PDA

View Full Version : Flet Kadri Veseli


Llapi
08-01-2012, 00:18
http://lajme.parajsa.com/images/jetmiridrizi_kadri_veseli_8-490x320.jpg

Ky burrė (Kadri Veseli) ka potencialin e njė ylli: Kush adhuron Robert De Niron, mund ta marrė pėr vėllanė e artistit tė famshėm.Nderi i burrave nga Bjeshkėt, flet Kadri Veseli

Lajme Shqip Saturday, 07 January 2012 17:17
Nderi i burrave nga Bjeshkėt, flet Kadri Veseli


Ky burrė (Kadri Veseli) ka potencialin e njė ylli: Kush adhuron Robert De Niron, mund ta marrė pėr vėllanė e artistit tė famshėm. GT-ja ka zhvilluar njė intervistė m ish shefin e Shėrbimit tė fshehtė SHIK tė ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, i cili aktualisht po pėrgatitet ti hyjė politikės nė Prishtinė. Me tė diskutuam pėr Luftėn dhe paqen, krimin dhe misionin pėr njė Kosovė tė re e paqėsore e evropiane.

Mendova se nuk ishte rastėsi qė para restorantit prominent “Pouro” i cili ndodhet nė periferi tė qendrės sė vjetėr tė kryeqytetit, qėndronte njė makinė derisa afėr saj vėshtroja dy djem tė “sotėm” tė veshur me stil dhe sipas modės. Nė sy mė ranė veēmas xhaketat e tyre, tė cilat ndonėse nuk ishin si tė Xhejms Bondit, pa dyshim ishin nga e njėjta firmė qė mban dhe ai.

Ėshtė njė ditė e ftohtė e 12 dhjetorit 2011. Ish shefi i shėrbimit tė fshehtė tė UĒK-sė, tani e shpėrbėrė, mė ka ftuar pėr njė drekė nė tė cilėn duam tė bisedojmė pėr tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen e Kosovės. Kadri Veseli konsiderohet njėri nga politikanėt e mėdhenj tė sė ardhmes nė vendin e vogėl ballkanik, por me njė domethėnie tė rėndėsishme pėr Evropėn.

Por, aspak tė rastėsishme dhe aspak joserioze janė arsyet pėr tė cilat unė dua tė takoj burrin me tė cilin dua tė zhvilloj intervistėn nė restorantin e pėrmendur: Kadri Veseli ėshtė njė luftėtar karizmatik. Gjatė luftės, ai luftoi nė male derisa nė cilėsinė e shefit tė shėrbimit Informativ, SHIK, bashkėpunonte krah pėr krah me luftėtarėt ēlirimtarė qė mbėshteteshin nga amerikanėt.

Sot Veseli vazhdon tė luftojė mė tej, por tani jo mė me armė por me kollare, i transformuar nė njė politikan modern. Ai tani ėshtė i angazhuar dhe do qė vendi i tij tė jetė shtet i sė drejtės ku gjen zbatim ligji dhe rendi.

Cila ėshtė e vėrteta nė njė vend ku fuqitė botėrore, interesat e tyre lakmitare pėr mineralet dhe pasurinė nėntokėsore tė tij, qė kanė njė rėndėsi tė madhe politike, ushtarake e gjeostrategjike, shpesh i fshehin prapa vellos pėr gjoja angazhimet nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut?

Si gazetar dhe kronist kam pėrpara njeriun i cili me shikon me sy tė sinqertė. Si gazetar qė jam duhet tė jem i rreptė: “A keni vrarė ndonjėherė nė jetėn tuaj ndonjė njeri?” e pyes.

Ėshtė pyetja ime a parė qė ia shtroj Kadri Veselit, akoma pa u pėrshėndetur dhe pa shtrėnguar duart me tė.

Ai mė shikon me njė vėshtrim tė qartė dhe pėrgjigjet:

“E kam pasur njė armė – dhe e kam pėrdorur atė. Sigurisht nuk do tė isha ushtar i mirė, sikur tė mos dija tė qėlloja. Pra, kam qėlluar. Por me sytė e mi nuk kam parė tė kem vrarė ndonjė ushtarė armik. Pra, nuk mund ti pėrgjigjem me Po pyetjes suaj, por as nuk mund ta mohoj, sepse jam i sigurt qė kam qenė njė ushtar i mirė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.”

Dhe pastaj mė shtrėngon dorėn. Ėshtė njė shtrėngim i fortė duarsh dhe jo njė shtrėngim sa pėr sy e faqe.

Sapo ulemi nė tavolinė Kadri Veseli mė shikon drejt nė sy dhe mė thotė: Kam dėgjuar shumė pėr ju si gazetar i njohur qė jeni dhe ėshtė nder pėr mua dhe pjesėtarėt e UĒK-sė, qė ju interesoheni pėr bėmat tona, pėr nderin e rikthyer dhe pėr zhvillimet nė Kosovėn sovrane.”

Po ta dėgjoja nė telefon kėtė fjali, do ta kisha mbyllur me njėherė kufjen, por jemi nė restorant dhe tė ulur ballė pėr ballė nė njė tavolinė.

„Too much flattery, Mr. Veseli“, i pėrgjigjem unė ndėrsa fillojmė tė flasim pėr zhvillimet gjatė luftės sė viti 1999 dhe atyre deri nė themelimin e shtetit tė Kosovės me 2008.

Ishte luftė dhe ka pasur krime tė tmerrshme

Ēfarė ndikimi kanė trazirat nė kufi me Serbinė nė vendimet e parlamentit tė Kosovės? Ēfarė implikimesh mund tė sjellin deklaratat e partive politike? Si ka ndihmuar dikur Shqipėria fqinje dhe si po ndihmon tani? Si i definojnė kosovarėt zhvillimin e tyre kombėtar, etnik dhe sovran? Dhe a ka perspektivė pėr drejtuesit e shtetit sot, tė cilėt Serbia i akuzon pėr krime nė kohėn e luftės sa ishin pjesėtarė tė UĒK-sė?

Ka qenė luftė dhe ajo nuk ka pėrfunduar thjesht me hyrjen e NATO-s dhe formimin e KFOR-it, thotė Veseli.“Nė tė vėrtetė ka pasur krime tė tmerrshme – nga tė dyja anėt.”, i them unė.

Veseli mė shikon nė sy dhe shton: Fėmijė qė kanė parė se si prindėrit e tyre janė vrarė nga nacionalistėt serbė, tė cilėt deshėn ta pastronin Kosovėn nga shqiptarėt etnikė, janė rritur dhe gjatė luftės i kishin kapur armėt nė dorė. Tani, pas ēlirimit, ata armė kanė mendjen e tyre dhe kanė filluar ndėrtimin e strukturave shtetėrore. Ka qenė njė luftė, luftė e ndyrė nė shumė fronte, thotė ish shefi i SHIK-ut. “ Ēfarė do kishit bėrė ju?” “Do tė kishit lejuar qė tė vriten dhe masakrohen prindėrit dhe fėmijėt tuaj?”, mė pyet ai me njė shikim tė zbutur.

“Po ka pasur krime, por kjo nuk do tė thotė se duhet i tėrė njė komb tė fajėsohet pėr kėtė”, thotė Veseli. “ Ka qenė luftė, e megjithatė ne qė kemi luftuar pėr jetėn tonė dhe tė familjeve tona kemi pasur njė mision qė duhet ta ndjekim seriozisht.”

A keni miq nė kėtė rrugėtim tuajin? Sa po ndihmon Shqipėria?- dėshiroj tė di unė.
“Po, kemi miq. Tė vėrtetė dhe tė shpifur (tė rremė). Unė jam shqiptar dhe jam krenar pėr kėtė. Por shtetėsia ime tani ėshtė kosovar. Edhe pėr kėtė jam krenar. Tani, ajo ēfarė duhet bėrė dhe mbetet pėr tu bėrė pėrpara, duhet ta bėjmė si kosovarė.”

Ēfarė ėshtė kjo qė duhet tė bėni?
“Ne nuk guxojmė ta mashtrojmė veten. Serbia ka humbur luftėn kundėr NATO-s, por vazhdon tė sillet sikur ėshtė fituese. Serbia nuk do tė pendohet kurrė pėr krimet e veta tė kryera. Bashkėsia ndėrkombėtare duhet t’i tregojė dhėmbėt asaj, ndryshe zjarri nuk do tė shuhet asnjėherė nga Serbia.”

Po Maqedonia ndihmon?
“Nė Maqedoni jetojnė shumė shqiptarė, por Maqedonia po bėn politikė sė pari pėr vetė Maqedoninė. Megjithatė, ne nuk kemi pėr ti nxitur shqiptarėt kundėr qeverisė atje. Ne si kosovarė kemi nevojė pėr njė Maqedoni stabile ashtu siē kemi nevojė pėr njė Mal tė Zi stabil dhe njė Shqipėri prosperuese. Nė kėtė vend tashmė funksionon tregu i lirė dhe kjo na ndihmon mjaft. Me vendet tjera ndėrkaq mė shumė ka proklamata politike se sa njė efiēiencė reale dhe kėtė gjendje nė fakt duhet ta ndryshojmė.”

Me cilat prioritete?
“Prioritet ėshtė pavarėsimi nė tė gjitha fushat jetėsore: duam tė zhvillojmė ekonominė dhe tė pėrmirėsojmė mirėqenien e qytetarėve tanė. Shtetet evropiane qė duan tė na ndihmojnė nė kėtė rrugė janė tė mirėseardhura dhe ne do tė respektojmė “Rules of Law” qė na i kanė definuar.”

A ka kontakte me ekonominė gjermane?
“Po, por ato nuk mjaftojnė. Porshe, Mercedes dhe firmat tjera tė mėdha ende nuk janė nė Kosovė, ndonėse ne kemi mė shumė mundėsi tu ofrojmė atyre, se sa vendet tjera. Kėtė mundėsi e kanė kuptuar turqit. Aktualisht turqit po blejnė gjithēka qė shitet nė Kosovė. Kjo para sė gjithash ėshtė njė pėrparėsi e madhe pėr ekonominė turke, por jo edhe pėr ambiciet tona pėr njė tė ardhme evropiane tė pėrbashkėt. Nė kėtė drejtim kjo mė shumė na dėmton.

Nė cilat fusha po pėrfiton Turqia?
Kadri Veseli: “Aeroporti, Energjetika dhe Telekomi duket se pa kthyeshėm do tė blihen nga turqit. Personalisht konsideroj se ėshtė shumė e pa kėndshme qė ne si njė vend evropian ti nėnshtrohemi dhe biem nėn ndikimin kaq tė madh turk. Para njėqind vitesh ne mezi kishim dalė nga tirania 500 vjeēare osmane. Zhvillimet aktuale nė kėtė drejtim sjellin me vete rrezikun e njė vetėvrasjeje pėr ne. Njė vazhdimėsi e tillė do tė bllokonte tė drejtėn e kosovarėve tė vendosin pėr resurset e tyre kombėtare.”

I zė nė gojė Telekomin e Kosovės pėr tė cilin shumė shpejt do tė hapet njė tender ndėrkombėtar i shitjes. Ėshtė e vėrtetė, mė thotė Veseli. Nė Kosovė pėr shumė gjėra ende vendos misioni EULEX, UNMIK-u dhe njė mik i gjithėfuqishėm amerikan: Ky i fundit preferon qė edhe Telekomi tė blihet nga turqit. “Do tė ishte mirė qė pėr kėtė tė interesohej edhe Telekomi gjerman. Ne jemi tė interesuar qė tė tėrheqim investues gjermanė nė Kosovė” thotė ai.

E pyes edhe pėr pasuritė minerare dhe minierėn e kromit qė shtrihet midis Malishevės dhe Llapēevės, e cila ėshtė aktivizuar aktualisht nga njė konsorcium nėn udhėheqjen gjermane. Kjo ėshtė miniera mė e madhe e kėtij elementi nė gjithė Evropėn.

Ėshtė e vėrtetė, thotė Veseli. Ai pėrshėndet para sė gjithėsh traditėn e sipėrmarrjes gjermane, e cila ka synime tė rrisė investimin nė Kosovė. Pastaj me njė zė tė mendueshėm mė thotė: “Ka edhe shumė mundėsi tė tjera tė panumėrta pėr investime nė sektorin e minierave dhe pasurive minerale. Ne jemi tė pasur me qymyr. Mė shumė se 70 pėr qind e sipėrfaqes nė Fushėn e Kosovės ėshtė qymyr. Sidomos pas katastrofės qė ndodhi nė centralin atomik tė Fukushimės nė Japoni, ėshtė shtuar shumė interesi pėr shfrytėzimin e qymyrit. Por edhe kėtu, pėr fat tė keq, nė listat pėr licenca janė renditur sipėrmarrje nga shtete tė tjera, e jo nga Gjermania. Duket se firmat gjermane janė tė dizinformuara qėllimisht nga konkurrentėt pėr kushtet i investimeve nė Kosovė. Edhe pėr termocentralin e ri interesimi kryesor ėshtė nga turqit tė ndjekur pastaj nga njė firmė indoneziane.”

Veseli mė shikon nė sy dhe mė thotė me njė gjermanishte tė qartė: “ Para sė gjithash ushtarakėt evropian na shpėtuan nga gjenocidi serb. Por ekonomia e vendit, nė kundėrshtim me interesat tona po u shitet vendeve jashtė kontinentit evropian. Kėshtu kemi pėrshtypjen se po shitemi dhe ne. Qėndrimi ynė ėshtė se Kosova ėshtė njė vend i destinuar pėr investime evropiane dhe jo qė pasuritė tona tė shkojnė nė Azi. Ani pse ne jemi 90 pėr qind mysliman, ne nuk kemi ambicie islamiste apo radikale – jemi myslimanė pragmatikė.”

Ndėrsa flet, Veseli rrudh krahėt: “E ēka tė bėjmė?” thotė. Nuk ėshtė se aktron. Por sidoqoftė, nė sytė e tij duket njė shkėndijė shprese: “Gjasat tona janė tė mėsojmė biznesin. Ndoshta ėshtė shansi i vetėm. Duhet ta mėsojmė biznesin, ta mėsojmė shpejt. Kjo vlen pėr politikė, ekonomi por edhe pėr format tjera tė strukturave nė shoqėri. Sot nė jetėn e biznesit nė Kosovė flitet turqisht, e ne duam tė flasim gjermanisht. Duam qė nė Kosovė tė kemi Institutin Gėte. Fondacionin Fridrich Ebert tashmė e kemi kėtu, por ne duam edhe institutet tjera kulturore dhe arsimore gjermane, qė t’i kemi nė Kosovė. Donacionet dhe investimet e deritashme gjermane janė shumė bujare dhe tė dimensionuara me vend, por ato nuk mjaftojnė. Ne duam investime qė nė vendin tonė tė krijojmė vende tė reja tė punės dhe tė kemi punėdhėnės qė kanė shprehi, disiplinė dhe kulturė evro-perėndimore, ose mė mirė gjermane.”

Kėto fjalė tė Kadri Veselit duhet tė gdhenden nė gurė, mendoj unė. Janė fjalė qė duhet tua pėrcjell njerėzve nė Gjermani dhe kėtė do ta bėj. Veseli mė flet edhe imazhin e keq qė qėllimisht po shpėrndahet nė Evropė dhe Gjermani kundėr kosovarėve.

“A nuk ju duket e turpshme mėnyra se si nė Gjermani po bėhet njė propagandė kundėr kosovarėve ku po pėrhapet frika ndaj liberalizimit tė vizave pėr mė pak se dy milionė njerėz nė vend se opinioni tė informohet pėr mundėsitė e investimeve gjermane nė Kosovė? A nuk ėshtė e ulėt propaganda se si Kosova gjoja ėshtė shndėrruar nė eksportuese tė kriminalitetit? Ėshtė njė fyerje e madhe pėr kėtė komb tė pėrvuajtur pėr mė shumė ėshtė gabim tė thuhet kjo, sepse kriminaliteti me viza e pa viza gjen rrugėn e vet. Kriminelėt kanė qenė nė Gjermani shumė kohė para se Kosova tė bėhej e pavarur. Liberalizimi i vizave ndėrkaq do tė sjellė kėmbim kulturash, mendimin e lirė dhe zhvillimin e miqėsisė. Por kjo heshtet nga propaganda, sepse edhe nė Gjermani ka forca qė duan tė pengojnė prosperitetin e ekonomisė gjermane nė Ballkan.”

Krenaria pėr identitetin kosovar

Veseli flet edhe pėr “krenarinė e njė identiteti demokratik kosovar” dhe me kėnaqėsi e pėrsėrit mesazhin e tij kryesor: “Gjenerata e jonė ka njė mision. Ne duhet t’ia dalim qė njerėzit nė Evropė tė njohin identitetin kosovar nė kuptimin mė pozitiv tė fjalės, sepse ky ėshtė identiteti ynė evropian. Ne jemi nė shtėpinė tonė nė Evropė”.

Ish shefin e shėrbimit tė fshehtė Kadri Veselin e pyes edhe pėr njė gjė tjetėr: a ekziston mė rreziku qė njė dhunė e re tė inspirohet nga kosovarėt nė Ballkan?
“Ky rrezik nuk ekziston mė. Ne vetė kemi vuajtur njė kohė tė gjatė nga dhuna dhe duam tė ēlirohemi nga kjo traumė dhe jemi nė rrugė tė mirė ta bėjmė kėtė”.

“Ne kemi humbur njė gjeneratė nė luftė”- mė thotė Veseli ndėrsa dalim nga restoranti dhe mė jep dorėn pėr tu pėrshėndetur. “Kėto kohėra tani i takojnė sė shkuarės – Na ndihmoni ju lutėm pėrmes informimit tė drejtė qė ato kohėra tė mos kthehen mė kurrė!”, mė thotė nė ndarje.

Mua mė pret taksija ndėrsa Veseli ngre edhe njė herė dorėn lart nė shenjė pėrshėndetje duke hyrė nė makinė. E unė me taksi nisem drejt qendrės sė Prishtinės ku kam lėnė njė takim me njė zyrtar tė qeverisė. Kur arrij atje, kėshilltari i tij mė njofton se takimi im ėshtė shtyrė, sepse nė takim ėshtė futur pa paralajmėrim ambasadori britanik. Tek fjala “pa paralajmėrim”, kėshilltari ngre vetullėn sikur dėshiron tė thotė “ē’ti bėsh?”. Kėshtu ėshtė nė kėtė ditė tė ftohtė dhjetori nė kryeqytetin e Kosovės, kryeqytetin e evropianėve tė rinj…. (GT – Grand Tourisme Worldwide) Marrė nga: RTK/Nga gjermanishtja, Fadil Gashi)

Llapi
20-02-2012, 02:23
Kadri Veseli mohon krimet, hyn nė politikė
http://koha.net/repository/images/f1_19-veseltrica-jpg1329669192.jpg
Publikuar: 19.02.2012 - 16:43
Prishtinė, 19 shkurt – Ish-shefi i Shėrbimit Informativ tė Kosovės, Kadri Veseli, ka mohuar se shėrbimi qė ka udhėhequr ai ka kryer krime, ndėrsa ka bėrė publik edhe lajmin se hyn nė politikė.

Nė njė intervistė ekskluzive dhėnė mediave tė Grupit Koha, KTV-sė dhe “Kohės Ditore”, Veseli ka shpjeguar arsyet pse nuk mund tė rrijė anash zhvillimeve politike, derisa ka evidentuar proceset qė sipas tij nuk janė duke shkuar mbarė.

Nė intervistė Veseli ėshtė pyetur pėr shumė ēėshtje e zhvillime nė Kosovė, prej kohės sė luftės e deri tani, nė tė cilat ai ka qenė protagonist. Posaēėrisht ėshtė pyetur pėr rolin dhe veprimtarinė kundėrthėnėse tė SHIK-ut, organizatė kjo qė shpesh ėshtė akuzuar pėr veprime kriminale.

Veseli ka folur pėr akuzat qė i bėhen SHIK-ut pėr pėrfshirje nė krime tė rėnda tė pasluftės, ndėrsa ka dhėnė shpjegimet e veta pėr dy dėshmitarėt e EULEX-it qė janė vetėshpallur si ish-agjentė tė SHIK-ut – Nazim Bllacėn dhe Naim Miftarin.

Ish-shefi i SHIK-ut ka folur edhe pėr raportet e strukturave ilegale tė viteve ’90-tė dhe atyre tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės me lėvizjen paqėsore politike tė udhėhequr nga Ibrahim Rugova dhe Lidhja Demokratike e Kosovės.

Intervista transmetohet nė KTV, nė dy pjesė, nė kuadėr tė emisionit tė ri politik, “PRESS-ING me Agron Bajramin”, tė hėnėn dhe tė martėn, prej orės 20:00, ndėrsa versioni i plotė i intervistės botohet nė “Kohėn Ditore” tė nesėrmen.

Irfan CANA
20-02-2012, 09:22
Kreatorė tė pranimit tė Rezolutės:Kryem....,Kuqi,Hoxhaj,ēitaku...!Turp.tur p,turp!

Llapi
20-02-2012, 16:57
Kreatorė tė pranimit tė Rezolutės:Kryem....,Kuqi,Hoxhaj,ēitaku...!Turp.tur p,turp!

ti prap fillove mei flliq edhe ket tem a

po ti nuk po len m...t pa i fut turit

po qka ka kjo tem te bej me ata qe je kah thue bre ku ka lidhje Kadri Veseli
me keto qa je kah llomatit ti

qup qup qup ne kolib te veni


propozimi i Thaqit
Bravo Kryeēlirimtar

Kosova tani e tutje do tė pėrfaqėsohet nė nismat rajonale me Deklaratėn e Pavarėsisė sė Kosovės, Mendimin Kėshillėdhėnės tė GJND-sė dhe Rezolutėn 1244, e cila njeh integritetin territorial tė Kosovės.

Llapi
20-02-2012, 17:31
Kreatorė tė pranimit tė Rezolutės:Kryem....,Kuqi,Hoxhaj,ēitaku...!Turp.tur p,turp!

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/155102_168420359863191_128295573875670_309077_2900 903_n.jpg


Kryeministri Thaēi - Nė asnjė moment dhe nė asnjė rrethanė, sovraniteti dhe integriteti territorial i Kosovės nuk do tė vihet nė pikėpyetje.
Pėrfaqėsimi rajonal i Republikės sė Kosovės dhe rregullimi i brendshėm kushtetues i Republikės janė dy gjėra tė ndara. Kosova do tė pėrfaqėsohet edhe nė marrėdhėniet regjionale me Deklaratėn e Pavarėsisė tė 17 shkurtit 2008, opinionin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, qė konfirmon ndėrkombėtarisht shtetin e Kosovės, qė bazohet nė dokumentin e presidentit Ahtisaari, do tė pėrfaqėsohet edhe me Rezolutėn 1244, qė njeh dhe garanton integritetin territorial tė Kosovės dhe siguron prezencėn e NATO-s nė Kosovė, pra Kosova do tė pėrfaqėsohet si e barabartė dhe si shtet.

Kryeministri Thaēi - Tė gjithė ata qė pretendojnė tė vejnė sot dilema, kanė njė qėllim tė kundėrt, Kosovėn e izoluar, anti-evropiane dhe anti-amerikane. Kjo nuk do tė ndodhė...

Irfan CANA
20-02-2012, 17:36
E nuk shkon asesi, Rezoluta 1244 dhe GJND me Pavarėsinė.Pėrralla pėr fėmijėt jeni kah na e rrėfeni,por le t'mbetet nė ndėrgjegjen e atyre qė e nėnshkruan.

Llapi
20-02-2012, 19:38
e di qe po te vrasin e po te bien kres sukseset e nji pas njishme te qeveris Thaqi
por veq munesh me plas nga urrejtja e gjelozija se me ndryshue gje skie mundesi

qysh tia doi shpierti Hashimit ai vendos popullin e ka pas
bash po i han Hashimit per forumista si ti hahaha


kush don e din e kupton qe kjo eshte veq pranimi i shtetit ton nga serbija

po si e spjegon ti ndryshe kur ne te ceket deklarata e pavarsis te Kosoves dhe serbija e pranon nese e pranon eshte fjala po qka eshte kjo o zoteri
qka thoni more ju heeeee

Llapi
20-02-2012, 23:04
Flet Kadri Veseli
http://www.kohavision.net/video/press-ing/3578/

Irfan CANA
21-02-2012, 12:36
Kush nuk e ndėgjon, sepse s'ėshtė i fjalės bashkė me Kryem....!

Llapi
21-02-2012, 13:04
Kush nuk e ndėgjon, sepse s'ėshtė i fjalės bashkė me Kryem....!

ky flet per shqiptar dhe shqiptaret i besoin
e qka thon ata qe ky jau ka tha zemren
jau ka niek miq e kumbar prej kosove
normal qe nuk e ndegjoin
por sesht aspak problem per ju

Irfan CANA
21-02-2012, 13:09
Njeri i SHIK-ut mė,u ka dalur boja gjithėve,po vrapojnė veē pėr pozicione t'grabisin sa mė shumė para, tė popullit fukara.

Llapi
21-02-2012, 13:34
Njeri i SHIK-ut mė,u ka dalur boja gjithėve,po vrapojnė veē pėr pozicione t'grabisin sa mė shumė para, tė popullit fukara.

po qysh bre i panieri qdo gje qe eshte kombetare
per ty ishin te pa pranueme

UĒK-ne e shan e urren e ofendon
shik-un gjithashtu
shtabin e UĒK-se gjithashtu
Komandantet e UĒK-se gjithashtu
keta te ilegales gjithashtu
institucionet e shtetit gjithashtu
simbolet e shtetit gjithashtu
kushtetuten e shtetit gjithashtu


e kha thue se ke qen ne UĒK
rren a rren e madhe bile
por nuk gabohem hiq qe te them se ti
ke qen nji puntor i vyeshem i ish okupatorit dhe pik

ti vet po i verteton keto qe po i them une

PuffetiNa
21-02-2012, 13:43
Llapi avash me ofendimet ndaj me te moshuarit , ke respekt. Cka jan kto tema palidhje qe ke mbush forumin sa mbyll e hap syt vetem THAC shoh ...behu pak i zoti vetes na thuaj ndonje llaf ti ca din per ate lere kto shenimet e gazetareve ...Kush eshte ky Kadri qe eshte bo figur e shquar asnjehere se kam pa ... :O -pff- Lehte e kan kto me i pleqnu punt aty ne zyre apo dhoma te ngrohta ne karige dil ne fron thuaj jo aty .....``1``

Llapi
21-02-2012, 13:49
Kush eshte ky Kadri qe eshte bo figur e shquar asnjehere se kam pa

per qita qe se kan pa e nuk din kush jan une balit e kam hap temen
e ti thue mjaft me keto tema

kqyr balit e mso diqka per figurat me te ndritdhme e te qmuara te shqiptarve

se Llapi nuk sjell ketu
patriota me baterija te kines

Llapi
21-02-2012, 13:51
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRqtea4mZg86he3v2Tte-_7_3yWMOauP9qsM4DnMsBtAHEdSEXZ
Nė njė intervistė pėr portalin gjerman “Grand Tourisme” ish-shefi i Shėrbimit Informativ tė ish -Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Kadri Veseli, thotė se vazhdon tė luftojė mė tej, por tani jo mė me armė, por me kollare, i transformuar nė njė politikan modern

– Gazetari gjerman, Norbert Giesder, ka realizuar njė intervistė me Kadri Veselin, ish- shef i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK).Boton nė tėrėsi intervistėn dhe pėrshkrimin qė i bėn figurės sė Veselit gazetari gjerman nė portalin “Grand Tourisme”.

Mendova se nuk ishte rastėsi qė para restorantit prominent “Pouro”, i cili ndodhet nė periferi tė qendrės sė vjetėr tė kryeqytetit, qėndronte njė makinė, derisa afėr saj vėshtroja dy djem tė “sotėm” tė veshur me stil dhe sipas modės. Nė sy mė ranė veēmas xhaketat e tyre, tė cilat ndonėse nuk ishin si tė Xhejms Bondit, pa dyshim ishin nga e njėjta firmė qė mban dhe ai.

Ėshtė njė ditė e ftohtė e 12-dhjetorit 2011. Ish-shefi i shėrbimit tė fshehtė tė UĒK-sė, tani i shpėrbėrė, mė ka ftuar pėr njė drekė, nė tė cilėn duam tė bisedojmė pėr tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen e Kosovės. Kadri Veseli konsiderohet njėri nga politikanėt e mėdhenj tė sė ardhmes nė vendin e vogėl ballkanik, por me njė domethėnie tė rėndėsishme pėr Evropėn.

Por, aspak tė rastėsishme dhe aspak joserioze janė arsyet, pėr tė cilat unė dua tė takoj burrin me tė cilin dua tė zhvilloj intervistėn nė restorantin e pėrmendur: Kadri Veseli ėshtė njė luftėtar karizmatik. Gjatė luftės, ai luftoi nė male, derisa nė cilėsinė e shefit tė shėrbimit Informativ SHIK, bashkėpunonte krah pėr krah me luftėtarėt ēlirimtarė qė mbėshteteshin nga amerikanėt. Sot, Veseli vazhdon tė luftojė mė tej, por tani jo mė me armė, por me kollare, i transformuar nė njė politikan modern. Ai tani ėshtė i angazhuar dhe do qė vendi i tij tė jetė shtet i sė drejtės, ku gjen zbatim ligji dhe rendi.

Cila ėshtė e vėrteta nė njė vend, ku fuqitė botėrore, interesat e tyre lakmitare pėr mineralet dhe pasurinė nėntokėsore tė tij, qė kanė njė rėndėsi tė madhe politike, ushtarake e gjeostrategjike, shpesh i fshehin prapa vellos, pėr gjoja, angazhimet nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut?

Si gazetar dhe kronist, kam pėrpara njeriun i cili me shikon me sy tė sinqertė. Si gazetar qė jam, duhet tė jem i rreptė: “A keni vrarė ndonjėherė nė jetėn tuaj ndonjė njeri?”, e pyes.

Ėshtė pyetja ime a parė qė ia shtroj Kadri Veselit, akoma pa u pėrshėndetur dhe pa shtrėnguar duart me tė.

Ai mė shikon me njė vėshtrim tė qartė dhe pėrgjigjet: “E kam pasur njė armė dhe e kam pėrdorur atė. Sigurisht nuk do tė isha ushtar i mirė, sikur tė mos dija tė qėlloja. Pra, kam qėlluar. Por me sytė e mi nuk kam parė tė kem vrarė ndonjė ushtar armik. Pra, nuk mund t’i pėrgjigjem me Po pyetjes suaj, por as nuk mund ta mohoj, sepse jam i sigurt qė kam qenė njė ushtar i mirė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”.

Dhe pastaj mė shtrėngon dorėn. Ėshtė njė shtrėngim i fortė duarsh dhe jo njė shtrėngim sa pėr sy e faqe.

Sapo ulemi nė tavolinė, Kadri Veseli mė shikon drejt nė sy dhe mė thotė: “Kam dėgjuar shumė pėr ju si gazetar i njohur qė jeni dhe ėshtė nder pėr mua dhe pjesėtarėt e UĒK-sė, qė ju interesoheni pėr tė bėmat tona, pėr nderin e rikthyer dhe pėr zhvillimet nė Kosovėn sovrane”.

Po tė dėgjoja nė telefon kėtė fjali, do ta kisha mbyllur menjėherė kufjen, por jemi nė restorant dhe tė ulur ballė pėr ballė nė njė tavolinė.

“Too much flattery, Mr. Veseli”, i pėrgjigjem unė, ndėrsa fillojmė tė flasim pėr zhvillimet gjatė luftės sė viti 1999 dhe atyre, deri nė themelimin e shtetit tė Kosovės mė 2008.

Ishte luftė dhe ka pasur krime tė tmerrshme

Ēfarė ndikimi kanė trazirat nė kufi me Serbinė, nė vendimet e parlamenti tė Kosovės? Ēfarė implikime mund tė sjellin me veti deklaratat e partive politike? Si ka ndihmuar dikur Shqipėria fqinje dhe si po ndihmon tani? Si e definojnė kosovarėt zhvillimin e tyre kombėtar, etnik dhe sovran? Dhe a ka perspektivė pėr drejtuesit e shtetit sot, tė cilėt Serbia i akuzon pėr krime nė kohėn e luftės sa ishin pjesėtarė tė UCK-sė?

“Ka qenė luftė dhe ajo nuk ka pėrfunduar thjesht me hyrjen e NATO-s dhe formimin e KFOR-it”, thotė Veseli.

“Nė tė vėrtetė, ka pasur krime tė tmerrshme nga tė dyja anėt”, i them unė.

Veseli mė shikon nė sy dhe shton: “Fėmijė qė kanė parė se si prindėrit e tyre janė vrarė nga nacionalistėt serbė, tė cilėt deshėn ta pastronin Kosovėn nga shqiptarėt etnikė, janė rritur dhe gjatė luftės i kishin kapur armėt nė dorė. Tani, pas ēlirimit, ata kanė mendjen e tyre dhe kanė filluar ndėrtimin e strukturave shtetėrore. Ka qenė njė luftė, luftė e ndyrė nė shumė fronte”, thotė ish-shefi i SHIK-ut. “Ēfarė do kishit bėrė ju?” “Do tė kishit lejuar qė tė vriten dhe masakrohen prindėrit dhe fėmijėt tuaj?”, mė pyet ai me njė shikim tė zbutur.

“Po ka pasur krime, por kjo nuk do tė thotė se duhet i tėrė njė komb tė fajėsohet pėr kėtė”, thotė Veseli. “Ka qenė luftė, e megjithatė ne qė kemi luftuar pėr jetėn tonė dhe tė familjeve tona, kemi pasur njė mision qė duhet ta ndjekim seriozisht”.

A keni miq nė kėtė rrugėtim tuajin? Sa po ndihmon Shqipėria? Dėshiroj tė di unė.

Veseli: “Po, kemi miq. Tė vėrtetė dhe tė shpifur (tė rremė). Unė jam shqiptar dhe jam krenar pėr kėtė. Por shtetėsia ime tani ėshtė kosovar. Edhe pėr kėtė jam krenar. Tani, ajo ēfarė duhet bėrė dhe mbetet pėr t’u bėrė pėrpara, duhet ta bėjmė si kosovarė”.

Ēfarė ėshtė kjo qė duhet tė bėni?

Veseli: “Ne nuk guxojmė ta mashtrojmė veten. Serbia ka humbur luftėn kundėr NATO-s, por vazhdon tė sillet sikur ėshtė fituese. Serbia nuk do tė pendohet kurrė pėr krimet e veta tė kryera. Bashkėsia ndėrkombėtare duhet t’i tregojė dhėmbėt asaj, ndryshe zjarri nuk do tė shuhet asnjėherė nga Serbia”.

Po Maqedonia, ndihmon?

Veseli: “Nė Maqedoni jetojnė shumė shqiptarė, por Maqedonia po bėn politikė sė pari pėr vetė Maqedoninė. Megjithatė, ne nuk kemi pėr t’i nxitur shqiptarėt kundėr qeverisė atje. Ne si kosovarė kemi nevojė pėr njė Maqedoni stabile, ashtu siē kemi nevojė pėr njė Mal tė Zi stabil dhe njė Shqipėri prosperuese. Nė kėto vende, tashmė funksionon tregu i lirė dhe kjo na ndihmon mjaft. Me vendet tjera, ndėrkaq, mė shumė ka proklamata politike se sa njė efiēiencė reale dhe kėtė gjendje ne fakt duhet ta ndryshojmė”.

Me cilat prioritete?

Veseli: “Prioritet ėshtė pavarėsimi nė tė gjitha fushat jetėsore: duam tė zhvillojmė ekonominė dhe tė pėrmirėsojmė mirėqenien e qytetarėve tanė. Shtetet evropiane qė duan tė na ndihmojnė nė kėtė rrugė, janė tė mirėseardhura dhe ne do tė respektojmė ‘Rules of Law’, qė na i kanė definuar”.

A ka kontakte me ekonominė gjermane?

Veseli: “Po, por ato nuk mjaftojnė. Porsheja, Mercedesi dhe firmat tjera tė mėdha, ende nuk janė nė Kosovė, ndonėse ne kemi mė shumė mundėsi t’u ofrojmė atyre, se sa vendet tjera. Kėtė mundėsi e kanė kuptuar turqit. Aktualisht, turqit po blejnė gjithēka qė shitet nė Kosovė. Kjo para sė gjithash ėshtė njė pėrparėsi e madhe pėr ekonominė turke, por jo edhe pėr ambiciet tona pėr njė tė ardhme evropiane tė pėrbashkėt. Nė kėtė drejtim kjo mė shumė na dėmton”.

Nė cilat lėmi po pėrfiton Turqia?

Veseli: “Aeroporti, Energjetika dhe Telekomi duket se pakthyeshėm do tė blihen nga turqit. Personalisht konsideroj se ėshtė shumė e pakėndshme qė ne si njė vend evropian t’i nėnshtrohemi dhe biem nėn ndikimin kaq tė madh turk. Para njėqind vitesh, ne mezi kishim dalė nga tirania 500-vjeēare osmane. Zhvillimet aktuale nė kėtė drejtim sjellin me veti rrezikun e njė vetėvrasjeje pėr ne. Njė vazhdimėsi e tillė do tė bllokonte tė drejtėn e kosovarėve tė vendosin pėr resurset e tyre kombėtare”.

