PDA

View Full Version : Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar


The Helper
10-05-2011, 12:58
http://www.howarddavidjohnson.com/Alexander_the_Great.jpg

Aleksandri i Madh (nė greqisht: Μέγας Αλέξανδρος) gjithashtu i njohur si Aleksandri i III i Maqedonisė, ishte mbret i Maqedonasve dhe Grek i lashtė. Epoka e Aleksandrit pėrbėn gur themeli pėr mbretėrit qė vijuan dhe shėnon fundin e lashtėsisė klasike. Aleksandri i Madh ishte njė ndėr komandantėt mė tė suksesshėm tė tė gjitha kohėrave, ku nė moshėn 32 vjeēare kishte pushtuar pjesėn mė tė madhe tė botės sė atėherėshme (nė shek IV p.e.r). Aleksandri lindi nė Pela tė Maqedonisė nė vitin 356 p.e.r. Prindėrit e tij ishin mbreti i Maqedonisė Filipi II dhe nėna e tij princesha e Epirit, Olimpia. Pas vdekjes sė Filipit II, i biri u ngjit nė fron pėr tė vazhduar taditėn mbretėrore. Historia ka treguar se Filipi II, ishte njė komandant, diplomat dhe politikan shumė i zoti. Nė pėrgjithėsi ishte njeri korrekt por jo rrallė herė shfaqte shenja dhune dhe pasione tė egra. Aleksandri pėrfundoi bashkimin e tė gjithė qytet-shteteve greke tė kohės dhe pushtoi pjesėn mė tė madhe tė botės sė atėherėshme (Azisė sė Vogėl, Persisė, Egjiptit) duke arritur deri nė Indi.


Kjo eshte historia zyrtare e Aleksandrit te Madh. Por ndiqni videon ne vazhdim dhe le te mesojme dicka me shume per te.


http://www.youtube.com/watch?v=dFiNIXdB3hY&feature=player_embedded

Ketu (http://forstudents-books.blogspot.com/2011/04/aleksandri-i-madh-ishte-shqiptar.html)mund te shkarkoni librin per te cilin behet fjale ne video.

HELEN OF TROY
10-05-2011, 19:49
Boll se late nam botohen libra pa fakte ....
e ema eshte vetem shqiptare....
kemi historine tone skemi nevoje per te vjedhur historine e te tjereve.....

The Helper
10-05-2011, 22:08
Je e sigurt qe e ke lexuar kete liber???

SERAFIM DILO
10-05-2011, 23:29
Aleksandri i perket Maqedonis se atehershme qe nuk ishte as greke e as epiriote si mamaja e tije.

busavata
10-05-2011, 23:38
une e kam lexue me nje gaztė se Aleksandri ishte Norvegjez ...edhe homo.. peder-mashkull ...

SERAFIM DILO
10-05-2011, 23:41
une e kam lexue me nje gaztė se Aleksandri ishte Norvegjez ...

Ka qen gazet norvegjeze..!

The Helper
11-05-2011, 12:29
une e kam lexue me nje gaztė se Aleksandri ishte Norvegjez ...edhe homo.. peder-mashkull ...


Po normal se pederastat norvegjez dun te justifikojn veten e tyre edhe i nxjerrin edhe te tjeret ashtu.

HELEN OF TROY
11-05-2011, 20:30
Je e sigurt qe e ke lexuar kete liber???

Nuk thashe qe e kam lexuar por cdo botim duhet te kete fakte
meqe e ke lexuar na sill faktet jo llafe se llafet sjane fakte ...qe ai eshte shqiptar....

The Helper
11-05-2011, 21:35
Po kush tha qe ky liber ska fakte???
Nuk e solla librin ketu per tju treguar se sa i zgjuar jam un, por pikerisht per ti dhene mundesin atyre shqiptareve qe vizitojne kete forum qe te pasurohen me me shume fakte.

Keshtu qe e nderuar helen nuk eshte se me intereson shume nese ti i beson ketij libri apo jo, nese ke deshir mund ta lexosh dhe un besoj se do gjesh fakte ne te. Gjithsesi nqs perton mund te shohesh videon per nje introduct te shkurter te librit.
Gjithe te mirat!!!

busavata
11-05-2011, 23:42
Po normal se pederastat norvegjez dun te justifikojn veten e tyre edhe i nxjerrin edhe te tjeret ashtu.

edhe Oliver Stone , ne filmin e tij "Alexander" e ka paraqit si homo

SERAFIM DILO
12-05-2011, 00:16
edhe Oliver Stone , ne filmin e tij "Alexander" e ka paraqit si homo

hahaaaaaaaaaa,"edhe Oliver Stone eshte Norvegjez".

Homo nuk ka qen homo,edhe se si Akili.(qe ishte heroi dhe paraardhesi i tije) kishte nje shok te tije personal (patrokoli-efeistone)
Edhe se pederastia ishte kostum i kohes,ishte e pranuar dhe jo e denuar.
Megjithate Busave Aleksandri mbetet njeriu me i madh ne historin e njerezimit,te pakten si Mbret,ose me mire;eshte i vetmi njeri qe ju afrua perendise-ve,si i gjalle e si i vdekur.

busavata
12-05-2011, 00:21
hahaaaaaaaaaa,"edhe Oliver Stone eshte Norvegjez".

Homo nuk ka qen homo,edhe se si Akili.(qe ishte heroi dhe paraardhesi i tije) kishte nje shok te tije personal (patrokoli-efeistone)
Edhe se pederastia ishte kostum i kohes,ishte e pranuar dhe jo e denuar.
Megjithate Busave Aleksandri mbetet njeriu me i madh ne historin e njerezimit,te pakten si Mbret,ose me mire;eshte i vetmi njeri qe ju afrua perendise-ve,si i gjalle e si i vdekur.

ashtu asht Serafim , se ishte Mbret , e ne ate kohė ishte e moralshme , peder edhe me mbyt baban e vet ....per mu bo Mbret ...

The Helper
12-05-2011, 00:34
I bot tgjith pederasta mer burr, mos leni nom mer tkeqen se kta jan histori qe nxirren nga kto "moderrnet" e sotem per me e bo gjo normale pederacllikun

SERAFIM DILO
12-05-2011, 00:34
ashtu asht Serafim , se ishte Mbret , e ne ate kohė ishte e moralshme , peder edhe me mbyt baban e vet ....per mu bo Mbret ...

Thon qe se ka vra vet Busave,"e ka vra néna e tije "shqiptarja" mbretin..."E kan zakon shqiptaret me vra burrin"..hahaaaa...
Megjithate Busave eshte nje personazh historik pozitiv,ose te pakten u mundua per nje bote me te mire..kishte nje ideal...Natyrisht edhe per interesin e tije personal;qe ishte te imitonte e tja kalonte Akilit per te qendruar ne histori...(Respektoi edhe te pushtuarit i trajtoi si te barabarte.)

shoku_tanku
12-05-2011, 13:03
Po pederastia ne greqi edhe ne maqedoni ishte nder aso kohe dhe mesa di une vazhdon te jete edhe sot..edhe leonidha me 300 trimereshat spartane po benin nje orgji ne gryken e termoBileve dhe kserksi,cuni i darit pesoi nje shock psikologjik kur pa ate skene te llahtarshme...kjo eshte e verteta e fitores se spartaneve..persianet nuk i preken me dore se kishin hall se felliqeshin.
Trojanet per shembull,ishin heteroseksuale dhe ata 50 mije greke qe ishin mbledhur nen muret e trojes iu luteshin dite e nate per 10 vjet me radhe qe keta mbrojtesit e keshtjelles ti shigjetonin ne prapanice por trojanet s'pranuan e s'pranuan te beheshin pjese e kesaj loje te felliqur...

ps.ne lidhje me te jemen e alexandrit ne baze te dokumentave historike,thuhet se ajo rridhte nga dera e berishajve...

USA NR1
12-05-2011, 19:03
Aleksandri i Madh (nė greqisht: Μέγας Αλέξανδρος) gjithashtu i njohur si Aleksandri i III i Maqedonisė, ishte mbret i Maqedonasve dhe Grek i lashtė. Epoka e Aleksandrit pėrbėn gur themeli pėr mbretėrit qė vijuan dhe shėnon fundin e lashtėsisė klasike. Aleksandri i Madh ishte njė ndėr komandantėt mė tė suksesshėm tė tė gjitha kohėrave, ku nė moshėn 32 vjeēare kishte pushtuar pjesėn mė tė madhe tė botės sė atėherėshme (nė shek IV p.e.r). Aleksandri lindi nė Pela tė Maqedonisė nė vitin 356 p.e.r. Prindėrit e tij ishin mbreti i Maqedonisė Filipi II dhe nėna e tij princesha e Epirit, Olimpia. Pas vdekjes sė Filipit II, i biri u ngjit nė fron pėr tė vazhduar taditėn mbretėrore. Historia ka treguar se Filipi II, ishte njė komandant, diplomat dhe politikan shumė i zoti. Nė pėrgjithėsi ishte njeri korrekt por jo rrallė herė shfaqte shenja dhune dhe pasione tė egra. Aleksandri pėrfundoi bashkimin e tė gjithė qytet-shteteve greke tė kohės dhe pushtoi pjesėn mė tė madhe tė botės sė atėherėshme (Azisė sė Vogėl, Persisė, Egjiptit) duke arritur deri nė Indi.


Kjo eshte historia zyrtare e Aleksandrit te Madh. Por ndiqni videon ne vazhdim dhe le te mesojme dicka me shume per te.

http://www.youtube.com/v/dFiNIXdB3hY
Ketu (http://forstudents-books.blogspot.com/2011/04/aleksandri-i-madh-ishte-shqiptar.html)mund te shkarkoni librin per te cilin behet fjale ne video.

shumica mendojne se Maqedonasit kane prejardhje Shqiptare, kurse ne disa raste qe kam ndegjuar jane te verteta mendoj ne Maeqedonine e sotme

flm per temen..

The Helper
13-05-2011, 15:45
shumica mendojne se Maqedonasit kane prejardhje Shqiptare, kurse ne disa raste qe kam ndegjuar jane te verteta mendoj ne Maeqedonine e sotme

flm per temen..

Kete teze mbeshtet dhe Sami Frasheri, duke futur ne kete familje edhe thrakasit dhe frigasit(trojanet)

lupo_manaro
13-05-2011, 18:28
po sigurisht qe eshte shqiptar se edhe mikelaangelo nga tropoja eshte...

SERAFIM DILO
14-05-2011, 00:06
Ishte nga ishte,por ne te vertet ishte ky:
"...Nuk kam mare asgje per vete,e asnje mund te thote qe kam fshehur thesare...Une ushqehem me te njejtin ushqim qe hani dhe ju...zgjohem perpara jush kur ju jeni duke fjetur te qete akoma...Kush nga ju mund te thote qe eshte munduar me shume per mua se une jam munduar per ate?.SHikoni,kush nga ju ka plage te zhvishet e ti tregoje,edhe une do tregoje te miat.Sepse nuk ka pjese te trupit tim,te pakten perpara,qe nuk ka shenja plagosje;nuk ka arme te shkurter o shtize e gjuajtur nga larg qe nuk me ka lene shenje.Po,jame plagosur nga shpata trup me trup.Jam pershuar nga shiqetat,jam goditur nga katapulta,jam gjuajtur nga gure e trungje,per ju,per madheshtin tuaj e per pasurin tuaj.Ju kam udhehequr fitimtar permes ēdo toke,ēdo lumi,male e fusha...e deri sa ju kam udhehequr asnjeri nga ju ka vdekur duke ja mbathur..."

Diskutim i bere perpara ushteris e gjeneralčve..te cilet nuk donin ta linin e te ktheheshin ne Maqedoni...
Pak mbreter o udheqeqes mund te bejne nje diskutim te tille;ti sfidosh me ane te shembullit.

busavata
14-05-2011, 00:16
e ka pas mesues Aristotelin , ( me duket )... ka than se asht djali i Zotit ...
ka than se ne qdo luftė hy se i kam 16 renda ushtri ...Trim ishte , ka pas shkue shum larg deri ne Indi ...

SERAFIM DILO
14-05-2011, 00:52
e ka pas mesues Aristotelin , ( me duket )... ka than se asht djali i Zotit ...
ka than se ne qdo luftė hy se i kam 16 renda ushtri ...Trim ishte , ka pas shkue shum larg deri ne Indi ...

Ashtu eshte Busave,trim po qe kishte nje ide politike per pushtimet e lufterat qe beri..E ne fakt eshte nga te paktet personazhe historik,qe me vdekjen e tije ne moshe te re,imagjinohet ose pyetet;si do te ishte bota sikur te kishte jetuar me gjate,si do te ishte gjithe ajo bote e pushtuar nen kontrollin e tije...Pra jo vetem luftoi,por krijoi edhe diēka,respektoi kulturen e popujve te tjere...Per persjane vdiq si persjan,per egjiptjanet vdiq si egjyptjan,per maqedonasit vdiq si maqedonas...e keshtu per gjithe popujt e tjere....(Edhe kultura o gjuha "greke"(ballkanase e nje pjese e Turqis) u perhap e u njoh nga Aleksandri,pa Aleksandrin mbase nuk do njihej "as ne ballkan",ose edhe mund te njihej por nuk do respektohej.)

Regina
14-05-2011, 22:50
Aleksandri ka patur origjine Ilire, kjo nuk ka qene aspak e fshehte, dihej me kohe.

gurax
16-05-2011, 14:36
Edhe kjo nje nga temat bombastike te llojit "Personazhi X ka qene shqiptar, sipas zbulimeve me te fundit ne fushen Z. Populli shqiptar eshte populli me me influence ne bote."
Tere sa jane diskutuar ketu une do i permbledh me dy shkrime ne fillim te Serafim Dilo dhe busatava. Maqedonia e vjeter ka qene nje popull tjeter i cili nuk ka lidhje as me helenet dhe as me iliret, por ka qene me vete dhe sot eshte asimiluar neper grupet e tjera te popullatave. Aleksandri ka qene pjese e pikerisht ketij populli.
Gjithashtu, eshte faktor historik qe pervecse nje strateg i jashtezakonshem, ka qene dhe nje pederast, pedofil dhe homoseksual i jashtezakonshem, i te njejtit brume si Kaligula i Romes.

Atdhetari
13-07-2011, 02:43
Edhe kjo nje nga temat bombastike te llojit "Personazhi X ka qene shqiptar, sipas zbulimeve me te fundit ne fushen Z. Populli shqiptar eshte populli me me influence ne bote."
Tere sa jane diskutuar ketu une do i permbledh me dy shkrime ne fillim te Serafim Dilo dhe busatava. Maqedonia e vjeter ka qene nje popull tjeter i cili nuk ka lidhje as me helenet dhe as me iliret, por ka qene me vete dhe sot eshte asimiluar neper grupet e tjera te popullatave. Aleksandri ka qene pjese e pikerisht ketij populli.
Gjithashtu, eshte faktor historik qe pervecse nje strateg i jashtezakonshem, ka qene dhe nje pederast, pedofil dhe homoseksual i jashtezakonshem, i te njejtit brume si Kaligula i Romes.
Nga je i sigurte qe ishte pederast apo nga filmi i Holivudit qe te bejne sa me modern :)

Duhet kerkuar neve cka ishin Maqedonet e lashte dhe me pas e kemi me lehte te gjejme origjinen e tij ( qe pa dyshim eshte Shqiptar )

Conrad
13-07-2011, 04:29
Pershendetje te gjitheve!
Eshte mire qe kur flasim per historine dhe personalitetet e te shkuares, te kemi parasysh edhe bindjet, moralin dhe politiken e kohes ku zhvillohen ngjarjet dhe jetuan personazhet. Alexandri as qe do ta kuptonte termin shqiptar. Iliria nuk kishte ndergjegje kombetare si shqiptaret e sotem, por ishte nje perzierje fisesh qe kurre nuk arriten te ndergjegjezoheshin dhe krijonin nje bashkim nder ilire. Aleancat ndermjet fiseve dhe mbreterive ishin te perkohshme dhe te brishta. Shpesh here Iliret gjendeshin ne fushebeteja si kundershtare ne aleance me mbreteri dhe fise te huaja. Edhe shqiptareve iu desh kohe te ndergjegjesoheshi per perkatesine e tyre etnike. Rilindasit punuan shume ne kete drejtim. Jo pa qellim quhet rilindja shqiptare.
Libri i lart permendur i autoreve shqiptare mund te kete fakte dhe te dhena per Alexandrin dhe Maqedonine por duhen studjuar me vemendje te shoqeruar edhe nga shkrimet e autoreve te huaj ne lidhje me kete ceshtje. U takon historianeve dhe shkenctareve te interpretojne dhe qartesojne faktet historike dhe prejardhjen e personaliteteve historike.

Sa per kureshtje: Pederastia dhe homoseksualiteti ne Maqedonine e lashte shiheshin si nje akt i ulet dhe i percmushem. Aleksandri si nje njeri me nje bote kuptim te gjere per kohen e tij dhe nxenesi i Aristotelit nuk do t'ia lejonte vetes kete percmim dhe turp. Te pakten egoizmi dhe idealet e tij nuk mund tia lejonin kete te fundit.
Ekziston nje fakt i pa kundershtueshem se ne traditen e popujve te ballkanit ne kohet e lashta, ne lidhje me shoqerine. Dashuria ndermjet shokeve ishte aq e madhe sa arrinte deri ne vellazeri. Por gjithmone mbetej nje dashuri platonike. Jane keqveshtrimet dhe keqinterpretimet e shkimtareve nga kultura dhe qyteterime ku homoseksualiteti ishte dicka e pranueshme dhe ne mode perfshi ketu edhe shkrimtaret athinas, perse, por kurre spartane. Iliret kishim lidhje te mira me spartanet dhe i vleresonin per moralin dhe aftesite burrerore qe ata zoteronin.

Me respekt Conrad.

Atdhetari
14-07-2011, 02:05
Eshte nje faqe qe ka te bej me Leken e Madh nga shume autor te huaj :
http://alexanderthegreat.wordpress.com/

Atdhetari
14-07-2011, 02:15
Pershendetje te gjitheve!
Eshte mire qe kur flasim per historine dhe personalitetet e te shkuares, te kemi parasysh edhe bindjet, moralin dhe politiken e kohes ku zhvillohen ngjarjet dhe jetuan personazhet. Alexandri as qe do ta kuptonte termin shqiptar. Iliria nuk kishte ndergjegje kombetare si shqiptaret e sotem, por ishte nje perzierje fisesh qe kurre nuk arriten te ndergjegjezoheshin dhe krijonin nje bashkim nder ilire. Aleancat ndermjet fiseve dhe mbreterive ishin te perkohshme dhe te brishta. Shpesh here Iliret gjendeshin ne fushebeteja si kundershtare ne aleance me mbreteri dhe fise te huaja. Edhe shqiptareve iu desh kohe te ndergjegjesoheshi per perkatesine e tyre etnike. Rilindasit punuan shume ne kete drejtim. Jo pa qellim quhet rilindja shqiptare.
Libri i lart permendur i autoreve shqiptare mund te kete fakte dhe te dhena per Alexandrin dhe Maqedonine por duhen studjuar me vemendje te shoqeruar edhe nga shkrimet e autoreve te huaj ne lidhje me kete ceshtje. U takon historianeve dhe shkenctareve te interpretojne dhe qartesojne faktet historike dhe prejardhjen e personaliteteve historike.

Sa per kureshtje: Pederastia dhe homoseksualiteti ne Maqedonine e lashte shiheshin si nje akt i ulet dhe i percmushem. Aleksandri si nje njeri me nje bote kuptim te gjere per kohen e tij dhe nxenesi i Aristotelit nuk do t'ia lejonte vetes kete percmim dhe turp. Te pakten egoizmi dhe idealet e tij nuk mund tia lejonin kete te fundit.
Ekziston nje fakt i pa kundershtueshem se ne traditen e popujve te ballkanit ne kohet e lashta, ne lidhje me shoqerine. Dashuria ndermjet shokeve ishte aq e madhe sa arrinte deri ne vellazeri. Por gjithmone mbetej nje dashuri platonike. Jane keqveshtrimet dhe keqinterpretimet e shkimtareve nga kultura dhe qyteterime ku homoseksualiteti ishte dicka e pranueshme dhe ne mode perfshi ketu edhe shkrimtaret athinas, perse, por kurre spartane. Iliret kishim lidhje te mira me spartanet dhe i vleresonin per moralin dhe aftesite burrerore qe ata zoteronin.
Me respekt Conrad.

Nese ky mbishkrim nuk eshte fallco (dhe ska pse te behet ) , cfare mendoni ju zoteri ne lidhje me kete ku "Maqedonet i ben=ILIR ?
FLM .

http://i46.tinypic.com/kd0a61.jpg

Texti i parė gjuhen e lashte greke:

Περδίκας Αργαίο[υ] καρανίων ιδίοις Μακέσταις (Μακεδόνες) καθύπερθεν Ιλλυραίας αγχίμολος επ' άκρα Βεδ[ύ]σσας Σαβάζω οφσιμέδοντι έρεχσεν. Μίδου επ' αν αίαν κάσχεθε οθνείους Γρεκέστας επί σκευωρήμασι λεληδορημένους αυθ' ανήρε σκυδμαίνων Βρύγας δε παλαίχθονας αλάσθαι τηλόθ' είε αμφ' αλλοθρόας. Εκτου το πάλλιστον άστυ Αιγάς προσγορεύσας εκάρπο. Κράντωρ δη Βρυγαίας γεραίτερος παλιντραπέλους άλαλκε πλην ζωγρημένων. Το δ' ούν μαρμάρεον μνάματος χάριν Δρέδας Γορδίου Γρεκιστί έχσεσεν ες γραμάτεα λυγρά


Ελληνικά

Ο Περδίκας γυιός του Αργαίου επικεφαλής των Μακεστών (Μακεδόνων) μόλις έφθασε στην Ακρόπολη της Εδεσσας προερχόμενος από την άνω Ιλλυρία έκανε θυσία στον ύψιστο (Θεό) Σαβάζ(ι)ον. Στην συνέχεια αφού κυρίευσε την χώραν του Μίδα, τους ξένους Γκρεκούς εξόντωσε αμέσως οργισμένος επειδή βαρύνοντο με ραδιουργίες, ενώ τους γηγενείς Φρύγες άφησε να περιπλανώνται μακρυά, επειδή αυτοί οι δύο λαοί ήσαν ξενόγλωσσοι Από τότε ως γηραιός βασιλέας της Φρυγίας εκμεταλλευόταν την πανάρχαιη αυτή πόλη (Εδεσσα) αφού πρώτα την μετονόμασε σε Αιγαί εμπόδιζοντας τους φυγάδες να επιστρέψουν εκτός από αυτούς που συλλαμβάνοντο αιχμάλωτοι Την μαρμάρινη αυτή επιγραφή χάραξε σε Γκρεκική γλώσσα ο Δρέδας γυιός του Γορδίου σαν χρονικό θλιβερής ανάμνησης.


English

Perdikas son of Argeos leading his Makestes when approached to Vedissa (Edessa) citadel, headed down from upper Illyria, offered sacrifice to uppermost (god) Savazos. Afterwards when conquered entire Midas country, being outraged with foreign Greeks who were charged for intrigues, extincted them immediatelly while released indigenous Briges to wander away, because both these people spoke different languages. Since then being elder sovereign of Brigea enjoyed the profits of very ancient city renaming it to Aigai while kept reppeling fugitives to return with excemption of captives. This marble chronicle was chiseled in Greek language by Dredas son of Gordios, in memory of a sorrowful remembrance.

DY-AL
25-07-2011, 19:30
Edhe kjo nje nga temat bombastike te llojit "Personazhi X ka qene shqiptar, sipas zbulimeve me te fundit ne fushen Z. Populli shqiptar eshte populli me me influence ne bote."
Tere sa jane diskutuar ketu une do i permbledh me dy shkrime ne fillim te Serafim Dilo dhe busatava. Maqedonia e vjeter ka qene nje popull tjeter i cili nuk ka lidhje as me helenet dhe as me iliret, por ka qene me vete dhe sot eshte asimiluar neper grupet e tjera te popullatave. Aleksandri ka qene pjese e pikerisht ketij populli.
Gjithashtu, eshte faktor historik qe pervecse nje strateg i jashtezakonshem, ka qene dhe nje pederast, pedofil dhe homoseksual i jashtezakonshem, i te njejtit brume si Kaligula i Romes.

Ne qofte se do ti referohemi,a c'far ?a kujt? se tashme nuk ka ngel asgje dhe pe ti referohemi a ndonje burimi antik, tashme ai pak uje qe ka ngel esht me kohe i helmuar.Kam arritur ne nje konkluzion se cdo gje qe ka lidhje sado pak me popullin qe historia e tij mbaroi kur filloi ajo boterore, esht zhdukur qellimisht dhe me te gjitha menyrat cnjerzore.Ajo qe do te na ndihmoje te gjejme jo vetem vetveten,por dhe madherimin uni-vers-AL,eshte gjuha jone,ajo gjuhe e pa kuptueshme e pa ditur po te mos jesh shqiptar.
Shikoni si eshte perkthyer emri i kalit te Aleksandrit te madh."BUCEFALO".Ne qoftese bota ne keto 2300 vjet ka qene banuar vetem me bastard e hajdute e injorant, atehere vetem shqiptaret hanin "BUKEVALO"Ku shikojm se shkronja "F"lexohej "V".
Po te shohim emrin e kalit te ODINIT zotit te popujve nordik do te shohim se quhesh SLEIPNIR.Kete kal me tet kembe nuk i hipte dot njeri pervec ODINOS.SLE-IP-NIR(i) sle t' hip njeri.
Dhe persa i perket asaj qe literatura moderne nxjerr spartanet apo Aleksandrin si homosexual kjo eshte normale,dhe pas nja dhjet vjetesh do ta quajn "terrorrist" apo "taleban"
Ne qofte se do te prekesh trimerine,godite ne virilitet (e dini kush e ka bere gjithmon)

fegi
26-07-2011, 17:29
Djali I Ilirisė qė solli ndryshime epokale
Deri trembėdhjetė vjeē ,kishte mėsues ilirė (epirotė ) nga Dodona dhe nuk dinte greqisht
Ėshtė e tepėrt ta themi,qė Leka-Aleksandri i madh i Maqedonisė,ėshtė njė nga figurat mė tė shquara tė lashtėsisė, i cili me bėmat dhe veprimtarinė e tij gjeniale, solli ndryshime epokale. Lavdinė dhe bėmat e tij i lakmonin Jul Ēezari, Pirrua i Epirit, Hanibali i Kartagjenės dhe mė Pas Napoleon Bonaparti .Njė figurė e tė tilla pėrmasave, ėshtė e pėrligjur qė tė jetė pjesė e krenarisė kombėtare e vendit dhe popullit tė cilit i pėrket. Nė ditėt tona, Nė Shkup tė Maqedonisė, po ngrihet njė shtatore madhėshtore e Aleksandėrit me vlerė disa milion euro. Si tė mos mjaftonte sherrnaja e pazgjidhur greko-maqedonase pėr emrin e Maqedonisė, ky veprim nga Greqia konsiderohet si sfidė e hapur dhe nuk vonuan tė bėhen protesta zyrtare.Njė grindje pėr njė problem qė nė aspektin kohor u takon njėzet e tre shekujve tė shkuar! Me kėtė rast, ėshtė me interes, qė lexuesi tė njihet mė mirė me disa tė dhėna pėr atė se ēfarė ishin Maqedonia ,maqedonasit dhe vetė Aleksandri i madh : grekė, maqedonas apo ilirė? Tė dhėna tė shumta e tė hollėsishme, pėr pėrgjigjen e kėsaj pyetjeje, lexuesi mund tė gjejė nė esenė historike “Aleksandri i Madh i Maqedonisė”,me nėntitullin “Miti dhe njeriu”.Nė kėtė ese, duke u mbėshtetur nė dokumentacionin dhe tė dhėnat e shumta historike, me njė kėndvėshtrim tė ri, bėhen pėrpjekje pėr njė analizė karakteriale tė personalitetit, psikologjisė dhe botės shpirtėrore, natyrės sė tij heroike, trimėrisė, diturisė, dashurisė, bujarisė, por edhe egėrsisė dhe mizorisė. Paraqitet gjenialiteti i tij si gjeneral, strateg dhe takticien nga mė tė mėdhenjtė qė njeh historia, qė doli gjithmonė fitimtar nė fushbetejė. Libri ėshtė botuar nga “Luma Grafik” nė Tetovė, nė vitin 2010. Midis tė tjerash, pėr pyetjen qė bėhet nė titullin e kėtij shkrimi, nė libėr vihet nė dukje se: Nė shekullin IV-III-tė p.e.r.,Maqedonia ishte njė shtet i vogėl, qė niste nė veri aty ku mbaronin tokat greke, nė tre anė kufizohej me Ilirėt, Epirotėt,Lynkestėt dhe Peonet dhe vetėm nė lindje me tesalėt grekė. E ndodhur nėn trysninė e fqinjėve tė vet, ajo luftonte pėr ekzistencėn e saj. Pėr grekėt, Maqedonia dhe populli i saj ishin njė vend dhe popull barbar, pra jo grek. Maqedonasit ishin mė tė afėrt me Ilirėt. Historiani grek i lashtėsisė Straboni, dėshmon se: ”Maqedonasit dhe Ilirėt, flisnin gjuhė tė ngjashme, kuptoheshin me njeri-tjetrin, kishin sjellje dhe zakone tė pėrbashkėta”. Kur mbreti maqedonas Aleksandri i I, (485-440 e.v.),kėrkoi tė merrte pjesė nė Lojėrat Olimpike, kėrkesa ju refuzua, pasi maqedonasit ishin njė popull barbar e jo grek. Mendohet se maqedonasit, ishin filiza tė dalė nga trungu me rrėnjė Iliro-Dorike. Mbretėrit maqedonas, pėr nevoja tė administratės dhe kancelarive, futėn nė oborrin mbretėror greqishten dhe stimuluan kulturėn greke, kurse populli fliste gjuhėn e vet e cila i pėrkiste njė tė folme ilire me disa elemente tė greqishtes dhe trakishtes. Mbreti Filip i II, ati i Aleksandėrit tė Madh, ishte bir i njė nėne ilire, nga Lynkestėt. Edhe vetė ai u martua me disa gra ilire, ndėr to Olimpia, nėna e Aleksandėrit tė Madh, princeshė epirote, bijė e mbretit Neoptolem. Mbreti Filipi i II-tė, nuk e ndjente veten grek. Ai bėri luftėra tė pandėrprera kundėr grekėve, deri sa arriti tė pushtonte thuajse tėrė Greqinė dhe i detyroi, qė ata ta pranonin si hegjemon. Por si e quanin vetė grekėt Filipin dhe maqedonasit? Sipas Plutarkut, Demosteni, orator dhe burrėshtetas grek, u drejtohet kėshtu athinjotėve:” Filipi, jo vetėm qė nuk ėshtė grek, dhe kurrfarė lidhje farefisnore nuk ka me grekėt, por ėshtė njė murtajė e ndyrė e Maqedonisė!”I tillė ishte Filipi pėr grekėt , deri aty nga viti 1840, sa u promovua”Megali Idea”, pas kėsaj, qėndrimi pėr tė ndryshoi , ai u vlerėsua dhe u quajt nismėtari i bashkimit tė qytet-shteteve greke nė njė shtet tė vetėm! Le tė vijmė te Aleksandri. Mbretėresha Olimpia,u kujdes qė i biri,tė ndjehej shpirtėrisht ilir. Deri trembėdhjetė vjeē ,kishte mėsues ilirė (epirotė ) nga Dodona dhe nuk dinte greqisht, por maqedonisht. Greqishten ia mėsoi mė pas, mėsuesi i tij filozofi Aristotel. Ilirishten, e pėrvetėsoi mė mirė kur pas zėnkave me tė atin, bashkė me Olimpian shkuan nė Epir dhe Iliri ku qėndroi afro njė vit. Plutarku, shkruan se nė ēaste zemėrimi apo nervozizmi, ai u fliste shokėve tė afėrt maqedonisht. Edhe komandat ushtarake, kalorėsisė qė komandonte, ia jepte nė gjuhėn amtare, pra maqedonisht. Nė njė gjyq ushtarak, Aleksandri i kėrkoi gjeneralit Flota qė trupit gjykues ti fliste maqedonisht, pasi anėtarėt maqedonas nuk e kuptonin greqishten. Pa pėrmendur faktet e shumta, maqedonasit e lashtė nuk ishin popullsi greke. Tė qe ndryshe, Aleksandri nuk do tė quhej i “Maqedonisė”, por i “Greqisė”. Ndėrsa admironte kulturėn, filozofinė dhe artin grek, Aleksandri nuk u besonte grekėve. Nė fushatėn e tij pėr pushtimin e lindjes, nė ushtri nuk kishte mė shumė se tremijė trupa greke, ndėrsa nga ilirėt arrinin nė shtatė mijė. Kėto trupa komandoheshin nga gjeneralė ilirė. Ai pati rast tė zhgėnjehej nga grekėt. Ruajtėsi i thesarit Arpali nga Athina, u arratis nga Babilonia duke marrė me vete thesarin dhe qindra ushtarė grekė. Pėr grekėt, Aleksandri ishte njė armik, pushtues i vendit tė tyre dhe shtypi pa mėshirė me zjarr e hekur kryengritjet e tyre.

SystemA
26-07-2011, 17:53
Mos lexo komentet e antishqiptareve:
http://www.youtube.com/watch?v=cEsLNOXIuIg
Eshte kanali televiziv im i preferuar!
Mbase falls!

kreksi
26-08-2011, 19:25
Leka i Madh ishte me origjinź nga e ema Olimbija qe ishte Molose dhe i j'ai maqedonas, pra lidhje nuk kishte me greket fare... Nes eju kujtohet ajo arka e famshme me diell qe u gjet ne Vergina ne kete tumul ishte varrosur Filipi por ne ate arken me dymdhjet rrema ishte e varrosur Olimbija e ema e Aleksandrit, pra ka mundesi qe kjo eshet arka familjare e Molosve ...e jo e maqedonasve te kohes, e lere mos te flasim e grekve jo se jo...pra duhet riflluar e rishkruar historia e vertete po tani kur edeh turko mongolet na imponojn me diktatin e tyre qe ta rishkruajmi historinė madje edeh ta harrojmi qe ka patur edhe pushtim te Shqiperisė ndonjėhere ...pra fajet i kemi ne ..po edhe greket neser do kerkojne nga ne rishkrim pastaj edhe serbet, ēka na mbeti enve pastaj ?

