PDA

View Full Version : Biznesmenėt nė Kosovė


Dardan.Ks
08-05-2012, 19:52
Biznesmenet kosovar

Dardan.Ks
08-05-2012, 19:56
Behgjet Pacolli, Miliarder Rezident, Zvicerr

Korporata
http://www.mabetex.eu/


http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/lajmet/KushtrimTernava_Behxhet_Pacolli_(1)_646258.jpg&pozita=foto_lajm

Dardan.Ks
08-05-2012, 19:58
Hetem Ramadani, Miliarder Rezidet , Sloveni

Korporata
http://www.salbatring.si/


http://beta1.finance-on.net/pics/cache_d6/d68aUntitled-54.1288378206.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 20:06
Burim Osmani (Vellezrit Osmani), Miliarder Rezident, Gjeramani


Korporata , Mikse ne gjithe Boten
http://www.hotel-palazzo.hr/

http://www.abendblatt.de/multimedia/archive/00005/131248v1_jpg_5573c.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 20:10
ilmi viqa (Vellezrit Viqa) Multi-milioner Rezident , Gjermani

Korporata
http://www.awr-abbruch.de/index.htmlhttp://www.this-magazin.de/imgs/42221392_034f9ce025.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 20:17
Remzi Ejupi , Multi milioner Rezident , Gjermani

Korporata, Eurokoha & Aire Kosova
http://flyksa.com/ek/

http://www.infoglob.host25.com/images/sized/images/uploads/files/Remziu-550x360.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 20:20
Xhem Xhema ,Multi milioner Rezident, Amerike

Korporata
http://www.xhema.com/

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/8/8e/Xhema.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 20:28
Harry-Hajdar Bajraktari, Multi milioner Rezident, Amerike

Korporata
bajraktari realty group


http://ina-online.net/thumbnail.php?file=sd_961316499.jpg&size=article_medium

Dardan.Ks
08-05-2012, 20:32
Pale Kolaj , Multi milioner Rezident , Amerike

Korporata
http://www.famousfamiglia.com/


http://www.famousfamiglia.com/_images/_management/paulkolaj.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 20:37
Naser Kelmendi, Multi milioner Rezident, Bosne

Korporata , Mikse ne ter Ballkanin
http://www.casagrande-mne.com/bs/
http://www.casagrande-bih.com/bs/

http://www.lajk.ba/novosti/nkP523lbP0pXcvpPwXF.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 20:45
Fehmi Fetah , Multi milioner Rezident , Zvicerr

Korporata
http://www.fetaxid.ch/index.php?id=26
http://vali-ranch.com/

http://www.fetaxid.ch/typo3temp/pics/50b6d4d4ea.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 20:49
Nezir Golaj (Vellezrit Golaj) , Multi milioner Rezident, Angli

Korporata
http://www.4mgroup.co.uk/about-us/73http://zhurnal.mk/data/news/golaj.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 20:54
Ekrem Lluka, Miliarder Rezident, Kosove


Korporata
http://www.dukagjinigroup.com/

http://cdn.c.photoshelter.com/img-get/I00007jajMQNYT1A/s/500/500/ATE01358KOS.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 21:03
Ramiz Kelmendi, Miliarder Rezident, Kosove


Korporata
http://www.elkosgroup.com/

http://www.lajme.gen.al/photos/09/08/ramiz-kelmendi.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 21:12
Fahrettin Gulener, Miliarder Rezident, Turqi

Korporata
http://www.ermetal.com/

http://www.olay.com.tr/resimler/86000/87981_1.jpg

Dardan.Ks
08-05-2012, 21:18
Muharrem Gilan-Gjilan (Vellezrit Gilan) Miliarder Rezident, Turqi

Korporata
http://www.gilan.com/


(Vellezerit Kosovare jan nder perpunusit dhe shitsit me te medhenje te Diamantit ne Bote)

http://static1.puretrend.com/articles/0/42/43/0/@/376665-de-gauche-a-droite-muharrem-gilan-637x0-3.jpg

gurax
09-05-2012, 09:34
Cfare eshte kjo teme, ekuivalenti i gazetes "Celsi" per biznesmenet Kosovare? Apo vetperkedhelje? Sec kam nje pershtypje qe pergjigjet e ketij shkrimi timin do te jene te llojit "po ti s'qenke fare patriot dhe krenar".

Dardan.Ks
09-05-2012, 14:28
Cfare eshte kjo teme, ekuivalenti i gazetes "Celsi" per biznesmenet Kosovare? Apo vetperkedhelje? Sec kam nje pershtypje qe pergjigjet e ketij shkrimi timin do te jene te llojit "po ti s'qenke fare patriot dhe krenar".


Jo jo keta jan kategori e rand te tille mud te ket Shqiperia dy ose tre, nuk krahasohen dhe nuk mund te jen keta ekuivalente me Bizneset dhe Bizenesmenet e "gazetes "Celsi"

Ekuivalente e "gazetes "Celsi" per Biznesmenet ne Kosove esht http://www.fletetearta.com/

Keta qe postova me larte jane te permasave Boterore dhe nje nga ata mund te ket fuqi me shum se te gjithe ata te "gazetes "Celsi" mare se bashku,

gurax
09-05-2012, 15:35
Me te ik men'ja!

Dardan.Ks
09-05-2012, 17:51
Me te ik men'ja!

Mendja munet met ike per gjithqka por per qka e ke fjalen???

Mistrece
12-05-2012, 18:46
Me te ik men'ja!

Tamam. Kjo qenka per te ikur mendja. Permasa boterore, jo shaka. :p

Dardan.Ks
13-05-2012, 14:44
Tamam. Kjo qenka per te ikur mendja. Permasa boterore, jo shaka. :p

Mir mir por me jep vetem tre Biznesmen te Shqiperis te ketyre permasave

Edhe nje gje te gjithe ata qe postova me laret perfaqsojne nga 100 milione e deri ne disa Miliarda.

Dardan.Ks
13-05-2012, 15:09
Ne menyre qe ti koptoni permasat e atyre Biznesmenve Kosovare qe postova me larte une po bej nje krahasim ne mes te tre Biznesmenve me te fuqishem te Shqiperis dhe tre Biznesmenve Kosovare te cilet nuk hyjne ne grupin e Biznesmenve me te Fuqishem Kosovare dhe te cilet nuk i postova fare te Biznesmenet me te fuqishem Kosovare, Mirpo jane te te njejtit nivel me tre Biznesmenet me te fusqishem te Shqiperis


Tre Bizenesmenet me te fuqishem te Shqiperis jan Samir Mane ,Rezarte Taqi, dhe Nasip Naqe,Samir Mane ,Multi milioner Rezident Shqiperi

Korporata,http://www.balfin.al/

http://www.winne.com/imagesint/albania/mr_samir_mane_big.jpg


Kunder konkurrent me te cilin mund te krahasohet Samir Mane ne Kosove esht Biznesmenin Kosovare Haki Humolli ,

Haki Humolli ,Muliti milioner Rezident ,Kosove Turqi

Korporata ,Albi Malle Albi Center, Qendra tregtare ne gjithe Kosoven
http://www.albicenter.com/?id=29

Mbi 500 te Punsuar,
http://www.albicenter.com/?id=34

Dardan.Ks
13-05-2012, 15:31
Ne menyre qe ti koptoni permasat e atyre Biznesmenve Kosovare qe postova me larte une po bej nje krahasim ne mes te tre Biznesmenve me te fuqishem te Shqiperis dhe tre Biznesmenve Kosovare te cilet nuk hyjne ne grupin e Biznesmenve me te Fuqishem Kosovare dhe te cilet nuk i postova fare te Biznesmenet me te fuqishem Kosovare, Mirpo jane te te njejtit nivel me tre Biznesmenet me te fusqishem te Shqiperis


Tre Bizenesmenet me te fuqishem te Shqiperis jan Samir Mane ,Rezarte Taqi, dhe Nasip Naqe,

Biznesmeni i dyte me i Fuqishem ne Shqiperi esht Rezart Taqi


http://mediadb.kicker.de/news/1000/1020/1100/8000/8301/artikel/715525/taci-1254831252_zoom34_crop_600x450_600x450+16+5.jpg

Rezart Taqi ,Multi milioner Rezident, Shqiperi

Korporata
http://www.taci-oil.com/al/index.html


Kunder konkurrent me te cilin mund te krahasohet Rezarte Taqi ne Kosove esht Biznesmenin Kosovare Ibrahim Bucaliu ,

http://biznesmenet.com/foto/1282725655-ibrahim-bucaliu.jpg

Ibrahim Bucaliu, Multi milioner Rezident, Kosove ,Shqiperi

Korporata ,HIB Petrol - Emerald Hotel
http://www.hibpetrol.com/
http://www.emeraldhotel.info/


Konkurrent te krahasushem te Rezart Taqit ne Kosove mund te jen edhe Pronaret e Kosova Petrolit me 36,pika shitje ne ter Kosoven
http://www.kosova-petrol.com/

Dardan.Ks
13-05-2012, 16:11
Ne menyre qe ti koptoni permasat e atyre Biznesmenve Kosovare qe postova me larte une po bej nje krahasim ne mes te tre Biznesmenve me te fuqishem te Shqiperis dhe tre Biznesmenve Kosovare te cilet nuk hyjne ne grupin e Biznesmenve me te Fuqishem Kosovare dhe te cilet nuk i postova fare te Biznesmenet me te fuqishem Kosovare, Mirpo jane te te njejtit nivel me tre Biznesmenet me te fusqishem te Shqiperis


Tre Bizenesmenet me te fuqishem te Shqiperis jan Samir Mane ,Rezarte Taqi, dhe Vasil Naci,


Biznesmeni i Tret me i Fuqishem ne Shqiperi esht Vasil Naci

Vasil Naci ,Multi milioner Rezident ,Shqiperi

http://www.sifealbania.org/img/Vasil%20Naci.jpg

Korporata
http://www.agnagroup.com/new/
Kunder konkurrent me te cilin mund te krahasohet Vasil Naci ne Kosove esht Biznesmenin Kosovare Hashim Deshishku ,

Hashim Deshishku, Multi milioner Rezident,Kosove Shqiperi,Sloveni


http://www.botasot.info/mesme/Hashim%20Deshishku.jpg

Korporata, Tregti Qendra tregtare
http://mobilie.lesna.net/
http://www.lesna.net/
http://ndertimi.lesna.net/
http://www.fan-kosova.com/

Dardan.Ks
13-05-2012, 18:46
Gjone Berisha ,Multi milioner Rezident ,Gjermani Kosove

Korporata
http://www.gruppe-berisha.de/index1.html


Vila e Gjon Berishes ne Gjermani

http://www.gruppe-berisha.de/images/innenarchitektur22_klein.jpg

Dardan.Ks
13-05-2012, 20:31
Disa nga Biznesmenet me te fuqishem Kosovare ne Bote dhe Kosove (Multi milioner dhe Miliarder)


Behgjet Pacolli - Zvicerr
Htem Ramadani - Sloveni
Burim Osmani -Gjermani
Hari Bajraktari -USA
Xhim Xhema - USA
Pale kolaj -USA
Florin Krasniqi - USA
Ramiz Tafilaj - USA Dubai
Mustafa Bajrami - Dubaj
Hajdine Sejdia - Abu Dhabi - Dubai
Ilmi viqa Gjermani
Vellezrit Kastrati - Gjermani
Gjergj Berisha - Gjermani
Fehmi Fetahi - Zvicerr
Isni Jemini - Zvicerr
Simone Kuzhnini - Kroaci
Pashk Kaqinari- Kroaci
Lulzim Krasniqi-Kroaci
Naser Kelmendi - Bosne- Sarajeve
Muhamet Ali Gashi- Bosne Sarajeve
Fahrettin Gulener, Turqi
Muharrem Gilan-Gjilan, Turqi


Ne Kosove disa nga ata te cilet perfaqsojne Kompani Multi milionshe.Ekrem Lluka, Dukagjini
Ramiz Kelmendi, Elkos
Vėllezėrit Devolli, Devolli
Vėllezėrit Kuqi, Benaf
Nebih Zariqi, Standard
Vėllezėrit Besimi, Getoari
Ibrahim Bucaliu, Hib Petrol
Haki Humolli, Albi-Groupe
Edmond Kerliu, ENK Invest Group
Hashim Deshishku, Lesna
Mėrgim Prishtina, Tregtina - Trepharm
Zelqif Berisha, Silkapor-Hotel Grande
Vellezrit Shamolli, eurokos
Avdyl Hoxha, Rubin-invest
Bejtullah Kēiku, Bejta-commerce
Vellezrit Baki, Bakiautomobile
Ferdane Pllana, Fortesa
Lulzim Begaj, kosmontefoods
Vellezrit Bucaj , bucaj-ks
Vellezrit Hysi, Hysi group
Xhevdet Regjepi, Viva Fresh
Vullnet Sefaja, Fitorja
Eroll Belegu, Marigona
Ismet Regjepi, Viva Store
Azem Morina, Gllareva
Hysni Jusaj, Petrolcompany
Bedri Kosumi, Pestova
Shefqet Krasniqi , Ramiz Sadiku new Co.
Haxhi Jaha, NPT. haxhijaha

amator99
18-05-2012, 10:10
50% e ketyre jane kriminel.

Irfan CANA
18-05-2012, 21:12
Asnjėri prej emrave tė biznismenėve tė lartėcekur nuk e kanė fituar pasurinė sipas parimeve shkencore tė afarizmit dhe njėherit janė larg humanitetit e drejtėsisė.Ata sillen si ujqėr; vetėm fusin hundėt e dhėmbėt ku mund t'grabisin fukaratė pa mėshirė fare.Ajo ishte dhe ėshtė motoja e veprimit afaristė tė tyre.Vendin e kanė nė lak!

alem_de
18-05-2012, 21:19
Asnjėri prej emrave tė biznismenėve lartėcekur nuk e kanė fituar pasurinė sipas parimeve shkencore tė afarizmit dhe njėherit janė larg humanitetit e drejtėsisė.Ata sillen si ujqėr; vetėm fusin hundėt e dhėmbėt ku mund t'grabisin fukaratė pa mėshirė fare.Ajo ishte dhe ėshtė motoja e veprimit afaristė tė tyre.Vendin e kanė nė lak!

Bukur e ke thene miku im.Nuk mundet te behesh i pasur per kaq pak kohe kaq i pasur.Ne nje vend ku ka pak shume te pasur dhe shume shume te varfer nuk funksionon demokracia.

Dardan.Ks
20-05-2012, 19:03
Ja futni kote mor ju..

Kapitali e ben nje Shtet te forte ndersa Shtetin e bejn Kapitalistet jo brek grisurit.

Sa me teper kapitalista aqe me i forte do behet Shteti.Kosova ka shum Milioner e Multi Milioner por edhe Miliarder kam lexuar dikun se pas beneluksit per koke banori Kosova ka numrin me te madh te Milionerve ne Evrope,

Ndersa sipase nje statistike te para ca viteve ne Kosove kishte mbi 50,000 Kompani te regjistruara ndersa 30% e tyre ishin Kompani Multi milionshe .

Kjo do thote se Kosova ka perafersisht , 15,ooo Multi Milioner pa diaspor ndersa dihet se Ka shum Kosovare te Pasur gjithandej Botes.

Dardan.Ks
20-05-2012, 19:25
Asnjėri prej emrave tė biznismenėve tė lartėcekur nuk e kanė fituar pasurinė sipas parimeve shkencore tė afarizmit dhe njėherit janė larg humanitetit e drejtėsisė.Ata sillen si ujqėr; vetėm fusin hundėt e dhėmbėt ku mund t'grabisin fukaratė pa mėshirė fare.Ajo ishte dhe ėshtė motoja e veprimit afaristė tė tyre.Vendin e kanė nė lak!


Vendin e kanė nė lak!

Ti mund ti varesh por keta po ndertojn Kosoven? Cfare po ben ti per vendin tend?????...


Behgjet Pacolli disa nga Investimet ne Kosove dhe Punsimin e mijra te rinjeve Kosovar.


Pacolli i dhuron Prishtines nej Xherdan

Hoteli i Pacollit

http://i.imgur.com/RqCmi.jpg

Fabrika e Pacollit Ferizaj

http://www.knninfo.com/repository/images/01_G_sig-Largohen_nga_puna_63_punetore_te_Fabrikes_se_Tubav e.jpg

Fabrika e Pacollit Prishtine

http://www.m-technologie.com/shqip/Products/AbouUS/ABOUTUS.jpg


Keto jane disa nga Investimet e Behgjet Pacollit ne Kosove

Banka e pacollit ne kosove banka ekonomike ,,,,, http://www.bekonomike.com/?id=1

Kompanjia e Sigurimeve ne Kosove Siguria e Pacollit ,,,http://www.ks-siguria.com/ks-siguria/

Fabrika e pacollit ne kosove http://www.m-technologie.com/

Fbrika gjigante e Pacollit ne Kosove ,,,,, http://www.imk-ks.com/

Dardan.Ks
20-05-2012, 19:35
Asnjėri prej emrave tė biznismenėve tė lartėcekur nuk e kanė fituar pasurinė sipas parimeve shkencore tė afarizmit dhe njėherit janė larg humanitetit e drejtėsisė.Ata sillen si ujqėr; vetėm fusin hundėt e dhėmbėt ku mund t'grabisin fukaratė pa mėshirė fare.Ajo ishte dhe ėshtė motoja e veprimit afaristė tė tyre.Vendin e kanė nė lak!

Vendin e kanė nė lak!

Ti mund ti varesh por keta po ndertojn Kosoven? Cfare po ben ti per vendin tend?????...


Ekrem Lluka po nderton World Trade Center ne Prishtine, perveq kesaj ka edhe me dhjetra Investime tjera ne Kosove si Fabriken e Birres Peja me mijra te punsuar etj,

Biznesmeni Ekrem Lluka i dhuron Prishtines nje Xherdan


http://i1205.photobucket.com/albums/bb440/Burim_Kllokoqi/460581_227246904037927_153396744756277_422787_1600 118218_o.jpg

http://www.wtcprishtina.com/images/wtcp/7b.jpg

http://i1205.photobucket.com/albums/bb440/Burim_Kllokoqi/467084_271668496262434_153396744756277_526234_2293 58770_o.jpg

http://i1205.photobucket.com/albums/bb440/Burim_Kllokoqi/466729_271668936262390_153396744756277_526236_1909 236225_o.jpg

Dardan.Ks
20-05-2012, 19:42
Asnjėri prej emrave tė biznismenėve tė lartėcekur nuk e kanė fituar pasurinė sipas parimeve shkencore tė afarizmit dhe njėherit janė larg humanitetit e drejtėsisė.Ata sillen si ujqėr; vetėm fusin hundėt e dhėmbėt ku mund t'grabisin fukaratė pa mėshirė fare.Ajo ishte dhe ėshtė motoja e veprimit afaristė tė tyre.Vendin e kanė nė lak!

Ti mund ti varesh por keta po ndertojn Kosoven? Cfare po ben ti per vendin tend?????...


Edmond Kerliu, ENK Invest Group , I dhurone Prishtines nje Xherdan Kerliu ka edhe dhjetra Biznese tjra ne Kosove Maqedoni dhe Turqi Itali Dhe Kroaci, dhe qindra te rinje te Punsuar


ENK Prishtine

http://www.archiedu.com/home/downloads/Uploads/070822---ENK-Complex-%5BLow_Rez%5D.jpg

http://i1205.photobucket.com/albums/bb440/Burim_Kllokoqi/IMG_1515.jpg

Dardan.Ks
20-05-2012, 19:48
Asnjėri prej emrave tė biznismenėve tė lartėcekur nuk e kanė fituar pasurinė sipas parimeve shkencore tė afarizmit dhe njėherit janė larg humanitetit e drejtėsisė.Ata sillen si ujqėr; vetėm fusin hundėt e dhėmbėt ku mund t'grabisin fukaratė pa mėshirė fare.Ajo ishte dhe ėshtė motoja e veprimit afaristė tė tyre.Vendin e kanė nė lak!

Vendin e kanė nė lak

Ti mund ti varesh por keta po ndertojn Kosoven? Cfare po ben ti per vendin tend?????...


Vellezrit Hysi, Hysi group , I dhurojn Prishtines nje Gjerdan keta kane dhjetra Biznese tjera dhe qindra te Punsuar,


http://i574.photobucket.com/albums/ss186/prishtinakomerc4/_DSC0609.jpg

http://i1205.photobucket.com/albums/bb440/Burim_Kllokoqi/IMG_1489.jpg

Dardan.Ks
20-05-2012, 20:02
Asnjėri prej emrave tė biznismenėve tė lartėcekur nuk e kanė fituar pasurinė sipas parimeve shkencore tė afarizmit dhe njėherit janė larg humanitetit e drejtėsisė.Ata sillen si ujqėr; vetėm fusin hundėt e dhėmbėt ku mund t'grabisin fukaratė pa mėshirė fare.Ajo ishte dhe ėshtė motoja e veprimit afaristė tė tyre.Vendin e kanė nė lak!


Vendin e kanė nė lakTi mund ti varesh por keta po ndertojn Kosoven? Cfare po ben ti per vendin tend?????...
Besim Govori ket e kisha harruar ta Postoj te Kosovaret me te Pasur ndersa esht nje nder me te pasurit ne Kosove

Besim Govori (born June 13, 1959) is an Albanian-Kosovar businessman from Pristina, Kosovo. One of the richest Albanian-Kosovars in the region established many companies, however the current ones are Alb-Trade, Kosova Tobacco, IMC, KF Prishtina (Football team), Bank For Business (BpB- Banka per Biznes), BG Trade, Ramiz Sadiku New Co, and Coffee-Group. During his career at Kosova Tobacco, Mr.Govori was and still is the most successful businessman in the region, being one of the first licensing cigarette companies in Kosovo, and covering 65% of the market from 2001 to 2006 . Currently, G-Caffe has entered the market, and is expanding soon to other European markets. . Govori was born in the capital city of Kosovo, Pristina. He finished his high school in gymnasium "Sami Frasheri" in Pristina, then he continued with university. Govori majored in Economics in the Economics University in Pristina. Concerning Govori's family, he has five other members, three brothers and two sisters. Besim.


Besim Govori, Ramiz Sadiku New Co ,, I dhuron Prishtines nje Xherdan , Govori ka dhjetra Biznese ne ter Ballkanin dhe qindra te Punsuar

Besim Govori, Ramiz Sadiku New Co, Prishtine

http://i1205.photobucket.com/albums/bb440/Burim_Kllokoqi/IMG_0527.jpg

http://img151.imageshack.us/img151/2718/dscn2397e.jpg

http://img851.imageshack.us/img851/8215/img0923lf.jpg

Dardan.Ks
20-05-2012, 20:05
Etj etj etje etj etj etj ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

SERAFIM DILO
20-05-2012, 20:07
Po nai biznesmen qe del e shet hudhra ne treg nuk ka ?

Meri
20-05-2012, 20:23
Asnjėri prej emrave tė biznismenėve tė lartėcekur nuk e kanė fituar pasurinė sipas parimeve shkencore tė afarizmit dhe njėherit janė larg humanitetit e drejtėsisė.Ata sillen si ujqėr; vetėm fusin hundėt e dhėmbėt ku mund t'grabisin fukaratė pa mėshirė fare.Ajo ishte dhe ėshtė motoja e veprimit afaristė tė tyre.Vendin e kanė nė lak!


Jo me kot Faik Konica i pershkruante mire shqiptaret... dhe Shqiperine...

Shembuj te tille si I.C ka patur ne cdo kohe, si frymezim poetik-"filozofik".

________________________

Eshte Aftesi, Inteligjence, Perkushtim, cilesi Organizative, por edhe Sakrifice e ketyre individeve, qe kane arritur deri ketu.
Eshte nderim per shqiptaret kudo nga jane, qe pikerisht keta njerez te afte, sfidojne duke arritur keto suksese, ne biznesin e tyre....

I admiroj me te vertete figura te tilla.
Komentet negative, jane shume meskine nga njerezit medioker, qe per fat te keq jane te shumte....

amator99
20-05-2012, 21:09
Nje nder ata te aftet dhe inteligjentet ka qene 5 vjet ne burg per mashtrim.

Irfan CANA
20-05-2012, 21:09
"Biznismenėt " e pasur mund tė ndėrtojnė kudo dhe ēkado,por kurrė njerėz shpirtmirė nuk mund tė jenė,sepse gjakun e kanė tė prishur dhe infektuar me virusin e KORRUPCIONIT!

Dardan.Ks
04-07-2012, 16:56
Pasice Shqiperi ju ka mbylle dyert Biznesmenve Kosovare ata i drejtohen Ulqinit me Investime.

Por jo vetem Biznesment Kosovare jane te pa deshiruar ne Shqiperi por edhe Pushusit Kosovare te cilet nenqmohen nga injorantet e sa po dalur nga mjerimi,

Dardan.Ks
04-07-2012, 16:57
Behgjet Pacolli synon blerjen e hotel “Otrant” nė Ulqinhttp://www.visit-ulcinj.com/blog/wp-content/uploads/2012/05/behgjet-pacolli-deshiron-ta-blej-hotel-otrantin-ne-Ulqin.jpg

http://www.visit-ulcinj.com/blog/2012/05/14/behgjet-pacolli-synon-blerjen-e-hotel-otrant-ne-ulqin/

Dardan.Ks
04-07-2012, 17:02
Behgjet Pacolli viziton Ulqinin


http://www.visit-ulcinj.com/blog/wp-content/uploads/2012/06/Behgjet-Pacolli-_Nazif-Cungu_Ulqin.3.jpg

http://www.visit-ulcinj.com/blog/wp-content/uploads/2012/06/Behgjet-Pacolli-_Nazif-Cungu_Ulqin.jpg

http://www.visit-ulcinj.com/blog/2012/06/13/behgjet-pacolli-viziton-ulqinin/

Dardan.Ks
04-07-2012, 17:14
Behgjet Pacolli esht pronare i rrtjetit te njohur te Hoteleve Swiss Diamond Hotel

Swiss Diamond Hotel Prishtine


http://i.imgur.com/RqCmi.jpg


http://i.imgur.com/g2Ioc.jpg

http://swissdiamondhotelprishtina.com/uploads/room-images/th1_646462_tro_8594.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/375373_268951196498088_185577371502138_755754_1066 085785_n.jpg

USA NR1
04-07-2012, 17:15
Gezohem qe ndertojne ne Kosove..

Dardan sa % eshte i punesuar Populli ne Kosove ?(mos e dini)

Dardan.Ks
04-07-2012, 17:21
Behgjet Pacolli esht pronare i rrtjetit te njohur te Hoteleve Swiss Diamond Hotel

swiss diamond hotel lugano Zvicerr

http://promorcote.ch/demo/wp-content/uploads/2012/05/swiss_diamond_vico_morcote.jpg

http://www.lugano-tourism.ch/fileUpload/activities/552/big_pict0139.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=JPYRGEixFyU

Dardan.Ks
04-07-2012, 17:47
Gezohem qe ndertojne ne Kosove..