I zė nė gojė Telekomin e Kosovės, pėr tė cilin shumė shpejt do tė hapet njė tender ndėrkombėtar i shitjes. “Ėshtė e vėrtetė”, mė thotė Veseli. “Nė Kosovė pėr shumė gjėra ende vendos misioni EULEX, UNMIK-u dhe njė mik i gjithėfuqishėm amerikan: Ky i fundit preferon qė edhe Telekomi tė blihet nga turqit. “Do tė ishte mirė qė pėr kėtė tė interesohej edhe Telekomi gjerman. Ne jemi tė interesuar qė tė tėrheqim investues gjermanė nė Kosovė”, thotė ai.

E pyes edhe pėr pasuritė minerare dhe minierėn e kromit, qė shtrihen midis Malishevės dhe Llapēevės, e cila ėshtė aktivizuar aktualisht nga njė konzorcium nėn udhėheqjen gjermane. Kjo ėshtė miniera mė e madhe e kėtij elementi nė gjithė Evropėn.

Ėshtė e vėrtetė, thotė Veseli. Ai pėrshėndet para sė gjithėsh traditėn e sipėrmarrjes gjermane, e cila ka synime tė rrisė investimin nė Kosovė. Pastaj me njė zė tė mendueshėm mė thotė: “Ka edhe shumė mundėsi tė tjera tė panumėrta pėr investime nė sektorin e minierave dhe pasurive minerale. Ne jemi tė pasur me qymyr. Mė shumė se 70 pėr qind e sipėrfaqes nė Fushėn e Kosovės ėshtė qymyr. Sidomos pas katastrofės qė ndodhi nė centralin atomik tė Fokushimės nė Japoni, ėshtė shtuar shumė interesi pėr shfrytėzimin e qymyrit. Por edhe kėtu, pėr fat tė keq, nė listat pėr licenca janė renditur sipėrmarrje nga shtete tė tjera, e jo nga Gjermania. Duket se firmat gjermane janė tė dezinformuara qėllimisht nga konkurrentėt, pėr kushtet i investimeve nė Kosovė. Edhe pėr termocentralin e ri, interesimi kryesor ėshtė nga turqit, tė ndjekur pastaj nga njė firmė indoneziane”.

Veseli mė shikon nė sy dhe mė thotė me njė gjermanishte tė qartė: “Para sė gjithash, ushtarakėt evropianė na shpėtuan nga gjenocidi serb. Por, ekonomia e vendit, nė kundėrshtim me interesat tona, po u shitet vendeve jashtė kontinentit evropian. Kėshtu kemi pėrshtypjen se po shitemi edhe ne. Qėndrimi ynė ėshtė se Kosova ėshtė njė vend i destinuar pėr investime evropiane dhe jo qė pasuritė tona tė shkojnė nė Azi. Ani pse ne jemi 90 pėr qind myslimanė, ne nuk kemi ambicie islamiste apo radikale – jemi myslimanė pragmatikė”.

Ndėrsa flet, Vesli rrudh krahėt: “E ēka tė bėjmė?”, thotė. Nuk ėshtė se aktron. Por sidoqoftė, nė sytė e tij duket njė shkėndijė shprese.

“Gjasat tona janė tė mėsojmė biznesin. Ndoshta ėshtė shansi e vetėm. Duhet ta mėsojmė biznesin, ta mėsojmė shpejt. Kjo vlen pėr politikė, ekonomi, por edhe pėr format tjera tė strukturave nė shoqėri. Sot nė jetėn e biznesit nė Kosovė flitet turqisht, e ne duam tė flasim gjermanisht. Duam qė nė Kosovė tė kemi Institutin Gėte. Fondacionin Fridrich Ebert tashmė e kemi kėtu, por ne duam edhe institutet tjera kulturore dhe arsimore gjermane, qė t’i kemi nė Kosovė. Donacionet dhe investimet e deritashme gjermane janė shumė bujare dhe tė dimensionuara me vend, por ato nuk mjaftojnė. Ne duam investime, qė nė vendin tonė tė krijojmė vende tė reja tė punės dhe tė kemi punėdhėnės qė kanė shprehi, disiplinė dhe kulturė evro-perėndimore, ose mė mirė gjermane”.

Kėto fjalė tė Kadri Veselit, duhet tė gdhenden nė gurė, mendoj unė. Janė fjali qė duhet t’ua pėrcjell njerėzve nė Gjermani dhe kėtė do ta bėj.

Veseli mė flet edhe pėr imazhin e keq qė qėllimisht po shpėrndahet nė Evropė dhe Gjermani kundėr kosovarėve.

“A nuk ju duket e turpshme mėnyra se si nė Gjermani po bėhet njė propagandė kundėr kosovarėve, ku po pėrhapet frika ndaj liberalizimit tė vizave pėr mė pak se dy milionė njerėz, nė vend se opinioni tė informohej pėr mundėsitė e investimeve gjermane nė Kosovė? A nuk ėshtė e ulėt propaganda, se si Kosova, gjoja ėshtė shndėrruar nė eksportuese tė kriminalitetit? Ėshtė njė fyerje e madhe pėr kėtė komb tė pėrvuajtur, pėr mė shumė ėshtė gabim tė thuhet kjo, sepse kriminaliteti me viza e pa viza gjen rrugėn e vet. Kriminelėt kanė qenė nė Gjermani shumė kohė para se Kosova tė bėhej e pavarur. Liberalizimi i vizave, ndėrkaq do tė sjellė kėmbim kulturash, mendimin e lirė dhe zhvillimin e miqėsisė. Por kjo heshtet nga propaganda, sepse edhe nė Gjermani ka forca qė duan tė pengojnė prosperitetin e ekonomisė gjermane nė Ballkan”.

Krenaria pėr identitetin kosovar

Veseli flet edhe pėr “krenarinė e njė identiteti demokratik kosovar” dhe me kėnaqėsi e pėrsėrit mesazhin e tij kryesor: “Gjenerata jonė ka njė mision. Ne duhet t’ia dalim qė njerėzit nė Evropė tė njohin identitetin kosovar nė kuptimin mė pozitiv tė fjalės, sepse ky ėshtė identiteti ynė evropian. Ne jemi nė shtėpinė tonė nė Evropė”.

Ish-shefin e shėrbimit tė fshehtė Kadri Veselin, e pyes edhe pėr njė gjė tjetėr: a ekziston mė rreziku qė njė dhunė e re tė inspirohej nga kosovarėt nė Ballkan?

“Ky rrezik nuk ekziston mė. Ne vetė kemi vuajtur njė kohė tė gjatė nga dhuna dhe duam tė ēlirohemi nga kjo traumė dhe jemi nė rrugė tė mirė ta bėjmė kėtė”, thotė ai.

“ Ne kemi humbur njė gjeneratė nė luftė”, mė thotė Veseli, derisa dalim nga restoranti dhe mė jep dorėn pėr t’u pėrshėndetur. “Kėto kohėra tani i takojnė tė shkuarės. Na ndihmoni ju lutėm pėrmes informimit tė drejtė, qė ato kohėra tė mos kthehen mė kurrė!”, mė thotė nė ndarje.

Regina
21-02-2012, 14:12
Pėrshendetje anėtari Llapi!

Tė gjitha kėto shkrime qė ju i sillni kėtu ne forum, nga e kanė burimin?! Ju nuk mund tė bėni gjithnjė copy paste veē duke kopjuar. Sillni dhe burimin e kėtyre informacioneve.

Irfan CANA
21-02-2012, 15:36
Plotėsisht drejt e ke Regina e nderuar,kėtu ėshtė vendi i debatit me tema origjinale.Tė japėsh ndonjė ide,analizė rreth ēėshtjes qė mund ta nxjerr vendin nga kriza,politike,ekonomike dhe kulturore,ėshtė mė fisnike se t'rradhisish thashethėne tė atij e kėtij..Me copy paste,pėrherė, mirret ai qė
ėshtė shterp nė kulturė dhe i paditur.Modė e tejkaluar,por qe,dikush ende mirret me tė.Tė reja sill,ide,propozime,urti,qė do t'ketė dobi populli,vendi.

Llapi
21-02-2012, 15:52
Pėrshendetje anėtari Llapi!

Tė gjitha kėto shkrime qė ju i sillni kėtu ne forum, nga e kanė burimin?! Ju nuk mund tė bėni gjithnjė copy paste veē duke kopjuar. Sillni dhe burimin e kėtyre informacioneve.

ke te drejt
ama besoi se e ke lexue e nuk e paske vrejt


– Gazetari gjerman, Norbert Giesder, ka realizuar njė intervistė me Kadri Veselin, ish- shef i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK).Boton nė tėrėsi intervistėn dhe pėrshkrimin qė i bėn figurės sė Veselit gazetari gjerman nė portalin “Grand Tourisme”.

Irfan CANA
21-02-2012, 16:13
Pasi na qenka shef i SHIK-ut gjatė kohe dhe mbasi paska dhėnė intervista gazetarėve tė mediave tė huaja si mė kompetent qė ishte,a ka fol ndonjėherė rreth vrasjeve enigmatike tė shumta qė ndodhėn nė Kosovė ,fill pas luftės,nga 1999- e kėndej?!
Pse ato nuk u identtifikuan dhe pse fajtorėt nuk u zurėn dhe nuk u dėnuan?!Udhėheqėsi i mirė duhet tė kryej edhe detyrėn e vetė si duhet,sepse ajo ėshtė nė tė mirė tė popullit.Nė tė kundėrtėn,pse nuk u dėnua ai pėr moskryerjen e detyrės?Bile, sa lexova njė ditė nė shtyp, shprehu dėshirė tė futet edhe nė POLITIKĖ!Ja ē'kuadro avansohen,nuk di sa do t'i kontribuojė vendit ky "kuadėr"i dėshmuar pėr dėshtime.Ndoshta do ta kuptosh kėtė sygjerimin tim kalimthi,pėrpiqu tė lutem..

Llapi
21-02-2012, 16:18
Pasi na qenka shef i SHIK-ut gjatė kohe dhe mbasi paska dhėnė intervista gazetarėve tė mediave tė huaja si mė kompetent qė ishte,a ka fol ndonjėherė rreth vrasjeve enigmatike tė shumta qė ndodhėn nė Kosovė ,fill pas luftės,nga 1999- e kėndej?!
Pse ato nuk u identtifikuan dhe pse fajtorėt nuk u zurėn dhe nuk u dėnuan?!Udhėheqėsi i mirė duhet tė kryej edhe detyrėn e vetė si duhet,sepse ajo ėshtė nė tė mirė tė popullit.Nė tė kundėrtėn,pse nuk u dėnua ai pėr moskryerjen e detyrės?Bile, sa lexova njė ditė nė shtyp, shprehu dėshirė tė futet edhe nė POLITIKĖ!Ja ē'kuadro avansohen,nuk di sa do t'i kontribuojė vendit ky "kuadėr"i dėshmuar pėr dėshtime.Ndoshta do ta kuptosh kėtė sygjerimin tim kalimthi,pėrpiqu tė lutem..

pse i kini vra ju te SPS-it te ndihmuar nga sherbimet serbo-ruse
a zor eshte me e dita qy

Irfan CANA
21-02-2012, 16:40
Koha do t'i qesi tė gjitha nė dritė,por pasi ka lėpirė kocėn nė atė post goxha shumė,ėshtė dashtė ato t'i zbardhė e jo t'i ruaj sekrete,t'jemi real.

Regina
21-02-2012, 20:27
ke te drejt
ama besoi se e ke lexue e nuk e paske vrejt


– Gazetari gjerman, Norbert Giesder, ka realizuar njė intervistė me Kadri Veselin, ish- shef i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK).Boton nė tėrėsi intervistėn dhe pėrshkrimin qė i bėn figurės sė Veselit gazetari gjerman nė portalin “Grand Tourisme”.

Sigurisht qė e kam lexuar, dhe e kam vėne re. Por njė gjė duhet tė merrni parasysh. Sa herė qė sillni "copy paste" nga ndonjė gazetė ose faqe interneti, mė e mira ėshtė, qė tė pėrmbajnė edhe burimin e saktė tė lajmit ose informacionit, nga janė marrė.
Kėshtu qė, ėshtė mė e lehtė tė orientohesh, dhe tė dish prej kujt janė marrė kėto shkrime ose copy paste. Pėr kėtė burim, "Grand Tourisme"; A nuk do tė ishte mė mirė dhe burimi i saktė i kėsaj gazete qė e ka botuar kėtė material?!

Anėtari Llapi!

Nuk ėshtė dhe aq e lodhshme tė sillni dhe burimin e lajmeve, pėrpara se ti postoni nė forum. Atė burim, shkruajeni ne fund tė lajmit ose informacionit, me qėllim qė anėtaret tė jenė nė dijeni, pėr ēfarė po diskutojnė. Shpresoj qė tė jemi kuptuar.

Llapi
21-02-2012, 23:51
Ju Flet Kadri Veseli
per emisionin “Pressing” te KTV-se

KADRI VESELI pjesa e I
http://www.kohavision.net/video/press-ing/3578/


KADRI VESELI pjesa e II-tė
http://www.kohavision.net/video/press-ing/3585/

Brari
22-02-2012, 14:09
Mbeta pak mbrapa ktyre ceshtjeve te Kosoves qe kan dal kohet e fundit.

Ja cfar thot Bota Sot

'

Bota Sot

--

Si u vranė komandantet e UĒK-sė qė luftuan nė Kosovė dhe si morėn komandėn “parashutistėt” e Tiranės?

Gazmend Islami

UĒK-ja e Tiranės dhe UĒK-ja e themeluar nė Kosovė?

Njė enigmė qė duhet pėr tu sqaruar, njė e panjohur pėr tė gjithė ata qe merren me historikun e njė periudhe qė ka bėrė ndėrrimin e historisė me tė re tė Kombit . Kjo temė ėshtė dashur qė moti tė sqarohet, por dikush ėshtė frikėsuar, dikush ėshtė kėrcėnuar , e dikush ka pasur pėrfitime nga kjo heshtje.

Lidhjet e Zahir Pajazitit me Adem Jasharin

Kjo mjegull e madhe vėshtirė dhe ėshtė pėr tu sqaruar . Ajo ēka i dallon kėta politikanė qė thirren nė emėr tė UĒK-sė, nga tė tjerėt ėshtė se ata nuk besojnė qė njė ngjarje nga jeta e tyre tė ketė ndikuar nė zhvillimet negative tė jetės sė dikujt tjetėr. Kjo garniturė e quajtur dhe e vetėshpallur UCK- ė, dhe Shtabi i saj janė tė aftė tė mėsojnė gjėrat e fshehura qė i pėrkasin gjendjes reale. Nėn ndikimin e propagandės kanė arritur tė hipnotizojnė shume njerėz dhe jam shumė i bindur, qė po ta dinin ata realitetin do tė ndihen tė turpėruar se ēka kanė bėrė kėta gjate periudhės se luftės dhe pasluftės . Nga ana logjike mund tė sillte njė lufte brenda vet UĒK-sė, por pėr momentin do tė ishte vetėvrasje pėr UĒK- nė, dhe bazėn e saj tė ndritshme. Nė kėto anė shihej rebelimi i hapur, gati se nuk ishte ardhur qė vetėm armėt mes veti tė mund tė zgjidhnin konfliktin nė mes atyre qė luftonin me vite brenda Kosovės disa komandantėve parashutist tė ardhur nga jashtė. Nė asnjė mėnyrė nuk duam qe tė bėjmė tė njėjtėn analizė duke lidhur ngushtė njėra me tjetrėn. UĒK-ja e krijuar brenda Kosovės dhe ajo e Tiranės qė pėr dikė janė tė pandashme, por ne realitet janė krejt dy pjesė tė ndara qė mė shumė ka sjellė fatkeqėsi, sesa bashkėpunim tė mirėfilltė tė kėtyre dy shtyllave, qė tash mbanin luftėn e UĒK-sė, njėra ndeshej me armikun e tjetra bėnte planet nė Tiranė se si tė merrej pushteti pas pėrfundimit tė luftės. Dikush mund tė pyet po, pse? Sepse nuk po kuptoj se ēfarė ndryshimi ka kur Shtabi dhe SHIK-u ishin krijuar nga UĒK-ja , por pėr tė bėrė njė elaborim tė gjithė kėsaj, ėshtė njė temė qė duhet shkruar nė njė libėr, mirėpo kėsaj radhe do tė mundohem qė nė formėn mė tė mundshme e tė thjesht tė bėjmė disa sqarime.
1.Nė bazė tė hulumtimeve tė literaturės historiografike tė bėrė shihet qartė se barrėn kryesore tė luftės e mbante linja e Llapit nė krye me Zahir Pajazitin dhe shtylla tjetėr nė Drenicė me Komandantin Adem Jashari dhe Rexhep Selimin e qė ky i fundit ishte gjenerator i bashkimit tė kėtyre grupeve, ndėrsa Nait Hasani ishte nė cilėsinė e koordinatorit nė mes djemve qė e bėnin luftėn nė Kosovė dhe atyre qė vjelin frytet e tyre nga jashtė, duke bėrė plane dhe veprime dhe duke i kushtėzuar kėta nga brenda. Kishte divergjenca tė mėdha sepse djemtė qė luftonin brenda nuk pajtoheshin dhe as qe donin tė dėgjonin pėr Komandantet e vetėshpallur jashtė Kosovės. Nė bazė tė tė dhėnave thuhet se si themelues tė UCK-se janė: Zahir Pajziti, Rexhep Selimi, Xheladin Gashi, Nait Hasani nga brendia e Kosovės nė koordinim edhe me Adem Jasharin. Mirėpo duke e ditur qė Nait Hasnai i pėrkiste LPK-se ai pėr ēdo gjė duhej ta informonte Xhavit Halitin, Azem Sylen dhe siē shkruhet me vonė nė biografit tė ndryshme thuhet se ne takimin mbajtur nė Tirane kanė marrė pjesė: Azem Syla,Kadri Veseli,Xhavit Haliti,Nait Hasani,Xheladin Gashi, dhe aty ėshtė vendosur pėr luftėn dhe janė marre vendime tė rėndėsie tė veēantė, e veēanta e kėsaj ėshtė se po fillonte njė epokė e re ,,

Nait Hasani hesht, se ndihet i frikėsuar

Shihet qartė se Zahir Pajziti pėrpos Ismet Abdullahut nuk ka dashur tė takohet me kėta qė ishin jashtė vendit,, sepse ai e dinte qė njė ditė do tė vij deri tė pėrplasja me kėta tė fundit. E kėto pėrplasje shihen menjėherė sapo u morėn vendime,, shumė herė kishin kėrkesa dhe mundoheshin tė dirigjonin luftėn nga jashtė por kjo nuk i bėnte pėrshtypje Komandantit qė merrte vendime nė nivel tė Kosovės pa i pyetur Parashutistet, qė tė fundit do formojnė edhe SHIK- un. Pėr tė marr mbi vete tė gjitha meritat e atyre qė luftonin brenda. Tash kur kanė kaluar sa vite nga pėrfundimi i luftės ende nuk kemi tė dhėna tė sakta se kush ishin themeluesit e UĒK-sė . Nait Hasani hesht, se ndihet i frikėsuar. Por vijmė nė pėrfundim duke marr parasysh tė dhėnat e atyre qė ishin si guerilėt e parė dhe deklaratėn e Qerim Kelmendit i cili thotė se: pėr shumicėn e guerileve tė asaj kohe: Zahir Pajaziti ishte Komandanti i parė i Shtabit Operativ tė UĒK-sė dhe Komandanti ynė i papėrsėritshėm. Gjithashtu edhe letra e Adrianit pas vrasjes se Zahirit tregon se Zahiri ishte vet Komandant, mė sė miri vėrteton edhe ajo qė pas rėnies se tij kalojnė thuajse 6 muaj deri sa tė koordinohen punėt e atyre qe ishin mbetur si shtylla kryesore.. Nė historiografinė serbe UĒK-ja ishte e pėrberė nga dy grupe operative, njeri grup ishte i shtrirė nė vijėn Podujevė, Prishtinė, Pejė , Gjakovė, Deēan, dhe se udhėheqės i cilės ka ishte Zahir Pajaziti dhe grupi tjetėr qė vepronte nė Mitrovice, Drenice, Kline , Malisheve i cili udhėhiqej nga Rexhep Selimi. Kėtu shihet qartė se edhe armiku kėta tė dy i shihte si njerėzit qė mė shumti kanė bėrė edhe shtrirjen e UCK-sė. Nė bazė tė tė gjitha kėtyre tė dhėnave mund tė vijmė nė pėrfundim se Zahir Pajziti ishte Komandant i parė i Shtabit Operativ deri nė vrasjen e tij. Pas vrasjeve tė dyshimta tė komandanteve mė tė zot qė vepruan brenda Kosovės njė decenie. Kėtu kemi tė bėjmė me dy fraksione brenda UCK-se ajo qė njiheshin si luftėtarėt e lirisė qė ishin brenda Kosovės qė bėnin pjesė; Zahir Pajaziti, Adem Jashari, Rexhep Selimi, Hamez Jashari ,Musa Jashari, Hakif Zejnullahu,Edmond Hoxha, Ramush Haradinaj,Luan Haradinaj, Lah Ibrahimaj,Muje Krasniqi, Adrian Krasniqi, Hasan Zeneli, Avni Ajeti, Ilir Konushevci, Qerim Kelmendi etj por kurrė pa harruar edhe grupin shume tė fuqishėm qė vepronte nė kuadėr tė LKĒK-sė, Bahri Fazliu,Agron Rrahmani, Sali Salihu, Liburn Aliu, Avni Klinaku, Fatmir Humolli etj, kėta djem shumė tė mirė dhe tė guximshėm tė cilėve j’ua preu udhėn Xhavit Haliti duke u ndaluar furnizimin me armatim sepse ata ishin tė vendosur qė tė flijoheshin e jo tė sorollateshin hollėve tė hoteleve tė Tiranės. Frika e madhe i pėrshkonte kėta qė ishin jashtė vendit dhe ndiheshin alergjik sapo dėgjonin emrin e LKĒK-sė.

Grupi i SHIK-ut nė shtabin e Tiranės

2. Grupi tjetri i pėrbėre nga ata qe krijuan SHIK-un dhe Shtabin nė Tiranė ishin: Xhavit Haliti,Azem Syla, Kadri Veseli, Hashim Thaēi dhe struktura e Fatos Nanos dhe SHISH-i shqiptar.
Kjo periudhė donė njė studim tė mirėfilltė nga historian, sociolog, kriminalistė, etj.., sepse ėshtė njė temė qė duhet trajtuar sepse populli e donė qė Historinė e Lavdishme tė Kombit Shqiptar dhe UĒK- nė tė mos e kriminalizojė me disa tė vetėshpallur ‘’Komandant e pėrmbi komandant’’, vetėm ne kėtė formė tė studimit mund t’ua lemė brezave tė ardhshėm njė pasqyrė reale tė asaj qė ishte madhėshtore, tė asaj qė duhet tė krenohen edhe ata kur tė lindin pas 1000 vitesh.

Si u takuan dhe pėr ēka biseduan Zahir paraziti e Azem Syla nė Tiranė mėvitin 1997?

Thuhet se Zahir Pajaziti mė 14 janar 97 ishte takuar me Azem Sylėn nė Tiranė, nėpėrmes Qerim Kelmendit. Zahiri po me atė datė e ishte fjalosur deri nė ekstrem me Azem Sylen. Thuhet se Azem Syla e kishte kėrcėnuar Zahirin nė atė takim tė 14 Janarit. Me 17 Janar ishte kthyer nė Prishtinė shumė i zhgėnjyer nga takimi me Azem Sylen.. Personi i fundit qė duhet tė na sqarojė ėshtė Nait Hasani i cili u burgos me 28 Janar 97, duhet qė ndėrgjegjja e tij tė dalė e ta thotė tė vėrtetėn.

Pjesė e bisedės nė mes tė Zahir Pajazitit e Azem Sylės

Lidhur me bisedėn e zhvilluar nė Tiranė nė mes Zahir Parazitit dhe Azem Syles tregon njė nga figurat kyēe tė UĒK-sė, Qerim Kelmendi ne njė nga intervistat e tij. Ai paraqet njė bisedė shumė domethėnėse tė zhvilluar nė mes Zahir Pajazitit dhe Azem Sylės,
Zahiri: Tė falėnderoj pėr kėrkesėn pėr takim, mirėpo, meqė nuk njihemi, ėshtė e drejtė me pyet se kush jeni ju dhe cili ėshtė qėllimi qė keni kėrkuar takim me mua.
Azemi: Jam njė shok i juaji, qė aktualisht jetoj nė Zvicėr dhe qė ua don tė mirėn.
Zahiri: Tė falėminderit qė na e do tė mirėn, mirėpo mendoj se kjo nuk ėshtė e mjaftueshme dhe ēfarė rėndėsie ka pėr t’u takuar.
Azemi: Unė kam dėgjuar pėr ty, kam dėgjuar shumė, e di se je trim e shkuar trimit, dhe dėshta me folė, se si ka mundėsi, qė kėtė pėrvojė tėnden, ta mbartėsh edhe nė pjesė tė tjera tė Kosovės?
Zahiri: Nuk po tė kuptoj se pėr ēfarė e ke fjalėn, nuk po tė kuptoj...
Azemi: Shokėt nga brenda mė kanė njoftuar pėr trimėritė tuaja dhe mendova se ėshtė mirė tė flasim, tė njihemi dhe...
Zahiri: Unė or mik, nuk po tė njoh, mirėpo mendoj se pėr kėto punė, mė mirė se kudo, flitet nė Kosovė. Kur tė vish nė Kosovė, edhe flasim pėr ēfarė tė duash. Atje bėhen edhe takimet, e kėtu nė Shqipėri, jemi turistė.
Nga takimi mes Zahirit dhe Azemit qė u prezantua me emrin Petriti, shihet qartė se tensionimi kishte filluar qysh nė fillim tė bisedės, dhe si ėshtė e mundur qė Komandanti i Operatives tė mos e njohė “Ish Komandantin e UCK”, pėrgjigjja ėshtė e thjesht se ky ishte komandant i strukturave tė LPK-sė qė kishin bėrė gjithė programin dhe kishin emėruar gjithė strukturėn. Ata vetėm pritnin derisa tu hapet rruga qė ta merrnin kalanė nga brenda.

Shtabi i UĒK-sė i diasporės, rrinte nė Tiranė

Ditėt e pushimit nė Shqipėri ishin tė mėrzitshme. Nuk arritėm tė siguronim asnjė armė tė vetme pėr natyrėn e punės sonė nė Kosovė. (Zahiri ėshtė kthyer nė Kosovė me armėt qė ka shkuar” citat i Qerim Kelmendit)..
Shtrohet pyetja si ėshtė e mundur qė i gjithė stafi i Shtabit tė Diasporės ishte nė Tiranė duke filluar nga Xhavit Haliti, Azem Syla, Kadri Veseli, Ali Ahmti,I brahim Kelmendi dhe te mos kishin asgjė pėr tu dhėnė atyre qe bėnin luftėn brenda Kosovės....
Nė librin e tij Bedri Islami “Enigma e njė vrasje tė trefishtė “ nuk ka mundur tė arrin nė pėrfundim se si ka mundur tė vij deri tek vrasja e Zahir Pajzitit, aty thuhet se nė komisionin e formuar pėr tė sqaruar rrethanat e vrasjes nuk ėshtė gjetur dyshim pėrpos asaj qė Ali Ahemti thotė se ka lajmėruar Ismet Abdullahun, por aty shtrohet pyetja a e ka lajmėruar Zahirin. Nėse do tė kishim njė studim tė mirėfilltė shumė shpejt do tė vinim nė pėrfundim se si dhe kush ndihmoj nė vrasjen e tyre....Sa pėr opinion ėshtė edhe zbardhja e letrės qė e ka dėrguar Adem Jashari tek shokėt e tij nė Dhjetor tė 97, ku ndihet i lanė pas dore dhe i tradhtuar, ajo letėr gjendet diku nė arkivat e LPK-se ,kėtė mund ta dėshmoj Ramiz Lladrovci sjellim fragmente tė nxjerrura nga libri i Bedri Islamit kur merret ne pyetje Azem Syla me rastin e rėnies sė Zahirit dhe letrės se Ademit. Kėshtu zhvillohet biseda e komisionit dhe Azem Sylės Si ėshtė e vėrteta pėr ndihmėn e familjes Jashari dhe pėr takimin me djalin e tij Lulėzimin
- Azem Syla: Te dhėna nuk kam dhe nuk them se nuk ėshtė ndihmuar familja Jashari, por besoj njė qind pėr qind qė ėshtė ndihmuar sikur familjet e tjera
- Ramiz Lladrovci: Njė letėr qe ka dėrguar Adem Jashari ne dhjetor 1997, shkruan se jemi diskriminuar me armatim .Letra ekziston edhe sot
- Azem Syla Nuk di pėr kėtė letėr,di vetėm se ėshtė ndihmuar
- Naser Idrizi: Kur ėshtė bėrė Adem Jashari anėtar i UCK-sė
- Azem Syla: Datė tė sigurt nuk di, po njė di dhe flas me kompetencė se ka qenė ushtar dhe njė ndėr eprorėt nė rrethin e tij dhe e dijė se ka mbajtur lidhje te drejtpėrdrejta me Nait Hasanin njėrin prej anėtarėve tė shtabit tė pėrgjithshėm te UCK-se.
- Kur pyetet se pse Ali Ahmeti pėrjashtohet nga sektori i veēanet dhe me vendim te kujt ėshtė larguar
- Azem syla thotė se: Xhavit Haliti ishte pėrgjegjės i sektorit, sa pėr pėrjashtimin e Abazit. fjala ėshtė pėr Ali Ahmetin thotė se nuk di arsyen, mirėpo kjo ėshtė bėrė pėr shkak tė gabimeve tė mėdha qė ka bėrė.
Kjo bisedė e zhvilluar dhe te dhėnat qė jep Azem Syla janė shqetėsuese, sepse letra e dėrguar nga Adem Jashari shihet qartė qė kėtu bėhej njė kushtėzim dhe pėr kėtė mė sė miri ėshtė tė flasė Ramiz Lladrovci , se ēka pėrmbante kjo letėr. Adem Jasharin kėta e njihnin vetėm si njė anėtar te UCK-se dhe njė epror nga rrethi ku vepronte, pra kėta nuk e kishin as mendimin qė Ademi tė ishte nė strukturat e larta tė UĒK-sė. Pėrjashtimi i Ali Ahmetit nga sektori i veēantė ėshtė pėr tu shqyrtuar sepse ajo mund tė lidhet direkt me vrasjen e Zahirit sepse ai ishte pėrgjegjės pėr linje e Llapit ai duhej ta informonte Ismet Abdullahun, kėtu duhet te sqarohet vet Ali Ahemti apo Ismet Abdullahu. Pra kėtu shihet e vėrteta e kėtyre qė veten e quajtėn Komandant tė parė tė Shtabit tė UĒK-se si Azem Syla. A nuk ėshtė turpėruese qė ky tė komandonte Zahir Pajzitin e Adem Jasharin nga Tirana dhe Zvicra kėto duhet te sqarohen para se ti mbuloj pluhuri.

Si u vra Mujė Krasniqi dhe pse duhet tė zbulohet vrasja e Ilir Konushevcit nė Shqipėri?
4. Edhe vrasja e Mujė Krasniqit nė bazė tė hulumtimeve tė bėra shihet qė para se Muja tė nisej pėr nė Kosovė, kishin marre sugjerime qė tė hynte me 10 deri 15 veta, por a thua kush dha urdhėr tė hyhet me 150 vet?. Ku ishte Kadri Veseli ne dhjetor 98, ai duhet tė pėrgjigjet nė kėtė pyetje. Kush festoj dhe me kanė festoj dhe pėr ēka festohej me 14 Janar. Pse nuk hynė asnjė nga kėta me Mujėn nė Kosovė.
5. Pse duhet zbuluar dhe vrasjen e Ilir Konushefcit, gjeneratorit tė logjistikės sė UĒK-sė, ai ėshtė vrarė brenda territorit tė Shqipėrisė dhe dihen vrasėsit, duhet tė dihet se kush ishin urdhėrdhėnėsit dhe po te analizohen rrethanat e vrasjes se tij tė gjitha pėrpjesėtimet qė mund njeriu tė nxjerr janė se vrasja ka ardhur nga dikush qė Iliri ishte pengės nė ngritjen e tij .
Edhe krejt nė fund do tė pėrfundoja me njė takim tė Ramush Hardinajt nė ‘’Shtabin e Pėrgjithshėm’’, ku ai thotė se unė e dija qė Jakup Krasniqi ishte bėrė zėvendės komandant, por kur u prezantua edhe Sokol Bashota jam ngritur nė kėmbė dhe kam sharė. Ju thashė ju jeni’’ hajna” dhe ia kam mėshuar njė rafal me kallash tavanit . Ju thash me ju nuk do tė punoj kurrė mė, dhe kam dalė jashtė. Pas meje me vrap ka ardhur Sylejman Selimi dhe me ka thėnė. Mirė ja bėre....Gjykoni drejt kush ishte Komandanti i parė i UĒK-se dhe komandantet e tjerė e kush ishin parashutistet qė erdhėn hotelet luksoze. Shpresoi qė ky shkrim tė hap njė dritare tė vogėl pėr hir tė sė vėrtetės...


Shpėrndaje


Komente (35) Kthehu | 22.02.2012


Ni fjal e humorit Phylosof i kohes antike, thosht se nje Rren e mir qendron shum gjat ne Histori e osht shum zor qe te del e verteta ne shesh. Diametralisht ne te kunderten osht me te verteten. Verteten e vret dhe kurr nuk ndegjohet me e verteta. Komandantat e vertet jon vra, pak ball per ball e shumica mas Shpine.

Strellc 22.02


Komandantet qe luftuan ishin Luana .shtabi politik dhe parashutistat e tiranes ishin Kojota.LPK-ja i njeh kojotat

Luani 22.02


O GAZMEND ISLAMI ty tu gzoft ZEMRA e ajo dor kurr mos te pushoft se shkruri vetum te drejten si per syt e ballit ky popull ka nevoj PER TE VERTETEN ,nji fjal e urt thot: ku ka tim ka edhe zjar edhe pse heret i kom lexu dy libra te GANI GECIT ,dhe aty skjarohen do qashtje aj thot dy her ADEM JASHARIT ju ka ndal ne kufi armatimi ,

ballisti gjilan 22.02


po, ti siki lidhje me kto gjarje aspak edhe per teshkruar me kon utakua zahiri nat koh ti jekan besoj ne gjum ne atkoh edhe mus shkruaj kurr ma per senet si vetem ke ndegjua dikun se keto gjera si keshkrua ti sjo aspak te verteta aspak

Emri 22.02


Kriminelet e SHIK-ut,si dhe krimi i organizuar eshte dashur te luftohet me kohe,ose me ligj ose me Kanun te Leke Dukagjinit.Tani si po me duket shume vone ky proces te diskutohet.Sipas thenjeve neper qyetetar,e tek masat e gjera,keto ngjarje i kane keput zemrat e shqiptareve te Kosoves,Me votimin atyre organeve dhe ashtuqujtur SHIKISTAVE,barren e fajt le ta marrin te gjitha partite ,qee kan ditur dhe i kane heshtur ,si,dhe mbi tegjitha barra kryesore e fajit te pa falshem bie mbi votuesit ,te cilet jane mashtruar me nga nje pelene.Por,ajo qe une kisha urdheruar eshte ,qe te bashkohen te gjitha partit dhe udheheqesit e tyre ,t\\"i thon:Serbise-MJAFT...!!!Bashkohuni ka then Gjergj Kastrioti-Skenderbeu,sepse bashkimi ben fuqine....,,,,,,,Le te mos harrohet Trimi me i madh i te gjitha koherave i yni i paharrueshmi Skender Beu me i famshmi hero ne Evrope...Po me ēudit heshtja e e yndyres se Kosoves,te cilet po me duken se jane semuar nga kolesteroli apo nga HIVI....!?.

Zehil Zagreb Evropa(Dukagjin) 22.02


Shiku dhe Uqk-ja e Tiranes se bashku me SHISH-in kan perpiluar planet per vrasjen e figurave te shquara te shqipėtareve.Jan keta tė cilet kan vrare duke filluar nga Zahiri,Ahmet Krasniqi e tutje. Keta ju kan gezuar me se shumti vrasjes se komandantit Adem Jashari...bile edhe me shum se sa shkijet...ndoshta ju duket destruktive kjo qe po shkruaj por eshte me se e vertetė.Xhavit HalitI, Azem Syla,Kadri Veseli e disa te tjerė jan pergjegjes per shum likuidime politike ne Kosovė. Keta jan tradhetare te UQK-s dhe te Kosoves.Nuk do ti shpetojnė dot pergjegjėsise. Tani po shifet qe per ta shpetuar lėkuren e tyre te derrit jan ne gjendje qe ta shesin edhe Kosove.

