PDA

View Full Version : Nje nga maskaralleqet e Berishes..


Brari
11-03-2012, 15:57
OPINION


“Mėkati” i Sali Berishės ėshtė Udha e Kombit

11-03-2012 /

Nga Rexhep Shahu

(Fragment nga libri “Apologji pėr Udhėn e Kombit)

“Mėkati” i Sali Berishės dhe shkaku real i luftės qė ia bėjnė sharėsit e tij ėshtė vetėm ndėrtimi i Udhės sė Kombit, pasi ai me kėtė udhė, qė u bė falė guximit, trimėrisė, “ēmendurisė” dhe atdhedashursė pa kushte, bashkoi fizikisht kombin dhe, tė vegjlit, qė s’mund tė kenė ide, as tė vogla e as tė mėdha, nuk dinė ēfarė duhet bėrė me njė atdhe mė tė madh, mė tė lirė, mė tė pavarur, mė krenar.
Pa pasė pula pse po bėn ish, thuhet andej nė anėt e mija.
Por thuhet gjithashtu se njė lis i fortė, plot nyje, nuk ēahet ndryshe veēse me pyka qė ndėrtohen duke i marrė nga ai trung lisi.
Duke parė se patriotizmi ėshtė nyja mė e fortė e S. Berishės, kundėrshtarėt shkoqin ashka pėr pyka dhe duan ta ēajnė atė dhe t’ia shėmtojnė patriotizmin, kėtė pėrmasė e dimension qė ai e ka tė madh.
E nisa kėshtu sepse, e para, nuk ėshtė punė e imja tė them se po shtohet shėmtimi i shqiptarėve duke dashtė me e nxjerrė jo patriot Sali Berishėn, duke e akuzuar stinė pas stine se ka ndihmuar Serbinė apo Greqinė nė dėm tė shqiptarėve. Nuk jam unė kurrėsesi mbrojtės i S. Berishės, sepse ai nuk ka nevojė dhe nuk ma ka ngarkuar askush kėtė punė. Besoj plotėsisht se ata qė shkruajnė kundėr S. Berishės pėr kėtė ēėshtje, nuk besojnė asnjė nga fjalėt e mendimet e tyre. Janė thjeshtė argatė qė i kanė thirrė me mėditje pėr tė sharė S. Berishėn nė pikėn mė tė fortė tė tij.
Por duke shėmtuar S. Berishėn, shėmtohet, fyhet e poshtrohet gjithė besimi im tek ky njeri, tek Kreyeministri im, tek kryetari i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, e para parti demokratike, e cila nėn udhėheqjen e tij, shembi diktaturėn dhe nė 20 vitet pluralizėm ka qeverisur disa vite dhe ka bėrė disa gjėra me shumė dobi pėr vendin.
Duke shėmtuar e fyer S. Berishėn, fyhet dinjiteti dhe krenaria ime, inteligjenca ime, patriotizmi im, dashuria ime pėr kėtė vend, kėtė komb, pėr fėmijėt e mi.
Sipas sharėsve tė Berishės ne paskemi qenė popull torollak, debil, injorant. Sharės janė ata qė deri dje ai i mbante nė gji, u jepte poste e grada dhe sharės janė bėrė kur ai ua hoqi luksin, kur i pa se janė makutė tė pangijshėm. Sa e milnin Berishėn pėr ta ai ishte hyjnor, kur ai u tha stop mjeljes ata i thonė tradhėtar. Sipas kritikėve qė merren me vogėlsira se nuk dinė tė merren me ide pasi nuk banojnė idetė nė to, i bie qė unė jam jo normal qė i kam besuar dhe i besoj S. Berishės pėr shqiptarinė qė ka, pėr shqiptarinė qė ka demonstruar nė gjithė veprimtarinė e tij.
Sharėsit qė mbinė kėto ditė nga plehu sepse erdhi pranvera dhe u nxeh moti, veē meje fyejnė edhe veten e tyre. Si paskan pranuar ata deri sot ta kenė udhėheqės Berishėn kur ai paska ndihmuar Serbinė dhe Greqinė. Qoftė sharėsit nga opozita, qoftė dhe ata qė dalin nė krye tė tretėsirės sė pozitės. Qoftė dhe rezervuarėt e vnerit anti-Berishė qė dje mallkonin kundėrsharėt e Berishės e sot janė ulur nė prehėr tė tyre dhe shajnė Berishėn.
Unė prandaj po bėj ish, pa pasė pula, pėr veten time e jo pėr S. Berishėn, pasi ai nuk ka nevojė.
Sali Berisha patriotizmin dhe dashurinė pėr kombin e Kosovėn i ka marrė me qumėshtin e nėnės dhe ka pohuar me gjithė sjelljen e tij tėrėsore se i ka zanat. S. Berishėn mund ta kritikojmė pėr ēfarė tė duam se nuk bėri kėtė apo atė, se nuk bėri mirė apo shumė mirė disa gjėra, por nuk guxon shqiptar nė botė, qė nuk ėshtė mercenar, sharės me pagesė apo shpirtshitur, tė thotė se nuk ėshtė patriot S. Berisha.
Ka njė kosto tė jesh patriot. Duhet pėrballuar ajo kosto. Duhet trimėri e panegociueshme dhe atdhedashuri pa kushte…
Patriotizmi me fjalė dhe pallavra ekranesh vetėm dėm i sjell ēėshtjes kombėtare. Ēdo lloj shfaqje teatrale zbeh dhe shėmton patriotizmin e vėrtetė tė shqiptarėve
Duke mos ia llogaritė asnjė punė tjetėr Sali Berishės, punė historike, qė ka bėrė nė kėto dy dekada, jam thellėsisht i bindur se vetėm me ndėrtimin e Udhės sė Kombit qė lidhi dhe bashkoi fizikisht kombin, ai ka hyrė nė mesin e patriotėve tė mėdhenj tė kėtij kombi.
Dhe pa mėdyshjen mė tė vogėl, krejt i bindur nė ēfarė them e bėj, debatet dhe lufta pėr kėtė udhė, janė debatet dhe lufta mes patriotėve e nacionalistėve dhe jo patriotėve e internacionalistėve shqiptarė. Kundėrshtarėt e tij qė rrinė e kujtojnė se ka kushtuar shumė kjo autostradė, qė ka privuar kėtė e atė gjė (janė gati tė na thonė se ka privuar shpėrndarjen falas tė prezervativėve…), janė ata lloj patriotėsh qė nuk e duan kombin edhe pse e thonė ngado nėpėr sheshe e salla tė vendit e jashtė vendit se e duan.
Sali Berisha bėri patriotizėm, nuk mbllaēiti si ēamēakėz patriotizėm. Ka njėmijė e njė tė zeza thonė patriotėt e mejhaneve dhe kundėrshtarėt e tij. Ndoshta, por ama e bėri udhėn e shqiptarėve, Udhėn e Kombit shqiptar, i bashkoi fizikisht shqiptarėt dhe nuk mund t’i ndajė askush kurrė mė sa ta ngrohė dielli tokėn. E ky nė fakt ėshtė “mėkati” i tij, mėkat qė armiqtė e shqiptarėve dhe patriotėt e mejhaneve nuk ia falin. Punėt patriotike i bėn Sali Berisha, fjalimet patriotishte ua len patriotėve tė mejhaneve. Gjithmonė sa flasim e kemi fjalėn pėr Udhėn e Kombit, jo pėr punėt e tjera tė pabėra nė kėtė vend qė duan patriotė tė mėdhenj tė kalibrit tė Sali Berishės.
Kur tė gjithė silleshin rreth minifundeve dhe kur rrezikohej seriozisht gjysma e kombit shqiptar - Kosova, Sali Berisha nė vitin 1992 i kėrkoi Aleancės sė Atlantikut tė Veriut, (NATO)-s, tė bombardonte caqet ushtarake tė Beogradit. Ashtu siē edhe ndodhi nė pranverėn e vitit 1999. PS-ja e asaj kohe u alarmua, vuri kujėn se Berisha po na fut nė luftė me Serbinė. Shihni gazetėn “Zėri i Popullit” tė atyre javėve dhe do tė bindeni se socialistėt e akuzuan Berishėn pse kėrkoi qė NATO-ja tė bombardonte Serbinė.
Por shqiptarėt nuk i harrojnė dot ato kohė, ato bėma e tė thėna.
Sharėsit e Berishės kur duan e zvogėlojnė fuqinė e Shqipėrisė, kur duan e zmadhojnė. Pėr ta ndėrtuar Udhėn e Kombit dhe tunelin thanė ėshtė marrėzi se ne nuk mundemi.
Pėr ta zmadhuar Shqipėrinė e zmadhojnė kur ajo u duhet pėr tė furnizuar makinerinė ushtarake tė Beogradit me naftė nga Shqipėria nė kohėn e luftės pėr Kosovėn. Kush ėshtė ai idiot qė e han kėtė. Kush ėshtė ai njeri me dy pare mend nė krye qė e beson se Shqipėria e vitit 1996 paska patur fuqi tė furnizonte ushtrinė serbe me naftė.
Serbisė i vinin cisterna dhjetėra mijėra tonėshe me naftė pėrmes Danubit nga Rumania, e cila ende sot e kėsaj dite nuk e ka njohur dhe pranuar shtetin e Kosovės. E dinė kėtė sharėsit dhe pseudopatriotėt, por nuk ju intereson ta thonė. Thjeshtė duan tė gozhdojnė e kryqėzojnė Sali Berishėn.
Ėshtė S. Berisha, si lider i PD, i cili qė nė lindjen e kėsaj partie deklaroi haptas dhe me krenari se ēėshtja kombėtare shqiptare do tė ishte ylli polar i kėsaj force politike. Pa u lodhur, mund ta gjeni tė shkruar kėtė gjė nė artikullin e tij nė numrin e parė tė gazetės “Rilindja Demokratike”, me 5 janar 1991.
Duke bėrė Udhėn e Kombit, udhėn qė bashkoi fizikisht shqiptarėt, ky njeri dhe kjo forcė politike bėnė aktin mė tė madh tė patriotizmit qė ėshtė bėrė ndonjėherė nė kėtė vend e pėr kėtė komb.
Forca tjetėr politike e madhe e vendit tonė ėshtė Partia Socialiste e Shqipėrisė, qė ka nė programin e saj politik vetėm gjysmė fjalie pėr ndėrtimin e njė partneriteti me shtetin e ri tė Kosovės, ose 54 germa i kushton Kosovės. Rreth saj, dukshėm e padukshėm mblidhen prej dy dekadash edhe patriotėt e mejhaneve bashkė me spiunėt dhe ordinerėt, me ish-sigurimsat e ish drejtuesit e ndryshėm se ajo ėshtė parti celulash, parti organizatash bazė aktive nė ēdo kohė.
Jo se mblidhen pak edhe pėrreth Partisė Demokratike plot ish tė dėnuar ordinerė, pėrdhunues, plot bij pushtetarėsh qė s’kanė lėnė gjė pa bėrė nė diktaturė, plot ish pushtetarė tė rėnė nga fiku qė blenė kartat e tė pėrndjekurve politikė. Dhe shyqyr qė nuk ėshtė PD parti celulash por parti elektorale dhe nuk i shohim pėrditė disa fytyra pėrveēse kur arrijnė tė zėnė ndonjė karrige pushteti. Sepse patriotėt e mejhaneve atė zanat kanė, grazhd lypin, lėpirje bėjnė.
...


55

Duaje Siveten
11-03-2012, 17:30
me lejoni te baj disa sqarim-investigima - veda jom zombie-slayer pergjithmone:

salijevi nuk e ka bere, as ka patur, nuk ka e sigurisht nuk ka per te patur kryqe me ba nji gja te atille; por ka ni skeme djallezore ne kete mes, per te hequr paralela si psh enveri paska ba bonifikima, hidrocentrala, etj, dhe salijevi paska ba kte e ate. As njani e as tjetri, mos tu mbetet hatri enveristave dhe salijevistave si puna e ktij zombise ktu ma siper, qe ia kam ēierr masken kahera.

tjeter, a mun te thote kush se sa pare ka nxjerr salijevi prej xhepit te vet per me e ba at rruge; i bjen me thane se Majko vuni taksen e rruges, e ai e paska nis at projekt; po me ato pare ēfare u ba? A kan trete, apo si asht puna? Ne xhep te kujt kan shkue - kur nuk gjindet adresa dhe qeverite nuk ndihen, kjo tregon se ata fatjos thanasat, ilir shtangistat e salijevi i kan da paret midis vedit.

kur paska qene kaq e rendesishme marrja e vendimit per ndertimin e rruges se kombit, perse nuk iu drejtuan qeverritaret tane neo-komunista sovranit, pra nji referendumi popullor? Heshtni punonjes te sigurim-agjitpropit, deshi tjeter kush me u ba ajo rruge, e mos bzani ma tutje.

atribuimi i asaj vepre (e cila u shfrytezua gjersisht edhe per qellime elektorale) nje personi si puna e salijevit ka edhe djallezine tjeter brenda, per te justifikuar deshtimet, korrupsionin e maskaralleqet aq te shumta te qeverisjes te rraskapitur te salijevit.

edhe ai libri eshte ne serine e salamandrave, qe qendra xhahil-kapo-gjoniste subvencionon per te vijuar mbajtjen ne zgrip te Shqiperise qe ende po lengon nga tranzicioni pas-komunist ...

qashtu pra agjit-propista, bashkepuntora vullnetara, te inkriminuar qe nuk arrini nje here ne jete te arrini te verteten, qe te shijoni lirine (jo ate te salijevit, sigurisht).

Fiore
11-03-2012, 19:13
Bobobobo,si s'u vejn turp ketyre, qe shkruajne pacavure te tilla.Rruga e Kombit duhesh ndertuar ,se kemi nevoje per rruge te tilla anembane Shqiperise.Cdo rruge,cdo ndertim ne te miren e perbashket eshte nje akt patriotik ,se i sherben zhvillimit te vendit.Eshte qesharake t'i japesh kesaj rruge ngjyra politike ,se gjoja demokratet jane patriota ,se vetem ata ishin per rrugen.....dhe socialistet i bien te jene kunder ndertimit te rrugeve?!!!!! Jo,mo jo asnje nuk eshte kunder ndertimit te rrugeve dhe aq me teper te kesaj rruge ,por jane kunder vjelljeve galapante qe fshihen pas ndertimit te kesaj rruge. Cdo akuze kunder socialiste ,se keta te fundit nuk e deshen rrugen,u sherben te gjthe atyre qe me Bashen u perlyen ne kete vjellje.per nje rruge qe kushton sa 1/3 e vleres reale ,sigurisht qe duhesh dikush te ngrinte zerin se dicka aty nuk shkonte dhe kete nuk mund ta bente tjeter pervec opzites ,se vetem asaj s'i intereson te mbuloje vjellje te tilla qe behen nga pozita.
Cfare mund te presesh tjeter nga servilat e ligjeruar te "55"-es.......

Akrepi
11-03-2012, 20:10
“Mėkati” i Sali Berishės ėshtė Udha e KombitKy ėshtė njė nga mėkatet e shumta qė ka Saliu mbi kurriz.;)
Grabitja e miliona eurove kėtij populli fukara nuk tė duket mėkat ty pykė????

kermilli
11-03-2012, 20:25
Bobobobo,si s'u vejn turp ketyre, qe shkruajne pacavure te tilla.Rruga e Kombit duhesh ndertuar ,se kemi nevoje per rruge te tilla anembane Shqiperise.Cdo rruge,cdo ndertim ne te miren e perbashket eshte nje akt patriotik ,se i sherben zhvillimit te vendit.Eshte qesharake t'i japesh kesaj rruge ngjyra politike ,se gjoja demokratet jane patriota ,se vetem ata ishin per rrugen.....dhe socialistet i bien te jene kunder ndertimit te rrugeve?!!!!! Jo,mo jo asnje nuk eshte kunder ndertimit te rrugeve dhe aq me teper te kesaj rruge ,por jane kunder vjelljeve galapante qe fshihen pas ndertimit te kesaj rruge. Cdo akuze kunder socialiste ,se keta te fundit nuk e deshen rrugen,u sherben te gjthe atyre qe me Bashen u perlyen ne kete vjellje.per nje rruge qe kushton sa 1/3 e vleres reale ,sigurisht qe duhesh dikush te ngrinte zerin se dicka aty nuk shkonte dhe kete nuk mund ta bente tjeter pervec opzites ,se vetem asaj s'i intereson te mbuloje vjellje te tilla qe behen nga pozita.
Cfare mund te presesh tjeter nga servilat e ligjeruar te "55"-es.......

Elena,eshte keshtu sic e thua ti saktesisht ,por disa njerez jane gjithmone te pire derrase ``Bej_dy_pompa``

kermilli
11-03-2012, 20:30
Ky ėshtė njė nga mėkatet e shumta qė ka Saliu mbi kurriz.;)
Grabitja e miliona eurove kėtij populli fukara nuk tė duket mėkat ty pykė

E mo AKREP po mos bej keshtu per disa MILIARDA EURO QE HUMBEN dhe per GJYSMEN E SHQIPERISE qe eshte SHITUR, ka mbetur edhe gjysma tjeter , dhe Kane mbetur edhe disa Euro te tjera qe s'jane vjedhur akoma,SALIOVIC BERISHAS ka bere gjithe keto gjera per KOMBIN E TIJ (serbine-greqine)dhe ne Shqiptaret e Pacipe e akuzojme per vjedhje.... TURP PER SHQIPTARET RRECKAMANE QE AKUZOJNE GOXHA KRYEMINISTER PER NJA DY MILIARDA TE QELBURA TURP

Brari
11-03-2012, 21:21
balkanweb

-

Tirana, Berisha: Rikthejmė parqet ku Rama tė cicėrojė gjithė ditėn
TIRANĖ-Kryeministri Berisha ka vizituar sot Muzeun Kombėtar ku ėshtė njohur nga afėr me dy projektet pėr zgjatimin e bulevardit dhe lumin e Tiranės.

Shefi i qeverisė i shoqėruar edhe nga kryebashkiaku Lulzim Basha ka marrė informacionet mė tė detajuara nė lidhje me dy projektet, ku njėri prej tyre pritet tė marrė miratimin e qytetarėve pėr tė nisur ndėrtimin e Bulevardit tė Tiranės.

Ndėrsa ka vlerėsuar punėn e bėrė nga Bashkia e Tiranės pėr kryeqytetin, kryeministri Berisha sulmoi edhe ish-kreun e bashkisė Edi Rama qė sipas tij gjatė 8 vjetėve nė kėtė institucion e betonizoi kryeqytetin.
“Ky ekip i ri qė qytetarėt votuan nė njė hark kohor tė shkurtėr me njė pėrkushtim ia dolėn tė sjellin kėtė zhvillim madhor dhe u deshėn gjithsej disa muaj dhe nuk u deshėn 8 vjet. Dhe kjo jo sepse Tirana nuk kishte urbansitė, arkitektė, jo kishte shumė, por sepse babėzia boshtėzoi gjithēka tek betoni dhe leja e ndėrtimit. Kjo ėshtė e vėrteta. Leje pas leje, beton pas betoni Tirana u shndėrrua nė njė qytet qė po humbiste frymėmarrjen e saj. Sot ne tė gjithė e shohim njė dimension i cili i lejon Tiranės atė gjelbėrim qė ka tek Kodrat e Liqenit. Komplesi nga kodrat e Liqenit tek kodrat e Paskuqanit do tė jetė nga mė tė bukurit, mė tė gjelbėruarit, mė funksionalit. Bulevardi, lumi dhe parqet do tė jetė njė projekt, i cili do tė realizohet nė njė kohė mė tė shkrtėr ndėrsa pjesėt e tjera do tė marrin zhvilimin e vet”, ka theksuar mė tej Berisha.

Kreu i qeverisė e ka mbyllur fjalimin e tij me njė batutė pėr kreun e opozitės Edi Rama : “Nderim pėr qytetarėt e Tiranės tė cilėt mė 8 maj u ndanė nga blloku dhe bllokimi, u ndanė tani ish-kryetari Rama. Tani ish-kryetari do tė ketė parqe tė panumėrta tė bėjė ciu-ciu nga mėngjesi deri nė darkė. Tani edhe nė moshė dixhitale e sollėm”

Gjithashtu nė fjalėn e tij kryeministri Berisha theksoi se ky proces me projekte ėshtė i njė rėndėsie historike dhe jetike pėr Tiranėn. “Ky proces ėshtė i njė rėndėsie historike, i njė rėndėsie jetike pėr Tiranėn dhe qytetarėt e saj, por edhe pėr tė gjithė shqiptarėt pasi pėr ta Tirana ėshtė zemra, ėndrra mė e bukur e shqiptarėve qė nė vitet e para tė jetės sė tyre. Shfytėzoj rastin tė pėrshėndes bashkinė, kryetarin e saj, tė gjithė ata qė nė njė kohė rekord bėnė qė tė zbarkojnė kėtu studiot urbanistike ndėr mė tė njohurat e botės dhe tė vijnė kėtu me projekte nė tė cilat problem mė kryesor ėshtė vėshtirėsia e pėrzgjedhjes” ka theksuar Berisha.
Sipas kryeministrit, urbanistė tė reputacionit botėror kanė dhėnė pėrgjigjet mė tė shkėlqyera, mė tė qėndrueshme me planin e tyre tė ri, me projektin e tyre pėr Tiranėn e shekullit tė 21.
Kryeministri Berisha tha se ‘Tirana moderne u projektua si Tirana evropiane. Tek kėto projekte shohim Tiranėn e shekullit XXI”.

Projektet qė prej ditės sė djeshme janė tė ekspozuara pėr tė gjithė qytetarėt e Tiranės, tė cilėt nėpėrmjet njė formulari do tė mund tė shprehin tė gjitha vėrejtjet, sugjerimit apo pyetjet qė mund tė kenė nė adresė tė kėtyre projekteve.

(d.b/BalkanWeb)
Lidhje te tjera
Rama: Saliu dhe urbanistika si Sudja dhe makroekonomia
VIDEO: Tirana, Berisha: Rikthejmė parqet ku Rama tė cicėrojė gjithė ditėnKthehu Dėrgo Printo Home
KomentoDėrguar nga Ekologjisti, Tirane Albania mė 11-03-2012 nė 20:45

Z.Berisha!Tirana i vetmi kryeqytet ne Evrope pa gjelbrim me gjysem parku tek Liqeni i ndotur, i vdekur pa peshq pa shpend.Tirana i ngjan tani nje fshati te madh,me ndertime pa kriter,pa parqe, pa lulishte apo lodra per femij.Pallati shume i lart skandaloz ne Qender ne forme kove,turp i atyre qe e kane aprovuar.
Cili turist do te kenaqet me kete Tirane te masakruar???

juanito02
11-03-2012, 22:33
Nje maskarallek i Berishes
Berisha qe kur e vuri Alia ne krye te pd qe maskaralleku i pare i tij.
Dhe vetem maskaralleqe ka bere 20 vjet.
Ku shkel Berisha nxin vendi.

Duhen net e dite te tera te numerosh maskaralleqet e ketij njeriu.
Do kujtohet si Neroni qe i vuri zjarrin Romes e vrau nenen e vet.

Duaje Siveten
12-03-2012, 01:50
Agjensia e Lajmeve SOT 10 Mars 2012

Aleksandėr Meksi: Opozita mashtroi me firmat piramidale, ja gabimet tona nė vitin ‘97
Ilir Bushi

fAjo ē’ka ndodhi nė fillim tė vitit 1997, sigurisht qė pati nxitės, apo shkak fillestar krizėn e fajdeve”. Kėshtu u shpreh dje, ish kryeministri Aleksandėr Meksi, i cili njihet prej tė gjithėve si politikani i vetėm qė pas dorėheqjes, doli nė rrugė, duke ecur mė kėmbė dhe pa badigardė. Duke folur pėr kėtė periudhė tė vėshtirė, ai sqaron se: “Rreth mesit tė gushtit tė vitit 1996, mė pak se njė muaj nga krijimi i qeverisė sė re, i kėrkova me njė letėr tė posaēme Guvernatorit Luniku dhe ministrit pėrkatės tė gjitha sqarimet e nevojshme dhe masat qė duheshin marrė”. Zoti Meksi, si ish drejtues i lartė i qeverisė, si i cilėsoni trazirat e vitit 1997: Rebelim komunist, apo reagim popullor ndaj humbjes sė kursimeve tek firmat piramidale?
Unė isha nė krye tė qeverisė pėr tė bėrė detyrėn time nė ecurinė e reformave dhe pėrparimin e vendit tonė. Kėtė detyrė e kam bėrė me korrektėsi, pėrgjegjshmėri dhe saktėsi maksimale. Ndėrsa gjetja e cilėsimeve, apo emėrtimeve pėr tė pėrcaktuar periudhat e ndryshme ėshtė detyrė pėr gazetarėt dhe historianėt.

Sipas jush cili ishte shkaku i ndodhive tė vitit 1997?

Ajo ē’ka ndodhi nė fillim tė vitit 1997, sigurisht qė pati nxitės, apo shkak fillestar krizėn e fajdeve. Dihet qartė se me fajdet ishin pėrzjerė nė njė mėnyrė apo njė tjetėr, shumica e rretheve apo qyteteve tė Shqipėrisė. Dhe megjithatė gjatė janarit dhe shkurtit nuk u ngritėn veēse Lushnja Berati, Vlora, Fieri etj, rrethet qė mė pėrpara se tė tjerėt ishin futur nė kėtė lojė dhe qė mė shumė se tė tjerėt kishin pėrfituar, madje kishin shkallė mė tė vogėl humbjesh, se rrethet e tjera qė u futėn mė vonė, nė kėtė aktivitet, por qė e quanin se ishin humbės. Ngaqė nuk do tė fitonin mė prej tyre. Dhe u ngritėn duke akuzuar qeverinė se nuk ka tė drejtė tė mbyllė fajdet. Kėtu njė rol tė veēantė luajtėn akuzat se, “paratė i ka marrė qeveria”, (vjedhur qeveria, i duhen pėr buxhetin etj, etj). Ndėrsa, drejtuesit e disa firmave piramidale vazhdonin tė thoshin sa pėr tė mashtruar njerėzit se: “loja mund tė vazhdojė, se ne kemi para”. Kėshtu premtonte “Xhaferri” e “Populli”, ndėrkohė qė media e mbėshteste. Tė gjitha kėto sė bashku gjetėn mbėshtetje te parulla: “Duam paratė tona”, qė ishte njė kėrkesė ekonomike dhe kėrkesa pėr rrėzimin e qeverisė qė ishte njė kėrkesė e pastėr politike.

Pėrse nuk keni marrė masa pėr parandalimin e kėtij fenomeni?

Ky ishte njė problem midis njė individi qė jepte borxh, dhe njė tjetri qė merrte borxh, por me fajde. Pra, pėr kėto kishte zgjidhje ligjore nė gjykata. Por rreth mesit tė gushtit tė vitit 1996, ēėshtja u agravua. Dhe kur kishte mė pak se njė muaj nga krijimi i qeverisė sė re, unė i kėrkova me njė letėr tė posaēme Guvernatorit Luniku dhe ministrit pėrkatės tė gjitha sqarimet e nevojshme dhe masat qė duheshin marrė. Pėr kėtė vura nė dijeni edhe instancat e tjera mė tė larta.

Ēfarė shkruanit nė atė letėr?

Nė kėtė letėr kėrkoja kontrollin e aktivitetit tė firmave piramidale nėpėrmjet detyrimeve fiskale duke bėrė dhe pėrmirėsimet e duhura ligjore. Aty kėrkoja edhe qė tė merrej informacion i plotė pėr aktivitetin e tyre, dhe t’u kėrkohej firmave tė deklaronin masat qė do merrnin pėr bilancin e aktivėve dhe pasivėve. Po kėshtu, qė t’i kėrkohej ndihmė institucioneve dhe specialistėve tė huaj pėr tė gjetur baza pėr parandalimin dhe luftėn kundėr fenomenit. Si edhe tė mbylleshin menjėherė firmat e reja qė po nisnin aktivitetin dhe tė studioheshin masat e nevojshme duke bėrė edhe plotėsimin ligjor.

Pėrse nuk e keni ndaluar dot procesin e fajdeve?

Kjo nuk ishte detyra ime por e guvernatorit tė Bankės, i cili u largua jashtė vendit. Por pengesat ligjore ishin gjithashtu njė shkak.

Pas gangrenizimit tė kėtij problemi dhe pas nisjes sė trazirave, pėrse nuk keni pranuar, ose pėrse nuk keni dhėnė dorėheqjen?

Po kush ma kėrkoi mua dorėheqjen qė nuk e dhashė. Sapo m’u bė njė kėrkesė e tillė gjithēka u zgjidh menjėherė.

Opozita disa herė nė sheshe ka kėrkuar dorėheqjen tuaj. Pėrse nuk keni reaguar?

Opozita kėtė punė ka nė tė gjithė botėn dhe nė tė gjitha ditėt e vitit. Opozita vazhdimisht bėn presion dhe kėrkon zgjedhje tė parakohshme. Kėshtu qė unė nuk kisha pėrse tė reagoja ndaj asaj kėrkese qė ėshtė tepėr normale nga opozita nė ēdo periudhė tė vitit, nė njė sistem pluralist.

Ēfarė keni propozuar si zgjidhje ju, pas shpėrthimit tė trazirave?

Unė kam kėrkuar qė zgjedhjet tė bėheshin sa mė parė. Tė ngrihej njė qeveri me bazė tė gjerė qė tė menaxhonte kėto zgjedhje. Qė kryeministri tė ishte nga rradhėt e PD-sė, (por tė mos isha unė), dhe duke i lėnė PS-sė ministrin e Brendshėm. Gjithashtu, unė kam kėrkuar largimin e Agim Shehut nga drejtimi i policisė dhe transparencėn urgjente tė firmave, duke filluar nga ato tė bllokuarat.

A pėrbėnin njė shkak pėr protestat, zgjedhjet e 26 majit tė vitit 1996 dhe ēfarė mendoni pėr to?

Nė kėto zgjedhje nuk diskutohej fare fitorja e Partisė Demokratike. Madje, njė fitore me diferenca tė ndjeshme. Ndofta njė fitore e lehtė por edhe e merituar pėr punėn qė kishim bėrė me reformat. Ato ditė pas zgjedhjeve dhe pas rezultatit tė tyre, pėr pėrfaqėsuesit e huaj nė Tiranė, pra edhe pėr qeveritė e tyre ishte e qartė se kishte fituar PD-ja, tė cilėn ata e kishin mbėshtetur. Ndėrsa teprimet e tjera mė shumė i prishėn punė Partisė Demokratike, e cila gėzonte pa diskutim shumicėn e votave.

Si e gjykoni sot dhunėn policore tė pėrdorur nga policia mė 28 maj?

Unė nuk mund tė miratoj dhe as nuk kam qenė dakord me atė qė ndodhi nė shesh, atė ditė. Mendoj se 28 maji ishte absolutisht i panevojshėm dhe i dėmshėm tej mase pėr PD-nė. Dhe koha e vėrtetoi kėtė gjė. Nė shesh u zhvillua njė protestė e opozitės ndėr tė cilėt aty ishin tė gjithė kandidatėt pėr deputetė dhe drejtuesit e aleancės sė forcave tė majta. Binte njė shi merr rrebesh, qė sigurisht do tė ndikonte nė forcėn e protestės. Duke qenė njė grumbullim i paligjshėm, policia filloi tė shpėrndajė njerėzit, si zakonisht, me qetėsi. Por mė vonė ndodhi ajo qė unė e quajta tė panevojshme.

A kishte marrė urdhėr policia pėr tė qėlluar me armė nė drejtim tė turmės atė ditė?

Me armė nuk ka qėlluar njeri nė drejtim tė turmės dhe asnjė urdhėr nuk ka pasur. Pyetja juaj ėshtė e tepėrt. Nga ana tjetėr shumė pėrfaqėsues tė strukturave policore janė qėlluar nė tė gjithė vendin me armė, janė vrarė, apo janė pėrballur me prita e atentate. Unė nuk dua tė fajėsoj ndokėnd por po jap fotografinė e asaj periudhe. Sepse ne jemi shqiptarė dhe secili prej pėrfaqėsuesve nga cilado palė ėshtė njėri prej vėllezėrve tanė. Prandaj, dhimbja jonė ka qenė dhe ėshtė e pėrbashkėt pėr ēdo individ tė dėmtuar, ashtu siē ėshtė e pėrbashkėt edhe rruga jonė deri nė fund tė arritjes sė qėllimit.

Thuhet se ekzistonte njė platformė e fshehtė qė synonte hedhjen e Veriut kundėr Jugut?

Kėto janė gjepura qė as janė bėrė dhe as janė menduar ndonjėherė qė tė bėhen.

Si e gjykoni rolin e opozitės gjatė trazirave tė vitit 1997?

Opozita u bėri shqiptarėve njė mashtrim tė madh duke i premtuar kthimin e fajdeve nė masėn 100%. Por tė gjithė e dinė se si u soll opozita pasi mori pushtetin, me paratė e fajdeve. Ndėrsa qeveria jonė demokratike, u soll me shumė korrektėsi gjatė procesit tė transparencės dhe kthimit tė parave nė atė masė qė ishte shumė mė e lartė, se sa u ktheu atyre qeveria e majtė. Mjafton, ndofta ky fakt pėr tė pėrcaktuar rolin e opozitės nė trazirat e vitit 1997, ku qėllimi i vetėm i saj ishte marrja e pushtetit, nėpėrmjet mashtrimeve piramidale.

Me ēfarė jeni marrė pas largimit nga politika aktive?

Me punėt e mia studimore dhe shkencore, tė cilat nuk do t’i braktis kurrė.

A keni pasur oferta tė tjera gjatė javėve tė fundit pėr rikthimin nė politikė?

Aktualisht kam shumė oferta pėr bashkėpunime shkencore dhe profesionale, ku vazhdoj tė gėrmoj nė fushėn time pa asnjė ndėrprerje.

Brari
12-03-2012, 11:19
nje nga mrekullite e demokracise berishiane eshte dhe liria e shprehjes..

vetem ne tirane jetojne qef-ojne prosperojne.. vilo-ndertojne.. radhimo-llogara bordellojne.. golemo-fundjave me bmw -era shkojne.. e me apartamento 200 metro katroro-pallojne.. e fiu paris milano cdo dy jave fluturo-shopingojne.. me qindra e mijra punojes aktiv te drejtorise se rreno-mashtruso-shpifje-tv gazeto-pallavra..

nga mengjezi ne mengjez.. kjo ushtri horrash.. shpifin e baterdisin mijra parulla e thashethuqe kunder berishes..
e shajne dhe e fyejne e kercenojne dhe e terrorizojne.. dhe rezultati..

ferr jo qe jo ne kembe nuk u ka hirė.. po cdo darke restorantave i ke me dashnoret duke ngren berzolla e pire birrė..

dhe kulmi kur po keta horra gjejne se ne x statistike apo ne y sondazh.. na paska bere perposht shqiperia ne nivelin e lirise se fjales..

h.a.. h.a.. h.a..

e mer doktorr..i durushem je..

.

Duaje Siveten
12-03-2012, 11:30
Agjensia e Lajmeve SOT

Procesi i Gėrdecit: Gjykata dėnon me
18 vite burg Pinarin dhe Minxollin dhe me 10 vite Delijorgjin

Gjykata e Tiranės ka dhėnė vendimet pėr 29 tė pandehurit e tragjedise sė Gėrdecit. Gjykata ka vendosur 18 vite burg pėr Ylli Pinarin, ish-kreu i MEICO dhe po aq pėr ish-pėrgjegjėsin e ndėrrmarjes Alba-Demil, Dritan Minxolli.

Ndėrsa 8 vite burg janė kėrkuar pėr ish-shefin e Shtabit tė Ushtrisė Luan Hoxha dhe 23 vite burg pėr Sokol Ngjecin. Ndėrsa gjykata ka shpallur tė pafajshėm Ardian Mullajn dhe ka dėnuar me 10 vjet burg administyratorin e fabrikės Alba-Demil, Mihal Delijorgji.

Gjatė dhėnies sė verdiktit mbi tragjedinė e Gėrdecit familjarėt e viktimave kanė kundėrshtuar dėnimet e lehta pėr viktimat e pafajshme, syresh prej tė cilėve fėmijė qė humbėn jetėn nė fabrikėn e Gėrdecit, katėr vjet mė parė.

Nė 15 mars pėrkujtohet 4 vjetori i tragjedisė nė Gėrdec, ku humbėn jetėn 26 persona, mbi 300 tė tjerė u plagosėn si dhe u dėmtuan shumė banesa e biznese.

juanito02
12-03-2012, 13:36
nje nga mrekullite e demokracise berishiane eshte dhe liria e shprehjes..

vetem ne tirane jetojne qef-ojne prosperojne.. vilo-ndertojne.. radhimo-llogara bordellojne.. golemo-fundjave me bmw -era shkojne.. e me apartamento 200 metro katroro-pallojne.. e fiu paris milano cdo dy jave fluturo-shopingojne.. me qindra e mijra punojes aktiv te drejtorise se rreno-mashtruso-shpifje-tv gazeto-pallavra..

nga mengjezi ne mengjez.. kjo ushtri horrash.. shpifin e baterdisin mijra parulla e thashethuqe kunder berishes..
e shajne dhe e fyejne e kercenojne dhe e terrorizojne.. dhe rezultati..

ferr jo qe jo ne kembe nuk u ka hirė.. po cdo darke restorantave i ke me dashnoret duke ngren berzolla e pire birrė..

dhe kulmi kur po keta horra gjejne se ne x statistike apo ne y sondazh.. na paska bere perposht shqiperia ne nivelin e lirise se fjales..

h.a.. h.a.. h.a..

e mer doktorr..i durushem je..

.

Leri pordhet brar
Kush i ka ato vila pa me thuaj pak? I kane sigurimsat e zorzgropet e te dy partive.
Citon njeren ti mjeran po dhe ajo e Salise seshte pak. Tere zorgropset e Berishesh kane njelloj.
Parrullen komuniste Shqiperia na takon ne se ne e beme akoma ke guxim ta quash demokraci??
Se ha me njeri jo ndaj te shajne e te tallin.

Fiore
12-03-2012, 15:55
Elena,eshte keshtu sic e thua ti saktesisht ,por disa njerez jane gjithmone te pire derrase ``Bej_dy_pompa``


t'i bien qemanese me mire,se sa te shkruajne jargavitje te tilla ,se s'ua kemi borxh .
``serenat``

Brari
12-03-2012, 16:29
elenkė.. cfar maqine ka babi yt?
po gjishi cmaqine kishte?.. nashti qe u shpallnė denimet.. besoj se delijorgji do ta hape sqepin..
te presim cdo thote..

do jemi ne pritje besoj te marrim vesh.. shkrespse-zjarr-vensat.. e barutit ne gerdec..

.

SystemA
12-03-2012, 17:36
Ish Presidenti gjerman po kurohet ne manastir,sepse pranoi nje dhurate simbolike.
Aty ben MUUUUUUUUUUUUUUUUUUU ose kapen me dhurata ne duar,dhe pergezohen.

Fiore
12-03-2012, 17:59
elenkė.. cfar maqine ka babi yt?
po gjishi cmaqine kishte?.. nashti qe u shpallnė denimet.. besoj se delijorgji do ta hape sqepin..
te presim cdo thote..

do jemi ne pritje besoj te marrim vesh.. shkrespse-zjarr-vensat.. e barutit ne gerdec..

.Brari ,gabohesh .Familja ime ka qene si shumica e familjeve shqiptare ,e vuajtur mbase jo politikisht ,pavaresisht se te gjithe prej saj kemi vuajtur,por ekonomikisht. Prinderit e mi ,kane punuar me tre turne "si qene",vetem per nje fjale te mire ,pa asnje perfitim material apo post. Madje ,perjashto ato familje qe u preken dpd nga sistemi,me eliminim fizik,apo burgim te gjate e ndonje internim ne vende te humbura,te tjeret qe e mbajne me te madhe veten sot si te persekutuar te regjimit ,kane qene ku e ku me mire se ne . I kemi pas komshije dhe ne vend te na shikonin ata ne me zili,i shikonim ne ata me zili. Shtepia e tyre e bukur ,veshja e tyre e bukur .....ne ishim shume larg mireqenies se tyre.Ky eshte paradoksi sot,qe hiqen si te vuajtur ata qe nuk kane vuajtur me shume se ne .Hiq nje perqindje shume te vogel te elites se atehershme ,te tjeret kane vuajtur Brari,prandaj boll folet brockulla te tilla "ju komunistet keni pare mire atehere,keni rrojtur ne kurrizin tone etj" .....eh!!!!!!!

kermilli
13-03-2012, 00:20
elenkė.. cfar maqine ka babi yt?
po gjishi cmaqine kishte?.. nashti qe u shpallnė denimet.. besoj se delijorgji do ta hape sqepin..
te presim cdo thote..

do jemi ne pritje besoj te marrim vesh.. shkrespse-zjarr-vensat.. e barutit ne gerdec..

.

Po nuk e hapen sqepin ay o Brari, se e ''keshillovi'' djali i SALKES me perpara ate dhe e di se cfare e pret po HAPI SQEPIN,ashtu sic 'keshilloi'' edhe SHEHUN

kermilli
13-03-2012, 00:22
elenkė.. cfar maqine ka babi yt?
po gjishi cmaqine kishte?.. nashti qe u shpallnė denimet.. besoj se delijorgji do ta hape sqepin..
te presim cdo thote..

do jemi ne pritje besoj te marrim vesh.. shkrespse-zjarr-vensat.. e barutit ne gerdec..


.

Brari po nuk na the se cfare MAQINE ka djali i SALKES MO edhe ti nuk na the se cfare MAQINE ke

Brari
13-03-2012, 05:47
nuk e di cmaqin ka djali sales..
po e dite na e thuaj o milli..

per ledion rucnė e di qe perdor bemeve x6..

elen.. ate brockullen qe thua e shpike vete se brari ste ka then ty gjekundi..komuniste qe ke jetuar mire etjetj..

te pyeta..cmaqin ka babi yt tani..

..

Duaje Siveten
13-03-2012, 14:39
Agjensia e Lajmeve SOT, 09 Mars 2012
Berisha na urdhėroi tė qėllonim mbi popullsinė e Jugut


Berisha ndėrtoi nė skenar tė zi kundėr jugut, por kjo gjė nuk i funksionoi. Kėshtu u shpreh dje, deputeti i Partisė Socialiste, dhe ish komandanti i Gardės sė Republikės, Arben Ēuko, i cili gjatė vitit 1997 ishte oficer nė Brigadėn ”Komando”. Sipas tij, ky ishte njė plan operacional pėr sulmin me armė tė Brigadės sė Komandove pėr tė vrarė popullsinė e pafajshme tė jugut, por nuk funksionoi sepse ushtarakėt u bashkuan me popullin kundėr diktaturės sė Berishės. Sipas tij, plani u ideua nė mėnyrė tė hollėsishme nga Gazidede, ndėrkohė qė urdhri ishte dhėnė nga Berisha.

Zoti Ēuko, a ishin ngjarjet e vitit 1997 njė rebelim komunist, apo reagim spontan pėr mashtrimet e fajdeve?

Kjo qė po mė thoni ju, nė lidhje me rebelimin komunist ėshtė njė pėrrallė qesharake tė cilėn mund t’a thotė vetėm Berisha, por qė mund t’a besojė gjithashtu, vetėm ai. Kjo shprehje e pėrdorur shpesh nga kryeministri i sotėm shqiptar, i ngjan atyre marrėzirave qė ai ka thėnė nė lidhje me pėrdorimin e “ēadrave pistoletė”, apo tė “stilolapsave pistoletė”, pėr protestėn e 21 janarit. Pėr kėtė arsye, ēdo pėrcaktim tė tillė nė lidhje me ngjarjet e vitit 1997 unė e konsideroj si njė pėrēartje.

Atėherė, si i cilėsoni trazirat e vitit 1997?

Ngjarjet e vitit 1997 ishin njė reagim i drejtė i popullit shqiptar ndaj mashtrimeve tė qeverisė kriminale tė Sali Berishės, nė atė kohė. Sepse ai urdhėroi vjedhjen e votave nė vitin 1996, duke i marrė shqiptarėve edhe tė drejtėn unikale dhe universale pėr tė shprehur vullnetin e lirė me anė tė votės. Nga ana tjetėr pasi vodhi zgjedhjet e vitit 1996, Berisha masakroi edhe kursimet e qytetarėve shqiptarė, nėpėrmjet grabitjes qė i bėri me anė tė firmave piramidale. Kėto dy arsye ishin krejtėsisht, tė mjaftueshme pėr tė ngritur nė kėmbė revoltėn popullore, prandaj ajo qė ndodhi nė vitin 1997 ishte njė krim shtetėror qė u ideua dhe u urdhėrua personalisht nga Sali Berisha.

Ju personalisht, ku ndodheshit nė atė kohė?

Unė isha oficer nė Brigadėn e Komandove dhe ne jemi dėshmitarė tė krimit tė pėrgjakshėm shtetėror qė pėrgatiti Sali Berisha.

Pėrse e thoni kėtė?

Sepse atėherė Sali Berisha urdhėroi marshimin e brigadės sė Komandove drejt Jugut, me qėllim pėr tė mbytur me gjak banorėt e Vlorės, Gjirokastrės, Pėrmetit, Korēės, Fierit, Beratit, etj. Ky urdhėr i Berishės u detajua nė formėn e njė plani tė hollėsishėm nga kreu i SHIK-ut, Bashkim Gazidede. Dhe pėrveē shumė synimeve tė tjera, njė nga qėllimet mė tė rrezikshme tė kėtij plani, ishte mbjellja e armiqėsisė dhe pėrēarja e popullatės Jug Veri. Sipas Berishės brigada e Komandove duhej tė shtypte me dhunė dhe terror lėvizjet e protestave tė qyteteve jugore. Pėr kėtė arsye ai urdhėroi nisjen e strukturave speciale drejt Jugut. Por plani i tij ogurzi nuk funksionoi.

Ēfarė ndodhi?

Fatmirėsisht, ky vend ka pasur gjithmonė nė momente tė rėndėsime njerėz humanė dhe trima. Ky vend ka pasur dhe do tė ketė gjithmonė ushtarakė tė brumosur me dashurinė ndaj kombit, tė cilėt i nėnshtrohen vetėm Kushtetutės sė vendit dhe detyrave qė burojnė nga betimi ushtarak. Pėr kėtė arsye forcat tona tė Komandove refuzuan zbatimin e urdhrit tė Berishės dhe ne u bashkuam me njerėzit e thjeshtė kundėr diktaturės sė Berishės. Dhe pėr t’i dhėnė fund kėsaj klime barbare qė kishte sunduar 5 vjet nėpėrmjet terrorit e dhunės. Sepse edhe ne ishim shqiptarė dhe nuk mund tė pranonim kurrsesi qė nėpėrmjet kėtyre planeve tė zeza, tė Berishės tė luftonim kundėr popullit tonė apo tė armiqėsonim Jugun me Veriun. Pėr kėtė arsye skenari i Berishės dėshtoi. Dhe nė kėtė mėnyrė ka pėr tė dėshtuar ēdo plan i tij qė ai harton kundėr interesave kombėtare dhe kundėr popullit tė vet.

Si e kujtoni sot vitin 1997?

Si njė tentativė tė dėshtuar tė Berishės pėr tė montuar diktaturėn. Dhe si njė reagim tė natyrshėm kombėtar pėr tė shkatėrruar prapaskenat e klikės sė tij. Por unė dua t’i them Berishės vetėm njė gjė: Tani viti 1997 ka mbetur pas, por ai nuk duhet ta harrojė atė. Nuk duhet tė harrojė se ēfarė i ka punuar shqiptarėve, nė mėnyrė tė pabesė dhe kriminale. Por ai nuk duhet tė tentojė mė pėr tė pėrsėritur metodat e vjetra duke u pėrpjekur tė montojė diktaturėn dhe duke pėrqendruar tė gjitha pushtetet nė dorėn e tij. Sepse nė 21 janar ai e tregoi pamjen e tij tė vėrtetė, por pėrpjekjet e tij pėr tė rikthyer vitin ‘96 dhe ‘97 do tė marrin pėrgjigjen e merituar nėpėrmjet votės popullore. Kjo votė ka pėr ta larguar pėrfundimisht, nga politika kėtė njeri problematik.

Ilir Bushi

Fiore
13-03-2012, 15:00
nuk e di cmaqin ka djali sales..
po e dite na e thuaj o milli..

per ledion rucnė e di qe perdor bemeve x6..

elen.. ate brockullen qe thua e shpike vete se brari ste ka then ty gjekundi..komuniste qe ke jetuar mire etjetj..

te pyeta..cmaqin ka babi yt tani..

..

