PDA

View Full Version : Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?


Faqet : [1] 2 3

daniel00
01-03-2012, 14:02
Edukimi, arsimimi, mė pas mendimi i gjetjes sė njė pune ka shtyrė pak moshėn e martesės tek femrat. Tashmė martesa shfaqet para syve tanė pas moshės 25-vjeēare. Femrat vlerėsojnė tek meshkujt veēori si statusi social, paraqitja fizike, rroga, puna etj. Psikologėt e shpjegojnė shkakun e martesės sė vonė si njė largim nga marrja e pėrgjegjėsive.Ēdo vajzė ėndėrron tė thurė njė familje nė tė cilėn tė jetojė nė paqe e harmoni me bashkėshortin dhe fėmijėt. Por, me kalimin e viteve kjo ėndėrr sa vjen e venitet. Vajzat fillojnė tė ėndėrrojnė jo nė moshėn 20-vjeēare por pas moshės 25-vjeēare.

Veēanėrisht vajzat tė cilat studiojnė nė universitet dhe mė pas fillojnė jetėn profesionale kjo moshė mund tė shkojė deri nė 30 vjeē. Justifikohen gjithnjė me shprehjen se “nuk arrij tė gjej njeriun qė dua” dhe martesa shtyhet pėr verėn tjetėr.

Po, cilat janė kriteret dhe gjėrat qė vlerėsojnė vajzat sot tek pala pėrballė? Nė bazė tė tė dhėnave tė marra nga anketa tė ndryshme, vajzat vlerėsojnė shumė statusin social tė mashkullit, paraqitjen fizike, nėse ėshtė apo ajo djalė i vetėm nė familje etj.

Por sipas psikologėve njė nga shkaqet e shfaqjes vonė tė vendimit pėr t’u martuar ėshtė dhe dėshira pėr tė qėndruar larg pėrgjegjėsive. Ato pohojnė se vajzat kanė frikė nga martesa sepse mendojnė se e gjithė barra e shtėpisė do tė jetė mbi supet e saj. Prandaj ato ngushėllojnė veten me mendimin se “sa mė vonė qė tė martohem aq mė mirė ėshtė pėr mua. Pastaj kot studiova gjithė ato vite, le tė punoj pak. Bashkė me martesėn do vijnė edhe fėmijėt dhe kėshtu nuk do tė mund tė punoj”.


Kėshtu mendojnė pėr disa vite dhe nė kėtė mėnyrė heqin dorė nga martesa. Pasi kalojnė disa vite fillojnė tė frikėsohen nga ideja e mbartjes sė pėrgjegjėsive. Sepse nė shoqėrinė tonė nuk ekziston njė ndarje e drejtė e funksioneve brenda familjes, femra mbart mė shumė pėrgjegjėsi. Sa mė shumė qė tė vonohet martesa aq mė vonė do tė mbeten ato nė pėrballjen me pėrgjegjėsi tė tilla. Krahas kėsaj edhe dėgjimi i mendimeve tė shoqeve tė martuara rreth martesės mund t’i ftohė ato mė shumė.

Megjithėse vajzat mund tė fillojnė tė mendojnė rreth martesės pas moshė 25-vjeēare, ato mund ta gjejnė kandidatin e kėrkuar vetėm rreth tė 30-ve. Ato kėrkojnė qė burri tė zotėrojė njė rrogė tė pėrafėrt me tė tyren dhe tė mbajė familjen. Sepse femrat tė cilat punojnė dėshirojnė qė rrogėn e tyre ta harxhojnė pėr vete ndėrkohė qė rroga e burrit duhet tė shpenzohet pėr mbarėvajtjen e familjes. Krahas kėsaj femrat nuk duhet ta shohin martesėn si njė mėnyrė pėr tė ngritur statusin e tyre si p.sh tė jesh gruaja e njė doktori dhe tė mos nėnvlerėsojnė burrat nė njė status mė tė ulėt se ato.

Edhe niveli arsimor ėshtė njė ēėshtje tjetėr e lidhur me statusin. Femrat kėrkojnė qė bashkėshortėt e tyre tė kenė ose tė njėjtin nivel arsimor me to ose mė tė mirė. Por mė e rėndėsishme ėshtė shikimi apo analizimi i personit dhe formimit tė tij, sa ka arritur tė pėrfitojė ai nga edukimi i marrė. Nėse njė person ka tė zhvilluar aftėsinė e tė shprehurit, mund tė komunikojė lirshėm me njerėz tė ēdo shtrese tė shoqėrisė dhe ka njė nivel tė kėnaqshėm tė kulturės sė pėrgjithshme atėherė nuk duhet menduar gjatė.

Ekzistojnė dhe disa veēori tė tjera tė kėrkuara nga femrat. Ato mund tė heqin dorė apo tė vendosin tė martohen duke parė nėse ėshtė djalė i vetėm apo jo. Nėse ėshtė djalė i vetėm atėherė kjo do tė thotė qė ėshtė nė qendėr tė vėmendjes, ėshtė i llastuar dhe egoist, kur tė martohen do tė mbajė nė plan tė parė dėshirat e tij dhe ėshtė shumė i lidhur me nėnėn.

Ēfarė duhet kėrkuar tek njė kandidat pėr dhėndėr?

Cilėsia e parė qė duhet kėrkuar tek personi me tė cilin dėshironi tė martoheni ėshtė tė jetė punėtor. Njė njeri punėtor, i vullnetshėm zhvillon dhe statusin social, kulturėn dhe ēdo fushė tjetėr tė jetės. Pėr ta kuptuar mė mirė nėse personi pėrballė jush ėshtė punėtor atėherė mund tė shikoni nėse e bėn apo jo menjėherė punėn qė i keni dhėnė.

Njė veēori tjetėr e rėndėsishme qė duhet kėrkuar tek dhėndri ėshtė zotėrimi i qėllimeve dhe vlerave tė njėjta me ju./Start/

PuffetiNa
06-04-2012, 14:02
lol haha

: Shpi 3 katshe me dy pishina, dy makina , 5 vila ....``Ec``

Skydive
06-04-2012, 17:07
Respekt dashuri dhe mirekuptim (sidomos ne blerjen e kepuceve dhe cantave)

Fiore
06-04-2012, 18:22
Tolerance,mirekuptim,shoqeri te mire.

Beaute
07-04-2012, 13:59
......źtre transparent ą lui-mźme .

Irfan CANA
07-04-2012, 15:17
Urtėsi,bukuri dhe besnikėri.

Mistrece
08-04-2012, 15:04
As ato vete s'e dine.

gurax
08-04-2012, 15:38
Nje checklist.
Jo jo, jo kte, kjo eshte e djeshmja dhe ti. Eshte nje tjeter qe sapo e bera. Se mos e ke humbur? Epo s'ta paskam treguar fare ty atehere. Sry. Byes. :p :D

Irfan CANA
08-04-2012, 16:10
Nganjėherė sipas nevojės,t'i lėvdojnė!

OneLL..&
08-04-2012, 16:21
As ato vete s'e dine.


:D:)

Disturbed
08-04-2012, 18:08
Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

...femra deri sa eshte ne moshe te re , kerkon nje mashkull me te moshuar se vet......dhe kur femra eshte me e vjeter kerkon nje mashkull me te ri ....dhe tjetren gjė qe kekron femra nga mashkulli , qe mashkulli te jen i fort materjalisht , financiarisht......me baz te fort....

shoku_tanku
09-04-2012, 12:07
he me ca kerkoni se ka 1 muaj qe eshte hapur kjo tema edhe akoma s'po na e thoni...do e ndani mendjen apo jo?

Misty-Blue
09-04-2012, 12:12
Ja pergj....


"What Do Women Want?"
I want a red dress.
I want it flimsy and cheap,
I want it too tight,
I want to wear it until someone tears it off me.
I want it sleeveless and backless,
this dress, so no one has to guess
what's underneath.
I want to walk down
the street past Thrifty's and the hardware store
with all those keys glittering in the window,
past Mr. and Mrs. Wong selling day-old
donuts in their café, past the Guerra brothers
slinging pigs from the truck and onto the dolly,
hoisting the slick snouts over their shoulders.
I want to walk like I'm the only woman on earth and I can have my pick.
I want that red dress bad.
I want it to confirm
your worst fears about me,
to show you how little I care about you
or anything except what I want.
When I find it, I'll pull that garment
from its hanger like I'm choosing a body
to carry me into this world, through
the birth-cries and the love-cries too,
and I'll wear it like bones, like skin,
it'll be the goddamned
dress they bury me in.


Kim Addonizio

BATO
09-04-2012, 12:13
Atė qė tha Zhameja nuk e kuptova, por nga tė gjitha kėto qė lexova, mendoj se Mistrecja ka tė drejtė.

SERAFIM DILO
09-04-2012, 13:32
Dashurin,lumturin,harmonin,paqen.etj etj.Por qellimi final eshte trullosja e mashkullit.

Irfan CANA
09-04-2012, 13:32
Si more Bato po t'pėlqen pėrgjigja e Mistrecės?!Ajo asgjė nuk tha,sa lexova unė.Nuk meritojnė femrat asi pėrgjigje.

Beaute
09-04-2012, 13:44
Por qellimi final eshte trullosja e mashkullit.

-enderron-

Irfan CANA
09-04-2012, 14:40
Beaute,

Si thua ashtu.Pesimizmi kulmor.Bota s'do ekzistonte pa femra,do t'shukatej...!

busavata
09-04-2012, 14:45
femrave iu pelqejnė genjeshtrat :D

SERAFIM DILO
09-04-2012, 14:56
femrave iu pelqejnė genjeshtrat :D

Po jo genjeshtaret,qe tregojn peralla.

busavata
09-04-2012, 15:09
Po jo genjeshtaret,qe tregojn peralla.

pe thua nga pervoja , a po ?

OneLL..&
09-04-2012, 15:38
femrave iu pelqejnė genjeshtrat :D


Genjeshtrat apo sinqeritetin..?!:D:P

Femrat kerkojn tek meshkujt..Mos me i bere nervoz me ja plotesuar te gjithat deshirat..:D:P kaq eshte per femra..;)

Hello Kitty
09-04-2012, 15:40
Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt? - Sa me shume masazh dhe hurma pambarim!

e panjohura
09-04-2012, 15:48
http://www.mbretitregut.com/wp-content/themes/mimbo2.2/images/mbylle_gojen.jpg-hihi-

SERAFIM DILO
09-04-2012, 15:50
pe thua nga pervoja , a po ?

Jo,nga profesjoni.

Beaute
09-04-2012, 16:07
Beaute,

Si thua ashtu.Pesimizmi kulmor.Bota s'do ekzistonte pa femra,do t'shukatej...!

un thjesht miratova nje mendim :D

p.s gjithmon mterheqin mendjet e djallzuara Irfan , kshu kam lind sndryshoj dot me .... ``fumato``
sa per ekzistencen qe ti permende ihaa , oj te ekzistume si pa femra edhe pa meshkuj ...
(sidomos pa kto tfundit) ``sak``

BlueRose
09-04-2012, 16:13
Te dij te respektoje vetveten.

Irfan CANA
09-04-2012, 19:51
Tė jenė mė xhentelmen!

Akrepi
09-04-2012, 20:01
Tė jenė mė xhentelmen!

Mund tė ma ēkoqitėsh pak mė qartė??:eek:

mary
09-04-2012, 20:09
vetem ne gje kerkohet: te tregojne ate burreri qe thone gjithmone qe kane, por qe ne te vertete kane humbur ...

( te mos fusim ne te njejtin thes te gjithe se po na ofendohen meshkujt qe kemi ketu. :p )

Hello Kitty
09-04-2012, 20:18
Kete duan femrat nga meshkujt. E ka thene Walchiria dhe nuk e luan as topi = ...Te dashur meshkuj truri nuk eshte armiku juaj, mund ta perdorni ndonjehere....

alem_de
09-04-2012, 22:06
Femrat kerkojne te kapin qiellin me dore...

OneLL..&
09-04-2012, 22:08
Femrat kerkojne te kapin qiellin me dore...

NuK pajtohem me kete mendim!!! Edhe femrat jan qeni (njerzore)

busavata
09-04-2012, 22:10
ka pas aso raste kur fenrat kan kerkue drog nga mashkujt ... sa keq :D

alem_de
09-04-2012, 22:15
NuK pajtohem me kete mendim!!! Edhe femrat jan qeni (njerzore)

Qenje njerzore fantastike,po mendjen vec ne salltanet e kane.

OneLL..&
09-04-2012, 22:24
Qenje njerzore fantastike,po mendjen vec ne salltanet e kane.


Ma zi meshkujt e kan mendjen se disa femra.!!Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?...te i kemi dretat e barabarta!:D:)

alem_de
09-04-2012, 22:28
Te drejtat e barabarta i kemi po nuk mjaftojne,femrat ne politike,ne pune,ne familje e tjera.e cka mbeti per meshkujt?

busavata
09-04-2012, 22:30
Jo,nga profesjoni.

nuk e kam dit se paska profesion genjeshtarė

SERAFIM DILO
09-04-2012, 23:05
nuk e kam dit se paska profesion genjeshtarė

Eshte profesjon i veshtire.
Hyn tek punet shtepiake,mbas mbajtjes se telekomandes te televizorit eshte zanati me i lodhshem.

busavata
10-04-2012, 01:18
Eshte profesjon i veshtire.
Hyn tek punet shtepiake,mbas mbajtjes se telekomandes te televizorit eshte zanati me i lodhshem.

mos u merzit , ne te ardhem do te bahen ndryshime radikale ku do te ket redukime te rymes ...:D

SERAFIM DILO
10-04-2012, 01:44
mos u merzit , ne te ardhem do te bahen ndryshime radikale ku do te ket redukime te rymes ...:D

Ishalla ashtu qoft,shpresojm ne te ardhmen,shkenca ka ec perpara duhet te na e letesoj njeēik punen.Duhet te na i boj genjeshtrat telepatike se u lodhem duke fol,edhe telekomandat zanore se u lodhem duke i shtyp.

busavata
10-04-2012, 01:46
ishalla ashtu qoft,shpresojm ne te ardhmen,shkenca ka ec perpara duhet te na e letesoj njeēik punen.duhet te na i boj genjeshtrat telepatike se u lodhem duke fol,edhe telekomandat zanore se u lodhem duke i shtyp.

amin :d

Beaute
10-04-2012, 10:06
femrat ne politike,ne pune,ne familje e tjera.e cka mbeti per meshkujt?

Ja ku gabojn meshkujt , tregojn dobsi :D kam pershtypjen qe ju tremb fuqia e femres , ndaj i perkufizoni i limitoni ...``fumato``

Femra ka nevoj per hapesire .... ajer tmari fryme.

PuffetiNa
10-04-2012, 10:27
...-boh-

'' -mendon- & -enderron- ''

( tallafere ) , ``serenat``

OneLL..&
11-04-2012, 20:15
Mos me na prish Disponimi..:D:D:P

Brari
11-04-2012, 22:49
grate duan ti cosh cdo dite ne supermarketet e veshombathje breko-fustanave..
aq duan..
leri aty dhe kenaqen..
cfar zelli cfar kenaqsie cfar shkelqimi marrin syt e tyre tek prekin e prekin rrobet e tek i bejne dengje e me to shkojn te dhom-rum-provat..e hiq i pal e vish i pal ..lufte shok.. lufte bejne..

lol

gjynah..
kaq duan..

