PDA

View Full Version : Irfan CANA: Krijimet e mia pėr fėmijė


Faqet : [1] 2 3

Irfan CANA
18-12-2011, 10:18
LEXUES TĖ NDERUAR,


Kam nderė qė tė prezantoj krijimet e mia letrare tė 4o viteve tė kaluara dhe tė sotme.Lexim tė kėndshėm.

KAPELA E SEDEFTĖJashtė fry'n era:
-Fiu,fiu,fi!..
Dimri te dera
veē ka mbėrri!


Era ėshtė harlisė
n'zė fishkėllon,
anė e kėnd bezdis
ēdo gjė po trazon!


Fjollėzat e bardha
llastuar vallėzojnė,
pleqėt pėrralla
nė dhomė vargojnė!


Me saja mbi borė
fėmijtė rrėshqasin,
tok si nė kor
qeshin,bėrtasin!


Si prushi faqet
shih u janė skuq,
macja kėnaqet
pranė stufės galuē !


Malet pėr rreth
nga bora shkėlqejnė,
sipėr tyre retė
nė valle kėrcejnė!


Tinėz buzėqeshė
n'oborr kjo ēati:
-Kapela e sedeftė
sa bukur mė rri![/COLOR][/B]

Irfan CANA
18-12-2011, 11:24
MORĖN FUNDMori fund trishtimi e vaji
mori fund mundimi ynė,
na sakatuan pa pikė faji
trollin,kombin dhe lirinė!Vajti n'harresė terri i zi
qė na ndjeku shekuj me rradhė,
s'ka mė mashtrime e tradhti
erdhi n'Kosovė dita e bardhė!


Mjaft armiqtė tė egėrsuar
na gėrryen gjatė pa mėshirė,
si gjakpirės mbi ne janė lėshuar
veq mos t'jemi,kurrė tė lirė!

Irfan CANA
18-12-2011, 11:25
TRANDET BOTA
Trandet bota nga gjumėsia
padrejtėsinė,shpejt e kuptoi,
armikut i dha flakareshė urtėsia
liria n' ēdo skutė, depėrtoi!Drejtsia e moēme na u plotėsua
kėtė le ta di bota mbarė,
le t'plas armiku qė u mundua
t'na shfarojė e t'na humbi farė!
Plaku i urtė n'zė porositė:
-Pėrpara kemi me qinda detyra,
t'jemi t'zellshėm,t'i hapim sytė
ta shpėtojmė vendin nga ligėsira!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:38
GJERDANI I MARGARITARĖVE

A R A
Ara qesh
nė fytyrė,
kur reshė
shiu florir.


Trupin rrit
kalliri i blertė,
pėr simit
dhe gjevrekė!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:40
a r a dh a


Aradha jonė
nėpėr zjarr,
po lufton
me gjakatarė!


Kur ėshtė pyetja
pėr liri,
s'kursehet jeta
bihet fli!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:41
B A R K ABarka n'ujė
nė qetėsi,
lidhur n'hunj
natėn rri!Hėna si ar
malit kur del,
barkėn ngadalė
me rreze pėrkdhel!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:45
B A N K ABanka sot
ka pėshpėritė,
gjithė carrok't
i ka porositė:-S'duroj vija
as vizatime,
kur bėn fėmija
nė faqen time!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:46
CJAPI
Cjapi i bardhė
porsi shkumė,
kullot n'mal
tėrė fatlum!
Kalon ditėn
gjithė n'hare,
kėnaq Meritėn
me:-Be,be,be!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:46
c i c ė r i m a
-Ciu,ciu
zogu cicėron,
dita gėdhiu
qielli kuqlon.Shih pylli
si merr frymė,
e zymbili
faqen fshin!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:47
ē U D I


-ēudi, ēudi!
vocėt thonė,
bora n'qetėsi
rritėn shton.


Pyetėn saora
gojėsheqertė:
-Pse sikur bora
s'rritemi shpejt?!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:47
ē O K O L A T A

ē okolata
sa e but,
ēupėza Arta
n'gojė e fut!


Me zė t'lehtė
e ėma udhėzon:
-Mos e ha krejt
dhėmbi s'duron!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:48
DH ė M B I
Dhėmbi n'gojė
kur lėvrit,
te mjeku t'shkoj
do n'vizitė!


I urti mjek
thotė pėrnjėherė:
-Dhėmbin shpejt
duhet nxjerrė!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:49
dh e u
-Dheu,dheu
ėshtė flori!
Gjyshi rrėfeu:
-Punoni n'rini!-Duke punuar
ditė e natė,
bėheni t'gėzuar
pėr jetė t'gjatė!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:50
DALLėNDYSHJA
Nė lartėsi
trupin pėrdredh,
me mjeshtri
valle hedh!


E kur ia mėsy'n
poshtė me zbrit,
si gjeraqinė
me krahė kositė!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:50
d o r d o l e c i

Dordolec bore
natė e ditė,
po bėn roje
nuk ka frikė!


"Pushka" n'krah
i rri drejt,
marshallah
''ushtar'' i vėrtetė!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:51
E DH I
Edhin e but
gėzofzi,
voci e lut
te ai t'vij!I ngrit veshtė
rri menduar,
dikur si plesht
i kėrcen n'duar!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:52
e r a

Era n'vjeshtė
shpesh kėndon,
rrushin n'vresht
e ledhaton.Sa t'hareshėm
kėta vreshtarė,
punojnė zellshėm
s'kanė tė ndalė!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:52
Ė J, ĖJ...
-Ėj e ėj!
Kaēubės skaj,
u dėgjua zėri
i lepurit n'vaj.Mu te zabeli
duke vrapuar,
nė iriq shkeli
si lėmsh i maskuar!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:53
ėmbėltorjaėmbėltorja
mbushur plot,
me akullore
pastė e tortė!T'gjitha ngapak
t'i provojmė,
por n'stomak
mos t'teprojmė!

Irfan CANA
19-12-2011, 08:54
F ė M I J T ė
Fėmijėt n'plazh
rend janė shtrirė,
rreziten mbi zall
e nxihen mirė!Ndėrtojnė pėrditė
me kova,lopata:
-Kulla t'fildishtė
dhe ura t'gjata!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:41
f i q ė t
Fiqtė e trashė
n'degė qė rrinė,
joshin njė vashė

me emėr Altinė
-Mami moj
eja shpejt,
dua t'shijoj
fiqtė sherbet!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:42
G U RR A
Gurra n'mal
seē gurgullon,
melodi fal
bukur kėndon!Sikur lot
e bardha shkumė,
hyrė nė tokė
e derdhet n'lumė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:43
g a f o rr j a

Gaforrja n'fushė
mbeti pa mėnd,
se njė breshkushė
e shkeli n'kėmbė.Tėrė ditėn e gjora
veq po rrėnkon:
-Nga breshka s'morra
sinjal qė po kalon!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:43
GJ E L I

Hip mbi gardh
pėr ēdo ditė,
me hov t'madh
i rrah krihtė!Kur kėndon
me atė buri,
ēdokend zgjon
me:-Ki,ki,ki!..

Irfan CANA
19-12-2011, 15:44
gj u m i

Gjumi i qetė
trupin pushon,
plot shėndet
na dhuron.E duan fėmijtė
si ėmbėlsirė,
sepse i rritė
e i kalitė mirė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:44
H ė N A
Hėna e verdhė
porsi limon,
dritėn derdhė
botėn miklon!


Rrezet shkrep
fare pa mund,
mbi ēdo djep
nėna qė lėkund!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:45
h e r o i
Heroi e ka
zemrėn gur,
lufton si lua
e s'tutet kurr!


Si rrufeja
gjithė vėrsulet,
nė beteja
nuk pėrkulet!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:46
I R I Q I
Iriqi n'tallje
haptas tha:
-Te unė falje
fare s'ka!


Ai i mjer
qė m' shkel n'shpinė,
fiton pėrnjėherė
dhuratė thumbim!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:46
i l i r i

Iliri pėrherė
n'kopsht punon,
lulet mbjellė
oborrin pastron!
Njė natė hej
u koritė lehtė,
shkoi tė flejė
pa u pėrshėndet!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:47
J E L A
Jela e zezė
qafės varė,
me kordelė
e ēamparė!Duket rrugės
nė mesditė,
ēudi e kohės
pėr fėmijtė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:47
j o r g a n i
Jorgan t'bardhė
tėrė shkėlqim,
dimri me duar
ngadalė shtrinė!Vocėt rrėshqasin
faqet u kuqlohen,
lozin,bėrtasin
borės i gėzohen!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:48
KėRMILLI
Kėrmilli end
nga agu i bardhė,
shiritin e argjendtė
porsi magjistar!Shėnon pa pra
fare nuk pushon,
kėshtu nė shulla
trafikut i ndihmon!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:48
kamerdarja
Kamerdarja
u lėvdua sot:
-Jam krenare
qė di not!-S'mė kalojnė
mua fėmijtė,
qė ushtrojnė
not pėrditė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:49
L U G U T
Lugut derdhet
nė pakufi,
zėri i shpezėve
plot ėmbėlsi.N'kupė tė qiellit
kėnga lartėson,
gushkuqi i vėrrinit
ditėn feston.

Irfan CANA
19-12-2011, 15:49
l u l j a
Lulja e njomė
fletė verdhė,
n'agim lėshon
t'kėndshmen erė.Trupin ia pastroj

ēdo mėngjes,
njomės e mikloj
dhe e pėrshėndes!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:50
LL A P T O P I
Llaptopi i ri
brenda n'dhomė,
me saktėsi
prore punon!


Me miun n'dorė
pėr ēdo ditė,
pėr pak kohė
botėn shetit!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:51
ll o k u m e t
Llokumet Arta
shumė i do,
shkėlqen pasta
vėnė mbi to!Gjyshja plakė
i lyen mirė:
-Eja moj Artė
ha me dėshirė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:51
MERIMANGAT
Merimangat
thurin rrjetė,
sikur mjeshtrit
e vėrtetė.Valle hedhin
poshtė,lart,
endin perin
sikur gratė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:52
m a n d o l i n a
Mandolinės s' re
voci po i bie,
telat po i ngre'
fare pa u ndie.


Tingujt jehojnė
si nė koncert,
duarve u mėshojnė
nė dhomė krejt!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:52
NEPėRKA

Nepėrka ec
arave udhėton,
rrugės nuk ngec
ushqim kėrkon!
Ndėr fletė rrin
qetė duke pritė,
mu si vetimė
prenė e gėlltitė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:53
n ė n a
Nėna e lumtur
sot buzėqeshė,
shih sa bukur
qenka veshė!Voci ngadalė
ngrohtė e qafon,
me afsh tė madh
festėn ia uron!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:53
NJ ė SH I
Njėshi sot
kėrceu n'ditar,
voci pėrplot
u zhgreh nė vaj!


-E pse,e pse
pyetėn tė tjerė?
Dy numra dje
s'diti m'i bledh!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:54
nj e r i u
Njeriu n'botė
shumė zbulon,
plot e plot
risi dhuron!Si bie bora
bryma e shi,
mjegullė e hollė
atje nė vėrri!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:55
OMBRELLA
-Ombrellė,moj
ē'ke hap krah't?
-Pushuesit t'i mbrroj
nga dielli i zjarrtė!- Gjėrė e gjatė
pėr t'u shtrirė,
nėnė e at
e vocėt e mirė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:55
o r a
Ora e bardhė
rri nė mur,
pa ia ndarė
kėngėn thur.Pak i trazon
kėta faqemollė,
por s'i lejon
t'vonohen n'shkollė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:56
PJEPRI
Pjepri thėrretė
me zė t'ultė:
-Eni shpejt
me mė kėputė!Se tė rri
kėshtu i shtrirė,
do tė humbi
ėmbėlsirė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:56
pelikani
Pelikani gatitu
qėndron n'ujė,
peshqit e uritur
i zė pa rr'mujė!


Nuk ka shkop
e as grep,
veten ngop
saktė me sqep!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:57
QIELLIT
Qiellit lart
pėllumbi vallėzon,
porsi akrobat
trupin e lakon.Bėn gjimnastikė
rrotullohet lehtė,
krahėt i ngritė
hidhet si shigjetė!

Irfan CANA
19-12-2011, 15:58
q e n gj i
Qengji i bardhė
e i urtė,
delen n'uadh
nis e lut:


-Mė vė sot
zilen n'gushė,
t'luaj me carroktė
faqeprushė!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:49
R E J A

Reja qiellit
ėshtė shtrirė,
n'vesh diellit
i thotė mirė:


-Sot s'ka lojė
dhe mos nxe,
fusha ka nevojė
pėr shiun rrėke!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:50
r a d i o

Radio e bukur
n'dhomė kėndon,
ēupėza si flutur
po vallėzon!Nė njė rritėm
duart lėviz,
gjithė bėrtitėn:
-Veq reprizė!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:51
RR I T A


Rritet,hidhet
dordoleci lart,
bora shtrihet
e kristaltė!Kur bora ngeci
e dielli shkėlqeu,
rritėn dordoleci
vrrik e ndėrpreu!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:51
rr o t a


Rrota shpejt
asfaltin lėpin,
nė male ,det
kilometra,pėrbin!Shpesh nganjherė
zėrin dredhon,
kur shoferi
befas frenon!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:52
S A J A

Saja dore
e me frerė,
babi n'shitore
m'i ka blerė!-Dali nė breg
t'i provojė:
-Nėpėr shteg
si xhita shkoj!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:52
s o rr a

Sorra larė
ulet n'pullaz,
krrok'llon ngadalė
ėshtė plot gaz!Voci nė derė
nis e bėrtet:
-Kėt'dhėmb merre
tė rriun ma jep!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:53
SH A L Q I R I

Shalqiri n'arė
trupin rrit,
shih sa i madh
u bė kėto ditė!Ngadalė plaku
barkushin preu,
flegra bojėgjaku
vocit i pėlqeu!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:53
sh k o ll a

Shkolla u gėzua
i qeshėn sytė,
vocėt syshkruar
i merr n'grykė!
Pėrplot oborri
gumėzhinė,
Iliri e Mentori
n'resht rrinė!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:54
T R E N IPorsi gjarpėr
trupin pėrdredh,
del mbi kodėr
e futet n'tunel!
Kur fishk'llon:
-Ty,ty,ty!..
Gjithė i lajm'ron
n'stacion ka mb'rri!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:55
t o p i

Top larushi
sa lart shkon,
kur vogėlushi
e shuton!E kur lulet
i puth nganj'herė,
nėna bėrtetė
dhe ēon poterė!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:55
TH A T ė S I A
Thatėsia gjatė
kur zotron,
diellin e artė
e fajsojnė!Pa mahitje
i bėn pa drejt,
qė s'ka ujitje
ē'faj ka i shkret?!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:56
th ė ll ė n z a

Thėllėnzė moj
fare mė josh,
kush tė mėsoi
bukur t'kėndosh?Gjithė fėmijtė
tė adhurojnė,
zėrin pėrditė
ta imitojnė!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:56
U R A N IUrani nė breg
pyeti njė barkė:
-Sot a ke prek
peshqit e artė?Kėto zemėrmirė
shumė i adhuroj
ca dėshira
dua t'u kėrkojė!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:57
u j ė v a r j a
Ujėvarja tatėpjetė
shkėmbit lėshohet,
me flokė t'sedeftė
ē'po krenohet!Nė kėngė i shkon
dita e mbarė,
pėr atė i thonė:
- Mė i miri kėngėtar!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:57
V E S A

Vesa heret
natyrėn viziton,
dielli rrezet
mbi tė shtron.I tėrė bari
po shndėrritė,
sikur vaji
mbi simit!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:58
v a p o r i

Vapori bardhosh
detit u nis,
fėmijėt bukurosh
gėzuar t'i shetis.
Sipri tij vonė
pul'bardhat krrok''lojnė,
peshqit e njomė
nė ujė kėrkojnė!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:58
X U M E X U M

-Xum e xum!
Bėn kjo bletė,
kėrkon shumė
nektar sherbet!Xhaxhai prore
kosheren ēel,
mjaltin n'hoje
me duart nxjerr!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:59
XIXėLLONJAT


Xix'llonjat mbrėmė
sa me hieshi,
n'kokė kanė vėnė
fenerė tė ri!Sa po ndritė
lugu i tėrė,
ngasin fėmijėt
pėr t'i zėrė!

Irfan CANA
20-12-2011, 08:59
XH A K E T A
Xhaketė tė re
sedefbardhė,
dimri u ka prerė
pemėve n'arė!Nė dhomė me vrull
stufa bubullon,
plaku me llullė
pėrralla vargon!

Irfan CANA
20-12-2011, 09:00
XHAMPRERėRėSI
Xhamin pren
fortė preciz,
kund nuk len
asnjė vizė!-Mė kanė lėvdua
kėtė mjeshtri,
tė bėhem dua
xhamprerės i ri!

