PDA

View Full Version : Pėr arrestimet e fundit nė Kosovė


Llapi
23-05-2013, 19:49
Pėr arrestimet e fundit
http://www.koha.net/repository/images/f1_23grdrenica1369301215.jpg
23 Maj 2013 15:36, Nga Berat Buzhala

Pėr burgjet nė Drenicė, pėr bunarėt nė Drenicė ku janė persekutuar tė burgosur - pėrpara se tė flasin prokurorėt e EULEX’it - kanė folur si mė poshtė: Glauk Konjufca, nė fillimin e legjislaturės aktuale; Florim Krasniqi, nė njė debat nė Klan Kosova dhe Dardan Molliqaj nė njė debat nė Rubikon, KTV.

Janė pjesėtarėt e Vetėvendosjes qė publikisht i kanė turrur hetuesit ndėrkombėtarė qė tė hulumtojnė krimet e kryera nga UĒK nė rajonin e Drenicės. A do tė janė Konjufca, Krasniqi dhe Molliqaj dėshmitarė ne rastin kundėr Lushtakut, Selimit e te tjerėve?

Ndalimi nė polici pėr 24 orė i Sami Lushtakut dhe siē po shihet njė fat i tillė sė shpejti do ta pres edhe Sylejman Selimin, jo qė ėshtė i motivuar politikisht, por ėshtė i motivuar edhe partiakisht prej anės se EULEX’it.

Nuk do ta kisha marrė mundin ta shkruaja asnjė rresht nė FB sikur Samiu, Syla, e tė tjerėt, do tė ndaleshin nėpėr burgje dhe stacione policore pėr, ta zėmė, ndonjė aferė biznesore. Mirėpo tė arrestohesh pėr "krime lufte" 15 vjet pas luftės, dhe hiē mė pak se Shefi i Shtabit te Pėrgjithshėm dhe Komandanti i Zonės sė Drenicės, kjo ėshtė me ia fut gishtin nė sy njė populli tė tėrė, njė lufte tė tėrė, e sidomos Partisė Demokratike tė Kosovės, e me konkretisht Kryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, z. Hashim Thaēi.

Sot ėshtė goditur pjesa mė emblematike e luftės ēlirimtare, Samiu e Sulltani, edhe atė pėr akuza absolutisht qesharake - tė paktėn sipas informatave tė deritashme.

Kryeministri Hashim Thaēi nėse e toleron njė nėpėrkėmbje tė tillė, atėherė me keqardhje duhet ta konstatoj se karrierės se tij politike po i vije fundi, siē po i vije fundi edhe Partisė Demokratike tė Kosovės.

Mė duhet ta pranoj publikisht se lufta e fundit ēlirimtare kohė pas kohe ishte pėrbaltur prej individėve tė papėrgjegjshėm qė nė mėnyrė tė papėrgjegjshme i kanė keqpėrdorur uniformat, emrat ose mbiemrat. Mirėpo cila luftė nė botė - qofte ajo edhe mė e shenjta - nuk i ka pjesėt e saj tė errėta? A duhet qė pėr episode tė tilla tė arrestohet njė shtab i tėrė?

Kryeministri Hashim Thaēi e ka mundėsinė e tij tė fundit qė duke e mbrojtur Sylėn e Samiun ta mbroje luftėn e fundit... Arrestimi i tyre ėshtė sulm direkt ndaj tij dhe ndaj krejt ēka ai pėrfaqėson...

Llapi
23-05-2013, 19:51
Reagon PDK dhe Komuna e Skenderajt

Publikuar: 23.05.2013 - 12:28

Komuna e Skenderajt dhe Dega e Partisė Demokratike tė Kosovės nė Skenderaj, kanė reaguar ndaj lajmit pėr ngritjen e hetimeve pėr krime lufte nga EULEX, ndaj Kryetarit tė Komunės sė Skenderajt, Sami Lushtaku.

Komuna e Skenderajt, nė reagimin e saj, thekson se Sami Lushtaku, gjatė kohės sė luftės, ka qenė komandant i UĒK-sė i Zonės sė Drenicės dhe kontributi i tij nė luftėn ēlirimtare ka qenė i madh, nė shėrbim tė Luftės pėr ēlirim dhe nė mbrojtje tė popullatės civile nė Drenicė dhe mė gjerė.

“Mision i luftės sė tij pėr ēlirim nga okupatori serb, ka qenė ēlirimi dhe pavarėsia e Kosovės. Me aktivitetin e tij z. Lushtaku ka ndihmuar nė vazhdimėsi popullatėn e Drenicės nė momentet mė tė vėshtira dhe llogaritet si njė ndėr heronjtė e gjallė tė luftės nė Kosovė”, thuhet ndėr tė tjera nė reagimin e Komunės.

Komuna e Skenderajt thekson se Sami Lushtaku ėshtė i pafajshėm dhe akuzat pėr krime nuk mund ta dėmtojnė kredibilitetin e tij si kryetar komune dhe si udhėheqės politik i dėshmuar pėr punė tė suksesshme dhe rezultate tė arritura gjatė udhėheqjes sė komunės sonė.

“Institucionet e Komunės sė Skenderajt dhe qytetarėt e Drenicės ēmojnė lart kontributin e z. Lushtaku gjatė luftės nė Kosovė dhe nė shtet-ndėrtimin e saj”, theksohet nė reagim.

Mė tej thuhet se Komuna ėshtė “e shqetėsuar pėr tendencėn e diskreditimit tė figurės sė z.Sami Lushtaku me hetime dhe akuza”.

“Gjithsesi shprehim dėshirėn tonė dhe tė z. Lushtaku pėr sundimin e ligjit dhe rendit nė Republikėn e Kosovės. Drejtėsia ėshtė nė anėn e Sami Lushtakut dhe shpresojmė se do tė ngadhėnjejė”, thuhet nė fund tė reagimit tė Komunės sė Skenderajt.

Ndėrkaq, edhe Dega e PDK-sė nė kėtė komunė, ka lėshuar njė reagim pėr kėtė rast, duke shpreh shqetėsimin pėr ngritjen e hetimeve pėr krime lufte nga EULEX, ndaj Kryetarit tė PDK-se sė Skenderajt, Sami Lushtaku, dhe bashkėluftėtarėve tė tij.

Lufta e UĒK-sė, sipas PDK-sė sė Skenderajt, “ka qenė e drejtė, e pastėr dhe ēlirimtare, dhe ēdo tendencė pėr diskreditimin e kėsaj lufte dhe figurave udhėheqėse tė saj, janė tė rrezikshme”.

“Mision i luftės sonė ēlirimtare ka qenė ēlirimi dhe pavarėsia e Kosovės. Luftėtarėt e lirisė gjithmonė kanė qenė nė mbrojtje tė vlerave civilizuese, dhe hetimet pėr kėtė pjesė tė historisė sonė tė lavdishme janė tė pajustifikueshme pėr popullatėn e Drenicės nė pėrgjithėsi. PDK dega nė Skenderaj ka besim nė sistemin e drejtėsisė dhe beson nė pafajėsinė e Kryetarit tė degės, Sami Lushtaku dhe bashkėluftėtarėve tė tij”, thuhet nė reagimin e Degės sė PDK-sė nė Skenderaj.

Llapi
23-05-2013, 19:54
http://www.epokaere.com/Articles/1/8884/Images/656X3738884treshja_e_uck-se.jpg

EULEX-i po njollos luftėn e UĒK-sė
23.05.2013 | 15:13
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, Shoqata e Invalidėve tė Luftės dhe Shoqata e Familjeve tė Dėshmorėve, kanė reaguar ndaj arrestimit tė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė.
“Me shqetėsim tė thellė, ne kemi pėrcjell tė gjitha arrestimet e bashkėluftėtarėve tonė, qė i konsiderojmė si gjykime politike. Ne e kemi kundėrshtuar vendosjen e misionit tė EULEX-it qė nga fillimi, e kohė pas kohe kemi kėrkuar heqjen e kompetencave ekzekutive tė kėtij misioni, si dhe kemi reaguar pėr moskryerjen e detyrave tė tij si mision. Mirėpo, kėrkesat tona hasėn nė vesh tė shurdhėr. Ne edhe njėherė kėrkojmė nga institucionet e Kosovės qė tė shqyrtojnė seriozisht pozicionin e EULEX-it nė Kosovė”, ėshtė thėnė nė kėtė reagim.

Organizatat e dala nga lufta e UĒK-sė, nė reagimin e tyre kanė thėnė se persekutimi i vazhdueshėm i luftėtarėve tė lirisė nga EULEX-i, argumenton se ky misionin ka vetėm njė detyrė nė Kosovė: “njollosjen e luftės ēlirimtare tė kombit shqiptar nė krye me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės”.

“Tentimi i vazhdueshėm i tyre pėr tė goditur bartėsit e luftės ēlirimtare, nxjerr pėrfituese Serbinė dhe bashkėpunėtorėt e saj tė shumtė nė Kosovė. Pėr kėtė arsye, ne kemi argumente tė besojmė qė strukturat e Serbisė nė Kosovė, disa nga mediet qė botohen nė gjuhėn shqipe, segmente e grupe tė caktuara aktive nė politikė si dhe individė tė tjerė qė fshihen nė petkun e intelektualizmit, janė mobilizuar nė luftėn e ashpėr kundėr Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, kundėr gjakut tė mijėra dėshmorėve dhe kundėr tė gjithė luftėtarėve, nga komandanti e deri te ushtari i zakonshėm”, ėshtė thėnė nė reagimin e organizatave tė dala nga lufta e UĒK-sė, duke shtuar se
nė kėtė pėrpjekje tė tyre tė pandalshme, kanė pėrkrahjen e plotė tė EULEX-it, si dhe elementeve tė tjerė proserb tė diplomacisė evropiane tė instaluar nė Kosovė.

“Rasti i sotėm ku akuzohen Sahit Jashari, Sami Lushtaku, Jahir Demaku, Zeqir Demaku e Hysni Thaēi, qė tė gjithė luftėtarė tė hershėm dhe bashkėluftėtarė tė Komandantit Legjendar Adem Jashari, njerėz qė kontribuuan nė luftė dhe nė paqe, tregon se Serbia pėrmes mekanizmave tė saj, po tenton tė godas luftėn e UĒK-sė qė nė bėrthamat e saj tė para, nė mėnyrė qė tė arrihet njė qėllim: baltosja e tė gjitha figurave emblematike tė UĒK-sė, baltosja e dėshmorėve tė kombit dhe luftėtarėve tė gjallė. Me kėtė veprim, ėshtė prekur edhe vet liria, shteti dhe sovraniteti i vendit”, ėshtė thėnė nė kėtė reagim.

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, Shoqata e Invalidėve tė Luftės dhe Shoqata e Familjeve tė Dėshmorėve, kanė vlerėsuar se pėrkundėr presionit tė bashkėluftėtarėve, nė kėto momente do tė kontribuojnė pėr mbajtjen e situatės nėn kontroll. “Mirėpo, duhet tė jetė e qartė, se situata e sigurisė nė Kosovė ėshtė shumė e brishtė dhe se kjo ngjarje mund tė jetė fundi i durimit tė familjeve tė dėshmorėve dhe luftėtarėve tė UĒK-sė. Pėr tė gjitha veprimet nė vazhdim, do e informojmė opinionin me kohė”, ėshtė thėnė nė reagimin e organizatave tė dala nga lufta e UĒK-sė.

Llapi
23-05-2013, 19:59
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/263347_502333493169382_1591403148_n.jpg


Autore - Ganimete Musliu ,Deputete nė Parlamentin e Kosovės nga radhet e PDK-sė

Portalet informative dhe mediat elektronike sot janė te stėrmbushura me komente e komente nga mė tė ndryshmet.... te paktat kishin logjike brenda tyre.
Rasti ėshtė mbreti i botės thotė njė fjalė e urtė. Edhe mund te jete ashtu sepse rasti (apo dikush tjetėr) e deshi qė e gjithė kjo gullufi tė ndodhė paralel me ngjarjet mė tė rėndėsishme pėr vėndin tonė.
Nė tė njėjtėn frymė vajzat dhe djemtė mė tė mirė tė kombit po ngritėn nė piedestal por njė pjesė e tyre edhe po shahen nė formėn mė tė turpshme. Nė tė njėjtėn frymė ata po cilėsohen drita dhe turpi. Nė tė njėjtėn frymė ata po cilėsohen ēlirimtarė dhe tradhtarė.
E gjitha kjo ka krijuar njė konfuzion tė paparė ndonjėherė (apo edhe tė parė shumė herė, e kjo ėshtė e meta jonė historike) tek qytetarėt shqiptarė.
Personalisht me bėnė pėrshtypje se si funksionon logjika e disa personave tė cilėt sikur jetojnė me tė vetmin qėllim qė tė vjellin vrerin e dėshtimit tė tyre mbi gjithēka mund tė jetė me vlerė. Ata ne manifestime te shumta perkujtimore ende duke ju dhembur mushkėritė sė bėrtituri pėr patriotizėm pėr heronjtė e Kosovės tė ngrirė nė pllaka e banera tė mėdha nė muret e shumė sallave anė e kėnd trojeve tona, me tė njėjtėn eufori dhe pa marrė nė konsideratė volumin e mushkėrive tė tyre po shajnė e ndotin gjithēka qe ka mbetur gjalle nga njė luftė qė u bė pėr tė mirėn e ne tė gjithėve.
Vetėm disa shembuj sa pėr ilustrim:

" Ata kanė vdekur" , "Hallall ju qoftė" , " "Trimat vdesin", "Ata janė heronjtė" etj etj.
Parulla tė llojit tė tillė, tė cilat i gjuajnė nė masė sa pėr sy e faqe si justifikim pėr sjelljet e tyre hipokrite.
Sipas njė logjike tė thjeshtė kjo do tė thotė se tė gjithė te vdekurit janė tė mirė.

Pėr tė gjallėt nuk lamė gjė pa dėgjuar: janė tė pashkolluar, janė hajna, janė kriminelė janė vrasės janė mafi janė dhunues janė turpi etj etj parulla tė tilla qė e mundojnė ēdo tru me tri qeliza tė shėndosha ....dhe ēdo damarė me gjak shqiptari brenda....
Nė vend qe tė mburremi ne kukasim. Nė vend qė tė punojmė ne presim belesh nga qeveria nga diaspora nga OJQ te ndryshme ndėrkombėtare, nė vend qe tė mendojmė ne sulmojmė njeri tjetrin si hienat.
Njė nga kėta komentues, njė “aristotel” i vetėshpallur nė njė portal kishte komentuar: Per lufte doren jau jap!! hallall, aferim!.... po si!!!!. Ata po u dashkan tė luftojnė e tė lėnė kokat qe ti tė hapėsh gojėn e tė filozofosh sikurse ti paske formulėn pėr gjithēka bėnė botėn. Ata po u dashka ta japin jetėn qe ti zotrote dhe fara e llojit tėnd tė gėzojnė mundėsisht sa mė shumė privilegje. Dhe a din ti o “aristoteles” se edhe lufta kėrkon njė shkallė tė lartė tė inteligjencės krahas njė shpirti tė madh shpirtit liridashės?
A e din ti o “Aristotel” qė asnjė luftė si pėrpinė tė gjithė, apo ishe ti nė anėn tjetėr dhe shpresoje se nuk do tė shpėtoj njėri i gjallė? Sa mė vjen keq qė je zhgėnjyer, por mėsohu se do pėrjetosh edhe shumė ndjesi tė tilla.
Si nuk mendoni, tė gjithė ju qė sot po vjellni vrer nė adresė tė gabuar qė po bėni krime personale duke e ndotur gjithēka qė na solli dritėn. Si nuk ju vjen turp tė pėrkuleni para varreve tė dėshmorėve kur nė zemrat tuaja ndjeni urrejtje pėr ata qė mbijetuan? Pėr shokėt e tyre?
Nuk e kuptoj njė sjellje tė tillė por jam duke e fituar pėrshtypjen se vetėm ne duam qė lufta ti marrė tė gjithė e ajo ēka mbetet tė gėzohet nga frikacakė tė llojit tėnd filozof pa tru....pa zemėr e pa shpirt. Ku ishit ju qė para 1999 nuk u dėgjuat me kėto lloj deklaratash aq tė menēura??? A po me siguri duke ju falėnderuar policit serb se tė pėruli dhe tė dha disa flakaresh....
Ėshtė turp.
Ndjej turp pėr sjelljet tuaja qė bėnė tė mos pėrmendet burgosja e Fatmir Limajt dy ditė para 100 vjetorit kur po festonte gjithė bota shqiptare, por as lirimi i Ramush Haradinajt dhe pastėrtia e luftės sė UĒK-sė para drejtėsisė ndėrkombėtare, nuk bėri bujė sa shantazhet e disa krimbave qė veprojnė gjoja nė emėr tė vlerave evropiane.
Ndjej turp pėr ju edhe sot se si vjellni me terbim mllef dhe urrejtje ndaj figurave me emblematike te luftes se UĒK-se nga zona e Drenicės sikur ata te ishin dinozaur apo kanibal.

Megjithatė kam shpresė sė jo tė gjithė mendojnė si ti e shokėt tu. Ka shumė nga ne qė krahas dhembjes pėr ata qė ranė nė frontin e nderit ndjejmė mburrje e krenari pėr tė gjithė kėta djem tė UĒK-sė, qė sot janė burra tė kėtij shteti.
Pėrulem para atyre qė sot janė shndėrruar nė yje pėrjetėsie, pėrulem edhe para tė gjithėve qė duke sfiduar sulme nga jashtė e brenda gjejnė motiv pėr tė ndėrtuar shtetin e Kosovės mbi themelet e amanetit shekullor, mbi betimin pėrbashkėt mbi flamur.
Respekti duhet tė jetė strumbullari i falėnderimeve tona ēdo mėngjes qė nė e fillojmė tė lirė. Respekti duhet tė jetė strumbullari rreth sė cilit ne ndėrtojmė historinė tonė tė lavdishme dhe tė ardhmen padyshim tė ndritshme pėr brezat qė do tė na pasojnė.
Pėr ata qė mendojnė se menjėherė pas lufte nė Kosovė do tė instalohej Utopia ju them: Kjo nuk ekziston prandaj zgjohuni merruni me veten punoni ēdo ditė sepse nėse ende nuk e keni kuptuar kėta qė po i shani ju sollėn lirinė.
Po. Tė gjithė atyre qė ju ka hije lufta ēlirimtare ju ka hije edhe politika ju ka hije jeta!
E me respektin mė tė madh e nga zemra ju them: mė mirė tė sharė nga disa parazitė e gjak ndytur sesa nė varre.

Eulex smund ta njollosė pastertinė e UĒK-sė!
E ju qe ballėlartė ju bėtė ballė shumė uraganve e triumfuat e di qe do te triumfoni perseri!

Llapi
23-05-2013, 20:06
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/23_05_13_142162_16_05_13_63335_08_05_13_25941__ste ma.jpg

KOMUNIKATĖ PĖR MEDIA E QEVERISĖ SĖ REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖSPrishtinė, 23 maj 2013

Qeveria e Republikės sė Kosovės shprehet e brengosur pėr zhvillimet e fundit lidhur me aktakuzat pėr krime lufte ndaj ish Komandantėve dhe luftėtarėve tė UĒK-sė.

Qeveria e Republikės sė Kosovės beson nė luftėn e drejtė tė UĒK-sė dhe tė luftėtarėve e komandantėve tė saj, luftė kjo qė bėri qė Kosova tė fitoj lirinė, pavarėsinė, shtetin demokratik dhe partneritetin me bashkėsinė ndėrkombėtare, me SHBA-tė dhe NATO-n.

Qeveria e Republikės sė Kosovės ndėrton dhe mbėshtet sundimin e rendit dhe ligjit, funksionimin e pavarur dhe tė paanshėm tė gjyqėsorit nė tėrėsi dhe tė EULEX-it dhe pret qė edhe ky proces tė zhvillohet mbi kėto parime qė mbrohen nga ne dhe bota demokratike.

Qeveria e Republikės sė Kosovės beson nė drejtėsi dhe nė pafajėsinė e komandantėve dhe ushtarėve tė UĒK-sė.

Llapi
23-05-2013, 20:08
Bedri Zenel Islami
Si eshte bere e ditur, Sami Lushtaku, njeri nga emrat me te shkelqyer te luftes, se bashku me 5 drejtues te formacioneve te Ushtrise Clirimtare te Kosoves, po mbahen ne paraburgim, per te dale neser, e premte, para gjykatesit perkates. I njejti prokuror qe ka nisur hetimet dhe po perpiqet te denoje fatmir Limen, eshte edhe ketu. I njejti emer, i njejti mentalitet, e njejta deshire. Me pare se te ndodhte arrestimi, permes strukturave te lidhura me kete zyre, ai u perhap ne media, u be si nje lajm i nendheshem dhe me ne fund, si pritej, doli ne siperfaqe.Nje grup i drejtuesve te luftes ne Drenice do te ndodhet neser para gjyqit. mes tyre edhe Sahit Jashari, nje pjese e trungut te familjes Jashari, e cila, ne luftimet e 5,6,7 marsit 1998, krahas Adem e Hamze Jasharit, la ne fushen e luftimeve 16 pjestare. Per asnjerin prej tyre nuk eshte denuar deri me sot njeri dhe as nuk pritet te denohet kush, as sot, as neser, e as kurre.Ata qe vrane mbi 70 vete ne tri dite ne Drenice jane tashme, sipas prokurorit, te pafaj. Ata qe vrane e zhduken ne Kosove, ne harkun e 15 muajve mbi 11 mije e 200 vete, perseri jane te pafajshem.Policias, sherbimi i fshehte serb, udbashet, serb e shqipfoles, vrasesit, kriminelet, dhunuesit, jane ende te pafajshem. Per me shume se 2000 te zhdukur askush nuk hetohet.Hetohet vetem per ata qe e lane me gjak kete vend.
Cili eshte krimi i tyre?
Sepse luftuan.
Po te mos kishin luftuar, sot Kosova do te kishte ndoshta 100 mije te vrare, me shume se Bosnja e Kroacia te marrura se bashku.Por nga qe keto djem luftuan,plaget nuk ishin te atyre permasave qe donin serbet, megjithese ne gjithsecilin muaj te luftes u vrane gati nje mije vete.Nuk e di ne se kete fakt e njohin ne EULEX, nese e njeh prokurori, nese e njohin disa "analiste" qe jane turrur ne ngazellim per te dhene paraprakisht lajmin.
Por me e rende se kjo eshte e thena se jane ne hetim nje e mije raste te krimeve qe paska bere UCK-ja ne Kosove.
Se pari, kjo nuk eshte e vertete. Tmerri qe duan te perhapin me kete lajm eshte se duan tu thone atyre qe mund te protestojne se; ruajuni ju per vete, kemi nje mije e nje raste ne duar, ndoshta i ardhshmi je ti vete qe sot po proteston".
Se dyti, dikush eshte i interesuar qe edhe nje here te perseriten ngjarjet e marsit te disa viteve me pare. E kerkojne me ngulm kete perseritje, e atehere, si rrjedhoje , shqiptaret ne Kosove do te paraqiten si faktore destabilizues, dhe si te tille, duhet te bejne leshime ndaj agresoreve te djeshem.Nuk eshte rastesi se, pikerisht kur bisedimet jane ne piken kyc te tyre, kur Beogradit i sillet koka verdalle, e per qeverine e Kosoves jane shtruar njqind probleme, ne sallat e gjykimit jane disa nga emrat me eminente te luftes.
Sami Lushtaku, Sahit Jashari e te tjeret jane miq te mi. Disa i kam njohur prej gati 20 viteve, te tjere i kam njohur me vone. Secili prej tyre ka biografine e tij atdhetare, ashtu si mund te kene edhe gabime, por jo krime mbi jeten e tyre.Jam i bindur se edhe kjo do te jete nje tjeter perserije e gabimeve te djeshme te prokuroreve nderkombetare, te cilet Kosoven e shohin si nje ure per te bere kariere ne nje vend tjeter.
14 vite pas perfundimit te luftes EULEX thote se ka ne dore nje mije e nje raste te hetimeve ndaj UCK-se. Per ti zgjidhur ato do te duheshin edhe 30 vite te tjera. Une rri e mendoj; sa shekuj do i duheshin EULEX per te zbardhur krimet e policise, milicise, bandave e shtetit serb ne Kosove?
Neser eshte nje dite e re, por jo nje dite e zakonshme. Permes saj do te ndricohen ose eresohen shume dite te tjera ne te ardhmen. Do te ndricohen nese fiton e verteta dhe e drejta; do te erresohen nese ndodh ndryshe. Shqiptaret kane qene gjithnje me driten e me te verteten.

Llapi
23-05-2013, 20:12
Lushtaku dhe katėr tė tjerė ndalen nė mbajtje

Publikuar: 23.05.2013 - 19:55

Prishtinė, 23 maj - (E plotėsuar) Sami Lushtaku ėshtė ndalė nė mbajtje. Kėtė e ka konfirmuar avokati i Sami Lushtakut, Arianit Koci. Pėrveē Lushtakut, pėr 24 orė janė ndaluar edhe Sahit Jashari, Jahir Demaku, Zeqir Demaku e Hysni Thaēi.
Nesėr kėta tė dyshuar pėr krime tė luftės do tė dalin para gjykatėsit tė procedurės paraprake, i cili do tė vendosė pėr paraburgimin eventual.
Nė ndėrkohė, tė ndaluarit nė Qendrėn e Ndalimit nė Prishtinė janė vizituar nga pėrfaqėsues tė Kėshillit pėr Mbrojtjen e Lirive dhe tė Drejtave tė Njeriut, tė cilėt kanė biseduar me Sami Lushtakun dhe Sahit Jasharin. Sipas komunikatės sė KMLDNJ-sė,
Lushtaku dhe Jashari deklaruan se vet janė paraqitur dhe se janė njohur me tė drejtat e tyre, si dhe kanė angazhuar avokat mbrojtės.
Ata i deklaruan pėrfaqėsuesve tė KMLDNJ-sė se nuk kanė asnjė vėrejtje nė sjelljet e policisė gjatė ndalimit. Ata janė njoftuar pėr shkaqet e arrestimit dhe u janė lajmėruar familjet e tyre. Sipas tyre, sjellja e oficerėve nė Qendėr tė Ndalimit ėshtė korrekte.

Llapi
23-05-2013, 20:19
http://www.rtklive.com/new/photos/large/rtklive043623052013_16_03_12_125239_sylejman_selim i.jpg

Ambasadori Selimi, nesėr para gjykatės


Ambasadori Selimi, nesėr para gjykatės
Prishtinė, (Kosovapress) 23 Maj 2013 18:39
(I plotėsuar)Ambasadori i Kosovės nė Tiranė, Sylejman Selimi pritet qė nesėr tė paraqitet nė gjykatė, por nuk dihet ende se nė cilėn. Kėtė e ka bėrė tė ditur pėr Kosovapress, avokati mbrojtės, Tomė Gashi. Sipas tij, kjo do tė bėhet me ftesė tė Prokurorit tė Prokurorisė Speciale tė Misionit tė Bashkimit Evropian pėr Sundimin e Ligjit nė Kosovė, Maorizio Salustro.

Avokati Gashi ka mohuar informacionet se klienti i tij ėshtė duke u marrė nė pyetje nga EULEX. “Ai fizikisht nuk ėshtė kėtu dhe se, pėr herė tė parė, nesėr do tė paraqitet nė gjykatė”, ka thėnė Gashi.

I pyetur nėse ėshtė i informuar, si avokat mbrojtės, se pėr ēfarė nė fakt ai merret nė pyetje Gashi thotė se aludohet nė ēėshtjen e grupit tė arrestuarve tė sotėm nga EULEX-i.

Policia e EULEX-it nė bashkėrendim me Njėsinė e Operacioneve Speciale tė Policisė sė Kosovės (ROSU), gjatė ditės sė sotme kanė arrestuar pesė persona.

“Pesė individėt janė duke u hetuar pėr krime lufte kundėr popullsisė civile nė formėn e dhunimit tė integritetit trupor dhe shėndetit tė civilėve tė mbajtur nė qendrėn e ndalimit tė UĒK-sė nė Likovc (komuna e Skenderajt). Njė i dyshuar gjithashtu po hetohet pėr vrasjen e njė civili si krim lufte”, ėshtė thėnė gjatė ditės nga EULEX-it.

EULEX nuk i ka bėrė tė ditur emrat, mirėpo jo zyrtarisht bėhet e ditur se midis tė ndaluarve ndodhet edhe Sami Lushtaku, ish-komandant i Zonės Operative tė Drenicės qė ėshtė edhe kryetar i Komunės sė Skenderajt. /Kosovapress/

Brari
23-05-2013, 21:08
kush jan te arrestuarit..
na i tregoni emrat e sakte..

ja cfar thot bedria i zejnelit te ngratė..

--

Sami Lushtaku, Sahit Jashari e te tjeret jane miq te mi. Disa i kam njohur prej gati 20 viteve, te tjere i kam njohur me vone..

---


po bre bedri.. ke mbi 20 vjet qe i ke njohur..
por me cfar i ushqeve ata djem ti o demagogu i zp-se..

ja rezultati..
je ti bedri qe duhet te jesh ne qeli e jo kta katundaret koktrash e majmune enverista..

ti bedri i frymzove me konceptin idiot e polpotist.. se.. armiku i kosoves or lepekasha asht rugova e ledekashet.. kudo ku jan..
dhe ata ashtu kujtun.. dhe kapen kallashat e vran ledekashat..

mos e kerkoni fajin o llap nder kujofcat e florinat.. por ne filozofine lepekuce..

..

jam kurioz sa milion euro te fondit vendlindja..kan shku me mush xhepat e tom gashit..

kush ma thot nji shifer te perafert..

Llapi
23-05-2013, 21:10
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/935768_550836054959818_1953094927_n.jpg

Llapi
23-05-2013, 21:16
kush jan te arrestuarit..
na i tregoni emrat e sakte..Pėrveē Lushtakut, pėr 24 orė janė ndaluar edhe Sahit Jashari, Jahir Demaku, Zeqir Demaku e Hysni Thaēi.

Brari
23-05-2013, 21:19
Llap flmn per foton..

tregon shume..

na i jep emrat e ktyre kreshnikve..

dhe.. qe kta kreshnik sot perfundojn neper gjyqe nuk ja ka fajin as rugova as konjufci.. por qose demaqa e bedri palaqa..

ja cthot poplli ne BOTA SOT::

---------

Pesė tė arrestuar pėr krime lufte

Bota Sot | 23.05.2013 12:29


Share on facebookShare on twitterShare on emailShare on printMore Sharing Services10EULEX e fton edhe “Sulltanin” tė vije nė Prishtinė(E plotėsuar) Ibrahim Shala, zėdhėnės nė Ministrinė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, ka deklaruar se, Jahir Demaku ėshtė pjesėtarė i FSK-sė dhe i njėjti sot ėshtė ftuar nga EULEX-i pėr intervistė.
“Kolonel Demaku e ka informuar komandantin pėr kėtė ftesė dhe nė rroba civile ka shkuar nė EULEX. Ne ende nuk kemi ndonjė informacion shtesė nė lidhje me kėtė rast”, ka thėnė Shala.

Burimet kanė treguar se hetuesit e EULEX-it e kanė ftuar qė tė paraqitet nė EULEX edhe Sylejman Selimin, ambasadorin e Kosovės nė Shqipėri.
Ai ende nuk ėshtė paraqitur nė bazėn e EULEX-it, por sipas burimeve, nėse ai nuk vjen nė intervistė do tė shpallet flet arrest pėr tė.
Tomė Gashi, avokat i Sylejman Selimit, ka sqaruar se, nuk ėshtė e vėrtetė qė ėshtė ngritur aktakuzė kundėr klientit tė tij, Sylejma Selimit, kinse pėr maltretim tė civilėve nė periudhėn e luftės nė Kosovė.
Po ashtu, sipas Gashit, nuk ėshtė e vėrtetė se EULEX tė ketė lėshuar urdhėr-arrest kundre tij.
“Unė atė e kam informuar dhe ai do tė kthehet nė Kosovė pėr tė dhėnė sqarime tek prokurori apo tek gjykatėsi kompetent”, ka thėnė Gashi, pėr Indeksonline.

Pas intervistimit, hetuesit e EULEX-it e kanė ndalur pėr 24 orė nė arrest Sami Lushtakun. Ketė e ka konfirmuar avokati i tij, Arianit Koci.
Sipas avokatit, EULEX-i ende nuk ka ngritur aktakuzė, mirėpo e ka intervistuar Lushtakun pėr krime tė supozuara te kenė ndodhur gjatė luftės nė bashkėkryerje.
Sami Lushtaku do tė paraqitet nesėr nė orėn 15:00 pėrballė trupit gjykues. Deri nesėr ai do tė qėndrojė i arrestuar. Prokuror i kėtij rasti ėshtė Mauricio Salustro.

Sami Lushtaku 24 orė nė arrest policor

Sot, Policia e EULEX-it nė bashkėrendim me Njėsinė e Operacioneve Speciale tė Policisė sė Kosovės (ROSU), kanė arrestuar pesė persona.
Pesė individėt janė duke u hetuar pėr krime lufte kundėr popullsisė civile nė formėn e dhunimit tė integritetit trupor dhe shėndetit tė civilėve tė mbajtur nė qendrėn e ndalimit tė UĒK-sė nė Likovc (komuna e Skenderajit). Njė i dyshuar gjithashtu po hetohet pėr vrasjen e njė civili si krim lufte.
Arrestimet janė urdhėruar nga njė gjykatės i procedurės paraprake i Gjykatės Themelore tė Mitrovicės.
Rasti ėshtė duke u hetuar nga njė prokuror special i EULEX-it i Prokurorisė Speciale tė Kosovės (PSRK).


---


Komentet

Komente (93) | KthehuQONI KETA HAJNA NE BURGUN E PUDJEVES KU SMUNDEN ME DAL MA.LUSHTAKT ARY DUHET MI LANE DERI SA TI HARGJOJNE PARET QYSH E KAN PLAQKIT POPULLIN.

NINGJA @ 23/05/2013 21:54


Kaq shpejt i tradhetuat "kriminelat". Po per krimet e luftes te serbve qe nga shekulli i 7, kur do te filloj gjykata ?

Te bashkuar @ 23/05/2013 21:54


E More leshtak qdo fillim e ka edhe mbarimin.Pome vjen mir qe pot shoh ne biruc e kurr mos dalsh se ti e din qka ke ber me shok ne popullin shqiptar.ty ka met denu perendija

skenderaj @ 23/05/2013 21:47


Edhe kta pak dėshmor qka na kan mbetė, Jeta Xharra,don ti persekutoj.

Blerim GASHI @ 23/05/2013 21:42


Mė nė fund njė lajm i mirė pėr te gjith shqipėtarėt, ndoshta po clirohėmi nga 'Clirimtarėt'!!!

HADJA @ 23/05/2013 21:40


Milaim ( Zeka) zeza eshte nen ndikim e Enver Hoches,Rexhep Qosoviqit,Adem Dmaqit dhe ketyre kriminelve qe EULEX- i paska dhti ne torishte dhe bedoje per nji kohe te gjate.Ky Lushtaku qe ja shane nanen Krueparlamentarit dhe ofenfon familjen e shenjte Jashari,nese robi nuk e denon,zoti nuk gabone.

Kosova @ 23/05/2013 21:37


Sa ma heret i vjen fundi PDK-se aq me heret vjen rimekembja e ketij populli te shum vuajtur.

Reshat Halili @ 23/05/2013 21:29


kush ma teper e kush ma pak ne ket portall te BOTA SOT jan shkru e komentu per tradheti krim dhe hajni dhe po ju them nga ana ime se tegjitha shka kam pas mundesi ti lexoj ishin te verteta 90 perqind, koha qe erdh dhe qe do vije do ta qet ne lendin tradhetin pik se pari qe ja ben legjendes se jasharajve e te tjerave qe vin pas qe i dim te gjitha hajni tradheti vrasje shantazh ,nuk po emnoj aske se skam te drejt por me te ardh keq qe ishin shqiptar.

xhnrgj @ 23/05/2013 21:28


O Mashalla po shume po turren disa ngadal se qeni qe leh shum nuk kafshon. Po keta Trima qe sot brgosen keta jan ata qe qliruan 2 Miljon nga kthetrat e Shkaut,keta nuk e kish derte dhe merakun vetem te famijes se vet por te ter Kosoves por nje jam i Sigurt qe keta nje nuk e kan llogarit qe ne Kosove Ka aq shume dashamir te shkaut,qe per fat te keq poshifet edhe ne disa komente ketu....Mallku qoft ai qe nuk di te respektoj qlirimtaret e vet,Heronjet e vet...

Liku @ 23/05/2013 21:27


po del se prokurorie e kosoves nuk ka force me luftuar krimin,prape po e perseris se te gjithe ate qe luftuar per atdheun e kosoves lavdi,te gjithe ate te cilet ekane keqperdor poziten dhe i kane dhunuar personat e pafajshem ne duhet keta persona vete ti qesim para gjygjit dhe te shkojme perprara,prandaj nuk eshte vetem zoteri sami lushtaku,apo ish kryeshefi i forces ushtarake te kosoves zoteri selimi me shkolle fillore,porosia e ime organeve gjygjsore te kosoves ma mire fillojeni vete pastrimin e oborrit se me ardhe keta idiota te huaj dhe mejav krye punen e juve.mbas ketyre eshte zoteri kadri veseli,pronto etj etj etj.mbi 600 viktima shqiptare mbas luftes jane vrane ne kosove kerkush nuk eshte arrestuar marri.

fati berlin @ 23/05/2013 21:24

--

Komentet

Komente (93) | KthehuO Mashalla po shume po turren disa ngadal se qeni qe leh shum nuk kafshon. Po keta Trima qe sot brgosen keta jan ata qe qliruan 2 Miljon nga kthetrat e Shkaut,keta nuk e kish derte dhe merakun vetem te famijes se vet por te ter Kosoves por nje jam i Sigurt qe keta nje nuk e kan llogarit qe ne Kosove Ka aq shume dashamir te shkaut,qe per fat te keq poshifet edhe ne disa komente ketu....Mallku qoft ai qe nuk di te respektoj qlirimtaret e vet,Heronjet e vet...

Liku @ 23/05/2013 21:27


po del se prokurorie e kosoves nuk ka force me luftuar krimin,prape po e perseris se te gjithe ate qe luftuar per atdheun e kosoves lavdi,te gjithe ate te cilet ekane keqperdor poziten dhe i kane dhunuar personat e pafajshem ne duhet keta persona vete ti qesim para gjygjit dhe te shkojme perprara,prandaj nuk eshte vetem zoteri sami lushtaku,apo ish kryeshefi i forces ushtarake te kosoves zoteri selimi me shkolle fillore,porosia e ime organeve gjygjsore te kosoves ma mire fillojeni vete pastrimin e oborrit se me ardhe keta idiota te huaj dhe mejav krye punen e juve.mbas ketyre eshte zoteri kadri veseli,pronto etj etj etj.mbi 600 viktima shqiptare mbas luftes jane vrane ne kosove kerkush nuk eshte arrestuar marri.

fati berlin @ 23/05/2013 21:24


Kriminelėt e Luftės, dhe dhunuesit e vrasėsit e lirisė, po kapen si lepuj nga drejtėsia. Kjo nuk mjafton, vetėm tė akuzohen dhe tė bėhet shou sikur Ariu para daullės. Kėta njerėz, tė veshur me pushtet dhe tė veshur me uniforma ushtarake, janė fshur si minjė deri sot duke u kamufluar pėr tė mos dalė para drejtėsisė. Kėto figura vrastare le tė denohen para drejtėsisė sepse meritojnė. Kėshtu qė ky pushtet vrastarėsh e hajnash, do tė duhej tė binte sikur njė kullė rėre.

Jaho @ 23/05/2013 21:13


@Klina nuk te kuptova fare se ē'deshe te thuash. Pak me qarte nese ben. Se di a me kuptovemire a jo. KLM.

Fati (Vjene) @ 23/05/2013 21:05


Shum kryekuaj kemi ne mesin tonė. Shpeshher mendojnė se jan edhe mbi zoten. Harruan shpejet se millosh kanibali kishte pushtet ma shum se kta mistreca, edhe ai perfundoj si nje pacov. Besoj se dhimbja e familjarve te atyre qe u dhunuan dhe u ekzekutuan nga keta kryetrash do i denoj, kshtu qe kta kriminel te paskurpult asnjeherė ditė nuk do shofim. Gjith kapitalin qe ja rrenbyen gjegjsisht ja vodhen popullit do ta hargjojnė per advokat kinse mbrojtės te tyre

ardi @ 23/05/2013 21:03


Ajde shkie hajde sa shume qe jeni gezu,zoti u vrafte,fare e keqe....

opinion @ 23/05/2013 21:02


Fati @ per ty do te ishte shume ma mire te perdoreshe pseudonim SUDBINA ose KADER se ti pike se pari sje fat per veten e le me per diken tjeter .Me plote deshire do te kisha vene ne postin e prokurorit ti per ta gjykuar Lushtakun ose Thaqin se ty po te pengon dikush i huaj me te vertete atehere ti duhet te kishe shume Fat per te shkruar andaj mos u merr me gjera qe ste takojne

Klina @ 23/05/2013 20:48


juhuuuuuuuuuuu bravo eurlexs kurr mos i lsho kta kriminela rrnoft eurlexsi po lajm i gzushum po kta hajna kriminela skan luftu fare vetem kan luftu qysh me vidh eurlexsi ka pun hala vetem perpara

vushtrrija @ 23/05/2013 20:36


@Musteqoku Vushtrri, Zoti te shperblefte ty me Xhennet, por edhe te gjithe shqiptaret qe nuk e japin vellain e vet per kurgje ne kete Bote. KLM.

Fati (Vjene) @ 23/05/2013 20:35


Ca kometus ketu thon se kur te gjykon i huji ste koka ne regull po qfar gjykacve ka ne Kosov po qeni qenin se han po keta kriminel me i denu asht ma sevap se me shku ne qabe a ne vatikan te papa me ja hjek kancerin Kosovs me i lan te qet ne varre ata qi i vran keta kriminela ne gjitha anet ka kriminel po ne drenic diqka jo ne rregul.Nje gja asht shum e sigurt kur te burgosen keta kriminel DARDANIJA ka me merr frym ne qedo aspekt

KELMENDASI @ 23/05/2013 20:28
--


bravo eulex ku osht aj milaim zekani qe thot drenica drenica jan vra per bele qe kan pas para 40vjete kan dhunu femna shqiptare te kojshive te kusherive se banen emra kishe kt jan dhunusit e kosoves ne llap e gollap ka pas luft te drejt posht trathetart dhunust e kosoves

bruksel m-=9874 @ 23/05/2013 20:23


nuk po muj me besue,si anderr,me ne fund nje lajm i mire,shkoj neser me qef ne pune,ishalla edhe aj pogllavica mas tyne.klm

plisi i qkyem @ 23/05/2013 20:22


lushtakiiiiii lushtakiiiiiiiii lushtakiiii kriminel koha po e tregon popull i cekt votojn kriminel cccccc

drenicaku @ 23/05/2013 19:59


Mė ne fund u arrestuan kriminelet. Ja o popull i mjerė kush na udhėheqė. Mjerim, mjerim, mjerim...

Bekimi-Suedi @ 23/05/2013 19:52


O burra e di qe kan bohen vepra te keqija kta por po me vje inati qe po i denojn te hujt e jo na sikur ti kishim denu na ne rregull,dreqi jot osht ma e mir se melaqja e huj ,klm.

Musteqoku Vushtrri @ 23/05/2013 19:48


Ky far Sami Lugat Lushtaki me shume rrin ne burg se ne zyren e tij. I mallkuar qofte ky pis. Me vjen me vjell me qene shqipetare, mu identifikuar me qifta si Lushtaku, Limaj, Grabovci, Thaci, Krasniqi etj.

Enveri @ 23/05/2013 19:44


mos harroni qe keta kan ba krime dhe jan te akuzuar per krime ndaj shqipetareve te zhvendosur e jo kunder shkive , sulltani e ka dhunu vajzen shqioetare dhe ket e dine te gjithe ne anen e tije , e mos te flasim per lutshtakun, mos harroni qe kta tradhtar te kombit jan te akuzuar per te njejtat krime ne shqipetar sikur shkijet ne hage e jo kunder shkive ose kunder spiunav, sherri i ketyne kiosova i humbi tan miqt nderkombtar me krime me vjedhje e hajni e poshtersina

Agimi @ 23/05/2013 19:25


Veq Urime Banesa 2X2 O Ju kriminela qe e perdhoset emrin e UQK tasht do te tregosh se kush i vrau shqipet pas lufte si p.sh Bekimin Bardhylin e shum e shum te tjer he mallkuar qofshit oj rac e djallezuar

Heroi @ 23/05/2013 19:13


A Fat loqka be burr,po te punon mendja edhe goija,shum mire e tha ne qoft edhe kriminel kur ma prek i huji me gisht vellaun me vje rend nese edenoj vet ska problem o komentues vallahi Fati osh shum burr i meqeum por edhe shum i drejt fol pa rezerva e du shum ket burr o shum fer nuk provokon npo fol ashtu qysh i thot zemra oFat zoti te shperbleft me gjenet ktheu o burr ne kosov nimoje popllin ton e mos rri ne vjen te austris se ke munsi me bo gjana te mdhaja,edhe une jetoj ne grac te austris po nuk kam dije dhe shkoll,Fati vetem kshtu vazhdo,nuk kam qka te shtoj ket qe desha me thonen e paske thonen aferim,klm.

Musteqoku Vushtrri @ 23/05/2013 19:12


punet do te ishin ndryshe po qe se vendi do te udheheqej ga njerez te shendosh ne mendje por qte beshe kur qe ne fillim ka shkuar mbrapeshte me formacione te ndryshme kurse shkau i pregaditur ka mundur ti perqaj shqipetaret te etur per shume pak por ne kete rast ti arrestosh luftetaret e lirise per krime e kriminelet e vertet shkie te rrin te qete kjo ndodhe vetem tek i dobeti se kta vertet ishin te dobet tregon puna e pist mbas lufte qe u Pasuruan ne kurrizin e te farferit popull

agimDRA @ 23/05/2013 19:09
--

marrezi marrezi prej eulex por edhe prej shqiptareve te shkret se po te mos ishin qeta nuk kishit lirin sot marre per ju marre . perkrahje per gjith luftetaret e UQK jemi me ju bashkatedhetar ton dhe se shpejti do dlini te lir .

drenicaki @ 23/05/2013 18:51


ja qysh zbatohet ligji i duhanit ne vend publik

musaPRISHTIN @ 23/05/2013 18:46


Po i bie shi ne kollomoq avakatve, zgjate zote kete ajom po thojn. ata kan qef i ter populli me u akuzua. Nuk ju han palla atyre ma shume veq me u pasunua. E kan ne mend me ja u vjel te gjitha parat te koruptuarve. Nuk do te shkoi gjat dhe avokatet do te behen milioner, dhe milioneret do te behen varfanjak.

Dervvishi @ 23/05/2013 18:34


a po te pihet duhani o sami lushtaku

isufi @ 23/05/2013 18:32


Te punesuarit e KK te Skenderajt, sot vetem po qanin per kryetarin e tyre, e nji prej tyre u zu duke qajtur edhe zedhendesi i Komunes Hajriz Koci. Nji plak ju drejtu a po qani per te apo po qani se do tju vie edhe juve dita si atije. Keshtu kjo komune e korruptuar, punetoret e se ciles kane zene vende kyqe udheheqese do tju vie dita qe edhe ata ne nji menyre do te paraqiten para drejtesise qofte per krime , qofte per korrupsion qe kane bere perfitime te majme per vehte apo per farefiset e tyre te ngushte.

AKSHAM PAZARI @ 23/05/2013 18:24


lum aj qe asht avokat knaqet pare pej hajnav miljonat shkojn tash tuj pagu avukat e more hajna ujt po shkon te posht valla se jo perpjet ngrhe magarin kat thot gazda

faceri @ 23/05/2013 18:19


@thika, po po bre thika, por une kam qejf vellaut tim ti jap dajak vet edhe kur eshte kriminel, por vallahi me vjen zor shume kur i huaji edhe me gisht e prek. Por a po kupton se ne po dalim kriminela jo shkiet. Ne po dalim agresor, jo shkau. A e din ne rrafshin nderkombetar se ē'do te thote kjo?! A e din se ta mohojne luften per liri, rrjedhimisht ta mohojne shtetin. Eu Hashim Thaēi, jepi pula dhelpres o gjel jepi, por kur ti hargjosh pulat, a e din se si do te kalosh me dhelpren o gjel i krekosur?! Turp!

Fati (Vjene) @ 23/05/2013 18:06


keshtu dal ngadal do te vine te vendi keta profiterat qe kane bere gjera te panevojshme

kokrra @ 23/05/2013 18:05


ev n...n jau q..... Eulexit pse shijet si kapin qe kan ba masakra e ikan tlyme durt me gjak shqiptari

kastriot vishaj @ 23/05/2013 18:03


te gjithe qe kan ber krime ndaj shqiptarve ne emer te UQKes le ti Burgosin emeritojn burgun Shum prej ketyre kriminelve shfytzuan uniformen dhe vran Shum njerz te LDK duke ,menduar se vetem duke vrare do te vin ne pushtet dhe kshtu PDKj DHE KRIMINELAT E SHIKUT ja arriten qellimit TE VIN NE PUSHTET TE VRASIN PERSERI DHE TE PASUROHEN NE KURRIZ TE POPLLIT TE VARFER:PRANDAJ KETA KRIMINEL TE PDKes E MERITOJN BURGUN :

flamuri @ 23/05/2013 18:02

Brari
23-05-2013, 21:25
komentet vazhdojn.

po i sjell sic jan ne bota sot

--


Eulexi po ngrit aktakuza kunder ish pjesetareve e komandanteve te UQK- se se lavdishme,kinse per tortura dhe vrasje te civileve specialitet ky i paramilitareve ushtareve dhe policeve serb te Millosheviqit,Sheshelit,Arkanit.Ky Eulex qe henger dajak ne Veri nga Kryekriminelet serb dhe iku me bisht nder kembe nga ata iu kthye viktimes pra shqiptareve te pambrojtur nga askush. Eulexi meriton perzenie sepse s ka treguar asnje rezulltat ne krijimin e rendit dhe ligjit pos ne legalizimin dhe legjitimin e krimineleve serb.Ky akt eshte vazhdimesi e terrorit dhe gjenocidit serb ndaj shqiptareve.