PuffetiNa
11-04-2012, 22:54
gjynah dhe per juve qe as aq nuk keni te jepni ore shoku nejse mo ... :p

lenci
11-04-2012, 22:55
grate duan ti cosh cdo dite ne supermarketet e veshombathje breko-fustanave..
aq duan..
leri aty dhe kenaqen..
cfar zelli cfar kenaqsie cfar shkelqimi marrin syt e tyre tek prekin e prekin rrobet e tek i bejne dengje e me to shkojn te dhom-rum-provat..e hiq i pal e vish i pal ..lufte shok.. lufte bejne..

lol

gjynah..
kaq duan..

-shok-

Misty-Blue
11-04-2012, 23:04
Te mos n'a ēajne t***** , sidomos me opinione si keto me siper :d

busavata
11-04-2012, 23:34
nganjehere kur asht koha e mirė kerkojn akullore ..

Mistrece
12-04-2012, 08:33
Humorin e holle* :p

E sigurt? :D
Jo per gje por une s'kam njohur femra qe kuptojne* humorin e holle*. :p

gurax
12-04-2012, 10:32
"Just because you are a character, that doesn't mean you have a character."
- Mr.Wolf, Pulp Fiction

Jo per gje, por ja thote nje femre kete gje, pas nja tre minutash qe i kishte prezantuar me dy veta te tjere, dhe dialogu perkates ishte:
Mr.Wolf: "Guys, this is Raquel. Raquel, these are Jules and Vincent. Say hello Raquel."
Raquel: "Hello Raquel."

:D

Irfan CANA
12-04-2012, 10:53
Pse ia qėllove Busavata,ma ke marr mendimin?!

Kryeplaku
12-04-2012, 11:54
Nuk eshte se kerkojne shume!

Kerkojne lirine e tyre ( gje kjo qe shpeshhere u privohet ) & Kerkojne kohen e tyre ( gjithashtu shpeshhere nuk ju kushtohet )

Me pak fjale VEMENDJE dhe RESPEKT!

Kryeplaku
12-04-2012, 11:58
grate duan ti cosh cdo dite ne supermarketet e veshombathje breko-fustanave..
aq duan..
leri aty dhe kenaqen..
cfar zelli cfar kenaqsie cfar shkelqimi marrin syt e tyre tek prekin e prekin rrobet e tek i bejne dengje e me to shkojn te dhom-rum-provat..e hiq i pal e vish i pal ..lufte shok.. lufte bejne..

lol

gjynah..
kaq duan..


Ashtu si nje mashkush nuk e koncepton dot qendrimin 2 ore ne nje dyqan veshmbathjesh.... po ashtu nje femer se koncepton dot qendrimin 2 ore perpara televizorit pa levizur asnje seconde duke pare 22 njerez qe vrapojne pas nje topi!

juanito02
12-04-2012, 12:32
Shume e thjeshte

Money Money !

lenci
12-04-2012, 17:45
Perse meshkujt shkruajne me shume se femrat ne kete teme?

mendimi i ēastit,vlen per temen tjeter
me nje gur dy sorra

Hello Kitty
12-04-2012, 18:15
Ashtu si nje mashkush nuk e koncepton dot qendrimin 2 ore ne nje dyqan veshmbathjesh.... po ashtu nje femer se koncepton dot qendrimin 2 ore perpara televizorit pa levizur asnje seconde duke pare 22 njerez qe vrapojne pas nje topi!

Thanx!

E cuditshme eshte se ata qe nuk kane c'te ofrojne, ata ankohen me shume per palen tjeter. Kerkojne te mbulojne paaftesite e tyre duke bertitur me shume.

Hello Kitty
12-04-2012, 18:19
Shume e thjeshte

Money Money !

Sikur i patet ju dhe po j'u kalben keto te shkreta money! `rritu`

OneLL..&
12-04-2012, 18:55
nganjehere kur asht koha e mirė kerkojn akullore ..


Edhe pije freskuse..:D:P

Skydive
26-04-2012, 09:52
Gratė janė krijesa sa tė vėshtira po aq dhe atraktive. A jeni vetėpyetur ndonjėherė se ēfarė kėrkon njė grua nga njė burrė? Ėshtė vėrtet kaq e vėshtirė tė kuptojė njeri botėn e brendshme tė tyre. Pėr mendimin tim nuk jemi kaq tė vėshtira sa ju mendoni, ju na bėni tė dukemi kėshtu.

Bėhu dinamik: Sa do e pavarur apo dinamike qė tė jetė njė grua, gjithmonė do dojė “portin” e saj pėr tė ndjerė siguri. Asnjė grua nuk do tė ketė nė krah njė burrė qė nuk di ta mbrojė apo mbėshtesė atė. Tė gjitha kemi nevojė pėr njė burrė tė fuqishėm qė tė na qėndrojė pranė nė kohė tė mira e tė vėshtira.Mėso tė diskutosh: Diskutimi. Po, ėshtė gjėja mė rėndėsishme qė ėshtė zbuluar nė shoqėrinė njerėzore. Problemet e krijuara zgjidhen vetėm nėpėrmjet shkėmbimit tė opinioneve. Diskutimi pėrbėn element kyē nė ēfarė do lloj raporti. Dhe kur them diskutim nuk flas pėr gjeneralitete, por pėr atė ēka ndjen, mendon apo e problematizon tjetrin. Lidhja “ushqehet” nga diskutimi i tė dyve. Midis ēiftit duhet tė ketė besim. Mos prit tė tė besojė tjetri kur i thua: “Jam natyrė e mbyllur, ndaj dhe nuk flas shumė, mė jep pak kohė pėr tė tė shpjeguar gjithēka”. Kur njė lidhje ėshtė e sinqertė nuk duhet tė ekzistojnė ndrydhje apo sekrete.Qėndro larg ēdo egoizmi: Mundohu tė dėgjosh partnerin tėnd. Tė mirėkuptosh ēdo pasiguri apo problem qė mund tė ketė. Mos injoro mendimet e tjetrit. Mos e lejo egoizmin qė t’ju pėrēajė. Dėgjoje, ndieje, hyr nė psikologjinė e partnerit tėnd. Mundohu tė kuptosh se pėr ē’arsye sillet kėshtu dhe gjej njė zgjidhje nėse ėshtė e mundur. Mos u pėrpiq ta akuzosh. Nė qoftė se e do vėrtet lere egoizmin nė anė dhe qėndroji pranė.Mos u bėj “plastelinė” nė duart e tjetrit: Nė qoftė se ajo do tė dėshironte njė njeri pa karakter dhe pa personalitet, nuk do tė zgjidhte ty por njė kafshė shtėpiake. Ka ty pranė saj, sepse kėrkon opinionin tėnd akoma dhe nėse ai ėshtė i kundėrt me bindjet e saj. Nė fund tė fundit, ky a nuk ėshtė fillimi i ēdo diskutimi? Shkėmbimi i mendimeve tė ndryshme. Askush nuk do pranė njė njeri qė bie dakord me gjithēka qė i thua, sepse shumė shpejt bėhet i mėrzitshėm dhe i parashikueshėm. Thuaji mendimin tėnd, mbėshtete, kush e di kėshtu mund tė fitosh vlerėsimin e saj.Mendohu para se tė bėsh ēdo gjė: Shumė njerėz veprojnė pa u menduar shumė, duke mos marrė parasysh ato qė mund tė pasojnė. Para se tė thuash apo bėsh diēka duhet tė analizosh anėt pozitive apo negative tė njė lėvizjeje tė tillė. Ndoshta si fillim mund tė tė duket humbje kohe, por me kalimin e kohės do tė kuptosh se vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė shmangėsh shumė situata tė pakėndshme.Fito respektin e saj: Respekti dhe vlerėsimi janė dy gjėra qė nuk fitohen nga njė ēast nė tjetrin. Nė qoftė se ti e respekton dhe vlerėson veten tėnde ėshtė mėse e sigurtė se tė njėjtėn gjė do shfaqėsh edhe te tė tjerėt. Respekti buron nga thellėsia e shpirtit. Nėse mendon se e meriton respektin, lufto pėr ta fituar atė. Mos lejo askėnd tė tė sillet keq. Qėndro i fiksuar nė mendimet e tua dhe mos mbivlerėso askėnd qė nuk e meriton.Bėhu romantik: Tė gjithė kalojmė nėpėr faza tė ndryshme rutine. Nė dorėn tėnde ėshtė tė shmangėsh njė gjendje tė tillė. Nė rast se humbet romantizmin do humbasėsh dhe partneren tėnde (herėt a vonė). Njė lidhje e suksesshme bazohet nė romancė.Bėhu dėgjues i problemeve tė saja: Asnjėherė mos i konsidero absurditet thėniet e njė gruaje. Mos i thuaj kurrė se nuk e kupton atė. Qėndroji gjithmonė pranė pa e pėrēmuar asnjėherė.Ja keto gjera kerkojme ne nga Ju ;))

alem_de
26-04-2012, 10:36
kerkojne Parate...................

Mistrece
26-04-2012, 10:42
Gratė janė krijesa sa tė vėshtira po aq dhe atraktive. A jeni vetėpyetur ndonjėherė se ēfarė kėrkon njė grua nga njė burrė? Ėshtė vėrtet kaq e vėshtirė tė kuptojė njeri botėn e brendshme tė tyre. Pėr mendimin tim nuk jemi kaq tė vėshtira sa ju mendoni, ju na bėni tė dukemi kėshtu.

Bėhu dinamik: Sa do e pavarur apo dinamike qė tė jetė njė grua, gjithmonė do dojė “portin” e saj pėr tė ndjerė siguri. Asnjė grua nuk do tė ketė nė krah njė burrė qė nuk di ta mbrojė apo mbėshtesė atė. Tė gjitha kemi nevojė pėr njė burrė tė fuqishėm qė tė na qėndrojė pranė nė kohė tė mira e tė vėshtira.Mėso tė diskutosh: Diskutimi. Po, ėshtė gjėja mė rėndėsishme qė ėshtė zbuluar nė shoqėrinė njerėzore. Problemet e krijuara zgjidhen vetėm nėpėrmjet shkėmbimit tė opinioneve. Diskutimi pėrbėn element kyē nė ēfarė do lloj raporti. Dhe kur them diskutim nuk flas pėr gjeneralitete, por pėr atė ēka ndjen, mendon apo e problematizon tjetrin. Lidhja “ushqehet” nga diskutimi i tė dyve. Midis ēiftit duhet tė ketė besim. Mos prit tė tė besojė tjetri kur i thua: “Jam natyrė e mbyllur, ndaj dhe nuk flas shumė, mė jep pak kohė pėr tė tė shpjeguar gjithēka”. Kur njė lidhje ėshtė e sinqertė nuk duhet tė ekzistojnė ndrydhje apo sekrete.Qėndro larg ēdo egoizmi: Mundohu tė dėgjosh partnerin tėnd. Tė mirėkuptosh ēdo pasiguri apo problem qė mund tė ketė. Mos injoro mendimet e tjetrit. Mos e lejo egoizmin qė t’ju pėrēajė. Dėgjoje, ndieje, hyr nė psikologjinė e partnerit tėnd. Mundohu tė kuptosh se pėr ē’arsye sillet kėshtu dhe gjej njė zgjidhje nėse ėshtė e mundur. Mos u pėrpiq ta akuzosh. Nė qoftė se e do vėrtet lere egoizmin nė anė dhe qėndroji pranė.Mos u bėj “plastelinė” nė duart e tjetrit: Nė qoftė se ajo do tė dėshironte njė njeri pa karakter dhe pa personalitet, nuk do tė zgjidhte ty por njė kafshė shtėpiake. Ka ty pranė saj, sepse kėrkon opinionin tėnd akoma dhe nėse ai ėshtė i kundėrt me bindjet e saj. Nė fund tė fundit, ky a nuk ėshtė fillimi i ēdo diskutimi? Shkėmbimi i mendimeve tė ndryshme. Askush nuk do pranė njė njeri qė bie dakord me gjithēka qė i thua, sepse shumė shpejt bėhet i mėrzitshėm dhe i parashikueshėm. Thuaji mendimin tėnd, mbėshtete, kush e di kėshtu mund tė fitosh vlerėsimin e saj.Mendohu para se tė bėsh ēdo gjė: Shumė njerėz veprojnė pa u menduar shumė, duke mos marrė parasysh ato qė mund tė pasojnė. Para se tė thuash apo bėsh diēka duhet tė analizosh anėt pozitive apo negative tė njė lėvizjeje tė tillė. Ndoshta si fillim mund tė tė duket humbje kohe, por me kalimin e kohės do tė kuptosh se vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė shmangėsh shumė situata tė pakėndshme.Fito respektin e saj: Respekti dhe vlerėsimi janė dy gjėra qė nuk fitohen nga njė ēast nė tjetrin. Nė qoftė se ti e respekton dhe vlerėson veten tėnde ėshtė mėse e sigurtė se tė njėjtėn gjė do shfaqėsh edhe te tė tjerėt. Respekti buron nga thellėsia e shpirtit. Nėse mendon se e meriton respektin, lufto pėr ta fituar atė. Mos lejo askėnd tė tė sillet keq. Qėndro i fiksuar nė mendimet e tua dhe mos mbivlerėso askėnd qė nuk e meriton.Bėhu romantik: Tė gjithė kalojmė nėpėr faza tė ndryshme rutine. Nė dorėn tėnde ėshtė tė shmangėsh njė gjendje tė tillė. Nė rast se humbet romantizmin do humbasėsh dhe partneren tėnde (herėt a vonė). Njė lidhje e suksesshme bazohet nė romancė.Bėhu dėgjues i problemeve tė saja: Asnjėherė mos i konsidero absurditet thėniet e njė gruaje. Mos i thuaj kurrė se nuk e kupton atė. Qėndroji gjithmonė pranė pa e pėrēmuar asnjėherė.Ja keto gjera kerkojme ne nga Ju ;))

Edhe ti mendon se keto i mjaftojne nje femre? Jo, ne asnje menyre. Kjo eshte vetem maja e asjbergut....Pasi t'i kesh dhene gjithe Boten, asaj prape nuk i mjaftonte.

SERAFIM DILO
26-04-2012, 11:19
Nje person qe ti degjoje,thashethemet.

Hello Kitty
26-04-2012, 11:54
Nje person qe ti degjoje,thashethemet.

-hihi- Look who's talking! Burrat jane me llafazane se grate!!! Me statistika dhe me vota e ke.

SERAFIM DILO
26-04-2012, 12:00
-hihi- Look who's talking! Burrat jane me llafazane se grate!!! Me statistika dhe me vota e ke.

Burrat jane llafazan se i bejne femrat te flasin me veten..

SystemA
26-04-2012, 12:42
Edhe ti mendon se keto i mjaftojne nje femre? Jo, ne asnje menyre. Kjo eshte vetem maja e asjbergut....Pasi t'i kesh dhene gjithe Boten, asaj prape nuk i mjaftonte.
Wow.

SystemA
26-04-2012, 12:53
Njerez.
Shisni dhe fitoni.

tété
27-04-2012, 13:00
Lekun?

Misty-Blue
27-04-2012, 13:09
Lekun?

Jo pra jo !!!! Ato qe kerkojn lekun jan thjeshte parazite , nuk e meritojn fare te quhen femra. Kjo vlen edhe per meshkujt.

tété
27-04-2012, 13:15
Jo pra jo !!!! Ato qe kerkojn lekun jan thjeshte parazite , nuk e meritojn fare te quhen femra. Kjo vlen edhe per meshkujt.

