PDA

View Full Version : A duhet te armatoset Ushtria Shqiptare ?


Freemason
14-03-2013, 10:20
Shumkush thote : Jemi ne NATO, nuk kemi nevoje ...

Por une nuk njoh asnje vend antar ne NATO qe ushtria e saj te ket nivelin skandaloz te ushtrise tone. Ne fakt , perjashto Luxemburg , Zvicer e disa shtete te tilla qe jan ne konventa, e tere Europa duke perfshire edhe ballkanin jane te armatosur me teknologjine e fundit dhe me nje sasi te konsiderueshme armatimesh qofshin ata sulmi dhe mbrojtje.

Ushtria Shqiptare eshte si mos me keq

Ku shkojne fondet qe qeveria i jep ushtrise ?

Ku shkojne parat e objekteve qe ushtria po shet ?

Ku shkojne parat e milionave tonelata baker, bronx, alumin, hekur etj qe po shiten nga shkrirja e armatimeve te vjetruara ?

Vendet antare ne NATO marin feten e tyre te tortes pas cdo perfundimi lufte. Po Shqiperise pse nuk i jepet ? Pse Shqiperia duhet te paguaj nje cmim kaq te larte per gjoja mbrojtjen e saj, kur ne e dim shume mire se nese lind nje konflikt , Shqiperia mund te sulmohet edhe nga vet antaret e NATO-s sic eshte Greqia dhe askush nuk do da sulmoje Greqine per te na mbrojtur ne.. Rast knkret kemi luften Turqi Greqi kur Turku pushtoj Qipron. Qe te dyja si Turqia dhe Greqia ishin antare te NATO-s . Kush na sulmoj neve kur nuk ishim antare te NATO-s ? E nga kush duhet te kemi frike qe u dashka paguar qimet e kokes per te qen nen mbrojtjen " INEGZISTENTE " te NATO-s ?

...dhe ajo qe eshte kryesorja dhe qellimi i temes : Pse Ushtria Shqiptare nuk blen armatime te renda bie fjala Avion sulmi, Tankse, Blinda, Anije luftarake etj

Ganimet
14-03-2013, 11:10
Shqiptaret jon njerz te paqes,andaj e urrejn vrasjen.Sigurisht Saliu e ka lexuar kte hadith te pejgamberit savs.,se ai qe vret nji njeri esht baras sikur te ket vrar ter boten.Mirpo kjo rregull nuk ka te bej me fqinjet.
Sa per ta vrar njeri tjetrin na bejn pune tetet e rusit,naj kallashnikov ,mbase do gjendet.

Te kerkosh nga nga ky popull qe vet i jap voten gabelit e serbit,vllehut e grekut,qe ata ta bejn Shiperin eshte budallallek me rrenj.Qeverit shqiptare kurre se kan pas hallin te bejn diq te mire per Shqiperin,zaten misioni i tyre esht ta zbejn Shqiperin.Menyra tinzare e tyre shihet haptazi se jon ne sherbim te fqinjeve...vetem aty kreret e shtetit dallojn ,sepse njeri puno per grekun e tjetri per serbin.

Shqiptaret ne paqe e kan masakruar atdheun e tyre me keq sesa armiqt me te eger ne luft.
Qeverit tona jon mjerene te zgjedhura nga mjeranet qe jon nji shembull per te keq per fqinjet tane.


te kerkosh spjegim dhe arsye ndaj njerzve qe nuk duan vendin e vet ta shofin mir ,o esht injoranc , o esht mallkim i atyre qe dikur u ram ne qafe pa te drejt.

Rex
14-03-2013, 11:56
Euro, cilat ajane kapacitetet ushtarake te Shqiperise momentalisht. Sa aviona, sa tankse etj. A ka naj web?

Freemason
14-03-2013, 12:05
Nuk ka asgje 0 ama 0 fare

Disa elikopter emergjencash, dy anije per patrullim detar per trafikun dhe disa automatik AK Turk

Kete lloj ushtrie 10 shqiptar me u bo bashk mund ta formojn qy neser

SystemA
14-03-2013, 12:32
Shumkush thote : Jemi ne NATO, nuk kemi nevoje ...Ushtria Shqiptare eshte si mos me keq...dhe ajo qe eshte kryesorja dhe qellimi i temes : Pse Ushtria Shqiptare nuk blen armatime te renda bie fjala Avion sulmi, Tankse, Blinda, Anije luftarake etj

Nuk shkruan shyqyr qe si blejme dot????

Duaje Siveten
14-03-2013, 12:56
...dhe ajo qe eshte kryesorja dhe qellimi i temes : Pse Ushtria Shqiptare nuk blen armatime te renda bie fjala Avion sulmi, Tankse, Blinda, Anije luftarake etj
Shqiptaret, miku im, nuk jane mesuar te blejne arme; historikisht, ata kane ndjekur dy rruge: ose i kane vjedhur, ose ua kane falur ose dhene ...

osmanllijt na kishin njohur mire: edhe kur duall Gjergj Kastrioti, ata kishin gati Ballabanin, e keshtu kjo simptome na ka ndjekur perhere ...

ne kohrat moderne, kujtoni L2B, inglizi ka hedhur me tonelata pas tonelata armatim prej ajri per forcat anti-fashiste ...

me pas, ne kembim te besnikerise staliniste, sovietiku e mbushi vendin me hekura e armatim te L2B ...

pastaj kinezi solli anije te tera me armatim e municione, pajisje luftarake, ne kembim te altoparlantizmit te enverit (nderkohe ai mbante shenime per kinen) - u shpuan kodra e u vrimuan male per te strehuar armatim e municione ...

kur u nderpren falje-furnizimet, enver-mehmet kafsheria e mbushen vendin me bunkera ...

Rex
14-03-2013, 13:00
Nuk ka asgje 0 ama 0 fare

Disa elikopter emergjencash, dy anije per patrullim detar per trafikun dhe disa automatik AK Turk

Kete lloj ushtrie 10 shqiptar me u bo bashk mund ta formojn qy neser

Kiamet!

Rex
14-03-2013, 13:49
Pajtohem me bashkebiseduesen me larte.

Duhet!

Freemason
14-03-2013, 13:51
Ja se si e mendoj qe do te duhej se paku paraqitja e FASHF 16 - cope 5

http://img834.imageshack.us/img834/917/f16ef60.jpgApache - cope 20


http://img405.imageshack.us/img405/2241/apacheyn.jpg


Anije multifunksionale - cop 5

http://img208.imageshack.us/img208/3706/anija.jpg


Abrams M1 A1 - cope 100


http://img171.imageshack.us/img171/4233/tanksy.jpg

Rex
14-03-2013, 13:59
Euro, sa kushtojne te gjitha keto perafersisht?

Freemason
14-03-2013, 14:03
Aq sa eshte buxheti per ministrin e mbrojtjes bashke me miljonat e dollareve qe u shiten per skrap te cilet perbeheshin nga Avionet, Anijet, Nendetset, Tanksat, Topat, Raketat, Helikopteret dhe miliona ton predha

Mos te harrojme dhe qindra miliona dollar objekte, ndertesa dhe troje qe i takojne FASH


...edhe nese nuk i blejne keto armatime, te pakten te na thone se ku dreqin shkojne qindra miliona dollar !?

Rex
14-03-2013, 14:06
Ato qe i ke postu ti jane minimumi i minimumit qe duhet te kete Shqiperia. Mendoj se edhe Mali i Zi apo Maqedonia jane me mire te armatosur, e te mos flasim per te tjeret.

Gon!
14-03-2013, 14:19
Shumkush thote : Jemi ne NATO, nuk kemi nevoje ...

Por une nuk njoh asnje vend antar ne NATO qe ushtria e saj te ket nivelin skandaloz te ushtrise tone. Ne fakt , perjashto Luxemburg , Zvicer e disa shtete te tilla qe jan ne konventa, e tere Europa duke perfshire edhe ballkanin jane te armatosur me teknologjine e fundit dhe me nje sasi te konsiderueshme armatimesh qofshin ata sulmi dhe mbrojtje.
Po sa te shkaterrohet i gjithe armatimi i vjetruar, Shqiperia do te paiset me armatim te teknologjise se fundit mendoj. Por mos harro se edhe shtete te medha sic eshte Gjermania psh., e qe jane anetare te natos, ato e kane te kufizuar armatimin...

Ushtria Shqiptare eshte si mos me keq

Ku shkojne fondet qe qeveria i jep ushtrise ?

Ku shkojne parat e objekteve qe ushtria po shet ?

Ku shkojne parat e milionave tonelata baker, bronx, alumin, hekur etj qe po shiten nga shkrirja e armatimeve te vjetruara ?
Pyetni Salihun ;)

Vendet antare ne NATO marin feten e tyre te tortes pas cdo perfundimi lufte. Po Shqiperise pse nuk i jepet ?
Me ke luftoi Shqiperia?!

Pse Shqiperia duhet te paguaj nje cmim kaq te larte per gjoja mbrojtjen e saj, kur ne e dim shume mire se nese lind nje konflikt , Shqiperia mund te sulmohet edhe nga vet antaret e NATO-s sic eshte Greqia dhe askush nuk do da sulmoje Greqine per te na mbrojtur ne..
Do ta sulmoj si sdo ta sulmoj, le te provoj pra, ne se eshte e sigurt qe nuk ia nge veshin askush

Rast knkret kemi luften Turqi Greqi kur Turku pushtoj Qipron. Qe te dyja si Turqia dhe Greqia ishin antare te NATO-s .
Po pra, rast konkret eshte, madje edhe shume i vecante !! Sepse nuk u sulmua as zemra e Turqise nga Greqia e as zemra e Greqise nga Turqia, por qe te dyja luftonin per nje vend jo te tyre per qellim pushtimi. Pra, Qipron. Mendimi im ky...

Kush na sulmoj neve kur nuk ishim antare te NATO-s ?
Shqiperise ia mesyu edhe Greqia edhe Serbia atehere kur ajo nuk ishte anetare e NATO-s. Por ate kohe Shqiperia ishte nen mbrojtjen e Turqise ;)

E nga kush duhet te kemi frike qe u dashka paguar qimet e kokes per te qen nen mbrojtjen " INEGZISTENTE " te NATO-s ?

Nga shtetet fqinje mo...!!@

...dhe ajo qe eshte kryesorja dhe qellimi i temes : Pse Ushtria Shqiptare nuk blen armatime te renda bie fjala Avion sulmi, Tankse, Blinda, Anije luftarake etj
Sepse ska lek :D

Freemason
14-03-2013, 14:21
Ato qe i ke postu ti jane minimumi i minimumit qe duhet te kete Shqiperia. Mendoj se edhe Mali i Zi apo Maqedonia jane me mire te armatosur, e te mos flasim per te tjeret.

Ashtu eshte Rex !

Te mos harrojme edhe bashkimin e Shqiperise me Dardanin

Do ishte dicka simobolike blerja e ketyre mjeteve te domosdoshme per ushtrin tone.

Freemason
14-03-2013, 14:30
Po sa te shkaterrohet i gjithe armatimi i vjetruar, Shqiperia do te paiset me armatim te teknologjise se fundit mendoj. Por mos harro se edhe shtete te medha sic eshte Gjermania psh., e qe jane anetare te natos, ato e kane te kufizuar armatimin...

Nuk besoj qe po pritet te perfundoj shitja e armatimit duke pasur parasysh qe shumica e tije eshte shitur dhe asgje nuk eshte bler, me perjashtim te 6 helikoptereve emergjencash dhe...Jo luftarak

Pyetni Salihun ;)

Sapo ta takoj do ta pyes :p

Me ke luftoi Shqiperia?!

Perkrah NATO-s ne Afganistan & co

Do ta sulmoj si sdo ta sulmoj, le te provoj pra, ne se eshte e sigurt qe nuk ia nge veshin askush

Po pra, rast konkret eshte, madje edhe shume i vecante !! Sepse nuk u sulmua as zemra e Turqise nga Greqia e as zemra e Greqise nga Turqia, por qe te dyja luftonin per nje vend jo te tyre per qellim pushtimi. Pra, Qipron. Mendimi im ky...


Prandaj them edhe une qe: Te qenit ne NATO nuk do te thote automatikisht qe nuk guxon kush te sulmoj , nderkohe qe dy vende te NATO-s luftuan njera-tjetren

Shqiperise ia mesyu edhe Greqia edhe Serbia atehere kur ajo nuk ishte anetare e NATO-s. Por ate kohe Shqiperia ishte nen mbrojtjen e Turqise ;)

Sikur te kishim armatimin tone sic duhet, do te mund te mbroheshim vete, ose te pakten deri ne mberritjen e aleateve tane sic eshte Turqia dhe Amerika. Mos kujto se Aleatet tane jane pas dere. Duhet mobilizim , aprovim ne parlamentet e tyre e shume parapregatitje ushtarake dhe protokollare deri ne arritjen e trupave aleate ne SHqiperi.....dhe .... deri atehere kur te vijne... i bie qe te vijne per te mbledhur kufomat, perderisa ne nuk ju bejme ball deri ne ardhjen e tyre ( aleateve) ;)

Nga shtetet fqinje mo...!!@

Vlen pergjigja qe te dhash me lart

Sepse ska lek :D

Lek ka... sic te thash dhe me lart, por nuk duan te investojne ne armaten tone. Parat tona i thith NATO gjoja per te na mbrojtur, ndersa parat e armatimeve te vjetra dreqi e di ku kan perfunduar, bashke me troje dhe ndertesa te ushtrise qe jan shitur dhe po shiten

cool_shqype
14-03-2013, 14:53
Ja se si e mendoj qe do te duhej se paku paraqitja e FASHF 16 - cope 5

Apache - cope 20

Anije multifunksionale - cop 5

Abrams M1 A1 - cope 100


Bashkohem me mendimin dhe shqetesimin tuaj. Gjendja e tashme eshte nje thertore e vertete ku maskaralleku dhe hajduteria kane poste ministrore.
Duke pare sugjerimin tuaj (per disa nga keto qe ju propozoni nuk eshte e mundur vetem ti blejme por duhet sumfishuar me 10 here mirembajtja e tyre si the personeli i pergatitur) ka edhe alternativa te tjera me te perballueshme prej nje populli si i yni dhe nje ekonomie si e jona, duke shfrytezuar edhe ato c'ka trasheguam ku nuk eshte bere pak por ia vlen te mbahet e regullohet.

