PDA

View Full Version : Emėrtimi i fėmijėve me emra tė bukur islam


megg
24-02-2011, 21:02
(E robėrit e Zotit janė ata) qė thonė: ‘Zoti ynė, na bėj qė tė jemi tė gėzuar me gratė tona dhe pasardhėsit tanė, e neve na bėj shembull pėr tė devotshmit!’”, (el-Furkan:74).

Njėra ndėr mirėsitė mė tė mėdha qė All-llahu xh. sh. ia jep robit tė Tij, pra njeriut, ėshtė fėmija, qė paraqet frytin e dashurisė dhe respektit e tė nderit midis dy bashkėshortėve. Fėmija ėshtė, ashtu siē e quan All-llahu xh.sh., njė stoli e kėsaj bote:
“Pasuria dhe fėmijėt janė stoli e jetės sė kėsaj bote, kurse veprat e mira (fryti i tė cilave ėshtė i pėrjetshėm) janė shpėrblimi mė i mirė te Zoti yt dhe janė shpresa mė e mirė”. Nė pjesėn e dytė tė kėtij ajeti All-llahu xh.sh. na bėn me dije se edhe pse pasuria dhe fėmijėt janė stoli dhe kėnaqėsi e kėsaj bote, ato janė tė pėrkohshme; ajo qė ėshtė e pėrjetshme dhe qė shpėrblehet nga Zoti ėshtė vepra e mirė e njerėzve. Prandaj kjo, njėherazi ėshtė edhe njė ngushėllim i madh pėr bashkėshortėt, tė cilėve Zoti nuk u ka dhėnė fėmijė. Kurse nga ana tjetėr, ėshtė njė tėrheqje e vėrejtjes se tė kesh mall e fėmijė ėshtė njė pėrgjegjėsi e madhe sė cilės duhet dhėnė hakun. Pėr ata qė nuk e dinė rėndėsinė e kėsaj pėrgjegjėsie, kėto dy mjete gėzimi e kėnaqėsie tė kėsajbotshme mund tė bėhen edhe mjete dėshpėrimi, mjerimi, ērregullimi e shkatėrrimi. All-llahu xh.h. thotė nė njė ajet kur’anor: “Dhe, dijeni mirė se pasuria juaj dhe fėmijėt tuaj janė vetėm njė sprovė, dhe se tek All-llahu ėshtė shpėrblimi i madh”. Pra, fėmijėt sa mund tė jenė shkak gėzimi e hareje, po aq mund tė jenė edhe shkak dėshpėrimi e hidhėtie. Kėtė tė vėrtetė ndoshta mė sė miri mund ta vėrejmė sot te shumė familje qė deklarohen si muslimane. Te disa tė tilla shohim gėzim e lumturi, kurse te disa tė tjera hidhėti e vrer. Kjo ėshtė gjithė pasojė e vetėdijes sė prindėrve nė radhė tė parė pėr pėrgjegjėsinė qė ata kanė ndaj fėmijėve tė tyre si amanet i Zotit.

Detyrat dhe obligimet e prindėrve ndaj fėmijėve fillojnė qysh para lindjes sė fėmijės me duanė qė duhet t’ia drejtojnė ata All-llahut xh.sh. para dhe pasi fetusi i fėmijės sė ardhshėm tė ketė zėnė nė barkun e nėnės, siē kanė vepruar shumė pejgamberė, gra pejgamberėsh e njerėz tė tjerė tė devotshėm. Njė dėshmi e gjallė pėr kėtė ėshtė edhe ajeti qė e pėrmendėm nė fillim tė hutbes. Pėr detyrat e tjera me rėndėsi nė kėtė drejtim na mėson vetė Pejgamberi a.s. Nė njė transmetim qė e bėn Ibni Abbasi thotė se gjashtė gjėra janė sunnet (porosi e Pejgamberit a.s.) qė tė kryhen nė ditėn e shtatė pas lindjes sė fėmijės: 1- Ngjitja e emrit, 2- Therja e kurbanit (akika), 3- Bėrja sunnet (synetimi), 4- Shpimi e veshėve tė vajzave, 5- Largimi i papastėrtive (larja e rregullt e foshnjės) dhe 6- Qethja e flokėve tė foshnjės dhe shpėrndarja e sadakasė (lėmoshės) aq sa peshojnė qimet e qethura.

Ajo qė sot mė sė tepėrmi na brengos, natyrisht duke mos i harruar edhe tė tjerat, ėshtė ngjitja e emrit. Pejgamberi a.s. nė njė hadith tė tijin thotė: “Nė Ditėn e Gjykimit ju do tė thirreni sipas emrave tuaj dhe tė baballarėve tuaj. Prandaj, ngjituni fėmijėve tuaj emra tė bukur!” (Ebu Davudi, el-Edeb, 61). Emri i pėrveēėm dhe personal i njeriut shėnon atė ēka vetė, nė tė vėrtetė, ėshtė njeriu, shėnon qenien dhe identitetin e tij si fetaro-moral ashtu edhe atė kulturoro-qytetėrimor. Mbasi All-llahu xh.sh. nė Ditėn e Gjykimit njerėzit do t’i thėrrasė sipas emrave tė tyre, ndėrhyrja dhe ndikimi i ēfarėdollojshėm nė kėtė emėr nėnkupton ndėrhyrjen dhe intervenimin nė vetė qenien e njeriut. Sipas burimeve normative tė Islamit, ngjitja e emrit jo tė mirė e jo tė bukur do tė thotė paemėrsi, mungesė tė emrit. Kurse, ajo qė sot po ndodh nė mesin tonė, e qė ėshtė edhe mė e rrezikshmja, ėshtė turpėrimi dhe largimi nga identiteti, nga qenia jonė fetare e kulturore. Sot, shumė prindėr s’e kanė pėr tė madhe rėndėsinė e emrit dhe tė kuptimit tė tij fetar dhe kulturor. Ata s’janė tė vetėdijshėm se emri shėnon, siē thamė, vetė atė, se ēka dhe kush ėshtė ai. Duke ngjitur muslimanėt emra jomuslimanėsh e traditash dhe kulturash tė tjera, pahetueshėm po u rrėshqasin kėmbėt nė asimilimin negativ dhe humbjen e identitetit tė vet. E humb njė pjesė tė fesė, tė kulturės e tė vetvetes.

Akoma mė rrėqethet trupi kur mė kujtohet se si njė i ri shqiptar me tel. mobil rezervonte bileta udhėtimi pėr familjen e vet, duke ia treguar emrat e djemve tė tij bashkėbiseduesit: Kevin Memeti, Leonard Memeti etj. Nga kjo mund tė kuptoja dy sende: ose kjo familje ishte e pėrzier, pra babai tė ishte me prejardhje muslimane e nėna me prejardhje jomuslimane, ndoshta krishtere dhe elementi nėnė si zakonisht tė kishte ndikuar nė ngjitjen e emrave tė tillė, ose qė tė dy prindėrit tė ishin muslimanė tė tėhuajėsur e tė asimiluar nė atė masė sa asnjėri prej fėmijėve tė mos kishte emėr muslimani. E"shtė apo nuk ėshtė pėr t’u turpėruar me vetveten? E"shtė apo nuk ėshtė kjo largim dhe ikje nga vetvetja? E"shtė apo nuk ėshtė kjo shkrirje totale e jona nė diēka qė nuk ėshtė e jona? E"shtė kjo shenjė se jemi larguar nga parimet islame apo nuk ėshtė?
Muslimanėt, nė qoftė se dėshirojnė tė jetojnė nė harmoni me vullnetin e All-llahut xh.sh. dhe tė shpresojnė nė ndihmėn e All-llahut xh.sh. nė momentet kur nuk do tė mund tė shpresojnė tek askush dhe asgjė tjetėr, duhet t’u pėrmbahen parimeve e porosive islame tė cilat e pėrbėjnė qenien dhe identitetin e tij, madje edhe nė raste tė kėtilla qė shumėkujt mund t’i duken tė rastėsishme, tė dorės sė dytė-tretė apo edhe tė parėndėsishme fare.

