILO
16-12-2011, 00:15
Sero nje pyetje kisha po kto ...ashure a bojne pjes ke frutat ?

:p

Ashuret,bashke me hasudet e hallven,jane fruta....

SERAFIM DILO
16-12-2011, 00:17
Fiku i detit...fruti i preferum i Busaves,i prefero gjethet.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Fichi_d_India.jpg

busavata
16-12-2011, 00:38
Fiku i detit...fruti i preferum i Busaves,i prefero gjethet.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Fichi_d_India.jpg

edhe kto i kam provue .. duhet me pas kujdes kur tia heqesh livoren .. kan shum thera ..sa i perket shijes , e kan nje shije neutrale ..pa kurfar shije...

PuffetiNa
16-12-2011, 00:51
Busa ...aman ku ke per tja gjet shijen kesaj kur eshte Theruar me aq Thera qe ka :P

....Shifet qe Sero pervec historis dhe politikes eshte marr edhe me bujqesi e begati ;) kohen e lir i ka ndihmuar BABIT :P ( shaka se po e merr per KEQ) :p

busavata
16-12-2011, 00:55
Busa ...aman ku ke per tja gjet shijen kesaj kur eshte Theruar me aq Thera qe ka :P

....Shifet qe Sero pervec historis dhe politikes eshte marr edhe me bujqesi e begati ;) kohen e lir i ka ndihmuar BABIT :P ( shaka se po e merr per KEQ) :p

bravo Puffetina , se me te vertetė edhe une mendojsha kur i kan hi 100 e ma teper thera normal qe nuk ka shije ...po ky Serafimi u bo iriq , kot e hjek pi therrave , ai shkon prap ne therra :D
i kam than , mere nje drez te bukur edhe shijoje :)

http://hotel-suedtirol-vinschgau.com/wp-content/uploads/2010/06/erdbeere.jpg

SERAFIM DILO
16-12-2011, 00:57
Busa ...aman ku ke per tja gjet shijen kesaj kur eshte Theruar me aq Thera qe ka :P

....Shifet qe Sero pervec historis dhe politikes eshte marr edhe me bujqesi e begati ;) kohen e lir i ka ndihmuar BABIT :P ( shaka se po e merr per KEQ) :p

hahaaaaaaaaaa...
Duhet me u mor edhe me buqesi e blektori,duhet me e majt lart emrin e qytetit...Nuk i shef si bojn fshataret...Bojn sikur po ju vjedh frutat...

busavata
16-12-2011, 01:08
hahaaaaaaaaaa...
Duhet me u mor edhe me buqesi e blektori,duhet me e majt lart emrin e qytetit...Nuk i shef si bojn fshataret...Bojn sikur po ju vjedh frutat...

prap ja fillove me politkė , me ndarje klasore ... fol per frutat ..
a ke hanger ndonjehere dardha ujce apo dardha kakiqke ?

SERAFIM DILO
16-12-2011, 01:24
prap ja fillove me politkė , me ndarje klasore ... fol per frutat ..
a ke hanger ndonjehere dardha ujce apo dardha kakiqke ?

Kom honger,dardha te egra ose gorica....Po ti ke honger naiher hurma arabie o hurma te egra-(egérta)..

Busave kom nejt gju me gju me popullin....Kemi dash me civilizu fshatin...

busavata
16-12-2011, 01:38
Hurma arabie, ose ndryshe Hurma Misiri ??

nuk i ha hurmt e faraonit :D ; une ha dreza ...

SERAFIM DILO
16-12-2011, 01:38
Qe duhet te jene keto.

http://www.naturamediterraneo.com/Public/data2/phobos/Diospyros%20lotus%201.jpg_2005101810611_Diospyros% 20lotus%201.jpg

busavata
16-12-2011, 01:39
Kom honger,dardha te egra ose gorica....Po ti ke honger naiher hurma arabie o hurma te egra-(egérta)..

Busave kom nejt gju me gju me popullin....Kemi dash me civilizu fshatin...

edhe e ke asimilu veten...sdin tjeter veq Smoke on the water ...

SERAFIM DILO
16-12-2011, 01:41
Per keta dardha e kishe fjalen Busave.

http://v21.lscache5.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/15310496.jpg

busavata
16-12-2011, 01:46
Per keta dardha e kishe fjalen Busave.

http://v21.lscache5.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/15310496.jpg

e BRAVO e madhe .. kto jan dardha kakiqke te Busavates ...

