PDA

View Full Version : Vetėvendosje – kopsht politik i fėmijėve


Llapi
06-02-2012, 15:27
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/foto_203584.jpg


Vetėvendosje – kopsht politik i fėmijėve

Nga Express 06 Shkurt 2012 12:26


Ambasadori i Gjermanisė nė Kosovė, Ernst Reichel ka reaguar ndaj siē thuhet kampanjės sė Lėvizjes Vetėvendosje pėr “Republikėn e Kosovės”. Sipas ambasadorit Reichel, ajo qė po bėnė Vetėvendosja, ėshtė njė kopsht politik i fėmijėve.

“Kampanja mė e re e Vetėvendosjes mbi emėrtimin “Republika e Kosovės”, e cila thotė se pėrdorimi i ēfarėdo emėrtimi tjetėr do tė ishte nė kundėrshtim me kushtetutėn dhe njėherit tradhti e lartė, nuk ėshtė gjė tjetėr veē kopsht politik i fėmijėve. Nė BE, OSBE, OKB dhe nė instanca tjera ndėrkombėtare delegacioni gjerman zakonisht ėshtė i ulur prapa shenjės “Gjermania” dhe jo “Republika Federale e Gjermanisė”.

vlen pėr shembull edhe pėr “Republikėn e Francės” apo “Mbretėrinė e Holandės”, ose pothuajse pėr tė gjitha shtetet. Nuk ka arsye pse kjo tė jetė ndryshe nė rastin e Kosovės”, thuhet nė njė deklaratė tė ambasadorit Reichel. (Indeksonline)

Llapi
06-02-2012, 15:30
kan harrue keta "trimat e vetfundosjes" se kjo paroll eshte shkrue qysh heret por ma se shumti ne vitete e 80-ta
e tash ketyre balave von u ka dal gjumi masi kosova veq u ba shtet hahaha
po budall te mdhej qe ishin keta rrugaqa

Irfan CANA
06-02-2012, 16:05
Mos u rrok, kur, kush nuk tė provokoi.Hapi pak sytė e shih ē'po bėn "Udhėheqėsi" ytė i "Urtė"qė tėrė vendin po e hudh n'greminė!U pajtue qė tė heq emrin Republikė,duke ua bėrė qejf ndėrkombėtarėve,veē pėr ulėse tė vet,e popullit i fletė tjetėr ēka!Turp,koha do t'i qesi krejtė nė shesh.

juanito02
06-02-2012, 18:54
Vetvendosja eshte tu i vu gjoksin puneve te Shqiperise jo si culoshturit e serbeve.

Llapi
06-02-2012, 21:23
Mos u rrok, kur, kush nuk tė provokoi.Hapi pak sytė e shih ē'po bėn "Udhėheqėsi" ytė i "Urtė"qė tėrė vendin po e hudh n'greminė!U pajtue qė tė heq emrin Republikė,duke ua bėrė qejf ndėrkombėtarėve,veē pėr ulėse tė vet,e popullit i fletė tjetėr ēka!Turp,koha do t'i qesi krejtė nė shesh.
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Atdhe_Mulla_Hashim_Thaqi_Interviste_001_270824.jpg

NUK E PRANOJ HEQJEN E REPUBLIKĖS

Nga Express 03 Shkurt 2012 14:19

“Edhe krejt spektri politik po tė pranonte heqjen e Republikės, unė nuk e pranoj”, ka thėnė kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė intervistėn dhėnė Radios Evropa e Lirė.


RADIO EVROPA E LIRĖ: Zoti kryeministėr, cila ėshtė e ardhmja e veriut tė Kosovės? Tashmė ėshtė kėrkuar nga qeveria juaj njė plan i veēantė pėr veriun. Ēka nėnkupton kjo? Njė status special?

HASHIM THAĒI: E ardhmja edhe e veriut tė Mitrovicės ėshtė e ardhmja identike me shtetin sovran tė Kosovės. E ardhmja e veriut ėshtė e ardhmja e Kosovės, duke respektuar gjithmonė Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės; duke respektuar dokumentin e presidentit Ahtisari, prandaj nė asnjė rrethanė nuk do tė ketė as status special, as ndonjė propozim qė lexohet nė ndonjė medium, dhe njė gjė e tillė asnjėherė nuk ėshtė shtruar sė diskutuari, e lėre sė propozuari nga ndokush.

Pra, veriu i Mitrovicės ėshtė pjesė e Kosovės. Kosova do tė funksionojė si njė njėsi shtetėrore, me integritetin territorial tė respektuar e garantuar e tė njohur edhe ndėrkombėtarisht.


RADIO EVROPA E LIRĖ: Ju e hidhni poshtė kėtė mundėsi, por realiteti nė terren nė veri dėshmon se atje nuk ka pajtim me planin e Ahtisarit dhe pavarėsinė e Kosovės. Me ēka do tė bindni serbėt qė tė ndryshojnė qėndrim?

HASHIM THAĒI: Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe gjithė mekanizmat ndėrkombėtarė qė janė tė instaluar nė Kosovė do tė vazhdojnė tė punojnė qė tė jenė sa mė afėr qytetarėve nė veri, nė mėnyrė qė edhe ata tė kuptojnė realitetin e ri tė krijuar. Dokumenti i presidentit Ahtisari ėshtė dokumenti mė afirmativ pėr komunitet nė Evropė.

Edhe e ardhmja e qytetarėve serbė, edhe e tė tjerėve nė veri, ėshtė duke u integruar nė institucionet e Kosovės. Unė kam vazhduar tė kem kontakte edhe direkt, por edhe pėrmes mekanizmave tė tjerė, me njerėz me ndikim nė veri pėrmes OJQ-ve tė ndryshme, apo personaliteteve tė ndryshme me ndikim nė opinionin publik atje.

Gjėrat kam besim qė do tė fillojnė tė ndryshojnė pėr tė mirė dhe ne do tė vazhdojmė me angazhimin tonė konkret qė tė kemi rend dhe ligj, qė tė kemi investime socio-ekonomike, tė kemi demokraci, zgjedhje tė lira, lidership legjitim dhe tė vazhdojmė me pėrkushtimet tona mbėshtetėse integruese dhe zhvillimore pėr veriun.

Realisht pėr vitet tė tėra aty nuk ka pasur rend dhe ligj, tani pėr herė tė parė pas 12 vjetėsh, nga 25 korriku, kemi doganierėt dhe policėt e Kosovės. E rėndėsishme ėshtė qė tash kemi kontrolle kufitare nga institucionet e Kosovės dhe ato ndėrkombėtare. Tani, natyrisht se kėrkohet ky kontakt me qytetarėt nė veri qė tė sqarojmė pėrgjegjėsitė tona shtetėrore para tyre, qė ata qytetarė tė jetojnė nė Kosovėn e pavarur dhe sovrane, tė jetojnė tė lirė dhe me tė drejta tė garantuara. Ata janė qytetarė, shtetas tanė, dhe ne do tė jemi pranė tyre me ofertat tona afirmative integruese.


RADIO EVROPA E LIRĖ: Jeni shprehur nė favor tė takimit me presidentin serb Boris Tadiq. Nė ēfarė rrethanash do tė mbahej njė takim i kėtillė dhe pėr ēfarė do tė bisedonit?

HASHIM THAĒI: Realisht, kjo nuk ėshtė hera e parė e deklarimeve tė tilla. Ėshtė e nevojshme, ėshtė e domosdoshme pėr interesin e dy shteteve, dy popujve tanė, tė paqes, tė stabilitetit, bashkėpunimit rajonal, tė ketė takime tė liderėve politikė tė zgjedhur nė mėnyrė legjitime tė shteteve pėrkatėse.

Takime tė delegacionit kosovar ka pasur edhe nė Vjenė edhe nė vende tė tjera. Prandaj nė interesin e dy vendeve tona, ėshtė qė tė ketė edhe komunikim tė drejtpėrdrejt ndėrshtetėror nė mes tė lidershipit kosovar edhe atij tė zgjedhur tė Serbisė, por gjithmonė si dy shtete tė pavarura sovrane, duke punuar pėr interesin e dy vendeve, qytetarėve tanė dhe perspektivės euro-atlantike, edhe tė Kosovės edhe tė Serbisė edhe tė gjithė rajonit.


RADIO EVROPA E LIRĖ: Pėrfaqėsimi i Kosovės nė forumet rajonale ka bėrė qė tė ngecin edhe pėrpjekjet pėr rifillimin e bisedimeve. A janė vėnė nė pikėpyetje kėto bisedime duke pasur parasysh qėndrimet tėrėsisht tė kundėrta tė tė dyja palėve?

HASHIM THAĒI: Prishtina do tė vazhdojė tė jetė kreative dhe e pėrgjegjshme nė procesin e dialogut ndėrshtetėror mes Kosovės dhe Serbisė pėr ēėshtje teknike nė interesin e gjithė qytetarėve, pa dallime etnike. Ndėrsa sa i pėrket zhurmės sė ditėve tė fundit, deklaroj shumė qartė se Qeveria e Republikės sė Kosovės do ta respektojė me pėrpikėri Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, ligjet e Kosovės, dhe dokumentin e presidentit Ahtisari.

Dhe, e heq gjithė atė mjegull apo pretendim zhurmues elektoral politik se diēka e tillė nuk do tė lejohet tė ndodhė, diēka e tillė as qė ėshtė propozuar, por, ēdo zgjidhje qė Prishtina do ta pranojė edhe nė tė ardhmen, do tė jetė zgjidhje nė pėrputhshmėri tė plotė me vullnetin qytetar tė Kosovės, duke respektuar Kushtetutėn e Kosovės dhe modelin evropian.

Tek e fundit, them tė drejtėn, sa i pėrket deklarimeve tė lira qė po dalin aty - kėtu, mund t’ju them lirisht se edhe krejt spektri politik po tė pranonte heqjen e Republikės, unė nuk e pranoj.


RADIO EVROPA E LIRĖ: Deri ku jeni ne gjendje tė shkoni pėr tė rifilluar procesin?

HASHIM THAĒI: Jemi duke punuar pėr konsolidimin dhe forcimin e shtetit. Tani kemi edhe deklarimin e Grupit Drejtues Ndėrkombėtar qė mbėshtet zotimin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr tė pėrmbyllur mbikėqyrjen e pavarėsisė. Kemi edhe rezolutėn nga Kuvendi i Republikės sė Kosovės qė shpreh gatishmėri dhe i jep mbėshtetje tė plotė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės nė kėtė drejtim.

Qeveria e Republikės sė Kosovės do t’i kryejė tė gjitha obligimet qė dalin nga rezoluta e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės. Veē kemi filluar tė punojmė si grupe punuese me tė gjitha autoritetet pėrkatėse, prandaj ritheksoj se viti 2012 do tė jetė viti i suksesit tė plotė tė Kosovės, viti i pėrmbylljes sė pavarėsisė dhe viti i Kosovės evropiane.


RADIO EVROPA E LIRĖ: Grupi Ndėrkombėtar i Krizave ka vlerėsuar se “pėrpjekja e Prishtinės pėr ta kontrolluar gjithė territorin dhe vendosmėria e serbėve tė veriut pėr tė rezistuar, mund tė prodhojė mė tepėr viktima”. A pajtoheni me kėtė konstatim ?

HASHIM THAĒI: Nė asnjė rrethanė nuk do tė lejojmė qė tė ketė veprime tė dhunshme ndėretnike, por, ne do ta shfrytėzojmė gjithė autoritetin tonė, tė forcės sonė kushtetuese dhe ligjore pėr vėnie tė rendit dhe ligjit, nė ēdo hapėsirė tė territorit tė Republikės sė Kosovės.


RADIO EVROPA E LIRĖ: T’i kthehemi pak skenės sė brendshme politike. Zhvillimet e fundit dhe pėrplasjet tuaja me Vetėvendosjen kanė nxitur drojė pėr degradimin e fjalorit politik. Si mund tė zbuten tensionet midis jush?

HASHIM THAĒI: Realisht Qeveria e Republikės sė Kosovės nuk ėshtė duke u konfrontuar me askėnd. Unė falėnderoj gjithė spektrin politik kosovar pėr mbėshtetje tė plotė qė i ka dhėnė zotimit tė treguar nė Vjenė pėr pėrmbylljen e mbikėqyrjes sė pavarėsisė nga trupi drejtues ndėrkombėtar. Qeveria e Republikės sė Kosovės ėshtė duke vazhduar tė luajė rolin e vet unifikues, nė kuptimin e njė agjende tė pėrbashkėt shtetėrore. Ne kemi qenė edhe nė opozitė nė vitin 2004 - 2007, kur ėshtė formuar ekipi i unitetit, kemi marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė si lidership, duke vėnė sė pari interesat e shtetit mbi ato partiake.

Prandaj, edhe thirrja ime sot pėr gjithė spektrin politik kosovar ėshtė qė tė punojė sė pari pėr Kosovėn, pastaj pėr interesa partiake ose interesa tė tjera, sepse ėshtė viti mė i rėndėsishėm historik pėr Kosovėn pas vitit 1999, kur e fituam lirinė, pas vitit 2008 qė e shpallėm Kosovėn tė pavarur dhe sovrane.

Tani ėshtė pėrmbyllja e pavarėsisė, pra viti i hapjes sė perspektivės euroatlantike. Dhe, nė kėtė kohė, kėrkohet unitet politik, qytetar dhe shtetėror. Natyrisht, nė kėtė drejtim duhet respektuar mendimet e ndryshme, por kėto mendime apo kėto ide tė mos degjenerojnė me pretendime pėr marrjen e mekanizmave tė pushtetit nga ndonjė forcė politike, sepse kjo nuk ndodh kurrkund nė botėn demokratike.

Pra kemi tė bėjmė me njė pikėpamje tė respektimit tė ligjshmėrisė dhe pretendime tė marrjes sė ligjshmėrisė nė duart e veta nga njė mekanizėm i caktuar politik.

Disturbed
06-02-2012, 22:13
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/foto_203584.jpg


Vetėvendosje – kopsht politik i fėmijėve

Nga Express 06 Shkurt 2012 12:26


Ambasadori i Gjermanisė nė Kosovė, Ernst Reichel ka reaguar ndaj siē thuhet kampanjės sė Lėvizjes Vetėvendosje pėr “Republikėn e Kosovės”. Sipas ambasadorit Reichel, ajo qė po bėnė Vetėvendosja, ėshtė njė kopsht politik i fėmijėve.

“Kampanja mė e re e Vetėvendosjes mbi emėrtimin “Republika e Kosovės”, e cila thotė se pėrdorimi i ēfarėdo emėrtimi tjetėr do tė ishte nė kundėrshtim me kushtetutėn dhe njėherit tradhti e lartė, nuk ėshtė gjė tjetėr veē kopsht politik i fėmijėve. Nė BE, OSBE, OKB dhe nė instanca tjera ndėrkombėtare delegacioni gjerman zakonisht ėshtė i ulur prapa shenjės “Gjermania” dhe jo “Republika Federale e Gjermanisė”.

vlen pėr shembull edhe pėr “Republikėn e Francės” apo “Mbretėrinė e Holandės”, ose pothuajse pėr tė gjitha shtetet. Nuk ka arsye pse kjo tė jetė ndryshe nė rastin e Kosovės”, thuhet nė njė deklaratė tė ambasadorit Reichel. (Indeksonline)

.....ahahahahahahahahahahahaha.... , sa kam qesh kur e ndegjova ne TV ....:D
...qe t'ja kish bo 8 me 2....ahahhahaa

Llapi
07-02-2012, 14:27
Mos u rrok, kur, kush nuk tė provokoi.Hapi pak sytė e shih ē'po bėn "Udhėheqėsi" ytė i "Urtė"qė tėrė vendin po e hudh n'greminė!U pajtue qė tė heq emrin Republikė,duke ua bėrė qejf ndėrkombėtarėve,veē pėr ulėse tė vet,e popullit i fletė tjetėr ēka!Turp,koha do t'i qesi krejtė nė shesh.

http://www.zeri.info/fotot/46950/main_zbogar-thaci-ZKM.jpg

Thaēi: Kurrfarė statusi special pėr veriun

07-02-2012 14:05 CET

Kryeministri Hashim Thaēi, tha sot se nuk do tė ketė kurrfarė statusi special pėr veriun e Kosovės. Kėto deklarata Thaēi i bėri pas takimit me Samuel Zbogar, pėrfaqėsues i posaēėm i BE-sė nė Kosovė, me ē’rast theksoi se Qeveria e Kosovės do tė jetė afėr pėr tė gjithė qytetarėt e veriut.

Qeveria e Kosovės do tė punojė me pėrkushtim tė madh dhe t’i shėrbejė njėjtė tė gjithė qytetarėve tė saj pa dallim etnie. Kėshtu deklaroi kryeministri Thaēi nė pėrgjigje tė pyetjes nėse Qeveria ėshtė e gatshme tė pranojė ndonjė status special pėr veriun e vendit.

Sipas Thaēit nė Kosovė nuk do tė ketė etni tė veēantė dhe tė gjithė do tė gėzojnė tė drejta tė barabarta. “Kosova ėshtė shtet sovran dhe plani i Ahtisaarit ėshtė zgjidhja pėr veriun”, deklaroi Thaēi.

Pėrfaqėsuesi i posaēėm i BE-sė nė Kosovė, Samuel Zbogar, theksoi se detyra kryesore e tij do tė jetė qė ta afrojė sa mė shumė Kosovėn drejt Bashkimit Evropian. Ai u shpreh i bindur se nė fund tė vitit edhe raporti i progresit do tė jetė mė pozitiv pėr Kosovėn.

“Misioni ynė ėshtė tė ndihmojmė Kosovėn qė tė jetė evropiane. Kemi filluar mirė kėtė vit, me procesin e liberalizimit tė vizave, po shohim mė shumė komisionerė tė BE-sė nė vizita nė Prishtinė dhe po ashtu mė shumė dialog mes Kosovės dhe BE-sė. Shpresoj qė nė fund tė vitit kur KE ta pėrgatis raportin do ketė mė shumė progres pėr Kosovėn”, tha ai.

Ndryshe, luftimi i krimit tė organizuar, kthimi i normalitetit nė veri tė Mitrovicės dhe liberalizimi i vizave, janė tri prioritetet kryesore, tė cilat Zbogar i ka prezantuar nė nisje tė detyrės sė tij si pėrfaqėsues i posaēėm i Bashkimit Evropian nė Kosovė. /RTK/

Llapi
09-02-2012, 16:40
http://lajmonline.com/uploads/bekimi_09022012_lajm.jpg

Faktet pėr Albin Kurtin
E enjte, 09 Shkurt 2012 14:21
Portali "Kosovaliks", publikon faktet tė cilat Deputeti Bekim Haxhiu, dje me datė 08.02.2012, i ka dorėzuar Florin Krasniqit, Kryetarit tė Komisionit pėr Mbikėqyrje tė Agjencisė sė Kosovės pėr Intelegjencė, rreth ēėshtjeve tė ngritura ndaj deputetit Albin Kurti. /Kosovaliks/

http://kosovaliks.com/images/foto540_dok_1.jpg
http://kosovaliks.com/images/foto540_dok2.jpg

http://kosovaliks.com/ballina/540.html

Irfan CANA
09-02-2012, 17:46
Duhet lėnė anash ē'thonė kėta emisarė Europian,sepse janė tė paguar mirė,ndryshe nuk guxojnė tė shprehen,dihet ēka i pret.Zhbogari dhe...gabim e kanė qė krahasojnė Kosovėn si Gjermanin,Francėn,Anglinė...sepse ne nuk jemi ende anėtar i OKB-ės.Gjithmonė kemi me pasė pengesa tė hymė atje,dihet nga kush.Tash ē'thuhet,pas njė kohe krejtė harrohet,politikanėt ndėrrohen,pėsojmė ne,vendi ynė,fėmijėt tanė.Tash pėr tash nuk i kemi punėt mirė,sepse pėrherė nėn trysni tė ndėrkombėtarėve ne lėshojmė pe,ashtu do t'bėhet edhe kėsaj here rreth fjalės Republikė,pėr tė cilėn me mijėra vetė kanė derdhur gjak.Qofshim gjallė edhe kėtė mashtrim do ta pėrjetojmė,por frikohem mos atėherė do tė bėhet vonė.

EDI.RAMA
09-02-2012, 21:31
Kosova i duhet unitet jo perqarja

Llapi
09-02-2012, 22:28
Albin ja faktet, pėrgjigju

Albin ja faktet, pėrgjigju

Prishtinė - Nė kėtė dokument, Haxhiu, nė cilėsinė e Deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, ka prezantuar tri fakte pėr Albin Kurtin, pėrmes sė cilave ai pretendon se e shpėrfaqin bashkėpunimin e Kurtit me qarqe tė dyshimta serbe.

Kėto janė faktet pėr Kurtin:

1. Albin Kurti nė muajin janar 2004, ka mbajtur takim me struktura kriminale tė Serbisė. Takimi ėshtė mbajtur nė fshatin Binxhė, komuna e Klinės nė shtėpinė e familjes Donqiq, pjesėtar i strukturave kriminele tė Serbisė. Policia e Kosovės i kishte ndaluar ata nė makinėn Golf nė tė cilėn ndodheshin: Dardan Velija e Golub Donqiq ulur pėrpara, ndėrsa Jellena Bjellica, Vlora Bajēinovci dhe albin Kurti ulur prapa. Ky i fundit ishte i mbuluar me qebe.

2. Duke pasur parasysh se nė opinionin publik ėshtė tentuar tė manipulohet me faktin e pėrmendjes sė njė afere intime tė Albin Kurtit me njė femėr serbe. Edhe pse unė kam dyshime se kjo femėr serbe pikėrisht ka qenė njė ish-pjesėtare e Sigurimit Shtetėror Serb, unė do tė pėrmbahem nga pėrmendja e emrit. Nėse shkojmė nė gjykatė, do ta jap emrin e saj.

3. Si deputet i Parlamentit tė Kosovės dhe anėtar i komisionit pėr mbikėqyrje tė AKI’sė, pėrmes postės sime kam marrė njė kėrkesė pėr takim me njė person i cili mė ka njoftuar se derisa ai po udhėtonte me autobusin Beograd- Prishtinė me datė 28.09.2011, ka parė tė jetė dėrguar njė zarf tek Albin Kurti nga njė person (femėr), tė cilėn dėshmitari e njeh shumė mirė dhe ajo ėshtė Lidija Sokolovic, vajza e Zoran Sokolovicit, ish- ministėr i Punėve tė Brendshme nė kohėn e Milosevicit. Sipas dėshmitarit, zarfi i dėrguar nga Beogradi, ėshtė pranuar nga Dardan Molliqaj dhe dy persona tė tjerė, tė cilėt kanė qėndruar nė veturė para hyrjes nė stacionin e autobusėve nė Prishtinė. Dėshmitari ėshtė i gatshėm tė dėshmojė edhe nė gjykatė apo nė AKI, kur diēka e tillė i kėrkohet. Lajmonline

rustico
10-02-2012, 15:37
Kosova i duhet unitet jo perqarja

kosoves i duhet uniteti dhe jo perqarja
eshte fakt dhe domosdoshmeri ne nje periudhe delikate neper te cilen po kalon ndertimi i shtetit te kosoves.kete kishte perseritur kryeministri i shtetit sot edhe njeher.energjite dhe resurset politike duhet kanalizuar,drejtuar dhe shfrytezuar ne menyren me te mire te mundshme qe te arrijme deri te ajo qe meritojme.
koha nuk ndalet, nese e shfrytezon-begatohesh, nese e humbe-zhvleftesohesh.
keshillat e miqeve te vertete ( ne kete rast te gjermaneve qe sot udheheqin evropen) gjitheher duhet pranuar si nje vrejtje te ciles duhet qasur ne menyre konstruktive, duke pare shkallen e larte te zhvillimit te demokracise ne ate vend.
u mbetet detyre e vete strukturave ( nese jan ne gjendje) te levizjes vetevendosja te vetevendosin per fatin e tyre. me siguri se nuk eshte aspak e lehte ne keto kohe me nje kapiten te tille te manovrosh anijen ne ujera te turbullta sepse shume lehte munde te pesojne fatin e anijes "costa concordia"e cila para nje muaji u gjysemfundos. duke kerkuar ndjese nga viktimat pershendes shqiptaret gjithandej nga jane.

Irfan CANA
10-02-2012, 20:18
Ka Kosova mjaft intelektualė tė urtė,por janė lėnė anash nga liderėt,sepse nuk mund tė vjedhin me ta.Klane tė forta nė qafė po e marrin tėrė vendin.Shih ē'kėshillėtarė ka mbledhė rreth vetes Kryeministri,as gjysėm roman qė s'kanė lexuar.Me ata, jo qė s'shkohet nė Europė ,por s'mund tė depėrtoSH me vizion qorr tė tyre,as nė rajon.Pavarėsinė po e festojmė,e jemi ende tė varur,nė ēdo aspekt shiquar.Pėr mėkatė .

Llapi
10-02-2012, 22:36
Ka Kosova mjaft intelektualė tė urtė,por janė lėnė anash nga liderėt,sepse nuk mund tė vjedhin me ta.Klane tė forta nė qafė po e marrin tėrė vendin.Shih ē'kėshillėtarė ka mbledhė rreth vetes Kryeministri,as gjysėm roman qė s'kanė lexuar.Me ata, jo qė s'shkohet nė Europė ,por s'mund tė depėrtoSH me vizion qorr tė tyre,as nė rajon.Pavarėsinė po e festojmė,e jemi ende tė varur,nė ēdo aspekt shiquar.Pėr mėkatė .

jo prit se ty e albin-donqiqin do tju merr per kshilltar hahaha
po qysh e kini ba vendin qatu rrini trusni more
qysh su vjen marre
ende era shurr neper dimija te grave u vjen qe ini hy gjat luftes
e kishe po kerkoni tash ne liri kshilltar qe kan lexue vepra te shkolles se kumrovecit piiiiiffff

Llapi
24-02-2012, 22:53
http://lajmonline.com/uploads/----------------------.png

Ekskluzive: Albin Kurti ka qenė nė Binxhe, fakton policia


Burimet e gazetės “Lajm” nga Policia e Kosovės konfirmojnė pėr vizitėn e Albin Kurtit nė fshatin Binxhe tė Klinės. Gazeta lajm qysh dje e ka siguruar dėshminė pėr kėtė vizitė nga burimet e veta
14:48; 24/02/12 •

Prishtinė - Madje, sipas kėtyre burimeve, nė atė kohė, duke qenė se ktheheshin serbėt e Binxhes, policia, KFOR-i, kanė monitoruar atė pjesė nė vazhdimėsi dhe me intensitet me tė shtuar kur lideri i VV-sė, Albun Kurti kishte pasur takim me serbėt e kėtij fshati tė banuar me serb, saktėsisht tek vėllezėrit Donqiq, qė dyshohen se janė pjesėtarė tė BIA-sė.

Gazeta Lajm ka siguruar raportin konfidencial brenda policisė nė tė cilėn shihet qartė se lideri i VV, Albin Kurti, saktėsisht me 17 janar tė vitin 2004 ėshtė ndalur nė fshatin Binxhe nga Policia e Kosovės.

Raportin e detajuar mund ta lexoni nė numrin e nesėrm tė gazetės Lajm. Lajmonline

PLAKU
25-02-2012, 01:29
Uploaded by LevizjaVETEVENDOSJE on Feb 24, 2012
Kosovės ia hoqėn Republikėn dhe ia shtuan fusnotėn. Sot, nė Bruksel, pėrfaqėsuesit e kryeministrit tė Kosovės, u morėn vesh me Serbinė edhe pėr pėrmbajtjen e fusnotės.Lėvizja VETĖVENDOSJE! Konferencė pėr media 24.02.2012

http://www.youtube.com/watch?v=NzR21v9y17s&feature=player_embedded

Llapi
25-02-2012, 01:34
a sha zotin migja plak e kishin pas zan me pel per dore
albinin e donqiqve

PLAKU
25-02-2012, 04:06
Kur dhelpra kalli bishtin e vet
Publikuar: 23.02.2012 - 20:01
Koha net

Kamishiada mori fund. Prapa mbeti shija e keqe e rrenave, shpifjeve dhe spiunimit ilegal tė qytetarėve. Kėtė lloj “politike” po e mbėshtet Partia Demokratike e Kosovės (PDK). Kamishiada ėshtė edhe njė arsye mė shumė qė PDK tė zgjedh: a dėshiron tė jetė mė tutje parti jodemokratike apo subjekt politik qė konkurron me vlera? PDK nuk mund tė jetė parti normale derisa funksionarė tė saj veprojnė si specialistė pėr spiunazh antiligjor. Nėse vazhdon kjo situatė, atėherė PDK duhet tė trajtohet si parti jashtė sistemit demokratik dhe kornizave ligjore
Historia kamishoide doli ashtu siē pritej: ēohet njė dhelpėr dhe e kall bishtin e vet – pasi i ka shmangur diku krejt pulat e katundit! Kėshtu u soll njė deputet i PDK-sė javėve tė fundit nė pėrpjekjen e tij pėr tė njollosur rivalė politikė, personalitete publike dhe figura tė shoqėrisė civile. Kur dikush nė mėnyrė tė tillė mizore ndot debatin publik, ai s’e meriton as t’i pėrmendet emri. Cilat ishin “foktet” qė prezantoi ky “pėrfaqėsues i popullit”? Disa pėrralla rrugaēėsh, disa pyetje sugjestive tė mėsuara pėrmendsh nga praktikat e shėrbimeve staliniste tė spiunazhit dhe jo pak krekosje pseudopatriotike. Pėr tė plasuar rrenat e tij deputeti keqpėrdori foltoren e Kuvendit tė Kosovės (le tė mbetet nė ndėrgjegjen e kryetarit Jakup Krasniqi lejimi i njė fjalimi tė tillė), u pėrpoq tė instrumentalizojė mediumet dhe pothuaj hapur tregoi se potencialisht ēdo qytetar i Kosovės mund tė jetė viktimė e spiunazhit ilegal tė njė shėrbimi tė fshehtė partiak, nė kėtė rast shėrbimit tė PDK-sė, i cili, mes tjerash, qenkėsh marrė edhe me matje tė suxhukut dhe me degustim tė verės. Nė krahasim me veprime tė tjera tė pėrmendura nga eksponentė tė kėtij shėrbimi tė nėntokės, matja e suxhukut dhe degustimi i verės duken si aktivitete humanitare. Me leje tė kujt bėhen tė gjitha kėto veprime ilegale? Cila ėshtė baza e tyre ligjore? Kush dhe ēka i jep tė drejtė njė shėrbimi sekret ilegal dhe ekstra-partiak tė merret me njollosjen e rivalėve politikė, tė ngre kurthe e tė sajojė afera? Kush ka formuluar politikat e kėtij shėrbimi? Si ėshtė financuar? Kush i ka caktuar caqet dhe definuar objektivat? Kujt i ka raportuar? Ku ėshtė e arkivuar “trashėgimia e pasur” e kėtij shėrbimi, qė gjoja paskėsh punuar “nė tė mirė tė Kosovės”? Po thasėt e nxjerrė nga kabineti i Vojislav Koshtunicės? A mos kanė qenė thasė tė zbrazėt, qė nė Kosovėn e pasluftės janė shfrytėzuar pėr t’ua vendosur nė kokė rivalėve politikė shqiptarė para se ata tė dėrgoheshin nė rrugėn pa kthim? A duhet tė frikėsohen qytetarėt qė thasėt s’janė harxhuar ende dhe mund tė pėrdoren edhe nė tė ardhmen nga shėrbimi i PDK-sė? Pa marrė pėrgjigje tė merituar dhe thelbėsore kėto pyetje, ēdo pėrpjekje pėr tė lozur valle patriotike ėshtė e dėnuar tė dėshtojė.Si nė pazarin e ShabacitNjė skandal tjetėr ishte sjellja e PDK-sė, konkretisht grupit tė saj parlamentar, i cili e pėrkrahu kamishiadėn, qė duket tė jetė versioni kosovar i “šabački vašar”-it, me njė dallim tė vogėl: nė pazarin e Shabacit njerėzit kur flasin budallallėqe kėtė e bėjnė pasi kanė pirė raki pa hesap, ndėrsa nė skenėn politike tė Kosovės llomotitet esėll. Nė emėr tė grupit parlamentar tė PDK-sė kamishiadėn e mbėshteti zėshėm Adem Grabovci, i cili ndokujt mund t’i jetė dukur si arkėtar apo postier i nėntokės. Deputetėt e tjerė tė PDK-sė me apo pa vullnet morėn rolin e statistėve, sė paku publikisht askush nuk guxoi tė kundėrshtojė shpifjet. Privatisht disa deputetė tė PDK-sė kanė filluar tė skuqen pėr kamishiaidėn, duarkurthuar ata po kėrkojnė tė shfajėsohen (“Politikė ėshtė kjo!”) Disa vogėlushė partiakė u pėrpoqėn madje tė distancohen nga kamishiada. Disa tė tjerė po arsyetohen se kjo qenkėsh “agjendė politike”, rrjedhimisht nuk duhet tė merret seriozisht, sepse shpesh ēka flitet nė Kuvend “ėshtė pėr konsum brendapartiak”. Kėshtu mund tė mendojnė ata qė foltoren e Kuvendit e kanė ngatėrruar me gropėn septike nė oborr tė shtėpisė vetjake. Por kamishiada nuk mund tė kalohet dhe nuk mund tė harrohet nga publiku me kėso arsyetimesh bajate. Kamishiada ishte, nė fakt, cirk politik pėr tė zhvendosur vėmendjen nga problemet reale tė Kosovės, nga korrupsioni galopant, nga krimi i organizuar i lidhur me “tė fortit e politikės”, nga aventurat negociatore me Serbinė tė nisura pa konsensus tė gjerė publik.Njė kooperativė rrenashĒka na tregon kamishiada? Na tregon se PDK sot ėshtė degraduar keq nga nėntoka dhe ėshtė shndėrruar nė njė biēim-parti rrenash e shpifjesh. E tillė si ėshtė sot dhe si vepron PDK ėshtė “parti” pėrtej kornizave ligjore dhe jashtė sistemit demokratik edhe ashtu tė dobėt kosovar. Kush politizon pėrtej kėsaj kornize, kush spiunon qytetarėt me dosje rrenash, e sidomos kush merr rolin e pizevengut politik dhe hidhet nė gjueti shtrigash, nuk duhet tė trajtohet si ofertues normal politik, sepse tashmė e ka zbritur veten nė nivelin e kopesė pseudopolitike. Kush i jep votėn njė partie tė tillė nuk i ndihmon kėtij vendi! PDK sė pari duhet tė spastrohet prej kėtyre anomalive. Tek atėherė mund tė kėrkojė votėn e qytetarėve. Deri atėherė qytetarėt e Kosovės duhet tė mbėshtesin alternativa tė tjera politike. Derisa njė parti nuk e kupton se votat fitohen me programe politike dhe jo me shpifje e spiunim tė rivalėve politikė dhe kritikėve publikė – ajo parti nuk e meriton votėn e asnjė qytetari. Ėshtė momenti qė pėr kėtė tė mendojnė edhe shumė aktivistė tė PDK-sė, tė cilėt nuk e kanė shitur dinjitetin dhe ende dinė tė skuqen. Kėta njerėz nuk duhet ta lėnė partinė tė mbetet e tillė - njė kooperativė rrenash.

Nė zgjedhjet e fundit tė vjedhura sidomos nga PDK kryeministri i tanishėm pandėrprerė ka folur pėr vlerat evropiane, pėr integrimet evropiane, pėr ligjet evropiane, pėr kriteret evropiane, pėr pėrvojėn evropiane, pėr tė arriturat evropiane qė Kosova do t’i pėrvetėsojė. Broēkulla pa fund. Ēfarė partie e vlerave evropiane ėshtė PDK u pa kėto ditė, kur njėri prej deputetėve mė tė zhurmshėm tė saj, Shaip Muja, doli si dėshmitar para gjyqit pėr njėrėn prej aferave mė tė mėdha tė Kosovės sė pasluftės, ku pėrmendet transplantimi ilegal i organeve nė klinikėn Medicus, rekrutimi i pacientėve dhe dhuruesve tė organeve nė vende tė tjera, bashkėpunimi me mjekun kundėrthėnės turk Yosuf Somnez - dr. Vampirin e famshėm nga Turqia, qė u portretua madje edhe nga “New York Times”.

Para gjyqit Shaip Muja tha se nuk kishte tė bėnte asgjė me aferėn Medicus, por pėr ēudi gati tė gjithė protagonistėt i njihte. Foli edhe pėr “korrespondencėn” e tij me Ministrinė e Shėndetėsisė dhe angazhimin e tij qė Medicusit t’i jepej leja pėr transplantime. Kėtė, tha ai, e kishte bėrė – gjoja - pėr arsye humane, pėr shkak tė “obligimit moral”. Dėshmitari Muja deklaroi se nė njė dasmė e kishte takuar Yosuf Somnezin, sepse “ėshtė traditė qė tė takohen nė mes vete tė gjithė dasmorėt”. A ėshtė vėrtet kjo traditė shqiptare? Mund ta paramendojmė takimin e dr. Mujės me dr. Somnezin: “Hello Mr. Vampire! Have we met before?” Para hiē mė larg se njė viti njė funksionar i rangut tė lartė nga radhėt e PDK-sė, nė njė moment sinqeriteti, tregonte se “njė pjesė tė raportit tė Dick Marty-it qė ka tė bėjė me pasluftėn kryeministri Hashim Thaēi e ka dhuratė edhe nga Shaip Muja”. Nė rrethin e ngushtė tė Thaēit ende ka njerėz, ndonėse jo shumė, qė sė paku nuk pajtohen qė politika tė shfrytėzohet pėr lloj-lloj allishverishesh. Nė Kosovėn e sotme figura tė tilla si Shaip Muja janė deputetė tė Kuvendit tė Kosovės, madje krekosen se janė “miq tė Amerikės”. Nė vendet e tjera publiku pėr persona si dr. Muja e dr. Somnez do tė merrte vesh vetėm nga kronika e zezė.Shkolla stalinisteDerisa Kosova terrorizohet nga kamishiadat dhe shaipmujiadat nė veri mbahet referendum ilegal, i cili mund tė jetė uverturė pėr krijimin e Republika Srpska tė veriut tė Kosovės. Kėshtu Kosova rrezikon tė bėhet shtet edhe mė jofunksional dhe peng i kryeneēėsisė nacionaliste dhe kontrabandiste. Derisa publiku terrorizohet me pėrralla, Republika e re nė pothuaj ēdo raport ndėrkombėtar zė vend prominent me dy fėlliqėsi: krim e korrupsion. Derisa Kosova argėtohet keq nga PDK, eksponentė tė kėsaj partie, tė cilėt nė parlament kanė hyrė me vota tė vjedhura, pa asnjė fije turpi i referohen pikėrisht votės sė popullit, madje thonė se atė e paskan fituar pėr dallim nga oponentėt politikė. Duke u bazuar nė shkollėn staliniste votėplaēkitėsit e PDK-sė mund tė pėrsėrisin si papagaj se e kanė „besimin e popullin“, por kjo rrenė s’bėhet kurrė e vėrtetė, as me buēima kafehanesh, as me thirrje dėshpėruese-byrytėse nėpėr forume interneti. Krahas budallallėqeve tė kamishave, llullave, ēibukėve, cigarishteve dhe pipave tė duhanit mos tė harrojmė kėtu edhe suxhukun, suxhukometrin e shpikur nė rajonin e Klinės, kamishometrin pėr matjen e koeficientit tė spiunazhit inekzistent, verometrin (“verė Rahoveci, Shabaci apo Podgorice?”), zvonkoveselinoviqometrin, naftometrin, kosovapetrolometrin dhe shumė metra tė tjera. Kėshtu kalon koha jonė e ēmuar derisa tė tjerėt krijojnė fakte, ndėrsa PDK vjellė “fokte” e shpifje.robelli@bluewin.ch

Llapi
25-02-2012, 10:04
nuk eshte interesant se qfar shkruen rebeli e rupelli e
por eshte se me te vertet u ka kan shum keq se u kishin zan me pel per dore
edhe nieva se daqiqet e kishin organizue krejt fshatin Binxhe
me ardh ne demostrata mei nimue vetfundosjen me e rrcue Thaqin haaaaaaaa
ah lueje albin me shkiet e Binxhes lueje

PLAKU
02-03-2012, 10:23
Kurti: S’ka lėvizje mė pro-perėndimore se Vetėvendosja
01-03-2012 21:51 zeri

Kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, ka thėnė se Kosova, edhe pse nė Evropė, ėshtė ndėr shtetet mė tė izoluara tė botės. Ai ka thėnė se pasaporta diplomatike e Kosovės nuk ka ndonjė vlerė mė shumė sesa pasaporta e rregullt, pasi me kėtė pasaportė njė zyrtarė i Kosovės nuk mund tė shkojė askund pa vizė, pėrveē katėr shteteve tė rajonit.

Kurti nė emisionin “Jeta nė Kosovė”, ka thėnė se Kosova duhet tė ndryshojė nga brenda. Ai ka thėnė se ėshtė i habitur me injorimin e qytetarėve, nė radhė tė parė tė intelektualėve, me mosreagimin ndaj fenomeneve qė pėrditė e mė shumė po e ēojnė Kosovėn mbrapa.

“Ne duhet ta bėjmė Kosovėn si Bashkimin Evropian, sepse edhe kur t’i bashkohemi Bashkimit Evropian, ne do tė mbesim kėtu. Ne duhet tė arrijmė standardet evropiane, qė nėnkupton emancipim qytetarė nė radhė tė parė, me aktivitete, veprime tė pėrditshme, qė do tė ndikojnė nė emancipimin e politikanėve, tė atyre qė mund tė emancipohen, pasi ka tė tillė qė kanė interesa gjashtė apo shtatė shifrore, qė kurrė nuk mund tė emancipohen”.

Kurti ka thėnė se etiketimet ekstreme qė i bėhen Lėvizjes Vetėvendosje si komuniste, naziste, antiamerikane, antievropiane, bėhen nga njerėzit qė vet janė ekstremistė. “Unė them se nuk ka lėvizje mė pro-perėndimore se sa Vetėvendosja, por nuk kemi dashuri nėnshtruese ndaj askujt, as ndaj Shteteve tė Bashkuara, sepse kjo nė radhė tė parė ėshtė kundėr vlerave amerikane”.