Me fal ,se kujtova se e kuptova,qe babi im as nuk ka pas ,as nuk ka makine.Babin tim e nxorren nga puna gjoja nga reforma(meqe nuk eshte demokrat) dhe pavaresisht se ka punuar 41 vjet me hekura(frezator),pret te vej 65 vjec,qe te marri ato dy pare leke te qelbura te pensionit te pakten.Tani llogarite vet ti ,se me c'leke ta bleje im ate makinen.
``Bej_dy_pompa``

Brari
13-03-2012, 15:31
po cpune bente frezatori qe e hoqen nga puna o elene?
frezator apo?

na trego..

meqe ska makine yt ate..cne te ka futur tyjan ne tru moj cupė.. urrejtjen per berishen e dashurine pa kufi per ledio rucnė e dade lesko miljarderet e edvin kapon qe ka mbi 100 milion euro vetem nga 10% e pallateve ne tirane ?
apo se eshte nga tropoja berisha e ruci na tepelena e babi na patozi apo kucova.. ?

nejse po jam i bindur se babi yt ka fituar gjat 20 viteve te berishes 120 her me shume se gjat 40 viteve kur ai e mami yt e gjysherit e tu punuan me 3 turne ne fabrikat e Enverit..

ju shoh kur diskutoni parfumerat e shamponerat e ju a dini markat verėrave e hoteleve te botes..
kini lene 1 dhom-kafazet e 1 kotec-guzhinat e enverit ne kucove e patoz e jini nashti ne 3 superdhoma e 2 guzhina soxhornoike.. e 4 wc dushe porcelano italike manjolike.. luksoze ne tirane..
Dujruc e dujcuk..

thenks qe solle albert cukon..

se e super verteton se cfar ishte 97 ta.. po dhe 21 janari.. e se ne c bataqe ke lundruar ti.. o i famshmi "antibllok"..lol.
albert cukos do i dali filmi dhe pak..

po mir ti benet se futi vehten si delijorgji deshmor per allatet e edvinit..
alberti yt e i gazetes se spiunit te sigurimit.. (ai kryeredaktori i gazetes SOT) ka gisht e dore ne 21 janar..
ai kishte detyra speciale qe te diversiononte ne garde..
kam bindje se ai qe me pare ka pergatitur vrasjet e 21 janarit meqe ka qen syri e veshi i PS ne Garde..
kjo interviste e tij kto dite verteton se ai nuk eshte i qete mbas dekllarates se ARVIZUT..se SHBA..nuku ndan te njejtat piko pamje me SELI ROZEN..ne lidhje me 21 janarin..
dhe Alberti e di mire se po u hapnė mire qitapet ai vete brenda si bashk-organizator i pjeses me sekrete te 21 janarit.. i asaj me arme e kapsolla gezhoja e roja..

po ju dridhkat leqet e kembeve oficerit zagar armik i shtetit shqiptar e kulish enverist zhapik zhukash mocalesh myzeqeje..raja PPSH-je..

Keshtu mo duj ruc "anti klani kapo gjoni".. lol..

te pieta nje dizaj ku jeshe ne 21 janar..

nuku tregove mirpo sot e vertetove..

delijorgji do flasi se 10 vjet nuku jan pak..
e do tregoj se si.. ka bere shum koh para gerdec-shperthimit ca vakanca me edvinin.. e cka biseduar..

sic do flasi nje dite dhe cukua i lenkes..

..

land
13-03-2012, 15:41
ky popull meriton qeverine mizerabel qe ka.

Fiore
13-03-2012, 15:58
[QUOTE=Brari;212561]po cpune bente frezatori qe e hoqen nga puna o elene?
frezator apo?

na trego..

meqe ska makine yt ate..cne te ka futur tyjan ne tru moj cupė.. urrejtjen per berishen e dashurine pa kufi per ledio rucnė e dade lesko miljarderet e edvin kapon qe ka mbi 100 milion euro vetem nga 10% e pallateve ne tirane ?
apo se eshte nga tropoja berisha e ruci na tepelena e babi na patozi apo kucova.. ?

nejse po jam i bindur se babi yt ka fituar gjat 20 viteve te berishes 120 her me shume se gjat 40 viteve kur ai e mami yt e gjysherit e tu punuan me 3 turne ne fabrikat e Enverit..

ju shoh kur diskutoni parfumerat e shamponerat e ju a dini markat verėrave e hoteleve te botes..
kini lene 1 dhom-kafazet e 1 kotec-guzhinat e enverit ne kucove e patoz e jini nashti ne 3 superdhoma e 2 guzhina soxhornoike.. e 4 wc dushe porcelano italike manjolike.. luksoze ne tirane..O Brar,nuk e di ti c'eshte frezatori ? Frezatori punon ne freze ,si tornitori qe punon ne torno.Eshte mekanik.
Me ty qenka e kote te vazhdoj me tej ,derisa habitesh qe im ate dhe une bashke nuk e duam Bershen.....WOW! Vetem qorrat dhe servilat mund ta duan Berishen,se tjeter logjike nuk ka...nuk mund ta kuptoj ndryshe:oBoll permende Patoz,Berat,Kucove ,se nuk jane te gjithe te majtet vetem nga keto rrethe ashtu sic nuk jane te gjithe te djathete malok te trashe nga Vucidoli ,apo jane ?``Bej_dy_pompa``

Fiore
13-03-2012, 15:59
ky popull meriton qeverine mizerabel qe ka.

Pike

kermilli
13-03-2012, 16:29
ky popull meriton qeverine mizerabel qe ka.

Jam plotesisht dakord me ty +1000000-gezuar--gezuar--gezuar-``byce````byce``

kermilli
13-03-2012, 16:35
po cpune bente frezatori qe e hoqen nga puna o elene?
frezator apo?

na trego..

meqe ska makine yt ate..cne te ka futur tyjan ne tru moj cupė.. urrejtjen per berishen e dashurine pa kufi per ledio rucnė e dade lesko miljarderet e edvin kapon qe ka mbi 100 milion euro vetem nga 10% e pallateve ne tirane ?
apo se eshte nga tropoja berisha e ruci na tepelena e babi na patozi apo kucova.. ?

nejse po jam i bindur se babi yt ka fituar gjat 20 viteve te berishes 120 her me shume se gjat 40 viteve kur ai e mami yt e gjysherit e tu punuan me 3 turne ne fabrikat e Enverit..

ju shoh kur diskutoni parfumerat e shamponerat e ju a dini markat verėrave e hoteleve te botes..
kini lene 1 dhom-kafazet e 1 kotec-guzhinat e enverit ne kucove e patoz e jini nashti ne 3 superdhoma e 2 guzhina soxhornoike.. e 4 wc dushe porcelano italike manjolike.. luksoze ne tirane..
Dujruc e dujcuk..

thenks qe solle albert cukon..

se e super verteton se cfar ishte 97 ta.. po dhe 21 janari.. e se ne c bataqe ke lundruar ti.. o i famshmi "antibllok"..lol.
albert cukos do i dali filmi dhe pak..

po mir ti benet se futi vehten si delijorgji deshmor per allatet e edvinit..
alberti yt e i gazetes se spiunit te sigurimit.. (ai kryeredaktori i gazetes SOT) ka gisht e dore ne 21 janar..
ai kishte detyra speciale qe te diversiononte ne garde..
kam bindje se ai qe me pare ka pergatitur vrasjet e 21 janarit meqe ka qen syri e veshi i PS ne Garde..
kjo interviste e tij kto dite verteton se ai nuk eshte i qete mbas dekllarates se ARVIZUT..se SHBA..nuku ndan te njejtat piko pamje me SELI ROZEN..ne lidhje me 21 janarin..
dhe Alberti e di mire se po u hapnė mire qitapet ai vete brenda si bashk-organizator i pjeses me sekrete te 21 janarit.. i asaj me arme e kapsolla gezhoja e roja..

po ju dridhkat leqet e kembeve oficerit zagar armik i shtetit shqiptar e kulish enverist zhapik zhukash mocalesh myzeqeje..raja PPSH-je..

Keshtu mo duj ruc "anti klani kapo gjoni".. lol..

te pieta nje dizaj ku jeshe ne 21 janar..

nuku tregove mirpo sot e vertetove..

delijorgji do flasi se 10 vjet nuku jan pak..
e do tregoj se si.. ka bere shum koh para gerdec-shperthimit ca vakanca me edvinin.. e cka biseduar..

sic do flasi nje dite dhe cukua i lenkes..

..

Ore Brari po mos ``Bej_dy_pompa`` me bre djale ca me karar

``Bej_dy_pompa`` se nuk te beka mire, Ore po pse mo kush nuk do Berishen duhet me pa tjeter te duaje Ramen edhe Rucin mo??
Po mjaft -gezuar--gezuar- se je bere tape fare bre vella,Qenkerke ngulur keq me Salken mo ,mos e ke gje fare e fis mo???
Djali i Salkes mo nuk e di as ai vete se sa makina ka dhe cfare makinash ka.
Brari c'kolitu pak nga BERISHA mo C'kolitu se te jane bere trute dhalle fare,o vella

Akrepi
13-03-2012, 18:53
O Brar,nuk e di ti c'eshte frezatori ? Frezatori punon ne freze ,si tornitori qe punon ne torno.Eshte mekanik.
Me ty qenka e kote te vazhdoj me tej ,derisa habitesh qe im ate dhe une bashke nuk e duam Bershen.....WOW! Vetem qorrat dhe servilat mund ta duan Berishen,se tjeter logjike nuk ka...nuk mund ta kuptoj ndryshe:oBoll permende Patoz,Berat,Kucove ,se nuk jane te gjithe te majtet vetem nga keto rrethe ashtu sic nuk jane te gjithe te djathete malok te trashe nga Vucidoli ,apo jane ?``Bej_dy_pompa``

Po pse ti Elen mendon se Brar spiuni nuk e di se ēėshtė frezatori???
E di shumė mirė ai por gėrmon pėr tė nxjer se s'bėn me lidhje tė vjetra Stalinisto - Leniniste - Enveriste - Gramozrucoiste.``fumato``

Brari
14-03-2012, 08:47
se cfar eshte frezatori e cfar eshte freza e di para babit tend o elene..
po un te pyeta se cpune bente babi yt qe e hoqi pd-ja..
se si frezator nuk te heq kush per bindje politike por ne se babi yt me zanat frezator e kan ven te punoje ne ministri apo bashki athere eshte normale ta heqin e te ven nje jurist apo ekonomist..

kermill ku i ke makinat e djalkes te berishes mo..
nxirri ne foto..
ps ka dhe shikun ne dore plus kameramane sa te duac..
le te na e sjellin xenin me maqinat e tij e me qitapin qe thote se qo maqine eshte e xenit..

kur un them ledio ruci bredh me x6 nuk flas kot sepse e di gjith shqiperia se ishte ledio me x6 qe vrau ate vajzen.. e ca dit me von ledio me taureg u kap me pushke ne maqin e ca koh me pare po ledio me rand rover beri dicka tjeter..
pra jan te vertetuara..

nxirrini vilat e makinat e familjes berisha.. qe te ckolitemi nga berisha..
kur doni ju te ps-se dhe emailat ju a dini atyre te pd-se e u a lexoni mesazhet.. si nuku gjeni dot vilat..
pellembe e spiun te ps-se eshte shqiperia..
u lumte po ama keta miliona spiune le te na nxjerrin nje fakt..

bujrum..

SystemA
14-03-2012, 09:24
@Elena
Akoma me kete Spiunin merreni juve(sorry).
Salic Berishaqis hiqet vetem me dhune,sepse shkrimi per temen eshte pacifist(m.gj-se te verteta jane).
Me zgjedhje te lira(te manipuluara) nuk e merr pushtetin kurre.
E ka thene Namik Hoti: malokun vetem me plumb e hedh nga kali.
Ju vijoni per temen...

Fiore
14-03-2012, 09:33
se cfar eshte frezatori e cfar eshte freza e di para babit tend o elene..
po un te pyeta se cpune bente babi yt qe e hoqi pd-ja..
se si frezator nuk te heq kush per bindje politike por ne se babi yt me zanat frezator e kan ven te punoje ne ministri apo bashki athere eshte normale ta heqin e te ven nje jurist apo ekonomist..

kermill ku i ke makinat e djalkes te berishes mo..
nxirri ne foto..
ps ka dhe shikun ne dore plus kameramane sa te duac..
le te na e sjellin xenin me maqinat e tij e me qitapin qe thote se qo maqine eshte e xenit..

kur un them ledio ruci bredh me x6 nuk flas kot sepse e di gjith shqiperia se ishte ledio me x6 qe vrau ate vajzen.. e ca dit me von ledio me taureg u kap me pushke ne maqin e ca koh me pare po ledio me rand rover beri dicka tjeter..
pra jan te vertetuara..

nxirrini vilat e makinat e familjes berisha.. qe te ckolitemi nga berisha..
kur doni ju te ps-se dhe emailat ju a dini atyre te pd-se e u a lexoni mesazhet.. si nuku gjeni dot vilat..
pellembe e spiun te ps-se eshte shqiperia..
u lumte po ama keta miliona spiune le te na nxjerrin nje fakt..

bujrum..

O shoku ti qenke rehat fare `dance`.Ku jeton ti ,qe s'paske degjuar ndonjehere per pushime vetem per shkak te bindjeve politike?
Babi im eshte frezator prej 41 vjetesh ,se ndryshe te thosha ka punuar me shkeputje.Ai eshte usta ne profesionin e vete ,por c'ti besh
militanteve , te cilet duan pune ,pavaresisht se nuk marrin fare vesh nga zanati? Drejtori qe e pushoi ate (me PD) ,ishte aq i paafte ne profesion sa dhe pse me PD ,e pushuan nga detyra.Ja njerez te tille te paafte vendosen ne krye dhe bejne idiotesira te tilla.Pushojne ate qe bejne punen dhe vene ate qe s'merr vesh nga puna ,por qe eshte militant.I vetmi justifikim per ta pushuar tim ate,ishte qe "c'ti bejme reformes ,duhet bere ca shkurtime dhe meqe ti i ke vitet e punes dhe i ke femijet te martuar ,te heqim ty dhe t'i bejme sevap atij tjetrit qe s'ka vite pune(por kuptohet qe ai tjetri ,normal qe eshte me PD)
Dhe ne do ta dish sa i afte eshte babai im ne ate pune ,vete fakti qe ka rezistuar deri tani pa u pushuar ka qene aftesia e tij ne pune,se shoket e tij po bejne 20 vjet qe jane pushuar nga puna per bindjet politike.per babin tim kane pas nevoje dhe drejtoret gjithmone jane munduar ta mbrojne ate ,kur ai eshte perfshire ne "listen e zeze te komunisteve ",qe duhet te pushohen dhe t'u hapet vend demokrateve.A'm kupton ?

Babai im gjithe jeten ka qene punetor i ndershem ,ka pare hallet e veta dhe si ka rrene kurre ne qafe askujt,ne mos ka hequr buken e tij nga goja dhe ua ka dhen te tjereve.E ka shume zemren e madhe .

Nese ti kerkon te perbaltesh babin tim e shume e shume babllare te tjere te ndershem ,qe kane qene komunist te thjeshte dhe jo si udheheqesi yt shpirteror Sali Berisha ,qe ka qene me poste ...me vjen keq ,por genjen veten tende.

Fiore
14-03-2012, 09:35
@Elena
Akoma me kete Spiunin merreni juve(sorry).
Salic Berishaqis hiqet vetem me dhune,sepse shkrimi per temen eshte pacifist(m.gj-se te verteta jane).
Me zgjedhje te lira(te manipuluara) nuk e merr pushtetin kurre.
E ka thene Namik Hoti: malokun vetem me plumb e hedh nga kali.
Ju vijoni per temen...

gjithmone shpresojme se mos u hapim syte ,por ketyre llojeve vetem kur te vdesi Berisha do u kaloje hipnoza

Brari
14-03-2012, 17:37
sys ti je 4 breza spiun..

prandaj e urren brarin..

SystemA
14-03-2012, 17:50
sys ti je 4 breza spiun..

prandaj e urren brarin..

Demagogjia jote tek mua nuk pi uje!
Do kqyremi bashke(dhe fiks kjo) pastaj do e shikojme kush si sorollop eshte FAMILIE Spiunesh.
Ti mu sma shke dot,langaraq.

Akrepi
14-03-2012, 19:27
kermill ku i ke makinat e djalkes te berishes mo..
nxirri ne foto..
ps ka dhe shikun ne dore plus kameramane sa te duac..
le te na e sjellin xenin me maqinat e tij e me qitapin qe thote se qo maqine eshte e xenit..

kur un them ledio ruci bredh me x6 nuk flas kot sepse e di gjith shqiperia se ishte ledio me x6 qe vrau ate vajzen.. e ca dit me von ledio me taureg u kap me pushke ne maqin e ca koh me pare po ledio me rand rover beri dicka tjeter..
pra jan te vertetuara...

Ha ha ha ha, mos e do dhe numrin e shasisė sė taqinės Xenit????

Pse ti lunatik mendon se Xeni ka FIAT 131 mo???

Sipas kaplloqes tėnde (meqė e di gjith Shqipėria) Xeni ka hedhur nė erė 26 vetė, si thua mo jemi dakortė????

Ty ta di mėndjen unė, me ty nuk pi ujė asnjė argument sepse argument pėr ty quhet vetėm ai qė do ti.;)

Ik Braro na lėr rehat se na lodhe kokėn me "arsyetimet" e tua legeno-berisho-sėrbo-grekore.-pis-

Brari
14-03-2012, 23:01
krupi..

xeni nuk ka hedhur ne ere asnje mize.. njerez jo e jo..
ata te vraret ne gerdec shko pyet shefin e babit tend ne parti e ta tregon meselene..
le qe ti e di me mir se une lojen..se sjini aq kaqola sa shiteni..


sysi..

mir je mo i rrjedhur na fiqiri..
mo rri pa vajtur te psikiatri..

Duaje Siveten
15-03-2012, 01:25
shoku i salijevit ... ahmedinexhadi ....

Agjensia e Lajmeve, 14 Mars 2012
Ahmedinexhad: Qeverisja ime meriton notėn 10

Presidenti i Iranit Mahmud Ahmedinexhad, nė paraqitjen e parė tė njė Presidenti iranian para Parlamentit, ka mbrojtur mėnyrėn e tij tė udhėheqjes. Ahmedinexhad nė fjalimin e mbajtur nė Parlament, tė transmetuar direkt nė mediat shtetėrore, u ka thėnė ligjvėnėsve se “nuk do tė ishte korrekte dhe do tė ishte qyqare”, nė qoftė se puna e qeverisė sė tij do tė merrte njė vlerėsim mė tė vogėl sesa 100 pėr qind.

Ahmedinexhad ėshtė thirrur nga ligjvėnėsit tė cilėt janė tė pakėnaqur me menaxhimet qė ai ka bėrė nė fushėn e ekonomisė dhe politikės. Ligjvėnėsit janė pėrpjekur qė ta akuzojnė atė pėr inflacionin e lartė me tė cilin po pėrballet sot Iranit, pėr rėnien e besnikėrisė ndaj liderit suprem Ajatollah Ali Homnei dhe zbutjen e rregullave islamike pėr veshjen e femrave.

SERAFIM DILO
15-03-2012, 01:39
ky popull meriton qeverine mizerabel qe ka.

hahaaaaaaaaaaaaa....
Mos vall meriton edhe me keq...

land
15-03-2012, 02:07
s'ke nga leviz lol, populli eshte pjese e ekuacionit.

SystemA
15-03-2012, 10:20
sysi..

mir je mo i rrjedhur na fiqiri..
mo rri pa vajtur te psikiatri..

Epo se kemi te gjithe(kupto UNE) gjakun uje.
B?ari

Akrepi
15-03-2012, 20:09
krupi..

xeni nuk ka hedhur ne ere asnje mize.. njerez jo e jo..
ata te vraret ne gerdec shko pyet shefin e babit tend ne parti e ta tregon meselene..
le qe ti e di me mir se une lojen..se sjini aq kaqola sa shiteni..

Bkari, mos ha shum tum se tė bėn dėm, ha mė pak o i uruar ha mė pak.:rolleyes:

SystemA
18-03-2012, 03:32
Kisha nje pyetje?
Na lejohet te vime ne Albany me pashaporten e vjeter,pra ne atdheun e dashur????
E kam seriozisht?
flm kush na jep informacionin e sakte.

Duaje Siveten
18-03-2012, 12:15
Kisha nje pyetje?
Na lejohet te vime ne Albany me pashaporten e vjeter,pra ne atdheun e dashur????
E kam seriozisht?
flm kush na jep informacionin e sakte.

pasaporta e vjeter i perket historise, miku (mikja) im(e).

mos eshte edhe qo nje nga maskaralleqet e salijevit; edhe neqoftese jo, ka ai aq shume pislleqe e poshtersira, sa nuk numurohen ...

SystemA
18-03-2012, 12:26
pasaporta e vjeter i perket historise, miku (mikja) im(e).

mos eshte edhe qo nje nga maskaralleqet e salijevit; edhe neqoftese jo, ka ai aq shume pislleqe e poshtersira, sa nuk numurohen ...
Jam MIK pa ja e.
Faleminderit nga ana e juaj!
PS: mos me keqkupto,i bie qe une te arrestohem ne Rinas??????
Ne ambasade kam pyetur.

Akrepi
18-03-2012, 20:16
Kisha nje pyetje?
Na lejohet te vime ne Albany me pashaporten e vjeter,pra ne atdheun e dashur????
E kam seriozisht?
flm kush na jep informacionin e sakte.
Pasaporta e vjetėr ka dalė nga qarkullimi para njė muaji.
Qė tė udhėtosh duhet tė paisesh me pasaportė biometrike nė ambasadėn ose konsullatėn shqiptare tė vėndit ku jeton.

SystemA
21-03-2012, 10:17
Pasaporta e vjetėr ka dalė nga qarkullimi para njė muaji.
Qė tė udhėtosh duhet tė paisesh me pasaportė biometrike nė ambasadėn ose konsullatėn shqiptare tė vėndit ku jeton.
Faleminderit ne rradhe te pare nga ana e juaj.
Ne ambasade pyeta,mu pergjigjen(ishte femer) qe me tha tekstualisht: mund te udhetosh lirisht.
Me mbaron viza e pakufizuar ne 2015!
Nuk e di,si te veproje,se nuk deshiroj te akuzoj te tjeret kot!
Per ne te Shqiperise eshte ne Berlin.
Pash zotin nuk e di!

kermilli
21-03-2012, 22:00
.

kermill ku i ke makinat e djalkes te berishes mo..
nxirri ne foto..
ps ka dhe shikun ne dore plus kameramane sa te duac..
le te na e sjellin xenin me maqinat e tij e me qitapin qe thote se qo maqine eshte e xenit..

kur un them ledio ruci bredh me x6 nuk flas kot sepse e di gjith shqiperia se ishte ledio me x6 qe vrau ate vajzen.. e ca dit me von ledio me taureg u kap me pushke ne maqin e ca koh me pare po ledio me rand rover beri dicka tjeter..
pra jan te vertetuara..

nxirrini vilat e makinat e familjes berisha.. qe te ckolitemi nga berisha..
kur doni ju te ps-se dhe emailat ju a dini atyre te pd-se e u a lexoni mesazhet.. si nuku gjeni dot vilat..
pellembe e spiun te ps-se eshte shqiperia..
u lumte po ama keta miliona spiune le te na nxjerrin nje fakt..

bujrum..

O Brari, po pse mo me kembe baret djali i SALKES MO???

Brari TA THASHE EDHE ME LART QE NUK ESHTE E NEVOJSHME ai qe nuk eshte me SALKEN te jete ME EDIN, PO TI NGA -gezuar- I SHUMTE NUK E PASKE LEXUAR, UNE PERSONALISHT JAM ME SHQIPERINE

Brari
24-03-2012, 08:03
me benet qejfi qe ju kerminjte ini me shqiperine o kermill..

po shqiperia qe ta dish ti ka shtet..

shyqyr qe kemi shtet..

ki shteti ka ca zyra te rendesishme pa te cilat benet anarki e zallamahi e benet vendi shkrumb e hi..

pra kush do shtet do dhe qe kto zyra te funksionojne..

pra kush do shtetin shqiperi patjater eshte kondra cdo aksioni qe synon djegjen e shkaterrimin e cvleresimin e ketyre zyrave..

nje nga zyrat me te rendesishme te shtetit eshte dhe kryeministria..

te jesh me shqiperine nuku mund te jesh dhe me zallamahine..

nuku te pash ty o kermill as kermillat e tjere te jini dekllaruar kunder zallamahise 21 janar..

prandaj dyshoj se jini me shqiperine..

,,

SystemA
24-03-2012, 08:38
Nje President SOCIAL i sapo zgjedhur:
NE nuk duhet te lejojme qe femijet talentin e tyre ta ndrydhin,nga qe nuk ekziston drejtesia sociale ose pabarazia!NE nuk duhet te pranojme qe njerezit te kene pershtypjen qe rezultatet apo sakrificat nuk kane me vlere apo me kote i bene.
Per FASHISTAT:
Spezialisht per krahun ekstrem te djathte(kupto Neo Fuck Nazis)qe demokracine tone e shkelin me kembe,NE ju themi me vendosmeri: urrejtja e juaj eshte nxitja apo angazhimi JONE.
NE nuk e leme VATANIN ne balte!
NE do te ishim pa diskutim te keqinformuar ,n.q-se NE nga injoranza dhe inkopetenza te mbyllim syte para problemeve REALE.

PS: imagjino diku tjeter??????????????????????????

Duaje Siveten
24-03-2012, 14:39
rri ne heshtje salijevi per punen e dylbereve - kupola xhahilo-xhelate kapo-hoxha-gjonaj mbase akoma nuk ia kane paraqitur pllatformen ... nuk ma thote mendja se do te mjaftohen me indiference ndaj "lapsusit" te eqrem mavri-spahise ... por nje gje do ta beje salijevi ne interes te komunitetit flamur-ylberik ... po i tundet kamzhiku ...

SystemA
26-03-2012, 11:13
rri ne heshtje salijevi per punen e dylbereve - kupola xhahilo-xhelate kapo-hoxha-gjonaj mbase akoma nuk ia kane paraqitur pllatformen ... nuk ma thote mendja se do te mjaftohen me indiference ndaj "lapsusit" te eqrem mavri-spahise ... por nje gje do ta beje salijevi ne interes te komunitetit flamur-ylberik ... po i tundet kamzhiku ...
Per cdo krye njani skipetar perfiton 9.000 US.Dollar ne vit.
Pra i bie 750 dollar ne muaj,n.q-se nuk gabohem.
Por une cfar beje ketu,me ate parajse atje????????
http://diepresse.com/home/wirtschaft/international/737416/Albaniens-Berisha_Private-managen-besser-als-der-Staat
lg.

Duaje Siveten
26-03-2012, 12:07
10. 02. 2011

Mashtruesi i rangut - Sprovė
nga Lis Bukuroca

Zakonisht gjuhėve u mungojnė nocione pėr ndonjė dukuri, ndjesi abstrakte apo pėr njė gjėsend, qė nuk e posedojnė. Shumė gjuhėve u mungon termi semantik i barasvlershėm me substantivin “besė”, prandaj zakonisht pėrkthehet me togfjalėshin “fjalė nderi”. Gjuhės shqipe i mungon njė term i barasvlershme me fjalėn e gjermanishtes: “Hochstapler”, (shqiptimi fonetik: [ˈho:hʃtalɐ]).
Nė fjalorin gjermanisht-shqip tė A. Klosit, pėrkthehet me mashtrues karriere, kurse substantivi “Hochstapelei” me mashtrim rangu, pra me togfjalėsh.

Nė gjuhėn shqipe kemi fjalėn batakēi por semantikisht nuk mbulon kuptimin e fjalės gjermane. “FGJSSH” “batakēi” e shpjegon nė kėtė mėnyrė: “Ai qė mashtron pėr tė nxjerrė njė pėrfitim pėr vete, ai qė pėrpiqet t'ia hedhė tjetrit me rrugė tė pandershme; njeri i pandershėm, tė cilit nuk mund t'i zihet besė. Batakēi i regjur (me vulė).”

Batakēiu sipas pėrshkrimit na del njė mashtrues i nivelit tė ulėt. Ai mund tė mashtrojė njė apo disa veta, por jo njė shoqėri tė tėrė, sepse ėshtė mashtrues i nivelit tė ulėt, gjendet nė bazė, nuk synon majėn. “ Hochstapler” ka kuptimin e mashtruesit nė nivelin e lartė. Si nė shoqėri elitare apo dikur aristokratike. Njė njeri qė shtiret, simulon dhe gėnjen pėr tė mashtruar, pėr pėrfitime personale apo karriere. Te ne kjo fjalė sigurisht nuk ėshtė krijuar, sepse nuk ėshtė ndjerė nevoja pėr njė pėrshkrim tė tillė. Kanė munguar shtresat shoqėrore, si ajo aristokratike, rrjedhimisht ka munguar edhe mashtruesi i kėtij niveli, mashtruesi profesional, mashtruesi maniak. Sot e kemi. Pėr fat tė keq duhet krijuar njė fjalė tė re apo duhet huazuar hohshtaplerin.

Maēoku me ēizme

Ju kujtohet pėrralla e vėllezėrve Grim? Djali i mullisit duke u shtirė dhe duke paraqitur veten si bir i njė konti, natyrisht me ndihmėn e maēokut me ēizme, arrin tė martohet me princeshėn dhe tė trashėgojė fronin mbretėror. Ai gėnjeu. Ai fsheh tė kaluarėn e tij, pėr tė trashėguar mbretėrinė dhe uzurpuar atė. Me ndihmėn e maēokut me ēizme bėhet trashėgues i mbretėrisė. Nė rastin tonė maēoku me ēizme ėshtė anėtarėsia e PD-sė, qė krenohet me njė despot komunist, qė fshehė tė kaluarėn e tij dhe mohon bindjet e dikurshme. Mbreti ishte naiv, naive ėshtė edhe anėtarėsia e PD-sė. Dallimi mirėpo ėshtė nė substancė: mbreti nuk dinte gjė pėr mashtruesin e varfėr, i beson asaj qė tregon maēoku dhe djali i mullisit. Anėtarėsia e Partisė Demokratike dinė se drejtohet nga njė komunist despot, si askund nė planetin Tokė, por nuk reagon !

400.000 € pėr banorėt e njė fshati serb nė Kosovė

Ai vuan pėr tė kaluarėn e tij dhe nga mungesa e guximit pėr t’ u bėrė disident kur duhej, bėhet disident kur nuk duhet, pas rėnies sė komunizmit dhe pėrdor mu atė leksik, qė do ta kishte pėrdorur kundėr komunizmit, sikur tė mos kishte pasur atėherė frikė. Natyrisht sikur tė kishte pasur guxim, siē ka sot. Megjithėkėtė, ai nuk ka pasur nevojė kurrė tė tutet, sepse me familjen e diktatorit ishte i miqėsuar dhe kėtė e dėshmojnė edhe fotografitė. Hanin e pinin sė bashku. Meqenėse ishte komunist shembullor, diktatori e shpėrbleu dhe e dėrgoi nė Paris pėr specializim.

Ai luan rolin e disidentit, qoftė nė pushtet, qoftė nė opozitė. Me njė qėllim: pėr ta impresionuar maēokun me ēizme dhe pėr tė mos humbur pėrkrahjen e tij. Ai nė fakt urren disidentėt e vėrtetė, sepse asnjė nuk e ka nė pozitė tė lartė nė partinė e tij, sepse ata janė konkurrent me peshė dhe vepėr, jo me fjalė dhe mendjemadhėsi. Ja, kjo ėshtė arsyeja pse ai nė vend se t’ i dėmshpėrblejė ish tė burgosurit politik dhe t’ u ndihmojė, ai merr 400.000 euro nga tatimpaguesi shqiptar, aty paguajnė edhe tė burgosurit e djeshėm dhe, ua falė serbeve tė njė fshati nė Kosovės.

Pse? Sepse ai dėshiron tė fitojė simpati nė Serbi. Si Zogu. Ai dėshiron tė fitojė pėrkrahje nė Itali dhe t’i marrė hedhurinat e Berluskonit dhe ai dėshiron tė fitojė pėrkrahje nė Greqi dhe, t’ i falė detin! Madje, nuk skuqet. E pse tė fitojė simpati jashtė e jo brenda? Sepse ai ėshtė i bindur se populli shqiptar nuk kupton, ėshtė i padijshėm dhe se mund t’ i vrasė nėse e rrezikojnė apo tua mbyllė gojėn me kėrcėnime e shantazh. Edhe atė, pa pasoja. Simpatia te shtetet fqinje, sipas tij, garanton karrierėn. Zgjedhjet mund tė organizohen dhjetėra herė, ai do tė fitojė gjithmonė, sepse ai ėshtė i bindur se populli shqiptar nuk dinė tė votojė drejtė dhe ai duhet t’ i vjedhė ato, edhe atė, tė vjedhė pėr tė mirėn e popullit.

Pseudologu

Rasti i maēokut me ēizme dhe biri i mullisit na tregojnė se Saliu nuk ėshtė vetėm gėnjeshtar kronik- dikur quhej nė psikologji pseudolog, kurse sot mė dendur pėrdoret gėnjeshtar patologjik-, por ai ėshtė mashtrues i nivelit tė lartė dhe pikėrisht pėr kėto hile dhe dredhi na mungon fjala shqipe, edhe pse protagonistin e kemi gjallė, me shėndet dhe shumė aktiv dhe shumė trazovaē. Pse nuk ėshtė vetėm gėnjeshtar? Sepse atij rrena i shėrben pėr qėllime karriere, pėr mashtrime, pėr dominimin e kundėrshtarėve, qė nuk mendojnė si ai apo qė kanė si ideal shtetin ligjor dhe luftojnė realitetin despotik, lindor.

Irfan CANA
26-03-2012, 22:07
Njeriun nuk vlerėsohet veē me fjalė,por me vepra tė bėra gjatė pushtetit .

kermilli
26-03-2012, 22:21
me benet qejfi qe ju kerminjte ini me shqiperine o kermill..

po shqiperia qe ta dish ti ka shtet..

shyqyr qe kemi shtet..

ki shteti ka ca zyra te rendesishme pa te cilat benet anarki e zallamahi e benet vendi shkrumb e hi..

pra kush do shtet do dhe qe kto zyra te funksionojne..

pra kush do shtetin shqiperi patjater eshte kondra cdo aksioni qe synon djegjen e shkaterrimin e cvleresimin e ketyre zyrave..

nje nga zyrat me te rendesishme te shtetit eshte dhe kryeministria..

te jesh me shqiperine nuku mund te jesh dhe me zallamahine..

nuku te pash ty o kermill as kermillat e tjere te jini dekllaruar kunder zallamahise 21 janar..

prandaj dyshoj se jini me shqiperine..

,,

O BARI (se i ketille duhet te jesh), Per cilin shtet e ke fjalen o Bari mali, per ate Shtet qe vret qytetaret e tij neper rruge dhe male? per ate Shtet qe nuk do tia dije fare per SHTETASIT e vet,per cilin Shtet e ke fjalen o BARI per ate shtet qe ka shkaterruar dhe cfilitur akoma me shume ate Shqiperi qe kishte lene komunizmi,per ate Shtet qe i ka Braktisur qe prej kohe ne MESHIRE TE FATIT SHTETASIT E VET, e pra o BARI, ky nuk quhet Shtet Por BORDELL,por as Bordell nuk quhet se edhe aty ka rregulla,
O BARI , per cilat zyra e ke fjalen,per ato zyrat qe duhet te japesh dicka nen dore qe te hysh brenda?? pale te mbarosh pune ,nuk te mjafton as edhe nje pagese VJETORE o bari ,
Per cilen zyre kryesore e ke fjalen o BARI LOPESH, Per ate zyren kryesore ne te cilen behen MATRAPAZLLEQET NE KURRIZ TE KOMBIT SHQIPTAR DUKE I DHURUAR GREKUT DETIN dhe Himaren??
O BRARI LOPCARI, per cilen zyre kryesore e ke fjalen, per ate zyre nga e cila DOLI URDHERI PER TJU VJEDHUR PASURINE DHE DJERSEN SHQIPTAREVE me ane te PIRAMIDAVE, o LOPCAR MALI,?
O LOPCAR PA KOPE , per cilen zyre kryesore e ke fjalen O BARI, per ate zyre nga e cila u shtrua plani per te FURNIZUAR ME NAFTE SLLOBODAN MILLOSHEVICIN me ane te Shoqerise
" SHQIPONJA'', DHE KESHTU TE VRISTE TE GJITHE VELLEZERIT TANE NGA KOSOVA, ne te njejten kohe kur e gjithe BOTA I KISHTE VENE EMBARGO SERBISE, o BARI-LOPCARI???
Dhe tani tu prishka gjiza ty mo BRARI PER 21 JANARIN, Ku humben jeten 4 NJEREZ O LOPCAR I PASHKOLLE??

E pra o BARI thuame njecike neqofte se kjo nuk eshte ANARKI ATEHERE CFARE ESHTE???

`thankyou`

Brari
27-03-2012, 14:18
mo lexo vetem zp-ne dhe shekullin o kermilli..
mo degjo vetem edvin dokle ruc brace velinė..
shiko emisionin..hapsire e gjelber..

dhe.. shteti ruhet e mbrohet..

kurse qeverrite nderrohen me vote e jo me hu..

kermilli
27-03-2012, 16:40
mo lexo vetem zp-ne dhe shekullin o kermilli..
mo degjo vetem edvin dokle ruc brace velinė..
shiko emisionin..hapsire e gjelber..

dhe.. shteti ruhet e mbrohet..

kurse qeverrite nderrohen me vote e jo me hu..

Po kur vota vidhet o brari, si i behet atehere??
Qeverite nderrohen me vote dhe jo me hu, per kete ke 100% te drejte, dhe normalisht keshtu duhet bere, por nderrimet ne menyre DEMOKRATIKE behen ne vende DEMOKRATIKE dhe me qeveri DEMOKRATIKE,por Demokracia nuk pi uje ne Rregjime si ky i yni,
Demokracia eshte krijuar dhe ka influence ne njerez Intelektuale dhe DEMOKRATIKE,ndersa per Injorantet dhe Fashistet si keta tanet , DEMOKRACIA HUMBET RENDESINE DHE KUPTIMIN

SystemA
29-03-2012, 11:17
mo lexo vetem zp-ne dhe shekullin o kermilli..
mo degjo vetem edvin dokle ruc brace velinė..
shiko emisionin..hapsire e gjelber..

dhe.. shteti ruhet e mbrohet..

kurse qeverrite nderrohen me vote e jo me hu..
Ne Shqiperi nderrohen me HU.
Do lexoj 55,agjitacion dhe propagrande kundra pushtetit pusht Berisha.

Duaje Siveten
30-03-2012, 12:37
Agjensia e Lajmeve 30 Mars 2012
Shqipėria, e sėmurė nga ky doktor mesjetar
Nga Noel HAJDINI

Qeveria Berisha po e vithis vendin gjithnjė e mė thellė nė humnerėn e varfėrimit tė shpejtė. Tjetėr gjė janė sloganet, e tjetėr gjė po ndodh nė realitet. Kapja e shtetit nga klanet mafioze tė pushtetit ka krijuar e vazhdon tė krijojė, nga njėra anė, shtresa tė varfėra sociale dhe nga ana tjetėr, pasurim tė shpejtė tė njė pjese fare tė vogėl njerėzish milionerė e miliarderė.

Kėta janė njerėzit pa skrupuj moralė nė kėtė vend. Kėta janė kategoria e re e njerėzve uzurpatorė tė funksioneve zyrtare ose tė aseteve publike, por edhe e rrėmbimit me teserė partie tė vendeve te punės nė administratėn e shtetit. Pėr kėtė kategori pushtetarėsh apo sahanlėpirėsish, ēdo gjė nė Shqipėri “shkon vaj” dhe se “tė gjithė shqiptarėt pa pėrjashtim janė tė lumtur”(!). Ata as nuk kanė se si ta dinė qė ka shumė e shumė familje qė nuk kanė bukė tė hanė. Qė “Poema e mjerimit” i ka protagonistėt e saj kudo, nė Tiranė e jashtė Tirane, nė Shkodėr, Tropojė, Burrel, Kavajė, Berat, Vlorė, kudo e kudo. Kjo mėnyrė qeverisje ėshtė padyshim mė e keqja qė kemi parė ndonjėherė nė kėtė vend.

Pandjeshmėria sociale e saj, shihet qoftė edhe tek fjalori fyes, denigrues e kriminal qė pėrdorin njerėzit e saj nė pushtet. Njė qeveri arkaike, identike (a mos mė keq se kaq), si ajo e Adil Ēarēanit. Dhe kjo vazhdon tė na drejtojė ende sot… Me njė dyzinė ministrash qė dinė vetėm tė imitojnė besnikėrisht sulltanin e tyre. Tė pėrvėluar pėr t’i ngjarė atij edhe nė fjalor, si atėherė kur shau deputetin socialist Taulant Balla: “Ta bėj fytyrėn mė tė zezė se kėpuca”. Po i sjellim me radhė rastet mė pas. Zėvendėsministri i Mbrojtjes, Ekrem Spahia: “Pres tė bėhet parada e gay-ve, qė tė shkoj e t’i shtroj ata nė dru”. Ish zėvendėskryeministri Ilir Meta, kryetari i LSI-sė, pėr viktimat e 21 janarit: “Ata janė ca kokėpalarė…”. Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, pėr njė nga viktimat e 21 janarit: “Ikni more ju, me gjithė ata ziverat tuaj…”. Deputetja Mesila Doda, kur ju drejtua nė njė debat televiziv njė deputeti socialist: “Provoje edhe njė herė tė protestosh, po nuk tė varėm tek palma para Kryeministrisė…”.

Kėta lloj liderėsh, tė gjithė pa pėrjashtim duhet tė shkojnė pėrpara drejtėsisė pėr fyerje publike. Populli thotė: “Si fjalėt edhe veprat”. Ilir Meta, dikur ironizohej si “Ilir floriri” nga Berisha. Tani u bėnė shokė “pėr hir tė idealit”. Nėnkupto: pėr hir tė kolltukut e vjedhjes sė pėrbashkėt. Ndėrsa tė tjerė, livadhisėn nė kushedi se sa zullume. Mediut, psh, u mjaftua vetėm me njė dorėheqje pėr Gėrdecin dhe mė pas u shpėrblye nga sulltani i tij me post tė ri ministror, me atė tė Mjedisit. Kėsaj qeverie nuk i bėjnė pėrshtypje as mandatet e vjedhura. Posti i kryebashkiakut, i vjedhur. Posti i kryeministrit, po e po. Pėrderisa nė dy vjet kutitė e votimit s’u hapėn qė s’u hapėn. Aty nė fakt ndodhej megaskandali. Ndaj kėsaj qeverie nuk i bėjnė pėrshtypje as vjedhjet “neto” e as ato “bruto”, siē po ndodh me Albpetrolin apo me zhvatjet e tjera pėr skrap tė industrisė sė rėndė shqiptare.

Tė vjedhim ē’tė vjedhim sa tė jemi nė pushtet. Vjedhje tė sofistikuara, por edhe ordinere. Pėrmes tjetėrsimit tė pronės. Pėrmes sekserėve mafiozė. Pėrmes “kompensimit” tė disa ish pronarėve (sėra e atyre qė kanė mbėshtetje mafioze). Pėrmes aferave korruptive nga mė tė komplikuarat.

Sulltanit tonė asgjė nuk i bėn pėrshtypje. Quhet normalitet edhe situata teksa ēdo ditė nė kėtė vend, po ikin nga kjo botė jetė njerėzish, pėr shkak tė krimit tė rrugės. Vetėm nė dy ditėt e fundit kemi katėr jetė nė humbura nga veprimtaria e krimit ordiner. Njėra ishte mu nė mes tė Tiranės, nė njė filial banke. Normale quhet ēdo gjė qė nuk shqetėson pasuritė e pushtetarėve, Normale, edhe kur sekserėt e firmave tė ndėrtimit rrahin banorė tė pafajshėm. Normale, edhe kur tetė gra protestojnė nė majė tė njė pallati se firma e ndėrtimit u ka marrė shtėpitė tinėzisht. Normale, normale ēdo gjė e kėtij lloji.

Ky doktor i llojit bizantin po na sėmur, nė vend qė tė na shėrojė. Njė shoqėri e tėrė nė lėngim pėr shkak tė kėtij njeriu. Sistemi qė ky njeri po na imponon (sipas tij, “me aprovimin e europianėve”), ėshtė sistemi i institucionalizimit tė grabitjes, gėnjeshtrės e mashtrimit. I grabitjes sė gjithēkaje. Kur njė ditė tė mos e kemi mė mbi krye, do themi: Jetuam sistemin e njė sulltani qė mashtroi njė shoqėri tė tėrė: Mashtroi tė verbėrit, paraplegjikėt, tetraplegjikėt, pensionistėt, fermerėt, ushtarakėt, policėt, minatorėt, etj, etj. Tė gjithė, tė gjithė. Dhe ne ishim aty.

Ky lider i stėrvjetėr, e ēoi kėtė shoqėri drejt njė polarizimi tė skajshėm. Deri nė ekstrem. Ky diktator, nė kėto njėzet vjet ndėrtoi nė Shqipėri kapitalizmin darvinian, nė vend tė atij normal e human. Ky njeri na nxori nė ankand Atdheun.

Irfan CANA
30-03-2012, 20:02
Duaje,

Fortė ke marr tatėpjetėn ,freno pak,kur thua diē argumento,mos u mbėshtet veē nė thashethėme tė periodikėve tona dhe blefimeve tė agjencive Perėndimore,qė kanė pėr detyrė t'krijojnė ujėra tė turbullta,pėr tė peshkuar mė mirė.Dur he burrė!

Akrepi
30-03-2012, 20:57
Z.Irfan Cana sipas meje do bėje mirė tė na thoje mendimin tėnd pėr temėn.

Ka bėrė apo s'ka bėrė ndonjė maskarallėk Sali Berisha?:rolleyes:

Duaje Siveten
31-03-2012, 00:19
Duaje,

Fortė ke marr tatėpjetėn ,freno pak,kur thua diē argumento,mos u mbėshtet veē nė thashethėme tė periodikėve tona dhe blefimeve tė agjencive Perėndimore,qė kanė pėr detyrė t'krijojnė ujėra tė turbullta,pėr tė peshkuar mė mirė.Dur he burrė!
E kupton se po mer rol polic trafiku, apo jo?

Jam munduar te argumentoj, por varet nga veshi (apo me mire) syri qe priret te lexoje per mbrapshti.

Sa per dijeni, sjellja e nje artikulli ketu ne forum, nuk do te thote absolutisht se une jam dakort me pjese ose edhe me te tere artikullin. Ka pasaktesira, ka dezinformime, te cilat behen pa pike turpi si ne TV, gazeta e deri ketu ne forume, ku bizhdile dordoleca te sigurim-punizmit japin thasheme e shpifje me tonelata ...

Me ben pershtypje ajo pjese e shprehjes tende "blefimeve tė agjencive Perėndimore,qė kanė pėr detyrė t'krijojnė ujėra tė turbullta,pėr tė peshkuar mė mirė." Kur thua bllefime, me duhet te kuptoj bllofe, por kjo nuk ka shume rendesi.

Perse veēon agjencite perendimore per ato gjera qe permend me lart? mos duhet te degjojme e te shohim Al-Xhaziren, apo NOVOST, a kushedi se ēfare te shkon ne mendje ty.

Qe te mbetemi ne problemin qe cek, mund te them me shume bindje se politikanet e mbartur prej regjimit diktatorial ne kete periudhe tranzicioni jane shume te kamaleonizuar, deri edhe ato bllefimet qe permend ti i perdorin sipas interesit dhe rastit.

Nuk kemi pse te kerkojme "armikun" tek te huajt, ne daē perendimore, e ne daē lindore; problemin, mikrobin e kemi ne Shqiptaret, veēanerisht me kete klase politike arrivist degjenerate fatale. Ne duhet te vete-pastrohemi, mos ta presim prej te tjereve; ne duhet te vete-ndergjegjesohemi se pusht et aret kane marre te drejtat tona themelore dhe po i neperkembin per arritjen e ambicieve te tyre personale, ne dem te vendit, te ekonomise, te gjendje morale te shoqerise, te Shqiptarise.

Te lutem mos lesho fjale, tersellime e keshilla pa vend.

Irfan CANA
31-03-2012, 17:47
Kur dėshiron tė vlerėsosh dikėnd,gjegjėsisht veprėn e dikujt si udhėheqės,duhet shikuar nga shumė kėnde,sepse aty reflektohet mė qartė,menquria dhe urtia.Pse nuk i hyni asaj pune detajisht,tė shkoqiten ato nė imtėsi,e pastaj bihet vendimi.Etiketimet e llojllojta,siē po i cek Duaje,janė shterpe,tė pa cipė dhe vėrtetė nuk ia vlen tė mirremi me to.Kjo tregon se ėshtė larg qėllimit pėr tė cilėn mundohet tė arrij.Duhet tė jetė mė syēel dhe koshient pėr temėn qė don ta rrah para lexuesve.Nėse nuk ka argumente dhe fakte,atėherė Duaje:suc!Mė mirė tė shuash se tė llomotisish pa kuptim dhe larg qėllimit tė rregullave tė Forumit.

SystemA
31-03-2012, 17:59
Kur dėshiron tė vlerėsosh dikėnd,gjegjėsisht veprėn e dikujt si udhėheqės,duhet shikuar nga shumė kėnde,sepse aty reflektohet mė qartė,menquria dhe urtia.Pse nuk i hyni asaj pune detajisht,tė shkoqiten ato nė imtėsi,e pastaj bihet vendimi.Etiketimet e llojllojta,siē po i cek Duaje,janė shterpe,tė pa cipė dhe vėrtetė nuk ia vlen tė mirremi me to.Kjo tregon se ėshtė larg qėllimit pėr tė cilėn mundohet tė arrij.Duhet tė jetė mė syēel dhe koshient pėr temėn qė don ta rrah para lexuesve.Nėse nuk ka argumente dhe fakte,atėherė Duaje:suc!Mė mirė tė shuash se tė llomotisish pa kuptim dhe larg qėllimit tė rregullave tė Forumit.