Mandi
03-09-2011, 03:11
Aleksandri i Madh, pėr tė cilin grinden grekėt dhe maqedonasit, mund tė jetė shqiptar. Kėshtu thuhet nė librin e ri tė Enciklopedisė Maqedonia shqiptare e botuar nė fund tė vitit 2009 nė Maqedoni.…

http://www.youtube.com/watch?v=FRxKNhXYKEo

fegi
03-09-2011, 06:08
Athina dhe Shkupi zyrtar le tė grinden mes tyre, Aleksandi i Madh ėshtė me gjak pellazgu
Agim Shehu, Gjenevė
Me kėtė logjikė tė paparė gjėkund veē te ‘filozofi’ ynė, do humbėte kombėsia e ēdo figure tė shquar! Po cili vėnd nė botė, aq mė tepėr sllavo-grekėt shovenė do ta pranonin kėtė, kur ata po theren sidomos me shqiptarėt jo pėr tė ruajtur tė tyret, po pėr tė grabitur fqinjin qė e shohin tė dobėt! Ata e dinė dhe e ēmojnė mė mirė gjykimin e Eqrem Ēabejt se «Historia e njė populli ėshtė historia e personaliteteve». Prof. amerikan Bollduin po ashtu: «Heronjtė janė majat mė tė larta ku janė drejtuar sytė e popujve. Mė tregoni figurat e shquara tė njė populli, t’ju them se ē’popull ėshtė ai»! Mendimin na e bie mė afėr dijetari Carmen Moier kur cilėson Shqipėrinė: «Njė vėnd i vogėl ku mund tė takosh njerėz tė mėdhenj». Nė kėtė logjikė prof. maqedon L. Frēkovski, i ndėrgjegjshėm se s’janė kombi qė duan tė jenė, thirri ēiltėr nė Shkup: «Ju nuk e dini se ēfarė license e fuqishme historike ėshtė ‘Maqedonia’»! Vetė Enciklopedia e ish Jugosllavisė mė 1978 pohonte: «Maqedonia nė kohėn antike ishte shtet i pavarur, i banuar me fise iliro-thrakase…». Sociologu Ante Flamengo gjykon saktė: «Popull-komb mė i riu qė u formua nė Jugosllavi ėshtė kombi maqedon, i krijuar mė 1948». Meqė e ndjen veten nė ngushtė se Bullgaria e tėrheq pėr kombėsinė, Serbia pėr ortodoksinė, Greqia pėr emrin, (Shqiptarėt pėr gjenetikėn), duhej tė mbahej diku. Emėrtuan pėr vete Stadiumin «Filipi II», por gjykuan se te bari i fushės nuk mbahesh dot, dhe pėr mė tė sigurt se stadiumin e Babait menduan Pėrmendoren e tė Birit! Autori Mitko Panov, i mėnēur e i ndershėm, pėr tė bėrė dallim mes maqedonėve dikur e sllavėve sot pėrdor emėrtimin ‘sllavomaqedon’. Bashkimi ‘sllav’ dhe ‘maqedon’ ėshtė si bashkimi i zjarrit me akullin qė shuajnė e shkrijnė njėra tjetrėn.
Shtetarėt grekė nuk ankohen te shqiptarėt pse ata mbajnė ende monedhė me emrin e Aleksandrit tė Madh (Lekė) vendosur me vizion tė largėt atdhetar nga Mbreti Zog qė mė 1925. Po tė ngacmonte kėtė vatėr, tė na ēkurorėzonte dhe monedhėn, Athina e ndjen se djalli do dilte nga shishja kundėr saj. Nga ne ėshtė e qetė pasi shtetarėve e politikėve shqiptarė nė tėrėsi ua ka zėnė kokėn me derė, e «shitja» e Aleksandrit tė Madh tė tyre ėshtė njė pjesė e shitjes shkallė-shkallė tė Shqipėrisė sė Jugut. Kushtetuta thotė se «shteti mbron idenditetin kombėtar…trashėgiminė kombėtare» (figura si Leka i Madh janė kryethesar i ‘trashėgimisė kombėtare’ e njė drejtėsi e vėrtetė do t’i dėnonte shitėsit e Atdheut, mirėpo…temė tjetėr)!
Athina dhe Shkupi zyrtar le tė grinden mes tyre. E para - mungesėn e tė drejtės historike mbi trojet shqiptare vihet ta arnojė me tė drejtėn etnike: nė Greqi tė helenizojė ēamėt e arbėrorėt, nė Shqipėri t’i kthejė shqiptarėt nė grekė. Sllavomaqedonėt, pasigurinė e tė drejtės etnikė nga zgjime tė papritura kėrkon ta arnojė me tė drejtėn historike gjer te Leka maqedono-ilir. Le tė hahen me njeri tjetrin kush ta kafshojė mė shumė hijen e huaj pėr tė dy. Ēuditėrisht pėr Shqipėrinė asnjė nuk kujtohet pse Greqia ne na bėn po atė gjė pėr tė cilėn ankohet se ia bėn Maqedonia: shumė mė agresiv, mė rrezikshėm e mė pa cipė se emėrtimi «Maqedoni» prej Shkupit pėrdor emrin «Vorio-Epir»…
Sidoqoftė Aleksandri i Madh dhe nga Monumenti ku ėshtė ngritur nuk gabon se kė e nga duhet tė vėshtrojė. Fryma gjenetike edhe brėnda bronzit di t’i dallojė pasardhėsit e vet. Ėshtė nuhatja e patjetėrsueshme e gjakut gjenetik pelazg. Plutarku shkruan ndodhinė tepėr mbresėlėnėse tė Pirros sė Epirit: «Kur do t’i sulej Maqedonisė pa ėndėr sikur e thirrte Leka i Madh. Pirrua i vajti te shtrati ku ai i foli me zė tė ėmbėl si vėllai i madh tė voglit se do ta ndihmonte! ‘Mbret, ti je i sėmurė, si do mė ndihmosh’?! e pyet i Vogli mė tė Madhin. ‘Me anėn e emrit tim’ tha Mėsuesi e u ēua ia hipi kalit dhe ecte para Pirros duke i treguar rrugėn»…Mbi atė kalė Leka i Madh ka ardhur dhe Monument nė Shkup e po me atė zė u drejtohet dhe sot qė nga Monumenti shqiptarėve rreth tij: «Jemi njė gjak. Thonė ē’thonė tė tjerėt, s’besoj ta harroni kėtė»!
Kisinger thotė bukur se ‘historia nuk ėshtė njė bobinė filmi tė cilės mund t’i heqėsh ca rrathė tė kaluara nga brėnda saj. Ajo ėshtė ajo qė ėshtė’. Heroi i madh mbi kalė pret qė bashkėkombasit e vėrtetė tė vazhdojnė t’i hedhin lule ilire duke mos harruar porosinė e Samiut: «Ne nuk e duam gjėnė e tjetrit, po as tonėn nuk e japim».

ameba
29-09-2011, 03:47
aleksandri nje mbret luftarak homoseksual dmth ne greqin e lasht ishte pjes e modes kjo do te thot qe ishte gay=grek, iliret nuk praktikonin homoseksualitetin....

genti,agroni glauko pirro e te tjere nuk kan qen gay pra kan qen ilir thjesht fare...i cik banale por dua te them qe aleksandri esht grek e se lu topin

Atdhetari
25-10-2011, 00:11
Une do i postoj disa libra nga historianet e huaj ne lidhje me Maqedonine dhe qe jane ne favor te shqiptareve :

Pėr Helenėt ē’duhet thėnė?
Fizikisht,shqiptari modern i afrohet mė shumė tipit tė grekut tė vjetėr,
e nuk ka asgjė mongole te ai..

Titulli: The contemporary review, Volume 12
Pjesė nga: Tree and serpent warship; or, Illustrations Mythology and Art in India, in the First and Fourth Centuries after Christ. By James Fergusson, F.R.S., M.R.A.S. London: W.H. Allen&Co. 1869
Botues: A. Strahan, 1869

Nuk kemi as dhe njė bazė tė sigurt pėr tė gjurmuar tė ashtuquajturin adhurim tė gjarprit nė Greqinė e vjetėr, si njė element turanian apo mongol. Ėshtė shumė e mundshme, por gjithsesi larg nga gjasat, qė Pellazgėt ishin me prejardhje Turaniane; por emri i tyre, traditat e tyre, reliket, e ēdo gjė qė ne dimė pėr strukturėn e tyre fizike, tregojnė tė njėjtėn gjė si pėr njė burim arian, qoftė ky burim nė luginėn e Gangut, apo nė vendlindjen hershme tė Keltėve, apo nė mes tė shkėmbinjve tė Kaukazit legjendar. Danajt, nė mėnyrė tė dukshme rrugėtuan nga India nė Greqi nėpėrmjet Egjiptit, nė qoftė se vlerėsojmė filologjinė dhe legjendat greke. Pėr Helenėt ē’duhet thėnė? Fizikisht, shqiptari modern i afrohet mė shumė tipit tė grekut tė vjetėr, dhe nuk ka asgjė mongole te ai.

Nor have we any surer ground for tracing the so-called serpent worship of old Greece to a Turanian or Mongolian element. It is just possible, however far from likely, that the Pelasgi were of Turanian birth; but their name, their traditions, relics, all we know of their physical structure, alike point to an Aryan source, whether that source lay in the valley of the Ganges, or in the primeval birthplace of the Celts, or among the cliffs of the fabled Caucasus. The Danai evidently made their way from India into Greece through Egypt, if philology and Greek legend are of any worth. Of the Hellenes what need to speak ? The modern Albanian comes physically nearest to the old Greek type, and there is nothing of the Mongol about him.

The builders of the old Cyclopean monuments may have been Celts, Tuscans, what you will—there is no ground whatever for calling them Turanians in any scientific meaning of the term. Neither from the historic nor the legendary ages of old Greece can we summon forth any tangible evidence of a Turanian element underlying the lowermost of its Aryan strata. Language, history, legend, archaeology, all equally fail to clear up the darkness which enshrouds the first beginnings of human life, not in Greece only, but all the world over.
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/228203_223628930983935_151427651537397_1014377_222 5194_n.jpg
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/226820_223629044317257_151427651537397_1014378_208 859_n.jpg

Atdhetari
25-10-2011, 00:18
Maqedonėt ecnin pėr sulm duke kėnduar hymnin e luftės;dhe ata atė hymn u a lanė trashėgim Arnautėve qė janė pasardhėsit e tyne.

http://i52.tinypic.com/jq5cgp.jpg
http://i56.tinypic.com/hvszh5.jpg

Atdhetari
25-10-2011, 00:22
Deutsche Morgenländische Gesellschaft,1863

"Shqiptarėt janė pasardhės tė tė gjithėve: Epirotėve , ilirėve dhe maqedonaseve, njė popull - Autochton "
Kjo ėshtė e padiskutueshme dhe e vėrtetė: shqiptarėt ose "Schkipetaren" janė nė ato zona qe nga koha stėrlashtė ..

http://books.google.com/books?id=dNQqAAAAYAAJ&pg=PP9&img=1&zoom=3&hl=en&sig=ACfU3U20alWBxCPUfz-sKc7nkM5gNaSfwQ&w=685
http://books.google.com/books?id=dNQqAAAAYAAJ&pg=PA412&img=1&zoom=3&hl=en&sig=ACfU3U306x_pmQzgzll-MR1ecvDd3raIjw&w=685
http://books.google.com/books?id=dNQqAAAAYAAJ&pg=PA413&img=1&zoom=3&hl=en&sig=ACfU3U05wu_iOyf8x7XuGcRSSK0CGMV2YA&w=685

Atdhetari
25-10-2011, 00:25
"Histoire Des Perses D'aprčs Les Auteurs Orientaux Grecs Et Latin"
Volume 2, Paris ,1870 page 359

"The Macedonians were NOT Greeks. Neither by race, nor customs, or by characteristics. Their rulers did not have anything Hellenic. Their history was similar to that of the Illyrian, Thracian and Paeonian populations, with whom they bordered, but not with the history of the Hellenic city-states."

http://i561.photobucket.com/albums/ss59/ARHIV/Macedonians_AGobineau_1869.png

Atdhetari
25-10-2011, 00:32
Sicilien, dessen politische Entwickelung und jetzigen Zustände
Di Johann Ferdinand Neigebaur (1848)

Die albanesische Sprache hat aber auch lateinische Worte. Die Namen Alba und andere beweisen, daß die Dardaner in Italien Brüder der Albaneser in Macedonien und Epyrus waren, indem die ersten ebenfalls aus Phrygien gekommen waren.
Emri Alba dhe emrat tjere qe gjenden ne gjuhen Shqipe deshmon qe Dardanet ne Itali jane
vellezerit e shqiptareve te Maqedonis dhe Epirit dhe jane te ardhur nga ato rrethina
Der Berfasser hält die Sprache der Albaneser wegen ihren kurzen, meistens einsilbigen Wörter für eine der ältesten Sprachen ; er vergleicht sie mit der hebräischen Sprache und sindet sehr viel gleichlautende Worte und sonstige Aehnlichkeit, er zeigt, daß sie weit älter ist als die griechische Sprache, indem sie mit der altphrygischen, pelasgischen und altmacedonischen viele Aehnlichkeit hat. Noch zur Zeit der macedonischen Monarchie war die Sprache dieses Landes die phrygisch-albanesische und die rohe Sprache der Macedonier ward in Griechenland nicht verstanden. Nach Thucidides haben die Macedonier erst nach und nach griechische Wörter angenommen und auch Alerander zog in den Krieg gegen Darms in einer Rüstung nach trojanischer Art, und viele trojanische Namen waren in Macedonien gewöhnlich, z, B, Cafsander, Hector u, s. w., auch viele dortige Ortschaften haben albanesische Namen. Sogar Alerander bediente sich nach Plutarch
Gjuha Shqipe permban shum fjal te vjetra qe mendohet qe eshte gjuha me e vjeter krahasuar edhe me Hebreishten qe kane fjale
te ngjashme , dhe larg me e vjeter se gjuha "greke" duke u nisur nga fjalet Pellazge ..
Edhe ne kohen e Monarhis te MAQEDONISE GJUHA E KETIJ VENDI ISHTE SHQIP duke pas parasysh qe Maqedonet nuk u kuptuan me gjuhen
"Greke", pas Tucidit ata gradualisht kane pranuar fjale "greke" dhe me pas shkoi Aleksandri ne lufte , ku gjetem edhe aty shume emra Shqiptar
sikur : Cafsander, Hector, & c., dhe shumė fshatrat lokale kanė emra shqiptarė .
Sprache von dem Herrn begrüßt. Atheneus sagt, daß manche Athenienser, welche mit Macedoniern umgegangen waren, macedonische Worte beibehielten; Strabe versichert, daß die Macedonier eine von der griechischen verschiedene Sprache hatten, welche dem Jllyrischen ähnlich war.
Gjuha e mirėpritur nga Zoti , Maqedonasit kishin gjuhen e ndryshme me ate "greke" dhe e ngjashme me Ilirishten .

http://books.google.it/books?id=Cv0nAAAAYAAJ&pg=PP5&img=1&zoom=3&hl=it&sig=ACfU3U2y_Aqe_5-C_rGWUEogCKsY5aHtpA&w=575
http://books.google.it/books?id=Cv0nAAAAYAAJ&pg=PA325&img=1&zoom=3&hl=it&sig=ACfU3U3DVY29hxZfQSMCSU4fXgr2cZqeyg&w=575
http://books.google.it/books?id=Cv0nAAAAYAAJ&pg=PA326&img=1&zoom=3&hl=it&sig=ACfU3U0xNrOsz1uxg8eGAfRrYroRBJwMfg&w=575
http://books.google.it/books?pg=PA325&dq=albanesische+sprache&ei=I1R9TbLYB4rGswazwLzwBw&ct=book-thumbnail&id=Cv0nAAAAYAAJ#v=onepage&q=albanesische%20sprache&f=false

Atdhetari
25-10-2011, 00:44
Shqiptarėt, si dorianėt e vjetėr, raca e Pirros, Aleksandrit tė Madh, Skėnderbeut -
rifreskuan racėn helene


Titull: Greek pictures, drawn with pen and pencil (1890)
Autori: Sir Mahaffy, John Pentland, Sir, 1839-1919
Botues: The Religious tract society, London

Nė agim tė ditės ju dalin para syve malet Akrokeraune dhe ai vend i egėr, qė tani ėshtė Shqipėri, e cila nė kohėt e vjetra ushqyeu Pirron, fshikulluesin e Romės, Olimpian, nėnėn titanike tė Aleksandrit tė Madh, dhe nė ditėt e mėvonshme njė Aleksandėr mė tė vogėl, Skėnderbeun, i cili ishte, prapseprap, njė figurė e madhe nė historinė e kohės sė tij; dhe si dorianėt e vjetėr qė zbritėn nga malet e tyre, dhe rifreskuan Greqinė Jugore me tė rinjtė e tyre tė fortė dhe me virtytet e tyre luftarake, po ashtu, nė Mesjetė, kėta malėsorė shqiptarė, sollėn si shpirtin luftarak e kostumin e ndritshėm edhe bukurinė individuale, pėr tė rifreskuar racėn helene. Ka akoma, madje edhe nė Atikė, rajone ku shqipja ėshtė gjuha e zakonshme; ka emra tė famshėm shqiptarėsh nė analet greke, sidomos nė Luftėn e Madhe tė Pavarėsisė (1821-31), dhe madje, edhe nė mes tė marinarėve tė Hidras, aq tė njohur pėr iniciativat e tyre tregtare dhe veprat e tyre luftarake, familjet kryesuese ishin me origjinė shqiptare...
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/284733_255467887800039_151427651537397_1180487_592 8574_n.jpg
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/282398_255467491133412_151427651537397_1180485_512 8364_n.jpg
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/284031_255467771133384_151427651537397_1180486_350 1441_n.jpg

agimdedej
02-07-2012, 17:34
Si vazhdim dua te them se kur fet u perhapen ne bote dhe iliria ndikohesh nga shteti ortodoks serb me ozurpim, po ashtu edhe nga shteti ortodoks grek
dhe nga ndikimet e katolikve te italis dhe ndikimet e myslimaneve te turqis ku keta te fundit sillnin nga konstandinopoja tashme turke, ortodokset qe sktheheshin ne myslimane,ne trojet e ilirise [ēameri],heroi yn kombetar perballesh me keto realitete si gjith iliret tashme shqiptar gjat gjith pushtimit turk ku si pasoj e ketyre ndikimeve trojet e shqiperis u zvogluan nga babzia e tyre,po ashtu siē e tregojn edhe ne realitetet e sotme vetveten e tyre.

agimdedej
03-07-2012, 09:28
Te gjitha keto ndikime dashakeqe njerezore mbi Ilirine ndodhen sepse Iliret ishin besnik te Aleksandrit te madh, i cili sipas dijetareve mendohet se mund te ket qene nje nga udherrefyesit e Zotit te Madherueshem.Keto abuzime pervetsimesh kane ndodhur edhe ne drejtime vlerash te tjera te Ilirise me heret dhe me vone.

agimdedej
30-07-2012, 15:38
Gjate sundimit te pushtuesve turq shqiptaret pane te mirat dhe te keqinjat e ketyre pushtuesve .E mira ishte se feja islame u erdhi shqiptareve si udhezim i vertete me vlera te plota per te gjetur rrugen e drejte per tu mbrojtur nga qendra ortodokse e greqise dhe nga qendra ortodokse e sebise.ndersa e keqa e ketyre pushtuesve ishte se ata kerkonin te turqizonin shqiperine me metodat e tyre duke vene emra turq [tjeter jane ato mysliman]dhe duke ngulmuar te perhapnin gjuhen turke .Keshtu shqiptaret besnik te Aleksandrit te Madh u bene besnik te Islamit.

Hello Kitty
31-07-2012, 14:51
po sigurisht qe eshte shqiptar se edhe mikelaangelo nga tropoja eshte...

Ke s'do nxjerrim ne shqiptare? Po te jene me fame, detyrimisht qe jane shqiptar.

John Cena - "Shqiptar"
Onika Maraj aka Nicki Minaj - "Shqiptare" me fame :P

Zeus10
31-07-2012, 17:38
Nuk thashe qe e kam lexuar por cdo botim duhet te kete fakte
meqe e ke lexuar na sill faktet jo llafe se llafet sjane fakte ...qe ai eshte shqiptar....

1685

http://i50.tinypic.com/281x1lv.jpg

Viti 3623, Leka i Madh prej Petrele ndėn Arbėnė, zu fill Monarkine e vet nde Mat.

MICI
31-07-2012, 18:51
1685

http://i50.tinypic.com/281x1lv.jpg

Viti 3623, Leka i Madh prej Petrele ndėn Arbėnė, zu fill Monarkine e vet nde Mat.

Faleminers, Zeus10 !

Vec e kom ni dyshim t'vogel ktu, nkit dokument t'vjeter qi prune.

Une jom ka dyshoj qi ky shkrimtar ka bo ni gabim, te perkthimi aty.

A po e sheh n'ate anen latine aty qi po shkrune bash te viti 3623 ' ALESSANDRO MAGNO DA PELLA' .... ne guhen latine.

Tash, une po dyshoj qi shkrimtari i vjeter e ka perzi qytetin e Pelles ne Maqedoni me Petrelen n'Shipni. Ka menu qi oshte i njejti qytet !!!

Sot historiante jone t'menimit qi Aleksandri ka lind ne PELLE - Greki e sotme, afer detit Egje.

Cfare menimi ki ti per kit dyshim temin ?!


Faleminers e tu rrit nera djale.

Zeus10
31-07-2012, 21:19
Faleminers, Zeus10 !

Vec e kom ni dyshim t'vogel ktu, nkit dokument t'vjeter qi prune.

Une jom ka dyshoj qi ky shkrimtar ka bo ni gabim, te perkthimi aty.

A po e sheh n'ate anen latine aty qi po shkrune bash te viti 3623 ' ALESSANDRO MAGNO DA PELLA' .... ne guhen latine.

Tash, une po dyshoj qi shkrimtari i vjeter e ka perzi qytetin e Pelles ne Maqedoni me Petrelen n'Shipni. Ka menu qi oshte i njejti qytet !!!

Sot historiante jone t'menimit qi Aleksandri ka lind ne PELLE - Greki e sotme, afer detit Egje.

Cfare menimi ki ti per kit dyshim temin ?!


Faleminers e tu rrit nera djale.


Kur dy burime te pavarura japin te njejtin informacion, atehere lajmi konsiderohet i besueshem. Kjo vlen dhe per informacionet historike. Frang Bardhi, po ashtu si Bogdani, po perpara tij, e identifikon Petrelen arberore, vendlindjen e Aleksandrit me Pellen por jo ate Egjease:

Line: 12 Pella (illustrata magni Alexandri Macedonum Regis natali) Pella, Petrela.
Line: 13 Petralba, Pietra bianca, Guri ibarξξe.


http://i47.tinypic.com/2jb0bw3.jpg

Keto jane burime shume serioze, qe tregojne qe letersia greko-romake, eshte me se pakti e nderhyre.

Zeus10
31-07-2012, 21:25
Vlen te theksohet, qe ajo qe ne e quajme sot Albania, ka qene quajtur ne lashtesi Epirus dhe kjo shkonte te pakten deri ne Shkoder:

Line: 15 Scodra inclyta, munitissima antiquissimaque Urbs in Epiro, seł Albania, quam Urbem Turcę sine suspitione existimant esse conditam ab Alexandro magno, hac de causa illorum lingua vocant eam Schendereia, id est minor Alexandria; ponunt enim particulam illam (minor) ad distinctionem maioris Alexandrię, quę est Urbis Aegypti celeberrima ab eodem Alexandro condita.
Line: 16 Scrutari, Scodra.

dhe jo si paraqitet nga "letersia greko-romake" e ilustruar nga propaganda sot:

http://i49.tinypic.com/25zh66x.jpg

Ajnej
01-08-2012, 14:21
Faleminers, Zeus10 !

Vec e kom ni dyshim t'vogel ktu, nkit dokument t'vjeter qi prune.

Une jom ka dyshoj qi ky shkrimtar ka bo ni gabim, te perkthimi aty.

A po e sheh n'ate anen latine aty qi po shkrune bash te viti 3623 ' ALESSANDRO MAGNO DA PELLA' .... ne guhen latine.

Tash, une po dyshoj qi shkrimtari i vjeter e ka perzi qytetin e Pelles ne Maqedoni me Petrelen n'Shipni. Ka menu qi oshte i njejti qytet !!!

Sot historiante jone t'menimit qi Aleksandri ka lind ne PELLE - Greki e sotme, afer detit Egje.

Cfare menimi ki ti per kit dyshim temin ?!


Faleminers e tu rrit nera djale.

Autori eshte Pjetri i Bukdhanaj'et prej Gurit nde Hast.

Ate qe e harrojne njerezit eshte fakti se Ceta e Profetenvet, i ka kalu jo nje vjet por dy a tri ne doren e conzoreve ma te eger te papatit.
Diftese kjo, se nuk ka mujt me pshtu asnji gabim as ma i vogli ne te dy drejtimet. Si per saktesi te te dhanave me botkuptimin zyrtar ashtu edhe per pajtueshmeri me doktrinen.

Dygjuheshi thote:
Alessandro Magno da Pella, hora Petrella, in Albania principio la sua Monarchia in Macedonia.
kurse shqip po thote:
Leka i Math pre Petrele nd' Arben-e zu fill' Monarkijn-e vet nd-e Mattiet.

Pjesa "da Pella, hora Petrella" shohim nje fjale "hora" qe eshte i derivuar nga shqipja e vjeter "hera\hora" dhe eshte si te kesh thene "here-here" por qe ne anglishte shkurton nga hor' ne "or" dhe jep nje ekuivalent te alternativit te shqipes moderne "ose" e cila poashtu ka te njejten rrenje "hor" nje rreth nje radhe si here e peresritshme, etj. Gjera qe ne kete pike nuk jane me rendesi.

Pra kemi nje emfaze normale ku ai thote "da Pella, hora Petrella," nga Pel-la o Petrel-la. Qe kerkon te thote se vendi ne fjale quhej ne te dy menyrat.

Pas ngushtimit qe na e bene turqit ne dobi te grekut e te shkaut domosdo qe paria e cvendosur shqiptare nga tokat e tyre autoktone themeluan vende me emra te ngjashem me thelle ne perendim. Sic eshte rasti me Oroshin e komunes se Lezhes ne Mirdite te cilin enveri me urdher te udb-es e coi n'ajer qe te mund te prish ekuacionin e paster 1+1; dhe per ta bere 1+? = nuk dijme gje.

Petrela ne shqiperi mund te jete vetem tentim (riberje) nostalgjik, si c'eshte ilioni/troja ne butrint.

Zeus10
01-08-2012, 17:44
Te gjithe e dime se ē'kuptim ka fjala 'hora' ne gjuhen arberore:

http://i46.tinypic.com/4jx63m.jpg

por ka nje mosperputhje midis perkthimit italisht, me origjinalin shqip:

Alessandro Magno da Pella, hora Petrella, in Albania principio la sua Monarchia in Macedonia.
&

Leka i Math pre Petrele nd' Arben-e zu fill' Monarkijn-e vet nd-e Mattiet

Origjinali shqip nuk e permend Pellen dhe nderkohe ai permend Matin ne vend te Maqedonise. Nese Maqedonia eshte Mati arberor, atehere kemi nje falsifikim te dukshem emrash.
Une mendoj se vendlindja e vertete e Aleksandrit nuk eshte Pella Maqedonase Egjease, por Keshtjella e Perqopit, nje fortikim madheshtor shume i lashte qe gjendet prane Petreles dhe aq shume injorohet nga historianet tane:

http://i47.tinypic.com/2vcyn11.jpg
http://i48.tinypic.com/16lmrye.jpg
http://i47.tinypic.com/4j5n3c.jpg

MICI
01-08-2012, 19:17
Zeus10 & Ajnej

Ju faleneroj per shpjegimet tuja interesante.

Pernime t'habit fakti qysh kta dy shiptare t'mocem jone kon t'menimit qi Aleksandri ka le n'Petrele, Shipni !!!

Vec tash, nese kjo oshte e vertete, e kta shiptare nuk kane gabu, une po cuditna edhe ma shume pse bash Pella e Egjeut u bo qyteti kryesor, ose kryeqyteti i mretnise a emperise t'Makedonit e jo Pella (Petrela) e Shipnise?!!

Faleminers

spartakos
01-08-2012, 20:40
Zeus10 & Ajnej

Ju faleneroj per shpjegimet tuja interesante.

Pernime t'habit fakti qysh kta dy shiptare t'mocem jone kon t'menimit qi Aleksandri ka le n'Petrele, Shipni !!!

Vec tash, nese kjo oshte e vertete, e kta shiptare nuk kane gabu, une po cuditna edhe ma shume pse bash Pella e Egjeut u bo qyteti kryesor, ose kryeqyteti i mretnise a emperise t'Makedonit e jo Pella (Petrela) e Shipnise?!!

Faleminers
Qe Petrela eshte shum e vjeter, dhe ka shum gjera te fshehura nen dhe i takon arkeologve.Kurse pella me petrelen mund te jen nji rastesi
emrash.Kurse pella u be kryeqytet i maqedonis sps filipiII ishte me dinak me i pabes,me i pameshirshem ndaj kundershtarve te tij,dhe kto virtyte ja mesoj dhe te birit ,por nuk i mjaftonin..dhe them kete qe te gjith gjenialitetin e tij si gjeneral i te gjitha koherave ALEKSANDRIT TE MADH ,eshte merit e NENES se tij..Perse e them kete.
Kush e rriti aliun e Hankos qe u be ALI PASH TEPELENA.....
Kush e rriti ahmet zogun qe u be MBRET I SHQIPTARVE....
Te 3 kto u rriten pa bab ...kot nuk thon {bir kurve}....

Ajnej
01-08-2012, 21:07
Te gjithe e dime se ē'kuptim ka fjala 'hora' ne gjuhen arberore:

por ka nje mosperputhje midis perkthimit italisht, me origjinalin shqip:

&

Origjinali shqip nuk e permend Pellen dhe nderkohe ai permend Matin ne vend te Maqedonise. Nese Maqedonia eshte Mati arberor, atehere kemi nje falsifikim te dukshem emrash.
Une mendoj se vendlindja e vertete e Aleksandrit nuk eshte Pella Maqedonase Egjease, por Keshtjella e Perqopit, nje fortikim madheshtor shume i lashte qe gjendet prane Petreles dhe aq shume injorohet nga historianet tane:


Une po sqaroja c'kuptim kishte marre 'hora' ne latinen vuglare dhe si kishte rezultuar me vone ne anglishte {"or" = [ apo \ ose ] }.

Ne lidhje me qeshtjen "da Pella, hora Petrella" kam frike se e kam sqaruar arsyen gjere e gjate dhe se fjala do te thote "nga pela apo petrela", e qe eshte plotesisht analoge me si te kesh thene "nga epidamni apo dyrrahu". E qe jane e njejta gje!

cit.: "Origjinali shqip nuk e permend Pellen..."
Dhe kjo per arsye se ne shqipen bashkohore perdorej emri i ri kristian petrela.

cit.: "...dhe nderkohe ai permend Matin ne vend te Maqedonise."
Ne fakt ne kohen e autorit, meqe ka shkruar "Matti", kjo me gjase shqiptohej "Maci".
Por emri origjinal ishte MAT qe shqiptohej edhe si MATH. Ky eshte Endonimi i vet maqedonise, ndersa Arberi ishte gjer ne Selanik.

Ne kohen e Lekes [E\I]MATHIA (maqedonia) ishte vend qe akoma ruante legacine e Mates themeltare te Olimpit. E ai si bir i Olimpise permes kesaj legacie mund behej mbret i shenjte i mbreterve te botes sepse trashegonte te drejten ligjshmerisht.

Zeus10
02-08-2012, 00:18
Une po sqaroja c'kuptim kishte marre 'hora' ne latinen vuglare dhe si kishte rezultuar me vone ne anglishte {"or" = [ apo \ ose ] }.


Po e kuptoj shpjegimin tend dhe me duket i logjikshem, por une personalisht mendoj qe autori(Pjetri) ka perdorur nje term arberor ne perkthimin latin, sepse ne latinisht Horę perkthehet ore-t, ose ndoshta ka kuptimin e italishtes ora-tani apo presente.


cit.: "Origjinali shqip nuk e permend Pellen..."
Dhe kjo per arsye se ne shqipen bashkohore perdorej emri i ri kristian petrela.

Problemi eshte qe egzistojne 2 Petrela sipas ketij supozimi, nje Petrele afer Tiranes , te provuar arberore, me nje Pelle te supozuar te tille dhe te pakonfirmuar nga ndonje burim mesjetar.
Gjithashtu dhe distanca midis tyre duket e konsiderueshme dhe une nuk e di ciles kohe i referohen keta autore qe e fusin ate brenda Arberise :
http://i45.tinypic.com/20k3ith.jpg


cit.: "...dhe nderkohe ai permend Matin ne vend te Maqedonise."
Ne fakt ne kohen e autorit, meqe ka shkruar "Matti", kjo me gjase shqiptohej "Maci".
Por emri origjinal ishte MAT qe shqiptohej edhe si MATH. Ky eshte Endonimi i vet maqedonise, ndersa Arberi ishte gjer ne Selanik

Ne kohen e Lekes [E\I]MATHIA (maqedonia) ishte vend qe akoma ruante legacine e Mates themeltare te Olimpit. E ai si bir i Olimpise permes kesaj legacie mund behej mbret i shenjte i mbreterve te botes sepse trashegonte te drejten ligjshmerisht..