Irfan CANA
20-12-2011, 09:00
Y L B E R I

Ylberi hapėroi
mal m' mal,
kėmbėt lėshoi
pėrplot larė!
Kur u ndal shiu
u kthjell qielli,
era retė fshiu
treti dhe ylberi!

Irfan CANA
20-12-2011, 09:01
Y LL IYlli n'mėngjes
sa ndriēon,
sipėr kresė
vocin miklon!I jep dritė
dhe e pėrshėndet,
i dėshiron rritė
dhe gjumė tė qetė!

Irfan CANA
20-12-2011, 09:02
Z I L E TZilet n'fushė
i pau sot,
njė vogėlush
dhe qeshi fortė.Ftonjė tė verdhė
sikur ar,
loznin n'erė
si valltarė!

Irfan CANA
20-12-2011, 09:03
ZUKATJAZukat bleta
nė galdim ,
n'petale t'lehta
pushon shqim.Thith me gojė
nektar t'artė,
vocit t'i dhurojė
nesėr mjalt !

Irfan CANA
20-12-2011, 09:03
ZH A P I N I


Zhapinin e blertė
brenga e ka zėrė:
-Shelgu i drejt
mbi lumė ē'bėrė!Gushkuqi lart
gjegjet me lyrė:
-Ditė e natė
shihet n'pasqyrė!

Irfan CANA
20-12-2011, 09:04
ZH E G AZhega shtrihet
shumė e nxehtė,
dikush rrezitet
dikush bėrtetė.Pėrmbi valė
nxiton njė barkė,
ca pulėbardhė
sillen pėrqarkė!

HELEN OF TROY
20-12-2011, 20:54
Urime Z.CANA per krijemet tuaja....

Irfan CANA
21-12-2011, 08:08
Urime Z.CANA per krijemet tuaja....
Falemnderit z. e respektuar pėr urim.Ju dėshiroj gjithė tė mirat nė jetė.

Irfan CANA
25-12-2011, 09:43
TI, MOJ ORėTi moj orė
tėrė e bardhė,
sikur borė
atje nė mal,
pėrse qartė
mė mashtrove,
kohė tė saktė
s'mė tregove?!

Atje nė shkollė
mbėrrita vonė,
mė vėnė njollė:
-Gjumash!-mė thonė.
Ora vrik
foli pastaj:
-Vogėlush prit
ti ke faj!


Me duart qetė
lotėt fshinė,
nis t'ankohet
nė ushqim:
-Bateriat bosh
m'u kanė hargjuar,
t'i ndėrroshė
ke harruar!

Irfan CANA
27-12-2011, 14:27
IK MJEGULLĖ


Nuk del as dielli
malit si pėrherė,
s'shihet as qielli
nga mjegulla e mjerė.Lutet voci mirė:
- Ikmjegullė e shkretė!
krahėt q'i ke shtrirė
mblidhi sa mė shpejt!

Irfan CANA
27-12-2011, 14:30
DUAM

-Duam princ dielli
qė tė shndėrrisė,
t'qesh,lisi,bredhi
e syri i fėmisė!


Duam lojėrat
qė na gėzojnė,
i duam zogjėt
qė cicėrojnė!

Irfan CANA
27-12-2011, 20:52
NĖNTORI LEGJENDAR

E ngritėn flamurin
n'Vlorėn legjendare,
shtyllė e ndėrtimit
t'kombit shqiptarė,
Lidhja e Lezhės
dhe e Prizrenit,
janė shtretėrit bazė
e shtetit t'ė parė!


Shumė aleancave
t'pushtuesve barbarė,
populli u dha fund
me luftė,e beteja,
kreshta tė maleve
me gjak janė larė ,
ballkani u tund
shkrepte rrufeja!
Tė rilind kombi
rrugėn e kėrkoi,
qė tė zhvillohet
si shtete tjera,
atė jetė fatkobi
kurrė s'e duroi,
doli nga kthetrat
u ndriti hareja!
Nė fund ky ngulm
i popullit tonė,
u kurorėzua prerė
me pavarėsi,
ėshtė pra kulm
i kthesės sonė,
hapja me nderė
e portės n' liri!

Irfan CANA
28-12-2011, 10:59
KAPELATVogėlushėt rresht
mbanė nė krye,
kapela t'leshtė
llojlloj ngjyre!


Gjithė shtėpitė
t'larta,galuēe,
mbanė kapelat
t'rėnda,truēe!


Mali i dendur
qė prek retė,
ka tė endur
kapelė t'sedeftė!


Por fėmijė tė lumtur
me sy dielli,
kapelė mė t'bukur
e ka qielli:


- Natėn stolisur
me hėnė e yje,
ditėn qėndisur
me diell n'krye!

Irfan CANA
29-12-2011, 09:18
NėNA DUKET


Porsi melodia
e pėrroit t'kristal'tė,
qė nė natyrė
dredhon llastuar,
porsi njomėsia
e rrezeve t'artė,
qė binė tė lirė
e tė praruar!


Porsi fletat
e njoma t'vjollcės,
t'kėndshmen erė
qė kundėrmojnė,
porsi gėrshetat
e blerta t'shelgjės,
tė pa prerė
qė valojnė!Porsi puhia
e lehtė e verės,
nėpėr fytyrė
ėmbėl qė shket,
porsi bukuria
e pranverės,
duket e dlirė
me t'vėrtetė!

Irfan CANA
29-12-2011, 17:16
QESHU O QYTET


Hapi,hapi krahėt
si zogu n'fluturim,
nė ty vocėrrakėt
hareshėm ia mėsy'nė!


Me flamuj nė duar
tok po marshojnė,
n'rresht tė gėzuar
rrugės paradojnė!


Kėngėve trimėrie
nė zė ia thonė,
zemrat kėsaj vegjėlie
sa shumė i gufojnė!


Qyteti gumėzhinė
fytyra i buzėqeshė,
rrobat bukur i rrin
sa mirė ėshtė vesh!

Irfan CANA
30-12-2011, 11:12
QESHIN BREDHAT


Qeshin bredhat
n'dhomat tona,
rreth e qark
plot me dritė,
me shumė tela
e bonbona,
pėr merak
i stolisin f'mijtė!


Anė m'anė
nė ēdo kėnd,
ipen dhuratat
dhe ėmbėlsira,
pleqtė thanė
me plot mėndė:
-Shihni vocat
sa u qesh fytyra!


Ikėn minutat
ikėn dhe orė,
kėnga e vallja
s'ka tė ndalė,
drita t'shumta
si meteorė,
flak'rrojnė dhomėn
si nė pėrrallė!

Irfan CANA
31-12-2011, 09:17
RESH, MOJ BORėReshė moj borė
nė qetėsi,
lojėn e bukur
mos e ndalė,
fėmijtė gazmorė
tė duan ty,
janė tė lumtur
si kurr mė parė!


Yjėza t'lehta
palė,palė,
shih qiellit
si vallėzojnė,
rreze t'nxehta
porsi ar,
kur shkrep dielli
nuk i durojnė!

Sepse atėherė
me tė shpejt,
djersa trupit
nis m'u end,
pėrplot vrer
dhe siklet,
fjollat humbin
pėrnjėmend.

Irfan CANA
01-01-2012, 11:09
P S E O F E N D O H E M I


Ofendohemi n'rrugė
duke ecur,
e nė makinė
duke udhėtuar,
ofendohemi n'kolltuk
duke ndejur,
para ekranit
duke shikuar!
Ofendohemi me shokė
atje n'vėrrie,
para mėsuesit
kur dalim n'piknik,
ofendohemi n' bokė
thellė ndėr hije,
para garuesit
shpejt qė na ik!

Tė gjithė mes veti
lehtė ofendojmė,
pa menduar
fare me tru,
si '' sherbet"'
fjalėt na pikojnė,
duke trazuar
vehten ashtu!
E pasi tye
vėlla tė kam,
e ti mua
vėlla mė ke,
fund e krye
fajtor jam,
ti athua
fajtor s'je?!
Pse ashtu
bėjmė ogur,
tė pendohemi
duhet vrap,
tregomni mu
a ėshtė kulturė,
mallkimi i zotit
DO T'NA KAP!

Irfan CANA
02-01-2012, 08:21
REJA DHE FJOLLėZATReja e zezė rrumbullake
sipėr qytetit ėshtė afruar,
po shkon rrugės zigzake
me njė thes n'shpinė ngarkuar.


Anash faqet i janė fry'r
gati sa s'i prekin veshė,
ec ngadalė dhe vėshtirė
p'e ngreh era pėr kopresh.


Syhapur shikojnė fėmija
rejėn n'qiell kah noton...
Tėrė kureshtje pyet vegjėlia:
-Vallė kjo re,pėr ku shkon?!

Irfan CANA
02-01-2012, 08:22
E njė fjollėz e kristal'tė
q'i ndritė trupi si njė yll,
doli tinės nga thesi lart
nė ajri t'shetis e lirė!


Fluturoi,shumė kohė fluturoi
gjithė fėmijtė e kishin parė,
sikur nusja bukur vallėzoi
gjoksi i shkėlqente si margaritar!


N'kėnd t'njė dege ajo dikur
u ndalė pakės tė pushoj,
n'rroba t'njoma si bilur
nisi diē voc've t'u tregoj:

Irfan CANA
02-01-2012, 08:22
-Ah,vogėlushė,mirė se ju gjeta
nga kthetrat mezi shpėtova,
por kam shumė simotra t'veta
qė rrinė mbyllur nė thes tė gjora!


Tė gjithė tok vendimin pru'n
rejės t'i shkruajnė njė shkresė,
tė jetė ajo si ultimatum
t'i lirojnė fjollėzat pa pritesė!


U ēua era dhe fortė ka fry'r
i dėrgoi resė padinė e rėndė:
-Re e zezė,moj re e nxirė
tėrė vegjėlia ėshtė nė kėmbė!

Irfan CANA
02-01-2012, 08:23
-Duan ata, qė t'gjithė fjollėzat
t'shijojnė lirinė menjėherė!
Shih sa u janė skuq mollėzat
duke pritur me plot vrer!


Reja urdhėresėn se ē' e kuptoi
ia hoqi fjongėn thesit n'grykė,
fjollėzat e njoma n'liri lėshoi
n'trenin e bardhė,gjithė kanė hip!


Oqeanit tė gjėrė u shtrinė fjollėzat
kėrcenin t'gėzuar,si kurr mė parė,
tėrė vegjėlia,kanė hapur gojėrat
presin t'i puthin me buzėt valė!

Irfan CANA
03-01-2012, 10:01
BABADIMRI

Viti i ri
me dėshirė,
fėmijėve dhurata
do t'u dhuroj,
faqekuq
e i veshur mirė,
n' qerre t'bardhė
do t'i vzitojė!


Thesi i madh
mbushur ding,
prej dhuratave
sa s'pėlcet,
bie kėmbana:
-Tring e tring!
thėrretė fėmijtė-
eni shpejt!

Irfan CANA
04-01-2012, 09:18
DHOMA E ZBUKURUARBora e njomė si margaritar
reshė e reshė nė qetėsi,
ēatitė,rrugėt veq janė zbardhė
sonte pritet viti i Ri!Ariu i kuq rri mbėshtetur
nė kėnape sikur plak,
tutje kukulla flokėkrehur
n'rroba t'reja e me duvak!


E tėrė dhoma ėshtė zbukuruar
miqtė e dashur vinė e vinė,
gjithė gėzimi i ka kapluar
kėrcejnė fėmijėt plot galdim!


E kur t'puthen akrep't e orės
ngriten n'kėmbė gjithė mysafirė,
shkėmbejnė urime,dora dorės
me lotė gėzimi nė fytyrė!

Irfan CANA
05-01-2012, 09:32
ACARI DIMRORKaltėria qiellit veq ka humb
dielli tinės mėshihet ndėr retė,
fjollat njomės bin gjithkund
vocėt lodrojnė zėri shketė!


Zogjtė nėn strehė nuk dėgjohen
ēatitė dhėmbėt i kanė shtrirė,
ca pleqė nė zė ankohen:
-Uf,uf,uf!-ēdo gjė ka ngrirė!


T'gjitha rrugėt janė boshatisur
mbrėmja qarshafin e zi shtron,
dritat qytetin e kanė stolisur
qetėsia e thellė kudo zotron!


Eh ky dimėr me plot acar
nuk lė vend ku pa u fut,
bora po resh e nė tė bardhė
bukur janė veshė:pemėt,rrug't!..

Irfan CANA
06-01-2012, 09:44
LOTėT E VAZOSSkaj rrugės
nė trotuar,
lotėt vazos
i rridhnin valė!


Vajton ditėn
vajton natėn...
ia ndalėn rritėn
dhe e ngulfatėn!


-N'vend se lulet
tė rrisi unė,
bėrlloku m'hudhet:
-Shkllum e shkllum!


-Kėsaj i thonė:
Jo kulturė!
Tė keqen tregon
tė mirėn kurr!


Kalimtarėt tok
i lutė mirė:
-Mos hudhėni bėrllok
keni pak mėshirė!

Irfan CANA
08-01-2012, 08:18
NGRITE KOKėN NėNė


Ngrite kokėn lart oj nėnė
si aguliqja atje nė male,
me fes t'bardhė n'krye vėnė
dukesh e njomė si sorkalle!


Shumė brezėri me afsh i rrite
syēeltėsi u udhėzoje n'jetė,
menqurinė ti fortė kalite
me atė shpirt t'gjėrė si det!


Nė kėtė ditė madhėshtore
buzėqeshu me tėrė njomėsi,
porsi dritė e meteorit
le t'shkėlqej kjo dashuri!

Irfan CANA
08-01-2012, 08:19
GJYSHI YNė
Mbrenda n'dhomė sa nxehtė
stufa anash barkun kuqlon,
zėri i fėmijėve si gurra shket
e pėrgjumur maca vėshtron!


Gjyshi ynė ulur n'qosh
mbush llullėn me duhan,
nis kujtime t'i shpalos
i afrohemi te goja pranė!


Eh sa i dashur,sa i gjallė
duket ky gjyshi i ynė ,
na rrėfen shumė pėrralla
gati tėrė historinė!

Irfan CANA
08-01-2012, 14:24
FUSTANI I PISHėS


Pisha e blertė
shikon n'oborr,
si bie qetė
e bardha borė.
Thellė mė vete
po mendon:
-Kjo kohė e shkretė
ē'po ndėrron?!


Fjollat plot
enden n'ajėri,
ulen poshtė
si pa kry',
shpejt u zbardhėn
ēatitė,lisat,
majet e maleve
fituan plisat!


Dikur vajtoi
me zė t'lehtė:
-Bora ma ndėrroi
fustanin e blertė!
Ndėrrinė kristalet
vėrtetė si inxhi,
por fustani i blertė
n'zemėr m'ka hy'!

Irfan CANA
10-01-2012, 21:44
DY SHTėPINė mėhallė
dy shtėpi,
rrinė pėrballė
sy mė sy.
Nė kokė kanė
t'njejtėn kapelė,
nė supe kanė
t'njejtėn kėmishė!
tė qeshur janė
si kurdoherė,
miqėsia e fortė
shumė i grishė!
Si vocėrrakė
nuk kanė rritė,
por si plak
mendojnė pėrditė!
Tė ngjyrosura
nė tė bardhė,
janė mė t'bukura
nė mėhallė!
Nė ēdo kohė
fytyra u ndritė,
shikohen nė sy
natė e ditė:
Gjatė ditės
n'dritė dielli,
gjatė natės
n'dritė hėne,
si vėlla e motėr
tė njė nėne!

Irfan CANA
11-01-2012, 08:59
MOLLA E PJEKURTrupi i mollės
ngjyrėzjarrė,
skaj degės
rrinte varė!Rrumbullake
e shėndoshė
me faqe t'kuqe
ēdokend josh!E kur fryri
era fortė,
degėn shtyri
gjer nė tokė!Ra pėr tokė
ajo papritur,
n'fytyrė plot
e mėrzitur!
------------------------------

Irfan CANA
12-01-2012, 08:59
ē A N T A T


Ka plot ēanta
nėpėr botė,

qė i adhurojnė
sot fėmijtė,
ca tė gjata
ca barkplot,
q'i ngarkojnė
n'shpinė pėrditė.


Do janė t'bardha
sikur borė,
do tė zeza
si terri i zi,
do si dardha
e mjalti n'hoj',
do bojėkafe
si keci i ri.

Irfan CANA
28-01-2012, 08:29
K A ē K E T A E ē A T I S Ė-Oh,oh,oh!
klith njė fėmi,
n'dhomė sa ngrohtė
jashtė fry'n veri!


Degėt e mjerė
pėrkulen n'tokė,
kėrcėllon dhe dera
ē'u prish ky mot?!


Dimri ka ardh
ftohtė ia nisi,
krejt nė t'bardhė
saora qėndisi!


ēatia jonė
trashej pa ndėrpre',
gjer natėn vonė
fitoi kaēketė t're!


Vrapoi vogėlushi
oborrit pėrmes,
donte syrrushi
ēatinė ta pėrshėndes!


