PDA

View Full Version : Guri qėndron nė ajer


Mandi
28-02-2011, 23:20
Kisha kohė qė kisha dėgjuar tė flitej pėr kėtė Gur ndaj dhe e postova kėtu pasi ėshtė vertet tepėr interesant dhe njė mister i pa shpjeguar deri mė sot, guri ndodhet ne Arabin Saudite dhe cdo vit te muajit prill Guri qėndron nė ajer pėr rreth 30 minuta.

http://www.ikub.al/Handlers/Images.ashx?id=0b68a2fc-f367-49df-a92b-22db708fe4a0


Secili mundet tė japi mendimet e tijė dhe ju lutem mos na sillni postime copy paste.

AAO
28-02-2011, 23:22
kush e merr vesh. noshta forca shtytese e noi presioni nentoksor e ben te rri ne ajer??

Kryeplaku
01-03-2011, 00:17
Ka kohe qe kam degjuar per kete histori dhe eshte e vertete e kam pare edhe ne Youtube ( eshte nje video nese e gjej do ua sjell ) Sado qe shkencetaret kane studiuar mbi te skane arritur dot ne nje perfundim i cili te mund te te shpiegoje kete dukuri. Gjithcka dihet rreth keti guri eshte se Guri ndodhet ne Al Saha ( Arabi) edhe qendron ne ajer 11cm nga toka.
Kjo ndodh nje here ne vit, gjate muajit prill, dhe guri qendron ne ajer per rreth 30 minuta. Nje rast i tille eshte dokumentuar edhe ne Kine. Thone qe 21 vjet me pare, nje Mujahid eshte vrare pas ketij guri ku ai ishte fshehur. Ky incident ndodhi ne muajin prill te vitit 1989. Akoma edhe sot eshte e mundur qe te shikohen njollat e gjakut te fresket mbi gurin gjigand. Por me e habitshmja e te gjithave, nuk eshte guri gjigand qe qendron ne ajer. Me e cuditshmja eshte qe kur ky gur eshte ne ajer, njollat e gjakut behen me te erreta, me te fresketa dhe me te lageshta. Rezidentet lokale jane munduar disa here qe te heqin njollat e gjakut.Megjithate, pas pak kohesh ato shfaqen serish ne gur, automatikisht.
Ky eshte nje mister i vertete.

busavata
01-03-2011, 00:32
edhe guri i Qabes thojn rin ne ajėr ...me pyt ndonje qe ka bo Haxhillak ndoshta e din ...

BATO
01-03-2011, 00:57
Nuk kisha dėgjuar ndonjėherė dhe zakonisht unė nuk u besoj gjėrave tė tilla, por do tė pėrpiqem tė lexoj mė tepėr pėr kėtė.

Ndoshta ėshtė ndonjė trillim; ndoshta ėshtė njė fenomen magnetik qė ndodh vėrtet; ndoshta gurin e ngrenė artificialisht me mjete tė padukshme pėr tė ēoroditur njerėzit. Nuk di ē'tė them...
.

gurax
20-06-2011, 15:03
BATO ka te drejte kur thote qe eshte nje trillim.

Guri real eshte ky ketu:

http://www.hoax-slayer.com/images/floating-rock-b.jpg

Me nga afer, eshte paraqitur ketu:
http://www.hoax-slayer.com/images/floating-rock-3.jpg

C'eshte me e bukura, historia ne qarkullim e ketij guri transformohet perhere, "evolon" per te gjetur versionin me te besueshem dhe me te "gelltitshem".
Ne versionin origjinal te historise, ky gur eshte ne Jerusalem. Ishte guri ku profeti Muhamed qendroi kur filloi ngjitjen e tij drejt qiellit. Legjenda tregon se guri kishte nje "deshire" qe te ndiqte profetin gjate ngjitjes se tij ne qiell por profeti e ndaloi kete gje. Per kete arsye guri qendroi i pezulluar deri dhe sot e kesaj dite.

Duke cituar dike qe shprehet se banon ne ate zone ku eshte dhe ky gur:
This stone is a part of a mountine in Al-Ahsa (East of Saudi Arabia).. I saw some people in Flickr writing some crazy things about it (although all of them were not true). The craziest thing I read about it is that it floats in certain days of the year about 10cm from the ground ^_^ ha-ha-ha-ha
I live beside this place, and never see this crazy thing happen.


Fenomeni qe ndodh eshte gerryerja dhe erozioni nga agjentet atmosferike te kombinuar me bombardimin e perhershem nga kokrrizat e imta te reres, te njejtat qe kane krijuar po keto:

http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/a0/7b/c6/desert-rock-formations.jpg

http://www.jeffwignall.com/images/280_Mexican_Hat_Utah_Landscape_Wignall.jpg

http://www.travel-destination-pictures.com/images/500/balanced-rock-arches-utah_334.jpg

Natyra nuk ka mrekulli, mrekullite nuk ekzistojne pervecse neper endrra dhe perralla. Ne natyre ekzistojne vetem shpjegime racionale dhe/ose mashtrime. "Mrekullia eshte nje ngjarje e pershkruar nga ata te cileve ju tregua nga njerez te cilet nuk e pane." -- Elbert Hubbard, 1909

gladiola
20-06-2011, 15:36
O ,Zot!Cudira te cuditshme!

USA NR1
20-06-2011, 21:25
Kisha kohė qė kisha dėgjuar tė flitej pėr kėtė Gur ndaj dhe e postova kėtu pasi ėshtė vertet tepėr interesant dhe njė mister i pa shpjeguar deri mė sot, guri ndodhet ne Arabin Saudite dhe cdo vit te muajit prill Guri qėndron nė ajer pėr rreth 30 minuta.

http://www.ikub.al/Handlers/Images.ashx?id=0b68a2fc-f367-49df-a92b-22db708fe4a0


Secili mundet tė japi mendimet e tijė dhe ju lutem mos na sillni postime copy paste.
kam ndegjuar per kete Guri ,interesant.

trestenik
20-06-2011, 22:59
kam ndegjuar per ket gur interesant 30 minuta e paska peshen specifike ma te let se ajri.ni here ne vit

peshkaqeni33
26-06-2011, 16:15
Nuk ka asnje cudi ketu. Edhe une kam ngritur gure ne ajer. Tani, jo per gjysme ore, por per 10-15 sekonda kane fluturuar ata pare se te binin perseri ne toke. Bile njeri do kishte fluturuar per 16 sekonda, po te mos ishte xhami i dritares se teto Selmase qe ia nderpreu fluturimin.