Sara Xhaferi @ 23/05/2013 17:56


Askush nuk i shane ushtaret dhe UCKne , por kerkojme drejtesi , vetem te denohen ata qe kan vra dhe keqtrajtu shqiptare , sepse per ate edhe po akuzohen , kta milionerat e pas luftes , kta nuk kan luftu kunder serbise , por kan bere luft kunder shqiptareve duke pas lidhje te panderprera gjat dhe pas luftes me serbet . Mos trilloni , se nuk ka shqiptare qe mund ta kritikoje UCKne apo ushtaret e saje , ne po kerkojme te denohen ata qe kan ber krime ne emer te luftes se shejte ndaj shqiptareve .

Adriatik @ 23/05/2013 17:54


Salustro italian shko luftoi kamorristat tu se italia po fundoset kuse keta shqip folsa shpijuna e udbash bejne padi se tani serrbija permes salustrav po ju afron mbrotje shpijunav bre nanen ishalla kerset edhe ni her anti pdky se ky ne frangjisht eshte bythe si ti e bythat si ti bajn padi o pedera te eulexit se edhe grat ju ja jepni eulex

gurra e kocit @ 23/05/2013 17:53


me vjen keq per arrestin e ketyre kinse ushtar te uqk.s por keta nuk jon ushtar te uqk.s por jonkriminela qe e kan njollos uqk.n si thot populli pa hoger huder nuk te vlen era pra dishka ka aty.

deqanasi @ 23/05/2013 17:45


veteranet e Eulex-it jone kta.

bujar @ 23/05/2013 17:43


Phuuu eulex-in e n....s, shkijet qdo dite na vrasin askush nuk i burgos kurse shqiptaret edhe pas 14 viteve i perndjek.Me shume jane burgosur ushtare te UCK-se se sa shkije,kjo po bie se shqiptaret paskan bere terror dhe masakra ne Kosove!Turp,Turp,Turp per EULE(SHIN)X-in e TURP per qeverine e Kosoves se kurre nuk qe ne gjendje ti mbroje qytetaret dhe LUFTETARET e UCK-se.

prizrenasi bonn gjer @ 23/05/2013 17:13


Per kta qi po shajn se xhoja ne poi kritikojm ushtart e UQK-es nuk asht e vertet se po i shajm ushtart e UQK-es por ata qe kan ber kso pun nuk mund te jen ushtar te UQK-es,ndersa mas miri asht qe te kuptoni se qa ka ndodh se me siguri te xhith keni motra shkoni e pyetni at vajzen nga Mitrovica se qa i kan ber konkretisht kta me siguri keni me u ndal e me mendue tjeter fare .Te xhith ata qe kan ber kso marrinash kan qen kunder UQK-es dhe krah i serrbis mir koka ber qe jan kap dilinxhit.

shpendi @ 23/05/2013 17:08


Ju bashkupunetoret me gjak te perzier me shkije, po jargeni , perjargeni e po ju vjen mire kjo fare ndjekje e ushtareve te UCK-se Dihet si drita ediellit se keni qene kunder luftes clirimtare. Se keni qene informator te bandave ushtarake te Millosheviqit, bandave paraushtarke e narkotikte Hheshelit e te Arkanit, eshte po ashtu e ditur si drita e diellit. Po mos gezoheni shum se Saluatrat e merrcenare te tjere te shkjive, nuk do te jene gjate ketu. Dhe, ju qe po krrokasni si sorreshkina prej gezimit, ai fare SHIKU ju njeh. Prap do delin ne uren e sirratit!!!

bukoshi @ 23/05/2013 17:08


Epaskan pa bab e paskan pa tha plaku se dikush po kujton se i shkon kungulli mbi uj xhithmon joo gabim ekan se qa te mjell njeri edhe ka me korr.

shpendi @ 23/05/2013 17:02


Hajde ishalla shpejt edhe kryekrimineli HASHIM THACI me vellezerit e tije kriminela. Jo large ishalla edhe krimineli i Rrafshit te DUKAGJINIT, DAUT HARADINAJ me kliken e vete kriminale.Pastaj KOSOVA e gjore do te frymoje pak me lireshem.

Sheqe Rrota @ 23/05/2013 16:54

-

eu nipat e shkieve bre po shume ini gzu , po po me duket kote e keni se te gjith keni me perfundu si deshmitari x se eulex-i veq po ju rren e spo ju jep azil politik e deshmitaret kur pe shohin se qka ju ndodhi po i bine pishman po po ka edhe te atill qe po bajn vetevrasje , po shkoj si qyqet te marrum e te zezum e juve komentueseve po ju lane me goje hapur pa ju plotesu deshira serboqetnike.

shaipi @ 23/05/2013 16:49


sami lu duhet t burg t vdekje

gani mehmeti @ 23/05/2013 16:37


E more lushtak me ngran Shum ta nxan frymen,ke mendu qe je mbi zoten

shaqa @ 23/05/2013 16:31


SHQIPTARET SHUMICA KAN LUFTU VETEM PER FOTO QE TE KAN DeSHMI QE JAN KAN NE LUFT si mundet te vritet komandanti ne shtepi e jo ne front eshte turp ti thohet komandant kur vritet ne shpi e jo ne front.mendo njeher para se teme ofendoni klm.

drenicaku @ 23/05/2013 16:29


Shume ngadal dhe me hapa breshke porese ne ca gjera shihet nje gatishmeri e EULEX-it ne kapjen e atyre qe u ndeshen me ligjin.

Mustafe-Shabani @ 23/05/2013 16:22


UN NE EULEXIN SJAM KA QUDITEM SE KY SALUSTRO BASHK PUNTOR I SHKJEVE ME DISA ISH KOMUNISTA TE LDK POR ME QUDI DISA KOMENTUES OSE JAN SHKJE OSE KUMAR TE SHKJEVE KJO ESHTE PARADOXALE TEK DISA KOMENTUES JU KA ARDH SHANSI QE TE BASHKPUNONI ME SALUSTRON NDOSHTA FITONI SI AJ DESHMITARI X PO KU ESHTE SOT VEQ GZONU POR KURR NUK DO TE KENI SHANC SE UQK ESHTE E PASTER SI LOTI POR JU SHPIUNA KU DO TE BONI VENDIN SKA ME PAS ME KUMARI:PER JET:TEMA ESHT TE DISA KOMENTUES.

SABRI DRENICA @ 23/05/2013 16:18


Une nuk e adhuroj as nje pik Lushtakun por at qka ke ber ai Jahir Demaku me shoke ne luftem me masheshtore pas Skenderbeut mburrem me ta por ja me jeten e Lushtakut pas luftes. Ata qe shajn luften shaj veten. Lavdi UCKja Lavdi Deshmoret. Posht tradhtarret e dezertoret.

Arsili_Peja @ 23/05/2013 16:17


do qe po thojn turp me i shajt clirimtaret... e pse nuk reagojshi deri tash per komandant QLIKUN nanen e hajnave tposhter ini ooooooo ... ishalla ju kalbin ne buurg...

doni @ 23/05/2013 16:15


lajme mate mire skome ndegju qe shume vite mfajt shkoj gungulli mi uje ju duhet te kalbeni ne burgje suksese eulex

dugagjini @ 23/05/2013 15:32


Me heret bera pake shaka,pore mue po me duket kure tha Fatmir Limaj-tash radhen e kam une me fole-ndoshta paska fole.

Rifati @ 23/05/2013 15:28

-

Njera nga kerkeseat kembengulese e Dacic-it eshte aprovimi i ligjit per amnistine e Serbeve, sote kur jane marr vesh qe te formohen grupet punuese dhe kur u eshte premtuar Ashton-it dhe Dacic-it se do aprovohet ky ligj, dhe se do behen ndryshime radikale ne Legjislaturen e R.Kosoves ne menyre qe te pershtaten kerkesave te Serbeve e qe domosdo ne mesin e tyre jane edhe aso qe krimin e kane ne arterie, sdo mend se duhet dhe do te nen-qmohen ne mase te madhe luftetaret e liris. Jam kunder krimit e krimineleve gjithsesi, por sote po flasim per ombrellen e krenarise se viteve 1990-1999 ombrelle qe une do ta quaja UCK. Dhe kush tjeter ne skene serish Maurisio (marionet) Salustro.

Terr @ 23/05/2013 15:28


I qa po mu dhimka shkoft dhimta me ta

barija @ 23/05/2013 15:27


Kera jane ata peshqit e vegjel,e ma vone vijn nja 3-4 te MDJEEEJ sa perbet.

Rifati @ 23/05/2013 15:19


Ju lumt EULEX-IT te gjithe banditat mrenda grillave se keta bandita ma shum ka vra popullin shqipetar sesa serb ashtu duhet aty e kan vendin prapa grillave keta te ndyr

Arsimi @ 23/05/2013 15:10


Me SHPRESE TE MADHE qe KESAJ RRADHE EULESHI E KA ME TE VERTETE ?! NDOSHTA SHLIROHEMI NGA KRIMINELET-HAJNAT e pdky-se ?1 BURG TE GJATE PER KETE PRIMITIV !!!!!!

ANTI pdky @ 23/05/2013 15:09


jam ne kundershtim te plot ne qoftse asht ni politik tradhtare, me njollos ushtrin qlirimtare te kosoves, kurse ushtrija serbe, ju ka nxirr nanave shqiptare edhe femin nga barku, jau ka masakrue, edhe 400 - 500 mi shqiptar, me rob edhe me femi, i masakroj i kalli i dhunoj, edhe i deboj nga trojet e veta shekullore, edhe kurr nuk po e fajsojn serbin vetem qka po i ndihmojn, por ne qoftse kta persona qe jan arrestue, edhe kan bo krime ne vllezer shqiptar per karrika, per korupsjon, det denohet te gjith sa ma par me burg te rand, shum vjeqar, etj,

hajrulla zeqiri @ 23/05/2013 15:08


Paradox vetem shqiptaret arrestohen kurse kriminelet srb te qe kan krime lufte maskru silen lirish ne veri te Kosoves . kjo esht dobsi e Eulexsunimik nje m..t vetem tjeter paketim.

Islami DRENICA @ 23/05/2013 15:04


Edhe 14 vjet pas ēlirimit,po na dalin ēlirimtarė tė cilėt ndiqen pėr krime kundėr shqiptarėve !Shumė gjėra ėshtė vėshtirė t,i kuptojmė.Ata qė janė tė akuzuar ,ata i kemi edhe nė pushtet ! Kosova nuk ka nevojė tė bėj gabime tė tilla.Askush nuk guxon tė qėndroj mbi ligjin,pra as pushtetarėt tanė(disa nuk i pėrgjigjen dėnimt) tė cilėt dyshohen pėr krimbėrje !Klm

IKRASNIQI @ 23/05/2013 15:00


Sylejman Selimi dhe Sami Lushtaku 95% gjat Luftes kan qen ne Kosov, keta jan ne listen e Carla del ponte, si grupi i Drenices, te cilen poe vazhdon Dick Marty,me ndihmen e EULEX,it por shtrohet pytja pse ne ket koh, pse jo maheret apo ma von por bash tash,kur per Kosoven po bahen marrveshjet ne mes te Serbis dhe BE,s kujna poi konvenojn keto Arrestime,dhe ku asht qellimi,ta distabilizojn Kosoven. Qet fillon qdosen nga fillimi apo qka tjeter.

Fazi @ 23/05/2013 14:57


O kot e kem e qajm llafe sa te doni se sa te na sundojn te hujt kurr perpara skem me shkue. Na vet duhet ta bajna shtetin si na ka hije e vet ti gjykojm njerzit ton pa marr parasysh kush shka ka ba. Zot shtepie duhet me kan vet e jo i huji.

VV @ 23/05/2013 14:46
--

Llapi
23-05-2013, 21:27
Kam pas thane para 8 viteve, se nese doni ta testoni nje serb se sa eshte demokrate, ju lutem pyeteni se cfare mendon per shqiptaret?! Nese doni ta testoni nje shqiptar se sa eshte shqiptar, ju lutemi pyeteni se cka mendon per Drenicen?! Nese doni te dini se cfare bastardesh shqiptar mban kjo toke, shikojeni se kush po ju gezohet arrestimeve te fundit ne Drenice?!!!!
Milaim Zeka

Brari
23-05-2013, 21:27
Ky far euleksi aq keq na i ka pshtjelle hesapet sa kemi mete ne mjegull Ma as spo dijm te gezohem e as te merzitem Jemi per lufte kunder kriminelve kush do te jen ata Por me do veshke si i kishin pas hupe ati far euroadaleti te qujtur Dik marti Jemi mete si gusat ne mjegull , me do hajni mrena ne Euleks e me shume nise e mos e sose !E kan hupe kuptimin e pranise ne Kosove ! Ta presim epilogun nese kan qellim gjetjen e kriminelve Paqin Faqen e bardhe Nese kan qellim politik e paqin rrumullak faqen e zeze e toka i leshofte!Kemi durim do te zbardhet qellimi !

mali @ 23/05/2013 14:42


Turp per juve qe i pekrahni keta Hajna kta nuk kan luftuar as nuk kan vra as nje njeri ata qe kan luftuar dhe i kan len gjymtyret e trupit sod ose nuk kan buk me ngrene ose nuk jan gjall qifti i kti hajni Sami lushtaku qe krejt shoket e ti kan marr pjes ne luft vetem per te vetmin qellim per tu pasuruar edhe per te vjedhur miljona sikur qysh i kan ba thasht zoti e kurr keta njerz mos pafshin drite te bardh Bravo Eulex Please continue to arrest all this criminal they don have nothing to do with KLA all they did was torture the people and new after the war become a bilioner with our money please don't you STOP you have thousands of this People that need to be inside not outside you will have our trust just continue

Beni @ 23/05/2013 14:34


Per vrasjen e serbeve nen komande dhe spiunave shqipfoles, me u denu keta luftetar mua me duket nje padrejtesi dhe mekat.Keta luftetar jane bijte tane,ne jemi ne token tone,ndersa serbi ka qene pushtues,spiujt kane qene sherbetor te armikut.Mua po me dhimbsen ndersa per pune te tjera te liga qe i kane bere disa le te pergjigjen dhe te marrin denime te merituara.Luftetaret tane nuk kane bere krime te luftes,krime kane bere serbet fashista.

Sahiti @ 23/05/2013 14:34


Ata " azgona " qe kan bere krime i pret plumbi heret a vone, pra Eulexi mos te lodhet hiq mei shti ne burg mei siguru mbasi edhe ashtu i ka lon deri tash te lire, pra Eulexi ka reagu shum vone, nashta edhe ky eshte vetem nji CIRKUS POLITIK sikur deri tash qe su denuar kush.

topuzi @ 23/05/2013 14:33


Komentues te nderuar,mos u mashtroni gjoja keta jon kan qlirimtart e Kosoves,jo jo gabim e kini se keta kan jetue jet lluksuze gjat luftes,keta qlirimtar te ashtuqujtur nuk kan as nje deshmi te ndonje beteje,por i kan marr meritat mbas perfundimit te betejes jon lajmrue si pjesmarrs,kurse ne realitet kan qen shum larg ngjarjeve,dhe kush ka qen ne luft e di shum mir ku rrin Shtabi.Keta jon njerz te eger,nuk diten te sillen gjat luftes me ushtar e nuk diten as mbas lufte te sillen mir me popull,dhe shihni qfar pasurie ban,te pa shkoll te pa pun te pa pasur para lufte,dhe tash nuk shkelin mbi tok te zotit.Duhet tu mirret e ter pasuria dhe te denohen kolektivisht,atehere shpresoj se do te vij drejtesia ne Kosove.

zena nga llapi @ 23/05/2013 14:27


Po valla Ame e kane serbishten,keta qe i kane duartrokit dikur serbise haptas tash po e bejne fshehtas.Populli thot ujku qimen e nderron por zanatin kurr.Ruaje zot kosoven dhe popullin e saj luftarak prej ketyre ujqeve.

hasani @ 23/05/2013 14:26


S'e mbroje krimin por EULEX-i nuk po ben pune te mire me kriminelet serb madje gjithashtu edhe ne Veri te vendit. Kete mision te deshtuar s'po mundem ta kuptoje sepse si duket ky mision e ka per mision vetem njollosjen e Shqiptarve.

Orkan @ 23/05/2013 14:23


Eulexi ka ardh per ni qellim me ja kajt nanen Kosoves nen parollen perqaj e sundo, se per drejtsi kurr. Po kta kan vra e kan vjedh e skan me la gja pa ba. E kush mun kta mi gjykue?

limi @ 23/05/2013 14:19


edmond @ 23/05/2013 13:56, Eh more edmond po axhami qenke. Keta njerez kane bere krime lufte edhe gjate "luftes" edhe tash, ne "liri". Nese nuk me beson, flasim me fakte: kush ka me shume pasuri sot ne Kosove se sa udheqja e tashme "e shtetit" qe nuk kemi shtet. Pse vetem "ish luftetaret", "komandantet" e "gjeneralet" po akuzohen dhe burgosen (shumica, perveq hashimit e dr. jakupit....)? -Sepse kane bere krime: kane vrare shqiptare, kane dhunuar femra, kane q... qika beqaresha e kane henger mish viqi e kingji; kane kenduar me qifteli e jane fotografuar me aparata kolore; kane fjetur neper hotele luksoze e kane shetitur neper "bote"......

Hapi im @ 23/05/2013 14:18


ketu shumica e komentuesve hala gjuhe amtare e kan serbishten,turp te ju vejen se keta akuzohen per luften qlirimtare,po te ishin arrestuar apo akuzuar per vepra te mas luftes qfare do qofshin do ta kisha perkrah drejtsien kushdo qoft ai person e te msohemi njeher e pergjithmon ti besojm drejtsis.

edmond @ 23/05/2013 13:56


kjo esht me marrveshjen e thaqit me serrbine po ky esht veq fillimi

llapi @ 23/05/2013 13:50


ky hap i drejtsis asht shum i qellum por si me vones sepse kta njerzduhet me dal para drejtsis dhe duhet japin llogari per krimet torturat dhe hajnit qe ja kan ba popullit shqiptar nemer patriotizmit kjoupa edhe ne rastin epergjimeve ky rrolin kryesor ete kercnimeve dhe shantazhevee kishte lushtaku por duhet tadin shiku dhe bandat se ka zot dhe kanjerz qe nidit do ti forcojn instutucionet e shtetit kosoves dhe ta drejtojn kosoven per ni jet mate mir se mekta njerz dheket gjendje shum te ran ky popull sdi ka ja man se sen nuk funksionon vetem hajnat dhe mafit perveti se shiku dhe bandat ekrimit e kan rreziku shum jeten e qytetarve por me ket hap besoj se dote levizin senet persemari

JAKUP @ 23/05/2013 13:46


me vjen keq vetem se asht shqiptar _por ne realitet kur kam degju ne vezhgimin e telefonatave se si shprehen njerzt kyq te qeveris se Kosoves_jam tmerru_ky njeri vertet asht arrogant dhe qe 13 vite mendon se asht mbi te gjith_e nese vertet ka fakte se ka ba krime mbi shqiptaret le te denohet_e nese asht fjala mbi shkije kjo ska arsye sepse ne luft secili asht desht te vetmbrohet_veq pom doket po del ajo qe e pata kadit_mbas nenshkrimit te gjitha atyre qka po i kerkon serbija po i afrohet nji fat i till edhe hashim qyqes me shok_RROFT VV_dhe kjo duhet te jet mbi te gjitha partit sepse rrug tjeter skemi_kur dihet se LDK_ka vetem Ismet Beqirin e Sabri Hamitin_dhe sesht ajo parti qe ishte dikur

Bukurija_Frankfurt @ 23/05/2013 13:43


Sa shume qe gezohen shiptaroviqat po juv duket tash si mjuv pas kthy baba millosh ne kosove

H.Elezit @ 23/05/2013 13:42


qamili ,me q te vogel shume mire e the,okupatoret e pushtetit jane keta e kurresesi qlirimtare.vrastare te shqiptarve dhe te lirise sone,analfabet dhe tradhtare e asgje me shume.Po me qudite FATI,i Vjenes,qe po i kritikon euleshin,a e di ti more burre se mos me qene euleshi cope e grime behen shqiptaret edhe per nje zalloge...

thika @ 23/05/2013 13:41


Gjahu, ndaj clirimtarve, eshte nje nder aktet me te shemtuara te misjonit nderkombetar!Pika kulminante e nje degjenerimit qe ka pllakosur ket misjon. Kriminelet qe shkaktuan mbi 15 mij vrasje,mijra tortura,Djegjen dhe shkatrrimin e 60% te teritorit te Kosoves jane te lire. Mbeshtetsit dhe "denoncuesit" e clirimtarve kurre s“do te gjejn streh! Pavarsisht premtimve se do jane te sigurt,nje dore si e Avni Rrustemit do ti gjene! Kurse clirimtaret do te triumfojn dhe do jane te lire sepse jane te pa fajshem.Mbeshtetje per clirimtaret dhe thirrje qeveris dhe partive servile te ngreh zerin ndaj keti akti qyqar!

Nasradini Hoxha @ 23/05/2013 13:39


prap fest per pansllavistat prap arrestime per ata qe lutuan kunder shkaut

luli @ 23/05/2013 13:33


vazhdim nga komenti qe me kaloj, 30 vjet, vujta e me prishen nga veshet udboja e tites e rankoviqit e luftova per dit te sodit, e kurr ni te drejt nuk e fitova, e din te gjith kush kam qen, e kush jam, ne ndermarjet qe punova, ne ndertimtarin kosova ne vushtrri, prej vitit 1961, deri ne vitin 1967, tani ne ndermarjen sherbyse perparimi ne mitroic, prej 1967 deri 1971 shef i garazhes, tani ne betonjerk prej 1971 deri 1983, tani ne ndertimtarin te elektro ekonomis ne ish obiliq, prej 1983 der ne vitin, 1992 tani ika ne mergim met ter familjen se disa here me burgosen, edhe isha ne regjister i par per arrestim, prej ish shpihunave kumunistave shqiptar, e serb, e din ter fshati e qyteti vushtrris, edhe i mitrovices e ni banes e pata te vogel me 7 femij, kom jetue plot 14 vjet, e shiti, sabit beqiri, etj,

hajrulla zeqiri @ 23/05/2013 13:17


A po plotsohet deshira e shkijeve qe ta gjunjezojn Drenicen. Eshte turp per ju qe i gzoheni kti lajmi nese jeni Shqiptar nese jeni serb e me emra shqiptar ok. Po mbetet vetem edhe Adem Jashari pa akuz. Kto akuza jane 100% te fabrikuara nga shqiptaroserb.

Qamili @ 23/05/2013 13:16


po ju hiqet maska hajnave te rrejshem te parave te popullit shqiptar qe i mblodhen ne emer te lirise ,per tiu vrare lirine shqiptareve

zejna @ 23/05/2013 13:10

Serbet janė mbi ligjin, ubashėt shqiptar po ashtu. Qe 100 vjet burgosen vetėm ēlirimtarėt. Dhe qamilat gėzohen...

lumi @ 23/05/2013 12:56


pak, 24 vjet duhet me mbylle kete K....

fjolla @ 23/05/2013 12:56


Eulexsi jaka nis disi both prap ksaj pune , duhet mas pari ato qe ika afer mi burgos e pastaj klyshat e vegjel .

gryka e kaqanikut @ 23/05/2013 12:49


Prape shqiptare te arrestuar. Uh ta dh... EULESHIN berllog!

Fati (Vjene) @ 23/05/2013 12:39


Bravo! Tė gjithė kriminelat duhet tė jenė prapa grilave. Tek atėherė Koosva do tė merrė frymė lirshėm. Vetėm pas dėnimit dhe burgosjes sė kriminelėve tė ēfardo ngjyre Kosova do ta gėzoj lirinė.

qamili @ 23/05/2013 12:32

---

bota sot

.

Brari
23-05-2013, 21:31
milaimin e ka portretizue mir nji oficir i shqipnise..
dilte tha neper kuks.. se ne kosov sja majke bitha.. e u shiste video me adem jashar gazetareve te huaj qe kishin ardh ne kuks.. ne ato ditet e tmerrshme kur aty zbarkonte populli i kosoves i pergjakur e raskapitur..
milaim faksaxhiu.. ban mir ti hapi letrat..
e njeh populli mire..

Llapi
23-05-2013, 21:37
komentet vazhdojn.

po i sjell sic jan ne bota sotbrari qa ta merr menja ty a ka shqiptar
ama shqiptar me gjak te paster shqiptari e jo te perzier me gjak sllavi siq jan disa nga lexuesit e antikombetares bota sot
qe ju kan gezue ketyre arrestimeve qe ua kan ber Ēlirimtarve te UĒK-seNese doni ta testoni nje shqiptar se sa eshte shqiptar, ju lutemi pyeteni se cka mendon per Drenicen?!


Nese doni te dini se cfare bastardesh shqiptar mban kjo toke, shikojeni se kush po ju gezohet arrestimeve te fundit ne Drenice?!!!!
Milaim Zeka

Llapi
23-05-2013, 21:47
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/922874_622843984400390_184418474_n.jpg


Halil Selimi


Kosova, sot, nė vend se ta gėzojė, po e vuan lirinė!

Dheu i lirė i Kosovės po i hanė bijtė e vetė, ndėrsa Kosovėn, po e hanė maskarenjtė, MEDET!

Llapi
23-05-2013, 21:48
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/935768_550836054959818_1953094927_n.jpg

Artim Presheva
Kur njė shtetit ju merret historia ati shteti i mbetet vetem hija, kur njė popullit ju merret drejtėsia aty mbesin kausi e errėsira , kur ēliritmtarin e burgosin ati i vrasin pėr tė dyten her amanetin

Llapi
23-05-2013, 21:54
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/960279_502370376499027_955976715_n.jpg


Gjithmon Krenar me UĒK-ne
Jemi me ty Gjeneral Sami Lushtaku
Lavdi luftes se UCK-se

Llapi
23-05-2013, 22:07
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/579328_547172311987992_518031040_n.jpg

Brari
23-05-2013, 22:08
duhet lan demagogjia..

nuk shkohet shum larg me demagogji..

me dhimsen milionat e pafund te eurove qe tash 15 vjet mushin xhepat e avokatve te huaj e te kosoves me mbrojt ca lahpera qe shtihen si qlirimtara..

me ato miliarda euro ishin ndertu qindra shkolla e spitale ne kosove..

enverizma kushton shtrenjt..

askush nuk eshte kunder djaloshit x.. i cili ne drenic a dukagjin..llap a gilan.. ne usa a gjermani.. ndjen thirrjen e atdheut.. ndjen hallin e popullit e cohet e kap pushken e del me luftue shkaun..

ky djalosh.. x ose ky..luftari pa emer.. ka qen dhe do jet ne shekuj lavdi e kosoves por dhe e kombit..

jan te lavdishem ata qe.. ne drenic apo rrafsh dukagjin a kudo ne kosove.. guxuan te dalin.. ne njesite apo ceta apo kompani.. luftare.. me qellimin e larte..te mbrotjes se popullit e kosoves pi ushtri-policise serbe..

jan shum te lavdishem ata qe..i lan picerit e restaurantet.. zanatet e puntorite studimet e bizniset ne usa e kanad australi alonder..mynshen a bern.. e vrapuan drejt shqiperise.. me ju bashkangjit njesive luftarake.. me clirue kosoven..


mirpo.. disa.. per fat te keq.. i vun vehtes qellime tjera..

qellime qe nuk kishin qellim clirimin e kosoves..por shpartallimin e pd-se ne shqiperi e te ldk-se ne kosove..

ktu eshte thelbi i problemit..

ketu lindi krimi..
ne kte lloj "lufte" u dalluan disa..

dhe keta duan qe cdo akuze ndaj tyre sot e mot e dje e pardje ta interpretojne si akuze e fyerje ndaj luftareve.. ndaj kauzes se drejte te popullit te kosoves per kosov te pamvarur.. si fyerje ndaj deshmoreve etj etj..

jo shok demagoge..

mos i perzini gjanat..

moti u kam than ktyre..

dilni e folni hapur.. e bani pendese..

sic e bani bedri spahiu.. sic e bani bllaca..

sic po e ben kristofor mertiri.. etj etj.. trima..

nuk shtyhet me rrena e krime e krime e rrena..pafund....

Llapi
23-05-2013, 22:14
Adem Grabovci
Unė dhe ēdo njeri qe di dhe do tė vlersoj drejtė , besojm nė luftėn e drejtė tė UĒK-sė dhe tė gjithė njerėzve tė Kosovės qė e kanė bėrė pėr liri dhe Pavarėsi, ndėrsa ato qė dikush i thotė nė njė formė apo formė tjetėr, mund tė jenė vetėm tentim pėr tė bėrė pengesa tė veēanta nė proceset qė po kalon shtetit jonė.

Lufta e drejtė e UĒK-sė edhe drejtėsia gjithmonė do tė triumfojnė !

Brari
23-05-2013, 22:25
shum e drejt o grabovc.. se kosova ka pas te drejt me luftue.. por leni rrenat or hajn rognerist.. .. se luft e ngrata kosov smujti me ba por vec u masakrue..e u desh jo bedria e kloseria.. e milaim fakso-video pordhomania..me e clirue..por klarko klintoni e bler d'alem azgoni.. qe kosova pi zhdukjes me pshtue e me u clriue e me u pamvaresue..

mos e perzini hajnin tuj e marrin tuj.. e servilizmin tuj per kllosa e zabita.. me iden e shenjt per kosov te pamvarur..

..

Llapi
23-05-2013, 22:50
REAGIM

Me shqetėsim tė thellė, ne kemi pėrcjellur tė gjitha arrestimet e bashkėluftėtarėve tonė, qė i konsiderojmė si gjykime politike. Ne e kemi kundėrshtuar vendosjen e misionit tė EULEX-it qė nga fillimi, e kohė pas kohe kemi kėrkuar heqjen e kompetencave ekzekutive tė kėtij misioni, si dhe kemi reaguar pėr moskryerjen e detyrave tė tij si mision. Mirėpo, kėrkesat tona hasėn nė vesh tė shurdhėr. Ne edhe njėherė kėrkojmė nga institucionet e Kosovės qė tė shqyrtojnė seriozisht pozicionin e EULEX-it nė Kosovė.
Persekutimi i vazhdueshėm i luftėtarėve tė lirisė nga EULEX, nė fakt ka argumentuar se kėta kanė vetėm njė detyrė nė Kosovė: njollosjen e luftės ēlirimtare tė kombit shqiptar nė krye me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.
Tentimi i vazhdueshėm i tyre pėr tė goditur bartėsit e luftės ēlirimtare, nxjerr pėrfituese Serbinė dhe bashkėpuntorėt e saj tė shumtė nė Kosovė. Pėr kėtė arsye, ne kemi argumente tė besojmė qė strukturat e Serbisė nė Kosovė: disa nga mediat qė botohen nė gjuhėn shqipe, segmente e grupe tė caktuara aktive nė politikė si dhe individė tė tjerė qė fshihen nė petkun e intelektualizmit; janė mobilizuar nė luftėn e ashpėr kundėr Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, kundėr gjakut tė mijėra dėshmorėve dhe kundėr tė gjithė luftėtarėve: nga komandanti e deri te ushtari i zakonshėm. Nė kėtė pėrpjekje tė tyre tė pandalshme, kanė pėrkrahjen e plotė tė EULEX-it, si dhe elementeve tė tjerė proserb tė diplomacisė evropiane tė instaluar nė Kosovė.
Rasti i sotėm ku akuzohen Sahit Jashari, Sami Lushtaku, Jahir Demaku, Zeqir Demaku e Hysni Thaēi, qė tė gjithė luftėtarė tė hershėm dhe bashkluftėtarė tė Komandantit Legjendar Adem Jashari, njerėz qė kontribuan nė luftė dhe nė paqe, tregon se Serbia pėrmes mekanizmave tė saj, po tenton tė godas luftėn e UĒK-sė qė nė bėrthamat e saj tė para, nė mėnyrė qė tė arrihet njė qėllim: baltosja e tė gjitha figurave emblematike tė UĒK-sė, baltosja e dėshmorėve tė kombit dhe luftėtarėve tė gjallė. Me kėtė veprim, ėshtė prekur edhe vet liria, shteti dhe sovraniteti i vendit.
Tė pėrballur me presionin e bashkluftėtarėve, ne jemi duke u munduar qė pėr momentin tė mbajmė situatėn nėn kontroll. Mirėpo, duhet tė jetė e qartė, se situata e sigurisė nė Kosovė ėshtė shumė e brishtė dhe se kjo ngjarje mund tė jetė fundi i durimit tė familjeve tė dėshmorėve dhe luftėtarėve tė UĒK-sė.

Pėr tė gjitha veprimet nė vazhdim, do e informojmė opinionin me kohė.

Prishtinė 23 maj 2013
Organizatat e Luftes se UĒK-se

Llapi
23-05-2013, 23:01
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/942827_377703209007370_1687237667_n.jpg
Prokurori Mauricio Salustro:
Ky nė foto me sėpat qė ėshtė duke i pre kokėn njė shqiptari ėshtė serrbė ose mė mirė tė them shka,ka uniformė ushtarake dhe ka urdhėr me pre kėshtu shqiptarė,a ke kėrkuar apo i ke arrestuar kėta kriminel.Unė po tė pėrshėndes me kėtė foto

Rex
23-05-2013, 23:08
Llap, paske mbet pa e marr rrogen e Majit. Gati krejt pundhenesit i paske ne paraburgim!

Llapi
23-05-2013, 23:15
Llap, paske mbet pa e marr rrogen e Majit. Gati krejt pundhenesit i paske ne paraburgim!

kot feston per keto arrestime o shqipfoles

veq besen ta dhash se nuk kini qka bani
se qe te gjith do lirohen heret a von

Rex
23-05-2013, 23:25
kot feston per keto arrestime o shqipfoles

veq besen ta dhash se nuk kini qka bani
se qe te gjith do lirohen heret a von

Nuk kam qejf qe te gjykohen per periudhen e luftes sepse ajo do t'a njolloste komplet UCK-ne dhe popullin e Kosoves.
Kam qejf qe keta persona te gjykohen per krimet e periudhes se pasluftes si: vrasjet, haracet, vjedhjen e pasurise se Kosoves, tjetersimin e pronave, korrupsionin etj.

Ata qe i kane bere keto krime deshiroj qe pjesen e mbetur te jetes t'a kalojne burgun e ri qe po ndertohet ne Podujeve.

Ti je me fat qe po ndertohet burgu kaq afer teje. Familjaret e tu nuk do te udhetojne shume gjate kur te vijne per vizite tek ti.

Burimi
24-05-2013, 07:14
Nuk e di pse i gezoheni arrestimit te Shqiptarėve. Keta akuzohen per krime kunder serbeve dhe Shqiptaret i gezohen keti lajmi. E shikoni gjykimin kunder Fatmir Limes dhe shokeve te tij , i shihni akuzat qe i behen nga prokurori Mauricio Salustro dhe qe hidhen poshte nga vete deshmitaret e mbrojtur. Kjo tregon qe duan vetem ta njollosin luften e UĒK-sė dhe gjithė shqiptarėve.
Edhe nje pyetje:
Ku keni qene ju qe gezoheni kur keta kane luftuar ?

SystemA
24-05-2013, 08:01
[QUOTE=Burimi;361229]Nuk e di pse i gezoheni arrestimit te Shqiptarėve. Keta akuzohen per krime kunder serbeve . Kjo tregon qe duan vetem ta njollosin luften e UĒK-sė dhe gjithė shqiptarėve.
[/QUOTE


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kush gezon pyesni juve?
brari dhe karvani i tij....
Une ti them dhe emrat e tjere po me pyete.
Kalofsh bukur

Gon!
24-05-2013, 08:48
Sylejman Selimi e pesė tė tjerė sot para gjyqit

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0524094315850_m.jpg

Ambasadori i Kosovės nė Shqipėri, Sylejman Selimi ėshtė i dyshuar pėr krime lufte. Avokati i tij, Tomė Gashi, ka thėnė se Selimi nuk kishte ftesė pėr t’u paraqitur, por ai ka konfirmuar se mbi klientin e tij rėndojnė dyshime pėr krime lufte.

Selimi ka arritur tė enjten nga Tirana dhe sot pritet tė paraqitet nė seancėn e procedurės paraprake, ku njė gjykatės i EULEX-it pritet tė marrė vendim nėse ambasadorit Selimi do t’i shqiptohet masa e paraburgimit apo do tė lihet i lirė, raporton “Koha”.

Seanca do tė mbahet nė orėn 15:00 dhe aty bashkė me Selimin, do tė jenė edhe Sami Lushtaku, Sahit Jashari, Jahir Demaku, Zeqir Demaku e Hysni Thaēi, tė cilėt po mbahen nė mbajtje.

Tė gjithė kėta akuzohen pėr krime lufte – arrestime, torturime dhe trajtim ēnjerėzor, nė kundėrshtim me rregullat e luftės, gjatė luftės nė Kosovė. /Telegrafi/

Brari
24-05-2013, 10:20
pa dyshim se ata do lirohen o llap.. e do vazhdojn punen ne postet me rroga te majme qe kane por sa milionat euro po shkojn me pagu avokatat e euleksat per kta shoke..
miliona me te cilat do ish ba kosova pllamb e shkoll e spitale e kopshta cerdha..
pra i ka kushtue shum shtrenjt kosoves mesimet e cmuara te bedriut me shok..

duan te njollosin uck-ne e luften e drejte.. .. thon mashtrusit..

nuk degjuam kurre qe euleksi apo haga tu thot ktyre shokve.. ju kem thirr ne arrest se kini luftue kunder ushtris serbe..

jo..

akuzat jan te qarta..
i thon dikujt.. ti more shok ne llapushnik apo ne kleck apo ne filan liqen.. ke myt e ke torturue filan shqiptar..
kto jan akuzat..

duhet me qen serb qe mos me ta ndi.. per kto gjana..

e po..jemi shqiptar nji pjes.. e si shqiptar sna vjen mire kur degjojm si enveri myti shiqptar ne burgje..
si edvini coj mijra huligan me myt polic e gard..
si slloba coj ushtri me myt popull shqiptar..
si lima torturoj e vrau dhjetra drenicak..
si tjetri shkoj e vrau drinin apo uken a xhemen a sabaheten e tahirin me gjith dy fmij..

ju shtazet gzoni per kto gjana..
ne shqiptaret revoltohemi per kto gjana..
ky eshte ndryshimi..

lavdi rasimit.. bllaces etj..

e natyrisht dhe natos.. lavdi e mirnjohje.. se me kto pun qe jan marr disa neper llapushnika e llapashtika e klecka e ne tiran kur kolonelin e vran.. kosova ish zhduk krejt..
falimnderes oj nato..

.

Burimi
24-05-2013, 11:07
nuk degjuam kurre qe euleksi apo haga tu thot ktyre shokve.. ju kem thirr ne arrest se kini luftue kunder ushtris serbe..

jo..

akuzat jan te qarta..
i thon dikujt.. ti more shok ne llapushnik apo ne kleck apo ne filan liqen.. ke myt e ke torturue filan shqiptar..
kto jan akuzat...

Sa jane keta njerzit qe flasin - shpifin kunder ish ushtarėve te UĒK-sė ske me ndegjue qe kane me ngrit akuza kunder ketyre qe kane luftu kunder ushtris serbe.
Sikur te vritnin keta filan shqiptar ne llapushnik , ne kleck apo ne liqene sdo akuzoheshin tani se sdo kishin nga kush. Po ngadal-ngadal po dalin gjerat si i kane detyruar EULEXi bashke me ate Salustron te japin deklarata te rrejshme deshmitaret e mbrojtur.

Llapi
24-05-2013, 11:36
AAK reagon e para pėr " Grupin e Drenicės"

http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/aak_619030.jpg

Nga Express | 24 Maj 2013 11:15

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės ka reaguar ndaj akuzave tė fundit tė ngritura ndaj udhėheqėsve dhe ushtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nga ish-Zona Operative e Drenicės. Nė reagimin e tyre thuhej se AAK beson fuqishėm nė pastėrtinė e luftės sė UĒK-sė.

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės pėrcjellė shqetėsimet e thella pėr akuzat mė tė fundit tė ngritura ndaj udhėheqėsve dhe ushtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nga ish-Zona Operative e Drenicės.

“AAK beson fuqishėm nė pastėrtinė e luftės sė UĒK-sė, me bindjen se edhe ky, si dhe shumė raste tė tjera tė deritashme, do ta dėshmojnė kėtė. Lufta e popullit tė Kosovės ishte e drejtė dhe ajo u zhvillua nė pėrputhje tė plotė me aspiratėn tonė pėr liri, kurse u pėrmbyll nė partneritet me NATO-n dhe vendet tjera mike tė demokracisė perėndimore”, thuhet nė njė kumtesė tė AAK-sė.

AAK, duke e mbėshtetur sundimin e rendit dhe ligjit dhe funksionimin e pavarur drejtėsisė, shpreson se ky proces do tė zhvillohet paanshėm dhe nė fund do tė fitojė e vėrteta.

‘AAK beson nė drejtėsi, por jo edhe nė akuzat e pabazuara dhe tė ngritura mbi dyshime tė paargumentuara, me qėllim efektin propagandistik dhe njollosjen e personaliteteve tė ndryshme”, pėrfundon komunikata.

Ndryshe, deri tash asnjė parti deri mė tash nuk ka reaguar lidhur me kėtė akuza tė ngritura nga EULEX-i.

Llapi
24-05-2013, 12:04
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/s480x480/47057_585786721451089_1735443217_n.jpg

Llapi
24-05-2013, 12:07
http://infokosova.net/galeria/vendore/tjera/uck_veteranet.jpg

Fundi i durimit tė familjeve tė dėshmorėve dhe luftėtarėve tė UĒK-sė

23 Maj 2013


Lajmin pėr arrestimin e disa ish ushtarėvė tė UĒK-sė me shqetėsim tė thellė e kanė marrė edhe OVL e UĒK-sė, duke i konsideruar ato si gjykime politike.

Sipas tyre, kjo ngjarje mund tė jetė fundi i durimit tė familjeve tė dėshmorėve dhe luftėtarėve tė UĒK-sė

“Rasti i sotėm ku akuzohen Sahit Jashari, Sami Lushtaku, Jahir Demaku, Zeqir Demaku e Hysni Thaēi, qė tė gjithė luftėtarė tė hershėm dhe bashkluftėtarė tė Komandantit Legjendar Adem Jashari, njerėz qė kontribuan nė luftė dhe nė paqe, tregon se Serbia pėrmes mekanizmave tė saj, po tenton tė godas luftėn e UĒK-sė qė nė bėrthamat e saj tė para, nė mėnyrė qė tė arrihet njė qėllim: baltosja e tė gjitha figurave emblematike tė UĒK-sė, baltosja e dėshmorėve tė kombit dhe luftėtarėve tė gjallė. Me kėtė veprim, ėshtė prekur edhe vet liria, shteti dhe sovraniteti i vendit.

Tė pėrballur me presionin e bashkluftėtarėve, ne jemi duke u munduar qė pėr momentin tė mbajmė situatėn nėn kontroll. Mirėpo, duhet tė jetė e qartė, se situata e sigurisė nė Kosovė ėshtė shumė e brishtė dhe se kjo ngjarje mund tė jetė fundi i durimit”, thuhet nė komunikatėn e OVL tė UĒK-sė.

Organizatat e Veteranėvė tė luftės sė UĒK-sė, kanė kėrkuar nga institucionet e Kosovės qė tė shqyrtojnė pozicionin e EULEX-it nė Kosovė.

“Persekutimi i vazhdueshėm i luftėtarėve tė lirisė nga EULEX, nė fakt ka argumentuar se kėta kanė vetėm njė detyrė nė Kosovė: njollosjen e luftės ēlirimtare tė kombit shqiptar nė krye me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Tentimi i vazhdueshėm i tyre pėr tė goditur bartėsit e luftės ēlirimtare, nxjerr pėrfituese Serbinė dhe bashkėpuntorėt e saj tė shumtė nė Kosovė.”, thuhet nė reagimin e OVL tė UĒK-sė.

SystemA
24-05-2013, 12:26
pa dyshim se ata do lirohen o llap.. e do vazhdojn punen ne postet me rroga te majme qe kane por sa milionat euro po shkojn me pagu avokatat e euleksat per kta shoke..
miliona me te cilat do ish ba kosova pllamb e shkoll e spitale e kopshta cerdha..
pra i ka kushtue shum shtrenjt kosoves mesimet e cmuara te bedriut me shok..

duan te njollosin uck-ne e luften e drejte.. .. thon mashtrusit..

nuk degjuam kurre qe euleksi apo haga tu thot ktyre shokve.. ju kem thirr ne arrest se kini luftue kunder ushtris serbe..

jo..

akuzat jan te qarta..
i thon dikujt.. ti more shok ne llapushnik apo ne kleck apo ne filan liqen.. ke myt e ke torturue filan shqiptar..
kto jan akuzat..

duhet me qen serb qe mos me ta ndi.. per kto gjana..

e po..jemi shqiptar nji pjes.. e si shqiptar sna vjen mire kur degjojm si enveri myti shiqptar ne burgje..
si edvini coj mijra huligan me myt polic e gard..
si slloba coj ushtri me myt popull shqiptar..
si lima torturoj e vrau dhjetra drenicak..
si tjetri shkoj e vrau drinin apo uken a xhemen a sabaheten e tahirin me gjith dy fmij..

ju shtazet gzoni per kto gjana..
ne shqiptaret revoltohemi per kto gjana..
ky eshte ndryshimi..

lavdi rasimit.. bllaces etj..

e natyrisht dhe natos.. lavdi e mirnjohje.. se me kto pun qe jan marr disa neper llapushnika e llapashtika e klecka e ne tiran kur kolonelin e vran.. kosova ish zhduk krejt..
falimnderes oj nato..

.
ti e quan veten shqiptar???
Shko bashkepuno me eurolesh dhe jepu faktet qe UCK-ja e LAVDISHME ka vrare skipetare.Ka vrare spiuna,por fatkeqesisht kane ngelur disa....
Tyt langaraq

Llapi
24-05-2013, 14:16
E gjithė Kosova nė protestė tė hėnėn


Nga Express | 24 Maj 2013 14:51


Shoqatat e dala nga lufta tė komunave Mitrovicė, Skėnderaj, Drenas dhe Klinė, gjatė njė takimi tė tyre tė mbajtur tė premten nė Skenderaj, kanė vendosur tė organizojnė protestė gjithėpopullore nė mbrojtje tė luftės dhe tė figurave udhėheqėse tė saj.

Protesta do tė mbahet tė hėnėn nė Prishtinė, me ē’rast u kėrkua tė marrin pjesė tė paktėn ata 57 mijė aplikues.

Po ashtu, u vendos, qė sot kryesitė e degėve tė kėtyre shoqatave tė tė gjitha komunave tė Kosovės, tė shkojnė para objektit ku do tė mbahet seanca gjyqėsore, pėr tė shprehur pakėnaqėsinė e tyre me arrestimet, tė cilat, siē u tha, bėhen dhe janė bėrė nė bazė tė dėshmive tė bashkėpunėtorėve tė Serbisė.

Madje, Hysni Ngucati, kryetar i degės sė OVL nė Skėnderaj, propozoi qė tė gjithė bashkėpunėtorėt e EULEX-it tė shpallen tradhtarė.

Smajl Elezi, nėnkryetar i OVL- sė UĒK-sė nė Kosovė, tha se arrestimet e fundit kanė goditur rėndė, jo vetėm ish-lloftarėt, por edhe gjithė popullin e Kosovės.

“Ne duhet tė organizohemi pėr njė protestė nė Prishtinė, nė tė cilėn duhet tė marrin pjesė shumė njerėz, nga tė gjitha anėt e Kosovės. Tė paktėn duhet tė vijnė nė protestė ata 57 aplikues qė pretendojnė se ishin pjesė e luftės. Duhet tė vijnė nga 7 zonat, sepse pjesėmarrja e vogėl e humb vlerėn e protestės dhe tė reagimit. Protesta nuk bėn tė jetė e karakterit lokal, tė mbahet vetėm nė Skėnderaj, apo nė Drenas, protesta duhet tė mbahet nė Prishtinė, me pjesėmarrje masive”, tha Elezi.

Duke u ndėrlidhur me propozimin e Ngucatit pėr t’i shpallur tradhtarė bashkėpunėtorėt e Serbisė dhe ata tė EULEX-it, Elezi theksoi se mė parė duhet tė miratohet Ligji i Lustracionit.

“Duhet tė miratohet Ligji i Lustracionit, tė hapen dosjet dhe tė shihen njerėzit qė kanė bashkėpunuar. Ky ligj nuk lejon bashkėpunėtorėt e Serbisė tė jenė askund nėpėr institucione. Tani kemi raste, kur nė polici, nė prokurori, gjykata dhe institucione tjera publike punojnė njerėz qė kanė qenė bashkėpunėtorė tė Serbisė, apo djemtė e tyre”, ka thėnė Elezi.

Ndėrkaq, Rafet Ibishi, pėrfaqėsues i shoqatave tė dala nga lufta tė komunės sė Mitrovicės, propozoi qė kryesitė e tė gjitha degėve tė shoqatave tė dala nga lufta tė shkojnė nė Prishtinė, para vendit ku do tė nxirren para gjykatėsve, tė arrestuarit.