Etiketimet personale qė i bėhen nga Partia Demokratike, Kurti i ka cilėsuar si fushatė mediale pėr tė minimizuar kundėrshtimet e marrėveshjeve qė arrihen nė dėm tė Kosovės, por edhe pėr tė imunizuar anėtarėt e ish-Shėrbimit Sekret tė Kosovės. “Gjysma e grupit parlamentar tė PDK-sė janė agjent, ndėrsa shpifjet ndaj meje bėhen pėr tė imunizuar SHIK-un, i cili po sistemohet nė institucione”, ka thėnė Kurti, raporton Telegrafi.

Ai ka thėnė se nuk ka regjim as agjenturė qė mund ta shantazhojė.

Llapi
02-03-2012, 13:10
kurti: S’ka lėvizje mė pro-perėndimore se vetėvendosja


hahahahaha

Llapi
04-03-2012, 15:32
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/422541_10150638594272720_553212719_8904687_1855385 499_n.jpg

Llapi
05-03-2012, 04:46
http://www.botasot.info/mesme/05-dell.jpg
Dell: Vetėvendosja nė njė linjė me Serbinė

Ambasadori amerikan nė Kosovė, Christopher Dell, ka paralajmėruar Serbinė qė tė mos provojė organizimin e zgjedhjeve serbe nė Kosovė, sepse kjo do tė ishte nė kundėrshtim me Rezolutėn 12 44, por edhe do t’i shkaktonin dėm afatgjatė interesave tė Serbisė.
“Nėse pėrpiqet tė organizohen zgjedhjet, mendoj se fillimisht do tė hedhim poshtė legalitetin e atyre zgjedhjeve. Ne nuk do tė pranojė rezultatin e zgjedhjeve tė tilla. Por, unė mendoj se ne nuk do tė vijmė nė kėtė situatė. Autoritetet nė Beograd duhet tė kuptojnė se bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė shumė serioze kur thotė se nėse lejohet tė lėvizė pėrpara me zgjedhjet, kjo do tė jetė i dėmshėm pėr interesat e Serbisė”, ka deklaruar ambasadori Dell, nė njė intervistė pėr rrjetin e kanaleve televizive serbe nė Kosovė, tė cilėn e citon ”Vestionine”.
Duke komentuar protestėn e Lėvizjes “Vetėvendosje”, lidhur me marrėveshjen e arritur pėr pėrfaqėsimin e Kosovės nė forumet rajonale, Dell, ka deklaruar se kjo lėvizje nė shumė forma mė tepėr ėshtė nė linjė me Serbinė, sesa me Kosovėn.
””Vetėvendosje”, sikurse Boris Tadiqi, mė tepėr dėshiron ta shohė Shqipėrinė e Madhe, sesa Kosovėn e pavarur. Kjo pėr mua ėshtė shokuese”, ka theksuar diplomati amerikan.
Dell, ka thėnė se SHBA-ja pėrkrah idenė qė tėrė Ballkani Perėndimor njė ditė tė bėhet pjesė e Bashkimit Evropian dhe NATO-s, nėse pėr kėtė vendosin vetė shtetet.
Ai ka vlerėsuar se marrėveshja pėr pėrfaqėsimin rajonal tė Kosovės ėshtė e dobishme pėr dy shtetet, por me tė cilėn, sipas tij, Prishtina ka fituar shumė.
“Kosova, siē kam dėshirė tė them unė, ishte e detyruar tė mbėshtetet nė burokratėt rus tė OKB-sė, dhe tash ka tė drejtė ta prezantojė veten si shtet i pavarur. Sovraniteti nuk ka lidhje me simbolet, flamujt”, ka theksuar Dell.
Ai ka deklaruar se tregimi pėr fusnotėn si duket i ka disponuar njerėzit nė Qeverinė serbe, sepse ata edhe mė tej flasin se statusi i Kosovės mbetet i hapur.
“Pėr Kosovėn, pėrfshirja e Rezolutės 1244 nė fusnotė paraqet pranimin nga Republika e Serbisė se duhet tė pranojė tė gjitha kushtet qė dalin nga Rezoluta 1244”, ka theksuar Dell.
Sipas tij, Beogradi nuk mund tė zgjedh vetėm ato pjesė tė rezolutave, tė cilėn i konvenojnė, por duhet tė interpretojnė tė tėrėn qė ėshtė nė fuqi.

http://www.botasot.info/def.php?category=95&id=157602

PLAKU
06-03-2012, 17:42
Kurti: Familja Jashari i dha hov luftės ēlirimtare

Homazhet nė varrezat e dėshmorėve nė Prekaz dhe vizitat nė kullėn e Jasharajve kanė vazhduar edhe nė ditėn e dytė tė manifestimit “Epopeja e UĒK-sė”.

I pari ka qenė lideri i lėvizjes ”Vetėvendosje”, Albin Kurti, i cili, pas homazheve, ka thėnė se ėshtė pikėrisht sakrifica e familjes Jashari e cila i ka dhėnė hov luftės sė UĒK-sė duke mundėsuar ēlirimin e vendit.
Ai ka thėnė se ėshtė familja Jashari, ajo e cila ka mundėsuar qė shqiptarėt tė hyn me dinjitet, vetėbesim e respekt nė shekullin XXI.

“58 veta nuk e dhanė jetėn thjeshtė vetėm pėr liri por edhe luftėn ēlirimtare pėr shkak se pikėrisht para 14 viteve mori njė hov tė rėndėsishėm UĒK-ja. Familja Jashari ka mundėsuar qė shqiptarėt nė shekullin XXI tė hyn me dinjitet, vetėbesim e respekt”, ka thėnė Albin Kurti, i cili mė pas ka qėndruar edhe nė kullėn e familjes Jashari.
Bota Sot

Llapi
14-04-2012, 15:51
MARIONETAT E REJA SHQIPTARE...!


Nė shėrbim tė kujt ėshtė Kreshnik Spahiu i Partisė „Aleanca Kuq e Zi” dhe Albin Kurti i Partisė Vetėvendosje?!

Mona Agrigoroaiei

Jashtė aktivitetit kombėtar pa komproms gati 10 vjeēar tė ish Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, tani Fronti Demokratik i Bashkimit Kombėtar pėr ēlirim dhe ribashkim tė Shqipėrisė, kanė filluar tė dalin si kėpurdhat pas shiut, shumė perfiterė dhe matrapazė politikė qė, gjithnjė me qėllim tė fitojnė pushtetin politik (karrigun e embėl), pėr interesat e veta dhe tė klaneve tė tyre antikombėtare, (sh)pėrdorin pėr marketing politik dhe shpalosin gjoja “flamurin” e ribashkimit kombėtar.
E them tė drejtėn, vendosa tė shkruaj kėtė analizė politike jo qė tė krijoj armiqėsi mes organizatave qė veprojnė nė fushėn kombėtare, jo nga pozita e egos organizativ, por duke qenė e shumė e shqetėsuar pėr pasojat e shpėrdorimeve, devijmeve dhe veprimeve bajraktare e disa liderucave tė “lėvizjeve” qė pretendojnė se janė kombėtare.
Kjo edhe pasi ndoqa me vėmendje veprimtarinė dhe programet politike tė tyre. Pėrfundimet e analizave tė mia do t’i nxjerr kėtu.
Tė fillojmė mė Aleancėn “Kuq e Zi”. Ashtu siē kam shkruar nė shkrimin tim tė meparshėm tė para dy javėve, “ALEANCA „KUQ E ZI” SHĖNDRROHET NĖ NJĖ FORCĖ POLITIKE (PARTI) ANTIKOMBĖTARE!”, konstatohet se kėtė organizatė ėshtė bėrė parti tė vėrtetė, me pozita tė rrezikshme devijuese antikombėtare, ashtu si partitė tė tjera ekzistuese nė Republikėn e Shqipėrisė. Lideri i saj, Kreshnik Spahiu, ka pėrdorur retorikėn pro-bashkim derisa ėshtė lansuar nė politikė dhe derisa ėshtė bėrė i njohur pėr publikun shqiptar. Rinia pėrparimtare shqiptare, duke pasur idealin kombėtar brenda zemrės sė vet, ka qenė e tėrhequr (mashtruar) nga kjo retorikė. Kur pa se kishte pasur sukses nė tėrheqjen e masave, Kreshnik Spahiu ka shėndrruar taktikėn. Menjėherė ka zbardhur (dy)fytyrėn e tij, duke shėndrruar programin nė njė antikombėtar. Shtrohet pyetja pse?!
Sepse ai nuk ėshtė njė idealist, sepse i qendrojnė disa padrona mbrapa dhe mbi tė gjitha sepse nuk ėshtė shqiptar. Ai ėshtė me origjinė egjyptiane. Egjyptianet (magjupėt, jevgjitėt apo ashkalijtė) hetohen te qafa, prandej edhe i mban floket e gjata.
Para dy javėsh, te emisioni DEBAT i VIZION PLUS 4, gazetarėt e provokuan Kreshnik Spahiun dhe i thanė:”Sali Berisha te ka akuzuar se ti nuk je shqiptar.Pse Ti, Zoti Kreshik, po hesht dhe nėse je shqiptar, nuk e padit Zotin Berisha pėr shpifje e ofendim dhe t’i marrish 100 mije euro. Apo nuk i don ti lekėt pėr.....”
Ndėr te tjerat i thanė:Gafurr Adili, lideri i AKSH, ka thene: “Lus Zotin qė dikush tė me akuzoje mua se une gjoja nuk jam shqiptar dhe se gjoja jam spiun i ndonje shėrbimi tė huaj antishqiptar dhe tė gjithė kam mė i padit dhe kam me u marrė nga 100 mije euro dhe kėshtu kam me ba bashkimin kombėtar.”
Edhe nė Republikėn e Kosovės, Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka qenė shumė vite njė lėvizje qytetare, por nga egoja e pėrfshirjes nė “institucione”, nė ato “institucione” nė tė cilat Albin Kurti betonte para disa viteve se nuk do tė hyjė(!). Pastaj, duke shpėrdorur idenė e ribashkimit kombėtar, pėr tė marrė votat e qytetarėve, hyri nė pushtet, nė parlament dhe deri nė ditėn e sotme kurrė nė atė parlament nuk ka folur pėr ribashkimin kombėtar. Ēka ėshtė mė e rėndėsishme nė kėtė analizė ėshtė vlerėsimi i dėshmisė personale tė Kryetarit tė Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar, ish Zėdhėnės Politik i Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, zoti Gafurr Adili, i cili publikisht tha se ia ka ofruar tre herė mundėsinė zotit Albin Kurti pėr t’u bashkuar me ish FBKSH-nė dhe pėr t’u bėrė Kryetar tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, por ai nuk e deshi kėtė gjė, pėrfundimisht edhe tha nė mėnyrė absurde,, kur zoti Adili i kėrkoi tė bėhet Kryetar i Kėshillit Organizativ tė Kuvendit Mbarėshqiptar, se “unė do tė ruaj organizimin tim, Lėvizjen VETĖVENDOSJE!”. E them nė mėnyrė absurde sepse ky propozim i tretė i zotit Gafurr Adili nuk qė pėr shkrirje e organizatave patriotike, por pėr koordonim brenda Kėshillit Organizativ! Por Albin Kurti e donte rolin e kryesorit, e liderit tė organizimit „tė tij” personal, fakt qė dėshmohet edhe sepse dy vjet mė pas ai inicioi „kopjen” nė indigo tė Kėshillin Organizativ tė Kuvendit Mbarėshqiptar, tė ashtuquajturėn „Rrejt tė Organizatave Shqiptare” (RROSH)! Pse vallė tė ekzistojė kėtė „RROSH” kur kishte organzimin, qė dy vjet, tė Kėshillit Organizativ? Ēka synonte Albin Kurti nėpėrmjet kėtij „RROSH”-i? Sabotimin dhe hutimin e lėvizjes kombėtare qė tė mos u bashkohet mė Kėshillit Organizativ tė Kuvendit Mbarėshqiptar?!
Pra, ēka synoi Albin Kurti dhe padronet e tij nėpėrmjet krijimit tė „Lėvizjes” VETĖVENDOSJE! ishte, mendoj unė, sabotimin e veprimtarisė sė ish Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, krijimin e hutisė ndėr rradhėt e rinisė pėrparimtare shqiptare pėr t’iu bashkangjitur asaj dhe jo Frontit, mbledhjen e anėtarėsisė, qė tė gjithė anėtarėt tė shkojnė... si delet ashtu siē u thotė udhėheqja, nė devijimin prej rrugės kombėtare.
Ky pėrfundim timin nuk ėshtė aspak paranoik, kur mendohemi nė lidhjet qė i ka Albin Kurti nė fushėn personale. Ėshtė thenė nė shtyp se Albin Kurti ka pasur lidhje dashurie dhe ka ende me vajzėn e ministrit antishqiptar tė shtetit gjenocidal serb, Daēiē. Nėse pohojmė se kėta janė „shpifje”, shtrohet njė pyetje: Vallė, pse Albin Kurti nuk e padit (nė Gjykatėn e Prishtinės) „pėr shpifje” deputetin Bekim Haxhiu (Kamishi) tė SHIK, pėr akuzat publike qė Kamishi ia ka bėrė zotit Kurti; apo zoti Kurti nuk i ka qejf (nuk i don) mijera eurot e Kamishit tė SHIK, apo...?
Le tė shpifi dikush kundėr Gafurr Adilit, president aktual i FDBK dhe ish Kryetar i ish FBKSH e Komandant Suprem i AKSH, siē po „shpifin” kundėr Albin Kurtit tė VV dhe Kreshnik Spahiut tė AK, dhe keni pėr tė parė se si zoti Adili ka pėr tė ngritur padi, siē ka dėshiruar tė veprojė edhe kundėr gazetės Veēer tė Shkupit, kur kėta kanė bėrė njė falsifikim gjoja tė njė dokumenti tė CIA-s amerikane, duke thenė se qenka „agjent” i CIA-s, por qė akoma nuk ka gjetur avokat tė mirėfilltė shqiptar nė IRJM, sepse shumica e avokatėve shqiptarė atje janė shėrbėtorė tė pushtetit sllavo-maqedonas, dhe ka pėr tė marrė lekė (apo euro) tė mjaftueshėm pėr ribashkimin kombėtar, siē ka bėrė edhe deri mė tani!!
Unė e di shumė mirė se, zotit Adili i janė afruar shumė avokatė sllavo-maqedonas qė, Ai t’iu japė mandatin (autorizimin) pėr ēėshtjen nė fjalė, tė ngrejnė padi pėr shpifje ndaj gazetės Veēer tė Shkupit, por zoti Adili nuk ka pranuar kurrė qė avokat i tij tė jetė njė sllavo-maqedonas apo... dhe ka thenė kėshtu: „Edhe unė do tė pres deri kur tė gjejė ndonjė avokat shqiptar qė nuk ėshtė nė shėbrim tė pushtuesit e kolonizatorit sllavo-maqedonas dhe pastaj, nuk do tė marr avokat shka.” Pėrfundimisht deklaroj se edhe unė personalisht, si veprimtare e thjeshtė e cėshtjes shqiptare, pa ndonjė pozitė politike nė udhėheqjen e lėvizjes kombėtare, jam shumė e vendosur qė tė hedh nė gjyq shtetin sllavo-maqedonas pėr shkeljet e tė drejtave tė njeriut dhe pėr abuzimin qė mė kanė bėrė nė dhjetor 2011 nė kufirin IRJM-Shqipėri (Qafėthanė) dhe tė marr dėmshpėrblim prej shtetit antishqiptar sllavo-maqedonas, lekė qė nuk do t’i pėrdor pėr xhepin dhe interesin tim personal, por do t’i vė nė dispozicion tė veprimtarisė sė organizuar kombėtare, pėr tė arritur sa me afėr ribashkimit tė Shqipėrisė.
Vallė, pėrse nuk po veprojnė Albin Kurti dhe Kreshnik Spahiu nė kėtė mėnyrė dhe sipas kėsaj logjike, ndaj kundėrshtarėve shqipfolės tė pėrbetuar tė ribashkimit kombėtar, nėse atė qė lansojnė ata nuk ėshtė shpifje dhe nwse ata janw tw pastwr moralisht dhe kombwtarisht?!
Por, le tė dinė liderėt nė fjalė shumė mirė se tė gjitha strategjitė dhe taktikat e tyre antishqiptare do t’i demaskoj nė mėnyrė tė vazhdueshme, se sytė i kam kthyer me vėmendje ndaj aktivitetit tė tyre antikombėtar dhe se nuk do tė hesht kurrė ndaj kėtyre devijmeve dhe mashtrimeve tė tyre pėr tė fituar pozitė dhe karrierė politike duke sakrifikuar interesin kombėtar shqiptar dhe Shqipėrinė Etnike!Rumani, 14 prill 2012

Irfan CANA
14-04-2012, 17:54
Populli ėshtė gjykatėsi mė i mirė.Ai di kush punon pėr tė e kush e saboton.Dėnimi a lėvdimi do t'vie kur n'atė shtet respektohet ligji dhe Kushtetuta e atij vendi.Tani pėr tani,kjo s'ėshtė e mundshme,sepse Qeveria ėshtė larg realizimit tė vizionit qė lėvdohej natė e ditė.ē'tė thuash pėr atė,kur nė vend po i vriten qytetarė e ai vizitėn tek SHBA nuk po e ndėrpren,sepse s'i ha palla pėr qytetarėtė vet qė i vriten n'gjumė.
Leri tė qetė lėvizjet tjera politike,thuaj pėr kėtė aktuale or ti LLAP qė s'merr vesh as njė troh.Ata janė liderė,dhe populli di a do t'u jap besim a jo atyre,punė e ardhmerisė ėshtė.Si po sillet dhe ēka ėshtė duke bėrė tani Qeveria fol, qė po e lėvdon ditė e natė Llap!Sa e di,Kryem... dhe zv.Kuēi u mbytėn duke na rrenjtė me deklarata,fare tė papjekura dhe shumė qesharake.Kėto gjėra duhet me t'interesue e jo kush e si ėshtė Kreshnik Spahiu apo Albin Kurti,ato kualitete apo ē'kualitete tė tyre le t'i vlerėsoj populli oooo LLAPOOOOO!

derjansi
14-04-2012, 19:57
MARIONETAT E REJA SHQIPTARE...!


Nė shėrbim tė kujt ėshtė Kreshnik Spahiu i Partisė „Aleanca Kuq e Zi” dhe Albin Kurti i Partisė Vetėvendosje?!

Mona Agrigoroaiei

Jashtė aktivitetit kombėtar pa komproms gati 10 vjeēar tė ish Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, tani Fronti Demokratik i Bashkimit Kombėtar pėr ēlirim dhe ribashkim tė Shqipėrisė, kanė filluar tė dalin si kėpurdhat pas shiut, shumė perfiterė dhe matrapazė politikė qė, gjithnjė me qėllim tė fitojnė pushtetin politik (karrigun e embėl), pėr interesat e veta dhe tė klaneve tė tyre antikombėtare, (sh)pėrdorin pėr marketing politik dhe shpalosin gjoja “flamurin” e ribashkimit kombėtar.
E them tė drejtėn, vendosa tė shkruaj kėtė analizė politike jo qė tė krijoj armiqėsi mes organizatave qė veprojnė nė fushėn kombėtare, jo nga pozita e egos organizativ, por duke qenė e shumė e shqetėsuar pėr pasojat e shpėrdorimeve, devijmeve dhe veprimeve bajraktare e disa liderucave tė “lėvizjeve” qė pretendojnė se janė kombėtare.
Kjo edhe pasi ndoqa me vėmendje veprimtarinė dhe programet politike tė tyre. Pėrfundimet e analizave tė mia do t’i nxjerr kėtu.
Tė fillojmė mė Aleancėn “Kuq e Zi”. Ashtu siē kam shkruar nė shkrimin tim tė meparshėm tė para dy javėve, “ALEANCA „KUQ E ZI” SHĖNDRROHET NĖ NJĖ FORCĖ POLITIKE (PARTI) ANTIKOMBĖTARE!”, konstatohet se kėtė organizatė ėshtė bėrė parti tė vėrtetė, me pozita tė rrezikshme devijuese antikombėtare, ashtu si partitė tė tjera ekzistuese nė Republikėn e Shqipėrisė. Lideri i saj, Kreshnik Spahiu, ka pėrdorur retorikėn pro-bashkim derisa ėshtė lansuar nė politikė dhe derisa ėshtė bėrė i njohur pėr publikun shqiptar. Rinia pėrparimtare shqiptare, duke pasur idealin kombėtar brenda zemrės sė vet, ka qenė e tėrhequr (mashtruar) nga kjo retorikė. Kur pa se kishte pasur sukses nė tėrheqjen e masave, Kreshnik Spahiu ka shėndrruar taktikėn. Menjėherė ka zbardhur (dy)fytyrėn e tij, duke shėndrruar programin nė njė antikombėtar. Shtrohet pyetja pse?!
Sepse ai nuk ėshtė njė idealist, sepse i qendrojnė disa padrona mbrapa dhe mbi tė gjitha sepse nuk ėshtė shqiptar. Ai ėshtė me origjinė egjyptiane. Egjyptianet (magjupėt, jevgjitėt apo ashkalijtė) hetohen te qafa, prandej edhe i mban floket e gjata.
Para dy javėsh, te emisioni DEBAT i VIZION PLUS 4, gazetarėt e provokuan Kreshnik Spahiun dhe i thanė:”Sali Berisha te ka akuzuar se ti nuk je shqiptar.Pse Ti, Zoti Kreshik, po hesht dhe nėse je shqiptar, nuk e padit Zotin Berisha pėr shpifje e ofendim dhe t’i marrish 100 mije euro. Apo nuk i don ti lekėt pėr.....”
Ndėr te tjerat i thanė:Gafurr Adili, lideri i AKSH, ka thene: “Lus Zotin qė dikush tė me akuzoje mua se une gjoja nuk jam shqiptar dhe se gjoja jam spiun i ndonje shėrbimi tė huaj antishqiptar dhe tė gjithė kam mė i padit dhe kam me u marrė nga 100 mije euro dhe kėshtu kam me ba bashkimin kombėtar.”
Edhe nė Republikėn e Kosovės, Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka qenė shumė vite njė lėvizje qytetare, por nga egoja e pėrfshirjes nė “institucione”, nė ato “institucione” nė tė cilat Albin Kurti betonte para disa viteve se nuk do tė hyjė(!). Pastaj, duke shpėrdorur idenė e ribashkimit kombėtar, pėr tė marrė votat e qytetarėve, hyri nė pushtet, nė parlament dhe deri nė ditėn e sotme kurrė nė atė parlament nuk ka folur pėr ribashkimin kombėtar. Ēka ėshtė mė e rėndėsishme nė kėtė analizė ėshtė vlerėsimi i dėshmisė personale tė Kryetarit tė Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar, ish Zėdhėnės Politik i Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, zoti Gafurr Adili, i cili publikisht tha se ia ka ofruar tre herė mundėsinė zotit Albin Kurti pėr t’u bashkuar me ish FBKSH-nė dhe pėr t’u bėrė Kryetar tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, por ai nuk e deshi kėtė gjė, pėrfundimisht edhe tha nė mėnyrė absurde,, kur zoti Adili i kėrkoi tė bėhet Kryetar i Kėshillit Organizativ tė Kuvendit Mbarėshqiptar, se “unė do tė ruaj organizimin tim, Lėvizjen VETĖVENDOSJE!”. E them nė mėnyrė absurde sepse ky propozim i tretė i zotit Gafurr Adili nuk qė pėr shkrirje e organizatave patriotike, por pėr koordonim brenda Kėshillit Organizativ! Por Albin Kurti e donte rolin e kryesorit, e liderit tė organizimit „tė tij” personal, fakt qė dėshmohet edhe sepse dy vjet mė pas ai inicioi „kopjen” nė indigo tė Kėshillin Organizativ tė Kuvendit Mbarėshqiptar, tė ashtuquajturėn „Rrejt tė Organizatave Shqiptare” (RROSH)! Pse vallė tė ekzistojė kėtė „RROSH” kur kishte organzimin, qė dy vjet, tė Kėshillit Organizativ? Ēka synonte Albin Kurti nėpėrmjet kėtij „RROSH”-i? Sabotimin dhe hutimin e lėvizjes kombėtare qė tė mos u bashkohet mė Kėshillit Organizativ tė Kuvendit Mbarėshqiptar?!
Pra, ēka synoi Albin Kurti dhe padronet e tij nėpėrmjet krijimit tė „Lėvizjes” VETĖVENDOSJE! ishte, mendoj unė, sabotimin e veprimtarisė sė ish Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, krijimin e hutisė ndėr rradhėt e rinisė pėrparimtare shqiptare pėr t’iu bashkangjitur asaj dhe jo Frontit, mbledhjen e anėtarėsisė, qė tė gjithė anėtarėt tė shkojnė... si delet ashtu siē u thotė udhėheqja, nė devijimin prej rrugės kombėtare.
Ky pėrfundim timin nuk ėshtė aspak paranoik, kur mendohemi nė lidhjet qė i ka Albin Kurti nė fushėn personale. Ėshtė thenė nė shtyp se Albin Kurti ka pasur lidhje dashurie dhe ka ende me vajzėn e ministrit antishqiptar tė shtetit gjenocidal serb, Daēiē. Nėse pohojmė se kėta janė „shpifje”, shtrohet njė pyetje: Vallė, pse Albin Kurti nuk e padit (nė Gjykatėn e Prishtinės) „pėr shpifje” deputetin Bekim Haxhiu (Kamishi) tė SHIK, pėr akuzat publike qė Kamishi ia ka bėrė zotit Kurti; apo zoti Kurti nuk i ka qejf (nuk i don) mijera eurot e Kamishit tė SHIK, apo...?
Le tė shpifi dikush kundėr Gafurr Adilit, president aktual i FDBK dhe ish Kryetar i ish FBKSH e Komandant Suprem i AKSH, siē po „shpifin” kundėr Albin Kurtit tė VV dhe Kreshnik Spahiut tė AK, dhe keni pėr tė parė se si zoti Adili ka pėr tė ngritur padi, siē ka dėshiruar tė veprojė edhe kundėr gazetės Veēer tė Shkupit, kur kėta kanė bėrė njė falsifikim gjoja tė njė dokumenti tė CIA-s amerikane, duke thenė se qenka „agjent” i CIA-s, por qė akoma nuk ka gjetur avokat tė mirėfilltė shqiptar nė IRJM, sepse shumica e avokatėve shqiptarė atje janė shėrbėtorė tė pushtetit sllavo-maqedonas, dhe ka pėr tė marrė lekė (apo euro) tė mjaftueshėm pėr ribashkimin kombėtar, siē ka bėrė edhe deri mė tani!!
Unė e di shumė mirė se, zotit Adili i janė afruar shumė avokatė sllavo-maqedonas qė, Ai t’iu japė mandatin (autorizimin) pėr ēėshtjen nė fjalė, tė ngrejnė padi pėr shpifje ndaj gazetės Veēer tė Shkupit, por zoti Adili nuk ka pranuar kurrė qė avokat i tij tė jetė njė sllavo-maqedonas apo... dhe ka thenė kėshtu: „Edhe unė do tė pres deri kur tė gjejė ndonjė avokat shqiptar qė nuk ėshtė nė shėbrim tė pushtuesit e kolonizatorit sllavo-maqedonas dhe pastaj, nuk do tė marr avokat shka.” Pėrfundimisht deklaroj se edhe unė personalisht, si veprimtare e thjeshtė e cėshtjes shqiptare, pa ndonjė pozitė politike nė udhėheqjen e lėvizjes kombėtare, jam shumė e vendosur qė tė hedh nė gjyq shtetin sllavo-maqedonas pėr shkeljet e tė drejtave tė njeriut dhe pėr abuzimin qė mė kanė bėrė nė dhjetor 2011 nė kufirin IRJM-Shqipėri (Qafėthanė) dhe tė marr dėmshpėrblim prej shtetit antishqiptar sllavo-maqedonas, lekė qė nuk do t’i pėrdor pėr xhepin dhe interesin tim personal, por do t’i vė nė dispozicion tė veprimtarisė sė organizuar kombėtare, pėr tė arritur sa me afėr ribashkimit tė Shqipėrisė.
Vallė, pėrse nuk po veprojnė Albin Kurti dhe Kreshnik Spahiu nė kėtė mėnyrė dhe sipas kėsaj logjike, ndaj kundėrshtarėve shqipfolės tė pėrbetuar tė ribashkimit kombėtar, nėse atė qė lansojnė ata nuk ėshtė shpifje dhe nwse ata janw tw pastwr moralisht dhe kombwtarisht?!
Por, le tė dinė liderėt nė fjalė shumė mirė se tė gjitha strategjitė dhe taktikat e tyre antishqiptare do t’i demaskoj nė mėnyrė tė vazhdueshme, se sytė i kam kthyer me vėmendje ndaj aktivitetit tė tyre antikombėtar dhe se nuk do tė hesht kurrė ndaj kėtyre devijmeve dhe mashtrimeve tė tyre pėr tė fituar pozitė dhe karrierė politike duke sakrifikuar interesin kombėtar shqiptar dhe Shqipėrinė Etnike!Rumani, 14 prill 2012

organizatat fantazme te interrneteve po akuzojn ALBN KURTIN

ktu vertetohet plotsisht se fbksh e aksh jan krijime te shikut e pydykys.

cfar aksionesh ka nderrmarr ky front qe 10 vjet qe leh neper interrnet ?

turp tu vi mashtrusa.

ani komandanti suprem i AKSH gafurr adili ahahahahahahahhahahaha

Llapi
14-04-2012, 23:45
Populli ėshtė gjykatėsi mė i mirė.Ai di kush punon pėr tė e kush e saboton.Dėnimi a lėvdimi do t'vie kur n'atė shtet respektohet ligji dhe Kushtetuta e atij vendi.Tani pėr tani,kjo s'ėshtė e mundshme,sepse Qeveria ėshtė larg realizimit tė vizionit qė lėvdohej natė e ditė.ē'tė thuash pėr atė,kur nė vend po i vriten qytetarė e ai vizitėn tek SHBA nuk po e ndėrpren,sepse s'i ha palla pėr qytetarėtė vet qė i vriten n'gjumė.
Leri tė qetė lėvizjet tjera politike,thuaj pėr kėtė aktuale or ti LLAP qė s'merr vesh as njė troh.Ata janė liderė,dhe populli di a do t'u jap besim a jo atyre,punė e ardhmerisė ėshtė.Si po sillet dhe ēka ėshtė duke bėrė tani Qeveria fol, qė po e lėvdon ditė e natė Llap!Sa e di,Kryem... dhe zv.Kuēi u mbytėn duke na rrenjtė me deklarata,fare tė papjekura dhe shumė qesharake.Kėto gjėra duhet me t'interesue e jo kush e si ėshtė Kreshnik Spahiu apo Albin Kurti,ato kualitete apo ē'kualitete tė tyre le t'i vlerėsoj populli oooo LLAPOOOOO!

po pra populli e din ma se miri
dhe tash ne zgjedhjet e radhes
do ti tregoin albin-donqiqit vendin
ne shtepi ose burg
e kurrsesi nuk do te ket shans te perfaqsohet ne parlament
ky argat i shkieve

Irfan CANA
15-04-2012, 09:37
Populli shpejt do ta flakė kėtė mbrapshti dhe gjithė spiuna tė CIA-s e rrjeteve tjera qė punojnė kundra shtetit shqiptar haptasi dhe qėllimisht e po i pėrkėdhelin armiqtė veē pėr hatėr tė Rusisė,veē pak durim.

Llapi
15-04-2012, 21:56
Populli shpejt do ta flakė kėtė mbrapshti dhe gjithė spiuna tė CIA-s e rrjeteve tjera qė punojnė kundra shtetit shqiptar haptasi dhe qėllimisht e po i pėrkėdhelin armiqtė veē pėr hatėr tė Rusisė,veē pak durim.

maj ymyd ti se do te kthehen spiunat e UDB-es
masi nuk po te pelqein keta te Amerikes hahaha
o penzioneri i oznes

Llapi
22-04-2012, 18:18
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/398224_349132325143305_100001396222928_982739_2129 791351_n.jpg

a keta trimat e vetfundosjes kishe keta luftoin per shqiperin etnike e jo per lek hahaha

Irfan CANA
22-04-2012, 19:55
A di tė thuash diē nga vetja apo jo?!Si nuk tė vie turp tė mirresh me kėto zbraztėsira tė kafiqeve.

Pash nderėn trego,sa vjeē je dhe ē'shkollė ke krye,jam koshient tė di?!! Tung.

Llapi
29-04-2012, 15:02
NĖ LUFTĖ ME PERĖNDIMIN
Nga Berat Buzhala
Albin Kurti dhe Lėvizja e tij janė shndėrruar nė shtėpi, ku po kėrkojnė azil pėrfaqėsuesit e tė gjitha grupeve radikale, tė cilėt tash e sa vite po vuanin pėr njė adresė dhe njė zėdhėnės qė do t’ua pėrmbushte kauzat e tyre tė parealizuara. Duket se tashmė e kanė gjetur njė. Kjo ėshtė arsyeja qė nė protesta tė kėsaj lėvizjeje secilėn herė e mė shumė do tė shihni flamuj dhe slogane tė dyshimta.

Pse pėr shembull nė Korenė e Veriut nuk lulėzon ekonomia?

Po tė varej zhvillimi ekonomik nga rritja e prodhimeve vendore dhe po tė varej rritja e prodhimeve vendore nga shkalla e mbrojtjes sė tyre prej shtetit, atėherė kushtet nė kėtė shtet do tė ishin ideale. Nė mes tjerash, prej rreth 30 milionė banorėve sa jetojnė nė kėtė gadishull, ndoshta vetėm banorėt e familjes diktatoriale, e tek-tuk ndonjė familje e ndonjė gjenerali kasap, gjatė jetės sė tyre kanė arritur tė konsumojnė prodhime tė huaja. Tė tjerėt vetėm prodhime vendore po hanė tash e nja njė gjysmė shekulli mė radhė. Pėr shkak tė bumit ekonomik, si rrjedhojė e mbrojtjes sė prodhimeve, nė radhėn e prodhimeve vendore si ushqim mjaft i popullarizuar hynė edhe rrėnjėt e pemėve.

Nė kėtė shtet prodhimet vendore jo vetėm qė stimulohen nga qeveria, por ato produkte kurrė shoqe nga shtetet tjera afėr tyre nuk kanė parė. Sepse ato produkte i ruan shteti, madje me armė. Jo vetėm ato. Shteti i ruan edhe fabrikat. I ruan edhe qytetarėt. Shteti ruan ēdo gjė nė atė territor. Por, deri mė tash kjo nuk ka garantuar zhvillim ekonomik. Shkojmė edhe pak mė tutje. Zyrtarėt kroeano-veriorė janė treguar plot dinjitet edhe kur ka qenė nė pyetje raporti i tyre me bashkėsinė ndėrkombėtare, nėse fare ka prezencė tė bashkėsisė ndėrkombėtare brenda atij territori. Por, as kjo nuk mjafton.

Edhe mund "ta duash tėnden", edhe mund tė mos i dėgjosh ambasadorėt e huaj - por edhe t'i pėrzėsh fare nga shteti - e as kjo nuk ėshtė garanci pėr ekonomi tė fortė. Kjo e garanton vetėm njė gjė: diktaturėn.

Mund tė kalojmė edhe nė njė hemisferė tjetėr tė planetit tonė dhe ta vizitojmė njė mashtrues tjetėr qė flet nė "emėr tė popullit". Jemi nė Venezuelė. Kėtu njė torollak ka ardhur nė pushtet para pothuajse njė dekade nėn moton "duaje tėnden". Kryetari i kėtij shteti, siē do tė kishte dėshirė populli jonė tė thoshte ėshtė "tarak". Hugo Chavez nuk e dėgjon bashkėsinė ndėrkombėtare, madje gjatė gjithė ditės sė lume ai tallet me ta, por nė fund mė sė shumti tallet me ata nė emėr tė tė cilėve flet - popullin e tij. Por, kjo nuk do tė thotė se tash Venezuela ėshtė shndėrruar nė parajsė tė ekonomisė. Kur ai i kishte fituar zgjedhjet, ekonomia e Venezuelės kishte qenė nė gjendje tė mjerueshme.

Duke premtuar pėrmirėsimin e saj dhe barazi shumė mė tė madhe sociale, ai i fitoi zgjedhjet, duke i shporrur prej pushtetit 'servilėt' e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe duke i nacionalizuar kompanitė e privatizuara publike - lexojeni me kujdes nacionalizimin e kompanive tė privatizuara - dhe duke krijuar kooperativa bujqėsore. Prej atėherė, pra prej kur Chavez erdhi nė pushtet, ekonomia e kėtij shteti u bė edhe mė e mjerueshme. Tė mos flasim pėr statistika tjera. Qe vetėm edhe njė tė dhėnė: para nja dy vjetėsh mė shumė ka pasur tė vrarė brenda njė viti nė Karakas (kryeqyteti i Venezuelės) sesa nė Bagdad. Kurse Chavez edhe mė tutje po provon tė mbrojė prodhimin vendor, tė japė naftėn falas, ta forcojė aleancėn me Kubėn e Castros dhe tė mos harrojė asnjėherė qė brenda njė ditė tė mos tallet nė llogari tė SHBA-ve nė veēanti dhe nė llogari tė kapitalizmit nė pėrgjithėsi.

Albert Einstein do tė thoshte se gjėrat duhet tė shpjegohen thjesht, por jo shumė thjesht. Jo mė thjesht sesa duhet. Jo nė mėnyrė banale.

Ėshtė mashtrim. Ėshtė parullė politike qė pėrdoret sa pėr tė rrėmbyer pushtetin, tė thuhet kaq thjesht se "ne e dimė passėordin" e zhvillimit ekonomik tė vendit dhe ai ėshtė me dy shkronja, ose me njė. Nė rastin tonė, mashtruesit majtistė tė Vetėvendosjes pėrdorin gjysmė tė vėrteta ose tė vėrteta tė interpretuara banalisht thjesht dhe keq, nė mėnyrė qė tė tėrheqin vėmendjen e opinionit. Ata e dinė, ose ishte dashur ta dinin, se nėse fillojnė tė tregojnė arsyet reale prej tė cilave varet zhvillimi ekonomik i njė vendi, do ta humbnin vėmendjen e opinionit publik. Nėse thonė se zhvillimi ekonomik varet kryekėput nga kushtet e brendshme; se kėtu duhet tė bėhen reforma tė thella nė gjyqėsi; luftim tė korrupsionit; infrastrukturė ligjore; se kėtu duhet tė ketė mė shumė kushte pėr konkurrencė tė ndershme dhe para sė gjithash bashkėpunim tė pėrditshėm dhe dėgjueshmėri ushtarake nė raport me Bashkimin Europian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, atėherė ka rrezik qė nuk do ta kenė vėmendjen e duhur.

Ani pse e vėrteta pėr njė zhvillim ekonomik fshihet pikėrisht nė kėto fraza monotone dhe deri diku abstrakte. Mirėpo, mashtruesit e kanė tė qartė se nėse moto e protestės sė tyre do tė ishte "reforma nė sistemin e drejtėsisė", atėherė ajo nuk do tė ishte sa duhet atraktive pėr askėnd. Prandaj bėjnė drama duke luajtur me ndjenjat e njerėzve, duke mashtruar dhe duke gėnjyer ose duke thėnė vetėm gjysmė tė vėrteta. Nėse konstatimi i tė vėrtetės nuk ėshtė garanci pėr tė marrė pushtetin, atėherė hajde tė gėnjejmė sa tė mundemi.

Ėshtė tepėr e thjeshtė, madje banale, ėshtė edhe gėnjeshtėr tė thuhet se hajde t'i bllokojmė mallrat nga Serbia dhe hajde tė mos e dėgjojmė mė bashkėsinė ndėrkombėtare dhe mandej patatet e Vushtrrisė do tė shiten tė gjitha deri nė mbrėmje, se keksat e Sempre's do tė bėhen ushqim i pazėvendėsueshėm pėr fėmijėt tanė, se ne do tė pimė vetėm qumėshtin Vita, se mandej si rrjedhojė e kėsaj do tė rritet numri i tė punėsuarve, se mandej duke u rritur numri i tė punėsuarve do tė rritet fuqia konsumuese, e kėshtu mė radhė, derisa nė mbrėmje ne do tė biem nė gjumė tė varfėr e do tė zgjohemi tė pasur. Kurse, pėr tė mos u dukur krejt qesharakė, krerėt e VV kėto tė pavėrtetat i pėrziejnė me disa konstatime tė ditura botėrisht se Serbia ėshtė armiku ynė - apo gjysmė tė vėrteta se ne po e mbajmė nė kėmbė ekonominė e Serbisė. Mirėpo, pėrzierja e njė tė vėrtete me njė gėnjeshtėr nuk do tė duhej ta bėnte gėnjeshtrėn mė tė butė ose mė tė vėrtetė.

Kėtė shkollė e ka kryer dhe kaq thjesht e ka shpjeguar ringjalljen e ekonomisė sė vendit tė tij edhe matrapazi Hugo Chavez, sa ishte lider revolucionar i opozitės, duke shėtitur nėpėr fshatra e qytete tė Amerikės Latine. Sepse nuk di nėse e dini, por edhe Chavez sikur Kurti pėrpara se ta merrte pushtetin, bėnte pak a shumė tė njėjtėn propagandė. Edhe ai kishte provuar nga pak burgun. Edhe ai ngjashėm sikur kėta tanėt bėnte se gjoja po preokupohej jo vetėm pėr shtetin e tij, por pėr gjithė botėn latine, e cila, sipas tij, po eksploatohej nga kompanitė e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Chavez bėnte tubime me qytetarėt jo vetėm nė Venezuelė, por edhe nė Bolivi, Argjentinė, Peru… Edhe Chavez fliste kundėr privatizimit, sikur Kurti.

E sikur Kurti dhe organizata e tij fundamentaliste Vetėvendosje kanė folur dhe flasin tė gjithė ata qė kanė probleme fondamentale me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimin Europian dhe vlerat qė pėrfaqėsojnė kėto dy adresa. Pra, problemi i Vetėvendosjes dhe i Kurtit nė esencė nuk ėshtė prodhimi vendor e as ekonomia - kėto janė pasoja - por ėshtė rendi botėror. Ai me apo pa vetėdije po rekruton njerėz tė ngarkuar ideologjikisht kundėr Perėndimit dhe ēdo gjėje qė pėrfaqėson ai. Nėpėr tubimet e kėsaj lėvizjeje secilėn herė e mė shumė po shihni dhe do tė shihni flamuj dhe parulla fundamentaliste.