Mbuluar me borė
shkėlqen n'bardhėsi,
vogėlushin e gjorė
s'e shikon me sy!


Goxha u habitė
e i erdhi rėndė,
kėtė s'e ka pritė
desh i dalin mėndė!


N'fund s'u durua
pa thėnė dy fjalė:
- ē'ke ēati me mua
pse je mendjemadhe?!


K A ē K E T A E ē A T I S Ė-Oh,oh,oh!
klith njė fėmi,
n'dhomė sa ngrohtė
jashtė fry'n veri!


Degėt e mjerė
pėrkulen n'tokė,
kėrcėllon dhe dera
ē'u prish ky mot?!


Dimri ka ardh
ftohtė ia nisi,
krejt nė t'bardhė
saora qėndisi!


ēatia jonė
trashej pa ndėrpre',
gjer natėn vonė
fitoi kaēketė t're!


Vrapoi vogėlushi
oborrit pėrmes,
donte syrrushi
ēatinė ta pėrshėndes!


Mbuluar me borė
shkėlqen n'bardhėsi,
vogėlushin e gjorė
s'e shikon me sy!


Goxha u habitė
e i erdhi rėndė,
kėtė s'e ka pritė
desh i dalin mėndė!


N'fund s'u durua
pa thėnė dy fjalė:
- ē'ke ēati me mua
pse je mendjemadhe?!

Irfan CANA
29-01-2012, 10:23
LUTJA


U lut njė re
nga balkoni
goxha mirė:
-A m'pranon
oj re e bardhė
si mysafir?!

Lutjet e Ximit
si florir
shkuan huq,
sepse era
fryri nga veriu
dhe ia mori
atė kapuq!
Kot shikonte
syhapur voci
nė ajėri,
kapuqi vrik
hipi lartė
arrės pėrmbi!

Irfan CANA
30-01-2012, 17:09
YLLI LėVDAē
Lėvdohej njė yll
para shokėve
pėr ēdo ditė,
se nuk ka
vend nė qiell
qė s'ka shetit!
E kur shokėt
i bėnė py'tje
njė nga njė!..
U hutua
u bė lėmsh,
s'foli mė!
Sillej,mb'shtillej
majtas,djathtas
veē po hesht...
Njė yll i urtė
nė vesh i tha:
-Tė lėvdohesh
ē'tu desht?!

Irfan CANA
31-01-2012, 10:10
YLLI I KUQ
Njė yll i kuq
skaj qiellit
rri i brengosur,
sepse n'agim
me yllin e verdhė
ėshtė fjalosur!
Mbanin inat
qė tė dytė
pe s'lėshojnė,
kur nga rruga
u kthye hėna
e befasojnė!
Hėna saora
urtė veproi
aty pėr aty:
-Merruni n'grykė!
ajo urdhėroi,
yjet e mi?!

Irfan CANA
01-02-2012, 09:33
KALI I REJėSReja hipur
mbi kalė
po krenohet,
qiellit t'gjėrė
kah shetit
zemra i gėzohet!
Ecėn e veshur
nė t'bardhė
si mbretėreshė,
Shikon me sytė
rreth e rrotull
dhe buz'qeshė!
Tė habitur
nja dy fėmijė
m'veti thanė:
-Nė ē'kalė shetit
kjo re lazdrane-
Dori apo Vranė?!

Irfan CANA
02-02-2012, 15:33
GAZMENDI I YJėVEGazmend t'madh
sot yjet
kanė pregatitė.
Stoliset qielli
si mė parė,
veē shndėrritė!
Hėna e bukur
veshur fare
qiellit hapėron,
nė anėn tjetėr
t'gjitha yjet
i viziton!
Yjet e qeshur
porosi dhanė:
-Na i pėrshėndetė
gjithkah n'botė
vėllezėrit tanė!

Irfan CANA
03-02-2012, 09:51
RETė E STOLISURA


Retė prore
nė kohė shiu
si gjithėherė,
enden qiellit
stolisur mbi krye
nga njė ylber!
Dielli me to
lot fshehuriēka
hiē pa nda',
tė gjitha lule
e ata zogjtė
larė i ka!
Dy kodrave
me barė e pemė
tė mbuluar,
kurorė tė bukur
shumėngjyrėshe
u ka dhuruar!

Irfan CANA
04-02-2012, 12:48
QESH DIELLI

Dielli buzėqeshė
tėrė kėrshėri
me ato faqe
sikur mollė!
I pėrngjan fėmijės
kurr merr pesa
shpeshherė
nė shkollė!
Hap gojėn e artė
i shkėlqejnė sytė,
i ndrijnė dhėmbėt
porsi flori!
Pa mė thuani
fėmijė ju:
A muk ėshtė
mu ashtu?!

Irfan CANA
05-02-2012, 17:32
Pikėllimi


Tė gjitha yjet
sot pa pritė
ranė n'pik'llim!..
Sepse befas
ylli i vogėl
humbi fluturim!
E kanė kėrkuar
anė m'anė
qė ta gjejnė,
veq artėroshin
nė shtėpi
vrik ta kthejnė!
Njė zė n'mobil
dikur vonė
u lajmėrua:
-Mos u brengosni,
ylli i vogėl
te ne ėshtė
duke pushuar!

Irfan CANA
06-02-2012, 11:41
REJA E VESHUR

Nėpėr qiell
po ec reja
me ngadalė,
veshur trashė
e me pallto
tėrė tė bardhė!
Shoqėrohet
me shpezė
e aeroplanė,
shoqėrohet me rreze
tė diellit t'artė
nga ēdo anė

A ėshtė ftohtė
lartė oj re
na trego!
-Tė nerth koka
hunda,veshi
nofulla kėrc'llon!

Irfan CANA
08-02-2012, 10:38
QESH DIELLI133. Dielli buzėqeshė
tėrė kėrshėri
me ato faqe si mollė!
I pėrngjan fėmijės
kurr merr pesa
shpesh nė shkollė!
Hap gojėn e artė
i shkėlqejnė sytė,
i ndrijnė dhėmbėt
porsi flori!
Pa mė thuani ju:
S'ėshtė ashtu!

Irfan CANA
09-02-2012, 12:55
REJA
Reja si re
gjithė dėshiron
tė eci qiellit
si kali pa fre!
T'vizitoj fshatra
dhe qytete,
t'shohi lumej
dhe shumė dete!
Kėtė dėshirė
reja e plotėson,
qiellit mbarė
kur udhėton!

Irfan CANA
10-02-2012, 13:14
GOTA E VOGėLSot nė guzhinė,
nė orėt e para
tė mėngjesit,
vogėlushit
i shpėtoi gota
nga dora;
-Fėėėėrrrrrrr!
Ra fuqishėm
mbi dysheme
dhe u dėgjua njė;
-Tingėėėrrrr!

Nėna mirė
zhurmėn dėgjoi,
birit tė dashur,
pyetje i shtroi
-Dielli im
ka u bė?!
Gjegji vogėlushi:
-Kurgjė nėnė,kurgjė!

Irfan CANA
11-02-2012, 09:48
YLLI PA GJUMėē'ka qė sot
ylli i kuq
rri vrenjtur?!
I ngrati yll
tėrė natėn
nuk ka fjetur!
Gjithė py'tėn:
-I ka ndodhur
diē e rėnd?!
Ose mos sot
iu ka prishur
ndonjė dhėmb?!
Oh jo dhe jo
arėsyeja
ėshtė kjo:
Me njė yll
aty buzė rrugės
ėshtė ndeshė,
shporta i iku
prej dorės-
u bėnė votė
pėrshesh!

Irfan CANA
12-02-2012, 09:43
DIELLI Nė AGIMDielli nė agim
zgjohet heret,
i ngritė vetullat
dhe endet qiellit
si princ i veshur
n'rroba shqim!
Shkallėve tė kaltėra
ngjitet qiellit
qetė,qetė!
Hareja fytyrės
me ngadalė
ėmbėl i shket!
Natyrės ėmbėl
buzėqeshjen
shih i dhuron
buz'qeshje t'lehtė,
mu si n'gjumė
kur ėndrron.

Irfan CANA
13-02-2012, 09:46
MELODIA E SHIUTNatyra si zonjė
kotet n'qetėsi,
ca re fluturojnė
pritet t'bie shi.
Pas pak kohe
pikuan strehėt
diku n'mesditė,
u dėgjua melodia:
-Pik!
-Pik!
-Pik!..
-Sa e ėmbėl
kjo melodi!
Tha n'oborr
njė fėmi'!.
Vrapoi nė dhomė
mori njė tas,
melodia rritmin
e ndėrroi nė:
-Tras!
-Tras!
-Tras!..
Kur u mbush tasi
me ujėt plot,
pikat e argjendtė
binin nė tokė!
Melodia sėrish
e ktheu rritmin
lehtė,e vrik
nė:
-Pik!
-Pik!
-Pik!
Plot befasi,
zėri i vocit
n'qiell jehoi:
-Vallė,kaq bukur
kėtė melidi
kush e komponoi?!

Irfan CANA
14-02-2012, 12:26
FUSTANI I PISHėS


Pisha e blertė
shikon n'oborr,
si bie qetė
e bardha borė.
Thellė mė vete
po mendon:
-Kjo kohė e shkretė
ē 'po ndėrron?!


Fjollat plot
enden n'ajėri,
ulen poshtė
si pa kry',
shpejt u zbardhėn
ēatitė,lisat,
majet e maleve
fituan plisat!


Dikur vajtoi
me zė t'lehtė:
-Bora ma ndėrroi
fustanin e blertė!
Ndėrrinė kristalet
vėrtetė si inxhi,
por fustani i blertė
n'zemėr m'ka hy'!

Irfan CANA
15-02-2012, 10:06
DITA E MADHEJehojnė zurllat e tupana
qė nga agu pa pushim,
gjyshi,gjyshja,babi,nana
vėllau e motra janė n'vallėzim!


Gumėzhin zėri i fėmijėve
si t'bilbilit nė ograjė,
po dėgjohet,zėri i tė rinjėve
gjer vonė s'ka tė ndalė!


Dielli i qeshur rreze shkrep
po gėzohet tok me ne,
sot Kosova po bėhet shtet
pėr ne lind jetė e re!


Qeshu ėmbėl oj Kosovė
qeshu porsi hėnė e plotė,
rrita jote le t'merr hov
rritėn mos e ndal dot!


Nėpėr rrugėt e qytetit
pėrqafimet janė me mija,
ia urojmė njėri tjetrit:
-Me fat,me fat pavarėsia!

Irfan CANA
16-02-2012, 10:56
DITA E PAVARėSISė


( nė pėrvj)etorin e tretė
Krenohemi me miqtė gjithė rend
e nxorėn Kosovėn nga hija e zezė,
hapėn rrugėn tė zhvillohet vendi
si njerėz,t'rrojmė nga e jona djersė!


Qeshuni tani me zė t'lartė
pleq,tė rinj...gjithė si n'kor,
shkėlqen si ari,kjo ditė qartė
urime tė gjithėve,dhe ju o dėshmorė!


Fluturoni o pėllumba e shqiponjė...
hidhuni n'kaltėri sa mė parė,
stolisu oj fushė,me lule si zonjė
sot po gėzohet do shqipėtar!


Sa me kėrshėri flamujt valojnė
rrugės,trotuarit e nėpėr ati...
hareshėm mes veti njerėzit bisedojnė:
-S'ndjemė nė jetė,mė t'madhen kėnaqėsi!

Irfan CANA
17-02-2012, 09:07
KėMISHA Tė ARTA


Kėmisha t'arta
yjėve sot
po u xhixh'lojnė,
po bėhen gati
gjithė nė dasėm
qė tė shkojnė!
N' ulėset e buta
tė njė qere
qenkan ulė,
do tė mbajnė
n'kujtesė gjatė
kėtė avanturė!
Gjithė sytė
nė ēudira
i picėrojnė,
kėtė shetitje
tė kėndshme
s'do ta harrojnė!

Irfan CANA
17-02-2012, 20:06
KAPELA E SEDEFTĖJashtė fry'n era:
-Fiu,fiu,fi!..
Dimri te dera
veē ka mbėrri!


Era ėshtė harlisė
n'zė fishkėllon,
anė e kėnd bezdis
ēdo gjė po trazon!


Fjollėzat e bardha
llastuar vallėzojnė,
pleqėt pėrralla
nė dhomė vargojnė!


Me saja mbi borė
fėmijtė rrėshqasin,
tok si nė kor
qeshin,bėrtasin!


Si prushi faqet
shih u janė skuq,
macja kėnaqet
pranė stufės galuē !


Malet pėr rreth
nga bora shkėlqejnė,
sipėr tyre retė
nė valle kėrcejnė!


Tinėz buzėqeshė
n'oborr kjo ēati:
-Kapela e sedeftė
sa bukur mė rri!

Irfan CANA
17-02-2012, 20:06
TRANDET BOTA
Trandet bota nga gjumėsia
padrejtėsinė,shpejt e kuptoi,
armikut i dha flakareshė urtėsia
liria n' ēdo skutė, depėrtoi!Drejtsia e moēme na u plotėsua
kėtė le ta di bota mbarė,
le t'plas armiku qė u mundua
t'na shfarojė e t'na humbi farė!
Plaku i urtė n'zė porositė:
-Pėrpara kemi me qinda detyra,
t'jemi t'zellshėm,t'i hapim sytė
ta shpėtojmė vendin nga ligėsira!

Irfan CANA
18-02-2012, 09:24
GJYSHI YNė


Mbrenda n'dhomė sa nxehtė
stufa anash barkun kuqlon,
zėri i fėmijėve si gurra shket
e pėrgjumur maca vėshtron!


Gjyshi ynė ulur n'qosh
mbush llullėn me duhan,
nis kujtime t'i shpalos
i afrohemi te goja pranė!


Eh sa i dashur,sa i gjallė
duket ky gjyshi i ynė ,
na rrėfen shumė pėrralla
gati tėrė historinė!

Irfan CANA
20-02-2012, 09:37
KAPELATVogėlushėt rresht
mbanė nė krye,
kapela t'leshtė
llojlloj ngjyre!


Gjithė shtėpitė
t'larta,galuēe,
mbanė kapelat
t'rėnda,truēe!


Mali i dendur
qė prek retė,
ka tė endur
kapelė t'sedeftė!


Por fėmijė tė lumtur
me sy dielli,
kapelė mė t'bukur
e ka qielli:


- Natėn stolisur
me hėnė e yje,
ditėn qėndisur
me diell n'krye!

Irfan CANA
26-03-2012, 19:57
DALLėNDYSHET

Dallėndyshet
tufa,tufa,
te ne vinė
fluturim,
fole t'reja
e tė buta,
n'degė ngrehin
pa pėrtim!


Sa ka nis
t'blerohet fusha,
bariu fyellit
i bie n'hare,
me zė t'ėmbėl
thotė arusha:
-Nisi t'gufoj
jeta e re!

Irfan CANA
27-03-2012, 19:05
FESTA E PRANVERėS


Dilni fėmijė
syflorinj
nė bregore,
tė shikoni
tė gėzoni,
festėn pranverore!


Qeshje t'ėmb'la
porsi mjalti
plot njė shportė,
mos harroni
t'u dhuroni,
shpezėve ngrohtė!


Pikėsėpari
pėr sė mbari
zogu do cic'rrojė,
mirėseardhje
me mirėdashje,
do t'u dėshirojė!


Nga njė majė
lart n'ferrajė
gushkuqi sodit,
zėri i hidhet
e po i dridhet,
tamam pėr shpirt!


Ca pėllum'a
t'bardhė si shkuma
gugojnė nė hare,
po fluturojnė
akrobatojnė,
ih,ē'jetė e re!

Behari i pemėve
midis rem'ėve-

sa po kundėrmon...
E ndėr fletė
bilbili lehtė,
n' violinė kėndon!


Me gojė t'imtė
kumrija e pėrhimtė,
ju buzėqeshė!
E nga qielli,
rrezet dielli:
-Reshė e reshė!


Fushės bleroshe
asaj bukuroshes,
rrobat i ndrinė!
Barinjtė e ri
me mjeshtri,
fyejve u binė!


Lulet belholla
me ato kurora,
kalt'rinė shikojnė,
bletat pėrmbi
polenin e ri,
po e provojnė!


Gjithė vocėrrakėt
si trumcakėt,
lojės nuk i ndahen!
Nė male,fusha
lugje,gėmusha...
koncerte po mbahen!


Pra eni gjithė
nė bregore,
gurra po thėrretė!

Koncertit t' bukur
t'i kėnaqemi-
fare pa biletė!

Irfan CANA
28-03-2012, 18:15
FRIZURAT E PEMėVEAnė e kėnd shihet mirė
fusha e gjėrė e punuar,
gjithė pemėt frymojnė lirė
ajėr tė pastėr tė kulluar.


Shihen rend nėpėr ara
flokėkrehur me kujdes,
me frizurė bėnin gara
pėr bukuri n'ēdo mėngjes.

