PDA

View Full Version : A e keni vizituar Kosoven, Pershtypjet


Dardan.Ks
27-09-2012, 21:34
A e Keni vizituar Kosoven, Pershtypjet


http://www.albapal.com/file/pic/video/2012/01/8e621619d71d0ae5ef4e631ad586334f_120.jpg

Dardan.Ks
27-09-2012, 22:44
O Dardanoooo, mos u hidh perpjete kot se keshtu shkruet Pershtypje....

dmth edhe shume pershtypje edhe pak pershtypje, por ti je nje shqiptar
heroik, ke shpetuar kot nga asimilimi``serenat``

Po ike ore ti mos u merre me detaje te shkrimeve te mia, Qfare don te thuashe me ket se ti je me i zgjuar nga une se flet dhe Shkruan bukur Shqipe jo ore je shum gabim une kam ber 4 klase ne Shqipe dhe prape jame ne nivelin tuaje qe keni mbaruar edhe shkolla te larta ne Shqipe dhe nuk njifni ase edhe nje gjuhe te huaje ndersa une kam mbaruar shkolen ne Gjermanishte dhe njofe 4 gjuhe te huaja ,Nuk krahasohet Intelogjenca dhe diapazani ime me ate te nje Ballkanasi qe ka mesuar me metoda Komuniste e ne kushte mizerable une e di sa aftesi keni ju qe mesonie studioni ne Shqiperi dhe vendet tjera te Ballkanit,


Mos ngatrro gjerate se dijen Inteligjencen dhe Diapazanin time nuk e percaktone te folurit apo te shkruarit bukur Shqipe, ketu ngatrrohi dhe gaboni ju te shqiperis kur i gjykoni Shqiptaret jasht Shqiperis ju duhet te kuptoni se parsore te nje persone esht fusha ne te cilen aje esht Profesionis apo Ekspert,


Prsh, ti felet dhe fillozofone shum bukur Shqipe por kote kur nuk je Profesionis ekspert i ndonje fushe ta zem une jame ingjinjere i diplomuar ne Zvicerre dhe nuk di mir Shqipe ndersa ti flet perfekte Shqipe por nuk je Eksper i asnje fushe qafre mendone ti cili do ta merte ne pune aje Bizenesmeni i Shqiperis qe kerkone nje Ingjinjere ty qe felet shum bukur Shqipe apo mua qe jame Ekspert i fushes ketu qendron poenta ti munde te dishe shum bukur shqipe por kote kur nuk je ekspert i asnje fushe prape do silleshe verdalle me 5 leke ne gjepe.


Kete duhet ta mesoni dhe kuptoni ju te Shqiperi se te folurit dhe te shkruarit bukur shqipe nuk ju sjelle asgje ne qofte se nuk je Ekspert i ndonej fushe , edhe ata futbollistat nga Tirana qe luajten me Zvicrren per te cilen luanin pes Kosovare shkuan me mendjen se flasin bukur Shqipe ndersa keta Kosovaret e Zvicrres nuk dine te flasin Shqipe por ne fushe u pa se te folurit bukur Shqipe nuk te sjelle asje duhet te jesh profesionist i fushes perkatse ,


Kaqe shpresoje qe njeher e pergjithmone do kuptoni se si funksionjone gjerat ne Bote,

Akrepi
27-09-2012, 22:55
Hė mo Askush pse s'flet??
Sta mban, hė fol po deshe fol.

Mė shet dėngla mua ti, mė hiqesh si profesionist, fol tani po ta mbajti.

Po naaa tėrt, ka Ēeēua biēak.

