PDA

View Full Version : Efektet anesore nga Kreatina - Creatine.


Peep
09-03-2011, 22:38
Kreatina ėshtė shtesė e pazėvendėsueshme e ushqimit tė atletikėve dhe bodibilderėve, megjithatė njohuritė mbi mekanizmin e veprimit tė kreatinės nė organizėm janė shumė tė pakta.

Kreatina- njėra nga substancat mė tė njohura pėr rritjen e masės muskulore. Ajo prodhohet nė mėlēi, pankreas dhe veshka. Mirėpo, organizmi ynė prodhon mesatarisht dy gramė nė ditė kreatinė, e cila nuk ėshtė e mjaftueshme pėr nevojat e sportistėve, tė cilėt marrin preparate shtesė tė kreatinės me anė tė ushqimit.

Nuk preferohet qė kreatina tė merret mė gjatė se tre javė, pasi qė organizmi mund ta ndėrpresė prodhimin natyral tė saj.

Veē kėsaj, kreatina shtesė mund tė shkaktojė edhe probleme nė tretje, pėr kėtė arsye personat tė cilėt kanė trakt digjestiv tė ndjeshėm nuk duhet ta marrin atė. Po ashtu janė vėrejtur edhe gulēe tė muskujve si pjesė e efekteve anėsore tė kreatinės.

Ėshtė e domosdoshme qė kreatina tė pihet me lėng tė pasur me karbohidrate, sepse sheqernat rritin nivelin e insulinės nė organizėm, gjė qė ndihmon qė muskujt ta absorbojnė mė mirė dhe mė shpejtė kreatinėn.

Peep
09-03-2011, 22:43
Per te gjith te interesuarit mund te gjeni me shum informacione rreth kreatines ne wikipedia.

Kryeplaku
09-03-2011, 22:55
E drejte.

Eshte e demshme te perdoresh Extra power.

Para dhe pas stervitjes une do sugjeroja nje vakt te mire te shendetshem, dhe me vitamina+embelsire pas stervitjes e fruta para saj( Kivi + portokall+banane)

Nej vakt i mire ska nevoje per perdorimin e Cratine Monohydrate Powder.

Nje sportist BB-je arin Max power pas 2 vjetesh, Nese perdor Creatine, nuk te ndihmon ta arrish me pare Max power( nuk e shkurton kohen) thjesht do genjesh veten IoI


P.s Eshte insulina ajo qe duhet te shqetesohemi vertet pas stervitjes. jo fuqia.

Peep
09-03-2011, 22:59
Po ashtu janė vėrejtur edhe gulēe tė muskujve si pjesė e efekteve anėsore tė kreatinės.

Me duket se kete efekt e shkakton beta-alanine ngaqe disa persona jan alergjik neqoftese nuk gabohem.

Kryeplaku
09-03-2011, 23:01
Nje produkt i shendetshem qe rrit sasine e Creatines ne organizem eshte hira( Prodhim bulmeti, del nga kosi kur pritet per tu bere djathe apo gjize)

250 ml ne dite eshte mese e mjaftueshme, per nje sportist BB-je.

P,s Pak e veshtire te gjendet ne supermerkatet e shqiperise por mund ta porositni tek fshataret qe sjellin qumshin ne qytetin tuaj, :D

Kryeplaku
09-03-2011, 23:08
Po ashtu janė vėrejtur edhe gulēe tė muskujve si pjesė e efekteve anėsore tė kreatinės.

Me duket se kete efekt e shkakton beta-alanine ngaqe disa persona jan alergjik neqoftese nuk gabohem.

nuk gabohesh fare,

Por me teper se alergjik do thosha kete:

ata persona qe kane gjak te trashe,( mbi normalen)gjate stervitjes rritet presioni dhe per arsye mos qarkullimi te rregullt krijojen bllokime qe cojne ne deformim, Creatina mbi normalen eshte derrmuese ne nje muskul te kontraktuar pasi oksigjeni i cliruar con ne tejfryrje dhe si pasoje bllokohet qarkullimi, nje gjak i holle mund ta perballoje kete por per nje person me gjak te trashe do ishte shkaterruese. Madje con deri ne keputje te tendinave per shkak te mosfunksionimit te muskulit normalisht.