Zgjidhe moton apo sloganin sipas interesit(test IQ kjo)
a-si ti mua edhe une ty
b-koha sheron plaget
c-ne qetesi qendron forca
d-kush nuk degjon,ndjen dhimbje.

lenci
31-03-2012, 19:58
Kur dėshiron tė vlerėsosh dikėnd,gjegjėsisht veprėn e dikujt si udhėheqės,duhet shikuar nga shumė kėnde,sepse aty reflektohet mė qartė,menquria dhe urtia.Pse nuk i hyni asaj pune detajisht,tė shkoqiten ato nė imtėsi,e pastaj bihet vendimi.Etiketimet e llojllojta,siē po i cek Duaje,janė shterpe,tė pa cipė dhe vėrtetė nuk ia vlen tė mirremi me to.Kjo tregon se ėshtė larg qėllimit pėr tė cilėn mundohet tė arrij.Duhet tė jetė mė syēel dhe koshient pėr temėn qė don ta rrah para lexuesve.Nėse nuk ka argumente dhe fakte,atėherė Duaje:suc!Mė mirė tė shuash se tė llomotisish pa kuptim dhe larg qėllimit tė rregullave tė Forumit.

Z.Irfan
ne kete nenforum analizojme shkrime dhe opinione nga mediat e ndryshme,te cilat ne baze te interesave te tyre informojne shoqerine.
Nuk eshte e thene qe ajo qe shkruhet te jete e vertete apo jo,por debati eshte pikerisht mbi shkrimet dhe jo mbi anetaret te cilet postojne artikujt e ndryshem.
Ne nje teme tjeter fshiva replikat midis jush dhe System,sepse jane thjesht jashte teme.
Nese respektojme rregullat e forumit dhe evitojme replikat personale,edhte me e lehte per te gjithe.
Kalofshi mire.

Irfan CANA
01-04-2012, 10:01
Z.LENCI,

Mirė e dhatė sqarimin dhe unė plotėsisht me atė jam dakord.Ekuptova qartė,mirė do t'ishte t'pėrceptojnė kėtė ide ngjashėm edhe tė tjerėt,ėshtė mė humane dhe mė e dobishme pėr tėgjithė ne.Tung.

Duaje Siveten
01-04-2012, 13:24
TemaOnline, 31 Mars, 2012

O Sali, o legen, ke 20 vjet qė gėnjen

Aleanca Kuq e Zi ka zhvilluar sot njė tubim madhėshtor nė qytetin e Kavajės. Ky ėshtė tubimi i dytė si forcė politike i AK. Gjatė tubimit ėshtė nderuar dėshmori i luftės sė Kosovės, Indrit Cara. Gjatė kėtij tubimi, kreu i Aleancės, Kreshnik Spahiu, ka akuzuar kryeministrin Berishė dhe kreun e PS-sė, si tradhtarė.

“Kavaja kuqezi ėshtė alternativa e vetme pėr zhvillim,” tha Spahiu gjatė fjalės sė tij, duke shtuar se politikanėt shqiptarė, Rama e Berisha, janė mbledhur rreth Dules si tradhėtarė tė Kombit: “Nė mėngjes shpalosin flamurin shqiptar, nė mbrėmje atė grek”. Momenti mė kulmor i kėtij takimi ka qenė kur aktivistėt kavajas tė Aleancės Kuq e Zi, kanė shpėrthyer me parrulat, “O Sali, o legen, ke 20 vjet qė gėnjen”.

Irfan CANA
01-04-2012, 14:01
Pėr ata qė e njollosin Sali Berishėn njė kėshillė:Ruani urtinė dhe forcėn ndaj armikut tė pėrbashkėt,qė s'na lė rehat as nė tokė e as nė qiell!

Akrepi
01-04-2012, 14:41
Pėr ata qė e njollosin Sali Berishėn njė kėshillė:Ruani urtinė dhe forcėn ndaj armikut tė pėrbashkėt,qė s'na lė rehat as nė tokė e as nė qiell!
Mė fal Irfan qė po ta them kėshtu pa tė parapėrgatitur dhe mund tė bjerė si bombė.:rolleyes::rolleyes:

Berisha e ka lyer aq shumė me m.ut veten sa ne tė shkretėt nuk arimė ta njollosim dot edhe sikur tė duam.

A mund tė njolloset gjėja qė njollos gjithėēka???-jo-

iDeA
01-04-2012, 14:48
Une po citoje nje thenie nga nje nga deshmoret e Saliut :
qeshu rini qeshu se jeta ņ sali berisha :d

Brari
07-04-2012, 10:46
Momenti mė kulmor i kėtij takimi ka qenė kur aktivistėt kavajas tė Aleancės Kuq e Zi, kanė shpėrthyer me parrulat, “O Sali, o legen, ke 20 vjet qė gėnjen”.keshtu thuhet ne lajmin e dujcufit..

pra zhapiket e kreshnikut jan banda te edvin rucit..
kurse kreshniki..nje spiun qe paguhet nga drejtori spiunve pran seli rozes shoku namik dokli.

Brari
12-04-2012, 08:07
Cpo vuan i ngrati spartak nga tirania e berishes..

ja cfar thote TAku i cili po lengon nen thundren e tiranise se Berishes..

------------

Ngjela: Volfarth, vartės i Saliut, s’do kontrollin e kartave
Politikee Mėrkurė, Prill 11th, 2012
Spartak Ngjela

Kreu i PLD: Nuk shkoj te Topi, do qėndroj me PS

.

“Aleatėt e PS duhet ta kuptojnė se prioritet ėshtė rrėzimi i tiranisė, jo interesat e tyre”

Kreu i partisė Ligj dhe Drejtėsi Spartak Ngjela, shprehet se opozita do insistojė nė identifikimin e zgjedhėsve me kartė identiteti. Ai akuzon ambasadorin e OSBE-sė se ėshtė vėnė nė shėrbim tė kryeministrit Berisha pėr reformėn zgjedhore.
Ngjela i cilėson kėrkesat e aleatėve tė PS pėr korrektim tė sistemit jo thelbėsore pėr tė arritur qėllimin e rrėzimit tė qeverisė aktuale.
Zoti Ngjela, dy ditė mė parė, katėr parti aleate tė koalicionit opozitar shprehėn indinjatė ndaj PS nė lidhje me sistemin zgjedhor dhe paralajmėruan se mund tė shkėputen nga PS nėse nuk do tė ketė korrektim tė sistemit. Si e vlerėsoni kėtė qėndrim tė tyre dhe pse nuk ishit dhe ju nė atė konferencė shtypi si aleat i PS?
E kam dėgjuar dhe kam marrė pjesė edhe vetė nė kėtė debat, por sigurisht qė pėr mendimin tim nuk ėshtė njė debat politik nė kuptimin dhe nė sensin e fitores. Shqipėria ėshtė nė njė udhėkryq tė rrezikshėm, i cili sot nuk tė lė shumė komod nė politikė, pėr tė menduar krejtėsisht pėr interesin tėnd. Natyrisht qė politika ėshtė interes, por kur vjen ēėshtja e njė zgjedhjeje tė tillė, qė tė duhet tė rrėzosh patjetėr njė tirani, njė abuzim kaq tė madh me pushtetin, sikurse ėshtė ky qė ushtron qeveria e Kryeministrit Sali, atėherė patjetėr skemat kryesore janė rrėzimi i kėtij Kryeministri qė gjithmonė manipulon votat. Tė gjithė e dinė sot nė Shqipėri qė Saliu manipulon zgjedhjet se nuk ka vota. Kėtė tani e dinė edhe ndėrkombėtarėt, se e panė nė zgjedhjet e muajit maj. Urrejtja popullore nuk konvertohet kurrė me votė pro, por me votė kundėr. Saliu e di mirė edhe kėtė, por edhe atė tjetrėn – qė, shqiptarėt, nė shtatėdhjetė pėr qind tė tyre e urrejnė. Dhe kanė tė drejtė, se ky ėshtė njė abuzues banal, njė individ keqbėrės qė urren edhe ky shtatėdhjetė pėr qind tė shqiptarėve. Ka njė mllef tė brendshėm kundėr tyre, qė tani ka nisur edhe ta ekspozojė, dhe po kuptohet qė kėrkon tė hyjė sėrish pėr manipulimin e zgjedhjeve tė vitit 2013. Kjo duket te reforma zgjedhore ku po i shmanget komisionit qė tė vendosė pėr kontrollin elektronik tė kartave dhe tė listės sė zgjedhėsve. Dhe ka bėrė me vete edhe njė diplomat qė na hiqet kėtu si shef i OSBE-sė, po qė ėshtė vartės i Saliut dhe nuk dihet se nė ē’rrugė janė lidhur me njėri-tjetrin. Por, pikėrisht kėtu vjen edhe arsyetimi pėr sistemin qė duan aleatėt. Po ta shohėsh me vėmendje, edhe Saliu kėtu donte ta rrėshqiste debatin pėr ligjin elektoral, sepse kėrkon tė shpėtojė kontrollin elektronik tė kartave. Por ne nuk ia hėngrėm kėtė manovėr tė trashė, dhe sigurisht qė socialistėt kanė vėnė veton pikėrisht te kjo pikė: te kontrolli elektronik i kartave tė identiteti pėr ēdo votues, duke e lėnė me gisht nė gojė. Prandaj ai tani pret me ankth ndihmėn qė mund t’i japė shefi i OSBE-sė nė Tiranė. Por kot e ka, ne do ta kemi kalė beteje kontrollin elektronik tė kartave tė identitetit, dhe nuk do tė bėjmė asnjė lėshim. Sistemi nuk mund tė jetė i tillė, sepse ėshtė jashtė spektrit mbrojtės sė ekspertizės dhe politikės europiane. Askush nuk ka thėnė qė jemi kundėr ndėrrimit tė sistemit, por kjo nuk ka tė bėjė me manipulimin e zgjedhjeve, por me parime tė tjera qė janė nė diskutim nė tė gjithė botėn demokratike, e jo vetėm kėtu. Partitė e vogla tė spektrit opozitar, mendoj se duhet ta kuptojnė kėtė, pavarėsisht se nė thelb nuk u konkordon me interesin e tyre elektoral.
Po si mendoni ju, Sali Berisha nuk do tė cedojė te kontrolli elektronik i kartave tė identitetit?
Nuk ka nga ia mban, kartėn e sistemit ne ia dogjėm, ai ėshtė i detyruar, sepse, nė tė kundėrt, reforma prishet pėr faj tė tij dhe ne kemi tė drejtė tė ndėrmarrim ēdo hap. Domethėnė, t’u drejtohemi shqiptarėve mė me intensitet sesa kur iu drejtuam pėr hapjen e kutive. Nė fakt, ėshtė e njėjta gjė: Saliu manipuloi zgjedhjet e 2009-s me karta tė falsifikuara me emrat e qindra mijėra emigrantėve dhe me naivitetin e njė hajduti xhepash mendon se mund ta bėjė sėrish. E ka tė kotė dhe kot e lodh pas vetes edhe kėtė shefin e OSBE-sė nė Tiranė, Eugen Volfarth, me nonsenset e tij se nuk ka kohė e ku di unė ēfarė lloj “argumentesh” qesharake tė tjera si ky. Ai po na thotė qė shqiptarėt nuk kanė kohė pėr demokraci dhe duhet tė pranojnė tiraninė. Komedi. Asgjė. Ne do ta kthejmė kėtė nė betejė, sepse duam qė ta shpėtojmė shoqėrinė shqiptare njėherė e pėrgjithmonė nga manipulimi i votave. Mė 2013-n ju do tė shihni se si do tė fillojė tė qarkullojnė elitat nė Shqipėri, se si do tė mposhtet krimi dhe korrupsioni nė tė gjitha nivelet dhe nė tė gjitha xhepat e tij, se si do tė rivendoset drejtėsia; sepse e gjithė kjo gjendje korruptive qė pėrjetojmė sot, vjen si pasojė e manipulimit tė zgjedhjeve. Zgjedhjet e lira janė e vetmja kurė pėr shėndoshjen e shoqėrisė shqiptare. Dhe ne do ta bėjmė.
Prisni qė reforma zgjedhore dhe moskorrektimi kombėtar i sistemit mund tė mbledhė nė njė pol tė ri tė gjitha partitė e majta dhe tė djathta dhe tė kemi njė konfigurim tė ri elektoral nė zgjedhjet e 2013-s? Si e vlerėsoni nė kėtė aspekt numėrimin elektronik?
Nuk e shoh si gjė negative. Demokraci do tė thotė hapėsirė pėr tė gjithė dhe grupimet e kooperimet, aleancat dhe forumet, janė substanca e demokracisė. E rėndėsishme ėshtė tė rrėzohet Kryeministri abuzues dhe pa vota, Sali, sepse gjithēka do tė ecė drejt demokracisė. Por, nėse Saliu do tė rrėzohet pa e bėrė Kodin Elektoral tė sistemuar si njė korpus institucional qė krijon nė fakt tė drejtėn elektorale nė Shqipėri, atėherė asgjė nuk ėshtė fituar, sepse ky Kod Elektoral, me abuzim tė prezumuar brenda vetes, miklon dhe i hap apetitin abuzues ēdo fituesi. Kėtė na kanė thėnė baballarėt e demokracisė: demokracia nuk ėshtė formė, por ėshtė sistem. Por, mbi tė gjitha, vjen e garantohet nga njė sistem juridik qė krijon korpusin e sė drejtės elektorale, e cila institucionalizon garantimin e votės sė lirė. Ja, kėtė do bėjmė dhe keni pėr ta parė qė mbas zgjedhjeve tė 2013-s tė gjithė shqiptarėt do tė jenė tė gėzuar, sepse kanė garantuar ecjen pėrpara tė procesit demokratik nė vendin e tyre.
Ministri i Mbrojtjes, Imami, emėroi pa dekretin e Presidentit komandantin e Flotės Detare, ndėrsa pasi ky urdhėr u bė publik pas tre muajsh nga opozita, dhe media e revokoi atė. Si e vlerėsoni kėtė veprim tė ministrit, por dhe mungesėn e njė qėndrimi zyrtar tė PS pėr kėtė veprim?
Po ta shohėsh me vėmendje ēėshtjen Imami tė emėrimit tė gjeneralit, konstaton brenda saj se ajo nuk ėshtė ēėshtja Imami dhe kaq, sepse ajo nuk ka shumė lidhje me tė. Jo, akti i Imamit ėshtė simptoma e marrėzisė sė Saliut. Ėshtė Kryeministri Sali qė e ka urdhėruar, prandaj ėshtė simptomė marrėzie. Dhe ju me tė drejtė do tė pyesnit: ku e di ti kėtė? Ėshtė arsyetim logjik. Shumė e thjeshtė: fakti qė Imami nuk jep dorėheqjen edhe kur ėshtė kapur me atentat kundėr Kushtetutės, tregon se ėshtė i urdhėruar nga Saliu. Ėshtė identike kjo simptomė edhe me atė qė na ekspozoi para disa vjetėsh ministri i Kulturės sė Saliut, qė tha se kishte urdhėruar sjelljen e eshtrave tė Ismail Qemalit nė Vlorė, kur ato kishin dekada qė ndodheshin nė njė varr publik e kombėtar njėherėsh nė Vlorė. Por edhe pėr kėtė rast, fakti qė ministri nuk dha dorėheqjen, ajo ishte njė gėnjeshtėr e lėshuar nga Saliu dhe qė e mori njė papagall i tij dhe e lanēoi nė opinionin publik. E kuptoni se sa e rėndė ėshtė sėmundja e Saliut? Po ta shihni me vėmendje, simptomat e marrėzisė sė tij i gjen rėndom nė shumė ēėshtje javore nė Shqipėri.
A ka opozita njė strategji pėr zgjedhjen e Presidentit nė kushtet kur Kryeministri shprehet se kandidati do tė jetė nga maxhoranca dhe se pėr ta arritur kėtė ai ėshtė marrė vesh me PS me ndryshimet kushtetuese tė vitit 2008, ku nė raundin e katėrt kreu i shtetit zgjidhet me 71 vota?
Kjo ėshtė njė ēėshtje qė nuk ėshtė vetėm nė dorė tė opozitės dhe maxhorancės aktuale. Shqipėria ėshtė prezente si politikė nė njė zonė tė nxehtė, ku para sė gjithash ėshtė e tillė sepse kanė qenė shqiptarėt vetė tė rrezikuar nė ecurinė e tyre kombėtare. Nė kėtė “pėrplasje tė nxehtė” ballkanike, e cila mori karakter botėror, shqiptarėt janė ndihmuar nga bota perėndimore: aksi SHBA-BE. Kjo ka qenė njė nga arritjet mė tė mėdha tė mbijetesės sonė si popull dhe njė fat historik qė, pėr herė tė parė pėrballė padrejtėsive kemi pasur me vete boshtin qė pėrmenda, e sidomos Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Prandaj, Presidenti shqiptar duhet tė jetė njė pėrfaqėsues i denjė, i pranuar nga fryma atlantike. Kjo ėshtė deviza e ēdo patrioti dhe politikani shqiptar. Por kėtu me kėtė frymė nuk ėshtė Saliu. Tani dihen arsyet, por mua mė duhet tė them se kėtė herė duhet tė bėjė shumė kujdes, sepse nuk mund ta ndalojė dot rrjedhėn perėndimore e demokratike tė historisė sė Shqipėrisė. Po luan me rrezikun e tij individual.
Pak ditė mė parė, Kryeministri Berisha, gjatė njė vizite nė Turqi, u shpreh se mes dy popujve ka lidhje gjaku. Si e vlerėsoni kėtė deklaratė? A e dėmtojnė deklarata tė tilla projektin tonė kombėtar pėr integrimin nė BE?
Unė jua thashė edhe mė lart: Kryeministri Sali mendon se mund t’i bėjė presion politikės amerikane e perėndimore pėr ēėshtjen e Presidentit shqiptar. Por e ka tė kotė. Shqipėria sot ka njė opozitė radikale perėndimore qė nuk e ka pasur kurrė dhe prandaj ēdo gjė ėshtė nė shtratin e vet tė sigurt. Askush nuk mund tė luajė me rrjedhėn europiane e atlantike tė Shqipėrisė. Pėr ne shqiptarėt ky ka qenė njė amanet i Rilindjes sonė Kombėtare, kur shkruante se: “Drita vjen andej nga perėndon”. Dhe kurrė nuk mund tė ketė mė njė Sali qė mund ta ndalojė kėtė dritė nė Shqipėri. Presidenti shqiptar do tė jetė domosdoshmėrisht ATLANTIKAS.

ARISTIR LUMEZI

--


--duhet te jete atlantikas presidenti..thote spartaku..
sa bukur e thote..
spartaku qe ishte ne krye te projektimit e realizimit te masakres se 21 janarit ku mijra bandite masakruan ne mes te dites policine e shtetit antar te aleances atlantike..
spartaku qe po vuan cdo dite tiranine duke mullaqosur mullaqet nga mengjezi ne darke ne kafeterite moderne te rogner sheratonit ku shan hapur me ze te larte tiranin berisha e sajon pllane kunder tiranit.. me dhune revolucionare polpotiste na ben "atlantikasin"..
lol..


isha nje dizaj ne sheraton..vetem 10 minuta ..
aty ishin tako ngjelet dhor sallaksit xhep mejdanet e plot tjere.. cfar qejfi cfar lezeti..
ohoho neper kolltuqet e verandes se bukur te sheratonit.. muhabet lezet bjondina e zeshkane na te kater anet..
ehh ta kisha at fat te perjetoja kte lloj tiranije qe po provon kaq vite rresht taku me shoke..
qofte dhe 2 dit ne vit..
kush do ish si une..

bej qej o tak.. bej.. e kur te gjec katundare gomere coji prap te vriten.. e te shkojn me zuk komunalesh neper shtepija..

hmm..

Irfan CANA
12-04-2012, 09:38
A e di atė fjalė tė vjetėr:

"Njeriun eurtė,gjithmonė e kanė nė thumb tė kritikės,pėr budallanė kush nuk fletė"!

Brari
12-04-2012, 12:10
qej-qejf desha me then..

ja si po vuajn nen tiranine e berishes mileti..

degjoni mashtrusin..

http://www.youtube.com/watch?v=3RPcg_vmumg

Duaje Siveten
12-04-2012, 13:04
nuk ka rendesi nese vuajne apo jo nen tiranine e salijevit ... nuk ka rendesi nese vjedhin apo jo nen hijen e salijevit ... nuk ka rendesi nese bejne pislleqe apo jo nen hijen e salijevit ... nuk ka rendesi nese bejne apo jo poshtersira nen hijen e salijevit ... nuk ka rendesi nese bejne gerdeca, otranto, e fatkeqesira kombetare nen hijen e salijevit ...

rendesi ka qe te mos jene kundra salijevit ... me e rendesishme eshte qe te behen sholle-lepires te salijevit si ky zombija siper ...

Irfan CANA
12-04-2012, 14:19
Ai qė ishte udhėheqės,nuk ka nevojė tė lėvdohet pėr tė ardhmen,sepse pati rast tė tregoj aftėsinė e vetė dhe populli mirė e di ēdo detaj tė kohės sė tij si udhėheqės.

Duaje Siveten
12-04-2012, 14:59
Ai qė ishte udhėheqės,nuk ka nevojė tė lėvdohet pėr tė ardhmen,sepse pati rast tė tregoj aftėsinė e vetė dhe populli mirė e di ēdo detaj tė kohės sė tij si udhėheqės.
populli shqiptar e di mire se e ka paguar me jete njerzish (si te ishte kohe lufte), me shnjerezim (braktisje te vendit, tjetersim e moskthim prone, piramida mashtruese fiskale, shitje interesash e territoresh te vendit, ...), mashtrim i shoqerise civile e dekurajim ne maksimum te shtetit ligjor ...

Duaje Siveten
30-05-2012, 18:52
Ja nje shkrim interesant prej njeriu te menēur e te moderuar, eksponent i hershem puni-socializmit shqiptar: nje "grafi" e goditur e fenomenit recidivist pas-komunist ala-berisha ...

24 ORE, 10/01/2011

Berishizmi si fenomen politik:
Populli voton, Qeveria ble dhe numėron!
> Nga Prof. Dr. Servet Pellumbi

Dy seanca tė zgjatura, secila gati dyditėshe, mbyllėn sesionin e vjeshtės tė Kuvendit tė Shqipėrisė; njėra mė 23-24 dhe tjetra mė 27-28 dhjetor 2010. Pritej arritja e kompromisit “historik” qė do t’i hapte rrugėn kapėrcimit tė “ngėrēit politik” tė zgjatur pa kuptim dhe kryesisht pėr arsye subjektive, por fatkeqėsisht njė gjė e tillė nuk ndodhi. Deputetėt u ndanė prerė: 69 kundėr ngritjes sė komisionit pėr hetimin e materialeve tė zgjedhjeve tė 28 qershorit 2009 dhe 56 pro. Njėherėsh, u hodh kėshtu poshtė edhe Rezoluta e Parlamentit Evropian pėr hetimin dhe transparencėn e zgjedhjeve nė Shqipėri.

Si shumė politikanė e analistė edhe unė u gabova nė parashikimet e mia duke u shprehur, para kėsaj me optimizėm. Madje kėtė, pėrveē prononcimit nė shtyp, ua transmetova edhe mjaft miqve tė mi nė SHBA qė janė tepėr tė interesuar pėr politikėn, tė cilėt herė pas here mė telefonojnė dhe kėrkojnė opinionin tim. Ditėn e parė tė vitit tė Ri 2011 mė telefonuan disa prej tyre dhe pėrveē urimit tė zakonshėm mė “kėrkuan llogari” qė gabova kur u thashė se “diēka do tė bėhet nė fundin e 2010-ės”!

Kjo realisht mė nxiti qė vitin politik 2011 ta nis pėr vete me njė analizė kritike pėr politikėn shqiptare qė po tregohet e pa pjekur dhe e pa pėrgjegjshme. Veēse, kjo analizė do tė ketė njė veēori: do tė merrem kryesisht me stilin e veēantė tė Berishės tė tė bėrit politikė,qė mund tė klasifikohet si njė lėvizje politike, si njė lloj “dadaizmi politik”, qė synon t’i futė kundėrshtarėt “nėpėr thekra”, qė t’i hutojė, t’u bėjė presione nė linja personale, t’i akuzojė pa fakte, duke kėrkuar nė kėmbim prej tyre fakte pėr tė hetuar bėmat e tij. Njė “taktikė” e tillė nė gjuhėn e filozofisė sė popullit do tė thotė “ ta rrahėsh tjetrin, por tė mos e lesh qė tė qajė”!

Kėtė bėri realisht Berisha njė vit e gjysmė me opozitėn dhe prapė premton se “do t’i ofrojė shanse tė reja”! Kuptohet, ashtu si edhe deri tani, ai do tė fitojė kohė, opozitėn ta mbajė sa mė larg formave aktive tė tė bėrit opozitė, me objektiva e kauzė tė pa realizuara, tė pėrēarė dhe tė hutuar nga “sulmet e akuzat rrufe dhe iracionale” tė Berishės qė tė “fitojė” me tė njėjtėt skenarė edhe zgjedhjet vendore tė 8 majit 2011 pėr tė mbyllur pėrfundimisht ēėshtjen e zgjedhjeve, pėr tė institucionalizuar parimin antidemokratik “populli voton, qeveria blen e numėron”. Kjo do t’i hapte rrugėn edhe nė Shqipėri sistemit politik me njė parti dominuese dhe 2-3 parti nė opozitė tė pėrhershme. Nė kėtė vėshtrim, bėhet fjalė pėr njė dimension absurd tė politikės shqiptare, pėr ē’ vendosje politike, qė huton edhe njerėzit afėr Berishės dhe jo mė opozitarėt.

Ēvendosje e rrezikshme drejt iracionalitetit

Nė dy seancat e fundit tė Kuvendit pėr vitin 2010 Berisha e mori fjalėn mbi 20 herė duke folur pa kufizim dhe duke iu pėrgjigjur gati ēdo deputeti tė opozitės, jo pėr thelbin e problemit qė diskutohej, por duke akuzuar PS-nė, kryetarin e saj dhe secilin deputet veē e veē, apo duke bėrė diversione pėrēarėse dhe premtime pėr “funerale opozitarėsh”, aq sa hutoi e trembi pėr vdekje edhe tė vetėt qė u detyruan tė tėrhiqen nė moment nga marrėveshja paraprake pėr ngritjen e komisionit hetimor dhe tė konformoheshin si ushtarė tė bindur me “komandantin” e “sundimtarin”, qė shkeli ligj e kushtetutė pa pyetur askėnd dhe mbylli kapitullin e sė drejtės demokratike tė opozitės pėr tė hetuar pėr njė ēėshtje tė caktuar, qė ajo e quan tė rėndėsishme pėr funksionimin dhe mbrojtjen e demokracisė. Fjalori i pėrdorur nga Berisha la “pa mend” analistė dhe opinionistė tė njohur qė si tė gjithė ne ndoqėn direkt seancat e Kuvendit qė nuk kanė pėr t’u harruar lehtė.

Ndėrkohė, mė bėri pėrshtypje se nė disa shkrime analitike pėr kėto seanca vėrtet vihet theksi te aspekti iracional i tyre, duke e identifikuar atė me “ēmendurinė Berisha”. Mero Baze, analisti dhe njohėsi i mirė i bėmave tė Berishės nė vite, qė ka botuar muajt e fundit njė libėr interesant e tė dobishėm pėr tė ardhmen e politikės shqiptare, zbėrthen “iracionalizmin e frikshėm” tė Berishės duke analizuar “dėshirat e ēmendura tė tij pėr t’u bėrė funeralin kundėrshtarėve politikė dhe pėr tė mbajtur fjalime tė “pa para mbi varret e tyre”. “Nuk di konkludon ai, cili mjek psikiatėr nė Perėndim do ta linte tė lirė kėtė vrasės potencialisht tė rrezikshėm, por di tė them se ky njeri ėshtė nė zyrėn e kryeministrit tė vendi tim...! (Shekulli,2010,12 24).

Mustafa Nano, analisti i politikės me ide, e trajton ēėshtjen nga kėndvėshtrimi i synimeve tė Berishės pėr tė rifutur frikėn si komponent tė bėrjes politikė pėr tė qėndruar sa mė gjatė nė pushtet. Pėr kėtė, shkruan ai, “Saliu gjatė njėzet viteve tė fundit, ka mbjellė njė klimė frike pėr tė gjithė. E ka bėrė kėtė edhe kur ka qenė nė pushtet, edhe kur ka qenė nė opozitė. Kjo frikė do tė zhduket bashkė me Saliun, dhe vetėm atėherė shqiptarėt do tė marrin vesh se ēfarė qelbėsire kolosale ka qenė ky njeri ...se ai ka vrarė, ka mashtruar, ka derdhur lot krokodili etj” (Shekulli, 2010, 12, 24). Kurse Bledar Prifti, kritik i rreptė i politikės sė papėrgjegjshme, pėrmes analizės sė shkarjes sė Berishės drejt njė iracionalizmi politik qė ka marrė pėrmasa tė rrezikshme, paralajmėron lexuesit: “Sot duhet tė kuptojmė dhe tė mos biem viktimė e mashtrimeve dhe e marrėzive tė tij, qė synojnė tė mbjellin nė kėtė vend tragjedi tė tjera. Sot ne duhet tė bashkohemi nė njė betejė fisnike kundėr tė keqes dhe tė mos lejojmė qė ky skizofren tė ketė nesėr mundėsi tė organizojė funerale tė tjera pėr shqiptarėt” (Shekulli, 2010, 12, 25).

Pa hyrė nė diskutime rreth kėtij kėndvėshtrimi, mendoj, se kjo ēėshtje meriton tė shihet edhe nė aspekte tė tjera pėr tė zbuluar thelbin ideor e psikologjik tė “fenomenit Berisha”, qė duket si njė ēmenduri personale e tij, por nė tė vėrtetė pėrbėn njė platformė filozofike iracionale tė sistemit politik qė ai po instalon nė Shqipėri.

Kujdes nga platforma ideologjike Berishiane!

Prej vitesh nė Shqipėri nuk po bėhen zgjedhje tė lira, tė drejta dhe tė ndershme, pėr pasojė demokracia nė vend qė t’i zgjeronte hapėsirat e veta tė pėrfaqėsimit i ka ngushtuar nė pėrmasa tė frikshme. Dy seancat e fundvitit tė Kuvendit ishin njė provė qė i befasoi tė gjithė: optimistė dhe skeptikė,socialistė,demokratė dhe tė tjerė. Nė kėto seanca u shpalos logjika autoritariste e “triumfatorit”, thelbi i sė cilės ėshtė: askush tjetėr veē Berishės dhe “Partisė dominuese tė pushtetit” nuk e meriton dhe nuk duhet tė qeverisė nė Shqipėri. Vetėm Berishės, i takon qė tė shndėrrohet nė instrument kontrolli tė pėrgjithshėm dhe garant pėr tė qėndruar sa mė gjatė nė pushtet. Ndryshe Shqipėria do tė vazhdonte tė kishte “probleme me regjimin komunist “ tė pėrmbysur, por tė paērrėnjosur!!!

Nuk ėshtė e rastit gjuha qė pėrdor Berisha, sė pari, pėr tė krijuar doemos njė armik tė pėrhershėm pėr tė motivuar njė luftė pa kompromis kundėr tij. Nė kėtė funksion ai flet natė e ditė pėr bllokmenė qė drejtuakan Partinė Socialiste, pėr psikologji bunkeri, madje edhe pėr “njė proces restauracioni” qė paska ndodhur me socialistėt shqiptarė. Logjika pa logjikė e Berishės llogarit instalimin e frikės pėr qytetarin e zakonshėm e tė pa informuar apo tė manipuluar qė ėshtė i prirur ta shohė Berishėn si “shpėtimtar”, si “liderin” e pėrhershėm e garantin e demokracisė dhe tė integrimit nė BE,kurse PD-nė ,tė njėjėsuar me Berishėn, si “parti tė zėrit tė tyre dhe si avokat tė lirive tė tyre”!

Sė dyti, kohėt e fundit, pėrfshi dhe dy seancat e njohura tė fundvitit, Berisha ėshtė venė nė kėrkim tė njė filozofie politike iracionale qė do tė pėrbėnte boshtin ideor tė sistemit qė do tė ketė nė qendėr njė parti dominuese,struktura okulte dhe “njė ushtri “tė bindurish nė mbrojtje tė saj sipas parimit “qėllimi justifikon ēdo mjet”. Si rregull, demokracia ėshtė njė sistem racional drejtimi dhe gjithmonė ėshtė mbėshtetur nė filozofi politike racionale, kurse Berisha edhe nė kėtė ēėshtje po ndjek njė rrugė tė kundėrt, tipike pėr njė shoqėri tė mbyllur, klanore e deri tribale, qė kapardisjet, dyshimet ,frikėn,servilizmin dhe egėrsimin artificial i ka formė qenieje.

Sė treti, Berisha ka filluar tė mburret hapur se, si mjek qė ėshtė, njeh mirė psikoanalizėn dhe ėshtė i “suksesshėm nė politikė” sepse instrumentet e luftės me kundėrshtarėt i kėrkon dhe i gjen nga kjo fushė. Duke u hedhur nga njė histori nė tjetrėn, nga njė akuzė nė tjetrėn pėr kundėrshtarėt politikė, duke cituar pjesė nga pėrgjimet e paligjshme,libra psikoanalitikė , pjesė filmash me Hari Porter,apo ndodhi nga takime e darka si ajo e Strasburgut (qershor 2010) dhe nga thashethemet me burim, siē deklaron vetė ai, nga “muret qė kanė veshė e kamerat qė kanė sy”, Berisha me vetėdije vihet nė rolin e preferuar prej tij tė injorimit dhe tė baltosjes sė kundėrshtarėve politikė, tė lojės me dosje,diversione, pengje e inskenime tė stisura. Njė metodė e tillė se pse mė kujton Xhentilen, filozofin italian tė fashizmit, sipas tė cilit rėndėsi ka vetėm “akti i kryer si fakt e si veprim i lirė”, i pa menduar qė mė parė dhe qė ėshtė i pėrligjur nė se lejon tė arrihet rezultati i dėshiruar, pa pyetur pėr moral, pėr humanizėm e ndershmėri njerėzore.

Qėllimi i Berishės, qė vazhdon tė brehet nga ndjenja e inferioritetit,mbase tė trashėguar qė nga rinia e hershme (po sipas psikanalizės), ėshtė krijimi i njė karizme dhe sovraniteti tė veēantė prej lideri dhe “babai tė kombit”, qė nuk njeh ligje e kushtetutė edhe pse pėrbetohet pėr tė kundėrtėn dhe qė ka tė drejtėn tė krijojė pėr kundėrshtarėt gjendje erronse, torturuese pėr tė pėrligjur mungesėn e dialogut dhe bashkėpunimit me opozitėn. Njė personazh i tillė, si rregull, ėshtė i parapėrcaktuar pėr alternativa shkatėrruese, pėr tė thyer nė mėnyrė djallėzore e delirante ēdo rregull e normė morale edhe brenda partisė e qeverisė sė vetė. Pėr mė tepėr qė kėtė e shndėrron nė burim kėnaqėsie e frymėzimi pėr tė vazhduar mė tej nė njė rrugė tė tillė iracionale e tė papėrgjegjshme. Pa harruar tė deklarojė, si njeri i dyzuar dhe pa as mė tė voglėn brerje tė ndėrgjegjes se, “nė qoftė se ka njė gjė nga karriera ime politike kjo ėshtė se unė politikėn e bazoj nė moral” (Panorama, 2011, 01, 05). Nė tė vėrtetė ėshtė krejt e kundėrta.

Po kėshtu, pasi lėshon pa “doganė” sharje e fyerje, akuza e baltosje pėr politikanėt kundėrshtarė, pėrfshi dhe pėr familjarėt e tyre, njė ditė tė bukur Berisha nuk e ka pėr gjė tė deklarojė, se kjo ishte lojė nė funksion tė luftės politike! Me lehtėsinė mė tė madhe e njėjėson opozitėn me mafien dhe po aty shton :”unė kam shumė respekt pėr opozitėn”! E njėjta gjė bėhet me premtimet. Nuk e ka pėr gjė Berisha ta shpallė Shqipėrinė vendin “me rritjen ekonomike mė tė lartė dhe me infrastrukturėn mė moderne nė Evropė”, me investimet mė tė larta nė botė, qė Shqipėria brenda njė shtatėvjeēari do t’u shndėrruaka nga vend nė zhvillim “nė vend i zhvilluar evropian”etj. Pėr mė tepėr, kur premtimet nuk realizohen kėtė nuk nguron t’ua faturojė kundėrshtarėve politikė,siē bėri me refuzimin e statusit tė vendit kandidat nė Bashkimin Evropian mė 9 nėntor 2010.! Tė gjitha kėto dukuri tė mara sė bashku, tė shoqėruara edhe nga energjia e sė keqes dhe mentaliteti prej bajraktari, qė janė tipare tipike pėr liderė tė profilit fashistoid si tė Berishės, pėrbėjnė atė qė e quajta qė nė fillim “fenomeni Berisha” dhe jo thjesht i “ēmenduri, skizofreni, i pa afti, apo Pinoku Berisha”!

Tė tillėt spekulojnė me “qetėsinė e arsyes”, por realisht ajo u mungon nė mėnyrė tė frikėshme, prandaj dhe janė me natyrė hileqare, euforike dhe mashtruese, prodhues tė pabesisė, tė dhunės verbale, prodhues krizash, por jo dhe zgjidhės tė tyre. Si pasojė rrezatojnė mungesė tė theksuar besimi reciprok dhe shkėputje tė rrezikshme midis politikės dhe jetės reale tė vendit, midis politikės dhe halleve e kėrkesave tė qytetarėve. Ndėrkohė, kjo mbart me vete rrezikun e destabiletit politik nė pėrmasa tė mėdha pėr shoqėrinė dhe tė ardhmen e demokracisė. Pėr kėtė politikanėt, analistėt, intelektualėt dhe qytetarėt e vetėdijshėm pėr rolin e tyre, kanė tė drejtė tė jenė vazhdimisht tė shqetėsuar dhe ti referohen kujtesės historike,pėr tu bindur se autori i farsės elektorale tė 26-28 majit 1996,i kaosit shkatėrrues tė 1997-ės,i grushtit tė shtetit tė shtatorit 1998 dhe i plot bėmave tė tjera antiligjore dhe tė dėnueshme,ėshtė edhe autori qė inskenoj edhe grabitjen e votės mė 28 qershor 2009. Ėshtė po ai!. Prandaj bashkė me poetin e mirėnjohur kanė tė drejtė tė thonė: “Nė vendim tim/ Nė vendin tėnd /Njė kokė e ēmėndur /Njė vend tė tėrė ē’mend”!

Ē’duhet bėrė?

Nga lart, nga klasa politike, kriza politike nė vėnd qė tė zgjidhej u thellua mė tej. Berisha e fitoi kohėn qė i duhej pėr tė mbyllur, sipas mėnyrės sė tij, ēėshtjen e transparencės sė zgjedhjeve. Opozita u pėrpoq, po ashtu nė linjėn e vetė, qė ēėshtjen ta kėrkonte nė rrugė institucionale, por mė tepėr me bojkotime se sa me forma aktive tė luftės politike parlamentare e jo parlamentare, por nuk ia arriti tė realizonte kauzėn e saj pėr votėn e lirė. Madje Berisha, me cinizmin e tij karakteristik antidemokratik dhe me pozat e “triumfatorit” ironizoi edhe nė dy seancat e fundit tė Kuvendit, moderimin e qėndrimit tė opozitės nė kėrkim tė kompromisit pėr ngritjen e komisionit hetimor, kur ishte vendi dhe koha qė Berisha tė kėrkonte falje dhe tė udhėhiqte vetė votimin pro transparencės dhe ngritjes sė komisionit hetimor parlamentar. Tani nuk nguron ta shpallė kėtė ēėshtje tė mbyllur, “ēėshtje tė vitit tė shkuar”!!!

Gjithsesi, mendoj, se nė situatėn e krijuar nuk ka shumė mundėsi zgjedhjeje prandaj mė me rėndėsi mė duken:

1) Qė opozita tė artikulojė qartė pėrgjegjėsinė e qeverisė dhe personalisht tė Sali Berishės, si pėr deformimin e zgjedhjeve tė 28 qershori, ashtu dhe pėr hetimin e transparencėn e tyre;

2) Tė bėhet e qartė pėr faktorin ndėrkombėtar se ėshtė pikėrisht Berisha qė injoroi dhe shkeli mbi Rezolutat e Parlamentit Evropian dhe tė Kėshillit tė Evropės pėr hetimin dhe transparencėn e zgjedhjeve nė Shqipėri;

3) T’i bėhet e qartė, si faktorit tė brendshėm, ashtu dhe atij tė jashtėm qė na monitoron, se Berisha do qė krizėn politike ta pėrdorė si “perde tymi” pėr tė vjedhur edhe zgjedhjet vendore tė 8 majit 2011;

4) Kėrkohet qė edhe demokratėt e vėrtetė, trashėgimtarė tė lėvizjes historike tė dhjetorit 1990, qė nuk mungojnė nė Partinė Demokratike dhe nė radhėt e votuesve tė saj, tė reflektojnė thellė rreth “fenomenit tė sotėm Berisha”, sepse nuk mund t’i sjellė vendit modernizim,demokraci funksionuese dhe integrim nė BE njė forcė politike qė ėshtė ndarė nė mėnyrė tė frikshme nga demokracia;

5) Ndėrkohė, kryesore pėr opozitėn mbetet kėrkimi i njė zgjidhjeje nga poshtė, pėrmes njė debati mbarė popullor direkt me zgjedhėsit qė ata tė dėshmojnė pėr tė vėrtetėn, tė kuptojnė peshėn e votės sė tyre dhe t’i thonė ndal manipulimit dhe pazareve tė pista tė deritanishme. Ėshtė njė mangėsi e kritikueshme e opozitės qė njė rrugė tė tillė nuk e pėrdori krahas kėrkesės pėr hapjen e kutive. Kjo ėshtė e domosdoshme tė fillojė sa mė shpejt, duke e vlerėsuar si formė kryesore tė pėrgatitjes pėr zgjedhjet vendore tė 8 majit 2011.

Brari
30-05-2012, 19:09
dujruc..

nuk pyet me per maske nashti..
e nuhat se po vjen dita qe bllokqeneria te marr pushtetin dhe aktrimi nuku te hyn me ne pune..

cte ka premtuar shoku gramoz mo?
ke ber gati listat e demokrateve qe do ti pushkatoni mo..?

SystemA
31-05-2012, 20:21
dujruc..

nuk pyet me per maske nashti..
e nuhat se po vjen dita qe bllokqeneria te marr pushtetin dhe aktrimi nuku te hyn me ne pune..

cte ka premtuar shoku gramoz mo?
ke ber gati listat e demokrateve qe do ti pushkatoni mo..?
Ti sje ne liste.
Mer pusht i ndyre?
Teoria e tensionit=pushtet.

Brari
31-05-2012, 20:40
e di mir ti theorine e tensionit..
ta ka shpjeguar babi qe punon pran shtabit te edvinit.. si ekspert i pergatitjes se 21 janarit..
cthot ai.. o ta bejne nje yxhym tjater mo?
apo skan para nashti..
he se paguan fideli e fatmir toci e tom dosh shkreli..
gjeni ca zivera tjere se ka plot..

SystemA
01-06-2012, 15:14
E ke ne disa gjuhe
http://www.albania.de/alb/index.php?p=2862
Edhe keta pucista jane.
PS: kam edhe komente ose informacion serb.

Duaje Siveten
14-06-2012, 12:14
Agjensia e Lajmeve SOT 14 June 2012

Pse duhet urryer Berisha?
Nga Faik KRASNIQI

Pse duhet urryer Sali Berisha? Sepse nuk ka bėrė asgjė pėr kėtė vend dhe pėr kombin (pėrveē tė kėqijave). Ka qenė kryeministėr dhe President i Shqipėrisė. Nuk mund tė gjejė njė fjalim ku pėrpiqet tė unifikojė njerėzit e kėtij vendi, por vetėm tė pėrēajė dhe tė fusė nė luftė njė gjysmė kundėr njė gjysme tjetėr. Mė e keqja ėshtė se flet pa logjikė (ose siē thonė shqiptarėt e Kosovės, pa lidhje). Sa pėr vepra mė mirė, tė mos flasim.

E ka futur kėtė vend nė luftė civile, ē’ka e kanė bėrė vetėm komunistėt. I shau tė gjithė kontratat e bėra nga Fatos Nano dhe nė fund ndėrtoi vetėm ato (Petroliferė, Fabrika ēimentosh). Ndėrtoi njė rrugė ku vetėm emri ėshtė i kombit (Rruga e Kombit), se pėr shkak tė ēmimit qė nuk e di asnjė deri tani e ka varfėruar Shqipėrinė edhe mė tej.

Flet pėrēart pėr fuqi energjetike, Shqipėria 1 euro, fusha e kodra me lule, ujė 24 orė, rrėnjė ullinjsh nė shifra astronomike, Shqipėria nė moshėn e internetit dhe nuk bėn asnjėherė bilancin se ēfarė ka realizuar. Pėr tė, idea ėshtė gjithēka, nėse realizohet apo jo s'ka rėndėsi. Shiti bregdetin dhe nuk doli qė tė kėrkojė falje.

Flet pėr respektim tė kushtetutės dhe nuk ka zbatuar asnjė vendim tė Gjykatės Kushtetuese, ose asaj tė Strasburgut. Pėr pushtet ka shitur Shqipėrinė. OSSH u shit pėr tė dorėzuar letrat pėr statusin e kandidatit (Ēekia kishte Presidencėn). Shitja e detit u bė pėr tė patur mbėshtetjen e Greqisė pėr vizat.

Pėr tė qėndruar nė pushtet ėshtė kail (nė gjendje) tė shesė gjithė Shqipėrinė dhe kombin shqiptar. Privatizimin e bėnė tė dy me Nanon nė atė mėnyrė qė nė Shqipėri na duhet njė rritje ekonomike 30% qė tė rritet mirėqenia reale e njerėzve me 2%, sepse tė gjithė firmat janė nė duart e tė huajve (asgjė kundėr tė huajve, por shitja u bė nė bazė tė arsyeve pėr tė marrė pėrfitime politike) dhe fitimi shkon nė Greqi, Turqi, Austri dhe Itali. 80% e bankave janė tė huaja, 80% telefonive janė tė huaj, 60% e firmave tė ndėrtimit tė rrugėve janė tė huaja. Dhe tani, pėr ta mbyllur nė raportet vjetore pėr rritjen ekonomike janė vetėm bankat, telefonia dhe ndėrtimi (dhe kėtu vetėm ai i rrugėve se i ndėrtimeve tė shtėpive ėshtė nė krizė). Kėshtu qė pėr rritjen e mirėqenies sė njerėzve tė thjeshtė nuk mbetet asgjė.

Sali Berisha paraqet stadin e zhvillimit tė Shqipėrisė. Ne nuk mund tė jetojmė dot pa pronar (ne themi pronar si shprehje kur bėhet fjalė pėr njerėz, ndėrkohė qė duhej tė pėrdorej vetėm nė raport me sende ose kafshėt).

Kur tė arrijmė nė konceptin e punėdhėnėsit atėherė nuk do tė kemi mė tipa tė tillė si Sali Berisha. Nėqoftėse s'do tė kishim njė zhvleftėsim tė lekut nga euro nė masėn 45% qė nga 2005, nuk e di ku mund tė kishim qenė...!

Fiore
14-06-2012, 12:30
e di mir ti theorine e tensionit..
ta ka shpjeguar babi qe punon pran shtabit te edvinit.. si ekspert i pergatitjes se 21 janarit..
cthot ai.. o ta bejne nje yxhym tjater mo?
apo skan para nashti..
he se paguan fideli e fatmir toci e tom dosh shkreli..
gjeni ca zivera tjere se ka plot..

Brari ,nuk e di te kaluaren tende ,mbase e ke treguar ketu por nuk kam qene e rregullt qe ta kem lexuar...me jep pershtypjen e nje ish te denuari te regjimit komunist apo familjari te tij ..........mgjthate ,per nje gje me vjen keq a inat ,nuk e percaktoj dot ,qe Berisha luan ndjenjat tuaja .
Ti shan Raman dhe perkrahesit e Rames me nje urrejtje te pa pare ,tipike kjo per ish te denuarit ,qe genjejne veten se Berisha eshte me demokrat se Rama dhe per me teper duhet share ai qe eshte ne pozite ,jo ai qe eshte ne hije te fikut prej kaq vitesh...Hapini syte dhe boll perkrahet njeriun e gabuar.Nuk po them qe behu socialist dhe me Ramen,jo,por te pakten ndergjegjesohu te shikosh cfare ka negative te Berisha e te Rama,pa u ndikuar nga bindjet politike.Je tipiku i paragjykuesit ,ku mjafton te dish qe ky eshte i majte dhe fillon e zbraz automatikun pa e degjuar fare se c'thote.