Ky eshte alfabeti qe ka perdorur Bogdani. Sipas tij nuk duket qe vlera fonetike e 2 t-ve te jete c, bile as th-e, sepse per te eshte perdorur nje germe tjeter. Sipas te gjitha gjasave ai eshte krahina e Matit(jo te sotem, natyrisht).
http://i50.tinypic.com/2w1vdzt.jpg

Ajnej
02-08-2012, 08:01
Po e kuptoj shpjegimin tend dhe me duket i logjikshem, por une personalisht mendoj qe autori(Pjetri) ka perdorur nje term arberor ne perkthimin latin, sepse ne latinisht Horę perkthehet ore-t, ose ndoshta ka kuptimin e italishtes ora-tani apo presente.
Nuk ka asgje logjike aty "horae" - eshte tjeter fjale.
"hora" qe ka perdorur aty -eshte vulgarizem.Problemi eshte qe egzistojne 2 Petrela sipas ketij supozimi, nje Petrele afer Tiranes , te provuar arberore, me nje Pelle te supozuar te tille dhe te pakonfirmuar nga ndonje burim mesjetar.


une mendoj se ekzistojne dhjetera ne mos qindra petra apo petrela. Fjala petrė, ka kuptim te ngjashem me fjalen rrasė [shkemb me hiperfaqe petake (te rrafshte)] dhe te tilla vende ka gjithkund. Gjithandej ku eshte folur shqipja keto vende do te jene quajtur me kete emer. Shumefishime emrash te vendeve madje edhe qyteteve ka pasur gjithmone. Vetem qytete me emrin Theba kemi me dhjetera te shperndara gjithandej europe-azi-afrike. Per freskim rasti do te permend tri nga me te njohurat: teben ne egjipt, theben ne troje, dhe theben ne greqi. Nuk eshte fjala per kurrfare presedani ketu, ta zeme Berati eshte quajtur edhe belgrad ashtu si beogradi dhe kjo gje studiuesin serioz nuk guxon ta hutoje. Sepse eshte nje dukuri krejtesisht e rendomte pergjate historise.

Fjalia e Bukdhanit (apo e satemizuar sllavisht bogdanit), eshte plotesisht e qarte kur thote: pela demek petrela. Sepse latinja e perdorur, sado vulgare, impononte emra ca me historik e autentik, apo tradicional. Dhe ky i thote te dyja per te njejtin vend. Se ku gjindej pela e vertete prane se ciles lindi Leka eshte qeshtje tjeter. Diku kam gjetur se ai ne fakt u lind dhe u rrit ne fshatin e quajtur Amon, i cili duket nuk ka qene fshat por tempull.


Gjithashtu dhe distanca midis tyre duket e konsiderueshme dhe une nuk e di ciles kohe i referohen keta autore qe e fusin ate brenda Arberise :
http://i45.tinypic.com/20k3ith.jpg


I referohen kohes, kur Arberi ishte e tera, gjer ne selanik. Gje per te cilen censoret e papatit nuk bene verejtje, sepse edhe ata ashtu e dinin.Ky eshte alfabeti qe ka perdorur Bogdani. Sipas tij nuk duket qe vlera fonetike e 2 t-ve te jete c, bile as th-e, sepse per te eshte perdorur nje germe tjeter. Sipas te gjitha gjasave ai eshte krahina e Matit(jo te sotem, natyrisht).
http://i50.tinypic.com/2w1vdzt.jpg

Nuk eshte dhene ketu askund vlera fonetike e dy t-ve.
Ajo qe ke envizuar eshte vlera e T,t qe jane e njejta shkronje njesoj si A,a; B,b; C,c etj. -pra kemi T e madhe t e vogel = te.

MAT eshte shkurtesa e emrit te Emathise/Imathise, qe isht zemra e Arberise.

ZET
02-08-2012, 12:57
"Leka i Madh lindi ne Emadhija, ne Mat." filloi plaku, dhe u nderpre nga tre pasthirrma.
Ne ate kohe ishin dy kryeqytete te Mbreterise se Bashkuar” tha plaku “Ishte Pela, mes Selanikut dhe Manastirit, dhe ishte Emadhija, kryeqyteti i vjeter, qe shtrihej ne luginen qe sot eshte Mati. Ne Pele dhe ne Emadhija Filipi i Dyte kishte shtepi te medha, dhe disa here rrinte ne Pele dhe disa here ne Emadhi. Kishte mosmarreveshje mes Filipit te Dyte dhe gruas se tij, sepse ajo e donte Emdhine dhe nuk donte te shkone me te ne Pela. Ajo shkoi, eshte e vertete, por nuk donte. Po ashtu kishte mosmarreveshje mes tyre per shkak te nje gruaje greke ne Pela. Nuk e di ate kenge, por mendoj se kjo ishte marrezi dhe budallallek, pasi Filipi i Dyte qe burre i mire dhe mbret i urte. Por kjo eshte e vertete, qe para se Leka i Madh te lindte, nena e tij e la Pelen dhe erdhi ne qytetin e saj Emadhija, dhe eshte Emadhija aty ku lindi Leka i Madh. Ai hipi ne nje kale kur shkoi ne Pele per te paren here, dhe Filipi i Dyte erdhi nga Pela qe ta takonte, dhe pikerisht nga kurrizi i kalit e ka pare Leka i Madh per here te pare te jatin." Peaks of Shala- Rose Wilder

Ne Pelle ka Lindur Filipi II por jo Aleksandri. Ndersa per perkatesine etnike te Aleksandrit tere injorantet duhet te lexojne Sir William Woodthorpe Tarn qe eshte autoriteti me i degjuar (pa vota shqiptaresh) ne kete fushe.

Mano
02-08-2012, 20:39
Ne Pelle ka Lindur Filipi II por jo Aleksandri. Ndersa per perkatesine etnike te Aleksandrit tere injorantet duhet te lexojne Sir William Woodthorpe Tarn qe eshte autoriteti me i degjuar (pa vota shqiptaresh) ne kete fushe.

Qe ta dish ti i Gjithdituri ata qe mbeshtesin hipotezen se Aleksandri ka qene me prejardhje Ilire, kane qene me shumice te huaj.

Nji nga ata qe u identifikua si pasardhes i Aleksandrit ka qene Gjergj Kastrioti. Kjo ndodhi ne nje kohe ku identiteti i Arbenit nuk ishte ne krizen e sotshme. Ne ate kohe as qe nuk diskutoheshte per prejardhjen e Aleksandrit. Ne ate kohe nuk egzistonte as Greqia e sotme e as Maqedonia e sotme e felliqur. Debatet rreth perkatesise etnike filluan kur keto popullsi te formuara me mbeturinat e perandorise Osmane arriten te shkeputen nge perandoria dhe krijuan shtetet ilegale te tyre, me nje kombesi dhe identitet te vjedhur. Deri ateher as qe nuk diskutoheshte per autoktonine e shqipetareve ne rajon dhe aq me teper se kujt i takonte Aleksandri.

Zeus10
02-08-2012, 21:16
Maqellarjot jam shume dakort me arsyetimin tend, por dua qe te bej nje thirrje per kujdesin qe duhet te tregojme, kur identifikojme te lashtet tane vetem me iliret. Ne fakt per te qene me korrekte, duhet ti identifikojme ata me EPIRIOTET, megjithese dhe kjo lidhje nuk eshte plotesisht lineare, packa se si iliret, si epiriotet, si maqedonasit bile dhe vete helenet, ishin thjeshte banore te mbreterive respektive dhe jo shtetesh-kombe sic jane sot.
Prandaj thenjet:"Maqedonasit ishin ilire", apo "Epiriotet ishin ilire" jane te gabuara, sepse ne fakt ata nuk ishin. Ne vend te tyre mund te thuhet qe " Iliret, maqedonet, epirotet bile dhe helenet kishin etniciti te perafert, sipas kuptimit qe kemi sot per te.

Mano
02-08-2012, 22:30
Maqellarjot jam shume dakort me arsyetimin tend, por dua qe te bej nje thirrje per kujdesin qe duhet te tregojme, kur identifikojme te lashtet tane vetem me iliret. Ne fakt per te qene me korrekte, duhet ti identifikojme ata me EPIRIOTET, megjithese dhe kjo lidhje nuk eshte plotesisht lineare, packa se si iliret, si epiriotet, si maqedonasit bile dhe vete helenet, ishin thjeshte banore mbreterish dhe jo shtetesh-kombe sic jane sot.

Ne fakt ke te drejt. Nuk duhet tju referohemi te lashteve, paraardhesve tane vetem si Ilire. Ne fakt ne duhet tju rreferohemi si pellazg. Me sa di une Iliret, Traket, Epiriotet ishin te gjith popuj pellazg. Bilez kam lexuar diku se Iliret jane quajtur te tille nga pellazget qe nuk morren pjes ne ekspeditat e ndryshme Pellazgjike. I quajten te tille sepse kur Iliret u kthyen ne vendlindjen e te pareve te tyre tashme ishin te perzier me etnit e ndryshme qe hasen gjate ekspeditave. Pra sipas keti burimi fjala Ilyrian nenkuptonte "I lyer" jo plotesisht i paster. Dhe Traket ishin "Te Trashet", per arsyen se atributet fizike te tyre ishin pak me ndryshe nga Iliret apo Pellazget e paperzier. Pra ishin me te medhenj me trup. Persa kohe qendrojm brenda kesaj llogjike, mund te shpjegojm edhe Aolet, Ionat, qe rrespektivisht do te thote Te Hollet, dhe te Jonet=tanet. Edhe Etrusket "Te Dushkut" si njerez qe besonin se Dushku ishte lend e shenjt.

Zeus10. Per sa i perket Heleneve, me sa di une ata kan qene nje shoqeri, kulture dhe jo etni. Sic ishin Iliret, Traket, Etrusket. Edhe Helenet kane qene nje perzierje e fiseve Pellazge te cilet me vone u identifikuan me kulturen Helene e cila u ngjiz perfundimisht me formimin e gjuhes qe sote i referohemi si greqishtja e lashte. Dhe sic dihet ai qe perhapi kete kulture ka qene pikerisht Aleksandri. Nocioni dhe idenditeti grek eshte dicka absurde e padokumentuar. Prandaj sot grekt, keto mbeturina popujsh te ndryshem qe arriten te formojn shtetin grek sic e dime ne sot, mundohen me cdo kusht te pervetesojn Aleksandrin e Madh!

Jam kurjoz ta di, deri tani nuk me eshte pergjigjur asnjeri. Cfar eshte quajtur greqishtja e lashte n ate kohe?

land
02-08-2012, 22:39
1-Maqedonia antike...shume autore i konsiderojne barbare(pra jo greke), fise te aferta me iliret dhe trakasit.
2- Aleksandri kishte te atin maqedonas dhe te emen epirote(barbare dhe keta, po te doni ju sjell nje thes me autore antike, qe thone qe eladha fillon tek gjiri i ambrakise)
3-Maqedonia nuk zhvilloi kurre modelin helen qytet-shtet.
4-Vete Aleksandri dora vete luftoi kunder ilireve, dhe i mposhti.
5-Aleksandri nisi eren helene ne bote, u be nje lloj globalisti, njefare heleni i adoptuar, ndikim padiskutim pati legeni Aristotel.
6-Aleksandri ka shume te ngjare qe te kete qene gay, mardhenia e tij ishte shume e cuditshme me Hephaestion-in, por ishte bisexual, kishte dhe roxanen ne fakt.
7-Aleksandri ka qene nje diktator dhe kriminel i kohes se vet(i krahasueshem me hitlerin e koheve moderne) dhe pse mos tja hame hakun, ishte gjeni, hitleri vdiq si nje deshtak.
8-Po, ka qene shume me i afert me iliret se me helenet(jobarbare), por nuk kemi per cfar te mburremi me kete "globalist" te koheve antike, ky ka therrur ilire me shume se kushdo tjeter:D

Ajnej
02-08-2012, 22:52
kush te thote se iliret jane shqiptar?

land
02-08-2012, 22:54
Aleksandri theu Klitin Dardan(Cleitus) dhe Mbretin ilir Glaukia(te Taulanteve) ne betejen per te mare Pelium-in, beri masaker kunder ilireve.

kush te thote se iliret jane shqiptar?Sigurisht nuk jane shqiptare, por dihet boterisht qe iliret jane paraardhesit tane.
Ka dy teza, ajo ilire.
dhe ajo trako-ilire...perfshire maqedonasit, dardanet disa autore i konsiderojne si trako-ilire.
Une jam me tezen e dyte, paraardhesit tane jane trako-iliro-maqedonas-dardane....epirotet perfshihen padiskutim.

pra per etnine e Aleksandrit nese do bejme nje krahasim me sot, cfar eshte nje person qe ka baben geg dhe nenen toske? shqiptar eshte, ja cfar eshte.

thirsty
02-08-2012, 23:36
une e kam lexue me nje gaztė se Aleksandri ishte Norvegjez ...edhe homo.. peder-mashkull ...

Atehere ishte e modes. Sic po behet tani. :D

Ajnej
02-08-2012, 23:43
Ne fakt ke te drejt. Nuk duhet tju referohemi te lashteve, paraardhesve tane vetem si Ilire. Ne fakt ne duhet tju rreferohemi si pellazg. Me sa di une Iliret, Traket, Epiriotet ishin te gjith popuj pellazg. Bilez kam lexuar diku se Iliret jane quajtur te tille nga pellazget qe nuk morren pjes ne ekspeditat e ndryshme Pellazgjike. I quajten te tille sepse kur Iliret u kthyen ne vendlindjen e te pareve te tyre tashme ishin te perzier me etnit e ndryshme qe hasen gjate ekspeditave. Pra sipas keti burimi fjala Ilyrian nenkuptonte "I lyer" jo plotesisht i paster. Dhe Traket ishin "Te Trashet", per arsyen se atributet fizike te tyre ishin pak me ndryshe nga Iliret apo Pellazget e paperzier. Pra ishin me te medhenj me trup. Persa kohe qendrojm brenda kesaj llogjike, mund te shpjegojm edhe Aolet, Ionat, qe rrespektivisht do te thote Te Hollet, dhe te Jonet=tanet. Edhe Etrusket "Te Dushkut" si njerez qe besonin se Dushku ishte lend e shenjt.

Zeus10. Per sa i perket Heleneve, me sa di une ata kan qene nje shoqeri, kulture dhe jo etni. Sic ishin Iliret, Traket, Etrusket. Edhe Helenet kane qene nje perzierje e fiseve Pellazge te cilet me vone u identifikuan me kulturen Helene e cila u ngjiz perfundimisht me formimin e gjuhes qe sote i referohemi si greqishtja e lashte. Dhe sic dihet ai qe perhapi kete kulture ka qene pikerisht Aleksandri. Nocioni dhe idenditeti grek eshte dicka absurde e padokumentuar. Prandaj sot grekt, keto mbeturina popujsh te ndryshem qe arriten te formojn shtetin grek sic e dime ne sot, mundohen me cdo kusht te pervetesojn Aleksandrin e Madh!

Jam kurjoz ta di, deri tani nuk me eshte pergjigjur asnjeri. Cfar eshte quajtur greqishtja e lashte n ate kohe?

>>e vetmja gje qe percakton nje komb eshte vetedija<<

as e percakton gjuha, as emri - e ne fakt me se paku e percakton emri.

Ne po flasim per emra qe nuk kane asnje kuptim.
Emrat si: ilir, grek, emathiot, dardan, epirot, etj, - keta te gjithe jane thjeshte emra teresish territoriale.

Emri "grek" nuk ka ekzistuar para Lekes. Krejt cka quhet greqi pas Lekes, shqip asht quajt EMATHI.
Por per me te madhen cudi gjuha eshte quajtur EPIROTE. {Arsyen per kete (akoma) nuk e di }.

Kur flasim per keto gjera ose do ti quajme "shqiptar antik" ose "shqiptaret e vjeter" ose thjeshte "pellasget e rinj". Cdo emertim tjeter eshte gabim.

po ta shohesh mire, 'ilir' apo 'helen' mund te quhen vetem ata qe u ngaterruan me Kadmin. Nje here kam bere fjale se Ilir dhe helen jane fjale me te njejtin kuptim. Njeri endonim tjetri ekzonim.


Por dikush, dikush na e ka luajtur lojen, -ata qe sot quhen grek, ne baze te ketij toponimi qe shqip quhej emathi e latinisht graeci, nuk jane etni.
Ata te e shumta mund te jene pers, egjiptian, e hibrid tjere qe prodhoi qyteterimi romak me politikat e tij papergjegjsi.

Kjo shtrese pa identitet etnik s'kish nga ia mbante dhe u kap per biblen e shkruar greqisht,- dhe ja greket. Me vone u farkua sllavishtja - ideja me absurde dhe me rrenuese ne historine e njerezimit: >>nje komb nje fe, ndersa ai komb te jete skllav.
Shqiptareve nuk iu pelqeu kjo ide idiotesh, dhe sot e kesaj dite jane therre ne syte e botes. Shume shpejte edhe te ashtuquajturit grek duke pare shqiptaret revertuan ne greqishte por gjurmet kane mbetur.

land
02-08-2012, 23:46
Atehere ishte e modes. Sic po behet tani. :D
Ne fakt ka qene e modes vetem nder helene, jo tek te tjeret.
Ishin biseksuale kryesisht, mardhenien me nje grua e konsideronin si dicka te rendomte, vetem me qellim prokreativ, Sokrati ishte gay gjithashtu, platoni, aristoteli, e si do bente perjashtim i helenizuari me zor aleksander.

spartanet ishin pederat me te medhenj lol, bente pjese ne edukimin e tyre luftarak...pra nje specie amazonesh spartane haha

thirsty
02-08-2012, 23:48
Ne fakt ka qene e modes vetem nder helene, jo tek te tjeret.
Ishin biseksuale kryesisht, mardhenien me nje grua e konsideronin si dicka te rendomte, vetem me qellim prokreativ, Sokrati ishte gay gjithashtu, platoni, aristoteli, e si do bente perjashtim i helenizuari me zor aleksander.

spartanet ishin pederat me te medhenj lol, bente pjese ne edukimin e tyre luftarak...pra nje specie amazonesh spartane haha

Prandaj e mbronin njeri tjetrin :p

land
02-08-2012, 23:55
Prandaj e mbronin njeri tjetrin :p
ai filmi "300" s'thote gje, por ata treqind spartanet e kapidan leonidhes ishin gay dhe cfar gaysh haha

lezbiket dhe gayt eladha i ka prodhuar lol, e qelben fene e Zeusit pellasgjik, e masakruan dhe mitologjine, e mbushen plot me orgjira.

Zeus10
03-08-2012, 00:14
Ne fakt ke te drejt. Nuk duhet tju referohemi te lashteve, paraardhesve tane vetem si Ilire. Ne fakt ne duhet tju rreferohemi si pellazg. Me sa di une Iliret, Traket, Epiriotet ishin te gjith popuj pellazg. Bilez kam lexuar diku se Iliret jane quajtur te tille nga pellazget qe nuk morren pjes ne ekspeditat e ndryshme Pellazgjike. I quajten te tille sepse kur Iliret u kthyen ne vendlindjen e te pareve te tyre tashme ishin te perzier me etnit e ndryshme qe hasen gjate ekspeditave. Pra sipas keti burimi fjala Ilyrian nenkuptonte "I lyer" jo plotesisht i paster. Dhe Traket ishin "Te Trashet", per arsyen se atributet fizike te tyre ishin pak me ndryshe nga Iliret apo Pellazget e paperzier. Pra ishin me te medhenj me trup. Persa kohe qendrojm brenda kesaj llogjike, mund te shpjegojm edhe Aolet, Ionat, qe rrespektivisht do te thote Te Hollet, dhe te Jonet=tanet. Edhe Etrusket "Te Dushkut" si njerez qe besonin se Dushku ishte lend e shenjt.

Zeus10. Per sa i perket Heleneve, me sa di une ata kan qene nje shoqeri, kulture dhe jo etni. Sic ishin Iliret, Traket, Etrusket. Edhe Helenet kane qene nje perzierje e fiseve Pellazge te cilet me vone u identifikuan me kulturen Helene e cila u ngjiz perfundimisht me formimin e gjuhes qe sote i referohemi si greqishtja e lashte. Dhe sic dihet ai qe perhapi kete kulture ka qene pikerisht Aleksandri. Nocioni dhe idenditeti grek eshte dicka absurde e padokumentuar. Prandaj sot grekt, keto mbeturina popujsh te ndryshem qe arriten te formojn shtetin grek sic e dime ne sot, mundohen me cdo kusht te pervetesojn Aleksandrin e Madh!

Jam kurjoz ta di, deri tani nuk me eshte pergjigjur asnjeri. Cfar eshte quajtur greqishtja e lashte n ate kohe?Ajo qe une di me siguri, eshte qe komunitetet e vjetra nuk kishin organizim etnik, por fetar. Historia e meposhtme eshte shume domethenese:

His tale of Atlantis appears in Timaeus, in which Critias tells Socrates how, visiting the Egyptian capital Plato’s ancestor Solon (c. 640BC) was told by a priest:

“Oh, Solon, Solon, you Greeks are all children, and there is no such thing as an old Greek. … You are all young in spirit; you have no belief rooted in old tradition and no knowledge hoary with age. … In our temples we have preserved from earliest times a written record of any great or splendid achievement or notable event which has come to our ears, whether it occurred in your part of the world or here or anywhere else; whereas with you and others, writing and the other necessities of civilization have only just been developed when the periodic scourge of the deluge descends, and spares none but the unlettered and uncultured, so that you have to begin again like children, in complete ignorance of what happened in our part of the world or in yours in early times. So these genealogies of your own people which you were just recounting are little more than children’s stories. … The age of our institutions is given in our sacred records as eight thousand years ……”

from ‘Prolegomenon To Amenemope’


Ajo qe ngelet per te zbuluar, eshte se cila ka qene gjuha e popujve te mbreterive: Iliri, Epir, Maqedoni, Traki apo dhe Hellade(pavaresisht se disa prej jush besojne qe ka qene greqishtja). Dhe ajo qe eshte me e mistershme eshte: "Pse Skenderbeu, Pjetri, Frangu e ndonje tjeter, kembengulin qe te paret e tyre ishin Epirotet, nderkohe qe ne nuk kemi asnje dyshim per identitetin e tyre. Mos valle ajo qe keta autore e quajne "Regenia e Arbenit"

http://i47.tinypic.com/2rer608.jpg

dhe na qenka permbysur qysh ne kohen e djalit te Pirros(Aleksandrit) dmth SHUME SHUME HERET, na qenka i vetmi vend qe grumbullonte arbėn, te cilet ne dime shume mire qe perfaqsojne identitetin tone te lashte?

Mano
03-08-2012, 00:21
>>e vetmja gje qe percakton nje komb eshte vetedija<<

as e percakton gjuha, as emri - e ne fakt me se paku e percakton emri.

Ne po flasim per emra qe nuk kane asnje kuptim.
Emrat si: ilir, grek, emathiot, dardan, epirot, etj, - keta te gjithe jane thjeshte emra teresish territoriale.

Emri "grek" nuk ka ekzistuar para Lekes. Krejt cka quhet greqi pas Lekes, shqip asht quajt EMATHI.
Por per me te madhen cudi gjuha eshte quajtur EPIROTE. {Arsyen per kete (akoma) nuk e di }.

Kur flasim per keto gjera ose do ti quajme "shqiptar antik" ose "shqiptaret e vjeter" ose thjeshte "pellasget e rinj". Cdo emertim tjeter eshte gabim.

po ta shohesh mire, 'ilir' apo 'helen' mund te quhen vetem ata qe u ngaterruan me Kadmin. Nje here kam bere fjale se Ilir dhe helen jane fjale me te njejtin kuptim. Njeri endonim tjetri ekzonim.


Por dikush, dikush na e ka luajtur lojen, -ata qe sot quhen grek, ne baze te ketij toponimi qe shqip quhej emathi e latinisht graeci, nuk jane etni.
Ata te e shumta mund te jene pers, egjiptian, e hibrid tjere qe prodhoi qyteterimi romak me politikat e tij papergjegjsi.

Kjo shtrese pa identitet etnik s'kish nga ia mbante dhe u kap per biblen e shkruar greqisht,- dhe ja greket. Me vone u farkua sllavishtja - ideja me absurde dhe me rrenuese ne historine e njerezimit: >>nje komb nje fe, ndersa ai komb te jete skllav.
Shqiptareve nuk iu pelqeu kjo ide idiotesh, dhe sot e kesaj dite jane therre ne syte e botes. Shume shpejte edhe te ashtuquajturit grek duke pare shqiptaret revertuan ne greqishte por gjurmet kane mbetur.

me duket se te dy kemi thene te njejten gje me nje ndryshim te vogel. Ne kohet antike kishte fise dhe rraca, kombesia eshte nje ide e re. Eshte nje koncept moderrn. Eshte vetdije, vetpercaktime. Per kete jam dakort. Biles une mendoj se fjala Kombesi/Komb eshte nje derrifat i fjales kombinim. Pra kombinim i fiseve te ndryshme qe besojn ne fe te ndryshem por qe i perasin te njejtit etnicitet gjuhe dhe kulture.

The qe emrat emrat Epiriot dhe Emathia nuk kane asnje kuptim?
Epiriot jane banoret e Epirit. Epiri vjen nga vjala shipe Eperme, qe do te thote me siper. Kurse Emathia eshte fjala E Madhe! Si nuk paskan kuptim keto. Biles keto fjale mund te shpjegohen vetem me ane te shqipes. Besoj se edhe fjala Dardan ka nje kuptim te caktuar. Disa thone qe vjen nga fjala Dardh, por une kam degjuar edhe nje version tjeter, qe thote se mund te vije nga fjala e vjeter shqipe qe do thote i Forte. Nuk me kujtohet fjala tani.

Une e di qe me pare Emathia eshte quajtu Emazia, dhe me vone ndoshta si evolucionin i fonetikes u zevendesua me Emathia.


Thirsty...

te gjith kane qene pederast. Edhe Rromaket e lavdishem kan qene pederast te flaket, te pakten derisa u perhap Kristianizmi. Te tille kane qen edhe Osmanet. Ne ate kohe femra konsideroheshte si nje mjet riprodhimi, qe nuk mbante kurfare vlerash njerezore. Ishin krijesa te rendomta te cilat ishin krijuar me te gjitha veset e rendomta, te paisura me te gjitha instinktet e nevojshm per te jetuar ne kurrize te tjereve. Femra ne ate kohe konsideroheshte si burimi i te gjithe te keqijave ne bote. Biles edhe Kujdestaria per femijen konsideroheshte si nje instinkt qe natyra ia fali ashtu sic ia fali te gjith kafsheve qe riprodhojn. Kujdesi qe nena tregon per femijen, sipas filozofeve 'grek' nuk eshte i vedtijshme i vullnetshem, esthe vetem nje instikt, mekanizem vetmbrojets per pjellen e vet. Instinkt mbijetese primitive. Kurse kujdesi i babait ne anen tjeter konsideroheshte si nje veprim inteligjent, me vetdije dhe koshient:)

land
03-08-2012, 00:30
Zeus me fairytale of atlantis, kot qe e sjell ketu lol. une e di shume mire se per cfar arsye ka shpikur perralla me atlantida platoni.
le te behemi serioze, nuk ka asnje lloj atlantide ne histori.
sa per termin grek e kemi sterthene qe s'ka te beje me aleksandrin, aq me pak gjuha te kete qene greqishtja, as helenishtja jo bile, kishte dialekte te ndryshme te aferta me njeri tjetrin.
greqia e lashte eshte nje term abuziv historianesh.
organizimi nuk ka qene etnik dhe as fetar, por qytet shtet dhe tribal(fisnor).
megjithate elementet e etnise duhet te ekzistonin, gjuha e perbashket(dialektet shume te ngjashme), genet, dhe kultura.
sa per genet greket e sotem me helenet e lashte kane te bejne pak ose aspak.

gjuha greke e sotme, po dihet, eshte produkt bastard bizanti.


le te mbetet ky forum i paster nga bullshit-e te tipit atlantida ne shqiperi, sic ndodh tek forumi i atij priftit, qe eshte plot me aliene dhe bizantinizma.
nuk kemi asnje perfitim qe alienet inekzistente te atlantides te jene shqiptare.

e di pse i toleron albo ato lloj tema me aliene dhe atlantidas? e di? pikerisht na nxjerr qesharake ne syte e botes.

Zeus10
03-08-2012, 00:42
Zeus me fairytale of atlantis, kot qe e sjell ketu lol. une e di shume mire se per cfar arsye ka shpikur perralla me atlantida platoni.
le te behemi serioze, nuk ka asnje lloj atlantide ne histori.
sa per termin grek e kemi sterthene qe s'ka te beje me aleksandrin, aq me pak gjuha te kete qene greqishtja, as helenishtja jo bile, kishte dialekte te ndryshme te aferta me njeri tjetrin..

Qellimi i pasazhit, ishte te tregonte, se ndryshe nga cfare e perfytyrojme ne bashkesine e njerezve(ne rastin tone helene) te lashtesise, me titullin "ethnos", ajo ka qene ne fakt, nje grup besimtaresh, me lejo ta citoj dhe njehere:
"Nuk ka egistuar ndonje gje me emrin helene te vjeter, juve helenet jeni te rinj ne shpirt"

greqia e lashte eshte nje term abuziv historianesh.

Plotesisht dakort

organizimi nuk ka qene etnik dhe as fetar, por qytet shtet dhe tribal(fisnor).

Po the qe ka qene nje organizim tribal, atehere ke nenkuptuar ate etnik. Por pikerisht keshtu nuk ka qene.

megjithate elementet e etnise duhet te ekzistonin, gjuha e perbashket(dialektet shume te ngjashme), genet, dhe kultura.

Keto jane elementet kulturore qe une parashtrova ne pyetjen time, qe perbejne objektin e vertete te studimit.

sa per genet greket e sotem me helenet e lashte kane te bejne pak ose aspak.

Kjo eshte jashte cdo diskutimi.

gjuha greke e sotme, po dihet, eshte produkt bastard bizanti

Une mendoj dhe me tej, se dhe trashegimia arkeologjike duke perfshire dhe Parthenonin ne mes te Athines, jane vecse objekte MESJETARE dhe nuk i perkasin aspak lashtesise.

MICI
03-08-2012, 00:52
- trashegimia arkeologjike duke perfshire dhe Parthenonin ne mes te Athines, jane vecse objekte MESJETARE dhe nuk i perkasin aspak lashtesise.

Ksaj i thojne paranoje, djale !!

Oshte sen qi duhet mu mar seriozisht se mun shkon tu u keqsu ...Shnet pac

Zeus10
03-08-2012, 00:57
Ksaj i thojne paranoje, djale !!

Oshte sen qi duhet mu mar seriozisht se mun shkon tu u keqsu ...Shnet pac

Mic, me duket, se paranoja me e madhe, eshte ajo qe ze njerezit, qe nuk vene ne dyshim asgje qe ju eshte mesuar, duke e manifestuar ate kunder cdo lloj revizionimi.

land
03-08-2012, 01:02
Une mendoj dhe me tej, se dhe trashegimia arkeologjike duke perfshire dhe Parthenonin ne mes te Athines, jane vecse objekte MESJETARE dhe nuk i perkasin aspak lashtesise.Absolutisht dakord me ty, ta them dhe pse, skulpurat e parthenonit i atribuohen Fidias:p, sepse thuhet qe ai ishte "supervizori" i parthenonit( bullshit, askush nuk e provon dot).
statuja e madhe e athinase, thuhet qe gjoja origjinali ka humbur dhe na qenkerka nje fare ideje si mund te kete qene nga kopjet e statujave romake te athinase.
Mendoj, pa prova, qe gjithe corben greko-romake e ka gatuar perandori famekeq konstantin, ai qe futi fene aziatike ne europe.

land
03-08-2012, 01:04
Ksaj i thojne paranoje, djale !!

Oshte sen qi duhet mu mar seriozisht se mun shkon tu u keqsu ...Shnet pacmic a e din ti or tej qi s'ka asnje statuje helene te athinase:D jane te gjitha romake.
germo cik ma shum per t'kriju nifar ideje.

Zeus10
03-08-2012, 01:05
Absolutisht dakord me ty, ta them dhe pse, skulpurat e parthenonit i atribuohen Fidias:p, sepse thuhet qe ai ishte "supervizori" i parthenonit( bullshit, askush nuk e provon dot).
statuja e madhe e athinase, thuhet qe gjoja origjinali ka humbur dhe na qenkerka nje fare ideje si mund te kete qene nga kopjet e statujave romake te athinase.
Mendoj, pa prova, qe gjithe corben greko-romake e ka gatuar perandori famekeq konstantin, ai qe futi fene aziatike ne europe.

100 % Dakort. Kur e kam parashtruar te njejtin mendim ne nje forum ne anglisht, anetaret e tjere u munduan te me intimidojne, duke me quajtur sic me therriti Mici.

land
03-08-2012, 01:10
100 % Dakort. Kur e kam parashtruar te njejtin mendim ne nje forum ne anglisht, anetaret e tjere u munduan te me intimidojne, duke me quajtur sic me therriti Mici.
esht mici paranojak lol, ose nese pretendon qe nuk eshte, le ta gjeje statujen helene te athinase:p

e mer mic sokoli.

``Bej_dy_pompa``

futi ni tym

MICI
03-08-2012, 01:14
100 % Dakort. Kur e kam parashtruar te njejtin mendim ne nje forum ne anglisht, anetaret e tjere u munduan te me intimidojne, duke me quajtur sic me therriti Mici.

Zeus10, kqyr djale une me gajle e me plot nere ta thashe ate fjale.

Se u cudita !! E edhe ma shume po cuditna ktu tash.

Ti po thu qi ska objekte t'lashtesie a ky Landi po thote qi ka Romake,
po edhe kto as jone t'lashtesise.

Sjom ka i bi nfije hic

Tu rrit nera e dije qi pa ofenim e pata

land
03-08-2012, 01:19
Zeus10, kqyr djale une me gajle e me plot nere ta thashe ate fjale.

Se u cudita !! E edhe ma shume po cuditna ktu tash.

Ti po thu qi ska objekte t'lashtesie a ky Landi po thote qi ka Romake,
po edhe kto as jone t'lashtesise.

Sjom ka i bi nfije hic

Tu rrit nera e dije qi pa ofenim e pata
ka mer ka sa t'dush athina romake, a do me ti sjell ni tuf(foto), por nuk jan te shekullit te kater para zhizas krajstit, jan shume ma von.
dhe s'ka asnji athin helene:D(statuj)

kishte shum koh qi kishte dek krajsti.of course he was resurected:p

``Bej_dy_pompa``

futi ni tym tjeter tash por pasi ti kesh rasur i tas plot me grosh

o mic, albo ktu sme perjashton dot hihihihi

MICI
03-08-2012, 01:21
esht mici paranojak lol, ose nese pretendon qe nuk eshte, le ta gjeje statujen helene te athinase:p

e mer mic sokoli.