Dardan sa % eshte i punesuar Populli ne Kosove ?(mos e dini)

Cka po done me thane? me ket

Punsimi duhet te jet pake me i larte se disa vende te rajonit me siguri i njejt me ate te Shqiperis por Kosovaret kan te ardhura me te larta se shumica e vendeve te rajonit, sps kosova ka diaspor te madhe e cila vazhdimisht e ndihmone ate duke i plotsuar te ardhurat dhe ngritur ato ne nivel me te larte se te ardhurat qe kane shumica e vendeve te rajonit, edhe per faktin se diaspora Kosovare esht e perqendruar kryesisht ne vendet me te pasura te Botes dhe Evropes perendimir dhe esht nje diaspor shum e vjeter ,

USA NR1
04-07-2012, 18:18
Cka po done me thane? me ket

Punsimi duhet te jet pake me i larte se disa vende te rajonit me siguri i njejt me ate te Shqiperis por Kosovaret kan te ardhura me te larta se shumica e vendeve te rajonit, sps kosova ka diaspor te madhe e cila vazhdimisht e ndihmone ate duke i plotsuar te ardhurat dhe ngritur ato ne nivel me te larte se te ardhurat qe kane shumica e vendeve te rajonit, edhe per faktin se diaspora Kosovare esht e perqendruar kryesisht ne vendet me te pasura te Botes dhe Evropes perendimir dhe esht nje diaspor shum e vjeter ,
asgje negative vetem te pyeta..ne te kunderten une krenohem qe te jene Shtetet Shqiptare Superfuqi..
por kam ndegjuar se Penzioneret marrin vetem 40 euro ne muaj sa eshte e vertete?

Pershendetje

Dardan.Ks
04-07-2012, 18:41
asgje negative vetem te pyeta..ne te kunderten une krenohem qe te jene Shtetet Shqiptare Superfuqi..
por kam ndegjuar se Penzioneret marrin vetem 40 euro ne muaj sa eshte e vertete?

Pershendetje

Po qfare kan te bejn Pensionet me infote me siper?

Gjithashtu kjo nuk esht e vertet se pensionistat marin 40 euro , kosova ka nje skem sociale ku gjdo i moshuar mere nga 60 euro ne muaj dhe ketu perfshihen si Burri ashtu edhe Gruaja e moshuar pa asnje dite pune dhe kuntribut ne skemen Pensionale thjesht esht ndihme sociale per te moshuarit gjka do te thote se nje plake dhe nje plake marin 120 euro ndihme sociale ne muajt edhe ne qofte se kure ne jete nuk kane punuar , Ndersa ata te cilet kane punuar dhe kane paguar dhe paguajn detyrimet Pensionale ata kane Pensione normale etj,

busavata
04-07-2012, 18:58
Gezohem qe ndertojne ne Kosove..

Dardan sa % eshte i punesuar Populli ne Kosove ?(mos e dini)

10-15 % e kan punen e regullt ...

busavata
04-07-2012, 19:01
Po qfare kan te bejn Pensionet me infote me siper?kan shum te bejn , nga kjo po del se kta miliardera nuk paguajn asnje cent tatim shtetror , perveq ryshfetit te cilin ja japin qeveritarve , qe te munden lirisht te bejn bisnesin e tyre .

Dardan.Ks
04-07-2012, 19:02
Per shkak te marifeteve Injorances dhe Nenqmimit Kosovaret brenda 3 viteve do ta braktisin plotesisht Bregdetin e Shqiperis edhe per faktin se Shqiperia me mbi 400 km Bregdet nuk ka qen ne gjendje te ndaje ase edhe 5 km Bregdet per Biznesmenet dhe Investitoret Kosovare , Ndersa tashe kjo esht vone sps Biznesmenet Kosovare i jane kthyer me vrulle dhe shum interes Malit te Zi sidomos Ulqinit te cilet me Investimet qe do te bejn atje do ja marin plotesisht Turistat potencial Shqiperis,

Biznesmenet Kosovare sipas mediave te Malit te Zi jane mirprit dhe jane ftuar nga vete qeveria e Malit te Zi, e cila ju ka garantuar gjdo lehtesim ne Investimet e tyre ndersa Kosovaret perveqe ketyre Investimeve te medha qe priten te bejn ne Male te zi , kane edhe disa Hotele dhe Bizenese tjera ne Male te zi


Ndersa ky esht Hoteli i Fundit i hapur para disa muajsh nga Biznesmeni Kosovare ne Ulqin Naser Kelmendi ,

Hotel Casa Grande Ulqin , I Bizensmenit Kosovare Naser Kelmendi

http://aff.bstatic.com/images/hotel/max500/291/2915726.jpg

http://aff.bstatic.com/images/hotel/max500/290/2904691.jpg

http://aff.bstatic.com/images/hotel/max500/291/2915710.jpg

http://www.montenegro-travel.ch/images/bilder/ulcinj_casagrande_03.jpeg

http://www.casagrande-mne.com/en/page.php?id=1

Dardan.Ks
04-07-2012, 19:05
kan shum te bejn , nga kjo po del se kta miliardera nuk paguajn asnje cent tatim shtetror , perveq ryshfetit te cilin ja japin qeveritarve , qe te munden lirisht te bejn bisnesin e tyre .

A? ka ,umdesi te jesh me konkret se nuk je ka thua asgje cka po del nga kjo per qka e ke fjalen konkretisht

busavata
04-07-2012, 19:07
A? ka ,umdesi te jesh me konkret se nuk je ka thua asgje cka po del nga kjo per qka e ke fjalen konkretisht

fjala asht per vleren e tatimit shtetrorė sa fiton edhe sa e paguan tatimin .. per ta spjegue holl ket punė duhet kohė e gjatė...

p.sh. nese i ke fitue 100 milion euro , vlera e tatimit asht 19 % , duhet ti paguash shtetit 19 miliom euro .

Dardan.Ks
04-07-2012, 19:10
10-15 % e kan punen e regullt ...


Nuk esht e vertet sipas statistikave vetem ne sektorin Publike ne Kosova jane te punsuar mbi 250,000 persona , Polic, Administrat, Mesimdhenes ,Shendetsi, Ushtri, Energjetik vetem ne KEK jan te punsuar mbi 10,000 persona etj etj

Pluse mbi 350,000 ne sektorin Private plus sa punojn ne te zeze te pa regjistruar , Kosova nuk i ka 5,milion banor por 1,8 milion Rezident

Dardan.Ks
04-07-2012, 19:14
fjala asht per vleren e tatimit shtetrorė sa fiton edhe sa e paguan tatimin .. per ta spjegue holl ket punė duhet kohė e gjatė...

p.sh. nese i ke fitue 100 milion euro , vlera e tatimit asht 19 % , duhet ti paguash shtetit 19 miliom euro .

Po kush te tha ty se aje qe ka fitue 100 milion nuk i ka pague 19% Tvsh pastaj Tvsh ne perqindjen me te madhe paguhet ne dogane per faktin se ne kosova shumica e atyre qe kane gjiro te larta tregtare ne shumicen e rasteve jane Importuse

Shiko esht mir te flasim me fakte konkrete se jemi lodhe me manipulime spekulime e hamendje qe mundohen disa pa pase lidhje me krye ta paraqesin gjdo gje ne kosove vetem zi

busavata
04-07-2012, 19:17
Po kush te tha ty se aje qe ka fitue 100 milion nuk i ka pague 19% Tvsh pastaj Tvsh ne perqindjen me te madhe paguhet ne dogane per faktin se ne kosova shumica e atyre qe kane gjiro te larta tregtare ne shumicen e rasteve jane Importuse,

po , po , vazhdoje me zbukurue temen me fotografi ...

p.s. m'fal per nderhyrje , tung .

Dardan.Ks
04-07-2012, 19:46
Kosovaret perveq disa Hoteleve qe kane ne pronesi ne Male te Zi , tashe e nje kohe te gjate ne pronesi te Kosovare jane edhe disa nga Hotelet me te bukura te Kroacis dhe jo vetem kosovaret ne bregdetin Kroate jane pronare te shumices se Lokaleve me te rendesishme te Bregdetit Kroate nga Poreqi deri ne Dubrovnike,

Hotel Palazzo Poreq-Kroaci , Pone e Biznesmenve Kosovare vellezerve Osmani Burim Qazim Bashkim Osmani

http://www.hotel-palazzo.hr/sadrzaj/zaglavlje/4147/4147%2001.jpg

http://www.hotel-palazzo.hr/sadrzaj/zaglavlje/4147/4147%2009.jpg

http://www.hotel-palazzo.hr/sadrzaj/zaglavlje/4147/4147%2007.jpg

http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/26518912.jpg

http://bilder.krolada.de/albums/userpics/10001/6_-_Hotel_Palazzo_prot.jpg

http://bilder.krolada.de/albums/userpics/10001/5_-_Hotel_Palazzo_prot.jpg

http://www.tui.at/website/var/assets/unterkuenfte/kroatien/istrien/porec/grand_hotel_palazzo/011336_12920039.jpg

http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/e8/10/58/pool.jpg

http://www.hotel-palazzo.hr/


Me ket dua te them se shipnia me Arrogancen Nenqmimin dhe Injorancen qe po shfaqe ndaj Turistve Kosovare shum shpej do te braktiset nga Kosovaret

Irfan CANA
04-07-2012, 20:08
Biznismenėt kosovar nuk e kanė tė qartė qėllimin e vėrtetė tė afarizmit.Mirren vetėm me veprimtarinė terciare,e qė lėnė pėrshtypje se kanė cektėsi goxha periferike nė fushėn e zgjerimit tė drejt tė ekonomisė(Industrisė -qė gjeneron punėsim mė tė qėndrueshėm dhe krijon tė mira materiale).Edhe shumė,shumė kohė u duhet biznismenėve tanė qė t'ecin rrugės sė biznismenėve tė aftė botėrorė.

Dardan.Ks
04-07-2012, 20:25
Biznismenėt kosovar nuk e kanė tė qartė qėllimin e vėrtetė tė afarizmit.Mirren vetėm me veprimtarinė terciare,e qė lėnė pėrshtypje se kanė cektėsi goxha periferike nė fushėn e zgjerimit tė drejt tė ekonomisė(Industrisė -qė gjeneron punėsim mė tė qėndrueshėm dhe krijon tė mira materiale).Edhe shumė,shumė kohė u duhet biznismenėve tanė qė t'ecin rrugės sė biznismenėve tė aftė botėrorė.

Edhe pse je mundue me thane dicka me spunta dhe terma akademik te ekonomis gjithsesi me shum gabime prape ske thane kurgjo-asgje,

Te gjithe keta Biznesmen qe ceka me larte nuk e kane biznes parsore Hotelerin ndersa ne hoteleri hyne gjdo biznesmen i cili ka arritur majat e biznesit ne ndonje fushe tjeter

Dardan.Ks
04-07-2012, 20:35
Biznismenėt kosovar nuk e kanė tė qartė qėllimin e vėrtetė tė afarizmit.Mirren vetėm me veprimtarinė terciare,e qė lėnė pėrshtypje se kanė cektėsi goxha periferike nė fushėn e zgjerimit tė drejt tė ekonomisė(Industrisė -qė gjeneron punėsim mė tė qėndrueshėm dhe krijon tė mira materiale).Edhe shumė,shumė kohė u duhet biznismenėve tanė qė t'ecin rrugės sė biznismenėve tė aftė botėrorė.


Behgjet Pacolli si Biznes Primare e ka Industrin financat dhe Ndertimtarin , Hoteleria esht me teper imigje per Biznesmenet e medhenje

Fabrika M-technologie e pacollit ne Prishtine

http://www.m-technologie.com/shqip/Products/AbouUS/ABOUTUS.jpg

http://www.m-technologie.com/shqip/AboutUs.html

Fabrika .imk-ks,, e Pacolli ne Ferizaj

http://www.imk-ks.com/galeria/fb/foto1.jpg

http://www.imk-ks.com/galeria/fp/foto17.1.jpg

http://www.imk-ks.com/

USA NR1
04-07-2012, 21:12
i nderuari Dardan nje pyetje mesa po shikoj keta biznesmenet po ndertojne vetem Hotele ?
sipas meje asgje produkte dhe fitim per popullin?!..

USA NR1
04-07-2012, 21:16
Behgjet Pacolli si Biznes Primare e ka Industrin financat dhe Ndertimtarin , Hoteleria esht me teper imigje per Biznesmenet e medhenje

Fabrika M-technologie e pacollit ne Prishtine

http://www.m-technologie.com/shqip/Products/AbouUS/ABOUTUS.jpg

http://www.m-technologie.com/shqip/AboutUs.html

Fabrika .imk-ks,, e Pacolli ne Ferizaj

http://www.imk-ks.com/galeria/fb/foto1.jpg

http://www.imk-ks.com/galeria/fp/foto17.1.jpg

http://www.imk-ks.com/
kete kam lexuar edhe me heret dhe gezohem kjo eshte e mire per popullin si dhe per Shtetin me nje fjale made in Kosova
kam nje pyetje a do te jete kjo prone e Shqiptarit me ne fund se Z.Pazolli e ka gruan me prejardhje Ruse sigurisht qe ne fund ja merr te gjithe pasurine ceshtje normale..

Dardan.Ks
05-07-2012, 17:07
i nderuari Dardan nje pyetje mesa po shikoj keta biznesmenet po ndertojne vetem Hotele ?
sipas meje asgje produkte dhe fitim per popullin?!..

Nuk esht e vertet USA NR 1 , Ka edhe shum investime ne prodhime ndoshta ti nuk e dine per kete te duket se po ndertojn Hotele , e verteta esht se disa Biznesmen te cilet i kane kapur majat e Biznesit kan filluar ta zgjerojn Biznesin edhe ne Hoteleri si ne Kosove ashtu edhe ne Rajon ndersa shumica e Hoteleve te kosovarve jasht Kosove jane duke i ndertuar Kosovaret te cilet jetojn jasht Kosove


Po deshe hape nje teme rreth prodhimit dhe mund te diskutojm.

Rex
05-07-2012, 19:15
Nuk esht e vertet USA NR 1 , Ka edhe shum investime ne prodhime ndoshta ti nuk e dine per kete te duket se po ndertojn Hotele , e verteta esht se disa Biznesmen te cilet i kane kapur majat e Biznesit kan filluar ta zgjerojn Biznesin edhe ne Hoteleri si ne Kosove ashtu edhe ne Rajon ndersa shumica e Hoteleve te kosovarve jasht Kosove jane duke i ndertuar Kosovaret te cilet jetojn jasht Kosove


Po deshe hape nje teme rreth prodhimit dhe mund te diskutojm.

Ka perparim por akoma jami shume large per te qene krenare. Nuk ka aspak hapsire per krenari.

Japonia eshte nder shtetet me te zhvilluara ne bote dhe mesimin e pare qe e mesojne femijet ne shkolle eshte se si Japonia eshte nje vend i varfer, zhvillimin e te cilit duhet ta ndihmojne te gjithe me pekushtim e me pune.

Hape cilindo kanal te TV dhe shiqo emisionet 'edhe une jam Kosove', apo ndonje te ngjajshem, dhe e sheh se sa shtet i zhvilluar dhe i forte ekonomikisht jemi ne.

Ti i paske merak biznismenet. Eshte e vertete se ata nuk mungojne ne Kosove, por duhet te besh nje krahasim ne mes te numrit te milionereve qe ka Kosova dhe numrit te atyre qe mezi e ushqejne familjen. E verteta eshte se shtresa e mesme po shkon drejt zhdukjes. Eshte nje grup i njerezve te lidhur ngushte me qeverine qe po i bejne milionat ne kurriz te qytetareve te Kosoves. Shtet stabil ekonomikisht mund te konsiderohemi vetem atehere kur papunesia i afrohet shifrave te vendeve tjera te kontinentit, kur gjysma e ketyre milionereve te pasluftes futen atje ku e kane vendin (ne burg) dhe kur nje familje te verfer te Kosoves i sigurohet te pakten nje ndihme sociale dinjitoze, nga ana e shtetit, me ane te se ciles se paku mund t'i hiqet brenga per mbushjen e barkut me buke te thate. Ndihma prej 40 eurosh as per aq nuk mjafton.

TerraN
05-07-2012, 20:39
Ja futni kote mor ju..

Kapitali e ben nje Shtet te forte ndersa Shtetin e bejn Kapitalistet jo brek grisurit.

Sa me teper kapitalista aqe me i forte do behet Shteti.Kosova ka shum Milioner e Multi Milioner por edhe Miliarder kam lexuar dikun se pas beneluksit per koke banori Kosova ka numrin me te madh te Milionerve ne Evrope,

Ndersa sipase nje statistike te para ca viteve ne Kosove kishte mbi 50,000 Kompani te regjistruara ndersa 30% e tyre ishin Kompani Multi milionshe .

Kjo do thote se Kosova ka perafersisht , 15,ooo Multi Milioner pa diaspor ndersa dihet se Ka shum Kosovare te Pasur gjithandej Botes.

Ti, i nderuar, ose nuk po e ditke se cfare eshte biznesi ose cfare eshte globalizimi.
Tek tema "Globalizimi" shkruan gjera krejtesisht te kunderta ne krahasim me keto qe i shkruan ketu.

Keta fare multimilionerat kosovare s'paskan te bejne asgje me globalizimin apo?


*

Dardan.Ks
06-07-2012, 19:18
Ti, i nderuar, ose nuk po e ditke se cfare eshte biznesi ose cfare eshte globalizimi.
Tek tema "Globalizimi" shkruan gjera krejtesisht te kunderta ne krahasim me keto qe i shkruan ketu.

Keta fare multimilionerat kosovare s'paskan te bejne asgje me globalizimin apo?


*

keta biznesmenat e kosoves dhe shumica e biznesmenave ne bote nuk mund te perfshihen ne Rrjetin e strukturave te globalizimit koncepti i globalizimit esht i tille qe nuk lejon brenda ti perveqe se nje rrethi te ngusht njerzisht dhe korporatave shum te fuqishme ne Bote

Globalizim do te thote Konsolidim Unifikim i ter pasuris botrore ne disa struktura dhe qendra te vetme te kontrollit ne bote

Ndersa une jame pro shtrirjes se Biznesit Globale Individuale, por jam kunder unifikimit te biznesve dhe ekonomis Boterore ne ate qe quhet Globalizim,

Dardan.Ks
06-07-2012, 19:25
Ka perparim por akoma jami shume large per te qene krenare. Nuk ka aspak hapsire per krenari.

Japonia eshte nder shtetet me te zhvilluara ne bote dhe mesimin e pare qe e mesojne femijet ne shkolle eshte se si Japonia eshte nje vend i varfer, zhvillimin e te cilit duhet ta ndihmojne te gjithe me pekushtim e me pune.

Hape cilindo kanal te TV dhe shiqo emisionet 'edhe une jam Kosove', apo ndonje te ngjajshem, dhe e sheh se sa shtet i zhvilluar dhe i forte ekonomikisht jemi ne.

Ti i paske merak biznismenet. Eshte e vertete se ata nuk mungojne ne Kosove, por duhet te besh nje krahasim ne mes te numrit te milionereve qe ka Kosova dhe numrit te atyre qe mezi e ushqejne familjen. E verteta eshte se shtresa e mesme po shkon drejt zhdukjes. Eshte nje grup i njerezve te lidhur ngushte me qeverine qe po i bejne milionat ne kurriz te qytetareve te Kosoves. Shtet stabil ekonomikisht mund te konsiderohemi vetem atehere kur papunesia i afrohet shifrave te vendeve tjera te kontinentit, kur gjysma e ketyre milionereve te pasluftes futen atje ku e kane vendin (ne burg) dhe kur nje familje te verfer te Kosoves i sigurohet te pakten nje ndihme sociale dinjitoze, nga ana e shtetit, me ane te se ciles se paku mund t'i hiqet brenga per mbushjen e barkut me buke te thate. Ndihma prej 40 eurosh as per aq nuk mjafton.


Nuk esht se i kam merak Biznesmenat por e di se vetem biznesmenat dhe kapitalistat e qojn nje vend dhe populle perpara drejt ardhmeris se sa per ata shahirat me qyftelia dhe patriotat me bateria ter jeten do ngelim ne mjerim ,

Dardan.Ks
22-07-2012, 12:49
Nje nga korporatat me te fuqishme ne Gjermani ne Ndertimin e Centraleve Energjetike esht Korporata e Vellezerve SHOSHI nga Kosova, Intering gmbh


Intering gmbh e Vellezerve Kosovare ne Gjermani

http://www.shoshi.de/img/1091/v/1315216692,1.jpg

http://www.shoshi.de/img/1022/v/1314970349,1.jpg
http://shoshi.de/


Vellezrit shoshi pronare te Intering Gmbh , e Blejne Hotel Onix Banja e Pejės per 6 milionė e 100 mijė euro.

http://www.koha.net/?page=1,3,108171

SystemA
22-07-2012, 13:08
Nje nga korporatat me te fuqishme ne Gjermani ne Ndertimin e Centraleve Energjetike esht Korporata e Vellezerve SHOSHI nga Kosova, Intering gmbh


Intering gmbh e Vellezerve Kosovare ne Gjermani

http://www.shoshi.de/img/1091/v/1315216692,1.jpg

http://www.shoshi.de/img/1022/v/1314970349,1.jpg
http://shoshi.de/


Vellezrit shoshi pronare te Intering Gmbh , e Blejne Hotel Onix Banja e Pejės per 6 milionė e 100 mijė euro.

http://www.koha.net/?page=1,3,108171
Nga me te fuqishmet nuk e di,faktet perputhen.
Bravo.

Biznesmeni
30-01-2014, 13:28
Dardan.Ks , se pari ju pergezoj per temen. Duket qe keni njohuri rreth biznesmeneve , edhe pse keni bere nje mori gabimesh. Prej te gjithe ketyre biznesmeneve qe keni permendur ju , miliarder (qe kane pasuri 1 miliard dollar apo me shume) mund te jene vetem Behgjet Pacolli , Ekrem Lluka , Hetem Ramadani.

Emri Mbiemri , Pasuria

Behgjet Pacolli , 4 miliard dollar
Ekrem Lluka , 500 milionė euro (700 milionė dollar). Ekrem Lluka mund tė jetė edhe miliarder.

Behgjet Pacolli eshte Shqiptari me i pasur ne bote , por pasurine e tij multimiliardeshe nuk e ka fituar ne Kosove.

Ekrem Lluka eshte biznesmeni me i pasur e me i fuqishem ne Kosove. Pasuria Llukes eshte marramendese (qindra miliona por mund te jete edhe ne miliarda).

Rex
30-01-2014, 20:29
Dardan.Ks , se pari ju pergezoj per temen. Duket qe keni njohuri rreth biznesmeneve , edhe pse keni bere nje mori gabimesh. Prej te gjithe ketyre biznesmeneve qe keni permendur ju , miliarder (qe kane pasuri 1 miliard dollar apo me shume) mund te jene vetem Behgjet Pacolli , Ekrem Lluka , Hetem Ramadani.

Emri Mbiemri , Pasuria

Behgjet Pacolli , 4 miliard dollar
Ekrem Lluka , 500 milionė euro (700 milionė dollar). Ekrem Lluka mund tė jetė edhe miliarder.

Behgjet Pacolli eshte Shqiptari me i pasur ne bote , por pasurine e tij multimiliardeshe nuk e ka fituar ne Kosove.

Ekrem Lluka eshte biznesmeni me i pasur e me i fuqishem ne Kosove. Pasuria Llukes eshte marramendese (qindra miliona por mund te jete edhe ne miliarda).

Me larte se Lluka besoj se jane Ramiz Kelmendi dhe vellezerit Shkelqim dhe Blerim Devolli.

Lluka s'besoj se ka pasuri me shume se 100 milion.

Rex
30-01-2014, 21:01
Une investova ne shkolle edhe ato pak pare qe mblodha. Duart i kam te pastra, s'i perlyej dot, ndaj kam ngelur kshu, pa byrzylyke me diamante -gjynaf-
Fotot hot you wish! lol Barmiu degjove, barmiu me pikatore. U bone ti lol -qesh-

Investove ne shkolle? lol

E kam permend emrin e nje biznesmeni pak me larte - Shkelqim Devolli. Eshte multi milioner.

I hyn nje punetor i tij ne zyre dhe fillon t'i ankohet se si ka mundesi qe udheheqesi i tij (i ketij punetorit pra) te jete shef i tij edhe pse ky i fundit ka kryer shkolle me shume se ai.

Kunder-pyetja e Shkelqimit: E cfare shkolle kam te kryer une?

Del punetori prej zyres me koke poshte.

Diplomen perdore atje ku e merr. Ketu sistemi funksionon ndyshe.

Fotot hot jane nje prej opsioneve :D

Emaa
30-01-2014, 21:12
Sikur te mendonin keta miliarder dhe multimilioner per Kosoven, per 14 vjet me fuqine e tyre ekonomike do ta benin Kosoven nje shtet normal, per mos me thane Zvicerr dhe nuk e kishin katandisur ne kete gjendje te mjerueshme!

Kulpra
30-01-2014, 21:14
Sikur te mendonin keta miliarder dhe multimilioner per Kosoven, per 14 vjet me fuqine e tyre ekonomike do ta benin Kosoven nje shtet normal, per mos me thane Zvicerr dhe nuk e kishin katandisur ne kete gjendje te mjerueshme!

Ah pse ata e kane fajin se populli punon t'ju pergatise mallin?

Oqeani
30-01-2014, 21:24
Sikur te mendonin keta miliarder dhe multimilioner per Kosoven, per 14 vjet me fuqine e tyre ekonomike do ta benin Kosoven nje shtet normal, per mos me thane Zvicerr dhe nuk e kishin katandisur ne kete gjendje te mjerueshme!

Ata nuk lodhen per Kosoven, por lodhin puntoret per veteveten !

Kulpra
30-01-2014, 21:34
Ata nuk lodhen per Kosoven, por lodhin puntoret per veteveten !

Rregulli i kapitalizmit thote, kush eshte i afte behet me i pasur. Kush s'punon varferohet.
Me nje rini qe mbeti kafeneve, qe e paguajne kafene me triske ne vendqe te gjejne mundesi per te punuar, te vrasin mendjen per te nxjerre veten nga gjendja ne te cilen ndodhen, presin nga motra/vllai, burri/i dashuri/ anasjelltas qe t'jua paguaje trisken e prapambetur.
Te qenit nje popull dembel nuk ka te beje me kamjen e atyre qe kane ditur ta shfrytezojne situaten e dembelizmit te te tjereve.

