PDA

View Full Version : A duhet ti kishte falur borxhet e Energjise Berisha?


Alkoma
24-03-2011, 13:11
Ne keto dite eshte folur per faljen e borxheve per energjine. Ne parlament me sa di une eshte miratuar.

Falja e borxheve eshte shume mire per ata persona qe nuk kane pasur mundesi te paguajne.
Por ne kete rast kane perfituar edhe te tjere te cilet e kane nje gjendje ekonomike me te mire.

Pra si mendoni a veproi drejte Qeveria Berisha per ti falur keto borxhe?

peshkaqeni33
24-03-2011, 18:51
Sigurisht qe ka vepruar shume gabim!Shteti eshte si Natyra. Funksionon ne baze te ligjeve dhe te regullave. Kushtetuta e natyres eshte plote ligje. Ne kemi arritur te zbulojme disa prej tyre. Shkencetaret nuk krijojne ligjet e Natyres, por vetem i zbulojne dhe duke i shfrytezuar ato krijojne te mira materjale ne dobi te njerzimit. Dicka e till eshte edhe shteti. Ka nje kushtetut ligjesh qe Sali shkencetari duhet ti respektoj dhe ti shfrytezoj pa i ndryshuar ne dobi te qytetarit.


Mirpo Sali Bajraktari, mendon qe e ka shtetin bahcen e babait te tij, ku mund te mbiell cfare i do qefi dhe askush nuk mund tķ thoj gje. Ky njeri nuk di si funksionon shteti. Shteti nuk eshte bordello. Shteti funksionon ne baze ligjesh e regullash. . Dhe kur keto ligje e rregulla i shkel vete qeveria, ateher cmund te presim prej te tjereve.
Nese donte ti ndihmonte Berisha ata te shkrete te autorizonte dike dhe te tehiqte parate nga llogaria e tij bankare dhe tua paguante borxhin qe i kishin firmes Ceke. Lind pyetja... Me parat e kujt jane paguar ato borxhe. Se ato borxhe jane paguar, se ne kapitalizem nuk te fal gramin firma Ceke!

Dhe pyetja kryesore ketu eshte...
Ke ndihmon Berisha ne kete mes, qytetaret apo firmen Ceke?!

peshkaqeni33
24-03-2011, 19:05
Thjesht dhe qarte.

Berisha ka marre leket e taksa paguesve shqipetar dhe ia ka dhene Cekeve.

C'pune ka shteti yne qe perzihet ne biznesin e nje firme te huaj ne dem te taksapaguesve shqiptare. Nese kjo firme ka veshtiresi te vjeli te ardhurat e punes se saj, le te falimentoj dhe te shkoje andej nga ka ardhur. Ne i dhame kesaj firme te vetme ne nje treg te tere. Ajo e ka monopolizuar shperndarjen e enesrgjise, i ka ngritur cmimet ne stratosfere(me te lartat ne rajon) dhe se fundi qeveria e anderron me shuma te tilla se gjoja ajo nuk qenka e zonje te mbledhe vleren monetare nga klienti i saj (qe ne rastin tone eshte qytetari shqiptar) .

Robbery
24-03-2011, 19:17
Hahahah...ohohooooooooh..po qesh te mos qaj..
Berisha nuk duhet te fali borxhet, por duhet ta vendosi ne kondite qytetarin qe te mund ta paguaj energjine..Cfare po flas edhe une, harrova qe behet fjale per Berishen..

Mandi
24-03-2011, 20:31
Sa herė nė prag fushatash dihet qė Saliu do bej pak bamirsi qė tė shpresoj se do dali nga situata ..mjerė ky popull thuaj se me cfarė politikanesh dhe cfarė shteti ka tė bejė.

admiral
24-03-2011, 21:15
Shprehja e njohur ''bashke me barin e thate digjet dhe i njomi''ne kontekst tjeter nga falja perfitojne jo vetem hallexhinjte por dhe batakcinjte.