Emrat mė tė mirė qė mund prindėrit muslimanė t’ua ngjisin fėmijėve tė tyre janė: 99 emrat e bukur tė All-llahut xh.sh., duke ua shtuar nė fillim parashtesėn “Abd” (“Rob”), si Abdullah, Abdurrahman, Abdurrahim etj., pastaj emrat e pejgamberėve dhe tė as’habėve (shokėve) tė pejgamberėve si dhe emrat e personaliteteve tė njohura gjatė historisė sė gjithėmbarshme islame.

megg
24-02-2011, 21:03
E DREJTA E VENDOSJES SE EMRIT DHE NDERRIMIT TE TIJ
Ligji i emrit nuk ėshtė shtruar nė mėnyrė tė zgjeruar si nė librat e fikhut tė vjetėr ashtu dhe nė librat e fikhut tė sotėm. Kjo temė mė tepėr ėshtė pėrmendur nė hadith dhe moral.
Llojet e emrave:
1. (isim) Emri i vėrtetė: ky ėshtė emri qė njeriu e ka tė detyrueshme ta mbajė. Emri shėrben pėr tė dalluar personin nga tė tjerėt veēanėrisht kur janė dy persona met ė njėjtin mbiemėr.
2. (Kun’je/pseudonim) Ėshtė emri i cili nė botėn Arabe dhe mė pas nė botėn Islame ėshtė pėrdorur si emėr i dytė pėr njerėzit.
1. Nė botėn Arabe dhe Islame ėshtė pėrdorur qė nė moshė tė vogėl tė fėmijės duke e thirrur atė nė emrin e fėmijės qė mund ti lindi nė tė ardhmen si psh: Filani i ati i filanit(Fulanu’bnu Fulanin), (Ebu Talib/Ummu Abdillah). [1] Pejgamberi a.s njė fėmijės qė i kishin dhėnė pseudonimin Ebu Umejr i thėrriste po me atė pseudonim.[2] Pseudonimi nga njė herė u jepte dhe sipas cilėve qė kishte personi psh: (Ebu Xhehl/Babai i injorancės), (Ebu Hurejre/Babai i maceve) ose pseudonimi (Ebu Turab/Babai i tokes,pluhurit, pėr arsye qė ishte bėrė me pluhur) qė Pejgamberi a.s i ka dhėnė Aliut r.a kur e ka parė tė mbėshtetur pėr dhe nė xhami. [3] Kėto lloj emrash kanė fituar popullaritet si pseudonime. Nė kulturėn Arabe vėnia e pseudonimit ka qenė shumė e hapur dhe pėr kėtė arsye nė kohė tė Pejgamberit a.s tė gjithė njerėzit u thėrrisnin me tre emra:
1. Emri i tij personal (Abdull-llah)
2. Bashka-ngjitja e emrit tė babait ose emrit tė nėnės si Ibn Amr
3. Pseudonimi (Ebu Talib) [4]
Fitimi i tė drejtės sė emrit. Fėmija e fiton tė drejtėn e emrit dhe tė kombėsisė qė me lindje, ardhjen nė kėtė botė. E drejta e vendosjes sė emrit tė fėmijės qe lind brenda martesės ėshtė e prindėrve tė tij. Nė momentin e vendosjes sė emrit duhet tė merret parasysh e ardhmja e fėmijės nė mėnyrė qė fėmija mos tė fyhet pėr shkak tė emrit. Nuk mund ti vendoset fėmijės njė emėr qė nuk i shkon atij sepse emri ėshtė ai qė fėmijėn do e prezantojė ku do qė tė shkojė. Fėmijės qė lind jashtė martese tė drejtėn e vendosjes sė emrit e ka nėna e tij. Sepse trashėgimia nuk trashėgohet me fėmijė tė pa ligjshėm. Nė legjislacionin islam e drejta e vėnies sė emrit ėshtė tek Babai. Nėse i ati ka vdekur ose i refuzuar nga pėrgjegjėsia pėr mbajtjen e fėmijės atėherė kjo e drejtė i kalon nėnės sė fėmijės. Si shembull marrim lindjen e Pejgamberit a.s i cili kur ka lindur babanė e ka pasur tė vdekur dhe nė kėtė rast emrin e ka zgjedhur e ėma dhe ia ka vėnė gjyshi i tij. Gjatė vėnies sė emrit tė fėmijės duhet tė tregohemi shumė tė kujdesshėm siē na lajmėron dhe vetė Pejgamberi a.s: “ Ju nė ditėn e gjykimit do tė thirreni me emrin tuaj dhe tė babait tuaj; pėr kėtė arsye vendosni emra tė bukur. [5] Juristėt Islam duke marrė parasysh kėtė hadith emrat i kanė ndarė nė disa kategori: Emrat e pėlqyer (Mustehab) Emrat tė cilėt kanė kuptim tė bukur dhe tė kujtojnė All-llahun (xh.sh), tė Dėrguarin e Tij dhe tė dashurit e All-llahut (xh.sh) janė tė pėlqyeshėm. Pejgamberi a.s thotė: “Emrat tė cilėt pėrmbajnė kuptimin e bindjes ndaj All-llahut xh.sh si Abdurr-rrahman dhe Abdull-llah e kėnaqin All-llahun xh.sh. [6] Gjithashtu Pejgamberi a.s ka kėshilluar qė fėmijėve tu vendosen emrat e Pejgamberėve dhe nė veēanti Pejgamberi a.s thotė fėmijėve mund tu vendosni emrin tim por me kusht qė emrin dhe pseudonimin mos ti pėrdorni bashkė.[7] Emrat e ndaluar (Haram) Emrat tė cilėt kanė kuptimin e nėnshtrimit tė dikujt tjetėr pėrveē All-llahut xh.sh janė tė ndaluar (haram). Edhe emrat tė cilėt pėrmbajnė kuptim tė nėnshtrimit tė gjėrave tė shenjta, janė tė ndaluar. Pejgamberi a.s i ka ndėrruar emrin njėrit i cili u quante Abdulkabe (robi i Qabes). Emrat tė cilėt janė njėkohėsisht dhe cilėsitė e All-llahut xh.sh[8] pėr arsye se e dėmtojnė besimin qoftė dhe nga ana parėsore, nuk janė kėshilluar tė vendosen.

Emrat e pa pėlqyeshėm: Pejgamberi a.s, ka kėshilluar qė tė gjithė emrat tė cilėt kanė kuptim jo tė pėrshtatshėm mė islamin tė ndėrrohen nė emra islam. Vetė Pejgamberi a.s i ka ndėrruar emrin njė vajzės e cila e kishte “Asije” (kundėrshtare) duke i dhėnė emrin “Xhemile” (e bukur), ka ndėrruar emrin e njėrit nga shokėve tė tij qė e quanin “Hazn” (mėrziti, dhimbje) me emrin “Mundhir”. Pejgamberi a.s gjithashtu u ka ndėrruar emrat “Zejnebit”, dhe “Ummu Selemes” tė cilat e kanė pasur “Berre”. Pejgamberi a.s ka ndaluar dhe vendosjen e emrave si Faraon, Karun etj... Gjithashtu nuk ėshtė parė ė pėlqyeshme vendosja emrave tė disa sureve kur’anore si “Jasin”, “Taha” etj...

Emrat e zakonshėm (Mubah) Emrat tė cilėt janė jashtė emrave tė ndaluar dhe atyre tė pa pėlqyeshem ajnė emra tė cilėt mund tė pėrdoren por nuk kanė ndonjė domethėnie. Tė gjithė imamėt kanė rėnė dakord pėr kėtė mėndim pėrveē imam Malikut r.h. Emrat tė ciėt njėkohėsisht janė dhe cilėsitė e All-llahut xh.sh si: Adil, Nasir, Xhevad etj... tė gjithė imamėt janė tė mendimit se vendosja e kėtyre ėshtė mubah. Emrat tė cilėt nuk janė Arab por janė emra tė njė kombėsie tjetėr dhe nuk bien nė kundėrshtim me kushtetutėn islame atėherė vendosja e kėtyre emrave ėshtė mubah. [9]
Fėmijės nga njė herė emrin mund t’a vėnė dhe tė afėrmit e tij. Hz. Aishja r.a tregon: Pejgamberi a.s kishte parė njė kandil tė ndezur tek shtėpia e Zubejrit r.a dhe mė tha mua: “O Aishe mė duket se ka lindur Esmaja, nė asnjė mėnyrė mos i vendosni emėr fėmijės, sepse do ja vendos unė! Pastaj fėmijės i vendosi emrin Abdull-llah.[10]
Ndėrrimi i Emrit:
Nė legjislacionin Islam rregulli i “bukurisė sė emrit” dhe “vazhdimėsisė sė emrit” janė shumė tė rėndėsishme. Por megjithatė nė raste tė pėrballjes me disa shkaqe tė ndryshme emri mund tė ndėrrohet. “ Ju nė ditėn e gjykimit do tė thirreni me emrin tuaj dhe tė babait tuaj; pėr kėtė arsye vendosni emra tė bukur.” [11] Nė kėtė hadith ashtu siē tregon drejtė pėr drejtė pėr rregullin e “bukurisė sė emrit” nė mėnyrė indirekte tregon dhe pėr mundėsinė e ndryshimit tė emrit i cili nuk ėshtė i pėrshtatshėm nė islam.
Nė legjislacionin islam nuk ėshtė cilėsuar se nga kush mund tė ndryshohet emri. Pejgamberi a.s duke pėrdorur autoritetin fetar gjithashtu dhe pėr tu bėrė shembull pėr tė tjerėt ka ndėrruar shumė emra fėmijėsh gjithashtu dhe emra tė rriturish. [12]
Shkaqet e ndryshimit tė emrit.
1. Emrat tė cilėt kanė kuptim ose lidhje me idhujtarėt.