Sepse Kurti dhe lėvizja e tij janė shndėrruar nė shtėpi, ku po kėrkojnė azil pėrfaqėsuesit e tė gjitha grupet radikale, tė cilėt tash e sa vite po vuanin pėr njė adresė dhe njė zėdhėnės qė do t’ua pėrmbushte kauzat e tyre tė parealizuara. Duket se tashmė e kanė gjetur njė.

Autori ėshtė:

Deputet i PDK’sė nė Parlamentin e Kosovės. Kjo kolumne ėshtė shkruar enkas pėr Gazetėn Express.

busavata
19-05-2012, 02:03
Vet vendosja , vendos vet . nuk ja rras Thaqit .

Brari
19-05-2012, 05:23
vetvendosja eshte vegel e shikut .. e shikut lpk-ist edvino klosoist eriono veli-qosist..

e perdorin si dajak kunder thaqit.. ne rastet kur thaqi jep shenja afrimi me berishen..

kjo eshte vetvendosja..

pra eshte si nje far FRESHI i ish LPK-se..

pra nje bande enveristesh kurgje tjeter..

dhe kjo leshkuqia e kreshnikut dicka e tille eshte..

Llapi
19-05-2012, 13:46
vetvendosja eshte vegel e shikut .. e shikut lpk-ist edvino klosoist eriono veli-qosist..

e perdorin si dajak kunder thaqit.. ne rastet kur thaqi jep shenja afrimi me berishen..

kjo eshte vetvendosja..

pra eshte si nje far FRESHI i ish LPK-se..

pra nje bande enveristesh kurgje tjeter..

dhe kjo leshkuqia e kreshnikut dicka e tille eshte..
Jo brari gabim e ke. Vetfundosja eshte krijes e donqiqve e sokolloviqve pra eshte krijes serbe

Llapi
19-05-2012, 13:49
Vet vendosja , vendos vet . nuk ja rras Thaqit .

As Thaqi nuk jau ngul hiq shpiunave te serbis. Kini mbet si qet tuj leh rrugve e spo jau var kush as populli as Thaqi hahaha

Llapi
19-05-2012, 13:52
allahile , pse po menojshe kshtu more dai !!!!

Jo qe po mendoi une por qe eshte Kryeqlirimtar i Kosoves e din i madh e i vogel ne trojet shqiptare .ket e dini edhe ju bashkpuntoret e shkaut e tani te dik martit por nuk ju pelqen

Llapi
20-05-2012, 10:13
AVENTURAT E VETĖVENDOSJES
Nga Ilir Mirena

Pėr aksionet e tyre politike, Vetėvendosje, ka huazuar recetat e Zvonko Veselinoviqit.


Vetėvendosje, si parti qė nuk ofron shpresė pėr kėtė vend, por servon tė kaluarėn, ndodhet nė vlugun e punėve pėr tė mashtruar sa mė shumė qytetarė qė mė 14 janar tė jenė nė Merdare.

Mendoj se shamata e partizanėve tė Vetėvendosjes pėr bllokimin e kufijve tė Kosovės me Serbinė duhet vlerėsuar nė tri rrafshe: sė pari sa i panevojshėm ėshtė ky aksion, sė dyti sa i dėmshėm ėshtė pėr imazhin e vendit, dhe nė fund, sa i rrezikshėm mund tė jetė pėr stabilitetin e brendshėm tė vendit.

S’do shumė mend, e as shumė mund pėr t’u sqaruar se sa i panevojshėm ėshtė i gjithė ky aksion. I panevojshėm, ngase masat e reciprocitetit me Serbinė janė duke u zbatuar nė tėrėsi, sipas asaj qė ėshtė arritur nė negociatat nė Bruksel. Nė tė dy anėt e vendit mallrat dhe njerėzit janė duke qarkulluar pa probleme tė mėdha dhe lirshėm. Benifitet nga hapja e kėtyre kufijve janė tė mėdha, si pėr prodhuesit ashtu edhe qytetarėt tanė. Se sa ėshtė i nevojshėm qarkullimi nė kėto pika kufitare e kemi parė kėto ditė. Bllokada njėditore krijoi kolonat e kosovarėve disa kilometra tė gjata dhe deri 20 orė pritjeje. Ato kolona tė veturave janė mesazh pėr tė gjithė ithtarėt e modelit koreano-verior tė izolimit tė vendit, dhe barometėr i qartė se sa pėrkrahen tek qytetarėt jakobinėt e Vetėvendosjes.

Fanatikėt e VV’sė, si gardianė tė zgjidhjeve ekstreme, si pėr asgjė tjetėr, nuk kanė asnjė alternativė t’u ofrojnė qytetarėve qė nevojat dhe hallet i shtynė tė pėrdorin territorin e Serbisė.

Prandaj, ky aksion ėshtė plotėsisht i panevojshėm, por me zarar tė madh pėr imazhin e vendit.

Me barrikadat nė kufi, njė parti politike po kopjon tėrėsisht mėnyrat e presionit politik tė cilat i pėrdorėn pėr disa muaj rresht bandat e kriminelėve serbė tė veriut pėr tė luftuar kundėr njė parimi fundamental human siē ėshtė lėvizja e lirė. Tė dehur nga lakmia pėr pushtet, besoj pa vetėdije, liderėt e VV’sė kanė vendosur qė pėr veprimet e tyre politike tė huazojnė mėnyrat e shantazhit sipas recetave tė kriminelit Zvonko Veselinoviq. Edhe ikonografia qė do t’u pėrcillet mediave tė vendit dhe tė huaja ėshtė pak a shumė e njėjtė. Mbi tė gjitha e shėmtuar.

Do tė shohim trushpėrlarė nė pėrpjekje pėr tė mbyllur kufirin, njėkohėsisht duke u ankuar se jemi vendi i fundit nė Ballkan qė nuk mund tė lėvizim pa viza. Entuziastė tė vonuar tė revolucionit kombėtar, tė grumbulluar rreth zjarreve do tė lėshojnė hijet e njė kohe tė cilėn besuam se pėr tė fundit herė e pamė duke dhėnė shpirt nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.

Veprimet e tilla tė papėrgjegjshme tė njė partie politike, fatkeqėsisht me sjellje fashiste, ndodhin bash nė kohėn kur Kosova pritet tė nisė dialogun pėr heqjen e vizave me BE’nė. Dalldia pėr pushtet e drejtuesve tė Vetėvendosjes i vė pikėpyetje aspiratės sė gjithė qytetarėve tanė tė cilėt duan tė dalin e tė kthehen nė kėtė vend pa ndjenjėn pėrulėse qė tė krijon procesi i marrjes sė njė vize. Uzurpatorėt e njė patriotizmi primitiv, duke u tallur me ne, kanė vendosur t’u vėnė flakėn ėndrrave tona - qė kurrė nuk i kemi pasur aq afėr sa tani.

Nė kohėn kur kufijtė nė veri tė vendit na i ruajnė ushtarėt e KFOR’it, nė kohėn kur dridhemi nga frika se mos rastėsisht ushtarėt amerikanė largohen nga vendi, qytetarėve tė vendit tonė, fqinjėve, Europės, SHBA’sė dhe gjithė atyre qė na janė gjendur nė ditėt mė tė rėnda, nga kazani i politikės sė Vetėvendosjes u ofrohet fyerje, izolim, ksenofobi, urrejtje, injorancė, dhunė dhe retorikė e neveritshme populiste - material ky qė dikur nė rajonin tonė ndizte luftėra.

Ky do tė jetė mesazhi i gatuar prej Vetėvendosjes tė cilin do t’ia ofrojmė Europės. Dhe nga kush? Nga ne, deri dje tė poshtėruar e tė robėruar. Nuk di tė gjej ilustrim tjetėr.

Nėse skenarėt e VV’sė realizohen, ēka dyshoj shumė, aksioni i bllokimit tė kufijve mund tė jetė edhe i rrezikshėm pėr stabilitetin e vendit.

Vetėvendosja nė qershor tė vitit qė e lamė, pati provuar tė organizojė njė protestė. Ishte njė dėshtim spektakular qė shpėrfaqi groteskėn e njė partie liliputiane me ambicie gulivereske. Tė kujdesshėm qė sėrish tė mos bėhen horė, e duke e ditur se pak qytetarėt nga Kosova do tė sakrifikojnė fundjavėn pėr teket e drejtuesve tė VV’sė, kėtė herė janė nė pėrpjekje qė bllokadės t’i japin njė karakter gjithėkombėtar. Ata kanė paralajmėruar dhe propaganduar pėrforcime me shqiptarė nga Maqedonia, dhe sidomos nga Shqipėria.

Nuk e di a ėshtė koincidencė, por protesta e VV’sė mbahet bash nė pėrvjetorin e protestės sė janarit tė vitit tė kaluar tė socialistėve nė Tiranė. Ajo protestė e pėrgjakshme kishte dėmtuar rėndė imazhin dhe tė ardhmen europiane tė Shqipėrisė. Pasoja e parė: Shqipėria mbeti pas statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė BE, njėsojė siē mbeti Serbia pa kandidaturė shkaku i barrikadave tė Zvonkos nė veri tė Kosovės.

Me ftesėn dhe organizimin e udhėtimit qė ka bėrė VV pėr shqiptarėt jashtė Kosovės, do tė provohet tė futen edhe cuba dhe aventurierė tė cilėt i patėn vėnė flakėn Shqipėrisė mė 1997, dhe qė tentuan edhe nė janarin e vitit tė kaluar. Kosova, nuk ka nevojė tė importojė piroman politikė tė 97’ės, kur kemi mjaft tė tillė.

Sidoqoftė, diēka tė cilėn kurrė nuk kam arritur ta kuptoj se si funksionon, por i kam besuar, ėshtė ai sensi i arsyes sė qytetarėve tė kėtij vendi, qė fatmirėsisht gjithmonė kanė ditur t’i ngrenė diga yryshit tė aventurierėve politikė. Pėrmes kėtij distancimi, qytetarėt periodikisht secilės partie politike ia tregojnė vendin nė skenėn politike.

Edhe VV’sė ia kanė treguar, dhe do t’ia tregojnė vendin.

Thjesht, sepse nuk ėshtė mėnyra e vetme se si duhet vendi, ajo qė na ofron Vetėvendosje. A nuk e ka dashur vendin e vet edhe diaboliku Adolf Hitler? Njė dashuri mbi miliona kufoma, qė u vranė vetėm se nuk menduan dhe nuk ishin si ai.


Autori ėshtė:

Zėvendėsministėr i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor. Kjo kolumne ėshtė shkruar enkas pėr Gazetėn Express.

Llapi
20-05-2012, 10:19
NĖ LUFTĖ ME PERĖNDIMIN
Nga Berat Buzhala
Albin Kurti dhe Lėvizja e tij janė shndėrruar nė shtėpi, ku po kėrkojnė azil pėrfaqėsuesit e tė gjitha grupeve radikale, tė cilėt tash e sa vite po vuanin pėr njė adresė dhe njė zėdhėnės qė do t’ua pėrmbushte kauzat e tyre tė parealizuara. Duket se tashmė e kanė gjetur njė. Kjo ėshtė arsyeja qė nė protesta tė kėsaj lėvizjeje secilėn herė e mė shumė do tė shihni flamuj dhe slogane tė dyshimta.

Pse pėr shembull nė Korenė e Veriut nuk lulėzon ekonomia?

Po tė varej zhvillimi ekonomik nga rritja e prodhimeve vendore dhe po tė varej rritja e prodhimeve vendore nga shkalla e mbrojtjes sė tyre prej shtetit, atėherė kushtet nė kėtė shtet do tė ishin ideale. Nė mes tjerash, prej rreth 30 milionė banorėve sa jetojnė nė kėtė gadishull, ndoshta vetėm banorėt e familjes diktatoriale, e tek-tuk ndonjė familje e ndonjė gjenerali kasap, gjatė jetės sė tyre kanė arritur tė konsumojnė prodhime tė huaja. Tė tjerėt vetėm prodhime vendore po hanė tash e nja njė gjysmė shekulli mė radhė. Pėr shkak tė bumit ekonomik, si rrjedhojė e mbrojtjes sė prodhimeve, nė radhėn e prodhimeve vendore si ushqim mjaft i popullarizuar hynė edhe rrėnjėt e pemėve.

Nė kėtė shtet prodhimet vendore jo vetėm qė stimulohen nga qeveria, por ato produkte kurrė shoqe nga shtetet tjera afėr tyre nuk kanė parė. Sepse ato produkte i ruan shteti, madje me armė. Jo vetėm ato. Shteti i ruan edhe fabrikat. I ruan edhe qytetarėt. Shteti ruan ēdo gjė nė atė territor. Por, deri mė tash kjo nuk ka garantuar zhvillim ekonomik. Shkojmė edhe pak mė tutje. Zyrtarėt kroeano-veriorė janė treguar plot dinjitet edhe kur ka qenė nė pyetje raporti i tyre me bashkėsinė ndėrkombėtare, nėse fare ka prezencė tė bashkėsisė ndėrkombėtare brenda atij territori. Por, as kjo nuk mjafton.

Edhe mund "ta duash tėnden", edhe mund tė mos i dėgjosh ambasadorėt e huaj - por edhe t'i pėrzėsh fare nga shteti - e as kjo nuk ėshtė garanci pėr ekonomi tė fortė. Kjo e garanton vetėm njė gjė: diktaturėn.

Mund tė kalojmė edhe nė njė hemisferė tjetėr tė planetit tonė dhe ta vizitojmė njė mashtrues tjetėr qė flet nė "emėr tė popullit". Jemi nė Venezuelė. Kėtu njė torollak ka ardhur nė pushtet para pothuajse njė dekade nėn moton "duaje tėnden". Kryetari i kėtij shteti, siē do tė kishte dėshirė populli jonė tė thoshte ėshtė "tarak". Hugo Chavez nuk e dėgjon bashkėsinė ndėrkombėtare, madje gjatė gjithė ditės sė lume ai tallet me ta, por nė fund mė sė shumti tallet me ata nė emėr tė tė cilėve flet - popullin e tij. Por, kjo nuk do tė thotė se tash Venezuela ėshtė shndėrruar nė parajsė tė ekonomisė. Kur ai i kishte fituar zgjedhjet, ekonomia e Venezuelės kishte qenė nė gjendje tė mjerueshme.

Duke premtuar pėrmirėsimin e saj dhe barazi shumė mė tė madhe sociale, ai i fitoi zgjedhjet, duke i shporrur prej pushtetit 'servilėt' e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe duke i nacionalizuar kompanitė e privatizuara publike - lexojeni me kujdes nacionalizimin e kompanive tė privatizuara - dhe duke krijuar kooperativa bujqėsore. Prej atėherė, pra prej kur Chavez erdhi nė pushtet, ekonomia e kėtij shteti u bė edhe mė e mjerueshme. Tė mos flasim pėr statistika tjera. Qe vetėm edhe njė tė dhėnė: para nja dy vjetėsh mė shumė ka pasur tė vrarė brenda njė viti nė Karakas (kryeqyteti i Venezuelės) sesa nė Bagdad. Kurse Chavez edhe mė tutje po provon tė mbrojė prodhimin vendor, tė japė naftėn falas, ta forcojė aleancėn me Kubėn e Castros dhe tė mos harrojė asnjėherė qė brenda njė ditė tė mos tallet nė llogari tė SHBA-ve nė veēanti dhe nė llogari tė kapitalizmit nė pėrgjithėsi.

Albert Einstein do tė thoshte se gjėrat duhet tė shpjegohen thjesht, por jo shumė thjesht. Jo mė thjesht sesa duhet. Jo nė mėnyrė banale.

Ėshtė mashtrim. Ėshtė parullė politike qė pėrdoret sa pėr tė rrėmbyer pushtetin, tė thuhet kaq thjesht se "ne e dimė passėordin" e zhvillimit ekonomik tė vendit dhe ai ėshtė me dy shkronja, ose me njė. Nė rastin tonė, mashtruesit majtistė tė Vetėvendosjes pėrdorin gjysmė tė vėrteta ose tė vėrteta tė interpretuara banalisht thjesht dhe keq, nė mėnyrė qė tė tėrheqin vėmendjen e opinionit. Ata e dinė, ose ishte dashur ta dinin, se nėse fillojnė tė tregojnė arsyet reale prej tė cilave varet zhvillimi ekonomik i njė vendi, do ta humbnin vėmendjen e opinionit publik. Nėse thonė se zhvillimi ekonomik varet kryekėput nga kushtet e brendshme; se kėtu duhet tė bėhen reforma tė thella nė gjyqėsi; luftim tė korrupsionit; infrastrukturė ligjore; se kėtu duhet tė ketė mė shumė kushte pėr konkurrencė tė ndershme dhe para sė gjithash bashkėpunim tė pėrditshėm dhe dėgjueshmėri ushtarake nė raport me Bashkimin Europian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, atėherė ka rrezik qė nuk do ta kenė vėmendjen e duhur.

Ani pse e vėrteta pėr njė zhvillim ekonomik fshihet pikėrisht nė kėto fraza monotone dhe deri diku abstrakte. Mirėpo, mashtruesit e kanė tė qartė se nėse moto e protestės sė tyre do tė ishte "reforma nė sistemin e drejtėsisė", atėherė ajo nuk do tė ishte sa duhet atraktive pėr askėnd. Prandaj bėjnė drama duke luajtur me ndjenjat e njerėzve, duke mashtruar dhe duke gėnjyer ose duke thėnė vetėm gjysmė tė vėrteta. Nėse konstatimi i tė vėrtetės nuk ėshtė garanci pėr tė marrė pushtetin, atėherė hajde tė gėnjejmė sa tė mundemi.

Ėshtė tepėr e thjeshtė, madje banale, ėshtė edhe gėnjeshtėr tė thuhet se hajde t'i bllokojmė mallrat nga Serbia dhe hajde tė mos e dėgjojmė mė bashkėsinė ndėrkombėtare dhe mandej patatet e Vushtrrisė do tė shiten tė gjitha deri nė mbrėmje, se keksat e Sempre's do tė bėhen ushqim i pazėvendėsueshėm pėr fėmijėt tanė, se ne do tė pimė vetėm qumėshtin Vita, se mandej si rrjedhojė e kėsaj do tė rritet numri i tė punėsuarve, se mandej duke u rritur numri i tė punėsuarve do tė rritet fuqia konsumuese, e kėshtu mė radhė, derisa nė mbrėmje ne do tė biem nė gjumė tė varfėr e do tė zgjohemi tė pasur. Kurse, pėr tė mos u dukur krejt qesharakė, krerėt e VV kėto tė pavėrtetat i pėrziejnė me disa konstatime tė ditura botėrisht se Serbia ėshtė armiku ynė - apo gjysmė tė vėrteta se ne po e mbajmė nė kėmbė ekonominė e Serbisė. Mirėpo, pėrzierja e njė tė vėrtete me njė gėnjeshtėr nuk do tė duhej ta bėnte gėnjeshtrėn mė tė butė ose mė tė vėrtetė.

Kėtė shkollė e ka kryer dhe kaq thjesht e ka shpjeguar ringjalljen e ekonomisė sė vendit tė tij edhe matrapazi Hugo Chavez, sa ishte lider revolucionar i opozitės, duke shėtitur nėpėr fshatra e qytete tė Amerikės Latine. Sepse nuk di nėse e dini, por edhe Chavez sikur Kurti pėrpara se ta merrte pushtetin, bėnte pak a shumė tė njėjtėn propagandė. Edhe ai kishte provuar nga pak burgun. Edhe ai ngjashėm sikur kėta tanėt bėnte se gjoja po preokupohej jo vetėm pėr shtetin e tij, por pėr gjithė botėn latine, e cila, sipas tij, po eksploatohej nga kompanitė e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Chavez bėnte tubime me qytetarėt jo vetėm nė Venezuelė, por edhe nė Bolivi, Argjentinė, Peru… Edhe Chavez fliste kundėr privatizimit, sikur Kurti.

E sikur Kurti dhe organizata e tij fundamentaliste Vetėvendosje kanė folur dhe flasin tė gjithė ata qė kanė probleme fondamentale me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimin Europian dhe vlerat qė pėrfaqėsojnė kėto dy adresa. Pra, problemi i Vetėvendosjes dhe i Kurtit nė esencė nuk ėshtė prodhimi vendor e as ekonomia - kėto janė pasoja - por ėshtė rendi botėror. Ai me apo pa vetėdije po rekruton njerėz tė ngarkuar ideologjikisht kundėr Perėndimit dhe ēdo gjėje qė pėrfaqėson ai. Nėpėr tubimet e kėsaj lėvizjeje secilėn herė e mė shumė po shihni dhe do tė shihni flamuj dhe parulla fundamentaliste.

Sepse Kurti dhe lėvizja e tij janė shndėrruar nė shtėpi, ku po kėrkojnė azil pėrfaqėsuesit e tė gjitha grupet radikale, tė cilėt tash e sa vite po vuanin pėr njė adresė dhe njė zėdhėnės qė do t’ua pėrmbushte kauzat e tyre tė parealizuara. Duket se tashmė e kanė gjetur njė.

Autori ėshtė:

Deputet i PDK’sė nė Parlamentin e Kosovės. Kjo kolumne ėshtė shkruar enkas pėr Gazetėn Express.

amator99
20-05-2012, 10:33
Cfare lidhje ka Hugo Chavez me Albin Kurtin``mendohu``

Llapi
20-05-2012, 11:45
Amator Lexoje disa here ate shkrim e ndoshta e kupton qfar ka lidhje albin-qebja me ate Chavezin

amator99
20-05-2012, 12:35
faleminderit juve.
Hugua ju dha mundesi anafalbeteve te shkollohen falas.
Ju dha mundesi tetevjecaren ta kene po prap falas.
Gjimnazin gjithashtu falas,dhe ju jepet mundesia qe universitetin ta mbarojne po falas.

Llapi
05-07-2012, 15:50
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Atdhe_Mulla_al_960756.jpg


Rrėzohet Vetėvendosje!


Nga Express 05 Korrik 2012 14:56

(E plotėsuar) 48 kundėr, 31 pėr dhe 2 abstenime mocioni i Lėvizjes Vetėvendosje nuk ka kaluar. Edhe pse ishte i harmonizuar me Lidhjen Demokratike tė Kosovės dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės ai nuk ka marr shumicėn e votave tė deputetėve.

Shefi i Grupit Parlamentar tė Lėvizjes Vetėvendosje, Visar Ymeri ka thėnė se nė bisedimet qė janė zhvilluar me pėrfaqėsuesin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės u dakordua qė tė modifikohet teksti i mocionit dhe tė reduktohet nga katėr pika vetėm nė dy.

Ai mė pas ka lexuar pikat e mocionit qė parashiheshin ndėrprerjen e privatizimit deri nė sjelljen e informatave tė procesit tė privatizimit.

“Kėto pika siē u morė vesh po i lexoj e pastaj le tė deklarohen grupet parlamentare se ēka po mendojnė pėr to. Pika e parė tė pezullohet procesi i privatizimit tė kompanisė kosovare pėr distribuim dhe furnizim me energji elektrike derisa tė dorėzohen informatat e plota nė Kuvendin e Kosovės nė lidhje me kėtė proces dhe pika dy thotė vendimi pėrfundimtar pėr privatizimin e merr Kuvendi i Kosovės”, ka theksuar Ymeri.

Pas propozimit tė mocionit, kryetari i Kuvendit e hodhi nė votim, ku me 48 kundėr, 31 pėr dhe 2 abstenime nuk kaloj ky mocion.

Seanca pritet tė vazhdoj me shqyrtimin e disa projektligjeve dhe mė pas shqyrtimin e Kodi Penal tė Kosovės.

Kurti e Thaēi “kapen” pėr privatizimin e Distribucionit tė KEK-ut

Interpelanca e tė enjtes ėshtė shndėrruar nė njė debat tė ashpėr mes liderit tė Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti dhe kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi. Kurti i ka quajtur paēavra kryeministrin Thaēi dhe ministrin, Besim Beqaj, duke thėnė me kėtė lloj tė privatizimit ata janė duke bėrė krim dhe duhet tė shkojnė nė burg, ndėrsa nė njė moment i ėshtė drejtuar kryeministrit mė fjalėn “mos u zgėrdhini”. Ndėrkaq kryeministri ka thėnė se nuk do tė shpreh mllef ndaj Kurtit, pėrhirė tė babait tė tij, duke i rekomanduar atij qė politikat elektorale t’i shpalos nė Ferizaj e Kaēanik.

Gjatė interpelancės sė sotme, nė lidhje me privatizimin e Distribucionit tė KEK-ut, pas shumė kritikave nga opozita nė drejtim tė Qeverisė, fjalėn e ka marrė edhe lideri i Vetėvendosjes, Albin Kurti.

Ai nuk ka kursyer akuza pėr kryeministrin Thaēi dhe ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj, duke i quajtur paēavra. Ai ka thėnė se konzorciumi ndoshta i ka punėt mirė me kėtė dy persona, por jo me Lėvizjen Vetėvendosje dhe popullin e Kosovės.

“Kėrkojmė nga konzorciumi ‘Ēalik dhe Limak’ qė tė mos e blejnė Distribucionin e KEK-ut, qė tė tėrhiqen dhe tė mos e keqpėrdorin Kosovėn, duke pėrfituar nga kjo Qeveri e korruptuar. Ata mund tė i kenė marrėdhėniet e mira me kėto dy paēavra, por jo me Lėvizjen Vetėvendosje, jo me punėtorėt e KEK-ut dhe jo me popullin e Kosovės. Kėtė privatizim do tė luftojmė pa pushim dhe pėrgjithmonė”, ka theksuar Kurti.

Ndėrkaq ka ardhur replika e kryeministrit Hashim Thaēi, i cili ka thėnė se po dėgjohen disa klithma ēoroditėse tė viteve tė 60-ta dhe tė ekspertėve tė asaj kompanie.

Shefi i Qeverisė ka thėnė se kėta zėra, pėr tė mos ardhur investitorėt nė Kosovė, nuk janė dėgjuar kurrė nga bota.

“Pėr tė mos ardhur investitorėt nė Republikėn e Kosovės, klithma se ju mund tė bėni marrėveshje me shtetin e Kosovės, por jo me neve katėr-pesė vetėve. Ėshtė fakt qė bota si ka dėgjuar kurrė kėto klithma tė heshtura, tė izoluara dhe me ndikim zero nė opinion shqiptar dhe ndėrkombėtar”, ka thėnė Thaēi.

Pėr mė tepėr ai ka shtuar se kėta zėra tė shterur, e klithma tė ēoroditura, kanė bėrtitur qė NATO-ja tė mos vijė nė Kosovė, po ashtu edhe kundėr marrėveshjes nė Rambuje.

Po kėta zėra u deklaruan edhe kundėr bombardimeve tė NATO-s dhe kundėr prezencės sė SHBA-ve, dhe BE-sė nė Kosovė. Gjithashtu ai ka thėnė se po kėta zėra ishin edhe kundėr marrėveshjes mes Kosovės dhe ndėrkombėtarėve pėr statusin e Kosovės, pėr Kosovėn e pavarur.

Thaēi ka thėnė se po ky zė pa ndikim dhe i shkėputur nga realiteti i Kosovės demokratike dhe evropiane, u deklarua se 17 shkurti 2008, dita kur Kosova realizoi ėndrrėn historike pėr shtet tė pavarur, ėshtė njė vendim i pavlerė.

Shefi i ekzekutivit ka thėnė se Qeveria e Kosovės do tė vazhdojė punėn e vet, ndėrsa Kurtit i ka rekomanduar qė politikat elektorale t’i shpalos nė Ferizaj e Kaēanik.

“Po kėta zėra vetėm tri ditė mė herėt u deklaruan me rezerva kur gjithė bota tregoi besim tė palėkundur pėr Kosovėn, kur gjithė bota nė mėnyrė entuziaste u deklarua pėr pėrmbylljen e mbikėqyrjes sė pavarėsisė. Kėta zėra e quajtėn tė parėndėsishme. Ne do tė vazhdojmė, ndėrsa sa u pėrket politikave elektorale, shkoni nė Ferizaj, nė Kaēanik, atje u provuat”, ka deklaruar ai.

Pas kėsaj deklarate ka ardhur replika e Kurtit, i cili ka thėnė se ēfarėdo konstatimi qė do tė thotė kurrė nuk mund tė ofendojė kryeministrin, pasi qė siē ka thėnė ai nuk ka identitet.

Madje ai e ka akuzuar atė qė vjedh edhe me tenderėt pėr ngritjen e pėrmendoreve, duke e quajtur hajn klasik.

“U tha qė po ju ofendoj, por nuk mund t’iu ofendoj juve, pėrderisa nuk keni dinjitet. Unė ēfarėdo konstatimi qė bėjė pėr juve, kurrė nuk mund t’ju ofendojė. Unė s’po ju ofendoj, por po flas ēka jeni, paēavėr. Ju po vjedhni nė emėr tė kombit, kjo nuk ka tė bėjė asgjė me kombėtaren. Ju ia keni vėnė emrin ANP-sė “Adem Jashari”, e keni bėrė drejtor djalin e Hamzės, pėr ta shitur mė lirė. Ju edhe nė tenderėt pėr pėrmendore tė dėshmorėve vjedhni, jeni hajna klasik”, ka thėnė Kurti.

Pėrderisa ishte duke folur, Kurti, kryeministri qeshte, kjo ka bėrė qė lideri i Vetėvendosjes ju ka drejtuar atij me fjalėn “mos u zgėrdhini”.

“Pėr kėtė ju duhet tė shkoni nė burg, sepse ky ėshtė krim. Tė shitet pėr 26 milionė tėrė rrjeti i energjisė elektrike, ky ėshtė krim. Prandaj mos u zgėrdhini, por bėhuni serioz, nuk jeni as serioz as i sinqertė. Ju nuk mund ta pėrfaqėsoni qytetarin e Kosovės me kėtė zgėrdhirje”, ka thėnė Kurti.

Pas kėsaj edhe njėherė ka replikuar kryeministri, Thaēi, i cili ka thėnė se nuk ka ndonjė mllef ndaj Kurtit dhe duke i thėnė se do tė kursej pėrhirė tė prindit tė tij.

“Unė nuk kam ndonjė mllef pėr tė shfryer ndaj jush, sepse nuk kam asgjė personale, pėrkundrazi unė e respektoj prindin tuaj, por ju i keni dalė nga dora”, ka theksuar ai.

Gjithashtu ai ka thėnė se nuk do tė lejohet rikthim tė mentalitetit monist, komunist dhe pretendimeve diktatoriale, “diktatorėt po pėrfundojnė sė shpejti edhe nė Siri” ka thėnė Thaēi./kosovapress/

Kryeministėr mos u zgėrdhi

Lideri i Vetėvendosjes, Albin Kurti, e ka quajtur hajn tipik kryeministrin Hashim Thaēi.

Ai kėto akuza i ka bėrė nė seancėn e Kuvendit, duke folur pėr privatizimin e ndėrmarrjeve publike.

Albin Kurti madje i ka thėnė kryeministrit Thaēi “mos u zgėrdhi”, transmeton Indeksonline.

Kurse, kryeministri Thaēi e ka kursyer Albin Kurtin nga fjalėt fyese, pasi qė siē ėshtė shprehur ai e respekton babain e tij.

Thaēi e ka quajtur tė pandėrgjegjshėm Albin Kurtin dhe ka thėnė se tani ka kaluar koha e komunizmit dhe se ai nuk do ta shohė mė fytyrėn e Hashim Thaēit, pasi nuk do tė jetė mė pjesė e Kuvendit tė Kosovės.

Kamishi dhe Selimi me akuza e kundėr-akuza

Seanca plenare e Kuvendit tė Kosovės ka filluar tė enjten me akuza dhe kundėr-akuza nga deputetėt qė janė pėrfshirė nė pėrleshjen e 28 qershor nė oborrin e Kuvendit tė Kosovės. Pėrderisa deputeti, Bekim Haxhiu nga PDK-ja, u ka kėrkuar falje qytetarėve tė Kosovės pėr atė qė ka ndodhur, ai ka thėnė kjo ėshtė bėrė nė hakmarrje pėr atė qė ka deklaruar rreth lidhjeve tė Albin Kurtit me shėrbimin serb. Nga ana tjetėr deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Rexhep Selimi ka thėnė se asnjėherė nuk do tė durojnė provokimet e njerėzve tė SHIK-ut.

Nė kohėn e deklarimeve jashtė rendit tė ditės, deputeti Haxhiu, nė emėr tė Grupit Parlamentar ka kėrkuar falje, pėr tė sqaruar siē tha ai para qytetarėve incidentin qė ka ndodhur nė hapėsirat e Kuvendit tė Kosovės.

Ai ka thėnė se nė asnjė moment, me asnjė fjalė, me asnjė veprim, nuk kam qenė pjesėmarrės e as nxitės i asaj qė ka ndodhur.

Haxhiu ka thėnė se duke i njohur tė dy deputetėt, Gashin dhe Selimin, ėshtė munduar tė parandalojė dhe evitojė mė tė keqen, duke konsideruar se ajo qė ka ndodhur ka qenė turp pėr Kuvendin.

Por sipas tij, pas 20 minutave nė njė pritė tė organizuar ka ndodhur sulmi fizikisht, pa paralajmėrim nga 8 persona.

“Jam sulmuar pabesisht nga ish-bashkėluftėtari Rexhep Selimi, nga ai i cili 20 minuta mė herėt e kam shpėtuar tė mos rrahet nga Latif Gashi. Jam sulmuar nga Florin Krasnqi, njė bandit i nėntokave tė palara tė bizneseve nė Kosovė, i cili prej momentit tė futjes nė politikė nė Kosovė, ka paralajmėruar vėllavrasjen, duke kėrcėnuar publikisht edhe kryeministrin e vendit”, ka thėnė Haxhiu.

Gjithashtu ai ka thėnė se ėshtė sulmuar edhe nga Visar Ymeri, qė siē e ka quajtur ai “njė milingonė e politikės sekrete tė Vetėvendosjes”.

Haxhiu thotė se kjo ka ardhur nė shenjė hakmarrje pėr atė qė ka deklaruar mė herėt pėr Albin Kurtin pėr lidhjet e tij me shėrbimin sekret serb.

“Them se jam sulmuar nė shenjė hakmarrje, duke mu pėrmendur gjatė sulmit edhe deklaratat e mija pėr Albin Kurtin. Nga Lėvizja Vetėvendosje kam pasur kėrcėnime nėpėrmes letrave, por edhe forma tė tjera, tė cilat nuk kam dashur t’i bėjė publike, pėr tė mos nxitur konflikt. Nuk kam dashur ta adresojė skenarin e vėllavrasjes qė ėshtė duke e krijuar Vetėvendosja. E tėrė kjo u bė qė unė demaskova Albin Kurtin pėr bashkėpunimin e tij me shėrbimin serb”, ka theksuar Haxhiu.

Gjithashtu ai ka thėnė se e mbyll kėtė ēėshtje dhe nuk do tė merret mė me kėtė, pėrhirė tė interesave tė vendit.

Nga ana tjetėr deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Rexhep Selimi, i cili ka qenė i involvuar nė kėtė ngjarje, ka thėnė se qytetarėt e Kosovės presin qė tė shpreh ndjenjėn e keqardhjes, pėr gjithė atė ēfarė ndodhi nė hapėsirat e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.

Ai ka thėnė se do tė bėjė, por jo pa i thėnė nja dy tri fjalė paraprakisht. Sipas tij me pėrfundimin e luftės mė 1999 gjegjėsisht 2000, njė grup njerėzish qė pėrgatiteshin pėr politikė dhe pėr tė pėrfituar edhe politikisht nga lufta qė lamė pas, “duke u thirrur pikėrisht nė emėr dhe nė vlerėn e kėsaj lufte e dhanė UĒK-nė”, tha Selimi.

Pėr mė tepėr ai ka shtuar se ata qė hoqėn dorė nga UĒK-ja, hoqėn dorė nga betimi i ushtarit, hoqėn dorė nga Qeveria e luftės, madje sot hoqėn dorė edhe nga flamuri me tė cilėn luftuan, por sipas tij kurrė nuk hoqėn dorė nga SHIK-u.

“E ēarmatosen UĒK-nė dhe shuajten, e armatosėn SHIK-un dhe e ruajtėn. Prandaj ishte ky rrjet spiunazhi i quajtur SHIK, pa asnjė bazė ligjore vazhdoi veprimtarinė supersive edhe pas janarit tė vitit 2000, ku u shuan edhe institucionet e pėrkohshme me Qeverinė e dal nga lufta”, ka thėnė Selimi.

Megjithatė, sipas Selimit, populli i Kosovės e meriton tė dijė se kush ishte dhe kush ėshtė kjo organizatė qė e mban nė presion opinionin. Ai pohoi se pėr kėtė asnjėherė nuk ėshtė dhėnė pėrgjigje, pra pse nuk pėrgjigjen.

Selimi ka pėrshėndetur deputetėt qė kanė nėnshkruar iniciativėn e deputetit, Florin Krasniqi, pėr krijimin e njė komisioni hetimor pėr SHIK-un, duke inkurajuar edhe tė tjerėt qė ta nėnshkruajnė.

Deputeti Selimi ka thėnė se kėta njerėz tė SHIK-ut, shkuan edhe mė larg, guxuan tė kėrkojnė njė gjė tė tillė edhe nga Lėvizja Vetėvendosje, por sipas tij ky guxim i doli i pa llogaritur mirė.

“Ata morėn pėrgjigje nė vend qė tė pėrgjigjeshin, por kjo nuk i ka bėrė tė ndjehen mirė shumė qytetarė, tė cilėt presin mė shumė nga ne, presin qė tė mos biem nė provokime tė tilla. Prandaj ndjej keqardhje ndaj atyre qė nuk u ndjen mirė kur panė lajme tė tilla. Por njėkohėsisht ju kėrkoj qė tė na kuptojnė se sa e vėshtirė ėshtė t’i durojmė kėtė njerėz, tė cilėt vazhdojnė ende me provokime tė tilla. Madje le tė na kuptojnė se edhe nė tė ardhmen asnjėherė nuk do t’i durojmė”, ka theksuar Selimi.

Ndėrkaq kreu i legjislativit, Jakup Krasniqi ka thėnė se ēėshtje tė tilla tė cilat ngrisin debat do tė ndėrpriten nė tė ardhmen.

“Ēdo fjalė nė tė ardhmen qė do tė nxis debat nė kėtė Kuvend, do tė ndėrpritet. Grupet parlamentare dhe deputetėt kanė tė drejtė tė ngrisin shqetėsimet dhe se si bėhet kėrkesa pėr debat ėshtė e pėrcaktuar me rregullore. Le tė kėrkojnė debat dhe tė zhvillohet debati, por pėr kėtė pikė tė rendit tė ditės, e cila nuk parasheh as replikė, tė cilat ēėshtjet qė ngrisin debat do tė ndėrpriten menjėherė”, ka theksuar Krasniqi.

Nė vazhdim tė seancės deputetėt kanė ngritur ēėshtje tė ndryshme. /kosovapress/

trestenik
05-07-2012, 16:16
Albini-Kryeministėr mos u zgėrdhi !!!!!!

Mano
05-07-2012, 17:37
O Llapo...te bej nji pyetje une ty nje here. Cfar te keqe ka vetvendosja? Cili eshte rreziku qe kjo organizat konkretisht paraqet per Kosoven, qe ju e kundershtoni kaq shum. Ama jam kurjoz te di mendimin tend personal dhe jo artikuj gazetash qe bie ketu sikur eshte mall i liruar.

trestenik
05-07-2012, 17:42
Maqellarjot-Vetvendosja kerkon bashkim kombetar

TerraN
05-07-2012, 18:08
O Llapo...te bej nji pyetje une ty nje here. Cfar te keqe ka vetvendosja? Cili eshte rreziku qe kjo organizat konkretisht paraqet per Kosoven, qe ju e kundershtoni kaq shum. Ama jam kurjoz te di mendimin tend personal dhe jo artikuj gazetash qe bie ketu sikur eshte mall i liruar.


rreziku qendron te ajo se i ndjek hajnat pa meshire :D
.

Llapi
06-07-2012, 01:18
O Llapo...te bej nji pyetje une ty nje here. Cfar te keqe ka vetvendosja? Cili eshte rreziku qe kjo organizat konkretisht paraqet per Kosoven, qe ju e kundershtoni kaq shum. Ama jam kurjoz te di mendimin tend personal dhe jo artikuj gazetash qe bie ketu sikur eshte mall i liruar.

Mendimi im personal eshte se ket organizat e kan formue serbija me ndihmen e disa spiuj apo femi te spiunve te ishe UDB-es tash BIA te serbis
ne krye me albin-BIA
per ket jam i sigurt dhe kemi shum fakte

Llapi
06-07-2012, 01:50
Kryeministri Thaēi - Qeveria e Kosovės do tė vazhdojė punėn e vet, ndėrsa Kurtit i rekomandoj qė politikat elektorale t’i shpalos nė Ferizaj e Kaēanik.

Po dėgjohen disa klithma ēoroditėse tė viteve tė 60-ta dhe tė ekspertėve tė asaj kompanie ,kėta zėra pėr tė mos ardhur investitorėt nė Kosovė, nuk janė dėgjuar kurrė nga bota.
Ėshtė fakt qė bota si ka dėgjuar kurrė kėto klithma tė heshtura, tė izoluara dhe me ndikim zero nė opinion shqiptar dhe ndėrkombėtar”, ka thėnė Thaēi.
Kėta zėra tė shterur, e klithma tė ēoroditura, kanė bėrtitur qė NATO-ja tė mos vijė nė Kosovė, po ashtu edhe kundėr marrėveshjes nė Rambuje.
Po kėta zėra u deklaruan edhe kundėr bombardimeve tė NATO-s dhe kundėr prezencės sė SHBA-ve, dhe BE-sė nė Kosovė. Gjithashtu ai ka thėnė se po kėta zėra ishin edhe kundėr marrėveshjes mes Kosovės dhe ndėrkombėtarėve pėr statusin e Kosovės, pėr Kosovėn e pavarur.