Per mendimin tim
10 cope Lockheed Martin F-22 Raptor (ngritje vertikale)
20 cope Boeing AH-64 Apache
10 cope Boeing CH-47 Chinook (perdorim ushtarak e civil)
100 cope Leopard 2A6
20 cope ARCHER
10 cope ZSU
20 cope MIM-104 Patriot

PER POPPLLIN AK 47 PUSHKA AUTOMATIKE ME E THJESHTA, ME E FORTA E ME PRAKTIKJA KU NE SHQYPET E NJOHIM FARE MIRE....PA KONTROLLONI NJEHERE NEPER PULLAZE E CEPA...DUHEN NZJERRE GRASATUAR E VAJOSUR.

Gon!
14-03-2013, 14:59
Nuk besoj qe po pritet te perfundoj shitja e armatimit duke pasur parasysh qe shumica e tije eshte shitur dhe asgje nuk eshte bler, me perjashtim te 6 helikoptereve emergjencash dhe...Jo luftarak
Sipas teje, ku eshte problemi atehere??Sapo ta takoj do ta pyes :p

Cfare pergjigje ti pret nga ai? lol :D


Perkrah NATO-s ne Afganistan & co
Ahaa...Prandaj them edhe une qe: Te qenit ne NATO nuk do te thote automatikisht qe nuk guxon kush te sulmoj , nderkohe qe dy vende te NATO-s luftuan njera-tjetren
Po nuk guxon o Stari, se po te guxoj, Greqia e para do te sulmonteSikur te kishim armatimin tone sic duhet, do te mund te mbroheshim vete, ose te pakten deri ne mberritjen e aleateve tane sic eshte Turqia dhe Amerika. Mos kujto se Aleatet tane jane pas dere. Duhet mobilizim , aprovim ne parlamentet e tyre e shume parapregatitje ushtarake dhe protokollare deri ne arritjen e trupave aleate ne SHqiperi.....dhe .... deri atehere kur te vijne... i bie qe te vijne per te mbledhur kufomat, perderisa ne nuk ju bejme ball deri ne ardhjen e tyre ( aleateve) ;)
Nuk eshte Shqiperia si rasti i Kosoves, ne momentin qe te sulmohet, forcat e Natos nuk kane cka te aprovojne ne parlament, sepse e kane te aprovuar qe me pare dhe te mobilizuar jane ne cdo moment. Edhe dicka, a dini ju gje qe rreth viteve 98-99 me duket Greqia kishte dashur te bej nje sulm ushtarak ndaj Shqiperise, por Turqia shpejt intervenoi duke ia treguar vetem dhembet me dy Ajroplan mbi Athine dhe duke e mbushur Athinen me kukulla??! Se tek ne ne Kosove kjo fare mesele u pate shperndare neper popull!! Do ta gjejme edhe kete difekt, mos mbaj dert ti se ne ketu per keto gjera jemio lol:DVlen pergjigja qe te dhash me lart
OKLek ka... sic te thash dhe me lart, por nuk duan te investojne ne armaten tone. Parat tona i thith NATO gjoja per te na mbrojtur, ndersa parat e armatimeve te vjetra dreqi e di ku kan perfunduar, bashke me troje dhe ndertesa te ushtrise qe jan shitur dhe po shiten
Ah Berisha, Berishaa... cfare iu beri ky Berishaa... Dilni e zine rrehne ne rrug dikund, por kujdes; gjejeni momentin kur eshte pa truproje :D... Pse e votoni mo vella kete njeri e kete parti?! Edhe PS nje llom eshte si PD

shoku_tanku
14-03-2013, 15:03
nuk ju lihet arme ne dore ketyre se ta bejne gerdec dynjane

Freemason
14-03-2013, 15:08
Per mendimin tim
10 cope Lockheed Martin F-22 Raptor (ngritje vertikale)
20 cope Boeing AH-64 Apache
10 cope Boeing CH-47 Chinook (perdorim ushtarak e civil)
100 cope Leopard 2A6
20 cope ARCHER
10 cope ZSU
20 cope MIM-104 Patriot


http://img15.imageshack.us/img15/9672/boeingch47chinook.jpg

http://img843.imageshack.us/img843/3867/leopardr.jpg

http://img541.imageshack.us/img541/8639/lockheedmartinf22raptor.jpg

http://img341.imageshack.us/img341/9468/patriotmim104surfacetoa.jpgPer keto zgjedhje jam dakord deri diku me ty...

Ndersa ARCHER nuk e di se cfar eshte....per tankun ZSU mendoj qe eshte shume i vjeter

Freemason
14-03-2013, 15:11
nuk ju lihet arme ne dore ketyre se ta bejne gerdec dynjane

Prandaj dhe Berisha bashke me Imamin po mendojne per te mos patur nje Gerdec, le te kemi Vorioepir deri ne Vjose dhe PMB jasht Dardanise...

Mano
14-03-2013, 15:20
Nuk ka asgje 0 ama 0 fare

Disa elikopter emergjencash, dy anije per patrullim detar per trafikun dhe disa automatik AK Turk

Kete lloj ushtrie 10 shqiptar me u bo bashk mund ta formojn qy neser

Shqiperia nuk ka asnji avion luftarak???????

Gon!
14-03-2013, 15:26
Te mos harrojme edhe bashkimin e Shqiperise me Dardanin

Po te jene bashk kto te dyyyy, do t'i shikjojne me zil i i i i....

:D

Freemason
14-03-2013, 16:29
Shqiperia nuk ka asnji avion luftarak???????

As edhe nje !

Civil po :p

BlueBaron
14-03-2013, 16:49
Shumkush thote : Jemi ne NATO, nuk kemi nevoje ...

Por une nuk njoh asnje vend antar ne NATO qe ushtria e saj te ket nivelin skandaloz te ushtrise tone. Ne fakt , perjashto Luxemburg , Zvicer e disa shtete te tilla qe jan ne konventa, e tere Europa duke perfshire edhe ballkanin jane te armatosur me teknologjine e fundit dhe me nje sasi te konsiderueshme armatimesh qofshin ata sulmi dhe mbrojtje.

Ushtria Shqiptare eshte si mos me keq

Ku shkojne fondet qe qeveria i jep ushtrise ?

Ku shkojne parat e objekteve qe ushtria po shet ?

Ku shkojne parat e milionave tonelata baker, bronx, alumin, hekur etj qe po shiten nga shkrirja e armatimeve te vjetruara ?

Vendet antare ne NATO marin feten e tyre te tortes pas cdo perfundimi lufte. Po Shqiperise pse nuk i jepet ? Pse Shqiperia duhet te paguaj nje cmim kaq te larte per gjoja mbrojtjen e saj, kur ne e dim shume mire se nese lind nje konflikt , Shqiperia mund te sulmohet edhe nga vet antaret e NATO-s sic eshte Greqia dhe askush nuk do da sulmoje Greqine per te na mbrojtur ne.. Rast knkret kemi luften Turqi Greqi kur Turku pushtoj Qipron. Qe te dyja si Turqia dhe Greqia ishin antare te NATO-s . Kush na sulmoj neve kur nuk ishim antare te NATO-s ? E nga kush duhet te kemi frike qe u dashka paguar qimet e kokes per te qen nen mbrojtjen " INEGZISTENTE " te NATO-s ?

...dhe ajo qe eshte kryesorja dhe qellimi i temes : Pse Ushtria Shqiptare nuk blen armatime te renda bie fjala Avion sulmi, Tankse, Blinda, Anije luftarake etj
Sa militarist qe je o ES ?!? :D


I kemi bere njehere llogarite e skrapit dhe fondeve te MM, vitin e kaluar, tek fsh. E mban mend apo jo ??? 4/5 tanke mund te blije me parate e skrapit. Ndersa persa i perket fondit te MM te rikeshilloj te shikosh zerat.

Nuk mjafton vetem t'i blesh mjetet, por edhe t'i mirembash. E mbi te gjitha te instruktosh personelin.

Ju "militaristet" kerkoni 100 tanke te renda, per nje ushti qe totalisht perfshire edhe marinen e aviacionin perbehet nga rreth 12.000 vete. 20 apache, dhe 5 avione F22. F22 nuk eksportohen.

Une jam dakord vetem per 2 ose 3 skuadrilje F16 Fighting Falcon. 1 ose 2 skuadrilje duhet te shoqerojne gjithmone trupat e impenjuara ne teatrot nderkombetare te luftes, psh Afganistan, ndersa tjetra duhet te patrulloje hapesiren ajrore shqiptare.

Ne vend te 20 Apache do te preferoja 6 ose 8 Mangusta. Jane me te vegjel dhe me ekonomike se Apache. Mund te perdoren si ne toke ashtu edhe ne det.

100 tanket do t'i zevendesoja me mjete me te lehta te blinduara, por me te shpejta dhe me te manovrueshme. Duke pasur parasysh formen e ushtrise tone, te ndertuar si force e reagimit te shpejte, tanket i shof te panevojshme ose shume pak te nevojshme. Besoj se 8/10 tanke do te ishin te mjaftueshme per te shoqeruar trupat qe marrin pjese ne operacionet nderkombetare.

Ndersa forcave detare per mendimin tim i mjafton nje ose dy anije mbeshtetese dhe i duhen te pakten 4 skafe super te shpejta per te monitoruar bregdetin, te armatosura shume lehte.

Shqiperia ka nevoje per te permiresuar mbrojtjen e saj kunder-tanke dhe kunder-ajrore. Kjo e fundit, per fat te keq, kushton teper shume.

Freemason
14-03-2013, 16:54
Sa militarist qe je o ES ?!? :D


I kemi bere njehere llogarite e skrapit dhe fondeve te MM, vitin e kaluar, tek fsh. E mban mend apo jo ??? 4/5 tanke mund te blije me parate e skrapit. Ndersa persa i perket fondit te MM te rikeshilloj te shikosh zerat.

Nuk mjafton vetem t'i blesh mjetet, por edhe t'i mirembash. E mbi te gjitha te instruktosh personelin.


Edhe ?

Mos deshe ti mirmbajne ata qe ti shesin ? Po je mender shtet oreee ?

Kam bere nje kerkese qe eshte minimumi i nje ushtrie modeste, ndersa ti kerkon ta paksosh akoma me shume me ato placka qe ke shkruar. Megjithse nuk jam kundra dhe me ato qe ke propozuar, mjafton ti blejne

p.s

E kemi diskutuar andej matane dhe kemi ra dakord ashtu si thash une :D

p.p.s

Kur kemi diskutuar atje , akoma si kishte ven ne shitje Imami te tera objektet e ushtrise..Tani jane miliona euro ndertesa, objekte dhe troje te FASH

BlueBaron
14-03-2013, 17:08
Edhe ?

Mos deshe ti mirmbajne ata qe ti shesin ? Po je mender shtet oreee ?

Kam bere nje kerkese qe eshte minimumi i nje ushtrie modeste, ndersa ti kerkon ta paksosh akoma me shume me ato placka qe ke shkruar. Megjithse nuk jam kundra dhe me ato qe ke propozuar, mjafton ti blejne

p.s

E kemi diskutuar andej matane dhe kemi ra dakord ashtu si thash une :D

p.p.s

Kur kemi diskutuar atje , akoma si kishte ven ne shitje Imami te tera objektet e ushtrise..Tani jane miliona euro ndertesa, objekte dhe troje te FASHMe sa mbaj mend une ngele paksa i topitur kur pe shifren perfundimtare. Shpresoje per miliarda :D ...

Jane shit apo priten te shiten objektet e reja te ushtrise ???

Freemason
14-03-2013, 17:10
Me sa mbaj mend une ngele paksa i topitur kur pe shifren perfundimtare. Shpresoje per miliarda :D ...

Jane shit apo priten te shiten objektet e reja te ushtrise ???

Jan shitur dhe priten te shiten ato dy a tre qe kan ngelur bashke me 28.000 km katror toke pa det se deti iku me vakt

p.s

Nuk shpresoja per miliarda, por sipas llogarise qe bere TI, keto qe kam renditur une i blinim apo jo ?

BlueBaron
14-03-2013, 17:24
Sipas llogarive te dikurshme, blinim reth 4/5 tanke nqs nuk gabohem.

shoku_tanku
14-03-2013, 17:27
NATO i di me mire keto pune,ne diskutojme kot...ajo na ka lene ne maje te pemes te ngrejme kapelen per respekt kur verejme levizje te dyshimta.Edhe ky eshte nje funksion mjaft i vlefshem ne kohe lufte...

Freemason
14-03-2013, 17:28
Sipas llogarive te dikurshme, blinim reth 4/5 tanke nqs nuk gabohem.

Atje e ke temen. Megjithese ta kam lon mbar se me ty nuk ka rob qe meret :p Kushdo qe ti bej llogarit e materialeve qe jan shitur del ne konkluzion qe mund te blihet dhjet fishi i ketyre qe kam rrjeshtuar une.

Kujdes !

Mos harro armet me vaporra qe jan shitur ne Azi dhe Afrike ;)

Nuk kishin cmimin e Skrapit

Rex
14-03-2013, 17:32
Dmth mbrojtja kunder-ajrore e Shqiperise momentalisht eshte qe nese e shohim ndonje avion te armikut, large qofte, ta shajme nga nena.

Freemason
14-03-2013, 17:34
Dmth mbrojtja kunder-ajrore e Shqiperise momentalisht eshte qe nese e shohim ndonje avion te armikut, large qofte, ta shajme nga nena.

Patrullohet nga dy avion Italian ( Forcat e NATO-s )

Ne i paguajm shpenzimet :D

shoku_tanku
14-03-2013, 17:36
Dmth mbrojtja kunder-ajrore e Shqiperise momentalisht eshte qe nese e shohim ndonje avion te armikut, large qofte, ta shajme nga nena.

nese ke llastiqe edhe mund ti perdoresh

Freemason
14-03-2013, 17:38
nese ke llastiqe edhe mund ti perdoresh

Ja llastiqet e rafmetliut :D

http://img844.imageshack.us/img844/6287/urlhi.jpg

Rex
14-03-2013, 17:39
Patrullohet nga dy avion Italian ( Forcat e NATO-s )

Ne i paguajm shpenzimet :D

Shpresoj se nuk kemi ndonje fature borxh, te pika e furnizimit me karburante. lol

shoku_tanku
14-03-2013, 17:44
Ja llastiqet e rafmetliut :D

http://img844.imageshack.us/img844/6287/urlhi.jpg

qaji hallin ti se me ato e mbajti te pacenuar integritetin territorial ai

lenci
14-03-2013, 17:52
Sa militarist qe je o ES ?!? :D


I kemi bere njehere llogarite e skrapit dhe fondeve te MM, vitin e kaluar, tek fsh. E mban mend apo jo ??? 4/5 tanke mund te blije me parate e skrapit. Ndersa persa i perket fondit te MM te rikeshilloj te shikosh zerat.

