PDA

View Full Version : Gratė nė Kosovė nuk shfrytėzojnė tė drejtėn e pronės


Brari
18-11-2012, 22:38
Gratė nė Kosovė nuk shfrytėzojnė tė drejtėn e pronės
PRISHTINĖ-“Rreth 98 % e pronės nė Kosovė iu takon burrave kurse 2% iu takon grave. Kėshtu u tha nė diskutimin e hapur me temė “Tė drejtat pronėsore tė gruas dhe qasja nė resurse”, organizuar nga deputetja e Kuvendit tė Kosovės, Donika Kadaj-Bujupi.

Bujupi tha se mohimi i pronės sė grave, arsimimi i pamjaftueshėm, analfabetizmi dhe pėrparėsia e meshkujve, jo vetėm nė ēėshtjen e pronės, por edhe nė arsimim, nė punėsim dhe nė trashėgimi, ėshtė njė nga problemet qė po vazhdon ende nė Kosovė, citojne agjencite kosovare te lajmeve.

“Nė Kosovė kemi tri ligje, tani e sa kohė. I pari ėshtė Ligji pėr Familjen, Ligji pėr Barazinė Gjinore dhe Ligji i veēantė pėr Trashėgimi, i cili tė drejtėn e trashėgimisė e trajton paanshmėrisht, gjendja reale nė Kosovė ėshtė krejt ndryshe.

Sipas kėtyre ligjeve, gruaja ka plotėsisht tė njėjtėn tė drejtė nė trashėgimi si burri, mirėpo praktika ėshtė krejt ndryshe. Statistikat janė shokuese dhe ekziston njė numėr shumė i madh i rasteve kur gratė pretendojnė qė tė shfrytėzojnė tė drejtėn e tyre dhe pėr qasjen nė trashėgimi pronėsore ato trajtohen keq, ndaj tyre ushtrohet dhunė, nga burrat, nga rastet e ndryshme, vėllezėrit apo meshkujt e tjerė tė shtėpisė”, ka thėnė Bujupi.

Ajo ka shtuar se fatkeqėsisht nė Kosovė e drejta zakonore ėshtė mė e fuqishme sesa ligjet.

Ndėrsa presidentja e vendit, Atifete Jahjaga tha se gruaja e cila posedon pronėn, jo vetėm qė ndihet mė sigurt, por me administrimin e pronės bėhet njė ndėrmarrėse e devotshme e cila vepron dhe punon sipas ligjeve tė tregut, duke menaxhuar kapitalin dhe duke vėnė nė funksion tė zhvillimit tė saj, tė familjes dhe tė shoqėrisė.

“Gruaja, pronare e tė gjitha tė mirave materiale, thyen tabutė e sė kaluarės, duke dėshmuar se Perėndia na ka krijuar tė gjithėve tė barabartė, dhe se gruaja nė tė gjitha aspektet ėshtė po aq e zonja sa edhe burri”, ka thėnė Jahjaga.

Jahjaga tha se nuk ėshtė pėr t’u lavdėruar fakti qė gruaja si ndėrmarrėse pak ka marrė pjesė nė procesin e privatizimit nė Kosovė, dhe sipas saj, nuk ka raste kur gruaja ėshtė menaxhere e kompanive tė privatizuara.

"Pozita e gruas, tė drejtat dhe liritė e saj e pėrcaktojnė nivelin e demokratizimit tė shoqėrisė dhe parakushtet pėr zhvillim e drejtė nė tė ardhmen", theksoi ajo mė tej.

Sipas Jahjagės, gruaja nė Kosovė gjithnjė e mė shumė po avancon nė pozitėn e saj tė barabartė me burrin duke zgjeruar gamėn e realizimit tė tė drejtave tė saja natyrore, kushtetuese dhe ligjore. "Barazia e gruas nė shoqėri ėshtė njė e mirė qė njė kohė i ka munguar shoqėrisė tonė, por qė sot tė gjithė e kuptojmė si njė tė drejtė themelore e cila e ēon shoqėrinė pėrpara dhe nga realizimi i tė drejtave dhe lirive tė gruas pėrfiton e gjithė shoqėria", tha presidentja e Kosovės.

Nga ana tjetėr, ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Ēitaku tha se dhuna nuk ėshtė shkas, por ėshtė pasojė, dhe mungesa e pronės, mungesa e edukimit, dhe mungesa e qasjes nė fonde ėshtė ajo qė prodhon dhunėn dhe detyron gruan qė nė familje, por edhe nė shoqėri, t’i nėnshtrohet burrit, vėllait apo dikujt tjetėr.