Opo ju cuditeni kot. Ruset ngriten nje stacion te tere pezull ne hapesir per 15 vjete dhe nuk thane Zoti eshte nga Rusia, kurse Arabet pa ngritur gure ne ajer, por vetem duke ngritur perralla thone Zoti eshte nga Arabia.

peshkaqeni33
26-06-2011, 18:16
Rera PO!
Rera ngrihet ne ajer ne Arabi sa here qe fryne ere, por jo guret. Mos kane ngaterruar grimcat e reres me guret ne arabi, sic ngaterrojne ne myzeqene tone mullarin me malin.

Regina
02-07-2011, 14:45
Nuk ka asnje cudi ketu. Edhe une kam ngritur gure ne ajer. Tani, jo per gjysme ore, por per 10-15 sekonda kane fluturuar ata pare se te binin perseri ne toke. Bile njeri do kishte fluturuar per 16 sekonda, po te mos ishte xhami i dritares se teto Selmase qe ia nderpreu fluturimin.

Opo ju cuditeni kot. Ruset ngriten nje stacion te tere pezull ne hapesir per 15 vjete dhe nuk thane Zoti eshte nga Rusia, kurse Arabet pa ngritur gure ne ajer, por vetem duke ngritur perralla thone Zoti eshte nga Arabia.

Hhahahahaahahaaah

Epo guri kur e hedh ne ajer qendron nuk eshte dicka e fshehte, por me e keqja eshte nuk dihet kujt i bie ne koke. :d
Por hidhe de hidhe ate gur te shkeren, le te bjere ku te bjere, ska rendesi, por jo te godase nje pate.:)
Prsh

PuffetiNa
02-07-2011, 14:48
Regi pse tallesh ti me Gurin e cmuar ..?

do ti thyej kockat po behu cik serioze ...kot kjo ..:P

Sa per temen ...kur do iki ne Arabin Saudite do e bej nje foto me kte gurin e do ua sjell ..:P Hajde ejvalla

Regina
02-07-2011, 14:49
Mire do besh, ne fund te fundit nje prove pa fallsifikime do te kemi, :D

peshkaqeni33
05-07-2011, 15:02
Pershendetje Regina!

Me beri pershtypje kjo puna e gurit qe qendron ne ajet per 30 min per cdo vit. Dhe pikerish diten qe guri duhet te ngrihet ne ajer arabet nuk lene asnje vizitor t'a shikoj. Une besoj se edhe ne epoken e gurit njerzit do ken patur veshtiresi te medha te besonin vertetsin e gureve qe qendrojne ne ajer. Thua te kene qene me te mencem njerzit atehere?! Sepse shoh se tani ka njerez qe i besojne akoma keto marifetet arabike te mesjetes.

Keta arabet nga nxehtesia neper shkretetira, shohin kudo cudira.Skishte pune tjeter Zoti, por te zinte e te bridhte shkretetirave dhe te bente mrekullira per tu mbushur mendjen Beduineve qe te besonin.... Ja ku eshte Evropa, dy hapa larg! Pse nuk erdhi ne Evrope ai?! Si psarajse eshte Evropa. C'donte ne shkretetir ZOTI?!

Nuk thon kot te zuri vapa. I zinte vapa Beduinet dhe shihnin ne mirazhet e shkretetires gure te medhenj, bile male te tere ne ajer. Dhe meqenese ateher nuk ishin shkencerisht te shpjegueshme mirazhet e shpjegonin me ane te zotit.

Hello Kitty
08-04-2012, 20:11
Kisha kohė qė kisha dėgjuar tė flitej pėr kėtė Gur ndaj dhe e postova kėtu pasi ėshtė vertet tepėr interesant dhe njė mister i pa shpjeguar deri mė sot, guri ndodhet ne Arabin Saudite dhe cdo vit te muajit prill Guri qėndron nė ajer pėr rreth 30 minuta.

http://www.ikub.al/Handlers/Images.ashx?id=0b68a2fc-f367-49df-a92b-22db708fe4a0


Secili mundet tė japi mendimet e tijė dhe ju lutem mos na sillni postime copy paste.

Nqs ky fenomen do ishte i vertete (aq me teper qe u perseritka cdo prill) ku jane spektatoret, media, turistet, vendasit, kureshtaret , kameramanet...per me teper ata qe besojne ne miracles of allah?!

Nje miracle po ndodh dhe asnje njeri rrotull?!

Irfan CANA
09-04-2012, 09:55
Pėr habi,s'ka fjalė!

Rex
20-07-2013, 17:23
Edhe une kisha degju per kete guri, por paska qene me t'futme.

Ganimet
09-03-2014, 20:59
Guri ne fjal ka permbajtje magnetike,dhe gjat kohes kure graviteti i forces bie guri edhe bie ne tok,me rritjen e molekulave ,qe burimin e kan diku nen gure-nen siperfaqe te tokes , pra ne brendi te tokes forca terheqese rritet,kshtu qe pikat magnetike ne prill jon me aktive si rrjedhoj e lageshtis ne toke ose per rrjedhoj e nji ndryshimi klimatik.Nuk e besoj qe ka nji magji ne fizik perveq proceseve te natyrshme , ani pse na duket nji trik ose nji mrekulli ne vete.

Rina
09-03-2014, 22:57
Une mesa e di ai eshte meteor, apo pjese e ndare e nje meteori kur eshte perplasur ne Toke. Rrin pezull mbi toke se forca gravitacionale nuk e terhek mjaftueshem.

Te pakten keshtu e pat sqaruar nje arsimtar imi i gjeografise


.

zirconium
09-03-2014, 23:19
fotoja seshte e vertet..hija me masen e gurit sikur nuk perputhen. Qofte nga t gjitha pozicionet hija eshte teper e vogel per ate gur. :))

unreal
09-03-2014, 23:42
Une mesa e di ai eshte meteor, apo pjese e ndare e nje meteori kur eshte perplasur ne Toke. Rrin pezull mbi toke se forca gravitacionale nuk e terhek mjaftueshem.

Te pakten keshtu e pat sqaruar nje arsimtar imi i gjeografise


.
hahhaha sqarim fantastik

forca gravitacionale e terhoqi deri aty dhe per 10 cm u dorezua.Nuk ia arriti ta perplaste me siperfaqen tokesore.loooool

zirconium
09-03-2014, 23:46
hahhaha sqarim fantastik

forca gravitacionale e terhoqi deri aty dhe per 10 cm u dorezua.Nuk ia arriti ta perplaste me siperfaqen tokesore.loooool

Rrofshin arsimtaret tane..edhe Asimovi do i kishte zili -qesh-

unreal
09-03-2014, 23:50
Rrofshin arsimtaret tane..edhe Asimovi do i kishte zili -qesh-
Ani de,nuk ishte arsimtari i lendes se Fizikes po ai i Gjeografise,ketu edhe filloi hutia -qesh-

zirconium
09-03-2014, 23:53
Ani de,nuk ishte arsimtari i lendes se Fizikes po ai i Gjeografise,ketu edhe filloi hutia -qesh-

ai i di akoma me mire..se shef the whole picture not just pieces -qesh-

Zana
09-03-2014, 23:57
Kisha kohė qė kisha dėgjuar tė flitej pėr kėtė Gur ndaj dhe e postova kėtu pasi ėshtė vertet tepėr interesant dhe njė mister i pa shpjeguar deri mė sot, guri ndodhet ne Arabin Saudite dhe cdo vit te muajit prill Guri qėndron nė ajer pėr rreth 30 minuta.

http://www.ikub.al/Handlers/Images.ashx?id=0b68a2fc-f367-49df-a92b-22db708fe4a0


Secili mundet tė japi mendimet e tijė dhe ju lutem mos na sillni postime copy paste.