Akrepi
14-06-2012, 20:46
Brari ,nuk e di te kaluaren tende ,mbase e ke treguar ketu por nuk kam qene e rregullt qe ta kem lexuar...me jep pershtypjen e nje ish te denuari te regjimit komunist apo familjari te tij ..........mgjthate ,per nje gje me vjen keq a inat ,nuk e percaktoj dot ,qe Berisha luan ndjenjat tuaja .
Ti shan Raman dhe perkrahesit e Rames me nje urrejtje te pa pare ,tipike kjo per ish te denuarit ,qe genjejne veten se Berisha eshte me demokrat se Rama dhe per me teper duhet share ai qe eshte ne pozite ,jo ai qe eshte ne hije te fikut prej kaq vitesh...Hapini syte dhe boll perkrahet njeriun e gabuar.Nuk po them qe behu socialist dhe me Ramen,jo,por te pakten ndergjegjesohu te shikosh cfare ka negative te Berisha e te Rama,pa u ndikuar nga bindjet politike.Je tipiku i paragjykuesit ,ku mjafton te dish qe ky eshte i majte dhe fillon e zbraz automatikun pa e degjuar fare se c'thote.
Ehh moj Elena sa shkurt qė shikon (kujto pak filmin "Vdekja e kalit".. "Ē'ti bėsh sistemi":D)

Hajduti mė i madh bėrtet: Kapeni hajdutin (duke e pėrjashtuar vehten)

"Komunisti" mė ekstremist i asaj kohe ėshtė bėrė "Antikomunisti" mė i tėrbuar i kėsaj kohe

Spiunėt mė tė ndyrė tė asaj kohe akuzojnė tė tjerėt pėr spiun sotė.

Ky jo qė nuk ka qėnė i pėrndjekur por ka qėnė spiun nga ata mė tė dhjerėt fare.

amator99
14-06-2012, 21:06
Brari ,nuk e di te kaluaren tende ,mbase e ke treguar ketu por nuk kam qene e rregullt qe ta kem lexuar...me jep pershtypjen e nje ish te denuari te regjimit komunist apo familjari te tij ..........mgjthate ,per nje gje me vjen keq a inat ,nuk e percaktoj dot ,qe Berisha luan ndjenjat tuaja .
Ti shan Raman dhe perkrahesit e Rames me nje urrejtje te pa pare ,tipike kjo per ish te denuarit ,qe genjejne veten se Berisha eshte me demokrat se Rama dhe per me teper duhet share ai qe eshte ne pozite ,jo ai qe eshte ne hije te fikut prej kaq vitesh...Hapini syte dhe boll perkrahet njeriun e gabuar.Nuk po them qe behu socialist dhe me Ramen,jo,por te pakten ndergjegjesohu te shikosh cfare ka negative te Berisha e te Rama,pa u ndikuar nga bindjet politike.Je tipiku i paragjykuesit ,ku mjafton te dish qe ky eshte i majte dhe fillon e zbraz automatikun pa e degjuar fare se c'thote.
Kane qene ordinere,hajduta xhepash.
Parazite te shoqerise.
Se te persekutuarit politike u pushkatonin.
Pikerisht keta vemjet pushtuan lanen me kioska.
Mire do behet me hajduta,apo komisare polizie kriminela!

Brari
14-06-2012, 23:55
jo nuku e kam treguar te kaluaren o elena me e.

te siguronj se nuku qelloj me otomotik.
un vetem degjoj.

amator.. nuku kam pasur kurre kioske as dyqan.

babi yt ka pasur kioske?
po dyqan?

Duaje Siveten
15-06-2012, 13:22
Top Channel, 14 Qershor, 2012

Ish tė burgosurit politikė fillojnė lėvizjen “Berisha IK!”

Pėrfaqėsues tė ish tė burgosurve politikė deklaruan sot nisjen e njė lėvizje tė quajtur “Ik” drejtuar kryeministrit dhe qeverisė.

Ata kanė akuzuar qeverinė se me veprimet e fundit ka larguar Shqipėrinė nga integrimi dhe se nuk merr parasysh aspak interesat e ish tė burgosurve politikė.

“Veprimi i fundit i Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė ligjėroi centralizimin e pushtetit, rivendosjen e diktaturės, demonstroi sfidėn ndaj kushteve tė ndėrkombėtarėve pėr integrim, injoroi interesat e qytetarėve, riburgosi tė burgosurit politikė. Populli shqiptar nuk ėshtė pajtuar kurrė me tiraninė. Nėpėrkėmbjes qė politika e papėrgjegjshme i bėri nė mes tė parlamentit, NE, tė burgosurit politikė kėrkojmė dhe presim kėtu nė shesh, sė bashku me qytetarin t’i kundėrvihemi me zėrin e protestės. I papunė, i pastrehė, pensionist qė nuk pi dot njė kafe, bashkohu ēdo ditė tė enjte qė tė thėrrasim! Ty pėrfaqėsues ndėrkombėtar, nėse nuk je i korruptuar nga korrupsioni i politikės shqiptare, tė themi mos hesht!”, thuhet nė deklaratėn e ish tė pėrndjekurve.

Brari
15-06-2012, 20:24
bravo ruci..

i punojne levat mire..

i ka rrahur mire dikur ca nga keta e nashti i therret kur i duhen e ata te mjeret e te dhj.eret i vijne ne mes te nates e marrin direktivat..

ec para kurt kola.. me gjith at bedriun e te birin.. ne rresht si gjithmon ku ju therret sigurimi..i seli rozes..
po punon mire drejtoria..
po i mobilizon te gjitha seksionet..

SystemA
15-06-2012, 20:39
bravo ruci..

i punojne levat mire..

i ka rrahur mire dikur ca nga keta e nashti i therret kur i duhen e ata te mjeret e te dhj.eret i vijne ne mes te nates e marrin direktivat..

ec para kurt kola.. me gjith at bedriun e te birin.. ne rresht si gjithmon ku ju therret sigurimi..i seli rozes..
po punon mire drejtoria..
po i mobilizon te gjitha seksionet..
Je bere karagjoz me keto debil,lliqet mer toc.
I ke pra mo te gjitha ne dore?
Dhe ketu do ta hac...
Rrahur,therret,te mjeret edhe te dhjeret.
Burgaxhi,nuk piqesh ne hije.

Brari
16-06-2012, 11:21
sys..

ne dore te kam vetem tyjan..
je ogiē shum systematik i tipi a..

bravo edvinua qe ka celnikosur pran seli rozes.. nje batalion a togė me spiuna birucash e lagjesh te vet quajtur te persekutuar.. e i kurdis me celular..

mir u a bėn..

ne 21 janar edvin ruco dokle.. perdori shum nga ata..
kishte ne falangat e sulmit dhe zadrimore e zalldardhas e qishbardhas po dhe ca kurt koler e bedrira blloshma..

ki kurti ka 20 e ca vjet qe eshte antar i kryesise se shtabit te 97 tave ne seli roze..mirpo nashi duallen dhe ca tjere..

cte bejne te mjeret..
u a ka letrat ne dore ruci..

..

SystemA
16-06-2012, 11:42
sys..

ne dore te kam vetem tyjan..
je ogiē shum systematik i tipi a..

bravo edvinua qe ka celnikosur pran seli rozes.. nje batalion a togė me spiuna birucash e lagjesh te vet quajtur te persekutuar.. e i kurdis me celular..

mir u a bėn..

ne 21 janar edvin ruco dokle.. perdori shum nga ata..
kishte ne falangat e sulmit dhe zadrimore e zalldardhas e qishbardhas po dhe ca kurt koler e bedrira blloshma..

ki kurti ka 20 e ca vjet qe eshte antar i kryesise se shtabit te 97 tave ne seli roze..mirpo nashi duallen dhe ca tjere..

cte bejne te mjeret..
u a ka letrat ne dore ruci..

..

Cfar me ke ti mua ne dore?
Ogic jam une,por cfare je ti?
Do te me thuash qe je me i zgjuar ne kete fushe apo qyc?
Per Kurt Kolen shko pyete perse po e <dredh>
Pasiqe je kaptine e modhe shko pyet dhe Adem Demacin.
PS: kur te nisesh per ne vatan,bjeri ketej nga mua.E ke falas ushqimin dhe fjetjen.
PS2: aty ku banon,punon a po merr pension?
Ta kam bere kete pyetje,besoj?
Kllufi skam kompleks inferioriteti une,okay?

Duaje Siveten
19-06-2012, 18:38
TemA Online, 18 Qershor, 2012

Rrini mė qani burrin, se unė po shkoj nė dasėm!
Nga Filip Ēakuli

“Shqipėrinė e krijuan idealistėt, e ruajtėn rastet, e vranė politikanėt” - Faik Konica

Berisha masturbohet nė darkė para televizorit duke parė veten tė mbajė katėr fjalime nė ditė, nga tuneli i pambaruar, qė mund ta zėrė brenda (larg qoftė), te grupi kuvendor pėr t’u treguar pėrrallėn e radhės, pėrfundon nė parlament pėr tė sharė nga nėna, baba e motra deputetėt kundėrshtarė; Rama nga ana tjetėr kėshillohet me ata tė sėrės sė tij se si tė hajė ngjalėn, pastaj del publikisht e shpjegon se nuk ishte ngjalė, po levrek i freskėt, duke pėrfunduar nė darkė nė ndonjė mejhane pėr tė sharė deputetėt e tij, qė nuk i takon as kur i ka pėrballė. Nano, pasi e shėtit nga qielli me avion kėtė vend tė rraskapitur, i quajtur Atdhe, zbret ndonjėherė kėtyre anėve dhe pasi pi tri gota, pėrmallohet pėr shokėt e tij socialistė, qė pėr 21 vjet nuk janė ndarė me njėri-tjetrin (a thua se socialistėt paskan jetuar nė Vjenė kėto vitet e fundit) dhe jep ultimatumin qė nėse nuk e bėjnė president, kryeministėr apo kryetar partie, do t’i pushtojė alla haxhiqamilshe, me luftėtarėt qė ka nė krah, po qė nuk i sheh askush.

Me Berishėn dhe Ramėn do tė thoshim se ishim mes Shilės dhe Karibdit, por me daljen nė skenė tė Nanos jemi te Trekėndėshi i Bermudės, ku zhduken nė mėnyre misterioze jo vetėm pasuritė e kėtij vendi (qė kushedi sa i pasur ka qenė; merr e merr e s’ka tė mbaruar), por njė ditė do tė shohim se edhe Atdheu, pėr tė cilin betohen kuqezinjtė, do tė pėrpihet, duke i lėnė atdhetarėt me gisht dhe me himnin e flamurit nė gojė.

Ndėrkohė ky popull trim, liridashės dhe punėtor, nga jugu mbetet i rrethuar nga policia, si Kruja me Sulltan Muratin dikur, po qė krahasimi ka defekte se kėtu kemi tė bėjmė me shqiptarė qė rrethohen nga shteti i tyre shqiptar, qė nuk ua mban tė hyjnė nė tokėn e tyre, tė cilėn duhet ta kontrollojnė dhe administrojnė; ndėrsa nga veriu vazhdon vetėgjyqėsia mesjetare, me kafshė qė nuk njohin as ligj e kanun dhe vrasin me gjakftohtėsinė e njė krimineli vajzėn 17-vjeēare, qė nė varfėrinė ekstreme ku jetojmė, punonte arėn, pėr tė siguruar bukėn e gojės.

Po a ka lidhje ky realitet ku jetojmė ne atdhetarėt e thjeshtė, krah mė krah me kuqezinjtė, me realitetin virtual qė krijojnė politikanėt tanė, zbukuruar me lajle e lule nga mediat tona krejt tė pavarura, qė i venė mikrofonin nė gojė duke dalė nga tualetet, Berishės, Ramės, Nanos me pyetjen idiote standarde “ēfarė bėtė atje brenda, ēfarė kishit nė dorė?”. Pastaj shfaqet papritur ambasadori amerikan, i cili i kthen pėrsėri nė tualet tė lajnė duart, pėr tė takuar atė dhe pėr tė marrė leksionin e radhės nė lidhje me demokracinė.

Muajt e fundit politika, natyrisht edhe ne tė mediave, ėshtė marrė me Presidentin e ri, se tė vjetrin e kanė braktisur me kohė, a thua se nuk ekziston fare. Fiks Fare ka intervistuar popull anekėnd dhe pyetjes kė doni ju dhe ēfarė doni, iu pėrgjigjėn: “Duam ujė” nė Sukth, “Duam bukė” nė mbarė atdheun tonė, mė saktė, nė mbarė kopshtin tonė tė lulėzuar, “Duam ilaēe” nė tė gjitha spitalet tona, qė janė nė standardet evropiane, “Duam shkollė”, nė qindra e qindra familje tė ngujuara; e ēfarė nuk donin kėta votues tė thjeshtė, po vetėm president nuk donin. Dhe e pėrcollėn gazetaren tonė tė shkretė me njė fjalė tė urtė: mirė dėbora, mirė dhe ngrica, po ē’kėrkon kjo firificka?

“Hajde Muhamet me kė bėn muhabet”, i thonė njė fjale tė urtė. Kujt t’i flasėsh? Njė diktatori profesionist, njė amatori pesimist apo njė tė papėrgjegjshmi optimist? Udhėheqėsit tanė nuk kanė kohė tė lirė tė merren me hallet e shumta tė popullit tė tyre, por i gėrryejnė sytė njėri –tjetrit, pėr ditė e pėr natė dhe pėr kėtė nuk ndjejnė lodhje. Keni parė ju ndonjė reagim publik tė kėtyre burrave ndaj vrasjes gjakftohtė tė vajzės 17 vjeēare pėr gjakmarrje? Sepse ngjiren duke u mburrur ēfarė tė mirash i kanė sjellė kėtij populli, pa kuptuar se ku e kanė katandisur me bėmat e tyre.

Tek bredhin nėpėr Evropė e Amerikė pėr tė dalė njė foto apo pėr t’i shtrėnguar dorėn jo homologėve tė tyre, po ndonjė ndihmėsi tė ndihmėsit, le tė shkojnė njė herė andej nga mbretėron mesjeta e errėt, tė futen nė kullat e ngujimit e tė flasin me fėmijė tė pafajshėm qė nuk dinė shkrim e kėndim se nuk venė dot nė shkollė. Se i pret vrasėsi nė rrugicėn e sapoinaguruar nga kryeministri, i cili nuk pyet dhe hap zjarr edhe mbi fėmijėt, natyrisht nė zbrazėtinė e njė shteti inekzistent.

Cili shtetar nė botė do tė mburrej se ka bėrė mrekullira nė vendin e tij nėse do kishte jo njėmijė fėmijė tė mbyllur nėpėr kulla, qė e shohin botėn nga frėngjitė, por edhe njė fėmijė tė vetėm qė i pikojnė lotėt se nuk ka mundėsi tė dalė me shokėt, tė luaj dhe tė shkojė nė shkollė? Vetėm rasti ynė politik ėshtė unik, me shpresė specie nė zhdukje.

Vini re fjalimet, gjithė logorinė e udhėheqėsve tanė? Kryeministri deklaron se ia ka kaluar Evropės, se jemi vendi i pare nė botė…, vendi i dytė nė botė. Kemi lėne mbrapa Francėn, Italinė duke u ngrėne dhėmb pėr dhėmb me Gjermaninė. Se jemi kopshti mė i lulėzuar ne Evrope. Fanar ndriēues, shkėmb graniti qė na kane zili tė gjithė, do tė thoshte ati i tij shpirtėror, shoku Enver. Po i fundit tė paktėn nuk ka lėne tė marrin gjakun e gjyshit mbi njė fėmijė tė pafajshėm. Na lini o zoti kryeministėr tė jemi andej nga mesi i Evropės dhe jo nė krye tė saj, se po tė tė marrin seriozisht evropianėt, na mbytėn me refugjatė. S’kemi kėllqe tė mbajmė miliona francezė, gjermanė, grekė, italianė. Katėr milionė turistė qė vijnė, sipas jush, kėtyre anėve, dėgjojnė pėr mrekullitė ekonomike nėn udhėheqjen tuaj dhe na kėrkojnė strehim politik, pėr tė rrojtur dhe ata tė shkretėt ca ditė tė bardha bashkė me ne.

Kryetari i opozitės, duke cicėruar nė Twitter, qė lexohet e ndiqet me vėmendje nė tė gjithė katundet, nė saj tė mundėsisė qė i krijoi kryeministri me internet nė ēdo cep tė vendit, deklaron se presidenti u zgjodh sipas Kushtetutės, por ky veprim na largoi nga Evropa, a thua se Evropa ka kėrkuar qė ne ta shkelnim ligjin themelor pėr tė na afruar. Ec e merre vesh, tamam si shoku Enver kur na mėsonte se sa mė e fortė tė jetė diktatura, aq mė e thellė ėshtė demokracia.

“Hane Shan, hane Bagdad,” i thonė kėsaj. Me popullorēe, ku tė ha ty e ku tė kruajnė kėta, pėr tė mos e banalizuar me Stambollin qė digjet. Ankesat e kreut tė opozitės, mė saktė protestat pėr keqqeverisjen tė kujtojnė atė qė hante bajga dhe ankohej se gjente njė qime nė to…

Halle- halle kjo dynja. Ca kanė hallin si tė shlyejnė borxhin e bukės nė defterin e dyqanit, ca kanė hall tė dalin nė oborrin e kullės ku janė ngujuar pėr tė parė diellin tė plotė, ca tė tjerė kane hall si tė blejnė njė ilaē tė shtrenjte pėr tė shtyrė dhe ca ditė jetė, ndėrsa Berisha ka vetėm njė hall, tė vdesė kryeministėr, Rama ka vetėm njė hall: tė bėhet kryeministėr dhe Nano ka vetėm hallin si tė largojė Ramėn nga PS-ja. E shikoni qė halli hallit nuk i ngjan?!

Ky rast politikanėsh nuk kanė hall nėse i duam ne. Ecin me parimin e Neronit: Me pėlqen mė mirė tė jem i urryer, sesa i dashuruar, sepse pėr tė qenė i dashuruar nuk varet vetėm nga unė, ndėrsa pėr tė qenė i urryer varet krejtėsisht nga unė!

Duaje Siveten
26-06-2012, 13:03
TemA Online, 26 Qershor, 2012

Berisha takon mikun e tij Aliev dhe e fton nė Shqipėri

Kryeministri Sali Berisha nga Strasburgu ka udhėtuar drejt Stambollit, ku do marrė pjesė nė takimin e Organizatės sė Bashkėpunimit Ekonomik tė Detit tė Zi. Siē njofton kryeministria, Berisha ka pasur aty njė takim ‘tė pėrzemėrt’ me presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliev.

“President Aliyev i rikonfirmoi Kryeministrit Berisha vendosmėrinė e tij pėr tė zgjeruar marrėdhėniet dhe pėr tė inkurajuar ndėrmarrjet e rėndėsishme publike e private tė Azerbajxhanit nė fushėn e energjisė, pėr tė konsideruar tregun shqiptar,” thuhet nė njoftimin e qeverisė.

Por armenėt e quajnė njė skandal qėndrimin qė ka mbajtur Berisha pėr Nagorni Karabakun, njė ēėshtje e nxehtė mes Armenisė dhe Azerbajxhanit. Njė deputete armene nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės e ka pyetur Berishėn nėse Shqipėria si vend drejtues i Kėshillit tė Europės ka ndėrmend tė nxisė njė dialog direkt tė Azerbajxhanit me autoritetet e Nagorni Karabakut, siē po bėn Serbia qė po dialogon me Kosovėn.

Berisha nuk diti ēfarė tė thoshte, por deklaroi se do veprojnė nė pėrputhje me vendimet e Kėshillit tė Ministrave tė Kėshillit tė Europės.

“Suflerėt pranė kryeministrit shqiptar po e kėshillonin atė se ēfarė tė thoshte. Ata nuk e dinin se Kėshilli i Ministrave nuk ėshtė kompetent pėr vendimmarrje pėr ēėshtjen e Nagorni- Karabakut,” tha pėrfaqėsuesja armene Naira Zohrabyan.

Mediat e Azerbajxhanit bėjnė me dije ndėrkohė se Berisha e ka ftuar Aliev nė Shqipėri pėr njė vizitė. Agjencia Trend e Azerbajxhanit bėn me dije se Berisha ka deklaruar se shumė shpejt do hapet ambasada shqiptare nė Baku. Nuk dihet nėse Berisha e ka ftuar Aliev pėr tė festuar edhe ai 100 vjetorin e Pavarėsisė apo jo.

Duaje Siveten
25-07-2012, 13:44
Agjensia e Lajmeve SOT, 25 Korrik 2012

Ndoka: Ende nuk ėshtė zyrtarizuar posti i zėvendėsministrit tė Brendshėm pėr mua
Intervistoi Ilir Bushi

"Posti i zv.ministrit nuk ėshtė zyrtarizuar akoma dhe nė kėtė drejtim gjithēka mbetet nė kuadrin e thashethemeve”. Kėshtu u shpreh dje, kryedemokristiani Nard Ndoka, nė njė intervistė pėr gazetėn “Sot”, i cili nėnvizoi se pas Kodit Zgjedhor, forumet e PDK-sė ende nuk e kanė caktuar koalicionin ku do tė inkuadrohet kjo forcė politike. Kryedemokristiani Nard Ndoka pohoi se nuk ishte futur nė politik pėr poste, duke shtuar se ēdo detyrė e kupton nė marrjen e pėrgjegjėsive.

Ndoka theksoi se Kodi i ri Zgjedhor e ka larguar shumė nga Partia Socialiste. Ndoka tha gjithashtu se PS duket t’i kishte mbrojtur mė shumė aleatėt e tij. Ndėrsa nė lidhje me imunitetin, Ndoka vuri nė dukje se sipas tij, duhen hequr vetėm imunitetet e ministrave dhe zyrtarėve qė kanė tė bėjnė me fondet publike, ndėrsa imuniteti i gjyqtarėve nuk duhet tė preket. Ai tha se sot kur tė gjitha institucionet pėrgjohen, tė gjithė janė tė rrezikuar. Sipas tij, pėrfaqėsuesit e drejtėsisė, duhet tė ndihen tė sigurt nė punėn e tyre tė pavarur prej politikės dhe pėr kėtė arsye ata duhet tė kenė imunitet.

-Zoti Ndoka po flitet se sė shpejti ju do tė merrni postin e zv.ministrit tė Brendshėm. A mund tė na thoni se deri ku qėndron e vėrteta?

E vėrteta qėndron se gjithēka ėshtė nė kuadrin e thashethemnajave. Akoma nuk ka asgjė zyrtare pėr t’iu komunikuar shtypit.

-Doni tė thoni se jeni nė kuadrin bisedimeve me Berishėn?

Dua tė them atė qė thashė, pra qė po tė kishte ndonjė vendim zyrtar do tė ishte komunikuar sipas procedurave.

-A mund tė thuhet me saktėsi se Partia Demokristiane aktualisht ka kaluar nė koalicionin qeverisės?

Deri tani nuk mund tė thuhet asgjė, sepse ende nuk kemi njė vendimmarrje tė forumeve tona partiake. Kėshtu qė edhe kjo qė ėshtė nė kuadrin e diskutimeve tė procedurave tė vendimmarrjes.

-A do ta pranonit postin e zv.ministrit tė Brendshėm nėse do ju propozohej?

Unė nuk jam futur nė politikė pėr poste dhe ēdo detyrė e kuptoj nė marrjen e pėrgjegjėsive dhe jo tė privilegjeve.

-Para disa ditėsh ju jeni shprehur i zhgėnjyer nga qėndrimi i PS-sė pėr Kodin Zgjedhor, ēfarė mendoni tani?

Tani mendoj ashtu si edhe mė parė. PS-ja duhej tė kishte mbrojtur mė shumė aleatėt e vet. Dhe braktisja qė i bėri aleatėve ėshtė njė risk pėr vetveten.

-Me kėtė doni tė thoni se ju nuk keni asgjė kundėr ndėrkombėtarėve, nė lidhje me Kodin Zgjedhor?

Ne nuk kishim se ēfarė tė kėrkonim nga ndėrkombėtarėt pėrderisa detyrimi i hartimit tė Kodit Zgjedhor ėshtė i partive kryesore tė Parlamentit shqiptar. Sepse pėr ndėrkombėtarėt kishte rėndėsi vetėm realizimi i zgjedhjeve tė lira e tė ndershme.

-Thuhet se ju nga dita e votimit tė Kodit Zgjedhor i keni thėnė “lamtumirė” koalicionit tė Partisė Socialiste?

Me atė qė pashė atė ditė e kuptova qartė se Rama ka nėnshkruar humbjen e sigurt nė zgjedhjet e vitit 2013. Veprimet e tij e ēojnė PS-nė edhe 4 vjet tė tera nė opozitė. Prandaj, duke e parė sjelljen e Ramės ndaj aleatėve vendosėm tė rishikojmė pozicionin tonė.

-Kjo do tė thotė se aktualisht, ju jeni pa koalicion pėr zgjedhjet e vitit 2013?

E thashė edhe mė lart, kjo ėshtė kompetencė e forumeve tona tė cilat do tė mblidhen sė shpejti pėr tė vendosur zgjedhjen qė do tė bėjmė.

-Thuhet se jeni fare afėr PD-sė, a ėshtė e vėrtetė?

Natyrisht, qė kėtė do ta zgjedhin forumet tona. Dhe sė shpejti zgjedhjen tonė do ta bėjmė publike. Unė mendoj se jemi mė afėr koalicionit tė drejtuar nga Partia Demokratike. Ndėrsa problematika e Kodit Zgjedhor nuk tė ofron mundėsimin e grupimeve tė vogla.

-Pra, pėrsėri nė krah tė tė djathtėve?

Po. Ky ėshtė njė koalicion i natyrshėm dhe ne do tė afrojmė kontributin tonė atje. Kėshtu qė nė zgjedhjet e vitit 2013 do tė jemi sė bashku me Partinė Demokratike dhe me partitė e tjera tė koalicionit pėr tė garantuar njė fitore elektorale tė merituar.

-Si e shikoni rolin e PS nė zgjedhjen e Presidentit?

Rama nė kėtė proces zgjodhi qė tė jetė vetėm kryetari i PS-sė dhe jo lideri i "Opozitės sė Bashkuar. Kjo ishte zgjedhja e tij, ndaj unė dhe PDK-ja qė pėrfaqėsoj nuk pranuam tė bėhemi pjesė e njė skenari tė paramenduar mė parė qė tė vazhdonim demagogjinė me procesin dhe konsensusin.

-Po pėr imunitetin cili ėshtė qėndrimi juaj aktual?

Unė mendoj se imuniteti nuk i duhet hequr tė gjithė deputetėve, por vetėm njė pjese tė tyre. Imuniteti i duhet hequr vetėm anėtarėve tė qeverisė dhe kryeministrit tė kabinetit, pra vetėm njerėzve qė kanė nėpėr duar fondet publike. Ndėrsa deputetėve tė tjerė, jo. Sepse deputetėt e tjerė e kanė tė nevojshme imunitetin pėr t’u mbrojtur nga sulmet qė burojnė prej politikėsk Kjo do tė ishte njė zgjidhje mjaft racionale e problemit.

-Po imuniteti i gjyqtarėve a duhet tė hiqet?

Nė asnjė mėnyrė nuk duhet t’u hiqet imuniteti gjyqtarėve sepse ky imunitet ėshtė njė mburojė e sigurt pėr ta. Sot kur tė gjitha institucionet pėrgjohen, tė gjithė janė tė rrezikuar. Por pėrfaqėsuesit e drejtėsisė, duhet tė ndihen tė sigurt nė punėn e tyre tė pavarur prej politikės dhe pėr kėtė arsye ata duhet tė kenė imunitet.

Duaje Siveten
17-08-2012, 22:22
Agjencia e Lajmeve SOT, 17 Gusht 2012

BERZH: Borxhi publik po rrėnon ekonominė, Shqipėria mė e varfra nė Evropė

Ekonomia po dėmtohet nga borxhi publik, ndaj dhe Shqipėria mbetet mė e varfra nė rajon. Duket se nuk mbetemi vetėm tek faktori i krizės globale dhe veēanėrisht dy fqinjėve kryesorė tė saj, Greqi dhe Itali, por ka dhe njė sėrė arsyesh qė lidhen drejtpėrdrejtė nga shkaqe tė brendshme. Mė kryesoret mbeten niveli i lartė i borxhit publik nė raport me produktin e brendshėm bruto, si dhe rritja e numrit tė tė ashtuquajturave “kredi tė kėqija” nė bankat e nivelit tė dytė. Kėto tė dhėna vijnė si rezultat i njė studimi tė Bankės Evropiane pėr Rindėrtim e Zhvillim.

Duke i’u referuar nivelit tė borxhit publik, raporti i BERZH e pėrshkruan atė si nė kuotėn prej 60 % tė produktit tė brendshėm bruto, qė kufizon hapėsirėn pėr autoritetet pėr tė realizuar manovra fiskale.

Ky ngadalėsim mund tė shihet si njė goditje tjetėr pėr ekonominė shqiptare, aktualisht mė e varfėra nė rajon sa i takon nivelit tė tė ardhura pėr frymė. Drejtori i kėrkimeve nė Institutin “Axhenda” nė Tiranė Dr. Gjergj Filipi, nė njė intervistė pėr “ Deutsche Welle-n” shpjegon efektet negative tė borxhit tė lartė publik pėr Shqipėrinė.

Eksperti Gjergj Filipi thotė se instrumenti i borxhit publik, sipas tij, zakonisht pėrdoret ose si njė amortizator nė rastin e valėve goditėse qė vijnė nga krizat, ose kur shoqėria nė momente tė caktuara kupton se potenciali zhvillues ėshtė nė njė nivel tė lartė se sa mundėsitė dhe atėherė tenton marrjen e borxhit nė pėrmbushjen e dinamikave zhvilluese. Shqipėria, si gjithė rajoni i Ballkanit ėshtė nėn ndikimin e njė perspektive tė zymtė ekonomike, shpjegon Gjergji Filipi dhe nuk ka mė mundėsi zgjerimi tė borxhit publik.

"Kėtė ne nuk e bėjmė dot, sepse kemi arritur tė kapim ‘tavanin' nėse e quajmė kėshtu, tė cilin disa e konsiderojnė si masėn 60 %, por qė unė e konsideroj se ‘tavani' duhet tė ishte 50 %. Pra, pėr njė vend si Shqipėria ne duhet tė ishim nė pėrmasat e borxhit publik nga 40 deri 50 %.”

Sipas ekspertit tė ekonomisė dr. Gjergj Filipi, borxhi publik nė Shqipėri ėshtė mė i larti krahasuar me vendet e tjera tė rajonit. Nė tė njėjtėn kohė sipas tij ėshtė shqetėsues dhe raporti mes nivelit tė borxhit publik dhe buxhetit vjetor tė shtetit. “Nė momentin aktual Shqipėria ka tė deklaruar borxh sa dy buxhete e gjysmė vjetore, nė njė kohė qė vendet e tjera kanė edhe mė pak borxh ndaj produktit tė brendshėm bruto, por njėkohėsisht ky nivel ėshtė mė i ulėt nė raport me buxhetet e tyre vjetore. Ndaj dhe them se kjo ėshtė njė situatė relativisht alarmante pėr Shqipėrinė dhe ne duhet tė synonim tė ishim tė paktėn tek 40 % qė t'i krijonim vetes opsionin e amortizatorit nė kėtė rast”.

Mano
25-09-2012, 20:37
Protesta e ish tė dėnuarve
25/09/2012


Anėtarėt e Shoqatės sė tė Burgosurėve Politikė, nuk u lejuan gjatė mesditės sė tė martės tė futen nė grevėn e urisė sė tyre nė oboriin e Institutit qė i pėrfaqėson.

Pas njė komunikimi me policinė ku u informuan se nuk mund ta kryenin kėtė grevė urie nė ambientet e Institutit, ata kanė akuzuar qeverinė duke kėrcėnuar me votėn kundėr saj nė zgjedhjet e ardhshme.

“Na doli njė regjim tjetėr komunist. Partia Demokratike na ka lėnė pa dėmshpėrblim, pa bukė dhe pa strehė. Kėta po sillen me ne mė keq se komunistėt. Kjo qeveri ka marrė 70% tė votave nga tė pėrndjekurit, por kėtė radhė kėto vota nuk do t’i ketė mė, ndaj tė mendohet mirė”, shprehen tė pėrndjekurit.

Ata janė zhvendosur mė pas pėrpara Piramidės pėr tė diskutuar dhe vendosur se ku do tė kryejnė grevėn e urisė. Ndėrkohė qė njė tjetėr grevė urie vazhdon prej disa ditėsh nė lagjen Komuna e Parisit.

Tė futur qė nė mbrėmjen e sė shtunės nė grevė ata nuk kanė marrė ende ndonjė pėrgjigje shtetėrore pėr zgjidhjen e problemit tė tyre, ku kryesori mbetet ai i dėmshpėrblimit.


Opozita mbėshtet grevistėt


Partia Socaliste i apelon mazhorancės qeverisėse tė mos injorojė grevėn e urisė sė pėrfaqėsuesve tė ish-tė pėrndjekurve.

Grupi i punės pėr kėtė shtresė nė selinė rozė ka vizituar nė ambientet ku po zhvillohet greva e urisė sė ish-tė pėrndjekurve, nisur prej tre ditėsh.

“Ėshtė turp pėr njė kryeministėr si Sali Berisha, qė nė kėto 22 vjet, pjesėn mė tė madhe ka mbretėruar nė Shqipėri dhe ka treguar hipokrizinė maksimale, duke u tallur me kėtė shtresė, tė pėrdorur prej tyre vetėm pėr vota dhe interesa personale, pėr t’i krijuar njė imazh tjetėr partisė sė tij, e cila mė shumė ngjan me Partinė e Punės”, deklaroi Keti Bazhdari.

Kreshnik Spahiu, kreu i aleancės kuqezi, gjatė takimit me grevistėt tha se qeveria ka shpenzuar miliona dollarė pėr reklamė qeveritare, duke propaganduar punėn e saj dhe asnjė lekė pėr kėtė shtresė.

“Ju ishit kundėrshtarėt dhe disidentėt e Enver Hoxhės dhe jeni sėrish ju disidentėt e shtetasit Sali Berisha, i pari ju mori lirinė i dyti ju dhunoi dinjitetin. Ata janė tė dy tė njėjtė nė ideologji pasi dhe Berisha ka mision tė tijin personal shkatėrrimin e elitės sė pėrndjekurve politikė”, deklaroi Spahiu.

Edhe Fryma e Re Demokratike, gjithashtu ėshtė solidarizuar me grevėn e urisė sė ish-tė perndjekurve.

Partia e Bamir Topit akuzoi qeverisjen e djathte se ndėrsa ka dėmshpėrblyer Ramiz Alinė dhe Fatos Nanon nuk ka dhene asnje leke per ish-tė pėrndjekurit e regjimit komunist.


Artikulli origjinal mund te gjehet ketu:
http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=242915&ref=fp

Brari
25-09-2012, 21:46
he me te lumte o sigurimi i enver rucit..

shum thelle u a paske futur cave sa.. nuku te shqiten as sot..

len koken per ty o ruc..

dhe neper greva hyjne per b-olet e rucit..

po knaqet i ngrati maqo..
qe po ben para ruci me edvin..

i kujtohen ditet kur ja rreshtonte operativi gjyshen ne plug.. cdo mbremje..

sa qejf ishte..
e mezi cpret ..

ore maqo.. se mos po llafos kot un..
mo ke qen operativ a cun operativi ti neper ato gulaget e ke vajt ne usa duke then je nga te gulagezuarit..

se adhurues te enveristeve e te stalinisteve si ty un nuku kam par..
ja ke kaluar kurt koles..

ta dij jot gjyshe qe i dolle kulish sigurimi.. dridhet e ngrata atje ku eshte..
tmerr..

Mano
25-09-2012, 22:03
he me te lumte o sigurimi i enver rucit..

shum thelle u a paske futur cave sa.. nuku te shqiten as sot..

len koken per ty o ruc..

dhe neper greva hyjne per b-olet e rucit..

po knaqet i ngrati maqo..
qe po ben para ruci me edvin..

i kujtohen ditet kur ja rreshtonte operativi gjyshen ne plug.. cdo mbremje..

sa qejf ishte..
e mezi cpret ..

ore maqo.. se mos po llafos kot un..
mo ke qen operativ a cun operativi ti neper ato gulaget e ke vajt ne usa duke then je nga te gulagezuarit..

se adhurues te enveristeve e te stalinisteve si ty un nuku kam par..
ja ke kaluar kurt koles..

ta dij jot gjyshe qe i dolle kulish sigurimi.. dridhet e ngrata atje ku eshte..
tmerr..

Lere gjyshen time o Brari se ti vet nuk je as sa pjesa e poshtme nallaneve qe perdoreshin vetem per te shkuar ne banj e lere ta zesh me goj gjyshen time. Shko bej punen qe te eshte caktuar. Shko vjell nja dy a tre faqe neper forumet e ndryshme perreth idhullit tend. Kryekomunistit qe ja kalon jo rucit por edhe djemeve te enverit dhe eves se tij.

Mano
25-09-2012, 23:55
Kujdes me adrenalinen Maqo`, s'ja vlen barra, qirane ! :p

Prsh ! :)

Mre e ke Meri. Ke shum te drejt:)

Brari
26-09-2012, 04:04
te besonj o maqo.. qe gjyshen do e kesh pasur zonje te rende..
qe nuk e ka merituar internimin 45 vjecar mocaleve te myzeqese.. sic ke then ti vete..
po prandaj e dua berishen..
se u dha lirine e dinjitetin mijra e mijra e mijra shqiptareve..
u a hoqi perdhunimin 50 vjecar nga larot e regjimit..

mes tyre dhe ty more bizhdil..

mirpo ti dolle ndryshe..
ngordh tu lepihesh akoma atyre larove e kulishve tyre ..qe ta perdhunuan gjyshen e ta lan me nallane me balte 45 vjet..
pra ja ke cnderu gjyshes emrin e nallanet..

..

Mano
26-09-2012, 16:04
te besonj o maqo.. qe gjyshen do e kesh pasur zonje te rende..
qe nuk e ka merituar internimin 45 vjecar mocaleve te myzeqese.. sic ke then ti vete..
po prandaj e dua berishen..
se u dha lirine e dinjitetin mijra e mijra e mijra shqiptareve..
u a hoqi perdhunimin 50 vjecar nga larot e regjimit..

mes tyre dhe ty more bizhdil..

mirpo ti dolle ndryshe..
ngordh tu lepihesh akoma atyre larove e kulishve tyre ..qe ta perdhunuan gjyshen e ta lan me nallane me balte 45 vjet..
pra ja ke cnderu gjyshes emrin e nallanet..

..

Brari e di qe po harxhoj kohen kot, por sa per inerci te postimit te fundit. A nuk ishte berisha jot ai qe deklaroj haptazi ne publik se ne duhet ti jemi mirenjojes Shokut ramiz alia. Pra ne duhet te jemi mirenjohes pikerisht kundrejt atij (pra ramiz alis) qe sipas teje berisha luftoj per te na "dhen" lirine.

Kur me thua se berisha me ka dhene lirine ooo Brari me kujton kur mesuesit ne shkoll me keshillonin te mos ndiqja ne rrugen armiqesore te prinderve por te pranoja doren e ngroht te partise zemermadhe qe iu shtrin doren te gjithe atyre qe pendohen. Mund te kem qen 10 vjec. Dhe shkau thenieve idioteske te tila ishte ndo nji prapesi prej nje 10 vjecari.

Nuk do te tregoj pergjigjen qe mesuesja morri nga une. Por do te tregoj se disa seconda mbasi mori pergjigjen filloj te qaj ne mes te klases.

Pak a shume edhe ti po ben te njeten gje mo brari. Vetem se kesaj rradhe po akuzohem se kam devijuar nga rruga e prinderve. Ajo qe e ben akoma me qesharake kete akuz vjen nga dikush qe adhuron kryekuministin qe drejton partine "demokratike". Tragji-komedia e Shqiperise nuk paska te mbaruar.

Brari
26-09-2012, 21:01
maqo maqo..

tan hoxhen kishin dasht ta rekrutojn qe 16 vjec..
kushedi sa tjer i kan rekrutuar dhe me te rinj..
ty sic duket dikund aty ke 12 vjecet te kan.. marr ne sherbim..

nejse..
po sot ske pse u qendron besnik atyre.. rekrutusve..

berisha ska nevoj per dashurin tende..

Mano
26-09-2012, 21:33
maqo maqo..

tan hoxhen kishin dasht ta rekrutojn qe 16 vjec..
kushedi sa tjer i kan rekrutuar dhe me te rinj..
ty sic duket dikund aty ke 12 vjecet te kan.. marr ne sherbim..

nejse..
po sot ske pse u qendron besnik atyre.. rekrutusve..

berisha ska nevoj per dashurin tende..

Brari...une per vete nuk e di. E kam veshtire te vendos nese duhet te behem nevrik me ate qe shkruan apo te qesh. Thjesht per faktin se ti je 'antik'. hahaha

Brari
26-09-2012, 22:29
maqush..
sa vjec ke qen ne vitet 89-90`?

Duaje Siveten
27-09-2012, 17:03
saliun e kishin pas rekrutue qysh kur lindi per se dyti ne "gjinin" e nanes parti te punes, kurse mue me kishin pas rekrutue qysh kur kam pas kone ne barkun e nones, ose me flane te tjera, pa pare driten, ose me fjale te tjera ... ... ...

Duaje Siveten
09-10-2012, 18:54
TemA Online, 9 Tetor, 2012

Deligjitimimi i Berishės si i djathtė
Nga Ardian Ndreca

Kanė pasė paturpsinė me botue veprat e Genc Lekės dhe Vilson Blloshmit, por po tė ishin sot mes nesh, me shumė gjasė do t’i kishin djegė pėr sė gjallit nė mes tė Tiranės nė pritjen e kotė tė damshpėrblimit tė viteve tė burgut.

Berishės duket se po i vjen fundi, madje jo prej nji opozite qė duket si e hipnotizueme prej sė keqes, edhe prej asaj qė i ka parapri si parti, nuk po i vjen as prej krizės sė thellė ku asht zhytė vendi, as prej njimijė tė zezave tjera qė quhen ēėshtja Remzi Hoxha, Gerdec, Kostė Trebicka, Rrugė e Kombit, shitja e hapsinės detare, 21 janari etj, – por prej disa ish tė burgosunve qė as ati shpirtnor i Sali Berishės, Enver Hoxha, nuk ka mbėrrijtė me i pėrkulė.

Berishės po i digjen ata qė i kanė dhanė votėn pėr dy dekada rresht, ata qė i kanė besue si Krishtit, siē shprehej Gjergj Ndreca para do ditėsh. Nga ana tjetėr Doktori ka ba edhe nji mrekulli jo tė vogėl: ish komunistat e djeshėm, tue pa se ēka asht nė gjendje me ba nji njeri me mendėsi komuniste si Berisha, kanė mbėrrijtė me e urrye komunizmin e personifikuem tek ai.

Ky i fundit i ka pėrēa ish tė burgosunit politikė, aty ku s’i ka ecė i ka rrahė e i ka ba pėr shkalc siē ka ndodhė me Ernest Pėrdodėn apo me Nikė Pavacin nė Shkodrėn e gjysmės sė viteve ’90. Ku i ka ecė, i ka ble e sot i shėrbejnė kryeultė, mbasi kanė shkėmbye dinjitetin me disa pak privilegje. Ky asht paradoksi, disa prej atyne qė i kanė qėndrue drejt Enver Hoxhės i shėrbejnė sot nji ish sejmeni tė tij dhe madje besojnė se ai asht antikomunisti ma i madh!

Megjithatė ka edhe asish si Gjergj Ndreca, qė e kanė kuptue se Berisha asht nana e gjithė tė kėqijave. Gjithēka e mbrapsht qė kemi nė vendin tonė vjen mbas tij dhe si konsekuencė e qenjes sė tij nė atė vend.

Ish tė burgosunit politikė po digjen nė mes tė Tiranės. Ku asht e djathta shqiptare qė nuk bzanė pėrpara kėtij turpi kombtar?

Ku asht garanti, ai, i sėmuri i Republikės qė lėngon, pse nuk flet, pse nuk shkon me i pa? Po kryetarja e parlamentit pse nuk gjen dy fjalė pėr ta? Tė paktėn dy fjalė tė pakrypė si ato tė ambasadorit amerikan, i cili zbuloi papritmas se ish tė pėrndjekunit paskan tė drejtė me protestue!

Sot nuk ka mbetė shumė hapsinė pėr dialog nė qoftė se Berisha nuk do tė bajnė mbrapa-kthehu dhe tė nisin dialogun me ish tė burgosunit. Berisha po pret statusin pėr me shpėrthye o nė akuza (nė rast mohimi) o nė triumfalizma prej tė ēmenduni. Megjithatė, ai status s’mund tė ketė asnji vlerė pėr nji vend ku pjesa ma e vuejtun, e vetmja qė ka dėshmue qėndresėn antikomuniste, digjet gjallė, ndėrsa nji ish komunist fanatik qė deri dje voziste me fėmijėt e diktatorit nė rezerva gjuetie, neveritė Europėn mbarė me leksione ekonomie politike dhe demokracie alla shqiptarēe.

Irfan CANA
09-10-2012, 20:06
Dua tė di:Cili nga ish Kryetarėt,Kryeministėr... e Shqipėrisė sipas Jushė veproi konformė ligjit dhe Kushtetutės vendase?!

Akrepi
09-10-2012, 20:08
Dua tė di:Cili nga ish Kryetarėt,Kryeministėr... e Shqipėrisė sipas Jushė veproi konformė ligjit dhe Kushtetutės vendase?!
Enver Hoxha, Mehmet Shehu.........

lenci
10-10-2012, 17:12
Dua tė di:Cili nga ish Kryetarėt,Kryeministėr... e Shqipėrisė sipas Jushė veproi konformė ligjit dhe Kushtetutės vendase?!

Ai qe nuk don te dije per ligje dhe kushtetute eshte Salimoviē Berishoviēi

Duaje Siveten
17-10-2012, 18:40
http://www.gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2012/10/AK1.jpg"]http://www.gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2012/10/AK1.jpg

AK proteston nė Bruksel:
BE tė vėrė si kusht largimin e Berishės

Aleanca KuqeZi ka protestuar sot nė dyert e Komisionit Evropian nė orėt e para tė mėngjesit, kur tė gjithė drejtuesit e kėtij Komisioni ishin duke filluar ditėn e punės. Me parulla “Kusht i BE, Berisha largohu”, ata kanė brohoritur pėr minuta tė tėra kundėrt regjimit politik tė Sali Berishės.

Tė veshur me uniforma kuqezi dhjetėra aktivistė tė Aleancės Kuq e Zi kėrkuan qė procesi i integrimit nė BE tė kushtėzohet me largimin e diktatorit tė fundit nė Evropė dhe izolimin diplomatik tė shtetasit Berisha.

Kreu i Aleancės Kuq e Zi pėr Brukselin, Bajram Koboci deklaroi se protesta nė Bruksel u organizua me kėrkesė tė komunitetit shqiptar nė Belgjikė.

“Aleanca KuqeZi ėshtė kėtu sot pėr tė protestuar pėr shkak tė gjendjes nė tė cilėn ndodhet Shqipėria nėn drejtimin e shtetasit Sali Berisha, i cili pėrmes votave tė vjedhura ka marrė pushtetin dhe qeverinė. Aleanca KuqeZi pėrshėndet vendimin e Komisionit Evropian pėr tė shqyrtuar marrjen e statusit tė vendit kandidat pėr Shqipėrinė, e cila ka mbetur e fundit nė rajonin e Ballkanit Perėndimor nė rrugėn drejt BE, pikėrisht nga drejtimi i qeverisė mė tė korruptuar nė rajon dhe mė gjerė”, deklaroi Koboci.

“Niveli i brishtė i demokracisė, militantizmi nė administratėn publike, niveli i lartė i korrupsionit, aferat mafioze tė privatizimeve dhe koncesioneve nė Shqipėri, nuk duhet tė kalojnė pa u shqyrtuar nga Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian. Aleanca KuqeZi nuk kėrkon nė asnjė moment dhe pėr asnjė arsye ndėrprerjen e rrugės sė integrimit tė Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian, por kėrkon nga Brukseli qė tė penalizojė shtetasin Sali Berisha, qė pėr 22 vjet ka treguar se ėshtė i aftė tė rrėnojė vendin tone”.

Nė deklaratėn e dhėnė nė dyert e Komisionit Evropian, pėrfaqėsuesit e Aleancės KuqeZi i kėrkuan Komisionit Evropian qė kushti i BE pėr integrimin e Shqipėrisė nė kėtė familje tė zhvilluar tė jetė “largimi i kėtij shtetasi, qė Shqipėrinė nuk e do pėr shqiptarėt, por pėr interesat e tij klienteliste dhe tė oborrtarėve tė tij, qė kanė veshur jelekun e tė fortėve tė pushtetit”.

“Koha pėr ndėshkimin e kėsaj kaste mafioze, qė drejton Shqipėrinė jo me vullnetin e shqiptarėve, po i vjen fundit dhe Bashkimi Evropian do tė jetė dėshmitar i forcės sė ndryshimit qė shqiptarėt kėrkojnė nė zgjedhjet e vitit 2013. Apeli kryesor i Aleancės KuqeZi pėr Parlamentin Evropian ėshtė sigurimi i zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme nė Shqipėri nė vitin 2013, pasi koha ka treguar qė shtetasi Sali Berisha ka grabitur dhe gllabėruar vullnetin e qytetarėve tė lirė shqiptar”, deklaroi Koboci.

Brari
17-10-2012, 19:25
e mo.. je bere dhe leshkuqas i kreshos?

falanga me klysh sigurimsash e kreshnikut do haj sa do haj e do fryhet po nje m te madh do bej.

besoj se ja jep pa qera te larte taulanti e shals tahiri kto hordhite me kulish ketij kulishit te seli rozes..kreshnik dokle spahiut..

me vot thuaj do ta rrezojm berishen..

po ju a mbajti me vot bujrum..

jo keshtu.. caushizem.. sa brenda sa jashte..

ne 21 janar dhe bandat e kreshnikut kan qen duke qelluar me hunj flamujsh policin e shtetit shqiptar..

neperka spahiu u vet-demaskua shum heret..