“Zakonet dhe traditat dalin posaēėrisht nė fushėn e barazisė gjinore mė tė fuqishme sesa ligjet dhe sesa institucionet. Unė mendoj qė ka ardhur momenti i fundit qė traditėn ta pėrdorim si justifikim pėr moszbatimin e ligjit. Dhe kjo ėshtė njė betejė tė cilėn institucionet nuk mund ta fitojnė pa njė koordinim tė fuqishėm me shoqėrinė civile dhe pa njė vetėdijesim tė gruas”, ka thėnė Ēitaku.

Ndėrkaq, ambasadori i Mbretėrisė sė bashkuar nė Kosovė, Ian Klif tha se nė Kosovė ka pasur raste, kur vajzat pasi janė larguar nga shtėpia janė detyruar tė shkojnė nė strehimore. Ai shtoi se gratė mė tė vjetra ndihen tė turpėruara qė tė realizojnė tė drejtėn e pronės, mirėpo sipas tij, vajzat e reja kanė njė qasje mė moderne ndaj kėsaj dukurie dhe kjo ėshtė njė shpresė pėr tė ardhmen.

(d.b/BalkanWeb)


...talibano-enverizma kosovare.. do cfaqet ne diskutimet e ksaj teme shum shum interesante..

ketu fillon demokracia ne Kosoven enveriste polpotiste..

SERAFIM DILO
18-11-2012, 23:10
O Brar,edhe nje tem tamam qe hap,do ti shtosh dy reshta pa kuptim.Pse,ēfare kuptimi ka Enveri me te drejtat e femres ? Femra ne kohen e Enverit kishte te drejta te barabarta me mashkullin,e mbas ndarjes kishte akoma dhe me shume se mashkulli.

Brari
19-11-2012, 06:41
te drejtat e femres jan ven ne kushtetut te zogut..
kurse ne kte teme benet fjal per enveristet e kosoves..pra mo u dhjas..
po te bisedoc me keta.. e tu thuac.. a i kini dhen motrave ndonje cop livadh nga tokat qe ju la baba.. te hidhen ne fyt e te vrasin.. aq te eger behen..

keshtu shoku sero..

meqe je ne kte teme thuaj se si jan zakonet nga juve atje posht.. dhe si zbatoheshin dikur e si nashti..

Mea
19-11-2012, 07:39
"vajza lind ne shtepin e huaj e shkon ne shtepin e vet "
ja kjo thot me shume se 1000 fjale...
Sipas tradites vajza s'kishte te drejte prone tek familia biologjike nese kishte vella Madje edhe ato qe nuk kishin vella e linin token ne emer te kusheririt me te afert duke mos marr parasysh ligjin dhe duke u mbeshtetur tek tradita (kanuni) , qe toka i duhet len nje djalit nga fisi , jo ta gezojn nipat nga ana e vajzes pasi jan fiss tjeter !
Gjithmon do jemi nen sundim te mashkullit dhe te drejtat tona do e ken limitin deri ku ata duan jo deri aty ku duhet te jen Nese duam ti mbajm traditat e SHQIPTARIT! ne te kunderten duhet te ecim me kohen e civilizuar dhe te marrim ate qe na takon sipas ligjit dhe ta lem pas kanunin !

fegi
19-11-2012, 08:35
Brari je bere nje antikosovar sikur Zogu e Enveri.........``fumato``

SERAFIM DILO
19-11-2012, 09:31
te drejtat e femres jan ven ne kushtetut te zogut..
kurse ne kte teme benet fjal per enveristet e kosoves..pra mo u dhjas..
po te bisedoc me keta.. e tu thuac.. a i kini dhen motrave ndonje cop livadh nga tokat qe ju la baba.. te hidhen ne fyt e te vrasin.. aq te eger behen..

keshtu shoku sero..

meqe je ne kte teme thuaj se si jan zakonet nga juve atje posht.. dhe si zbatoheshin dikur e si nashti..

Tema nuk ka te beje me envero polpotistet,se komunistet ishin per barazin e femres,tema ka te beje me prapambetjen kulturore e ligjore.
Zakoni ishte,qe femra nuk kishte te drejten e trashegimerise,perpara meshkujve,ndersa kur martohej merte pjesen e vet te pasurise qe i takonte si paje,e kur mbetej e ve pasuria e burrit i takonte asaj qe me von i kalonte femijeve.

Rex
19-11-2012, 09:42
Brari, cfar shembulli mund t'i jep Shqiperia (100 vjet shtet) Kosoves (4 vjet gjysmeshtet) ne aspektin e te drejtave te grave; jo vetem sa i perket qeshtjeve pronesore por edhe ne ate te perfaqesimit ne familje, institucione, vendimarrje, luftimit te dhunes, prostitucionit etj?