Peep
09-03-2011, 23:15
E permenda kete faktin e beta-alanines ngaqe u ka ndodhur edhe disa personave qe i kam njohur dhe ne fillim jan tembur ngaqe duke menduar se po i ndodh ndonje gje ne trrup nga frika edhe jan vizitu te doktori lol. Por me sa di une nuk eshte ndonje gje serioze edhe sbesoj te shkaktoj ndonje efekt anesor thjesht me nderprerjen e kreatines mund te zhduket. Kryeplaku po te kem bere ndonje gabim ne komentet e mia me korigjo pse jo dhe te shtosh ndonje gje qe e kemi harruar pa thene.

Kryeplaku
09-03-2011, 23:27
Ska sgje serioze pasi seshte se keta persona shtojne masen muskulare si nje natyral BB. ata thjesht kane enjtje muskulare dhe 0 force IoI

Po te bejne 3 muaj pushim shkojne ne fis. kthehen po ne pikenisje sic kane qene me pare. edhe mund tia rinisin por pa perdorur pislliqe.

P.s Une kam pare dike qe merrte Kokra X. Bente vec gjoks biceps edhe aneks.Pas 3 muajve rezultati ishte... Gjoksin e kish njesoj me dike qe kish 2 vjet stervitje natyrale. po keshtu edhe bicepsin dhe aneksin.

e imagjinon dot dike me keto masa ne keto 3 muskuj dhe me sup fillestar. kofshet si cingla. dhe parkun per te qare halle. pa folur per qafen qe e kish si steke :P * Deformim total) Por pasi u shkeput disa muaj, dhe kur u kthye ne palester, ishte sikur si kish perdorur asnjehere, i vetmi efekt ishte nje varje e mishit, zbutje* mund ta quash llurbe) Tani qe ben stervitje natyrale mallkon dite e nate qe i perdori ato. vec Kokrave X merrte edhe Creatine Powder. Power lift. dhe L-... ( ska me mire se stervitja natyrale pasi vertet qe eshte shendet)

Peep
09-03-2011, 23:33
Po ke te drejte por nuk do ta quaja jo natyrale neqoftese do merrje ndonje Protein apo ndonje gje tjeter qe nuk esht aspak i demshem edhe neqoftese ham ushqim pa nderperje edhe ather mund te kemi ndonje efekt anesor dhimbje barku... per mendimin tim jo natyrale do ti quaja ato persona qe marrin steroid dhe qe e marrin veten ne qafe me doren e tyre steroid esht tamam si puna e droges edhe efektet anesore jan shum te renda po ta hapim kte si teme besoj se duhet nja 30 min per ta lexuar te gjithin.

Kryeplaku
09-03-2011, 23:38
shume persona mendojne se po te hash shume veze . pasi kane nje sasi te madhe proteinike dhe rit sasine e prodhimit te kreatines ne organizem, do vene muskuj me hspejt(Mase). Por... Veza permban Albumine. Armiku nr1 i zemres.

(Keshille)Nej BB mund te perdore deri ne 4 veze ne dite . duke eliminuar 2 te verdha, pra 4 te bardha veze +2 te verdha, ky ushqim und te merret vetem ne mengjes dhe jo gjate dites qe organizmi te mund ta perpunoje,
4-te bardha veze+2 te verdha. +2 banane( 250g) +500ml qumesh. +1portokall(ul sasine e alnbumines te perftuar nga vezet)+50g mjalte, te gjitha ne mikser.
do keni nje mengjes super ushques pasi do merrni 80g proteina.

Kryeplaku
09-03-2011, 23:42
Po ke te drejte por nuk do ta quaja jo natyrale neqoftese do merrje ndonje Protein apo ndonje gje tjeter qe nuk esht aspak i demshem edhe neqoftese ham ushqim pa nderperje edhe ather mund te kemi ndonje efekt anesor dhimbje barku... per mendimin tim jo natyrale do ti quaja ato persona qe marrin steroid dhe qe e marrin veten ne qafe me doren e tyre steroid esht tamam si puna e droges edhe efektet anesore jan shum te renda po ta hapim kte si teme besoj se duhet nja 30 min per ta lexuar te gjithin.