E nė qiell dielli si mbret
ec i veshur tėrė n'flori,
n'livadh t'gjėrė viqi pllet
duke kullotur bar tė ri.N'rreze dielli lahen fletėt
u ndritė trupi si ndoj'kurr,
cic'rojnė zogjtė ndėr degėt
humben brenda nė frizurė.
E ndėr brigje pėrroi kalon
po dėgjohet e buk'ra melodi,
nėpėr ara llastuar dredhon
i kėnaqė gjithė kėta fėmi'.Pa mė thuani veē dy fjalė
qė s'e keni thėnė ju:
-Kush ėshtė ai mjeshtėr i madh
qė di pemėt m'i zbukuru?

Irfan CANA
29-03-2012, 19:08
ZONJA FUSHė


Fustanin e blertė posa t'qėndisur
zonja fushė sa ka nis m'e vesh,
duke udhėtuar n'qerre t'stolisur
dielli nga lart hareshėm buzėqeshė!


Shikoni pemėt si marrin frymė
nuk ka mė borė e as acar,
ngrihet bujku qė nė agim
n'arė t'punojė si mė parė!


Qengjat lazdranė lodrojnė lėndinės
bari i njomė gjithkah po gufon,
bariu zbret tatėpjetė kodrinės
zėri i fyellit sa ėmbėl jehon!

Irfan CANA
30-03-2012, 12:11
Nė LUGINėPak mė poshtė nė luginė
pėrroi kėngės ia thotė,
ditė e natė pa pėrtim
nėpėr fushė, lot e lot!


Tė gjitha lulet bukuroshe
gjumin e ėmbėl e ndėrprenė,
po kėtyre fustanlaroshe
rroba t'buk'ra,kush u prenė!Zogjtė t'renditur atje n'degė
ia thonė kėngės tok e mbarė,
jehon zėri,breg mė breg
si nė ndonjė festival!

Irfan CANA
31-03-2012, 14:04
FRIZURBLERTA


U lėvdua
me zė t'qetė,
midis barit
shelgu n'luadh,
-Sikur timen
frizurblertė,
nė kėtė anė
a ka kush vallė?!


Rreth e rrotull
kėnga ndihet,
shpezėt gjithė
janė gudulisė,
frizurblerta
nė erė krihet,
dhe vė kordelėn
kokės mjedis!


Pėrroi i kthjelltė
aty pėr skaj,
shpejton hapa
n'gurgullim,
ca bishtkuq
hipur n'majė,
ia thonė kėngės
tėrė galdim!


-Sa gjallėri
nė kėtė shesh!
thotė mollėkuqja
krahėshkruar,
dielli i artė
nga lart qesh,
puth fushėn
me rreze praruar!

Irfan CANA
01-04-2012, 09:03
ERDHI PRILLINė ēdo skutė
lule ēelin,
mbarė natyrėn
e hije shojnė,
nė pyll,fushė
fėmijtė,bredhin,
lule prilli
po kėrkojnė!


Princ i ditės
krenar dielli,
rreze t'arta
nė tokė derdhė,
shih sa bukur
kalt'ron qielli,
fėmijtė bėrtasin:
-Prilli na erdh!-Uh, sa i bukur
ėshtė prilli!
Lėvdon ēupėza
Trėndelinė.
Cic'rrojnė zogj'tė
kėndojnė bilbilat,
zemra ēdokujt
mbushet me gėzim!

Ganimet
01-04-2012, 09:55
Z,Irfan pershendetje dhe respekt!per keto krijime te bukura,per me te bukurit..ju lumt pena.

Irfan CANA
01-04-2012, 10:13
Tė falemnderit pėr lėvdatė Z.Ganimet e nderuar,mė jep kurajo dhe vullnet edhe mė bukur tė shkruaj.Pranoni pėrshėndetjet e mia nga zemra.

Irfan CANA
02-04-2012, 09:09
FUSTANI I PISHėS


Pisha e blertė
shikon n'oborr,
si bie qetė
e bardha borė.
Thellė mė vete
po mendon:
-Kjo kohė e shkretė
ē'po ndėrron?!


Fjollat plot
enden n'ajėri,
ulen poshtė
si pa kry',
shpejt u zbardhėn
ēatitė,lisat,
majet e maleve
fituan plisat!


Dikur vajtoi
me zė t'lehtė:
-Bora ma ndėrroi
fustanin e blertė!
Ndėrrinė kristalet
vėrtetė si inxhi,
por fustani i blertė
n'zemėr m'ka hy'!

Irfan CANA
03-04-2012, 17:12
KURORA MAGJIKEKur ia fillon
shiu t'bjer,
kėnaqen plot
bujqit n'fushė,
tė gjitha luleve
si kurr ndonj'herė,
margaritari
u ndritė nė gushė!Shiu i artė
natyrėn freskon,
del ylberi
anė m'anė,
me shumė ngjyra
malin qafon,
-ē'kurorė e bukur
gjithė thanė!

Irfan CANA
04-04-2012, 07:19
Nė NATYRė
Fusha merr frymė
damarėt i qetėson,
e bardha brymė
barit po ndriēon!Pemėt plot behar
sikur nuse rrinė,
fustani i bardhė
fortė po u ndrinė!Tutje harabelėt
kėndojnė t' gėzuar,
flut'rat valle hedhėn
s'kanė tė pushuar!Era kur llaston
pemėt frika i rrok,
gjithė i detyron
t'pėrkulen gjer nė tokė!
Oh sa mirė qenka
t'dalish nė natyrė,
tė humbet brenga
je mė i qeshur n'fytyrė!
Prandaj o vogėlushė
mos rrini nė dhomė,
dilni o faqeprush
natyra shumė ju don!

Irfan CANA
05-04-2012, 07:38
OXHAKFSHIRėSI


Nė lagjen time
t'gjithė fėmijtė,
oxhakfshirėsin
shumė e dojnė,
kur e shohin
mbi ēatitė,
kėtė kėngė
ia kėndojnė:


-Oxhakfshirės,
zemėr ngrohtė,
t'gjitha oxhaqet
me nderė pastron,
asnjė ditė
s'e humb kot,
ēati m' ēati
veq punon!


-Oxhakfshirės
zemėr saraj,
t'lutem pastro
dhe retė nga qielli,
nė mėnyrė
qė pastaj,
pa pengesė
tė nxejė dielli!

Irfan CANA
06-04-2012, 09:26
AGIMI MAGJIK


Me fytyrė si sofra
dielli shkėlqeu,
jelek me kopėsa
natyrės ia mbėrtheu,
thanė t'llastuar
ca kaprojė tė ri:
-Moti s'kemi parė
kėtė bukuri!


Ngjyra e zjarrtė
qiellin pushtoi,
dielli flokėartė
si princ hapėrroi,
nisi tė gjithė
t'i pėrshėndes:
-Zogjtė,lisat
lulet me vesė!..


Qilimit tė kaltėr
ec me ngadalė,
zogjėt me flatra
sillen vėrdallė,
fėmijtė n'bregore
u tubuan vrik,
t'festojnė pėrdore:
Agimin magjik!

Irfan CANA
07-04-2012, 10:14
LULJA E NJOMėLulja e njomė
bojė bardhė,
skaj kaēubės
rritej ngadalė!


Pranė pushonte
njė fėmijė,
gjėrė e gjatė
kėmbė shtrirė!


Qė pushonte
vogėlushi aty,
lulja ndjeu
fortė kėnaqėsi!


Por si duket
pak u mashtrua,
gėzimi n'pikėllim
iu shndėrrua!


Befas fėmija
kėmbėn hedhi,
pa ndonjė arėsye
lulen shkeli!

Irfan CANA
08-04-2012, 09:12
PARASHUTA E ERėS


Era t'udhėtoj
vendosi sot,
kohėn t'kaloj
nėpėr botė!


Vis e m'vis
nė ēdo skutė,
tė shetis
me parashutė!


T'sheh t'diellit
faqe t'fry'ra,
pastaj t'qiellit
shumė ēudira!


Nga rruga e gjatė
kur lodhet shumė,
kthehet n'shtrat
dhe bie n'gjumė!

Irfan CANA
09-04-2012, 08:58
THUPRA

-Ti, moj thupėr
q'i rreh duar,
a ke zemėr
pa mė thuaj?!Gjithė vogėlushė
tė urrejnė,
kokėn anash
nga ti kthejnė!
Nuk ke vend
jo kėrkund,
koha yte
morri fund!

-Tė kanė frikė
gjithė pa masė...
-Ik,moj ik
s'po tė flas!


Pėrgjithmonė
hyr n'muze,
kurrė nė shkollė
mos u kthe!

Irfan CANA
11-04-2012, 09:07
ERDH PRANVERA


Dielli:
Bukur shkėlqen
lart nga qielli!


Blerimi:
Natyrės duket
si qilimi!


Puhia:
Fryen n'mal
pyll,vėrria!


Lulevjollca:
Sa shumė i duan
kėto goca!


Gojėsheqerat:
Bėrtitėn dhe duart
lart ngritėn:

-Erdh pranvera!

Irfan CANA
12-04-2012, 09:33
GėZONI FėMIJėMaje pemės
bilbili gushartė,
si n'violinė:
-Po kėndon!
-Po kėndon!
-Po kėndon!
Trupi i degės
n'fushė t'artė
tėrė galdim:
-Buzėqeshje dhuron!
-Buzėqeshje dhuron!
-Buzėqeshje dhuron!
Pyllit tė dendur
anė e kėnd
seē pėrshkohet:
-Era e dlirė!
-Era e dlirė!
-Era e dlirė!
Lulet kanė ēelur
nė ēdo vėnd,
qilimi shtrohet:
-Shih sa mirė!
-Shih sa mirė!
-Shih sa mirė!
Midis pyllit
fėmijtė shetisin
dhe dėfrehen:
-Nė melodi!
-Nė melodi!
-Nė melodi!
Ndėrsa qiellit
rrezet ndėrrisin,
kudo prehen:
-Si flori!
-Si flori!
-Si flori!
Qengjat rrinė
nėpėr brigje,
deles skaj:
-Sa hieshi!
-Sa hieshi!
-Sa hieshi!
Pranvera stinė
pruri n'valixhe
t'buk'rin maj:
-Gėzoni fėmijė!
-Gėzoni fėmijė!
-Gėzoni fėmijė!

Irfan CANA
13-04-2012, 08:20
DY SHTėPINė mėhallė
dy shtėpi,
rrinė pėrballė
sy mė sy.
Nė kokė kanė
t'njejtėn kapelė,
nė supe kanė
t'njejtėn kėmishė!
tė qeshur janė
si kurdoherė,
miqėsia e fortė
shumė i grishė!
Si vocėrrakė
nuk kanė rritė,
por si plak
mendojnė pėrditė!
Tė ngjyrosura
nė tė bardhė,
janė mė t'bukura
nė mėhallė!
Nė ēdo kohė
fytyra u ndritė,
shikohen nė sy
natė e ditė:
Gjatė ditės
n'dritė dielli,
gjatė natės
n'dritė hėne,
si vėlla e motėr
tė njė nėne!

Irfan CANA
14-04-2012, 09:06
FESTA E PRANVERėS


Dilni fėmijė
syflorinj
nė bregore,
tė shikoni
tė gėzoni,
festėn pranverore!


Qeshje t'ėmb'la
porsi mjalti
plot njė shportė,
mos harroni
t'u dhuroni,
shpezėve ngrohtė!


Pikėsėpari
pėr sė mbari
zogu do cic'rrojė,
mirėseardhje
me mirėdashje,
do t'u dėshirojė!


Nga njė majė
lart n'ferrajė
gushkuqi sodit,
zėri i hidhet
e po i dridhet,
tamam pėr shpirt!


Ca pėllum'a
t'bardhė si shkuma
gugojnė nė hare,
po fluturojnė
akrobatojnė,
ih, ē'jetė e re!

Behari i pemėve
midis rem'ėve-
sa po kundėrmon...
E ndėr fletė
bilbili lehtė,
n' violinė kėndon!


Me gojė t'imtė
kumrija e pėrhimtė,
ju buzėqeshė!
E nga qielli,
rrezet dielli:
-Reshė e reshė!


Fushės bleroshe
asaj bukuroshes,
rrobat i ndrinė!
Barinjtė e ri
me mjeshtri,
fyejve u binė!


Lulet belholla
me ato kurora,
kalt'rinė shikojnė,
bletat pėrmbi
polenin e ri,
po e provojnė!


Gjithė vocėrrakėt
si trumcakėt,
lojės nuk i ndahen!
Nė male,fusha
lugje,gėmusha...
koncerte po mbahen!


Pra eni gjithė
nė bregore,
gurra po thėrretė!
Koncertit t' bukur
t'i kėnaqemi-
fare pa biletė!2 MELODIA E SHIUTNatyra si zonjė
kotet n'qetėsi,
ca re fluturojnė
pritet t'bie shi.
Pas pak kohe
pikuan strehėt
diku n'mesditė,
u dėgjua melodia:
-Pik!
-Pik!
-Pik!..
-Sa e ėmbėl
kjo melodi!
Tha n'oborr
njė fėmi'!.
Vrapoi nė dhomė
mori njė tas,
melodia rritmin
e ndėrroi nė:
-Tras!
-Tras!
-Tras!..
Kur u mbush tasi
me ujėt plot,
pikat e argjendtė
binin nė tokė!
Melodia sėrish
e ktheu rritmin
lehtė,e vrik
nė:
-Pik!
-Pik!
-Pik!
Plot befasi,
zėri i vocit
n'qiell jehoi:
-Vallė,kaq bukur
kėtė melidi
kush e komponoi?!

3 GėZONI FėMIJėMaje pemės
bilbili gushartė,
si n'violinė:
-Po kėndon!
-Po kėndon!
-Po kėndon!
Trupi i degės
n'fushė t'artė
tėrė galdim:
-Buzėqeshje dhuron!
-Buzėqeshje dhuron!
-Buzėqeshje dhuron!
Pyllit tė dendur
anė e kėnd
seē pėrshkohet:
-Era e dlirė!
-Era e dlirė!
-Era e dlirė!
Lulet kanė ēelur
nė ēdo vėnd,
qilimi shtrohet:
-Shih sa mirė!
-Shih sa mirė!
-Shih sa mirė!
Midis pyllit
fėmijtė shetisin
dhe dėfrehen:
-Nė melodi!
-Nė melodi!
-Nė melodi!
Ndėrsa qiellit
rrezet ndėrrisin,
kudo prehen:
-Si flori!
-Si flori!
-Si flori!
Qengjat rrinė
nėpėr brigje,
deles skaj:
-Sa hieshi!
-Sa hieshi!
-Sa hieshi!
Pranvera stinė
pruri n'valixhe
t'buk'rin maj:
-Gėzoni fėmijė!
-Gėzoni fėmijė!
-Gėzoni fėmijė!

Irfan CANA
15-04-2012, 08:56
HERET Nė AGIM


Heret n'agim
me faqe t'fry'ra
lind dielli
ngjyrėzjarr,
tėrė galdim
buzėqeshė natyra,
kėmishė tė artė
qė ka fituar!


Andej ca retė
t'bardhė si bora,
s'e ndalin vallen
duke hedhur,
zogjtė ndėr fletė
n'degė saora,
ia thonė kėngės
si tė dehur!


Bota po flenė
n'gjumė pushon,
ndėrritė vesa
mbi bar tė ri,
kėndezi kėrcen
krihėve u mėshon,
larg dėgjohet:
-Ki,ki,ki!...

Irfan CANA
16-04-2012, 16:27
ē'KANė VALLė ?


-ē 'ka qielli
aq bukur
qė kaltėron?
-ē 'ka dielli
aq i lumtur
qė flak'rron!


-ē'ka mali
ashtu tinės
qė buzėqeshė?
-ē'ka luadhi
porsi nusėz
qė ėshtė vesh?


-ē'ka fusha
qė gėzuar
merr frymė?
ē'ka arrusha
qė nxituar,
jashtė ia mėsy'nė!


ē'ka puhia
qė njomės
violinės i bie?
ē 'ka lulja
qė ngadalės
po qet krye?


ē'ka qyteti
qė aq shumė
gumėzhinė?
ē'ka fshati
qė rrum e rrum
u mbush me g'zim?


Tė gjithė tok
n'prag tė derės
dėshirojnė:
N'hare tė plot
ardhjen e pranverės
ta festojnė!

Irfan CANA
17-04-2012, 08:59
MELODIA E ADHURUAR

Pyllit tė blertė
rrjedh pėrroi suvalė
mulliri mbi tė
rri porsi n'shalė!I futur pėrbrenda
ndėr lisa t'gjatė
melodisė sė dashur
ia thotė ditė e natė!Mullisi melodinė
shumė e adhuron
grurė,misėr,
n'ēdo kohė pranon!
Disku i gurit
sillet pa pushim
si sillen meloditė
e zogjėve n'galdim!
Kur erdhėn n'vizitė
pyetėn do fėmijė"
-I vetmuar kėtu
ē'bėnė ky mulli?!
Pėrgjigjet mullisi plak
me rrudha n'ballė:
-Bluan grurin,misrin,
mu porsi ar!
Buka e fabrikės
ėshtė e mirė,vėrtetė,
por pogaēja,misernikja
e ka lezetin e vet!