Thaēi ka thėnė se po ky zė pa ndikim dhe i shkėputur nga realiteti i Kosovės demokratike dhe evropiane, u deklarua se 17 shkurti 2008, dita kur Kosova realizoi ėndrrėn historike pėr shtet tė pavarur, ėshtė njė vendim i pavlerė.

Shefi i ekzekutivit ka thėnė se Qeveria e Kosovės do tė vazhdojė punėn e vet, ndėrsa Kurtit i ka rekomanduar qė politikat elektorale t’i shpalos nė Ferizaj e Kaēanik.

“Po kėta zėra vetėm tri ditė mė herėt u deklaruan me rezerva kur gjithė bota tregoi besim tė palėkundur pėr Kosovėn, kur gjithė bota nė mėnyrė entuziaste u deklarua pėr pėrmbylljen e mbikėqyrjes sė pavarėsisė. Kėta zėra e quajtėn tė parėndėsishme. Ne do tė vazhdojmė, ndėrsa sa u pėrket politikave elektorale, shkoni nė Ferizaj, nė Kaēanik, atje u provuat”

busavata
06-07-2012, 02:15
................................................

ymer prizreni
06-07-2012, 09:18
https://www.youtube.com/watch?v=A4x9MW8XG_4&feature=player_embedded

Mano
06-07-2012, 15:37
Mendimi im personal eshte se ket organizat e kan formue serbija me ndihmen e disa spiuj apo femi te spiunve te ishe UDB-es tash BIA te serbis
ne krye me albin-BIA
per ket jam i sigurt dhe kemi shum fakte

Sipas llogjikes qe ndiqni ju, i bie qe serbia ngulka kemb per bashkimin e trojeve shqiptare, organizoka demostrata qe kundershtojn hyrjen e mallrave serbe ne kosov dhe mbi te gjitha mundohet ti rikujtoj kosovareve se flamuri i tyre i vertet nuk eshte ajo copa e arrnuar e cila gjan fashos mbi plag, figurativisht dhe praktikisht. Por eshte ai me zhgaben mes nje fushe te kuqe qe simbolizon gjakun e tyre qe u derdh per shekuj te tere dhe akoma vazhdon te derdhet. Gjak i derdhur pikerisht gjat lufterave kundra serbit?

Mos vall jane keto ato faktet qe keni?

Mano
06-07-2012, 15:40
Trestenik dhe TerraN...jam Dakota me shkrimet e tua. Vetem se prita pergjigjen e Llapit perpara se tju pergjigjsha juve:)

Llapi
06-07-2012, 22:42
Sipas llogjikes qe ndiqni ju, i bie qe serbia ngulka kemb per bashkimin e trojeve shqiptare, organizoka demostrata qe kundershtojn hyrjen e mallrave serbe ne kosov dhe mbi te gjitha mundohet ti rikujtoj kosovareve se flamuri i tyre i vertet nuk eshte ajo copa e arrnuar e cila gjan fashos mbi plag, figurativisht dhe praktikisht. Por eshte ai me zhgaben mes nje fushe te kuqe qe simbolizon gjakun e tyre qe u derdh per shekuj te tere dhe akoma vazhdon te derdhet. Gjak i derdhur pikerisht gjat lufterave kundra serbit?

Mos vall jane keto ato faktet qe keni?

pse mos vall vetfundosja qe mbshtillet me flamurin kombetar mendon se do ti mashtroi pergjithmon popullin se kinse eshte per bashkim kombetar

jo jo kjo eshte piell e BIA.s
perkohesisht ka mashtrue mjaft te rinje
por dita dites po largohen njerzit normal
dhe kan me mbet ne fund vetem ish bashkpuntoret e UDB-es tash te BIA-s ne Vertfundosje qe albin-BIA.se

trestenik
06-07-2012, 23:04
Me 10 qershor 2004, me vėrshėllima tė pipave, muzikė dhe
kartuqa tė kuq, nė protestėn kundėr Rezolutės 1244 dhe pikėrisht me
rastin e 5 vjetorit tė saj, mbi 1.000 protestues rreth e rrotull
ndėrtesės sė UNMIK-ut e shpallėn veten Qytetarė dhe aktivistė. (Neve nė
Kosovė konsiderohemi vetėm si banorė, status ky qė e gėzon edhe
refugjati!) Ata lexuan Deklaratėn Qytetare dhe u zotuan se do ta
luftojnė regjimin antidemokratik tė UNMIK-ut. (Kjo protestė paraqet
zanafillėn konceptuale tė asaj qė njihet sot si Lėvizja VETĖVENDOSJE!)

Llapi
09-07-2012, 13:26
Ketu ne VETFUNDOSJE jan grumbullue krejt femijet rrugaqa te baballarve qe ishin ne sherbim te shkaut
prandaj kjo ju kushtohet ketyre dhe baballarve te tyre

--------------------------------

TRADHTARĖT E KOMBIT

O, nė Kosovė, po vjen pranvera ,
Plot lulėkuqe e ngjyra tjera ,
Plot dasmorė tė Dardanisė ,
O, vijnė me kėngėt e LIRISĖ !

O, aty – kėtu ca tradhtarė t’ kombit –
Lėshojnė kėrrakatje e zėra t’ korbit ,
Zėra t’ vdekur , zėra t’ kobit ,
Shėrbėtorė t’ kobit – t’ kobit t’ zi ,
Korba t’ mėrrshave pėr Serbi ,
Zėra t’ shterur ndėr shtrėngata ,
Japin lajme e deklarata ,
Deklarata tė tradhtisė –
O, veē me i hy n’ hatėr Serbisė !

O, ky tradhtari kudo qoftė –
Shumė kollaj ėshtė pėr ta njohtė ,
Mendjeprishur – fytyra t’ mjera ,
Pleh i kalbur ju vjen era ,
O, pėr komb t’ vet – njeh kombet tjera !

O, me tradhtarė kur bisedon –
Kurrė nė sy nuk mund t’ shikon !
Ai jeton me mizė mbas veshi –
Se pėr te e dinė krejt sheshi !
E dinė gratė , e dinė fėmija –
Se ushqehet nga tradhtia !
Skuqet n’ fytyrė si speci all –
Hej, thotė :” Unė jam gragjan llojall!”...( qytetar lojal i Serbisė)

O, pėrbuzė gjuhėn , s’ njeh Atdheun ,
Pėr pak para e shet dheun !
Pėr tė keq ia bėjnė me gisht ,
Fėmijėt nė shkollė i mėsojnė serbisht !
E ka emrin ai “Sharagan” , (Laraman)
Eu, pėrshėndetet :”Dobar dan!”... (Mirė dita)

O, shkon n’ “Sabore” – kryeboshi , ( Tubime )
Ngritė tre gishta : “Rroftė Milloshi!”
Kėmbė e duar ia kanė kurthua –
Njė lavire ia dhanė pėr grua !
E bėnė dhėndėr , e bėnė mik –
Pėr komb t’ vet u bė armik ,
Pa pikė shkolle – “Slluzhbenik”, ( Zyrtarė)
Herė Drejtor , herė “Naēellnik” , ( Kryeshef)
Hej , dy mandate – “Presednik”!... (Kryetar)

O, rron si qyqja n’ ēerdhe t’ shkretė –
Duke vjellė vrer pėr komb tė vet !
Rron n’ vetmi , pa mendje n’ kokė ,
Thotė : “ E jona s’ ėshtė kjo tokė !”
Sytė e ka , por s’i bėjnė dritė ,
Thotė : “Na kemi Republikė...
Republikė e kemi Serbinė ,
Kemi t’ drejtat dhe lirinė .
Me standardet mė t’ mėdha t’ botės –
Hej, ja ka dhanė t’ drejtat Kosovės!”...

O, porsi qen , n’ kolibė jeton –
Njeri i gjallė nė derė s’ i shkon !
S’i shkon n’ derė shkau , as shqiptari –
Rron n’ vetmi si zog magari !
Si kėmbė pele – alltinė n’ kukė –
Fėmija n’ shpi i durojnė pėr bukė !
Flokėt e thime , kryet si surk –
Dredh mustakėt si bishtuk !
Pushkė e allti ia dha Serbia –
Hej, pėr t’u mbrojt nga shqiptaria !

O, dredh mustakėt kaēarrel –
Ēlirimtarėt – po i quan : “ rebelė !”
Mbrojtėsit tanė militarista –
Ai , po i quan :”terrorista”!
Thėtė : “M’ ka bėrė Serbia t’ parė –
Pse u pendova qė jam shqiptarė!
M’ japin rrogėn me dinarė –
Eu, herė Milic , herė si “Shumarė”!...(Polic, Pylltarė)

“O, i veshi teshat , unė, civilisht –
Shumėkujt mendjen ua shprishi !
Me ryshfet mė dalin hakut –
Veē me i shpėtua prej dajakut !
N’ restorant , rri si zotėri –
Duke m’ qerasė meze e raki !
M’ bėjnė si Zotit , muhabet –
Veē me i shpėtua n’ “hyqymet”! (Pushtet)
M’ japin marka dhe deviza –
Veē me i shpėtua pa iu ikė kėrthiza !
Veē me i shpėtua prej “pendrekėve” – ( Shufrave)
Mos me i thye prej bubrekėve !
Mos me ra n’ spital prej drurit ,
Mos me u kalbė n’ burg prej zullumit ,
Eu, mos me ra nė varr prej plumbit”!...

“O, kush t’ ma gjejė t’ mirė njė vejushė –
I nxjerr leje – e blenė njė pushkė !
M’ duket vetja sikur pashė –
Shpeshherė n’ duar m’ bien nga njė vashė !
Eci rrugėve kryq e tėrthorė –
Eu, po m’ vijnė t’ mirat si hutit n’ zgor !...

“O, krejt kėto kurthe ua mbarova –
Der’ sa i fika , i sakatova !
Para fėmijėve , u lavdėrova –
Se veē unė i shpėtova !
Mos t’ qėlloja unė , pėr t’i ndalė –
Eu, t’ gjallė prej burgut nuk kishin dalė !”...

O, amanetin, o, djalė pas djalit –
Le t’iu ruhet kurtheve t’ tradhtarit !
Gjithmonė lutje ,o, me i bėrė Zotit –
O, ruan Zot, prej tradhtarėve t’ Kombit, o, hej !

TerraN
09-07-2012, 15:17
*

"Kange" e mire per Hashim Tadiqin.

Se shpejti Lepurushi, alias Llapi, alias Koēevari 50lletsh (i cili s'ka lene Forum pa qene i perjashtuar, pos ketu)…

...do t'ia kendoje Hashimit si SereNadė para portit te Dubraves (Jo Dubrovnikut, sepse eshte teper mire per nje pondel si ai) :D


*

Llapi
09-07-2012, 16:29
*

"Kange" e mire per Hashim Tadiqin.

Se shpejti Lepurushi, alias Llapi, alias Koēevari 50lletsh (i cili s'ka lene Forum pa qene i perjashtuar, pos ketu)…

...do t'ia kendoje Hashimit si SereNadė para portit te Dubraves (Jo Dubrovnikut, sepse eshte teper mire per nje pondel si ai) :D


*

mos e vet se te tregon vet
qe ke qen antar shum aktiv i udbes
a po e shef se si ju kan ushtrue me i zbulue shqiptaret qe nuk i kan shkue pushtuesit per shtati

e ateher ke punue me pag
e tash kot e ke se nuk te paguan askush nuk jau var ju shpiunave kush

hahaha
paske harrue se ne Republiken e Kosoves kan ardh ne Pushtet ĒLIRIMTARET
e juve kemi me jau prish te gjitha lidhjet qe u kan mbet me shkie edhe birat ma te vogla kemi me jau mshel

Llapi
09-07-2012, 17:26
http://www.imgbox.de/users/public/images/xn0ncpn5KY.gif

rrugaqi
11-07-2012, 20:33
S i po shifet qata zagare kam me ua bere kaken neper gjepa te qeveritareve keshtu qe pas mandatit ta perdorin si eliksir rinore

ymer prizreni
15-07-2012, 12:54
Diplomatė flasin hapur pėr njė kongres tė dytė tė Berlinit pėr ridefinim tė kufijve shtetėror tė Ballkanit....

http://www.telegrafi.com/lajme/roberts-kongres-i-ri-i-berlinit-per-kufijte-ne-ballkanin-2-23658.html

Dhe kėtė pakėnaqėsi diplomatėt e huaj e kanė kuptuar nga rinia shqiptare tė bashkuar rreth ides sė BASHKIMIT KOMBĖTAR tė thėnė hapur nga VV dhe lider i saj Albin Kurti...... Ndėrsa sa pėr qeveritarė qė janė nė pushtetė vetėm se do tė tkurren trojet shqiptare dhe do tė zmadhohen pronat private tė tyre...

Llapi
15-07-2012, 14:49
S i po shifet qata zagare kam me ua bere kaken neper gjepa te qeveritareve keshtu qe pas mandatit ta perdorin si eliksir rinore
keta zagar kaken munden ta bejn vetem ne rrug edhe naj dit se edhe aty do tua ndaloim mos te ndotin ambientin
keta zagar ne institucione sdo te ken mundesin te futin kurr as koken as bythen as bishtin
http://www.imgbox.de/users/public/images/xn0ncpn5KY.gif

Llapi
15-07-2012, 15:03
Diplomatė flasin hapur pėr njė kongres tė dytė tė Berlinit pėr ridefinim tė kufijve shtetėror tė Ballkanit....

http://www.telegrafi.com/lajme/roberts-kongres-i-ri-i-berlinit-per-kufijte-ne-ballkanin-2-23658.html

Dhe kėtė pakėnaqėsi diplomatėt e huaj e kanė kuptuar nga rinia shqiptare tė bashkuar rreth ides sė BASHKIMIT KOMBĖTAR tė thėnė hapur nga VV dhe lider i saj Albin Kurti...... Ndėrsa sa pėr qeveritarė qė janė nė pushtetė vetėm se do tė tkurren trojet shqiptare dhe do tė zmadhohen pronat private tė tyre...

Pushtetaret e sodit
e organizuan paknaqesin popullore
e organizuan popullin ne demostrata
e themeluan UĒK-ne
e ben luften Ēlirimtare
e sollen NATO-n dhe SHBA-te ne Kosove
E Ēliruan vendin UĒK se bashku me NATO-n e SHBA-te
i krijuan institucionet e para te njoftura nderkombtarisht
e shpallen shtetin te pavarur dhe sovran
ket shtet deri tani e kan njof mbi 90 shtete
tuj i perfshi ato ma me ndikim ne bot
si psh:SHBA ANGELI GJERMANI KANAD JAPONI TURQI etj.
por ne ket rrug paten shum pengesa nga nji krijes qe e krijoi UDB-a qe tash quhet BIA e serbis
e ajo krijes quhet vetfundosje dhe ai mikrob qe e vun ne ball te saj quhet albin-donqiq-sokolloviq-krasniq-qebja
qe te mbshtjellur ne flamurin kombetar kuq e zi
u perpoqen e po perpiqen qe ta pengoin shtetin e Kosoves te hec para me qdo kusht
por as keta rrugaq as serbija e BIA nuk do te ken fuqi tia ndalin rrugen drejt sukseseve te reja Hashim Gjarperit dhe popullit qe e ka pas veti
pra keshtu eshte realiteti sa do i hidhur per rrugaqet e vetfundosjes

Duaje Siveten
17-07-2012, 14:39
Pushtetaret e sodit
e organizuan paknaqesin popullore
e organizuan popullin ne demostrata
e themeluan UĒK-ne
e ben luften Ēlirimtare
e sollen NATO-n dhe SHBA-te ne Kosove
E Ēliruan vendin UĒK se bashku me NATO-n e SHBA-te
i krijuan institucionet e para te njoftura nderkombtarisht
e shpallen shtetin te pavarur dhe sovran
ket shtet deri tani e kan njof mbi 90 shtete
tuj i perfshi ato ma me ndikim ne bot
si psh:SHBA ANGELI GJERMANI KANAD JAPONI TURQI etj.
por ne ket rrug paten shum pengesa nga nji krijes qe e krijoi UDB-a qe tash quhet BIA e serbis
e ajo krijes quhet vetfundosje dhe ai mikrob qe e vun ne ball te saj quhet albin-donqiq-sokolloviq-krasniq-qebja
qe te mbshtjellur ne flamurin kombetar kuq e zi
u perpoqen e po perpiqen qe ta pengoin shtetin e Kosoves te hec para me qdo kusht
por as keta rrugaq as serbija e BIA nuk do te ken fuqi tia ndalin rrugen drejt sukseseve te reja Hashim Gjarperit dhe popullit qe e ka pas veti
pra keshtu eshte realiteti sa do i hidhur per rrugaqet e vetfundosjes
Meritat e UĒK e te qeverise aktuale ne Kosove nuk mund e nuk duhen mohuar.

Por kjo nuk do te thote se qeverisja e sotme eshte persoseria, as edhe mbajtje pushteti pergjithmone ... sidomos kur kuajt e karroces jane te lodhun ... ata behen pengese e proceseve, ndaj duhen ndrruar, or miku jem Llapush!

Llapi
17-07-2012, 18:09
Meritat e UĒK e te qeverise aktuale ne Kosove nuk mund e nuk duhen mohuar.

Por kjo nuk do te thote se qeverisja e sotme eshte persoseria, as edhe mbajtje pushteti pergjithmone ... sidomos kur kuajt e karroces jane te lodhun ... ata behen pengese e proceseve, ndaj duhen ndrruar, or miku jem Llapush!

populli e din ma mier
per keto more jaran
edhe ket populli ka pas rastin ta bej pas lufte qe sa e sa here pra te votoi
dhe ai i ka zgjedh e nuk ndrrohen udheheqesit sipas simpatis por sipas votes te fituar nga populli

rrugaqi
18-07-2012, 10:26
Meritat e UĒK e te qeverise aktuale ne Kosove nuk mund e nuk duhen mohuar.

Por kjo nuk do te thote se qeverisja e sotme eshte persoseria, as edhe mbajtje pushteti pergjithmone ... sidomos kur kuajt e karroces jane te lodhun ... ata behen pengese e proceseve, ndaj duhen ndrruar, or miku jem Llapush!


Jo qe ka perjetesi nje qeveri po kjo turperi dhe keta horrtare te pangopur nje dite qe ndoshta nuke eshte e larget do te bien perdhe dhe do te fillojn ta shajne partin dhe liderin Thaq sikuse po e shajne ish ldk-ucat Rugoven pasi kan dale me PeDeKe-ne. Kurse keta zedhensat do te zhduken sikur zedhensat e te gjith satrapve te historise

Llapi
18-07-2012, 16:50
Jo qe ka perjetesi nje qeveri po kjo turperi dhe keta horrtare te pangopur nje dite qe ndoshta nuke eshte e larget do te bien perdhe dhe do te fillojn ta shajne partin dhe liderin Thaq sikuse po e shajne ish ldk-ucat Rugoven pasi kan dale me PeDeKe-ne. Kurse keta zedhensat do te zhduken sikur zedhensat e te gjith satrapve te historise

popoulli me vot e vendos e jo rrugaqet e rrugve
PDK po qeveris diqka jo mier por fantastike
dhe populli do tia jap besaimin edhe per shum vite e shum mandate mos ju ardht merzi

rrugaqi
18-07-2012, 20:34
popoulli me vot e vendos e jo rrugaqet e rrugve
PDK po qeveris diqka jo mier por fantastike
dhe populli do tia jap besaimin edhe per shum vite e shum mandate mos ju ardht merzi
Jo merzi aspak nuk na vie as edhe veshi veeerr s,me bene po eshte puna qe pak si teposhte po na qojn keta horra. Sa i perket rrugaqve ta spiegoj une nifar vakije qe i kish ndodhe njenit ne indi ktynehere kur kan fole gjoja; E han gjrperi nje ragje (prijes indian) i gjith rrethi i mjekve mundohet ta shpetoj po kote , nje bari qe kishte pasion gjarperinjet i sjell nje bare dhe papritur raxha shpetoj , dhe a e dini se qfar ishte ai bare?. Helmi i gjarperit, dmth'' rrugaqet'' e sotit duhet te bejne lufte te pa kompromis qe ti rrezojn rrugaqet e ''perjetesise''.

Vlonjati
21-07-2012, 04:44
Albini eshte politkani me i mire dhe me patriot i gjithe Shqiptarve ne Ballkan

Llapi
21-07-2012, 12:46
Albini eshte politkani me i mire dhe me patriot i gjithe Shqiptarve ne Ballkan

nuk po e njofshe ti albinin vlla i dashur
po nuk kie faj ti qe se njef mier se ky kur takohet me shkie miqt e vet mbulohet rruges me batani per mos ta shofin te tieret
ne nji rast Policija e Kosoves te stacionit te Klines e gjeten albinin
ne nji auto me Serbet qe dy prej tyre punoin ne sigurimin sekret te serbis te quajtur BIA ishe UDB-eja dy vllazerit donqiq edhe nji femen serbe me ta
e albin -qebja (batanija)siq e quajn ne Kosove ishte mbshtjellur me qebe mos me u vrejt

SystemA
21-07-2012, 15:24
nuk po e njofshe ti albinin vlla i dashur
po nuk kie faj ti qe se njef mier se ky kur takohet me shkie miqt e vet mbulohet rruges me batani per mos ta shofin te tieret
ne nji rast Policija e Kosoves te stacionit te Klines e gjeten albinin
ne nji auto me Serbet qe dy prej tyre punoin ne sigurimin sekret te serbis te quajtur BIA ishe UDB-eja dy vllazerit donqiq edhe nji femen serbe me ta
e albin -qebja (batanija)siq e quajn ne Kosove ishte mbshtjellur me qebe mos me u vrejt
E di ti si e demaskoj une kundershtarin <apo ja qis lakrat ne shesh> duke e zene me pras ne dore!
Mos bej gabim te me thuash mua vella.

Llapi
21-07-2012, 15:51
E di ti si e demaskoj une kundershtarin <apo ja qis lakrat ne shesh> duke e zene me pras ne dore!
Mos bej gabim te me thuash mua vella.

une ty ste them vlla se nuk te kam
ndersa sa per albin-qeben nuk e kam zan une me shkie te mshefur nen qebe ate zagar serbi
por Policija e Republikes te Kosoves
mos te ardht merzi

SystemA
21-07-2012, 16:10
une ty ste them vlla se nuk te kam
ndersa sa per albin-qeben nuk e kam zan une me shkie te mshefur nen qebe ate zagar serbi
por Policija e Republikes te Kosoves
mos te ardht merzi
Natyrisht nuk je ti vllai jem,(nuk ka se si) por coni do fjale atyre policave qe ta filmojne dhe demaskojne Alban Kurtin.
Eshte ai apo jo zagar serbi,kete do ta kqyrim kur ti marre frenat ne dore!
Dhe do i marri n.q-se???????
Mua me vjen merzi qe nuk e provoj dot...........Alban Kurtin ne moment.

rrugaqi
21-07-2012, 16:16
Lopėt e Kosovės hynė nė grevė urie
''Na i ktheni loparėt'' - apelojnė pranė qeverie Na keni lėnė rrugėve, mos u paqtė hije E fėmijėt tuaj i helmoni me qumėshtė Serbie.
edhe gjoja ja kan nise me ankesa

Llapi
21-07-2012, 19:02
Natyrisht nuk je ti vllai jem,(nuk ka se si) por coni do fjale atyre policave qe ta filmojne dhe demaskojne Alban Kurtin.
Eshte ai apo jo zagar serbi,kete do ta kqyrim kur ti marre frenat ne dore!
Dhe do i marri n.q-se???????
Mua me vjen merzi qe nuk e provoj dot...........Alban Kurtin ne moment.
vella nga gjaku i kam shqiptaret kudoqofshin
ndersa me minoritete vetem bashkjetoim
fati e deshti keshtu qe ne trojet tona etnike shqiptare te kemi mjaft minoritete
ndersa sa per pushtetin e albin-zagar-kurves
per sa do te mbahen zgjedhjet ne Republiken e Kosoves albin-donqiq-qebja nuk do te vjen per fat te mier ne pushtet kurr edhe atehere kurr
a nese mbahen ne karagujevac nga e ka te dashuren me siguri do te fitoi albinoviq-daqiq-sokolloviqi

Llapi
27-07-2012, 11:58
http://www.lajmeditore.com/portal/images/stories/news/politics/rexhep-selimi.jpg

Miliona pėr kompaninė ku punoi Rexhep Selimi

Nga Express 27 Korrik 2012 12:17


Ėshtė njėri ndėr themeluesit e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), por tash kritikon vazhdimisht partinė e Kryeministrit Hashim Thaēi, ish-Drejtorit Politik tė kėsaj force.

Nė Kuvendin e Kosovės, merret shumė me Shėrbimin Informativ tė Kosovės (SHIK) e Kadri Veselit, ku kohė mė parė edhe “shkepėn” e “hėngrėn” grushte nė njė pėrleshje nė katėrshe me Bekim haxhiun, Latif Gashin e Florin Krasniqin.

Por, Rexhep Selimi, tash deputet i Vetėvendosjes sė Albin Kurtit nuk ishte gjithė opozitė dhe larg tenderėve milionėsh tė Qeverisė Thaēi.

Duke shfletuar nė kontratat publike, Indeksonline ka gjetur se kompania “Road Signs & Marking” (RSM), pronė e Agim Kolajt nga Ministria e Transportit, qė atėkohė udhėhiqej nga deputeti i PDK-sė, Fatmir Limaj, ka marrė mbi 10 milionė euro.

Deputeti i Vetėvendosjes, Rexhep Selimi ka deklaruar se nė vitin 2011 ka punuar nė kėtė kompani dhe ka deklaruar po ashtu se nga kompania nė fjalė ka marrė njė pagė vjetore mbi 12 mijė euro.

Indeksonline ka gjetur se edhe kompania “Dreal”, e regjistruar nė pronėsi tė gruas sė Rexhep Selimit, Shqipe Mehmeti Selimi nga Malisheva e Gjilanit, ishte disa herė si pjesė e konzorciumeve tė kompanive qė po ashtu nga Ministria e Limajt murrėn miliona euro.

Kompania “Dreal” ėshtė gjetur nė konzorciume me kompaninė “RSM”, pastaj “RSM” e “Dreal” ishin bashkė edhe nė konsorcium me “Drini Company” nga Prizreni , “Alb Building” e “Mirusha” etj.

Megjithėse ishin bashkėluftėtarė me Fatmir Limajn dhe nė Ministrinė e Transportit qė drejtonte ai, kompania e gruas sė Selimit dhe kompania “RSM” ku punoi ai murrėn mbi 10 milionė euro tenderė publik, Deputeti i Vetėvendosjes mohon ta ketė pėrdorur ndikimin e tij nė biznes.

“Nuk kam tentuar tė pėrdor ndikim te cilido ministėr i Qeverise Thaēi pėr faktin e tė qenit bashkėluftėtar apo bashkėpunėtor ne ndonjė periudhe tė luftės apo mė vonė. Pėrkundrazi!”, thotė Selimi pėr Indeksonline.

Deputeti Selimi nuk i mohon asnjė prej fakteve tė paraqitura nga Indeksonline.

“Jam angazhuar (punėsuar) nė kompaninė Road Signs & Marking RSM gjatė kohės qė isha i papunė, para se tė kandidoja pėr deputet nė zgjedhjet e kaluara. Aty kam kryer punė tė ndryshme menaxheriale. Nė ndėrkohė familja ime ka zhvilluar edhe njė biznes tjetėr familjar me firmėn “DREAL”, me pronare bashkėshorten time, me tė cilin biznes kemi bashkėpunuar kryesisht me kompaninė RSM dhe me partnere tė tjerė tė kėsaj kompanie, por jo si lider nė projekte, pėr shkak tė kapaciteteve tė limituara te “Dreal-it”.

Kapacitetet e Dreal kanė qenė tė limituara, rrjedhimisht edhe punėt e kryera dhe pėrfitimet nė bashkėpunim kanė qenė tė limituara po ashtu. (Pėr dijeninė tuaj, pronari i Kompanisė RSM ėshtė mik i familjes sime prej shumė vitesh.)”, ka qenė pėrgjigje e Selimit pėr Indeksonline, dėrguar me postė elektronike nėpėrmjet Zyrės pėr Informim tė Vetėvendosjes.

Selimi thotė se me rastin e kandidimit pėr deputet dhe marrjes sė mandatit nė Kuvendin e Kosovės, nė marrėveshje edhe me familjen e tij, ai ka hequr dore nga ēdo aktivitet biznesor, po ashtu edhe nga puna nė RSM.

“Si rrjedhojė sot tė vetmet tė ardhura qė ka familja ime, (pėrfshirė kėtu edhe gruan time) ėshtė paga qė marr si deputet i Kuvendit tė Kosovės. Paga ime e fundit nė RSM ka qenė paga para se tė marr pagėn e parė si deputet”, thotė Selimi pėr Indeksonline.

Ai thotė se tė gjitha konstatimet e dala nga hulumtimi i Indeksonline janė nė pėrputhje edhe me deklarimet e pasurisė qė ka bėrė si deputet i Kuvendit tė Kosovės.

“Mund t’i bėni edhe krahasimet me formularin e deklarimit tė pasurisė, si dhe po ashtu edhe t’i kontaktoni bankat pėrkatėse ku kanė qarkulluar pagat dhe atėherė dhe tani”, tregohet transparent Selimi.

Deputeti Selimi thotė se tash ai dhe familja e tij e ngushtė nuk kanė ndonjė aktivitet biznesor e as pėrfitime financiare pėrveē pagės sė tij.

“Unė jam vetėm deputet kurse bashkėshortja ime po vazhdon studimet”, thotė Selimi.

kermilli
29-07-2012, 10:49
Sipas llogjikes qe ndiqni ju, i bie qe serbia ngulka kemb per bashkimin e trojeve shqiptare, organizoka demostrata qe kundershtojn hyrjen e mallrave serbe ne kosov dhe mbi te gjitha mundohet ti rikujtoj kosovareve se flamuri i tyre i vertet nuk eshte ajo copa e arrnuar e cila gjan fashos mbi plag, figurativisht dhe praktikisht. Por eshte ai me zhgaben mes nje fushe te kuqe qe simbolizon gjakun e tyre qe u derdh per shekuj te tere dhe akoma vazhdon te derdhet. Gjak i derdhur pikerisht gjat lufterave kundra serbit?

Mos vall jane keto ato faktet qe keni?

Ο Maqellarjot, po ketu ne forum dy jane me emer bre njeri eshte BRARI dhe tjetri eshte LLAPI, qe te dy jane Pre e Demagogjise Antishqiptare te THACIT dhe BERISHES

kermilli
29-07-2012, 11:05
faleminderit juve.
Hugua ju dha mundesi anafalbeteve te shkollohen falas.
Ju dha mundesi tetevjecaren ta kene po prap falas.
Gjimnazin gjithashtu falas,dhe ju jepet mundesia qe universitetin ta mbarojne po falas.

Po leri keta bre amator99, se keta quajne si ngritje ekonomike, nqs gjithe populli ka borxhe deri ne fyt , dhe njerzit e thjeshte s'kane buke te hane ndersa 10 persona ne te gjithe boten mbledhin gjithe pasurine

kermilli
29-07-2012, 11:07
keta zagar kaken munden ta bejn vetem ne rrug edhe naj dit se edhe aty do tua ndaloim mos te ndotin ambientin
keta zagar ne institucione sdo te ken mundesin te futin kurr as koken as bythen as bishtin

O Llap po hiqe ate ARNEN BLU BRE NGA AVATARI TEND , se keshtu TURPERON ATE FLAMURIN KUQ E ZI QE VALEVITET KRENAR

``shqipe````shqipe````shqipe````shqipe````shqipe`` ``shqipe````shqipe``

Llapi
29-07-2012, 13:33
O Llap po hiqe ate ARNEN BLU BRE NGA AVATARI TEND , se keshtu TURPERON ATE FLAMURIN KUQ E ZI QE VALEVITET KRENAR

``shqipe````shqipe````shqipe````shqipe````shqipe`` ``shqipe````shqipe``

nuk e kjeku per jet vetem se minoriteteve e shpiunave te shkaut si keta te vetfundosjes e ldk-se ua vran syrin
ndersa shqiptarve ku do qofshin ua knaq zemren

fegi
30-07-2012, 08:35
Nė vjeshtė ia vėnė lakun nė fyt qeverisė Thaēi
Derisa Hashim Thaēi po kėrkon pėrforcim e bashkautorė politik pėr t’u pėrballur me problematikėn e veriut e Kosovės, strukturat ilegale tė Serbisė, dhe pėr ta pėrmirėsuar imazhin e korruptuar tė qeverisė, nė anėn tjetėr eksponentė tė lartė LDK-sė, Vetėvendosjes, AAK-sė, nė fshehtėsi po bėjnė pėrpjekjet konkrete tė unifikimit tė tyre, qė nė vjeshtė t’ia vėnė lakun nė fyt qeverisė Thaēi.
Kjo po ndodh nė fshehtėsi nė kuadėr tė konsultimeve e takimeve informale nė mes tė zyrtarėve tė lartė tė tri partive opozitare.
Merret vesh se janė zhvilluar biseda tė fshehta e kontakte nė mes tė Isa Mustafės (LDK), Albin Kurtit (VV), dhe liderėve tė AAK-sė.
Kėto parti duan qė ta ndajnė shapin nga sheqeri, duke mos u bėrė bashkautorė tė dėshtimeve tė qeverisė aktuale…
(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Llapi
30-07-2012, 13:45
Nė vjeshtė ia vėnė lakun nė fyt qeverisė Thaēi
Derisa Hashim Thaēi po kėrkon pėrforcim e bashkautorė politik pėr t’u pėrballur me problematikėn e veriut e Kosovės, strukturat ilegale tė Serbisė, dhe pėr ta pėrmirėsuar imazhin e korruptuar tė qeverisė, nė anėn tjetėr eksponentė tė lartė LDK-sė, Vetėvendosjes, AAK-sė, nė fshehtėsi po bėjnė pėrpjekjet konkrete tė unifikimit tė tyre, qė nė vjeshtė t’ia vėnė lakun nė fyt qeverisė Thaēi.
Kjo po ndodh nė fshehtėsi nė kuadėr tė konsultimeve e takimeve informale nė mes tė zyrtarėve tė lartė tė tri partive opozitare.
Merret vesh se janė zhvilluar biseda tė fshehta e kontakte nė mes tė Isa Mustafės (LDK), Albin Kurtit (VV), dhe liderėve tė AAK-sė.
Kėto parti duan qė ta ndajnė shapin nga sheqeri, duke mos u bėrė bashkautorė tė dėshtimeve tė qeverisė aktuale…
(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)
O paqt jet kjo qeveri e ky Kryeminister derisa te arrin ta rrxoin rrugaqet e BIA-se te VETFUNDOSJES
dhe UDBA-shet Titist te LDK-se

spartakos
30-07-2012, 18:49
nuk e kjeku per jet vetem se minoriteteve e shpiunave te shkaut si keta te vetfundosjes e ldk-se ua vran syrin
ndersa shqiptarve ku do qofshin ua knaq zemren

qeke i pyk shati ti qe sepaske shokun.-bravo-

Llapi
30-07-2012, 22:48
qeke i pyk shati ti qe sepaske shokun.-bravo-

po veq mos harro se pykat hin si ngusht dhe e qajn frontin
nuk eshte keq edhe pyk

rrugaqi
09-09-2012, 12:39
llap gjehnet e keni ba kosoven krejt dynjaja turr po ben me ardhe me jetu ketu alamet veni e hyqymeti. Jeni ba derzhave ju minoranca

Llapi
09-09-2012, 15:46
llap gjehnet e keni ba kosoven krejt dynjaja turr po ben me ardhe me jetu ketu alamet veni e hyqymeti. Jeni ba derzhave ju minoranca

gjenet e pertej gjeneti bile
Kosova po lulezon ne ēdo cep te saj dita dites

por dikuj i ka kan keq e atyre po ju duket se ma mier e kan pas ne kohen e okupimit shka
po nejse pakic jan ata per fat te mier

a i pat ata te vetfundosjes
se si votuan te vetmit ata kunder heqjes se mbikqyrjes se pavarsis

argat te serbit ma jan ata quna

rrugaqi
09-09-2012, 16:52
Llap; edhe pse nuk e perkrahi partin e Abinit ma mer menja qe historija shqiptare do te metej e erret pa nje gjeni sikur ALBIN KURTI po qysh po di me fole krejt po ja qellon asni deputet nuk po e kupton sidomos ldk- pdk-cat qka po ta mer menja ty si ekspert i ksaj pune me dal Albini ne kry te venit ku kishin shkue hashimovit me pi uje masi bunari i bradashit ka shterr moooti

Llapi
09-09-2012, 17:56
Llap; edhe pse nuk e perkrahi partin e Abinit ma mer menja qe historija shqiptare do te metej e erret pa nje gjeni sikur ALBIN KURTI po qysh po di me fole krejt po ja qellon asni deputet nuk po e kupton sidomos ldk- pdk-cat qka po ta mer menja ty si ekspert i ksaj pune me dal Albini ne kry te venit ku kishin shkue hashimovit me pi uje masi bunari i bradashit ka shterr moooti

albini ne krye te vendit qe e kan vendos serbet eshte edhe sot
a ne mendofsh qe te jet ne krye te shtetit ndonjihere
aty kot shpreson
se vetem nu ktheft serbija prap me na okupue albin-donqiq-qebja ka shansa
se per ndryshe keta argat e dreqit e te shkaut
qe ne zgjedhjet e radhes nuk do te munden as te perfaqsohen ne parlament
i ka hap populli syt dhe po i din mier kush jan keta rrugaq

rrugaqi
09-09-2012, 19:01
albini ne krye te vendit qe e kan vendos serbet eshte edhe sot
a ne mendofsh qe te jet ne krye te shtetit ndonjihere
aty kot shpreson
se vetem nu ktheft serbija prap me na okupue albin-donqiq-qebja ka shansa
se per ndryshe keta argat e dreqit e te shkaut
qe ne zgjedhjet e radhes nuk do te munden as te perfaqsohen ne parlament
i ka hap populli syt dhe po i din mier kush jan keta rrugaq

A thue Llap qe antikombetare jan te gjith keta qe nuk jan ni menje me ty qe psh une nuk jam ni menje me Hashimin per qeverisje, me Isen per qeverisje. per Ramushin per qeverisje se krejt po me doken ja kan nxjerr tamlin e nanes Kosoves e keshtu spo me flejn bre vlla ne zemer veq me kan kjo Kosove pron e tyne a di ti me me kallxu qka i motivon rinin e kosoves me dal me ua dhan voten ketyre sharllatanave qe e kan da Kosoven ne bajraqe e kan qit ne dy gujt me varfni qe ma mer menja as hitleri nuk kish dit me ba zi qka po bajn keta zotni. Apo e sheh Llapo rinin udhve a po i sheh kafet plot apo tu kan pluhnue syrmet. Medet per neve per ata te vram me shekuj qe mi gjakun e tyne hala te njom po kcejn keta deqen qe kur na sulmoj shkau anji se priti po iken ne Shipni si pulat dometha dezertuen tradhtuen edhe sot lavdi i tyni ne hava se na ju qliruem, une per veti i kisha shti mi la keta ne pusa te llapashtices se nuk ka sapun qe i lan. Me dasht zoti me dal najfar ftyre qe i rrxon pej shkami ni qaj te rusit ta kisha qit ngat gjamis ne teras afer llapi, se perdit po dal e po lutna qona zot ni sebep e hiqi kta dejuza po apet po tham kan me shti ven tyne ne meshlis kure polare e shumar msojs a hyqmetar i ka ple pushteti , i ka dserue i ka killav e perveq pleqve te gjamis qe tan diten po rrin te fontana tu ba muhabet nuk po di kan me qit ne ballafaqim rinin naj mur Albini pasha qitapin e mejtepit te beledijes.