``Bej_dy_pompa``

futi ni tym

O djalo, spo tmarr vesh cka po thu !!. Atje so vec ni statuje po ka plot. Ti me shku atje e sheh Parthenonin e madh, e ski nevoje me lyp. Tash mem thon ti mu qi kit objekt e kan marru n'mesejte.
Oshte e pabesushme. Rrena qaq e madhe smshehet. Vallahi ta kisha bajt gajlen edhe ty.

Shnet pac

land
03-08-2012, 01:29
O djalo, spo tmarr vesh cka po thu !!. Atje so vec ni statuje po ka plot. Ti me shku atje e sheh Parthenonin e madh, e ski nevoje me lyp. Tash mem thon ti mu qi kit objekt e kan marru n'mesejte.
Oshte e pabesushme.rrena qaq e madhe smshehet. Vallahi ta kisha bajt gajlen edhe ty.

Shnet pac

kit foto ktu e kom bo me celularin tim psh, kur isha tu pa partenonin, qato aty jon kpuct e mia.
dhe kjo ktu osht false nuk osht e shekullit te katert para xhizas krajstit:D shiko stilin e shkrimit psh kujt shekulli i perket, te te jap nje indikacion nder te tjera.
po t'du t'sjell nja 50 foto tjera, por ni besoj se mjafton.

http://www.forum-al.com/attachment.php?attachmentid=5457&d=1343953596

Zeus10
03-08-2012, 01:31
Mic, une do te te them dhe dicka tjeter, qe do te cudise akoma me shume: " Greqishtja nuk eshte qe ne krye te heres gjuha vernakulare e ndonje populli, ajo eshte ne fakt Gjuha Romane e Lindjes, ajo eshte gjuha e Konstandinit dhe e gjithe theokracise romane te Lindjes. Asnje popull nuk e ka folur ne lashtesi ate gjuhe, ajo eshte gjuha e liturgjise, skolasticizmit dhe administrimin roman. Ate e gjen perpara se sunduesit romane te strukturonin paradigmen e gjuhes se re(qe ne e njohim si gjuhe latine), ne cdo cep ku shkeli kemba romane. Natyrisht qe kjo gjuhe kur u ndertua, 'huajti' leksikun e gjuhes se vatres, qe une mendoj qe ka qene e ngjashme me shqipen.

MICI
03-08-2012, 01:32
``Bej_dy_pompa``

futi ni tym tjeter tash por pasi ti kesh rasur i tas plot me grosh

o mic, albo ktu sme perjashton dot hihihihi

Hic spot bi n'fije cka je tu thone, o djale !!

Naten e mire e bofsh ma mire po thome e noshta neser edhe une kthjellna.

Shnet pac

land
03-08-2012, 01:38
Hic spot bi n'fije cka je tu thone, o djale !!

Naten e mire e bofsh ma mire po thome e noshta neser edhe une kthjellna.

Shnet pac
je shum me i zoti se une per te imituar gegerishten plako, bravo te qofte.
por prape dallohesh qe nuk je geg.

shnet pac dhe ti.

Zeus10
03-08-2012, 01:43
a ky Landi po thote qi ka Romake,
po edhe kto as jone t'lashtesise.Landi ka plotesisht te drejte. Le te te sjelle dhe une dicka:

http://i49.tinypic.com/2rnivtg.gif

I njejti karrakter shkrimi, e njejta gjuhe, i njejti stil me ato qe jane gjasme te lashtesise:

http://i49.tinypic.com/211jqkh.jpg

Eshte gjuha Romane e Lindjes.

Zeus10
03-08-2012, 02:01
Ja dhe disa te tjera(eshte nje postim i imi ne nje forum tjeter, nuk po e perkthej ne shqip, sepse flet vete):

The Romans were known as the greatest persecutors of Christianity until in AD 313 when the religion was legalized by Emperor Constantine, BUT even before that date, these rulers were worshiping Jesus. Inscription found in Israel inside a heavily fortified border garrison town that was home to thousands of Roman soldiers. All the inscriptions are in """Greek""" though:

http://i50.tinypic.com/2e364px.gif
Inscription dedicating to “God Jesus Christ”

Even when the inscriptions were not dedicated to Jesus, but writings/inscriptions about everyday life, they were always in ""Greek"". The following one has been written 1800 years ago by another roman consul.
His name was Lucius Septimius Flavianus Flavillianus and he was a champion at wrestling and pankration, and the inscription was dedicated to his fame.

http://i49.tinypic.com/b9i3yr.jpg
A new inscription reveals that a Roman city in Turkey, Oinoanda, turned to a mixed martial art champion named Lucius Septimius Flavianus Flavillianus to recruit and deliver soldiers for the empire’s army. It is written in Greek.


For at least 300 hundred years the same "Romans", continued to write in the so called "Greek" until the language was legalized:

http://i46.tinypic.com/34irfgk.jpg
Transcription:
επι φλ-
παλλαδιου
πορφυρου
του μεγαλοπρε
R ηγεμονος
το εργον της στοας
μετα και της
ψηφωσεως
εγενετο

Translation : "The work of the stoa along with the mosaic was done in the time of Flavius Palladius son of Porforius the magnificent leader."

We find these inscriptions in "Greek" exactly where Roman armies stepped in.

http://i50.tinypic.com/2wbw3rc.jpg

The numerous "Greek" inscriptions especially all over Mediterranean, are not activities result of an ethnos called Hellenes, but they are thanks to the Roman THEOCRACY.

Ajnej
03-08-2012, 08:53
Ja dhe disa te tjera(eshte nje postim i imi ne nje forum tjeter, nuk po e perkthej ne shqip, sepse flet vete):
http://i50.tinypic.com/2e364px.gifE cilit shekull po ta merr mendja se asht kjo?

Ajnej
03-08-2012, 09:37
Mic, une do te te them dhe dicka tjeter, qe do te cudise akoma me shume: " Greqishtja nuk eshte qe ne krye te heres gjuha vernakulare e ndonje populli, ajo eshte ne fakt Gjuha Romane e Lindjes, ajo eshte gjuha e Konstandinit dhe e gjithe theokracise romane te Lindjes. Asnje popull nuk e ka folur ne lashtesi ate gjuhe, ajo eshte gjuha e liturgjise, skolasticizmit dhe administrimin roman. Ate e gjen perpara se sunduesit romane te strukturonin paradigmen e gjuhes se re(qe ne e njohim si gjuhe latine), ne cdo cep ku shkeli kemba romane. Natyrisht qe kjo gjuhe kur u ndertua, 'huajti' leksikun e gjuhes se vatres, qe une mendoj qe ka qene e ngjashme me shqipen.
Konstantini asht ba kristian mbas vdekjes.
Ma sakt fill si e ka leshu shpirti, kan nga me e shpall t'krishten, se krejt administrata ka ken e infiltrume prej mjekrroshave.
Shume pas vdekjes se tij dikush prej mjekrroshave qe vijne ne pushtet e ban greqishten gjuhe zyrtare.
E shteti ne fjale vazhdon te quhet Rome e qyetaret ashtu si ushtaret e saj, roman.

Saura
03-08-2012, 14:45
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/406184_2339881233765_2002466233_n.jpg

Portreti i nje gruaje tjeter te famshme ilire, Euridika (nena e Filipit, ose gjyshja e Lekes se Madh).

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/315312_2339882313792_1324636066_n.jpg

Mano
03-08-2012, 15:58
Ajo qe une di me siguri, eshte qe komunitetet e vjetra nuk kishin organizim etnik, por fetar. Historia e meposhtme eshte shume domethenese:Ajo qe ngelet per te zbuluar, eshte se cila ka qene gjuha e popujve te mbreterive: Iliri, Epir, Maqedoni, Traki apo dhe Hellade(pavaresisht se disa prej jush besojne qe ka qene greqishtja). Dhe ajo qe eshte me e mistershme eshte: "Pse Skenderbeu, Pjetri, Frangu e ndonje tjeter, kembengulin qe te paret e tyre ishin Epirotet, nderkohe qe ne nuk kemi asnje dyshim per identitetin e tyre. Mos valle ajo qe keta autore e quajne "Regenia e Arbenit"

http://i47.tinypic.com/2rer608.jpg

dhe na qenka permbysur qysh ne kohen e djalit te Pirros(Aleksandrit) dmth SHUME SHUME HERET, na qenka i vetmi vend qe grumbullonte arbėn, te cilet ne dime shume mire qe perfaqsojne identitetin tone te lashte?

shume intersant shkrimet me lart, ai ne anglisht dhe ai me posht. Versioni shqip eshte veshtire per ta kuptuar por ka shume fjale qe dallohen qe jane shqip.

Tani tek shkrimi anglisht: gjithmone ve re kur flitet per shkirmet antike, ose kur 'citohen' autoret e lasht dhe aq me teper ato antik, ne cdo gjuhe shikoj shpesh here fjalen grek dhe Greqi.Has fjalen grek dhe Greqi tek shkrimet e Homerit te cilat i njohim vetem nga perkthimet. Kushedi se ne sa duar jo te 'pastra' kan kaluar materiale te tilla perpara se te beheshin publike. Horodoti as qe nuk permend fjalen Grek asgjekundi. Kjo do te thote se identiteti grek ashtu sic mundohet te paraqitet sote nuk ka egzisuar kurre. Me sa di une Greke vjen nga fjala Grecia, fjale latine. Keto jane mashtirme qe synojn ndikimin e opinionit publik. Dhe per mendimin time jane shume shume te demshme sepse cenojn kronologjine e gjarjeve, apokave te ndryshem dhe si rredhoje autencitetin e materialit.

Zeus10
03-08-2012, 16:24
E cilit shekull po ta merr mendja se asht kjo?

Sipas arkeologeve shek 1-2 Pas Krishtit.

Ajnej
03-08-2012, 16:29
shume intersant shkrimet me lart, ai ne anglisht dhe ai me posht. Versioni shqip eshte veshtire per ta kuptuar por ka shume fjale qe dallohen qe jane shqip.

Tani tek shkrimi anglisht: gjithmone ve re kur flitet per shkirmet antike, ose kur 'citohen' autoret e lasht dhe aq me teper ato antik, ne cdo gjuhe shikoj shpesh here fjalen grek dhe Greqi.Has fjalen grek dhe Greqi tek shkrimet e Homerit te cilat i njohim vetem nga perkthimet. Kushedi se ne sa duar jo te 'pastra' kan kaluar materiale te tilla perpara se te beheshin publike. Horodoti as qe nuk permend fjalen Grek asgjekundi. Kjo do te thote se identiteti grek ashtu sic mundohet te paraqitet sote nuk ka egzisuar kurre. Me sa di une Greke vjen nga fjala Grecia, fjale latine. Keto jane mashtirme qe synojn ndikimin e opinionit publik. Dhe per mendimin time jane shume shume te demshme sepse cenojn kronologjine e gjarjeve, apokave te ndryshem dhe si rredhoje autencitetin e materialit.

sic kam cekur dis here me radhe, termi "grek" fillon te perdoret nga latinofonet vetem pas vdekjes se Lekes Emathiot. Ai qe mundohet te argumentoje te kunderten (sepse ka edhe te tille por pa sukses) eshte thjeshte falsifikator i historise.

Mano
03-08-2012, 16:30
Ja dhe disa te tjera(eshte nje postim i imi ne nje forum tjeter, nuk po e perkthej ne shqip, sepse flet vete):

Zeus10...

Qeka e lezetshme kjo. Ushtaret rromake besonin tek Krishti ne heshtje dhe flisnin e shkruanin greqishten. -qesh-

Kur lexon gjera te tilla te duken sikur jane marre nga librat e Partise se Punes. Ku cdo fjale e cdo germ e shkruajtur nga ata ishte e padiskutueshme, dhe anjerit nuk i shkonte ne mend qe bejn Muuuuu.

Zeus10...ndoshta jam gabim po me cfar po lexoj ketu, me duket sikur po thoni se ashtuquajtur 'greqishtja e mesme' nuk eshte azgje tjeter vecse nje derrivat i gjuhes latine praktikuar nga Konstandini dhe moveone me ndarjen e perandorise kjo gjuhe u stransformua ne ate qe sot na serviret si 'greqishtja e mesme'. Kam degjuar se kopja e pare e bibles eshte perkthyer ne "Greqishte". Me sa po shohe une paska shume mundesi qe kjo te mos jet e vertet.

Mano
03-08-2012, 16:36
sic kam cekur dis here me radhe, termi "grek" fillon te perdoret nga latinofonet vetem pas vdekjes se Lekes Emathiot. Ai qe mundohet te argumentoje te kunderten (sepse ka edhe te tille por pa sukses) eshte thjeshte falsifikator i historise.

Qe historia eshte falsifikuar as qe nuk e ve ne dyshim. Por persa i perket fjales Grecia kam pershtypjen se ka figuruar me vone se epoka e Lekes. Kam pershtypjen se eshte perdorur kur perandoria Rromake ishte e 'kompletuar'. Pra ne fillim te shekullit te pare AD. Mund ta kem edhe gabim.

Zeus10
03-08-2012, 16:45
.Has fjalen grek dhe Greqi tek shkrimet e Homerit te cilat i njohim vetem nga perkthimet.

Maqellarjot, per hir te se vertetes, nese ka egzistuar ndonjehere ndonje shkrues me emrin Homer, qe ka shkruar Iliaden dhe Odisene, ai i permend vetem nje here ne te dy 'tregimet' e tij, fjalen 'helene' dhe 'hellas' dhe ky eshte paragrafi ketu:

νῦν αὖ τοὺς ὅσσοι τὸ Πελασγικὸν Ἄργος ἔναιον,
οἵ τ᾽ Ἄλον οἵ τ᾽ Ἀλόπην οἵ τε Τρηχῖνα νέμοντο,
οἵ τ᾽ εἶχον Φθίην ἠδ᾽ Ἑλλάδα καλλιγύναικα,
Μυρμιδόνες δὲ καλεῦντο καὶ Ἕλληνες καὶ Ἀχαιοί,
τῶν αὖ πεντήκοντα νεῶν ἦν ἀρχὸς Ἀχιλλεύς.
ἀλλ᾽ οἵ γ᾽ οὐ πολέμοιο δυσηχέος ἐμνώοντο:


Por dhe ketu ata nuk jane "helenet e panumert" qe dominonin gjithe Mesdheun me 'kulturen e tyre brilante', ata jane thjeshte nje fis i vogel pellazgjik, larg te qenit te rafinuar kulturalisht dhe sipas deshmise me siper, kane marre pjese ne "Lufte" vetem me nje numer te paperfillshem anijesh.
Greket, si ata te quajtur keshtu si ata te therritur helene, thjeshte mungojne ne histori. Ata fillojne e shfaqen bashke me Krishterimin, por jo te quajtur helene, por nen emrin Romaioi (Ρωμαίοι) qe do te thote Romane, i cili eshte vertete identitet qytetar, por ai eshte njekohosisht dhe identitet etnik.

Zeus10
03-08-2012, 16:51
Zeus10...

Qeka e lezetshme kjo. Ushtaret rromake besonin tek Krishti ne heshtje dhe flisnin e shkruanin greqishten. -qesh-

Kur lexon gjera te tilla te duken sikur jane marre nga librat e Partise se Punes. Ku cdo fjale e cdo germ e shkruajtur nga ata ishte e padiskutueshme, dhe anjerit nuk i shkonte ne mend qe bejn Muuuuu.

Zeus10...ndoshta jam gabim po me cfar po lexoj ketu, me duket sikur po thoni se ashtuquajtur 'greqishtja e mesme' nuk eshte azgje tjeter vecse nje derrivat i gjuhes latine praktikuar nga Konstandini dhe moveone me ndarjen e perandorise kjo gjuhe u stransformua ne ate qe sot na serviret si 'greqishtja e mesme'. Kam degjuar se kopja e pare e bibles eshte perkthyer ne "Greqishte". Me sa po shohe une paska shume mundesi qe kjo te mos jet e vertet.

Eshte pikerisht ashtu Maqellarjot, ""greqishtja"" eshte gjuhe e liturgjise ROMANE te LINDJES. Ajo eshte perdorur prej tyre para ""latinishtes"" dhe nuk eshte gjuhe e popullit grek, sepse nuk ka pasur ndonjehere ndonje komb grek.

Ajnej
03-08-2012, 16:54
Sipas arkeologeve shek 1-2 Pas Krishtit.

kjo nuk eshte e mundur - kjo duhet te jete se shumti e shekullit IX tes, sepse artifkati ne fjale eshte veper kelte, dhe keltet u kristianizuan te fundmit.

Ajnej
03-08-2012, 16:56
Qe historia eshte falsifikuar as qe nuk e ve ne dyshim. Por persa i perket fjales Grecia kam pershtypjen se ka figuruar me vone se epoka e Lekes. Kam pershtypjen se eshte perdorur kur perandoria Rromake ishte e 'kompletuar'. Pra ne fillim te shekullit te pare AD. Mund ta kem edhe gabim.

:) po une cfare thash? Shume pas vdekjes se Lekes pra.

Zeus10
03-08-2012, 17:05
kjo nuk eshte e mundur - kjo duhet te jete se shumti e shekullit IX tes, sepse artifkati ne fjale eshte veper kelte, dhe keltet u kristianizuan te fundmit.
http://i50.tinypic.com/2e364px.gif

Kjo nuk eshte veper Kelte. Ky eshte mbishkrim dedikuar Krishtit nga nje konsull Romak ne Izrael, ne nje vendodhje ku eshte vertetuar prezenca e ushtrise Romake. Ajo qe eshte e vecante eshte perdorimi i "greqishtes" prej tyre, ne nje kohe qe ata kishin gjuhen " e tyre".
Persa i perket kohes qe eshte shkruar, une nuk mund te vendos asnje bast.

The oldest was discovered at Megiddo in Israel in the late 1990s. The church was built in a back room inside of a military fortress that served as the headquarters of the Legio II Traiana (“Trajan’s”) and Legio VI Ferrata (“Ironclad”). On the floor there is a mosaic depicting two fish as a symbol of Jesus Christ. Any doubt about the room’s use and the identity of its worshipers is removed by inscriptions written in Greek on the mosaics:

“The God-loving Akeptous has offered the table to God Jesus Christ as a memorial.”

“Gaianus, also called Porphyrius, centurion, our brother, has made the pavement at his own expense as an act of liberality. Brutius carried out the work.”

Mano
03-08-2012, 17:49
:) po une cfare thash? Shume pas vdekjes se Lekes pra.

Mire atehere. Paskemi then te dy te njejten gje. Nuk e paskam ven re:)

Mano
03-08-2012, 17:59
Eshte pikerisht ashtu Maqellarjot, ""greqishtja"" eshte gjuhe e liturgjise ROMANE te LINDJES. Ajo eshte perdorur prej tyre para ""latinishtes"" dhe nuk eshte gjuhe e popullit grek, sepse nuk ka pasur ndonjehere ndonje komb grek.

Qe 'greqishtja e mesme' ishte produkt i kishes ortodokse e kam ditur. Edhe qe populli grek nuk ka egzistuar ndo nje here dhe aq me teper nje kombesi greke me identitetin grek, ashtu sic pretendojn sot. Por qe greqishtja te ishte nje derrivat i latinishtes, sote po e degjoj per here te par. Dhe ka shume mundesi te jete e vertet, sepse eshte ne perputhje te plote me kronologjine e gjarjeve. Greqishtja e mesme kategorizohet e tille pikerisht gjate periudhes se perpahjes se Krishterizmit ne ate pjese te perandorise qe me vone u quajt perandoria lindore. Dhe sic dime me vone u quajt perandoria Bizantine. E cila pati akoma me shume ndikim ne ate qe quhet sote greqishtja moderre.

Une konsideroj nje fatkeqesi te madhe fatkin e manipulimit te historise. Eshte ngynah qe gjera te tilla te fshehen qellimisht. Eshte nje krim i mirefillt.

P.S duke u bazur ne shkrimet e mesiperme e ashtuquajtur gjuha greke e lasht e ndertuar me alfabetin Fenikas e cila sipas historianeve, apo linguisteve u kompletuar rreth shekullit te 8 Bc nuk ka patur kurre nje emer te te caktuar. Me sa kuptoj une ka egzistuar vetem ne forma te ndryshme dialektesh. Kam pyetur disa njerez dhe kam kerkaur materjal rreth kesaj pyejte, por nuk kam arritur te gjej asnji pergjigje asnji gje konkrete bindese.

Ajnej
03-08-2012, 18:35
Kjo nuk eshte veper Kelte.

nuk e kuptoj ne cka e bazon burimi qe keni gjetur se nuk eshte veper e artit kelt kjo?

Sepse cdo kush ka mundesi te dalloje "firmen" kelte ne te me lehtesi. E qe eshte mjeti me identifikues etnik per keltet kudo ne bote ashtu sic ishte meandri per protoshqiptaret.

Zeus10
03-08-2012, 18:37
Por qe greqishtja te ishte nje derrivat i latinishtes, sote po e degjoj per here te par. Dhe ka shume mundesi te jete e vertet, sepse eshte ne perputhje te plote me kronologjine e gjarjeve.

Qe te jemi me te sakte, nuk mendoj se eshte thjeshte derivat, por paradigma dhe ne pergjithesi gramatika dhe leksiku i saj, jane strukturuar brenda mureve te te njejtit institucion fetar, nga e njejta theokraci, ajo Romane. Nuk eshte rastesi qe:

“Gaianus, also called Porphyrius, centurion, our brother, has made the pavement at his own expense as an act of liberality. Brutius carried out the work.”


qe keta Romane kishin dy emra, nje te Lindjes(Porphyrius) dhe nje te Perendimit(Gaianus), pikerisht sepse keta sundimtare, nuk kishin identitet etnik.

Zeus10
03-08-2012, 18:58
nuk e kuptoj ne cka e bazon burimi qe keni gjetur se nuk eshte veper e artit kelt kjo?

Sepse cdo kush ka mundesi te dalloje "firmen" kelte ne te me lehtesi. E qe eshte mjeti me identifikues etnik per keltet kudo ne bote ashtu sic ishte meandri per protoshqiptaret.

Ai mozaik ka dy mbishkrime, ne gjuhen qe ne e njohim si "greke", te cilat jane lehtesisht te perkthyeshme dhe thone:

The God-loving Akeptous has offered the table to God Jesus Christ as a memorial.”

“Gaianus, also called Porphyrius, centurion, our brother, has made the pavement at his own expense as an act of liberality. Brutius carried out the work.”duke na dhene nje tablo te qarte se kush dhe mes kujt u krijuan keto mozaike. Nese i referohesh mozaikut me peshq, si "nenshkrim" kelt, atehere na duhet te hedhim poshte shume dituri tonen, per antikitetin. Ndoshta ti mund te dish dicka me shume dhe mund te na e thuash.

Zeus10
03-08-2012, 19:02
Me sa kuptoj une ka egzistuar vetem ne forma te ndryshme dialektesh.

Kjo eshte e verteta e madhe, qe Kisha mundohet ta fshehe.

MICI
03-08-2012, 19:09
Mic, une do te te them dhe dicka tjeter, qe do te cudise akoma me shume: " Greqishtja nuk eshte qe ne krye te heres gjuha vernakulare e ndonje populli, ajo eshte ne fakt Gjuha Romane e Lindjes, ajo eshte gjuha e Konstandinit dhe e gjithe theokracise romane te Lindjes. Asnje popull nuk e ka folur ne lashtesi ate gjuhe, ajo eshte gjuha e liturgjise, skolasticizmit dhe administrimin roman. Ate e gjen perpara se sunduesit romane te strukturonin paradigmen e gjuhes se re(qe ne e njohim si gjuhe latine), ne cdo cep ku shkeli kemba romane. Natyrisht qe kjo gjuhe kur u ndertua, 'huajti' leksikun e gjuhes se vatres, qe une mendoj qe ka qene e ngjashme me shqipen.

Zeus10, pernime, une pa fjale jom mete me kto menime tuja. Cudi mas cudije djale !!
Ma shume deri sot kush s'em ka cudit !

Po, prape nere kom per to.

MICI
03-08-2012, 19:18
Si perfundim, ishte shqiptar apo jo ????

O kon dicka afer shiptarit, se e ka fol ni guhe qi o kon afer shipes. Nese e kqyrim identitetin sipas guhe, e pa mar parasysh kohen, atehere po

Zeus10
03-08-2012, 19:19
Si perfundim, ishte shqiptar apo jo ????

Nuk kemi mundesi te te shkruajme shkurt, pasi shkruam gjere e gjate.

Meri
03-08-2012, 19:24
Flm

Po po, shume e jo per lume*....

Ka gjera qe konsiderohen te "lodhshme" dhe ne nje lexim.

Ajnej
03-08-2012, 19:26
qe keta Romane kishin dy emra, nje te Lindjes(Porphyrius) dhe nje te Perendimit(Gaianus), pikerisht sepse keta sundimtare, nuk kishin identitet etnike.

kjo sepse ishin kelt imigrant (lexo: barbar te sapo integruar te perandorise) dhe rrogetar te romejve.
Keta ishin emrat e tyre te pakezimit, dhe jo emra ne te lindur etnik.
sigurisht qe emrat e tyre etnik ishin krejt ndryshe.

Sidoqofte artefakti ne fjale s'mund te jete me i vjeter se shekulli IX es, te e shumta VI i es. me shume nuk mund te leshojme pe, sepse kthjeme mbrapesht historine.

atrefakti ne fjale, lene anash shkrimin i cili tregon shenja te qarta te mesjetes se mesme apo te vone, dhe atij i mungon vetem edhe kryqi keltik per ti dhene vule definitive.
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQIJE_ANq_sOoLWatpSFYrr65Kofm-3HBkCfdD5rxQD0papycU63Q
ani qe s'eshte nevoja sepse aty dallohet qarte ornamentika gjenuine kelte.

http://i50.tinypic.com/2e364px.gif

IKHTHUS
03-08-2012, 19:42
O kon dicka afer shiptarit, se e ka fol ni guhe qi o kon afer shipes. Nese e kqyrim identitetin sipas guhe, e pa mar parasysh kohen, atehere po

Te lutem termin shipe mos e perdor sepse neve na bie te jemi shiptari dhe ndoshta e di cfare eshte dhe kush na therret ashtu ,para se te filloj te shaj edhe une ty.

Zeus10
03-08-2012, 19:48
Te lutem termin shipe mos e perdor sepse neve na bie te jemi shiptari dhe ndoshta e di cfare eshte dhe kush na therret ashtu ,para se te filloj te shaj edhe une ty.

Ishte pikerisht kjo arsyeja, qe me detyroi ti terhiqja vemendjen atij, megjithate une e gjykova te arsyeshme kerkesen e tij per te fshire postimet jashte teme, duke perfshire dhe ato te mijat.

Mano
03-08-2012, 19:50
Flm

Po po, shume e jo per lume*....

Ka gjera qe konsiderohen te "lodhshme" dhe ne nje lexim.

Meri cfar nuk te degjojn veshet. Ketu ku jame une besojn me pare se ka qen Semit, sesa ndo nji rrace tjeter. Cfar nuk mund te arrihet me trushplarjen kolektive.;):)

Zeus10
03-08-2012, 19:58
Do kerkoja ndihmen tuaj per te ''perkthyer'' kete fjali ne menyren si e kuptojme ate sot:

Leka i Math pre Petrele nd' Arbėnė zu fill' Monarkijn-e vet nd-e Mattiet.

dhe pikerisht shprehja:

nd' Arbėnė

si e kuptoni ju kete:

1. nder arbene(ndermjet arberve)

apo

2. nde arbeni(ne arbeni)

Sigurisht, mos ju referoni perkthimit italisht, sepse ai eshte i mevonshem.

Rex
03-08-2012, 20:24
Ne arbeni, mendoj une.

Komplet fjalia, per mendimin tim, duhet te lexohet keshtu:

Leka i Math pre Petrele nd' Arbėnė zu fill' Monarkijn-e vet nd-e Mattiet.

Laka i Madh prej Petrele ne Arberi e themeloi Mbreterine e vet ne Mat.

Mano
03-08-2012, 20:30
Do kerkoja ndihmen tuaj per te ''perkthyer'' kete fjali ne menyren si e kuptojme ate sot:dhe pikerisht shprehja:si e kuptoni ju kete:

1. nder arbene(ndermjet arberve)

apo

2. nde arbeni(ne arbeni)

Sigurisht, mos ju referoni perkthimit italisht, sepse ai eshte i mevonshem.

Me sa shikoj une nd' perdoret si E, e Arbenit, E Matit.

Ose ndoshta me sakt: "Leka i Math pre Petrele nd' Arbėnė zu fill' Monarkijn-e vet nd-e Mattiet". Leka i math pre Petrele Te Arbenit zu fill' Monarkijn-e vet Te Mattiet. Ndoshta nd' perkthehet me Te. Lexova diku me lart se Petrele eshte nje emer qe eshte perdorur gjeresisht dhe per ta percaktuar si vend i Arbenit jane shprehur me nd' Arbene ose nd-e Mattiet.

Me qe ra fjala Zeus10. Cfar vitit perafersisht i perket ky shkrimi shqip me lart. Mos eshe i Buzukut ky?

IKHTHUS
03-08-2012, 20:52
Zeus,ne kohen kur u botua ky liber i Bogdanit , ne Itali ekzistonte nje censure e jashtzakonshme ndaj botimeve te reja dhe ne vecanti atyre fetare,prandaj s`besoj tu kete kaluar prifterinjve redaktues te Vatikanit, pika ku flitet per Aleksandrin e Madh ,nje figure aq e njohur.Mesa duket ata ishin dakort ,keshtu qe mendoj se sensi patriotik i Bogdanit per te cilin mund te dyshojme hidhet poshte. Aleksandri ka lindur ne Petrele.


Ja se cbehej ne Vatikan ne ato kohe,nje shkeputje nga Enciklopedia Katolike:


During the fourth session (1546) of the Council of Trent the assembled Fathers, discussing the canon of Holy Scripture, insisted expressly on the censorship of books, such as had been universally proscribed by the Lateran Council, and on the sanctions therein decreed, especially in regard to books and writings treating of religious things, or in their words, de rebus sacris. For members of religious orders wishing to publish works of this sort, examination and approbation of their writings on the part of their superiors was prescribed, in addition to the approbation of the ordinary. Towards the end of the council the reorganization of the censorship and prohibition of books was more particularly debated. The result was the so-called "Index Tridentinus," which, however, was not published until 1564, by order of the council, along with the brief of Pius IV; wherefore it is also called "Index of Pius IV." Besides a revised catalogue of forbidden books, this index contained, as a most important modification, ten general rules composed by the council, since known as the "Tridentine Rules."
In the early part of the seventeenth century both the Congregation of the Index and the Magister Sacri Palatii published in Rome, from time to time, decrees containing new prohibitions of books. But it was not until 1664, under Alexander VII, that by order of the Congregation a new official index was published which differed from all prior ones in form and arrangement of the subject-matter; as to the contents, the only difference was that all prohibitions from 1596 to 1664 were inserted. The same is to be said of the abridged edition of the index of Alexander VII, which was published the following year (1665). In the introductory Brief, "Speculatores," this pope decreed that in the prohibition of books none but the penalties fixed, both in the tenth rule and the bull "In Coena Domini," should be in force. In the second half of the seventeenth century and the first of the eighteenth, many (chiefly Jansenistic) books were condemned by the congregation of the Index, the Roman Inquisition, and papal Bulls or briefs. The works interdicted by letters Apostolic were, as a rule, forbidden under pain of excommunication. During this time it was not unusual that in addition to single books whole classes of writings of a similar kind were forbidden, just as had been done formerly, particularly in letters Apostolic.


http://www.newadvent.org/cathen/03519d.htm


nde arbeni = ne Arberi

Zeus10
03-08-2012, 21:03
Me qe ra fjala Zeus10. Cfar vitit perafersisht i perket ky shkrimi shqip me lart. Mos eshe i Buzukut ky?

Jo, eshte "Ēeta e profeteve" e Bogdanit e vitit 1685, qe megjithese mund te jete e censuruar, per mua vlen me shume se Plutarku dhe Herodoti te marre se bashku me murgjit qe i shkruan librat e tyre.

Zeus10
03-08-2012, 21:06
Gjithashtu nese ndokush prej jush e njeh kalendarin e perdorur prej Bogdanit:

http://i50.tinypic.com/281x1lv.jpg

duke ekujvalentuar vitet e tij, me ato te kalendarit tone, do i isha shume mirenjohes.

Ajnej
03-08-2012, 21:35
Do kerkoja ndihmen tuaj per te ''perkthyer'' kete fjali ne menyren si e kuptojme ate sot:

dhe pikerisht shprehja:

si e kuptoni ju kete:

1. nder arbene(ndermjet arberve)

apo

2. nde arbeni(ne arbeni)

Sigurisht, mos ju referoni perkthimit italisht.

ND[E\Ė] - vendos krahun e nje ndarjeje: ne krahun e shtrirjes se tokave Arberore, perkundrejt tokave tjera te nje pale tjeter por qe jane ne ate kontinuum ate hapesire ate kontinent. Me kohe thjeshtesohet [?] zevendosohet me NĖ dhe ecila krahasuar me gjuhet tjera gjithmone do te shkaktoje ngaterresa.
Sepse [nė] duke rrjedhur apo trasheguar semantiken nga NDE/NDĖ kur flet nje gjuhe te huaj (p.sh.: anglishte) zakonisht ngaterron me [on].

kjo per arsye se mema ND' sic dhash shembullin me larte sinjalizon dicka ne perberje te nje ndarje qofte fizike apo konceptuale andaj shqipja mundeson te thuash: "nė xhep" ashtu si edhe "nė tavoline" sepse nde i referohet nje perkufizimi pavaresisht natyres apo formes se tij fizike dhe gjendjes se subjektit ne perkatesine e tij.

Pra nde shenjon nje gje qe gjindet ne suazat e nje perkufizimi apo gjeje qofte siper, qofte brenda pa asnje dallim. Sepse nde eshte palatalizim mesjetar i n'tė.

Kjo na ben te kuptojme se Nde apo nė e shqipes nuk ka asnje ngjashmeri me gjuhet tjera qe perdorin "on" kundrejt "in".

Thene me thjeshte [I]nde e gjuhes shqipe shenjon perkatesi; qe eshte ne diskrepance te plote me gjithe gjuhet tjera te regjionit por shumefish me shprehese.