Ahhh sikur...

Kryeplaku
29-04-2012, 11:20
Kjo teme me kujton nje bacalete!

U hap njehere nje dyqan burrash i cili kishte 5 kate!
disa fera shkuan ta vizitonin...

Kati i pare: ketu meshkujt jane te ire dhe puntore!
Waa thane puntore .. te shohi njere me lart cdo kete?
Kati 2 ketu emshkujt jane punetore dhe te pashem!
Waa edhe puntore edhe te pashem...te shohim njere e lart?
Kati3 ketu meshkujt jane punetore te pashem dhe i duan femijet!
wow ...po me lart cdo kete ?
Kati 4 ketu eshkujt jane punetore te pashem i duan feijet dhe jane shume romantike dhe te perkushtuar!
wow thane femrat keta qenkan te kompletuar fare... po me lart cmund te kete?

Ketu eshte dalja! Urojme te thyni qafen tek shkallet se ju s'kenaqeni asnjere!

P.s Kjo ishte per humor, Femrat nuk eshte se kerkojne nga nje mashkull me shume sesa kerkon nje mashkull nga nje femer!

Fiore
29-04-2012, 11:56
Dihet boterisht:D ai muhabet:ate qe nuk kane ,se po e paten,gjithmone nuk mjafton -qesh-

Mistrece
29-04-2012, 11:59
Nuk jam Kondra*, ama :

..Sepse ia jep me meter, dhe ia merr me pashe`, prandaj nuk i mjafton.
Kjo eshte "qeshtja"


Nuk jam Kondra*, ama :

E ke pyetur veten pse na e marrin me pashe ( ne fakt njesia matese nuk ka rendesi) ? Po s'kemi ku ta veme gjithe Boten mi* , nuk kemi vend se na e kane zene rrobat, kepucet, komplekset dhe se fundmi rrobat. :p

"Qeshtja" eshte ku ta fusim gjithe ate Bote... :p

SystemA
29-04-2012, 12:10
Affetto,ma ka thene njera jo per ndonje gje.
E kapa me vonese.....

OneLL..&
29-04-2012, 12:41
Te gjitha kushte e plotesuar me i pas asgje mos me ju munguar ne kete Jete!:D:p

Mistrece
29-04-2012, 14:49
haha


-mendon-........E pra eee...

Po ja, psh : Iken dimri...vjen pranvera...garderoba do ndryshoje ?
Qerto* che, SI !
Zbrazet Bota..Fillon sistemimi nga e para...

Qeshtja u zgjiLL* :P

dmth : Je ti aty ? Jam une ktu` ?

v*** fundja ! ;))

-mendon- ....E pra eeeee

Po ja, psh : Komplekset nuk njohin stine, hapesire gjeokrafike, kohore, nuk njohin rrace e moshe...Sado zbras Boten nga komplekset ato rikthehen, ato kane emrin femer. Ja psh, une kam komplekse pse s'kam komplekse. :D

land
29-04-2012, 15:20
aha s'paska asnje femer guximin te thote ca kerkojne, i bien rotull e rotull asnje se thote:p

SystemA
29-04-2012, 15:35
aha s'paska asnje femer guximin te thote ca kerkojne, i bien rotull e rotull asnje se thote:p
Eh mer Land cfar duan?

land
29-04-2012, 15:38
land !

Kjo pyetje, me ka bere te mos Mendoj Ta gjej tek vetja, se cfare kerkojne femrat...
Shkurt : bej sikur nuk e kuptoj ate (pyetjen)........:Sc'te duhet te mendosh, mendojne estrogenet per ty-pis-

land
29-04-2012, 15:42
;))frojdi nuk ishte budalla lol

HELEN OF TROY
29-04-2012, 15:44
Nje gje vetem kerkojne tere jeten e tyre po kam turp ta them.....

SystemA
29-04-2012, 15:47
Duan perkedhelje,jo fizikisht...
Zuneinung.
Mjaft me teori,se me vjen per te vjell.

land
29-04-2012, 15:59
Helen, je prane zones se rreptesise, bej edhe nje Hap dhe land nuk do lodhet te gjeje pergjigjen, sipas Freud...kerkojne impuls sexual te forte, apo love, le ti veme emrin si te duam.


mos e them troc fare:p

atrevido
01-05-2012, 00:48
Dashuri, respekt dhe besnikeri!!

http://www.ilcambiamento.it/foto/250/soldi_uomo.jpg

Hello Kitty
01-05-2012, 02:38
Dashuri, respekt dhe besnikeri!!

http://www.ilcambiamento.it/foto/250/soldi_uomo.jpg

Dashuri, respekt dhe besnikeri ...and here, all you're showing is MONEY -Why?

Meri
01-05-2012, 10:45
...nje sup per te mbeshtetur kryet...nje dore qe t'u fshije lotet....nje buzeqeshje qe t'u ndricoje shpirtin...nje krah qe t'u jape sigurine ...nje kenge te perjetshme....nje peshperitje ne heshtje.....taktin e mirekuptimin....durimin e besimin...forcen e guximin....
RESPEKT dhe INTEGRITET.

SystemA
01-05-2012, 11:00
kerkojne impuls sexual te forte, apo love, le ti veme emrin si te duam.


mos e them troc fare:p

Nuk do isha kundra per vete ta thoje....

atrevido
01-05-2012, 15:21
Dashuri, respekt dhe besnikeri ...and here, all you're showing is MONEY -Why?

Mesazh subliminal. :rolleyes:

OneLL..&
01-05-2012, 15:54
Mirekuptim, thjeshtesi, sinqeritet

alem_de
01-05-2012, 16:02
mirkutim,mbeshtetje dhe besnikeri.

Hello Kitty
02-05-2012, 14:00
Mesazh subliminal. :rolleyes:

Mos doje te thoje qe eshte sublime stupitidy? Femrat ose e nxjerrin vete parane, ose ato qe presin nga burrat jane vertete STUPID.

-Kategoria e dyte (ato qe presin money nga burrat) ndahet ne dy kategori also: ato qe jane vertete stupid (te lindura) dhe ato qe "kur kane kacine pse te djegin doren"

SystemA
02-05-2012, 14:14
http://www.youtube.com/watch?v=p82QPNsR7Yw&feature=related
nrk nv.

Hello Kitty
02-05-2012, 14:27
http://www.youtube.com/watch?v=p82QPNsR7Yw&feature=related


Bravo SystemA, nice song!
Grate kerkojne expression of LOVE. Kerkojne Love, Love and only Love!

AAO
02-05-2012, 16:41
Grate kerkojne expression of LOVE. Kerkojne Love, Love and only Love!

Dhe besoj qe brezi sotem i ploteson kto kushte :P ,mos u qani shume :D. Imagjino ca duhet te thone femrat e datelindjeve 60-70 ku shume pak prej tyre mos them me pikatore kane marre expression of LOVE sic te pelqen ty ta quash ;)

Hello Kitty
02-05-2012, 17:47
Dhe besoj qe brezi sotem i ploteson kto kushte :P ,mos u qani shume :D. Imagjino ca duhet te thone femrat e datelindjeve 60-70 ku shume pak prej tyre mos them me pikatore kane marre expression of LOVE sic te pelqen ty ta quash ;)

Mqs brezi i ri (i femrave) po e shijoka jeten :P , atehere brezit te viteve 60-70 i bie qe te shijojne gjysmen e dyte te jetes. Half empty or half full - Hey me mire vone se kurre!

Kishja nje mesues qe gjithmone ankohej per jeten e tije: Ne fillim mjalte, me vone recel dhe ne fund shit...haha

AAO
02-05-2012, 18:26
Kishja nje mesues qe gjithmone ankohej per jeten e tije: Ne fillim mjalte, me vone recel dhe ne fund shit...haha

Ky msusi se ka ushqy si duhet jeten ,pranaj dhe eshte anku :D

svje Pranvera me i lule :P

HELEN OF TROY
02-05-2012, 20:05
Mos doje te thoje qe eshte sublime stupitidy? Femrat ose e nxjerrin vete parane, ose ato qe presin nga burrat jane vertete STUPID.

-Kategoria e dyte (ato qe presin money nga burrat) ndahet ne dy kategori also: ato qe jane vertete stupid (te lindura) dhe ato qe "kur kane kacine pse te djegin doren"

-bravo--bravo- po sikur jeta te kthehet edhe nje dite ai burre iken cfare behet?
Ku mbetesh ne rruge bashke me femijet?
Gabimi me i madh gruaja te varet nga burri.

tété
03-05-2012, 15:18
25 cm? :lol:

atrevido
03-05-2012, 17:30
Mos doje te thoje qe eshte sublime stupitidy? Femrat ose e nxjerrin vete parane, ose ato qe presin nga burrat jane vertete STUPID.

-Kategoria e dyte (ato qe presin money nga burrat) ndahet ne dy kategori also: ato qe jane vertete stupid (te lindura) dhe ato qe "kur kane kacine pse te djegin doren"

Shoh qe i njihke imtesisht keto kategori, dmth s'gabohesha...;))

Mistrece
14-05-2012, 18:51
aha s'paska asnje femer guximin te thote ca kerkojne, i bien rotull e rotull asnje se thote:p

Mos aludon seksin? :p Po po jam dakort. Per te tjerat jane autosufficiente femrat. :D

Lov!
14-05-2012, 19:15
Njė gjethe tė mbulohen,

Linda
14-05-2012, 19:41
Rrespekt dhe dashuri:)

land
14-05-2012, 23:25
Mos aludon seksin? :p Po po jam dakort. Per te tjerat jane autosufficiente femrat. :D
pikerisht, jane autosuficente per te tjerat.

busavata
14-05-2012, 23:42
dashurin e kerkojnė , edhe nganjehere bin ne atė gjendje qe i lusin qe ti dojn ...

Jolene
15-05-2012, 00:09
Are you really talking to me! :p Busa pershentedjete :)

P.s Un po lexoj komentet e meshkujve, me mir se ata besoj se nuk e dime ne :p

Busa pak e rend kjo e fundit...

busavata
15-05-2012, 01:08
Are you really talking to me! :p Busa pershentedjete :)

P.s Un po lexoj komentet e meshkujve, me mir se ata besoj se nuk e dime ne :p

Busa pak e rend kjo e fundit...


pershendetje Reine :)

...e rend , por ka gjera edhe ma te renda ..
p.sh. meshkujt per dashuri qajne msheftas ... mbyllen neper podrume ose garazha , kinse po rregulloj diqka...

Lov!
01-06-2012, 15:36
Nuk ėshtė mė ajo metoda e vjetėr qė mbuloheshin me rroba??-mendon-:D

figurativ, s'ka nintendo, erotike.
mburoje,

HELEN OF TROY
01-06-2012, 17:20
Mendojme ndryshe nga meshkujt deri me sot nuk kam njojtur ndonje te na kuptoje se cfare duam .
Ps i thua burrit u lodha duke lare pjatat edhe ai vete me vrap e te ble lavatrice
ne ato momente kemi nevoje per nje ledhatim Jo per lavatrice...haha

Mano
01-06-2012, 17:41
hahahah...Ai i shkreti eshte munduar qe ta lehtesoj lodhjen nje here e mire ty. Pse nuk i thua qe "kam nevoj per nji perqafim"? ckane te bejn pjatat me ledhatimin? Bjerini shkurt moj... se na hengret shpirtin:d. Them nje gje, por kerkoj dicka tjeter. Kerkoj kete por ne te vertet dua dicka tjeter. Na e thoni troc ate qe keni ne mendje sepse kjo bote eshte goxha absurde edhe pa ndihmen Tuaj.

Meri
01-06-2012, 17:47
Pra, ti Maqo` mendon se duhet te themi cdo gje "cope" ?
Po ja qe "telat e violines" nuk i kemi njesoj...
Ka dicka tek femrat, qe i pengon te thone drejtperdrejt ate, qe ju e prisni.Aresyeja eshte dhe natyra e saj, por edhe se krahemarrja, eshte e lindur bashke me femren :p
..ndryshe nga Ju, qe nuk doni ta vini ne pune mendjen me kapacitet te plote..kur flisni me to..
ndoshta...

PuffetiNa
01-06-2012, 17:50
... Mos te behen '' mangupa- kopuka '' :@ Kaq po them :@

Mano
01-06-2012, 18:39
Pra, ti Maqo` mendon se duhet te themi cdo gje "cope" ?
Po ja qe "telat e violines" nuk i kemi njesoj...
Ka dicka tek femrat, qe i pengon te thone drejtperdrejt ate, qe ju e prisni.Aresyeja eshte dhe natyra e saj, por edhe se krahemarrja, eshte e lindur bashke me femren :p
..ndryshe nga Ju, qe nuk doni ta vini ne pune mendjen me kapacitet te plote..kur flisni me to..
ndoshta...

Eshte e vertet jo te gjithe violinat i kane telat njisoj. Ne fakt disave iu mungojn nji apo dy tela. Pra tashme nuk eshte me violine por cifteli. Vere gishtin tek vendi ku duhet te jete teli i tret dhe katert sa te duash as edhe nje pip e vogel nuk del:).

SystemA
01-06-2012, 19:13
Ka dhe lahute,me qifteli.
Ose Viole...

HELEN OF TROY
01-06-2012, 19:51
hahahah...Ai i shkreti eshte munduar qe ta lehtesoj lodhjen nje here e mire ty. Pse nuk i thua qe "kam nevoj per nji perqafim"? ckane te bejn pjatat me ledhatimin? Bjerini shkurt moj... se na hengret shpirtin:d. Them nje gje, por kerkoj dicka tjeter. Kerkoj kete por ne te vertet dua dicka tjeter. Na e thoni troc ate qe keni ne mendje sepse kjo bote eshte goxha absurde edhe pa ndihmen Tuaj.
Une isha e lodhur ne ato momente nuk kisha nevoje per lavatrice gjende mire thuaj qe se futa brenda ne lavatrice..
Me pak fjale desha te them i dashur se nuk hyni dot ne shpirtin tone te kuptoni por gjithmone i bini shkurt te gjeni zgjidhjen qe mendoni ju qe mund te jete e sakte....
Femra eshte e forte perballon cdo gje por nga ju do dashuri edhe ngrohtesi....