Strellci 22.02


nga kjo qe po shihet the thuhet kosova po qeveriset nga vrasesit dhe diktatoret shqiptar I larguam diktatoret serb ndersa kosoven e ekopuan diktatoret shqiptar turp turp turp

mentor 22.02


Jo krejt e kjarte eshte kjo. edhe ne popull kshtu eshte folur me vite. Populli edhe pse nuk i shkruan i dine te gjitha krimet e krahut te Hashim Thaqit.

fatmiri 22.02


O sa te del Ramushi ne liri se dota shifni kesaj rradhe qka dote ben te gjitha vrasjet do te dalin ne shesh e ksaj here ska me gju me kallash perpjet por ka mejav prish trurin ashtu te kalbur kriminelave hajnave tradhetareve me plum ne kok durim edhe pak sa te del Ramushi dote bindeni edhe vet!!!!

Atedheu 22.02


Une prej fillimit e kam logjiku punen e vrasjes se Ademit, Zahirit, Ilirit etj, edhe qysh moti e kam kuptu strukturen organizative. PER NJEREZIT QE MENDOJNE DREJT E QE JANE NORMAL, DIHET SE KETA PARASHITISTA KURR NE JETE NUK KANE QENE ORGANIZUES, THJESHT TE BEN TE KUPTOSH QE NUK KA PAS NDONJE ORGANIZIM. Uēk ka qene e formuar me disa vete brenda Kosoves, e pastaj e kan uzurpu qent e drenices e gjetiu.

mety 22.02


Te pershendes nga zemra z.Gazmend Islami,per artikull.Nuk ka fije medyshje ,por se asht shum e kjart se njeriu vije ne nji medyshje se si asht e munur qe;nga te vetshpallurit komandanta ose edhe parashutista,sot qe te gjith jan ne pozita,dhe se astenji prej tyre nuk u vra,kurse ata te cilet luftuan dhamb per dhamb me armikun siq asht rasti i te madhit z.Ramush Haradinj te i kurdisen gjerat edhe pse dihet mir se meritat dhe trimerin e Ramushit nuk e kan ktafare bllacistat ose parashutistat,e sa per te dhan sqarime si nen nji dihet se aste kush nuk mundet me deshmua se p.sh.ketfare hashen askush seka pa me pushk ne krah,vetem duke dal ne Tiran aty mbas hoteleve e duke shfrytzuar kanjiher duke u mshef mas naj qube sikur cub,dhe se vetem duke shfrytzuar dinakrin dhe tradhtin e shokve ja arriti ku asht tash,dhe se flasin edhe faktet edhe tani se si dhe qka ju sjelli njrezve qe edinte se do ja rrezikojn te qenit ne krye,dhe se pajtohem se ka nevoj te sqarohen shum-e shum gjera,ejokafe-kumsht

Kralanasi . Kukes... 22.02


Kite. Edin xhavit Haliti Hashim. Thaqi, dhe kadri veseli ka edhe tjer por keta. Jan qe jakan. Beun sherrin Familes. Jasharit. Dhe pajaziti e shume te tjerve hashim shume mire e din edhe ata dy qe i permena ma para.

Qobani vrella e gadimes 22.02


Adem Jasharin e kane tradhetuar vet parashutistat e uck s qe jan kan udb ash. Kush e ndihmoj Ademin e rrethuar? Asnje. Keta komandanta, xhavita hashima azema e kadri vesela drejt ne Hage se kan ba gjenocid mbi shqiptaret e pafashem. Turpi i Kosoves

Blerta 22.02


paske marre shenime edhe nga hitorografia serbe .mjafton ky fakt per te then se je duke ja futur kot ne keto analizat tua.nje pyetje cili ishte roli juaj ne keto ngjarje dhe qfare bere ti per kete kosove pse heshte deri tash.

EVELIA QELEBIU 22.02


Kjo esht nji pershkrim i bukur nga bashkpuntoret e srbijes qe ende mundohen ta destabilizojn Kosoven Martire por kot e kan keta MATRAPAZ te ngulitur per ta njolos luften e UQKs UQKj nuk formohet vetum me 6 persona po nji brigad e pregaditur mir

luli ger 22.02


Te lumte dora o zoteri! Po Hajnat dihen ata jane ne kuvendin e Kosoves edhe emer kane por vetem duhet te punoj ligji dhe gjithqka rregullohet. Mu ata qe vrane Komandantet e vertet sot udheheqin ne Kosove. Te gjithe kane emer e ata jane: Jakup \\"Doktori\\";Hashimi; Fatmir Sejdiu; Lutfi Haziri; kurse per parashutista si XHaviti e Azemi e Shiku ne pergjithesi po deshten Fatmir Limaj e Rexhep selimi e tergojn te gjithe historin. Sa per Nahitin mos kerkoni asgje prej tij se ai edhe nuk merret vesh as shqip sigurisht nga frika e ka , i ka hup edhe shqipja. Kur keta trima te futen aty ku e kane edhe vendin do te dalin edhe shume e shume kamandanta te tjere qe vran dhe dhunuan te gjith ata qe ishin per nje Kosove te vertet e jo si kete qe e kemi tani Kosove \\"Kriminale\\"

Hashim Aga 22.02


gazmend ruju se keta gjakepiresa te vrajn sikur bardhyl ajetin ruju mire dhe shume nga keta kriminela halitoviqa syloviqa e hajni i leviskave te dudingenit te cyrihut

istog 22.02


Kur i ndjeri Ibrahim Rugova pat thėnė pėr disa struktura kriminale qė vepronin nė emėr tė UĒK-sė se ?ishin dorė e zgjatur e okupatorit serb? disa u ngutėn qė ta shpallin atė tradhtar. Tė tillėt, tė cilėt mjerisht i kemi nė krye tė Kosovės, sot e shpallin tradhtar Albin Kurtin (!) edhe pse dihet se ky do tė jetė i vetmi qė do ta bėjė realitet ėndrrėn shumėvjeēare tė bashkimit kombėtar!!!

Viti 22.02


ju lumt trima foleni veq te verteten tash po dihet se kesh jan keta te sodit qe jan qeveri te gjthe jan hashimoviqa veq per karrik te gjitha i bajne edhe 10000000000000 fusnota ibajne per karike lypet ni trim ikosoves ektyne hashimoviqave me ja dhane 10 plumba krye tung

resi 22.02


Deshiroj tju pergjigjem per grupin e Muj Krasniqit se neket grup ka qen dhe profesori yn Rifat Mziu mete cilin kur jemi nda ne shqipri pasi unis ukthy dhe meka perqafu dhe filloj te qaj dhe ithash trimrija seka kshtu ngo vlla me tha kurr plumi i armikut sun um rrok vetem plumbit te tradhtis i tutem. Por jam edhe deshmitar se per Muj Krasniqin dhe Rifat Mziun kan ardh disa persona me dy gjipa ne emer te shtabit te UQK-sč qe ti marrin Rifatin dhe Mujen aqik aqik ti fusin gjoja te sigurt ne kosov se jan te renshum gjoja kta dy aty ka fillu te dyshoj RAMBO Vesel Aruqi dhe kathan jo mekusht qe edhe Veseli te shkon meta dhe ata skan pranu kshtu qe kan deshtu qe ti eliminojn dy jav para Muj Krasniqin dhe Rifat Mziun. Dhe fakt tjeter asht kur asht hap Muzeu i tyre ne Drenas deri sa folshin kta qepoj thon veti komandanta rrehin shuplak publiku kurse baba i R.Mziut i thot babes mujs tibile mos rreh shuplak se keta najkan sjell ne prit aj pegjigjet shuj mostenin tjert se un e Di.

Ahmet mziU.Q.K-sĆØ 22.02


Me keqardhje po duhet qdo here me shkrue per keta hajnat qe i thon vetit ish pjestar te UQKkur permendet e mri i disave duhet me then Mendermethan,por qka te bajm nuk eshte koha tash te merremi me felliqtihonet e tyre se thot nje fjal popullore \\"ifelliqti te felliq\\" qdo kush e din se kush eshte Xhavit Haliti dhe shoket e ti si Azem marrja,Hashimi,Kadriu por ti leshojme teposht se vet e thejne qafen pa vonue.Ti kethehemi jetes e mos te lejojme qe Hashimi me kta ta na shesin vendin siq e shiten Mitrovicen.Nese ka nevoje ti rrokim hutat edhe nje here e ti felliqim plumbat ne trupat e tyre te flliqur. lumi.

lum belleja 22.02


une mendoj qe keta ne ket perfshirje ka me vra njani shoqin e historja ka me mbet mit

beqa 22.02


nji shkrim i qellum por edhe i kerkum po kush me izbulue kto marifetlluqe qe i kan ba e ata qe i kan ba sod jan neper poste e te tjeret nuk kan forc e as guxim po koha do ti godas edhe ata te cillet kan dhan urdher ta ndegjij kadri veselin duke fol te shtin me kajt sa i mir asht kan e veq fallsikon histori po ndoshta nrrohet sistemi ndoni her e del naj udhheqs i paster e zbulohen te gjitha me nderime nga noirvegjia

studenica 22.02


Ne kohe te luftes keta qe e udheheqin sote Kosoven vetem sherri u ashte pa se jo hajri,sote keta qeveritar hajna propagandojne se kan qene komandante ne kohe te luftes ne kosove, po e verteta ashte se kane qene komandant te veteshpallur neper kafene te Tiranes.

behari 22.02


Tragjedija ka ndodhur kur uēk-ja qė luftonte pėr ēlirimin e Kosovės,mbrenda nė Kosovė,shantazhohet dhe luftohet nga uēk-ja e hoteleve nė Tiranė.Kjo luftė nė mes dy frakcioneve ka sjellė dėmin mė tė madh gjatė luftės nė Kosovė.Nga Tirana kanė komandue ata qė luftojshin me marr pushtetin pas luftės,kurse nė Kosovė luftojshin ata qė donin ēlirimin e Kosovės dhe nuk ju interesonte pushteti.Pėr fat tė keq tė Kosovės dhe popullit tė saj,gjatė luftės u kryen shumė vrasje mbrenda-shqiptare qė patėn pasoja tė mėdha nė ēlirimin e vendit.Ata qė luftojshin pėr ēlirim dhe pėr shtet dhe respektojshin institucionet e Kosovės nė krye me Dr Rugovėn,ata ndiqeshin dhe vriteshin nga banda komuniste qė nga hotelet e Tiranės porositke vrasjet e patriotėve tė njohur duke filluar nga ministri i mbrojtjes Kolonel Ahmet Krasniqi e deri te bashkė-punėtorėt mė tė ngushtė tė Dr Rugovės.Vrasjet e komandantėve dhe ēlirimtarėve mė tė njohur janė kryer nga banda e kuqe qė ishte vendosur nė Tiranėn e Fatos Nanos dhe .!

IKRASNIQI 22.02


per te zberthyer kete ēeshtje duhet te shikojme edhe lkēk organizate ilegale e cila nuk pajtohej me lpk per shka siē thonin ne programin dhe komunikatat e saj se zgjidhjen e ēeshtjes se kosoves e shihnin permes luftes se armatosur dhe e akuzonin lpk se vetem keshtu mund te jene te bashkur.Keshtu Mentor kaēi dhe grupi i tij lkēk i zbuluar ne prishtine gati ne te njejten kohe me zahir pajazitin do te jete humbje e konsiderueshme per grupet e armatosura.Kishte e grupe te tjera ne dukagjin te cilat i dirigjonte sali ēeku.Historia e luftes se kosoves mund te kuptohet vetem atehere kur mbledhet i gjithe dokumentacioni i plote dhe hulumtohet sepse nga disa deshmitare eshte thene qe udheheqes i grupeve te para guerile ka qene sali ēeku ,ne ate grup adem jashari etj.Pra vetem kur te gjitha keto grupe ti ofrojne deshmite e tyre atehere do te kuptohet edhe e verteta e saj.Edhe para tyne ka pas perpjekje per te bere grupe te armatosura po ato nuk mund te zihet berthama e uēk.

hasan prishtina vushtrri 22.02


keto athue ado te zbulohen dhe ata qe kan kryer ket tradhti me tera keto vrasje ado te denohen.keto jan fokte te verteteta zahir pajaziti asht tradhtuar dhe asht vrar adem jashari po ashtu asht i tradhtuar nga shoket dhe askush si ka dal ne ndihme kesaj familje heroike.

hetuesi 22.02


Z. Islami drejtesia ngadhnjefte mbi te padrejten. Shume gjera i dime, shume jo, kur te vije dita te gjithe do te flasin. Keto vrasje duhet sqaruar, te gjitha pa perjashtim, sepse nga keto vrasje demi ishte i madh ne lufte, eshte i madh ne liri. Nuk paragjykojme, por kerkojme sqarim te tyre. Zhvillimet politike te sotme po i japin te drejte dyshimeve tuaja, por kjo duhet te deshmohet me prova dhe argumente. Pershendetje.

Fati (Vjene) 22.02


Po te kisha qen ne vend tend , pasi qe ke hesht kaq shume kohe, do te kisha hesht edhe me tutje!!!!!!

cafa 22.02


Shaban Arusha ban qudi se si ende su mur ne pytje Sokol Bashota per nji numer vrasjesh kidnapimesh rrahje qe ju kan ber shum njerzve te anes se nahih Klines.Sokol Bashota esht pergjegjs per te gjitha kto qe kan ndodhe prej f.Kijev e deri ne Cerrmjan e deri ne Zahaq te Pejes ne ket rrafshin Sokol Bashota kapas ndikim dhe ka dhen urdhera per kidnapimin e shum njerze dhe vrasjen e tyre.Shaban Arusha i ka njoft disa nga ata te cilet sjan ma ne ket bot te cilet kan kontribu per Kosov.

SHABAN ARUSHA 22.02


Dihet fort mire per keta hajna keta vrases, por pyetja rrjedh kur do te denohen keta berlloga ? kur do filloj drejtesia, po keta te njejtin njerz edhe sot po e fundosin Kosoven ne kaos, po ua dorzojne Kosoven Serbeve me fusnota me rezolut 1244 e kthejn KOsoven si para 10 viteve po keta Hajna milionera do e shesin Kosoven edhe pse kané milionat.Deri kur ma keshtu ???????????????

Bardhyli 22.02


Te gjithe strukturen e UCK e permendi autori , ata qe veprojshin ne Kosove dhe ata ne Tirane, nji pytje per autorin, MEH UKA mos u kane me struktura te UDB qe nuk e permendi autori kurre.

berat sadiku 22.02

SystemA
23-02-2012, 14:18
Mbeta pak mbrapa ktyre ceshtjeve te Kosoves qe kan dal kohet e fundit.

Ja cfar thot Bota Sot

'

Bota Sot

--

Si u vranė komandantet e UĒK-sė qė luftuan nė Kosovė dhe si morėn komandėn “parashutistėt” e Tiranės?

Gazmend Islami

UĒK-ja e Tiranės dhe UĒK-ja e themeluar nė Kosovė?

Njė enigmė qė duhet pėr tu sqaruar, njė e panjohur pėr tė gjithė ata qe merren me historikun e njė periudhe qė ka bėrė ndėrrimin e historisė me tė re tė Kombit . Kjo temė ėshtė dashur qė moti tė sqarohet, por dikush ėshtė frikėsuar, dikush ėshtė kėrcėnuar , e dikush ka pasur pėrfitime nga kjo heshtje.

Lidhjet e Zahir Pajazitit me Adem Jasharin

Kjo mjegull e madhe vėshtirė dhe ėshtė pėr tu sqaruar . Ajo ēka i dallon kėta politikanė qė thirren nė emėr tė UĒK-sė, nga tė tjerėt ėshtė se ata nuk besojnė qė njė ngjarje nga jeta e tyre tė ketė ndikuar nė zhvillimet negative tė jetės sė dikujt tjetėr. Kjo garniturė e quajtur dhe e vetėshpallur UCK- ė, dhe Shtabi i saj janė tė aftė tė mėsojnė gjėrat e fshehura qė i pėrkasin gjendjes reale. Nėn ndikimin e propagandės kanė arritur tė hipnotizojnė shume njerėz dhe jam shumė i bindur, qė po ta dinin ata realitetin do tė ndihen tė turpėruar se ēka kanė bėrė kėta gjate periudhės se luftės dhe pasluftės . Nga ana logjike mund tė sillte njė lufte brenda vet UĒK-sė, por pėr momentin do tė ishte vetėvrasje pėr UĒK- nė, dhe bazėn e saj tė ndritshme. Nė kėto anė shihej rebelimi i hapur, gati se nuk ishte ardhur qė vetėm armėt mes veti tė mund tė zgjidhnin konfliktin nė mes atyre qė luftonin me vite brenda Kosovės disa komandantėve parashutist tė ardhur nga jashtė. Nė asnjė mėnyrė nuk duam qe tė bėjmė tė njėjtėn analizė duke lidhur ngushtė njėra me tjetrėn. UĒK-ja e krijuar brenda Kosovės dhe ajo e Tiranės qė pėr dikė janė tė pandashme, por ne realitet janė krejt dy pjesė tė ndara qė mė shumė ka sjellė fatkeqėsi, sesa bashkėpunim tė mirėfilltė tė kėtyre dy shtyllave, qė tash mbanin luftėn e UĒK-sė, njėra ndeshej me armikun e tjetra bėnte planet nė Tiranė se si tė merrej pushteti pas pėrfundimit tė luftės. Dikush mund tė pyet po, pse? Sepse nuk po kuptoj se ēfarė ndryshimi ka kur Shtabi dhe SHIK-u ishin krijuar nga UĒK-ja , por pėr tė bėrė njė elaborim tė gjithė kėsaj, ėshtė njė temė qė duhet shkruar nė njė libėr, mirėpo kėsaj radhe do tė mundohem qė nė formėn mė tė mundshme e tė thjesht tė bėjmė disa sqarime.
1.Nė bazė tė hulumtimeve tė literaturės historiografike tė bėrė shihet qartė se barrėn kryesore tė luftės e mbante linja e Llapit nė krye me Zahir Pajazitin dhe shtylla tjetėr nė Drenicė me Komandantin Adem Jashari dhe Rexhep Selimin e qė ky i fundit ishte gjenerator i bashkimit tė kėtyre grupeve, ndėrsa Nait Hasani ishte nė cilėsinė e koordinatorit nė mes djemve qė e bėnin luftėn nė Kosovė dhe atyre qė vjelin frytet e tyre nga jashtė, duke bėrė plane dhe veprime dhe duke i kushtėzuar kėta nga brenda. Kishte divergjenca tė mėdha sepse djemtė qė luftonin brenda nuk pajtoheshin dhe as qe donin tė dėgjonin pėr Komandantet e vetėshpallur jashtė Kosovės. Nė bazė tė tė dhėnave thuhet se si themelues tė UCK-se janė: Zahir Pajziti, Rexhep Selimi, Xheladin Gashi, Nait Hasani nga brendia e Kosovės nė koordinim edhe me Adem Jasharin. Mirėpo duke e ditur qė Nait Hasnai i pėrkiste LPK-se ai pėr ēdo gjė duhej ta informonte Xhavit Halitin, Azem Sylen dhe siē shkruhet me vonė nė biografit tė ndryshme thuhet se ne takimin mbajtur nė Tirane kanė marrė pjesė: Azem Syla,Kadri Veseli,Xhavit Haliti,Nait Hasani,Xheladin Gashi, dhe aty ėshtė vendosur pėr luftėn dhe janė marre vendime tė rėndėsie tė veēantė, e veēanta e kėsaj ėshtė se po fillonte njė epokė e re ,,

Nait Hasani hesht, se ndihet i frikėsuar

Shihet qartė se Zahir Pajziti pėrpos Ismet Abdullahut nuk ka dashur tė takohet me kėta qė ishin jashtė vendit,, sepse ai e dinte qė njė ditė do tė vij deri tė pėrplasja me kėta tė fundit. E kėto pėrplasje shihen menjėherė sapo u morėn vendime,, shumė herė kishin kėrkesa dhe mundoheshin tė dirigjonin luftėn nga jashtė por kjo nuk i bėnte pėrshtypje Komandantit qė merrte vendime nė nivel tė Kosovės pa i pyetur Parashutistet, qė tė fundit do formojnė edhe SHIK- un. Pėr tė marr mbi vete tė gjitha meritat e atyre qė luftonin brenda. Tash kur kanė kaluar sa vite nga pėrfundimi i luftės ende nuk kemi tė dhėna tė sakta se kush ishin themeluesit e UĒK-sė . Nait Hasani hesht, se ndihet i frikėsuar. Por vijmė nė pėrfundim duke marr parasysh tė dhėnat e atyre qė ishin si guerilėt e parė dhe deklaratėn e Qerim Kelmendit i cili thotė se: pėr shumicėn e guerileve tė asaj kohe: Zahir Pajaziti ishte Komandanti i parė i Shtabit Operativ tė UĒK-sė dhe Komandanti ynė i papėrsėritshėm. Gjithashtu edhe letra e Adrianit pas vrasjes se Zahirit tregon se Zahiri ishte vet Komandant, mė sė miri vėrteton edhe ajo qė pas rėnies se tij kalojnė thuajse 6 muaj deri sa tė koordinohen punėt e atyre qe ishin mbetur si shtylla kryesore.. Nė historiografinė serbe UĒK-ja ishte e pėrberė nga dy grupe operative, njeri grup ishte i shtrirė nė vijėn Podujevė, Prishtinė, Pejė , Gjakovė, Deēan, dhe se udhėheqės i cilės ka ishte Zahir Pajaziti dhe grupi tjetėr qė vepronte nė Mitrovice, Drenice, Kline , Malisheve i cili udhėhiqej nga Rexhep Selimi. Kėtu shihet qartė se edhe armiku kėta tė dy i shihte si njerėzit qė mė shumti kanė bėrė edhe shtrirjen e UCK-sė. Nė bazė tė tė gjitha kėtyre tė dhėnave mund tė vijmė nė pėrfundim se Zahir Pajziti ishte Komandant i parė i Shtabit Operativ deri nė vrasjen e tij. Pas vrasjeve tė dyshimta tė komandanteve mė tė zot qė vepruan brenda Kosovės njė decenie. Kėtu kemi tė bėjmė me dy fraksione brenda UCK-se ajo qė njiheshin si luftėtarėt e lirisė qė ishin brenda Kosovės qė bėnin pjesė; Zahir Pajaziti, Adem Jashari, Rexhep Selimi, Hamez Jashari ,Musa Jashari, Hakif Zejnullahu,Edmond Hoxha, Ramush Haradinaj,Luan Haradinaj, Lah Ibrahimaj,Muje Krasniqi, Adrian Krasniqi, Hasan Zeneli, Avni Ajeti, Ilir Konushevci, Qerim Kelmendi etj por kurrė pa harruar edhe grupin shume tė fuqishėm qė vepronte nė kuadėr tė LKĒK-sė, Bahri Fazliu,Agron Rrahmani, Sali Salihu, Liburn Aliu, Avni Klinaku, Fatmir Humolli etj, kėta djem shumė tė mirė dhe tė guximshėm tė cilėve j’ua preu udhėn Xhavit Haliti duke u ndaluar furnizimin me armatim sepse ata ishin tė vendosur qė tė flijoheshin e jo tė sorollateshin hollėve tė hoteleve tė Tiranės. Frika e madhe i pėrshkonte kėta qė ishin jashtė vendit dhe ndiheshin alergjik sapo dėgjonin emrin e LKĒK-sė.

Grupi i SHIK-ut nė shtabin e Tiranės

2. Grupi tjetri i pėrbėre nga ata qe krijuan SHIK-un dhe Shtabin nė Tiranė ishin: Xhavit Haliti,Azem Syla, Kadri Veseli, Hashim Thaēi dhe struktura e Fatos Nanos dhe SHISH-i shqiptar.
Kjo periudhė donė njė studim tė mirėfilltė nga historian, sociolog, kriminalistė, etj.., sepse ėshtė njė temė qė duhet trajtuar sepse populli e donė qė Historinė e Lavdishme tė Kombit Shqiptar dhe UĒK- nė tė mos e kriminalizojė me disa tė vetėshpallur ‘’Komandant e pėrmbi komandant’’, vetėm ne kėtė formė tė studimit mund t’ua lemė brezave tė ardhshėm njė pasqyrė reale tė asaj qė ishte madhėshtore, tė asaj qė duhet tė krenohen edhe ata kur tė lindin pas 1000 vitesh.

Si u takuan dhe pėr ēka biseduan Zahir paraziti e Azem Syla nė Tiranė mėvitin 1997?

Thuhet se Zahir Pajaziti mė 14 janar 97 ishte takuar me Azem Sylėn nė Tiranė, nėpėrmes Qerim Kelmendit. Zahiri po me atė datė e ishte fjalosur deri nė ekstrem me Azem Sylen. Thuhet se Azem Syla e kishte kėrcėnuar Zahirin nė atė takim tė 14 Janarit. Me 17 Janar ishte kthyer nė Prishtinė shumė i zhgėnjyer nga takimi me Azem Sylen.. Personi i fundit qė duhet tė na sqarojė ėshtė Nait Hasani i cili u burgos me 28 Janar 97, duhet qė ndėrgjegjja e tij tė dalė e ta thotė tė vėrtetėn.

Pjesė e bisedės nė mes tė Zahir Pajazitit e Azem Sylės

Lidhur me bisedėn e zhvilluar nė Tiranė nė mes Zahir Parazitit dhe Azem Syles tregon njė nga figurat kyēe tė UĒK-sė, Qerim Kelmendi ne njė nga intervistat e tij. Ai paraqet njė bisedė shumė domethėnėse tė zhvilluar nė mes Zahir Pajazitit dhe Azem Sylės,
Zahiri: Tė falėnderoj pėr kėrkesėn pėr takim, mirėpo, meqė nuk njihemi, ėshtė e drejtė me pyet se kush jeni ju dhe cili ėshtė qėllimi qė keni kėrkuar takim me mua.
Azemi: Jam njė shok i juaji, qė aktualisht jetoj nė Zvicėr dhe qė ua don tė mirėn.
Zahiri: Tė falėminderit qė na e do tė mirėn, mirėpo mendoj se kjo nuk ėshtė e mjaftueshme dhe ēfarė rėndėsie ka pėr t’u takuar.
Azemi: Unė kam dėgjuar pėr ty, kam dėgjuar shumė, e di se je trim e shkuar trimit, dhe dėshta me folė, se si ka mundėsi, qė kėtė pėrvojė tėnden, ta mbartėsh edhe nė pjesė tė tjera tė Kosovės?
Zahiri: Nuk po tė kuptoj se pėr ēfarė e ke fjalėn, nuk po tė kuptoj...
Azemi: Shokėt nga brenda mė kanė njoftuar pėr trimėritė tuaja dhe mendova se ėshtė mirė tė flasim, tė njihemi dhe...
Zahiri: Unė or mik, nuk po tė njoh, mirėpo mendoj se pėr kėto punė, mė mirė se kudo, flitet nė Kosovė. Kur tė vish nė Kosovė, edhe flasim pėr ēfarė tė duash. Atje bėhen edhe takimet, e kėtu nė Shqipėri, jemi turistė.
Nga takimi mes Zahirit dhe Azemit qė u prezantua me emrin Petriti, shihet qartė se tensionimi kishte filluar qysh nė fillim tė bisedės, dhe si ėshtė e mundur qė Komandanti i Operatives tė mos e njohė “Ish Komandantin e UCK”, pėrgjigjja ėshtė e thjesht se ky ishte komandant i strukturave tė LPK-sė qė kishin bėrė gjithė programin dhe kishin emėruar gjithė strukturėn. Ata vetėm pritnin derisa tu hapet rruga qė ta merrnin kalanė nga brenda.

Shtabi i UĒK-sė i diasporės, rrinte nė Tiranė

Ditėt e pushimit nė Shqipėri ishin tė mėrzitshme. Nuk arritėm tė siguronim asnjė armė tė vetme pėr natyrėn e punės sonė nė Kosovė. (Zahiri ėshtė kthyer nė Kosovė me armėt qė ka shkuar” citat i Qerim Kelmendit)..
Shtrohet pyetja si ėshtė e mundur qė i gjithė stafi i Shtabit tė Diasporės ishte nė Tiranė duke filluar nga Xhavit Haliti, Azem Syla, Kadri Veseli, Ali Ahmti,I brahim Kelmendi dhe te mos kishin asgjė pėr tu dhėnė atyre qe bėnin luftėn brenda Kosovės....
Nė librin e tij Bedri Islami “Enigma e njė vrasje tė trefishtė “ nuk ka mundur tė arrin nė pėrfundim se si ka mundur tė vij deri tek vrasja e Zahir Pajzitit, aty thuhet se nė komisionin e formuar pėr tė sqaruar rrethanat e vrasjes nuk ėshtė gjetur dyshim pėrpos asaj qė Ali Ahemti thotė se ka lajmėruar Ismet Abdullahun, por aty shtrohet pyetja a e ka lajmėruar Zahirin. Nėse do tė kishim njė studim tė mirėfilltė shumė shpejt do tė vinim nė pėrfundim se si dhe kush ndihmoj nė vrasjen e tyre....Sa pėr opinion ėshtė edhe zbardhja e letrės qė e ka dėrguar Adem Jashari tek shokėt e tij nė Dhjetor tė 97, ku ndihet i lanė pas dore dhe i tradhtuar, ajo letėr gjendet diku nė arkivat e LPK-se ,kėtė mund ta dėshmoj Ramiz Lladrovci sjellim fragmente tė nxjerrura nga libri i Bedri Islamit kur merret ne pyetje Azem Syla me rastin e rėnies sė Zahirit dhe letrės se Ademit. Kėshtu zhvillohet biseda e komisionit dhe Azem Sylės Si ėshtė e vėrteta pėr ndihmėn e familjes Jashari dhe pėr takimin me djalin e tij Lulėzimin
- Azem Syla: Te dhėna nuk kam dhe nuk them se nuk ėshtė ndihmuar familja Jashari, por besoj njė qind pėr qind qė ėshtė ndihmuar sikur familjet e tjera
- Ramiz Lladrovci: Njė letėr qe ka dėrguar Adem Jashari ne dhjetor 1997, shkruan se jemi diskriminuar me armatim .Letra ekziston edhe sot
- Azem Syla Nuk di pėr kėtė letėr,di vetėm se ėshtė ndihmuar
- Naser Idrizi: Kur ėshtė bėrė Adem Jashari anėtar i UCK-sė
- Azem Syla: Datė tė sigurt nuk di, po njė di dhe flas me kompetencė se ka qenė ushtar dhe njė ndėr eprorėt nė rrethin e tij dhe e dijė se ka mbajtur lidhje te drejtpėrdrejta me Nait Hasanin njėrin prej anėtarėve tė shtabit tė pėrgjithshėm te UCK-se.
- Kur pyetet se pse Ali Ahmeti pėrjashtohet nga sektori i veēanet dhe me vendim te kujt ėshtė larguar
- Azem syla thotė se: Xhavit Haliti ishte pėrgjegjės i sektorit, sa pėr pėrjashtimin e Abazit. fjala ėshtė pėr Ali Ahmetin thotė se nuk di arsyen, mirėpo kjo ėshtė bėrė pėr shkak tė gabimeve tė mėdha qė ka bėrė.
Kjo bisedė e zhvilluar dhe te dhėnat qė jep Azem Syla janė shqetėsuese, sepse letra e dėrguar nga Adem Jashari shihet qartė qė kėtu bėhej njė kushtėzim dhe pėr kėtė mė sė miri ėshtė tė flasė Ramiz Lladrovci , se ēka pėrmbante kjo letėr. Adem Jasharin kėta e njihnin vetėm si njė anėtar te UCK-se dhe njė epror nga rrethi ku vepronte, pra kėta nuk e kishin as mendimin qė Ademi tė ishte nė strukturat e larta tė UĒK-sė. Pėrjashtimi i Ali Ahmetit nga sektori i veēantė ėshtė pėr tu shqyrtuar sepse ajo mund tė lidhet direkt me vrasjen e Zahirit sepse ai ishte pėrgjegjės pėr linje e Llapit ai duhej ta informonte Ismet Abdullahun, kėtu duhet te sqarohet vet Ali Ahemti apo Ismet Abdullahu. Pra kėtu shihet e vėrteta e kėtyre qė veten e quajtėn Komandant tė parė tė Shtabit tė UĒK-se si Azem Syla. A nuk ėshtė turpėruese qė ky tė komandonte Zahir Pajzitin e Adem Jasharin nga Tirana dhe Zvicra kėto duhet te sqarohen para se ti mbuloj pluhuri.

Si u vra Mujė Krasniqi dhe pse duhet tė zbulohet vrasja e Ilir Konushevcit nė Shqipėri?
4. Edhe vrasja e Mujė Krasniqit nė bazė tė hulumtimeve tė bėra shihet qė para se Muja tė nisej pėr nė Kosovė, kishin marre sugjerime qė tė hynte me 10 deri 15 veta, por a thua kush dha urdhėr tė hyhet me 150 vet?. Ku ishte Kadri Veseli ne dhjetor 98, ai duhet tė pėrgjigjet nė kėtė pyetje. Kush festoj dhe me kanė festoj dhe pėr ēka festohej me 14 Janar. Pse nuk hynė asnjė nga kėta me Mujėn nė Kosovė.
5. Pse duhet zbuluar dhe vrasjen e Ilir Konushefcit, gjeneratorit tė logjistikės sė UĒK-sė, ai ėshtė vrarė brenda territorit tė Shqipėrisė dhe dihen vrasėsit, duhet tė dihet se kush ishin urdhėrdhėnėsit dhe po te analizohen rrethanat e vrasjes se tij tė gjitha pėrpjesėtimet qė mund njeriu tė nxjerr janė se vrasja ka ardhur nga dikush qė Iliri ishte pengės nė ngritjen e tij .
Edhe krejt nė fund do tė pėrfundoja me njė takim tė Ramush Hardinajt nė ‘’Shtabin e Pėrgjithshėm’’, ku ai thotė se unė e dija qė Jakup Krasniqi ishte bėrė zėvendės komandant, por kur u prezantua edhe Sokol Bashota jam ngritur nė kėmbė dhe kam sharė. Ju thashė ju jeni’’ hajna” dhe ia kam mėshuar njė rafal me kallash tavanit . Ju thash me ju nuk do tė punoj kurrė mė, dhe kam dalė jashtė. Pas meje me vrap ka ardhur Sylejman Selimi dhe me ka thėnė. Mirė ja bėre....Gjykoni drejt kush ishte Komandanti i parė i UĒK-se dhe komandantet e tjerė e kush ishin parashutistet qė erdhėn hotelet luksoze. Shpresoi qė ky shkrim tė hap njė dritare tė vogėl pėr hir tė sė vėrtetės...


Shpėrndaje


Komente (35) Kthehu | 22.02.2012


Ni fjal e humorit Phylosof i kohes antike, thosht se nje Rren e mir qendron shum gjat ne Histori e osht shum zor qe te del e verteta ne shesh. Diametralisht ne te kunderten osht me te verteten. Verteten e vret dhe kurr nuk ndegjohet me e verteta. Komandantat e vertet jon vra, pak ball per ball e shumica mas Shpine.

Strellc 22.02


Komandantet qe luftuan ishin Luana .shtabi politik dhe parashutistat e tiranes ishin Kojota.LPK-ja i njeh kojotat

Luani 22.02


O GAZMEND ISLAMI ty tu gzoft ZEMRA e ajo dor kurr mos te pushoft se shkruri vetum te drejten si per syt e ballit ky popull ka nevoj PER TE VERTETEN ,nji fjal e urt thot: ku ka tim ka edhe zjar edhe pse heret i kom lexu dy libra te GANI GECIT ,dhe aty skjarohen do qashtje aj thot dy her ADEM JASHARIT ju ka ndal ne kufi armatimi ,

ballisti gjilan 22.02


po, ti siki lidhje me kto gjarje aspak edhe per teshkruar me kon utakua zahiri nat koh ti jekan besoj ne gjum ne atkoh edhe mus shkruaj kurr ma per senet si vetem ke ndegjua dikun se keto gjera si keshkrua ti sjo aspak te verteta aspak

Emri 22.02


Kriminelet e SHIK-ut,si dhe krimi i organizuar eshte dashur te luftohet me kohe,ose me ligj ose me Kanun te Leke Dukagjinit.Tani si po me duket shume vone ky proces te diskutohet.Sipas thenjeve neper qyetetar,e tek masat e gjera,keto ngjarje i kane keput zemrat e shqiptareve te Kosoves,Me votimin atyre organeve dhe ashtuqujtur SHIKISTAVE,barren e fajt le ta marrin te gjitha partite ,qee kan ditur dhe i kane heshtur ,si,dhe mbi tegjitha barra kryesore e fajit te pa falshem bie mbi votuesit ,te cilet jane mashtruar me nga nje pelene.Por,ajo qe une kisha urdheruar eshte ,qe te bashkohen te gjitha partit dhe udheheqesit e tyre ,t\\"i thon:Serbise-MJAFT...!!!Bashkohuni ka then Gjergj Kastrioti-Skenderbeu,sepse bashkimi ben fuqine....,,,,,,,Le te mos harrohet Trimi me i madh i te gjitha koherave i yni i paharrueshmi Skender Beu me i famshmi hero ne Evrope...Po me ēudit heshtja e e yndyres se Kosoves,te cilet po me duken se jane semuar nga kolesteroli apo nga HIVI....!?.