Nė periudhėn e Pejgamberit a.s emrat tė cilėt pėrmbanin kuptim mbi bindjen e idhujve ose idhuj adhuruesve. P.sh: Abdul Menat mė vonė emri Abdul ėshtė pėrdorur vetėm para emrave tė All-llahut si Abdull-llah, Abdurr-rrahman etj... Pejgamberi a.s e ka ndėrruar emrin Abdul Haxher (Robi i Gurit) me emrin Abdull-llah (Robi i All-llahut). [13]
2. Ndėrrimi i emrave tė cilėt kanė kuptim negativ ose urrejtės.

Pejgamberi a.s ia ka ndėrruar emrin njėrit nga shokėt e tij i cili e kishte “Gavi” qė do tė thotė (zhgėnjyes) me emrin “Rashid” i cili do tė thotė (nė rrugė tė drejtė). [14]

3. Ndėrrimi i emrave pėr arsye tė pa pėrshtatjes ose pėr t’u pėrshtatur mė mirė.
Hz. Xhabiri r.a tregon: “Njėrit nga shokėve tanė i lindi njė djalė. Ai ia vendosi emrin Kasim. Ne i thamė, ne nuk mund ta vendosim pseudonimin Ebul-Kasim, me kėtė nuk mund tė nderojmė ty. Ai pas kėsaj shkoi tek Pejgamberi a.s dhe i tregoi gjendjen. Pejgamberi a.s i tha djali jot nuk e ka emrin Kasim por e ka Abdurr-rrahman. [15]
Pėrfundimisht:
Emri ėshtė gjėja qė njeriu do thėrritet gjithė jetėn me tė, jo vetėm me kaq por ai do thirret dhe nė ditėn e gjykimit me tė. Prandaj rregulli i “bukurisė sė emrit” ėshtė shumė i rėndėsishėm. Mos tė harrojmė se tė gjithė prezantohemi me tė. Atėherė kur tu vendosim emrat fėmijėve duhet tė mendohemi mirė nė mėnyrė qė ai fėmijė tė ndjehet i qetė me emrin qė i ka dhėnė familja e tij.
[1] Buhari, Edebu’l-Mufred
[2] Buhari, “Edeb”,112; Muslim, “Edeb”,38.
[3] Buhari, “Edeb”,113; Müslim, “Fedail”,38
[4] Hamidullah, a.g.e., II,1044-45,
[5] Musned. II. 50; IV. 330, 345; V, 194: VI, 9, 391, 396.
[6] Muslim. “Ādāb”, 1, 2, 3, 4, “Feda'il”, 124-125.
[7] Ebū Dāvūd. “Xhenā'iz”, 24, “Libas”, 4. “Edeb”, 61.
[8] İbn Durejd. el-İştīkāk (nşr Abdusselam M. Hārūn), Kajro 1378/1958.
[9] Vakfi i Diyanetit Turk, Enciklopedia Islame vėll 1. Tema e emrit
[10] Tirmidhi, “Menakib”, nr:3826
[11] Ebu Davud, “Edeb”,70, no:4948; Darimi, Sunen, Kajro 1966,II,204,no:2697
[12] Buhari, “Edeb”,108
[13] Buhari “Edeb’l-mufred”,341
[14] Hamidullah,a.g.e.,II, par.1830
[15] Buhari “Edeb”,105,106109, “Menakıb”, 20; Müslim “Adab”, 2, no:2133

Vesa
03-05-2011, 06:20
E DREJTA E VENDOSJES SE EMRIT DHE NDERRIMIT TE TIJ
Ligji i emrit nuk ėshtė shtruar nė mėnyrė tė zgjeruar si nė librat e fikhut tė vjetėr ashtu dhe nė librat e fikhut tė sotėm. Kjo temė mė tepėr ėshtė pėrmendur nė hadith dhe moral.
Llojet e emrave:
1. (isim) Emri i vėrtetė: ky ėshtė emri qė njeriu e ka tė detyrueshme ta mbajė. Emri shėrben pėr tė dalluar personin nga tė tjerėt veēanėrisht kur janė dy persona met ė njėjtin mbiemėr.
2. (Kun’je/pseudonim) Ėshtė emri i cili nė botėn Arabe dhe mė pas nė botėn Islame ėshtė pėrdorur si emėr i dytė pėr njerėzit.
1. Nė botėn Arabe dhe Islame ėshtė pėrdorur qė nė moshė tė vogėl tė fėmijės duke e thirrur atė nė emrin e fėmijės qė mund ti lindi nė tė ardhmen si psh: Filani i ati i filanit(Fulanu’bnu Fulanin), (Ebu Talib/Ummu Abdillah). [1] Pejgamberi a.s njė fėmijės qė i kishin dhėnė pseudonimin Ebu Umejr i thėrriste po me atė pseudonim.[2] Pseudonimi nga njė herė u jepte dhe sipas cilėve qė kishte personi psh: (Ebu Xhehl/Babai i injorancės), (Ebu Hurejre/Babai i maceve) ose pseudonimi (Ebu Turab/Babai i tokes,pluhurit, pėr arsye qė ishte bėrė me pluhur) qė Pejgamberi a.s i ka dhėnė Aliut r.a kur e ka parė tė mbėshtetur pėr dhe nė xhami. [3] Kėto lloj emrash kanė fituar popullaritet si pseudonime. Nė kulturėn Arabe vėnia e pseudonimit ka qenė shumė e hapur dhe pėr kėtė arsye nė kohė tė Pejgamberit a.s tė gjithė njerėzit u thėrrisnin me tre emra:
1. Emri i tij personal (Abdull-llah)
2. Bashka-ngjitja e emrit tė babait ose emrit tė nėnės si Ibn Amr
3. Pseudonimi (Ebu Talib) [4]
Fitimi i tė drejtės sė emrit. Fėmija e fiton tė drejtėn e emrit dhe tė kombėsisė qė me lindje, ardhjen nė kėtė botė. E drejta e vendosjes sė emrit tė fėmijės qe lind brenda martesės ėshtė e prindėrve tė tij. Nė momentin e vendosjes sė emrit duhet tė merret parasysh e ardhmja e fėmijės nė mėnyrė qė fėmija mos tė fyhet pėr shkak tė emrit. Nuk mund ti vendoset fėmijės njė emėr qė nuk i shkon atij sepse emri ėshtė ai qė fėmijėn do e prezantojė ku do qė tė shkojė. Fėmijės qė lind jashtė martese tė drejtėn e vendosjes sė emrit e ka nėna e tij. Sepse trashėgimia nuk trashėgohet me fėmijė tė pa ligjshėm. Nė legjislacionin islam e drejta e vėnies sė emrit ėshtė tek Babai. Nėse i ati ka vdekur ose i refuzuar nga pėrgjegjėsia pėr mbajtjen e fėmijės atėherė kjo e drejtė i kalon nėnės sė fėmijės. Si shembull marrim lindjen e Pejgamberit a.s i cili kur ka lindur babanė e ka pasur tė vdekur dhe nė kėtė rast emrin e ka zgjedhur e ėma dhe ia ka vėnė gjyshi i tij. Gjatė vėnies sė emrit tė fėmijės duhet tė tregohemi shumė tė kujdesshėm siē na lajmėron dhe vetė Pejgamberi a.s: “ Ju nė ditėn e gjykimit do tė thirreni me emrin tuaj dhe tė babait tuaj; pėr kėtė arsye vendosni emra tė bukur. [5] Juristėt Islam duke marrė parasysh kėtė hadith emrat i kanė ndarė nė disa kategori: Emrat e pėlqyer (Mustehab) Emrat tė cilėt kanė kuptim tė bukur dhe tė kujtojnė All-llahun (xh.sh), tė Dėrguarin e Tij dhe tė dashurit e All-llahut (xh.sh) janė tė pėlqyeshėm. Pejgamberi a.s thotė: “Emrat tė cilėt pėrmbajnė kuptimin e bindjes ndaj All-llahut xh.sh si Abdurr-rrahman dhe Abdull-llah e kėnaqin All-llahun xh.sh. [6] Gjithashtu Pejgamberi a.s ka kėshilluar qė fėmijėve tu vendosen emrat e Pejgamberėve dhe nė veēanti Pejgamberi a.s thotė fėmijėve mund tu vendosni emrin tim por me kusht qė emrin dhe pseudonimin mos ti pėrdorni bashkė.[7] Emrat e ndaluar (Haram) Emrat tė cilėt kanė kuptimin e nėnshtrimit tė dikujt tjetėr pėrveē All-llahut xh.sh janė tė ndaluar (haram). Edhe emrat tė cilėt pėrmbajnė kuptim tė nėnshtrimit tė gjėrave tė shenjta, janė tė ndaluar. Pejgamberi a.s i ka ndėrruar emrin njėrit i cili u quante Abdulkabe (robi i Qabes). Emrat tė cilėt janė njėkohėsisht dhe cilėsitė e All-llahut xh.sh[8] pėr arsye se e dėmtojnė besimin qoftė dhe nga ana parėsore, nuk janė kėshilluar tė vendosen.