Mano
01-06-2012, 19:58
Une isha e lodhur ne ato momente nuk kisha nevoje per lavatrice gjende mire thuaj qe se futa brenda ne lavatrice..
....

ahaha...Me siguri per faktin se te duhet here tjeter:) Po mos te kishe nevoj do ta kishe hedhur nga catija fare haha

broken_smile
01-06-2012, 20:02
dashuri :)

HELEN OF TROY
01-06-2012, 20:17
ahaha...Me siguri per faktin se te duhet here tjeter:) Po mos te kishe nevoj do ta kishe hedhur nga catija fare haha

Si dollap po ri mo aman ku kam nerva une te pres ate te me laje 10 pjata, plus korenti uji..nuk ja vlen..
ju bijini shkurt edhe ne rregull ini haha

Mano
01-06-2012, 20:32
Si dollap po ri mo aman ku kam nerva une te pres ate te me laje 10 pjata, plus korenti uji..nuk ja vlen..
ju bijini shkurt edhe ne rregull ini haha

e njejta gje me ndodh edhe mua me gruan time. I them perse nuk e perdor lavatricen por prish lekuren kote:d duke lare pjat pas pjate. Mblidhi aty te gjitha dhe laji nje here e mire. E pra ky eshte ndryshimi midis mashkullit dhe femres. Mashkulli eshte i paisur te jete praktike kurse femra...hmmmm, do ti laj pjatat me duar dhe pastaj ankohet qe eshte e lodhur kur lavatricja eshte aty ne dispozicion duke pritur me goje hapur... hahahah

HELEN OF TROY
01-06-2012, 20:38
e njejta gje me ndodh edhe mua me gruan time. I them perse nuk e perdor lavatricen por prish lekuren kote:d duke lare pjat pas pjate. Mblidhi aty te gjitha dhe laji nje here e mire. E pra ky eshte ndryshimi midis mashkullit dhe femres. Mashkulli eshte i paisur te jete praktike kurse femra...hmmmm, do ti laj pjatat me duar dhe pastaj ankohet qe eshte e lodhur kur lavatricja eshte aty ne dispozicion duke pritur me goje hapur... hahahah

Rruga e shkurter qe kur tregon praktike?
Kur vjen fatura e dritave pastaj filloni derci verci mo qe cfare tju them cfare?Meqe qenke i paisur te jesh praktikant Thuji gruas te ver dorashka se une per vete se lej lekuren te me prishet per pjatat ...``Bej_dy_pompa``

Mano
01-06-2012, 20:46
Rruga e shkurter qe kur tregon praktike?
Kur vjen fatura e dritave pastaj filloni derci verci mo qe cfare tju them cfare?Meqe qenke i paisur te jesh praktikant Thuji gruas te ver dorashka se une per vete se lej lekuren te me prishet per pjatat ...``Bej_dy_pompa``

I kam blere sapun qe nuk ben dem:) Edhe per pak kohe me duhet ti pervesh menget vet(ku jeeeee lavatrice) sepse po i rritet barku nuk e nxe me guzhina hahaha

HELEN OF TROY
01-06-2012, 20:49
haha o sa mire nuk di as te uroj mo aman me nje dhimbje Maqo te ini gjithmone te lumtur nje femije te shendethsem ishalla edhe ndihmoje te lutem sa mundesh meru me femijen mos humbe caste te bukura nga egoizmi i mashkullit

Mano
01-06-2012, 21:07
haha o sa mire nuk di as te uroj mo aman me nje dhimbje Maqo te ini gjithmone te lumtur nje femije te shendethsem ishalla edhe ndihmoje te lutem sa mundesh meru me femijen mos humbe caste te bukura nga egoizmi i mashkullit

-hug-...te lumte goja. I kam pare pasojat e nje neglizhimi te tille, sidomos ketu ku jetoj une. Besoj se kam mesuar mjaft nga gabimet e te tjereve. Kismet...shohim e bjem:)

sexytironce
14-06-2012, 13:37
Dashuri, mirkuptim, puci puci, pare, seksi eshte pjese e nje lidhjeje....
Po te kesh ndonje si ky ne foto dihet cfare lol``puc``

Robbery
14-06-2012, 18:23
Ne pergjithesi cdo njeri ka nevoje per dashuri, mbeshtetje dhe pasion...pastaj ēdo femer ka kerkesa te ndryshme..:)..kush do para, kush dashuri, kush te rrihet..etj etj..:D

Skydive
14-06-2012, 19:39
Nuk e kuptoj se pse kur shkėmbehemi me ndonjė femėr seksi, ėshtė e moralshme qė partnerja ime t'a sodisė nė detaje dhe unė tė mos ia hedh sytė fare?

si do ja kthenit pergjigjen ju Femra ketij djali?

Diellza
30-07-2012, 22:37
Me lehte e keni nese e shtroni pyetjen si: ēfare nuk duan femrat nga meshkujt? Ne kete menyre eliminoni ato qe nuk duan (qe jane me pak se ato qe duan) dhe filloni mesoni listen e mbetur permendsh :D

Atehere, dhe vetem atehere do keni sukses ne dashuri. :D

Meri
30-07-2012, 23:17
Nuk e kuptoj se pse kur shkėmbehemi me ndonjė femėr seksi, ėshtė e moralshme qė partnerja ime t'a sodisė nė detaje dhe unė tė mos ia hedh sytė fare?

si do ja kthenit pergjigjen ju Femra ketij djali?

Asnje pergjigje, per nje pyetje retorike.

Le ta kuptoje kete, duke soditur nje mashkull king....
Rendesi ka, qe do ndihet i moralshem :p

spartakos
31-07-2012, 12:00
Nga te gjith mendimet qe lexova MISTRECJA eshte me realiste..

Hoxha nates kerkon nga mashkulli..
te jet i bukur si te kenga I LIBOHOVES
Cun i vetem ,te ket shtepi te tij qe te jetoj pa vjerr e vjerre.
te ket makin te bukur qe mos e ket komshija apo kunata.
ti blesh unaza floriri tunxhi e bakri e zinxhir mundesisht sa me te trash.
te ndihmosh njerzit e saj sa her te jete nevoja si nga ana materjale dhe psikologjike,dhe mos ti shajjsh kurr njerzit e saj..
kur fle gjum naten ti tundesh femijen mos zgjohet ,ti japesh qumesht me
biberon se i prishet gjoksi ,ti nderrosh bebelinat,
me pak fjal te kete te gjitha te mirat te jet ajo gjithmon e para .
per tu lavderuar shoqeve apo kunatave .
dhe nqs dikush i arrin keto ne fund te thot
me iku jeta per lesh me ty spo e shijoj jeten
ti e ke fajin ,pse per ty isha un !sa po vuaj
me ty? Imagjinoni sikur ter keto te miraqe i ke ofruar ti asaj. t iofronte bente ajo ty ?? nji ferr i vertet do ishte....
mund te duken absurde por
Liria e tepert per femrat eshte e demshme..
femra eshte pasqyra e burrit
freri kalit dhe femra do dor te FORTE..
Sado e mencur e fort te jet femra ,prap kerkon streh te mashkulli
sps eshte e dobet nga natyra sps nuk e ka ndjejen e udheheqsit.
sps e ka denim nga ZOTI qe te jet ne hyqem te burrit ..dhe kur te lind femij
te kujtoj ZOTIN..

Beaute
31-07-2012, 13:54
E di ēa kerkojn femrat , nje gje fare te vogel * mos qurraviteni shum* ....se po vej re qe te kjo teme me shum ankoheni ju meshkujt se pergjigjemi ne se ē'fare duam nga ju ...

Arianiti
01-08-2012, 00:26
lur te lozesh me to,ti lesh fituese

Lov!
01-08-2012, 11:23
what goes around, comes around.

spartakos
01-08-2012, 12:24
E di ēa kerkojn femrat , nje gje fare te vogel * mos qurraviteni shum* ....se po vej re qe te kjo teme me shum ankoheni ju meshkujt se pergjigjemi ne se ē'fare duam nga ju ...

femrat kerkojn nji dor te forte gjithmon te ndihen te sigurta per cdo gje
c"fardo te mire apo te keqe te bejn ne jete ,sado te zhdervjellta te
jen ..duan mbeshtetje nga mashkulli....dh e kete e bejn me nazet e tyre
,duke tu ulur ne preher ..vetem nji dor e fort dhe e mencur e ben zap
gruan,por per fat te keq ka meshkuj qe e kaan koken si katalup dimri,dhe e pesojn, mos mekeq..

SystemA
02-08-2012, 10:08
1-ti degjosh me vemendje.
femrat flasin nga shpirti per problemet,megjithese nuk presin pergjigje nga ana kundershtare.Jepni mendim kur tju pyesin.
2-merri seriozisht
meshkujt kujtojne se i dine te gjitha, por femrat jane me se kompetente dhe krijuese.Pyetini per ndonje zgjidhje dhe do shikoni qe reagojne positivisht.
3-organizoni me ato
femrat jane planifikuese,pyesni n.q-se neser mbrema te lire mund te jeni.Do e kini lirine me pashe,sepse edhe ato kane planifikuar me juve.
Pra jepini ndjenjen qe ne planet tuaja nje rol kryesor ka.
4-vertetimin
femrat duhen admiruar dhe vleresuar.
Ne rastin konkret ajo qe keni ju ne plane,duhet ti japesh te kuptosh qe eshte e vetmja qe ju vleresoni dhe dashuroni,pavaresisht se perjashta mund te kete edhe me te zgjuara,suksesshme,elegante,seksi,bukuroshe,brune apo bjonde.
Jepuni te kuptojne qe eshte pasuri per juve,dhe nuk mund te jetoni dot pa ate.
5-fjalet magjike jane 3
nuk duan siguri apo tja u thuash cdo dite.Por mjafton tju thoni,une ju dashuroj edhe ne forma te tjera.
6-falenderohini
per cdo veprim te vogel,te perputhura me fjale te embla.Femrat shikojne cdo vogelsi dhe duan vleresimin.

Pa garanci,sepse nuk ka afat skadimesh.

Altruista
04-08-2012, 13:28
Perkushtim.

Mano
04-08-2012, 14:20
Se pari garanci financiare dhe pak vemendje dhe dashuri nuk do te ishte keq.

Pastaj pasi te siguroj tufen e kalamajve ti tredhin dhe mundesisht ti perdorin si hamall dhe sherbetor per te rritur kalamajt e saj.

Por ajo qe femra deshiron me mish e shpirt, brenda thell aty ku vetem ajo mund te shikoj,eshte poshterimi i nenes se mashkullit. Dicka plotesisht absurde sepse nje dite te gjith femrat behen nena vet, dhe fakti qe ato nuk arrin te solidarizohen me njera-tjetren nga kjo gje e berbashket nuk jane ne gjendje te jen empatike i ben ato krijesa akoma me te pabese.

Ajo nuk kerkon as barazi nga mashkulli ashtu sic pretendon, sepse te gezosh barazin duhet te jesh e aft per ta arritur se pari dhe akoma me e aft per ta ruajtur, dhe ajo eshte shume koshiente per kete deficit te theksuar. Ajo qe kerkon femra eshte te sundoj mbi mashkullin dhe nji dite ti hypi ne qaf sepse eshte e vetmja menyre per te ngopur shpirtin e saj te lig, ziliqar, dashakeqes, bashkangjitur mendjes se kufizuar qe nga tmerri i pasigurise dhe mungesa e aftesise fizike apo mendore per te mbijetuar rrezulton ne djallezira dhe mashtrime.

Kjo eshte femra* ne gjith madheshtine e saj kur shihet ne driten e duhur. Femra deshiron/kerkon qe mashkulli te jet budalla, sa me budalla aq me kollaj mashtrohet me flirtimet dhe mekanizmat kafsherore qe eshte paisur nga natyra per te joshur mashkullin, seksin e kundert qe per fatin e tij te zi nuk disponon mekanizmin e duhur vetmbrojtes kundra nje nje qenie grabitqare te mirefillt sic eshte femra*.

Sigurisht si cdo rrethan edhe gjenia femerore ka perjashtimet e veta:) :) :)

SystemA
04-08-2012, 15:13
Usa eksporton ne cdo qoshe te globit liri dhe demokraci,a i ka mbetur dicka per vete????

spartakos
04-08-2012, 15:47
Perkushtim.

NJi purtek shkoze ...... hahaha

spartakos
04-08-2012, 15:52
Se pari garanci financiare dhe pak vemendje dhe dashuri nuk do te ishte keq.

Pastaj pasi te siguroj tufen e kalamajve ti tredhin dhe mundesisht ti perdorin si hamall dhe sherbetor per te rritur kalamajt e saj.

Por ajo qe femra deshiron me mish e shpirt, brenda thell aty ku vetem ajo mund te shikoj,eshte poshterimi i nenes se mashkullit. Dicka plotesisht absurde sepse nje dite te gjith femrat behen nena vet, dhe fakti qe ato nuk arrin te solidarizohen me njera-tjetren nga kjo gje e berbashket nuk jane ne gjendje te jen empatike i ben ato krijesa akoma me te pabese.

Ajo nuk kerkon as barazi nga mashkulli ashtu sic pretendon, sepse te gezosh barazin duhet te jesh e aft per ta arritur se pari dhe akoma me e aft per ta ruajtur, dhe ajo eshte shume koshiente per kete deficit te theksuar. Ajo qe kerkon femra eshte te sundoj mbi mashkullin dhe nji dite ti hypi ne qaf sepse eshte e vetmja menyre per te ngopur shpirtin e saj te lig, ziliqar, dashakeqes, bashkangjitur mendjes se kufizuar qe nga tmerri i pasigurise dhe mungesa e aftesise fizike apo mendore per te mbijetuar rrezulton ne djallezira dhe mashtrime.

Kjo eshte femra* ne gjith madheshtine e saj kur shihet ne driten e duhur. Femra deshiron/kerkon qe mashkulli te jet budalla, sa me budalla aq me kollaj mashtrohet me flirtimet dhe mekanizmat kafsherore qe eshte paisur nga natyra per te joshur mashkullin, seksin e kundert qe per fatin e tij te zi nuk disponon mekanizmin e duhur vetmbrojtes kundra nje nje qenie grabitqare te mirefillt sic eshte femra*.

Sigurisht si cdo rrethan edhe gjenia femerore ka perjashtimet e veta:) :) :)

ohh car ke thon or voc je i moth....sa te shame do hash tani ti oj i shkret,prit prit i cik...

SystemA
04-08-2012, 16:08
ohh car ke thon or voc je i moth....sa te shame do hash tani ti oj i shkret,prit prit i cik...
Pyet locen?

Mano
04-08-2012, 16:11
ohh car ke thon or voc je i moth....sa te shame do hash tani ti oj i shkret,prit prit i cik...

une te shara po ha lart e posht forumit per arsyen se flas te verteten. Keshtu qe jam mesuar me te sharat une spartakos. Gjera qe ndodhin keto kur noton kundra rrymes:).

SystemA
04-08-2012, 16:30
une te shara po ha lart e posht forumit per arsyen se flas te verteten. Keshtu qe jam mesuar me te sharat une spartakos. Gjera qe ndodhin keto kur noton kundra rrymes:).
Natyrisht e vertete

Meri
04-08-2012, 17:05
Se pari garanci financiare dhe pak vemendje dhe dashuri nuk do te ishte keq.

Pastaj pasi te siguroj tufen e kalamajve ti tredhin dhe mundesisht ti perdorin si hamall dhe sherbetor per te rritur kalamajt e saj.

Por ajo qe femra deshiron me mish e shpirt, brenda thell aty ku vetem ajo mund te shikoj,eshte poshterimi i nenes se mashkullit. Dicka plotesisht absurde sepse nje dite te gjith femrat behen nena vet, dhe fakti qe ato nuk arrin te solidarizohen me njera-tjetren nga kjo gje e berbashket nuk jane ne gjendje te jen empatike i ben ato krijesa akoma me te pabese.

Ajo nuk kerkon as barazi nga mashkulli ashtu sic pretendon, sepse te gezosh barazin duhet te jesh e aft per ta arritur se pari dhe akoma me e aft per ta ruajtur, dhe ajo eshte shume koshiente per kete deficit te theksuar. Ajo qe kerkon femra eshte te sundoj mbi mashkullin dhe nji dite ti hypi ne qaf sepse eshte e vetmja menyre per te ngopur shpirtin e saj te lig, ziliqar, dashakeqes, bashkangjitur mendjes se kufizuar qe nga tmerri i pasigurise dhe mungesa e aftesise fizike apo mendore per te mbijetuar rrezulton ne djallezira dhe mashtrime.

