PDA

View Full Version : Ka ardhur koha pėr Shqipėrinė Etnike


Faqet : [1] 2

LinuxoiD
15-05-2011, 22:27
http://albums.top.al/1/8/6/186843297.jpg

Shqiptarėt duhet tė bashkohen dhe mė e pakta qė mund t’u bėsh ėshtė t’u japėsh nėnshtetėsinė qė u takon, atė shqiptare.

Kėrkesa vjen nga Fronti Demokratik i Bashkimit Kombėtar dhe i drejtohet pėrmes njė letre tė hapur kryetarit tė shtetit, z.Bamir Topi.

Vera Dushi, anėtare e Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar thotė se ka argumente qė bazohen madje nė Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė, qė sanksionojnė tė drejtėn e shqiptarėve kudo qė janė pėrtej kufijve ekzistues qė tė marrin nėnshtetėsinė dhe kėshtu tė dalė numri i vėrtetė prej 15 milionė shqiptarėsh nė gjithė botėn.

Kėshtu Kushtetuta dhe Preambula e saj shprehen qartė: “Me aspiratėn e popullit shqiptar pėr identitet dhe bashkim kombėtar”, shkruhet nė Preambulėn e Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė. Kurse Neni 8 pėrcakton:

1. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat kombėtare tė popullit shqiptar qė jeton jashtė kufijve tė saj.

2. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat e shtetasve shqiptarė me banim tė pėrkohshėm ose tė pėrhershėm jashtė kufijve tė vet.

Mė poshtė vijon letra e plotė:

Letėr e hapur drejtuar presidentit tė Shqipėrisė Bamir Topi

Nėnshtetėsi shqiptare, gjithė shqiptarėve!

Zoti President Bamir Topi,

Po drejtohem juve pėr t’ju kėrkuar qė tė gjithė shqiptarėve nga Shqipėria Etnike dhe diasporės t’u jepni nėnshtetėsi shqiptare.

Nuk ju kėrkojmė mė shumė, veē atė qė ju obligon Kushtetuta dhe Preambula e saj; „...Me aspiratėn e popullit shqiptar pėr identitet dhe bashkim kombėtar”, shkruan me shkronja tė arta nė Preambulėn e Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė. Kurse Neni 8 pėrcakton:

1. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat kombėtare tė popullit shqiptar qė jeton jashtė kufijve tė saj.

2. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat e shtetasve shqiptarė me banim tė pėrkohshėm ose tė pėrhershėm jashtė kufijve tė vet.

Ka ardhur momenti qė te tregoni dhe tė veproni shqiptarisht se shqiptaret me marrjen e nėnshtetėsisė tregojnė se janė komb 15 milionėsh

Pėrballė shovinizmit sllavo-grek, dhėnia e nėnshtetėsisė shqiptarėve tė tė gjithė trojeve etnike dhe diasporės do tė jetė njė pėrforcues tė madh tė identitetit shqiptar dhe do tė tregojė se shqiptarėt janė tė bashkuar nė njė llogore tė vetme nė kėrkim edhe tė njė shteti tė vetėm kombėtar, Shqipėria e Bashkuar.

Shpresoj se kėsaj radhe do tė merrni nė konsideratė kėtė porosi tė lartė kombėtare.

Me respekt,

Vera Dushi, anėtare e Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar

USA NR1
15-05-2011, 22:36
Ishalla sa me shpejt..

SERAFIM DILO
15-05-2011, 22:47
Kjo nuk duhet te ishte nje kerkes,duhet te ishte nje detyrim,te pakten per ata qe e quajne veten shqiptar.
Por siē duket,politikanet e sotem e mendojne si Enveri,qe kishte arsyet e veta,edhe keta duhet te kene te njejten arsye te parardhesit te tyre.

gurax
16-05-2011, 14:22
Po mire, ky grup mitingash qe drejton letra dhe peticione drejt Presidences per "Te drejten e Shqiptareve qe jetojne jashte territorit te Shqiperise per marrjen e shtetesise shqiptare", une nuk jam jurist dhe nuk jam i informuar ne detaj per legjislacionin, por a mund te me shpjegoje njeri se cfare 'pengesash' shihen nga mitingashet ne kete legjislacion qe e bejne te pamundur nje shqiptar qe jeton jashte Shqiperise qe te marre nenshtetesine shqiptare?

1. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat kombėtare tė popullit shqiptar qė jeton jashtė kufijve tė saj.
2. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat e shtetasve shqiptarė me banim tė pėrkohshėm ose tė pėrhershėm jashtė kufijve tė vet.

Cfare problemi ka ne piken 1. dhe 2. te paraqitura me lart?

Morrison
16-05-2011, 14:29
Kjo nuk duhet te ishte nje kerkes,duhet te ishte nje detyrim,te pakten per ata qe e quajne veten shqiptar.
Por siē duket,politikanet e sotem e mendojne si Enveri,qe kishte arsyet e veta,edhe keta duhet te kene te njejten arsye te parardhesit te tyre.

A jo o Serafim jo, se nuk e kane hallin tek shqiperia etnike... eshte tjeterkund halli.... problemi eshte qe te mbledhin mercenar per zgjedhjet parlamentare o Serafim... Sala do me mbledh kosovar per t'i perdor per votime duke fallsifiku lista. Nuk e ka njeri mendjen per Shqiperine etnike, se po te ishte ashtu Lulzim Basha nuk do tentonte ti shiste Saranden Grekut. A moj Shqypni e mjera Shqypni....

shoku_tanku
16-05-2011, 14:49
Tani si eshte puna se nuk po e mar vesh une?Keta shqiptaret e diaspores po i luten presidentit topi tu jape shtetesine shqiptare edhe ky spo ua jep apo si?

Esther
17-05-2011, 04:49
Edhe pse shqiptaret e trojeve te tjera jashte Shqiperise per mua le ta marrin qe neser shtetesine shqiptare, nuk mendoj se eshte aq e lehte sa e bejne ca ketu. Ne fund te fundit Kosova tashme eshte shtet me vete qe ka nje president, qeveri, flamur, dite pavaresie, etj. ndryshe nga Shqiperia. Kosovaret kane pashaporte si shtetas te Kosoves dhe kudo qe ata shkojne neper bote, ata ligjerisht jane kosovar dhe jo shqiptar, na pelqen ne apo jo. Jam e sigurte qe ka pasur rregulla shume strikte ne mareveshtjet qe Kosova beri para se te shpallte pavaresine. Kjo nuk besoj se do ndikoje mire ne politiken e jashtme te Kosoves. Topi ka disa rregulla nderkombetare qe i duhet te zbatoje ashtu si Thacit dhe qeverise se Kosoves. Te ishte aq e lehte, i hapnim kufinjte fare dhe beheshim nje qe neser, por...ehhhhhhh.

ilia spiro
17-05-2011, 10:02
ne s`po bejme dot shtet shqiperine politike,...ti thua ate etnike

shoku_tanku
17-05-2011, 15:10
nuk kemi per tu bere shtet per aq kohe sa te kemi tradhetare qe hane buken e turkut e bejne duvane e kaurit../

ilia spiro
18-05-2011, 08:11
nuk kemi per tu bere shtet per aq kohe sa te kemi tradhetare qe hane buken e turkut e bejne duvane e kaurit../

po "turku" cili eshte se s`po e marr vesh..
sa per fjalen "kaurr"= i pafe, keta jane qarte

shoku_tanku
19-05-2011, 15:02
po populli o ilia,kush tjeter...buken e popullit po hane keta te pafryret

ilia spiro
20-05-2011, 11:48
d.m.th. populli dilka "turk" o tanku.., kush te bashkohet atehere...s`mund te quhet me Shqiperi...por Turqi

SERAFIM DILO
20-05-2011, 12:10
A jo o Serafim jo, se nuk e kane hallin tek shqiperia etnike... eshte tjeterkund halli.... problemi eshte qe te mbledhin mercenar per zgjedhjet parlamentare o Serafim... Sala do me mbledh kosovar per t'i perdor per votime duke fallsifiku lista. Nuk e ka njeri mendjen per Shqiperine etnike, se po te ishte ashtu Lulzim Basha nuk do tentonte ti shiste Saranden Grekut. A moj Shqypni e mjera Shqypni....

Fola ne pergjithesi,si nje e drejte natyrore e natyrale e te qenit shqiptar,e ne veēanti dhenia e dokumenteve "shqiptare" Kosoves.(se shqiptar jane,si i dhe o nuk i dhe nje pashaport).
Pastaj ne qofte se duan te behen mercenar,bujrum,kemi mercenar me shumic.

Nuk eshte e vertete qe "Basha" kerkonte ti shiste Saranden grekut,kerkonte vetem ta privatizonte,me tender trasparent, ku i vetmi bleres ishte Greku.(Presim oferta privatizimi per gjith Shqiperin,edhe per qendren e Tiranes me gjithe bustin e Skenderbeut).

misteriozi
20-05-2011, 13:13
Fishta thoshte "shqiperia do behet per inat te djallit dhe per inat te shqiptarit" poeti me i madh i lindur ne trojet shqiptare nenkuptonte fjalen shqiperi si universale ne hapsire dhe ne kohe pra edhe shqiperia tjeter ose sic quhet ndryshe Kosova. Ne fjalet e Fishtes dallohet qarte qe ka, ka pas dhe ishalla nuk do kete nje kontigjent te madh me figura shqiptare qe ishin shpallur ne menyrea me te ndryshme dhe shfaqur ne cdo moment historik si mohusit e kombit. Shembull sot ke Kosove ke akoma nga ata njerez ose si e ashtequajne veten publicist historian a ku din une si Z.Matoshi qe mohojne kombin per te shpallur nje komb ne vete ate te Kosoves.
Mundet qe shqiperia etnike te kete nje te ardhem perderisa ne ne gjirin tone kemi akoma mohues indirekt te kombit shqiptar?

shoku_tanku
20-05-2011, 15:04
d.m.th. populli dilka "turk" o tanku.., kush te bashkohet atehere...s`mund te quhet me Shqiperi...por Turqi

o ilia,mendjen te rregjistrimi i popullsise e ke mor burr i dheut!
nuk eshte se ka lidhje shprehja qe une permenda me etnine e popullit tone :)

peshkaqeni33
24-05-2011, 21:29
Thone qe Berisha dhe Basha jane me orgjin kosovare. Nese eshte e vertet atehere ...

peshkaqeni33
25-05-2011, 12:47
Kosovaret thone qe jane shqiptare. Por mua me duken teper islamik per te qene krahu i humbur i shqiponjes.

SERAFIM DILO
25-05-2011, 13:05
Kosovaret thone qe jane shqiptare. Por mua me duken teper islamik per te qene krahu i humbur i shqiponjes.

O peshkaqen,Kosovaret jane shqiptar,"edhe sikur mos ta thone".
Fetar kot ka edhe Shqiperia sa te duash,si te gjitha shtetet o popullsit e prapambetura.
Mbase, bashkimi me Kosoven per nje Shqiperi te vetme,mund te ndikoje ne krijimin e nje shteti modern.(E mbase shqiptaret me ne fund mund edhe te votojne per diēka e per diké...jo si gjithmon kundra dikujt..).

Morrison
25-05-2011, 13:26
Kosovaret thone qe jane shqiptare. Por mua me duken teper islamik per te qene krahu i humbur i shqiponjes.

E ke gabim peshkaqen, mos shiko talebanet e Kosoves qe mblidhen neper forume per te bere propagande. Ata nuk perbejne shumicen e Kosovareve, thjesht futen gjithandej dhe flasin ne emer te kosovareve. Jane si kta talibanet tane ne Shqiperi, i ke pare vete ti nuk eshte nevoja te zgjatemi.

Morrison
25-05-2011, 13:29
Thone qe Berisha dhe Basha jane me orgjin kosovare. Nese eshte e vertet atehere ...

Per Berishen thone qe eshte me origjine serbe dhe fisi i vet kur erdhi ne Tropoje e ndryshoje mbiemrin dhe e beri Berisha. Prandaj dhe gruan e ka marr serbe, Sllobodanken.

peshkaqeni33
25-05-2011, 15:35
Djema ishin thjesht dyshime.
Nuk di cfare te besoj ndonjeher i ziu njeri. Kalojne ndonjehere disa mendime ne koke dhe te corjentojne.

Mu kujtua nje thenie e Nolit per kosovaret, prandaj u ngaterrova une. Noli thoshte...
"Ne qoftese do qe t'i veshe botes zjarr, merr me vete dy kosovar."
Tani se si do t'a ket patur Noli, une kete nuk e di, por une deri tani kam besuar se nenkoptonte qe jane trima, por nje shok pardje, i cili e kishte degjuar edhe ai kete thenie me tha se ne mendjen e tij kjo thenie deshifrohej qe kosovaret jane sherrxhinj.

Tani te me falni por une nuk jam i qarte dhe nuk di cfare te besoj. Pastaj edhe ne driten e ketyre ngjarjeve te fundit me votat abuzive per Bashen me bejne te besoj qe ne te drejt nuk jam une, por ai shoku im!

shoku_tanku
01-06-2011, 12:19
Kosovaret thone qe jane shqiptare. Por mua me duken teper islamik per te qene krahu i humbur i shqiponjes.

Ky eshte nje arsyetim i gabuar peshkaqen.Kete karten e percaktimit te etnise ne baze te fese e luajti edhe serbomadhi Pashiq.Sipas tij myslimanet e Kosoves ishin Turq dhe me kete parrulle perligji aneksimin e ketij territori.Kete e ciku pak me siper edhe Ilia Spiro,i cili me te drejte shfaqi shqetesimin se nese rregjistrimi i popullsise behet ne baze te fese,muslimanet mund te vetedeklarohen turq,orthodhoksit greke ndersa katoliket italiane,per pasoje Shqiptaret rrezikojne te mbeten minoritet ne atdheun e tyre.Per kete arsye u bene kohe qe po luftojme krah per krah me Ilian ne menyre qe rregjistrimi i popullsise te mos kryhet mbi baza etnike e fetare,kemi firmosur edhe peticionin kuq e zi kunder rregjistrimit mbi baza te tilla diskriminuese...

shoku_tanku
01-06-2011, 12:26
Pastaj edhe ne driten e ketyre ngjarjeve te fundit me votat abuzive per Bashen me bejne te besoj qe ne te drejt nuk jam une, por ai shoku im!

Vende vende ka bastarduar raca e kosovarit dhe eshte e kuptueshme...te bashkejetosh per nje kohe kaq te gjate me serbin...serbi po dihet,eshte aleat dhe dashamires i madh i saliut...

Iken ata burrat e qemotit,Bajram Curri,Hasan Prishtina,Isa Boletini,Mic Sokoli,Azem galica,Adem Jashari etj,nuk kthehen me te tille burra...tani kane mbetur vetem shurra...

YOKO
11-06-2011, 05:25
Noli thoshte...
"Ne qoftese do qe t'i veshe botes zjarr, merr me vete dy kosovar."

Aq duhen!
Dhe s'besoj se Noli ka dashur t'i levdoje, se s'hyn tek trimerite djegja e botes.

Po per ne tironsit c'ka thene Noli, se per ju leberit e Vlores e dime. lol

qenkam jashte teme me duket...:(

busavata
12-06-2011, 13:12
po me duket , kur ne Shqiptaret nuk kemi ku ta shprehim nacionalzim.. fillojm te behemi nacionalist nemes veti... veti e keqe ...

SERAFIM DILO
12-06-2011, 13:59
po me duket , kur ne Shqiptaret nuk kemi ku ta shprehim nacionalzim.. fillojm te behemi nacionalist nemes veti... veti e keqe ...

Si te gjitha ideologjit, edhe nacionalizmi kerkon te mbivleresoj nje koncept te thjeshte qe eshte ai i "nacionit".Jo me kot fjala nacionalist e bashkangjitet fjales shovinist.
Megjithate miku im,ne kerkojme vetem nacionalizem etnik..(qe nuk sherben per asgje,eshte si shpehja;"proletar te gjithe vendeve bashkohuni").Ndryshe do ishte po te kerkonim nje nacionalizem o nje bashkim politik -administativ -shteteror,qe ti sherbeje shqiptareve jo vetem shqiperise.
(Por per tu bere "Nacionalist",e qe te kemi nje Nacion,ne fillim duhet Nacionalizuar politika shqiptare...Se e kemi politik private.

Nuk po te pershendes,se je dy vota para,shovinist.

KILI MERTURI
13-06-2011, 19:54
Shqiptarėte Kosoves jan njėri gjysėme shqipes dykrenare .

Pėr kėtė nuk ka nevoj tė thuheq mė shumė.
Ata qė nuk e din , o le tea mėsojn , o le ta mbyllin gojen !

Bashkimi kombėtarė do tė bėhet pėr hir tė shqiptarėve dhe pėr inat tė tradhtarėve.

Kili
SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!

Ata qė shqiptarėve tė Kosoves u thonė kosovarė nė kuptimin si komb, nuk marin erė nė kombtarizmin shqiptarė!

peshkaqeni33
19-06-2011, 00:28
Nese shikon nje mize te vetme qe fluturon verdall....
Kjo tregon se mizat e tjera jane akoma ne gjume.
Nese shikon shume miza bashke qe fluturojne verdall....
Kjo tregon se edhe mizat e tjera jane zgjuar nga gjumi....
Por nese shikon vetem miza dhe asgje tjeter vec miza, qe bejne zhurme....
Mos u shqeteso, do jete ndonje televizor me antenen e tij te prishur.

Johakim Moriero
Doker ne portin Rafail Morales ne Kube.

Why
21-06-2011, 23:13
Kush e parashikoj kte gje ..?

PS : me pelqen kjo thenia jote ju postues me lart qe jeni ;)

Vlonjati
11-07-2011, 05:38
Kosovaret thone qe jane shqiptare. Por mua me duken teper islamik per te qene krahu i humbur i shqiponjes.

--- Po ti kush je njehere ?--Je ndonje celebriti qe nuk te njohim dhe duhet mare parasysh mendimi yt ?

--Dhe nqs te duken ty islamike kujt po i ruhet per menimin tend ..--

--------Eshte gjithe populli shqiuptar nga jugu ne veri qe i strehoi kosovaret dhe qe nuk i quan apsak islamike , por i quan vellezer shqiptare

--Edhe United States nuk i quan islamike aspak Kosovaret ,por i quan puro shqiptare
------------Biles New York Times e vuri Kosven ne listen e 50 vendeve meatraktive ne Bote qe duhet vizituar nga turistet

----Po te ishte aq vend islamik , nuk e vendoste njeri ne New York Times --Ok more Janisaris ?

-----------Nje pyetje kam ?--Zotrote mos je gje kaur ?

gurax
13-07-2011, 00:51
Vlonjati, nese ke nje mendim ke te drejten ta shprehesh, por sa here qe i referohesh shkruesit dhe jo shkrimit, aq here te tjereve mund t'ju linde deshira te mos lexojne cfare ke shkruar. Bazuar ne konsistencen e shkrimeve te deritanishme, ti je me larg te qenit 'celebrity' sesa peshkaqeni33, sado larg te jete ai nga ky emertim. Duhet lexuar fillimisht shkrimi hapes i temes per te kuptuar domethenien e shkrimeve qe pasojne, gje te cilen shumica e shkruesve e kane bere.

peshkaqeni33
17-07-2011, 21:17
--- Po ti kush je njehere ?--Je ndonje celebriti qe nuk te njohim dhe duhet mare parasysh mendimi yt ?

--Dhe nqs te duken ty islamike kujt po i ruhet per menimin tend ..--

--------Eshte gjithe populli shqiuptar nga jugu ne veri qe i strehoi kosovaret dhe qe nuk i quan apsak islamike , por i quan vellezer shqiptare

--Edhe United States nuk i quan islamike aspak Kosovaret ,por i quan puro shqiptare
------------Biles New York Times e vuri Kosven ne listen e 50 vendeve meatraktive ne Bote qe duhet vizituar nga turistet

----Po te ishte aq vend islamik , nuk e vendoste njeri ne New York Times --Ok more Janisaris ?

-----------Nje pyetje kam ?--Zotrote mos je gje kaur ?

Shiko or mik...
Nuk eshte faji im qe je mysliman.
Por mos u merzit se nuk je vetem, edhe arabet mysliman jane.

Vlora, per mua pak rendesi ka feja.Per mua ajo qe ka rendesi eshte menyra naive e leximit te historise dhe e kuptimit te saj nga ana e kosovareve. Kosovaret nuk e dine kush jan dhe cfare kerkojne.

E di ti qe ka qene me orgjin Ilire Dardane(kosovar) krijuesi i muzikes liturgjike kishtare ne perjudhen romake. Dhe tani me nje te rene te lapsit i heqin vize historise se tyre mijravjecare dhe bien ne kurthin Serb duke e quajtur veten mysliman. E pra, kete do Serbia, qe i reklamon kosovaret si te ardhur ne ballkan.

Kosovaret duhet te binden se ndryshimi i fese ne mysliman nuk i nderon aspak ata, por eshte nje gabim i madh historik, qe kane bere duke hedhur keshtu poshte gjitheshka kishin arritur te paret e tyre si ne fame(historin e tyre) ashtu edhe ne kulture.

ymer prizreni
19-07-2011, 16:31
or i uruar ēa i ngatron gjėrat ........ ē'ėshtė kjo racė kosovar or nuk po e dini ju se nuk ekziston njė komb kosovar..........Kosova ėshtė njėra prej krahinave tė Shqipėris dhe se deshem apo nuk deshėm ajo do ti bashkangjite Shqipėris.Dhe se ky term kosovarė nuk ka tė bėj me realitetin se atje ekziston njė komb kosovarė nė atė pjesė tė Shqipėris janė mbi 95% shqiptarė..
shoku_tanku
serbi para se me qenė dashmir dhe aleat i saliut ka qeni aleat i enverit dhe para se tė ishte dashamir dhe aleat i enverit ishte njė mik pėr zemre i zogut.Politikanėt e Tiranės nuk e bėjnė dot pa miqėsin dhe dashamirėsin e sėrbit...dhe (nuk) po dijet mirė se ku ėshtė bastarduar raca shqiptar mė shumė sipas fakteve historike devijim ka pėsuar nė Tiranė dhe jo nė pjesėt e Shipėris sė okupuar nga sllavėt dhe grekėt...........

SystemA
20-07-2011, 00:44
or i uruar ēa i ngatron gjėrat ........ ē'ėshtė kjo racė kosovar or nuk po e dini ju se nuk ekziston njė komb kosovar..........Kosova ėshtė njėra prej krahinave tė Shqipėris dhe se deshem apo nuk deshėm ajo do ti bashkangjite Shqipėris.Dhe se ky term kosovarė nuk ka tė bėj me realitetin se atje ekziston njė komb kosovarė nė atė pjesė tė Shqipėris janė mbi 95% shqiptarė..
shoku_tanku
serbi para se me qenė dashmir dhe aleat i saliut ka qeni aleat i enverit dhe para se tė ishte dashamir dhe aleat i enverit ishte njė mik pėr zemre i zogut.Politikanėt e Tiranės nuk e bėjnė dot pa miqėsin dhe dashamirėsin e sėrbit...dhe (nuk) po dijet mirė se ku ėshtė bastarduar raca shqiptar mė shumė sipas fakteve historike devijim ka pėsuar nė Tiranė dhe jo nė pjesėt e Shipėris sė okupuar nga sllavėt dhe grekėt...........
Ngaqe jam kundra Salic serbi ishte dhe eshte MIK i tij.
Se ku eshte basterduar raca sipas fakteve historike,shume thjesht mund te kuptohet apo dihet.
Ne koherat e shkuara qeni apo macja nuk livadhiste ne Shqiperi.
Shume dakord politovicat e Tiranes nuk bejne dot pa dhe bejne politiken e serbit.
E kane ne rrace si gjakprishur qe jane.
Ishte mendimi im ky.
Tu rrit nera.

SERAFIM DILO
20-07-2011, 01:16
Idea e bashkimit te popullit shqiptar ose midis Kosoves e Shqiperis,eshte idea me e mire pozitive qe kemi,por edhe sikur te mos jete pozitive eshte e vetmja ide qe mund te sjelli nje ndryshim ne ate popull.

ymer prizreni
20-07-2011, 16:07
Idea e bashkimit te popullit shqiptar ose midis Kosoves e Shqiperis,eshte idea me e mire pozitive qe kemi,por edhe sikur te mos jete pozitive eshte e vetmja ide qe mund te sjelli nje ndryshim ne ate popull.

Pa dyshim qė ėshtė mė pozitive dhe mė natyrale........siē po shifet shpallja e Kosovės shtetė nuk po e zgjedhe problemin e ēėshtjės shqiptare............institucionet e saj po miren pėr tė mirėn e dreqit dhe tė birit po jo tė shqiptarėve.........vetėm bashkim i shqiptarėve nė njė shtetė tė vetėm legjitim siē ėshtė Shqipėria mundėson zgjedhjen e problemit nė tė mirė tė shqiptarėve.Nuk duhet tė shpallim shtete tė stilit tė Marka Gjonit(sikur qe shpallur republika e mirditės mbrenda shteti shqiptar) sepse edhe ajo luftė e lavdishmė qė u bė u bė pėr ēlrim dhe bashkim kombtar
me respekt ymer prizreni

SERAFIM DILO
21-07-2011, 14:37
Pa dyshim qė ėshtė mė pozitive dhe mė natyrale........siē po shifet shpallja e Kosovės shtetė nuk po e zgjedhe problemin e ēėshtjės shqiptare............institucionet e saj po miren pėr tė mirėn e dreqit dhe tė birit po jo tė shqiptarėve.........vetėm bashkim i shqiptarėve nė njė shtetė tė vetėm legjitim siē ėshtė Shqipėria mundėson zgjedhjen e problemit nė tė mirė tė shqiptarėve.Nuk duhet tė shpallim shtete tė stilit tė Marka Gjonit(sikur qe shpallur republika e mirditės mbrenda shteti shqiptar) sepse edhe ajo luftė e lavdishmė qė u bė u bė pėr ēlrim dhe bashkim kombtar
me respekt ymer prizreni

Ashtu eshte Ymer.Nuk do kemi kurr nje Shtet serioz Shqiptar po nuk perfishiu ne teritorin e kufijte e tije te pakten shumicen e shqiptareve.
Bashkimi midis Kosoves e Shqiperis mund te sjelli nje shoqeri e kultur te re,ku mund te jete populli qe te tregoje ecjen,ligjet,e zbatimin e tyre politikaneve te rinj.Duhet te jete shoqeria civile ajo qe influencon politiken.
Krijimi i nje shteti te ri,do krijoj bashkim,bashkimi do krijoj opinione te reja e keshtu me radh,per te jetuar ne nje shtet me barazi,sentimente,tradita te perbashketa per te gjithe shqiptaret.

(Kjo eshte e vetmja menyre.Menyra tjeter eshte ajo e krijimit te shume republikave,ose te jemi keshtu siē jemi...te fundit e Afrikes.)

peshkaqeni33
25-07-2011, 12:47
Vlera e Shqiperise rritet duke i shtuar vleren shqiptarit, jo duke shtuar numrin e shqiptareve. Shume jane Indianet, por kan me shume vlere Amerikanet.

1) Le te shtojme vleren e shqiptarit.

Korcar-L1
30-07-2011, 20:24
Bashkimi i shqiptareve nuk do te thote te heqesh kufijt administrative. Per mua eshte dicka me shume, eshte dicka qe do shume pune dhe jo fjale ne ere gjasme patriotike.
Po te verejme klasen politike shqiptare si ne Kosove dhe ne Shqiperi, dominon rrugaceria dhe jo elita intelektuale, dominojne hajdutet, matrapazet, kriminelet....me pak fjale njerez pa ideale....them ideale sepse duhet te kesh nje ideal qe te punosh te arish qellimin. Nuk e kam fjalen per idealin e tyre private (pasurimi i metejshem) por per ate kombetar.
Ne, sado qe kemi nje histori mijevjecare, prape se prapi jemi ne shkallen e pare te formimit te identitetit. Po te mos kemi nje identitet nuk ka ideale, nuk ka bashkim dhe as mos e mendoni te kete dhe perfaqesues politike qe ja duan te miren shumices.
Jemi te percare shpirterisht dhe kulturalisht....ndarje krahinore dhe fetare....te cilat sjellin dhe te tjera ndasi qe me shume e thellojne kete largesi me njeri tjetrin.

Nuk dua ta sjell biseden tek feja por nuk mund ta mohoj qe ajo lot nje rol shume te rendesishem ne jeten e njerzve.....jo feja ne vetvete por ajo cka njera apo tjetra fe percjell tek shqiptaret... tradita, menyre jetese, menyre te menduari dhe edukimi.

Pra te dashur forumista, kur flitet per nje bashkim trojesh duhet folur me perpara se sa te bashkuar jemi ne shqiptaret me njeri tjetrin si individe. Jemi ende shume larg

Mano
15-08-2011, 21:08
Shiko or mik...
Nuk eshte faji im qe je mysliman.
Por mos u merzit se nuk je vetem, edhe arabet mysliman jane.

Vlora, per mua pak rendesi ka feja.Per mua ajo qe ka rendesi eshte menyra naive e leximit te historise dhe e kuptimit te saj nga ana e kosovareve. Kosovaret nuk e dine kush jan dhe cfare kerkojne.

E di ti qe ka qene me orgjin Ilire Dardane(kosovar) krijuesi i muzikes liturgjike kishtare ne perjudhen romake. Dhe tani me nje te rene te lapsit i heqin vize historise se tyre mijravjecare dhe bien ne kurthin Serb duke e quajtur veten mysliman. E pra, kete do Serbia, qe i reklamon kosovaret si te ardhur ne ballkan.

Kosovaret duhet te binden se ndryshimi i fese ne mysliman nuk i nderon aspak ata, por eshte nje gabim i madh historik, qe kane bere duke hedhur keshtu poshte gjitheshka kishin arritur te paret e tyre si ne fame(historin e tyre) ashtu edhe ne kulture.

Peshkaqen,
Pershendetje!

Ky eshte postimi i par qe une po bej ne kente forum. desha te terheq vemendjen per disa gjera qe shkruajte me lart.

"Nuk eshte faji im qe je mysliman.
Por mos u merzit se nuk je vetem, edhe arabet mysliman jane"
Kjo nuk ka asnji lloj kuptimi...

Kosovaret nuk kan harruar asgje nga historia perkundrazi "historia' eshte munduar ti harroj kosovaret. Pse mos ti harroj historia kosoven kur "Nena" e vet i ka harruar . Nuk ja ka "fajin" as Serbia, as Greqia dhe asnji tjeter. Ne fund te fundit Serbia eshte ujku, dhe ujku ben vetem ate qe di te bej. Greqia eshte nje perzirje rracesh e kombesish te ndryshme, dhe ben propagande dhe lufton per interesat e vet. Kurse Kosova eshte nje nga disa femijet e Shqiperise qe u la jetim nga nena e vet. 70 me von Kosova akoma trjatohet si nje jetim. Sepse nena eshte e kthyer ne nje "rruspie" qe mohon edhe bijet e vet per fitime personale. Serbet i vrisnin e i sakatonin Shqiptaret i furnizonin tankent e serbeve me naft. Kosovaret kerkonin Panvaresine, ambasadoret e shqiperise pa piken e turpit propogandonin per autonomi.

Ti akuzon kosovaret se nuk e njohin mire Historine dhe i akuzon se nuk jane Trima, te lutem shume mos fol per trimeri. Sidomos kur i drejtohesh kosovareve. Eshte turp qe shqiptaret te flasin per trimeri sote per sote. Ai i virtyt u mpi me "lindjen" e dikatrures dhe akoma eshte ne gjume. Asnji shqiptar sote per sote nuk mund te flasi per TRIMERI. Ikonomi dekorohet nga greket ,ne mes te Korces, per propaganden antishqiptare qe ben haptazi!!! Ky gjest i shemptuar do te ishte turp sigur te ishte ber ne Greqi dhe jo me qe u be mu ne mes te Korces.

Ndryshimi i fes nuk mund te fshij historine ne ansje menyre. shume shqipatere u ndruan ne mysliman, mos harro se Skenderbeu ishte nji nga ata. Shqiptaret e vertet sote kudo qe jane identifikohen me Skenderbeun si Hero Shqiptar dhe jo si Katolik, apo Mysliman.

Keto jane poshtersira qe perhapen nga Serbet dhe Greket. Ata duan ta ndajn shqiptarine ne Katolike, mysliman dhe ortodoks, dhe ti armiqesojn me njeri tjetrin.

Dua te bej nji pyetje direkte: te lutem mos u sill verdall pyetjes por pergjigju drejt per drejt!

CILET JANE SHQIPTARET SOT PER SOT, QOFSHIN ATO TE LINDUR NE SHQIPERI APO NE MINORITETIN E VENDEVE FQINJE???

peshkaqeni33
15-08-2011, 23:03
Peshkaqen,
Pershendetje!

Ky eshte postimi i par qe une po bej ne kente forum. desha te terheq vemendjen per disa gjera qe shkruajte me lart.

"Nuk eshte faji im qe je mysliman.
Por mos u merzit se nuk je vetem, edhe arabet mysliman jane"
Kjo nuk ka asnji lloj kuptimi...

Kosovaret nuk kan harruar asgje nga historia perkundrazi "historia' eshte munduar ti harroj kosovaret. Eshte akoma me e rende dhe kur "nena" e vet i ka harruar Kosovaret. Nuk ja ka "fajin" as Serbia, as Greqia dhe asnji tjeter.. Serbia eshte ujku, dhe ujku ben vetem ate qe di te bej. Kosova u la jetim nga shqiperia. 70 vjet me vone ata mundohet te gjejn vendit qe u takon. 70 me von Kosova akoma trjatohet si nje jetim. Sepse nena eshte e kthyer ne nje "rruspie" qe mohon edhe bijet e vet per fitime personale. Serbet i vrisnin e i sakatonin Shqiptaret i furnizonin tankent e serbeve me naft. Kosovaret kerkonin Panvaresine, ambasadoret e shqiperise pa piken e turpit propogandonin per autonomi.

Te lutem shume mos fol per trimeri. Sidomos kur akuzon kosovaret se nuk jane te till esht turp. Do te thote se ju nuk e dini mire historine. Asnji shqiptar sote per sote nuk mund te flasi per TRIMERI. Ikonomi dekorohet haptazi,ne mes te Korces, per propaganden antishqiptare qe ben haptazi!!! Ta garantoj qe gjera te tilla nuk mund te ndodhin ne Vlore, sepse "labet" i rjepin lekuren dhiaksve Grek!

Ndryshimi i fes nuk mund te fshij historine ne ansje menyre. shume shqipatere u ndruan ne mysliman, mos harro se Skenderbeu ishte nji nga ata. Shqiptaret e vertet sote kudo qe jane identifikohen me Skenderbeun si Hero Shqiptar dhe jo si Katolik, apo Mysliman.

Keto jane poshtersira qe perhapen nga Serbet dhe Greket. Ata duan ta ndajn shqiptarine ne Katolike, mysliman dhe ortodoks, dhe ti armiqesojn me njeri tjetrin.


Mire se na erdhe njehere.
Te uroj qendrim te kendeshem!

Ndodh ndonjeher miku yne i ri Maqellarjot, qe shikon verdall ca gjera qe nuk te pelqejn, ca padrejtesi qe padrejtesisht dhe ne menyre te turpeshme i jane damkosur me zor popullit tend dhe nis e shfryn nga inati qe ato gjera nuk jane ndryshe. Ja kete bej une me pak fjale.

Nuk e di si i ke lexuar fjalet e mia, por i ke kuptuar gabim nese i ke kuptuar se jane kunder Kosoves dhe kosovareve. Une e dua atdheun tim po aq sa Ismail Qemali. Nuk besoj se i do me shume se une Kosoven dhe kosovaret. Une sepse i dua mundohem te tregoj ku calon puna dhe cfare duhet ndryshuar ne qendrimin tone dhe te tyren. Te mundohesh te tregosh te metat, nuk tregon se je kunder vendit tend, por te kunderten.

Ti ketu me ke mbushur me akuza. Sidoqoft te jesh i bindur qe une nuk i meritoj ato akuza. Une e kam mbrojtur dhe jame zene dhemb per dhemb ne dhjetra forume ne gjuhe te huaja me Serbet qe tentonin te nxinin emrin e Kosoves dhe te shqiptarit ne syte e lexuesve te tjere. Dhe me sa kam mundur jam munduar ti ngre keta dy emra ne lartesin qe meritojne.
Prandaj miku im i ri Maqellariot une nuk kam nevoj per leksione patriotizmi. Une patriotizmin e njoh ne shume forma. Ti njeh ate me ordinerin.


Ndryshimi i fes nuk mund te fshij historine ne ansje menyre. shume shqipatere u ndruan ne mysliman, mos harro se Skenderbeu ishte nji nga ata. Shqiptaret e vertet sote kudo qe jane identifikohen me Skenderbeun si Hero Shqiptar dhe jo si Katolik, apo Mysliman.(keshtu te pelqen te mendosh ti, por nuk mendojne keshtu partneret tane Evropian qe kane te tjera parime njohje dhe vlersimi)


Mire mo mire, por Skenderbeu ishte edhe nje nga ata te tjeret qe e nderroi perseri fene ne te krishtere. Dhe te jesh i bindur se ai kete e beri jo se njera fe ishte me e mire se tjetra, por se interesat e Atdheut e diktonin. Gje qe akoma nuk e kane kuptuar dhe nuk po e bejne shqipetaret sot pas 550 vitesh kur perseri interesat e atdheut ua kerkojne.Keto jane poshtersira qe perhapen nga Serbet dhe Greket. Ata duan ta ndajn shqiptarine ne Katolike, mysliman dhe ortodoks, dhe ti armiqesojn me njeri tjetrin.


Keto nuk jane poshtersira. Keto jane nje realitet. Nje realitet te cilin ne duhet ta konsiderojme dhe t'a vlersojme, se heret a vone, do matemi me te.


CILET JANE SHQIPTARET SOT PER SOT, QOFSHIN ATO TE LINDUR NE SHQIPERI APO NE MINORITETIN E VENDEVE FQINJE???

E ke gabim qe me ben nje pyetje te till mua. T'a thashe edhe me lart. Nuk i ke lexuar ashtu si duhet postimet e mia.

Qe jane shqiptar 24 karadesh Kosovaret kete nuk ka jashtoksor ta mohoj. Si mund tu mohosh kosovareve kombesin shqiptare, kur ata pershkak te saj jane vrare, torturuar, gjakosur, syrgjynosur per vite me radhe.


Edhe nje here mire se na erdhe miku yn i ri Maqellariot.

Mano
16-08-2011, 17:46
Mire se na erdhe njehere.
Te uroj qendrim te kendeshem!
Ndodh ndonjeher miku yne i ri Maqellarjot, qe shikon verdall ca gjera qe nuk te pelqejn, ca padrejtesi qe padrejtesisht dhe ne menyre te turpeshme i jane damkosur me zor popullit tend dhe nis e shfryn nga inati qe ato gjera nuk jane ndryshe. Ja kete bej une me pak fjale.

Ato gjerat dhe padrejtesirat qe shikoni you jane te seleksionuara, nuk e shikoni realitetin te gjithe ashtu sic eshte. Juve pretendoni tani se te gjithe shqiptaret te ndrojn fen pas 600 vjetes, ashtu sic beri Skenderbeu, sepse ashtu na do europa? D.m.th ju jeni dakord to ndrroni sa here qe u kerkohet/imponohet nga te tjeret sepse do te ishte me e let pranimi juaj tek te tjeret. Shqipataret jane ata qe jane me fe apo pa fe. Qe te behen keto lloj dallimesh sote e kasaj dite ne mes te everopes eshte nje fatkeqsi e madhe. Ne te vertet keto dallime nuk behen nga e gjithe evropa por behen vetem nga Serbet, Greket, dhe servilat e tyre, qofshin ata Rrumun, Bullgar apo vet servilat e brendshem. Ky mentalitet eshte shume i demshem, sidomos kur perhapet dhe debatohet neper forume vet nga shqiptaret. E keni shume gabim. Njeriu ben kompromis per te miren e te gjitheve, por kur kompromisat per te miren e nje kombi shnderrohen ne tregeti atehere ajo nuk eshte me kompromise por sakrifice e njeanshme. Dhe sakrifica te tilla pagohen shtrenjt nga populli. Nuk sakrifikohet identiteti kombetar sepse nuk ju pelqejn te tjereve. Everopa duhet te na pranoj neve ashtu si jemi, flas ketu per demografin e fendit, mysliman, ortodoks dhe te krishtere. Perndryshe eshte nje "rracizem" qe imponohet vetem Shqiperise.


Nuk e di si i ke lexuar fjalet e mia, por i ke kuptuar gabim nese i ke kuptuar se jane kunder Kosoves dhe kosovareve. Une e dua atdheun tim po aq sa Ismail Qemali. Nuk besoj se i do me shume se une Kosoven dhe kosovaret. Une sepse i dua mundohem te tregoj ku calon puna dhe cfare duhet ndryshuar ne qendrimin tone dhe te tyren. Te mundohesh te tregosh te metat, nuk tregon se je kunder vendit tend, por te kunderten

I kam lexuar me vemendje fjalet tuaja, jo vetem ato qe citova por edhe te tjera qe ke shkruajtur ne kete tem p.sh. "ne duhet te rrisim vleren e shqiptarit dhe jo numrin" Nuk e di se si mund te beni deklarata te tilla kur flitet per ceshtjen e kombit. I trajtoni keto tema pa asnji lloj pergjesia per ate qe thoni. Flisni sikur beni ndo nji debat rreth nji gjeje plotesisht ordinere. Me ate qe thua ti nenkupton se shqiperia qe eshte copetuar barbarisht, i vetmi shtet qe di une qe eshte i rrethuar nga minoriteti i vet dhe qe ende cenohet ne menyren me barbare nga katilat fqinj qofshin ata ne jug, veri, apo lindje, nuk ka nevoj te bashkohet?. Le te rrine aty ku jane dhe ti rrisim vleren atyre qe kan ngelur?. Si mund ti rrisesh vleren ti dikujt qe mendon vetem per by*then e vet. Ky mentalitet eshte egoist dhe ordinere! Dhe jo sfaqja e Patriotizmit tim, sipas teje! Fjala Patriote vjen nga fjalte Ate. Dhe te jesh patriote do te thote de duash "ate-dheun" identitetin kombetar, ashtu sic eshte pa nen-etiketat subjektive sic jane per shembull fet, apo partite e ndryshme. Kosovaret kane te metat e tyre ashut sic ndodh me te gjithe popullsite ne bote sidomos ato te Ballkanit. Duhet te dini kur te qortoni dhe kur te perkrahni. Kosovaret ne keto caste kan me tepere nevoj per kurajo dhe perkrahje sesa qortime pa vend. Dashje pa dashje qortimet dhe kritikat qe bini ketu bejn jehonen e shovinistave Greko-sllav! Shqiptari ka nje mani te pa shpjegueshme qe te jet objektive ne pikpamjet qe duhen shqyrtuar me subjektivisht.


Ti ketu me ke mbushur me akuza. Sidoqoft te jesh i bindur qe une nuk i meritoj ato akuza. Une e kam mbrojtur dhe jame zene dhemb per dhemb ne dhjetra forume ne gjuhe te huaja me Serbet qe tentonin te nxinin emrin e Kosoves dhe te shqiptarit ne syte e lexuesve te tjere.

Nuk te akuzova per asnji gje! E fillova shkimin tim duke thene qe dua te terheq vemdjen per disa gjera qe ke thene. Dhe Kaq!Une patriotizmin e njoh ne shume forma. Ti njeh ate me ordinerin.

Ki me kujdes heren tjeter kur te me drejtohesh. Fjala Oridiner ka nje kuptim fyes ne gjuhen shqipe! Aq me teper kur concluzioni jote eshte teper "hakmarres" dhe i rrembyer!


Keto nuk jane poshtersira. Keto jane nje realitet. Nje realitet te cilin ne duhet ta konsiderojme dhe t'a vlersojme, se heret a vone, do matemi me te.

Ato jane poshtersira. Jane fabrikime qe elementi extrem krijon per te percar. Nuk ka vend ne bote qe te mos ket nji nivel disharomonia midis shoqerive te ndryshme te nje shteti. Zkonisht ato shuhen ne menyre pothuajse te paperfillshme. "Cuditerisht" ne shqiperi ato marin nje precedence te jashzakonshme dhe krijojn nje jehone shurmuese, qellimisht! Dicka e pavertet(akuza, deklarate absurde) kur perseriten shume here arrijn te penetrojn ne psikozen e njeriut dhe me kalimin e kohes arrijn te trajtohen edhe si te verteta. Fatkeqsisht ky fenomen po theksohet shume ne shqiperi. Zakonisht keta jan taktika qe perdoren per te krijuar zhurmues dhe terheqjen e vemendjes nga REALITETI, qe shume here eshte kercenues per sunduesit. Shqiptaret fatkeqsisht nuk jan matur kurre me te verteten/realitetin .Keto jane akte deshperuese qe elementi i brendshem/sevile greko-sllave, bashkuar me agresoret e vertet bejn per te mbuluar krimet dhe poshtersirat e tyre. Te ishte bere nje gje e tille nuk do te ishim katandisur keshtu sic jemi sot!

peshkaqeni33
16-08-2011, 20:51
Mua keto ceshtjet patriotike me duken demode. U ka ikur koha ketyre.


Ato gjerat dhe padrejtesirat qe shikoni you jane te seleksionuara, nuk e shikoni realitetin te gjithe ashtu sic eshte. Juve pretendoni tani se te gjithe shqiptaret te ndrojn fen pas 600 vjetes, ashtu sic beri Skenderbeu, sepse ashtu na do europa? D.m.th ju jeni dakord to ndrroni sa here qe u kerkohet/imponohet nga te tjeret sepse do te ishte me e let pranimi juaj tek te tjeret. Shqipataret jane ata qe jane me fe apo pa fe. Qe te behen keto lloj dallimesh sote e kasaj dite ne mes te everopes eshte nje fatkeqsi e madhe. Ne te vertet keto dallime nuk behen nga e gjithe evropa por behen vetem nga Serbet, Greket, dhe servilat e tyre, qofshin ata Rrumun, Bullgar apo vet servilat e brendshem. Ky mentalitet eshte shume i demshem, sidomos kur perhapet dhe debatohet neper forume vet nga shqiptaret. E keni shume gabim. Njeriu ben kompromis per te miren e te gjitheve, por kur kompromisat per te miren e nje kombi shnderrohen ne tregeti atehere ajo nuk eshte me kompromise por sakrifice e njeanshme. Dhe sakrifica te tilla pagohen shtrenjt nga populli. Nuk sakrifikohet identiteti kombetar sepse nuk ju pelqejn te tjereve. Everopa duhet te na pranoj neve ashtu si jemi, flas ketu per demografin e fendit, mysliman, ortodoks dhe te krishtere. Perndryshe eshte nje "rracizem" qe imponohet vetem Shqiperise.