Sa % jane te perfaqesuara grate e shqiperise ne parlament, polici, presidence, qeveri, gjykate etj ne Shqiperi?

Si u trajtuan femrat shqiptare (dhe si vazhdojne te trajtohen) nga vet vellezerit e tyre shqiptar (ne Shqiperi), nese flasim per periudhen e filimit te viteve '90, pra hapjen e Shqiperise ndaj botes (Italise dhe Greqise ne veqanti), duke vazhduar deri ne ditet e sotme?

Pergjigju sinqerisht ne keto pyetje.

Brari
19-11-2012, 09:48
Per rexin qe i ka djeg..sepse dhe ai si cdo gjakovar e kosovar u blejn motrave do beze e carcafa per paj e i nisin te burri e per pasuri nga baba nuk u japin asnji qindarke..

Rex.. Pse kaq taliban ju?

Kam nji kojshije..
Fitnete ja thojn emrin.. pi kosove..
I jati saj u ka lan djemve qindra hektari tok ne Kosov..
Ksaj asnji cm..
Ka vite qe kjo eshte ne situat te dobet ekonomike..
E ndihmoj ka i her.. mirpo dhe e pyes..
Oj Fiknete.. pse baba yt nuk ta len disa dynym qe ti kur je ne hall me i vu ne shitje e me ushqye fmin..
Po vllaznit e ty milionera ne Zvicer si nuk kujtohen me than.. Na oj fitnet do franga se ty baba ste ka lan gja por ne po te japim dicka meqe LIGJI I SHKRUAR TA NJEF te drejten ta kesh dhe ti nji cop livadh nga arat e babes..
Hidhet burri i fItnetes e gati me rreh kur ja them kto fjal..
Nuk marrin qikat tek na dhe pik.. mos ma hup ftryren mue thot..

Pra or shoqa kosovara jepuni motrave pjesen qe u takon sipas Ligjit Europian..pik..

O hajna te motrave tuaja..
Nuk pritet pi jush kurrfar shteti demokratik kur sejcili pi jush eshte nje taleban.. anaDOLLAK I EGER E HIPOKRIT..

kUR TEK I JOTI QE KA DAL PI NJI bERKU..BARKU.. NUK JINI TE DREJTE.. cfar mund te behi ju per nji Shtet e per Shoqerine..
Vec muta e kriminela ose tutsa qe u dhiheni ne brek Kriminelave.. dhe ne politik..

e kudo..

Tash me fegun..

qe thot se nuk e due kosoven un..si enveri e zogi..

ngo feg..

feg..

edhe se je studiues i shquar qe te admiroj prap ke lakra ne koke..
kjo ka te bej me enverizmen me te cilen jini ushqyer gjat kohes kur ne tryeza hanit suxhuk e samuna te titos.. pa tallon e radha..kurse ul ne kauca te tito kardelit shihnit tv te enverit..

sa per zogun po ti tregoj ca gjera qe ti nuk i di.. e qe librat qe ti lexon nuk i thon..
e di se skan per te ndryshuar kto qe do them kurgje ne magazinen me lakra enveriste qe ka cdo kosovar..pa perjashtim..

fegush.. mo harro se po flet me brarin..
konsideroje fat.. se nga brari mund te mesosh me shum se nga krejt librat qe ke lexua der tash qy pi klases se pare fillore..
vazhdojme pra..


Zogu i ka dashur Kosovaret..
Nana e tij pra NANA MBRETNESH.. nje grua fisnike e rralle.. cdo dite priste percillte ne shpi te vet..( aty ku sot eshte muzeu etnografik ne Tirane.. nje ndertes shum e bukur..ne se nuk e kan shkaterruar tani..) me qindra Kosovare..
Ata hynin e dilnin si ke Nana e tyre.. Asnji kontroll asnji "shoshitje" asnji dyshim..por vec dashuri e perkrahje u ka falur..
Kte e di nga disa burime te sakta e njeri prej tyre pikerisht vet Dervish Shaqja ma ka than ne Mirbesim..ather kur per kto dy fjal shkoje 15 vjet ne burg te Enverit te Ajet Haxhise..
Vec kesaj Shteti Zogist ka perkrahur ndihmuar financuar.. pa asnje "shoshitje" cdo familje kosovare e cdo djalosh e vajz kosovare..
Shembull eshte psh Selman Driza i famshem.. qe u shkollua..u konviktezua pra u mbajt me veshje buk e shtrat e shkoll nga Shteti Zogist..
E si Selman Driza jan me mijra..qe nga Haki Taha e Zekirja Rexha e der tek Hajdar Jakupi e Fadil Hoxha e Sadik Staveleci e plot e plot tjer.. qe u shkolluan u bursuan..u konviktezuan.. u derguan bile dhe jasht shtetit me lek te shtetit Zogist ne universitetet me te mira te Botes..
Dhe jo vetem djelm te Kosoves por dhe te Vithkuqit e Polenes.. Camerise e Skraparit.. Shkodres Durrsit e Tivarit.. Vlores Beratit e Tetov diber Xhabarit..