Zehil Zagreb Evropa(Dukagjin) 22.02


Shiku dhe Uqk-ja e Tiranes se bashku me SHISH-in kan perpiluar planet per vrasjen e figurave te shquara te shqipėtareve.Jan keta tė cilet kan vrare duke filluar nga Zahiri,Ahmet Krasniqi e tutje. Keta ju kan gezuar me se shumti vrasjes se komandantit Adem Jashari...bile edhe me shum se sa shkijet...ndoshta ju duket destruktive kjo qe po shkruaj por eshte me se e vertetė.Xhavit HalitI, Azem Syla,Kadri Veseli e disa te tjerė jan pergjegjes per shum likuidime politike ne Kosovė. Keta jan tradhetare te UQK-s dhe te Kosoves.Nuk do ti shpetojnė dot pergjegjėsise. Tani po shifet qe per ta shpetuar lėkuren e tyre te derrit jan ne gjendje qe ta shesin edhe Kosove.

Strellci 22.02


nga kjo qe po shihet the thuhet kosova po qeveriset nga vrasesit dhe diktatoret shqiptar I larguam diktatoret serb ndersa kosoven e ekopuan diktatoret shqiptar turp turp turp

mentor 22.02


Jo krejt e kjarte eshte kjo. edhe ne popull kshtu eshte folur me vite. Populli edhe pse nuk i shkruan i dine te gjitha krimet e krahut te Hashim Thaqit.

fatmiri 22.02


O sa te del Ramushi ne liri se dota shifni kesaj rradhe qka dote ben te gjitha vrasjet do te dalin ne shesh e ksaj here ska me gju me kallash perpjet por ka mejav prish trurin ashtu te kalbur kriminelave hajnave tradhetareve me plum ne kok durim edhe pak sa te del Ramushi dote bindeni edhe vet!!!!

Atedheu 22.02


Une prej fillimit e kam logjiku punen e vrasjes se Ademit, Zahirit, Ilirit etj, edhe qysh moti e kam kuptu strukturen organizative. PER NJEREZIT QE MENDOJNE DREJT E QE JANE NORMAL, DIHET SE KETA PARASHITISTA KURR NE JETE NUK KANE QENE ORGANIZUES, THJESHT TE BEN TE KUPTOSH QE NUK KA PAS NDONJE ORGANIZIM. Uēk ka qene e formuar me disa vete brenda Kosoves, e pastaj e kan uzurpu qent e drenices e gjetiu.

mety 22.02


Te pershendes nga zemra z.Gazmend Islami,per artikull.Nuk ka fije medyshje ,por se asht shum e kjart se njeriu vije ne nji medyshje se si asht e munur qe;nga te vetshpallurit komandanta ose edhe parashutista,sot qe te gjith jan ne pozita,dhe se astenji prej tyre nuk u vra,kurse ata te cilet luftuan dhamb per dhamb me armikun siq asht rasti i te madhit z.Ramush Haradinj te i kurdisen gjerat edhe pse dihet mir se meritat dhe trimerin e Ramushit nuk e kan ktafare bllacistat ose parashutistat,e sa per te dhan sqarime si nen nji dihet se aste kush nuk mundet me deshmua se p.sh.ketfare hashen askush seka pa me pushk ne krah,vetem duke dal ne Tiran aty mbas hoteleve e duke shfrytzuar kanjiher duke u mshef mas naj qube sikur cub,dhe se vetem duke shfrytzuar dinakrin dhe tradhtin e shokve ja arriti ku asht tash,dhe se flasin edhe faktet edhe tani se si dhe qka ju sjelli njrezve qe edinte se do ja rrezikojn te qenit ne krye,dhe se pajtohem se ka nevoj te sqarohen shum-e shum gjera,ejokafe-kumsht

Kralanasi . Kukes... 22.02


Kite. Edin xhavit Haliti Hashim. Thaqi, dhe kadri veseli ka edhe tjer por keta. Jan qe jakan. Beun sherrin Familes. Jasharit. Dhe pajaziti e shume te tjerve hashim shume mire e din edhe ata dy qe i permena ma para.

Qobani vrella e gadimes 22.02


Adem Jasharin e kane tradhetuar vet parashutistat e uck s qe jan kan udb ash. Kush e ndihmoj Ademin e rrethuar? Asnje. Keta komandanta, xhavita hashima azema e kadri vesela drejt ne Hage se kan ba gjenocid mbi shqiptaret e pafashem. Turpi i Kosoves

Blerta 22.02


paske marre shenime edhe nga hitorografia serbe .mjafton ky fakt per te then se je duke ja futur kot ne keto analizat tua.nje pyetje cili ishte roli juaj ne keto ngjarje dhe qfare bere ti per kete kosove pse heshte deri tash.

EVELIA QELEBIU 22.02


Kjo esht nji pershkrim i bukur nga bashkpuntoret e srbijes qe ende mundohen ta destabilizojn Kosoven Martire por kot e kan keta MATRAPAZ te ngulitur per ta njolos luften e UQKs UQKj nuk formohet vetum me 6 persona po nji brigad e pregaditur mir

luli ger 22.02


Te lumte dora o zoteri! Po Hajnat dihen ata jane ne kuvendin e Kosoves edhe emer kane por vetem duhet te punoj ligji dhe gjithqka rregullohet. Mu ata qe vrane Komandantet e vertet sot udheheqin ne Kosove. Te gjithe kane emer e ata jane: Jakup \\"Doktori\\";Hashimi; Fatmir Sejdiu; Lutfi Haziri; kurse per parashutista si XHaviti e Azemi e Shiku ne pergjithesi po deshten Fatmir Limaj e Rexhep selimi e tergojn te gjithe historin. Sa per Nahitin mos kerkoni asgje prej tij se ai edhe nuk merret vesh as shqip sigurisht nga frika e ka , i ka hup edhe shqipja. Kur keta trima te futen aty ku e kane edhe vendin do te dalin edhe shume e shume kamandanta te tjere qe vran dhe dhunuan te gjith ata qe ishin per nje Kosove te vertet e jo si kete qe e kemi tani Kosove \\"Kriminale\\"

Hashim Aga 22.02


gazmend ruju se keta gjakepiresa te vrajn sikur bardhyl ajetin ruju mire dhe shume nga keta kriminela halitoviqa syloviqa e hajni i leviskave te dudingenit te cyrihut

istog 22.02


Kur i ndjeri Ibrahim Rugova pat thėnė pėr disa struktura kriminale qė vepronin nė emėr tė UĒK-sė se ?ishin dorė e zgjatur e okupatorit serb? disa u ngutėn qė ta shpallin atė tradhtar. Tė tillėt, tė cilėt mjerisht i kemi nė krye tė Kosovės, sot e shpallin tradhtar Albin Kurtin (!) edhe pse dihet se ky do tė jetė i vetmi qė do ta bėjė realitet ėndrrėn shumėvjeēare tė bashkimit kombėtar!!!

Viti 22.02


ju lumt trima foleni veq te verteten tash po dihet se kesh jan keta te sodit qe jan qeveri te gjthe jan hashimoviqa veq per karrik te gjitha i bajne edhe 10000000000000 fusnota ibajne per karike lypet ni trim ikosoves ektyne hashimoviqave me ja dhane 10 plumba krye tung

resi 22.02


Deshiroj tju pergjigjem per grupin e Muj Krasniqit se neket grup ka qen dhe profesori yn Rifat Mziu mete cilin kur jemi nda ne shqipri pasi unis ukthy dhe meka perqafu dhe filloj te qaj dhe ithash trimrija seka kshtu ngo vlla me tha kurr plumi i armikut sun um rrok vetem plumbit te tradhtis i tutem. Por jam edhe deshmitar se per Muj Krasniqin dhe Rifat Mziun kan ardh disa persona me dy gjipa ne emer te shtabit te UQK-sč qe ti marrin Rifatin dhe Mujen aqik aqik ti fusin gjoja te sigurt ne kosov se jan te renshum gjoja kta dy aty ka fillu te dyshoj RAMBO Vesel Aruqi dhe kathan jo mekusht qe edhe Veseli te shkon meta dhe ata skan pranu kshtu qe kan deshtu qe ti eliminojn dy jav para Muj Krasniqin dhe Rifat Mziun. Dhe fakt tjeter asht kur asht hap Muzeu i tyre ne Drenas deri sa folshin kta qepoj thon veti komandanta rrehin shuplak publiku kurse baba i R.Mziut i thot babes mujs tibile mos rreh shuplak se keta najkan sjell ne prit aj pegjigjet shuj mostenin tjert se un e Di.

Ahmet mziU.Q.K-sĆØ 22.02


Me keqardhje po duhet qdo here me shkrue per keta hajnat qe i thon vetit ish pjestar te UQKkur permendet e mri i disave duhet me then Mendermethan,por qka te bajm nuk eshte koha tash te merremi me felliqtihonet e tyre se thot nje fjal popullore \\"ifelliqti te felliq\\" qdo kush e din se kush eshte Xhavit Haliti dhe shoket e ti si Azem marrja,Hashimi,Kadriu por ti leshojme teposht se vet e thejne qafen pa vonue.Ti kethehemi jetes e mos te lejojme qe Hashimi me kta ta na shesin vendin siq e shiten Mitrovicen.Nese ka nevoje ti rrokim hutat edhe nje here e ti felliqim plumbat ne trupat e tyre te flliqur. lumi.

lum belleja 22.02


une mendoj qe keta ne ket perfshirje ka me vra njani shoqin e historja ka me mbet mit

beqa 22.02


nji shkrim i qellum por edhe i kerkum po kush me izbulue kto marifetlluqe qe i kan ba e ata qe i kan ba sod jan neper poste e te tjeret nuk kan forc e as guxim po koha do ti godas edhe ata te cillet kan dhan urdher ta ndegjij kadri veselin duke fol te shtin me kajt sa i mir asht kan e veq fallsikon histori po ndoshta nrrohet sistemi ndoni her e del naj udhheqs i paster e zbulohen te gjitha me nderime nga noirvegjia

studenica 22.02


Ne kohe te luftes keta qe e udheheqin sote Kosoven vetem sherri u ashte pa se jo hajri,sote keta qeveritar hajna propagandojne se kan qene komandante ne kohe te luftes ne kosove, po e verteta ashte se kane qene komandant te veteshpallur neper kafene te Tiranes.

behari 22.02


Tragjedija ka ndodhur kur uēk-ja qė luftonte pėr ēlirimin e Kosovės,mbrenda nė Kosovė,shantazhohet dhe luftohet nga uēk-ja e hoteleve nė Tiranė.Kjo luftė nė mes dy frakcioneve ka sjellė dėmin mė tė madh gjatė luftės nė Kosovė.Nga Tirana kanė komandue ata qė luftojshin me marr pushtetin pas luftės,kurse nė Kosovė luftojshin ata qė donin ēlirimin e Kosovės dhe nuk ju interesonte pushteti.Pėr fat tė keq tė Kosovės dhe popullit tė saj,gjatė luftės u kryen shumė vrasje mbrenda-shqiptare qė patėn pasoja tė mėdha nė ēlirimin e vendit.Ata qė luftojshin pėr ēlirim dhe pėr shtet dhe respektojshin institucionet e Kosovės nė krye me Dr Rugovėn,ata ndiqeshin dhe vriteshin nga banda komuniste qė nga hotelet e Tiranės porositke vrasjet e patriotėve tė njohur duke filluar nga ministri i mbrojtjes Kolonel Ahmet Krasniqi e deri te bashkė-punėtorėt mė tė ngushtė tė Dr Rugovės.Vrasjet e komandantėve dhe ēlirimtarėve mė tė njohur janė kryer nga banda e kuqe qė ishte vendosur nė Tiranėn e Fatos Nanos dhe .!

IKRASNIQI 22.02


per te zberthyer kete ēeshtje duhet te shikojme edhe lkēk organizate ilegale e cila nuk pajtohej me lpk per shka siē thonin ne programin dhe komunikatat e saj se zgjidhjen e ēeshtjes se kosoves e shihnin permes luftes se armatosur dhe e akuzonin lpk se vetem keshtu mund te jene te bashkur.Keshtu Mentor kaēi dhe grupi i tij lkēk i zbuluar ne prishtine gati ne te njejten kohe me zahir pajazitin do te jete humbje e konsiderueshme per grupet e armatosura.Kishte e grupe te tjera ne dukagjin te cilat i dirigjonte sali ēeku.Historia e luftes se kosoves mund te kuptohet vetem atehere kur mbledhet i gjithe dokumentacioni i plote dhe hulumtohet sepse nga disa deshmitare eshte thene qe udheheqes i grupeve te para guerile ka qene sali ēeku ,ne ate grup adem jashari etj.Pra vetem kur te gjitha keto grupe ti ofrojne deshmite e tyre atehere do te kuptohet edhe e verteta e saj.Edhe para tyne ka pas perpjekje per te bere grupe te armatosura po ato nuk mund te zihet berthama e uēk.

hasan prishtina vushtrri 22.02


keto athue ado te zbulohen dhe ata qe kan kryer ket tradhti me tera keto vrasje ado te denohen.keto jan fokte te verteteta zahir pajaziti asht tradhtuar dhe asht vrar adem jashari po ashtu asht i tradhtuar nga shoket dhe askush si ka dal ne ndihme kesaj familje heroike.

hetuesi 22.02


Z. Islami drejtesia ngadhnjefte mbi te padrejten. Shume gjera i dime, shume jo, kur te vije dita te gjithe do te flasin. Keto vrasje duhet sqaruar, te gjitha pa perjashtim, sepse nga keto vrasje demi ishte i madh ne lufte, eshte i madh ne liri. Nuk paragjykojme, por kerkojme sqarim te tyre. Zhvillimet politike te sotme po i japin te drejte dyshimeve tuaja, por kjo duhet te deshmohet me prova dhe argumente. Pershendetje.

Fati (Vjene) 22.02


Po te kisha qen ne vend tend , pasi qe ke hesht kaq shume kohe, do te kisha hesht edhe me tutje!!!!!!

cafa 22.02


Shaban Arusha ban qudi se si ende su mur ne pytje Sokol Bashota per nji numer vrasjesh kidnapimesh rrahje qe ju kan ber shum njerzve te anes se nahih Klines.Sokol Bashota esht pergjegjs per te gjitha kto qe kan ndodhe prej f.Kijev e deri ne Cerrmjan e deri ne Zahaq te Pejes ne ket rrafshin Sokol Bashota kapas ndikim dhe ka dhen urdhera per kidnapimin e shum njerze dhe vrasjen e tyre.Shaban Arusha i ka njoft disa nga ata te cilet sjan ma ne ket bot te cilet kan kontribu per Kosov.

SHABAN ARUSHA 22.02


Dihet fort mire per keta hajna keta vrases, por pyetja rrjedh kur do te denohen keta berlloga ? kur do filloj drejtesia, po keta te njejtin njerz edhe sot po e fundosin Kosoven ne kaos, po ua dorzojne Kosoven Serbeve me fusnota me rezolut 1244 e kthejn KOsoven si para 10 viteve po keta Hajna milionera do e shesin Kosoven edhe pse kané milionat.Deri kur ma keshtu ???????????????

Bardhyli 22.02


Te gjithe strukturen e UCK e permendi autori , ata qe veprojshin ne Kosove dhe ata ne Tirane, nji pytje per autorin, MEH UKA mos u kane me struktura te UDB qe nuk e permendi autori kurre.

berat sadiku 22.02
Bota sot eshte gazete qe asnji shqiptar nga Kosova nuk e blen.Ketu e hoqen nga qarkullimi,pasiqe dilte minus!
76643,kutia postare Brari

Llapi
23-02-2012, 21:22
Kryeministri lavdėron Kadri Veselin
http://www.knninfo.com/repository/images/kadri.jpg
Kadri Veseli

Prishtinė, 23.02.2012 21:59

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, nė emisioninRubikon tė KTV-sė nga AdriatikKelmendi, ka lavdėruar shumė ish shefine SHIK-ut Kadri Veselin.

“Ėshtė njėri nga njerėzit e gjallė qė kabėrė mė sė shumti pėr lirinė dhe pėr Pavarėsinė e Kosovės” ka thėnėkryeministrit. Pasi e ka quajtur mik tė ngushtė tė vetin, Thaēi e kakonsideruar legjitime aspiratėn Veselit pėr t’u marrė me politikė pornuk ka dashur tė tregojė se cili mund tė jetė roli i tij nė partinė qėai e udhėheq, nė Partinė Demokratike.

Akuzat kundėr nė kėtė tij i kakonsideruar tė qėllimshme dhe siē ka thanė ai, u shfaqen mu nė kohėn kurVeslei shfaqi publikisht pretendimet pėr tė hyrė nė politikė.

Lidhur me kandidimin e tij tė mundshėm pėr kryetar tė vendi, Thaēi ka thėnė se pėr kėtė do tė vendosin struktura e partisė.

Hashin Thaėi nė “Rubikon i ka lavėruar shumė edhe pjesėtarėt ekoalicionit tė tij e nė veēanti Begjet Pacollin dhe Mimoza Kusarin,Lila.

Kryeministri i vendit ka folur edhe pėr dy proceset gjyqėsore qė pozhvillohen nė Hagė dhe nė Prishtinė kundėr ish –komandantėve tė luftėsRamush Haradinaj dhe Fatmir Limaj duke shfaqur keqardhje pėr to dhenjėkohėsisht shpresėn se ata do tė do tė dalin fitimtarė nga kėto proces

PLAKU
26-02-2012, 17:12
Krahėhapur pėr Kadri Veselin
Jeton Llapashtica | 26-02-2012 13:12 zeri

Ish-shefi i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK), Kadri Veseli, pas paralajmėrimeve se do tė futet nė politikė, po pritet krahėhapur nė Partinė Demokratike tė Kosovės (PDK). Tė paktėn askush brenda partisė sė kryeministrit Hashim Thaēi publikisht nuk deklarohet kundėr Veselit, ndėrsa inkuadrimin e tij nė kėtė subjekt politik e shohin si forcim tė partisė me kuadro dhe energji tė re.

Megjithatė, pavarėsisht nga zemėrgjerėsia nė raport me personin qė sė fundi ka paralajmėruar se do t’ia “mėsyjė” politikės, anėtarėt e partisė mė tė madhe nė vend nuk e kanė shumė tė qartė se si do tė futet ai nė PDK dhe ēfarė pozite do tė marrė.

Njėri nga figurat kyēe nė Partinė Demokratike tė Kosovės, Xhavit Haliti, gjatė njė interviste pėr “Zėrin”, qė ėshtė botuar tri ditė mė parė, ka thėnė se Veseli ėshtė i mirėseardhur nė PDK.

“Mirė se vjen” Kadri Veseli!

“Si frikėsohem pėr shumė arsye. Nėn njė, unė e njoh Kadri Veselin nga viti 95/96 kur kam pasur tė bėj me tė dhe e ēmoj shumė kontributin e tij pėr Kosovėn. Unė vlerėsoj dhe besoj qė Kadi Veseli nėse hyn nė politikė, hyn pėr tė konkurruar, nė mesin e atyre qė do tė konkurrojnė nė strukturat politike tė PDK-sė. Dhe unė nuk mund tė kem frikė nga Kadri Veseli, sepse e kam mik dhe ai e ka drejtuar Shėrbimin Informativ tė Kosovės pas lufte”, ka thėnė Haliti.

Anėtari i kryesisė sė PDK-sė, Haliti, mė tutje ka theksuar se Veseli ka qenė njėri prej veprimtarėve dhe luftėtarėve mė tė suksesshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, dhe ndėr personat kyē nė momentet mė tė rėndėsishme nėpėr tė cilat ka kaluar vendi.

“Kadri Veseli e ka kryer detyrėn e vet qė e ka pasur nė kuadėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm dhe e ka marrė detyrėn e vet pėr tė krijuar Shėrbimin Informativ tė Kosovės nė kuadėr tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės”, ėshtė shprehur ai.

Veseli mirėpritet edhe nga nėnkryetari i PDK-sė, Hajredin Kuēi. “PDK ėshtė parti e hapur qė vlerėson vlerat e sė kaluarės dhe ndėrton vizionin pėr tė ardhmen pėr ēka zotėri Veseli mirėpritet dhe mund tė jap kontribut”, ka thėnė zėvendėskryeministri Kuēi nėpėrmjet SMS-sė.

Edhe anėtari i Kėshillit Drejtues tė PDK-sė, Shukri Buja, qė aktualisht e udhėheq Komunėn e Lipjanit, e sheh si hap pozitiv inkuadrimin e Kadri Veselit nė kėtė parti.

“Kadri Veseli ėshtė njėri nga figurat kyēe qė ka qenė para luftės, nė organizimin e luftės dhe gjithsesi edhe pas luftės ka dhėnė kontribut bukur tė ēmueshėm nė jetėn nė Kosovė dhe ėshtė i mirėseardhur nė Partinė Demokratike. Unė mendoj se ardhja e Kadri Veselit nė PDK do tė sjellė njė frymė tė re, frymėn e njė vizioni tė ri dhe do ta ndihmojė shumė Partinė Demokratike”, thotė ai.

Sipas tij, qė nga momenti qė Veseli tė futet nė PDK, ai do ta forcojė kėtė parti dhe siē thotė ai, do t’i koordinojė shumė veprime nė Partinė Demokratike tė Kosovės.

“Ėshtė njė personalitet qė e ēmojmė dhe gjithsesi ėshtė njeriu qė i duhet tani PDK-sė”, thekson Buja.

Mirėseardhje pėr ish-shefin e SHIK-ut, Kadri Veselin, shpreh edhe anėtari i kryesisė sė PDK-sė, Hydajet Hyseni.

“Ēdo ardhje nė momentet qė po kalojmė ėshtė e mirėseardhur. Ka nevojė skena jonė politike pėr pasurim aq mė tepėr kur bėhet fjalė pėr njerėz me kapital politik, atdhetar dhe profesional. Ajo qė dua tė theksoj ėshtė se PDK-ja nuk ėshtė pa kuadro tė mjaftueshme edhe me kapital atdhetar, edhe me potencial profesional edhe demokratik e qytetar”, thotė Hyseni, duke shtuar se do tė ishte mirė qė sjelljet e reja nė parti tė sjellin funksionim demokratik.

Veseli kryetar i ardhshėm i PDK-sė?

Tė gjithė personat qė flasin pėr aderimin e mundshėm tė Kadri Veselit nė Partinė Demokratike tė Kosovės thonė se ai mund tė bėhet edhe kryetar i kėsaj partie, por kėtė gjė ata e ndėrlidhin me mundėsinė e vetme nė mes tė tij dhe Thaēit, qė do tė ishte njė marrėveshje e pėrbashkėt.

“Unė pres qė tė jetė Hashim Thaēi (kryetar i ardhshėm, pas kuvendit). Nėse nuk kalon nė ndonjė pozitė politike ku i ndalohet pėr tė qenė kryetar i PDK-sė, prapė do tė jetė Hashim Thaēi”, thotė Xhavit Haliti.

I pyetur nėse Veseli mund tė jetė pasardhės i Thaēit, Haliti thekson se secili njeri qė konkurron pėr tė qenė kryetar i partisė e llogarit veten nėse ėshtė i zoti ose jo qė ta drejtojė partinė.

“Unė nuk do tė kandidoj. Sė pari nuk jam pėrgatitur pėr tė konkurruar pėr kryetar tė partisė dhe unė mendoj se ėshtė e vėshtirė ta konkurrosh. Edhe nėse kam dėshirė, Hashim Thaēi i ka votat nė Partinė Demokratike. Aktualisht ai ėshtė i pakonkurrueshėm”, thotė Haliti.

Sipas tij, PDK-ja ka nevojė qė anėtarėt e saj para se ta sfidojnė njėri-tjetrin tė jenė tė barabartė mes vete.

“Nėse ka mundėsi tė barabarta, atėherė njerėzit mund tė futen nė konkurrencė, po ku nuk ka mundėsi tė barabarta ėshtė problem. Nuk mendoj qė ka mundėsi tė barabarta nė asnjė parti nė Kosovė. Nuk ėshtė e pėrcaktuar mėnyra e konkurrencės nė politikė. Nė zgjedhje nuk ėshtė e pėrcaktuar pėrveē se nė Kuvend, pra nuk ka fushatė ose parafushatė pėr zgjedhje. Derisa nuk ka mundėsi tė barabarta nė fonde tė pėrcaktuara me statut ėshtė problem t’i hyhet konkurrencės”, shprehet ai.

Nga ana tjetėr Shukri Buja thotė se Kadri Veseli mund tė jetė njėri nga kandidatėt e mundshėm pėr kryetar tė PDK-sė. Sipas tij, ai mund ta “zėvendėsojė” Thaēin vetėm nėse ky i fundit vendos qė tė konkurrojė pėr president tė vendit.

“Unė nuk mendoj qė tė kandidoj pėr kryetar, por synimi im ėshtė qė tė jem anėtar i kryesisė, ngase tash jam anėtar i Kėshillit Drejtues”, shprehet ai.

Ndėrsa Hydajet Hyseni thotė se nėse do tė ketė demokraci nė raport me zgjedhjet e brendshme dhe funksionimin e partisė, atėherė hapet mundėsia pėr konkurrencė tė drejtpėrdrejtė.

Mirėseardhje nga frika

Zemėrgjerėsinė e anėtarėve tė Partisė Demokratike tė Kosovės pėr ta pritur nė “gjirin e partisė” ish-shefin e SHIK-ut, analistėt politikė e shohin si frikė qė shumica e anėtarėve tė PDK-sė kanė nga Veseli.

“Mendoj se Hashim Thaēi dhe Kadri Veseli janė dy njerėzit mė tė fortė nė PDK dhe pakrahasimisht mė tė fortė se plot tė tjerė”, thotė analisti Nexhmedin Spahiu.

Ai thekson se nė politikė asnjėherė nuk mund tė ketė mik tė pėrbetuar ose armik tė tillė, prandaj, sipas tij, nė tė ardhmen mund tė ndodhė qė Thaēi dhe Veseli tė jenė kundėrkandidat pėr pozitėn e tė parit tė partisė.

“Unė nuk mund ta paragjykoj kėtė, sepse nuk mund tė dihet, dihet se shumė miq janė shndėrruar nė rival dhe anasjelltas. Nuk mund ta parashikoj kėtė sepse varet prej karakterit tė tė dyve. Derisa e njoh karakterin e Hashim Thaēit pėr shkak tė veprimtarisė sė tij publike, sjelljen e tij ndaj shokėve, aleatėve, kundėrshtarėve tė tij, por nuk e njoh karakterin e Kadri Veselit, sepse nuk e kam parė kurrė me sy, pėrveē dy herė nė televizor”, thotė ai.

Afėrsisht ngjashėm mendon edhe publicisti Shkėlzen Gashi, pėr tė cilin secili anėtar i PDK-sė qė nuk shpreh mirėseardhje pėr Kadri Veselin ballafaqohet me “zhdukje” nga Partia Demokratike e Kosovės.

“Me dalė dikush kundėr Kadri Veselit ėshtė sikur me dalė kundėr Hashim Thaēit, sepse ėshtė e njėjta gjė, ata tė dy kanė thėnė pėr njėri-tjetrin se jemi miq e bashkėpunėtorė”, thotė Gashi.

Hezitojnė tė flasin pėr Veselin


Gazeta tė shtunėn ka kontaktuar me disa nga anėtarėt e organeve udhėheqėse tė Partisė Demokratike tė Kosovės, tė cilėt nuk kanė preferuar tė flasin pėr aderimin e Kadri Veselit, duke kėrkuar qė pėrveē kėsaj, nė asnjė mėnyrė mos t’iu dalė emri nė gazetė.

Kjo situatė, sipas analistėve politikė Spahiu e Gashi, ėshtė tregues i qartė se sa shumė frikėsohen disa anėtarė nga Veseli.

“Te shumica e qytetarėve mendimi pėr Kadri Veselin ėshtė mendim negativ. E pėrveē tjerash, ata (anėtarėt e PDK-sė) qė nuk duan tė flasin pėr tė nuk flasin se e dinė qė ngase mendimi i qytetarėve ėshtė i keq pėr Veslin, me deklarimin pėr tė mund t’i bėjnė dėm vetes”, shprehet Gashi.Zeri komentet 24

HISTORIANI (DUKAGJIN): 26-02-2012 17:23
Thaci, Azem SYLA, Kadri VESELI, Xhavit HALITI, Sami LUSHTAKU, Zharku, Rrustem MUSTAFA, Latif GASHI, e shume te tjere qe nuk po i permendi llogaritni popull i dashur cfare kriminelash e udheheqin KOSOVEN.Me keta kriminela kurre nuk do te keni liberalizim vizash, integrim europian vetem krim e korrupsion do te kemi.

1244 (rks-ja): 26-02-2012 16:53
Po cka pritet ma shume prej kesaj partie kur merret me SHIK-acat dhe ndertohet prej nje filozofie te tille.PDK- ja duhet te reformohet rrenjesisht nga nje parti e shantazhit dhe SHIKUt drejt nje partie te reformuar dhe properendimore. Ashtu edhe do te ndodh, se ashte absurd me te udheheq njerezit qe kane vra njerez dhe kane dosje...Politikanet e ardhshem te PDK-se duhet te jene njerez atdhetare, pra vertet intelektual qe ja dojne te miren atdheut te vet dhe nuk leshoj pe para sfidave te radhes. Keshtu jane edhe disa prises te partive tjera, kur te merresh me fol per fenomenin e krimit, vrasjeve etj, s pari duhet ti referohesh bosit, klanit te tij partiak dhe pastaj te kerkosh pergjegjesi prej qytetareve. Me politikane te tille me dosje nuk mund te konkurosh ne BE.Duhet te pastrohemi prej dosjeve dhe tipave qe e mbajne penge te ardhmen tone.. dikur kane dhane kontribut ne uck dhe ju kane sherbyer sherbimeve sekrete, ok tash eshte tjeter kohe...

makovcalia (makovc): 26-02-2012 16:21
POSHTE TRATHTART E VENDIT PDK EDHE SHIK-UT

zejnullahu (ferizaj): 26-02-2012 16:20
normal qe e pret dur hapur se ky njeri me puntor te vet likfidun intelektual dhe shantazhun te tjer e thaqi hypi kryeminister tu ju falenderu krykriminelit kadri veselit

safeti (prizren): 26-02-2012 16:20
veseli ne pdk po ku per te nuk ka vend tjeter neper partit tjera veq se ne pdk kjo parti e trathtareve te shtetit te kosoves

Qytetari i rezolutes 1244 (Skenderaj): 26-02-2012 16:05
Kadri Veseli,behet edhe kryetar partie ne PDK-en e Hashimit, por neser behet edhe kryeminister, e Hashim Thaci kryetar shteti. Keshtu i kan planet, ishalla nuk ju permbushen. Une si qytetar i rezolutes 1244 i kam dy kryetar, dy kryeministra ,dy parlamentar e nja 300 delegat. Kush jane me te forte se qytetaret e Kosoves me alamet institucione , apo done te Serbise , te Kosoves , krejt lesh e li. Popull primitiv dhe i pashkolluar, pa seder kombetare, nuk shohin pertej hundes, ja bejne qefin vetit, shohin endrra me sy qele,etj etj. Prandaj, BE - ja i ka lene edhe nen Serbi edhe nen Kosove,si qyqet e rremit,keshtu e meritojne, duhet te denohen ,sepse nuk kan lidhje per shtetin dhe per kombin. Shkoni o te mjere ne VV, tek ata mesoni se si duhet te mbrohen interesat kombetare, si duhet te krijohet shteti dhe si te mbrohet shteti. Levizja VV, eshte force e nivelit kombetar dhe vetem me organizimin e saj ju beni balle hajnave dhe matrapazeve te PDK-es,LDK-es,AAK-es dhe AKR-es........

topi (prishtine): 26-02-2012 16:01
Te perbashkuar me nje qellim....?

Leviatani (Diku): 26-02-2012 15:55
"Hashimi e ka themelu SHIK-un", keshtu eshte deklaru Veseli para do ditesh. Para se te filloj te rrefej hollesisht per marifetet e SHIK-ut, Hashoja ia mbyll gojen duke i ofru antaresim e post ne PDK. Keshtu funsionon demokracia kosovare.

emini (prishtine): 26-02-2012 15:48
ende jemi shume large ende jemi teper large per ata edhe na ndodhin gjera si Fuknota etj etjpo si te mos na ndodhin se ? tashe edhe ky futet ne politike edhe bile ndodhe qe edhe kryeminister keshtu kane shkruar gazetat gjermane e dihet se qka ka bere me SHIK un nese kundershton sabahi nuk te qele gjalle vriteshe hajde hajde por deri kur or te mjere populle

Bekimi (Gjilan): 26-02-2012 15:03
O lene kete demagogji po Kadri Veseli gjithmon ka qene ne PDK. Keshe ne demokrate, ani e e ndegjut Hashim zezen ne Rubikon kur tha se une nuk e di a do te futet Kadri Vesli ne PDK ju duhet ta pyetni ate. Jo do te futet ne LDK ja VV Kadri Veseli. Keshtu jane kur diktatoret e aktrojne demokracine. Hjana, kriminel

Leoni (gjilan): 26-02-2012 14:36
Kqyrne ne foto Daja rreke shuplak per nip, e kan ba familjarizum qerdhe te krimit te italis.

llulla (zvicer): 26-02-2012 14:22
neve ne zvicer gjithmon e kemi quajtur cim leshkuqi,pra cim mir se erdhe ne PDK bashk me 1244-shin ,athu a mos qendron ti pas kesaj mrekullie o cimo,spo hi ma fell se kaher njihem.

strellci (strellc): 26-02-2012 14:21
demi (Ulpiane)Koment shum i qėlluar dhe mė se i vertetė.Klm demi...

njani (kosove): 26-02-2012 14:19
JAM I BINDUR SE GJAT LUFTES NE KOSOVE ,MA SHUM KAN VRAR SHQIPTAR KETA KRIMINEL SE SA KAN VRA SHKIJE. SHIHJA FTYREN IDIOTIT HASHIM THAQOVIQIT ( ENVER HOXHES ) DIKTATORIT TE SHQIPTARVE.

cani (Suomi): 26-02-2012 14:00
E ku paskan qen keta dijetar qe u vranė e si ndihmuan KOSOVES :)kurse popullata ėshtė shtresa ma e pa shkolluar qe ka nji popullė me vjen keq qe e them kte po realiteti ashtė kykurgja Bardhe nuk sheh vetem ZI, aspak nuk din te vleresojė veq ja trus ashtu ke apo ske.ktu 90-95 % e ketyre komenteve qe shkruhen shkruhen veq nga te nime e dikujte , as nuk e njohin THQIN as se njohin Kadrin as JAKUPIN as asnji hiq ktu ashte ajo e keqja e ketij populli,ne dime te vleresojme vetem te kunderten...

ramadan (ITALI): 26-02-2012 13:49
KRIMINELET JAN GJITHMON BASHK

Xhaferi - \'51. (G. - Pd.): 26-02-2012 13:48
Le tė hyjė ku tė dojė Kadri Veseli dhe analfabetėt me hipoteka kriminale, mė m.. nuk bėhet. Po e pat PDK dhe Taē tradhtar. Si e ka lypur e ka gjetur. Bira e minit nuk i shpėton. Kot e ka Kadri krimineli....

Fjolla e Borės (Rahovec): 26-02-2012 13:42
Qellimi kryesor i futjes se tij ne politikė ėshtė mbulimi i krimeve tė rėnda qė i kan bėrė me SHIKun e tyre, por nuk ma merr mendja qė mund ti ikin denimit te merituar perkunder ngazellimit te kryendotesires xhavithaliti

Petrit (Prishtine): 26-02-2012 13:39
Poqese z.Veseli zgjedhet Kryetar i PDK-es ,po del se nga t'gjithe keta anetare te PDK-es ,s'qenka asnje i zoti ta zavendesoj z.Thaqi,por ju duhet nji perforcim alla Veseli.E kemi dite se ne kete parti pervec Hashimit edhe s'ka te tjere ,te denje per KRYETARLLEK.

ADEMI (germany): 26-02-2012 13:32
te lumt kadri veseli vetem perpara sepse pdk ka nevoj per perforcime pasi qe po mundohen qe pdk njerzit e fort qe t'ia largojn nga politika andaj e pres me shum respekt nje ushtarak -politikan me n je vizjon te kthjellt do e keni voten e time dhe te rrethit familjar prsh.adem zekaj

kuksi (gjermani): 26-02-2012 13:31
Kriminel mire se vjen ne qerdhen e krimineleve dhe tradhtareve te popullit nji kriminel dhe hajn ma shum a ma pak nuk ka rendesi ma mut nuk bahet Do te bashkohen edhe ishalla krejt bashk i faron ZOTI

Atdheu (Tiranė): 26-02-2012 13:26
Spiun i cili u bashkohet shokėve tė Shikut,tė cilėt i kanė duart e zhytura nė gjak shqipėtaresh.