Po ti mos o pizmos kaq shume...
He mo, se nuk e keni aq te rende ju ta nderroni perseri fene. E dini rrugen ju, e keni bere edhe nje here kete rruge para 300 vitesh.
Pse nuk e mendove keshtu me kaq patriotizem 300 vjete me pare, para se te nderroje fene. Tani ke nisur te mendosh?! Gabimin e ke bere ti, qe iu servilose okupatorit turk dhe more fene e tij, nuk e kam bere une. Prandaj ti duhet te rregullosh ate gabim. Gjyshi im ka shire gjemba dhe vllezerit e tij kane vajtur nizam dhe kan vdekur kush e di ku, sepse nuk kane pranuar te nderrojne as fe e as atdhe. Ai e ka quajtur veten kudo dhe gjithmon shqipetar dhe jo turk sic e quanin veten shumica e myslimaneve. Prandaj mos me fol mua per patriotizma te shpikur ne bahcen e sulltanit.Vertet semundja Turke u larguan nga ballkani, por ne la nje lemesh me nje mije ngaterresa mbrapa.

I kam lexuar me vemendje fjalet tuaja, jo vetem ato qe citova por edhe te tjera qe ke shkruajtur ne kete tem p.sh. "ne duhet te rrisim vleren e shqiptarit dhe jo numrin" Nuk e di se si mund te beni deklarata te tilla kur flitet per ceshtjen e kombit. I trajtoni keto tema pa asnji lloj pergjesia per ate qe thoni. Flisni sikur beni ndo nji debat rreth nji gjeje plotesisht ordinere. Me ate qe thua ti nenkupton se shqiperia qe eshte copetuar barbarisht, i vetmi shtet qe di une qe eshte i rrethuar nga minoriteti i vet dhe qe ende cenohet ne menyren me barbare nga katilat fqinj qofshin ata ne jug, veri, apo lindje, nuk ka nevoj te bashkohet?. Le te rrine aty ku jane dhe ti rrisim vleren atyre qe kan ngelur?. Si mund ti rrisesh vleren ti dikujt qe mendon vetem per by*then e vet. Ky mentalitet eshte egoist dhe ordinere! Dhe jo sfaqja e Patriotizmit tim, sipas teje! Fjala Patriote vjen nga fjalte Ate. Dhe te jesh patriote do te thote de duash "ate-dheun" identitetin kombetar, ashtu sic eshte pa nen-etiketat subjektive sic jane per shembull fet, apo partite e ndryshme. Kosovaret kane te metat e tyre ashut sic ndodh me te gjithe popullsite ne bote sidomos ato te Ballkanit. Duhet te dini kur te qortoni dhe kur te perkrahni. Kosovaret ne keto caste kan me tepere nevoj per kurajo dhe perkrahje sesa qortime pa vend. Dashje pa dashje qortimet dhe kritikat qe bini ketu bejn jehonen e shovinistave Greko-sllav! Shqiptari ka nje mani te pa shpjegueshme qe te jet objektive ne pikpamjet qe duhen shqyrtuar me subjektivisht.

Ki me kujdes heren tjeter kur te me drejtohesh. Fjala Oridiner ka nje kuptim fyes ne gjuhen shqipe! Aq me teper kur concluzioni jote eshte teper "hakmarres" dhe i rrembyer!

Miku im Maqellariot. Nuk e ve ne dyshim qe ti je djale i mire dhe qe do atdheun, por disa fjale nuk i kuptoke mire. Prandaj, keshtu shpjegohet gjithe ky nxitim.
Ja marrim pershembull fjalen ordiner qe ti na e di per fjale te keqe. Fjala ordiner eshte frengjisht = i zakonshem, i perditeshem, i thjesht, kurse anglisht "ordinary". Merr hap fjalorin nese nuk me beson.

Une nuk pres nga ty, te nxjerresh kuptimin e shprehejeve, sepse me sa shoh, ti ke veshtiresi te nxjerresh kuptimin e fjaleve.


Ato jane poshtersira. Jane fabrikime qe elementi extrem krijon per te percar. Nuk ka vend ne bote qe te mos ket nji nivel disharomonia midis shoqerive te ndryshme te nje shteti. Zkonisht ato shuhen ne menyre pothuajse te paperfillshme. "Cuditerisht" ne shqiperi ato marin nje precedence te jashzakonshme dhe krijojn nje jehone shurmuese, qellimisht! Dicka e pavertet(akuza, deklarate absurde) kur perseriten shume here arrijn te penetrojn ne psikozen e njeriut dhe me kalimin e kohes arrijn te trajtohen edhe si te verteta. Fatkeqsisht ky fenomen po theksohet shume ne shqiperi. Zakonisht keta jan taktika qe perdoren per te krijuar zhurmues dhe terheqjen e vemendjes nga REALITETI, qe shume here eshte kercenues per sunduesit. Shqiptaret fatkeqsisht nuk jan matur kurre me te verteten/realitetin .Keto jane akte deshperuese qe elementi i brendshem/sevile greko-sllave, bashkuar me agresoret e vertet bejn per te mbuluar krimet dhe poshtersirat e tyre. Te ishte bere nje gje e tille nuk do te ishim katandisur keshtu sic jemi sot!

U qenke qepur keq ketyre greko-sllaveve.
Ki durim dhe dy fjal miku im Maqellarjot dhe ti veme kapakun ketij muabeti.
Te tera keto qe ke shkruajtur ketu, hidhi ne nje leter dhe dergoja Saliut. Mua kot qe mi thua, une nuk kam gje ne dore. Vetem nje cik shpejt qe te arrij ne kohen e duhur(se e shiti Shqiperin Saliu)... Qe ti veme kapak ketij muabeti O Maqellariot miku, I ke kot keto muabete me Serb dhe me Greke. Serbet dhe Greket na hane mender .... Nuk kane cfare na bejne Serbet dhe Greket ne. Saliun, ate shiko ti. Ai eshte armiku i Shqiperise. Nga ai ruhu ti. Ai po na shet me gjithe brek ne. Nje firme e Saliut dhe iku gjysma e Shqiperise.

Shqiperia nuk mbrohet me me shpata, as me dyfeqe me gjalem. Iken ato kohe. Kohet evolojne. Nuk behet me propaganda si ne 1913-en. Jemi ne epoken e interesave strategjik. Qe te arrish qellimin tend(qe per ne eshte bashkimi i trojeve) duhet te dish te besh pervete aleatin me te forte. Lufta e Kosoves e vertetoj kete. Shqiperia e morri Kosoven(se bashkimi eshte i pashmangeshem), pa zbrazur asnje pushke.

Dhe ti me thua mua greko-sllavet jane burra te kqinj.
Po ti mir ben. Nese ke koh dhe fuqi shaji Greket, Serbet e Turqit se nuk i dihet edhe mund t'u futesh friken.
Une kaq kisha ne lidhje me kete ceshtje.

peshkaqeni33
16-08-2011, 21:33
Kerkoj ndies mikut tone te ri Maqellariot nese nuk kam gjetur fjalet e duhura ne ndonje shprehje atij drejtuar. Ndiej detyrimin te shpreh respektin tim per personin e tij.

Mano
16-08-2011, 22:03
Mua keto ceshtjet patriotike me duken demode. U ka ikur koha ketyre.

Kjo qe shkruajte ti me lart Ne 99.99 % te rasteve do te mjaftonte per mua per te mos vazhduar biseden me. te shpjegova edhe nje here fjalen Patriotizem, qe vjen nga fjala Ate, dhe do te thote thjesht te duash Atdheun. Te duash atdheun nuk eshte kurr dicka e modes apo nje gjest popullor. Eshte shume me teper se aq. Nejse...Nuk kam ca bisedoj me teper rreth temes qe synon "bashkimin e shqiperise etnike" me dike qe mendon se ceshtjet patriotike jane demode dhe i ka hikur koha! Kjo qe thua ti tregon nje kufizim te preceptimit te drejt te realitetit qe rrethon vendin tone sote per sote. Shqiperia ndodhen ne nje kohe dhe hapsire pothuajse absurde shume ironike,duket sikur eshte kthyer ora 100 vjet me par. Problemet/betejat jane pothuajse identike vetem menyra e luftes nga ndryshuar.

Po ti mos o pizmos kaq shume...
He mo, se nuk e keni aq te rende ju ta nderroni perseri fene. E dini rrugen ju, e keni bere edhe nje here kete rruge para 300 vitesh.
Pse nuk e mendove keshtu me kaq patriotizem 300 vjete me pare, para se te nderroje fene. Tani ke nisur te mendosh?! Gabimin e ke bere ti, qe iu servilose okupatorit turk dhe more fene e tij, nuk e kam bere une. Prandaj ti duhet te rregullosh ate gabim. Gjyshi im ka shire gjemba dhe vllezerit e tij kane vajtur nizam dhe kan vdekur kush e di ku, sepse nuk kane pranuar te nderrojne as fe e as atdhe. Ai e ka quajtur veten kudo dhe gjithmon shqipetar dhe jo turk sic e quanin veten shumica e myslimaneve. Prandaj mos me fol mua per patriotizma te shpikur ne bahcen e sulltanit.Vertet semundja Turke u larguan nga ballkani, por ne la nje lemesh me nje mije ngaterresa mbrapa.

Nuk eshte mire te flasim ketu per familjet dhe per gjysherat. Ti nuk e di se kush jame une dhe aq me teper rrenjet e mija. Dhe sikur ta dije do te do te vij turp per ate qe the! Ke shume te "drejt" qe me drejtohesh ne kete menyre. Fajin e kam vet qe tu drejtova ty!

Miku im Maqellariot. Nuk e ve ne dyshim qe ti je djale i mire dhe qe do atdheun, por disa fjale nuk i kuptoke mire. Prandaj, keshtu shpjegohet gjithe ky nxitim.
Ja marrim pershembull fjalen ordiner qe ti na e di per fjale te keqe. Fjala ordiner eshte frengjisht = i zakonshem, i perditeshem, i thjesht, kurse anglisht "ordinary". Merr hap fjalorin nese nuk me beson.

Une nuk pres nga ty, te nxjerresh kuptimin e shprehejeve, sepse me sa shoh, ti ke veshtiresi te nxjerresh kuptimin e fjaleve.

E para e punes, une e di shume mire se cfar do te thote Fjala ORDINER! prandaj e theksova, se ne shqip eshte fyese! sa per zberthimin e fjales qe ti bere, qe mos te fyej ishte shume i dobet, vetem perciptazi. Kjo e fundit rreflekton edhe njohurite tuaja per ceshtjen dhe problematiken e vertet te shqiperise . Sa i perket fjales Ordiner...prejardhja e saj nuk eshte as frengjisht dhe as anglisht, por Shqip. Fjala Ordiner vjen nga fjala Udhe, pra dhe fjala vjeter greke Hodes, odiseja, ka te njejtin rrenj Udh=udhetar= i udhes! nga kjo vjen edhe fjala Urdher, i perket klases se Ulet, udhes endacake. Me pak fjale popullit mbar qe nuk ka asnji pozit ne krahasim me eliten qe jep urdherat/sundon. Klases qe Urdherohet, dhe jo elites qe sundon. Ordineret ne shumicen e rasteve, te pakten ne Shqipe, eshte elementi "rrugac/i udhes" dhe vetem ne shqipe ka kete lloj kuptimi. Te tjerat e kan huazuar dhe transformuar ne trajtat e nevojshme. Sote kjo fjale qe dikur pefaqesonte dicka praktike eshte shnderuar ne nje koncept artificjal! Sote kategorizon klasen e pergjithshme te shoqerise.

U qenke qepur keq ketyre greko-sllaveve.
Ki durim dhe dy fjal miku im Maqellarjot dhe ti veme kapakun ketij muabeti.
Te tera keto qe ke shkruajtur ketu, hidhi ne nje leter dhe dergoja Saliut. Mua kot qe mi thua, une nuk kam gje ne dore. Vetem nje cik shpejt qe te arrij ne kohen e duhur(se e shiti Shqiperin Saliu)... Qe ti veme kapak ketij muabeti O Maqellariot miku, I ke kot keto muabete me Serb dhe me Greke. Serbet dhe Greket na hane mender .... Nuk kane cfare na bejne Serbet dhe Greket ne. Saliun, ate shiko ti. Ai eshte armiku i Shqiperise. Nga ai ruhu ti. Ai po na shet me gjithe brek ne. Nje firme e Saliut dhe iku gjysma e Shqiperise.

Shqiperia nuk mbrohet me me shpata, as me dyfeqe me gjalem. Iken ato kohe. Kohet evolojne. Nuk behet me propaganda si ne 1913-en. Jemi ne epoken e interesave strategjik. Qe te arrish qellimin tend(qe per ne eshte bashkimi i trojeve) duhet te dish te besh pervete aleatin me te forte. Lufta e Kosoves e vertetoj kete. Shqiperia e morri Kosoven(se bashkimi eshte i pashmangeshem), pa zbrazur asnje pushke.

Dhe ti me thua mua greko-sllavet jane burra te kqinj.
Po ti mir ben. Nese ke koh dhe fuqi shaji Greket, Serbet e Turqit se nuk i dihet edhe mund t'u futesh friken.
Une kaq kisha ne lidhje me kete ceshtje.

E para e punes une nuk permenda dhune! E dyta keq perdore fjalen propagande. Propaganda eshte nje variacion i manipulimit, eshte shtremberimi/seleksionimi i fakteve per ta paraqitur dicka sa me subjektivisht dhe menjanes. Ajo qe u be Ne 1913 nuk ishte propagande por nje vleresim i sakte i rrezikut qe kercenonte shqiperine nga te katra anet, ne te njejten menyre qe po kercenohet sote. Ti nuk arrin te kuptosh se Sali dhe shoket e tij mbahen ne qeveri nga keto qarqe extremistash! Si kujton ti se mund te mbijetoj kjo klas "politike' pa ndihmen e dikjut per kaq shume koh!

USA NR1
16-08-2011, 22:07
jo qe ka ardhur koha per Shqiperine Etnike por dhe ka kaluar:d

Mano
17-08-2011, 15:28
Kerkoj ndies mikut tone te ri Maqellariot nese nuk kam gjetur fjalet e duhura ne ndonje shprehje atij drejtuar. Ndiej detyrimin te shpreh respektin tim per personin e tij.

Shiko, shkrimi i jot ishte plotesisht i nxituar dhe i mbyshur me "akuza" personale te pa bazuara ne fakte. i gjith shkrimi ishte nje pergjigje tekanjoze. Dikush qe shkruan dhe "arsyeton" ne kete menyre nuk mund te arrij, me vetforcat, te bej nje gjest virtuoze sic esht pranimi i gabimit. Prandaj "kerkimi i ndjeses nga ty" me jep te kuptoj se eshte disi i shtyr ;))! Megjite ate une po e vleresoj, dhe do ta pranoj. Sepse, cilido qoft burimi, ne fund te fundit eshte nje shembull i mire.

Tani, desha te prek pak tek ndrimi i fes dhe per ata qe paskan hequr kaq shume qe nuk e "tradhetuan" shqiperine sipas teje!

Ku ishin keta "heronj" gjat kohes se Komunizmit?

Cfar e quan ti mohimin e fes publikisht dhe, mbajtes se isos nga i gjithe populli, per pothuajse 50 vjet? Ne mes te popullit me siguri gjendeshin edhe besimetaret me fanatik. cfar ben ata per te ruajtur fen e tyre qe e paskan mbrojtur me mishe e shpirt per 600 vjet?

Eshte kollaj te flasesh me fjal, nuk kushton shume. Veprat jane ato qe mbajn peshen e vertet!

Familjet e mija nga te duja anet i kane rrenjet ketu e 600 vjet. Ne fakt shkojn edhe me gjat por vetm kaq mund te dokumentohet nje here per nje here. qe nga Cepat me verjore e deri ne ato me jugoret. Gjaku i familjes sime eshte derdhur per ceshtjen e shqiperise me shekuj te tere. Prandaj me vret "veshin" kur njerezit e hidhin fjalen si lopa balgen, pa asnji lloj pergjesie kur diskutohet per ceshtjen e shqiperise. Dhe aq me teper kur degjoj qe Patriotizmi qeka demode!

peshkaqeni33
18-08-2011, 00:50
Shiko, shkrimi i jot ishte plotesisht i nxituar dhe i mbyshur me "akuza" personale te pa bazuara ne fakte. i gjith shkrimi ishte nje pergjigje tekanjoze. Dikush qe shkruan dhe "arsyeton" ne kete menyre nuk mund te arrij, me vetforcat, te bej nje gjest virtuoze sic esht pranimi i gabimit. Prandaj "kerkimi i ndjeses nga ty" me jep te kuptoj se eshte disi i shtyr ;))! Megjite ate une po e vleresoj, dhe do ta pranoj. Sepse, cilido qoft burimi, ne fund te fundit eshte nje shembull i mire.

Tani, desha te prek pak tek ndrimi i fes dhe per ata qe paskan hequr kaq shume qe nuk e "tradhetuan" shqiperine sipas teje!

Ku ishin keta "heronj" gjat kohes se Komunizmit?

Cfar e quan ti mohimin e fes publikisht dhe, mbajtes se isos nga i gjithe populli, per pothuajse 50 vjet? Ne mes te popullit me siguri gjendeshin edhe besimetaret me fanatik. cfar ben ata per te ruajtur fen e tyre qe e paskan mbrojtur me mishe e shpirt per 600 vjet?

Eshte kollaj te flasesh me fjal, nuk kushton shume. Veprat jane ato qe mbajn peshen e vertet!

Familjet e mija nga te duja anet i kane rrenjet ketu e 600 vjet. Ne fakt shkojn edhe me gjat por vetm kaq mund te dokumentohet nje here per nje here. qe nga Cepat me verjore e deri ne ato me jugoret. Gjaku i familjes sime eshte derdhur per ceshtjen e shqiperise me shekuj te tere. Prandaj me vret "veshin" kur njerezit e hidhin fjalen si lopa balgen, pa asnji lloj pergjesie kur diskutohet per ceshtjen e shqiperise. Dhe aq me teper kur degjoj qe Patriotizmi qeka demode!

Ti ndoshta nuk do me besosh, por une e kuptova qe ne fillim qe ti rrjedh nga familje patriotesh. Qe kur bere ate analizen psikologjike aty me lart, une kuptova se pervec patriot, ti je dhe i zgjuar. Zgjuarsia jote me futi friken. Prandaj vendosa te mbyll debatin e fryteshem qe pata me ty.

Dy fjale te fundit.

Qe nga kohet e hershme thelle ne analet(kronikat) e histori, do gjesh te vertetuar e te stervertetuar qe popujt fqinj gjithmon kane patur ferkesa. Ti na bertet e na sterbertet ketu sikur na ke bere ndonje zbulim. Ndonje shpikje qe ne nuk e dinim. Ti po na thua qe greket, serbet, malazezet dhe bullgaret nuk na duan. Duan te na rrembejne toka. Keto shqiptareve ua kane mesuar shekujt, nuk kan pritur tua mesoje ti.
Ajo qe me ben pershtypje mua, eshte ky patriotizmi jot i tepruar. Ky patriotizmi jot dhe fjalet e tua nuk bejne gje tjeter vecse nxisin ekseset dhe e shtyjne Shqiperin ne rrugen e luftes me keto kater shtete. Mos eshte pikerisht ky qellimi yt. Me keto thirrje qe perhap, te shtysh Shqiperin ne rrugen e luftes me kater shtete(ne qorrsokak). Dhe kujt i intereson kjo lufte, ne kushte e sotme te shqiperise. Sigurisht vendeve fqinj. Tani une pyes veten time, keto thirrjet e tua na sherbejne neve(domethen ceshtjes sone kombetare) apo u sherben atyre.

Ti na dashke te miren. Dashke te na fusesh ne lufte me te gjithe.

Maqellarjot, Shteti eshte si shtepia. Shtepia nuk zmadhohet duke luftuar, por duke ndertuar. Nese ne ndertojme nje Shqiperi te fort jo vetem qe nuk do kerkojne te na coptojne, por do kerkojne te bashkohen me ne. Eshte si puna e Evropes. Ate qe dje gjermanet nuk e bene dot me lufte, po e bejne sot me ekonomi... Po sundojne Evropen.(prandaj kam shkruar me lart qe duhet rritur vlera e shqiperise dhe e shqiptarit)

Por nejse... Ti je ne gjatesi tjeter vale!

Pershendetje miku im Maqellarjot!

Mano
18-08-2011, 04:12
Ti ndoshta nuk do me besosh, por une e kuptova qe ne fillim qe ti rrjedh nga familje patriotesh. Qe kur bere ate analizen psikologjike aty me lart, une kuptova se pervec patriot, ti je dhe i zgjuar. Zgjuarsia jote me futi friken. Prandaj vendosa te mbyll debatin e fryteshem qe pata me ty.

Dy fjale te fundit.

Qe nga kohet e hershme thelle ne analet(kronikat) e histori, do gjesh te vertetuar e te stervertetuar qe popujt fqinj gjithmon kane patur ferkesa. Ti na bertet e na sterbertet ketu sikur na ke bere ndonje zbulim. Ndonje shpikje qe ne nuk e dinim. Ti po na thua qe greket, serbet, malazezet dhe bullgaret nuk na duan. Duan te na rrembejne toka. Keto shqiptareve ua kane mesuar shekujt, nuk kan pritur tua mesoje ti.
Ajo qe me ben pershtypje mua, eshte ky patriotizmi jot i tepruar. Ky patriotizmi jot dhe fjalet e tua nuk bejne gje tjeter vecse nxisin ekseset dhe e shtyjne Shqiperin ne rrugen e luftes me keto kater shtete. Mos eshte pikerisht ky qellimi yt. Me keto thirrje qe perhap, te shtysh Shqiperin ne rrugen e luftes me kater shtete(ne qorrsokak). Dhe kujt i intereson kjo lufte, ne kushte e sotme te shqiperise. Sigurisht vendeve fqinj. Tani une pyes veten time, keto thirrjet e tua na sherbejne neve(domethen ceshtjes sone kombetare) apo u sherben atyre.

Ti na dashke te miren. Dashke te na fusesh ne lufte me te gjithe.

Maqellarjot, Shteti eshte si shtepia. Shtepia nuk zmadhohet duke luftuar, por duke ndertuar. Nese ne ndertojme nje Shqiperi te fort jo vetem qe nuk do kerkojne te na coptojne, por do kerkojne te bashkohen me ne. Eshte si puna e Evropes. Ate qe dje gjermanet nuk e bene dot me lufte, po e bejne sot me ekonomi... Po sundojne Evropen.(prandaj kam shkruar me lart qe duhet rritur vlera e shqiperise dhe e shqiptarit)

Por nejse... Ti je ne gjatesi tjeter vale!

Pershendetje miku im Maqellarjot!

Ajo qe po bej une eshte debat dhe jo patriotizem. Une nuk po therras dhe nuk po nxis asnjeri per te shkuar ne lufte. Nuk e kuptoj se ku i bazon keto komente qe ben. Pergjigja jote eshte aq e pa pershtatshme saqe duket sikur po "flet" me diket tjeter per nje tem plotesishte te ndryshme. Aq me teper kur keto fjale vine nga dikush qe thote shqiperiea te kthehet 100% ne katolike ashtu sick ishin para pushtimit Osman!

Une nuk po shpik dhe as nuk po tregoj ndo nje gje te re! Une po kujtoje te 99-tat qe jane bere shqiperise nga fqinjet. Po i kujtoj ato ne nje kohe qe Jugu i shqiperise po "pushtohet" nga Extremistat Ordokos te Greqise, dhe perkrahen nga Servilat Autoktone. Mjafton qe Greket te sillen mire me ata dhe te gjithe i servilosen pa pike turpi. Ti vjen ketu dhe na kritikon kosovaret, dhe nuk thua asnje gjysem llafi per poshterirat qe po behen ne Juge te shqiperise! Si duket zoterote nuk te pelqen kjo gje si KATOLIK ORTODOKS I KULLUAR qe je! Na e tregove se sa shume "paske" vuajtur per te ruajtur identitetin tend te vertet. Ti nuk e ke iden sa cfar eshte vuajtja dhe sakrifica. Prandaj edhe e leshon fjalen si lopa balgen.


Sarkazma qe perdore ne fillim te shkrimit te fundit, me te then te drejten, sinqerisht me beri te qeshi! Vleresoj mundimin qe bere...Sidomos kur the qe te analizova. Ajo nuk ishte analize ishte thjesht nje rrefleks kundrejt shkrimit tend te ceket, dhe si te tille nuk meriton nje analize. Nejse...E ke mbyllur shume mire repliken e "frutshme"!

labivranishtit
20-08-2011, 11:54
Dua te falenderoj illegalin, qe me ftoj te regjistrohem ne kete faqe, por sapo u futa dhe vendosa te lexoja dicka, mbi temat e ndryshme te kesaj faqeje, ndesha perseri, sic eshte rendomte ne te gjitha forumet qe kame ndjekur kohet e fundit, grindjet ndermjet anetareve te forumit. Ky eshte shkaku, mendoj une, qe shume shqipetare, nuk vendosin te marrin pjese ne forume te tilla. Ne vend qe keto forume te lidhin shqiptaret edhe me shume me njeri-tjetrin, bejne te kunderten e asaj, per te cilen eshte hapur edhe forumi. Perse duhet te ndodhe kjo e keqe me ne!!??

Morrison
20-08-2011, 14:18
Dua te falenderoj illegalin, qe me ftoj te regjistrohem ne kete faqe, por sapo u futa dhe vendosa te lexoja dicka, mbi temat e ndryshme te kesaj faqeje, ndesha perseri, sic eshte rendomte ne te gjitha forumet qe kame ndjekur kohet e fundit, grindjet ndermjet anetareve te forumit. Ky eshte shkaku, mendoj une, qe shume shqipetare, nuk vendosin te marrin pjese ne forume te tilla. Ne vend qe keto forume te lidhin shqiptaret edhe me shume me njeri-tjetrin, bejne te kunderten e asaj, per te cilen eshte hapur edhe forumi. Perse duhet te ndodhe kjo e keqe me ne!!??

Ti, mire se erdhe njehere !

Ne na interesojne vetem ata qe marrin pjese... sepse vetem me ata kemi mundesine qe te shkebejme mendimet tona. Ky forum eshte pjese e shoqerise shqiptare. Edhe nese dikush nuk merr pjese kjo nuk ndihmon ne ndryshimin e nivelit kultoror dhe arsimor shqiptar. Normalisht qe neper forume te tilla marrin pjese te gjitha shtresat dhe kjo eshte e mira e tyre. Shtresat injorante sado qe perplasen me shtresat me te emancipuara ne menyre te eger me sharje dhe ofendime ne fund ato e marrin mesazhin. Por dhe shtresat me te emancipuara kuptojne me qarte realitetin shqiptar dhe permisojne dhe taktiken e tyre ne emancipimin e shoqerise dhe mbi te gjitha mundohen te lene menjane, nepermjet forumit, percmimin dhe te rrespektojne dhe me injorantin qe mund te futet ne forum duke e pranuar ne bashkbisedim. Kshu qe ajo qe shikon ti ktu eshte karakteristike e shoqerise shqiptare dhe jo e forumit tone. Niveli i forumit duket tjeterkund dhe jo tek bashkbisedimet e serta te antareve. Te jesh i sigurt qe stafi eshte tolerant deri ne piken qe gjerat mbeten brenda nje standarti qytetar. Jo me kot dhe forumi yne vjen i dyti ne list per sa i perket cilesise si forum nder te gjith forumet shqiptare.

Mano
20-08-2011, 16:35
Ti, mire se erdhe njehere !

Ne na interesojne vetem ata qe marrin pjese... sepse vetem me ata kemi mundesine qe te shkebejme mendimet tona. Ky forum eshte pjese e shoqerise shqiptare. Edhe nese dikush nuk merr pjese kjo nuk ndihmon ne ndryshimin e nivelit kultoror dhe arsimor shqiptar. Normalisht qe neper forume te tilla marrin pjese te gjitha shtresat dhe kjo eshte e mira e tyre. Shtresat injorante sado qe perplasen me shtresat me te emancipuara ne menyre te eger me sharje dhe ofendime ne fund ato e marrin mesazhin. Por dhe shtresat me te emancipuara kuptojne me qarte realitetin shqiptar dhe permisojne dhe taktiken e tyre ne emancipimin e shoqerise dhe mbi te gjitha mundohen te lene menjane, nepermjet forumit, percmimin dhe te rrespektojne dhe me injorantin qe mund te futet ne forum duke e pranuar ne bashkbisedim. Kshu qe ajo qe shikon ti ktu eshte karakteristike e shoqerise shqiptare dhe jo e forumit tone. Niveli i forumit duket tjeterkund dhe jo tek bashkbisedimet e serta te antareve. Te jesh i sigurt qe stafi eshte tolerant deri ne piken qe gjerat mbeten brenda nje standarti qytetar. Jo me kot dhe forumi yne vjen i dyti ne list per sa i perket cilesise si forum nder te gjith forumet shqiptare.

Ajo qe shkruajte ti, ne parim dhe ne leter ka shume kuptim. Ne parim dhe ne leter shqipria dhe shoqiria e saj ka qene me e "emancipuara" dhe me "lumtura" ne te gjithe boten. Ne nje teme tjeter e pranove vet qe edhe sote librat e historise, te shkencave dhe
'kodi moral" ne fakt imoral, i komunisteve jo vetem qe eshte akoma ne qarkullim por vazhdojn te qendrojn si "faktet" e vetme. Shqiperia dhe shoqeria e saj jane donkishotat me te medhenj qe ekzistojn ne te gjithe everopen. Realiteti eshte plotesisht ndryshe nga ai qe paraqitet. Emancipimi dhe qyteterimi nuk fitohen me fjala dhe deklarate por me vepra. Edhe une u ftova te vij ne kete forum. me sa kam pare deri tani pervec "replikave" mes meje dhe peshkaqenit, ne pergjithesi jane te shendosha dhe gjakftohte. Kam par te shkruhen pislliqe dhe mekate te medhaje ne forumin tjeter, dhe jam kunderven me sa kam mundesi, dhe nuk kam shar ansji deri tani. Por asnji nuk krahasohet me ato qe shkruajti "shoku" yn ne kete tem por edhe ne ate tjetren. Eshte njisoj sikur te lavderosh hitlerin ne sy te viktimave cifut. Duhet te kuptoni dhe duhet te keni par rrespekt dhe pergjegjesi per ate qe thoni. Sepse shumica e atyre qe u persekutuan barbarisht jo vetem qe jane akoma gjalle dhe plaget nuk jane sheruar, por jane pjese e shoqerise sone, ata gjenden edhe neper forume . Nuk eshte as turp dhe as injorance te rreagosh ashper kundrejt padrejtesive dhe servilave qe akoma bejn jehonen e makabritetit qe ndodhi ne shqiperi. Arsyet mund te jen injoranca, implikimi i tyre vet i familjareve apo farefisit, ne fakt arsyet mund te jen te shumta, por asnji nuk mund te justifikohet. Turp dhe injorance eshte kur dikush qe nuk di historine dhe realitetin e vertet, vazhdon te bej deklarate absurde dhe deri diku, propagande ne favor te nje historie plotesisth te manipuluar. Gje qe eshte eshte Vertetuar ne menyre absolute. Ata qe nuk e besojn, nuk besojn se nuk duan, jo se mungojn faktet. Ju pergezoj qe mundoheni te mbani nje rregull. Ai qe shkruajti me lart, mendoj se shkrepi pushken para kohe.

Une e di shume mire se kujt ti i referohesh si ne shkrimin e mesiperm "injorant". Megjithate edhe ti e ke shkrep pushken para kohe. Koha do te tregoj se kush jane inorantet e vertet ketu! Ne shoqerine shqipetare sote per sote akoma ka klasa politike. 1-Te ish-persekutuarit, qe akoma persekutohetn sepse asnjeri nuk eshte lejuar te marri pjes ne "eliten" e politikes. e kam fjalen ketu per ata qe u persekutuan me te vertet dhe jo si Bamir Topi, qe pretendon se ka qene i persekutuar. 2-ish-diktatoret, qe akoma sundojn ne prapaskena me veglat e tyre. 3- populli mbar qe jeton ne hava dhe nuk arriti te dije te vertet ashtu sic eshte. D.m.th asnje gje nuk ka ndryshuar ne pikpamjen politike dhe shoqerore ne krahasim me kohen e diktatures. I vetmi ndryshim ishin hapjet e kufive dhe lirimi i levezjes. Edhe kjo nuk u be per te miren e popullit por u be per nje avantazhe te sunduesit. duke hapur kufijt ai lejoj te hiknin te gjithe elementin e padeshiruar qe nje dite mund ti kundevieshte. Si mund konsiderosht ti emancipuar nje shoqeri qe ende nuk di historine e vertet te tij. Kur dikush nuk di historine e vertet te tij nuk arrin te njohi vetetn ashtu sic duhet. Njeriu duet te njohi veten perpara se te synoj emancipimin. Ashtu si te vetdeklaruarit "intelektuale" te shqiperise i japin lloj lloj gradash vetes pa asnji lloj kompetence, ashtu edhe ketu vetdeklarohen te emancipuar dhe te qyteteruar.

Ne fakt perhapja e historise se vert eshte detyre e atyre qe e din.
Ti me "akuzon" se po bej reklama Coca Cola, plotesisht e padrejt. Ato qe kam prure une jane fakte ne forme bisedimi. Mendova se debatuesit/esve iu drejtova kishin nje nivel njohurie te pakten fillestare. Megjithate une do ti bie te gjitha. Do ti mbroj te gjitha ato qe kam thene rresht per rresht.

Shihemi tek tema "E Zogut"

te gjithe te mirat.

alem_de
20-08-2011, 18:50
Nje Shqiperi Etnike eshte sa e embel aq dhe e pa reazizueshme.Europa nuk pranon shtytje,ndryshim kufishe.Por edhe me e mire eshte idea: Te gjithe shqipetaret ne Europa Union.Europa qe nje ide e disave,u be nje deshire e shumices dhe do te jete nje domosdoshperi per te gjithe.

Morrison
21-08-2011, 02:29
Maqellarjot, po te sqaroj qe me fjalen injorant nuk t'u referova ty (dhe per kte mbaj pergjegjsi vet) dhe gjithashtu po te sqaroj qe fjala injorant aty nuk ishte me kuptimin ordiner qe perdorin gjimnazistet per te share djemte kur i ngacmojne, por ishte me kuptimin e mirefillte te saj dhe mesa shoh paske problem me gjuhen shqipe. Dhe e thash nje here qe ktu eshte forumi i shqiptareve dhe jo i Saliut e as i Edit, kshu qe ktu mjafton te ndihesh shqiptar qe te jesh pjese e ktij komuniteti. Nese tjetri eshte fashist apo komunist apo cfardo lloj ideje te ket eshte pun per te dhe jo per ne. Secili ka te drejte te thote mendimin e tij te lir per sa kohe nuk diktohet si propagande apo spam. Mendime te tilla qe nuk duhet lejuar tjetri te flas sepse ai simpatizon ish sistemin komunist mua me kujton vet diktaturen Enveriste qe nuk te lejonte te flisje sepse mendimet e tua ishin revizioniste apo kapitaliste. Dhu kur kte mendim ma thua ti qe hiqesh si urrejtes i madh i diktatures dhe si njeri demokrat atehere kthehesh ne hipokrit dhe se po shkel ne gjurmet e diktatures komuniste. Mjaft me me kto brockulla dhe gjuhe urrejtjeje, eshte indentik i njejti skenar qe perdorte dhe sigurimi i shtetit ne ate kohe sa te hiqte trurin. Nuk beje dot nji muhabet se akuzoheshe per kapitalist dhe armik i popullit. Sot nuk ben dot nji muhabet se akuzohesh per komunist apo ku di une. Kam lexu nji ton me libra dhe ja ku po ta them qe shumica qe futen neper forume as qe e kan iden se cfar eshte komunizmi (dhe per me teper kapitalizmi), as qe e kane iden qe si komunizmin apo dhe kapitalizmin si teorira i themeloi i njejti autor. Hyn e del cdo kush neper forume dhe na shet brockulla. Ajo propagande qe behesh dikur nga sigurimi i shtetit neper cdo lloj libri shkollor apo jashteshkollor, revista apo gazeta, sportive apo kulturore sot behet nga PD ne cdo lloj media, ne lloj revistash e gazetash... neper faqet e internetit, forume etj... Po, behet nga PD sepse ne krye te saj ka ngelur dhe moikani i fundit qe ka traqsheguar kto marifete nga sistemi i kaluar ne te cilin ishte antar i moneklatures. Boll me se jemi lodhur duke jetuar me fantazma, Enveri ka 26 vjet qe ka vdekur dhe prap e perdorim si reklame Coca Cole per te mbajtur popullin ne tension vazhdimisht.

Po e them per here te fundit ndac t'i pelqej dikujt ktu apo jo, qofte dhe ty, ky forum eshte forum DEMOKRATIK. Kushdo qe do perpiqet t'i prishi imazhin forumit heret a vone do gjendet jashte tij. Dhe sic e kam thene dhe me lart stafi eshte tolerant deri ne piken qe gjerat mbeten brenda nje standarti qytetar. Dhe sa per dijeni replikat e tua me Peshkaqenin nuk i fshiva vetem e vetem sepse ishin postimet e tua te para dhe detyrimisht nuk mund te fshija as ato te peshakaqenit. E leme me kaq se nuk kam as oreks dhe as interesin me te vogel qe replikoj me ty, e vetmja gje qe me intereson eshte mbarvajtja e forumit. Kalofsh mire mik !

Mano
21-08-2011, 06:10
Maqellarjot, po te sqaroj qe me fjalen injorant nuk t'u referova ty (dhe per kte mbaj pergjegjsi vet) dhe gjithashtu po te sqaroj qe fjala injorant aty nuk ishte me kuptimin ordiner qe perdorin gjimnazistet per te share djemte kur i ngacmojne, por ishte me kuptimin e mirefillte te saj dhe mesa shoh paske problem me gjuhen shqipe. !

Kuptimi i mirefillet i fjales injorant vjen nga shqipja, vjen nga fjala njohuri/ditur. Dhe do te thote njeri i paditur. Nuk e di cfar kuptimi tjeter mund ti japesh kesaj fjale. Ajo mund te perdoret vetem ne nje menyre dhe brenda nje konteksti. Une mund te kem boshlleqe ne shkrim te shqipes ne nivelin akademic, sepse jam shkeputur 20 vjet nga ajo, por kuptimin e fjaleve une e di shume mire, sepse kam studjuar per kete gje. Jo vetem kaq por kam pergatitur nje shkrim te vecant rreth rrenjeve te disa fjaleve te shqipes, te cilin do ta bie edhe ketu. Ky ishte qellimi im kryesor per anetarezimin ne kete forum.

Secili ka te drejte te thote mendimin e tij te lir per sa kohe nuk diktohet si propagande apo spam. Mendime te tilla qe nuk duhet lejuar tjetri te flas sepse ai simpatizon ish sistemin komunist mua me kujton vet diktaturen Enveriste qe nuk te lejonte te flisje sepse mendimet e tua ishin revizioniste apo kapitaliste. Dhu kur kte mendim ma thua ti qe hiqesh si urrejtes i madh i diktatures dhe si njeri demokrat atehere kthehesh ne hipokrit dhe se po shkel ne gjurmet e diktatures komuniste. Mjaft me me kto brockulla dhe gjuhe urrejtjeje, eshte indentik i njejti skenar qe perdorte dhe sigurimi i shtetit ne ate kohe sa te hiqte trurin. Nuk beje dot nji muhabet se akuzoheshe per kapitalist dhe armik i popullit. !

Te lutem mos me shtrembero fjalet. Ajo qe kerkova une ishte rrepsekt dhe nje nevel i matur i debatit. Nuk mund te ndaloj njerezit te thone ate qe mendojn. Por megjithate ka disa gjera qe nuk duhet te preken. Edhe liria e fjales ka kufirin i vet! Sipas mentalitetit tend, dhe perkrajes se fjales se lirise dhe te ideve, atehere le te lejohen te gjithe huliganet te dhe anarkistat te futen neper kisha apo vende tjera te shenjta dhe te shajne sa te munden, spse ata pakan te drejten. .

Sot nuk ben dot nji muhabet se akuzohesh per komunist apo ku di une. Kam lexu nji ton me libra dhe ja ku po ta them qe shumica qe futen neper forume as qe e kan iden se cfar eshte komunizmi (dhe per me teper kapitalizmi), as qe e kane iden qe si komunizmin apo dhe kapitalizmin si teorira i themeloi i njejti autor. !

Nuk e di cfar librash ke lexuar ti por, eshte "Common knowledge" ne boten mbar per ata qe kane nje njohuri dhe kulture te shendoshe qe Komunizme dhe Kapitalizmi, sa do qe ne extremet e tyre mund te ngjasojn me njera tjetren ne parime dhe praktike jane plotesisht ne kundershtim me njera tjetern. Komunizmi ishte nje percudhnim i Marksizmit(themeluar nga Marksi-Cifut gjerman)! Kapitalizmi "themeluar" nga Skocezi Adam Smith, I cili ne shekullin e 18 shkrujti dy libra te rendesishem qe shpjegojn kapitalizmin e vertet qe perkrah perparimin e shoqerise me ane te zhvillimit te ekonomise dhe implementimin e Moralit ne shkallen me te lart. "The Theory of Morale Sentiments" dhe "The Wealth of Nations".

Sa per deshiren tende per te mos vazhdur replikat me mua, bej cfar te duash. Por do te ishte me dinjitoze qe te mbyllje replikat me mua kur te kesh hedhur poshte ato qe them une me fakte dhe vertetime pike per pike dhe jo me retorika dhe deklarate te pergjithshme. Une kam pergatitur nje arsenal me fakte. "Te shkruash eshte nje Fisnikeri, te pergjigjesh eshte nje Detyrim" H.Dosti. Sidomos kur ti me kerkove vet Faktet! Te sygjeroj ti lexosh dhe do te mesosh dicka te re. Ta them kete me sinqeritet dhe me kuptimin e mirefillt te fjales.

Morrison
21-08-2011, 09:33
Sic thash dhe me lart e mbyllem me replikat. Te shpjegova qarte qe Forumin nuk do e kthejm ne diktatur sepse ste pelqen ty mendimi i te tjereve... Ne fund te fundit as te tjereve nuk i pelqen mendimi yt. Ktu nuk ka vend as per fakte e as per gje tjeter, thjesht liria e fjales eshte mbi te gjitha, pike.

Sa per gjuhen shqipe, hap nje teme dhe shihemi atje, edhe une kam 17 vjet jashte Shqiperise dhe flas 3 gjuhe te huaja, por gjuhen shqipe ama e di me mire nga te gjitha. Bujrum, shihemi tek tema e gjuhes shqipe.

SERAFIM DILO
21-08-2011, 10:30
Bashkimi midis Kosoves e Shqiperise do jete nje lirim shpirteror politik per te gjithe shqiptaret.E nuk duhet bere per te shpetuar Shqiperin,duhet bere per te shpetuar shqipetaret.

Por eshte e veshtire te behet,deri sa te jene shtetet e huaja.Gjermanet e bene bashkimin e tyre e nuk pyeten asnje shtet te huaj.Ndersa ne jemi shqipetar,deri sa te egzistojne shtetet e huaja.... s'kemi pse te bashkohemi.
Te jesh shqipetar do te thote qe fajin ta kane shtetet e huaja.Sikur mos ishin shtetet e huaja,as fjala faj nuk do egzistonte ne shqip.

Morrison
21-08-2011, 13:24
Normale Serafim qe shtetet e huaja nuk do te lene kurre qe ti te rimekebesh sepse ndihen te kercenuar nese ti forcohesh si shtet. Sikur cdo e keqe qe e ka nje te mire dhe izolimi i diktatures ne nje fare menyre na forcoi ndjenjen tone kombetare. Dashje pa dashje sistemi kaluar per te na mbajtur nen tutel na frynte ne vesh gjat gjith kohes qe e gjithe bota eshte armike e jona, dhe na forcoi ndjenjen e nacionalizmit. Mbas 90' ne dolem te uritur dhe te rraskapitur neper bote ama shpejt u shquam si popull per ndjenjat tona ekstreme nacionaliste... E keqja eshte se kto ndjenja nuk i kane politikanet tane poliagjente te serbit e te grekut. Perkatsisht PD-ja serbe dhe PS-ja greke... Ne shqiperi nuk e bejne ligjin shqiptaret por serbet e greket...te cilet ndajn influencat e tyre ne ballkan pikerish ne mes te tiranes. Kur e merr PS pushtetin influenca e grekut rritet dhe kur e merr PD rritet influenca e Serbit ne ballkan. Hajde mbushi ti mendjen shqiptareve vecse qe Sali berisha miku i Fazllicit i conte nafte serbit per shtypur revoltat kosovare. Sali berisha me Fatos Nanon dy kelyshat e Ramizit dhe te Nexhmies e hedhin topin sa andej ketej ne politiken shqiptare. Dhe qe kur Fatos Nano ra nga posti i kryetarit te PS e gjithe PD dhe gjysma e PS (besnike te Nanos) i jane qepur Edi rames si Skenderbeu turkut. Une nuk them qe Edi Rama eshte i paster, por te pakten mbi te rendon vetem akuza e korrupsionit si ne gjithe boten dhe jo tradhtia ndaj atdheut. Kur katuneria e jugut dhe malokeria e veriut do te civilizohen atehere do filloj te lirohet Shqiperia nga kthetrat e ktyre mostrave te ish byrose politike sepse nuk do i shkoj me njeri nga pas. Per sa kohe qe shikon njerez te verber qe i shkojne nga pas pushtetit do te thote se nuk jemi futur akoma ne civilizmin europian.

