PDA

View Full Version : Cila eshte lista e librave, qe secili prej nesh duhet patjeter t'i lexoje?


Esther
22-08-2011, 03:00
Pershendetje,

Po diskutoja me nje mikun tim shkrimtar/poet sot dhe shkoi biseda te nje liber qe nuk e kisha lexuar, gje per te cilen me kritikoi ashper. lol

A keni ju nje liste te librave qe cdo njeri duhet patjeter t'i lexoje para se te vdesi dhe nese po, cfare perfshin kjo liste?

P.S. E hapa temen te letersia por nuk do te thote qe keto libra te jene vetem letrare por mund te jene te cdo fushe.

utopia
22-08-2011, 08:40
Cfare do te thote te mesosh? Grumbullim njohurie? Apo transformim i saj ne dicka reale ? Te mesosh do te thote qe te vesh gjera ne rafte? ...Hodha nje sy nga bibloteka ime, aty ka shume vepra qe me kishin kushtuar aq shume per t`i blere, per t`i lexuar, per t`i nenvizuar. Aty eshte personaliteti im, formimi im, mesuesit e mi te vertet. ...te mbushesh hapsirat boshe! P.C

busavata
23-08-2011, 00:57
Pershendetje,

Po diskutoja me nje mikun tim shkrimtar/poet sot dhe shkoi biseda te nje liber qe nuk e kisha lexuar, gje per te cilen me kritikoi ashper. lol

A keni ju nje liste te librave qe cdo njeri duhet patjeter t'i lexoje para se te vdesi dhe nese po, cfare perfshin kjo liste?

P.S. E hapa temen te letersia por nuk do te thote qe keto libra te jene vetem letrare por mund te jene te cdo fushe.

nuk kam listė , por mendoj se ja vlenė nėse i lexoni keto vepra letrare..

- Lev Tolstoj - Lufta dhe paqja
- Hermann Hesse - Sidarta
- Ismail Kadare - Prilli i thyer
- Fjodor M. Dostojevski - Krimi dhe denimi
- Irving Stone - Etje pėr jetė

SERAFIM DILO
23-08-2011, 01:29
Homeri.
Shekspiri.
Kant.
Balzak.
Tolstoi.

Mistrece
17-10-2011, 17:42
Ne fakt une nuk e kam nje liste te tille, por mund te keshilloj librat qe mua me kane lene mbresa dhe mendoj se duhen lexuar.

Katedralja e Parisit dhe Viti '93 i Hugos.

Krim e ndeshkim, Vellezerit Karamazov dhe Idiotin e Dostojevskit.

Gjenerali i ushtrise se vdekur te Kadarese.

Me ka lene mbresa edhe nje roman i nje autori qe jo te gjithe e njohin.
Cifutka e Toledos e Feuchtwanger (s'di t'ja shqiptoj emrin prandaj i bera copy-paste).

Mano
17-10-2011, 18:26
Ne fakt une nuk e kam nje liste te tille, por mund te keshilloj librat qe mua me kane lene mbresa dhe mendoj se duhen lexuar.

Katedralja e Parisit dhe Viti '93 i Hugos.

Krim e ndeshkim, Vellezerit Karamazov dhe Idiotin e Dostojevskit.

Gjenerali i ushtrise se vdekur te Kadarese.

Me ka lene mbresa edhe nje roman i nje autori qe jo te gjithe e njohin.
Cifutka e Toledos e Feuchtwanger (s'di t'ja shqiptoj emrin prandaj i bera copy-paste).


Odisea e nje Dedektivi: Ngjarje te Jetuara> Vol I & II. nga Agim Hamiti. Po deshe ta coj une ne PDF!!!

Sa i perket literatures Boterore:

Shopenhour : Essays and aphorisms (haritime dhe aforizma)

Franc Kafka ose versioni i Ovidit: Metamorphosis (Metamorfoza)

Nitzsche: Thus spoke zarathustra (Foli Zarathustra)

Per mendimin time tani per tani Odisea e nje Dedektivi duhet te marri prioritet. Eshte teper aktual dhe informative, per gjarjet dhe ceshtjen shqipetare ne pergjithesi.

mary
17-10-2011, 20:27
viktor hygo
ismail kadare
balzak
aleksander dymas (konti i montekristos mbetet per mua nje nder librat me te arritur)
pablo neruda
Paulo Coelho te gjithe librat e tij pa perjashtim. une adhuroj kete shkrimtar

shoku_tanku
18-10-2011, 15:00
Behet fjale per letersi artistike apo vepra historike,monografi vepra studimore e me the e te thashe?Po te jete per letersi artistike ne baze te dijeve te mija modeste qe kam ne kete fushe do tiu keshilloja autore si Tomas Man mali magjik eshte nje kryeveper,apo edhe i biri Claus Man ka bere nje perle te titulluar Mefisto.Rruga e veshtire drejt njohjes,flet per jeten dhe vepren e piktorit spanjoll Fransisko Goya e shkruar nga nje shkrimtar gjerman emri i te cilit nuk po me kujtohet.Vilet e zemerimit e Stainbekut.Apo kryevepra si lufta dhe paqja,ana karenina te Tolstoit,zonja bovari e Floberit,asgje e re nga fronti i perendimit apo tre shoke te Remarkut.xha gorioi,iluzione te humbura te Balzakut,krimi i silvester bonarit te Anatol Fransit,njeriu qe qesh i Hygoit apo tituj shume popullore si robinson kruzo i Defose,plaku dhe deti i Hemingueit,shvejgu i Cvajkut,don kishoti i Servantesit,djemte e rruges pal i Molnarit,koperfildi i Dikensit apo goja e kalit i Xhojs Kerit,dekameroni i bokacios dhe satirikoni i mucit,procesi i Kafkes,odin mondvalseni,stina e stineve,fshati mbi shtate kodrina te Trebeshines,nata e ustikes,hasta la vista te Markos,pse e Spases,Lumi i vdekur i Jakov Xoxes,goditja e burrit e Neshat Tozajt,kronike ne gur e Kadarese,shkelqimi dhe renia e shokut zylo e Agollit,e dhjetra e dhjetra tituj te tjere qe per momentin te me falni por nuk me kujtohen...

Robbery
20-10-2011, 13:43
Na ishte nje here - Vellezerit Grimm :D
Idioti - Dostojevskij (pasi lexon Dost. nuk je me i njejti njeri)
Tregime humoristike - Anton Cechov
I huaji - Alber Kamy
Gjuetari i balonave - Khaled Hossein
Madamme Bovary - G. Flaubert..