Xhebraili
30-01-2014, 23:11
Naser Kelmendi, Multi milioner Rezident, Bosne

Korporata , Mikse ne ter Ballkanin
http://www.casagrande-mne.com/bs/
http://www.casagrande-bih.com/bs/

http://www.lajk.ba/novosti/nkP523lbP0pXcvpPwXF.jpgMafijashi ma i madh ne ballkan duhet me cek edhe kete edhe eshte nga Peja mendoj se Brarit i nevojitet ky informacion

SERAFIM DILO
30-01-2014, 23:45
Rregulli i kapitalizmit thote, kush eshte i afte behet me i pasur. Kush s'punon varferohet.
Me nje rini qe mbeti kafeneve, qe e paguajne kafene me triske ne vendqe te gjejne mundesi per te punuar, te vrasin mendjen per te nxjerre veten nga gjendja ne te cilen ndodhen, presin nga motra/vllai, burri/i dashuri/ anasjelltas qe t'jua paguaje trisken e prapambetur.
Te qenit nje popull dembel nuk ka te beje me kamjen e atyre qe kane ditur ta shfrytezojne situaten e dembelizmit te te tjereve.


Rregulli i kapitalizmit ku,ne ē'vend ?

Nje kritike te drejte nuk mund ti vendosesh nje arsyetim te shtrember.Ne nje vend ku nje popull o rinia eshte dembel... nuk ka se si te pasurohet me aftesi nje i pasur,per vet faktin se supozohet qe dikush duhet te punoje per ate.(duke supozuar qe dembelat nuk punojne per te)
Mbase "rregulli" i kapitalizmit ne Kosov e Shqiperi eshte pak ndryshe:Kush eshte pasuruar ka sjellur dembelizem e varferi,se eshte e pamundur qe kush eshte dembel te sjelli o te vej pasuri.

(Hiq Bexhetin e disa te tjere qe jetojne o kan punuar jashte,pjesa me e madhe jane pasuruar duke vjedhur edhe rregullat e kapitalizmit)

Xhebraili
30-01-2014, 23:50
Rregulli i kapitalizmit ku,ne ē'vend ?

Nje kritike te drejte nuk mund ti vendosesh nje arsyetim te shtrember.Ne nje vend ku nje popull o rinia eshte dembel... nuk ka se si te pasurohet me aftesi nje i pasur,per vet faktin se supozohet qe dikush duhet te punoje per ate.(duke supozuar qe dembelat nuk punojne per te)
Mbase "rregulli" i kapitalizmit ne Kosov e Shqiperi eshte pak ndryshe:Kush eshte pasuruar ka sjellur dembelizem e varferi,se eshte e pamundur qe kush eshte dembel te sjelli o te vej pasuri.

(Hiq Bexhetin e disa te tjere qe jetojne o kan punuar jashte,pjesa me e madhe jane pasuruar duke vjedhur edhe rregullat e kapitalizmit)

Serafim shumica e ketyre biznesmenve e kane siguruar kapitalin jashte vendit ,disa me menyra te ndershme e disa kuptohet me ato me te lehtat...

E di ate frazen eshte zor milioni i pare se pastaj te tjerat vine vet

SERAFIM DILO
31-01-2014, 00:01
Serafim shumica e ketyre biznesmenve e kane siguruar kapitalin jashte vendit ,disa me menyra te ndershme e disa kuptohet me ato me te lehtat...

E di ate frazen eshte zor milioni i pare se pastaj te tjerat vine vet

E drejt Xhebrail
Nuk e di gjendjen e bisnesit ne Kosove o historin e kapitalit...Por ne Shqiperi, ne pergjithesi kapitali nga brenda ka shkuar jashte.Pa "privatizimet" do kishe vetem 10 perqind te kapitalit e njerezve te pasur,e mbase dhe 90 % te varferis e dembelave me pak

Kulpra
31-01-2014, 01:39
Rregulli i kapitalizmit ku,ne ē'vend ?

Nje kritike te drejte nuk mund ti vendosesh nje arsyetim te shtrember.Ne nje vend ku nje popull o rinia eshte dembel... nuk ka se si te pasurohet me aftesi nje i pasur,per vet faktin se supozohet qe dikush duhet te punoje per ate.(duke supozuar qe dembelat nuk punojne per te)
Mbase "rregulli" i kapitalizmit ne Kosov e Shqiperi eshte pak ndryshe:Kush eshte pasuruar ka sjellur dembelizem e varferi,se eshte e pamundur qe kush eshte dembel te sjelli o te vej pasuri.

(Hiq Bexhetin e disa te tjere qe jetojne o kan punuar jashte,pjesa me e madhe jane pasuruar duke vjedhur edhe rregullat e kapitalizmit)

I ke rene ne koke. Pikerisht e kunderta e cfare ke thene ekziston ende ne shqiperi lol
Sepse ai emigrant per te ndihmuar familjen qe ka lene ne shqiperi i heq prej bukes se femijes se tij lejet deri ne momentin qe ai informohet totalisht se cfare po ngjet ne familjen e tij

SERAFIM DILO
31-01-2014, 01:58
I ke rene ne koke. Pikerisht e kunderta e cfare ke thene ekziston ende ne shqiperi lol
Sepse ai emigrant per te ndihmuar familjen qe ka lene ne shqiperi i heq prej bukes se femijes se tij lejet deri ne momentin qe ai informohet totalisht se cfare po ngjet ne familjen e tij

Kulpra,qe nuk jemi nai popull punetor dihet,eshte e kote te mburremi.Edhe se,ne kohen e komunizmit kishte nje pjese te popullsise qe punonte (me hir a pahir.. por punonte)..po ashtu dhe ne pergjithesi shqiptaret jashte punojne....
Ka dhe ne Shqiperi e Kosove qe punojne eshte llogjike,por dembelit o rinise politikanet shqipetar nuk i kane dhene mundesin e punes,o te drejten e punes,se eshte nje e drejte qe shteti duhet tia garantoj.

Pyetja eshte e thjeshte,si ka mundesi qe ne nje popull dembel o qe nuk punon,te kete njerez aq te pasur.Ku eshte,e si vepron ky "rregulli" i kapitalizmit ?

Biznesmeni
31-01-2014, 10:09
Me larte se Lluka besoj se jane Ramiz Kelmendi dhe vellezerit Shkelqim dhe Blerim Devolli.

Lluka s'besoj se ka pasuri me shume se 100 milion.

As Ramiz Kelmendi e as Vellezerit Devolli nuk jane me ta pasur se Lluka.
Ekrem Lluka ka me shume para se R.Kelmendi dhe Devollet se bashku.
Une personalisht mendoj se Ekrem Lluka eshte miliarder.
Lluka eshte shume moti ne keto pune , eshte marre me lloj-lloj pune te ligjshme e te jashteligjshme. Lluka ka nje mori biznesesh ne Kosove , Shqiperi , Serbi , Mal te Zi , Bosnje , Sloveni... Partneret e Llukes jane Karic (biznesmen i fuqishem nga Serbia,pasuria e te cilit eshte mbi 1 miliard) , Naser Kelmendi , Vellezerit Osmani (pasuria e te cileve eshte mbi 400 milione euro) dhe shume biznesmene e politikane te fuqishem nga rajoni. Keta se bashku kontrollojne rrjetin e trafikut te droges , cigareve , naftes... Pasuria e kombinuar e ketij klani eshte mbi 4 miliarde dollar. Lluka eshte kreu i ketyre , baroni me i fuqishem ne vend.

Biznesmeni
31-01-2014, 10:13
Biznesmenet me te pasur ne Kosove

1. Behgjet Pacolli (4 miliarde dollar)
2. Ekrem Lluka (700 milione dollar ose 1 miliarde dollar)
3. Hetem Ramadani (pasuria qindra miliona)
4. Naser Kelmendi (pasuria qindra miliona)
5. Vellezerit Osmani (pasuria 400 milione euro)
6. Ramiz Kelmendi (pasuria 300 milione euro)
7. Vellezerit Devolli (pasuria 200-250 milione euro)
8. Ibrahim Bucaliu (pasuria 100 milione euro)
9. Latif Kryeziu (pasuria 100 milione euro)

Rex
31-01-2014, 10:32
As Ramiz Kelmendi e as Vellezerit Devolli nuk jane me ta pasur se Lluka.
Ekrem Lluka ka me shume para se R.Kelmendi dhe Devollet se bashku.
Une personalisht mendoj se Ekrem Lluka eshte miliarder.
Lluka eshte shume moti ne keto pune , eshte marre me lloj-lloj pune te ligjshme e te jashteligjshme. Lluka ka nje mori biznesesh ne Kosove , Shqiperi , Serbi , Mal te Zi , Bosnje , Sloveni... Partneret e Llukes jane Karic (biznesmen i fuqishem nga Serbia,pasuria e te cilit eshte mbi 1 miliard) , Naser Kelmendi , Vellezerit Osmani (pasuria e te cileve eshte mbi 400 milione euro) dhe shume biznesmene e politikane te fuqishem nga rajoni. Keta se bashku kontrollojne rrjetin e trafikut te droges , cigareve , naftes... Pasuria e kombinuar e ketij klani eshte mbi 4 miliarde dollar. Lluka eshte kreu i ketyre , baroni me i fuqishem ne vend.

Sa i perket bizneseve me droge dhe nafte eshte mire qe te sillet ndonje informate me konkrete ne menyre qe te jene pak me te besueshme. Nuk them se nuk jane te verterta, por nese jane te verteta ne cfare menyre i ben ti llogarite e te ardhurave nga ky kontrabandim. Si e di sa eshte qarkullimi vjetor i tyre dhe ne cilet xhepa perfundojne?
Ti thua se Ekrem Lluka eshte ne krye te te gjitha ketyre, ndersa une te them se Ekrem Lluka jo vetem qe nuk eshte ne krye te ketyre bizneseve te pista, por nuk eshte as ne krye te shume bizneseve tjera te ligjshme, te cilat jane ne emrin e tij.

Ekrem Lluka eshte (bashke) pronar ne:
Dukagjini Group,
Kompania e sigurimeve Dardania
Aksionar ne mobtel Slloven (mobtel eshte pronar i IPKO)
Investitor ne nje apo dy mini-hidrocentrale ne Shqiperi
Bashkepronar i spitalit afer QKUK (pritet te hapet se shpejti)
Bashkepronar i objektit WTC ,ne ndertim e siper
Pronar i Hotel Dukagjini
Ne Birra Peja s'ka me aksione. I ka shit vitin e kaluar.

Per Mobtel dhe spital flitet se i ka shitur aksionet, por nuk e di me siguri.

Per cilat biznese tjera te tij ke njohuri?

Per bizneset e pista nuk them se nuk ka dore, por te thuhet se eshte kryesori eshte budallaki. Lluka ka njerez tjere mbi koke. Jo vetem Lluka por secili prej atyre qe i ke permend, ndoshta perveq Feliksave.

Biznesmeni
31-01-2014, 11:27
Sa i perket bizneseve me droge dhe nafte eshte mire qe te sillet ndonje informate me konkrete ne menyre qe te jene pak me te besueshme. Nuk them se nuk jane te verterta, por nese jane te verteta ne cfare menyre i ben ti llogarite e te ardhurave nga ky kontrabandim. Si e di sa eshte qarkullimi vjetor i tyre dhe ne cilet xhepa perfundojne?
Ti thua se Ekrem Lluka eshte ne krye te te gjitha ketyre, ndersa une te them se Ekrem Lluka jo vetem qe nuk eshte ne krye te ketyre bizneseve te pista, por nuk eshte as ne krye te shume bizneseve tjera te ligjshme, te cilat jane ne emrin e tij.

Ekrem Lluka eshte (bashke) pronar ne:
Dukagjini Group,
Kompania e sigurimeve Dardania
Aksionar ne mobtel Slloven (mobtel eshte pronar i IPKO)
Investitor ne nje apo dy mini-hidrocentrale ne Shqiperi
Bashkepronar i spitalit afer QKUK (pritet te hapet se shpejti)
Bashkepronar i objektit WTC ,ne ndertim e siper
Pronar i Hotel Dukagjini
Ne Birra Peja s'ka me aksione. I ka shit vitin e kaluar.

Per Mobtel dhe spital flitet se i ka shitur aksionet, por nuk e di me siguri.

Per cilat biznese tjera te tij ke njohuri?

Per bizneset e pista nuk them se nuk ka dore, por te thuhet se eshte kryesori eshte budallaki. Lluka ka njerez tjere mbi koke. Jo vetem Lluka por secili prej atyre qe i ke permend, ndoshta perveq Feliksave.

Ekrem Lluka eshte biznesmeni me i pasur ne Kosove , pasuria e Llukes eshte vleresuar gjysmė miliard euro.

Lluka eshte me i pasur se Naser Kelmendi , Vellezerit Osmani dhe te gjithe ata qe jane te perfshire ne keto punet e trafikimit te droges,cigareve,naftes.
Kur une thash kreu i ketyre , nuk desha te them se Lluka eshte mbi keta , por Lluka eshte lideri. Eshte shume i zgjuar dhe e udheheq kete klan sepse pa nje udheheq ky klan nuk do ta kishte te gjate ekzistencen , perndryshe te gjithe qe jane te perfshire ne keto pune (e kam fjalen per te medhenjte sic jane Lluka , Naser Kelmendi , Osmanet) kane perqindje te njejte.

Kulpra
31-01-2014, 11:35
(700 milione dollar ose 1 miliarde dollar)

Me cfare rregulli matematikor vihet shenja e barazimit ? :d

Jo se i thone edhe 300 milione $ jo karamele.

Rex
31-01-2014, 11:40
Ekrem Lluka eshte biznesmeni me i pasur ne Kosove , pasuria e Llukes eshte vleresuar gjysmė miliard euro.

Eshte vleresuar nga kush?

A ke ndonje burim ku mund te lexojme me shume?

Lluka eshte me i pasur se Naser Kelmendi , Vellezerit Osmani dhe te gjithe ata qe jane te perfshire ne keto punet e trafikimit te droges,cigareve,naftes.
Kur une thash kreu i ketyre , nuk desha te them se Lluka eshte mbi keta , por Lluka eshte lideri. Eshte shume i zgjuar dhe e udheheq kete klan sepse pa nje udheheq ky klan nuk do ta kishte te gjate ekzistencen , perndryshe te gjithe qe jane te perfshire ne keto pune (e kam fjalen per te medhenjte sic jane Lluka , Naser Kelmendi , Osmanet) kane perqindje te njejte.

Ne rregull por si eshte e mundur qe ti i di edhe perqindjet e tyre?

Biznesmeni
31-01-2014, 12:19
Eshte vleresuar nga kush?

A ke ndonje burim ku mund te lexojme me shume?


Ne rregull por si eshte e mundur qe ti i di edhe perqindjet e tyre?

I
Pas Behgjet Pacollit, Ekrem Lluka eshte biznesmeni me i pasur ne Kosove.
Pasurine e Llukes , mediat serbe para disa vitesh e vleresonin 500 milione euro.

II
Kam lexuar , kam degjuar.

SERAFIM DILO
31-01-2014, 12:28
(700 milione dollar ose 1 miliarde dollar)

Me cfare rregulli matematikor vihet shenja e barazimit ? :d

Jo se i thone edhe 300 milione $ jo karamele.

Diferenca 300 milionshe per te pasurit shqiptar nuk eshte gje,se ka dhe nga ata qe deklarojne 50 mije euro ne vend te miliardit.

Kulpra
31-01-2014, 14:07
Diferenca 300 milionshe per te pasurit shqiptar nuk eshte gje,se ka dhe nga ata qe deklarojne 50 mije euro ne vend te miliardit.

Pse akoma s'e di ti qe behen dy lloj bilancesh nga kompanite cdo vit? Nje per shtetin nje per pronarin. Me thane te hapja nje zyre taksimesh, e me thane ne do te kesh sukses vere ne reklamen e vitrines te dyqanit shenimin "bejme te dyja llojet e taksave".
Imagjino kur e deklaron kaq hapur dhe shteti :vtr1:

Rex
31-01-2014, 17:36
I
Pas Behgjet Pacollit, Ekrem Lluka eshte biznesmeni me i pasur ne Kosove.
Pasurine e Llukes , mediat serbe para disa vitesh e vleresonin 500 milione euro.

II
Kam lexuar , kam degjuar.

Dy burime teper te sigurta.

Lumi
31-01-2014, 18:39
Une aspak aty burime nuk po shoh, po shoh shkrime siq mundem me shkru une ose Rexi.

Rex
31-01-2014, 19:23
Une aspak aty burime nuk po shoh, po shoh shkrime siq mundem me shkru une ose Rexi.

Djali i dajes tend i kishte thene djalit te tezes sime se nje shok i vellaut te tij kishte degjuar diku se njeri kishte thene per filanin se...

etj etj

Biznesmeni
31-01-2014, 20:28
EKREM LLUKA
Pasuria Ekrem Llukes ėshtė vlerėsuar nė gjysmė miliardė euro

1. World Trade Center Prishtinė (100 milionė dollar)
2. Gjashtė HEC-et e Ekrem Llukės (145 milionė euro) , Lluka 40 %
3. Kompania e Sigurimeve Dardania (10 milionė euro)
4. Hotel Dukagjini (10 milionė euro)
5. Kolegji Evropian Dukagjini
6. Kompania e ndertimit Dukagjini (30 milionė euro)
7. Birra Peja (25 milionė euro)
8. Kompania e Sigurimeve Illyria (10 milionė euro)
9. Fabrika e cigareve
10. Spital i ri i kardiologjisė
11. Kompanitė e telekomunikacionit
12. Hotel Onix Banja e Pejės dhe Ilixhe (10 milionė euro)
13. Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
14. Kompania botuese - Shtypshkronja
15. Radio dhe Televizioni Dukagjini
Ekrem Lluka ka edhe nje mori biznesesh multimilionėshe ne Kosove , Shqiperi , Sloveni , Serbi , Bosnja , Mali i Zi etj.
Gjithashtu edhe pasuri te paluajtshme me vlere miliona euro.

Partnerėt dhe miqtė e Ekrem Llukes jane : Miliarderi Bogoljub Kariē , Vellezerit Osmani (pasuria 400.000.000 €) , Naser Kelmendi etj.
Lluka dhe miqtė kane realizuar kontrabandėn e cigareve, transportin e paligjshėm tė naftės dhe produkteve tė naftės, makina si dhe kontrabanda e drogės dhe armėve.

Kulpra
31-01-2014, 20:36
Ja si i kane bere paret qe ju shume po ua reklamoni biznesmeneve shqiptare/kosovare lol

http://www.balcanicaucaso.org/eng/Regions-and-countries/Kosovo/Keljmendi-the-boss-of-the-Balkans-135465

After having escaped an operation by the Bosnian police, Naser Keljmendi was arrested in Kosovo on May 5th. He is accused of murder, drug trafficking and allegedly runs networks extended throughout the Balkans

Last June, Naser Keljmendi (or Kelmendi) had the honor of being the subject of a letter that Barack Obama sent to all members of Congress. It was a Kingpin act issued by the President of the United States banning USA individuals or companies from performing any kind of transaction with non-US citizens classified as 'significant drug traffickers'.

As of today, 97 kingpins have been sanctioned by the USA: in June, Keljmendi was banned along with none other than José Antonio Soto, “El Tigre”, leader of the Sinaloa cartel in Mexico and Sayer Visir, “Shar”, classified as one of the major drug traffickers in Afghanistan.

The Kosovarian-Bosnian citizen's arrest finally took place on Sunday, May 5th, in Pristina, Kosovo.

Naser Keljmendi is considered to be one of the most powerful narco-bosses in the Balkans. He escaped a police operation - “Lutka” (doll) – conducted last September by the Bosnian federal police, by which 18 people were arrested in Sarajevo. He had found refuge in Kosovo going through Montenegro.

Kosovo is in fact where Keljmendi was from, namely Peč/Peja. Then he came into contrast with Ekrem Luka, a businessman very close to the Kosovo political leader Haradinaj, and became a Bosnian citizen in 1998.

According to investigation reports, the clan linked to Keljmendi kept carrying out illegal operations of all sorts from Peč/Peja, and managed heroine trafficking to Western Europe. Desperate people driving into Switzerland, each car loaded with 10 kilos of “browns”, got an average 5,000 Euro compensation per trip.

The arrest

Center for Investigative Reporting (CIN) reporter Azhar Kalamujić has been following the alleged kingpin since 2009. In an interview to Osservatorio, he stated that “Keljmendi's arrest is a consequence of the Lutka operation, which involved various criminals of the BiH Federation and Republika Srpska suspected of committing many murders and other crimes. The Bosnian State Prosecutor's Office holds evidence of these connections. Specifically, Keljmendi is suspected of hiring killers from Republika Srpska to murder Ramiz Delalić, known as Ćelo, (editor's note: Delalić was murdered in 2007), a Sarajevo gangster. Operation Lutka started a year ago, many criminal suspects have been arrested since, including the former director of the anti-narcotic department of SIPA (State Investigation and Protection Agency), who was their mole. While a suspect, Keljmendi had fled the Country and up till today the police had not been able to find him”.
Sarajevo, love of mine

According to his deposition to the Canton Prosecutor Oleg Čavka in 2007, Naser Keljmendi arrived in the Bosnian capital in 1988 to then leave when the war broke out in 1992 and return later. He had started by opening a jewelry and then a fur coats store in the center, but the headquarters were in an Ilidža hotel, the Casa Grande.

It was known in the news because a manager from Ilidža mistakenly called it “Cosa Nostra”. Some malicious people deemed the slip to be very much appropriate.

The controversial businessman, however, who in 2007 was interrogated by the public prosecutor on Ćelo's murder, kept pleading “clean before the law and before God”.

As per the CIN reconstruction of the criminal life of Keljmendi, the Sarajevo canton has filed about 13 lawsuits against the family of the alleged narco-boss.

His children Elvis, Lindon and Besnik have been accused of various crimes, from illegal gun possession to beatings, and have also been imprisoned for brief periods of time.

Naser has never been trialed in Bosnia, while as a youngster in the 70s he was in jail for a year and a half in Kosovo for attempted murder.
In the old guard's stead

Keljmendi came out clean also from the murder of Ramiz Delačić 'Celo' – one of the local bosses and defenders of Sarajevo at the beginning of the war.

According to the allegations of the time, Keljmendi had linked himself to a local gangster, Muhammed Ali Gaši.

The Albanians, thus, allegedly took power over the illegal doings in the Bosnian capital after winning over the old guard that had defended, but also taxed, Sarajevo during the war: Ismet Bajramović 'Čelo', Ramiz Delačić 'Ćelo', Musan Topalović 'Caco' and Jusuf Pranzina 'Juka'. Muhammed Ali Gaši is presently in jail, sentenced to 20 years for extortion and attempted murder.
Regional influence

Keljmendi's interests, though, went far beyond the all in all limited 'market' of Sarajevo.

In 2008, the Bosnian police drafted a dossier for Interpol outlining the criminal organization which was apparently led by Keljmendi and involved in drug and cigarette trafficking, laundering and usury.

The influence of the clan apparently reached Montenegro, Kosovo, Macedonia, Croatia, Serbia, Germany and the USA.

According to the report, he had links with another alleged trafficker, the Montenegrin Safet "Sajo" Kalić.

Keljmendi apparently has property scattered along the region: he has three houses, two apartments and the Casa Grande Hotel in Sarajevo. He has various real estates in Montenegro and companies in Bosnia, Serbia and Kosovo.

“He is the worst criminal in Europe and that is confirmed by the fact that he has been black-listed by the USA”, so states Dubravko Čampara, Prosecutor of the BiH Special Department for Organized and Economic Crime that conducted operation Lutka.

Though, as stated by the CIN, “Keljmendi is a great mystery both for the investigators and for the reporters; it should come as no surprise that his name stirs so much speculation”.

Some media associate his name with the narco-boss Pljevlja Darko Šarić, still in hiding, and with North Mitrovica strongman, Zvonko Veselinović.
An obsession for cars

Besides some shootings every now and again at the Casa Grande Hotel and some issues his children have had with the law for violence and possession of weapons, until today Naser Keljmendi had enjoyed a very regular life, with one particular vice: he bought at least ten cars a year, from the most luxurious to utility vehicles.

This relative tranquility (the partner Ali Gaši did not enjoy as much) is linked to very important connections in the Bosnian political environment.

In particular, the alleged boss has always been associated with the media tycoon, today a politician, Fahrudin Radončić, publisher of the most read daily in Bosnia Herzegovina, the Dnevni Avaz.

Apparently, the Avaz company and Keljmendi exchanged land and apartments in Sarajevo and Zenica, and Avaz bought an armored jeep from the Bosnian-Kosovarian.

Radončić has always denied knowing Keljmendi; at the same time, many doubts were raised when he became Security Minister in June 2012, exactly when Obama's Kingpin Act was issued against the Peć/Peja trafficker.
Extradition?

The Bosnian tycoon now states that Keljmendi should be extradited to Bosnia Herzegovina and tried in his country. According to his own newspaper, Avaz, Radončić is in fact working for Keljmendi's extradition.

This is however turning out to be quite problematic, as Sarajevo has not recognized Kosovo and cannot open extradition procedures with a country whose existence it does not recognize.

Many things still remain to be clarified on the arrest of 'the worst criminal in Europe'.

Rex
31-01-2014, 20:46
EKREM LLUKAPasuria Ekrem Llukes ėshtė vlerėsuar nė gjysmė miliardė euro

1. World Trade Center Prishtinė (100 milionė dollar)

Objekti ka fillu qe kater vjet dhe akoma nuk ka perfundu as temeli.

Largoje kete 100 milionsh menjehere.

2. Gjashtė HEC-et e Ekrem Llukės (145 milionė euro) , Lluka 40 %

Burimin?

3. Kompania e Sigurimeve Dardania (10 milionė euro)

As perafersisht. Mezi ka dal ne plus.

4. Hotel Dukagjini (10 milionė euro)

Nuk besoj se ka aq vlere por OK. Po e leme 10 milion.


5. Kolegji Evropian Dukagjini

S'ia vlene as me e permend. 1 milion maksimumi.


6. Kompania e ndertimit Dukagjini (30 milionė euro)

Disa banesa ne Peje, me lizing. Jo kushedi cfare biznesi. S'bohet llaf as per qerekun e asaj shume.


7. Birra Peja (25 milionė euro)

Maksimumi i aksioneve te tij ka qene 42%. Nuk i ka me as ato. I ka shit vitin e kaluar per pak 4-5 milion.


8. Kompania e Sigurimeve Illyria (10 milionė euro)

E ka shit para kater viteve. S'e ka as gjysem aksioni aty.