Kjo eshte femra* ne gjith madheshtine e saj kur shihet ne driten e duhur. Femra deshiron/kerkon qe mashkulli te jet budalla, sa me budalla aq me kollaj mashtrohet me flirtimet dhe mekanizmat kafsherore qe eshte paisur nga natyra per te joshur mashkullin, seksin e kundert qe per fatin e tij te zi nuk disponon mekanizmin e duhur vetmbrojtes kundra nje nje qenie grabitqare te mirefillt sic eshte femra*.

Sigurisht si cdo rrethan edhe gjenia femerore ka perjashtimet e veta:) :) :)

Skaner i paske bere Femres, Maqo :p

Dakort jam dhe une me keto, por si mendon ti , nje qenie kaq inteligjente sa eshte Femra, nuk i meriton t'i kete te gjitha keto te "keqija" ?! ``sak``

Mano
04-08-2012, 17:51
Skaner i paske bere Femres, Maqo :p

Dakort jam dhe une me keto, por si mendon ti , nje qenie kaq inteligjente sa eshte Femra, nuk i meriton t'i kete te gjitha keto te "keqija" ?! ``sak``


Te gjith kafshet jane te paisur me nje lloj "inteligjence" te kufizuar, qe me kalimin e kohes ndryshon me ambjentin. Megjithate nuk mund ta quajm inteligjenc ne kuptimin klasik, por instinkte te mprehta qe me kalimin e kohes rrafinohen dhe perforcohen. Jane instinkte te sofistikuara gjuetije:). Ti do te thuash se atehere gjahu duhet te jete shume budalla nese bie pre kaq kollaj. Edhe gjahu eshte shume budalla ne shumicen e rasteve. Prandaj shumica jane te bindur se Femra dhe Mashkulli kompletojn njeritjetrin. Pra tenxherja gjen kapakun. por ketu egziston nje disavantazh i vertet per mashkullin, sepse me kalimin e kohes ai perfundon brenda tenxheres dhe i pihet lengu fare:).

Meri
04-08-2012, 17:58
O Maqo` alegoria jote e sforcuar, e metaforat e stisura, e kthejne postimin tend (aresyetimin) ne nje fabul pa kuptim.Leri more kafshet, te jene personazhe te perrallave.Fol per njerezit :)
Natyra kur krijoi dy gjinite, kompensoi mes tyre...Dhe dihet qe femrat kane aftesite intuitive (jo instikte, se jane krejt te ndryshme si koncepte), me te zhvilluara se mashkulli.

Prandaj shumica jane te bindur se Femra dhe Mashkulli kompletojn njeritjetrin. Pra tenxherja gjen kapakun. por ketu egziston nje disavantazh i vertet per mashkullin, sepse me kalimin e kohes ai perfundon brenda tenxheres dhe i pihet lengu fare

Nese nuk pretendon se ti ben pjese ne "pakice", me keto qe ke thene ke nderuar meshkujt :p
Ne fund te fundit, e ke nje te mire ti, reflekton...

SystemA
04-08-2012, 17:59
Te gjith kafshet jane te paisur me nje lloj "inteligjence" te kufizuar, qe me kalimin e kohes ndryshon me ambjentin. Megjithate nuk mund ta quajm inteligjenc ne kuptimin klasik, por instinkte te mprehta qe me kalimin e kohes rrafinohen dhe perforcohen. Jane instinkte te sofistikuara gjuetije:). Ti do te thuash se atehere gjahu duhet te jete shume budalla nese bie pre kaq kollaj. Edhe gjahu eshte shume budalla ne shumicen e rasteve. Prandaj shumica jane te bindur se Femra dhe Mashkulli kompletojn njeritjetrin. Pra tenxherja gjen kapakun. por ketu egziston nje disavantazh i vertet per mashkullin, sepse me kalimin e kohes ai perfundon brenda tenxheres dhe i pihet lengu fare:).
Kafshet nuk kane inteligjence te kufizuar.
INSTIKT.
Personifikimi i INJORANCES SHPELLORE.
Bazis Kjo.

Mano
04-08-2012, 18:09
O Maqo` alegoria jote e sforcuar, e metaforat e stisura, e kthejne postimin tend (aresyetimin) ne nje fabul pa kuptim.Leri more kafshet, te jene personazhe te perrallave.Fol per njerezit :)
Natyra kur krijoi dy gjinite, kompensoi mes tyre...Dhe dihet qe femrat kane aftesite intuitive (jo instikte, se jane krejt te ndryshme si koncepte), me te zhvilluara se mashkulli.Nese nuk pretendon se ti ben pjese ne "pakice", me keto qe ke thene ke nderuar meshkujt :p
Ne fund te fundit, e ke nje te mire ti, reflekton...

Por edhe une njeri jame moj Meri...si gjith te tjeret. Por nga nje here me bien ne koke disa llamba ndricuese qe tregojn gjerat ne driten e duhur, dhe instinktivisht rreagoj per momentin. Por nuk zgjat shume per fat te mire me kalon dhe si Sizifi ri-filloj gjitjen e gurit per ne maj te malin nga dita ne dite si gjith te tjeret. Me kuptimin Biologjik te fjales edhe une jam mashkull si gjith te tjeret;) dhe eshte teper e veshtire, ti rrezistosh instinkteve primitive:)

Mano
04-08-2012, 18:11
Kafshet nuk kane inteligjence te kufizuar.
INSTIKT.
Personifikimi i INJORANCES SHPELLORE.
Bazis Kjo.

Pershendetje ooo dear old friend;) ti shfaqesh ne shume menyra dhe gjyra te ndryshme por ne thelb i pandryshuar dhe teper zbulues:)

SystemA
04-08-2012, 18:21
pershendetje ooo dear old friend;) ti shfaqesh ne shume menyra dhe gjyra te ndryshme por ne thelb i pandryshuar dhe teper zbulues:)
gen.

Altruista
04-08-2012, 18:55
Maqellarioti paska pasur nje jete shume te veshtire nga femrat , e bukura eshte qe harron se edhe ajo qe ka ndihmuar ekzistencen e tij eshte nje femer ,,e cila dikur ka qene dhe ajo nuse e ka patur nje vjerre.

SystemA
04-08-2012, 19:03
ohh car ke thon or voc je i moth....sa te shame do hash tani ti oj i shkret,prit prit i cik...
Jep mendimin tend.

spartakos
04-08-2012, 20:12
Jep mendimin tend.

Un jam plotsisht dakord me Maqellarjotin .dhe e kam dhen mendimin tim.edhe kto qe po i shkruaj ,po i shkruaj me shum mundim,mu be kurrizi vula vula sps nuk me le hoxha nates ..tani duhet te -paqe-me
shpirtin tim te mrekullushem...

spartakos
04-08-2012, 20:18
Maqellarioti paska pasur nje jete shume te veshtire nga femrat , e bukura eshte qe harron se edhe ajo qe ka ndihmuar ekzistencen e tij eshte nje femer ,,e cila dikur ka qene dhe ajo nuse e ka patur nje vjerre.

po jo mi zoj ky cuni po thote te verteten lakuriq.kush eshte ajo
nuse qe do vjerren????dhe maqo po te thote ,qe eshte daulle per kok,
kjo qe beni ju femrat,cfar keni bere do ju bejne......

Mano
06-08-2012, 14:24
Maqellarioti paska pasur nje jete shume te veshtire nga femrat , e bukura eshte qe harron se edhe ajo qe ka ndihmuar ekzistencen e tij eshte nje femer ,,e cila dikur ka qene dhe ajo nuse e ka patur nje vjerre.

C'esht e verteta une kam patur fatin te jem rritur, dhe te jem shoqeuar me ate lloj femre qe ti fut te duja kembet ne nje kepuc po mos te jesh i vemendshem. Ky lloj eshte perjashtimi me kuptim te mir te fjales. Nje eksperienc e tille nuk eshte veshtiresi por mesim dhe fitim eksprience.

Femra te tilla kan dicka per te dhen:). Kurse shumica tjeter pra ato qe jam shoqeruar thjesht per defrim kan qen te veshtira ne te gjitha aspektet per arsyen se pikpamjet e tyre absurde te japin pershtypjen sikur jane krijuar ne nje univers tjeter e jo sikur jeton me kembe ne tok. E vetmja gje qe me lidhte me keto femra ishte krevati. Per egon time prej mashkulli per fat te mire shoqeri te tilla nuk me kan munguar. Per fat te mire ose per fat te keq, varet me teper nga mosha, pjekuria dhe botkuptimi i individit, femra ne pergjithesi mbetet shume e veshtire. Ashtu si deti gjat nje dite plot me djell josh me gjyren blu dhe valet te cilat me ritmin e lekundjes se leht duket sikur perkedhelin, shnderrohet ne nje perbindesh te vertet pa paralajmerimin me te vogel. Dhe nese nuk je nje marinar i rrahur mire nga dallget e detit perfundon ne fund te tij.

Perfundimisht femra mbetet shume e veshtire behet akoma me e veshtire kur mungon eksperienca, veshtiresi e cila kthehet ne nje turture te vertet kur midis ciftit nuk ka harmoni apo mirekuptim, sidomos kur zgjedh nje femer te pa pershtatshme per te krijuar familje. Fatkeqesisht kjo ndodh shume ne metropolet e medhaja. Prandj thon "mat dy here qe te presesh vetem nji here".

Diellza
06-08-2012, 14:48
Perfundimisht femra mbetet shume e veshtire behet akoma me e veshtire kur mungon eksperienca, veshtiresi e cila kthehet ne nje turture te vertet kur midis ciftit nuk ka harmoni apo mirekuptim, sidomos kur zgjedh nje femer te pa pershtatshme per te krijuar familje. Fatkeqesisht kjo ndodh shume ne metropolet e medhaja. Prandj thon "mat dy here qe te presesh vetem nji here".

Ndersa une do te kisha argumentuar te kunderten e citimit te mesiperm. Femra ne nje metropol te madh eshte me e informuar sesa ajo femer qe ndodhet ne province - pra avantazh nga ambienti qe i rrethon. Kjo femer e di ēfare do dhe ka lirine te shkoj pas saj e ta mari. Ndryshe nga femra ne province, te ciles i mohohet ajo ēka don sepse duhet te veproje sikur duhet. Rregull i pashkruar i vendosur qindra vite me pare e per fat te keq zbatohet edhe sot. Femres, per nje kohe te gjate nuk i eshte lejuar as te enderroje e jo me te jete e lire te arrije endrrat e saj. Keshtu pra, krahasimi qe ke bere ne faqen tjeter se 'femra e ka kuptuar qe nuk mund te jete barazim me mashkullin' eshte i pabaze per vete faktin qe historikisht femres nuk i eshte dhene shansi per te ndritur. Vitet e fundit femra ka treguar se di te jete pjese integrale e botes perendimore me inteligjencen e saj, por mesa eshte pare, shteti shqiptar i ka dhene me shume hapesire mashkullit te veproje (e faktore te tjere shoqeror ka plot).

Sa per temen qe ke cakur, ne pergjithesi, do te thoja qe bota ne thelb te saj ka pikerisht dy traret e njerezimit: femra dhe mashkulli. Natyrisht qe ekzistenca e njerit sjell edhe ekzistencen e tjetrit dhe ne menyre te ndersjellte asnjeri nuk ben dot pa tjetrin, sepse te dy jane bere per te qene nje. Se mashkulli dhe femra dallojne, kjo besoj pranohet nga te gjithe. Mirepo se sa dallojne eshte ēeshtje tjeter per te cilen nuk mund t'i vihet pike.

Fina
06-08-2012, 14:58
Po krejt e thjeshte eshte ne fakt...Femra kerkon nga mashkulli: njeriun qe ta mbroje ne dite te veshtira ,,,mashkulli te jete vetvetja,,,,

Te dije te thote "jo"..

Por edhe ta kuptoje femren e tij ne te gjitha aspektet...

Te mos kete frige nga konkurenca,,,nuk do nje mashkull mendjemadh ,por nje mashkull me siguri ne vetvete.


e mbi te gjitha te dije ta beje te qeshe ,,,kjo eshte shume e rendesishme...

Altruista
06-08-2012, 15:48
C'esht e verteta une kam patur fatin te jem rritur, dhe te jem shoqeuar me ate lloj femre qe ti fut te duja kembet ne nje kepuc po mos te jesh i vemendshem. Ky lloj eshte perjashtimi me kuptim te mir te fjales. Nje eksperienc e tille nuk eshte veshtiresi por mesim dhe fitim eksprience.

Femra te tilla kan dicka per te dhen:). Kurse shumica tjeter pra ato qe jam shoqeruar thjesht per defrim kan qen te veshtira ne te gjitha aspektet per arsyen se pikpamjet e tyre absurde te japin pershtypjen sikur jane krijuar ne nje univers tjeter e jo sikur jeton me kembe ne tok. E vetmja gje qe me lidhte me keto femra ishte krevati. Per egon time prej mashkulli per fat te mire shoqeri te tilla nuk me kan munguar. Per fat te mire ose per fat te keq, varet me teper nga mosha, pjekuria dhe botkuptimi i individit, femra ne pergjithesi mbetet shume e veshtire. Ashtu si deti gjat nje dite plot me djell josh me gjyren blu dhe valet te cilat me ritmin e lekundjes se leht duket sikur perkedhelin, shnderrohet ne nje perbindesh te vertet pa paralajmerimin me te vogel. Dhe nese nuk je nje marinar i rrahur mire nga dallget e detit perfundon ne fund te tij.

Perfundimisht femra mbetet shume e veshtire behet akoma me e veshtire kur mungon eksperienca, veshtiresi e cila kthehet ne nje turture te vertet kur midis ciftit nuk ka harmoni apo mirekuptim, sidomos kur zgjedh nje femer te pa pershtatshme per te krijuar familje. Fatkeqesisht kjo ndodh shume ne metropolet e medhaja. Prandj thon "mat dy here qe te presesh vetem nji here".

Te falenderoj per sqarimin ne vija te holla e te trasha . Te them te drejten ne fillim kur te lexoja me ishte krijuar pershtypja qe quheshe Mallakastriot ,, por me pas kuptova qe je komplet nga ana tj gjeografike e shqiperise,, edhe nga ky shkrim dukesh sikur je rritur ne mes te detit ,,por meqe nuk ka pershkrime se si reagon era kur fryn mes malesh eshte e pranueshme edhe kjo si menyre arsyetimi.

Sa per fjaline e fundit gabohesh :- Mat shtate here e prit nje here. :)

Mano
06-08-2012, 16:16
Ndersa une do te kisha argumentuar te kunderten e citimit te mesiperm. Femra ne nje metropol te madh eshte me e informuar sesa ajo femer qe ndodhet ne province - pra avantazh nga ambienti qe i rrethon. Kjo femer e di ēfare do dhe ka lirine te shkoj pas saj e ta mari. Ndryshe nga femra ne province, te ciles i mohohet ajo ēka don sepse duhet te veproje sikur duhet. Rregull i pashkruar i vendosur qindra vite me pare e per fat te keq zbatohet edhe sot. Femres, per nje kohe te gjate nuk i eshte lejuar as te enderroje e jo me te jete e lire te arrije endrrat e saj. Keshtu pra, krahasimi qe ke bere ne faqen tjeter se 'femra e ka kuptuar qe nuk mund te jete barazim me mashkullin' eshte i pabaze per vete faktin qe historikisht femres nuk i eshte dhene shansi per te ndritur. Vitet e fundit femra ka treguar se di te jete pjese integrale e botes perendimore me inteligjencen e saj, por mesa eshte pare, shteti shqiptar i ka dhene me shume hapesire mashkullit te veproje (e faktore te tjere shoqeror ka plot).