Leka i math prej Petrele [ne perkatesi te / qe i perket] Arberise, tfilloi Monarkine e vet te eMathise. [qe perben emathine]

Mano
03-08-2012, 21:46
ND[E\Ė] - vendos krahun e nje ndarjeje: ne krahun e shtrirjes se tokave Arberore, perkundrejt tokave tjera te nje pale tjeter por qe jane ne ate kontinuum ate hapesire ate kontinent. Me kohe thjeshtesohet [?] zevendosohet me NĖ dhe ecila krahasuar me gjuhet tjera gjithmone do te shkaktoje ngaterresa.
Sepse [nė] duke rrjedhur apo trasheguar semantiken nga NDE/NDĖ kur flet nje gjuhe te huaj (p.sh.: anglishte) zakonisht ngaterron me [on].

kjo per arsye se mema ND' sic dhash shembullin me larte sinjalizon dicka ne perberje te nje ndarje qofte fizike apo konceptuale andaj shqipja mundeson te thuash: "nė xhep" ashtu si edhe "nė tavoline" sepse nde i referohet nje perkufizimi pavaresisht natyres apo formes se tij fizike dhe gjendjes se subjektit ne perkatesine e tij.

Pra nde shenjon nje gje qe gjindet ne suazat e nje perkufizimi apo gjeje qofte siper, qofte brenda pa asnje dallim. Sepse nde eshte palatalizim mesjetar i n'tė.

Kjo na ben te kuptojme se Nde apo nė e shqipes nuk ka asnje ngjashmeri me gjuhet tjera qe perdorin "on" kundrejt "in".

Thene me thjeshte [I]nde e gjuhes shqipe shenjon perkatesi; qe eshte ne diskrepance te plote me gjithe gjuhet tjera te regjionit por shumefish me shprehese.

Leka i math prej Petrele [ne perkatesi te / qe i perket] Arberise, tfilloi Monarkine e vet te eMathise. [qe perben emathine]

Edhe une ashtu mendoj Ajnej. se ne kete rast nd'-ja eshte percaktuese. Pra ne Petrelen e Arbenit ose "ne Petrel te Arbenit, dhe "filloj monakrine e vet Te Matteit.

Ajnej
03-08-2012, 21:57
Zeus,ne kohen kur u botua ky liber i Bogdanit , ne Itali ekzistonte nje censure e jashtzakonshme ndaj botimeve te reja dhe ne vecanti atyre fetare,prandaj s`besoj tu kete kaluar prifterinjve redaktues te Vatikanit, pika ku flitet per Aleksandrin e Madh ,nje figure aq e njohur.Mesa duket ata ishin dakort ,keshtu qe mendoj se sensi patriotik i Bogdanit per te cilin mund te dyshojme hidhet poshte. Aleksandri ka lindur ne Petrele.


Ja se cbehej ne Vatikan ne ato kohe,nje shkeputje nga Enciklopedia Katolike:


During the fourth session (1546) of the Council of Trent the assembled Fathers, discussing the canon of Holy Scripture, insisted expressly on the censorship of books, such as had been universally proscribed by the Lateran Council, and on the sanctions therein decreed, especially in regard to books and writings treating of religious things, or in their words, de rebus sacris. For members of religious orders wishing to publish works of this sort, examination and approbation of their writings on the part of their superiors was prescribed, in addition to the approbation of the ordinary. Towards the end of the council the reorganization of the censorship and prohibition of books was more particularly debated. The result was the so-called "Index Tridentinus," which, however, was not published until 1564, by order of the council, along with the brief of Pius IV; wherefore it is also called "Index of Pius IV." Besides a revised catalogue of forbidden books, this index contained, as a most important modification, ten general rules composed by the council, since known as the "Tridentine Rules."
In the early part of the seventeenth century both the Congregation of the Index and the Magister Sacri Palatii published in Rome, from time to time, decrees containing new prohibitions of books. But it was not until 1664, under Alexander VII, that by order of the Congregation a new official index was published which differed from all prior ones in form and arrangement of the subject-matter; as to the contents, the only difference was that all prohibitions from 1596 to 1664 were inserted. The same is to be said of the abridged edition of the index of Alexander VII, which was published the following year (1665). In the introductory Brief, "Speculatores," this pope decreed that in the prohibition of books none but the penalties fixed, both in the tenth rule and the bull "In Coena Domini," should be in force. In the second half of the seventeenth century and the first of the eighteenth, many (chiefly Jansenistic) books were condemned by the congregation of the Index, the Roman Inquisition, and papal Bulls or briefs. The works interdicted by letters Apostolic were, as a rule, forbidden under pain of excommunication. During this time it was not unusual that in addition to single books whole classes of writings of a similar kind were forbidden, just as had been done formerly, particularly in letters Apostolic.


http://www.newadvent.org/cathen/03519d.htm


nde arbeni = ne Arberi

Autori eshte Pjetri i Bukdhanaj'et prej Gurit nde Hast.

Ate qe e harrojne njerezit eshte fakti se Ceta e Profetenvet, i ka kalu jo nje vjet por dy a tri ne doren e cenzoreve ma te eger te papatit.
Diftese kjo, se nuk ka mujt me pshtu asnji gabim as ma i vogli ne te dy drejtimet. Si per saktesi te te dhanave me botkuptimin zyrtar ashtu edhe per pajtueshmeri me doktrinen.

Dygjuheshi thote:
Alessandro Magno da Pella, hora Petrella, in Albania principio la sua Monarchia in Macedonia.
kurse shqip po thote:
Leka i Math prej Petrele nd' Arben-e zu fill' Monarkijn-e vet nd-e Mattiet.


[ ... ]

te lutem mos duplifiko, cito dhe shto, kur ke per te shtuar.

IKHTHUS
03-08-2012, 22:35
te lutem mos duplifiko, cito dhe shto, kur ke per te shtuar.

duplicate (v.)
1620s, "to double," from L. duplicatus, pp. of duplicare (see duplicate (adj.)). Meaning "make an exact copy" is from 1640s (implied in duplicated). Related: Duplicating. The noun is first recorded 1530s.

Nuk ti marr postimet mos ki frike por se kam pare.Moderator te lutem fshije ate postimin nr.118, gjithashtu edhe kete.

Zeus10
03-08-2012, 22:50
Frang Bardhi e shpjegon keshtu:

Line: 7 Nde strat in lecto
Line: 8 Nde stepij in domo
Line: 9 Nde gɣtet in Urbe
Line: 10 Nde Malt in Monte


Et isti etiam. Nde si addatur R fit Nder, & seruiet loco prępositionis Inter. Ut:

Ajnej
03-08-2012, 23:13
Frang Bardhi e shpjegon keshtu:

Perktheu dhe pershtati, perkthim pa pershtatje nuk ka.

Line: 9 Nde gɣtet; in Urbe //in the City
Line: 10 Nde Malt; in Monte //on the Mountain
["nde" e gjuhes shqipe eshte nocion, jo tregues i thjeshte deskriptiv]

p.s.:
da Pella, hora Petrella, = Petrela e qarkut te Pel-laes

land
03-08-2012, 23:25
da Pella, hora Petrella= nga Pella, toka(terren, siperfaqe,fusha,vend etc etc) e Petrelles.

per analogji, Hora e Arberesheve=Piana degli Albanesi ne sicilia e themeluar ne 1488

Zeus10
04-08-2012, 15:01
Une perseri dyshoj qe Pella vendlindja e Filipit(dhe sipas autoreve shqiptare e Lekes), nuk eshte ajo maqedonase egjease, por Petrela arberore, per dy arsye:

1. Sepse nuk gjej asnje dokument ne Mesjete qe ta therrese Pellen egjease si Petrele.
sipas pershkrimit:
Alessandro Magno da Pella, hora(SOT) Petrella,
2. Sepse dhe ne "lashtesi" nese do marrim per te vertete literaturen greko-romake, Demosdeni e quan ate: fshat te vogel dhe jodomethenes...:

καὶ μὴν οὐδὲ τοῦτό γ᾽ οὐδεὶς ἂν εἰπεῖν τολμήσαι, ὡς τῷ μὲν ἐν Πέλλῃ τραφέντι, χωρίῳ ἀδόξῳ τότε γ᾽ ὄντι καὶ μικρῷ,

ndryshe nga Xenofoni, qe e quan Pellen e vertete nje qytet madheshtor dhe me te madhin ne Maqedoni:

ἐπεὶ δὲ εἰσήκουσαν αἱ ἐγγύτατα αὐτῶν, ταχὺ καὶ ἐπὶ τὰς πόρρω καὶ μείζους ἐπορεύοντο: καὶ κατελίπομεν ἡμεῖς ἔχοντας ἤδη ἄλλας τε πολλὰς καὶ Πέλλαν, ἥπερ μεγίστη τῶν ἐν Μακεδονίᾳ πόλεων

Ajnej
05-08-2012, 19:36
Une perseri dyshoj qe Pella vendlindja e Filipit(dhe sipas autoreve shqiptare e Lekes), nuk eshte ajo maqedonase egjease, por Petrela arberore, per dy arsye:

1. Sepse nuk gjej asnje dokument ne Mesjete qe ta therrese Pellen egjease si Petrele.
sipas pershkrimit:Alessandro Magno da Pella, hora(SOT) Petrella,


E verteta eshte se kjo gjuhe eshte tmerresisht e interpretueshme, e sidomos nga ata qe flasin gjuhen baze prej se ciles eshte vjelur kjo; Shqipja akoma ruan kuptimet burimore te prejardhjes se fjaleve ne kete gjuhe dhe kolateralet e tyre jane te shumta:

1 Hora: valle rrethore;
2 hora: levizje rrethore;
3 hora: nje rreth;
4 hora: nje here;
5 hora: nje perseritje;
6 hora: rrethine;
7 hora: qark;
8 hora: grup;
9 hora: komun\itet;
10 hora: vend;
11 hora: bashkesi;
12 hora: vendbanim me vete, komunitet i lidhur ngusht;
13 hora: menjehere;
14 hora: tani;
15 hora: se fundi(t here);
16 hora: rishtas; e shume te tjera pa prekur ketu ne kuptimet e periudhes para romane.

Pra per percaktimin e kuptimit te sakte padyshim qe duhet referuar ne menyren perdorimit te autor -it/ve te se njejtes periudhe ne fjali tjera me cka mund te ramifikohet menyra e perdorimit kurent.
Sipas kesaj qe ke sjellur: del e qarte se autori e ka perdorur ne kuptimin "aktualisht", ndonese me kete rast 'ahora' do me dukej me e natyrshme;
Pella [se voni, (me te rene), bashkohesisht] Petrela; s'ka si te mos jete ajo qe ka menduar autori.

Pa qene se ne kohen e Pjeter Bukdhanit, Petrela ishte vendi nga i cili qeverisej tere Pel-la. E qė qe ne Mat. Ndersa Mati "Maqedonia" e Lekes, ajo fjali qendron ne luhatje.

Pas mendimit tim Pel-la, ishte gjithmone nje krahine.
Ndersa Petrela mund te ishte vetem nje krye i vendit [fortifikate] ne maje te nje shkembi; *rrasapeti, apo petreli. Por ky lloj fortifikatash e qendrash administrative jane dukuri e vone, pas periudhes se dyndjeve barbare.

*rrasa+pet - konservim dy fjalesh me te njejtin kuptim.

2. Sepse dhe ne "lashtesi" nese do marrim per te vertete literaturen greko-romake, Demosteni e quan ate: fshat te vogel dhe jodomethenes...:

E quan vend te parendesishem per botekuptimin e tij, apo edhe praktikisht ne kohet qe u referohej ai dhe kur Pel-la e lene ne harrese, s'ishte per t'u permendur - por s'duhet te harrojme se ne Pel-lę akoma jetonte gjeni i paster pellasg. Por ketij gjeni sigurisht qe nuk i takonte edhe ai fyelli i kallit, Filipi apo kavalli.

ndryshe nga Xenofoni, qe e quan Pellen e vertete nje qytet madheshtor dhe me te madhin ne Maqedoni:

Ky flet nga nje perspektive e re , ndersa ai nga nje perspektive historike, por qe zgjatet vetem deri aty ku i konvenon secilit.

Pel-la eshte ne fakt emri i shkurter i Pel-lagonise, - nga mangesia e informatave ne s'mund ta dijme se deri ku shtrihej dhe a e perfshinte, a jo, edhe Petrelen prane Tiranes. Pel-la nuk ishte vend i fiksuar ndonese ashtu e paragjykojne. Mua me duket nje lemsh i pazgjidhshem, sepaku ne kete moment...

agimdedej
13-08-2012, 11:07
Me beri pershtypje diskutimi i identifikimit te nje populli me ane te aspektit gjuhesor kujteses apo te tjerave te vecanta te tij.Une mendoj se nje popull identifikohe pik se pari nga puna e tij e cila udhehiqet nga prijesat e tij ne vlerat e vecanta por dhe te pergjitheshme qe e karakterizojne ate popul ,ku sipas punes ose trashegohet ne menyra te ndryshme si shperblim te puneve te mira te tij [ne shume dritime e pikpamje ]ose humbet si ndeshkim te puneve te keqe qe ka bere sipas nje percaktimi kohor jetik te jeteve te njerezve te tij.Perderisa ne vendin tone ekzistojne akoma emrat e prijesave te lashtesise duke u trasheguar ose rifreskuar duke kapercyer ne koh, dhe per derisa ne gjuhen tone te sotme ekzistonjne akoma fjale prej lashtesise do te thote se ne jemi pasardhes dhe trashgimtar te atyre popujvete cilet kane punuar mire perderisa ekzistoje ne keto menyra e te tjera si ketojo vetm brenda kufive tane por edhe pertej tyre sic emrat Aleksander, Leke,Kstandin ,Gent ,Gjergj, Skender,Enver etj.

{A_N_G_E_L_69}
13-08-2012, 14:52
Po normal qe Shqiptar eshte Aleksandri i Madh...pse e ve kush ne dyshim kte fakt e ;)

agimdedej
29-08-2012, 12:31
Dyshim une kam per te parin e brezit te 4 te fisit tim se ē'ka qene Ilir apo Turk.
Perderisa, sipas hartave, kufijt e mbreterive ne kohe te ndryshme me emertimet e tyre, te vendosura mbi njera tjetren me emra perkates, ku ne kohe e Aleksandrit te Madh sipas pershkrimit te dokumentacioneve te lashta ku percaktohen kufijt e e mbreteris se vendit te tij, permendet mat e petrel apo pella qe esht jasht kufijve qe kemi tani ,por qe ne ate kohe mund te kene qene brenda nje realiteti tjeter kufijsh te atij populli perkates, qe patjeter ka trsheguar tjeter realitet kufijsh te nje populli paraardhes ne perberjen e tij mendoj se ne apo greket nuk mund ti veshim kombesin tone te sotme duke e bere ate Ilir apo Grek ,Aleksandri i madh i perket popullit te asaj kohe brenda atyre kufijve te popullit te asaj kohe.Nga ana tjeter perderisa dybrireshi i perkrenares se tij identifikohet edhe tek Pirro edhe tek Skenderbeu do te thote se ne kemi nje vizion trashegime ....

land
09-09-2012, 23:29
Ne qofte se do ti referohemi,a c'far ?a kujt? se tashme nuk ka ngel asgje dhe pe ti referohemi a ndonje burimi antik, tashme ai pak uje qe ka ngel esht me kohe i helmuar.Kam arritur ne nje konkluzion se cdo gje qe ka lidhje sado pak me popullin qe historia e tij mbaroi kur filloi ajo boterore, esht zhdukur qellimisht dhe me te gjitha menyrat cnjerzore.Ajo qe do te na ndihmoje te gjejme jo vetem vetveten,por dhe madherimin uni-vers-AL,eshte gjuha jone,ajo gjuhe e pa kuptueshme e pa ditur po te mos jesh shqiptar.
Shikoni si eshte perkthyer emri i kalit te Aleksandrit te madh."BUCEFALO".Ne qoftese bota ne keto 2300 vjet ka qene banuar vetem me bastard e hajdute e injorant, atehere vetem shqiptaret hanin "BUKEVALO"Ku shikojm se shkronja "F"lexohej "V".
Po te shohim emrin e kalit te ODINIT zotit te popujve nordik do te shohim se quhesh SLEIPNIR.Kete kal me tet kembe nuk i hipte dot njeri pervec ODINOS.SLE-IP-NIR(i) sle t' hip njeri.

u sleipnirofsh jarebi haha
dhe odini shqiptar mer -lutem-

Mandi
04-02-2014, 13:18
http://i85.servimg.com/u/f85/13/95/49/70/tarn3k10.jpg

http://www.albpelasgian.com/alexander-the-great-the-illustrious-ancestor-of-albanians/

Rex
31-03-2014, 12:53
Spike, a ja jep nje te perkthyer si di ti, e ta shohim cka po na del.

Kjo, sipas studiuesit Gjon Keka, eshte shkeputje nga:

Historiae mundi ...,G. Plinius Sec, e vitit 1582’, faqe 145

http://www.telegrafi.com/fo/2010/keka.jpg

ZET
31-03-2014, 13:06
E ke te perkthyer ne nje nga postimet e mija vite me pare ne kete forum. Studjuesit...


Ndersa Aleksandri I Madh ishte ne marshimin e vet ne Indi, Mbreti i Shqiperise i dergon nje qen me madhesi te jashtezakonshme. I kenaqur me aparencen e tij, ai urdheron qe arinj, derra te eger dhe me pas drere ti sillen perpara, te cileve ai as u hodhi syte. Princi me gjelleri te madhe, e provokoi kete mendjemadhesi ne nje krijese te dimensioneve te tilla dhe urdheroi ta vrasin.....

kreksi
31-03-2014, 16:35
Kėto ditė lexuamnė rrjetin elektronik njė lajm te bujshėm: Aleksandri i Madh nuk ishte mbret i Maqedonisė, por i Shqipėrisė !
Gazeta =standard=Ekskluzive nga: Gjon Keka
Plini: Aleksandri i Madh nuk ishte mbret i Maqedonisė, por i Shqipėrisė
29.03.2014 | 21:13
Zbulimet e fundit tė studiuesit Gjon Keka, nxjerin nė pah njė segment mjaft interesant tė historisė shqiptare.
Kjo tregon se Aleksandri i madh ishte mbret i Shqipėrisė.
"Ky zbulim ėshtė sa interesant aq edhe i rėndėsishėm pėr historiografinė shqiptare."
Nė kėtė kontekst, faktet historike tregojnė se “Sipas Plinit, Aleksandri i Madh ishte Mbret i Shqipėrisė”.

kreksi:REAGIMET TONA NDAJ GJON KEKES:
Pse ?
Plini Ri...e thotė ndryshe:
Historia naturale di G. Plinio Secondo divisa in trentasette libri, tradotta per M. Lodovico...
books.google.it
traduzione apprezzabile ancora se fosse stata corredata da cartine del tempo di Plinio confrontate con oggi. E' necessario far capire le mutazioni territoriali della linea di costa che hanno soffocato le cittą fiorenti un tempo presso la stessa, come il caso di Velia ed anche dopo cercarne le cause
Referanca:http://books.google.it/books?id=S5lFimQMacMC&pg=PR2&hl=it...Voir la traductio

Ketu siper shofim ilirėt kundėr albanve ..Tani, imagjinoje njehere, psh. ndonjė hulumtues i ri... i pa pervoj e shef diku kete dokument dhe ai menjehere do te shpall ne gazeta kete si zbulim si:EKSKLUZIV: ku do shtonte aty se, "edhe Albanėt, shqiptarėt moren pjesė nė luftė kundėr Aleksandrit ? ..ai ndoshta do shtonte edhe fantezi (marrezira) tjera te shpikura ngamendja tij...pra, duhet te ruhemi prej ketyre kalamajve te ri...qe poasa i kane hapur sytė..pa ditur as boshtin e historisė kujtnė se kanė zbulua diēk.. e nuk e dijne se historia eshte e shkruar. ne mbledhim vetem qerrshija per toke ato qe nuk i ka ngrenė asksuhi deri me sot...pra, na befshin mirė edhe kesi lloj genjeshtrash...!
Dosje nga Dardan Leka:A ishte Aleksandri shqipėtar ?

Albumi mė permbajtje rreth Aleksandrit te Madh si dhe rrreth mbretnis sė Maqedonisė
Nė njė fjalim para betejes sė Issos, Aleksandi jep fjalimin e tij dhe iu drejtohet ushtarve qe merrnin pjesė prane tij, ku iu drejtohėt edhe ilirve dhe iu thotė:
http://2.bp.blogspot.com/-Ysdo4v7LMGs/UzlsanYmFVI/AAAAAAAAAnE/w1IqH8mU0Ts/s1600/249552_2142641008045_4706624_n.jpg

"...né atje ne malet e Ilirisė luftonim pėr gurė, nė ato male tė njollosura prore me mjegulla e mbuluar me dėborė, e shifni kėtu para nesh ?
Sot jemi rradhitur para ushtisė sė Dariusit, e shifni se ushtarėt e tij mė teper mbajnė flori nė trupin e tyre se armė, pra, edhe nese vdesim, vdesim si heronjė te veshur me flori" -citime nga Qunte Quince..etj..

Duhet te themi se emrat e vjetėr tė gjithė janė ndryshuar sot mė emra tė rinjė poashtu edhe Aigai,Aegidet, ėshtė shėndrrua nė Vergina, mirėpo dinastia e mbretėrve maqedonas ėshtė e Argeadve, mbreti i parė ishte:
ARGEU, shek VII, p.k, pastj,
AMINTASI i I-rė, vasali i Dariusit te parė, vien,
ALEKSANDRI I-rė pas tij vjenė,
ALKETA II-tė, i fundit i kesaj dinastie por;
ALEKSANDRI i I-rė njihet si babai dinsastis se re Maqedonase ku djali i tij;
PERDIKASI i II-tė merr ne dor mbetnin, ne vitin 448, pas tij vien
ARKELAOS dhe ARKELAOSi i II-te, edhe kjo rrenjź shuhet me Orestin dhe kete te fundit e fillon Dinastija tjeter e re qe vjene direkt prej..
ALEKSANDRIT tė I-rė 454 pk, i biri i Amintasit I-rė, (ku kjo helmete duhet te ishte e tij apo e ksaj epoke) tani vjenė
AMINTASI i II-tė i cili martohet me princeshen Iliriane
EURIDIKEN dhe lindin=
ALEKSANDRIN e II-tė,
PERDIKAS II dhe Filip II, kėta tre pra ishin prijsa tė ilirėve nga e ėma e tyre Euridika, keta dy te paret u vranė: mbeti i vetmi:
FILIPI i II-tė nip Ilirian i cili u martua me njė princesh dardane nga rrenja e Bardhylit dhe lindi njė djalė, 10 vite para Aleksandrit, por pastaj u martua edhe mė
OLIMBINE e Molosėve, sheh driten,
ALEKSANDRI i Madh, si e shohim:
FILIPI II-tė poashtu edhe
ALEKSANDRI i -III-tė apo,
ALEKSANDRI I MADH janė me prejardhe ilire, pa dyshim se edhe kjo dinasti eshte ilire por nė trojet e maqedonise sė vjetėr ku nuk paten asnjė lidhje gjaku pėrmes martesave mė helenėt por vetėm se me ilirėt.

Princi i Tarantes i rrethuar nė kėshtjellen e tij, i shkruan letėr Skenderbeut mė kėto fjalė:

"Nuk e di se ē'tė keqe tė kam bėrė ty qė tė vini tė mė sulmuni nė tokat e mia ?
Ti mos ndoshta mendon se ke punė kėtu me turqit e tu tė dobėt, por mashtrohėsh.
Ne i konsiderojmi shqiptarėt tuaj si dele, dhe ne skuqemi para armiqve aqė tė dobėt.
Nuk keni pas aftėsi ta mbroni kulmin tuaj atje e ti ke ardhur ta pushtojsh tonin ?
Ti kėtu do ta gjejsh varrin" !

Pėrgjigjia e Skenderbeut ishte e bukur dhe energjike: Ankohėt tek princi i Tarantes pėr mos rrespektin ndaj familjės Aragoneze, dhe se mirėnjohja ndaj tij pėr te ishte njė detyr e shenjtė, dhe i mbetej atij ti dali nė ndihmė birit tė njė mberti qe i ksihte ndihmuar.

"Ti je edhe mė i keq se tuku, i 'a kthenė Skenderbeu, -aqė sa flitėt se, ti nuk ke as kurrfarė feje !
"Sa i'u pėrketė shqiptarve, ti nuk i njehė ata: ne rrjedhim prej Epirotve, qė kishin nxjerrur Pirron, dikur armiq tė Romakve, dhe Maqedonve, te cilėt nxorrėn Aleksandrin, pushtues tė Indisė".
"E ti mė flet pėr Tarantėt e tū, rac e neveritshme qė janė tė mirė vetėm me nxān peshqi; "Nėse do ta gjėj kėtu varrin, pra, Perendia qė i njehė mendimet e mia, le tė mė gjykoje"

Mirepo nuk na duhen pretendime si keto qe i shpalosi gazta nė fjalė, e etre bota e praon kete se, e ama e Aleksandrit nuk ishte Maqedonase por Epirote e ne anen tjeter edhe Skenderbeun nganjehere e quajten Princ Epirot, mbret i Shqiperisė, prap se prap epiteti si ky ne gazet nuk na nevoitet se tere bota e di se Aleksandri ishte Maqedon, pra mos t'ia kalojmi ekstremistve tjere qe i ngritin permendore njė mbreti te asaj toke qe me nuk eshte e banuar me maqedonas por me nje pjese shqiptare dhe pjes tjeter e kesaj popullesie te Maqedonise banohet me nje popullesi sllavofone, te ardhur ne keto vende 900 ite pas vdekjes sė Aleksandrit te Maqedonisė !

Mirepo gazeta Standard jep lajmin sipas njė te dhe nave nga Gjon Keka i cili ngatrron edhe epokat edhe emrat e vendeve pra ketu eshte edhe me e keqja, sepse, tek citimi i Plinit, fjala eshte aty per Albanin kaukaziane e jo kurresesi pe Shqiperine, kesj i thone kodra mas bregut...pa kurrfare pergjegjesije, qellimishte behet historia lamėsh i Arianes per ata qe nuk kane ide te boshti i historisė, eshte tragjike per ne sot ne shekullin e XXI te ushqehemi me lajme te mbrapshta si ky e te pasakta si dhe lajme tjera siē ishte edhe tjetri qe shperndahej kohe me parė, ku thuhej se;

http://4.bp.blogspot.com/-EgnbHFjrc3M/UzmK8qUCfVI/AAAAAAAAAp0/IG7IvdfQzjg/s1600/1901157_10203576140786571_1716735915_n.jpg
"U gjet testamenti i Aleksandrit ne Skoder, ku ne te thuhet aty marrina te pa imagjinueshme..dhe mjerishte lexuesi yni ushqehet me pa dije...kujton se paskemi zbulua diēka te Madhe e nuk e di se keto jane genjeshtra te marrezishme qe bien te gjitha mbi kurrizin e rinis shqiptare, seketu eshte edhe qellimi i ketyre propagandave: si te infekohet rinai shqiptare me viruse qe nuk kushtojne fare shtrenjete duke shfrytzuar internetin, nje makineri shtypse qe shkatrron edhe ato vlera shqiptare qe i patem per interesa te te tjerve, me ksuhte qe vetem te demtohet nejhere rinia shqiptare qe et dalldiset ajo e mos te dije ta gjeje as dere e shtepise se vetė, pastaj per ta mbetet punė e kryer ! Ju lutemi pra, te mos i'u besohet shume te dhenave ne rrjetin falas, te mbesim me kembet ne tokė; nuk na duhet ti thurim lavdata nejri tjetrit, te gjitha jane te shkruara dhe s'kemi se ēka te zbulojmi, por, ti pervjelim menget e te punojmi te ndertojmi por mbi te gjitha te Arsimohemi:
Nga Arsimimi lind madheshtia e njė Kombi !

Neve na pengojne propagandat e mbrapshta e mashtruese per dy arsyeje: humbet besimi i tjerve tek ne, rinia jone hutohet me lajme mahtruese, sepse lexojne ne internet gjitheqka dhe krijojne bindje tjera te nje hitorie jo shkencore por perrallore qe do i demtoje shumė ata ne te ardhmen si ne jeten e tyre shoqerore poashtu dhe profesionale. E dyta, ky lajm qedoli dje eshte i demshem se, permbane te dhena te gabueshme, ku asnjehere Plini asi i vjetri as i riu nuk kanė thėnė se; "Aleksadri i Madh "nuk ishte mbret i Maqedonve por i Shqiperisė"..shifeni edhe ju lexues te nderuar edhe njehere se ku shkon mendja e njeriut te kohes sė sotme: Gazeta Standart, 29.03.2014 Plini: "Aleksandri i Madh nuk ishte mbret i Maqedonisė, por i Shqipėrisė"

"Zbulimet e fundit tė studiuesit Gjon Keka*, nxjerin nė pah njė segment mjaft interesant tė historisė shqiptare. Kjo tregon se, =Aleksandri i madh ishte mbret i Shqipėrisė=. Ky zbulim ėshtė sa interesant aq edhe i rėndėsishėm pėr historiografinė shqiptare.=

"Nė kėtė kontekst, faktet historike tregojnė se “Sipas Plinit, Aleksandri i Madh ishte Mbret i Shqipėrisė”.
Ju lutemi, te kthjellemi pak, askush nuk e mohone kete se, ema e Aleksandrit, Olimbia ishte me origjine jo maqedone por Epirote dhe tere bota e dijne kete, nuk ka kurrfare ekskluziviteti ketu, mandej, edhe gjyshja e Aleksandrit ishte ilire, e pa mohueshme as kjo, por, nuk mund te themi se Aleksandri ishte mbret i Shqiperise e mbrapshtina te ketij lloji, sepse historia eshte e shkruar mirepo ruana zot prej interpretuesve te demshem...!

Mirepo nuk na duhen pretendime si kėto qe i shpalosi gazta nė fjalė, e etre bota e praon kete se, e ama e Aleksandrit nuk ishte Maqedonase por Epirote e ne anen tjeter edhe Skenderbeun nganjehere e quajten Princ Epirot, mbret i Shqiperisė, prap se prap epiteti si ky ne gazet nuk na nevoitet se tere bota e di se Aleksandri ishte Maqedon, pra mos t'ia kalojmi ekstremistve tjere qe i ngritin permendore njė mbreti te asaj toke qe me nuk eshte e banuar me maqedonas por me nje pjese shqiptare dhe pjes tjeter e kesaj popullesie te Maqedonise banohet me nje popullesi sllavofone, te ardhur ne keto vende 900 ite pas vdekjes sė Aleksandrit te Maqedonisė ! Mirepo gazeta Standard jep lajmin sipas njė te dhe nave nga Gjon Keka i cili ngatrron edhe epokat edhe emrat e vendeve pra ketu eshte edhe me e keqja, sepse, tek citimi i Plinit, fjala eshte aty per Albanin kaukaziane e jo kurresesi pe Shqiperine, kesj i thone kodra mas bregut...pa kurrfare pergjegjesije, qellimishte behet historia lamėsh i Arianes per ata qe nuk kane ide te boshti i historisė, eshte tragjike per ne sot ne shekullin e XXI te ushqehemi me lajme te mbrapshta si ky e te pasakta si dhe lajme tjera siē ishte edhe tjetri qe shperndahej kohe me parė, ku thuhej se; "U gjet testamenti i Aleksandrit ne Skoder, ku ne te thuhet aty marrina te pa imagjinueshme..dhe mjerishte lexuesi yni ushqehet me pa dije...kujton se paskemi zbulua diēka te Madhe e nuk e di se keto jane genjeshtra te marrezishme qe bien te gjitha mbi kurrizin e rinis shqiptare, se, ketu eshte edhe qellimi i ketyre propagandave:
si te infekohet rinai shqiptare me viruse qe nuk kushtojne fare shtrenjete duke shfrytzuar internetin, nje makineri shtypse qe shkatrron edhe ato vlera shqiptare qe i patem per interesa te te tjerve, me ksuhte qe vetem te demtohet nejhere rinia shqiptare qe et dalldiset ajo e mos te dije ta gjeje as dere e shtepise se vetė, pastaj per ta mbetet punė e kryer !

Ju lutemi pra, te mos i'u besohet shume te dhenave ne rrjetin falas, te mbesim me kembet ne tokė; nuk na duhet ti thurim lavdata nejri tjetrit, te gjitha jane te shkruara dhe s'kemi se ēka te zbulojmi, por, ti pervjelim menget e te punojmi te ndertojmi por mbi te gjitha te Arsimohemi: Nga Arsimimi lind madheshtia e njė Kombi !

Ketu i kemi ilirėt kunder albanve ..imagjinoje njehere, psh. ndonjė hulumtues i Ri i pa pervoj has ne kete dokument dhe ai menjehere e shpall ne gazeta kete si zbulim EKSKLUZIV: ku do shtonte aty se, "edhe Albanet =Shqiptarėt moren pjese ne lufte kunder Dariusit ? ..ai ndoshta do shtonte edhe fantezi(marrezira tjera te shpikura ngamendja tij...pra, duhet te ruhemi prej ketyre kalamajve te ri...qe poasa i kane hapur sytė..pa ditur as boshtin e historisė kujtojnė se kanė zbulua kushediēka... e nuk e dijne ata se historia eshte e shkruar dhe ne vetem se mbledhim qerrshija per toke ato qe nuk i kanė ngrenė asksuhi deri me sot..lol !.pra, na befshin mirė edhe kesi lloj genjeshtrash...!

Ne cilen gjuhe flisninMaqedonet e kohes sė Filipit e Aleksandrit ?

Kur flitet per gjuhen maqedone dhe e analizojmi mirė deshmin nga Quinte Qunce, autori e thotź se, para beteje Aleksandri iu drejtohej te gjithe ushtarve te tij, ndaras nė gjuhet e tyre, pra iu drejtohej, mercenarve greke qe luftonin ne taborrin e tij, se ksihte mercenar greke edhe ne anen e Dariusit:
...pastaj iu drejtohej edhe Maqedonve te tij, ne gjuhen maqedone dhe ne fund edhe ilirve e trakve(bashke) ne gjuhen e tyre;
Prandaj, kėtu kuptojmi se Aleksandri se paku ushtarve te tij iu fliste ne tri gjuhe kryesore; maqedone, greke, iliro-trake...
Nuk perjashtohet ideia dhe duhet te na ishte e pabesueshme kjo sot; si ka mundesi qe nuk gjendet asnje leter, as nje shkrim ne gjuhen maqedone, ose se paku dialektore, ku mund ta krahasonim megjuhen ilire ose trake ?