Nuk mjafton vetem t'i blesh mjetet, por edhe t'i mirembash. E mbi te gjitha te instruktosh personelin.

Ju "militaristet" kerkoni 100 tanke te renda, per nje ushti qe totalisht perfshire edhe marinen e aviacionin perbehet nga rreth 12.000 vete. 20 apache, dhe 5 avione F22. F22 nuk eksportohen.

Une jam dakord vetem per 2 ose 3 skuadrilje F16 Fighting Falcon. 1 ose 2 skuadrilje duhet te shoqerojne gjithmone trupat e impenjuara ne teatrot nderkombetare te luftes, psh Afganistan, ndersa tjetra duhet te patrulloje hapesiren ajrore shqiptare.

Ne vend te 20 Apache do te preferoja 6 ose 8 Mangusta. Jane me te vegjel dhe me ekonomike se Apache. Mund te perdoren si ne toke ashtu edhe ne det.

100 tanket do t'i zevendesoja me mjete me te lehta te blinduara, por me te shpejta dhe me te manovrueshme. Duke pasur parasysh formen e ushtrise tone, te ndertuar si force e reagimit te shpejte, tanket i shof te panevojshme ose shume pak te nevojshme. Besoj se 8/10 tanke do te ishin te mjaftueshme per te shoqeruar trupat qe marrin pjese ne operacionet nderkombetare.

Ndersa forcave detare per mendimin tim i mjafton nje ose dy anije mbeshtetese dhe i duhen te pakten 4 skafe super te shpejta per te monitoruar bregdetin, te armatosura shume lehte.

Shqiperia ka nevoje per te permiresuar mbrojtjen e saj kunder-tanke dhe kunder-ajrore. Kjo e fundit, per fat te keq, kushton teper shume.

Alternativa ngel,njė sinjal zjarri fqinjėve italian dhe vijnė e na shpetojnė

Imagjino taljonat,shohin zjarrin nga Otranto,se ne e ndezim nė Sazan

Marescia' i albanesi,ann appicciat' o fuoc
An'cor sti cazzi di albanesi
Maronna ch'agg cumbunat pe veni' acca'
iamm a salva' u munn

Freemason
14-03-2013, 18:23
qaji hallin ti se me ato e mbajti te pacenuar integritetin territorial ai

eeee praaaa

Po as me ate te shekullit te kaluar nuk po krahasohen keta hajduterit e babzitur qe ka zgjedhur brari te votoje

O Shoku Tanku

Qe te kuptohemi se askush nuk me kuptoj edhe te tema qe kisha hapur te forumi tjeter

Une nuk them ta katandisim Shqiperine si Enveri me bukiere dhe me miliona tonelata TNT e predha te kota, ama nje mbrojte efikase me Avione, Tankse, Anije dhe Raketa duhet ta kemi per cdo rast. Aq sa per vete. Jo per te sulmuar, por sic e the edhe ti per te mbrojtur integritetin territorial nga PBM derin ne Preveze :p

Pastaj me te pare e me te bere

cool_shqype
14-03-2013, 18:51
Per keto zgjedhje jam dakord deri diku me ty...

Ndersa ARCHER nuk e di se cfar eshte....per tankun ZSU mendoj qe eshte shume i vjeter

Nuk duhet te hedhim poshte gjith ate force qe u shkollua e perdori per dekada te tera armatimin dhe arsenalin ushtarak qe kishim.....
DHE PO TA BEJME ASHTU SIC DUHET, NE VULLNETARISHT DUHET TE JAPIM PER MGROJTJEN 3%-10% TE TE ARDHURAVE DHE PO VULLNETARISHT DUHET TE PAKTEN TE SHKOJME E USHTROHEMI (SI DUIKUR) PER MIRMBAJTJEN E MATERIALEVE USHTARAKE......personalisht shmbull mund te paraqes Izraelin
Per ato qe baroni tha po te kesh 2 skuadrilje....... harroi se tjetri ti nzjerr jashte loje me nje duzine rraketash qe mbahen ne sup.

SE PER PAK HARROVA NA DUHEN EDHE 10000 Barrett M107....... PER MBAJTJE NE DISTANCE TE DERRAVE

BlueBaron
14-03-2013, 20:10
Alternativa ngel,njė sinjal zjarri fqinjėve italian dhe vijnė e na shpetojnė

Imagjino taljonat,shohin zjarrin nga Otranto,se ne e ndezim nė Sazan

Marescia' i albanesi,ann appicciat' o fuoc
An'cor sti cazzi di albanesi
Maronna ch'agg cumbunat pe veni' acca'
iamm a salva' u munnhahahahahahahahahahahahahaha

Kom qesh me lot. Po kom fryke se s'ka mo vendroje ne Otranto.

BlueBaron
14-03-2013, 20:13
Ja llastiqet e rafmetliut :D

http://img844.imageshack.us/img844/6287/urlhi.jpgA i kane provuar ndonjehere keto raketat kunderajrore ??? Apo nuk ndiznin ??? I kishin vetem per inventare parade.

Pyes, sepse e kane shkelur nja ca here hapesiren ajrore socialiste ...

BlueBaron
14-03-2013, 20:16
Per ato qe baroni tha po te kesh 2 skuadrilje....... harroi se tjetri ti nzjerr jashte loje me nje duzine rraketash qe mbahen ne sup.
Kushtojne me pak nje dyzine rraketa supi se sa nje dyzine avione sulmi ...

BlueBaron
14-03-2013, 20:18
DHE PO TA BEJME ASHTU SIC DUHET, NE VULLNETARISHT DUHET TE JAPIM PER MGROJTJEN 3%-10% TE TE ARDHURAVE DHE PO VULLNETARISHT DUHET TE PAKTEN TE SHKOJME E USHTROHEMI (SI DUIKUR) PER MIRMBAJTJEN E MATERIALEVE USHTARAKE..Hidhe nje here per ide referendumi dhe shife sa vota merr ideja jote ...

:D :D :D

shoku_tanku
14-03-2013, 20:27
prape me zborin keta...amani ere se na moret shpirtin...na mbron NATO tani

Edvin83
14-03-2013, 20:45
RAKETAT
Flet Memush Habilaj, ish-ing. kimist, nė Laboratorin Qendror tė Forcave tė Armatosura.

Ja pse raketat quheshin krenaria e armėve shqiptare.
Pak histori?

Publiku shqiptar dhe i huaj pėr herė tė parė mėsuan se nė Shqipėri ekzistonin armėt moderne- raketat Tokė-Ajėr, duke parė paradėn e forcave tė armatosura mė 29 Nėntor 1964. Qė atėherė kėto armė enigmatike janė mbuluar me sekret, mistere e fantazi, shpesh herė qė nuk kanė lidhje me realitetin. Me pak informacion qė do paraqitim kėtu, lexuesit mund tė qartėsojnė gjithēka rreth kėtij problemi tė mbajtur nė fshehtėsi pėr shumė vite. Raketat qė dispononte ushtria shqiptare janė raketa kundėrajrore Tokė-Ajėr pėr lartėsitė e mėdha. Nė literaturėn e specializuar njihen me sigla tė ndryshme si S-75-DIVINA, SAM-2 (surface to air missile) etj.. Nė Kinė prodhoheshin me emrin “Timonieri i kuq”. Ky sistem raketash ėshtė projektuar nė ish-Bashkimin Sovjetik nė vitet 1953-56 nga Byroja Llavoēkin dhe hyri nė armatim nė vitin 1957. Ka pėsuar njė numėr tė madh modifikimesh dhe perfeksionimesh deri nė fund tė shekullit tė 20-tė, deri sa u zėvendėsuan nga sisteme tė reja shumė tė sofistikuara SA- 10 dhe SA-12.

Nga sa keni studiuar dhe jeni njohur me kėto armė, sa ka qenė numri i pėrgjithshėm i prodhimit nė ish- BRSS?

Ka mundėsi qė nė ish-Bashkimin Sovjetik tė jenė prodhuar rreth 4 600 copė raketa tė tilla. Njė numėr shumė i madh i tyre ėshtė pėrhapur nė rreth 35 vende tė ndryshme, ku janė akoma nė inventarin e ushtrive. Vėnia nė pėrdorim tė kėtij sistemi raketash pėr mbrojtjen kundėrajrore solli njė revolucionarizėm tė thellė nė doktrinat e mbrojtjes, aviacionit strategjik, luftės elektronike etj.. Pėr kohėn ky sistem konsiderohej i fuqishėm dhe duhej domosdoshmėrish tė merrej fort nė konsideratė nga palėt ndėrluftuese. Rezultatet nė praktikė tė kėtyre armėve u vėrtetuan nė shumė raste. Pėr herė tė parė nė ish-Bashkimin Sovjetik mė 1 maj 1960 u rrėzua aeroplani zbulues U-2 nė 20 000 metra lartėsi, i drejtuar nga piloti Gary Povvers. Nė krizėn e Kubės nė tetor 1962 u rrėzua njė avion tjetėr U-2, i drejtuar nga piloti Rudolf Anderson. Raketat u treguan shumė efikase nė luftėn e Vietnamit dhe nė Luftėn e 4-tė arabo-izraelite (Lufta e Kipurit) nė tetor 1973. Pėrdorimi i SAM-2 nga egjiptianėt dhe sirianėt e nxori jashtė loje aviacionin izraelit tė lartėsive tė mėdha. Pėrdorimi i fundit luftarak i kėtyre raketave ka qenė nė vitin 1993, kur u asgjėsua njė avion i ushtrisė ruse dhe qė pati thashetheme shtypi se ishin raketa tė shitura Gjeorgjisė nga Shqipėria.

Si dhe kur erdhėn raketat SAM-2 nė Shqipėri?

Duke qenė anėtare e Traktatit tė Varshavės dhe duke patur pozicion tė rėndėsishėm nė Mesdhe, Shqipėria pati shansin tė ishte nė vendet e para nė botė qė u pajis me sistemin e raketave SAM-2. Instalimet e para u bėnė nė vitin 1960 dhe pas ndėrprerjes sė marrėdhėnieve me ish-B.Sovjetik, furnizimet u siguruan nga Kina, qė kishin licencėn e prodhimit tė kėtyre armėve (HQ-1, HQ-2).

Deri kur vazhdoi tė mirėmbaheshin, tė pėrgatiteshin ushtarėt dhe tė ruheshin kėto raketa? ?

Sistemi i raketave SAM-2 vazhdoi normalisht deri nė fillim tė viteve 1990, mė vonė u bėnė pėrpjekje nga trafikantėt e armėve pėr t’i ēmontuar dhe shitur nė vendet afrikane, me pretekstin se ishin tė vjetruara e tė panevojshme, por me kėmbėnguljen e personelit tė kėsaj njėsie u arrit tė shpėtohej kjo armė. Pėr tė mbushur mendjen drejtuesve tė shtetit u organizua njė qitje provė mė 1995, e cila rezultoi me sukses tė plotė dhe qė i detyroi trafikantėt tė hiqnin dorė nga ēmontimi dhe shitja e tyre.

Mund tė nė flisni pa pėr parametrat luftarakė tė SAM-2?

Destinacioni parėsor i raketės SAM-2 ėshtė mbrojtja nga sulmet e aviacionit strategjik tė lartėsive tė mėdha, por ajo mund tė pėrdoret edhe pėr goditje Tokė-Tokė kundėr objektivave tė rėndėsishėm . Nė luftėn e 4-tė arabe-izraelite janė realizuar sulme tė tilla. Raketa SAM-2 mund tė pėrshtatet pėr tė transportuar nė objektiv armė bėrthamore me fuqi deri 15 kiloton, ose tė pėrshtatet pėr Luftėn Antiraketė. Arma ėshtė njė raketė dy fazore. Nė fazėn e parė si karburant shėrben njė mbushje baruti qė siguron shkėputjen e raketės nga toka dhe sigurimin e parametrave tė fluturimit. Faza e parė vepron gjatė 4-5 sekondave dhe pastaj hyn nė punė faza e dytė me karburante tė lėngėt dy komponentėsh qė mban regjimin e motorit gjatė fluturimit pėr 22 sekonda. Tė dy fazat i sigurojnė raketės njė fluturim me shpejtėsi supersonike 1150-1200 metra/sekondė (Mach 4-4,5) pra 4-4.5 herė shpejtėsinė e zėrit dhe qė mund tė ngrihet nė lartėsinė maksimale deri 3200 metra ose tė arrijė objektiva nė tokė deri 35-40 km ose mė tepėr. Mban mbushje eksplozivi tė fuqishėm prej 195 kg gjė qė bėn tė mundur asgjėsimin e avionėve brenda njė sfere me rreze rreth 65 metra nė lartėsi mesatare, ndėrsa nė lartėsi tė mėdha me rreze 100-120 metra (pėr shkak tė rrallimit tė ajrit), ndėrsa rrezja e dėmtimeve tė rėnda arrin deri 250 metra. Lartėsia operative lėviz nga 8 km deri nė 23 km pėr tė siguruar njė probabilitet asgjėsimi 68-75% (sipas modifikimeve). Peshon rreth 2300 kg dhe ėshtė e gjatė 10.7 metra. Eksplodimi i masės luftarake shkakton formimin e fragmenteve asgjėsuese deri nė rreth 8 000 copė (modelet e para) qė pėrhapen me shpejtėsi 2500 m/s, dhe qė mund ė shkaktojnė dėmtime nė distanca tė mėdha. Nė qoftė se, raketa mbushet me eksploziv termobarik rritet shumė rrezja e dėmtimit. Variante tė mėvonshme krijonin deri 32 000 copė fragmentesh vrasėse.

Po nė fazėn e dytė?

Nė fazėn e dytė raketa mbahet nė trajektoren e fluturimit me anė tė karburantit dy komponentėsh, njėri komponent pėrbėhet nga aminat, komponenti tjetėr nga aksiduesi. Aminat pėrmbajnė 50% izomerė tė Ksilidinave ( 6 izomerė), 48,5% Trietilaminė dhe 1.5% dietilaminė. Raketa mban rreth 140-150kg nga kjo pėrbėrje nė rezervuarė nėn presion ajri. Oksiduesi ėshtė acidi nitric tymues qė pėrmban rreth 80% acid nitric tė ngopur me tetraokside azoti rreth 20% (20-27% N2O4) dhe me rreth 2-6% acid fluorhidrik si inhibitor.