Serafim Agronomi ...:)

SERAFIM DILO
16-12-2011, 01:55
edhe e ke asimilu veten...sdin tjeter veq Smoke on the water ...

Busave osht e veshtir me civilizu fshatin,osht sikur me i heq dhallen e ta zevendesosh me Pepsi,o ti heqesh brekushet e ti veshes pantallont e shkurta....Eshte proēes qe do vite,prandaj jam asimilu..Kom fillu ta pi viskin me kola...

http://www2.arnes.si/~bzwitt/flora/images/berberidaceae/berberis_vulgaris_PID1192-1.jpg

SERAFIM DILO
16-12-2011, 01:58
e BRAVO e madhe .. kto jan dardha kakiqke te Busavates ...

Serafim Agronomi ...:)

Mir qe ke mu,se as dardha s'kishe per te honger....

SERAFIM DILO
16-12-2011, 02:10
Kumbullat,shahine o shčnine.
Qe jan te embela edhe te papjekura.

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/221766_205603369479147_173840582655426_525230_5502 52_n.jpg

MiM@
16-12-2011, 09:10
http://portokalli.ertk.info/images/ajva_-_severnyj_limon_1.jpg

Kur eshte e pjekur mire , eeeem sa e mire :D

xhaxhi_vani
16-12-2011, 09:50
Fruti im me i preferuar eshte shalqiri dhe pjepri.

SystemA
16-12-2011, 17:17
Mare-t

http://static.guide.supereva.it/guide/botanica/Corbezzolo.jpg
E paske bo ne kome rrugen e Dajtit.....lol
Te pakten deri ne Linze;))

Irfan CANA
20-12-2011, 09:18
Hurma arabie, ose ndryshe Hurma Misiri ??


I pėlqej hurma Arabe!

Irfan CANA
20-12-2011, 09:20
http://portokalli.ertk.info/images/ajva_-_severnyj_limon_1.jpg

Kur eshte e pjekur mire , eeeem sa e mire :D

Vjeshtės kėto '' Zile" tė bukura i dua tejmase!

SystemA
21-12-2011, 23:14
Kumbullat,shahine o shčnine.
Qe jan te embela edhe te papjekura.

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/221766_205603369479147_173840582655426_525230_5502 52_n.jpg
Aka me tek tregu katunoreve???

HELEN OF TROY
21-12-2011, 23:29
http://1.bp.blogspot.com/-EyIx_TkSK8I/Ta3rsZpYXVI/AAAAAAAAAhE/AOEx09MXkyM/s1600/persimmon_main.jpg
gorica,edhe ca si tip dardhe te sharuara me molle,geshtenjat edhe mandarinat
per cid hurma me fara te zeza skam rastisur kurre ketu vetem ne shqioeri i godas
http://eletg.files.wordpress.com/2009/11/pb160533.jpg

SERAFIM DILO
21-12-2011, 23:47
E paske bo ne kome rrugen e Dajtit.....lol
Te pakten deri ne Linze;))

hahaaaaa...Jo te gjith,deri te Porcelani kishte autobuz..

busavata
22-12-2011, 00:02
hahaaaaa...Jo te gjith,deri te Porcelani kishte autobuz..

kur hyre ne autobus , a i dathe kepucet ?? :D

SERAFIM DILO
22-12-2011, 00:23
kur hyre ne autobus , a i dathe kepucet ?? :D

Gjithmon Busave,kur i hyp Sates (autobuzit)duhet me i hek opingat.

Irfan CANA
27-12-2011, 16:17
http://1.bp.blogspot.com/-EyIx_TkSK8I/Ta3rsZpYXVI/AAAAAAAAAhE/AOEx09MXkyM/s1600/persimmon_main.jpg
gorica,edhe ca si tip dardhe te sharuara me molle,geshtenjat edhe mandarinat
per cid hurma me fara te zeza skam rastisur kurre ketu vetem ne shqioeri i godas
http://eletg.files.wordpress.com/2009/11/pb160533.jpg


Janė shumė tė pėlqyera kėto mandarina-shok-

Lov!
03-01-2012, 16:38
Shega :p

Akrepi
03-01-2012, 16:45
Shega :p
2043 mollė ``Ec``

Lov!
03-01-2012, 17:21
2043 mollė ``Ec``

:)

E kuqe, e verdhė a jeshile?