Sa per temen qe ke cakur, ne pergjithesi, do te thoja qe bota ne thelb te saj ka pikerisht dy traret e njerezimit: femra dhe mashkulli. Natyrisht qe ekzistenca e njerit sjell edhe ekzistencen e tjetrit dhe ne menyre te ndersjellte asnjeri nuk ben dot pa tjetrin, sepse te dy jane bere per te qene nje. Se mashkulli dhe femra dallojne, kjo besoj pranohet nga te gjithe. Mirepo se sa dallojne eshte ēeshtje tjeter per te cilen nuk mund t'i vihet pike.

Une nuk po bej nje krahasim midis dy gjenive. Une po flas per te metat e femres nga nje mpikpamje neutrale, aq sa me lejohet:) Nese ne shqiperi femra eshte shtypur ne perendim po degjenerohet. Pra nese pergjithesojm une do te pranoja femren e "shtypur" shqipetare shume me perpara femres se "emancipuar" te perendimit. Per arsyen se per shqipetaren e re, edhe pse u rrit ne nje ambient dhe rrethana te kufizuar koncepton lirin ndrysha nga ajo e perendimit. E para deshiron te perparoj ne jet me forcat e veta sepse i ka munguar, kjo eshte vertetuar me se miri me faktin qe shumica e vajzave shqipetare te emigruara apo qe akoma jetojn ne vendlidje mundohen te krijojn mundesite per te perparuar, mbarojn shkollen e lart. Kurse te fundit te cilat jane lindur mes gjith te mirave ne krahasim me shqipetaret i bien te mires me shqelm. Dhe per keta liria dhe barazia eshte brenda kontekstit seksual. Femra perendimore kerkon qe te mos perbuzet nese ajo ka patur me shume partner seksual se nje burr, dhe ia ka aritur qellimit. Te pakten ne siperfaqe. Pra kjo eshte ajo qe femra e perendimit, e metropoleve te medhaja ka "arritur" gjate gjith kesaj kohe qe ne krahasim me femren shqipetare ka patur terren shume me te lirshem pothuajse 100 vjet me shume. Arma sekreti qe i duhet femres per te fituar barazin eshte ne duart e saj. Ajo eshte mbajtesja e celesit qe mund te hapi me shum dyer per te, jo duke hapur kembet dhe treguar vidhet apo zmadhoj gjoksin sa me shume, perkundrazi nje mentalitet i till eshte regresiv. Keto te fundit kan lezetin e vet dhe efektin e vet kur perdoren ne rastet e duhura:).

Eshte si puna e demokracise se shqiperise. Kemi len ne krye bijt e komunistave, sepse ishte me e leht se ti luftonim, dhe ja lam kohes te bej te veten. Kush e di se cfar ndodh ne te ardhmen pak nga pak shpresojm qe me kalimin e kohes do te vij dita qe demokracia domte Vij edhe tek ne mbasi pjella e tyre te ket shkuar ne hale nje here e pergjithmon. Asnji gje e mire nuk Vjen pa mund.


Per fat te keq, por edhe te mir ne perendim, ne metropolet e medha, te 'drejtat' e gruas ruhen me ligj. Ligji eshte detyrim dhe jo i vullnetshem.

Mano
06-08-2012, 16:23
Te falenderoj per sqarimin ne vija te holla e te trasha . Te them te drejten ne fillim kur te lexoja me ishte krijuar pershtypja qe quheshe Mallakastriot ,, por me pas kuptova qe je komplet nga ana tj gjeografike e shqiperise,, edhe nga ky shkrim dukesh sikur je rritur ne mes te detit ,,por meqe nuk ka pershkrime se si reagon era kur fryn mes malesh eshte e pranueshme edhe kjo si menyre arsyetimi.

Sa per fjaline e fundit gabohesh :- Mat shtate here e prit nje here. :)

Ketu ku jam rritur une matin vetem dy here. Shtate here eshte shume. I bien shkurt se nuk kan shume kohe. Te matesh shtat here perpara se te martohesh ketu u shuajt njerezimi:)

Mano
06-08-2012, 16:36
Po !

Nuk ka femra te ndryshme.
Te gjitha jane Njesoj.
Te gjitha kerkojne, po njelloj.
Eshte bukur qe te gjitha femrat perbejne ate qe quhet, Unike*

E pra prandaj edhe ketu ku jam une matin vetem dy here, sepse me qe jane te gjitha Unike*, ``Msn`` nuk ke nevoj te matesh 7 here. Hahaha

SystemA
06-08-2012, 17:05
Ketu ku jam rritur une matin vetem dy here. Shtate here eshte shume. I bien shkurt se nuk kan shume kohe. Te matesh shtat here perpara se te martohesh ketu u shuajt njerezimi:)
Aty ku je rritur ti, ta japinn falas.

Diellza
06-08-2012, 17:32
Une nuk po bej nje krahasim midis dy gjenive. Une po flas per te metat e femres nga nje mpikpamje neutrale, aq sa me lejohet:) Nese ne shqiperi femra eshte shtypur ne perendim po degjenerohet. Pra nese pergjithesojm une do te pranoja femren e "shtypur" shqipetare shume me perpara femres se "emancipuar" te perendimit. Per arsyen se per shqipetaren e re, edhe pse u rrit ne nje ambient dhe rrethana te kufizuar koncepton lirin ndrysha nga ajo e perendimit. E para deshiron te perparoj ne jet me forcat e veta sepse i ka munguar, kjo eshte vertetuar me se miri me faktin qe shumica e vajzave shqipetare te emigruara apo qe akoma jetojn ne vendlidje mundohen te krijojn mundesite per te perparuar, mbarojn shkollen e lart. Kurse te fundit te cilat jane lindur mes gjith te mirave ne krahasim me shqipetaret i bien te mires me shqelm. Dhe per keta liria dhe barazia eshte brenda kontekstit seksual. Femra perendimore kerkon qe te mos perbuzet nese ajo ka patur me shume partner seksual se nje burr, dhe ia ka aritur qellimit. Te pakten ne siperfaqe. Pra kjo eshte ajo qe femra e perendimit, e metropoleve te medhaja ka "arritur" gjate gjith kesaj kohe qe ne krahasim me femren shqipetare ka patur terren shume me te lirshem pothuajse 100 vjet me shume. Arma sekreti qe i duhet femres per te fituar barazin eshte ne duart e saj. Ajo eshte mbajtesja e celesit qe mund te hapi me shum dyer per te, jo duke hapur kembet dhe treguar vidhet apo zmadhoj gjoksin sa me shume, perkundrazi nje mentalitet i till eshte regresiv. Keto te fundit kan lezetin e vet dhe efektin e vet kur perdoren ne rastet e duhura:).

Eshte si puna e demokracise se shqiperise. Kemi len ne krye bijt e komunistave, sepse ishte me e leht se ti luftonim, dhe ja lam kohes te bej te veten. Kush e di se cfar ndodh ne te ardhmen pak nga pak shpresojm qe me kalimin e kohes do te vij dita qe demokracia domte Vij edhe tek ne mbasi pjella e tyre te ket shkuar ne hale nje here e pergjithmon. Asnji gje e mire nuk Vjen pa mund.


Per fat te keq, por edhe te mir ne perendim, ne metropolet e medha, te 'drejtat' e gruas ruhen me ligj. Ligji eshte detyrim dhe jo i vullnetshem.

Ne postimin e mesiperm ke pershkruar pakicen dhe jo pjesen derrmuese te femrave mbare botes. Ta them kete sepse aktrimi/dembelzimi/prostitucioni jane vetem tre nga qindra profesione te femrave sot. Pra, ato aktore neper filma pornosh dhe prostituta qe sheh rruges jane ne pakice. Pjesa me e madhe e femrave mbare botes kane profesione te respektuara dhe nuk lejojne askend t'i neperkembi, qofte edhe nje mashkull te cilit nuk i pelqen barazimi dhe nuk pranon/toleron tek partnerja ate qe i ka lejuar vetes - besoj, sot e quajme hipokrizi kete gje. Emancipim, ne kete kontekst, nuk do te thote te behesh kurve, por nenkupton pavaresine e saj nga mashkulli.

Me habit rende mentaliteti qe nje femer qe eshte e zonja e vetes per te ndermarre ē'do vendim mbi veten (perfshij ketu edhe ato seksuale) qenka e shthurur (promiscuous). Me habit pasi shembellen nje paragjykim te rende ndaj moralit te femres, moral i cili u mbaka i pademtuar vetem nese kjo femer eshte e varur totalisht nga burri, pra burri e mban nen kontroll sepse ajo qenie aq e deshperuar femerore s'ka nje kuocient inteligjence te mjaftueshem per t'i bere mroalin vetes. Personalisht, mendoj qe morali i imponuar ne forme ekstreme eshte afatshkurter dhe shkon paralelisht me prezencen e moral-imponuesit (neper familjet shqiptare i bie te jene prinderit, vellezerit, me pas burri), ne momentin qe ky i fundit zhduket, zhduken edhe restriksionet. Morali qe vjen ne forme te lire, ka gjasa te zgjase me teper dhe te jete me i qendrueshem (consistent).

Por, duhet thene qe problemi i femres ne shoqeri eshte shume i komplikuar ne ditet tona. Lum kush gersheton traditen me modernen dhe gjen dicka qe i pershtatet.

Mano
06-08-2012, 17:32
Aty ku je rritur ti, ta japinn falas.

pse ti paguan per te???

SystemA
06-08-2012, 17:35
pse ti paguan per te???
PO.

Mano
06-08-2012, 17:40
Ne postimin e mesiperm ke pershkruar pakicen dhe jo pjesen derrmuese te femrave mbare botes. Ta them kete sepse aktrimi/dembelzimi/prostitucioni jane vetem tre nga qindra profesione te femrave sot. Pra, ato aktore neper filma pornosh dhe prostituta qe sheh rruges jane ne pakice. Pjesa me e madhe e femrave mbare botes kane profesione te respektuara dhe nuk lejojne askend t'i neperkembi, qofte edhe nje mashkull te cilit nuk i pelqen barazimi dhe nuk pranon/toleron tek partnerja ate qe i ka lejuar vetes - besoj, sot e quajme hipokrizi kete gje. Emancipim, ne kete kontekst, nuk do te thote te behesh kurve, por nenkupton pavaresine e saj nga mashkulli.

Me habit rende mentaliteti qe nje femer qe eshte e zonja e vetes per te ndermarre ē'do vendim mbi veten (perfshij ketu edhe ato seksuale) qenka e shthurur (promiscuous). Me habit pasi shembellen nje paragjykim te rende ndaj moralit te femres, moral i cili u mbaka i pademtuar vetem nese kjo femer eshte e varur totalisht nga burri, pra burri e mban nen kontroll sepse ajo qenie aq e deshperuar femerore s'ka nje kuocient inteligjence te mjaftueshem per t'i bere mroalin vetes. Personalisht, mendoj qe morali i imponuar ne forme ekstreme eshte afatshkurter dhe shkon paralelisht me prezencen e moral-imponuesit (neper familjet shqiptare i bie te jene prinderit, vellezerit, me pas burri), ne momentin qe ky i fundit zhduket, zhduken edhe restriksionet. Morali qe vjen ne forme te lire, ka gjasa te zgjase me teper dhe te jete me i qendrueshem (consistent).

Por, duhet thene qe problemi i femres ne shoqeri eshte shume i komplikuar ne ditet tona. Lum kush gersheton traditen me modernen dhe gjen dicka qe i pershtatet.

Moralisht, teorikisht dhe teknikisht ke shume te drejt per cdo gje qe ke shkruatur me lart. Por me sa shoh une ne rrealitet mbetet vetem nje enderr me sy hapur. Kur pershkruajta femren e perendimit, as qe nuk me shkoj neper mend per profesinin e te perdalurave qofte profesioni i rruges apo ai i filmave pornografik. Nuk ka nevoj te degjenerohet debati. E kisha fjalen per fermrat qe vet pranojn te varen nga burri. Te cilat rrisin gjoksin, dalin ne rruge me pantallona qe egspozojn pjeset me te uleta te vitheve dhe rrezet e kofsheve, ose veshin'boy shorts' qe shkruajn, mbrapa "Juicy, Pink" ose fustana te tejdukshem etj...etj. Ato qe presin qe burri te paguaj gjithmone kur dalin perjashta. Ato qe presin dhurata vazhdimisht, ato qe kane kardroben 10 here me te madhe se te burrit, mbushur me rroba qe veshin vetem nje here. Xheste, mentalitete dhe mesazhe subliminale qe sygjerojn seks jane teper ulese dhe te demshme per imazhin e femres. Ne qoftese ti mendon se kjo eshte nje pakic atehere, me vjen keq por kemi dy botkuptime plotesisht te skajshem. Dhe ta them sinqerisht se nese ti jeton ne nje shoqerit te tille, ku elementi qe une pershkruaj eshte me pakic atehere ta kam zili:). Nje here e nje kohe nuk kisha shume gajle por, kur njeriu krijon familje, rreflekton dhe merr parasysh faktin se femijet e tije nje dite do te rriten ne nje shoqeri te tille, dhe sado qe te mundohesh te edukosh, shoqeria ka nje efekt te drejt perdrejt tek mendjet e pafajshme ende te impresionueshme. Ky eshte i gjith preokupimi im.

SystemA
06-08-2012, 17:42
pse ti paguan per te???
Kaubojs ti??`?`?

SystemA
06-08-2012, 17:45
Moralisht, teorikisht dhe teknikisht ke shume te drejt per cdo gje qe ke shkruatur me lart. Por me sa shoh une ne rrealitet mbetet vetem nje enderr me sy hapur. Kur pershkruajta femren e perendimit, as qe nuk me shkoj neper mend per profesinin e te perdalurave qofte profesioni i rruges apo ai i filmave pornografik. Nuk ka nevoj te degjenerohet debati. E kisha fjalen per fermrat qe vet pranojn te varen nga burri. Ne qoftese ti mendon se kjo eshte nje pakic atehere, me vjen keq por kemi dy botkuptime plotesisht te skajshem. Dhe ta them sinqerisht se nese ti jeton ne nje shoqerit te tille, ta kam zili:)
Konceptimi jot per jeten??`?
`Sinqerisht.

SystemA
06-08-2012, 17:46
Moralisht, teorikisht dhe teknikisht ke shume te drejt per cdo gje qe ke shkruatur me lart. Por me sa shoh une ne rrealitet mbetet vetem nje enderr me sy hapur. Kur pershkruajta femren e perendimit, as qe nuk me shkoj neper mend per profesinin e te perdalurave qofte profesioni i rruges apo ai i filmave pornografik. Nuk ka nevoj te degjenerohet debati. E kisha fjalen per fermrat qe vet pranojn te varen nga burri. Ne qoftese ti mendon se kjo eshte nje pakic atehere, me vjen keq por kemi dy botkuptime plotesisht te skajshem. Dhe ta them sinqerisht se nese ti jeton ne nje shoqerit te tille, ta kam zili:)
Po deshiruat ta shpjegoj une.

Mano
06-08-2012, 17:49
PO.

atehere pse ha m.ut. Kot;)

Lov!
06-08-2012, 17:50
fjalėt boshe.