Llapi
09-09-2012, 20:39
A thue Llap qe antikombetare jan te gjith keta qe nuk jan ni menje me ty qe psh une nuk jam ni menje me Hashimin per qeverisje, me Isen per qeverisje. per Ramushin per qeverisje se krejt po me doken ja kan nxjerr tamlin e nanes Kosoves e keshtu spo me flejn bre vlla ne zemer veq me kan kjo Kosove pron e tyne a di ti me me kallxu qka i motivon rinin e kosoves me dal me ua dhan voten ketyre sharllatanave qe e kan da Kosoven ne bajraqe e kan qit ne dy gujt me varfni qe ma mer menja as hitleri nuk kish dit me ba zi qka po bajn keta zotni. Apo e sheh Llapo rinin udhve a po i sheh kafet plot apo tu kan pluhnue syrmet. Medet per neve per ata te vram me shekuj qe mi gjakun e tyne hala te njom po kcejn keta deqen qe kur na sulmoj shkau anji se priti po iken ne Shipni si pulat dometha dezertuen tradhtuen edhe sot lavdi i tyni ne hava se na ju qliruem, une per veti i kisha shti mi la keta ne pusa te llapashtices se nuk ka sapun qe i lan. Me dasht zoti me dal najfar ftyre qe i rrxon pej shkami ni qaj te rusit ta kisha qit ngat gjamis ne teras afer llapi, se perdit po dal e po lutna qona zot ni sebep e hiqi kta dejuza po apet po tham kan me shti ven tyne ne meshlis kure polare e shumar msojs a hyqmetar i ka ple pushteti , i ka dserue i ka killav e perveq pleqve te gjamis qe tan diten po rrin te fontana tu ba muhabet nuk po di kan me qit ne ballafaqim rinin naj mur Albini pasha qitapin e mejtepit te beledijes.

tybe nuk e di qa je kah flet ti qyfte
se populli po i shef te gjitha keto te miera qe jau solli liria
e lirin na e solli UĒK-ja
e UĒK-ne e formoi dhe e komandoi Hashim Thaēi me shok

qe se si i kendon Populli Hashimit


http://www.trillime.com/wp-content/uploads/2009/10/1206796987.jpg

Hashim Thaqi Me shum Respekt un te qmoj
I Bekuar kofsh gjithmon Me gjith Zemer t'Adhuroj
Ti je Krenaria Jon Fat te Bardh t`uroj gjithmon
Te Bekuar t‘ka fal Zoti Komandant si Kastrioti
Te kem ty o Gjeneral Emri yt esht shum i madh
Bujari dhe Krenari T'past Kosova Kryeminister ty
Te kem Djell e te kem Han Lum qe t’rriti ajo Nane
Kem Kosoven Pavarsi Hashim Thaqi-n dhe Ushtrin

Rex
09-09-2012, 22:14
Hashim Thaqi Me shum Respekt un te qmoj
I Bekuar kofsh gjithmon Me gjith Zemer t'Adhuroj
Ti je Krenaria Jon Fat te Bardh t`uroj gjithmon
Te Bekuar t‘ka fal Zoti Komandant si Kastrioti
Te kem ty o Gjeneral Emri yt esht shum i madh
Bujari dhe Krenari T'past Kosova Kryeminister ty
Te kem Djell e te kem Han Lum qe t’rriti ajo Nane
Kem Kosoven Pavarsi Hashim Thaqi-n dhe Ushtrin

:D

Hapu tokė!!!

rrugaqi
09-09-2012, 23:00
A thue Llap qe antikombetare jan te gjith keta qe nuk jan ni menje me ty qe psh une nuk jam ni menje me Hashimin per qeverisje, me Isen per qeverisje. per Ramushin per qeverisje se krejt po me doken ja kan nxjerr tamlin e nanes Kosoves e keshtu spo me flejn bre vlla ne zemer veq me kan kjo Kosove pron e tyne a di ti me me kallxu qka i motivon rinin e kosoves me dal me ua dhan voten ketyre sharllatanave qe e kan da Kosoven ne bajraqe e kan qit ne dy gujt me varfni qe ma mer menja as hitleri nuk kish dit me ba zi qka po bajn keta zotni. Apo e sheh Llapo rinin udhve a po i sheh kafet plot apo tu kan pluhnue syrmet. Medet per neve per ata te vram me shekuj qe mi gjakun e tyne hala te njom po kcejn keta deqen qe kur na sulmoj shkau anji se priti po iken ne Shipni si pulat dometha dezertuen tradhtuen edhe sot lavdi i tyni ne hava se na ju qliruem, une per veti i kisha shti mi la keta ne pusa te llapashtices se nuk ka sapun qe i lan. Me dasht zoti me dal najfar ftyre qe i rrxon pej shkami ni qaj te rusit ta kisha qit ngat gjamis ne teras afer llapi, se perdit po dal e po lutna qona zot ni sebep e hiqi kta dejuza po apet po tham kan me shti ven tyne ne meshlis kure polare e shumar msojs a hyqmetar i ka ble pushteti , i ka dresue i ka killav e perveq pleqve te gjamis qe tan diten po rrine te fontana tu ba muhabet nuk po di kan me qit ne ballafaqim. Rinin naj mur Albini pasha qitapin e mejtepit te beledijes.

do qkrola i kisha pa qit gabim te me falni se kur e nieva kangen e llapit dy syte lot me kan qit qe se kam ngat at kryministrin se koka sevap i madhe me pa po shkojka ne gjenet tana kto tmira qe i ka ba keti popi.

Llapi
10-09-2012, 12:52
Paradokset e Albinit

Nga Leonora Aliu 10 Shtator 2012 07:29

Lėvizja Vetėvendosje ka kundėrshtuar gjithmonė fuqinė vendimmarrėse tė ndėrkombėtarėve nė Kosovė. Por sot, kur shėnohet mbyllja e Zyrės sė ICO’sė - institucion ky qė kishte fuqi madje edhe pėr shpėrndarjen e Parlamentit - partia e Albin Kurtit duket se do ta refuzojė pjesėmarrjen nė seancėn parlamentare dhe festimet qė do tė mbahen pėr shėnimin e kėsaj dite. Pėr analistėt politikė, veprimet e partisė sė Kurtit janė tė palogjikshme.

Nė ditėn kur pritet dhėnia e dritės jeshile nga Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr pėrmbylljen e mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės, seancės solemne tė Kuvendit ka gjasė t’i mungojnė deputetėt e Vetėvendosjes sė Albin Kurtit dhe ata tė Listės sė Pėrbashkėt Serbe tė Rada Trajkovicit.

Pėrderisa kjo e fundit ka lėnė tė kuptohet qartazi se i druhet pavarėsisė sė plotė tė Kosovės, Lideri i VV’sė ka dhėnė arsye tė tjera, tė cilat sipas tij, nuk lėnė vend pėr festė mė 10 shtator.

Kurti i ka shpjeguar ato nė letrėn dėrguar shteteve tė Quintit tė shtunėn duke thėnė se deklaratat pėr pėrmbyllje tė mbikėqyrjes janė mashtrim.

Argumenti kryesor i tij ėshtė vazhdimi i mandateve tė misioneve ndėrkombėtare qė janė neutrale ndaj statusit, duke iu referuar atij tė EULEX’it nė Kosovė.

“Do tė vazhdojė tė strehojė brenda kufijve tė saj misione ndėrkombėtare tė bazuara nė Rezolutėn e OKB’sė qė njeh sovranitetin e Serbisė mbi Kosovėn, dhe nė rastin mė tė mirė ėshtė e definuar si ‘neutrale ndaj statusit...”, ka shkruar Kurti nė letrėn dėrguar ambasadorėve tė SHBA’sė, Gjermanisė, Francės, Britanisė sė Madhe dhe Italisė.

“Nuk ėshtė koha pėr festime tė rreme, tė cilat janė duke u pėrdorur nga elita jonė politike, e korruptuar dhe e diskredituar pėr tė zgjatur jetėn e tyre nė pushtet dhe pėr tė mashtruar mizorisht popullin tonė”, ka shtuar ai mė tej.

Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė Express...

Llapi
24-10-2012, 13:08
Grabovci: VV po proteston me 150 aktivistė
http://www.lajmonline.com/uploads/2-Bisede%20me%20Adem%20Grabovcin.jpg


Kundėrshtimi i fuqishėm me 150 aktivistė!
“Vetėvendosje” nuk mund tė pretendojė se qytetarėt po e kundėrshtojnė fuqishėm dialogun, derisa nė protestėn e saj marrin pjesė vetėm 150 deri nė 200 aktivistė. Kosova ka mė shumė banorė, e opinioni i tyre nuk mund tė pėrfaqėsohet prej njė numri tė tillė. Kėshtu ka thėnė anėtari i kryesisė sė PDK-sė, Adem Grabovci
Postuar: 08:12; 24/10/12 •

Beadin syla


Prishtinė – Anėtari i kryesisė sė Partisė Demokratike tė Kosovės, Adem Grabovci, ka thėnė se fati i Kosovės nuk varet nga 150 apo 200 veta tė mbledhur nė protestėn e “Vetėvendosjes”, pasi Kosova ka mė shumė banorė dhe ka institucionet e veta tė zgjedhura nga shumica e qytetarėve. Gjatė njė bisede pėr “Lajm” ai ėshtė shprehur se nė asnjė vend demokratik nuk ndodh qė tė cenohen institucionet e vendit, tė sulmohet policia dhe tė mos reagohet. Ai thotė se e ardhmja e tyre nuk ka perspektivė, pasi janė po tė njėjtit qė e kanė kundėrshtuar ēdo proces qė nga konferenca e Rambujesė, bisedimet e Vjenės, shpallja e pavarėsisė, ndėrtimi i institucioneve edhe pse vet janė pjesėmarrės, e qė po manipulojnė qytetarėt.

“Vetėvendosje” ka kundėrshtuar takimin e kryeministrit Hashim Thaēi me Ivica Daēiqin, si dhe dialogun mes Kosovės dhe Serbisė, derisa tė hėnėn ka organizuar njė protestė pėr ta penguar hyrjen e kryeministrit nė Qeveri. Ndėrsa policia ka penguar ta bėjnė njė gjė tė tillė, ēka edhe pasdite protesta ka eskaluar, duke pėrfunduar me lėndime nga tė dyja anėt protestues dhe policė.

“Ne nuk po e shohim se dialogu po kundėrshtohet fuqishėm, nėse e masim atė kundėrshtim me pjesėmarrjen se sa ėshtė fuqia e kėtij kundėrshtimi ėshtė edhe pjesėmarrja e qytetarėve. Askund nė asnjė shtet demokratik, gjėma njė shtet demokratik, me demokraci tė lartė dhe traditė tė veprimit si shtet qė ndodh tė cenohen institucionet e vendit dhe tė sulmohet policia e vendit dhe tė mos reagohet”, thotė Grabovci, duke shtuar se njė gjė e tillė nuk ndodh as nė shtetet si Zvicra e SHBA-ja, si shtetet mė demokratike nė botė.

“Por nėse ka mbetur qė fati i Kosovės tė varet nga 150 veta apo 200 njerėz, ju lutėm, ata nuk e pėrfaqėsojnė Kosovėn, Kosova ka njė numėr shumė mė tė madh tė banorėve. Lėvizjes “Vetėvendosje” qytetari ia ka treguar vendin se ku e ka. Fatkeqėsia mė e madhe pėr kėtė grupim ėshtė se nuk i respekton institucionet e veta, institucionet e dala nga mundi, gjaku dhe sakrifica, nga vota e qytetarėve, sepse janė pjesė pėrbėrėse e Kuvendit dhe ata kthehen dhe nuk i respektojnė vendimet e Kuvendit”, ka thėnė ai.

Mė tutje ai thotė se nuk pajtohet kurrė asnjė qytetar i ndėrgjegjshėm me bartjen e problemit nga Kuvendi nė rrugė, pasi, sipas tij, rruga, thotė populli, ta jep rrugėn, por assesi zgjidhjen, por jep problem.

“Ata me dėshtimin e tyre nė Kuvendin e Kosovės po mundohen t’i manipulojnė qytetarėt e Kosovės. Sot ne kemi njė unitet njė konsensus, pėrjashtuar VV-nė.

Me cilin vendim VV-ja ėshtė pajtuar, prej konferencės sė Rambujesė qė kanė qenė kundėr, kundėr konferencės sė Vjenės, kundėr shpalljes sė pavarėsisė, kundėr rregullimit tė brendshėm kushtetues, kundėr formimit tė institucioneve qė kthehen pastaj dhe marrin pjesė nė ato institucione, kėta janė aq konfuzė me konceptin e tyre dhe i hutojnė qytetarėt e tyre dhe, e ardhmja e tyre ėshtė pa perspektivė”, ka thėnė Grabovci...(Me gjerėsisht nė gazetėn Lajm)

Brari
24-10-2012, 13:15
valla or Llap vec dru dun ata te vetfundosjes..

rrihini lahperet..

Duam Kosov-Shtet jo beirut..

ymer prizreni
24-10-2012, 14:41
valla or Llap vec dru dun ata te vetfundosjes..

rrihini lahperet..

Duam Kosov-Shtet jo beirut..

Brari duhet tė ndalesh dhe tė mendosh mė me urtėsi,po tė jua kthej populli me tė njejtin mėnyrė(me forcė ashtu siē bėn pushteti) ku do ta bėni ju vendi nė xxxxx tė sėmės pra keni kujdes nga hakmarrja e saj se do tė ju kushton pastaj shumė shtrenjtė ajo... Mos ja ve veshin atyre qė i ka shkruar Hasha Hafijė dhe janė duke i bėrė popullit dhe VV munafikėj,sepse edhe ata nuk e kanė tė gjatė kėtė punė, asnjė shpijun nuk mund ta arrijėn pensioni i qetė,del dikush ja largon flamėn ose vjen koha kur e vretė vete veten e tij nga frika dhe nga mosrespekti qė kaanė populli pėr njerėz tė tillė.Kėta kujtojnė sė ėshtė sikur nė kohėn e titės qeveritarėt do jenė nė pushtet derin nė vdekje dhe nuk mendojėn faqezinjėt se popullin e kanė sikur vdekjen tė varrun nė qafė....

Llapi
24-10-2012, 14:46
valla or Llap vec dru dun ata te vetfundosjes..

rrihini lahperet..

Duam Kosov-Shtet jo beirut..

valla brari u kemi kajt nanen nja dy dit e tash i kemi urtue e i kemi ba si qengja te but hahaha
po ku keta zagar te BIA-se munen meu thirr ne popoull kur nuk i kan pas veti as 200 rrugaqa si vet

ymer prizreni
24-10-2012, 15:00
Po Narednik i Hashės edhe Beci ishte vetė nė atė kohė ndėrsa Hyqmeti ishte nė shumicė dhe e kishte votėn e narodit por Beci ja patė xxxx nėnė atje te lethija ajo ditė ka pėr tė ardhė bile shumė mė shpejtė sa mundeni me e marrė me mend ti dhe Brari......

Brari
24-10-2012, 21:25
ymer..

vv-ja krijon probleme.
vv-ja i shton probleme kosoves.
vv-ja krijon gjendje anarkie ne kosove.
vv-ja pra saboton kosoven..


u ka than thaqi.. bejuni parti merrni pjes ne votime e ejani ne kuvend diskutoni e kritikoni e debatoni..

ata 2 dit ne kuvend 7 dit rrugve..

nuk behet shteti keshtu..

kush i shkon prapa albinit?

rinija..

ajo pjes qe eshte me e pa ditura..

ajo pjes qe nuk kupton kurgja..

moshat madhore nuk i shkojn prapa albinit..
sepse ata din dicka ata kuptojn se cfar duhet e cfar jo..


vv-ja edhe se eshte parti qe merr pjes ne kuvend me disa deputet.. 14 e sa jan .. nuk e di te sakte numrin.. vazhdon sillet si shoqat grindavecash.. si band lahperash..

kjo nuk mund te tolerohet gjat..

nuk vihet ne rrezik ekzistenca e kosoves per qejf te albinve..

..

Llapi
24-10-2012, 23:36
http://www.koha.net/repository/images/f1_24-rubik-balline-21351107593.jpg
Bajram Rexhepi: “Vetėvendosjes” nuk i besohet

Publikuar: 24.10.2012 - 21:39

Prishtinė, 24 tetor - Ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi tha se dhunė ėshtė ushtruar nga protestuesit, e jo nga policia. Duke folur nė emisionin Rubikon tė KTV-sė, Rexhepi tha se “metodat qė ka pėrdorur policia nė protestė nuk lėnė pasoja afatgjate”. Sipas tij, policia intervenon konform situatės, nė mėnyrė profesionale”.

Ai shtoi se Inspektorati policor ka nisur hetimet dhe pritet shumė shpejt tė dalė raporti. Ai shtoi se edhe EULEX-i do tė dalė me raport tė tij pėr intervenimin e policisė nė protestė.

Ministri i Brendshėm tha se MPB-ja e ka obligim ruajtjen e objekteve institucionale, kurse shtoi se “Vetėvendosjes” nuk i besohet.

Ai vlerėsoi se VV-ja ka ambicie tė sėmurė qė tė marrė pushteti me dhunė, dhe shtoi se kjo lėvizje nuk po di tė gjejė veten dhe ambiciet i ka mė tė mėdha se fuqinė e saj me votė

Ai shtoi se policia nuk vepron nė mėnyrė selektive, duke theksuar se “nė momentin qė prokurori jep urdhrin pėr ta arrestuar Xhabir Zharkun, ne do ta arrestojmė”.

Mė tutje, Rexhepi tha se nuk ėshtė e vėrtetė qė policia ka qenė brenda objektit tė Kuvendit dhe se ndoshta kryekuvendari Krasniqi ėshtė informuar gabimisht. Mė pas, ai tha se nuk i nuk i bie pishman pėr atė qė ka thėnė pėr kryetarin e Kuvendit, pasi sipas tij, ai ka fituar pėrshtypje se “Krasniqi ėshtė afruar me Vetėvendosjen ndoshta pėr tė mbajtur njė balancė”.

Llapi
25-10-2012, 14:35
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/adem-grabovci_923076.jpg

Grabovci: Politika nuk bėhet nė rrugė, por nė Kuvend

Nga Express 25 Tetor 2012 13:37

Politika e vendit nuk bėhet nė rrugė, por bėhet nė Kuvend, nė tė cilėn ėshtė pjesė edhe Vetėvendosja, ka deklaruar pėr “Tribuna Shqiptare”, shefi i Grupit Parlamentar tė PDK'sė, Adem Grabovci.

Shefi i Grupit parlamentar tė PDK'sė ka komentuar kėshtu kėrkesėn e Lėvizjes Vetėvendosje pėr njė ballafaqim Kurti-Thaēi nė ndonjė debat televiziv.

“Kurti mund tė kėrkoj ballafaqim, por Thaēi duhet tė kėrkojė qė tė ballafaqohen nė nivele tė barabarta, dhe ėshtė Parlamenti aty. Vetėvendosja ėshtė pjesė e Parlamentit, ku aty duhet tė zhvillohet debati dhe aty ėshtė prezent edhe e Thaēi. Politika e vendit nuk bėhet nė rrugė, por bėhet nė institucione”, tha ai.

rrugaqi
25-10-2012, 15:22
Mier paskan venos me ba biseda pran njani tjetrit edhe na po kemi deshire me i pa ne dialog sikur Obamen e Rounin, kurgja te keqe nuk ka bile poplli mos ti thej dhamet e me u pergjake per hater te inatit te mretnis masi vakti po e do me kan mretni ner hije se qashtu po ua mer menja ktyne bashibozukve tone.
Pra dialog i barabart pa dhun qashtu po e bajm. E ti mshelim fjalet deri sa te jet mreti cullak pej shokve te vete.

Ganimet
25-10-2012, 16:00
I vetmi politikan qe esht i linjes se arsyshme.Punoj gjithnji pa i tradhtuar interesat e kombit te tij,pavarsisht pengesave ,dhe benifiteve qe mund ti kishte nga gjitha partit poqese do afrohej me politiken e tyre qyqare,qe shiten per nji asht te mykur.
Partit opzitare jon ven n sherbim te pozites sa per ta lpir ndo nji asht te turpshem.
Albini nuk meret me lajkat e nderkombtarvee te vendorve..pore din qfar ben.
Esht vizionari me strateg i politikes gjithkombetare.Deri sa per hajdutet e Pdk e Ldk e Aak vitet nuk qojn pesh ese gjendemi nen regjime te huaja,Albinit edhe shekujt i duken dit nese vje ne pyetje pamvasia e vendit.Me hashen jemi te okupuar e te stagnuar ne berjen shtet demokratik e i lir.
Me kujtohet ajo thenja e Skender Kastriotit ...Lirin e gjeta ne zemrat tuaja.....
Tani patramendoj kure do na thon armiqet ROBRIN E GJETEM NE MESIN TUAJ.Qfar shtet esht qe harroi pas dy dite Enver Zymerin e ne mllef kunder shkive beri reprezale nder qytetaret e vet shqiptar.
Kjo situat esht para shperthimit...i duhet edhe pak koh ti rrokum armet te luftojm kunder pjelles se Millosheviqt Hashimoviqe.
Koha do me arsytoj fatkeqsisht.

s://www.youtube.com/watch?v=fzeaU0fmVmc

Llapi
25-10-2012, 17:16
I vetmi politikan qe esht i linjes se arsyshme.Punoj gjithnji pa i tradhtuar interesat e kombit te tij,pavarsisht pengesave ,dhe benifiteve qe mund ti kishte nga gjitha partit poqese do afrohej me politiken e tyre qyqare,qe shiten per nji asht te mykur.


Po mier e kie ti shum
se interesat e kombit te vet si ka tradhtue
se ky malazez eshte e nuk ka asnji pik gjak shqiptari
edhe dokumentet flasin qe nuk e ka tradhtue edhe kur u zu me pel per dore me puntoret e sigurimit serb vllazerit Donqiq njeri i BIA-s dhe tjetri i KOS-it dhe me vajzen e kriminelit serb ministrit te MUP-it serb ne qeverin e milloshit sokoloviq
e albini kur e pa se po i ndalon Policija e Kosoves
ata shkiet e mbuluan me qebe hahaha
me te vertet me perpikeri po i kryen detyrat qe po i merr nga kreu i shtetit serb

Ganimet
25-10-2012, 18:58
Llap ,jom shum i bindur se nuk je hic Llap e as Prishtinali i para luftes.Nji gje po te them se kshtu si ja keni fillu ska me ju dal llogaria mir.Te shantazhosh dhe te perqash nuk esht tradit e shqiptarit,plus ksaj shtoja edhe kete fakt se te sillesh ne ket menyr si sillen qeveritaret me qytetaret e Kosoves as kund sdo kishte jet te gjat nji qeveri e till.E kini gjet gardh te shkret e luani atin si te doni me ket popull i cili sditi kurre te thot mjaft perveq kure ju ngul thika ne asht.
Nji fakt qe se kini kuptuar esht se te kundershtosh nji qeveri si rasti me ne ne KS ,serbija mezi pret qe te thot ja shqiptaret spo arrijn te meren vesh mes vete,e lere mė pastaj qka do thon Spanja,greku e dreqi e i biri dreqit.
Po mlidhni menjen se durimi ska drit te kuqe e as te gjelbert ,po kshtu si jeni duke vepruar me popullin ,lirshem dhe shum llogjike esht te mos ua njohim pushtetin nji dit ,e tju trajtojm armiqt e ardhmeris.
Diktate e diktate jemi ngop,prandaj thirrni mendjes ...qa esht boll esht boll.

Mos u beni bukpermbyses .Me buk ju mbajti e u strehoj populli,ju perkrahi.Tani jua kthyet shqelmat dhe po beni vet ligjin.
Mitet e juaja ua dim te gjith.Sa her shanit Rugoven e sa her i thuret lavde ..krejt kjo nga njerz pa principe te kopes pa principe,qyqerlleku qytetar esht pika e dobet qe juve vrani e kthjellni mbi ket Kosov te mjer.
Here pas here, ju duartrokasin kure sheshe e rrug emertoni me emrin e Rugoves e her vjellin vrer mbi Rugoven e Rugovizmin.Kjo esht injoranca qe ka kapluar nji popull te ter.
Rrini pa u trazuar edhe per nji kohe ,deri sa ta beni luften kanibalqe .se sistemet e krijuara ne menyre te till si shpetojn dote asaj lufte.


Ju ka dal boja, avash ,pore ju ...ja qe se pranoni...ska rendsi ,esht dytsore se qfar ju gjykoni,po ju tregojn rezultatet.Se fundmi Serbis po ia mundsoni te fitoj poena per dialogun ,me mir then monologun se as kund sju permbahet atyre muhabeteve qe po i zeni ne goj oreeqas, edhe pse as nji marveshje si permbahet.Vin e shkojn paramilitar te tashem e te pak viteve qe shkuan dhe ju futni koken si strumci ,perkunder ksaj thirreni ne respektim ligji,sidomos ndaj rinis studentore,e cila gjithnji ka qen bartse e barres se qeshtjeve madhore per liri e demokraci.
Thirrni arsyes e lereni njellosjen e kundershtarve politik..mos beni vetvrasje ose te pakten mos u fundosni bashk me popullin ne lumin vershues qe esht vet perqarja juaj e kshilluar nga kshilltr zionist.

Liria ka veq nji emer.Ate kure ta marin te tjeret per mua esht njejt ..si ta mori Sllobodani si Bajrami ,esht e nji produkti.


Llap a ishte qebja e tejdukshme ,apo perde e dites ishte?!se hic se mora vesh.

rrugaqi
25-10-2012, 22:44
Ganimet po te kallxoj diqka veq ty e mos ta mer vesh kerkush kete pune; Ish kan ardhe ne sheher njani pej lupqi me i pre do pantoll e seter pra ni pare tesha, gjakovari aty te posta e vjeter po i thot a munesh me i leshue pantollat deri te kthiza se qashtu maten e ky ish mesue deri ne gjyks gjithmon po i thot rrobaqepsit; mos je edhe ti doktorr se ai me ka than se per qeto men qe i ke tu ka damtue hipofiza , pra a ka lidhje kethiza me men?
Jo mire e ka pase doktorri se pernime une po due qe me u ba sebep me shterngue kethizen se qaty jan met tua. Ai jarani e ngoj rrobaqepsin i uli pantollat deri bara me kthize e kur doli po thot me veti terzi budall jan keta sheherlit. Qishtu asht puna e jone ne kete shehrin e katunit. Ku te fshihet hipofiza ban edhe kthiza.

Gon!
25-10-2012, 23:40
Thaqit dhe partis se tij BE i premtoi; ne se futeni ne bisedime me Serbine dhe beni mareveshje te ndryshme me te do te ju njohin edhe 5 shtete qe nuk ju kane njohur akoma.. pas mareveshjeve sigurisht qe nuk do t'a njohin prap ato shtete, por vetem futje gishti nga prapa do t'i bej BE qeverise thaqi. Shkoi 30% e territorit te Kosoves posht, shkoi populli i Kosoves posht, Serbia u kenaq dhe BE i uron fitoren Serbise. Por njekohesisht do t'i uroj fitore edhe qeverise Thaqi! Urime se keni fituar, Serbia nuk mundi t'ua mar Veriun e Kosoves, sepse ne i dhame autonomine atyre :). Serbia futet ne BE, kurse edhe ju me kalimin e kohes do te futeni ne BE, atehere kur te votoj edhe Serbia pro hyrjes se Kosoves ne BE!! Kur do te futemi ne BE? Avash avash... atehere kur t'i vij fundi BE-se. Gjerat po duken sheshit tash me, paqka disa anetare dhe militant te Partise Diktatoriale te Kosoves nuk e pranojne kete...!

Llapi
26-10-2012, 01:24
Llap ,jom shum i bindur se nuk je hic Llap e as Prishtinali i para luftes.Nji gje po te them se kshtu si ja keni fillu ska me ju dal llogaria mir.Te shantazhosh dhe te perqash nuk esht tradit e shqiptarit,plus ksaj shtoja edhe kete fakt se te sillesh ne ket menyr si sillen qeveritaret me qytetaret e Kosoves as kund sdo kishte jet te gjat nji qeveri e till.E kini gjet gardh te shkret e luani atin si te doni me ket popull i cili sditi kurre te thot mjaft perveq kure ju ngul thika ne asht.
Nji fakt qe se kini kuptuar esht se te kundershtosh nji qeveri si rasti me ne ne KS ,serbija mezi pret qe te thot ja shqiptaret spo arrijn te meren vesh mes vete,e lere mė pastaj qka do thon Spanja,greku e dreqi e i biri dreqit.
Po mlidhni menjen se durimi ska drit te kuqe e as te gjelbert ,po kshtu si jeni duke vepruar me popullin ,lirshem dhe shum llogjike esht te mos ua njohim pushtetin nji dit ,e tju trajtojm armiqt e ardhmeris.
Diktate e diktate jemi ngop,prandaj thirrni mendjes ...qa esht boll esht boll.

Mos u beni bukpermbyses .Me buk ju mbajti e u strehoj populli,ju perkrahi.Tani jua kthyet shqelmat dhe po beni vet ligjin.
Mitet e juaja ua dim te gjith.Sa her shanit Rugoven e sa her i thuret lavde ..krejt kjo nga njerz pa principe te kopes pa principe,qyqerlleku qytetar esht pika e dobet qe juve vrani e kthjellni mbi ket Kosov te mjer.
Here pas here, ju duartrokasin kure sheshe e rrug emertoni me emrin e Rugoves e her vjellin vrer mbi Rugoven e Rugovizmin.Kjo esht injoranca qe ka kapluar nji popull te ter.
Rrini pa u trazuar edhe per nji kohe ,deri sa ta beni luften kanibalqe .se sistemet e krijuara ne menyre te till si shpetojn dote asaj lufte.


Ju ka dal boja, avash ,pore ju ...ja qe se pranoni...ska rendsi ,esht dytsore se qfar ju gjykoni,po ju tregojn rezultatet.Se fundmi Serbis po ia mundsoni te fitoj poena per dialogun ,me mir then monologun se as kund sju permbahet atyre muhabeteve qe po i zeni ne goj oreeqas, edhe pse as nji marveshje si permbahet.Vin e shkojn paramilitar te tashem e te pak viteve qe shkuan dhe ju futni koken si strumci ,perkunder ksaj thirreni ne respektim ligji,sidomos ndaj rinis studentore,e cila gjithnji ka qen bartse e barres se qeshtjeve madhore per liri e demokraci.
Thirrni arsyes e lereni njellosjen e kundershtarve politik..mos beni vetvrasje ose te pakten mos u fundosni bashk me popullin ne lumin vershues qe esht vet perqarja juaj e kshilluar nga kshilltr zionist.

Liria ka veq nji emer.Ate kure ta marin te tjeret per mua esht njejt ..si ta mori Sllobodani si Bajrami ,esht e nji produkti.


Llap a ishte qebja e tejdukshme ,apo perde e dites ishte?!se hic se mora vesh.

ndegjo nuk e lexova krejt se nuk kam shkoll une me majt ne men gjith kit prrall
por nja po te pyes
perse mundohesh dokumentin e gjall qe sot eshte ne polici
punen e albin-donqiq-qeben ta kthesh ne humor
nese nuk eshte keshtu une dal me emer e mbiemer e vi te ti e te kerkoi falje dhe banum qka te duesh ti
por te tregosh prralla e kur ne te gjith e dim dhe e kemi pa dokumentin qe e posedon policija qe e ka zan albinin te mshefur nen qebe me shkie kjo eshte ma shum se humor
mos balit mos se te gjith e dim kush eshte albin-qebja veq nja 200 veta i ka mbrapa e hiq ma teper

Hendrix
26-10-2012, 01:35
ska liri o Ganimet , deri sa Thaqi asht ne pushtet .

Llapi
26-10-2012, 03:04
ska liri o Ganimet , deri sa Thaqi asht ne pushtet .

per spiuj jo ska valla mier e kie
qysh e kini mbiell qashtu do ta korrni

Hendrix
26-10-2012, 03:12
per spiuj jo ska valla mier e kie
qysh e kini mbiell qashtu do ta korrni

perhajr Bajrami Llap .

Llapi
26-10-2012, 03:38
perhajr Bajrami Llap .

FLM edhe ty per hajr te qoft

Ganimet
26-10-2012, 11:03
Ganimet po te kallxoj diqka veq ty e mos ta mer vesh kerkush kete pune; Ish kan ardhe ne sheher njani pej lupqi me i pre do pantoll e seter pra ni pare tesha, gjakovari aty te posta e vjeter po i thot a munesh me i leshue pantollat deri te kthiza se qashtu maten e ky ish mesue deri ne gjyks gjithmon po i thot rrobaqepsit; mos je edhe ti doktorr se ai me ka than se per qeto men qe i ke tu ka damtue hipofiza , pra a ka lidhje kethiza me men?
Jo mire e ka pase doktorri se pernime une po due qe me u ba sebep me shterngue kethizen se qaty jan met tua. Ai jarani e ngoj rrobaqepsin i uli pantollat deri bara me kthize e kur doli po thot me veti terzi budall jan keta sheherlit. Qishtu asht puna e jone ne kete shehrin e katunit. Ku te fshihet hipofiza ban edhe kthiza.Ish kan ardh njani prej nji qyteti te Shipnis ,ne Kosov, e ku shkonte i binin ne sy dofar llamarinash prej llastre.I pyste q esht kjo e ajo.Frigoriferi ia vrante syrin ,her me gjam e her pa gjom ,po e muar vesh se po ngrika e po shkrika,me demek zarzavatet.Ia mesoi dedikimin tharsev te teshave,jakllakur e ...edhe frigos.
Mir bre ju kosovaret pse spo e pritni pak jemekun kure po dilka prej frizideri po rrap tap ne sofer..po ua pika dhembet ky far davleti.A edhe mishin e hani kshtu a e lini me u shkri pak.Kosovaret than jo e lem pak me u shkri...jo valla mish ne Kosov shkova e sdita qa esht.
Rrugaq i themi nji fjale esht mjeshtri me pa mas kodre se kure del mbi koder e shef dynjaja.
Kujdes se po u mpihen dhembet prej zarzavateve te akullta.
nji katun qe doket sdon kallauz...e shumthenje proverbe popullore po jeni shurdher ..sikur luani kure ia kishte ngren ujkut te vegjlit e ujku thoshte ah kingjuzi kingjuzi.Ju ne pamundsi me i zgjedh problemet mereni me thash e theme..jo qebja ,jo Kritofori ,jo Baresha e Baronesha.


Me fat Bajrami ,se bie bor me ju pa gjithsecilit tragu.

Ganimet
26-10-2012, 11:14
per spiuj jo ska valla mier e kie
qysh e kini mbiell qashtu do ta korrnillapo per hajr Bajrami te koft.
Veq nji po ta them se armiq te shtetit edhe per Alin ishin njerzit qe dikur quheshin rrugaq.Kishte Kosova shum Ali Shukria e Kol Shiroka po te paret i kaperdiu kuqedra qe i kendonin.Spijuj quheshin edhe ata kosovar qe i sherbenin Hitlerit se ishte larg me i mir Se Shkinia.Shpijuj ishin te shumt e do te jen.............Une do doja te jem spijuni ma i madh qe punoj per te miren e vendit tin.As i Delpontes as i Shirakut ,as i Micotakisit as i Shokut vel ...pore te jem spijun qe do me doj populli e te mos hecin kok ulur trashigimtaret e mi.uji shkon e zalli metet Llapo .

rrugaqi
26-10-2012, 11:50
.Ju ne pamundsi me i zgjedh problemet mereni me thash e theme..jo qebja ,jo Kritofori ,jo Baresha e Baronesha.


Me fat Bajrami ,se bie bor me ju pa gjithsecilit tragu.

edhe ty gjithashtu te koft me fat , po nuk e mbroj as nuk do ta mbrij rexhimin antipopullore se duhet ta ndrroj emrin e te bahem intellektual ( si qeta te sotit mr kerpesh) e ashtu nuk ma ban as koka as shpina

Llapi
30-10-2012, 00:14
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s480x480/28876_502601296431034_1827275440_n.jpg

Llapi
30-10-2012, 00:19
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s480x480/487372_502348216456342_1364975293_n.jpg

Brari
30-10-2012, 15:42
Pse Vetėvendosja tė shtyn tė jesh neutral

Halil Matoshi

Nė pėrballjen VV vs. PDK qytetari i edukuar kosovar duhet tė vazhdojė tė qėndrojė neutral.
Sepse nuk duhet tė ēmenden qė tė gjithė.
Dikush racional i duhet hala kėtij vendi. Apo besimi se ka pėr t’u bėrė ky vend normal u shkon pėrshtat vetėm idealistėve tė pandreqshėm…!?
Qė tė shmanget cikli i dhunės ose pėrmbysja.
Bindjen pėr neutralitet qytetar nė kėtė tregim ta forcojnė vetė disa nga liderėt politikė tė lėvizjes “Vetėvendosje”, tė cilėt ende nuk e kanė prekur as nervin reagues tė shoqėrisė dhe as palcėn kurrizore tė pushtetit aktual.
Sepse shpesh motivet e VV-sė janė konfuze, tė paqarta, madje edhe tingėllojnė ndonjėherė si thirrje pėr luftė civile, pra mėsymje antishtet.
Nė kėso rastesh i kap pėr fjalė Qeveria, duke i vėnė nė pozicione tė njėjta me kundėrshtarėt e pavarėsisė sė Kosovės, pėr ta ushqyer elektoratin e tyre me pėrralla me mbretėr, se njė armik (njė bajloz i zi ka dalė prej deti!) dhe e mėsyn shtetin pėr t’ua vjedhė lirinė qytetarėve.
Me ta shitur parullėn se “Hashimi po e mbron shtetin –Albini po e shkatėrron”, brenda e jashtė, kjo Qeveri jo qė nuk tronditet, por po fuqizohet, duke marrė njėfarė legjitimiteti sė pari nga opozita tjetėr parlamentare, e pastaj edhe nga BE-ja dhe ShBA-ja.
Kjo ka pėr t’u vėrtetuar shumė shpejt, kur Sekretarja amerikane e Shtetit, Clinton, sė bashku me damėn e parė europiane, Baroneshėn Ashton, do tė vijnė nė Prishtinė pėr t’ia rrahur supet kryeministrit pėr “punėn e shkėlqyer”!?
Po pėrse VV nuk po mund tė shesė nė tregun politik qoftė edhe ndonjė ide brilante, tė drejtė moralisht e politikisht pragmatike?
Sepse nuk i ka dhėnė mbėshtetje politike asnjė procesi politik e tė domosdoshėm, qė nga Pakoja e Ahtisaarit e tutje. E tash po kapet pėr njė Rezolutė tė Kuvendit, pėr normalizimin e marrėdhėnieve me Serbinė, qė ėshtė agjendė kryekreje e BE-sė nė Ballkan.
Dhe natyrisht qė ka edhe bekimin e ShBA-sė.
Kosova, institucionet e saj po mėsohen pėr menaxhimin e krizave por ajo nuk po e mėson dot menaxhimin e lirisė, sepse po abuzohet me tė nė secilin hap dhe pothuajse nga tė gjithė.
Lėvizja VV vazhdimisht ka kėrkuar qė Kuvendi nė mėnyrė autonome dhe demokratike tė debatojė pėr ēėshtjet shtetėrore dhe ta thotė fjalėn e vet, dhe kur Kuvendi miratoi njė rezolutė paksa mė tė qėndrueshme, duke kėrkuar edhe ratifikimin nė Kuvend tė secilės marrėveshje me ndonjė shtet tjetėr, sipas Kushtetutės (neni 18.1), sipas logjikės kundėrthėnėse tė VV-sė, as kėshtu nuk bėka!?
E po thonė, Serbia zyrtare nuk ka lypur tė falur nga shqiptarėt pėr krimet!
Pa u kujtuar se shqiptarėt, i madh e i vogėl e pėr shumė breza, nuk i lypėn tė falur Serbisė pėr kryengritje civile dhe ushtarake; nuk i lypėn tė falur qė ia thyen sovranitetin juridik dhe e shporren tej, si shtet hajdut, tė mundur nė luftė!
Fundja, fituese e luftės ėshtė Kosova dhe njė qytetari pak i hyn nė punė njė kėrkimfalje e Nikoliēit apo Daēiēit!?
Prandaj si fituese e luftės, Kosova duhet tė negociojė pa asnjė hezitim dhe pa asnjė kompleks me Serbinė.
Tėrė historia e shtetit/shteteve ėshtė njė negociatė e pėrditshme (politika si art i sė mundshmes) me shtetasit brenda dhe me shtetet veē e veē, jashtė si dhe me grupe shtetesh e organizata ndėrkombėtare, me aleanca shtetesh dhe me koncernet shumėkombėshe.
E tė mos flasim pėr fqinjėt.
A nuk ėshtė vetė BE-ja nė negociata tė vazhdueshme me Rusinė nė njė anė dhe me ShBA-nė, Azinė dhe Afrikėn?
A nuk po negocion bota demokratike edhe me “shtetet bandite” si Irani, Koreja e Veriut?
A nuk po negocion BE-ja me tė gjitha shtetet anėtare, por edhe me Anglinė.
E natyrisht edhe me shtetet ballkanike rreth zgjerimit tė saj e pėr ta zvogėluar dhunėn?
Po Greqia?
Edhe atje po protestohet, madje me viktima e zjarrvėnie, por shtetit po i duhet tė flasė me tė gjithė evropianėt e tjerė, edhe me Angela Merkel, tė urryerėn e grekėve, pėr ta gjetur ilaēin e daljes sė shtetit helen nga kriza financiare?
Ndonjėherė duke pėrdorur madje edhe shantazhin politik, pėr kinse daljen nga eurozona. E pėr ēka mund tė vetėvendosė Kosova, nė epokėn e doktrinės sė sovranitetit tė kufizuar dhe kur vetėvendosja jashtė kontekstit kolonial (njė vetėvendosje zhdėmtuese) ėshtė konsumuar tashmė mė 2008?
Por Kosova zyrtare nuk ka kohė pėr tė ndėrtuar strategji pėr negocim as me shtetasit e saj e lėre mė me Serbinė, me BE-nė e ShBA-nė, NATO-n, OKB-nė, sepse ajo nuk ka ndėrtuar konsensus shoqėror dhe qytetar pėr ēėshtjet vitale tė shtetit dhe kombit, sepse gjatė i ka trajtuar shtetasit si tė sunduar e kundėrshtarėt politikė si armiq tė mundur forcėrisht.
Njeriu trishtohet kur e sheh dhe e dėgjon njė ministėr tė Brendshėm naks, e militant tė verbėt partiak, i cili kėrcėnon shoqėrinė me njėsite speciale policore, nė emėr tė shtetit, pa e pasur as vetė tė qartė idenė e shtetit.
E ai ėshtė aty pėr ta menaxhuar forcėn, pėr ta zvogėluar e jo rritur dhunėn, pra si kontrollues civil – demokratik i aparatit tė dhunės, por jo kurrė, pėr tė urdhėruar rrahjen e deputetėve dhe qytetarėve, qofshin ata edhe me thasėt plot domate!
Indinjohuni me tė. Kaq!
Kurse bashkėpartiaku i tij, kryeministri i vendit, nuk ka shpjegim tjetėr pėr pėrdorimin e policisė sė shtetit kundėr shtetasve, pos epshit mujshor qė ndien ai ndaj atyre qė i konsideron si tė nėnshtruar, ose armiq.
Ai vazhdon tė flasė pėr njė kundėrshtar politik “rrugaē” pa e respektuar atė si opozitė nė Kuvend, si pjesė e sovranitetit tė popullit qė, sipas tij, pasi e ka humbur luftėn nė Kuvend po e bart atė nė rrugė.
E nė anėn tjetėr lėvizja “Vetėvendosje”, me tė drejtė e pa tė, nė luftėn pėr pushtet nuk po i pėrdor fare frerėt pėr vetėpėrmbajtje nga dhuna, por e ka lėshuar “nė ler”, duke qenė kundėr secilit dhe ēdo gjėje dhe duke qenė se me alternativat e veta politike nuk ka arritur ta bindė opozitėn tjetėr brenda Kuvendit qė t’i bashkohet pėr ta rrėzuar Qeverinė, nė vazhdimėsi po e keqpėrdor thirrjen nė popull.
Kėtė “tė drejtė” – thirrjen nė popullin – e ka keqpėrdorur gjatė Qeveria, por tashti edhe lėvizja “Vetėvendosje”.
Njeriu mbetet pa fjalė kur nė mbrėmjen e protestės sė 22 tetorit, qė u bė e dhunshme, njėri nga liderėt e VV, i huazuar nga demokracia shqiptare, nė TV pėrgojonte qytetarėt e Prishtinės qė kishin dalė tė pinin kafe nė sheshin “Nėnė Terezė”!?
Me ē‘tė drejtė?
Masa kritike kundėr keqqeverisjes tashmė ėshtė krijuar nė Kosovė.
Por kjo masė nuk do tė thotė detyrimisht t’i bashkohet lėvizjes VV dhe tė grushtohet me policinė, qė i bie, me njerėzit e shtėpisė…
Sidoqoftė, kjo masė nuk e ka zėdhėnėsin e vet – i cili di tė artikulojė kėrkesat e saj, tė flasė e tė protestojė qoftė edhe pėr njė centė tė arkės sė shtetit tė abuzuar nga pushteti, por edhe qė di tė ndėrtojė vizion tė qartė pėr tė sotmen dhe tė nesėrmen e shtetit, pėrmes debatit demokratik, me partitė dhe nismat qytetare, por edhe me pushtetin, kur janė nė pyetje interesat madhore kombėtare.
Lėvizja VV s’ka tė ndalė nė luftėn e saj tė drejtė kundėr korrupsionit, krimit tė organizuar, vjedhjes sė votės sė lirė, e me kėtė po i shėrben shoqėrisė kosovare, por nė kėtė luftė kjo Lėvizje shpesh nė vend se tė mbushė njerėzit me shpresė e besim po i shastis dhe zmbraps me retorika tė forta, qė shpesh marrin karakteristika tė diktatit ideologjik (ideologjive tė mėdha), tė shekullit 20.
Fundja, asnjė parti politike e as pushteti nuk shpėrndajnė gjithaq lumturi, por asnjė pushtet nuk e ka tė drejtėn t’ua marrė qytetarėve tė drejtėn pėr ta kėrkuar lumturinė!?
Kosova e mbytur nė dhunė politike po e vuan sindromėn shqiptare tė vitit 1997, kur vendi rrėshqiti nė luftė qytetare, ndėrkohė qė elitat politike dhe kulturore, duke qenė konformiste dhe tė pėrshtatura nė njė sistem kleptokracie, nuk arriti tė edukonte qytetarinė, qė rotacioni i pushtetit nė demokraci bėhet vetėm dhe ekskluzivisht pėrmes zgjedhjeve tė lira. Kur mė 2010 PDK-ja i fitoi zgjedhjet pėrmes fabrikimit industrial tė votės sė lirė, ashiqare shihej se ky pushtet nuk do tė kishte legjitimitetin e duhur dhe se dikush do tė ngrejė zėrin kundėr asaj kapėrdisjeje kundėr shtetit e nė emėr tė tij, pėrmes fuqisė politike tė marrė me zor!?
Tashti, nė fund tė vitit 2012, po ashtu ėshtė e qartė se ky pushtet i dhunshėm e ka ndėrmend t’i mbrojė privilegjet (pasuritė e arritura nė bashkėpunim me krimin e organizuar) e veta dhe pushtetin personal me tė gjitha mjetet, duke e instrumentalizuar policinė e shtetit pėr motive politike, pėr arsye tė egocentrizmit tė tyre tė pangopshėm dhe mujshisė sė pafrenueshme, madje edhe duke i dhėnė emrit tė shtetit tė ri njė mbiemėr tė frikshėm: shtet policor!
Kur deputetėt e zgjedhur tėrhiqen zvarrė nga policia si tė ishin kriminelė me damkė, rrugėve e shesheve tė kryeqytetit, nė sy tė mediave, vėzhguesve ndėrkombėtarė dhe qytetarėve, atėherė ēka mund tė presė njė qytetar i humbur, i humbur nė interpretime, se cila palė ka tė drejtė?
Natyrisht se po pėrplasen dy tė drejta, e drejta e protestės publike dhe e drejta e shtetit pėr rendin publik.
Por qė tė dyja kėto tė drejta pėrkufizohen nga ligjet nė fuqi dhe qė janė shkelur nga tė pėrfshirėt nė pėrplasje, edhe nga “shteti i Bajram Rexhepit” edhe nga Lėvizja VV.
Rexhepi s’ka mundur tė urdhėronte policinė pėr t’i sulmuar deputetėt brenda kompetencave tė tyre dhe nė ambientet institucionale, nė asnjė rrethanė, kėtė mund ta bėjė vetėm kryetari i Kuvendit, kurse pėrjashta urdhra tė tilla operacionale mund tė japė vetėm drejtori i Policisė.
Rexhepi madje ėshtė ideal si tip qė prodhon dhunė mendore, me fjalitė e tij tė egra dhe me sjelljen e tij prej njė diktatori tė vockėl provincial dhe ballkanik!
Lėvizja VV sė kėndejmi po e shkel nė vazhdimėsi Ligjin pėr protestat publike, duke e shpėrfillur shtetin, e duke mos i paralajmėruar protestat dhe duke mos e shpallur botėrisht qėllimin e fundmė tė mėsymjes.
Por ky ėshtė gjynah, megjithatė minor, nė krahasim me instrumentalizimin e Policisė dhe agresionin gjuhėsor tė Qeverisė, pėr tė mbrojtur ide ose koncepte parapolitike, shpesh jokushtetuese dhe joetike.
Domatet dhe bojėrat nuk janė mjete dhune, por rekuizita tė protestės qytetare.
Prandaj pėrdorimi i policisė pėr zmbrapsjen e kundėrshtarit politik dėshmon se pushteti i Hashim Thaēit ėshtė paranoid.
Me kundėrdhunė legjitimohet dhuna dhe ky cikėl s’ka tė ndalur.
Prandaj nėse VV ėshtė njė forcė atdhetare, ajo duhet tė ulet nė debat politik me Qeverinė dhe tėrė spektrin politik kosovar, pėr tė dalė nga spiralja e dhunės.
Mirėpo, Kosova ka mbetur pa njė zė moderator, qė i thonė zot shtėpie, sepse kryetaren jolegjitime tė shtetit s’e ban kush hesap, kurse kryeministri me pushtetin e tij degjenerik ėshtė zėnė duke e vjedhur shtėpinė e vet.
Zor tė negociohet me ta, sepse thjesht s’marrin vesh. Atyre nuk iu beson kush mė, pos “juntės” sė tyre nė tentativė!?
Qeveria kosovare po i tregon dhėmbėt – por i ka tė prishur!
Tash e tutje mė shumė do tė shkaktojė tė qeshura sesa frikė!