Keto me vijne ne mendje per momentin..:\

shoku_tanku
20-10-2011, 15:36
Gjuetari i balonave eshte nje veper shume e bukur robbery,me behet qefi qe e ke lexuar.

mary
20-10-2011, 20:41
Gjuetari i balonave eshte nje veper shume e bukur robbery,me behet qefi qe e ke lexuar.

shumi i bukur padyshim por shume shume e forte si histori..nuk e di por kam vuajtur shume kur e kam lexuar kete liber..

nje tjeter qe ja vlen me te vertete te lexohet eshte Venuto al mondo i Margaret Mazzantinit. nuk e di nese eshte i perkthyer ne shqip por ju siguroj qe eshte shume i forte si liber. me pelqen shume kjo shkrimtare, arrin te shpreh fare mire natyren njerzore ne librat e saj. jane te paket shkrimtaret qe arrijne te bejne kete gje.

peshkaqeni33
20-10-2011, 21:48
Une do sygjeroja Biografi njerzish te shquar. Ka gjithmon dicka qe mund te mesosh.

Mistrece
20-10-2011, 22:10
Une do sygjeroja Biografi njerzish te shquar. Ka gjithmon dicka qe mund te mesosh.

Ti peshku psh c'ke lexuar?
Sa i perket Gjuetarit te balonave une nuk jua keshilloj, histori qe te ben te qash por nuk eshte kryeveper.

peshkaqeni33
20-10-2011, 22:26
Une kam lexuar Danten, por nuk po ja gjej dot shtepin.
Prandaj nuk e kam kuptuar kurre!

Mistrece
20-10-2011, 22:36
Une i di shtepine, por s'e kam lexuar asnjehere. :p
Me verte, c'biografi keshillon?

peshkaqeni33
20-10-2011, 22:55
Per ty Zhozef Fushe!
Po t'a lexosh, do kuptosh pse.

Mistrece
20-10-2011, 23:05
Per ty Zhozef Fushe!
Po t'a lexosh, do kuptosh pse.

Do ta lexoj sepse me pelqen te kuptoj. Ndonjehere.

Mistrece
22-11-2011, 23:22
Nitzsche: Thus spoke zarathustra (Foli Zarathustra)Nuk e kisha vene re sinqerisht qe me kishe keshilluar Cosģ parlņ Zarathustra. Sapo e lexova. Shume i bukur por i veshtire...

peshkaqeni33
23-11-2011, 00:41
"Cufua dhe Bubi kacurel"
Eshte nje liber qe te zgjeron horizontin.

BATO
23-11-2011, 01:00
Libri qė duhet lexuar ėshtė vetėm njėri, po nuk ia them emrin.

Nga lista e librave artistikė qė mund tė lexohen, mė ka tėrhequr vėmendjen njė i vogėl me rreth 150 faqe. "Njė hero i kohės sonė" nga Lermontovi.

Tipave qė u pėlqejnė librat me tema dashurie, sidomos zonjushave, ua kėshilloj ta lexojnė sepse aty do tė gjejnė diēka ndryshe nga librat e zakonshėm.

Me sa kuptova, ishte njė jetėpėrshkrim i vetė shkrimtarit, qė vdiq nė moshė tė re, 27 vjeē.
.

SystemA
23-11-2011, 08:36
Behet fjale per letersi artistike apo vepra historike,monografi vepra studimore e me the e te thashe?Po te jete per letersi artistike ne baze te dijeve te mija modeste qe kam ne kete fushe do tiu keshilloja autore si Tomas Man mali magjik eshte nje kryeveper,apo edhe i biri Claus Man ka bere nje perle te titulluar Mefisto.Rruga e veshtire drejt njohjes,flet per jeten dhe vepren e piktorit spanjoll Fransisko Goya e shkruar nga nje shkrimtar gjerman emri i te cilit nuk po me kujtohet.Vilet e zemerimit e Stainbekut.Apo kryevepra si lufta dhe paqja,ana karenina te Tolstoit,zonja bovari e Floberit,asgje e re nga fronti i perendimit apo tre shoke te Remarkut.xha gorioi,iluzione te humbura te Balzakut,krimi i silvester bonarit te Anatol Fransit,njeriu qe qesh i Hygoit apo tituj shume popullore si robinson kruzo i Defose,plaku dhe deti i Hemingueit,shvejgu i Cvajkut,don kishoti i Servantesit,djemte e rruges pal i Molnarit,koperfildi i Dikensit apo goja e kalit i Xhojs Kerit,dekameroni i bokacios dhe satirikoni i mucit,procesi i Kafkes,odin mondvalseni,stina e stineve,fshati mbi shtate kodrina te Trebeshines,nata e ustikes,hasta la vista te Markos,pse e Spases,Lumi i vdekur i Jakov Xoxes,goditja e burrit e Neshat Tozajt,kronike ne gur e Kadarese,shkelqimi dhe renia e shokut zylo e Agollit,e dhjetra e dhjetra tituj te tjere qe per momentin te me falni por nuk me kujtohen...
E paske biblioteken shume te pasuruar(une idioti i jepja librat falas).
Djemte e rruges Pal(kur te kesh kohe ma rifresko pak)
Do shtoja: Dimri i vetmise se madhe i Kadarese(origjinali me kopertine te verdhe)i pa retushuar.
Per Balzakun shtese: Shkelqimi dhe mjerimi i kurtizaneve(Prolog: se si nje kriminel arrin ne majat e pushtetit duke shfrytezuar shoqerine e kalbur moralisht)
Graham Grenne: Ora e komedianteve(ose dicka e tille,nuk jam i sigurte).
Se si Papa Doc e mbante pushtetin me tonton makutet(skuadronet e vdekjes) ne Haiti(ketu jam i sigurte).
Duke denuar cdo perkrahes(jo kundershtar) apo idhtaret e tij kur nuk i nevojiteshin me.
Aludim ky per sot....
Keto me bien ndermend tani

shoku_tanku
23-11-2011, 11:12
Djemte e rruges Pal(kur te kesh kohe ma rifresko pak)


Djemte e rruges Pal,nje veper e autorit hungarez ne mos gaboj,Ferenc Molnar,qe ka per personazh kryesor ushtarin Nemecek.Nje femije guximtar i shkathet e besnik,i cili u sakrifikua per shoket e tij.Nje liber me nje mbyllje mjaft prekese!

shoku_tanku
23-11-2011, 11:16
"Cufua dhe Bubi kacurel"
Eshte nje liber qe te zgjeron horizontin.

Me duket se e ka shkruar Gaqo Bushaka!Mbaj mend si neper mjegull qe e kam shkuar nje here neper duar ne femijerine time te hershme.Kam pershtypjen se eshte nje liber i frymezuar nga aventurat e Tom Sojerit dhe i pershtatur njefaresoj me normat e realizmit socialist..)