Ne Belgjike ka nje falang te vjeter spiunesh te sigurimit..
Shtoji dhe banden Hakmarrja ..
Shto dhe envero-qosistet Kosovare.. sigurisht behen shume..

Thx dujbllok per lajmet e reja..

..

Duaje Siveten
17-10-2012, 19:34
www.respublica.al 17 tetor, 2012

Ēfarė do tė ndodhė sot nė mesnatė?

Gjykata e Tiranės urdhėroi sot shpėrndarjen e grevės sė urisė sė ish-tė pėrndjekurve politikė, e cila po zhvillohet prej 26 ditėsh. Mungojnė detajet pėr kėtė vendim dhe ėshtė e paqartė se kur ėshtė bėrė padia e policisė dhe cili gjyqtar e mori vendimin. Por nga ajo qė lexohet nė media dhe nga prononcimet pa fund nė kronika televizive kuptohet qė "sipas vendimit tė Gjykatės greva duhet tė shpėrndahet brenda orės 24 tė mbrėmjes sė sotme".

"Gjykata e Tiranės i ka dhėnė tė drejtė kėrkesės sė policisė pėr tė shpallur grevėn tė paligjshme dhe pėr tė urdhėruar shpėrndarjen e saj. Policia e kishte motivuar kėrkesėn e saj me “akte qė sjellin rrezikshmėri pėr jetėn”, tė ndodhura nė mjediset e grevės duke ju referuar rasteve tė grevistėve qė i vunė flakėn vetes si dhe me faktin se protesta po zhvillohet pa leje" - thuhet nė kronikėn e VOA News mbi ngjarjen.

Mesnata ėshtė afati i fundit i pėrcaktuar nga gjykata pėr shpėrndarjen e grevės, dmth deri nė mesnatėn e sotme policia duhet tė ndėrhyjė. Cili do jetė reagimi i grevistėve? Njė prej tyre Fatmir Lamaj citohet nė News 24: “Nė kuadrin e zotėrimit tė tė gjithė pushteteve nė Shqipėri dhe nėnshtrimit tė cdo institucioni ndaj kryepushtetarit Sali Berisha, edhe gjykata e cila nuk i ka shpėtuar dot influencave politike, mori njė vendim tejet tė gabuar nė kundėrshtim me cdo tė drejtė tė qytetarėve pėr tė protestuar”. Pak minuta pasi bėri kėtė deklaratė, televizionet e lajmeve nxorėn titrat qė z.Lamaj ka shfaqur probleme nė zemėr dhe ėshtė transferuar menjėherė nė spital.

Koordinatori i grevės Skėnder Tufa nė disa prononcime televizive gjatė ditės sė sotme, pyetjes "Cfarė do bėni nėse ndėrhyhet nė menatė?" i pėrgjigjej: "Shteti ėshtė shtet, por grevistėt mund tė nxirren prej aty vetėm zvarrė, nėse policia do ndėrhyjė".

Gjatė ditės, ish-tė pėrndjekurit u shprehėn nė media se nė rast se do tė lėvizen me forcė, ata do tė rinisin protestėn e urisė nė njė tjetėr mjedis. Disa deklarime pėr t'u vetėflijuar publikisht duken e zhduken nga ora nė orė nėpėr faqe tė ndryshme online, por tė shoqėruara me apele - (edhe tė vetė grevistėve qė e ndėrmorėn kėtė akt disa ditė mė parė) - pėr tė mos marrė vendime ekstreme. (Re.Pu.)

SERAFIM DILO
17-10-2012, 19:39
e mo.. je bere dhe leshkuqas i kreshos?

falanga me klysh sigurimsash e kreshnikut do haj sa do haj e do fryhet po nje m te madh do bej.

besoj se ja jep pa qera te larte taulanti e shals tahiri kto hordhite me kulish ketij kulishit te seli rozes..kreshnik dokle spahiut..

me vot thuaj do ta rrezojm berishen..

po ju a mbajti me vot bujrum..

jo keshtu.. caushizem.. sa brenda sa jashte..

ne 21 janar dhe bandat e kreshnikut kan qen duke qelluar me hunj flamujsh policin e shtetit shqiptar..

neperka spahiu u vet-demaskua shum heret..

Ne Belgjike ka nje falang te vjeter spiunesh te sigurimit..
Shtoji dhe banden Hakmarrja ..
Shto dhe envero-qosistet Kosovare.. sigurisht behen shume..

Thx dujbllok per lajmet e reja..

..

Mos be gam-gam kot,o Brar.....Thuj Saliut te hapi dosjet.
Ta mari njeher guximin,se i kaloj jeta me pardesy te bardhe.

Duaje Siveten
17-10-2012, 19:42
Mos be gam-gam kot,o Brar.....Thuj Saliut te hapi dosjet.
Ta mari njeher guximin,se i kaloj jeta me pardesy te bardhe.

ti po don me thane qe salikanaku tia fusi vedit???

SERAFIM DILO
17-10-2012, 19:51
ti po don me thane qe salikanaku tia fusi vedit???

Vedit ja ka fut,me dokument a pa dokument,se e dim qe eshte i sigurimit.Po te pakten te marrim vesh se kush jane te tjeret....Ose te thot,un sigurimin nuk e tradhetoj.

Irfan CANA
17-10-2012, 20:08
Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu,qė tė dytė ishin "Gangrenė e popullit shqiptarė".Ata nuk punuan sipas ligjeve.Ata ishin anti demokratik(Anti popullorė)ēka ēdo ditė shohim argumentet nga ata qė i kanė shpėtuar ndjekjes, frikės qė u kanė sjellė gjatė sundimit tė tyre tė ashpėr,gjakpirės.Nuk di kush nė botė veprėn e tyre e lėvdon?Ai qė mendon ndryshe, kujtoj se diē me tė s'ėshtė nė rregull.
Nuk duhet kritikuar dikė pa fakte bindėse,siē po mundohen disa tė bėnė me Sali Berishėn.Asnjė kryetar nuk e bėnė perfekt punėn e vetė,ku ndoshta pėrvidhen lėshime aty-kėtu-por jo tė identifikohet me epitete si ish kryetarėt qė mbillnin nė ēdo hap-frikė e hipokrizi.

SystemA
17-10-2012, 20:12
Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu,qė tė dytė ishin "Gangrenė e popullit shqiptarė".Ata nuk punuan sipas ligjeve.Ata ishin anti demokratik(Anti popullorė)ēka ēdo ditė shohim argumentet nga ata qė i kanė shpėtuar ndjekjes, frikės qė u kanė sjellė gjatė sundimit tė tyre tė ashpėr,gjakpirės.Nuk di kush nė botė veprėn e tyre e lėvdon?Ai qė mendon ndryshe, kujtoj se diē me tė s'ėshtė nė rregull.
E kishte fjalen per legjistrature Akrepi.
Ti je i holle ti kuptosh!

Akrepi
17-10-2012, 20:29
Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu,qė tė dytė ishin "Gangrenė e popullit shqiptarė".Ata nuk punuan sipas ligjeve.Ata ishin anti demokratik(Anti popullorė)ēka ēdo ditė shohim argumentet nga ata qė i kanė shpėtuar ndjekjes, frikės qė u kanė sjellė gjatė sundimit tė tyre tė ashpėr,gjakpirės.Nuk di kush nė botė veprėn e tyre e lėvdon?Ai qė mendon ndryshe, kujtoj se diē me tė s'ėshtė nė rregull.
Nuk duhet kritikuar dikė pa fakte bindėse,siē po mundohen disa tė bėnė me Sali Berishėn.Asnjė kryetar nuk e bėnė perfekt punėn e vetė,ku ndoshta pėrvidhen lėshime aty-kėtu-por jo tė identifikohet me epitete si ish kryetarėt qė mbillnin nė ēdo hap-frikė e hipokrizi.
Ri o Irfan se nuk i di mir ca gjėra ti.
Psh. deri dje unė i dija tė burgosurit politikė tė pėrndjekur nga Enveri por sot ma ndriēon mendimin Kryeministri im i shtrėnjtė Saliu kur i etiketon si: hajdut ordinerė, vagabond, spiuna, protektor prostitutash etj. etj.:O

Tani kė tė besoj unė, kryeministrin tim apo ty qė je anonim?haha

Pastaj pyetja jote ishte se: "Kush nga Kryeministrat e Shqipėrisė ka zbatuar ligjin" dhe unė tė thash Enver Hoxha, Mehmet Shehu.;)

Nuk po diskutojmė si i kishin ligjet por a i zbatonin apo jo?? Unė them se po.

Ehhhhhh sa tė thella janė kėto punė o Irfan, rri mė mirė dhe mos u ndjej se nuk i dihet se kush nuk del mirė nga "Komiteti Qėndror".

Meri
17-10-2012, 20:33
Ri .... se nuk i di mir ca gjėra ti.Une e dija barcolete kete shprehje .. , por qenka e thelle..
Po timbrin e zerit, ja ben dot ?

:p

Akrepi
17-10-2012, 20:37
Jo nuk ja bėj dotė se e kishte cazė tė hollė.:D

Irfan CANA
17-10-2012, 20:38
A ėshtė zbatim i ligjit kur drejtpėrdrejt Kryetari apo Kryeministri vret "fajtorin e shpikur-montuar"me allti?!Kėto punė tė prapėta ndeshen edhe sot nė vende me rexhime tė egra despotike,Afrikė,Azi e...por historia do t'i dėnoj me siguri,sidomos demokracia kurr tė trokas nė derė tė tyre.

Duaje Siveten
17-10-2012, 20:41
...
Nuk duhet kritikuar dikė pa fakte bindėse,siē po mundohen disa tė bėnė me Sali Berishėn.Asnjė kryetar nuk e bėnė perfekt punėn e vetė,ku ndoshta pėrvidhen lėshime aty-kėtu-por jo tė identifikohet me epitete si ish kryetarėt qė mbillnin nė ēdo hap-frikė e hipokrizi.
ti ben sikur nuk mer vesh, apo pernjimend e ke?

sali berisha eshte krijese e e.hoxhes e m. shehut, kelysh sigurimi punist!

apo do qe te kujtojme pasojat tragjike qe ende po heq ky vend e ky popull prej asaj krijese neveri-ndjellse frankenshtajniste!

Akrepi
17-10-2012, 20:42
O Irfano, sa ti zgjidhi punėt historia kushedi sa shekuj do ketė qė do tė jenė bėrė kockat fosfor ty.:D

Meri
17-10-2012, 20:43
Do t'i denoj se Partia kur vjen ne pushtet i denon te gjithe ata qe kane qene nen pushtetin e Partise.....Une mendoj qe ...kur te ndrrohet rexhimi, do marrin denimin e merituar...edhe pse nuk jemi ne Afrike, po sa per Azine, ja kalojme dhe Japonise, . qe eshte e prapambetur....-boh-..

peshkaqeni33
17-10-2012, 21:45
Per Saliun kam Respekt! Eshte burre i zoti!

Meri
17-10-2012, 23:03
Per Saliun kam Respekt! Eshte burre i zoti!

Nje nga maskaralleqet e Berishes..


Mire qe u kujtova : Ky titull duhet ndryshuar !-mos-

SERAFIM DILO
17-10-2012, 23:08
Ri o Irfan se nuk i di mir ca gjėra ti.
Psh. deri dje unė i dija tė burgosurit politikė tė pėrndjekur nga Enveri por sot ma ndriēon mendimin Kryeministri im i shtrėnjtė Saliu kur i etiketon si: hajdut ordinerė, vagabond, spiuna, protektor prostitutash etj. etj.:O

Tani kė tė besoj unė, kryeministrin tim apo ty qė je anonim?haha

Pastaj pyetja jote ishte se: "Kush nga Kryeministrat e Shqipėrisė ka zbatuar ligjin" dhe unė tė thash Enver Hoxha, Mehmet Shehu.;)

Nuk po diskutojmė si i kishin ligjet por a i zbatonin apo jo?? Unė them se po.

Ehhhhhh sa tė thella janė kėto punė o Irfan, rri mė mirė dhe mos u ndjej se nuk i dihet se kush nuk del mirė nga "Komiteti Qėndror".

Me ter mend e ke o Akrep,qe Enveri me Mehmetin kane zbatuar ligjin ? Se dhe kjo eshte e re.

Meri
17-10-2012, 23:12
Kjo eshte e vertete Sero`.Keshtu u mbrojten dhe nazistet pas lufte, gjate Gjyqit ne N.

BATO
17-10-2012, 23:13
Unė s'jam nė dijeni tė lajmeve tė fundit nga pulitika, se nuku i kėndonjė gazetat pulitike

SERAFIM DILO
17-10-2012, 23:24
Kjo eshte e vertete Sero`.Keshtu u mbrojten dhe nazistet pas lufte, gjate Gjyqit ne N.

eeeeeeeee,edhe pak e do dalim qe dhe Adolfi na ka zbatuar ligjin.

Brari
18-10-2012, 09:26
ku i paska gjet qo partia jon e varfėr mor aman gjith kta ish te persektuar hajduter pijanecer bixhozxhij e bordelaxhij..

hajde shoku namik..hajde..

partia te ka besuar sektorin e rekrutimit bashk me ndihmsa tau ball e saimur tahir..

mir tha must-taf nano..

duhet te bashkonemi tha tėrė funderrinat rreth ed-verit te rrenxojme salihin..
----


Ish-tė burgosurit 27 ditė grevė urie, arrestohet pėr mashtrim koordinatori
TIRANĖ-Sot greva e urisė sė ish-tė burgosurve politikė hyri nė ditėn e 27-tė, ndėrsa zhvillime tė reja po ndodhin nė emėr tė saj.
Pritet qė Gjykata e Tiranės tė shpėrndajė grevėn e urisė pas njė vendimi qė mori dje duke para parasysh padinė e policisė sė kryeqytetit qė konstatoi se grevistėt kanė kryer vepra penale gjatė kohės sė grevės sė urisė. Sipas policisė gjatė grevės janė kryer vepra me rrezikshmėri pėr jetėn, duke ju referuar kėtu rastit tė dy grevistėve qė i vunė flakėn vetes.

ARRESTOHET KOORDINATORI; MASHTROI NJĖ SHTETAS ITALIAN
Ora 09:00-Dje, policia shoqėroi koordinatorin e grevės, Asllan Patrioti ndėrsa vendosi arrestimin e tij nėn akuzėn mashtrimit. Patrioti, shprehet policia, ka pėrfituar 700 euro nga njė shtetas italian, tė cilit i premtoi se do ti gjente automjetin e humbur. ‘Shumėn e parave Patrioti e ka pėrfituar gjatė kohės sė grevės”, tha policia.
Policia e Tiranės arrestoi mbrėmė nė kushtet e flagrancės shtetasin Asllan Patrioti, 59 vjeē, banues nė Tiranė, i cili akuzohet se ka marrė me anė tė mashtrimit shumėn prej 700 euro ndaj shtetasit italian M.N.
Siē bėnė tė ditur burime zyrtare tė policisė sė Tiranės, nė muajin qershor 2012, shtetasi italian M.N denoncoi vjedhjen e automjetit te tij personal, i cili pas pak ditėsh u gjet dhe iu kthye pronarit nga strukturat e policisė sė komisariatit tė policisė Nr.4 Tiranė.
'Ndėrkohė qė shtetasi italian prej kohėsh, pas gjetjes se automjetit tė vjedhur, ishte nėn presionin e shtetasit Asllan Patrioti pėr t'u paguar, pasi pretendonte se kishte ndikuar pėr gjetjen e automjetit tė vjedhur', tha policia.
Arrestimi nė kushtet e flagrancės i shtetasit Asllan Patrioti, i cili ėshtė edhe koordinator i grevės sė urisė tė njė grupi ish-tė pėrndjekurish politikė nė Tiranė, u bė nė zbatim tė urdhėrit tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqesor Tiranė.

GJERGJ NDRECA RIKTHEHET ME AMBULANCĖ TEK GREVISTĖT
Dje nė mbrėmje, pas vendimit tė gjykatės sė Tiranės pėr tė shpėrndarė grevėn e ish-tė pėrndjekurve politikė, Gjergj Ndreca, i vetėdjegur pak ditė mė parė pėr kauzėn e tyre ėshtė rikthyer sot nė mbrėmje pranė ambienteve tė grevės pėr tė takuar ish-tė pėrndjekurit.
Mėsohet se Ndreca ėshtė rikthyer me ambulancė, ndėrsa ka lėshuar thirrjet: “Para Ambasadės Amerikanė do vdesim tė gjithė. Greva do tė vazhdojė, te Presidenti Nishani nuk kam shpresė”.

(d.b/BalkanWeb)

Duaje Siveten
18-10-2012, 11:24
Metropol Online, 18 Tetor 2012

Greva dhe shoqėria jonė
Entela Binjaku

Nė shoqėrinė tonė ngjarje tė caktuara mund tė marrin njė rėndėsi shumė tė madhe edhe pėr faktin se pėrmes tyre mund tė kuptojmė mė mirė profilin tonė psikokulturor, cilėsinė e demokracisė sė ndėrtuar prej nesh dhe pėrgjegjshmėrinė e shtetit tonė pėr funksionin e tij social.

Njė ndėr kėto ngjarje ėshtė greva shumėditore e urisė e disa prej ish-tė burgosurve politikė tė regjimit komunist. Nė regjimet demokratike grevat janė forma shumė tė natyrshme tė reagimit qytetar dhe nė kėto shoqėri greva e njė grupi tė tillė shoqėror do tė kishte shkaktuar reagime nga mė tė ndryshmet. Ndėrkohė shteti, si njė ndėr furnizuesit kryesorė tė mirėqenies sociale, pa dyshim qė do t’i kishte drejtuar vetes pyetjen: “A ka kjo shoqėri nevoja sociale tė paplotėsuara tė atilla sa tė meritojnė vėmendjen dhe ndėrhyrjen e qeverisė?”

Kjo formė ekstreme e tė protestuarit ka bėrė qė shoqėria jonė tė jetė e ndarė nė qėndrime tė ndryshme. Njė pjesė qytetarėsh mendojnė se greva ėshtė e nxitur politikisht dhe nuk ka pse tė ketė arsye ekonomike pas saj. Njė pjesė tjetėr mendojnė se grevistėt janė tė motivuar ekonomikisht, por tė pėrdorur politikisht. Ka njė grupim tjetėr qėndrimesh, qė pėrqendrohen nė situatėn e vėshtirė ekonomike, por vetėm tė kėtyre grevistėve. Njė pjesė tjetėr qytetarėsh janė tėrėsisht indiferentė ndaj bashkėqytetarėve tė tyre grevistė. Njė pjesė tjetėr mendojnė se greva nuk ka pse tė vazhdojė pėrderisa qeverisja nuk ėshtė nė mbėshtetje tė saj. Si grupi i qytetarėve brenda grevės, ashtu dhe ai i qytetarėve jashtė saj kanė qėndrime shumė tė konsoliduara ndaj kėsaj ngjarjeje, tė cilat nuk i kanė lėkundur as tentativat pėr vetėflijim tė disa prej protagonistėve tė saj.

Ky grup i grevistėve pėrbėn njė shembull tė pėrsosur tė kohezionit, ku anėtarėt janė tė lidhur ngushtė mes tyre; dallojnė pėr shkallėn e lartė tė konsensusit dhe frymėn bashkėpunuese ndaj objektivit tė pėrbashkėt. Kanė si cilėsi kryesore integrimin, ndėrkohė qė tensionet jashtė janė shumė pėrcaktuese nė rritjen e tij. Nė pjesėn tjetėr tė shoqėrisė ajo qė e ndjek nga jashtė kėtė ngjarje, solidariteti nė qėndrimet e secilit lloj, natyrshėm do tė duhej tė gjeneronte njė mėnyrė shumė unike tė reagimit ndaj saj, gjė qė mungon nė rastin tonė. I trajtuar si tėrėsia e interesave, besimeve, ndjenjave dhe qėndrimeve, solidariteti i veēon shoqėritė e evoluara nga tė thjeshtat. Kur anėtarėt e njė shoqėrie kanė ngjashmėri nė botėkuptimet e tyre, pėrjetojnė tė njėjtat ndjesi, aderojnė nė tė njėjtat vlera dhe kanė vullnete qė konvergojnė nė njė apo shumė pika, zakonisht ky lloj solidariteti flet pėr njė shoqėri tė thjeshtė. Por demokracia, si sundimi i shumicės, nė njė shoqėri tė thjeshtė ka si njė ndėr aspektet mė problematike tė saj konformizmin, sipas tė cilit, kush nuk identifikohet me shumicėn, ėshtė i ndėshkuar me izolimin, i refuzuar nga shoqėria dhe i kufizuar nga vetmia e tij. Qėndrimet e shoqėrisė sonė ndaj kėsaj greve nuk mund tė analizohen si shfaqje tė individualizmit, qė ėshtė tipar shumė unik i shoqėrive tė evoluara, ku individėt janė tė ndryshėm dhe jo tė ngjashėm dhe ku individualiteti i sė tėrės rritet prej individualitetit tė pjesėve. Pėrkundrazi, shoqėria jonė shfaq tiparet e njė modeli hibrid tė shoqėrisė sė thjeshtė, ndėrthurur me elemente tė shoqėrisė sė evoluar dhe shteti qė kemi ndėrtuar ne ėshtė kontrata e qytetarėve tė kėsaj shoqėrie me tė zgjedhurit e saj brenda kėtij modeli hibrid.

Nė cilėsinė e demokracisė sė njė shoqėrie tė drejtat dhe liritė e njeriut janė njė tregues shumė i rėndėsishėm. Por nė shoqėrinė tonė tė drejtat e njeriut mė sė pari duhen mbrujtur, mė tej mbrojtur si dhe promovuar nė vazhdimėsi, duke u mbėshtetur si materialisht, ashtu dhe duke u bėrė pjesė e kulturės qytetare. Nė kėtė kuptim, greva, para se tė interpretohet si e nxitur politikisht apo ekonomikisht, duhet pėrkrahur nga shoqėria si pėrpjekja e njė grupi shoqėror qė ndėr tė tjera ka me vete edhe njė pjesė tė historisė sonė.

Sot pėrkufizohen si demokratike ato shtete qė u garantojnė qytetarėve tė mira dhe shėrbime tė caktuara: u sigurojnė tė drejtėn e mbledhjes, garantojnė shprehjen e mendimit lirshėm, organizojnė zgjedhje tė lira, u japin tė gjithė qytetarėve tė drejtėn e pėrfaqėsimit dhe tė zgjedhjes nė detyrat publike. Nė njė pikėpamje tė tillė, shteti ynė duket se i pėrafron shumė atij demokratik, por indiferenca sociale qė po tregon nuk bėn gjė tjetėr veēse shpėrfaq fytyrėn e njė shoqėrie tė thjeshtė, larg asaj tė evoluarės.

Nė kėto dy dekada tė fundit pa dyshim qė tė gjitha aspektet e jetės sė shoqėrisė sonė janė pėrfshirė nga njė linjė evolucioni, gjė tė cilėn mund ta konstatojmė me procesin e kalimit nga gjendja homogjene nė tė cilėn ka qenė shoqėria jonė pėr dekada me radhė, nė atė heterogjene. Por stadi aktual i shoqėrisė sė thjeshtė, ku mundohemi tė qėmtojmė elemente tė shoqėrisė sė evoluar, tregon se ky kalim do tė duhej natyrshėm tė kishte pėrshkuar sė paku kėto faza: sė pari, fazėn e ndarjes mes udhėheqėsit dhe tė udhėhequrit, mes tė pushtetshmėve dhe tė pushtuarve; sė dyti, ndarjen mes pushtetit me tė cilin anėtarėt e shoqėrisė sonė janė tė lidhur shpirtėrisht dhe atij pushteti qė ėshtė i pėrkohshėm; dhe sė fundi, me ndarjen prej kėtij pushteti tė pėrkohshėm, tė pushtetit legjislativ dhe atij tė sė drejtės.

Shumė prej qėndrimeve tė shoqėrisė sonė, dhe reagime tė shtetit tonė, duhen kuptuar edhe si rezultat i anashkalimit tė kėtyre fazave, gjė tė cilėn e shohim tė reflektuar nė qėndrimet ndaj kultit tė individit, epėrsisė sė tė pushtetshmėve, shoqėrizimit politik tradicional, ndėrhyrjen e pushteteve te njėri-tjetri dhe mbi tė gjitha rrezikut tė despotizmit tė shumicės, i cili lind nga pėrqendrimi i pushtetit nė njė qendėr tė vetme.

Demokracia bashkėkohore qė synojmė ne ėshtė njė kompleks rregullash dhe procedurash tė njohura universalisht pėr tė ndėrtuar njė qeverisje tė shumicės. Por njė pjesė e madhe e shteteve perėndimore demokratike karakterizohen mbi tė gjitha nga vėmendja e madhe pėr problemet ekonomike dhe shoqėrore tė qytetarėve qė ata drejtojnė. Kėto shtete mendojnė pėr atė tėrėsi faktorėsh individualė siē janė paaftėsitė fizike apo psikike, ose situatash shoqėrore, siē janė tė ardhurat e pakta individuale apo familjare, nivel i ulėt i shkollimit etj., tė cilat bėjnė qė disa individė tė jenė mė prapa se tė tjerėt, duke mos i braktisur ata, ashtu siē po ndodh nė shtetin qė kemi ndėrtuar ne si shoqėri.

Brari
18-10-2012, 18:54
entela flet kodra mbas bregut.

e mer shoku tuf .. sa pun i nxorre miletit..

oj cufi ka var shpresat tek tufi..

lol

Duaje Siveten
18-10-2012, 19:50
per tokmakun e salikanakun ... 10 cilesite sigurim-piniste sipas kiēoblushizmes:

1. Pandėshkueshmėri pėr cilindo qė ėshtė “me ne” nėpėrmjet “pavarėsisė sė gjyqėsorit”…

2. Mungesė dialogu me opozitėn dhe poshtėrim publik i kujtdo qė del kundėr qeverisė.

3. Bombardim me suksese dhe “vende tė para nė botė”, paralel me mospranimin e asnjė tė mete, mangėsie, apo dobėsie: kjo provon qė nuk je i pėrkohshėm.

4. Blerje e pronarėve tė mediave me reklama, licenca e lejė ndėrtimi, me favore/disfavore/gjoba nga tatimorėt, etj…

5. Trafikim i anėtarėve tė KQZ e KZZ-ve, Kėshillave tė Bashkive e komunave, tė presidentėve tė OJF-ve, sindikatave e shoqatave, krijimi i sė paku dy shoqatave antagoniste tė gazetarėve, tė sindikatave, tė pėrndjekurve, tė ish-pronarėve, etj., qė tė hanė kokėn e njėri-tjetrit…

6. Krijimi i bindjes te qytetarėt se “tė gjithė derrat kanė njė turi”, dmth. tė gjithė janė tė korruptuar edhe tė pozitės, edhe tė opozitės, ndaj nuk ia vlen tė kėrkohet e luftohet pėr ndryshim.

7. Demontim dhe demotivim me heshtje e mospėrfillje “institucionale” i ēdo ankese, proteste, peticioni, n’daē greve urie, vetėdjegieje, sakrifice, vrasjeje politike pėr tė dėshmuar se ėshtė e kotė tė kundėrshtosh, pasi ai qė ka pushtetin ėshtė si pamposhtur, i pazėvendėsueshėm…

8. Krijimi i bindjes se nė shoqėrinė tonė nuk ka rėndėsi si votohet, por kush i numėron votat. Nė zgjedhje provohet se qė tė cilėsohesh “qėndrestar”, njė nga “tė fortėt”, duhet tė jesh mercenar partiak, duke e bėrė fytyrėn blozė, sepse vlerė, autoritet dhe tė drejtėn pėr tė bėrė moral e ka vetėm ai/ajo/ata qė kanė vėnė pasuri e para, pavarėsisht se si e qysh…

9. Zbatimi i formulės: “Shpif, shpif, se diēka do tė mbetet”, shoqėruar me urdhrin e prerė qė ministrat e zyrtarėt e lartė tė mos u pėrgjigjen akuzave tė shtypit, pasi qentė le tė lehin, por ama nuk na kafshojnė dot… Kjo ka bėrė qė tė mos gjendet nė Ballkan shoqėri tjetėr, ku tė jetė zhvlerėsuar pesha e fjalės si tek ne!

10. Duke i uzurpuar tė gjitha pushtetet vetėm njė njeri, nuk ėshtė ringjallur kulti i individit, por hija e Hoxhės… Sa qe gjallė diktatori nuk pipėtinte njeri, edhe po tė digjeshe para Skėnderbeut… A nuk u dha ky mėsim-pėsim-ndėshkim edhe nė vitin 2012, duke mos pėrfillur vetėdjegien e dy tė persekutuarve nė mes tė Tiranės?

(mare nga Gazeta Shqyptare)

Akrepi
18-10-2012, 20:01
Me ter mend e ke o Akrep,qe Enveri me Mehmetin kane zbatuar ligjin ? Se dhe kjo eshte e re.
Po, gjithmonė i zbatonin ligjet pėr tė tjerėt.;)
Pse Ti nuk je dakort???:eek:

SERAFIM DILO
18-10-2012, 20:08
per tokmakun e salikanakun ... 10 cilesite sigurim-piniste sipas kiēoblushizmes:

1. Pandėshkueshmėri pėr cilindo qė ėshtė “me ne” nėpėrmjet “pavarėsisė sė gjyqėsorit”…

2. Mungesė dialogu me opozitėn dhe poshtėrim publik i kujtdo qė del kundėr qeverisė.

3. Bombardim me suksese dhe “vende tė para nė botė”, paralel me mospranimin e asnjė tė mete, mangėsie, apo dobėsie: kjo provon qė nuk je i pėrkohshėm.

4. Blerje e pronarėve tė mediave me reklama, licenca e lejė ndėrtimi, me favore/disfavore/gjoba nga tatimorėt, etj…

5. Trafikim i anėtarėve tė KQZ e KZZ-ve, Kėshillave tė Bashkive e komunave, tė presidentėve tė OJF-ve, sindikatave e shoqatave, krijimi i sė paku dy shoqatave antagoniste tė gazetarėve, tė sindikatave, tė pėrndjekurve, tė ish-pronarėve, etj., qė tė hanė kokėn e njėri-tjetrit…

6. Krijimi i bindjes te qytetarėt se “tė gjithė derrat kanė njė turi”, dmth. tė gjithė janė tė korruptuar edhe tė pozitės, edhe tė opozitės, ndaj nuk ia vlen tė kėrkohet e luftohet pėr ndryshim.

7. Demontim dhe demotivim me heshtje e mospėrfillje “institucionale” i ēdo ankese, proteste, peticioni, n’daē greve urie, vetėdjegieje, sakrifice, vrasjeje politike pėr tė dėshmuar se ėshtė e kotė tė kundėrshtosh, pasi ai qė ka pushtetin ėshtė si pamposhtur, i pazėvendėsueshėm…

8. Krijimi i bindjes se nė shoqėrinė tonė nuk ka rėndėsi si votohet, por kush i numėron votat. Nė zgjedhje provohet se qė tė cilėsohesh “qėndrestar”, njė nga “tė fortėt”, duhet tė jesh mercenar partiak, duke e bėrė fytyrėn blozė, sepse vlerė, autoritet dhe tė drejtėn pėr tė bėrė moral e ka vetėm ai/ajo/ata qė kanė vėnė pasuri e para, pavarėsisht se si e qysh…

9. Zbatimi i formulės: “Shpif, shpif, se diēka do tė mbetet”, shoqėruar me urdhrin e prerė qė ministrat e zyrtarėt e lartė tė mos u pėrgjigjen akuzave tė shtypit, pasi qentė le tė lehin, por ama nuk na kafshojnė dot… Kjo ka bėrė qė tė mos gjendet nė Ballkan shoqėri tjetėr, ku tė jetė zhvlerėsuar pesha e fjalės si tek ne!

10. Duke i uzurpuar tė gjitha pushtetet vetėm njė njeri, nuk ėshtė ringjallur kulti i individit, por hija e Hoxhės… Sa qe gjallė diktatori nuk pipėtinte njeri, edhe po tė digjeshe para Skėnderbeut… A nuk u dha ky mėsim-pėsim-ndėshkim edhe nė vitin 2012, duke mos pėrfillur vetėdjegien e dy tė persekutuarve nė mes tė Tiranės?

(mare nga Gazeta Shqyptare)

Hiq fjalet pozit e opozit,se ne ate pushtet o parlament jane te gjithe ne pozit...Eshte pershkrimi egzakt i shokut Sali.

Brari
18-10-2012, 21:44
e mo cuf ..mezallah se u ndahesh bllokqenve..

kico blushua eshte ideologu i bllokqenerise..

eshte ideologu i funderrinave te ppsh-se..

sepse ppsh ka pasur dikur dhe burra te mire..

mirpo me piketimin qe beri enver ramizi ketire kico blushve vate ppsh-ja.. nuku i mbeti asnje pik yndur ne radhet e saje..
u mbush me kico te llojit blush etjer miush..

kicua dhe sot eshte tmerresisht aktiv..
gjithom maskara e qelbanik dinak e pocaqi..

..

Duaje Siveten
19-10-2012, 13:03
...
mirpo me piketimin qe beri enver ramizi ketire kico blushve vate ppsh-ja.. nuku i mbeti asnje pik yndur ne radhet e saje..
u mbush me kico te llojit blush etjer miush..
..
merak te madhe paske per yndyren e ppsh, o tokmak salikanak-sigurimi ...

nuk ta mbushka syne shoki sali berisha, i bere komunist ne oret me te frikshme te udheheqjes komuniste ... sekretar biroje ... i beri shkrumb e hi shfaqjet e huaja ne ato vite ... grisi pantallona e qethi floke djemsh e vajzash studentore ... zhvillonte formen e edukimit punist me zborista ne resht si komisar zgjebarak i dalluar ... deshmonte ne gjyqe false e te trukuara ndaj njerezve fatkeqe ... puthadoras i qelbur i femijeve te nomenklatures puniste ...

dore e zgjatur e ramizit ... beri tranzicionin ... beri gjiqe per kafe ... solli '97 me viktima te panumerta e shterrosje te atyre pak parave qe u kishin mbetur qyetareve ... mashtrues, denigrues e pervetesues i te drejtave themelore te shtetasve ... themelues i familejes klepto-kratike kryeministrore ... autor i drejtperdrejte i Gerdecit dhe mohues frikacak i pergjegjesise ... i kanak legen me shirita e gershere ...

ja pra ēfare miushi na ka lene ppsh ...

Brari
19-10-2012, 14:38
dujcuf..

jo me genjeshtra..

nuku e beri saliu 97-ten..
e beri ppsh e kico blushve..
sikurse 21 janarin..

nuku ka deshmuar ne gjiqe saliu..
te kish deshmuar e keshet nxjerr ju qitapin..

parat e piramidave i vodhi ppsh e kicove..


eshte e vertet qe u ka bertitur studenteve per favorita..

kaq merak e ke kte pun mo..

pun e madhe se u ka bertitur..
ama u ka mesuar shkencen e mjekesise ne menyren me te mire..

keshtu mo armik i armikut te favoritave e qen besnik i atyre qe sunduan me terror 50 vjet..

Duaje Siveten
20-10-2012, 01:59
Gjergj Ndreca i shkruan Sekretares Amerikane tė Shtetit, znj.Klinton

Zonjes Hillary Klinton - Sekretare e Shtetit, SHBA

E nderuar zonje!

Po tė shkruaj nga njė klinikė spitali nė Tiranė, ku po kurohem pėr plagėt e shkaktuara nga akti i vetėflijimit qė tentova tė bėj disa javė mė parė. Jam njė ish I burgosur politik i regjimit komunist nė Shqipėri, qė I jam bashkuar njė greve tė gjatė urie. Thelbi i kėrkesave tona, ka tė bėj me njė defekt themelor tė shoqėrisė ku jetojmė, moszbatimin e ligjit. Ne nuk kemi hyrė nė grevė urie pėr lėmosh, pėr pare apo kėrkesa individuale, por pėr tė protestuar kundėr kulturės sė moszbatimit tė ligjit nė Shqipėri, i cili po degradon nė atė shkallė, sa na ka ēuar nė kufijtė e mbijetesės. Qeveria aktuale ka miratuar ligjin 9831 nė vitin 2007 mbi dėmshpėrblimin e ish tė pėrndjekurve politik dhe ka pasur detyrim qė ta zbatoj atė brenda tetė viteve. Nė vitin e pestė tė zbatimit tė tij, ajo ka kryer njė tė tetėn e detyrimit, dhe me kėtė ritėm i bie qė ligji tė zbatohet pas 40 vitesh, kur askush nga ne nuk do tė jetojė mė. Bashkė me zbatimin e ligjit aktual, kemi kėrkuar njė status shoqėror mė tė sigurt, lidhur me pensionet dhe banesat sociale, si dhe pasqyrimin e tė vėrtetave historike pėr tė cilat na kanė diskriminuar.

Shumė shok tė mijė tė qelisė kanė vdekur pa marrė asnjė lek. Tė tjerė po sėmuren dhe vdesin nga dita nė ditė. Ne po ridėnohemi duke na vrarė, jo vetėm shpresėn tonė pėr njė kompensim dinjitoz, por dhe humbjen e shpresės tek njė shtet ligjor dhe njė shoqėri e dekomunistizuar. Ajo qė ne kėrkojmė ėshtė tė respektohemi si njerėz tė lirė dhe tė barabartė, dhe tė mos mbartet dhe tek pasardhėsit tanė pasojat e diskriminimit tonė gjatė komunizmit dhe nė periudhėn e gjatė tė tranzicionit 22 vjeēar.

Eshtė njė betejė pėr shanse tė barabarta dhe tė drejtėn tonė pėr ti dhėnė fund diskriminimit pėr shkak tė bindjeve politike. Kėrkesat tona u injoruan dhe ne nė vend tė dialogut dhe zgjidhjes u pėrballėm me njė fushatė pėrbaltje si kriminelė ordinerė. Akti im dhe i mikut tim Lirak Bejko qė shkuam me qetėsi drejt vetėflijimit, nuk ėshtė akt I njerėzve tė dėshpėruar, por I qytetarėve tė vendosur qė duan tė ndezin shpresėn nė njė shoqėri e cila ėshtė lodhur nga zhgėnjimet , korrupsioni dhe regjimet autoritare.

Protesta jonė drejtohet kundėr fyerjes sė thellė dhe injorimit qė qeveria aktuale dhe qeveritė e mėparshme tė pas komunizmit,I kanė bėrė atyre qė I rezistuan komunizmit dhe u ndėshkuan prej tij. Kryeministri I vendit tonė Sali Berisha, ėshtė njė politikan qė mbijeton fal konflikteve dhe ndarjes sė shoqėrisė nėn diktatin e pushtetit tė tij. Ai ka aleatė varfėrinė, mungesėn e kulturės demokratike dhe frikėn nga pushteti qė ende sundon nė shoqėrinė shqiptare. Me kėto armė tė vjetra dhe I veshur me kostum politik pro perėndimor, ai po tenton tė kontrolloj me ēdo kusht shoqėrinė, duke e rindarė qytetarėt nė aleatė dhe armiq me tė siē bėnin dikur komunistėt.

Nė vitin 1997, kur nė Shtėpinė e Bardhė ishte Presidenti Klinton, ky politikan dogji Shqipėrinė, vetėm pse nuk pranonte tė ulej nė dialog me kundėrshtarėt e tij dhe tė dėgjonte kėshillat e SHBA pėr zgjedhje tė lira e tė ndershme nė vend. Dhe njė njeri qė ka pranuar tė djeg Shqipėrinė pėr karrigen e vet, nuk e ka problem tė shikoj si digjen qytetarėt e vet, pėr tė drejtat e tyre. Shqipėria po pėrpiqet tė marrė statusin e vendit kandidat pėr anėtar nė Bashkimin Evropian, I cili ėshtė kushtėzuar sė fundmi nga nevoja pėr zgjedhje tė lira, ndėrsa nė vend po shtohet moszbatimi I ligjit, politizimi I shtetit, urrejtja klasore dhe injorimi i dialogut brendshėm, duke dėshmuar njė mentalitet antiperėndimor, nė pėrpjekje pėr tu bėrė njė vend I Bashkimit Evropian.

Qeveria jonė e kėrkon Evropėn jo si njė standart perėndimor, por si njė alibi pėr tė fshehur thelbin antiperėndimor tė pushtetit. Unė ju shkruaj ju pėr tė falėnderuar ambasadorin e SHBA nė Tiranė, zotin Aleksandėr Arvizu I cili ėshtė bėrė njė avokat i madh i betejės sonė pėr dialog. Qeveria jonė nuk e pranon nė thelb lėvizjen tonė, edhe pse ne e gjetėm frymėzimin tek lėvizja "Act Now” e iniciuar nga presidenti Obama nė ndihmė tė shoqėrive qė kanė nevojė pėr njė rizgjim. Pėrpos kėtij falėnderimi dua t’u siguroj ju, se thelbi I kėrkesave tona, nuk do tė realizohet kurrė pa njė vėmendje politike ndaj situatės nė Shqipėri dhe njė garanci qė SHBA duhet tua jap shqiptarėve pėr shtet ligjor, demokraci funksionale dhe qeveri transparente, tė cilat ne nuk I kemi pėr shkak se ne nuk vendosim dot ende pėr fatin tonė dhe tė qeverisė sonė.

Me respekt tė thellė pėr ju dhe SHBA

Gjergj Ndreca

Brari
20-10-2012, 07:15
bukur ja paska shkrue partia letren ketij spiunit.

Qeveria aktuale ka miratuar ligjin 9831 nė vitin 2007 ... thot shkrusi i letres ne emer te ndreces..

pra eshte qeveri e berishes qe nga hici beri ligj e po i paguan te persekutuarit.. qeveria te cilen ky ndreca i rucit e lufton rucerisht..
eshte pd te cilen ka 22 vjet qe e lufton kurt koli e gjergj ndreci qe i dha ndreces fabrik mielli e kompleks derrash..
tėmėm bre..

nuk thon..se ndrecen e dogji spiuni tjeter..
nuk thon se ky spiun po te kish goditur me grushta nje senator ne usa ishte ne biruc sot..

mush letra me rrena..
tamam leter mashtrusish ne emer te nje mashtrusi..

po bordellot e sigurimit nuk do ta mposhtin dot demokracine..
shum shum do i han mun.ė.

Duaje Siveten
20-10-2012, 18:25
Metropol Online

Jetimėt lajmėrojnė nisjen e grevės sė urisė

Dikasteret u pėrgjigjen me heshtje thirrjeve pėr kushtet e vėshtira tė jetesės

Alia: Nuk respektohet statusi, problem strehimi e punėsimi i tė rinjve

Mungesa e shėrbimeve pėr jetimėt paralajmėron nisjen e njė tjetėr greve urie. Kushteve tė vėshtira tė jetesės si dhe heshtjes sė dikastereve pėrgjegjėse jetimėt shqiptarė kanė vendosur t’u pėrgjigjen me grevė urie. Pėrballė kėsaj situate kreu i Shoqatės sė Jetimėve, Kadri Alia, ka konfirmuar gjatė ditės sė djeshme nisjen e grevės, pasi nuk po respektohet si duhet statusi i jetimit, duke u ndalur veēanėrisht tek tė rinjtė, tė cilėt po vuajnė gjithnjė e mė tepėr kushtet e vėshtira tė jetesės.

Njė ndėr problemet mė tė theksuara ėshtė ēėshtja e strehimit, veēanėrisht e tė rinjve, qė detyrohen tė lėnė konviktet pas mbarimit tė shkollės. Ndonėse statusi i pėrcakton si kategori prioritare, ēėshtja e strehimit nė radhėt e tė rinjve jetimė mbetet ende njė ēėshtje e pazgjidhur. Kundrejt thirrjeve tė bėra pėr ndihmė Aliaj shton se vėrehet neglizhencė totale nga Ministria e Punės pėr tė strehuar kėta tė rinj dhe pėr mė tepėr pėr t’i punėsuar ata. Aliaj bėn tė ditur se janė kėrkuar vazhdimisht takime me krerėt e kėtij institucioni, thirrje kėto tė pėrsėritura edhe gjatė ditėve tė fundit, por nuk ėshtė marrė asnjė pėrgjigje.

Lidhur me nisjen e grevės sė urisė Aliaj shprehet se vendimi ėshtė marrė pas diskutimeve tė zhvilluara me kryetarėt e njėsive tė jetimėve nė tė gjitha rrethet e vendit. “Njė nga nenet e statusit tė jetimit, pėrkatėsisht neni 14, thotė se jetimi qė mbaron shkollėn e mesme 18 vjeē dhe nuk mbaron dot shkollėn e lartė shteti ėshtė i detyruar ta strehojė. Nė pamundėsi pėr ta strehuar e fut nė konvikt, kusht i cili nuk po zbatohet. Nė mbledhjen e Kėshillit Kombėtar sė bashku me gjithė kryetarėt e degėve tė rretheve tė Shqipėrisė vendosėm njėzėri qė jetimėt nga e gjithė Shqipėria do tė hyjnė nė grevė urie.

Ne kėrkojmė tė zbatohet ligji i jetimit, ai i ka tė gjitha nenet e duhura”, – deklaron kreu i shoqatės sė jetimėve Kadri Alia. Sipas tij, kjo ėshtė e vetmja zgjidhje e mbetur, pasi dikasteret vijojnė tė qėndrojnė indiferente ndaj kushteve tė jetesės sė kėsaj shtrese. Statusi i jetimit pėrcakton qė deri nė moshėn 16 vjeē, shteti ka detyrimin ta strehojė kėtė kategori nė shtėpitė e fėmijės, mė tej ata qė vazhdojnė arsimin kanė tė drejtė tė strehohen nė konviktet e shkollave, ndėrkohė qė atyre duhet t’u jepet prioritet pėr punėsim nė tregun e punės.

Situata e rėnduar ėshtė konstatuar edhe gjatė ditėve tė fundit te jetimėt e strehuar nė konviktin pranė shkollės sė hoteleri-turizmit nė Tiranė, tė cilėt po pėrballen me kushte tė vėshtira jetese. Kjo pasi prej disa ditėsh nuk kanė as drita dhe as ujė, duke qenė se nga strukturat pėrgjegjėse nuk janė paguar detyrimet.

Brari
20-10-2012, 18:37
edvinet po kalojne cdo cak..
deri jetimet duan ti perdorin per te marre pushtetin..
dolen boje me keta xhambazet e tufes e tani ku te gjejn .. kujt tja rrasin..
sa turp..

me vote..me vot.. rrezojeni berishen..

Duaje Siveten
21-10-2012, 11:26
Njė shuplakė nga Gjergj Ndreca
NGA SKĖNDER MINXHOZI

Imagjinoni pėr njė moment njė skenar tė tillė: njė grusht burrash nisin njė grevė urie nė njė cep tė Tiranės. Si nė dhjetėra raste tė mėparshme nė tė gjithė Shqipėrinė, edhe ata kėrkojnė dialog me qeverinė, pėr disa tė drejta ekonomike qė u janė shkelur. Nga qeveria vjen pėrgjigje pozitive. Njė zv.ministėr i drejtėsisė caktohet tė marrė kontakt me ta, e mė pas nisin njė rresht takimesh mes palėve, pėr tė shqyrtuar pretendimet nė fjalė. Greva, e cila nė ditėn e parė tė saj ėshtė renditur diku nga mesi i edicioneve informative, kalon shpejt te lista e lajmeve tė shkurtra, tė cilave nuk u hedh sytė askush. Kėrkesat mbeten pezull, por qeveria shmang zhurmėn dhe ekspozimin mediatik.

E gjithė sa u supozua mė lart, nuk ndodhi, kur 29 ditė mė parė njė grup tė burgosurish tė diktaturės shpallėn grevėn e urisė nė rrugėn Komuna e Parisit. Ajo qė ndodhi ėshtė e kundėrta. Fillimisht greva u shpėrfill, mė pas, kur grevistėt nisėn tė vetėdigjen, u rrethua dhe sot ėshtė njė grevė e “pilotuar” dhe e konturuar brenda hapėsirės mikroskopike qė kanė lejuar kordonėt imponues tė policisė. Nga ana tjetėr, megjithėse mori njė pėrhapje mediatike spektakolare, e cila u solli edhe nė njė reagim gjithnjė e mė tė fuqishėm ndėrkombėtar, greva vijon tė ndeshė nė kokėfortėsinė tashmė absurde tė qeverisė pėr tė mos negociuar. Qeveria, nga ana e saj, ndeshet sot me njė krizė qė anėn e saj mė tė rrezikshme e shfaq mė shumė sė jashtmi. Nuk pati turma mijėshe para ēadrave tė grevistėve, por pati njė listė deklaratash tė hidhura nga tė huajt brenda e jashtė Shqipėrisė, tė cilėt qė tė gjithė kėshillojnė pikėrisht atė qė Berisha vijon me kokėfortėsi ta mohojė: dialogun me grevistėt. Kryeministri i vendit pėrballet sot me njė problem qė mund ta evitonte, por qė nė kushtet aktuale, pėrkthehet nė mėnyrė tė pashmangshme, si njė tjetėr provė e politikės sė tij tė konfliktit dhe si njė gur shtesė nė kulturėn e urrejtjes qė ai ka kultivuar tradicionalisht nė Shqipėri. Fatura ndėrkombėtare e grevės ėshtė pika e saj e forcės, nė pėrballjen me shtetin.