Gazi (Antihashim): 26-02-2012 13:26
Krahehapur per njeriun i cili me shik-un vrau shume e shume shqiptare dijetar,ky Veseli me banden e tij shik i frikesoi,kercenoi,shantazhoi shume intelektuale dhe me ndihmen e ketyre banditeve pedeke-ja erdhi ne pushtet dhe normal qe pritet krahehapur por mos mendoni se populli shqiptar i harron keto te keqija shume shpejte shqiptaret do ti ndeshkojne keta horra kriminele..?!(Hashimi-Veseli qdo vikend ne malet e Sharrit ecin dhe bejne plane per likuidimine shqiptareve intelektual,vetem keta dy)!!!

demi (Ulpiane): 26-02-2012 13:20
Modeli Putin-Medvedev po instalohet edhe ne Kosove!

SystemA
26-02-2012, 17:44
Te gjithe qelbsat,vijne nga Jugosllavija!

PLAKU
26-02-2012, 21:07
A? Mire o puna mire*

Llapi
26-02-2012, 22:50
Te gjithė i dėshirojnė mirėseardhje
http://lajmonline.com/uploads/Kadri_veseli_06012012_lajm.jpg
Ish-shefi i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK), Kadri Veseli, pas paralajmėrimeve se do tė futet nė politikė, po pritet krahėhapur nė Partinė Demokratike tė Kosovės (PDK).

Tė paktėn askush brenda partisė sė kryeministrit Hashim Thaēi publikisht nuk deklarohet kundėr Veselit, ndėrsa inkuadrimin e tij nė kėtė subjekt politik e shohin si forcim tė partisė me kuadro dhe energji tė re.

20:59; 26/02/12 •


Prishtinė - Megjithatė, pavarėsisht nga zemėrgjerėsia nė raport me personin qė sė fundi ka paralajmėruar se do t’ia “mėsyjė” politikės, anėtarėt e partisė mė tė madhe nė vend nuk e kanė shumė tė qartė se si do tė futet ai nė PDK dhe ēfarė pozite do tė marrė.

Njėri nga figurat kyēe nė Partinė Demokratike tė Kosovės, Xhavit Haliti, gjatė njė interviste pėr “Zėrin”, qė ėshtė botuar tri ditė mė parė, ka thėnė se Veseli ėshtė i mirėseardhur nė PDK.

“Si frikėsohem pėr shumė arsye. Nėn njė, unė e njoh Kadri Veselin nga viti 95/96 kur kam pasur tė bėj me tė dhe e ēmoj shumė kontributin e tij pėr Kosovėn. Unė vlerėsoj dhe besoj qė Kadi Veseli nėse hyn nė politikė, hyn pėr tė konkurruar, nė mesin e atyre qė do tė konkurrojnė nė strukturat politike tė PDK-sė. Dhe unė nuk mund tė kem frikė nga Kadri Veseli, sepse e kam mik dhe ai e ka drejtuar Shėrbimin Informativ tė Kosovės pas lufte”, ka thėnė Haliti.

Anėtari i kryesisė sė PDK-sė, Haliti, mė tutje ka theksuar se Veseli ka qenė njėri prej veprimtarėve dhe luftėtarėve mė tė suksesshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, dhe ndėr personat kyē nė momentet mė tė rėndėsishme nėpėr tė cilat ka kaluar vendi.

“Kadri Veseli e ka kryer detyrėn e vet qė e ka pasur nė kuadėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm dhe e ka marrė detyrėn e vet pėr tė krijuar Shėrbimin Informativ tė Kosovės nė kuadėr tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės”, ėshtė shprehur ai.

Veseli mirėpritet edhe nga nėnkryetari i PDK-sė, Hajredin Kuēi. “PDK ėshtė parti e hapur qė vlerėson vlerat e sė kaluarės dhe ndėrton vizionin pėr tė ardhmen pėr ēka zotėri Veseli mirėpritet dhe mund tė jap kontribut”, ka thėnė zėvendėskryeministri Kuēi nėpėrmjet SMS-sė.

Edhe anėtari i Kėshillit Drejtues tė PDK-sė, Shukri Buja, qė aktualisht e udhėheq Komunėn e Lipjanit, e sheh si hap pozitiv inkuadrimin e Kadri Veselit nė kėtė parti.

“Kadri Veseli ėshtė njėri nga figurat kyēe qė ka qenė para luftės, nė organizimin e luftės dhe gjithsesi edhe pas luftės ka dhėnė kontribut bukur tė ēmueshėm nė jetėn nė Kosovė dhe ėshtė i mirėseardhur nė Partinė Demokratike. Unė mendoj se ardhja e Kadri Veselit nė PDK do tė sjellė njė frymė tė re, frymėn e njė vizioni tė ri dhe do ta ndihmojė shumė Partinė Demokratike”, thotė ai.

Sipas tij, qė nga momenti qė Veseli tė futet nė PDK, ai do ta forcojė kėtė parti dhe siē thotė ai, do t’i koordinojė shumė veprime nė Partinė Demokratike tė Kosovės.

“Ėshtė njė personalitet qė e ēmojmė dhe gjithsesi ėshtė njeriu qė i duhet tani PDK-sė”, thekson Buja.

Mirėseardhje pėr ish-shefin e SHIK-ut, Kadri Veselin, shpreh edhe anėtari i kryesisė sė PDK-sė, Hydajet Hyseni.

“Ēdo ardhje nė momentet qė po kalojmė ėshtė e mirėseardhur. Ka nevojė skena jonė politike pėr pasurim aq mė tepėr kur bėhet fjalė pėr njerėz me kapital politik, atdhetar dhe profesional. Ajo qė dua tė theksoj ėshtė se PDK-ja nuk ėshtė pa kuadro tė mjaftueshme edhe me kapital atdhetar, edhe me potencial profesional edhe demokratik e qytetar”, thotė Hyseni, duke shtuar se do tė ishte mirė qė sjelljet e reja nė parti tė sjellin funksionim demokratik.

Veseli kryetar i ardhshėm i PDK-sė?

Tė gjithė personat qė flasin pėr aderimin e mundshėm tė Kadri Veselit nė Partinė Demokratike tė Kosovės thonė se ai mund tė bėhet edhe kryetar i kėsaj partie, por kėtė gjė ata e ndėrlidhin me mundėsinė e vetme nė mes tė tij dhe Thaēit, qė do tė ishte njė marrėveshje e pėrbashkėt.

“Unė pres qė tė jetė Hashim Thaēi (kryetar i ardhshėm, pas kuvendit). Nėse nuk kalon nė ndonjė pozitė politike ku i ndalohet pėr tė qenė kryetar i PDK-sė, prapė do tė jetė Hashim Thaēi”, thotė Xhavit Haliti.

I pyetur nėse Veseli mund tė jetė pasardhės i Thaēit, Haliti thekson se secili njeri qė konkurron pėr tė qenė kryetar i partisė e llogarit veten nėse ėshtė i zoti ose jo qė ta drejtojė partinė.

“Unė nuk do tė kandidoj. Sė pari nuk jam pėrgatitur pėr tė konkurruar pėr kryetar tė partisė dhe unė mendoj se ėshtė e vėshtirė ta konkurrosh. Edhe nėse kam dėshirė, Hashim Thaēi i ka votat nė Partinė Demokratike. Aktualisht ai ėshtė i pakonkurrueshėm”, thotė Haliti.

Sipas tij, PDK-ja ka nevojė qė anėtarėt e saj para se ta sfidojnė njėri-tjetrin tė jenė tė barabartė mes vete.

“Nėse ka mundėsi tė barabarta, atėherė njerėzit mund tė futen nė konkurrencė, po ku nuk ka mundėsi tė barabarta ėshtė problem. Nuk mendoj qė ka mundėsi tė barabarta nė asnjė parti nė Kosovė. Nuk ėshtė e pėrcaktuar mėnyra e konkurrencės nė politikė. Nė zgjedhje nuk ėshtė e pėrcaktuar pėrveē se nė Kuvend, pra nuk ka fushatė ose parafushatė pėr zgjedhje. Derisa nuk ka mundėsi tė barabarta nė fonde tė pėrcaktuara me statut ėshtė problem t’i hyhet konkurrencės”, shprehet ai.

Nga ana tjetėr Shukri Buja thotė se Kadri Veseli mund tė jetė njėri nga kandidatėt e mundshėm pėr kryetar tė PDK-sė. Sipas tij, ai mund ta “zėvendėsojė” Thaēin vetėm nėse ky i fundit vendos qė tė konkurrojė pėr president tė vendit.

“Unė nuk mendoj qė tė kandidoj pėr kryetar, por synimi im ėshtė qė tė jem anėtar i kryesisė, ngase tash jam anėtar i Kėshillit Drejtues”, shprehet ai.

Ndėrsa Hydajet Hyseni thotė se nėse do tė ketė demokraci nė raport me zgjedhjet e brendshme dhe funksionimin e partisė, atėherė hapet mundėsia pėr konkurrencė tė drejtpėrdrejtė.

Mirėseardhje nga frika

Zemėrgjerėsinė e anėtarėve tė Partisė Demokratike tė Kosovės pėr ta pritur nė “gjirin e partisė” ish-shefin e SHIK-ut, analistėt politikė e shohin si frikė qė shumica e anėtarėve tė PDK-sė kanė nga Veseli.

“Mendoj se Hashim Thaēi dhe Kadri Veseli janė dy njerėzit mė tė fortė nė PDK dhe pakrahasimisht mė tė fortė se plot tė tjerė”, thotė analisti Nexhmedin Spahiu.

Ai thekson se nė politikė asnjėherė nuk mund tė ketė mik tė pėrbetuar ose armik tė tillė, prandaj, sipas tij, nė tė ardhmen mund tė ndodhė qė Thaēi dhe Veseli tė jenė kundėrkandidat pėr pozitėn e tė parit tė partisė.

“Unė nuk mund ta paragjykoj kėtė, sepse nuk mund tė dihet, dihet se shumė miq janė shndėrruar nė rival dhe anasjelltas. Nuk mund ta parashikoj kėtė sepse varet prej karakterit tė tė dyve. Derisa e njoh karakterin e Hashim Thaēit pėr shkak tė veprimtarisė sė tij publike, sjelljen e tij ndaj shokėve, aleatėve, kundėrshtarėve tė tij, por nuk e njoh karakterin e Kadri Veselit, sepse nuk e kam parė kurrė me sy, pėrveē dy herė nė televizor”, thotė ai.

Afėrsisht ngjashėm mendon edhe publicisti Shkėlzen Gashi, pėr tė cilin secili anėtar i PDK-sė qė nuk shpreh mirėseardhje pėr Kadri Veselin ballafaqohet me “zhdukje” nga Partia Demokratike e Kosovės.

“Me dalė dikush kundėr Kadri Veselit ėshtė sikur me dalė kundėr Hashim Thaēit, sepse ėshtė e njėjta gjė, ata tė dy kanė thėnė pėr njėri-tjetrin se jemi miq e bashkėpunėtorė”, thotė Gashi.

Hezitojnė tė flasin pėr Veselin

Gazeta tė shtunėn ka kontaktuar me disa nga anėtarėt e organeve udhėheqėse tė Partisė Demokratike tė Kosovės, tė cilėt nuk kanė preferuar tė flasin pėr aderimin e Kadri Veselit, duke kėrkuar qė pėrveē kėsaj, nė asnjė mėnyrė mos t’iu dalė emri nė gazetė.

Kjo situatė, sipas analistėve politikė Spahiu e Gashi, ėshtė tregues i qartė se sa shumė frikėsohen disa anėtarė nga Veseli.

“Te shumica e qytetarėve mendimi pėr Kadri Veselin ėshtė mendim negativ. E pėrveē tjerash, ata (anėtarėt e PDK-sė) qė nuk duan tė flasin pėr tė nuk flasin se e dinė qė ngase mendimi i qytetarėve ėshtė i keq pėr Veslin, me deklarimin pėr tė mund t’i bėjnė dėm vetes”, shprehet Gashi./Zeri/ Lajmonline

Morrison
27-02-2012, 13:59
Llapi, njerez qe jane akoma gjalle eshte veshtire te quhen figura te shquara te kombit. Mbi te gjitha duhet te kene dhene kuntribut mbarkombetar per historine dhe per kulturen e kombit... kjo gje vlersohet nga i gjith kombi dhe jo vetem nga nje pjese e tij. Pshm, ne ditet e sotme figure e shquar kombetare e afirmuar nga gjith shqiptaria eshte Rexhep Qosja (pavarsisht se eshte gjalle). Tema do hiqet nga "Figurat e Shquara Shqiptare" sepse nuk e meriton te jet aty.

Llapi
27-02-2012, 14:23
Llapi, njerez qe jane akoma gjalle eshte veshtire te quhen figura te shquara te kombit. Mbi te gjitha duhet te kene dhene kuntribut mbarkombetar per historine dhe per kulturen e kombit... kjo gje vlersohet nga i gjith kombi dhe jo vetem nga nje pjese e tij. Pshm, ne ditet e sotme figure e shquar kombetare e afirmuar nga gjith shqiptaria eshte Rexhep Qosja (pavarsisht se eshte gjalle). Tema do hiqet nga "Figurat e Shquara Shqiptare" sepse nuk e meriton te jet aty.

me vjen mire qe te pakten po i lejoni diku ne nji qosh te keti forumi temat per ishe prisit e UĒK-se
po ku ka njerz tier qe kan kontribue ma shum se prisit e UĒK-se more njerz po ata e liruan gjysmen e kombit
dhe e ben shtetin e dyt shqiptar more njerz
po atje tek figurat e shquara te kombit
leju vend atyre qe jan nga shqiperija e qe kan lufte per nji mahall
mier bre burr se di perse gjith ket perqarje e ndarje e beni ketu
po nejse forumi i juaj eshte
beni si te doni veq drejt e mier nuk e kini me siguri

as kadria as thaqi as komandanti i pergjithshem azem syla
nuk paskan vend atje
e sipas teje ata qe kan shkrue naj prrall a naj enderr paskan vend

Llapi
26-03-2012, 12:11
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49pdk%202.jpg

Thaēi mirėpret Kadri Veselin nė PDK

Publikuar: E hėne 26 Mars 2012
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė njė intervistė pėr RTK, duke folur pėr zhvillimet e fundit, ka thumbuar pothuajse tė gjithė kritikėt e qeverisjes sė tij, veēmas pėr fusnotėn. “Edhe LDK edhe UĒK kanė pasur fusnota”, ka thėnė Kryeministri, duke kėrkuar nga themeluesit e LDK-sė ta shpjegojnė kėtė. Ai ka komentuar edhe vendimin pėr rastin Kleēka, duke e quajtur vendim tė drejtė.
"Ka pasur padrejtėsi vazhdimisht me ngritjen e aktakuzave ndaj luftėtarėve tė UĒK -sė e cila ka zhvilluar njė luftė tė drejtė. Pretendimi pėr tė bėrė baraspeshė mes luftės ēlirimtare dhe asaj gjenocidiale ėshtė i padrejtė. Limaj edhe nė Hagė e ka fituar betejėn. Edhe ditė mė parė, vendimi i drejtė pėr Limajn dhe bashkėluftėtarėt e tij dhe tė mitė", ka thėnė Kryeministri, raporton Indeksonline. Thaēi nuk ėshtė pėrgjigjur drejtpėrdrejt nėse Limaj ka vend nė qeveri, por ka thėnė se Zv.kryeministri Hajredin Kuēi, i prezanton qėndrimet e qeverisė, i cili pati deklaruar se Limaj e ka vendin nė qeveri.
Edhe pėr ish Shefin e SHIK-ut, Kadri Veseli ka shprehur mirėseardhje nė PDK. "PDK-ja e mirėpret Kadri Veselin. Ai ka dhėnė kontribut, madje para veprimtarisė sė partive politike. Sepse ėshtė njėri prej kontribuesve tė jashtėzakonshėm pėr ēlirimin e Kosovės. Qė nė lėvizjet e para. Unė e kam mik tė mirė. Ėshtė nė vullnetin e tij si dhe kur do tė hyj nė politikė", ka thėnė kryeministri Thaēi.
http://www.kosova-sot.info/politike/kosove/thaci-mirepret-kadri-veselin-ne-pdk

SystemA
26-03-2012, 12:24
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49pdk%202.jpg

Thaēi mirėpret Kadri Veselin nė PDK

Publikuar: E hėne 26 Mars 2012
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė njė intervistė pėr RTK, duke folur pėr zhvillimet e fundit, ka thumbuar pothuajse tė gjithė kritikėt e qeverisjes sė tij, veēmas pėr fusnotėn. “Edhe LDK edhe UĒK kanė pasur fusnota”, ka thėnė Kryeministri, duke kėrkuar nga themeluesit e LDK-sė ta shpjegojnė kėtė. Ai ka komentuar edhe vendimin pėr rastin Kleēka, duke e quajtur vendim tė drejtė.
"Ka pasur padrejtėsi vazhdimisht me ngritjen e aktakuzave ndaj luftėtarėve tė UĒK -sė e cila ka zhvilluar njė luftė tė drejtė. Pretendimi pėr tė bėrė baraspeshė mes luftės ēlirimtare dhe asaj gjenocidiale ėshtė i padrejtė. Limaj edhe nė Hagė e ka fituar betejėn. Edhe ditė mė parė, vendimi i drejtė pėr Limajn dhe bashkėluftėtarėt e tij dhe tė mitė", ka thėnė Kryeministri, raporton Indeksonline. Thaēi nuk ėshtė pėrgjigjur drejtpėrdrejt nėse Limaj ka vend nė qeveri, por ka thėnė se Zv.kryeministri Hajredin Kuēi, i prezanton qėndrimet e qeverisė, i cili pati deklaruar se Limaj e ka vendin nė qeveri.
Edhe pėr ish Shefin e SHIK-ut, Kadri Veseli ka shprehur mirėseardhje nė PDK. "PDK-ja e mirėpret Kadri Veselin. Ai ka dhėnė kontribut, madje para veprimtarisė sė partive politike. Sepse ėshtė njėri prej kontribuesve tė jashtėzakonshėm pėr ēlirimin e Kosovės. Qė nė lėvizjet e para. Unė e kam mik tė mirė. Ėshtė nė vullnetin e tij si dhe kur do tė hyj nė politikė", ka thėnė kryeministri Thaēi.
http://www.kosova-sot.info/politike/kosove/thaci-mirepret-kadri-veselin-ne-pdk
Mos beni gabimin e Enverit,qe te hani njeri-tjetrin!
Kupto vrit braret e zagaret.
qe kshu

ymer prizreni
26-03-2012, 14:47
Me 1998 nė vjeshtėn e vonshme nė Kukės njė plakė duke i uruar ushtarėve tė UĒK-ės sukses,dhe duke i kėshilluar qė tė mos kursejnė asnjė sėrb,dhe mos keni frikė se keni me i qitė fare kėtė farė tė dreqit sepse ka shumė,nė ju merrė malli tė shihni me sy sėrb shkoni nė Tiranėn se atje keni pėr tė parė tė tillė sa tė duash. Ushtarėt u befasuan,por plaku e kishte me tė drejtė kėtė po e tregon koha qė tė tillė i kemi edhe nė forum shembull konkret SystemA, ky edhe nuk i do lumjanėt sepse nė njė kohė ja kemi vrarė 12000 kusheri dhe farefis tė tij sllavė edhe atė pėr vetėm 3 ditė.....

Llapi
27-03-2012, 16:44
Kadri Veseli, sė shpejti nė krye tė PDK-sė
http://lajmonline.com/uploads/2-kadri%20veseli-pdk.jpg

Brenda muajit korrik 2012, PDK do tė pėrfundojė riorganizimin e saj. Burime tė sigurta pranė kryesisė dhe grupit parlamentar tė PDK-sė, kanė thėnė pėr “shqiperianatyrale.com”, se pėrfshirja e Kadri Veselit nė politike, nuk ka tė bėjė me marrjen e njė posti ēfarėdo Postuar: 14:00; 27/03/12 •

Prishtinė – Kadri Veseli do tė pėrfshihet nė PDK, pėr tė marrė postin e kryetarit tė partisė dhe pėr tė zėvendėsuar kryetarin aktual tė k`tij subjekti politik, Hashim Thaēin.

Veseli ka 15 vjet qė ka punuar ngushtė me CIA-n amerikane dhe ėshtė njė ndėr njerėzit mė tė besuar tė amerikanėve.

Edhe pėrfshirja e tij nė politikė nuk ėshtė bėrė thjeshtė nga dėshira e tij individuale.

Lidhur me Hashim Thaēin, burimet bėjnė tė ditur, se nė fazėn e parė do tė bėhet ndarja e postit tė kryeministrit nga ajo e kryetarit tė partisė, praktikė kjo qė u aplikua nga Fatos Nano dhe PS nė fillim tė viteve 2000.

Veseli gėzon edhe mbėshtetjen e grupeve rivale nė gjirin e PDK-sė dhe ėshtė gjetur si figurė bashkuese midis kėtyre dy grupeve. Lajmonline

Irfan CANA
27-03-2012, 20:17
Nė krye tė njė subjekti politik duhet t'vėhet njeriu i drejt,vizionar dhe qė e respekton populli autokton,e jo siē ndodhė shpesh te ne kėtyre viteve:;E do ky apo ai shtet,e t'u aminoj gjithēka ēka u thonė ata.Propozimi duhet t'buroj nga vendi dhe t'punoj pėr tė,ndryshe fiton epitete tė llojllojta siē kemi raste tė shumta!

Llapi
28-03-2012, 20:01
Nė krye tė njė subjekti politik duhet t'vėhet njeriu i drejt,vizionar dhe qė e respekton populli autokton,e jo siē ndodhė shpesh te ne kėtyre viteve:;E do ky apo ai shtet,e t'u aminoj gjithēka ēka u thonė ata.Propozimi duhet t'buroj nga vendi dhe t'punoj pėr tė,ndryshe fiton epitete tė llojllojta siē kemi raste tė shumta!

per fat te mier nuk pyetet UDB-eja per PDK-ne
shko e pyetne ju UDB-en per vetfundosjen
qe vet UDB-eja e krijoi

SystemA
29-03-2012, 13:17
Nė krye tė njė subjekti politik duhet t'vėhet njeriu i drejt,vizionar dhe qė e respekton populli autokton,e jo siē ndodhė shpesh te ne kėtyre viteve:;E do ky apo ai shtet,e t'u aminoj gjithēka ēka u thonė ata.Propozimi duhet t'buroj nga vendi dhe t'punoj pėr tė,ndryshe fiton epitete tė llojllojta siē kemi raste tė shumta!
Te isha une krye ju vrisja.
Pastaj ankohu.
Fare e felliqte.
Kta te uck-se jane tolerante.

Brari
20-04-2012, 19:50
Bota Sot

--

Faruk Gashi pėrfundon nė psikiatri


Njėri prej tė akuzuarve nė rastin Bllaca 2, Faruk Gashi ia ka arritur qėllimit. Ai tashmė ėshtė shtruar nė spitalin psikiatrik. Gjatė seancave tė fundit gjyqėsore, Gashi i dėnuar me 18 vjet burgim nė procesin e parė, ankohej pėr probleme shėndetėsore psiqike pėrderisa avokati tij, Tahir Rrecaj disa herė ka kėrkuar ekzaminime mjekėsore.
Sic duket, ai tashmė ka marrė tretman dhe ėshtė shtruar nė njėrin prej pavioneve tė spitalit psikatrik. Thuhet se ai po pėrjeton halucinacione dhe ka filluar tė mos i njoh njerėzit. (io)


More Sharing ServicesShpėrndaje Share on facebookShare on facebook_like


Komente (73) Kthehu | 20.04.2012


Nė qoftė se vertetohet se eshte 100% i semur psiqikisht, ne vitin tjeter do ta shohim ne Kuvendin e Kosoves si deputet i Bandes se PDK, pasi qe edhe Banditet tjere te Bandes se PDK kane nga nje vertetim si te semure Psiqik. Hashim Apanga, do ta kompletoj edhe me shume Banden...

Sami Shaipi (gjilani) 20.04


LSHONE SE NE PSIKIATRI VRET SHQIPTAR PRAP;;PO QONE NE SERRBI KTHJELLET KY TRADHTAR FARUK KOPILI;;FARUK A NUK PO HAN GJYKATSI VEGET KSAJ RADHE

zhitia llap 20.04


Shum shpejt edhe Thaqi ka me mbaru ne psikiatri.

avni shala 20.04


I ka mesuar Breiviku keta SHIK-istat e m..., keta vrases te pa ndjenja. Thuaj jam i semure psiqikisht edhe shpeton. Rrasjau do pare ne xhep gjyqtareve e prokuroreve bashk me ca mjek, nga milionat qe i ke fituar si ““gjuajtes i krynave““ dhe te qesin bile gorille, se lere me invalid psikik. Jo ne psikiatri, po keta i kisha rrehe kamxhik deri gjaku t“ju kish dale mbi lekure edhe i kisha nkrype, mandej i kisha qite ne midis Prishtines, jau kisha qite lakun ne fyt, qe te mos mund te ulen dhe i kisha lene ne diell 12 ore, pa jau hjek trekendshin, mandej i kisha burgose, jo mi vjerre. Po edhe me i leshu as mendja me per krim nuk ju shkon. Krimineli duhet ta njeh dhunen dhe dhimbjen qe te behet njeri, ani nuk ben dhune me. Tung.

Sherri 20.04


Kur ishte pune me vra Shqiptar shum mir u kon su kon smut hiq po tash kur po e shen se po del e drejta ne shesh po smuhet per tju zbutur denimi po kto jon fore te moqme me randesi kur e ka kry krimin ka qen shum ne gjendje te mir psiqike....

beni 20.04


Bunkeri i te vetequjturit kriminel i penduar Nazim bllaca Duhet ne detaje zberthehhet, analizohet ,studijohet nga ekspertet e zbulimit e te drejtesise dhe as nje imtesi te mos ngelet e pa mertypur mire me dhambet e drejtesise. Shoqerija kosovare ne ditet e sotme perballet me te pa priturat qe nuk i ka njofte as drejtesija e as qytetari.Dihet qe seciles pike ne drejtez i korespondon nje numer dhe sa do afer te jen ato pika mes tyre mund te vihen edhe n, pika tjera.Ligji perbehet prej pikave e numrave korespondues.Ketu ndodhet e keqja ku drejtesija mund te rreshqes ne gabime.Argat te kesai rreshqitje jan avokatet e mbrojtjes te kriminelit qe me te gjitha format perpiqen qe realiteti te mbetet i ngujuar ne bunkerin e kriminelve dhe viktima eshte teper e pa rendesishme se pse i vdekuri nuk flet , nuk paguen,Andaj avokati i kriminelit deperton nepermes pikave, por ban krim per te cilin nuk pergjigjet. .Ndergjegjeja e avokatit eshte e barabarte me ndergjegjen e kryesit te krimit.

mali 20.04


benyyy,Vran shqyptar dhe para lufte ne lufte si mbas luftes, kjo e njeta bande qe shumica e tyne bashke me krye banditet naoisto-enverist, Hashim TH. Xhavit H. Azem S. jan ne pushtet,A e di o benyy dhe ju vllezen shqyptar,kush ashte fajtore ?! na jemi afjtora te gjithe, fajsia bie mbi te gjithe na shqypetaret si koleketive. Pse ia lejuam vetes te biem nen ndikimin e propogandes tinezare,dhe ia lejuam vetit te na sajoin luftar e politikana! Pse shqypetaret nuk pyten kush jan keta bandita qe luajn me fatin ton nga rogneri ish sigurimit enverist e zvicra? kush jan keta qe hudhin gurin e meshefin doren?! Pse nuk pytem kush jan kjo bande me maska qe reklamonte, shprndante trakete lufte permes gazetave e M.zekave, e nuk shifeshin ne front kerkund! Populli masakrohej e keta benin qefe neper zvicer e ne rogner te f.nanos, benin palne si te vrasin kundershtaret shqypetar e te vin ketu ku jan sot! Tash shqyptaret duhet te pysin, cfare duhet te bejen ta asgjesojen kete bande pise.

Uka L. 20.04


Shqyptare mendoni ne cfare niveli kemi ra, kujt i kem besu me na udheheq e kujt ia kemi besu te vete thirren clirimetar te Kosoves dhe te shqyptareve, azem syles,ali ahmetit te smund mentalisht me vertetime nga shteti zvicres. Tashe dhe ushtaret ndjekin komandantat e tyne! Kush nai imponoi keta kriminel psikopata dhe kush i perkrahe,jan te nji niveli me ta. Advokatet rrecet e tyne hajduto kriminelve, pasunohen ne hak te popullit, ne dhimbjet e te afermeve viketimave! Dijeni o Advokata rrece se ne Kosove nuk mund te jetohet me stadarde te dyfishta. Dikush me standarde Amerikane e dikush nen ethet se kush ma vrau djalin, baben, vllaun, nuk mund dikush te pasunohet mbi jeten e tjeterit e dikush te pervlohet nga dhimbja!Kosova ashte e vogel per kesi dallaveresh te pista.Vetem pyes kote:Ka ardhe koha qe shqypetaret ti dallojn Luftaret e vertete nga bandat kriminele?! __________________

Uka L. 20.04


pas luftes pushtetin ne kosove e muarr kinse krahu i luftes qeveria e perkohshme.vetem gjat kesaj periudhe u vrane me shume se 600 shqiptar te pa fajshem...

benyyy 20.04


E more faruk Vegeta!Me nji kamion Veget u bane vrases i Shqiptarve!

jeton londra 20.04


O RRUSTEM GASHI KUR PO KOMENTON PA NERVOZ MIRE PO SHKRUAN KOMENTE PO SOT PASKE QEN PAK NERVOZ PO ME DUKET PERSHENDETJE(MERRE PER TE MIRE KETE KESHILL RRUSTO) PERSHENDETJET E MIA TE SINQERTA

rakoci 20.04


ju ikeni vra njerzt mate mir te kosoves ju jeni armiku ni i shqiptarve tash paske gjet mnyren se qysh mej ik burgut nuk je i vetmi ti se keni bae vrasje nadej shqiptarve ju jeni si milloshi si shkijet kur far ndryshimi skini hiq edhé gjith he ru kan kshtu ikan vrae njezt mate zgjutiit sej ka pas kosova si ne kohen e zogut ashtu ne kohen e fatos nenes enver hoxhes tash mas lufte mor ju hak nven shkive

llapjani 20.04


Po me doket se shum prej juve komentus nuk jeni te e dit qka osht tu ndodh. Kja osht nje manipulim i ligjit qe e perdorin shpesh per me thon qe njeri e akuzum nuk osht normal e nuk munet me denu me ligj. Keto jon sjelljet e Amerikes, qe deri tash osht munu mi mshef hapat. Amerika osht tu i majt keta pisa sikur Limen, Hashimin, Haliti, Sylen e tjere. A e pat qka ndodhi me gjyqtarin ne akuzen kunder Limen, tash e ndrrun kryeprokurorin e e bonen Amerikan vetem per me anulu akuzen edhe me shpall Limen te pafashem. Keto jon trikat qe shum prej juve nuk i dini. Pra osht u rrani me prapagand, apo shpifje qe ju sjell as media, e as tash e thomja. Kuptoneni krejt keto trika jon ne sherbimin e PDK\\\'s edhe per interesin e Dellit apo te Amerikes.

Dardania 20.04


sedi do po munohen qekaq shum me e mbrojt sa qe ska ma! mu qudit me neve !niher ke kryq i UCK e tani bashkpunoj me zavendes komandirin e lipjanit(shkavin) me i nimue UCK me ble veget ! per UCK,e tani vrane e vudhen ,e tash smut !! e dikush shum pe mbron ,edhe po ju thojn atyne qe i myten kan bashkpunue me shkije,hec e bjeri ne fije,avaavavvavavaavavavavaaa

osi. 20.04


Pse ju keni gju njerit ne qafe te gjithe nuk duhet me paragjyku se mundet njeriu me u semu ne situaten ne te cilen eshte gjete i shkreti. Tjetra eshte se kur ai eshte duke menduar se qka kane ba te tjeret e jane ne liri dhe ne parlament po shesin trimni vallahi ja ka me u smu ja sdi qka ka me ba.Nese ka ba krime ka gabu duhet me ja lane drejtesise e jo me e gjyku neper forume te ndryshem me komente sepse njeriu ka familje dhe keto ofendime nuk jane te mira. Duhet te sillemi si njerez dhe secili qka ka ba si ne kete dynja si ne tjetren ka me u lidh per kungji te vete. E ti DESTAN BEGU nga veriu i Mitrovices qka ki me marre ne goje Adem Salihun qka te ka ba ty apo dikujt tjeter, ai ka qene nje luftetare i denje i UQK/se edhe ne moshen e tij dhe ka qen nje trim mbi trima. Ti merre shembullin Hashimin tende dhe na i trego fushe betajat se ku ka luftu ai dhe sa plage i ka ne trup.

selimi 20.04


me i than po te qojm ne beograd i kapercen meniher thot po rri qetu se mir koka

luli 20.04


per komentusin drenasi ti paske mbet shum mrapa mos kta qe pi perkrah te paskan smu trunin me prralla tune hajt se edin populli shum mire meritat esecilit nuk ka nevoj ti me na tregue per trimat eliris se ju pa puna esecilit kjart

JAKUP AGA 20.04


e paskeni gjet menyren se si me e liru nga akuzat(krimet) qe ka bere ju lumte se do ta shpallni Patriot se ka vra spiuna!!!!! e per qudi as ni armik shka!!! ju lumte

psikiatri 20.04


E MORE FARUK A KI PA VETEN NE PASQYRE MOS KI GJAK MAGJUPI; E TASH PO MUNOHESH ME DALLAVERE ME E IK LIGJIT, TY ME MUJT ME TA BA DENIMIN NE AMERIK E MA TA FUT I SHPRIC PERMRAPA,A KA MA FLLIQT SE ME TA VRA ROBIN KY QENEF I FLLIQT,IK SE MA GERRDITE DITEN KUR T PAVA I PAFTYR

loxha e kuqe 20.04


Nuk di a janė tue pėrciell disa komentator pėrkujtimet e Agim ramadanit dhe tė Sali Cekut,ku po del hapur se luftėn dhe organizimin e luftes e paska ba LDK-eja me njerzit e saj e jo Faruk e Mangup,prandaj kot e ka ai dhe tė tjerėt me luejt rolin e tė qmendurit se pa pik dyshimi tė qmendun janė tė gjithė ata qė kanė vra vėllanė,shokun i cili me vetmohimka luftue deri nė flijim,pėr me ia mbrojt fėmijtė e familjen Farukut me shokė e nė fund nė pabesi i vret mizori \\"vėlla\\",e Ju servila shprehni keqardhje e i jepni epitetin e clirimtarit(???!!!).Ta dini JU qė e mbroni Farukun jeni pėr psiatri,a Ai pėr dėnim,dėni,dėnim!NUK DUHET TE KET MESHIRE PER ATA QE VRASIN JASHT LIGJIT,VETEM EGERSINAT VRASIN PA LIGJE,JO NJERIU NORMAL!

Nazmi Berisha-Dyzi 20.04


Pershendetje te perzemerta,Destan Begu.Me pelqej pa mas komenti yte,po o burre, disa shqipfolsfe nuk ju interesojn faktet dhe argumentet, kryesorja me etiketu dhe njollos krejt luften e UQK-se,dhe me i vu ne baraspeshe kolaboristet me djemt e vashat me te mira te kombit,pershendetje vllazrore,Arbeni

Arbeni(Metzingen) 20.04


Komentuesi me emrin LULI po thot \\"dergojeni ne Beograd per analiza e do ta shihni q`ka ka\\".,une themnuk ban me e dergue ne Beograd se e shpallin HERO se ky ka qen dor e zgjatun e Serbis...

Behar Artakolli 20.04


ne Beograd ne analiza mir u kan me qu...

lali 20.04


HHAHAH KREJT KAN MU TRANUE SE JU KA RA XHAKU SYVE SE KUM THAN DHE PRAP THEM XHAKU NUK BAHET UJI KY FAR GASHI KOKA TRANUE AZEM SYLA EDHE AJI E TASH E KAN RADHEN HASHIMI E KAMISHI E TJERT REN QISHTU PO KTA NUK JAN TRANUE TAH PO SHUM MA MOTI QAT DIT KUR KAN SHKREP PLUMBA NE VLLAZNIT EVET QAT DIT JAN TRANUE MIR KISHTE THAN NI KOMENTUES SE MA E MIRA EKSAJ TE KEQJE ASHT QE TE LIROHEN TLIR DHE TI VRAJN NJA KA NJA SI LEPRATSE EDHE KSHTU NESE JAN SHQIPETAR QATA FAMILJAR KTA JAN NXHAK ME ATA QE I VRAJTEN VET KTA GASHI E AZEMI ME KOMPANI. DENIM MA I MADH SE ME U TRANUE SKA JA U PAFSHI HAJRIN EDHE SHERRIN TBERAVE QE I KINI BER.

shpendi 20.04


Kush mundohet ketu me komente me mbrojt Faruk Gashin, nuk po ka vet-dije se pe rradhit veten po ashtu per me kandidatu per nje dhom posaqerisht te asaj psykatrije. Por siq e ceka, keta Komentues te lart permendur nuk jan te vet-dishem e prandaj Zotri Luan Berisha mos u ngut e mos u nxej, se nuk ja vlen mu mar me kesi Komentues, te cilet paguhen per me ja domtu kosoves e besa bes krejt shqiptaris imazhin ne arenen nderkombetare.