Tjater..
Ne Shtetin Zogist pa asnje shoshitje u punesuan me mijra Kosovare qe nga ministrite e deri ne Ushtri Xhandarmeri etj etj.. dhe Shum prefekte e kryetar Komunash ishin Kosovare..neper qytete te Ndryshme Nga Vlora e ne Skrapar..
Psh Qamil Luzha.. ishte ne Skrapar i Pari i vendit..
etjetj..
Vec kesaj mijra Kosovare me origjin katundare qe erdhen ne Shqiperi morren prej shtetit zogist po dhe fal bujaris se bejlerve shqiptar te shqiperise.. mijra e mijra e mijra hektar tok pyllore-blegtorale e fushore bujqesore e vec asaj shteti zogist ju dha.. flori.. fare e pend-qe e tjera tjera ndihma pa kursim.. me u mekemb e prosperue.. E mes ketyre te ndihmuarve eshte dhe familja e Shot Galices qe pa pik turpi dhe sot enverizma kosovare perserit shpifjen e kohes se Enverit kinse Shota u la pa buk ne mes mocaleve..
Fal ksaj ndihme sot jan bere si beverlly hills rashbulli qerreti Mamurrasi bradasheshi elbasanit e kodrat e koxhasit e Sukthi e Juba e pojani myzeqese e disa zona berati apo fieri e kavaje e tjtj.. sepse kosovaret e vendosur aty te cilve Zogu u dha athere Tapi i morren keto perseri (mbas 50 vjetshin kolkoziano-enverist) kur ne pushtet erdhi Berisha qe ju nuk e doni..

Pra Zogu e desh Kosoven e i desh Kosovaret..
Cdo shpifje qe thuhet eshte maskarallyk..

Tash te sqaroj termin "shoshitje" .. ty feg e fegistve tjer kosovare kudo ku ini..

Pra nuku e perdora kot kte llaf..

Shoshitja ishte nje form e perdorur nga sigurimi enverist ne kohen e Enverit ndaj cdo kosovari qe erdhi ne Shqiperi gjat kohes Enverit.. qe nga po themi.. Aziz xhilivoda e der tek Sabri Ahmeti piktoro shkrimtari..qe nga Zekiria Rexha e der tek Selman Driza e qe nga ,, spo them me emra..
Cfar ish shoshitja..
Ishte izolim-hetuesi pyetje deri ne imtesi nen terror psiqik e fizik qe u behej te ikurve nga Kosova gjat kohes Rankoviciane andej e qe vinin ne Shqiperi..
Shoshitja fillonte qe ne Post Kufitare.. e vazhdonte ne "vilen e Lacit" e pastaj neper Cerme Llakatund e vazhdonte gjith jeten..
Kjo shoshitje behej nga nje deg speciale e sigurimit qe drejtohej nga eksperte stalinoiste te Enverit ne Komiteto qendroras..
Ne kte deges punuan dhe Ajeti e Sali Shatri e shaban braha a si e ka ai trajneri i njesiteve polpotiste ne kosov.. etjer " te besuar" te Partis.. Kuptohet nen mbikqyrjen e Korcaro Leberve e Skraparo Gjirokstrito lunxheri- pi.dho semos..
Pra i ikuri kushdo qofte merrej ne pyetje me or e dit e vite te te tera e mbas kesaj shoshitje intensive dergohej ne Prove..
Prova behej ne gulaget enveriste te Beratit Fierit e Vlores.. ne pun skllaveruso kazmo lopato draper e buk misri ajron-dhallo tallon.. pra ne zona ku kosovari shihej si "mish i majm per tu rrjepur i gjalle"..
Pra ne zona ku u behej jo vetem nga sigurimi e Partia kontroll e vezhgim por dhe nga vendasit nje persekutim special.. Shum prej kosovareve perfunduan burgjeve e gulageve per shum e shum dekada.. deri sa erdhi Berisha ne Pushtet.. qe u cliruan e iku sejcili ku desh..

Ki ishte modeli i dashurise se Regjimit enverist per Kosov e Kosovar..
Pra as qe krahasohet me Modelin Zogist te dashurise..

Pra le te jet ketu ki shkrim i brarit..
Pamvaresisht se enveristet ketej dhe andej do perpiqen ta fshijne..