MAPO*Botuar sė pari nė Koha ditore.

Ganimet
30-10-2012, 16:02
Kjo koha ditore esht produkt i qelbsires ideollogjike kumuniste fund e krye.Ska mes ktu ,ku ndershmeria qytetare do pozicionohej.Koha Ditore duhet identifikuar sepse gjithqka shifet perveq mjeranav e verbanave te siot Alioist e Milloshevist.Opozita komplet perveq V.Vendosjes,perpiqet hajdutrisht e qyqarisht,shkretoisht ,pacipsisht e paturpesisht te manipuloj me qyqarllakun qytetar (fshataresk me mentalitet)te shek.XV,qe te perfitoj simpatin si opozit e qytetruar...mjeranet.Ne perballje esht PDK si parti e cila shet interesat komtare dhe V.vendosjes qe perpiqet ti mbroj ato.

Si mer Brar se ke kuptuar se ne Ks Ramua me Saliun kan nji vlla qe e quajn Hashim Taqia nipi i Kostes.

fegi
30-10-2012, 17:35
Nisin ikjet nga PDK nė Vetėvendosje

Afėrdita Veliu, asambleiste e Komunės sė Prishtinės nga radhėt e PDK-sė ka kaluar nė Lėvizjen Vetėvendosje. Kėtė e ka bėrė tė ditur vetė ajo nė mbledhjen e Kuvendit Komunal.
Vetėvendosje e ka mirėpritur vendimin e Veliut pėr aderim nė partinė e tyre, ndėrsa zyrtarė tė Partisė Demokratike, megjithėse i kanė uruar suksese Veliut pėrtė ardhmen, janė shprehur se ka qenė e udhės tė diskutohet pėr dorėheqjen me anėtarėt e tjerė, transmeton KP

Ikja e njė asambleisti komunal nga Vetėvendosje ishte paralajmėruar ditė mė parė nga mediat nė Prishtinė, derisa ėshtė thėnė se kjo do t’i paraprijė edhe ikjeve tė tjera nga PDK, duke pėrfshirė edhe figura si Jakup Krasniqi, Fatmir Limaj, Nait Hasani dhe Flora Brovina.

Ndryshe kryesia e PDK-sė ka nisur dje pėrgatitjet pėr zgjedhje tė brendshme partiake nė njė takim qė ėshtė mbajtur nė zyrat e partisė, por ku kanė munguar figurat tė cilat janė kritike ndaj lidershipit tė partisė. /Telegrafi/

Brari
30-10-2012, 20:01
ganimet..

vv nuk mbron asnji m.ut interesi kombetar..
vv eshte degez e shikut klosist syloist jakupo qosist.. enveristo-erion veli ed rucist..
ata kan per detyr me kriju rrumpalle ne kosove per interes te ca grupeve shiko-iste qe i tremben ligjit se mos po u dalin krimet..
nuk ka hi kot rexh selimi ne vv.
rexh selimin poplli e akuzon si vraes te xhem mustafes..

dhe koleget e vv-s ne tiran.. kreshnik leshkuqet e edvin ruc paskal dokles..nuk mbrojn asnji mu.t interes kombetar.. perkundrazi.. duan ta shtyjn shqiperin drejt katastrofes..

..

nuk i kuptoni ju kto filma o ganimot..

ose i kuptoni e nuk ju ha palla fort..

vv dhe al-leshkuqja jan pjella te mafies..

cojn uj ne mulli te serbis e greqis..

..

Llapi
01-11-2012, 04:53
Vetėvendosja ka penguar shtetin

Nga Express 01 Nėntor 2012 00:07

Kryetari i Lėvizjes pėr Bashkim, Avni Klinaku, ka thėnė se protesta e Vetėvendosjes ka penguar shtetin, pasi qė ata kanė rrethuar institucionet e vendit dhe nė kėtė mėnyrė kanė penguar shtetin.

Kliniku po ashtu ka thėnė LB-ja ėshtė e gatshme pėr koalicion me PDK-nė

“Lėvizja pėr Bashkim ėshtė e gatshme pėr bashkėpunim dhe koalicion me secilėn parti nė vend, duke pėrshirė edhe partinė nė pushtet, PDK-nė” ka thėnė Klinaku nė emisionin “Interaktiv”.

Ai e ka pėrsėritur idenė pėr reciprocitet, duke thėnė se ato tė drejta qė i gėzojnė serbėt nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, tė njėjtat tė drejta t’i gėzojnė edhe shqiptarėt nė Luginėn e Preshevės.

Lideri i LB-sė, i ka akuzuar partitė e tjera nė vend pėr mos bashkėpunim.

Brari
01-11-2012, 18:54
vv-ja o llap mos u cudit kur ta shohesh ndoj dit bith e brek me pdk-n..

ne pdk ka disa rryma..

super super enveristet
super enveristet
envero-qosistet
edvino qosistet
dhe ca kokrra envero pragmatistet..

ku hyjn hashimi me ca shok..
hashimi pra eshte me pozitivi ne pdk..

kur hashimi filloj te cfaq pragmatizem.. u terbuan rrymat qe thash me lart..

dhe kurdisen maoistet dmth freshin e pdk-s super enveriste.. e u a vun emrin vv..

sa me shum hashimi afrohej me saliun aq me e eger vv-ja kunder hashimit..

kur hashimi u taku ne tynel me saliun athere u mblodhen grupacionet super enveriste e qosiste edviniste enveriste ne pdk dhe i dhan urdher albinit te egersoje me shum luften kunder hashimit.. bile cuan dhe ndihmsa.. si psh xhep selimin..

kjo eshte ne vija te pergjithshme..

..

Llapi
03-11-2012, 15:46
http://s1.directupload.net/images/121103/kr8nf3x2.jpg

Llapi
11-11-2012, 18:29
VETEFUNDOSJE eshte nje bashkim i radikalve islamist dhe anti-amerikaneve si serbet e te tjere qe jetoin ne Kosove e serbi.

Llapi
18-11-2012, 19:05
I nderuari Glauf Konjufca!

Nuk me perket mua qe te perzihem ne punet e Parlamentit,sepse kundershtit qe i perjetojme aty,jane te kuptueshem,ngasentani fjlame lire,lirija e shprehjes eshte fundamentale per nje demokraci te prosperuar.
Por aj
o qfare me iritoje eshte gjesti i menyres ,formes qe ju kerkonit nga Kryeministeri,per te bere betim.
Nese Kryemintri do te kishte kryer nje betim,qfare ju insistonit,do kishte dal shume naiv dhe laik,sepse eshte teper jologjike,qe nje veprimtar,pas me teper se 25 vjet veprimtari ilegale,pas nje rrugtimi te gjate,te veshtire,dhe plot sakrifica,ku me deshire dhe paramendim ka zgjedhur rrugen e veshtire te lirise,te beje betime sipas deshires semkujtdo.
Betimi nuk eshte fontan deshirash e as nuk eshte keng qe porositet ne kaffe,por eshte akt solemn qe ilegalet e kane perjetuar me sakrifica te njepasnjeshme.
Beaoje se as Une e as Regjep Selimi nuk jemi adresa-busulla qe determinojme rrugtimin e tjeterit,sepse ka shume fakte qe tregojne dhe i mesojme perdit,se Kryeministei i tanishem ka qene aktor i veprimtaris ilegale,sikurse Une,e ndoshta edhe Ragjepi,por po flas personalishte per vetveten time,ku mund te theme pa qene i kompleksuar,se kam qene ne detyren e ilegales,ne kuader te Levizjes Popullore,ne rolin me te larte,si ish antar i parendesishem i Keshillit Popullor per rrethin e Pejes,ndersa Kryeministei,qe ju i kerkoni te beje Betimin,ka qene nder akteret kryesor te Levizjes Popullore,ne nivel kombtar,kuptohet mbrenda Kosoves.
E lartesceka me larte,nivel kombtar,sepse LPK e asaj kohe nuk perfaqsonte vetem kufit emsotem temkesaj Kosove por kishte shtrirje me te gjere gjeografike,shteirje qe me pastaj per interesamstrategjike,pesoje edhe ndryshime.
Pra,paramendoje nje raste te ngjashem,sikur Une te isha Deputet dhe te kerkonit nje veprim te ngjashem,sikur ja kerkuat Kryeministrit,e dine qfare pergjegje ta kisha kthyer,shko ndryshoma datlindjen dhe me beje prap 15 vjeqar dhe do ta beje kete Betim qe ju kerkoni...
Qerim Kelmendi

rrugaqi
19-11-2012, 20:06
I nderuari Glauf Konjufca!

Nuk me perket mua qe te perzihem ne punet e Parlamentit,sepse kundershtit qe i perjetojme aty,jane te kuptueshem,ngasentani fjlame lire,lirija e shprehjes eshte fundamentale per nje demokraci te prosperuar.
Por aj
o qfare me iritoje eshte gjesti i menyres ,formes qe ju kerkonit nga Kryeministeri,per te bere betim.
Nese Kryemintri do te kishte kryer nje betim,qfare ju insistonit,do kishte dal shume naiv dhe laik,sepse eshte teper jologjike,qe nje veprimtar,pas me teper se 25 vjet veprimtari ilegale,pas nje rrugtimi te gjate,te veshtire,dhe plot sakrifica,ku me deshire dhe paramendim ka zgjedhur rrugen e veshtire te lirise,te beje betime sipas deshires semkujtdo.
Betimi nuk eshte fontan deshirash e as nuk eshte keng qe porositet ne kaffe,por eshte akt solemn qe ilegalet e kane perjetuar me sakrifica te njepasnjeshme.
Beaoje se as Une e as Regjep Selimi nuk jemi adresa-busulla qe determinojme rrugtimin e tjeterit,sepse ka shume fakte qe tregojne dhe i mesojme perdit,se Kryeministei i tanishem ka qene aktor i veprimtaris ilegale,sikurse Une,e ndoshta edhe Ragjepi,por po flas personalishte per vetveten time,ku mund te theme pa qene i kompleksuar,se kam qene ne detyren e ilegales,ne kuader te Levizjes Popullore,ne rolin me te larte,si ish antar i parendesishem i Keshillit Popullor per rrethin e Pejes,ndersa Kryeministei,qe ju i kerkoni te beje Betimin,ka qene nder akteret kryesor te Levizjes Popullore,ne nivel kombtar,kuptohet mbrenda Kosoves.
E lartesceka me larte,nivel kombtar,sepse LPK e asaj kohe nuk perfaqsonte vetem kufit emsotem temkesaj Kosove por kishte shtrirje me te gjere gjeografike,shteirje qe me pastaj per interesamstrategjike,pesoje edhe ndryshime.
Pra,paramendoje nje raste te ngjashem,sikur Une te isha Deputet dhe te kerkonit nje veprim te ngjashem,sikur ja kerkuat Kryeministrit,e dine qfare pergjegje ta kisha kthyer,shko ndryshoma datlindjen dhe me beje prap 15 vjeqar dhe do ta beje kete Betim qe ju kerkoni...
Qerim Kelmendi

Ma perkujtove letren e Haxhi Kuqit para shum kohe edhe ai pushke e pat que me njanin po kurgja senet meten qaty te mjegullavta.

Llapi
20-11-2012, 02:31
http://prishtinapress.info/wp-content/uploads/2011/04/kurti.jpg


"Ka indikacione shumė tė qėndrueshme se njėri nga tė shantazhuarit e Serbisė ėshtė edhe Albin Kurti qė udhėheqė "vetėvendosjen".

Shkak i kėtij shantazhimi ėshtė edhe i gjithė aktiviteti anti-Kosovė qė po bėnė Albin Kurti me lėvizjen e tij"

Kėto fjalė janė thėnė publikisht para demonstratave tė 10 shkurtit.Personi qė ka deklaruar kėtė nuk ėshtė ndonjė anonimus politik,pėrkundrazi ėshtė njeriu i cili qėndron nė ballė tė tė gjitha proceseve pozitive tė Kosovės.

Unė qėmoti kam dyshuar nė tė gjitha aktivitetet "patriotike" tė Albinit.Edhe para kėsaj deklarate. Pse?

Pikėsėpari,vetėdorzimi i tij te serbėt gjatė luftės ka qenė i dyshimtė.
Ai ka pasur dy mundėsi.Tė ikėn nė Bllacė sikur shokėt e tij qė i ka pėrreth "Vetėvendosjes" ose tė dal nė mal.T'i bashkohet UĒK-sė.
Nuk e ka bėrė as njėrėn as tjetren. Nejse punė e tij kjo.

Po nė burg pse i ka pasur tė gjitha ato privilegje?!!
Kur me mijėra shqiptarė,edhe ata tė rrėmbyer sikurse Albini,vriteshin,masakroheshin e humbnin pa gjurmė nėpėr burgjet serbe,Albinit jo qė nuk i ka ndodhur asnjėra nga kėto tė kėqija,por
Albin Kurtit i ėshtė bėrė privilegji mė i madh i mundshėm qė do tė mund t'i bėhej njė tė burgosuri politik;
Nga qelia e burgu tė Pozharevacit i ėshtė dhėnė mundėsia qė tė organizoj konferencė me gazetarė tė botės!!!

Cilat kanė mundur tė jenė qėllimet e shėrbimit sekret serb,qė ndėrmorrėn hapin mė tė paimagjinueshėm pėr njė regjim diktatorial,organizimin e njė konference pėr gazetarė pėr njė tė burgosur politik shqiptar?
Sipas mendimit tim,dy kanė qenė qėllimet e kėtij aksioni serb.

E para,me kėtė konferencė,kanė dashur t'i dėrgojnė njė mesazh tė qartė botės se regjimi serb ėshtė shumė demokratik e qė Albini sikur vėrtetė tė ishte nj patriot nuk do tė duhej assesi qė tė kontribuonte nė pėrmirsimin e imazhit tė keq serb.

Dhe qėllimi i dytė i shėrbimit sekret serb ka qenė;Krijimi i njė HEROI TĖ RI pėr kosovarė. Njė zėvendėsim tė Ibrahim Rugovės.Pasi qė Rugova llogaritej i vdekur politikisht,duke menduar se e kishin djegur autoritetin e tij gjatė bombardimeve tė NATO-s.
Rrethanė favorizese pėr serbėt qė edukimi i dobėt i kosovarėve,papjekuria mentale dhe naiviteti i popullit tė cilėt jo qė nuk e akuzuan pėr tradhti Rugovėn,por pėr ēudi tė gjithė botės,e pritėn si njė hero kur u kthye nė Kosovė!!!
Dhe pėrderisa Rugova kishte autoritetin e madh nė Kosovė,fitonte zgjedhjet e njėpasnjėshme.Serbia nuk kishte nevojė pėr xhokerėt tjerė.
Ata ishin "the slipers"-at e Sėrbimit sekret serb.Ishin tė pėrgjumurit tė cilėt do tė ngriheshin,veē kur ta kėrkonte nevoja.
Tė gjitha punėt e ndyra,kundėr Kosovės bėheshin nė mėnyre "institucionale" pėrmes Rugovės dhe bashkpunėtorėve tė tij.

p.sh tė gjithė e pranojmė se dėmet mė tė mėdha vendit pas luftės i janė shkaktuar prej trazirave tė marsit.Ku brenda 48 orėsh,ndrroj imazhi i Kosovės dhe i shqiptarėve nė pėrgjithėsi. Ndryshoi imazhi i mrekullueshėm qė kemi pasur pėr qindra vjet.Me qindra vjet shqiptarėt kanė luftuar pėr lirinė e tyre edhe pse tė vrarė,tė djegur e dhunuar prej armiqėve tė tyre,ne asnjėherė nuk kemi bėrė krime kundėr civilėve tė pambrojtur e duarthatė.
Kėto krime denohen sot, me njė koventė ndėrkombtare tė krijuar pas luftės sė dyte botėrore. Gadi asnjė ushtri nuk e pėrfillė kėtė konventė.
Ne e kemi pasur njė kod tė pashkruar qė na i ka ndaluar krimet kundėr popullsisė civile-KODIN MORAL,tė cilin e ka qmuar e tėrė bota.
Dhe ēfar bėmė ne?
E shkėrdhymė kodin tonė moral!
Dhe kur?
Nė kohėn mė tė papėrshtashme pėr imazhin tonė. Sot kur tė gjitha mediat botėrore janė tė vendosura nė Kosovė.Gazetarė tė radiove,televizioneve e mediave tjera tė shkruara,kanė regjistruar pamjet mė tė tmerrshme qė ka parė ndonjėherė spektatori botėror.
Turma tė pakontrolluara njerzish qė vandalizojnė,djegin e shkatėrrojnė ēdo gjė qė u del para.Vrasin njė popull tjeter sepse flasin njė tjetėr gjuhė,u fusin flakėn objekteve fetare tė njė feje tjetėr etj,etj.
Tash po e paguajmė haraqin,me dokumentin e Ahtisarit.

Pėr publikun e thjesht botėror ne jemi ata tė kėqinjėt,vandalėt. Por kėshtu nuk mendojnė edhe diplomatėt e tyre,njerzit qė njohin shėrbimin sekret serb.ata e dinė tė gjithė se trazirat e 2004-s kanė qenė rezultat i njė pune tė mundimshme e tė gjatė tė shėrbimit sekret serb. Tė huajt edhe e dinė se cilėt janė ata bashkpunėtorė tė atij shėrbimi.

Sot cilindo ta pyetėsh,se kush ka qenė organizator i atyre trazirave,nuk e dinė. I rrudhin krahet.Jo thonė nuk e dimė,besojmė se ishte njė reagim i rastit.
Po nėse "kthehemi" pak prapa dhe logjikojmė do tė shohim dorėn perfide tė serbėve nė kėto ngjarje.

Nė natėn e 11 marsit 2004,alarmohet policia nė Prishtinė.Alarmi del i rrejshėm.Njerzit mendojnė; dihet kush qet bomba mė 11 mars,aludojnė nė ata qė kanė bėrė marsin e lavdishėm tė 81-it.
Situata veē fillon tė ndizet.
Disa orė mė vonė,pra nė mėngjesin e hershėm tė 12 marsit 2004,bėhet njė "tentimatentat" ndaj presidentit Rugova.I hudhet njė bombė para shtėpisė sė tij.Njė truk shumė i thjesht,por qė shitet leht te pėrkrahėsit e presidentit.
Simpatizuesit e tij alarmohen.Nervozohen,shajnė, shkumė u del prej goje.
Rugova tė nesermen lėshon kushtrimin;Ata deshėn tė mė vrasin,ata qė nė mars kanė luftuar Serbinė,gjithmonė here me luftera e here me demonstrata.Kopeja rugoviste "e kupton" se ata janė kush tjetėr pos UĒK-ja!!! Dhe e pėrkrahin presidentin e tyre i cili i fton nė njė demonstratė nėn moton "Nė mbojtje tė presidentit".Demonstrata do tė mbahet me 17 mars 2004!!! (Shihni arkivat e agjensive tė lajmeve)

Kjo ėshtė paraloja e atyre ngjarjeve tė tmerrshme.Rugova edhe zyrtarisht duke ndezur masat fillon pjesėn e vet tė punės pėr shėrbimin sekret serb. Kjo pra ishte detyra e Rugovės pėr luajtur rolin e viktimes,kjo do tė mjaftonte qė fteses sė tij pėr njė protestė"paqėsore" me 17 mars 2004 t'i pėrgjegjeshin shumica e perkrahseve tė tij.

Detyren tij e kreu me sukses.Pėr tė tjerat do tė kujdesej vet shėrbimi sekret serb.
Brenda intervalit 12 mars kur "u bė atentati" mbi Rugovėn dhe fillimit tė trazirave me 17 mars,"krejt rastėsisht" ndodhin edhe kėto ngjarje;
-Nė Mitrovicė mbyten fėmijėt nė lumin Iber.Gazetaret raportojnė nga vendi i ngjarjes.Masat ndezen.Pritet shpėrthim i situates.
-Nė Pejė vritet babai i ushtarit tė UĒK-sė,Avni Elezajt.Edhe Dukagjinin e pregadisin pėr diten e madhe.
-Nė Llapnasellė,"plagoset" njė serb.Shkijet rebelohen,i bllokojnė rrugėt qė lidhin jugun e Kosovės.Pezmi e hidhėrimi e rrėmben edhe kėtė pjese tė vendit.Kosova komplet ėshtė e pregaditur pėr diten D.Pritet veē njė shkėdijė dhe ajo vie shpejt.Rugova e mbanė fjalėn.Me 17 mars 2004 e nisė protestė paqesore nė mes tė Prishtinės.Me moton "ta mbrojmė presidentin".Turma tė pėrkraseve tė presidentit vijnė nga tė gjitha anėt e Kosovės.
Turma tė mjera pa ditur as vet se janė pjesė e njė skenari djallzor tė Rugovės nė bashkpunim me shėrbimin sekret serb!!!

Dhe vazhdimin e atyre ngjarjeve e dimė. E dimė edhe pėrpjekjen titanike tė Partisė Demokratike tė Kosovės dhe kryeministrit Bajram Rexhepi pėr qetėsimin e masave tė popullit.
Por nuk e dimė as qe kemi dėgjuar asnjė prononcim tė Rugovės dhe bashpunėtorėve tjerė tė tij pėr tė ndaluar kėtė tragjedi.
Dikush mund tė thotė tamam puna qė Rugova t'a kritikonte punėn e vet.
Rugova ska pase ēare,pa bashkpunuar nė kėtė skenar tė shėrbimit serb,sepse ka qenė i shantazhuar.Njė zot e di se sa e sa materialin komprimitues kanė serbėt pėr tė,qė sikur tė bėhej publik me siguri vet pėrkrahsit mė tė flaktė tė tij do t'ia merrnin shpirtin,me dorė tė tyne.
Faji pėr kėto trazira,bie mbi ata qė kanė marrė pjesė.Mbi ata qė shkuan gjoja tė protestojnė pėr mbrojtje tė presidentit nga UĒK-ja. Ata ėshtė dashur t'a dinė se po manipulohen!

Tash besoj se sepaku bile po e dimė se kush paska organizuar 17-18 marsin 2004!


Ky skenar ėshtė zbuluar menjėherė nga shėrbimi i kundėrzbulimit.Por ka qenė vonė,tepėr vonė pėr tė ndėrmarrė diēka mė shumė,pėrveē parandalimit tė shkallėzimit tė mėtutjeshėm tė situatės.

Nėse shprehemi me fjalor sportiv,kjo i bie se rezultati qe 1 me 0 pėr shėrbimin sekret serb.

Rugova vdiq,e hangėr prroni. Tash duhet gjetė zėvendėsimin.Pasi qė nė LDK,mė nuk ka person tjeter me karizmen e Rugovės tė cilit do t'i bindej populli,shėrbimi sekret serb do tė pėrdorė kartat tjera.ata qė kanė njė "background" pak mė tė pasur patriotik.

Para do kohesh,serbėt tentuan edhe njėherė t'a destabilizojnė vendin.
U paraqiten maskat nė rajonin e Dukagjinit me emblemat e AKSH-sė!
Ata kanė qenė shqiptar jo serb dhe qellimi i tyre sigurisht se ka qenė i mirė,kanė menduar qė po bėjnė diēka pėr Kosovėn. Problemi ėshtė se ata nuk e kanė ditur qė shefi i tyre,ėshtė njė i shantazhuar nga Serbia dhe po punon kunder shqiptarėve.
Veē kėsaj radhe,djemtė e Ushtrisė Ēlirimtare nuk lejuan qė t'i futet edhe njē gol Kosovės. Pėrmes Hashim Thaēit,ata publikisht deklaruan se e dinė nga kush organizohen kėto aksione tė maskave e dinė kush ėshtė i shantazhuari.Dhe prapaskena e krimit e kuptoj mesazhin.Uli bishtin dhe shpėrndau ato forca paramilitare.

Dhe derisa filluam tė marrim frymė lirisht,duke i'u falenderuar Thaēit qė mori njė pėrgjegjėsi qytetare dhe na hoqi njė rrezik.
Nuk shkoi shumė kohė,dhe prap filloi tentimi i shėrbimit sekret serb pėr tė shkatėrruar procesin.
Edhe kėsaj radhe shėrbimet e kundėrzbulimit hetuan pregaditjen e atakut serb dhe reaguan qė ta parandalonin. Menjėherė kur u bė publike data e organizimit tė demonstratės sė 10 shkurtit, Burrat qė e ēliruan Kosovėn,prapė pėrmes Thaēit,lajmruan se; Duhet tė kemi kujdes,mos ti bashkohemi lėvizjes"vetevendosje" sepse udhėheqėsi i saj Albin Kurti ėshtė njė bashkpunėtor i shėrbimit sekret serb.ėshtė njė i shantazhuar!

Me gjithė organizimin perfekt tė kėtyre demonstratave shėrbimi sekret i Sebisė e mori njė kundėrgoditje tė ashpėr,tė shpresojmė se tentimet e ardhshme do tė jenė edhe mė tė dobėta deri sa t'a zgjedhim statusin tonė.

Dhe tė jeni tė bindur se sikur njerzit e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė,mos tė paralajmronin njė gjė tė tillė dita e 10 shkurtit do tė ishte shumė mė i pėrgjakshėm se marsi 2004 edhe shumė mė shumė i dėmshėm pėr statusin tonė!

Ky shėrbim i shkijeve ėshtė sikur ata hakerat qė mundohen ti sulmojnė sistemet kompjuterike dhe nuk ndalen hiq deri sa t'ia arrijnė qėllimit
virusat qė pėrdorin shkijet tash po i dimė,a po?
veē sistemin antivirus Kosova e ka goxha t'mirė,e "ka ble" para do ditėve nė israel:wink:...fleni dathė,popull

Llapi
10-12-2012, 23:57
Jacobson: Kurti kėrcėnoi ish-sekretaren Albright
http://www.zeri.info/fotot/67612/main_tracy_jacobson.jpg

10-12-2012 19:26 CET

Ambasadorja amerikane nė Kosovė, Tracey Ann Jacobson ka deklaruar se vendi i saj nuk mund tė vendos raporte normale me Lėvizjen Vetėvendosje, pėrderisa ajo nuk ndryshon taktikat e dhunshme.

Nė njė intervistė pėr “InfoMagazinėn” e televizionit Klan Kosova, diplomatja amerikane ka treguar pėr herė tė parė edhe pėrmbajtjen e njė letre qė kohė mė parė Kryetari i Vetėvendosjes, Albin Kurti, ia ka dėrguar ish-sekretares amerikane tė Shtetit, Madeleine Albright.

Aty, sipas saj, ai e kėrcėnuar miken e madhe tė Kosovės.

“Me Vetėvendosjen kemi kontakte ne nivele tė ndryshme. Njerėzit mund tė mos pajtohen pėr ēėshtje tė ndryshme, por ne nuk pajtohemi me taktikat e tyre tė dhunshme”, ka deklaruar ajo.

“Kam parė njė letėr tė z. Kurtit kur kam ardhur kėtu nė Kosovė, e po ashtu kam parė njė letėr qė z. Kurti ia ka dėrguar ish-sekretares amerikane tė Shtetit, Madeleine Albright, ku ai e ka kėrcėnuar ish-shefen time se nėse ajo viziton Kosovėn, ai do t’i nxjerr njerėzit e tij nė rrugė”, ka shtuar ambasadorja Jacobson.

Sipas saj, Vetėvendosje duhet tė ndryshojė. “Ne dėshirojmė te kemi marrėdhėnie tė mira me ta, nėse ata ndryshojnė taktikėn e tyre tė dhunės dhe agresionit. Ne nuk mund tė pajtohemi me ta pėrderisa ata bėjnė demonstrata tė dhunshme dhe letra kėrcėnuese”, ka thėnė ajo, raporton Express.

Ambasadorja amerikane nė Kosovė nė kėtė intervistė ka folur edhe pėr dialogun politik me Serbinė, marrėveshjen qė solli nė Presidencė Atifete Jahjagėn dhe pėr zhvillimin ekonomik tė vendit. /GE/

Llapi
12-12-2012, 14:34
http://www.youtube.com/watch?v=fzeaU0fmVmc
Albin Kurti ne burgun e Pozharevcit

Thaēi e ka pyetur Kurtin, se si ėshtė e mundur kur shqiptarėt vriteshin e rraheshin brutalisht nė burgjet e Serbisė, “ty nuk tė preku kush, por tė organizonin konferenca shtypi nė burg”. Thaēi i tha Kurtit se ti ke hyrė nė politikė, pėrmes derės sė Daēiqit duke tė organizuar konferenca shtypi nė burg, pėr promovim politik.

Llapi
12-12-2012, 15:14
http://www.youtube.com/watch?v=fzeaU0fmVmc
Albin Kurti ne burgun e Pozharevcithttp://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_470x261/088990_449978.jpg
Thaēi e ka pyetur Kurtin, se si ėshtė e mundur kur shqiptarėt vriteshin e rraheshin brutalisht nė burgjet e Serbisė, “ty nuk tė preku kush, por tė organizonin konferenca shtypi nė burg”. Thaēi i tha Kurtit se ti ke hyrė nė politikė, pėrmes derės sė Daēiqit duke tė organizuar konferenca shtypi nė burg, pėr promovim politik.
Ai e ka pyetur Kurtin, se si patriot qė tregohet, pse nuk shkon qė flamurin kombėtar ta ngrit nė Vlladimir tė Malit tė Zi ku ai e ka vendlindjen.

“Kurrė nuk e pėrmendet vendlindjen tuaj. Ai qė e mohon vendlindjen e vet, e mohon edhe kombin e vet”, ia ka kthyer Kryeministri.

Kryeministri po ashtu ka akuzuar deputetin e Vetėvendosjes, Liburn Aliun, se e ka fshehur armėn gjatė luftės dhe iu ka dorėzuar policisė serbe.

Rex
12-12-2012, 15:19
O Llap, Albin Kurti eshte 100 here me shqiptar e me trim se Hashim yt. Albin Kurtin nuk e kane maltretu ne burgjet serbe sepse e kishte marre ne mbrojtje Kryqi i Kuq nderkombetar, ashtu sic i morri ne mbrojtje edhe te burgosurit tjere nga Kosova.
Harangopi yt e di shume mire ate pune.

Hashim Thaqi eshte nje hajn i Zvicrres, i cili merrej me vjedhje neper supermarketet e Zvicrres.

Thaqi eshte nje piun qe e ka dosjen 1 meter, ne Dragodan. Momentalisht e kane identifikuar si te pershtatshem qe te jete ne krye te institucioneve te Kosoves. Vjen koha kur nuk duhet me dhe perfundon ne Dubrave, ose nen toke.

Llapi
12-12-2012, 15:33
O Llap, Albin Kurti eshte 100 here me shqiptar e me trim se Hashim yt. Albin Kurtin nuk e kane maltretu ne burgjet serbe sepse e kishte marre ne mbrojtje Kryqi i Kuq nderkombetar, ashtu sic i morri ne mbrojtje edhe te burgosurit tjere nga Kosova.
Harangopi yt e di shume mire ate pune.

Hashim Thaqi eshte nje hajn i Zvicrres, i cili merrej me vjedhje neper supermarketet e Zvicrres.

Thaqi eshte nje piun qe e ka dosjen 1 meter, ne Dragodan. Momentalisht e kane identifikuar si te pershtatshem qe te jete ne krye te institucioneve te Kosoves. Vjen koha kur nuk duhet me dhe perfundon ne Dubrave, ose nen toke.

haaaaaaaaaaaaaaaaaaa
dilu ne mrojtje pshurranave e tradhtarve te vetfundosjes dilu

pra bash te gjith e dim
se milloshi me qet daqiqin e sodit ja ka sigurue albinit ate intervist dhe dhe dhe prap dhe milloshi e pat shfrytzue ate intervist ne takimet me nderkombetaret
dhe u thoshte se shifne ne burgjet tona ne serbi se si na shan e ofendon nji UĒK-sh e ne e trajtoim mier haaaaaaaaaaaa
prej asaj dite kur e kemi pa albin-kurven ne TV te serbis e kimi dit qe eshte piun i tyre

dhe a e nieve sot ne kuvend se qka i tha Thaēi Liburn Aliut deputetit te vetfundosjes

tha kur e ke marr pushken me dal ne prit siq e ke zan vendin
je pshurr hhaaaa po po bash keshtu i tha je lag
e prej tutes ju ke dorzue policis serbe haaaaaa
keta jan shqiptaret tu trima qe i mbron ti

Llapi
12-12-2012, 15:50
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_470x261/088990_449978.jpg


Thaēi Liburn Aliut, je ‘lagė’ nga frika dhe e ke dorėzuar armėn

Kryeministri Thaēi ka ftuar deputetin Aliu, qė t’u tregojė qytetarėve tė Kosovės, se si i inspiruar nga filmat ka kapur pushkėn pėr tė luftuar kundėr Serbisė, por kur e ka parė se lufta nuk ėshtė film, atėherė ėshtė “lagur”, nga frika e ka fshehur pushkėn nė mal dhe i ėshtė dorėzuar policisė serbe pėr t’u arrestuar.Debati i ashpėr mes kryeministrit Hashim Thaēi dhe deputėtėve tė Lėvizjes Vetėvendosje ka vazhduar edhe me deputetin Liburn Aliu. Pas fjalimit tė kėtij tė fundit, i cili kritikoi kryeministrin Thaēi pėr harresėn qė po u bėhet shqiptarėve nė Preshevė, Maqedoni e Mal tė Zi, ka reaguar kryeministri.

Thaēi ka thėnė se kurrė nuk i ka harruar ata shqiptarė dhe pėr kontributin e tij e dijnė vetė ata. Ai ka pyetur Aliun se ēfarė ai ka bėrė pėr ata qytetarė dhe pėr qytetarėt e Kosovės.

Kryeministri Thaēi ka ftuar deputetin Aliu, qė t’u tregojė qytetarėve tė Kosovės, se si i inspiruar nga filmat ka kapur pushkėn pėr tė luftuar kundėr Serbisė, por kur e ka parė se lufta nuk ėshtė film, atėherė ėshtė “lagur”, nga frika e ka fshehur pushkėn nė mal dhe i ėshtė dorėzuar policisė serbe pėr t’u arrestuar.

Ndėrsa deputeti Aliu, ka thėnė se nuk dėshiron qė debatin ta ul nė kėtė nivel, por ka treguar se ėshtė arrestuar nė banesėn e tij nė Ulpianė nė Prishtinė, ku nuk ka pasur pushkė e as mal afėr.

Ai ka thėnė se nuk ėshtė turp tė arrestohesh nga okupatori, dhe ka pėrmendur patriotė shqiptarė tė kohėrave tė ndryshme qė kanė qenė tė burgosur nga okupatorėt, si Hasan Prishtina, Afrim Zhitia...etj.

Kryeministri Thaēi edhe gjatė debatit me deputetin Aliu ka folur pėr pėrgjijen e Kurtit, duke thėnė se ai po e mohon vendlindjen e tij qė ėshtė vend shqiptarė nė Mal tė Zi.

E deputeti Kurti nė pėrgjigjen e tij, ka thėnė se po e sheh qė kryeministri qenka mbushur shumė ndaj tij, por nuk e ka nė plan qė nė Kuvend tė debatoj me tė. Ai ka thėnė se kryeministrin e fton nė njė debat tė hapur televiziv, nė njėrin nga televizionet dhe me njėrin nga moderatorėt qė ai mundet vetė ta zgjedh. (reporteri.net)

Rex
12-12-2012, 15:58
haaaaaaaaaaaaaaaaaaa
dilu ne mrojtje pshurranave e tradhtarve te vetfundosjes dilu

pra bash te gjith e dim
se milloshi me qet daqiqin e sodit ja ka sigurue albinit ate intervist dhe dhe dhe prap dhe milloshi e pat shfrytzue ate intervist ne takimet me nderkombetaret
dhe u thoshte se shifne ne burgjet tona ne serbi se si na shan e ofendon nji UĒK-sh e ne e trajtoim mier haaaaaaaaaaaa
prej asaj dite kur e kemi pa albin-kurven ne TV te serbis e kimi dit qe eshte piun i tyre

dhe a e nieve sot ne kuvend se qka i tha Thaēi Liburn Aliut deputetit te vetfundosjes

tha kur e ke marr pushken me dal ne prit siq e ke zan vendin
je pshurr hhaaaa po po bash keshtu i tha je lag
e prej tutes ju ke dorzue policis serbe haaaaaa
keta jan shqiptaret tu trima qe i mbron ti

Kur u dal Albini ne balle te protestave studentore ne vitin 1998 dhe kur ka punu Albini ne zyren e Demacit (zyra per informim e UCK-se) ne qender te Prishtines, Hashimi ka qene ne komisariatet policore te Zvicrres duke u marr ne pyetje per hajni.