Mendime ne mund te japim, gjuha maqedone mendoj se ishte e perzier mes epirotve, trakve e ilirve por, ne kontakt ishin me greket, i kishin me afer, ka mundesi se at flisnin edhe gjuhen dorane te vjeter, pa dyshim se rrenjet e tyre ishin doriane, tre vllezer te ikur nga Argolida zėjne vende ne veri te Thesalonikut, aty ia arrijten te behen te rrespektuar ne mesin e ketyre barbarve dhe u bėne udheheqes te ketij populli; maqedon, pra, me etni dorian por me emrin e ri si Makedon ?

Arsyeja e kėtij emrit vien nga lashtesija: Seozorisi (jo Ozirisi siē lexoova diku nje ekspoze ne gjuhen shqipe, ishte e tera gabim) ishte sundimtar egjiptiane qe jetoi diku rrreth 3300 para krishti, kishte pushtuar tere boten e atehereshme; kur erdhi ne tokat e sotme te Trakise, aty e mbyti mbretin e trakve dhe aty la si sundimtar birin e tij Makedo..!

Sipas deshmisė nga Diodori, Osirisi lindi nė qytetin Nisa nė Egjiptė, buzė Nilit, nga edhe vjen emri i tij, DioNisos, Perendia nga Nisa, qė mė vonė njihet edhe mė emrin Bakus por qė ėshtė i njėjti person, Seozirisi i famshėm i cili martohet mė Izis-in dhe nga kjo martes lindin tre djem, Anubis, Pan dhe Makedo. Drejtė ekspedites sė tij nė Indi, Sezorisi u nis mė njė ushtri tė madhe prej 600 000 njerėzve, kur arrijti nė Indi, atje themeloi pėr nder tė qytetit tź tij tė lindjes njė qytet ku i dha emrin Nisa, hinduset e moren si perendi dhe e pervetsuan sikur tė ishte perendia e vendit tė tyre.

"Pasi qėndroi njė kohė nė Indi, Seozirisi vijoi ekspediten e tij edhe nė pjesėt tjera tė Azisė tė banuara me shumė poppuj tė ndryshėm. Duke u kthyer nė Egjiptė, pas 9 vitesh sa zgjati udhėtimi i tij, Seozirisi kalon ngushticen e Bosforit, aty njė mbret i kėtij vendi tė Trakes, kundershton kalimin mbi tokat e tija dhe Seozirisi e vret mbretin dhe e emron mikun e kėtij mbretit qė quhej Maron tė sundoje sė bashku mė djalin e tij Makedo, ku pastaj ky vend mori emrin Maqedonia".

"Pastaj kaloi edhe tek Danubi, ku ngriti njė shtyll perkujtimore per tė kujtuar ekspediten e tij nder kėta popuj. Vizitoi edhe Atiken, ku vźndasėve ua mėsoi kultivimin e hardhisė dhe vėrės, si dhe njė pije qė quhej zitum, e ngjajshme mė vėrėn por bėhej nga tėrrshėra ? ( me siguri baza e birres).

Kėshtu prezentohej Seozirisi nė tekstet e vjetra egjiptiane, por vetėm se njė dallim kishte tek emri i personazhit.

Dihet se egjiptasit e vjeter, perendin e tyre tė shenjtė e quanin Oziris, por nė realitet ky ishte Bakusi egjiptian, perndryshe Seozirisi, i cili poashtu edhe Bakusi kishte shkuar deri nė Indi, poashtu edhe ai si Seozirisi ishin ndalur nź Gadishullin tonė, e mundi Penten, tek vendet e greqisė sė lashtė, e mundi edhe Likurgin dhe emroi si mbret njė vėndas qė quhej Tharops, i cili e kishte shpetuar nė njė rast gjatė njė udhėtimi natėn, qė ndoshta edhe Thrakia mori emrin sipas kėtij mbreti, njashtu si edhe Maqedonia sipas tė birit tė Sezorisit Makedo ?

Si e shofim, emri i Maqedonis vie nga ky sundimtar i cili jetoi 3000 vite para Aleksandrit te madh !

Rex
31-03-2014, 16:41
E ke te perkthyer ne nje nga postimet e mija vite me pare ne kete forum. Studjuesit...Tu rrit ndera Zet!

ZET
31-03-2014, 16:49
Tu rrit ndera Zet!

Qeni, mollosi, kur u detyrua te perballej me vdekjen dhe detyrimin, vrau luane e elefante. :)

Nuk me kujtohet ne cilen teme e kam shkruar... por ka kohe. Mbase eshte ne forumin tjeter.

Socio
31-03-2014, 16:51
Tu rrit ndera Zet!

Rex, Plini nuk i referohet Shqiperise aty, por Albanise se Kaukazit, respektivisht mbretit te kesaj Albanie.

Rex
31-03-2014, 16:59
Qeni, mollosi, kur u detyrua te perballej me vdekjen dhe detyrimin, vrau luane e elefante. :)

Nuk me kujtohet ne cilen teme e kam shkruar... por ka kohe. Mbase eshte ne forumin tjeter.

Edhe une mendoj se eshte ne forumin tjeter, por nuk e kerkova.

A e di pse nuk e kerkova?

Keto dite derisa me interesonte dhe po kerkoja dicka lidhur me druidet google search me dergoi atje, saktesisht ne temen e dodones. Cka me pa!!!

Nje postim i Styx, me poshte nje tjeter anetar me nofken Styx duke e citu dhe duke repliku po me anetarin Styx. E keshtu me radhe. Njejte me Baptist dhe te tjere.

E kane bo sallate mer. Gjynah per bese!

ZET
31-03-2014, 17:21
Edhe une mendoj se eshte ne forumin tjeter, por nuk e kerkova.

A e di pse nuk e kerkova?

Keto dite derisa me interesonte dhe po kerkoja dicka lidhur me druidet google search me dergoi atje, saktesisht ne temen e dodones. Cka me pa!!!

Nje postim i Styx, me poshte nje tjeter anetar me nofken Styx duke e citu dhe duke repliku po me anetarin Styx. E keshtu me radhe. Njejte me Baptist dhe te tjere.

E kane bo sallate mer. Gjynah per bese!

Replikuesi eshte Baptisti. Albo i ka bashkuar postimet e Baptist me Styx dhe e ka bere si syte qe t'i plasin.

Qeni nuk eshte i Albanise se Kaukazit sikurse thote Socio qe gjuan per sherr. Per t'i dhene te drejten qe i takon, per qente e Indise dhe nje episod me Aleksandrin, flet Siculus.

Raca e qenit ne fjale eshte shume e degjuar dhe vjen nga Epiri. Sic thashe, aty ku kam shkruar kam vene shume te dhena sepse po me interesonte nje race qeni dhe m'u desh te kerkoja, gje qe percolli disa te dhena interesante.


Sipas L...., kont i Bufonit:

"Qente e Tartarit, te Shqiperise (Albania) ne veri te Greqise, te Danimarkes dhe te Irlandes jane me te medhenjte dhe me te fuqishmit e species, dhe perdoren per te terheqeur karroca. Greyhoundet Irlandeze jane te nje race te ralle, dhe ekzistojne ende, ndonese ne numer te vogel ne klimen origjinale. Ata quheshin nga te lashtet qen te Epirit ose qen Shqiptare. Plini na ka treguar, me menyren me elegante dhe me termat me energjike nje lufte mes ketyre qenve, njehere me luan dhe pastaj me elefant."


Ky shkrim eshte bere ne nje nga volumet qe ka shkruar ky kont per "Historine dhe natyren". Se ku gjender Tartari dhe ne veri te kujt eshte, nuk ka nevoje besoj per shpjegime. E sigurte qe do dale neser ne gazete me autore te nderit te kombit qe do ta sjellin qenin nga Tataria, komshi me selxhuket muslimane.

ZET
31-03-2014, 17:31
Se po pertoj me gjet temen. Rashe ne nje nje harte te para viteve 1700.

Justiniana Prima thote qe eshte Prizreni me 6000 shtepi. 20 nga keto te muslimane.

Prishtina po ashtu ishte ne kete harte. Me 4000 shtepi. Asnje muslimane.
Shkupi kishte 20,000 shtepi dhe ishte qendra e pashallekut.

kreksi
31-03-2014, 18:03
Rex, Plini nuk i referohet Shqiperise aty, por Albanise se Kaukazit, respektivisht mbretit te kesaj Albanie.
=duhet ti lemi rexat ne shpellen e injorimit, me rendesi eshte qe; rinia jone mos te infektohet nga viruset e mbrapshte ...asksuh nuk e injoron qe e ema e Aleksandri ishte Epirote, pr, nuk do thote kjo se Aleksandri ishte nga Shqiperia..leni absurditetet ju lutemi se shkuam ne gremina..;!

ZET
31-03-2014, 18:10
=duhet ti lemi rexat ne shpellen e injorimit, me rendesi eshte qe; rinia jone mos te infektohet nga viruset e mbrapshte ...asksuh nuk e injoron qe e ema e Aleksandri ishte Epirote, pr, nuk do thote kjo se Aleksandri ishte nga Shqiperia..leni absurditetet ju lutemi se shkuam ne gremina..;!


Kete e kane thene 'studjuesit' si puna juaj jashte forumit Kreksi.

Rex e solli per ta vertetuar qe ishte e sakte ne se Aleksandri qe Mbret i Albanise a jo. Une i thashe, qe sipas te njejtit dokument, Mbreti i Albanise i ka dhuruar nje qen, por jo se Aleksandri ishte Rex Albaniae. I tregova Rex se ku mund te kerkoje dhe ne cilet forume mund te kem postuar.


PS. Ju lutem fshijeni kete postim timin pasi te jete lexuar.

Cfare nuk te pelqen ty, socios ose dragues eshte problemi juaj personal. Sa per virusa, me vjen keq qe e kam te mbyllur llogarine e Styx nga Albo qe te te jepja ca prova te dashurise qe kishe per virusin. Qe e keni edhe tani, sepse kujtoni se kjo ishte/eshte lufte per t'u bere i njohur. Njerez delirante.

Rex
31-03-2014, 18:27
Rex, Plini nuk i referohet Shqiperise aty, por Albanise se Kaukazit, respektivisht mbretit te kesaj Albanie.

Une e hasa per here te pare dhe e dija se dikush nga ju mund ta kishte perkthyer edhe me pare ate paragraf. Ju drejtova Land sepse ka perkthyer edhe me pare nga latinishtja, por flm ZET dhe juve per sqarimet.

Sa i perket Albanise se Kaukazit, mendoj patjeter duhet te hapet nje teme e vecante dhe te sqarohet nje here e mire se kush ishin ata, cilet jane pasardhesit e tyre, cfare fakte ka per migrimet e tyre, gjenetika, gjuha, karakteristikat fizike etj.

Rex
31-03-2014, 18:36
=duhet ti lemi rexat ne shpellen e injorimit, me rendesi eshte qe; rinia jone mos te infektohet nga viruset e mbrapshte ...asksuh nuk e injoron qe e ema e Aleksandri ishte Epirote, pr, nuk do thote kjo se Aleksandri ishte nga Shqiperia..leni absurditetet ju lutemi se shkuam ne gremina..;!

O spam, po ti sikur te kishe pak karakter nuk do ti kishe fut gjysmen e anetareve ne liste te injorimit, por do te ishe ballafaqu me ata.

Sa per monolog mundesh me u kenaq te ato faqet personale te renesancave sepse atje s'ka kush me te kundershtu. Kur shkruan ne forume duhesh me e llogarit se do te dalin njerez qe nuk pajtohen me ty, e ata anetar duhesh me i bind me argumente e jo me i fut neper lista te injorimeve.

Ti je nje mashtrues ordiner. Edhe fjalet e kulluara nje rrokeshe shqipe, tenton me i paraqit si fjale sllave duke na shit pallavra me skita e skutha. Ahmak!

Socio
31-03-2014, 19:09
Une e hasa per here te pare dhe e dija se dikush nga ju mund ta kishte perkthyer edhe me pare ate paragrafJu drejtova Land sepse ka perkthyer edhe me pare nga latinishtja, por ZET dhe juve per sqarimet.

Po por perkthimin qe e more dhe te cilin e pelqeve (dukshem u pajtove me ate perkthim) eshte I gabuar. Prandaj une nderhyva dhe te informova drejte. Vetem per hir te informimit te drejte Rex.

ZET
31-03-2014, 19:15
Po por perkthimin qe e more dhe te cilin e pelqeve (dukshem u pajtove me ate perkthim) eshte I gabuar. Prandaj une nderhyva dhe te informova drejte. Vetem per hir te informimit te drejte Rex.

Cila pjese e perkthimit eshte e gabuar? Urdhero paraqite.

Rex
31-03-2014, 19:20
Po por perkthimin qe e more dhe te cilin e pelqeve (dukshem u pajtove me ate perkthim) eshte I gabuar. Prandaj une nderhyva dhe te informova drejte. Vetem per hir te informimit te drejte Rex.

Nga falenderimi e verejte se une jam i kenaqur me perkthimin apo si?

Mund t'a kem falenderuar qe e mori mundimin qe te me sqaroj, ashtu sic te kam falenderuar edhe ty ne vazhdimesi.
Se cili prej jush keni te drejte mund te vertetohet me kohe.

Respekt!

spike
31-03-2014, 19:47
Rex, Plini nuk i referohet Shqiperise aty, por Albanise se Kaukazit, respektivisht mbretit te kesaj Albanie.
e vertete, nuk i referohet shqiperise, por prit, duhet ndare mire shapi nga sheqeri.
gjithshka qe tek autoret antike eshte shkruar si albania eshte nje mega mashtrim. perfshire dhe tekstet latine(si ai qe solli rex)

e di pse?
sepse plini, straboni, claudius ptolomaeus, ne origjinal nuk permendin kurfare albanie dhe albane, permendin nje mbreteri te Aghvank.

kurse tekstet plera(perfshire ate tekstin plere qe solli rex) ja si e pershkruajne.

Plinio il Vecchio, "Storia naturale", 6.39: "... la tribł degli albanesi si stabilirono sulle montagne caucasiche, raggiungendo ... il fiume Kir che fungeva da confine tra Armenia e Iberia".nuk ka asnje tribu degli albanesi, ka tribu utik:D

albania kaukaziane eshte nje term i rendomte mesjetar...ne keto lloj grackash te pafalshme bien dhe gjeni si Kadare psh.( kam shkruar njehere per cfar kishte thene ky i fundit ne nje interviste).

BLEDI_SH
31-03-2014, 19:51
me duket se REX tha me lart se duhet hapur nje teme e posacme per kete albanine e kavkazit,mendoj se eshte ide shume e mire,dhe te vihen aty gjithcka qe ka lidhje me te,dhe sic thote dhe spike me lart ,te ndahet nje here e mire shapi nga sheqeri

spike
31-03-2014, 19:52
Cila pjese e perkthimit eshte e gabuar? Urdhero paraqite.
nuk ka asnje gabim perkthimi teknikisht, nese albania do perkthehej shqiperi.

mashtrimi i tekstit latin eshte se ne origjinal nuk behet fjale per asnje lloj albanie, rrjedhimisht as shqiperie.


eshte puna si indianet e amerikes me indianet e indise te cilet jane te se njejtes etni:p kjo per faj te nje idioti qe zbuloi ameriken.

spike
31-03-2014, 19:54
me duket se REX tha me lart se duhet hapur nje teme e posacme per kete albanine e kavkazit,mendoj se eshte ide shume e mire,dhe te vihen aty gjithcka qe ka lidhje me te,dhe sic thote dhe spike me lart ,te ndahet nje here e mire shapi nga sheqeri

e ndava shapin, abuzohet me termin albani e kaukazit, eshte thjesht nje term mesjetar klerikesh te krishtere.

keta kane bere lemsh gjithe historine.


gjeni postimet e mia qe kam shkruar tek tema me intervisten e kadarese, eshte shpjeguar hollesisht, 1-kam besdi te perseris veten.2- kam besdi te bej carcaf tani. 3- pertoj ta kerkoj temen.

kush ka nerva le ta gjeje.

ZET
31-03-2014, 20:06
nuk ka asnje gabim perkthimi teknikisht, nese albania do perkthehej shqiperi.

mashtrimi i tekstit latin eshte se ne origjinal nuk behet fjale per asnje lloj albanie, rrjedhimisht as shqiperie.

Qe nuk ka asnje gabim perkthimi do ta konfirmoj posa te kem mundesi, sepse nuk i marr dokumentat me vete ngado qe shkoj.

Lidhur me qente e (ciles) Albania ! - Postimin tim #142, e lexove? Lexoje nja dy here dhe me thuaj se ku e gjen Tartarin dhe Epirin ne veri te Greqise. Cdo gje ben vaki, edhe mund te kene emigruar ne Azi nderkohe.

Vec kesaj jam marre nje muaj rresht per te gjetur nje race te caktuar qeni me coi ne Epir. Pervec ne se Albanet e Kaukasit kane ardhur ne Epir me gjithe qenin e vet, ky lloj qeni hyn ne Europe nga Epiri. Ka nje varietet dokumentash per kete.

Mund ta kisha lene fare mire ta perktheje ti, mirepo thashe se eshte rast i mire per te folur per kete qen te ralle. Jo per gje, por me qe e kishe qejf Cerberus qe bente prite ne gryke te Hades.

PS. Po shtoj edhe kete. Kam menduar, para se te beja keto lidhje me qente e Epirit, se ky qen ka me shume gjase te rroje ne territore ku merren me gjueti dhe ka pyje te dendura. Ky qen nuk e sulmonte kurre njeriu dhe delet, vetem kafshet e egra, ose kur sulmohej. Pastiaj broblemi tjeter me doli se kafshet qe ky qen godet jane luanet dhe elefantet. Nuk e di ne ka nga keto ne kaukaz, por kam gjetur fakte se ne Ilirik ka pasur luane rendom ne antikitet (per fat te keq Albo i ka fshire postimet dhe une nuk i kam ruajtuar faktet pasi nuk me jane dukur me interes dokumentat e faunes. Per Elefantet mund te marrim is shembull ata te perdorur nga Pirro i Epirit. Qe edhe ne ishin te ardhur, perseri gjendeshin ne raste te caktuara ne zonat ku kultivohej ky qen.

ZET
31-03-2014, 20:13
e ndava shapin, abuzohet me termin albani e kaukazit, eshte thjesht nje term mesjetar klerikesh te krishtere.

keta kane bere lemsh gjithe historine.


gjeni postimet e mia qe kam shkruar tek tema me intervisten e kadarese, eshte shpjeguar hollesisht, 1-kam besdi te perseris veten.2- kam besdi te bej carcaf tani. 3- pertoj ta kerkoj temen.

kush ka nerva le ta gjeje.


Ka edhe me shume. Kjo Albania (qe eshte shume mire te hapet teme per te, por une ende nuk kam perfunduar me kete koncept) kam frike se eshte produkt i kryqezatave qe sollen humneren e dark period ne historine e Ilirise dhe te Italikut deri diku. Nderkohe qe hordhite e Europes krijuan imperatorite e veta dhe fete mbi brinjet e thyera dhe reliket e Bizantit.

spike
31-03-2014, 20:33
e gjeta temen

"Noctes Atticae"
Kadare, po me zhgenjen, autori Auluis Gellius e ka fjalen per albanine e kaukazit. e ka lexuar mire noctes atticae?
nese eshte vendi i tij i lindjes albania kaukaziane, imja dhe e shqiptareve te tjere jo.
gafa te tilla nuk duhet ti beje, eshte e pafalshme.


la skythie albanaise....ti hapi mire syte Kadareja, di mire frengjisht nese nuk di latinisht, s'kemi gje me skitet ne.

a ka ndonjefare ideje ky cfar jane skitet?

shpresoj ta kete bere padashje gafen.

"Scythas illos penitissimos, qui sub ipsis septentrionibus aetatem agunt, corporibus hominum vesci eiusque victus alimento vitam ducere et anthropophagous nominari; item esse homines sub eadem regione caeli unum oculum in frontis medio habentes, qui appellantur Arimaspi, qua fuisse facie Cyclopas poetae ferunt; alios item esse homines apud eandem caeli plagam singulariae velocitatis vestigia pedum habentes retro porrecta, non, ut ceterorum hominum, prospectantia; praeterea traditum esse memoratumque in ultima quadam terra, quae "Albania" dicitur, gigni homines. qui in pueritia canescant et plus cernant oculis per noctem quam interdiu;item esse compertum et creditum Sauromatas, qui ultra Borysthenen fluvium longe colunt, cibum capere semper diebus tertiis, medio abstinere."

http://www.forum-al.com/showthread.php?t=21046&highlight=intevista+e+kadarese&page=7

http://www.forum-al.com/showthread.php?t=21046&highlight=intevista+e+kadarese&page=6

Socio
31-03-2014, 20:38
nuk ka asnje gabim perkthimi teknikisht, nese albania do perkthehej shqiperi.

mashtrimi i tekstit latin eshte se ne origjinal nuk behet fjale per asnje lloj albanie, rrjedhimisht as shqiperie.

Por nuk mund te perkthehet dot 'Albania' 'Shqiperi' sepse gabimi do te ishte atehere ne interpretim, Spike.
I tere qellimi i perkthimit eshte interpretimi i drejte, nga ku buron edhe te njohurit e drejte te kuptimit te Plinyt. Cka ka dashur ai te na thote, apo jo. Pra vetem ajo na intereson, apo historianit te mire i intereson, ne kete rast.

Historiani modern nuk mashtrohet dot nga nje emer ''bythe'' sepse gjykon kontekstin ne te cilin flet Plini.
Plini, Shqiperine, ne te njejtin liber e quan 'Epirus', ndersa kur mbreti i Albanise, i dhuron atij qenin ... Alexandri vetem se ishte rruges per Indi. Njeriu kur merr rruge nga Maqedonia per ne Indi, nuk niset ne drejtim te Shqiperise, por Turqise se sotme apo jo, pra udheton kah lindja, kah edhe kete Albanine asiatike e kemi. Metutje, I njejti mbret i dhuron Alexandrit disa qene, te cilet nuk i dalin te mire atij, por kur ja dhuron te fundit, ai qeni e shqyen edhe Elefantit. Alexandri i provoj keta qene kunder Elefantit. Fjalen kyqe e kemi 'Elefantin' ketu. Maqedonasit nuk kishin pare asnjehere elefant, para se te ndesheshin me Perset (para betejes se Guagemales) pjese e ushtrise se cileve ishin edhe keta Albanet. Dmth, para se te gjendeshin atje afer Albanise se paku. I tere skenari zhvillohet ne Azi pra. Qente ju dhane Alexandrit si tribute lufte qe ai e kishte fituar, nga te nenshtruarit.

http://www.forum-al.com/attachment.php?attachmentid=10838&stc=1&d=1396294463

http://www.forum-al.com/attachment.php?attachmentid=10839&stc=1&d=1396294513

spike
31-03-2014, 20:44
le te gjykojme me tru te ftohta, pa tifozllik. po te ishte per tifozllik une do isha i pari, kam perpire me endje cdo gje qe ka shkruar Kadare.

ironia e madhe eshte qe Aulus Gellius nuk permend absolutisht asnje lloj migrimi te ketyre skiteve drejt territorit te shqiperise se sotme, eshte Kadare qe indentifikon veten me keta skite dhe perdor nje citim nga Netet Attikase- Attic Nights-Le Notti Attiche-Noctes Atticae o come cazzo vuole lui e ka dhe ne frengjisht , e keqdrejton citimin e lidh me shqiperine e sotme, dhe pastaj thote epo c'te besh ky eshte fati, atje u linda, ma vaffanculo...................................

Socio
31-03-2014, 21:05
Nga falenderimi e verejte se une jam i kenaqur me perkthimin apo si?

Respekt!

Shpresoj se je i kenaqur tani Rex.Respekt poashtu.

Xhebraili
31-03-2014, 21:19
Qysh ja ka nis ketu edhe Mao Ce Duni e Xhingis Kani Dalin me prejardhje nga Laqi

Ganimet
31-03-2014, 21:29
as nji shkrimi ose fakt i besueshem per Aleksandrin deri me tani e me gjas se ajo pjes e historis do te jet e mbuluar me "pluhrin"e harreses,sepse koha-motet ndryshojn e bashk me te edhe popujt.
Nji gje me habit se ne rastin e personaliteteve te rendsishme historike fqinjet tan mbjellin 1001 argumente qoft edhe te sajuara,kurse ne shqiptaret per gjithqka te dyshimt heshtim ,edhe pse 1001 arsye i kemi qe argumenti yne si popull te jet me bindes,me i besueshem .Vet prezenca e shqiptarve edhe sot ne jug te Ballkanit-Iliris,perkunder vrasjeve dhe debimit esht prezent,esht nji argument se Aleksandri i Maqedonis ishte me prejardhje ilire.Maqedonia,jo vetem kjo e sotmja,qe gjithsesi esht mjaft e tkurrur gjeografikisht.
http://www.youtube.com/watch?v=qoiGhRGCHtQ

Xhebraili
31-03-2014, 21:32
Ganimet

Qe ki qef edhe Barack Obamen thojme o shqiptar ,le bre burre se ku ki historian shqiptar qe din diqka...
Nuk din me shkru historin e luftes se fundit e lere me ate te kohes se Aleksandrit ,shqiptar ka gjithekah tash me supozu se secili person madhor historik eshte shqiptar po bohet banale...
Nese ka fakte se ka pas nonen ose baben shqiptar atehere ok po krejt e dime se nuk i ka pas atehere kjo oshte hajt te ja bojme rrafsh vetes.

Socio
31-03-2014, 21:33
Qysh ja ka nis ketu edhe Mao Ce Duni e Xhingis Kani Dalin me prejardhje nga Laqi

Po, si jo. Kur kemi pune me keso njerezish, si me poshte, qe edhe Pirron e bejne me te lashte se Alexandrin e Madh, cka nuk na ben vakia Xhebrail !

Per Elefantet mund te marrim is shembull ata te perdorur nga Pirro i Epirit. Qe edhe ne ishin te ardhur, perseri gjendeshin ne raste te caktuara ne zonat ku kultivohej ky qen.

derjansi
31-03-2014, 21:37
mir qe aleksandri i madh nuk ishte

po un tham qe dhe skenderbeun va kemi vjedh fqinjeve as ai so kon shqiptar, na shqiptaret shquhemi per vjedhje historie.

Xhebraili
31-03-2014, 21:42
Cilt shqiptar kan shkru libra historie permendma njoo....
Derjanas ti lojme qefet tona barem fort mire e din qysh manipulohet historia sidomos prej ne shqiptareve se te na historin e shkrujne politikanet edhe e bejne vet qysh ju bjen ma mire aty...

15 vite mbas luftes ne Kosove nuk ke nje liber historik te hajrit e na flasim jo Aleksandri i madh jo ky jo ai....


P.S edhe ne Amerike eshte nje qytet apo qyteze thirret Albany mos oshte edhe ajo toke shqiptare

derjansi
31-03-2014, 21:50
po mir xhebrail qa meno ti se ishte aleksandri? a ishte sllav maqedon? a kishte sllave ne ballkan ne koh te aleksandrit? a jan kto maxhupet e maqedonis se sotme (pra sllavet) pasardhes te maqedonis se lashte?

e pranoj qe vitet e funit shqiptaret kan mor pak yxhym sidomos neper kto prtralat e lodhta qe per do klikime e bojn qdo figur historike shqiptare, deri sa dhe xhorxh washingtonin e qiten nipin tanin (pra me nan prej peje) deri kur u demaskun e u detyrun te kerkojn falje

kurse per aleksandrin gjithmon e kan konsideru si shqiptar edhe sulltani i stamollit i dhe titullin gjergj kastriot skender (aleksander ne turqisht) se e konsideronte si pasardhes te ti. edhe leku shqiptar asht emertu ne nder te aleksansrit prej zogut. ke me qindra dokumente nga historiane te huj (meqe ti su beson atyne shqiptar) qe e praonjn se aleksandri ishte shqiptar sepse nanen e kishte epiriote dhe se dhe vete maqedonasit e lasht ishin degzim i ilirve

Xhebraili
31-03-2014, 21:57
Na rrofshin fjalet neve derjanas se vepra skem qaq di me thone,veq kush se ka lexu bioghrafin e tij kurre e beson prrallen e aleksandrit te madh....

OK po elome si thu ti koka kon shqiptar qa ka bo ai per shqiptar a muj dit une....Derjanas haver broqkulla pa fund jan ketoo+

derjansi
31-03-2014, 22:00
Na rrofshin fjalet neve derjanas se vepra skem qaq di me thone,veq kush se ka lexu bioghrafin e tij kurre e beson prrallen e aleksandrit te madh....

OK po elome si thu ti koka kon shqiptar qa ka bo ai per shqiptar a muj dit une....Derjanas haver broqkulla pa fund jan ketoo+

more vepra e di un se kem ni mut ne ditet e sotshme

ne kohen e vet aleksandri boni mjaft pushtoj gati krejt boten qe nifesh ne at koh.

Xhebraili
31-03-2014, 22:18
boni boll po na metem ne harte sa nje vagine prej ketyre alamet udheheqesiv qaq di une

derjansi
31-03-2014, 22:22
boni boll po na metem ne harte sa nje vagine prej ketyre alamet udheheqesiv qaq di une

na kan vaginizu kto te vonshmit lol

spike
31-03-2014, 22:23
Por nuk mund te perkthehet dot 'Albania' 'Shqiperi' sepse gabimi do te ishte atehere ne interpretim, Spike.
I tere qellimi i perkthimit eshte interpretimi i drejte, nga ku buron edhe te njohurit e drejte te kuptimit te Plinyt. Cka ka dashur ai te na thote, apo jo. Pra vetem ajo na intereson, apo historianit te mire i intereson, ne kete rast.

Historiani modern nuk mashtrohet dot nga nje emer ''bythe'' sepse gjykon kontekstin ne te cilin flet Plini.
Plini, Shqiperine, ne te njejtin liber e quan 'Epirus', ndersa kur mbreti i Albanise, i dhuron atij qenin ... Alexandri vetem se ishte rruges per Indi. Njeriu kur merr rruge nga Maqedonia per ne Indi, nuk niset ne drejtim te Shqiperise, por Turqise se sotme apo jo, pra udheton kah lindja, kah edhe kete Albanine asiatike e kemi. Metutje, I njejti mbret i dhuron Alexandrit disa qene, te cilet nuk i dalin te mire atij, por kur ja dhuron te fundit, ai qeni e shqyen edhe Elefantit. Alexandri i provoj keta qene kunder Elefantit. Fjalen kyqe e kemi 'Elefantin' ketu. Maqedonasit nuk kishin pare asnjehere elefant, para se te ndesheshin me Perset (para betejes se Guagemales) pjese e ushtrise se cileve ishin edhe keta Albanet. Dmth, para se te gjendeshin atje afer Albanise se paku. I tere skenari zhvillohet ne Azi pra. Qente ju dhane Alexandrit si tribute lufte qe ai e kishte fituar, nga te nenshtruarit.

http://www.forum-al.com/attachment.php?attachmentid=10838&stc=1&d=1396294463

http://www.forum-al.com/attachment.php?attachmentid=10839&stc=1&d=1396294513
Socio, nuk eshte kaq i thjeshte problemi, madje me kto tekstet ne anglisht rendohet akoma dhe me shume.
problemi eshte me tekstet e masakruara rendshem ne mesjete te historise se natyres se plinit.
aq e vertete eshte kjo sa Francesco Petrarca ne 1350 shkroi...

"Cfare do te mendonte Cicero, Livi apo gjithe njerezit e medhenj te se shkuares, mbi te gjitha Plini, nese ata do te riktheheshin ne jete dhe do te lexonin veprat e tyre?"


ai ju pergjigj pyetjes se tij retorike, se ata me zor do ti njihnin ato per shkak te gabimeve, korruptimeve.
petrarca korrigjoi vete shumicen e teksteve, perkthimi ishte jashtezakonisht i veshtire sepse tekstet ishin masakruar si dhe per faktin se plini kishte perdorur shume fjale jolatine( si rasti i aghuank dhe aluank e shkruajtur ne albani, ne tekstet e korrigjuara), si dhe per faktin qe historia e natyres e plinit ishte e pershkruar me nje teknike te harruar prej kohesh.
tekstet qe kishte ne dore petrarca ishin jashtezakonisht te keqia, aspak ato origjinalet e plinit.

cdo lloj albanie kaukazi qe i referohet autoreve te antikitetit eshte nje bullshit.

mua me vjen keq se viktima te ketyre abuzimeve bien dhe persona te rangut te Kadarese.

Ganimet
31-03-2014, 22:25
Ne lagjen ku e kom shtepin kurre nuk ka pas serb.Regjimi i Milloshit ja beri emri rruges se lagjes, Millutinova.Ndoshta nji dit do thon njerzit se mos te kishte serb skishte me pas as rruge,dhe po te mos kishte rruge skishte me pas serb.Dikund ne arhiva duhet te figuroj rruga...ndoshta Serbija e fsheh ne arhiva dukumentin e kadastrit per nji kohe e me von ja heqin pluhrin e harreses,po jo si nbe shqiptaret,ashtu siq i zhdukum pa gjurm, qofshin., edhe arhiva.