Akrepi
03-01-2012, 17:24
:)

E kuqe, e verdhė a jeshile?
Mbiemri nuk ka rėndėsi.;)

Lov!
03-01-2012, 17:29
Mbiemri nuk ka rėndėsi.;)

lol,
Tu m'intrigues, -mendon-

Akrepi
03-01-2012, 17:32
lol,
Tu m'intrigues, -mendon-
Pse kėshtu?????:O

Lov!
03-01-2012, 17:40
Pse kėshtu?????:O

:rolleyes:

Akrepi
03-01-2012, 17:44
:rolleyes:
-lutem--call me-

Lov!
03-01-2012, 17:55
:) Akull te ftohta, tė tė mpinė dhėmbėt

http://lifeinsevilla.files.wordpress.com/2011/11/p1020860.jpg?w=360

Akrepi
03-01-2012, 18:00
Edhe unė vdes pėr kėto po tė jenė me fara.;)

Lov!
03-01-2012, 18:14
:p

Dhe pa fara, rastisin tė jenė tė pjekura.

Ti nuk na the ndonjė preferencė tjetėr.

Akrepi
03-01-2012, 18:31
:p

Dhe pa fara, rastisin tė jenė tė pjekura.

Ti nuk na the ndonjė preferencė tjetėr.
Pjeshka, meqė pyete.;)

Linda
13-01-2012, 19:02
Pjeshka, meqė pyete.;)


Si i hani?

Me push apo pa push?:D:D

ps: Nderhyrja lart,ishte se hyra gabim,tek postimi,doja te citoja .........sorry:( Akrepo:D

YOKO
03-02-2012, 03:45
Si i hani?

Me push apo pa push?:D:D

ps: Nderhyrja lart,ishte se hyra gabim,tek postimi,doja te citoja .........sorry:( Akrepo:D

Linda, ke fillu me fol me dy kuptime. Na shastise mi gru! ``Bej_dy_pompa``

Hello Kitty
03-02-2012, 05:02
Te gjitha frutat pa perjashtim, por ne vecanti jane: hurmat, qershite dhe rrushi.

Qafir Arnaut
03-02-2012, 05:50
Vdes per pjeshk lol

fegi
03-02-2012, 09:32
......................................

Irfan CANA
12-02-2012, 19:09
Dredhėzat,rrushi i zi dhe fiqėt.

Akrepi
12-02-2012, 19:19
Thanat, vajta njė kohė tė gjatė pa ngrėnė thana.:(

Irfan CANA
17-02-2012, 09:09
Ftonjėt Japoneze!

KAY
08-05-2012, 07:02
http://www.starcookers.at/uploads/tx_pmscrecipedb/obst_pfirsich_shutterstock_skaliert.jpg

Pjeshkat :P

Skydive
08-05-2012, 08:35
Preferoj me se shumti
shege dhe avokado

OneLL..&
08-05-2012, 08:39
Pjeshkat

SystemA
08-05-2012, 09:56
Thanat, vajta njė kohė tė gjatė pa ngrėnė thana.:(
Cna i kujto pash.....shejtanin!
Kiwi per dite,si dhe speca te kuq(jo per dite).
Speci kuq paska vitamin C me shume se limoni....nuk e dija.
Nejse Speci eshte perime.

PuffetiNa
08-05-2012, 10:26
Per momentin kumbullat jeshile :D kam coptu gjitha deget ke lagja keshtu si msheftas mos te sheh ajo shtriga plak :p

shoku_tanku
08-05-2012, 15:19
patate me lesh

Hello Kitty
08-05-2012, 21:17
:) Akull te ftohta, tė tė mpinė dhėmbėt

http://lifeinsevilla.files.wordpress.com/2011/11/p1020860.jpg?w=360

Vdes per hurmaaaaaaaa; sa me plluqka te jene, aq me te mira. I kullufit sic jane.
Pa perjashtim te gjitha frutat me pelqejne, pa ato nuk do te jetoja dot. Qershia, hurma dhe rrushi mbajne vendin e tyre te pare.

Skydive
06-06-2012, 15:33
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/599141_459373167407443_141388129205950_1881809_846 764053_n.jpg

Hello Kitty
06-06-2012, 15:58
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/599141_459373167407443_141388129205950_1881809_846 764053_n.jpg

Tirona kujdes se ka edhe gra shtatezana ne forum! I'd sell my soul for some blackberries...oh god!