Dhe ku jane provat qe eshte e vertete, apo thjeshte 1 foto ... :S

Dhe pse pikerisht vetem 1/kjo foto e percaktuar, dhe jo me shume... Nese aty prane jetojne njerez duke pare edhe shtepiat qe e rrethojne... pse nuk ka foto te tjera ne qarkullim, nga banoret rreth e rrotull... nese eshte mrekulli. K'to jane manipulimet ne lidhje me Fene. Genjeshtra si gjithmone.
Vete foton, nese e shikon me vemendje.. e kupton qe eshte e sajuar.

unreal
10-03-2014, 00:00
Eshte vend i shenjte aty nuk deporton aparati i shejtanit.

Zana
10-03-2014, 00:05
e pra unreal... vetem i Allahut..sipas Kuranit :))
Lajm interesant i vertete ....loooool

Nova_Design
10-03-2014, 00:20
Nuk ka llogjike eshte genjeshter.Nje kokerr orizi qe eshte ne peshe disa miligram bie ne toke po ta lesh te lire.Ai gur ne foto eshte disa ton ne peshe gjykuar nga densiteti qe ka guri dhe volumi i tij ne fotografi.Eshte e pamundur qe ti rezistoje gravitetit.
Graviteti ka aq force ta mbaje te lidhur me siperfaqen e tokes.
Ashtu si ligjet e fizikes aplikohen ne Australi ashtu aplikohen edhe ne Arabi Saudite dhe ne cdo pike te globit,nuk ka as perjashtime as favore.
Fotografia eshte e doktoruar,eshte manipuluar me fotoshop dhe eshte distancuar guri nga siperfaqja per ti dhene nje efekt antigravitet==wow.Eshte shume e thjeshte te krijosh nje efekt te tille me fotoshop dhe postosh ne internet.

Rina
10-03-2014, 01:34
Shiko njorantet si zgerdhihen dhe mbyten ne ate injorancen e tyre.

Ai profesor gjeografie. e ju cfare jeni...palaco te internetit

Mos em citoni mo.

zirconium
10-03-2014, 01:42
Shiko njorantet si zgerdhihen dhe mbyten ne ate injorancen e tyre.

Ai profesor gjeografie. e ju cfare jeni...palaco te internetit

Mos em citoni mo.

F = (G x m1 x m2) / r2

Ku:
F = forca e gravitetit
G = konstantja gravitacionale
m1 = masa e objektit te pare
m2 = masa e objektit te dyte
r = largesia midis dy objekteve

Tani pyetja eshte pse hena qe eshte qindra kilometra mbahet nga forca gravitacionale e tokes ndersa forca terheqese e tokes ulet 10cm apo 1 meter per kete gurin para se te preki siperfaqen?? -fershellen-

ps: unreal vej CV tende se une pertoj :p

Rina
10-03-2014, 01:45
Po prape Hena qendron pezull e nuk ngjitete me token..


llogariti pak me mire, perfshi masen etj. etj

Apo po kundershtoni vetem per hir te kundershtimit. Osht e vertete qe ne Meke gjendet nje "gur" qe rrin pezullon. Cka osht ai?

ku i keni cv?

kanina
10-03-2014, 01:47
Po prape Hena qendron pezull e nuk ngjitete me token..


llogariti pak me mire, perfshi masen etj. etj

Apo po kundershtoni vetem per hir te kundershtimit. Osht e vertete qe ne Meke gjendet nje "gur" qe rrin pezullon. Cka osht ai?

ku i keni cv?

Hena thote....hahahahaha

Eeee keta te kepusin se qeshuri dhe se qari bashke.

Nova_Design
10-03-2014, 01:51
Po te shikosh hijen ne fotografi hija eshte keq nuk perputhet
me gjeresine e gurit ne permasa.Kjo verteton qe fotoja nuk eshte
natyrale por manipulim me fotoshop.Dikush e ka krijuar hijen poshte gurit gabim.

Rina
10-03-2014, 01:52
Ja te gjithe fizikante qenkna, edhe Isaac Newton-i jau kish pas lakmi per menyren qysh komunikoni ..

Naten e mire..se rastesisht hyna se vone..

spike
10-03-2014, 01:56
Une mesa e di ai eshte meteor, apo pjese e ndare e nje meteori kur eshte perplasur ne Toke. Rrin pezull mbi toke se forca gravitacionale nuk e terhek mjaftueshem.

Te pakten keshtu e pat sqaruar nje arsimtar imi i gjeografise


.
gjeografine mund ta kesh patur 10, por fiziken si ti dhe arsimtari i gjeografise keni qene katastrofe.
une habitem qe ka nga keta lloj arsimtaresh. boh

Rina
10-03-2014, 01:59
Spiky, ate e kam pasur ne shkollen fillore...edhe krejt 10 si ne fizike ashtu ne gjeografi e krejt e kom pase..per bese. Gati nxenesja me e mire ne klase jom kone :D

Ika

kanina
10-03-2014, 02:00
Per mua ky guri eshte ndonje shejtanllek. :p

Rina moj cupe keto qe pofliten ketu nuk ka nevoj te jesh newton apo ndonje fizikant i madh pe ti ditur. Keto i meson vetem me tete klas shkolle. :)

Ganimet
10-03-2014, 02:05
Dhe ku jane provat qe eshte e vertete, apo thjeshte 1 foto ... :S