Ne shqiptaret mese shumti e perulemi veten ton!
Ne fillim ,tani se fundi gegjohen zera per Skender beun,si kasap i muslimanve,se Ai perkunder fqinjeve sdinte qa esht shqiptar a magjup,kinez a vietnamez...thjesht ai luftonte per lekun,kush e paguante ai vrap ne kali...kali me krah orrli dhe vrap ne betej...shpaten 200 kile po ,kali me krah shqiponje po ,baben serb po ,nanen amerikane po ,pse vlla mos me fitue aui luften!!!!
Pra avash po tentohet ,sidomos nga paria intelektuale qe Kastriotin ta bejn veq nji mit,nji prrall me borbardha dhe shkurtabiqet.
Avash pastaj heqja dor nga nji mit dhe pastaj fillon tregu i blerjes...pra e blejn ata qe nuk ju duhet luftetar me kali me krah por nji Serb qe hec per toke,ushqehej me bashkvendasit e tij,dhe ku,ne mes te Shqiperis.
Kshtu ndodhi edhe me Kastriota e me hershem e me gjas edhe me te 'ardhshmit'.
Historia e Aleksandrit nuk gjen spjegim me kallepet e Ban Ki manit o mik ooooooooooo
Sepse vertet me ato kallepe nuk del as shqiptar as Kosovar,as Malsi e as Lugin e sa per Ilirid as qe ka degju shoku Ban...andaj kemi ardh si shoqri qe historin ta bejm te vler si ne berz...ai qe Vilikat me zeshem atij i takon Kastrioti,Leka e Gjemajhl Obria,edhe Aleksandri.
Me gjith ate faktet per aq sa flasin ,neve na del me llogjikshem se Aleksandri ka qen Ilir,
Sllavet erdhen shum von ,madje pjesa autoktone si rezultat i pushtimeve u asimilua-shqiptaret.Greket dhe Malsia,Kosova e Lugina nuk jon kombe,jon thjesht banor te regjijoneve ,siq ka Myzeqar,Pollog,Drenic,karadak,po kombe nuk jon.Autoktonet jon Arvanitet,Denicasit,Myzeqaret...por te gjith shqiptar.Pra Aleksandri esht nga popullata autoktone,dhe kta banor quheshin ilir,popull i lir.
,mbase dikush nga frika e ka fiksuar se gjithmon nga serbi kemi qen te pushtuar.Dikur ,eterit tan e kan shalu atin det me det mer mik.
havale.

ZET
31-03-2014, 22:26
Por nuk mund te perkthehet dot 'Albania' 'Shqiperi' sepse gabimi do te ishte atehere ne interpretim, Spike.
I tere qellimi i perkthimit eshte interpretimi i drejte, nga ku buron edhe te njohurit e drejte te kuptimit te Plinyt. Cka ka dashur ai te na thote, apo jo. Pra vetem ajo na intereson, apo historianit te mire i intereson, ne kete rast.

Historiani modern nuk mashtrohet dot nga nje emer ''bythe'' sepse gjykon kontekstin ne te cilin flet Plini.
Plini, Shqiperine, ne te njejtin liber e quan 'Epirus', ndersa kur mbreti i Albanise, i dhuron atij qenin ... Alexandri vetem se ishte rruges per Indi. Njeriu kur merr rruge nga Maqedonia per ne Indi, nuk niset ne drejtim te Shqiperise, por Turqise se sotme apo jo, pra udheton kah lindja, kah edhe kete Albanine asiatike e kemi. Metutje, I njejti mbret i dhuron Alexandrit disa qene, te cilet nuk i dalin te mire atij, por kur ja dhuron te fundit, ai qeni e shqyen edhe Elefantit. Alexandri i provoj keta qene kunder Elefantit. Fjalen kyqe e kemi 'Elefantin' ketu. Maqedonasit nuk kishin pare asnjehere elefant, para se te ndesheshin me Perset (para betejes se Guagemales) pjese e ushtrise se cileve ishin edhe keta Albanet. Dmth, para se te gjendeshin atje afer Albanise se paku. I tere skenari zhvillohet ne Azi pra. Qente ju dhane Alexandrit si tribute lufte qe ai e kishte fituar, nga te nenshtruarit.

http://www.forum-al.com/attachment.php?attachmentid=10838&stc=1&d=1396294463

http://www.forum-al.com/attachment.php?attachmentid=10839&stc=1&d=1396294513

Po ka me emer dhe me history derriere se ajo e 2011 e John Kistler qe ke cituar? Se paku te na jepje Diodor Siculus, se ai te flet per ca prijesa indiane qe nuk ja mbaj mend emrin, si dhurues. Ose kerko "Peritas" dhe do gjesh qindra histori me qenin e dashur te Aleksandrit qe i shpetoi jeten e qe mendohet te jene bullcrap poetik.

Me qe po ngulmon per dicka qe nuk ishte as pjese e kesaj teme (sepse nuk qe qellimi im te shpjegoj se per cilen Albani behej fjale, por se Aleksandri nuk eshte Rex Albaniea, dhe se dy fjalet nuk kishin lidhje), nuk eshte qellimi im te merrem me ty me qe te kam thene se familja jote ka origjine Thrakase. Sic i thashe edhe shoqit tend, kete nuk e bej sepse te kam inat, ose se m'u tek ta nxjerr nje katund ashtu, por sepse keshtu me jane mbledhur te dhenat deri ne kete kohe dhe nuk mund te mendoj ndryshe ndonese do me leverdiste ka nxjerr popullaten 100% kompakte dardane ose peyone/pejane.

Elefantet dhe tigrat i kam perdorur une ne analizen time disa poste me lart, nuk eshte e arsyeshme te vjedhesh inteligjence dhe ta perdoresh si tenden.

Te thashe se citimet do t'i sjell posa te kem mundesine, e derisa sa t'i kem sjelle nuk ke te drejte te mbyllesh nje debat qe e fillove vete dhe qe eshte mbi te gjitha nje teze periferale, jo aq e rendesishme.

PS. Nuk me behet vone edhe sikur ky qen te kete ardhur nga Azia. Mirepo sic thashe, duket nje koincidence e stermadhe po ta lidhesh me zonat ku behet gjuetija, qenin e stermadh qe ruante hyrjen e Hades ne Tartar, dhe faktin qe literatura Europiane qe kam lexuar e citon Epirusin si origjine te kesaj race (mollosian). Origjinalisht kam menduar se ky qen do te duhej te qe lidhur me ujkun e Dacianeve (nej varietet i zbutur), gje me beri te filloj te kerkoj nga ajo ane per arsye pa lidhje me historine. Problemi im eshte se, nese rezulton eshte se ne se ky qen eshte i ardhur qe andej, ka gjase qe tere mitologjia Homerit, Hekubes qe shnderrohet ne qen dhe ca gjera te tjera qe nuk kam ne plan t'i ndaj, nuk jane autoktone. Me duket me e bazuar se sipas gjasave fjala Albani dhe emertimet e tilla jane te kohes se kryqezatave. Me sa duket, spike ka dale ne konkluzion te ngjashem ne menyre te pavaur. Ne e kemi quajtur gjithnje ndryshe veten tone.

Ganimet
31-03-2014, 22:31
more vepra e di un se kem ni mut ne ditet e sotshme

ne kohen e vet aleksandri boni mjaft pushtoj gati krejt boten qe nifesh ne at koh.vet nji gja mos ti hym ne hak Aleksandrit! se gjusma e botes se pushtuar ishte me Arbror dhe kalimi i kalorsve nuk ben te kuptohet se ishte okupim ose nenshtrim nga kalorsit e fisit.

ZET
31-03-2014, 22:37
Po, si jo. Kur kemi pune me keso njerezish, si me poshte, qe edhe Pirron e bejne me te lashte se Alexandrin e Madh, cka nuk na ben vakia Xhebrail !

Domethene nuk e dike qe Pirro i Epirit mori 50 elefante nga Ptolemi II per inkursionin ne Itali ~280 pare eres sone? Epo ne debileve te Shqiperise, na a kane mesuar kete ne fillore. Ec mer gjytyrum, me kend merrem dhe une.

Patika nuk kishim, po ne mesime shkelqenim.

Ganimet
31-03-2014, 22:38
Ganimet

Qe ki qef edhe Barack Obamen thojme o shqiptar ,le bre burre se ku ki historian shqiptar qe din diqka...
Nuk din me shkru historin e luftes se fundit e lere me ate te kohes se Aleksandrit ,shqiptar ka gjithekah tash me supozu se secili person madhor historik eshte shqiptar po bohet banale...
Nese ka fakte se ka pas nonen ose baben shqiptar atehere ok po krejt e dime se nuk i ka pas atehere kjo oshte hajt te ja bojme rrafsh vetes.Krahina e prejardhjes se Aleksandrit i ngjan Kosoves se sotshme,,,nuk esht shqiperi,ne fakt esht shqiperi.Edhe Aleksandri sipas gjitha gjasmave esht Ilir,po meq sot ska Iliri sdo thot qe skishte Aleksander.Cilat fakte i sjellin fqinjet tan!? broqkulla as gje me shum.

ZET
31-03-2014, 22:40
boni boll po na metem ne harte sa nje vagine prej ketyre alamet udheheqesiv qaq di une

Dakord jam me ty, po kjo nuk eshte tema e politikes.

Harten na e kane bere sepse jemi darkord me cfare te thone te tjeret se eshte historia jone, amdaje edhe an e kane shkruar ate per ne me ndihmen e hyzmeqareve pa tru ose pa mjete kerkimore.

Ne fakt nuk eshte as tema e qenve ose e Kaukazit, por socio po ben konkurence me kreksin se kush na nxjerr me shume me prejardhje nga Azia.

ZET
31-03-2014, 22:44
Cilt shqiptar kan shkru libra historie permendma njoo....
Derjanas ti lojme qefet tona barem fort mire e din qysh manipulohet historia sidomos prej ne shqiptareve se te na historin e shkrujne politikanet edhe e bejne vet qysh ju bjen ma mire aty...

15 vite mbas luftes ne Kosove nuk ke nje liber historik te hajrit e na flasim jo Aleksandri i madh jo ky jo ai....


P.S edhe ne Amerike eshte nje qytet apo qyteze thirret Albany mos oshte edhe ajo toke shqiptare


Cfare po perralllis ti mik? Se duket qe nuk ke lexuar kurrgje se per cfare po behet debati? Pikepamjet t'i njohim. Te mira i ke. Ndonje gje konkrete, kishe?

spike
31-03-2014, 22:47
http://www.google.al/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&docid=LnLdBCPAVLiFDM&tbnid=rSV-7VpBw_FLeM:&ved=0CAMQjhw&url=http%3A%2F%2Fwww.scudit.net%2Fmdsciopirro.htm&ei=TOI5U4GlEZDLtAaFsoGYCw&psig=AFQjCNFomIQ_g0V0jhw_axQhMnK1EWy1-Q&ust=1396388603051273

http://www.scudit.net/mdsciopero_file/elefante.jpg

kreksi
31-03-2014, 22:53
Rex, Plini nuk i referohet Shqiperise aty, por Albanise se Kaukazit, respektivisht mbretit te kesaj Albanie.

Socio, duhet t'iu ndalohet te psotojne kalamajt ne keto tema te historisė....lol !
Ketu i kemi te rradhitur te gjithe aleatet e Dariusit (ne te djathtė...) dhe aty kemi Albanais, pra thuaj rexit kalamanit.;qe t'na e perktheje pra, se ne nuk e dijmi se ēka do thote "Alabnais)...u beme hor para botes beso...dhe sa meshume 'ti kritikosh apo mundohesh t'u thuash per te mirEn tone..ata shkojne e nxehen...dueht te kemi turp beso..!nuk diskutohet me fėmijė te pa korrigjushėm...na prunen shpirtin me dal..lol !:S

http://3.bp.blogspot.com/-wdSWb_WEiWE/UzlsgNi5IlI/AAAAAAAAAo8/-Wusgg9Sl64/s1600/260073_2142639928018_3304143_n.jpg

p.s: sot kemi me shume te dhena per planet e betejave dhe ekspeditave te Aleksandrit se sa te luftes se dyte botnore...e keta kalamajt sapo e shofin diku emrin"albania" albanais" menejhere e shqiperojne dhe i fusi ne thes.; drith emiell bashke..piiiuuuuuuufff sa turp, turp !

SERAFIM DILO
31-03-2014, 23:17
O Kreksi,por ēa te thenash ke per Aleksandrin,dy-tre mbeten si burim historik,edhe ato qe quhet te kohes shpesh here bien ne kundershtim,te tjerat jane interpretime o supozime llogjike.

Megjithate,Albania e Kaukazit eshte diēka qe ka egzistuar si ne dokumentat greqisht e si ne latinisht.

spike
31-03-2014, 23:55
O Kreksi,por ēa te thenash ke per Aleksandrin,dy-tre mbeten si burim historik,edhe ato qe quhet te kohes shpesh here bien ne kundershtim,te tjerat jane interpretime o supozime llogjike.

Megjithate,Albania e Kaukazit eshte diēka qe ka egzistuar si ne dokumentat greqisht e si ne latinisht.
mashtrimi fillon tek i ashtuquajturi qyteti "albana", i cili ne fakt quhej darband(portat e kycura, persisht), sot quhet derbent.
ne fakt ishin portat e aleksandrit, barrierat legjendare per te mbajtur popujt barbare(goge dhe magoge) te veriut larg nga jugu.
portat e aleksandrit ishin nje subjekt mjaft popullor ne literaturen mesjetare(Romanzo di Alessandro).
ndoshta autoret mesjetare ja kane dhene emrin qytetit si albana per shkak te etnise se aleksandrit.
e megjithate kjo ka shkaktuar konfuzion te madh, sepse po na nxjerrin me prejardhje nga azerbaixhani, nderkohe qe eshte e kunderta, ushtrite e aleksandrit nga iliriku ishin atje.
nuk ka mbetur asgje nga aleksandri atje, kam pare mjaft dokumentare, nuk na lidh asgje me ata, as gjuha, as etno-kultura, dhe sigurisht as genet.albania e kaukazit ka ekzistuar ne dokumenta latinisht dhe "greqisht" ne tekstet mesjetare:D( te cilat i atribuohen autoreve antike)... tekste te lashta autentike s'ka.

nese ti me gjen nje mbishkrim autentik te kohes se plinit ku permendet albania, ose cfardo mbishkrimi tjeter ke 1 milion $.


me te njejten llogjike qe kane abuzuar mesjetaret me albanine, ne sot abuzojme me perandorine romake te lindjes duke e quajtur bizant:p

Imperium Romanorum, Βασιλεία τῶν Ῥωμαίων

kreksi
01-04-2014, 00:20
http://imageshack.us/a/img90/5646/pjts.jpg


kjo eshte e vertete, e kam fotografua para y vite...por...ēka te themi, sikur te ishin sot keto gjera diku ne Shqiperi..;ne s'kishim patur pse te nxehemi ketu mes veti...


Edhe ky eshte Filipi me plis, e vertete kjo, por ne fotografit e grekve asnjehere plisi nuk i doket mbi krye ketij busti...dhe me e keqja se eshte i thyer ..sot ky bust ruht ne Kopenhage kolekc. privat..
Neve as Pirron nuk jemi te zotet ta bejmi hqiptar, se paku sikur ta benim Aleksandrin e Mollosve do ishte sukses per ne..

http://imageshack.us/a/img15/6601/dsc06855001.jpg

SERAFIM DILO
01-04-2014, 00:31
mashtrimi fillon tek i ashtuquajturi qyteti "albana", i cili ne fakt quhej darband(portat e kycura, persisht), sot quhet derbent.
ne fakt ishin portat e aleksandrit, barrierat legjendare per te mbajtur popujt barbare(goge dhe magoge) te veriut larg nga jugu.
portat e aleksandrit ishin nje subjekt mjaft popullor ne literaturen mesjetare(Romanzo di Alessandro).
ndoshta autoret mesjetare ja kane dhene emrin qytetit si albana per shkak te etnise se aleksandrit.
e megjithate kjo ka shkaktuar konfuzion te madh, sepse po na nxjerrin me prejardhje nga azerbaixhani, nderkohe qe eshte e kunderta, ushtrite e aleksandrit nga iliriku ishin atje.
nuk ka mbetur asgje nga aleksandri atje, kam pare mjaft dokumentare, nuk na lidh asgje me ata, as gjuha, as etno-kultura, dhe sigurisht as genet.albania e kaukazit ka ekzistuar ne dokumenta latinisht dhe "greqisht" ne tekstet mesjetare:D( te cilat i atribuohen autoreve antike)... tekste te lashta autentike s'ka.

nese ti me gjen nje mbishkrim autentik te kohes se plinit ku permendet albania, ose cfardo mbishkrimi tjeter ke 1 milion $.


me te njejten llogjike qe kane abuzuar mesjetaret me albanine, ne sot abuzojme me perandorine romake te lindjes duke e quajtur bizant:p

Imperium Romanorum, Βασιλεία τῶν Ῥωμαίων

Qe emertimet jane korruptuar dihet,por vlen per te gjithe,edhe per Ilirin.

Pa u futur tek origjinaliteti,se dhe ne kete rast vlen per te gjithe....Nga historianet antik e ke te permendur me qindra here.

Tacitus:Albanos,Albanoque."Kater legioni ruajne territorin e madh qe shtrihet nga kufiri i Siris deri ne lumin e Eufratit,me te cilin kufizohen Iberia e Albania".Shembuj te tille ke sa te duash.

Socio
01-04-2014, 00:35
Socio, duhet t'iu ndalohet te psotojne kalamajt ne keto tema te historisė....lol !

Nuk jane te kthjellet, Kreks, nuk jane. Cka t'u besh.
Futen edhe Pirron, me elefantet e tij ne kete kontekst, qe lindi pas vdekjes se Aleksandrit. Lol.

spike
01-04-2014, 00:38
Tacitus:Albanos,Albanoque."Kater legioni ruajne territorin e madh qe shtrihet nga kufiri i Siris deri ne lumin e Eufratit,me te cilin kufizohen Iberia e Albania".Shembuj te tille ke sa te duash.
ok pra, por te kapim thelbin.

datimin e shkrimit te tacitus, dmth teksti me i vjeter ekzistues...sille.

ZET
01-04-2014, 00:43
Paragrafi nga Plini dhe perkthimi i autoreve te huaj ne Anglisht:

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/drus_photos/albaniandog_zps5c9b0e67.png (http://s377.photobucket.com/user/drus_photos/media/albaniandog_zps5c9b0e67.png.html)

Perkthimi im i pjesshem ne Shqip, post i meparshem i kontestuar:


Ndersa Aleksandri I Madh ishte ne marshimin e vet ne Indi, Mbreti i Shqiperise i dergon nje qen me madhesi te jashtezakonshme. I kenaqur me aparencen e tij, ai urdheron qe arinj, derra te eger dhe me pas drere ti sillen perpara, te cileve ai as u hodhi syte. Princi me gjalleri te madhe, e provokoi kete mendjemadhesi ne nje krijese te dimensioneve te tilla dhe urdheroi ta vrasin.....

SERAFIM DILO
01-04-2014, 00:44
ok pra, por te kapim thelbin.

datimin e shkrimit te tacitus, dmth teksti me i vjeter ekzistues...sille.

Do shkrimim latinsh te librit("se origjinalin e ka Braho ne ēant ") apo do kur eshte perkthyer ne mesjete dhe kur i takon (Annales) ? Me duket se eshte i shekullit te XI si dokument i ruajtur.

Socio
01-04-2014, 00:47
Tacitus:Albanos,Albanoque."Kater legioni ruajne territorin e madh qe shtrihet nga kufiri i Siris deri ne lumin e Eufratit,me te cilin kufizohen Iberia e Albania".Shembuj te tille ke sa te duash.

Po si nuk ke. Nuk shkruhet historia me nihilisem ... se nuk ja vlen te humbet as pak kohe ne kete teme pa krye tani.

Edhe manuskriptet e Plinnyt, jane botuar e ribotuar, aty ketu edhe mund te jene korruptuar ... por nuk gjeneralizojme dot se i tere Plinny, apo te tjeret jane te pavlefshem fare ! Ku shkojme me kete logjike ?!

ZET
01-04-2014, 00:47
Do shkrimim latinsh te librit("se origjinalin e ka Braho ne ēant ") apo do kur eshte perkthyer ne mesjete dhe kur i takon (Annales) ? Me duket se eshte i shekullit te XI si dokument i ruajtur.

Tamam.
Albania duhet te kete qene prodhim (emertimi) i mesjetes se hershem, filluar qe pas kryqezates se pare.

ZET
01-04-2014, 00:48
Po si nuk ke. Nuk shkruhet historia me nihilisem ... se nuk ja vlen te humbet as pak kohe ne kete teme pa krye tani.

Edhe manuskriptet e Plinnyt, jane botuar e ribotuar, aty ketu edhe mund te jene korruptuar ... por nuk gjeneralizojme dot se i tere Plinny, apo te tjeret jane te pavlefshem fare ! Ku shkojme me kete logjike ?!

Mos vendos fjalet e tua ne gojen e te tjereve. Askush nuk ka thene gjera te kesaj kategorie.

SERAFIM DILO
01-04-2014, 00:52
Tamam.
Albania duhet te kete qene prodhim (emertimi) i mesjetes se hershem, filluar qe pas kryqezates se pare.

E pse ? E pse qenka vetem Albania ?

Logjika e korruptimeve te emertimeve o vlen per te gjitha o nuk vlen per asnje.

spike
01-04-2014, 00:53
Po si nuk ke. Nuk shkruhet historia me nihilisem ... se nuk ja vlen te humbet as pak kohe ne kete teme pa krye tani.

Edhe manuskriptet e Plinnyt, jane botuar e ribotuar, aty ketu edhe mund te jene korruptuar ... por nuk gjeneralizojme dot se i tere Plinny, apo te tjeret jane te pavlefshem fare ! Ku shkojme me kete logjike ?!

Socio, s'te mjafton petrarca dhe mendimi i tij per tekstet?
a e di kush eshte petrarca njeher? eshte ai i cili kaloi ne site car mund te kalohej nga gjithe ajo masaker qe i ishte bere historise se natyres.

nuk jane korruptuar aty ketu, jane korruptuar fund e krye, ku ka rasur hundet kisha ka bera masaker.

ZET
01-04-2014, 01:05
Qente ne fjale. Permendja e Plinit lidhur me citimin per qenin e Aleksandrit, luanet dhe elefantet (rreshti i fundit)
nderkohe qe pershkruhen qente e Epirit. (The Epirus/Albanian Dog)

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/drus_photos/ec4bbc43-add6-44a0-be60-590375085b5e_zpsf80aa72c.png (http://s377.photobucket.com/user/drus_photos/media/ec4bbc43-add6-44a0-be60-590375085b5e_zpsf80aa72c.png.html)

ZET
01-04-2014, 01:10
E pse ? E pse qenka vetem Albania ?

Logjika e korruptimeve te emertimeve o vlen per te gjitha o nuk vlen per asnje.

Nuk mendoj se eshte korruptuar. Mendoj se eshte rimemertuar. Sikur qyteti Gent ne Flander. Personat qe kane bere kete perftuan tituj te principatave Shqiptare (Albania) dhe deshen te lene marken e tyre ne vendet ku shkuan per luften e Jerusalemit.

Pra behet fjale per shtepite e Baldwin I/II (mendoj Durresin dhe Shkodren dhe Lezhen, te cilat i njohim si depertime te zoterime Venedikase) dhe Bohemundit (ky zoteronte tere tokat e Epirit qe ne i njohim si depertime te 'serbeve' ne Epir.) Ky i fundit ne zoreimet e marra ne lufte kunder Alex Komnenit ka pasur si perkrahese popullaten vllahe te zones se jugut. Mendoj se ka kuptim pasi keta xhepa vllahofone ishin vene ketej nga Roma, dhe Bohemundi vinte nga Italiku drejt Jerusalimit.

Ne nje post ne kete formum, kam cituar kujtimet e nje kryqtari me kryqezaten qe kalon nga Durresi, se si qene magjepsur kryqtaret me pasurite e Ilirikut dhe si kishin vendosur te intrigonin per ta ndare mes tyre.

Nuk po shkoj me tej se jam duke punuar.

busavata
01-04-2014, 01:19
kur po i lexoj postimet historike ne forum , edhe ate pak histori qe e kam mesue po e humbi ..

.. Olimpia , nana e Aleksandrit ishte Epirote , babai i tij Filipi ishte maqedon , Aleksandri po del shqiptar

..kjo i bjen njejt sikurse Skenderbeu ( rusisht Aleksander ) nana e tij Vojsava Brankoviq ishte serbe e babai Gjon Kastrioti ishte Shqiptar ..

tash kush asht maqedon , kush serb e kush shqiptar .. matematikisht po del se :

- nese Aleksandri ishte shqiptar , shkaku se nana e tij ishte epirote

- ku po mbetet Gjergj Kastrioti ?

ZET
01-04-2014, 01:20
Troja. [Ka modelin e planvendosjes se qytetit te 1001 dritareve. Dhe luanet passant po ashtu.]

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/drus_photos/TroyaKolorHolzschnittausSchedelLiberChronicarumdtA usgum1500_zps25b004bc.jpg (http://s377.photobucket.com/user/drus_photos/media/TroyaKolorHolzschnittausSchedelLiberChronicarumdtA usgum1500_zps25b004bc.jpg.html)

SERAFIM DILO
01-04-2014, 01:22
Nuk mendoj se eshte korruptuar. Mendoj se eshte rimemertuar. Sikur qyteti Gent ne Flander. Personat qe kane bere kete perftuan tituj te principatave Shqiptare (Albania) dhe deshen te lene marken e tyre ne vendet ku shkuan per luften e Jerusalemit.

Pra behet fjale per shtepite e Baldwin I/II (mendoj Durresin dhe Shkodren dhe Lezhen, te cilat i njohim si depertime te zoterime Venedikase) dhe Bohemundit (ky zoteronte tere tokat e Epirit qe ne i njohim si depertime te 'serbeve' ne Epir.) Ky i fundit ne zoreimet e marra ne lufte kunder Alex Komnenit ka pasur si perkrahese popullaten vllahe te zones se jugut. Mendoj se ka kuptim pasi keta xhepa vllahofone ishin vene ketej nga Roma, dhe Bohemundi vinte nga Italiku drejt Jerusalimit.

Ne nje post ne kete formum, kam cituar kujtimet e nje kryqtari me kryqezaten qe kalon nga Durresi, se si qene magjepsur kryqtaret me pasurite e Ilirikut dhe si kishin vendosur te intrigonin per ta ndare mes tyre.

Nuk po shkoj me tej se jam duke punuar.

Eshte argument qe nuk vlen.S'kishin pse te emertonin emertimin as te nje populli e as te mbreterise qe i perkiste. Eshte nje emertim i rendesishem,qe ka nje periudhe te gjate...,tre-kater shekullore,qe nga Aleksandri 330 pK e deri ne shekujt e pare.

ZET
01-04-2014, 01:29
Eshte argument qe nuk vlen.S'kishin pse te emertonin emertimin as te nje populli e as te mbreterise qe i perkiste. Eshte nje emertim i rendesishem,qe ka nje periudhe te gjate...,tre-kater shekullore,qe nga Aleksandri 330 pK e deri ne shekujt e pare.

Sa mije vjet e kemi ne emertimin Albani? Dhe nuk ta kemi pike lidhjeje me askend as me ata qe na e vune. Dhe nuk jemi i vetmi popull me sa di une. Te marr me banalin. Gjermania thirret keshtu nga Latinet po ne fakt banoret vetequhen Deutch/eland. Finland e quan vetet dicka si Suomi, Suomalaiset. E me radhe.

Sigurisht qe hartat e huaja i bejne te huajt dhe ata na quajne si te duan.

IKHTHUS
01-04-2014, 01:30
Qente ne fjale. Permendja e Plinit lidhur me citimin per qenin e Aleksandrit, luanet dhe elefantet (rreshti i fundit)
nderkohe qe pershkruhen qente e Epirit. (The Epirus/Albanian Dog)

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/drus_photos/ec4bbc43-add6-44a0-be60-590375085b5e_zpsf80aa72c.png (http://s377.photobucket.com/user/drus_photos/media/ec4bbc43-add6-44a0-be60-590375085b5e_zpsf80aa72c.png.html)

Edhe ky miku ketu ;'' L'Alcone, ossia del governo dei cani da caccia''

By Girolamo Fracastoro, nga Italia, para nje 350 vjetesh po ashtu mendonte,

qeni qe ju dha Aleksandrit ishte i Epirit sipas Plinit .

http://oi60.tinypic.com/2zgyu0m.jpg

SERAFIM DILO
01-04-2014, 01:35
kur po i lexoj postimet historike ne forum , edhe ate pak histori qe e kam mesue po e humbi ..

.. Olimpia , nana e Aleksandrit ishte Epirote , babai i tij Filipi ishte maqedon , Aleksandri po del shqiptar

..kjo i bjen njejt sikurse Skenderbeu ( rusisht Aleksander ) nana e tij Vojsava Brankoviq ishte serbe e babai Gjon Kastrioti ishte Shqiptar ..

tash kush asht maqedon , kush serb e kush shqiptar .. matematikisht po del se :

- nese Aleksandri ishte shqiptar , shkaku se nana e tij ishte epirote

- ku po mbetet Gjergj Kastrioti ?

Ta lejm keshtu Busave,Gjergj Kastrioti ishte shqiptar,o historia e Shqiperis fillon me Kastriotin,te pakten si bashkim fisesh dhe si themel per rilindjen shqiptare.
Pirro ishte epiriot dhe Aleksandri maqedonas,e sigurte eshte qe nuk ishin "grek" qe nuk do te thote se ishin shqiptar,por po e perseris prap grek nuk ishin...I quanin barbar,e barbar kishte kuptimin e njerezve qe nuk u perkisin,qe nuk kuptoheshin kur flisnin. Barbar greket (grek me kuptimin qe flisnin gjuhen..) quanin dhe Persianet,qe nga ana e civilizimit e qyteterimit ishin shume me te zhvilluar se vet greket.

ZET
01-04-2014, 01:42
Mastiffi, nje nga racat e me te ralla qe e riprodhojne aristokratet Engleze, mendohet qe eshte degezim i qenit te Epirit.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dd/Mastiff_Pluto_1830.jpg


Pluto Englez

ZET
01-04-2014, 01:44
Tani do vendos dicka interesante, lidhur me kete qen.

busavata
01-04-2014, 01:44
Ta lejm keshtu Busave,Gjergj Kastrioti ishte shqiptar,o historia e Shqiperis fillon me Kastriotin,te pakten si bashkim fisesh dhe si themel per rilindjen shqiptare.
Pirro ishte epiriot dhe Aleksandri maqedonas,e sigurte eshte qe nuk ishin "grek" qe nuk do te thote se ishin shqiptar,por po e perseris prap grek nuk ishin...I quanin barbar,e barbar kishte kuptimin e njerezve qe nuk u perkisin,qe nuk kuptoheshin kur flisnin. Barbar greket (grek me kuptimin qe flisnin gjuhen..) quanin dhe Persianet,qe nga ana e civilizimit e qyteterimit ishin shume me te zhvilluar se vet greket.

d.m.th. nacionaliteti asht i barabart me baba-ne , e vendi i lidnjes asht at'dheu .. nuk asht si ajo vjersha :

- memedheu quhet toka ...

..pra , Aleksandri e ka pas baban maqedon edhe ka lind ne maqedonin e vjeter .

SERAFIM DILO
01-04-2014, 01:50
Sa mije vjet e kemi ne emertimin Albani? Dhe nuk ta kemi pike lidhjeje me askend as me ata qe na e vune. Dhe nuk jemi i vetmi popull me sa di une. Te marr me banalin. Gjermania thirret keshtu nga Latinet po ne fakt banoret vetequhen Deutch/eland. Finland e quan vetet dicka si Suomi, Suomalaiset. E me radhe.

Sigurisht qe hartat e huaja i bejne te huajt dhe ata na quajne si te duan.

Albani si mbreteri o si "shtet" o vend qe te perfishije te gjithe shqiptaret,eshte emertim i vonshem i shekullit te XI,nga shekujt e VI-VII tregonte vetem Shqiperin e Mesme.

O Zet nuk ka arsye qe ne gjithe ato vende te riemertojne vetem vendin Albani,dihet qe emertimet ne gjuhet greke e latine i pershtateshin gjuhes se tyre,eshte diēka e ditur.

SERAFIM DILO
01-04-2014, 01:56
d.m.th. nacionaliteti asht i barabart me baba-ne , e vendi i lidnjes asht at'dheu .. nuk asht si ajo vjersha :

- memedheu quhet toka ...

..pra , Aleksandri e ka pas baban maqedon edhe ka lind ne maqedonin e vjeter .

Qe e ka pas baban maqedonas dihet.(Jo sllav,se ne ate kohe sllavet sa kishin filluar te zbrisnin nga pemet,perveē dinarikeve balltik qe ishin akoma ne maje te pemes. )Per te qene mbret duhet te ishe maqedonas ne Maqedonin e atehershme.

ZET
01-04-2014, 02:00
*****Copyright*******ZET

"Tezeu clirohet nga ferri pas perpkjese qe kishte bere per te rrembyer gruan e Adoneut, Mbret i Epirit, per shokun e tij Piritbus, qe burgoseur nga ky Princ. Herkuli, i cili kalon permes kesaj mbreterie, e cliron nga burgosja (Tezeun- kam shkruar ne nje teme tjeter para ca ditesh), dhe Adoneu i cili ishte Mbret i Ferrit. Keshtu qe udhetimi i Herkulit konsiderohej si nje zbritje ne mbreterine e te vdekurve, por dy gjeta kontribuojne ne kete legjende, 1) ai solli nga Epiri nje lloj qeni Mastiff qe konsiderohej si Cerberi, 2) qe fluturoi ne ate kohe me nje Gjarper te famshem qe kishte seline e tij ne Shpellen e Tenarus (ajo qe ka vene ne foto Alfeko ne nje teme tjeter -Zet) e cila konsiderohej si Goja e Ferrit.

Mirepo P....mendon se Mastifin, Herkuli e kishte marre nga Geryon (kam hapur nje teme te tere per te ne forumin tjeter ku e vertetoj se nga vinte), dhe thuhej se kishte tri koka pasi Herkuli e kishte marre nga qyteti i Trikalles....."

******* Copyright******* ZET

ZET
01-04-2014, 02:04
Albani si mbreteri o si "shtet" o vend qe te perfishije te gjithe shqiptaret,eshte emertim i vonshem i shekullit te XI,nga shekujt e VI-VII tregonte vetem Shqiperin e Mesme.

O Zet nuk ka arsye qe ne gjithe ato vende te riemertojne vetem vendin Albani,dihet qe emertimet ne gjuhet greke e latine i pershtateshin gjuhes se tyre,eshte diēka e ditur.