..

Rex
19-11-2012, 12:22
Po te citoj vetem ne pjesen ku me je drejtuar mua.

Per rexin qe i ka djeg..sepse dhe ai si cdo gjakovar e kosovar u blejn motrave do beze e carcafa per paj e i nisin te burri e per pasuri nga baba nuk u japin asnji qindarke..

Ky Rexi vjen nga nje familje shume e vjeter dhe shume perparimtare gjakovare. Ti, e ndonje fshatar tjeter injorant si puna jote, nuk e keni mundesine me e perceptu nivelin e larte te qytetarise qe ka ekzistuar dhe ekziston ne Gjakove. Ketu, me te emancipuara jane gjyshet se vajzat e reja te fshatit tend. Pra, ne kete pike te duhet informim me i detajuar e jo muhabete cajtoresh plot tym duhani. E di se qellimi eshte qe te me ofendosh, por nuk e ke nivelin e duhur per ta arritur ate qellim.

Me pallavrat 'Braristike' se cka permbledh paja e nuses nuk dua as te humbas kohe. Gjakova gjithmone ka qene shembull qe eshte kopjuar nga te gjitha viset e tjera shqiptare ne aspektin e ceremonive martesore dhe respektimit te gjinise se bukur.

Kam nji kojshije..
Fitnete ja thojn emrin.. pi kosove..
I jati saj u ka lan djemve qindra hektari tok ne Kosov..
Ksaj asnji cm..
Ka vite qe kjo eshte ne situat te dobet ekonomike..
E ndihmoj ka i her.. mirpo dhe e pyes..
Oj Fiknete.. pse baba yt nuk ta len disa dynym qe ti kur je ne hall me i vu ne shitje e me ushqye fmin..
Po vllaznit e ty milionera ne Zvicer si nuk kujtohen me than.. Na oj fitnet do franga se ty baba ste ka lan gja por ne po te japim dicka meqe LIGJI I SHKRUAR TA NJEF te drejten ta kesh dhe ti nji cop livadh nga arat e babes..
Hidhet burri i fItnetes e gati me rreh kur ja them kto fjal..
Nuk marrin qikat tek na dhe pik.. mos ma hup ftryren mue thot..

Pra or shoqa kosovara jepuni motrave pjesen qe u takon sipas Ligjit Europian..pik..

O hajna te motrave tuaja..
Nuk pritet pi jush kurrfar shteti demokratik kur sejcili pi jush eshte nje taleban.. anaDOLLAK I EGER E HIPOKRIT..

Kam nje kojshije thote idioti. lol

Pse nuk u pergjigje ne asnjeren nga pyetjet qe ti shtrova? Pse je kaq i dobet?

Raste individuale per cfardo qeshtjesh mund te gjesh edhe ne Suedi, atje ku e ke dergu koken, por ketu po flasim per nivelet e emancipimit te gruas ne Shqiperi dhe Kosove. Vet e ke hapur kete teme dhe tani shmangesh si kurve. Pergjigju ne pyetje dhe lere Zogun anash, se temat per Zogun jane me bollek keto dite.

Nese nuk pergjigjesh ne ato pyetje as mos me cito me shume. keto postimet 'Braristike' me kane ardhe ne maje te hundes.


kUR TEK I JOTI QE KA DAL PI NJI bERKU..BARKU.. NUK JINI TE DREJTE.. cfar mund te behi ju per nji Shtet e per Shoqerine..
Vec muta e kriminela ose tutsa qe u dhiheni ne brek Kriminelave.. dhe ne politik..

e kudo...

Jo pse mua me vjen mire per kete statistike por Shqiperia eshte maja e te gjitha llojeve te krimeve ne Europe. Krime qe ndodhin ne Shqiperi jane te paimagjinueshme te ndodhin ne Kosove. Ky fakt nuk me gezon aspak, por kur nje dhi e zgjebosur si puna e jote e mban bishtin perpjete, me detyron qe t'ia ule ne niveline duhur.

Po e perseris, nese nuk me kthen pergjigje ne pyetjet larte mos me cito fare. Ne rast te kundert do te jem edhe me i drejtperdrejt. Ay do ta kuptosh se cfar gabimi ke bere kur e ke dergu motren ne semaforet e Romes e Athines.

- Kerkoj falje nese dikush ofendohet nga ky postim. Eshte i drejtuar vetem ndaj Brarit. I urrej pergjithesimet por ja qe idiotet arrijne qe te ulin ne nivelin e tyre ndonjeher.

Ajnej
19-11-2012, 21:57
Brar, e paske kap per bishti ket pune!