9. Fabrika e cigareve

Mbyllur.


10. Spital i ri i kardiologjisė

Bashkepronar. Akoma nuk e ka fillu punen. Ka vlere rreth 10 milion.


11. Kompanitė e telekomunikacionit

Rreth 3 milion euro aksione ne mobtel Slloven.

12. Hotel Onix Banja e Pejės dhe Ilixhe (10 milionė euro)

Banjen e Pejes e ka fitu ne tenderin e AKP-se, dhe eshte terheq akoma pa i dhene paret. S'ka aksione aty.


13. Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve

Mbyllur


14. Kompania botuese - Shtypshkronja

Po. Ka vlere pak milion euro.


15. Radio dhe Televizioni Dukagjini

I mbane te hapura per hater te punetoreve. S'ka fitim.


Ekrem Lluka ka edhe nje mori biznesesh multimilionėshe ne Kosove , Shqiperi , Sloveni , Serbi , Bosnja , Mali i Zi etj.
Gjithashtu edhe pasuri te paluajtshme me vlere miliona euro.

Pasuri te patundshme ka 10 milion euro maksimumi.

Partnerėt dhe miqtė e Ekrem Llukes jane : Miliarderi Bogoljub Kariē , Vellezerit Osmani (pasuria 400.000.000 €) , Naser Kelmendi etj.

Ata fitojne per vete jo per Ekremin.

Lluka dhe miqtė kane realizuar kontrabandėn e cigareve, transportin e paligjshėm tė naftės dhe produkteve tė naftės, makina si dhe kontrabanda e drogės dhe armėve.

E per ketu duhen fakte. Jo pse nuk mund te jete e vertete por nuk mund te flasim ne ajer. Per arme, droge dhe nafte po lexoj/degjoj per here te pare.

Per cigare dihet. Duke ju falenderu kontrabandes me cigare eshte ky qe eshte sot.

E paske harru edhe portalin Telegrafi.com, me vlere rreth 500-600 mije euro.

Gjithashtu i paske harru edhe kredite neper banka.

Ekrem Lluka eshte multimilioner, por jo ashtu si e ben ti. Nuk eshte njete si 100 milion, si 1 miliarde.

Biznesmeni
31-01-2014, 21:06
Objekti ka fillu qe kater vjet dhe akoma nuk ka perfundu as temeli.

Largoje kete 100 milionsh menjehere.Burimin?As perafersisht. Mezi ka dal ne plus.Nuk besoj se ka aq vlere por OK. Po e leme 10 milion.
S'ia vlene as me e permend. 1 milion maksimumi.
Disa banesa ne Peje, me lizing. Jo kushedi cfare biznesi. S'bohet llaf as per qerekun e asaj shume.
Maksimumi i aksioneve te tij ka qene 42%. Nuk i ka me as ato. I ka shit vitin e kaluar per pak 4-5 milion.
E ka shit para kater viteve. S'e ka as gjysem aksioni aty.
Mbyllur.
Bashkepronar. Akoma nuk e ka fillu punen. Ka vlere rreth 10 milion.
Rreth 3 milion euro aksione ne mobtel Slloven.Banjen e Pejes e ka fitu ne tenderin e AKP-se, dhe eshte terheq akoma pa i dhene paret. S'ka aksione aty.
Mbyllur
Po. Ka vlere pak milion euro.
I mbane te hapura per hater te punetoreve. S'ka fitim.
Pasuri te patundshme ka 10 milion euro maksimumi.Ata fitojne per vete jo per Ekremin.E per ketu duhen fakte. Jo pse nuk mund te jete e vertete por nuk mund te flasim ne ajer. Per arme, droge dhe nafte po lexoj/degjoj per here te pare.

Per cigare dihet. Duke ju falenderu kontrabandes me cigare eshte ky qe eshte sot.

E paske harru edhe portalin Telegrafi.com, me vlere rreth 500-600 mije euro.

Gjithashtu i paske harru edhe kredite neper banka.

Ekrem Lluka eshte multimilioner, por jo ashtu si e ben ti. Nuk eshte njete si 100 milion, si 1 miliarde.

Rex, nuk e kam ndermend me u lodh me shume me ty. Nuk do te flas me ty me per Ekrem Lluken , vetem nje send po ta them une e njoh Ekrem Lluken shume mire , njoh njerez qe e njohin Ekrem Lluken , dhe gjithcka qe them ne lidhje me pasurine e Llukes nuk e sajoj sepse nuk fus ne xhep asgje.
Ekrem Lluka eshte i perfshire ne keto pune qe 20 vjet , ka shume miq ne politike (Ramush Haradinaj , Hashim Thaci , Agim Ceku , Besim Beqaj, me kete te fundit kane edhe disa biznese) , miq te Llukes jane edhe Ramiz Kelmendi , Vellezerit Devolli , Behgjet Pacolli , Xhevat Jusufi (pronar i kompanise BUCAJ 70 milionė euro qarkullim) gjithashtu edhe keta te fundit jane partner me Lluken ne disa biznese.

Ekrem Lluka ka njė zinxhir tė pompave tė benzinės , EMK petrol.
Trafikimin e droges Lluka e ka realizuar nga Turqia, Bullgaria, Greqia, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi, Shqipėria, Gjermania dhe Italia.

Kulpra
31-01-2014, 21:10
Po ti thuaj o burri i dheut se je Lluka vete! C'na lodh kot?

Kulpra
31-01-2014, 21:14
Kush eshte Ekrem Lluka?

Per me teper CNN jep kete informacion

Terrorism and Organized Crime in South-eastern Europe: The case of Bosnia-Herzegovina – Sandzak, Kosovo


The territory of Bosnia-Herzegovina has become a haven for a widespread network of organized crime. Wars, economic crises, social, political and other upheavals have all created fertile soil for this malaise. The primary objective of organized crime is acquisition of material wealth; this is accomplished through illicit activities with a high rate of return on investment: drug-smuggling, gunrunning, prostitution, trade in human organs and persons, etc. Corruption appears alongside organized crime. In Bosnia-Herzegovina (hereafter: BH) , corruption is endemic#[2], ranging from abuse of police power and suspicious privatization deals to involvement in smuggling of high-tariff goods, copyright piracy, gunrunning and human trafficking. Problems multiply and there are no solutions in sigh. Few believe the authorities’ declarations of readiness to confront local and regional crime syndicates#[3].

One of the biggest problems is certainly the drug trade, which directly affects EU countries. Seventy percent of all heroins arriving to the EU come down three Balkans routes. BH is part of one of the routes, but is increasingly becoming a storage zone for illicit narcotics and an emerging market, as the number of users grows. Local crime syndicates are connected with Albanian, Kosovo, Serb, Turkish and Bulgarian mafias. There are two heroin routes into BH: One starts in Afghanistan, through Turkey, Greece, Albania and Serbia, and then through BH westwards. The second starts in Albania, and then goes across Montenegro into southern BH and Croatia, to proceed into Western Europe#[4].

Heroin and other substances are abundant in BH – in restaurants, cafees, schools, universities – and general dissatisfaction with quality of life has enabled the crime syndicates to recruit users and pushers among the youth.

This recent situation is being exploited by various Islamic fundamentalist terrorist organizations in BH. During the civil war, some of the Muslim military commanders were petty criminals such as Ramiz Delalic – CELO#[5] (deputy commander, 9th Motorised Brig.), Ismet Bajramovic – CELO (Military police commander#[6]), Musan Topalovic – CACO#[7] and Jusuf -Juka Prazina#[8]. Also, members of the mentioned group are: Sead Becirevic-Sejo, Zulfikar Alic-Zuka (Military commander of the terrorist unit call Black Swans) and Bojadzic Nihat, former officer of the R BiH Army. Political support to this group secure on of the prominent Muslim politician in Sarajevo Mr.Ejup Ganic and Mr.Haris Silajdzic. Haris Silajdzic are the actual member of the B-H Presidency. His sister Salidza Silajdzic is married in Iran, presumably to a high rank officer of the VEVAK, and his brother Husref Silajdzic is thought to be a secret agent of the Pakistani Intelligence Service (ISI). New information speak about the fact that Haris Silajdzic is trying to restart the work of “Patriot League”.#[9] The center of “Patriot League” is to be in Sarajevo with General Vahid Karavelic as its head.

They used patriotism as a cover for their criminal activities during the war. Afterwards, however, a portion of the Muslim population in BH replaced nationalism with a new ideology of Islamic fundamentalism. Islamic fundamentalists with a criminal background have substantial advantages in BH:

1. fast and easy access to weapons and explosives;

2. in-depth knowledge of smuggling routes;

3. connections with corrupt officials and politicians;

4. influence in local media and NGOs;

5. connections with a large diaspora in the US and western Europe

Terrorist networks have seized upon these advantages of local criminals-turned-Islamic fundamentalists, creating a new model of terrorist funding.

While terrorists and criminal syndicates have different motivations, they both seek financial gain – only terrorists see it as a source of funding their ideological pursuits. As a result, terrorist networks in cooperation with organized crime syndicates generate significant sums of money. Both parties profit from cooperation. Terrorists provide drug supplies, weapons and contacts to drug-makers and smugglers worldwide. They also provide safe havens for organized crime syndicates, because they often control large territories where there is no rule of law. On the other hand, the terrorists can use smuggling routes and illicit trade goods. Both groups gather and exchange intelligence on corrupt state officials in all branches of government.

Islamic fundamentalists, including Al-Qaeda members, realize profits from drug trade in two ways. One is by taking a percentage from the local criminal syndicates, and the other is taking a portion of illicit substances transported towards Western Europe. Profits from those drug sales are used by the terrorists to purchase arms and offer bribes, but increasingly often as well for hiring professional PR and lobbying firms to come up with political justifications of Islamic fundamentalist terrorists.

Recent discoveries in BH indicate that the trend of terrorist organizations funding themselves from drug sales is on the rise, due to a series of factors:

1. Financial scrutiny and closing of so-called “humanitarian” organizations that were terror fronts;

2. Greater pressure on state sponsors of terrorism, resulting in their inability to funnel money to terrorists openly;

3. Increase in supply of heroin coming from Afghanistan;

4. Connections between Islamic fundamentalists and organized crime syndicates

Of special consideration is the fact that Islamic terrorists have a widespread network of members and supporters in BH, which is used for trafficking in people, weapons and increasingly drugs. Due to this, one can purchase a kilo of heroin in BH through the “mujahedin connection” for anywhere between 11.000 and 13.000 EUR. The street value would be three or four times more, because pure heroin is laced with other substances.

The BH capital has become the base of a narco-cartel. After the murder of Lullzim Krasniqi#[10] in Croatia, one of the major drug-dealers on the Balkans route, the investigation which took place in several countries uncovered the existence of a widespread network composed of criminals and former soldiers from the BH Army. Almost all of them are Kosovo Albanians or Sanjak Muslims. Krasniqi’s murder was linked to a large shipment of drugs via Kosovo, Sanjak, BH, Croatia and into Austria, where a portion was supposed to be retained for local distribution and the rest shipped to Germany, Switzerland and the rest of the EU. Distribution was to be handled by numerous members of the Krasniqi family living in Graz and the surrounding areas#[11].

Krasniqi’s main partners in Kosovo are Florim Maloku, Arben Viti, Dauti Kurtalli, Besim Ismaili, Ismet Osmani and EKREM (Kurtesh) LLUKA, a.k.a “Vuka” linked to radical Islamic circles in Syria#[12]. Ekrem Luka is the honour of the company “Banana” and close friend with Bexhet Pacoli. Bexhet Pacoli is very close friend of Raumus Haradinaj#[13].

Krasniqi was well-connected with two leading criminal figures in BH - Ramiz Delalić – Ćelo, leader of the Sanjak underground, and Naser Kellmendi, one of the most influential Albanians in Sarajevo. One of Kellmendi’s closest associates, considered to be his connection to the criminal and terrorist circles in Kosovo, is “Jackie” Rugovcu of Peć, who is also well-connected with Ekrem Lluka. Rugovcu had two separate channels for transporting weapons, drugs and prostitutes. Suad Musić was in charge of the Montenegro channel, while the Sanjak route was managed by Safet Kalić – Sajo, close to major criminal syndicates in Kosovo and inner Serbia#[14]. Suad Music and Safet kalica are cousins.

Other notable individual in the organized crime network that finances Islamic terrorism in the Balkans are Halil Emrovic from Sanjak. Halil Emrovic are in charge of the heroin route from Turkey through Sanjak, BH and onwards to the West. He controlling the heroin network supplies in Belgrade, Sarajevo and Varazdin in Croatia.

Emrović is the owner of “Edihal” textile plant in Novi Pazar, which is the cover for his heroin smuggling from Turkey through Kosovo and Croatia. Trucks transporting denim from Turkey are used for smuggling large quantities of heroin. One of these shipments was intercepted in Hungary recently, when 113 kilos of heroin was found in a truck driven by Emrović’s cousin Zamo (a.k.a. “Zamorano”) and Muzafer Bihorac. The heroin was received from brothers Semir and Munir, who own a textile factory in Istanbul, and was destined for a contact in Zagreb named Franjo. After the arrest of Nirso Hadžipećanina in Croatia and the seizure of 164 additional kilos of heroin that had been transported by bus from Sarajevo, Emrović got into trouble with the Sarajevo underground, which suspected him of being involved in the seizures#[15].His contact in Istanbul is Hajro Aljković, and in Croatia Mensur Bibić “Meljo”, both from Novi Pazar. He has drug-runners in Sarajevo, Macedonia, Bulgaria and Hungary. Heroin is transported from Turkey into Western Europe along three routes: Bulgaria-Romania-Hungary, Kosovo-Montenegro-Italy, and Bulgaria-Serbia-Croatia. Known criminal associates: Plojović Džemail “Žuti”, Smajović Faruk, Emrović Halil, Vuković Gordana (ex-Customs official) of Novi Pazar, as well as Učkan Sedat, Turkish citizen, and Sabahko, owner of “Igbal” hotel in Istanbul#[16]. Ms.Vukovic Gordana today working in Customs of Serbia, office in Kraljevo. She is driving brand new BMW and she is having contact only with Muslims fellows from Sandzak. Her brother was arrested in the recent Police raid under the name of “Customs Mafia”. Also following individuals are considered as dangerous operating in Novi Pazar – Sandzak region: Ljajic Mahmut Maso and Ibrovic Senad suspects for the trafficking of “white slaves” and Birdjozlic Jusuf, heroin.

The core of Naser Kellmendi’s crime syndicate is composed of the following: Elvis Kellmendi (age 27) born in Prizren, living in Ilidža (Sarajevo), Besnik Kellmendi (age 25) born in Peć, living in Zenica, Liridon Kellmendi (age 22) born in Peć, living in Novo Sarajevo, Almir Kukan, (age 25) of Sarajevo, and Asllan Peci (age 41) born in Zvečan, living in Ilidža (also a wartime commander in the Muslim-dominated ARBiH#[17]).

One of the chief Islamic fundamentalist leaders connected to organized crime is Bashkim Gazidede#[18]. Through his Islamist and criminal associations, he managed to organize a transfer of large quantities of heroin, whose sales provided funding for Islamic fundamentalist activities in the Balkans. Gazidede specifically used the funds to support black operations of SHIK (Albanian intelligence) in Kosovo. SHIK’s leading agent and former member of the KLA Xhavit Haliti was arrested November 17, 2005. by the Syrian state security in Damascus. Haliti was charged with being a member of Al-Qaeda, with a mission to establish cells and recruit members of the “white Al-Qaeda” in the Balkans and support the organization’s operations in Iraq.#[19] Haliti’s closes associates are Azem Syla and Rifa Haxhijaj, suspected of a series of war crimes and terrorism, and have close ties to Hashim Taqi#[20].

Bashkim Gazidede has another close associate among the Islamic fundamentalists: Abdul Latif Saleh, citizen of Jordan and Albania, considered an organizer of ties between Islamic and criminal groups in Chechnya, Kosovo and Jordan. Abdul Latif Saleh has set up a new terrorist organization in Kosovo known as “White Devils”.

http://ireport.cnn.com/docs/DOC-565352

Biznesmeni
31-01-2014, 21:19
Po ti thuaj o burri i dheut se je Lluka vete! C'na lodh kot?

Hahahah vertete mendon ti se nje Miliarder si Lluka , ka kohe qe te merret me forume ?!?!?!

Kulpra
31-01-2014, 21:47
Hahahah vertete mendon ti se nje Miliarder si Lluka , ka kohe qe te merret me forume ?!?!?!

E vertet nese eshte duke shkruar nga biruca per te shtyre kohen :D
Pyetje: Pse e konsideron veten biznesmen? lol

Emaa
31-01-2014, 22:28
Rregulli i kapitalizmit thote, kush eshte i afte behet me i pasur. Kush s'punon varferohet.
Me nje rini qe mbeti kafeneve, qe e paguajne kafene me triske ne vendqe te gjejne mundesi per te punuar, te vrasin mendjen per te nxjerre veten nga gjendja ne te cilen ndodhen, presin nga motra/vllai, burri/i dashuri/ anasjelltas qe t'jua paguaje trisken e prapambetur.
Te qenit nje popull dembel nuk ka te beje me kamjen e atyre qe kane ditur ta shfrytezojne situaten e dembelizmit te te tjereve.

Kulpra ne Kosove nuk funkcionojn rregullat e kapitalizmit as kurfare sa i perket te drejtes per me punu dhe me kriju jete normale. Nuk jemi popull dembel. Te gjithe duan me punu, por jo te gjithe pranojne behen rob te bizneseve te papastra. Tani atyre qe per nje arsy ose tjetren, iu pengojne te punojne, kthehen e u thone jeni dembela dhe keshtu jo vetem qe krijohet varferia po edhe depresioni masiv qe sjell largim nga Kosova, vetvrasje e tj etj.

Rex
31-01-2014, 22:36
Rex, nuk e kam ndermend me u lodh me shume me ty. Nuk do te flas me ty me per Ekrem Lluken , vetem nje send po ta them une e njoh Ekrem Lluken shume mire , njoh njerez qe e njohin Ekrem Lluken , dhe gjithcka qe them ne lidhje me pasurine e Llukes nuk e sajoj sepse nuk fus ne xhep asgje.
Ekrem Lluka eshte i perfshire ne keto pune qe 20 vjet , ka shume miq ne politike (Ramush Haradinaj , Hashim Thaci , Agim Ceku , Besim Beqaj, me kete te fundit kane edhe disa biznese) , miq te Llukes jane edhe Ramiz Kelmendi , Vellezerit Devolli , Behgjet Pacolli , Xhevat Jusufi (pronar i kompanise BUCAJ 70 milionė euro qarkullim) gjithashtu edhe keta te fundit jane partner me Lluken ne disa biznese.

Ekrem Lluka ka njė zinxhir tė pompave tė benzinės , EMK petrol.
Trafikimin e droges Lluka e ka realizuar nga Turqia, Bullgaria, Greqia, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi, Shqipėria, Gjermania dhe Italia.

Mire, mire mos u lodh shume me mua. Ulu pusho.
Ama kur fol per pasurine e Llukes duhesh me i pas parasysh ata 'shoket' e tij qe i paske rendit edhe me e lodh pak trunin me pyetjen pse i ka Lluka shoke ata.

Kur e merr vesh pergjigjen, e kupton se sa shume te kan rrejt ata qe te kane tregu per biznesmenat e Kosoves.

Rex
31-01-2014, 22:41
Kush eshte Ekrem Lluka?

Per me teper CNN jep kete informacion

Terrorism and Organized Crime in South-eastern Europe: The case of Bosnia-Herzegovina – Sandzak, Kosovo


The territory of Bosnia-Herzegovina has become a haven for a widespread network of organized crime. Wars, economic crises, social, political and other upheavals have all created fertile soil for this malaise. The primary objective of organized crime is acquisition of material wealth; this is accomplished through illicit activities with a high rate of return on investment: drug-smuggling, gunrunning, prostitution, trade in human organs and persons, etc. Corruption appears alongside organized crime. In Bosnia-Herzegovina (hereafter: BH) , corruption is endemic#[2], ranging from abuse of police power and suspicious privatization deals to involvement in smuggling of high-tariff goods, copyright piracy, gunrunning and human trafficking. Problems multiply and there are no solutions in sigh. Few believe the authorities’ declarations of readiness to confront local and regional crime syndicates#[3].

One of the biggest problems is certainly the drug trade, which directly affects EU countries. Seventy percent of all heroins arriving to the EU come down three Balkans routes. BH is part of one of the routes, but is increasingly becoming a storage zone for illicit narcotics and an emerging market, as the number of users grows. Local crime syndicates are connected with Albanian, Kosovo, Serb, Turkish and Bulgarian mafias. There are two heroin routes into BH: One starts in Afghanistan, through Turkey, Greece, Albania and Serbia, and then through BH westwards. The second starts in Albania, and then goes across Montenegro into southern BH and Croatia, to proceed into Western Europe#[4].

Heroin and other substances are abundant in BH – in restaurants, cafees, schools, universities – and general dissatisfaction with quality of life has enabled the crime syndicates to recruit users and pushers among the youth.

This recent situation is being exploited by various Islamic fundamentalist terrorist organizations in BH. During the civil war, some of the Muslim military commanders were petty criminals such as Ramiz Delalic – CELO#[5] (deputy commander, 9th Motorised Brig.), Ismet Bajramovic – CELO (Military police commander#[6]), Musan Topalovic – CACO#[7] and Jusuf -Juka Prazina#[8]. Also, members of the mentioned group are: Sead Becirevic-Sejo, Zulfikar Alic-Zuka (Military commander of the terrorist unit call Black Swans) and Bojadzic Nihat, former officer of the R BiH Army. Political support to this group secure on of the prominent Muslim politician in Sarajevo Mr.Ejup Ganic and Mr.Haris Silajdzic. Haris Silajdzic are the actual member of the B-H Presidency. His sister Salidza Silajdzic is married in Iran, presumably to a high rank officer of the VEVAK, and his brother Husref Silajdzic is thought to be a secret agent of the Pakistani Intelligence Service (ISI). New information speak about the fact that Haris Silajdzic is trying to restart the work of “Patriot League”.#[9] The center of “Patriot League” is to be in Sarajevo with General Vahid Karavelic as its head.

They used patriotism as a cover for their criminal activities during the war. Afterwards, however, a portion of the Muslim population in BH replaced nationalism with a new ideology of Islamic fundamentalism. Islamic fundamentalists with a criminal background have substantial advantages in BH:

1. fast and easy access to weapons and explosives;

2. in-depth knowledge of smuggling routes;

3. connections with corrupt officials and politicians;

4. influence in local media and NGOs;

5. connections with a large diaspora in the US and western Europe

Terrorist networks have seized upon these advantages of local criminals-turned-Islamic fundamentalists, creating a new model of terrorist funding.

While terrorists and criminal syndicates have different motivations, they both seek financial gain – only terrorists see it as a source of funding their ideological pursuits. As a result, terrorist networks in cooperation with organized crime syndicates generate significant sums of money. Both parties profit from cooperation. Terrorists provide drug supplies, weapons and contacts to drug-makers and smugglers worldwide. They also provide safe havens for organized crime syndicates, because they often control large territories where there is no rule of law. On the other hand, the terrorists can use smuggling routes and illicit trade goods. Both groups gather and exchange intelligence on corrupt state officials in all branches of government.

Islamic fundamentalists, including Al-Qaeda members, realize profits from drug trade in two ways. One is by taking a percentage from the local criminal syndicates, and the other is taking a portion of illicit substances transported towards Western Europe. Profits from those drug sales are used by the terrorists to purchase arms and offer bribes, but increasingly often as well for hiring professional PR and lobbying firms to come up with political justifications of Islamic fundamentalist terrorists.

Recent discoveries in BH indicate that the trend of terrorist organizations funding themselves from drug sales is on the rise, due to a series of factors:

1. Financial scrutiny and closing of so-called “humanitarian” organizations that were terror fronts;

2. Greater pressure on state sponsors of terrorism, resulting in their inability to funnel money to terrorists openly;

3. Increase in supply of heroin coming from Afghanistan;

4. Connections between Islamic fundamentalists and organized crime syndicates

Of special consideration is the fact that Islamic terrorists have a widespread network of members and supporters in BH, which is used for trafficking in people, weapons and increasingly drugs. Due to this, one can purchase a kilo of heroin in BH through the “mujahedin connection” for anywhere between 11.000 and 13.000 EUR. The street value would be three or four times more, because pure heroin is laced with other substances.

The BH capital has become the base of a narco-cartel. After the murder of Lullzim Krasniqi#[10] in Croatia, one of the major drug-dealers on the Balkans route, the investigation which took place in several countries uncovered the existence of a widespread network composed of criminals and former soldiers from the BH Army. Almost all of them are Kosovo Albanians or Sanjak Muslims. Krasniqi’s murder was linked to a large shipment of drugs via Kosovo, Sanjak, BH, Croatia and into Austria, where a portion was supposed to be retained for local distribution and the rest shipped to Germany, Switzerland and the rest of the EU. Distribution was to be handled by numerous members of the Krasniqi family living in Graz and the surrounding areas#[11].

Krasniqi’s main partners in Kosovo are Florim Maloku, Arben Viti, Dauti Kurtalli, Besim Ismaili, Ismet Osmani and EKREM (Kurtesh) LLUKA, a.k.a “Vuka” linked to radical Islamic circles in Syria#[12]. Ekrem Luka is the honour of the company “Banana” and close friend with Bexhet Pacoli. Bexhet Pacoli is very close friend of Raumus Haradinaj#[13].

Krasniqi was well-connected with two leading criminal figures in BH - Ramiz Delalić – Ćelo, leader of the Sanjak underground, and Naser Kellmendi, one of the most influential Albanians in Sarajevo. One of Kellmendi’s closest associates, considered to be his connection to the criminal and terrorist circles in Kosovo, is “Jackie” Rugovcu of Peć, who is also well-connected with Ekrem Lluka. Rugovcu had two separate channels for transporting weapons, drugs and prostitutes. Suad Musić was in charge of the Montenegro channel, while the Sanjak route was managed by Safet Kalić – Sajo, close to major criminal syndicates in Kosovo and inner Serbia#[14]. Suad Music and Safet kalica are cousins.

Other notable individual in the organized crime network that finances Islamic terrorism in the Balkans are Halil Emrovic from Sanjak. Halil Emrovic are in charge of the heroin route from Turkey through Sanjak, BH and onwards to the West. He controlling the heroin network supplies in Belgrade, Sarajevo and Varazdin in Croatia.