Irfan CANA
18-04-2012, 08:30
METEORI YNĖ


(Poetit Mark Krasniqi)
pėr ditėlindjen e 90

Je pris i letėrsisė
dhe legjenda jonė,
zemrat na i grish
populli tė kujton!

Thesar tė vėrtetė
Kosovės ti i dhe,
me ty vendi shpejt
nisi jetėn e re.

Vjershat e para
si ar ndriēuan,
me to bėnim gara
kudo i recituam!

Sa ishin t'ėmbla
veē mendja di,
aspak tė rėnda
pėrplot lehtėsi!

"Posta e porositur",
dhe"Drita e parė,
nga ju mėndjendritur
vėrtetė janė si ar!

Librat qė i shkrove
ndrinin si meteor,
fare 'su dorėzove
edhe kurr pate teror!

Gjithmonė si lektyra
do t'na shėrbejnė,,
librat e shkėlqyera
n'shpirt do t'i ndjejmė!

S'tė harron Mirusha
as valėt e Drinit,
gjithė ato fusha
anės Dugagjinit!

Tė kujton Prekorupa
dhe Anadrinia krejt,
me ty nisi rilindja
shkenca e vėrtetė!

Kosova po krenohet
me ty o poet,
kudo zėri dėgjohet:
-Rroft edhe shumė vjetė!

Me fat tė qoftė
ditėlindja o hero!
Zoti tė bekoftė
Kosova Ty tė do!

Irfan CANA
19-04-2012, 08:44
I KĖNDOJMĖ CAMĖRISĖ

(Nė 98 vjetorin e ndarjes nga trolli amė)

Si rreze drite mė e shkėlqyer
heret n'agim qė del t'shndėrisė,
ėshtė pėr ne si yll i pėrkryer
ēamėria e bukur,stoli e shqipėrisė!

Tokė e shenjtė pėr ēdo shqiptar
qė e ndanė nga atdheu amė,
n'Paris vendosėn ca"ustallarė"
pėr tė keq bėri shumė nam!

Ikėn shqiptarėt rreth e rrotull
nga trojet etnike gjithė duke qarė,
mendjeprishurit e shpirtfodull
i sakatuan pa ndjenja kurrfarė!

Eh moj Konferencė e Parisit
t'u thaftė emri e t'u bėftė hi,
tradhtove ėndrrat e Isės,Idrizit...
pėr ta shliruar zonjėn Camėri!

Gadishulli legjendar i Moresė
shumė kujtime nė vete ruan,
pėr t'i ikur armikut tė pabesė
nė brendi tė tij u strehuan!

Stėrgjyshėrit tanė thanė qartė:
-Camėria jo,s'lėshohet dot!
Europa ndaj neshė bėri mėkat
ndarjen vendosėn ata mė t'fortė!

Lotėt e kristaltė valė,valė
faqeve tona ende pikojnė,
zemrat na janė pėrplot me mall
Camėrinė tė lirė,duan ta shikojnė

Ah sa e bukur na ėshtė Camėria
nga deti Jon e gjer n'Florinė,
me male tė larta dhe ultėsira
qė s'kanė shoqe pėr bukurinė!

Qytete tė lashta ndėr krahina
vargohen krenare jug e veri,
Preveza,Parga,Arta e Janina
me ura t'lashta mbi lumin Gli!

Koha ecėn nuk ka tė ndalė
do t'na kujtojė kjo histori,
ndėr dhenat tona ska shqiptarė
qė nuk e gjykon atė padrejtėsi!

Sa shumė vasha e djemė trima
flijuan jetėn me plot guxim,
n'kėngė kėndohet Bubulina
kurr hidhej n' luftė si vetėtimė!

Dora dorės e brez pėr brez
rrokuni tani, tok tė veprojmė,
le t'plas Greku mendjezez
Camėrinė,mos t'ia lėshojmė!

Qėndroni o Camė gjithė kah jeni
trollin e vetė,duani me shpirt,
vendlindjen n'zemėr gjithė ta keni
t'i ktheheni s'ėmės,do vij ajo ditė!

Irfan CANA
20-04-2012, 08:52
TI O FĖMIJĖ
Shtrihu n'luadh
dhe shiko kah qielli,
pas resė sė bardhė
si mėshihet dielli!Kėnaqu mbi bar
veē tė gufuar,
vesa si margaritar
gjithkah e shtruar!Tutje ca kanarinė
kėngės ia thonė,
karcelli qetė s'rrin
fiskulturė ushtron!Frizura e pjeshkės
plot ngjyrė jeshile,
i kundėrshton erės
sepse po bėn hile.Ajėr t'pastėr frymo
kanaqi mushkėritė,
ty nė jetė ajo
veē tė shton rritė!

Irfan CANA
21-04-2012, 07:55
KACADRERI MENDJEMADHKacadreri nofullfortė
mbi shulla flut'ronte plot!


Aty takon ca milingona
qė banin mall me killa e tona!


Iu afrohet pėrnjėherė
dhe u urdhėron duke u ējerr:


-Prej tani unė urdhėrojė
secili prej jush si mbret t'mė ē moj!


-Kacadre,or kacadre
ti i yni mbret nuk je!


-Ti je mbret i pilivesave
ti je mbret i karkalecave!


- Nga vendi ynė shporru shpejt
se pėrndryshe e paguan shtrenjtė!


-Ne nuk jemi si ti pėrtac
ne punojmė ditė e natė!


Kjo kacadrerin e ka hidhėruar
pa mėshir mbi ta ėshtė lėshuar!

E milingonat sa me urti:
Nė trup i hipėn me shpejtėsi!


Gjatė e gjatė e kanė pickuar
kacadreri ėshtė dorėzuar!

Skydive
21-04-2012, 08:03
Me duhet te pranoj qe me pelqyen jashtzakonisht krijimet tuaja Irfan
ne vecanti

"Parashuta e eres"

Irfan CANA
21-04-2012, 08:27
Falemnderit pėr kompliment z.e nderuar,pėr ju krijoj dhe me ju jetoj.Pėrshėndetje.

Irfan CANA
22-04-2012, 07:55
SAHATKULLA MBRETėRESHėSi mbretėreshė shtatin ngreh
mes shtėpive,tėrė rrėmujė,
shumė kujtime mbanė nė preh
dėshmi e kohės,pėr ca shekuj!


Mbarė qyteti me tė krenohet
pėr gjithė atė moshė qė e ka,
historia e bujshme do t' kujtohet
nga brezėritė fare pa nda!


Mbretėresha e bukur fortė qėndroi
shumė mote nga vendi s'luajti,
llojlloj mundime,nė jetė pėrjetoi
por askush ta tremb nuk mujti!


Nė ēdo skut habisin rininė:
-ē 'shpirt na paska sahatkulla?!
Me kėrshėri duan ta dinė
pėr jetėgjatėsi,cila qe formula?


-Trupi i drejt sikur plepi
s'ka ndėrmend t'kruset kurrė,
kush e bėri dhe cili qe mjeshtri
qė i ngriti,gjithė ato murė?!


Thonė se e ngriti Mahmud Pasha
qė jetonte larg n'Turqi,
e mbuloi me pllaka t'trasha
dhe gur t'latuar-plot hijeshi!


Me kujdes tani tė gjithė
Sahatkullėn duhet ta ruajmė,
mos t'lejojmė kush ta grith
me dashuri atė ta duam!


Koha ecėn s' ka tė ndalė
trupi i saj gjithė do shndėrrisė,
s'duhet harruar kurr kėtė thesar
margaritarin e historisė!

Irfan CANA
23-04-2012, 08:43
PESė VėLLEZėR

(Kushtuar trojeve shqiptare )

Me llullė nė dorė
e shall nė prehėr,
gjyshi kishte fol
pėr pesė vėllezėr!


- Pesė vėllezėr:
-Janė si pesė gurra
melodi qė vargojnė!
- Janė si pesė ura
lumin qė shalojnė!
- Janė si pesė shkėmbė
nė mal qė rrinė!
-Janė si pesė mėndė
qė mbledhin urtinė!


Pakės plaku
u ndalė dhe pushoi,
pastaj te oxhaku
sėrish vazhdoi!


-Pesė vėllezėr:
-Janė si pesė qershi
lidhur nė rrfanė!
- Janė si pesė dashuri
lindur nga njė nėnė!
-Janė si pesė shqiponjė
qė hidhen n'lartėsi!
- Janė si pesė heronj
qė vdesin pėr liri!


Kokėn lėkund lehtė
n'fund tha i qetė:


-Pesė vėllezėr janė
si pesė bisqe n'gemb,
pesė trima me famė
qė kush nuk i tremb!

Irfan CANA
24-04-2012, 07:39
PUNA E ORĖS


Ora e murit
rrobabardhe,
ėshtė e bukur
si sorkadhe,
natė e ditė
rri nė mur,
kėngė tė lehtė
veē thur!
S'di tė ndalet
veē punon,
me sy qeshur
gjithė shikon,
ndihet melodia:
-Tik e tak!...
Nuk djerėsitet
fare aspak.Pyet fėmija
me kėrshėri:
-Prej nga orės
kjo energji?!
A ha pemė
dhe perime,
a ēokolata
biskota t'ngrime?!Fėmijė i dashur
mė dėgjo:
S'merr pėrgjigje
kurrė nga ajo!
Ajo s'fletė
rri krenare,
veē bėn punėn
s'di m'u talle!

Irfan CANA
25-04-2012, 06:56
ASHTU DUHETDitė pranvere,qielli plot kaltėri
e dy pėllumba fluturojnė n'ajri!


Hidhen tė gėzuar,pėrpėliten lart
puthje mes veti shkėmbejnė gjatė!


Dielli hareshėm,ėmbėl i shiqon
rreze t'arta plot afsh u dhuron!


Me tėrė kėrshėri dy pleqtė thanė:
-Ashtu duhet t'puthen vocėt n' ēdo anė!


Nga lindja,jugu,perėndimi e veriu
tė duhen:I bardhi,i kuqi dhe i ziu!


Atėherė edhe dielli do t'nxejė mė fortė
kur t'sheh t'buzėqeshur fėmijtė n'botė!

Irfan CANA
17-05-2012, 14:00
QERSHIJAT

Qeshin ndėr fletė
faqet kuqlojnė,
mbushur me sherbet
diellin adhurojnė.Shpesh voci Mentor
kacavirret n'tė,
merr shportė n'dorė
nduk njė nga njė!
Sa janė tė njoma
veē buzėt dinė,
do janė me aromė
goja i pėrbinė!

Irfan CANA
18-05-2012, 08:36
GėZONI FėMIJėMaje pemės
bilbili gushartė,
si n'violinė:
-Po kėndon!
-Po kėndon!
-Po kėndon!
Trupi i degės
n'fushė t'artė
tėrė galdim:
-Buzėqeshje dhuron!
-Buzėqeshje dhuron!
-Buzėqeshje dhuron!
Pyllit tė dendur
anė e kėnd
se pėrshkohet:
-Era e dlirė!
-Era e dlirė!
-Era e dlirė!
Lulet kanė elur
nė do vėnd,
qilimi shtrohet:
-Shih sa mirė!
-Shih sa mirė!
-Shih sa mirė!
Midis pyllit
fėmijtė shetisin
dhe dėfrehen:
-Nė melodi!
-Nė melodi!
-Nė melodi!
Ndėrsa qiellit
rrezet ndėrrisin,
kudo prehen:
-Si flori!
-Si flori!
-Si flori!
Qengjat rrinė
nėpėr brigje,
deles skaj:
-Sa hieshi!
-Sa hieshi!
-Sa hieshi!
Pranvera stinė
pruri n'valixhe
t'buk'rin maj:
-Gėzoni fėmijė!
-Gėzoni fėmijė!
-Gėzoni fėmijė!

Irfan CANA
19-05-2012, 20:18
FUSTANATTė gjitha shelgjet
flokė tatėpjetė,
veshėn fustanat
t'blerta krejtė!


Kumbulla e molla
fituan nė arė,
fustane tė holla
pėrplotė behar!


Retė lazdrane
ngjyrė plumbi,
veshėn fustane
s'u shihet fundi!


Pishave shtatlartė
u qeshet fytyra:
-Fustanat e gjatė
janė mė tė mira!

Brari
20-05-2012, 06:20
Irfan..

i lexova disa vjersha tuajat per femijet..
shum shum te bukura i ke ba..
kosova ka nxjerr shum shkrimtare te mrekullueshem per femijet..
urime..

Irfan CANA
20-05-2012, 14:26
Nė LUGINėPak mė poshtė nė luginė
pėrroi kėngės ia thotė,
ditė e natė pa pėrtim
nėpėr fushė, lot e lot!


Tė gjitha lulet bukuroshe
gjumin e ėmbėl e ndėrprenė,
po kėtyre fustanlaroshe
rroba t'buk'ra,kush u prenė!Zogjtė t'renditur atje n'degė
ia thonė kėngės tok e mbarė,
jehon zėri,breg mė breg
si nė ndonjė festival!


I gjithė pylli pėshpėriti
me atė zė tė sheqertė:
-Eni fėmijė,mbushni mushk'ritė
kėnaquni plot n'ajėr t'fresk't!

Brari
20-05-2012, 21:38
Me ndonji muzikant a kini bashkpunuar o Irfan qe ndonje nga vjershat e tua te bahet keng femijesh?

Irfan CANA
21-05-2012, 06:57
KORDELA E LULES
Herėt nė mėngjes
ende pa u ndritur,
njė lule e njomė,
qeshi pa pritur
qeshi pa pritur!
Sepse vesa sot
porsi margaritar,
n' kokė i dhuroi:
kordelen e bardhė!
kordelen e bardhė!
Kordelėn e re
e lėvduan n'kop'sht
me plot hare,
edhe nja dy fluturė,
edhe nja dy flutur!
Me zė t'plot
ato qė tė dyja
klithėn ngrohtė:
-Sa kordelė e bukur!
-Sa kordelė e bukur!
Reshėn gjer vonė
edhe ca pyetje,
pėr lulen e njomė,
nė atė mjedis
nė atė mjedis:
-Cili qe mjeshtri,
duar ngrohtė
dhe shumė i zoti:
-Lulen qė e ka stolis?!
-Lulen qė e ka stolis?!

Irfan CANA
22-05-2012, 07:50
ē A N T A T


Ka plot ēanta
nėpėr botė,

qė i adhurojnė
sot fėmijtė,
ca tė gjata
ca barkplot,
q'i ngarkojnė
n'shpinė pėrditė.


Do janė t'bardha
sikur borė,
do tė zeza
si terri i zi,
do si dardha
e mjalti n'hoj',
do bojėkafe
si keci i ri.

Irfan CANA
23-05-2012, 06:57
RETė E STOLISURA


Retė prore
nė kohė shiu
si gjithėherė,
enden qiellit
stolisur mbi krye
nga njė ylber!
Dielli me to
lot fshehuri ēka
hiē pa nda',
tė gjitha lule
e ata zogjtė
larė i ka!
Dy kodrave
me barė e pemė
tė mbuluar,
kurorė tė bukur
shumėngjyrėshe
u ka dhuruar!

Irfan CANA
24-05-2012, 07:40
MOLLA E PJEKURTrupi i mollės
ngjyrėzjarrė,
skaj degės
rrinte varė!Rrumbullake
e shėndoshė
me faqe t'kuqe
ēdokend josh!E kur fryri
era fortė,
degėn shtyri
gjer nė tokė!Ra pėr tokė
ajo papritur,
n'fytyrė plot
e mėrzitur!
---------------------------------------


E kishte vėrejtė
voci syshkruar,
ftonin e verdhė
atė nė duar!
Nėnės truq
i tha n'guzhinė:
-Mollėn e kuqe
vėre n'vitrinė!
-Kush s'guxon,
atė ta haj,
erė le t'lėshon
nė gjithė saraj!

Irfan CANA
25-05-2012, 10:10
VALLJA E NATėS
Dielli sikur prush
pas malit perėndoi,
mbrėmė tinės n'fushė
ēarshafin e zi shtroi!


Rrugės kėta vreshtarė
tok e tok vinė,
patėn ditė tė mbarė
fytyrat po u ndrinė!


Kėnga e hareshme
kudo ngadalė u zhduk,
hėna ,nuse e ndershme
n'qiell shpejt u duk!


Vallėzojnė yjtė e natės
fėmijtė i pėlqejnė,
nė thirrje t'nėnės
ato shkuan t'flejnė!

Skydive
25-05-2012, 12:42
Irfan
Pse nuk i boton?
I shkruan vetem ketu krijimet tuaja apo ke botuar ndonje Liber?