Une nuk jam me Albinin sepse ai po ndjek politike te gabuar ne keto momente. Por, kur filloni dhe e sulmoni ne menyre kaq te ulet, ju vetem sa do t;ia shtoni perkrahesit.

Llapi
12-12-2012, 16:07
Kur u dal Albini ne balle te protestave studentore ne vitin 1998 dhe kur ka punu Albini ne zyren e Demacit (zyra per informim e UCK-se) ne qender te Prishtines, Hashimi ka qene ne komisariatet policore te Zvicrres duke u marr ne pyetje per hajni.

Une nuk jam me Albinin sepse ai po ndjek politike te gabuar ne keto momente. Por, kur filloni dhe e sulmoni ne menyre kaq te ulet, ju vetem sa do t;ia shtoni perkrahesit.

jo po mier e kie ti se albini e kish pas emrue dhe urdhnue Adem Demaqin qe ta hap zyren ne Prishtin
edhe Thaqin Drejtor i Drejtoris Politike dhe Antar te Shtabit te Pergjithshem te UĒK-se albini e ka emrue hahahahahaha


a nieve qe ish kan pas pshurr hahahahaha

Rex
12-12-2012, 16:11
Nuk thash qe e ka emrue Demacin e Thaqin. Une thash se Albini e ka perfaqesu UCK-ne ne qender te Prishtines e Hashimi u kon ne paraburgim ne Zvicerr.

Jo, une niva se Thaqi e kish hanger nje shpulle ne Grand. lol

Llapi
12-12-2012, 16:19
Nuk thash qe e ka emrue Demacin e Thaqin. Une thash se Albini e ka perfaqesu UCK-ne ne qender te Prishtines e Hashimi u kon ne paraburgim ne Zvicerr.

Jo, une niva se Thaqi e kish hanger nje shpulle ne Grand. lol

albini kurr nuk ka qen ne UĒK
e pat refuzue uniformen e armen qe ju paten ofrue nihere kur shkoi ne vizit ne shtab me bacen Adem Demaqin

edhe albini ka qen nji perkthyes i Baces Adem
e hiq ma teper
po ma mier e di une se ti o bal
ndersa ne demostratat qe ishin te organizueme prej unioni te studentve po mos te ishte
Dugolli Mavraj Lajqi e rektori i ndjer Statofci e disa nga shtabi i UĒK-se sa per albin kurven kurr sdo te ishin mbajt


Ndersa per Thaqin paske harrue qe akcionet e para kunder policis serbe i ka marr qysh me 1992 me legjendarin Adem Jasharin me shok balit

Rex
12-12-2012, 16:40
Edhe propaganda e ka njefar marifeti. Kur merresh me propagande ne rradhe te pare duhet te jesh i shkolluar mire. Kur analfabeti merret me propagande, atehere ai ne vend te demit, i ben favore atij qe ai tenton ta demtoj. Ne te njejten kohe e demton ate qe ai mundohet ti bej favor.

albini kurr nuk ka qen ne UĒK
e pat refuzue uniformen e armen qe ju paten ofrue nihere kur shkoi ne vizit ne shtab me bacen Adem Demaqin

Kjo eshte rrene qe vetem ne ndonje fshat te thelle malor te Llapit mundet me e kaperdi dikush.
Pozita e Albinit ishte e barasvlefshme me ate te 100 ushtareve. Duhej ti kishe koqet katrore qe te beje punen e Demacit dhe Albinit ne ate kohe.

edhe albini ka qen nji perkthyes i Baces Adem
e hiq ma teper
po ma mier e di une se ti o bal
ndersa ne demostratat qe ishin te organizueme prej unioni te studentve po mos te ishte
Dugolli Mavraj Lajqi e rektori i ndjer Statofci e disa nga shtabi i UĒK-se sa per albin kurven kurr sdo te ishin mbajt

Sikur Dugolli, Mavraj, Lajqi etj...te futeshin neser ne VV, nuk do te kalonin me shume se 24 ore dhe do t'iu kishit qendis edhe atyre nje 'biografi' ashtu sic dini vetem ju.

Ndersa per Thaqin paske harrue qe akcionet e para kunder policis serbe i ka marr qysh me 1992 me legjendarin Adem Jasharin me shok balit

Pallavra.

Ku ishte Thaqi dhe shoket e tij diten qe u sulmua familja Jashari?

Llapi
12-12-2012, 16:42
Kur u dal Albini ne balle te protestave studentore ne vitin 1998 dhe kur ka punu Albini ne zyren e Demacit (zyra per informim e UCK-se) ne qender te Prishtines, Hashimi ka qene ne komisariatet policore te Zvicrres duke u marr ne pyetje per hajni.

Une nuk jam me Albinin sepse ai po ndjek politike te gabuar ne keto momente. Por, kur filloni dhe e sulmoni ne menyre kaq te ulet, ju vetem sa do t;ia shtoni perkrahesit.

http://www.javno.com/slike/slike_3/r2/g2008/m02/y130164255898183536.jpg
Fletarrestim - Poternica - Fahndung

F L E T A R R E S T I M
Nė bazė tė nenit 551 dhe 554 tė Ligjit tė aktė penalit dhe urdhėritė e shpallur nga ana te Gjuqit e qarkut nė Prishtinė, numer K-37/97, Ministria e punėve te mbremshme e Republikės e Sėrbise - Sekretarijati pėr punet tė mbremshme nė Prishtinė nė qėllim qė tė mbaj tes e denimi tė burgut prej 10 vjete, gjurmon pėr teroristin:

HASHIM THAQI I THIRUR "DJARPI" lindue mė 24. prill 1968. nė fshat Brocna, Komuna e Srbicė, nga baba Haxhi
Hashim Thaqi ėshtė anėtari e bandės teroriste tė shqiptarė separatistė dhe komandanti, e ashtu quajtur "Urdhėreqesis politike e shtabit tė pėrgjithshem UQK". Ai ka marre pjesė nė disa sulme teroristike mbi policė nė Gllogovcė, pėr shkak tė cilės arsye Gjuqi e qarkut nė Prishtinė e ka dėnuar me 10 vjet burge, mė 11. korrik, 1997. v.

Kjo persone pėrkohesisht banon nė Shqipėri dhe Zvicer, deri sa nė Kosovė dhe Metohi azzin prej Shqipėris, pėrmes kanalė illegale.

I tharsim tė gjith tė cilit cdo gje dijne pėr levizjenė dhe vendebanimin e Hashim Thaqit, ose e njohin personalisht nė fotografi, mėnjėhere e kontkatojne degen e polocise mė e afėrme.

Ju lutem keni kujdes, sepse Thaqi eshte i arrmatosur dhe veqante i fshtire, dhe i gathsėm per ta pėrdore fuqine.

Numer: 2699-0839/97
Nė Prishtinė, 2. mars 1999.
SEKRETARIJATI PĖR PUNET E MBREMSHME NĖ PRISHTINĖ

Serbokroatisch:
P O T E R N I C A
Na osnovu čl. 551. i 554. Zakona o krivičnom postupku i naredbe Okružnog suda u Prištini K-37/97, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije – Sekretarijat unutrašnjih poslova u Prištini, zbog izdržavanja kazne zatvora od 10 godina, traga za teroristom:

HAŠIM TAČI zv. "Zmija" od oca Hadžije, rodjen 24. 04. 1968. godine u selu Broćna, Opština
Srbica


Hašim Tači pripadnik je terorističke bande albanskih separatista i komandant takozvane “Političke direkcije glavnog štaba OVK.” Učesnik je više terorističkih napada na pripadnike policije u Glogovcu, zbog čega je od strane Okružnog suda u Prištini, dana 11.07.1997. godine, osudjen na kaznu zatvora u trajanju od 10 godina.
Imenovani povremeno boravi u Albaniji i Švajcarskoj, a na Kosovo i Metohiju dolazi preko ilegalnih prelaza iz Albanije.
Molimo sve one koji bilo šta znaju o boravku i kretanju Hašima Tačija, ili prepoznaju lice sa fotografije, da se odmah obrate najbližoj policijskoj stanici.
Skrećemo pažnju da se Tači kreće naoružan i da je sklon upotrebi vatrenog oružija.

Broj: 2699-0839/97
Priština, 02.03.1999
SEKRETARIJAT UNUTRAŠNJIH POSLOVA U PRIŠTINI

Llapi
12-12-2012, 16:49
Kjo eshte rrene qe vetem ne ndonje fshat te thelle malor te Llapit mundet me e kaperdi dikush.
Pozita e Albinit ishte e barasvlefshme me ate te 100 ushtareve. Duhej ti kishe koqet katrore qe te beje punen e Demacit dhe Albinit ne ate kohe.

e more bal po qfar propagande eshte kur une jam 100% e jo vetem une por qe te gjith e dim qe albini nuk ka pas asgje me UĒK-ne ama basah asgje ata Demaqi e ka marr si perkthyes
edhe per ket Demaqi ka tregue me dhjetra here ne TV

edhe sot ne Kuvend Thaqi i tha ke qen nji perkthyes i keq i baces Adem

po shuej bre po ku hamamin tem te shiten ty keto rrena prej banhofeve te perendimir bre
a une ishe ne vend e ne ngjarje e ti po me tregon mue se kush ishte albin-qebja pyyyyfffff
nime kishe po don te debatoim e kishe po din diqka se per qiso rrenash jena msue qe 14 vite balit

Rex
12-12-2012, 16:52
Ku ishin diten qe u sulmua familja Jashari?

Rex
12-12-2012, 16:58
e more bal po qfar propagande eshte kur une jam 100% e jo vetem une por qe te gjith e dim qe albini nuk ka pas asgje me UĒK-ne ama basah asgje ata Demaqi e ka marr si perkthyes
edhe per ket Demaqi ka tregue me dhjetra here ne TV

edhe sot ne Kuvend Thaqi i tha ke qen nji perkthyes i keq i baces Adem

po shuej bre po ku hamamin tem te shiten ty keto rrena prej banhofeve te perendimir bre
a une ishe ne vend e ne ngjarje e ti po me tregon mue se kush ishte albin-qebja pyyyyfffff
nime kishe po don te debatoim e kishe po din diqka se per qiso rrenash jena msue qe 14 vite balit

Ti je ai qe rren e ben propagande 24 ore, e une jam ai qe ta shtypi koken kur ti e tepron.

Albini ka qene ndihmes i Demacit ne kohen kur Thaqi ka qene ne Zvicerr, e ti ke qene nepunes i SUP-it.

Llap, edhe nese rren, rrej me karar. Une nuk e di se a i kontrollon dikush prej PDK-se shkrimet tuaja apo angazhohesh me vet-iniciative (lol)...por sikur t'i kishin mendte ne koke ata te PDK-se ty do ta kishin ndalu qasjen ne internet.

Llapi
12-12-2012, 17:00
Ku ishin diten qe u sulmua familja Jashari?

ishte ne perendim se ai nuk ka pas miqesi si ti me shkie por ka qen i denuar prej tyre dhe i kerkuar
dhe nga atje jan pregadit dhe kan hy e dal ne Kosove shum shum shum here dhe balit

Rex
12-12-2012, 17:01
ishte ne perendim se ai nuk ka pas miqesi si ti me shkie por ka qen i denuar prej tyre dhe i kerkuar
dhe nga atje jan pregadit dhe kan hy e dal ne Kosove shum shum shum here dhe balit

Ku ishte Sami Lushtaku me shoke?

Llapi
12-12-2012, 17:03
Ti je ai qe rren e ben propagande 24 ore, e une jam ai qe ta shtypi koken kur ti e tepron.

Albini ka qene ndihmes i Demacit ne kohen kur Thaqi ka qene ne Zvicerr, e ti ke qene nepunes i SUP-it.

Llap, edhe nese rren, rrej me karar. Une nuk e di se a i kontrollon dikush prej PDK-se shkrimet tuaja apo angazhohesh me vet-iniciative (lol)...por sikur t'i kishin mendte ne koke ata te PDK-se ty do ta kishin ndalu qasjen ne internet.

pa shyqyr qe e din krejt shqiptaria bre rrenc se per bes e zot je kah rren vet po si more nuk turprohesh qe rren keshtu
po a e din more bal qe te lexon dikush

po ku more bal e din ti ma mier se ne qe ishum ne teren e ne kontakt me shtabin per qdo dit pyyyyffffff
po albini kurren e kurre edhe athere kurrrr nuk ka qen ndihmes i Demaqit por vetem perkthyes
po mos more mos rrej kaq keq

Llapi
12-12-2012, 17:21
Ku ishte Sami Lushtaku me shoke?

po mos pyet pa lidhe se edhe ti e din qe Samiu e ka lan perendimin gjermanin fill pas vrasjes se Komandantit Adem jashari dhe eshte kthye ne lufte dhe deri ne Ēlirimin perfundimtar kurr pushkennga dora se ka lshue


po une jam budall qe qaj drrasa me ty
por tash ti pergjigju
ok une po rrejsha
thaqi koka kan ne zvicer ne burg per hajni
albini koka kan komandant i UĒK-se
albini i paska vra 1000 shkie
Sami lushtaku nuk koka kan ne luft

po ti ti ti ku ishe dhe qfar bere per ket vend o dai tregona

Llapi
12-12-2012, 20:29
keta trimat me bateria te zbrazta
ne luft jan pshurr
ne demostrata ne mes te prishtines tash pas lufte jan dh......
na ban hor e hajt
mjer ata qe i kan fqinje u vjen era qe frymen ta zen
Thaēi Liburn Aliut, je ‘lagė’ nga frika dhe e ke dorėzuar armėn

Kryeministri Thaēi ka ftuar deputetin Aliu, qė t’u tregojė qytetarėve tė Kosovės, se si i inspiruar nga filmat ka kapur pushkėn pėr tė luftuar kundėr Serbisė, por kur e ka parė se lufta nuk ėshtė film, atėherė ėshtė “lagur”, nga frika e ka fshehur pushkėn nė mal dhe i ėshtė dorėzuar policisė serbe pėr t’u arrestuar.http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s480x480/487372_502348216456342_1364975293_n.jpg

Llapi
12-12-2012, 20:47
http://s1.directupload.net/images/121115/hp4zqe27.gif

Rex
12-12-2012, 21:41
Ku mbetem o Llap?

Aha po.

Thaqi ne Zvicerr, Lushtaku jashte Kosoves etj...

Cili nga profiteret e luftes paska qene ne Kosove diten kur u sulmua familja e nderuar Jashari?

Ku ishin ata qe sot nxjerrin foto (montazha) me Adem e Hamze Jasharin ne diten kur atyre ju duheshin me se shumti?

Rex
12-12-2012, 21:44
http://s1.directupload.net/images/121115/hp4zqe27.gif

Llap, secili din me bo montazha.

Interneti eshte plot me foto te harangopit -

http://www.koha.net/repository/images/f1_04-cetniku-jpg1341423546.jpg

Llapi
12-12-2012, 21:53
Ku mbetem o Llap?

Aha po.

Thaqi ne Zvicerr, Lushtaku jashte Kosoves etj...

Cili nga profiteret e luftes paska qene ne Kosove diten kur u sulmua familja e nderuar Jashari?

Ku ishin ata qe sot nxjerrin foto (montazha) me Adem e Hamze Jasharin ne diten kur atyre ju duheshin me se shumti?
ja pa na tregue ti o trim qka ke ba per atdheun gojen se qeli ma
dhe ku ishe gjat luftes

Llapi
12-12-2012, 21:56
Llap, secili din me bo montazha.

Interneti eshte plot me foto te harangopit -po nuk po ju shkon ajo montazha e juaj ndersa
albin qeben e kan zbulue Policija e Kosoves
me dy inspektor te UDBES BIAS KOSIT
e nji femen shkin nen qebe te mbuluar e me plot kerrin raki e suxhuk

pra kjo nuk eshte montazh por realitet balit

Rex
12-12-2012, 21:59
ja pa na tregue ti o trim qka ke ba per atdheun gojen se qeli ma
dhe ku ishe gjat luftes

Ne nuk kemi qene SUPovca para luftes.

Kontributi im me i madh eshte se me se gjati kam qendru large Kosoves 10 dite. Para, gjate dhe pas luftes nuk jam largu me shume se aq nga Kosova.

E sa i perket kontributit. Sa ka kontribu vetem familja ime e ngushte per kete komb e per kete shtet, duke e perfshi edhe luften e fundit, nuk ka kontribu komplet rajoni i Llapit e Gollakut. E sidomos rajoni i Llapit i njohur per shpijuna hon e don.

Edhe sot mund te shkosh ne terminalin doganor te Podujeves dhe te shikosh vellazerim-bashkimin e llapjonve me shkije.

Ne, o Llap, e kryejme detyren kur eshte koha, jo pas kohes. Pas luftes krejt shpijunat u shendrruat ne patriota.

Rex
12-12-2012, 22:03
po nuk po ju shkon ajo montazha e juaj ndersa
albin qeben e kan zbulue Policija e Kosoves
me dy inspektor te UDBES BIAS KOSIT
e nji femen shkin nen qebe te mbuluar e me plot kerrin raki e suxhuk

pra kjo nuk eshte montazh por realitet balit

kete edhe une e kam besu ne fillim. Kam qene viktime e atij lajmi/propagande.

Cka ndodhi me Kamishin kur VV i kerkoi sqarime me te hollsishme? Pse deshtoi qe te argumentoj akuzat e veta?

Llapi
12-12-2012, 22:08
Ne nuk kemi qene SUPovca para luftes.

Kontributi im me i madh eshte se me se gjati kam qendru large Kosoves 10 dite. Para, gjate dhe pas luftes nuk jam largu me shume se aq nga Kosova.

E sa i perket kontributit. Sa ka kontribu vetem familja ime e ngushte per kete komb e per kete shtet, duke e perfshi edhe luften e fundit, nuk ka kontribu komplet rajoni i Llapit e Gollakut. E sidomos rajoni i Llapit i njohur per shpijuna hon e don.

Edhe sot mund te shkosh ne terminalin doganor te Podujeves dhe te shikosh vellazerim-bashkimin e llapjonve me shkije.

Ne, o Llap, e kryejme detyren kur eshte koha, jo pas kohes. Pas luftes krejt shpijunat u shendrruat ne patriota.

auuuuuuuuuuuuuuu
qa ke fol ti
po leri te tjeret te lavdoin punen e juaj e jo ti vet
avavavava
familja e jote paska kontribue ne qegran ma shum se krejt rajoni i Llapit me 78 fshatra plus qytetin aaaaaiiiiihhhhhh qa ke fol
po o i shkret po ti nuk po e dishe se sa ka dhan Llapi Heroi Deshmor e sa e sa Ushtarin e Liris e qfar lufte ka zhvillue
uuuuuuuuuuuuuuuuuuu vazhdoje vet pa mua se une nuk due te qaj koken me njerz qe kan qendrue ne qegran e qe jan fut nen dimija te grave e i kan pshurr grat prej tute
e edhe sot ju vjen era e sot paraqiten ma trima se ata qe luftuen

F U N D

Rex
12-12-2012, 22:10
Llap, a emocionet a?

Llapi
12-12-2012, 22:21
Lėvizja e Albin Kurtit ka deklaruar nė ditėn e rivotimit nė Mitrovicė se djali i Haxhiut kishte organizuar votim tė shumėfishtė. Bekim Haxhiu dėshmoi me dokumente nė Parlament se ai nuk ka djalė, por vetėm dy vajza.

Haxhiu prezantoi dokumente pėr tė dėshmuar se ai nuk ka fare djalė, por vetėm dy vajza.“Tė nderuar deputetė, ju dėshmoj pėrmes certifikatės sė martesės dhe asaj familjare se djalė nuk kam. I kam dy vajza, njėrėn e kam 8 vjeēe e tjetra 5 vjeēe dhe jam i lumtur me to”, ka thėnė Haxhiu nė foltoren e Kuvendit tė Kosovės.Ai ka paralajmėruar se do t’i drejtohet gjykatės dhe do ta padisė Lėvizjen Vetėvendosje, e cila kishte lėshuar njė komunikatė, ku thuhet se “djali i Bekim Haxhiut ėshtė i pėrfshirė nė votime tė shumėfishta nė fshatin Vaganicė”.“Pėr shpifjet publike dhe idenė pėr dėmtim tė imazhit tim, si deputet deklaroi se ndaj subjektit Vetėvendosje do tė ngre padi private pėr shpifje”, ka thėnė Haxhiu nga foltorja e Kuvendit tė Kosovės.Pas kėtij fjalimi nuk ka reaguar asnjė nga deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosje.Ndryshe, pėrpos nė gazetėn e Vetėvendosjes, ku pėrmendet “djali” i Bekim Haxhiut, edhe nė komunikatėn e lėshuar nė ditėn e votimit mė 23 janar akuzohet “djali” i deputetit.“Nė qendrėn e votimit 1105b, shkolla fillore "Skėnderbeu" nė Vaganicė, sipas vėzhguesit tė Lėvizjes Vetėvendosje Alban Lahut, po bėhet votim i shumėfishtė, i organizuar nga djali i Bekim Haxhiut-Kamishit dhe Idriz Bajraktarit”, thuhet nė komunikatėn e Vetėvendosjes, tė lėshuar gjysmė ore pa u mbyllur kutitė e votimit.Deputeti i Kuvendit tė Kosovės ka prezantuar edhe shkrimin e botuar nė gazetėn e Vetėvendosjes.“Nė fletushkėn e Vetėvendosjes thuhet se nė shkollėn Skėnderbeu vėzhguesit e PDK’sė qėllimisht kanė grumbulluar me qėllim militantė partiakė, nė mesin e tyre thuhet se ėshtė edhe djali i kandidatit tė PDK’sė, Bekim Haxhiut”, ka cituar Haxhiu shkrimin e Vetėvendosjes tė botuar nė gazetėn e saj.Mirėpo, konfrontimi i deputetit me Lėvizjen Vetėvendosje nuk ka pėrfunduar vetėm me paralajmėrimin pėr padi.Ky deputet i PDK’sė ka pėrsėritur pyetjen pėr Albin Kurtin.“Edhe njėherė e pyes Albin Kurtin pse nuk e ka veshur uniformėn e ushtarit tė UCK’sė nė Likoc”, ka pėrfunduar fjalėn e tij deputeti PDK’sė, Bekim Haxhiu, i njohur me nofkėn “Kamishi”.As ndaj kėsaj pyetjeje nuk ka reaguar Kurti ose ndonjė nga kolegėt e tij.

Llapi
12-12-2012, 22:28
http://lajmonline.com/uploads/bekimi_09022012_lajm.jpg

Faktet pėr Albin Kurtin
E enjte, 09 Shkurt 2012 14:21
Portali "Kosovaliks", publikon faktet tė cilat Deputeti Bekim Haxhiu, dje me datė 08.02.2012, i ka dorėzuar Florin Krasniqit, Kryetarit tė Komisionit pėr Mbikėqyrje tė Agjencisė sė Kosovės pėr Intelegjencė, rreth ēėshtjeve tė ngritura ndaj deputetit Albin Kurti. /Kosovaliks/

http://kosovaliks.com/images/foto540_dok_1.jpg
http://kosovaliks.com/images/foto540_dok2.jpg

http://kosovaliks.com/ballina/540.html

Llapi
12-12-2012, 22:29
Albin ja faktet, pėrgjigju

Albin ja faktet, pėrgjigju

Prishtinė - Nė kėtė dokument, Haxhiu, nė cilėsinė e Deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, ka prezantuar tri fakte pėr Albin Kurtin, pėrmes sė cilave ai pretendon se e shpėrfaqin bashkėpunimin e Kurtit me qarqe tė dyshimta serbe.

Kėto janė faktet pėr Kurtin:

1. Albin Kurti nė muajin janar 2004, ka mbajtur takim me struktura kriminale tė Serbisė. Takimi ėshtė mbajtur nė fshatin Binxhė, komuna e Klinės nė shtėpinė e familjes Donqiq, pjesėtar i strukturave kriminele tė Serbisė. Policia e Kosovės i kishte ndaluar ata nė makinėn Golf nė tė cilėn ndodheshin: Dardan Velija e Golub Donqiq ulur pėrpara, ndėrsa Jellena Bjellica, Vlora Bajēinovci dhe albin Kurti ulur prapa. Ky i fundit ishte i mbuluar me qebe.

2. Duke pasur parasysh se nė opinionin publik ėshtė tentuar tė manipulohet me faktin e pėrmendjes sė njė afere intime tė Albin Kurtit me njė femėr serbe. Edhe pse unė kam dyshime se kjo femėr serbe pikėrisht ka qenė njė ish-pjesėtare e Sigurimit Shtetėror Serb, unė do tė pėrmbahem nga pėrmendja e emrit. Nėse shkojmė nė gjykatė, do ta jap emrin e saj.

3. Si deputet i Parlamentit tė Kosovės dhe anėtar i komisionit pėr mbikėqyrje tė AKI’sė, pėrmes postės sime kam marrė njė kėrkesė pėr takim me njė person i cili mė ka njoftuar se derisa ai po udhėtonte me autobusin Beograd- Prishtinė me datė 28.09.2011, ka parė tė jetė dėrguar njė zarf tek Albin Kurti nga njė person (femėr), tė cilėn dėshmitari e njeh shumė mirė dhe ajo ėshtė Lidija Sokolovic, vajza e Zoran Sokolovicit, ish- ministėr i Punėve tė Brendshme nė kohėn e Milosevicit. Sipas dėshmitarit, zarfi i dėrguar nga Beogradi, ėshtė pranuar nga Dardan Molliqaj dhe dy persona tė tjerė, tė cilėt kanė qėndruar nė veturė para hyrjes nė stacionin e autobusėve nė Prishtinė. Dėshmitari ėshtė i gatshėm tė dėshmojė edhe nė gjykatė apo nė AKI, kur diēka e tillė i kėrkohet. Lajmonline

Llapi
13-12-2012, 11:03
http://images.botasot.info/uploads/largea_buzhala1355393481.jpg


Kuvend, Buzhala: VV e vetmja parti shqiptare qė ėshtė kundėr SHBA-ve

Bota Sot | 13.12.2012 09:32

Kuvend, Buzhala: VV e vetmja parti shqiptare qė ėshtė kundėr SHBA-ve

Berat Buzhala, nga Partia Demokratike e Kosovės, ka kėrkuar nė emėr tė Grupit parlamentar tė PDK-sė, qė Lėvizja Vetėvendosje tė distancohet nga deklarimet e saj antiamerikane.
Ai tha se Vetėvendosja ėshtė e vetmja parti shqiptare qė ėshtė kundėr SHBA-ve.
Sipas Buzhalės, kėtė e tregon mė se miri qėndrimi i tre ambasadorėve tė fundit tė SHBA-ve pėr kėtė subjekt politik.

rrugaqi
13-12-2012, 11:51
Albin ja faktet, pėrgjigju

Albin ja faktet, pėrgjigju

Prishtinė - Nė kėtė dokument, Haxhiu, nė cilėsinė e Deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, ka prezantuar tri fakte pėr Albin Kurtin, pėrmes sė cilave ai pretendon se e shpėrfaqin bashkėpunimin e Kurtit me qarqe tė dyshimta serbe.

Kėto janė faktet pėr Kurtin:Spiunia” e Kamishit, bashkėpunėtore e zėvendėsministrit Selimi Zėvendėsministri i Jashtėm, Petrit Selimi, ka themeluar njė ndėrmarrje bashkė me Jelena Bjelicėn, tė cilėn Kamishi e pėrmend ndėr emrat e tradhtarėve dhe spiunėve tė BIA-s qė janė zėnė me Albin Kurtin nė veturė, nė Klinė, mė 2004. Por, pėr dallim nga bashkėpartiaku i tij, Selimi ka thėnė se sė paku dy prej emrave – Jelena Bjelica dhe Dardan Velija – nuk janė ashtu siē i paraqet deputeti Kamishi, shkruan "Koha Ditore".

Petrit Selimi nuk ka kursyer fjalėt mė tė mira pėr disa nga njerėzit tė cilėt nga bashkėpartiaku i tij, Bekim Haxhiu, janė etiketuar si “tradhėtarė” e “spiunė”, pėr arsyen e thjeshtė se qenkan gjetur nė njė veturė me Albin Kurtin dhe disa serbė, pėr tė cilat deputeti Kamishi pohon se janė pjesėtarė tė strukturave kriminale serbe.

Pėr Jelena Bjelicėn dhe Dardan Veliun, dy nga personat mbi tė cilėt Kamishi ka hedhur dyshimin nė “akuzėn” e tij kundėr Albin Kurtit, Selimi ka dhėnė njė vlerėsim krejtėsisht pozitiv.

Selimi ėshtė pyetur nga gazeta pasi qė nė informatat zyrtare ai, bashkė me Jelena Bjelicėn dhe Shkėlzen Maliqin, figuron si bashkėthemelues i njė ndėrmarrjeje. Qetu po qkruen qe eshte nryshe.

Llapi
13-12-2012, 13:13
Spiunia” e Kamishit, bashkėpunėtore e zėvendėsministrit Selimi Zėvendėsministri i Jashtėm, Petrit Selimi, ka themeluar njė ndėrmarrje bashkė me Jelena Bjelicėn, tė cilėn Kamishi e pėrmend ndėr emrat e tradhtarėve dhe spiunėve tė BIA-s qė janė zėnė me Albin Kurtin nė veturė, nė Klinė, mė 2004. Por, pėr dallim nga bashkėpartiaku i tij, Selimi ka thėnė se sė paku dy prej emrave – Jelena Bjelica dhe Dardan Velija – nuk janė ashtu siē i paraqet deputeti Kamishi, shkruan "Koha Ditore".

Petrit Selimi nuk ka kursyer fjalėt mė tė mira pėr disa nga njerėzit tė cilėt nga bashkėpartiaku i tij, Bekim Haxhiu, janė etiketuar si “tradhėtarė” e “spiunė”, pėr arsyen e thjeshtė se qenkan gjetur nė njė veturė me Albin Kurtin dhe disa serbė, pėr tė cilat deputeti Kamishi pohon se janė pjesėtarė tė strukturave kriminale serbe.

Pėr Jelena Bjelicėn dhe Dardan Veliun, dy nga personat mbi tė cilėt Kamishi ka hedhur dyshimin nė “akuzėn” e tij kundėr Albin Kurtit, Selimi ka dhėnė njė vlerėsim krejtėsisht pozitiv.

Selimi ėshtė pyetur nga gazeta pasi qė nė informatat zyrtare ai, bashkė me Jelena Bjelicėn dhe Shkėlzen Maliqin, figuron si bashkėthemelues i njė ndėrmarrjeje. Qetu po qkruen qe eshte nryshe.

kah ne thoin diqka qe nuk eshte e vertet
i thon prralla prralla han kuca arra

Rex
13-12-2012, 13:18
Petrit Selimi i PDK-se, tani zv.minister i puneve te jashtme, ka qene bashkethemelues i nje organizate me kete Jelenen. Keto jane deklarata te vet Petritit e jo rrena.

Ndersa Berat Buzhala e ka biznesin e hapur ne veri te Mitrovices.

Llapi
13-12-2012, 14:01
Ne nuk kemi qene SUPovca para luftes.

Kontributi im me i madh eshte se me se gjati kam qendru large Kosoves 10 dite. Para, gjate dhe pas luftes nuk jam largu me shume se aq nga Kosova.

E sa i perket kontributit. Sa ka kontribu vetem familja ime e ngushte per kete komb e per kete shtet, duke e perfshi edhe luften e fundit, nuk ka kontribu komplet rajoni i Llapit e Gollakut. E sidomos rajoni i Llapit i njohur per shpijuna hon e don.

Edhe sot mund te shkosh ne terminalin doganor te Podujeves dhe te shikosh vellazerim-bashkimin e llapjonve me shkije.

Ne, o Llap, e kryejme detyren kur eshte koha, jo pas kohes. Pas luftes krejt shpijunat u shendrruat ne patriota.

ti se pari lexo ose pyete mesusin e klases te par
e thuej se kush jan keta qe do ti lexosh me posht

sepse babain mos e pyet se ai te ka edukue per titon partizanet
betejen e sutjeskes neretfes etj.
Keta Heroi Deshmor Luftar Patriot Atdhetar i lindi treva e Llapit e kan Ra per mos te vdekur kurr o i shkret
qe te gjith kunder shkaut kan luftue
e ti thua qe familja e jote ka dhan ma shum se krejt treva e Llapit
plus thue se krejt Llapi ini shpiuna te shkaut

Shaben Shala
Afrim Zhitija
Ali Ajeti
Zahir Pajaziti
Hakif Zjnullahu
Fahri Fazliu
Hasan Ramadani
Bahri Fazliu
Hyzri Talla
Ilir Konushefci
Agran Rrahmani

e shum e shum te tierNdersa Te gjall jan

Adem Demaēi
Rrustem Mustafa Remi
Latif Gashi Lata
Muhamet Latifi
Ismet Abdullahu
Sabri Kiēmari
Hajredin Hyseni Dini
Fatmir Humolli
Avni Ajeti

e shum e shum te tier

rrugaqi
13-12-2012, 14:52
Petrit Selimi i PDK-se, tani zv.minister i puneve te jashtme, ka qene bashkethemelues i nje organizate me kete Jelenen. Keto jane deklarata te vet Petritit e jo rrena.

Ndersa Berat Buzhala e ka biznesin e hapur ne veri te Mitrovices.

S'KA VENDE PA NJERZ TE PRISHT MOS I PERGJITHSO GJANATEsa per LLAPOQIN Berat bukshala;Faksimil nga web-faqja e Agjensionit per Regjistrimin e Bizniseve ne Kosove, ku shihet numri i biznisit i kompanise "Arena-Invest" e regjistrueme ne Leposavic, si kompani per gurethyemje e aktivitete qe lidhen me import guresh dhe ndertime rrugesh. Faksmili sjell edhe emnat e pronareve te kesaj kompanie ku ne mesin e emnave serbe papritmas na paraqiten edhe emnat e personave qe ma se paku ne bote parashihet se do te kene pune me gure dhe me gurethyemje si Akan Ismaili, drejtori i kompanise telefonike "IPKO", mandej drejtori tjeter i kompanise "IPKO", Bujar Musa, si dhe nji emen i papritun ne kete mes 'gurethyesish', Berat Buzhala, Llapoqi po shet patrioyizma ne parlament ece mos ja prej veshet sikur edhave.

Rex
13-12-2012, 17:49
ti se pari lexo ose pyete mesusin e klases te par
e thuej se kush jan keta qe do ti lexosh me posht

sepse babain mos e pyet se ai te ka edukue per titon partizanet
betejen e sutjeskes neretfes etj.
Keta Heroi Deshmor Luftar Patriot Atdhetar i lindi treva e Llapit e kan Ra per mos te vdekur kurr o i shkret
qe te gjith kunder shkaut kan luftue
e ti thua qe familja e jote ka dhan ma shum se krejt treva e Llapit
plus thue se krejt Llapi ini shpiuna te shkaut

Shaben Shala
Afrim Zhitija
Ali Ajeti
Zahir Pajaziti
Hakif Zjnullahu
Fahri Fazliu
Hasan Ramadani
Bahri Fazliu
Hyzri Talla
Ilir Konushefci
Agran Rrahmani

e shum e shum te tierNdersa Te gjall jan

Adem Demaēi
Rrustem Mustafa Remi
Latif Gashi Lata
Muhamet Latifi
Ismet Abdullahu
Sabri Kiēmari
Hajredin Hyseni Dini
Fatmir Humolli
Avni Ajeti

e shum e shum te tier

Nese per nje rajon me mbi 80000 banore i ke vetem keto liste ne dispocion, vetem sa i verteton fjalet e mia.

Llapjont hon e don keni qene shpijuna, me pak perjashtime.

Llapi
13-12-2012, 23:38
Nese per nje rajon me mbi 80000 banore i ke vetem keto liste ne dispocion, vetem sa i verteton fjalet e mia.

Llapjont hon e don keni qene shpijuna, me pak perjashtime.

oj ndytsira e UDB-es po a po i shef ti qe une veq i morra shembull disa nga keta heroi
keta heroi te gjall e te vdekur
se ne zonen e Llapit kan qen mbi 7000 luftar oj qelbesir
e ku ke ti e familja e jote gjat luftes oj ndytesir
nana e jote e robt e juaj u kan gatue e ju kan hap kembet policis e ushtris serbe oj mbeturina e fundit serbe
po une te kurseva kishe po diskuton si nieri se une ti qes te gjtha te zezat ne shesh oj qelbsir
o qenefi i flliqt qe ti dhe familja e jote i kini dhan er krejt lagjes e ini te bojkotuem
ini te leqitun
moj poshtersir
a mendon se beri ha une a phuuuuuu pyyyyyfffff qenefi i UDB-es

Rex
14-12-2012, 09:10
Llap, a je nervoz a? Ky eshte vetem fillimi mer. Ma vone paske me e hanger tastieren. lol


Ndoshta tani, pas luftes, jeni paisur 7000 persona me leje te veteraneve te luftes, se numri i llapjanve qe kan qit pushke ne lufte nuk shkon mbi 70. Perveq nese keni qit pushke kunder shqiptareve sic keni qit gjithmone.

Llapi
14-12-2012, 11:48
Llap, a je nervoz a? Ky eshte vetem fillimi mer. Ma vone paske me e hanger tastieren. lol


Ndoshta tani, pas luftes, jeni paisur 7000 persona me leje te veteraneve te luftes, se numri i llapjanve qe kan qit pushke ne lufte nuk shkon mbi 70. Perveq nese keni qit pushke kunder shqiptareve sic keni qit gjithmone.

o ty ata 70 pe din ti

jo bre nuk kemi qit pushk he dora nau thaft neve
qe ju falum juve shpiunave jeten
e pikerisht ty dhe disa antar tut te familjes
e din ti si u pshurret e u dhiet kur ushtaret e UĒKse u sollen
ku edhe e kishi vendin e rat ne gjunj e u lutet e qani si femijet
por sot thuej qka te duesh se u kan fal
u falen sepse hin dorzan disa te njofshum te juaj
qe ishin ushtar me pushk ne dor se ju ma kurr nuk do te punoni per shkaun
e sot flisni ju qfar te doni i tradhtuet ata e tradhtuet besen qe e kini dhan e tash kini te drejt
masi nuk u kan que te babgjyshi


ndersa se sa urrejtje ti ke per keta qe jau falen jeten ju shpiunave dhe e ēliruan vendin

po shifen edhe ne ket forum

se si ta zen goja te genjesh kur askush nuk te beson

kur te tieret e shkruejn historin
e ti thua se zona operative e Llapit ZOLL te UĒK-se 70 ushtar

po o i shkret te gjith e dim se kjo zon eshte shtri ne krejt Llapin Prishtinen Obiliqin Fush Kosoven edhe i ka pas 3 Brigada e ata qe sado pak kan lexue dhe e din se sa ushtar duhet ti ket nji Brigada o i shkret rreth 300 ushtar te BIA-se i ke pas veq ne Prishtin
o zagari i udbes
ne ket zon kan ra shum deshmor per te mos vdekur kurr
e qysh nuk skuqesh pak he gjaku i tyre te vraft ty dhe familjen tane qysh u ka vra
po a ka ma ran ne ket bot
qe ne e gezoim lirin ne Kosove
e ti dhe familja e jote jetoni ne Azil diku ku u ka strehue serbia
dhe ishi deshmitar ne HAG kunder Ramushit e Fatmirit me shok ishit bashkpuntor i DIC MARTIT
marri ty dhe familjes tane tradhtare marrrri

Rex
14-12-2012, 11:59
Kadal Llap se po i then gishtat tu shkru. lol

Llap, ZOLL ka mujt me i pas edhe 7 milion ushtar, por pushke kunder shkaut nuk kan qite me shume se 70 ushtar. Kjo eshte ajo qe po te them une.

Llap, aktivizimi yt shpjegohet vetem ne nje menyre. Ti ke qene shpijun paraluftes. Pas luftes UCK-ja ju ka dhene shpijunave dy mundesi. 1. Qe te largohen nga Kosova, dhe 2. Qe te ofrojne ato informata qe i kane per punedhenesin e tyre te deridjeshem -Serbine - dhe te angazhohen me propagande per partite e dala nga UCK.
Ti je ne grupin e dyte.

Llapi
14-12-2012, 12:12
Llap, a je nervoz a? Ky eshte vetem fillimi mer. Ma vone paske me e hanger tastieren. lol


Ndoshta tani, pas luftes, jeni paisur 7000 persona me leje te veteraneve te luftes, se numri i llapjanve qe kan qit pushke ne lufte nuk shkon mbi 70. Perveq nese keni qit pushke kunder shqiptareve sic keni qit gjithmone.
Zona Operative e Llapit

Gjatė luftimeve nė ZOLL ranė heroikisht 154 ushtarė tė UĒK-sė, ndėrsa 181 u plagosėn.