Nese merr proteina eshte tjeter gje. por keto te duhen vetem kur te mungon oreksi,
une personalisht kam 5 vakte ne dite dhe shpesh here i bej edhe 6 .
Ndaj si perdor fare. por nese te mungon oreksi ne farmaci gjendet nje shurup shume efikas, qe con ne hapjen e tij. sme kujtohet emri atm.
Ku shurup eshte si tip mjalti qe te rrit insulinen dhe permban shume vitamina. kryesisht C

Peep
09-03-2011, 23:45
Ne fakt jam pak keq me oreksin ne mengjes... pastaj pas drekes nuk e kam problem po pata ndonje gje perball nuk e lej IoI. Po tu kujtua emri ma dergo me mesazh ose shkruaje ketu :)

Kryeplaku
09-03-2011, 23:55
Ne fakt jam pak keq me oreksin ne mengjes... pastaj pas drekes nuk e kam problem po pata ndonje gje perball nuk e lej IoI. Po tu kujtua emri ma dergo me mesazh ose shkruaje ketu :)

Ta coj neser pa merak. ta gjeja qe tani por ... nje mikjaime eshte farmaciste , une interesohem shpesh per keto pa afekte anesore, edhe me ka thene qe eshte i shendetshem, Problemi i vetem eshte se kete mikeshen time farmaciste mund ta takoj neser, e kam te pamundur tani + eshet pak vone , se sme kushtonte gje ti beja nje tel :D

Neser ta coj me PM madje e postoj edhe ketu. se mund ti duhet edhe dikujt tjeter,

Le te ndihmojme me sa kemi mundesi.

Peep
10-03-2011, 00:11
Ta coj neser pa merak. ta gjeja qe tani por ... nje mikjaime eshte farmaciste , une interesohem shpesh per keto pa afekte anesore, edhe me ka thene qe eshte i shendetshem, Problemi i vetem eshte se kete mikeshen time farmaciste mund ta takoj neser, e kam te pamundur tani + eshet pak vone , se sme kushtonte gje ti beja nje tel :D

Neser ta coj me PM madje e postoj edhe ketu. se mund ti duhet edhe dikujt tjeter,

Le te ndihmojme me sa kemi mundesi.Ok rrofsh. Besoj qe shum persona jan te interesuar per keto gjera sepse asnje nuk ka filluar ndonje sport edhe ta dije 100% ate qe nga fillimi se si shkojn punet. Edhe un vet i kam keqkuptuar disa gjera por me kalimin e kohes po ndryshoj mendim :P Dhe dicka mund te na postosh ndonje foto ku ke dale ti sepse me sa lexova ke rreth 6 vite qe mirresh me BB neqoftese mundesh dhe te dhenat pesha, gjatsia, etj..

Kryeplaku
10-03-2011, 01:57
http://i75.servimg.com/u/f75/14/95/19/01/yep14.jpg

gj- 176
90 Kg

Kryeplaku
11-03-2011, 21:00
Peep


Shurupi per hapje oreksi ne fakt spaska nje emer te percaktuar pasi prodhohet ne farmaci edhe e quajne thjesht Ilac popullor.

Ka permbajtje : ekstrakte shege. Portokalli, molle, Mjalte,+ vitamin C, B1, B2,

E gjen kollaj fare nese je ne TR tek nje nga farmacite diku rrotull farmacise 10. Sdi me ta shpjegu tamam tamam te cila farmaci. por eshte afer kryqezimit.