Altruista
06-08-2012, 17:55
Maqellar ,, ajo pakice apo shumice femrash gjysem te cveshura dhe te etura per pushtet e pasuri nepermjet personave me xhepat plot e me koken bosh ,, per mendimin tim jane femrat me bosh e me pa vlere si per veten edhe per shoqerine. Nje femer qe perdor veshje per te provokuar ambjentin per hir te ecjes perpara ne karriere a ku di une se ku eshte nje prostitute karriere ;)

Doja te dija ku i sheh keto femra ne cilin vend ?

Pasi te pakten ne ambjentin ku une vegjetoj ska te tilla e bota rrjedh ne menyren me te thjeshte te mundshme.

Mano
06-08-2012, 18:02
Maqellar ,, ajo pakice apo shumice femrash gjysem te cveshura dhe te etura per pushtet e pasuri nepermjet personave me xhepat plot e me koken bosh ,, per mendimin tim jane femrat me bosh e me pa vlere si per veten edhe per shoqerine. Nje femer qe perdor veshje per te provokuar ambjentin per hir te ecjes perpara ne karriere a ku di une se ku eshte nje prostitute karriere ;)

Doja te dija ku i sheh keto femra ne cilin vend ?

Pasi te pakten ne ambjentin ku une vegjetoj ska te tilla e bota rrjedh ne menyren me te thjeshte te mundshme.

New York City..
Nuk e kam fjalen vetem per jeten e tyre profesionale, por ne pergjithesi formimi i tyre eshte qe te shfrytezojn. Ndoshta e bejn kete gje pavetdije, dhe i duket plotesisht normale. Por kjo nuk eshte normale. Ketu vajzatt dalin me rroba dekolte dhe shalet perjashta porsa fillojn te 'formohen', dhe prinderit ja lejojn sepse mundohen ti japin hapesire dhe liri. Kj eshte marrezi. Ketu fillon c'thurja qe perfundimisht le pasoja ne psikozen e femres gjat gjith jetes se saj. Nji nga pasojat me te rendaqe nje liri e tille le eshte mungesa e disiplines e rrespektit ndaj vetes. Pikerisht dy nga gjerat me te domozdoshme qe nevoiten ne jete. Sidomos per femren, per arysen sepse per te eshte me e leht per te 'avancuar' ose per te marr ate qe kerkon ne kete menyre se sa ta meritoj ose ta fitoj me forcat e veta.

Altruista
06-08-2012, 18:21
Fatekeqesi qe s'kane arritur te kuptojne ,,qe dicka e c'veshur nuk te ngjall aspak kuriozitet dhe e dyta nuk te le kohe per vetmbrojtje pasi jane pikerisht ato qe krijojne terheqjen dhe aksionin e dhunshem nga ana mashkullore e pastaj qajne tere jeten nen deshperimin e pyetjes :- Po pse me ndodhi pikerisht mua ? :)

Po tek e fundit horizontin jo te gjithe e shohim njesoj .

Mano
06-08-2012, 20:27
Fatekeqesi qe s'kane arritur te kuptojne ,,qe dicka e c'veshur nuk te ngjall aspak kuriozitet dhe e dyta nuk te le kohe per vetmbrojtje pasi jane pikerisht ato qe krijojne terheqjen dhe aksionin e dhunshem nga ana mashkullore e pastaj qajne tere jeten nen deshperimin e pyetjes :- Po pse me ndodhi pikerisht mua ? :)

Po tek e fundit horizontin jo te gjithe e shohim njesoj .

Ate them edhe une. Keto ketu nuk len asnji gje per imagjinaten:).

PuffetiNa
06-08-2012, 22:12
Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

Te jete BurR !!!

Mano
06-08-2012, 22:35
Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

Te jete BurR !!!

Puffetina...pershendetje:)

burr me mustaqe apo pa pustaqe? Leshator si ari apo mezzo, mezzo? Na i tregon keto gjera se per dite mesojm dicka te re:)

PuffetiNa
06-08-2012, 22:47
Pershendetje dhe per Ty Maqellarjot :)


.... Burrit i ka hije fjala !
Burr me plot kuptimin e fjales: Nje here te flet dhe per te tjeret AMIN.

Corn
06-08-2012, 22:56
her pas here dhe ndonje shkelm bycve :P

PuffetiNa
07-08-2012, 14:12
haha ho miiiiiiiiii :p

PuffetiNa
07-08-2012, 14:18
Ka mundesi mos te me shkruash me ?

PuffetiNa
07-08-2012, 14:24
qashtu me ty kam mbyll hesapet !!!

Shnet !

PuffetiNa
07-08-2012, 14:30
Tregom ku e ke shpin dhe te vin ne shpi te tregoj qejfin !

PuffetiNa
07-08-2012, 14:35
Do te ze po merak !!!!

Corn
07-08-2012, 15:02
ouu uiiiii , te qeshin :P

Mano
07-08-2012, 15:41
Pershendetje dhe per Ty Maqellarjot :)


.... Burrit i ka hije fjala !
Burr me plot kuptimin e fjales: Nje here te flet dhe per te tjeret AMIN.

Sa mir do te ishte qe te mjaftonte te flisje vetem nje here moj Puffe:)

spartakos
07-08-2012, 16:37
Sa mir do te ishte qe te mjaftonte te flisje vetem nje here moj Puffe:)

aa te lutem voc ,goca ka thon te verteten...

spartakos
07-08-2012, 16:40
Pershendetje dhe per Ty Maqellarjot :)


.... Burrit i ka hije fjala !
Burr me plot kuptimin e fjales: Nje here te flet dhe per te tjeret AMIN.

gezofsh te rit tat moj goc......``puc``

Mano
07-08-2012, 18:00
aa te lutem voc ,goca ka thon te verteten...

nuk thash se nuk ka then te vertetn. Une thash sa mire do te ishte sikur te mjaftonte me kaq:)

spartakos
07-08-2012, 18:19
nuk thash se nuk ka then te vertetn. Une thash sa mire do te ishte sikur te mjaftonte me kaq:)

he mer dreq nele tu llap me grate ,ke hup fare na politika ,tung, C5.

Lov!
07-08-2012, 20:39
``1``

PuffetiNa
07-08-2012, 22:38
Sa mir do te ishte qe te mjaftonte te flisje vetem nje here moj Puffe:)

Se beson ?!

Une tu pa :eek: ( ndodhi te JashtZakonshme ) kam marr frik dhe po rri gati :D Them aman o Zot vetem mos u vno (``love``) se s'ke per ta hap gojen kurR :D


spartakos

gezofsh te rit tat moj goc......

Cdo gje behet nga halli , se po u ndalen gypat e damarin (delli ) kam gjithmon te drejte :p

spartakos
08-08-2012, 19:26
Se beson ?!

Une tu pa :eek: ( ndodhi te JashtZakonshme ) kam marr frik dhe po rri gati :D Them aman o Zot vetem mos u vno (``love``) se s'ke per ta hap gojen kurR :D
Cdo gje behet nga halli , se po u ndalen gypat e damarin (delli ) kam gjithmon te drejte :p

vdekt ISMAIL BEJ VLORA PER TY.je e modhe.por mos harro ?
urdhni HYQYMETIT eshte te jeshe nen hyqmin e burrit.-``sak``

PuffetiNa
08-08-2012, 19:42
Spartakos,
Kot edhe pse vdiq Ismail Bej! Nuk ma kishte dite as Ai per nder... Qe kemi arritur me e nxjerr tymin jashta oxhakut :p

Mano
08-08-2012, 19:45
Se beson ?!

Une tu pa :eek: ( ndodhi te JashtZakonshme ) kam marr frik dhe po rri gati :D Them aman o Zot vetem mos u vno (``love``) se s'ke per ta hap gojen kurR :D


Lum ai burre qe do te ket fatin kaq te mire:)

PuffetiNa
08-08-2012, 19:59
Lum ai burre qe do te ket fatin kaq te mire:)

Lol.
Maqe, o Lum o Taksiratli :p

Mano
08-08-2012, 20:21
Lol.
Maqe, o Lum o Taksiratli :p

e po nuk ka te mire pa te keqe. Edhe trendafili ka gjemba. Mekanizma vetmbrojtes. Sigurisht pasi shpohesh disa here meson ku ta kapesh trendafilin dhe fillon te shijosh aromen e mrekullueshme:)

spartakos
09-08-2012, 11:13
Spartakos,
Kot edhe pse vdiq Ismail Bej! Nuk ma kishte dite as Ai per nder... Qe kemi arritur me e nxjerr tymin jashta oxhakut :p

Haha,moj shejtane,dukesh qe je rraf me vaj e uthull..respekt
per humorin e holle ,qe ke.deshirat e tua ALLAHU I MADHERISHEM i plotsoft...

spartakos
09-08-2012, 11:16
:eek: E C'ke thene o Puffe` ?!


-paqe-

po qe e mecme thuaj ne ti?

spartakos
09-08-2012, 11:26
e po nuk ka te mire pa te keqe. Edhe trendafili ka gjemba. Mekanizma vetmbrojtes. Sigurisht pasi shpohesh disa here meson ku ta kapesh trendafilin dhe fillon te shijosh aromen e mrekullueshme:)

Po car trendafila e borzilok thu o voc.kjo qeka .pika ne gur.nga ato
gorricat qe te ngecin ne fyt,dhe nuk zbresin poshte,sado ti
biesh gjoksit me grusht.-boh--mendon-

Diellza
10-08-2012, 15:42
Moralisht, teorikisht dhe teknikisht ke shume te drejt per cdo gje qe ke shkruatur me lart. Por me sa shoh une ne rrealitet mbetet vetem nje enderr me sy hapur. Kur pershkruajta femren e perendimit, as qe nuk me shkoj neper mend per profesinin e te perdalurave qofte profesioni i rruges apo ai i filmave pornografik. Nuk ka nevoj te degjenerohet debati. E kisha fjalen per fermrat qe vet pranojn te varen nga burri. Te cilat rrisin gjoksin, dalin ne rruge me pantallona qe egspozojn pjeset me te uleta te vitheve dhe rrezet e kofsheve, ose veshin'boy shorts' qe shkruajn, mbrapa "Juicy, Pink" ose fustana te tejdukshem etj...etj. Ato qe presin qe burri te paguaj gjithmone kur dalin perjashta. Ato qe presin dhurata vazhdimisht, ato qe kane kardroben 10 here me te madhe se te burrit, mbushur me rroba qe veshin vetem nje here. Xheste, mentalitete dhe mesazhe subliminale qe sygjerojn seks jane teper ulese dhe te demshme per imazhin e femres. Ne qoftese ti mendon se kjo eshte nje pakic atehere, me vjen keq por kemi dy botkuptime plotesisht te skajshem. Dhe ta them sinqerisht se nese ti jeton ne nje shoqerit te tille, ku elementi qe une pershkruaj eshte me pakic atehere ta kam zili:). Nje here e nje kohe nuk kisha shume gajle por, kur njeriu krijon familje, rreflekton dhe merr parasysh faktin se femijet e tije nje dite do te rriten ne nje shoqeri te tille, dhe sado qe te mundohesh te edukosh, shoqeria ka nje efekt te drejt perdrejt tek mendjet e pafajshme ende te impresionueshme. Ky eshte i gjith preokupimi im.

Arsyetimi i dy profesioneve qe kam permendur tek postimi i meparshem nuk ishte per te degraduar diskutimin, perkundrazi, me shume desha ta shtroj si profesione qe nuk konsiderohen te pranueshme edhe neper kulturat perendimore (nese mund t'i permbledh te gjitha me kete fjale).

Vartesia e femrave eshte nje problem me rrenje te thella ku nje nga faktoret kryesor eshte edukata familjare. Duhet te kesh parasysh se kur nje femer nuk stimulohet te punoje per te ardhurat e saj qe ne femijeri, nuk e arrin kurre pavaresine qofte edhe ne gjerat me elementare si psh. te dije te kontrolloje lekun. Duke u ambjentuar me kete atmosfere, detyrimisht heret a vone ajo femer e pranon qe nuk eshte e barabarte me nje djale dhe pranon te jete ne vartesi te tij. Keshtu ndodh ne Shqiperi. (Kuptohet qe po flasim ne linja te pergjithshme, pasiqe kemi shembuj ku kjo teori eshte e gabueshme.

Ndersa ne perendim, ato femra me juicy couture, gjoks fallco, e dekolte te papranueshme, qe ke permendur jane te nje tjeter rrangu. Keto vajza kane patur lirine te zgjedhin dhe kjo eshte zgjedhje e tyre. Ndonese mund te mos na pelqeje, dhe si prind, mund te na shqetesoje, me pelqen te mendoj qe une jam aq ne gjende sa ta edukoj tim bir ne menyre te duhur dhe te mos behet pjese e asaj shoqerie. Fruti nuk bie larg nga pema :)

Mano
10-08-2012, 16:09
Arsyetimi i dy profesioneve qe kam permendur tek postimi i meparshem nuk ishte per te degraduar diskutimin, perkundrazi, me shume desha ta shtroj si profesione qe nuk konsiderohen te pranueshme edhe neper kulturat perendimore (nese mund t'i permbledh te gjitha me kete fjale).

Vartesia e femrave eshte nje problem me rrenje te thella ku nje nga faktoret kryesor eshte edukata familjare. Duhet te kesh parasysh se kur nje femer nuk stimulohet te punoje per te ardhurat e saj qe ne femijeri, nuk e arrin kurre pavaresine qofte edhe ne gjerat me elementare si psh. te dije te kontrolloje lekun. Duke u ambjentuar me kete atmosfere, detyrimisht heret a vone ajo femer e pranon qe nuk eshte e barabarte me nje djale dhe pranon te jete ne vartesi te tij. Keshtu ndodh ne Shqiperi. (Kuptohet qe po flasim ne linja te pergjithshme, pasiqe kemi shembuj ku kjo teori eshte e gabueshme.

Ndersa ne perendim, ato femra me juicy couture, gjoks fallco, e dekolte te papranueshme, qe ke permendur jane te nje tjeter rrangu. Keto vajza kane patur lirine te zgjedhin dhe kjo eshte zgjedhje e tyre. Ndonese mund te mos na pelqeje, dhe si prind, mund te na shqetesoje, me pelqen te mendoj qe une jam aq ne gjende sa ta edukoj tim bir ne menyre te duhur dhe te mos behet pjese e asaj shoqerie. Fruti nuk bie larg nga pema :)

Jame shume dakort me ate qe shkruan. Sidomos kur thua qe femra eshte nje produkt i edukates familjare. Por ne te njejten kohe duhet te kuptosh se presionet shoqerore, qe ketu tek une quhen "peer pressure" jane jashtzakonisht te fuqishme, sidomos kur femija arrin moshen e adoleshentit. Nuk them se eshte e pamundur te edukohen mire, them vetem se nje shoqeri ku nuk ka asnji norm morali qoft edhe ne paraqitjen e jashtme ne publik ka efekt teper negative tek femijet qe jane ende impresionues. Nese ata nuk bejn si shoket dhe shoqet ndjehen te vetmuar dhe sikur jane asocial. Kur mami me babin mundohen ti edukojn, vetvetiu nga mungesa e arsyes se femijeve kthehen ne 'armiq'. Shoqeria ka nje ndikim teper imponues tek femijet ne pjekje e siper. Per prindin eshte nje detyrim, nje kushtim i perjetshem per te rritur femijen sa me mire, per ta edukuar dhe per te kujdesur per te pa justifikimin me te vogel. Nje shoqeri e pandergjegjshme e cila nuk disponon as minimumin e moralit, dicka qe vihet re kollaj ne paraqitjen, ne aparencen ne publik vepron kundra perpjekjeve dhe qellimev te mira qe prindi ka per femijen e vet. Femija rritet ne shtepi, por zhvillohet ne shoqeri.

