PDA

View Full Version : 17 shkurti Dita e, .....pak mė ndryshe


projekti21_dk
17-02-2013, 03:27
E shkrova sot njė poezi pėr 17 shkurtin...

ZEMĖRIMI I NJĖ LUFTĖTARI
( dhe Dita e Pavarėsisė )

Kur njėri foli pėr Pavarėsinė – tash frik
Tjetri u zemėrua – te hunda ia tregoi gishtin
Pėrralla me kecėr janė kėto – o, mik
Lėri pallavrat – mos ia nxirr bishtin!

Unė qė dikur isha nė vijė tė frontit
E shkau mė pinte gjakun me pambuk;
- Ti, krejt pandershėm u ngjite majė fronit,
dhe fėmijėt e mi sot heqin pėr bukė!

Unė s’e shijoj dot aromėn e lirisė,
Ti po ma vret, siē ma vriste dikur shkau
Pėr mua ėshtė e ftohtė Ditė e Pavarėsisė
Kur sot e keqja po mė vjen nga “vėllau”!

Adem Gashi, Danimarkė

busavata
17-02-2013, 03:37
E shkrova sot njė poezi pėr 17 shkurtin...

ZEMĖRIMI I NJĖ LUFTĖTARI
( dhe Dita e Pavarėsisė )

Kur njėri foli pėr Pavarėsinė – tash frik
Tjetri u zemėrua – te hunda ia tregoi gishtin
Pėrralla me kecėr janė kėto – o, mik
Lėri pallavrat – mos ia nxirr bishtin!

Unė qė dikur isha nė vijė tė frontit
E shkau mė pinte gjakun me pambuk;
- Ti, krejt pandershėm u ngjite majė fronit,
dhe fėmijėt e mi sot heqin pėr bukė!

Unė s’e shijoj dot aromėn e lirisė,
Ti po ma vret, siē ma vriste dikur shkau
Pėr mua ėshtė e ftohtė Ditė e Pavarėsisė
Kur sot e keqja po mė vjen nga “vėllau”!

Adem Gashi, Danimarkė

d.m.th. vllau si shkau ..

SERAFIM DILO
17-02-2013, 03:44
Me kuptim.
Ngjiten ne maje te fronit,e nuk shikojn se ē'behet poshte

Ganimet
17-02-2013, 07:59
E shkrova sot njė poezi pėr 17 shkurtin...

ZEMĖRIMI I NJĖ LUFTĖTARI
( dhe Dita e Pavarėsisė )

Kur njėri foli pėr Pavarėsinė – tash frik
Tjetri u zemėrua – te hunda ia tregoi gishtin
Pėrralla me kecėr janė kėto – o, mik
Lėri pallavrat – mos ia nxirr bishtin!

Unė qė dikur isha nė vijė tė frontit
E shkau mė pinte gjakun me pambuk;
- Ti, krejt pandershėm u ngjite majė fronit,
dhe fėmijėt e mi sot heqin pėr bukė!

Unė s’e shijoj dot aromėn e lirisė,
Ti po ma vret, siē ma vriste dikur shkau
Pėr mua ėshtė e ftohtė Ditė e Pavarėsisė
Kur sot e keqja po mė vjen nga “vėllau”!

Adem Gashi, DanimarkėPershendetje z.Adem,vertet jemi aktualisht ashtu ,sic thot poezia juaj.dikė ,e verteta mund ta vras,por fatkeqsisht kjo esht gjendja...shpresojm nė dite me te mira.


Kure ja thoshte kėnges, bac Adem Jashari,
ushtonte fusha e mali.
Ngjallej i vdekuri ,pushken mirte djali,
se ndali moti breshri-acari.

kure ja thoshte kendes djali Artim
fusha e mali mbushej me blerim,
ne gjdo cep Kosove,nė vendin tim
marshonim perpara ,kolona pa mbarim.

pash lote ne syt e dikujt qe kurre se kisha par,
dhembjen e shqiptarit qe e ndjeu ne shpirtin e tij
e ndjeja dashurin vllazrore,te ngulitur prore nė ne
prandaj do besoj se ket dhe e duam si fole.

Fiore
17-02-2013, 08:57
Gezuar festen e pavaresise ,vellezer kosovare!
Ju pershendes nga zemra http://youtu.be/_Y-gwraAlq4

Elina
17-02-2013, 09:19
Gezuar Pervjetorin
Gezuar kete pervjetor,
gezuar sot,mot dhe perjete !
Kosova kesulebardhe debore,
NJe cope e Shqiperise se vertete .
Ky pervjetor do te shikohet , shume shpejt ne ardhmeri .
Si kujtim qe nuk harrohet,
ne rrugetimin per NJE SHQIPERI. . Gezuar
Kosova Loke ,
je vete Gjergj Elez Alia.
Lulekuqja e kesaj toke , Krahehapur te pret Shqiperia .
Me Ty jemi gjithmone ,
ne dhimbje dhe ne festime .
Kosove zemra jone ,
Gezuar motra ime !!