Peep
11-03-2011, 21:10
Kryeplaku, Nuk jam nga shqiperia gjithsesi faleminderit se nuk eshte ndonje gje me rendesi. Sa per te dhenat qe kishe postuar dhe fotografin neqoftese je ai ne foto mendoj se duhet te konkurosh ne Mr.Olympia :P

Kryeplaku
17-03-2011, 23:00
Kreatina ėshtė njė aminoacid qė shpesh sportistėt marrin nė formė tabletash pėr tė shtuar muskujt e tyre. Gjatė njė studimi nė Britani, shkencėtarėt vendosėn pėr t'u dhėnė kreatinė edhe disa pacientėve me probleme nė zemėr pėr tė parė nėse gjendja e tyre do tė pėrmirėsohej mė shpejtė.Kreatina gjendet natyrshėm nė ushqime, sidomos nė mish. Pacientėt me probleme kardiake ndonjėherė kanė muskuj tė dobėt, dhe shkencėtarėt menduan se kreatina mund tė pėrmirėsojė shėndetit. Studimi zgjati tre muaj dhe u pėrqėndrua nė 80 pacientė tė cilėt kryhen edhe ushtrime fizike gjatė programit. Pavarėsisht nga besimi se kreatina do tė ndihmonte shtimin e fuqisė dhe qėndrueshmėrisė, mes pjesmarrėsve nuk u vu re ndonjė ndryshim i rėndėsishėm midis pacientėve tė cilėt morėn kreatinė shtesė me ushtrimet e tyre, dhe atyre qė kryen ushtrime fizike pa marrė kreatinė.

Shkencėtarėt e shpjegojnė kėtė rezultat duke thėnė se pėrfitimet muskulare nga ushtrimeve fizike tek pacientėt nė studim mund tė kenė qėnė shumė mė tė madha sesa pėrfitimet e tyre muskulare nga kreatina shtesė, prandaj edhe ata nuk vunė re ndonjė ndryshim tė thellė tek pacientėt qė iu dha kreatinė shtesė.(voanews.com)

Kryeplaku
17-03-2011, 23:00
Kreatina ėshtė njė aminoacid qė shpesh sportistėt marrin nė formė tabletash pėr tė shtuar muskujt e tyre. Gjatė njė studimi nė Britani, shkencėtarėt vendosėn pėr t'u dhėnė kreatinė edhe disa pacientėve me probleme nė zemėr pėr tė parė nėse gjendja e tyre do tė pėrmirėsohej mė shpejtė.Kreatina gjendet natyrshėm nė ushqime, sidomos nė mish. Pacientėt me probleme kardiake ndonjėherė kanė muskuj tė dobėt, dhe shkencėtarėt menduan se kreatina mund tė pėrmirėsojė shėndetit. Studimi zgjati tre muaj dhe u pėrqėndrua nė 80 pacientė tė cilėt kryhen edhe ushtrime fizike gjatė programit. Pavarėsisht nga besimi se kreatina do tė ndihmonte shtimin e fuqisė dhe qėndrueshmėrisė, mes pjesmarrėsve nuk u vu re ndonjė ndryshim i rėndėsishėm midis pacientėve tė cilėt morėn kreatinė shtesė me ushtrimet e tyre, dhe atyre qė kryen ushtrime fizike pa marrė kreatinė.

Shkencėtarėt e shpjegojnė kėtė rezultat duke thėnė se pėrfitimet muskulare nga ushtrimeve fizike tek pacientėt nė studim mund tė kenė qėnė shumė mė tė madha sesa pėrfitimet e tyre muskulare nga kreatina shtesė, prandaj edhe ata nuk vunė re ndonjė ndryshim tė thellė tek pacientėt qė iu dha kreatinė shtesė.(voanews.com)

Gon!
03-03-2014, 10:42
Kreatina mund te te leje steril, te dobeson zemren, mund te pesosh edhe infrakt nqs nuk e hargjon gjithe ate energji qe te jep ajo menjehere pas pirjes. Ka shume e shume efekte anesore negative..

Nuk do t'i preferoja askujt qe t'a perdorte.

Shkencetarisht keto prodhohen me teper per gjysem invalidet, te cileve mjeku iu shkruan terapi, njelloj sikur barnat, por sot nuk po pyet kush, te gjithe po i perdorin !

Zana
03-03-2014, 12:35
C'fare flet Gon!, I ke qe shiten ne dyqan te licensuara . Kreatina nuk ka efekte anesore serioze, thjeshte duhet mos te teprosh dozen qe te sygjerohet. Mos e ngaterron me Steroids.