Tjetri vajti e vrau 4 qytetare shqiptar mu ne mes te bulevardit dhe katunaret e zbarkuar ne Tirane vajten e votuan prape. Do thuash ti qe futi 20 mije kosovare per te votuar dhe se manipuluan dhe rezultatin final ndryshe nuk fitonte. E zeme se 50 mije vota jane te manipuluara, po 75 mije shqiptare te tjere qe e votuan ca jane ? 75 mije qytetar te pakten e dekoruan me voten e tyre per vrasjen e vellezerve te tyre. E kupton qe ky eshte kulmi ? Ku eshte ndjenja kombetare ktu ? Ndjenja kombetare nuk eshte qe te urresh komshiun, por te duash dhe vellezerit e tu. Jam dakort me ty serafim, e kemi fajin vet ne shqiptaret. Per tradhtarin e kombit shqiptar Sali Berisha shpellari i zbritur nga bjeshket e namuna eshte gati te te hedhi thonjt ne fyt dhe te te mbysi, vetem e vetem qe te mos i preket egoizmi i tij qe Sala eshte nga krahina e vet dhe duhet me patjeter te jete burr i mire.. pse ? Sepse shpellari kerkon te identifikohet me Salen kur zbret ne Tirane ne menyre qe ta rrespektojne te tjeret, packa se ky nuk i ka sjell ndonje dobi shoqerise qe te meritoj ndonje rrespekt.

Mano
22-08-2011, 00:40
Mua keto ceshtjet patriotike me duken demode. U ka ikur koha ketyre.

Po ti mos o pizmos kaq shume...
He mo, se nuk e keni aq te rende ju ta nderroni perseri fene. E dini rrugen ju, e keni bere edhe nje here kete rruge para 300 vitesh.
Pse nuk e mendove keshtu me kaq patriotizem 300 vjete me pare, para se te nderroje fene. Tani ke nisur te mendosh?! Gabimin e ke bere ti, qe iu servilose okupatorit turk dhe more fene e tij, nuk e kam bere une. Prandaj ti duhet te rregullosh ate gabim. Gjyshi im ka shire gjemba dhe vllezerit e tij kane vajtur nizam dhe kan vdekur kush e di ku, sepse nuk kane pranuar te nderrojne as fe e as atdhe. Ai e ka quajtur veten kudo dhe gjithmon shqipetar dhe jo turk sic e quanin veten shumica e myslimaneve. Prandaj mos me fol mua per patriotizma te shpikur ne bahcen e sulltanit.Vertet semundja Turke u larguan nga ballkani, por ne la nje lemesh me nje mije ngaterresa mbrapa.

Eshte kot te mundoheshte te debatosh me ju, por per hire te fakteve dhe korrekteses. Kam prure disa paragrafe per tju kundershtuar me fakte dhe per te ilustruar pikate e mija.


Nje familje myslimane, dhe nje fshat I tere ne Jugu masakruar nga contigjenti mysliman!


Kreu I hershem I familjes Dosti ka qene Papa Konstandini, I cili ka jetuar diku ne gjysmen e dyte te shekullit, te XV. Me vone, pasardhes te konvertuar ne myslimane u ndane ne dy dege, njera ishte ajo e Delvines-Sosti-Hajdaragaj-Delvina; dhe tjetra, ajo e Kardhiqit.
Demir Aga Dosti u bashkuar me krere te tjere te Jugut, me parkrahjen edhe te guvernatorit frances te Korfuzit, ne nje aleance kunder Ali Pashe Tepelenes, ne ate kohe I fuqishem e potuar I gjithpushtetshem ne jug te Sshqiperiese. Beu I fuqishem I Delvines, Selim Bej Koka, Mustafa Pash Delvina, e kushuriri I larget I tij, Demir Aga Dosti, qene ata qe rezistuan me shume dhe te fundit te rrethuar ne kalane e Kardhiqit. Se fundi, Pashai vuri ne soundim te plote edhe Kardhiqin, gjer atehere me nje fare veteqeverisj. Kjo ngau ne shkurt te 1812.
Kardhiotet e pesuan shume keq, sepse tjithe terbimin dhe inatin hakmarres, sipas perfoljeve, I nxitur edhe nga merira te vjetra, Pasahi e shpertheu mbi ta. Me nje premtime faljeje, pabesisht e mezorisht masakroi ne Valare(vend prane rruges se gjirokastres) disa qindra prej tyre dogji grabiti tere fshatin, shume prej te mbeturave me gra e femije I shpernguli nga Kardhiqei. Me egersi te shfrenuar, vrau Demir dostin me te vetmin djale si dhe kater vellezerit e tjere. Nga kjo shfarrosje e plote e familjes shpetoi vetem djali I mitur I njerit prej vellezerve (Latifi), pasardhes I direkt I te cilit eshte Hasan dosti.
• Per masakren e Dardhiqit:
• Pauqueville: Storia della Regenerazione della Grecia, Fatta Italiana per curra degli editori-Lugano 1840.
• Gabriel Remerand “ Ali de Tepelene-Pasha de Janine 1744-1822”, Paris 1928


Nje familje tjeter myslimane qe dha jeten per ceshtjen e shqiperise.

Historia e vertet e Bajo dhe Cerciz Topullit.

Nipi i Bajo dhe Ēerēiz Topullit hedh dritė mbi figurat e heronjve. Jo thjesht komitė, por edhe intelektualė dhe reformatorė. Njė material i dendur me dėshmitė e kohės mbi vrasjen e Dhespotit tė Korēės, Bimbashit, pėrplasja me Faik Konicėn, deri tek ceremonitė e lamtumirės pėr tė dy figurat

Kėngėt, qė iu kushtuan, trashėguar brez pas brezi, i theksuan edhe mė shumė konturet “fantastike” qė portretizonin kėto dy figura. Por faktet historike tregojnė qė Bajo dhe Ēerēiz Topulli, nuk janė thjesht komitėt qė rrėmbyen armėt e dolėn maleve. Nė njė monografi tė zgjeruar, qė Bajo Topulli (nipi i Topullarėve, qė ka marrė emrin pikėrisht nga xhaxhai Bajo) na tregon se mė sė pari, Ēerēizi e mė sė shumti Bajoja, ishin intelektualėt, qė luftuan jo vetėm pėr mėvetėsinė e Shqipėrisė, por edhe pėr gjuhėn shqipe. Janė diplomatėt, qė shėtitėn kryeqytetet evropiane e Amerikėn, pėr tė gjetur mbėshtetjen ndėrkombėtare dhe pėr tė organizuar shqiptarėt, kudo qė ishin pėr tė ndihmuar ēėshtjen e pavarėsisė. Pėr autorin e librit “Topullarėt e Gjirokastrės: Bajo dhe Ēerēizi - pararendėsit dhe pasardhėsit”, botimi i kėsaj vepre vinte si njė shtysė e brendshme. U rrit me bėmat e heronjve, jetoi nė po ato oda, ku u ulėn kėmbėkryq ata, nė ēdo gėzim gjirokastrit, dėgjoi tė kėndohej e famshmja “Tek Rrapi nė Mashkullorė”, ndėrsa nė qendėr tė qytetit pa tė ngrihej madhėshtor monumenti i Ēerēizit. Gjatė jetės sė tij ndoqi sesi politikat dhe sistemet vepruan me dy xhaxhallarėt e tij heronj, glorifikimin e figurės gjatė diktaturės, por edhe cungimin e historisė sė tyre, duke lėnė jashtė momente tė rėndėsishme nė jetėn e dy vėllezėrve, por edhe figura tė shquara qė shoqėruan nė tė gjallė e nė tė vdekur Topullarėt. Pas ndėrrimit tė sistemit iu desh tė shihte harresėn e qeverive demokratike, rrėnimin e shtėpisė-muze, dėmtimin e varreve. Njė gjendje pėr tė ardhur keq, qė nuk mund ta linte mė indiferent. Nė njė volum prej rreth 460 faqesh na ofrohet njė material i bollshėm mbi historinė e familjes sė madhe Topulli, por mė sė shumti tė Bajos dhe Ēerēizit. Njė material i mbledhur nga burime gojore dhe arkivore. Janė shfrytėzuar Arkivat e Shtetit, por edhe shtypi i kohės, ku bėmat e dy heronjve gjetėn hapėsira tė mėdha. Ka edhe citime nga fjalime e dorėshkrime tė vetė heronjve, nga ato tė pakta qė i rezistuan kohės.

Pėr ta drejtuar lexuesin deri tek Bajoja e Ēerēizi, autori ofron disa faqe histori, qė lidhen me paraardhėsit e Topullarėve, qė nga zbritja e tyre nga veriu i Shqipėrisė, nė jug tė vendit, ndėrrimi i fesė nga katolike, nė ortodokse e mė pas nė islame. Kėtė e dėshmon edhe njė pllakė varri, ku i pari i familjes quhej Vasil Sulioti (gėrma V fshihet mė pas), brez pas brezi, me shndėrrimin e mbiemrit nė Karagjozi e mė tej Topi- Topulli (pėr shkak tė njė beteje tė ashpėr qė Mehmet Karagjozi bėri me Ali Pashė Tepelenėn). E mė pas tregohet mbi njė dokumentacion tė dendur jeta e Bajo dhe Ēerēizit, dy nga 15 djemtė e Ago Topullit.

Mėsohet se qysh 11 vjeē Bajo niset pėr tė studiuar nė Stamboll, ku brumoset me idetė pėrparimtare dhe patriotike tė vėllezėrve Frashėri, Samiut dhe Naimit, por edhe Jani Vretos, tė cilin ai e vlerėsonte shumė. Sipas kėshillave tė tyre ai hidhet nė Selanik, ku fillon njė aktivitet tė gjerė si propagandues i gjuhės shqipe, edhe pse nuk ishte e thjeshtė, duke qenė se ndodhej mes dy zjarresh, atij turk e atij grek.

Nė ceremoninė e pėrcjelljes sė Ēerēizit

Nga fjala e lamtumirės sė Pater Anton Harapit

“Ndaluni! Ku veni burra?!

Ēerēiz e Muēo, dy fjalė ka me ju Shkodra Kreshnike, ktu nė log tė kuvendit para se tė daheni. Do ta leni Shkodrėn, tė shkoni e tė pushoni atje, ku sė parit pat t’amblat rreze tė diellit, ku, si filiza tė shndoshtė, gėzueshėm e rritėt shtatin, atje prej kah Shqypnija u qiti dhe u ndriti!

…Veē, o burra, qi, dekun, flitni, tė metun, njalleni, tė hupun, sod ndritni, kah rreth e rrokull t’i bini Shqypnis, deh, lshonie nji za, at zanin t’uej kumbues si tė luajve, diftoni djelmnis shqiptare shka u ushqeu idealin, shka u mbajti karakterin, shka u bani tė pavdekshėm.

….T’i diftojm, po, botės, se shqyptarėt janė njimend burra; se mund tė jemi Toskė e Gegė, muhamedan e kristjan, e njiherit shqyptarė tė njimendtė.
Zoti i vėrtetė e atdheu le tė na bashkojn, Zoti e atdheu tė na mbajn, me Zot e me Atdhe tė lumnojm!”
@Morrison,

Besoj se ne shkimet me lart mu drejtove duke thene se "Fjala ordiner perdoret nga shtresat me te uleta te shoqerise, dhe se intelektualet e perdorin me kuptimin "i/e zakonshem".

Pedorimi I fjales ORDINER ne gjuhen shqipe ne gazeta dhe artikuj te ndryshem te shkruajtur nga intelektualet

Fjalori ordiner, si thirrje pėr tė vrarė

Arben Rrozhani,31.01.2011
ARTIKULLI I PLOTE MUND TE GJENDET NE KETE FAQE: http://fjala.shkoder.net/?p=6071

"...Ēka nxjerrė nga goja muajin e fundit,“burri i shtetit”–Sulmet nekrofile tė kreut tė Ekzekutivit ndaj kreut tė opozitės,Edi Rama. Nga funerali madhėshtor i pėrmendur nė 24 dhjetor 2010 deri te mėnyrat e eliminimit tė deklaruara pas demonstratės sė 21 janarit.
Me sjelljet dhe fjalorin prej ordineri, ai prodhon njė sfond interaktiv krimi,ku ndaj kundėrshtarėve tė vet krimi tė mobilizohet vetė,duke pasur sigurinė se pushteti nuk e ngacmon…"Masakra e Dubravės- pėrsėritje e krimeve tė Tivarit
Hasan Hasanramaj

Kriminelet ORDINERE nė burgun e Dubravės kudo qė hasen nė shqiptarė i lanė tė vdekur.
Vrisnin serbėt dhe e fajėsonin NATO-n
Njė ditė pas masakrės barbare serbe mė 23 maj nė orėt e para tė mėngjesit kriminelet ordinerė serbė, shumica prej tyre tė ardhur nga burgjet serbe pėr tė masakruar shqiptarė nė burgun e Dubravės dhe nė Kosovė, tė armatosur deri nė dhėmbė me revole, thika tė mprehta, bomba dhe maska nė kokė, si bishat e tėrbuara hynė nėpėr pavijonet e burgut, ku filluan tė kositin shqiptarė si barin para kose, kuptohet, ata qė i shpėtuan masakrės nė burgun e Dubravės. Kriminelėt ORDINERE nėpėr kanalizime, gropėn septike dhe skuta tė tjera tė burgut, ku ishin njė numėr bukur i mirė i tė burgosurve, hodhėn bomba dore, ku shumė tė burgosur tė strehuar mbetėn tė vdekur. Kėta kriminelė ordinerė nėpėr korridore dhe vende tė tjera kudo qė hasėn nė shqiptarė tė burgosur shtien me revole nė tė burgosurit shqiptarė, duke i lėnė tė vdekur?!"PD, Ramės: Mos sulmo familjen e Berishės
2011-02-22
Artikulli I plote mund te gjendet ne kete faqe:
http://www.botasot.info/home.php?category=50&id=122978

Deklarata
Partia Demokratike kritikoi dje kreun e Partisė Socialiste pėr sa i pėrket gjuhės qė ai pėrdori nė njė konferencė shtypi ndaj kreut tė qeverisė, Berisha dhe familjes sė tij. Nė njė deklaratė pėr shtyp, zėdhėnėsja e PD-sė deklaroi se sharjet e Ramės ishin ordinere dhe ato mund t’i artikulonte vetėm njė njeri si ai qė kishte lidhje me krimin. “Edvin Kristaq Rama, autori i puēit tė 21 janarit, me gjuhė ORDINERE dhe nė dėshpėrim tė thellė, ndėrmori sulmin e radhės kundėr Kryeministrit dhe familjes sė tij. Jam kėtu pėr t’i thėnė Edvin Kristaq Ramės, se me sharjet ordinere qė pėrdor nuk mund tė mbulosh faktin se ke qenė bashkaksioner me klanin Gina, me tė cilin ke ndarė krimet, drogėn, pasurinė e shtretėrit. Je akuzuar nė prokurori si bashkėpunėtor me Aldo Baren dhe nga Kadriovski, si i implikuar nė vrasje”, deklaroi zėdhėnėsja e PD-sė. Sipas saj, me gjuhėn e urrejtjes ndaj Kryeministrit dhe familjes sė tij, Rama nuk mund tė eklipsojė mohimin e atėsisė sė bukės pėr djalin dhe as dhunimet qė i ka bėrė grave tė radhės.

Fjala ORDINER ne shqipe gjithmone ka qene dhe vazhdon te jete nje mbiemer Negative. Vetem ne shqipe ajo ka ruajtur origjigjinalitetin. Kurse ne gjuhet e tjera me emancipimin e shoqerise dhe evoluimin e gjuheve te ketyre shoqerive disa fjale te vjetra fyese si "ordinary" u pershtaten domethenje me humane. Fatkeqesisht disa Fjalet te shqipes shume here keqperdoren nga padituria dhe aq me keq etikohen si te huazuara nga gjuhet e tjera. Kur ne fakt ato i perkasin fjalorit autokton te gjuhes shqipe.

peshkaqeni33
22-08-2011, 18:06
Maqellariot...

Je jashte cdo lidhjeje me temen e bisedes qe hape ne fillim. Cdo bised ka nje bosh qe duhet ti permbahemi dhe ti meshojme me njohurit tona per te vertetuar ne fund pikpamjen(te verteten) tone. Nuk e di nese te pelqen baleti, por ve re qe ti kercen sa nga nje cep e bisedes ne cepin tjeter duke i nderruar drejtimin dhe rrjedhimisht kuptimin e saj. Ty ndoshta te pelqen shume te shkruash dhe une te pergezoj per kete. Por para se te shkruash duhet edhe te lexosh dhe te kuptosh ate qe eshte shkruar per ty, Dhe kryesorja te mbash mend e mos te harrosh se per cfare po shkruan, se ndryshe humbet ne labirinthin e fjaleve e te fjalive bashke me ate qe doje te shkruaje.


Po mundohem t'a shpjegoj qarte si ka qene biseda dhe cfare kam dashur te them, se ke bere nje lemesh qe as vet ti nuk kupton cfare po thua dhe per cfare vlejne ato qe thua.

Nuk eshte teme hartimi ajo fraza qe me ke cituar, por eshte pergjigja, rrjedhoj e nje pyetje qe ti kishe shtruar pak me lart. Pyetja jote ne forme cudie nese te kujtohet ishte "Cfare te keqe ka myslimanizmi per vendin tone?". Kjo eshte ideja qe ke shtruar, mbaje mend dhe mos shkruaj kuturu. Dhe ajo qe ti ke cituar, ishte fillimi i nje pergjigje, por jo pergjigja. Ti akoma nuk e ke kuptuar se cfare ke shtruar si teme te pergjigjes tende, sepse pergjigja jote eshte si kodra pas bregut, pa lidhje me linjen e bisedes. Ti me vjen e me shkruan per heroizmin e popullit tone nder shekuj.

Asnjeri nuk e mohon trimerin dhe luften e popullit ton kunder okupatorit Turk. As gjakun qe ai ka derdhur qofte ne versionin e krishter qofte ne ate mysliman. Nuk eshte qellimi i bisedes sone, te nxjerrim se kush e ka luftuar me shume Turkun, i krishteri apo myslimani. Nuk eshte qellimi i bisedes tone te nxjerrim kush ka qene me trim i krishteri apo myslimani. Por edhe po te ishte ky qellimi i bisedes nuk eshte racionale te behet dicka e till. Sepse eshte e veshtire te gjesh me trimin midis vellezerve. Te krishteret dhe myslimanet ishin vellezer. Ka shume histori qe tregojne qe nje vella u kthye dhe tjetri jo!

Por le te kthehemi tek pergjigja ime dhe c'kam dashur te them une me te, sepse edhe lexues te tjere mund t'a ken lexuar dhe t'a ken keqkuptuar. Ajo pergjigje eshte nje perqendrim ngarkese emotive si rrjedhoj e neverise, qe une kam per politiken e dikurshme te okupatorit turk dhe per problemet e veshtira qe sot ato perbejne per shoqerin tone.


Shiko si e trajtojne historin Serbet dhe si e perhapin ata neper Evrope.
" Ne shqiperi," - thon ata - "nuk ka shqiptare, por vetem turq. Elementi shqiptar qe ka qene i njohur si i krishter(shembull eshte Gjergj Kastrioti mbrojtesi i krishtrimit). Pra edhe nese dikur ka patur nje te till atje, ai eshte eleminuar apo absorbuar nga shumica turke. Pra aty nuk ka popull Shqiptar por popull Turk. Ai popull eshte mbeturin e perandorise se dikurshme Osmane. Ne nuk duam nje Turqi te dyte ne Ballkan. Turqia e ka vendin e saj ne anadoll. Atje te vene dhe turqit qe kan ngelur ne shqiperi."
Pra ata nuk e trajtojne fare tezen qe shqiptaret kan nderruar fene, sepse vete Turqit thone qe... "Ne nuk nderruam fene e asnje kombi ne ballkan" duke lene te nenkuptohet keshtu qe Shqiptaret jane Turq te ardhur.

Ja pra ky eshte roli negativ qe feja islame luan per vendin tone. Ajo ne tjeterson si komb. Pa e paragjykuar ate si fe dhe per rolin e respektuar qe ajo ka ne kete drejtim ne gjithe boten, ajo ndikon negativisht ne interesat tona kombetare.
Do thoni ju ne mund tu pergjigjemi Serbeve dhe grekeve keshtu dhe ashtu. Po e drejte. Ne mund tu pergjigjemi atyre ne shume forma dhe menyra. Bile ne fund te fundit, ne nuk pyesim asnjeri ne zgjedhjet qe bejme pergjat rruges tone si komb. Por asnje nga keto forma e rrugezgjidhje nuk e nxjerr jashte loje faktin qe kjo fe do jete gjithmon nje pengese ne rrugen tone. Do jemi ne mes popujve te tjere te Evropes si ajo delja me shenje, qe eshte e para qe ndiek ujku.


Jo gjithmon duhet pare e keqja tek te tjeret. Ndonjehere ajo duhet kerkuar tek vetja.

Mano
22-08-2011, 19:26
Maqellariot...

Je jashte cdo lidhjeje me temen e bisedes qe hape ne fillim. Cdo bised ka nje bosh qe duhet ti permbahemi dhe ti meshojme me njohurit tona per te vertetuar ne fund pikpamjen(te verteten) tone. .

Eshte e vertet deri diku, por mos harro se ishte ti ai qe dole jasht teme kur fillove te krahasosh se cfar ka hequr elementi jo Mysliman i shqipetareve. pergjigja ime ndonse eshte larguar pak temes ishte, plotesisht ne perpudhje me deklaratat qe ti ben. pastaj ne fund te fundit, perberja demografike e nje vendi eshte pjese e saj sado qe besimet fetare mund te jete te ndryshme. Prap, ndoshta jo ne thelb por ne nje forme nuance, i qendrojm temes se bashkimit te shqiperise Etnike apo jo.

Po mundohem t'a shpjegoj qarte si ka qene biseda dhe cfare kam dashur te them, se ke bere nje lemesh qe as vet ti nuk kupton cfare po thua dhe per cfare vlejne ato qe thua.

Pyetja jote ne forme cudie nese te kujtohet ishte "Cfare te keqe ka myslimanizmi per vendin tone?". Kjo eshte ideja qe ke shtruar, mbaje mend dhe mos shkruaj kuturu. .

Citimi jot eshte plotesisht gabim, sidomos fjala e nenvizuar me te Zeze. Te lutem me gjej edhe nje shkronj ne te gjithe shkrimeve qe kam bere ketu edhe ne Forumin shqipetare qe te kem thene Cfar te keqe na ka prure Myslimanizmi. Ashtu si te gjithe extremistat e feve te tjera qe perhapin disharmoni dhe percarje ne shqiperi ashtu ka vepruar edhe elementi extrem Mysliman.

Pergjgja ime ishte ne kundershtime te asaj qe the ti. Nenkuptove se Elementi jo mysliman ka vuajtur sepse nuk pranuar te nderrronin fene. kam vene re dicka ne keto debate sidomos midis teje dhe Morrisonin. Thoni dicka me te gjitha forcat dhe bindjet e tuaja dhe pastaj, kur ju kundershtohen ne nje menyre te pakonteshtueshme thoni qe ana tjeter ka keqkuptuar ate qe keni thene juve, sespe fjalet jane marr jashte kontekstit. Disa fjale mund te jene Universale dhe konceptet qe ato paraqesin ndryshojn paka ashume me gjuhet e ndryshme. Kam vere re se ju perdorni kete lloj pendence qe u krijohet duke shfrytezuar diturite e kufizuara tek te tjeret. Ate qe thoni duhet ta mbroni dhe jo ta paraqisni si te keq kuptuar, kur nuk mund te arrini te beni te paren. Kjo eshte bukuria dhe arti i debatimit. Une bie kete ti bije ate, dhe ne fund nxjerrim konkluzione se cili nga versionet i afrohen te vertetes. Kaq. Sic kam thene me perpara. Ne kete bot egzistojn vetem dy ngjyra sa i perket Te vertets dhe jo te vertetes. E para konsiderohet si e Bardhe dhe e fundit si E Zeze. Ata qe duan te fshehin nje te vertet paraqesin ate si Gri.

Shiko si e trajtojne historin Serbet dhe si e perhapin ata neper Evrope.
" Ne shqiperi," - thon ata - "nuk ka shqiptare, por vetem turq. Elementi shqiptar qe ka qene i njohur si i krishter(shembull eshte Gjergj Kastrioti mbrojtesi i krishtrimit). Pra edhe nese dikur ka patur nje te till atje, ai eshte eleminuar apo absorbuar nga shumica turke. Pra aty nuk ka popull Shqiptar por popull Turk. Ai popull eshte mbeturin e perandorise se dikurshme Osmane. Ne nuk duam nje Turqi te dyte ne Ballkan. Turqia e ka vendin e saj ne anadoll. Atje te vene dhe turqit qe kan ngelur ne shqiperi."
Pra ata nuk e trajtojne fare tezen qe shqiptaret kan nderruar fene, sepse vete Turqit thone qe... "Ne nuk nderruam fene e asnje kombi ne ballkan" duke lene te nenkuptohet keshtu qe Shqiptaret jane Turq te ardhur.

Ja pra ky eshte roli negativ qe feja islame luan per vendin tone. Ajo ne tjeterson si komb.

Prap mendoj se je Gabim. E kam vene ne dukje edhe me par faktin qe ti seleksionon historine dhe realitetin e kombit tone per te paraqitur pikpamjet e tuaja personale. Serbet do te shkraujn ashtu sic i leverdise atyre, ne te njejten menyre edhe Greket edhe ish-diktatori i vendit tone me te gjithe mbeturinat e atij sistemi qe fatekeqsisth kane kapur te duja partite qe egzistojn sote ne vendin tone.

Vendet fqinje dhe veglat e tyre ne qeverine dhe mbar vendin tone bejn te pamunduren qe te paraqesin nje realitet ndryshe nga ai qe eshte ne te verte. Fakti qe shqiperia eshte ne shumice "myslimane" nuk e ben popullsine e saj pe prejardhje jo arbnore/shqiptare. Te tjeret mund te thone shume gjera qe nuk jane te verteta. Fatkeqesia me e madhe eshte fakti qe ne shqiperi ky element extremist ka penetruar jo vetem ne qeveri por ne te gjithe shtresat e shoqerise shqiptare dhe po mundohet te crrenjosi nje kulture shume te lashte me genjeshtra dhe akuza absurde. Ky behet me qellim qe shqiptari te cveshet plotesisht nga identiteti i tij kombetar, gje qe e ben te pamundur Bashkimin Etnik te trojeve shqiptare. Si nje bime aliane pundohet te helmoj gjithe ate qe na ben neve shqipetar. Ti me te vertet mund te mundohesh te "ndihmosh" ceshtjen me forcat e tuaja. Por kur thua se Patriotizmi eshte Demode, dhe se duhet te rrisim vlerat e shqiperise dhe jo numrin, me jep te kuptoj se njohurite tuaja dhe brumimi jot per te kuptuar realitetin e vertet te shqiperise ndner shekuj dhe sidomos sote, eshte i dobet.

Mano
22-08-2011, 20:07
Une nuk perkrah kurre elementin extrem te ansji feje, dhe rrespektoj te gjithe besuesit njesoj. Ne shqiperi ka pasur element tradhetar nga te gjithe fet keshtu qe nuk mund te fajesojm teresisht vetem nje nga sektet e fes. Nje pjese e elementit Ortodoks menjanoj nga Greket, musliman nga turqit, katolik nga italianet. Kjo gje ndodhi jo spese ky element i perkiste etniciteteve perkates, por sepse keta zakonisht jane shtresa me e ulet e shoqerise. Isht thjesht elementi me korruptes dhe me i dobet. Konceptet e mija nuk jane te gabuara, ne rradh te pare nuk jane koncepte jane fakte historike te pakontestueshme. Fakte historike qe me rrejedhen e tyre ndikuan te ardhmen e vendit tone. Ne fakt Shqipetaret nuk ndrruan fen sepse ata ndiheshin me afer kesaj feje apo asaj. Shqiptaret ne shpirt jane dhe do te ngelen pagan(flas ketu per identitetin e vertet dhe ndjenjat e shumices). Ky eshte identiteti dhe kultura jone e vertet. Subkulturat e tjera qe erdhen e shkuan me perandorit dhe sunduesit qe kaluan u perdoren si mjet adoptues per te mbijetuar gjate koheve me te veshtira ne historine tone. Sigurisht lane njollen e vet, por ne pergjithesi, Identiteti nuk u shuajt. Besoj se jemi i vetmi vend ne rajon qe akoma vestojm vesta pagane, si Dita e Veres, dhe disa doke dhe tradite shume te vecanta ne krahasim me fqinjet e ardhur. Qofshin Greket apo Sllavet. Arsyeja thelbesore qe shqipetaret ndruan fen ishte per te mbijetuar. Kaq, kjo eshte e vertata absolute. Ne kete mes qendron edhe nje e vertet tjeter. Shqiptaret rrezikonin assimilimin e plot te greqise dhe te serbise ne qoftese nuk do te ishim ne shumice Myslimane. Ndrimi i fes qe disavantazhi me i madh qe vendi yne pati per nje kohe te gjate sepse nxiti trajtimin cnjerezor nga elementi extremist i vendeve fqinje. Por ne te njejtin kohe qe edhe ajo qe na shpetoj nga lincimi i plot. Ky eshte nje fakt i pakontestueshem. Nje fakt tjeter i pakontestueshem eshte edhe vrajsa e Gjeneralit Italian, nuk me kujtohet emri, nga greket per perpjekjet e tij qe te ruhen kufit etnike te vendit tone. Kosovaret, shqiptaret e maqedonise, malit te zi dhe greqise veriore, perfshire ketu edhe camet, jane shqiptare. Ndonese disa jane te perzier dhe simpatizojn fet qe u perkasin, por ne thelb jane shqipetare. Qe trojet shqipetare duhet te bashkohen eshte dicka jetike dhe e domosdoshme. perndryshe ballkani dhe everopa nuk do te ken kurre paqe te mirefillt. Kjo gje nuk ndodh per faj te shqipetareve por nga elementi extrem dhe mentaliteti mesjetar dhe primitive qe egziston ne zemer te vqinjeve tane. Perderisa elemente te tilla zoterojn shtetet dhe eliten shoqerore rreth dhe brenda venit tone, trazirot jo vetem qe nuk do te shuhen por do te keqesohen.

Mano
23-08-2011, 16:28
Bashkimi I shqiperise etnike, nuk pengon rritjen e vlerave te popullit tone. Ne qoftese na lejohet ne menyren me paqesore, mund ti bejm te dyja. Gje qe duhet realizuar gradualisht dhe me domosdoshmeri . Historia na ka lene detyren jetike dhe morale jo vetem per te mbrojtur interesat e shtetit qe sote gjendet i rrethuar me kufijt copetues politike, por te gjithe kombesine shqipetare shumica e te ciles ne menyren me tragjike u la jashte. Aq me teper kur eshtrat, e deshmoreve dhe Patrioteve te vertet, cfaredo besimi fetar qe kishin ishin te lindur se pari si shqipetare dhe u vran pikerisht per te mbrojtur trojet e saj, gjenden ne anen tjeter te kufirit. Mjerisht shqiptari eshte indoktrinuar me nje histori fantazem. Nje histori qe u mbush me elementin me te degjeneruar dhe me ordiner dhe qellimisht perjashoj deshmoret dhe patriotet e vertet, qofshin ate zogista, ballista, Nolista por edhe komunist (ne parime) qe ishin patriote te vertet. Kjo eshte edhe aryeja kryesore qe shqiptaret e shqiperise nuk solidarizohen sote me gjysmen tjeter te tyre. Me nje mentalitet ibrisht, nje trup te coptuar dhe me shpirt te sakatosur shqiptari sote gjen veten ne Zemer te Evropes si peshku ne zall. Nuk eshte ne gjendje as te njohi me shtepine e vet


Ja dy thenie nga dy Patriotet/Nacionalista te vertet qe i kan qendruar dhe do ti qendrojn kohes.

“Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne”
F. Dine
27 Korrik 1944
Kryeministri I fundit shqipetar, para marrjes se shtetit nga qeveria kukull e diktatorit.

Sic historia e vertet na ka treguar gjarjet qe ndoqen, pas kesaj date ishin ato me tragjiket qe populli shqiptare Brenda kufive politike ashtu edhe jasht do te perjetojn per me shume se nje gjysem shekulli.

“Shqiperia, si komb I lire, si shtet I pavarur, nuk eshte nje krijim I rrethanave politike te nje kohe. Eshte nje realitet I gjalle, I madh, ethnic, historic e gjeografik. Eshte nje element qe u pergjigjet interesave nderkombetare me karakter te perhershem, nevojavet te domosdoshme te ekuilibrit te Mesdhut: Adriatik-Jon. Njekohesisht Shqiperia eshte edhe nje factor I madh, nje garanci e plote per mbarevajtjen e paqes ne Ballkan. Populli shqiptare ka ndergjegje te se drejtes, te qenies dhe te mbetjes se tij I lire dhe I pavarur, te misionit te tij qe I eshte caktuar nga rendi I ndryshem I gjeravet, te rolit qe I eshte destinuar te luaj ne koncertin Mesdhetar, Europian dhe Ballkanik.” “Hasan Dosti”

Kryetar I Gjykates se Lartet te Shqiperise gjate luftes se dyte boterore
Kryetar I Ballit Kombetar
Kryetar I komitetit Kombetar “Shqiperia e Lire” 1949- 1956
Dora e djatht e Mithat Frasherit, dhe zevendesi I postit te tij pas vdekjes


Nuk dua te diskretitoj askend ne kete forum megjithese jane bere disa deklarate dhe thene disa “mrocklla” qe nuk pertypen. Debatet qe bejm ketu, nga nji here ashpersohen duke kembyer akuza, por ne fund te fundit jemi te gjithe shqipetare dhe ne nje menyre apo tjetren besoj se ja duam te gjithe te miren vendit tone. Ajo qe me shqteson mua ne kete rast eshe fakti qe mentaliti ibrisht "shqipetari i ri" shfaqet ne nivelet me te “larta” te shoqerise. Ky mentalitet eshte salduar thelle ne psikozen e shqiptarit dhe si nje kancer qe reiperterieht me "trashegimi" ka pushtuar nje perqindje te madhe te popullsise. Eshte fatale kur perqafohet nga Qeveria aktuale dhe e ashtu quajtur Opozita. Gje qe eshte shume evidente kur organizata patriotike si “aleanca kuq e zi” dhe “Vetvendosja” diskretitohen si Ateist dhe anarchist.
Elementin qe ka marr peng, perseri, qeverine eshte shtresa me e ulet e shoqerise. Njerez plotesisht te degjeneruar moralisht dhe te cveshur nga cdo ndjenj atdhetare . Keta qenie ordinere sigurisht marrin shume forma sepse edhe mbartesi i “virtyteve” te reja te gatuara ne furren komuniste dhe me brume internacional, jane te paisur me shume fytyra. Nje paraqitje e till eshte e domosdoshme per mbijetesen e tyre kanibaleske. Fatekeqsishte ky element arriti te ngulet ne hiarkine me te larte te qeverise qe me futjen e komunizmit e deri me sot.


Tani dua te prek ne dy, deklarata te bera me par nga Peshkaqeni33 dhe Morrison.
Morrison deklaroj se “ une duhet te bie fakte te cituara nga libra historike” . faktet vijojn me posht.

Peshkaqeni deklaroj: “Gabimi qe ben myslimanet me ndrrimin e fes eshte faji I tyre dhe tani eshte pak vone te flasin dhe te na tregojn patriotism. Dhe se Orthodhokset dhe katoliket qe nuk ndruan fen vuajten aq shume saqe akoma nuk ju dihen varret.” Kjo e fundit eshte pjeserisht e vertet. Ky I fundit eshte rast tipik kur debatuesit tregohen te njeanshem. [/B]


Per nje arsye apo tjeter shume here kur flitet per historine e shqiperise , ceshtjen kombetare, figurat e saj qe ndikuan pozitivisht dhe ato negativisht I mungon objektiviteti. Prandaj une ndjehem I detyruar, per hire te korrekteses te bije pjesen tjeter te histories qe dashje apo padashje gjithmone mungon.Ja edhe nje familje tjeter Shqiptare te besimit “Myslimane” qe pothuajse u shuajt per ceshtjen kombetare.

Citimet e meposhtme jane marre nga nje liber F. Dine shkruar nga Moisi Murra.

…Nasuf Bej Maqellara eshte I pari qe luftoi, hyri e dha emer fisit ne historine kombetare. Ai sherbeu ne repartet e ushtrise osmane ne Van te Kurdistanit dhe ne ate te xhandarmerise ne Diber. Si shume shqipetare te tjere atdhetare, qe perpara ceshtjes kombetare nuk u vune ne sherbim te Perandorise osmane, edhe Nasuf bej Maqellara perpara ceshtjes se shenjte te atdheur nuk u genjye e nuk thye as para gradave te funksionareve, dhe as para ofiqeve qe I ofroi Stambolli zyrtar. Perkundrazi ai vuri gjith fuqine e mendjes dhe ate fizike ne te mire te Dibres, ne sherbim te saj, ne zbatim te ligjit te forte te pashkruar te Nente Maleve te Dibres: “Shtate e shtatedhjete kundra turkut”

Heperhe nuk disponojm dokumente burimore, por nepermes tregimtareve gojjore e kengeve qe ngriti rapsodi pupull, del qe Nasuf bej Maqellara te kete marre pjese ne luften kunder Hajredin Pashes, ne korrik te vitit 18844, ne Gjorice, lufte te cilen dibranet nuk e kishin pare qe kur Sulltan Murati II perdori topin pere here te pare ne Shqiperi, ne korrik te vitit 1449, perpara mureve e mbrojtjes se Sfetigradit. Pas kater shekujsh historia po perseritej. Perseritej ne te njejtin muaj, vecse jo ne Sfetigrad, por ne Fushe te Gjorices ( korrik 1844). Luftes se dibraneve kunder gjeneralit famekeq turk, Hajredin Pasha, populli I ka kenduar me pathos. Te pakten kater variante njihen deri sot. Nje variant jane edhe vargjet qe provojn se Sasuf bej Maqellara ka marre pjese ne kete lufte te vitit 1844. ( Marre nga libri F. Dine, Faqe 7,8)

Kush e bani luft’ e par
Nasuf aga ne Maqellare

(Me lufte te pare dibranet nenkuptojn luften kunder Hajredin Pashes, me 1844, jo se nuk kishin luftuar me pare, por se ne kete luft, kur kishin marre pjese edhe grate, Turqia humbi 12,000 ushtare. Me lufte te dute kuptojn luften e Lam Dacit kunder Medir Pashes) (Faqa 8)
Si njeri qe kishte formuar personalitetin e tij politiko-shoqeror, Nasuf bej Maqellare nuk mund te rrinte larg ngjarjeve te medha kombetare qe po perjetonin shqipetaret, si Lidhja Shqipetare e Prizrenit, clirimi dhe pavaresia kombetare dhe konsalidimi I shtetit shqiptar. ( marr nga po I njejti liber faqa 8)

,,,Njembedhjet vjet pas shuarjes se Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, Haxhi Zeka ngriti edhe nje here flamurin e autonomies shqiptare, ne nje tumib, ne janar te vitit 1899, ne Peje. Nje muaj me vone edhe dibranet u mblodhen ne Qernanice te Dibres se Madhe, (me 27 shkurt 1899) ku u solidarizuan me Lidhjen shqiptare te Pejes, hartuan e proklamuan nje resolute prej 22 paragrafesh* dhe formuan e spallen Qeverine e Sanxhakut te Dibres me president Selim Rusin**.
Haxhi Nasufi ***(I njohur edhe me ermin Nasuf bej Maqellara) tashme po ecte drejt te nentedhjetave dhe, natyrisht qe ishte terhequr nga jeta politike, duke I lene “rradhen” te birit Dine beut…(faqa 10)

Me 21 qershor te vitit 1912, Komiteti I Stambollit u leshoi thirrje klubeve shqiptare per t’u ngritur ne kryengritje te pergjithshme antiturke. Kesaj thirrje iu pergjigje e gjithe Dibra. Me kryengritesit u bashkuan edhe Dine e Izet bej Maqellare me bashkeluftetaret e tyre. Ceta e Maqellares, qe komandohej nga Dine beu, ne bashkveprim me cetat e dibres se Poshteme qe udhehiqeshin nga Selamn Alia, Elez Isufi e Zenel Troci iu besua te rrethonin dhe te godisnin qytetin e Dibres se Madhee, pasi ta clironin ate , te hynin ne lidhje me paresine e Miredites e Tiranes per ta shtrire kryengritjen edhe ne keto vise****.
Pas debimit te ushtrise turke nga Ballkani, Dibra u sulmua ne disa drejtime nga ushtrite serbe. Dibranet, pa iu ftohur armet kunder turqve I kthyen ato kundera serbeve. Per nente vite treva dibrane u be arene pergjakshme e perleshjeve shqiptaro-serbe.
Dhe ne te gjitha keto luftime, Dine bej Maqellara u shqua jo vetem si luftetar, por edhe si udheheqes I forcave vulnetare kryengritese te Fushes se Dibres.
Dine dhe Izet bej Maqellara nuk u pajtuan kurre dhe luftuan kunder reaksionit esadit dhe vete Esad Pashe Toptanit. Me 26 shtator 1914, se bashku me Ismail Strazimirin, Dinia e Izeti deshet te lanin hesapet me Esad Pashen. Pere kete organizuan dy prita, njeren ne perrua te Maqellares dhe tjetre tek “Guri I Larun”, ne perrua te Grazhdanit. Por elemente te degjeneruar e perkrahes te Pashait e informuan, duke bere te mundur qe t’I zgjatej jeta dhe per gjashte vjet te tjere.
Me 17 mars 1919, Dine bej Maqellara bashke me paresine e Dibres, ne nje note drejtuar Qeverise se Durresit per delegacionin qe do te merrtepjese ne Konference e paqes ne Paris, deklaronin:
“…mbretnit qe kemi ne kufi jane tue kerkue tokat shqiptare ne te cilat sot e afet 600 vjet kane jetue te paret tane…t’I deftohet Konferences se Paqes se shqiptaret e Shqipnise se roberueme jane tue luftue me deto tri mbretni per te qendrue ne vedi…”*****(Faqe 11)Burimet e cituara ne liber
*Vjetori I arkivit te kosoves, 1971 IV-V (1968-1969) Dokumenti nr.26, Manastir, 22 Mars 1899. Raport I vicekonsullit austrohungarez ne manastir derguar Goluhovskit ne Vjen.
**Arkive I Vjenes, 7-42, Nr. 37 Referati I, Manastir, 15 maj 1899.
***Haxhi Nasufi( Nasuf bej Maqellara) eshte varrosur ne Diber te Madhe, tek Xhamia e Hynqarit.
**** Gazeta “Dibra”, 12 Korrik 1992.
*****AQSH, Fondi 249, dosja nr. 1-4, viti 1911, Mat 17. III. 1919.

ABORDAZH
24-08-2011, 00:16
E ke gabim peshkaqen, mos shiko talebanet e Kosoves qe mblidhen neper forume per te bere propagande. Ata nuk perbejne shumicen e Kosovareve, thjesht futen gjithandej dhe flasin ne emer te kosovareve. Jane si kta talibanet tane ne Shqiperi, i ke pare vete ti nuk eshte nevoja te zgjatemi.


Nese nuk do arrini te respektoni te tjeret nuk do mund te bashkoni nje lagje dhe jo nje komb..
Edhe flasim qe shetet e tjera bejn rracizem ndaj nesh ..
Ndoshta ata qe ti quan taleban, nga ana patriotike do ishin te paret qe do dilnin ta mbronin atdheun dhe jo te nderronin kombesine si shum te tjere...

ABORDAZH
24-08-2011, 00:18
Edhe mos hapni tema kot me mbush rreshta ne te shkruajtur , kur e dime shum mire , qe kjo nuk ka per te ndodhur kurr, derisa nuk varet prej nesh ...

Esther
24-08-2011, 00:45
Edhe mos hapni tema kot me mbush rreshta ne te shkruajtur , kur e dime shum mire , qe kjo nuk ka per te ndodhur kurr, derisa nuk varet prej nesh ...

Gjithsecili prej nesh mund te arsyetoje vete nese nje teme eshte kot apo plot, duke marre pjese ne ate teme apo thjesht duke e injoruar ate.

Edhe pse bashkimi i Kosoves dhe Shqiperise ne NJE mund te mos varet prej nesh, kjo nuk do te thote se ne si shqiptare nuk mund te diskutojme rreth kesaj ceshtjeje.

Morrison
24-08-2011, 01:01
Nese nuk do arrini te respektoni te tjeret nuk do mund te bashkoni nje lagje dhe jo nje komb..
Edhe flasim qe shetet e tjera bejn rracizem ndaj nesh ..
Ndoshta ata qe ti quan taleban, nga ana patriotike do ishin te paret qe do dilnin ta mbronin atdheun dhe jo te nderronin kombesine si shum te tjere...

Abordazh, pash nerin... cka je tu thon...? Ku e shikon ti rracizmin ktu ? Kur themi "taliban" nenkuptojme ne menyre figurative myslymanet ekstremiste me mjekra deri tek kerthiza. Kta talibane qe thua ti kane hedhur balte mbi figuren e Naim Frasherit, Nene Terezes, bile dhe mbi Skenderbeun (heroin tone kombetar) duke e konsideruar ate qafir... dhe ti me vjen e me thua mua qe kta na qenkan patriot.... pffff.... kta femijeve te tyre i vene emra arab si patriote qe jane... dhe me pare i mesojne arabishten femijeve se sa shqipen... Kta mund ta mbrojne atdheun vetem nese armiku eshte kaur se po qe dore e tyne nuk ka gjasa te hedhin asnje fishek kundra vellezerve te tyre myslyman sepse hyjne ne gjynaf... Kta jane aq te emancipuar sa qe e votojne verberisht Salen vetem e vetem sepse antarsoi Shqiperine ne kongresin Islamik, veprim i cili u konsiderua atehere veprim antikombtar nga analistet per sa i perkiste aspiratave tona per tu futur ne Europe. Ke pare shume nga kta ti qe te jene me PS ?

busavata
24-08-2011, 02:44
asht shum veshtir te bahet ndonje vend etnikė .. nuk do te ket kurr Shqipri etnike.. serbijen nuk e lejoi bota te bahet etnike , nuk e lejon as Shqiprin e as ndonje vend tjeter.. ose multi kulturorė ose hiq...
vet e kemi kerkue demokracinė ...

SERAFIM DILO
24-08-2011, 02:46
Edhe mos hapni tema kot me mbush rreshta ne te shkruajtur , kur e dime shum mire , qe kjo nuk ka per te ndodhur kurr, derisa nuk varet prej nesh ...

Ne pergjithesi gjerat "diskutohen" kur njerezit se kane ne dore ta bejne nje gje......
Per te ndodhur do ndodhi,jo se e duam apo nuk e duam ne,por se jemi te detyruar.Si te thuash,qe nje Shqiperi e madhe eshte me e mire se sa nje Shqiperi e vogel.

busavata
24-08-2011, 02:58
Ne pergjithesi gjerat "diskutohen" kur njerezit se kane ne dore ta bejne nje gje......
Per te ndodhur do ndodhi,jo se e duam apo nuk e duam ne,por se jemi te detyruar.Si te thuash,qe nje Shqiperi e madhe eshte me e mire se sa nje Shqiperi e vogel.