Raketa mban rreth 250 kg oksidues nėn presion, raporti amina: oksidues mbahet nė mėnyrė qė tė sigurojė ēlirimin maksimal tė energjisė (10250 KKal/kg), volume maksimal tė mundshėm tė gazeve si dhe vetėndezje tė menjėhershme sapo komponentėt bijėn nė kontakt me njėri-tjetrin nė dhomėn e diegies. Si rezultat prodhohet njė shtytje prej rreth 3000 kilogram forcė dhe njė impuls specifik prej 250 kg. sek/kg. Ky lloj karburanti nė ish B. Sovjetik njihej me kodin “Tonka-Fuel- 250 ose TG-02”. Nė origjinė karburanti u pėrdor nga gjermanėt pėr raketat e tyre mė 1944, por qė mė vonė pėsoi modifikime ( vvasser fall Fuel, R- stoff + S-stoff). Sistemi i turbo-pompave punon me njė karburant tjetėr- 90 litra Izonit (izopropil nitrat) qė mban nė punėn motorike gjatė 30-60 sekondave. Njė bateri e fuqishme dhe shumė e komplikuar mban nė punė modulin elektronik tė radiokomandimit, modulin e autopilotimit, nyjėn e ndėrlidhjes me radarin, si edhe tė gjithė nyjet elektronike qė sigurojnė veprimtarinė normale dhe komandimin nė distancė tė raketės qė nga momenti i lėshimit dhe deri nė shpėrthimin mbi objektiv. Sistemi elektronik pėrsoset vazhdimisht sidomos nė drejtim tė kundėrmasave nga lufta elektronike . Kėto parametra e bėnin SAM-2 njė armė tė fuqishme dhe dinjitoze.

Ēfarė pėrpjekjesh janė bėrė pėr mbajtjen nė eficencė tė raketave?

Ėshtė kryer njė punė e madhe dhe e vėshtirė pėr tė mbajtur nė gatishmėri tė plotė sistemin e raketave nė Shqipėri. Personeli qė ka shėrbyer nė kėto armė ka punuar me kėmbėngulje si nga ana organizative ashtu edhe nga ana tekniko-shkencore dhe ato janė mbajtur nė gjendje tė shkėlqyer deri nė dhjetėvjeēarin e parė tė shek. XXI. Kėto ishin armė tė fuqishme dhe tė frikshme dhe qė kishin njė kosto shumė tė lartė luftarake. Deri nė ndėrprerjen e marrėdhėnieve me ish-B.Sovjetik, pėrgatitja e personelit furnizimet me karburante dhe pjesėt e nevojshme si dhe pėrmirėsimet e njėpasnjėshme mbuloheshin nga Rusia dhe mė vonė nga Kina. Furnizimet e fundit nga Kina u bėnė nė vitet 1976-1977 pėr modelet e fundit HQ-1 dhe HQ-2 qė ishin shumė tė avancuara. Pas prishjes me Kinėn lindi nevoja qė arsenali i raketave tė mirėmbahej nga personeli shqiptar. Nė kėtė drejtim dilnin disa probleme tė vėshtira, sidomos pėr karburantet dhe bateritė qė ishin me afat tė caktuar skadimi. Kėshtu qė nė programet e detyrave shkencore tė ushtrisė nė fillim tė viteve 1980 u vunė me prioritet zgjidhja e kėtyre problemeve.

Kush ka kėmbėngulur mė shumė nė kėtė pikė?

Ish- ministri i Mbrojtjes Mehmet Shehu dhe kryeministėr ngulte kėmbė vazhdimisht pėr kėtė ēėshtje. Pas studimeve tė shumta u zgjidhėn problemet e karburanteve. U gjetėn dy variante pėr rinovimin e komponentit tė minave. Me distilim nė vakum tė ksilidinave dhe trietilamines fitohej njė karburant me cilėsi tė lartė, por me kosto tė madhe. Nė variantin tjetėr kalohej karburanti nė kolona me sita molekulare pėr tė arritur nė parametrat fillestare. Duke qenė se aminot oksidohen dhe polimerizohen duke ndenjur gradualisht e prishin karburantin dhe me njėrin nga kėto procese u arrit rigjenerimi i plotė i tyre. Impianti pėr kėtė punė u ngrit nė Tiranė dhe funksionoi rregullisht deri nė 1997 kur u shkatėrrua nga forcat destruktive. Komponenti tjetėr – Oksiduesi u arrit tė prodhohej nė Uzinėn e Azotikut nė Fier. Ai ėshtė edhe tani nė gjendje pune, dhe prodhon ndėr tė tjera edhe narkozė pėr shėndetėsinė mbi bazėn e oksideve tė Azotit. Pjesėt e tjera inxhinierike u siguruan duke shfrytėzuar kapacitetet e industrisė ushtarake dhe tė industrisė sė vendit. Problemet e pėrsosjes elektronike ishin pjesė e punės sė vazhdueshme tė specialistėve tė fushės, sistemet kompjuterike bliheshin tė gatshme dhe pėrshtateshin sipas kohės. Nė provat e kryera rezultoi se raketat u ruajtėn, u mirėmbajtėn dhe ruajtėn gatishmėrinė e tyre luftarake me punėn dhe zotėsinė e specialistėve shqiptare edhe nė kushtet e izolimit tė plotė qė kaloi vendi. Pėrpjekjet shumėvjeēare pėr tė prodhuar baterinė raketės nuk dhanė rezultat, qė i vetmi makenizėm qė nuk u prodhua nė vend.

Cila ka qenė doktrina e NATO-s pėr raketat tona?

Sipas doktrinave tė NATO-s mund tė pajisemi gradualisht me raketa tė tjera, ndoshta tė tipit HAĖK-MIM-23B. Kjo ėshtė raketė e ngjashme me SAM-2, ka hyrė nė armatimin e ushtrisė amerikane nė vitin 1960 dhe ėshtė pėrsosur vazhdimisht. Ėshtė mė e vogėl (gjatėsi rreth 5m) me ngarkesė eksplozive mė pak se gjysma e SAM-2 (rreth 75 kg), lartėsia operative shtrihet 2.5-20 km lartėsi gjatė eksplodimit krijon 14000 fragmente shkatėrruese qė mbulojnė njė sektor sferik prej rreth 70 gradė. Parametrat e tjerė i ka mė tė vegjėl se SAM-2, p.sh shpejtėsia ėshtė gati dy herė mė e vogėl etj.. Ka kosto shumė tė lartė ekonomike 250-300 mijė dollarė pėr copė, pėr tė kompletuar njė grup duhet njė shifėr pėr mė tepėr se 30 milionė dollarėsh ose rreth 8-10 herė mė shumė se SAM-2 nė tė njėjtat kushte. Prodhohet nga Raytheon Company kompania mė e madhe nė botė pėr prodhim raketash dhe ndodhet nė armatimin e shumė vendeve nė botė pėr prodhim raketash dhe ndodhet nė armatimin e shumė vendeve nė botė.

Shqipėria, e dyta nė botė, pas Bashkimit Sovjetik, qė u pajis me raketa.

Duke qenė anėtare e Traktatit tė Varshavės dhe duke pasur pozicion tė rėndėsishėm nė Mesdhe, Shqipėria pati shansin tė ishte nė vendet e para nė botė qė u pajis me sistemin e raketave SAM-2. Instalimet e para u bėnė nė vitin 1960 dhe pas ndėrprerjes sė marrėdhėnieve me ish-B.Sovjetik, furnizimet u siguruan nga Kina, qė kishin licencėn e prodhimit tė kėtyre armėve (HQ-1, HQ-2). Organizimi u bė nė bazė regjimenti me vendndodhje nė afėrsi tė Ndroqit-Tiranė qė nė atė kohė kishte numrin konvencional Rep. N-3700. Njėsia kishte tre grupe autonome tė vendosur nė Krujė, Durrės (Rrushkull-grykėderdhja e Erzenit) dhe Patos. Kėto bazime mbulonin mbrojtjen e Tiranės, Durrėsit dhe Zonėn naftėmbajtėse tė Fierit dhe gjirin e Vlorės. Mė vonė u studiua mundėsia e zgjerimit tė kėsaj njėsie duke menduar tė shtoheshin edhe dy grupe tė tjerė, njė nė lindje tė Tiranės (nė zonėn e Bizės), qė tė mbulonte nga kėrcėnimi lindor kryeqytetin dhe qytetin industrial tė Elbasanit dhe njė grup tjetėr nė rajonin e Memaliajt pėr tė siguruar mbrojtjen nga jugu duke realizuar kėshtu mbulim tė qendrave vitale tė vendit.

Raketat tona sot, nė SHBA, pėr demontim.

Me rinovimet e vazhdueshme raketat u parashikuan tė mbaheshin nė armatim deri nė vitet 2010, duke bėrė vazhdimisht pėrsosjet e duhura. Skandali i Gėrdecit nxori nė dukje problemin qė kėto armė tė fuqishme mund tė ishin objekt i trafikimeve drejt elementeve terroriste. Pas ngjarjes sė Gėrdecit u vendos qė raketat tė hiqeshin nga Shqipėria para kohe. Ato u dėrguan pjesė-pjesė nė SHBA ku do t’i nėnshtroheshin ēmontimit. I gjithė arsenali prej rreth 300 copė raketash kundėrajrore SAM-2 dhe rreth 450 raketash kundratanke si dhe raketat SAM-7, strela-2 etj. u hoqėn nga Shqipėria pjesė-pjesė. Kėto armė i kanė kostuar vendit njė shifėr marramendėse dhe pėrfunduan nė asgjė.

Raketat dhe katera silurueset, tmerri socialist i Otrantos
Arsenali raketor kishte njė bazė prej 250-300 raketa SAM-2, HQ-1, HQ-2 dhe vazhdoi tė jetė nė shėrbim tė mbrojtjes sė vendit deri pas skandalit tė Gėrdecit (2008). Pėrsa i pėrket mbrojtjes nga aviacioni i lartėsive tė ulėta, nė vendin tone. Kjo detyrė mbulohej nga artileria kundėrajrore (AKA), dhe megjithė pėrpjekjet pėr tė siguruar Raketėn pėrkatėse SAM-7 ose Strela-2, nuk u arrit nė pėrfundim konkret, vetėm nė prag tė viteve ‘90 u sigurua kontigjenti i parė nga Kina dhe njė kontigjent tjetėr nga Bullgaria. Si pėrfundim mund tė themi se sistemi ynė i raketave dhe katera siluruesit kanė qenė tmerri socialist i Otrantos.

Nga Shqipėria nė Kazakistan, vetėm pėr njė qitje me raketa.

Cane RAMA

Ka qenė viti 1959, kur unė isha nė Artilerinė Kundėrajrore tė Kuēovės. Ishin marrė masa qė kjo armė tė modernizohej me njė lloj armatimi tė ri, qė ishin raketat. Dhe ndėr kėto masa ishte qė tė pėrgatiteshin njė grup oficerėsh nė Bashkimin Sovjetik. Ky grup pėrbėhej prej dhjetė vetėsh, ku bėja pjesė edhe unė. Pasi festuam Vitin e Ri 1960 nė Shqipėri, mė 5 janar i hipėm avionit TU-104 dhe pėr tri orė ishim nė Moskė. Prej andej na u desh tė udhėtonim 5 ditė rrugė hekurudhore pėr tė mbėrritur nė republikėn Burjak – Mongole, ku temperatura atė natė ishte -47 gradė Celsius. Qyteti ku kishim mbėrritur ishte Ulan Ude, ku kishte njė shkollė specializimi pėr raketat. Aty studiuam pėr rreth 9 muaj, pastaj u kthyem nė atdhe. Duke qenė njė armė e kushtueshme, provat dhe qitjet me raketa ishin tė rralla, aq mė tepėr kur ato u prodhuan pėr herė tė parė. Por sa u kthyem, erdhi urdhri tė niseshim prapė nė Bashkimin Sovjetik, kėtė radhė pėr tė marrė pjesė nė qitje me raketa. Ishim 112 qė u nisėm pėr nė Kazakistan. Nė shkretėtirėn e Kazakistanit ishte njė poligon i shkėlqyer pėr kėto lloje qitjesh, por edhe pėr qitje me avionė reaktivė, ku ishin edhe shumė pilotė shqiptarė. Nė njė kohė rekord pėrgatitėm aparaturat dhe stacionet qė i shėrbenin qitjes. Goditja do tė bėhej me avionė pa pilot. Pas pak u dha komanda. Zihni Koshi njoftoi se raketa u lėshua. Pas disa sekondash, Bejto Isufi qė ishte nė kabinėn e komandimit thirri nė altoparlant: “U lumtė djema!”. Sapo u asgjėsua avioni i parė pa pilot, u krye qitja e dytė. Edhe kjo doli me sukses. Iu hodhėm nė qafė njėri-tjetrit. Mbaj mend midis tyre Mėhill Pertenėn, Faik Myftarin, Namik Shehun dhe shumė tė tjerė. Ia vlejti mundimi qė bėmė me mijėra kilometra rrugė vetėm pėr njė qitje. Sa mbaruam qitjen u kthyem, ka qenė njė dimėr i ftohtė dhe nė Moskė bėhej mbledhja e 81 partive. Ndoshta, ne ishim tė fundit qė kemi shkuar nė Bashkimin Sovjetik, pasi pastaj siē dihet filloi Dimri i Madh.

SystemA
14-03-2013, 21:30
nuk ju lihet arme ne dore ketyre se ta bejne gerdec dynjane
lol......tamom.
Jo per noi gjo,por ngaterrojne masanej Shijakun me Patras

shoku_tanku
14-03-2013, 21:35
lol......tamom.
Jo per noi gjo,por ngaterrojne masanej Shijakun me Patras

mendjen per arme e kane..nuk shikojne te gjejne ndonje pune e te ushqejne cilimiqerit..xhibilet milet :)

SystemA
14-03-2013, 21:45
mendjen per arme e kane..nuk shikojne te gjejne ndonje pune e te ushqejne cilimiqerit..xhibilet milet :)

Deshira eshte e mire qe te kemi arme moderne(edhe Euro besoj aty e ka) por me cfar do i blesh????
Njeri do dhe Leopard 2A6 biles dhe 100 cope.
Sa kushton vetem njeri, nje zot e di!
PS: ti cfar tanku ke per vete iher......haha

shoku_tanku
14-03-2013, 21:50
Deshira eshte e mire qe te kemi arme moderne(edhe Euro besoj aty e ka) por me cfar do i blesh????
Njeri do dhe Leopard 2A6 biles dhe 100 cope.
Sa kushton vetem njeri, nje zot e di!
PS: ti cfar tanku ke per vete iher......haha

po ky esht i lodhur or burr..nga ata qe na i falen sovjetiket pas luftes se dyte boterore..po nejse..sorrat i tremb gjithsesi..se mos na duhen per gje tjeter

drague
14-03-2013, 21:52
vdes ky euro per njicik armehaha

shoku_tanku
14-03-2013, 21:53
vdes ky euro per njicik armehaha

epo ta ndaje mendjen..o arme o raki

drague
14-03-2013, 21:58
epo ta ndaje mendjen..o arme o raki

rakin e zin per ne ai-edhe me muskat pale

SystemA
14-03-2013, 21:58
po ky esht i lodhur or burr..nga ata qe na i falen sovjetiket pas luftes se dyte boterore..po nejse..sorrat i tremb gjithsesi..se mos na duhen per gje tjeter
bereqaves....falas

cool_shqype
14-03-2013, 22:18
Hidhe nje here per ide referendumi dhe shife sa vota merr ideja jote ...