Te gjith mund te bejn femij, por jo te gjith kan aftesite per te rritur femijen sic duhet. Me c'kam par une, egziston nje numer i madh njerezish qe nuk kan disiplinen ose edukaten e duhur per te edukuar femijen, dhe si rrjedhoj vetem se japin nje kontribut elementar, quantitative, vetem per popullim apo riprodhim. Sepse i rrisin femijet si vetja e vet. Pra eshte ajo qe the ne fund te paragrafit, "fruti nuk bie larg nga pema".

Ne rastin e vazjes une mendoj se Nena ka nje pergjegjesi shume te madhe ne formimin e saj. Dhe kur Babai edhe pse disa here mund ta teproj me preokupimin e tij kundrejt menyres se si vazja e tij paraqitet ne publik ajo duhet ti behet kra dhe jo te llastoj vajzen, sepse ne kete menyre krijon percarjen dhe c'ejkuliber ne rrolet e prinderve dhe perfundimish ballancen e familjes.

P.S nese njerezit e mire jane nje pakice, nese njerezit inteligjent jane nje pakice, nese njerezit jo egoist jane nje pakic ateher eshte e natyrshme te dales tek konkluzioni se edhe frutat e tyre do te jen nje pakic. Do te jen te detyruar te vegjetojn ne nje bote te papershtatshme per ta,dhe do te hecin gjithmone kundra rrymes.

SystemA
12-08-2012, 13:58
Harroni nje fakt.
KOHEN.

busavata
15-08-2012, 00:11
plotsimin e nevojave biologjike ..

PuffetiNa
11-10-2012, 10:10
... Te pamunderen :p

Elushe
11-10-2012, 10:36
http://www.blogcdn.com/www.dailyfinance.com/media/2011/07/centurion-card-240cs070611.jpg
and

http://images.mylot.com/userImages/images/postphotos/2332082.jpg

SERAFIM DILO
11-10-2012, 10:45
Vetem dashurin.


http://www.alpimedia.it/adim/Le%20Fotografie_file%5Ccapanna%202.JPG

Nete
11-10-2012, 11:15
Pajtohem me ate qe ka cekur Elushe:d

SystemA
11-10-2012, 12:06
226+227+229>230
http://www.youtube.com/watch?v=9Wp-uFgDy4w&feature=relmfu

Mano
11-10-2012, 18:29
Kjo tema eshte si "nyja gordiane" te gjith kalimtaret e provojn nje here por asnjeri nuk e zgjidh dot. Nje here e nje kohe kur Shpata zgjidhte gjihcka gjerat ishin me te thjeshta. Sot vendin e Shpates e ka zen Opinioni. Kjo e fundit eshte me te vertet teper demtuese sepse jo vetek qe nuk zgjidh azgje por perkundrazi vetem nderlikon.

Qe te dish se cfar kerkojn se pari duhet te dish se cfar duan. Te dish se cfar duan duht se pari te dish se kush jan. Te dish se kush jan ato duhet te jen dicka se pari. Qe te jen dicka apo dikush separi duhet te din mir rrolin ne shoqeri. Rroli I tyre sot eshte me i pa qarte se kurr. Atehere lind pyetja nese kjo krijes nuk e di se cfar eshte rroli I saj ne shoqerin e pergjithshme apo imediate si mund ti kerkosh te te tregoj se cfar ajo kerkon dhe aq me teper ta marresh me mend?

Irfan CANA
11-10-2012, 19:01
Nuk duhet shumė tė filozofohet kėrkesa e femrave.Koha e idealizimeve ka ikur dhe vetvetiu koha jep pėrgjigje:Respekt dhe humanizėm!

SERAFIM DILO
11-10-2012, 19:02
Kjo tema eshte si "nyja gordiane" te gjith kalimtaret e provojn nje here por asnjeri nuk e zgjidh dot. Nje here e nje kohe kur Shpata zgjidhte gjihcka gjerat ishin me te thjeshta. Sot vendin e Shpates e ka zen Opinioni. Kjo e fundit eshte me te vertet teper demtuese sepse jo vetek qe nuk zgjidh azgje por perkundrazi vetem nderlikon.

Qe te dish se cfar kerkojn se pari duhet te dish se cfar duan. Te dish se cfar duan duht se pari te dish se kush jan. Te dish se kush jan ato duhet te jen dicka se pari. Qe te jen dicka apo dikush separi duhet te din mir rrolin ne shoqeri. Rroli I tyre sot eshte me i pa qarte se kurr. Atehere lind pyetja nese kjo krijes nuk e di se cfar eshte rroli I saj ne shoqerin e pergjithshme apo imediate si mund ti kerkosh te te tregoj se cfar ajo kerkon dhe aq me teper ta marresh me mend?

Pergjigja ime nuk ishte opinion,se e percaktova.
Nuk e kuptoj,pse perdor filozofin vetem me na prish temat neve romantikeve !

Mano
11-10-2012, 23:34
Pergjigja ime nuk ishte opinion,se e percaktova.
Nuk e kuptoj,pse perdor filozofin vetem me na prish temat neve romantikeve !

-gezuar- mire atehere po te kompensoj me nje Viski me Kokakolla tap_fare

SystemA
11-10-2012, 23:39
Femrat nuk duan te derdellisesh shume,duan ti degjosh me vemendje.
A-ja kjo.

SystemA
24-10-2013, 19:01
Ore kam hapur nje teme qe dua te martohem,me nje shqiptare???
Pergjigje akoma ska?????

Linda
24-10-2013, 19:19
Ore kam hapur nje teme qe dua te martohem,me nje shqiptare???
Pergjigje akoma ska?????

Hajt per hajer inshalla -hug-

Ku tema?????

``fumato``

MiM@
24-10-2013, 19:19
Ore kam hapur nje teme qe dua te martohem,me nje shqiptare???
Pergjigje akoma ska?????

Pse , tu merziten Gjermanet ??? :D
Hallo System :)

SystemA
24-10-2013, 19:22
Pse , tu merziten Gjermanet ??? :D
Hallo System :)

Por jo mi FLORI,them nga keto te ndershmet!

SystemA
24-10-2013, 19:23
Hajt per hajer inshalla -hug-

Ku tema?????

``fumato``
Na bo sevap...-dora-

peshkaqeni33
24-10-2013, 19:27
Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

Nje budalla qe te mos kuptoj, ose nje masazher qe di te ferkoj!

Elushe
24-10-2013, 20:19
Ore kam hapur nje teme qe dua te martohem,me nje shqiptare???
Pergjigje akoma ska?????

Po te vafte mbare. E uroj te gjesh orten tende :))

P.s. Mos harro ftesat e dasmes :D

Oxygen
24-10-2013, 20:24
As nje femer nuk te thot dot cfar kerkojne femrat.
Femer apo mashkull ska shum rendesi. Behet fjale per qenie njerezore, per edukim, si eshte mesuar te jetoj, cfar u ka munguar dhe me cfar jan mesuar.

Nje person i varfer do kerkoj gjithmon ekonomi me te mire, nje person i vuajtur nga ndjenjat nuk do as me pak dhe as me shum se dike qe ta mbaj ngrohte...

Por ne nje mardhenie normale ajo qe kerkohet me teper eshte toleranca dhe kuptushmeria.

Skydive
05-11-2013, 18:49
Cfare konsiderojne romantike meshkujt dhe femrat

Meshkujt jane nga Marsi e femrat nga Aferdita tregon edhe studimi me i ri, ku eshte shikuar kuptimi i romances nga ana e meshkujve dhe e femrave. Perderisa per femrat gjest romantik eshte mbajtja per dore ne publik, meshkujt kane deshira krejtesisht me ndryshe.

Gjerat qe meshkujt i konsiderojne romantike

1. Hekurosja
2. Pastrimi i eneve
3. Hedhja e mbeturinave
4. Pastrimi i tavolines pas drekes
5. Nese i afroheni partneres nga disa kende te ndryshme
6. Marreveshja qe te shikoni nje film komedi se bashku
7. Pergatitja e kafese apo cajit
8. T’i lejoni partneres ta zgjedhe emisionin qe do te shikoni ne TV
9. Vendosja e rrobave te palara

Gjerat qe femrat i konsiderojne romantike

1. Pergatitja pa paralajmerim
2. Te degjosh si ka kaluar diten
3. Te merreni vesh qe ai kujdeset per femijet gjersa ju jeni ne shoping
4. Mbajtja per dore ne publik
5. Lenja e porosive te dashurise neper shtepi
6. Te kujtoje pervjetoret
7. Puthja para se te dilni nga shtepia
8. Te degjoje CD- me kenget e preferuara
9. Pergatitja e nje banje te ngrohte per te.

wiola
05-11-2013, 19:56
Nje shok te vertet.

PuffetiNa
05-11-2013, 20:48
asgje

Akrepi
05-11-2013, 20:50
asgje
Hė trego tani mos bėj kshu.-pis-

thirsty
05-11-2013, 21:17
Hė trego tani mos bėj kshu.-pis-

mos e ka gjet ate qe kerkonte? :P

Oqean
05-11-2013, 21:21
Ato e dine me mire :)

kanina
05-11-2013, 21:22
mos e ka gjet ate qe kerkonte? :P

ndoshta ka dashur te thoje qe nuk kerkon gje sepse me te mire nuk behemi i kemi te gjitha :)) NE JEMI PERFEKT

Zana
05-11-2013, 21:24
Te qepin gojen .... :D

Oqean
05-11-2013, 21:27
Ato kerkojne me pak se sa qe ne kerkojme tek ato !

Fehmikaciu
06-11-2013, 08:30
Dashuria e sinqert,kerkesat e arsyeshme....mendoj qe dashuria na mban ne jet!!...kuptohet edhe Leket jan te nevojshem por por Dashuria eshte ILAQI i te gjthave....nese Dashuria eshte ne nivel te gjitha punet tjera jan ne Terezi...nje mik i imi MAJKU i Arizones(SH.B.A) me thoshte MIKU IM,Dashuria mbi te gjithat ...nese nuk ka dashuri nuk ka arsye per te jetuar...te gjitha parat e fituara per 20 vjet brenda ores mundesh mi humb ne Kazino...

Mistrece
06-11-2013, 13:37
As vet ato nuk e dine.

Nete
06-11-2013, 14:58
Asgje,te shohin punen e vet:p

shoku_tanku
06-11-2013, 14:59
As vet ato nuk e dine.

kjo ishte nje pergjigje e sinqerte

Beaute
06-11-2013, 15:22
Sinqeritet.

derjansi
06-11-2013, 15:45
dajak...

Elushe
06-11-2013, 16:48
dajak...
Ehe, ne kete forme:

http://www.blogcdn.com/www.dailyfinance.com/media/2011/07/centurion-card-240cs070611.jpg
and

http://images.mylot.com/userImages/images/postphotos/2332082.jpg

-fershellen-

Lumi
06-11-2013, 16:50
Elushe, nuk thuhet rastesisht :

Diamonds Are a Girl's Best Friend

Elushe
06-11-2013, 16:56
Jo jo, mire e ke ti Lumi...nga pervoja ka dale ajo thenie. Atehere kur "burri" e ka lene ne mes te kater rrugeve gruan, e kjo e varfra ka shitur unazen e fejeses (diamantin) per te mbijetuar ato 3-4 muaj sa te mblidhte copezat e shpirtit. Fatmiresisht per femrat, tani ne shekullin 21 eshte bere me e lehte...nje divorc edhe vjen vete gjysma e pasurise tij :D

`dance`

Lumi
06-11-2013, 17:00
E moj Elushe, sa mir eshte per femrat mu martu me VIP ( te Hollywood-it ) , qoft edhe per 2 dite :)

Beaute
06-11-2013, 17:09
Pse Lumi ēa kan vip'at? he me mbush mendjen qe mos e lodh me me veten un.

Oxygen
06-11-2013, 17:10
Jo jo, mire e ke ti Lumi...nga pervoja ka dale ajo thenie. Atehere kur "burri" e ka lene ne mes te kater rrugeve gruan, e kjo e varfra ka shitur unazen e fejeses (diamantin) per te mbijetuar ato 3-4 muaj sa te mblidhte copezat e shpirtit. Fatmiresisht per femrat, tani ne shekullin 21 eshte bere me e lehte...nje divorc edhe vjen vete gjysma e pasurise tij :D

`dance`

Ashtu si kan dale ne drit parakontratat...

Pastaj eshte dicka zinxhir, ajo ja mer leket burrit asaj, ja mer leket dashnori :D.

Lumi
06-11-2013, 17:15
Pse Lumi ēa kan vip'at? he me mbush mendjen qe mos e lodh me me veten un.

Vipat asgje me shume se ne te thjeshtit nuk kane, pos pasuri, qe ndahet ne gjysme, pas divorcit do jesh e pasur :)

Elushe
06-11-2013, 17:16
Jo domosdoshmerisht eshte nje "dashnor" ;)) po behet fjale per pasuri. Pastaj ju kurresesi nuk jeni materialiste per tu bere dashnori dikujt vetem pse eshte i/e pasur -fershellen-

Sa per kontratat paramartesore: (1) s'kane force ligji; (2) duhet ndjekur nje proces i posacem (ato dashurickat e fillimit zakonisht e pengojne) e (3) duhet rishikuar ne cdo kohe qe ka nje ndryshim ne rrethana. Pra, goxha e lehte per t'u anashkaluar -go-

Beaute
06-11-2013, 17:16
Vipat asgje me shume se ne te thjeshtit nuk kane, pos pasuri, qe ndahet ne gjysme, pas divorcit do jesh e pasur :)
Aha per pasuri. Un jetoj mes lluksit sme duket arsye kjo. tjeter me bindese ke? :p

Elushe
06-11-2013, 17:18
Aha per pasuri. Un jetoj mes lluksit sme duket arsye kjo. tjeter me bindese ke? :p
Njeriu per dy gjera punon Bjuto: o per fame(emer) o per pasuri(mireqenie te familjes).

Beaute
06-11-2013, 17:19
ateher un jam e kompletuar s'me duhet nje mashkull vip :)

Elushe
06-11-2013, 17:21
Kjo ka rendesi :))

Lumi
06-11-2013, 17:23
Aha per pasuri. Un jetoj mes lluksit sme duket arsye kjo. tjeter me bindese ke? :p

Bukuroshe, jennifer lopezi, e shume do spo i permendi, jetojn ne mes lluksit por prap po martohen me njerz ekstra te pasur.

Oxygen
06-11-2013, 17:24
Jo domosdoshmerisht eshte nje "dashnor" ;)) po behet fjale per pasuri. Pastaj ju kurresesi nuk jeni materialiste per tu bere dashnori dikujt vetem pse eshte i/e pasur -fershellen-

Sa per kontratat paramartesore: (1) s'kane force ligji; (2) duhet ndjekur nje proces i posacem (ato dashurickat e fillimit zakonisht e pengojne) e (3) duhet rishikuar ne cdo kohe qe ka nje ndryshim ne rrethana. Pra, goxha e lehte per t'u anashkaluar -go-

Nqs ska dashnor ateher ska as martes materiale keshtuqe nuk vihet re nqs ke apo ske pasuri