Ps..Kreatina nuk sherben ne menyre direkte per rritjen e muskujve apo mases, S'ka lidhje direkte.

SystemA
03-03-2014, 16:23
C'fare flet Gon!, I ke qe shiten ne dyqan te licensuara . Kreatina nuk ka efekte anesore serioze, thjeshte duhet mos te teprosh dozen qe te sygjerohet. Mos e ngaterron me Steroids.

Ps..Kreatina nuk sherben ne menyre direkte per rritjen e muskujve apo mases, S'ka lidhje direkte.

Edhe Viagra nuk len pasoja,por shkon per LESH.

Lumi
03-03-2014, 17:42
Kreatina ka efekte anesore vetem nese nuk pin uje mjaftushem , pra ne raste se perdor kreatin duhesh patjeter te pish uje. Me shume se qe pin ne nje dite te zakonshme.

kanina
03-03-2014, 18:29
A nuk eshte me e hajrit te mos maresh fare nga kjo karatina!!

Sbesoj se eshte e dosmosdoshme dhe per me teper keshtu i qendrojme zhvillimit normal metabolik te trupit tone pa rrezikuar asgje.

Kam degjurar qe kjo keratina dhe keto proteinat qe te fryjne si tollombace te bejne me te prirur ndaj .....qoftelargut..impotenc!

Zana
03-03-2014, 18:33
Efekte anesore ka c'do ilac... qofte edhe paracetamol, nese nuk e merr sic rekomandohet. Por Kreatina nuk ka efekte anesore serioze, ashtu sikurse edhe Viagra.

Ps...Steroids po .

edhe Jack3D eshte shume I rrezikshem, ne shume vende eshte bere ban..por e gjen akoma neper internet. Une e kam more 2 here ,te pershpejton rrahjet e zemres ...te ben te fluturosh vertet, te jep rezistence te papare. Kur vdiq njera k'tu qe e kishte more, atehere e hudha perfundimisht ne kosh...

Mbaj mend kur e mora per here te pare me 1 shoqe, ishim kurioze ta provojme por kishim edhe frike :S

SystemA
03-03-2014, 18:44
Efekte anesore ka c'do ilac... qofte edhe paracetamol, nese nuk e merr sic rekomandohet. Por Kreatina nuk ka efekte anesore serioze, ashtu sikurse edhe Viagra.

Ps...Steroids po .

edhe Jack3D eshte shume I rrezikshem, ne shume vende eshte bere ban..por e gjen akoma neper internet. Une e kam more 2 here ,te pershpejton rrahjet e zemres ...te ben te fluturosh vertet, te jep rezistence te papare. Kur vdiq njera k'tu qe e kishte more, atehere e hudha perfundimisht ne kosh...

Mbaj mend kur e mora per here te pare me 1 shoqe, ishim kurioze ta provojme por kishim edhe frike :S

Cdo ilac ka efekt.Kam punuar UNE me kreatine.
Kur beja dush mbas 8 oreve villja.
Nje muaj mjaftoi!

Lumi
03-03-2014, 19:28
Nuk ka efekte te keqija anesore, ata qe thojn qe ka , dije qe nuk kan perdor kurr

Une kam perdor No Explode , Jack3D, pra te gjitha keto jane Pre-Workout qe perdoren para ushtrimeve , 20 minuta para ushtrimeve dhe kane efekt te madhe.

Kreatina njihet edhe ne psikologji qe eshte shume e mire, pra shume pacienta qe kan perdor kreatin kane treguar sukses me te mire se sa ata pacienta qe nuk kane perdor creatin.

Zana
03-03-2014, 19:35
Jack3D...te paralajmeron ... eshte I rrezikshem. por ishte/eshte ne shitje tek -tuk .

Mos e merr me, nese e perdor akoma.. Ka shume rrezik, eshte ndaluar pothuaj gjithandej .
It gives u amazing stamina, but hell is very bad 4u.

SystemA
03-03-2014, 19:40
Dakord...perdorni Creatine qe te impresiononi dashnoret!
Dhe natyrisht qe se kam perdorur KURRE.
Shkoni punoni tete ore me maska?