Emrović is the owner of “Edihal” textile plant in Novi Pazar, which is the cover for his heroin smuggling from Turkey through Kosovo and Croatia. Trucks transporting denim from Turkey are used for smuggling large quantities of heroin. One of these shipments was intercepted in Hungary recently, when 113 kilos of heroin was found in a truck driven by Emrović’s cousin Zamo (a.k.a. “Zamorano”) and Muzafer Bihorac. The heroin was received from brothers Semir and Munir, who own a textile factory in Istanbul, and was destined for a contact in Zagreb named Franjo. After the arrest of Nirso Hadžipećanina in Croatia and the seizure of 164 additional kilos of heroin that had been transported by bus from Sarajevo, Emrović got into trouble with the Sarajevo underground, which suspected him of being involved in the seizures#[15].His contact in Istanbul is Hajro Aljković, and in Croatia Mensur Bibić “Meljo”, both from Novi Pazar. He has drug-runners in Sarajevo, Macedonia, Bulgaria and Hungary. Heroin is transported from Turkey into Western Europe along three routes: Bulgaria-Romania-Hungary, Kosovo-Montenegro-Italy, and Bulgaria-Serbia-Croatia. Known criminal associates: Plojović Džemail “Žuti”, Smajović Faruk, Emrović Halil, Vuković Gordana (ex-Customs official) of Novi Pazar, as well as Učkan Sedat, Turkish citizen, and Sabahko, owner of “Igbal” hotel in Istanbul#[16]. Ms.Vukovic Gordana today working in Customs of Serbia, office in Kraljevo. She is driving brand new BMW and she is having contact only with Muslims fellows from Sandzak. Her brother was arrested in the recent Police raid under the name of “Customs Mafia”. Also following individuals are considered as dangerous operating in Novi Pazar – Sandzak region: Ljajic Mahmut Maso and Ibrovic Senad suspects for the trafficking of “white slaves” and Birdjozlic Jusuf, heroin.

The core of Naser Kellmendi’s crime syndicate is composed of the following: Elvis Kellmendi (age 27) born in Prizren, living in Ilidža (Sarajevo), Besnik Kellmendi (age 25) born in Peć, living in Zenica, Liridon Kellmendi (age 22) born in Peć, living in Novo Sarajevo, Almir Kukan, (age 25) of Sarajevo, and Asllan Peci (age 41) born in Zvečan, living in Ilidža (also a wartime commander in the Muslim-dominated ARBiH#[17]).

One of the chief Islamic fundamentalist leaders connected to organized crime is Bashkim Gazidede#[18]. Through his Islamist and criminal associations, he managed to organize a transfer of large quantities of heroin, whose sales provided funding for Islamic fundamentalist activities in the Balkans. Gazidede specifically used the funds to support black operations of SHIK (Albanian intelligence) in Kosovo. SHIK’s leading agent and former member of the KLA Xhavit Haliti was arrested November 17, 2005. by the Syrian state security in Damascus. Haliti was charged with being a member of Al-Qaeda, with a mission to establish cells and recruit members of the “white Al-Qaeda” in the Balkans and support the organization’s operations in Iraq.#[19] Haliti’s closes associates are Azem Syla and Rifa Haxhijaj, suspected of a series of war crimes and terrorism, and have close ties to Hashim Taqi#[20].

Bashkim Gazidede has another close associate among the Islamic fundamentalists: Abdul Latif Saleh, citizen of Jordan and Albania, considered an organizer of ties between Islamic and criminal groups in Chechnya, Kosovo and Jordan. Abdul Latif Saleh has set up a new terrorist organization in Kosovo known as “White Devils”.

http://ireport.cnn.com/docs/DOC-565352

Jo pse po du me e mbrojt ndonjerin prej tyre. Sa per mua te gjithe prapa grilave i pafsha. Por me te lexuar dy rreshtat e pare e kuptova se me cfare shkrimi kemi te bejme. Eshte shkrim tipik i makinerise propagandistike serbe, me qellim qe te deshmojne para botes kinse pafajesine e tyre per lufterat ne ish-Jugosllavi..duke tentuar t'a shfaqin veten si luftues te terrorizmit dhe krimit te organizuar.

Autor i shkrimit: Darko Trifunovic

nga

Belgrade University, Faculty of Security Studies

Besoj se nuk ka nevoje per me shume shpjegime.

Kulpra
01-02-2014, 13:41
E, edhe ai lajmi i CNN duhet te jete fallco. C'ne ne te merremi me pislliqe ?!

Rex
01-02-2014, 18:50
E, edhe ai lajmi i CNN duhet te jete fallco. C'ne ne te merremi me pislliqe ?!

Eshte shkrim i publikuar ne seksionin CNN iReport. Aty mund te publikojme edhe une e ti storie, nese e kemi nje.

Pislleqe kemi sa te duash, ama nuk kemi ngelur qe te na tregojne serbet se cilat jane ato.

Biznesmeni
02-02-2014, 15:42
REX , verehet qe je shume i manget per nga informacioni ne lidhje me biznesmenet kosovar.

SERAFIM DILO
02-02-2014, 16:25
REX , verehet qe je shume i manget per nga informacioni ne lidhje me biznesmenet kosovar.

Ka ndonje nga keta biznesmenet,nuk po them tip Poul Newan o Adriano Olivetti,por qe ka hapur nje fabrike ne Kosove e qe e paguan punetorin me nje page normale (400-500) euro ?

Biznesmeni
02-02-2014, 16:33
BIZNESET E EKREM LLUKES

1. Lluka eshte duke ndertuar World Trade Center Prishtinė , 100 milione dollar
2. Kompania “Dukagjini Corporation” e Ekrem Llukės ėshtė pjesė e konsorciumit slloven “Interenergo”, i cili do tė ndėrtojė gjashtė hidrocentrale tė reja nė lumin e Shalės nė Malėsinė e Shkodrės nė Shqipėri. Lluka nė kėtė konsorcium merr pjesė me 40 pėr qind tė aksioneve. Konsorciumi ėshtė shpallur fitues nga Qeveria e Shqipėrisė pėr projektin me vlerė tė pėrgjithshme prej 145 milionė eurosh, qė parasheh ndėrtimin me koncesion tė gjashtė hidrocentraleve me kapacitet prodhues nga 2 deri nė 12 megavat energji elektrike.
3. Kompania e Sigurimeve Dardania , vlera mbi 10 milione euro
4. Hotel Dukagjini , vlera mbi 10 milione euro
5. Kompania botuese - Shtypshkronja , vlera disa miliona euro
6. Radio dhe Televizioni Dukagjini , vlera miliona euro
7. TELEGRAFI
8. Bahce Caffe
9. Birra Peja , asetet e kompanise 30-40 milione euro
10. Rrjeti Import / Shpėrndarjes , 50-100 milione euro
11. Spital i ri i kardiologjisė, vlera e ketij spitali do te jete mbi 10 milione euro
12. 15% te aksioneve ne IPKO , vlera dhjetra miliona euro
13. Lluka ka perfituar miliona euro nga kompanitė e telekomunikacionit , ne partneritet me miliarderin Serb Karic
14. Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve , vlera miliona euro
15. Kompania e ndertimit Dukagjini , vlera dhjetra miliona euro
16. Kompania e Sigurimeve Illyria , vlera e kesaj kompanie para se te shitet ka qene mbi 10 milione euro.
17. Kolegji Evropian Dukagjini , vlera miliona euro
18. Lluka ka edhe fabriken e cigareve , vlera e kesaj fabrike miliona euro

Ekrem Lluka ka edhe nje mori biznesesh multimilionėshe ne Kosove , Shqiperi , Sloveni , Serbi , Bosnja , Mali i Zi etj.
Gjithashtu edhe pasuri te paluajtshme me vlere miliona euro.

Partnerėt dhe miqtė e Ekrem Llukes jane : Miliarderi Bogoljub Kariē , Vellezerit Osmani (pasuria 400.000.000 €) , Naser Kelmendi , Miliarderi Stanko Subotić etj.
Lluka dhe miqtė kane realizuar kontrabandėn e cigareve, transportin e paligjshėm tė naftės dhe produkteve tė naftės, makina si dhe kontrabanda e drogės dhe armėve.

Rex
02-02-2014, 16:39
REX , verehet qe je shume i manget per nga informacioni ne lidhje me biznesmenet kosovar.

Dardani KS, nese i perserit nga 5 here te njejtat postime s'do te thote se ato postime jane te verteta.

Ti po me flet mua per Ekrem Lluken, te cilin e ke pa vetem ne tv...perderisa une njihem personalisht me te qe nje kohe te gjate. E te mos flas per djalin e tij Korabin, apo dhendrrin e tij Valonin.

Mos ngul kembe kot si mushke. Informatat qe i kam une per te, nuk mund t'i keni kurre ju neper cajtoret e Zvicrres.

Biznesmeni
02-02-2014, 16:53
Dardani KS, nese i perserit nga 5 here te njejtat postime s'do te thote se ato postime jane te verteta.

Ti po me flet mua per Ekrem Lluken, te cilin e ke pa vetem ne tv...perderisa une njihem personalisht me te qe nje kohe te gjate. E te mos flas per djalin e tij Korabin, apo dhendrrin e tij Valonin.

Mos ngul kembe kot si mushke. Informatat qe i kam une per te, nuk mund t'i keni kurre ju neper cajtoret e Zvicrres.

Nuk jam une Dardani KS , keshtu qe mos mu drejto keshtu , te lutem.
Ti sigurisht je nga PEJA , dhe e njeh djalin e Ekrem Llukes. Por nuk besoj se ke ndonje miqesi me te. Edhe nese e ke shok , nuk besoj qe je aq budalla sa ta pyesesh se sa pasuri ka babai i tij dhe nuk mendoj qe as Lluka te jete aq budalla sa ti tregoj te birit gjith aktivitetin e tij kriminal.
Lluka eshte ne dosjen e zeze te amerikaneve , Lluka njejte si miku i tij Miliarderi Stanko Subotić , investojne ne biznese te ndryshme per ti mbuluar miliardat qe i kane bere nga trafikimi cigareve,droges e naftes.

Rex , ti qenke me te vertete analfabet. Lluka nuk eshte nje sipermarres i suksesshem , te gjitha bizneset e tij i menaxhojne te tjeret. Por Lluka ka qene nje prej bashkepunetoreve te ngushte te Serbise gjate luftes , ka monopolizuar tregun e cigareve. Mendo mire , mos e kalkulo pasurine e Llukes duke u bazuar ne ato bizneset e pastra qe i ceka me larte , por mendo qe 20 vjet sa ka perfituar Lluka nga trafikimi i cigareve,droges,armeve,naftes.

Xhebraili
02-02-2014, 17:46
Dardani KS, nese i perserit nga 5 here te njejtat postime s'do te thote se ato postime jane te verteta.

Ti po me flet mua per Ekrem Lluken, te cilin e ke pa vetem ne tv...perderisa une njihem personalisht me te qe nje kohe te gjate. E te mos flas per djalin e tij Korabin, apo dhendrrin e tij Valonin.

Mos ngul kembe kot si mushke. Informatat qe i kam une per te, nuk mund t'i keni kurre ju neper cajtoret e Zvicrres.Shumicen e pasurive qe i ka permend i ka Ekremi e vertet eshte po ama sdu mu marr kush jan ortaket e tij se une nuk jam themelues i firmes se tij...
Nje send e di qe njerezit flasin mire per punen qe merr persiper me bo ,edhe puntoret jan shume te knaqun me punen te ai....
E di koheve te fundit o blloku diqka me nje investim qe o tu e bo ne nje spital qe hala sja kan shly borxhin ....

Muj me thone edhe nje fakt qe si shumicen e biznesmenve ne Peje njerezit e Haradinit i kane nen kontroll...

Une se di qysh folin shqiptaret me spekullime jo kariqi jo ai jo ky....

Faktet duhet me i qit,se edhe perpara luftes Ekrem Lluka e shume e shume biznesmen te tjere kan bo biznes po kjo si bon ata shpijuna...

Xhebraili
02-02-2014, 17:51
Rex je shume i informum haver per biznesin e Ekrem llukes barem mundem qetash une me te thone shlire se eshte shume ngushte me qate investimin e spitalit...

Shkelqim Devolli -oshte nje lige ma nalte
Ramiz Kelmendi- oshte edhe ky njo dy liga ma nalte se dyte

Biznesmeni
02-02-2014, 17:57
Rex je shume i informum haver per biznesin e Ekrem llukes barem mundem qetash une me te thone shlire se eshte shume ngushte me qate investimin e spitalit...

Shkelqim Devolli -oshte nje lige ma nalte
Ramiz Kelmendi- oshte edhe ky njo dy liga ma nalte se dyte

SHKELQIM DEVOLLI - ka pasuri rreth 300 milione dollar
Ramiz Kelmendi - mbi 400 milione dollar
EKREM LLUKA - mbi 700 milione dollar

Xhebraili
02-02-2014, 18:01
Hey npeje jetoj ne UZBEKISTAN edhe i njoh te trete personalisht nuk flasme fjale te shtypit,ne paste Ekrem LLuka 700 milion dollar une jam Marc Zuckerberg.

Kqyre mos e ke ngaterru xhiron vjetore te te hyrave po ka edhe te dala e nuk llogaritet fitimi ashtu mik...

Biznesmeni
02-02-2014, 18:15
Hey npeje jetoj ne UZBEKISTAN edhe i njoh te trete personalisht nuk flasme fjale te shtypit,ne paste Ekrem LLuka 700 milion dollar une jam Marc Zuckerberg.

Kqyre mos e ke ngaterru xhiron vjetore te te hyrave po ka edhe te dala e nuk llogaritet fitimi ashtu mik...

Hahaha "une ne PEJE jetoj" , pse nese jeton ne Peje do te thote se ti e din se sa pasuri ka Ekrem Lluka.
Ekrem Lluka nuk ka pasuri vetem ne Kosove , ka biznese edhe jashte vendit.
Ekrem Lluka ka nje pasuri prej 700 milione dollaresh. Besohet gjithashtu se njė pjesė e konsiderueshme e parave tė pista te Llukes shkoi nė Malin e Zi gjatė privatizimit.
Lluka ka 15% te aksioneve ne IPKO , kompani e cila ka qarkullim vjetor qindra milionesh.

Xhebraili
02-02-2014, 18:20
Hahaha "une ne PEJE jetoj" , pse nese jeton ne Peje do te thote se ti e din se sa pasuri ka Ekrem Lluka.
Ekrem Lluka nuk ka pasuri vetem ne Kosove , ka biznese edhe jashte vendit.
Ekrem Lluka ka nje pasuri prej 700 milione dollaresh. Besohet gjithashtu se njė pjesė e konsiderueshme e parave tė pista te Llukes shkoi nė Malin e Zi gjatė privatizimit.
Lluka ka 15% te aksioneve ne IPKO , kompani e cila ka qarkullim vjetor qindra milionesh.

O shoki mos ma bo zhurmuesin mu ,nese mendon me ta bo qefin 5 miliard thom i ka une te them se e njof personalisht jo vetem ate po te trete ...

Po 700 milion kurre hiq se tyy pa ta pru Ekrem Lluken me te kallzu vet spo merrshe vesh ...

Une thom se eshte ne krize financiare se eshte shkaterruar me ate spital ti me ben agjentin ketu.,..

Zot Ruana prej njerezve qe shohin onderra se per mu ishalla i ka 700 milion kurrqo sum pengon barem Ramushi nuk hek keq


Pasuria llogaritet sa ki kapital o mik jo gjiroja vjetore se e paske huq komplet .

Rex
02-02-2014, 18:21
Nuk jam une Dardani KS , keshtu qe mos mu drejto keshtu , te lutem.

Tani me binde.

Ti sigurisht je nga PEJA , dhe e njeh djalin e Ekrem Llukes. Por nuk besoj se ke ndonje miqesi me te. Edhe nese e ke shok , nuk besoj qe je aq budalla sa ta pyesesh se sa pasuri ka babai i tij dhe nuk mendoj qe as Lluka te jete aq budalla sa ti tregoj te birit gjith aktivitetin e tij kriminal.
Lluka eshte ne dosjen e zeze te amerikaneve , Lluka njejte si miku i tij Miliarderi Stanko Subotić , investojne ne biznese te ndryshme per ti mbuluar miliardat qe i kane bere nga trafikimi cigareve,droges e naftes.

Nuk e di se ku jeton ti por une jetoj ne Kosove dhe shumicen e pesonave qe i permend ti une i kam taku personalisht. Gjithashtu njerezit me te cilet bashkepunoj, per shkak te punes qe e kam, jane njerez ne pozita kyqe ne kompanite e ketyre qe po flasim.

Ajo qe ti nuk e di eshte se prapa shumices se biznesve qe zhvillohen ne Kosove, e qe figurojne ne emer te biznesmeneve si Lluka, Devollet, Kelmendi etj., pronare jane krejtesisht dikush tjeter. Kryesisht njerez te politikes.

Keto qe i thua ti nuk jane asgje te re, sepse menyra se si shkruan ti me jep pershtypjen se e ke ndjesine se je duke e zbulu ujin e nxehte.

Rex , ti qenke me te vertete analfabet. Lluka nuk eshte nje sipermarres i suksesshem , te gjitha bizneset e tij i menaxhojne te tjeret. Por Lluka ka qene nje prej bashkepunetoreve te ngushte te Serbise gjate luftes , ka monopolizuar tregun e cigareve. Mendo mire , mos e kalkulo pasurine e Llukes duke u bazuar ne ato bizneset e pastra qe i ceka me larte , por mendo qe 20 vjet sa ka perfituar Lluka nga trafikimi i cigareve,droges,armeve,naftes.

Je duke i perserit te njejtat gjera. Apo..bluaj sa te mundesh se dicka do te mbetet ne fund?

Per arme e droge duhesh me sjelle ndonje argument, sepse nga ti po degjoj per here te pare. Sa i perket cigareve dihet boterisht. Lluka ka qene njeriu qe ka bashkepunuar me Gjukanovicin e Malit te Zi gjate viteve '90 dhe gjithe pasuria e tij rrjedh nga ky biznes.

Sa i perket anlfabetizimit, une nuk po te quaj analfbet, se mashalla paske mesu mire shkrim-lexim, por po te quaj nje cope idiot qe e quan veten biznesmen, por qe ne realitet je nje badihavxhi i cajtoreve qe muhabetet i keni me miliona..ama ne xhep nuk i keni me shume 50 cent.

Rex
02-02-2014, 18:25
Shumicen e pasurive qe i ka permend i ka Ekremi e vertet eshte po ama sdu mu marr kush jan ortaket e tij se une nuk jam themelues i firmes se tij...
Nje send e di qe njerezit flasin mire per punen qe merr persiper me bo ,edhe puntoret jan shume te knaqun me punen te ai....
E di koheve te fundit o blloku diqka me nje investim qe o tu e bo ne nje spital qe hala sja kan shly borxhin ....

Muj me thone edhe nje fakt qe si shumicen e biznesmenve ne Peje njerezit e Haradinit i kane nen kontroll...

Une se di qysh folin shqiptaret me spekullime jo kariqi jo ai jo ky....

Faktet duhet me i qit,se edhe perpara luftes Ekrem Lluka e shume e shume biznesmen te tjere kan bo biznes po kjo si bon ata shpijuna...

Shume i sakte je xhebro.

Ky kokrra e paska fut edhe Bahce Caffe ne liste te bizneseve. A bahces ju kane bo dy vjet qe u djeg e u bo rrafsh me toke. lol

Rex
02-02-2014, 18:29
Rex je shume i informum haver per biznesin e Ekrem llukes barem mundem qetash une me te thone shlire se eshte shume ngushte me qate investimin e spitalit...

Shkelqim Devolli -oshte nje lige ma nalte
Ramiz Kelmendi- oshte edhe ky njo dy liga ma nalte se dyte

Spitali dhe objekti 40 katesh ne Prishtine e kane blloku bajagi shume.

Objektin eshte ei detyrun me e ndertu sipas kritereve te WTC, dhe po i ksuhton shumefish me shume se nje objekt i thjeshte/zakoshem.

Xhebraili
02-02-2014, 18:33
o ky tipi po illogarit qarkullimin vjetor me duket e qaty e ka huq ashtu me llogarit vllezerit devolli kan qarkullim me miliarda ...

Po pasuria matet ndryshe...Po qysh oshte ajo me dikond si me fol me muri.

Paramendo me thote ekrem lluka 700 milion .
Ne Kosove o kon kollaj me i thon vetes MILIONER ne kete privatizim merri 100 000euro hyn ne oferta per naj fabrike gjej naj lidhje te forte ne politike qoje qmimin deri sa tamerr mendja ,masanej qate fabnrike shtine hipotek ne banke paguje keste per 5 vjet banken edhe qe milioner...

Fabrika e Bukes ne Peje oshte shite 600 000 euro 2 hektar vend ku veq per heker me ishit atomakineri kushtojne 2-3 milion.

Pa llogarit token ku ne ate pjese se paku 15 000 euro shkon ari po folin qyfte do ketu e po ta iritin edhe me bo muhabet.

Rex
02-02-2014, 18:55
o ky tipi po illogarit qarkullimin vjetor me duket e qaty e ka huq ashtu me llogarit vllezerit devolli kan qarkullim me miliarda ...

Po pasuria matet ndryshe...Po qysh oshte ajo me dikond si me fol me muri.

Paramendo me thote ekrem lluka 700 milion .
Ne Kosove o kon kollaj me i thon vetes MILIONER ne kete privatizim merri 100 000euro hyn ne oferta per naj fabrike gjej naj lidhje te forte ne politike qoje qmimin deri sa tamerr mendja ,masanej qate fabnrike shtine hipotek ne banke paguje keste per 5 vjet banken edhe qe milioner...

Fabrika e Bukes ne Peje oshte shite 600 000 euro 2 hektar vend ku veq per heker me ishit atomakineri kushtojne 2-3 milion.

Pa llogarit token ku ne ate pjese se paku 15 000 euro shkon ari po folin qyfte do ketu e po ta iritin edhe me bo muhabet.

Jo vetem fabrika e bukes po edhe sheqerana, amortizerat etj,. vetem me hekurishtet qe i kane shit per skrap e kane nxjerr investimin, plus kane dal ne fitim.

Pervec kesaj, jane komplet njerez tjere qe qendrojne pas ketyre emrave qe ne i njohim si pronare. Keta jane vetem maska ne shumicen e bizneseve.

Dardan.Ks
02-02-2014, 21:21
Dardani KS, nese i perserit nga 5 here te njejtat postime s'do te thote se ato postime jane te verteta.

Ti po me flet mua per Ekrem Lluken, te cilin e ke pa vetem ne tv...perderisa une njihem personalisht me te qe nje kohe te gjate. E te mos flas per djalin e tij Korabin, apo dhendrrin e tij Valonin.

Mos ngul kembe kot si mushke. Informatat qe i kam une per te, nuk mund t'i keni kurre ju neper cajtoret e Zvicrres.

Pershendetje Rex separinjeher ka mbi gjashte muje qe nuk kam hy ne forume pasi nuk kam pas kohe edhe mos me ngatrro me gjdokende ketu une kam pase dhe kam rrespekte per ty. Gjithashtu ideja ime per hapjen e kesaj teme nuk ka qen per mu shty ketu se cili biznesmen i kosoves esht me i pasur por thjeshte ti dime kushe jan disa nga bizneset me te forta ne kosove nuk e di pse e keni deviju dhe ule muhabein deri ne ket nivel sa me ju mate pasurin me kandare biznesmenave te kosoves une siperfaqsishte dhe si emra i njofe shumica por jo ne detaje si po shpekulon aje Biznesmeni pasi une jetoj jasht

Rex
02-02-2014, 21:27
Pershendetje Dardan.

Ne nje moment dyshova se mos je ti, sepse ti i ke ne qejf keto tema.

Ne momentin qe filloi te me dergoj mesazhe private ky tipi e kuptova se nuk je ti. Me ty kemi debatu shpesh por asnjehere nuk me ke dergu mesazhe private.

Te kerkoj falje.

Respekt.

Dardan.Ks
02-02-2014, 21:33
Rex je shume i informum haver per biznesin e Ekrem llukes barem mundem qetash une me te thone shlire se eshte shume ngushte me qate investimin e spitalit...

Shkelqim Devolli -oshte nje lige ma nalte
Ramiz Kelmendi- oshte edhe ky njo dy liga ma nalte se dyte

Perhsendetje xhebrail. Qfare spitali dhe ku qenka tu e ndertue ekrem lluka

Sa i perket muhabetit ne fjale qe keni hape per menimin tem Devollt keto dy tre vitet e fundit kan ekspandue ne biznes dhe sipas mendimit time ju takon primati nr 1 ne kosova pase tyre duhet te jet Ramiz Kelmendi

Dardan.Ks
02-02-2014, 21:37
Pershendetje Dardan.

Ne nje moment dyshova se mos je ti, sepse ti i ke ne qejf keto tema.

Ne momentin qe filloi te me dergoj mesazhe private ky tipi e kuptova se nuk je ti. Me ty kemi debatu shpesh por asnjehere nuk me ke dergu mesazhe private.

Te kerkoj falje.

Respekt.

Ska gja te pershendes

Biznesmeni
03-02-2014, 13:14
o ky tipi po illogarit qarkullimin vjetor me duket e qaty e ka huq ashtu me llogarit vllezerit devolli kan qarkullim me miliarda ...

Po pasuria matet ndryshe...Po qysh oshte ajo me dikond si me fol me muri.

Paramendo me thote ekrem lluka 700 milion .
Ne Kosove o kon kollaj me i thon vetes MILIONER ne kete privatizim merri 100 000euro hyn ne oferta per naj fabrike gjej naj lidhje te forte ne politike qoje qmimin deri sa tamerr mendja ,masanej qate fabnrike shtine hipotek ne banke paguje keste per 5 vjet banken edhe qe milioner...

Fabrika e Bukes ne Peje oshte shite 600 000 euro 2 hektar vend ku veq per heker me ishit atomakineri kushtojne 2-3 milion.

Pa llogarit token ku ne ate pjese se paku 15 000 euro shkon ari po folin qyfte do ketu e po ta iritin edhe me bo muhabet.

Ore zoteri , a je ti ne vete "Vellezerit Devolli" qarkullimin vjetor miliarda euro!!!! Une dita-dites ne kete forum po e vertetoj qe ju nuk i keni 2 lidhje.