Jugosllavija u shkatrue , por kufijt e jashtem nuk kan ndryshue as me milimetra ...veq qe jan formue disa shtete te reja ne kuader te atyre kufijve...

SERAFIM DILO
24-08-2011, 03:03
asht shum veshtir te bahet ndonje vend etnikė .. nuk do te ket kurr Shqipri etnike.. serbijen nuk e lejoi bota te bahet etnike , nuk e lejon as Shqiprin e as ndonje vend tjeter.. ose multi kulturorė ose hiq...
vet e kemi kerkue demokracinė ...

Busave,Serbija nuk kerkoi tu zmadhonte,kerkonte te sundonte.
Bota eshte argument kot,as te lejon e as te ndalon.
Thuaj qe nuk kemi klase politikane qe kerkon ta beje....

SERAFIM DILO
24-08-2011, 03:06
Jugosllavija u shkatrue , por kufijt e jashtem nuk kan ndryshue as me milimetra ...veq qe jan formue disa shtete te reja ne kuader te atyre kufijve...

Kufijt e jashtem jo te brenshem.
Kerkohet bashkimi i vendeve shqiptare qe kane autonomi politike e tokesore....Nuk po kerkojm Korfuzin.

busavata
24-08-2011, 03:08
Serafim , qe mos ta teproj , kur asht bo lufta e fundit .. bota e dha mendimin e vet edhe tha " boni si te doni edhe qka te doni , por kufit e jashtem kurqysh nuk guxoni ti ndryshoni .."

pytja asht : si mundesh me bo nje shtet etnik , pa i ndryshue kufit ?

SERAFIM DILO
24-08-2011, 03:23
Serafim , qe mos ta teproj , kur asht bo lufta e fundit .. bota e dha mendimin e vet edhe tha " boni si te doni edhe qka te doni , por kufit e jashtem kurqysh nuk guxoni ti ndryshoni .."

pytja asht : si mundesh me bo nje shtet etnik , pa i ndryshue kufit ?

Me ane te ligjeve te njejta,me ane te studimit shkollor te njejte,me ane te nje tregetie te perbashket...etj etj...
Mu fjala "etnik" nuk me pelqen,nuk ka kuptim.Shtet eshte fjala e duhur.
Kufiri i Shqiperise me Kosoven nuk duhet te jete kufi i jashtem.

ABORDAZH
24-08-2011, 03:33
Busave,Serbija nuk kerkoi tu zmadhonte,kerkonte te sundonte.
Bota eshte argument kot,as te lejon e as te ndalon.
Thuaj qe nuk kemi klase politikane qe kerkon ta beje....


Flisni me mundesit qe keni , jo qe deshironi te keni dhe qendroni me kembe ne tok..

Cilit shtet mund ti besh presion te njohi ?
Shikoni njeher rreth e rrotull cfare ndodh ?
Edhe clirimi i kosoves nga serbit ndodhi per te vetmin fakt si SHBA-s i interesonte nje popull pro amerikan ne ballkan.

SERAFIM DILO
24-08-2011, 03:47
Flisni me mundesit qe keni , jo qe deshironi te keni dhe qendroni me kembe ne tok..

Cilit shtet mund ti besh presion te njohi ?
Shikoni njeher rreth e rrotull cfare ndodh ?
Edhe clirimi i kosoves nga serbit ndodhi per te vetmin fakt si SHBA-s i interesonte nje popull pro amerikan ne ballkan.

Mua sme duket kaq larg mundesia me deshiren.Mundesia eshte (natyrisht duhet kohe)deshira eshte diskutim tjeter.
Mendoj se nje dite Kosova do behet shtet,e nuk do ti interesoj asnje shteti te huaj me potenc se do bashkohet o jo me Shqiperin.

(ēlirimi i Kosoves erdhi per shume arsye,po arsyeja kryesore ishte se e deshen kosovaret.Edhe pa Ameriken nje dite Kosova do ta fitonte panevaresin e saj).

ABORDAZH
24-08-2011, 03:55
Abordazh, pash nerin... cka je tu thon...? Ku e shikon ti rracizmin ktu ? Kur themi "taliban" nenkuptojme ne menyre figurative myslymanet ekstremiste me mjekra deri tek kerthiza. Kta talibane qe thua ti kane hedhur balte mbi figuren e Naim Frasherit, Nene Terezes, bile dhe mbi Skenderbeun (heroin tone kombetar) duke e konsideruar ate qafir... dhe ti me vjen e me thua mua qe kta na qenkan patriot.... pffff.... kta femijeve te tyre i vene emra arab si patriote qe jane... dhe me pare i mesojne arabishten femijeve se sa shqipen... Kta mund ta mbrojne atdheun vetem nese armiku eshte kaur se po qe dore e tyne nuk ka gjasa te hedhin asnje fishek kundra vellezerve te tyre myslyman sepse hyjne ne gjynaf... Kta jane aq te emancipuar sa qe e votojne verberisht Salen vetem e vetem sepse antarsoi Shqiperine ne kongresin Islamik, veprim i cili u konsiderua atehere veprim antikombtar nga analistet per sa i perkiste aspiratave tona per tu futur ne Europe. Ke pare shume nga kta ti qe te jene me PS ?


Mos e kan quajtur ata analistet e bordit te fondacionit soros si vendim anti kombetar..


Shqiperise asnjeher nuk i ka ardhe e keqja nga vendet islamike..
Tani qe Skenderbeun e kan bere si mbrojtes te krishtezimit , nuk eshte fakt i ri...
Mesa di une keta me mjekerr deri ke kerthiza ishin te paret qe shkuan ne lufte ne Kosove apo ne Maqedoni , nuk pash ndonje tjeter me mjekerr te ruajtur te shkonte qe te luftonte per te ndihmuar shqiptaret atje..

Pastaj nuk eshte faji i tyre se armiqte e Shqiperise kan qelluar te jen kaur apo cifut dhe nuk eshte ne fajin e tyre qe ja hudhin voten Saliut , kur lideri i opozites eshte nga origjina hembre apo edhe kur mori vendmin per tu lejuar per te bere nje xhami , e mori pa shpronesuar pronaret e tokes...
Kur keta ven emra arab, te tjeret qe ven emra amerikan apo italian qenkan patriote?

Morrison
24-08-2011, 15:12
Mos e kan quajtur ata analistet e bordit te fondacionit soros si vendim anti kombetar..


Une di qe beri buje aso kohe ky matrapazllek i Sales... Tani ti gjykoje vete nese eshte ne interesin tone apo jo qe te njehsohemi me kongresin islamik ne zemer te Europes.

Shqiperise asnjeher nuk i ka ardhe e keqja nga vendet islamike..

Me nji fjale Turku qe na zbertheu brinjet 500 vjet dhe qe na nxorri nga orbita si komb pothuajse pergjithmone nuk ka qene e nuk eshte vend islamik... Mos jane gje te krishter turqit e nuk dim... ?

Tani qe Skenderbeun e kan bere si mbrojtes te krishtezimit , nuk eshte fakt i ri...

Mbase Skenderbeu nuk e ka pas ne mendje te behej dicka e tille, por ja qe bemat e tij e bene ate mbrojtes...

Mesa di une keta me mjekerr deri ke kerthiza ishin te paret qe shkuan ne lufte ne Kosove apo ne Maqedoni , nuk pash ndonje tjeter me mjekerr te ruajtur te shkonte qe te luftonte per te ndihmuar shqiptaret atje..

Tani mos te spekullojme kot se nuk ja vlen... Une kam pare dhe cuna me tatuazhe e flok te gjata (qfira ne kulm) qe kane shku e kan luftu. Bile kam dhe 2 te njohur qe kane shkuar atje dhe per cudine tende jane te dy kaurre, njeri nga Vlora dhe tjetri nga Berati... ;)

Pastaj nuk eshte faji i tyre se armiqte e Shqiperise kan qelluar te jen kaur apo cifut dhe nuk eshte ne fajin e tyre qe ja hudhin voten Saliut , kur lideri i opozites eshte nga origjina hembre apo edhe kur mori vendmin per tu lejuar per te bere nje xhami , e mori pa shpronesuar pronaret e tokes...

Prap spekullime po nejse... te pakten kta te tjeret nuk jane me origjine serbe... ;)


Kur keta ven emra arab, te tjeret qe ven emra amerikan apo italian qenkan patriote?

Une di qe ne gjith fisin tim kemi emra shqiptare si nga im at ashtu dhe nga nena... Si une dhe shume te tjere kane emra shqiptare... Ata qe vene emera xhuri furi ta pakten anojne nga civilizimi Europian ku edhe duhet te perkasin... Nje gje nuk kuptojn une, c'na lidh ne me zhabzinjte e azise...

ABORDAZH
25-08-2011, 00:35
Une di qe beri buje aso kohe ky matrapazllek i Sales... Tani ti gjykoje vete nese eshte ne interesin tone apo jo qe te njehsohemi me kongresin islamik ne zemer te Europes.

Derisa mbi 70% e popullsise eshte myslimane ishte vendim i drejte.Me nji fjale Turku qe na zbertheu brinjet 500 vjet dhe qe na nxorri nga orbita si komb pothuajse pergjithmone nuk ka qene e nuk eshte vend islamik... Mos jane gje te krishter turqit e nuk dim... ?Te pakten ne keto 500 vjet ke egzistuar si Shqiperi etnike.


Tani mos te spekullojme kot se nuk ja vlen... Une kam pare dhe cuna me tatuazhe e flok te gjata (qfira ne kulm) qe kane shku e kan luftu. Bile kam dhe 2 te njohur qe kane shkuar atje dhe per cudine tende jane te dy kaurre, njeri nga Vlora dhe tjetri nga Berati... ;)


Ajo qe them un ,nuk eshte spekullim po ke fakte ..Prap spekullime po nejse... te pakten kta te tjeret nuk jane me origjine serbe... ;)


Nejse ti nuk i pranon, atere edhe keto te tuat do duken si spekullime...


Une di qe ne gjith fisin tim kemi emra shqiptare si nga im at ashtu dhe nga nena... Si une dhe shume te tjere kane emra shqiptare... Ata qe vene emera xhuri furi ta pakten anojne nga civilizimi Europian ku edhe duhet te perkasin... Nje gje nuk kuptojn une, c'na lidh ne me zhabzinjte e azise...

Nese do te thuash qe edhe emrat xhuri furi , apo si martesat mes meshkujve apo lakuriqesia jane civilizim uroj ta perqafosh sa me shpejte Evropen..
Dhe mos te diskutojme me per Shqiperi etnike ,sepse evropa nuk e deshiron kete.

ABORDAZH
25-08-2011, 00:38
Mua sme duket kaq larg mundesia me deshiren.Mundesia eshte (natyrisht duhet kohe)deshira eshte diskutim tjeter.
Mendoj se nje dite Kosova do behet shtet,e nuk do ti interesoj asnje shteti te huaj me potenc se do bashkohet o jo me Shqiperin.

(ēlirimi i Kosoves erdhi per shume arsye,po arsyeja kryesore ishte se e deshen kosovaret.Edhe pa Ameriken nje dite Kosova do ta fitonte panevaresin e saj).


Fakti me i mire eshte ai i Palestines apo i Cecenise nese po arrijne te clirohen..

Keshtu do ishte edhe Kosova nese nuk do ti interesonte SHBA-s..

Morrison
25-08-2011, 01:03
O Abordazh po a nuk i shikojme ne vendet islamike se ca i bejne popullit te tyre... I ke te fresketa...

Dhe sikur tham t'i lem spekullimet apo jo... Kur na predikoni islamin nga afer na nxirrni syte duke na thene se myslyman eshte vetem ai qe te pakten falet 5 here ne dite... Tani sipas teje ky 70 % i popullsis u falka 5 here ne dite... Qe stergjyshi im u be myslman nga halli apo dhe nga qejfi kjo nuk do te thote se jam dhe une myslyman... se kur vjen puna per ca te krishtere qe kthehen ne myslyman i sillni si shembulll gjith diten e gjith naten dhe thoni se nuk ka rendesi cfar ka qene por cfar eshte tani... ndersa kur vjen puna tek statistikat e vendit vini me vrap dhe na perplasni 70% ne fytyre packa se nga keta ngelet vetem nje 5% dhe se 65% e shan allahun per robt e shpise... nejse... vetem nese nuk je shqiptar mund te mos i dish kto realitete... Shprehjen "Shqiptari ska as din as iman" e di ti ?

ABORDAZH
25-08-2011, 01:21
O Abordazh po a nuk i shikojme ne vendet islamike se ca i bejne popullit te tyre... I ke te fresketa...

Dhe sikur tham t'i lem spekullimet apo jo... Kur na predikoni islamin nga afer na nxirrni syte duke na thene se myslyman eshte vetem ai qe te pakten falet 5 here ne dite... Tani sipas teje ky 70 % i popullsis u falka 5 here ne dite... Qe stergjyshi im u be myslman nga halli apo dhe nga qejfi kjo nuk do te thote se jam dhe une myslyman... se kur vjen puna per ca te krishtere qe kthehen ne myslyman i sillni si shembulll gjith diten e gjith naten dhe thoni se nuk ka rendesi cfar ka qene por cfar eshte tani... ndersa kur vjen puna tek statistikat e vendit vini me vrap dhe na perplasni 70% ne fytyre packa se nga keta ngelet vetem nje 5% dhe se 65% e shan allahun per robt e shpise... nejse... vetem nese nuk je shqiptar mund te mos i dish kto realitete... Shprehjen "Shqiptari ska as din as iman" e di ti ?


Nese do te dish faktin e vetmit qe shqiptaret nuk u asimiluan nga shtetet qe na rrethojne , ishte vetem se nuk mohuan fen e tyre..

Edhe mqs jemi brenda temes , meriton ta duartrokitesh kete fakt..

Dhe sa per vendet arabe , merr shembull vendet qe nuk udhehiqen nga diktaturat,.

Edhe me duket sikur po spekullon shum me ate qe jemi ber mysliman me zor,sepse e dim shum mire qe historia ka qen e shtremberuar..

Keshtu nuk eshte nevoja ti bejm njeri -tjetrit histori..

Nqs 70% e popullsise nuk eshte myslimane ,atehere cfare eshte ?

USA NR1
25-08-2011, 01:50
Do doja te dija perse pikerisht tani ka ardhur koha per kete...
nderkohe qe flitet per nje te ardhme, ku kufijte do te jene vec konvencionale ...

deri tash me pelqyen shkrimet e tua :d
(Shqiperia etnike duhet patjeter te behet)
po perpiqem shkurtimisht te pergjigjem psh.pse une te mos kam pasaporte Shqiptare apo familja ime e tjeret,te them se prejardhjen e kemi nga Maqedonia si shtetas (nje shtet i ri)kurse ne jemi Shqiptare dhe jetojme me shekuj ne kete vend,para Maqedoneve. (a seshte kjo qesharake)
Pershendetje..

SERAFIM DILO
25-08-2011, 02:17
deri tash me pelqyen shkrimet e tua :d
(Shqiperia etnike duhet patjeter te behet)
po perpiqem shkurtimisht te pergjigjem psh.pse une te mos kam pasaporte Shqiptare apo familja ime e tjeret,te them se prejardhjen e kemi nga Maqedonia si shtetas (nje shtet i ri)kurse ne jemi Shqiptare dhe jetojme me shekuj ne kete vend,para Maqedoneve. (a seshte kjo qesharake)
Pershendetje..

E bojme per patriotizem.
Shqiptaret qe duan pashaport shqiptare nuk ju a japim,ndersa shqiptaret qe kane pashaport shqiptare u japim pashaport te huaj.
Qe te jene te gjithe shqiptaret njesoj,asnji me pashaport shqiptare.

Conrad
25-08-2011, 04:32
nuk kemi per tu bere shtet per aq kohe sa te kemi tradhetare qe hane buken e turkut e bejne duvane e kaurit../

Pershendetje!
Do te thuhej me mire "Hane buken e shqiptarit dhe i bejne nderime grekeve dhe slaveve". - Se koha e turkur ka perenduar, o shoku.

Me respekt Conrad.

Mano
25-08-2011, 17:54
asht shum veshtir te bahet ndonje vend etnikė .. nuk do te ket kurr Shqipri etnike.. serbijen nuk e lejoi bota te bahet etnike , nuk e lejon as Shqiprin e as ndonje vend tjeter.. ose multi kulturorė ose hiq...
vet e kemi kerkue demokracinė ...

Cfar bashkimi etnik duhet te kete Serbia? Ne fund te fundit kroatet e boshnjaket u shkeputen vet. Nuk i detyroj njeri.

Mos i ngaterroni gjerat. Serbia apo greqia nuk kane qene kurre te copetuara. Jo vetem aq por atyre u dhan toka te shqiperise. shqiperia eshte i vetmi vend ne rrajon qe jeton e gjysmuar. Prandaj edhe deshiron pjesen tjeter te trupit. Shqiperia etnike duhet te bashkohet, gradualisht. kjo e shte e vetmja zgjidhje afatgjate per paqen e jo vetem te ballkanit , por te gjithe evropes.

Mano
25-08-2011, 18:05
Nqs 70% e popullsise nuk eshte myslimane ,atehere cfare eshte ?

Agnostics=Egnostik!!! Skeptik,Praktik dhe Realist. Persa i perket Theologjise dhe gjithcka qe ajo mbulon.

Morrison
25-08-2011, 22:00
Cfar bashkimi etnik duhet te kete Serbia? Ne fund te fundit kroatet e boshnjaket u shkeputen vet. Nuk i detyroj njeri.

Mos i ngaterroni gjerat. Serbia apo greqia nuk kane qene kurre te copetuara. Jo vetem aq por atyre u dhan toka te shqiperise. shqiperia eshte i vetmi vend ne rrajon qe jeton e gjysmuar. Prandaj edhe deshiron pjesen tjeter te trupit. Shqiperia etnike duhet te bashkohet, gradualisht. kjo e shte e vetmja zgjidhje afatgjate per paqen e jo vetem te ballkanit , por te gjithe evropes.

Tamam, disa duhet te kuptojne qe bashkim etnik do te thote bashkim kombetar (Per ty maqellriot, fjala etnik - etnos = komb, greqisht :) ). Cfar bashkimi kombetar mund te kete per Serbine, pervecse ne serbi nuk ka vend tjeter ku mund te kete serb qe jane vendas. Vetem nese pretendojne per Serbet e mitrovices (te cilet jane te ngulur aty). Kurse haracin e Greqise e pagojti Shqiperia. Mbasi Europa nuk i jepte dot Greqis gjysmen e Turqise qe ishte toke greke e kompesoi ate me camerine dhe pjese toke nga Bullgaria.

Conrad
25-08-2011, 22:35
Edhe pse shqiptaret e trojeve te tjera jashte Shqiperise per mua le ta marrin qe neser shtetesine shqiptare, nuk mendoj se eshte aq e lehte sa e bejne ca ketu. Ne fund te fundit Kosova tashme eshte shtet me vete qe ka nje president, qeveri, flamur, dite pavaresie, etj. ndryshe nga Shqiperia. Kosovaret kane pashaporte si shtetas te Kosoves dhe kudo qe ata shkojne neper bote, ata ligjerisht jane kosovar dhe jo shqiptar, na pelqen ne apo jo. Jam e sigurte qe ka pasur rregulla shume strikte ne mareveshtjet qe Kosova beri para se te shpallte pavaresine. Kjo nuk besoj se do ndikoje mire ne politiken e jashtme te Kosoves. Topi ka disa rregulla nderkombetare qe i duhet te zbatoje ashtu si Thacit dhe qeverise se Kosoves. Te ishte aq e lehte, i hapnim kufinjte fare dhe beheshim nje qe neser, por...ehhhhhhh.

Pershendetje Ester!
Germania, Greqia, Italia, Rumania, Bullgaria, Hungaria,dhe shume shtete te tjera te Europes kurre nuk u kane mohuar nenshtetesine bashekombesve te tyre ne te gjithe boten. Mijera ruse, ukrainas, belarus, hungare etj. me origjine germane jane kthyer dhe kane marre nenshtetesine germane nepermejet formaliteteve qe shpesh here kane qene qesharake, pra te fallsifikuara. Greqia eshte e hapur per te gjithe ata qe e pranojne veten si grek nga etnia. Rusopondet, vllehet, minoriteti grek dhe shqiptaret e krishtere ortodoks nuk kane hasur veshtiresi per te marre kombesine dhe nenshtetetsine ne Greqi. Pse Shteti Shqiptare nuk e respekton dhe miraton kete te drejte ligjitime te bashkekombesve jashte kufinjve te Shqiperise???!!!!
Me respekt Conrad.

Conrad
25-08-2011, 22:52
etnik - etnos = komb, greqisht :) .

Pershendetje Morrison!
Pėr ata qė nuk e njohin etymologjinė e fjales etni:
Etn-os = etnia, shumėsi i at (babe) etėrit. Etnia = atėsia, prejardhja atnore. Etėrit = gjyshėrit.
Me respekt Conrad.

SERAFIM DILO
25-08-2011, 23:24
Etnia;bashkim o permbledhje personash qe kane te njejtat karakteristika,race,kulture,e gjuhesore.
(Nga latinishtja ethnicus,qe rrjedh nga greqishtja ethnikos,qe vjen nga ethnos,raca.

Etnik,("o shqiperia etnike")..percaktimi i nje populli,o race,SHKENCERISHT......

Ballkani,o Europa,o nje Shtet,perbehen nga popuj o raca te etnive te ndryshme,o edhe te nje etnie. etj etj..Por nuk ka asnje popull o race te sotme etnikisht te paster.Fjala Etnik eshte pa kuptim,ne qofte se e perdorim ne kuptimin e plote te shprehjes.

busavata
25-08-2011, 23:29
O Abordazh po a nuk i shikojme ne vendet islamike se ca i bejne popullit te tyre... I ke te fresketa...

Dhe sikur tham t'i lem spekullimet apo jo... Kur na predikoni islamin nga afer na nxirrni syte duke na thene se myslyman eshte vetem ai qe te pakten falet 5 here ne dite... Tani sipas teje ky 70 % i popullsis u falka 5 here ne dite... Qe stergjyshi im u be myslman nga halli apo dhe nga qejfi kjo nuk do te thote se jam dhe une myslyman... se kur vjen puna per ca te krishtere qe kthehen ne myslyman i sillni si shembulll gjith diten e gjith naten dhe thoni se nuk ka rendesi cfar ka qene por cfar eshte tani... ndersa kur vjen puna tek statistikat e vendit vini me vrap dhe na perplasni 70% ne fytyre packa se nga keta ngelet vetem nje 5% dhe se 65% e shan allahun per robt e shpise... nejse... vetem nese nuk je shqiptar mund te mos i dish kto realitete... Shprehjen "Shqiptari ska as din as iman" e di ti ?

kjo qe po e thue , nuk ka lidhje me bashkim kombetar ..sa i perket fejes , secili mundet ta man atė fe e cila i pershtatet ma se miri per ta gjetė qetsin shpyrterore...

asht ma se e vertet se shumica dermuse e popullit Shqiptar jan Musliman , dikund ka 70 % , sa e mbajn fejen asht tjeter pytje , se edhe Katoliket nuk i respektojn regullat fetare .. pra , del se me perqindje jan plus - minus perafersisht te barabartė ...

Conrad
26-08-2011, 00:12
Shiko or mik...
Nuk eshte faji im qe je mysliman.
Por mos u merzit se nuk je vetem, edhe arabet mysliman jane.

Vlora, per mua pak rendesi ka feja.Per mua ajo qe ka rendesi eshte menyra naive e leximit te historise dhe e kuptimit te saj nga ana e kosovareve. Kosovaret nuk e dine kush jan dhe cfare kerkojne.

E di ti qe ka qene me orgjin Ilire Dardane(kosovar) krijuesi i muzikes liturgjike kishtare ne perjudhen romake. Dhe tani me nje te rene te lapsit i heqin vize historise se tyre mijravjecare dhe bien ne kurthin Serb duke e quajtur veten mysliman. E pra, kete do Serbia, qe i reklamon kosovaret si te ardhur ne ballkan.

Kosovaret duhet te binden se ndryshimi i fese ne mysliman nuk i nderon aspak ata, por eshte nje gabim i madh historik, qe kane bere duke hedhur keshtu poshte gjitheshka kishin arritur te paret e tyre si ne fame(historin e tyre) ashtu edhe ne kulture.

Pershendetje Peshkaqeni!
Fatkeqesisht te gjitha fete monoteiste e kane origjinen nga popujt simite (arabe). Me sakte nga ebrenjte. Po te ishin te vyera fete krishtere dhe islamizmi, vete ebrenjte do te ishin pagezuar ne to. Ndryshimet (sektet) mbrenda ketyre feve u bene per shkak se ato kishin shume pak hapsire per nacionalismat e popujve te ndryshem. Ndaj si rredhoje pesuan ndryshime. Vlene te kujtojme se te gjitha fete iu impunuan popujve me dhune. Krishterizmi Europian i pergjaku popujt edhe pse ishte fe e "paqes". Islamismi nga ana tjeter e pergjaku serisht me pretendimin se ajo ishte feja e drejte, duke bere te njejtat gabime qe beri edhe Krishterismi. I vetmi ndryshim ishte se Islamizmi kishte me shume toleranece kundrejt kundershtareve te tyre te krishtere. Historia e mesjetes eshte nje deshmi per kete.
E keqa qendron se Islamizmi nuk beri reforma, as rinovime por mbeti disi me i ngushte dhe me i mbyllyr perballe ndryshimeve dhe reformave. Reformat ne Europe e kushtezuan pushtetin e kishes dhe krijuan me shume hapsire dhe liri per popujt. Islamizmi ka mbetur ne vendnumuro dhe eshte kundra ndryshimeve dhe vazhdon te mbetet diktatorial, duke shkelur keshtu lirite dhe te drejtat njerezore.
Por edhe Europa me menyren si e trajton Islamizmin dhe si pozicionohet kundra tije, dashur pa dashur shkel po ata te drejta njerezore qe gjoja i mbron me ligj. Te krijon pershtypjen se te drejtat njerzore te ligjeruara nga Europa jane vetem per te krishteret.
Europa nuk eshte e drejte por i jep te drejte me te fortit, me kembengulesit, me te aftit per te ngitur zerin. Historia e ballaknit eshte nje shembull per kete te fundit. Politika Europiane ka qene politike e interesit dhe jo e drejtesise. Europa e lirise dhe e demokracise shkel vete ligjet per te drejtat e njeriut kur ndalon shamine ne institucionet shteterore, por lejon lakuriqesine e minifundeve dhe dekolteve tejet te thella gati lakuriqe.
Ne kete menyre gjykimi dhe imponimi nuk ka drejtesi dhe liri, as te drejta te barabarta per njerezit pa dallim race, etnie, feje dhe idesh.
Per kete Europe e ke fjalen zotrote??
Ne si shqiptare me kembenguljen tone duhet ta detyrojme Europen te na pranojne ashtu sic jemi Multi religius.
Shqiperia edhe keshtu eshte nje shembull harmonie nder fetare dhe nder etnike. Ne kete pike ne kemi cfare tu mesojme europianeve te civilizuar qe kane nje te kaluar teper te hidhur me luftra vllavrasese.
Krishterizmi nuk do ti sillte asnje te mire Shqiperise, as nuk ka ndonje gje pozitive per te mesuar nga ai. Me zemer te Europes se krishtere ndodhen makabret me te medha te historise njerezore. Dy luftrat boterore jane fakt i pakundershtueshem per paaftesine e krishterizmit si fe e paqes, lirise dhe e demokracise.
Kthimi i shqiptareve ne krishterizem do te ishte impunim dhe ulje per krenarine e shqiptareve. Feja nuk eshte skuader futbolli. Ky ndryshim do ti ngjante asaj shprehjes Jo Ali baba por Baba Ali. Pastaj do te ishte kundra lirise dhe te drejtave njerzore dhe vehtevehtiu edhe kundra demokracise. Kulturen dhe traditat populli Shqiptare mund ti ruaj dhe zhvilloj edhe duke qene te krishtere dhe myslimane.
Kthimi ne paganizem eshte i pamundur se atehere do te ishim kundra te gjithe europes dhe botes bashke.


Me respekt Conrad.

Conrad
26-08-2011, 00:44
Etnia;bashkim o permbledhje personash qe kane te njejtat karakteristika,race,kulture,e gjuhesore.
(Nga latinishtja ethnicus,qe rrjedh nga greqishtja ethnikos,qe vjen nga ethnos,raca.

Etnik,("o shqiperia etnike")..percaktimi i nje populli,o race,SHKENCERISHT......

Ballkani,o Europa,o nje Shtet,perbehen nga popuj o raca te etnive te ndryshme,o edhe te nje etnie. etj etj..Por nuk ka asnje popull o race te sotme etnikisht te paster.Fjala Etnik eshte pa kuptim,ne qofte se e perdorim ne kuptimin e plote te shprehjes.

Cfare perpiqesh te na perkthesh?!!!
Fjala ka origjine pelzgo-shqipe dhe s'ka nevoje per perkthim.
Gjithesesi faleminderit.

busavata
26-08-2011, 02:22
Shqipėrinė Etnike , kan mundesi ta presin ne shekullin e ardhshem .. gjeneratat tjera...

Mano
26-08-2011, 02:33
Pershendetje Morrison!
Pėr ata qė nuk e njohin etymologjinė e fjales etni:
Etn-os = etnia, shumėsi i at (babe) etėrit. Etnia = atėsia, prejardhja atnore. Etėrit = gjyshėrit.
Me respekt Conrad.

AAh mor Conrad cfar me bere!!!:)

ashtu me nje te folur ma hoqe te gjithe kenaqesine qe do te me binte "shpjegimi" im i kesaj fjale, "morrisonit".

Je plotesisht i drejt ne ate qe thua! Ajo eshte me te vertet etimologjia e fjales Ethnic=Etnik

SERAFIM DILO
26-08-2011, 02:34
Cfare perpiqesh te na perkthesh?!!!
Fjala ka origjine pelzgo-shqipe dhe s'ka nevoje per perkthim.
Gjithesesi faleminderit.

Fjala qe perdorim "ne",ka origjin nga latinishja,qe rrjedh nga greqishtja.
Qe mund te rrjedhi nga "shqipja",eshte nje supozim,mbase dhe i vertete,por nuk mund ta faktosh.

Megjithate,nuk desha ta perkthej si fjale,desha te shpegoja qe kuptimi i shtetit etnik,sot,eshte nje fjale pa kuptim.

Atdhetari
26-08-2011, 04:03
1. Pėrgjatė njė shekulli, shqiptarėt festojnė 28 Nėntorin 1912 si datė tė shpalljes sė pavarėsisė sė tyre dhe nuk e festojnė datėn qė vendosi copėtimin e tyre dhe krijimin e Shqipėrisė artificiale qė ėshtė sot, datė qė ėshtė 29 korriku 1913.
2. Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė nė preambulėn e saj pranon tė drejtėn e bashkimit tė shqiptarėve nė njė shtet si tė drejtė legjitime. Fuqitė e Mėdha qė e kanė miratuar kėtė kushtetutė e kanė pranuar kėtė tė drejtė, duke mos bėrė asnjė vėrejtje pėr Preambulėn e saj.
3. Sot ekzistojnė dy shtete e gjysmė shqiptare qė mund ta realizojnė kėtė me anė tė mjeteve paqėsore.
4. Bashkimi i shqiptarėve nė njė shtet do tė jetė procesi pėrfundimtar i paqes dhe stabilitetit tė rajonit tė Ballkanit.
5. Nė muajin tetor 2010, njė organizatė prestigjioze ndėrkombėtare, Gallup International nė njė nga sondazhet e saj i bėri publike kėto shifra: nė Kosovė, mbi 81 pėr qind e shqiptarėve duan bashkim me Shqipėrinė. Nė Shqipėri 63 pėr qind e shqiptarėve duan bashkim me Kosovėn, nė Maqedoni 83 pėr qind duan bashkim me Shqipėrinė.

peshkaqeni33
26-08-2011, 11:29
Pershendetje Peshkaqeni!
Fatkeqesisht te gjitha fete monoteiste e kane origjinen nga popujt simite (arabe). Me sakte nga ebrenjte. Po te ishin te vyera fete krishtere dhe islamizmi, vete ebrenjte do te ishin pagezuar ne to. Ndryshimet (sektet) mbrenda ketyre feve u bene per shkak se ato kishin shume pak hapsire per nacionalismat e popujve te ndryshem. Ndaj si rredhoje pesuan ndryshime. Vlene te kujtojme se te gjitha fete iu impunuan popujve me dhune. Krishterizmi Europian i pergjaku popujt edhe pse ishte fe e "paqes". Islamismi nga ana tjeter e pergjaku serisht me pretendimin se ajo ishte feja e drejte, duke bere te njejtat gabime qe beri edhe Krishterismi. I vetmi ndryshim ishte se Islamizmi kishte me shume toleranece kundrejt kundershtareve te tyre te krishtere. Historia e mesjetes eshte nje deshmi per kete.
E keqa qendron se Islamizmi nuk beri reforma, as rinovime por mbeti disi me i ngushte dhe me i mbyllyr perballe ndryshimeve dhe reformave. Reformat ne Europe e kushtezuan pushtetin e kishes dhe krijuan me shume hapsire dhe liri per popujt. Islamizmi ka mbetur ne vendnumuro dhe eshte kundra ndryshimeve dhe vazhdon te mbetet diktatorial, duke shkelur keshtu lirite dhe te drejtat njerezore.
Por edhe Europa me menyren si e trajton Islamizmin dhe si pozicionohet kundra tije, dashur pa dashur shkel po ata te drejta njerezore qe gjoja i mbron me ligj. Te krijon pershtypjen se te drejtat njerzore te ligjeruara nga Europa jane vetem per te krishteret.
Europa nuk eshte e drejte por i jep te drejte me te fortit, me kembengulesit, me te aftit per te ngitur zerin. Historia e ballaknit eshte nje shembull per kete te fundit. Politika Europiane ka qene politike e interesit dhe jo e drejtesise. Europa e lirise dhe e demokracise shkel vete ligjet per te drejtat e njeriut kur ndalon shamine ne institucionet shteterore, por lejon lakuriqesine e minifundeve dhe dekolteve tejet te thella gati lakuriqe.
Ne kete menyre gjykimi dhe imponimi nuk ka drejtesi dhe liri, as te drejta te barabarta per njerezit pa dallim race, etnie, feje dhe idesh.
Per kete Europe e ke fjalen zotrote??
Ne si shqiptare me kembenguljen tone duhet ta detyrojme Europen te na pranojne ashtu sic jemi Multi religius.
Shqiperia edhe keshtu eshte nje shembull harmonie nder fetare dhe nder etnike. Ne kete pike ne kemi cfare tu mesojme europianeve te civilizuar qe kane nje te kaluar teper te hidhur me luftra vllavrasese.
Krishterizmi nuk do ti sillte asnje te mire Shqiperise, as nuk ka ndonje gje pozitive per te mesuar nga ai. Me zemer te Europes se krishtere ndodhen makabret me te medha te historise njerezore. Dy luftrat boterore jane fakt i pakundershtueshem per paaftesine e krishterizmit si fe e paqes, lirise dhe e demokracise.
Kthimi i shqiptareve ne krishterizem do te ishte impunim dhe ulje per krenarine e shqiptareve. Feja nuk eshte skuader futbolli. Ky ndryshim do ti ngjante asaj shprehjes Jo Ali baba por Baba Ali. Pastaj do te ishte kundra lirise dhe te drejtave njerzore dhe vehtevehtiu edhe kundra demokracise. Kulturen dhe traditat populli Shqiptare mund ti ruaj dhe zhvilloj edhe duke qene te krishtere dhe myslimane.
Kthimi ne paganizem eshte i pamundur se atehere do te ishim kundra te gjithe europes dhe botes bashke.


Me respekt Conrad.


Pershendetje Conrad!
Emri jot, eshte nje Old Germanic name, shpresoj qe ftohtesia e gjykimit tend te jete ne lartesin e emrit.

Je objektiv(pragmatist,realist). Sejcili prej nesh ka pikeveshtrimin e tij dhe shpjegimin e tij per fenomenet dhe zhvillimet qe na rrethojne, apo jo! Ti ke nje menyren tende te gershetimit te fakteve historike te ndodhura dhe te shtrydhjes prej atyre te ideve dhe perfundimeve. Duke iu referuar pikes sime te shikimit dhe te kuptimit duhet te pranoj qe ballkonet nga te cilat shikojme ne marrshimin e historise nuk jan larg njeri tjetrit, por duhet thene se nuk jemi ne te njejtin ballkon.


Per tiu larguar keqkuptimeve, po te them qe ne fillim qe mua nuk me interesojn pikpamjet theologjike e filozofike te feve. Une ato i shikoj vetem si faktor historik. Sepse ato, duam nuk duam ne, njerzit e asaj kohe i kthyen ne faktor historik. Faktor qe ndryshuan historin e shume vendeve. Ato paten nje impakt politik, ekonomik dhe kulturor absolut ne te gjithe boten e njohur pergjat mesjetes. Feja eshte perdorur si doktrin, si element propagandistik, si faktor stabilizues apo destabilizues dhe vende-vende si element ethnik, sic ishte rasti i izraelit dhe izraeliteve qe nuk jane nje komb me baze rracore, por nje komb me baze fetare. Kete stil ndertimi kombetar e ka perqafuar dhe Greqia, qe e perdor edhe sot e kesaj dite ne dem te kombit tone duke thene se cdo "ortodoks eshte grek" pavarsisht gjuhes qe flet dhe rraces qe i perket.
Nejse, cdo shtet perpiqet te bej propaganden e tij per ekspansion. Mua nuk me shqeteson ky fakt sepse eshte e drejta e cdo shteti te ndertoi propagandat dhe demagogjite e tij. Ajo qe me shqeteson mua eshte, cila eshte demagogjia jone. Ku mbeshtetemi ne ne konsolidimin ethnik te kombit tone. Kush eshte teoria jone per kete ceshtje. Kemi vene re se shtetet fqinj kete fushe e kan levruar ne menyre intensive dhe kan krijuar teori e plateforma si "Megali idea" e grekeve. Ne pse rrim duar kryq. Teorive reaksionare Greke e Serbeve ne duhet tu ballafaqojme nje teorine tone te fuqishme si pergjigje, jo pergjigje justifikuese diletante. Mungesa e nje teorie te till nga vendi yne e ka bere shume te lehte punen e teorive primitive e gjithe boshlliqe te vendeve tona fqinj qe ne mungesen e nje teorie kundershtare po shkaterrojne dalngadale bazen tone etnike.

Mirpo qe te ndertosh teori te tilla duhet nje baze ku te mbeshtetesh. Dhe sa me shume faktor te nderthuren ne ndertimin e kesaj baze aq me e forte dhe e besushme do jete kjo plateform etnike. Qe te ndertosh nje teori te till duhet te bredhesh neper histori dhe te gershetosh faktor te ndryshem sic eshte ai rracor, linguistik e kulturor. Mirpo ne periudhen e shkurter historike osmane hyrja ne sken e fese islame ka krijuar nje mish-mash te till dhe nje shkaterrim te gershetimit te tre elemeteve te siper permendur sa qe cdo teorie qe mund te ngrihet aty do ti krijohen shume boshlliqe. Kete problem e kane patur edhe vende te tjera te rajonit por me zgjuarsi ata e kane menjanuar qe ne fillezen e saj. Greket pershembull i kthyen ne te krishtera popullsit myslimane duke fuqizuar identitetin e tyre etnik edhe me nje faktor tjeter plus, Fene! Gje qe per ne eshte nje faktor minus.

Shume prej jush e marrin fene si faktor te pa rendesishem, por nuk eshte keshtu. Feja ka aq rrenje te thella ne kohe sa tani eshte bere tregues identiteti. Ka qene te shumta aleancat ushtarake e politike qe jane bere ne baze fetare. Nuk duhen injoruar keta faktor me naivitetin e nje fshatari qe shkon te psonis ne qytet. Eshte qesharake te thuash ne jemi keta qe jemi.

Conrad qe t'a konceptosh sa me thjesht. Shikoje me kete sy qe ta kuptosh me mire. Ti ke marre nje njoll gjate udhetimit tend historik dhe Evropa te thot ik shko lahu e pastrohu se ne nuk pranojme pisanjos ne gjirin tone. Po shkon drejt nje mbledhje ku pjesmarresit e tjere jane te gjithe paster. Atehere pyetja ketu eshte... Na nderon kjo njolle ne?! Duhet te futemi keshtu te piste ne kete mbledhje, pa care koken per opinionin e pjesmarresve apo duhet te lahemi e te pastrohemi e te marrim pjese ne kete mbledhje te paster e krenar si te gjithe pjesmarresit e tjere?


Nje vend arab me fe islamike eshte i kuptueshem. Por nuk ka llogjik racionale te justifikoj pranine e kesaj feje ne shqiperi. Fakti qe ne pranojme akoma kulturen islamike tregon qe ne nuk jemi emancipuar akoma sa te kuptojme prapambetjen e sfidave qe kjo kultur lancon ne shoqerin tone dhe nuk jemi larguar akoma nga herresira e shekujve te kaluar. Vall jemi ne te gateshem per modernizimin dhe zhvillimin e shoqerise dhe shtetit tone. Ne jemi thjesht nje tellall i kultures arabe ne evrop. Se ne fund te fundit feja islame eshte nje megafon i perhapjes se kultures arabe te shekullit te VIII. Pra nje mekanizem propogandistok i kesaj kulture. Perhap pikeveshtrimin qe kishin arabet e asaj epoke per jeten. Se me fjal te thjeshta islamizmi ky eshte. Adoptimi i nje teorie thologjie monoteiste(asaj te krishtere) dhe adoptimi i saj per specifiken arabe.

Shume nga ne nuk e kuptojne, por ne nuk jemi gje tjeter vec se nje tellall i kultures Arabe ne Evrop. Pse te behemi tellall te kultures arabe ne kur kemi kulturen ton mijravjecare qe na e kane zili te gjithe popujt e Evropes. Pse t'i bejme jehon nje kulture per ne te huaj kur mund ti bejme jehon kultures tone. Si mund te jemi krenar ne per nje kultur te huaj qe nuk vlen as sa jashteqitja e kultures ton.

Ja ky eshte thelbi Conrad.


Conrad... Kjo teza e lirive dhe te drejtave eshte nje shpikje qe USA(amerika) e perdor sa here qe nuk gjen ndonje justifikim te per te perligjur nderhyrjet e saj kudo neper bote, nuk eshte nje mburoj ku ti te mbrosh gabimet e tua historike. Evropa ka nje varg kerkesash per shtetet pjesemarrese. Nese i ploteson ato kushte futesh, nuk i ploteson nuk futesh. Gjerat jane te thjeshta. Evropa e gjykon qe feja Islame eshte nje kultur e huaj per te dhe nuk e pranon. Evropa eshte e perbere nga shtete te ndryshme me histori te ndryshme. Vecantia e tyre eshte kultura e perbashket Evropiane ku nje faktor percaktues ne kete drejtim eshte Feja(ajo e krishter). Ti hidhu e perdridhu sa te duash por je i vetmi shtet islamik ne Evrop. Turqia prandaj do ngeli jashte Evropes.


Nuk mund te imponosh ti Evropes kriteret e zgjedhjes. Sic nuk do ti te nderrosh fe nuk do edhe Evropa t'a ndrroj ate. Nuk eshte Evropa ajo qe kerkon te na ndryshoj ne, por jemi ne qe duhet te ndryshojme nese duam te behemi pjese e saj. Me fjale te tjera, ne duhet te heqim rrobat demode te kultures arabe dhe te veshim kostumin ton kombetare. Ne duhet te futemi ne Evrope me kostumin ton kombetar jo me kostumin Arabo- Turk te mesjetes.


Gjithe te mirat Conrad!

Morrison
26-08-2011, 12:54
Fjala qe perdorim "ne",ka origjin nga latinishja,qe rrjedh nga greqishtja.
Qe mund te rrjedhi nga "shqipja",eshte nje supozim,mbase dhe i vertete,por nuk mund ta faktosh.

Megjithate,nuk desha ta perkthej si fjale,desha te shpegoja qe kuptimi i shtetit etnik,sot,eshte nje fjale pa kuptim.

Fiks Serafim... nuk po shtoj me shume se nuk eshte vendi. Qe t'i shtrohemi ktyre diskutimeve linguistike eshte nje teme e gjate dhe e sigurte qe do dalim nga tema. Prandaj e lus maqellarjotin qe te hapi nje teme te tille tek gjuha shqipe dhe flasim atje... Une e ceka me lart qe Greqishtja dhe Shqipja kane te njejten origjin dhe keshtu qe shume fjale mund t'i komentosh dhe si shqip... Fakti eshte qe "ne' shqiptaret e sotem fjalen etnik e kemi huazuar... ndryshe nuk kishim pse i thonim kombtar por i thonim etnik... tjetra, perderisa e perdorim fjalen etnik per te thene kombetar athere si ben "etnik" kur duam te themi "komb" ?

E keqja e shqipove eshte se nuk e pranojne humbjen dhe akoma me keq qe cdo terheqje e shikojne si humbje qofte kjo dhe per "mustaqet e Celos".

Morrison
26-08-2011, 13:31
1. Pėrgjatė njė shekulli, shqiptarėt festojnė 28 Nėntorin 1912 si datė tė shpalljes sė pavarėsisė sė tyre dhe nuk e festojnė datėn qė vendosi copėtimin e tyre dhe krijimin e Shqipėrisė artificiale qė ėshtė sot, datė qė ėshtė 29 korriku 1913.
2. Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė nė preambulėn e saj pranon tė drejtėn e bashkimit tė shqiptarėve nė njė shtet si tė drejtė legjitime. Fuqitė e Mėdha qė e kanė miratuar kėtė kushtetutė e kanė pranuar kėtė tė drejtė, duke mos bėrė asnjė vėrejtje pėr Preambulėn e saj.
3. Sot ekzistojnė dy shtete e gjysmė shqiptare qė mund ta realizojnė kėtė me anė tė mjeteve paqėsore.
4. Bashkimi i shqiptarėve nė njė shtet do tė jetė procesi pėrfundimtar i paqes dhe stabilitetit tė rajonit tė Ballkanit.
5. Nė muajin tetor 2010, njė organizatė prestigjioze ndėrkombėtare, Gallup International nė njė nga sondazhet e saj i bėri publike kėto shifra: nė Kosovė, mbi 81 pėr qind e shqiptarėve duan bashkim me Shqipėrinė. Nė Shqipėri 63 pėr qind e shqiptarėve duan bashkim me Kosovėn, nė Maqedoni 83 pėr qind duan bashkim me Shqipėrinė.