Dhe pse pikerisht vetem 1/kjo foto e percaktuar, dhe jo me shume... Nese aty prane jetojne njerez duke pare edhe shtepiat qe e rrethojne... pse nuk ka foto te tjera ne qarkullim, nga banoret rreth e rrotull... nese eshte mrekulli. K'to jane manipulimet ne lidhje me Fene. Genjeshtra si gjithmone.
Vete foton, nese e shikon me vemendje.. e kupton qe eshte e sajuar.fotoja eshte ber nga afersia qe te duket kjart se guri vertet ėshte i ndar nga toka...po te behej nga nji distanc nuk do te vrehej boshlleku mes gurit dhe tokes.Se gurin qendron mbi tok si ne foto nuk e vej ne dyshim.Nese do te fokusoheshin vendet per rreth nuk do te vrehej si qendron puna e kti guri.Sa per hijen qe e u nor si shkas prap mendoi se nuk qendron si argument sepse varet pozita e Diellit.
Ai gur sesht qe nga sot...esht vertet nji mister ne vete.Nga ana fetaresiq flitet shpesh ,mund edhe te jet mrekulli ne vete.
se sme zuri gjumi thash mos po rrokulliset:d

spike
10-03-2014, 02:06
Spiky, ate e kam pasur ne shkollen fillore...edhe krejt 10 si ne fizike ashtu ne gjeografi e krejt e kom pase..per bese. Gati nxenesja me e mire ne klase jom kone :D

Ika
a ke noj far ideje pse nuk bie hena ne toke apo pse nuk iken?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/73/Newton_Cannon.svg/240px-Newton_Cannon.svg.png

zirconium
10-03-2014, 02:07
Po prape Hena qendron pezull e nuk ngjitete me token..


llogariti pak me mire, perfshi masen etj. etj

Rina.. r- ishte distance. Ne ekuacion ishte rrenja katrore e r (distanca midis dy objekteve.
nqs hena do ishte me afer do perplasej me token. :p

PS: spike mos e corodit me shume gocen :p

Nova_Design
10-03-2014, 02:14
nuk te duhet as kolegj as grade shkencore,asnje lloj shkolle qe te kuptosh qe eshte genjeshter pasi eshte kunder llogjikes se natyres.
Cfaredo peshe qe te kete nje objekt solid ai do bjere poshte nga forca terheqese e tokes.
Qe nje objekt te qendroje pezull ne ajer mbi kete objekt duhet te aplikohet nje force e mjaftushme nga poshte lart qe te balancoje forcen e gravitetit.
Pse hena nuk bie ne toke?E para, hena eshte jashte rrezes se forces se gravitetit.Graviteti ka efekt dhe ndikim vetem per objekte qe jane ne shtresen e atmosferes.Hena eshte jashte atmosferes dhe graviteti nuk ka ndikim.Balanca ne ekuiliber dhe distance mes henes dhe tokes nuk varet vetem nga fushat elektromanjetike mes henes dhe tokes por edhe ndikimi i planeteve te tjere qe jane me afer me henen dhe token.Te pakten ne galaksine ku jemi ekziston nje balance dhe ekuiliber perfekt mes planeteve perfshire edhe token dhe ne qender eshte dielli.Eshte ky ekuiliber forcash terheqse shtytese qe i mban planetet ne nje distance te fiksuar dhe nuk perplasen me njeri tjetrin.

spike
10-03-2014, 02:18
ama cja fut kot nuova dizajn, qenke me keq se rina lol:D orbitat jane gravitacionale, qofshin eliptike apo rrethore.
hena eshte ne orbite rreth tokes, po ashtu si toka bashke me henen rreth diellit, dhe te gjithe bashke rreth qendres se milky way.

eshte shpejtesia tangenciale e objektit qe e detyron te bjere pafundesisht, pra eshte ne orbite.

krahasimi i henes me kete gurin qe qendron "pezull":p eshte i pavend.

guri "pezull" eshte thjesht mashtrim i trashe hoxhallaresh per masat injorante te lindjes se mesme.

me photoshop, jo vetem gurin por gjith everestin e con pezull.

Rina
10-03-2014, 10:00
Mos ma lako emrin ne gjera qe ti sja ke haberinm Spiky. Lexo nje fjale ne internet e hajde shkruaje ketu. :) Cka jeni duke folur palidhje. Gravitacion nuk do te thote se se cdo gje duhet te ec zhag neper toke.

Krahasimi im henen edhe trupat tjere hapesinor eshte shume i drejte, po ti nuk je duke e ditur cfare po flet. Pervec kesaj edhe zogjte dhe mjetet tjera fluturuese terhieqen nga force e gravitacionit mirepo nuk ecin zhag neper toke.

Black stone of Kaaba

Although it has often been described as a meteorite, this hypothesis is now uncertai


Cfare ka te beje ky sqarim me hoxhallaret apo me ndonje fe tjeter. Ky eshte lloj sqarimi shkencor.

gurax
10-03-2014, 10:39
Po prape Hena qendron pezull e nuk ngjitete me token..


llogariti pak me mire, perfshi masen etj. etj

Apo po kundershtoni vetem per hir te kundershtimit. Osht e vertete qe ne Meke gjendet nje "gur" qe rrin pezullon. Cka osht ai?

ku i keni cv?
Hena nuk qendron pezull. Eshte tere kohen duke rene drejt Tokes, ne renie te lire, keta 3 miliard e gjysem vitet e fundit.


Zana, ja per cfare flasin provat/deshmite nderkohe per gurin :p :

C'eshte me e bukura, historia ne qarkullim e ketij guri transformohet perhere, "evolon" per te gjetur versionin me te besueshem dhe me te "gelltitshem".
Ne versionin origjinal te historise, ky gur eshte ne Jerusalem. Ishte guri ku profeti Muhamed qendroi kur filloi ngjitjen e tij drejt qiellit. Legjenda tregon se guri kishte nje "deshire" qe te ndiqte profetin gjate ngjitjes se tij ne qiell por profeti e ndaloi kete gje. Per kete arsye guri qendroi i pezulluar deri dhe sot e kesaj dite.

Duke cituar dike qe shprehet se banon ne ate zone ku eshte dhe ky gur:
This stone is a part of a mountine in Al-Ahsa (East of Saudi Arabia).. I saw some people in Flickr writing some crazy things about it (although all of them were not true). The craziest thing I read about it is that it floats in certain days of the year about 10cm from the ground ^_^ ha-ha-ha-ha
I live beside this place, and never see this crazy thing happen.