Zona Operative e Llapit (shk.: ZOLL) quhej zona nė regjionin e Podujevės apo lumit Llap nė luftėn e UĒK-sė. Gjeorgrafikisht, Zona Operative e Llapit shtrihej nė pjesėn verilindore tė Kosovės. Ajo kufizohej: nė verilindje me Serbinė, nė juglindje me Zonėn Operative tė Karadakut, nė jug me Zonėn Operative tė Nerodimės, nė jugperėndim me Zonėn Operative tė Drenicės dhe nė veriperėndim me Zonėn Operative tė Shalės. Njėri ndėr luftėtarėt e parė tė UĒK-sė ishte edhe themeluesi i saj dhe i ZOLL-it, Zahir Pajaziti. Fundi i vitit 1997 dhe fillimi i vitit 1998 nė ZOLL kishte njė shtrirje dhe organizim shumė tė qartė dhe funksional.
Zona Operative e Llapit kishte njė organizim mjaft tė mirė edhe atje ku nuk ishte dalė publikisht, si nė Prishtinė, Obiliq, Fushė Kosovė, Gallap, vepronte njėsia guerile “BIA”, e cila komandohej nga Salih Mustafa i njohur me nofkėn Cali.
Pėrkujdesjes shėndetėsore pėr ushtarėt e UĒK-sė nė kėtė zonė ishte kushtuar kujdes i veēantė, dhe kėshtu ishin shėnuar rezultate tė konsiderueshme nė kėtė aspekt sidomos nga Dr. Skėnder Murati, i cili kishte krijuar ekipin e tij mjekėsor.
Nė rrethana tė reja, gjithherė duke u mbėshtetur nė pėrgjegjėsinė e ZOLL-it, mbi tė gjitha mė qėllim qė gjithēka tė funksionojė nė aspektin vertikal dhe horizontal tė komandimit. Mė 18 korrik 1998, mbahet mbledhja e formimit tė Shtabit tė Zonės Operative tė Llapit. Takimi udhėhiqet nga Rrustem Mustafa-Remi. Tė pranishėm ishin: Kadri Kastrati, Nuredin Ibishi, Latif Ashi, Sejdi Rama, Avdi Kiēmari, Muhamet Latifi, Skėnder Murati dhe Hamit Hamiti. Nė kėtė mbledhje u morėn kėt vendime: Formimi i Shtabit tė ZOLL-it, Komandant emėrohet Rrustem Mustafa-Remi; Formimi i Brigadės sė Parė dhe tė Dytė (tė cilat mė vonė emėrohen Brigada 151 dhe 152), Komandantė emėrohen Nuredin Ibishi dhe Idriz Shabani; Formimi i Policisė Ushtarake, Komandant emėrohet Hamdi Berisha dhe Njėsisė Speciale, Komandant emėrohet Avni Ajeti. Mė vonė formohet edhe Brigada 153, Komandant emėrohet Adem Shehu.
Nė Zonėn Operative tė Llapit u zhvilluan disa beteja, shumė luftime e operacione ushtarake, ndėr tė cilat veēojmė: Betejėn e Kaēanollit (15-18 shtator 1998), Beteja e Dhjetorit (24-27 dhjetor 1998), Beteja e Lkesanit (9 janar 1999), Beteja e Majacit (27 janar 1999), Beteja e Prapashticės (7 prill 1999) etj.
Gjatė luftimeve nė ZOLL ranė heroikisht 154 ushtarė tė UĒK-sė, ndėrsa 181 u plagosėn.

Rex
14-12-2012, 12:21
ZOLL ka perfshi territor te madh te Kosoves. Ne ate zone ka gravitu edhe kryeqyteti, Obliqi, Fushe Kosova, Gollaku etj. Edhe te renet kryesisht nga ato zona kane qene, jo nga Llapi. Llapjanet nuk kane qene kurre te pushkes, me pak perjashtime.

Se sa jane llapjanet patriote, mund te shkosh deri ne terminal doganor te Podujeves dhe ta vertetosh patriotizmin. Krejt bratstvo-jedinstvo e ke. Edhe pse ne qender te Podujeves, vetem serbisht degjon.

Llap, ku ka jetu Rremi para luftes? Ne cfar shtepie?

Sa eshte pasuria e tij sot?

Llapi
14-12-2012, 12:25
ZOLL ka perfshi territor te madh te Kosoves. Ne ate zone ka gravitu edhe kryeqyteti, Obliqi, Fushe Kosova, Gollaku etj. Edhe te renet kryesisht nga ato zona kane qene, jo nga Llapi. Llapjanet nuk kane qene kurre te pushkes, me pak perjashtime.

Se sa jane llapjanet patriote, mund te shkosh deri ne terminal doganor te Podujeves dhe ta vertetosh patriotizmin. Krejt bratstvo-jedinstvo e ke. Edhe pse ne qender te Podujeves, vetem serbisht degjon.

Llap, ku ka jetu Rremi para luftes? Ne cfar shtepie?

Sa eshte pasuria e tij sot?

shko pshurru more i bir kurve rrospi
shpiun i pshurrt
ta falen jeten e ti han mut neper forume phhhuuuuu

Rex
14-12-2012, 12:41
shko pshurru more i bir kurve rrospi
shpiun i pshurrt
ta falen jeten e ti han mut neper forume phhhuuuuu

Llap, mos e leshove veten kaq shpejt. Ky eshte vetem fillimi.

Kam mendu se kuzhina propagandistike e PyDyKy-se eshte me e trajnuar perballe veshtiresive. lol

Beaute
14-12-2012, 13:48
Nncncn...e paska dhi mhb fare ky llapisti ..paske qen tu m'mor nqaf Illyrian :p
Brari tpakten te knoq me humor, po ky qeka uvriku modh.lol

Rex
14-12-2012, 13:53
Nncncn...e paska dhi mhb fare ky llapisti ..paske qen tu m'mor nqaf Illyrian :p
Brari tpakten te knoq me humor, po ky qeka uvriku modh.lol

Mendoja se agresivet jane me te mire ne shtrat :D

Brari flet per kumrija e lepuj, s'ka gje prej tij. lol

Beaute
14-12-2012, 13:55
haahahhahahaha po kjo lloj egersie oshe budallik. lol

ky e paska lag tastieren fare...hahahahahaha
brari nuku nuku qo ai po tmek :p

Rex
14-12-2012, 13:59
haahahhahahaha po kjo lloj egersie oshe budallik. lol

ky e paska lag tastieren fare...hahahahahaha
brari nuku nuku qo ai po tmek :p

Brari eshte me shku ne piknik, me domate, djathra, mish etj...
Fillon e mbaron pikniku duke te tregu se si Saliu eshte i pari per cdo gje, duke e perfshi edhe shex-in.

Ndersa Llapi, nuk ka kohe per sex se eshte i zene me Hashimin. Ja ka kushtu jeten atij deri ne vdekje. lol

Beaute
14-12-2012, 14:28
Brari eshte me shku ne piknik, me domate, djathra, mish etj...
Fillon e mbaron pikniku duke te tregu se si Saliu eshte i pari per cdo gje, duke e perfshi edhe shex-in.

Ndersa Llapi, nuk ka kohe per sex se eshte i zene me Hashimin. Ja ka kushtu jeten atij deri ne vdekje. lol

Hahahahahahahahahah si perfundim je i papam!!!:D

P.S o MODERA po tdoni fshini kto citimet .

per mu leni po tdoni pak pune me prishin.lol

bindi
14-12-2012, 15:09
Vetėvendosje – kopsht politik i fėmijėve

Fmije fmije,por keto fmije po ua qesin rrent ne fushe qeverise!...

Llapi
15-12-2012, 19:55
Si Izraeli

http://gazetaexpress.com/repository/images/path/Petrit-Selimi_70588.png
Petrit Selimi
Nė gjithė historinė e shqiptarėve vetėm dy parti politikė kanė pasur marrėdhėnie tė kėqija me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe qeverinė amerikane, Partia e Punės e Enver Hoxhės dhe Vetėvendosja e Albin Kurtit.

- “Dėshmitė e fuqishme kundėr Kurtit dhe arrestimi i tij janė lajm i mirė pėr Kosovėn. Ngjarjet e 10 shkurtit ku humbėn jetėn dy njerėz si rezultat i taktikave tė dhunshme tė Vetėvendosjes dhe dėshirės sė tyre pėr konfrontim […] tregojnė se Kurti ėshtė i rrezikshėm pėr sigurinė publikė nė Kosovė. Ne pėrkrahim mbajtjen e tij nė burg.” - kėto ishin fjalėt e Ambasadores Tina Kaidanow, nėse besojmė raporteve konfidenciale tė botuara nga Wikileaks nga 2007. Pas detyrės nė Kosovė, Ambasadorja luajti rolin e rėndėsishėm tė Zėvendės Asistent Sekretares sė Parė tė Shtetit tė angazhuar pėr Europė dhe Euro-Azi.
- “Nuk i kam takuar dhe nuk do t'i takoj”, ishte refreni i Ambasadorit Chris Dell sa herė qė pyetej nga gazetarėt kosovarė se a do t'i takojė liderėt e Vetėvendosjes. Ambasadori Dell shkoi, u emėrua si Zėvendės Komandant i misionit ushtarak amerikan nė kontinentin e Afrikės, diplomati parė civil nė kėtė rol tė rėndėsishėm, duke marrė parasysh luftėn kundėr piraterisė, misionin nė Mali dhe zhvillimet e papritura tė Pranverės Arabe.
- “Nuk mund tė pajtohem me taktikat e kėrcėnimeve dhe dhunės [si dhe kėrcėnimeve ndaj ish-shefes sime Sekretares Albright]. Nuk mund tė takohem me njė Lėvizje e cila vepron me taktika tė tilla” - janė fjalėt e Ambasadores sė re amerikane nė Kosovė Tracey Ann Jacobson, njė diplomate tė shquar karriere e cila deri vonė ėshtė munduar shumė tė rrijė jashtė debateve interne politike kosovare.
- Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton bėri sė fundi njė vizitė nė Kosovė dhe u takua me secilin lider politik nė Kosovė, prej Kryeministrit Thaēi e deri tek pėrfaqėsuesit e partive minoritare, prej Pacollit e deri te Isa Mustafa. Me Albin Kurtin nuk u takua edhepse qėndroi dy ditė tė tėra nė Kosovė, duke i bėrė nder njė shteti tė vogėl nė mes tė agjendės sė ngjeshur me ngjarjet nė Siri, uraganit Sandy dhe fushatės elektorale amerikane. Tashmė po pėrflitet se kjo zonjė mund tė bėhet edhe Presidentja e parė femėr Amerikane pasi qė sot ėshtė ndėr personalitetet mė tė popullarizuara politike nė skenėn amerikane.
Pra s'do mend dhe s'ka asnjė fije dyshimi se qėndrimi i SHBA've ndaj Vetėvendosjes nuk ėshtė vetėm mllef i njė personi, apo rezultat i propagandės sė PDK apo “keqinformimit” (paramendoni vetėm, State Department qenka i keqinformuar?!). Ky refuzim komplet dhe total i secilit diplomat amerikan qė tė ketė ēfarėdo lidhje publike, qoftė edhe shtrėngim duarsh, me liderin e njė partie kosovare ėshtė njė politikė e vazhdueshme, e bazuar nė inteligjencė dhe e rrėnjosur nė definimin preciz dhe afatgjatė tė interesave kombėtare amerikane vis-a-vis Kosovės. Kėtė nuk e them une. Kjo thuhet prej atyre qė pėrfaqėsojnė Amerikėn. Qė ta citoj edhe njė herė Ambasadoren Kaidanow “Politikat e Kurtit jo vetėm qė janė tė rrezikshme, ato janė vdekjeprurėse”.
Ndoshta e kam gabim, por nė kokėn time dhe nė zemrėn time dhe me bindjen time mė tė thellė, besoj se SHBA, populli amerikan i pėrfaqėsuar nga qeveritė suksesive republikane dhe demokrate ishin partneri, miku, mbėshtetėsi dhe aleati mė i rėndėsishėm i shqiptarėve nė modernitet dhe Kosovės nė veēanti. Nėse merren parasysh niveli i ndihmave bilaterale, angazhimit ushtarak dhe investimeve, Kosova pėr kokė banori ėshtė pėrfituesi mė i madh i ndihmės amerikane nė histori, krahasueshėm vetėm me marrėdhėnien e veēantė qė SHBA'tė kanė me shtetin e Izraelit. As ma pak e as mė shumė, ky grusht njerėzish qė kemi, me tėrė fukarallėkun material e intelektual, me kurrfarė resurse atraktive tė tipit tė naftės apo pozitės sė veēantė gjeografike, kemi qenė pėrfitues mė tė mėdhenj nė histori tė Amerikės sė ndihmės sė tyre.
Mė bėn tė rrėqethem kur mendoj se sa e rėndėsishme ėshtė Amerika pėr neve, ashtu sic jam rrėqethur sa herė qė kam lexuar vargjet e Fan Stilian Nolit “Do tė ndihim pa kursyer / Pėr ty, nėna jonė e vyer / Qė me drit' e nder tė thurėsh / Dhe me bijt' e tu tė mburresh / Cila nėnė lyp paranė? / Cilėt bij me shpirt s'i dhanė? / Mbaju nėnė mos ki frikė / Se ke djemtė nė Amerikė!”
Kam arsye personale tė adhurimit tė Amerikės ashtu siē ka ēdo kush qė e konsideron veten shqiptar dhe ēdo kush qė e do Republikėn e Kosovės si republikė tė shqiptarėve, serbėve, romėve, myslimanėve, krishterėve, hebrenjve. Hera e parė kur e kam parė fragjilitetin e prindit, babės tim tė ndjerė ėshtė kur pat hėngėr dajak nga polici serbe me rastin e vizitės sė kongresmenit Tom Lantos, tė vetmit tė mbijetuar tė Holokaustit qė ka shėrbyer ndonjėherė nė Kongres amerikan. I njėjti i cili pėr Kosovėn ka thėnė qė mė 1988: “Rrallėherė gjeni nė tėrė faqen e botės njė popull mė pro-demokraci dhe pro-Amerikė se populli i pėrvuajtur i Kosovės”. Portreti i tij ėshtė ndėr portretet e rralla (me njė qen tė bardhė “pudllicė”) nė dhomėn e Komitetit pėr Punė tė Jashtme tė Kongresit (ku Engeli i madh – ai i Kosovės e i Izraelit - u pėrzgjodh kėtė muaj tė jetė Demokrati mė i lartė nė kėtė Komitet.)
Isha vetėm 16 vjeē kur u ftova nga njė organizatė kongresistėsh nė njė konferencė liderėsh tė rinj nga bota, kur takova Senatorin Ted Keneddy dhe kur u magjepsa me mrekullinė e demokracisė amerikane. Si tė gjithė ne, kam qarė e kam qeshur kur i kam parė bombarderėt amerikanė, aq saktėsisht tė quajtur si engjėj, tek niset nga bazat angleze pėr ta ndėrprerė gjenocidin nė pėrgatitje. Pas luftės, senatorėt kryesorė amerikanė na kanė qėndruar pranė (dhe poashtu nuk di a tė qaj a tė qesh, sa herė e shoh Senatorin Schummer nė YouTube tek mbledh para pėr katedralen e tė shenjtės Nėnė Terezė, dhe flet se Amerika ka nderin ta ketė mundėsuar qė populli i Kosovės ta valon flamurin e Kosovės mbi tokėn e lirė tė Kosovės).
Ne jemi, se Amerika ėshtė.
Ne nuk do tė ishim, po tė mos ishte Amerika. Ose do tė ishim, por tė shpėrndarė e tė vrarė, nomadė tragjikė tė modernitetit.
E pėrmenda disa herė Izraelin sepse nė Izrael partitė politike janė shumė agresive ndaj njėra tjetrės, mė shumė se nė shumė demokraci perėndimore. Janė tė flakėt dhe akuzojnė dhe abuzojnė me fjalėt mė tė rėnda njėra tjetrėn. Ka parti liberale qė marshojnė me gejat nė Tel Aviv dhe parti ultra-ortodokse qė s'e lėvizin gishtin nė Shabat, me ditė qė edhe bota rrotullohet. E ja qė secila parti izraelite, pavarėsisht majtizmit a djathtizmit, fesė, gjeografisė, nivelit tė korrupsionit, vlerave te proklamuara, e konsiderojnė Amerikėn dhe Qeverinė amerikane si partnere tė padiskutueshme tė pėrhershme tė shtetit tė tyre. Mburojė dhe shpatė. E dinė se SHBA nuk do t'i tradhtojė se Amerika nuk e tradhton veten.
Prandaj Vetėvendosja ka problem.
Ėshtė partia e vetme shqiptare, pos asaj Partisė sė Punės vetė-gjenocidale tė Enver Hoxhės tė mbrapshtė dhe tragjik, qė ėshtė nė marrėdhėnie antagoniste me Amerikėn. Badihava proklamojnė “marshallėt e Vetėvendosjės” (citat tjetėr Amerikan nga WikiLeaks) se besojnė nė “principe amerikane” apo nė “popullin amerikan”. Kėto janė sintagma tė cekėta dhe tė pavlefshme. Loja fjalėsh qė i kanė qejf liderėt e Vetėvendosjes (e qė nuk janė “lojna” hiē se mbjellin urrejtje, pėrēarje dhe vėllavrasje). Idealet e Amerikės dhe interesat kombėtare amerikane pėrfaqėsohen nga State Departamenti, Pentagoni, Thesari, FBI, CIA, Presidenca, Kongresi, you name it - pra sistemi qeverisės amerikan. Nuk mundesh tė jesh pro-Amerikė e tė jesh sistematikisht dhe vazhdueshėm dhe papendueshėm kundėr secilės politikė amerikane nė Ballkan nga njė kėnd i diskursit vetėviktimizues kuazi-fetar (prej Rambuillet, Ahtisaarit, procesi i reformave tė FSK, sulmeve ndaj Presidentes Jahjaga, vetė flamurit republikan tė Kosovės e deri tek investimet private amerikane). Po tė ishte mospajtuese me njė politikė apo element, edhe do tė ju falej, por Vetėvendosja ka qenė konsistent kundėr SECILES shtylle qendrore tė politikės sė jashtme dhe interesave nacionale tė Amerikės nė Kosovė.
Dhe jo vetėm aq.
Duke nėnvleftėsuar dhe duke atakuar politikat amerikane nė Kosovė, duke mbjellė farėn e poshtėr tė dyshimit nė intencat amerikane nė Kosovė, duke krijuar huti me komente tė fėlliqta nė portale online, duke pėrdhosur emrat e miqve mė tė shenjtė amerikanė, Vetėvendosja si rrallėherė kush nė historinė tonė, bėhet pol i sjelljes thellėsisht anti-shqiptare dhe anti-kosovare.
Nuk ėshtė Xhabiri mė pro-Amerikan se tjerėt (edhe aman burrė shko nė burg se na korite tė gjithėve). Nuk ėshtė PDK ndonjė bastion e as pionier i pazėvendėsueshėm i amerikanizmit (siē nuk janė vitet e kaluara nė burg tė Albinit dėshmi e patriotizmit). Qeveritarėt kosovarė qė janė tė pėrfshirė nė korrupsion, hajni, nacionalizėm patetik nuk janė armiq mė tė vegjėl tė Kosovės dhe Amerikės. Jo. Jo. Nuk ėshtė poenta aty.
Poenta ėshtė se Kosova, si Izraeli, nuk ka jetė dhe dritė, mbrojtje dhe zhvillim pa Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Sa ma shpejtė ta kupton Albini kėtė, e kjo kuptohet vetėm kur pėrkrahen vijat e trasha tė proceseve Euro-Atlantike me dialogun me fqinj si thelb tė saj, aq mė mirė pėr te, pėr lėvizjen e tij tė dėmshme dhe “vdekjeprurėse” (citat pra ky direkt i State Department) si dhe tėrė popullin e Kosovės. Shqiptarė, serbė, romė, boshnjakė, strejt, gej, kuq, zi, bardh e kaltėr

Rex
15-12-2012, 21:06
Llap, me paske fut ne ignore list? :D

Nuk do te ha buk sonte.

SERAFIM DILO
15-12-2012, 22:00
Llap, me paske fut ne ignore list? :D

Nuk do te ha buk sonte.

Mir ju a ka bo ! Pse ja keni fshi temen e Hashimit te Figurat e shquara nder-kombetare.

Rex
15-12-2012, 22:47
Mir ju a ka bo ! Pse ja keni fshi temen e Hashimit te Figurat e shquara nder-kombetare.

E kishim per te miren e Ha Shi Min-it.
Nuk ben t'ia ulim vleren duke e vendos ne te njejten kategori me Konicen, Fishten etj. Ju lutem shume!

Beaute
16-12-2012, 09:25
Illyrian he mos qaj un jam fatlume sme paska fut noj t'shame. lol

Ec se po t'gatuj un sot/nte te hash mezor. :D

Rex
16-12-2012, 12:51
Illyrian he mos qaj un jam fatlume sme paska fut noj t'shame. lol

Ec se po t'gatuj un sot/nte te hash mezor. :D

Me eshte ngjit barku me shpine. E kam ngritur nje tende para qeverise dhe do te vazhdoj greven e urise deri sa t'me largoj Llapi nga ignore list. Nese as ajo menyre nuk ben pune do te lyhem me benzin dhe do t'ia fus flaken vehtes :(

Do te vish ne tende qe te me japesh perkrahje morale per protesten? :S

Beaute
16-12-2012, 12:53
Me eshte ngjit barku me shpine. E kam ngritur nje tende para qeverise dhe do te vazhdoj greven e urise deri sa t'me largoj Llapi nga ignore list. Nese as ajo menyre nuk ben pune do te lyhem me benzin dhe do t'ia fus flaken vehtes :(

Do te vish ne tende qe te me japesh perkrahje morale per protesten? :S

LLaf esht ajo? :O

do vij e do behem truproja jote mos vjen Llapi t ven benzinen :D

Rex
16-12-2012, 12:59
LLaf esht ajo? :O

do vij e do behem truproja jote mos vjen Llapi t ven benzinen :D

Ma kujtove Shote Galicen.

Akoma paska vajza shqiptare qe i ndalin plumbat me gjoks :D

Hallall :p

Beaute
16-12-2012, 13:01
dhe jo vetem me GJOKS.:D

lol

Rex
16-12-2012, 13:07
dhe jo vetem me GJOKS.:D

lol

:D

Tķ te le pa tekst moj dreqe :D

Beaute
16-12-2012, 13:08
Ignore List.Llapi UFAAA ste du kopjac :D si bohet kjo firma me ngjyra???

lol pa dashje.

Rex
16-12-2012, 13:15
Ignore List.Llapi UFAAA ste du kopjac :D si bohet kjo firma me ngjyra???

lol pa dashje.

Llapit ja ktheva me te njejten monedhe. Degjova se edhe ai eshte ne greve urie, i gjori. Nuk mundemi njoni pa tjetrin :(

Merre llakun e thonjeve e ngjyrose firmen ne monitor :p

Brari
20-12-2012, 07:24
Pse e shmangin amerikanėt Albin Kurtin

Petrit Selimi

- “Dėshmitė e fuqishme kundėr Kurtit dhe arrestimi i tij janė lajm i mirė pėr Kosovėn. Ngjarjet e 10 shkurtit ku humbėn jetėn dy njerėz si rezultat i taktikave tė dhunshme tė Vetėvendosjes dhe dėshirės sė tyre pėr konfrontim […] tregojnė se Kurti ėshtė i rrezikshėm pėr sigurinė publikė nė Kosovė. Ne pėrkrahim mbajtjen e tij nė burg”, – kėto ishin fjalėt e Ambasadores Tina Kaidanow, nėse u besojmė raporteve konfidenciale tė botuara nga Wikileaks nga 2007. Pas detyrės nė Kosovė, Ambasadorja luajti rolin e rėndėsishėm tė Zėvendės-asistent-sekretares sė Parė tė Shtetit tė angazhuar pėr Europė dhe Euro-Azi.

- “Nuk i kam takuar dhe nuk do t’i takoj”, ishte refreni i Ambasadorit Chris Dell sa herė qė pyetej nga gazetarėt kosovarė se a do t’i takojė liderėt e Vetėvendosjes. Ambasadori Dell shkoi, u emėrua si Zėvendės-komandant i misionit ushtarak amerikan nė kontinentin e Afrikės, diplomati parė civil nė kėtė rol tė rėndėsishėm, duke marrė parasysh luftėn kundėr piraterisė, misionin nė Mali dhe zhvillimet e papritura tė Pranverės Arabe.

- “Nuk mund tė pajtohem me taktikat e kėrcėnimeve dhe dhunės [si dhe kėrcėnimeve ndaj ish-shefes sime Sekretares Albright]. Nuk mund tė takohem me njė Lėvizje e cila vepron me taktika tė tilla” – janė fjalėt e Ambasadores sė re amerikane nė Kosovė Tracey Ann Jacobson, njė diplomate tė shquar karriere e cila deri vonė ėshtė munduar shumė tė rrijė jashtė debateve interne politike kosovare.

- Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton bėri sė fundi njė vizitė nė Kosovė dhe u takua me secilin lider politik nė Kosovė, prej Kryeministrit Thaēi e deri tek pėrfaqėsuesit e partive minoritare, prej Pacollit e deri te Isa Mustafa. Me Albin Kurtin nuk u takua edhepse qėndroi dy ditė tė tėra nė Kosovė, duke i bėrė nder njė shteti tė vogėl nė mes tė agjendės sė ngjeshur me ngjarjet nė Siri, uraganit Sandy dhe fushatės elektorale amerikane. Tashmė po pėrflitet se kjo zonjė mund tė bėhet edhe Presidentja e parė femėr Amerikane pasi qė sot ėshtė ndėr personalitetet mė tė popullarizuara politike nė skenėn amerikane.

Pra s’do mend dhe s’ka asnjė fije dyshimi se qėndrimi i SHBA’ve ndaj Vetėvendosjes nuk ėshtė vetėm mllef i njė personi, apo rezultat i propagandės sė PDK apo “keqinformimit” (paramendoni vetėm, State Department qenka i keqinformuar?!). Ky refuzim komplet dhe total i secilit diplomat amerikan qė tė ketė ēfarėdo lidhje publike, qoftė edhe shtrėngim duarsh, me liderin e njė partie kosovare ėshtė njė politikė e vazhdueshme, e bazuar nė inteligjencė dhe e rrėnjosur nė definimin preciz dhe afatgjatė tė interesave kombėtare amerikane vis-a-vis Kosovės. Kėtė nuk e them une. Kjo thuhet prej atyre qė pėrfaqėsojnė Amerikėn. Qė ta citoj edhe njė herė Ambasadoren Kaidanow “Politikat e Kurtit jo vetėm qė janė tė rrezikshme, ato janė vdekjeprurėse”.

Ndoshta e kam gabim, por nė kokėn time dhe nė zemrėn time dhe me bindjen time mė tė thellė, besoj se SHBA, populli amerikan i pėrfaqėsuar nga qeveritė suksesive republikane dhe demokrate ishin partneri, miku, mbėshtetėsi dhe aleati mė i rėndėsishėm i shqiptarėve nė modernitet dhe Kosovės nė veēanti. Nėse merren parasysh niveli i ndihmave bilaterale, angazhimit ushtarak dhe investimeve, Kosova pėr kokė banori ėshtė pėrfituesi mė i madh i ndihmės amerikane nė histori, krahasueshėm vetėm me marrėdhėnien e veēantė qė SHBA-tė kanė me shtetin e Izraelit. As mė pak e as mė shumė, ky grusht njerėzish qė kemi, me tėrė fukarallėkun material e intelektual, me kurrfarė resurse atraktive tė tipit tė naftės apo pozitės sė veēantė gjeografike, kemi qenė pėrfitues mė tė mėdhenj nė histori tė Amerikės sė ndihmės sė tyre.

Mė bėn tė rrėqethem kur mendoj se sa e rėndėsishme ėshtė Amerika pėr neve, ashtu siė jam rrėqethur sa herė qė kam lexuar vargjet e Fan Stilian Nolit “Do tė ndihim pa kursyer / Pėr ty, nėna jonė e vyer / Qė me drit’ e nder tė thurėsh / Dhe me bijt’ e tu tė mburresh / Cila nėnė lyp paranė? / Cilėt bij me shpirt s’i dhanė? / Mbaju nėnė mos ki frikė / Se ke djemtė nė Amerikė!”

Kam arsye personale tė adhurimit tė Amerikės ashtu siē ka ēdo kush qė e konsideron veten shqiptar dhe ēdo kush qė e do Republikėn e Kosovės si republikė tė shqiptarėve, serbėve, romėve, myslimanėve, krishterėve, hebrenjve. Hera e parė kur e kam parė fragjilitetin e prindit, babės tim tė ndjerė ėshtė kur pat hėngėr dajak nga polici serbe me rastin e vizitės sė kongresmenit Tom Lantos, tė vetmit tė mbijetuar tė Holokaustit qė ka shėrbyer ndonjėherė nė Kongres amerikan. I njėjti i cili pėr Kosovėn ka thėnė qė mė 1988: “Rrallėherė gjeni nė tėrė faqen e botės njė popull mė pro-demokraci dhe pro-Amerikė se populli i pėrvuajtur i Kosovės”. Portreti i tij ėshtė ndėr portretet e rralla (me njė qen tė bardhė “pudllicė”) nė dhomėn e Komitetit pėr Punė tė Jashtme tė Kongresit (ku Engeli i madh – ai i Kosovės e i Izraelit – u pėrzgjodh kėtė muaj tė jetė Demokrati mė i lartė nė kėtė Komitet.)

Isha vetėm 16 vjeē kur u ftova nga njė organizatė kongresistėsh nė njė konferencė liderėsh tė rinj nga bota, kur takova Senatorin Ted Keneddy dhe kur u magjepsa me mrekullinė e demokracisė amerikane. Si tė gjithė ne, kam qarė e kam qeshur kur i kam parė bombarderėt amerikanė, aq saktėsisht tė quajtur si engjėj, tek niset nga bazat angleze pėr ta ndėrprerė gjenocidin nė pėrgatitje. Pas luftės, senatorėt kryesorė amerikanė na kanė qėndruar pranė (dhe po ashtu nuk di a tė qaj a tė qesh, sa herė e shoh Senatorin Schummer nė YouTube tek mbledh para pėr katedralen e tė shenjtės Nėnė Terezė, dhe flet se Amerika ka nderin ta ketė mundėsuar qė populli i Kosovės ta valon flamurin e Kosovės mbi tokėn e lirė tė Kosovės).

Ne jemi, se Amerika ėshtė.

Ne nuk do tė ishim, po tė mos ishte Amerika. Ose do tė ishim, por tė shpėrndarė e tė vrarė, nomadė tragjikė tė modernitetit.

E pėrmenda disa herė Izraelin sepse nė Izrael partitė politike janė shumė agresive ndaj njėra-tjetrės, mė shumė se nė shumė demokraci perėndimore. Janė tė flakėt dhe akuzojnė dhe abuzojnė me fjalėt mė tė rėnda njėra-tjetrėn. Ka parti liberale qė marshojnė me gejat nė Tel Aviv dhe parti ultra-ortodokse qė s’e lėvizin gishtin nė Shabat, me ditė qė edhe bota rrotullohet. E ja qė secila parti izraelite, pavarėsisht majtizmit a djathtizmit, fesė, gjeografisė, nivelit tė korrupsionit, vlerave te proklamuara, e konsiderojnė Amerikėn dhe Qeverinė amerikane si partnere tė padiskutueshme tė pėrhershme tė shtetit tė tyre. Mburojė dhe shpatė. E dinė se SHBA nuk do t’i tradhtojė se Amerika nuk e tradhton veten.

Prandaj Vetėvendosja ka problem.

Ėshtė partia e vetme shqiptare, pos asaj Partisė sė Punės vetė-gjenocidale tė Enver Hoxhės tė mbrapshtė dhe tragjik, qė ėshtė nė marrėdhėnie antagoniste me Amerikėn. Badihava proklamojnė “marshallėt e Vetėvendosjės” (citat tjetėr Amerikan nga WikiLeaks) se besojnė nė “principe amerikane” apo nė “popullin amerikan”. Kėto janė sintagma tė cekėta dhe tė pavlefshme. Loja fjalėsh qė i kanė qejf liderėt e Vetėvendosjes (e qė nuk janė “lojna” hiē se mbjellin urrejtje, pėrēarje dhe vėllavrasje). Idealet e Amerikės dhe interesat kombėtare amerikane pėrfaqėsohen nga State Departamenti, Pentagoni, Thesari, FBI, CIA, Presidenca, Kongresi, you name it – pra sistemi qeverisės amerikan. Nuk mundesh tė jesh pro-Amerikė e tė jesh sistematikisht dhe vazhdueshėm dhe papendueshėm kundėr secilės politikė amerikane nė Ballkan nga njė kėnd i diskursit vetėviktimizues kuazi-fetar (prej Rambuillet, Ahtisaarit, procesi i reformave tė FSK, sulmeve ndaj Presidentes Jahjaga, vetė flamurit republikan tė Kosovės e deri tek investimet private amerikane). Po tė ishte mospajtuese me njė politikė apo element, edhe do tė ju falej, por Vetėvendosja ka qenė konsistent kundėr SECILES shtyllė qendrore tė politikės sė jashtme dhe interesave nacionale tė Amerikės nė Kosovė.

Dhe jo vetėm aq.

Duke nėnvleftėsuar dhe duke atakuar politikat amerikane nė Kosovė, duke mbjellė farėn e poshtėr tė dyshimit nė intencat amerikane nė Kosovė, duke krijuar huti me komente tė fėlliqta nė portale online, duke pėrdhosur emrat e miqve mė tė shenjtė amerikanė, Vetėvendosja si rrallėherė kush nė historinė tonė, bėhet pol i sjelljes thellėsisht anti-shqiptare dhe anti-kosovare.

Nuk ėshtė Xhabiri mė pro-Amerikan se tjerėt (edhe aman burrė shko nė burg se na korite tė gjithėve). Nuk ėshtė PDK ndonjė bastion e as pionier i pazėvendėsueshėm i amerikanizmit (siē nuk janė vitet e kaluara nė burg tė Albinit dėshmi e patriotizmit). Qeveritarėt kosovarė qė janė tė pėrfshirė nė korrupsion, hajni, nacionalizėm patetik nuk janė armiq mė tė vegjėl tė Kosovės dhe Amerikės. Jo. Jo. Nuk ėshtė poenta aty.

Poenta ėshtė se Kosova, si Izraeli, nuk ka jetė dhe dritė, mbrojtje dhe zhvillim pa Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Sa ma shpejtė ta kuptojė Albini kėtė, e kjo kuptohet vetėm kur pėrkrahen vijat e trasha tė proceseve Euro-Atlantike me dialogun me fqinj si thelb tė saj, aq mė mirė pėr te, pėr lėvizjen e tij tė dėmshme dhe “vdekjeprurėse” (citat pra ky direkt i State Department) si dhe tėrė popullin e Kosovės. Shqiptarė, serbė, romė, boshnjakė, strejt, gej, kuq, zi, bardh e kaltėr.

*Autori ėshtė Zėvendėsministėr i Jashtėm i Kosovės. Opinionet janė personale dhe nuk pėrfaqėsojnė institucionin. Botuar fillimisht nė Express-in e Kosovės.

MAPO

.

Llapi
27-12-2012, 04:56
Foli : Adem Demaēi

Mynih , 5 nentor 2012

Kur hyri Adem Demaci , nje burre i shkurter , me ra ne mend nje pyetje qe nuk ia bera : pse juve , baca Adem , nje shqiptar me trup te vogel e hall ligsht ua pati kaq shume friken Serbia aq sa ju mbajti 30 vjet ne burg . Ku eshte forca e juaj . Kesaj payetje i eshte pergjegjur : forca ime eshte ne vullnetin dhe deshiren e kombit tim . Duke e mbyllur Ademin , serbia ka dashur ta burgos lirine e kombit tone .
Demaci foli , si gjithehere , thjesht e bindshem :

Per bisedimet me Serbine :

Thaci i ka pasur veshtire te takohet me ate kriminel , por edhe me veshtire e ka pasur Tadici . Te bisedohet duhet gjithsesi dhe Thaci nuk do te lejoje qe karriera e tij e suksesshme , vepra e tij , te mos kurorezohet me kurore lavdie . Ai e di mire ceshte duke bere .

Per Albin Kurtin :

Kam qene bashke ne lufte e deri kur na u vrane dy , ne protesta . Prej atehere me nuk jam me te pasi ai nuk eshte ne binare , ka hyre kollomoqit ! Na duhet nje levizje me kerkesa ekstremiste por jo te sulmoje policine tone , institucionet tona . Qellimi i Albinit : te rrezoje qeverine e Hashimit ! E ke ta vendose ? A ka me te mire ? Thaci eshte treguar i guximshem dhe i zhdervjellte , veti qe i duhen nje udheheqesi .

Per ShIK- un , Kadri Veselin :

ShIK - u nuk eshte UDB-a . Ka qene nje institucion qe i ka sherbyer shume luftes dhe kauzes sone kombetare . Kadri Veselin e njoh qe nga lufta , e di guximin , trimerine dhe menqurine e tij .

Per bashkimin kombetar :

Ka qene dhe eshte qelimi yne final . Tash per bashkimin duhet te punohet : rruget po behen , per nje kafe mund te shkosh ne Tirane gjate dites . Duhet lejuar levizja e lire as pa leternjofime , qarkullimi i mallrave , gazetave , kuadrove , unifikimi i arsimit , kultures , etj e heqja e kufirit
eshte e fundit . Etj etj.

Blerim
27-12-2012, 11:48
A mundemi me pa se ku e ki gjet ketė artikull ? Mė intereson me dit cila gazet e ka publiku.

fegi
27-12-2012, 14:37
Qosja dhe Demaci ne mbrojtje te VV
http://www.youtube.com/watch?v=z-Er9FSPp9A

Llapi
01-04-2013, 23:15
Sa interesant ne kosove jan reth 50.000 shpiuna te shkaut
E vetfundosjes nuk i duelen ne protesta as 1000 hahahaha
Mos tishin shkiet e verit qe demostruen kunder merrveshjes
Qe veriu te futet ne institutet e kosoves albini ke tuj u ba hor
E se dike albini qe ata 50.000 shpina nuk ja lshon LDK-ja
Hahahahaha

Brari
02-04-2013, 10:00
llap po ku ki hup or trim i edvinit..
i kishit gjet nji pun te mire grues se edvinit..
adhahile na kallxo sa ja kini caktue rrogen jam kurioz..

2 a 3 a 4 a 5 mij euro ..??
per 2 dit qe ka me ardh ne prishtin gjat vitit..

a ju kam than se krejt jini nen urdherat e edvinit ju ne kosove..

tash dhe me vv -n do jini koalicion..

sepse nji jini..

qos edver edvinin kini si ju si ata si idolla..

si vv si pdk.. boll fahrudina kini ne parti..

..

Ganimet
02-04-2013, 15:13
Sa interesant ne kosove jan reth 50.000 shpiuna te shkaut
E vetfundosjes nuk i duelen ne protesta as 1000 hahahaha
Mos tishin shkiet e verit qe demostruen kunder merrveshjes
Qe veriu te futet ne institutet e kosoves albini ke tuj u ba hor
E se dike albini qe ata 50.000 shpina nuk ja lshon LDK-ja
Hahahahaha


http://www.youtube.com/watch?v=TFI_r8Wr6SU
http://www.youtube.com/watch?v=FlTAq9IfGUA

rrugaqi
03-04-2013, 07:28
Puna ashte shum keq, tash masin kan hi ne hore po kcejn si gjela pa krye. Po hupin koh politikanat me dialog per dialog me dialogue dhe me negocue per dialog, qe ky dialog te sjell fryte duhet te ushqehet perher me dialog deri ne pafundesi e aren e livruen thit e eger tu mos pase kush me i prite. Pra dialogu ju ka ba buk ketyne meselegjive odatarve e telallve te sotit e hyri e mbulueme me ni perde te hekurit syve.
Poplli si popull fjet si gjithmon fjet me ymyt qe ni dit do te lodhen llafazanet se llafosuri e do te bahet mire si ne boten e amshueme.
N kete menyre na kaluen shekujt e miljeniumet tue pa andrra.

Llapi
12-07-2013, 22:07
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/image_894300.jpg

Kurrė me Vetėvendosjen

Nga Express | 12 Korrik 2013 21:37


Ramush Haradinaj thote: Me VV-nė? Kurrė. Me PDK-nė? Mė shumė jo, se po. Me LDK-nė? Mė shumė po, se jo.

Lideri i AAK'se, Ramush Haradinaj ka vendosur perfundimisht te shkeput ēdo mundesi bashkepunimi me Levizjen Vetevendosje.

Ai duket se i ka perjetuar rende akuzat e subjektit te Albin Kurtit, qe perveē tjerash, e akuzoi ate si kreun e grupeve qe kerkojne haraē ne Dukagjin.

Haradinaj ishte ne RTK mbremjen e se premtes dhe tha se "kurre nuk do te beje koalicion me Vetevendosjen".

Per partite tjera, ai beri nje loje fjalesh.

"Me VV-nė? Kurrė. Me PDK-nė? Mė shumė jo, se po. Me LDK-nė? Mė shumė po, se jo", tha ai.

Akuzat dhe kunderakuzat mes AAK'se dhe VV'se u intensifikuan diteve te fundit teksa Qeveria po shtynte per miratim ne Parlament nje obligim te marre ne dialogun Prishtine-Beograd; Ligjine per Aministine.

"S'kishin alternativ tjeter", tha Haradinaj kur u pyet se pse deputetet e tij votuan pro ketij ligji.

Sipas tij, permes ligjit, synohet te integrohen serbet e Veriut ne insitucionet e Shtetit te Kosoves.

AAK eshte kritikuar fort se muajt e fundit ka mbajtur anen e Qeverise, nderkohe qe ka tradhetuar idealet dhe misionin opozitar.

Por, kreu i kesaj partie beson se eshte ne rruge te drejte. Madje, ai tha se ne zgjedhjet e ardhshme lokale, qe zhvillohen me 3 Nentor, partia e tij do te marre rreth 20% te votave.

"Ju them te gjitheve: behuni gati, diēka e mire do te ndodh".

Ai tha se zgjedhje lokale do te jene matese per ndryshimet qe kane ndodhur ne skenen politike te Kosoves.

Haradinaj duket se permes zgjedhjeve lokale synon te imponohen si lojatar kyē ne menyre qe ta shkurtoje aq sa mundet pritjen per ta marre postin qe e deshiton tash e sa vjet, ate te Kryeministrit.

Si i tille ka tingelluar gjate gjithe intervistes dhene RTK'se.

"Jemi sovran si parti politike. Nuk kemi asnjė obligim ndaj partive. Kushdo qė vendosė tė na pėrkrahė nė fitore, ėshtė i mirėseardhur", tha ai.

Ganimet
19-05-2014, 19:44
Llap a po e lexon pak pash kuranin se si te pata thene se Hasha ska b...me i shpernda rojet ures por qe do ti nej ato me pllat.
Lexoje pak e mos posto ma siq po poston me nji emer tjeter,sepse ke me dal ne pension me kesmet pas tetit te 6-tit.
vetem hedhi nji sy sa ke deshtuar me Thaqin tuaj...prandaj do besh burreri qe te pajtohesh dhe si burrat te thuash se kom gabu qe i kom besuar vizionit te pjelles sekrete serbo-franceze Hashim Thaqit.