Ajnej
19-11-2012, 23:56
Keto pune i ka zgjidh per mrekulli nje here e gati per gjithmone gjeni jon hyjnor.

Nuk mundesh ti, jo ti po kurkush ne bote, se jo ma ai krym qe e ka marre nji cope leter ku shkrun dicka juris duris hamamis me e mesu apo me i tregu drejtesi ni kombi qi e ka shpik drejtesine.

Arsyet jan kto:
1.Per aq kohe sa femna shkon te burri, asaj nuk i takon pasuri e patundshme njisoj sic nuk do t'i takonte mashkullit qe shkon te gruaja.

2.Si mashkullit si femnes qi shkon te i shoq a e shoqja i takon vetem pasuni e tundshme.

3. Vlera e pasunis se tundshme si i takon atij si shkoi te shorti asht baras me hisen qe i takon me t'leme, hisetarit kur t'jet da ajo shpi.

Tash asht tjeter pune edhe le qe asht tjeter pune po asht krejt pune per t'zot te shpise, ai i dajne a nuk i dajne fmite per s'gjalli te tyne, a jo. Toka nuk a i sen si e merr per ndersjetull e e shtron ku t'kesh qef.

Ti me t'dekun t'prindjes ke me e marr hisen tande, po kje se rrnon ne shpi, po kje se nuk rrnon ne shpi tane po n'shpi t'shortit, ti merr e vleren e hises tande.

Po para se me u da si t'birit si i takon harci i t'bamit shpi (shih cka do me than me u ba shpi me Kanun), njashtu edhe t'bis si shkon te burri, n'kalinuse c'aq harc i asht ngarkue si me pas cka me ruejt krushqt.

Se krushqt me kobure n'shoke e martine ne shpine nuk jan shku me ia ruejt bukurine po pasunine.

Brari
20-11-2012, 04:19
ajnej..

interesant llogjika e kanunit..

nuk e kundershtoj dot..

ka mbrend shum filozofi e urtesi..

rex..

pytjet e tua skan lidhje me temen..

jan dhe te paqarta..

por mund te them kte..

kurvallikun dmth shitjen e femnave nder semafora nuk e kish shqipnija der ne vitet 88-89-90.
nje arsye eshte se nuk levizte kush jasht der ather..
pikerisht ne kte koh.. disa qe leviznin prej kohesh e filluan ne shqiperi kte maskarallyk..pra me marr qika shqiptare me i nxjerr nder te botes trotuare..
e kta ishin lahperet kosovare..
lahper te kosoves e te kosov-diaspores.. te cilet ja msyn shqipnis fukaresh.. dhe shqipnija e pa pergatitur e jangri ket poshtersi..
me von kte maskarallyk e msuan dhe shum shqiptar te shqipris.. prej tropoje der ne berat..prej fier vlore der ne shkoder bushat..
kjo eshte e verteta..
mirpo sot bordellloizmi funksionon dhe ne gjakov dhe ne durrs..dhe ne prishtin dhe ne tiran..
pra nuk kemi cka mburremi perderisa ne te dy pjeset e kombit.. mafia ka fitue..
natyrisht nuk mendoj se ti rex je i ksaj kategorie.. por fenomeni ekziston..e ejani bashk me u ba e ta luftojm..
kjo eshte..

tek prona dalim..
ti thye se gjakovaret e kan te zgjidhme kte pun..
jo as gjakovar e as katundar nuk e respektojn ligjin.. per ndarje prone kur vjen puna ne motrat e vajzat..

ajnej thot se.. pjesa qe merr vajza ne martes eshte sa hisja qe do i takonte ne se merrte pjes tek prona e babes..
nuk e besoj se kjo funksionon.. por gjithsesi.. mos marrja e nji pasurie ne emer te vet.. e ban femren qe ti perulet burrit der atje ku nuk mban..
pra ti duroj krejt poshtnimet qe ja ban burri ..sepse ska ku thyen qafen e ngrata..
nji katundar i rrethina te gjakoves.. qe jeton ne qytetin tim ne suedi.. cdo muj shkon ne gjakov neper bordelo..e kur vjen e shoqja bahet per klinika te infeksioneve..
ajo e din qe i shoqi ja bjen qato semundje.. e ai as nuk e fsheh se.. shkon neper bordela te kosoves.. mirpo ajo e duron sepse.. sepse ska ku then qafen..
pra mos dhenja e prones femrave krijon ne kosov..por dhe kudo ku ndodh..femren skllave..
e skllaveria sjell mungesen e dinjitetit.. e prej ksaj rrjedh.. se krejt cka prodhon kjo skllave..pra kjo nan e poshtnume.. pra krejt fmijt e rritun pi nanave te pa dinjitet dalin gra e burra pa dinjitet..
e prej ktyne formohet dhe kombi pa dinjitet.. pra komb lahper..

pra me te drejt ky eshte nje problem..
psh rex..
kur nji dit te fola per vrasjet.. ti fole si kinez.. pra nuk tregove kurrfar shqetsimi se jan vra ne kosov qindra atdhetar ne te pabes..
ti kurr nuk ke marr pjese ne kto temat..
pra ty sta ndin se jan vra sabaheta e drina..
kjo tregon se.. jeni rrit pa dinjitet..
dinjitetin nuk ta nep villa tre kat as audi i 2011 as katlliku armani..

keshtu or shoq.. puna ne kosov..