Rina
10-03-2014, 10:45
Jo nuk qendron pezull po eshte e mbeshtetur mbi shtyllat "e padukshme" te zotit lol

Pushing the Moon Away
Our Moon is moving farther away from Earth!
The energy transferred from gravitational tides
is causing the Moon to move away at almost
4 cm a year, and slowing the Earth's rotation!
.

zirconium
10-03-2014, 11:50
Pervec kesaj edhe zogjte dhe mjetet tjera fluturuese terhieqen nga force e gravitacionit mirepo nuk ecin zhag neper toke

Zogjte edhe mjetet e tjera fluturuese perdorin energji per tju kunderpergjigjur forces gravitacionale t tokes.
Nqs aeroplani nuk i punojne motorat ne ajer atehere bie posht zhag ne toke :p

kanina
10-03-2014, 14:03
Zogjte edhe mjetet e tjera fluturuese perdorin energji per tju kunderpergjigjur forces gravitacionale t tokes.
Nqs aeroplani nuk i punojne motorat ne ajer atehere bie posht zhag ne toke :p

kujtove se na i hodhe ti!!..mire avioni po zogu qe ska motorr pse sbie?!! :P

Zana
10-03-2014, 16:07
loooool gurax, propaganda ti qerron syte dhe mendjen :p

Ps...Me cuditi fakti, ne formen qe e ka sjelle Mandi :S

zirconium
10-03-2014, 16:17
kujtove se na i hodhe ti!!..mire avioni po zogu qe ska motorr pse sbie?!! :P

mosss..me kape mat tani. Sdi si ta shpjegoj kete -qesh-

SystemA
10-03-2014, 17:35
Nqs ky fenomen do ishte i vertete (aq me teper qe u perseritka cdo prill) ku jane spektatoret, media, turistet, vendasit, kureshtaret , kameramanet...per me teper ata qe besojne ne miracles of allah?!

Nje miracle po ndodh dhe asnje njeri rrotull?!

O Viola pyet Land perse Shen Meria(ne mos gabohem) prej allcie,mermeri e ku ta di une se cfar ne dite te kreshme nxjerr lote prej gjaku.Me sa kam pare,asnje nuk ka qene prezent kur fillonte te vajitej me lot.
Mbase mund ta kem dhe gabim

Rex
10-03-2014, 17:54
O Viola pyet Land perse Shen Meria(ne mos gabohem) prej allcie,mermeri e ku ta di une se cfar ne dite te kreshme nxjerr lote prej gjaku.Me sa kam pare,asnje nuk ka qene prezent kur fillonte te vajitej me lot.
Mbase mund ta kem dhe gabim

Mendoj se keto raste jane veper e njerezve.

Jane vertetuar disa here edhe permes testeve te ADN-se, ku ka rezultuar se gjaku eshte i ndonje personi. Ka raste qe jane bere edhe me uje, vaj..apo lende tjeter te lengshme.

gurax
10-03-2014, 18:43
Rex,
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=177571

Rex
10-03-2014, 18:50
Rex,
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=177571

Pergjigje e bukur Gurax, dhe me kete...

Gurax:...por sic thote nje shprehje 'pretendime te jashtezakonshme kerkojne evidenca te jashtezakonshme.'

... i ke vene kapakun!

SystemA
10-03-2014, 19:02
Mendoj se keto raste jane veper e njerezve.

Jane vertetuar disa here edhe permes testeve te ADN-se, ku ka rezultuar se gjaku eshte i ndonje personi. Ka raste qe jane bere edhe me uje, vaj..apo lende tjeter te lengshme.

E lexova Gurax....flm.

gurax
10-03-2014, 19:08
Rex, shprehja eshte e Carl Sagan, qe e ka huazuar nga Marcello Truzzi duke i ndryshuar vetem kontekstin e perdorimit. Njihet edhe me emrin "Standardi Sagan".

Rex
10-03-2014, 19:20
Gurax, shprehje e degjuar/lexuar me pare, edhe pse nuk e dija autorin.
E kam hasur shpesh te perdoret vend e pa vend ne diskutime apo debate, por ti e ke perdorur fiks.

Faleminderit.

spike
10-03-2014, 22:42
Mos ma lako emrin ne gjera qe ti sja ke haberinm Spiky. Lexo nje fjale ne internet e hajde shkruaje ketu. :) Cka jeni duke folur palidhje. Gravitacion nuk do te thote se se cdo gje duhet te ec zhag neper toke.

Krahasimi im henen edhe trupat tjere hapesinor eshte shume i drejte, po ti nuk je duke e ditur cfare po flet. Pervec kesaj edhe zogjte dhe mjetet tjera fluturuese terhieqen nga force e gravitacionit mirepo nuk ecin zhag neper toke.

Black stone of Kaaba
Cfare ka te beje ky sqarim me hoxhallaret apo me ndonje fe tjeter. Ky eshte lloj sqarimi shkencor.
nuk kam lexuar ne internet, eshte informacion elementar qe jepet ne tetvjecare(ne fakt duhet thene jepej, ne kohen time, tani nuk e di ca dreqin u mesojne kalamajve copat e mishit me dy sy me diploma te blera, te cilet e quajne veten mesues), do te thote qe dhe nje rob me 8 klas shkolle duhet ta dije.
ti thua qe ke qene e mire ne shkolle, as qe e ve ne dyshim, ne kte pike presupozoj qe shkollat e ish jugosllavise kane qene skandaloze krahasuar me ato te enver hoxhes. pra nuk te mesonin as gjerat me elementare.

e perseris dhe nje here, hena bie pafundesisht ne toke, teoria me e pranuar eshte qe ajo eshte formuar nga korja e tokes dhe eshte shkeputur per shkak te forcave centrifugale 4 miliard e gjysem vjet me pare, kjo do te kerkonte nje shpejtesi rotullimi te tokes mjaft te madhe. dhe kjo nuk eshte info interneti, eshte info prej shkolles profesionale qe kam bere.
-------------------------------------------------------------------

ai guri ne ajer eshte bullshit, thjesht feja shfrytezon idiotesine mjaft te perhapur te evgjiteve ne lindjen e mesme, ne perendim ka pak idiote qe besojne keto lloj hajvanlleqesh.
mua me vjen keq vetem per nje gje, analfabetizmi funksional tani eshte perhapur ne shkalle mjaft te gjere ne shqiperi, ne kohen e enver hoxhes ishte ndryshe.
shqiptaret po kthehen ne evgjiter te bardhe.

Zana
10-03-2014, 23:50
Mire e ka Rina, ku I keni CV-te :P

peshkaqeni33
10-03-2014, 23:59
Zogjte edhe mjetet e tjera fluturuese perdorin energji per tju kunderpergjigjur forces gravitacionale t tokes.
Nqs aeroplani nuk i punojne motorat ne ajer atehere bie posht zhag ne toke :p

Per aliantet ke degjuar ndonjehere?

Nuk kam asnje gje kunder atyre qe thua dhe shkruan, dhe formulen e forces gravitacionale shume drejt e ke shpjeguar, vetem me habit fakti qe paskan ndryshuar simboli i kostantes gravitacionale. Ne dikur e kemi shenuar me μ kurse me G eshte shenuar nxitimi i renies se lire, qe eshte 9.8m/sec katror.

Edhe ne lenden e fizikes paskan futur duart keta te pastrimit te figurave?!