Mistrece
15-02-2012, 23:05
Libri qė duhet lexuar ėshtė vetėm njėri, po nuk ia them emrin.Epo pse na ben kurioz tashi ti. -mendon-

Misty-Blue
19-03-2012, 22:26
Iliada+Odisea-Homeri
Uliksi-Joyce
Ne kerkim te kohes se humbur-Proust
Keshtu foli Zarathustra-Nietzsche
Le fleurs du mal-Baudlaire

edhe mbi te gjitha.... ai qe keni ne dore tani :)

lenci
19-03-2012, 22:45
po nuk lexove keto librat qe jane ne liste,te perjashtojne nga bota?
spara me pelqejne librat me shume lluster,preferoj ata te panjohurit,jane perher me interesante

Misty-Blue
19-03-2012, 22:50
Nuk te perjashton njeri , jo... Thjeshte humbet shume nga ''bota''

lenci
19-03-2012, 22:52
Nuk te perjashton njeri , jo... Thjeshte humbet shume nga ''bota''

ah ,nga bota humbet shume nese nuk lexon listen
interesante

mary
19-03-2012, 22:55
ah ,nga bota humbet shume nese nuk lexon listen
interesante

Lenci lista eshte thjesht sugjerim. cdonjeri lexon ate cfare deshiron ose nuk lexon aspak..
psh une do te sugjeroja te lexoje Brida di Coelho, por eshte thjesht nje sugjerim e nese nuk e lexon , non ti preoccupare, se nuk te perjashtojme :D

Mistrece
19-03-2012, 22:56
spara me pelqejne librat me shume lluster,preferoj ata te panjohurit,jane perher me interesante

Na sygjero ndonje te panjohur, qe te lexojme diēka pa luster.

lenci
19-03-2012, 23:03
Na sygjero ndonje te panjohur, qe te lexojme diēka pa luster.

psh ty mund te keshilloja Ladro di anime,paul doherty
vlen edhe per ty mary,meqe te pelqen coelho

mary
19-03-2012, 23:05
Lenci i kam lexuar te gjithe librat e tij qe deri me sot jane botuar ketej .

Misty-Blue
19-03-2012, 23:10
Doherty , i panjohur ?!

Lol :D

lenci
19-03-2012, 23:14
Doherty , i panjohur ?!

Lol :D

une po flas per librin me duket

Misty-Blue
19-03-2012, 23:15
Deshironi ndonje te panjohur:P

La ventottesima moglie- Ken Bugul

lenci
19-03-2012, 23:16
Lenci i kam lexuar te gjithe librat e tij qe deri me sot jane botuar ketej .

dhe cfare mendon per te?
thjesht kuriozitet,jam lexues me raste,dy tre libra kam lexuar gjithsej

Misty-Blue
19-03-2012, 23:18
une po flas per librin me duket

Po libri qe permende esht nga me te njohurit qe ka ky autor.

mary
19-03-2012, 23:24
dhe cfare mendon per te?
thjesht kuriozitet,jam lexues me raste,dy tre libra kam lexuar gjithsej

po flasim per coelhon??? se pse kam pershtypjen qe ti nuk je thjesht lexues me raste :)

lenci
19-03-2012, 23:25
Po libri qe permende esht nga me te njohurit qe ka ky autor.


po mund te mos e njoh une kete apo eshte e ndaluar nga ligji
e gjeta poshte dollapit te librave ne librari,ishte plot pluhur dhe i kishte ikur llustra,nuk lexohej emri dhe une e quajta te panjohur,dhe pa lluster
ladri di anime,une e kuptova vetem ladri se kam problem me shikimin,me mungojne disa grade.
kaq

Misty-Blue
19-03-2012, 23:26
Jo duhet te kuptosh qe je jasht teme.

lenci
19-03-2012, 23:27
po flasim per coelhon??? se pse kam pershtypjen qe ti nuk je thjesht lexues me raste :)

pershtypje e gabuar,leximi nuk ben per mua
beata ignoranza
per coelho po te pyesja,se thjesht e kam takuar e me la pershtypje si njeri i mir

lenci
19-03-2012, 23:30
Jo duhet te kuptosh qe je jasht teme.

po pra e pranova qe nuk jam lexues,dhe mua mu duk si i panjohur
e mbaj thjesht te hapur per te shokuar ndonje pulebardhe

mary
19-03-2012, 23:36
pershtypje e gabuar,leximi nuk ben per mua
beata ignoranza
per coelho po te pyesja,se thjesht e kam takuar e me la pershtypje si njeri i mir

A mos me pyet mua per Coelhon se kur behet fjale per te une nuk di te jem obiektive.. amo la sua scrittura..
Brida ben fjale per l'altra parte di noi. ja nje citim i librit
''Abbandoneresti tutto per quella persona?".
La ragazza provņ un'immensa voglia di piangere. Non si trattava solo di una domanda: era una scelta, la scelta pił difficile che una persona debba compiere nella vita. Brida aveva gią riflettuto a lungo sulla questione. C'era stata un'epoca in cui aveva creduto che nulla al mondo fosse importante quanto se stessa. Aveva avuto vari fidanzati: quando pensava di amare davvero chi le stava accanto, il sentimento era sempre svanito all'improvviso. Di ciņ che aveva sperimentato sino ad allora, indubbiamente l'amore era l'entitą pił impenetrabile e complicata. In quel momento, era innamorata di un ragazzo poco pił vecchio di lei, che si occupava di fisica e vedeva il mondo in un modo totalmente diverso dal suo. Voleva credere ancora nell'amore e investire nei sentimenti, anche se troppe volte era rimasta delusa, al punto che adesso non aveva pił alcuna certezza. In qualsiasi caso, questa era la grande scommessa della sua vita.
Evitņ di guardare il mago. I suoi occhi si fissarono sul paesino dai comignoli fumanti. Sin dal principio dei tempi, era attraverso l'amore che gli uomini cercavano di comprendere l'Universo.
"Lo abbandonerei" disse infine.

brida

Mistrece
19-03-2012, 23:37
e mbaj thjesht te hapur per te shokuar ndonje pulebardhe

Lenci ti shiko pulebardhat, perņ sii silenzioso. ;) :p

lenci
19-03-2012, 23:41
dhe gjithe kete rremuje beri kjo brida,vetem per nje mashkull..pak a shume 3 miliarde ka

mistrece ke te drejte,meglio stare in silenzio,parlando potrei dire cosi' poco..