Emrat e pa pėlqyeshėm: Pejgamberi a.s, ka kėshilluar qė tė gjithė emrat tė cilėt kanė kuptim jo tė pėrshtatshėm mė islamin tė ndėrrohen nė emra islam. Vetė Pejgamberi a.s i ka ndėrruar emrin njė vajzės e cila e kishte “Asije” (kundėrshtare) duke i dhėnė emrin “Xhemile” (e bukur), ka ndėrruar emrin e njėrit nga shokėve tė tij qė e quanin “Hazn” (mėrziti, dhimbje) me emrin “Mundhir”. Pejgamberi a.s gjithashtu u ka ndėrruar emrat “Zejnebit”, dhe “Ummu Selemes” tė cilat e kanė pasur “Berre”. Pejgamberi a.s ka ndaluar dhe vendosjen e emrave si Faraon, Karun etj... Gjithashtu nuk ėshtė parė ė pėlqyeshme vendosja emrave tė disa sureve kur’anore si “Jasin”, “Taha” etj...

Emrat e zakonshėm (Mubah) Emrat tė cilėt janė jashtė emrave tė ndaluar dhe atyre tė pa pėlqyeshem ajnė emra tė cilėt mund tė pėrdoren por nuk kanė ndonjė domethėnie. Tė gjithė imamėt kanė rėnė dakord pėr kėtė mėndim pėrveē imam Malikut r.h. Emrat tė ciėt njėkohėsisht janė dhe cilėsitė e All-llahut xh.sh si: Adil, Nasir, Xhevad etj... tė gjithė imamėt janė tė mendimit se vendosja e kėtyre ėshtė mubah. Emrat tė cilėt nuk janė Arab por janė emra tė njė kombėsie tjetėr dhe nuk bien nė kundėrshtim me kushtetutėn islame atėherė vendosja e kėtyre emrave ėshtė mubah. [9]
Fėmijės nga njė herė emrin mund t’a vėnė dhe tė afėrmit e tij. Hz. Aishja r.a tregon: Pejgamberi a.s kishte parė njė kandil tė ndezur tek shtėpia e Zubejrit r.a dhe mė tha mua: “O Aishe mė duket se ka lindur Esmaja, nė asnjė mėnyrė mos i vendosni emėr fėmijės, sepse do ja vendos unė! Pastaj fėmijės i vendosi emrin Abdull-llah.[10]
Ndėrrimi i Emrit:
Nė legjislacionin Islam rregulli i “bukurisė sė emrit” dhe “vazhdimėsisė sė emrit” janė shumė tė rėndėsishme. Por megjithatė nė raste tė pėrballjes me disa shkaqe tė ndryshme emri mund tė ndėrrohet. “ Ju nė ditėn e gjykimit do tė thirreni me emrin tuaj dhe tė babait tuaj; pėr kėtė arsye vendosni emra tė bukur.” [11] Nė kėtė hadith ashtu siē tregon drejtė pėr drejtė pėr rregullin e “bukurisė sė emrit” nė mėnyrė indirekte tregon dhe pėr mundėsinė e ndryshimit tė emrit i cili nuk ėshtė i pėrshtatshėm nė islam.
Nė legjislacionin islam nuk ėshtė cilėsuar se nga kush mund tė ndryshohet emri. Pejgamberi a.s duke pėrdorur autoritetin fetar gjithashtu dhe pėr tu bėrė shembull pėr tė tjerėt ka ndėrruar shumė emra fėmijėsh gjithashtu dhe emra tė rriturish. [12]
Shkaqet e ndryshimit tė emrit.
1. Emrat tė cilėt kanė kuptim ose lidhje me idhujtarėt.

Nė periudhėn e Pejgamberit a.s emrat tė cilėt pėrmbanin kuptim mbi bindjen e idhujve ose idhuj adhuruesve. P.sh: Abdul Menat mė vonė emri Abdul ėshtė pėrdorur vetėm para emrave tė All-llahut si Abdull-llah, Abdurr-rrahman etj... Pejgamberi a.s e ka ndėrruar emrin Abdul Haxher (Robi i Gurit) me emrin Abdull-llah (Robi i All-llahut). [13]
2. Ndėrrimi i emrave tė cilėt kanė kuptim negativ ose urrejtės.

Pejgamberi a.s ia ka ndėrruar emrin njėrit nga shokėt e tij i cili e kishte “Gavi” qė do tė thotė (zhgėnjyes) me emrin “Rashid” i cili do tė thotė (nė rrugė tė drejtė). [14]

3. Ndėrrimi i emrave pėr arsye tė pa pėrshtatjes ose pėr t’u pėrshtatur mė mirė.
Hz. Xhabiri r.a tregon: “Njėrit nga shokėve tanė i lindi njė djalė. Ai ia vendosi emrin Kasim. Ne i thamė, ne nuk mund ta vendosim pseudonimin Ebul-Kasim, me kėtė nuk mund tė nderojmė ty. Ai pas kėsaj shkoi tek Pejgamberi a.s dhe i tregoi gjendjen. Pejgamberi a.s i tha djali jot nuk e ka emrin Kasim por e ka Abdurr-rrahman. [15]
Pėrfundimisht:
Emri ėshtė gjėja qė njeriu do thėrritet gjithė jetėn me tė, jo vetėm me kaq por ai do thirret dhe nė ditėn e gjykimit me tė. Prandaj rregulli i “bukurisė sė emrit” ėshtė shumė i rėndėsishėm. Mos tė harrojmė se tė gjithė prezantohemi me tė. Atėherė kur tu vendosim emrat fėmijėve duhet tė mendohemi mirė nė mėnyrė qė ai fėmijė tė ndjehet i qetė me emrin qė i ka dhėnė familja e tij.
[1] Buhari, Edebu’l-Mufred
[2] Buhari, “Edeb”,112; Muslim, “Edeb”,38.
[3] Buhari, “Edeb”,113; Müslim, “Fedail”,38
[4] Hamidullah, a.g.e., II,1044-45,
[5] Musned. II. 50; IV. 330, 345; V, 194: VI, 9, 391, 396.
[6] Muslim. “Ādāb”, 1, 2, 3, 4, “Feda'il”, 124-125.
[7] Ebū Dāvūd. “Xhenā'iz”, 24, “Libas”, 4. “Edeb”, 61.
[8] İbn Durejd. el-İştīkāk (nşr Abdusselam M. Hārūn), Kajro 1378/1958.
[9] Vakfi i Diyanetit Turk, Enciklopedia Islame vėll 1. Tema e emrit
[10] Tirmidhi, “Menakib”, nr:3826
[11] Ebu Davud, “Edeb”,70, no:4948; Darimi, Sunen, Kajro 1966,II,204,no:2697
[12] Buhari, “Edeb”,108
[13] Buhari “Edeb’l-mufred”,341
[14] Hamidullah,a.g.e.,II, par.1830
[15] Buhari “Edeb”,105,106109, “Menakıb”, 20; Müslim “Adab”, 2, no:2133
Selam Alejkum
Desha te pyes per emrin ,,Besir,,dini gje kuptimin e tij,,dhe a eshte nje emer i pershtatshem per tu vene?
Mesa kam lexuar une ky emer dmth,njeri me drite te shkelqyeshme te syve,njeri me pamje te shkelqyer,dicka e tille.Nese dini dicka me shume me shkruani ne mes pv.ju lutem flm.