O Atdhetar, eshte mese normale dhe teper llogjike qe ne nje moment Kosova do i bashkohet Shqiperise, sepse thjesht eshte nje krahine e saj dhe jo shtet me te njejten origjin (sic jane austriaket me gjermanet). Mbasi kosova ti jete bashkangjitur Shqiperise rradhen do e kete pjesa shqiptare e Maqedonise. Kto gjera dihen, por ktu problemet jane se si do ndahet kjo torta e madhe qe do krijohet.

Te gjitha kto probleme qe krijohen mbi bashkimin e kosoves me Shqiperin jane sepse Serbi humbi kontrollin e te mirave natyrore ne kosove mbas luftes. Tani po mundohet qe t'i marri prap, por e ka te veshtire sepse dhe vet lideret kosovar jane te etur per kto pasuri. Megjithate, serbet kerkojne te marrin kalane nga brenda dhe do perpiqen te futen ekonomikisht ne Kosove nepermjet Shqiperise... Dhe per kte ndihmon dora vet (spiun i serbeve) Sali Berisha qe na ka sjell Fazllicin si fani spathi mu ne mes te Tiranes. Nano kaq kohe ndihmoi grekun qe te kontrolloi sa me shume ekonomine ne jug. Tani qe nuk eshte Nano amaneti i eshte lene Berishes qe kerkon me cdo kusht qe rregjistrimi i popullsise te behet sipas interesave te grekut. I vetmi qe i beri puc grekut ishte Edi Rama qe i mori bashkine e Himares me shume dobicllek... Prandaj dhe greku nuk e ndihmoi Ramen kur Sala i vodhi Mandatin e kryetarit te bashkise mu ne mes te dites e ne mes te Tiranes.

Megjithate, duan apo nuk duan disa funderrina te historise si Sali Serbi, shqiptaret po bashkohen vet. Kosovaret kane zbritur deri ne Durres dhe nuk po presin me per lejen E Sali Serbit qe te zbresin vetem kur Sala kerkon te vjedhi vota.

Sa per dhenien e neshtetesise Shqiptare kosovareve ehste thike me dy presa dhe se nuk jane aq te thjeshta gjerat sac i kujtojme ne. E Para dhe me e rendesishmja per Sali Serbin eshte se i jep neshtetesi vetem atyre kosovareve te cilet kur t'i therrasi do vijne te votojne per te sic erdhen ksaj rradhe per bashkine e Tiranes. Kush tha qe nuk u jepet nenshtetsia shqiptare Kosovareve ? U jepet, por u jepet vetem docave qe do vijne te votojne per PD ne zgjedhje. Kjo eshte loje e vjeter. Ktu ne Greqi kaq vjet minoritareve grek (nga Shqiperia) nuk i eshte dhene nenshtetsia greke nga PASOK (e majta) sepse fshataret e dropullit jane me "Demokracine e re" (e djathta) qe eshte parti fashiste dhe kerkon aneksimin e "Vorio Epirit". Por PASOK Kaq kohe vecse i ka dhene nenshtetsine greke te gjithe minoritareve greke qe kane ardhur nga Ish Bashkimi Sovjetik, sepse ata votojne majtas ngaqe kane ardhur nga vende komuniste dhe ne shumice jane te majte. Kta qe thoni ju nuk jane me shume greke nga dropullitet, bile brenda ne shpi flasin rusisht dhe jo greqisht sic bejne dropullitet. Pra cdo gje eshte per interes vote dhe eshte shume e lehte qe ta kuptosh. Nese PD apo PS do lejonte qe nenshtetsia te jepej kaq kollaj atehere nuk do kishin perfitime votash nga kosovaret sepse do rekrutonte votues dhe opozita.

Qe ta mbyllim, c'far fiton nje shqiptar-kosovar me marrjen e nenshtetsise Shqiptare ? Mos valle kaq vjet pa te ai nuk ndihesh shqiptar, apo mos valle kjo e pengoi qe te luftonte per liri ? Te gjitha jane brockulla... e vetmja e drejte me shume qe do kete eshte e drejta per te votuar dhe kaq. Ne fund te fundit ne gjith gjerat e tjera ka te njejtat te drejta.

Conrad
27-08-2011, 01:41
Pershendetje Peshkaqeni 33!
Te falenderoj qe me nderove duke mu pergjigjur.
Jam pjeserisht i nje mendje me ty.

Ti ke shkruajtur nder te tjera:
Shume prej jush e marrin fene si faktor te pa rendesishem, por nuk eshte keshtu. Feja ka aq rrenje te thella ne kohe sa tani eshte bere tregues identiteti. Ka qene te shumta aleancat ushtarake e politike qe jane bere ne baze fetare. Nuk duhen injoruar keta faktor me naivitetin e nje fshatari qe shkon te psonis ne qytet. Eshte qesharake te thuash ne jemi keta qe jemi.

Vendndodhja gjeografike e Shqiperise ka qene nje nga shkaqet e gershetimeve te kulturave euro-asiatike. Pjesa me e madhe e Ballkanit eshte e ndikuar nga qyteterimet dhe kulturat asiatike.
A ke pyetur ndonjehere shqiptaret besimtare te feve te ndryshme, se a do ta nderronin ata fene e tyre ne kembim te hyrjes ne BE? Une kam pyetur dhe per cudine time shumica e tyre me jane pergjigjur pak a shume me te njejten perbajtje: A te shesim shpirtin per Europen??!!!
Besimi eshte i lidhur me shpirtin ndaj dhe nuk besoj se shumica ne rastin tone e besimtareve shqiptare myslimane do ta pranonin kete sacrifice vetemohuese. Shqiptaret jane te njohur per kokefortesine dhe krenarine e tyre. Ata do ta shihnin kete kusht si nje provokim te hapur te djallit per te mohuar Zotin, ne kembim te mbreterise te djallit. Vlene te permend se kjo bote nga te gjitha fete monoteiste, cilesohet si bota e djallit. Pra permbushja e kesaj kerkese apo kushti nuk do te realizohet kurre.
Feja e krishtere u vendos me dhune ne Europe dhe gjetke. Nuk besoj se sot mund te ndodhe nje gje e tille.Te mos harrojme se feja islame per shqiptaret qe zgjidhja e fundit dhe e duhur, e detyruar nga kushtet e mbijeteses dhe rrethanat asimiluese qe perjetonte populli shqiptare ne kete gadishull te pergjakur.
Fqinjet tane kane pjesen e tyre te turpshme ne kete fakt historik.
Historia e popullit tone eshte nje fakt kundershtues kundrejt konventimit te krishterizmit. Pjesa me e madhe e popullit Ilire u asimilua per shkak te krishterizimit. Duhet ta keshe degjuar ate shprehjen e njohur: “Popujt qe nuk mesojne nga historia e tyre kane fatin e keq ta perjetojne ate serisht”.

Ti ke shkruajtur nder te tjera:
Pse te behemi tellall te kultures arabe ne kur kemi kulturen ton mijravjecare qe na e kane zili te gjithe popujt e Evropes.

Jam i nje mendje me ty, por zgjidhja gjendet, dhe eshte vetem ceshtje kohe.
Nje zgjidhje e mire dhe paqesore do te ishte krijimi i Xhanise Shqiptare te pamvarur. Kjo do te ishte e vleshme edhe per te gjitha fete e tjera ne Shqiperi.
Institucionet e pamvarura Shqiptare do te ishin nje fillim i mbare per zgjidhjen e kesaj dileme.
Vlene te permendet se vendet fqinje kane institucionet e tyre fetare te pamvarura. Madje edhe Maqedonia e vogel dhe e re e shpalli kishen e saj te pamvarur.
Institucionet fetare Shqiptare te pamvarura, site tilla do te mund te benin revisionime dhe ta nderthurnin fene me traditat tona shekullore, duke e pastuar nga elementet e kulturave dhe traditave te huaja. Pra kjo do tu krijonte mundesine atyre qe te mund ta ndajne fjalen hyjnore dhe ta cveshim nga traditat dhe kulturat e huaja.

Ti ke shkruajtur nder te tjera:
…Ti ke marre nje njoll gjate udhetimit tend historik dhe Evropa te thot ik shko lahu e pastrohu se ne nuk pranojme pisanjos ne gjirin tone. Po shkon drejt nje mbledhje ku pjesmarresit e tjere jane te gjithe paster. Atehere pyetja ketu eshte... Na nderon kjo njolle ne?! Duhet te futemi keshtu te piste ne kete mbledhje, pa care koken per opinionin e pjesmarresve apo duhet te lahemi e te pastrohemi e te marrim pjese ne kete mbledhje te paster e krenar si te gjithe pjesmarresit e tjere?

Ketu nuk jam i nje mendje me ty. Gjykimi yt eshte i ashper dhe i njeanshem.
Por sidoqofte une e respektoj dhe me pelqen se ka vertetesi. Pastaj vlera dhe bukuria e nje bashkebisedimi eshte pikerisht larmia e mendimeve dhe kendveshtimeve te ndryshme qe gjithesesi jane frytdhenese.
Edhe pse une gjendem ne nje tjeter ballkon, nje krahasim i bukur ky nga ana jote, perseri perpiqem ti shoh gjerat me imtesisht. Natyrisht persa me mundesojne aftesite e mia intelektuale.
Keshtu pra une nga ballkoni im i shoh gjerat disi ndryshe.
Le te mendojme per nje moment se vertete eshte ashtu si thua ti, pra ne jemi te piste dhe bashkimi europian nuk na pranon si te tille ne gjirin e tyre.
Por une mendoj se edhe pjestaret e BE jane po aq te ndotur dhe te piste sa edhe ne. Por ndryshimi eshte se ata jane ndotur me bajga lope dhe ne me bajga kau. Te me ndjejne besimtaret per kete krahasim banal. Nuk eshte qellimi im te fyej ndonje fe.
Eshte fakt qe te dyja fete kane meme te perbashket Judaizmin.
Pra qe te na bindin qe ne jemi te pistet a nuk duhet me pare te vertetojne se feja e tyre eshte e drejta dhe e verteta e vetme hyjnore?
A kane mundur ta vertetojne kete te krishteret?
Simbas kesaj llogjike, vertetohen edhe njehere fjalet e Tahip Erdogan: “ Europa nuk eshte bashkim i europianeve,por bashkimi i te krishtereve”
Per kete Europe e ke fjalen edhe ti?
Persa i perket traditave, kutures, vlerave gjuhesore dhe etnike jam i nje mendje me ty.
Shqiperia e ka domosdoshmeri ti ringjalle dhe kultivoje ato vlera dhe ti trashegoje me krenari nga brezi ne brez. Ne fund te fundit ato jane identiteti yne i vetem dhe i vertete.
Kjo e fundit do te na beje te respektuar dhe te nderuar ne mbare boten.
Jo konventimi sharlatan ne kristianizem. Nje ndryshim i tille do te shkonte kundra tipareve te larta sic eshte shpirti liridashes i Shqiptarit, besnikeria dhe mirenjohja. Nje kalim hipokrit ne krishterizem do te na katandiste ne nje popull pa vlera me moral te lekundshem dhe servile, sic thote proverbi – “ nga fryne era kthen gunen”.
Besome nuk jam kundra ndryshimeve, por ndryshimi duhet te behet me vullnetin e lire te secilit dhe pa kushte te impunuara.
Europa do te na pranoje ne bashkesine e tyre, ndoshta do vonoje ca, por do te jemi nje anetar krenar me vlera dhe te respektuar. Ne fund te fundit islamizmi i shqiptareve do te jete nje ure miqesie dhe shembull tolerance dhe besimi i Europen se krishtere ndaj botes islame.

Ti ke shkruajtur nder te tjera:
…Fakti qe ne pranojme akoma kulturen islamike tregon qe ne nuk jemi emancipuar…..

Europa vehte eshte bashkesi multi kultuarale.
Nje popull qe ka fe te ndryshme nga ajo e krishtere nuk do te thote se nuk eshte i emancipuar. E mancipimi pasqyrohet ne aspekte te tjera te jetes. Madje liria e ushtrimit te besimeve te ndryshme ne nje shoqeri eshte tipar i emancipimit. C’kupton ti me perkufizimin emancipim???
Europa u emancipua dhe u zhvillua mbasi i kishte kushtezuar pushtetin fese (kishes), ne saje te reformave per lirine dhe te drejtat njerzore.
A nuk kane lire njerzit ne Shqiperi???

Ti ke shkruajtur nder te tjera:
Nuk mund te imponosh ti Evropes kriteret e zgjedhjes. Sic nuk do ti te nderrosh fe nuk do edhe Evropa t'a ndrroj ate.

Europa nuk eshte e drejte, por ajo i jep te drejte atij qe kembengul dhe e ngre zerin me shume. Historia e Ballkanit eshte fakt e ketij tipari te Europes.

Te pershendes miqesisht me respekt Conrad.

Mano
02-09-2011, 21:12
Etnia;bashkim o permbledhje personash qe kane te njejtat karakteristika,race,kulture,e gjuhesore.
(Nga latinishtja ethnicus,qe rrjedh nga greqishtja ethnikos,qe vjen nga ethnos,raca.

Etnik,("o shqiperia etnike")..percaktimi i nje populli,o race,SHKENCERISHT......

Ballkani,o Europa,o nje Shtet,perbehen nga popuj o raca te etnive te ndryshme,o edhe te nje etnie. etj etj..Por nuk ka asnje popull o race te sotme etnikisht te paster.Fjala Etnik eshte pa kuptim,ne qofte se e perdorim ne kuptimin e plote te shprehjes.

Nuk dua te dukem sikur po mundohem te jap mesim ne histori "ty". Por me pelqejn debate te tilla dhe po shfrytezoj rastin per te prure dicka!

Ne pergjithese jame dakord me ate qe thua. Por jo plotesisht. Ne qreqishten e vjetr egzistojn shume fjale “artificjale” qe ne thelb nuk I qendrojn koncepteve qe paraqesin. Jane fjale te huazuara nga nga nje gjuhe “natyrale”. Pikerisht fjala Enthik eshte shembulli me I mire qe ne keter rast.

from late 15c. from L. ethnicus, Gk. ethnikos, from ethnos "band of people living together, nation, people," prop. “people of one's own kind,”

Sipas burimit te mesiperm fjala pefaqeson popull qe jetojn brenda kufijeve etnike. Njerez qe I perkasin nje rrace, nje gjuhe, ne pergjithes. Deri ketu ka plote kuptim. Por ne qoftese dikush mundohet te deshifroj fjalen me teper ne gjuhen Greke apo Latine I ngec sharra ne gozhde. Kjo perktheht vetem nga shqipja. Qe vjen nga Ate. Edhe Fjala Pater, ka ardhur nga Ate. Sote Ethnik ne thelb do te thote njerez qe I perkasin nje Atdheu. Eshte e drejt kur thua ti se ky nocion keqperdoret sote. Ky nocion ka ruajtur domethenien sote vetem ne shtete Multietnike, sic jane Maqedonia, Mali I Zi, Greqia, dhe me se miri Amerika. Ne keto vende Ethnik percakton prejardhjen e nje individi. Aty ku ka lindur Ati/Tata/tatja/baba. Ashtu sic percaktoheshin popullsite e ndryshme qe jetonin krah njera tjetres gjate perandorive(multietnike), te shumta qe kaluan neper europe.

Fjala Komb eshte nji nocion plotesisht I ri. Ne fakt me sa kuptoj une kam arritur tek konkluzioni qe Nocioni I kombit te mirefillt ashtu sic e njohim ne sot lindi ne ‘shqiperi” per here te pare madje ne te gjithe Europen, gjate kohes se Gjergj Kastriotit. Komb une mendoj se vjen nga fjala Kam ( Me pas). Dhe si rrjedhoj fjalet Kombinim, Kembej, Kumunitet, fjala anglisht Common.

Common=from L. communis "in common, public, general, not pretentious, shared by all or many," from PIE *ko-moin-i- "held in common, (kam-kemi)" compound adjective formed from *ko-"together" (kom-kam)

Dhe ne perfundim ka dal edhe nocioni I Kombit. Qe do te thote Nje Kombinim. Si te thuash “Ne kemi nji gje te perbashket, mund te kemi disi zakone, mentalitete dhe subkultura te ndryshme por kemi nje rrac nji gjuhe dhe jemi bashkuar dhe perfaqesojm nje Komb”. Pra I gjith nocioni I Kombit qendron tek ky concept.

KOMBINIM! Konkretisht ne rastin e shqiperise kur Skenderbeut arriti te bashkonte te gjitha principatat(qe ne kohen e “Grekeve” te lasht do te queshtin Qytet-shtete, dhe sipas ketij nocioni Grekt na dalin shume te lashte si "Shtet" apo "Kombesi") dhe formoj nje Kombesi. Greket ishin Bizante (multietnik) ajo qe I bashkonte ishte feja, Shqiptaret ishtin Katolike dhe orthodhoks me vone edhe mysliman. Gjate gjithe kohes ate luftuan vetem ne emer te Arberise. Bashkpuni me Papen dhe Vatikanin ishte me shuem strategji se Besim. Italianet ishin te shperndare ne mbreteri te ndryshme, derisa Garibaldi I bashkoj madje disa shekuj pas Bashkimit te principatave te Arberise. Greqia si komb u krijua ne 1830. Nuk ja vlen per te permendur Serbet, besoj se e dime te gjithe se kush jane.

Pra Enthos=Ethnik=Etnicitet ka si rrenje fjalen Ate. Me fjalen Ate nenkuptohet Nje rrac, nje Gen, Nje prejardhje. Dhe kuptimi i saj i plot Strehoet thelle ne historine e popullit shqiptare dhe gjuhes se tij.

SERAFIM DILO
03-09-2011, 00:36
Nuk dua te dukem sikur po mundohem te jap mesim ne histori "ty". Por me pelqejn debate te tilla dhe po shfrytezoj rastin per te prure dicka!

Ne pergjithese jame dakord me ate qe thua. Por jo plotesisht. Ne qreqishten e vjetr egzistojn shume fjale “artificjale” qe ne thelb nuk I qendrojn koncepteve qe paraqesin. Jane fjale te huazuara nga nga nje gjuhe “natyrale”. Pikerisht fjala Enthik eshte shembulli me I mire qe ne keter rast.

from late 15c. from L. ethnicus, Gk. ethnikos, from ethnos "band of people living together, nation, people," prop. “people of one's own kind,”

Sipas burimit te mesiperm fjala pefaqeson popull qe jetojn brenda kufijeve etnike. Njerez qe I perkasin nje rrace, nje gjuhe, ne pergjithes. Deri ketu ka plote kuptim. Por ne qoftese dikush mundohet te deshifroj fjalen me teper ne gjuhen Greke apo Latine I ngec sharra ne gozhde. Kjo perktheht vetem nga shqipja. Qe vjen nga Ate. Edhe Fjala Pater, ka ardhur nga Ate. Sote Ethnik ne thelb do te thote njerez qe I perkasin nje Atdheu. Eshte e drejt kur thua ti se ky nocion keqperdoret sote. Ky nocion ka ruajtur domethenien sote vetem ne shtete Multietnike, sic jane Maqedonia, Mali I Zi, Greqia, dhe me se miri Amerika. Ne keto vende Ethnik percakton prejardhjen e nje individi. Aty ku ka lindur Ati/Tata/tatja/baba. Ashtu sic percaktoheshin popullsite e ndryshme qe jetonin krah njera tjetres gjate perandorive(multietnike), te shumta qe kaluan neper europe.

Fjala Komb eshte nji nocion plotesisht I ri. Ne fakt me sa kuptoj une kam arritur tek konkluzioni qe Nocioni I kombit te mirefillt ashtu sic e njohim ne sot lindi ne ‘shqiperi” per here te pare madje ne te gjithe Europen, gjate kohes se Gjergj Kastriotit. Komb une mendoj se vjen nga fjala Kam ( Me pas). Dhe si rrjedhoj fjalet Kombinim, Kembej, Kumunitet, fjala anglisht Common.

Common=from L. communis "in common, public, general, not pretentious, shared by all or many," from PIE *ko-moin-i- "held in common, (kam-kemi)" compound adjective formed from *ko-"together" (kom-kam)

Dhe ne perfundim ka dal edhe nocioni I Kombit. Qe do te thote Nje Kombinim. Si te thuash “Ne kemi nji gje te perbashket, mund te kemi disi zakone, mentalitete dhe subkultura te ndryshme por kemi nje rrac nji gjuhe dhe jemi bashkuar dhe perfaqesojm nje Komb”. Pra I gjith nocioni I Kombit qendron tek ky concept.

KOMBINIM! Konkretisht ne rastin e shqiperise kur Skenderbeut arriti te bashkonte te gjitha principatat(qe ne kohen e “Grekeve” te lasht do te queshtin Qytet-shtete, dhe sipas ketij nocioni Grekt na dalin shume te lashte si "Shtet" apo "Kombesi") dhe formoj nje Kombesi. Greket ishin Bizante (multietnik) ajo qe I bashkonte ishte feja, Shqiptaret ishtin Katolike dhe orthodhoks me vone edhe mysliman. Gjate gjithe kohes ate luftuan vetem ne emer te Arberise. Bashkpuni me Papen dhe Vatikanin ishte me shuem strategji se Besim. Italianet ishin te shperndare ne mbreteri te ndryshme, derisa Garibaldi I bashkoj madje disa shekuj pas Bashkimit te principatave te Arberise. Greqia si komb u krijua ne 1830. Nuk ja vlen per te permendur Serbet, besoj se e dime te gjithe se kush jane.

Pra Enthos=Ethnik=Etnicitet ka si rrenje fjalen Ate. Me fjalen Ate nenkuptohet Nje rrac, nje Gen, Nje prejardhje. Dhe kuptimi i saj i plot Strehoet thelle ne historine e popullit shqiptare dhe gjuhes se tij.

Maqellarjot,nuk marre vesh nga etimollogjia,eshte nje disiplin gramatike qe kerkon shume fantazi,e sidomos kur behet nga shqiptaret.
Etimi,o etimo,i fjales etnik qe rjedh nga Eter o Eterit me duket fantazi.
Qe Shqipja rjedh nga nje gjuhe e lashte,nuk ka dyshim,se eshte gjuhe e veēante.Po kjo nuk do te thote qe te gjitha fjalet kane kuptim po ti shpegosh ne Shqip,me duket me teper fantazi,por edhe mund te gaboj.
Etnia dhe Etnik,jane dy fjale te ngjashme po qe nuk kane plotesisht te njejtin kuptim.Etnia tregon diēka te perbashket,Etnik tregon pastertin.Athinasit ishin etni,Spartanet ishin pothuajse etnik..etj etj...
Shqiptaret si gjithe shtete pereth jane etni,jo etnik.
Grekerit o Greqia e lashte nuk ka qene asnjerer shtet o komb,kishin zakone e gjuhe te perbashet qe nga Siēilia e deri ne Azin e Vogel,por nuk kishin te njejtat ligje e nuk kishin te njejten qeveri,siē e the perbeheshin nga qytete shtete.Komb ishin Romanet,Kartagjenasit,Babilonezet,Turqit..etj etj.Greqia ishte e perbere prej shume kombesh.(Europa do te behet nje komb,ndersa Amerika eshte.)
"Shqiperia" ne kohen e Skenderbeut ishte komb,per aq sa jetoi Skenderbeu.(Komb ne kuptimin e fjales kombesi,ne kuptimin qe i perket nje shteti.)

Conrad
03-09-2011, 03:17
Pershendetje!
Te me falni se jam jasht teme ketu por e pashe me vend te qartesoj nje te vertete.
Ne shpjegimet etimologjike harrohet te merret parasysh fakti se shume pak gjuhetare e kane studiuar seriozisht gjuhen shqipe dhe s'para e marrin perbaze etimologjike ne analizat krahasuese linguistike dhe as per perktimet e shkrimeve te lashta si ne gure ashtu edhe papirus, dhe kjo per faktin se nuk e njohin shqipen thellesisht.

Ja kalofshi mire!

Mano
03-09-2011, 22:17
Pershendetje!
Te me falni se jam jasht teme ketu por e pashe me vend te qartesoj nje te vertete.
Ne shpjegimet etimologjike harrohet te merret parasysh fakti se shume pak gjuhetare e kane studiuar seriozisht gjuhen shqipe dhe s'para e marrin perbaze etimologjike ne analizat krahasuese linguistike dhe as per perktimet e shkrimeve te lashta si ne gure ashtu edhe papirus, dhe kjo per faktin se nuk e njohin shqipen thellesisht.

Ja kalofshi mire!

Jame plotesisht dakord me ate qe thua.

Ne fakt Etimologjia e fjales Shqiperi ka shkuar deri ne absurditetin, se vjen nga nje Fjale Greke qe do te thote Pushketare.

Shqipja eshte nji nga gjuhet me te veshtira per tu mesuar, si ne ne te folur, ashtu edhe ne gramatike. Ka shume shqiptare, vet, qe nuk e njohin gjuhen shqipe ne thellesin dhe kompleksitetin e saj, ketu perfshije edhe veten time.

Maqellarjot, etimollogjia,eshte nje disiplin gramatike qe kerkon shume fantazi,e sidomos kur behet nga shqiptaret.


shume e vertet ajo qe thua. Ajo e fundit "fantazia" nuk me mungon shume! Disiplina ime per te dyja gramatiken dhe fantazine eshte ne perforcime e siper. Ne pergjithese une perdor metoden Krahasimore, vjetersine e gjuhes shqipe ne krahasime me Latinishten, Greken, Sankritishten, etj, etj bashkangjitur fjaleve te perbashketa qe keto gjuhe kane dhe kuptimi konkret dhe praktike qe ato kane ne shqipen. Dicka e cuditshme eshte se gjate ri-ndertimit te kesaj gjuhe "PIE" shqipja as qe nuk eshte marr parasysh hic. Ajo me e mahenitshmja eshte gjajshmeria e fjaleve shqipe me ato te gjuhes "Proto-indo-europiane". Nejse... besoj se do te debatojm me gjere ne Temen perkatese. Besoj se do ta hap pas disa ditesh.

SystemA
07-09-2011, 19:25
Jame plotesisht dakord me ate qe thua.

Ne fakt Etimologjia e fjales Shqiperi ka shkuar deri ne absurditetin, se vjen nga nje Fjale Greke qe do te thote Pushketare.

Shqipja eshte nji nga gjuhet me te veshtira per tu mesuar, si ne ne te folur, ashtu edhe ne gramatike. Ka shume shqiptare, vet, qe nuk e njohin gjuhen shqipe ne thellesin dhe kompleksitetin e saj, ketu perfshije edhe veten time.shume e vertet ajo qe thua. Ajo e fundit "fantazia" nuk me mungon shume! Disiplina ime per te dyja gramatiken dhe fantazine eshte ne perforcime e siper. Ne pergjithese une perdor metoden Krahasimore, vjetersine e gjuhes shqipe ne krahasime me Latinishten, Greken, Sankritishten, etj, etj bashkangjitur fjaleve te perbashketa qe keto gjuhe kane dhe kuptimi konkret dhe praktike qe ato kane ne shqipen. Dicka e cuditshme eshte se gjate ri-ndertimit te kesaj gjuhe "PIE" shqipja as qe nuk eshte marr parasysh hic. Ajo me e mahenitshmja eshte gjajshmeria e fjaleve shqipe me ato te gjuhes "Proto-indo-europiane". Nejse... besoj se do te debatojm me gjere ne Temen perkatese. Besoj se do ta hap pas disa ditesh.
Kjo ishte e tera!
Si vendoset,ne fund te fundit!

Mano
09-09-2011, 21:11
Kjo ishte e tera!
Si vendoset,ne fund te fundit!

Skemi vendos asnji gje. Pune e etimologjise se shqipes, eshte si filozofia. Thua ate qe mendon ose si e precetpon dhe ne funde ansji gje nuk vendoset. Fatkeqesisth ne nuk kemi asnje gje ne dore te VENDOSIM, mor me debate te tilla mund te hapim dritare dhe mundesi per tu futur me thelle. Dicka e tille i venoitet shume shqiptarit per te nxitur pak interes ne kete drejtim!

Mistrece
21-09-2011, 03:09
Per cilen Shqiperi etnike? Po a nuk deshem te hyjme ne Europe neve?
Sa kontradiktor jemi ne shqiptaret, ketej duam te bashkojme trojet (pra duke ndryshuar kufinjte), nga ana tjeter duam te futemi ne Bashkimin europian ku nuk ka kufinj fare! Boh, une s'e marr vesh!

Pastaj ne themi Shqiperia etnike? Sipas jush edhe sikur te ndodhte qe te bashkoheshin te gjitha trojet shqiptare, do te pranonin te gjithe Tiranen kryeqytet, apo do pranonte Tirana, Prizerenin kryeqytet dhe te zhvendoste gjithe pushtetin atje? Ky ishte vetem nje shembull banal!
Po sa te tjere mund te kete, qe bejne (pothuajse) te pamundur realizimin e endrres se perhershme te shqiptareve!

Mano
21-09-2011, 20:18
Sa kontradiktor jemi ne shqiptaret, ketej duam te bashkojme trojet (pra duke ndryshuar kufinjte), nga ana tjeter duam te futemi ne Bashkimin europian ku nuk ka kufinj fare! Boh, une s'e marr vesh!

pershendetje,

Ti kupton me hyrjen e shqiperise ne BE, automatikisht heqjen e Kufinjeve? Anetarizimi i shteteve ne BE nuk eshte qe te krijohet nje "Konfederate" si per shembull ajo e SHBA's apo ish-Bashkimi Sivietik, por Fuqizimi i metejshem i Evropes si nje Kontinent ne perball USA-s dhe Kines qe sa po shkon e Zhvillohet me nje ritem te jashtzakonshem. Vet fakti qe Evropa eshte e perbere nga Popuj dhe kultura shume te ndryshme dhe rrelativisht te lashta, secila me identitetin e vet kombetare te vecant eshte plotesisht ne kundershtim me Iden e shkrijes ne NJE. ish-Bashkimi-Sovietik eshte deshmitari okular qe dicka e tille do te deshtoj perfundimisht.

Pastaj ne themi Shqiperia etnike? Sipas jush edhe sikur te ndodhte qe te bashkoheshin te gjitha trojet shqiptare, do te pranonin te gjithe Tiranen kryeqytet, apo do pranonte Tirana, Prizerenin kryeqytet dhe te zhvendoste gjithe pushtetin atje? Ky ishte vetem nje shembull banal!
Po sa te tjere mund te kete, qe bejne (pothuajse) te pamundur realizimin e endrres se perhershme te shqiptareve!

A duhet te terhiqemi nga perkrahja e Drejtesise, thjesht per arsyen sepse eshte e veshtire? Sdo gje ne kete jete dhe qe ka vlere te vertet fitohet me shume munde dhe duhet te "punohet" 3 here me shume per ta ruajtur ate!

Mistrece
22-09-2011, 00:40
Pershendetje,

Ke degjuar ndonjehere per Kushtetuten e Evropes? Po qe Bashkimi Evropian ne 1968 ka bere bashkimin doganor te gjithe vendeve qe bejne pjese ne te? Une nuk jam e sigurt nese Evropa e Bashkuar do funksionoj apo jo, por di qe sot Evropa nuk ka kufinj. Sa per identitetin, perseri gabohesh! Edhe ate po e vrasin, po u mbushet mendja njerezve te ndihen europian ne fillim, pastaj italian apo francez....
Pra, mua personalisht me duket absurbe apirimet e popullit shqiptar. Une shoh vetem dy rrugezgjidhje, ose Shqiperia dhe Kosova hyjne ne Evrope, ose bashkohen dhe izolohen nga pjesa tjeter. Do te doja te dyten por do te zgjidhja te paren....


A duhet te terhiqemi nga perkrahja e Drejtesise, thjesht per arsyen sepse eshte e veshtire? Sdo gje ne kete jete dhe qe ka vlere te vertet fitohet me shume munde dhe duhet te "punohet" 3 here me shume per ta ruajtur ate!

Drejtesia eshte koncept relativ. :)

SERAFIM DILO
22-09-2011, 01:34
Ne fillim duhet bere ajo qe eshte e nevojshme,ne qofte se vertet nevoitet.Pastaj mund te bejme te munduren e te pamunduren bashke.

Mano
22-09-2011, 04:05
Pershendetje,

Ke degjuar ndonjehere per Kushtetuten e Evropes? Po qe Bashkimi Evropian ne 1968 ka bere bashkimin doganor te gjithe vendeve qe bejne pjese ne te? Une nuk jam e sigurt nese Evropa e Bashkuar do funksionoj apo jo, por di qe sot Evropa nuk ka kufinj. Sa per identitetin, perseri gabohesh! Edhe ate po e vrasin, po u mbushet mendja njerezve te ndihen europian ne fillim, pastaj italian apo francez....
Pra, mua personalisht me duket absurbe apirimet e popullit shqiptar. Une shoh vetem dy rrugezgjidhje, ose Shqiperia dhe Kosova hyjne ne Evrope, ose bashkohen dhe izolohen nga pjesa tjeter. Do te doja te dyten por do te zgjidhja te paren....


A duhet te terhiqemi nga perkrahja e Drejtesise, thjesht per arsyen sepse eshte e veshtire? Sdo gje ne kete jete dhe qe ka vlere te vertet fitohet me shume munde dhe duhet te "punohet" 3 here me shume per ta ruajtur ate!

Drejtesia eshte koncept relativ. :)

Interpretimi i Drejtesise dhe percaktimi i Normave Morale jane Rrelative dhe mund te ndryshojn brenda rrethanave te caktuara dhe Shoqerive te ndryshme. Sa i perket Nocionit te Drejtesise, nuk mund te jete rrelative. p.s Vrasja e nje njeriut te pafajshem eshte gjithmone e padrejte kudo qe te ndodhi. Flasim ketu per nje shoqeri te civilizuar. Genocidi Grek kundrejt Cameve: Ai Serbe kundrejt Kosovareve, apo Diktatura shqiptare kundrejt nje populli te tere kane qene plotesisht te padrejta, prandaj Fajtoret mundohen te INTERPRETOJN secilin nga rastet e lartpermendur ashtu si i leverdise atyre. Por ne vertet Gjarjet e vertet qe ndodhen brenda nje kohe dhe hapesire te caktuar nuk mund te ndryshohen sepse ato ndodhin me rrjedhen e kohes. "Drejtesia" mund te mbahen ne te njejten shakll me te "Verteten Absolute" . Te dyja keto jane shume veshtire qe te "konstantohen" pertej cdo dyshimi thejsht sepse njeriu nuk mund te jete fizikisht ne dy vende te ndryshem ne te njejten kohe. Pra qe te mund te Vertetoje Dicka ne menyren Absolute. Ky veprim eshte i pamundur deri me sote me sa di une, sigurisht me perjashtimin e "kryeministrit" shqiptare qe eshte "nastradini" vet :). Pra nuk eshte Drejtesia ajo qe eshte Rrelative por Interpretimi i saj! Ne fakt Drejtesia dhe normat Morale ngaterrohen shpesh me njera tjetren.

Une nuk jame kunder hyrjes se Shqiperise dhe Kosoves ne europe, perkunderazi une perkarahe nje gje te tille. Ashtu si dhe heqja e kufive per mua nuk eshte Negative. Persakohe Shqiptaret kudo qe jane te mos Humbin Identitetin Kombetare. Kjo eshte me kryesorja. Mbase heqja e kufijeve mund te jete e vetmja Menyre Bashkimi Kombetar. Globalizmi dhe Bashkimi Europian ashtu sic preceptohet nga disa jane ideologji Utopike. Jane shume me te perparuara se aftesite e njeriut sote per sote. Ky eshte i gjithe problemi Njerzor. Mendja eshte dicka e Mrekullueshme dhe idet qe ajo prodhon disa here jane shume me te perparuara se sa aftesite e njeriut. Prandaj shume here ato nuk mund te konkretiziohen.

Nejse...nuk desha te zgjatem kaq shume, por ja qe me fute Brenda;)

Mistrece
22-09-2011, 10:18
Une nuk jame kunder hyrjes se Shqiperise dhe Kosoves ne europe, perkunderazi une perkarahe nje gje te tille. Ashtu si dhe heqja e kufive per mua nuk eshte Negative. Persakohe Shqiptaret kudo qe jane te mos Humbin Identitetin Kombetare. Kjo eshte me kryesorja. Mbase heqja e kufijeve mund te jete e vetmja Menyre Bashkimi Kombetar. Globalizmi dhe Bashkimi Europian ashtu sic preceptohet nga disa jane ideologji Utopike. Jane shume me te perparuara se aftesite e njeriut sote per sote. Ky eshte i gjithe problemi Njerzor. Mendja eshte dicka e Mrekullueshme dhe idet qe ajo prodhon disa here jane shume me te perparuara se sa aftesite e njeriut. Prandaj shume here ato nuk mund te konkretiziohen.

Nejse...nuk desha te zgjatem kaq shume, por ja qe me fute Brenda;)

As une nuk po zgjatem, se edhe une nuk paskam nerva tani, por te citova diēka qe per mendimin tim nuk qendron as ne Toke e as ne Qiell.

BE dhe glibalizimi nuk jane ideologji utopike, perkundrazi ato kane hyre thelle ne mendjen e njerezve. Ti thua qe nuk je kunder heqjes se kufinjve apo hyrjes se ne Be derisa shqiptaret te ruajne identitetin e tyre! Po pra, pikerisht derisa ta ruajne...

ABORDAZH
22-09-2011, 11:15
Kjo eshte endrra ne sirtar e shqipetareve..
Por qe fatkeqsisht do ngelet vetem enderr....

Mano
22-09-2011, 19:23
Kjo eshte endrra ne sirtar e shqipetareve..
Por qe fatkeqsisht do ngelet vetem enderr....

Pershendetje,

Nuk besoj se do te mbetet vetem nje Enderr ne Sirtar.

Diku nė mes tė Tokės dhe Qiejve “hyjnore’, egzistojne Forca qe gradualisht vendosin gjerat ne vendin e tyre perfundimisht. Keto Forca gjithmonė arrijne te percaktojne "Drejtėsine e Pėrjetshme".

Nė skemėn e madhe e tė gjitha gjėrave, drejtėsia arrin te Vendoset perfundimisht ne nje menyre apo tjetren. Unė nuk besoj nė "Intelligent designe " dhe se fati i njė individi, dhe aq me teper ai i gjith Njerezimit eshte i para-percaktuar, por unė besoj nė njė subjekt krejtėsisht tė ndryshme ne krahasim me te lart permendurin. Besoj ne nje subjekt qe i ka kemet ne toke, dhe se eshte me se i aftė pėr tė arritur cka shume here konsiderohet si “E Pamundur”. Ky eshte Njeriu vet!! Nje krijese qe eshte “bekuar” me fuqine Mendore qe cvendos Malet dhe ndan Atomin, eshte Bekuar me nje “Energji” qe instinktivisht manifeston veten me ane te tingujve te muzikes, konkretisht muzika ‘hyjnore’ klasike, dhe artit ne pergjithesi, konkretisht freskot e Mikelanxhelos ne “Sistine Chapel”, etj, etj, etj, eshte ne gjendje, pasi te mposhti “Egoizmin” te percaktoj Drejtesine ne menyren me Objektive.


Diku nė mes tė shpirtit dhe mendjes ekziston njė energji e padukshme qė mban gjithe ekulibrin e kesaj bote qe perndryshe do te ishte ne Kaos te plot. Kjo energji qe eshte e strehuar thelle ne Sub-koshencen e njeriut dhe qe eshte present dhe pjese e pandare e tije qe diten qe lind e deri ne vdeke, quhet “Ndergjegja”. Kjo ėshtė busulla qe drejton njeriun, fusha magnetike qe mban ekulibrin, eshte kamzhikur qe bind “egersiren”. Kjo energjia ėshtė pasuar nga brezi nė brez dhe si tė gjitha veēoritė e tjera njerėzore qe jane joperfekte, kjo po kalon njė proces evoluimin te vecant dhe qe vazhdon te permiresohet dhe zhvillohet bashk me mbartesin e saj.

Qe do te vije koha qe Shqiperia do te futet ne BE dhe do te Bashkohet me te gjitha Trojet qe iu moren Barbarishtn eshte nje Siguri Matematike dhe vetem nje ceshtje kohe. Mund mos te ndodhi ashtu sic e pefytyrojm ne sot. Por do te ndodhi ne nje menyre apo tjetren.

ABORDAZH
22-09-2011, 20:36
Jam shum i sigurt qe teorikisht ma mbush mendjen fare thjeshte ..
Por ate qe nuk arrij te kuptoj eshte , nese jetoni me realitetin apo jo ?

Mano
22-09-2011, 22:59
Jam shum i sigurt qe teorikisht ma mbush mendjen fare thjeshte ..
Por ate qe nuk arrij te kuptoj eshte , nese jetoni me realitetin apo jo ?

Jame kurjoz te dij se cila, fjale, fjali apo fraze e tere nga ajo qe kam shkruajtur pe posht te duket ty vetem teori dhe aqe me teper te japi ty te mendosh se nuk jetoj me rrealitetin? Ajo qe kam shkruajtur me posht eshte si rrezultat i drejt per drejt i Gjarjeve te jetuara.

Pershendetje,

Nuk besoj se do te mbetet vetem nje Enderr ne Sirtar.

Diku nė mes tė Tokės dhe Qiejve “hyjnore’, egzistojne Forca qe gradualisht vendosin gjerat ne vendin e tyre perfundimisht. Keto Forca gjithmonė arrijne te percaktojne "Drejtėsine e Pėrjetshme".

Nė skemėn e madhe e tė gjitha gjėrave, drejtėsia arrin te Vendoset perfundimisht ne nje menyre apo tjetren. Unė nuk besoj nė "Intelligent designe " dhe se fati i njė individi, dhe aq me teper ai i gjith Njerezimit eshte i para-percaktuar, por unė besoj nė njė subjekt krejtėsisht tė ndryshme ne krahasim me te lart permendurin. Besoj ne nje subjekt qe i ka kemet ne toke, dhe se eshte me se i aftė pėr tė arritur cka shume here konsiderohet si “E Pamundur”. Ky eshte Njeriu vet!! Nje krijese qe eshte “bekuar” me fuqine Mendore qe cvendos Malet dhe ndan Atomin, eshte Bekuar me nje “Energji” qe instinktivisht manifeston veten me ane te tingujve te muzikes, konkretisht muzika ‘hyjnore’ klasike, dhe artit ne pergjithesi, konkretisht freskot e Mikelanxhelos ne “Sistine Chapel”, etj, etj, etj, eshte ne gjendje, pasi te mposhti “Egoizmin” te percaktoj Drejtesine ne menyren me Objektive.


Diku nė mes tė shpirtit dhe mendjes ekziston njė energji e padukshme qė mban gjithe ekulibrin e kesaj bote qe perndryshe do te ishte ne Kaos te plot. Kjo energji qe eshte e strehuar thelle ne Sub-koshencen e njeriut dhe qe eshte present dhe pjese e pandare e tije qe diten qe lind e deri ne vdeke, quhet “Ndergjegja”. Kjo ėshtė busulla qe drejton njeriun, fusha magnetike qe mban ekulibrin, eshte kamzhikur qe bind “egersiren”. Kjo energjia ėshtė pasuar nga brezi nė brez dhe si tė gjitha veēoritė e tjera njerėzore qe jane joperfekte, kjo po kalon njė proces evoluimin te vecant dhe qe vazhdon te permiresohet dhe zhvillohet bashk me mbartesin e saj.

Qe do te vije koha qe Shqiperia do te futet ne BE dhe do te Bashkohet me te gjitha Trojet qe iu moren Barbarishtn eshte nje Siguri Matematike dhe vetem nje ceshtje kohe. Mund mos te ndodhi ashtu sic e pefytyrojm ne sot. Por do te ndodhi ne nje menyre apo tjetren.

ABORDAZH
23-09-2011, 12:10
Ja ky eshte realiteti....


Udhėheqėsi i Autoritetit Palestinez, Mahmund Abaz pas fjalimit tė tij nė Kėshillin e Sigurimit do t’i paraqesė sot Sekretarit tė Pėrgjithshėm, Ban Ki Mun kėrkesėn me shkrim pėr anėtarėsimin e Palestinės nė OKB.

Nėse ai do ta miratojė, atėherė Kėshilli i Sigurimit do ta hedhė nė shqyrtim e votim. Pėr t’u miratuar, do tė duhen nėntė nga 15 vota tė anėtarėve, por asnjė veto. Cdo rekomandim i Kėshillit tė Sigurimit pėr anėtarėsim, kėrkon pėr miratimin pėrfundimtar, 2 /3 nė Asamblenė e Pėrgjithshme me 193 anėtarė.

Cfarė po kėrkojnė palestinezėt?

Ata pėrfaqėsohen nga Autoriteti Palestinez, i cili pėr njė kohė tė gjatė ka patur vetem

njė qellim; krijimin e njė shteti tė pavarur sovran nė Bregun Perėndimor, pėrfshirė kėtu Jeruzalemin Lindor dhe Gazan, tė pushtuar nga Izraeli prej luftės sė vitit 1967.

Pėrgjatė dy dekadave tė bisedimeve qė herė nisnin e njė herė bllokoheshin, nuk u arrit dot asnjė marrėveshje pėr paqen. Raundi i fundit i bisedimeve pėrfundoi vitin e kaluar.

Pas kėsaj, zyrtarėt palestinezė zbatuan njė strategji tė re, duke i kėrkuar vendeve tė njihnin njė shtet tė pavarur palestinez nė kufijtė e vitit 1967.

Aktualisht, Organizata pėr Clirimin e Palestinės ka vetėm status vėzhguesi. Kjo mund tė ketė pasoja politike dhe i lejon palestinezėve t’i bashkohen agjensive tė OKB-sė, tė bėhen palė nė traktatet ndėrkombėtare, sic ėshtė edhe Gjykatėn Penale Ndėrkombetare, ku mund tė ndėrmerren hapa ligjore pėr tė sfiduar pushtimin e territorit nga Izraeli.

Cfarė parashikohet?

Kėshilli i Sigurimit duhet ta miratojė me nėntė nga 15 votat e anėtarėve, por nuk duhet tė ketė asnjė veto. Kjo nuk ka gjasa tė ndodhė pėr aq kohė, sa Shtetet e Bashkuara kanė deklaruar se do tė vendosin veton. Britania dhe Franca do tė abstenojnė sepse nuk mund tė mbėshtesin anėtarėsimin e njė shteti qė ata nuk e njohin.