Akrepi
19-03-2012, 23:42
edhe mbi te gjitha.... ai qe keni ne dore tani :)

Tani kam nė dorė "Shėnime pėr Kinėn" autor Enver Hoxha.-fershellen-

mary
19-03-2012, 23:44
dhe gjithe kete rremuje beri kjo brida,vetem per nje mashkull..pak a shume 3 miliarde ka

mistrece ke te drejte,meglio stare in silenzio,parlando potrei dire cosi' poco..

si duket nuk i dinte mire statistikat Brida...bisogna informare Coelho

lenci
19-03-2012, 23:48
si duket nuk i dinte mire statistikat Brida...bisogna informare Coelho
meqe po insiston do ta lexoj ket brida,ndoshta gjej ndonje keshille te mire

busavata
19-03-2012, 23:49
libri i fundit qė e kam lexue asht Blues Highway nga Peter J. Kraus

mary
19-03-2012, 23:50
meqe po insiston do ta lexoj ket brida,ndoshta gjej ndonje keshille te mire

per caritą. nuk eshte karakteristike e imja te insistoj per dicka. nese do ta lexosh, ok! nese nuk e lexon prape Ok. :)

lenci
19-03-2012, 23:56
per caritą. nuk eshte karakteristike e imja te insistoj per dicka. nese do ta lexosh, ok! nese nuk e lexon prape Ok. :)

per carita,nuk dua ta ndjehesh e cenuar ne karakteristiken me te theksuar te kerakterit tend..
do ta lexoj,zakonisht i mbaj premtimet,por sigurisht neser do kem nderruar mendje.
faji i henes,rende le persone instabili

mary
20-03-2012, 00:02
per carita,nuk dua ta ndjehesh e cenuar ne karakteristiken me te theksuar te kerakterit tend..
do ta lexoj,zakonisht i mbaj premtimet,por sigurisht neser do kem nderruar mendje.
faji i henes,rende le persone instabili

nuk e dija qe mos insistimi qenka karakteristike e theksuar e karakterit tim. ti nga arrite ta kuptoje??
gjithsesi meqe ti qenke kaq shume instabile allora jam e qete sepse nuk do kesh cenuar aspak kete karakteristike timen, dato che non leggerai il libro :)

lenci
20-03-2012, 00:16
nuk e dija qe mos insistimi qenka karakteristike e theksuar e karakterit tim. ti nga arrite ta kuptoje??
gjithsesi meqe ti qenke kaq shume instabile allora jam e qete sepse nuk do kesh cenuar aspak kete karakteristike timen, dato che non leggerai il libro :)

cavolo,sono le 00:12
devo dormire ma fa niente
la mia dimora e vicino alla spiaggia
potrei sentire il rumore delle onde se solo lo volessi
potrei andare a dormire vedendo la luna,visto che si parlava di instabilita' lunare
potrei,ma invece sono qui conversando
dovrei conversare per il mio ego,potrei andare a dormire per me stesso

cavolo,la notte dovrebbe esistere sempre,rende le persone meravigliosamente instabili,allo stato puro, che porta alla piacevole pazzia del essere,e il nero colora ogni cosa,pure la mente
pensaci e non ti perderai tra le sante parole
ascolta la tua anima,lascia perdere il resto

dhe humba 5 minuta te kohes time per te kopjuar keto fjale,sepse nuk mund te jene te mijat,eh no,anche volendo non si puo.

mary
20-03-2012, 00:24
cavolo,sono le 00:12
devo dormire ma fa niente
la mia dimora e vicino alla spiaggia
potrei sentire il rumore delle onde se solo lo volessi
potrei andare a dormire vedendo la luna,visto che si parlava di instabilita' lunare
potrei,ma invece sono qui conversando
dovrei conversare per il mio ego,potrei andare a dormire per me stesso

cavolo,la notte dovrebbe esistere sempre,rende le persone meravigliosamente instabili,allo stato puro, che porta alla piacevole pazzia del essere,e il nero colora ogni cosa,pure la mente
pensaci e non ti perderai tra le sante parole
ascolta la tua anima,lascia perdere il resto

dhe humba 5 minuta te kohes time per te kopjuar keto fjale,sepse nuk mund te jene te mijat,eh no,anche volendo non si puo.

me vjen keq per 5 min e humbur..
la mia anima si č persa per ciņ preferisco non cercarla ne ascoltarla ..cmq chiunque abbia scritto ciņ che tu hai scritto sembra che l'abbia scritto per me....anche se non si puņ

lenci
20-03-2012, 00:38
me vjen keq per 5 min e humbur..
la mia anima si č persa per ciņ preferisco non cercarla ne ascoltarla ..cmq chiunque abbia scritto ciņ che tu hai scritto sembra che l'abbia scritto per me....anche se non si puņ

eh si,probabilmente non si puo
notte,comunque,il giorno buono di solito porta ottimi consigli

Mistrece
20-03-2012, 00:38
...sapo shtova ne liste, nje "fabul" te shkurter, ne italisht :P

E shkruar shpejt e shpejt. Rezultat i bukur, por ē'e do qe autori kishte frike " di dire poco" e ne ha detto pił del dovuto. Non sempre le buone intenzioni, vengono prese come tali.

mary
20-03-2012, 00:41
eh si,probabilmente non si puo
notte,comunque,il giorno buono di solito porta ottimi consigli

Notte a te.. e speriamo allora che il giorno sia buono domani :)

Mistrece
17-04-2012, 20:33
Odisea e nje Dedektivi: Ngjarje te Jetuara> Vol I & II. nga Agim Hamiti. Po deshe ta coj une ne PDF!!!

Sa i perket literatures Boterore:

Shopenhour : Essays and aphorisms (haritime dhe aforizma)

Franc Kafka ose versioni i Ovidit: Metamorphosis (Metamorfoza)

Nitzsche: Thus spoke zarathustra (Foli Zarathustra)

Per mendimin time tani per tani Odisea e nje Dedektivi duhet te marri prioritet. Eshte teper aktual dhe informative, per gjarjet dhe ceshtjen shqipetare ne pergjithesi.

Ndersa une ty Maqellarjot te keshilloj vetem nje lilber, nese akoma nuk e ke lexuar. Diplomacy- Henry Kissinger. Mendoj se do te ndihmoje te kuptosh disa gjera. Kissinger ka qene Sekretar Shteti ( jam e sigurt qe e kupton mire ē'pozite ka pasur) ne vitet '73-'77. Mund te te keshilloja shume te tjere, por meqe kete e ka shkruar nje amerikan ad-hoc, eshte me afer pozicioneve te tua.

Irfan CANA
17-04-2012, 20:42
Kadare,
Frasheri,
Gandi
Ygo,
Tagora,
Hesse,
Balzaku,
Shekspiri,
Tolstoj,
Neruda.

Misty-Blue
17-04-2012, 20:49
Ateher... pa perseritur ē'ka esht sygjeruar me siper.

Joyce- Uliksi

Proust- Ne kerkim te kohes se humbur

LauraLaura
14-05-2012, 10:54
... librin e ri Parajsa e gogoleve e nje prej autoreve te mi te preferuar, Daniel Pennac.
Pennac eshte nje gjeni dhe libri eshte perkthyer shume mire. Larg librave te embel sa te vjen per te vjelle... ky liber te frymezon.
Lexim te mbare!