Brari
28-09-2012, 06:21
dardan..

jesh nje dizaj ne shqiperi..

ne rrugen qe te shpije ne vlore.. pash te marshojne me shpejtesi.. nja 20 autobuse.. me emrin SHPEJTIMI..

eshte ndonje kompani Kosovare kjo?

cfar di per kņmpaninė?

mos jan mafi qe marrin nxensat e kosoves e i bejne peshqesh mafies se vlor hotel bordelove.. pra nje bashkpunim "patriotik" mes drejtorave te gjimnazeve te kosoves.. bosve te autobusve e mafies vlonjato-sarandiote te pllazheve?

dihen se cfar rezultatesh japin keto "bashkpunime".. me qellime "patriotike"..

gurax
28-09-2012, 13:29
Po ike ore ti mos u merre me detaje te shkrimeve te mia, Qfare don te thuashe me ket se ti je me i zgjuar nga une se flet dhe Shkruan bukur Shqipe jo ore je shum gabim une kam ber 4 klase ne Shqipe dhe prape jame ne nivelin tuaje qe keni mbaruar edhe shkolla te larta ne Shqipe dhe nuk njifni ase edhe nje gjuhe te huaje ndersa une kam mbaruar shkolen ne Gjermanishte dhe njofe 4 gjuhe te huaja ,Nuk krahasohet Intelogjenca dhe diapazani ime me ate te nje Ballkanasi qe ka mesuar me metoda Komuniste e ne kushte mizerable une e di sa aftesi keni ju qe mesonie studioni ne Shqiperi dhe vendet tjera te Ballkanit,


Mos ngatrro gjerate se dijen Inteligjencen dhe Diapazanin time nuk e percaktone te folurit apo te shkruarit bukur Shqipe, ketu ngatrrohi dhe gaboni ju te shqiperis kur i gjykoni Shqiptaret jasht Shqiperis ju duhet te kuptoni se parsore te nje persone esht fusha ne te cilen aje esht Profesionis apo Ekspert,


Prsh, ti felet dhe fillozofone shum bukur Shqipe por kote kur nuk je Profesionis ekspert i ndonje fushe ta zem une jame ingjinjere i diplomuar ne Zvicerre dhe nuk di mir Shqipe ndersa ti flet perfekte Shqipe por nuk je Eksper i asnje fushe qafre mendone ti cili do ta merte ne pune aje Bizenesmeni i Shqiperis qe kerkone nje Ingjinjere ty qe felet shum bukur Shqipe apo mua qe jame Ekspert i fushes ketu qendron poenta ti munde te dishe shum bukur shqipe por kote kur nuk je ekspert i asnje fushe prape do silleshe verdalle me 5 leke ne gjepe.


Kete duhet ta mesoni dhe kuptoni ju te Shqiperi se te folurit dhe te shkruarit bukur shqipe nuk ju sjelle asgje ne qofte se nuk je Ekspert i ndonej fushe , edhe ata futbollistat nga Tirana qe luajten me Zvicrren per te cilen luanin pes Kosovare shkuan me mendjen se flasin bukur Shqipe ndersa keta Kosovaret e Zvicrres nuk dine te flasin Shqipe por ne fushe u pa se te folurit bukur Shqipe nuk te sjelle asje duhet te jesh profesionist i fushes perkatse.

Dardan.Ks,
Nese ne menyre te qarte te thuhet bravo per eskpertizen profesionale dhe te fituar me kaq mund, si dhe te thuhet qe mund ta mbash per Kosoven dhe nuk do te aplikohet ne Shqiperi (jam i qarte qe ty kjo gje do te te hidheroje shume, por c'te besh, kjo eshte jeta) ... a do te ishin keta dy faktore te mjaftueshem qe te pushoje se tentuari te shesesh ekspertize atje ku po te thuhet haptas qe nuk do ta blejne dhe se s'kane nevoje per te?

Elushe
28-09-2012, 13:40
Po ike ore ti mos u merre me detaje te shkrimeve te mia, Qfare don te thuashe me ket se ti je me i zgjuar nga une se flet dhe Shkruan bukur Shqipe jo ore je shum gabim une kam ber 4 klase ne Shqipe dhe prape jame ne nivelin tuaje qe keni mbaruar edhe shkolla te larta ne Shqipe dhe nuk njifni ase edhe nje gjuhe te huaje ndersa une kam mbaruar shkolen ne Gjermanishte dhe njofe 4 gjuhe te huaja ,Nuk krahasohet Intelogjenca dhe diapazani ime me ate te nje Ballkanasi qe ka mesuar me metoda Komuniste e ne kushte mizerable une e di sa aftesi keni ju qe mesonie studioni ne Shqiperi dhe vendet tjera te Ballkanit,