Rina
11-03-2014, 11:41
nuk kam lexuar ne internet, eshte informacion elementar qe jepet ne tetvjecare(ne fakt duhet thene jepej, ne kohen time, tani nuk e di ca dreqin u mesojne kalamajve copat e mishit me dy sy me diploma te blera, te cilet e quajne veten mesues), do te thote qe dhe nje rob me 8 klas shkolle duhet ta dije.
ti thua qe ke qene e mire ne shkolle, as qe e ve ne dyshim, ne kte pike presupozoj qe shkollat e ish jugosllavise kane qene skandaloze krahasuar me ato te enver hoxhes. pra nuk te mesonin as gjerat me elementare.

e perseris dhe nje here, hena bie pafundesisht ne toke, teoria me e pranuar eshte qe ajo eshte formuar nga korja e tokes dhe eshte shkeputur per shkak te forcave centrifugale 4 miliard e gjysem vjet me pare, kjo do te kerkonte nje shpejtesi rotullimi te tokes mjaft te madhe. dhe kjo nuk eshte info interneti, eshte info prej shkolles profesionale qe kam bere.
-------------------------------------------------------------------

ai guri ne ajer eshte bullshit, thjesht feja shfrytezon idiotesine mjaft te perhapur te evgjiteve ne lindjen e mesme, ne perendim ka pak idiote qe besojne keto lloj hajvanlleqesh.
mua me vjen keq vetem per nje gje, analfabetizmi funksional tani eshte perhapur ne shkalle mjaft te gjere ne shqiperi, ne kohen e enver hoxhes ishte ndryshe.
shqiptaret po kthehen ne evgjiter te bardhe.


Pse a ke perfunduar ti shkollen fillore a?

Une nuk e di cfare info je duke dhene ti ketu Une nuk po te kuptoj ty cfare do te sqarosh ti ketu per Henen.

Vetem shfleto internetin dhe ka me mijera artikuj qe thone se guri qe eshte ne Qabe eshte nje meteorit, dhe qe qendron pezull, ashtu si trupat tjeter hapesinor edhe meteorite tjere ne hapesire. Sdi cka jeni lidhur per Henen. Ke me mija deklarime tjera qe Hena larogohet nga Toka, pastaj edhe ato qe thone se here largohet here jo.

Besoj qe e din qe Hena eshte satelit i Tokes, apo tash e mesove.

Dmth eshte hipoteze apo teze qe ekziston edhe tjeterkah ne bote, nuk ka qene shpikje e sajuar nga mesimdhenes, qe ju me guximin e injorantit mundoheni ti nen-vleresoni. Une nuk po ju kuptoj? Ekziston apo nuk ekziston kete ju nuk e dini se shumica informoheni nga interneti, se nuk besoj qe ju keni qene te pranishem aty. Apo po ju pengon se ky fenomen ekziston ne shtetet e Lindjes, qe rastise te jene muslimane? Keshtu ju shihni te verteten, varesisht ku gjendet.

Ke me mijera artikuj qe e e pohojne ekzistencen e tij, dhe e thone haptas se eshte nje meteorit.

Tani ju nuk e di cfare doni te thoni. Jeni duke shtremberuar cdo teori shkencore vetem per ta mohuar ekzistencen e tij, sepse nuk e keni dituar qe ka mundesi te jete meteor, dhe e mesuat per here te pare nga une. Do te mesoni akoma. Vetem lexoni.

Asgje nuk ka te beje kjo me ndonje fe, pohimi apo mohimi i ekzistences se atij guri. Per sqarim ai arsimtari ka qene ateist nga bindja e tij dhe vullneti i lire, e jo ateist i dhunshem si ju shumica qe keni jetuar ne regjimin enverist. Ka dallim te madh.

Pra, ateista te dhunshem ju kisha ftuar ta lexoni keta artikull qe do ta sjell thjesht per kuriozitet. Ka plote neper internet.The Mysterious Black Stone of Kaaba - Worship of a Meteorite?

http://redicecreations.com/article.php?id=17158


P.S. Edhe biseda per kete "gur" nuk ka qene pjese e kurrikulit shkollor, po teme e lire, nese e di cfare osht...apo duhet me jua mbyll gojen si Enveri juve..

gurax
11-03-2014, 14:19
Kjo teme trajton tjeter gur, kete qe tregohet ne figuren e shkrimit #1. Ndersa ti po flet per tjeter gje Rina, per tjeter gur.

Dhe e ke seriozisht pretendimin se ti po na e thua qe eshte meteor? Po fjala jote ne vesh te allahut! Jo per gje, por pr vite e vite me rradhe kam hasur vetem ne kundershti te idese qe guri i Mekes mund te jete meteorit. Pse? Sepse menjehere e zhvesh nga cdo gje mistike ate gur, menjehere i heq te tere elementet mbinatyrore prej tij. Ne kete menyre ama vijme ne nje te vertete tjeter: qe muslimanet ne shkalle boterore praktikojne per gjate tere kohes qe feja muslimane ka ekzistuar, idhulltarine. Nderojne nje cope gur, nje meteorit. Kjo gje ne fakt eshte komplet e njejte me cdo lloj objekti te idhulltarizuar: statuje, peme e shenjte, uje i bekuar, etj etj etj. Dhe idhulltaria eshte shume e denueshme, nese e mbaj mend te sakte konceptin.

Mos me shty shume te merrem me kete meteorit qe eshte po aq cope gur sa edhe cdo statuje e Apollonit apo Junos ne Romen e lashte. Pas deres presin te flasin triniteti i perendeshave Lat, Uzra dhe Manat, ne nder te te cilave u ndertua Kabaja shume e shume kohe perpara sesa ta konvertonte/pushtonte Muhamedi per vete, pjese nje kulture te vjeter preislamike ku hyjnite supreme ishin femrat. Forma e shtratit te gurit dhe dritarja, jo me kot kane ate forme qe kane, aq sugjestive...
http://www.crystalinks.com/blackstonemecca4.jpg

[S.V.: "Per veten femrat dhe per ju meshkujt? Kjo vertet qe eshte nje ndarje e padrejte."]

unreal
11-03-2014, 14:29
Rina,shko qit ēaj rusi e mos u merr me keta qafira ateista.
Allahu e din me se miri.

drague
11-03-2014, 14:32
Rina,shko qit ēaj rusi e mos u merr me keta qafira ateista.
Allahu e din me se miri.

ajo veē pjeskavica di me qit`bam`

Rina
11-03-2014, 14:35
Shume mire pe di per cilin gur jam duke folur, por per mendimin tim eshte analogji. Cfare ka te beje kjo me allahun. Guri eshte para - islamik, pagan dhe ka teza te fuqishme qe eshte meteorit. Dmth eshte qe nga kohet pagane. Edhe nuk eshte aspak me rendesi karakteri fetar qe i jepet atij ne fene islame. Meteorit eshte e vertete qe e zhvesh nga cdo tipar fetar, dhe eshte ajo qe une pe them. Jeni ju qe sdi pse lidhni me fene kur eshte te nenforumi paranormalet.