Ganimet
14-05-2012, 17:57
... librin e ri Parajsa e gogoleve e nje prej autoreve te mi te preferuar, Daniel Pennac.
Pennac eshte nje gjeni dhe libri eshte perkthyer shume mire. Larg librave te embel sa te vjen per te vjelle... ky liber te frymezon.
Lexim te mbare!Sillma Librion qe te frymzon `thankyou`

LauraLaura
16-05-2012, 10:26
Ja nje copez:

Zhyliusi ėshtė shėruar? Zhyliusi ėshtė shėruar! Jo, Zhyliusi ėshtė shėruar? Shėruar! Zhyliusi! Po, Zhyliusi ėshtė shėruar. Madje, sot nė mėngjes na bėri edhe njė rrėmujė nė pallat, zbriti pesė kate nė njė zallamahi qė aman o Zot, duke tėrhequr pas vetes njė tufė me flakonė qė thyheshin, nėpėr shkallė, njėri pas tjetrit, qese tė ēara me jashtėqitje, qė shpėrndanė atė qė kishin pėr tė shpėrndarė, duke i dhėnė, falė tubave tė tejdukshėm qė dilnin prej tij, pamjen e njė derri tė egėr tė ēmendur, qė kėrkon t’i shpėtojė sulmit tė kandilave tė detit. Panik nė ndėrtesė. Tė gjithė qiraxhinjtė u mbyllėn brenda me ēelės dhe njė kundėrmim u pėrhap pėr qejf tė vet qė nga lart-poshtė kafazit tė shkallėve.

Hello Kitty
16-05-2012, 13:26
Ja nje copez:

Zhyliusi ėshtė shėruar? Zhyliusi ėshtė shėruar! Jo, Zhyliusi ėshtė shėruar? Shėruar! Zhyliusi! Po, Zhyliusi ėshtė shėruar. Madje, sot nė mėngjes na bėri edhe njė rrėmujė nė pallat, zbriti pesė kate nė njė zallamahi qė aman o Zot, duke tėrhequr pas vetes njė tufė me flakonė qė thyheshin, nėpėr shkallė, njėri pas tjetrit, qese tė ēara me jashtėqitje, qė shpėrndanė atė qė kishin pėr tė shpėrndarė, duke i dhėnė, falė tubave tė tejdukshėm qė dilnin prej tij, pamjen e njė derri tė egėr tė ēmendur, qė kėrkon t’i shpėtojė sulmit tė kandilave tė detit. Panik nė ndėrtesė. Tė gjithė qiraxhinjtė u mbyllėn brenda me ēelės dhe njė kundėrmim u pėrhap pėr qejf tė vet qė nga lart-poshtė kafazit tė shkallėve.

Asgje frymezuese nuk po shoh une ne kete fragment nga libri... :O

Brari
17-05-2012, 12:46
kush e ka perkthyer..e ka kryer mire kte pune..

po na sill pjes te tjera o llaur dubel.. se me kte nuku mund te themi se eshte gjeni..perkundrazi nje humorist i zakonshem..

dhe..nji derr i eger kurre nuk gjindet mes kandileve te detit..

cfar klase shkon oj laura laura laura..?

,..

inginieri
06-07-2012, 01:04
Une rekomandoj:
1-keshilla per jeten A.Shopenhauer
2-fausti Gete
3-Shekspiri
4-bodleri
5-g.g.markes

lenci
12-07-2012, 22:22
ēdo nje nga ne duhet patjeter te lexoje?
ligj ne forme te prere,duhet.(pike)
pika ishte autokratizem,jamais?

Diellza
13-07-2012, 09:47
Kjo fjala 'duhet' ta humb interesin. Kujtoj kur ne letersi kam lexu disa libra sepse duhej dhe mezi i kam perfundu, kur i kam lexu me deshire vite me vone, ēuditerisht me kan shiju jashtezakonisht.

user010
13-07-2012, 10:26
Super interesante dhe e vlefshme kjo temė..

Njė libėr qė me ka pėlqyer shumė ėshtė ėshtė Socrates apology (http://www.**************.com/showpost.php?p=3449503&postcount=338) e Platonit.

Gjithashtu dhe librat (psikologjie) e autores Lise Bourdeau.

Misty-Blue
13-07-2012, 17:17
Ah... Duhet te lexoni me patjeter, s'duhet t'ju shpetoje per asnje arsye ne bote!!!

Te gjitha veprat e Michel Foucault :))

Askushi
20-09-2012, 11:00
Po e postoj edhe ketu meqe gati njelloj jane titujt e temave:


Lista e 100 librave mė tė mirė pėr t'u lexuar:


Chinua Achebe, Nigeria, (b. 1930), Things Fall Apart

Hans Christian Andersen, Denmark, (1805-1875), Fairy Tales and Stories

Jane Austen, England, (1775-1817), Pride and Prejudice

Honore de Balzac, France, (1799-1850), Old Goriot

Samuel Beckett, Ireland, (1906-1989), Trilogy: Molloy, Malone Dies, The Unnamable

Giovanni Boccaccio, Italy, (1313-1375), Decameron

Jorge Luis Borges, Argentina, (1899-1986), Collected Fictions

Emily Bronte, England, (1818-1848), Wuthering Heights

Albert Camus, France, (1913-1960), The Stranger

Paul Celan, Romania/France, (1920-1970), Poems.

Louis-Ferdinand Celine, France, (1894-1961), Journey to the End of the Night

Miguel de Cervantes Saavedra, Spain, (1547-1616), Don Quixote

Geoffrey Chaucer, England, (1340-1400), Canterbury Tales

Anton P Chekhov, Russia, (1860-1904), Selected Stories

Joseph Conrad, England,(1857-1924), Nostromo

Dante Alighieri, Italy, (1265-1321), The Divine Comedy

Charles Dickens, England, (1812-1870), Great Expectations

Denis Diderot, France, (1713-1784), Jacques the Fatalist and His Master

Alfred Doblin, Germany, (1878-1957), Berlin Alexanderplatz

Fyodor M Dostoyevsky, Russia, (1821-1881), Crime and Punishment; The Idiot; The Possessed; The Brothers Karamazov

George Eliot, England, (1819-1880), Middlemarch

Ralph Ellison, United States, (1914-1994), Invisible Man

Euripides, Greece, (c 480-406 BC), Medea

William Faulkner, United States, (1897-1962), Absalom, Absalom; The Sound and the Fury

Gustave Flaubert, France, (1821-1880), Madame Bovary; A Sentimental Education

Federico Garcia Lorca, Spain, (1898-1936), Gypsy Ballads

Gabriel Garcia Marquez. Colombia, (b. 1928), One Hundred Years of Solitude; Love in the Time of Cholera

Gilgamesh, Mesopotamia (c 1800 BC).