Strellci i Vertet 20.04


NDEGJO GEZIM_FRANKFURTI:NOSTALGJIJA PER KOHEN E KALUAR SHUM PO TE MUNOJKA NJERIUN QE E UDHEHEQI UQK_EN QE E BERI RAMBUJEN QE E SHPALLI PAMVARESIN QE E NISI DHE DO TA KRYEJ AUTOSTRADEN QE KA ME NA SHTIE NE EUROP E NATO E QUAN PSIKOPAT? O I MJERI GZIM MJAFT ME KTO PRRALLA SE STI HAN PAZARI E SHYQYR ZOTIT QE JU ANALFABETET JENI PAKEZ NE NUMER SE VAJ HALLI PER KOSOVEN ME PAS SHUM GEZIMA ,..

drenasi 20.04


Te gjitha keto benivicione te Gashit, Hajredin Kuqi po i rregullon me lejen kryeshefit te madh.......... Kush mbaron knaten, ja ngjet edhe vegen!!! Veshtire eshte me ra PESHQIT E MDHENJET NE FURTERE, mue mu prish furterja duke i pritur PESHQIT E MDHENJ:

qendra 20.04


O Sami Shaipi nga Gjilani, nuk di a e ke emrin e vėrtetė apo je duke gėnjyer. Unė jam Luan Berisha dhe po tė premtoi se kam me tė kėrkue dhe do tė takohemi, se si i quan ti njerėzit qė i kanė vra kėta kriminelėt e tu. Pastaj tė afėrmit tanė, ti nuk guxon me i quajtė shpiuna, se po dihet me kend keni bashkėpunue, me faruka, e me dreqen, sepse dreqi dreqin e sjellė nė torishtė sikurse ju qė e sollėt shkjaun.

PĆ«r Sami Shaipin (Gjilan) 20.04


Qe nga fillimi i bombardimeve te NATO-s,ka filluar egzodi i afer 1 milion shqiptareve.Gjate luftes ne Kosove jane vrare ma shume se 12.000 shqiptare,jane kryer afer 20.000 dhunime ndaj grave dhe vashave shqiptare,jane djegur ma se 140.000 shtepi te shqiptareve,eshte plaqkitur pasurija e Kosoves nga bandat kriminele te gjakpirsave serb.Ne diten e qlirimit,ne Kosove kane hure 57.000 trupa te NATO-s,pastaj eshte instaluar misioni i UNMIK-ut me ma se 8.000 polic, shqiptaret e shperngulur jane kthyer neper germadhat e shtepive te djegura,hajnat dhe plaqkitesit e te gjitha kategorive kane vepruar ne Kosove, kolaboracionistet shqipefoles i ka rroke paniku,dhe ne gjithe kete katrahure,kan dale \\"patriotet\\" e tipit te Adem Salihut dhe e kan evidentuar numrin e cakt te shqiptareve te vrare nga struktuarat e SHIK- ut.Dhe tani analfabetet e tipit @nebi coli,dalin dhe i vulosin vrasesit e viktimave shqiptare.Natyrisht,me kete mundohen ti rehabilitojne edhe ata qe me mish e shpirte kan punu per shkij

Destan Begu 20.04


Keta idiota duhet te lihen te lir dhe nji nga nji duhet te vriten ne menyr ma mizore.Se burgu i sotit per tesht privilegj.

dreni-skandinavi 20.04


800 intelektuale shqiptare jane vrare na dora ose ideja e shqiptarit mas luftes ne kosove

driton pisiki 20.04


hahahhaha qfar fore paska bo kishe jam i smut hahahhahahah a me myt njerz ka dit aaa hahhahaha oo krejt fore i kan se keto i bon qeverija e kosoves e hashim thaqit i bon keto se keta jan puntort e ti ,, nermal qe kqyr mej mbrojt edhe ne mbramje i qon neper shtepija te veta edhe ne burgje i rrejn qe jan neper spitale . por jo kjo nuk esht evertet fare oo popull se une vet jam kan neper burgje edhe e di se si shkojn keto pun ..

shtime 20.04


Tė gjithė qė kanė bėrė krime,por edhe ata qė e mbrojnė krimin,qoftė edhe si avokat,do tė pėrfundojnė nė psikiatri.Nė kėtė rast edhe Rrecaj.Por ligji edhe i nėnės natyrė thotė se pasojat i vuajnė edhe pasardhėsit.Andaj pėr hirė tė tyre mos ta mbrojmė krimin.Aq mė keq pėr pak para.

Mala 20.04


faruk gashi bonu burr i fort e mas u lig me shku neper psikiatri se nje koh ke dit me vra gjin te pafajshum ke dit me bo atentate kunder popullit ton te pafajshem qe asgje nuk te kishin borgj po pikerisht ke vra per kapuq te madh vetem qe te kishte ra ne dor nje arm dhe ja ke ngre gishtin pa mendu fare se a do e len dikon pa bab pa vlla pa burr e tjera po shifet sa trimi keni qen ju nuk mun i perballoni burgut fare behesh si pula qe e lag shiu ftyra jota tregon se je ne perfundim e siper faredin gashi kollaj ishte kur egzekutojshe shqiptar te pafajshem ti je njeri shum i lig pa moral pa karakter familjar qendro aty ku je se aty e ki vendin ti ,knaqem kur te shoh kshtu me duar te lidhuna si qenin ne zingjir po te lidhin kshtu e meriton ti edhe nje zingjir ne qaf te nevoitet ty dhe fillo te le si qen kaf kaf kaf ,gjinja levizin te lir e ti je i izoluar kshtu e meriton ti o trim i trimave?o burr i fort?

KING 20.04


si shume po merzitni per 600 spiunat e`vrar!!.secili merzitet per shokun,kolegun e`punve te njejta te bera gjat jetes.kujna i“dhimben spiunet e`likfidur automatikisht indentifikohet me spiunin!!!.Shiku ka ber nje pune modeste:50000-600=49400!!!!.puna e`filluar duhet te qohet ne fund!!.dikush sigurishte ne kete portal thurr edhe vargje poetike per spiunat.Dikush ka hekur keq prej vitit 1968 prej denoncusve,spiunave te udbs!!!,dikush ende nuk harron se kush e“ka spiunur!!.Historia kosoves nuk fillon me 1999..

Sami Shaipi(gjilani) 20.04


tahirr rrecaj eshte drenicak eshte tu idhimt ma shum se nese ky faruku fillon te fol del lamshi krejt ne drit eky eshte ka emson krejt klientin si me aktrue

vetoni 20.04


me siguri njeri prej mjekve qe e ka kontrollu asht antar i SHIK-ut. e ky asht njeku psikiater Nysret Pepaj . asht mase e vertet. edhe ne burgun e dubraves ne istog esht i angazhuar si mjek psikiater.SHIK-ku asht prezent ne gjdo vend e posaqrisht aty ku i duhet me i humb tragjet e vrasjeve qe i ka ber vet SHIK-ku

Noli 20.04


oh ati duhet me ja marr shpirtin me gjilpana e perime me qu ne psikiatri se aj edhe do tjer mi vjerr ne litar

appr 20.04


ma i smut psiqik asht avokati i ti Rrecaj se Gashi se ky gashi asht SHIK i vert i PDK kriminel artist ti Rrecaj mroj kriminelat qe kan vra dikuj djalin ose baben ,dhe doket se pare e madhe tek asht dhan me e rregullu ket pun keshtu krimineli Gashi tash kinse i smut psiqikisht nuk i njef njerzit asht nje kriminel shum i madh

pejƩ 20.04


Psykopatat tani edhe me atest po dalin psykopat, sikur Azem Syla e qe bes te gjith udhheqja e lpk-es. Dmth. se jemi te udhhequr per momentin nga psykopatet. Kjo osht tmerr, per shoqrin kosovare.

Strellci i Vertet 20.04


Me llogjiken e shendosh te gjithe kriminelet jane te semuar menderisht,ketu nuk diskutohet.Por ish prokurori dhe tash avokat faqezi Rrecaj per qellime perfitimi kembengul te e shfajson kete monstrum eshte e pa falshme.Duhet te i hiqet e drejta e avokatis.

pas kodre 20.04


Shume me psikopat eshte AvokatiTahir Rrecaj,se sa FARRUK gashi.Ju ēfare jeni mbushur ne Farruk Gashin,shfrynu ne Advokatin:Tahi rRrecaj se ky eshte kurve ,ia do paret,po ato para duhet t\\\'i zihen ne fyt qenit,i cili mundohet kriminelin ta nxjerre nga kollapsi dhe e paraqet si semuar psiēik.Ju te cilet keni pesuar prej Ti mos t\\\'u mashtrojne rrent e Tahir Rrecit,Tahir Rrecaj eshte dhe ka qene shkaktare i te gjitha ketyre tmerreve.Edhe Advokati duhet me qene tip si ka hije dhe mos ta merr ne qafe popullin.Nuk eshte ky rasti i pare ,po shenimet egzistojne per kete qen,si rrenues i drejtesise.Le more kapsol qysh e ka mbjelle sherrin le ta korre.Se Horllyqet tuaja nuk po pushojne ē\\\'prej luftes e kendej.Grumbullo para ti Rrecaj ,se kane per te mbetur ne fyt.Ai qe e lavdon dhe e shpeton t\\\'keqin ,ate duhet likuiduar.E,ndonese,Tahir Rreci eshte ai qe po e kerkon fundin e Tij.

Magrip Mashkripi(Prishtine) 20.04


O po shtirret kine eshte i smut psiqik se e ka mesusin e mir qe i kan krye krimet bashke Fatmir Xhelilin.Po keta i thojshin Nazim Bllaces i smut,por vet te gjith kan me perfundue ne psikiatri ata te cilet kan ba krime kunder vllezerve ta vet.

Fusnota 20.04


Po shtiret qeni ska sen kur ka dite me vra njerez dine tash me kalxu kush jane shefat

Petiriti 20.04


Hmmm une spo muj kuptoj ktu as gje,ani pse ky kriminel aktron si i smur psiqikisht,pytja lind ku mbeten kriminelt tjer me urdher tkujt punoj ky,ska lidhje pse esht psiqikisht i smur nese kjo po i del e vertet at here qka presin ku po mbet KADRI TEVEQELI si drejtor i pergjithshem i ksaj kompanie kriminale qe dogj zemra tnanave tmotrave dgrave e tthmive shqiptare, mjerim per drejtsin e kosoves,por pa dyshim se ka me ardh nje dit qe dgjith kriminelat do te pagujn gjdo pun qe kan bae o me shpirt dvetin o me thmi dvet,se thon nje fjal popullore gjaki kurr s humbet po veq qka trashet,e dot tju vjen dita ngadal ngadale dgjith meu shperbly me psikiatri apo me burgim per kto pun tpista qe i kan bae

Beni_at78 20.04


Ti qenke ka mėsohesh per psyhopat,por e kemi njė me diplom qė gjindet nė parlament,dhe ka pėr tė mėsuar se si duhet me u bėr psihopat,dhe me qenė prap i punėsuar nė Parlament.Janė ata qė i keni marrė nė qafė pa hak e hile,qė do tė ju vjen e mbramja keq,pėr ata qė pa mėshirė i keni asgjėsue nga jeta.

Zef Doda Ch 20.04


Ti e dine qe krejte jane te verteta trogoji o budallle se ki mu kalbe e shefate tu edhe ne Parlamente kane mrri e ti --- kete here ndegjo e T R E G O-----T E V E R T E T E N

Rustem Gashi 20.04


Ky kriminel nuk e ka vendin ne psikiatri po e ka vendin ne xhehnem se ky ashte kriminele i PDK e SHIK

FATMIRI 20.04


Te gjithe jane PSIKOPATE keta prej Thacit e teposhte..!

gezim/ Frankfurt 20.04


Por sido qė tė pėrfundojė historia e tij,ai ėshtė vetėm njė ndėrsa ka vrarė ai apo me urdhėr tė tij gjithė ata njerėz te! me humbjen e kėsaj qelbėsire nuk shpaguhet asgjė! Tash edhe tallet kinse ėshtė i ēmėndur!!! Ky mė i ēmėndur ishte atėherė kur vrau e dha urdhėra qė tė vrisnin... Ky i sėmurė dhe i sėmuri tjetėr qė ende ulet nė ulėset e kuvendit me vota ose tė vjedhura,ose tė marra me dhunė e shantazh ose tė blera me para! Por tani shtrohet pyetja: nė duar dhe (pa) mėshiren e kujt paskemi qenė,jemi ende pėrderisa i shohim po ato fytyra nė kuvend e nė qeveri dhe nė duart dhe (pa)mėshirene kujd do tė jemi ende pėrderisa tė jenė ata ende aty e nuk bėjmė asgjė pėr ta ndryshuar tė nesėrmėn tonė?!

Nga Zvicra 20.04

..

Irfan CANA
20-04-2012, 20:33
Systema,

Fundrinė e ndryshkur, qė s'merr vesh gjė ē'a po ndodhė me vendin!!!!!

Llapi
12-08-2012, 01:35
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/c0.0.403.403/p403x403/559218_141430535997064_642580712_n.jpg
Kadri Veseli me Komandantin Legjendar Adem Jashari

SystemA
12-08-2012, 10:51
Systema,

Fundrinė e ndryshkur, qė s'merr vesh gjė ē'a po ndodhė me vendin!!!!!

I nderuar Irfana,mos fyeni njerezit e pandershem.

SystemA
12-08-2012, 17:23
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/c0.0.403.403/p403x403/559218_141430535997064_642580712_n.jpg
Kadri Veseli me Komandantin Legjendar Adem Jashari
Akoma me Martire me personifikimi i idiotesise?

SystemA
12-08-2012, 17:24
Systema,

Fundrinė e ndryshkur, qė s'merr vesh gjė ē'a po ndodhė me vendin!!!!!
Shot up du pänner.
Fshatar kompositor!

SystemA
12-08-2012, 17:25
Systema,

Fundrinė e ndryshkur, qė s'merr vesh gjė ē'a po ndodhė me vendin!!!!!

Ske rime DEBIL.

SystemA
12-08-2012, 17:27
Systema,

Fundrinė e ndryshkur, qė s'merr vesh gjė ē'a po ndodhė me vendin!!!!!
KAFSHE e eger.

Llapi
12-08-2012, 18:46
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/269669_375721575830575_1361909177_n.jpg
Kadri Veseli- Adem Grabovci

fegi
13-08-2012, 17:37
Bllaca e Miftari ia rikujtojnė Veselit bashkėpunimin

Nazim Bllaca e ka ftuar tė mėrkurėn Kadri Veselin qė nėse dėshiron tė bindet ēka ka bėrė organizata e tij, le ta ndjekė gjykimin kundėr Fahredin Gashit e tė tjerėve, qė fillon mė 27 mars. Naim Miftari i ka thėnė ish-shefit tė SHIK-ut se pėr gjithēka qė po flet ka fakte, derisa i ka rikujtuar atij njė bastisje, siē e quan ai, bashkė me Bekim Haxhiun e Esat Ujkanin nė zyrat e “Trepēės”.

Tė dy kėta persona qė pretendojnė se kanė punuar pėr organizatėn e Kadri Veselit kanė reaguar ndaj cilėsimeve e deklaratave qė ka dhėnė ai nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore” dhe KTV-nė.

“I nderuari z. Veseli, kam pėrcjellė intervistėn e fundit qė keni dhėnė dhe si rezultat i saj jam i obliguar pėr shkak tė krimeve tė bėra nga SHIK-u pėr vite me radhė tė tė drejtohem ty me njė kėrkesė”, ka thėnė Bllaca nė njė reagim me shkrim tė dėrguar nė gazetė.

“Lidhur me krimet e bėra nga SHIK-u dhe pozita ime nė raport me SHIK-un ēfarė ka qenė, ju bėj njė kėrkesė qė tė merrni pjesė nė procesin ‘Bllaca 2’ qė ka tė bėjė me veprat penale me karakter politik tė kryera nė vitet 1999-2000 kundėr zyrtarėve tė lartė tė LDK-sė”, ka shkruar Bllaca. Ai i ka thėnė Veselit qė seancat janė publike dhe nė to mund tė marrė pjesė edhe ai nė cilėsinė e publikut pėr tė dėgjuar, siē ka thėnė ai, se si atak do tė jetė organizata qė ka drejtuar ai.

“Z. Veseli, mos humbni kohė, por ejani aty ku procedohen provat dhe ku nuk ka vend pėr matrapazė dhe kodoshė, sepse populli e ka kuptuar legalitetin tuaj, thasėt me dokumente tė marra nga Beogradi, bashkėpunimin tuaj me gjithė kryeministrat e Kosovės, mungesa e dokumenteve tė SHIK-ut, financat e 90 agjentėve pėr dhjetė vjet, si dhe pėr trajtimin e njerėzve e pastaj vrasjen e tyre”, ka thėnė Bllaca nė kėtė reagim. Nė fund tė reagimit i ka shkruar: “Me respekt, Nazim Bllaca, autori i njė vrasjeje”.

Naim Miftari nė reagimin e tij ka thėnė se nuk po mund ta kuptojė Veselin se “pse po bėhet nervoz” derisa asnjėherė nuk e ka akuzuar pėr asgjė. Miftari qė pretendon se e ka takuar tė paktėn 13 herė Veselin nė zyrėn e tij nė Prishtinė, ka thėnė se ai asnjėherė nuk ėshtė thirrur nė emėr tė SHIK-ut nė Kroaci te pėrfaqėsuesit e kompanisė INA, me tė cilėt kishte nėnshkruar kontratė pėr menaxhimin e 32 pompave nė Kosovė, tė cilat shfrytėzohen aktualisht nga Bedri Selmani, ish-deputet i PDK-sė.

Miftari ka thėnė se nė Zagreb nuk ka qenė vetėm, por me njė pjesėtar tjetėr tė SHIK-ut. Ai ka thėnė se nuk ka pasur nevojė tė thirret nė emėr tė SHIK-ut, kur shok e ka pasur Ante Gotovinėn e Branimir Glavashin (i pari ish-kryetar i Komunės sė Osjekut, ndėrsa i dyti gjeneral i ushtrisė kroate, i arrestuar nga Tribunali i Hagės).

“Me i pas shokė ata nuk ke nevojė as kuletė me pas me vete”, ka thėnė Miftari nė reagimin e tij. Ai ka ofruar si dėshmi kontratėn e nėnshkruar me INA-n mė 2 prill 2003, nga e cila kishte hequr dorė, siē ka thėnė, pas kėrcėnimeve se do t’ia vrisnin edhe djalin katėr vjeē.

“Kurrfarė problemi nuk i kam nxjerrė Kadri Veselit. Problemi ka qenė kontrata me INA-n e Zagrebit. Pa hy nė atė punė e kemi pyet Adem Grabovcin, nėpėrmjet tij i kemi dėrgu fjalė edhe Hashim Thaēit edhe Kadri Veselit nėse jeni tė pėrzier nė kėtė punė mos tė hymė ne. I kemi ēu fjalė, unė, Zef Qupi, Shqyqyri Duraku, ata kanė thėnė hyn”, ka thėnė Miftari. “Problem nuk kemi pas derisa e kemi marrė kontratėn. Kur e kemi marrė kontratėn kanė nisur problemet nga Adem Grabovci dhe rrethi i tij. Nė atė kohė kanė qenė gjithmonė bashkė me vėllanė e kryeministrit, Blerim Thaēin (gjerėsisht nė “Kohėn Ditore”).

Llapi
09-09-2012, 15:48
http://www.preshevanews.net/thumbnail.php?file=Lajmet/kadri_veseli_2___gt_956594436.jpg&size=article_medium
Kadri Veseli rrėfen pėr luftėn me serbėt dhe pėr ‘frikėn’ nga turqit!

Ish-shefi i SHIK-ut, Kadri Veseli, i ka dhėnė njė intervistė gazetarit Norbert Giesder tė portalit gjerman, “Grand Tourisme”. Giesder e nis intervistėn me pyetje tė vėshtira ndaj Veselit, mirėpo, siē e pėrshkruan edhe vetė gazetari, Veseli ka potencialin e njė ylli (filmash) qė i ngjan Robert de Niros.

Portali gjerman, “Grand Tourisme”, ka biseduar me Veselin qė nga tmerret e luftės, e deri tek ekonomia dhe imazhi i vendit tonė nė Evropė e mė gjerė. Nė vijim, po e botojmė tė plotė intervistėn e realizuar nė njė prej restoranteve tė Prishtinės, tė pėrkthyer nga RTK.

Ky burrė (Kadri Veseli) ka potencialin e njė ylli: Kush adhuron Robert De Niron, mund ta marrė pėr vėllanė e artistit tė famshėm. Portali gjerman, “Grand Tourisme” (GT) ka zhvilluar njė intervistė me ish shefin e Shėrbimit tė fshehtė, SHIK, tė ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, i cili aktualisht po pėrgatitet t’i hyjė politikės nė Prishtinė.

Me tė diskutuam pėr Luftėn dhe paqen, krimin dhe misionin pėr njė Kosovė tė re e paqėsore – pėr njė Kosovė evropiane.

Mendova se nuk ishte rastėsi qė para restorantit prominent “Pouro” i cili ndodhet nė periferi tė qendrės sė vjetėr tė kryeqytetit, qėndronte njė makinė derisa afėr saj vėshtroja dy djem tė “sotėm” tė veshur me stil dhe sipas modės. Nė sy mė ranė veēmas xhaketat e tyre, tė cilat ndonėse nuk ishin si tė Xhejms Bondit, pa dyshim ishin nga e njėjta firmė qė mban dhe ai.

Ėshtė njė ditė e ftohtė e 12 dhjetorit 2011. Ish shefi i shėrbimit tė fshehtė tė UĒK-sė, tani e shpėrbėrė, mė ka ftuar pėr njė drekė nė tė cilėn duam tė bisedojmė pėr tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen e Kosovės. Kadri Veseli konsiderohet njėri nga politikanėt e mėdhenj tė sė ardhmes nė vendin e vogėl ballkanik, por me njė domethėnie tė rėndėsishme pėr Evropėn.

Por, aspak tė rastėsishme dhe aspak joserioze janė arsyet pėr tė cilat unė dua tė takoj burrin me tė cilin dua tė zhvilloj intervistėn nė restorantin e pėrmendur: Kadri Veseli ėshtė njė luftėtar karizmatik. Gjatė luftės, ai luftoi nė male derisa nė cilėsinė e shefit tė shėrbimit Informativ SHIK bashkėpunonte krah pėr krah me luftėtarėt ēlirimtarė qė mbėshteteshin nga amerikanėt.

Sot Veseli vazhdon tė luftojė mė tej, por tani jo mė me armė por me kollare, i transformuar nė njė politikan modern. Ai tani ėshtė i angazhuar dhe do qė vendi i tij tė jetė shtet i sė drejtės ku gjen zbatim ligji dhe rendi.

Cila ėshtė e vėrteta nė njė vend ku fuqitė botėrore, interesat e tyre lakmitare pėr mineralet dhe pasurinė nėntokėsore tė tij, qė kanė njė rėndėsi tė madhe politike, ushtarake e gjeostrategjike, shpesh i fshehin prapa vellos pėr gjoja angazhimet nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut?

Si gazetar dhe kronist kam pėrpara njeriun i cili me shikon me sy tė sinqertė. Si gazetar qė jam duhet tė jem i rreptė:

“A keni vrarė ndonjėherė nė jetėn tuaj ndonjė njeri?” e pyes.

Ėshtė pyetja ime a parė qė ia shtroj Kadri Veselit, akoma pa u pėrshėndetur dhe pa shtrėnguar duart me tė. Ai mė shikon me njė vėshtrim tė qartė dhe pėrgjigjet:

“E kam pasur njė armė – dhe e kam pėrdorur atė. Sigurisht nuk do tė isha ushtar i mirė, sikur tė mos dija tė qėlloja. Pra, kam qėlluar. Por me sytė e mi nuk kam parė tė kem vrarė ndonjė ushtarė armik. Pra, nuk mund ti pėrgjigjem me Po pyetjes suaj, por as nuk mund ta mohoj, sepse jam i sigurt qė kam qenė njė ushtar i mirė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”.

Dhe pastaj mė shtrėngon dorėn. Ėshtė njė shtrėngim i fortė duarsh dhe jo njė shtrėngim sa pėr sy e faqe.

Sapo ulemi nė tavolinė Kadri Veseli mė shikon drejt nė sy dhe mė thotė:
“Kam dėgjuar shumė pėr ju si gazetar i njohur qė jeni dhe ėshtė nder pėr mua dhe pjesėtarėt e UĒK-sė, qė ju interesoheni pėr bėmat tona, pėr nderin e rikthyer dhe pėr zhvillimet nė Kosovėn sovrane”.

Po t’i dėgjoja nė telefon kėtė fjali, do ta kisha mbyllur menjėherė kufjen, por jemi nė restorant dhe tė ulur ballė pėr ballė nė njė tavolinė.

“Po mė lavdėroni shumė, z. Veseli”, i pėrgjigjem unė ndėrsa fillojmė tė flasim pėr zhvillimet gjatė luftės sė viti 1999 dhe atyre deri nė themelimin e shtetit tė Kosovės me 2008

Ishte luftė dhe ka pasur krime tė tmerrshme

Ēfarė ndikimi kanė trazirat nė kufi me Serbinė nė vendimet e parlamenti tė Kosovės? Ēfarė implikime mund tė sjellin me veti deklaratat e partive politike? Si ka ndihmuar dikur Shqipėria fqinje dhe si po ndihmon tani? Si i definojnė kosovarėt zhvillimin e tyre kombėtar, etnik dhe sovran? Dhe a ka perspektivė pėr drejtuesit e shtetit sot, tė cilėt Serbia i akuzon pėr krime nė kohėn e luftės sa ishin pjesėtarė tė UCK-sė?

“Ka qenė luftė dhe ajo nuk ka pėrfunduar thjesht me hyrjen e NATO-s dhe formimin e KFOR-it”, thotė Veseli.

“Nė tė vėrtetė ka pasur krime tė tmerrshme - nga tė dyja anėt”, i them unė.

Veseli mė shikon nė sy dhe shton:
“Fėmijė qė kanė parė se si prindėrit e tyre janė vrarė nga nacionalistėt serbė, tė cilėt deshėn ta pastronin Kosovėn nga shqiptarėt etnikė, janė rritur dhe gjatė luftės i kishin kapur armėt nė dorė. Tani, pas ēlirimit, ata armė kanė mendjen e tyre dhe kanė filluar ndėrtimin e strukturave shtetėrore. Ka qenė njė luftė, luftė e ndyrė nė shumė fronte”, thotė ish shefi i SHIK-ut. “Ēfarė do kishit bėrė ju?” “Do tė kishit lejuar qė tė vriten dhe masakrohen prindėrit dhe fėmijėt tuaj?”, mė pyet ai me njė shikim tė zbutur.

“Po ka pasur krime, por kjo nuk do tė thotė se duhet i tėrė njė komb tė fajėsohet pėr kėtė”, thotė Veseli. “Ka qenė luftė, e megjithatė ne qė kemi luftuar pėr jetėn tonė dhe tė familjeve tona kemi pasur njė mision qė duhet ta ndjekim seriozisht”.

A keni miq nė kėtė rrugėtim tuajin? Sa po ndihmon Shqipėria? dėshiroj tė di unė.

“Po, kemi miq. Tė vėrtetė dhe tė shpifur (tė rremė). Unė jam shqiptar dhe jam krenar pėr kėtė. Por shtetėsia ime tani ėshtė kosovar. Edhe pėr kėtė jam krenar. Tani, ajo ēfarė duhet bėrė dhe mbetet pėr tu bėrė pėrpara, duhet ta bėjmė si kosovarė”.

Ēfarė ėshtė kjo qė duhet tė bėni?

“Ne nuk guxojmė ta mashtrojmė veten. Serbia ka humbur luftėn kundėr NATO-s, por vazhdon tė sillet sikur ėshtė fituese. Serbia nuk do tė pendohet kurrė pėr krimet e veta tė kryera. Bashkėsia ndėrkombėtare duhet t’i tregojė dhėmbėt asaj, ndryshe zjarri nuk do tė shuhet asnjėherė nga Serbia”.

Po Maqedonia ndihmon?

“Nė Maqedoni jetojnė shumė shqiptarė, por Maqedonia po bėnė politikė sė pari pėr vetė Maqedoninė. Megjithatė, ne nuk kemi pėr ti nxitur shqiptarėt kundėr qeverisė atje. Ne si kosovarė kemi nevojė pėr njė Maqedoni stabile ashtu siē kemi nevojė pėr njė Mal tė Zi stabil dhe njė Shqipėri prosperuese. Nė kėtė vende tashmė funksionon tregu i lirė dhe kjo na ndihmon mjaft. Me vendet tjera ndėrkaq mė shumė ka proklamata politike se sa njė efiēiencė reale dhe kėtė gjendje ne fakt duhet ta ndryshojmė”.

Me cilat prioritete?

“Prioritet ėshtė pavarėsimi nė tė gjitha fushat jetėsore: duam tė zhvillojmė ekonominė dhe tė pėrmirėsojmė mirėqenien e qytetarėve tanė. Shtetet evropiane qė duan tė na ndihmojnė nė kėtė rrugė janė tė mirėseardhura dhe ne do tė respektojmė “Rules of Law” qė na i kanė definuar”.

A ka kontakte me ekonominė gjermane?

“Po, por ata nuk mjaftojnė. Porsheja, Mercedesi dhe firmat tjera tė mėdha ende nuk janė nė Kosovė, ndonėse ne kemi mė shumė mundėsi tu ofrojmė atyre, se sa vendet tjera. Kėtė mundėsi e kanė kuptuar turqit. Aktualisht turqit po blejė gjithēka qė shitet nė Kosovė. Kjo para sė gjithash ėshtė njė pėrparėsi e madhe pėr ekonominė turke, por jo edhe pėr ambiciet tona pėr njė tė ardhme evropiane tė pėrbashkėt. Nė kėtė drejtim kjo mė shumė na dėmton”.

Nė cilat lėmi po pėrfiton Turqia?

“Aeroporti, Energjetika dhe Telekomi duket se pa kthyeshėm do tė blihen nga turqit. Personalisht konsideroj se ėshtė shumė e pa kėndshme qė ne si njė vend evropian ti nėnshtrohemi dhe biem nėn ndikimin kaq tė madh turk. Para njėqind vitesh ne mezi kishim dalė nga tirania 500 vjeēare osmane. Zhvillimet aktuale nė kėtė drejtim sjellin me veti rrezikun e njė vetėvrasjeje pėr ne. Njė vazhdimėsi e tillė do tė bllokonte tė drejtėn e kosovarėve tė vendosin pėr resurset e tyre kombėtare”.

I zė nė gojė Telekomin e Kosovės pėr tė cilin shumė shpejt do tė hapet njė tender ndėrkombėtar i shitjes. “Ėshtė e vėrtetė”, mė thotė Veseli. “Nė Kosovė pėr shumė gjėra ende vendos misioni EULEX, UNMIK-ut dhe njė mik i gjithėfuqishėm amerikan: Ky i fundit preferon qė edhe Telekomi tė blihet nga turqit. Do tė ishte mirė qė pėr kėtė tė interesohej edhe Telekomi gjerman. Ne jemi tė interesuar qė tė tėrheqim investues gjermanė nė Kosovė”, thotė ai.

E pyes edhe pėr pasuritė minerare dhe minierėn e kromit qė shtrihen midis Malishevės dhe Llapēevės, e cila ėshtė aktivizuar aktualisht nga njė konsrocium nėn udhėheqjen gjermane. Kjo ėshtė miniera mė e madhe e kėtij elementi nė gjithė Evropėn.

“Ėshtė e vėrtetė”, thotė Veseli. Ai pėrshėndet para sė gjithėsh traditėn e sipėrmarrjes gjermane, e cila ka synime tė rrisė investimin nė Kosovė. Pastaj me njė zė tė mendueshėm mė thotė: “Ka edhe shumė mundėsi tė tjera tė panumėrta pėr investime nė sektorin e minierave dhe pasurive minerale. Ne jemi tė pasur me qymyr. Mė shumė se 70 pėr qind e sipėrfaqes nė Fushėn e Kosovės ėshtė qymyr. Sidomos pas katastrofės qė ndodhi nė centralin atomik tė Fokushimės nė Japoni, ėshtė shtuar shumė interesi pėr shfrytėzimin e qymyrit. Por edhe kėtu, pėr fat tė keq, nė listat pėr licenca janė renditur sipėrmarrje nga shtete tė tjera, e jo nga Gjermania. Duket se firmat gjermane janė tė dezinformuara qėllimisht nga konkurrentėt pėr kushtet i investimeve nė Kosovė. Edhe pėr termocentralin e ri interesimi kryesor ėshtė nga turqit tė ndjekur pastaj nga njė firmė indoneziane”.

Veseli mė shikon nė sy dhe mė thotė me njė gjermanishte tė qartė:
“Para sė gjithash ushtarakėt evropianė na shpėtuan nga gjenocidi serb. Por ekonomia e vendit, nė kundėrshtim me interesat tona po u shitet vendeve jashtė kontinentit evropian. Kėshtu kemi pėrshtypjen se po shitemi dhe ne. Qėndrimi ynė ėshtė se Kosova ėshtė njė vend i destinuar pėr investime evropiane dhe jo qė pasuritė tona tė shkojnė nė Azi. Ani pse ne jemi 90 pėr qind mysliman, ne nuk kemi ambicie islamiste apo radikale - jemi myslimanė pragmatikė”.

Ndėrsa flet, Vesli rrudh krahėt: “E ēka tė bėjmė?” thotė. Nuk ėshtė se aktron. Por sidoqoftė, nė sytė e tij duket njė shkėndijė shprese:

“Gjasat tona janė tė mėsojmė biznesin. Ndoshta ėshtė shansi e vetėm. Duhet ta mėsojmė biznesin, ta mėsojmė shpejt. Kjo vlen pėr politikė, ekonomi por edhe pėr format tjera tė strukturave nė shoqėri. Sot nė jetėn e biznesit nė Kosovė flitet turqisht, e ne duam tė flasim gjermanisht. Duam qė nė Kosovė tė kemi Institutin Gėte. Fondacionin Fridrich Ebert tashmė e kemi kėtu, por ne duam edhe institutet tjera kulturore dhe arsimore gjermane, qė t’i kemi nė Kosovė. Donacionet dhe investimet e deritashme gjermane janė shumė bujare dhe tė dimensionuara me vend, por ato nuk mjaftojnė. Ne duam investime qė nė vendin tonė tė krijojmė vende tė reja tė punės dhe tė kemi punėdhėnės qė kanė shprehi, disiplinė dhe kulturė evro-perėndimore, ose mė ė mirė gjermane”.

Kėto fjalė tė Kadri Veselit duhet tė gdhenden nė gurė, mendoj unė. Janė fjali qė duhet tua pėrcjell njerėzve nė Gjermani dhe kėtė do ta bėj.

Veseli mė flet edhe imazhin e keq qė qėllimisht po shpėrndahet nė Evropė dhe Gjermani kundėr kosovarėve.

“A nuk ju duket e turpshme mėnyra se si nė Gjermani po bėhet njė propagandė kundėr kosovarėve ku po pėrhapet frika ndaj liberalizimit tė vizave pėr mė pak se dy milionė njerėz nė vend se opinioni tė informohej pėr mundėsitė e investimeve gjermane nė Kosovė? A nuk ėshtė e ulėt propaganda se si Kosova gjoja ėshtė shndėrruar nė eksportuese tė kriminalitetit? Ėshtė njė fyerje e madhe pėr kėtė komb tė pėrvuajtur pėr mė shumė ėshtė gabim tė thuhet kjo, sepse kriminaliteti me viza e pa viza gjen rrugėn e vet. Kriminelėt kanė qenė nė Gjermani shumė kohė para se Kosova tė bėhej e pavarur. Liberalizimi i vizave ndėrkaq do tė sjellė kėmbim kulturash, mendimin e lirė dhe zhvillimin e miqėsisė. Por kjo heshtet nga propaganda, sepse edhe nė Gjermani ka forca qė duan tė pengojnė prosperitetin e ekonomisė gjermane nė Ballkan”.

Krenaria pėr identitetin kosovar

Veseli flet edhe pėr “krenarinė e njė identiteti demokratik kosovar” dhe me kėnaqėsi e pėrsėrit mesazhin e tij kryesor: “Gjenerata e jonė ka njė mision. Ne duhet t’ia dalim qė njerėzit nė Evropė tė njohin identitetin kosovar nė kuptimin mė pozitiv tė fjalės, sepse ky ėshtė identiteti ynė evropian. Ne jemi nė shtėpinė tonė nė Evropė”.

Ish shefin e shėrbimit tė fshehtė Kadri Veselin e pyes edhe pėr njė gjė tjetėr: A ekziston mė rreziku qė njė dhunė e re tė inspirohej nga kosovarėt nė Ballkan?