“Le tė na marrin edhe neve, sepse nėse ata kanė bėrė krime, kemi bėrė edhe ne, edhe ne ishim pjesė e luftės. Nė Prishtinė nuk do protestojmė vetėm pėr Sami Lushtakun dhe tė tjerėt nga Drenica, por edhe pėr gjykimet e udhėheqėsve tė UĒK-sė tė zonės sė Llapit, tė Fatmir Limajt dhe tė ish-pjesėtarėve tjerė tė UĒK-sė. Lufta ėshtė bėrė nė gjithė Kosovėn, ndėrsa Sylejman Selimi ka qenė komandant i pėrgjithshėm i UĒK-sė“, tha Ibishi. /Kosovapress/

Brari
24-05-2013, 14:18
ne foton qe solli llapi.. duken keta trimat..e mes tyre dhe adem jashari..
nuk e di ku eshte ber ajo fotografi..
ajo qe dihet sakte eshte se.. asnji nga keta trima nuk qellon te jete bashk me komandantin adem jashar ditet kur ai eshte i rrethuar..

keto i deshmon mbesa e mbetur gjall e jashareve..
zgjat 3 dit rrethimi..

ku jan keta te lavdishmit..

kerkund..

--


nuredein.. o nuredin..

dashuria jote per kte lloj te uck-es ka lidhje me ate se ti nuhat se ata jan sjelle me popullin e vet ne kosove.. tepke si gjyshi yt eshte sjelle me partizanet e lavdishem ne birucat e enverit..

lexo kristofor mertirin..
thuaj dhe babit ti lexoje kujtimet e tije..
dhe gjishit ne se e ke gjalle..

pra disa trejma te uck-se te brymosur qosishto-demaqoisht me mesimet e enverit te lpk-se shokit bedri.. ushtrojne mbi katundaret e drenices po ato metoda qe ushtronte mbas plenumeve.. xhelatet enveriste mbi kuadrot ish partizane.. antifashiste..

tortura.. e vrasje..

keto or burim..i kan deshmuar te mbeturit gjalle..

ne llapushnik..llapashtice klecke e ne liqen te radoniqit.. jan torturuar shtazerishto khmero ruzhist shqiptaret atdhetare.. perr te vetmen arsye se..nuk ishin lepekasha por.. rugoviano-ledekasha..

aak-ja qenka solidarizuar me kta tjeret..
patjeter do solidarizohet sepse gjat kohes qe quhet e "luftes" dhe aak-istet kan bere te njejten gje sikurse keta te drenices..

nuk eshte kot fotoja ku po hajn e pijn lushtaki e daut haradin-aki..

dhe dauti me idriza.. kan ba krime kunder farkistave..

farkistet ishin luftar..ishin shqiptar..

nuredin khmer rruzhi ..

kur te behesh shqiptar..dikund mbas 30 vjetesh..po nuk besoj.. ki me i thirr mendjes..

rrnoft nato qe e cliroj kosoven e e pamvaresoj kosoven..

.

Brari
24-05-2013, 14:23
ja cfar thot populli ne komentet ne BOTA SOT:

--


Sylejman Selimi e pesė tė tjerė sot para gjyqit

(E plotesuar)- Ish komandantėt e UĒK-sė kanė mbėrritur nė Gjykatėn e Apelit nė Prishtinė. Fillimisht tė shoqėruar nga EULEX-i kanė arritur, kryetari i Skenderajt Sami Lushtaku, i shoqėruar me Sami Jasharin, Jahir Demaku, Zeqir Demaku dhe Hysni Thaēi, bėjnė tė ditur burimet.
Pak pas tyre, i shoqėruar nga policėt e Eulex-it ka mbėrritur edhe ambasadori i Kosovės nė Tiranė Sylejamn Selimi. Me ta janė parė edhe avokatėt mbrojtės tė tyre.
Vendimin e gjyqtarit tė procedurės paraprake i cili pritet tė publikohet pas disa orėsh, para gjykate po e presin edhe shumė bashkėluftėtarė dhe bashkėqytetarė tė Lushtakut e Selimit. Paraqitjen e tyre para gjykatės, ata e kanė pritur me duartrokitje, duke e konsideruar atė si tė pafajshėm pėr hetimet qė po zhvillohen.

...................................
Avokati i Sami Lushtakut, Arianit Koci Kryetari i Skėnderajt Sami Lushtaku i shoqėruar me Sami Jasharin sapo ka arritur nė Gjykatė, bėjnė tė ditur burime tė Indeksonline. Ndėrkohė pas pak pritet tė arrijė edhe Sylejman Selimi. ka deklaruar pėr Indeksonline se, sot nė orėn 15:00 do tė paraqiten nė Gjykatėn e Apelit.

Prokuroria speciale e Kosovės ka njoftuar se po vazhdon operacioni i sė enjtes i bastisjeve nėn dyshimin pėr krime lufte tė rreth 13 personave kryesisht ish pjesėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK).
Sot para gjykatės do tė dalin edhe 5 tė arrestuarit e djeshėm pėrfshirė edhe kreun e Komunės sė Skenderajt, Sami Lushtaku.

Ndėrkohė, ftesės sė prokurorit Maurico Salustro do t’i pėrgjigjet edhe ish komandanti i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė Sylejman Selimi aktualisht ambasador i Republikės sė Kosovės nė Tiranė.

Avokati i Selimit Tomė Gashi ka thėnė se ambasadori sot do tė pėrballet me pyetjet e prokurorisė.

“Ne kemi marrė njoftimin nga prokurori special Mauricio Salustro se edhe ai ėshtė njėri nga tė dyshuarit pėr tė cilin janė zhvilluar hetime pėr krime lufte. Unė e kam njoftuar ish komandantin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė , z.Sylejman Selimi. Pastaj e kam njoftuar prokurorin se z. Selimi ėshtė i gashtėn pėr tė iu pėrgjigjur ftesės. Ai sot vjen pėr t’u pėrballur me dyshimet e prokurorit”, i ka thėnė Gashi transmetuesit publik.

Por, Ministria e Jashtme nuk ka sqaruar ende se cilat do tė jenė veprimet e saj kur njė nga ambasadorėt ėshtė nėn hetime pėr krime lufte. Numri dy i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme Petrit Selimi i ka thėnė Radio Kosovės se pėr kėtė punė mund tė flas vetėm ministri.

“ Pėr kėtė ēėshtje nuk deklarohem unė deklarohet vetėm ministri (Enver Hoxhaj)”, ka thėnė Selimi.

Njė ditė mė parė njė njėsiti special i policisė sė Misionit tė Bashkimit Evropian pėr sundim tė ligjit ka nisur njė operacion bastisje nė disa qendra tė Kosovės. Operacioni ka rezultuar me arrestimin e Sami Lushtakut, Jahir e Zeqir Demakut, Sahit Jasharit dhe Hysni Thaēi qė tė gjithė tė dyshuar pėr krime lufte.

EULEX-i ka konfirmuar se fjala ėshtė pėr dyshimin pėr krime lufte kundėr popullsisė civile nė formėn e dhunimit tė integritetit trupor dhe shėndetit tė civilėve tė mbajtur nė qendrėn e ndalimit tė UĒK-sė nė Likovc tė komunės sė Skenderajt. Ndėrsa njėri nga ata po hetohet pėr vrasjen e njė civili si krim lufte. Shumica e emrave tė tė dyshuarve nė dosje i pėrkasin ish pjesėtarėve tė UĒK-sė nga zona operative e Drenicės.

*****

Ambasadori i Kosovės nė Shqipėri, Sylejman Selimi ėshtė i dyshuar pėr krime lufte. Avokati i tij, Tomė Gashi, ka thėnė se Selimi nuk kishte ftesė pėr t’u paraqitur, por ai ka konfirmuar se mbi klientin e tij rėndojnė dyshime pėr krime lufte.

Selimi ka mbėrri dje nga Tirana dhe sot pritet tė paraqitet nė seancėn e procedurės paraprake, ku njė gjykatės i EULEX-it pritet tė marrė vendim nėse ambasadorit Selimi do t’i shqiptohet masa e paraburgimit apo do tė lihet i lirė.

Seanca do tė mbahet nė orėn 15:00 dhe aty bashkė me Selimin, do tė jenė edhe Sami Lushtaku, Sahit Jashari, Jahir Demaku, Zeqir Demaku e Hysni Thaēi, tė cilėt qysh dje po mbahen nė mbajtje.

Tė gjithė kėta akuzohen pėr krime lufte – arrestime, torturime dhe trajtim ēnjerėzor, nė kundėrshtim me rregullat e luftės, gjatė luftės nė Kosovė.
Komentet

Komente (38) | Kthehupo si mundeni te folni kshtu per Qlirimtaret more serbofila po keta na sollen lirin mos te kishin qen keta sot ushtria e policija serbe ktu do te ishin por ju disa komentus ma merr menja paskeni gjak shkau ne venat e juaj sigurisht jav paskan prish qefin UQK qe e shporri ushtrin e policin serbe nga Kosova,turp te keni more horra

qerim @ 24/05/2013 14:11


Luftetari i mirfillt e i pa hile me se miri e tregon vehten ne paqe, e kta u pa qarte se qfar qellimi kishin pase , u pasuruan per vete u ben milionera mbrenda pak viteve kinse ne liri Luftetari i ndergjegjeshum ATEDHEUT I JEP = E KETA ATDHEUT PAS LUFTES IA MOREN EDHE SHPIRTINE

Hadja @ 24/05/2013 13:41


Bravo doktor adhamudhi @. Marri per disa qe po kenaqen me arrestimet e Heronjve qe na sollen lirinė.

Nura @ @ @ 24/05/2013 13:20


Maulico Salustro asht i njohur per manipulime te deshmitarve, asht nje pro Serb me mish e shpirt, grupin e Llapit edhe pse u shpallen te pa fajshum. Salustro me kambngulje ke per ti Burgosur,po ashtu per rastin Kleqka.Deshtoj- edhe ne ket rast dote deshton. Luftetaret e Liris kan qen dhe dot mbesin per jet dhe mot Krenarija Jon.

Fazi @ 24/05/2013 13:03


Hajde Sami Lushtaki ( Taraku ) hajde he Heroi i gjall i pasluftes per vjedhjen e votave se ke kujtu qe gjeth kungulli mi uj do te shkoj se ke vjedh vota ja ke kajt nonen me shok te tu se te kan dal ma shum vota se banor ne komunen tende tash ha aty ku dhihesh me falni ne shprehje.

Halit. Gashi Mynih @ 24/05/2013 13:00


Gjeneral-Lejtnant-Komandant Sylejman Selimi "Sulltan Murati" ėshtė pak mė i mirė se Gjeneral-Lejtnant-Komandant-Kolonel-Kryetar Prof.Dr.Sami Lishtaku, tė cilve ju erdhi fundi bashk me "Grupin e Llapit" tė cilėt janė njėsoj si "Grupi i Drenicės". Gėnjeshtrave ju erdhi fundi Latif Gashi - Komandant- Gjeneral- Lejtnant-Jurist nga Llapi duhet tė jenė nė njė QELI me Sami Lishtakun, kėta janė VANDALIST e jo ēlirimtar...ēlirimtari nuk vjedh vendin e popullin e vet! MARRI !!!

HERO @ 24/05/2013 12:59


populli nuk eshte budall,thojshin pleqt ktynehere,po mir more vllazen shtrohet pytja gati 8 vjet shkun mas lufte populli nuk votojke per kta te "luftes"diqka kan pas e kan pa qka eshte bere gjat luftes!!...populli nuk ka votu asnje her...ne jemi deshmitare qe kemi pritur ne rene nga 5-6ore per ta votua Ldk e Rugoves pse? a thua ka diqka ketu qe ikte populli nga po kta "luftetar" pse? pse? valle pse...

lindi @ 24/05/2013 12:48


Kjo qė po ndodhė me "Ēlirimtarėt" Patriota, qė tė pestė Kapo-banda, Banditė, Hajna, Milionera, disa Gjenerala, pak Komandanta dhe najnjani Kolonel!? Duke qenė se nuk ka shtet dhe as pushtet nė Kosovė, qė t'ia rregullonte samarin kėtyre Hajnave. Tė gjithė, para drejtėsisė, tė gjithė nėn hekura. Kėta "Rrahagjoksa" Kriminela, qė krekosen si gjela mbi pleh se *Ne ua sollėm Lirinė* dhe ne bėjmė ēka tė na e dojė kokrra e qefit. Kėta meritojnė denimin kapital, se kėta na e vrasin lirinė pėrditė, duke vjedhė e plaēkitė ditėn pėr diell, nė emėr tė Luftės! TURP

Jaho @ 24/05/2013 12:41


Pervec Sulltanit, kta tjeret jan jo vetem mercenare, pro hajna dhe uzurpues te pronave private dhe shoqerore, milionere mbrenda nates . Te me tregoj dikush se pervec fotove qe i kan me uniforma te UCKse, ne cilen beteje kan marr pjes gjat luftes , po kta kan vra vetem shqiptare, kta e treguan trimerine e tyre, kur si analfabete moren poste te larta qe u mundesonin te vjedhin gjith cka kan mund .. Clirimtaret e vetshpallur, nuk jan te luftes, kta jan bandite ordiner qe nuk njofin as ligj as shtet -plackites.

Adriatiku @ 24/05/2013 12:21


Burgosjet e njerėzve nė pushtet nga EULEX-i ėshtė treguesi mė i mirė qė tregon se shoqėija kosovare ėshtė nė krizė tė thellė dhe vėshtirė e ka tė dalė nga kjo gjendje.Pdk si parti qė drejton qeverinė ėshtė parti e cila gati tėrė ELITĖN e vet e ka nėn hetime pėr krime dhe vepra tjera penale !Pra,T,a pastrojmė Kosovėn nga element qė po na sjellin dėme tė pa riparueshme,e jo vetėm t,a pastrojmė bėrllogun nepėr qytetet dhe fshatrat tona.,,Bėrllogu,, mė i madh ėshtė nė qeveri dhe kuvend dhe pa u ,,largue,, ai bėrllog ,kurr Kosova nuk mundet me qenė,as e pastėr as e lirė !Klm

IKRASNIQI @ 24/05/2013 11:50


Aba-Norvegji Pajtohem me ty plotesishte,keta kishine qene mercenare se jo luftetare,keta kishine luftu per pasuri e jo per liri,komondantet e gjalle te UCK-se sot 95 % te tyre,ishin qene faqja e zeze e popullit,ndersa lufteraret e vertet dhe komondantet e vertet kane vdekur dha ata kishine qene njerzit me te devoteshem te popullit ata kishine luftuare me zemer dhe me te gjithe qenjen njerzore,prandaj Ka ardhe koha te i dallojme Mercenaret qe jane bere Milonera dhe kane qene profiler te pasluftes dhe luftetaret qe ende disa jane gjalle dhe jane ne kushte mjerimi dhe disa prej tyre jane invalide dhe nuk kane kushte as per nje jete mesatare ndersa Mercenaret jane milonerat qe jane sot.

bleroni @ 24/05/2013 11:36


SIKUR TE ISHTE GJALL BEKIM BERISHA DHE AGIM QEKU KA PAS ARSYE TE KONTESTOHEJ PO PER KETA SJA VLEN

BELINDA @ 24/05/2013 11:28


Haha, a ky "Trimi" i hoteleve. Kqyrja qehren sikur thi e ka. Ata qe luftuan sot jane te vdekur.

Enveri @ 24/05/2013 11:18


Ka nisė drejtsija.E nxitur nga serbija.Luftat me i njollosė.Qė jetėn ja kanė sosė.Lufta e Uēkes.Qė trimat muaren pjesė.Krejt jau prishen pllanin.Me luajt me vend tonin.Trimat ball per ball.Luften ja kan kallė.Qė kurr se mendonte. Shqipėtari qė luftonte.NATO kur i pa.Qė Kosova djel ka.Ju mėshoi pėr hava.Posht nga Uēkeja.Nalt i ngjuante rrfeja.Humbje dhe kapitullim.Per serbin qė bante krim.Sod dhelpna po mundohet.Uēkeja tė degradohet.Eulexi po ju tregon.Serbve po ju ndihmon.Per ditė na i merr nė pyteje.Pse keni ba nxitje.Nė shiptar keni ba mbytje.Ah drejtsi drejtsi.Me qellim tė zi.Veq me na njollosė.Se serbėt i kanė sosė.Pra ne bashkpunim.Me serbin qė bani krim.Por kot do ta keni.Shpejt ma nuk do t,jeni.Pa ju dalė perballė.Pak do t,ishim gjallė.Ndoshta kemi gabue.NATON pak e kemi lavdrue.Fitoren ja lamė vetit.Me ardh ne krye t,shtetit.

Zef Dodaj Ch @ 24/05/2013 11:17


keta hajna e kane vendin ne burg.duke filluar prej thaqit e posht.qka kane mendu keta:vjedh.dhuno.vraje njerz vetem per interesa personale.se popullin e kane shite kahere keta.qoseviqet e demaqeviqet.

rudi @ 24/05/2013 11:15


o sullton hamiti kishe pas kujtue si thon populli e ke kap zotin per kari a te kujtohet kur dy her osht dalne gazet rasti i asj far qike si e ke dhunue gjaja me ja shpetue vllaun e ma ne fund ja ke myt.

deqanasi @ 24/05/2013 11:15


NE jemi UĒK - NE jemi Shqiptarė - Ne jemi ēlirimtarė. Anglezėt thojnė " Crime is Crime pra Sami Lushtaku ėshtė pėr tu dėnu me 30 vite burgim, ndėrsa Sylejman Selimi me 10 vite burg, jo qė vran ushtar e polic serbė, por pėr dėmtime qė ju sollėn Shqiptarve. Familja e Adem Jasharit i ka ndalu hyrjen Sami Lushtakut e Hashim Thaēit, pra ka diēka kėtu apo???

HERO @ 24/05/2013 11:10


Sot eshte dita e pastrimit, Eulexi ka moton Ta pastrojm Kosoven nga keta vrases... Bravo per Eulexin me ne fund po mundohet me e pastru.

Prizreni @ 24/05/2013 11:08


Shkijet nuk diten qe kta burra vran shkije por ndoshta edhe serbofil por per fat te keq te Kombit UCK nuk perfundoi punen me serbofil la shum gjall kta jashtqitje. Lavdi e perjetshme UCK vdekje serbofilve.

Qamil @ 24/05/2013 10:55


Ishit dhe mbetet legjenda te Luftes!Te tille do te jeni prap nese lypset nevoja.Komentuesve shqipfoles ju theme:Benani vetit nje pyetje:Qbera une per ta qporrur serbin?Pergjigjja:I ndihmoja Serbis per ta sabotuar UQK-n!Turp Jemi krenar me ju zoti Gjeneral Selimi dhe bashkeluftetaret e juaj!Populli ju don dhe ju nderon!

Ilaz @ 24/05/2013 10:49

Brari
24-05-2013, 14:24
Eshte dallim i madh ne mese te Luftetarit dhe Mercenarit. Luftetari lufton per liri kurse mercenari per para. Nga gjendja ekonomike e tanishme dhe para 12 viteve te ketyre komandanteve shifet qart qe keta lirisht mund te quhen MERCENAR. Pra qe kan luftu per interesa personale.

Aba-Norvegji @ 24/05/2013 10:49


Mos ban qka te vjen ndoresh se te gjen qka nuk kujtohesh.Fjale e urte e popullit por e menqur.

malsori @ 24/05/2013 10:46


O jo skan se cfar i bajen SULLTANIT,po se ka nofken kot ky SULLTAN!!!!Heheheee

Abdylhaqimi @ 24/05/2013 10:44


Ju qe po shfaqni ekzaltim ne lidhje me keto arrestime, ju kisha arsytuar nese kete do ta benit sinqerisht ne lidhje me ndonje akuze per korrupsion, mito apo ndonje krim te organizuar. Por, qe keshtu e urreni luften e UCK - se, ate qe na e solli kete liri, turp u qofte. Kjo edhe ka qene tendence e serbise per me e njollose luften e pastert per liri qe populli i Kosoves e ka bere permes UCK-se. Une ju garantoj se lufte me te paster se ne Kosove nuk ka pas e sa i perket Drenices, ku kam sherbyer vete gjate tere luftes, hallall u qofte se kurr nje krim te permasave sa me e njollose luften clirimtare nuk ka ndodhur...Pra, tregohuni pak racional te nderuar qytetar se keshtu si ju po dhane komente edhe serbet neper portale te tyre ne lidhje me kete ngjarje....

doktor adhamudhi @ 24/05/2013 10:42


Sot eshte dita ta pastrojme kosoven dhe interesant rasishte ndodhe edhe dalja para gjygji te ktyre kriminelave.

Driton avdullahi @ 24/05/2013 10:30


kam frik se mos inshalla xhandarmeris serbis se kam mi vesh uniformat

GANI @ 24/05/2013 10:29


duhet ti lehen drejtesise nese ka diēka nga dyshimet.megjithese sylejmani ka qene nje nder komandatat me te ekuilibruar ne lufte;Por sidoqofte drejtesia duhet ta thote fjalen e vet.Sa per samiun ai vertete eshte sjelle keq.

jona @ 24/05/2013 10:21


ja pra kjo osht marveshja e taqit me serbin.turp

luki @ 24/05/2013 09:59


Kta jane leghenda te ghal. nuk ghykohen leghendat se besa kum hy ne vjet po ala kalashin nuk e kam dorzu po tashe kunder euleshit rrofte populi shciptar rrofshine leghendat sa malet

kercova HEROIKE @ 24/05/2013 09:54


kinigji i vogel te erdh reni edhe ty

hannover @ 24/05/2013 09:50


kinigji i vogel te erdh reni edhe ty

hannover @ 24/05/2013 09:50


I flliqėn UNIFORMAT e UĒK-sė e tash FSK-sė ISHALLA nuk i mbajnė nė trup UNIFORMAT e FARK-ut, FORCAVE TE ARMATOSURA TE REPUBLIKES SE KOSOVES. Fundi ndodh me fundosjen e Hashimit - SHIK.

HERO @ 24/05/2013 09:50


qo kryt e burr bre se kogja emer ki sylemen sulltan habib selim mos u tut rri krenar edhe une kisha pranu me hi ne burg per miljon se i ki vjedh edhe ma shum se 10 vjet nuk majn bile thmive i len boll paret e haramit

shefqeti @ 24/05/2013 09:49


a MUJ ERDHE ME DADEN A U LODHE HIQ_QYSH I LE ANEJ KA SHYPNIJA -A ISHIN MIR RREBELAT E SHYPNIS A QKA I KISHIN PUNT?E DADA TPAST BONU I FORT SE BURGU PER BURRA ASHT

SHakja_ @ 24/05/2013 09:39


Vetėm para e vendosur Bukurija_Frankfurt @ 24/05/2013 09:13 se krejtė Gjakovėn e ke mbrapa!

Metili @ 24/05/2013 09:30


bane men qfare ambasadori kemi kerkohet nga organet e rendit katastrofe e marre.

kokrra @ 24/05/2013 09:17


E shyqyr se skemi kaq shum budall si qeky@Adnan Dreni _se i kishim la durt kadit_e madhe asht dera burgut me hy _por shum e vogel me dal more djal

Bukurija_Frankfurt @ 24/05/2013 09:13


Kryesorja eshte se duhet aty me u dorezue vet se me ba me ardh e me te marr ata atehere duhet me ua pague atyre edhe transportin edhe meditjet e ju kushton pastaj dreq e gjysmė. Atehere denimet bahen edhe ma te medhaja.

Bali Katravella @ 24/05/2013 09:11


o legjendat e kombit ska gjygj as kush qka ju ben se jeni bijt e kombi,krejt kosova ju ka ne zemer dhe jmi krenar me juve.......

adnan dreni @ 24/05/2013 09:09

Llapi
24-05-2013, 14:35
brari mos thuaj popoulli
sepse te gjith e dim qe lexuesit e ata qe i besoin fletushkes antikombtares botes sot jan kryesisht njerzit
te cilet kan qen kunder luftes se popullit shqiptar kunder serbis
po thuajse shumica e tyre kan qen ne nji form apo tjetren bashkpuntor te shkaut
prandaj mos na i sill mendimet e tyre sepse qe te gjith i dim
le te festoin ata burgosjen e ushtarve te liris nuk eshte problem
ata e din se pikerisht keta njerz me deklarata te rrejshme edhe po i burgosin luftaret e liris vetem per pak lek
por per fat te mier qe te gjith keta po zbulohen dhe ata po lirohrn

Llapi
24-05-2013, 14:37
Organizata e Veteranėve tė Luftės tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/922917_546598305379295_708740771_n.jpg

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc3/970209_555782967794162_1658824617_n.jpg

Burimi
24-05-2013, 14:40
ja cfar thot populli ne komentet ne BOTA SOT:

--


Po cili popull o Brari , e di ti se une mund ti shkruaj 100 komente aty vetem e nderroj emrin .

Brari
24-05-2013, 14:46
ja dhe reagimi i degzes lpk-iste enveriste.. VV-se..

---


reagon ndaj arrestimit tė tė dyshuarve pėr krime lufte

Bota Sot | 24.05.2013 13:25


Share on facebookShare on twitterShare on emailShare on printMore Sharing Services0Lėvizja Vetėvendosje ka reaguar ndaj arrestimit tė pesė personave, nėn dyshimet pėr krime lufte. Ajo ka kritikuar EULEX-in si njė mision jodemokartik, i cili nuk i jep llogari as popullsisė, as institucioneve vendėse.

“Kur kėsaj ia shtojmė faktin qė EULEX-i nuk e njeh Republikėn e Kosovės dhe pavarėsinė e shtetit tonė, UĒK-nė e luftėn tonė ēlirimtare, nuk kemi si tė besojmė a shpresojmė se ai mund tė ndajė drejtėsi”, thuhet nė reagim.

Sipas Vetėvendosjes, lufta e UĒK-sė ka qenė e drejtė dhe “Qeveria e Kosovės nuk po e mbron kėtė luftė as si histori tė lavdishme, as si koncept politik e vizion kombėtar, dhe as pjesėtarėt e saj”.

“Askush nuk bėn tė fshihet prapa emrit tė UĒK-sė pėr asnjė ēėshtje, asnjėherė. Mirėpo, edhe shkeljet e krimet eventuale e individuale tė pjesėtarėve tė UĒK-sė nuk mund t'i trajtojė EULEX-i, i cili po e njeh luftėn nė Kosovė vetėm atėherė kur bėhet fjalė pėr krimet e luftės dhe vetėm atėherė kur kėto u pėrshkruhen shqiptarėve e jo Serbisė dhe forcave tė saj”, thuhet nė reagimin e VV-sė.

Komentet

Komente (5) | KthehuE more Albin more horr, kinse deri sot kunder e tash po reagon, mos u ban burrec po le te fiton drejtsia, pse nuk reagon kryeministri a thua, sepse e din se fajtor jane mirepo Sylejman Selimi jam i sigurt se do te lirohet mirepo per mos me u ba problem i madh e kane arrestu e qellimi kryesor ka qene Sami Lushtaku me 3 banditet e tjer te arrestohet dhe ti thuhet se ka rend ne KS e jo mafijozet me udheheq shtet, e ka nenshkruar marrevshjen dhe tash te gjithe do ti dorezon dhe qka eshte ma kryesorja kriminelin qe e kerkon Bosnja ra ne kurth dhe tash dalin te gjithe kriminelat tjer qe jane ne pushtet. Ishalla drejtsia fiton e Kosova ec perpara se me keta kriminela u shkatrruam, detyrohen rinia kosovare qe edhe 14 vjet pas lufte te marrin rrugen e gurbetit, detyrohen rinia te shkojne neper Iraka e Afganistana e Afrike me punu e keta kriminela milionat i kane bere neper banka ane e mbane botes, turp te ju vije kriminelave

Ferizajlia @ 24/05/2013 15:08


Turpi ma i madh per njeriun e sidomos i partive politike esht kur mbrojne kriminelet,pamvarsisht cilet jane ata.Kriminelet duhet patjeter te denohen per krimet qe i kane bere popullit te kosoves.Kjo esht domosdoshmeri ne menyre qe Kosova te ecen perpara.Nji shoqeri qe udhehiqet nga kriminelet asnjiher nuk mund te perparoj.Kete duhet gjdo shqipetare ta kuptoj nji here e pergjithmon,nese ja done te miren Kosoves.

Azemi @ 24/05/2013 14:22


Hhahahahha edhe vetvendosje paska reaguar ndaji hajnave qyre qyre a thu qka ndodhi more mos jau ka qu Sami Lushtaku naj kercnim se hala nuk po besoji qe juve po ju dhimben keta hajna qe krejt Kosoven e kan qit ne emer te vetin dhe familjarve ju te vetvendosjes me ket deklarat kurr ma as ni vote skeni me pas God Bless EULEX we need you help to clear this Country from this animals they all deserve Life sentence

Doni @ 24/05/2013 14:16


Kjo sjallje e EULEX-it vjen per ata qe nuk e kane dashur luften institucionale te shtetit te Kosoves ne krye me Rugoven por edhe per mungesen e ndermarrjes se Thaēit per ti akuzuar serbet kriminele.Thaēi qeverine e mban per mbrojtje te intereseve materiale dhe per koncesione Serbise por,kurre per t'i denuar kriminelet serbe edhe kur i ka pasur ne dore,bile edhe te burgosur.

Kjo... @ 24/05/2013 13:59


reagim shum me vend_a thu pse nuk reagoj thaqi hala?

Bukurija_Frankfurt @ 24/05/2013 13:57

bota sot.

SystemA
24-05-2013, 14:48
Po cili popull o Brari , e di ti se une mund ti shkruaj 100 komente aty vetem e nderroj emrin .
Svet danas ketu tek mua ka falimentuar.
Nje pacavure gazete.
Dhe keta pacavuret per udhetime ne Kosove jane hajna.

Dardan.Ks
24-05-2013, 15:05
Sami Lushtaku dhe Sylejman Selimi jane Kriminel te pas Luftes dhe per ket duhet te gjykohen per krim ndaj Popullit te tyre dhe Ekonomis se Kosoves.

Keta duhet te gjykohen edhe per tradheti ndaj Adem Jasharit ku ishin keta kriminel kur u sulmua familja e Komandantit Legjendar pse nuk i erdhen ne ndihme Adem Jasharit dhe a kishte ndonje komplote ndaje ti nga keta heroje te vet shpallure pase lufte.

Si ka mundesi qe Adem Jashari te luftoje i vetem me forcat Serbe dhe askush te mos i vije ne ndihme pamvarsishte se ku do kishin qene keta Komandant te UCK,se Kosova esht e vogel dhe kishin munde ti vinin ne ndihme Adem Jasharit,

Sami Lushtaki dhe Sylejman Selimi jane Kriminel dhe duhet te gjykohen per krime ndaj Popullit Shqiptare.

Llapi
24-05-2013, 18:30
Sami Lushtaku dhe Sylejman Selimi jane Kriminel te pas Luftes dhe per ket duhet te gjykohen per krim ndaj Popullit te tyre dhe Ekonomis se Kosoves.

Keta duhet te gjykohen edhe per tradheti ndaj Adem Jasharit ku ishin keta kriminel kur u sulmua familja e Komandantit Legjendar pse nuk i erdhen ne ndihme Adem Jasharit dhe a kishte ndonje komplote ndaje ti nga keta heroje te vet shpallure pase lufte.

Si ka mundesi qe Adem Jashari te luftoje i vetem me forcat Serbe dhe askush te mos i vije ne ndihme pamvarsishte se ku do kishin qene keta Komandant te UCK,se Kosova esht e vogel dhe kishin munde ti vinin ne ndihme Adem Jasharit,

Sami Lushtaki dhe Sylejman Selimi jane Kriminel dhe duhet te gjykohen per krime ndaj Popullit Shqiptare.

po qysh bre kriminel
a veq qe jau kan prish ju disave rehatin miqesin e tregtin me shkie a
eh shqiptar na i thue edhe ti veti

Llapi
24-05-2013, 19:20
Sami Lushtaku dhe Sylejman Selimi jane Kriminel te pas Luftes dhe per ket duhet te gjykohen per krim ndaj Popullit te tyre dhe Ekonomis se Kosoves.

Keta duhet te gjykohen edhe per tradheti ndaj Adem Jasharit ku ishin keta kriminel kur u sulmua familja e Komandantit Legjendar pse nuk i erdhen ne ndihme Adem Jasharit dhe a kishte ndonje komplote ndaje ti nga keta heroje te vet shpallure pase lufte.

Si ka mundesi qe Adem Jashari te luftoje i vetem me forcat Serbe dhe askush te mos i vije ne ndihme pamvarsishte se ku do kishin qene keta Komandant te UCK,se Kosova esht e vogel dhe kishin munde ti vinin ne ndihme Adem Jasharit,

Sami Lushtaki dhe Sylejman Selimi jane Kriminel dhe duhet te gjykohen per krime ndaj Popullit Shqiptare.

pergjigjija ma e mire eshte kjo

Nese doni ta testoni nje shqiptar se sa eshte shqiptar, ju lutemi pyeteni se cka mendon per Drenicen?!

Nese doni te dini se cfare bastardesh shqiptar mban kjo toke, shikojeni se kush po ju gezohet arrestimeve te fundit ne Drenice?!!!!
Milaim Zeka

Llapi
24-05-2013, 20:05
Thaēi: Akuzat janė tė paargumentuara dhe tė pabazuara
Foto: Kushtrim TėrrnavaFoto: Kushtrim Tėrrnava
Thaēi: Akuzat janė tė paargumentuara dhe tė pabazuara


http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/Qeveria_154898.jpg


Nga Express | 24 Maj 2013 17:50


Kryeministri Hashim Thaēi ka thyer heshtjen sa i pėrket arrestimit tė udhėheqėsve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Tridhjetė orė pasi EULEX'i arrestoi Sylejman Selimin, Sami Lushtakun dhe pesė pjesėtarė tė tjerė tė UĒK'sė, Thaēi ka dhėnė deklaratėn e parė, duke thėnė se akuzat ndaj ish-luftėtarėve janė tė pabazuara dhe tė paargumentuara.

“Tė gjitha kėto dyshime edhe mė herėt edhe nė Hagė edhe nė Prishtinė, kanė dalė tė pabazuara dhe shpresojmė e besojmė plotėsisht se kėto dyshime janė tė paargumentuara dhe tė pabazuara", ka thėnė Thaēi, nė fillim tė mbledhjes sė Qeverisė.

"Qeveria e Republikės sė Kosovės beson plotėsisht nė drejtėsi, por beson plotėsisht nė pafajėsinė e komandantėve dhe luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, siē besojnė qytetarėt e Kosovės”, ka shtuar ai.

Sipas tij, Qeveria e Republikės sė Kosovės beson plotėsisht nė luftėn e drejtė tė UĒK-sė, tė komandantėve dhe luftėtarėve tė saj, luftė kjo qė bėri qė Kosova tė fitojė lirinė, pavarėsinė, shtetin demokratik dhe partneritetin e ngushtė me bashkėsinė ndėrkombėtare, me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bashkimin Europian dhe NATO-n.

Sidoqoftė, Thaēi i ka dhėnė mbėshtetje tė plotė EULEX'it tė zhvillojė njė proces gjyqėsor tė

Llapi
24-05-2013, 20:42
- Dikush na akuzonte se ne tė UĒK-sė qė kemi mbetur gjallė, nuk kemi bėrė asgjė pėr popullin sepse nuk kemi vra askė dhe se kanė vdekur ata qė kanė vrarė pjesėtarėt e mekanizmave tė pushtuesit;
-Dikush na akuzon se ėshtė krim tė vrasėsh qiftin e Bullatoviēit, i cili nė luftė ishte komandant i stacionit policor tė pushtuesit nė Opštinen Glogovac;
- Disa tė tjerė thonė se i besojnė kėtij procesi e kėsaj drejtėsie paēka qė akuza vjen nga Serbia pėrmes Salustros;
*** Tė gjithėve u themi se, nuk i kemi rėnė aspak pishman dhe ndjehemi shumė krenar qė ishim luftėtarė tė UĒK-sė e qė luftuam pushtuesin ***

Faton Klinaku

Llapi
25-05-2013, 00:49
Arrest shtėpiak pėr tė gjithė


Nga Lirita Halili | 24 Maj 2013 10:47


(E plotėsuar nė ora 1:44)Gjykatesi i procedures paraprake ka vendosur para pak castesh masen e arrestit shtepiak per te gjithe te dyshuarit, njoftoi avokati Tome Gashi, i cili ne kete proces mbron Sylejman Selimin.

Kanė pėrfunduar dhėnien e deklaratave tė shtatė tė dyshuarit.

Pas dy orėve gjykatėsi i procedurės paraprake pritet qė tė marrė vendim nėse do tė pranoj kėrkesėn e prokurorit qė atyre t’ju caktohet masa e paraburgimit pas 30 ditėve apo tė pranohet kėrkesa e mbrojtjes qė tė dyshuarit tė mbrohen nė liri.

Tomė Gashi, avokat mbrojtės i Sylejman Selimit, thotė se kėrkesa e prokurorit Salustro dhe arsyet pėr caktimin e paraburgimit ndaj tė dyshuarve janė tė palogjikshme.

“Me arsyetim prokurori ka thėnė se tė dyshuarit, tė ndikojnė tek dėshmitarėt, mund tė ikin nga vendi apo t’i pėrsėrisin veprat pėr tė cilėt ata dyshohet se i kanė kryer. Kjo ėshtė e palogjikshme sepse tanimė jemi 15 vite pas luftės”, ka thėnė Gashi.

Ai thotė se pėrveē kėrkesės sė prokurorit pėr paraburgim asnjėri nga avokatėt mbrojtės nuk e kanė dokumentacioni apo dėshmi pėr veprat ata po dyshohen se i kanė kryer.

“Prokurori po ashtu pretendon se tė dyshuarit kanė mbajtur nė Likovc persona civil tė cilėt janė maltretuar nė formė tė ndryshme nga ata”.

Deri me tash, Gashi thotė se janė gjashtė dėshmitar tė cilėve prokuroria ju ka referuar nė kėtė rast.

Ndryshe, pėrveē qytetarėve tė shumtė tė cilėt janė nė pritje tė vendimit aty gjenden edhe deputetė tė Partisė Demokratike tė Kosovės, sic janė; Blerta Deliu - Kodra, Latif Gashi, Halilt Krasniqi, Ganimete Musliu, Bekim Haxhiu - Kamishi. Pėrvec deputetėve ka edhe pėrfaqėsues tė Organizatės sė Veteranėve tė Luftės, si Prenk Marashi, kryetar i OVL-sė nė Pejė.

Brari
25-05-2013, 07:18
Uk Bytyqi ishte luftar i UCK-es.
Ekrem Drin Rexha, luftar i UCK-es.

Te dy dolen gjalle nga lufta.
Mirpo nuk ishin lepekasha.
Ju futen punes per te ndertuar Kosoven demokratike e te pamvarur.
Mirpo..nuk ishin lepekasha.
dhe..

cohet lepekeja e i vret.
cohen kalemxhijt lepekasha e u a nxijn figuren.

BlueBaron
25-05-2013, 07:30
Jam pa fjale !!!

Nuk do t'a besoja kurre nqs akuza do te ishte per krime lufte kunder serbeve. Keto bythqimat nuk paskan bo lufte me serbet, por lufte civile. TURP !!!

Nje fjale e vjeter thote "Teshat e pista lahen ne shtepi".

Kjo ceshtje duhet zgjidh mes shqiptaresh. Thaci prostituta duhet te beje gjithcka per t'a mbyllur kete ceshtje qe kriminelet te dalin te paster. Jo vetem Thaci, por komplet spektri politik shqiptar duhet te impenjohet krah krimineleve. Ceshtja duhet te zgjidhet vite me vone pasi te jete harruar zhurma, me te njejten menyre se si ata kryen krimet.

Komandantet e UCK nuk paskan qene luftetare, por gangsterre. Nuk do te ishte cudi, sikur te dilte ne publik edhe firma e Thacit dhene serbve ...

Llapi
25-05-2013, 22:08
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn2/970772_510935325639258_1419964354_n.jpg

Llapi
25-05-2013, 22:28
Pse po arrestohen dhe po akuzohen ushtarėt e UĒK-sė

(Metush Zenuni) 24 Maj 2013 09:57
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės lindi, si pasojė e shtypjes sė vazhdueshme 100 vjeēare tė pushtuesit serb kundėr popullit shqiptar nė Kosovė. E inicuar nga grupe ilegale nė Kosovė dhe e formuar juridikisht nga Lėvizja Popullore e Kosovės - LPK, nė vitin 1994, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės deri nė fund tė vitit 1997, organizoi njė varg aksionesh guerile kundėr forcave policore dhe ushtarake serbe, por edhe kundėr tradhėtarėve dhe bashkėpunėtorėve tė pushtuesit Serb qė ishin nė kuadėr tė policisė lokale serbe, nė kuadėr tė partive serbe dhe si bashkėpunėtor tė sigurimit sekret serb.

Me fillimin e luftės sė armatosur nė Kosovė nė mars 1998, dhe rėnies sė Komandantit Adem Jashari, radhėt e UĒK-sė filluan tė shtohen me tė madhe dhe UĒK-ja filloi tė shtrihet njėkohėsisht nė tė gjitha fshatrat dhe qytetet e Kosovės. Gjatė aktivitetit tė shtrirjes dhe zgjerimit tė radhėve tė UĒK-sė bartėsit dhe misionarėt e propagandimit tė luftės shpeshherė kanė hasur nė vėshtirėsi veprimi sa nga policia dhe ushtria e okupatorit, po aq edhe nga bashkėpunėtorėt e tyre qė fatkeqėsisht ishte gjak i prishur i popullit shqiptar.Pėrkundėr faktit se ata bashkėpunonin me armikun, njė pjesė me tė kuptuar realitetin janė larguar nga rruga e dėmshme qė kishin hyrė me apo pa dėshirė, ndėrsa njė pjesė tjetėr edhe pėrkundėr vėrejtjeve me shkrim dhe me goje, tė sqaruara edhe pėrmes Komunikatave tė SH.P tė UĒK-sė, nuk kishin pranuar tė largohen nga rruga e tyre e gabuar dhe e dėmshme pėr popullin e tyre tė pushtuar.

Ėshtė rregull ndoshta i pashkruar qė secili popull qė lufton pėr ēlirim, ti denoj dhe vrasė sė pari tradhėtarėt e vet, andaj edhe gjatė luftės sė popullit shqiptar nė krye me UĒK-nė, njė pjesė e tradhėtarėve u vranė nė luftime tė armatosura kundėr Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės, ndėrsa njė pjesė tjetėr u ekzekutuan pėr.shkak se drejtėpėrsėdrejti dėmtonin dhe rrezikonin luftėm ēlirimtare tė UĒK-sė kundėr forcave serbe, duke dalur nė pėrkrahje tė forcat terroriste armike. Kėshtu kanė vepruar tė gjithė vendet Europiane kur kanė luftuar pėr ēlirim dhe ata nuk duhet tė na shesin mend neve tash kur dihet se kjo ėshtė praktikė e tė gjithė popujve qė luftojnė pėr ēlirim kombėtar.

Gabimi sipas mendimit tim ėshtė bėrė qė pas luftės, SHP i UĒK-sė duhet ta ketė pasur regjistrin e saktė se kush ishin bashkėpuntorėt e Serbisė, ēfarė nivelesh kanė qenė, kush ėshtė ekzekutuar, kush ėshtė falur dhe arsyetimet pse ka ndodhur kėshtu. Pse ėshtė dashur qė UĒK-ja tė ketė frikė ta thotė tė vėrtetėn, ndėrsa sot po ata bashkėpunėtorė tė armikut nuk po kanė frikė ta thonė tė pavėrtetėn dhe pa fije turpi shpifin e gėnjejnė me gjuhėn e nėperkės siē e kanė pasur zakon gjithėherė.

Ēka ndodhi pas pėrfundimit tė luftės sė armatosur nė Kosovė dhe ardhjes e forcave ndėrkombėtare. UNMIK-u dhe OSBE, duke pasur nevojė tė bashkėpunojė me shqiptar tė Kosovės, tė cilėt duheshin tė jenė pėrkthyes, shofer etj, punėsoi nė masė tė madhe ata qė ose ishin nė bashkėpunim me serbėt ose ishin anėtar tė LDK-sė dhe kishin propaganduar kundėr UĒK-sė. Nė anėn tjetėr, asnjė ushtar i UĒK’sė, pavarėsisht profesionit dhe njohjeve tė gjuhėve tė huaja, nuk ėshtė pranuar nė kėto institucione ndėrkombėtare. Shumica e tė punėsuarėve nė UNMIK, KFOR dhe OSBE, ishin tė pėrzgjedhur tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar me institucionet ndėrkombėtare dhe pėr tė propaganduar kundėr UĒK-sė e bartėsve tė tyre.

Tė trimėruar nga propaganda e madhe qė bėhej kundėr UĒK-sė, por edhe tė pėrkrahur nga UNMIKU e KFOR-i, ish bashkėpunėtorėt e armikut, filluan denoncimin dhe ndjekjen e luftėtarėve tė UĒK-sė, nė vend se tė ndodhte e kundėrta. Ata, hartuan lista me emra te ushtarėve dhe komandantėve tė UĒK-sė, i denoncuan para organeve tė UNMIK-ut pėr gjoja vrasjet dhe torturimet qė u kanė bėrė atyre luftėtarėt dhe komandantėt e UĒK-sė nė kohėn kur njė pjesė e tyre ishin burgosur gjatė luftės nga UĒK-ja. Shumė komandant dhe ushtar tė UĒK- sė u arrestuan nė mėnyrė spektakolare nga UNMIK’u dhe KFOR-i, nėn akuza tė rėnda pėr vrasje dhe keqtrajtim gjatė luftės, u mbajtėn me vite tė tėra nė burg dhe shumica nga ta, nė mungesė faktesh u liruan tė pa fajshėm, por kurrė nuk iu dha kurrėfar dėmshpėrblimi, siē ėshtė rregull nė vendet demokratike Evropiane prej nga vijnė KFOR-i dhe UNMIK-u.

Nė anėn tjetėr LDK, e cila nė gjirin e saj pėrfshiu shumicėn nga anėtarėt e LKJ-sė dhe tė LKK-sė e tė strukturave tjera komuniste nė Kosovė, duke pretenduar tė jetė njė Lėvizje paqėsore deri nė fillim tė luftės nė vitin 1998, nuk pėrkrahu grupet e armatosura tė UĒK-sė, ndėrsa me fillimin e luftės nė Kosovė, LDK dhe Qeveria Bukoshi formuan FARK-un, gjoja pėr tė luftuar armikun nė mėnyrė institucionale dhe profesionale, por nė fakt FARK-u ishte formuar nga Qeveria e Kosovės pėr tė sabotuar luftėn ēlirimtare tė UĒK-sė.

Mė 19 Nėntor 1998, Kryesia e LDK-sė formoi njė komision pėr tė hetuar krimet e lufės tė kryera nga forcat serbe, vrasjeve enigmatike dhe kėrcėnimeve tė aktivistėve tė LDK-sė, i cili udhėhiqej nga Eqrem Kryeziu anėtar i Kryesisė sė LDK-sė. Qėllimi i kėtij komisioni ishte qė tė mbledhin sa mė shume fakte dhe argumente kompromituese kundėr UĒK-sė dhe sipas logjikės sė tyre pas luftės edhe tė denohen atdhetarėt qė kanė vrarė spiujt e serbisė dhe sabotatorėt e luftės, ēka nė fakt po ndodh nė Kosovė qe 12 vitė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

Pas pėrfundimit tė luftės, LDK dhe mbeturinat e FARK-ut poashtu sikur edhe mbeturinat e serbisė dhe UDB-sė, hartuan lista e plane pėr tė denoncuar dhe etiketuar ushtarėt dhe komandantėt e UĒK-sė, tek UNMIK-u dhe KFOR-i, duke shpresuar kėshtu qė do tė arsyetohen para popullit pėr dėshtimet e vijės sė tyre politike dhe sabotimin e tyre qė kishin bėrė gjatė luftės nė Kosovė. Sipas propagandės sė LDK-sė dhe tė sabotatorėve tė luftės e bashkėpunėtorėve tė serbisė, vetėm dėshmorėt e rėnė ishin luftėtarė tė mirė, ndėrsa tė gjithė ata qė shpėtun tė gjallė janė kriminel dhe duhet tė etiketohen, tė shahen e injorohen, por edhe duhet tė arrestohen pėr gjoja sipas tyre dėmin qė i kanė shkaktuar Kosovės duke djegur dhe vrarė qytetar tė pa fajshėm, sepse prap sipas propagandės sė tyre Kosova do tė ēlirohej edhe pa luftė. Kjo politikė pacifiste, etiketonte luftėtarėt e UĒK-sė, se gjoja ata na qenkan marksist - leninist, Enverist, komunist e ēka jo tjetėr…ndėrsa veten e tyre kėta komunist tė rryer tė TITO-s e quajnė demokrat..!!!

Njė segment tjetėr me rėndėsi qė prishi mjaft shumė imazhin e luftės sė UĒK-sė, ėshtė edhe sjellja agresive e vet bartėsve tė luftės pas pėrfundimit tė saj dhe euforia qė kaploi ata pas triumfit tė tyre dhe pas krijimit tė partive legale dhe institucioneve Vetėqeverisėse tė Kosovės. Krijimi i partive politike tė dalura nga LPK-ja e paraluftės dhe nga ushtarėt e komandantėt e UĒK-sė, solli nė skenėn politike edhe njė frymė tė re tė bėrjes sė politikės tani legale tė pas ēlirimit. Partitė e ashtuquajtura ,,tė luftės” fillimisht nė radhėt e saja angazhuan shumicėn nga veprimtarėt e LPK- sė, ish tė burgosurit politik dhe luftėtarėt e UĒK-sė, por duke e ndjerė nevojėn dhe interesin e zgjerimit e tė masovizimit tė partisė nė radhėt e veta futėn intelektual, veprimtar, student e qytetar shtresave tė ndryshme. Mė vonė nėpėr nėndegėt, degėt e deri nė qendėr tė kėtyre partive ,,tė luftės”, depėrtuan edhe ish UDB-ash, LDK-istė, Farkist, e deri te biznesmenėt dhe kundėrshtarėt e luftės, tė cilėt duke qenė tė hendikepuar qė nuk kishin kontribuar gjatė luftės ose kishin qenė edhe kundėr saj, tani e konsideronin veten me fat tė jenė nė njė parti me njerėzit e luftės dhe bėheshin servil tė pushtetit dhe tė ish komandantėve tė luftės.