Johann Wolfgang von Goethe, Germany, (1749-1832), Faust

Nikolai Gogol, Russia, (1809-1852), Dead Souls

Gunter Grass, Germany, (b.1927), The Tin Drum

Joao Guimaraes Rosa, Brazil, (1880-1967), The Devil to Pay in the Backlands

Knut Hamsun, Norway, (1859-1952), Hunger.

Ernest Hemingway, United States, (1899-1961), The Old Man and the Sea

Homer, Greece, (c 700 BC), The Iliad and The Odyssey

Henrik Ibsen, Norway (1828-1906), A Doll's House

The Book of Job, Israel. (600-400 BC).

James Joyce, Ireland, (1882-1941), Ulysses

Franz Kafka, Bohemia, (1883-1924), The Complete Stories; The Trial; The Castle Bohemia

Kalidasa, India, (c. 400), The Recognition of Sakuntala

Yasunari Kawabata, Japan, (1899-1972), The Sound of the Mountain

Nikos Kazantzakis, Greece, (1883-1957), Zorba the Greek

DH Lawrence, England, (1885-1930), Sons and Lovers

Halldor K Laxness, Iceland, (1902-1998), Independent People

Giacomo Leopardi, Italy, (1798-1837), Complete Poems

Doris Lessing, England, (b.1919), The Golden Notebook

Astrid Lindgren, Sweden, (1907-2002), Pippi Longstocking

Lu Xun, China, (1881-1936), Diary of a Madman and Other Stories

Mahabharata, India, (c 500 BC).

Naguib Mahfouz, Egypt, (b. 1911), Children of Gebelawi

Thomas Mann, Germany, (1875-1955), Buddenbrook; The Magic Mountain

Herman Melville, United States, (1819-1891), Moby Dick

Michel de Montaigne, France, (1533-1592), Essays.

Elsa Morante, Italy, (1918-1985), History

Toni Morrison, United States, (b. 1931), Beloved

Shikibu Murasaki, Japan, (N/A), The Tale of Genji Genji

Robert Musil, Austria, (1880-1942), The Man Without Qualities

Vladimir Nabokov, Russia/United States, (1899-1977), Lolita

Njaals Saga, Iceland, (c 1300).

George Orwell, England, (1903-1950), 1984

Ovid, Italy, (c 43 BC), Metamorphoses

Fernando Pessoa, Portugal, (1888-1935), The Book of Disquiet

Edgar Allan Poe, United States, (1809-1849), The Complete Tales

Marcel Proust, France, (1871-1922), Remembrance of Things Past

Francois Rabelais, France, (1495-1553), Gargantua and Pantagruel

Juan Rulfo, Mexico, (1918-1986), Pedro Paramo

Jalal ad-din Rumi, Afghanistan, (1207-1273), Mathnawi

Salman Rushdie, India/Britain, (b. 1947), Midnight's Children

Sheikh Musharrif ud-din Sadi, Iran, (c 1200-1292), The Orchard

Tayeb Salih, Sudan, (b. 1929), Season of Migration to the North

Jose Saramago, Portugal, (b. 1922), Blindness

William Shakespeare, England, (1564-1616), Hamlet; King Lear; Othello

Sophocles, Greece, (496-406 BC), Oedipus the King

Stendhal, France, (1783-1842), The Red and the Black

Laurence Sterne, Ireland, (1713-1768), The Life and Opinions of Tristram Shandy

Italo Svevo, Italy, (1861-1928), Confessions of Zeno

Jonathan Swift, Ireland, (1667-1745), Gulliver's Travels

Leo Tolstoy, Russia, (1828-1910), War and Peace; Anna Karenina; The Death of Ivan Ilyich and Other Stories

Thousand and One Nights, India/Iran/Iraq/Egypt, (700-1500).

Mark Twain, United States, (1835-1910), The Adventures of Huckleberry Finn

Valmiki, India, (c 300 BC), Ramayana

Virgil, Italy, (70-19 BC), The Aeneid

Walt Whitman, United States, (1819-1892), Leaves of Grass

Virginia Woolf, England, (1882-1941), Mrs. Dalloway; To the Lighthouse

Marguerite Yourcenar, France, (1903-1987), Memoirs of Hadrian

Fleur Blanche
26-09-2012, 19:47
Kjo ēėshtja e librave letrarė qė duhen me patjetėr tė lexohen dhe, tė bėhet njė listė me to qė duhet ta pėrmbushėsh si detyrim, tė kujton pak a shumė kohėn e shkollės sė mesme, qė na bėnin me detyrim t'i lexonim sepse, i kishim si pjesė mėsimore qė do pyeteshim nė mėsim nė ato orėt e veēanta tė letėrsisė qė, i vinim emrin: "bisedė letrare" dhe mbanim referate.

Sado tė dobishme janė kėto vepra nė njė listė tė detyruar, tė qėnit i shtrėnguar tė lexoheshin patjetėr nuk ishte mėnyra e duhur, sepse nxėnėsve ua heqte kėnaqėsinė e tė lexuarit, kjo sillte edhe njė sjellje rebelimi qė mos tė lexoheshin tė tėrė nė listė.

Por meqė tani e kemi kaluar atė fazė, njeriu ėshtė i lirė tė zgjedhė vetė librat qė dėshiron tė lexojė me patjetėr, njėsoj si qėllimet e shumta qė i vėmė vetes nė jetė pėr t'u arritur.

Marrėdhėnia e lexuesit me librin, ėshtė si ajo e bletės me lulen; bleta i zgjedh vetė lulet ku do tė marri nektarin; po ashtu edhe idetė, mendimet, karakteret e personazheve tė virytyshme etj etj... qė hasim kur lexojmė njė libėr - bėhen pjesė e jona dhe pėrvetėsohen nga lexuesi nė mėnyrė tė pavetėdijshme; e, mė pas duke u pėrpunuar dhe bluar nė mendjen dhe shpirtin e tij, marrin trajtėn e njė mendimi tė ri qė ėshtė tashmė jo i autorit por i vetė lexuesit.

Besoj se edhe vetė autorėt e librave, nuk do donin qė ne t'i lexonim ata ngaqė thonė tė tjerėt qė duhen lexuar me patjetėr, por dėshira duhet tė lindė brenda nesh, me vullnet tėrėsisht tė lirė tonin.

Kėshtu qė, lista e librave qė duhen me patjetėr tė lexohen, janė ato libra ku njeriu priret natyrshėm vetė drejt tyre dhe, gjen veten tek ato.

Lexim tė kėndshėm :)

Askushi
26-09-2012, 19:51
Gjellen secili sipas midese, por kripa me karar!:d

lenci
26-09-2012, 21:12
Ah... Duhet te lexoni me patjeter, s'duhet t'ju shpetoje per asnje arsye ne bote!!!