Nėse SHBA vendos veton, sic pritet ose nėse Organizata pėr Clirimin e Palestinės tėrhiqet nga plani pėr anėtarėsimin e plotė, atėhere mund t’i paraqesė njė rezolutė Asamblesė sė Pėrgjithshme. Votimi duhet tė bėhet brenda 48 orėve, por mund tė vonohet deri nė Debatin e Pėrgjithshėm nė fund tė shtatorit apo fillim tė tetorit. Kjo do tė garantojė mė shumė kohė pėr tė negociuar, pėr tė marrė mbėshtetje maksimale, nga vendet europiane nė vecanti.

Pėr miratimin do tė duhet njė shumicė e thjeshtė e tė pranishmėve dhe nuk do tė ketė asnjė veto. Rezoluta mund tė kėrkojė pėr palestinezėt statusin e vendit vezhgues, jo anėtar, njė shkallė mė lartė se statusi i vėzhguesit. Ky status mbahet nga Vatikani dhe e kanė patur nė tė shkuarėn edhe vende si Zvicra.

Kjo do tė pėrmirėsojė shanset e palestinezėve pėr t’ju bashkuar agjensive tė OKB dhe Gjykatės Penale Ndėrkombėtare megjithėse procesi nuk do tė jetė as automatik dhe as i garantuar. Njohja e Palestinės nė OKB gjithėsesi do tė ketė njė vlerė simbolike.

Kryeministri izraelit Netanjahu kundėrshton kthimin nė kufijtė e 1967, duke e cilėsuar zgjidhje jorealiste dhe tė papėrligjshme. Ai i referohet ndryshimit tė fakteve nė terren. Mbi gjysmė milionė izralitė jetojnė nė mbi 200 vendbanime nė Bregun Perėndimor dhe Jeruzalemin Lindor.

Gjithcka ndodh tani nė shtator sepse pėrkon me fundin e afatit tė caktuar nga Kuarteti pėr Lindjen e Mesme pėr tė ashtuquajturėn zgjidhje me dy shtete. Edhe Presidenti amerikan Barak Obama vitin e kaluar shprehu shpresėn pėr arritjen e saj.

Palestinezėt thonė se kanė ngritur institucionet dhe janė gati pėr krijimin e shtetit. Kėshtu mendon edhe Banka Botėrore dhe FMN.Ke akoma Kosoven ne keto kushte ku Rusia mund dhe Kina mund te ven veton per cdo gje...
Pastaj pretendo te besh nje Shqiperi entike..

Mano
25-09-2011, 21:19
Ja ky eshte realiteti....


Udhėheqėsi i Autoritetit Palestinez, Mahmund Abaz pas fjalimit tė tij nė Kėshillin e Sigurimit do t’i paraqesė sot Sekretarit tė Pėrgjithshėm, Ban Ki Mun kėrkesėn me shkrim pėr anėtarėsimin e Palestinės nė OKB.

Nėse ai do ta miratojė, atėherė Kėshilli i Sigurimit do ta hedhė nė shqyrtim e votim. Pėr t’u miratuar, do tė duhen nėntė nga 15 vota tė anėtarėve, por asnjė veto. Cdo rekomandim i Kėshillit tė Sigurimit pėr anėtarėsim, kėrkon pėr miratimin pėrfundimtar, 2 /3 nė Asamblenė e Pėrgjithshme me 193 anėtarė.

Cfarė po kėrkojnė palestinezėt?

Ata pėrfaqėsohen nga Autoriteti Palestinez, i cili pėr njė kohė tė gjatė ka patur vetem

njė qellim; krijimin e njė shteti tė pavarur sovran nė Bregun Perėndimor, pėrfshirė kėtu Jeruzalemin Lindor dhe Gazan, tė pushtuar nga Izraeli prej luftės sė vitit 1967.

Pėrgjatė dy dekadave tė bisedimeve qė herė nisnin e njė herė bllokoheshin, nuk u arrit dot asnjė marrėveshje pėr paqen. Raundi i fundit i bisedimeve pėrfundoi vitin e kaluar.

Pas kėsaj, zyrtarėt palestinezė zbatuan njė strategji tė re, duke i kėrkuar vendeve tė njihnin njė shtet tė pavarur palestinez nė kufijtė e vitit 1967.

Aktualisht, Organizata pėr Clirimin e Palestinės ka vetėm status vėzhguesi. Kjo mund tė ketė pasoja politike dhe i lejon palestinezėve t’i bashkohen agjensive tė OKB-sė, tė bėhen palė nė traktatet ndėrkombėtare, sic ėshtė edhe Gjykatėn Penale Ndėrkombetare, ku mund tė ndėrmerren hapa ligjore pėr tė sfiduar pushtimin e territorit nga Izraeli.

Cfarė parashikohet?

Kėshilli i Sigurimit duhet ta miratojė me nėntė nga 15 votat e anėtarėve, por nuk duhet tė ketė asnjė veto. Kjo nuk ka gjasa tė ndodhė pėr aq kohė, sa Shtetet e Bashkuara kanė deklaruar se do tė vendosin veton. Britania dhe Franca do tė abstenojnė sepse nuk mund tė mbėshtesin anėtarėsimin e njė shteti qė ata nuk e njohin.

Nėse SHBA vendos veton, sic pritet ose nėse Organizata pėr Clirimin e Palestinės tėrhiqet nga plani pėr anėtarėsimin e plotė, atėhere mund t’i paraqesė njė rezolutė Asamblesė sė Pėrgjithshme. Votimi duhet tė bėhet brenda 48 orėve, por mund tė vonohet deri nė Debatin e Pėrgjithshėm nė fund tė shtatorit apo fillim tė tetorit. Kjo do tė garantojė mė shumė kohė pėr tė negociuar, pėr tė marrė mbėshtetje maksimale, nga vendet europiane nė vecanti.

Pėr miratimin do tė duhet njė shumicė e thjeshtė e tė pranishmėve dhe nuk do tė ketė asnjė veto. Rezoluta mund tė kėrkojė pėr palestinezėt statusin e vendit vezhgues, jo anėtar, njė shkallė mė lartė se statusi i vėzhguesit. Ky status mbahet nga Vatikani dhe e kanė patur nė tė shkuarėn edhe vende si Zvicra.

Kjo do tė pėrmirėsojė shanset e palestinezėve pėr t’ju bashkuar agjensive tė OKB dhe Gjykatės Penale Ndėrkombėtare megjithėse procesi nuk do tė jetė as automatik dhe as i garantuar. Njohja e Palestinės nė OKB gjithėsesi do tė ketė njė vlerė simbolike.

Kryeministri izraelit Netanjahu kundėrshton kthimin nė kufijtė e 1967, duke e cilėsuar zgjidhje jorealiste dhe tė papėrligjshme. Ai i referohet ndryshimit tė fakteve nė terren. Mbi gjysmė milionė izralitė jetojnė nė mbi 200 vendbanime nė Bregun Perėndimor dhe Jeruzalemin Lindor.

Gjithcka ndodh tani nė shtator sepse pėrkon me fundin e afatit tė caktuar nga Kuarteti pėr Lindjen e Mesme pėr tė ashtuquajturėn zgjidhje me dy shtete. Edhe Presidenti amerikan Barak Obama vitin e kaluar shprehu shpresėn pėr arritjen e saj.

Palestinezėt thonė se kanė ngritur institucionet dhe janė gati pėr krijimin e shtetit. Kėshtu mendon edhe Banka Botėrore dhe FMN.Ke akoma Kosoven ne keto kushte ku Rusia mund dhe Kina mund te ven veton per cdo gje...
Pastaj pretendo te besh nje Shqiperi entike..

Kur shkruajta ate "Teorine" ne faqen tjeter perfytyroja Shqiperin me shume se cdo vend tjeter. Une nuk pretendoj se Drejtesia e perjetshme eshte arritur perfundimisht. Qe nje gje e tille te behet duhet, fatkeqesisht shume kohe. Ne fakt Problemi Palestinez eshte rrelativisht i "ri" ne krahasime me paderjtesite qe jane bere shqiperise. Te jesh i sigurt se edhe Palestina do te fitoj Pavaresine e saj.

Sa i perket shqiperise. Padrejtesite qe iu bene asaj qe nga koha e pavaresise e deri ne 1999, Lufta tjeter, moderne, e Kosoves me Serbet, po paguhen pak nga pak. Shqiperia u zhyt nje sistem Despotik Mesjetere ne shekullin e XX per nje gjysem shekulli. U zhyt kaqe thellet saqe 25 vjet me pare as qe nuk mund te Imagjinoeshte ajo qe ndodhi ne 91. Edhe pse Asnji nga Kriminelet Nuk denua per Vrasjen e nje populli te tere. Ndryshimi i gjendjes nga Nje diktature despotike ne nje Diktature te Moderuar, ose Demokraci Anemike, Jane hapat e para kundrejt Drejtesise se Vertet. Jame plot i sigurt se krymat qe ende lengojn plaget e vendit Qeveria dhe e ashtu quajtur Opozita do te shkunden nje here e pergjithmone. gjerat e mira marrin kohe dhe ne rastin e shqiperise marrkane shume kohe.

Para 15 vjetesh nuk imagjinonte askush se kosova do te fitonte pavarsine nje dite. Por ja qe ndodhi. Nuk i kishte shkuar kurre ne mendje para 3 vjetesh se Greqia do te falimentonte si shtet dhe si popullsi. Para tre vjetesh nuk ia kishte marre mend kurre se Ekonomia Amerikane, sistemi i te ciles, jashte sindikatave, ne thellesine strehone "gjakepires" te vertet, do te gjunjezoheshte ne kete menyre. Te gjitha keto qe po ndodhin jane fshikullimat ne distance te "kamzhikut" te drejtesise qe sa po vjen e po afrohet.

SERAFIM DILO
25-09-2011, 23:34
Ne pergjithesi, dy shtete kufitar shkojne keq me njeri -tjetrin.Po nuk pate interesa te njejta....do jemi gjithmon dy shtete te vegjel.Do kemi kunkurenc edhe per patriotizem.

ABORDAZH
26-09-2011, 19:49
Kur shkruajta ate "Teorine" ne faqen tjeter perfytyroja Shqiperin me shume se cdo vend tjeter. Une nuk pretendoj se Drejtesia e perjetshme eshte arritur perfundimisht. Qe nje gje e tille te behet duhet, fatkeqesisht shume kohe. Ne fakt Problemi Palestinez eshte rrelativisht i "ri" ne krahasime me paderjtesite qe jane bere shqiperise. Te jesh i sigurt se edhe Palestina do te fitoj Pavaresine e saj.

Sa i perket shqiperise. Padrejtesite qe iu bene asaj qe nga koha e pavaresise e deri ne 1999, Lufta tjeter, moderne, e Kosoves me Serbet, po paguhen pak nga pak. Shqiperia u zhyt nje sistem Despotik Mesjetere ne shekullin e XX per nje gjysem shekulli. U zhyt kaqe thellet saqe 25 vjet me pare as qe nuk mund te Imagjinoeshte ajo qe ndodhi ne 91. Edhe pse Asnji nga Kriminelet Nuk denua per Vrasjen e nje populli te tere. Ndryshimi i gjendjes nga Nje diktature despotike ne nje Diktature te Moderuar, ose Demokraci Anemike, Jane hapat e para kundrejt Drejtesise se Vertet. Jame plot i sigurt se krymat qe ende lengojn plaget e vendit Qeveria dhe e ashtu quajtur Opozita do te shkunden nje here e pergjithmone. gjerat e mira marrin kohe dhe ne rastin e shqiperise marrkane shume kohe.

Para 15 vjetesh nuk imagjinonte askush se kosova do te fitonte pavarsine nje dite. Por ja qe ndodhi. Nuk i kishte shkuar kurre ne mendje para 3 vjetesh se Greqia do te falimentonte si shtet dhe si popullsi. Para tre vjetesh nuk ia kishte marre mend kurre se Ekonomia Amerikane, sistemi i te ciles, jashte sindikatave, ne thellesine strehone "gjakepires" te vertet, do te gjunjezoheshte ne kete menyre. Te gjitha keto qe po ndodhin jane fshikullimat ne distance te "kamzhikut" te drejtesise qe sa po vjen e po afrohet.


Nje popull qe nuk e fiton lirin, do jet gjithmon rob..

Edhe puna e Kosoves...E fitoi pavarsin per te vetmen arsye , sepse SHBA-s i interesonte nje popull pro-amerikan ne ballkan..
Edhe nqs Kosova do e kishte arrit pavarsin me forcat e saja,nuk do kishte sot keto probleme me Mitrovicen..
Derisa egzistojn teorit e konspiracioneve, nuk ka per ate arrit ndonjeher "kamzhiku" i drejtesise..

trestenik
27-09-2011, 00:34
koha ka ardh per shqiprin etnike me ven asht kjo idelogji por problem asht ti prishesh sovranitetin greqis, malit te zi ,maqedonis

busavata
27-09-2011, 00:47
Nje popull qe nuk e fiton lirin, do jet gjithmon rob..

Edhe puna e Kosoves...E fitoi pavarsin per te vetmen arsye , sepse SHBA-s i interesonte nje popull pro-amerikan ne ballkan..
Edhe nqs Kosova do e kishte arrit pavarsin me forcat e saja,nuk do kishte sot keto probleme me Mitrovicen..
Derisa egzistojn teorit e konspiracioneve, nuk ka per ate arrit ndonjeher "kamzhiku" i drejtesise..

Kosova e ka fitue pamvarsin se asht bo luft civile ne Jugosllavi .. u bo shkatrimi i shtetit .. mos te ishte bo ajo luft as SHBA , nuk kishte mujt mi ndimue ...

busavata
27-09-2011, 00:50
koha ka ardh per shqiprin etnike me ven asht kjo idelogji por problem asht ti prishesh sovranitetin greqis, malit te zi ,maqedonis

edhe Serbijes ...

kjo asht pytja ..Respekt Trestenik ... se nuk asht pytje : o Shqiptar a po doni te bashkoheni ...

trestenik
27-09-2011, 01:02
Kosova e ka fitue pamvarsin se asht bo luft civile ne Jugosllavi .. u bo shkatrimi i shtetit .. mos te ishte bo ajo luft as SHBA , nuk kishte mujt mi ndimue ...

me ven e ki busavat,pa ket luft civile do ishte shum veshtir te fitojshim pavarsin,lufta civile e jugosllavis shpetim per kosoven

SERAFIM DILO
27-09-2011, 01:17
edhe Serbijes ...

kjo asht pytja ..Respekt Trestenik ... se nuk asht pytje : o Shqiptar a po doni te bashkoheni ...

Kjo eshte tamam pyetja;Shqipetar, a doni te bashkoheni,po,ose jo.
Si e mendoni,jo ēfare ide kini.....Nje referendum...i jep pergjigje te sakte pyetjes.

busavata
27-09-2011, 01:30
Kjo eshte tamam pyetja;Shqipetar, a doni te bashkoheni,po,ose jo.
Si e mendoni,jo ēfare ide kini.....Nje referendum...i jep pergjigje te sakte pyetjes.

nuk mundesh kursesi me prish sovranitetin e 4 shteteve .. bone cilin dush referendum.. se jan shtete te pranume me konventa nderkombtare .. nese arihet qellimi i bashkimit Kosovė - Shqipri .. atehere mir asht ...
se siq e tha Tresteniku : Greqija , Maqedonija , Serbija edhe Mali i Zi .. si po e mendoni mi shkatru kto shtete ? asht pytje direkte por edhe e mirė , per me dit se ku jemi ...

trestenik
27-09-2011, 01:30
Kjo eshte tamam pyetja;Shqipetar, a doni te bashkoheni,po,ose jo.
Si e mendoni,jo ēfare ide kini.....Nje referendum...i jep pergjigje te sakte pyetjes.

mirmrama serafim,referendumi do jepte nje pergjigje sigurisht pozitive
gjith apo shumica do votoshin per bashkim kombetar,por veshtir do u arritke,se ne duhet te jemi ni super fuqi per krijimin e shtetit etnik,por fatkeqsisht ne nuk jemi super fuqi,nuk e di bota si do e pranojke ni referendum te till.

SERAFIM DILO
27-09-2011, 01:51
mirmrama serafim,referendumi do jepte nje pergjigje sigurisht pozitive
gjith apo shumica do votoshin per bashkim kombetar,por veshtir do u arritke,se ne duhet te jemi ni super fuqi per krijimin e shtetit etnik,por fatkeqsisht ne nuk jemi super fuqi,nuk e di bota si do e pranojke ni referendum te till.

Trestenik,ndersa une mendoj qe nuk eshte aq e thjeshte,o aq e sigurte, qe shumica e shqiptareve te votojne per bashkim...jemi popull qe kujtojme se bashkimi eshte humbja e panevaresise....
Kjo qe shtetet e huaja nuk duan bashkimin eshte argument jo i vertete,ose eshte me teper nje justifikim.Po te doje vertet populli,sot,eshte diēka qe mund te realizohet.Jo pernjehere,po shkalle,shkalle...
Po te ishte se vertet populli e donte,do ta kishin ne program politik edhe partite....Mund ta kem edhe gabim,po keshtu e mendoj.

Mano
28-09-2011, 05:18
Ne shumicen e rasteve eshte mire qe njeriu te jete objektive persa kohe objektiviteti nuk cenon mbijetesien e tij sidomos kur ai ballafaqohet me rrethana kercenuese te vazhdueshme.

Ka ardhur koha qe shqiptaret te jen Objektive brenda kufijeve etnike. dhe subjektive persa i perket mbrojtjes se tyre.

Ne hale te shkojn Greqia, Maqedonia, Mali i Zi me ne krye Serbine. Na e kane ngrene shpirtin dhe derdh gjakun tone si lum. Thone qe Zoti mbron ate qe mbron veten. Besoj se kohe eshte sote me shume se kure qe te mbrojm veten. Jemi te kercenuar nga te katra anet, dhe na kan fute kancerin mun ne zemer te vendit. Ne Tirane dhe ne Prishtine.

Aberdazh@

Jame dakort me ate qe thua deri diku. Megjitheate besoj se Kosova ashtu si edhe shqiperia do te jen me mire nen ombrellen e Amerikes se ate te Serbeve, Grekeve apo Ruseve. Vendet e vogela kane nevoj per perkrahje dhe aleate. Sote per sote duhet te zgjedim me pak te keqin. Deri sa te jemi te zotet e vetes.

ABORDAZH
28-09-2011, 13:56
Ne shumicen e rasteve eshte mire qe njeriu te jete objektive persa kohe objektiviteti nuk cenon mbijetesien e tij sidomos kur ai ballafaqohet me rrethana kercenuese te vazhdueshme.

Ka ardhur koha qe shqiptaret te jen Objektive brenda kufijeve etnike. dhe subjektive persa i perket mbrojtjes se tyre.

Ne hale te shkojn Greqia, Maqedonia, Mali i Zi me ne krye Serbine. Na e kane ngrene shpirtin dhe derdh gjakun tone si lum. Thone qe Zoti mbron ate qe mbron veten. Besoj se kohe eshte sote me shume se kure qe te mbrojm veten. Jemi te kercenuar nga te katra anet, dhe na kan fute kancerin mun ne zemer te vendit. Ne Tirane dhe ne Prishtine.

Aberdazh@

Jame dakort me ate qe thua deri diku. Megjitheate besoj se Kosova ashtu si edhe shqiperia do te jen me mire nen ombrellen e Amerikes se ate te Serbeve, Grekeve apo Ruseve. Vendet e vogela kane nevoj per perkrahje dhe aleate. Sote per sote duhet te zgjedim me pak te keqin. Deri sa te jemi te zotet e vetes.


Ne fakt ne nuk zgjedhim,ne na zgjedhin ...

SystemA
28-09-2011, 15:18
Ne fakt ne nuk zgjedhim,ne na zgjedhin ...
Me pelqen firma e juaj,dhe e vertete(sipas kendveshtrimit tim) qe i/na zgjedhin!
Por dileme per mua eshte,kur na i vejne te tjeret perse ne i zgjedhim????

trestenik
28-09-2011, 17:01
kur te behen krejt politikanat shqiptar nacionalista at her nashta e arritmi ni qellim te till

SERAFIM DILO
29-09-2011, 00:51
Bashkimi duhet te jete mobilizimi i forcave materjale e morale te shqiptareve.
Per ēfare duhet te sherbeje,thjeshte;per te ngritur mireqenien materjale e morale te popullit shqiptar.Eshte nacionalizem ?.Jo eshte nacionalitet,qe duhet ti perkasi shqiptareve te Shqiperis e atyre te Kosoves,atyre shqiptar qe jane autonom e mund te vendosin,e ne qofte gjithmone se duan te vendosin.

Mano
29-09-2011, 19:12
bashkimi duhet te jete mobilizimi i forcave materjale e morale te shqiptareve.
Per ēfare duhet te sherbeje,thjeshte;per te ngritur mireqenien materjale e morale te popullit shqiptar.eshte nacionalizem ?.jo eshte nacionalitet,qe duhet ti perkasi shqiptareve te shqiperis e atyre te kosoves,atyre shqiptar qe jane autonom e mund te vendosin,e ne qofte gjithmone se duan te vendosin.

``16````16``

Mano
29-09-2011, 19:28
Ne fakt ne nuk zgjedhim,ne na zgjedhin ...

Besoj se eshte nje kombinim i te dujave. Na zgjedhin dhe i Pranojm. Kur njeriu nuk esthe ne gjendje te perballoje nje situate me forcat e veta, duhet te dije ce cfar dhe ku te mbeshtetet. Problemi qe une kame me pranimin e "mbeshtetjes se aleateve" eshte sepse Lavirat qe kane qene ne pushtet 70 vjetet , sidomos keto 20 te fundit e bejn per perfitime personale. Dhe nuk mendojn per popullin fare. Askush nuk te rrespekton kur ti nuk rrespekton veten tende se pari. Prandaj edhe "aleatet" perdorin Llumin e shqiperise qe sote eshte ngritur ne Siperfaqe si te duan, pa asnji parakusht.

20 vjet me pare ndryshimi qe erdhi, si do qe te interpretohet, ishte rasti me i mire per shqiptaret per te ndryshuar rruge ne drejtime te "mbar". Cfar bem neve, lejuam Trashegimetaret e diktatorit te na manipulojn ashtu sic ben per 46 vjet rresht. Ironia me e madhe eshte sepse "hengrem" dru si kur te ishim kafshe per nje gjysem shekulli, dhe sote lejojm ata qe mbanin kamzhikun ne dore mbeturinat e komunizmit, mikorebet qe na helmuan gjakun, Kancerin Vet, te qeverrisi pa i hyre asnji gjemb ne kembe.

20 vjet me pare "kur deti u be kos" fukarait u morr luga pabefasisht dhe poshterisht, ashtu po ndodh edhe me Kosoven. Serbet dhe Greket mbajn veglat e tyre ne Qeverine shqiptare. Persa kohe ky element te kete celesat e shtetit dhe influencen e drejt per drejt qe ka ne Prishtine, Bashkimi Etnik besoj do te mbetet, po te citoj ty, "Nje ender ne syrtat"!

USA NR1
29-09-2011, 19:32
Serafimo,Busavata,trestenik na shitet neve Shqiptaret e Ilirides etj.do ju shpallim lufte ne pra Shqiperise edhe Kosoves:d

trestenik
30-09-2011, 20:31
Serafimo,Busavata,trestenik na shitet neve Shqiptaret e Ilirides etj.do ju shpallim lufte ne pra Shqiperise edhe Kosoves:d

shqiprija dhe kosova gjithmon jan pra ilirides,politika e jon asht si ta shendrrojm makedonin ne ilirid,nje komb artificjal tja humbim sovranitetin.

Mistrece
30-09-2011, 20:37
Me keto qe lexoj ketu une, eshte per te vene duart ne koke...

SERAFIM DILO
30-09-2011, 22:55
Me keto qe lexoj ketu une, eshte per te vene duart ne koke...

Pse,ēfare nuk te pelqen,e si e mendon ?.

trestenik
30-09-2011, 23:21
Pse,ēfare nuk te pelqen,e si e mendon ?.

mirmrama serafim-ketu ne gjermani kam takuar shqiptar qe e kish marr mbiemrin makedon,thojke per shkak punsimit e ka ndryshu mbiemrin.per mua personalisht asht diqka shum e dhimshme kur aj, x person vetem per fe islame dike e jo me shum,qeshtja kombetare ishte per at person tem bosh

busavata
30-09-2011, 23:25
mirmrama serafim-ketu ne gjermani kam takuar shqiptar qe e kish marr mbiemrin makedon,thojke per shkak punsimit e ka ndryshu mbiemrin.per mua personalisht asht diqka shum e dhimshme kur aj, x person vetem per fe islame dike e jo me shum,qeshtja kombetare ishte per at person tem bosh

edhe une kam taku njerz te till , i kan mbiemrat me - ovski , qe tingllon maqedonisht... flasin vetemse per fejen muslimane , e pershendetjet i kan me selam alekym...

trestenik
30-09-2011, 23:40
edhe une kam taku njerz te till , i kan mbiemrat me - ovski , qe tingllon maqedonisht... flasin vetemse per fejen muslimane , e pershendetjet i kan me selam alekym...
busavat aj personi i maqedonijes veq per fe islame bisedojke,me shkoj ni here ne nerva edhe i thash me kan feja islame aq e mir e kishi marr sllavet e ballkanit para neve,qysh na i kan marr tokat tona e sna kishin lan neve me marr hiq kit fe,nashta i kam fol keq por smujsha me ndegju kur e disha se mbiemrin bekirovski e kish bah,prej beqirit-bekirovski

busavata
30-09-2011, 23:44
busavat aj personi i maqedonijes veq per fe islame bisedojke,me shkoj ni here ne nerva edhe i thash me kan feja islame aq e mir e kishi marr sllavet e ballkanit para neve,qysh na i kan marr tokat tona e sna kishin lan neve me marr hiq kit fe,nashta i kam fol keq por smujsha me ndegju kur e disha se mbiemrin bekirovski e kish bah,prej beqirit-bekirovski

mir e ki Trestenik , na kan lon fejen edhe na kan mar tokat ..
..te gjith ata qe i kan mar toka Shqiptare , gjat pushtimit osman , nuk e kan mar fejen muslimane ...

SERAFIM DILO
30-09-2011, 23:47
mirmrama serafim-ketu ne gjermani kam takuar shqiptar qe e kish marr mbiemrin makedon,thojke per shkak punsimit e ka ndryshu mbiemrin.per mua personalisht asht diqka shum e dhimshme kur aj, x person vetem per fe islame dike e jo me shum,qeshtja kombetare ishte per at person tem bosh

Mirmroma Trestenik,edhe shume e shume urime............

Trestenik,nuk e di ēa te them,secili njeri eshte patriot per aq sa do,per aq sa di,e per aq sa i leverdis...
Shum shqiptar jene bere grek per nje pensjon o diēka tjeter....Si me thon nuk gjykohet tjetri ne varferi,eshte e dhimshme po patriotizem pa buk nuk ka.Ne qofte se do kishte mundesin te jetonte mire ne shqiperi...mund ti quash edhe "tradhetar"..gjithmon duke respektuar iden e personit...per aq sa do,di,e i intereson.

trestenik
01-10-2011, 00:03
faliminderit serafim per urimin.
po edhe greket apo makedonet,serbt nuk jan aq te pasur si i shofmi ne shqipetaret.ndoshta politika shqipetare duhet te na edokoj me shum ne naciolizem,sikur serbet e kan hitlerin e vet,edhe keshtu rezistojn a te varfur jan

SERAFIM DILO
01-10-2011, 00:20
faliminderit serafim per urimin.
po edhe greket apo makedonet,serbt nuk jan aq te pasur si i shofmi ne shqipetaret.ndoshta politika shqipetare duhet te na edokoj me shum ne naciolizem,sikur serbet e kan hitlerin e vet,edhe keshtu rezistojn a te varfur jan

E drejt Trestenik,nuk jane dhe aq shum me te pasur se ne,po jan me patriota se ne.
I vetmi njeri qeveritar,qe hariti vertet te edukoj popullin shqiptar me patriotizem qe Zogu,me histori,me ligje,e me moral.Me gjithe gabimet qe beri..mbetet i vetmi si qeveritar.
E gjihte bota eshte e varfer e jane patriota,jane patriota se kane shprese ne te ardhmen.Neve perveē bukes na kan hequr dhe shpresen.

Mistrece
01-10-2011, 23:16
Pse,ēfare nuk te pelqen,e si e mendon ?.

Nuk me pelqen fakti qe ne shqiptaret fluturojme kot me kot, na mungon realizmi.

Qe nga titulli i temes, habitem si mund te thoni qe ka ardhur koha per Shqiperine etnike kur shqiptaret kane dhene disa here prova qe nuk jane ne gjendje te formojne nje shtet me istitucione te forta. Shqiptaret kujtojne vetem nje Lidhje Prizereni kur Shqiperia ishte e fundit qe mori pavarsine. Edhe ate ja dhane, nuk e mori...

Na mungon realizmi edhe me te ardhmen, pa mire e shkuara...

Ne mendojme akoma te bashkojme Shqiperine me Kosoven! Mua, per aq njohuri sa kam, me duket e parealizueshme....

SERAFIM DILO
01-10-2011, 23:37
Nuk me pelqen fakti qe ne shqiptaret fluturojme kot me kot, na mungon realizmi.

Qe nga titulli i temes, habitem si mund te thoni qe ka ardhur koha per Shqiperine etnike kur shqiptaret kane dhene disa here prova qe nuk jane ne gjendje te formojne nje shtet me istitucione te forta. Shqiptaret kujtojne vetem nje Lidhje Prizereni kur Shqiperia ishte e fundit qe mori pavarsine. Edhe ate ja dhane, nuk e mori...

Na mungon realizmi edhe me te ardhmen, pa mire e shkuara...

Ne mendojme akoma te bashkojme Shqiperine me Kosoven! Mua, per aq njohuri sa kam, me duket e parealizueshme....

Mistrece,neve si shoqeri e vetmja gje qe nuk na mungon eshte realizmi,i pershtatemi realizmit,e pranojme realitetin duke ulur koken e duke votuar.Ajo qe na mungon eshte fantazia,ideali,morali etj etj
Ne qofte se do bashkohemi,duhet bashkuar per te ndruar realizmin e sotem,bashkim per te nryshuar,per te krijuar nje klase te re e institucione me politikan te vertete,perndryshe eshte e kote te bashkohesh.Nuk duhet shtuar numeri i shqiptareve,duhet krijuar shteti.
E me qe Kosova pothuajse eshte shtet me vete,bashkimi i dy shteteve me te njejten popull nuk me duket diēka e paralizueshme...simbas llogjikes.Gjithmon nese populli,do,di,e i intereson.

busavata
01-10-2011, 23:57
bashkimi Kosovė-Shqipri nuk asht i pa realizushem , nese politikanat din te bajn politiken ne ket drejtim... ndersa , bashkimi i te gjitha trojeve Shqiptare asht nje ? e madhe... ma mire me than osht ide , vetemse per ti mbajtun popullin ne shpresė..

Mano
02-10-2011, 00:01
Nuk me pelqen fakti qe ne shqiptaret fluturojme kot me kot, na mungon realizmi.

Qe nga titulli i temes, habitem si mund te thoni qe ka ardhur koha per Shqiperine etnike kur shqiptaret kane dhene disa here prova qe nuk jane ne gjendje te formojne nje shtet me istitucione te forta. Shqiptaret kujtojne vetem nje Lidhje Prizereni kur Shqiperia ishte e fundit qe mori pavarsine. Edhe ate ja dhane, nuk e mori...

Na mungon realizmi edhe me te ardhmen, pa mire e shkuara...

Ne mendojme akoma te bashkojme Shqiperine me Kosoven! Mua, per aq njohuri sa kam, me duket e parealizueshme....

Moooj Mistreceee. Mos u be Mistrece:)

SERAFIM DILO
02-10-2011, 00:10
bashkimi Kosovė-Shqipri nuk asht i pa realizushem , nese politikanat din te bajn politiken ne ket drejtim... ndersa , bashkimi i te gjitha trojeve Shqiptare asht nje ? e madhe... ma mire me than osht ide , vetemse per ti mbajtun popullin ne shpresė..

Bashkimi i ish trojeve shqiptare eshte i pamundur sot per sot,thjeshte se shqiptaret e atyre trojeve nuk kane indipendencen.
Bashkimi i Kosoves me Shqiperin varet nga populli,por kur populli zgjedh anti-shqiptar si kryeministra,o me mir shqiptar qe vjedhin shqiptaret...Bashkimi kerkon popull te ri,duhet ndruar populli.

PuffetiNa
02-10-2011, 00:12
ore ore lule bore.... jemi yllka shembullore...


tallafere

trestenik
02-10-2011, 00:14
opcionet politike hala jan te hapura per ish jugosllavin kufit e mrenshem ndryshohen dhe mund te ndryshohet,si ju ndryshun serbis

Mistrece
02-10-2011, 00:18
Per kuriozitetin tim...nese endrra jone realizohet, cilin qytet do zgjidhni si kryeqytet te kombit ju, patriota?

busavata
02-10-2011, 00:23
Per kuriozitetin tim...nese endrra jone realizohet, cilin qytet do zgjidhni si kryeqytet te kombit ju, patriota?

cili asht qyteti ma i vjeter Shqiptar , e meriton te zgjidhet kryeqyteti i Shqipris etnike .

SERAFIM DILO
02-10-2011, 00:28
Per kuriozitetin tim...nese endrra jone realizohet, cilin qytet do zgjidhni si kryeqytet te kombit ju, patriota?

Ne qofte se eshte e mundur duhet ndertuar nje kryeqytet i ri.Tirana eshte i vetmi qytet qe ka struktur per te qene nje kryeqytet politik,po eshte i pa banueshem per civil e qytetar.
Zogu nuk ishte dhe aq negativ,te pakten kishte ide... ndertoi nje qytet qe strukturat politike jane e sherbejne akoma sot.

Mistrece
02-10-2011, 00:34
Ne qofte se eshte e mundur duhet ndertuar nje kryeqytet i ri.Tirana eshte i vetmi qytet qe ka struktur per te qene nje kryeqytet politik,po eshte i pa banueshem per civil e qytetar.
Zogu nuk ishte dhe aq negativ,te pakten kishte ide... ndertoi nje qytet qe strukturat politike jane e sherbejne akoma sot.

Qendren e Tiranes e ndertoi italiani,Zogu ishte kukull e tyre, te vetmen here qe vendosi diēka si burre ishte zgjedhja e bashkeshortes, nuk pyeti italianet, zgjodhi Geralden...;)

Por mos te dalim nga tema...

SERAFIM DILO
02-10-2011, 00:49
Qendren e Tiranes e ndertoi italiani,Zogu ishte kukull e tyre, te vetmen here qe vendosi diēka si burre ishte zgjedhja e bashkeshortes, nuk pyeti italianet, zgjodhi Geralden...;)

Por mos te dalim nga tema...

Ministrite i ka ndertuar Zogu..edhe me simbole shqiptare,si Pirro e Balshajt.....po nejse je e re,falet.

trestenik
02-10-2011, 01:23
Me keto qe lexoj ketu une, eshte per te vene duart ne koke...

Mistrece.ni popull nuk mund te manipolohet nga ni shtet si makedonia mundet ni pjes e popllit te manipolohen por shumica e popllit vendosin.kush ka menduar per para do viteve se kosova i shkeputet serbis.kush ka menduar para shum dekadava se ne shkojm ne shqipri me leternjoftim,gjeth qka asht e mundur por me koh,nese poplli shqiptar ne maqedoni i fiton tana drejtat at her asht problem serioz i egzistences se maqedonis,bugart i thojn ti po e flet gjuhen teme,grekt se pranoj emrin,serbt kishat,

ABORDAZH
02-10-2011, 12:10
Ministrite i ka ndertuar Zogu..edhe me simbole shqiptare,si Pirro e Balshajt.....po nejse je e re,falet.
Ne lumin e madh te ndertimeve qe mbizoterojne ne kryeqytetin shqiptar, Tirane, duke perfshire edhe ato te ndertuara pas viteve ′‘90, padyshim qe godinat e ndertuara ne periudhen e Mbreterise se Zogut dhe pushtimit italian te vendit, si: Banka Kombetare e Shqiperise, hotel "Dajti", Kryeministria, Akademia e Arteve te Bukura, korpusi qendror i Universitetit Shteteror te Tiranes, si dhe selite e ministrive te tjera, dallojne nga godinat e tjera publike te ndertuara pas vitit 1944, si nga paraqitja e jashtme, materialet e perdorura gjate ndertimit, ana arkitekturore, ashtu dhe ajo funksionale e tyre. Por, sipas mendimit te specialisteve te ndryshem te arkitektures shqiptare, si dhe atyre te huajve, qe kane vizituar vendin tone ne periudha te ndryshme kohe, nga te gjitha keto godina qe jane te vendosura pergjate bulevardit kryesor te Tiranes, "Deshmoret e Kombit" dhe qe perbejne ansamblin kryesor te arkitektures se kryeqytetit...Arkitekti, skulptoret dhe piktoret qe punuan per godinen

Ne artikujt e shumte te gazetave te kohes (viti 1938), qe percollen ceremonine e inaugurimit te Bankes Kombetare te Shqiperise, nje vend te vecante zinin edhe ato artikuj ku behej fjale per projektuesit, specialistet dhe piktoret e skulptoret italiane qe u angazhuan ne ndertimin e dekorimin e saj. Lidhur me kete, ne gazeten "Gazet e Korces" te asaj kohe, ndermjet te tjerash shkruhej: "Ndertesa e Bankes Kombetare qe u ngrit ne qender te Tiranes ne tetorin e vitit 1938, sintetizonte gjithe programin e institutit paraardhes, i cili qe prej dhjete vjetesh po ndiqte per zhvillimin ekonomik te Shqiperise. Ajo ndertese, qe eshte projektuar dhe ndertuar me nje arkitekture teper moderne e bashkekohore ne te gjithe teresine e saj, qendron edhe sot ne nje harmoni te plote me te gjitha ansamblin e ndertesave te tjera perreth, te projektuara gjithashtu nga arkitektet italiane me ne ze te asaj kohe. Ne ate periudhe kohe, por edhe me pas, pa asnje dyshim, ajo vleresohej si nje nga godinat me te mira te ndertuara ne Tirane, nga arkitekti italian, profesor Morpurgo, i cili, qe ne fillimin e punes se tij, pati deklaruar se: "Kam deshire dhe do t‘i bej te gjitha perpjekjet e mia qe ta pajisim kryeqytetin shqiptar me nje godine moderne te Institutit, (deri ne ate kohe Banka Kombetare quhej Institut), te denje jo vetem per qellimin qe perfaqeson, por edhe per funksionimin e saj me te rendesishem bankar. Hyrja e saj kryesore me kolonat gjigante teper te larta gjejne nje harmoni te plote me qeramiken, me te cilen eshte dekoruar, si dhe me nje shkrirje perfekte te materialit e ngjyres qe eshte perdorur aty, i japin nje karakter monumental asaj ndertese. Te gjitha keto, se bashku me muret e shtruara dhe te lemuara te fasades, bashkohen ne nje gjysme rrethi, si per te mbajtur e per t‘i dhene vend hyrjes madheshtore, duke ruajtur katet ne nje simetri me kornizen. Sipas arkitekteve dhe specialisteve te ndryshem te ndertesave te tilla monumentale, kjo zgjidhje e perdorur aty, vleresohej si nje koncepsion teper i guximshem i projektuesit te saj, qe gjen realizim ne dimensione dhe materie. Nje i tille karakter monumentaliteti theksohet edhe me tej prej riveshjes se krejt hyrjes kryesore, ku nderthurja e qeramikes me reliev te ulet, te kujton punen me aq durim te egjiptianeve te lashte, te cilet ushtronin me mjeshteri te madhe, artin e mozaikeve monumentale. Ne relievet e uleta te hyrjes kryesore te godines se bankes, jane gdhendur figura te cmuara, vepra te skulptorit te famshem italian, Alfredo Biagini, te cilat simbolizojne burimet e jetes e te pasurise se Kombit. Ato thyejne lartesine e mureve dhe figurat e gdhendura aty pershtaten me ato te salles se brendshme te publikut, te cilat jane veper e piktorit italian, Giulio Roso. Veshja dhe dekorimi i atyre mureve me ate lloj teknike, eshte bere sipas artit antik venecian, i cili duket se eshte rilindur perseri edhe me i gjalle. Shtresa me mermer e qeramike, riveshjet prej guri e klinger, dyert prej druri arre, jane ripunimet e brendshme te teknikes me te fundit, qe i japin asaj nje karakter thjeshtesie te dekoruar. Te gjitha te stilit modern, e te atij funksioni per te cilin eshte destinuar ndertesa"

USA NR1
02-10-2011, 22:56
edhe une kam taku njerz te till , i kan mbiemrat me - ovski , qe tingllon maqedonisht... flasin vetemse per fejen muslimane , e pershendetjet i kan me selam alekym...

haha na perfshin te gjithe ne, me keto fjale qe ke shkruar,edhe une jam nga Ilirida por nuk flas per feje edhe pse vet nuk besoj, por i rrespektoj te gjitha fejet ose me thjesht nuk dua asnje te ofendoj ne vecanti vetem disa Shqiptare qe veshen si Avganistanet nuk eshte puna te feja aty,po ata si duan te nderrojne edhe kombesine:d

pra per ate qe nenvizova me mbiemrin shtese ovski thuaj se shumica prej ne e kemi pasur mbiemrin dhe ata vete e kan nderruar (kan shtuar me shume ne mbiemrat tone + ovski) nuk jam i sigurt politikisht apo financiarisht na kan nderruar mbiemrat por jo me deshiren tone une shume familje kam pasur qe kan nderruar prape por edhe shume te holla kan shkuar per te hekur shtesen ovski pra kjo eshte kohe e gjate e jo tash ne Maqedonine e re ,por ne ish Jugosllavine

busavata
02-10-2011, 23:05
haha na perfshin te gjithe ne, me keto fjale qe ke shkruar,edhe une jam nga Ilirida por nuk flas per feje edhe pse vet nuk besoj, por i rrespektoj te gjitha fejet ose me thjesht nuk dua asnje te ofendoj ne vecanti vetem disa Shqiptare qe veshen si Avganistanet nuk eshte puna te feja aty,po ata si duan te nderrojne edhe kombesine:d

pra per ate qe nenvizova me mbiemrin shtese ovski thuaj se shumica prej ne e kemi pasur mbiemrin dhe ata vete e kan nderruar (kan shtuar me shume ne mbiemrat tone + ovski) nuk jam i sigurt politikisht apo financiarisht na kan nderruar mbiemrat por jo me deshiren tone une shume familje kam pasur qe kan nderruar prape por edhe shume te holla kan shkuar per te hekur shtesen ovski pra kjo eshte kohe e gjate e jo tash ne Maqedonine e re ,por ne ish Jugosllavine

USA , nuk fola ne pergjithsi .. por , per disa njerez qe i kam takue ketu ne gjermani ...

edhe kam pas rast ti njoh edhe ne Gjilan disa studenta , te cilet paten studijue ne shkollen e lartė Pedagogjike , nga Kumanova , ata nuk i kan pas mbiemrat me ovski edhe sa i perket fejes , kur nuk kan fol diqka...

USA NR1
02-10-2011, 23:07
Per kuriozitetin tim...nese endrra jone realizohet, cilin qytet do zgjidhni si kryeqytet te kombit ju, patriota?

Shkupin:d:d

USA NR1
02-10-2011, 23:09
USA , nuk fola ne pergjithsi .. por , per disa njerez qe i kam takue ketu ne gjermani ...

(shaka ishte:d)Pershendetje Busavata

SERAFIM DILO
02-10-2011, 23:13
Shkupin:d:d

Edhe un jam dakort,se ka emer te bukur...Shku-pin...me shku me pi.

ABORDAZH
02-10-2011, 23:16
Desha te beja nje pyetje per parafolsit:Cfare roli ka pas feja qe shqiptaret mos te asimiloheshin nga shtetet fqinje????

SERAFIM DILO
02-10-2011, 23:27
Desha te beja nje pyetje per parafolsit:Cfare roli ka pas feja qe shqiptaret mos te asimiloheshin nga shtetet fqinje????

Feja ne Shqiperi nuk ka pasur asnje lloje ndikimi pozitiv,sepse fatkeqesisht o mbase miresisht shumica e prifterinjeve e hoxhallareve kane qene o injorant ose te zgjuar per te keq.(duke hequr dy tre prifterinj katolik...qe te pakten kishin studiuar)
"Me pak perjashtime,hoxhe o prift zgjidhej "budallai" i fshatit.Edhe per tu habitur tradita vazhdon akoma."
Feja,ka sherbyer vetem per shkaterimin e Shqiperise,e po sherben akoma.

USA NR1
02-10-2011, 23:32
Nuk me pelqen fakti qe ne shqiptaret fluturojme kot me kot, na mungon realizmi.

Qe nga titulli i temes, habitem si mund te thoni qe ka ardhur koha per Shqiperine etnike kur shqiptaret kane dhene disa here prova qe nuk jane ne gjendje te formojne nje shtet me istitucione te forta. Shqiptaret kujtojne vetem nje Lidhje Prizereni kur Shqiperia ishte e fundit qe mori pavarsine. Edhe ate ja dhane, nuk e mori...

Na mungon realizmi edhe me te ardhmen, pa mire e shkuara...