Irfan CANA
26-05-2012, 11:46
Duhen para,e unė ato s'i kam.Sepse qe ca vite, na kanė pėrjashtuar nga puna me rastin e Privatizimit tė ndėrmarrjes ku punoja.Si i moshuar shumė vėshtirė ėshtė tė gjej punė.Ky ėshtė problem,e nderuar Tirona.Kam punime,vjersha,poema,romane ...por njė zot e di kur do t'i botoj.Tung.

Irfan CANA
26-05-2012, 11:47
Mė I MIRI THESARLibri ėshtė burim
mė i miri thesar,
poetė aty shkrinė
mundin porsi ar!


Kudo qė t' jemi
kudo qė t'pushojmė,
librin pranė ta kemi
trurin ta freskojmė!


Me tė shpejt shetisim
rreth planetit tonė,
anė e kėnd xhesdisim
rend i vizitojmė!


Malet mė tė larta
oqeane tė mėdhenj,
detet e pastra
pėrroje e lumej!


Pyjet mė t'dendura
shtazėt ku jetojnė,
majet e gdhendura
qiellin qė shpojnė!


Burimet e kthjellta
tatėpjetė qė rrjedhin,
fluturat krahėlehta
valle qė hedhin !


Plazhat e bukura
me larėsit plotė,
anijet,vapora
qė enden n'botė!


Tė mėdhaja qytete
rrokaqiej t'lartė,
shumė automjete
e rrugėt e gjatė!


Kujtoni o vogėlushė
mendimin e artė:
-Me libėr gjithkush
bėhet mendjelartė!

Irfan CANA
27-05-2012, 09:29
PJERGULLA E LASHTė


N'skaj t'oborrit
thikė pėrpjetė,
ngritet pjergulla
e lashtė krenare,
thith shumė dritė
e ajėr t'lehtė,
si thith fėmija
germat n'abetare.


Hardhinė moti
gjyshi e mbolli,
para shumė vite
pleqėt thonė,
atė duarforti
nga larg e solli,
vocėt sydritė
fryte t'shijojnė.

Irfan CANA
27-05-2012, 09:30
Gjithė njerėzia
pėr rreth ēuditej,
vinin rend
pėr ta parė...
Buzėqeshė shtėpia
e pjergulla rritej,
bėri njėmend
vend n'pėrrallė.


Pėrditė andej
degėt zgjeroi,
i bėri t'fortė
veshukė tė zi,
kokra t'mėdhej
se ē 'i formoi,
t'mbushur plot
me ėmbėlsi.

Irfan CANA
27-05-2012, 09:30
Rritej,rritej
nusja e blertė,
drejtė kah qielli
si e marrė,
me rrėnjė ngjitej
dheut t'kuqremtė,
sa ndien kėnaqėsi
kjo zemėrbardhė!


Llastarėt mirė
i janė shtruar,
hieshojnė midisin
anė m'anė...
N'agun e dlirė
me rreze praruar,
sa shumė i ndrisin
veshukė nė rrfanė.

\

Irfan CANA
28-05-2012, 19:34
MELODIA E SHIUTNatyra si zonjė
kotet n'qetėsi,
ca re fluturojnė
pritet t'bie shi.
Pas pak kohe
pikuan strehėt
diku n'mesditė,
u dėgjua melodia:
-Pik!
-Pik!
-Pik!..
-Sa e ėmbėl
kjo melodi!
Tha n'oborr
njė fėmi'!.
Vrapoi nė dhomė
mori njė tas,
melodia rritmin
e ndėrroi nė:

-Tras!
-Tras!
-Tras!..
Kur u mbush tasi
me ujėt plot,
pikat e argjendtė
binin nė tokė!
Melodia sėrish
e ktheu rritmin
lehtė,e vrik
nė:
-Pik!
-Pik!
-Pik!
Plot befasi,
zėri i vocit
n'qiell jehoi:
-Vallė,kaq bukur
kėtė melidi
kush e komponoi?!

Irfan CANA
30-05-2012, 22:01
BOTA N'PRANVERė


ēupa e bukur
stina pranverė,
plot e lumtur
doli nė derė,
i hapi dyert
krahė e m'krahė
gjithė i thanė:
-Marshallah!


Derdhi buzėqeshje
anė e kėnd,
me blerim veshi
gati ēdo vėnd,
u mbush pylli
me zogjė plot,
gurra shkėmbit
lot e lot!


Nė qiell dielli
shetit pėrditė,
n'kodėr lozin
qengjat,fėmijtė,
nė ēdo skut
lulet lulėzojnė,
erė tė kėndshme
kundėrmojnė!


Me plot zemėr
them edhe njėherė:
-Shumė e bukur
ėshtė bota n'pranverė!

Irfan CANA
05-06-2012, 17:42
VAJZA BUZĖ DETIT
Vajza e bukur
fytyrėhanė,
rri buzė detit
tė paanė!


Sikur pishė
trupin drejt,
shpirtin grish
dhe ata ment!


Shikon larg
qėndron qetė,
varg e varg
kujtimet vret!


Ngadalė shetit
bregut vonė,
zjarr n'shpirt
seē i vlon!

Irfan CANA
06-06-2012, 07:09
QERSHINUSJA


Kopshti i bukur
dhe i gjėrė,
shumė i lumtur
qesh i tėrė.


Rreth m'rreth
mirė i rrethuar,
trupin ngreh
qershia e gufuar.


N'degė tė lehta
fryte janė lidhė,
bistekė tė qeta
era i dridhė.
Kokrat nė erė
seē vallėzojnė,
t'ėmbėla sheqer
gjithė i adhurojnė.


Klith dhe vogėlushi:
-Qershizė moj,
me ty gojėn mbushi
dhe e ėmbėlsoj!


E qershinusjes
me t'lartin shtat,
po i qesh buzja
si vocit n'shtrat!

Irfan CANA
07-06-2012, 15:26
LĖVDIMI I QERSHISĖ


Lėvdohet qershia:
-Kam vitaminė,
kėnaqet fėmija
kur mė pėrbin!


Dilni vrik pra
n'treg mė bleni,
pėr mua tė holla
fare mos kurseni!


Unė ju kėnaqi
ju rrisi shumė,
oreks prore paēi
dhe jini fatlumė!

Irfan CANA
08-06-2012, 07:37
ERA DHE LLASTARĖT
Me timin t'et
motėr e vėlla,
shkuam nė vresht
tė punonim na.Thurnim ndėr tela
t'njoma llastarė,
zotėronte hareja
puna shkonte mbarė.Por dikur t'fryej
era seē ia nisi ,
llastarėt e mbėrthyer
t'gjitha i shprishi.-Ndalu ti moj erė
veten pak qetėso,
punėn tonė me vlerė
mos na e shkatėrro!-Tė tallesh ke zėnė
si e pafytyrė,
po ēfarė po bėn
kėshtu zemėrsmirė?S'e dėgjoi t'jatin
era kokėtrashė,
vreshtin tė tėrin
e bėri mish-mash!Vazhdoi si pėr inat
tė fryej mė fortė,
ē'u hidh'rua im at
desh i dalin lot!


Qershor,2012

Irfan CANA
09-06-2012, 08:09
ASHTU DUHETDitė pranvere,qielli plot kaltėri
e dy pėllumba fluturojnė n'ajri!


Hidhen tė gėzuar,pėrpėliten lart
puthje mes veti shkėmbejnė gjatė!


Dielli hareshėm,ėmbėl i shiqon
rreze t'arta plot afsh u dhuron!


Me tėrė kėrshėri dy pleqtė thanė:
-Ashtu duhet t'puthen vocėt n' do anė!


Nga lindja,jugu,perėndimi e veriu
tė duhen:I bardhi,i kuqi dhe i ziu!


Atėherė edhe dielli do t'nxejė mė fortė
kur t'sheh t'buzėqeshur fėmijtė n'botė!

Irfan CANA
10-06-2012, 19:21
DITė VERE
Zogjėt hareshėm
sa galdim kanė,
flut'rojnė rrufeshėm
enden nė ēdo anė.


Uh sa ėshtė freskėt
thellė atje nė pyll,
ndėr degė shpezėt
kėndojnė si nė lyrė!


Kėrcejnė tė llastuar
qengjat nė luadh,
ndėr bar tė gufuar
lozin pa ia ndarė!


Ndėrsa fushės atje
piqet gruri i ri,
puhia lehtė i krehė
kallinjtė si flori!

amator99
10-06-2012, 20:02
[QUOTE=Irfan CANA;234989]DITė VERE
Zogjėt hareshėm
sa galdim kanė,
flut'rojnė rrufeshėm
enden nė ēdo anė.


Uh sa ėshtė freskėt
thellė atje nė pyll,
ndėr degė shpezėt
kėndojnė si nė lyrė!


Kėrcejnė tė llastuar
qengjat nė luadh,
ndėr bar tė gufuar
lozin pa ia ndarė!


Ndėrsa fushės atje
piqet gruri i ri,
puhia lehtė i krehė
kallinjtė si flori![/QUOTE
Me vjen keq,une them ti je frymor?

Irfan CANA
11-06-2012, 20:44
LULJA E NJOMėLulja e njomė
bojė bardhė,
skaj kaēubės
rritej ngadalė!


Pranė pushonte
njė fėmijė,
gjėrė e gjatė
kėmbė shtrirė!


Qė pushonte
vogėlushi aty,
lulja ndjeu
fortė kėnaqėsi!


Por si duket
pak u mashtrua,
gėzimi n'pikėllim
iu shndėrrua!


Befas fėmija
kėmbėn hedhi,
pa ndonjė arėsye
lulen shkeli!

Irfan CANA
12-06-2012, 19:43
KOSTARI I RI


Qė nga agu i freskėt kostari
n'luadh t'gufuar,del kosit...
dielli rrezon,shkėlqen bari
djersa ballit po i valėvit!


Aty pranė pėrroi i kristaltė
trupin pėrdredh,kėndon melodi:
-Vėzh e vėzh!.. dėgjohet qartė
zhurma e kohės e kostarit t'ri!


Bie ngadalė para kėmb've bari
bie lehtė,merr tjetėr ngjyrė,
tėrė ditėn kosit kostari
dielli fytyrėn ia ka nxirė

N'mbrėmje krenar n'shtėpi niset
nė luadh bari,flen,pushon...
Fytyra me buzėqeshje i qėndiset
zemra i kėnaqet,mirė kur punon!

Irfan CANA
13-06-2012, 21:30
ATY KU...Aty ku ujėt
i kthjelltė buron,
aty ku prore
pushojnė barinjtė,
aty ku bilbili
n' ēdo kohė kėndon,
aty shikimin
hedhin sytė!


Aty ku gurra
del prej shkėmbit,
aty ku shelgjet
i lanė flokė,
aty ku janė
bukuritė e vėndit,
aty zemra
mė kėnaqet plot!

Irfan CANA
14-06-2012, 21:10
RADIOJA DHE VALBONARadioja kur kėndon
kėnaqet ēupėza Valbonė!


Babai nga kanapja e ēoi
nėpėr dhomė qė t'vallėzojė!


Nis Valbona duart t'i lėviz
prore kėshtu bėnė n'shtėpizė!


Prindėrit t'buzėqeshur e shikojnė
duarve ngapak u mėshojnė!


Radioja:Kėndon,kėndon,kėndon...
Valbona:Vallėzon,vallėzon,vallėzon!...


Kur radioja u ndalė sė kėnduari
u ndalė dhe Valbona sė vallėzuari!

Irfan CANA
15-06-2012, 20:53
T'IU THEMI STOPArmatimit nuklear
nė botėn mbarė,
t'iu themi:
Stop!


Ngatėrresave n'kufij
mes vendeve fqinj,
t'iu themi:
Stop!

Luftrave tė ashpra-
n'qytete e fshatra,
t'iu themi :
Stop!

Pasurimit tė madh-
pa u djersitur n'ballė,
t'iu themi:
Stop!


Mashtrimit,dredhimit
dhe dukurive tjera
tė dėmshme pėr njerėzimin,
t'iu themi
gjithė tok
nė kėtė botė:
-Stop!
-Stop!
-Stop!

Irfan CANA
17-06-2012, 18:23
PėR NJė PUTHJEPėr njė puthje
vogėlushi syartė,
qė i dhuroi
gjyshi mustakgjatė:
-Dielli-
mė fortė rrezoi!
-Qielli-
mė shumė kaltėroi!
-Lulet-
mė shumė kundėrmuan!
-Zogjėt-
mė ėmbėl cicėruan!
Dhe shumėkushi
atė ditė u gėzuan,
vocin dhe gjyshin
kur shiquan!

Irfan CANA
18-06-2012, 20:38
PJEPRI THėRRETėPjepri i verdhė
n'mes i ēar,
erėn derdhė
nėpėr arė!


Po thėrretė
me zė t'ultė:
-Eni shpejt
me mė kėputė!


-Se tė rri
kėshtu i shtrirė,
do tė humbi
ėmbėlsirė!


E merr vogėlushi
rrugės vrapon,
shtėpinė mbushi
me aromė!

Irfan CANA
19-06-2012, 20:37
ULIN KAPELAT

Gjithė nipat e mbesat
gjyshėrit kur takojnė,
i ulin vrik kapelat
dhe ėmbėl i nderojnė.


Edhe degėt e pemės
para erės sė fortė,
e ulin kapelėn
qetė gjer nė tokė.

Artistė e kėngėtarė
para shikuesve nė binė,
i ulin kapelat mbarė
duke u pėrkulur shqim.Kurse pleqė tė rinjtė
para ēdo pėmendore,
ulin kapelat e shamitė
duke i pėrqafuar prore.Ndėrsa dielli nė perėndim
n'rreze t'kuqe i larė,
ia ulė kapelėn me g'zim
gjithė botės sė mbarė.
Qershor,2012

Irfan CANA
20-06-2012, 20:29
VERA E DASHURStinė e re
vera e nxehtė,
arriti te ne
n'karrocė t'lehtė!


Dielli flakėrron
sa zhegė o,
puhia miklon
fėmijėt kudo!


Shkėlqen gruri
i pjekur n'arė,
kėndon cinxri
me afsh tė madh!


Nėpėr fushė
kėnga jehon,
voci syrrush
harreshėm lodron!


Kostari n'luadh
barin kositė,
djersa n'ballė
si ar i ndritė!


Voci sydritė
vrik propozoi,
kur kah qielli
duart drejtoi!


-Nė male,det
gjithė t'shkojmė,
verėn e nxehtė
atje ta kalojmė!


-Kėtė o shokė
e kemi merituar,
sepse plot
kemi mėsuar!

Irfan CANA
21-06-2012, 19:06
KėRCIMET Mė Tė BUKURABukur kėrcen:
Nė oqean,
nė det,
nė liqe,
nė lumė-
vala e shkumėzuar!


Bukur kėrcen:
Nė luadh,
nė lėndinė,
nė pyll,
e nė shulla-
karkaleci i lazdruar!


Bukur kėrcen:
Nė rrugė,
nė oborr,
nė fushė,
nė kodėr-
fėmija i qeshur!


Mė sė bukuri
kėrcen dielli
lart nė qiell,
mbi re t'bardha-
porsi princ
n'rroba i veshur!

Irfan CANA
22-06-2012, 19:06
DYLUFTIMI


Reja e nxirė
si kuēedėr,
endej qiellit
me nxitim,
pa mėshirė
dhe pa sedėr,
e thirri diellin
nė dyluftim!


U errėsua
kudo pėr rreth,
dielli vrik
u brengos...
-Hej,nuk dua
s'jam nė ēejf,
nga rruga ik...
u fjalosė!


Djersėn n'ballė
me dorė fshiu,
e rroku inati
nis t'kėlthetė...
Lutej me ardh
nga larg veriu,
rejėn sė prapthi
ta kthej nė det!


Ra vetėtima
anė m'anė,
nga drita qielli
tėrė u kuqlua,
nis psherėtima
e resė matanė:
-Eh ky diell
qenka hidhėruar!


Shiu si flori
fushės u derdh,
u hap qielli
kaltėria ndritė,
natyrės si dhunti
freskia i erdh,
si sofėr dielli
krenar shetit!

USA NR1
22-06-2012, 19:40
RADIOJA DHE VALBONARadioja kur kėndon
kėnaqet ēupėza Valbonė!


Babai nga kanapja e ēoi
nėpėr dhomė qė t'vallėzojė!


Nis Valbona duart t'i lėviz
prore kėshtu bėnė n'shtėpizė!


Prindėrit t'buzėqeshur e shikojnė
duarve ngapak u mėshojnė!


Radioja:Kėndon,kėndon,kėndon...
Valbona:Vallėzon,vallėzon,vallėzon!...


Kur radioja u ndalė sė kėnduari
u ndalė dhe Valbona sė vallėzuari!

hahahaha

Pershendetje i nderuar

Irfan CANA
23-06-2012, 12:46
Falemnderit dhe lexim tė kėnaqshėm ju dėshiroj.Tung.