Mos ngatrro gjerate se dijen Inteligjencen dhe Diapazanin time nuk e percaktone te folurit apo te shkruarit bukur Shqipe, ketu ngatrrohi dhe gaboni ju te shqiperis kur i gjykoni Shqiptaret jasht Shqiperis ju duhet te kuptoni se parsore te nje persone esht fusha ne te cilen aje esht Profesionis apo Ekspert,


Prsh, ti felet dhe fillozofone shum bukur Shqipe por kote kur nuk je Profesionis ekspert i ndonje fushe ta zem une jame ingjinjere i diplomuar ne Zvicerre dhe nuk di mir Shqipe ndersa ti flet perfekte Shqipe por nuk je Eksper i asnje fushe qafre mendone ti cili do ta merte ne pune aje Bizenesmeni i Shqiperis qe kerkone nje Ingjinjere ty qe felet shum bukur Shqipe apo mua qe jame Ekspert i fushes ketu qendron poenta ti munde te dishe shum bukur shqipe por kote kur nuk je ekspert i asnje fushe prape do silleshe verdalle me 5 leke ne gjepe.


Kete duhet ta mesoni dhe kuptoni ju te Shqiperi se te folurit dhe te shkruarit bukur shqipe nuk ju sjelle asgje ne qofte se nuk je Ekspert i ndonej fushe , edhe ata futbollistat nga Tirana qe luajten me Zvicrren per te cilen luanin pes Kosovare shkuan me mendjen se flasin bukur Shqipe ndersa keta Kosovaret e Zvicrres nuk dine te flasin Shqipe por ne fushe u pa se te folurit bukur Shqipe nuk te sjelle asje duhet te jesh profesionist i fushes perkatse ,


Kaqe shpresoje qe njeher e pergjithmone do kuptoni se si funksionjone gjerat ne Bote,

Postimi mė i bukur i kėtij forumi. Perlė forumore. Shoqėruar me njė elokuencė dhe modesti tė rrallė. Tė lumtė Dardan.

``bravo````bravo````bravo``

the admiral
28-09-2012, 13:57
A?e Keni vizituar Kosoven, Pershtypjet
pak e veshtire per mua te pergjigjem.
kam qene vetem nje here ne kosove dhe pikerisht ne prishtine. ishte qershor i vitit 2001. edhe ate here kam pas qene me avjon e nuk kam pasur mundesi te shikoja paesazhin, rruget etj.
sdq pershtypjet qe me ka lene ajo vizite e shkurter e para 11 viteve, jane shume pozitive.
sidomos mikpritja e vendasve ka qene vertete per tu admiruar. jam ndjere si ne shtepine time.
dicka qe me ka bere pershtypje ishin flamujt shqiptare qe valeviteshin kudo. me pat pelqyer tej mase kjo gje.

Brari
30-09-2012, 14:52
Franceska ne Prishtine..


Zbulohen tė dashurit e rinj tė Franēeskės dhe Ermalit tė BB pas ndarjes


2

Argument, Panorama Pluse Shtunė, Shtator 29th, 2012


Franēeska dhe modeli kosovar;