Don_Zhuan
17-02-2013, 09:28
Gezuar,Gezuar Kosove tash e plot sa mot
Perhere Ne dore mbaj Flamur e Liri
Se gjakun trimat nuk e derdhen per hi

Sa here vjen 17 shkurti ty te kujtoj
Kur Nanlokeve i derdhej loti e qytetet e tua
Shkjau ne zjarr i shkoj

Por iku ajo kohe se trimat Shqiptar
kur nuk munguan
Nga Preveza ne Cameri te gjithe luftuan
Nje zeri me gjak
Lirin o Kosova ime e Dashur
Deshmoret ta Dhuruan.

POKO
17-02-2013, 10:56
Urime Pavarsine Kosove-Dardani !!!

http://www.youtube.com/watch?v=ZpyrsBqjEtw

SystemA
17-02-2013, 12:39
Gezuar,Gezuar Kosove tash e plot sa mot
Perhere Ne dore mbaj Flamur e Liri
Se gjakun trimat nuk e derdhen per hi


Lirin o Kosova ime e Dashur
Deshmoret ta Dhuruan.

Gezuar edhe ne te afermen pa kufi``shqipe````16``

Beaute
17-02-2013, 13:17
Gezuar festen e respekt per ata/ato qe dhan jeten per t'ja arritur kesaj dite. :)

Pershendetje te veēante per Rex , Burimi dhe vllain time Usa1 nese s'jeni prezent sot ne forum dihet arsyea.:))

-hug-

Duaje Siveten
19-02-2013, 19:06
TemA Online, 18 Shkurt, 2013

Tė ka lali shpirt, tė ka lali xhan

Nga Bledi Mane- Public Enemy

Eh doktor, doktor si mė je katandisur. Si eremit po e mbyll pensionin politik dhe fizik.

Dje paradite si zagar i rrahur shikoje Kosovėn tek festonte pėrvjetorin e pestė tė pavarėsisė dhe jargėt tė kullonin poshtė buzėve tė fishkura. Doje tė ishe atje te tribuna mes Jahjagės dhe mes Jarit. Tė mbaje ndonjė nga ato fjalimet e tua patetike, tė bėrtisje pėr patriotizmin tėnd tė dalėboje, e porsi babai shpirtėror i panshqiptarizmės tė kėrcėnoje Ballkan, Evropė e Amerikė.

Ah sa doje tė ishe atje e ta rrėmbeje ti vėmendjen e kamerave kosovare, shqiptare, serbe, maqedonase e ndėrkombėtare, por buzėqeshjen ta ngrinė nė buzė.

Ata qė tė iluminuan nė 1992, ata qė tė kėshillonin mė 1996 e ta bėnė gropėn mė 1997, ata qė tė dhanė shpresė sėrish nė 2005, ata qė tė futėn ty nė NATO (jo ne), ata qė qėndruan indiferentė mė 2009 e gjatė 2011 pėrveshėn mėngėt duke tė tė latuar edhe si “burrė shteti”, sot tė flakėn si letėr higjienike tė ripėrdorur tutje, larg (jo si gazeta New York Times)…

Ti qė shpėrdorove besim dhe kredibilitet tė miqve tanė, ti qė shpėrdorove paratė e taksapaguesve dhe autoritetin e institucioneve tė tyre me ekspertizat e Ndoc Ēardakut, po vuan tashmė pėrfundimisht izolimin final. Ti dje si halabak kundroje nga profili i Facebook-ut porsi njė i arrestuar nga dritarja e burgut. Tė kishin lenė vetėm e pavarėsisht pėrēapjeve apo pėrēatjeve tė beniaminit tėnd Hash(ash)im Thaēi pėr tė tė ftuar nė Prishtinė, kufirin ta vunė te thana e ti nuk pate kėllqe ta kaloje. Ta bėnė si nė qershorin e vitit 2000 kur nė doganėn e Morinės ta ulėn traun karshi surratit dhe ti si mi me bisht nė shalė u riktheve nė Tiranė.

Doktor, bindu gradualisht qė koha jote mbaroi. Kthjellohu e tregohu burrė. Po ke bythė or trim zhvishu nudo e dil para pasqyrės. Kundro me vėmendje trupin tėnd nga koka deri poshtė te shputat e kallosura tė kėmbėve.

Nga ana e djathtė je kėrrusur e varur porsi hu i shtrembėr me gunga, lėkura tė ėshtė zverdhur dhe fishkur si gėshtenjat e ngrėna nga krimbi rrėzuar livadheve tė Korthpulės sė Pukės, sytė tė varen nga qeskat e fryra tė mllefit, sa herė tė kujtohen kundėrshtarėt politikė balli tė pulson e tė skuqet si bythė pule, veshėt nga pas tė shėmbėllejnė Drakulėn, ndėrsa buzėt tė janė holluar e konsumuar aq shumė nga mallkimet dhe pėrgojimet porsi vaginat e lodhura tė gejshave japoneze.