HELEN OF TROY
24-03-2011, 22:23
Sa i neveritshem qe behet kur ka nevoje per te blere pushtetin ky shpellar i veriut !!!
nqs i falet fatura njerit qe nuk paguan per dicka qe konsumon kjo eshte padrejtesi per te gjithe ata te tjeret qe paguajne

ABORDAZH
25-03-2011, 00:13
Eshte per te qeshur kur lexon komente qe shteti funksionon ne baz te ligjeve dhe rregulla.Dhe kur dikush u mundua te zbantonte ligjin l me 21 janar , u quajt diktator.Kurse sot me faljen e borxhit,nuk zbaton rregullat e shtetit.
Dua te di nga zoterinjte me larte ku ishin disa vjet me pare, kur Fatos Nano ,beri te njeten gje ?

SERAFIM DILO
25-03-2011, 00:24
Mir ka bo!...Se ja di menjen ati populli....Per pes lek jo qe votojn Berishen po votojn prap edhe Enverin.

ABORDAZH
25-03-2011, 00:31
problemi eshte se po behet nje precedent i rrezikshem.dhe nuk do mund te gjykojme as ate tjetrin qe mund ta bej neser nje gje te tille.
gjithsesi ne e ngrejme zerin vetem kur na cenohet partia .

Robbery
25-03-2011, 01:48
Eshte per te qeshur kur lexon komente qe shteti funksionon ne baz te ligjeve dhe rregulla.Dhe kur dikush u mundua te zbantonte ligjin l me 21 janar , u quajt diktator.Kurse sot me faljen e borxhit,nuk zbaton rregullat e shtetit.
Dua te di nga zoterinjte me larte ku ishin disa vjet me pare, kur Fatos Nano ,beri te njeten gje ?

Atje ku ishe dhe ti...

SERAFIM DILO
25-03-2011, 02:04
problemi eshte se po behet nje precedent i rrezikshem.dhe nuk do mund te gjykojme as ate tjetrin qe mund ta bej neser nje gje te tille.
gjithsesi ne e ngrejme zerin vetem kur na cenohet partia .

Beni ca diskutime...sikur beni shaka...se seriozisht eshte e pamundur ta kuptosh....
Behet precedent..!!!!!........Aty kan vjedhur e kan koruptuar....sa ska ku te shkoj....
Ata jetojn per te vjedh e korruptuat...Ti ke hallin e precedentit..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ABORDAZH
25-03-2011, 14:15
Beni ca diskutime...sikur beni shaka...se seriozisht eshte e pamundur ta kuptosh....
Behet precedent..!!!!!........Aty kan vjedhur e kan koruptuar....sa ska ku te shkoj....
Ata jetojn per te vjedh e korruptuat...Ti ke hallin e precedentit..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

edhe kjo eshte vjedhee ne kurriz te atyreve qe i pagujn rregullisht .hajde fillojm te mos pagujme te gjithe , se kur te ket zgjedhje mbas dy vjetesh prap ,do na i falin prap .

peshkaqeni33
25-03-2011, 14:59
Eshte per te qeshur kur lexon komente qe shteti funksionon ne baz te ligjeve dhe rregulla.Dhe kur dikush u mundua te zbantonte ligjin l me 21 janar , u quajt diktator.Kurse sot me faljen e borxhit,nuk zbaton rregullat e shtetit.
Dua te di nga zoterinjte me larte ku ishin disa vjet me pare, kur Fatos Nano ,beri te njeten gje ?

Ti nuk e paske kapur thelbin. Vjedhja eshte vjedhje nga kushdo qofte!

Ketu eshte percjell nga jasht si nje akt umanitar, vjedhja qe Saliu i ka bere taksapagusve shqiptare. Domethene leket e mia(te komunitetit a bashkesise si i thua ti) qe ishin destinuar per tu bere nje shkolle, nje rruge, apo nje spital... Saliu ia ka dhene firmes Ceke, sepse ashtu i ka thene mendja(ketu pseja duhet kerkuar).Me fjale te varfera... Une taksa paguesi i rregullt i kam paguar dy here dritat.

Ku i gjeti leket Saliu qe nuk po paguan ne rregull pensionet, te na beje keto akte umanitare.