Njė pjesė e tyre kishte bėrė shumė mėkate nė tė kaluarėn dhe tani merrnin azil politik duke gjetur forma tė ndryshme pėr tu futur nė kėto parti, shpeshėherė edhe duke dhėnė para tė majme tek bartėsit kryesor tė kėtyre partive nė Prishtinė ose nėpėr komun tė ndryshme tė Kosovės. Kjo kategori, duke qenė shumica ish anėtar tė LKJ-sė, LDK-sė etj, kishin edhe qėllimet e tyre tė rrezikshme dhe djallėzore pėr tė realizuar nė tė ardhmen siē ishte rasti me Bexhet Pacollin, njė proserb dhe njeri me tė kaluar shumė tė dyshimt qė arriti pa meritė, falė njerzve tė luftės tė bėhet Kryetar i Kosovės. Kėsaj gjuetie kundėr vlerave tė UĒK-sė, i ndihmoi mjaft shumė edhe njė pjesė e qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt meqenėse po dilnin nga robėria 100 vjeēare nėn sundimin serb, nuk ishin nė nivelin e duhur tė vetėdijes pėr tė kuptuar drejtė bartėsit e luftės ēlirimtare, por si popull qė beson lehtė nga propaganda e rrugės dhe kafeneve, njė pjesė e madhe e tyre u pėrfshi nė propagandėn e fėlliqur qė filluan struktura tė LDK-sė dhe tė mbeturinave tė UDB-sė e frikacakė, tė cilėt shkruanin nė gazetėn ,, Bota Sot” dhe bėnin propagandė kundėr UĒK’sė dhe bartėsve tė luftės.

Tė gjitha kėto qė thamė lart dhe lakmia pėr pushtet dhe keqpėrdorimet e disa prej pjestarėve tė UĒK-sė, sollėn deri tek demonizimi i luftės sė UĒK-sė, rrėnimi dhe shkatėrrimi i vlerave tė luftės, shantazhimi dhe izolimi i bartėsve tė luftės nė Kosovė deri nė atė masė saqė tė identifikohesh si pjestar i UĒK-sė, ėshtė vėshtirė tė gjesh njė vend pune, tė inkuadrohesh nė jetėn institucionale, kulturore dhe politike tė Kosovės sė pasluftės. Kjo propagandė e pa skrupullt e segmentėve tė caktuar anti UĒK, siq janė LDK, UDB dhe forcat antikombėtare dhe antiēlirimtare nė Kosovė, sollėn Kosovėn nė njė krizė morale dhe politike deri nė atė masė saqė nė pushtet dhe nė Qeveritė e Kosovės erdhėn forca tė dyshimta politike, pa bagazh atdhetar, jo profesionalist, tė cilat Kosovės ia paraqitėn njė fytyrė dhe imazh tė keq para bashkėsisė nderkombėtare, ndėrsa atdhetarėt e vėrtetė ose mbetėn nė rrugė dhe tė izoluar, ose u burgosėn me shumė vite burg, me tė vetmin faj pse morėn armėt dhe i dolėn armikut nė ballė. Tash 15 vjet pas luftės, edhe vet bartėsit e luftės sė UĒK-sė, shpeshėherė po e harrojne luftėn dhe vetėm kur po arrestohet ndonjė Komandant po na kujtohet tė themi Rroftė UĒK. Nėse nuk jemi pėr ēdo ditė ushtar tė Atdheut, shqipėtarėt dhe Shqipėrinė nuk mund tė bėjmė kurrė !!!

* ) Autori ėdhtė Magjistėr i Historisė Bashkohore.

Llapi
27-05-2013, 16:49
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/Fotot_Kushtrim_TernavaProtesat_per_lirimin__i_Koma ndatave_te_drenices_28_88193.jpg
Jashari- EULEX’it: Lirinė e fituar me luftė nuk na e merrni me akuza /
Nga Leonora Aliu | 27 Maj 2013 12:00

(E plotėsuar 17:30) Me parullat “Krejt Kosova UĒK” dhe “Poshtė EULEX”, mijėra qytetarė nga mbarė Kosova si asnjėherė mė parė sot nė protestė iu bashkuan kundėrshtarėve tė nismės sė misionit europian pėr sundim tė ligjit pėr ndjekjen penale tė ish- komandantėt tė Ushtrisė Ēlirimtarė tė Kosovės.

Mė tė zėshmit sot kundėr akuzave pėr krime lufte qė EULEX’i po ia vė pėrsipėr ish – komandantėve tė UĒK’sė ishin familjarėt e dėshmorėve.

Kryetari i shoqatave tė familjeve tė dėshmorėve, Xhavit Jashari tha se lirinė e fituar me luftė nuk mund ta merr askush me akuza e njollosje, siē po tenton EULEX’i.

“Ne i themi EULEX’it se atė qė e kemi fituar me luftė, duhet luftė pėr tė na e marrė keq dhe assesi me akuza, njollosje dhe shpifje ndaj vlerave kulmor tė kombit shqiptar”, tha Jashari.

Ai nė emėr tė organizatorėve tė protestės ka ftuar edhe Presidenten e shtetit Atifete Jahjaga, Kryeparlamentarin Jakup Krasniqi dhe Kryeministrin Hashim Thaēi qė tė rishikojnė mandatin ekzekutiv tė EULEX’it.

Jashari tha se nė rast se nuk veprohet nė kėtė formė, ēdo destabilizim eventual i situatės nė vend bie nė pėrgjegjėsinė e EULEX’it por edhe institucioneve vendore.

“Nga ky vend ftojmė presidenten, kryeparlamentarin dhe kryeministrin, qė ta shohin zemėrimin tonė dhe njėherė e pėrgjithmonė tė mblidhen dhe ta shqyrtojnė seriozisht pozicionin ndaj e EULEX’it. Kėrkesa jonė urgjente ėshtė qė ti merret mandati ekzekutiv EULEX sepse e ka dėshmuar vetėn se nuk ka ardhur nė emėr tė drejtėsisė, por pėr tė bėrė padrejtėsi me vlerat kulmore tė kombit. Kur burgosin luftėtarėt e lirės, ata qė udhėhoqėn luftėn e UĒK-sė, tentojnė ta burgosin lirinė e gjithė shqiptarėve”.

“ Nėse vjen deri te destabilizimi i vendit, pėrgjegjėsinė do ta marr EULEX, por nuk do tė jenė jo pėrgjegjėse as institucione tona ta cilat nuk i marrin seriozisht kėrkesat tona dhe nuk e respektojnė gjakun e dėshmorėve”, ka thėnė nė fund Jashari.

Protestat nuk do tė ndalen, deri nė lirimin e ēlirimtarėve

Ka pėrfunduar protesta e organizuar nga organizatat e dala nga lufta, nė mbrojtje tė ushtarėve tė UĒK qė po dyshohen nga EULEX pėr krime lufte.

Organizatorėt kanė paralajmėruar protesta dhe veprime tjera pėr mbrojtjen e luftės dhe ushtarėve tė UĒK’sė.

“Besa besė...”

Kanė pėrfunduar fjalimet e organizatorėve, para protestuesve ka dalė kėngėtarja Leonora Jakupi, e cila bashkė me protestuesit po kėndon kėngėn “Besa besė...”.

Demaēi: Kriminelė nuk janė ēlirimtarėt

Simboli i rezistencės kosovare, Adem Demaci iu ka drejtuar me njė fjalė protestueve tė mbledhur para Teatrit Kombėtar.

“Ne kemi pritur nga EULEX qė tė na ndihmojė pėr zgjidhjen e disa cėshtjeve tė mbetura, pėr ndriēimin e krimeve tė kryera nga Serbia. Por ne nuk kemi pritur nga ata qė clirimtarėt t’i bėjnė kriminelė tė luftės”, ka thėnė ai.

Ai iu ka bėrė thirrje EULEX’it qė tė kenė kujdes se kėnd e cilėsojnė si kriminelė.

“Kriminelė nuk janė ēlirimtarėt, ne luftuam pėr lirinė tonė. Rroftė Ushtria Clirimtare e Kosovės”, ka thėnė ai.

Protestuesit: Krejt Kosova UĒK

Organizatorėt kanė thirrur njė nga njė emrat e komandantėve te UĒK'sė, ndėrsa turma e protestuesve iu ėshtė bashkuar me kėngėn "Besa-Besė".

Protestuesit vazhdimisht po brohorasin "Krejt Kosova UĒK".

Mijėra protestues mblidhen para Teatrit Kombėtar

Mijėra protestues janė mbledhur te Teatri Kombėtar.

Para tyre, pas pak castesh, do tė flasin organizatorėt e protestės.

Gazetarja e Gazetės Express thotė se nė shesh ka dhjetra mijėra njerėz tė ardhur nga gjitha qytetet e Kosovės, dicka qė nuk ėshtė parė shpesh viteve tė fundit.

Protestuesit mbushin sheshin

Protestuesit janė tejet tė revoltuar, kurse organizatorėt po pėrpiqen t’i vėnė nėn kontroll.

Gazetarja e Gazetės Express thotė se aktualisht protestuesit kanė hyrė nė sheshin kryesor tė qytetit, “Nėnė Tereza”.

Ata po brohorasin “UCK Drenica” dhe shumė prej tyre kėrkojnė qė tė shkohet te selia e EULEX’it.

Nis marshimi protestues

Mijėra qytetarė kanė nisur marshimin protestues nė mbrojtje tė ushtarėve tė UĒK'sė qė po perballen me EULEX'in nėn dyshime pėr kryerje tė krimeve tėe luftės.

Gazetarja e Gazetes Express raporton se protestuesit po brohorasin "UĒK, UĒK".

“Unė e vrava Bullatoviqin” dhe “Mos ma gjykoni lirinė”, janė disa prej pankartave tė protestuesve.

Qytetarėt po mblidhen te Pallati i Rinisė

Qytetarė tė shumtė kanė filluar tė mblidhen te Pallati i Rinisė, nga ku do tė nis marshimi protestues ndaj hetimeve qė po zhvillon EULEX’i kundėr ish-ushtarėve tė UĒK’sė, atyre qė tashmė quhen si Grupi i Drenicės.

Sot protestė kundėr EULEX'it

Organizatat e dala nga Lufta, sot protestojnė kundėr EULEX'it, si reagim ndaj akuzave pėr krime lufte dhe arrestimeve tė disa ish-komandantėve tė UĒK'sė.

Takimi i protestuesve do tė bėhet nė Parkingun e Pallatit tė Rinise nė orėn 11:30.

Ditė mė parė, Gjyqtari i procedurės paraprake ka shqiptuar masėn e arrestit shtėpiak prej 30 ditėsh pėr Grupin e Drenicės, tė cilėt akuzohen pėr maltretime ndaj civilėve nė burgun e Likocit gjatė qershorit tė vitit 1998.

Ish komandanti i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Sylejman Selimi; ish Komandanti i Zonės Operative tė Drenicės, Sami Lushtaku; komandanti i brigadės 111 Jahir Demaku; Zeqir Demaku, Sahit Jashari, Avni Zabeli dhe Hysni Thaēi, janė tė akuzuar pėr krime luftė ndaj civilėve.

Sot pritet qė avokatėt mbrojtės t’i drejtohen gjykatės, duke ushtruar ankesė nė vendimin e saj pėr arrestin shtėpiak.

Llapi
27-05-2013, 17:46
http://images.botasot.info/uploads/largea_img_0818-jpg1369651399.jpg

Protestuesit: Unė e vrava Bullatoviqin

Brari
27-05-2013, 19:24
nuk i ka ba euleksi qlirimtarat kriminela.. por i bani demaqa e qosja e bedria..
ata u a futen trut e bullarit.. se..u a robotizuan trute me pallavren.. se kini dal me luftue jo kundra serbis por kundra fshatarsise .. qe simpatizonte ldk-n e rugoven..
e ata qasaj fshatarsie u a kajten nanen..
ja sollen arkanin ne der te shpis..

leni dallaverat o demaq.. dallaverja..
o sabotator i qendreses.. e i luftes per liri..
o prishes i marveshjes se oslos..
o pordhaman i pandreqshem..

Llapi
27-05-2013, 20:58
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/f1_buzala11360072701_197482.jpg

Buzhala: EULEX, ndali arrestimet, po na fyeni


Nga Express | 27 Maj 2013 21:39

“Bullotivic ka qenė shef i stacionit policor nė Drenas nė kohėn kur ėshtė kryer masakra e Likoshanit dhe nė kohėn kur ėshtė kryer masakra ndaj Jasharajve, pra ai njeri ka qenė pjesėmarrės nė aksione si komandant i policisė. EULEX-i e ka huq me tė madhe misionin e vet nė kėtė rast. Paramendoni njėra prej pikave te aktakuzės, pėrveē Bullatovicit, ėshtė edhe armėmbajtja pa leje edhe kalim ilegal i kufirit”, tha Buzhala pėr Telegrafin, duke shtuar se kjo ėshtė e turpshme dhe qesharake.Deputeti i Kuvendit tė Kosovės, nga radhėt e PDK-sė, Berat Buzhala ka deklaruar se kėrkimi i drejtėsisė prej EULEX-it, duke arrestuar pa shkas ish pjesėtarėt tė UĒK-sė, ėshtė hipokrizi e kėtij misioni.

Buzhala ka thėnė se tė njėjtėn gjė e ka bėrė edhe shėrbimi sekret i shtetit tė Izraelit Mossad pas Luftės sė Dytė Botėrore duke likuiduar ish oficerė nazistė nėpėr vende tė ndryshme tė botės dhe jo qė nuk eshte dėnuar, por as nuk ėshtė kujtuar dikush qė ta kritikojė pėr kėto veprime.

“Bullotivic ka qenė shef i stacionit policor nė Drenas nė kohėn kur ėshtė kryer masakra e Likoshanit dhe nė kohėn kur ėshtė kryer masakra ndaj Jasharajve, pra ai njeri ka qenė pjesėmarrės nė aksione si komandant i policisė. EULEX-i e ka huq me tė madhe misionin e vet nė kėtė rast. Paramendoni njėra prej pikave te aktakuzės, pėrveē Bullatovicit, ėshtė edhe armėmbajtja pa leje edhe kalim ilegal i kufirit”, tha Buzhala pėr Telegrafin, duke shtuar se kjo ėshtė e turpshme dhe qesharake.

Ai ka vlerėsuar se nėse EULEX do tė nxiste ndonjė aktivitet hetues pėr keqpėrdorime financiare, ndaj ish pjesėtarėve tė UĒK-sė, tė akuzuar pėr krime lufte, sipas tij, askush nuk do ta ngriste zėrin.

Deputeti i Parlamentit tė Kosovės ka theksuar se ėshtė shqetėsuese kjo ēka po ndodh tash, “sepse nėse pas 50 viteve do tė shikohet historia, do tė mund tė tingllojė se shqiptarėt janė shkaktari i luftėrave nė ish- Jugosllavi, sepse mė shumė njerėz po dėnohen nė Kosovė se nė Serbi.

Buzhal ka thėnė se ėshtė nė dorėn e institucioneve tė Kosovės tė shikohet opsioni i shkurtimit tė mandatit tė EULEX-it, “edhe pse nuk duhet qė nė mėnyrė kaq rapide t’i prishim marrėdhėniet me bashkėsinė ndėrkombėtare”, ka vlerėsuar ai.

“EULEX nuk janė vetėm kėta pjesėtarė qė janė nė Kosovė, por ėshtė komplet Brukseli. Mirėpo ėshtė nė dorėn e Qeverisė ta rinegociojė edhe njėherė mandatin e kėtij misioni dhe tė shikohet mė me kujdes se ēfarė prioritete ka ky mision”, ka deklaruar Buzhala.

Llapi
27-05-2013, 21:02
http://www.lajmonline.com/repository/images/thumb_610x353/xhavit_haliti_197766.jpg

Haliti: Arrestime, qė godasin gjithė Kosovėn
Njėri nga themeluesit e ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), aktualisht nėnkryetar i parė i Kuvendit tė Kosovės, Xhavit Haliti, ka thėnė se kjo ushtri ka bėrė luftė tė drejtė. Ai ka hedhur poshtė pretendimet pėr akuza qė po bėhen ndaj Fatmir Limajt, Sylemjam Selimit, Sami Lushtakut dhe ish- pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė .

Haliti ka thėnė se lufta e pastėr e UĒK-sė ėshtė dėshmuar edhe nė Tribunalin e Hagės, si nė procesin gjyqėsor kundėr Limajt ashtu edhe ndaj Ramush Haradinajt.

Haliti ka vlerėsuar se si nė rastin e Limajt, ashtu edhe nė rastin e “Grupit tė Drenicės”, ėshtė goditur jo vetėm lufta e UĒK-sė, jo vetėm PDK-ja, por e gjithė Kosova.

“Me arrestimet e ish- ushtarėve, ish- komandantėve tė UĒK-sė, ėshtė goditur e gjithė Kosovė”, ka thėnė Haliti, i cili edhe vetė ka treguar se ėshtė goditur shpirtėrisht.

Po ashtu Haliti ka vlerėsuar lartė sjelljen dhe gatishmerinė e shokėve, dikur bashkėlufetetarė , pėr t’u pėrballur me drejtėsinė, nė mėnyrė qė tė zbardhet e vėrteta.

“Ata janė treguar shumė tė pėrgjegjshėm. Kjo ėshtė njė pėrgjegjėsi e lartė e atyre djemve tė cilėt duke qenė nė krye tė detyrės kanė marrė veprimin e duhur nė kohėn e duhur qė t’i pėrgjigjen drejtėsisė dhe ta presin vendimin e drejtėsiosė”, ka deklaruar Haliti pėr “Klan Kosova”, duke vlerėsuar lartė edhe mėnyrėn se si ėshtė protestuar sot nė Prishtinė.

Duke u ndalur nė proceset gjyqėsore, qė po mbahen, konkretisht nė rastin “Kleēka”, Haliti ka thėnė se Limajt i ėshtė bėrė shumė.

“Nuk e di pse po e mbajnė ende Limajn, kur asnjė dėshmitar nuk po e dėshmon atė qė shkruhet nė aktakuzė?”, ka thėnė ai.

Haliti ka shprehur besimin se nuk do tė ngritet ndonjė aktakuzė ndaj Sylemjam Selimit, Sami Lushtakut dhe ish- pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė.

Postuar nga Lajmonline: 19:37; 27/5/2013

Llapi
27-05-2013, 21:11
UĒK-ja do tė triumfojė sėrish bindshėm

http://www.epokaere.com/Articles/4/8984/Images/656X3738984Arianit_Bytyci_foto.JPG
27.05.2013 | 09:30
ARIANIT BYTYĒI
Ndoshta do tė vazhdohet tė humbet kohė dhe energji e panevojshme pėr t’i mbajtur tė persekutuar luftėtarėt e lirisė, por e vėrteta pėr drejtėsinė e luftės dhe sakrificės sė UĒK-sė mė bėn tė besoj se shumė shpejt edhe kėto sfida do tė pėrfundojnė me lirimin e plotė luftėtarėve tė lirisė dhe ata do tė fillojnė ta gėzojnė me tė vėrtetė lirinė e Kosovės. Institucionet e shtetit tė Kosovės kanė nevojė pėr kėta njerėz, pėr energjinė dhe vizionin e tyre pėr zhvillimin dhe integrimin e vendit. Kėto procese zhvillimore nuk mund tė ēohen pėrpara me njerėz qė nuk kanė sakrifikuar asgjė pėr vendin e tyre, qė nuk e kanė mbėshtetur luftėn ēlirimtare, madje as demonstratat studentore tė viteve 1968, 1981 dhe 1997.

Tė gjithėve besoj na kujtohen pamjet televizive tė njė kolone tė gjatė tė luftėtarėve tė lirisė sė Kosovės, qė ishte transmetuar nė programin satelitor tė televizionit Shqiptar, si dhe nė televizionet botėrore CNN, Sky News, Euronews. Ishte kjo kolona e luftėtarėve tė lirisė, qė vinin nga vise tė ndryshme tė hapėsirės shqiptare, tė cilės i prinin dy komandantė, Fatmir Limaj dhe Sami Lushtaku.
Pėrmes kėtij prezantimi impozant shfaqej fuqia dhe vendosmėria e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės pėr tė luftuar deri nė ēlirimin definitiv tė Kosovės. E gjithė ajo pamje ishte xhiruar nė Carrallukė tė Malishevės nė verėn e vitit 1998, nė ceremoninė e varrimit tė luftėtarit tė lirisė, Ymer Krasniqi, i cili kishte rėnė ditė mė parė nė betejė me armikun.
Shumė muaj mė vonė, nė njėrėn nga ditėt e fillimvitit 1999, nė fshatin Lladroc tė Malishevės, nė rrethana tė vėshtira lufte ishte ftuar njė konferencė pėr media. Nė oborrin e njė shtėpie qė vendasit e kishin vėnė nė shėrbim tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, kishin mbėrritur numėr i madh gazetarėsh, fotoreporterėsh dhe kameramanėsh. Pėrballė tyre ishte vendosur njė tavolinė oborri dhe tri karrige. Nė kėtė hapėsirė, para medieve u paraqitėn tri figura tė luftės ēlirimtare. Nė mes, ishte ulur udhėheqėsi i Drejtorisė Politike tė UĒK-sė, Hashim Thaēi, i shoqėruar nga bashkėluftėtarėt e tij, Sylejman Selimi dhe Fatmir Limaj.
Shefi politik i UĒK-sė nė kėtė paraqitje para medieve jepte mesazhet e unitetit dhe konsolidimit tė UĒK-sė dhe nė tė njėjtėn kohė afirmonte mesazhet e partneritetit me botėn demokratike. Konferenca pėr media mbahej para nisjes sė delegacionit tė Kosovės nė Paris, nė vazhdimin e Konferencės sė Rambujesė.
Edhe shumė sekuenca tjera filmike tė luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės mė pėrsėriten ēdo ditė nė mendje. Nuk mund tė mos i pėrmend edhe disa prej tyre. Pamja e luftėtarit tė orėve tė para tė UĒK-sė, Sahit Jashari nė Drenicė, qė u transmetua nė emisionin e Ekipit tė luftės tė TVSH-sė, emisionin e parė pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Pastaj, prezantimi dinjitoz televiziv i Njėsisė Speciale tė Brigadės “Adem Jashari”, tė udhėhequr nga luftėtari i dalluar, Jahir Demaku. Po ashtu, edhe njė fotografi e hareshme e dy bashkėluftėtarėve, Rasim Kiēinės dhe Hysni Thaēit. E shumė pamje tjera, qė ēdoherė qė i shohim na zgjojnė ndjenjat e krenarisė.

*****

15 vite mė vonė, nė vitin 2013, shumica prej protagonistėve tė kėtyre pamjeve tė pėrshkruara nė pjesėn fillestare tė kėtij shkrimi, por edhe luftėtarė tjerė tė lirisė, Fatmiri, Sylejmani, Samiu, Sahiti, Jahiri, Zeqiri, Hysniu, Avniu, Remi, Lata, Nazifi, Nexhi, Besimi, Naseri, Refkiu, Behluli, Arbeni, Sabiti, Shabani dhe luftėtarė tė tjerė, tani pėrballen me rrethana tė reja, tė pa imagjinuara pėr njė shoqėri dhe pėr njė shtet tė lirė dhe demokratik. Mė shumė se njė decenie pas luftės ēlirimtare, vazhdon persekutimi dhe pėrndjekja e luftėtarėve tė lirisė sė Kosovės, tė cilėt sakrifikuan edhe familjet e tyre pėr ēlirimin e vendit.
Edhe pas triumfit tė dy proceseve gjyqėsore nė Tribunalin Ndėrkombėtar nė Hagė, qė konfirmuan luftėn e drejtė tė UĒK-sė, tani vazhdohet me arrestimin e luftėtarėve tė lirisė dhe tema kryesore nė Kosovė mbetet kjo, thuajse me tė vėrtetė problemi i qytetarėve tė Kosovės janė bijtė dhe bijat qė luftuan pėr lirinė e tyre.
Duke mos gjykuar dhe dėnuar pjesėtarėt e aparatit gjenocidal shtetėror serb, ata qė me tė vėrtetė bėnė krime tė tmerrshme nė Kosovė, qė vranė e masakruan burra, gra, fėmijė e tė moshuar, drejtėsia nuk po e ēon misionin e saj nė drejtimin e duhur dhe nė kėtė mėnyrė po e humb besimin e qytetarėve tė Kosovės dhe opinionit ndėrkombėtar.
Me gjykime tė dėshtuara qysh nė fillim dhe tė pėrsėritura dhe tė ripėrsėritura disa herė me radhė, po humbet kohė dhe energji e panevojshme. Duke mos luftuar krimin e vėrtetė gjenocidal qė dėrmoi Kosovėn nė vitet 1998-1999, e qė solli edhe intervenimin e NATO-s, po tentohet tė vendosen baraspeshime mes gjenocidit shtetėror tė Serbisė dhe luftės ēlirimtare tė UĒK-sė, baraspeshime kėto tė rreme, tė cilat nuk mund tė vendosen asnjėherė dhe nė asnjė mėnyrė, ngase ėshtė dėshmuar disa herė se nuk janė reale.
Ėshtė thėnė dhe shkruar shumė herė edhe nga studiues tė mirėnjohur ndėrkombėtarė qė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ishte projekt mė serioz i shqiptarėve nė pėrpjekjet pėr ēlirim dhe mėvetėsi. Lufta e drejtė, orientimi i duhur strategjik dhe ndėrtimi i partneritetit me demokracitė perėndimore e bėn Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės vlerėn mė tė ēmuar tė shqiptarėve.
Lufta ēlirimtare e viteve 1998-1999, e udhėhequr nga Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė, qė nė pėrmbyllje tė saj rezultoi me mbėshtetjen qė i dha NATO pėrmes fushatės ajrore tė bombardimeve, ndikoi shumė edhe nė ēlirimin e rajonit nga mentaliteti dhe ndikimi i Millosheviqit. Kjo luftė dhe ky partneritet i UĒK-sė me perėndimin nuk mund tė trajtohet tani 14 vite mė pas ndryshe. Historia e kėsaj lufte nuk mund tė ndryshohet dhe tė trajtohet varėsisht nga nevojat ditore tė shantazheve politike kundėr njerėzve qė i takojnė filozofisė politiko-ushtarake tė UĒK-sė.

*****
Duke i takuar gjeneratės qė jemi rritur dhe edukuar me ndjenjat mė tė larta tė mbėshtetjes dhe tė krenarisė pėr luftėn dhe luftėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, dua tė potencoj qė e ardhmja demokratike dhe zhvillimore e Kosovės nuk ka asnjė kuptim me vazhdimin e pėrndjekjes dhe persekutimit tė luftėtarėve tė lirisė sė Kosovės.
Ky realitet i vrazhdė i rrethanave aktuale nuk ėshtė nė funksion tė forcimit tė rendit demokratik, pasi po akuzohen dhe po burgosen ata qė e luftuan krimin e vėrtetė dhe ata tė cilėt nė rrethanat e lirisė dhe pavarėsisė kontribuuan shumė pėr forcimin dhe konsolidimin e shtetit tė Kosovės.
Ndoshta do tė vazhdohet tė humbet kohė dhe energji e panevojshme pėr t’i mbajtur tė persekutuar luftėtarėt e lirisė, por e vėrteta pėr drejtėsinė e luftės dhe sakrificės sė UĒK-sė mė bėn tė besoj se shumė shpejt edhe kėto sfida do tė pėrfundojnė me lirimin e plotė luftėtarėve tė lirisė dhe ata do tė fillojnė ta gėzojnė me tė vėrtetė lirinė e Kosovės.
Institucionet e shtetit tė Kosovės kanė nevojė pėr kėta njerėz, pėr energjinė dhe vizionin e tyre pėr zhvillimin dhe integrimin e vendit. Kėto procese zhvillimore nuk mund tė ēohen pėrpara me njerėz qė nuk kanė sakrifikuar asgjė pėr vendin e tyre, qė nuk e kanė mbėshtetur luftėn ēlirimtare, e madje as demonstratat studentore tė viteve 1968, 1981 dhe 1997.
Njė mik imi, veprimtari i kahershėm i ēėshtjes kombėtare, Halil Selimi, shkruante para disa ditėsh nė njė rrjet social kėshtu: “Kosova nė vend se ta gėzojė, po e vuan lirinė. Dheu i lirė i Kosovės po i han luftėtarėt e vet, ndėrsa Kosovėn po e hanė maskarenjtė”.
Jam mese i bindur se ky realitet nuk do tė vazhdojė gjatė, ngase ėshtė i panatyrshėm pėr botėn e civilizuar, ėshtė i panatyrshėm pėr Kosovėn. Kosova me tė vėrtetė do ta gėzojė lirinė.

Llapi
27-05-2013, 21:14
Maurizio Salustro
27.05.2013 | 11:36
Rifat MURIQI
Ti zotėri qė erdhe kėtu i veshur nė imunitet, me tė gjitha dhelpėritė e njė prokurori, i ftohtė akull, si tė gjithė prokurorėt, dashuri ke vetėm pėr qentė qė i mban nė shtėpi e jo pėr kėta njerėz qė iu gėzuan lirisė. Ndoshta ti ke menduar se njė popull mund tė njihet nėpėrmjet bastardėve qė shesin drogė nėpėr stacionet e trenit ose prostitutave qė e shesin trupin nėn urat me harqe tė Romės! Ti erdhe kėtu dhe qė nga ardhja e di se kush ishin ata qė t’u afruan, po ato prostitutat dhe pushtat qė nė ēdo vend tė botės, nė ēdo shtet qė e ka fituar lirinė, ka me bollėk, e aspak nuk e bėre dert me veten dhe me ata qė t’i lėpijnė supet (nėnsupet), se kėtu e vėrteta frymon ndryshe. Dhe qė ta bėsh krejt pjesėn e jetės qė tė ka mbetur me ndėrgjegje tė vrarė, dua tė tregoj se ke hyrė nė botėn mė tė mistershme tė njerėzve mė tė ndershėm dhe ke pėr tė vdekur me dilemėn se ke dėnuar dhe psikikisht ke torturuar njerėz pa bėrė ndonjė vepėr dhe tė vėrtetėn nuk ke pėr ta ditur kurrė. Por, qė tė mos mbes borxh, pėr ta ditur atė qė ėshtė dashur ta dish pa ardhur kėtu dhe nuk e ke mėsuar, kur tė ikėsh merr edhe kėtė qė ndėrgjegjja tė tė brejė pėr ēdo ditė vuajtje tė djemve mė tė mirė tė Ballkanit.

Ata qė ti sot i akuzon atėherė ishin gati fėmijė kur hynė nė vorbullėn e luftės pėr liri. Jorastėsisht, tė gjithė ata kishin njė histori tė hidhur familjare. Kush babė a babagjysh tė vrarė apo tė persekutuar, kush i rritur nga traumat e dhunės fizike dhe psikologjike. Ata ishin pjesėtarė tė familjeve mė tė ndershme dhe mė patriotike nė kėtė pjesė tė botės shqiptare. Unė nuk gėnjej. Merr librat e burgjeve dhe gjyqeve tė ish-Jugosllavisė dhe tė Serbisė qė me tė vėrtetėn time tė ndeshesh, nėse dėshiron qė tė vėrtetėn time, pėr djemtė qė i akuzon, ta prekėsh zotėri i panderuar salustro (e shkruaj me germėn e vogėl emrin tėnd sepse aq je i madh). Po tė hyje nė librat e vuajtjeve tė kėtyre dhe familjarėve tė tyre, i ēmendur do dilje dhe vrapin gjerė nė Romė nuk do ta ndaloje, sepse nė ata libra do tė takoje, pos serbėve, shumė shqiptarė qė jashtė e brenda institucionit tė atėhershėm, tė sinkronizuar si orė zvicerane, kanė punuar duke vrarė, torturuar, shantazhuar, ēnderuar dhe dhunuar familje tė caktuara shqiptare. Ndoshta do tė vijė ēudi por, ata janė kėtu, jetojnė dhe, ē’ėshtė mė e keqja, janė nė shtetformimin e kėtij shteti ku ti je prokuror. Por, qė e vėrteta tė jetė edhe mė tragjike, tė njėjtit si hije nuk pushuan duke denoncuar rrejshėm, por edhe duke shantazhuar njerėz pėr tė denoncuar rrejshėm, sepse ata kishin hierarki nė sistemin komunist. Unė kėta i shoh pėr ditė. Nė Pejė ka ish eprorė tė sigurimit jugosllav, ish gardianė si ekzekutorė, por shoh edhe mė shumė tė hierarkisė komuniste qė bėnin ligjin, ashtu siē e bėn ti zotėri dhe pa pikė turpi shajnė dhe pėrlyejnė ēlirimtarėt, qė janė pak, por aq ishin.

Sa pėr kujtesėn historike, mbaje nė mend se mbas Luftės sė Dytė Botėrore fronti i rezistencės nė Francė aq shumė vrau kolaboracionistė sa u desh Vatikani tė intervenojė qė kjo praktikė tė pėrfundojė. Ose ēka bėtė ju me fashistėt? Tė tregoj unė qė e kisha, jo pasion, por nevojė ta mėsoj historinė e popujve tė shtypur. Amerikanėt ishin aty, si tani tek ne, kurse ju (italianėt) kishit shpallur gjuetinė e shtrigave.

Krejt nė fund, dėshmoj pėr kėta tė ndershmit. Provo qė tė jesh prokuror i krimit komunisto-jugosllav. Marr tė drejtėn qė nė emėr tė tyre, jo qė jam avokat i tyre, por jam njė pjesė krejt e vogėl e asaj pjese tė vogėl tė popullit tim. Asnjė, prapė e pėrsėris, asnjė nga kėta kurrė nuk do t’i denoncojė kėta tė tjerėt, sepse edhe pėr ta u bė lufta, sado qė tė kėqijtė ishin qė ky popull tė jetojė i lirė.
p.s.
salustro (ju lutem redaksi mos e shkruani me germėn e madhe kėtė emėr), nė kėtė tokė ėshtė traditė mikpritja, por kur tė shkosh do tė pėrfundosh si Tita, qė dikush nga pjesėtarėt e popullit tim i shtroi bukė e kripė dhe tė njėjtit janė mė tė zėshmit nė sharjet pėr tė. Ka asi qė kanė filluar qė sot! A s’e ke hetuar nė gjyq?! Unė nuk tė urrej. Mua mė vjen keq pėr fatin tėnd tragjik!

Llapi
27-05-2013, 21:16
EULEX-i tė bėjė vend pėr gjithė ne
24.05.2013 | 14:56
REAGIM nga banorėt e fshatit Aqarevė tė komunės sė Skenderajt
Deri tash kemi vėzhguar, kemi parė fuqinė, lėvizjet e EULEX-it, akuzat e tij dhe goditjen e kohėpaskohshme tė vlerave tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Kemi reaguar nė disa raste, por kemi heshtur mė shumė, se kemi dashur t’i jepet mundėsia EULEX-it tė gjurmojė, aty ku dyshon pėr moralin e ulėt tė kėsaj ushtrie nė luftė. Dhe ka goditur shpeshherė, ka ngrehur aktakuza pėr disa krerė tė luftės, por kurrė as nuk ka qenė e as nuk do tė jetė nė gjendje ta njollosė pėr asnjė gjė luftėn e UĒK-sė, absolutisht as tash tė akuzuarve tė fundit, ashtu siē nuk po ėshtė nė gjendje ta vlerėsojė si duhet atė luftė dhe ta shpallė tė drejtė.
Si ēdoherė tjetėr, edhe me kėto ndalje, thirrje e marrje nė pyetje nga prokuroria e EULEX-it, ne, banorėt e fshatit Aēarevė, jemi tė indinjuar me marrjen nė pyetje tė, dikur nxėnėsit tonė tė sjellshėm, bashkėluftėtarit tonė, njėherėsh komandantit tė nderuar, gjenerallejtėnant Sylejman Selimi, tash ambasador i Kosovės nė Shqipėri, i cili, sa jemi informuar nga mediet, u dyshuaka pėr krime lufte! Pėr gjithė ata qė s’e dinė, komandant Selimi gjatė gjithė kohės sė luftės, po ashtu edhe sot, ka pasur respekt nė tė gjitha zonat e luftės nė Kosovė, se ka qenė njė komandant tė cilit nė fshatin tonė i janė bashkėngjitur, menjėherė me bėrjen publike tė UĒK-sė, mbi 99 pėr qind tė familjeve, se ėshtė ai qė ka ndėrtuar atėkohė ambulantė, qė ka bėrė furnizim me ushqime pėr familjet e zhvendosura nga zonat e luftės, qė ka nxjerrė e shpėtuar nga zonat e luftės familje tė rrethuara nga forcat paramilitare serbe. Ėshtė po ky komandant i yni pėr tė cilin nga askush dhe nė asnjė vend nuk mund tė thuhet e as tė pėrmendet kurrfarė gjesti i ulėt, pėr arsye se ka qenė i pėrgatitur si komandant, se e ka njohur artin e luftės dhe gjyqin e luftės. Me njė fjalė, Syla nuk ka kurrfarė njolle dhe as nuk mund ta drejtojė kush gishtin prej tij.
Pėrpos thirrjes nė pyetje tė tij, i kemi pėrcjell me vėmendje e i kemi pritur me shqetėsim tė madh arrestimet e bashkėluftėtarėve tanė, Sami Lushtakut, Sahit Jasharit, Jahir Demakut, Zeqir Demakut e Hysni Thaēit, tė cilat i konsiderojmė gjykime dhe akuza politike, tė nxitura nga struktura serbe, tė cilat kanė qėllim, sikur njė pjesė e EULEX-it, ta njollosin luftėn e pastėr tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Nuk ėshtė hera e parė, por shpresojmė tė jetė e fundit, qė EULEX-i vė gjyq mbi krerėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, qė ngreh akuza tė paqena, qė njollos luftėn e UĒK-sė, qė i bėnė viktima shumė njerėz e kurrė as nuk kėrkon falje e as nuk ka tė ndalur nė gjykimin e tyre, as pas pėrfundimit e shpalljes sė luftės sė drejtė dhe tė pastėr. Por, ky mobilizim tash sė voni i EULEX-it, ndaj kėtyre krerėve, Selimit, Lushtakut, Jasharit, Demakėve, Thaēit, nuk e forcon aspak atė (EULEX)-in, as nuk e ndėrron kursin e ndjekjes sė tij, por do ta forcojė edhe mė tutje luftėn e drejtė dhe tė pastėr tė UĒK-sė, natyrisht edhe kėta bartės tė luftės ēlirimtare, pėr tė cilėt kemi nderin qė i patėm para nesh nė kohė lufte, qė i kemi edhe sot nė kohė paqe. Nė kėtė kontekst, pasi jemi ne komuniteti i fshatit Aqarevė qė reagojmė, duam qė komandanti ynė, i cili ishte shembull i mirė pėr ne i ushtarit tė zotė dhe tė drejtė, tė lirohet menjėherė nga EULEX-i dhe ta vazhdojė detyrėn e ambasadorit tė Kosovės nė Shqipėri.
Po ashtu, edhe pse shumė vonė, EULEX-i duhet tashmė tė vetėdijesohet, pas shumė gjaheve nė gjithė Kosovėn dhe pas kaq kohėsh nga pėrfundimi i luftės, se kur ngreh arrest ndaj kėtyre luftėtarėve ngreh akuzė ndaj gjithė ushtarėve tė UĒK-sė dhe pėrdhos edhe gjakun e mijėra dėshmorėve dhe tė familjeve tė tyre, pėr arsyen se ishte bėrė njė luftė e drejtė, se kishte pasur udhėheqje tė drejtė, se morali nė luftė ka qenė i madh, se kishte komandantė tė zotė dhe tė moralshėm siē e kishim Sylejman Selimin. Megjithatė, nėse edhe mė tutje mbahen nė ndalim kėta bashkėluftėtarė tanėt, atėherė EULEX-i duhet tė bėjė vend pėr gjithė ne, aty afėr tyre, edhe nė kėtė kohė kur mezi po e mbajmė situatėn dhe po zbusim mėrinė e bashkėluftėtarėve tanė pėr kėto padrejtėsi qė po u bėhen ish-luftėtarėve pa fund! Po pėr fund, mbesim me shpresė se e gjithė kjo aktakuzė ndaj tyre do tė pėrfundojė sot me njė kėrkimfalje nga EULEX-i pėr tė akuzuarit dhe pėr ne tė shqetėsuarit, pikėrisht nė atė ēast kur ta bėjė lirimin e tyre.

Kryetar i fshatit,
Musli Haxha
Aqarevė, 24. 5. 2013

Llapi
27-05-2013, 21:23
http://rtv21.tv/home/wp-content/foto/2013/05/asdad1.jpg

Llapi
28-05-2013, 11:26
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/934639_10151613518813006_938580226_n.jpg

Mos e prek Ushtarin Tim
Qe thirri Liri
Lere gurin le t'peshoj
Ne vėndin e tij! (Leonora Jakupi)

Llapi
28-05-2013, 11:29
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/300586_557374507635008_1195198566_n.jpg

Llapi
28-05-2013, 23:44
http://www.epokaere.com/Root/Photos/4/4/300X420Epoka.jpg

Llapi
29-05-2013, 11:29
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/942438_549373378434552_762456675_n.jpg

Administratorėt: Eulexi ėshtė vėnė nė gjueti. Gjahu i tyre, djemtė mė tė mirė qė ia sollėn lirinė Kosovės, karremi? Njerėz tė maskuar me petkun e dyfytyrėsisė, tė cilėt sikur edhe nė procese tjera tė ngjashme, pas njė kohe do tė ndryshojnė qėndrimet e tyre, duke ndėrruar pozicionet e lojės nga qendėrsulmi nė mbrojtje. Po sponzori i gjithė kėtij spektakli? Kush tjetėr pos Serbia e cila me qdo kusht mundohet ta njollos luftėn e pastėr dhe ēlirimtare tė UĒK-sė duke u munduar nė kėtė formė tė zhvendos vėmendjen e botės pėrparimtare nga e vėrteta rreth agresionit qė ka ushtruar mbi popullatėn civile shqiptare, pėr tu vėnė nė pozitėn e viktimės. Deri kur do tė shiten kėto fabrikime fantome tė kuzhinės sė Beogradit tė simuluara nga akademia e tė bekuara nga kisha serbe ?
Evropė, mė shumė vemendje! Si lejoni qė nė vazhdimėsi tė ju hedhin hi syve para njė realiteti qė ishit ju vet dėshmitar? Kur vlerat shėndrrohen nė antivlera dhe anasjelltas, athua qfarė e pret qytetėrimin tonė nesėr.

Llapi
29-05-2013, 11:34
Njėra dorė lan tjetrėn, tė dyja lajnė fytyrėn, por fytyrėn e zezė
s’e lajnė as njė mijė duar

BOLL MA!

Tė ēosh dorė
ndaj gjakut,
luftės,
lavdisė,
fitores sė UĒK-sė,
ti ēon dorė
ndaj fėmijėve tu,
ndaj lirisė, ndaj Zotit,
ēon dorė
me e vra
diellin e njerėzimit…

(Po tė mos ishte pushkė e Adem Jasharit,
Kosova denbabaden do tė fliste serbisht!)

Shkruan: Riza GREIĒEVCI

Mos luaj me zjarr, digjesh vetė

A ka gjė mė padrejtėsi se sa t’ia mohosh tė drejtėn robit pėr tė fituar lirinė? A ka gjė mė absurde se sa tė pėrpiqesh tė shpallesh kasapin qengj, kurse qengjin kasap? A ka gjė mė sadiste, mė krim, qesharake se sa tė shpallėsh kriminelin paqėsor, kurse ēlirimtarin ta shpallėsh vrasės? A ka gjė mė krim se sa t’ua mohosh fėmijėve dritėn e syrit? A ka mė krim se sa t’ua vrasėsh fėmijėve ardhmėrinė?A ka gjė mė e padrejtė se sa t’ia mohosh popullit tė drejtėn pėr luftė ēlirimtare? A ka gjė mė antidemokratike se sa t’ia mohosh tėrė njė populli Qeverinė, shtetin, pavarėsinė?A ka gjė mė sadiste se sa ta privosh nga liria ēlirimtarin qė me sakrificė e gjak fitoi lirinė? A ka gjė mė krim se sa tė shpallesh veten zot shtėpie nė shtėpi, nė atdheun e huaj? A ka kokė e shpirt e zemėr mė tė errėta se sa ato, qė tėrė njė popull liridashės e shpallin kriminel? A ka gjė mė jonjerėzore se sa ta fajėsosh, prangosh e gjykosh si vrastar tėrė njė popull qė me gjak e sakrificė fitoi lirinė? A ka gjė mė vrastare se sa t’ia mohosh, shkelėsh e pėrdhosėsh tėrė njė populli (me gjenin mė tė lashtė nė Evropė) tė drejtėn pėr fe, atdhe, dinjitet, traditė, tė ndjehet zot shtėpie nė atdhe tė vet? A ka gjė mė te mjerueshme se kur njeriu ndihmon armikun pėr tė pushtuar atdheun e vet?Nė kėto troje dardane thuhet: Kush luan me zjarr, digjet vetė!

Qė pesėmbėdhjetė vjet s’u zbardh krimi
mbi Familjen Jashari!

Boll ma! Nuk ke kė me e pritur. Kė ke me pritur, Drenicė? Nė ty u lind dhe doli publikisht UĒK-ja! E nise luftėn pėr liri. Dhe, i ka dalė boja: Boll kemi pritur! Boll na kanė mashtruar! Boll na kanė fyer! Qė sa vjet EULEX-i s’e zbardhi Dosjen e krimeve serbo-ēetnike mbi Familjen shenjtėrore Jashari! Njė dosje, njėqind dosje, njė mijė dosje tė krimit serb-ēetnik, sa varre masive, mbi dy mijė tė pagjetur, ky qė vetes i thotė misionar paqėsor, ndihmės i sundimit tė ligjit, ky qė vetės i thotė Evropė, ky, qė vetes i thotė mision demokratik, (EULEX) jo nuk i zbardhi, as qė filloi t’i zbardhė krimet masive tė pushtuesit shekullor ēetnik-serb. As pas njė shekulli s’do t’i zbardhė krimet serbe-ēetnike! Kot pret Brukseli! Kot pret populli i Kosovės! Kot pret demokracia evropiane! E di Brukseli, pse? E di Evropa, pse? E di OKB-ja,pse? E, popullit tė Kosovės i ka humbur durimi. Ja, dėgjojeni duke brohoritur: Stop EULEX! Boll ma! Boll ma me rrena tuaja evropiane! Boll ma pėr shqiptarėt pranga, gjykime nga Kosova nė Hagė! Boll ma burgose ēlirimtarė, luftėtarė, prijatarė tė UĒK-sė ēlirimtare! Boll ma fyeve gjaku, sakrificėn e tėrė njė populli pėr liri! Bolla ma, EULEX, ti me sy pėrditė sheh formacione ēetnike vrastare paramilitare, duke u shėtitur tė armatosur nė pjesėn e veriore tė pushtuar tė Kosovės. Boll ma rrase miliona euro tė taksapaguesve evropianė kinse pėr ndihmėn e Kosovės pėr sundimin e ligjit! Nė sy bote po rreni! Ku ėshtė sundimi i ligjit matanė Ibrit? Ju, bile shpesh keni penguar institucionet e Kosovės pėr tė shtrirė sundimin e ligjit nė veri. Boll ma! Ju pyesim pėr tė fundit herė: Nė mos paēi frikė nga ligji, nga marrja, nga mallkimi i gjakut tė Jasharėve, atėherė, duhet tė kemi frikė nga i Madhi Zot! Nga historia! Nga e nesėrmja. Dhe, nėse trimėria ėshtė djepi i sė mirės, frika ėshtė djepi i sė keqes. Boll ma! E keni dėgjuar njė urti tė popullit tė Kosovės: Njėra dorė lan tjetrėn, tė dyja lajnė fytyrėn, por fytyrėn e zezė s’e lajnė as njė mijė duar!

Boll ma!

Popullit i ka humbur durimi. Boll ma!Mbase edhe Brukselit, po! Boll ma!Edhe Evropės...Edhe OKB-s! Boll ma! Edhe Amerikės! Edhe familjeve tė dėshmorėve! Boll ma!Edhe fėmijėve jetimė! Edhe familjeve tė te pagjeturve u ka humbur durimi!Boll ma! Edhe demokracisė suaj i ka dalė boja! Boll ma! Edhe hilet e kilet tuaja po fundosen nė ujė! Boll ma! Prangosni ēlirimtarė, u jepni krah kriminelėve barbarė! Boll ma! Shpallni tėrė njė popull vrastarė, kriminelėt serbė-ēetnikė i shpallni demokratė, tė pafajshėm, paqėsorė! Boll ma! UĒK-ja nuk bėri luftė nė Nish, nė Smederevė, nė Serbi, ajo bėri luftėn ēlirimtare nė Kosovėn e pushtuar, tė pėrgjakur, tė prangosur, tė djegur, dhunuar, pėrdhunuar...Boll ma! Ju pėrpiqeni popullit tė Kosovės t’ia t’i shndėrroni gjakun dardan-ilir, nė gjak serbosllav! Boll ma! Ju pranuam dhe ju pranojmė mision demokratik evropian, jo mision serbian! Boll ma! Kosova nuk do tjetėr luftė, as gjak, as dhunė, Kosova do paqe, do punė, Kosova do demokraci demokratike moderne amerikane, jo ruse-serbiane! Boll ma!
Boll ma! Boll ma, me burgje, me fyerje, me suprimaci, me hile e me kile,
me moh e pas shpine tė popullit,pas shpine tė demokracisė evropiane,
EULEX,boll ma! Boll ma!