Conrad
05-09-2011, 23:11
Ju ngjat jeta!
Nuk ka emra islame, por emra arab, turq, persiane, egjiptiane atje.
C'lidhje duhet te kete feja me emrat. Kjo eshte abuzim me fene.
A ka urdheruar Allahu gje qe emrat duhen te jene ne gjuhen arabe?
Kjo menyre gjykimi dhe arsyetimi eshte racizem dhe perbuzje per popujt e tjere.
Zoti i di te gjitha gjuhet dhe kuptimet e emrave ne gjuhet e ndryshme.
Venie e nje emri arab, turk, etj, per mua eshte arabizim i popullatave muslimane.
A njihni ju ndonje arab qe qe i ka vene nje emer shqiptare femijes se tij?!!!!!
Pse duhet une ta quaj femine psh:
Akber -kur mund ta quaj Laerti, Lartan, Al, Nolti
Rahhman- Mersin. Miri, Meshiror.
Xhemile -Bukurie.
Bedri - Hana
Demir- Hekuran, Hekur
Daut - Dashnor, Dashamir
Asllan - Luan
Bahri - Detar, Detan, Ojin, Ujina, Alia
Baftiar - fatlum, Fatmir
Aisha - Jetnor, Jetnore, Jeta
Ali - Fisnik, Bujar
Aqif- Besnik, Besar,
Aidin - Dritero, Dritan, Dita, Shkelqim
Ajdin - Mikjon, Mikjona
Atije - Dhurata
Fahrije - Krenare, krenar,
Fehime - Kiara, Klara, Klea
Fexhrije - Agime, Agim

Dhe ja disa emra arab qe per kuptimin qe kane s'doti perdorte askush:
Ejup - i vuajtur, Mjeran
Ajet - shenje, shprehje, fjali, citat
Dervish - i varfer, mjeran
Fatime qe ndane femine nga gjiri.
Fakete - ---///----
Hatixhe
Hata -
Te mos harrojme se ne gjuhen shqipe shumica e emrave arabe tigellojne shume kot dhe te gervishin veshin tek i degjon.


Eshte fatkeqesi qe gjuha shqipe nuk pati shancin te kultivohet si te gjitha gjuhet e tjera europiane se ne gjithmone ishim te pushtuar.
Duke shtuar ketu faktin se gjuhetaret tane nuk kane punuar aq sa c'duhet per pasurimin dhe forminin e fjaleve dhe emrave te rinj as per ringjalljen e emrave te vjeter pelazge, ilire dhe arberore.

Me respekt Conrad.

Conrad
06-09-2011, 04:16
(E robėrit e Zotit janė ata) qė thonė: ‘Zoti ynė, na bėj qė tė jemi tė gėzuar me gratė tona dhe pasardhėsit tanė, e neve na bėj shembull pėr tė devotshmit!’”, (el-Furkan:74).

Njėra ndėr mirėsitė mė tė mėdha qė All-llahu xh. sh. ia jep robit tė Tij, pra njeriut, ėshtė fėmija, qė paraqet frytin e dashurisė dhe respektit e tė nderit midis dy bashkėshortėve. Fėmija ėshtė, ashtu siē e quan All-llahu xh.sh., njė stoli e kėsaj bote:
“Pasuria dhe fėmijėt janė stoli e jetės sė kėsaj bote, kurse veprat e mira (fryti i tė cilave ėshtė i pėrjetshėm) janė shpėrblimi mė i mirė te Zoti yt dhe janė shpresa mė e mirė”. Nė pjesėn e dytė tė kėtij ajeti All-llahu xh.sh. na bėn me dije se edhe pse pasuria dhe fėmijėt janė stoli dhe kėnaqėsi e kėsaj bote, ato janė tė pėrkohshme; ajo qė ėshtė e pėrjetshme dhe qė shpėrblehet nga Zoti ėshtė vepra e mirė e njerėzve. Prandaj kjo, njėherazi ėshtė edhe njė ngushėllim i madh pėr bashkėshortėt, tė cilėve Zoti nuk u ka dhėnė fėmijė. Kurse nga ana tjetėr, ėshtė njė tėrheqje e vėrejtjes se tė kesh mall e fėmijė ėshtė njė pėrgjegjėsi e madhe sė cilės duhet dhėnė hakun. Pėr ata qė nuk e dinė rėndėsinė e kėsaj pėrgjegjėsie, kėto dy mjete gėzimi e kėnaqėsie tė kėsajbotshme mund tė bėhen edhe mjete dėshpėrimi, mjerimi, ērregullimi e shkatėrrimi. All-llahu xh.h. thotė nė njė ajet kur’anor: “Dhe, dijeni mirė se pasuria juaj dhe fėmijėt tuaj janė vetėm njė sprovė, dhe se tek All-llahu ėshtė shpėrblimi i madh”. Pra, fėmijėt sa mund tė jenė shkak gėzimi e hareje, po aq mund tė jenė edhe shkak dėshpėrimi e hidhėtie. Kėtė tė vėrtetė ndoshta mė sė miri mund ta vėrejmė sot te shumė familje qė deklarohen si muslimane. Te disa tė tilla shohim gėzim e lumturi, kurse te disa tė tjera hidhėti e vrer. Kjo ėshtė gjithė pasojė e vetėdijes sė prindėrve nė radhė tė parė pėr pėrgjegjėsinė qė ata kanė ndaj fėmijėve tė tyre si amanet i Zotit.

Detyrat dhe obligimet e prindėrve ndaj fėmijėve fillojnė qysh para lindjes sė fėmijės me duanė qė duhet t’ia drejtojnė ata All-llahut xh.sh. para dhe pasi fetusi i fėmijės sė ardhshėm tė ketė zėnė nė barkun e nėnės, siē kanė vepruar shumė pejgamberė, gra pejgamberėsh e njerėz tė tjerė tė devotshėm. Njė dėshmi e gjallė pėr kėtė ėshtė edhe ajeti qė e pėrmendėm nė fillim tė hutbes. Pėr detyrat e tjera me rėndėsi nė kėtė drejtim na mėson vetė Pejgamberi a.s. Nė njė transmetim qė e bėn Ibni Abbasi thotė se gjashtė gjėra janė sunnet (porosi e Pejgamberit a.s.) qė tė kryhen nė ditėn e shtatė pas lindjes sė fėmijės: 1- Ngjitja e emrit, 2- Therja e kurbanit (akika), 3- Bėrja sunnet (synetimi), 4- Shpimi e veshėve tė vajzave, 5- Largimi i papastėrtive (larja e rregullt e foshnjės) dhe 6- Qethja e flokėve tė foshnjės dhe shpėrndarja e sadakasė (lėmoshės) aq sa peshojnė qimet e qethura.