Greva e urisė qe padyshim njė faliment nė planin e mbėshtetjes njerėzore. Ashtu siē qe, pėrkundėr, edhe njė sukses i dukshėm ndėrkombėtar. Nga njėra anė ajo mbeti njė bėrthamė e kufizuar proteste, tė cilėn shumėkush e ka ndjekur nė distancė, por pa prezencė “nė vetė tė parė”. Nė tė kundėrt, kjo grevė ka qenė njė fitore e hatashme pėr organizatorėt e saj, nė planin mediatik dhe atė ndėrkombėtar. Nuk ėshtė e tepėrt tė thuhet se ajo shėnon nė kėtė aspekt njė shuplakė tė hidhur dhe po aq tė papritur pėr qeverinė, nga tė gjithė diplomatėt kryesorė nė Shqipėri, por edhe nga Departamenti i Shtetit. Vėshtirė se Berisha llogariste para njė muaji se do tė merrte njė “kėshillė” pėr kėtė temė nga Riker, kur e priste atė nė Tiranė.

Dhe ka njė shpjegim sesi njė grevė nė thelb jopopullore brenda vendit, mund tė marrė kaq shumė vėmendje jashtė vendit. Ėshtė pikėrisht elementi qė Berisha s’e ka llogaritur sa duhet dhe si duhet. Fjala ėshtė pėr kartėn morale tė atyre burrave tė vjetėr e tė pafuqishėm, qė enden nga njėri ekran nė tjetrin, duke kėrcėnuar se do tė vdesin nė grevė. Qeveria mund tė gėrmojė sa tė dojė nėpėr dosjet e vyshkura tė komunizmit, pėr tė gjetur ndonjė element komprometues pėr grevistėt, ajo mund t’i arrestojė ata, mund t’i pėrgojojė nė shtypin e vet gjithė ditėn, mund t’i rrethojė me policė dhe mund t’u heqė edhe ilaēet e diabetit. E vetmja gjė qė s’mund tė bėjė, ėshtė qė t’u imponojė tė njėjtin imazh negativ edhe tė huajve, tė cilėt kanė njė konsideratė krejt tė ndryshme nga gossip-i banal i qeverisė shqiptare, pėr kėtė kategori tė vuajtur nėn diktaturė.

Nuk mund tė mohohet se mes grevistėve dhe numrit njė tė qeverisė, ka tashmė nė mes njė humnerė urrejtjeje tė dyanshme. Ky faktor emocional ka qenė madje pėrcaktues, nė “krijimin” thuajse me dhunė tė njė profili ndėrkombėtar tė grevės sė urisė. Nė vendin tonė ka pasur qindra greva urie nė 22 vjetėt e fundit, edhe pėr arsyet mė banale. Formati ndėrkombėtar i kėsaj greve, ėshtė dhurata mė e mirė qė Berisha u bėri atyre burrave, tė cilėt sot, teksa vuajnė urinė, etjen dhe inatin e shtetit, e dinė se praktikisht e kanė fituar betejėn e tyre me qeverinė. Aq e vėrtetė ėshtė kjo, saqė nė mesin e procesit tė marrjes sė statusit tė vendit kandidat, nė mes tė axhendės sė tij tė udhėtimeve jashtė vendit, Kryeministrit i duhet tė dėgjojė njė zė gjithnjė e mė tė fortė tė kancelarive tė huaja, nė mbėshtetje tė procesit tė dialogut me grevistėt.

Mllefi i akumuluar te njė segment i tė djathtės tradicionale, nuk pėrmblidhet vetėm nėn kulmin e ēadrave tė grevės sė urisė sė tė pėrndjekurve politikė. Nė tetė vjet PD u “ka dalė fjale” jo vetėm tė burgosurve, por edhe pronarėve tė vjetėr, tė cilėt shohin sesi vitet ikin, pronat u legalizohen atyre qė kanė ndėrtuar ilegalisht, kurse qeveria vijon tė thotė tė njėjtat gjėra. Nė fund tė mandatit tė dytė qeverisės, Partia Demokratike dhe disa aleatė tė saj tė vegjėl (siē ėshtė PR), do tė kenė njė pėrballje tė vėshtirė me kėto kategori sociale, qė nuk kanė se ku t’i kėrkojnė dhe t’i pretendojnė tjetėr, veēse te Berisha, Topalli apo Mediu, tė drejtat qė u pėrkasin prej vitesh me ligj. Me sjelljen e tyre ndaj grevės sė tė burgosurve tė Enver Hoxhės, kėta shtetarė i kanė shtuar edhe njė gur tjetėr murit tė ndarjes nga ata qė i sollėn nė pushtet me saze dhe vota nė vitin 2005.

gazeta Shqip

Brari
21-10-2012, 12:57
hahaha minxhoz ..

si more funderrini Ndrec te paska vrymzue.

Po ti Minxhoz je i mrenshem ne Seli roz dhe e din mire se ke qen dhe ti ne shtab kur eshte kopsitur muhabeti me kurt kolat qe disa zagare hajduter e bordallaxhij do ti fusim ne grev deri sa ta shoh seli roza te arsyshme lojen..


paske mbaru dhe fakultet aktorimi more klysh bllokqeni..

u doli boja juve mo minxho..
e mori vesh gjith populli se rat ne m.ut duke seleksionuar ne radhet e spiunve tuaj ca legen te njohur si llumi i tiranes..

krejt banda e caktuar nga seli roza per te lujt greven.. qenka nje tuf banditesh.. te denuar si vjedhes, si perdhunus vajzash..si trafikant bordelosh..

pse mo minxho..pinxho i rucit.. me keta deshet ta rrezonit doktorin ?
sa turp.

cuf.. flmn qe na sjell shkrimet nga fronti i bllokqenve..


sikur cuat ndrecen ne gerqi mo..
pse e sollet kaq shpejt..?

kujt ja kan ven syrin shtabi i 21 janarit qe ta bej leks ose myrt ose ziver a hekuran.. prej grevistave..

ndreces?

digjeni pisin..
apo patrriotin..

dhe ate digjeni qe te shpetoj dhe e shoqja molldave e patriotit..

Duaje Siveten
21-10-2012, 20:43
jepi o tokmak i salijevit ... ke mare zanatin e tokmakut qysh ne aksionet e rinise ... kushedi se sa sulmuese ke marre hajdutshe - si votat - i mban ne sirtar sekret, dhe e hap kur falesh per shokin enver e shokin ramiz, qe jane bere te dy per rahmet ...

nuk tu hoq tokmaku nga trute, o sigurims delenxhi ...

Brari
22-10-2012, 05:22
sulmuset s ne aksione nuku merreshin hajdutshe o shoku cuf..
un i respektoj ata qe kan marr s ne aksione..
te derdhesh djers per atdheun nuk ka qen as do jet pun e keqe po e lavdishme..

cthot greva..
kur e kini ne plan ta ngordhni ndonjerin nga ata delenxhijte tuaj ne grev..?
tuf bordellexhiun e kini vetem per tju lexuar traktet qe shkruan namiku ne zyre..
kurse ndrecen e kini si mullaqe per tu percelluar me benzin..

oj bllokqenerit sy e vesh te greva..
ku i gjetet ata horra..
i njihte poplli mir.

..

Duaje Siveten
22-10-2012, 15:12
ore tokmak sigurims, po ti i ke si hajmali ato SSSS ...

ti respekton punizmin dhe sigurimin, se ato kane "udhehequr me lavdi" derdhjen e djerses, burgosjen, internimin, torturimin e mbylljen ne kafaz te popullit shqiptar ...

ti respekton salijevin qekur shkepte e griste pantallonat e studenteve dhe shpartallonte shfaqjet e huaja me dacibaot e gazetat e murit komunist ...

ke qene tokmak, tokmak ke mbetur ... kete e tregon edhe pjesemarrja yte ne forume ... tokmak qorr punist ... servil i pashembullt sigurims ... kushedi sa njerez ke mare ne qafe ...

Brari
22-10-2012, 17:32
dujcuf.. sikur pak te te kisha dhen un tyjan.. ndonje shenj se jam sigurims.. ti do me kishe bere muan shokun me te ngushte..
mirpo sic e di ti po dhe tjeret..ti sa je cfaqur ne forum.. ske ber tjeter figur..vec.. te anti-brarit te terbuar..
kte e din te gjith..

pikerisht se ske te brari shenja se mund te jet sigurims.. ti e ke nis qe nga postimi yt i par e deri tani me bomba kunder brarit.. e kjo eshte dhe shkaku i urrejtjes per brarin.. qe ke ti or dujsiv..pra se je vet cop sigurimsi..

po nema problema..

ji si te duash..

.

Duaje Siveten
23-10-2012, 14:33
dujcuf.. sikur pak te te kisha dhen un tyjan.. ndonje shenj se jam sigurims.. ti do me kishe bere muan shokun me te ngushte..
mirpo sic e di ti po dhe tjeret..ti sa je cfaqur ne forum.. ske ber tjeter figur..vec.. te anti-brarit te terbuar..
kte e din te gjith..

pikerisht se ske te brari shenja se mund te jet sigurims.. ti e ke nis qe nga postimi yt i par e deri tani me bomba kunder brarit.. e kjo eshte dhe shkaku i urrejtjes per brarin.. qe ke ti or dujsiv..pra se je vet cop sigurimsi..

po nema problema..

ji si te duash..

.

nema problema thot tokmaku, se i eshte ngritur morali prej atij ministrit serb qe ka erdhur ne tirane ...

e ku ka shenje me te kjarte e evidence me te dallueshme per nje sigurims si puna yte, or tokmak i mjere ... je zedhenes dhe kamikaz i salijevit, krijeses me te urryer qe ka prodhuar kuzhina famekeqe e ramiz e polit-birose ... mos nuk po t'kujtohet hisniu dhe dora e tij e ngrohte ...

tutje, tokmak arkaik i mbushur me m*t punistash e sigurimsash ...

Duaje Siveten
11-11-2012, 11:33
TemA Online, 10 Nėntor, 2012

“Nevoj(torj)a” pėr tė folur si Sali Berisha!
Nga Mero Baze

Sali Berisha rrėfeu dje pėr herė tė parė para gazetarėve pėr gjyshin e tij. Tha se ka pasur pasion armėt dhe ka pasur njė koleksion armėsh nė shtėpinė e tij. Ishte befasi pasi ėshtė hera e parė qė ndodh kjo. Ky njeri, qė ka 22 vjet qė flet pėr ēdo njeri qė i del pėrpara duke i pėrmendur gjyshėr e gjyshe, nėnė e babė, grua e motėr, djalė e vajzė, pėr vete ėshtė betuar se nuk do tė flasė kurrė.

Pafuqia e tij pėr tė shkruar historinė e jetės sė vet nuk vjen nga fakti se nuk di tė shkruajė, por nga raporti i frikshėm qė ai ka me tė vėrtetėn. Tė ulesh para njė libri tė pashkruar dhe tė sajosh gjithė historinė e jetės tėnde pėr tua lėnė tė tjerėve jo ashtu siē ėshtė, por ashtu si Berisha do tė donte tė ishte, ėshtė njė mision i pamundur. Pėr kėtė arsye ai nuk flet kurrė pėr asnjė detaj tė jetės sė tij. Nuk flet pėr babain e tij, pėr nėnėn e tij, pėr vėllain e tij, pėr fėmijėrinė e tij, pėr raportet me prindėrit apo motrėn, pėr gjėra njerėzore pėr tu bėrė njeri i prekshėm si tė gjithė. E ke shumė tė vėshtirė tė kuptosh ku ėshtė rritur, ku e ka kaluar adoleshencėn dhe si ėshtė shkolluar.

Edhe kur bėn autointervista tė gjata, referencat e tij pėr jetėn e vet janė vetėm politike. Ai flet vetėm si u bė komunist dhe antikomunist, por jo pėr jetėn dhe familjen e tij. Nuk ka asnjė rrėfim si i ka vdekur nėna, a ka qenė nė varrimin e saj, si i ka vdekur babai, sa herė nė vit i vizitonte para vdekjes, pse e ka braktisur vendlindjen e vet apo detaje tė tjera qė janė thelbėsore pėr njė njeri politik. Nuk e kemi parė kurrė tė shkojė tek varri i nėnės apo babait, biles kam frikė se po tė shkojė nuk i gjen dot mė, pasi ka sė paku 22 vjet qė nuk u ka vėnė njeri lule tek varri.

Ndaj dukej se rrėfimi i tij kishte tjetėr shkak. Nuk synonte biografinė e tij, por donte tė bėnte biografinė e njė prej gjyshėrve tė Edi Ramės, qė paska qenė shofer i Ahmet Zogut. Pra qartazi nuk ėshtė se donte tė fliste pėr familjen e tij, por tė theksonte faktin se kundėrshtari i tij ka njė lidhje me monarkinė, e cila po e mundon aq shumė kėtė nėntor, sa as Ahmet Zogun nuk e ka munduar kur e ka bėrė.

Tek asnjė personazh i politikės apo jetės publike nė kėtė vend nuk bashkohen nė njė tė vetme, siē bashkohen tek Sali Berisha, dėshira pėr tė folur nė detaje pėr tė tjerėt, sidomos kundėrshtarėt, duke u pėrmendur dhe brekėt dhe krevatin e tyre dhe pėr tė mos folur pėr nėnėn, babanė, motrėn, vėllain, varrin dhe jetėn e tyre, dhe lidhjet e tij me ta.

Ky dubėl personalitet dhe kompleks ndaj jetės sė tij tė vėrtetė, jetės pa komunistė dhe antikomunistė tė rremė, jetės familjare, traditės dhe zakoneve shpeshherė tė mahnitshme tė Malėsisė, ėshtė njė tregues i fortė i asaj se sa i pavėrtetė ėshtė ky njeri. Asnjė herė nuk ka shkelur kėto 22 vjet nė kullėn ku ėshtė lindur e rritur, a thua sikur do t’i ngjallet ndonjė makth dhe do t’i kujtojė diēka qė do ta harrojė. Asnjėherė nuk ka folur nė publik pėr babanė e tij, ndėrkohė qė pėrmend pėrditė babanė e kundėrshtarit tė tij, a thua se e njeh mė mirė se babėn e vet.

Ka shkėmbyer letra dhe polemika publike me Aneta Ramėn, nėnėn e kundėrshtarit tė vet, ka shkuar gjyqeve me tė dhe ia ka pėrplasur dyert e gjykatave nė fytyrė, por kurrė nuk ka folur pėr nėnėn e vet, si ka jetuar larg saj dhe a ka qenė e rastėsishme apo e detyruar mos shkuarja e tij nė shtėpi, ēfarė e bėn aq tė ftohtė dhe hermetik raportin e tij me nėnėn e vet, ndėrkohė qė di gjithė emrat e nėnave tė kritikėve tė tij, tė cilat natyrisht pėr tė janė tė gjitha kurva.

Ky njeri qė di ku fle grua e Dash Pezės dhe me kė fle Dash Peza (ndjesė Pezės pėr citimin), ky njeri qė di ēka bėrė Ilir Gjoni me gruan dhe ē’bėn Edi Rama me gratė e tij, nuk flet kurrė pėr gruan e tij, pėr raportet e saj me dajat nė Serbi, pėr mbijetesėn e nėnės sė saj si dėshmitare nė gjyqet ndaj grave jugosllave dhe si i ka mbijetuar ajo nė njė anė presionit si vajzė e njė serbeje nė Tiranė dhe nė anėn tjetėr pėrkrahjes sė Xhelil Gjonit apo ndonjė udhėheqėsi tjetėr komunist pėr karrierėn e saj. Dhe mbi tė gjitha si ka mundur Sali Berisha me njė vjehrrė serbe krenare, me farefis tė saj nė administratėn e lartė tė Jugosllavisė, tė ishte i besuar i regjimit pėr tu nxjerrė nė Francė apo qoftė dhe pėr t’i mbajtur oturakun Hysni Kapos nė Paris dhe Tiranė.

Ky njeri kaq i lidhur me fėmijėt e tij, tė cilėt sot janė pronarėt realė tė Shqipėrisė, qė shesin e blejnė nė emėr tė pushtetit, ky njeri qė ka kult raportet e udhėheqėsve politikė me fėmijėt, aq sa u dashurua pas fėmijėve tė Enver Hoxhės dhe kalonte ēdo fundjavė me ta, herė si varkar e herė si ndezės zjarri nė oxhak, ky njeri nuk flet pėr raportet e tij si fėmijė i Ramės dhe Sheqeres, dy njerėz tė thjeshtė nga njė fshat i Tropojės. Dhe e fsheh kėtė histori si kryeministėr i Shqipėrisė.

Ky njeri qė flet pėr motrėn e Taulant Ballės, qė “e di me saktėsi” qė ėshtė “lavire” (ndjesė tė thellė Taulantit dhe motrės pėr citimin), nuk flet kurrė pėr motrėn e tij, pėr raportin qė ka pasur me tė dhe jetėn e pastajme tė tij si njeri i larguar nga shtėpia.

Ky njeri “qė njeh” ēdo grua qė takon Edi Rama nė rrugė, qė flet pėr ēdo fermer qė e viziton shefi i opozitės, qė lakon ēdo biznesmen qė ankohet tek opozita pėr politikat e tij, duke u kujtuar kush janė, sa lekė kanė, si i kanė fituar e ē’do t’i gjejė pas kėsaj, nuk flet asgjė pėr bizneset e dy fėmijėve tė tij, tė cilėt janė zyrtarisht tė papunė dhe po zyrtarisht njerėz qė fitojnė miliona pa llogaritur qindrafishin e atyre qė nuk deklarojnė.

Ky njeri, qė i sulmon kundėrshtarėt e vet me tė njėjtin sistem si regjimi komunist, duke u gjurmuar ku kanė kushėrinj, tė afėrm apo farefis nė punė a biznes, duke u shkatėrruar jetėn, nuk flet kurrė pėr rrjetin e tij nepotik nė pushtet, pėr nipat e mbesat, dhėndurėt dhe nuset e farefisit tė vet, qė drejtojnė aktualisht Shqipėrinė.

Dhe nuk ėshtė vetėm faji i tij qė nuk flet. Ėshtė mbi tė gjitha faji jonė qė nuk e detyrojmė tė flasė gjithė ditėn dhe tė sqarojė historinė e tij tė errėt njerėzore dhe familjare dhe historinė kriminale tė qeverisjes. Ėshtė nevoja qė kėtij tė marri t’i pėrgjigjemi me tė njėjtėn gjuhė. E di qė ėshtė njė ndotje e madhe estetike, e di qė ėshtė njė kutėrbim i madh tė merresh me kėtė gjuhė me tė, por ėshtė mė mirė njė betejė pėrfundimtare me kėtė gojėndyrė, se sa njė histori e stėrzgjatur ku njėri ndyn dhe tjetri fshin. Nė njė shtėpi kutėrbimi ėshtė njėsoj edhe kur ndyn vetėm njėri nė mes tė shtėpisė. Ndaj nuk kemi ēfarė humbasim.

Meqė nisi tė tregojė pėr njė nga gjyshėrit e tij, le ta pėrdorim kėtė rast pėr tė filluar tu tregojmė shqiptarėve me gjuhėn dhe stilin e tij kush ėshtė dhe nga vjen Sali Berisha. Dhe nuk besoj se ka gėnjyer kur tha se njė nga gjyshėrit e tij kishte pasion armėt. Fakti qė dhe djali merret me armė dhe fishekė e bėn tė besueshėm.

Brari
12-11-2012, 14:30
sala eshte ki qe ka qene..
pran ketij saliu kaq te frikshem e kaq te rrezikshem e kaq kaq misterioz e monstruoz.. rrinte a c'rrinte per vite te tera vet shoky inė merua i bazes..
nuk i ndahej nat e dite familjes se saliut.. gruas se tij serbe e femijve te tij qe keshėn blere gjith shqiperine..

si nuku kuptoj gje ahere ki miu i zi i haleve te selise roze..
uė.

u semure mo mero u semure..
o do e rrezoc saliun e ska me te gjitha mjetet..
qe me mjetin shpifje gjer ne mjetin gerdec..
te tera i provove o malukati i gramo ruco edm.ut rames.

mero..na trego si e huadhet ne ere malin me barut te gerdecit..

eshte shum interesante..

po te pakten te kishit larguar grat e femijet nga aty o qelbanik..

pastaj te jepje urdherin per shperthim..

nejse..
po poplli i gerdecit eshte shum interesant..

per inat te meros ata votuan sali berishen..

si shpjegohet..
te ken kuptuar valle ata njerez te thjeshte hilene e sofistikuar te mero bazo anil bash bushat andush e kolo ball ruc delijorgj kopilo mafies..?

shum interesant..

thenks dujbllok qe na sjell maTERIALE INTERESTORANTE NGA GUZHINA E MJESHTER MEROS..

Freemason
12-11-2012, 22:20
Nje maskarallek tjeter i berishes eshte se akoma nuk po ja derzon karrigen perparimtarit, vizjonarit dhe *arit Edvin Rama

Cohu hoxhe te ulet prifti

Hic o Sali mos ta ndjej farfadha se ca ha Edi bashk me larot e tije ter diten. Qe te heqim ty dhe te vem Edin !?? joooo me mire ty, se ti na i ke mare doren dhe na i njeh mire vrimat. E sa te na i mari doren dhe Edi na u shkely vrima fare

Brari
13-11-2012, 00:47
per ke do votoc kte radh o eur..?

ama thuaje te verteten..

un po mu dha rasti do votoj pd-n.

Freemason
13-11-2012, 01:28
Bra..!

Une do votoj per ate qe me jep me shume para. Heren tjeter mora 50.000 lek te vjetra nga ata te PS-es. Ti shohim kuotat kete radhe dhe pastaj te them

Brari
13-11-2012, 05:56
nuk eshte ide e keqe o shijaku..

shum shqipo keshtu bejn.. votojn kundrejt parave..

un nuk e kam menduar kte kurre se hidhet vota per para.
mirpo nuku u a quaj budallik atyre qe marrin para..


.

Duaje Siveten
13-11-2012, 14:46
respublica.al

http://respublica.al/sites/default/files/imagecache/400xY/leader5.jpg

Mosbindja ndaj njėshit
NASHO BAKALLI

Nė Francė, nė vitin 1793, neni 35 i Kushtetutės sė Republikės Franceze shkoi aq larg sa qė u garantonte qytetarėve tė drejtėn pėr kryengritje "Kur qeveria shkel tė drejtat e njerėzve, kryengritja popullore ėshtė shprehja mė e shenjtė dhe mė e domosdoshme pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe detyrave tė tyre”. Gjithashtu. Ajo qė ne sot e quajmė “Mosbindje civile” nuk ėshtė njė ide e re. Sepse, nė vitin 1849, ishte amerikani Henry David Thoreau, poet, filozof, regjistrues taksash, ai qė e krijoi termin me esenė e vet tė titulluar “Mosbindja Civile”. Pėrmbajtja e saj ishte njė argument themelor mbi nevojėn e lulėzimit tė njė opozite tė konsoliduar moralish ndaj padrejtėsive te shtetit; dhe mė konkretisht, ishte njė thirrje publike pėr mosbindje ndaj detyrimit pėr tė paguar njė taksė ekstra e cila i nevojitej shtetit pėr tė financuar luftėn kundėr Meksikės.

Kėto e shumė tė tjera ndihmesa nė hapsirėn botėrore mundėsuan qė tė jetojmė nė demokraci? Megjithatė, fatkeqėsisht, nė tokė e kudo gjetkė, prej vitesh, janė duke u endur fantazma shqetėsuese e tė fshehta tė cilat na shtynė tė pyesim.

Ēfarė po ndodh nė tokėn shqiptare?

Ku Lirak Bejko, njė ish i burgosur politik protestoi deri nė vetflijim kundėr qeverisė Berisha, si njė luftėtar i shoqėrisė qė tentoi tė zbatohej ligji dhe tė zhdukej diktati ndaj shtresės sė tij. Ku Berisha u dikton ish tė dėnuarve politikė se: ... unė po tė dua ju arrestoj o mendjelėnė tė mjerė? Ku zonjės Klinton, - padashje, enkas apo nga padija e qeverisė - iu dha mundėsia tė mbante shėnim se, nė Shqipėri, kryeministri Berisha nuk i lejon njerėzit tė zhvillojnė protesta antiqeveritare.

Cfarė po ndodh nė tokėn shqiptare?

Ku qeveria i mbledh me furgona policie protestuesit, ish tė dėnuarit politikė, tė rinjtė dhe tė rejat, dhe i izolon skajeve dhe birrucave tė errėta tė Tiranės? Ku gjuetia e shtrigave ėshtė pjesė integrale e mentalitetit dhe veprimit obskurantist tė elitės qeverisėse. Ku qeveria ushqen korupsionin. Ku dhuna politike pėrmbysi rezultatet e zgjedhjeve te qershorit 2009 dhe tė majit 2011. Ku dhuna politike vrau Gėrdecin, vrau 21 janarin 2011, dhe po rivret tė vrarėt.

Cfarė tiparesh kanė tė pėrbashkėta shembujt e mėsipėrm, dhe tė tjerė si kėto?

Kanė tė pėrbashkėt faktin se ato janė shkelje tė hapura dhe brutale tė lirive dhe tė drejtave tė njeriut:

- Se ushqejnė urrejtjen sociale.
-Se nuk janė raste sporadike tė shtypjes flagrante, por dukuri tė pėrditshme.
-Se synojnė nėnshtrimin e popullit, nėpėrmjet pėrdorimit tė aftėsive imponuese tė shtetit, gjoja nė ruajtje tė rendit dhe ligjit qė nuk ekzistojnė.
-Se degjenerojnė lirinė nė zemrat e rrogėtarėve shtetrorė.
-Se ėshtė pėrvetsuar mjeshtėrisht tipologjia e nėnshtrimit vullnetar ndaj njėshit-ndaj Berishės.
-Se janė produkte tė ofiēinės qė i shėrben mirėmbajtjes sė ērregullimit publik.
-Se ajėri i ndotur ėshtė pėrhapur edhe brėnda partisė demokratike.

Bashkėsia e tiparave tė mėsipėrme pėrkon me bashkėsinė e tipareve qė pėrkufizojnė termin: dhuna politike. Ekzekutimi i njeriut tė fundit tė dėnuar si shtrigė, nė Europė, ndodhi nė Mbretėrinė e Britanisė sė Madhe nė vitin 1735. Sot, dhuna politike apo gjuetia e shtrigave, quaje si tė duash, ka tė njėjtin qėllim si mė parė. Por, pėr hir tė sė vėrtetės duhet thėnė se mjetet kanė ndruar.

Sot, Qeveria nuk lodhet tė tė kapė, tė tė gjykojė dhe pastaj tė tė djegė nė turrėn e druve, por ajo duke patur nė dorėn e vet edhe gurin edhe arėn ta shtėrngon lakun e lirisė tėnde deri nė atė derexhe saqė ti tė vetflijohesh. Sic bėri Lirak Bejko.

Dhe pėr tė mos u zgjatur mund tė pėrfundojmė se: dhuna politike e kryeministrit Berisha, dhuna e regjimit nė fuqi pėrbėn nja realitet objektiv i cili ka pėr mision qė tė lypė dhe imponojė haptazi nėnshtrim e tė gjithėve ndaj njėshit.

Gjithėsesi. Pėrballė kėsaj dhune politike gjallon cdo ditė jehona e mosbindjes civile e cila na pohon bindshėm se etja pėr Liri ėshtė nė kuintesescėn e zemrės sė njeriut shqiptar.

Mosbindja ndaj njėshit - ndaj Berishės - nuk ėshtė njė ceshtje pėlqimi apo mospėlqimi vetiak apo e opozitės. Pėrkundrazi. Qėllimi i mosbindjes ėshtė nė nivel kombėtar dhe synon t’i hapė rrugė aspiratės sė munguar - lirisė europiane.

Cila ėshtė mėnyra mė e mirė e mosbindjes pėr arritjen e kėtij qėllimi?

Nėpėrmjet kontestimit tė hapur dhe parimor tė influencave tė aktorėve shtetrorė dhe joshtetrorė, tė brėndshėm dhe tė jashtėm, qė synojnė tė ndikojnė nė konsolidimin e njė regjimi autokratik-diktatorial nė vendin tonė.

Cilat janė mjetet pėr arritjen e qėllimit?

Mjet kryesor ėshtė teknologjia e komunikimit, e cila e ushtron funksionin e vet nėpėrmjet mediave tė shkruara dhe elektronike, nėpėrmjet internetit dhe lehtėsive tė tij 3G, softeve, rrjeteve sociale, komenteve, blogjeve, twiter etj. Pa nėnvleftėsuar mjetet tradicionale – grevat, tubimet, protestat si ato tė janar-shkurtit 2011, tė pensionistėve, tė ushtarakėve nė lirim, tė minatorėve tė Bulqizės e deri tek greva e urisė e ish tė pėrndjekurve dhe tė dėnuarve politikė. Grevė e cila, e theksojmė, nuk ėshtė aspak nė kontradiktė me pėrballjet mė tė gjėra sociale dhe politike tė popullit opozitar me qeverinė pėr ndryshim - nėpėrmjet shpalosjes sė alternativave reale e tė dobishme pėr politikėn e ditės, dhe tė nesėrmen e saj.

Mosbindja qytetare nuk ėshtė njė figurinė prej dylli, por ėshtė njė e drejtė e patjetėrsueshme e konsakruar nė Kushtetutėn e Shqipėrisė. Shqipėria ėshtė vendi ku prej 100 vitesh populli dhe aspirata e tij pėr demokraci tė vėrtetė mpleksen dhe zhvillohen vazhdimisht pėr ndryshimin e rrjedhės sė ngjarjeve nė tė mirė tė tė gjithėve.

Brari
13-11-2012, 16:55
shoku nasho dashka revolucion te llojit i nxituar e pak te mos vonuar.
po mir mo nasho rodhja beje revolucionin.
e bere njė ne njistenjė..
beni prap..
arsye kini plot..
psh pse berisha nuku beri kontroll te greva e nuku kapi shishe benzin sjellesit qe liraku shkerdhaku i edvinit te mos piqej.

ose..pse berisha nuku e ben vetem ne vlor 28 po don ta bej dhe ne kryeqytet po edhe ne prishtin e kudo ku ka shqipetare..
pra pse ai nuku ja le 28-ten vetem celules zabitoiste ed ruciste te ps-se se vlores..
ose arsye e forte.. tjater eshte pse nuku vate berisha te perulet para drejtorit te bordellove te liqenit..shokut skender spiun tufza..
ose pse berisha nuku e coj fitiren e tij qe ta grushtoj lirisht gjergj hajdut boksier bixhozxhi ndreca..
dhe qo nuku duronet..
ose pse berisha nuku duall pakez ne oborr ne 21 janar qe ta piraja-zonin harbuteria e mbledhur nga ppsh-ja ate dite..
ki eshte kulmi shokė..
ka shum gjynahe berisha ore..

nejse po shoku nasho robespjeri inė do revolucion.. urgjent..
o ta bejmė..

patjater duhet te sjellim ne kryeministri kulishet e bllokut..
nuku jemi kot na.. dujblloka..

Duaje Siveten
13-11-2012, 18:36
Shekulli Online, 13.11.2012


Nėse nuk qeverisim, tė paktėn tė festojmė me dinjitet
Gjon Bruēi

- Nė debatin absurd dhe djallėzor pėr vendin, datėn, orėn dhe mėnyrėn e festimit tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė, jo tė djallėzuarit, por edhe naivėt e ndershėm harrojnė njė detaj tė rėndėsishėm.

Mė 28 Nėntor 1912 nė Vlorė, nuk u realizua vetėm akti i shpalljes sė Pavarėsisė, por u formua edhe qeveria e parė e shtetit modern shqiptar, qeveri e cila pėr rreth njė vit e gjysmė funksionoi me tė metat e sukseset e saj. Nė kėtė vėshtrim real, shpallja e pavarėsisė, krijimi i qeverisė dhe funksionimi i saj nė Vlorė, e pėrcakton kėtė tė fundit si Kryeqytetin shtetėror tė asaj periudhe. Nisur nga ky fakt i thjeshtė, por i vėrtetė dhe domethėnės, asnjė dredhi pėr festime nė Tiranė, nė Durrės, apo dhe nė “Muriqan” (siē shkroi para disa ditėsh njė gazetar i ri), nuk mund t’i zhvendosė ceremonitė dhe festimet nga Vlora, e cila pėr njėqind vjet rresht ka qenė dhe mbetet “Meka” e Lirisė dhe pavarėsisė sė shqiptarėve.

Por pėr fatin tonė tė zi, drejtimi i politikės dhe i shtetit tonė njėqind vjeēar, ka rėnė nė duar mercenarėsh tė pacipė, tė cilėt i kanė vėnė detyrė vetes t’i ndihin parullės “pėrēa e sundo” tė armiqve tanė tė pėrhershėm, tė cilėt ndonėse nuk kanė mundur ta realizojnė gjer tani, nuk e pushojnė luftėn pėr arritjen e kėtij qėllimi.

Politikanėt dhe Shtetarėt tanė demokratė, me nė krye anti-shtetarin Berisha, jo vetėm nuk janė nė gjendje tė mbrojnė Pavarėsinė, qė shpalli mė 28 Nėntor patrioti i madh Ismail Qemali, por nuk munden as ta festojnė atė me njė ceremoni madhėshtore, siē i ka hije kėsaj date historike. Kėta liderė kanė hyrė aq thellė nė llumin e tradhtisė, sa nuk mund tė kthehen mė nė familjen tonė. Ndaj ėshtė e kotė t’u bėjmė thirrje pėr reagim, por nė mėnyrė masive tė ngrihemi e t’i shkulim nga karriget e politikės dhe tė shtetit, ku janė ngjitur me dhunė e me dredhi. Madje t’i heqim prej andej me gjithė kolltuqe, sepse siē thoshte edhe Noli, kolltukofagėt ėshtė vėshtirė t’i shqepėsh prej ndenjėses sė kolltukut. Kėtė detyrė, kėtė aksion tė tė gjithėve, duhet ta udhėheqė Partia Socialiste, qė ėshtė forca mė e madhe opozitare, nėse vėrtet kjo parti ėshtė pėrfaqėsuese e sė majtės, spektėr ku rreshtohet pjesa dėrmuese e popullit tonė.

Ndėrsa pėr festimin e Ditės sė madhe tė Pavarėsisė, programi dhe agjenda e festimeve ėshtė e pėrcaktuar dhe e njohur: tė gjitha partitė politike, qė e quajnė veten demokratike dhe pretendojnė se kanė elektorat; tė gjitha organizatat dhe shoqatat joqeveritare, shoqėria civile dhe ēdo organizim tjetėr; tė gjithė intelektualėt e vėrtetė tė kombit; tė gjithė shqiptarėt qė identitetin “shqiptar” e kanė jo thjeshtė nė pasaportė, por mbi tė gjitha nė zemėr, mė datėn 28 Nėntor 2012, me mendje, me zemėr dhe fizikisht, tė “mėsyjnė” Vlorėn, sepse ne tė gjithė kemi nevojė pėr Lavdinė e Vlorės dhe tė aktit tė madh kombėtar qė u vulos nė kėtė qytet 100 vjet mė parė.

Qėndrimi ndaj kėsaj date nuk ėshtė qėndrim politik dhe ideologjik, prej tė cilave partitė mund tė tuten se po “devijojnė” nga “vija”, por qėndrim ndaj ēėshtjes kombėtare, e cila nuk tė fal nėse i kundėrvihesh hapur, ose me makinacione historish e faktesh tė improvizuara e tė falsifikuara. Qeveria shqiptare, nėse vėrtet ėshtė e tillė, nė datėn 28 Nėntor duhet tė zhvendoset nė Vlorė me tė gjitha ceremonitė qė dikton kjo datė e madhe. Nė tė kundėrtėn vėrtetohet se ajo nuk ėshtė asgjė tjetėr, veēse njė arnė e keqe nė trupin e shtetit e tė pavarėsisė sonė njėqind vjeēare.


2 Komente

Gege Kosova
Asnje dileme nuk ekziston, se duhet qeverisur me dinitet, Por, kur diniteti mungon, ose nuk jemi soj me dinitet, ku ta marrim, ku ta gjeme. Andaj, as nuk qeverisim me dinitet e as nuk mund te festojme e kremtojme me diniet, sepse ai virtyt njerezor fatkeqesisht te disa persona, qeveritare aktual mungon. Andaj, kete pervjetorte rrale jubilar nuk do kremtojme me diniete, sepse egoizmi primitiv, egoizmi frigacak ka kapluar qeveritaret aktual. I kam drone, se keto tipare negative njerzore, do ta demtojme thelle krenarine e lavdishme nga e kaluara jone historike shqiptare. Zoti e falt nga mekatet popullin shqiptar.

Zef Kallami
Vlora asht uniteti i kombit.Ndersa partite jane taktikat per te bashkue popullin etnik drejt unitetit te Vlores heroike.
Ne lidhje me shkrimin e autorit Gjon Bruēi.Jap iden.Varinatin ma simpatik te intereresit kombetar mbetur ne duarte e LSI.LSI-a ka gurin dhe arren ne dore per tu shkeput nga koalicioni i qeverise tradhetare Berisha pa arrit ne zgjedhjet e 2013.Duke i shuar tanesisht kolltukogjinjet e ri,origjinal si kolltukufaget e Noli.

Brari
14-11-2012, 00:27
Mbas shokut Nasho dhe shoku Gjon Gjon Bruēi kerkon revolucion khmer rruzh.
Provoje or Gjoni i sigurimit provoje po do vec krytar komune si Aleksi dhe ti.

Duaje Siveten
14-11-2012, 02:18
Gazeta Shqiptare, 13/11/2012

Oketa tek ish-i pėrndjekuri: Mjerim gjendja e spitaleve

Personi i tretė ish-i dėnuar politik, i cili u vetėdogj me benzinė nė shenjė proteste para Bashkisė sė Pogradecit, Gėzim Hamiti vazhdon tė ndodhet nė gjendje tė rėndė shėndetėsore nė spitalin e djegieve nė QSUT. Veē familjarėve dhe shokėve tė tij, Hamiti ėshtė vizituar dje edhe nga njė pėrfaqėsi e FRD-sė, e kryesuar nga deputeti Gazmend Oketa dhe Aleksandėr Biberaj.

Pas vizitės, deputeti Oketa u shpreh i indinjuar pėr mungesėn e theksuar tė medikamenteve nė spitale. “Ėshtė totalisht e papranueshme, qė pėr njė rast tė tillė, tė njė njeriu qė ka kaluar njė akt vetėflijimi tė mungojnė edhe ilaēet mė tė thjeshta nė spital, e recetat t’u lihen familjarėve”, - tha Oketa.

Ndėrkohė, ditėn e enjte nė orėn 10:00 ish-tė dėnuarit politikė kanė paralajmėruar mbajtjen e protestės sė radhės para godinės sė Kuvendit, nėpėrmjet sė cilės do kėrkojnė nga deputetėt mbajtjen e njė minute zie nė nderim tė tė ndjerit Lirak Bejko.

Brari
14-11-2012, 09:52
gazmender mu.t oketa.. duall deputet liste..
votuesi pd-ist votoj per partine..sikurse ata te partive tjera..
nje dizaj kujtonet oketa qe ti benj munė partis se tij..
shum ndakort jemi..por nderi dhe korrektesa e kerkojne qe personi qe u be deputet nga partia x kur i ben m.unė partis x te dorzonj mandatin..
mirpo ki nuk e beri kte..
e mbajti mandatin qe i dha partia edhe se ate parti nuk e do dhe e shan perdite dhe ja saboton proceset ligj-berese ne kuvend.. bile bile nxit e frymezon greva banditesh kunder ksaj partie e bile bile e loq.e fare.. u con dhe benzin e i inspiron te vet digjen.. e te vet ngordhin qe pastaj bashk me usta edvinin tu a perdorin kufomat per qellimin e tyre te felliqur politik..

pra gazmir oketi duall nje qelbesire e rrallė..
kulmi..
i ngrati berish ..vate dhe ma beri dhe zvndes krieminister kte cop merde..
gjat kohes qe qeverrisi nuku i pa fare se kishin a jo ilace spitalet..
nashti po shikon kur vete tu a kendoj kulufruthin ca zgjebarakve qe luajn me benzine..

eh moj pd cfar qelbanikesh ke mbajtur ne gjirin tend te ngronėt..
gjene mire qe u vet shpall ki legen..

..

Duaje Siveten
14-11-2012, 12:46
A (pyet): Kemi njė ndjeshmėri nė Shqipėri kėto kohė, Elvira, qė ka gati njė lloj dėshire tė brendshme negativiste pėr tė folur keq pėr Shqipėrinė ose pėr tė identifikuar fort plagėt e saj. Ne vetė viktimizohemi, duke thėnė “po mjaft i ramė kėtij vendi, ndoshta nuk ėshtė aq i keq sa ne mendojmė”. Ndėrkohė, ti jeton nė Brooklyn tė SHBA-ve, ke jetuar nė Zvicėr, je shqiptare dhe ke kontakte me rrethe intelektuale, pa dyshim, pėr shkakun tėnd, tė bashkėshortit, e kėshtu me radhė. Nė qoftė se na shajnė sot nė botė, Elvira, pėr ēfarė na shajnė?

Elvira Dones (pergjigjet): Na shajnė, ėshtė fjalė e rėndė. Na kritikojnė, sidomos dashamirėsit, miqtė e mi gazetarė jo vetėm europianė; por ata qė janė amerikanė tė sė majtės e qė janė tė interesuar pėr gjėrat e ata qė vėrtet kanė ardhur nė Shqipėri, dhe ata qė vėrtet interesohen, nuk shkruajnė me shabllone, duke marrė njė frazė kėtu “copy and paste”, - mė falni, flas edhe njė fjalė anglisht sepse ka hyrė edhe nė shqip.

Ata na qortojnė sesi ne nuk po heqim dorė, sesi nuk po mundemi tė heqim njė qeveri qė po e dėmton Shqipėrinė, po e shet Shqipėrinė copė pėr copė dhe qė nuk ka sot asnjė lloj respekti nė Europė dhe nė botė. Ajo pėr tė cilėn neve na tėrheqin vėmendjen ose na kritikojnė sot ėshtė se si shqiptarėt nuk janė mė aktivė nė kėtė gjė. Dhe ata kritikojnė faktin qė me kalimin e kohės njerėzit janė lodhur, janė mbingopur nga politika e bėrė keq, nga korrupsioni, nga zhgėnjimi i herėpashershėm.

Shqiptarėt shpesh thonė: “Nuk bėhet ky vend, ndaj dhe unė nuk po shkoj tė votoj”, ose “Unė po shkoj tė votoj se ashtu mė thotė klani, babi im voton kėtė, unė votoj kėtė, nėna ime votoi kėtė...”, edhe ec e dil nga kjo lloj logjike e shqiptarėve dhe jo vetėm, natyrisht, ėshtė edhe e Ballkanit, por ėshtė edhe nė Amerikė. Miqtė e mi kanė ardhur nė Shqipėri dhe thonė se, si ėshtė e mundur qė pas 20 vitesh, janė sėmundje infantile, sėmundje tė fėmijėrisė nė njė demokraci, qė duheshin kaluar patjetėr, dhe demokracia mė shumė se njė dhuratė ėshtė njė peshė jashtėzakonisht e madhe.

Ne shqiptarėt e morėm demokracinė si njė dhuratė tė madhe qė na ra nga qielli e qė na duhej, sepse bota neve na e kishte borxh nė njė farė mėnyre pas 47 vitesh kur edhe retė nuk kalonin mbi Shqipėri nė parathėnien e kohės.

(er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

POKO
25-12-2012, 14:24
Xhaxhai i Berishės shpallet ‘Qytetar Nderi’ nė Tropojė

24.12.2012

Sot nė orėt e mesditės, nė pallatin e kulturės “Dardania” ishin mbledhur dėgjues tė shumtė nga Tropoja, Kosova,Tirana, madje deri nga kontinente tė largėta tė botės shqiptare, nė akademinė pėrkujtimore nė nderim tė Zeqir Halil Berishės, xhaxhait tė kryeministrit Sali Berisha, pėr dhėnien e titullit “Qytetar nderi” nga komuna Tropojė.

Nė kėtė aktivitet solemn dhe tė veēantė, merrnin pjesė drejtues tė pushtetit vendor dhe institucioneve tė ndryshme nga Tropoja dhe Kosova, deputetė tė parlamentit shqiptar dhe kosovar, veteranė, ish-ushtarė dhe komandant tė UĒK-sė pjesėtarė tė afėrm tė fisit Berisha, etj..

Ndodhej edhe Ramush Haradinaj, ish-komandanti i UĒK-sė pėr Rrafshin e Dukagjinit, i cili ka qėndruar dhe strehuar nė kullėn e Berishajve gjatė luftės sė bashku me komandantė dhe ushtarė tė tjerė, si dhe Liri Berisha, bashkėshortja e kryeministrit Sali Berisha.

Referuesit nxorėn nė pah kontributin qė ka dhėnė fisi Berisha dhe veēanėrisht Zeqir Halili gjatė historisė sė Tropojė dhe mė gjerė. Ai gjatė gjithė jetės sė tij afėrsisht 100 vjeēare ( jetoi 97 vjeē dhe ka vdekur nė vitin 1984),ka luftuar me pushkė dhe me mendje pėr ēėshtjen kombėtare, e veēanėrisht pėr popullin e shumėvuajtur kosovar.

Qė nga babai i tij,Zeqir Isufi,gjyshi dhe brezat me radhė kanė derė bujare dhe kulla e tyre nė Viēidol tė Tropojė,nė kufirin me Kosovėn ,ka qenė e pėrmendur pėr burrėri,mikpritje ,besė dhe trimėri,u theksua nga folėsit nė kėtė aktivitet.

Ramush Haradinaj revokoi pjesė nga koha kur ai me shtabin e luftės ishte dislokuar nė kullėn e Berishjave gjatė viteve 1998-1999,kurse Liri Berisha solli kujtime pėr Zeqir Halilin,pėr tė cilin sė bashku me vėllain, Ramėn vlerėsonte karakterin e tyre njerėzor,dashurinė prindėrore dhe virtytet mė tė mira tė kėtyre burrave tė fisit Berisha. Unė,tha ajo,jam krenare qė jam nuse e Berishjave.

Tė pranishmit dėgjuan nė video pėrshėndetjen e kryeministrit Berisha,i cili i entuziazmuar solli kujtimet e tij pėr axhėn Halil. Nė fund u pėrcoll njė dokumentar pėr jetėn dhe aktivitetin e patriotit ,tashmė “Qytetar nderi” i Tropojės ( pas vdekjes),Zeqir Halili.

/Shekulli Online/

Brari
25-12-2012, 17:34
mir kan ber qe e kan nderuar familjen berisha..
Pok si je?

POKO
25-12-2012, 20:20
mir kan ber qe e kan nderuar familjen berisha..
Pok si je?

top fare plako :)...uroje te jesh mire dhe ti andej,e armiqt te marrshin t'ligat...qent le te lehin,rendesi qe karvani te hec perpara ;)...ta ngrejm nje dolli per mbretin si thua,ajt gezuar e shendet e gezime pac ``2``

Duaje Siveten
25-12-2012, 21:12
ja garat qe falanga e bijve te bllokut te ri, neo-bllokmenet, bejne me edver e te tjere, te pales "kundershtare" ...

ResPublica, 24.12.2012

Fėmijėt e Berishės fitojnė 2.9 mln lekė nė ditė

Sa fitojnė realisht nga rrogat, qiratė dhe aktivitete tė tjera fėmijėt e kryeministrit tė Shqipėrisė?

Nė kakofoninė e zėrave qė krijohet rėndom pas ēdo denoncimi nė Shqipėri, ėshtė e vėshtirė qė qytetari tė pėrqėndrohet. Megjithatė, me pak fjalė ajo qė po ndodh ėshtė kjo: Prej disa ditėsh, opozita me gojėn e deputetit Taulant Balla po “lexon” deklaratat e pasurisė sė Berishės dhe fėmijėve tė tij. Veēanėrisht kėto tė fundit janė mbresėlėnėse.

Nė njė vit tė vetėm, tė dy bashkė, Argita dhe Shkėlzeni kanė fituar 1 miliard e 34 milionė lekė. Nėse kėto fitime tė deklaruara do tė pjesėtoheshin me ditėt e vitit (madje duke konsideruar qė punojnė edhe tė shtunė-tė dielė), rezulton se dy fėmijėt e kryeministrit tė Shqipėrisė fitojnė 2.9 milionė lekė nė ditė, njė shifėr kjo qė (mėnjanė retorika politike) ėshtė sensacionale pėr Shqipėrinė.

Vetė fėmijėt e kryeministrit Berisha dhe bashkėshorti i Argita Malltezit, Jamarbėr Malltezi nė njė deklaratė shpėrndarė pėr mediat thonė se “tė ardhurat tona janė tė gjitha nga burime tė ligjshme dhe tė deklaruara nė organet pėrkatėse. Sa mė sipėr vėrtetohet lehtėsisht nga deklarimet vjetore tė pasurisė nė ILDKP, institucion i cili hetoi dhe konstatoi vėrtetėsinė e deklarimit tonė tė pasurisė ndėr vite, por dhe deklarimet pranė organeve tatimore mbi tė ardhurat personale vjetore. I kujtojmė zotit Balla, - thuhet nė deklaratėn e tyre, - se tė ardhurat tona janė nė dritė tė diellit; ndryshe nga shefi i zotit Balla, i cili pasi betonoi Tiranėn me miliona metėr katrorė ndėrtim dhe u akuzua publikisht nga ndėrtuesit se u kish kėrkuar miliona euro nė shkėmbim tė lejeve tė ndėrtimit, deklaron si kursime jete 3 mijė euro dhe se jeton 6 muaj te shokėt e 6 muaj tek mami meqė ėshtė i pastrehė”. Mė pas, vijnė fjalitė e pritshme me paralajmėrime pėr… gjyq.