:D :D :D

Do ta hedh si ide ne referendumin pas zghedhvjedhmashtrumkave te Qershorit.....pasi te me kete dhene leje qendrimi Doc. Prof. .....

Freemason
15-03-2013, 05:13
A i kane provuar ndonjehere keto raketat kunderajrore ??? Apo nuk ndiznin ??? I kishin vetem per inventare parade.

Pyes, sepse e kane shkelur nja ca here hapesiren ajrore socialiste ...

Shih shih shih sa ironik cuni !

Prandaj i shiti Saliu se nuk ndiznin dhe i zevendesoj me Mercedez te blinduar 700.000 $ Sa here e kan shkelur ne kohe te Salkos ...jo hapsiren... po territorin Shqiptar , duke vrar bile pervec popullsise edhe ushtar ?

Per nje gje ju jap te drejte une juve: Edhe sikur te na i falnin armatimin me modern qe ka bota, ne duart e kesaj qeverie , ne jemi sikur pa gje fare

p.s

Dragamin & Tankist

Kur te doni raki shkoni blijeni ne pazar

Nuk jam katunar qe bej raki une, jam i modernizuar dhe perdor vetem... si shkruhet uiski ne englisht mer amon ?

Duaje Siveten
15-03-2013, 11:16
...

Per nje gje ju jap te drejte une juve: Edhe sikur te na i falnin armatimin me modern qe ka bota, ne duart e kesaj qeverie , ne jemi sikur pa gje fare
...
I je afruar nje te vertete, per te cilen shtetet eksportuese jane teper te ndjeshme: armatimi qe shesin, te mos kthehet ne perdorim kunder tyre.

Nje shembull i kesaj qeverie, kur sala ishte president: kur SHBA-ve iu duhesh territori i Shqiperise per te monitoruar situaten ne ish-Jugosllavi, dhe veēanerisht Gjadri per te provuar avionet pa pilot, gjeveria shqiptare nuk pranoi oferten e $500 meleone, por kerkonte mbeshtetje politike per qeverine, e nder te tjera, predha te drejtuara kunder-ajrore. Jo me aq deshire, nje sasi predhash iu dhane, kuptohet, jo haptas.

Ironia e ketij tranzakcioni eshte se me ato arme u shti kunder helikoptereve te marinsave qe po evakuonin personelin e ambasades amerikane e te tjere ne mars te 1997 ...

cool_shqype
15-03-2013, 16:05
Kushtojne me pak nje dyzine rraketa supi se sa nje dyzine avione sulmi ...

Po mer cun ke shum te drejte qe rraketat e supit kushtojne sa 1 sheleg por halli eshte se cilen dallendyshe e vene ne objektiv F16 QE SHIFET APO RAPTORI QE I SILLET VERDALL ZOTIT E NUKU SHIFET......kush tha qe na duhen avione sulmi....JO JO JO JO mer cun ato jan per mbrojtje packa se psh. ne Beograd shkojne per 10 min e Athine per 20.....
FLIT PER PAQE E PERGATITU PER LUFTE thoshin ca cifo dikur.

BlueBaron
15-03-2013, 16:07
I je afruar nje te vertete, per te cilen shtetet eksportuese jane teper te ndjeshme: armatimi qe shesin, te mos kthehet ne perdorim kunder tyre.

Nje shembull i kesaj qeverie, kur sala ishte president: kur SHBA-ve iu duhesh territori i Shqiperise per te monitoruar situaten ne ish-Jugosllavi, dhe veēanerisht Gjadri per te provuar avionet pa pilot, gjeveria shqiptare nuk pranoi oferten e $500 meleone, por kerkonte mbeshtetje politike per qeverine, e nder te tjera, predha te drejtuara kunder-ajrore. Jo me aq deshire, nje sasi predhash iu dhane, kuptohet, jo haptas.

Ironia e ketij tranzakcioni eshte se me ato arme u shti kunder helikoptereve te marinsave qe po evakuonin personelin e ambasades amerikane e te tjere ne mars te 1997 ...Sa helikoptere u rrezuan ???


As barcaleta s'dine te tregojne sociadhitsat ...

BlueBaron
15-03-2013, 16:14
Shih shih shih sa ironik cuni !

Prandaj i shiti Saliu se nuk ndiznin dhe i zevendesoj me Mercedez te blinduar 700.000 $ Sa here e kan shkelur ne kohe te Salkos ...jo hapsiren... po territorin Shqiptar , duke vrar bile pervec popullsise edhe ushtar ?

Per nje gje ju jap te drejte une juve: Edhe sikur te na i falnin armatimin me modern qe ka bota, ne duart e kesaj qeverie , ne jemi sikur pa gje fare
Lene ironine time. M'u pergjigj sa aviona armiq rrezun rraketat e famshme ???

Se ē'ekziston nje legjende qe njoni ka pilotu avionin vetem me breke kur kane zon rob ate avionin jugosllav dhe e kane ul ne Rinas. Eshte per liber Guiness.

M'habit fakti si s'kane provu aftesine e rraketave, apo s'kishin karburant ...

BlueBaron
15-03-2013, 16:17
Po mer cun ke shum te drejte qe rraketat e supit kushtojne sa 1 sheleg por halli eshte se cilen dallendyshe e vene ne objektiv F16 QE SHIFET APO RAPTORI QE I SILLET VERDALL ZOTIT E NUKU SHIFET......kush tha qe na duhen avione sulmi....JO JO JO JO mer cun ato jan per mbrojtje packa se psh. ne Beograd shkojne per 10 min e Athine per 20.....
FLIT PER PAQE E PERGATITU PER LUFTE thoshin ca cifo dikur.
Mos luaj kaq shume me Xbox apo PS !!!

Freemason
15-03-2013, 16:17
Lene ironine time. M'u pergjigj sa aviona armiq rrezun rraketat e famshme ???

Se ē'ekziston nje legjende qe njoni ka pilotu avionin vetem me breke kur kane zon rob ate avionin jugosllav dhe e kane ul ne Rinas. Eshte per liber Guiness.

M'habit fakti si s'kane provu aftesine e rraketave, apo s'kishin karburant ...

E c'lidhje ka kjo me ate problem qe kam shtruar une ketu ne teme ? Nese nuk je dakord qe Shqiperia te armatoset thuaje troc dhe arsyen, nese je pro armatimit me mjete te renda, thuaje se si mund te realizohet kjo gje

Kuq ! d.m.th Kaq ! :p

BlueBaron
15-03-2013, 16:37
E c'lidhje ka kjo me ate problem qe kam shtruar une ketu ne teme ? Nese nuk je dakord qe Shqiperia te armatoset thuaje troc dhe arsyen, nese je pro armatimit me mjete te renda, thuaje se si mund te realizohet kjo gje

Kuq ! d.m.th Kaq ! :p


Requiem-at e tua as per barcaleta nuk vlejne. Kete po te them ...S'e mor vesh ku do i gjesh ti paret per me u armatos ronshem !!!

Freemason
15-03-2013, 16:39
Do shes edhe pjesen tjeter te detit bashke me naften qe ka brenda.

Mano
15-03-2013, 16:44
As edhe nje !

Civil po :p

Nuk mendoj se Shqiperia ka nevoj per nji armatim si te thuash 'deri ne dhemb' por edhe keshtu hic fare, eshte budallallek.

Cfar behet me taksat e popullit, Arsimim jo, spitale jo, polici dordolece, turizim jo, ku shkojn gjith ato para qe mblidhen nga taksat? Tek rrogat e familjes se kryeministrit?

SystemA
15-03-2013, 16:48
E c'lidhje ka kjo me ate problem qe kam shtruar une ketu ne teme ? Nese nuk je dakord qe Shqiperia te armatoset thuaje troc dhe arsyen, nese je pro armatimit me mjete te renda, thuaje se si mund te realizohet kjo gje

Kuq ! d.m.th Kaq ! :p

Ka nje legjende apo thash e them.
Qe kur mbaroi bunkeri pare Mehmet Shehu,i tha projektuesit apo inxhinjerit te xhenjos: futu aty brenda ta provojme a e mban nje predhe bunkeri i artilerise.
Pati fat inxhinjeri se do shkonte per shel.
Nje krahasim idiot: te sulmojne shtepine me aviona,kshu me pushke...
Me bicak vret veten!
Tashti ishin efektive apo jo ne ate kohe?????
Nuk u provuan,por u provua qe kur nuk u ndiste diagaci te fusnin ne burg,apo ta pallakuqnin.
Nje stet pa ushtri,eshte i vdekur si perfundim!
Mos u provofte.

Freemason
15-03-2013, 17:56
Ka nje legjende apo thash e them.
Qe kur mbaroi bunkeri pare Mehmet Shehu,i tha projektuesit apo inxhinjerit te xhenjos: futu aty brenda ta provojme a e mban nje predhe bunkeri i artilerise.
Pati fat inxhinjeri se do shkonte per shel.
Nje krahasim idiot: te sulmojne shtepine me aviona,kshu me pushke...
Me bicak vret veten!
Tashti ishin efektive apo jo ne ate kohe?????
Nuk u provuan,por u provua qe kur nuk u ndiste diagaci te fusnin ne burg,apo ta pallakuqnin.
Nje stet pa ushtri,eshte i vdekur si perfundim!
Mos u provofte.

Cfar mos u provofte ?

Se shtet pa ushtri egziston, eshte ky i yni, pa ushtri dhe naaaa ja ben armiqve tane, lere pastaj po te armatosim ushtrine me arme :p

Freemason
15-03-2013, 18:00
Nuk mendoj se Shqiperia ka nevoj per nji armatim si te thuash 'deri ne dhemb' por edhe keshtu hic fare, eshte budallallek.

Nuk thash ushtri dhe armatim qe te pushtojme boten, aq sa fqinjet tane mos ta gjejne fushe me lule

Cfar behet me taksat e popullit, Arsimim jo, spitale jo, polici dordolece, turizim jo, ku shkojn gjith ato para qe mblidhen nga taksat? Tek rrogat e familjes se kryeministrit?

Pse si te duket familja e kryeministrit ty , e vogel ? Familja e Kryeministrit fillon ne Beograd dhe mbaron ne Athine

SystemA
15-03-2013, 18:13
Cfar mos u provofte ?

Se shtet pa ushtri egziston, eshte ky i yni, pa ushtri dhe naaaa ja ben armiqve tane, lere pastaj po te armatosim ushtrine me arme :p
E kisha llafken po u provua,shumica kerkojne azil ne perendim!

bindi
15-03-2013, 18:29
Te armatoset,po kush se!?? keta hajnat qe e kane shkatrruar!...

BlueBaron
15-03-2013, 18:33
E kisha llafken po u provua,shumica kerkojne azil ne perendim!Nuk vlen keshtu !!! Nuk mund t'i mbyllesh temat kaq shpejt !!!

:D :D :D

cool_shqype
15-03-2013, 18:41
Mos luaj kaq shume me Xbox apo PS !!!

O Baron po nuk kam moshe un per XkUtIa e aq me teper per PpSs....dikur.....kur luanim me tulla te mbeshtjella me gazeta e ne zhepa kishim mbyllset e valvolave te ulit.....

Duaje Siveten
15-03-2013, 19:08
Sa helikoptere u rrezuan ???
As barcaleta s'dine te tregojne sociadhitsat ...
ti ose nuk ke informacion te mjaftueshem, e rri mbush vrimat e harar hallatit, ose kerkon te mbulosh diellin me shoshe, si i verbuar lejfenist ...

nuk u rrezua helikopter, desh Zoti ... mbase qelluesit nuk ishin stervitur si e sa duhet ... ose u eshte "dredhur" dora ... -qesh-

sa per sociadhitsat dhe dhimokriptat, ti kam lane ty si punist arkaik, e ndonji militant tjeter, i cfardo ngjyre ...

BlueBaron
15-03-2013, 19:28
O Baron po nuk kam moshe un per XkUtIa e aq me teper per PpSs....dikur.....kur luanim me tulla te mbeshtjella me gazeta e ne zhepa kishim mbyllset e valvolave te ulit.....Qeke ēun hollywoodi pra ... ;) :)

SystemA
15-03-2013, 19:48
Nuk vlen keshtu !!! Nuk mund t'i mbyllesh temat kaq shpejt !!!

:D :D :D

Une skam kater kostume,lali!

BlueBaron
15-03-2013, 19:55
Une skam kater kostume,lali!


Besoj se ti ke nga nje per ēdo dite te muajit. ;)


:D

atrevido
15-03-2013, 20:26
Ne kemi alamet forcash speciale per qerimin e patateve ne afghanistan. Kemi ushtri moderne.
Tani pa shaka, buxheti i Shqiperise nuk na lejon te kemi nje ushtri te forte, pasi pervc blerjes se armatimeve, duhet edhe t'i mirembash. Jane shpenzime te paperballueshme.

Freemason
15-03-2013, 20:53
Ne kemi alamet forcash speciale per qerimin e patateve ne afghanistan. Kemi ushtri moderne.
Tani pa shaka, buxheti i Shqiperise nuk na lejon te kemi nje ushtri te forte, pasi pervc blerjes se armatimeve, duhet edhe t'i mirembash. Jane shpenzime te paperballueshme.

Si t'ja bejme ?

Ekonomi te paperballueshme thote !

Imagjino kur ta kalo edhe Makedonsi qe nuk ka as Mal, as Det, as Liqen, as Minerale e as i M

Nuk mjafto buxheti...Normal pra , nuk mjafto se kryeministri ka Mercedez 700.000 dollarsh, 20 bodigard, 20 apartamente, 20 qendra tregtare...shumfishoje keto per cdo minister dhe deputet... ku leshin del buxheti ! Nuk del as per Shendetesi dhe Arsim e jo me per gaveta ushtrie

atrevido
15-03-2013, 20:58
Si t'ja bejme ?