Ajo qė sot mė sė tepėrmi na brengos, natyrisht duke mos i harruar edhe tė tjerat, ėshtė ngjitja e emrit. Pejgamberi a.s. nė njė hadith tė tijin thotė: “Nė Ditėn e Gjykimit ju do tė thirreni sipas emrave tuaj dhe tė baballarėve tuaj. Prandaj, ngjituni fėmijėve tuaj emra tė bukur!” (Ebu Davudi, el-Edeb, 61). Emri i pėrveēėm dhe personal i njeriut shėnon atė ēka vetė, nė tė vėrtetė, ėshtė njeriu, shėnon qenien dhe identitetin e tij si fetaro-moral ashtu edhe atė kulturoro-qytetėrimor. Mbasi All-llahu xh.sh. nė Ditėn e Gjykimit njerėzit do t’i thėrrasė sipas emrave tė tyre, ndėrhyrja dhe ndikimi i ēfarėdollojshėm nė kėtė emėr nėnkupton ndėrhyrjen dhe intervenimin nė vetė qenien e njeriut. Sipas burimeve normative tė Islamit, ngjitja e emrit jo tė mirė e jo tė bukur do tė thotė paemėrsi, mungesė tė emrit. Kurse, ajo qė sot po ndodh nė mesin tonė, e qė ėshtė edhe mė e rrezikshmja, ėshtė turpėrimi dhe largimi nga identiteti, nga qenia jonė fetare e kulturore. Sot, shumė prindėr s’e kanė pėr tė madhe rėndėsinė e emrit dhe tė kuptimit tė tij fetar dhe kulturor. Ata s’janė tė vetėdijshėm se emri shėnon, siē thamė, vetė atė, se ēka dhe kush ėshtė ai. Duke ngjitur muslimanėt emra jomuslimanėsh e traditash dhe kulturash tė tjera, pahetueshėm po u rrėshqasin kėmbėt nė asimilimin negativ dhe humbjen e identitetit tė vet. E humb njė pjesė tė fesė, tė kulturės e tė vetvetes.

Akoma mė rrėqethet trupi kur mė kujtohet se si njė i ri shqiptar me tel. mobil rezervonte bileta udhėtimi pėr familjen e vet, duke ia treguar emrat e djemve tė tij bashkėbiseduesit: Kevin Memeti, Leonard Memeti etj. Nga kjo mund tė kuptoja dy sende: ose kjo familje ishte e pėrzier, pra babai tė ishte me prejardhje muslimane e nėna me prejardhje jomuslimane, ndoshta krishtere dhe elementi nėnė si zakonisht tė kishte ndikuar nė ngjitjen e emrave tė tillė, ose qė tė dy prindėrit tė ishin muslimanė tė tėhuajėsur e tė asimiluar nė atė masė sa asnjėri prej fėmijėve tė mos kishte emėr muslimani. E"shtė apo nuk ėshtė pėr t’u turpėruar me vetveten? E"shtė apo nuk ėshtė kjo largim dhe ikje nga vetvetja? E"shtė apo nuk ėshtė kjo shkrirje totale e jona nė diēka qė nuk ėshtė e jona? E"shtė kjo shenjė se jemi larguar nga parimet islame apo nuk ėshtė?
Muslimanėt, nė qoftė se dėshirojnė tė jetojnė nė harmoni me vullnetin e All-llahut xh.sh. dhe tė shpresojnė nė ndihmėn e All-llahut xh.sh. nė momentet kur nuk do tė mund tė shpresojnė tek askush dhe asgjė tjetėr, duhet t’u pėrmbahen parimeve e porosive islame tė cilat e pėrbėjnė qenien dhe identitetin e tij, madje edhe nė raste tė kėtilla qė shumėkujt mund t’i duken tė rastėsishme, tė dorės sė dytė-tretė apo edhe tė parėndėsishme fare.

Emrat mė tė mirė qė mund prindėrit muslimanė t’ua ngjisin fėmijėve tė tyre janė: 99 emrat e bukur tė All-llahut xh.sh., duke ua shtuar nė fillim parashtesėn “Abd” (“Rob”), si Abdullah, Abdurrahman, Abdurrahim etj., pastaj emrat e pejgamberėve dhe tė as’habėve (shokėve) tė pejgamberėve si dhe emrat e personaliteteve tė njohura gjatė historisė sė gjithėmbarshme islame.
Tungjatjeta meg!
Si e kupton identitetin ti Zotni?
Te gjithe ata cilesite e Zoti-Allahut jane arabisht dhe shume bukur mund te perkthehen ne shqip.
Ne rastin qe solle ti as emrat as mbiemrat nuk jane shqip .Emrat jane kelto-irlandez dhe anglez. dhe mbiemri turk.
Sa per kureshtje emri Keivin do te thote i lindur i bukur, fisnik, i dashur, i deshiruar.
Leonardo = Leonhard = zemer luani, (trim)
C’te keqe sheh ti tek keta emra? Pervec faktit qe nuk jane emra shqiptare.
Ne fund te fundit eshte e drejta e prinderve ta emerojne femine e tyre si e deshirojne ata.
C'lidhje ka besimi me emrin?
Njeriu beson me shpirte, mendje dhe zemer jo me emer.

Respekt.

busavata
12-05-2012, 01:17
emrat islam nuk jan emra Shqiptar .

Hello Kitty
12-05-2012, 08:41
Tungjatjeta meg!
Si e kupton identitetin ti Zotni?
Te gjithe ata cilesite e Zoti-Allahut jane arabisht dhe shume bukur mund te perkthehen ne shqip.
Ne rastin qe solle ti as emrat as mbiemrat nuk jane shqip .Emrat jane kelto-irlandez dhe anglez. dhe mbiemri turk.
Sa per kureshtje emri Keivin do te thote i lindur i bukur, fisnik, i dashur, i deshiruar.
Leonardo = Leonhard = zemer luani, (trim)
C’te keqe sheh ti tek keta emra? Pervec faktit qe nuk jane emra shqiptare.
Ne fund te fundit eshte e drejta e prinderve ta emerojne femine e tyre si e deshirojne ata.
C'lidhje ka besimi me emrin?
Njeriu beson me shpirte, mendje dhe zemer jo me emer.

Respekt.

Thuaji "ketij" Megg-it qe nuk ka grua te predikoje islamin; qe nick name qe ka zgjedhur ne Forum nuk eshte emer islam gjithashtu, lere me foton qe paska vene si avatar(!) :P :P
Grate ne islam nuk rrine shtrire dhe bythen jashte, sic e ka nxjerre "ky Megg-i". Ky qendrim kaq "i pacipe" eshte mekat per burrin dhe per zotin e tyre dhe si i tille denohet rreptesisht. Civilizim i thencin!

Nje gje nuk kuptoj: pse duhet me patjeter te islamizohemi dhe te vendosim emra arabe?

Zot na ruaj VERTETE nga armiqte e Shqiperise!

Irfan CANA
19-05-2012, 21:14
Hello Kitty,
Dėshira e ēdo personi nuk mund tė pengohet asesi,emri i cilės do feje qoftė.Aty flen bukuria e secilit emėr.

Hello Kitty
20-05-2012, 00:33
Hello Kitty,
Dėshira e ēdo personi nuk mund tė pengohet asesi,emri i cilės do feje qoftė.Aty flen bukuria e secilit emėr.

Emri nuk eshte kartmonedhe qe mund te njejesosh, si monedha euro psh.

Emri do te thote IDENTITET dhe si i tille duhet te identifikoje preardhjen tende, burimin e gjakut tend, kultures tende, traditave tona dhe jo perzierjen, bastardimin ose te beje duvane e turqve apo arabeve.

Ti qenke kundra fjaleve, gjuheve te huaja dhe emertimin e gjakut, ADN shqiptare kerkoke ta bastardosh me ate te huaj?!
Nje profesor si puna jote duhet te jete Zedhenes i ketij Identiteti per brezat pasardhes. E ardhmja jone qendron pikerisht tek ky identitet, sepse ne varesi te popullates se vogel prej vetem 4 milliona qe kemi, kjo eshte e Vetmja gje qe na ben te Mbijetojme.

Hajde profesor hajde!!!

Hello Kitty
20-05-2012, 00:39
Abdullafah, Abedin, Abdurrahim, Hajdar.....iuuuuuuuuuuuuuu ta shpifin me tingullin e tyre!!!

Hello Kitty
16-02-2014, 02:51
emrat islam nuk jan emra Shqiptar .

Busavata, imagjinoje qe emrat e femijeve tane te ishin: Ebu Davud, Edeb Darimi, Sunen, Buhari, Hamidullah....Iuuuuuuuuuu yak!

SystemA
16-02-2014, 11:47
Busavata, imagjinoje qe emrat e femijeve tane te ishin: Ebu Davud, Edeb Darimi, Sunen, Buhari, Hamidullah....Iuuuuuuuuuu yak!

Se mos ka ndonje te <keqe>.
Ka Zylyf,Zyber,Dylber,Xhebrahil.....etj-re!

BATO
16-02-2014, 12:52
Emri nuk eshte kartmonedhe qe mund te njejesosh, si monedha euro psh.

Emri do te thote IDENTITET dhe si i tille duhet te identifikoje preardhjen tende, burimin e gjakut tend, kultures tende, traditave tona dhe jo perzierjen, bastardimin ose te beje duvane e turqve apo arabeve.