Ato vende jane komplet te riemertuara. Po edhe te mos ishin, te dhashe shembujt perkates me vende te izoluara qe riemertohen(Finlanda pershembul) dhe te tregova se vendet ku kryqtaret kishin pronesi, jane rimertuar. Poshte kesaj Albanise ke edhe nje Iberi, ne se nuk e di, te mos shtojme edhe nje dore te mire vendesh te banuara nga Seljuket qe u riemertuan pasi kaloi nder ta Aleksandri. kete ta deshmon epitafi ne varrin e njerit nga keta 'muslimane' ne stamboll ne mos gaboj, qe kerkon te konsiderohet i madh si Aleksandri.

Mendjen nuk dua t'ja mbush kujt. Kush te doje te bindet vete, kush jo, si ta kete.

ZET
01-04-2014, 02:11
Qe e ka pas baban maqedonas dihet.(Jo sllav,se ne ate kohe sllavet sa kishin filluar te zbrisnin nga pemet,perveē dinarikeve balltik qe ishin akoma ne maje te pemes. )Per te qene mbret duhet te ishe maqedonas ne Maqedonin e atehershme.

Ne forumin tjeter, kam vene perkthime nga nje autore amerikane, mikeshe e Zogut asohohe. Tema quhet dicka si "Histori te Lashta te Maleve". Tregimet per Aleksandrin jane regjistruar nga odat e pleqve te sak kohe dhe nga prifti shume i pergatitur i famullise perkatese.

SERAFIM DILO
01-04-2014, 02:22
Ato vende jane komplet te riemertuara. Po edhe te mos ishin, te dhashe shembujt perkates me vende te izoluara qe riemertohen(Finlanda pershembul) dhe te tregova se vendet ku kryqtaret kishin pronesi, jane rimertuar. Poshte kesaj Albanise ke edhe nje Iberi, ne se nuk e di, te mos shtojme edhe nje dore te mire vendesh te banuara nga Seljuket qe u riemertuan pasi kaloi nder ta Aleksandri. kete ta deshmon epitafi ne varrin e njerit nga keta 'muslimane' ne stamboll ne mos gaboj, qe kerkon te konsiderohet i madh si Aleksandri.

Mendjen nuk dua t'ja mbush kujt. Kush te doje te bindet vete, kush jo, si ta kete.

E pra pse ka dhe Iberi Kaukazi te ben te mendosh qe jane emertime "origjinale" (si kopjim).Jane toponime qe kane prejardhje o rrenje te lashta.

SERAFIM DILO
01-04-2014, 02:25
Ne forumin tjeter, kam vene perkthime nga nje autore amerikane, mikeshe e Zogut asohohe. Tema quhet dicka si "Histori te Lashta te Maleve". Tregimet per Aleksandrin jane regjistruar nga odat e pleqve te sak kohe dhe nga prifti shume i pergatitur i famullise perkatese.

Ta kishe sjell ketu do ta lexoja me qef,se me pelqejn...Por andej nga ai forum nuk futem.

IKHTHUS
01-04-2014, 02:30
*****Copyright*******ZET

"Tezeu clirohet nga ferri pas perpkjese qe kishte bere per te rrembyer gruan e Adoneut, Mbret i Epirit, per shokun e tij Piritbus, qe burgoseur nga ky Princ. Herkuli, i cili kalon permes kesaj mbreterie, e cliron nga burgosja (Tezeun- kam shkruar ne nje teme tjeter para ca ditesh), dhe Adoneu i cili ishte Mbret i Ferrit. Keshtu qe udhetimi i Herkulit konsiderohej si nje zbritje ne mbreterine e te vdekurve, por dy gjeta kontribuojne ne kete legjende, 1) ai solli nga Epiri nje lloj qeni Mastiff qe konsiderohej si Cerberi, 2) qe fluturoi ne ate kohe me nje Gjarper te famshem qe kishte seline e tij ne Shpellen e Tenarus (ajo qe ka vene ne foto Alfeko ne nje teme tjeter -Zet) e cila konsiderohej si Goja e Ferrit.

Mirepo P....mendon se Mastifin, Herkuli e kishte marre nga Geryon (kam hapur nje teme te tere per te ne forumin tjeter ku e vertetoj se nga vinte), dhe thuhej se kishte tri koka pasi Herkuli e kishte marre nga qyteti i Trikalles....."

******* Copyright******* ZET

Mjaft interesante Zet flm,.per krahasim po sjell eedhe ato te Maeoneve (Etruskeve).

Ne vend te qenit kane patur CALU,
''Calu is an Etruscan chthonic deity,He is identified by his wolf attributes, such as a wolf-like appearance.''

ky CALU (= ULCA,ULKA) ruante hyrjen Etr.HIANTAL nga hyj ,nje folje e vjeter sikur tek Homeri,

ᾔει , ἤϊεν ; ἐς μέσσον ἰὼν ''ne mes hyj'';

σῆς μητρὸς ἴω καὶ σοῖο δόμοιο
suaj ma`tros hyj qe saja dhome
''hyj ne dhomen e mames suaj''

pra CALU [ulka] dhe HIANTAL [hyrja] per ne

mbreterine e HADEUT [= ha dheu].

ZET
01-04-2014, 02:30
E pra pse ka dhe Iberi Kaukazi te ben te mendosh qe jane emertime "origjinale" (si kopjim).Jane toponime qe kane prejardhje o rrenje te lashta.

Perkundrazi. Te bejne te mendosh se sa klasike eshte rrena. Ato qene nje cikel postimesh, perkthime te mijat nga libri origjinal. Kam vene edhe kengen e odes.

ZET
01-04-2014, 02:31
Tashi, kjo eshte nje harte qe konsideron Prizrenin dhe jo Shkupin si Justiniana Sekunda.

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/drus_photos/PrizreniJustinianaSecunda_zpsc207892c.png (http://s377.photobucket.com/user/drus_photos/media/PrizreniJustinianaSecunda_zpsc207892c.png.html)

Po ja le italianfolesve ta perkthejne me qe ka njerez qe mendojne se perkthej qellimisht gabim. [Nje Zot e di pse do duhej ta beja kete. Epo...]

ZET
01-04-2014, 02:35
Mjaft interesante Zet flm,.per krahasim po sjell eedhe ato te Maeoneve (Etruskeve).

Ne vend te qenit kane patur CALU,
''Calu is an Etruscan chthonic deity,He is identified by his wolf attributes, such as a wolf-like appearance.''

ky CALU (= ULCA,ULKA) ruante hyrjen Etr.HIANTAL nga hyj ,nje folje e vjeter sikur tek Homeri,

ᾔει , ἤϊεν ; ἐς μέσσον ἰὼν ''ne mes hyj'';

σῆς μητρὸς ἴω καὶ σοῖο δόμοιο
suaj ma`tros hyj qe saja dhome
''hyj ne dhomen e mames suaj''

pra CALU [ulka] dhe HIANTAL [hyrja] per ne

mbreterine e HADEUT [= ha dheu].

Hadeu=Mbret i Epirit (mendoj qe ADoneu eshte Hadeu ne fakt). Do-Don

SERAFIM DILO
01-04-2014, 02:41
ēa harte eshte,kjo e ēa vitit...Se thot qe kishen e paskan kthyer ne xhami...

ZET
01-04-2014, 02:45
ēa harte eshte,kjo e ēa vitit...Se thot qe kishen e paskan kthyer ne xhami...

1600 e ca. Kam shkruar per kete nje postim me lart, sot. Une thashe se te zune syte nje mbiemer interesant...:)

Di ndonej qe di Turqisht mjaftueshem, te na thote ne se mbiemrat vine si regull para apo pas emrave? Pershembull, Logu i Zanave, Shetpia e Mbretit. Ne Shqip mbienrat i shkojne pas emrit. Ne Turqisht?

SERAFIM DILO
01-04-2014, 02:52
1600 e ca. Kam shkruar per kete nje postim me lart, sot.

Qeka e lezeēme...Se duket qe eshte hart origjinale e kohes.Altre volte fu nel monte uicino ? uicino eshte vicino-afer ? Me kuptimin qe ..heret e tjera ka qene ne malin afer...Prizreni ?

Grazhdaniku kuptohet..Po Lubonja ēa vendi eshte ?

busavata
01-04-2014, 02:53
ēa harte eshte,kjo e ēa vitit...Se thot qe kishen e paskan kthyer ne xhami...

gjunah ... shkon gjemati mu fal ne xhami , a ajo asht kish ..

ZET
01-04-2014, 02:56
E ka shkruar padashje, seprapi, Serafimi. Thote qe Kisha e Nemanjes eshte kthyer tash -hora convertita- ne xhami.

ZET
01-04-2014, 02:57
Qeka e lezeēme...Se duket qe eshte hart origjinale e kohes.Altre volte fu nel monte uicino ? uicino eshte vicino-afer ? Me kuptimin qe ..heret e tjera ka qene ne malin afer...Prizreni ?

Po, sakte. Vicino. Shiko 'uolte' per 'volte'.
Harta eshte goxha e madhe. Vura vec nje pjese qe na duhet.

SERAFIM DILO
01-04-2014, 03:03
Po, sakte. Vicino. Shiko 'uolte' per 'volte'.
Harta eshte goxha e madhe. Vura vec nje pjese qe na duhet.

Po pate mundesi vendose te gjithe,o pjes pjes.

ZET
01-04-2014, 03:04
Po pate mundesi vendose te gjithe,o pjes pjes.

Eshte e pamundur, do behet lemsh dhe ta zvogelosh nuk duhet hic. Nuk di si ta skanoj po ashtu.

ZET
01-04-2014, 03:08
d.m.th. nacionaliteti asht i barabart me baba-ne , e vendi i lidnjes asht at'dheu .. nuk asht si ajo vjersha :

- memedheu quhet toka ...

..pra , Aleksandri e ka pas baban maqedon edhe ka lind ne maqedonin e vjeter .

Po te pergjigjem vetem kete here pasi pyetja qe ben ka interes.

Mandi sapo e solli temen Historia e Maleve me kerkesen time. Posti #2 ne ate teme, sakteson se Filipi qe Shqiptar, me sa duket me origjine nga Mali i Sharrit (socio, terran).

Kjo lidhet me ate qe ju kam thene ne poste te meparshme, e per te cilen me urreni jo per faj timin.

Rex
01-04-2014, 10:25
me duket se REX tha me lart se duhet hapur nje teme e posacme per kete albanine e kavkazit,mendoj se eshte ide shume e mire,dhe te vihen aty gjithcka qe ka lidhje me te,dhe sic thote dhe spike me lart ,te ndahet nje here e mire shapi nga sheqeri

Ndoshta e hap une, kur te kem pak me shume kohe te lire, nese nuk e ben dikush tjeter deri atehere.

Eshte nevoje e kohes ne menyre qe te largojme dyshimet e krijuara artificialisht te shume kush si rezultat i kreksave e keksave, te cilet me perkthime te teksteve te nxjerra nga konteksti, kryesisht nga literatura franceze, na hedhin pluhur ne sy ne vazhdimesi.

Sikur te kishte nje smod qe kupton ndonje gjuhe sllave, ai do te duhej te kapej me shqelma para shume kohesh nga ky forum per mashtrimet qe mundohet ti bej.

Mandi
16-04-2014, 08:25
SAMI FRASHĖRI:
ALEKSANDĖRI I MADH, SHQIPTAR I THJESHTĖ
PTOLEMEJTĖ E ALEKSANDRISĖ (themeluesit e Bibliotekės sė Aleksandrisė) ISHIN BURRA SHQIPTARĖ

Patmė thėnė qė pas Aleksandrit tė Math drit’ e qytetarisė zu tė shuheshe nga Grekėria, se Aleksandri, sado qė qe shqiptar i fjeshtė[1], mėsimn’ e ti e pat bėrė nė gjuhėtė greqisht, edhe gjuhėn’ e kombin’ e grekėrvet e donte e e nderonte, po me tė qenė qė vet u pėrhap mi dhet e zu Asin’ e Afrikėnė ashtu edhe gjuh’ e qytetėri e grekėvet u pėrhap[2], po duke pėrhapurė e humbi fuqinė qė kish kur ish e pėrmbledhurė pothua se vetėmė n’Athinė.
Pas Aleksandrit dituri e grekėvet mė s’qėndroj dot n’Athinė, ndroj vėnt e vate zuri folenė n’Aleksandri, n’Egjyptė, nė qytet tė bukurė qė bėri pėr sė rish ay burr’ i math, tek mbretėroninė pas tij Ptolementė, tė tjerė burra shqipėtarė[3].

1) S.Frashėri e nxjerr Aleksandrin e Madh shqiptar duke u mbėshtetur nė arsyetimin sipas tė cilit maqedonasit ishin njė nga fiset ilire, pra njė nga fiset prej tė cilėve kanė dalė shqiptarėt.
2) Meqenėse pushtoi shumė vise.
3) Dinasti e Ptolemenjve me origjinė maqedonase, ka sunduar nė Egjipt prej 323-30 para e.r. S.Frashėri i quan shqiptarė, duke u mbėshtetur nė arsyetimin, e theksuar nė shėnimin 1 tė kėsaj faqeje.
f.285

Autori: Sami Frashėri, Vepra 1
(Qytetėri e Arabėvet - Ėshtė e marrė nga revista “Dituria”, 1885, Nr. 6, f.89)

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/1174655_832527363427419_1315262531118181359_n.jpg

NIKOLA TESLA
16-04-2014, 09:37
Deshira e madhe per te pasur gjithēka shpesh ne shqiptaret na ēon ne verbim dhe na ben te aludojme te pamunduren. Aleksandri i madh ishte dhe mbetet grek me nene shqiptare nga krahina e epirit dhe per kete ka fakte te shkruara qe datojne shume larg.
Nuk kuptoj diēka; kur hapen keto tema lexohet nje thashethem diku dhe oburra turremi ta hedhim ketu, apo i referohemi me gjere provave sepse ne rastin ne fjale thjesht jane kapur diku dhe mbahen pas saj si fija e shpetimit.

land
16-04-2014, 10:09
Deshira e madhe per te pasur gjithēka shpesh ne shqiptaret na ēon ne verbim dhe na ben te aludojme te pamunduren. Aleksandri i madh ishte dhe mbetet grek me nene shqiptare nga krahina e epirit dhe per kete ka fakte te shkruara qe datojne shume larg.
Nuk kuptoj diēka; kur hapen keto tema lexohet nje thashethem diku dhe oburra turremi ta hedhim ketu, apo i referohemi me gjere provave sepse ne rastin ne fjale thjesht jane kapur diku dhe mbahen pas saj si fija e shpetimit.

maqedonet( te lashtet kam fjalen)-emathiotet jane barbare per helenet. ke nje seri referencash te panumerta nga autore te ndryshem te antikitetit dhe ne kete forum. pra nuk esht pun thashethemesh, por pune autoresh antikiteti or tej nikollai tesla.
helenet konsideronin barbare popujt te cilet kishin kulture dhe gjuhe te ndryshme nga e tyrja.

dhe une qe po ta shkruaj kete, nuk eshte se kam ndonje simpati per globalistin dhe gay-n aleksander.
vete personalisht ky gay aleksander donte te zhdukte dallimet entike dhe te themelonte nje perandori globale.

pjesa e ngjyrosur ka qene "greqia" e antikitetit, e vura ne thonjeza sepse nuk ekzistonte termi greqi.

http://www.metropolasia.com/loadedFiles/22---b00chuvg0o.jpg

SERAFIM DILO
16-04-2014, 10:15
Deshira e madhe per te pasur gjithēka shpesh ne shqiptaret na ēon ne verbim dhe na ben te aludojme te pamunduren. Aleksandri i madh ishte dhe mbetet grek me nene shqiptare nga krahina e epirit dhe per kete ka fakte te shkruara qe datojne shume larg.
Nuk kuptoj diēka; kur hapen keto tema lexohet nje thashethem diku dhe oburra turremi ta hedhim ketu, apo i referohemi me gjere provave sepse ne rastin ne fjale thjesht jane kapur diku dhe mbahen pas saj si fija e shpetimit.

Aleksandri ishte Maqedonas,nuk ishte as grek e as shqiptar,edhe sikur te fliste greqisht,qe natyrisht duhet ta dinte,edhe sikur te fliste "shqip"
Per greket o qytetet e racat e ndryshme helenike ishte barbar o i huaj,po ashtu dhe racat e popujve pereth per Maqedonasit ishin barbar o te huaj.Greket per maqedonasit ishin te huaj,gjithashtu dhe e ema e Aleksandrit per Maqedonasit ishte e huaj.

ZET
16-04-2014, 11:51
Aleksandri ishte Maqedonas me nene nga Epiri dhe me baba [Thrakas] nga Mali i Sharrit. Komb Grek nuk ka. Ka Iliri te populluar aty ketu me minoritete kolone te cilat ne me te shumten e rasteve kane shoqeruar shpuren e dhenderrave te huaj per mbretereshat e vendit.

spike
16-04-2014, 12:04
Aleksandri ishte Maqedonas me nene nga Epiri dhe me baba [Thrakas] nga Mali i Sharrit. Komb Grek nuk ka. Ka Iliri te populluar aty ketu me minoritete kolone te cilat ne me te shumten e rasteve kane shoqeruar shpuren e dhenderrave te huaj per mbretereshat e vendit.
dhe me gjyshen ilire, e ema e filipit....

ZET
16-04-2014, 12:22
Po. Na duhet te saktesojme cfare ishin keta Thrakasit.
Dime qe Decius dha jeten per te mbrojtur Thraken nga invazioni skytho/got ne vitin 200. Pra, nuk kishte Skythe ne kohe te Filipit, ~ 500 vjet me pare se invazioni.

spike
16-04-2014, 12:58
Po. Na duhet te saktesojme cfare ishin keta Thrakasit.
Dime qe Decius dha jeten per te mbrojtur Thraken nga invazioni skytho/got ne vitin 200. Pra, nuk kishte Skythe ne kohe te Filipit, ~ 500 vjet me pare se invazioni.
nuk e them per ty sepse e ke ditur qe heret, por ta lexoje nikollaje tesla dhe te tjeret, pra nje rifreskim.

Eurydice( e ema e filipit te dyte) ishte e bija e mbretit Sirras te lynkesteve ilire, plutarku dhe libanius e thone ne menyre eksplicite.(Mor. 14 B-C =Plutarque, Oeuv. Mor. (text and translation by J. Sirinelli, I (1), Paris 1987) 63 and 155, n. 3 (under p. 63). )

foton me citimin e sakte gjendet ne debatet me ate handicapatin grek meridianin.

ka nje teze nga Roisman, Joseph; Worthington, Ian (2011-07-07). A Companion to Ancient Macedonia. ISBN 9781444351637. si dhe nga Kapetanopoulos, sipas te cileve lynkestet ilire ishin degezim i taulanteve.


http://books.google.com/books?id=QsJ183uUDkMC&pg=PA286
ngado qe ta veshtrosh, origjina e aleksandrit te con tek trungu ilir.

Ajnej
16-04-2014, 21:00
Deshira e madhe per te pasur gjithēka shpesh ne shqiptaret na ēon ne verbim dhe na ben te aludojme te pamunduren. Aleksandri i madh ishte dhe mbetet grek me nene shqiptare nga krahina e epirit dhe per kete ka fakte te shkruara qe datojne shume larg.
Nuk kuptoj diēka; kur hapen keto tema lexohet nje thashethem diku dhe oburra turremi ta hedhim ketu, apo i referohemi me gjere provave sepse ne rastin ne fjale thjesht jane kapur diku dhe mbahen pas saj si fija e shpetimit.

Ne kohen e Aleksandrit skishte grek.

Ajnej
16-04-2014, 21:05
Po. Na duhet te saktesojme cfare ishin keta Thrakasit.
Dime qe Decius dha jeten per te mbrojtur Thraken nga invazioni skytho/got ne vitin 200. Pra, nuk kishte Skythe ne kohe te Filipit, ~ 500 vjet me pare se invazioni.

Thrakas ishin banoret e trakes, ashtu sikurqe shqiptaret e kosoves per ju jane Kosovar.

ZET
16-04-2014, 21:28
Thrakas ishin banoret e trakes, ashtu sikurqe shqiptaret e kosoves per ju jane Kosovar.

Deshe te thoje per Europen, ju me Thacin ne krye, dhe Serbine.

Kam folur me rezerva, sepse nuk ka prova te cilat japin Thrakasit si kulture te ndryshme, sic ka edhe gjera te ngjashme te cilat mund t'i atribuohen edhe afersise. Ne se Thrakasit jane totalisht njelloj, dalin pyetje edhe me te medha, te cilave nuk jam pergatitur t'u pergjigjem.

Andaj hapa temen per skitet, qe ne fakt rreh te sqaroje disi me gjere popullatat ne Europen qendrore/juglindore ne antikitet dhe fillim te eres sone.

Ajnej
16-04-2014, 23:48
Deshe te thoje per Europen, ju me Thacin ne krye, dhe Serbine.

Kam folur me rezerva, sepse nuk ka prova te cilat japin Thrakasit si kulture te ndryshme, sic ka edhe gjera te ngjashme te cilat mund t'i atribuohen edhe afersise. Ne se Thrakasit jane totalisht njelloj, dalin pyetje edhe me te medha, te cilave nuk jam pergatitur t'u pergjigjem.

Andaj hapa temen per skitet, qe ne fakt rreh te sqaroje disi me gjere popullatat ne Europen qendrore/juglindore ne antikitet dhe fillim te eres sone.

Ke gje kunder thaqit?

BARAT
17-07-2014, 00:17
Po pse Meryamun-Aleksander masakroj Grekėt e Tebes ???

A nuk ishte Aleksandri Grek '???! ! !

Pas vrasjes sė Filipit nga njė komplot greko-persė me asistencėn e veēantė tė ish-mbretėreshės sė shkurorėzuar Mirtali, nė moshėn 20 vjeē, Aleksandri mori fronin Maqedonas. Ai menjėherė filloi tė pėrgatisė ushtrinė pėr nė lindje, pėr luftė kundėr persėve. Aleksandri kishte pasur pėrvojė nė drejtimin e shtetit maqedonas, sepse Filipi kur ikte nė fushata ushtarake e linte atė tė kujdesej pėr Maqedoninė. Ai kishte marrė pjesė nė disa beteja qė nė moshėn 16-17 vjeē, ku midis tė tjerave kishte shkatėrruar Ēetėn e ShenjtėTebane dhe i kishte shpėtuar jetėn Filipit disa herė. Grekėt tė cilėt mendonin se me vdekjen e Filipit s'kishin mė punė me Maqedoninė, filluan ta shihnin me mospėrfillje Aleksandrin, por qė shumė shpejt e panė se me kė kishin tė bėnin. Grekėt filluan tė shpallin pavarėsinė nga Maqedonia, ndėrsa Demostenit i qe dukur Aleksandri si"njė budalla qesharak i padėmshėm"kjo tregon qartė se sa fjalė tė pa menduara ka thėnė Demosteni grek.

Nė kohėn kur u plagos nė kokė nė luftė me ilirėt, nė Greqi u hap fjala se vdiq dhe grekėt u ngritėn nė kėmbė kundėr pushtuesit ILiro-Maqedonas. Tebanėt rrethuan garnizonin maqedonas qė u mbyll nė kėshtjellė pėr tė luftuar. Aleksandri vjen me tė shpejtė dhe i kėrkon Tebės paqe, por pėrgjigjja e saj ishte se do bashkohej me Persėt kundėr Maqedonisė. Persia kishte qenė armike e Greqisė mė tepėr se sa e Maqedonisė dhe tani qė Aleksandri pėrgatitjej tė luftonte kundėr saj, grekėt preferonin mė mirė persėt. Pa dyshim kjo e tėrboi Aleksandrin, i cili sė bashku me gjeneralėt e mirė qė i kishte lėnė Filipi e mori mjaft lehtėTebėn qė e kishte ngrėnė nė besė dy herė, njė herė tė atin e tij e njė herė atė. Ndėrsa Filipi u hakmor duke mos varrosur kufomat e mos ēliruar robėrit, hakmarrja e Aleksandrit qe e paparė. Ai masakroi dhe vrau 6000 tebanė dhe shiti si skllevėr 8000 tė tjerė, shkatėrroi Tebėn deri nė themel. Kjo masakėr e parė e jetės sė tij tmerroi tėrė botėn greke, qė kishte ngritur krye, e cila filloi tė hynte nė garė se kush do i nėnshtrohej mė shumė. U pa se Aleksandri qe mė i tmerrshėm se i ati dhe me tė nuk bėhej shaka. Pasi vuri nė kontroll prapavijėn, shiti pasurinė e tij pėr tė mbajtur 30 mijė ushtarė dhe 5000 kalorės pėr njė muaj, pėrshėndeti tė ėmėn, qė e donte shumė dhe iku drejt Lindjes pėr tė mos u kthyer mė kurrė. Ndalesėn e parė e bėri nė Trojė, ku i bėri kurban heronjve tė saj,pasi ai ishte i marrosur pas tyre dhe filloi tė pėrgatitej kundėr Persisė.


Etniciteti i Aleksanrit tė Madh tė Maqedonisė
1 – Emri i vėrtetė mbretėror i Aleksandrit tė Maqedonisė ėshtė Mirjamun Aleksandėr ( Alexander's royal name Meryamun Setepenra Alexandro)
Kėtė emėr e ka vendosur nė njė mbishkrim nė Egjipt ku thuhet njė citim dhe nė fund vendoset emri i tij"Horus, the strongruler, he ėho seizes the lands of the foreigners, beloved of Amun and the chosen one of Ra–(meryamun setepenra Aleksandros)". Emri i Aleksandrit, Mir-jam-un do tė thotė nga shqipja Mir-jam-un, jam mir unė. Pra, Aleksandri e ka emrin shqip tė pastėr.2 – Babai i tij ishte Filipi II i Maqedonisė, i cili ishte gjysmė Maqedon dhe gjysėm nga fisi ilir i Lynkestėve tė cilėt banonin rreth liqenit tė Ohrit dhe kishin kryeqytet Manastirin esotėm.3 – E ėma e tij ishte Mirtali ose Olimpia, princesha e Epirit, i cili nė antikitet ėshtė quajtur nga autorėt antikė grekė si popull "barbar" qė ka kuptimin jo-grek, pra qė nuk ka tė njėjtėn gjuhė dhe zakone me grekėt dhe janė tė shumtė autorėt qė i kanė quajtur me emrin pellazg. Epiri historikisht ėshtė banuar ashtu siē banohet edhe sot nė pjesėn mė tė madhe tė tij nga rraca shqiptare.4 – Nė tė gjitha tė dhėnat e autorėve antikė, Maqedonia asnjėherė s'ėshtė quajtur nga grekėt si greke, por si barbare, pra jogreke. Autori Pompe Trogu qė ka shkruar njė vepėr tė plotė pėr Maqedoninė, e cila ka ardhur pėrmes Justinit, shprehet
"Populli quhej pellazg,kurse krahina Beotia".
Straboni i quan me gjuhė dhe zakone tė njėjta si maqedonasit dhe epirotėt pellazgė.

Maqedonasit janė quajtur si paion, por paionėt ishin ilirė qė tregon se edhe maqedonėt ishin ilir. Maqedonasit kishin njė gjuhė tė tyre qė ndryshonte nga gjuha greke. Ka fakte tė forta qė ata flisnin me pėrkthyes dhe se Aleksandri, ushtrisė sė vet i fliste maqedonisht dhe grekėve, greqisht, tė cilėn nuk e zotėronte mirė. Kur ka fakte qė maqedonasit flisnin njė gjuhė tė ndryshme nga grekėt atėherė si ishin grek kur nuk flisnin asnjė dialekt greke.Nėse ishte grek pse duhet qė Aleksandri tė mėsonte greqisht? Qė kėtu del se Aleksandri ishte 100 pėrqind ilir. Them 100 pėrqind sepse nga e ėma ishte epirot ngai ati 50 pėrqind ilir e 50 pėrqind maqedonas, por siē e pamė maqedonasit ishin pellazgo-ilirė, atėherėnė dejet e tij rridhte 100 pėrqind gjak pellazgo-ilir, pra shqiptar.Historia duhet tė thotė tė vėrtetėn dhe t'u japė shqiptarėve meritat qė ata kanė nė lindjen dhe rritjene burrave tė mėdhenj si Aleksandri.
Grekėt apo sllavėt mund tė pretendojnė Aleksandrin vetėm nėse plotėsojnė njė kusht, nėse nė dejet e tyre rrjedh gjak iliro-shqiptar. Kur tė vėrtetojnė pėrqindjen e gjakut iliro-shqiptar nė dejet e tyre, atėherė mund tė pretendojnė se nė raport me pėrqindjen e gjakut shqiptar qė kanė, ėshtė edhe pėrqindja qė u pėrket Aleksandri. Marre nga libri "Albanet me famė mijėvjeēare" i autores Elena Kocaqi , botuar me 2006.

https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/10477946_527635677363696_8519184455668000901_n.jpg

Hylltar
17-07-2014, 02:29
Kjo temė sikurse disa tė tjera qekan bo si hauret e avgjis tuj shkru lloj lloj gjanash, e qit-qat.

Sa i pėrket asaj se siē thotė dikush paska qenė grek, kjo punė mbyllet shumė thjesht se grek nuk mund tė jetė pėrderisa e mėson greqishten nė shkollė.

Maqedonėt, e kuptohet edhe dinastia mbretėrore, etnikisht ishin tė pastėr, por pėr kah fisi-dialekti ndryshonin. Autorėt pėrmendin si banorė tė Maqedonisė, fise tė ndryshme si ilirė, epirotė, pellazgė, thrakas, frygė, kretasit Botiej etj. Vetė identiteti maqedon ka qenė shtetėror dhe s'ka tė bėjė me etninė. Zanafillėn e ka tek Emathia qė u pėrkthye si Maqedoni, (makednoi = i madh = emath) etj.

Grekė nė Maqedoni s'ka. Thjesht heqni iluzionet e kota. Leka I hoqi tė zitė e ullirit qė tė pranohej nė Lojėra olimpike, ndėrsa Leka i Madh e mėsoi greqishten nė shkollė, kurse burimet tregojnė se Ptolemejtė e Aleksandrisė flisnin gjuhėn maqedone brenda familjes (kjo e fundit e prek edhe Kleopatrėn).

bizbal
21-07-2014, 02:50
Leka i Madh nga Veronese:

ZET
21-07-2014, 04:27
Leka i Madh nga Veronese:

Intersant qenka familja perse e Dariusit me floke bjonde. Di ndonjeri pse?

ZET
21-07-2014, 04:34
Kjo temė sikurse disa tė tjera qekan bo si hauret e avgjis tuj shkru lloj lloj gjanash, e qit-qat.

Sa i pėrket asaj se siē thotė dikush paska qenė grek, kjo punė mbyllet shumė thjesht se grek nuk mund tė jetė pėrderisa e mėson greqishten nė shkollė.

Maqedonėt, e kuptohet edhe dinastia mbretėrore, etnikisht ishin tė pastėr, por pėr kah fisi-dialekti ndryshonin. Autorėt pėrmendin si banorė tė Maqedonisė, fise tė ndryshme si ilirė, epirotė, pellazgė, thrakas, frygė, kretasit Botiej etj. Vetė identiteti maqedon ka qenė shtetėror dhe s'ka tė bėjė me etninė. Zanafillėn e ka tek Emathia qė u pėrkthye si Maqedoni, (makednoi = i madh = emath) etj.

Grekė nė Maqedoni s'ka. Thjesht heqni iluzionet e kota. Leka i hoqi tė zitė e ullirit qė tė pranohej nė Lojėra olimpike, ndėrsa Leka i Madh e mėsoi greqishten nė shkollė, kurse burimet tregojnė se Ptolemejtė e Aleksandrisė flisnin gjuhėn maqedone brenda familjes (kjo e fundit e prek edhe Kleopatrėn).Ptolemenjte e Aleksandrise ishin me origjine nga Antipatria. E madje thone qe Ptolemi i pare ishte vellai per babe i Aleksandrit.

Ato komentet e tjera me gjuhera e lojera olimpike jo vetem qe i kemi shkruar vete dhe kemi vene edhe citime ne forumin tjeter, aq sa jane sterdegjuar e jane bere te bezdisura. Me mire sqaroi lexuesve si ndodhi qe ky Aleksander u be nga barbar nje Helenist, sic eshte shprehur adhuruesi yt spike ne nje teme tjeter, dhe PSE Theba dhe jo tjeter qytet, kishte kishte poshteruar Filipin barbar?

Hyllin
23-07-2014, 00:37
Nga linja aterore Aleksandri vinte prej nga dinastia e argeadeve,por jo prej argosit peloponeziak sikunder pretenduan vete mbreterit e vonshem maqedonas kur deshen te quheshin greke,por nga Argos Orestikon, pra nga Argosi i Oresteve ,fis ilir ne rrethinat e kosturit e vete qyteti i Argosit ndodhej ne liqenin e kosturit. Kete e veteton edhe rrefenja e Perdikes ,ku mali Bermion quhet ne lindje.

Ceshtja eshte se Fisi i Oresteve eshte quajtur fis Epirot,pra ne grupfisin Epirot,dmth arkeologjikisht afersia e oresteve ishte me e madhe me fiset epirote ne perendim se me fiset ne veri apo ne lindje. Biles Orestet me vone kur qendra maqedone levizi drejt egjeut ne pella u shkeputen nga lidhja/shteti maqedonper tu rifutur prape vetem ne kohen e Filipit.

Olimbia s'kishte asnje shans real te vinte prej ajakideve thjesht pretendimet ekzistonin sepse jepnin fame te madhe.
Mbreteria molose e krijuar ne shek 5 p.l.k veshtiresisht kishte mundesi gjenealogjike prej Akilit. Ky pretendim behej ne fakt per te provuar berjen pjese ne civilizimin helen... Pra thjesht mitologjia perdorej per Fame.

Te dy prinderit e Aleksandrit jane ilire epirote,Filipi prej Oresteve dhe Olimbia prej Moloseve.

Ne troje Ai i nderoi te gjitha palet ,jo vetem sepse e dinte se te gjitha palet ishin gjaku i tij,por edhe per arsye Politike.
Troja mbahej si aziatike,biles persianet e kane perdorur historine e Trojes per tu thene heleneve,se ju keni sulmuar dikur azine,tani ne si zoter te kesaj ane do marrim hak.

Meqe Aleksandri kishte ne koke nje ide madheshtore duhet tu tregonte popujve qe do pushtonte se vinte si shpetimtar ndaj opresionit persian,keshtu mund te ndihmohej prej tyre,pak a shume si propaganda gjermane,qe tha erdhem tju shpetojme prej italianeve prandaj jemi clirimtare.