Ekonomi te paperballueshme thote !

Imagjino kur ta kalo edhe Makedonsi qe nuk ka as Mal, as Det, as Liqen, as Minerale e as i M

Nuk mjafto buxheti...Normal pra , nuk mjafto se kryeministri ka Mercedez 700.000 dollarsh, 20 bodigard, 20 apartamente, 20 qendra tregtare...shumfishoje keto per cdo minister dhe deputet... ku leshin del buxheti ! Nuk del as per Shendetesi dhe Arsim e jo me per gaveta ushtrie

Vallaj me te ardhurat e Berishes ja kalojme maqedonsit per ushtri, po te duam.
Sdq edhe Maqedonsi ushtri koti ka. Mund te pushtohet me pistoleta.

Freemason
15-03-2013, 20:59
Vallaj me te ardhurat e Berishes ja kalojme maqedonsit per ushtri, po te duam.
Sdq edhe Maqedonsi ushtri koti ka. Mund te pushtohet me pistoleta.

Atehere le te blejeme pistoleta se as ato nuk i kemi

atrevido
15-03-2013, 21:02
Ti mire e ke, por me mar si njesi matese Maqedonine s'shkon asgjekundi. Tjeter ushtri s'mbajme dot ne, per momentin.

SystemA
15-03-2013, 21:49
Te tjeret shkojne ne Afganistan,qe te paguajne universitetin
Tek ne paguajne kurvat qe te vdesin.

BlueBaron
16-03-2013, 07:09
e shpartallove forumin me palle, sa majtas djathtas ... qenke rrota e hararit ... nuk ia vlen ...


Shko mer kaskete e arnume !!! Je msu me rrejt nai turikuq apo kaptinshtyp. Pallavrat me rraketa ik e tregoja nai adoleshenti, tope cfryme ...

Gaius Baltar
17-03-2013, 15:51
Mire qe u demontu Ushtria, por leket qe nuk harxhojme me per mirembajtjen e saj ku iken ?

Freemason
17-03-2013, 16:03
Mire qe u demontu Ushtria, por leket qe nuk harxhojme me per mirembajtjen e saj ku iken ?

Ja kshu ne sherbim te popullit !

http://www.ikub.al/lajme_category/1103220119/Article-700-milione-ja-Benzi-bunker-i-kryeministrit-Berisha.aspx

Freemason
17-03-2013, 16:13
100 cope si ky Abrahams them une. Shikojeni pak deri ne fund cfar mjeti i persosur me teknolgji te larte

http://www.youtube.com/watch?v=coPn06OrooM

Freemason
17-03-2013, 16:16
5 cop f 16 ... Me kete nuk ka shaka , i papermbajtshem

http://www.youtube.com/watch?v=1yOd1ABPsIw

Freemason
17-03-2013, 16:26
5 Anije si ky perbinshi Gjerman

http://www.youtube.com/watch?v=km72ubrgkXc

Freemason
17-03-2013, 16:35
1000 cop si keto qe nuk te len nam as nishan. I kishim po nuk i zevendesuam me..

http://www.youtube.com/watch?v=iP8A4m7JMzI

Freemason
18-03-2013, 17:54
NATO, fatura 200 milionė euro


Milionat qė duhet tė shpenzohen pėr anije holandeze, aeroplanė ēekė e autoblinda


Shenim i im : Kan kaluar 5 vjet dhe asnje vaion apo autoblinde nuk eshte blere edhe pse shpenzohen cdo vit 21 milion dollare. Jan prodhuar vetem dy pseudo anije patrulluese ne vlore nga nje kompani Holandeze dhe ca helikopter te skaduar nje prej te cileve u rrezua akoma pa na u derzuar

Gj.Erebara
Merkure, 02 Prill 2008 09:28:00

Shpenzimet pėr mbrojtjen


*Gjatė vitit 2008, Shqipėria do tė shpenzojė pėr mbrojtjen 21.6 miliardė lekė ose 176 milionė euro.

*Rreth 73% e fondit do tė shpenzohet pėr paga, ushqime e tė tjera shpenzime operative. Pjesa qė mbetet, rreth 47 milionė euro duhet tė shpenzohet pėr investime afatgjata.

Shpenzimet pėr mbrojtjen janė totalisht 2% e GDP-sė qė nga ky vit, por perspektiva ėshtė qė shpenzimet tė mos arrijnė tė realizohen tėrėsisht.

Kroacia shpenzon 2.39% tė GDP-sė, kryesisht pėr shkak se mban njė numėr tė fryrė forcash ushtarake, si pasojė e pamundėsisė pėr tė nxjerrė me reformė njė pjesė tė veteranėve tė luftės me serbėt.Nė vitin 2006, qeveria shqiptare vendosi papritur tė shpenzojė 2% tė PBB-sė pėr mbrojtjen. Nė kėtė mėnyrė, shpresohej qė anėtarėsimi nė NATO tė lehtėsohej. Programi i mėparshėm qe qė shpenzimet e mbrojtjes tė rriteshin gradualisht dhe niveli prej 2% tė PBB-sė tė arrihej nė vitin 2010. Por nė Shqipėri ndodh zakonisht qė paratė jepen, por nuk shpenzohen. Viti 2006 u mbyll me shpenzime tė mbrojtjes prej 13.8 miliardė lekėsh, ose 1.5% e PBB-sė. Nė vitin e kaluar, shpenzimet ngecėn nė 1.8% tė PBB-sė. Shumica dėrrmuese e parave shkuan pėr shpenzime operative. Investimet mbetėn zėri mė i prekur nga mosrealizimet.

Deri nė vitin 2010 shpenzimet pėr mbrojtjen duhet tė arrijnė nė 26.4 miliardė lekė, ose 212 milionė euro. Afro njė e katėrta e kėtyre fondeve duhet tė pėrdoren pėr investime.


Avionė ēekė, anije holandeze dhe helikopterė gjermanė

Pas marrjes sė ftesės pėr anėtarėsim, gjė qė mund tė ndodhė kėtė fundjavė, ushtria shqiptare do tė vijojė reformimin pėr zvogėlimin e numrit tė ushtarakėve, si dhe pėr t'u pėrgatitur pėr tė pasur trupa dhe mjete transporti pėr t'i zhvendosur kėto trupa.

Pasi hoqi dorė nga tanket, aeroplanėt "MIG" dhe nėndetėset ofensive, qeveria shqiptare i ėshtė drejtuar Ēekisė pėr aeroplanė, Holandės pėr anije si dhe ka marrė helikopterė gjermanė, dhuratė pėr transportin e trupave tokėsore. Secila prej kėtyre marrėveshjeve, pėrfshirė edhe helikopterėt dhuratė, kushtojnė miliona euro. Pasi hoqi dorė nga pėrdorimi i aeroplanėve "MIG", Ministria e Mbrojtjes nėnshkroi njė marrėveshje me Republikėn Ēeke pėr trajnimin e pilotėve shqiptarė me aeroplanėt luftarakė tė markės "L 159 A". Blerja e aeroplanėve tė tillė aktualisht ėshtė pėrtej mundėsive financiare tė Shqipėrisė, por njė zyrtar i Ministrisė Ēeke tė Mbrojtjes deklaroi nė atė kohė se, Shqipėria mund tė marrė me qera aeroplanė tė tillė, ndėrkohė qė pret qė ekonomia e vet tė rritet aq sa pėr tė pėrballuar blerjen.

Forcat Ajrore do tė pėrbėhen nga helikopterė tė markės "BO 105" M VBH, prodhim gjerman, dhuruar nga qeveria gjermane tre vite mė parė. Vetėm riparimi i tyre kushtoi rreth 10 milionė euro, nė atė kohė, sa gjysma e investimeve totale tė mbrojtjes. Anėtarėsimi nė NATO nėnkupton qė mbrojtjen ajrore tė Shqipėrisė ta mbulojė njė vend tjetėr anėtar. Edhe disa vende tė tjera tė NATO-s pėrdorin forcat e vendeve tė mėdha pėr tė patrulluar ajrin, nė pamundėsi pėr tė mbajtur forca ajrore. Projekti mė i shtrenjtė i mbrojtjes shqiptare duket se ėshtė blerja e katėr anijeve tė reja holandeze, me vlerė tė pėrbashkėt prej 31 milionė euro. Nga kėto, 11 milionė euro do tė dhurohen nga Qeveria Holandeze. Anijet do tė pėrdoren pėr patrullimin e bregdetit. NATO ka aktualisht njė operacion pėr patrullimin e tė gjithė Mesdheut, nė kuadėr tė luftės kundėr terrorizmit.

Bilanc i shkurtėr i vendeve kandidate

Kroacia synon tė investojė 2 miliardė euro. Maqedonia dėshiron tė heqė dorė nga Kallashnikovi


"Reuters" - Kandidatėt pėr anėtarėsim, Kroacia, Maqedonia dhe Shqipėria kanė zvogėluar Forcat e tyre tė Armatosura, tė trashėguara nga koha e Luftės sė Ftohtė, pėr t'i ofruar aleatėve perėndimorė ushtri mė tė pėrdorshme pėr qėllime strategjike.

Kroacia dhe Maqedonia, dy republika ish-Jugosllave, zotėrojnė edhe trashėgiminė e asnjanėsisė mes Perėndimit dhe Bashkimit Sovjetik gjatė luftės sė NATO-s. Tė dyja vendet zotėrojnė stoqe armėsh tė dizenjuara nė Bashkimin Sovjetik. Shqipėria ka grumbulluar sasi tė mėdha armatimesh tė marra nga Moska dhe Pekini nė vitet '50 dhe '60.


Kroacia hoqi Ligjin e Shėrbimit Ushtarak tė Detyrueshėm nga 1 Janari dhe ka nė plan tė zvogėlojė mė tej ushtrinė e vet. Nė tė ardhmen, do tė ketė vetėm 16 mijė ushtarė profesionistė. Ajo bleu mjete tė blinduara tė markės "Patria" nga Finlanda vitin e kaluar dhe ka nė plan tė blejė njė duzinė aeroplanėsh kėtė vit. Nuk ka zgjedhur ende mes prodhimit suedez "Gripen", atij europian "Eurofighter", amerikanit "F-16" dhe rusit "MIG 29". Nė axhendė ėshtė edhe blerja e anijeve tė luftės pėr mbrojtjen e vijės sė gjatė bregdetare prej 800 kilometrash. Nė total, Zagrebi planifikon tė investojė 2 miliardė euro nė pajisje ushtarake moderne deri nė vitin 2015.

Shqipėria ka nė plan tė heqė shėrbimin ushtarak tė detyrueshėm nė janar 2010 dhe tė krijojė njė ushtri profesionistėsh. Tė punėsuar nė mbrojtje aktualisht janė 14,500, shifėr qė duhet tė ulet mė tej. Aeroplanėt "MIG" dhe tanket sovjetike janė shitur pėr hekur. Nėndetėset e klasit "Odesa" do tė zėvendėsohen nga anijet e shpejta patrulluese. Kallashnikovi duket se do tė mbetet arma e parapėlqyer pėr kėmbėsorinė. Shqipėria zotėron aq shumė automatikė tė tillė sa i ka dhuruar disa edhe Irakut.


Maqedonia e hoqi shėrbimin e detyruar ushtarak mė 2006 dhe e ka ulur numrin e ushtarakėve nė detyrė nė 7800. Ushtarėt vazhdojnė tė pėrdorin kallashnikovin, ndėrsa Forcat Speciale pėrdorin automatikė tė prodhimit perėndimor. Ushtria ka vendosur tė ndėrpresė pėrdorimin e kallashnikovit, por nuk ka vendosur ende se ēfarė do tė pėrdorė. Shumica e tankeve ruse janė shitur pėr skrap, ndėrsa njė batalion me 32 tanke "T-72" janė ende nė pėrdorim. Ushtria ka 14 helikopterė, dhjetė prej tė cilėve janė prodhim rus "MIG-24".

Ushtria kroate ka mė shumė eksperiencė nė luftėn moderne pasi luftoi pėr pavarėsi nė vitet '91-'95 kundėr serbėve tė armatosur shumė mė rėndė, si dhe arsenalit tė ushtrisė jugosllave. Kėshilltarė amerikanė u blenė nė mėnyrė sekrete nė mes tė luftės, ndėrsa armatime moderne i dhanė mundėsinė tė fitonte luftėn kundėr rebelėve serbė nė vitin 1995.


Ushtria maqedonase luftoi kundėr gueriljeve shqiptare pėr gjashtė muaj nė 2001 dhe e pati pothuajse tė pamundur tė mbante luftimet nėn kontroll. Ajo pėrdori tanke kundėr guerrilasve dhe bleu helikopterė "Hind" tė prodhuar nė kohėn e Bashkimit Sovjetik, si dhe pilotė ukrainas para se ndėrkombėtarėt tė ndėrhynin pėr tė vendosur paqen.

Ushtria shqiptare rezultoi tėrėsisht jo eficiente nė vitin 1997. Pas rikonstruktimit, ajo sot merr pjesė nė operacionet perėndimore nė Afganistan dhe Irak.

Tė tria vendet kanė trupa nė misione jashtė vendit. Shqipėria ka 280 trupa nė Afganistan, Irak dhe Bosnje. Maqedonia ka 237 ushtarė. Kroacia ka dėrguar 45 oficerė nė misione tė OKB-sė, si dhe 200 trupa nė Afganistan.

Freemason
18-03-2013, 17:57
Te kjo faqe do shikoni turpin e armates Shqiptare ne te cilen ndodhet aktualisht

http://www.armyrecognition.com/albanie_armee_albanaise_forces_terrestres_fr/albanie_armee_albanaise_forces_defense_terrestres_ equipements_militaires_vehicule_blindes_fr.html

Freemason
18-03-2013, 18:24
Ja dhe ushtar Beluli i forcave te armatosura Shqiptare

Hipur mbi tankun e tije po sulmon terroristet ne Afganistan

http://img607.imageshack.us/img607/8061/ushtariiberishes.png

BlueBaron
18-03-2013, 20:33
Ja dhe ushtar Beluli i forcave te armatosura Shqiptare

Hipur mbi tankun e tije po sulmon terroristet ne Afganistan

http://img607.imageshack.us/img607/8061/ushtariiberishes.pngFoto totalisht e pavertete. Do te thoja ne kufinjte e injorances.