Riza Greiēevci

Llapi
29-05-2013, 12:29
UNMIK & EULEX, kundėr UĒK-sė!
Publikuar: E marte 28 Maj 2013, 18:06

Arrestime tendencioze

Tentim pėr t’i njollosur luftėtarėt

Kjo valė e arrestimeve nga EULEX-i i disa ish-komandantėve tė UĒK-sė ėshtė si e UNMIK-ut mė parė. Asgjė ndėrmjet tyre nuk ka ndryshuar. Deri kur do tė veprohet kėshtu?

Shkruan: Mr. Bislim ALIU

S’do mend se EULEX-i (pėr fatin tonė tė keq), me besnikėri po e vazhdon rrugėn e UNMIK-ut. Dhe, 14 vjet pas luftės prapė po hezitohet pėr krime tė luftės. Ai nuk po i ndjek kriminelėt e vėrtetė nė Serbi, por pėrkundrazi nė Kosovė po i ndjek liridashėsit qė luftuan pėr liri dhe pėr ta mbrojtur Kosovėn martire. Krejt ndoshta do tė ishte nė rregull, sikur tė merreshin me aferat korruptive, tenderėt apo krimin e organizuar, kjo pra do ta kishte njė logjikė, apo do ta kishte pėrkrahjen e gjerė. Por, 14 vjet pas luftės, tė merren ende luftėtarėt e lirisė, kinse pėr krime tė luftės, ėshtė gjithsesi veprim skandaloz dhe njė pėrpjekje e vazhdueshme (besa e qėllimtė) pėr ta njollosur luftėn e drejtė tė UĒK-sė, e sidomos tė udhėheqėsve tė lartė (ish-komandantėve) qė luftuan pėr lirinė e vendit dhe tė kėsaj toke tė bekuar. Kjo ėshtė njė papėrgjegjėsi totale e misionit ndėrkombėtar! Ndaj, kėto arrestime e kanė qėllimin e keq pėr ta njollosur luftėn e drejtė tė luftėtarėve tanė, qė e kėrkuan me ngulm lirinė. UNMIK-u, e tani edhe EULEX-i, po tentojnė hapur qė t’i njollosin luftėtarėt kinse pėr krime lufte. Dhe, me kėto paragjykime, jo tė drejta, ata krijuan grupe individėsh (luftėtarė), pėr t’i fajėsuar pėr kriminalitet, si p.sh. “Grupi i Llapit”, “Grupi i Gjilanit”, “Grupi i Drenicės” dhe qe sa kohė baravatet (pa tė drejtė) nėpėr gjyqėsi komandanti Fatmir Limaj, por edhe Ramush Haradinaj para do kohėsh u ballafaqua nė gjyqin e Hagės. Kjo tregon hapur mėdyshjen dhe tendencėn pėr ta barazuar agresorin me viktimėn.

Kriminelėt e vėrtetė gjenden nė Serbi

Arrestimet e njėpasnjėshme tė komandantėve tė lartė tė UĒK-sė tregojnė hapur tendencėn joparimore dhe jonjerėzore qė e kanė nė vijimėsi kundėr luftėtarėve tė lirisė, qė luftuan me ngulm pėr lirinė e vendit. E, a thua si mund tė bėjė krime ai qė lufton pėr lirinė e vendit? E, nuk kalon gati asnjė ditė qė nė Kosovė tė mos pėrkujtohet ndonjė masakėr e bėrė nga serbėt. Dhe, nė vend qė tė ndiqen kriminelėt serbė, ata po i ndjekin liridashėsit! O Zot, deri kur do tė durohet kjo marri dhe hipokrizi? Andaj, kjo hipokrizi e tyre, sikur fajtorėt po pėrpiqen t’i gjejnė te populli shqiptar dhe sidomos tė ish-komandantėt kryesorė tė UĒK-sė. Kriminelėt e vėrtetė gjenden nė Serbi dhe po shėtisin lirshėm, por qėllimi jonjerėzor i EULEX-it ėshtė qė t’i kriminalizojė luftėtarėt shqiptarė dhe UĒK-nė. Dhe, nė vend qė ta fajėsojnė shtetin e Serbisė pėr krimet e masakrat e shumta tė bėra ndaj shqiptarėve, ata e fajėsojnė viktimėn, pra shqiptarėt dhe luftėn e drejtė pėr liri. Nė anėn tjetėr, qėllimi i tė arrestuarve dhe burgosja e ish-luftėtarėve ėshtė vendosja sa mė e madhe e njė ekuilibri ndėrmjet krimeve, tė akuzuarve dhe tė dėnuarve. Zaten, misioni ndėrkombėtar ėshtė thirrur pėr ta ndalur korrupsionin e krimin e organizuar dhe pėr ta ndihmuar sundimin e ligjit, e jo qė t’i luftojė krimet e pabėra tė shqiptarėve qė luftuan pėr liri dhe pėr ta mbrojtur pragun e shtėpisė.

Institucionet tona duhet ta ngrenė zėrin

Gjithsesi institucionet tona, jo vetėm qė duhet, por patjetėr tė reagojnė dhe tė veprojnė mė guximshėm ndaj kėtyre tė padrejtave qė po i bėn misioni ndėrkombėtar EULEX. Kėto arrestime direkt po e humbin imazhin e Kosovės, luftėn e drejtė pėr liri tė ēlirimtarėve tanė tė devotshėm. Qėllimi i kėtij misioni ėshtė qė ta vendosė ndonjė baraspeshė ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Mendoj se kėto veprime (arrestime) nuk do tė ndalen, pėrderisa nuk reagojmė ashpėr dhe me vendosmėri pėr ta mbrojtur luftėn ēlirimtare dhe pėr ta mbrojtur pavarėsinė e Kosovės. Edhe UNMIK-u, por edhe EULEX-i nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės dhe sillen si neutral ndaj statutit. Dhe kėtij neutraliteti po ia shohim sherrin. Nė anėn tjetėr, ata siē po sillen, bile kohėn e fundit, po tregojnė dendur se nė Kosovė po dėshirojnė destabilizim dhe pakėnaqėsi te populli. Kėtė tė dhėnė institucionet tona duhet ta marrin me shumė seriozitet. Andaj, institucione, zgjohuni nga gjumi!
Me kėto arrestime, populli i Kosovės gati e ka humbur shpresėn pėr drejtėsi dhe pėr ligjshmėri. Kriminelėt serbė po shėtitin tė lirė nė Serbi e luftėtarėt tanė po arrestohen e po gjykohen pėr krimet e pabėra. O Zot, ēfarė drejtėsie ėshtė kjo? A ka, a thua, hipokrizi mė tė madhe se sa tė dėnohen njerėzit e pafajshėm? Njerėzit liridashės, tė cilėt luftuan pėr tė qenė tė lirė! E, a ka mė vėshtirė dhe a do tė kapėrdihet kjo e padrejtė dhe fare e panjerėzishme qė po e bėn EULEX-i nė Kosovėn tonė martire. Dhe, a thua deri kur do ta paguajmė haraēin e punėve tė pabėra? Ndaj, vlerat e luftės pėr ēlirimin e Kosovės po pėsojnė goditje tė njėpasnjėshme, e ne sikur nė heshtje po e venerojmė kėtė marrėzi tė skajshme qė po e bėn EULEX-i. Asnjėherė, as sot dhe as kurrė nuk duhet tė heshtet ndaj padrejtėsive. E, tani hapur kėtė padrejtėsi po e bėn EULEX-i me veprimet e veta tė ēoroditura. Dhe, tani, pyetemi: A thua, a do tė ndalet kjo hipokrizi e skajshme e misionit ndėrkombėtar, apo duhet i madh e i vogėl tė protestojė kundėr kėsaj padrejtėsie jonjerėzore, johumane dhe aspak ligjore e demokratike… Dhe, a thua, ēka duhet pritur edhe mė!...

Llapi
29-05-2013, 22:50
“UĒK-ja ka rrėnjė tė thella popullore e tė ujitura me gjak, e gjaku nuk njolloset. UĒK-ja ėshtė sinonim i lirisė, e liria nuk pėrdhoset. UĒK-ja ėshtė pjesė e historisė sė suksesit tė Aleancės Veri-Atlantike, e suksesi nuk harrohet. Megjithėkėtė, proceset si kėto bėjnė dėm, dėm tė madh. Mjafton tė shkruhet e tė komentohet pėr akuza nė mediume ndėrkombėtare, qoftė edhe njė ditė. Pėrfundimet e suksesshme pastaj kalojnė pa zė, apo me pak zė”, ka deklaruar Jashari, duke i quajtur tė padrejta arrestimet e luftėtarėve tė lirisė, pėrderisa kriminelėt janė tė lirė.
Murat Jashari

Llapi
01-06-2013, 03:58
http://www.pashtriku.org/ngarkimet/lajmet/vogel/lajmi_1370047580.jpg

http://www.pashtriku.org/fckeditor/image/2013/ibrahim-kelmendi-greve-urie-31_05_2013.jpg

PASHTRIKU: IBRAHIM KELMENDI, HYRI NĖ GREVĖ URIE PĖRBALLĖ BURGUT NĖ PRISHTINĖ, PĖR T'U SOLIDARIZUAR ME ISH'KOMANDANTĖT E UҪK-sė

Pashtriku.org, 31. 05. 2013 - Sonte nė orėn 23:30 min., Ibrahim Kelmendi, njėri nga themeluesit dhe figurat mė tė njohura tė Ushtrisė Ҫlirimtare tė Kosovės, hyri nė GREVĖ URIE, pėrballė Burgut - nė Prishtinė, pėr t'u solidarizuar me shtatė ish pjestarėt dhe komandantėt e UҪK-sė, Sylejman Selimin, Sami Lushtakun, Sahit Jasharin, Jahir Demakun, Zeqir Demakun, Hysni Thaēin dhe Avni Zabelin. Ata nga 25 maji mbaheshin nė arrest shtėpiak, ndėrsa sot nė orėt e pasdites me vendim tė Gjykatės sė Apelit, u arrestuan dhe u parburgosėn nga policia e EULEX-it. Lajmin pėr burgosjen e tyre e ka konfirmuar Tomė Gashi, avokat i Sylejman Selimit. “Gjykata e Apelit ka nxjerrė aktvendim mbi ankesėn e prokurorit, me tė cilin ka ndryshuar masėn e arrestit shtėpiak me masė tė paraburgimit. Paraburgimi do tė zgjasė deri mė 24 qershor tė kėtij viti”, - ka bėrė tė ditur avokati Gashi. (Kryeredaktori i Pashtriku.org)

Llapi
01-06-2013, 04:02
Pėrfundon aksioni i EULEX’it, paraburgoset krejt Grupi i Drenicės

Nga Express | 31 Maj 2013 21:00


(E plotėsuar 11:01) Ka pėrfunduar aksioni i Policisė sė Kosovės dhe asaj tė EULEX’it pėr paraburgosjen e e ish-pjesėtarėve tė UĒK’sė tė dyshuar pėr krime lufte, thonė burime tė Gazetės Express.

Para pak ēastesh ėshtė dorėzuar nė Stacionin Policor tė Skenderajt, Sami Lushtaku, Kryetari i kėsaj komune, bashkė me Hysni Thaēin, Sahit Jasharin e Avni Zabelin.

Fillimisht, policėve i ėshtė dorėzuar Sylejman Selimi, Jahir dhe Zeqir Demaku.

Tė kontaktuar nga Gazeta Express, zyrtarėt e EULEX’it ende nuk kanė konfirmuar vendimin e Gjykatės pėr paraburgosjen e Grupit tė Drenicės, e as aksionin pėr paraburgosjen e tyre.

Fillimisht ėshtė raportuar se ata janė arrestuar, por burime tė gazetės kanė saktėsuar se ish-komandantėt janė dorėzuar me tė marrė njoftimin pėr vendimin e Gjykatės pėr paraburgosjen e tyre.

Ndaj vendimit ka reaguar Tomė Gashi, avokat mbrojtės i Sylejman Selimit.

“Gjykata e Apelit ka nxjerrė aktvendim mbi ankesėn me tė cilėn ka ndryshuar masėn e arrestit shtėpiak me masėn e paraburgimit, i cili do tė zgjas deri mė 24.06 2013. Nuk ka pas asnjė arsye qė tė tejkalohen afatet ligjore prej 48 orėve pėr nxjerrjen e kėtij vendimi skandaloz, tė paligjshėm dhe tė padrejtė. Nuk ka pas arsye tė priten orėt e vonshme tė natės qė tė publikohet njė vendim i tillė skandaloz duke pretenduar se kidnapimi i ēlirimtarėve, nė krye me Komandantin e tyre, do ta zhduk ose zvogėlojė padrejtėsinė e qėllimshme, e cila padrejtėsi mund t’i konvenojė vetėm atyre qė nga kjo presin destabilizimin e Kosovės”, ka deklaruar Gashi, pėr Express.

Paraburgim pėr Grupin e Drenicės, Sulltani arrestohet

Policia e EULEX’it ia ka vėnė prangat Sylejman Selimin, Jahir dhe Zeqir Demakut, thonė burime tė Gazetės Express.

Tė dyshuarit tjerė tė “Grupit tė Drenicės”, Sami Lushtaku, Hysni Thaēi, Sahit Jashari e Avni Zabeli, tė cilėt deri para disa orėve kanė qenė nė arrest shtėpiak, mėsohet se nuk janė arrestuar ende.

Policia e EULEX’it, pas vendimit tė Gjykatės pėr paraburgosjen e shtatė tė akuzuarve nė atė qė quhet Grupi i Drenicės, ka nisur aksion pėr kapjen e tyre.

Gjykata vendos: Tė paraburgoset Grupi i Drenicės

Gjykata e Apelit ka marrė vendim qė tė gjithė tė dyshuarit e "Grupit te Drenicės" tė paraburgosen, kanė treguar burime tė Gazetės Express brenda EULEX'it.

Vendimi ėshtė marrė para pak ēastesh dhe ai ende nuk i ėshtė komunikuar as avokatėve mbrojtės tė tė akuzuarve.

Pala mbrojtėse ka kėrkuar qe t'iu ndėrpritet masa e arrestit shtėpiak, derisa Maurizio Salustro kishte kėrkuar caktimin e masės sė paraburgimit – kėrkesė qė ėshtė marrė parasysh nga Gjykata.

Tė shtatė ish-pjesėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Sylejman Selimi, Sami Lushtaku, Jahir Demaku, Sahit Jashari,Zeqir Demaku, Hysni Thaēi e Avni Zabeli, i njohur si “Grupi i Drenicės”, dyshohen se kanė kryer krime lufte.

Sot kishin kaluar 48 orė tė arrestit shtėpiak, tė cilat ishin caktuar dy ditė mė parė.

Ishte thėnė qė vendimi pėr “Grupin e Drenicės” do tė jepet tė hėnėn por pėr paraburgosjen prokurorėt vendosėn sonte gjatė orėve tė mbrėmjes.

Llapi
01-06-2013, 10:36
pa dyshim se ata do lirohen o llap.. e do vazhdojn punen ne postet me rroga te majme qe kane por sa milionat euro po shkojn me pagu avokatat e euleksat per kta shoke..
miliona me te cilat do ish ba kosova pllamb e shkoll e spitale e kopshta cerdha..
pra i ka kushtue shum shtrenjt kosoves mesimet e cmuara te bedriut me shok..

duan te njollosin uck-ne e luften e drejte.. .. thon mashtrusit..

nuk degjuam kurre qe euleksi apo haga tu thot ktyre shokve.. ju kem thirr ne arrest se kini luftue kunder ushtris serbe..

jo..

akuzat jan te qarta..
i thon dikujt.. ti more shok ne llapushnik apo ne kleck apo ne filan liqen.. ke myt e ke torturue filan shqiptar..
kto jan akuzat..

duhet me qen serb qe mos me ta ndi.. per kto gjana..

e po..jemi shqiptar nji pjes.. e si shqiptar sna vjen mire kur degjojm si enveri myti shiqptar ne burgje..
si edvini coj mijra huligan me myt polic e gard..
si slloba coj ushtri me myt popull shqiptar..
si lima torturoj e vrau dhjetra drenicak..
si tjetri shkoj e vrau drinin apo uken a xhemen a sabaheten e tahirin me gjith dy fmij..

ju shtazet gzoni per kto gjana..
ne shqiptaret revoltohemi per kto gjana..
ky eshte ndryshimi..

lavdi rasimit.. bllaces etj..

e natyrisht dhe natos.. lavdi e mirnjohje.. se me kto pun qe jan marr disa neper llapushnika e llapashtika e klecka e ne tiran kur kolonelin e vran.. kosova ish zhduk krejt..
falimnderes oj nato..

.Ata qe i kane bere keto krime deshiroj qe pjesen e mbetur te jetes t'a kalojne burgun e ri qe po ndertohet ne Podujeve.

Ti je me fat qe po ndertohet burgu kaq afer teje. Familjaret e tu nuk do te udhetojne shume gjate kur te vijne per vizite tek ti.

Sami Lushtaku dhe Sylejman Selimi jane Kriminel te pas Luftes dhe per ket duhet te gjykohen per krim ndaj Popullit te tyre dhe Ekonomis se Kosoves.
O ju te mjer qe po i gezohni burgosjeve te Luftarve te liris
e po i vajtoni kriminelet shkie

shifne se per vrasjen e kujt akuzohen luftaret e Lirishttp://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/ivan_bulatovic_721725.jpg

Ivani i Tmerrshėm

Nga Lirita Halili | 01 Qershor 2013 08:00

Ivan Bulatovic, pėr vrasjen e tė cilit po hetohen nga EULEX’i Sabit Geci e Sahit Jashari, ka qenė tmerri i gjithė Drenicės. Pos torturave psikike, ai ka rrahur shumė banorė tė Drenasit me rrethinė, kurse tė tjerėt i ka dėmtuar materialisht. Express sjell rrėfimin e disa prej njerėzve qė vuajtėn pėr plot tri vite nga ish-zėvendėskomandanti i policisė serbe tė Drenasit.

Ivan Bulatovic ėshtė emri qė do ta mbajnė gjatė nė kujtesėn e tyre banorėt e Drenicės. Jo pėr mirė, por pėr tmerret qė kane pėrjetuar nga ai. I ardhur nga Mali i Zi qė nga viti 1996, Bulatovic ka ushtruar pėr mė shumė se tri vjet terror nė kėtė trevė e banuar kryesisht me shqiptarė.

Bėri ēfarė deshi me ne. Ky ėshtė kujtimi i parė qė u vjen nė mend banorėve pėr ish- zėvendėskomandantin serb tė stacionit policor tė Drenasit (ish-Gllogovcit). Dikush u rrah me dhjetėra herė prej tij, disa paguan ēdo gjė qė ai hėngri nėpėr kafiteri. E madje ka shumė prej tyre qė u detyruan t’ia japin makinėn sa herė qė ai kishte pėr tė shkuar nė vendlindjen e tij, nė Mal tė Zi. Kryesisht ka maltretuar zejtarėt e asaj ane pėr qėllime tė pėrfitimeve materiale.

Njeri prej shumė banorėve ėshtė Bedri Elezi. Sa herė qė i kujtohet ajo kohė, Bedriu thotė se ėshtė e pamundur tė mos i bie ndėrmend Bulatovici.

“Mbi tri herė mė ka rrahur keq. Edhe sot vuaj nga veshkat pėr shkak tė rrahjeve qė kam marrė nga ai njėri”, rrėfen Bedriu pėr Express.

Ai thotė se gjitha herėt qė Bulatovici ka ushtruar dhunė mbi tė kanė qenė pa pikėn e arsyes.

“Ai tė ka rrahur vetėm pse nuk i ke pėlqyer si fytyrė. Unė kam pas njė ēajtore nė qendėr tė Drenasit, ai ka ardhur e ka pirė ēaj e kurrė nuk ka paguar. Kėshtu ka bėrė me tė gjithė, ka pas autoritet”, thotė Bedriu.

“Dhe nuk gėnjej, tė gjithė i jemi frikėsuar, sepse njė krimineli siē ka qenė ai normalisht qė ėshtė dashur t’i frikėsohesh”.

E pėrjetime tė njėjta nga po i njėjti njėri ka edhe Enver Istogu nga fshati Polluzhė. Thotė sa e sa herė ėshtė detyruar t’ia jap makinėn Bulatovicit vetėm pse atij i tekej t’ia merrte.

“Dhe e mbaj mend njėherė qė ia pata kėrkuar makinėn time. Ma dha alltinė e tij dhe mė tha se makinėn nuk ta jap sepse i duhej pėr tė shėtit”, kujton Enveri.

“Kjo dhunė psikike qė ka ushtruar ndaj nesh ėshtė mė keq sesa tė na kishte rrah. Unė pėr shkak tė presioneve jam detyruar tė ik nga Drenasi pėr nė Polluzhė ku jetoj edhe sot”.

Megjithėse jo tė gjithė iu nėnshtruan frikės qė kishin ndaj Ivan Bulatovicit. Ndryshe prej Bedriut, Enverit dhe gjithė banorėve tė tjerė tė Drenasit dhe fshatrave pėrreth, qė sa herė qė shihnin ish-komandantin nė rrugė fshiheshin, Gani Leku doli mė trim.

Ganiu ėshtė i vetmi njėri qė guxoi ta rrah Bulatovicin.

“Shumė familje kanė heq prej tij nė tė gjitha format. Nuk gėnjej njėjtė kam heq edhe unė”, tregon Ganiu.

Ai i rezistoi tė gjitha provokimeve dhe torturave tė ish-zėvendėskomandantit, deri nė shkurtin e vitit 1997.

“Ishte nė kafe dhe kėrkoi qė t’ia paguaj pijet... Kėshtu ka bėrė ēdo herė, derisa njė ditė mė tha se mė ka ardhur radha mua qė tė mė rrah”, vazhdon rrėfimin e tij Gani Leku.

“Mbaj mend qė kam dalė prej kafesė e ai ka dalė pas meje. Kam shfrytėzuar turmėn aty qė tė sjell mbi tė”.

Ishte kjo arsyeja qė Ganiu u d

Rex
01-06-2013, 11:27
Nuk kam qejf qe te gjykohen per periudhen e luftes sepse ajo do t'a njolloste komplet UCK-ne dhe popullin e Kosoves.

Kam qejf qe keta persona te gjykohen per krimet e periudhes se pasluftes si: vrasjet, haracet, vjedhjen e pasurise se Kosoves, tjetersimin e pronave, korrupsionin etj.

Ata qe i kane bere keto krime deshiroj qe pjesen e mbetur te jetes t'a kalojne burgun e ri qe po ndertohet ne Podujeve.

Ti je me fat qe po ndertohet burgu kaq afer teje. Familjaret e tu nuk do te udhetojne shume gjate kur te vijne per vizite tek ti.

Pra Bulatovicin e Bulatovicet tjere kane bere mire qe i ka vra, por kjo nuk ju jep te drejte te transferojne pasurite e Kosoves ne prone te tyre private.

E keqja me e madhe eshte se shume shpijuna si puna jote jane amnistu me kusht qe te behen zedhenes te tyre perjetesisht. Gabim i madh. Lloji yt do te duhej te perfundonte me plumb pas veshit.

SystemA
01-06-2013, 12:03
Ky eshte shkrimi:Pra Bulatovicin e Bulatovicet tjere kane bere mire qe i ka vra, por kjo nuk ju jep te drejte te transferojne pasurite e Kosoves ne prone te tyre private.

E keqja me e madhe eshte se shume shpijuna si puna jote jane amnistu me kusht qe te behen zedhenes te tyre perjetesisht. Gabim i madh. Lloji yt do te duhej te perfundonte me plumb pas veshit.
Mirdita Rex.
Se ti je i paanshem,objektiv dhe i informuar
Keta te UCK-se akuzohen per krime kundra serbiviceve apo edhe kundra shqiptareve,e para!:confused:
Apo per korrupsion e dyta:confused:
Flm paraprakisht.

Rex
01-06-2013, 14:28
Mirdita Rex.
Se ti je i paanshem,objektiv dhe i informuar
Keta te UCK-se akuzohen per krime kundra serbiviceve apo edhe kundra shqiptareve,e para!:confused:
Apo per korrupsion e dyta:confused:
Flm paraprakisht.

Pershendetje Nuredin.

Keta akuzohen per krime lufte duke e perfshi edhe vrasjen e nje polici zullumqar ne Drenice. E kam thene shpesh se shqiptaret nuk jane ata qe kane bere krime lufte, pavaresisht ndonje rasti (nuk ekziston lufte 100% e paster)...por jane serbet qe shkaktuan etnocid ne vitet 98/99. Ndersa sa i perket grupit te Fatmir Limajt ata akuzohet per te dy periudhat, ate te luftes dhe ate te pasluftes. Sa i perket akuzave qe kane te bejne me ngjarjet deri para dates 10 qershor 1999 une shpresoj qe te gjithe pjestaret e UCK-se te shpallen te pafajshem.

Mendimi im ndryshon kur kemi te bejme me periudhen e pasluftes. Secili i dyshuar per vjedhje, korrupsion, vrasje te shqiptareve etj...ne periudhen e pasluftes duhet te gjykohet dhe te mbaje pergjegjesi per veprimet e tij.
Gjykimi i personave te dyshuar dhe te perfolur e ka edhe anen pozitive edhe per vet keta persona, sepse i pastron figurat e tyre ne rast se jane te pafajshem. Nese nje person gjykohet dhe shpallet i pafajshem atehere ne nuk do te kemi arsye qe te akuzojme ate person sepse veprimtaria e tij eshte pastruar nga ana e gjykates.

SystemA
01-06-2013, 14:47
Pershendetje Nuredin.

Keta akuzohen per krime lufte duke e perfshi edhe vrasjen e nje polici zullumqar ne Drenice. E kam thene shpesh se shqiptaret nuk jane ata qe kane bere krime lufte, pavaresisht ndonje rasti (nuk ekziston lufte 100% e paster)...por jane serbet qe shkaktuan etnocid ne vitet 98/99. Ndersa sa i perket grupit te Fatmir Limajt ata akuzohet per te dy periudhat, ate te luftes dhe ate te pasluftes. Sa i perket akuzave qe kane te bejne me ngjarjet deri para dates 10 qershor 1999 une shpresoj qe te gjithe pjestaret e UCK-se te shpallen te pafajshem.

Mendimi im ndryshon kur kemi te bejme me periudhen e pasluftes. Secili i dyshuar per vjedhje, korrupsion, vrasje te shqiptareve etj...ne periudhen e pasluftes duhet te gjykohet dhe te mbaje pergjegjesi per veprimet e tij.
Gjykimi i personave te dyshuar dhe te perfolur e ka edhe anen pozitive edhe per vet keta persona, sepse i pastron figurat e tyre ne rast se jane te pafajshem. Nese nje person gjykohet dhe shpallet i pafajshem atehere ne nuk do te kemi arsye qe te akuzojme ate person sepse veprimtaria e tij eshte pastruar nga ana e gjykates.
Faleminderit per sqarimin.
Te pakten per kohen e luftes UCK-ja ka merita,me sa kuptova une.
Respekt!

Rex
01-06-2013, 15:02
Faleminderit per sqarimin.
Te pakten per kohen e luftes UCK-ja ka merita,me sa kuptova une.
Respekt!

Padyshim qe UCK-ja ka merita te pamohueshme.
Fatkeqesisht emri i saj eshte keqperdorur shume pas perfundimit te luftes dhe ne kete kontekst duhet te zhvillohen edhe hetimet.

Nese dikush i kritikon keta persona per veprimet e tyre individuale nuk duhet te kuptohet se ai po e kritikon gjithe UCK-ne.

Mua me vjen keq kur lexoj per vetevrasjet gjithnje e ne rritje te ish ushtareve te UCK-se. Ata e ndermarrin nje veprim te tille sepse jane harruar nga ata qe thirren ne emer te UCK-se dhe qe ne emer te saj sot kane ndertuar pasuri perrallore.

SystemA
01-06-2013, 15:12
Padyshim qe UCK-ja ka merita te pamohueshme.
Fatkeqesisht emri i saj eshte keqperdorur shume pas perfundimit te luftes dhe ne kete kontekst duhet te zhvillohen edhe hetimet.

Nese dikush i kritikon keta persona per veprimet e tyre individuale nuk duhet te kuptohet se ai po e kritikon gjithe UCK-ne.

Mua me vjen keq kur lexoj per vetevrasjet gjithnje e ne rritje te ish ushtareve te UCK-se. Ata e ndermarrin nje veprim te tille sepse jane harruar nga ata qe thirren ne emer te UCK-se dhe qe ne emer te saj sot kane ndertuar pasuri perrallore.
Pikerisht aty e kisha dhe une,ne kohen e luftes!
Per faktin qe do vij ndonje torre nga Durrsi dhe do na bej teorira!
Epo njeriu harron,fatkeqesisht!
KLM

Nete
01-06-2013, 15:18
Shume e vertet Rex,shpresoj te triumfoj drejtesia,mos ta pesojne ata qe kan sakrifikuar,per shkak te ca qe e kane keqperdorur emrin e UCK-s

Llapi
01-06-2013, 18:01
Nuk po hetohen krimet e luftes, por udheheqesit e luftes

Eulex'i nuk po i heton krimet e luftes, por personat e luftes. Ketu qendron gabimi. Do te duhej te ndodhte e kunderta. Pra, si rregull ne drejtesi eshte qe prokuroret e hetojne ngjarjen, krimin e ndodhur, dhe mandej e arrestojne secilin person qe eshte i lidhur me ate ngjarje, me ate krim. Kurse ne rastin e fundit prokuroret e Eulex'it po i hetojne personat, edhe po mundohen me gjurmu se cka kane bere ata gjate jetes se tyre. Ky eshte pra persekutim, sepse po persekutohet personi.
Kurse prokuroret nuk do te duhej te merreshin me 'persecution', por me 'prosecution'.
Berat Buzhala

Llapi
01-06-2013, 18:04
Deklaratė e Degės sė PDK-sė dega Skėnderaj
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-prn1/s160x160/601543_516180375087186_467285930_a.jpg
Nė 1 Qershorin, ditėn e fėmijėve, Eulexi la fėmijet e ēlirimtarėve pa ngrohtėsin e prindėrve tė tyre, sepse ja u burgosi ata, kur kėta fėmijė po flinin tė qetė nė gjumė.
Eulexi nuk i lė kėta fėmijė tė Ēlirimtarėve tė shijojn Lirinė, vėtem pse prindėrit e tyre dje ishin themelues tė organizimit, i cili po bėhej qė tė ndalte terrorin ndaj pushtuesit kriminal qė po e ushtronte ndaj popullates civile nė Kosovė.
Sot, nė ditėn e fėmijėve, ne duhet tė kėrkojm qė tė ja kthejm prindėrit e tyre Ēlirimtar nė menyrė qė tė ja kthejm buzėqeshjen fėmijėve, buzėqeshje tė cilėn e meritojn.
Ndėrsa Eulex, nese do tė bėsh drejtėsi atėherė krimet mbi shqiptarėt ti e di kush i ka berė, ata kriminel serb sot shetisin lirshėm edhe pse pėr krimet e tyre, ju sot keni dėshmi dhe fakte tė mjaftushme.
Sot eulexi po bėnė politikė, po mundohet ti barazoj Ēlirimtarėt tė cilėt e mbrojtėn pragun e shtepisė, me ata qė erdhen kėtu pėr tė vrarė dhe masakruar.
Eulex sot pėr ju tė pafajshėm janė vetėm ata tė cilėt u vran nga dora serbe, sepse sipas jush kėtu po del Se ne duhet ti ngrinim duart lartė, tė mos bėnim kursesi rezistenc dhe tė prisnim plumbin dhe thikėn e kriminelėve serb tė na masakroj pėr se gjalli. E tham kėtė, sepse ata qė rezistuan Ēlirimtarėt, ju sot i akuzoni padrejtėsisht vetėm pse ata duhet tė prisnin radhėn e vdekjės e sot tė mos ishin mes nesh, vetėm kėshtu kėta djem do ishin te pafajshėm sipas jush.
Sot kėta Ēlirimtar meritojn respekt te veqant.
Sot femijėt e tyre, meritojn tė kenė pranė prindėrit e tyre.
Sot kėta Ēlirimtar dhe familjet e tyre meritojn ta gėzojn Lirinė sepse kjo liri i ka rrėnjet pikėrisht aty.
E kjo liri po rrezikon tė mos ketė tė ardhme me kėto veprime.

Llapi
01-06-2013, 18:06
http://www.zeri.info/third_party/timthumb/timthumb.php?src=http://www.zeri.info/uploads/OVL-_te_UCK--1370103698.jpg&w=596&h=395&q=100&0

OVL e UĒK-sė: EULEX po njollos vlerat e UĒK-sė

Publikuar: 01.06.2013 - 18:21

Organizata e Veteraneve tė Luftės sė UĒK-sė ka reaguar pas arrestimimeve tė mbrėmshme tė kryera nga misioni i EULEX-it. Kėtė veprim ata e kanė quajtur tė njėanshėm dhe aspak ligjor nga ana e EULEX-it, qėllimi i tė cilit ėshtė njollosja e vlerave tė UĒK-sė.

“Arrestimi i mbrėmshėm i Sylejman Selimit, Sami Lushtakut, Sahit Jasharit, Jahir Demakut, Zeqir Demakut, Hysni Thaēit dhe Avni Zabelit, ėshtė edhe njė hapė para nė drejtim tė njollosjes sė vlerave tė UĒK-sė te luftės pėr liri dhe pavarėsi tė bėrė nė shekullin e kaluar”, thuhet nė komunikatė.

OVL e UĒK-sė u kanė bėrė thirrje institucioneve tė Kosovės qė tė ngritin zėrin dhe prokurorin Salustro ta shpallin person nongrata. “Ka ardhur koha qe ata qe dėshirojnė te baltosin luftėn tone te pastėr, te ndalen me te gjitha mėnyrat e mundshme, dhe institucionet e Kosovės te ngritin zėrin dhe tė kėrkojė qė kėtij misioni ti ndėrpritet mandati dhe prokurori Salustro tė shpallet person nongrata”, thuhet mė tej nė komunikatė.

Sipas kėsaj organizate EULEX ėshtė nė Kosovė pėr tė ruajtur paqen e jo pėr tė ndihmuar shovinizmin serb tė udhėhequr nga qeveria e Beogradit. /rtk/

Llapi
01-06-2013, 18:24
Solidarizohen me ēlirimtarėt

http://www.epokaere.com/Articles/1/10131/Images/656X37310131ibrahim_kelmendi.jpg

01.06.2013 | 16:00
Veprimtari i njohur Ibrahim Kelmendi pak orė para mesnatės, nė ditėn e premte ka filluar grevėn e urisė duke qėndruar para burgut nė Prishtinė, nė solidarizim me ish-komandantėt e UĒK-sė tė cilėt u paraburgosėn nga EULEX-i. Kelmendit i ėshtė bashkangjitur edhe Blerim Muriēi.
Veprimtari i shquar Ibrahim Kelmendi nė rrjetin e tij social “Facebook” ka shkruar arsyen pse ka nisur grevėn e urisė.

“Grevė urie para burgut tė Prishtinės”, kėshtu e ka vendosur titullin Kelmendi.

“Pėr shkak tė burgosjes sė mbrėmshme tė ish-komandantėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ambasadorit tė Republikės sė Kosovės nė Shqipėri, z. Sylejman Selimi, kryetarit tė komunės sė Skenderajt, z. Sami Lushtaku dhe tė tjerėve, vendosėm tė hymė nė grevė tė urisė pėr tė shpreh protestėn tonė kundėr kėsaj padrejtėsie flagrante. Burgosja e ish-komandantėve ėshtė edhe njė tentim pėr tė kompromentuar Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe Luftėn e saj ēlirimtare. Kot pėrpiqen demagogėt pėr tė mashtruar qytetarėt me shpjegime se kėto raste janė individuale...”, ka thėnė Kelmendi.

Ai ka thėnė se pėr kėdo qė kupton funksionimin e sistemit tė drejtėsisė, e dinė se rastet qė hetohen e shqyrtohen kanė njė si prioritet. “Prokurori i EULEX-it, z. Salustro, po dėshmohet se po sundohet nga paragjykimet shoviniste ndaj shqiptarėve, respektivisht ai ėshtė i pėrcaktuar pėr hakmarrje kundėr luftės sonė ēlirimtare; deri tani nuk kemi dėgjuar qė ai tė ketė bėrė qoftė edhe njė padi kundėr kriminelėve serbė, qė kanė vrarė mbi 10 mijė shqiptarė, qė kanė pėrdhunuar mbi 20 mijė femra shqiptare, qė kanė djegur mbi 100 mijė shtėpi nė Kosovė...”, ka thėnė Kelmendi.

Kelmendi ka kėrkuar nga EULEX-i qė ta largojė prokurorin Salustro nga Kosova. “Duke mos u zgjatur me arsyetime tė pėrcaktimeve shoviniste e hakmarrėse tė prokurorit Salustro, kėrkojmė qė EULEX-i tė ta largoi atė nga EULEX, sepse ai tashmė e ka komprometuar rėndė misionin e EULEX-it. Ka kohė qė pėrflitet se serbofili Salustro sikur pėrzgjedh vetėm lėndėt kundėr ish-komandantėve tė UĒK-sė, qė i kanė pėrgatitur organet neofashiste tė Serbisė, me sajesa edhe tė kuislingėve tė tyre shqiptarė, gjoja si ekspertė, siē ishin Fadil Syleviqi, Lulzim Basha, Argita Berisha-Maltezi, etj. Por kjo nuk arsyeton qė vetėm atyre lėndėve t’u jepet prioritet”, ka thėnė Kelmendi.

Kelmendi ka kėrkuar nga Qeveria e Kosovės qė tė ndėrmarr masa ndaj prokurorit Salustro. “Nga Qeveria e Kosovės kėrkojmė qė urgjentisht tė kėrkojė nga Brukseli qė tė shqyrtojė profesionalizmin e prokurorit Salustro dhe ta suspendoi nga EULEX-i. Tashmė janė bėrė bajat prononcimet se gjyqėsia ėshtė e pavarur dhe politika nuk duhet tė pėrzihet. Fatkeqėsisht ka shumė raste, jo vetėm nė Kosovė, kur nė institucionet e drejtėsisė depėrtojnė edhe hetues, prokurorė e gjyqtarė jo profesionalist, shovinistė, racistė, tė korruptuar, prandaj ndaj tė tilla rasteve kudo reagohet”, ka thėnė Kelmendi, duke shtuar qė EULEX-i tė angazhohet menjėherė pėr rikthim tė reputacionit, qė tė mos i zhgėnjejė dhe tė mos i provokoj edhe mė shumė qytetarėt e Kosovės.

“Nga EULEX-i mirėpresim qė tė angazhohet drejtėsisht, ndershmėrisht dhe energjikisht, pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin nė Kosovė, gjithsesi edhe krimet e Luftės, por jo vetėm krimet e dyshuara e tė montuara (edhe me dėshmitarė tė pėrgatitur) tė shqiptarėve”, ka thėnė Kelmendi.

“Si ish-pjesėtarė tė UĒK-sė, shpresojmė tė mirėkuptohemi pėr formėn qė kemi zgjedh pėr tė demonstruar hidhėrimin tonė kundėr angazhimeve tendencioze e hakmarrėse tė prokurorit Salustro pėr tė kompromentuar luftėn tonė tė drejtė ēlirimtare. Urojmė qė edhe ish kuislingėt shqipfolės tė neofashizmit serbomash tė mos bėhen tifozė tė kėsaj gjuetie tė orkestruar kundėr ish-UĒK-sė...”, ka thėnė Kelmendi.

Llapi
01-06-2013, 22:17
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/947081_10151635401257720_1191514771_n.jpg

Llapi
01-06-2013, 23:20
http://lajmonline.com/repository/images/thumb_610x353/daut_haradinaj_328981.jpg

Edhe njė betejė e “Sulltanit”
Syla i Aēarevės kishte filluar tė bėhej idol i djalėrisė shqiptare, qė dita-ditės po i afrohej lufta e padėshiruar. - Syla i Aēarevės po e vėrtetonte thėnien e famshme tė Jusuf Gėrvallės: lufta i krijon gjeneralėt e saj. - Shpresoj qė kjo do jetė beteja e fundit pėr mikun dhe bashkėluftėtarin tim tė nderuar
Daut Haradinaj

E kam njohur Sylėn qė nga fundviti 1996. Ai, si dhe shumė tė tjerė, qė kam takuar nė atė kohė, kanė pasur qėllim tė vetėm lirinė e Kosovės.

Pėr kėtė qėllim ai nuk ka kursyer asgjė, as veten dhe as familjen.

Si djali mė i madh, duke pasur mbi shpinė familjen shumėanėtarėshe, pasi babai i tij kishte ndėrruar jetė disa vjet mė parė, nė Gjermani, ku edhe Syla jetonte, e ktheu shtėpinė e tij nė qendėr kryesore tė rezistencės, dhe kjo nuk ishte rastėsi pasi qė nė familjen e tij kishte vjet me traditė patriotike. Mjafton tė pėrmendim axhėn e tij, qė u plagos nė vitin 1991, gjatė rrethimit tė parė tė Jasharėve, Vesel Selimin.

Nė kėto rrethana, Syla u kthye nė figurė kyēe pėr luftėn tonė. Nuk besoj qė ka luftėtar tė asaj kohe qė nuk ka dėgjuar pėr namin e Sylejman Selimit.

Vrasja e bashkėluftėtarėve tė parė nė vitin 1997, Zahirit, Hakifit, Edmondit, Luanit dhe Mehė Ukės dhe burgosja e bashkėluftėtarėve tė tij - Nait Hasanit me bashkėluftėtarė, e bėri tė pamundur rolin e tij prej lideri komandues nė rajonin e Drenicės.

Ngjarjet qė pasuan, nė Nėntor tė 1997-ės, kanė pėr personazh kryesor Sylėn dhe Musė Jasharin, fill pas rezistencės heroike qė bėri Abedin Rexha nė Vojnik.

Syla i Aēarevės kishte filluar tė bėhej idol i djalėrisė shqiptare, qė dita-ditės po i afrohej lufta e padėshiruar, dhe erdhi ajo qė mbase edhe pritej: ngjarja e pėrgjakshme e familjes sė madhe e heroike Jashari. Mė 5, 6 e 7 mars nuk kishte si tė mos jetė Syla bartės kryesor i luftės nė rajonin e Drenicės, rajon ky qė ishte shumė e vėshtirė pėr tė organizuar forca tė komanduara, edhe pse pėrpjekjet e tij ishin tė jashtėzakonshme, Syla, me plagė fizike dhe familje tė plagosur, po mundohej tė bėnte tė pamundurėn pėr organizimin e vijave tė frontit, edhe pėrkundėr bojkotit tė disave nė kėtė rajon, kur shumė menduan se po i vjen fundi rezistencės.

Ishte pikėrisht Syla ai qė doli mbi tė gjithė, duke marrė mbėshtetje tė gjithanshme nga kolegėt e tij nė Kosovė.

Syla i Aēarevės po e vėrtetonte thėnien e famshme tė Jusuf Gėrvallės: lufta i krijon gjeneralėt e saj. Ashtu ndodhi me Sylėn, qė nga njė sportist i dalluar nė Gjermani, u kthyė nė prijės dhe strateg tė luftės. Nė ēdo betejė Syla ishte i pari dhe gjithmonė fitimtar.


Shpresoj qė kjo do jetė beteja e fundit pėr mikun dhe bashkėluftėtarin tim tė nderuar, Sylejman Selimin – Sulltanin dhe bashkėluftėtarėt e tij.

(Autori ėshtė Deputet i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės nė Kuvendin e Kosovės , marrė nga faqja zyrtare e AAK-sė)

Brari
02-06-2013, 18:30
Arrestimi i heronjve dhe fushata e Tiranės!
112


Flash, Opinione Dielė, 2 Qershor, 2013 | 12:27 pm

ILIR KULLA

Tirana politike ėshtė dalldisur keq pas zgjedhjeve tė 23 qershorit, aq keq, sa ajo shprehja popullore “Fshati digjet dhe kurva krihet” ėshtė shprehja qė i shkon mė pėr shtat situatės qė vėrtet po ndizet javėn e fundit nė rajon, sidomos nė Kosovė dhe Maqedoni. Dy ngjarje tė rėnda kanė ndodhur kėtė javė, tė cilat kaluan totalisht nė heshtje nga politika e ditės nė Tiranė, qoftė nga opozita, qoftė nga qeveria. E para, arrestimi i komandantit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Sulejman Selimi, i cili, veē tė tjerave, ėshtė edhe ambasadori i Republikės sė Kosovės nė Shqipėri, si dhe i pesė komandantėve tė tjerė tė rėndėsishėm, tė gjithė bashkėpunėtorė dhe miq tė ngushtė tė Kryeministrit Hashim Thaēi. Arrestimi i tyre nėn emėrtimin “Grupi i Drenicės”, nė fakt ėshtė arrestim pėr luftėn e lirisė mė 1998-1999. Ēėshtja e dytė ishte prishja e Samitit tė Ohrit, ku si pasojė e presioneve qė bėn Serbia politike, nuk u ftua nė kėtė Samit Presidentja Jahjaga si pėrfaqėsuese e Kosovės dhe Samiti u prish pas bojkotit tė Presidentit Nishani, Presidentit tė Kroacisė, Bullgarisė dhe Greqisė. Kishte qė nė kohėn e Millosheviēit qė nuk ndodhte njė ngjarje e tillė.

* * *

Nėse do tė kishte qenė gjallė Adem Jashari, do tė kishte qenė njė ndėr tė arrestuarit e Grupit tė Drenicės, se nė fakt nė ka pasur ndonjėherė Grup Drenice, grupi i parė ka qenė ai i Adem Jasharit dhe akuzat e para kundėr kėtij grupi i ngriti Prokuroria e Serbisė, duke e akuzuar pėr krime. Nėn kėtė pretekst u dėrguan trupat pėr tė arrestuar Adem Jasharin nė Prekaz, kur u bė masakra e famshme, qė ėshtė edhe fillimi i epopesė kombėtare tė UĒK-sė. Nėse ėshtė kėshtu, qė prokurorėt e Misionit Europian tė Ligjit nė Kosovė do tė arrestojnė kėdo qė ka mbajtur uniformėn e UĒK-sė gjatė luftės dhe duan tė “arrestojnė” luftėn mė fisnike tė kombit shqiptar, le ta bėjnė, por nuk mundet qė nėn petkat e njė integrimi fiktiv dhe jo realist shqiptar politika shqiptare tė heqė tė mbathurat dhe tė lejojė tė pėrdhunohet frikshėm historia jonė e pėrbashkėt e tė lejojė tė pėrdhunohet egėrsisht historia jonė e largėt dhe e afėrt, historia e Adem Jasharit, e Fehmi Lladrovcit dhe Shkėlzen Haradinajt e mijėra dėshmorėve dhe heronjve tė tjerė, shokė e bashkėpunėtorė tė komandantit tė UĒKsė, Sulejman Selimit, si dhe historia e tė gjithė tė arrestuarve ndėr vite, nga Rramushi te Fatmir Limaj e deri tek ushtarėt e thjeshtė tashmė tė vdekur. Nėse duan tė arrestojnė historinė, le ta arrestojnė e ta pėrdhunojnė atėherė…

* * *

Kemi parė pafundėsisht skena patetike ku politika e Tiranės, e majtė dhe e djathtė, me lotė krokodili vrapon tė marrė pikė e tė pėrfitojė kredite politike duke pėrdorur historinė e lavdishme tė UĒK-sė. Kemi parė Majkon qė dhe pak do duket sikur e ka ēliruar ai Kosovėn, i cili s’ka thėnė asnjė presje pėr kėto arrestime. Kemi parė Berishėn, Kryeministrin e vendit, gjithashtu i pėrhumbur nė fushatė, fshat mė fshat, si kryetar komune. Kemi parė Ramėn, i cili me Rilindjen e me ngjyrat e ndryshuara tė partisė sė vet nuk e kupton qė pėr t’u sjellė si kryeministėr duhet tė merresh me ēėshtjen kombėtare si njė Kryeministėr, se Kosova ėshtė mė e rėndėsishme se muzika e ēingijeve tė Tiranės. Kemi parė Metėn qė ka qenė aktor politik kryesor nė ato vite kur bėhej lufta e Kosovės, i cili hesht, madje na janė zhdukur nga qarkullimi Kreshnik Spahiu, Shpėtim Idrizi e Fatmir Mediu, qė nė programet e tyre trumbetojnė me tė madhe “kauzėn kombėtare”. Sė bashku me Presidentin Nishani, tė gjithė kėta janė zhdukur dhe strukur pas fushatės elektorale. Vetėm po tė vijė EULEX-i t’i arrestojė nė Tiranė, rrezik lėvizin nga vendi politikanėt tanė.

* * *

Qė klasa politike nė Serbi ėshtė mė koheze dhe e qėndrueshme se klasa jonė politike, kjo dihet. Qė serbėt i mbronin ata qė me tė vėrtetė ishin kriminelė lufte nė Bosnjė, tė cilėt edhe pas 15-20 vitesh me zor i dorėzoi, edhe kjo dihet. Qė kroatėt e kanė zot mbi tokė gjeneral Ante Gotovinėn, edhe kjo dihet. Qė boshnjakėt e kanė gdhendur nė histori emrin e Alia Izetbejgoviēit, themeluesit tė shtetit tė tyre, edhe kjo dihet, por qė klasa jonė politike nuk guxon tė pėrmendė emrin e UĒK-sė dhe tė komandantėve vėrtet legjendarė tė saj se ka frikė nga burokratėt e EULEX-it, kjo vėrtetė nuk dihej. Por kjo vėrtet tregon se luftėrat i bėjnė heronjtė, tė cilėt i adhuron populli, i administrojnė dallaveraxhinjtė dhe frytet e tyre i gėzojnė vetėm maskarenjtė dhe tradhtarėt.


Panorama

----------------

moderator..pse e kini perjashtuar llapin..??