Rex
20-11-2012, 08:18
ajnej..rex..

pytjet e tua skan lidhje me temen..

jan dhe te paqarta..

por mund te them kte..

kurvallikun dmth shitjen e femnave nder semafora nuk e kish shqipnija der ne vitet 88-89-90.
nje arsye eshte se nuk levizte kush jasht der ather..
pikerisht ne kte koh.. disa qe leviznin prej kohesh e filluan ne shqiperi kte maskarallyk..pra me marr qika shqiptare me i nxjerr nder te botes trotuare..
e kta ishin lahperet kosovare..

Kjo eshte vetem edhe nje genjeshter e rradhes qe vjen si rezultat i urrejtjes qe ti ke ndaj shqiptareve te Kosoves. Dihet mire se Kosovaret kane emigruar kryesisht ne Gjermani, Zvicerr, SHBA, Angli e Skandinavi. Rrjedhimisht grupet kriminale te kosoves kane vepruar ne keto vende dhe aktiviteti i tyre nuk ka qene prostitucioni por vjedhja, zhvatja e me vone droga.
Ne anen tjeter shqiptaret e Shqiperise, pas hapjes se kufijve, kane emigruar ne mase te madhe ne Itali dhe Greqi. Sot e asaj dite numri i emigranteve nga Kosova ne keto vende eshte i paperfillshem ne proporcion me shqiptaret e Shqiperise. Lloji i krimin ne keto dy vende ka qene kryesisht prostitucioni, trafikimi, vjedhja, e me vone edhe droga. Tutoret nuk kane qene nga Kosova as ne krye te heres e as nuk jane as tani.
Pra, tentimi per t'ia lene kopilin ne dere tjetrit eshte tentim i kote. .

lahper te kosoves e te kosov-diaspores.. te cilet ja msyn shqipni fukaresh.. dhe shqipnija e pa pergatitur e jangri ket poshtersi..
me von kte maskarallyk e msuan dhe shum shqiptar te shqipris.. prej tropoje der ne berat..prej fier vlore der ne shkoder bushat..
kjo eshte e verteta..
mirpo sot bordellloizmi funksionon dhe ne gjakov dhe ne durrs..dhe ne prishtin dhe ne tiran..
pra nuk kemi cka mburremi perderisa ne te dy pjeset e kombit.. mafia ka fitue..
natyrisht nuk mendoj se ti rex je i ksaj kategorie.. por fenomeni ekziston..e ejani bashk me u ba e ta luftojm..
kjo eshte..

E keshtu po.
Kur e pranojme se shqiptaret kudo qe jane, jane te ekspozuar njejte karshi krimit e krimineleve dhe demtoen njejte nga ato mafi gjysmen e punes e kemi kryer. Hedhja e patates se nxehte te njeri-tjetri nuk eshte zgjidhje, por perkundrazi eshte perkrahje e krimit.

Eshte e vertete se ekzistojne bordellot ne Kosove, ashtu sic ekzistojne pothuajse ne tere Europen. Prostitucioni, si nje nga zanatet me te vjetra ne bote, vende vende eshte edhe i legalizuar. Por, neper bordellot e Kosoves eshte pothuajse e pamundur te gjendet ndonje prostitute shqiptare sepse kryesisht jane sllave. keo i kam me te degjuar, se sa per mua ato do te hapeshin dhe mbylleshin me zero qarkullim vjetor.

tek prona dalim..
ti thye se gjakovaret e kan te zgjidhme kte pun..
jo as gjakovar e as katundar nuk e respektojn ligjin.. per ndarje prone kur vjen puna ne motrat e vajzat..

Nuk jam shume i sigurte se sa zbatohet ndarja proporcionale e prones neper fshatra, por jam i sigurte se edhe atje gruaja respektohet maksimalisht. Edhe nese nuk ndahet prona ne menyre proporcionale ekziston nje e vertete tjeter. Per aq sa kane jete ato gra nuk ndodhe qe meshkujt e shtepise t'i largojne ato nga shtepia dhe ti lene pa kulm mbi koke. Edhe ne rastet kur pasuria/pronat ndahen sipas tradites dhe marreveshjes mes trashegimtareve, gjithmone merret parasyshe edhe mirqenia dhe sistemimi i mire te femrave te asaj familje.