“Ky rrezik nuk ekziston mė. Ne vetė kemi vuajtur njė kohė tė gjatė nga dhuna dhe duam tė ēlirohemi nga kjo traumė dhe jemi nė rrugė tė mirė ta bėjmė kėtė”.

“Ne kemi humbur njė gjeneratė nė luftė”, mė thotė Veseli derisa dalim nga restoranti dhe mė jep dorėn pėr tu pėrshėndetur. “Kėto kohėra tani i takojnė sė shkuarės – Na ndihmoni ju lutėm pėrmes informimit tė drejtė qė ato kohėra tė mos kthehen mė kurrė!”, mė thotė nė ndarje.

Mua mė pret taksi derisa Veseli ngrit edhe njė herė dorėn lartė nė shenjė pėrshėndetje duke hyrė nė makinė. E unė me taksi nisem drejt qendrės sė Prishtinės ku kam lėnė njė takim me njė zyrtar tė Qeverisė. Kur arrij atje, kėshilltari i tij mė njofton se termini im ėshtė shtyrė, sepse nė takim ėshtė futur pa paralajmėrim ambasadori britanik. Tek fjala “pa paralajmėrim”, kėshilltari ngrit vetullėn sikur dėshiron tė thotė “Ē’ti bėsh?”.

Kėshtu ėshtė nė kėtė ditė tė ftohtė dhjetori nė kryeqytetin e Kosovės, kryeqytetin e evropianėve tė rinj… (rtk -Pn)

Eliot
09-09-2012, 21:00
http://www.preshevanews.net/thumbnail.php?file=Lajmet/kadri_veseli_2___gt_956594436.jpg&size=article_medium
Kadri Veseli rrėfen pėr luftėn me serbėt dhe pėr ‘frikėn’ nga turqit!

Ish-shefi i SHIK-ut, Kadri Veseli, i ka dhėnė njė intervistė gazetarit Norbert Giesder tė portalit gjerman, “Grand Tourisme”. Giesder e nis intervistėn me pyetje tė vėshtira ndaj Veselit, mirėpo, siē e pėrshkruan edhe vetė gazetari, Veseli ka potencialin e njė ylli (filmash) qė i ngjan Robert de Niros.

Portali gjerman, “Grand Tourisme”, ka biseduar me Veselin qė nga tmerret e luftės, e deri tek ekonomia dhe imazhi i vendit tonė nė Evropė e mė gjerė. Nė vijim, po e botojmė tė plotė intervistėn e realizuar nė njė prej restoranteve tė Prishtinės, tė pėrkthyer nga RTK.

Ky burrė (Kadri Veseli) ka potencialin e njė ylli: Kush adhuron Robert De Niron, mund ta marrė pėr vėllanė e artistit tė famshėm. Portali gjerman, “Grand Tourisme” (GT) ka zhvilluar njė intervistė me ish shefin e Shėrbimit tė fshehtė, SHIK, tė ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, i cili aktualisht po pėrgatitet t’i hyjė politikės nė Prishtinė.

Me tė diskutuam pėr Luftėn dhe paqen, krimin dhe misionin pėr njė Kosovė tė re e paqėsore – pėr njė Kosovė evropiane.

Mendova se nuk ishte rastėsi qė para restorantit prominent “Pouro” i cili ndodhet nė periferi tė qendrės sė vjetėr tė kryeqytetit, qėndronte njė makinė derisa afėr saj vėshtroja dy djem tė “sotėm” tė veshur me stil dhe sipas modės. Nė sy mė ranė veēmas xhaketat e tyre, tė cilat ndonėse nuk ishin si tė Xhejms Bondit, pa dyshim ishin nga e njėjta firmė qė mban dhe ai.

Ėshtė njė ditė e ftohtė e 12 dhjetorit 2011. Ish shefi i shėrbimit tė fshehtė tė UĒK-sė, tani e shpėrbėrė, mė ka ftuar pėr njė drekė nė tė cilėn duam tė bisedojmė pėr tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen e Kosovės. Kadri Veseli konsiderohet njėri nga politikanėt e mėdhenj tė sė ardhmes nė vendin e vogėl ballkanik, por me njė domethėnie tė rėndėsishme pėr Evropėn.

Por, aspak tė rastėsishme dhe aspak joserioze janė arsyet pėr tė cilat unė dua tė takoj burrin me tė cilin dua tė zhvilloj intervistėn nė restorantin e pėrmendur: Kadri Veseli ėshtė njė luftėtar karizmatik. Gjatė luftės, ai luftoi nė male derisa nė cilėsinė e shefit tė shėrbimit Informativ SHIK bashkėpunonte krah pėr krah me luftėtarėt ēlirimtarė qė mbėshteteshin nga amerikanėt.

Sot Veseli vazhdon tė luftojė mė tej, por tani jo mė me armė por me kollare, i transformuar nė njė politikan modern. Ai tani ėshtė i angazhuar dhe do qė vendi i tij tė jetė shtet i sė drejtės ku gjen zbatim ligji dhe rendi.

Cila ėshtė e vėrteta nė njė vend ku fuqitė botėrore, interesat e tyre lakmitare pėr mineralet dhe pasurinė nėntokėsore tė tij, qė kanė njė rėndėsi tė madhe politike, ushtarake e gjeostrategjike, shpesh i fshehin prapa vellos pėr gjoja angazhimet nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut?

Si gazetar dhe kronist kam pėrpara njeriun i cili me shikon me sy tė sinqertė. Si gazetar qė jam duhet tė jem i rreptė:

“A keni vrarė ndonjėherė nė jetėn tuaj ndonjė njeri?” e pyes.

Ėshtė pyetja ime a parė qė ia shtroj Kadri Veselit, akoma pa u pėrshėndetur dhe pa shtrėnguar duart me tė. Ai mė shikon me njė vėshtrim tė qartė dhe pėrgjigjet:

“E kam pasur njė armė – dhe e kam pėrdorur atė. Sigurisht nuk do tė isha ushtar i mirė, sikur tė mos dija tė qėlloja. Pra, kam qėlluar. Por me sytė e mi nuk kam parė tė kem vrarė ndonjė ushtarė armik. Pra, nuk mund ti pėrgjigjem me Po pyetjes suaj, por as nuk mund ta mohoj, sepse jam i sigurt qė kam qenė njė ushtar i mirė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”.

Dhe pastaj mė shtrėngon dorėn. Ėshtė njė shtrėngim i fortė duarsh dhe jo njė shtrėngim sa pėr sy e faqe.

Sapo ulemi nė tavolinė Kadri Veseli mė shikon drejt nė sy dhe mė thotė:
“Kam dėgjuar shumė pėr ju si gazetar i njohur qė jeni dhe ėshtė nder pėr mua dhe pjesėtarėt e UĒK-sė, qė ju interesoheni pėr bėmat tona, pėr nderin e rikthyer dhe pėr zhvillimet nė Kosovėn sovrane”.

Po t’i dėgjoja nė telefon kėtė fjali, do ta kisha mbyllur menjėherė kufjen, por jemi nė restorant dhe tė ulur ballė pėr ballė nė njė tavolinė.

“Po mė lavdėroni shumė, z. Veseli”, i pėrgjigjem unė ndėrsa fillojmė tė flasim pėr zhvillimet gjatė luftės sė viti 1999 dhe atyre deri nė themelimin e shtetit tė Kosovės me 2008

Ishte luftė dhe ka pasur krime tė tmerrshme

Ēfarė ndikimi kanė trazirat nė kufi me Serbinė nė vendimet e parlamenti tė Kosovės? Ēfarė implikime mund tė sjellin me veti deklaratat e partive politike? Si ka ndihmuar dikur Shqipėria fqinje dhe si po ndihmon tani? Si i definojnė kosovarėt zhvillimin e tyre kombėtar, etnik dhe sovran? Dhe a ka perspektivė pėr drejtuesit e shtetit sot, tė cilėt Serbia i akuzon pėr krime nė kohėn e luftės sa ishin pjesėtarė tė UCK-sė?

“Ka qenė luftė dhe ajo nuk ka pėrfunduar thjesht me hyrjen e NATO-s dhe formimin e KFOR-it”, thotė Veseli.

“Nė tė vėrtetė ka pasur krime tė tmerrshme - nga tė dyja anėt”, i them unė.

Veseli mė shikon nė sy dhe shton:
“Fėmijė qė kanė parė se si prindėrit e tyre janė vrarė nga nacionalistėt serbė, tė cilėt deshėn ta pastronin Kosovėn nga shqiptarėt etnikė, janė rritur dhe gjatė luftės i kishin kapur armėt nė dorė. Tani, pas ēlirimit, ata armė kanė mendjen e tyre dhe kanė filluar ndėrtimin e strukturave shtetėrore. Ka qenė njė luftė, luftė e ndyrė nė shumė fronte”, thotė ish shefi i SHIK-ut. “Ēfarė do kishit bėrė ju?” “Do tė kishit lejuar qė tė vriten dhe masakrohen prindėrit dhe fėmijėt tuaj?”, mė pyet ai me njė shikim tė zbutur.

“Po ka pasur krime, por kjo nuk do tė thotė se duhet i tėrė njė komb tė fajėsohet pėr kėtė”, thotė Veseli. “Ka qenė luftė, e megjithatė ne qė kemi luftuar pėr jetėn tonė dhe tė familjeve tona kemi pasur njė mision qė duhet ta ndjekim seriozisht”.

A keni miq nė kėtė rrugėtim tuajin? Sa po ndihmon Shqipėria? dėshiroj tė di unė.

“Po, kemi miq. Tė vėrtetė dhe tė shpifur (tė rremė). Unė jam shqiptar dhe jam krenar pėr kėtė. Por shtetėsia ime tani ėshtė kosovar. Edhe pėr kėtė jam krenar. Tani, ajo ēfarė duhet bėrė dhe mbetet pėr tu bėrė pėrpara, duhet ta bėjmė si kosovarė”.

Ēfarė ėshtė kjo qė duhet tė bėni?

“Ne nuk guxojmė ta mashtrojmė veten. Serbia ka humbur luftėn kundėr NATO-s, por vazhdon tė sillet sikur ėshtė fituese. Serbia nuk do tė pendohet kurrė pėr krimet e veta tė kryera. Bashkėsia ndėrkombėtare duhet t’i tregojė dhėmbėt asaj, ndryshe zjarri nuk do tė shuhet asnjėherė nga Serbia”.

Po Maqedonia ndihmon?

“Nė Maqedoni jetojnė shumė shqiptarė, por Maqedonia po bėnė politikė sė pari pėr vetė Maqedoninė. Megjithatė, ne nuk kemi pėr ti nxitur shqiptarėt kundėr qeverisė atje. Ne si kosovarė kemi nevojė pėr njė Maqedoni stabile ashtu siē kemi nevojė pėr njė Mal tė Zi stabil dhe njė Shqipėri prosperuese. Nė kėtė vende tashmė funksionon tregu i lirė dhe kjo na ndihmon mjaft. Me vendet tjera ndėrkaq mė shumė ka proklamata politike se sa njė efiēiencė reale dhe kėtė gjendje ne fakt duhet ta ndryshojmė”.

Me cilat prioritete?

“Prioritet ėshtė pavarėsimi nė tė gjitha fushat jetėsore: duam tė zhvillojmė ekonominė dhe tė pėrmirėsojmė mirėqenien e qytetarėve tanė. Shtetet evropiane qė duan tė na ndihmojnė nė kėtė rrugė janė tė mirėseardhura dhe ne do tė respektojmė “Rules of Law” qė na i kanė definuar”.

A ka kontakte me ekonominė gjermane?

“Po, por ata nuk mjaftojnė. Porsheja, Mercedesi dhe firmat tjera tė mėdha ende nuk janė nė Kosovė, ndonėse ne kemi mė shumė mundėsi tu ofrojmė atyre, se sa vendet tjera. Kėtė mundėsi e kanė kuptuar turqit. Aktualisht turqit po blejė gjithēka qė shitet nė Kosovė. Kjo para sė gjithash ėshtė njė pėrparėsi e madhe pėr ekonominė turke, por jo edhe pėr ambiciet tona pėr njė tė ardhme evropiane tė pėrbashkėt. Nė kėtė drejtim kjo mė shumė na dėmton”.

Nė cilat lėmi po pėrfiton Turqia?

“Aeroporti, Energjetika dhe Telekomi duket se pa kthyeshėm do tė blihen nga turqit. Personalisht konsideroj se ėshtė shumė e pa kėndshme qė ne si njė vend evropian ti nėnshtrohemi dhe biem nėn ndikimin kaq tė madh turk. Para njėqind vitesh ne mezi kishim dalė nga tirania 500 vjeēare osmane. Zhvillimet aktuale nė kėtė drejtim sjellin me veti rrezikun e njė vetėvrasjeje pėr ne. Njė vazhdimėsi e tillė do tė bllokonte tė drejtėn e kosovarėve tė vendosin pėr resurset e tyre kombėtare”.

I zė nė gojė Telekomin e Kosovės pėr tė cilin shumė shpejt do tė hapet njė tender ndėrkombėtar i shitjes. “Ėshtė e vėrtetė”, mė thotė Veseli. “Nė Kosovė pėr shumė gjėra ende vendos misioni EULEX, UNMIK-ut dhe njė mik i gjithėfuqishėm amerikan: Ky i fundit preferon qė edhe Telekomi tė blihet nga turqit. Do tė ishte mirė qė pėr kėtė tė interesohej edhe Telekomi gjerman. Ne jemi tė interesuar qė tė tėrheqim investues gjermanė nė Kosovė”, thotė ai.

E pyes edhe pėr pasuritė minerare dhe minierėn e kromit qė shtrihen midis Malishevės dhe Llapēevės, e cila ėshtė aktivizuar aktualisht nga njė konsrocium nėn udhėheqjen gjermane. Kjo ėshtė miniera mė e madhe e kėtij elementi nė gjithė Evropėn.

“Ėshtė e vėrtetė”, thotė Veseli. Ai pėrshėndet para sė gjithėsh traditėn e sipėrmarrjes gjermane, e cila ka synime tė rrisė investimin nė Kosovė. Pastaj me njė zė tė mendueshėm mė thotė: “Ka edhe shumė mundėsi tė tjera tė panumėrta pėr investime nė sektorin e minierave dhe pasurive minerale. Ne jemi tė pasur me qymyr. Mė shumė se 70 pėr qind e sipėrfaqes nė Fushėn e Kosovės ėshtė qymyr. Sidomos pas katastrofės qė ndodhi nė centralin atomik tė Fokushimės nė Japoni, ėshtė shtuar shumė interesi pėr shfrytėzimin e qymyrit. Por edhe kėtu, pėr fat tė keq, nė listat pėr licenca janė renditur sipėrmarrje nga shtete tė tjera, e jo nga Gjermania. Duket se firmat gjermane janė tė dezinformuara qėllimisht nga konkurrentėt pėr kushtet i investimeve nė Kosovė. Edhe pėr termocentralin e ri interesimi kryesor ėshtė nga turqit tė ndjekur pastaj nga njė firmė indoneziane”.

Veseli mė shikon nė sy dhe mė thotė me njė gjermanishte tė qartė:
“Para sė gjithash ushtarakėt evropianė na shpėtuan nga gjenocidi serb. Por ekonomia e vendit, nė kundėrshtim me interesat tona po u shitet vendeve jashtė kontinentit evropian. Kėshtu kemi pėrshtypjen se po shitemi dhe ne. Qėndrimi ynė ėshtė se Kosova ėshtė njė vend i destinuar pėr investime evropiane dhe jo qė pasuritė tona tė shkojnė nė Azi. Ani pse ne jemi 90 pėr qind mysliman, ne nuk kemi ambicie islamiste apo radikale - jemi myslimanė pragmatikė”.

Ndėrsa flet, Vesli rrudh krahėt: “E ēka tė bėjmė?” thotė. Nuk ėshtė se aktron. Por sidoqoftė, nė sytė e tij duket njė shkėndijė shprese:

“Gjasat tona janė tė mėsojmė biznesin. Ndoshta ėshtė shansi e vetėm. Duhet ta mėsojmė biznesin, ta mėsojmė shpejt. Kjo vlen pėr politikė, ekonomi por edhe pėr format tjera tė strukturave nė shoqėri. Sot nė jetėn e biznesit nė Kosovė flitet turqisht, e ne duam tė flasim gjermanisht. Duam qė nė Kosovė tė kemi Institutin Gėte. Fondacionin Fridrich Ebert tashmė e kemi kėtu, por ne duam edhe institutet tjera kulturore dhe arsimore gjermane, qė t’i kemi nė Kosovė. Donacionet dhe investimet e deritashme gjermane janė shumė bujare dhe tė dimensionuara me vend, por ato nuk mjaftojnė. Ne duam investime qė nė vendin tonė tė krijojmė vende tė reja tė punės dhe tė kemi punėdhėnės qė kanė shprehi, disiplinė dhe kulturė evro-perėndimore, ose mė ė mirė gjermane”.

Kėto fjalė tė Kadri Veselit duhet tė gdhenden nė gurė, mendoj unė. Janė fjali qė duhet tua pėrcjell njerėzve nė Gjermani dhe kėtė do ta bėj.

Veseli mė flet edhe imazhin e keq qė qėllimisht po shpėrndahet nė Evropė dhe Gjermani kundėr kosovarėve.

“A nuk ju duket e turpshme mėnyra se si nė Gjermani po bėhet njė propagandė kundėr kosovarėve ku po pėrhapet frika ndaj liberalizimit tė vizave pėr mė pak se dy milionė njerėz nė vend se opinioni tė informohej pėr mundėsitė e investimeve gjermane nė Kosovė? A nuk ėshtė e ulėt propaganda se si Kosova gjoja ėshtė shndėrruar nė eksportuese tė kriminalitetit? Ėshtė njė fyerje e madhe pėr kėtė komb tė pėrvuajtur pėr mė shumė ėshtė gabim tė thuhet kjo, sepse kriminaliteti me viza e pa viza gjen rrugėn e vet. Kriminelėt kanė qenė nė Gjermani shumė kohė para se Kosova tė bėhej e pavarur. Liberalizimi i vizave ndėrkaq do tė sjellė kėmbim kulturash, mendimin e lirė dhe zhvillimin e miqėsisė. Por kjo heshtet nga propaganda, sepse edhe nė Gjermani ka forca qė duan tė pengojnė prosperitetin e ekonomisė gjermane nė Ballkan”.

Krenaria pėr identitetin kosovar

Veseli flet edhe pėr “krenarinė e njė identiteti demokratik kosovar” dhe me kėnaqėsi e pėrsėrit mesazhin e tij kryesor: “Gjenerata e jonė ka njė mision. Ne duhet t’ia dalim qė njerėzit nė Evropė tė njohin identitetin kosovar nė kuptimin mė pozitiv tė fjalės, sepse ky ėshtė identiteti ynė evropian. Ne jemi nė shtėpinė tonė nė Evropė”.

Ish shefin e shėrbimit tė fshehtė Kadri Veselin e pyes edhe pėr njė gjė tjetėr: A ekziston mė rreziku qė njė dhunė e re tė inspirohej nga kosovarėt nė Ballkan?

“Ky rrezik nuk ekziston mė. Ne vetė kemi vuajtur njė kohė tė gjatė nga dhuna dhe duam tė ēlirohemi nga kjo traumė dhe jemi nė rrugė tė mirė ta bėjmė kėtė”.

“Ne kemi humbur njė gjeneratė nė luftė”, mė thotė Veseli derisa dalim nga restoranti dhe mė jep dorėn pėr tu pėrshėndetur. “Kėto kohėra tani i takojnė sė shkuarės – Na ndihmoni ju lutėm pėrmes informimit tė drejtė qė ato kohėra tė mos kthehen mė kurrė!”, mė thotė nė ndarje.

Mua mė pret taksi derisa Veseli ngrit edhe njė herė dorėn lartė nė shenjė pėrshėndetje duke hyrė nė makinė. E unė me taksi nisem drejt qendrės sė Prishtinės ku kam lėnė njė takim me njė zyrtar tė Qeverisė. Kur arrij atje, kėshilltari i tij mė njofton se termini im ėshtė shtyrė, sepse nė takim ėshtė futur pa paralajmėrim ambasadori britanik. Tek fjala “pa paralajmėrim”, kėshilltari ngrit vetullėn sikur dėshiron tė thotė “Ē’ti bėsh?”.

Kėshtu ėshtė nė kėtė ditė tė ftohtė dhjetori nė kryeqytetin e Kosovės, kryeqytetin e evropianėve tė rinj… (rtk -Pn)

Me i forte po del deshmitari X(Agim Zogaj) se ky kadrija,sepse Agim Zogaj i ka vrare se paku 2 polic serb me pistoleten e tij,e ky Kadri m.uti nuk ka vrare asnje serb te vetem,perveq shqiptareve.

O llapi i Drenices,sepse ti nuk je nga Llapi por e njollos treven e Llapit me nofken qe mban,nuk e di ku do ta beshe vendin ti me keta Kadrijat kur te zbulohet e verteta kriminele e juaja.

Llapi
09-09-2012, 21:49
ky Kadri m.uti nuk ka vrare asnje serb te vetem,perveq shqiptareve.

O llapi i Drenices,sepse ti nuk je nga Llapi por e njollos treven e Llapit me nofken qe mban,nuk e di ku do ta beshe vendin ti me keta Kadrijat kur te zbulohet e verteta kriminele e juaja.

Kadriut ju lumt dora qe vrau shkie e shoiuna shqipfolsa
ndersa ju thaft dora qe nuk te ka qi nanen edhe ty plumb ne lule te ballit

Miti
09-09-2012, 21:53
Kadriut ju lumt dora qe vrau shkie e shoiuna shqipfolsa
ndersa ju thaft dora qe nuk te ka qi nanen edhe ty plumb ne lule te ballit

turp turp turp

Llapi
09-09-2012, 22:14
turp turp turp

qa te gjet balit
mos edhe ti e paske lyp plumin ne ball

Miti
09-09-2012, 22:17
qa te gjet balit
mos edhe ti e paske lyp plumin ne ball

hajt balit se ata qe dhan plumba nuk fshihen ketu pas tastature e me i sha njerzit, marre duhet me te ardhe.

Llapi
25-10-2012, 14:03
Manipulimet nė emėr tė interesit tė pėrgjithshėm
25 Tetor 2012 11:59, Nga Fadil Demaku
Frika nga paranoja edhe mund ta ēmendė dikė e pastaj tė ēmendurit nuk e shohin as kontrollojnė ēmendurinė e tyre, ata mendojnė se ajo ėshtė tek tė tjerėt.

Nė mes tė dėshirės individuale pėr reagim ndaj shkrimit tė z. Halil Matoshi me titullin: Ēmendja e njė shoqėrie, publikuar mė 18.10.2012, nė KOHA net, dhe synimit pėr tė vėrtetėn, e bėj tė hapur qėllimin, qė pėrmes kėtij shkrimi tė nxis debat mė tė shėndoshė tė diskutimit publik lidhur me disa ēėshtje mjaft sensitive tė sė kaluarės sonė pas ēlirimit, por me ndikim tė madh nė tė tashmen dhe tė ardhmen tonė.

Qė nė fillim dua tė mbaj qėndrim tė qartė, si individ, si ish-pjesėtar i UĒK-sė dhe njė nga ish-udhėheqėsit e Shėrbimit Informativ tė Kosovės, se pas epokės sė ēlirimit tė vendit tonė, nė periudhėn e lirisė, kanė ndodhur gjėra qė nuk ėshtė dashur dhe nuk kanė guxuar tė ndodhnin. Krimet do tė duhej tė kishin adresim tė pėrgjegjėsive nė mėnyrė institucionale. Nė shoqėritė e emancipuara gjithkush bėn punėn pėr tė cilėn ėshtė i thirrur me pėrgjegjėsinė mė tė lartė. Ndėrsa, tek ne akoma politika, gjyqėsia e mediat nuk duan t’i kenė tė qarta pėrgjegjėsitė e tyre. Pėr 13 vite me radhė vazhdon tentativa pėr tė na vėnė pėrballė njėri-tjetrit pėr tė krijuar paragjykimin se jemi shoqėri fisnore, qė s’kemi aftėsi tė shtetformimit dhe mbajtjes sė tij. Fatkeqėsisht, njė pjesė e opinionit mbahet nė delirin e kėtij mashtrimi dhe paragjykimi, duke kėrkuar adresa tė qėllimshme tė akuzimit, e krimi dhe kriminelėt vazhdojnė qetėsinė dhe rehatinė nė strofullin e tyre e dikush po kujdeset dhe po investon fuqishėm nė kėtė.

Tendenca e qėllimshme qė me ēdo kusht tė deformohet realiteti dhe e vėrteta ėshtė e rėndė, aq mė tepėr qėllimi, qė duke akuzuar ish SHIK-un tentohet tė krijohet njė perceptim qė tė imponojė pėrgjegjėsinė ndaj nesh dhe imponimin edhe pėr t’u deklaruar. Njerėzit qė vėrtet kanė qenė ish pjesėtarė tė SHIK-ut as nuk nguten, as nuk shqetėsohen, as turpėrohen, as frikėsohen dhe as nuk ndjehen pėrgjegjės pėr asgjė. Puna jonė e bėrė me ndėrgjegje tė pastėr dhe me pėrgjegjshmėrinė mė tė lartė nė atė kohė, na mbanė tė qetė dhe assesi nuk do futemi nė vorbullėn qė nuk ėshtė nė tė mirėn e kėtij vendi, me akuza, kundėrakuza, zhurma dhe rrėmuja. Provat faktike do ta nxjerrin tė vėrtetėn, por vetėm drejtėsia ėshtė ajo qė duhet ta thotė fjalėn e saj.

Franklin D. Roosevelt, personaliteti tė cilit i referohet autori i shkrimit Ēmendja e njė shoqėrie, e thotė edhe kėtė: “Njerėz mė tė mėdhenj janė ata tė cilėt me vullnet shėrbejnė nėn hije. Mė sė paku tė mėdhenj dhe tė fundit, janė ata qė duken tė parėt”.

Nė jemi shtet dhe nė ēėshtje tė tilla sensitive duhet tė sillemi konform ligjeve nė fuqi. Kadri Veseli, si ish udhėheqės i SHIK-ut, ėshtė deklaruar publikisht nė tė gjitha rastet e dhėna se kriminelėt si lloji i Bllaces, Miftarit apo ndonjė tjetėr kurrė nuk kanė qenė pjesė e strukturės qė ka drejtuar ai. Por, kujdestarėt janė kudo tė gatshėm qė me ēdo kusht ta krijojnė trillerin e tyre e qė ėshtė nė funksion tė frikės. Marrin kompetencėn pėr tė deklaruar si tė besueshme ato qė thonė kriminelėt pa u lodhur pėr motivet e tyre tė mundshme. Kėta kujdestarė nuk duan tė zbulohet krimi i vėrtetė, sepse atyre u duhen amullitė relativizimet thashethemet dhe insinuatat pėr t’i fituar meditjet e tyre.

Autori pėrmend nevojėn e hetimit tė veprimtarisė sė SHIK-ut, i veshur nė petkun e paanėsisė duke dalė qartė me qėndrim politik. A mund ta kuptojmė iniciativėn pėr njė investigim tė tillė si tė sinqertė dhe a ėshtė parlamenti vendi adekuat? Janė lehtėsisht tė kuptueshme djallėzitė e iniciuesve, lojtarė, qė i thonė jo rezolutės pėr ndriēim dhe gjykim tė krimeve nė Parlamentin e Kosovės, e po investigim tė veprimtarisė sė Shėrbimit Informativ tė Kosovės pėrmes komisioneve hetuese parlamentare. Se a i ka respektuar normat e Rezolutės 1244? A nuk duket si lojė e radhės kjo?

Shqetėsimi qytetar ėshtė kush bėri krimet nė Kosovė dhe kush dėmtoi Kosovėn ekonomikisht. Pėrgjigjja nuk gjendet me komisione parlamentare. Kush kė po e pengon tė denoncojnė nė organet e shtetit tonė apo edhe EULEX pėr tė gjitha krimet e bėra? Nuk ka rrugė tjetėr nė zgjidhjen e tyre pos rrugės institucionale, pėrmes organeve tė drejtėsisė dhe nuk ėshtė e moralshme as e frytshme pėr demokracinė tonė, qė nė bazė tė tekeve, synimeve denigruese dhe interesave personale gjėra tė tilla tė ngrihen dhe shuhen nė mėnyrėn mė imorale dhe tė papėrgjegjshme.

Vetėm nė javėn e fundit nė parlament ėshtė atakuar disa herė ish SHIK-u, nė mėnyrė tepėr absurde. E kam thėnė edhe nė njė rast tjetėr se Shėrbimi Informativ i Kosovės ėshtė formuar nga Qeveria e Pėrkohshme e Kosovės si vazhdimėsi e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė rrethana tė jashtėzakonshme, si domosdoshmėri e kohės deri ne bėrjen e shtetit kur ka pushuar sė funksionuari. Nga perspektiva e tanishme ish SHIK-u mund tė shikohet vetėm nė kontekst historik, pa asnjė reflektim nė politikat manipuluese ditore tė grupeve tė interesit.

Nėse autori i shkrimit Ēmendja e njė shoqėrie ka qasje tė sinqertė nė gjėrat sensitive mund tė kontribuojė bashkė me faktorė tjerė apolitikė, pėr tė ndihmuar nė iniciativė dhe inkurajuar faktorėt politikė, qė pėrmes njė rezolute nė Parlamentin e Kosovės, pa ndėrhyrje nė organet e drejtėsisė, tė merr qėndrim politik distancues, mos gjykues dhe jo-instrumenalizues ndaj ēdo krimi tė ndodhur nė Republikėn e Kosovės pas pėrfundimit tė luftės dhe tė kėrkohet ndriēimi i krimeve tė rėnda qė kanė ndodhė. Njė gjė tė tillė e kam potencuar edhe publikisht nė Radio Televizionin e Kosovės rreth njė vit mė parė .

Kjo do tė krijonte njė ambient tė mirė tė depolitizimit tė rasteve (pavarėsisht implikimeve politike tė mundshme), qė ato mbesin tė adresuara individualisht e ku organet e drejtėsisė do ishin fuqishėm tė vendosura pėr ta bėrė punėn e tyre. Nė tė kundėrtėn praktika e deritashme ka dėshmuar se politizimet dhe tensionimet jo vetėm qė nuk kanė ndihmuar nė zbardhjen e kėtyre rasteve, por pėrkundrazi, ndoshta edhe qėllimshėm, i kanė errėsuar ato.

E frika nga paranoja edhe mund ta ēmendė dikė e pastaj tė ēmendurit nuk e shohin as kontrollojnė ēmendurinė e tyre, ata mendojnė se ajo ėshtė tek tė tjerėt. Assesi nuk do tė dėshiroja qė tė jetė ndikuar a frymėzuar nga ndonjė i tillė autori i shkrimit Ēmendja e njė shoqėrie.

Autori ėshtė:

Deputet i PDK’sė nė Parlamentin e Kosovės.

Llapi
01-11-2012, 20:40
Kadri Veseli anėtarėsohet nė PDK
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/kadriu_849640.jpg
Nga Express 01 Nėntor 2012 19:23

Kadri Veseli nesėr do t’i bashkohet zyrtarisht Partisė Demokratike tė Kosovės. Librezėn partiake do ta marrė nė Degėn e Mitrovicės. Ish-Shefi i SHIK’ut tashmė ka paralajmėruar se synon tė jetė pjesė e strukturave drejtuese tė PDK’sė.

Ish-Shefi i Shėrbimit Informativ tė Kosovės, Kardi Veseli do tė bėhet pjesė e PDK’sė, tė premten, njė ditė pasi zyrtarisht kanė nisur zgjedhjet nė kėtė subjekt qė drejtohet nga Hashim Thaēi.

Burime brenda PDK’sė kanė konfirmuar se Veseli do tė merr librezėn partiake nė njė ceremoni qė do tė organizohet nė Baire tė Mitrovicės.

“Zyrtarisht Veseli do tė behet pjesė e PDK’sė pėrmes marrjes sė librezės nė Degėn e PDK’sė nė Mitrovicė”, ka thėnė njė zyrtar i PDK’sė.

Veseli ėshtė njėri prej themeluesve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ka marrė pjesė nė Delegacionin e Rambujes dhe pas luftės ka udhėhequr Shėrbimin Informativ tė Kosovės.

Nė qershor tė vitit 2008, Kadri Veseli, kishe shpallur pėrfundimin e aktiviteteve tė SHIK’ut, por disa parti politike nė vazhdimėsi kanė thėnė se SHIK’u nuk ėshtė shuar.

Ndėrkohė, ditė mė parė, Veseli ka thėnė se ka vendosur tė hyjė nė Partinė Demokratike tė Kosovės si anėtar i thjeshtė dhe pastaj tė ngjitet nė postet tjera partiake.

Zyrtarėt e PDK’sė vazhdimisht kanė deklaruar se e mirėpresin aderimin e Veselit nė parti.

Edhe Kryetari i PDK’sė, Hashim Thaēi dhe Jakup Krasniqi kanė deklaruar se presin kontributin e Veslit nė PDK.

Ndėrkohė, ditė mė parė, Kadri Veseli ka dal hapur pro politikave tė Thacit sa i pėrket dialogut me Serbinė.

“Pėr mua, Thaēi ka marrė njė vendim tė mirė, kur ka vendosur tė hyjė nė dialog me Serbinė. Siē ka thėnė ai, dhe unė pajtohem me tė, ne nuk humbim asgjė nėse marrim pjesė nė dialog si njė vend i pavarur. Sepse, dua ta theksoj, ne duhet tė diskutojmė me vendet fqinje, pėrfshirė Serbinė, si vende tė pavarura”, kishte thėnė Veseli.

Ish-Shefi i SHIK’ut ka folur edhe pėr rolin e tij qė do ta ketė nė PDK, pas aderimit. Ka premtuar se do tė anėtarėsoj njerėz tė rinj.

“Nė dua qė partia tė adoptojė njė program modern ekonomiko-politik pėr tė ardhmen. Unė besoj se kjo ėshtė pėrgjegjėsi e partisė udhėheqėse. Njerėzit duhet tė jenė mė tė ndjeshėm pėr ēėshtjet ekonomiko-sociale, dhe duhet tė kuptojnė jetėn e pėrditshme tė qytetarėve. Unė do tė pėrpiqem tė pėrfshij disa figura tė reja me koncepte tė reja, sepse vendit i duhet diēka e re”, ka shtuar ai.

Ish-Shefin e SHIK’ut vazhdimisht e kanė akuzuar deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosje, tė cilėt kanė kėrkuar njė Komision Hetimor pėr tė hetuar shėrbimet informative qė kanė funksionuar pas luftės nė Kosovė.

Llapi
02-11-2012, 00:05
MIRĖ SE ERDHE I MADHI Z.VESELI
http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s480x480/578949_404643259605073_1321049201_n.jpg
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.1025131815407_m.jpg
Kjo ēėshtje shtrohet nė meditime tė shumta. Nėpėr mjedise qė e aspirojnė rritjen e shtrirjen e PDK-sė. Gjithashtu edhe te ata qė nuk mund ta shohin nė pozitė dhe duke e cytur pėr tė kaluar edhe nėpėr njė proces ndryshimesh, supozojnė se edhe mund tė bie.
Procesit tė ndryshimeve, si ēdo parti serioze, edhe PDK nuk mund t’i ikėn. Por jo tė atilla qė mund ta rrezikojnė pėrformancen e saj dhe as tė atilla qė do ta dėmtonin teorinė pragmatiste, qė nga lidershipi i PDK-sė, ėshtė pėrvetėsuar perfekt.
Duke qenė nė pozitė, PDK ka njė komoditet qė ėshtė favor i madh, por pa harruar se duke qenė nė kėtė pozitė ka dhe shumė sfida. Njė pjesė dėrmuese nga to edhe mund tė parashikohen, por njė pjesė tjetėr edhe nuk mund tė imagjinohen plotėsisht. Kjo duhet tė mobilizojė lidershipin e brengosur rreth kėtyre preokupimeve. Njė shkallė e lartė e koncentruar, duke ndarė detyrat dhe rolet nga ato teorike, deri te ato pragmatiste. Me njė kujdes tė veēantė, secilit duhet pėrshtatur vokacionit jetėsor tė sprovuar deri tani tė dėshmuara me suksese.
Ndonjė ide e re pa pėrkrahjen e shumicės sė vendimmarrjes, e mbrojtur me insistim nga njė pjesė tjetėr me pedigre, pa dyshuar nė sinqeritetin e tyre, nuk duhet tė hendikepoj zhvillimin e procesit dhe as tė shkaktoj fėrkime pėr tė prishur harmoninė dhe as pėr tė dobėsuar forcėn lėvizėse nė realizimin e objektivave programore, as pėr tė vonuar realizimin e premtimeve elektorale qė janė dhėnė dy vite mė parė. Tė cilat janė tė lidhura me perspektiven e PDK-sė nė fushata tjera me shumė se ēdo dizajnim i ri ekspresiv dhe se ēdo aderim impresiv.