Ushtari hipur mbi gomare nuk eshte shqiptare. Mjafton te shohesh uniformen dhe armatimin. Flamuri qe mban ne krah duket si ai amerikan. Edhe arma eshte M4, ushtaret shqiptare perdorin Beretta ...

Freemason
18-03-2013, 20:35
Foto totalisht e pavertete. Do te thoja ne kufinjte e injorances.

Ushtari hipur mbi gomare nuk eshte shqiptare. Mjafton te shohesh uniformen dhe armatimin. Flamuri qe mban ne krah duket si ai amerikan. Edhe arma eshte M4, ushtaret shqiptare perdorin Beretta ...

d.m.th ushtria Amerikane qenka me gomere ? :D

As ironit nuk i kapni ju te trashet e Saliut :p

BlueBaron
18-03-2013, 20:35
Anijet patrulluese jane moderne dhe mjaft te mira. Ndersa helikopteret jane te njejtet qe perdor shumica e ushtrive perendimore. Duket qe nuk ja ke haberin ...

Freemason
18-03-2013, 20:38
Anijet patrulluese jane moderne dhe mjaft te mira. Ndersa helikopteret jane te njejtet qe perdor shumica e ushtrive perendimore. Duket qe nuk ja ke haberin ...

haaaaaa

BB qenke i frymzuar sot !

Anije patrulluese the apo jo ? Se une e kisha llafin anije luftarake...poashtu edhe helikopteret jane per transportin e Saliut dhe te Imamit bashke me ato Malolabet qe kan ven ne krye te disa cjaperve ushtare...pra nuk jane helikoptere luftarak po per transport dordolecesh burrokrate

SERAFIM DILO
18-03-2013, 20:38
Mir ta armatosim ushterin,po ushtaret ku do ti gjejm ?Apo ti marim nga Serbia e Greqia.

E armatosi Enveri aq mire,sa nuk kishte me as ēaj,jo buk e djadh.

BlueBaron
18-03-2013, 20:39
d.m.th ushtria Amerikane qenka me gomere ? :D

As ironit nuk i kapni ju te trashet e Saliut :p

Do te thote qe tek ajo foto qesharake nuk eshte ushtari shqiptar i impenjuar ne A-stan.


"Ironia" jote doli ne pah vetem pas scoop-it tend ... hahahahahaha

Duaje Siveten
18-03-2013, 22:04
Nuk ka mė komunist se ish-komunisti, qė lufton komunizmin. Valsav Havel
Nje pyetje te vockel kom: a duhen armatosur komunista e ish-komunista????!

Freemason
19-03-2013, 07:08
Nje pyetje te vockel kom: a duhen armatosur komunista e ish-komunista????!

hmm

Per kater muaj ymen qe kan !

cool_shqype
19-03-2013, 15:15
Nje pyetje te vockel kom: a duhen armatosur komunista e ish-komunista????!

I ke rene pikes.....Tani Gramozi, Fideli, Sala'ttt, Imami, Jozi do te pajisem me M134 Mini Gun.....dhe do lozin si ky ketu tek lidhca
http://www.youtube.com/watch?v=bNZAQ5KIt4Q

shoku_tanku
19-03-2013, 15:23
po duhet carmatoaur nje here,pastaj te armatoset

BlueBaron
19-03-2013, 20:50
Ushtaret shqiptare ne Afganistan (http://www.panorama.com.al/2013/03/18/forcat-tona-te-armatosura-ne-afganistan-15-fotografi/)


Kureshtaret le t'i hedhin nje sy cunave te Forcave Speciale qe sherbejne ne Afganistan.

Freemason
19-03-2013, 20:51
I paskan la tenxheret e Amerikonve, Taljonve, Gjermonve , ve , ve, ve dhe qenkan vesh me dal ne fotografi derrat e Berishes

BlueBaron
19-03-2013, 21:17
I paskan la tenxheret e Amerikonve, Taljonve, Gjermonve , ve , ve, ve dhe qenkan vesh me dal ne fotografi derrat e BerishesTe rre menja profesor. :p


Krahasoji nje here keto ushtaret e Sales me ushtaret e Dulles. Raporti eshte 1 me 100 ... :p

Freemason
19-03-2013, 21:19
Te rre menja profesor. :p


Krahasoji nje here keto ushtaret e Sales me ushtaret e Dulles. Raporti eshte 1 me 100 ... :p

hahahhaa ushtaret e Sal gerdecit

I kan duret bardh si bora tu la kazonat e Amerikonve :D

BlueBaron
19-03-2013, 21:26
hahahhaa ushtaret e Sal gerdecit

I kan duret bardh si bora tu la kazonat e Amerikonve :DPlas ka inoti !!!!


-qesh- -qesh- -qesh-

Freemason
19-03-2013, 21:28
Ca inoti po une per te miren e atyre po mundohem qe ta ken edhe keto kaqolat tone naj Tanks , naj Avion, Naj Anije... jo si brek gris

phu far e keqe pasen qen

Freemason
25-03-2013, 16:51
Ju lutem te beni krahasimin para 30 vjetesh me te sotmin

Ushtria Shqiptare ne kohe te Komunizmit


http://www.youtube.com/watch?v=wwhXP-sgq0w
Ushtria Shqiptare ne kohe te " Demokracise "
http://www.youtube.com/watch?v=k9DBVLGIrxITe vetmin avantazh qe ka Ushtria e sotme me ate te ateheshme ne keto video eshte se kjo e tanishmja ka dal me ngjyra ne televizor dhe jo bardh e zi :D :D :D

Ushtri me 3 zjarrfikse dhe dy pickup hahahahahhaa

Ushtri Saliu moooo
.

Mistrece
25-03-2013, 16:57
A duhet te armatoset Ushtria Shqiptare ?

Ehe, me shkopinj.

shoku_tanku
25-03-2013, 16:59
pa maje se nxjerrin syte

Duaje Siveten
26-03-2013, 16:03
Vetem krahasimi sjell kolkuzione te pjesshme per "ngjarje e data" ...

qe te kuptohet kjo qe them, eshte sikur te besh krahasimin e ushtrise se sotme me ate te kohes se Gjergj Kastriotit - ahere kishin gjithato palla, ushta e shpata, sot nuk kane ... pra krahasimi na sjell nje "disavantazh" ...

duhet pranuar se me kete nivel ekonomie (edhe kjo me shume informale), plotesuar me nje qeverisje servile larash-bimbash-kudorafshamosuvrafsha ideale, si edhe pergjumjen e vijueshme te opinionit publik (veēanerisht mpirjen e shoqerise se ashtuquejtur "civile), etj, nuk do te kete ushtri ne kuptimin e vertete te fjales ...

SERAFIM DILO
26-03-2013, 16:26
Akoma me ushtrin jeni ! Ajo ushteri la 45 vjet pa zhvillim e pa buk ate vend.
E ne qofte se duhet nje ushteri,duhet vetem si efektiv per te ndihmuar civilet,o nga rreziqet,o per tragjedit natyrore.(Nje 1 vjeēar o 6 mujor do ishte mire ta benin te gjithe te rinjte.)
Armatimet kushtojne,e duhen gjithmon rinovuar.

Duaje Siveten
26-03-2013, 16:33
Akoma me ushtrin jeni ! Ajo ushteri la 45 vjet pa zhvillim e pa buk ate vend.
E ne qofte se duhet nje ushteri,duhet vetem si efektiv per te ndihmuar civilet,o nga rreziqet,o per tragjedit natyrore.(Nje 1 vjeēar o 6 mujor do ishte mire ta benin te gjithe te rinjte.)
Armatimet kushtojne,e duhen gjithmon rinovuar.
nuk e di sa seriozisht e ke, por desha te di ne se ti je ne dijeni te ndonji ushtrie ne gjendje me te pervajshme se ajo e Shqiperise ne Ballkan, ne mes te kojshive tane te dashur e te permallshem (perjashtuar Kosoven) ... nuk ka nevoje te shkosh me tutje e tehu ...

SERAFIM DILO
26-03-2013, 16:45
nuk e di sa seriozisht e ke, por desha te di ne se ti je ne dijeni te ndonji ushtrie ne gjendje me te pervajshme se ajo e Shqiperise ne Ballkan, ne mes te kojshive tane te dashur e te permallshem (perjashtuar Kosoven) ... nuk ka nevoje te shkosh me tutje e tehu ...

E drejte, gjendja e ushtrise eshte e njejte me gjendjen shteterore.
Me te "fort" se kojshit nuk ishim as ne kohen e Enverit.,qe u shpenzonte afersisht gjysma e buxhetit shteteror.
Po e riformuloj mendimin.Nuk mund te pretendosh te mbash nje ushteri moderne sepse kushton,e ne situaten e sotme nuk mbajm dot pensionistin me pensione 130 mije lek.

Freemason
26-03-2013, 17:31
E drejte, gjendja e ushtrise eshte e njejte me gjendjen shteterore.
Me te "fort" se kojshit nuk ishim as ne kohen e Enverit.,qe u shpenzonte afersisht gjysma e buxhetit shteteror.
Po e riformuloj mendimin.Nuk mund te pretendosh te mbash nje ushteri moderne sepse kushton,e ne situaten e sotme nuk mbajm dot pensionistin me pensione 130 mije lek.

Po e riformuloj edhe une pyetjen e temes : A duhet te kolonizohet Shqiperia meqe ne as nuk kemi mbajtur ndonjehere shtet sic duhet dhe as nuk do te mbajme ?

Lumi
26-03-2013, 17:58
Po e riformuloj edhe une pyetjen e temes : A duhet te kolonizohet Shqiperia meqe ne as nuk kemi mbajtur ndonjehere shtet sic duhet dhe as nuk do te mbajme ?

Vlla kam pyetje edhe une per tye, Pse Ushtria Shqipetare mu armatos???
A e dine se nese Ushtria Shqipetare armatoset deri ne dhemb, atehere e pushton Rusin e Kinen, ma vllavi jem rri rehat, se tani na del pune shume, me uzorpime te tokave sllave e kineze :)

Freemason
26-03-2013, 20:27
Vlla kam pyetje edhe une per tye, Pse Ushtria Shqipetare mu armatos???

Hajt fillo e beja kete pyetje nje e nga nje te gjitha shteteve te botes dhe te kallzojne se pse. Kur se din qeveria jone se pse duhet me u armatos qysh kam me e dit une vllau jem :)

cool_shqype
26-03-2013, 20:49
E drejte, gjendja e ushtrise eshte e njejte me gjendjen shteterore.
Me te "fort" se kojshit nuk ishim as ne kohen e Enverit.,qe u shpenzonte afersisht gjysma e buxhetit shteteror.
Po e riformuloj mendimin.Nuk mund te pretendosh te mbash nje ushteri moderne sepse kushton,e ne situaten e sotme nuk mbajm dot pensionistin me pensione 130 mije lek.

Personalisht riformulimi i mendimit tuaj me duket jo serioz dhe historikisht i gabueshem.
Arme e mund te themi se deri para 80 vitesh ne pazaret e mjeshtrat e njoftun ne tan Ballkanin. Nerzia kan zbrit ne Shkoder e Prizeren ku kemi pas arme nga me bashkekohoret e me te bukurat (flas per stolisjen me metal te cmuem).
Tash ku pasi trashigum nji arsenal jo te vogel, ku edhe kojshit menoheshin mire ku b'zojshin, kllaca poliqene e menderosi dhe e shkaterroi pa piken e turpit, perpos kesaj ne si qytetar duhet te pajtohemi me nje lajthitje te tille.......te mos kemi nje armatim qofte edhe te thjeshte...se pencionisti do 130 apo ku di un c'fare.......po mire po sikur tu vihenj nje takse popullore te gjith atyre qe ne keto 20 vjet kane bere shuma me 7 zerro nga mbrapa......pqofte edhe njerezia te merrte pjese me shuma modeste ne mund te kemi nje ushtri pragmatike dhe me armatim me se modern.....pastaj te gjith ne na djeg shpirti per 1 kallash......

Freemason
26-03-2013, 20:53
Personalisht riformulimi i mendimit tuaj me duket jo serioz dhe historikisht i gabueshem.
Arme e mund te themi se deri para 80 vitesh ne pazaret e mjeshtrat e njoftun ne tan Ballkanin. Nerzia kan zbrit ne Shkoder e Prizeren ku kemi pas arme nga me bashkekohoret e me te bukurat (flas per stolisjen me metal te cmuem).
Tash ku pasi trashigum nji arsenal jo te vogel, ku edhe kojshit menoheshin mire ku b'zojshin, kllaca poliqene e menderosi dhe e shkaterroi pa piken e turpit, perpos kesaj ne si qytetar duhet te pajtohemi me nje lajthitje te tille.......te mos kemi nje armatim qofte edhe te thjeshte...se pencionisti do 130 apo ku di un c'fare.......po mire po sikur tu vihenj nje takse popullore te gjith atyre qe ne keto 20 vjet kane bere shuma me 7 zerro nga mbrapa......pqofte edhe njerezia te merrte pjese me shuma modeste ne mund te kemi nje ushtri pragmatike dhe me armatim me se modern.....pastaj te gjith ne na djeg shpirti per 1 kallash......

Kundershtoj !

Po sikur mos tju jepnim NATO-s miliona euro dhe me ato milona te armatoseshim ?! Kush na mbrojti para se te hynim ne NATO ? Askush .... Kush na sulmoi para se te hynim ne NATO ? Askush...

Pra ne nuk kemi nevoje per NATO, po per shtet te forte dhe te armatosur per nje mbrojtje te mire... JO PER SULM

cool_shqype
26-03-2013, 21:50
Kundershtoj !

Po sikur mos tju jepnim NATO-s miliona euro dhe me ato milona te armatoseshim ?! Kush na mbrojti para se te hynim ne NATO ? Askush .... Kush na sulmoi para se te hynim ne NATO ? Askush...

Pra ne nuk kemi nevoje per NATO, po per shtet te forte dhe te armatosur per nje mbrojtje te mire... JO PER SULM

Kundershtoj dhe Sugjeroj
NATO'n do ta paguash se prandaj te futen me shkelma.......por njekohesisht duhet te vetkrijojme masa mbrojtese ne menyre qe mos t'ua kemi nevojen e MOS TI PAGUAJME.....te krijojme nje force mbrojtese me aftesi kundesulmuese

Duaje Siveten
27-03-2013, 13:11
...te krijojme nje force mbrojtese me aftesi kundesulmuese
Vleresoj dhe mbeshtes konceptin qe perdor - perqezim i sinqerte.