Birra Peja - ka qarkullim 15 milione euro , por une nuk i kam vleresuar bizneset e Llukes ne baze te qarkullimit (pasi eshte e pamundur , sepse kompanite e Llukes jane private dhe nuk jane te detyruara te publikojne raportet vjetore) por ne baze te aseteve , Lluka e ka blere Birra Peja me nje cmime te lire , e ka riorganizuar , ka fituar disa miliona prej saj , dhe pastaj e ka shitur me nje cmime shume fish me te larte se qe e ka blere.
Gjithashtu edhe kompanine e sigurimeve Dukagjini , e ka themeluar vete , ka fituar disa miliona prej saj , pastaj ua shiti Sloveneve per 9 milione euro.
Ekrem Lluka gjithashtu ka ne pronesi kompanine e sigurimeve Dardania, ėshtė kompani lidere e sigurimeve , me asete te vleresuara rreth 13.3 milione euro.
Factor banka kishte blere 15% te aksioneve ne IPKO , te cilat me duket se i kane shitur, tani kane vetem 2,85%. Mbi pronėsinė e aksioneve te Factor banka ne Ipko qendron biznesmeni njohur nga Kosova Ekrem Lluka. Lluka ka fituar dhjetera miliona euro nga Ipko.
Lluka gjithashtu eshte pjesė e konsorciumit slloven per ndertimin e 6 hidrocentraleve ne Shqiperi me vlere 145 milione euro, Lluka eshte partner me 40%.

Rex
03-02-2014, 13:17
Perhsendetje xhebrail. Qfare spitali dhe ku qenka tu e ndertue ekrem lluka

Afer QKUK-se. Ne krahun e djathte kur futesh ne Pr prej Veternikut.

Xhebraili
03-02-2014, 18:29
Ore zoteri , a je ti ne vete "Vellezerit Devolli" qarkullimin vjetor miliarda euro!!!! Une dita-dites ne kete forum po e vertetoj qe ju nuk i keni 2 lidhje.

Birra Peja - ka qarkullim 15 milione euro , por une nuk i kam vleresuar bizneset e Llukes ne baze te qarkullimit (pasi eshte e pamundur , sepse kompanite e Llukes jane private dhe nuk jane te detyruara te publikojne raportet vjetore) por ne baze te aseteve , Lluka e ka blere Birra Peja me nje cmime te lire , e ka riorganizuar , ka fituar disa miliona prej saj , dhe pastaj e ka shitur me nje cmime shume fish me te larte se qe e ka blere.
Gjithashtu edhe kompanine e sigurimeve Dukagjini , e ka themeluar vete , ka fituar disa miliona prej saj , pastaj ua shiti Sloveneve per 9 milione euro.
Ekrem Lluka gjithashtu ka ne pronesi kompanine e sigurimeve Dardania, ėshtė kompani lidere e sigurimeve , me asete te vleresuara rreth 13.3 milione euro.
Factor banka kishte blere 15% te aksioneve ne IPKO , te cilat me duket se i kane shitur, tani kane vetem 2,85%. Mbi pronėsinė e aksioneve te Factor banka ne Ipko qendron biznesmeni njohur nga Kosova Ekrem Lluka. Lluka ka fituar dhjetera miliona euro nga Ipko.
Lluka gjithashtu eshte pjesė e konsorciumit slloven per ndertimin e 6 hidrocentraleve ne Shqiperi me vlere 145 milione euro, Lluka eshte partner me 40%.

Ore ti sdi as gjysmen e produkteve qe shet DEVOLLI group qe kane 50% me shume fitime se produktet qe importohen ...

Ekrem Lluka e ka vertetuar se eshte i afte me bo tregti jo mu marr me biznese prodhuese.

Nuk them se ska pare Ekrem Lluka po nuk i ka 700 milion se parat i jan bllokuar ne objekt qe po e nderton edhe ne spital shumica ...

Ti mos me numero bizneset qe ka qene aksionar e qe nuk i ka mo,Ekrem Lluka fitimin me te madh e ka pas kur ka qen EuroGoldi gjalle dikur mo ncuk....

Ta jap edhe nje fakt te vogel shko verteto se sot ne Dugagjini Group jan larguar me shume se 50% te puntoreve.
U nderpre sponzorizimi i KB DUKAGJINI tash eshte KB PEJA ,u shiten aksionet ne Birrari ,u shit kompania e sigurimeve keto nuk flasin per 700 milion..

Mik ndaq me ta bo rrafsh ta boj por realiteti o qeky...
Devolli mundem me thone se o kompanija numer 1 ne Kosove pa piken e dyshimit fale lidhjeve te politikaneve me vllezerit DEVOLLI,mundem me te thon shlire se ska politikan i pozites apo i opozites qe nuk ka marr apo nuk merr pare nga DEVOLLI.

Para disa koheve u be nje syneti e djemve te DEVOLLIT,vetevendosja,PDK edhe ldk hanin me nje sofer ne restoran edhe tallnin trapin me njerez te thjeshte.


15 milion dollar birra Peja se mbulon as 30% te tregut vendor ,flas per vete edhe 90% te njerezve qe pin birre me perpara do te pinin qfaredo birre tjeter se nje birre Peje.

O burre kallzom naj send ne ate vendin ku jeton tij mos me trego kush qka ka se spo me han une po te flas qa eshte realiteti

Biznesmeni
03-02-2014, 20:22
Ore ti sdi as gjysmen e produkteve qe shet DEVOLLI group qe kane 50% me shume fitime se produktet qe importohen ...

Ekrem Lluka e ka vertetuar se eshte i afte me bo tregti jo mu marr me biznese prodhuese.

Nuk them se ska pare Ekrem Lluka po nuk i ka 700 milion se parat i jan bllokuar ne objekt qe po e nderton edhe ne spital shumica ...

Ti mos me numero bizneset qe ka qene aksionar e qe nuk i ka mo,Ekrem Lluka fitimin me te madh e ka pas kur ka qen EuroGoldi gjalle dikur mo ncuk....

Ta jap edhe nje fakt te vogel shko verteto se sot ne Dugagjini Group jan larguar me shume se 50% te puntoreve.
U nderpre sponzorizimi i KB DUKAGJINI tash eshte KB PEJA ,u shiten aksionet ne Birrari ,u shit kompania e sigurimeve keto nuk flasin per 700 milion..

Mik ndaq me ta bo rrafsh ta boj por realiteti o qeky...
Devolli mundem me thone se o kompanija numer 1 ne Kosove pa piken e dyshimit fale lidhjeve te politikaneve me vllezerit DEVOLLI,mundem me te thon shlire se ska politikan i pozites apo i opozites qe nuk ka marr apo nuk merr pare nga DEVOLLI.

Para disa koheve u be nje syneti e djemve te DEVOLLIT,vetevendosja,PDK edhe ldk hanin me nje sofer ne restoran edhe tallnin trapin me njerez te thjeshte.


15 milion dollar birra Peja se mbulon as 30% te tregut vendor ,flas per vete edhe 90% te njerezve qe pin birre me perpara do te pinin qfaredo birre tjeter se nje birre Peje.

O burre kallzom naj send ne ate vendin ku jeton tij mos me trego kush qka ka se spo me han une po te flas qa eshte realiteti

******************* ne birrarine e Pejes jane investuar 23 milione euro mbi 31 milione dollar, kurse ti me thua se nuk ka vlere as 15 mln dollar.
Lluka ka investuar ne biznese , ka krijuar reputacion si nje biznesmen i suksesshem , vetem per ta terhequr vemendjen e te tjereve nga e kaluara e tij, si cifti yt. Klani i Llukes , veprimtaria e tyre eshte mbi 5 miliarde dollar. Une nuk them se Lluka e ka krijuar pasurine fal suksesit te tij si sipermarres , e as nuk them se ka 500 mln euro ne banke, asetet e Llukes vleresohen aq.
Pasanike te rangut te Llukes, partnere te Llukes , ka sa te duash ne Serbi e disa vende ku Lluka ka operuar, por perkundrazi atje keta njerez nuk i trajtojne si ju , por i hetojne , kurse ju po mi llogarisni aksionet e Llukes ne kompani sigurimi, e birrari-lutem-
Lluka eshte ne dosjen e zeze te amerikaneve , per shkak te pasurise marramendese qe ka grumbulluar ne menyre jo te ligjshme.
Ju lutem , futeni ate tru (nese e keni) ne perdorim , dhe mendoni me gjate. Une as nuk punoj per Lluken e as nuk e kam asgje,une s'perfitoj asgje nga Lluka , por une merrem me kete ceshtje prej vitesh, pasi qe punoj ne Koha Group , edhe Behgjet Pacolli ka pasuri shumefish me te madhe , por ajo pasuri eshte komplet e paster.
Veton Surroi , per ca arsye personale , donte te publikonte nje artikull ku tregoheshin gjitha punet e Llukes, por u pengua nga Amerikanet. Ju lutem ti japim fund kesaj teme , te flasim per ndonje biznesmen qe eshte tamam biznesmen se u bllokuam me kete ceshtje , per te cilen ju nuk jeni aspak te informuar.

Kulpra
03-02-2014, 20:26
Ti qenke me te vertet debille , te lutem mos me cito me. Ik o gllup ne birrarine e Pejes jane investuar 23 milione euro mbi 31 milione dollar, kurse ti me thua se nuk ka vlere as 15 mln dollar.
Lluka ka investuar ne biznese , ka krijuar reputacion si nje biznesmen i suksesshem , vetem per ta terhequr vemendjen e te tjereve nga e kaluara e tij, si cifti yt. Klani i Llukes , veprimtaria e tyre eshte mbi 5 miliarde dollar. Une nuk them se Lluka e ka krijuar pasurine fal suksesit te tij si sipermarres , e as nuk them se ka 500 mln euro ne banke, asetet e Llukes vleresohen aq.
Pasanike te rangut te Llukes, partnere te Llukes , ka sa te duash ne Serbi e disa vende ku Lluka ka operuar, por perkundrazi atje keta njerez nuk i trajtojne si ju , por i hetojne , kurse ju po mi llogarisni aksionet e Llukes ne kompani sigurimi, e birrari-lutem-
Lluka eshte ne dosjen e zeze te amerikaneve , per shkak te pasurise marramendese qe ka grumbulluar ne menyre jo te ligjshme.
Ju lutem , futeni ate tru (nese e keni) ne perdorim , dhe mendoni me gjate. Une as nuk punoj per Lluken e as nuk e kam asgje,une s'perfitoj asgje nga Lluka , por une merrem me kete ceshtje prej vitesh, pasi qe punoj ne Koha Group , edhe Behgjet Pacolli ka pasuri shumefish me te madhe , por ajo pasuri eshte komplet e paster.
Veton Surroi , per ca arsye personale , donte te publikonte nje artikull ku tregoheshin gjitha punet e Llukes, por u pengua nga Amerikanet. Ju lutem ti japim fund kesaj teme , te flasim per ndonje biznesmen qe eshte tamam biznesmen se u bllokuam me kete ceshtje , per te cilen ju nuk jeni aspak te informuar.

Ketu ndalu pra! Si njeri i biznesit do ishte me mire te na i shpjegoje (meqe s'e ke shok dhe meqe s'je ti lol) si i ka bere paret ky Lluka?

Ps. Mos i merr seriozisht te gjitha postimet qe kemi bere ketu, pasi disa kane qene shaka :)

Ps.1 Si biznesmen qe je pse te mos hapim ndonje bisede serioze se si mendon ti se do ndryshoje ekonomia e kosoves, sigurisht nese ke studiuar ndopak biznes, pasi ne te kundert nuk do ia vlente barra qirane, e do dilnim edhe tek ajo teme si tek kjo.

Biznesmeni
04-02-2014, 15:10
Une po ju them 1 milion here , se pasuria e Llukes,Naser Kelmendit, Vellezerve Osmani nuk buron nga nje ndermarresi e suksesshme , kete e dijne te gjithe mjafton te kerkoni pak ne internet per keta. Keto biznese qe po mi permendni ju jo birraria, jo dardania , jane mbulese , por trutharet si ju nuk mund ta kuptojne.
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/33446/Ekrem-Luka-svercer-belim-robljem
ju qe vazhdimisht po me kerkoni me shume informata ne lidhje me Lluken, ja ku i keni , hulumtoni ne internet keni me qindra me mijera te tilla , jo vetem nga mediat serbe.
Une deri me tani solla vetem fakte, por ju mashtrues e genjeshtar , ke dreqin po mundohi ta bindni qe ju disa forumash te deshtuar ne jete, keni miqesi aq te medha me biznesmenet si Ekrem Lluka,Ramiz Kelmendi, Devollet sa qe ata nuk mbajne asnje sekret prej jush, ne lidhje me pasurine e tyre.
Une tani, per te fundit here , do t'ua listoj gjitha bizneset e Llukes, ju vleresoni vete.
Birra Peja, po flitet se nuk ka me aksione ketu, i ka shitur tek Devolli. Kjo kompani ka qene , nje prej aseteve me te cmuara te Llukes.
Kompania e sigurimeve Dukagjini, edhe ketu i ka shitur aksionet nje firme slovene per 9 milione euro.
Kompania e sigurimeve Dardania, kompani lidere ne kete sektor, me asete te vleresuara 13.3 milione euro, nga raporti vjet i vitit 2012 , qe mund ta gjeni tek bqk.
Ipko, nepermjet Factor Banka, kishte blere 15% te aksioneve ne kete kompani, te cilat i kishte shitur,tani posedon vetem 2,85% te aksioneve, Lluka ka fituar dhjetra miliona euro nga Ipko, shfletoni pak gazetat.
Ne shqiperi, Lluka se bashku me Sllovenet, kane fituar tenderin per ndertimin e 6 hidrocentraleve, me vlere 145 milione euro, Lluka ka 40% te aksioneve. BURIMI GAZETA EXPRESS.
Lluka eshte duke ndertuar WORLD TRADE CENTER ne Prishtine , me vlere 100 milione dollar.
Me vone do te listoj edhe bizneset e tjera te Llukes.

Ketu keni nje interviste te Llukes per WINNE - WORLD INVESTIMENT NEWS
More than twenty years have passed since you created Dukagjini Corporation in 1987. Your group is composed by an insurance company, a radio and a television company, a telecommunication company, a printing house, a construction and building unit and finally a brewery. In your personal opinion, how important is your group for the development of Kosovo?
As a group we employ approximately a thousand people. Obviously, this factor helps the development of the economy of Kosovo.

Kosovo has suffered a war ten years ago. How did you recover the loss?

We had losses but we started operating again immediately after the war, when NATO forces arrived in Kosovo. We had material losses. Before the war we had the printing house and some other small businesses, but after the war we started with new businesses. We opened the insurance company, took part in the privatisation of the brewery and we got the licence for the building of the “World Trade Centre” in Prishtina. This will be the biggest building in the Balkans and will be composed by apartments, a shopping centre, offices and will be the centre of economic development, it will be called “World Trade Center”. It will be over 100 thousand square meters. For the development of our businesses we are mainly in partnership with Slovenian companies. Not long time ago we got the licence, together with a Slovenian company, for having a life insurance, and we are the first private fund for retirement. With Slovenians we also managed a project in Albania on hydro energy. Few months ago we were selected to build 12 hydro centrals with 200 MW. We will start the construction by the end of the year.

How did you start the company in 1987?

When I opened the company in 1987 we weren’t big. It was a transition period from communism, and I worked for five years in a printing house owned by the state. I started a very small printing house investing 30 thousand Deutch Marks. The first two years were difficult but after that the business started going better. Nowadays we are a well known company in the market and we use modern technology.

Why did you decide to diversify your activities in different sectors?

Kosovo is a small country. If you decide to concentrate in only one sector you remain a small company. If I only had the printing company I would be small. From 1991 until 1998 I had approximately 300 kiosks all over Kosovo. We had to have couple of businesses as Kosovo was very small. We worked a lot before the war.

Could you give us some key figures of your company (turnover / number of personnel / growth rate)?

In 2008 the whole group reached 80 million of turnover. We grow every year, and we always have new ideas. We are planning to build a hospital and in 5 or 6 months we will start the construction. In 2007 we didn’t have the life insurance programme and the telecommunication company - D3 Mobile -, and now that we have them we plan to grow even more. We are planning new businesses. We bought a hotel six months ago and now we are renovating it.

Which sector of the group is the most successful?

Peja Brewery is very successful. The printing house is not a big business, but it has been in my heart since the beginning of my activities. It was my first business and investment.

We are the first journalists that will publish a special report on Kosovo’s economy in an American magazine since the independence of this country. Kosovo is a young country but not well known around the world, including the USA. Could you explain to the American people how important has been the support of the United States in the creation of your country?

Without the United States we wouldn’t be where we are now, so we wouldn’t be independent. America is very important for us and everyone knows this. It is very important to bring more American investors here in Kosovo. I am sure they will not be disappointed. We have a very friendly environment in Kosovo and this could be an advantage for them.

In which sector should an American invest?

I would say in the construction sector. I would immediately show them that it is safe.

If you were an American investor, in which branch of the Dukagjini Group would you invest?

I would invest in the brewery. I would produce here and export the beer to America. We have already sent some products in the United States and we will see how it goes. If we could find a strong company for food products it would be a great investment. The labour force is very cheap here. And the market is composed by 7 million potential consumers, counting Albania and part of Macedonia. Americans could invest in the energy sector, even if you need to have connections with the government because the process goes through the government. For Kosovo it would be great to receive American investors.

As the owner and founder of Dukagjini Group, if you could start again your business from zero what would you change?

I am happy with all my businesses and with my achievements. I wouldn’t change anything. After 22 years of business, I can say that I am proud of the results.

Dukagjini is sponsoring a scholarship programme with American Councils to allow promising Kosovars to study for master’s diplomas in US universities. Why did you decide to improve this programme in American universities?

America is everything for us. It is very important that our students can have the possibility of going to study abroad and come back with knowledge. I employed a student that went to study in the United States with the scholarship programme sponsored by Dukagjini and I am very happy with his performance.

What did you feel on the 17th February 2008?

That day has been very important for us and I will never forget it. We worked hard for many years, in every sector, before achieving this important success.

When I say “Kosovo”, what is the first thing that comes into your mind?

I love Kosovo very much and I live here. With my business I could go to live everywhere but Kosovo is special for me. I think of many beautiful things.

If you were a journalist and you could interview Ekrem Lluka, what question would you ask?

Don’t make me think about that. I never gave an interview on television or radio, even if I founded a television and a radio station to develop media and communication in Kosovo.

How do you see the future of your country?

It is important to get more recognitions, as we are struggling to get into international organizations. I think that Kosovo has good perspectives, we are developing every year. The roads are being built, and the infrastructure is getting better.

What is your next big challenge?

I am very interested in the energy sector and I am very willing to continue the project for the building of the hospital.

Have you ever tried to be involved in politics?

No, I don’t want to be involved in politics. It is better to stick to business.

In 2004 you won the International Award for Quality and Business Prestige. Could you resume your business philosophy in only one sentence?

It was a big honour for us to win this award in Paris. They invited us and we didn’t know that we would win an important award. Our business philosophy is working as a team. I am the owner but I have managers for every sector. We consult each other on a daily basis and the opinion of my managers is essential to develop our business further.

What has been the best moment in these 22 years of successful career?

Every day is a good day. Every day we have new challenges and positive moments. The best days in my life were the days when my children were born. But in businesses every day is good.

Biznesmeni
04-02-2014, 15:19
Ashtu si shumica e shqiptarėve tė cilėt u rritėn nė Kosovė nė fillim tė viteve tė ’90-ta, Gėzim Gjikolli ndaloi tė shkojė nė shkollė publike kur udhėheqėsi serb Sllobodan Millosheviē kishte mbyllur sistemin arsimor shqiptar dhe kishte shkarkuar shumicėn e mėsuesve.

Duke gjetur alternativė, ai sė bashku me fėmijėt e tjerė tė njė fshati tė Pejės ishin arsimuar nė shtėpi private, duke lėvizur ēdo ditė nga njėra nė tjetrėn pėr tė shmangur zbulimin nga ana e policisė.

Kjo kishte zgjatur deri nė vitin 1998, nė kohėn kur shpėrtheu lufta midis rebelėve kosovarė dhe forcave serbe, duke bėrė kėshtu qė shkollimi i tyre tė ndalojė.

I dėshpėruar pėr njė jetė mė tė mirė pas luftės, Gjikolli kishte mėsuar vetė anglisht duke dėgjuar kėngėt e Mariah Careyt dhe kėshtu ai fitoi njė bursė nė Universitetin e Bowling Green nė Ohajo.

Gjikolli ėshtė tani njė histori suksesi. Nė moshėn 29 vjeēare, ai ėshtė duke udhėhequr kompaninė e tij nė Prishtinė, e cila mbikėqyr njė projekt prej 100 milionė dollarėsh qė ka tė bėjė me ndėrtimin njė ndėrtese tė re pėr zyra dhe kompleksin argėtues tė quajtur Qendra Botėrore e Tregtisė.

GAZETA EXPRESS

Biznesmeni
04-02-2014, 19:48
Ketu ndalu pra! Si njeri i biznesit do ishte me mire te na i shpjegoje (meqe s'e ke shok dhe meqe s'je ti lol) si i ka bere paret ky Lluka?

Ps. Mos i merr seriozisht te gjitha postimet qe kemi bere ketu, pasi disa kane qene shaka :)

Ps.1 Si biznesmen qe je pse te mos hapim ndonje bisede serioze se si mendon ti se do ndryshoje ekonomia e kosoves, sigurisht nese ke studiuar ndopak biznes, pasi ne te kundert nuk do ia vlente barra qirane, e do dilnim edhe tek ajo teme si tek kjo.

Une punoj ne Koha Group qe 11 , dhe kam raporte te mira me pronarin e kesaj kompanie Vetonin. Jemi miq te vjeter.
Per sa i perket biznesit, nuk kam ndonje korporate gjigante, menaxhoj nje kompani te ndertimit qe e kam themeluar para 8 vitesh.
Kam ndertuar 112 banesa nė dy objektet e kompleksit ne Gjilan. Gjithshtu kam ndertuar nje kompleks banesor ne Mitrovice. Ne Mitrovice jemi kandidatet favorit per ndertimin e nje fabrike, qe do ta ndertoj nje firme japoneze a kineze me duket. Eshte nje pune e leverdishme.
Ne Prishtine nga qershori do te fillojme ndertimin e nje kompleksi banesor se bashku me kompanine Iliria Building.
Edhe ne Gjilan , ne Mars do te fillojme ndertimin e nje qendre tregtare 20,000 m2 , investitor do te jete nje firme e njohur turke. Edhe disa projekte te tjera te vogla, per me shume info. te shkruaj ne PM.

Nuk jam ndonje biznesmen i permasave te Behgjet Pacollit , punoj nate e dite , kam nje numer te konsiderueshem te punetoreve. Nuk jam shume ambicioz , mendoj te vazhdoj me kete tempo , ta ndihmoj shtetin tim me sa kam mundesi , me teper nuk kerkoj.

Kulpra
04-02-2014, 20:00
(Mos u lodh kot me privatin tim se i kane humbur celesat lol - fol hapur, ne sy te popullit se s'kam cfare fsheh )

E mira do te ishte te ndihmohej sektori i arsimimit, apo nuk mendon se e ardhmja e Kosoves varet nga brezat e ardhshme.

Personalisht kam kerkuar te sjell disa pedagoge te shkolles time te vijne te japin disa leksione po per ne ato shifra duken shume, ndoshta JU qe jetoni aty mund te beni nje grupim dhe te hidhni disa fonde te vogla (se ato per ju jane kruajtje dhembesh) ne favor te arsimit. Ky eshte plani im ne lidhje me ndihmesen si emigrante per vendim tim (pak rendesi se eshte Kosove apo Shqiperi), pra te sherbej si ure lidhese mes dy vendeve. Shihe dhe njehere cfare thashe, bisedoje me miqte e tu te permasave te vogla dhe vulosni nese doni ta ndihmoni te ardhmen e atij vendi apo jo.

Biznesmeni
04-02-2014, 20:03
(Mos u lodh kot me privatin tim se i kane humbur celesat lol - fol hapur, ne sy te popullit se s'kam cfare fsheh )

E mira do te ishte te ndihmohej sektori i arsimimit, apo nuk mendon se e ardhmja e Kosoves varet nga brezat e ardhshme.

Personalisht kam kerkuar te sjell disa pedagoge te shkolles time te vijne te japin disa leksione po per ne ato shifra duken shume, ndoshta JU qe jetoni aty mund te beni nje grupim dhe te hidhni disa fonde te vogla (se ato per ju jane kruajtje dhembesh) ne favor te arsimit. Ky eshte plani im ne lidhje me ndihmesen si emigrante per vendim tim (pak rendesi se eshte Kosove apo Shqiperi), pra te sherbej si ure lidhese mes dy vendeve. Shihe dhe njehere cfare thashe, bisedoje me miqte e tu te permasave te vogla dhe vulosni nese doni ta ndihmoni te ardhmen e atij vendi apo jo.

Me shume info , te lutem , nese nuk eshte ndonje shifer e madhe , ua transferoj qe sot.

Kulpra
04-02-2014, 20:10
Dr. Shelly Carson, psh, eshte nje nga pedagoget qe me ka dhene mesim (ne Harvard University). Ajo jep Psikologji por pervec saj kam mundesine te sjell pedagoge nga te gjitha fushat. Edhe per ekonomi sigurisht. John Hamilton eshte mjaft mire ne lendet humanitare, perfshire ceshtjeve rreth sigurise te qeverise dhe koncepteve filozofike. Edhe me te kam folur dhe ka shprehur deshiren te vije (po i perkthej dhe nje nga librat qe ka shkruar) por nuk kam bere pazar me te akoma.
Shpenzimet (sipas Carson) jane pervec biletes se avionit, akomodimet, ajo kerkonte dicka rreth 4500 mos gaboj per nje jave leksione.
Besoj se drejt kesaj shume duhet te jene te gjithe. Mgjth po t'i pyes nje nga nje, normal, qe te jete gjithcka me e specifikuar.

Per me teper mendoj se studentet do ta ndiejne veten fatlume nese do te kene mundesi te marrin disa leksione nga pedagoge te tille te jashtem.
Nje tjeter ide e imja do te ishte qe studentet te kishin nje biblioteke me te pasur me te gjitha librat me te mira te blera jashte shtetit.

Ps. Me falni ndoshta per daljen nga tema, po dihet qe gjuha shkon ku dhemb dhembi :)

Biznesmeni
04-02-2014, 20:27
Dr. Shelly Carson, psh, eshte nje nga pedagoget qe me ka dhene mesim (ne Harvard University). Ajo jep Psikologji por pervec saj kam mundesine te sjell pedagoge nga te gjitha fushat. Edhe per ekonomi sigurisht. John Hamilton eshte mjaft mire ne lendet humanitare, perfshire ceshtjeve rreth sigurise te qeverise dhe koncepteve filozofike. Edhe me te kam folur dhe ka shprehur deshiren te vije (po i perkthej dhe nje nga librat qe ka shkruar) por nuk kam bere pazar me te akoma.
Shpenzimet (sipas Carson) jane pervec biletes se avionit, akomodimet, ajo kerkonte dicka rreth 4500 mos gaboj per nje jave leksione.
Besoj se drejt kesaj shume duhet te jene te gjithe. Mgjth po t'i pyes nje nga nje, normal, qe te jete gjithcka me e specifikuar.