Rina
11-03-2014, 14:35
Pse spo shkoni ju dy me shit fara atje ku jeni. Ose diku ne naj baushtell punoni najsen.

Hajt shkoni pastroni dicka atje shtetet ku jeni.


.

gurax
11-03-2014, 14:39
Ne po dalim nga tema? Bukur atehere.
Shkrimet e tjera prej teje lidhur me gurin e Mekes do te fshihen si jashte teme. Ketu flitet per gurin e treguar ne shkrimin #1.

Rina
11-03-2014, 14:44
Ok fshij more

Edhe mos i jepni karakter fetar, se qenia e tij si meteorit ja hek atij cdo karakter fetar.

unreal
11-03-2014, 14:53
Po kur ligjet e fizikes pushojne se vepruari futet besimi dhe karakteri fetar.Kete po beni ju.
Gur qe rri pezull,statuja qe qajne,njerez qe ndajne detin,ringjallin te vdekurit...

ZET
11-03-2014, 14:57
Po kur ligjet e fizikes pushojne se vepruari ...

Koncept interesant. Si arrihet kjo gje?

unreal
11-03-2014, 15:05
Koncept interesant. Si arrihet kjo gje?
hhahaha
Arrihet kur arsyes dhe logjikes u thua lamtumire.

ZET
11-03-2014, 15:27
hhahaha
Arrihet kur arsyes dhe logjikes u thua lamtumire.

Edhe me interesant. Kur i thua lamtumire logjikes, toka nuk rrotullohet rreth diellit, ose rreth vetes, ose pushon krejt se rrotulluari?

Metafizika idealiste nuk eshte vetem fetare.

land
11-03-2014, 15:29
Pse a ke perfunduar ti shkollen fillore a?

une po.

Une mesa e di ai eshte meteor, apo pjese e ndare e nje meteori kur eshte perplasur ne Toke. Rrin pezull mbi toke se forca gravitacionale nuk e terhek mjaftueshem.

Te pakten keshtu e pat sqaruar nje arsimtar imi i gjeografise


.shko rifilloje dhe ti qe te mesosh cfar eshte gravitacioni:D dhe qe e terhek mjaftueshem. por jo me te njejtin mesues analfabet.


ose ose, thirr ne ndihme samiun si "ekspert" qe eshte:p sidomos ne matematike, por une nuk jam ZET, s'kam nerva te merrem me edukim analfabetesh.

zirconium
11-03-2014, 15:36
Per aliantet ke degjuar ndonjehere?

Nuk kam asnje gje kunder atyre qe thua dhe shkruan, dhe formulen e forces gravitacionale shume drejt e ke shpjeguar, vetem me habit fakti qe paskan ndryshuar simboli i kostantes gravitacionale. Ne dikur e kemi shenuar me μ kurse me G eshte shenuar nxitimi i renies se lire, qe eshte 9.8m/sec katror.

Edhe ne lenden e fizikes paskan futur duart keta te pastrimit te figurave?!

Nga Wikipedia e mora. Si mbaj mend formulat e Njutonit. :))

Keta perdorin G per kostanten gravitacionale edhe g per pershpejtimin e renies se lire.

per punen e ketyre simboleve besoj se behet pas nje vendimi nderkombetare qe vendos ca eshte ca.

unreal
11-03-2014, 15:39
Edhe me interesant. Kur i thua lamtumire logjikes, toka nuk rrotullohet rreth diellit, ose rreth vetes, ose pushon krejt se rrotulluari?

Metafizika idealiste nuk eshte vetem fetare.
Dolem ne boten tjeter.

ZET
11-03-2014, 15:43
Dolem ne boten tjeter.

Bota tjeter = filozofi.

Une jo ne fakt. Jo sepse cdo bote ka radhen e vet, por sepse nuk je personi qe mendova se mund te ishe.

ZET
11-03-2014, 15:44
une po.

shko rifilloje dhe ti qe te mesosh cfar eshte gravitacioni:D dhe qe e terhek mjaftueshem. por jo me te njejtin mesues analfabet.


ose ose, thirr ne ndihme samiun si "ekspert" qe eshte:p sidomos ne matematike, por une nuk jam ZET, s'kam nerva te merrem me edukim analfabetesh.


Cfare diplome the qe ishte kjo spike?

Rina
11-03-2014, 15:49
une po.

shko rifilloje dhe ti qe te mesosh cfar eshte gravitacioni:D dhe qe e terhek mjaftueshem. por jo me te njejtin mesues analfabet.


ose ose, thirr ne ndihme samiun si "ekspert" qe eshte:p sidomos ne matematike, por une nuk jam ZET, s'kam nerva te merrem me edukim analfabetesh.

LOl Spiky

land
11-03-2014, 15:50
ku e di une ca dipllome, ketu i beri sallate gjerat rina me black stone qe qendrojne ne ajer me frymen e shenjte te allahut:p

land
11-03-2014, 15:52
LOl Spiky

yep ngaterrova nickun, u kyca me kte-pis-:love:

Rina
11-03-2014, 15:55
Po e di Spiky :)

Nuk besoj qe ti ke kapacitet ta mesosh dike, te jem e sinqerte, se te lexoj kohe te gjate. Ti ke nevoje te mesosh ;)

Une e shkruajta vetem nje fjali edhe sa shume mesuat prej atij postimi, se angazhimi juaj ke maksimal..

land
11-03-2014, 15:58
Po e di Spiky :)

Nuk besoj qe ti ke kapacitet ta mesosh dike, te jem e sinqerte, se te lexoj kohe te gjate. Ti ke nevoje te mesosh ;)

Une e shkruajta vetem nje fjale edhe sa shume mesuat prej atij postimi.

of course:p

ZET
11-03-2014, 15:59
ku e di une ca dipllome, ketu i beri sallate gjerat rina me black stone qe qendrojne ne ajer me frymen e shenjte te allahut:p


Guri i zi ne Kube, nuk rri ne hava. Eshte i mbeshtetur solid.

Kurse per kete gurin e temes, muslimanet vete thone qe eshte nje nga ato shakate injorante qe ka marre permasa kolosale si histori interneti. Guri qendron mbi disa guricka. Nuk ja vlen te shenohet nje germe me tutje ne te. Nje tematike pa vlere.

ZET
11-03-2014, 16:00
Po e di Spiky :)

Nuk besoj qe ti ke kapacitet ta mesosh dike, te jem e sinqerte, se te lexoj kohe te gjate. Ti ke nevoje te mesosh ;)

Une e shkruajta vetem nje fjali edhe sa shume mesuat prej atij postimi, se angazhimi juaj ke maksimal..