Ai eshte informuesi me i begate qe kemi ne forum per problemet e Kosoves..

..

-

Llapi
02-06-2013, 23:58
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/q71/s480x480/944230_598244790199411_1127748423_n.jpg

busavata
03-06-2013, 00:18
qfar krimi mshef Fatmir Limaj i cili qane ne gjygj ..

https://www.youtube.com/watch?v=ubmYkfqQbMI

Eliot
03-06-2013, 00:59
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/q71/s480x480/944230_598244790199411_1127748423_n.jpg

Kqyr Llap qojani naj mish te pjekte qingji ne hell mas ores 12,sepse athere nuk ka kamera,dhe nuk shihet.
Po ku mund te duroj gjaku i Kelmendve pa ngrene nje here ne dite mish?
Lerini pallavrat,kan nis me ju ngordh morrat e rrenave.:))

Eliot
03-06-2013, 01:16
moderator..pse e kini perjashtuar llapin..??

Ai eshte informuesi me i begate qe kemi ne forum per problemet e Kosoves..

..
-

Nese te merr malli shume per te thirre ne vizite ne shtepi tende.
Ai nuk eshte informuesi me i begate per problemet qe ka Kosova por eshte propaganduesi me i madh i forumeve ku flitet shqip.
Tekefundit nuk ja ze per te madhe,i ngrati per kete pune dhe propagande partiake merr nje page,dhe sigurisht me perjashtimin e tij do e denojne punedhenesit e tij.

Llapi
03-06-2013, 02:21
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/456_512475022140828_1020579190_n.jpg
Ibrahim Kelmendi


Shefit tė Misionit EULEX, Z. Bernd Borchardt
Prishtinė, Republika e Kosovės

– Letėr publike –
Prishtinė, mė 02.06.2013

Shumė i nderuari Z. Borchardt,
(Fillimisht ju lutėm pėr mirėkuptim nėse gjatė formulimit mė shpėton ndonjė paqartėsi, sepse tashmė janė bėrė dyzetė orė dhe uria ma ka sfilit paksa koncentrimin mendor.)
Nė ndėrkohė mund qė jeni informuar se unė kam hyrė nė grevė tė urisė mė 31 maj 2013, nė ora 23.15. Vendimmarrja pėr kėtė grevė qė tepėr spontane dhe subjektive, sepse u hidhėrova e revoltova deri nė palcė pėr vendimin e Gjykatės sė Apelit.
Sapo ėshtė informuar ish-bashkėveprimtari Blerim Muriqi (Novosellė e Pejės), mė ėshtė bashkangjitur, edhe pse unė dėshiroja tė isha i vetėm. Edhe dy qytetarė tė tjerė i lejova tė mė bashkėngjitėn, por kur kėrkesat insistuese u bėnė tė shumta, vendasa, nė mirėkuptim me tre bashkė-grevistėt, qė tė mos pranojmė tė tjerė, meqė nuk isha tė merr pėrmasa qė mund tė shkonin drejt revoltės qytetare.
Nuk i di arsyet pėrse Gjykata e komunikoi vendimin e saj pikėrisht nė atė kohė, akoma mė shumė mė hidhėroi azhuriteti i policisė pėr ti arrestuar tė akuzuarit: Ambasadorin e Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Shqipėrisė, Zotėri Sylejman Selimit, Kryetarin e Komunės sė Skėnderajt, Zotėri Sami Lushtaku dhe pesė tė tjerėt, qė prokurori special, Maorizio Salustro, qėllimisht i ka bashkuar nė “grup”; tashmė ky “grup” ėshtė shndėrruar nė “grup tė Drenicės” dhe ky duhet tė ketė qenė qėllimi kryesor hileqar i Salustros.
Parimisht, unė nuk jam hy nė grevė pėr tė protestuar kundėr hetimeve e proceseve gjyqėsore kundėr krimeve qė kanė ndodhur gjatė Lufte nė Kosovė nė vitet (mars 1998 – qershor 1999), por kundėr pėrcaktimit selektiv tė EULEX-it, i cili deri tani po heton e gjykon vetėm krimet e mundshme tė ndonjė pjesėtari tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ndaj qytetarėve serbė, shqiptarė, romė e cilido qytetar tjetėr tė Kosovės. Ky ėshtė opinioni i shumicės sė qytetarėve tė Kosovės dhe prandaj Misioni EULEX i ka zhgėnjyer dhe tashmė, me akuzat e arrestimet e fundit, i jemi afruar pikės kritike qė zhgėnjimi tė shndėrrohet nė revoltė eksplozive.
Z. Borchardt,
Ju keni ardhur rishtas nė krye tė EULEX-it, prandaj mund qė ende nuk i keni informatat e plota pėr kėtė pėrcaktim tė deritanishėm selektiv tė Misionit qė ju drejtoni. Dje insistoi Kunata ime, Flora Krasniqi-Kelmendi ti bashkangjitet grevės, me arsyetim se edhe ajo qysh kur ėshtė revoltuar pėr mosangazhim tė asnjė institucion pėr tė filluar hetimet pėr masakrimin e pothuajse gjithė Familjes sė saj (Babai Hamiti, Nėna Vezire, Vėllezėrit Dr. Med. Fatmiri dhe Arbėni, Mbesa 14-vjeēare Blerta), e cila ėshtė masakruar nė Fushė-Kosovė gjatė Lufte. Nuk e lejova tė hy nė grevė pėr shkak tė gjendjes sė keqe shėndetėsore qė e ka pėr momentin. Po shpresoj se Ju tani do tė interesoheni pėr tė vėrtetuar akuzėn time ndaj Misionit EULEX; pėr sa jam i informuar, EULEX deri tani nuk ka hap ndonjė procedurė gjyqėsore kundėr kriminelėve serbė, pėr tė cilėt sigurisht qė dini se ēfarė krimesh monstruoze kanė bėrė ndaj civilėve shqiptarė nė Kosovė.
Rėndom, ka zėra edhe tė personaliteteve me pėrgjegjėsi tė lartė qė mundohen tė arsyetojnė kėto padrejtėsi tė Misionit EULEX se nuk janė duke hetuar e gjykuar krimet kolektive tė UĒK-sė. Atėherė si mund tė interpretoen hetimet e gjykimet e deritanishme ndaj ish-komandantėve tė kate zonave kryesore tė UĒK-sė dhe tashmė edhe ndaj ish-Komandantit tė Pėrgjithshėm, Sulejman Selimi. Ndaj ish-Komandantit tė Zonės Dukagjinit, Z. Ramush Haradinaj, janė bėrė dy procese gjyqėsore nė Den Hag dhe fatmirėsisht ka rezultuar i pafajshė. Nuk i dihet, mbase ndonjė Salustro sėrish mund ti ngrit padi, siē po ndodh me rastin e ish-Komandantit Famir Limaj. Ndaj ish-Komandantit Rrustem Mustafa gjithashtu janė duke u bėrė procese maratonike. Ndaj ish-Komandantit Selim Krasniqi gjithashtu ėshtė duke u bėrė proces maratonik. Nė tė gjitha rastet nuk janė proceduar si individ, por janė sajuar grupe. Tani edhe ndaj “Grupit tė Drenicės” u ndėrmor e njėjta praktikė.
Z. Borchardt,
Do tė ishit tepėr i painformuar nėse do tė mendonit se gjithė personelin e Misionit EULEX e keni tė nivelit qė u takon. Rėndom, nė rastin e angazhimit tė tyre janė paraqit edhe ndonjė dėshtak nė vendin e tij, ndonjė profiter (sepse kėtu paguhen shumė dhe nuk tatohen as nga Kosova dhe as nga shtetet prej nga vinė), ndonjė serbofil hakmarrės, i hidhėruar pse Kosova “serbe” tashmė ėshtė ēliruar, ndonjė anti-amerikanė, bile edhe ndonjė amoral qė ka pas frustrime seksuale nė vendin e tij dhe ka shfrytėzuar rastin pėr tė abuzuar me femra nė Kosovė. Njėri nga ata duhet tė jetė prokurori Salustro dhe prandaj kėrkesė ime konkrete ėshtė qė tė formoni komision hetues ndaj angazhimeve tė tij selektive e paragjykuese ose njė procedurė pėrkatėse qė do tė rezultonte me pėrzėnien e tij nga Kosova.

Z. Borchardt,
rėndom kritikat qė po u bėhen veprimeve tė padrejta tė Misionit EULEX dhe instiducioneve tė drejtėsisė po interpretohen si presion politik, etj. Vėrtet, nuk dėshiroj tė besoj se edhe Ju mendoni se nuk duhet tė kritikohen angazhimet, paragjykimet e padrejtėsitė qė po i bėjnė prokurori Salustro dhe salustrot tjerė, si dhe hetuesia e gjyqėsia e Republikės sė Kosovės. Unė mendoj se ėshtė obligim edhe qytetar qė tė diskriditohen e kritikohen veprime abuzive, tė padrejta, tė tė gjithė hetuesve, prokurorėve e gjyqėtarėve. Si mund tė mos kritikohen abuzimet e hetuesve e prokurorėve kur gjejnė individ edhe tė inkriminuar dhe i pėrgatitin pėr dėshmitarė tė rrejshėm. A nuk ėshtė skandaloze tė mos fillojnė hetimet e procedurat gjyqėsore, ta zėmė ndaj njėrit nga kryehetuesit e Kosovės, pėr tė cilin ka dėshmi tė shumta se ka bėrė krime tė rėnda gjatė e pas Lufte; nė njė proces gjyqėsor, tė kryesuar nga njė gjyqtar gjerman, u konstatua se kryehetuesi Fadil Syleviqi e kishte pėrgatit njė tė inkriminuar pėr dėshmitarė kryesor. Quditėrisht nuk u morėn masa. E ai proces gjyqėsor duhet ti ketė kushtuar buxhetit tė Kosovės tė paktėn 400 mijė euro. Edhe kjo ėshtė kėrkesė tjetėr imja, qė Misioni EULEX ti nis procedurat pėr raste tė tilla, sepse institucionet pėrkatėse tė Kosovės duket se janė kap, prandaj nuk janė gjendje tė pastrojnė sistemin e drejtėsisė nga hetues, prokurorė e gjyqtarė tė korruptuar e tė inkriminuar.
Unė i jam gėzuar shumė ndihmės sė BE-sė edhe pėrmes Misionit EULEX, sepse shpresuar se do tė angazhohet kundėr krimeve tė Luftės, krimit tė organizuar dhe korrupsionit, ndėrsa kėto veprime selektive vetėm kundėr ish-UĒK-sė mė revoltuan deri nė atė nivel, sa tė mos kem mundėsi tjetėr pėr tė protestuar, pos pėrmes grevės sė urisė.
Mund qė nuk hynė fare nė punė garancitė e mia pėr ish-bashkėveprimtarėt e bashkėluftėtarėt, tani tė akuzuar si “Grup i Drenicės”, se nuk janė as frikacakė pėr ti ikur procesit gjyqėsor dhe nuk ndėrmarrin asnjė veprim kundėr dėshmitarėve tė prokurorit Salustro. Po tė kishte praktikė garacioni, vėrtet do tė pranoja tė hy nė burg unė pėr ta, sepse fyerja qė u ka bėrė atyre prokurori Salustro dhe salustrot e Gjykatės sė Apelit janė skandaloze, kanė cenuar rėndė dinjitetin e tė gjithė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė...
Uroj tė keni mirėkuptim pėr pafuqinė time fizike pėr tė konkretizuar raste e arsyetime tė tjera.
Do tė ju lutesha pėr njė takim qė tė mund ti paraqes e arsyetoj edhe gojarisht shqetėsimet e mia qė mė kanė futė nė grevė.
Paraprakisht ju falėnderoj pėr mirėkuptim.
Me respekt,
Ibrahim Kelmendi

(i lindur mė 23.06.1954 nė fshatin Llabjan, Komuna Pejė; aktualisht nė grevė tė urisė pėrball burgut tė Prishtinės; numri personal: 1004921484, tel.: 00377 44 151959, mail-adresa: i.kelmendi@gmx.de)

busavata
03-06-2013, 02:28
???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ket e kemi lexue tjeterkund , ti a nuk ki fjal tua a ?

Brari
03-06-2013, 12:07
shoku shu..

--

gjith populli e di se ne ato burgje vetem shqiptar kini burgosur o llap..

merr e lexo shkrimet qe ke sjell vet per ceshtjen lima-llapushniku..
krejt te burgosurit ishin banor te drenices shqiptar autokton..

po ben grev kto dit nje nga ideologet tuaj o llap..

nuk e ben kot..sepse e ndjen qe generallat jan viktim e filozofise anti-rugov e anti-berish qe lpk futi ne trut e injoranteve.. e ata ashtu menduan se luft do me than.. me shpartallu ldk-n..me vra ldk-n.. me vra pd e shqipris..me ba revolucion te vonuar ne vlore etj.. e me mbyt ne liqen.. farkista.. e me vra deshmitara te krimeve tuaja mbi shqiptar..

kini shku larg..

edhe se kurgja ska me ju ba euleksi.. se kini aq miliona euro me i pague ata..por ne popull e kini marr vulen.. vul te zeze..

--

ja cka thot poplli

--


Komentet

Komente (22) | Kthehu"Mungesa e provave" per te nise hetime per vrasjet e pasluftes, i konvenon for pushtetareve sepse mu ayt gjenden ata kriminel, Mu si serebet, te vrasin naten e te qajne diten. te tille jan PDK dhe SHIK-u

Dushi @ 03/06/2013 10:59


edhe gazetaret duhet te ket kujdes qka shkruajn edhe qka ? botojnė para se shtypet gazeta per neser se kta jon me qeverin edhe hajnat edhe mafija jon shum sende nuk jon verteta edhe shtise per at osht shku ky ja kana lekin kshtu ėsht jeta ngushllime

)(haraqi @ 03/06/2013 08:21


Keshtu bejne njerezit shpirtlig,me instinkte shtazarake - vrasin pas shpine,si komunistat,si mafiozet.Te gjithe e dijme se keto vrasje u bene me motive politike,atehere edhe fajtori duhet kerkuar ne qarqet politike,Ne kosove jane nje numer i madh i vrasjeve jane politike.E te gjithe keta anetare te LDK-se.Mandej si nuk u be kallezim penal,nga anetaret e familjeve tre tyre per zbardhje .Ketu ku jetoj une edhe per nje shuplake une bej kallezim penal ne polici.O ju njerez po te doni paqe dhe liri ,mos I votoni keta simpatizante te ideve komuniste,majtise,ne I dijme kush jane keta dhe mandej keta I shtyjne rrugacet komunist te vrasin njerez te pa fajshem.Mos I votoni te rinjte e levizjeve te tilla,por votoni njerez me dinjitet democrat dhe kombetare - njerez akademike ,njerez tolerant dhe dashur me njerezit.Pershendetje.

BENI I RI ,USA @ 03/06/2013 03:31


Katunaret e Drenices qe jane ne organizaten kriminale te SHIK-ut,e kane vrare Bardhyl Ajetin.....!

luani u.s.a. @ 03/06/2013 00:44


qeverija e sotme ne krye me Hashim Thaqin ,edin mier kun e kan urrnu per at koh mej krye kto vrasje .

niki @ 02/06/2013 23:48


shiku e ka vra

fuka ffmain @ 02/06/2013 23:42


Vrasja e sejcilit person ne paqe eshte krim. Derisa e pesha e krimit eshte shume shume me rende nese ajo ndodh per bindje politike,dhe aq me keq kur vritet gazetari. Kur ndohd nje krim i tille ne te shumtene rasteve ato shtete bien nen llupen dhe kritiken e rrepete te shteteve me demokraci te zhvilluar. Rasti konkret ka ndodh ne kohen kur ketu ishin nderkombetaret dhe nese ata nuk levizin ne ndriqmin e ketije rasti makaber dhe rasteve te tilla,pesha e fajit bie mbi ta,meqe per fjalen e lire dhe demokratike njeriu yne dha gjithqka,dhe te dalin kriminel xhungle e te privojne nga jeta nje gazetar disa te tille,si dhe koka te zgjedhura te kombit,dhe te mos dalin para drejtesise kjo stimulon ikjen e njerzeve nga vendi tyre dhe kerkimi i asylit ne vendet europiane legalizon te ikurit nga vendi perkates.

Mustafe-Shabani @ 02/06/2013 23:20


Jo vetėm pėr vrasjen e Bardhylit por pėr shumė vrasje nė kosovė qelsin e ka ldk-ja,por me stilin komunist ata ja gjuajn fajin tė tjerve.

Bondi @ 02/06/2013 21:42


Kriminelėt e vranė kėtė trimin e fjalės sė lirė...pas dy javėve ka qenė martesa e tij. Ai qė ka shtie nė kėtė djalosh ėshtė i njejtė me ata kriminelėt qė kanė bė masakra nė shqipėtarė.....

Shala-@ @ @ 02/06/2013 21:10


PO TKISH QEN KAMNGULSE LDK-JA.TE GJITHA VRASJET ISHIN ZBULUE---PO FAJIN KRYESOR E KA LDK-JA.KURREN E KURRE NUK KA QEN KAMNGULSE PER KETO VRASJE,KETU LIND DYSHIMI PSE --MUND TE NDODH EDHE NJERZIT E LDK JON PJESMARRES NE KETO VRASJE----------------NEGJAT DACI ESHTE DHELPNA KRYESORE E KERYRE FLLIQSIRAVE KETU KA DYSHIME

jakupi @ 02/06/2013 21:00
--


Shkoni e pyteni Milaim Zeken,se ai duhet me dite kushe e ka vra.

Hajdari @ 02/06/2013 20:41


ky gazetar i botes sot dhe i popullit shqiptar ka qen nder gazetaret me te guximshem qe ka pas guximin ne menyr instutucionsle ta luftoj krimin e organizuar nga bandat e shikut dhe mafis dhe shum her edhe per figurat politike te ldk qe u vran i vetmi gazetar asht ky qe e ka ngrit zanin qe te zbardhen kto raste e ndoshta shikut dhe bandave te tyre ju pengonte por asht shum e vertet se asnjeher qeta nerz qe po qojn pluhur rreth arrestimeve te fundit nuk e kan ngrit zanin ndaj ktyne vrasjeve qe nemer te patriotizmit te rrejshem i vrajten njerzt ma te mir te popullit shqiptar drejtsies duhet populli mi dhan perkrahje sa ma shum qe ta qesmi fare ket far te keqe qe ja qiti ftyren e zez shtetit kosoves por besojm se ju ka rdh fundi dhe gjaku i ktyre figurave te popullit kosoves sdo ti le rahat dhe ni dit dot te dihen me emer e mbiemer

jakup @ 02/06/2013 20:27


Po eshte veshtir me xhet fjali efikase po fatkeqsisht kto vrasje po dihet shum mire qe i kan ba kta psikopatat me ardh ne pushtet e kjo eshte pasoj xhithe popullore qe po kushton shum per kto arsye kemi mbet ktu ku jemi me te semur ne krye nuk hecet perpara...

xhaviti59 @ 02/06/2013 20:09


O hajt se edhe pak durim se krejt kto vrasje dot zbulohen se ktyre kanibalav po ju vjen vundi nderkomtaren edin shume mir se pa heqjen e ktyre kriminelav ish te shpallur komandanta nuk munde te largohen nga kosova per arsyjen shume te thjesht pa EULEX ktu PDK DHE AAK dot ti marrin te gjitha votat vetem ketu e baj shpresen dhe dot jet kshtu shpetimi jon

gezim @ 02/06/2013 20:09


pajtohem me komentin e Enverit se hasha e din mase miri ket pun kush ka lexue ne kte koh BOTA SOT E DIni mir qe ky Patriot Gazetar ka qen gjith kunder komenteve te hashes ---dhe per ket -e paagoi me Jet a do dalin ne drit mus keni merak ----------------

mjekrra @ 02/06/2013 19:38


shum leht esht Monstrat e PDK ne krye me HASHIMIN

JaV.qi.N.pDkistav @ 02/06/2013 19:32


cilido Person qe perfaqeson pdk munet me dit edhe me pas dijeni e gisht ketu ----------------

kandili @ 02/06/2013 19:23


Kush ka njohuri mbi kete krim te flliqur le te tregje, se nuk kam mee vdeke pa u zbulu m o n s t r a t.

dragua @ 02/06/2013 18:37


nuk duhet te mbeten kto vrasje pa u zbulu,shteti duhet ti zbuloj,nese i ka vra shteti nji qeveri tjeter ka per ti zbulu,sa ma larg qe shkon zbardhja e tyre aq ma shume dyshimi bjen mbi njerz qe jane ne maja te shtetit,nese duam qe shteti te shkoj perpara duhet te zbardhen te gjitha vrasjet,e nese nuk punojm ne kete drejtim do jesim me zorre neper kembe sepse nuk te lene zorret me ece perpara,pra pa u zbulu vrasat kosova nuk shkone perpara

agim rama @ 02/06/2013 18:33


Kqyrne albumin fotografik te cacit,mbas mban daten e fotografimit dhe me kend ka dale ne fotografi,vlen te ceket qe pa e leshu shtabin e krimit kishte pasur fjalosje dhe kanosje,po me se mirit eshte ta pytni Cacin aj i din ma mire ma mire kush ka qene se ky gazetari e ka thirre me tel per ta ngreh makinen e prishur.

lemi @ 02/06/2013 18:29
-
-- botasot--

YOKO
03-06-2013, 23:33
O Llap, fol per Arrestimet e fundit ne Kosove e lerini keto budallalleqe, se na shastiset mendt e kokes. Perderisa sje zot shtepie ketu, sikurse sjam as une, mos bej lufte me me te fortet.

Hajt tung!

juanito02
04-06-2013, 10:41
Mos kini merak dhe ruhuni se vazhdimisht vijne sulme nga Beogradi e Athina qe sduan te behet Shqiperia.
Jane konstante historike keto prandaj ruani unitetin midis shqipeve dhe dekonspironi te shiturit.
Ka plot te shitur ne Kosove qe 100 vjet Serbia ska ndejt me duar kryq po ka nxjerre Cubrillvice pa hesap e si pasoje ka plot krimba ne ate toke te arbrit.
Jo me pak ka ne Shqiperi sidomos me kete ekip qeveritar qe ka Shqiperia jane ne majat e pushtetit.
Me durim sa ti qerojme keto plehra antikombetare. Cdo dite del nga nje gje re ecdo dite demaskohen keta krimba.
Me durim nje nga nje sic pastrohen morrat e kokes.

Llapi
04-06-2013, 17:39
http://images.botasot.info/uploads/largea_salustro1370352459.jpg

Ikė Salustro, EULEX-i sjellė njė kanadez?

Bota Sot | 04.06.2013 14:15

Ikė Salustro, EULEX-i sjellė njė kanadez?

Prokurori italian i EULEX-it, Maorizio Salustro shumė shpejt mund tė lirohet nga rasti i “Grupit tė Drenicės”.
Sami Lushtaku, Sylejman Selimi, Jahir e Zeqir Demaku, Sahit Jashari, Hysni Thaēi e Avni Zabeli, kanė shprehur mosbesim ndaj Salustros dhe kanė kėrkuar ndėrrimin e prokurorit.
Burimet brenda EULEX-it kanė deklaruar se Misioni e ka pranuar ketė shqetėsim dhe ėshtė duke bėrė pėrpjekje qė nė vend tė Salustros tė sjellė njė prokuror kanadez.
Edhe pse “Grupi i Drenicės” ėshtė i shprendarė nė qendra tė ndryshme paraburgimi, tė njėjtit nė mėnyrė unike nuk i besojnė fare italianit.
Ish-komandantėt e Zonės Operative tė Drenicės, deri mė datėn 24 tė kėtij muaji do tė qendrojė nėn masėn e paraburgimit, ndėrsa avokatėt e tė dyshuarėve kanė paralajmėruar ankesė pėr mbrojte tė ligjshmerisė nė Gjykatėn Supreme.
Kjo ėshtė shpresa e fundit qė tė dyshuarit tė lirohen nga paraburgimi prej njė muaji, pasi qė vendimi tashmė ka marrė formėn e prerė.
Derisa Lushtaku me bashkėfshtarin e tij, Sahitin, ndodhen nė burgun e Dubravės, ambasadori Selimi ėshtė dėrguar nė burgun e Lipjanit. Ndėrsa tė dyshuarit tjerė nga ky grup janė tė shprendarė nė burgun e Prishtinės dhe nė Gjilan.

Llapi
04-06-2013, 20:18
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_640x351/remi_862634.jpghttp://www.kosovatimes.net/repository/images/06_02_12_104860_latif_gashi.jpgFjala Pėrfundimtare, Mbrojtja para gjyqit

Mbrojtja para gjyqit

Apologjia

Fjala Pėrfundimtare e datės 04.06.2013(sot) Prishtinė.

Nga Rrustem Mustafa - Remi


I nderuari Kryetar!

Tė nderuar anėtarė tė trupit gjykues!

I nderuari prokuror!

Edhe kėsaj radhe(pasi kjo ėshtė e sata herė dhe jashtė ēdo logjike tė arsyeshme) Unė nuk gjendem para jush qė tė mbroj veten. Kjo nuk mė takon mua. Prandaj, me lejen tuaj,nė fjalėn time pėrfundimtare, siē kam vepruar edhe mė parė, do tė pėrpiqem tė shpjegoj rrethanat qė ndikuan tė shfaqen keqkuptimet, keqinterpretimet pėrveprimet tona nė kushte tė jashtėzakonshme me tė cilat pėrballet ēdo ushtar dhe ushtri. Do tė flas pra pėr tėrėsinė e njė procesi, gjithsesi historik, qė navuri nė sprovė tė gjithėve: politikėn, moralin, burrėrinė, dijeninė, aftėsinė e organizimit, strukturėn ushtarake dhe logjistike.

Tashmė bėn 11vjet, sa po zgjat ky gjykim, qė tė gjithė neve, veēmas mua, luftėtarėt e mi,familjen time, opinionin nė pėrgjithėsi po na mban pezull. Siē e kam thėnė edhe mė parė nė instancat paraprake gjyqėsore, ndonėse shpeshherė ishim nė pozita antagoniste, megjithatė mendoj se tė gjithė kemi dhanė kontributin tonė qė tė zbulohet e vėrteta, pėrkatėsisht qė tė afirmohet parimi se ligji duhet tė jetė mbi ēdo autoritet moral, intelektual, shtetėror, religjioz etj.

Ky pėrcaktim,funksionimi neutral i ligjit, i shtetit ligjor nė pėrgjithėsi, pėr ne qė e nisėm luftėn pėr ēlirim kombėtar, kishte po aq rėndėsi sa edhe vetė lirķa.Shoqėritė e qytetėruara demokratike dallojnė nga ato autoritare, pikėrisht nėkėtė segment. Pra kėto shoqėri dallojnė jo vetėm te vlerėsimi moral dhe politiki mjeteve tė pėrdorura nė luftėn pėr lirķ, por edhe zbatimi praktik i parimittė drejtėsisė: askush mbi ligjet dhe normat qė rregullojnė jetėninstitucionale. Ne e kishim tė qartė sekarakteri i njė lufte nuk mund tė pėrcaktohet vetėm falė qėllimeve qė zakonishtjanė fisnike, njerėzore, tė arsyeshme.

Ky ishte shkakukryesor qė ne, tė cilėt me vetėdije tė plotė e morėm pėrgjegjėsinė pėrorganizim dhe zhvillim tė luftės, nuk i iknim ballafaqimit me ligjin, sivendor, ashtu edhe ndėrkombėtar. Deri mė tani asnjė ushtar, asnjė oficer iUĒK-sė nuk ka ikur nga ballafaqimi me ligjin; deri mė tani nuk ėshtėregjistruar asnjė rezistencė ndaj bastisjeve, burgosjeve, ndonėse ato ishin tėmotivuara nga shpifjet e grupeve tė ndryshme tė interesit, kryesisht tėmbetjeve tė shėrbimeve sekrete serbe, qė me propagandėn e tyre tė nėndheshmebėnin pėrpjekjet e fundit pėr t’i ngatėrruar raportet e mira tė faktoritshqiptar me atė ndėrkombėtar.

Kėto arrestimedhe bastisje ishin zakonisht tė padrejta, fyese, provokuese dhe tė kota, porduhej duruar. Ne e duruam edhe bastisjen e kullave e shtėpive tė mbetura tėheronjve tanė, jo pse s’kishim rrugėdalje, por pse ishim tė bindur nėpafajėsinė tonė dhe tė kauzės sonė. Ky pėrcaktim ka shumė rėndėsi pėr takuptuar atė veēori qė e dallon UĒK-nė nga lėvizjet e tjera tė ngjashme.

Suksesin e rezistencės sė gjithmbarshme shqiptare dikush e cilėson si njė mrekulli, dikush si konspiracion, dikush si taktikė pėr interesa mė tė mėdha, por tė gjithė atae kanė gabim ngaqė i mistifikojnė gjėrat dhe nuk marrin parasysh realitetin: nė Kosovė u zhvillua njė luftė e drejtė, legjitime pėr lirķ dhe se kryengritėsitme disiplinė, prej fillimit i respektuan konventat ndėrkombėtare.

Pra, nė Kosovė,njė shtet tjetėr i pranuar ndėrkombėtarisht, qė i ka nėnshkruar tė gjitha konventat ndėrkombėtare, Serbia zhvilloi njė luftė tė padrejtė, duke i shkelurme vetėdije normat ndėrkombėtare dhe nga ana tjetėr, UĒK-ja ende e papranuar irespektoi deri nė fund tė gjitha konventat qė ajo nuk i ka nėnshkruar, por qė me vetėdije tė lartė politike dhe me vullnet tė lirė i ka pranuar.

Mė lejoni, inderuar gjykatės qė edhe pak ta zhvilloj kėtė analizė, ngaqė tė gjithaimputimet e qarqeve tė ndryshme informative kanė qenė burim i tė gjitha keqkuptimeve qė synonin komprometimin e UĒK-sė, luftėn e drejtė tė popullit shqiptar pėr lirķ dhe barazķ si dhe raportet e shkėlqyeshme tė shqiptarėve me faktorin ndėrkombėtar.

Siē dihet,Serbia, e udhėhequr nga Milloshevķqi, para se ta fillonte hapur me mjete ushtarake ta shndėrrojė Jugosllavinė nė Serbi tė Madhe, i detyroi mjetet e informimit masiv qė ta intensifikojnė fushatėn propaganduese pėr demonizim tė popujve, qė ishin pengesė pėr realizimin e projektit pėr krijim tė Serbisė sė Madhe. Pėrmes demonizimit tė popujve, qė i trajtonte si pengesė, ai nė realitet e fitoi tė drejtėn pėr heqje tė pengesės, pėrkatėsisht e fitoi tė drejtėn pėr luftė. Njėkohėsisht, pėrmes kėtyre mediumeve, ai hapi shtegun pėr depėrtim tė gjuhėssė urrejtjes, pėr ta histerizuar turmėn qė tė hakmerret kundėr armiqve tė brendshėm dhe jashtėm. Kur kjo gjuhė arriti ta helmojė mendjen dhe shpirtin e njerėzve tė thjeshtė, ai e filloi luftėn. Mirėpo, ēdo gjė qė planifikohet nėzyrė nuk mund tė zbatohet nė realitet: ushtria jugosllave nuk ishte e ushtruar pėr kėtė qėllim. Para tij doli edhe njė pengesė tjetėr objektive: obligimi ndaj konventave ndėrkombėtare tė luftės. Pėr t’u ikur kėtyre pengesave, ky demagog qė e luante rolin e tė fortit, Milloshevķqi, bėri lėshimin e dytė tė rrezikshėm: lejoi formimin e aradheve paramilitare nga kriminelė tė regjur, tė cilėt kishin pėr detyrė qė pėrmes krimeve tė llahtarshme ta bėjnė pastriminetnik tė njė territori.

Kjo metodė eveprimit shkaktoi indinjatėn e faktorit ndėrkombėtar, qė disa herė u kėrcėnuame intervenim ushtarak. Pėr t’i ikur kėtij dėnimi, makineria propagandueseserbe zuri ta relativizojė fajin. Nė njėrėn anė naivisht e fshehte fajin e vet,pėrgjegjėsinė politike pėr masakrat e njėsiteve paramilitare, tė komanduara ngavertikalja politike, dhe nga ana tjetėr paturpėsisht e trillonte fajin dhe uavishte atyre qė mbroheshin.

Ky relativizim sai pamoralshėm po aq i palogjikshėm, pėrfundoi me njė kategorizim absurd dhecinik: ata qė sulmonin, ata qė masakronin, ata qė zbatonin strategjinė e tokėssė djegur, ata qė e pastronin etnikisht njė territor tė huaj, ata qė ishin nė tokėtė huaj, e quanin veten si forca legale dhe legjitime qė mbrojnė interesinshtetėror tė tyre nga ata qė e mbronin familjen, shtėpinė dhe trashėgiminėmateriale dhe kulturore.

Kur njė shoqėrizhvillon njė politikė qė nuk ēan kryet pėr moralitetin e mjeteve qė pėrdor pėrarritjen e qėllimeve tė caktuara, zakonisht nxjerr pėrfundime tė palogjikshme,absurde. Nė vazhdė tė kėsaj tradite tė pėrdorimit tė papėrgjegjshėm tė fjalėve,tė kėtij ligjėrimi qė mbjell dhe pėrhap urrejtje, makineria propaganduese serbee quajti UĒK-nė si organizatė terroriste qė vinte ndesh fakteve dhepėrkufizimeve teorike ngaqė:

- UĒK-ja u formuapėr tė mbrojtur popullin nga sulmet me qėllime shfarosėse tė njė ushtrie qė nukrespektonte asnjė konventė;

- Kishteudhėheqėsķ transparente politike dhe ushtarake;

- Program dheqėllim tė qartė politik dhe ushtarak;

- Strukturė dhekomandė hierarkike ushtarake, qė vepronte sipas urdhrave tė DrejtorisėPolitike, duke i respektuar njėkohėsisht edhe konventat ndėrkombėtare;

- Kishte uniformėdhe simbole tė tjera dalluese;

- Vepronte brendakufijve tė Kosovės dhe s’ka ndėrmarrė asnjė aksion jashtė territorit tėKosovės;

- Nuk kandėrmarrė asnjė aksion kundėr civilėve si brenda nė Kosovė, ashtu edhe jashtėsaj;

- Nė territorin eveprimit tė saj nuk ka pasur kampe tė pėrqendrimit;

- Gjatė tėrėkohės sė veprimit tė saj ka pėrdorur vetėm armė konvencionale;

- UĒK-ja prejfillimit deri nė fund i ka koordinuar aksionet e veta me udhėheqėsinė politikedhe i ka respektuar vendimet politike, tė arritura me faktorin ndėrkombėtaretj.

Tė gjitha kėtoelemente kanė ndikuar qė UĒK-ja tė mos degjenerohej dhe tė mos humbistecilėsitė e njė strukture mbrojtėse tė njė populli nga njė ushtri e huaj, edegjeneruar.

Degjenerimi ikėsaj ushtrie, dikur e pėrbashkėt pėr tė gjithė popujt qė jetonin nė kuadėr tėJugosllavisė (APJ), pastaj e uzurpuar nga kreu politik serb, ishte aq ekstremsaqė ēfarėdo pėrpjekje politike pėr ta racionalizuar kontestin, pėrfundonte mekėrcėnime edhe mė radikale. Makineria propaganduese aq shumė e patiindoktrinuar mendėsinė, botėkuptimet serbe saqė ata sot e kėsaj dite janė tėbindur se s‘kanė faj, se tė tjerėt kanė qenė fajtorė duke u bėrė instrument pėrrealizimin e njė plani komplotist pėr shpėrbėrje tė Jugosllavisė, pėrkatėsishttė Serbisė.

Sot e kėsaj diteserbėt nuk arrijnė tė shkėputen nga ai taban luftėnxitės; sot e kėsaj dite atapresin njė zbulim spektakolar tė komplotit ndėrkombėtar kundėr tyre, ndonjėdėshmi pėr krimet e tė tjerėve kundėr tyre.

Nėse mund tėflitet pėr konspiracion, atėherė ai duhet kėrkuar te politika hegjemonisteserbe dhe ushtria jugosllave, e cila duke shkelur kushtetutėn jugosllave u vunė shėrbim tė njė populli, atij serb, kundėr popujve tė tjerė qė kishte pėrdetyrė t’i mbronte nga formacionet paramilitare kriminale, tė formuarailegalisht. Asnjė shpifje kundėr tė tjerėve, veēmas UĒK-sė, asnjė imputim nukmund ta zhbėjė katrahurėn qė shkaktoi politika kriminale e njė regjimi, i ciliduke indoktrinuar tė tjerėt e indoktrinoi veten, siē shihet, pėrjetėsisht.

Rrugėn erelativizimit tė fajit e ndjek pjesa dėrmuese e popullatės serbe, madje edhedrejtuesit mė tė moderuar tė partive politike dhe tė shtetit. Ata me po aq zellvazhdojnė ta zbulojnė fajin e tė tjerėve, ndėrkohė qė nuk distancohen ngakrimet qė ka bėrė njė regjim, njė shtet, njerėz konkretė nė kohė dhe hapėsirėtė caktuar.


Tė nderuar gjykatės!

I nderuari prokuror!


Ky ishte konteksti politik, moral, psikologjik, ushtarak, normativ ku u zhvillua lufta e jonė.

Ne nuk i ikėm ballafaqimit me ushtrinė kriminale tė Milloshevķqit, ne nuk ikėm as nga ballafaqimi me ligjin nė kohėn e lirisė qė e sollėm ne. Ne gjatė tėrė kohės bashkėpunuam me ju vetėm e vetėm qė tė zbulohet e vėrteta dhe tė mosrelativizohet faji.

Tani i nderuar kryetar dhe ju te nderuar anėtarė tė kėtij Trupi gjykues e keni radhėn pėr ta pėrmbyllur ketė kapitull.

Ta pėrmbyllni dhe tė gjithė sė bashku tė dėshmojmė se jemi nė gjendje tė dalim nga njė greminė ku kemi shkarė nė saje tė shpifjeve dhe intrigave tė tė tjerėve qė pėr fajin e keq tė tyre mė shumė se sa tonin, me kėto veprime e kanė vėnė veten nė gjendje tė mjerueshme ndėrsa neve na sorollatin pėr 11 vjet rresht si tė kishin pėr qėllimtė dėshmojnė paaftėsinė tonė.

Kur them kėtė kamparasysh punėn e secilit segment tė drejtėsisė qė ėshtė marr me kėtė rast, duke filluar nga hetuesia, prokuroria, gjyqtarėt, neve tė akuzuarve si dhembrojtėsve tanė.

Unė besoj qėsecili prej nesh e kemi dhėnė kontributin e duhur pėr ta pėrmbyll kėtė Proces dhe jam i sigurt se ju, kėtė herė, do ta bėni kėtė gjė Z. Kryetar.

Ju falemnderit!

Prishtinasi
04-06-2013, 21:00
http://images.botasot.info/uploads/largea_salustro1370352459.jpg

Ikė Salustro, EULEX-i sjellė njė kanadez?

Bota Sot | 04.06.2013 14:15

Ikė Salustro, EULEX-i sjellė njė kanadez?

Prokurori italian i EULEX-it, Maorizio Salustro shumė shpejt mund tė lirohet nga rasti i “Grupit tė Drenicės”.
Sami Lushtaku, Sylejman Selimi, Jahir e Zeqir Demaku, Sahit Jashari, Hysni Thaēi e Avni Zabeli, kanė shprehur mosbesim ndaj Salustros dhe kanė kėrkuar ndėrrimin e prokurorit.
Burimet brenda EULEX-it kanė deklaruar se Misioni e ka pranuar ketė shqetėsim dhe ėshtė duke bėrė pėrpjekje qė nė vend tė Salustros tė sjellė njė prokuror kanadez.
Edhe pse “Grupi i Drenicės” ėshtė i shprendarė nė qendra tė ndryshme paraburgimi, tė njėjtit nė mėnyrė unike nuk i besojnė fare italianit.
Ish-komandantėt e Zonės Operative tė Drenicės, deri mė datėn 24 tė kėtij muaji do tė qendrojė nėn masėn e paraburgimit, ndėrsa avokatėt e tė dyshuarėve kanė paralajmėruar ankesė pėr mbrojte tė ligjshmerisė nė Gjykatėn Supreme.
Kjo ėshtė shpresa e fundit qė tė dyshuarit tė lirohen nga paraburgimi prej njė muaji, pasi qė vendimi tashmė ka marrė formėn e prerė.
Derisa Lushtaku me bashkėfshtarin e tij, Sahitin, ndodhen nė burgun e Dubravės, ambasadori Selimi ėshtė dėrguar nė burgun e Lipjanit. Ndėrsa tė dyshuarit tjerė nga ky grup janė tė shprendarė nė burgun e Prishtinės dhe nė Gjilan.
Ne parim,prokurore italian as francez nuk na duhen.
T dy shtetet ne fjale, jo rralle,e kan deshmue se jane pro serbe.
Prokuror kanadez, me duket ne rregull.

Per temen.
O njerez,ata qe jane te pafajshem s`kane pse merziten.
E kemi fjalen per ata qe s`kane dore ne keqtrajtimin a vrasjen e
civileve.
Ne kete rast ketu nuk po behen akuza per vrasjen e ushtareve dhe paramilitareve shkije,po per keqtrajtim dhe vrasje te civileve.

Brari
04-06-2013, 22:09
bravo mafia polpotiste qosiste enveriste miliardo-iste....
e largoj salustron..

te fort jan..
poplli i kosoves mbet perseri nen thundren khmer rruzhe te demaqo lushtako qoso kloso ed rucve..


--"Gjeneralėt" pa ushtarė, kishin ikur tė parėt

Bota Sot | 04.06.2013 17:49


Share on facebookShare on twitterShare on emailShare on printMore Sharing Services8Mos e falsifikoni historinė / 12 Qershori 1999 daton ēlirimin e Kosovės

Mė 12 qershor tė motit tė shkuar, njė biēim "gjenerali", po e pėrshkruante hyrjen e UĒK-sė nė Prishtinėn e ēliruar dhe gėzimin e popullatės! Njė ngatėrresė e qėllimshme e "gjeneralit". E vėrteta ėshtė se populli iu gėzua tankeve tė NATO-s. Pse tė vijė, pikėrisht, atė ditė UĒK-ja?! Ajo ka qenė aty, bile duke "luftuar", sepse ajo e "ēliroi" Prishtinėn, Kosovėn! Ironia mė e madhe ėshtė se ky "gjeneral" ėshtė dėnuar pėr krime gjatė dhe pas luftės! Madje ka pėrvetėsuar kundėrligjshėm troje e tokė shtetėrore e shoqėrore, duke u bėrė njė profiterė i neveritshėm i luftės. Thonė se turpi nuk e ka mbytur askėnd!

Dihet, Kosova u mund nė fushė-betejė, u pushtua e tėra, u boshatis nė masėn mė tė madhe. Kosova u pėrkallė, u shkretua, u okupua. Shqiptarėt u degdisėn, u refugjuan nėpėr botė. Tė mbeturit kėrkonin shteg pėr ikje. "Gjeneralėt" pa ushtarė, kishin ikur tė parėt ose ishin strukur nė qoshe tė sigurta. Tashmė, vetėm nė malet e Koshares dėgjoheshin ende krisma armėsh, ndonėse qiellin e zotėronte pakti NATO dhe pamundėsonte gjuajtjet armike nga ajri.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsia e abonimit ėshtė nė Zvicėr.


Komentet

Komente (22) | Kthehuburimi @ 04/06/2013 21:39 kur UQKja hyri ne prishtin e gjeti paktin e natos te zbarkuar ne ter Kosoven athere u kthye edhe Mustaf muqa e Besa qeku edhe refugjatet nga bllaca po du me than kur UQKja e shkeli prishtinen populli edhe pakti nato ishin aty ,ma von e pershkrij se kur UQKja hyri ne prizren se si kfori gjerman i deboj nga qyteti

Guri i madh @ 04/06/2013 22:13


Gjeneralet e maleve po mos tė ishte NATO- kurrė as qė do tė shifnin nė ėnderr Prishtinen e lirė. Kush e pregaditi Rugoven UĒK-nė dhe planin pėr ēlirimin e Kosovės NATO dhe vėm NATO. UĒK-ja ishte e armatosur pėr luftė guerile me instruktor nga NATO dhe pregaditjet ishin nga NATO. Profiteret e luftės dhe milionerat e pasėluftes qė po e quajnė veten tani Komandanta e Gjeneralė janė hajdutet qė e tradhtuan edhe popullin shqiptarė edhe NATO-n dhe perendimin.

ken30 @ 04/06/2013 22:00


Guri i madh @ 04/06/2013 21:10 mos e ngo RTK-en se kjo puna e infraktit u ba si perditshmeri.

rreshteri @ 04/06/2013 21:51


kur erdh UCK-ja ne prishtin edhe tisa gjenerala qita komentusit u juv edhe ju bota sot u mshefshit hala neper beograd zoti le ta din se ka, po leni kto sen se e dim mir na kush liftoj e kush i kapercejke llugat .......

burimi @ 04/06/2013 21:39


une ende nuk e takova po as nuk ndegjova se filan fisteku ka qen zavends komandant ,kur po i ndegjoj do emisone dokumentare te nė RTK e krijoj pershtypjen se ne veq kena lavdata ani emisone te Besa qekut e Mustaf muqes nji perfitus i luftes veq deshta me ju tregue se ky Mustaf muqa esht perfitus shum i madh perfitus matrialisht e kam fjalen nga lufta ne Kosov tani mė RTKja nuk po e qun luft po konflikt te armatosur mos besofshi sante ne lajmet qendrore e ka qujt konflikt te armatosur

Guri i madh @ 04/06/2013 21:10


shiqo ZOTRI ZEF DODA -Tom Frruku ka qen ne luft ka qen ne Zvicerr sot se di a asht gjall ajo nese asht ai e din mir qysh ka kalue me komandantet qe po i thojn veti sot -te pershendes klm

kur zgjidhen kaluan @ 04/06/2013 21:08


Zef Doda Ch@ te pershendes je Legjend, ju mas miri e dini Historin e Dukagjinit. ndersa per Drenas, Gjeneralat apo mamir te them Udhheqsit krysor thuajse 95%te gjith kan ra Heroikisht neper Beteja, mund te tham lirisht, se te gjithz Komandantet dhe Ushtaret ikan mbet besnik Popullit prej dites se par deri ne diten e fundit, Populli jan deshmitar.

Fazi @ 04/06/2013 20:36


Komandanta ,komandanta,komandanta dhe gjeneral,gjeneral,gjeneral a ka pas vlla ushtar ne UCK se per komandanta pe dina qe ka pas sa dush ne tirane edhe aty ktu neper do biruca ne kosove ose me shki tuj vra shqiptar e tuj dhunu femra shqiptare

kuksi @ 04/06/2013 20:22


Ishte kenaqsi me lexue ket shkrim.Bota Sot,jeni ma te miret,sinqert dhe guxumtar asnjiher nuk e kyrsyet vetn edhe pse patet viktima nga komandantet qe lan ushtaret dhe iken by.. e sot tregojn heroizem si me qen koha e gurit e harrojne,kompujterin qe i percjelli prej dites se par kur dhunuan popullin,e shtetin.

dardani 2 @ 04/06/2013 19:57


Ka pasė shum njerėz qė kishin mbetur nė Kosovė.Me qindra e mija dhe nė tė gjitha anėt.Ata njerėz po mos tė ishin ndėr mbrojtje tė Uēk-sė,policija dhe armata serbe,do ta bėnte namin mbi ta.Tė vdesish nuk ėsht trimėri por paragjykim.Tė luftosh dhe tė shpėtosh ėshtė fati tė jetosh por edhe trimėri.Na u vranė shum luftėtarė por me pushkė kundėr armikut duhet tė krenohemi edhe me ata trima.Pra unė nga familja e ime na kishte mbetė njė djalė i vllaut dhe tėra kampet neper Shqipėri i kontrolluam dhe nuk e gjetėm.Kur u krye lufta u gjet shėndosh e mirė te hallat e veta.Tė cillėt ruheshin nga Uēkeja mbi 400 vetė.Gėzimi qė u gjet 10 vjeqari ishte mė i madh se qdo gjė.Por edhe nė shqipėri Uēk-ja i ruante kampet nga keqperdorimet etj.Natyrisht se kur u krye u veshėn edhe shum tė pa merita.Klm

Zef Dodaj Ch @ 04/06/2013 19:49

bota sot

---


Komentet

Komente (22) | KthehuPo keta ,,Gjenaral te UCK-se' sot jane zyrtare te larte politike,poashtu jane vrares,kriminel,hajna,bajraktare,tradhtare,shpiune ,mercenare te huaj ku shumica jane ne hetime,ne arrestime shtepiake,paraburgim kurse kane bere pasuri marramendes qe nuk ju dihet prejardhja e pasurise gjithashtu disa Gjeneral te rraskapiture dhe te lodhte te UCK-se, ne te cilen ende jane ne frymen e lirise qe presin arrestimin e tyre per te gjitha veprat te renda penale te vrasjeve,dhunime seksuale,hajni........, te bere para lufte dhe mbas lufte ne popull!!!

luani u.s.a. @ 04/06/2013 19:43


Keta gjeneral jan falso se une isha ne luft dhe kam pervoja nga luftrat republikat jugoslave gradat mirren ne baz te meritave do me than ne baz te aksioneve ne luft apo planeve te zbatuara gjat luftes qe kan pas per qellim nje qlirim teritori por keta te ashtuquajtur gjeneral kur pushka bam nuk ju ka bere keta jan mar ma shum me shqiptar e per luft duhet me i pyetur ushtaret e thjesht tregojn qe sod mezi e sigurojn kafshaten e gojes,.E sot a ka ma turp se per status te veterani t me vendos ata qe kur pushka nuk ju ka bere BAAAM. KREJT KOMANDANTA E ZONAVE NE PERJASHTIM TE RAMUSHIT nuk muajn me u krenuar se nuk kan bere sen veq i kan grdat nga meritat e ushtarve te tyre se kur nuk kan pasur nje aksion kunder forcave serbe e keta jan profiterat e medhej dhe miljonerat. qe jan sod ne pusht qe kan varfruar popullin e vet.