Per me teper mendoj se studentet do ta ndiejne veten fatlume nese do te kene mundesi te marrin disa leksione nga pedagoge te tille te jashtem.
Nje tjeter ide e imja do te ishte qe studentet te kishin nje biblioteke me te pasur me te gjitha librat me te mira te blera jashte shtetit.

Ps. Me falni ndoshta per daljen nga tema, po dihet qe gjuha shkon ku dhemb dhembi :)

Nje ide fantastike, sidomos kjo e bibliotekes.
Une do ta diskutoj kete ceshtje me disa miq te mi , por nuk po te premtoj asgje. Ne mua personalisht mund te llogarisesh , per kete ceshtje deri ne fund te javes do te te jap pergjigjen perfundimtare.

Gon!
05-02-2014, 09:38
Per Hashim Deshishkun ēfare mendoni..?

Biznesmeni
05-02-2014, 19:32
Per Hashim Deshishkun ēfare mendoni..?

Hashim Deshishku, edhe nje biznesmen shume i suksesshem dhe shume i pergjegjshem.
Kam shume respekt per Deshishkun.
Edhe Deshishku renditet ne listen e biznesmeneve me te pasur kosovar, pasuria e Deshishkut vleresohet dhjetra miliona Euro.

Me falni qe po dal prej teme, nje biznesmen tjeter shqiptar nga Maqedonia Nuhi Aliu , pronar i kompanise Euro Aktiva.

“Euro Aktiva”, eshte duke ndertuar kompleks banesor prej 60 mln euro

http://www.zhurnal-ks.com/content/?id=125199332903

- Rex, Xhebraili dhe gjithe Pejanet e forumit, qe keni informata , mund te na tregoni me detajisht kete punen e Devolleve, kane privatizuar disa prej kompanive me fitimprurese ne vend per 2 kacidhe, kane blere aksionet e Llukes ne birrarine e Pejes, po flitet se edhe hotel Dukagjinin do ta marrin ata.
Devollet po konsiderohen, si biznesmenet me te pasur ne Kosove, me nje pasuri 300 milione euro. Ju lus te gjitheve qe keni sado pak njohuri ne lidhje me Devollet , ne lidhje me pasurine e tyre, bizneset qe dihen e s'dihen , ti ndahni me ne.

Respekte

baaroar
05-02-2014, 19:57
Unė nuk e di si funksionon nė Kosovė por nė Shqipėri tė dhėnat bazė tė subjekteve tatimore janė tė publikuara online nė faqen www.qkr.gov.al/
Pėr njė subjekt tė caktuar mund tė shikohet kapitali aktual i shoqėrisė tregtare, lista e ortakėve/aksionarėve dhe pjesėmarrja e tyre, kėshtu qė nxirret lehtėsisht pasuria e tyre nė kėto shoqėri. Kuptohet qė kėtyre tė dhėnave u duhen shtuar tė dhėnat mbi aktivitetet e paregjistruara apo asete tė tjera tė padeklaruara. A ka nė Kosovė njė faqe tė tillė ku tė paktėn mund tė merren tė dhėnat zyrtare le tė themi...

Xhebraili
05-02-2014, 19:57
Shteti i Kosoves ne duart e Devollve?

A ju kujtohet fillimi i filmit “The Godfather”?, Don Corleone e marton vajzėn. I ngujuar nė njė dhomė tė errėt e tė qetė ai pret miqtė e tij. Politikanė e biznesmenė. Secili e shfrytėzon gazmendin e Corleoneve pėr t’u avitur me kėtė familje. Monumentale ėshtė pėrulja e Bonaseres

Para disa ditėsh nė Restorantin “Univers” tė Pejės, pronar i tė cilit ėshtė Florin Krasniqi i Vetėvendosjes, e organizoi njė dasmė Shkėlqim Devolli.

Nė fakt, i thonė dasmė, sepse ishte synetia e djalit tė tij. Por, edhe synetia ishte arsye e mjaftė qė nė restorantin e Florinit tė zbarkonin nė njė mbrėmje pothuajse gjysma e kabinetit qeveritar,shkruan Gazeta Express

Pothuajse i gjithė spektri politik. Pothuajse tė gjithė udhėheqėsit e institucioneve tė pavarura publike.

Pothuajse ēdokush qė sot e ka njė pedigre shoqėrore, sipas standardeve mė tė fundit tė jetės shoqėrore, e qė dorėn nė zemėr janė tė degraduara si kurrė mė parė.

Kush ishte nė kėtė dasmė, qė e meriton njė analizė tė tėrė tė kėsaj familjeje tė pasur pejane, gjithnjė nė ngritje?

Hajredin Kuēi, Zėvendėskryeministėr dhe Ministėr i Drejtėsisė. Nė pjesėn e dytė tė dasmės, pėr t’i dhėnė ahengut njė shkėlqim, e mori mikrofonin pėr tė kėnduar.

Besim Beqaj, Ministėr i Financave, e deri dje Ministėr i Zhvillimi Ekonomik. Edhe ky pas disa gotave i ka argėtuar mysafirėt me zėrin e tij, por siē thuhet mė tė mirė se ai i Hajredin Kuēit.

Adem Grabovci, shef i Grupit Parlamentar tė PDK’sė dhe kohėve tė fundit i njohur edhe si violina e parė e kėsaj partie politike. E pėrbashkėta e kėtyre tri figurave politike dhe e familjes Devolli ėshtė vendlindja, Peja.

Nė njė ngjarje tė tillė nuk kishte se si tė mungonte as “Princi” i Dukagjinit, Ramush Haradinaj, ndonėse dorėn nė zemėr dukshėm i eklipsuar prej Ademit, Hajredinit dhe Besimit.

Thuhet se Haradinaj nė kėtė dasmė/syneti ka qėndruar shkurt, sepse nė tė njėjtėn kohė po i martoheshin disa zyrtarė tė partisė sė tij.

Nga Lidhja Demokratike e Kosovės po merrte pjesė Naser Osmani, i cili deri para disa kohėsh ka qenė pjesė e Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, agjenci kjo qė ka pasur raporte tė dendura me familjen Devolli.

Baton Haxhiu, drejtor ekzekutiv i televizionit Klan Kosova, i cili thuhet se cilėsitė e tij i ka dėshmuar nė vallėzim.

Express mėson se ky televizion tashmė de facto i ėshtė shitur familjes Devolli.

Sė shpejti pritet qė edhe studiot e Klan Kosovės tė barten nė hapėsirat e e ish-fabrikės sė Amortizatorėve, e cila fabrikė po ashtu ėshtė nė pronėsi tė Devollėve.

Ekrem Hoxha, drejtor i Agjencionit Kosovar tė Telekomunikacionit.

Ndryshe, pėrpara se tė bėhej drejtor i kėsaj agjencie, Hoxha ka qenė punėtor i Devollėve. Tash, i njėjti ėshtė vegėl e kėsaj familjeje nė ART pėr t’i kryer shėrbimet e Z Mobile, qė ėshtė pronė e tė njėjtės familje.

Express mėson se rrethi i njerėzve tė pranishėm ka qenė dukshėm mė i gjerė, por qė, pak a shumė, kėta ishin zyrtarėt mė tė lartė tė pranishėm.

Pse kjo familje ėshtė kualifikuar pėr tė qenė ‘viktimė’ e portalit tonė?

Express ėshtė i vetėdijshėm se janė tė shumta familjet kosovare qė, nė njė formė ose nė njė tjetėr, jetėn e tyre e kanė tėrėsisht tė varur nga produktiviteti i biznesit tė familjes Devolli. Por, vetėm ky argument nuk mjafton – sipas bindjeve tė Express’it – qė tė heshtet zmadhimi nė pėrmasa tė frikshme i njė kompanie, siē janė Devollėt, duke rrezikuar nė kėtė mėnyrė funksionimin si duhet tė tregut tė lirė dhe ngufatjen e kompanive tė tjera.

Nė vitet e 70′ta dhe 80′ta kjo familje biznesin e vet e filloi nė formėn e zanatit tė rregullimit tė biēikletave.

Kėtė biznes e ka udhėhequr tashmė i ndjeri Ibrahimi, babai i Blerimit dhe Shkėlqimit. Sikur edhe disa familje tė tjera tė shquara pejane, as Devollėt nuk kanė qėndruar duarkryq gjatė viteve tė 90′ta, duke e shtuar pasurinė e tyre nė mėnyrė solide.

Fundi i luftės dhe fillimi i paqes, thuhet se Devollėt i ka zėnė me disa miliona tė paluara. As kėta, si shumė tė tjerė, nuk i kishin rezistuar tundimit pėr importimin dhe shitjen e agregatėve, kur nė Kosovė mė shumė kishte terr se sa dritė.

Nė tė njėjtėn kohė, pothuajse paralelisht, kishin filluar edhe lindjen e prodhimit tė produkteve tė qumėshtit dhe tė vetė qumėshtit.

Pėrveē lajmeve tė mira qė prodhonte biznesi i tyre, ata disa herė janė pėrballur edhe me mbytjen e lajmeve negative, siē ishin ato qė qumėshti Vita nuk e kalon dot pragun kualitativ tė pranueshėm sipas standardeve tė Bashkimit Europian.

Nė ndėrkohė, gjatė gjithė kėsaj kohe i kanė qėndruar besnik dashamirėve tė kafes, me Princin e tyre. Deri nė kėtė moment, duke pėrfshirė kėtu qumėshtin Vita, kafenė Princ, biznesin me biēikleta e me agregatė, kjo familje meriton njė duartrokitje pėr zellin dhe pėrkushtimin e treguar nė punėn e tyre. Vija e kuqe nė raportin mes Devollėve dhe shtetit tė Kosovės ishte shkelur kur kėsaj kompanie, nė mėnyrė tė ēuditshme, i ishte dhėnė licenca pėr t’i vlerėsuar tė gjitha markat botėrore tė veturave, nėse ishin kompatibile me tregun e Kosovės. Nė kohėn kur Ministėr pėr Transport dhe Telekomunikacion ka qenė Fatmir Limaj, Devollėve u ishte dhėnė e drejta pėr hapjen e Qendrės pėr Homologim tė Veturave, pa kurrfarė konkurrence. Secila veturė qė futet nė Kosovės, qoftė edhe ato mė tė pėrsosurat, detyrohet t’i nėnshtrohet procesit tė homologimit, duke paguar mbi 100 euro pėr veturė.

Kjo, mes tė tjerash, ėshtė konsideruar sikur kjo familje tė ishte licencuar tė ndėrtonte njė fabrikė pėr prodhimin e eurove.

Nuk ka vonuar shumė dhe, pas kėtij hapi gjigant, Devollėt u nisėn nė aventurėn e tyre tė radhės, telekomin.

Pėr ta pėrgatitur terrenin, fillimisht e instaluan njė kukull tė tyre, Ekrem Hoxhėn, nė pozitėn e drejtorit tė Agjencisė Kosovare tė Telekomunikacionit.

Pas kėtij hapi i shpalosėn letrat pėr qėllimin e tyre tė vėrtetė: e dėshironin nė kuadėr tė Valės njė Mobile Virtual Network Operator (MVNO), fabrika e dytė pėr prodhimin e eurove.

Historia e kėsaj MVNO’je ėshtė dramatike. Kumbar i saj nė fakt ishte Ardian Shatku, shtetas amerikan, i cili pėr fatin e tij tė keq i kishte zgjedhur pėr partner Devollėt.

Kėta tė fundit, duke e pėrdorur ndikimin e Shatkut tek administrata amerikane, kishin arritur deri tek licenca pėr MVNO.

Sapo kishin futur nė dorė licencėn, duke e pėrdorur kukullėn e tyre nė ART, e kishin dėbuar Shatkun prej ndėrmarrėsisė sė tyre tė pėrbashkėt, dhe e kishin bėrė tė tyren licencėn pėr MVNO.

Prodhim i kėsaj licence ėshtė operatori Z Mobile, i cili tash e sa vite ėshtė duke pėrfituar miliona euro, duke e shfrytėzuar komplet infrastrukturėn e Valės.

Pa investuar pothuajse asgjė, Devolli Company ka korrur pėrfitime tė jashtėzakonshme nė kurriz tė kompanisė publike, Vala. Dėshmitare tė kėsaj tragjedie tė kompanisė kosovare janė tė hyrat e Valės prej kohės kur Z Mobile ka filluar operimin e tij.

Rėnie drastike. Nė tė njėjtėn kohė drejtori i ART’sė, Ekrem Hoxha, ėshtė duke e penguar IPKO’nė qė tė startojė me rrjetin 3G prej fillimit tė kėtij viti. Drejtori Ekrem Hoxha, ndonėse pėr kėtė ekziston njė vendim qeveritar, refuzon ta pajis IPKO’nė me licencėn e duhur, duke i dėmtuar kėshtu mė sė shumti konsumatorėt kosovarė, tė cilėt janė tė fundit nė Europė qė edhe mė tutje nuk e kanė mundėsinė e njė pėrmbajtjeje tė tillė kualitative.

Express ka mėsuar se njėra prej arsyeve pse edhe mė tutje ēėshtja e privatizimit tė PTK’sė nuk po kalon nė Kuvendin e Kosovės, ėshtė pikėrisht familja Devolli.

“Nuk ėshtė nė interesin e tyre qė Vala tė kalojė nė pronėsi tė njė kompanie private. Asnjė kompani nuk do tė pranonte qė nė gjirin e vet ta kishte njė ‘kopil’ si Z Mobile”, thonė burimet e portalit. Express ka mėsuar se tėrheqja e AAK’se nga salla e Kuvendit, nė momentin kur ishte arritur kuorumi pėr tė kaluar strategjinė, nuk kishte tė bėnte aspak me opozitarizėm.

“AAK kishte qėndruar njė javė mė parė nė seancė, por mungonin deputetet e PDK’sė. Tash ndodhi e kundėrta. Ky ėshtė thjeshtė njė presion qė po i bėhet kompanisė AXOS qė t’i nėnshtrohet Devoll’it dhe Z Mobile”, thonė burimet.

“Devollėt tash po e dirigjojnė edhe Kuvendin”, thonė burimet e Express. Sipas tyre, pėrfundimi i marrėveshjes eventuale tė AXOS me Devollėt do ta pėrcaktojė punėn e mėtutjeshme tė Kuvendit tė Kosovės rreth kėsaj ēėshtjeje. Njė pikė tjetėr ku kompania Devolli e ka shtrirė fuqishėm veprimtarinė e vet, nė bashkėpunim tė ngushtė dhe tė ēuditshėm me shtetin, ėshtė edhe fusha e terminaleve doganore. Devolli deri tash i ka terminalet doganore tė vendosura nė Mitrovicė, nė Pejė dhe nė Fushė Kosovė… Fuqia financiare e madhe, e akumuluar prej njė familje tė vetme, u ka mundėsuar Devollėve qė para disa muajsh t’i merrnin nė pronėsi tė tyre aksionet e biznesmenit tjetėr pejan, Ekrem Llukės, nė birrarinė e Pejės.

Ėshtė pėrfolur se Lluka ėshtė nė negociata qė edhe Hotel Dukagjinin t’ua shes Devollėve. Ēka ka mbetur tjetėr pa u shitur tek kjo kompani? Shumė pak gjėra tė tjera qė mund tė kenė ēfarėdo vlere nė treg… Ēka ka kėtu tjetėr tė pazakontė? Uniteti i tė gjitha subjekteve politike qė fatin ekonomik ta lėnė nė duar tė dy vėllezėrve, Blerim dhe Shkėlqim Devollit. Tė gjitha subjektet, nė njė formė ose nė njė tjetėr, janė paguar prej Devollėve. Po tė mos ishte kėshtu, atėherė cila do tė ishte arsyeja qė aq shumė zyrtarė tė lartė tė shtetit tė ēirreshin nė njė syneti? Kush tjetėr, veē Devollėve, do tė mund t’i fuste nėn njė kulm PDK’nė, LDK’nė, Vetėvendosjen dhe AAK’nė?

Kush janė djemtė pėrpara tė cilėve ėshtė pėrkulur i gjithė shteti?

Pas vdekjes sė babait, Ibrahimit, korporata Devolli tash udhėhiqet prej Blerimit dhe Shkėlqimit. Lloj-lloj thashethemesh thuren nėpėr qytet pėr kėta dy djem. Thuhet se njėri ėshtė mė i afėrt me PDK’nė, e tjetri me AAK’nė. Thuhet se njėri ėshtė mė i afėrt me njė krah tė PDK’sė, e tjetri me krahun tjetėr. Thuhet se njėri ėshtė mirė me Ramushin, e tjetri me Dautin. Ēka nuk thuhet pėr ta. Madje, edhe se nuk kanė raporte me njėri-tjetrin. Burimet e gazetės kanė treguar se njė luftė e vėrtetė kishte shkuar mes tyre rreth blerjes sė aksioneve nė Birrarinė e Pejės. Bartja e aksioneve nė Qendrėn e Regjistrimit tė Bizneseve nė Ministri tė Tregtisė sė Industrisė, thuhet se i kishte shkaktuar kokėēarje edhe ministres, Mimoza Kusari-Lila.

E njėjta thuhet se ėshtė thirrur nė telefon pėr ta penguar kėtė proces, sa prej njėrit, sa prej tjetrit vėlla. Ka tė tjerė qė thonė se, problemet mes dy vėllezėrve janė thjeshtė taktizime tė tyre, pėr tė blerė paqe me tė gjitha grupet politike. Mirėpo, nėse Blerimi e Shkėlqimi flasin me njėri-tjetrin ose jo, kjo ėshtė njė ēėshtje krejt periferike dhe e parėndėsishme edhe pėr lexuesin, por edhe pėr Express’in. E rėndėsishme ėshtė nėse ata flasin dhe, nėse flasin, si flasin me institucionet e vendit?

Rex
05-02-2014, 20:05
Unė nuk e di si funksionon nė Kosovė por nė Shqipėri tė dhėnat bazė tė subjekteve tatimore janė tė publikuara online nė faqen www.qkr.gov.al/
Pėr njė subjekt tė caktuar mund tė shikohet kapitali aktual i shoqėrisė tregtare, lista e ortakėve/aksionarėve dhe pjesėmarrja e tyre, kėshtu qė nxirret lehtėsisht pasuria e tyre nė kėto shoqėri. Kuptohet qė kėtyre tė dhėnave u duhen shtuar tė dhėnat mbi aktivitetet e paregjistruara apo asete tė tjera tė padeklaruara. A ka nė Kosovė njė faqe tė tillė ku tė paktėn mund tė merren tė dhėnat zyrtare le tė themi...

Nuk kam hasur ne ndonje faqe te tille, por besoj se Administrata Tatimore e Kosoves e ofron nje informacion te tille nese i kerkohet.

Ne Kosove te gjithe zyrtaret e larte publik jane te detyruar qe t'a deklarojne pasurine nje here ne vit.

Biznesmeni
05-02-2014, 20:26
Shteti i Kosoves ne duart e Devollve?

A ju kujtohet fillimi i filmit “The Godfather”?, Don Corleone e marton vajzėn. I ngujuar nė njė dhomė tė errėt e tė qetė ai pret miqtė e tij. Politikanė e biznesmenė. Secili e shfrytėzon gazmendin e Corleoneve pėr t’u avitur me kėtė familje. Monumentale ėshtė pėrulja e Bonaseres

Para disa ditėsh nė Restorantin “Univers” tė Pejės, pronar i tė cilit ėshtė Florin Krasniqi i Vetėvendosjes, e organizoi njė dasmė Shkėlqim Devolli.

Nė fakt, i thonė dasmė, sepse ishte synetia e djalit tė tij. Por, edhe synetia ishte arsye e mjaftė qė nė restorantin e Florinit tė zbarkonin nė njė mbrėmje pothuajse gjysma e kabinetit qeveritar,shkruan Gazeta Express

Pothuajse i gjithė spektri politik. Pothuajse tė gjithė udhėheqėsit e institucioneve tė pavarura publike.

Pothuajse ēdokush qė sot e ka njė pedigre shoqėrore, sipas standardeve mė tė fundit tė jetės shoqėrore, e qė dorėn nė zemėr janė tė degraduara si kurrė mė parė.

Kush ishte nė kėtė dasmė, qė e meriton njė analizė tė tėrė tė kėsaj familjeje tė pasur pejane, gjithnjė nė ngritje?

Hajredin Kuēi, Zėvendėskryeministėr dhe Ministėr i Drejtėsisė. Nė pjesėn e dytė tė dasmės, pėr t’i dhėnė ahengut njė shkėlqim, e mori mikrofonin pėr tė kėnduar.

Besim Beqaj, Ministėr i Financave, e deri dje Ministėr i Zhvillimi Ekonomik. Edhe ky pas disa gotave i ka argėtuar mysafirėt me zėrin e tij, por siē thuhet mė tė mirė se ai i Hajredin Kuēit.

Adem Grabovci, shef i Grupit Parlamentar tė PDK’sė dhe kohėve tė fundit i njohur edhe si violina e parė e kėsaj partie politike. E pėrbashkėta e kėtyre tri figurave politike dhe e familjes Devolli ėshtė vendlindja, Peja.

Nė njė ngjarje tė tillė nuk kishte se si tė mungonte as “Princi” i Dukagjinit, Ramush Haradinaj, ndonėse dorėn nė zemėr dukshėm i eklipsuar prej Ademit, Hajredinit dhe Besimit.

Thuhet se Haradinaj nė kėtė dasmė/syneti ka qėndruar shkurt, sepse nė tė njėjtėn kohė po i martoheshin disa zyrtarė tė partisė sė tij.

Nga Lidhja Demokratike e Kosovės po merrte pjesė Naser Osmani, i cili deri para disa kohėsh ka qenė pjesė e Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, agjenci kjo qė ka pasur raporte tė dendura me familjen Devolli.

Baton Haxhiu, drejtor ekzekutiv i televizionit Klan Kosova, i cili thuhet se cilėsitė e tij i ka dėshmuar nė vallėzim.

Express mėson se ky televizion tashmė de facto i ėshtė shitur familjes Devolli.

Sė shpejti pritet qė edhe studiot e Klan Kosovės tė barten nė hapėsirat e e ish-fabrikės sė Amortizatorėve, e cila fabrikė po ashtu ėshtė nė pronėsi tė Devollėve.

Ekrem Hoxha, drejtor i Agjencionit Kosovar tė Telekomunikacionit.

Ndryshe, pėrpara se tė bėhej drejtor i kėsaj agjencie, Hoxha ka qenė punėtor i Devollėve. Tash, i njėjti ėshtė vegėl e kėsaj familjeje nė ART pėr t’i kryer shėrbimet e Z Mobile, qė ėshtė pronė e tė njėjtės familje.

Express mėson se rrethi i njerėzve tė pranishėm ka qenė dukshėm mė i gjerė, por qė, pak a shumė, kėta ishin zyrtarėt mė tė lartė tė pranishėm.

Pse kjo familje ėshtė kualifikuar pėr tė qenė ‘viktimė’ e portalit tonė?

Express ėshtė i vetėdijshėm se janė tė shumta familjet kosovare qė, nė njė formė ose nė njė tjetėr, jetėn e tyre e kanė tėrėsisht tė varur nga produktiviteti i biznesit tė familjes Devolli. Por, vetėm ky argument nuk mjafton – sipas bindjeve tė Express’it – qė tė heshtet zmadhimi nė pėrmasa tė frikshme i njė kompanie, siē janė Devollėt, duke rrezikuar nė kėtė mėnyrė funksionimin si duhet tė tregut tė lirė dhe ngufatjen e kompanive tė tjera.

Nė vitet e 70′ta dhe 80′ta kjo familje biznesin e vet e filloi nė formėn e zanatit tė rregullimit tė biēikletave.

Kėtė biznes e ka udhėhequr tashmė i ndjeri Ibrahimi, babai i Blerimit dhe Shkėlqimit. Sikur edhe disa familje tė tjera tė shquara pejane, as Devollėt nuk kanė qėndruar duarkryq gjatė viteve tė 90′ta, duke e shtuar pasurinė e tyre nė mėnyrė solide.

Fundi i luftės dhe fillimi i paqes, thuhet se Devollėt i ka zėnė me disa miliona tė paluara. As kėta, si shumė tė tjerė, nuk i kishin rezistuar tundimit pėr importimin dhe shitjen e agregatėve, kur nė Kosovė mė shumė kishte terr se sa dritė.

Nė tė njėjtėn kohė, pothuajse paralelisht, kishin filluar edhe lindjen e prodhimit tė produkteve tė qumėshtit dhe tė vetė qumėshtit.

Pėrveē lajmeve tė mira qė prodhonte biznesi i tyre, ata disa herė janė pėrballur edhe me mbytjen e lajmeve negative, siē ishin ato qė qumėshti Vita nuk e kalon dot pragun kualitativ tė pranueshėm sipas standardeve tė Bashkimit Europian.

Nė ndėrkohė, gjatė gjithė kėsaj kohe i kanė qėndruar besnik dashamirėve tė kafes, me Princin e tyre. Deri nė kėtė moment, duke pėrfshirė kėtu qumėshtin Vita, kafenė Princ, biznesin me biēikleta e me agregatė, kjo familje meriton njė duartrokitje pėr zellin dhe pėrkushtimin e treguar nė punėn e tyre. Vija e kuqe nė raportin mes Devollėve dhe shtetit tė Kosovės ishte shkelur kur kėsaj kompanie, nė mėnyrė tė ēuditshme, i ishte dhėnė licenca pėr t’i vlerėsuar tė gjitha markat botėrore tė veturave, nėse ishin kompatibile me tregun e Kosovės. Nė kohėn kur Ministėr pėr Transport dhe Telekomunikacion ka qenė Fatmir Limaj, Devollėve u ishte dhėnė e drejta pėr hapjen e Qendrės pėr Homologim tė Veturave, pa kurrfarė konkurrence. Secila veturė qė futet nė Kosovės, qoftė edhe ato mė tė pėrsosurat, detyrohet t’i nėnshtrohet procesit tė homologimit, duke paguar mbi 100 euro pėr veturė.

Kjo, mes tė tjerash, ėshtė konsideruar sikur kjo familje tė ishte licencuar tė ndėrtonte njė fabrikė pėr prodhimin e eurove.

Nuk ka vonuar shumė dhe, pas kėtij hapi gjigant, Devollėt u nisėn nė aventurėn e tyre tė radhės, telekomin.

Pėr ta pėrgatitur terrenin, fillimisht e instaluan njė kukull tė tyre, Ekrem Hoxhėn, nė pozitėn e drejtorit tė Agjencisė Kosovare tė Telekomunikacionit.