Me sa duket nuk ka qenė dashuri, pėrderisa ende pa kaluar dy javė nga replikat e tyre tė fundit mediatike pėr arsyen e ndarjes kanė krijuar lidhje tė reja. Franēeska ishte e para qė e bėri publike ndarjen me njė intervistė nė gazetėn “Panorama”, ku e akuzoi Ermalin pėr tradhti, dhe qė edhe pse ajo u pėrpoq shumė pėr ruajtjen e lidhjes, ai nuk mundi ta donte. Pas kėsaj dėshmie, Ermali vendosi tė replikonte duke ia kthyer se “nėse nuk arriti ta donte, ishte faji i saj”. Gjithsesi, lidhja e tyre qė nisi nė “Big Brother”, zgjati vetėm gjashtė muaj. Tashmė tė dy me sa duket e kanė hedhur lehtė historinė pas krahėve, ndėrsa kanė filluar shumė shpejt histori tė reja dashurie. Nė kėtė shkrim ku zbulojmė tė dashurit e tyre tė rinj, i kemi trajtuar si tė ndarė tashmė secili me historinė e tij.
Zbulohet lidhja e re e FranēeskĖs me shokun e Metit, modelin Gashi
“Ndihem shumė mirė, po e konsideroj faktin pėr tė ardhur e pėr tė jetuar pse jo, pasi mė duken njerėzit shumė tė dashur”, kėshtu ka deklaruar pėr mediat kosovare ish-banorja e “BB 5”, Franēeska Jaēe, nė momentin kur kishte mbėrritur nė Prishtinė pėr njė sfilatė mode pėr njė qendėr tregtare atje. E pyetur se cilėt djem janė mė simpatikė, ata tė Tiranės apo Prishtinės, ajo i pėrgjigjet gazetarit nė mėnyrė shumė provokuese: “Jo, kėtė po e thua vetė ti (qesh), por ndoshta mua mė tėrheq tipi i djemve nga Prishtina. Kam pirė ujė te burimi nė Prizren dhe kėshtu mund tė ndodhė qė tė marrė burrin nga Kosova”. Dhe pikėrisht kėshtu mund t’i ndodhė Franēeskės, pasi vetėm pak kohė pas ndarjes nga ish-banori tjetėr, Ermal Merdani, me


Franēeska dhe djali i guvernatorit Fullani

tė cilin lidhjen e krijuan qė brenda spektaklit tė shtėpisė sė famshme, “Panorama plus” zbulon lidhjen e saj tė re. Siē duket, ndarjen nga Ermali po e pėrjeton pa dhimbje dhe pa asnjė stres, pasi nė Kosovė ajo duket se ka gjetur dashurinė e re. Djaloshi, i cili ka rrėmbyer zemrėn e Franēeskės quhet Meriton Gashi, punon si model ndėrsa ėshtė mik shumė i afėrt i Metit tė “BB”. E pyetur nė tė njėjtėn intervistė se nėse do tė ikte direkt pėr Tiranė, Jaēe ėshtė pėrgjigjur se do tė qėndrojė disa ditė nė Prishtinė pėr tė bėrė qejf. Pasi kishte mbėrritur nė Kosovė tė parin kishte takuar Metin, i cili tashmė kishte dėgjuar se ajo ishte ndarė nga Ermali. Burimet tona tregojnė se ka qenė pikėrisht Meti ai i cili i ka njohur Franēeskėn dhe Meritonin. Por se pėr ēfarė lidhje konkretisht bėhet fjalė akoma nuk e kemi mėsuar, pasi e gjitha varet se sa stabėl do tė jetė ēifti. Fotot qė kemi zbuluar, Franēi i ka postuar nė profilin e saj nė facebook por tė edituara, duke e fshehur me qėllim Meritonin. Por gjithēka ju treguam ėshtė vetėm pėr ditėt qė ka kaluar nė Kosovė, ndėrkohė qė paparaci ynė e ka fotografuar kėto ditė nė Tiranė nė njė shoqėri tė zgjedhur, duke u relaksuar nė njė bar. Djali qė shihni nė foto ėshtė djali i guvernatorit tė Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani. Nuk e dimė ende nėse kjo ėshtė thjesht njė kafe rastėsore, apo nėse Franēeska tashmė ėshtė nė fazė selektimi pėr tė bėrė zgjedhjen e duhur.


Ermali, lidhja e re me studenten e PoliteknikutBrisi, vajza e fiksuar pas Ermalit