Mistrece
23-02-2013, 17:38
Kakite, ftonjte, sheget, qershite, mollet...por mbi te gjitha kumbullat shqirake.

shoku_tanku
23-02-2013, 17:41
filloi prape nga avazi kjo...nje treg frutaperimesh nuk i ben derman :)

Mistrece
23-02-2013, 17:42
filloi prape nga avazi kjo...nje treg frutaperimesh nuk i ben derman :)

Taksirat!

shoku_tanku
23-02-2013, 17:49
kush cohet ne dy e gjysem te mengjesit te shkoje te regu ti mare te lira e te fresketa

YOKO
23-02-2013, 17:49
Mango&Guava

Hello Kitty
23-02-2013, 20:57
Thanat, vajta njė kohė tė gjatė pa ngrėnė thana.:(

Qe ne "shtatezanine" tende te fundit? :P :P

Akrepi
23-02-2013, 22:31
Qe ne "shtatezanine" tende te fundit? :P :P
E ke fjalėn pėr atėher kur "dėshtova" nė pėrmbushjen e misionit??:D

Meri
23-02-2013, 22:34
"Mision i pamundur" - eshte frut shume ekzotik-nani-

Don_Zhuan
23-02-2013, 23:00
Nektarinen :)

Brari
24-02-2013, 15:50
fiqt e zi.. po dhe te bardhe..

ama te sapo sjelle nga fshati.. nga katunari me gomare..

{A_N_G_E_L_69}
24-02-2013, 16:23
une per vete te nektarinat jam me shume..jo vetem si frut natyral,por dhe ne lengje..

broken_smile
02-07-2013, 14:11
te gjitha frutat i ha dhe i pelqej, pervec shalqinit.

thirsty
02-07-2013, 14:16
Po, te gjitha edhe domate.

YOKO
02-07-2013, 14:28
Mango

shoku_tanku
02-07-2013, 14:36
kiwi

Akrepi
02-07-2013, 20:39
Frutat qė i pėlqen S.B.:p

prizrenasi
02-07-2013, 21:04
Shume...

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTf027W4nm7NSqdkdhfOUHvp4oThv-nntsPymywH7_0QAIpkTMY6w

http://www.shqip.al/wp-content/uploads/2011/12/Pesca-saturnina.jpg


https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRhEKX35A_roFOnrziZnrC3yWC6rlCP_ ZhHnNcm_D-W_lQDxPg4

tipi engjellor
02-07-2013, 22:32
http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/183136_164043443648005_120950874623929_396641_4168 354_a.jpg

http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/180374_164043670314649_120950874623929_396643_6996 544_a.jpg

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/180351_164043906981292_120950874623929_396649_1303 021_a.jpg

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/180433_164044020314614_120950874623929_396650_2267 275_a.jpg

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/180362_164044386981244_120950874623929_396655_4624 546_a.jpg

mundet te thoni dhe si i beni servis ose mese doni ti shoqeroni ato / me akull /mjalte/ ose disa menyra te ndryshme te veēanta ...

bananet ...shalqinin...

Skeptik
02-07-2013, 22:54
Tė gjitha pa pėrjashtim

thirsty
02-07-2013, 22:59
Edhe speckat I ha

user010
03-07-2013, 00:46
Nuk mund tė ndaloj sė ngrėni fiq.. fiq fshati!

Misty-Blue
03-07-2013, 21:18
O bo bo ē'na kujtoi fiqt ky me lart.... ktu eshte kokrra fikut 5 euro, edhe pa pik shije :p

Kohet e fundit me pelqen pjepri, ata te verdhet (dimerak i thone) me pelqen te jet i forte dhe i embel edhe pjeshket pa push...
jo shume te embla, e jo shume te buta.

shoku_tanku
03-07-2013, 21:19
nektarinat,te atheta mundesisht

Akrepi
03-07-2013, 21:20
Nuk mund tė ndaloj sė ngrėni fiq.. fiq fshati!
Kujdes se do tė zėri bizga.:D

Misty-Blue
03-07-2013, 21:22
Edhe ftua.... mgjthse kam shume vite pa ngrene, mbetet fruti im i preferuar.

Ka qene edhe nje lloj fruti i vogel qe vinte pak i athet me berthamka te vogla, por sja mbaj mire emrin me duket 'mushmolla' ..... keto i haja me grushta. :d

atrevido
03-07-2013, 21:54
Ne pergjithesi te gjitha, por kryesisht ato pa berthama, se ato tjerat me shume te lodhin se sa te shijojne.

user010
04-07-2013, 01:09
Kujdes se do tė zėri bizga.:D

Ha ha.. e kam dėgjuar prapė kėtė, por kur nė mė ka gjet gjė.