Sa i perket qytetit te Gjakoves, nuk ja vlen as te zgjatem shume. Jo rralle ndodhe qe femrat te jene edhe me te privilegjuara se vet meshkujt ne testamentet e trasheguesit. Por, e verteta eshte se atje ekziston nje ligj i pashkruar i cili zbatohet me perpikmeri. Ne momentin qe ndahen pronat e trasheguara, motrat, ne rastet kur jane te martuara, pyeten nga vellezerit nese jane te interesuara qe prona te ndahet ne menyre proporcionale. Kjo ndodhe per shkak se vet vajzat ne shumicen e rasteve nuk jane te interesuar qe te marrin pjese ne hisen e trasheguar familjare, por preferojne qe ate t'iu lene vellezerve...duke u mjaftuar me pronat qe i kane te burri i tyre. Ne rastet kur ato jane te interesuar qe hisja te ndahet ne menyre proporcionale nuk ka bir nene qe e kundershton kete. Rasti shkon ne gjykate dhe zgjidhet sipas ligjeve ne fuqi.

ajnej thot se.. pjesa qe merr vajza ne martes eshte sa hisja qe do i takonte ne se merrte pjes tek prona e babes..
nuk e besoj se kjo funksionon.. por gjithsesi.. mos marrja e nji pasurie ne emer te vet.. e ban femren qe ti perulet burrit der atje ku nuk mban..
pra ti duroj krejt poshtnimet qe ja ban burri ..sepse ska ku thyen qafen e ngrata..
nji katundar i rrethina te gjakoves.. qe jeton ne qytetin tim ne suedi.. cdo muj shkon ne gjakov neper bordelo..e kur vjen e shoqja bahet per klinika te infeksioneve..
ajo e din qe i shoqi ja bjen qato semundje.. e ai as nuk e fsheh se.. shkon neper bordela te kosoves.. mirpo ajo e duron sepse.. sepse ska ku then qafen..
pra mos dhenja e prones femrave krijon ne kosov..por dhe kudo ku ndodh..femren skllave..
e skllaveria sjell mungesen e dinjitetit.. e prej ksaj rrjedh.. se krejt cka prodhon kjo skllave..pra kjo nan e poshtnume.. pra krejt fmijt e rritun pi nanave te pa dinjitet dalin gra e burra pa dinjitet..
e prej ktyne formohet dhe kombi pa dinjitet.. pra komb lahper..

Raste individuale mund dhe duhet te trajtohen si te tilla. Ne po flasim per te drejten trashigimore, familjare dhe emancipimin ne pergjithesi. Ka raste kur ne Kosove gjen edhe pedofila, kjo nuk do te thote se shoqeria kosovare ne pergjithesi jane pedofila. Lahperat si ai i njohuri yt nuk kane munguar dhe nuk do te mungojne, por ai e perfaqeson vetem vetvehten dhe jo shoqerine si teresi.

pra me te drejt ky eshte nje problem..
psh rex..
kur nji dit te fola per vrasjet.. ti fole si kinez.. pra nuk tregove kurrfar shqetsimi se jan vra ne kosov qindra atdhetar ne te pabes..
ti kurr nuk ke marr pjese ne kto temat..
pra ty sta ndin se jan vra sabaheta e drina..
kjo tregon se.. jeni rrit pa dinjitet..
dinjitetin nuk ta nep villa tre kat as audi i 2011 as katlliku armani..

keshtu or shoq.. puna ne kosov..

Duke e perseritur kete genjeshter si papagall ke fillu me e besu edhe vet genjeshtren tende. Vrasjet e pasluftes qe kane ndodhur ne Kosove i kam denuar ne vazhdimesi, tjeter qe ti nuk i ke lexu ose nuk ke dashur ti lexosh si duhet.

Dallimi mes meje e teje eshte se une nuk i shfrytezoj emrat e viktimave te pafajshme per politike ditore. Une shpreh ngushellime per familjet dhe komentoj atehere kur kam dicka qe une e konisderoj te duhur per ta thene. Nuk luaj me emrat e tyre per politike ditore. Kjo edhe per arsyen e thjeshte se nuk jam militant partiak.

Ne temat e duhura mund te shtrosh cfardo pyetje qe te intereson dhe do ta kesh pergjigjen ne pjate. Ama, po e perseris ne temat e duhura. Jo gjithkund, sikur ne kete temen ketu.