Te gjitha veprat e Michel Foucault :))

kur ke momente pesimizmi ne jete shfleto "Le parole e le cose" (10 vjet liber akoma per tu mbaruar) e shiko ne pjese te filmit "Hotel Ruanda"
do te kuptosh qe jeta nuk eshte edhe kaq mizore me ty,ne fakt ka keq e me keq
shprehej nje miku im

Misty-Blue
26-09-2012, 22:01
kur ke momente pesimizmi ne jete shfleto "Le parole e le cose" (10 vjet liber akoma per tu mbaruar) e shiko ne pjese te filmit "Hotel Ruanda"
do te kuptosh qe jeta nuk eshte edhe kaq mizore me ty,ne fakt ka keq e me keq
shprehej nje miku im

Eh... eh eh, ''Les Mots et les Choses'' une e kam studiuar kur isha ne vitet e para te fakultetit, atehere filozofia me terhiqte jasht mase. Te keshilloj te lexosh edhe ''Storia della sessualitą''.

Hotel Ruanda, me ka prekur shume... shume shume (po vecoj kete pjesen)

http://www.youtube.com/watch?v=Zkd7DbLcfn8

MiM@
26-09-2012, 22:10
Patricia Cornwell , Serine e dr.Scarpetta
Gjeniale :)

Brari
26-09-2012, 22:23
ka njerez qe skan fare nevoj te lexojn.. sepse jan aq inteligjent sa nuk humbin koh te lexojn pallavrat e te tjerve sepse e bejn vet boten qe atyre u pelqen..

ka njerez qe nuk duhet te lexojn fare (megjithse ata lexojn shume) sepse leximi vec u a pjerdh trut me keq sec i kan..

ka dhe njerez qe kuptojn se duhet lexuar e duhet shijuar ajo qe lexojn.. e vec shijimit.. ata dhe mesojne gjera te reja qe u a aftesojne mendjen e u a zbukurojne shpirtin..

per nje shqiptar mendoj se duhen lexuar disa libra..

ja disa qe mendoj jan kryesore per te formuar.. llogjik e karakter..

1-Fishta.. patjeter.. Lahuta plus poezit e tij..
2-Eqerem bej Vlora.. kujtime.. eshte enciklopedia me e sakte e historis ton te re.. e shkruar nga ky "KONT" brilant i pakrahasushem..

pastaj tjeret sipas tipit.. te sejcilit..

pastaj literatur e huaj..

Pak Homer..Pak Dante..pak Servantes.. Hygo..patjeter.. Gete sigurisht.. dhe padyshim Lev Tolstoj..

pastaj.. sipas qejfit sejcili..

ne femijeri duhet lexuar Zhyl Verni..
duhet lexuar.. Zemra.. e De Amicis.. etj..

kusuri..shtoni vet e sipas oreksit..

..

SystemA
26-09-2012, 23:17
Eh... eh eh, ''Les Mots et les Choses'' une e kam studiuar kur isha ne vitet e para te fakultetit, atehere filozofia me terhiqte jasht mase. Te keshilloj te lexosh edhe ''Storia della sessualitą''.

Hotel Ruanda, me ka prekur shume... shume shume (po vecoj kete pjesen)

http://www.youtube.com/watch?v=Zkd7DbLcfn8

Realiteti eshte shume me i eger
Mbi+18
http://www.youtube.com/watch?v=uGbMVMKR0_U
Dhe zonjat mbajne diamante ne dekolte.

Askushi
26-09-2012, 23:23
Per mua mbi te gjithe autoret eshte Nikolaj Gogol me novelat e tij brilante si: Manteli, Portreti, Hunda, Shenimet e nje te cmenduri, Kukudhi, etj... Shqiperuar mrekullisht nga i jashtezakonshmi Mitrush Kuteli (alias Dhimiter Pasko).

Pastaj Taras Bulba eshte histori me vete, e kapen dhe e vrane armiqte se u kthye ne fushen e betejes se i kishte rene cibuku gjate perleshjeve dhe qysh atehere ka ngelur ajo shprehja: "si cibuku i Tarasit"-gezuar-

Puhiza
03-04-2014, 06:43
Dy librat e par qe me rane ne mendje sapo pashe kete temen jane :

--- Ura e Pshehertimave - Michel Zevaco ,
jane 3 vellime , flet per uren qe ndodhet ne Venecia mbi nje kanal afer se ciles ndodhet nje burg dhe mbi kete ure degjoheshin pshehertimat e te burgosurve. Gjithashtu edhe te arrestuarit e rinj qe do burgoseshin ndalonin mbi ure e merrnin fryme thelle duke pshehertire e duke pare natyren per her te fundit , para se te futeshin ne ate burg.
E kam.lexu para shume vitesh dhe aq mire nuk me.kujtohet.

--- Zahiri - Paulo Coelho,
Nje liber qe nderthurre temat e dashurise , ankthit e disfates.
Nje grua braktis burrin e saje pa asnje sqarim per te gjetur lumturine. Ajo largohet pa lene gjurme e pa lene asnje shenim e pa marr asgje. Ai kupton qe ai ka nevoje per ta kerkuar ate sepse ai e don dhe jo sepse eshte I fiksuar pas saj.......
Ju preferoj ti lexoni, qe te dy jane fantastik, gjithmone per mendimin tim .

broken_smile
03-04-2014, 14:08
per cudi personalisht lexoj vetem libra te autoreve qe tashme kane vdekur...asnje liber bashkekohor nuk me terheq, me duket komplet humbje kohe nese lexoj nje te tille...ndoshta edhe gaboj...

zirconium
03-04-2014, 14:10
Cne kjo mani posthumous jote? :p

broken_smile
03-04-2014, 14:13
sepse librat klasike jane te pakrahasueshem me gjerat qe shkruhen sot...

zirconium
03-04-2014, 14:16
Lexo Harry Potter, moonlight a si e ka ajo me vampira -qesh-

broken_smile
03-04-2014, 14:20
twilight e ka. per t'i lexuar s'kam ndermend, ama filmat i kam pare. mos u tall me punen e tjetrit zirconium :)

zirconium
03-04-2014, 14:22
Une as libra as filma :p

broken_smile
03-04-2014, 14:23
epo mua s'me le kureshtja rehat :)

zirconium
03-04-2014, 14:28
Mos u be si maci edhe ti -pis-

broken_smile
03-04-2014, 14:38
Mos u be si maci edhe ti -pis-

keshtu kemi qejf ne :p

http://i1203.photobucket.com/albums/bb382/miaaa10/8c772785-4bb9-49d8-b6de-f65b778736dd_zpse1c339ed.jpg (http://s1203.photobucket.com/user/miaaa10/media/8c772785-4bb9-49d8-b6de-f65b778736dd_zpse1c339ed.jpg.html)

zirconium
03-04-2014, 14:39
Mua me pelqen me shume e bardhe me te zeza maci :))

broken_smile
03-04-2014, 14:41
ne c'kuptim? te pakten kur na thua qe jemi te shemtuara, mos na e thuaj me buzeqeshje. ki pak meshire :(

shoku_tanku
03-04-2014, 15:11
Femrat e Bukovskit

Zhystina e de Sadit

Lolita e Nabokovit

Renia e Kamyse

Dekameronin e Bokacios

zirconium
03-04-2014, 15:44
Sthashe dicka t tille..thjeshte me pelqejne me shume macet me ngjyre ndryshme. :p

broken_smile
03-04-2014, 15:47
Sthashe dicka t tille..thjeshte me pelqejne me shume macet me ngjyre ndryshme. :p

e mire..une do ha pilaf me kos sot per darke :p

zirconium
03-04-2014, 15:48
e mire..une do ha pilaf me kos sot per darke :p

T befte mire..