Duaje Siveten
28-12-2012, 14:49
Agjencia Lajmeve Sot

Mbreti dhe Monarkia komerdare shpetimi e Sali Berishes
Astrit Vorpsi

Ndёrtimi nё Tiranё i shtatores sё Mbretit Zog dhe mauzoleut tё nёnёs sё tij me iniciativёn e drejtpёrdrejtё tё kryeministrit Berisha ka krijuar njё fjalėkryq historiko-politik tё paprecedent nё Tiranё. Sudjuesit e analistёt pyesin, ē’lidhje ka 100 vjetori i Pavarёsisё me Zogun e me nёnёn e tij, nuk gjejnё argumenta historikё pёr njё vendim tё tillё qё ёshtё nё konflikt tё hapur me historinё.

Jo zotėrinj, nuk arsyetoni drejt kur shkruani se Presidenca ka gabuar duke paraqitur nė faqen e saj zyrtare se Leka Zogu njihet si Princ i shqiptarėve. Presidenca nuk ka gabuar. Qёllimisht kёtij prezantimi i veshёn nota naiviteti etike protokollare apo lapsusi pёr tё fshehur thelbin e vёrtetё tё problemit qё ne, Presidenca, atё e kemi dhe e njohim si Princ mbretёror tё shqiptarve. Nuk ёshtё se e gabua qё Shqipёria ёshtё Republikё parlamentare. Aspak. Egziston hija e Princit, e Mbretёrisё, qė qėndron si projekt nė sallonin e errėt tё “Shpёtimit” ku pėrpunohet strategjia e ardhshme e Berishės.

Ky ėshtė fillimi i njė procesi testimi dhe familjarizimi tė shqiptarėve me idenė e Princit si nėpunės nė detyra tė larta tė shtetit. Nё kujdesin e saj pėr Princin, dora e ngrohtė e Berishės e caktoi Princin Leka si kėshilltar nė Ministrinė e Jashtme shqiptare porsa aty mori detyrėn e ministrit, Lulėzim Basha. Mbas tre vjet qėndrimi aty, pėrsėri dora e ngrohtė e Berishės e caktoi Princin me detyrė nė Ministrinė e Brendshme nėn drejtimin e Bujar Nishanit ministėr. Aktualisht detyra e re, funksioni i kėshilltarit politik tė Presidentit ėshtė njė pėrgjegjėsi shumė e rёndёsishme.

Rrjedhimisht vijmė nė pėrfundimin se, dikush kujdeset qė Princi Leka tė mėsojė, tė familjarizohet, tė zhdėrvjelltėsohet e tė perfeksionohet nė kulisat e punėve tė brendshme e tė jashtme tё qeverisė si pika nyje tё tё mёsuarit tė makinės shtetėrore, pėr atė njeri qė synon majėn e politikės, tė pėrvetėsojė tė fshehtat e lojėrave politike duke notuar nė nivelet mė tė larta tė drejtimit tė shtetit.

Kush vallė pėrveē kujdesit tė Berishės do e emėronte Princin si kėshilltar politik tė Nishanit nė Presidencė? Mė thoni, cili ministėr apo deputet do merrte kurajėn qė t'i jepte Princit Leka funksionet e mėsipėrme shtetėrore me inisiativėn e tij, pa marrė mė parė aprovimin e Berishės makiavelist?

Nė kėto njėzet vjet nė Shqipėri, qėndrimi ndaj Princit Leka dhe sidomos vetė tė Atit tė tij ka ecur sipas njё skeme tё kalkuluar mirё nga Berisha. Ai ka luajtur me familjen mbretėrore rolin e atij dashamirėsit tё flaktė qė tė pėrqafon me thikėn nė dorė gati tė t'a ngulė mbas shpine.

Berisha ka dhėnė urdhėra tė qarta, ka kohė qė punon nė mėnyrė qė fantazma e Princit Leka tė mbahet e pranishme nė mendjet e sytė e shqiptarėve.

Edhe nė rastin tonё, kur Princi Leka nuk i ka pasur aftėsitė intelektuale pėr detyrat e ngarkuara e pozicionet e ofruara deri mё tani prapė se prapė ai nё kёto funksione ka mundёsi tё rritet, ai vendos kontakte me njerėzit e kėtyre rangjeve, pėrfiton nga kėto kontakte dhe ėshtė e mbetet prezent nėpėr kėto sallone si Princi i shqiptarėve. Pra, aty nėpėr komunikimet e larta shtetėrore ėshtė tashmė egoja e tij e pamposhtur pėr tė qenė i fronėzuar si mbret. Berishėn as qė e ha meraku pėr Lekėn, por i duhet princi qė t'a fusė nė lojė atėhere kur t'i vijė momenti qё t’i pёrshtatet qėllimeve tё Berishёs. Nė tė kundėrt do t'a injorojė nė mėnyrėn mė brutale duke i thėnė: rri urtė se edhe ato pasuri qė tė kam dhėnė mund tė mos i gėzosh. Koha e ka treguar.

Me shkathtėsinė makiavelike qė e karakterizon nė lojėn e tij politike me shumė tė papritura, Kryeministri Sali Berisha e mban gjithmonė Princin Leka dhe alternativėn e Monarkisė si asin nėn mėngė. Koha ka treguar se kur Berisha nė vitin 1997 filloi tė ndjente rrezikun katastrofik tė shembjes sė shtetit dhe tė vetes sė vet sė bashku, atėhere u hodh tė kapej si aventurier politik pas gomės sė shpėtimit, Referendumit pėr Monarkinė.

Por ngjarjet rrodhėn shumė shpejt dhe tashmė ai vetė nuk i zotėronte, nuk e manipulonte dot tė gjithė mekanizmin sipas idesė sė vet dhe me Monarkinė dėshtoi. Pėr qėllimin e tij djalin e Ahmet Zogut, Lekėn e I-rė e pėrdori nė mėnyrėn mė brutale, e futi nė lojėn politike mė degraduese nė sytė e shqiptarėve. E gjitha kjo pėrdorje mė mbrapa solli njė reagim tė madh negativ jo vetėm nga familja mbretėrore shqiptare por mė shumė nga qarqe tė caktuara tė huaja, tė cilat pėrkatėsisht iu bėnė prezente Berishės nė formė qėndrimesh kritike tė ashpra pėr kėtė sjellje aventureske me Lekėn e I-rė. Kėtu e ka fillesėn “Premtimi” qė Berisha i ka bėrė Babait tė Princit Leka II dhe kthesa korrigjuese kompensuese nė sjelljen e Berishės ndaj tyre, d.m.th. premtimin qё mbėshtetja e tij ndaj mbretėrorėve kėtej e tutje do njihte njė ndryshim pozitiv institucional. Ardhja e Berishės nė pushtet u shoqėrua nė vitin 2006 me rikthimin e pronave pėr familjen mbretėrore (Rezidenca Mbretėrore) dhe u pasua me sistemimin nė punė tė zgjedhur pėr Princin Leka.

Por Berisha, si mjeshtėr i pabesisė mban gjithmonė pėr vete njė gur rezervė, bėn gjithmonė lojė nė dy drejtime. Asnjėherė nuk ka filluar ndonjė proces institucional pėr tė abroguar vendimin e Kongresit tė Pėrmetit 1944 qė i ndalon rikthimin nė atdhe familjes mbretėrore tė Ahmet Zogut. Konstitucionalistėt shqiptarė ngritėn zėrin tė alarmuar nė vitin 1997 kur Berisha solli nė Tiranė pretendentin e fronit mbretėror dhe shpalli Referendumin pёr Monarkinё, pa abroguar ligjin e ndalimit tė rikthimit tė Mbretit sipas vendimeve tė Kongresit tė Pėrmetit.

Po ku do t'ia dijė Berisha pėr ligje kushtetuese. Interesi i pushtetit tė tij ėshtė mbi gjithēka. Berisha u ka bёrё premtimet mё fantastike shqiptarėve. Premtimet e dhёna kanё qёnё njё nevojё e sё shkuarёs pёr Berishёn, thyerja e tyre nё vazhdim ёshtё njё nevojё e tij pёr tё ardhmen.

Familja mbretėrore e Savojės nė datėn 19 Maj 2012, Princin Leka II e nderoi me ēmim kalorsiak nga mė prestigjiozėt e Europės duke e njohur si antar tė urdhėrit Santi Maurizio e Lazzaro. Antarė tė kėtij urdhėri, Santi Maurizio e Lazzaro, janė edhe mbreti i Spanjės, Huan Karlos dhe princi Albert II i Monakos. Mbreti Zog I ėshtė antar i kėtij Urdhėri prej vitit 1926 dhe mban dekoratėn pėrkatėse prej kėsaj kohe.

Familja mbretėrore 500 vjeēare e Savojёs nuk do ngutej tё akordonte njё urdhёr tё tillё nё rast se autoritetet shtetёrore shqiptare nuk do e prezantonin Princin Leka II si tё tillё nёpёr ceremonitё shtetёrore dhe etikat protokollare tё institucioneve mё tё larta tё shtetit.

Mbas kaq shumė vitesh nė politikė dhe nė pushtet, mbas shumė zullumesh gjakderdhėse, pėrvetėsimesh tė njohura e tė panjohura Berisha e ka tė qartė se nuk mund t'ia hedhė lehtė kur tė mos jetė nė pushtet. Me nuhatjen e hollė tė rrufjanit politik, ai e ndjen mirė se kur tė rrėzohet nga kali edhe tė vetėt nė PD do i japin tė shtyrėn e fundit. Pale pastaj sesa tė egėr do jenė kundėrshtarėt e tij tė PS-sė. Kėshtu qė horizonti “mbaspushtet” pėr Berishėn nuk duket i kthjellėt. Berisha e familja e tij biologjike e klanore nuk ka sesi tė mos mendojė e shikojė mjegull telashesh dhe rrebeshe gjyqesh e dėnimesh nė tė ardhmen.

Pavarėsisht nga disa zėra qė e kundėrshtojnė tendencėn e bashkimit tė Shqipėrisė me Kosovėn e ndoshta edhe tė pjesės shqiptare tė Maqedonisė, fryma e nėndheshme e kulisave tė bashkimit tė kėtyre trojeve nė njė shtet tė vetėm pėrbėn njė platformė diplomatike qė herė herė bėhet mė e ndjeshme, mė e afėrt si aspiratė e herė herė mė e largėt. Por gjithmonė ndodhet aty, si njė fantazmė nė mendjet e shtetarėve, nė bisedat e tyre tė akullta dhe poshtė tavolinave diplomatike euroatlantike. Erėn e kėsaj platforme Berisha e nuhat, herė i fryn, herė e thith, herė e shfaq e herė nanuritet me tė, por asnjėherė nuk i qėndron indiferent. Kёtё lojё tё Berishёs herё pas here e artikulojnё serbёt pёr tё trembur Perėndimin me rrezikun e Shqipёrisё sё madhe.

Brari
28-12-2012, 17:15
qe ne fillim ki kelishi VORPS i Ed rucit te Dokles shkruan keshtu:

----
Ndёrtimi nё Tiranё i shtatores sё Mbretit Zog dhe mauzoleut tё nёnёs sё tij me iniciativёn e drejtpёrdrejtё tё kryeministrit Berisha ka krijuar njё fjalėkryq historiko-politik tё paprecedent nё Tiranё. Sudjuesit e analistёt pyesin, ē’lidhje ka 100 vjetori i Pavarёsisё me Zogun e me nёnёn e tij, nuk gjejnё argumenta historikё pёr njё vendim tё tillё qё ёshtё nё konflikt tё hapur me historinё.
---------


te jet ndonje kalama 15 vjec ki m.ut qe nuku di shume hajde de.. po ki qelbanik e di mire se o ka lidhje me Zog 100 vjetori shtetit o ska lidhje me asnje tjater..

ZOGU ishte ne shpallje..
1 qo..
Zogu ishte ne kongres te Lushnjes..
2 qo..
Zogu beri shtet..
3 qo..
Zogu u dha pension e dinjitet gjith Shpallesve e familjeve te tyre kurse Partia ku eshte futur kohet e fundit ki VORPSI u a beri Gropen Shpallesve te Pamvaresise kurse familjet e tyre i genocidoj Enveri Vitua Hysniu e Blloku me kulish tjere..

E mo "anti-Bllok".. e bere listen e autoreve te flet rrufeve enveriste qe sjell mo?

ta dhac si detiire shpije more qenef bllokmenesh..

Pra konklluza eshte se Doktor Berisha beri mire qe e festoj pamvaresine popullorisht e jo si fest biroje ..
Qe u a nxuarr nga "burgjet enveriste"!.. te fyerjes e poshterimit 70 vjecar.. figurat e shquara.. Historise se Atdheut..

Vetem nje qelbanik anti kombetar nuk mund te pajtohet me kte..

si ki kulishi vorps.. qen i rrahur i sigurimit e tani rreshter ne shtabin seli roz..

Duaje Siveten
28-12-2012, 17:54
Axhencia Lajmeve Sot

Berisha plan pėr bllokimin e Rezolutės Ēame nė Kuvend,
frikė nga rrjedhja e votave tė deputetėve tė tij


Mes interesit kombėtar dhe rekomandimeve tė Athinės pėr tė mbyllur dramėn ēame, mazhoranca qeverisėse ka zgjedhur kėtė tė fundit. Partia nė pushtet duket e vendosur pėr tė bllokuar me ēdo kusht rezolutėn pėr njohjen e tė drejtave tė shqiptarėve tė Ēamėrisė, tė cilėt u masakruan nga barbarėt grekė nė vitin 1994. Kuvendi i Shqipėrisė mbajti dje seancėn e fundit pėr kėtė vit, duke e shtyrė shqyrtimin e Rezolutės Ēame pėr vitin tjetėr.

Burime pranė Komisionit tė Jashtėm, komision ky pėrgjegjės pėr shqyrtimin e rezolutės, bėjnė me dije se Rezoluta Ēame ka gjasa tė mos shqyrtohet fare as nė vitin 2013. Nėse rezoluta do tė futej nė procedurė parlamentare dhe nė votim, Berisha jo vetėm do tė humbte mazhorancėn, por qėndrimi i tij kundėr rezolutės do t’i mbetej pėrjetėsisht si njollė turpi. Shumė deputetė demokratė do t’i dilnin nga rreshti dhe do tė votonin rezolutėn.

Ndėrkohė, Lėvizja Socialiste pėr Integrim, Fryma e Re Demokratike, Aleanca Kuq e Zi dhe eksponentė tė opozitės, kanė deklaruar votėn pro rezolutės. Pra, pėr tė mos provokuar pėrēarjen e mazhorancės, kryeministri ka zgjedhur njė rrugė tė ndėrmjetme duke ngrirė rezolutėn nė sirtarėt e Kuvendit tė Shqipėrisė. I bindur se qėndrimi i tij pro interesit grek nuk pėrfaqėson qėndrimin e Kuvendit tė Shqipėrisė, kryeministri pritet ta mbajė tė bllokuar rezolutėn edhe gjatė vitit 2013. Por sipas burimeve, ekziston edhe njė variant, ai i pėrēudnimit dhe i masakrimit tė rezolutės nė Komisionin e Jashtėm.

Mazhoranca mund ta ndryshojė pėrmbajtjen e rezolutės deri nė atė shkallė qė tė mos i sjellė shqetėsim Athinės zyrtare. Konkretisht, nga rezoluta mund tė hiqet pika pėr kthimin e pronave.


Presioni

Ndėrsa deklaroi se nuk pranonte kurrsesi presionin e PDIU pėr tė votuar rezolutėn, nga ana tjetėr, kryeministri duket se i ėshtė bindur presionit tė Athinės pėr tė mos e hapur ēėshtjen ēame. Presionin e Athinės zyrtare e ka konfirmuar edhe nėnkryetari i grupit parlamentar demokrat, Astrit Patozi. Pas njė reagimi nė javėt e para, grekėt duket se nuk janė mė tė shqetėsuar pėr rezolutėn, pasi me sa duket kanė marrė garanci nga kryeministri pėr sabotimin e saj. Disa ditė mė parė, kryeministri Berisha ka zhvilluar njė takim me ambasadorin e Greqisė nė Shqipėri, Nicolas Pazios.

Kryeministri Berisha e ka qetėsuar ambasadorin e Greqisė nė Shqipėri, Nicolas Pazios, se do tė mbajė tė njėjtin qėndrim qė ka mbajtur nė vitin 2004, kur bashkė mė shpurėn e tij tė deputetėve, u largua nga salla e parlamentit duke sabotuar Rezolutėn Ēame. Bllokimi i rezolutės konfirmon edhe njė herė se ndikimin e madh qė ka Athina mbi Kuvendin e Shqipėrisė dhe sidomos mbi qeverinė. Ata i kanė kushtuar njė rėndėsi tė madhe edhe misionit diplomatik nė Tiranė. Pas largimit tė Nicolas Pazios, ambasadori i ri grek nė Tiranė, pritet tė jetė njeriu qė ka drejtuar shėrbimet sekrete greke pėr vite mė radhė.

Brari
28-12-2012, 22:21
a paska votuar bamiri me kreshon..

po plasi lufta..kish then bamirua.. do vete te lėftonj si selmėn musai e do i le me dashnore me villa 4 katshe me bemevera..e aragosta e me kalltuqe te ngrohta..

kurse kreshua kish dekllaruar se do jet ne vijen e par te frontit me dylbinj ne dore e terrt syri nuk do me bėnj tha..

kurse hartuesi i dekllarates tako edvin ngjeliu kish thėnur se po plasi do shkoj ne kufi e do ti lej dhe ato qime qe i kan mbetur mu ne fush betejė..

Duaje Siveten
29-12-2012, 11:32
Gazeta Shqiptare
“Qėllojmė me vezė tė gjithė qeverinė”
Aurora Koromani

Do tė qėllojmė me vezė dhe me mjete tė tjera, tė gjitha makinat e qeveritarėve dhe deputetėve tė Partisė Demokratike”. Kėtė deklaratė ka lėshuar ditėn e djeshme, ish-koordinatori i grevės sė urisė sė ish-tė pėrndjekurve politikė, Skėnder Tufa, nė njė prononcim pėr “Gazetėn Shqiptare”. Deklarata e tij ka ardhur pasi njė grup ish-tė pėrndjekurish politikė kanė qėlluar me vezė dy makina zyrtarėsh tė Gjykatės Kushtetuese.

Pas kėtij incidenti, Tufa ėshtė shprehur pėr “Gazetėn Shqiptare” se qėllimi i tyre nuk ishte goditja e makinave para gjykatės, por e mjeteve tė deputetėve tė qeverisė. “Duke qenė se ne kohėt e fundit po survejohemi gjatė gjithė kohės nga forcat e policisė, ne nuk kemi pasur mundėsi qė tė godasim mbi makinat e zyrtarėve dhe deputetėve tė qeverisė. Kishim pėrgatitur edhe njė listė tė zyrtarėve qė do tė gjuanim, por nuk gjetėm dot hapėsirė dhe pėr kėtė arsye goditėm mjetet e rastėsishme qė ndodheshin para Gjykatės Kushtetuese”, pohon Tufa pėr ‘GSH’.

Gjatė deklaratės sė tij, ai pohon se ditėt nė vijim, grupi i ish-tė pėrndjekurve politikė nuk do tė ndalet para asgjėje dhe para askujt, derisa ta vėnė synimin e tyre nė vend. “Ne nuk veprojmė mė si ish-tė pėrndjekur, por si qytetarė, si njerėz qė kėrkuan tė drejtat e tyre me anė tė grevės sė urisė, ku humbėm dy shokėt tanė, ndėrsa ėshtė lėnduar keq njė tjetėr. Pėr kėtė arsye nė jemi tė vendosur dhe ditėt nė vijim ne do tė gjuajmė me vezė apo mjete tė tjera, makinat e zyrtarėve dhe deputetėve tė Partisė Demokratike”, vijon deklaratat e tij, ish-koordinatori i grevės sė urisė, Skėnder Tufa. Ai thekson se grupi i ish-tė pėrndjekurve politikė nuk lufton mė pėr tė fituar dėmshpėrblimet e tyre, por si qytetarė qė kėrkojnė zbatimin e ligjeve qė dalin nga Parlamenti. “Ne do tė veprojmė edhe kundėr ēdo institucioni qė shkel ligjet, duke mos pėrjashtuar as prokurorinė, duke qenė se nė krye tė saj janė zgjedhur njerėzit e besuar tė qeverisė”, pohon Tufa.

Incidenti

Mėngjesin e ditės sė djeshme, ish-tė pėrndjekurit kanė qenė para selisė sė kryeministrisė dhe mė pas janė zhvendosur para Kryesisė sė Kuvendit, ku kanė qėlluar me vezė makinat me targa TR 0279 Z dhe TR 0283 Z, qė ndodheshin tė parkuara. Ky nuk ėshtė rasti i pari qė ish-tė pėrndjekurit reagojnė nė kėtė mėnyrė. Nė fillim tė muajit tė kaluar, njė grup tė pėrndjekurish politikė qėlluan me vezė makinėn e kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli, e argumentuar se kjo e fundit e kishte fyer grupin e tyre. Ndėrkohė nė shtator, makina e Kryeministrit Sali Berisha u qėllua me dy qese miell, teksa hynte nė oborrin e Parlamentit.

Brari
29-12-2012, 15:54
keta nuku jan ish te perndjekur..o dujruc..
tio e di mire kte pune.. se po te ishe ti ndonje qe ke respekt per te perndjekuriyt e kishe shjelle ndonje shkrim nga kujtimet e tyre por ti kurre nuk ke treguar interes per ckan hequr njerzit e mire nen regjim te enverit e vito kapos..

ti mobilozihesh vetem per te rrezuiar ate qe u a hoqi persekutimin nga zverku shqiptareve.. dhe qe dihet kush eshte.. eshte doktori i madh..

keta te vezeve me ne krie skender tufen jan nje tuf spiunesh qe duan te rrezojne demokracin e te na i sjellin kulishet staliniste ne pushtet..

te perndjeklurit e vertete jan distancuar nga kjo bande e felliqur bordelloxhijsh bixhozxhijsh pijanecesh hafijesh e minj birucash..

lirakun e cuan ne at bote..
dhe mir ja bene..
e kerkoj..

le te vazhdojne spiunet e ndyre..po do ta marrin ate qe meritojne..

oj dujrucja .. perfundoj rreshtere e kapterrit skender tuf bordellos..
turp te kesh moj zhab sigurimi..

Duaje Siveten
29-12-2012, 16:58
ne pllenumin e grave doemoskratike, shoki sali i ka dhene nje vend te rendesishem atyre ne trannsformimet hajde-ja-ke-lala te vendit, duke cilesuar posaqerisht se gruaja eshte edhe grua, por edhe votuese ...

SystemA
30-12-2012, 12:08
top fare plako :)...uroje te jesh mire dhe ti andej,e armiqt te marrshin t'ligat...qent le te lehin,rendesi qe karvani te hec perpara ;)...ta ngrejm nje dolli per mbretin si thua,ajt gezuar e shendet e gezime pac ``2``
Po jami vllazen marre

SystemA
30-12-2012, 12:13
top fare plako :)...uroje te jesh mire dhe ti andej,e armiqt te marrshin t'ligat...qent le te lehin,rendesi qe karvani te hec perpara ;)...ta ngrejm nje dolli per mbretin si thua,ajt gezuar e shendet e gezime pac ``2``
Nuk ma ti gjona te rona,pi uje bjeshke loku

POKO
30-12-2012, 20:21
Letėr tė hapur pėr njė ish president

Shkak pėr kėtė letėr tė hapur u bė njė shkrim nė “Gazeta Shqiptare” Nr.5860 datė 22 dhjetor 2012, mbi fjalimin qė keni mbajtur (Bamir Topi) nė prezantimin e degės sė partisė tuaj nė Tiranė.
I nderuar zoti Topi,

Shkak pėr kėtė letėr tė hapur u bė njė shkrim nė “Gazeta Shqiptare” Nr.5860 datė 22 dhjetor 2012, mbi fjalimin qė keni mbajtur nė prezantimin e degės sė partisė tuaj nė Tiranė.Nė editorialin “Pushteti tė konsumon” tė kėsaj gazetė, lexoj lajmin “Nė qeverinė e Berishės, sa mė i korruptuar, aq mė lart ngjitesh”. I shtyrė nga kureshtja hap faqen pesė ku ėshtė ky shkrim dhe lexoj titullin: “Topi: Berisha, stalinisti i fundit, duhet ta heqim”dhe, midis tė tjerash, nė njė shkrim tė shkurtėr, lexoj: “nė qeverisjen e sotme tė Sali Berishės, sa mė i korruptuar tė jesh aq mė shumė ngjit shkallėt e karrierės nė qeveri, nė administratė, nė sistemin e drejtėsisė e nė listat pėr deputet tė partisė”.

Ditėt e fundit politikanėt tanė i kanė mbėrthyer ethet e zgjedhjeve. Tė gjithė, tė majtė dhe tė djathtė, nuk lenė mė vrer pa derdhur mbi kundėrshtarėt e tyre politikė. Nėpėr faqet e shtypit tė pėrditshėm lexon lloj-lloj epitetesh qė kėta politikanė pėrdorin nė shėrbim tė linjės qė ata pėrfaqėsojnė. Njė gjė e tillė ėshtė e natyrshme nė njė situatė tė tillė. Por ēudia qėndron nė atė qė disa politikanė harrojnė nga kanė ardhur dhe akuzat e tyre, po t’i analizosh me gjakftohtėsi, bien mbi vetė ata. Njė gjė e tillė ndodhi edhe me fjalėn tuaj. Le ta analizojmė.

Natyrisht, kur dėgjon njė fjalim tė tillė njė lexues i zakonshėm thotė me veten e tij: Bobo, tė mjerėt ne, nė ēfarė bote jetojmė! Njė nga kėta lexues jam edhe unė. Edhe mua, pėr njė ēast, mė duket sikur jetoj nė njė botė ku nuk tė sheh syri veēse politikanė dallaveraxhinj dhe servilė, gjykatės dhe punonjės administrate tė korruptuar deri nė fyt dhe vetėm fare pak individė tė ndershėm. Por kur kthjellohem, nė mendje mė lindin mendime tė tjera tė cilat nuk jam nė gjendje t’i shpjegoj.Ndaj do tė doja t’ju pyesja :

-Kur ėshtė bėrė e tillė qeveria e Berishės, pasi jeni larguar ju nga posti i Presidentit tė Republikės apo ka qenė edhe mė parė e tillė?

Nė rast se do tė ishte varianti i parė, do tė kisha qenė dhe unė dakord me ju. Por njė gjė e tillė mė duket e pamundur pasi, si ka mundėsi qė njė qeveri qė ka qenė model, dhe kjo sipas vetė deklaratave tuaja tė asaj periudhe, tė korruptohet brenda njė kohe kaq tė shkurtėr prej jo mė shumė se gjashtė muajsh. Kėshtu qė mbetet varianti i dytė kur kjo qeveri paska qenė pėrbėrė nga element tė korruptuar. Atėherė mė lindin mendime tė tjera dhe kėto dua t’i shpreh.

Ju zoti Topi karrierėn tuaj nė Partinė Demokratike e nisėt si shumė tė tjerė, si njė anėtar i zakonshėm i saj dhe me kohė filluat ngritjen tuaj nė pėrgjegjėsi tė ndryshme si Ministėr, Nėnkryetar i partisė, Kryetar i grupit parlamentar pėr tė pėrfunduar si President i Republikės. Si mundėt t’i kalonit kėto shkallė tė karrierės tuaj? Mos vallė edhe ju paskeni qenė i korruptuar? Njė gjė tė tillė ju e pohoni vetė kur thoni se nė qeverinė e Berishės rruga e vetme pėr t’u ngjitur ishte korrupsioni. Po zoti Oketa, mos vallė ishte i korruptuar kur arriti deri nė postin e Zėvendėskryeministrir tė Shqipėrisė? Po zoti Biberaj qė arriti deri Kryetar i Delegacionit tė Kuvendit tė Shqipėrisė nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, mos ishte i tillė? Mund tė vazhdoja edhe mė tej por besoj se mjafton vetėm me kėto tre shembuj pėr sot.

Ajo qė mė tėrheq mė tepėr vėmendjen nė fjalėn tuaj, tė cituar mė sipėr, ėshtė fakti se edhe nė sistemin e drejtėsisė, gjithmonė sipas jush, duhet tė jesh i korruptuar qė tė bėsh karrierė. Por ju, mor zotni, keni qenė Kryetar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė dhe ishit ju sė bashku me Nėnkryetarin tuaj qė sot drejton Aleancėn Kuq e Zi, qė propozonit se kush do tė emėrohej nė gjykatat e rretheve, ato tė Apelit apo Gjykatės sė Lartė dhe asaj Kushtetuese. Nė kėto gjykata edhe sot e kėsaj dite janė pothuajse po ata gjyqtarė qė i keni emėruar juve. Si e lejuat ju, drejtuesi kryesor i tyre qė nė krye tė gjykatave tė tė gjitha shkallėve tė ishin njerėz tė korruptuar? Njė logjikė e tillė tė shpie nė atė qė edhe ju paskeni qenė tė korruptuar.

Nė partinė tuaj, kam marrė vesh se janė edhe disa ish-tė pėrndjekur politikė. Unė nuk i pėrkas atyre njerėzve qė vjellin vrerė karshi tė tjerėve qė, ndonse janė tė shtresės sė tyre, kanė mendime tė ndryshme me ta. Unė nuk mund tė them se ata nuk janė tė pėrndjekur pasi kjo do tė ishte e barabartė sikur tė thoja edhe pėr veten time. Por di, gjithashtu, se nė gjirin e tė pėrndjekurve politikė ka patur edhe nga ata qė bėnin “Hosana Baraba”, siē shkruante Noli i madh. E pra disa nga kėta tipa mundėn tė mbaronin shkollat e larta dhe, madje, tė shkonin edhe pėr specializim nė Romė apo vende tė tjera nė njė kohė kur ati i tyre kishte qenė i dėnuar politikė. Pėrse kjo mundėsi nuk ju dha fėmijve tė mi, pikėrisht vajzės time tė vogėl, nxėnėse me rezultate tė shkėlqyera qė, kur u paraqit nė konkursin pėr shkollėn e baletit, nuk e fitoi vetėm e vetėn pse ishte bija e njė tė dėnuari politik? A mund tė ma jepni pėrgjigjen e kėsaj pyetje?

Pėr tė thėnė tė vėrtetėn kam patur gjithmonė besim te personaliteti juaj. Pėr kėtė mund tė bindeni nėse do tė lexoni shkrimin tim tė datės 18 korrik 2007, botuar nė gazetėn “Tema” Nr. 2134 me titull “Besoj te Bamiri”. Po ju citoj vetėm njė frazė nga ky shkrim:

“Bamir Topi ka krijuar njė ndjenjė besimi dhe respekti me veprimtarinė e tij politike tė deritanishme. Kam besimin gjithashtu se ai do tė dijė tė manovrojė me zgjuarsi nė marrėdhėniet midis dy krahėve tė politikės, duke u bėrė njė gjykatės i denjė nė raportet ndėrmjet tyre”.

Por, nuk ndodhi kėshtu. Veprimtaria juaj si President i Republikės nuk e justifikoi besimin tim. Kjo u duk qė kur nuk pranuat tė nėnshkruani ligjin e lustracionit tė miratuar nga Kuvendi i Shqipėrisė, ligj i cili u hodh poshtė nga Gjykata Kushtetuese e pėrbėrė nga gjykatės tė cilėt ndėshkoheshin pikėrisht nga ky ligj. Nė rast se e shihni tė arsyeshme lexoni shkrimin tjetėr timin me titull “Jemi edhe ne, i nderuar zoti President”, botuar nė gazetat “Metropol” Nr. 2224 dhe “55” Nr. 330 (4395) datė 30 nėntor 2010, pėr tė cilin ju as qė denjuat tė pėrgjigjeshit. Mė lejoni tė citoj disa fragmente nga ky shkrim:

Vitin e kaluar ish kryetari ynė pati njė takim me ju, ku ju kėrkoi qė nė listėn e kandidatėve pėr Gjykatėn Kushtetuese dhe atė tė Lartė tė pėrfshiheshin edhe propozimet tona. Ne atėherė ju propozuam pesė kandidatura, tė gjitha tė goditura dhe sipas kritereve tė caktuara. Keni bėrė shumė propozime, por kandidaturat tona nuk paskan patur vend. Nė tė kundėrt, kandidatura tė tilla si ajo e Vangjel Kostės, qė nė ndėrgjegjen e tij mban dėnimin politik tė Agron Ficos, Adnan Ballės dhe Kastriot Marės apo tė tjerėve qė Kuvendi i Shqipėrisė i hodhi poshtė, dėrgoheshin nga ana juaj pėr emėrim.

Ne jua themi hapur, i nderuar zoti President, nuk kemi qenė dakord me ju edhe kur dekoronit ata qė na vranė dhe na masakruan. Mė lejoni tė pėrmend kėtu prokurorin Skėnder Breca (paēka se mė vonė e anulluat atė vendim) apo gjykatėsit Njazi Jaho dhe Fatmira Laskaj. Nuk kemi qenė dakord edhe kur dekoratėn e akorduar martirit Havzi Nela, me rekomandimin e cilit tė ashtuquajtur tė pėrndjekur politikė, ia dorėzuat ish gruas sė tij, qė ligjėrisht e kishte ndarė disa vjet mė parė se ai tė ekzekutohej, duke lėnė nė hije vėllezėrit qė kishin sakrifikuar.

Para disa muajve lexuam nė median elektronike njė njoftim se njė delegacion i Kombeve tė Bashkuara i paska kėrkuar Shqipėrisė tė dėnojė krimet e komunizmit. Lidhur me sa mė lart ėshtė ngritur komisioni i hetimit tė krimeve tė komunizmit. Ne mendojmė se duhet ta ndihmojmė kėtė komision me tė gjitha mundėsitė tona. Por ndihma nuk mund tė bėhet kur nė organet e drejtėsisė vazhdojnė tė qėndrojnė ende ish persekutorėt tanė. Mos harroni! Dua t’ju pyes, i nderuar zotni, si nuk ju drodh dora kur nėnshkruat dekorimin e kriminelėve qė kishin ēuar nė ekzekutimin e martirėve tė Spaēit, Xhelal Koprencka, Fadil Kokomani dhe Vangjel Lezho apo Qafės sė Barit, Tom Ndoja dhe Sokol Sokoli, njėlloj si paraardhėsi juaj me dekorimin e vrasėsit tė poetit Havzi Nela? Si nuk pyetėt, tė paktėn, ndonjerėn nga shoqatat e tė pėrndjekurve politik mė parė? Ju thoni se i pėrkisni shtresės sė tė pėrndjekurve politikė. Atėherė si i kryet kėto veprime? Edhe pėr kėto, po patėt kurajo duhet tė pėrgjigjeni. Kėto mendime mė lindėn kur lexova fjalėt tuaja nė shkrimin e botuar nė “Gazeta Shqiptare”. Ndaj dua t’ju bėj edhe disa pyetje tė tjera:

-Pėrse u larguat nga partia qė ju ngriti nė majat mė tė larta tė hirarkisė shtetėrore dhe partiake? Mos vallė do tė kishte qenė mė e arsyeshme, mė dinjitoze dhe mė e ndershme tė kishit qėndruar nė gjirin e saj dhe atje ta zhvillonit luftėn pėr demokratizimin e mėtejshėm tė kėsaj partie? A e dini se jeni i vetmi ish-President Republike qė themeloni njė parti tjetėr politike, rivale tė partisė sė cilės i pėrkisnit deri atėherė, qysh disa muaj mė parė se tė mbaronit mandatin e presidentit?

Pėrgjigjen kėtyre pyetjeve, po mundėt, jepjani juve.Me sinqeritet

Reshat Kripa

SystemA
31-12-2012, 15:42
[QUOTE=POKO;286544]Letėr tė hapur pėr njė ish president

Shkak pėr kėtė letėr tė hapur u bė njė shkrim nė “Gazeta Shqiptare” Nr.5860 datė 22 dhjetor 2012, mbi fjalimin qė keni mbajtur (Bamir Topi) nė prezantimin e degės sė partisė tuaj nė Tiranė.
I nderuar zoti Topi,

Shkak pėr kėtė letėr tė hapur u bė njė shkrim nė “Gazeta Shqiptare” Nr.5860 datė 22 dhjetor 2012, mbi fjalimin qė keni mbajtur nė prezantimin e degės sė partisė tuaj nė Tiranė.Nė editorialin “Pushteti tė konsumon” tė kėsaj gazetė, lexoj lajmin “Nė qeverinė e Berishės, sa mė i korruptuar, aq mė lart ngjitesh”. I shtyrė nga kureshtja hap faqen pesė ku ėshtė ky shkrim dhe lexoj titullin: “Topi: Berisha, stalinisti i fundit, duhet ta heqim”dhe, midis tė tjerash, nė njė shkrim tė shkurtėr, lexoj: “nė qeverisjen e sotme tė Sali Berishės, sa mė i korruptuar tė jesh aq mė shumė ngjit shkallėt e karrierės nė qeveri, nė administratė, nė sistemin e drejtėsisė e nė listat pėr deputet tė partisė”.

Ditėt e fundit politikanėt tanė i kanė mbėrthyer ethet e zgjedhjeve. Tė gjithė, tė majtė dhe tė djathtė, nuk lenė mė vrer pa derdhur mbi kundėrshtarėt e tyre politikė. Nėpėr faqet e shtypit tė pėrditshėm lexon lloj-lloj epitetesh qė kėta politikanė pėrdorin nė shėrbim tė linjės qė ata pėrfaqėsojnė. Njė gjė e tillė ėshtė e natyrshme nė njė situatė tė tillė. Por ēudia qėndron nė atė qė disa politikanė harrojnė nga kanė ardhur dhe akuzat e tyre, po t’i analizosh me gjakftohtėsi, bien mbi vetė ata. Njė gjė e tillė ndodhi edhe me fjalėn tuaj. Le ta analizojmė.

Natyrisht, kur dėgjon njė fjalim tė tillė njė lexues i zakonshėm thotė me veten e tij: Bobo, tė mjerėt ne, nė ēfarė bote jetojmė! Njė nga kėta lexues jam edhe unė. Edhe mua, pėr njė ēast, mė duket sikur jetoj nė njė botė ku nuk tė sheh syri veēse politikanė dallaveraxhinj dhe servilė, gjykatės dhe punonjės administrate tė korruptuar deri nė fyt dhe vetėm fare pak individė tė ndershėm. Por kur kthjellohem, nė mendje mė lindin mendime tė tjera tė cilat nuk jam nė gjendje t’i shpjegoj.Ndaj do tė doja t’ju pyesja :

-Kur ėshtė bėrė e tillė qeveria e Berishės, pasi jeni larguar ju nga posti i Presidentit tė Republikės apo ka qenė edhe mė parė e tillė?

Nė rast se do tė ishte varianti i parė, do tė kisha qenė dhe unė dakord me ju. Por njė gjė e tillė mė duket e pamundur pasi, si ka mundėsi qė njė qeveri qė ka qenė model, dhe kjo sipas vetė deklaratave tuaja tė asaj periudhe, tė korruptohet brenda njė kohe kaq tė shkurtėr prej jo mė shumė se gjashtė muajsh. Kėshtu qė mbetet varianti i dytė kur kjo qeveri paska qenė pėrbėrė nga element tė korruptuar. Atėherė mė lindin mendime tė tjera dhe kėto dua t’i shpreh.

Ju zoti Topi karrierėn tuaj nė Partinė Demokratike e nisėt si shumė tė tjerė, si njė anėtar i zakonshėm i saj dhe me kohė filluat ngritjen tuaj nė pėrgjegjėsi tė ndryshme si Ministėr, Nėnkryetar i partisė, Kryetar i grupit parlamentar pėr tė pėrfunduar si President i Republikės. Si mundėt t’i kalonit kėto shkallė tė karrierės tuaj? Mos vallė edhe ju paskeni qenė i korruptuar? Njė gjė tė tillė ju e pohoni vetė kur thoni se nė qeverinė e Berishės rruga e vetme pėr t’u ngjitur ishte korrupsioni. Po zoti Oketa, mos vallė ishte i korruptuar kur arriti deri nė postin e Zėvendėskryeministrir tė Shqipėrisė? Po zoti Biberaj qė arriti deri Kryetar i Delegacionit tė Kuvendit tė Shqipėrisė nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, mos ishte i tillė? Mund tė vazhdoja edhe mė tej por besoj se mjafton vetėm me kėto tre shembuj pėr sot.

Ajo qė mė tėrheq mė tepėr vėmendjen nė fjalėn tuaj, tė cituar mė sipėr, ėshtė fakti se edhe nė sistemin e drejtėsisė, gjithmonė sipas jush, duhet tė jesh i korruptuar qė tė bėsh karrierė. Por ju, mor zotni, keni qenė Kryetar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė dhe ishit ju sė bashku me Nėnkryetarin tuaj qė sot drejton Aleancėn Kuq e Zi, qė propozonit se kush do tė emėrohej nė gjykatat e rretheve, ato tė Apelit apo Gjykatės sė Lartė dhe asaj Kushtetuese. Nė kėto gjykata edhe sot e kėsaj dite janė pothuajse po ata gjyqtarė qė i keni emėruar juve. Si e lejuat ju, drejtuesi kryesor i tyre qė nė krye tė gjykatave tė tė gjitha shkallėve tė ishin njerėz tė korruptuar? Njė logjikė e tillė tė shpie nė atė qė edhe ju paskeni qenė tė korruptuar.

Nė partinė tuaj, kam marrė vesh se janė edhe disa ish-tė pėrndjekur politikė. Unė nuk i pėrkas atyre njerėzve qė vjellin vrerė karshi tė tjerėve qė, ndonse janė tė shtresės sė tyre, kanė mendime tė ndryshme me ta. Unė nuk mund tė them se ata nuk janė tė pėrndjekur pasi kjo do tė ishte e barabartė sikur tė thoja edhe pėr veten time. Por di, gjithashtu, se nė gjirin e tė pėrndjekurve politikė ka patur edhe nga ata qė bėnin “Hosana Baraba”, siē shkruante Noli i madh. E pra disa nga kėta tipa mundėn tė mbaronin shkollat e larta dhe, madje, tė shkonin edhe pėr specializim nė Romė apo vende tė tjera nė njė kohė kur ati i tyre kishte qenė i dėnuar politikė. Pėrse kjo mundėsi nuk ju dha fėmijve tė mi, pikėrisht vajzės time tė vogėl, nxėnėse me rezultate tė shkėlqyera qė, kur u paraqit nė konkursin pėr shkollėn e baletit, nuk e fitoi vetėm e vetėn pse ishte bija e njė tė dėnuari politik? A mund tė ma jepni pėrgjigjen e kėsaj pyetje?

Pėr tė thėnė tė vėrtetėn kam patur gjithmonė besim te personaliteti juaj. Pėr kėtė mund tė bindeni nėse do tė lexoni shkrimin tim tė datės 18 korrik 2007, botuar nė gazetėn “Tema” Nr. 2134 me titull “Besoj te Bamiri”. Po ju citoj vetėm njė frazė nga ky shkrim:

“Bamir Topi ka krijuar njė ndjenjė besimi dhe respekti me veprimtarinė e tij politike tė deritanishme. Kam besimin gjithashtu se ai do tė dijė tė manovrojė me zgjuarsi nė marrėdhėniet midis dy krahėve tė politikės, duke u bėrė njė gjykatės i denjė nė raportet ndėrmjet tyre”.

Por, nuk ndodhi kėshtu. Veprimtaria juaj si President i Republikės nuk e justifikoi besimin tim. Kjo u duk qė kur nuk pranuat tė nėnshkruani ligjin e lustracionit tė miratuar nga Kuvendi i Shqipėrisė, ligj i cili u hodh poshtė nga Gjykata Kushtetuese e pėrbėrė nga gjykatės tė cilėt ndėshkoheshin pikėrisht nga ky ligj. Nė rast se e shihni tė arsyeshme lexoni shkrimin tjetėr timin me titull “Jemi edhe ne, i nderuar zoti President”, botuar nė gazetat “Metropol” Nr. 2224 dhe “55” Nr. 330 (4395) datė 30 nėntor 2010, pėr tė cilin ju as qė denjuat tė pėrgjigjeshit. Mė lejoni tė citoj disa fragmente nga ky shkrim:

Vitin e kaluar ish kryetari ynė pati njė takim me ju, ku ju kėrkoi qė nė listėn e kandidatėve pėr Gjykatėn Kushtetuese dhe atė tė Lartė tė pėrfshiheshin edhe propozimet tona. Ne atėherė ju propozuam pesė kandidatura, tė gjitha tė goditura dhe sipas kritereve tė caktuara. Keni bėrė shumė propozime, por kandidaturat tona nuk paskan patur vend. Nė tė kundėrt, kandidatura tė tilla si ajo e Vangjel Kostės, qė nė ndėrgjegjen e tij mban dėnimin politik tė Agron Ficos, Adnan Ballės dhe Kastriot Marės apo tė tjerėve qė Kuvendi i Shqipėrisė i hodhi poshtė, dėrgoheshin nga ana juaj pėr emėrim.

Ne jua themi hapur, i nderuar zoti President, nuk kemi qenė dakord me ju edhe kur dekoronit ata qė na vranė dhe na masakruan. Mė lejoni tė pėrmend kėtu prokurorin Skėnder Breca (paēka se mė vonė e anulluat atė vendim) apo gjykatėsit Njazi Jaho dhe Fatmira Laskaj. Nuk kemi qenė dakord edhe kur dekoratėn e akorduar martirit Havzi Nela, me rekomandimin e cilit tė ashtuquajtur tė pėrndjekur politikė, ia dorėzuat ish gruas sė tij, qė ligjėrisht e kishte ndarė disa vjet mė parė se ai tė ekzekutohej, duke lėnė nė hije vėllezėrit qė kishin sakrifikuar.

Para disa muajve lexuam nė median elektronike njė njoftim se njė delegacion i Kombeve tė Bashkuara i paska kėrkuar Shqipėrisė tė dėnojė krimet e komunizmit. Lidhur me sa mė lart ėshtė ngritur komisioni i hetimit tė krimeve tė komunizmit. Ne mendojmė se duhet ta ndihmojmė kėtė komision me tė gjitha mundėsitė tona. Por ndihma nuk mund tė bėhet kur nė organet e drejtėsisė vazhdojnė tė qėndrojnė ende ish persekutorėt tanė. Mos harroni! Dua t’ju pyes, i nderuar zotni, si nuk ju drodh dora kur nėnshkruat dekorimin e kriminelėve qė kishin ēuar nė ekzekutimin e martirėve tė Spaēit, Xhelal Koprencka, Fadil Kokomani dhe Vangjel Lezho apo Qafės sė Barit, Tom Ndoja dhe Sokol Sokoli, njėlloj si paraardhėsi juaj me dekorimin e vrasėsit tė poetit Havzi Nela? Si nuk pyetėt, tė paktėn, ndonjerėn nga shoqatat e tė pėrndjekurve politik mė parė? Ju thoni se i pėrkisni shtresės sė tė pėrndjekurve politikė. Atėherė si i kryet kėto veprime? Edhe pėr kėto, po patėt kurajo duhet tė pėrgjigjeni. Kėto mendime mė lindėn kur lexova fjalėt tuaja nė shkrimin e botuar nė “Gazeta Shqiptare”. Ndaj dua t’ju bėj edhe disa pyetje tė tjera:

-Pėrse u larguat nga partia qė ju ngriti nė majat mė tė larta tė hirarkisė shtetėrore dhe partiake? Mos vallė do tė kishte qenė mė e arsyeshme, mė dinjitoze dhe mė e ndershme tė kishit qėndruar nė gjirin e saj dhe atje ta zhvillonit luftėn pėr demokratizimin e mėtejshėm tė kėsaj partie? A e dini se jeni i vetmi ish-President Republike qė themeloni njė parti tjetėr politike, rivale tė partisė sė cilės i pėrkisnit deri atėherė, qysh disa muaj mė parė se tė mbaronit mandatin e presidentit?

Pėrgjigjen kėtyre pyetjeve, po mundėt, jepjani juve.Me sinqeritet

Bamir Topi o cun Tirone dhe jo MALOK!

Duaje Siveten
02-01-2013, 16:12
Viti 2013 e gjen "Shqipėrinė dixhitale" pa drita
Publikuar mė 01.01.2013 | 19:59

Energjia elektrike ka munguar gjatė natės sė ndėrrimit tė vitit nė qytetet shqiptare, si nė jug ashtu edhe nė veri. Ndėr qytetet mė gjendjen mė kritike ka qenė Gjirokastra. Gjatė natės tė Vitit tė Ri, ky qytetet si edhe zonat pėrreth kanė pasur mungesė tė energjisė elektrike qė ka zgjatur me orė tė tėra. Si rrjedhojė, shumė qytetarė e kanė pritur vitin 2013 me dritėn e qiriut. Dyshohet se shkaku i mungesės sė energjisė elektrike tė jetė mbingarkesa nė rrjet. Nė qytetin e Fierit, energjia elektrike u ka munguar shumė qytetarėve nė mbrėmjen e 31 dhjetorit. Ndėrkaq, nė lagje tė ndryshme tė kėtij qyteti dhe nė orare tė ndryshme, furnizimi me energji elektrike ka qenė i alternuar.