Pas kėtij hapi i shpalosėn letrat pėr qėllimin e tyre tė vėrtetė: e dėshironin nė kuadėr tė Valės njė Mobile Virtual Network Operator (MVNO), fabrika e dytė pėr prodhimin e eurove.

Historia e kėsaj MVNO’je ėshtė dramatike. Kumbar i saj nė fakt ishte Ardian Shatku, shtetas amerikan, i cili pėr fatin e tij tė keq i kishte zgjedhur pėr partner Devollėt.

Kėta tė fundit, duke e pėrdorur ndikimin e Shatkut tek administrata amerikane, kishin arritur deri tek licenca pėr MVNO.

Sapo kishin futur nė dorė licencėn, duke e pėrdorur kukullėn e tyre nė ART, e kishin dėbuar Shatkun prej ndėrmarrėsisė sė tyre tė pėrbashkėt, dhe e kishin bėrė tė tyren licencėn pėr MVNO.

Prodhim i kėsaj licence ėshtė operatori Z Mobile, i cili tash e sa vite ėshtė duke pėrfituar miliona euro, duke e shfrytėzuar komplet infrastrukturėn e Valės.

Pa investuar pothuajse asgjė, Devolli Company ka korrur pėrfitime tė jashtėzakonshme nė kurriz tė kompanisė publike, Vala. Dėshmitare tė kėsaj tragjedie tė kompanisė kosovare janė tė hyrat e Valės prej kohės kur Z Mobile ka filluar operimin e tij.

Rėnie drastike. Nė tė njėjtėn kohė drejtori i ART’sė, Ekrem Hoxha, ėshtė duke e penguar IPKO’nė qė tė startojė me rrjetin 3G prej fillimit tė kėtij viti. Drejtori Ekrem Hoxha, ndonėse pėr kėtė ekziston njė vendim qeveritar, refuzon ta pajis IPKO’nė me licencėn e duhur, duke i dėmtuar kėshtu mė sė shumti konsumatorėt kosovarė, tė cilėt janė tė fundit nė Europė qė edhe mė tutje nuk e kanė mundėsinė e njė pėrmbajtjeje tė tillė kualitative.

Express ka mėsuar se njėra prej arsyeve pse edhe mė tutje ēėshtja e privatizimit tė PTK’sė nuk po kalon nė Kuvendin e Kosovės, ėshtė pikėrisht familja Devolli.

“Nuk ėshtė nė interesin e tyre qė Vala tė kalojė nė pronėsi tė njė kompanie private. Asnjė kompani nuk do tė pranonte qė nė gjirin e vet ta kishte njė ‘kopil’ si Z Mobile”, thonė burimet e portalit. Express ka mėsuar se tėrheqja e AAK’se nga salla e Kuvendit, nė momentin kur ishte arritur kuorumi pėr tė kaluar strategjinė, nuk kishte tė bėnte aspak me opozitarizėm.

“AAK kishte qėndruar njė javė mė parė nė seancė, por mungonin deputetet e PDK’sė. Tash ndodhi e kundėrta. Ky ėshtė thjeshtė njė presion qė po i bėhet kompanisė AXOS qė t’i nėnshtrohet Devoll’it dhe Z Mobile”, thonė burimet.

“Devollėt tash po e dirigjojnė edhe Kuvendin”, thonė burimet e Express. Sipas tyre, pėrfundimi i marrėveshjes eventuale tė AXOS me Devollėt do ta pėrcaktojė punėn e mėtutjeshme tė Kuvendit tė Kosovės rreth kėsaj ēėshtjeje. Njė pikė tjetėr ku kompania Devolli e ka shtrirė fuqishėm veprimtarinė e vet, nė bashkėpunim tė ngushtė dhe tė ēuditshėm me shtetin, ėshtė edhe fusha e terminaleve doganore. Devolli deri tash i ka terminalet doganore tė vendosura nė Mitrovicė, nė Pejė dhe nė Fushė Kosovė… Fuqia financiare e madhe, e akumuluar prej njė familje tė vetme, u ka mundėsuar Devollėve qė para disa muajsh t’i merrnin nė pronėsi tė tyre aksionet e biznesmenit tjetėr pejan, Ekrem Llukės, nė birrarinė e Pejės.

Ėshtė pėrfolur se Lluka ėshtė nė negociata qė edhe Hotel Dukagjinin t’ua shes Devollėve. Ēka ka mbetur tjetėr pa u shitur tek kjo kompani? Shumė pak gjėra tė tjera qė mund tė kenė ēfarėdo vlere nė treg… Ēka ka kėtu tjetėr tė pazakontė? Uniteti i tė gjitha subjekteve politike qė fatin ekonomik ta lėnė nė duar tė dy vėllezėrve, Blerim dhe Shkėlqim Devollit. Tė gjitha subjektet, nė njė formė ose nė njė tjetėr, janė paguar prej Devollėve. Po tė mos ishte kėshtu, atėherė cila do tė ishte arsyeja qė aq shumė zyrtarė tė lartė tė shtetit tė ēirreshin nė njė syneti? Kush tjetėr, veē Devollėve, do tė mund t’i fuste nėn njė kulm PDK’nė, LDK’nė, Vetėvendosjen dhe AAK’nė?

Kush janė djemtė pėrpara tė cilėve ėshtė pėrkulur i gjithė shteti?

Pas vdekjes sė babait, Ibrahimit, korporata Devolli tash udhėhiqet prej Blerimit dhe Shkėlqimit. Lloj-lloj thashethemesh thuren nėpėr qytet pėr kėta dy djem. Thuhet se njėri ėshtė mė i afėrt me PDK’nė, e tjetri me AAK’nė. Thuhet se njėri ėshtė mė i afėrt me njė krah tė PDK’sė, e tjetri me krahun tjetėr. Thuhet se njėri ėshtė mirė me Ramushin, e tjetri me Dautin. Ēka nuk thuhet pėr ta. Madje, edhe se nuk kanė raporte me njėri-tjetrin. Burimet e gazetės kanė treguar se njė luftė e vėrtetė kishte shkuar mes tyre rreth blerjes sė aksioneve nė Birrarinė e Pejės. Bartja e aksioneve nė Qendrėn e Regjistrimit tė Bizneseve nė Ministri tė Tregtisė sė Industrisė, thuhet se i kishte shkaktuar kokėēarje edhe ministres, Mimoza Kusari-Lila.

E njėjta thuhet se ėshtė thirrur nė telefon pėr ta penguar kėtė proces, sa prej njėrit, sa prej tjetrit vėlla. Ka tė tjerė qė thonė se, problemet mes dy vėllezėrve janė thjeshtė taktizime tė tyre, pėr tė blerė paqe me tė gjitha grupet politike. Mirėpo, nėse Blerimi e Shkėlqimi flasin me njėri-tjetrin ose jo, kjo ėshtė njė ēėshtje krejt periferike dhe e parėndėsishme edhe pėr lexuesin, por edhe pėr Express’in. E rėndėsishme ėshtė nėse ata flasin dhe, nėse flasin, si flasin me institucionet e vendit?

http://www.youtube.com/watch?v=gmZeuoZQ4jY

Ja Zėvendėskryeministri Z. Hajredin Kuci, ne synetin e Devolleve.

Vellezerit Devolli:

Korporata e fuqishme Devolli (me produktet me te shitura ne tregun kosovar)
Z Mobile
Klan Kosova
Devolli deri tash i ka terminalėt doganore tė vendosura nė Mitrovicė, nė Pejė dhe nė Fushė Kosovė
Aksionet e Llukes ne birrarine e Pejes
Fabrika e Amortizatorėve

Keni ndonje informate , se cfare biznese te tjera kane kjo familje kaq e fuqishme politikisht.

Xhebraili
05-02-2014, 20:52
Homologimin e Makinave e paske harruar 100 euro nje automjet dhurate nga Qeveria .

Rex
05-02-2014, 21:00
Rrjetin e Coffe Shop-eve 'Prince Caffe House'.

Jane mbi 10 lokale deri me tani.

Pervec produkteve qe i prodhojne/paketojne vet (kafe, produkte te qumshtit, lengje, dyshek etj) e kane edhe pefaqesine e kafes Illy.

KOHA
06-02-2014, 17:13
Shkėlqim Devolli (pasuria qindra milionė euro). Vėllezėrit Devolli janė biznesmenėt mė tė pasur e mė tė fuqishėm nė Kosovė. Kompanitė tė cilat janė nė pronėsi tė Devollėve:
Devolli Corporation , Z Mobile , Klan Kosova , Devolli deri tash i ka terminalėt doganore tė vendosura nė Mitrovicė, nė Pejė dhe nė Fushė Kosovė... , aksionet e biznesmenit tjetėr pejan, Ekrem Llukės, nė birrarinė e Pejės , Homologimin e automjeteve , Fabrikėn e Amortizatorėve , Ndėrmarrja e re “Emin Duraku kompleksi industrial” , Prince Coffee House.

KOHA
06-02-2014, 17:23
Behgjet Pacolli (pasuria disa miliardė dollar). Behgjet Pacolli, ose siē njihet ndryshe "Shqiptari mė i pasur nė botė". Kompanitė tė cilat janė nė pronėsi tė Pacollit:
Mabetex Group , Banka Ekonomike , Kompania e sigurimeve Siguria , Swiss Diamond Hotel.

KOHA
06-02-2014, 17:30
Ramiz Kelmendi (pasuria mbi 300 milionė euro). Pronar i kompanisė Elkos Group.

KOHA
06-02-2014, 18:37
Bajram Gashani , Pronari i kompanisė “Al Trade”. Bajram Gashani ėshtė shumė i afėrt me qeverinė e Kosovės , nga e cila ka fituar tenderė me vlerė mbi 45 milionė euro.
http://zeri.info/artikulli/17876/45-milione-euro-per-al-trade

KOHA
06-02-2014, 18:38
Rrustem Rukolli, pronar i firmės “R & Rukolli” me bazė nė Skenderaj, fitoi pėrgjatė viteve mbi 5 milionė euro nga komuna e udhėhequr nga Lushtaku dhe po ashtu arriti tė fitojė mbi 15 milionė euro nga autoritet tjera publike nė Kosovė.
http://www.gazetajnk.com/index.php?cid=1,987,7414

KOHA
06-02-2014, 18:44
Familja Zhugolli ka pėrfituar nga KEK-u, vetėm nga viti 2007, rreth 170 milionė euro nga tenderėt e mėdhenj, shumė kjo e marrė sė bashku me gjithė konzorciume, kompani tė regjistruara nė Kosovė e me pėrfaqėsitė e saj ndėrkombėtare. Kompanitė nė pronėsi tė familjes Zhugolli janė: Kompania Eco Trade , Kompania Pejton , Kompania ACDC-KOS.

KOHA
06-02-2014, 18:48
Ibrahim Bucaliu (pasuria qindra milionė euro). Bucaliu ėshtė pronar i kompanisė HIB Petrol (HIB Petrol, tatimpaguesi mė i madh nė Kosovė) , Emerald Hotel dhe Gama Electronics.

KOHA
06-02-2014, 20:44
Shkėlqim Devolli (pasuria qindra milionė euro). Vėllezėrit Devolli janė biznesmenėt mė tė pasur e mė tė fuqishėm nė Kosovė. Kompanitė tė cilat janė nė pronėsi tė Devollėve:
Devolli Corporation , Z Mobile , Klan Kosova , Devolli deri tash i ka terminalėt doganore tė vendosura nė Mitrovicė, nė Pejė dhe nė Fushė Kosovė... , aksionet e biznesmenit tjetėr pejan, Ekrem Llukės, nė birrarinė e Pejės , Homologimin e automjeteve , Fabrikėn e Amortizatorėve , Ndėrmarrja e re “Emin Duraku kompleksi industrial” , Prince Coffee House.

Procesi i privatizimit tė ndėrmarrjes shoqėrore “Amortizatorėt nė Prishtinė”, pra nuk po flas pėr faktin nėse duhej apo nuk duhej privatizuar kjo ndėrmarrje, i realizuar pėrmes shkeljes sė ligjit, sė paku, sipas tė dhėnave qė posedojmė, ėshtė njė vepėr kriminale, e planifikuar, e organizuar mirė dhe me hollėsi, me tė gjitha siguresat e mundshme qė rezultati pėrfundimtar tė jetė vetėm ai qė ėshtė planifikuar: qė Fabrika e Amortizatorėve nė Prishtinė me 25 Ari objekte tė ndėrtuara, 13.5 hektarė tokė nė pjesėn mė tė mirė tė zonės industriale tė Prishtinės dhe makineri dhe mall brenda saj nė vlerė prej 46 milion eurosh, t’i falet nga ana e Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Korporatės Devolli pėr njė ēmim prej 0.00 eurosh.

KOHA
07-02-2014, 16:22
Procesi i privatizimit tė ndėrmarrjes shoqėrore “Amortizatorėt nė Prishtinė”, pra nuk po flas pėr faktin nėse duhej apo nuk duhej privatizuar kjo ndėrmarrje, i realizuar pėrmes shkeljes sė ligjit, sė paku, sipas tė dhėnave qė posedojmė, ėshtė njė vepėr kriminale, e planifikuar, e organizuar mirė dhe me hollėsi, me tė gjitha siguresat e mundshme qė rezultati pėrfundimtar tė jetė vetėm ai qė ėshtė planifikuar: qė Fabrika e Amortizatorėve nė Prishtinė me 25 Ari objekte tė ndėrtuara, 13.5 hektarė tokė nė pjesėn mė tė mirė tė zonės industriale tė Prishtinės dhe makineri dhe mall brenda saj nė vlerė prej 46 milion eurosh, t’i falet nga ana e Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Korporatės Devolli pėr njė ēmim prej 0.00 eurosh.

UNMIK’u i paguan mbi 600 mijė euro qira vjetore pėr selinė nė Prishtinė kompanisė Euro-Nex e cila ėshtė e ndėrlidhur me korporatėn ‘Devolli Group’.
http://gazetajnk.com/?cid=1,987,394

KOHA
07-02-2014, 20:19
Biznesmeni mė i pasur nė Shqipėri , ėshtė pronari i korporatės gjigante ''Balfin Group'', Samir Mane. Pasuria e Manes ėshtė qindra miliona euro.
Groupi Balfin ėshtė pėrherė nė proces zgjerimi operacional dhe gjeografik tė pranisė nė rajon. Aktualisht Grupi Balfin pėrveēse nė Shqipėri ėshtė aktiv edhe nė Austri, Maqedoni, Serbi, Kosovė, Mali i Zi, Dubai dhe Itali.
Aktiviteti i Grupit pėrfshin manaxhimin dhe zhvillimin e pasurive tė paluajtshme, hapėsirave pėr aktivitete tė tregtisė me pakicė, projektimin dhe realizimin e ndėrtesave pėr banim, ofrimin e logjistikės sė nevojshme pėr bizneset, zhvillimin e rrjeteve tė shitjeve me pakicė nė Shqipėri dhe jashtė, financimit tė shpejtė pėr konsumatorėt, industrinė minerare, etj.

Nėse do t’i gruponim tė gjitha fushat e aktiviteteve tė Grupit Balfin do tė kishim 5 ndarje kryesore:
Pasuritė e paluajtshme; Tregtia me Pakicė; Industria Minerare; Shėrbime dhe Investime .
Nė Grupin Balfin janė punėsuar mbi 3,000 persona nga tė gjitha vendet ku Grupi ėshtė i pranishėm.

Groupi Balfin ėshtė pėrherė nė proces zgjerimi operacional dhe gjeografik tė pranisė nė rajon. Aktualisht Grupi Balfin pėrveēse nė Shqipėri ėshtė aktiv edhe nė Austri, Maqedoni, Serbi, Kosovė, Mali i Zi, Dubai dhe Itali.
Aktiviteti i Grupit pėrfshin manaxhimin dhe zhvillimin e pasurive tė paluajtshme, hapėsirave pėr aktivitete tė tregtisė me pakicė, projektimin dhe realizimin e ndėrtesave pėr banim, ofrimin e logjistikės sė nevojshme pėr bizneset, zhvillimin e rrjeteve tė shitjeve me pakicė nė Shqipėri dhe jashtė, financimit tė shpejtė pėr konsumatorėt, industrinė minerare, etj.

Nėse do t’i gruponim tė gjitha fushat e aktiviteteve tė Grupit Balfin do tė kishim 5 ndarje kryesore:
Pasuritė e paluajtshme; Tregtia me Pakicė; Industria Minerare; Shėrbime dhe Investime .
Nė Grupin Balfin janė punėsuar mbi 3,000 persona nga tė gjitha vendet ku Grupi ėshtė i pranishėm.

Groupi Balfin ėshtė pėrherė nė proces zgjerimi operacional dhe gjeografik tė pranisė nė rajon. Aktualisht Grupi Balfin pėrveēse nė Shqipėri ėshtė aktiv edhe nė Austri, Maqedoni, Serbi, Kosovė, Mali i Zi, Dubai dhe Itali.
Aktiviteti i Grupit pėrfshin manaxhimin dhe zhvillimin e pasurive tė paluajtshme, hapėsirave pėr aktivitete tė tregtisė me pakicė, projektimin dhe realizimin e ndėrtesave pėr banim, ofrimin e logjistikės sė nevojshme pėr bizneset, zhvillimin e rrjeteve tė shitjeve me pakicė nė Shqipėri dhe jashtė, financimit tė shpejtė pėr konsumatorėt, industrinė minerare, etj.

Nėse do t’i gruponim tė gjitha fushat e aktiviteteve tė Grupit Balfin do tė kishim 5 ndarje kryesore:
Pasuritė e paluajtshme; Tregtia me Pakicė; Industria Minerare; Shėrbime dhe Investime .
Nė Grupin Balfin janė punėsuar mbi 3,000 persona nga tė gjitha vendet ku Grupi ėshtė i pranishėm.

Groupi Balfin ėshtė pėrherė nė proces zgjerimi operacional dhe gjeografik tė pranisė nė rajon. Aktualisht Grupi Balfin pėrveēse nė Shqipėri ėshtė aktiv edhe nė Austri, Maqedoni, Serbi, Kosovė, Mali i Zi, Dubai dhe Itali.
Aktiviteti i Grupit pėrfshin manaxhimin dhe zhvillimin e pasurive tė paluajtshme, hapėsirave pėr aktivitete tė tregtisė me pakicė, projektimin dhe realizimin e ndėrtesave pėr banim, ofrimin e logjistikės sė nevojshme pėr bizneset, zhvillimin e rrjeteve tė shitjeve me pakicė nė Shqipėri dhe jashtė, financimit tė shpejtė pėr konsumatorėt, industrinė minerare, etj.

Nėse do t’i gruponim tė gjitha fushat e aktiviteteve tė Grupit Balfin do tė kishim 5 ndarje kryesore:
Pasuritė e paluajtshme; Tregtia me Pakicė; Industria Minerare; Shėrbime dhe Investime .
Nė Grupin Balfin janė punėsuar mbi 3,000 persona nga tė gjitha vendet ku Grupi ėshtė i pranishėm.

Kam njė kėrkesė tė vogėl , qė tė ndėrrohet emri i temės nga "Biznesmenėt kosovar" nė "Biznesmenėt Shqiptar".

KOHA
07-02-2014, 20:22
Njė tjetėr biznesmen nga Shqipėri me pasuri qindra milionėshe ėshtė edhe pronari i AGNA Group, Vasil Naēi.

SERAFIM DILO
07-02-2014, 22:05
Lum si ju,qe keni gjithe keta bisnesmen te pasur.

KOHA
09-02-2014, 18:21
A ėshtė e vėrtetė se Devollėt e kanė blerė Hotel Dukagjinin?

KOHA
10-02-2014, 13:29
Kush ėshtė Behgjet Pacolli, Shqiptari mė i pasur nė botė

Ai ka lindur nė njė fshat tė vogėl afėr Prishtinės , por sot Pacolli jeton nė vilėn 25 milionėshe nė Hajvali.
Pacolli nė Kosovė ka pasuri tė paluajtshme me vlerė dhjetėra miliona euro. Nė Kosovė , Pacolli zotėron njė numėr tė madh biznesesh, duke filluar nga kompania e sigurimeve ''Siguria'' (20 milionė euro) , Banka Ekonomike (asetet e Bankės Ekonomike kapin shumėn prej 165,205,000.00 EURO) , Swiss Diamond Hotel Prishtina (42 milionė euro) , Hotel Grand (3.63 milionė euro) , Fabrika e Tubave tė Ēelikut nė Ferizaj (3 milionė e 69 mijė euro) , M-Technologie , kompaninė Mabetex Prishtinė (e cila ka fituar tenderin 15 milionėsh pėr ndėrtimin e ''Rilindjes'').
Pacolli gjithashtu ka nė pronėsi njė prej hoteleve me luksoz nė Zvicėr, Swiss Diamond Hotel Lugano (me vlerė qindra miliona euro) gjithashtu Golden Ring Hotel nė Moskė (me vlerė qindra miliona euro). Pacolli ka hotele nė shumė vende tė botės.
Nė Rusi , kompania e Pacollit ka rikonstruktuar Kremlinin(1,500,000,000 $), rezidencėn presidenciale Shuyskaya Chupa, Zyrat e Qeverisė, Zyrat e Dumės Shtetėrore, Kėshillin Federativ dhe shumė projekte tjera. Vetėm nė Rusi fushėveprimi i punės ka qenė rreth 3 miliardė dollar.

Do ta vazhdoj mė vonė...

KOHA
10-02-2014, 15:24
Kush ėshtė Behgjet Pacolli, Shqiptari mė i pasur nė botė

Ai ka lindur nė njė fshat tė vogėl afėr Prishtinės , por sot Pacolli jeton nė vilėn 25 milionėshe nė Hajvali.
Pacolli nė Kosovė ka pasuri tė paluajtshme me vlerė dhjetėra miliona euro. Nė Kosovė , Pacolli zotėron njė numėr tė madh biznesesh, duke filluar nga kompania e sigurimeve ''Siguria'' (20 milionė euro) , Banka Ekonomike (asetet e Bankės Ekonomike kapin shumėn prej 165,205,000.00 EURO) , Swiss Diamond Hotel Prishtina (42 milionė euro) , Hotel Grand (3.63 milionė euro) , Fabrika e Tubave tė Ēelikut nė Ferizaj (3 milionė e 69 mijė euro) , M-Technologie , kompaninė Mabetex Prishtinė (e cila ka fituar tenderin 15 milionėsh pėr ndėrtimin e ''Rilindjes'').
Pacolli gjithashtu ka nė pronėsi njė prej hoteleve me luksoz nė Zvicėr, Swiss Diamond Hotel Lugano (me vlerė qindra miliona euro) gjithashtu Golden Ring Hotel nė Moskė (me vlerė qindra miliona euro). Pacolli ka hotele nė shumė vende tė botės.
Nė Rusi , kompania e Pacollit ka rikonstruktuar Kremlinin(1,500,000,000 $), rezidencėn presidenciale Shuyskaya Chupa, Zyrat e Qeverisė, Zyrat e Dumės Shtetėrore, Kėshillin Federativ dhe shumė projekte tjera. Vetėm nė Rusi fushėveprimi i punės ka qenė rreth 3 miliardė dollar.

Do ta vazhdoj mė vonė...

Pas Rusisė, Pacolli udhėtoi pėr nė destinacionin e radhės , Kazakistan.
Emri i Behgjet Pacollit ėshtė nė themelet e Astana. Ne Kazakistan , Pacolli ndėrtoi Ak Orda Presidential Palace , Sine Tempore , Radisson Hotel, Astana , Ministry of Foreign Affairs , National Scientific Cardio surgical Centre 2011 , Kazakhstan Central Concert Hall (€ 120.000.000) , Republican velotrack Saryarka , Republican
Diagnostic Centre , Classical Opera and Ballet Theater , Residential building , National Republican Centre for Mother and Child Care, 2007 ,
Ski jumping (constructing) , Saranda Properties. Grupi Mabetex ka ndėrtuar 40% tė tė gjitha ndėrtesave nė Astana.
Nė Itali, Grupi Mabetex ka renovuar Teatro La Fenice.
Nė Kubė , Pacolli ka ndėrtuar Hotel Melia.
Nė Kinė , Pacolli ka ndėrtuar qendra tregtare.
Kompania e Pacollit ka ndėrtuar nė disa shtete tė botės , Iran , Gjermani , Arabi Saudite , Turqi , Malajzi etj.
Pacolli ka edhe njė mori biznesesh multimilionėshe nė botė.
Behgjet Pacolli ka blerė mbi 10 mijė hektarė tokė nė Vojvodinė , IPIC ėshtė njė nga fondacionet mė tė mėdha investive ku Sheiku Mohammed bin Zayed Al Nahyan dhe tajkuni shqiptar bashkėpunojnė.
Nė web faqen e IPIC thuhet se ky fondacion posedon 24,9 pėr qind tė aksioneve nė kompaninė austriake OMV, pikėrisht kėto aksione janė deponuar nė dobi tė Pacollit.
OMV ėshtė kompania mė e madhe nė Austri me rreth 55 miliardė dollar.
Madje ka mundėsi qė Mabetex tė ndėrtojė stadiumin e Interit (qė do tė kushtojė 550 milionė euro).

Sa ėshtė pasuria e Pacollit , ju mendoni vetė.
Behgjet Pacolli ėshtė njė prej biznesmenėve mė tė suksesshėm dhe mė tė pasur nė botė.

KOHA
10-02-2014, 16:28
Nje tjeter biznesmen Shqiptar , Sahit Muja. Pronar i kompanise Albanian Minerals
http://www.albanianminerals.com

Sahit Muja jeton ne New York , dhe thuhet se eshte miliarder. Pasuria e Mujes eshte vleresuar ne mbi 2 miliarde dollar.
Personalisht une nuk e besoj nje gje te tille. Sahit Muja nuk besoj se ka me shume se 50 milione dollar pasuri personale.
Une kam lexuar ne internet per biznesmenet shqiptar ne Amerike , por emri Mujes nuk figuronte ne asnjeren prej listave te Shqiptareve me te pasur ne USA.
Sahit Muja merret me blogs , publikon pallavrat e tij ne nje "gazete" http://news-new-york-news.com , me duket se kjo "gazete" eshte prone e tij.
Ka miniera kromi ne Tropoje ky Sahiti , por nuk besoj se eshte pronar i tyre por vetem i administron , sepse pronaret e vertete mendoj se jane ndonje biznesmen amerikan dhe disa biznesmene kinez (me te cilet ky Sahiti ka publikuar disa foto , ku i etiketon si partner). Kuptohet edhe politikanet e Shqiperise kane hise.
Ky Sahit Muja eshte shume aktive ne rrjete sociale.
Nese dikush e njeh me mire , le te shkruan ketu. Le te na tregon me shume per kete pseudomiliarderin shqiptar.