Veterani nga Gjilani @ 04/06/2013 19:41


Keta far Gjeneprrallat e kan ndegjue Kangen e qorr Ilazit Nato eshte Qorr Ilazi E baba jan keta Gjeneprrallat Qe i veshen teshat mas Natos e U rane taman Spranuen graden kapetane Gjene prralla U bane te tane Si nuk kan turp Po tequhet gjeneral nje njeri pa e krye shkollen nja 20 vjet eshte nenqmim per ata te vete shpallun gjenprralla Mos per tjeter vetem per keto rrene duhet te denohen Po sa ushtar duhet ti kete nje gjenneral nen komande?!! Hajde ta dijm Po keta kurr nuk e kan pase mundesine e nje Rreshteri 40 vete nen komande Keta as dhetar nuk ishin Qaprrapika her dy e her tre Kur jan ba 10 jan vra e jan deke Ky eshte realitetiti I gjeneprrallve qe nuk i myte turpi nga se kuptohet te quhesh qka nuk je eshte nenqmim !

mali @ 04/06/2013 19:34


PO QFAR XHENARAL A QFAR BAKRRAQI ALAHILE PO KTA E KAN QUJTE VETIN XHENERALA VEQ HARADINAJT JAN KON 4 POR NJI PUNE DIHET SHUM USHTAR TE UQK SE VDIQEN SI HERO E KTA E MOREN LAVDIN KOSOVA KA PAS MA SHUM KOMANDANTA SE USHTAR MERRNE ME MEND 72 DIT BOMBARDIME NGA 200 AEROPLANA NE AJR TE NATOS PER ME BIND SERBIN MU TERHJEK NGA KOSOVA QKA KISHIN MUJT ME BA UQK QDO MERIT E QDO LAVDAT TE GJITH ATYRE QE LUFTUAN E TE GJITH ATYRE QE VDIQEN POR ASNIHERE KTYRE FAR KOMANDANTAVE TE VETE SHPALLUR QE E BANEN HARAB KOSOVEN

ITALIANI @ 04/06/2013 19:14


shum koment i vertet se ne kohen e luftes me ushtar te shkret nuk ka pas as ni gjeneral por kur u shlirue kosova nga notoja ngan edhe u bonen gjenerala shum a populli edhe ushteret vdiqen pa mas, edhe kush nuk pat shpin edhe qe luftoj edhe u plagos mbet pa strehim pa ekzistenc per veti edhe per familje kurse ata qe nuk kan pa luft me sy u ban gjenerala edhe milonera edhe karjerista, edhe po lujn me popul edhe me ushtar te shkret, qysh po dojn

hajrulla zeqiri @ 04/06/2013 19:11


te nderuar komentues lufta dhe qlirimi i kosoves ka qen pik synimi i joni i juaji.ne nuk kemi luftuar qe te perfitojna miliona ero por per ta goditur armikun dhe per ta larguar nga kosova rrespekt per ju i juaji i kosoves gjeneral MICI

gjenerali @ 04/06/2013 19:02


Po mire pra,pse at“here NATO-ja nuk intervenoje para se UCK-ja te fillonte luften?Shqiptaret jene vrare qe nga viti 81, ne demonstratat e vitit 89,pse nuk na qliroj NATO?Asnje shtet sot nuk mundet vetem,pa aleat.Pse duhet ne te turperohemi apo te akuzojme njeri tjetrin pse na paska ndihmuar Nato-ja?Eshte mekat te injorohet gjaku i derdhur i gjithe te reneve per liri.NATO na ka ndihmuar pa diskutim por neve jemi sakrifikuar ne toke,asnje ushtare i huaj nuk e ka shkelur token tone per te luftuar,kane qene djemte dhe vajzat tona kembesoria e Nato-s.Bashkimi i ketyre dy forcave solli LIRIN.Historia nuk vizatohet,ajo eshte e shkruar me gjakun e derdhur,me emer e mbiemer te te reneve per LIRI,qe fatmiresisht nuk mundet askush ta ndryshoje kete realitet.

prizrenasi bonn gjer @ 04/06/2013 18:58


Burrat e dheut si thot nje fjal ,a ini te qmendur apo nga merija e keni si skeni mjt nje pjes me ja ba bam,e tashėshtiri si kurvat etregone ju o tėmenqur cili e fitoj luften vetė pa ndihmen e aleatve ,kush esht aj shpejt tregone more pisa, po

Sali Rama @ 04/06/2013 18:55


NATO eshte formu dikun ne vitet 50 dhe besoi une qe kan dit qe ekziston nje popull nen sundimin Sllav por NATO nuk ka mund te nderhyn deri sa UCK dhe komandantet e saj i dulen zot atedheut.

qamili @ 04/06/2013 18:45


Edhe kėta "Gjeneral" do tė na bėjnė nji histori te famshme si xhaxhi Enver!

Bejtullahu @ 04/06/2013 18:04

--

Se pari duhet me fole me emra dhe cka,kush ka bo,nese vazhdojme me kete avaz shume keq kemi me perfundu. Shihemi se shpejti.

luan @ 04/06/2013 18:03


Historia duhet tė shkruhet ashtu siq ėshtė. Unė kam parė fotografi origjinale tė Adem Jasharit dhe Hamzės dhe nė asnjė foto nuk kam mund tė identifikoj amblemėn e UĒK-sė. Ashtu kam lexu dhe pėrcjell shtypin se Ushtria e NATO-sė ēliroj vendin tonė, ndėrsa UĒK-ja veq ishte dėrmu, Generallėt kishin ikur atje ku dreēi nuk do jetonte, popullata ishte dorzu te ushtria barbare serbe dhe shpėtimi i popullit Shqiptarė ėshtė NATO bekimi i saj vjen nga "vula" e Nėnė Terezės. Ne kemi berė sakrifica dhe i dham tė dashurit tanė pėr Liri, por Kosova ėshtė ēliruar nga NATO-ja ketė duhet tė mėsojnė nxėnėsit nė shkolla, nė qoft se jo NATO-ja e thot fjalėn e vet!!!

Shi Mali @ 04/06/2013 17:56


--

Llapi
04-06-2013, 23:18
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/970469_387809448002190_220457317_n.jpg

SULLTANI MADHĖSHTOR
10:14 / E martė, 04 Qershor 2013

Besart Jashari

Sulltani nuk e meritoj qelinė. A nuk fyen ky akt gjithė popullin e Drenicės!?A nuk fyen ky akt gjithė luftėn ēlirimtare?! A nuk fyen ky akt heronjtė e viktimat , tė gjallėt dhe te vdekurit!? A nuk fyen ky akt tė gjithė ata gjeneral tė NATO-s mė tė cilėt Sulltani punoj aq gjatė!? Mė thoni si ta quajmė kėtė marifet!? Jam i bindur se Sulltani nuk ka bėrė asnjė krim, por prangosja e tij ėshtė krimi mė i madh qė ėshtė bėrė nė Kosovėn e lirė.


Sulltani pasardhėsi i Ademit

5 Mars 1998. Ne Prekaz po dėgjoheshin pushkėt e para tė lirisė. Drenica tanimė ishte edhe zyrtarisht nė luftė. Ajo kishte ardhur dhe miti qė Kosova nuk ka forcė tė luftonte me Serbinė kishte filluar tė bjerė. Ishte pushka e Adem Jashari qė po e thyente kėtė mit. Ishte pushka e tij qė po jehonte anė e mbanė “Republikės sė okupuar” nga regjimi mė i egėr i asaj kohe, qė po i zgjonte shqiptarėt nga agonia pacifiste.
Pėr tri ditė krismat nuk u ndalėn. Si fėmije mė kujtohet se tė gjithė pyesnin : A shpėtoj Adem Jashari. A mbijetoj Adem Jashari .A ėshtė gjallė Adem Jashari. Kjo pasi qė burri me mjekėr njihej edhe para kėsaj date. Ai kishte filluar tė bėhej shpresa, besimi, kuraja, mbrojtėsi dhe heroi i kėtij populli liridashės. Njihej sepse ai nuk e kishte fshehur veprimtarinė e tij kurė, e as nuk barte maskė apo pseudonime siē ishte zakon tek shokėt e tij tė gueriles. Me njė fjalė ai i kishte thėnė haptas Serbisė, unė jam nė luftė me ju , ja ku jam.
Nuk vonoj shumė e u kuptua lajmi i keq se Adem Jashari ndėrroj jetė. Edhe pse jo tė gjithė besuam fillimisht, mėrzeja ishte e madhe. Drenica i ngjante njė tė pame rėndė. Por si gjithherė gjatė historisė shpresa pėr liri nuk u shua as kėsaj radhe , populli mori vetėn shpejt dhe filloj tė mobilizohej edhe mė shumė pėr ta fituar atė. Tash me njė komandat tė ri, Sylejman Selimin -Sulltanin.

Sulltani mbret i Zonave tė Lira

Djali nga Aqareva vetėm 27 vjeēar nė atė kohė filloj tė hyjė shpejt nė zemrat e njerėzve, duke lėnėn nėn hije tė gjithė udhėheqėsit tjerė tė UĒK-sė. Mbase pėr faktin se atė e gjejė nė ēdo pikė tė Ushtrisė, kur duhej tė organizohej, nė ēdo betejė kur duhej tė luftohej, pran ēdo banori kur duhej tė ndihmohej. Modestia kishte bėrė qė njerėzit ta duan ndėrsa pėrkushtimi dhe trimėria qė ta kuptojnė “se luften e ka hakikat”. Ai me shokė tashmė kishte formuar mbretėrinė e tij tė vogėl nė territoret e ashtuquajtura Zona tė lira.
Pėr tė flitej kudo. Shairat kishin filluar ti kėndojnė kėngė nėpėr oda (njėra prej tyre, kėngė rapsodike Trimat e Drenicės - Ibish Broaj, Kadri Duraku) e nxėnėsit vargje nė shkolla .
Njerėzit flisnin se si Sulltani ishte pranė ushtarėve te tij nė ēdo betejė tė asaj kohe. Madje
pas ofensivės se gushtit tė viti 1998 nuk kishte njėri nė kėtė anė qė nuk kishte dėgjuar se si komandat Syla ( S.S.) pas dy ditė luftimesh tek Kodra e fyllave nė Aqarevė nė pamundėsi pėr ta ndalur armikun, kishte urdhėruar ushtarėt e tij tė largoheshin, ndėrsa vet kishte vendosur tė flijohej. Por disa nga vartėsit e tij nuk ishin pajtuar mė kėtė vendim tė komandanti, duke e tėrhequr zvarrė nga bunkeri..

Sulltani komandanti i heshtur i pas luftės

Lufta mbaroj. Koha pėr tė vjelur merita kishte ardhur. Shumė ish komandat tė UĒK-sė, qė ē veshėn uniformat pėr ti zėvendėsuar me kollare, ja mėsyn turr e vrap gazetave pėr tė rrėfyer lidhur me “heroizmat e tyre”. Dikush nuk u mjaftua mė kaq, shkroi edhe libra pėr vete. Mbase nė kėtė formė pėr ti realizuar qėllimet e veta politike. Sulltani nuk e hoqi uniformen e ushtarakut edhe pėr njė kohė. Ai vazhdoj rrugėn e tij dhe projektin e nisur kaherė mė shumicėn e shokėve tanimė tė vdekur( Adem e Hamėz Jashari, Mujė Krasniqi, Abedin Rexha, Fehmi Lladrovci, Bekim Berisha, Ismet Jashari – Kumanova etj. ) pėr ta bėrė Kosovėn me ushtri. Ish komandanti i Pėrgjithshėm i UĒK-sė, do tė bėhej mė vonė komandat i TMK-sė, e mė pas kur u bė Kosova e pavarur edhe i FSK-sė.

Rėnia e Sulltanit

Njė ditė mbase edhe pėr tė kishte ardhur koha tė ndryshonte diēka. La rrobat prej gjeneral lejtnanit nė vrase dhe ja mėsyu diplomacisė. Zgjodhi Tiranėn kryeqytetin e shtetit shqiptar qė ta ushtroj funksionin e ambasadorit. Afėrsia gjeografike bėri qė nga kėtu tė vinte shpesh nė Kosovė. Por njė ditė ju desh tė vij jo nga dėshira. 15 vjet pas lufte njė prokuror i Eulex-it filloj hetimet pėr krime lufte. Nuk shkoj shumė gjatė pėr burrin nga Drenica dhe disa ish bashkėluftėtar tė tij nė mesin e tyre edhe Sami Lushtakun, u shqiptua paraburgimi.
A kishte kjo kuptim?! Ē farė mėkati bėri ky njeri qė ta meritoj kėtė?!
Sulltani nuk e meritoj qelinė. A nuk fyen ky akt gjithė popullin e Drenicė!?. A nuk fyen ky akt gjithė luftėn ēlirimtare,?! A nuk fyen ky akt heronjtė e viktimat, tė gjallėt dhe te vdekurit!? A nuk na fyen ky akt tė gjithė neve qė e pėrjetuam luftėn, qė mė mirė se kushdo ja njohėm pastėrtinė e tij dhe qė Sulltanin e kishim inspirim pėr liri?!
A nuk fyen ky akt tė gjithė ata gjeneral tė NATO-s mė tė cilėt Sulltani punoj aq gjatė nė luftė e pas lufte ?! Mė thoni si ta quajmė kėtė marifet!? Mbase shumė nga drenicasit mė parė do tė donin ta shihnin atė tė vdekur se tė prangosur. Jam i bindur se Sulltani nuk ka bėrė asnjė krim, por prangosja e tij ėshtė krimi mė i madh qė u bė nė Kosovėn e lirė.
Ai dhe shokėt e tij janė tė pa fajshėm. Historia do tė tregoj se pata tė drejtė.

juanito02
05-06-2013, 09:29
Degjoni ca thote ky kerrma brar vegel e hapur e Serbise.
Nuk keni njeri atje ne Suedi te "bisedoni" nga afer me kete njeri?

Brari
05-06-2013, 09:49
shoki jani..

e shikon cfar khmer rruzhi je ti mo..

kushedi sa shqiptar te mire ka vrare yt ate ne burgjet e enverit duke i torturuar..
te ka kapur histeria kto dit se po i vjen busti enverit ne tiran..
nuku mbahesh nga hareja..
te pelqejn keta "komandantet" qe kan vra shqiptar..se te nxjerrin mallin e gjyshit .. perbindesh i hetuesive te enverit..
nga ju mesuan dhe keta..
prandaj duheni..
ja cfar eshte rilindja qe po lufton ti e sorrollopi yt te instalohet ne shqiperi..
diktature polpotiste..

qelbanik i ndyre..
nuk do ju lem ta merrni pushtetin ta dish o stalinist xhelat e bir xhelatesh..
mos kujtoni se duke i cuar letra perdit me shpifje amerikes do merrni pushtet me ndihmen e saje..
nuk ju do populli..
le tju mbaje usa ju ushtrine e klyshve te xhelatve enveriste qe kini mbushur nju jorkun..

shqiperia do eci perpara pa ju o ndyresira..

juanito02
05-06-2013, 12:12
Kush je ti mor kerrme qe hedh poshte luften clirimtare qe e beri Kosoven shtet?
Eshte detyre e cdo shqiptari te vertete te mbylle qenefet si ty.

Llapi
06-06-2013, 23:54
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc3/972153_591118197589499_387513507_n.jpg

Brari
07-06-2013, 15:55
EULEX: Grupi i Llapit shpallet fajtor pėr krime lufte
PRISHTINĖ-Njė trup gjykues i pėrbėrė prej gjyqtarėve tė EULEX-it dhe tė Kosovės shpalli sot fajtorė tė tre tė pandehurit e 'Grupit tė Llapit' pėr krime lufte kundėr popullatės civile.

Tė tre tė pandehurit nė kėtė rast akuzoheshin pėr urdhėrimin dhe marrjen pjesė nė rrahjen dhe torturimin e civilėve shqiptarė tė Kosovės, tė cilėt gjatė periudhės 1998/1999 ishin ndaluar nė mėnyrė tė kundėrligjshme nė qendrėn e ndalimit nė Llapashticė.

EULEX sapo njofoi se Trupi gjykues, duke marrė parasysh njė dėnim tjetėr qė ju ishte shqiptuar tė pandehurve nė tetor tė vitit 2009 nga ana e Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė dhe qė ishte konfirmuar nga ana e Gjykatės Supreme tė Kosovės nė janar tė vitit 2011, vendosi pėr dėnimet e pėrgjithshme si nė vijim: Latif Gashi - 6 vite burgim, Nazif Mehmeti - 3 vite burgim dhe Rrustem Mustafa - 4 vite burgim.
Rasti ishte ndjekur penalisht nga njė prokuror special i Prokurorisė Speciale tė Kosovės (PSRK), pėrfundon njoftimi.

Nė "Grupin e Llapit" nė kėtė porces ishin ish-komandantėt e UĒK-sė nė Zonėn Operative tė Llapit, tė cilėt nė fjalėn pėrfundimtare i kanė mohuar akuzat, duke thėnė se janė tė pafajshėm dhe se gjykimi i tyre ėshtė politik.

(e.m/ata/BalkanWeb)

projekti21_dk
07-06-2013, 16:15
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc3/972153_591118197589499_387513507_n.jpg

Kur mundohemi tė themi dicka tė madhe e nuk themi asgjė...

Gabim e ke thėnė o miku SH, sepse

Nėse lufta e tyre ishte krim,
atėherė kėta ( sipas kėsaj qė po thua ti) janė kriminelė
dhe
unė ( nuk di pėr tė tjerėt) nuk jam me ta.

Fundja tė presim fjalėn e gjyqit pėr fajėsinė a pafajėsinė e tyre!

Brari
08-06-2013, 22:28
http://www.botasot.info/lajme/226727/geci-eulex-i-ka-prova-per-vrasjet-e-pas-luftes/


Pse nuk po hetohen vrasjet e pas luftės?

Misioni pėr sundimin e ligjit nė Kosovė, EULEX, po vazhdon tė merret me hetimet pėr vrasjet e kryera gjatė kohės sė luftės. Disa po hetohen, disa po merren nė pyetje, e disa tė tjerė edhe po burgosen. Mirėpo ngjashėm nuk po vepron edhe me “autorėt” e vrasjeve pas luftės, kur dihet se raste tė tilla ka pasur shumė, ndėrsa ėshtė ndėrmarrė fare pak. Kėshtu nė kohėn e pas luftės vrasje tė shqiptarėve tė Kosovės, pėrfshirė politikanė, gazetarė, ushtarakė e deputetė. Xhemajl Mustafa, Shaban Manaj, Ismet Rraci, Tahir Zemaj, Bekim Kastrati, Bardhyl Ajeti, Haki Ymeri, Shaban Manaj, Smajl Hajdaraj, janė disa prej personaliteteve politike, ushtarake e tė cilėt janė vrarė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė. Mirėpo kėto vrasje ende kanė mbetur tė pa zbuluara.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė dielėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)Komentet

Komente (19) | KthehuMe irritoj pak pergjigjeja e z.Geci ne Prokurori! Pyetjes ne lidhje me faktet e librit "Lufta Pa Maska" z.Geci i ishte pergjigjur; Librat nganjehere e thone te verteten e ngjarjeve historike,e nganjehere jan thjesht propagand. Nuk jan deshmi para gjygjit,kishte deklaruar Geci! Cfare ka dashur te thot z.Geci me kte deklarat aq irrituese? A mos i bije kjo se edhe libri juaj paska qene propagand!

geni @ 08/06/2013 22:39


Asht e habitshme se si kti njeri nuk i ban pėrshtypje as nji krim qė ka bae serbia!...

Ilazi @ 08/06/2013 22:12


Mos mendoni se e ka te lehte edhe Ganiu me u perballe me gjithe kete prpgande dhe nuk dihet kuj ti besohet. UNMIK-u me pare e ah edhe EULEX-I ka kriju konfuzion ne njerez preandaj eshte shume veshtire kujt me I besu. As UNMIK-u e as EULEX-I nuk po I gjykojne keta njerez per vrasje te Shqiptareve por vetem te Serbeve. Pandaj edhe Ganiu e ka veshtire te jepe deshmi per EULEX-in. Vetem na Shqpitaret e Kosoves duhet vete ta pastrojme oborin tone preje ketyne vrasesve dhe vetem ne kete menyre drejtesia do te triumfoje ne shtetitn e Kosoves. Por siq po shifet kjo pak si veshtire q ka me ndodhe edhe nja 20 vjete.

Konstndini @ 08/06/2013 22:12


Ja gani pahe marr gabim se EULEX-i asht tue i hetue maspari "krimet" qė UĒK-ja i ka "bae" gjat luftes!... E pėr pas lufte, ju keni mundėsi shum me i ndihmue EULEX-it nė kėtė drejtim, veq jav pahi pėrkujtue.

Selmani @ 08/06/2013 22:09


SH I K u ne kushte normale dhe mision kombtar sherbimet e intelegjences kombetare kaqne per qellim zbulimin e krimeve, zbulimin e vrasjeve! por per SH I K KJO ESHTE NJE PARADOKS I VERTETE O BACA GANI KUSH E ZBULON VETVETEN KREJT BOTA E DIN SE KETA TE SHIKUT JAN VET KRIMI ket e ka kuptu edhe femija ne djep, por ne KOSOVE VLERAT NUK QMOHEN - E AS KRIMET NUK DENOHEN 1 kjo eshte kohe e krisur, si thonte dikur nje poet : PUSHTETI I SHQIPTAREVE E KOHA E MATRAPAZVE !

ULIKSI @ 08/06/2013 22:00


keta jan heronje e kosoves ..deshmoret e popullit ..keta jane vrare nga te ashtu quajturit shqiptare por zemer serbi sherbetore te serbise e shteteve tjera ..keta qe jane sot ne qeveri dora e tyre vrasesa i vrau.vetem pse po luftonin kunder agresorit serbe .

feha @ 08/06/2013 21:56


provat i ka edhe Shermet ahmeti edhe eprort e lart te policis se Kosoves prej kur jan vra i kan pas provat e faktet

Guri i madh @ 08/06/2013 21:54


o zot a do ta presim at dite edhepse ska lumturi po kisha me than dite e lumtur kur fillon zbardhja e ktyne vrasjeve

drenicaku @ 08/06/2013 21:51


Kush te marr pergjegjesi tani per krejt te kqijat qe ndodhen gjat luftes ,un them edhe jam i mendimit edhe 1 miljon perqind per kosove mbrenda ka qen baba i luftes Regja krjet asht pergjegjes per tegjitha te mirat edhe per te kqijat na ne drenic se kena njoft aske pos regjes .ti je deshmitar ne korriz te siqeves kur u takuam ti ,Sabit gecin sylejman selimin avni hagjen Abedin regjen e do tjer ne ate nate qe po sa kishte filluar mugu te bije un erdha e u takova kur than ata burrat spo kerset hala sante shkon ne gjent filani ti e din ma mir se un o gani beg llausha.kjo ka qen ne nentor APO dhjetor 97,data sme kujtohet .po dihet ajo dit ka qen kur shkon ne gjenet filani simbase tyre ake harrue ajo.

haliti @ 08/06/2013 21:25


ju lumt bota sot kur isho kto foto trishtohem po qysh me vra shqiptari shqiptirn per nji interes te ngusht po kur do te fillon zingjiri i zbardhjes te ktyne vrasjeve makabre nga shikovcat e turpi ma i madh kadri veseli shefi i shikut avancohet ne pdk ne partin e krimit

isufi @ 08/06/2013 21:24

--


Komentet

Komente (19) | KthehuIshalla i ka EULEX provat per vrasjet e pasluftes, dhe duhet te denohen Vrasesit, por edhe per vrasjet gjate luftes i ka provat e gjithe Drenica, turpi i botes, ti ke vrare Njeri dhe shfaqesh ne publik.

optimisti @ 08/06/2013 21:21


Gani geci edhe un isha ushtar edhe ti ishe te dy ishim drenica kishte Shum ushtar po kishte ma Shum komandant ,Gani edhe te njof mir opinioni duhet ta dij mir por edhe e din Shum mir e din aj popull se kush ishin komandantet qe ja vun krahun luftes jo qe nuk kishin njohuri ushtarake por ishin te perbuzur nga populli ishin njerz me Moral te ult ishin te dyshimt Shum nga ata bashkepuntor te UDB,shum ishin hajdut nga ata qe ishin ne ball te luftes ,gani drenica i njef bijt e saj kush ishin per lufte e pend e kush ishin ata qe tradhetuan e vran gani.

haliti @ 08/06/2013 21:09


Lum ne qe te kemi, o Gani. Mos i le rehat kriminelet, sepse edhe ti ishe viktim e tyre. Ti je shpresa e familjeve te te vrareve per zbulimin e autoreve te krimit. Te pershendet si vellau yt.

Dukagjini @ 08/06/2013 20:57


A po i shifni kėta shqiptarė.Tė gjithė na i kanė vrarė.Tradhėtarė dhe barbarė.Ata vrastarė tė ndyrė.Ishin shum tė pa fytyrė.Krejt keta kombtarė.Na i kanė vrarė.Per me ardhė nė vend t,parė.Nė bashkpunim ishin.UDB-en mik e kishin.Ajo i küeshilloj.Kėta vetėm zbatoj.Pra Serbi i ndihmoj.Na i vranė trimat.Pėr ti mbyllė vrimat.Jo ore gjakatarė.Nuk mbyllen vrimat me shqiptarė.Kush e vret tė vetin.Pritne tashė ju tjetrin.Eulexsi ju dėnon.Se gjaku i kėtyre nė foto po vlonė.Drejtėsija do tė fitonė.

Zef Dodaj Ch @ 08/06/2013 20:56


pershendetje per gazeten bota sot qe ka guximin mi dhan hapsir ktyre ngjarjeve qe jan ba para dhe mbas lufte kjo gazet na ndimon shum per informim te sakt dhe te pa anshem njeherit po ja mundson edhe trimit te tegjitha kohrav gani geci qe ti zbuloj vrasjet politike qe u ban nga shiku me banat mafioze por geci e ka zhvillu lamshin dhe shum shpejt ky trim bashk me shtetin dhe drejtsin e kosoves do ti zbulojn ftyrat e ktyre kriminelve qe ja qiten ftyren e zez kosoves por shteti dhe drejtsia duhet te veproj ma me ngulm qe te dalin para drejtsis dhe ta marrin ndeshkimin qe e meritojn se populli asht ka pret qe disa vite drejtsin dhe shtetin e kosoves gecit i urojm shendet dhe guxim vetem perpara deri ne fund

jakup @ 08/06/2013 20:52


o gani duhet punuar qe bandat te mbesin mrena grilav deri sa ta pranojn te verteten se kan vra shqiptar pa marr parasysh se qfar jan kan ishte dasht me i gjyku e jo mi vra kto kriminel mos harro se ata kan vra edhe para lufte edhe gjat lufte por edhe pas lufte se kta kriminel nuk din tjeter veq me vra me vjedh me plaqkit ketyre qka ju rrin ne rrug keta e vrasin se nuk din tjeter gjuh veq gjuhen e dhunes origjinal si millosheviqi nji dit duhet publiku edhe nji foto te ketyre kriminelve qene ta din populli se qfar jan keto

xheki @ 08/06/2013 20:38


Likovci ishte qerdhe edhe vend takim e strehim i strukturave te dyshuara ,vendstrehim i atyre qe Benin plane e vepronin per ti vrar te gjith ata qe ishin gjoja mbase ata ishin vet kunder UQK ,E pstruan UQK nga element kombetar e burra te deshmuar ,nga intelektual qe pat drenica ,qe kishin dhen bes edhe ishin betuar se do te punojn per lirin e kosoves ,UQK filloj te skeqet ,filloj te lengoj ,filloj loja e dreqit ne mesin ton,UQK se i binte nami mbeti emr bosh pa Struktur pa njerz te duhur pa Moral pa kurgje.

haliti @ 08/06/2013 20:30


Gani po kur i din krejt populli se kush vrau eulexi se ka veshtir ti gjej ,ka fakte me vagona per vrasjet si para lufte gjat lufte e mbase lufte o gani,,Gani ti je njeri nder ata qe i lirove Shum te burgosur ne burgun famkeq te likovcit ,ofanziva serrbe kishte filluar e keta trimat qe vritnin shqiptar ja kishin mbathur themrat mbase bythe i kishin len e te burgosurit kishin mbetur mbyll kur ke kalue ti andej i ke lirue sa veta ishin edhe kush ishin ti e din mir mos ban sehire po trego qka te dish , din Shum se edhe ti ishe pjes e ati rrjeti deri sa te rrehi vellau i jot fadili u ktheve mare ti, ti din Shum gani fol nese ta mban bytha ke rast tu pergjigjesh krimineleve Gani.

haliti @ 08/06/2013 20:17


Kta njerz dora e zgjatun e serrbit i ka vra.

koburja @ 08/06/2013 19:44

..

Llapi
09-06-2013, 09:06
Letėr e hapur pėr arrestimet e luftėtarėve tė UĒK-sė

Grup autorėsh
Postuar mė: 8 Qershor, 2013 tek Analiza
UCK

Kosova gjendet sot nė momentin mė tė rėndėsishėm tė procesit pėr ndėrtimin e institucioneve demokratike, pėr konstituimin dhe konsolidimin e saj si shtet i bazuar mbi ligjin e vlerat evropiane dhe i orientuar nė mėnyrė tė pakthyeshme drejt integrimit tė saj nė bashkėsinė euroatlantike. Ky do tė jetė padyshim njė proces i gjatė e i vėshtirė pėr njė shtet tė ri si Kosova, popullsia e sė cilės ka vuajtur pėr njė kohė tė gjatė diskriminimin, shtypjen dhe spastrimin etnik tė zbatuara nė mėnyrė sistematike nga regjimi policor serb qysh nga koha e aneksimit me dhunė tė kėsaj treve shqiptare nė vitin 1912.

Pasojė e rrethanave tė cilat nuk varen prej saj, sot e pesė vjet nga shpallja e deklaratės sė pavarėsisė, Kosova ende nuk ushtron sovranitetin nė njė pjesė tė rėndėsishme tė territorit tė saj, sikundėr ėshtė pjesa nė Veri tė lumit Ibėr.

Nė kėto kushte ėshtė e rėndėsishme, deri jetėsore, ruajtja e stabilitetit politiko-shoqėror, besimi nė strukturat qeverisėse, nė sistemin e sigurisė e tė drejtėsisė, besimi nė kontributin e pranisė ndėrkombėtare, sikundėr janė UNMIK-u, KFOR dhe EULEX-i.

Nė njė vėshtrim tė pėrgjithshėm, kėto organizma ndėrkombėtare nuk po e ushtrojnė funksionin e tyre nė Veriun e Kosovės, dhe njė fakt i tillė e bėn tė brishtė situatėn e sigurisė, pengon rimėkėmbjen ekonomike, inkurajon faktorėt destabilizues e destruktivė jashtė edhe brenda Kosovės, duke tronditur kėshtu besimin e popullit nė institucionet kombėtare dhe nė ato ndėrkombėtare.

Mosbesimin e popullit e thellon mė shumė qėndrimi i njėanshėm dhe i diferencuar, dikur I UNMIK-ut, tani i EULEX-it. Deri tani nuk ka asnjė tė dėnuar mes atyre serbėve apo shqiptarėve, tė cilėt si pjestarė tė armatės e tė forcave kriminale paraushtarake serbe, apo si bashkėpuntorė tė tyre, morėn pjesė nė vrasjet, arrestimet, deportimet dhe nė djegien e fshatrave tė tėra gjatė ofensivės ushtarako-policore tė Beogradit dhe mė tej, gjatė rezistencės heroike dhe luftės ēlirimtare tė popullit tė Kosovės. Tė vėsh sot nė bankėn e tė akuzuarve pikėrisht ata tė rinj, antarė tė trupave tė UĒK-sė, tė cilėt me vetmohim e kurajo guxuan atėherė t’i kundėrviheshin dhunės dhe tė merrnin nė mbrojtje popullin e vet, do tė thotė tė pėrmbysėsh historinė, t’i heqėsh vetė bazėn morale dhe arsyen e tė qėnit njė populli martir dhe njė shteti sovran, tė ndėrtuar mbi aq shumė viktima e sakrifica tė shqiptarėve tė Kosovės dhe tė vetė komunitetit ndėrkombėtar.

Deri tani nuk kemi parė asnjė veprim nga ana e EULEX-it pėr gjetjen e eshtrave tė mijėra shqiptarėve tė zhdukur nga regjimi serb i Milosheviēit, ndėrkohė qė autorėt e krimit e dinė mirė se ku e si i kanė vrarė dhe ku i kanė varrosur masivisht viktimat e tyre. Ky qėndrim i ftohtė e mosveprues i EULEX-it ndaj kėrkesave tė vazhdueshme tė familjarėve tė viktimave, nuk mund tė mos shkaktojė irritim dhe dyshim ndaj njė angazhimi tė sinqertė e tė paanshėm tė EULEX-it nė zbatim tė detyrave dhe funksioneve qė ky organizėm duhet tė kryejė.

Ndėrsa EULEX-i mban kėtė qėndrim disproporcional e tendencioz ndaj shqiptarėve, viktimė pėr dekada tė tėra e njė regjimi represiv serb, komuniteti ndėrkombėtar ka kėrkuar zbatimin e standarteve mė liberale pėr komunitetin serb nė Kosovė. Nė fakt, Kushtetuta, Parlamenti dhe Qeveria e Kosovės, kanė pėrcaktuar dhe zbatojnė ndaj pakicės serbe dhe ndaj pakicave tė tjera njė politikė tė tillė diskriminimi pozitiv, qė nuk gjen precedentė pėrsa i pėrket trajtimit tė minoriteteve nė asnjė vend tjetėr. Kjo, sigurisht u bėn nder atyre. Por njė politikė e tillė, mė sė paku meriton tė vlerėsohet, dhe jo tė ndėshkohet. Mbi tė gjitha, do tė duhej tė pėrmbysej historia dhe tė zhbėheshin vlerat e lirisė, mbi tė cilat ngrihet Evropa demokratike, pėr tė trajtuar si kriminelė pikėrisht ata, qė ishin vetėm viktima tė politikave tė genocidit e spastrimit etnik tė zbatuara nga regjimi i Beogradit. Pėr zhgėnjimin e thellė tė shqiptarėve, kjo ėshtė ajo ēka po bėn sot EULEX-i. Kjo organizatė, nga e cila pritet shumė nė drejtim tė vendosjes sė drejtėsisė, ėshtė fort mirė e informuar se cilėt janė individėt dhe grupet kriminale qė veprojnė nė veri tė Kosovės. E megjithatė, ndaj tyre nga ana e EULEX-it nuk ka patur as edhe njė veprim konkret. Ndėrkohė qė ata bėjnė krime, pengojnė ushtrimin e sovranitetit nė territorin e republikės, dhunojnė e provokojnė organet policore tė Kosovės dhe vetė KFOR-in, EULEX-i hesht dhe refuzon tė vendosė ligjin. A mund tė quhet drejtėsi njė qėndrim i tillė i njėanshėm, kur tolerohen ushtruesit e dhunės dhe tė antiligjit, dhe goditen pikėrisht luftėtarėt e lirisė, dhe komandantėt e djeshėm tė UĒK-sė? Sigurisht qė jo, dhe nė kėto rrethana gjithkush ka tė drejtė tė dyshojė pėr qėndrime tė paragjykuara, tė cilat nė fund tė fundit, pėrveēse prekin ndjenjat mė tė thella tė popullit tė Kosovės, cėnojnė vetė stabilitetin e kėtij vendi, pėrsa kohė objekt i kėsaj pėrndjekjeje tashmė obsesive janė pikėrisht personalitete me profil e prestigj tė madh moral e qytetar, tė cilėt sot ushtrojnė funksione tė rėndėsishme nė shtetin e ri tė Kosovės, nė sektorėt e sigurisė, tė ekonomisė, tė pėrfaqsimit diplomatik, etj.

. Nė tė vėrtetė ky ėshtė edhe shkaku i reagimit tone.

Prej disa vitesh ka filluar gjuetia ndaj luftėtarėve tė UĒK-sė, nė fillim ndaj ndonjė elementi tė veēuar, e pastaj, siē duket, pasi u pa se nuk pati ndonjė reagim, u kalua nė nivele mė tė larta tė ish-komandantėve tė trupave ēlirimtare. Kėshtu, u arrestua dhe iu nėnshtrua proceseve gjyqėsore tė sforcuara e tė stėrzgjatura Rrustem Mustafa, u arrestua, krejt pa patur prova e argumenta ish Ministri i Mbrojtjes, Azem Syla, tė cilit iu atribuan ngjarje e veprime tė ndodhura nė njė kohė, kur ai nuk ka qenė fare nė Kosvė.

Hetimet dhe arrestimet e kryera nga organet e EULEX-it kaluan nga njėra zonė operative nė tjetrėn, fatkeqėsisht duke ndjekur po atė skenar e itinerar tė kobshėm, tė ndjekur dikur nga ekspeditat ndėshkimore e vrastare tė ushtrisė e tė policisė serbe. Njė pėrsėritje e tillė e historisė, e cila fatkeqėsisht sot ka pėr protagonistė institucionet e EULEX-it ku mė sė shumti janė mbėshtetur shpresat e popullit dhe tė institucioneve tė Kosovės pėr vendosjen e ligjit dhe dhėnien e drejtėsisė, ėshtė vėrtet zhgėnjyese dhe dėshpėruese.

U arrestua njė nga komandantėt e shquar tė UĒK-sė, Fatmir Limaj, pavarėsisht faktit qė njė gjykatė ndėrkombėtare supreme, ajo e Hagės, e kishte shpallur tė pafajshėm.

Nė mėnyrėn mė fyese e mė revoltuese pėr tė gjithė shqiptarėt, Fatmir Limaj u riarrestua ditėn e shenjtė tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, ditėn e Flasmurit shqiptar, dhe pikėrisht tė nesėrmen e nderimit qė atij i bėri populli i Vlorės,duke u shpallur Qytetar Nderi pėr kontributin e dhėnė pėr ēlirimin e Kosoves.

Pa u mjaftuar me kaq, tani sė fundi ERULEX-i sulmoi Shtabin e Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, duke arrestuar komandantin e kėtij shtabi, Ambasadorin aktual tė Kosovės nė Shqipėri, Gjeneral Sulejman Selimin, Sami Lushtakun, sė bashku me komandantėt e tjerė tė zonės sė lavdishme tė Drenicės, qė ėshtė zemra dhe simboli i qėndresės sė armatosur tė popullit tė Kosovės.

Veprime tė tilla nuk janė kurrėsesi pėrpjekje pėr vendosjen e drejtėsisė, ato ngjajnė mė shumė me njė fushatė reprezaljesh ndaj luftėtarėve tė UĒK-sė, me anė tė sė cilės dikush synon tė provokojė reagime destabilizuese tė shqiptarėve, pėr tė diskredituar imazhin e shqiptarėve dhe tė shtetit tė ri tė Kosovės.

Ėshtė e qartė, se taktikat e segmenteve tė caktuara tė EULEX-it, pėr ta shtrirė dora-dorės fushatėn e arrestimeve tė komanduesve mė tė lartė tė Ushtrisė sė Lavdishme Ēlirimtare tė Kosoves nė tė gjitha Zonat Operative, janė pjesė e njė strategjie, e cila synon kriminalizimin e UĒK-sė, pėrdhosjen e vlerave, tė prestigjit e tė dinjitetit tė saj, heqjen e shenjės sė barazisė midis atyre qė derdhėn gjakun pėr liri, dhe xhelatėve tė popullit tė Kosovės si dhe atyre shqiptarėve, qė pranuan tė bėhen instrumenta tė makinės vrastare serbe.

Njė sjellje e tillė, qė me sa duket i ėshtė imponuar EULEX-it nga segmente tė caktuara tė tij, synon akoma mė tej t’i tregojė botės si dhe aleatėve edhe protagonistėve tė mėdhenj tė epopesė sė Kosovės, NATO-s e SHBA-sė, se angazhimi i tyre pėr njė Kosovė tė lirė e demokratike paska rezultuar i padobishėm, se kinse jo Milosheviēi e epigonėt e tij, por shqiptarėt e Kosovės paskan qenė dhe vazhdokan tė jenė thelbi i problemit! Ky njėsim i qėndrimeve tė EULEX-it me ato tė regjimit serb tė Milosheviēit, ėshtė vėrtet shqetėsues dhe i padenjė pėr njė organizėm, i cili pėrndryshe ėshtė thirrur nė Kosovė pėr tė kompletuar e pėrfunduar njė angazhim fisnik tė komunitetit ndėrkombėtar e tė BE nė favor tė njė Kosove tė pavarur, nė paqe e miqėsi si me qytetarėt, ashtu edhe me fqinjėt e vet, dhe jo pėr tė ndezur urėt e armiqėsive dhe tė konflikteve tė reja, brenda dhe jashtė saj. Pėr fat tė keq, EULEX-i po sillet sot me ish-luftėtarėt e UĒK, njėlloj siē u soll dje regjimi Milosheviēit, dhe siē do tė silleshin gjithashtu sot autoritetet e Beogradit, tė cilėt insistojnė ti quajnė si “terroristė” ata vajza e djem, ajkė e rinisė sė Kosovės, qė guxuan tė ngrihen kundėr dhunės shtetėrore pėr tė mbrojtur ekzistencėn dhe lirinė e popullit tė vet.

Ėshtė vėrtet e papranueshme tė shohėsh sot, se si EULEX-i i ėshtė turrur ish-luftėtarėve tė UĒK-sė, duke pėrdorur tė dhėnat e stisura tė dosjeve tė agjenturės serbe, apo shėrbimet prej renegatėsh tė paguar ose tė shatntazhuar tė bashkėpuntorėve shqiptarė tė UDB-sė e tė organeve represive serbe. Si ėshtė e mundur, qė EULEX tė procedojė kundėr ish-komandantėve dhe luftėtarėve tė UĒK-sė, duke u bazuar nė nenet Nr. 22, 142,144 tė Kodit Penal tė Republikės Federative Socialiste tė Jugosllavisė, pra tė njė shteti qė thjesht tentoi t’i zhdukė qytetarėt e saj me kombėsi shqiptare, nėpėrmjet njė politike kriminale genocidi e spastrimi etnik?

E pra, sjellje tė tilla nuk mund tė shpjegohen ndryshe, veē me ekzistencėn brenda EULEX-it tė elementėve serbofilė, tė paguar e tė kompromentuar, tė cilėt, nėn hijen e Prokurorit Salustro, kanė pėr detyrė tė godasin posaēėrisht ata ish-luftėtarė tė UĒK-sė, qė sot mbulojnė detyra tė rėndėsishme nė institucionet e shtetit tė Kosovės.

Akuzat e tyre janė po aq absurde, tė pabaza e qėllimkeqe sa edhe akuzat e Dick Martit dhe Karla del Ponte, tė cilėt, nisur nga premisa tė njėjta, u munduan tė ngrenė legjendėn e gjoja “transplantimeve ilegale” tė sponsorizuara nga UĒKme organet e robėrve serbė tė luftės, transplantime tė kryera diku nė njė shtėpi tė humbur fshati, nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, jashtė ēdo kushti minimal higjenik, infrastrukturor e profesional pėr ndėrmarrjen e operacioneve tė tilla. Por, njė legjendė e tillė i bėri qesharakė autorėt e saj, dhe nuk ėshtė nė interes tė askujt qė njė fund tė tillė tė kenė edhe autorėt e legjendave tė reja, me tė cilat po tentohet tė pėrbaltet imazhi i UĒK-sė.

Ne denoncojmė veprimtarinė e Prokurorit Marino Salustro, i cili me forcėn e arrogancėn e njė pushteti thuajse absolut e tė pakontrolluar., ka vėnė prokurorinė e EULEX-it nė funksion politik e antishqiptar, posaēėrisht kundėr luftėtarėve qė ēliruan Kosovėn. Nė sjelljet e tij nuk ėshtė e vėshtirė tė shquash njė reminishencė, jo vetėm tė sjelljeve tė regjimit fashist serb tė Milosheviēit, por edhe tė disa pėrfaqsuesve tė politikės evropiane, tė cilėt nė vitet 1998-1999 i shprehėn hapur qėndrimet e tyre tė paragjykuara armiqėsore ndaj UKĒ. Ėshtė i njohur botėrisht rasti i pohuar nga vetė ish Kryeministri italian Massimo d’Alema, i bashkėpunimit tė shėrbimeve sekrete italiane me ato tė regjimit tė Milosheviēit, nė vitin 1999, pėr tė nxjerrė nė Itali udhėheqėsin e atėhershėm kosovar, Ibrahim Rugova, nė mėnyrė qė ai tė pėrdorej pas luftės si njė alternativė pėr tė shmangur ardhjen nė pushtet tė pėrfaqsuesve tė UĒK-sė dhe pėr tė siguruar, kėshtu, njė zgjidhje “tė butė” e tė pranueshme pėr serbėt pėr statusin e Kosovės.

Veprimet e EULEX-it, tė frymėzuara qartazi nga persona si Prokurori Salustri, duket se pėrfaqsojnė njė formė hakmarrjeje tė vonuar tė atyre qarqeve europiane, tė cilat, para ose gjatė luftės, nuk arritėn tė asgjėsonin veprimtarinė e UĒK-sė nėpėrmjet presioneve, embargos dhe etiketimeve tė saj si njė organizatė “terroriste”, “islamike”, “marksiste”, “enveriste”, etj.

. Veprimet e EULEX-it kundėr udhėheqjes sė Luftės Ēlirimtare kanė edhe njė synim mė afatgjatė, tė destabilizojnė shtetin e ri tė Kosovės, tė ngrenė rreth tij njė mur izolimi, dhe tė thyejnė moralin, vendosmėrinė dhe entuziazmin qė po tregojnė populli dhe klasa politike e Kosovės pėr tė konsoliduar shtetin e tyre dhe pėr ta integruar atė nė strukturat euro-atlantike. Jo mė kot, UNMIK-u dje dhe EULEX-i sot kanė marrė nė shėnjestėr UĒK-nė, pjestarėt e sė cilės u janė nėnshtruar nė kėto vite arrestimeve tė padrejta, por edhe veprimtarive tė paligjshme tė pėrgjimit e tė nxjerrjes nė pazar tė bisedave konfidenciale me qėllim diversionin dhe pėrēarjen brenda radhėve tė udhėheqjes sė PDK-sė, e cila njihet si trashėgimtarja e UĒK-sė.

Nė historinė botėrore tė luftrave ēlirimtare nuk ka asnjė rast ku tė mos jenė hetuar, gjykuar dhe ndėshkuar informatorėt dhe bashkėpunėtorėt e pushtuesit. Edhe nė luftrat e zhvilluara nga ushtri rigorozisht tė regullta, me komandė e hierarki tė qartė, siē kanė qenė luftrat e zhvilluara nė vitet e fundit nga ushtria e SHBA, nuk kanė munguar episode tė izoluara tė ushtrimit tė pajustifikuar e tė paurdhėruar tė dhunės nga ana e individėve tė veēantė. Por nuk ka ndodhur e nuk mund tė ndodhė, qė pėr episode tė tilla, tė vihet nėn akuzė e gjithė ushtria e tė arrestohen tė gjithė komandantėt e saj. Si njė ushtri ēlirimtare, tepėr inferiore pėr nga numuri dhe nga armatimi nė raport me forcat pushtuese serbe, qė gjithashtu vepronte nė kushte ekstreme terrori, UĒK ishte nė tė drejtėn e saj tė arrestonte dhe tė ndėshkonte, nė pėrputhje me fajin e kryer, ata qė zgjodhėn tė bashkėpunojnė me regjimin fashist tė Milosheviēit, dhe qė kontribuan nė dhunimin, vrasjen dhe deportimin e popullit tė tyre. Por pėrtej kėsaj, EULEX akuzon sot komandantėt e UĒK pėr tortura e krime qė nuk janė kryer e nuk figurojnė askund, veē nė dosjet e manipuluara tė vėna nė dispozicion tė EULEX-it nga shėrbimet sekrete serbe.

. Ne, si ēdo shqiptar brenda e jashtė Kosovės, mbrojme me vendosmeri UĒK-nė, luftetarėt dhe komandantėt e saj, sepse ata nuk janė thjesht e vetėm bijtė dhe bijat mė tė mirė tė Kosovės, por janė njėherėsh lavdia dhe krenaria e mbarė kombit shqiptar, duke e rreshtuar atė me nder e dinjitet nė radhėt e popujve tė lirė tė botės.

Lufta Ēlirimtare e Kosovės ishte njė luftė e drejtė nė mbrojtje tė jetės, tė lirisė, tė sė ardhmes dhe tė interesave jetike tė shqiptareve. Ajo nuk doli asnjėherė jashte parametrave tė njė ballafaqimi ushtarak. Pėr sa i pėrket luftėtarėve tė UĒK-sė, veprimet luftarake nuk deborduan asnjėherė dhe nė asnjė rast nė raprezalje e veprime ndėshkimore ndaj popullatės civile, siē pėrkundrazi ndodhi sistematikisht me kundėrshtarėt e saj, ushtrinė dhe policinė serbe.

UĒK u mbėshtet nė parime te forta morale dhe nė asnjė rast nuk kreu ekzekutime, pėrdhunime e shkatėrrime, tė cilat karakterizuan sjelljen e forcave policore ushtarake serbe ndaj civilėve shqiparė.