Nė orėt e fundit tė vitit 2012, edhe nė qytetin e Shkodrės mungesa e energjisė elektrike ka qenė e theksuar, duke lėnė shumė lagje pa drita. Shkaku dyshohet tė ketė qenė njė defekt nė rrjet. Por kėto lagje vazhdojnė tė jenė pa drita edhe ditėn e sotme. CEZ Shpėrndarja nuk ka dhėnė ende asnjė shpjegim pėr ndėrprerjen e energjisė. Probleme me mungesėn e energjisė janė konstatuar edhe nė rrethet e Mirditės, Lezhės, Kukėsit, kryesisht nė lagjet periferike tė qyteteve dhe nė fshatrat e thellė.

/Shekulli Online/Pėrgatiti: I.S./

Brari
02-01-2013, 17:23
e mo e .. thuaj shekullit..

prandaj del perdit e per nat shekulli se nuku ka drita..
punoka me vajguri shoku koko kokokokdhimas..
do nje bidon o duj.. se me duket dhe ti pa drita je..
ta ben saliu me brarin per inat..nga qe ti i shpartallon..

SERAFIM DILO
02-01-2013, 18:13
Viti 2013 e gjen "Shqipėrinė dixhitale" pa drita
Publikuar mė 01.01.2013 | 19:59

Energjia elektrike ka munguar gjatė natės sė ndėrrimit tė vitit nė qytetet shqiptare, si nė jug ashtu edhe nė veri. Ndėr qytetet mė gjendjen mė kritike ka qenė Gjirokastra. Gjatė natės tė Vitit tė Ri, ky qytetet si edhe zonat pėrreth kanė pasur mungesė tė energjisė elektrike qė ka zgjatur me orė tė tėra. Si rrjedhojė, shumė qytetarė e kanė pritur vitin 2013 me dritėn e qiriut. Dyshohet se shkaku i mungesės sė energjisė elektrike tė jetė mbingarkesa nė rrjet. Nė qytetin e Fierit, energjia elektrike u ka munguar shumė qytetarėve nė mbrėmjen e 31 dhjetorit. Ndėrkaq, nė lagje tė ndryshme tė kėtij qyteti dhe nė orare tė ndryshme, furnizimi me energji elektrike ka qenė i alternuar.

Nė orėt e fundit tė vitit 2012, edhe nė qytetin e Shkodrės mungesa e energjisė elektrike ka qenė e theksuar, duke lėnė shumė lagje pa drita. Shkaku dyshohet tė ketė qenė njė defekt nė rrjet. Por kėto lagje vazhdojnė tė jenė pa drita edhe ditėn e sotme. CEZ Shpėrndarja nuk ka dhėnė ende asnjė shpjegim pėr ndėrprerjen e energjisė. Probleme me mungesėn e energjisė janė konstatuar edhe nė rrethet e Mirditės, Lezhės, Kukėsit, kryesisht nė lagjet periferike tė qyteteve dhe nė fshatrat e thellė.

/Shekulli Online/Pėrgatiti: I.S./

Me qiri,tregon me teper zhvillim !Po ju te seliz roz,nuk e kuptoni romanticitetin e Saliut.

peshkaqeni33
02-01-2013, 20:49
Viti 2013 e gjen "Shqipėrinė dixhitale" pa drita
Publikuar mė 01.01.2013 | 19:59

Energjia elektrike ka munguar gjatė natės sė ndėrrimit tė vitit nė qytetet shqiptare, si nė jug ashtu edhe nė veri. Ndėr qytetet mė gjendjen mė kritike ka qenė Gjirokastra. Gjatė natės tė Vitit tė Ri, ky qytetet si edhe zonat pėrreth kanė pasur mungesė tė energjisė elektrike qė ka zgjatur me orė tė tėra. Si rrjedhojė, shumė qytetarė e kanė pritur vitin 2013 me dritėn e qiriut. Dyshohet se shkaku i mungesės sė energjisė elektrike tė jetė mbingarkesa nė rrjet. Nė qytetin e Fierit, energjia elektrike u ka munguar shumė qytetarėve nė mbrėmjen e 31 dhjetorit. Ndėrkaq, nė lagje tė ndryshme tė kėtij qyteti dhe nė orare tė ndryshme, furnizimi me energji elektrike ka qenė i alternuar.

Nė orėt e fundit tė vitit 2012, edhe nė qytetin e Shkodrės mungesa e energjisė elektrike ka qenė e theksuar, duke lėnė shumė lagje pa drita. Shkaku dyshohet tė ketė qenė njė defekt nė rrjet. Por kėto lagje vazhdojnė tė jenė pa drita edhe ditėn e sotme. CEZ Shpėrndarja nuk ka dhėnė ende asnjė shpjegim pėr ndėrprerjen e energjisė. Probleme me mungesėn e energjisė janė konstatuar edhe nė rrethet e Mirditės, Lezhės, Kukėsit, kryesisht nė lagjet periferike tė qyteteve dhe nė fshatrat e thellė.

/Shekulli Online/Pėrgatiti: I.S./Cfare CEZ shperndarje. C'hyne CEZi ketu.
Saliu ka rene ne ujdi me CEZin qe ky te limitoj ne maksimum shperndarjen e energjise elektrike qe KESHi te mund te shes energjin jashte shtetit me shtrenjte. Jane lidhur kontratat qe duhen respektuar nga KESH me partneret rajonal.
Me fjale te tjera CEZi na pret dritat, qe KESHi te kete energji te shesi. Saliu ben sikur shan CEZin me te cilin ka rene ne ujdi. Ndryshe nga do t'i nxjerre Saliu Leket per te mbajtur shtetin dhe per te vjedhur.

O Sali te dhjevsha ne veshe
Na gjeti Viti ri pa ngren pershesh...

Brari
03-01-2013, 09:31
peshkokun..

tyjan me vajguri te punon kompjuteri mo?
po atyre zagareve te edvinit qe shajne perdite..me qymyr ju punojne shtipshkronjat e ekranet e mikrofonat e kompjuterat mo..

nese ka pasur koh me drita ndonje here.. bamb e panderprere eshte qo koha e saliut..
mirpo nuku ju ben llapa ta thoni.. se e kini te programuar vetem per te share saliun..

mirpo harroni se kur cfaqi ne forume fejzobuka e tvitera e ekrano xhonglera.. e neper bordello-orgjilera eshte korrenti qe nuku a pret saliu qe u a ben te mundur te transmetoni sharjet..
tju vij turp na vetja qe genjeni.. se mileti po e gezon kohen e saliut..
sa per dijeni..
natyrisht me shum po e gezon mafia socialiste..

po asaj i ngecte ne fyt.. qe na edvin kapua i vitos se nexhit e deri tek prec zogu i tako ngjelit.. nga lir bequa i hamit beqit e der te erionet e kreshniket e gramoz keqit..

peshkaqeni33
03-01-2013, 18:12
O Braro, mirembrema nje here.

E drejt, me ty jam ne te gjitha pikat. Saliu ka shume merita!
Mirpo na eshte bere si Rikard Larja, ne kohen e komunizmit. Na mbiu e shkriu ne televizor. Nuk shikon dot gje ne televizor se e ka zene Saliu gjithe minutazhin.
Pastaj, e thene midis nesh, tamaqar i madh merumi Sali.
Vodhi sa vodhi le te ike tani me lezet, mos te behet tamaqar. Se e di ti, si e pesoi tamaqari... tamaja prej topash e vari. Une kam frike se... Italia ne krize, Greqia ne krize, keshtu qe do mblidhet ketu gjithe mileti... mund te ndezi pa dashje ndonje zjarre dhe do t'a pjeki si kaposhdeti.


Ore, burre i ndritur eshte Saliu, me ty jam edhe une. Po si mendon ti, vetem Saliu na paska...?! Pse nuk paska burra te tjere Shqiperia qe te kene(ore, te gjithe kemi nga nje ne, bile me te madh se te Saliut)?! E ka kapur pushtetin, si Cecua kaposhdetin dhe se leshon. Or... ka burra shqiperia, qe jo vetem qe kan, por qe e kane edhe disa here me te madh se ai i Saliut(per zotesin eshte fjala).


Dua te tregoj disa gjera. Do ti qe nuk te fsheh dot gje une ty.
I Yni jam edhe une. (Edhe une me Saliun jam). Po t'a shkruaj keshtu ne kllapa, qe mos ta lexoj njeri se nuk dua te ekspozohem. Une kam merakun e Saliut, prandaj shkruaj keshtu. Se kan ardhur kohe te veshtira. Ka njerez qe s'kane te hane dhe nuk mendojne shume.

Pershendetje shoku Brar dhe...
Jete te gjate Satrapit Sali!

Brari
03-01-2013, 20:03
qe thua ti shoki peshko kano..

se je i ri e nuku i di gjerat mire..

na ish njehere nje gjeneral.. hero i luftes partizane.. dhe kuader shum me rendesi i ushtrise .. ne vitet 1950-60-ta..

halim xhelo e quanin..

piete gjishin ne se ke gjish te kenduar e jo domino-xhi lulishtesh.. qe te ti konfirmoje se cte thot i dituri brari..

ki halimi.. (jo halim xhelua i Petro MaRKOS E I aLI kELMENDIT) .. ISHTE LAB por ishte trim..

si shum leber te tjere ish partizane dhe ki e kish kuptuar se nuku po bėnej ajo qe ata keshėn menduar.. kur duallen malit per te lėftuar armiq e tradhetare..
halim xhelua po e shihte se nuku po vinte ndonje dit e bardhe per popullin dhe nje dizaj .. i shkrepet dhe i qendis nje leter kumandarit..pra enverit..
Letren e ben anonime.. pra nuku ve emer..
letra eshte publikuar ne kto vite.. e besonj do jet te ai forumi tjater ku brari ka lene goxha diturira..per te mir e per qelbesira..me shpres se do i gdhend mu.terit..mirpo e kote..
e qe thua ti peshkuc edruc.. e con ki halimi letren anonime.. per enver hoxhen..
ne ate leter ai shkruan cfar zemra ja ndjen..
dhe ne qe e kemi lexuar.. un psh.. nuku i hedh dot perposh asnje llaf..
cdo gje e vertete..
ai tregon realitetin se si fshatari po vuante..
se si puntorit nuku i dilte rroga as per buk e gjiz e nje pal cizme.. etjetj.. dhe i thot.. o enver..kthe rruge se nuku eshte mire keshtu se.. nuku e keshėm llafin ne lufte per keshtu..
fjal burrnore.. dhe te verteta..

po cfar beri biroja dhe shoku enver..
normale do ish qe ta lexonin letren.. tu a jepnin per lexim antareve te partise e te hapnin diskutim.. eshte keshtu apo jo..o shokeni.. kuptonet duke u a hequr friken nga ndeshkimi antareve te partise ne se do tregonin realitetin..
mirpo biroja dhe enveri ben gje tjater..
mobilizuan sigurimin me ne krie shokun e luftes se halimit.. kadri hazbiun.. qe o ta gjeni shkrusin e letres o do benet nami..
dhe sigurimi nuku la analiz pa i bere letres qe ta gjeje shkruesin..
nuku lan zyre shteti e mileti pa u a marre makinat e shkrimit ne laboratore e tu a bejne ekzaminimin e te shohin se nga cila maqine shkrimi kish dal qo leter..
muaj te tere pun e palodhur e sigurimit.. e nuku u la magaze e tynel..bodrum e shkolle e ndermarrje me themel.. repart ushtarak e spital e miniere.. pra te gjithe maqinat e shkrimit qe keshen hyre ne shqiperi qe na shpikja e tyre e deri tani (dmth gjer ahere( "u arrestuan" e u nevzatezuan.. pra u hetuan e u zberthyen e ju be analiza e germave mir e mire..
me ne fund.. e gjeten maqinen..
ish nje maqin e vjeter shkrimi e lene fshehur ne nje magaze si e prishur..
nje ta marre nevzatoishto-kadrio hazbijoisht e envero hysni kapo-isht kte te ngraten magaziniere edhe.. piet gjishin se te tregon.. e bene te mjeren.. m.ut.. dhe tregoj e shkreta.. po generall halim xhelua ma ka kerkuar para ca vitesh e ma solli prap..
aq duhej dhe u be feste ne biro..
u gjet shkruesi i ca te vertetave.. e qo ish nje fitore e madhe per partine e mashtrimit djallezise krimit e barbarimit.. dmth e partise qe e doni ju aq shume..me ne krie edruco-kapo dokle araperinė..
e nje ta marre te ziun halim.. dhe.. tortura mbas torturash dhe i fusin nje 20 e ca vjetsh burg biruce-burreli..

e kuptonet se femij e gru e ckish i ngrati ja gulagezuan.. envero-stalinoist..

qo eshte diktatura o peshkalesh..

i thoni berishes satrap..te cilin macorishto kucerisht juve sorrollopet enveriste e shani nga mengjezi.... ne mengjez..
te 9999-tat i thoni.. per dite.. ne gazeta e ekrane..ne forume e qenef-hane.. ne rognera e feizo bukera.. posht penxheres e posht minderes.. ne tirane e ne milanė.. ne nju jork e ne duabaje.. kudo ku qejfin beni ose mu.thaje..


sa qesharak e te neveritshem behi..
yyyt..


..

keshtu mo pinguinė... te shokut edvinė..


..
..

peshkaqeni33
04-01-2013, 17:47
Shoku Brari e pyeta gjyshin. Ai me tha: "Atyre qe bertasin fort per demokracine mos u beso, sepse kane qene ata qe kane lehur si qente dikur ne diktatur. Sa me forte bertasin sot per demokracine, aq me thelle e kane zhytur thiken ne shpinat e te pafajshmeve dhe kane vjell shpifje. Gjithe spiunet e Enverit jane bere me Saliun. Ne PS nuk ka asnje ish spiun sepse atje do demaskoheshin lehte per shume arsye. Spiunet mund te jene cdo gje, por nuk jane budallenj. Keshtu qe i ke te gjithe perkrah Saliut. Ata kuptohen lehte sepse, jane si ata zagaret e mire, qe dine te lehin gjithmon me te njejtin intensitet per doren qe i ushqen." Tani se ku ta kishte muabetin gjyshi im, une nuk e kuptova, por ketu ka plote me te zgjuar se une, qe edhe mund t'a kene kuptuar.

Ti SHIKU(shoku) Brar qysh thua...
Thua t'a kete patur me te hedhur gjyshi im?!
Per ke t'a kete patur vall?!

Brari
04-01-2013, 18:28
peshkakun..
me kape mat..
nuku kam nga luanj fare.. uė..
bravo shoku gjysh..

Duaje Siveten
05-01-2013, 11:36
Axhencia Lajmeve SOT

Gjysh Sali mbledh familjen te vila e Zenit dhe
ju bėn analizėn e mosrealizimeve tė planit sipas sektoreve
Perparim Halili

Tė shtunėn mbasdite, familja kryeministrore “Berisha” e ndryshoi praktikėn e pėrditshme. Kishte vendosur qė punėt t’i bėnin larg Tiranės, tek “selia” e Zenit, dmth tek vila e tij. I fundit qė shkoi nė vile, ishte Saliu. Sa hyri, pėrqafoi mbesat e nipėrit dhe u tha:

- U vonova, se isha duke u dhėnė udhėzime ministrave, pėr tė krijuar kushte sa mė tė plota, qė ēdo shqiptar ta kalojėVitin e Ri si ne, me sa mė shumė bollėk. I lashė ca porosi dhe zėdhenėsės, qė tė jetė gati pėr t’ia pėrplasur nė fytyrė Ramės, nėse del e thotė se shqiptarėt po e kalojnė Vitin e Ri nė varfėri, ose nėse vazhdojnė me ato shpifjet pėr Gitėn dhe Zenin.

Nė moment ndėrhyri Liria dhe e pyeti:

- Sali, po pėr shpifjet qė po bėjnė pėr vėllain dhe mbesėn time, dmth pėr dajon e Gitės e tė Zenit, a le porosi?.

- Po si ore jo, po ne jemi njė familje, ndaj na sulmojnė”, - iu pėrgjigj Sali.

- Nė rregull, - i tha Liria. Po mos tė mėrziten shpifėsit e bllokut, se do t’ua ngjeshim nga njė gjobė tjetėr 10 milionėshe e le tė flasin mė.

- Patjetėr, qė do ta paguajnė, po prit, duro, dėgjo se ēfarė do ndodh, vazhdoi Saliu. Ishin mbledhur bashkė nė kėtė prag Viti tė Ri, ndryshe nga fundjavat e tjera, kur familja gjendej nė mbledhje qeverie, nė aktivitete, bankete, mbrėmje gala, darka pune, piknike, nė takime me popullin, nė inagurime etj. Befas ra heshtje dhe secili, si me komand u zhyt nė “punė” tė vet.

Saliu u ul nė njė tavolinė plotė dosje. Nisi tė shfletonte letrat nga populli. Pastaj hapi adresėn e “FB”, pėr tė lexuar pėrgėzimet e shqiptarėve pėr arritjet e vitit 2012 dhe urimet pėr fitore nė vitin 2013. U ktheu pėrgjigje, duke i siguruar se nė vitin 2013, qeveria e tij do t’i rendiste shqiptarėt nė vendin e parė nė botė, pėr mirėqenie.

Pastaj, nxorri nga dosja “modelin ekonomik” dhe filloi ta lexonte e tė bėnte disa pėrforcime pas privatizmit tė HEC-ve, dėshtimit tė CEZ-it dhe pas akuzės pėr 1.3 miliardė dollarė tė “eksportuar” nga mafia e opozitės, nė bankat e huaja.

Pas pak, i shkoi pranė Liria. I la nė tavolinė njė letėr, tė dėrguar nga kryeministrat e 23 vende tė BE, tė cilėt i luteshin Saliut t’u jepte udhėzime pėr rritjen ekonomike dhe daljen nga kriza, mbėshtetur nė “modelin ekonomik” shqiptar. Pasi e lexoi letrėn, e bėri “shuk” dhe e hodhi nė kosh me indiferentizėm duke thėnė me pathos nacionalist: “Unė ndihmoj vetėm kombin tim, jo kėta qė komplotojnė gjithė ditėn me Edi Ramėn”.

Pastaj nxorri njė grafik, me datat dhe emrat e opinionistėve tė pavarur, qė do tė flasin e shkruajnė gjatė javės sė parė tė vitit 2013, nė lidhje me suksesin e madh ekonomik tė Shqipėrisė, si vendi i katėrt nė botė pėr mirėqenie tė lartė. Pasi e firmosi, grafikun e “shėrbimit” tė analistėve ia dha Zenit, pėr t’ia ēuar Fevzos. I telefonoi Sandrit dhe i kėrkoi t’i dėrgonte me e-mail, planin e lajmeve dhe kronikave, qė do tregonin se shqiptarėt e kishin kaluar Vitin e Ri me bollėk e lumturi.

Pastaj hapi njė dosje ku mbante teserėn e PPSH dhe teserėn e PD. I vuri nė krahė tė njera-tjetrės dhe i shikonte. Tė dyja teserat, kishin tė njėjtėn datė pranimi, por me 24 vite diferencė. Nė PPSH ishte pranuar si komunist nė 8 nėntor 1968, ndėrsa nė PD ishte futur si “demokrat” nė 8 dhjetor 1990. Pastaj nxorri fotot nga takimi me Ramizin. I pėshtyu gjithė mllef e duke hungėrirė si bishė e egėrsuar, tha sikur ta kishte tė gjallė pėrpara kėmbėve tė tij:

- Ti more xhelat i ndyrė, qė ato ditė e netė dhjetori 1990, nuk mė lije tė qetė kur dilja me studentėt. Ti more diktator pėrbindėsh, qė mė dėrgoje makinat e sigurimit pėr tė mė eleminuar.

Ndėrsa shikonte e mallkonte fotot e Ramiz Alisė, nė TV po transmetohej njė kronikė pėr Lirak Bejkon. E fiku televizorin dhe pėshtyu drejt ekranit me nervozizėm. Nė moment iu kujtua Hysen Shoshori, ish-i burgosuri qė e akuzoi si spiun e dėshmitarė nė gjyq. Pastaj, iu kujtua biznesmeni Remzi Hoxha. Pastaj iu kujtua baxhanaku i vrarė nė Gėrdec, pėr tė cilin i ka mbetur “gozhdė nė zemer” qė sa ishte gjallė, nuk pati asnjė mundėsi as ta njihte si fytyrė. Pastaj iu kujtua Kosta Trebicka, i vrarė nė “gjueti” pas shpėrthimit tė Gėrdecit. Pastaj iu kujtuan 4 tė vrarėt e 21 janarit.

Filloi tė tė fėrkonte flokėt, mjekrėn dhe sytė e tė pėrplaste qepallat. Nxori nga sirtari njė foto tė Edi Ramės. E grisi me nervozizėm nė katėr pjesė dhe e hodhi pėrtokė. Pastaj i morri copat, i vendosi mbi tavolinė dhe nisi t’i bashkonte. Pastaj i hodhi pėrsėri pėrtokė e i shkeli. Pastaj i mori pėrsėri dhe i futi nė dosje. Pastaj u ngrit, hoqi nga muri foton e Azem Hajdarit, u ul nė kolltuk e nisi ta pėrkedhelte e ta puthte… Pasi erdhi disa sekonda vėrdallė nėpėr sallon duke kruajtur majėn e hundės, Saliu u ul pėrsėri nė tavolinė dhe nisi tė “punonte” me dosjet e tjera.

Pranė tij, nė njė tavolinė tjetėr po “punonte” Liria. Sapo kishte pėrfunduar njė bilanc lidhur me financimet qė kishte mbledhur nga bizneset pėr “fėmijėt shqiptarė”. Hapi njė listė biznesesh dhe pasi e lexoi disa herė, gjysmat e emrave i futi nė “rreth tė kuq”, si plan sponsorizimesh pėr 6 mujorin e parė tė vitit 2013. Pastaj ia zgjati listėn Saliut pėr ta lexuar. Saliu, qė sic dihet pėrjeton tronditje shpirtėrore kur bėhet fjalė fėmijėt e sėmurė, jetimėt e tė varfėrit, i futi gjithė emrat e biznesve “nė rreth tė kuq” dhe sikur tė ishte nė kuvend, ulėriti:

- Dėgjo kėtu Lili! Mos bėj asnjė pėrjashtim, asnjė tolerim pėr kėta borgjezė qė lahen nė vaska floriri, qė dashnoreve e grave tė tyre mė shumė u rėndojnė bizhuteritė e florinjta se sa trupi. Tė gjithė duhet tė hedhin lekė pėr fėmijėt tanė, dmth pėr fėmijėt shqiptarė...

Pas listės, Liria i vendosi Saliut pėrpara pėr ta firmosur, dhe njė plan financimi emergjent, pėr nxjerrje e miratim fondesh pėr 3 spitale qė duhej tė bėheshin pėr popullin nė zonat rurale.

Nė njė qoshe tė sallonit, Argita po kryente konsulenca juridike mbi disa dosje biznesesh, qė kishin aplikuar pėr tendera. Ndėrsa dhėndri, ishte ulur nė tapet dhe kishte hapur ca harta tė bregdetit jugor, mbi tė cilat bėnte vijėzime e vendoste pika tė kuqe. Pasi mbaronte me njė nga hartat, ia kalonte Argitės. Kjo, pasi fshinte e shtonte shenja tė tjera mbi harta, ia jepte babit qė t’i fuste tek dosja e mbledhjes sė rradhės tė qeverisė. Pastaj nisi tė hartonte njė akuzė tjetėr pėr gjyq, nė emėr tė dajės e kushėrirės sė saj, pas shpifjeve tė bėra prej Taluant Ballės.

Ndėrsa Shkėlzeni, ishte ulur pranė oxhakut dhe po shikonte video-dėshminė e Kosta Trebickės, dhėnė pėr mediat pėrpara se ai tė shkonte pėr “gjueti”. Pastaj hapi njė dosje e filloi tė bėnte bilancin financiar tė fitimeve tė vitit 2012, mbėshtetur nė akuzat e neo-bllokmenėve. Pastaj, i telefonoi Eduard Halimit. - Qeveria jemi, ore bishtuk! Akoma nuk ke e dhėnė urdhėrin pėr lirimin e atyre bosėve, qė na duhen nė zgjedhje? Po me ato propozimet pėr transferimet e atyre miqėve tė mi gjyqtarė, ēfarė bėre? Po ato 3 gocat, pse po vonohen pėr punė nė ministri, apo ke lodhur si ministėr? Apo mos tė gėnjen mendja, se mbaruam! Jo ore lepur jo, jemi tė fortė, nė qeveri do jemi gjithė jetėn! Pasi mbylli telefonin e mėrmėriti ca sharrje nėpėr dhėmbė pėr Halimin, i telefonoi Bujar Nishanit, duke e kujtuar tė firmoste e vuloste “letrat” qė do t’i dėrgonte. Halimi. Pastaj u shtri nė kolltuk dhe nisi tė lexonte njė libėr qė fliste pėr pėrgatitje ėmbėlsirash, me autore gruan e tij.

Ndėrsa vajzat e Argitės, kishin hapur njė album me pamje ajrore nga tokat nė Lalėz, Dajt, Himarė, Vlorė, Shėngjin, Sarandė e Durrės dhe duke treguar me gisht, po bėnin “ndarjen” e tyre. Vajza e madhe, merrte fotot dhe duke i veēuar e ndarė nė disa pozicione, thoshte: Kėto janė tė miat. Kėto janė tė tuat. Kėto janė tė vėllait. Kėto janė tė nėnės dhe gjyshit. Kėto janė tė dajės. Kėto janė tė mamit dhe babit. Kėto janė tė nuses sė dajė Zenit. Kėto janė tė xhaxhi Damirit…

Ndėrsa vajzat po “ndanin” tokat, djali i Argitės i ishte hedhur nė qafė Saliut dhe po i lutej: - O gjyshi, mė trego ca pėrralla, nga ato qė tregon nė televizor?!

Duke vėnė buzėn nė gaz nga sikleti, Saliu e pyeti: - Po pse xhan i gjyshit, kush tė ka thėnė ty, qė unė tregoj pėrralla nė televizor?

Nipi i tha: - Sa herė flet ti gjysh nė televizor, edukatorja ime u thotė shoqeve: Nisi tė tregoj pėrralla ky…

Nė moment ndėrhyri Liria. E hoqi nipin nga qafa e Saliut dhe i tha: - Lere rehat gjyshin, hė shpirt i gjyshes, se gjyshi ėshtė i lodhur, ka 20 vjet qė tregon nga ato pėrralla...

Brari
05-01-2013, 23:04
e mo dujbllok..
me keshtu shpifje merresh mo..

mos e ul vehten kaq poshte..

Duaje Siveten
06-01-2013, 11:57
Kam zene dy miq tani se fundi ne web ... nje gjato qerosi "nemesis" ne ciuciter, dhe nje plakush te marre narcistik ne faqem*t ...

kush don detaje te metejshme, bujrum ...

Duaje Siveten
26-03-2013, 17:54
DITA, 26 Mars, 2013

Misteri i faksit tė Berishės pėr vrasjen e Hajdarit

INTERVISTA – Rrėfimi i rrallė pėr DITA i historianes sė njohur tė Akademisė Britanike tė Mbrojtjes, qė mbulon prej 22 vitesh vendimmarrjet e Londrės pėr ēėshtjen shqiptare: Ku e kishin origjinėn ngjarjet e tmerrshme qė tronditėn Shqipėrinė nė vitet 1997-98; Si shpjegohen qėndrimet e dyzuara tė Berishės pėr Kosovėn dhe Ēamėrinė; Pse Berisha nuk ka bėrė thirrje pėr heqjen e Gjendjes sė Ligjit tė Luftės me Greqinė; Ēfarė mendon pėr Edi Ramėn; A do ketė dorėzim paqėsor tė pushtetit nė qershor 2013 dhe pse pėrdor pėr qeverisjen termin “bajatosje”

Historiania e njohur angleze dhe njė nga ekspertet mė tė mira tė ēėshtjes shqiptare, nė kėtė intervistė ekskluzive pėr gazetėn “DITA”, analizon situatėn aktuale nė vend para zgjedhjeve tė 23 qershorit, ndėrsa argumenton nevojėn e ndryshimit. Ajo ka besim se nuk do tė pėrsėritet manipulimi skandaloz i zgjedhjeve tė vitit 1996, as dhe anarkia dhe kaosi i vitit 1997. Por ajo mendon se Berisha ka mbetur po ai. “Berisha mbetet po aq dogmatik dhe imponues si edhe mė parė dhe po aq i vendosur pėr tė tė mbetur nė pushtet me ēdo kusht”, thotė ajo. Ndėrsa flet pėr retorikėn nacionaliste, ajo e kritikon Berishėn pėr keqpėrdorim tė ēėshtjes came.

Ajo hedh dyshimet pėr vrasjen e Azem Hajdarit, ndėrsa thekson se “Berisha fitoi kapital tė madh politik pas vdekjes sė Hajdarit dhe unė nuk mendoj se ne do tė mėsojmė tė vėrtetėn e kėsaj ngjarjeje, derisa frika qė buroi nga Tirana nė shtator tė vitit 1998 nuk do tė ekzistojė nė korridoret e pushtetit nė Shqipėri”. Kėto dhe tė tjera mė hollėsisht do t’i gjeni nė intervistėn nė vijim.

- Zonja Miranda! Kanė mbetur edhe rreth tre muaj nga zgjedhjet e pėrgjithshme tė 23 qershorit. Sa tė rėndėsishme janė kėto zgjedhje sipas jush pėr Shqipėrinė?

- Nė ēdo demokraci, shansi pėr tė votuar nė njė palė zgjedhjesh tė pėrgjithshme ėshtė njė privilegj, i cili u ėshtė mohuar miliona njerėzve tė cilėt nuk kanė fatin tė jetojnė nė njė demokraci parlamentare. Nė zgjedhjet shqiptare tė vitit 1992 morėn pjesė 90.35 pėr qind e qytetarėve me tė drejtė vote – aq i madh ishte entuziazmi i njė popullsie qė nė zgjedhjet e mėparshme u ishte mohuar shansi pėr tė votuar nė zgjedhje tė lira.

Mjerisht, nė tė gjitha zgjedhjet nė Shqipėri qė nga ajo kohė, pjesėmarrja e votuesve ka rėnė nė mėnyrė dramatike. Kjo ka ndodhur pėr shkak tė apatisė sė pėrhapur dhe zhgėnjimit me klasėn politike tė vendit, si tė majtės ashtu dhe sė djathtės, tė cilėt kanė dėshtuar vazhdimisht pėr tė mėnjanuar rivalitetin e tyre politik dhe pėr tė luftuar pėr tė mirėn e kombit si njė tėrėsi. Megjithatė, pavarėsisht kėsaj tė kaluare negative, populli shqiptar nuk duhet ta humbasė besimin nė procesin zgjedhor, pasi ēdo palė zgjedhje, qė nga zgjedhjet e tmerrėsisht mashtruese tė vitit 1996, kanė shėnuar pėrmirėsim nė krahasim me paraardhėset e tyre.

- Pas 8 vjetėsh tė njė koalicioni tė djathtė, mendoni se ėshtė koha e njė rotacioni politik nė Shqipėri?

- Ashtu si me ēdo demokraci moderne, pas njė periudhe tė gjatė me tė njėjtėn qeveri tė rizgjedhur, ėshtė pozitive qė tė ketė njė ndryshim tė udhėheqjes, me futjen e gjakut tė ri, ideve tė freskėta dhe njė angazhimi tė pėrtėrirė. Pavarėsisht nėse janė tė krahut tė djathtė apo tė majtė, qeveritė e rizgjedhura mund tė humbasin freskinė, tė bajatosen dhe tė vetėkėnaqen, duke humbur kontaktin me qėllimet e tyre origjinale dhe premtimet zgjedhore, siē ishte rasti nė Britaninė e Madhe, kur ne kishim njė qeveri konservatore pėr 18 vjet – 1979-1997. Rizgjedhja konstante gjithashtu mund tė ngjallė njė ndjesi tė pakėndshme ndėrmjet individėve nė njė qeverisje afatgjatė. Populli shqiptar duhet tė pyesė veten nėse koalicioni aktual ofron ndonjė ide tė re dhe objektiva qė tė qėndrojė nė Shqipėri edhe gjatė katėr vite tė tjerė tė shoqėruar me pasiguri ekonomike dhe ēėshtje tė vėshtira sociale dhe rajonale, ose do t’i shėrbehet mė mirė vendit dhe ripėrtėritjes nga njė administratė e re dhe e freskėt.

- Mendoni se alternativa e zotit Edi Rama dhe opozitės ėshtė mė e mirė se ajo e Berishės dhe pse?

- Ėshtė e pamundur pėr momentin tė perceptojmė se si do tė jetė njė qeveri e kryesuar nga Edi Rama, por unė nuk mund tė imagjinoj se ajo mund tė jetė mė e keqe se qeveria aktuale. Nė kapacitetin e tij si kryebashkiak i Tiranės, Rama rigjallėroi tėrėsisht kryeqytetin, dhe, edhe pse vėrehet njė farė skepticizmi ndaj tij nga komuniteti ndėrkombėtar nė Shqipėri, ai ėshtė i respektuar pėrgjithėsisht jashtė vendit si njė politikan i cili ėshtė nė harmoni me Shqipėrinė moderne dhe popullata e tij kryesisht rinore e pėlqen mė shumė se Berishėn. Pavarėsisht se midis shqiptarėve qė jetojnė jashtė kryeqytetit ka njėfarė hezitimi nga perceptimi i tij, si njė politikan i qendrės nė Tiranė, unė mendoj se shumica e shqiptarėve mezi presin ndryshimin dhe janė tė gatshėm pėr t’i dhėnė njė shans Ramės.

- Ju, analistėt britanikė, kam parasysh kėtu edhe Prof. James Pettifer, kini qenė mjaft kritikė ndaj Berishės nė periudhėn e parė tė qeverisjes sė tij nė gjysmėn e parė tė viteve ’90. Cilėt konsideroni si gabimet mė tė rėnda tė Berishės atėherė, por edhe nė vazhdim?

- Ashtu si shumica e njerėzve unė isha e kėnaqur tė shihja mbėrritjen e demokracisė nė Shqipėri nė vitin 1992 dhe isha e impresionuar fillimisht me retorikėn e fuqishme dhe karizmėn e dukshme tė Sali Berishės. Megjithatė, nė vitin 1994, prodhimi i njė projekt-kushtetute nga Partia Demokratike pa miratimin parlamentar pėrkoi me njė polarizim politik nė rritje dhe me spastrimet qė kishin pėr qėllim njė sundim presidencial tė jashtėzakonshėm. Kjo kulmoi me manipulimin e zgjedhjeve parlamentare tė 1996-s, me frikėsim dhe terror tė jashtėzakonshėm tė mbėshtetėsve tė opozitės. Ky ishte njė hap i madh prapa nga zgjedhjet relativisht tė drejta tė vitit 1992 dhe ishte njė epitaf i keq pėr qeverisjen e parė tė Berishės.

Unė besoj se ngjarjet e tmerrshme qė tronditėn Shqipėrinė nė vitet 1997 -98, ishin me origjinė nga diktatura presidenciale e Berishės gjatė administratės sė tij tė parė dhe pėrpjekjet e tij pėr tė injoruar votėn popullore nė vitin 1996 dhe pėr tė qėndruar nė pushtet me ēdo kusht. Kjo ėshtė arsyeja e vėrtetė qė Shqipėria u zhyt nė kaos dhe anarki nė vitin 1997 – rėnia e skemave piramidale ishte vetėm katalizatori qė shkaktoi kryengritjen e armatosur, ndėrkohė qė shqiptarėt panė se u ishte vjedhur e vetmja mėnyrė paqėsore dhe demokratike pėr tė hequr qafe njė diktaturė tė re.

Qė nga rizgjedhja e qeverisė Berisha nė vitin 2005, ka pasur disa arritje pozitive, tė tilla si anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO dhe liberalizimi i vizave pėr nė vendet anėtare tė BE, qė u mundėson shqiptarėve tė udhėtojnė ligjėrisht dhe tė kėrkojnė punė jashtė vendit. Gjithashtu arritje janė shėnuar nė programin e ndėrtimit tė rrugėve, i cili ka hapur lidhjet me rrethe tė largėta dhe ka ndihmuar komunikimin e mbarė shqiptarėve. Megjithatė, kanė dėshtuar tė trajtohen probleme serioze. Strukturat demokratike tė Shqipėrisė mbeten kronikisht tė dobėta dhe kryesisht kozmetike. Korrupsioni i shfrenuar nė tė gjitha sferat e jetės dhe mungesa e njė gjyqėsori tė pavarur, kanė penguar seriozisht procesin e reformave tė vendit dhe rrezikojnė shanset e Shqipėrisė pėr tė hyrė nė Bashkimin Evropian. Hendeku social dhe ekonomik midis zhvillimit tė shpejtė tė korridorit Tiranė-Durrės dhe pjesės tjetėr tė vendit vazhdon tė zgjerohet. Nė zonat rurale papunėsia ėshtė e rėndė, shėndetėsia dhe arsimi janė tejet tė dobėta, duke nxitur emigrimin pandėrprerje jashtė vendit dhe nė qytetet e mėdha dhe, rrjedhimisht, kėto pengojnė zhvillimin rajonal.

Njė dėshtim i madh i administratės aktuale ėshtė neglizhimi kronik dhe abuzimi ndaj mjedisit. Njėzet vjet mė parė, Shqipėria ishte njė nga vendet mė tė pastėr dhe mė tė pandotur mbi tokė. Sot vendi po mbytet nė njė det tė mbetjeve dhe degradimi mjedisor shihet kudo. Zhvillimi i pakontrolluar ka shkatėrruar qytete dikur tė bukura si Saranda. Neglizhenca tė tilla tė papėrgjegjshme tė mjedisit do tė ndikojnė nė jetėn e tė gjithė shqiptarėve dhe dėmtojnė seriozisht industrinė turistike. Kjo ėshtė trashėgimia nėn drejtimin e qeverisė sė Berishės pas vitit 2005.

- Nga zhvillimet e mėvonshme, a ka ndryshuar qėndrimi juaj ndaj Berishės?

- Mjerisht, jo. Edhe pse dialogu politik ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėm gjatė vitit tė kaluar, Berisha mbetet po aq dogmatik dhe arrogant si edhe mė pare, si dhe po aq i vendosur pėr tė tė mbetur nė pushtet me ēdo kusht. Kėto janė shqetėsuese, nė njė njė kohė qė gjithė rajoni i Ballkanit dhe Shqipėria ka tmerrėsisht nevojė pėr njė lider, i cili tė vėrė interesat e Shqipėrisė mbi ato tė partisė dhe natyrisht mbi interesat personale.

- Para kėtyre zgjedhjeve, Kryeministri Berisha ėshtė prononcuar fort nė ēėshtjen e nacionalizmit dhe zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes shqiptare. Sa serioz mendoni se ėshtė Berisha nė kėtė pozicion, apo e bėn kėtė pėr qėllime elektorale?

- Gjatė njėzet viteve tė fundit Sali Berisha ka dashur gjithmonė tė shihet se i ka dhėnė prioritet tė lartė ēėshtjes kombėtare shqiptare. Gjatė konfliktit nė Kosovė dhe para pavarėsisė sė Kosovės, Berisha ka pasur njė arsye tė ligjshme dhe tė justifikueshme pėr tė folur nė mbėshtetje tė nacionalizmit shqiptar dhe vetėvendosjesnė Kosovė. Ai ishte haptazi kritik i shumė reagimeve tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj ngjarjeve nė Kosovė gjatė viteve 1990, dhe ai argumentoi saktė se masat e miratuara nga Grupi i Kontaktit nė prill 1998 nuk arriti tė marrė njė vendim tė ashpėr dhe tė qartė kundėr agresionit serb. Bashkėsia ndėrkombėtare e paralajmėroi atėherė Berishėn, nė cilėsinė e tij si lider i opozitės, qė tė mos shfrytėzonte kartėn nacionaliste dhe ai u detyrua, nėn presionin e SHBA, tė braktiste thirrjet pėr bashkimin e tė gjitha trojeve tė Ballkanit tė banuara me shqiptarė. Me pėrfundimin e konfliktit nė Kosovė, Berisha vazhdoi tė ballafaqohet me ēėshtjen kombėtare, duke folur nė mėnyrė periodike mbi ēėshtjen ēame – veēanėrisht nė kohėn e zgjedhjeve.

Ēėshtja emotive Kombėtare ėshtė njė kartė shumė e lehtė pėr ta shfrytėzuar pėr pėrfitime politike, dhe nė ēdo fushatė zgjedhore tė kohėve tė fundit Berisha nuk ka humbur asnjė mundėsi pėr tė folur pėr tė drejtat e ēamėve. Ēamėt, megjithatė, janė plotėsisht tė vetėdijshėm se Berisha e pėrmend ēėshtjen ēame vetėm gjatė kohės sė zgjedhjeve dhe i pėrdor vuajtjet dhe ankesat e tyre pėr tė pėrfituar sa mė lehtė politikisht. Kjo ėshtė provuar nga fakti se praktikisht asnjė lėvizje qeveritare nuk ka bėrė as pėrpjekjen mė tė vogėl pėr tė zgjidhur problemin ēam.

Pse Berisha nuk ka bėrė thirrje pėr heqjen e Gjendjes sė Ligjit tė Luftės qė pabesueshmėrisht ekziston ende midis Greqisė dhe Shqipėrisė? Pse nuk e ka marrė ai iniciativėn pėr njė konferencė ndėrkombėtare pėr ēėshtjen ēame? Me daljen e Aleancės Kuq e Zi dhe qėndrimin e tyre tė hapur nacionalist, nė kėtė fushatė zgjedhore, Berisha ndoshta ndjehet i detyruar tė flasė me mė shumė agresivitet pėr Ēėshtjen Kombėtare. Megjithatė, nė qoftė se ai ėshtė njė patriot i vėrtetė shqiptar, ai duhet tė vėrė mėnjanė ēėshtjet e tjera mbarėshqiptare dhe tė pėrqendrohet nė drejtimin e njė fushate tė mirė, tė pastėr zgjedhore dhe tė pranojė rezultatin. Duke bėrė kėtė, ai do tė ndihmojė pėr ta bėrė Shqipėrinė si njė shembull i demokracisė sė qėndrueshme – duke bėrė kėtė do tė ēojė mė pėrpara kauzėn e tė gjithė shqiptarėve nė Ballkan, mė shumė se sa bėrtasė dobėt retorikėn nacionaliste.

- Cili ėshtė perceptimi juaj pėr korrupsionin nė Shqipėri?

- Perceptimi im i korrupsionit nė Shqipėri ėshtė i njėjtė me atė tė shumicės sė popullit shqiptar – qė niveli i korrupsionit ėshtė padyshim duke u pėrkeqėsuar dhe kjo ėshtė pengesa e vetme mė e rėndėsishme pėr prosperitetin e Shqipėrisė dhe zhvillimin demokratik. Nuk ėshtė bėrė asgjė pėr tė frenuar korrupsionin nė gjyqėsor apo pėr tė ndaluar transferimin e paligjshėm tė miliona dollarėve nga Shqipėria. Gjithashtu, nuk duket se ka rregulla pėr tė pėrmirėsuar sjelljen e atyre qė janė nė poste publike. Indeksi mė i fundit i perceptimit tė korrupsionit nga Transparency International konfirmon se Shqipėria ėshtė vendi mė i korruptuar nė Europė, ka rėnė nė vetėm nė njė vit nga vendi i 95 nga 176 vende nė vitin 2011, nė pozicionin e 113 nė vitin 1912. Kjo e bėn qesharake politikėn e “zero tolerancės” tė qeverisė kundėr korrupsionit, e cila mbetet vetėm njė tog fjalėsh tė pakuptimta me qėllim qė tė duken tė mirė nė fjalimet, por njė frazė e dobishme pėr t’u pėrmendur nė bashkėbisedimet me ndėrkombėtarėt.

- Ju kini bėrė njė analizė thuajse shterruese pėr trazirat e vitit 1997 nė Shqipėri. Ato ngjarje patėn si shkak thelbėsor manipulimin e zgjedhjeve tė vitit 1996 dhe mandej falimentimin e skemave piramidale. A ka shanse tė pėrsėritet manipulimi i zgjedhjeve sėrish?

- Me kalimin e ēdo palė zgjedhjesh ka gjithnjė e mė pak tė ngjarė qė Shqipėria tė zbresė nė anarki dhe kaos si nė vitin 1997. Organizimi i zgjedhjeve parlamentare tė 2013-s sipas standardeve ndėrkombėtare ėshtė njė nga kriteret kryesore qė Shqipėria duhet tė pėrmbushė nė mėnyrė qė tė hapė negociatat e pranimit me Bashkimin Evropian. Pėrkundėr rivalitetit tė rrėnjosur midis qeverisė dhe opozitės, klima politike ėshtė tani mė e natyrshme dhe tė dyja palėt kanė punuar sė bashku pėr tė kaluar njė ligj tė pėrforcuar zgjedhor qė siguron njė kuadėr tė mirė pėr zgjedhjet.

Tė shtatė anėtarėt e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve tė Shqipėrisė kanė marrė pjesė sė fundmi nė njė kurs intensiv tė menaxhimit elektoral tė organizuar nga OSBE-ja dhe organizma tė tjera ndėrkombėtare. Pra, edhe pse kėto zgjedhje do tė kontestohen ashpėr, unė mendoj se ato duhet tė arrijnė njė standard mė tė lartė se ēdo zgjedhje tė mėparshme. Gjithashtu, shqiptarėt vetė kanė lėvizur – ata janė shumė mė tė sofistikuar nga sa ishin 16 vjet mė parė. Ata e dinė se ėshtė e drejta e tyre demokratike qė tė presin zgjedhje tė mirė dhe tė ndershme dhe ata, pėr kėtė arsye, nuk do tė bėjnė asnjė lėshim ndaj manipulimeve dhe keqpėrdorimeve zgjedhor.

- Ēfarė duhet bėrė qė tė shmanget kontestimi i zgjedhjeve dhe rezultateve, njė ‘sėmundje’ shqiptare kjo gjatė dy dekadave tė fundit?

- Unė mendoj se kjo pyetje sapo e mori pėrgjigjen nė pyetjen e mėsipėrme.


MISTERI I FAKSIT TĖ BERISHĖS PĖR VRASJEN E HAJDARIT

Dokumenti i ēuditshėm qė mbėrriti nė zyrėn e OSBE-sė brenda 20 minutave pas vdekjes sė Hajdarit.. Pse Hajdari u vra nė Tiranė dhe jo nė Veri… Ēfarė ka parasysh Vickers me fjalinė “frika qė buroi nga Tirana nė shtator 1998 dhe qė ekziston ende nė korridoret e pushtetit nė Shqipėri…”

Nė kėtė pjesė tė intervistės Vickers flet pėr njė nga ēėshtjet tė cilėn ajo e ka prekur shpesh ėn botimet dokumentare pėr Shqipėrinė. “Mjafton tė them se edhe pse Hajdari kishte shumė armiq nė veri tė Shqipėrisė, unė besoj se njerėzit qė ai kishte mė shumė frikė ishin nė Tiranė” – thotė ajo.

DITA: Znj.Vickers, nė librin tuaj, tashmė tė famshėm nė Shqipėri, “Ēėshtja Shqiptare – Riformėsimi i Ballkanit” ju jeni ndalur veēanėrisht nė vrasjen e Azem Hajdarit dhe tė ashtuquajturit ‘grusht shteti’ nė shtator 1998. Por e vėrteta e plotė mbi kėto ngjarje nuk ėshtė zbardhur ende. Pse ka ndodhur kjo sipas jush?

VICKERS – Vrasja e Azem Hajdarit ėshtė njė ēėshtje jashtėzakonisht komplekse, sidomos pėr tė diskutuar nė njė intervistė tė tillė si kjo. Mjafton tė them se edhe pse Hajdari kishte shumė armiq nė veri tė Shqipėrisė, unė besoj se njerėzit qė ai kishte mė shumė frikė ishin nė Tiranė. Fakti qė njė njoftim shumė mirė i pėrgatitur pėr shtyp u faksua nga selia e PD-sė nė zyrėn e OSBE-sė brenda 20 minutave pas vdekjes sė Hajdarit, nė njė natė tė shtune, vonė, kur stafi i sekretarisė nė selinė e PD mungonte, tregon se faksi ishte pėrgatitur paraprakisht. Pse?

Nėse Hajdari do ishte vrarė nė veri tė Shqipėrisė, vdekja e tij do tė justifikohej po ashtu pėr njė ēėshtje armėsh. Por nė qoftė se megjithatė, ai do tė pėrdorej si njė “martir i demokracisė”, atėherė ai duhej tė ishte viktimė e njė vrasjeje tė profilit tė lartė nė kryeqytet, mė shumė se pėr kontrabandė armėsh apo karburanti nė veriun e largėt tė Shqipėrisė nė vitin 1998.

Berisha fitoi kapital tė madh politik pas vdekjes sė Hajdarit dhe unė nuk mendoj se ne do tė mėsojmė tė vėrtetėn e kėsaj ngjarjeje, derisa frika qė buroi nga Tirana nė shtator tė vitit 1998 nuk do tė ekzistojė nė korridoret e pushtetit nė Shqipėri.