Ti qenke kundra fjaleve, gjuheve te huaja dhe emertimin e gjakut, ADN shqiptare kerkoke ta bastardosh me ate te huaj?!
Nje profesor si puna jote duhet te jete Zedhenes i ketij Identiteti per brezat pasardhes. E ardhmja jone qendron pikerisht tek ky identitet, sepse ne varesi te popullates se vogel prej vetem 4 milliona qe kemi, kjo eshte e Vetmja gje qe na ben te Mbijetojme.

Hajde profesor hajde!!!
Nese lejohen fete e ndryshme dhe keto fe fillojne praktikohen, nuk mund t'u kerkosh njerezve te mos i praktikojne dhe te mos i percjellin te femijet e tyre. Edhe anglizimi/italianizimi jane humbje e identitetit shqiptar. Emra si Mateo, Renato, Majkėll etj. janė po ashtu humbje identiteti.

Rritja e islamit po ndodh kudo ne perendim, sidomos ne Evrope. Perderisa ligjet perendimore e favorizojne shtimin e islamit, nuk eshte faji i islamit qė rritet. Por me ju eshte ēudi, nga njera ane jeni pro ligjeve perendimore, e nga ana tjeter jeni kunder islamit.

Te drejtat e te huajve, te grave, te homove, te besimeve fetare, te pakicave, si dhe rritja e vazhdueshme e ketyre te drejtave, jane themeli i ligjeve perendimore. Nese vazhdohet keshtu, e ardhmja e perendimit do te jete islami, pra do te kete nje asimilim te ngadalte te perendimit ne islam. Kjo nuk mund te ndalohet, sepse do te duhej nje permbysje e te gjithe sistemit perendimor.
.

Hello Kitty
16-02-2014, 16:20
Nese lejohen fete e ndryshme dhe keto fe fillojne praktikohen, nuk mund t'u kerkosh njerezve te mos i praktikojne dhe te mos i percjellin te femijet e tyre. Edhe anglizimi/italianizimi jane humbje e identitetit shqiptar. Emra si Mateo, Renato, Majkėll etj. janė po ashtu humbje identiteti.

Rritja e islamit po ndodh kudo ne perendim, sidomos ne Evrope. Perderisa ligjet perendimore e favorizojne shtimin e islamit, nuk eshte faji i islamit qė rritet. Por me ju eshte ēudi, nga njera ane jeni pro ligjeve perendimore, e nga ana tjeter jeni kunder islamit.

Te drejtat e te huajve, te grave, te homove, te besimeve fetare, te pakicave, si dhe rritja e vazhdueshme e ketyre te drejtave, jane themeli i ligjeve perendimore. Nese vazhdohet keshtu, e ardhmja e perendimit do te jete islami, pra do te kete nje asimilim te ngadalte te perendimit ne islam. Kjo nuk mund te ndalohet, sepse do te duhej nje permbysje e te gjithe sistemit perendimor.


“There are Feminists or Mascilist, and then there are FemiNazist or FemiFashist.”

Te jesh mascilist dhe kesh FOBI ndaj femres, kjo gje te ben te mos kuptosh ndryshimin ndaj Perendise dhe Perendimit.

Perendite/Feja e sidomos ajo islame te con ne prapambetje, gje qe eshte e pa deshiruar, pra eshte degradim dhe jo civilizim. And does islam degrade women?! Oh, yeah! Perendimi konsiston ne zhvillimin dhe perparimin e jetes. Perendimi eshte a characteristic, an attitude, or trait, or characteristic, or (new) concept, or advocacy of western tradition and techniques. Perendimi e kunderta Perendive (sidomos islame)
Actually women just they want EQUAL RIGHTS with Men, but all islam want, is to try to be sUPERIOR, dmth burrat ne power.

Ty te pelqen feja islame vetem se burrat jane ne power. Vetem per kete dhe asnje arsye tjeter. Well, honestly everyone knows that islam treats women like crap. Gjeja e pare qe nje musliman ben kur vjen ne Europe, eshte se pullojne nga mbrapa cdo grua qe eshte single (qe nuk aq e veshtire te gjesh nje te tille ne cdo cep), duke e konvertuar right aaaway ne fene muslimane. Nuk ka rendesi se kush eshte backround e kesaj femre, rendesi ka qe kjo te bare femijet e tij, nje pjelle muslimane. Nuk ka rendesi qe ajo mund te jete slut, prostitute, or striper (keto lloj femra jane easy target); ose pak rendesi ka of producing offspring - rendesi ka qe pas lindjes ky femije te jete muslim religion. Shtojme se edhe pse mund te egzistoje ndonje martese tek ky cift eurowoman-araboman, kjo pak rendesi ka, se i shtohet listes se tij te aprovuar nga ligji arab "martesa me me shume se 5 gra". Ky araboman eshte Legit-Legit-Legit. Dmth: 1-martesa e tij eshte legal; 2- shtohet nje besimtar me shume ne forcen e allahut (qe do te thote prerja e biletes per ne parajse me 72 vir-xh-eresha); 3- nderkohe qe s'ka nevoje te filloje ndonje kryqezate* ose gjakderdhje (kryqezatat kane pasur gjakderdhjen me te madhe ne historine e njerezimit), per te mbizoteruar apo perhapjen dhe sundimin e islamit ne territorin e Europes se shume enderruar, qe nga koha e Sulltan Muratit (lexo Sulltan Mutit). Ky araboman e merr kalane nga brenda.
"Kali i Trojes" ose "Uje Nen Rogoz" do ishte logoja ose taktika e quajtur ne kete rast.

*Kryqezate e di qe quhet perhapja e krishterizimit, ndersa perhapja e islamizmit nuk e di si quhet.

BATO
16-02-2014, 20:09
Ti Kiti qenke zgjatur shumė, po nuk paske thene asgje! Une prisja ndonje pergjigje per ato qė thashe, por ti u je shmangur, duke mos ditur si te pergjigjesh.

Te replikova ngaqe fole per identitetin, ku sipas teje vetem emrat islame jane humbje identiteti, kurse emrat Mateo, Renato dhe Majkell nuk jane. Per mua identiteti shqiptar nuk eshte as islami dhe as krishterimi.

Une nuk jam ne krah te asnje feje, por thjesht te tregova nje panorame te gjerave, duke te thene se perendimi po shkon drejt islamit. Perendimi po islamizohet edhe fizikisht, edhe kulturalisht, dhe kjo nuk do shume sy e mendje ta kuptosh, por nese ti ndihesh me mire duke mos e pranuar, atehere mos e prano. Merre veten me te mire dhe vazhdo shkruaj hartime pėr tė drejtat.

kanina
16-02-2014, 20:35
ndryshojne fete ..ndryshojne dhe emrat.... ndryshojne kohet, kulturat, perandorit (kultura dominuese) ndryshojne dhe emrat....
ndryshon dhe identiteti bashke me keto te parat.

zirconium
16-02-2014, 20:42
ndryshojne fete ..ndryshojne dhe emrat.... ndryshojne kohet, kulturat, perandorit (kultura dominuese) ndryshojne dhe emrat....
ndryshon dhe identiteti bashke me keto te parat.

Barak ose Obama si emra si te duken? Thua do ia vejne femijve ndonje mendjendritur?? -qesh-

kanina
16-02-2014, 20:45
Barak ose Obama si emra si te duken? Thua do ia vejne femijve ndonje mendjendritur?? -qesh-

kur kam degjuar sandokan, vandam e arnold barak e obama sme habisn aspak. :))

zirconium
16-02-2014, 20:53
kur kam degjuar sandokan, vandam e arnold barak e obama sme habisn aspak. :))

ti paske shetitur dynjan me shume se une... -mos-

drague
16-02-2014, 20:58
me pelqejn emrat islam.

Hello Kitty
16-02-2014, 21:25
me pelqejn emrat islam.

Si Drague, psh? -profesor-

drague
16-02-2014, 21:28
si drague, psh? -profesor-

تنين:p

Ajana87
16-02-2014, 23:24
crendesi ka...