SERAFIM DILO
27-03-2013, 14:14
Kundershtoj dhe Sugjeroj
NATO'n do ta paguash se prandaj te futen me shkelma.......por njekohesisht duhet te vetkrijojme masa mbrojtese ne menyre qe mos t'ua kemi nevojen e MOS TI PAGUAJME.....te krijojme nje force mbrojtese me aftesi kundesulmuese

Po mir qe duhet te vetkrijojme nje ushteri mbrojtese e kundersulmuese,po si ta krijojm,o si krijohet ? Ndonje ide ?
Nuk po llogarisim lekun o anen ekonomike,por nga ana praktike si mund te behet;vullnetare, o profesjoniste ?O si ushtia Enverit qe ushtaret aratiseshin,o digjshin e thyshin kom e dur,per te mbrojt atdheun.

(Ti japim dhe fantashences pak fantazi )

cool_shqype
27-03-2013, 15:17
Po mir qe duhet te vetkrijojme nje ushteri mbrojtese e kundersulmuese,po si ta krijojm,o si krijohet ? Ndonje ide ?
Nuk po llogarisim lekun o anen ekonomike,por nga ana praktike si mund te behet;vullnetare, o profesjoniste ?O si ushtia Enverit qe ushtaret aratiseshin,o digjshin e thyshin kom e dur,per te mbrojt atdheun.

(Ti japim dhe fantashences pak fantazi )

Mund ti japesh fantazi njeres/it qe e do nje gje te tille, dhe vetes i ve si qellim ta realizoje...... c'ka nxjerr prej saj nuk ka shum rendesi, rendesi ka qe u perpoq dhe beri dicka qe ishte me mire se ajo qe kishte, dhe me e rendesishmja eshte se vazhdon te perpiqet ta beje edhe me te mire ate, qe perpara e quante te mire......fantazia i nderuar eshte nocion psiqik abstrakt por jo loje fjalesh.
2 jane shtyllat (mendoj une) ku mbeshtetet ky parim, Ekonomik dhe Ndergjegjia Kombetare, Shoqerore e Sociale.
Shqipetari kurre nuk ka paguar taksa....kurre. Duke ditur qe shoqeria ka evoluar dhe koha e shpates ka ikur, ashtu ka evoluar edhe qeverisja ku kerkesat midis drejtimit social edhe te drejtuarve jane bere me te sofistikuara. Dikur kishte Kryepleqesi e cila nuk kishte interresat e politkqenerve te sotem, sot kemi Kuvend e delegate partish te ndryshme te cilat kane me pak % ne planet e tyre kushtuar atyre 2 shtyllave dhe ka mangesite e veta. Ne 22 vjet ato qe i thenshin parti te pjellura nga nje ish parti jane tredhur me llafe me njeri tjeterin duke na lene ne batak sepse si partia e vjeter edhe kulishat e rinj NUK KANE PATUR E NUK KANE INTERES NE PLANIN KOMBETAR E AQ ME SHUM NE MBROJTJE. PARTIA PLAKE U ARMATOS DUKE MBJELLE FRIKE E NDERSHKIM, TE REJAT DUKE NXJERRE PERFITIM DUKE HAPUR GARDHET E DUKE IU SHITUR C'KA KISHIN BILE EDHE VETEN E TYRE PER SKRAP ARMIQVE SHEKULLOR......
C'ka duhet per mbrojtjen eshte fare e thjeshte. Plan afatgjate ku rendesi i jepet nje numri te caktuar ushtarakesh profesioniste dhe pjesmarrje masive vullnetare e nje moshe te caktuar te popullates si rezerviste. Nga taksat ndahet nje shume qe paguhet ne nje % te madhe nga klasa neo borgjeze qe shumen e fitimit ne te ardhura vjetore e ka me 6 zerro, (qe tani jane me shumice ne Shqiperi) e per te tjerat e c'lloj armesh e c'veshje ate tua leme njerezve qe e kane per zanat......shembuj te mire qe ti hulumtojme e ti pershtasim ka me shumice.....mjafton ajo shkendija qe ju e quani fantazi.
UN SI SHQYPTAR PERSONALISHT, EKONOMIKISHT E VULLNETARISHT JAM I PERGATITUR TA MBESHTES ATE C'KA PROPOZOJ OSE EDHE C'DO PROPOZIM TE PERAFERT OSE ME TE MIRE SE KY I IMI......PYES A KAM SHOKE E SHOQE ?????

SERAFIM DILO
27-03-2013, 15:41
Mund ti japesh fantazi njeres/it qe e do nje gje te tille, dhe vetes i ve si qellim ta realizoje...... c'ka nxjerr prej saj nuk ka shum rendesi, rendesi ka qe u perpoq dhe beri dicka qe ishte me mire se ajo qe kishte, dhe me e rendesishmja eshte se vazhdon te perpiqet ta beje edhe me te mire ate, qe perpara e quante te mire......fantazia i nderuar eshte nocion psiqik abstrakt por jo loje fjalesh.
2 jane shtyllat (mendoj une) ku mbeshtetet ky parim, Ekonomik dhe Ndergjegjia Kombetare, Shoqerore e Sociale.
Shqipetari kurre nuk ka paguar taksa....kurre. Duke ditur qe shoqeria ka evoluar dhe koha e shpates ka ikur, ashtu ka evoluar edhe qeverisja ku kerkesat midis drejtimit social edhe te drejtuarve jane bere me te sofistikuara. Dikur kishte Kryepleqesi e cila nuk kishte interresat e politkqenerve te sotem, sot kemi Kuvend e delegate partish te ndryshme te cilat kane me pak % ne planet e tyre kushtuar atyre 2 shtyllave dhe ka mangesite e veta. Ne 22 vjet ato qe i thenshin parti te pjellura nga nje ish parti jane tredhur me llafe me njeri tjeterin duke na lene ne batak sepse si partia e vjeter edhe kulishat e rinj NUK KANE PATUR E NUK KANE INTERES NE PLANIN KOMBETAR E AQ ME SHUM NE MBROJTJE. PARTIA PLAKE U ARMATOS DUKE MBJELLE FRIKE E NDERSHKIM, TE REJAT DUKE NXJERRE PERFITIM DUKE HAPUR GARDHET E DUKE IU SHITUR C'KA KISHIN BILE EDHE VETEN E TYRE PER SKRAP ARMIQVE SHEKULLOR......
C'ka duhet per mbrojtjen eshte fare e thjeshte. Plan afatgjate ku rendesi i jepet nje numri te caktuar ushtarakesh profesioniste dhe pjesmarrje masive vullnetare e nje moshe te caktuar te popullates si rezerviste. Nga taksat ndahet nje shume qe paguhet ne nje % te madhe nga klasa neo borgjeze qe shumen e fitimit ne te ardhura vjetore e ka me 6 zerro, (qe tani jane me shumice ne Shqiperi) e per te tjerat e c'lloj armesh e c'veshje ate tua leme njerezve qe e kane per zanat......shembuj te mire qe ti hulumtojme e ti pershtasim ka me shumice.....mjafton ajo shkendija qe ju e quani fantazi.
UN SI SHQYPTAR PERSONALISHT, EKONOMIKISHT E VULLNETARISHT JAM I PERGATITUR TA MBESHTES ATE C'KA PROPOZOJ OSE EDHE C'DO PROPOZIM TE PERAFERT OSE ME TE MIRE SE KY I IMI......PYES A KAM SHOKE E SHOQE ?????

Sa duhet te jete numuri afersisht i ushtareve profesjonist.5 mije,10 mije,o 100 mije e me teper ?
Dhe e ke bo ushterin ?

cool_shqype
27-03-2013, 16:16
Sa duhet te jete numuri afersisht i ushtareve profesjonist.5 mije,10 mije,o 100 mije e me teper ?
Dhe e ke bo ushterin ?

Ushtrin ose detyrimin ushtarak e kam kalur 2 here....sa per numrin e pro-ve (kembsorin, marinen, aviacionin, forcat e kufirit) perse jo te 30-35.000 (duke fut personelin ushtarak dhe mirembajtes)

SERAFIM DILO
27-03-2013, 16:31
Ushtrin ose detyrimin ushtarak e kam kalur 2 here....sa per numrin e pro-ve (kembsorin, marinen, aviacionin, forcat e kufirit) perse jo te 30-35.000 (duke fut personelin ushtarak dhe mirembajtes)

30-35 mije,ne mos gaboj jane afersisht dy divizione,jan shum pak per nje ushteri "mbrojtese me aftesi kundersulmuese"
Ne po themi qe nuk kishte ushteri Enveri ku 30-35 mije ishin vetem Kapterra.

Duaje Siveten
27-03-2013, 16:57
une per vete nuk mund ta vijoj diskutimin lidhur me armatosjen dhe strategji/taktiken e Ushtrise Shqiptare, sepse nuk perjashtohet mundesia qe salia e edveri te bejne ndonje pllenum per te ma futur me lezet, e pastaj te mar ndonje doditje shkatrrimtare prej fsheses se hekurt!!

cool_shqype
27-03-2013, 17:07
30-35 mije,ne mos gaboj jane afersisht dy divizione,jan shum pak per nje ushteri "mbrojtese me aftesi kundersulmuese"
Ne po themi qe nuk kishte ushteri Enveri ku 30-35 mije ishin vetem Kapterra.

Mendimi im modest ishte sipas nje koeficienti per # te popullsise. Mendoj se ushtria nuk behet me kapterra dhe shum grada jane besoj te pa nevojshme. "Aty ku k'ndojne shum gjela dilli vonon me dale." Kjo mase do te jete ne front te mrojtjes por edhe te kundrasulmit......trupat rezerviste (qe duhet te kapin 250-300.000) jane ato qe permbushin ekuacionin.
Meno sa rinia i harzhojne ditet ma te vyeshme te jetes se tyne me FB, kafene, disko ose lojna kompjuterike, pa vlere ......per mendimin tim ushtria kishte dhe ka funksione e detyra t'jera:
-Meson te riun/rene me u vet kontrollu, me vu vedin ne prove se sa munet larg shtepise e t'mirave qe print e shoqeria i mundsojne, i meson rregull, disipline e higjene, punen e perbashket dhe ndihmen per njani - tjetrin, me qep rroben e shkyme e me i la, me dit si me kalu momentet e v'shtira e me arsyetu ftohte ne nje sekonde decizive, E MESON SE JETA E BUKUR JASHTE RREPARTIT USHTARAK DUHET MBROJTE E DUHET RUJT, I TREGON SE KA % E VET NE TE.

BlueBaron
27-03-2013, 17:22
Sa kom qesh me konceptin, mbrojtes kundersulmus. -qesh- -qesh- -qesh- -qesh-


Sero, 30/35 mije ushtare jane 3 divizione. Zakonisht nje divizion perbehet nga 10 mije ushtare. Dyshoj fort se ne Shqipni mund te kete 30 mije ēuna te motivuar per te shkuar ushtare. Vetem nqs bashkohemi me Kosoven mund t'a kemi nje numer te tille ...

Freemason
27-03-2013, 18:04
Sa kom qesh me konceptin, mbrojtes kundersulmus. -qesh- -qesh- -qesh- -qesh-


Sero, 30/35 mije ushtare jane 3 divizione. Zakonisht nje divizion perbehet nga 10 mije ushtare. Dyshoj fort se ne Shqipni mund te kete 30 mije ēuna te motivuar per te shkuar ushtare. Vetem nqs bashkohemi me Kosoven mund t'a kemi nje numer te tille ...

Ketu jane gati me shku me cuna e me burra e me pleq, vec me mor i rrog se i ka lon Saliu pa pune

lenci
27-03-2013, 18:28
Ketu jane gati me shku me cuna e me burra e me pleq, vec me mor i rrog se i ka lon Saliu pa pune

Milet i keq
Edhe punė doni nga Saliu ju,ngelėt duke kerku
Du kte e du ate,pse u liru fiku kshu:)
Sali tė jep shpresė,tė jep menēuri,te jep shumė gjojna
Pune?
Spo punojnė robt qė kan punė e jo mo tė papunsit
Ene tepėr e kan qė i len Sala tė dalin ke Omonia,po tė isha nė vend tė Salės i eliminoja direkt.
Dun pun kto brekgrismat,ne pa punė dhe jemi mas Gjermanisė,imagjino me punu ēa i bojm Kinės.

Freemason
27-03-2013, 19:33
Dun pun kto brekgrismat,ne pa punė dhe jemi mas Gjermanisė,imagjino me punu ēa i bojm Kinės.

``fumato``

lol do ken bo marveshje Gjermont me Salen qe mos me jua kalu neve

Kot nuk e prun ate copen e betonit nga Gjermania dhe e vun ne mes Tirons

Se di a i dha sala naj cop bunkier me vete asaj

BlueBaron
27-03-2013, 20:25
Ketu jane gati me shku me cuna e me burra e me pleq, vec me mor i rrog se i ka lon Saliu pa pune35 mije ushtare vetem vullnetare mund t'i mbash, biles duke i kthy pjaten e groshes dhe tasin e cajit ...

shoku_tanku
27-03-2013, 20:30
Une them ta armatosim por te mos i japim fisheke.

BlueBaron
27-03-2013, 20:31
Une them ta armatosim por te mos i japim fisheke.Vetem bajoneta !!!

shoku_tanku
27-03-2013, 20:32
Vetem bajoneta !!!

edhe ato me maje te thyer

BlueBaron
27-03-2013, 20:32
edhe ato me maje te thyer

Pse ???

shoku_tanku
27-03-2013, 20:38
Pse ???

behemi te papermbajtshem kur na fyejne rende....nuk do ishte mire te benim ndonje dem ne radhet e aleateve

USA NR1
27-03-2013, 21:02
Patrullohet nga dy avion Italian ( Forcat e NATO-s )

Ne i paguajm shpenzimet :D

hahahahahaha lol

USA NR1
27-03-2013, 21:08
Mir ta armatosim ushterin,po ushtaret ku do ti gjejm ?Apo ti marim nga Serbia e Greqia.

E armatosi Enveri aq mire,sa nuk kishte me as ēaj,jo buk e djadh.

hahaha legjende je !!!

USA NR1
10-06-2013, 22:08
http://3.bp.blogspot.com/--PBc3i5oQ_Q/T7wX1mD2UVI/AAAAAAAABpI/5g387XMQrJI/s1600/XH2120-1000.jpg

!!!..

Freemason
11-06-2013, 08:07
lol USA

Te armatosemi si Vikinget thua ti ? :d

Problemi qendron se atyre sopatave vetem po i vendosem kete bishtin tone se nuk kan len dru ne pyll pa prer