Si tė lidhėn tre faktorėt qė e unifikojnė PDK-nė?

Kur kjo tė bėhet, jo vetėm se ky subjekt do tė ruaj pozitėn udhėheqėse, por do tė prodhojė edhe politika ekzekutive mė me perspektivė se deri tani. Pėrveē konceptimeve teorike, rol tė veēantė ka edhe angazhimi i kuadrave qė potencialisht paraqesin njė sistem strukturor vital dhe unifikues, mė shumė se sa njė plotėsim i sistemit tė vlerave teorike. Njė nga kėto potenciale ėshtė Kadri Veseli, i cili ėshtė i mirėseardhur nė PDK dhe me tė, PDK ėshtė mė e fortė. Gjithashtu edhe ai do jetė mė me ndikim duke qenė i rreshtuar nė PDK, pa paragjykuar pozitėn, absolutisht. Nė ēfarėdo pozite, mund tė imagjinohet roli, tė cilin do ta luaj me saktėsi mikronomatike. Dikush mund ta quaj madje se ėshtė vonuar nė angazhime publike, nė subjekt politik. Duke qenė vlerė edhe sa ka qenė jashtė PDK-sė, nuk ka mundur tė rrijė indiferent. Krejt e natyrshme, thotė logjika e shėndoshė dhe racionale. Edhe po tė pėrbetohet nė institucione fetare, nė kokė tė fėmijėve apo nė gjėra tė shenjta tė tij, ku ėshtė betuar nė fillimet e ecejakeve tė tij pėr tė bėrė historinė. Sepse intimisht nuk ka mundur tė ketė besim pėr tė udhėhequr vendin, te askush tjetėr mė shumė, se sa, te ata qė i ka pasur bashkėluftėtarė.

Tė aderojė vetėm apo me tė tjerė?

Koncepti i proklamuar se sė bashku me tė, do t'i bashkėngjitėn PDK-sė edhe kuadro tė tjerė, si mendim dhe si veprim ėshtė i mirėseardhur pėr PDK-nė. Gjithashtu edhe pėr ata tė rinj qė aderojnė, do tė jetė mė mirė nė perspektivėn e tyre. Ēdo aderim grupor nė njė subjekt, ėshtė eveniment dhe grishė simpatitė e publikut. Nėse dikush e ka konceptuar qė t'i ndihmoj rolit tė ardhjes sė Kadri Veselit, pėr tė rritur ndikimin e lajmit, mendoj se nuk e kanė konceptuar drejt procesin. Ai, nuk ka nevojė tė bashkėngjitet me tė tjerė PDK-sė. E kuptoj se shumė nga ata qė do t’i bashkėngjitėn PDK-sė, kanė nevojė qė tė jenė nė rreshtim pas tij dhe kėtė nuk mund ta thonė hapur. Ky proces do tė duhej tė konceptohej si interesim i tė rinjve pėr t’u rreshtuar nė forcimin e diskursit progresiv tė PDK-sė. Sepse edhe anėtarėsia edhe lidershipi janė tė interesuar ta forcojnė PDK-nė, por derisa ėshtė nė pozitė, nuk mund tė konceptohet asnjė ide se duhet ta forcojnė PDK-nė tė tjerėt. Ėshtė konceptim i brendshėm, i praktikuar vazhdimisht pėr tė plotėsuar radhėt me kuadro tė reja. Pėr dy arsye, ėshtė praktikuar gjithnjė. Pėr tė rritur ndikimin dhe pėr t’iu dhėnė shans njerėzve tė rinj. Nė moshė tė re dhe atyre tė moshuarve nė angazhim tė ri. Me profesione tė ndryshme dhe me vokacione tė veēanta.
Tani, nė kėto raporte dhe nė kėtė pozicion qė ka PDK, pėrveē Kadri Veselit, tė gjithė tė tjerėt kanė nevojė pėr PDK-nė mė shumė se sa PDK pėr tė anėtarėsuarit.
Fushata e ardhjeve dhe ndarja e privilegjeve pėr prurjet e reja, nėse nuk bėhet mirė, krijon njė ngufatje dhe shpėrfillje pėr ata qė e kanė mbajtur dhe rritur deri tani kėtė subjekt.
Peshėn e Kadri Veselit dhe ndikimin e tij nė anėtarėsinė e PDK-sė, mund ta shohim te ndonjėri nga bashkėpunėtorėt e tij i renditur nga fundi i listės nė zgjedhje, kalon nė radhėt e para me numėr rekord tė votave. Nėse kjo ka ndodhur me bashkėpunėtorėt e tij, askush nuk mund ta vejė nė dyshim rėndėsinė e ardhjes sė tij. Por, ka rėndėsi tė hyjė vetėm edhe pėr njė fakt, qė mos tė krijohet ideja pėr bashkėngjitje tė njė strukture dhe as tė ndonjė formacioni alternativ. Hyrja nė PDK vetėm, nuk e zvogėlon atė, sikur as hyrja me tė tjerė kushdo qofshin me tituj akademik dhe sado nė numėr, nuk e rrisin po ashtu. Ai, nuk ka nevojė pėr tė tjerė, kam bindjen qė tė tjerėt kanė nevojė pėr tė qenė nė rresht pas tij dhe prandaj e mbrojnė idenė pėr njė veprim tė tillė.
PDK nuk ėshtė rritur, por ka ruajtur anėtarėsinė e saj. Ndėrsa tė tjerėt janė shpėrndarė. Madje, as nataliteti i rritur nė ndėrkohė nė familjet me origjinė tė PDK-sė, nuk e kanė mbėshtetur gjithnjė, si rekomandon njė logjikė aritmetikore e grafikoneve elektorale. Nė kėtė fenomen duhet tė koncentrohet vėmendja nė tė ardhmen, pėr tė begatuar edhe mė shumė me vizionin evropian.

Si fuqia e Anteut, pėr PDK-nė, janė tre faktorė!

Janė dy faktorė tė fortė qė e mbajnė sė bashku PDK-nė dhe lidershipin e saj, prej themelimit e deri sot. Kėta dy faktorė edhe nuk i lejojnė tė shpėrbėhen, edhe kur shpėrthen ndonjė zemėrim pėrbrenda. E kaluara e ndritshme, nė tė cilėn secili ėshtė protagonist nė rolin e tij dhe e ardhmja, tė cilėn e kanė pasur motiv nė angazhimet maratonė dhe janė frymėzuar vazhdimisht nga ky faktor. Ardhmėria e kėtij vendi dhe e popullit tonė, kanė qenė pėrherė ambrozi qė i ka mbajtur dhe ushqyer nė vazhdimėsi. Tani ka mbetur faktori i tretė tė funksionoj e tė mobilizojė gjithė energjitė, tė cilat po qe se funksionojnė bashkarisht, bėjnė kthesa qė i besojnė vetem iluministėt edhe pse janė tė paimagjinueshme nga publiku, pėr tė cilin janė tė dedikuara tė gjitha pėrkushtimet. Faktori i tretė qė ėshtė e Tanishmja, nėse mund t'i sentetizojė, tė gjitha kundėrthėnjet brenda PDK-sė nė njė platformė unifikuese utilitare dhe strategjike, do tė jetė faktori mė koheziv. Rrjedhimisht edhe shpėtimtar pėr proceset politike dhe ekuacion pėr tė gjitha sfidat qė e presin PDK-nė dhe kėtė vend. Motivi i sė kaluarės dhe i sė ardhmes janė dy lidhje shumė tė forta dhe vazhdimisht inspiruese, ndėrsa faktori motiv i sė tashmės, me njė kujdes tė shtuar, duke sintetizuar kontributet dhe previlgjet me njė harmonizim tė natyrshėm, me sens strategu deri edhe me qasje amnore kurdo qė kėrkohet, duhet tė funksionojė si asnjė herė mė parė.
Tė gjithė ata, tė cilėt qė nga themelimi kanė qenė nė udhėheqjen e ngushtė tė PDK-sė dhe me angazhimin e tyre i kanė dhėnė shtytje, shtrirje dhe nė ngritje saj, janė tė dobishėm nė kėtė proces. Por edhe PDK, ashtu siē u ka dhėnė privilegje, si pak kujt prej udhėhėqėsve nė historinė tonė politike, edhe nė tė ardhmen ka hapėsira legale dhe mundėsi tė ligjshme, pėr t’i pasur nė konsiderata tė veēanta. Kėshtu, nė tė ardhmėn, PDK do tė jetė mė e fortė, por edhe gjithė protagonistėt nė proces, sė bashku me PDK–nė, janė mė me ndikim nė shoqėri. Pėr ta bėrė mė Sovran kėtė popull dhe pėr ta bėrė kėtė vend mė tė dinjitetshėm.

Brari
02-11-2012, 04:07
nuk ka qen ne PDK Veseli a?
Po ku paska qen pra?

lol

Llapi
02-11-2012, 15:57
http://lajmonline.com/uploads/2-%20Kadri%20Veseli.jpg
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.1025131815407_m.jpg

Kadri Veseli zyrtarisht nė PDK

Nga Express 02 Nėntor 2012 15:12

Kadri Veseli u bė sot anėtari mė i ri PDK-sė nė Komunėn e Mitrovicės.

Nė njė ceremoni, para bashkėqytetarėve, miqve, simpatizantėve, bashkėluftėtarėve, pėrfaqėsuesve tė partive politike, personaliteteve nga jeta publike dhe politike, Kadri Veseli mori librezėn e partisė.

Mė pas ai mori fjalėn. Fillimisht pėrshėndet familjet e dėshmorėve dhe minatorėt, tė cilėt i quajti krenari tė Mitrovicės dhe pjesėmarrėsit tjerė nė kėtė ceremoni.

Veseli tha se nė Kosovė ka nevojė pėr ndryshime, por ato nuk mund tė bėhen vetėm nga njė njeri i vetėm.

“Njė njeri i vetėm nuk mund tė bėjė ndryshimet, por mund tė bėjmė dallimin, mund tė bėjmė njerėzit tė lėvizin, pėr tė bėrė mė shumė pėr vendin e tyre. Kjo ėshtė arsyeje pse i bashkohem vizionit tė PDK-sė. Jam krenarė tė jem pjesė e saj. Jam i gatshėm tė marr pėrgjegjėsinė pėr tė zhvilluar vendin tonė”, shtoi Veseli.

Ndėrsa, anėtari i Kryesisė sė PDK-sė, Bajram Rexhepi ėshtė shprehu i gėzuar me anėtarėsimin e Veselit nė PDK.

“Gjithmonė ka qenė i gatshėm tė jap jetėn e tij pėr Kosovė. Nė momentet mė tė vėshtira pėr Mitrovicėn ndihma e tij, pėr tejkalimin e sfidave ka qenė pėrcaktuese pėr Mitrovicėn, prandaj unė e falėnderoj shumė pėr kėtė kontribut. Kadri Veseli ka potencial intelektual dhe me anėtarėsimin e tij i ka bėrė nder Mitrovicės dhe Kosovės”, ka thėnė Rexhepi.

Edhe Bedri Hamza nga radhėt e PDK-sė ka thėnė se anėtarėsimi i Kadri Veselit nė PDK, shton krenarinė e kėsaj partie, tė Mitrovicės dhe Kosovės.

“Sot PDK-sė po i bashkėngjitet njė anėtarė me kredit tė madh njerėzor, intelektual dhe kombėtarė. Pėr ne na rrit pėrgjegjėsinė. Na duhet e kaluara e tij, por ėshtė i nevojshėm edhe vizioni pėr tė ardhmen i Kosovės”, shtoi Hamza.

Ndėrsa, kryetari i Mitrovicės nga radhėt e PDK-sė, Avni Kastrati tha se Kadri Veseli edhe si anėtarėsi i PDK-sė do tė jep kontribut tė ēmuar pėr ēėshtjen kombėtare edhe nė ēėshtjen e zhvillimit tė Kosovės.

“Ne si bashkėqytetarė tė cilėt e njohim nga afėr, jemi tė sigurt me inkuadrimin e tij nė PDK do tė ndodhin reforma pozitive, nga tė cilat do tė pėrfundoj e tėrė Kosova”, ka paralajmėruar Kastrati.

Veseli kohė mė parė kishte refuzuar tė kooptohet drejtpėrdrejt nė strukturat drejtuese tė PDK-sė, si shumė deputetė e ministra aktualė.

Nė disa intervista pėr Media, ai ka paralajmėruar reforma rrėnjėsore nė PDK dhe sjelljen e figurave tė reja, pėrmes njė procesi tė rregullt. Shembullin pėr kėtė e dha vet, me anėtarėsimin e tij nė nėndegėn e PDK-sė nė Bair tė Mitrovicė.

Ganimet
02-11-2012, 16:37
Po u be Kadri Veseli Krytar partie do i mar te mdhenj e te vegjel e do shkoj te antasohem ne PDK-en e tija.Do ja mar Thaqit gjysmen e Elektoratit ,dhe skan me se si te manipulojn me votat>Kosova sesht me banor sa Ishujt Kamarue as sa Kina .Mir do ishte te mos fliste Kadriu per te ardhmen pa na rrefy te kaluaren e tij si njer'i nga te dyshuarit per krim te organizuar,vrasje,shantazh e gjith marifetlleqet, ku ter bota na perqesh me goj ne grusht sebet kti burri dhe shokve te tij.

ja i mesele te vockel per tua spjegu burrerin e shokut Kadri

Na ishte iher nji k.. ma.. e se duronin femrat ,sigurishte e ke llafin per ate burrin qe sbezente e thoshte u jom burre kur ja vuni aj hajvani nga pas...apo esht vet si personazh ky burr i Llapitse bejnte madh shkrimet po veprat secilin.I duhet nderkombetarve kjo heshte c pastaj te thon ISHIN MJERAN ATA SHQIPTARET dhe vet zgjodhen mjerimin.Mos na servirni njerz te deshtuar ne politik o Llap se u bem hor para bote.E ardhmja i duhet kti populli se Baronesha dhe populli i saja e ka ardhmerin.
Tung.

Llapi
02-11-2012, 16:44
Po u be Kadri Veseli Krytar partie do i mar te mdhenj e te vegjel e do shkoj te antasohem ne PDK-en e tija.Do ja mar Thaqit gjysmen e Elektoratit ,dhe skan me se si te manipulojn me votat>Kosova sesht me banor sa Ishujt Kamarue as sa Kina .Mir do ishte te mos fliste Kadriu per te ardhmen pa na rrefy te kaluaren e tij si njer'i nga te dyshuarit per krim te organizuar,vrasje,shantazh e gjith marifetlleqet, ku ter bota na perqesh me goj ne grusht sebet kti burri dhe shokve te tij.

ja i mesele te vockel per tua spjegu burrerin e shokut Kadri

Na ishte iher nji k.. ma.. e se duronin femrat ,sigurishte e ke llafin per ate burrin qe sbezente e thoshte u jom burre kur ja vuni aj hajvani nga pas...apo esht vet si personazh ky burr i Llapitse bejnte madh shkrimet po veprat secilin.I duhet nderkombetarve kjo heshte c pastaj te thon ISHIN MJERAN ATA SHQIPTARET dhe vet zgjodhen mjerimin.Mos na servirni njerz te deshtuar ne politik o Llap se u bem hor para bote.E ardhmja i duhet kti populli se Baronesha dhe populli i saja e ka ardhmerin.
Tung.

ka dasht zoti nji edhe populli dy qe i voton Ēlirimtaret
e nuk te pyet kush ty as kundershtaret e armiqet e Ēlirimtarve
pra nuk ke mundesi ta ndalosh nji Ēlirimtar siq eshte Kadri Veseli qe te kyqet ne politik perkatsisht ne PDK

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/387785_239576459504899_517568425_n.jpg

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s480x480/3420_369648643130054_977367736_n.jpg

Llapi
03-11-2012, 15:48
Niset Veseli

http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Atdhe_Mulla_A_621924.jpg

Ish-shefi i SHIK’ut, Kadri Veseli, tė premten nisi zyrtarisht jetėn politike. Ai iu bashkua Partisė Demokratike tė Kosovės nė njė tubim nė qytetin e Mitrovicės. Nė fjalimin e tij, Veseli shfaqi ambiciet e tij duke bėrė premtime pėr ndryshime nė vend. Zyrtarė tė PDK’sė mirėpritėn angazhimin e tij duke i bėrė dhuratė njė Abetare.


Ish-Shefi i Shėrbimit Informativ tė Kosovės, Kadri Veseli, iu bashkua Partisė Demokratike tė Kosovės nė njė tubim nė Bair tė Mitrovicės, qė u zhvillua tė premten.
Veselit iu dha libreza e anėtarėsisė nga Dega e PDK’sė e bashkė me tė edhe njė dhuratė.
Libri i nxėnėseve tė klasės sė parė “Abetarja” mbėshtjellė nė njė zarf i ka pėlqyer anėtarit mė tė ri tė PDK’sė.
“...Jam fillestar...”, ka thėnė ai.
Veseli u ėshtė drejtuar tė pranishmėve, derisa paraprakisht ka kėrkuar falje pėr gjendjen emocionale.
“Mė falni se mund edhe tė gaboj ndonjė fjalė...Sot para se me ardh kėtu, thosha se me emocionet qė i kam do tė mė bėjnė tė gaboj e herė i shkrujsha disa fjalė e disa i mendojsha, por do tė them disa fjalė dikund edhe do tė lexoj, mos ma shihni pėr tė madhe pėr arsye se kjo ėshtė njė ditė e veēantė pėr mua, shumė e rėndėsishme”, ka thėnė ai.
Mė pas Veseli, i cili njihet si njė njeri me ndikim, por qė ka qėndruar jashtė politikės zyrtare, ka folur pak pėr tė kaluarėn.
“Nė jetėn time kam pasur fatin tė ballafaqohem me shumė sfida ashtu si shumė prej jush dhe e vėrtetė kjo e tanishmja, e sotshmja, por edhe e ardhmja do tė jetė sfidė pėr mu, por ju them sinqerisht se asnjėherė nuk e kam pas parasysh veten time, kam menduar pėr tė mirėn e popullit tim e kjo ėshtė arsyeja pse unė sot jam kėtu me familjen time, me fqinjėt e mi, me Broboniqin tim, me njerėzit e mi”, ka thėnė ai.
Veseli nuk ka treguar se cilat janė ambiciet e tij nė politikė, por vetėm ka theksuar se ėshtė i gatshėm pėr tė marrė pėrgjegjėsi.
Por, ka theksuar se mund ta ndryshojė pėr tė mirė jetėn e qytetarėve tė Kosovės.
“Po filloj nga baza me premtim edhe besim tė njeriu dhe Zoti se gjithmonė do tė jem pranė saj. Jam i gatshėm pėr tė marrė pėrgjegjėsi pėr tė bėrė mė tė mirė jetėn e qytetarėve tė mi dhe pėr tė bėrė mė tė zhvilluar vendin tim. Politikė nuk ėshtė vetėm me fol, politikė janė politikat qė do tė prekin jetėn tuaj, jetėn e kėtij vendi, edukimin, ekonominė, mirėqenien, shėndetėsinė, gjithēka qė do tė na bėjė qė tė jemi krenarė kur nesėr ta quajmė veten kosovarė...”.
Fjalimi i tij nuk ka pėrfunduar me kaq.
“Kam edhe dy gjėra. Kosova ėshtė europiane dhe ne duhet ta bėjmė kėtė vend europian”, ishte e para.
Tema tjetėr e tij ishte Mitrovica, vendlindja e tij.
“Mbasi jam nė Mitrovicė, uroj tė mos kem keqkuptim, por jemi nė Mitrovicė dhe jemi qytetarė tė kėtij vendi, jo vetėm ne qė jemi tė Mitrovicės, po tė gjithė shqiptarėt janė tė Mitrovicės. E duam tolerancėn dhe respektin ndėretnik, por ndarja nuk ėshtė jeta jonė dhe ndarjen kurrė s’do ta pranojmė”, ka thėnė ai.
Aderimi i Veselit ėshtė mirėpritur nga Kryesia e PDK’sė, ndonėse kreu i saj Hashim Thaēi nuk ishte pranishėm nė kėtė ceremoni.
Ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi, i ka uruar mirėseardhje nė parti Veselit, derisa ka kujtuar edhe kohėn e luftės.
“Sot me kėnaqėsinė mė tė madhe erdha qė tė marr pjesė nė aderimin e anėtarit mė tė ri nė radhėt e PDK-sė, nė nėndegėn e Bairit, nė degėn e Mitrovicės, mikut dhe shokut tim, Kadri Veseli me tė cilin kemi kaluar shumė momente edhe gjatė luftės, por edhe pas saj”, tha ai.
Fjalė tė mira pėr Veseli tha edhe Ministri i Financave, Bedri Hamza.
“I dashur Kadri...”, tha Hamza nė hyrje tė fjalimit tė tij.
“Unė ndihem krenar qė jam anėtar i PDK’sė, jam i sigurt qė tė gjithė anėtarėt e PDK-sė janė anėtarė tė PDK’sė, sot ardhja e Kadriut na e shton krenarinė”, ka thėnė Hamza.
Ndėrsa Kryetari i Mitrovicės, Avni Kastrati, e quajti gėzim tė madh bashkimin e Veselit me PDK’nė.
“Ne kemi sot njė gėzim se nė radhėt tona tė partisė po na bashkėngjitet edhe ish-ushtari i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”, tha Kastrati.
Ndryshe, aderimi i Veselit ndodhi vetėm njė ditė pasi PDK’ja filloi procesin e saj zgjedhor. Ky proces pritet qė tė pėrfundojė pas 45 ditėve, ndėrkohė qė ish-Shefi i SHIK’ut pritet tė jetė nė strukturat vendimmarrėse tė partisė.
Veseli ėshtė njėri prej themeluesve tė UĒK’sė. Ai ka marrė pjesė nė Delegacionin e Rambouillet, ndėrkohė qė pas luftės ka udhėhequr SHIK’un, aktivitetet e tė cilit i kishte shpallur tė pėrfunduara nė qershor tė 2008.
Disa parti politike nė vazhdimėsi kanė mohuar shuarjen e Shėrbimit qė kishte udhėhequr Veseli, duke kėrkuar edhe hetim parlamentar pėr kėtė organizatė.
Pavarėsisht kėsaj, tė premten u tha se pėrfaqėsuesit e pothuajse tė gjitha partive politike nė vend morėn pjesė nė ceremoninė e anėtarėsimit tė Veselit nė PDK.
Kėtė e la pėr tė kuptuar i pari i Mitrovicės gjatė fjalimit tė tij.
“Tė nderuar pėrfaqėsues tė partive politike nga radhėt e LDK’sė, AKR”sė AAK’sė dhe PD dhe Partisė Demokratike Turke, pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, tė mediave dhe juve minatorė grevistė tė Trepēės, ju faleminderit qė keni ardhur!”, tha Kastrati.

Llapi
03-11-2012, 19:04
http://s1.directupload.net/images/121103/jwuhhwwp.gif

Llapi
16-11-2012, 01:09
SHIK-u ia shpėtoi jetėn Nexhat Dacit

Daci: Dėgjova SHIK’un

Nexhat Daci konfirmon se nė njė rast ka pranuar informatė nga SHIK’u pėr njė atentat tė mundshėm kundėr tij. Nė kohėn kur ishte Kryetar i Parlamentit, nėpėrmjet kėshilltarit Ramush Tahiri, SHIK’u e kishte udhėzuar atė tė mos udhėtonte njė fundjavė drejt vilės nė Brezovicė. Daci thotė se e kishte pėrfillur paralajmėrimin.
Nga Nebih Maxhuni mė 29 prill 2011 nė ora 08:50

Nexhat Daci, ish-Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, konfirmon se ka pranuar informatė nga ish-Shėrbimi Informativ i Kosovės (SHIK) pėr njė atentat tė mundshėm.

Ai, nė njė prononcim pėr Express, tha se gjatė kohės sė negociatave ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė Vjenė kishte pranuar njė informatė nga kėshilltari i tij nė atė kohė, Ramush Tahiri, se “duhet tė ruhet dhe mos tė udhėtojė nė njėrin prej vikendeve nė vilėn e tij nė Brezovicė”.

Nė njėrėn nga dhomat e shtėpisė sė tij nė Prishtinė, Nexhat Daci tha tė enjten se nuk e di prej kujt ka mundur t’i rrezikohet jeta, por sqaron se ka zbatuar sugjerimin e kėshilltarit tė tij pėr tė mos udhėtuar gjatė njė vikendi nė Brezovicė.

“Situata politike nuk ka qenė e mirė dhe unė kam pranuar qė tė mos shkoj atje”, ka rrėfyer Daci, tash kryetar i Lidhje Demokratike tė Dardanisė.

Sipas tij, informata se jeta e tij ka mundur tė rrezikohet ka dalė nga njė zyrtar i SHIK`ut nga Ferizaj.

“Nuk kam dashur tė hyj nė detaje, por kėshilltari im mė ka thėnė kėtė informatė e ka marrė nga njė shok i fėmijėrisė nga Ferizaj, me tė cilin ėshtė rritur. Nuk e kam pyetur kush ėshtė ai”, thotė akademik Daci.

Ai mė tej sqaron se kėtė rast e ka cilėsuar si tė izoluar.

“E kam cilėsuar si rast tė izoluar, por informatėn se kryetari i Kuvendit ėshtė nė rrezik ose mund tė jetė i rrezikuar e cilėsoj si njė informatė me qėllim tė mirė, pozitive”.

Konfirmimi i Nexhat Dacit pason njė deklarim publik tė Bekim Haxhiut, deputet i PDK-sė dhe ish-pjesėtar i SHIK-ut, i cili gjatė njė debati nė televizionin publik, i shtyrė nga kundėrshtarėt politikė tė shpjegojė “interesin kombėtar pėr tė cilin ka punuar SHIK-u”, ka pėrmendur dy raste nė tė cilat ky shėrbim ka punuar nė tė mirė tė Kosovės.

Sipas Haxhiut, Daci i falėnderohet SHIK-ut pėr sigurinė qė ia kishte ofruar.
“Kundėr Dacit ishte pėrgatitur njė atentat. SHIK-u e kishte informuar pėr kėtė lloj atentati qė lidhej drejtpėrdrejt me sigurinė e Nexhat Dacit dhe ai e di mirė kėtė punė”, ėshtė shprehur Haxhiu.

Ai, gjithashtu, ka pėrmendur edhe njė rast tjetėr kur janė informuar zyrtarėt e institucioneve pėr aktivitetet e disa personave tė OJQ-ve, qė nė vitin 2004 janė larguar nė drejtim tė Irakut dhe vendeve tjera.

Nė debatin televiziv pėr SHIK-un, Haxhiu ka thėnė edhe se afėrsia e shėrbimit ėshtė mė e madhe me PDK-nė dhe AAK-nė, pasi zyrat e tanishme tė AAK-sė nė Prishtinė dikur kanė qenė pėr drejtorinė e SHIK-ut nė Prishtinė.

Por, Nexhat Daci sqaron se kontakti i vetėm me njerėz tė SHIK’ut ka qenė informata se ai ėshtė i rrezikuar. Madje, sipas Dacit, ky kontakt ėshtė mbajtur nėpėrmjet kėshilltarit tė tij, Ramush Tahiri.

“Kontakte zyrtare me pjesėtarė tė kėtij shėrbimi nuk kam pasur asnjėherė, e as qė ka pasur ndonjėherė ndonjė kėrkesė pėr takim, apo pėr ndonjė raport nė Kuvendin e Kosovės gjatė kohės sime. Nuk ka pasur kėrkesė as tė debatohet pėr SHIK’un, qoftė pėr financimin e tyre apo aktivitetet”, ka theksuar Daci.

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,52744

Llapi
18-11-2012, 23:20
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/198308_410823818987017_253075174_n.jpg
Kadri Veseli - Ne tė gjithė sė bashku duhet t’i themi jo varfėrisė.
Duhet t’i themi po jetės.
Ju sot pyesni se cilat duhet tė jenė politikat tona si PDK, tė udhėhequr nga kryeministri Hashim Thaēi.
Mund t’ju them se ėshtė njė rrugė e pėrbashkėt pėr tė bėrė luftė me gjithė forcėn dhe fuqinė qė Zoti na jep, pėr familjen, pronėn dhe shtetin tonė.
Armėt tona do tė jenė shkolla tė mira, edukim mė adekuat, treg tė lirė, konkurrencė nxitėse dhe shpirt ndėrmarrės.

Llapi
17-01-2014, 18:45
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/kadri_veseli_671709_488534.jpg

Kadri Veseli: Zgjedhjet mbahen nė javėn e fundit tė shtatorit

Nga Express | 17 Janar 2014 18:50


Zėvendėskryetari i PDK'sė Kadri Veseli i cili po qėndron nė Gjermani, nė njė intervistė pėr DW ka thėnė se zgjedhjet nacionale mund tė mbahen nė javėn e fundit tė shtatorit. Ai ka thėnė se marrėveshja pėr reformėn zgjedhore do tė arrihet shumė shpejtė.

Cili ėshtė qėllimi i vizitės suaj nė Gjermani dhe ēfarė aktivitetesh keni nė agjendė?

Kadri Veseli: Nė Gjermani kam ardhur pėr vizitė dyditore nė cilėsinė e zėvendėskryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, me ftesėn e pėrfaqėsuesve tė Partisė Kristiandemokrate CDU. Sot kam pasur njė takim jashtėzakonisht pozitiv me disa nga anėtarėt e Komisionit pėr Politikė tė Jashtme nė Bundestagun gjerman. Kemi biseduar pėr vazhdimėsinė e mbėshtetjes sė Republikės sė Kosovės nga shteti gjerman, i cili po zgjatė me vite tė tėra. Mesazhet e takimit kanė qenė shumė pozitive nė kuptimin e ndėrtimit tė shtetit tė Kosovės. Ėshtė theksuar nevoja qė kosovarėt tė marrin edhe mė shumė pėrgjegjėsi pėr ndėrtimin dhe funksionimin e shtetit tė fuqishėm ligjor. Njėherė duhet t'i japim njė hov edhe mė tė madh zhvillimit ekonomik, nė mėnyrė qė tė kemi njė perspektivė edhe mė tė sigurt drejt BE. Nesėr do tė kemi edhe njė takim nė Dyselsdorf me zyrtarė tė lartė tė CDU. Duke pasur parasysh qė PDK dhe CDU janė parti me orientim tė djathtė politik, interesi ynė ėshtė qė tė shkojmė drejt profilizimit mė tė qėndrueshėm dhe tė vazhdojmė me reforma. Pėrvojat e CDU-sė pėr ne janė jashtėzakonisht interesante, kur dihet se CDU dhe kryetarja e saj Angela Merkel, i kanė fituar bindshėm zgjedhjet e fundit, gjė qė pretendojmė edhe ne nė Kosovė,

Gjermania nė Kosovė ka qenė dhe ėshtė e angazhuar shumė, ndėrsa tani, siē e thatė edhe Ju, kėrkohet qė kosovarėt tė marrin mė shumė pėrgjegjėsi pėr vendin e tyre. Nė pėrgjithėsi, si i vlerėoni qėndrimet dhe rolin gjerman nė Kosovė?

Kadri Veseli: Ėshtė njė rol jashtėzakonisht pozitiv. Republika Federale e Gjermanisė kaherė ka dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm pėr kosovarėt, dikur si vend strehues dhe mikėpritės pėr kosovarėt nė momentet mė tė rėnda. Por Gjermania ka dhėnė mė sė shumti edhe donacione pėr Republikėn e Kosovės, ka njė involvim tė drejtpėrdrejtė nė sektorin e sigurisė, nė instalimin dhe fuqizimin e institucioneve tė shtetit tė Kosovės. Roli i Gjermanisė ėshtė jashtėzakonisht pozitiv. Pėrvojat e kėtij vendi pėr ne janė tė pakrahasueshme. Kemi tė bėjmė me njė nga shtetet mė demokratike dhe mė tė fuqishme nė Evropė dhe nė Botė. Ėshtė njė fat shumė i madh i qytetarėve tė Kosovės qė kanė miq tė kėtillė dhe qė kanė mbėshtetjen e njė vendi si Gjermania. Agjenda jonė e pėrbashkėt ėshtė vazhdimi i procesit pėr integrime evropiane.

Partia CDU ėshė nė pushtet nė Gjermani nė tri mandatet e fundit. Sė fundi ka fituar bindshėm dhe pėrvojat e saja me siguri qė janė shumė interesante. Mendoni se mund tė keni njė bashkėpunim konkret me kėtė parti tė djathtė dhe si do tė manifestohet ky bashkėpunim?

Kadri Veseli: Qėllimi kryesor i kėtyre takimeve nė Berlin dhe nesėr (18.01.) nė Dyseldorf ėshtė pikėrisht thellimi i bashkėpunimit me CDU-nė. Pėrvojat e kėsaj partie janė jashtėzakonisht pozitive dhe ne po synojmė qė si Parti e qendrės sė djathtė nė Kosovė t'i aplikojmė jo vetėm kėto pėrvoja por edhe pėrgjegjėsinė qė e karakterizojnė shpirtin e CDU. Kjo ėshtė pėrvojė shumė e suksesshme dhe shumė e mirė edhe pėr partinė dhe vendin tonė.

Parlamenti Evropian ka miratuar tė enjten (16.01.) nė Strasburg njė rezolutė me tė cilėn mbėshtetet Kosova nė rrugėn e saj drejt BE-sė. Janė theksuar shumė gjėra pozitive por edhe disa negative, si pėr shembull korrupsioni. Ēfarė po bėni ju si parti nė pushtet pėr tė luftuar korrupsionin dhe dukuritė e tjera negative?

Kadri Veseli: Rezoluta e PE ėshtė shumė pozitive dhe ne jemi mirėnjohės pėr mbėshtetjen. Por i kemi kuptuar shumė mirė edhe mesazhet nga kjo rezolutė, tė cilat kanė tė bėjnė me marrjen e pėrgjegjėsive tė vetė kosovarėve pėr luftimin e dukurive negative - qoftė korrupsionit apo krimit tė organizuar. Ne si parti nė pushtet jemi duke zhvilluar njė platformė e cila parashikon ndėrtimin e njė shteti ku do tė sundojė ligji, ku do tė ketė hapsirė tė mjaftueshme pėr investime tė huaja dhe ku bizneset do tė kenė njė ambient tė qėndrueshėm, sepse kjo ndikon nė mirėqenien e gjithė qytetarėve. Lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar ėshtė njė sfidė tė cilėn institucionet e Kosovės do ta fitojnė, me gjithė sfidat me tė cila po pėrballemi.

Zoti Veseli, pas zgjedhjeve lokale tė vitit tė kaluar, kur PDK ka shėnuar rėnie tė konsiderueshme nė disa qytete, Kosovėn kėtė vit e presin zgjedhjet parlamentare. Kur do tė mbahen kėto zgjedhje dhe ēfarė prisni nga ato?

Kadri Veseli: Ne jemi nė njė proces tė reformave elektorale ku po bisedojmė me tė gjitha partitė e tjera politike. Kemi njė klimė jashtėzakonisht pozitive dhe sė shpejti do tė kemi njė marrėveshje tė pėrbashkėt pėr rregullat zgjedhore. Besoj se zgjedhjet do tė mbahen nė javėn e fundit tė shtatorit tė kėtij viti. Besoj se do tė kemi njė proces tė ndershėm dhe demokratik zgjedhor. PDK edhe nė zgjedhjet lokale ka qenė subjekti mė i fuqishėm politik. Ne do tė shpalosim programin tonė drejt integrimeve evropiane, drejt shtetit ligjor, drejt njė shteti tė zhvillluar dhe tė fuqishėm ekonomik. Gjithsesi presim tė fitojmė edhe mandatin e tretė me radhė.

Megjithatė PDK ka shėnuar rėnie nė disa komuna, nė zgjedhjet lokale. Ēfarė po bėni konkretisht pėr konsolidimin e partisė suaj?

Kadri Veseli: PDK ėshtė partia e parė nė nivelin e Republikės sė Kosovės. Por ne kemi shqyrtuar rezultatet dhe kemi reflektuar. Nė komunat ku kemi gabuar, nė veēanti nė raundin e dytė tė zgjedhjeve, do t'i pranojmė gabimet dhe do t'i pėrmirėsojmė ato. Ne jemi njerėz dhe nuk ka tė pagabueshėm. Por drejtimi, misioni dhe vizioni jonė janė shumė tė qarta: fuqizimi i shtetit tė Kosovės dhe perspektiva mė e mirė e qytetarėve, nė rrugėn drejt anėtarėsimit tė vendit tonė nė BE.

Emri Juaj ėshtė lakuar shumė kohėt e fundit pėr poste tė ndryshme. Cilat janė ambiciet tuaja personale nė kėto zgjedhje parlamentare?

Kadri Veseli: Ambiciet e mia personale pėrputhen plotėsisht me ambiciet e PDK pėr realizimin e projektit tė saj politik pėr zhvillimin e njė shteti tė fuqishėm dhe pėr zhvillim ekonomik, me tė cilin do tė ishim krenarė para popujve dhe kombeve tė tjera. Duam tė kemi identitetin tonė tė fuqishėm politik dhe kombėtar por edhe kreativitetin e qėndrueshėm ekonomik.