Eshte mire te mos i pergjigjemi te tjereve standard. Disa mund ta meritojne e disa jo.

Rina
11-03-2014, 16:01
Une sa e di ai guri rrin pezull. Edhe eshte e vertete qe njihet si meteorit.

Kete e kam lexuar edhe prej te huajve jo-islamik . Ka qene si lloj totemi pagan.

ZET
11-03-2014, 16:03
Une sa e di ai guri rrin pezull. Edhe eshte e vertete qe njihet si meteorit.


E di gabim. Po te kishte aftesine e te ndejturit pezull, guri nuk do binte fare ne toke. Nuk mund te themi se ndryshoi mendje pak para se te perplasej, apo jo?

Kjo qendron. Guri mendohet te jete meteorit, mirepo komuniteti dijetar musliman nuk lejon te behen analiza per te saktesuar natyren reale te tij.

derjansi
11-03-2014, 16:05
Ne toke kan ra me miliona meteroid deri me sot e asni prej tyne nuk rrin pezull disa centimeter mbi toke.

Rina
11-03-2014, 16:06
E di gabim.

Kjo qendron. Guri mendohet te jete meteorit, mirepo komuniteti dijetar musliman nuk lejon te behen analiza per te saktesuar natyren reale te tij.
The Black Stone of the Kaaba

The most famous sacred meteorite is the Black Stone of the Kaaba.The Kaaba is a cubical building in Mecca toward which Moslems pray five times daily. The Black Stone, set in the northeastern outside corner of the Kaaba, is considered to be the most sacred treasure of Islam.

The Kaaba also served as a center of worship for pre-Islamic Arabs and was reputed to contain 360 idols. In 630 the triumphant prophet Mohammed returned to Mecca and cleansed the temple of the idols after honoring the Black Stone. The heretical Qarmatian sect stole the stone in 930, but it was recovered 21 years later with positive identification provided by the stone's ability to float on water. In 1050 a mad Egyptian caliph sent a man to destroy the relic. The Kaaba was twice burned down and was flooded in 1626. During these trials the original stone was broken up into about 15 pieces. It was finally set in cement surrounded by a silver frame.

Islamic tradition variously describes the stone as coming from heaven and as originally hyacinth in color before it turned black because of humanity's sins. Reports of its visual appearance mention a dark, reddish black color, smooth surface, some apparent banding, and small crystal inclusions. Although generally regarded as a meteorite, it cannot be an iron-type meteorite since it fractures, nor can it be a stony meteorite since it would not have withstood the handling and would sink in water. Similar arguments may reject nonmeteoritic origins, such as basalt or agate.

In 1980 Elsebeth Thomsen proposed that the Black Stone is an impactite (fused sand mixed with meteoric material) from the Wabar Crater in Saudi Arabia's Empty Quarter (Sky & Telescope: November 1997, page 44). The Wabar impactite is a hard glass (so it is tough enough for repeated fondling yet can shatter) with a porous structure (so it can float) and having inclusions of white glass (the crystals) and sandstone (the banding). The change from its original lighter color could be due to the accumulated oils from frequent kissing and handling. A critical problem confronting this proposal is that several measurements suggest the Wabar Crater is only a few centuries old, though other analyses suggest it was formed 6,400 years ± 2,500 years ago. Whether or not Wabar is the source, the Black Stone still fits well with a desert impactite and a meteor tradition.http://www.skyandtelescope.com/observing/objects/meteors/3304111.html?page=5

ZET
11-03-2014, 16:15
Po. Edhe cfare ka aty qe bie ne kundershtim me ato qe kam shkruar une?

"float into the water" nuk do te thote "float in the air" apo jo? Do te thote qe qendron ne siperfaqe te ujit (nuk zhytet) po jo se rri pezull mbi siperfaqen e ujit. Druri pershembull qendron ne siperfaqe [floats] te ujit.

Per ato ndryshimet e ngjyrave nuk mund te dime, pa patur idene se cfare guri eshte njehere.

Rina
11-03-2014, 16:16
Po e pashe edhe une ate per ujin..


Une e solla vetem si info se jo si replike.

ZET
11-03-2014, 16:21
Ne internet eshte [ka qene se paku] nje link nga nje "skllav i Allahut" qe thote se tere kjo histori e gurit qe rri pezull, eshte gjepur dhe se Zoti nuk duhet besuar per shkak te falsifikimeve te tilla. Kur te kem mundesi do ta sjell sepse ka shume kohe qe e kam pas lexuar.

Ju lutem perdorni trurin racionalisht. Jo cdo gje ka pergjigje, por pergjithesisht, sic kishte cituar gurax nga Sagan, ngjarjet e jashtezakonshme duhet te na bejne te kerkojme per dokumentim te jashtezakonshem.

*ARiel*
11-03-2014, 16:32
Guri i zi ne Kube, nuk rri ne hava. Eshte i mbeshtetur solid.

Kurse per kete gurin e temes, muslimanet vete thone qe eshte nje nga ato shakate injorante qe ka marre permasa kolosale si histori interneti. Guri qendron mbi disa guricka. Nuk ja vlen te shenohet nje germe me tutje ne te. Nje tematike pa vlere.

Edhe une keshtu e di qe qendron mbi disa guricka, nese eshte per ate qe kam degjuar.

Oxygen
11-03-2014, 16:33
F = (G x m1 x m2) / r2

Ku:
F = forca e gravitetit
G = konstantja gravitacionale
m1 = masa e objektit te pare
m2 = masa e objektit te dyte
r = largesia midis dy objekteve

Tani pyetja eshte pse hena qe eshte qindra kilometra mbahet nga forca gravitacionale e tokes ndersa forca terheqese e tokes ulet 10cm apo 1 meter per kete gurin para se te preki siperfaqen?? -fershellen-

ps: unreal vej CV tende se une pertoj :p

Asnjeher sme ka pelqyer qe te kan shajt pas kraheve, ti dike gjith keto gjona :D

peshkaqeni33
11-03-2014, 18:58
Nga Wikipedia e mora. Si mbaj mend formulat e Njutonit. :))

Keta perdorin G per kostanten gravitacionale edhe g per pershpejtimin e renies se lire.

per punen e ketyre simboleve besoj se behet pas nje vendimi nderkombetare qe vendos ca eshte ca.

E drejt, shenohet me g te vogel nxitimi i renies se lire, se edhe une u nxitova kur e shenova me G te madhe. Me G te madhe shenohet forca e terheqjes se tokes(ose sic i themi ne pesha) G= m(mase) x g(nxitim i renies se lire).