Ne mendojme akoma te bashkojme Shqiperine me Kosoven! Mua, per aq njohuri sa kam, me duket e parealizueshme....


meqenese nuk po me pelqen shka ke shkruar :d,por edhe disa jan fakte ,pra nuk jemi gati njehere si po duket puna per t'u bashkuar-busy-

jemi mesuar duke pritur,avash avash do te behet:d

ja nje humor apo edhe shume e vertete ?!..
Shqiptaret e Ilirides (Maqedonise nese nuk e di se ku eshte Ilirida:d) thojne keshtu eshte zgjidhja??
Ne Shqiptaret ne Iliride tash jemi 40% te popullsise ne Maqedoni kurse Maqedonet thojne per ne 23% pra disa qe se kane nderruar mbiemrin prej Shqiptareve me ovski llogariten aitomatikisht si kombesi Maqedone:d
numri i popullsise i Shqiptareve eshte duke u rritur me shume ,shume here se Maqedonasit e pra pas 20 apo 40 vite Shqiptaret dalin me Popullsi me shume se 60%:d
dhe ne Shqiptaret e Ilirides do te udheheqmi kete shtet si Ushtrine etj..
mbase ju te Shqiperise dhe te Kosoves nuk keni interes ne pastaj do ju shpallmi lufte juve, arsyeja na keni tradhtuar;))

(Pershendetje Misterce)

ymer prizreni
03-10-2011, 09:40
I nderuar USA NR 1 mbas pėrfundimit tė luftės nė Maqedoni (luftės shqiptaro-bullgare) i bėmė njė pyetje njė gjenerali shqiptar pėrse e pėrfunduam luftė nė kėtė menyrė.Ai u pėrgjegj se shqiptarė duke u mbėshtetur nė natalitetin e tyre nė njė tė ardhme tė afėrt do tė jenė popull shumicė dhe ata do ta qeverisin kėtė shtet. Pasi u pyet se pse nuk pritem edhe ca kohe por e por e fillumam luften.Ai u pėrgjegj pėr ta avancuar ēėshtjen shqiptare(lexo private). Ai na la tė mendojė se gjaku i derdhur tė bijve mė tė mirė tė Shqipėris nuk u derdhė pėr tė mirėn e ēėshtjes shqiptarė por pėr tė mirėn e ēėshtjes private tė disa liderve politik dhė tė komandantėve pėrkrahės tė tyre. E tė qenit shumicė nė njė shtet tė huaj aspak nuk e favorizon ēėshtjen tonė se ai shtet ka njė kushtetut qė ėshtė nė tė mirė tė bullgarėve dhe jo tė shqiptarėve.Shembull mė i mirė i kėsaj qė themė ėshtė shteti i kosovės kur qė tė gjithė ne e dimė se edhe pse janė mbi 95% shqiptarė nuk i gėzojnė tė drejtate e tyre kombėtar...drejta mė tė shumta kanė kriminelėt serbė dhe minoritete nė kėtė vend.Shqiptarėt janė ēarmatosur ata bastisen ,arrestohen denohen tė gjithė ish ushtarėt e saj ,arsyje e kėsaj ėshtė se nuk janė qytetar tė Shtetit Shqiptar.Shqiptarėt e patėn nė kohėn e jugosllavis sė atėhershme njė kryetar Sinan Hasanin po asgjė te mire nuk ju erdhe shqiptarėve,vetėm u shfrytėzua elementi ,,shqiptar” zoja se kanė tė drejta politike mandej mandej edhe kryetari i shtetit ėshtė ,,shqiptar”,Ju nė Shkup mund ta bėni kryetar nė daqit edhe Ali Ahmetin apo gjeneral Gėzim Ozdreni kryetar tė shteti por hajrin(tė mirėn) e tyre kanė pėr ta parė bullgarėt dhe ata vet jo populli shqiptar (sepse kushtetuta e M. e favorizon bullgarėt dhe jo shqiptarė) kėtė mund tė jenė vetė bisht i dryrit asgjė mė shumė.(kur ishte ankuar mali se sėpata mė ka bėrė shumė dam duke ma prer malin,sėpata i kishte thėnė nuk e keni vetėm nga unė sepse unė pa bishtė qė ėshtė njihsoj si ju(pra prej druri) nuk kisha munduar me ju damtuar aq shumė )Shqiptarėt pėr ti gėzuar tė gjitha tė drejtat e tyre kombtare munden vetėm tė bashkua nė njė shtet si ėshtė SHQIPĖRIA ti kenė.Magjistėr Ukshin Hoti thotė:Shqipėrin e pa bėrė,bėje tė bėrė ose vdis.Pra vetėm me njė Shqipėri tė bashkuar do tė ndijemi shqiptar dhe krenar ..
Me respekt ymer prizreni

trestenik
03-10-2011, 11:17
kryqyteti i ri duhet ta ndertojm ne ni pik ku e rrok pak kosov pak shqiperi e pak maqedoni se ne e dhezmi luften civille per kryeqender(Tirana njifet si qendra diplomatike e shqiptarve,por edhe prishtina)

ABORDAZH
03-10-2011, 13:05
Feja ne Shqiperi nuk ka pasur asnje lloje ndikimi pozitiv,sepse fatkeqesisht o mbase miresisht shumica e prifterinjeve e hoxhallareve kane qene o injorant ose te zgjuar per te keq.(duke hequr dy tre prifterinj katolik...qe te pakten kishin studiuar)
"Me pak perjashtime,hoxhe o prift zgjidhej "budallai" i fshatit.Edhe per tu habitur tradita vazhdon akoma."
Feja,ka sherbyer vetem per shkaterimin e Shqiperise,e po sherben akoma.


Faik Konica , i
cili thotė :”Tė mos ishte Feja Islame, populli shqiptarė do tė ishte shumė mė tepėr nė numėr, por jo shqiptarė…”.

Mano
03-10-2011, 15:52
Per kuriozitetin tim...nese endrra jone realizohet, cilin qytet do zgjidhni si kryeqytet te kombit ju, patriota?

Une kisha zgjedh Prishtinen pa asnji Paramendim!!! Ja kemi "borxh" Kosovareve kete. Edhe pse ishte Krimineli Hoxha ai qe i dhuroj Kosoven Serbeve, prap do te ngelet njolle e "shtetit" shqiptare qe ne 45-en e deri, ne fitimin e pavaresise se Kosoves. Ja kemi "borxh" akoma me teper kur Kryeministri i sotem(President atehere) deklaroi zyrtarisht pa piken e turpit se Kosova duhet te marre Autonomine ne nje kohe qe Gjithe "Bota" synonte per Pavaresine. Tirana eshte e Falimentuar, qe ne 45! Nuk behet me! Duhet nje ndryshim Rradikal. Duhet hequr Fuqia nga duart e Trashegimtareve te Despotit!

Populli Kosovar e meriton nje gje te tille. Jane vrare e sakatosur per emrin e Shqiperise, per kaq kohe te gjate. Ironia me e madhe eshe sepse ata u "shkalluan" per Enverin! Pikerisht xhahilin qe ia mohoj atyre bashkjetesen me Vellezerit e tyre dhe ia dorezoje Kriminelave Serb. Edhe sote e kesaj dite Kosovaret prap po e pesojn nga shteti Shqiptar. Me instalimin e Thacit & Co, nga dora vet Qeveria Shqiptare.

Te ishim aq patriota sa shqiptaret e Kosoves ne ne Shqiperi, nuk do te kishim keto probleme qe kemi sote. Sidomos me maskaralleqet qe po lejohen te behen ne Juge te Shqiperise ne avantazh te Grekeve.

Mistrece
03-10-2011, 22:25
Une kisha zgjedh Prishtinen pa asnji Paramendim!!! Ja kemi "borxh" Kosovareve kete. Edhe pse ishte Krimineli Hoxha ai qe i dhuroj Kosoven Serbeve, prap do te ngelet njolle e "shtetit" shqiptare qe ne 45-en e deri, ne fitimin e pavaresise se Kosoves. Ja kemi "borxh" akoma me teper kur Kryeministri i sotem(President atehere) deklaroi zyrtarisht pa piken e turpit se Kosova duhet te marre Autonomine ne nje kohe qe Gjithe "Bota" synonte per Pavaresine. Tirana eshte e Falimentuar, qe ne 45! Nuk behet me! Duhet nje ndryshim Rradikal. Duhet hequr Fuqia nga duart e Trashegimtareve te Despotit!

Populli Kosovar e meriton nje gje te tille. Jane vrare e sakatosur per emrin e Shqiperise, per kaq kohe te gjate. Ironia me e madhe eshe sepse ata u "shkalluan" per Enverin! Pikerisht xhahilin qe ia mohoj atyre bashkjetesen me Vellezerit e tyre dhe ia dorezoje Kriminelave Serb. Edhe sote e kesaj dite Kosovaret prap po e pesojn nga shteti Shqiptar. Me instalimin e Thacit & Co, nga dora vet Qeveria Shqiptare.

Te ishim aq patriota sa shqiptaret e Kosoves ne ne Shqiperi, nuk do te kishim keto probleme qe kemi sote. Sidomos me maskaralleqet qe po lejohen te behen ne Juge te Shqiperise ne avantazh te Grekeve.

Qe Kosoves i takon kryeqyteti edhe une nuk kam asnje dyshim. Edhe pse vet do preferoja Prizerenin...
Po e leme te ardhmen, nuk jam dot ne gjendje ta parashikoj ate.

Pas luftes se dyte Boterore, na u mblodhen ata tre xhaxhat qe fituan luften (Churchill, Roosvelt dhe Stalin) edhe vendosen fatin e Botes. Konsiderohen ne histori "perqindjet e Churchill" sepse kur vendosen fatin e Ballkanit, Churchill beri nje skeme (qe ruhet edhe sot ne arkivin e shtetit ne Angli) ku ndau me preqindje se ē'ndikim do kishte Urss dhe bota perendimore ne Ballkan. Pasi i shkruajti te gjitha, i thote Stalini:- "Po me Shqiperine ēdo bejme?" Epo mire i thote ai, e bejme 50 me 50! Pra ne 45-en Shqiperia nuk konsiderohesh fare! Enveri ka qene nje kukull (me vone na doli pseudo-revolucionar), por ne ate moment historik nuk ka luajtur asnje rol. Prandaj mos bej muhabete politike nese nuk i di te gjitha gjerat...

Per sa i perket temes, ju shoh te gjitheve entuaziast dhe kjo nuk eshte nje gje e keqe. Dinamizmi juaj me gezon, por une jam mesuar ta shoh goten gjysem bosh...


Serafim, siē e sheh edhe vet nga pergjigja e Abordazh, une nuk jam e mireinformuar. Me falet, jam e re...

Mano
03-10-2011, 22:43
"Po me Shqiperine ēdo bejme?" Epo mire i thote ai, e bejme 50 me 50! Pra ne 45-en Shqiperia nuk konsiderohesh fare! Enveri ka qene nje kukull (me vone na doli pseudo-revolucionar), por ne ate moment historik nuk ka luajtur asnje rol. Prandaj mos bej muhabete politike nese nuk i di te gjitha gjerat...

Enveri nuk ka luajtur asnji rrol ne ate moment historik:Ndarjes se Kosoves??? Mistreceeeee, ta them me perzemersi, "je ne terezi ti"???

Eeeedhe sikur mos te kishte luajtur ndo nje rrol "Direkt" ne ato "momente", kishte luajtur nje rrol Direkt vite perpara. Tashme terreni ishte krijuar nga dora vet e tij per "humbjen" e Kosoves.

E ke degjuar ti Mbledhjen e Mukes dhe pse ajo deshtoj???

Mistrece
03-10-2011, 22:47
Me duket se ajo pjesa e thkesuar me shkonja me te Zeza te paska rrevoltuar pak. Pse keshtu???

Enveri nuk ka luajtur asnji rrol ne kete moment politike persa i perket Ndarjes se Kosoves??? Mistreceeeee, ta them me perzemersi, "je ne terezi ti"???

Ahahahha per aq pak info qe kam, Kosova me Shqiperine u nda qe ne 1913, kur Shqiperine e njohen si shtet te pavarur, ndersa Kosova ngeli ne ndikimin sllav.
Por te thashe, nuk kam shume info. Ma bej hallall.

Mano
03-10-2011, 22:54
Ahahahha per aq pak info qe kam, Kosova me Shqiperine u nda qe ne 1913, kur Shqiperine e njohen si shtet te pavarur, ndersa Kosova ngeli ne ndikimin sllav.
Por te thashe, nuk kam shume info. Ma bej hallall.

Kosova, ashtu edhe pjesa e Maqedonise e populluar me shqiptare, u premtua te riktheheshte nga Gjermanet. Enveri ishte Klysh i Komunistave Serb ashtu sic ishte edhe Koci Xoxe. Gjate Okupimit te Nazistave Enveri ka qene Vegla me e dobishme per Serbet. Ata i premtuan Karriken, kurse ky si shperblim iu dha Kosoven. Mos ta kishte bere kete gje Enveri edhe sote e kesaj dite Kosova ishte e Jona.

ABORDAZH
03-10-2011, 22:56
ateher faji bie edhe mbi skenderbeun, se derisa ishim ne pushtimin e perendoris osmane trojet shqiptare ishin te gjitha bashke ....

Mistrece
03-10-2011, 22:57
Kosova, ashtu edhe pjesa e Maqedonise e populluar me shqiptare, u premtua te riktheheshte nga Gjermanet. Enveri ishte Klysh i Komunistave Serb ashtu sic ishte edhe Koci Xoxe. Gjate Okupimit te Nazistave Enveri ka qene Vegla me e dobishme per Serbet. Ata i premtuan Karriken, kurse ky si shperblim iu dha Kosoven. Mos ta kishte bere kete gje Enveri edhe sote e kesaj dite Kosova ishte e Jona.

Uau me le pa fjale!
Por harrove nje detaje te vogel. Gjermanet humben luften! Po ta fitonin atehere po qe Kosova ishte e jona.

busavata
03-10-2011, 23:07
Maqellarjot , ate qka ja ka premtue Gjermania Naciste Shqiptareve , ja ka premtue te gjitha nacionaliteteve ne ballkan , i ka sherbye qe te vriten ne mes veti .. coptimi i tokave Shqiptare asht bo me vendimet e konferences se Londres 1912-1913 .

Conrad
04-10-2011, 00:05
Maqellarjot , ate qka ja ka premtue Gjermania Naciste Shqiptareve , ja ka premtue te gjitha nacionaliteteve ne ballkan , i ka sherbye qe te vriten ne mes veti .. coptimi i tokave Shqiptare asht bo me vendimet e konferences se Londres 1912-1913 .

S'mund te ndodhe ndryshe, nese "drejtesine" e vendosin konferenca apo traktate qe jane te ndikuara nga racismi fetar, nacional, me ngjyre etj. Racismi nuk le vend per drejtesi.

Mistrece
04-10-2011, 00:12
S'mund te ndodhe ndryshe, nese "drejtesine" e vendosin konferenca apo traktate qe jane te ndikuara nga racismi fetar, nacional, me ngjyre etj. Racismi nuk le vend per drejtesi.

Shqiperine e kane konsideruar nje shprehje gjeografike, vend i varfer qe nuk eshte ne gjendje te vet qeveriset!
Ju flisni per drejtesi. Nuk ka drejtesi! Hiqeni nga mendja. As nuk ka pasur as nuk do kete. Kurre!
Marredheniet njerezore nuk jane ndertuar mbi drejtesi! Ligjin e ben me i forti. Darvinizmi social, qe na pelqen neve apo jo, eshte baza ne cilin jane ndertuar raportet njerezore.

SERAFIM DILO
04-10-2011, 00:22
Maqellarjot , ate qka ja ka premtue Gjermania Naciste Shqiptareve , ja ka premtue te gjitha nacionaliteteve ne ballkan , i ka sherbye qe te vriten ne mes veti .. coptimi i tokave Shqiptare asht bo me vendimet e konferences se Londres 1912-1913 .

E vertet,por asnje shtet Ballkanik nuk kerkoi ta respektonte...Kufijt e sotem te ballkanit nuk jane simbas konferences se Londres.O me mire grekerit e serbet i moren me arme...

busavata
04-10-2011, 00:35
E vertet,por asnje shtet Ballkanik nuk kerkoi ta respektonte...Kufijt e sotem te ballkanit nuk jane simbas konferences se Londres.O me mire grekerit e serbet i moren me arme...

kufiri veriorė edhe verilindorė u vendos me 22 mars 1913 ne konferencen e Londres , nga e njejta konferencė jan vendos edhe kufijtė e Shqiprisė jugore edhe juglindore me 11 gusht 1913 ... edhe pse nuk e kan pranue shpaljen e pamvarsise ... e kan mar si fillimi i nje Shqiprije autonome nen sovranitetin e Sulltanit...

SERAFIM DILO
04-10-2011, 00:56
kufiri veriorė edhe verilindorė u vendos me 22 mars 1913 ne konferencen e Londres , nga e njejta konferencė jan vendos edhe kufijtė e Shqiprisė jugore edhe juglindore me 11 gusht 1913 ... edhe pse nuk e kan pranue shpaljen e pamvarsise ... e kan mar si fillimi i nje Shqiprije autonome nen sovranitetin e Sulltanit...

Busave me sa di un,po nuk jam i sigurt,ēeshtja e kufijve ka vazhduar edhe vite me mbrapa,per ne jug me Greqin jam i sigurt...
Koferenca e Londres u percaktuan kufijte ne pergjithesi,percaktimi u be me ate te Parisit....

trestenik
04-10-2011, 07:55
Shqiperia tradicionalisht eshte treguar e kujdesshme per te bere te qarte se
nuk ka pretendime territoriale ndaj shteteve fqinje dhe se nuk ndjek asnje
variant tė axhendes se ,Shqiperise se Madhe,

ymer prizreni
04-10-2011, 08:35
I nderuar trestenik mijafton qė Tirana zyrtare tė punoj pėr Shqipėri Natyrale,por siē po shifet ajo nuk ėshtė duke punuar as pėr kėtė Shqipėri Londineze(Shqipėri politike) sepse as ne nuk jemi duke kėrkuar njė Shqipėri tė Madhe(Ilirini qė nga Sllovenia nė perendim deri nė kufij me Rumunin nė veri,nė lindje Bullgarin dhe nė jug tė saj Greqin) por vetėm atė qė ėshtė e jona nė jug Ēamėrin,Kosovėn dhe tė gjitha trojet Shqiptar qė ishin dhe janė nėn administrimin(okupimin) e Sllavėve tė jugut(sėrbėve,malazezėve dhe bullgarėve).Kjo Shqipėri e Bashkuar nuk do tė jetė as e madhe e as e vogėl por njė SHQIPĖRI NATYRALE.

me respekt ymer prizreni

xfiles
04-10-2011, 11:57
Jo nuk ka ardhur koha, ka akoma shume ndryshime kulturore per te mundur te bashkjetojme ne nje shtet.

trestenik
04-10-2011, 12:50
Ne kushtet ku shqiptaret e IRJM-se shikojne se nuk ka asnje projekt nga Shqiperia apo Kosova per bashkimin kombetar, atehere ata paraprakisht jane te detyruar te kerkojne nje marreveshje me sllavo-maqedonet, duke u dhene ketyre te fundit epersine per te hartuar dispozitat e saj dhe lirine per ti shkelur perseri ato Keshtu, ne tre shtetet

trestenik
04-10-2011, 13:34
I nderuar trestenik mijafton qė Tirana zyrtare tė punoj pėr Shqipėri Natyrale,por siē po shifet ajo nuk ėshtė duke punuar as pėr kėtė Shqipėri Londineze(Shqipėri politike) sepse as ne nuk jemi duke kėrkuar njė Shqipėri tė Madhe(Ilirini qė nga Sllovenia nė perendim deri nė kufij me Rumunin nė veri,nė lindje Bullgarin dhe nė jug tė saj Greqin) por vetėm atė qė ėshtė e jona nė jug Ēamėrin,Kosovėn dhe tė gjitha trojet Shqiptar qė ishin dhe janė nėn administrimin(okupimin) e Sllavėve tė jugut(sėrbėve,malazezėve dhe bullgarėve).Kjo Shqipėri e Bashkuar nuk do tė jetė as e madhe e as e vogėl por njė SHQIPĖRI NATYRALE.

me respekt ymer prizreni
Kjo duket ne formulen “Shqiperia faktor, por jo aktor” per zgjidhjen bashkimi kombetar.
me respekt trestenik

Mano
04-10-2011, 17:31
i nderuar trestenik mijafton qė tirana zyrtare tė punoj pėr shqipėri natyrale,por siē po shifet ajo nuk ėshtė duke punuar as pėr kėtė shqipėri londineze(shqipėri politike) sepse as ne nuk jemi duke kėrkuar njė shqipėri tė madhe(ilirini qė nga sllovenia nė perendim deri nė kufij me rumunin nė veri,nė lindje bullgarin dhe nė jug tė saj greqin) por vetėm atė qė ėshtė e jona nė jug ēamėrin,kosovėn dhe tė gjitha trojet shqiptar qė ishin dhe janė nėn administrimin(okupimin) e sllavėve tė jugut(sėrbėve,malazezėve dhe bullgarėve).kjo shqipėri e bashkuar nuk do tė jetė as e madhe e as e vogėl por njė shqipėri natyrale.

Me respekt ymer prizreni

``16````16``

Mano
04-10-2011, 17:43
Uau me le pa fjale!
Por harrove nje detaje te vogel. Gjermanet humben luften! Po ta fitonin atehere po qe Kosova ishte e jona.

Besoj se debati nuk eshte, se kush fitoj apo humbi luften. Une po merrem me pjesen e historise dhe fuqit qe ndryshuan te ardhmen e nje kombi te tere. Mendoj se po trajtojm se kush qe Faktori kryesor per ndarjen e trojeve shqiptare dhe ne vecanti ate te Kosoves.

peshkaqeni33
04-10-2011, 17:55
C'ziheni kot a derbardhe. C'ju genjen mendja per patriotizma. Ju nuk po mundoheni te zmadhoni shqiperin, por te rrisni cifligun e Saliut. Vriten te shkretet shqiptar per t'i shtuar ndonje cope toke vatanit dhe neser Saliu e shet falas ne saj te mendjes se tij te ndritur dhe te programit "Shqiperia nje Euro" ndonje Fasllici.

ymer prizreni
04-10-2011, 19:30
Nė qoftės mė herėt mund ta akuzonim Evropėn,sidomos kongresin e Berlinit dhe atė tė Londrės pėr ndarjen dhe coptimin e Shqipėris,tash duhet ta akuzojmė vete vetėn tonė.Pse thėmė vete vetėn tonė pėr arsyje se ne duke bėrė referndum nė Kosovė,Ilirid nė luginėn e Preshėves u bėhėm argati dreqit duke thėnė se ja ky ėshtė vullneti i popullit krijimi i Republikave tė stilit tė Maraka Gjonit,dhe dijet se tė gjitha kėto referendume ishin nė dam tė shqiptarėve dhe Shqipėris......

ymer prizreni
04-10-2011, 19:35
C'ziheni kot a derbardhe. C'ju genjen mendja per patriotizma. Ju nuk po mundoheni te zmadhoni shqiperin, por te rrisni cifligun e Saliut. Vriten te shkretet shqiptar per t'i shtuar ndonje cope toke vatanit dhe neser Saliu e shet falas ne saj te mendjes se tij te ndritur dhe te programit "Shqiperia nje Euro" ndonje Fasllici.

besa me kėtė njeri(dhe njerėz si ky)nė pushtet kam frigė se nuk do shitet"Shqipėria njė Euro" por do t'ja jepe miqėve (vėllėzėrve tė Sllobodankės) pėrqesh...........

USA NR1
04-10-2011, 19:46
I nderuar USA NR 1 mbas pėrfundimit tė luftės nė Maqedoni (luftės shqiptaro-bullgare) i bėmė njė pyetje njė gjenerali shqiptar pėrse e pėrfunduam luftė nė kėtė menyrė.Ai u pėrgjegj se shqiptarė duke u mbėshtetur nė natalitetin e tyre nė njė tė ardhme tė afėrt do tė jenė popull shumicė dhe ata do ta qeverisin kėtė shtet. Pasi u pyet se pse nuk pritem edhe ca kohe por e por e fillumam luften.Ai u pėrgjegj pėr ta avancuar ēėshtjen shqiptare(lexo private). Ai na la tė mendojė se gjaku i derdhur tė bijve mė tė mirė tė Shqipėris nuk u derdhė pėr tė mirėn e ēėshtjes shqiptarė por pėr tė mirėn e ēėshtjes private tė disa liderve politik dhė tė komandantėve pėrkrahės tė tyre. E tė qenit shumicė nė njė shtet tė huaj aspak nuk e favorizon ēėshtjen tonė se ai shtet ka njė kushtetut qė ėshtė nė tė mirė tė bullgarėve dhe jo tė shqiptarėve.Shembull mė i mirė i kėsaj qė themė ėshtė shteti i kosovės kur qė tė gjithė ne e dimė se edhe pse janė mbi 95% shqiptarė nuk i gėzojnė tė drejtate e tyre kombėtar...drejta mė tė shumta kanė kriminelėt serbė dhe minoritete nė kėtė vend.Shqiptarėt janė ēarmatosur ata bastisen ,arrestohen denohen tė gjithė ish ushtarėt e saj ,arsyje e kėsaj ėshtė se nuk janė qytetar tė Shtetit Shqiptar.Shqiptarėt e patėn nė kohėn e jugosllavis sė atėhershme njė kryetar Sinan Hasanin po asgjė te mire nuk ju erdhe shqiptarėve,vetėm u shfrytėzua elementi ,,shqiptar” zoja se kanė tė drejta politike mandej mandej edhe kryetari i shtetit ėshtė ,,shqiptar”,Ju nė Shkup mund ta bėni kryetar nė daqit edhe Ali Ahmetin apo gjeneral Gėzim Ozdreni kryetar tė shteti por hajrin(tė mirėn) e tyre kanė pėr ta parė bullgarėt dhe ata vet jo populli shqiptar (sepse kushtetuta e M. e favorizon bullgarėt dhe jo shqiptarė) kėtė mund tė jenė vetė bisht i dryrit asgjė mė shumė.(kur ishte ankuar mali se sėpata mė ka bėrė shumė dam duke ma prer malin,sėpata i kishte thėnė nuk e keni vetėm nga unė sepse unė pa bishtė qė ėshtė njihsoj si ju(pra prej druri) nuk kisha munduar me ju damtuar aq shumė )Shqiptarėt pėr ti gėzuar tė gjitha tė drejtat e tyre kombtare munden vetėm tė bashkua nė njė shtet si ėshtė SHQIPĖRIA ti kenė.Magjistėr Ukshin Hoti thotė:Shqipėrin e pa bėrė,bėje tė bėrė ose vdis.Pra vetėm me njė Shqipėri tė bashkuar do tė ndijemi shqiptar dhe krenar ..
Me respekt ymer prizreni

fjalet shume me vend..

.(kur ishte ankuar mali se sėpata mė ka bėrė shumė dam duke ma prer malin,sėpata i kishte thėnė nuk e keni vetėm nga unė sepse unė pa bishtė qė ėshtė njihsoj si ju(pra prej druri) nuk kisha munduar me ju damtuar aq shumė )

haha se paskam ndegjuar kete shprehje :d
Pershendetje i nderuar..

ymer prizreni
04-10-2011, 20:02
.(kur ishte ankuar mali se sėpata mė ka bėrė shumė dam duke ma prer malin,sėpata i kishte thėnė nuk e keni vetėm nga unė sepse unė pa bishtė qė ėshtė njihsoj si ju(pra prej druri) nuk kisha munduar me ju damtuar aq shumė )

I nderuar USA NR1 kjo shprehje ėshtė nga urtėsi e lashtė e popullit.......

me respekt ymer prizreni

trestenik
04-10-2011, 21:45
Republika e veteshpallur e Kosoves u njoh nga Kuvendi i Shqiperise,por nuk ka pasur asnje vendim te ekzekutivit qe ta bente te efektshme njohjen nga ana diplomatike.Ne kete menyre, Shqiperia e linte te hapur pranimin prej saj te qfaredo zgjidhjeje politike per Kosoven.Refuzimi de facto per te njohur pavaresine e Kosoves i linte fushe te hapur edhe protagonizmit vetjak te udheheqesve te shtetit shqiptar,bisedimeve te Dejtonit, Presidenti Sali Berisha ne vitin 1995 deklaronte se, perkrahte hapesire demokratike per shqiptaret, nje formule qe realisht mund te pajtohej edhe me autonomine e vitit 1974.

ABORDAZH
04-10-2011, 22:46
Eshte e vertet qe Skenderbeu ka origjine sllave kur:

Vojsava.................. nena
Stanisha .................. vellai
Reposh..................... vellai
Konstantin ................ vellai
Mara..........................motra
Angjelina....................motra
Jellena.......................motra
Vlaika........................motra
Mamica.....................motra


Motra e tij Mara u martua me serbin Stefanica Crnojevic.
Djali i Skenderbeut u martua me vajzen e despotit serb Durad Brankovic.

SERAFIM DILO
04-10-2011, 23:27
Skenderbeu duhet te kete origjin turke,simbas emrit...Edhe se asnje vend nuk ka ekskluziviten e emerave njerezor....Perveē serbeve !.
Me emer Vojsava,ke sa te duash shqiptare dhe sot,me origjin serbe.

Vlonjati
05-10-2011, 03:03
Jo nuk ka ardhur koha, ka akoma shume ndryshime kulturore per te mundur te bashkjetojme ne nje shtet.

--Ndryshimet kulturore jane pasuri --Edhe midis krahinave te dnyrshme ne jug te Shqiperise kemi ndryshime kulturore te jashtezakoinshme --Psh midis Krahines se Laberise dhe Krahines se Kolonjes ---- Kane dnryshime kulturore te thella --Por Gjuha dhe gjaku jane nje -----Poashtu E kaluara historike eshte e perbashket

-Prandja ato ndryshimet kulturore qe permend ti jane nje Arsye akoma me shume qe Kosova te behet URGJENTISHT pjese e Shqiperise

Dhe ne te njejten Kohe krijohet nje Akademi e perbashket shkencore e cila vendos tekstet arsimore te njejta
--Gjuhen letrare te detyrueshme ne te gjitha shkollat shqiptare --------Bashkohen resurset ekonomike ,dhe krijohet nje treg ekonomik shume i madh
i cili i jep nje shtytje te fuqishme mireqenies se Shqiptareve ne Ballkan
Ne kete menyre Bashkimi i i shpejte dhe i menjehreshem duke ritur mireqenien e shqiptareve aty ku jane forcon edhe me shume kohezionin e Shoqeirse shqiptare
---------Kohezion i cili do vije gjithmone duke u focruar nqs behet bashkimi ,sepse te bashkuar do kemi maredhenie me shpeshta reciproke ne Tregeti,Arsimim Kulture me shfaqje artistike te perbashketa ,me aktivitete sportive te perbashketa etj etj shto pastaj qe do krijojme edhe forcant tona te armatosura te perbashketa ,
per tembrojtur vendin tone te perbashket
--Do krijojme edhe policine e perbashket per te luftuar kirmin dhe per te mbrojtur jeten e njerezve tane ....

--Pra Bashkimi duhet bere ..URGJENTISHT
--Bashkimi eshte shpetimi jone ne cdo aspekt --Politik,ekonomik dhe ushtarak

trestenik
05-10-2011, 14:06
Nė nėntor tė vitit 1997, Kryeministri Nano takohet nė Kretė me Millosheviēin,
ku pėrflitet se ka folur pėr shqiptarėt e Kosovės si njė pakicė etnike.
Nano pėrmend formulėn “republikė minus”, d.m.th., statusin e republikės
brenda Jugosllavisė sė mbetur, por pa tė drejtė shkėputjeje ‘Zėri i Popullit’, 31.03.1998)sėrish mė pak se sa kėrkonin shqiptarėt e Kosovės nė atė kohė.

xfiles
05-10-2011, 20:01
--Ndryshimet kulturore jane pasuri --Edhe midis krahinave te dnyrshme ne jug te Shqiperise kemi ndryshime kulturore te jashtezakoinshme --Psh midis Krahines se Laberise dhe Krahines se Kolonjes ---- Kane dnryshime kulturore te thella --Por Gjuha dhe gjaku jane nje -----Poashtu E kaluara historike eshte e perbashket

-Prandja ato ndryshimet kulturore qe permend ti jane nje Arsye akoma me shume qe Kosova te behet URGJENTISHT pjese e Shqiperise

Dhe ne te njejten Kohe krijohet nje Akademi e perbashket shkencore e cila vendos tekstet arsimore te njejta
--Gjuhen letrare te detyrueshme ne te gjitha shkollat shqiptare --------Bashkohen resurset ekonomike ,dhe krijohet nje treg ekonomik shume i madh
i cili i jep nje shtytje te fuqishme mireqenies se Shqiptareve ne Ballkan
Ne kete menyre Bashkimi i i shpejte dhe i menjehreshem duke ritur mireqenien e shqiptareve aty ku jane forcon edhe me shume kohezionin e Shoqeirse shqiptare
---------Kohezion i cili do vije gjithmone duke u focruar nqs behet bashkimi ,sepse te bashkuar do kemi maredhenie me shpeshta reciproke ne Tregeti,Arsimim Kulture me shfaqje artistike te perbashketa ,me aktivitete sportive te perbashketa etj etj shto pastaj qe do krijojme edhe forcant tona te armatosura te perbashketa ,
per tembrojtur vendin tone te perbashket
--Do krijojme edhe policine e perbashket per te luftuar kirmin dhe per te mbrojtur jeten e njerezve tane ....

--Pra Bashkimi duhet bere ..URGJENTISHT
--Bashkimi eshte shpetimi jone ne cdo aspekt --Politik,ekonomik dhe ushtarak

nuk jam dakord por nuk kam argumente kunder keshtu qe nuk kam ēfare te them,
por si mendon se do kombinojme forcat politike? Do pranojne politikanet te hane me nje pjate? Se tani mafja politike i ka te ndara territoret, pastaj do zihen.

tjeter, ne kosove diskutohet nese duhet futur apo jo mesimi fetar ne shkolla, ndersa ne shqiperi as qe behet fjale nje gje e tille, nese bashkohemi do bejme ligje te ndara per arsimin apo do detyrohemi te fusim fene ne shkolla se i ngel qefi fetareve?

te enderrosh eshte me e lehte se sa te realizosh konkretisht bashkimin qe do ishte tej mase i veshtire. ne po hame kokat e njeri tjetrit keshtu te copezuar siē jemi se nuk dime te mbajme shtet, lere me po te bashkohemi ēa kaosi do ishte.

SERAFIM DILO
05-10-2011, 22:30
Nė nėntor tė vitit 1997, Kryeministri Nano takohet nė Kretė me Millosheviēin,
ku pėrflitet se ka folur pėr shqiptarėt e Kosovės si njė pakicė etnike.
Nano pėrmend formulėn “republikė minus”, d.m.th., statusin e republikės
brenda Jugosllavisė sė mbetur, por pa tė drejtė shkėputjeje ‘Zėri i Popullit’, 31.03.1998)sėrish mė pak se sa kėrkonin shqiptarėt e Kosovės nė atė kohė.

Paska qen me patriot se nga ēe mendoja,por duhet te jete lajm i pasakte,e kane kuptuar gabim.Nanos po ti jepnin dy lek shpallte dhe Shqiperin "republik minus jugosllave".

Mano
05-10-2011, 22:34
Paska qen me patriot se nga ēe mendoja,por duhet te jete lajm i pasakte,e kane kuptuar gabim.Nanos po ti jepnin dy lek shpallte dhe Shqiperin "republik minus jugosllave".

Edhe Une e kam dite se nje gje te tille e ka bere Ministri i Jashtem i asaj kohe. Pra qe ka kerkuar Autonimine per Kosoven. Kurse takimein apo takimet me Milloshevicin i ka bere dikush tjeter.

SERAFIM DILO
05-10-2011, 22:58
Edhe Une e kam dite se nje gje te tille e ka bere Ministri i Jashtem i asaj kohe. Pra qe ka kerkuar Autonimine per Kosoven. Kurse takimein apo takimet me Milloshevicin i ka bere dikush tjeter.

Ma ha mendja Maqellarjot se nje politikan shqipetar duhet te shprehi deshiren e interesin e popullit te tije,jo dipllomaci kote...Megjithate nuk e di se kush ka qene e ēfar ka thene....Po duke i ditur se kush jan...nuk me habit me asgje.....

Mano
06-10-2011, 03:16
Ma ha mendja Maqellarjot se nje politikan shqipetar duhet te shprehi deshiren e interesin e popullit te tije,jo dipllomaci kote...Megjithate nuk e di se kush ka qene e ēfar ka thene....Po duke i ditur se kush jan...nuk me habit me asgje.....

ashtu eshte, po ku pysin ata se cfar mendon populli. Ata vetem te sigurojn karriken e vete, ajo ka me rendesi. Se kush paguan per nje gje te tille as qe merakosen fare.

ABORDAZH
06-10-2011, 10:18
Skenderbeu duhet te kete origjin turke,simbas emrit...Edhe se asnje vend nuk ka ekskluziviten e emerave njerezor....Perveē serbeve !.
Me emer Vojsava,ke sa te duash shqiptare dhe sot,me origjin serbe.


Nuk besoj se ndonje shqiptar mund te ket ndonje hero serb te bere tatuazh, si Ivan Bogdanov ka bere Skenderbeun....
Duhet te ket ndonje lidhje besoj!!!!!
Edhe puna e eskluzivitetit te emrave...

Pastaj kur i ka pas dash kaq shume Skenderbeu shqiptaret, si mund te lidhte krushqi me serbet kur ne ato kohe kryenin krime mbi shqiptaret e Koseves ?
Apo cdo gje qe beri , i sherbeu per te qen ne krye te fronit ?

SERAFIM DILO
06-10-2011, 11:47
Nuk besoj se ndonje shqiptar mund te ket ndonje hero serb te bere tatuazh, si Ivan Bogdanov ka bere Skenderbeun....
Duhet te ket ndonje lidhje besoj!!!!!
Edhe puna e eskluzivitetit te emrave...

Pastaj kur i ka pas dash kaq shume Skenderbeu shqiptaret, si mund te lidhte krushqi me serbet kur ne ato kohe kryenin krime mbi shqiptaret e Koseves ?
Apo cdo gje qe beri , i sherbeu per te qen ne krye te fronit ?

Percaktimi qe Skenderbeu i bente vetvetes si Princ i Epirit nuk kishte kuptim theshte gjeografik, kishte kuptim ideologjik;donte te tregonte prejardhjen.
Kur jeton brenda "kufive" o brenda influences se nje perandorie te madhe,siē qe ajo e Turqise,eshte e veshtire te percaktosh se kush ishin shqiptaret,bullgaret,serbet,veneciant,turqit,apo greket..etj etj..Thjeshte per faktin se nuk ka kufij e ka zhvendosje fisesh o racash,edhe sepse perandoria ndjek politiken e vet.
Ka vetem dy menyra qe perafersisht mund te percaktojne origjinen e nje personi o populli;e para,eshte se si vet-quhen ata,dhe e dyta ne rastin tone,si na quanin Turqit.Ne te dyja rastet nuk na etiketonin as si grek e as si serb,e as si bullgar e as si venecjan.

Skendebeu,serbet,bullgaret,hungarezet..etj etj luftonin ne ate kohe kunder pushtimit otoman,kunder perandorise,nuk luftonin kunder njeri tjetrit.

Menyra e paraqitjes se historise,o tezat pa kuptim,qe Skenderbeu ka vrare shqiptar e turqit na shpetuan nga serbet,jane teza ideologjike te fetarve minoren,o te nacionalizmit analfabet,persa i perket historis.
Edhe venecjant mund te kene bere krime ndaj shqiptareve,por nuk eshte se na shpetoi perandoria Turke nga Venecia.

(Sa per tatuazhin,njof edhe une nje shqiptar qe ka bere tatuazh Lepa Brenen ).

ABORDAZH
06-10-2011, 12:29
Un te dhash argumenta , jo teza ideologjike sic bere ti..
I bie qe paskemi sakrifikuar shqiptaret e Kosoves , duke ber aleanca me serbet per te luftuar perandorin turke !!!!

Bravo per krahasimin e tatuazheve...Nuk e dija qe lepa brena ishte heroesh ...

SERAFIM DILO
06-10-2011, 14:55
Un te dhash argumenta , jo teza ideologjike sic bere ti..
I bie qe paskemi sakrifikuar shqiptaret e Kosoves , duke ber aleanca me serbet per te luftuar perandorin turke !!!!

Bravo per krahasimin e tatuazheve...Nuk e dija qe lepa brena ishte heroesh ...

Po aleanca me serbet,me hungarezet,me venecianet,me vatikanin etj etj,,, ka bere Skenderbeu...jo ne.Dhe i ka bere natyrisht per te luftuar perandorin turke.Ky eshte fakt.
Tani nuk e di punen e shqiptareve te kosoves qe i paska luftuar skenderbeu me serbet,po duhet te kete dy mundesi;o eshte hipotez fetare minoritare analfabete,ose shqiptaret e kosoves kane qen turq,te pakten simbas Skenderbeut dhe serbeve..Eshte ekzaktesisht e para.
Jane keto teorira qe shfrytezojne dhe serbet e sotem,e per tu habitur nje pjese e kosovareve e mendojne njesoj si serbet...persa i perket periudhes se Skenderbeut.E te dy palet e mendojne nga ana fetare jo nga ajo historike.

Shembulli i Lepa Brenes nuk eshte shum i arsyeshem,se nuk ka qene heroine....Por po ta krahasoj me shembullin tjeter,"qe duhet te jete shume e me shume i arsyeshm",me ate te serbit Ivan Bogdanov...Edhe ti vet do ta kuptosh,qe po te besh nje krahasim te tille...Lepa jo qe del heroin,por duhet te dali dhe e shenjt.

peshkaqeni33
06-10-2011, 17:05
Nuk besoj se ndonje shqiptar mund te ket ndonje hero serb te bere tatuazh, si Ivan Bogdanov ka bere Skenderbeun....
Duhet te ket ndonje lidhje besoj!!!!!
Edhe puna e eskluzivitetit te emrave...

Pastaj kur i ka pas dash kaq shume Skenderbeu shqiptaret, si mund te lidhte krushqi me serbet kur ne ato kohe kryenin krime mbi shqiptaret e Koseves ?
Apo cdo gje qe beri , i sherbeu per te qen ne krye te fronit ?

Sa per krime, turqit kane therrur aq shume shqiptare sa krimet e tyre e kane permbysyr disa here demografine e shqiperise ne dem te shqiptareve dhe ne favor te Serbeve. Sa e sa qytete e qendra te rendesishme shqiptare jane zhdukur nga faqja e dheut nga Turqit e tu te dashur. Ti nuk e ke lexuar fare historin, por per cdo shqiptar te vrare nga serbet jane 150 te therrur nga turqit. Ti nuk e di por ne mesjet shqiptaret fjane djall e zevendesuan me ate Turk. Prandaj mos i bej avokatin mbrijtes, por lexo historin. Jane zhdukur qytete e krahina te tera Shqiperise nga kjo fare e keqe(Turku). Turqit e dobesuan Shqiperine dhe e lane te mjere ne meshiren e shteteve te tjera ballkanike qe ne kushte reale(po mos te kishin qene Turqit) Shqiperia ata i thyente si shkarpa te thata.

Ketu flitet per mesjeten dhe detyrimisht historia e kesaj periudhe duhet pare dhe lexuar ne ate drite. Pra ne driten e koncepteve dhe njohurive te asaj periudhe. Le te mos harrojme se jemi disa hapa para Rilindjes Evropiane.

Abordazh pse e sheh historin me syrin e nje fanatiku islamik te shekullit te XX(njezet). Jemi ne shekullin e XXI(njezet e nje) dhe kur flasim per tema te tilla duhet ta veme veten ne rrobat e atij qe jetonte ne shekullin e XV(pesembedhjet). Pra ta shohim boten me syrin dhe botkuptimin e njeriut qe jetonte ne ate periudh kohe.

Qe te flasim si historian koncepti per kombin ne ate periudh kohe, nuk ishte ky qe kemi sot. Dhe po te shohesh neper bote edhe neper periudhat e mepasme shumica e mbretertive ishin perandori dhe nuk ekzistonin shtetet etnike. Prandaj ka pasur levizje popullsish dhe eshte krijuar kjo amulli sepse njerzit ne ato kohra kishin koncepte te tjera per etnin dhe kombin. Bile ne disa raste edhe me te guximeshme e perparimtare sesa sot.

Ti e gjykon Skenderbeun ne driten e atyre qe kane ngjare disa shekuj me vone. Ti nuk po thua gje tjeter... "Sa budalla Skenderbeu, qe luftoi kunder turqeve me shpata?! Pse nuk mori automatik dhe disa tanke dhe do tķ kishte shuajtur te tere." Pra mendimet e tua jane ireale sepse shkeputen nga hapsira dhe nga koha ne te cilen jane zhvilluar ngarjet.


Sa per pemen gjeneologjike qe i ke bere Skenderbeut, ajo pak rendesi ka edhe sikur te jete e vertet. Mua nuk me interesojne ato qe thone Serbet, Greket, apo djalli vete... Mua me interesojne ato qe ka thene dhe ka deklaruar Skenderbeu. Ai ka deklaruar qe eshte Shqiptare prijsi i shqiptareve. Keto delarim do ta gjeshe ne disa gjuhe sepse ai nuk e ka mohuar(sic po e mohon ti), por e ka pohuar gjithandej prejardhjen dhe pekatesin e tij kombetare me nje krenari te till sa na ka bere te ndihemi edhe ne krenare 600 e kusur vite pas tij.

trestenik
06-10-2011, 22:06
Presidenti Sali Berisha nė vitin 1996, bėnte thirrje qė partitė shqiptare tė bashkoheshin me opozitėn serbe tė udhėhequr nga Drashkoviēi, d.m.th., me “serbėt e mirė” kundėr Millosheviēit, duke e reduktuar ēėshtjen kombėtare shqiptare nė njė problem tė demokracisė brenda Serbisė.

ABORDAZH
06-10-2011, 22:48
Po aleanca me serbet,me hungarezet,me venecianet,me vatikanin etj etj,,, ka bere Skenderbeu...jo ne.Dhe i ka bere natyrisht per te luftuar perandorin turke.Ky eshte fakt.
Tani nuk e di punen e shqiptareve te kosoves qe i paska luftuar skenderbeu me serbet,po duhet te kete dy mundesi;o eshte hipotez fetare minoritare analfabete,ose shqiptaret e kosoves kane qen turq,te pakten simbas Skenderbeut dhe serbeve..Eshte ekzaktesisht e para.
Jane keto teorira qe shfrytezojne dhe serbet e sotem,e per tu habitur nje pjese e kosovareve e mendojne njesoj si serbet...persa i perket periudhes se Skenderbeut.E te dy palet e mendojne nga ana fetare jo nga ajo historike.

Shembulli i Lepa Brenes nuk eshte shum i arsyeshem,se nuk ka qene heroine....Por po ta krahasoj me shembullin tjeter,"qe duhet te jete shume e me shume i arsyeshm",me ate te serbit Ivan Bogdanov...Edhe ti vet do ta kuptosh,qe po te besh nje krahasim te tille...Lepa jo qe del heroin,por duhet te dali dhe e shenjt.

Mqs nuk e dike qe shqiptaret e Kosoves gjat prejudhes se Skenderbeut masakroheshin nga serbet ,me duket se nuk e paske lexuar historine te gjithe, kshu qe nuk mund te pres ndonje pergjigjet per ket!!!


Ja qe rasti i Ivanit dhe pse serbet na e dashkan kaq shum Skenderbeun duhet ta ket nje arsye ???

Dhe ato qe shkruajta me lart me duket se ta bejn te nenkuptosh kete gje...