‘Nėse po pėrflitet pėr njė lidhje tė re timen, ta dini se ku ka zė nuk ėshtė pa gjė”, u shpreh Ermali pėr gazetėn “Panorama” tė shtunėn e kaluar, duke iu pėrgjigjur nė kėtė mėnyrė akuzės sė Franēeskės pėr tradhti. Edhe pse Ermali pas ndarjes, ndryshe nga Franēeska nuk ka pranuar tė jetė kaq shumė deklamativ nė daljet e tij me ndonjė femėr nė publik, pėr jetėn e tij pas lidhjes gjashtė mujore nga Franēeska, mė shumė kanė folur miq tė tij tė afėrt se sa ai vetė personalisht. Vajza qė shihni nė foto, nė fakt ia ka shprehur dashurinė Ermalit, qė kur ai ishte i lidhur me Franēeskėn. Ajo postonte nė profilin e tij nė facebook, shumė herė nė ditė fraza dashurie, qė nėnkuptonte se mes tyre ekzistonte njė ndjenjė. Vajza quhet Brisi, ėshtė rreth moshės 20 vjeē dhe qė ka passion po ashtu modelimin. Ajo thuhet se ka jetuar nė Zvicėr, ku ka pėrfunduar dhe shkollėn e mesme, ndėrsa studimet e larta i ndjek nė njė nga degėt e Universitetit Politeknik tė Tiranės. Le tė shohim se sa do ta bėjnė publike ata kėtė afeksion mes njėri-tjetrit tashmė. Ndėrkohė Ermali nga ana e tij ėshtė shprehur se ėshtė mė me kėmbė nė tokė, pėr bėrjen publike tė lidhjeve tė reja. Para dy javėsh ai u komentua nga fansat pėr njė tatuazh tė ri, njė pėrkrenare e 300 spartanėve, pėr tė mbuluar njė tatu qė e kishte bėrė kur ishte mė i ri. Pėr sa i pėrket jetės sė tij “post-Big Brother”, ai vazhdon studimet pėr Shkenca Politike, ndėrkohė qė aspiron tė angazhohet nė fushatėn e zgjedhjeve tė ardhshme nė vend. Ai po ashtu ka synim kryesor botėn e televizionit. Gjatė sezonit tė verės mori oferta pėr tė filluar punė nė ”Vizion Plus”, por qė mesa duket nuk u ra dakord pėr njė projekt konkret.

panorama

-

PuffetiNa
30-09-2012, 15:45
A e keni vizituar Kosoven, Pershtypjet

Jo, nuk e kam vizituar Asnjehere ! Por, thone qe nuk eshte dhe Aq vendi i bukure, vetem pak Prizereni .

MR ZEID
30-09-2012, 17:07
No ala se kom vizitu por kam shume qef te shkoj.

Dardan.Ks
30-09-2012, 17:24
A e keni vizituar Kosoven, Pershtypjet

Jo, nuk e kam vizituar Asnjehere ! Por, thone qe nuk eshte dhe Aq vendi i bukure, vetem pak Prizereni .Ajnshtaini thoshte se cdo gje esht relative per shembulle ti mund te jesh shum e shemtur por per Mamin tende je me e Bukura,

E bukura esht shum relative nuk gjykohen gjerat me te bukur dhe jo te bukur esht shum komplekse kjo, gjdo kush ka shijen e vete duhen mijra fakte dhe deshmi per ta definuar nje gje ne te Bukur dhe jo te Bukur,

Dardan.Ks
30-09-2012, 17:30
A e keni vizituar Kosoven, Pershtypjet

Jo, nuk e kam vizituar Asnjehere ! Por, thone qe nuk eshte dhe Aq vendi i bukure, vetem pak Prizereni .

Ka shum nga ata qe thone se kur e kame vizituar Kosoven me esht dukur si Perendimi Evropa nuk gjykohen gjerat me ate se qafre thone te tjeret dhe me shijen e tjerve,

lenci
30-09-2012, 17:42
Kam qene ne Kosove,por dy dite ndenja e nuk pata mundesi te shikoja me shume.
nje gje per te cilen jam i sigurte qe shume kosovareve ndoshta nuk do ti pelqeje.
nje pjese e mire e atyre qe shkruajne ne forume,jane teper ekstremiste,dhe nuk perfaqesojne aspak shoqerine kosovare ku ka kulture dhe harmoni.
mendim personal

Dardan.Ks
30-09-2012, 18:45
E vertet ne kosove ka shum njerze te zgjuar dhe te kulturuar por fatkeqsisht keta nuk duken gje kundi i ka injoruar tersisht fshataria qe ka mare timonin e udheheqjes se kosoves , Po ashtu kosova edhe ne shqiperi ne debate televizive ku ftohen kosovare gjithmone perfaqsohet nga disa analfabet nuk e di pse behet nje gje e tille por ket e kam verejtur shum her, nderkohe qe ne kosove ka shum njrez te zgjuar ndersa keta askund nuk e perfaqsojn kosoven,