Nese thoni se duhet venduar emer Shqiptar,pajtohem...por cjan ato emra..italian e grek q evendohen ne Shqiperi

baaroar
16-02-2014, 23:25
...
Duke ngjitur muslimanėt emra jomuslimanėsh e traditash dhe kulturash tė tjera, pahetueshėm po u rrėshqasin kėmbėt nė asimilimin negativ dhe humbjen e identitetit tė vet. E humb njė pjesė tė fesė, tė kulturės e tė vetvetes.
...
Emrat u pėrkasin popujve dhe jo ideologjive fetare.
Ata popuj arabė kur pėrqafuan islamin, nuk shpikėn emra tė tjerė posaēėrisht pėr faktin se u shndėrruan nė muslimanė, edhe sot e kėsaj dite mbajnė pothuajse tė njėjtėt emra qė kishin paraadhėsit e tyre pėrpara lindjes sė islamit. Kėshtu qė edhe njerėzit e tjerė qė u pėrkasin popujve jo arabė, nuk kanė pėrse tė ndryshojnė emrat e tyre apo t'u vėnė fėmijėve emra arabė thjeshtė pėr faktin se ata (tė rriturit) ndjekin besimin islam.
Shqiptarėt asgjė nuk i lidh me arabėt, as e shkuara dhe jo mė e ardhmja.

bindi
18-02-2014, 11:36
Te shqiptaret gjithnje e me rralle mund te gjesh emra shqip,ndersa arab ,latin,sllave,grek gjen me shumice,kjo tregon sa popull i trash dhe pakurrizor jemi,njerz qe duam te ikim nga vetvetja e kaluara , trashigimia dhe identiteti yne historik dhe kombtare dhe ne fund biem dakord me budallekun, dhe kete asimilim tjetersim e shohim si nje arritje,kultur,nderkohe nuk kuptojme ,qe kjo nuk ka te beje as perafersisht me kete por me ndjenjen me bastarde te te gjithe kohrave,ate te kompleksit te vleres se ulte,qe eshte karekteristik e njerzve inferior,qe nga nje aspekt mund te quhet dhe prostiutcion i identitetit kulturor dhe trashigimise kombtare...

Xhebraili
18-02-2014, 11:40
Historia i ka fajet se na broqkullisin budallaqe ,dalim me teori se leka i madh oshte shqiptaa,Ivanat jan shqiptar ,sulltanat shqiptar ,abdullahat shqiptar ,Mihailat shqiptar...Pjetrat shqiptar etj...

Histori e shqiptareve duhet rishkruar komplet se edhe naj dite pos emrave grek e islam do te pasurohemi edhe me emra serb...


ESTAMALAQIJA

TerraN
18-02-2014, 12:29
*

Me rendesi eshte te mos ngaterrohen emrat arab me ata musliman. Ne dukje duket e thjeshte, por eshte veshtire per t'ua dalluar.
Emrat e profeteve, kryeengjujve... perdoren gjithandej edhe ne Perendim.
Paramendoni sa emra Peter (Pjeter), Michael (Mikael), Simon, Georg, Gregor...mun t'i hasesh ne Gjermani. E njejta eshte ne Itali, France, Angli, Amerike...
Emri nuk eshte identitet por eshte etikete. Biles, sic ka ardhur koha, emri eshte bere shifer, numer...
Emri, pra, cfaredoqofte ai, nuk te ben me shqiptar, as me krishter, as me musliman... Vepra (e mire) eshte ajo e cila te ben njeri te mire, pastaj shqiptar te mire, musliman te mire, te krishter te mire...

*

Xhebraili
18-02-2014, 12:32
*

Me rendesi eshte te mos ngaterrohen emrat arab me ata musliman. Ne dukje duket e thjeshte, por eshte veshtire per t'ua dalluar.
Emrat e profeteve, kryeengjujve... perdoren gjithandej edhe ne Perendim.
Paramendoni sa emra Peter (Pjeter), Michael (Mikael), Simon, Georg, Gregor...mun t'i hasesh ne Gjermani. E njejta eshte ne Itali, France, Angli, Amerike...
Emri nuk eshte identitet por eshte etikete. Biles, sic ka ardhur koha, emri eshte bere shifer, numer...
Emri, pra, cfaredoqofte ai, nuk te ben me shqiptar, as me krishter, as me musliman... Vepra (e mire) eshte ajo e cila te ben njeri te mire, pastaj shqiptar te mire, musliman te mire, te krishter te mire...

*


Pse emrat e profeteve te bejne me te mire ,une kam degjuar per njerez me emra profetesh qe kan duart deri ne fyt me gjak...

Apo gjithmone ne duhet te jemi kopje e keqe e nderkombetareve.

TerraN
18-02-2014, 12:47
Pse emrat e profeteve te bejne me te mire ,une kam degjuar per njerez me emra profetesh qe kan duart deri ne fyt me gjak...

Apo gjithmone ne duhet te jemi kopje e keqe e nderkombetareve.

Une e permenda qe emri nuk te ben asgje.
Por, ja qe njerezit, te ndikuar nga ane te ndryshme, madje dhe nga politika ditore...bejne emertime te ndryshe.
Ke ne Kosove me qinda emra Enver. Te gjithe e dijne se ata emra i kane marre sipas Enver Hoxhes.
Ne Shqiperi ke me qinda emra Vlladimir (Iljiē Lenin).
Tash degjova ta ken emretur nje foshnje Uēk...si do ta shqiptosh kete emer dhe si do te behesh i tille?
Une njoh shume te rinj me emrin e bukur Liridon. Per fat te keq, shumica syresh, jane rober/skllever te vertete...
Sejcili le ta perzgjedhe emrin ashtu sic i pelqen...

*

Xhebraili
18-02-2014, 12:52
Enver Hoxha ne ate kohe eshte konsideru si hero ne Kosove deri eshte marr vesh tradhetite e tij ndaj atedheut...
Ternan edhe une jam me ty qe eemri ste ben me shqiptar por duke vene emra te huaj dita dites fillojme te harrojme emrat e paster shqiptar aty oshte problemi..

Ne nje fshat ne Kosove llogarit ku ka shku vetedije nje familje varfnjake pese djeme emrat e tyre BIN LADEN <RONALDINJO,ROMARIO,,Wesli Clark

kanina
18-02-2014, 12:57
Enver Hoxha ne ate kohe eshte konsideru si hero ne Kosove deri eshte marr vesh tradhetite e tij ndaj atedheut...
Ternan edhe une jam me ty qe eemri ste ben me shqiptar por duke vene emra te huaj dita dites fillojme te harrojme emrat e paster shqiptar aty oshte problemi..

Ne nje fshat ne Kosove llogarit ku ka shku vetedije nje familje varfnjake pese djeme emrat e tyre BIN LADEN <RONALDINJO,ROMARIO,BUSH,Wesli Clark

ore tallesh?!!!

Xhebraili
18-02-2014, 13:00
ore tallesh?!!!

Jo nuk tallem ti shohesh femijet me keso emrash nuk din ne cilin kontinent je ...

Bin Laden se i rezoj kullat binjake
Tre braziliant per boterorin
wesli Clarkun se jau boni me shenje aeroplanave te natos.

kanina
18-02-2014, 13:08
Jo nuk tallem ti shohesh femijet me keso emrash nuk din ne cilin kontinent je ...

Bin Laden se i rezoj kullat binjake
Tre braziliant per boterorin
wesli Clarkun se jau boni me shenje aeroplanave te natos.

po dale cik se politikisht keta sjane korrekt. :))

o do mbash anene e al-qaedas(bin laden) ose anen e amerikaneve(wesli clarkun).
jane ne kontradikt!! :d

TerraN
18-02-2014, 13:18
Enver Hoxha ne ate kohe eshte konsideru si hero ne Kosove deri eshte marr vesh tradhetite e tij ndaj atedheut...

Ndryshojne kohet, ndryshojne dhe heronjte. Tok me kete edhe emrat.Ternan edhe une jam me ty qe eemri ste ben me shqiptar por duke vene emra te huaj dita dites fillojme te harrojme emrat e paster shqiptar aty oshte problemi..

Perjashtime ka gjithmone. Megjithate, shumica prapsprap vendosin emra te duhur. Edhe mua me brengose kjo gje, ama nuk eshte dhe aq tragjike (megjithese ty ose mua nuk na pelqen)

Ne nje fshat ne Kosove llogarit ku ka shku vetedije nje familje varfnjake pese djeme emrat e tyre BIN LADEN <RONALDINJO,ROMARIO,,Wesli Clark

Kur t'iu dale boja e emrit te ketyre "heronjve" te kohes se sotme, dalin po sikur ata me emrat Enver :D

*