PS: kam kput mish..ndonje kshille dok? :p

Photoshop
03-04-2014, 15:51
1. Fjalori i gjuhes shqipe
2. Getč
3. Zhyl Vern
4. Mefisto
5. Illuzione te humbura - Balzak
6. Boset e dollarit
7. Cufo e kompani
8. Shakespirua
9. Martin Camaj
10. Kafka
12. Xhek London - Martin Iden
13. Carls Dikens - Dombi e biri
14. e shume e shume e shume te tjere....

p.s. radhen nderrojeni si t'jua doje qejfi, por mire eshte te lexohen jo te shqiperuar, por ne origjinal...

broken_smile
03-04-2014, 15:52
T befte mire..

PS: kam kput mish..ndonje kshille dok? :p

provo me muscoril :) te shkuara...

zirconium
03-04-2014, 17:45
provo me muscoril :) te shkuara...

Flm po jo direkt me ilace. :p
Akull, pushim e kontroll i dhimbjes ne fillim sikur thoshte wiki :p

derjansi
03-04-2014, 17:51
e ka lexu kush librin "fitorja e perbashket"? sma merr menja

ua rekomandoj

broken_smile
03-04-2014, 18:10
Flm po jo direkt me ilace. :p
Akull, pushim e kontroll i dhimbjes ne fillim sikur thoshte wiki :p

tani ti po deshe besoji wikit ose ndonje liber tjeter e mos me pyet fare mua, une mbaj pergjegjesi per ato qe them une.

une s'te vizitoj dot, por me sa kuptova ke thjesht nje kontrakture, jo tamam tamam keputje mishi. ne kete rast perdoret e ngrohta zoti wiki :)
ne rast keputje mishi te vertete shko me mire te besh nje vizite, e te jesh i sigurte qe pa ilace nuk del nga aty.

si dhe ku e kepute zirconium?

zirconium
03-04-2014, 18:16
Akull ne fillim :p
Se di si ndodhi..ne muskujt e shpines. :((

broken_smile
03-04-2014, 18:18
asgje o cun, do kesh marre ndonje ftohje...sa delikat paske qene :p mos ve akull, aman.

zirconium
03-04-2014, 18:19
asgje o cun, do kesh marre ndonje ftohje...sa delikat paske qene :p mos ve akull, aman.

Mentol, motrin :p

broken_smile
03-04-2014, 18:22
Mentol, motrin :p

e di c'ke ti..bej ca te duash. edhe pacient edhe doktor, oj ky :)

mire te ben edhe ibuprofeni.

zirconium
03-04-2014, 18:26
e di c'ke ti..bej ca te duash. edhe pacient edhe doktor, oj ky :)

mire te ben edhe ibuprofeni.

Shqiptar hesapi -qesh-

broken_smile
03-04-2014, 18:29
Shqiptar hesapi -qesh-

qesh qesh se te ben mire per shpinen :)

lere fare ashtu, mos merr asgje se ti me duket mua po ben kot.
he se te kalon vete (keshtu thote gjithmone mami i nje shoqes time, mjeke).

zirconium
03-04-2014, 18:48
Sdq flm :))

Robbery
03-04-2014, 20:13
Cfare do i keshillonit nje vajze te ndjeshme, enderrimtare, romantike per te lexuar?
Cherry, pres keshilla..:).

Robbery
03-04-2014, 20:18
sepse librat klasike jane te pakrahasueshem me gjerat qe shkruhen sot...

Klasiket, jane klasike per nje qellim: ata e kane zhbiruar aq mire qenien njerezore, ia kane zbuluar aq mire ndjenjat, fajet, turpin, pakenaqesine, cmendurine, dashurine ...dhe e kane bere ne nje menyre kaq te thelle dhe bindese, sa eshte shume e veshtire te pershkruhen serish te njejtat ndjenja, pa qene te rendomta apo te perseritshme.
Klasiket duhet te na sherbejne per te mos rene ne te njejtat gabime, por kush nuk njeh historine, duket se qenkerka i detyruar ta rijetoje.

broken_smile
03-04-2014, 20:19
Cfare do i keshillonit nje vajze te ndjeshme, enderrimtare, romantike per te lexuar?
Cherry, pres keshilla..:).

3 shoket nga Remarque :)

Robbery
03-04-2014, 20:32
E kam lexuar :).

broken_smile
03-04-2014, 20:40
Notti bianche me duket se e ke lexuar edhe kete apo jo?
po "I dolori del giovane Werther"?
"Il piacere" te D'Annunzio?

broken_smile
03-04-2014, 20:56
Robby cfare ke lexuar nga Dostoevskij? po nga Pirandello?

"il barone rampante" e ke lexuar?

Robbery
03-04-2014, 20:56
Il piacere nuk kam lexuar :).

Robbery
03-04-2014, 20:58
Robby cfare ke lexuar nga Dostoevskij?

"il barone rampante" e ke lexuar?

Krim dhe ndeshkim.
Vellezerit Karmazov.
Nete te bardha.
Kronika te Shen Pjetroburgut.
Idiotin (nje nder librat qe une adhuroj me shume ne absolut)
Shenime nga shtepia e te vdekurve.

Il barone rampante nuk e kam lexuar.
Pirandello-n e kam pare 2 here teater, po libra s'kam lexuar fare :/.

Oqeani
03-04-2014, 21:02
E kuqja dhe e zeza
Optimisti (Kandidi)
Murtaja
Te mjeret
I huaji
Xha Gorio
.....

broken_smile
03-04-2014, 21:03
nese nuk i ke lexuar, te keshilloj edhe "il fu mattia pascal" dhe "uno, nessuno, centomila" nga Pirandello. eshte nje shkrimtar i vecante per mua qe vertet ia vlen :)

edhe il barone rampante te Calvinos nese nuk e ke lexuar.

D'Annunzio ka nje menyre te shkruari shume te rafinuar...eshte nje mjeshter i fjales.

Robbery
04-04-2014, 10:15
Ja do i lexoj dale-ngadale.