ABORDAZH
06-10-2011, 23:02
Sa per krime, turqit kane therrur aq shume shqiptare sa krimet e tyre e kane permbysyr disa here demografine e shqiperise ne dem te shqiptareve dhe ne favor te Serbeve. Sa e sa qytete e qendra te rendesishme shqiptare jane zhdukur nga faqja e dheut nga Turqit e tu te dashur. Ti nuk e ke lexuar fare historin, por per cdo shqiptar te vrare nga serbet jane 150 te therrur nga turqit. Ti nuk e di por ne mesjet shqiptaret fjane djall e zevendesuan me ate Turk. Prandaj mos i bej avokatin mbrijtes, por lexo historin. Jane zhdukur qytete e krahina te tera Shqiperise nga kjo fare e keqe(Turku). Turqit e dobesuan Shqiperine dhe e lane te mjere ne meshiren e shteteve te tjera ballkanike qe ne kushte reale(po mos te kishin qene Turqit) Shqiperia ata i thyente si shkarpa te thata.

Ketu flitet per mesjeten dhe detyrimisht historia e kesaj periudhe duhet pare dhe lexuar ne ate drite. Pra ne driten e koncepteve dhe njohurive te asaj periudhe. Le te mos harrojme se jemi disa hapa para Rilindjes Evropiane.

Abordazh pse e sheh historin me syrin e nje fanatiku islamik te shekullit te XX(njezet). Jemi ne shekullin e XXI(njezet e nje) dhe kur flasim per tema te tilla duhet ta veme veten ne rrobat e atij qe jetonte ne shekullin e XV(pesembedhjet). Pra ta shohim boten me syrin dhe botkuptimin e njeriut qe jetonte ne ate periudh kohe.

Qe te flasim si historian koncepti per kombin ne ate periudh kohe, nuk ishte ky qe kemi sot. Dhe po te shohesh neper bote edhe neper periudhat e mepasme shumica e mbretertive ishin perandori dhe nuk ekzistonin shtetet etnike. Prandaj ka pasur levizje popullsish dhe eshte krijuar kjo amulli sepse njerzit ne ato kohra kishin koncepte te tjera per etnin dhe kombin. Bile ne disa raste edhe me te guximeshme e perparimtare sesa sot.

Ti e gjykon Skenderbeun ne driten e atyre qe kane ngjare disa shekuj me vone. Ti nuk po thua gje tjeter... "Sa budalla Skenderbeu, qe luftoi kunder turqeve me shpata?! Pse nuk mori automatik dhe disa tanke dhe do tķ kishte shuajtur te tere." Pra mendimet e tua jane ireale sepse shkeputen nga hapsira dhe nga koha ne te cilen jane zhvilluar ngarjet.


Sa per pemen gjeneologjike qe i ke bere Skenderbeut, ajo pak rendesi ka edhe sikur te jete e vertet. Mua nuk me interesojne ato qe thone Serbet, Greket, apo djalli vete... Mua me interesojne ato qe ka thene dhe ka deklaruar Skenderbeu. Ai ka deklaruar qe eshte Shqiptare prijsi i shqiptareve. Keto delarim do ta gjeshe ne disa gjuhe sepse ai nuk e ka mohuar(sic po e mohon ti), por e ka pohuar gjithandej prejardhjen dhe pekatesin e tij kombetare me nje krenari te till sa na ka bere te ndihemi edhe ne krenare 600 e kusur vite pas tij.

Ti vazhdon akoma te lexosh historin e shkruajtur nga Partia e Punes ???
Me duhet te rikujtoj derisa trojet Shqiptare ishin ne sundimin e Perandorise Osmane ishin te bashkuara ..

Un nuk po mbroj turqit po nuk mund ti lejoj vetes te quaj dike hero nese ka vrar popullin e vet per te hipur ne maje te fronit..

E di pse Skenderbeu filloi te humbiste shum beteja me turqit , sepse i genjeu princat e tjere,qe do tu kthente trojet qe ishin pushtuar nga osmanet,po beri te kunderten duke i mbajtur ne zoterimin e vet...


Prejardhjen nuk jam kam bere un Skenderbeut ja ka bere Marlin Barleti qe eshte i vetmi qe ka shkruaj jeten e tij..
Edhe pse duhet te besojme qe Barleti na paska treguar te drejten!!!
Kur e vetmja "shtepi botuse" ne ate kohe ka qen vetem Venediku dhe veprat prej andej dilnin te rregulluara si u interesonte atyre..

peshkaqeni33
07-10-2011, 18:40
Abordazh, ma bej hallall pyetjen...
Shqiptar je ti?!
Mos frekuenton ndonje nga ato "shkollat" Arabe, qe jane perhapur si fole gjarperi neper shqiperi?

Lere cfare ke lexuar ti Marin Barletin. Ti nuk e kupton dot Barletin edhe nese e marrim te mirqen qe e ke gjetur e lexuar. Meqe e solli fjala, e di ti ku gjendet "Skenderbeu" i Marin Barletit qe na e paske lexuar dhe marre te dhenat.

Kur e vetmja "shtepi botuse" ne ate kohe ka qen vetem Venediku dhe veprat prej andej dilnin te rregulluara si u interesonte atyre..


Ti nga mesjeta nuk e ke haberin fare... Vjen e me thua mua shtepi butuese. A e di ti si shkruheshin librat ne periudhen e mesjetes se hershme dhe ate te mesme?! A e di ti kur eshte shpikur makina e shkrimit?!

Dhe mos fol kodra pas bregut, se Skenderbeu nuk ka humbur asnje betej te vetme me turqit. Edhe ne Berat kur ushtria e tij u thye pabesisht, Skenderbeu nuk ka qene ne ate beteje.

Nejse nuk dua te bisedoj me ty per Skenderbeun se ti nuk e paske fare haberin. Shkruan gjera, qe nuk i di dhe na sjell interpretime te Barletit nga persona te trete. Nese nuk e ke lexuar vete Barletin mos iu refero atij dhe mos e ngarko ate me perfundimet e tua te nxjerre nga enderra.

Mos u mundo te gjykosh Kastriotin se ti nuk e ke haberin fare te realitetit shqiptar e ballkanik te mesjetes. Ti nuk di as si ishte ndarja politike e institucionale e shqiperise dhe Ballkanit ne ate periudh kohe. Ik shko lexo ndonje liber mbi Bizantin dhe pastaj lexo per Skenderbeun.

Mos e lexo historin e Kastriotit me Syrin e ati qe kerkon me cdo kusht te gjeje te meta. T'a them une qe Kastrioti eshte nje nga ata qe nuk ka te meta. Pranda hidhen e perdridhen fqinjet tane, sepse nuk kane nje hero te ketyre permasave. Ti ndoshta do Sulltan Muratin per hero kombetar... Kjo eshte e drejta jote. Ik shko ne stamboll dhe puthja sa te duash kockat. Ne Shqiptaret e kemi heroin ton kombetar. Ai quhet Gjergj Kastrioti!

Mano
07-10-2011, 18:57
Un nuk po mbroj turqit po nuk mund ti lejoj vetes te quaj dike hero nese ka vrar popullin e vet per te hipur ne maje te fronit..

Abordazh,

Pse kapesh ne "subjektizma" te tilla, ka vrar ca shqipetare ketu apo atje, ne kete betej apo ne ate betej. Edhe sikur dicka e tille te ket ndodhur ne rrethana, qe as ti as une dhe asnji nuk i di me hollsie, nuk mjafton ose nuk duhet te "diskreditoj" figurn e Skenderbeut. Ti e di shume mire qe Skenderbeu eshte tradhetuar disa here. Ti e di shume mire qe per Turqit ai ishte "djalli" vet. Pastaj kush i vertetoj keto "akuza" qe ti i paske marr kaqe seriozisht dhe ke krijuar antipati per figuren e Skenderbaut?. Ne rastin me te mire keto ja Jane spekulime, poshtersira qe behen nga "shkimtare" jo serioze per ti cveshur shqipetaret nga Identiteti i tyre, duke i mohuar ose diskreditojn Heronjt kombetare.

Kete po ta them UNE QENUK KAM LEXUAR HISTORINE E PARTISE!


Ali Pash tepelena ka vrar shume shqipetare, perfshije ketu edhe pjesetare te familjes sime. Sidomos familjen time, e shuajti te gjithe fisin pervec dy Burra qe arriten te mbijetonin. Por ama ati nuk mund ti mohohet resistenca qe i beri turqeve dhe avantazhet qe krijoj per "shqiperine". Keto gjera duhen pare pak me gjere dhe me objektivisht. Prandaj keto figura quhen Heronj Kombetar dhe jo Idhuj personal sepse i kan sherbyer Kombit ne teresi.

ABORDAZH
07-10-2011, 20:15
Abordazh, ma bej hallall pyetjen...
Shqiptar je ti?!
Mos frekuenton ndonje nga ato "shkollat" Arabe, qe jane perhapur si fole gjarperi neper shqiperi?

Lere cfare ke lexuar ti Marin Barletin. Ti nuk e kupton dot Barletin edhe nese e marrim te mirqen qe e ke gjetur e lexuar. Meqe e solli fjala, e di ti ku gjendet "Skenderbeu" i Marin Barletit qe na e paske lexuar dhe marre te dhenat.Ti nga mesjeta nuk e ke haberin fare... Vjen e me thua mua shtepi butuese. A e di ti si shkruheshin librat ne periudhen e mesjetes se hershme dhe ate te mesme?! A e di ti kur eshte shpikur makina e shkrimit?!

Dhe mos fol kodra pas bregut, se Skenderbeu nuk ka humbur asnje betej te vetme me turqit. Edhe ne Berat kur ushtria e tij u thye pabesisht, Skenderbeu nuk ka qene ne ate beteje.

Nejse nuk dua te bisedoj me ty per Skenderbeun se ti nuk e paske fare haberin. Shkruan gjera, qe nuk i di dhe na sjell interpretime te Barletit nga persona te trete. Nese nuk e ke lexuar vete Barletin mos iu refero atij dhe mos e ngarko ate me perfundimet e tua te nxjerre nga enderra.

Mos u mundo te gjykosh Kastriotin se ti nuk e ke haberin fare te realitetit shqiptar e ballkanik te mesjetes. Ti nuk di as si ishte ndarja politike e institucionale e shqiperise dhe Ballkanit ne ate periudh kohe. Ik shko lexo ndonje liber mbi Bizantin dhe pastaj lexo per Skenderbeun.

Mos e lexo historin e Kastriotit me Syrin e ati qe kerkon me cdo kusht te gjeje te meta. T'a them une qe Kastrioti eshte nje nga ata qe nuk ka te meta. Pranda hidhen e perdridhen fqinjet tane, sepse nuk kane nje hero te ketyre permasave. Ti ndoshta do Sulltan Muratin per hero kombetar... Kjo eshte e drejta jote. Ik shko ne stamboll dhe puthja sa te duash kockat. Ne Shqiptaret e kemi heroin ton kombetar. Ai quhet Gjergj Kastrioti!


Kur nuk je i afte te debatosh me argumenta,fillon ne ofendime..
Prandaj ik meso te besh debat dhe pastaj hajde repliko me postimet e mia.

ABORDAZH
07-10-2011, 20:20
Abordazh,

Pse kapesh ne "subjektizma" te tilla, ka vrar ca shqipetare ketu apo atje, ne kete betej apo ne ate betej. Edhe sikur dicka e tille te ket ndodhur ne rrethana, qe as ti as une dhe asnji nuk i di me hollsie, nuk mjafton ose nuk duhet te "diskreditoj" figurn e Skenderbeut. Ti e di shume mire qe Skenderbeu eshte tradhetuar disa here. Ti e di shume mire qe per Turqit ai ishte "djalli" vet. Pastaj kush i vertetoj keto "akuza" qe ti i paske marr kaqe seriozisht dhe ke krijuar antipati per figuren e Skenderbaut?. Ne rastin me te mire keto ja Jane spekulime, poshtersira qe behen nga "shkimtare" jo serioze per ti cveshur shqipetaret nga Identiteti i tyre, duke i mohuar ose diskreditojn Heronjt kombetare.

Kete po ta them UNE QENUK KAM LEXUAR HISTORINE E PARTISE!


Ali Pash tepelena ka vrar shume shqipetare, perfshije ketu edhe pjesetare te familjes sime. Sidomos familjen time, e shuajti te gjithe fisin pervec dy Burra qe arriten te mbijetonin. Por ama ati nuk mund ti mohohet resistenca qe i beri turqeve dhe avantazhet qe krijoj per "shqiperine". Keto gjera duhen pare pak me gjere dhe me objektivisht. Prandaj keto figura quhen Heronj Kombetar dhe jo Idhuj personal sepse i kan sherbyer Kombit ne teresi.

Mqs nuk i dim hollesite mire,me shtyn te mendoj ne arsyet qe jan bere ato veprime mund te ken qen personale dhe jo kombetare..
Un i mohoj ato rezistenca qe jan bere nga shqiptaret ne dem te territoreve te tyre.

peshkaqeni33
07-10-2011, 20:34
Kur nuk je i afte te debatosh me argumenta,fillon ne ofendime..
Prandaj ik meso te besh debat dhe pastaj hajde repliko me postimet e mia.

Ke te drejt. Tani qe e lexova perseri postimin tim, me duhet te pranoj qe e kam shkelur pak me gjuhen e perdorur, qe pa dashjen time paska kaluar ne ofeza. Me duhet te kerkoj ndies per gjuhen, por megjithate njohurit e tua ne kete fushe jane vertet per te ardhur keq.

ABORDAZH
07-10-2011, 20:39
Ke te drejt. Tani qe e lexova perseri postimin tim, me duhet te pranoj qe e kam shkelur pak me gjuhen e perdorur, qe pa dashjen time paska kaluar ne ofeza. Me duhet te kerkoj ndies per gjuhen, por megjithate njohurit e tua ne kete fushe jane vertet per te ardhur keq.


Duke e degjuar nga ty edhe mund te duartrokas ...

busavata
07-10-2011, 20:46
- nuk e kam lexue , por e kam pa ne filmin e fundit dokumetar per Skenderbeun , thuhet se Skenderbeu i ka mbyt apo masakrue qindra shqiptar te cilet nuk deshten ta ndrojn fejen , prej asaj muslimane ne fejen krishtere ...sa jan te verteta nuk e di....

Mano
07-10-2011, 22:06
- nuk e kam lexue , por e kam pa ne filmin e fundit dokumetar per Skenderbeun , thuhet se Skenderbeu i ka mbyt apo masakrue qindra shqiptar te cilet nuk deshten ta ndrojn fejen , prej asaj muslimane ne fejen krishtere ...sa jan te verteta nuk e di....

Busava,

ate dokumetar qe ke pare ti kam pare edhe une, besoj se flasim per te njetin dokumentar.

Shiko. Skenderbeu Vet ndroj fen dy a tre here, beri aleanca te ndryshme per te miren e "kombit" dhe jo per pasurite "personale' sic ka filluar te shkruhet sote. Ne qoftese gjarje te tilla kane ndodhur me te vertet, nuk mund te ken ndodhur ashtu sic paraqiten, kursesei. Nuk ka kuptim, eshte e pallogjikshme. Si mund te vrasi Skenderbeu Shqipter thjesht sepse nuk donin te ndrronin fen, kur Nipi i tij kishte emer Turk Hamza, emri i tij figuronte is Iskanderbeg, dhe Gjenerali i tij me i afte derzertoj, e tradhetoj ate tek turqit dhe ky i fali jeten. Nji njeri me virtute te illa nuk mund ti lejoj vetes te bej te dicka kaq ekstremiste dhe Makaber sa te vrasi popullin e vet thjesht per ceshtje feje.

Skenderbue ishte katolik, por ne te vertet jo me shume se sa i dueshte te ishte ne ate kohe. Keto maskaralleqe qe shkruhen sote jane lloqe dhe mashtrime qe behen nga qarqet ekstremiste. Edhe Sekti mysliman po ben te vetin. Nuk shikon ti se cfar mundohen te bejn me Nen Terezen. Jane te gjithe sharlatana. Duhet me pas pak kujdes me gjera te tilla, sepse fare kollaj mund te biem nga ngracken e dinakut. per ata eshte mjaft qe ne debatojm per dicka te tille. Fatekeqsisht kur nje Genjeshter perseritet shume here dashje pa dashje fillon te Besohet.

Mano
07-10-2011, 22:11
Mqs nuk i dim hollesite mire,me shtyn te mendoj ne arsyet qe jan bere ato veprime mund te ken qen personale dhe jo kombetare..
Un i mohoj ato rezistenca qe jan bere nga shqiptaret ne dem te territoreve te tyre.

Nuk e di cfar do te thuash tamam me kete qe shkruar larte, por meqe perdora shembull 'familjen' time ne kete rast. do ta shpjegoj pak me me Hollesi, qe te mos kete spekullime.

kur fola per Ali Pashen dhe lufterat qe ai ka bere me shqipteret vet, e kish fjalen per Masakren e Kardhiqit ne Gjirokaster. Ai egzekutoj 800 burra brenda nje dite. I egzekutoj ne befase dhe i preu ne Bes. Kardhiqiotet, shumica ortodoks, kishin rene dakort ose kishin lidhur besen me Ali Pashen per te mos lufuar me njeritjetrin me per hire te "kombit". Ne ate kohe Kardhiqi ishte nje Qender e relativisht e pasur dhe e fuqishme. Ky esthe nji akt barbare, i pafajshem dhe i pa justifikueshem. Por ne kohe lufte ndodhin shume gjera qe nuk duhet te ndodhin. Megjithate atij nuk mund ti mohohen "arritjet" qe beri ne pergjithesi. Kur flitet per kombin duhet perdorur Meter tjeter per ti matur gjerat.

Freemason
07-10-2011, 23:43
Kosova, Shqipėria dhe shqiptarėt nė tė trojet tjera etnike duhen bashkuar nė njė shtet, pra tė gjithė shqiptarėt duhet bashkuar nė njė shtet, sikurse ka qenė para vitit 1912 kur fuqitė e mėdha ndanė padrejtėsisht (copėtuan) trojet tona nė disa shtete.
Disa thonė qė kjo gjė ėshtė e pamundur dhe ndėrkombėtarėt nuk do lejojnė njė gjė tė tillė. Natyrisht qė ndėrkombėtarėt (njė pjesė e tyre) dhe shtetet sllave si Rusia e Serbia do mundohen tė parandalojnė njė gjė tė tillė, mirėpo kjo gjė nuk varet nga ta aspak. Ri- Bashkimi i tė gjithė shqiptarėve nė trojet e Shqipėrisė etnike varet nga vetėm nga ne dhe nga askush tjetėr. Ne duhet tė jemi mė tė vendosur dhe duhet punuar shumė pėr kėtė gjė. Duhet qė nė radhė tė parė populli shqiptar si nė Kosovė, si nė Shqipėri, si nė Arbėri ( Maqedoni mbi 40% ), Kosovėn Lindore ( Luginėn e Preshevės), Ēamėri e nė Malėsi ( Mal tė Zi), duhet qė haptazi tė kėrkojnė kėtė gjė. Sepse nuk ka jetė tė pėrbashkėt me sllavėt. Pra kur populli do kėrkojė kėtė gjė atėherė politikanėt shqiptarė nga tė gjitha viset qė i pėrmenda duhet qė me domosdo ta realizojnė kėtė gjė.

Disa mendojnė qė kjo gjė nuk ėshtė e mundur pėr shkak tė ndėrkombėtarėve dhe pėr shkak tė stabilitetit nė rajon. Pėrkundrazi, Ri-bashkimi i shqiptarėve nė njė shtet, rajoni do ishte mė i stabilizuar se kurdo herė. Pėr momentin pėr fat tė keq kemi ca shqipfolės si nė Kosovė e si nė Shqipėri, Nexhmedin Spahiu, Halil Matoshi e Fatos Lubonja qė janė tė paguar me para tė majme nga armiqtė e jashtėm e tė brendshėm qė nė ēdo diskutim pėr ēėshtjen Kombėtare Shqiptare tė flasin kundėr Ri-bashkimit tė Shqiptarėve nė njė shtet Shqiptar. Nexhmedin Spahia, Halil Matosha e Fatos Lubonja pėr momentin ka edhe nė Kosovė edhe nė Shqipėri, por me kohė do tė shkatėrrohen.
Edhe njė gjė Ri- Bashkimi i gjithė Shqiptarėve nė njė shtet do rregulloj si ēėshtjen ekonomike, sociale ashtu edhe atė tė Stabilitetit te Rajonit.
Ne duhet haptazi nė Kosovė, Shqipėri e viset tjera ku janė shqiptarėt tė flasim me njė zė tė pėrbashkėt pėr Bashkim Kombėtar. Pėrndryshe gjithmonė tė tjerėt do luajnė me ne si maca me miun.

Shnet e pare

Mano
08-10-2011, 02:05
Kosova, Shqipėria dhe shqiptarėt nė tė trojet tjera etnike duhen bashkuar nė njė shtet, pra tė gjithė shqiptarėt duhet bashkuar nė njė shtet, sikurse ka qenė para vitit 1912 kur fuqitė e mėdha ndanė padrejtėsisht (copėtuan) trojet tona nė disa shtete.
Disa thonė qė kjo gjė ėshtė e pamundur dhe ndėrkombėtarėt nuk do lejojnė njė gjė tė tillė. Natyrisht qė ndėrkombėtarėt (njė pjesė e tyre) dhe shtetet sllave si Rusia e Serbia do mundohen tė parandalojnė njė gjė tė tillė, mirėpo kjo gjė nuk varet nga ta aspak. Ri- Bashkimi i tė gjithė shqiptarėve nė trojet e Shqipėrisė etnike varet nga vetėm nga ne dhe nga askush tjetėr. Ne duhet tė jemi mė tė vendosur dhe duhet punuar shumė pėr kėtė gjė. Duhet qė nė radhė tė parė populli shqiptar si nė Kosovė, si nė Shqipėri, si nė Arbėri ( Maqedoni mbi 40% ), Kosovėn Lindore ( Luginėn e Preshevės), Ēamėri e nė Malėsi ( Mal tė Zi), duhet qė haptazi tė kėrkojnė kėtė gjė. Sepse nuk ka jetė tė pėrbashkėt me sllavėt. Pra kur populli do kėrkojė kėtė gjė atėherė politikanėt shqiptarė nga tė gjitha viset qė i pėrmenda duhet qė me domosdo ta realizojnė kėtė gjė.

Disa mendojnė qė kjo gjė nuk ėshtė e mundur pėr shkak tė ndėrkombėtarėve dhe pėr shkak tė stabilitetit nė rajon. Pėrkundrazi, Ri-bashkimi i shqiptarėve nė njė shtet, rajoni do ishte mė i stabilizuar se kurdo herė. Pėr momentin pėr fat tė keq kemi ca shqipfolės si nė Kosovė e si nė Shqipėri, Nexhmedin Spahiu, Halil Matoshi e Fatos Lubonja qė janė tė paguar me para tė majme nga armiqtė e jashtėm e tė brendshėm qė nė ēdo diskutim pėr ēėshtjen Kombėtare Shqiptare tė flasin kundėr Ri-bashkimit tė Shqiptarėve nė njė shtet Shqiptar. Nexhmedin Spahia, Halil Matosha e Fatos Lubonja pėr momentin ka edhe nė Kosovė edhe nė Shqipėri, por me kohė do tė shkatėrrohen.
Edhe njė gjė Ri- Bashkimi i gjithė Shqiptarėve nė njė shtet do rregulloj si ēėshtjen ekonomike, sociale ashtu edhe atė tė Stabilitetit te Rajonit.
Ne duhet haptazi nė Kosovė, Shqipėri e viset tjera ku janė shqiptarėt tė flasim me njė zė tė pėrbashkėt pėr Bashkim Kombėtar. Pėrndryshe gjithmonė tė tjerėt do luajnė me ne si maca me miun.

Shnet e pare

Nuk e di kush jane keta te tjeret, por edhe pse Fatos Lubonja ka thene disa gjera qe nuk pajtohem absolutisht, nuk besoj se ethe njeri qe paguhet per kete pune. Keto mund te jene thjesht Bindjet e tije, si nje Intelektual qe mundohet ti shikoj gjerat nga nje kendvershtirm me gjere dhe me "real" sipas tije. Une mendoj se eshte plotesisht gabim, por megjithate nuk besoj se ka shitur "kombetarizmin"! Te tjeren nuk i kam degjuar ndo nje here.

ABORDAZH
08-10-2011, 02:31
Nuk e di cfar do te thuash tamam me kete qe shkruar larte, por meqe perdora shembull 'familjen' time ne kete rast. do ta shpjegoj pak me me Hollesi, qe te mos kete spekullime.

kur fola per Ali Pashen dhe lufterat qe ai ka bere me shqipteret vet, e kish fjalen per Masakren e Kardhiqit ne Gjirokaster. Ai egzekutoj 800 burra brenda nje dite. I egzekutoj ne befase dhe i preu ne Bes. Kardhiqiotet, shumica ortodoks, kishin rene dakort ose kishin lidhur besen me Ali Pashen per te mos lufuar me njeritjetrin me per hire te "kombit". Ne ate kohe Kardhiqi ishte nje Qender e relativisht e pasur dhe e fuqishme. Ky esthe nji akt barbare, i pafajshem dhe i pa justifikueshem. Por ne kohe lufte ndodhin shume gjera qe nuk duhet te ndodhin. Megjithate atij nuk mund ti mohohen "arritjet" qe beri ne pergjithesi. Kur flitet per kombin duhet perdorur Meter tjeter per ti matur gjerat.Nuk e kuptoj ket metrin, qe do ti matesh gjerat.
Nuk e kuptoj si mund ta arrish nje Shqiperi etnike ,kur nje shqiptar vet nje shqiptar per zoterim territoresh.
Kshu qe mund te vazhdosh ti thuresh elozhe edhe Ali Pashes...

busavata
08-10-2011, 03:35
Busava,

ate dokumetar qe ke pare ti kam pare edhe une, besoj se flasim per te njetin dokumentar. .

mua nuk me ka pelqye .. ka pas disa inserte ku ky dokumentar , tregohet kjart se kishte per qellim perqarjen kombetare.. se paku une keshtu e kam kuptue .. edhe pse dikush mundohet , po me histori osht shum veshtirė te manipulohet... Skenderbeu mbetet hero i kombit Shqiptar .

Mano
08-10-2011, 05:12
Nuk e kuptoj ket metrin, qe do ti matesh gjerat.
Nuk e kuptoj si mund ta arrish nje Shqiperi etnike ,kur nje shqiptar vet nje shqiptar per zoterim territoresh.
Kshu qe mund te vazhdosh ti thuresh elozhe edhe Ali Pashes...


Besoj se e kam shprehur shume qart se cfar metri duhet perdorur kur maten Heronjt kombetar. Po ta them troc duhet te jesh Objektive. Sidomos per gjera qe kane ndodhur 600 vjet me pare.

Nejse...them ta mbyllim ketu se per kete pune nuk do te merremi vesh.

Te gjithe te mirat...

Mano
08-10-2011, 05:29
mua nuk me ka pelqye .. ka pas disa inserte ku ky dokumentar , tregohet kjart se kishte per qellim perqarjen kombetare.. se paku une keshtu e kam kuptue .. edhe pse dikush mundohet , po me histori osht shum veshtirė te manipulohet... Skenderbeu mbetet hero i kombit Shqiptar .

Cfar nuk po na degjojn veshet sote o Busavat. Gjera qe nuk me kishte shkuar mendja kurre. Sote pseudo-shqiptaret qe perdoren si kukulla ne fije spango, nga Kleriket e tyre te shitur tek "djalli" nuk len gje pa thene per Nen Terezen, qe jetoj ne kohet moderne. Veprimtaria e te ciles eshte akoma e fresket. Personalitetin e saj e ka perqafuar e gjithe bota, kurse shqiptaret vet e perbuzin. I tille eshte katandisur shqiptari sote. Edhe i gjithe stermullari i Problemeve qe kemi sote ne te gjitha trojet etnike te shqiperise, eshte pergjegjesi e drejt per drejt e Enverit dhe Klyshat e tij qe i qendrojn kauzes antishqiptare edhe sote Besnikerisht.

Kjo eshe e verteta absolute qe ansji nuk i pelqen ta Pohoj. Njerezve ne pergjithesi nuk i pelqen e verteta. Trajtohet si nje bezdi. Nuk do njeriu shqetesime te tilla. Ne pergjithese, egoizmi shtazor qe zoteron njeriun e ben ate instinktivisht te jete indiferente ne shumicen e rasteve. Tek shqiptari ky mentalitet eshte me i zhvilluar se kudo tjeter. Eshte aq i zhvilluar sote saqe as qe nuk cajn koken fare per Kombin. I duket si dicka Demode dhe e Tepruar. Ideali kombetar dhe patriotizmi i mirefillt eshte ruajtur disi ne Kosove. Sa i perket shqiperise, eeeehe, eshte ne gjendje kome! Problemi qe po na del me Kosovaret duhet te ken pak kujdese me "perqafimin" qe po i bejn Myslimanizmit. E kuptoj qe gjate nje kohe te caktuar ishte e domosdoshme. Sote ka ardhur koha qe te jemi pak me praktike. Duhet ruajtur ekulibri Kombetar. Ishhte mire qe te perqafonim Identitetin kombetar me shume se subkulturat qe na u imponuan nga te huajt. Qe kurre nuk na e kan dashur te miren.

Nejse...

ABORDAZH
08-10-2011, 13:52
Besoj se e kam shprehur shume qart se cfar metri duhet perdorur kur maten Heronjt kombetar. Po ta them troc duhet te jesh Objektive. Sidomos per gjera qe kane ndodhur 600 vjet me pare.

Nejse...them ta mbyllim ketu se per kete pune nuk do te merremi vesh.

Te gjithe te mirat...


Mua nuk me intereson te kemi nje fasad te bukur nga jashte dhe nje shpi te shkaterruar nga brenda ...

Gjith te mirat...

Mano
08-10-2011, 16:00
Mua nuk me intereson te kemi nje fasad te bukur nga jashte dhe nje shpi te shkaterruar nga brenda ...

Gjith te mirat...

Mire e ke ti. Edhe une i te njejtit mendim jame. Por ate qe po trajtojme eshte themeli i shtepise. Fatkeqsisht kesaj Shtepie tenja i ka infektuar traret deri ne kalbje te plot. Besoj se kjo esthe pjesa qe duhet te perqendrohemi dhe te pastrojm, perpara se shtepia te permbyset nga brenda. Kur te jemi te sigur se Shteipa esthe riparuar, mund te bejm edhe reparime te imta. Themelet i kemi te forta. Besoj se duhet te ndertojm mbi to dhe jo ti shkaterrojm thjesht sepse, disa "Arkitekt apo Xhenier" te keqinfromuar i duket se eshte plasaritur.

trestenik
09-10-2011, 23:36
kombi shqiptar ekziston, automatikisht sjell me vete edhe kerkesen per nje shtet kombetar te shqiptareve. Kjo do te thote qe logjika e artikulimit te kombit nuk te lejon qe te thuash se jemi nje komb, e megjithate pranojme te jetojme te ndare, apo se bashkimi eshte i demshem per kombin.

busavata
10-10-2011, 01:02
kombi shqiptar ekziston, automatikisht sjell me vete edhe kerkesen per nje shtet kombetar te shqiptareve. Kjo do te thote qe logjika e artikulimit te kombit nuk te lejon qe te thuash se jemi nje komb, e megjithate pranojme te jetojme te ndare, apo se bashkimi eshte i demshem per kombin.

me nje fjal , kur Shqiprija kerkon qe ti kthehen te gjitha tokat e veta , at'here mundet te jet fillimi , per krijimin e nje plani , per formimin e Shqipėris Etnike ...

Conrad
10-10-2011, 01:15
Shqiperine e kane konsideruar nje shprehje gjeografike, vend i varfer qe nuk eshte ne gjendje te vet qeveriset!
Ju flisni per drejtesi. Nuk ka drejtesi! Hiqeni nga mendja. As nuk ka pasur as nuk do kete. Kurre!
Marredheniet njerezore nuk jane ndertuar mbi drejtesi! Ligjin e ben me i forti. Darvinizmi social, qe na pelqen neve apo jo, eshte baza ne cilin jane ndertuar raportet njerezore.

Pershendetje Mistrece!
Me fal per pergjigjen e vonuar por tani e pashe postimin tend.
Jam i nje mendje me ty. Jo paqellim fjalen drejtesi e ka vene ne thonjza.
Kalofsh sa me mire!
Me respekt Conrad.

gurax
10-10-2011, 11:33
Nuk e kuptoj ket metrin, qe do ti matesh gjerat.
Nuk e kuptoj si mund ta arrish nje Shqiperi etnike ,kur nje shqiptar vet nje shqiptar per zoterim territoresh.
Kshu qe mund te vazhdosh ti thuresh elozhe edhe Ali Pashes...

Kjo per mua eshte thelbi i te tere cfare po diskutohet ne kete teme. Nuk mund te besh plane te medha kur s'di te zgjidhesh situata te vogla. Keshtu qe edhe per ca kohe o njerez, deri sa te ndergjegjesohet popullata qe mos theren me njeri tjetrin per 20cm gardh ne token time apo tenden, apo per "se me pe dashnoren", edhe per kaq kohe nuk do kete ndonjehere Shqiperi etnike.

E trishtueshme, por e vertete.

trestenik
10-10-2011, 11:55
me nje fjal , kur Shqiprija kerkon qe ti kthehen te gjitha tokat e veta , at'here mundet te jet fillimi , per krijimin e nje plani , per formimin e Shqipėris Etnike ...

po busavat-por shqiprija as nje her nuk tha me jap at qa sesht e jotja

Mano
10-10-2011, 16:17
Kjo per mua eshte thelbi i te tere cfare po diskutohet ne kete teme. Nuk mund te besh plane te medha kur s'di te zgjidhesh situata te vogla. Keshtu qe edhe per ca kohe o njerez, deri sa te ndergjegjesohet popullata qe mos theren me njeri tjetrin per 20cm gardh ne token time apo tenden, apo per "se me pe dashnoren", edhe per kaq kohe nuk do kete ndonjehere Shqiperi etnike.

E trishtueshme, por e vertete.

Gurax, pershendetje

Nuk e kuptoj se cfar doni te thoni me kete lart. As ate qe tha Aberdashi nuk e kuptova mire "vazhdo te besh elazhe Ali Pashes". Nuk e di se ne cfar konteksti perdorni apo interpretoni shembullin konkret te Masakres se Kardhiqit qe une prura me lart.

Kush ka vrare per "20cm Gardhe"???

trestenik
10-10-2011, 16:51
Paska qen me patriot se nga ēe mendoja,por duhet te jete lajm i pasakte,e kane kuptuar gabim.Nanos po ti jepnin dy lek shpallte dhe Shqiperin "republik minus jugosllave".

deklaratat e para tė Ushtrise qlirimtare te Kosoves benin fjale per bashkim kombetar dhe po keshtu ishte formuluar betimi i ushtareve te UĒK-se.
Bashkimi u la menjane ne shkembim te njohjes se UĒK-se si faktor politik nga diplomacia nderkombetare.
mirmrama serafim-politikant e dy anshem po na genjejn

ymer prizreni
10-10-2011, 17:16
deklaratat e para tė Ushtrise qlirimtare te Kosoves benin fjale per bashkim kombetar dhe po keshtu ishte formuluar betimi i ushtareve te UĒK-se.
Bashkimi u la menjane ne shkembim te njohjes se UĒK-se si faktor politik nga diplomacia nderkombetare.
mirmrama serafim-politikant e dy anshem po na genjejn

I nderuar trestenik atė qė thua pėr betimin e ushtarėve tė UĒK-sė ėshtė mėse e vėrtetė(dhe se ai betim pėr mua vlen akoma).Ndėrsa qė Bashkim u la menjėanė ishte se ne nuk kishim kuadėr politik(ky ėshtė mendimi im personalė)qė tė udhėheqte politikėn e kėsaj force ushtarake pėr ti arritur synimet tona(dhe pėr tė mos shkelur betimet tona) drejtė Ēlirimit dhe Bashkimit Kombėtar.......ai qė ishte pėr ta bėrė tė qenė Shqipėri dhe thoshte Shqipėrin e ba bėrė bėje tė bėrė ose vdis ishte nė burgė nė Dubravė(Ukshin Hoti).......ndėrsa kėta politikanė tė karrierės e lanė tė pa bėrė dhe si po duket as qė e kanė ndėrmend ta bėjnė ndonjėherė realitet kėtė betim tė dhėnė pėr Bashkim dhe Ēlirim Kombėtar...

me respekt ymer prizreni

SERAFIM DILO
10-10-2011, 18:03
deklaratat e para tė Ushtrise qlirimtare te Kosoves benin fjale per bashkim kombetar dhe po keshtu ishte formuluar betimi i ushtareve te UĒK-se.
Bashkimi u la menjane ne shkembim te njohjes se UĒK-se si faktor politik nga diplomacia nderkombetare.
mirmrama serafim-politikant e dy anshem po na genjejn

Si te thuash shiten idealin per realitetin.Dipllomacia nderkombetare shikon ineresin e saj qe eshte interes shume palesh,ndersa UēK duhet te shikonte vetem interesin e nje pale;lirin e mireqenjen e Kosoves,interesin e pergjithshem mbi ate personal.(Liria e kondicjonuar eshte nje liri e kufizuar.)

Politikanet tane genjejn se kan ēin te genjejne,i zgjedhim apostafat qe te na genjejne.Po nuk zgjedhim as genjeshtar te zgjuar !.

Mirmroma Trestenik,te pershendes.

Conrad
11-10-2011, 02:35
Pershendetje!
Edhe pse me pelqen nje bashkim etnik i shqiptareve perseri nuk jam shume optimist se mund te ndodhi se afermi.
sepse fete dhe politikat armiqesore te fqinjeve mbjellin percarje, e kaluara plot dhimbje ne regjimin komunist ka krijuar nje hendek dhe urrejtje ndermjet shqipatareve. E tashmia e hidhur "demokratike" qe nuk i rehabilitoi as cdemtoi viktimat dhe te vraret pa te drejte, te perndjekurit politke, te pasurit e cpronesuar etj, nuk mundesojne kushtet per nje ndjenje te forte adhedashurie dhe vllazerie ndermjet shqiptareve.
Me keq ardhje them se Shqiptaret ndjehen te permndjekur nga njeri-tjetri. E thene ndryshe armiku me i keq qe i beri dhe i ben ata te vuajne jane vellezerit e tyre shqiptare, pra vetvetja.
Kete te fundit e kam vene re te pasqyrohet edhe tek shqiptaret refugjate apo emigrante neper shtete te ndryshme ku kam punuar.
Shumicen e shqiptareve (te Shqiperise) nuk i gezon aspak fakti qe ne vendin e punes se tyre gjendet i punesuar edhe nje apo me shume bashkeatdhetare te tij. Perkundrazi nje smire dashakeqe vihet re menjehere si nga shqiptaret ndermjet tyre por edhe nga punedhenesit e tyre.
Kjo krisje ose krize uniteti pasqyrohet gjithashtu ne mos interesimin dhe organizimin e shqiptareve neper vendet e huaja ku punojne dhe jetojne.
Nese jam i gabuar i lutem forumistave emigrante te me korigjojne.

Te huajte e tjere jane me te organizuar edhe pse jane me te pakte ne numer gezojne me shume te drejta ne saje te bashkpunumit te tyre ne shoqata dhe organizata.

Ndersa per shqiptaret e Kosoves, Maqedonise, malit te Zi dhe diaspores, madje edhe emigrantet ne vende te ndryshme, jane me afrushem, me te lidhur dhe te organizuar me njeri -tjetrin.
Mendoj arsyja ka qene nevoja per ndime, mbrojtje, mbeshtetje qe detyrimisht mesuan ta gjejne veten tek njeri-tjetri, si vellezer te gjaku qe vuanin nga shpypja , keqtrajtimi dhe diskreminimi qe u bente armiku i perbashket serbo-sllav, qe rrjedhimisht i beri ata me atdhetare dhe vllazerore ndervete.

Mano
11-10-2011, 16:05
Pershendetje!
Edhe pse me pelqen nje bashkim etnik i shqiptareve perseri nuk jam shume optimist se mund te ndodhi se afermi.
sepse fete dhe politikat armiqesore te fqinjeve mbjellin percarje, e kaluara plot dhimbje ne regjimin komunist ka krijuar nje hendek dhe urrejtje ndermjet shqipatareve. E tashmia e hidhur "demokratike" qe nuk i rehabilitoi as cdemtoi viktimat dhe te vraret pa te drejte, te perndjekurit politke, te pasurit e cpronesuar etj, nuk mundesojne kushtet per nje ndjenje te forte adhedashurie dhe vllazerie ndermjet shqiptareve.
Me keq ardhje them se Shqiptaret ndjehen te permndjekur nga njeri-tjetri. E thene ndryshe armiku me i keq qe i beri dhe i ben ata te vuajne jane vellezerit e tyre shqiptare, pra vetvetja.
Kete te fundit e kam vene re te pasqyrohet edhe tek shqiptaret refugjate apo emigrante neper shtete te ndryshme ku kam punuar.
Shumicen e shqiptareve (te Shqiperise) nuk i gezon aspak fakti qe ne vendin e punes se tyre gjendet i punesuar edhe nje apo me shume bashkeatdhetare te tij. Perkundrazi nje smire dashakeqe vihet re menjehere si nga shqiptaret ndermjet tyre por edhe nga punedhenesit e tyre.
Kjo krisje ose krize uniteti pasqyrohet gjithashtu ne mos interesimin dhe organizimin e shqiptareve neper vendet e huaja ku punojne dhe jetojne.
Nese jam i gabuar i lutem forumistave emigrante te me korigjojne.

Te huajte e tjere jane me te organizuar edhe pse jane me te pakte ne numer gezojne me shume te drejta ne saje te bashkpunumit te tyre ne shoqata dhe organizata.

Ndersa per shqiptaret e Kosoves, Maqedonise, malit te Zi dhe diaspores, madje edhe emigrantet ne vende te ndryshme, jane me afrushem, me te lidhur dhe te organizuar me njeri -tjetrin.
Mendoj arsyja ka qene nevoja per ndime, mbrojtje, mbeshtetje qe detyrimisht mesuan ta gjejne veten tek njeri-tjetri, si vellezer te gjaku qe vuanin nga shpypja , keqtrajtimi dhe diskreminimi qe u bente armiku i perbashket serbo-sllav, qe rrjedhimisht i beri ata me atdhetare dhe vllazerore ndervete.

Nuk i kisha heq asnji pik dhe ansji presje asaj qe ke shkruajtuar!!!

trestenik
18-10-2011, 10:05
shqiptaret festojne 28 nentorin 1912 si date te shpalljes se pavaresise se tyre dhe nuk festojne daten qe vendosi copetimin e tyre dhe krijimin e Shqiperise artificiale qe eshte sot.
Robin Kuk, ish-minister i Jashtem britanik, deklaron ne Dhomen e Komuneve, ne prill 1999, lidhur me bombardimet e NATO-s mbi Jugosllavi se: Ne po zhbejme padrejtesite qe be me ne shekullin e kaluar ndaj kombit shqiptar.

Conrad
18-10-2011, 22:32
shqiptaret festojne 28 nentorin 1912 si date te shpalljes se pavaresise se tyre dhe nuk festojne daten qe vendosi copetimin e tyre dhe krijimin e Shqiperise artificiale qe eshte sot.
Robin Kuk, ish-minister i Jashtem britanik, deklaron ne Dhomen e Komuneve, ne prill 1999, lidhur me bombardimet e NATO-s mbi Jugosllavi se: Ne po zhbejme padrejtesite qe be me ne shekullin e kaluar ndaj kombit shqiptar.


Pershendetje Trestenik!

Megjitheate kjo deklarate eshte e pjeseshme si edhe vete akti i tyre fisnik dhe i larte i "i zhberjes se padrejtesise". Se qe te vendoset drejtesia qe iu mohua shqiptareve nje shekull me pare duhet ti bashkengjiten Shqiperise te gjitha trojet e aneksuara nga sllavet dhe greket me ndimen e fuqive te medha europiane. Vetem atehere drejtesia dhe humaniteti do te jene vendosur ne vend dhe automatikisht do te jete zhbere padrejtesia ndaj kombit shqipatar.

Me respekt.

trestenik
19-10-2011, 12:58
Pershendetje Conrad!
Perfaqesuesit e 6 Fuqive te Medha nuk u moren asnjehere me aktin e shpalljes se pavaresise se Shqiperise me 28 Nentor 1912 nga politikanet shqiptare, qe nga Kosova deri ne Qameri, qe nga Plava e Ulqini deri ne Shkup. Kemi te bejme me nje akt juridik, i cili i u injorua pergjate ēdo takimi.
Me respekt

busavata
19-10-2011, 13:14
Ahmet Zogu
pasi i vrau patriotet kryesore te cilet ishin per bashkimin kombetar
Avni Rustemi , Bajram Curri edhe Luigj Gurakuqi
edhe nga gezimi se iku Fan Noli , qka beri Ahmet Zogu , ia fali SKS- s ( jugosllavis se vjeter ) Shėn Naumin edhe nje pjes tė Vermoshit .

ja se qfar mreti kemi pasė .......

ymer prizreni
20-10-2011, 19:43
Po tė ishte Ahmet Zogu pėr bashkim kombėtar dhe tė mirėn e Shqipėris nuk do tė ishte mbreti i saj as pėr 11 ditė e jo pėr 11 vjet..

Conrad
20-10-2011, 21:29
Pershendetje Conrad!
Perfaqesuesit e 6 Fuqive te Medha nuk u moren asnjehere me aktin e shpalljes se pavaresise se Shqiperise me 28 Nentor 1912 nga politikanet shqiptare, qe nga Kosova deri ne Qameri, qe nga Plava e Ulqini deri ne Shkup. Kemi te bejme me nje akt juridik, i cili i u injorua pergjate ēdo takimi.
Me respekt

Pershendetje Trestenik!

Te kuptoj dhe jam i nje mendje me ty. Kete duhet ta kuptojne ata qe mendojne se Europa eshte humane dhe e drejte.
Europa as ka qene as do jete ndonjehere e drejte. Eshte fakt se te gjitha makabret dhe padrejtesite me te medha kane ndodhur ne zemer te Europes se krishtere. Eshte gjithashtu fakt se Europa i jep te drejte me te fortit, me kembengulesit, me zhurmemadhit dhe me servilit. E drejta fitohet me gjak, mencuri, bashkim, kembengulje dhe me shume pune dhe mund. Mirepo humbet lehte sapo le ne harrese njeren prej ketyre cilesive.

Gjithe te mirat!
Miqesisht me respekt Conrad.