Irfan CANA
23-06-2012, 12:47
VALLJA E NATėS
Dielli sikur prush
pas malit perėndoi,
mbrėmė tinės n'fushė
ēarshafin e zi shtroi!


Rrugės kėta vreshtarė
tok e tok vinė,
patėn ditė tė mbarė
fytyrat po u ndrinė!


Kėnga e hareshme
kudo ngadalė u zhduk,
hėna ,nuse e ndershme
n'qiell shpejt u duk!


Vallėzojnė yjtė e natės
fėmijtė i pėlqejnė,
nė thirrje t'nėnės
ato shkuan t'flejnė!

Irfan CANA
24-06-2012, 17:27
K A M E R D A R J A
Bregut t'detit
duar shtruar,
rri vogėlushi
i hidhėruar!Mbi valė t'qetė
njė kamerdare,
i shpėton lehtė
nga duart fare!
Kamerdarja
gjoks fryrė,
noton krenare
fare e lirė!
Dielli si ar
pyetje shtron:
-Kjo kamerdarė
kah po shkon?!
Pėrgjigjet vala
me zė t'qetė:
-T'vizitoj njala
n'oqeane,det!

Irfan CANA
25-06-2012, 16:11
PUSHIMETKa ca ditė qė erdh qershori
vera me naze ngadalė hapėron,
ndėr ara,vreshta,buēet traktori
punėt janė nė vlug, ēdokush nxiton!


Shalli i ylberit me shumė ngjyra
anė m'anė malit ėshtė shtrirė,
tatėpjetė pėrroi kėndon si lyra
sa kėnaqet zonja natyrė!


Vocėt rrugės bisedojnė mes veti:
-Ja u afruan pushimet verore!
Nė male,pyje e dikush n'deti
ēaste t'kėndshme t'i kalojmė prore!

Irfan CANA
26-06-2012, 13:37
Mė Tė FORTėThonė fėmija me zė tė plotė:
-Jemi ushtria mė e fortė!


Kemi armatim gjithėfarė,
nė ushqim jemi tė parė!


Rroba ndėrrojmė ditė pėr ditė
kėpuca pastrojmė,na bėnė dritė!


Me mija libra e fletore
llojlloj ēanta e vizore!


Plot kompasa majemprehtė
dhe dėrrasa bojėblertė!


Ngjyra,brusha e numratore
gomė bardhusha qė fshinė prore!


I kalojmė shpatet me shpejtėsi
me ne s'matet asnjė ushtri!

Irfan CANA
27-06-2012, 09:20
NėNA DUKET


Porsi melodia
e pėrroit t'kristal'tė,
qė nė natyrė
dredhon llastuar,
porsi njomėsia
e rrezeve t'artė,
qė binė tė lirė
e tė praruar!


Porsi fletat
e njoma t'vjollcės,
t'kėndshmen erė
qė kundėrmojnė,
porsi gėrshetat
e blerta t'shelgjės,
tė pa prerė
qė valojnė!Porsi puhia
e lehtė e verės,
nėpėr fytyrė
ėmbėl qė shket,
porsi bukuria
e pranverės,
duket e dlirė
me t'vėrtetė!

Irfan CANA
03-07-2012, 18:30
DITė VERE
Zogjėt hareshėm
sa galdim kanė,
flut'rojnė rrufeshėm
enden nė ēdo anė.


Uh sa ėshtė freskėt
thellė atje nė pyll,
ndėr degė shpezėt
kėndojnė si nė lyrė!


Kėrcejnė tė llastuar
qengjat nė luadh,
ndėr bar tė gufuar
lozin pa ia ndarė!


Ndėrsa fushės atje
piqet gruri i ri,
puhia lehtė i krehė
kallinjtė si flori!

Irfan CANA
04-07-2012, 07:22
DURRėSI NĖ VERė
Pallate t'larta
llojlloj ngjyra,
ngrenė shtatin
rrugės bri,
n'rreze t'arta
u qeshė fytyra,
mė vete bartin
plot bukuri.Plazhi i gjatė
ding i mbushur,
si n'koshere
gumėzhinė,
pushuesit nėn ēadrat
kryet kanė futur,
sipėr rėrės
kėmbėt shtrinė!Zhegė e madhe
se ē'ka marr,
pėrgjatė detit
bėhet rrėmujė,
anija e bardhė
plot udhėtarė,
bregut i afrohet
qetės mbi ujė!
Dielli si mbret
ec ēdo ditė,
shetit qiellit
hiē pa ndarė,
udhėton qetė
shkon n'vizitė,
syprinėn e detit
qafon me mall!

Irfan CANA
05-07-2012, 14:04
VAZOJA POROSITė


-Jam vazo e re
e jo shportė,
jam pėr lule
e jo bėrllok!


-S'dua me thes
letra,kanaqe...
dua kujdes
t'pastra faqe!


-Nė trotuare
prore qėndroj,
lule gjithfare
tė kultivojė!


Dua t'shpėrndajė
aromė tė mirė,
t'i kėnaqi,haj
gjithė mysafirė!


Pa u hamendur
ju o kalimtarė:
-Bėhuni tė urtė
e jo m'u tall !

Irfan CANA
06-07-2012, 13:29
PJERGULLA E LASHTė


N'skaj t'oborrit
thikė pėrpjetė,
ngritet pjergulla
e lashtė krenare,
thith shumė dritė
e ajėr t'lehtė,
si thith fėmija
germat n'abetare.


Hardhinė moti
gjyshi e mbolli,
para shumė vite
pleqėt thonė,
atė duarforti
nga larg e solli,
vocėt sydritė
fryte t'shijojnė.


Gjithė njerėzia
pėr rreth ēuditej,
vinin rend
pėr ta parė...
Buzėqeshė shtėpia
e pjergulla rritej,
bėri njėmend
vend n'pėrrallė.


Pėrditė andej
degėt zgjeroi,
i bėri t'fortė
veshukė tė zi,
kokra t'mėdhej
se ē 'i formoi,
t'mbushur plot
me ėmbėlsi.


Rritej,rritej
nusja e blertė,
drejtė kah qielli
si e marrė,
me rrėnjė ngjitej
dheut t'kuqremtė,
sa ndien kėnaqėsi
kjo zemėrbardhė!


Llastarėt mirė
i janė shtruar,
hieshojnė midisin
anė m'anė...
N'agun e dlirė
me rreze praruar,
sa shumė i ndrisin
veshukė nė rrfanė.

Irfan CANA
07-07-2012, 07:19
PJEPRI THėRRETėPjepri i verdhė
n'mes i ēar,
erėn derdhė
nėpėr arė!


Po thėrretė
me zė t'ultė:
-Eni shpejt
me mė kėputė!


-Se tė rri
kėshtu i shtrirė,
do tė humbi
ėmbėlsirė!


E merr vogėlushi
rrugės vrapon,
shtėpinė mbushi
me aromė!

Irfan CANA
08-07-2012, 10:38
SI LIND VJERSHA ?


Eh,fėmijė dėgjoni mirė
ndoshta shumė keni dėshirė,
qė unė tani tė ju bind
vjersha e bukur si lind!


Atėherė pra dėgjoni ju
ajo punė bėhet kėshtu:


-Vie frymėzimi si pikė e parė
nė trurin tonė, hynė ngadalė!


Lėvizin mendimet n'kokė pastaj
poshtė,lart,si retė nė maj!


Nė fund mendja lodhet plot
dhe psherėtin:Me ide jam ngopė!


Kur nė ballė qėndiset qeshja
ėshtė sinjal se ka lind vjersha!


Dora shpejt pa u hamend
shėnon n'fletė, vjershėn n'vend!

Irfan CANA
09-07-2012, 06:48
KĖNAQET KĖRMILLIKėrmilli ēdo natė
me dylbi kėnaqet,
duke shikuar yjet
si fry'jnė faqet.


Voci-O bo,bo !
mė veti thotė,
kėsi zotėri,jo
s'gjendet n'botė!Fare nuk duroi
dhe pa e py'tė:
-Kush t'i dhuroi
t'buk'ra dylbitė?


Si nuk di ti
o i urti ēunak,
nga prind'tė e mi
i kam si dhuratė!Tė shikoj botėn
fare pa u mundu',
ju shikoni tokėn
unė qiellin blu!

Irfan CANA
10-07-2012, 07:24
DYLBITĖ E KĖRMILLIT
Kėrmilli fushės
po ec ngadalė,
vėnė rreth gushės
dylbitė e bardhė.


Hapėron si mbreti
shetit i lirė,
thotė mė veti:
-Jam mė i mirė!Del n' mėngjes
dhe nė drekė,
barin me vesė
njomės e prek.E kur dielli
fortė pėrc'llon,
vrik kah qielli
shikimin drejton.N'sy shpejtė
i vė dylbitė,
duket vėrtetė
porsi sheik.Shikon me radhė
retė bardhoshe,
flut'rat e larmė-
t'kuqe,verdhoshe.Sheh dhe shpezėt
plotė kah qielli,
shpirti i ndezet
kur nxenė dielli.

Irfan CANA
11-07-2012, 07:23
PUNA E ORĖS


Ora e murit
rrobabardhe,
ėshtė e bukur
si sorkadhe,
natė e ditė
rri nė mur,
kėngė tė lehtė
veē thur!
S'di tė ndalet
veē punon,
me sy qeshur
gjithė shikon,
ndihet melodia:
-Tik e tak!...
Nuk djerėsitet
fare aspak.Pyet fėmija
me kėrshėri:
-Prej nga orės
kjo energji?!
A ha pemė
dhe perime,
a ēokolata
biskota t'ngrime?!Fėmijė i dashur
mė dėgjo:
S'merr pėrgjigje
kurrė nga ajo!
Ajo s'fletė
rri krenare,
veē bėn punėn
s'di m'u talle!

Irfan CANA
12-07-2012, 07:07
MOS KĖPUTĖNI
Dielli rrezoi
hareshėm nė mėngjes
lulekuqja freskoi
fytyrėn nė mėngjes!Fustani i kuq
sa i shkėlqen
si mbretėreshės
n'oborr kurr vjen!E njė vogėlush
tė gjithė i lutė:
-Lulėkuqen e bukur
kush mos ta kėpusė!

Irfan CANA
13-07-2012, 07:11
YLLI I BEKUARShikimi ytė
si plumb i rėndė,
gjithkujt n'shesh
i jep fuqi,
ata dy sytė
dhe ajo mėndė,
n'shpirt u qesh
plot dashuri!


Gjithė shqiptarė
tė pėrbetuar,
do t'lėvdojnė
prore nė jetė,
vringėllo me armė
o yll i bekuar,
tė tė kujtojmė
si t'gjallė nė jetė!

Irfan CANA
14-07-2012, 06:59
GOTA E VOGĖL


Sot nė guzhinė
heret nė mėngjes,
i shpėtoi vogėlushit
gota nga dora:
-Fėrrrrr!
Fuqishėm u pėrplas
nė dysheme
dhe u dėgjua njė:
-Tingėrrrr!
E ėma mirė
zhurmėn e dėgjoi,
birit pyetje
vrik ia shtroi:
-Dielli i im
ēka u bė?!
Gjegji vogėlushi:
-Asgjė nėnė,
asgjė!

Irfan CANA
15-07-2012, 15:28
ERDHI VERA, THANė...


-Erdhi vera
lajmėroi dielli
ēdokund,
kur dėgjuan
banor't e pyllit
u gėzuan shumė!


-Erdhi vera,
pėshpėriti pylli
gėzimi ka le,
erdhi vera,
kėndoi bilbili
plot hare!


-Erdhi vera,
gurgulloi gurra
nė luginė,
erdhi vera,
tha flutura
n'fluturim!


-Erdhi vera,
kėrceu lejleku
i gėzuar,
erdhi vera,
zukati bleta
duke flut'ruar!


-Erdhi vera,
buzėqesh iriqi
uh sa mirė,
erdhi vera,
klithi bishtkuqi
i qeshur n'fytyrė!


-Erdhi vera
thonė fėmija
gojėsheqertė!
-Erdhi vera,
erdhi vera,
deti thėrretė!

Irfan CANA
16-07-2012, 09:59
KOSTARI I RI


Qė nga agu i freskėt kostari
n'luadh t'gufuar,del kosit...
dielli rrezon,shkėlqen bari
djersa ballit po i valėvit!


Aty pranė pėrroi i kristaltė
trupin pėrdredh,kėndon melodi:
-Vėzh e vėzh!.. dėgjohet qartė
zhurma e kohės e kostarit t'ri!


Bie ngadalė para kėmb've bari
bie lehtė,merr tjetėr ngjyrė,
tėrė ditėn kosit kostari
dielli fytyrėn ia ka nxirė

N'mbrėmje krenar n'shtėpi niset
nė luadh bari,flen,pushon...
Fytyra me buzėqeshje i qėndiset
zemra i kėnaqet,mirė kur punon!

Irfan CANA
17-07-2012, 07:24
ERA E LLASTUAR


Era e llastuar
kur ia beh,
misrit frizurėn
njomės ia kreh!


E kur hidhėrimi
ngaj'herė e kaplon,
misrin pėr toke
vrik e lakon!


Bėhet pra
pėr t'u qeshė,
mustek't s'ka
frizura pėrshesh!


Vajton misri:
-Ndalu erė moj-
humba bukurinė,
ē'tė bėra oj?!

Irfan CANA
18-07-2012, 14:44
HERET Nė AGIM


Heret n'agim
me faqe t'fry'ra
lind dielli
ngjyrėzjarr,
tėrė galdim
buzėqeshė natyra,
kėmishė tė artė
qė ka fituar!


Andej ca retė
t'bardhė si bora,
s'e ndalin vallen
duke hedhur,
zogjtė ndėr fletė
n'degė saora,
ia thonė kėngės
si tė dehur!


Bota po flenė
n'gjumė pushon,
ndėrritė vesa
mbi bar tė ri,
kėndezi kėrcen
krihėve u mėshon,
larg dėgjohet:
-Ki,ki,ki!...

Irfan CANA
19-07-2012, 07:36
TRIMAT E PATREMBUR


Shumė kohėra
tė turbulltė kaluan,
brezėria n'mend
do i kujtojė gjatė,
trimat e patrembur
jetėra dhuruan
pėr ardhmėrinė tonė
tė begatshmin fat!


Tani para syve
si mburojė e gjallė,
parakalonin fytyrat
e trimave si t'nurit,
na shpalohen nė tru
ato kohėra vėrdallė
beteja t'lavdishme
simbol i flamurit!


Edhe kreshtat e mprehta
sikur i dėgjojė,
qė me krenari
ndėr veti pėshpėritėn:
-Vullneti i ēeliktė
nė shpirtra u vloj
edhe mė lart
idealin e ngritėn!

Irfan CANA
20-07-2012, 11:54
T'I RUAJMė FėMIJTėNė tė katėr anėt
e rruzullit tokėsorė,
fytyra u buzėqeshė
mbushur plot shend,
t'i ruajmė,edukojmė
kėta filiza bardhėsorė,
detyrė madhėshtore
le t'jetė pėr gjithkend!


Si ajrin e pastėrt
qė frymojnė mushk'ritė,
prore qė ushqejnė
damarėt nė jetė,
njashtu pėr botė
janė gjithė fėmijtė,
me pėrkushtim nėnat
qė i rrisin n'djep!

Irfan CANA
21-07-2012, 06:58
PUSHIMETKa ca ditė qė erdh qershori
vera me naze ngadalė hapėron,
ndėr ara,vreshta,buēet traktori
punėt janė nė vlug, ēdokush nxiton!


Shalli i ylberit me shumė ngjyra
anė m'anė malit ėshtė shtrirė,
tatėpjetė pėrroi kėndon si lyra
sa kėnaqet zonja natyrė!


Vocėt rrugės bisedojnė mes veti:
-Ja u afruan pushimet verore!
Nė male,pyje e dikush n'deti
ēaste t'kėndshme t'i kalojmė prore!

Irfan CANA
22-07-2012, 15:15
PASQYRėZAT
-ēdokush nė botė
thotė e vogėla Betė,
ka nga njė
pasqyrėz tė vetė!
Si pėr shembull:
-Hėna bukuroshe,
natėn shiqohet,
nė t'liqerit
valėt kaltėroshe!
Dielli i zjarrtė,
me karrocė t'lehtė,
prore shiqohet:
nė oqeane,det!..
Bubėrrecat e imtė
sa kokėr gruri,
pasqyrėza u ėshtė
heret n'mėngjes,
fijėzat e barit
mbuluar me vesė!
- ēdokush, ēdokush
tha vogėlushja
e qeshur n'fytyrė-
ka nga njė
t'vetėn pasqyrė
-Po Betė ore
ylli i nėnės,
pasqyrėn tėnde
nuk na tregove?
-Nėnė e ime,
si nuk di ti
pasqyrėzėn time?!
-Dua tė tė tregoj
shkurt e sakt:
Pasqyrėzat e mia
janė sytė e tua,
nė to shiqohem
ditė e natė!