Pra po je burrė, kundro veten dhe po vetes foli me zė: Po iki unė, nuk mundem tė qeveris mė se edhe takati mė la, edhe poshtėrsitė mu firuan!

Nuk mundem dot tė mashtroj popull, elektorat, fanatikė, taksapagues dhe votues. Nuk mundem dot ta hap thesin e mashtrimeve siē bėra pardje nė Lushnje tek u flisja qytetarėve tė papunė “nėse do isha mjek, do kisha klinikėn time private e do isha shumė i pasur”!

Zyrtarisht nuk tė beson mė askush o ujk kokallė.

Nuk mundet ta kapėrdijė askush qė Monika e Ilirit qė ka edhe LSI-nė, tė blejė gjerdanė edhe fustane me ēmime 320 mijė euro, ndėrsa Liria gruaja jote ato pak para qė merr si mjeke pensioniste i harxhon pėr fėmijėt autistė duke bėrė njė jetė tė thjeshtė.

Si mundet qė djali i ish- kryeministrit Fatos Nano (ky i fundit zyrtarisht vetėm 38 muaj nė pushtet) tė jetė mė i pasur se Shkėlzeni yt i famshėm me ty baba 156 muaj president dhe kryeministėr bashkė.

Mundet vallė sikur edhe njė individ i vetėm ta besojė qė vajza e Fatmir Mediut tė Gėrdecit tė studiojė e tė jetojė si konteshė nė Vjenė, ndėrsa Argita jote mallteze zyrtarisht jeton modestisht me ndonjė qira tė fituar nga banesat apo me siglime dokumentesh si notere.

Ti mendon o doktor se ne paskemi rrjedhur e pjerdhur e nuk shohim sesi pasuria e beniaminėve tė tu 137- fishohet kėto tetė vitet e fundit, ndėrsa ti dhe familja jote vetėm gėzohen nga ky bollėk aspak kolektiv e nuk ngjyejnė gishta e duar nga kėto pasuri?

Lėri furēat doktor, nuk tė beson njeri. Kur i gėrryen stomaku pėr ushqim mileti nuk ngopen mė me shiritat e tua tė inaugurimeve tė prera trefish.

Kur fėmijėt u kėrkojnė lekė pėr libra e internet, prindėrit nuk joshen nga iPad-i yt qė e pėrdor vetėm Erla, por thjesht acarohen dhe rėnkojnė.

Kur telefonojnė ambulancėn pacientėt taksapagues lemerisen nga vonesa dhe gjendja e mjeruar e spitaleve tė Vangjelit e kur u vjen fatura e kripur e dritave mallkojnė veten pse nuk lindėn nė Kukės dhe Tropojė ku vidhet energjia si tė ishin kuti votimi nė Kamzė…

Doktor! Palca e shtyllės kurrizore dhe pjalmi i trurit tėnd u thanė pėrfundimisht. Ke dhėnė maksimumin e punės, energjisė dhe poshtėrsisė. Nuk ke mė kėllqe, u mpive ti dhe partia jote. Nuk ke mė shanse tė vjedhėsh plazhe, kullota e vota. Kot trembet ndonjė skeptik opozite apo ndonjė ambasador evropian.

Mileti ta ka programuar humbjen, disfatėn e qershorit. Humbja zakonisht tingėllon fataliste, tragjike, por tragjikomike do tė jetė hipokrizia e sistemit tė drejtėsisė qė momentalisht vjen era pėrē. Kėta maskarenjtė e sotėm gjykatės do tė jenė tė parėt qė do tė ta bėjnė gropėn kur do qėrohesh me votė nga pushteti. Shumėkujt mund t’i tingėllojė triumf, por unė idhnohem dyfish. Ti ike or malukat, por unė mallkoj sistemin qė ngrite dhe po na e lė pas. Edhe ne do vazhdojmė tė vuajmė bashkė me ty. Ti brenda njė qelie tė mykur tė vogėl, ne brenda njė qelie mė tė madhe…

USA NR1
19-02-2013, 19:42
E shkrova sot njė poezi pėr 17 shkurtin...

ZEMĖRIMI I NJĖ LUFTĖTARI
( dhe Dita e Pavarėsisė )

Kur njėri foli pėr Pavarėsinė – tash frik
Tjetri u zemėrua – te hunda ia tregoi gishtin
Pėrralla me kecėr janė kėto – o, mik
Lėri pallavrat – mos ia nxirr bishtin!

Unė qė dikur isha nė vijė tė frontit
E shkau mė pinte gjakun me pambuk;
- Ti, krejt pandershėm u ngjite majė fronit,
dhe fėmijėt e mi sot heqin pėr bukė!

Unė s’e shijoj dot aromėn e lirisė,
Ti po ma vret, siē ma vriste dikur shkau
Pėr mua ėshtė e ftohtė Ditė e Pavarėsisė
Kur sot e keqja po mė vjen nga “vėllau”!

Adem Gashi, Danimarkė

!!......