Irfan CANA
23-07-2012, 19:45
KATALLANJė ME NJė SY


N' mbrėmje kur u errėsua
bukuri sa tė du'sh,
nga xix'llonjat u shtrua
gazmendi nė fushė.


-Fėt e fėt!.. s'prajnė
dritat u shkėlqejnė,
fėmijtė pas tyre ngajnė
nga njė n'ballė vejnė!


Gjithė nė befasi
nė zė kanė py't:
-Katallanjė me njė sy
nga kanė zbritė?!

Irfan CANA
24-07-2012, 14:37
N Ė D E T


Valėt shkumojnė
vetėm n'qetėsi,
vogėlushi shikon
me tėrė dashuri.
Po bėhet gati
dhe voci Mentor,
t'shetis detit
hipur mbi vapor!
Gėzimi nė fytyrė
shih po i shket,
me duart mirė
shokėt pėrshėndet!

Irfan CANA
25-07-2012, 07:12
KURORA MAGJIKEKur ia fillon
shiu t'bjer,
kėnaqen plot
bujqit n'fushė,
tė gjitha luleve
si kurr ndonj'herė,
margaritari
u ndritė nė gushė!Shiu i artė
natyrėn freskon,
del ylberi
anė m'anė,
me shumė ngjyra
malin qafon,
-ē'kurorė e bukur
gjithė thanė!

Irfan CANA
26-07-2012, 18:42
ERA SHOQėROHETEra shoqėrohet:
Me lumin,detin
ēatinė e shtėpisė,
me rrugėt e qytetit
e flokėt e fėmisė!

Era shoqėrohet:
Me rrokaqiej t'lart
e rreze dielli,
me lisa tė gjatė
drejt kah qielli!


Era shoqėrohet:
Me retė bardhoshe
e balona t'ylbertė,
me flut'rat artėroshe
e shpezėt e lehtė!


Era shoqėrohet
dhe prore argėtohet:
Me male,fusha
ura e shkolla,
me faqe t'fėmijėve
tė kuqe si molla!

Irfan CANA
27-07-2012, 11:32
MARGARITARI I LETĖRSISĖ

( Poetit Ali Podrimjės)Ditė korriku
sapo ka nisė,
lajm i rėndė)
kudo u dėgjua:
-Poeti na iku
maja e letėrsisė!
nė kokė mėndja
na u turbullua.


I gjithė qielli
humbi kalt'rinė,
e fusha plotė
treti blerimin,
edhe princ dielli
s'doli n'kodrinė,
sytė me lotė
humbėn shikimin.


Ti o muaj
muaj korriku,
pėrplot vapė
qė pėrcėllon,
pa na thuaj
o zemėrligu,
pse e morre
poetin tonė?!


Lėre n'pikėllim
Kosovėn krejt,
i mbushe me lot
tėrė njerėzinė,
vala me rrėmbim
tek Ura e Shenjtė,
elegjisė ia thotė
me plotė shfrenim!

Shpezėt kėngėtarė
janė nemitur,
lulet n'kopshtije
nuk kundėrmojnė,
i vog'li e i madh
janė tė tronditur,
strukur ndėr hije
shih po vajtojnė.Dhe i tėrė vendi
do mbaj zinė,
sepse e humbi
poetin e madh,
Kosova na mbeti
pa t'madhin Alinė,
pa mė t'mirin
yll,margaritar.

Irfan CANA
28-07-2012, 08:03
LUTJA


Ximi njė re
nga balkoni
e luti mirė:
-A m'pranon
oj re e bardhė
si mysafire?!

Lutjet e Ximit
flokėverdhė
shkuan huq,
se fryu era

dhe ia mori
atė kapuq!
Kot shikonte
syhapur voci
nė ajėri,
kapuqi vrik
hipi lartė
arrės pėrmbi!

Irfan CANA
29-07-2012, 10:02
GAZMENDI I YJėVEGazmend t'madh
sot yjtė
kanė pregatitė.
Stoliset qielli
si mė parė,
veē shndėrritė!
Hėna e bukur
veshur fare
qiellit hapėron,
nė anėn tjetėr
t'gjitha yjtė
i viziton!
Yjtė e qeshur
porosi dhanė:
-Na i pėrshėndet
gjithkah n'botė
vėllezėr tanė!

Irfan CANA
30-07-2012, 15:45
FRIZURBLERTA


U lėvdua
me zė t'qetė,
midis barit
shelgu n'luadh,
-Sikur timen
frizurblertė,
nė kėtė anė
a ka kush vallė?!


Rreth e rrotull
kėnga ndihet,
shpezėt gjithė
janė gudulisė,
frizurblerta
nė erė krihet,
dhe vė kordelėn
kokės mjedis!


Pėrroi i kthjelltė
aty pėr skaj,
shpejton hapa
n'gurgullim,
ca bishtkuq
hipur n'majė,
ia thonė kėngės
tėrė galdim!


-Sa gjallėri
nė kėtė shesh!
thotė mollėkuqja
krahėshkruar,
dielli i artė
nga lart qesh,
puth fushėn
me rreze praruar!

Irfan CANA
31-07-2012, 17:55
GOTA E VOGėLSot nė guzhinė,
nė orėt e para
tė mėngjesit,
vogėlushit
i shpėtoi gota
nga dora;
-Fėėėėrrrrrrr!
Ra fuqishėm
mbi dysheme
dhe u dėgjua njė;
-Tingėėėrrrr!

Nėna mirė
zhurmėn dėgjoi,
birit tė dashur,
pyetje i shtroi
-Dielli im
ēka u bė?!
Gjegji vogėlushi:
-Kurgjė nėnė,
kurgjė!

Irfan CANA
01-08-2012, 11:14
YJTė E QESHUR


T'gėzuar janė
sot yjtė e ri,
fytyra u qeshet
plot hieshi!
Vallja e gjėrė
e pa anė,
udhėhiqet bukur
gėzim kanė!
-E pse?
-E pse?
Pyetėn n'zė
nja dy re!
Sepse yjtė
e ngatėrruar,
n'agim heret
janė pajtuar!

Irfan CANA
02-08-2012, 11:17
GOMA GJAHTAREE veshur bukur
me shall t'ylbertė,
u lėvdua goma
me zė tė qetė!


-Oh,oh,oh!
sa kėnaqėsi,
u ngopa mjaft
me ėmbėlsi!


Dy orė plot
pa ia ndarė,
hėngra sot
pemė nė arė!


Molla,dardha
pjeshka,rrush,
shalqinj,pjepra
sa tė d'ush!


Gomės prore
fytyra i ndritė,
nė blok ore
kur shetit!

Irfan CANA
03-08-2012, 07:05
FESTA E REJėS


Retė sot
nėpėr qiell
seē janė lėshuar,
veshur mirė
me rroba t'reja
e fytyrėgėzuar!
-Pse kaq shumė
retė qiellit
lart po vallėzojnė?
Pyetėn do fėmijė
ulur mbi bregore
barit kah pushojnė.
Njė bilbil
sipri degės
pėrgjigje dhuron:
-Reja e pėrhimt
ditėlindjen
po e feston!

Irfan CANA
04-08-2012, 13:20
T'IU THEMI STOPArmatimit nuklear
nė botėn mbarė,
t'iu themi:
Stop!


Ngatėrresave n'kufij
mes vendeve fqinj,
t'iu themi:
Stop!

Luftrave tė ashpra-
n'qytete e fshatra,
t'iu themi :
Stop!

Pasurimit tė madh-
pa u djersitur n'ballė,
t'iu themi:
Stop!


Mashtrimit,dredhimit
dhe dukurive tjera
tė dėmshme pėr njerėzimin,
t'iu themi
gjithė tok
nė kėtė botė:
-Stop!
-Stop!
-Stop!

Irfan CANA
05-08-2012, 09:49
DITė VERE
Zogjėt hareshėm
sa galdim kanė,
flut'rojnė rrufeshėm
enden nė ēdo anė.


Uh sa ėshtė freskėt
thellė atje nė pyll,
ndėr degė shpezėt
kėndojnė si nė lyrė!


Kėrcejnė tė llastuar
qengjat nė luadh,
ndėr bar tė gufuar
lozin pa ia ndarė!


Ndėrsa fushės atje
piqet gruri i ri,
puhia lehtė i krehė
kallinjtė si flori!

Irfan CANA
06-08-2012, 07:38
LOTėT E VAZOSSkaj rrugės
nė trotuar,
lotėt vazos
i rridhnin valė!


Vajton ditėn
vajton natėn...
ia ndalėn rritėn
dhe e ngulfatėn!


-N'vend se lulet
tė rrisi unė,
bėrlloku m'hudhet:
-Shkllum e shkllum!


-Kėsaj i thonė:
Jo kulturė!
Tė keqen tregon
tė mirėn kurr!


Kalimtarėt tok
i lutė mirė:
-Mos hudhėni bėrllok
keni pak mėshirė!

Irfan CANA
07-08-2012, 10:34
PJERGULLA E LASHTė


N'skaj t'oborrit
thikė pėrpjetė,
ngritet pjergulla
e lashtė krenare,
thith shumė dritė
e ajėr t'lehtė,
si thith fėmija
germat n'abetare.


Hardhinė moti
gjyshi e mbolli,
para shumė vite
pleqėt thonė,
atė duarforti
nga larg e solli,
vocėt sydritė
fryte t'shijojnė.


Gjithė njerėzia
pėr rreth ēuditej,
vinin rend
pėr ta parė...
Buzėqeshė shtėpia
e pjergulla rritej,
bėri njėmend
vend n'pėrrallė.


Pėrditė andej
degėt zgjeroi,
i bėri t'fortė
veshukė tė zi,
kokra t'mėdhej
seē i formoi,
t'mbushur plot
me ėmbėlsi.


Rritej,rritej
nusja e blertė,
drejtė kah qielli
si e marrė,
me rrėnjė ngjitej
dheut t'kuqremtė,
sa ndien kėnaqėsi
kjo zemėrbardhė!


Llastarėt mirė
i janė shtruar,
hieshojnė midisin
anė m'anė...
N'agun e dlirė
me rreze praruar,
sa shumė i ndrisin
veshukė nė rrfanė.

Irfan CANA
08-08-2012, 12:22
KėRCIMET Mė Tė BUKURABukur kėrcen:
Nė oqean,
nė det,
nė liqe,
nė lumė-
vala e shkumėzuar!


Bukur kėrcen:
Nė luadh,
nė lėndinė,
nė pyll,
e nė shulla-
karkaleci i lazdruar!


Bukur kėrcen:
Nė rrugė,
nė oborr,
nė fushė,
nė kodėr-
fėmija i qeshur!


Mė sė bukuri
kėrcen dielli
lart nė qiell,
mbi re t'bardha-
porsi princ
n'rroba i veshur!

Irfan CANA
09-08-2012, 07:32
MORėN FUNDMori fund trishtimi e vaji
mori fund mundimi ynė,
na sakatuan pa pikė faji
trollin,kombin dhe lirinė!Vajti n'harresė terri i zi
qė na ndjeku shekuj me rradhė,
s'ka mė mashtrime e tradhti
erdhi n'Kosovė dita e bardhė!


Mjaft armiqtė tė egėrsuar
na gėrryen gjatė pa mėshirė,
si gjakpirės mbi ne janė lėshuar
veq mos t'jemi,kurrė tė lirė!

Irfan CANA
10-08-2012, 11:34
T'I HAPIM SYTĖ
+
Trandet bota nga gjumėsia
padrejtėsinė,shpejt e kuptoi,
armikut i dha flakareshė urtėsia
liria n'ēdo skutė, depėrtoi!Drejtsia e moēme na u plotėsua
kėtė le ta di bota mbarė,
le t'plas armiku qė u mundua
t'na shfarojė e t'na humbi farė!
Plaku i urtė n'zė porositė:
-Pėrpara kemi me qinda detyra,
t'jemi t'zellshėm,t'i hapim sytė
ta shpėtojmė vendin nga ligėsira!

Irfan CANA
11-08-2012, 07:17
MELODIA E SHIUTNatyra si zonjė
kotet n'qetėsi,
ca re fluturojnė
pritet t'bie shi.
Pas pak kohe
pikuan strehėt
diku n'mesditė,
u dėgjua melodia:
-Pik!
-Pik!
-Pik!..
-Sa e ėmbėl
kjo melodi!
Tha n'oborr
njė fėmi'!.
Vrapoi nė dhomė
mori njė tas,
melodia rritmin
e ndėrroi nė:

-Tras!
-Tras!
-Tras!..
Kur u mbush tasi
me ujėt plot,
pikat e argjendtė
binin nė tokė!
Melodia sėrish
e ktheu rritmin
lehtė,e vrik
nė:
-Pik!
-Pik!
-Pik!
Plot befasi,
zėri i vocit
n'qiell jehoi:
-Vallė,kaq bukur
kėtė melidi
kush e komponoi?!

Irfan CANA
12-08-2012, 10:31
PJEPRI THėRRETėPjepri i verdhė
n'mes i ēar,
erėn derdhė
nėpėr arė!


Po thėrretė
me zė t'ultė:
-Eni shpejt
me mė kėputė!


-Se tė rri
kėshtu i shtrirė,
do tė humbi
ėmbėlsirė!


E merr vogėlushi
rrugės vrapon,
shtėpinė mbushi
me aromė!

Irfan CANA
13-08-2012, 07:34
XIXėLLONJATDitė vere
plotė zjarrmi,
mori fund
kudo mbarė,
si ēdoherė
terri i zi,
krah't lėkund
nisi me ardh!


Andej larg
u zhduk dielli,
ngjyrė e purpurt
po shkėlqen,
me yjtė e artė
stoliset qielli,
hėna me du'rt
valle ven!..


Rruga u mbush
anė m'anė,
me xixėllonja
pėrplotė shpejt,
e njė vogėlush
me tė vėllanė,
po mundohet
t'i zė krejt!Xixėllonjat
sa tė shkathėta,
nuk dorėzohen
veē shetisin,
natė m'natė
me tė katra,
vizitojnė miqtė
dhe farefisin!

Irfan CANA
14-08-2012, 10:31
TI, MOJ ORėTi moj orė
tėrė e bardhė,
sikur borė
atje nė mal,
pėrse qartė
mė mashtrove,
kohė tė saktė
s'mė tregove?!

Atje nė shkollė
mbėrrita vonė,
mė vėnė njollė:
-Gjumash!-mė thonė.
Ora vrik
foli pastaj:
-Vogėlush prit
ti ke faj!


Me duart qetė
lotėt fshinė,
nis t'ankohet
nė ushqim:
-Bateriat bosh
m'u kanė hargjuar,
t'i ndėrroshė
ke harruar!

Irfan CANA
15-08-2012, 07:43
REJA E VESHUR

Nėpėr qiell
po ec reja
me ngadalė,
veshur trashė
e me pallto
tėrė tė bardhė!
Shoqėrohet
me shpezė
e aeroplanė,
shoqėrohet me rreze
tė diellit t'artė
nga ēdo anė!
A ėshtė ftohtė
lartė oj re
na trego!
-Tė nerth koka
hunda,veshi
nofulla kėrc'llon!

Irfan CANA
16-08-2012, 09:38
FėMIJėT E BOTėSNėpėr botė
fėmijtė jetojnė,
mes veti plotė
ata dallojnė:


Dikush ėshtė i hollė
nė trup thatak,
dikush ėshtė si mollė
fytyrė rrumbullak!


Dikush nė qytet
n'gjallėri jeton,
dikush nė fshat
tėrė kohėn kalon!Dikush ėshtė i bardhė
si bora nė fytyrė,
dikush ėshtė i verdhė
e dikush i nxirė!


Dikush prore vesh
rroba tė reja,
dikush nuk qesh
s'di 'ėshtė hareja!


Veq nė njė gjė
ata nuk dallojnė:
-Duan qė tė gjithė
n'liri tė lodrojnė!

Irfan CANA
17-08-2012, 11:16
RETė ZILIQAREReja e bardhė
sikur bora
u duk mbi shtėpi,
i ndritėnin rrobat
porsi rosakut
tonė tė ri.
E njė tjetėr
afro saj
futė e zez,
shaminė bojėplumbi
tė mbėshtjellė
sipėr kresė.
Dhe mes tyre
seē na lindi
e madhja zili,
shkrepi vetima
u dėgjua bubullima
ia nisi shi'!

Irfan CANA
18-08-2012, 07:52
RRUSHI I ėMBėL


Porsi vogėlushi
lehtė e qetė
rritet rrushi
atje n' vreshtė!


Rrushi i bardhė
e rrushi i zi
qesh me mall
varur n' hardhi!


ėmbėlsirėn thonė
e kanė si dhuratė
qė ua dhuron
vjeshta e artė!


ēdo ditė e provojnė
pse e donė shumė
n'gojė e shijojnė-
Kllum e kllum!


U jep pa ndalur
trupit energji,
ėshtė i dashur
kudo pėr femi'!