Fushata e arrestimeve dhe e burgosjeve sistematike e komandatėve tė UĒK ėshtė shqetėsuese po tė kihet parasysh edhe momenti politik kur ato po kryhen. Ėshtė momenti i bisedimeve tė vėshtira mes Prishtinės dhe Beogradit, dhe goditja e shtyllės vertebrore tė pushtetit tė sotėm nė Kosovė, nuk synon veēse tė vėshtirėsojė pozitėn e qeverisė sė Kosovės dhe tė Kryeministrit tė saj nė ato bisedime. Ajo qė mbetet pėr tė parė, ėshtė nėse kėto veprime tė segmenteve tė caktuara tė EULEX-it mjaftohen vetėm me kaq, apo synojnė akoma mė tej, destabilizimin e Kosovės e tė mbarė rajonit. Nuk ėshtė thjesht njė rastėsi, qė njė fushatė e njė histeri e ngjashme anti-UĒK u ngrit edhe nė njė tjetėr moment delikat, siē ishte ai i diskutimit tė paketės Ahtisaari mbi rregullimin pėrfundimtar tė statusit tė Kosovės.

. Lufta e UĒK ėshtė njė vlerė historike kombėtare, e shenjtė dhe e paprekshme pėr ēdo shqiptar. Askush nuk do tė pranojė tė braktisė sot luftetarėt e saj dhe t’i lėrė ata nė mėshirėn e njė prokurori tė anshėm e qėllimkeq, i cili ndjek njė axhendė, qė nuk ka tė bėjė me qėllimet e shpallura tė EULEX-it. Nė kėto kushte, ne konsiderojmė tė domosdoshme qė Kuvendi i Kosovės, nė pėrputhje me Kushtetutėn, tė pezullojė kompetencėn ekzekutive tė EULEX-it, i cili ėshtė kthyer nė njė instrument tė revanshit serb kundėr UĒK dhe kundėr tė ardhmes sė Kosovės.

Sovraniteti i kufizuar i pushtetit tė Kosovės, si detyrim ndėrkombėtar, nuk mund tė cėnojė autoritetin ekskluziv qė vetė populli i Kosovės ka kur bėhet fjalė pėr mbrojtjen e luftės Ēlirimtare tė Kosovės, Luftetarėve tė saj, dinjitetin e Kosovės dhe ardhmėrinė e saj.Sabit Brokaj, Pullumb Xhufi, Fatos Klosi, Kudusi Lama, Dilaver Goxhaj, Sokol Poga, Adem Shehu, Artan Mece, Sokol Baraj

Llapi
09-06-2013, 09:42
Pse po arrestohen dhe po akuzohen ushtarėt e UĒK-sė?!
http://prizrenpress.com/wp-content/uploads/2013/06/Metush-Zenuni-1.jpg
Metush Zenuni (1)Mr.sc.Metush Zenuni
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės lindi, si pasojė e shtypjes sė vazhdueshme 100 vjeēare tė pushtuesit serb kundėr popullit shqiptar nė Kosovė. E inicuar nga grupe ilegale nė Kosovė dhe e formuar juridikisht nga Lėvizja Popullore e Kosovės – LPK, nė vitin 1994, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės deri nė fund tė vitit 1997, organizoi njė varg aksionesh guerile kundėr forcave policore dhe ushtarake serbe, por edhe kundėr tradhėtarėve dhe bashkėpunėtorėve tė pushtuesit Serb qė ishin nė kuadėr tė policisė lokale serbe, nė kuadėr tė partive serbe dhe si bashkėpunėtor tė sigurimit sekret serb.

Me fillimin e luftės sė armatosur nė Kosovė nė mars 1998, dhe rėnies sė Komandantit Adem Jashari, radhėt e UĒK’sė filluan tė shtohen me tė madhe dhe UĒK’ja filloi tė shtrihet njėkohėsisht nė tė gjitha fshatrat dhe qytetet e Kosovės. Gjatė aktivitetit tė shtrirjes dhe zgjerimit tė radhėve tė UĒK’sė bartėsit dhe misionarėt e propagandimit tė luftės shpeshherė kanė hasur nė vėshtirėsi veprimi sa nga policia dhe ushtria e okupatorit, po aq edhe nga bashkėpunėtorėt e tyre qė fatkeqėsisht ishte gjak i prishur i popullit shqiptar.Pėrkundėr faktit se ata bashkėpunonin me armikun, njė pjesė me tė kuptuar realitetin janė larguar nga rruga e dėmshme qė kishin hyrė me apo pa dėshirė, ndėrsa njė pjesė tjetėr edhe pėrkundėr vėrejtjeve me shkrim dhe me goje, tė sqaruara edhe pėrmes Komunikatave tė SH.P tė UĒK’sė, nuk kishin pranuar tė largohen nga rruga e tyre e gabuar dhe e dėmshme pėr popullin e tyre tė pushtuar.

Ėshtė rregull ndoshta i pashkruar qė secili popull qė lufton pėr ēlirim, ti denoj dhe vrasė sė pari tradhėtarėt e vet, andaj edhe gjatė luftės sė popullit shqiptar nė krye me UĒK’nė, njė pjesė e tradhėtarėve u vranė nė luftime tė armatosura kundėr Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės, ndėrsa njė pjesė tjetėr u ekzekutuan pėr.shkak se drejtėpėrsėdrejti dėmtonin dhe rrezikonin luftėm ēlirimtare tė UĒK’sė kundėr forcave serbe, duke dalur nė pėrkrahje tė forcat terroriste armike. Kėshtu kanė vepruar tė gjithė vendet Europiane kur kanė luftuar pėr ēlirim dhe ata nuk duhet tė na shesin mend neve tash kur dihet se kjo ėshtė praktikė e tė gjithė popujve qė luftojnė pėr ēlirim kombėtar.

Gabimi sipas mendimit tim ėshtė bėrė qė pas luftės, SHP i UĒK’sė duhet ta ketė pasur regjistrin e saktė se kush ishin bashkėpuntorėt e Serbisė, ēfarė nivelesh kanė qenė, kush ėshtė ekzekutuar, kush ėshtė falur dhe arsyetimet pse ka ndodhur kėshtu. Pse ėshtė dashur qė UĒK’ja tė ketė frikė ta thotė tė vėrtetėn, ndėrsa sot po ata bashkėpunėtorė tė armikut nuk po kanė frikė ta thonė tė pavėrtetėn dhe pa fije turpi shpifin e gėnjejnė me gjuhėn e nėperkės siē e kanė pasur zakon gjithėherė.

Ēka ndodhi pas pėrfundimit tė luftės sė armatosur nė Kosovė dhe ardhjes e forcave ndėrkombėtare. UNMIK’u dhe OSBE, duke pasur nevojė tė bashkėpunojė me shqiptar tė Kosovės, tė cilėt duheshin tė jenė pėrkthyes, shofer etj, punėsoi nė masė tė madhe ata qė ose ishin nė bashkėpunim me serbėt ose ishin anėtar tė LDK’sė dhe kishin propaganduar kundėr UĒK’sė. Nė anėn tjetėr, asnjė ushtar i UĒK’sė, pavarėsisht profesionit dhe njohjeve tė gjuhėve tė huaja, nuk ėshtė pranuar nė kėto institucione ndėrkombėtare. Shumica e tė punėsuarėve nė UNMIK, KFOR dhe OSBE, ishin tė pėrzgjedhur tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar me institucionet ndėrkombėtare dhe pėr tė propaganduar kundėr UĒK’sė e bartėsve tė tyre.

Tė trimėruar nga propaganda e madhe qė bėhej kundėr UĒK’sė, por edhe tė pėrkrahur nga UNMIKU e KFOR’i, ish bashkėpunėtorėt e armikut, filluan denoncimin dhe ndjekjen e luftėtarėve tė UĒK’sė, nė vend se tė ndodhte e kundėrta. Ata, hartuan lista me emra te ushtarėve dhe komandantėve tė UĒK’sė, i denoncuan para organeve tė UNMIK’ut pėr gjoja vrasjet dhe torturimet qė u kanė bėrė atyre luftėtarėt dhe komandantėt e UĒK’sė nė kohėn kur njė pjesė e tyre ishin burgosur gjatė luftės nga UĒK’ja. Shumė komandant dhe ushtar tė UĒK’sė u arrestuan nė mėnyrė spektakolare nga UNMIK’u dhe KFOR’i, nėn akuza tė rėnda pėr vrasje dhe keqtrajtim gjatė luftės, u mbajtėn me vite tė tėra nė burg dhe shumica nga ta, nė mungesė faktesh u liruan tė pa fajshėm, por kurrė nuk iu dha kurrėfar dėmshpėrblimi, siē ėshtė rregull nė vendet demokratike Evropiane prej nga vijnė KFOR-i dhe UNMIK’u.

Nė anėn tjetėr LDK e cila nė gjirin e saj pėrfshiu shumicėn nga anėtarėt e LKJ’sė dhe tė LKK’sė e tė strukturave tjera komuniste nė Kosovė, duke pretenduar tė jetė njė Lėvizje paqėsore deri nė fillim tė luftės nė vitin 1998, nuk pėrkrahu grupet e armatosura tė UĒK’sė, ndėrsa me fillimin e luftės nė Kosovė, LDK dhe Qeveria Bukoshi formuan FARK’un, gjoja pėr tė luftuar armikun nė mėnyrė institucionale dhe profesionale, por nė fakt FARK’u ishte formuar nga Qeveria e Kosovės pėr tė sabotuar luftėn ēlirimtare tė UĒK’sė.

Mė 19 Nėntor 1998, Kryesia e LDK’sė formoi njė komision pėr tė hetuar krimet e lufės tė kryera nga forcat serbe, vrasjeve enigmatike dhe kėrcėnimeve tė aktivistėve tė LDK’sė, i cili udhėhiqej nga Eqrem Kryeziu anėtar i Kryesisė sė LDK’sė. Qėllimi i kėtij komisioni ishte qė tė mbledhin sa mė shume fakte dhe argumente kompromituese kundėr UĒK’sė dhe sipas logjikės sė tyre pas luftės edhe tė denohen atdhetarėt qė kanė vrarė spiujt e serbisė dhe sabotatorėt e luftės, ēka nė fakt po ndodh nė Kosovė qe 12 vitė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

Pas pėrfundimit tė luftės, LDK dhe mbeturinat e FARK’ut poashtu sikur edhe mebturinat e serbisė dhe UDB’sė, hartuan lista e plane pėr tė denoncuar dhe etiketuar ushtarėt dhe komandantėt e UĒK’sė tek UNMIK’u dhe KFOR’i, duke shpresuar kėshtu qė do tė arsyetohen para popullit pėr dėshtimet e vijės sė tyre politike dhe sabotimin e tyre qė kishin bėrė gjatė luftės nė Kosovė.

Sipas propagandės sė LDK’sė dhe tė sabotatorėve tė luftės e bashkėpunėtorėve tė serbisė, vetėm dėshmorėt e rėnė ishin luftėtarė tė mirė, ndėrsa tė gjithė ata qė shpėtun tė gjallė janė kriminel dhe duhet tė etiketohen, tė shahen e injorohen, por edhe duhet tė arrestohen pėr gjoja sipas tyre dėmin qė i kanė shkaktuar Kosovės duke djegur dhe vrarė qytetar tė pa fajshėm, sepse prap sipas propagandės sė tyre Kosova do tė ēlirohej edhe pa luftė. Kjo politikė pacifiste, etiketonte luftėtarėt e UĒK’sė, se gjoja ata na qenkan marksist – leninist, Enverist, komunist e ēka jo tjetėr…ndėrsa veten e tyre kėta komunist tė rryer tė TITO’s e quajnė demokrat..!!!

Njė segment tjetėr me rėndėsi qė prishi mjaft shumė imazhin e luftės sė UĒK’sė, ėshtė edhe sjellja agresive e vet bartėsve tė luftės pas pėrfundimit tė saj dhe euforia qė kaploi ata pas triumfit tė tyre dhe pas krijimit tė partive legale dhe institucioneve Vetėqeverisėse tė Kosovės. Krijimi i partive politike tė dalura nga LPK’ja e paraluftės dhe nga ushtarėt e komandantėt e UĒK’sė, solli nė skenėn politike edhe njė frymė tė re tė bėrjes sė politikės tani legale tė pas ēlirimit. Partitė e ashtuquajtura ,,tė luftės” fillimisht nė radhėt e saja angazhuan shumicėn nga veprimtarėt e LPK’sė, ish tė burgosurit politik dhe luftėtarėt e UĒK-sė, por duke e ndjerė nevojėn dhe interesin e zgjerimit e tė masovizimit tė partisė nė radhėt e veta futėn intelektual, veprimtar, student e qytetar shtresave tė ndryshme.

Mė vonė nėpėr nėndegėt, degėt e deri nė qendėr tė kėtyre partive ,,tė luftės”, depėrtuan edhe ish UDB’ash, LDK’istė, Farkist,e deri te biznesmenėt dhe kundėrshtarėt e luftės, tė cilėt duke qenė tė hendikepuar qė nuk kishin kontribuar gjatė luftės ose kishin qenė edhe kundėr saj, tani e konsideronin veten me fat tė jenė nė njė parti me njerėzit e luftės dhe bėheshin servil tė pushtetit dhe tė ish komandantėve tė luftės.

Njė pjesė e tyre kishte bėrė shumė mėkate nė tė kaluarėn dhe tani merrnin azil politik duke gjetur forma tė ndryshme pėr tu futur nė kėto parti, shpeshėherė edhe duke dhėnė para tė majme tek bartėsit kryesor tė kėtyre partive nė Prishtinė ose nėpėr komun tė ndryshme tė Kosovės. Kjo kategori, duke qenė shumica ish anėtar tė LKJ’sė, LDK’sė etj, kishin edhe qėllimet e tyre tė rrezikshme dhe djallėzore pėr tė realizuar nė tė ardhmen siē ėshtė tashti rasti me Bexhet Pacollin, njė proserb dhe njeri me tė kaluar shumė tė dyshimt qė arriti pa meritė, falė njerzve tė luftės tė bėhet Kryetar i Kosovės.

Kėsaj gjuetie kundėr vlerave tė UĒK’sė, i ndihmoi mjaft shumė edhe njė pjesė e qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt meqenėse po dilnin nga robėria 100 vjeēare nėn sundimin serb, nuk ishin nė nivelin e duhur tė vetėdijes pėr tė kuptuar drejtė bartėsit e luftės ēlirimtare, por si popull qė beson lehtė nga propaganda e rrugės dhe kafeneve, njė pjesė e madhe e tyre u pėrfshi nė propagandėn e fėlliqur qė filluan struktura tė LDK-sė dhe tė mbeturinave tė UDB’sė e frikacakė, tė cilėt shkruanin nė gazetėn ,, Bota Sot” dhe bėnin propagandė kundėr UĒK’sė dhe bartėsve tė luftės.

Tė gjitha kėto qė thamė lart dhe lakmia pėr pushtet dhe keqpėrdorimet e disa prej pjestarėve tė UĒK’sė, sollėn deri tek demonizimi i luftės sė UĒK-sė, rrėnimi dhe shkatėrrimi i vlerave tė luftės, shantazhimi dhe izolimi i bartėsve tė luftės nė Kosovė deri nė atė masė saqė tė identifikohesh si pjestar i UĒK’sė, ėshtė vėshtirė tė gjesh njė vend pune, tė inkuadrohesh nė jetėn institucionale, kulturore dhe politike tė Kosovės sė pasluftės.

Kjo propagandė e pa skrupullt e segmentėve tė caktuar anti UĒK’sė tė LDK’sė, UDB’sė dhe forcave anti kombėtare dhe anti ēlirimtare nė Kosovė, sollėn Kosovėn nė njė krizė morale dhe politike deri nė atė masė saqė nė pushtet dhe nė Qeveritė e Kosovės erdhėn forca tė dyshimta politike, pa bagazh atdhetar, jo profesionalist, tė cilat Kosovės ia paraqitėn njė fytyrė dhe imazh tė keq para bashkėsisė nderkombėtare, ndėrsa atdhetarėt e vėrtetė ose mbetėn nė rrugė dhe tė izoluar, ose u burgosėn me shumė vite burg, me tė vetmin faj pse morėn armėt dhe i dolėn armikut nė ballė. Tash 12 vjet pas luftės, edhe vet bartėsit e luftės sė UĒK’sė, shpeshėherė po e harrojne luftėn dhe vetėm kur po arrestohet ndonjė Komandant po na kujtohet tė themi Rroftė UĒK. Nėse nuk jemi pėr ēdo ditė ushtar tė Atdheut, shqipėtarėt dhe Shqipėrinė nuk mund tė bėjmė kurrė !!!

(Autori ėshtė Magjistėr i Historisė dhe Kryetar i Klubit Politik ,,Afrim Zhitia” Prishtinė)

Llapi
09-06-2013, 10:00
http://www.lajmonline.com/repository/images/thumb_610x353/jetullah_behrami_567977.jpg

Dėshmitari i mbrojtur kundėr Lushtakut, “aktiv” nė Skenderaj

Jetullah Behramaj, dėshmitar i mbrojtur nė disa procese gjyqėsore kundėr Sami Lushtakut, prej njė viti nuk dihet se ku ndodhet me familje, por dokumentet zyrtare tregojnė se gjatė kėsaj kohe ai ka qenė pjeswmarrės nė shumicėn e mbledhjeve tė Kuvendit tė Komunės sė Skenderajt, ende ai ka statusin e anėtarit tė kėtij Kuvendi.

Behramaj nuk ka qenė prezent nė seanca, por nė evidencėn e pjeswmarrėsve ka nėnshkruar dikush nė vend tė tij. Pėr pasojė mungesa njėvjeēare nuk ia ka humbur statusin e anėtarit tė Kuvendit Komunal. Kjo pėr shkakun se deri tash nuk ishte pėrmbushur kushti ligjor, me tė cilin mandati i merret njė anėtari.

"Ēėshtja e tij do tė shqyrtohet shumė shpejt nė KQZ ", ka thėnė njė anėtar i kėtij institucioni, shkruan Koha Ditore.

“Ndoshta kėtė tė hėnė do ta kemi nė rend dite. Kuvendi Komunal i Skenderajt ka marrė iniciativėn mė herėt pėr ta zėvendėsuar por nuk e ka kompletuar dokumentacionin. Madje, dokumentacioni qė i ėshtė kėrkuar pėr ta treguar mungesėn e kėtij anėtari, e ka dėshmuar tė kundėrtėn- ka treguar se ai ka marrw pjesė”, ka thėnė anėtari i KQZ-sė, i cili ka folur nė kushte anonimiteti.

Llapi
09-06-2013, 12:57
kush jan te arrestuarit..
na i tregoni emrat e sakte..https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/944126_597027566998562_2123801352_n.jpg

brari eshte edha Sahit Jashari shtepia e te cilit ju dogj e
policia dhe ushtria serbe ja vran 15 antar te familjes

ndersa ai sot mbahet ne burg dhe akuzohet
per vrasjen e nji krimineli ish komandant i stacionit te policis serbe ne Drenas

e ti e disa tier po i gezoheni ketyre arrestimeve qe ju kan ba ketyre luftarve te liris

Llapi
10-06-2013, 10:47
Qerim Kelmendi

Dita 10

Grevistėt po hyjnė nė ditėn e 10 tė grevės urisė kundėr burgosjes sė komandantėve tė UĒK-sė, fuqia po humbet, e morali mė shum ritet.
Pėr tė mbrojtur vlerat ēlirimtare pėr 10 ditė po bėjn tė pamundurėn , e mė e keqja ėshtė se gjat kėsaj greve veprimtaria anti ēlirimtare po bėn pėrpjekjet e fundit qyqare kundėr ēlirimtarėve, kundėr grevistėve.
Ju lutem vetėm pėr pak ēaste tė mendojm tė kaluarėn , pikėrisht rikujtoni ata vite, vitet 97-99. Mendojeni se ēpo bėnin ēlirimtarėt asokohe, ēpo bėnte sėrbia , ēpo bėnin ata shqipėfolsa qė organizonin zgjedhje tė" lira e demokratike" ndėr sėrbi, zgjedhje tė mbrojtura e siguruara nga policija serbe.
Uroj qė ēifti i tyre tė vetdijsohet tė ndėrpresė argatllėkun qė po i bėn Salustrove & Co.

Populli i Kosovės ka besimin mė tė madh tek themeluesit e LPK-UĒK, ēdo nismė atėdhetare e Ibrahim Kelmendit me shok ka qenė me rezultat pozitiv. Besoj se kjo sakrificė kaq e madhe qė po bėhet nė pėrkrahje tė ēlirimtarėve , tė paktėn edhe njėherė do dėshmon vlerat e pastėra tė UĒK-sė.

Rex
10-06-2013, 10:54
10 dite pa honger dhe faqet kuq si molla secili. Marshallah.

Llapi
10-06-2013, 22:05
http://www.epokaere.com/Articles/1/12344/Images/656X373123448480_10200167908096834_555025412_n.jpg

Grevistėt u shkruajnė letėr institucioneve
10.06.2013 | 15:13
Grevistėt Blerim Muriqi, Xhemė Xhura, Ibrahim Kelmendi, tė cilėt po solidarizohen me ish- komandantėt e UĒK-sė tė paraburgosur padrejtėsisht, sot i kanė dorėzuar njė letėr drejtuesve tė institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare.
“Sot i dorėzuam kryetarit tė Kuvendi tė Republikės sė Kosovės, z. Jakup Krasniqi, kryeministrit Hashim Thaēi, kryetarit tė Gjykatės Supreme dhe shefit tė EULEX-it lutjet tona tė sublimuar gjatė kėtyre dhjetė ditėve. Po vetėkuptohet, i dorėzuam protokolleve tė tyre. Nė aneks tė lutjeve tona kemi bashkangjitur edhe prononcimet publike gjatė grevės, letrėn protestuese tė intelektualėve tė shquar tė Tiranės dhe pėrkrahėsve tė luftės ēlirimtare tė UĒK-sė, si arsyetim i lutjeve tona, meqė nuk kishim fuqi fizike pėr t’i arsyetuar lutjet tona”, ėshtė thėnė nė njė njoftim nga grevistėt.

Grevistėt kanė bėrė me dije se vazhdojmė tė qėndrojmė nė grevė, duke u solidarizuar me komandantėt e paraburgosur padrejtėsisht. “Kėrkojmė mirėkuptim nga ata qė po kėrkojnė tė na bashkangjitėn, por qė ne nuk po i pranojmė. Kėrkojmė mirėkuptim nga ata qė po na lusin ta ndėrpresim grevėn...”, ėshtė thėnė nė njė njoftim publik tė nėnshkruar nga grevistėt: Blerim Muriqi, Xhemė Xhura, Ibrahim Kelmendi.

Po ashtu nė kėtė adresim publik ėshtė bėrė me dije se fatkeqėsisht grevisti Murat Bajrami ėshtė detyrohet tė ndėrpresė grevė, pėr shkak tė gjendjes tepėr tė rėnduar shėndetėsore.

“Mbrėmė, rreth orės 23:30 urgjenca e mori dhe i bėri trajtim mjekėsor me infuzione, duke i sugjeruar qė ta ndėrpres grevėn e urisė. Edhe ne bashkėgrevistėt e lutėm qė tė ndėrpriste grevėn, meqė ai insistonte pėr ta vazhduar nė atė gjendje tė rėndė. U mirėkuptuam dhe ndėrpreu. E falėnderojmė dhe i urojmė rehabilitim sa mė tė shpejtė”, ėshtė thėnė nė kėtė njoftim.

Llapi
10-06-2013, 22:06
Arrestimi i heronjve dhe fushata e Tiranės!


Publikuar: 03.06.2013 - 11:04

Tiranė, 3 qershor - Tirana politike ėshtė dalldisur keq pas zgjedhjeve tė 23 qershorit, aq keq, sa ajo shprehja popullore “Fshati digjet dhe kurva krihet” ėshtė shprehja qė i shkon mė pėr shtat situatės qė vėrtet po ndizet javėn e fundit nė rajon, sidomos nė Kosovė dhe Maqedoni. Dy ngjarje tė rėnda kanė ndodhur kėtė javė, tė cilat kaluan totalisht nė heshtje nga politika e ditės nė Tiranė, qoftė nga opozita, qoftė nga qeveria.

E para, arrestimi i komandantit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Sulejman Selimi, i cili, veē tė tjerave, ėshtė edhe ambasadori i Republikės sė Kosovės nė Shqipėri, si dhe i pesė komandantėve tė tjerė tė rėndėsishėm, tė gjithė bashkėpunėtorė dhe miq tė ngushtė tė kryeministrit Hashim Thaēi. Arrestimi i tyre nėn emėrtimin “Grupi i Drenicės”, nė fakt ėshtė arrestim pėr luftėn e lirisė mė 1998-1999. Ēėshtja e dytė ishte prishja e Samitit tė Ohrit, ku si pasojė e presioneve qė bėn Serbia politike, nuk u ftua nė kėtė Samit Presidentja Jahjaga si pėrfaqėsuese e Kosovės dhe Samiti u prish pas bojkotit tė Presidentit Nishani, Presidentit tė Kroacisė, Bullgarisė dhe Greqisė. Kishte qė nė kohėn e Millosheviēit qė nuk ndodhte njė ngjarje e tillė.* * *Nėse do tė kishte qenė gjallė Adem Jashari, do tė kishte qenė njė ndėr tė arrestuarit e Grupit tė Drenicės, se nė fakt nė ka pasur ndonjėherė Grup Drenice, grupi i parė ka qenė ai i Adem Jasharit dhe akuzat e para kundėr kėtij grupi i ngriti Prokuroria e Serbisė, duke e akuzuar pėr krime. Nėn kėtė pretekst u dėrguan trupat pėr tė arrestuar Adem Jasharin nė Prekaz, kur u bė masakra e famshme, qė ėshtė edhe fillimi i epopesė kombėtare tė UĒK-sė. Nėse ėshtė kėshtu, qė prokurorėt e Misionit Europian tė Ligjit nė Kosovė do tė arrestojnė kėdo qė ka mbajtur uniformėn e UĒK-sė gjatė luftės dhe duan tė “arrestojnė” luftėn mė fisnike tė kombit shqiptar, le ta bėjnė, por nuk mundet qė nėn petkat e njė integrimi fiktiv dhe jo realist shqiptar politika shqiptare tė heqė tė mbathurat dhe tė lejojė tė pėrdhunohet frikshėm historia jonė e pėrbashkėt e tė lejojė tė pėrdhunohet egėrsisht historia jonė e largėt dhe e afėrt, historia e Adem Jasharit, e Fehmi Lladrovcit dhe Shkėlzen Haradinajt e mijėra dėshmorėve dhe heronjve tė tjerė, shokė e bashkėpunėtorė tė komandantit tė UĒKsė, Sulejman Selimit, si dhe historia e tė gjithė tė arrestuarve ndėr vite, nga Rramushi te Fatmir Limaj e deri tek ushtarėt e thjeshtė tashmė tė vdekur. Nėse duan tė arrestojnė historinė, le ta arrestojnė e ta pėrdhunojnė atėherė…* * *Kemi parė pafundėsisht skena patetike ku politika e Tiranės, e majtė dhe e djathtė, me lotė krokodili vrapon tė marrė pikė e tė pėrfitojė kredite politike duke pėrdorur historinė e lavdishme tė UĒK-sė. Kemi parė Majkon qė dhe pak do duket sikur e ka ēliruar ai Kosovėn, i cili s’ka thėnė asnjė presje pėr kėto arrestime. Kemi parė Berishėn, Kryeministrin e vendit, gjithashtu i pėrhumbur nė fushatė, fshat mė fshat, si kryetar komune. Kemi parė Ramėn, i cili me Rilindjen e me ngjyrat e ndryshuara tė partisė sė vet nuk e kupton qė pėr t’u sjellė si kryeministėr duhet tė merresh me ēėshtjen kombėtare si njė kryeministėr, se Kosova ėshtė mė e rėndėsishme se muzika e ēingijeve tė Tiranės. Kemi parė Metėn qė ka qenė aktor politik kryesor nė ato vite kur bėhej lufta e Kosovės, i cili hesht, madje na janė zhdukur nga qarkullimi Kreshnik Spahiu, Shpėtim Idrizi e Fatmir Mediu, qė nė programet e tyre trumbetojnė me tė madhe “kauzėn kombėtare”. Sė bashku me Presidentin Nishani, tė gjithė kėta janė zhdukur dhe strukur pas fushatės elektorale. Vetėm po tė vijė EULEX-i t’i arrestojė nė Tiranė, rrezik lėvizin nga vendi politikanėt tanė.* * *Qė klasa politike nė Serbi ėshtė mė koheze dhe e qėndrueshme se klasa jonė politike, kjo dihet. Qė serbėt i mbronin ata qė me tė vėrtetė ishin kriminelė lufte nė Bosnjė, tė cilėt edhe pas 15-20 vitesh me zor i dorėzoi, edhe kjo dihet. Qė kroatėt e kanė zot mbi tokė gjeneral Ante Gotovinėn, edhe kjo dihet. Qė boshnjakėt e kanė gdhendur nė histori emrin e Alia Izetbejgoviēit, themeluesit tė shtetit tė tyre, edhe kjo dihet, por qė klasa jonė politike nuk guxon tė pėrmendė emrin e UĒK-sė dhe tė komandantėve vėrtet legjendarė tė saj se ka frikė nga burokratėt e EULEX-it, kjo vėrtetė nuk dihej. Por kjo vėrtet tregon se luftėrat i bėjnė heronjtė, tė cilėt i adhuron populli, i administrojnė dallaveraxhinjtė dhe frytet e tyre i gėzojnė vetėm maskarenjtė dhe tradhtarėt (marrė nga ‘Panorama’).

Brari
10-06-2013, 22:29
Lufta e UĒK-sė, shqiptarėt kėrkojnė pension nga Kosova
22


Specialee Martė, 4 Qershor, 2013 | 16:49 pm


Foto Ilustruese
Plot 574 shqiptarė nga Shqipėria kanė kėrkuar pranė Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (OVLUĒK) me qendėr nė Prishtinė, pėr tė pėrfituar statusin e dėshmorit (familjarėt), veteranit dhe invalidit tė UĒK-sė. Menjėherė pas miratimit tė ligjit nr. 04/L-054 “Pėr statusin dhe tė drejtat e dėshmorėve, invalidėve, veteranėve, pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, viktimave civile dhe familjeve tė tyre” nga Kuvendi i Kosovės, qė ka nisur zbatimin mė 1 janar tė vitit 2012, edhe aktivistėt nga Shqipėria, pjesėmarrės gjatė luftės sė Kosovės, kanė nxituar tė pėrgatisin dokumentacionin e nevojshėm pėr tė pėrfituar kėtė status. Tė joshur nga pensionet deri diku tė larta dhe qė paguhen nė euro, aplikuesit nga Shqipėria po shtohen vazhdimisht, edhe pse duhen verifikuar nėse kanė qenė luftėtarė direkt apo thjesht kontribuues. APLIKIMET Sipas pėrfaqėsuesit tė Kryesisė sė Veteranėve tė UĒK-sė pėr Shqipėrinė, Sokol Poga, kanė aplikuar 40 persona pėr statusin e dėshmorėve, 61 pėr statusin e invalidit dhe 473 pėr statusin e veteranit. Prej kėtyre, 28 janė shpallur dėshmorė, 34 kanė vdekur nė mina, 238 janė plagosur nga minat dhe mbi 100 ushtarė kanė vdekur me armė nė dorė. Mirėpo, sipas Pogės, pėr tė pėrfituar statusin e invalidit, dėshmorit apo veteranit, shqiptarėt e Shqipėrisė tė angazhuar nė luftė duhet tė kenė qenė pjesė e strukturave tė ngritura nga UĒK-ja. “Fillimisht do tė konsiderohen veteranė tė luftės ata persona qė kanė qenė tė inkuadruar nė brigada konkrete, apo nė bazat speciale sekrete tė UĒK-sė tė instaluara nė Shqipėri, si dhe persona qė kanė pėrcjellė pėrmes kufirit grupe e materiale tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Megjithatė, kontributi i banorėve tė zonave kufitare me Kosovėn, rretheve kufitare, por edhe i gjithė Shqipėrisė ka qenė i pazėvendėsueshėm pėr ēlirimin e Kosovės”, – thotė Poga. Nga vėzhgimi i bėrė rezulton se gati tė gjitha zonat e Shqipėrisė “kanė pasur pėrfaqėsuesit” e tyre nė strukturat ushtarake qė kanė kontribuar pėr ēlirimin e Kosovės. Por, dominante nė lista ėshtė ajo e Veriut. Rrethi i Hasit (41 invalidė, 27 dėshmorė, 198 veteranė), Kukėsit (3 dėshmorė, 25 veteranė), Tropoja (30 dėshmorė, 152 veteranė), Shkodra (1 dėshmor). Mė pas vijnė Berati (1 dėshmor), Librazhdi (1 dėshmor, 9 veteranė), Lushnja (2 veteranė), Vlora (10 veteranė), Skrapari (2 veteranė), Pogradeci (1 veteran). Gjithashtu, njė kontribut tė veēantė kanė dhėnė edhe rrethet e Shqipėrisė sė Mesme, si Kavaja (1 dėshmor), Durrėsi(16 veteranė), Elbasani (3 veteranė), Kruja (2 veteranė) dhe sė fundmi aplikuesit nga kryeqyteti, Tirana (3 invalidė, 2 dėshmorė, 50 veteranė, tė ardhur nga Jugu shumica). Ligji i miratuar rregullon tė gjitha statuset e kontribuuesve tė luftės sė Kosovės, pėrjashtuar veteranėt e kėsaj lufte, pasi ata do tė rregullohen me njė tjetėr ligj tė veēantė. KONTRIBUUES APO LUFTĖTAR Ndėrsa shumė shqiptarė tė Shqipėrisė pretendojnė pension nė Kosovė, duket se aplikuesit do tė kalojnė nė “sitė”. Sadik Halitjaha, anėtar i Komisionit pėr Njohjen dhe Verifikimin e Statusit tė Dėshmorit tė Kombit, Invalidit, Pjesėtarit dhe tė Internuarit tė luftės sė Kosovės, organizėm shtetėror i ngritur nga Kuvendi i Kosovės, ka bėrė tė ditur se: “Pjesa mė e madhe e aplikuesve do tė trajtohen si kontribuues tė luftės. Pra, personat tė cilėt kanė dhėnė kontribute nė luftė, qoftė me para, ata qė kanė ndihmuar ushtarėt duke i strehuar, transportuar dhe me ndihma tė ndryshme, sė bashku me ata tė cilėt kanė luftuar pėr njė kohė tė caktuar dhe janė tėrhequr pa dhėnė llogari”. Sipas tij, kėta tė fundit do tė quhen pjesėmarrės nė luftėn e UĒK-sė. “Nuk mund ta krahasojmė me atė qė ka luftuar deri nė fund. Tė tjerėt qė kanė dhėnė kontributin kanė qenė nė shėrbim tė ushtarėve, pra nuk mund tė kategorizohen me ata qė kanė rėnė dėshmorė nė luftė, qė kanė derdhur gjak. Ndaj kemi bėrė kėto kategorizime pėr tė mos i hyrė nė hak askujt, duke i ndarė nė njė kategori tė veēantė, tė mobilizuarit nė luftė”, thotė Halitjaha. Ai garanton se tė gjitha dokumentet e nevojshme qė janė tė ruajtura nga UĒK-ja do tė kontrollohen pėr tė verifikuar pėr secilin aplikues, nėse ka qenė pjesė e luftės dhe cilit status i pėrket. LAH LLESHI Lah Lleshi ėshtė 56 vjeē dhe ka lindur nė fshatin Kishaj, nė lagjen Lleshaj nė Has tė Kukėsit. Ėshtė njė nga dėshmitarėt qė tregon ekzistencėn e UĒK-sė qė nė vitin e hershėm 1995. Para se tė shpėrngulej nė Tiranė, ku tashmė jeton prej 12 vitesh, Lahi ishte me profesion ushtarak, nėn gradėn komandant i Forcave tė Batalionit, Forcave Vullnetare nga Dobruna e deri nė Morinė tė Kukėsit, prej 23 vitesh. Ai ka qenė i aktivizuar nė luftė pėr mbrojtjen e Kosovės dhe trojeve shqiptare nė fund tė vitit ’95 nė moshėn 40-vjeēare e deri nė pėrfundim tė saj, nė 1999-n. Ka qenė inkuadruar nė Brigadėn 128, e njohur si Brigada e Pashtrikut, me komandat Rruzhdi Selamatin, me detyrė shef armatimi. “Sapo pranova thirrjen, mora edhe detyrėn. U vendos qė shtėpia ime, pasi ishte mė afėr kufirit, rreth 1 km e gjysmė, tė ishte baza sekrete pėr kalimin e grupeve, celulave qė i adresonte S.Poga tek unė pėr t’i trajnuar; t’i stėrvitja, armatosja dhe pastaj t’i pėrcillja matanė kufirit”, thotė Lahi. Ai ka humbur edhe vėllanė e tij. “Vėllai im Xhevati ka rėnė dėshmor mė 10 shtator tė ’98-s, nė zonėn e Gorozhupit. Ishte i martuar me dy fėmijė. Pėr fat tė keq nuk njihet dėshmor as nė Shqipėri e as nė Kosovė. Kam aplikuar pėr ta njohur, uroj tė mos ia humbin mundin.”, thotė ai Lahi. HASAN KEKAJ Hasan Kekaj ka lindur nė Dukat tė Vlorės, i transferuar me familjen e tij nė Tiranė nė vitin 1961. Ka pėrfunduar studimet nė Shkollėn e Bashkuar nė kryeqytet, i specializuar nė fushėn e Logjistikės (prapavijė). Sot ėshtė 68 vjeē, babai i dy djemve. Ja ēfarė tregon ai: “Pasi morėm detyrat, na drejtuan direkt nė Ershan tė Kukėsit, atje u takuam me Fatmir Limėn, i cili na ēoi te Malit Doēi, i cili ishte pritės dhe pėrcjellės i trupave ushtarakė tė operacionit “Shigjeta”… Unė isha i ngarkuar komandant i Logjistikės nga Fatmir Limaj. Kryeja ēdo detyrė qė mundja, duke filluar qė nga kuzhina, depot e armatimit, elektriku, spitali. Spitali kishte njė staf shumė tė mirė, tė pėrgatitur, tė kryesuar nga Ymer Aliu, nga Presheva, i cili ishte shumė nacionalist. Me tė lėvizur nga aty, u nisėm drejt Prishtinės, pasi u krijua Ministria e Mbrojtjes, takuam edhe Azem Zylėn (ministėr i Mbrojtjes sė Kosovės) Fatmir Limajn, (Zv.ministėr i Mbrojtjes) dhe Dilaver Gocin (shef Kabineti)”, thotė Kekaj. Ai ka qėndruar rreth njė vit nė Brigadėn 128, me postin e komandantit tė Logjistikės nė Has. Sot, Hasan Kekaj, si ēdo pjesėtar i Luftės sė Kosovės dhe si ishpjesė e strukturave tė UĒK-sė ’95-’99, kėrkon tė drejtėn e njohjes sė statusit tė veteranit. LARTĖSIA E PENSIONEVE Pensionet familjare pėr familjet e dėshmorėve tė UĒK Familja qė i ka dhėnė njė dėshmor: 358,50 euro Familja qė i ka dhėnė dy dėshmorė: 428,70 euro Familja qė i ka dhėnė tre dėshmorė: 463,80 euro Familja qė i ka dhėnė katėr dėshmorė: 498,90 euro Familja qė i ka dhėnė mė shumė se 4 dėshmorė: 534,00 euro Pensionet familjare pėr familjet e tė zhdukurve tė UĒK Familja me njė tė zhdukur tė UĒK-sė: 358,50 euro Familja me dy tė zhdukur tė UĒK-sė: 428,70 euro Familja me tre tė zhdukur tė UĒK-sė: 463,80 euro Familja me katėr tė zhdukur tė UĒK-sė: 498,90 euro Familja me mė shumė se 4 tė zhdukur tė UĒK-sė: 534,00 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 20 -30%: 144,00 euro Pensionet familjare pėr familjet e viktimave civile Familja e viktimės civile: 135,00 euro Pensionet familjare pėr familjet e tė zhdukurve civilė Familja e tė zhdukurit civil: 135,00 euro Pensionet invalidore pėr invalidėt civilė tė luftės Invalidi me dėmtim trupor mbi 80%: 122,00 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 61%: 109,00 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 40%: 96,00 euro Shtesa pėr pėrkujdesje dhe ndihmė pėr invalidėt civilė Kujdestari pėr invalidin me dėmtim trupor me mbi 80%: 40,10 euro Pensioni familjar pas vdekjes sė invalidit civil tė luftės Invalidi me dėmtim trupor mbi 80%: 98,60 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 61%: 88,20 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 40% 77,80 euro Pensionet invalidore personale pėr invalidėt e UĒK-sė Invalidi me dėmtim trupor mbi 80%: 358,50 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 71%: 330,00 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 61%: 315,00 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 51%: 300,00 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 41%: 285,00 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 31%: 255,00 euro Invalidi me dėmtim trupor prej 20%: 180,00 euro Shtesa pėr pėrkujdesje dhe ndihmė pėr invalidėt e UĒK-sė Kujdestari pėr invalidin me dėmtim trupor me mbi 80%: 180,00 euro SHOQATA E VETERANĖVE TĖ UĒK-SĖ NĖ SHQIPĖRI Shoqata e Veteranėve tė Luftės sė Kosovės nė Shqipėri ėshtė themeluar mė 19 qershor 2006 si organizatė joqeveritare, edhe pse ėshtė degė e Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės sė Kosovės me qendėr nė Prishtinė, pra varet nga kjo e fundit. Nismėn e ka marrė Sokol Poga, bashkė me ndihmėn e bashkėpunimin e ish-ushtarėve tė tjerė tė UĒK-sė nga Shqipėria. U ngrit bordi drejtues me nė krye Spiro Butkėn. Por, Butka ėshtė shkarkuar nga Shoqata e Veteranėve nė Kosovė, pėr shkelje tė rregullores sė brendshme tė saj nė qershor tė 2010-s. Tashmė kjo shoqatė nuk ka as kryetar dhe as zyrė. EVA MARKU

22


panorama

--

Llapi
12-06-2013, 11:45
http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/580432_162134593965901_194916642_n.jpg

Llapi
12-06-2013, 11:46
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/249050_160841164095244_1060291314_n.jpg

Llapi
12-06-2013, 15:29
CILI ĖSHTĖ MISIONI I MISIONIT TUAJ?

Nga Berat Buzhala dhe Lutfi Haziri

Letėr e hapur Shefit tė Misionit tė EULEX’it, Bernd Borchardt.

Kur nė vitin 1999 kosovarėt e fituan lirinė, falė edhe humanizmit perėndimor, nuk ishin tė rralla rastet kur ajo u keqpėrdor nė mėnyra brutale.

Shumica prej nesh edhe mė tutje i kanė tė freskėta nė mendje pamjet e llahtarshme tė tė rinjve shqiptarė, ditėn e 28 Nėntorit tė vitit 1999, qė i kishin linēuar disa tė moshuar serbė nė sheshin qendror tė Prishtinės.

Po shfrynin mbi ta pasionet mė tė ulėta njerėzore. Drejtėsia vendore dėshtoi tė merret me kėtė rast. Dėshtoi tė merret edhe me shumė e shumė raste tė tjera tė dhunės qė shumica shqiptare po ushtronte ndaj pakicės, sidomos asaj serbe, nė shenjė hakmarrjeje pėr krimet e llahtarshme qė muaj mė parė i kishte kryer regjimi gjenocidial i Sllobodan Milloshevicit ndaj shumicės shqiptare.

Njė gjendje e tillė e njė mungese totale tė rendit dhe ligjit kishte vazhduar pėr afėr njė vit pas pėrfundimit tė luftės. Administrata ndėrkombėtare e UNMIK'ut ishte tėrėsisht e pėrgatitur pėr tė vendosur njė sistem tė balancuar dhe neutral tė drejtėsisė nė vendin tonė. Pėr ta bėrė rrugėn e gjatė mė tė shkurtėr Shefi i pasluftės i UNMIK'ut i kishte certifikuar gjyqtarėt vendorė pėr ta ndarė drejtėsinė, pa kurrfarė asistence ndėrkombėtare. Ashtu siē nuk po funksiononin shumė aspekte tė jetės nė vend, ashtu nuk funksionoi si duhet as drejtėsia. Tė gjendur nėn presionin publik gjyqtarėt vendorė filluan tė dėnonin pa kurrfarė kriteri serbėt lokalė, pėr krime tė luftės. Nė procedura tė pėrshpejtuara, nė mungesė faktesh dhe dėshmitarėsh, gjyqtarėt vendorė nė mbi 20 raste i dėnuan serbėt e dyshuar pėr krime tė luftės me dėnime maksimale.

Kjo gjendje filloi tė bėhej e padurueshme dhe nė kėto rrethana Administrata e UNMIK'ut u desh tė ndėrhynte me njė urdhėr administrativ 2000/64, me anė tė tė cilit obligoheshin gjyqtarėt vendorė qė nė rastet e krimeve tė luftės nė secilin panel tė inkuadronin edhe gjyqtarė ndėrkombėtarė. Me kalimin e viteve rastet e krimeve tė luftės kaluan tėrėsisht si kompetence e gjyqtarėve ndėrkombėtarė.

Prej rreth 20 rasteve qė gjyqtarėt vendorė i kishin gjykuar pėr krime tė luftės, nė shkallėn e dytė mbi 90 pėr qind e tyre u anuluan nga gjyqtarėt ndėrkombėtarė. Serbėt e dėnuar nė mėnyrė joligjore u liruan, kurse tėtjerėt e vazhduan vuajtjen e dėnimit.

Ardhja e gjyqtarėve ndėrkombėtarė prej shumicės sė moderuar tė qytetarėve ishte parė si njė mundėsi ideale qė edhe nė vendin tonė drejtėsia tė ndahet sipas ligjit, e jo sipas pasioneve. Ishte parė si njė mundėsi ideale qė gjykata tė shėrbejė si njė vend ku ndahet drejtėsia pėr ngjarjet, e jo pėr individėt. Ishte parė si njė mundėsi e jashtėzakonshme qė prokurorėt tė mos shndėrroheshin nė persekutorė tė individėve,vetėm pse ata i takojnė njė grupacioni etnik, apo pse ata nė njė tė kaluar tė tyre e kanė pasur njė pozicion tė caktuar.

Ėshtė ironike se si nė momentin kur shqiptarėt dhe serbėt janė shumė afėr njė pajtimi historik, prokurorėt ndėrkombėtarė po i bėjnė tė njėjtat gabime qė 13 vjet pėrpara tyre i kishin bėrė kolegėt vendorė. Pėr dallim prej tė parėve motivet e kėtyre tė fundit nuk dihen.

Ėshtė ironike se si nė momentin kur Kryeministrat e dy shteteve, atij tė Kosovės dhe atij tė Serbisė, po pajtoheshin pėr njė vizion tė pėrbashkėt europian dhe pėr njė lloj pajtimi historik, prokurorėt ndėrkombėtarė ishin tė vetmit qė nuk po pajtoheshin me kėtė.

Ėshtė ironike se si nė kohėn kur Tribunali Ndėrkombėtar pėr Krime tė Luftės nė ish Jugosllavi, ai i Hagės, ėshtė pėrpara mbylljes dhe tashmė ka hequr dorė prej ndjekjeve tė mėtutjeshme, prokurorėt e EULEX'it e kanė nisur njė fushatė tė paparė deri mė tani nė Kosovė. Ata nė emėr tė krimeve tė luftės, janė duke i persekutuar udhėheqėsit e luftės. Nė vend tė krimeve po i hetojnė individėt. Ėshtė nė kufi tė pabesueshmėrisė se si komandant tė shquar tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė mes tė tjerash akuzohen qė gjatė kohės sė luftės e kanė kaluar ilegalisht kufirin. Njė

Gjė tė tillė me dhjetėra herė e ka bėrė edhe Kryeministri aktual i shtetit tė Kosovės. A do tė arrestohet edhe ai njė ditė?

Ėshtė ironike, se si shumica shqiptare edhe mė tutje nuk e dinė se kush i ka vrarė mbi 10 mijė qytetarė civilė, sot prej prokurorėve tė EULEX'it ngrihen aktakuza spektakulare, tė mbėshtetura vetėm mbi dėshmitė e mėrive personale tė kushėrinjve dhe fqinjėve. E tillė ėshtė aktakuza qė ėshtė ngritur kundėr ish Komandantit Sami Lushtaku.

Ėshtė ironike se si ngrihen aktakuza pėr probleme triviale tė ndodhura gjatė luftės, siē janė grushtimet eventuale brenda lagjeve dhe fshatarėve dhe mbeten tė pazbardhura krime tė llahtarshme tė masakrimit tė qindra personave.

Ėshtė tejmase ironike qė sot e kėsaj dite ende nuk janė dėnuar ata qė urdhėruan vrasjen dhjetėra mijėra civilėve, djegien e qindra mijėra shtėpive, shfarosjen e bagėtisė dhe deportimin e mbi1(njė) milion shqiptarėve pėr nė vendet fqinje dhe qindra mijėra tė tjerėve nėpėr male, kurse prokurorė tė EULEX'it kanė ngritur aktakuzė kundėr ish komandantit tė pėrgjithshėm tė UĒK'sė, Sylejman Selimit, se gjatė luftės ka torturuar njė person duke e pickuar nė organe gjenitale.

Problemi esencial i drejtėsisė sė EULEX'it ėshtė se ėshtė bėrė pjesė e intrigave dhe inateve politike nė vendin tonė. Shumica e aktakuzave tė ngritura kohėve tė fundit pėr krime tė luftės nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me luftėn. Janė thjesht hakmarrje primitive nė mes tė dy lagjeve, dy fshatrave apo dy partive politike qė zanafillėn e kanė shumė mė pėrpara se tė mendohej apo tė ndodhte lufta nė Ish Jugosllavi. Thjesht, misioni i EULEX'it ėshtė shndėrruar nė servis tė kėtyre animoziteteve tribale. Si pėr shembull, individė tė kriminalizuar, si Nazim Bllaca, qė aktualisht

po mbrohet nga EULEX'i janė shndėrruar nė kryeprokuror. Z. Bllaca pėrmes intervistave televizive shpeshherė na ka treguar se cili ish komandant i luftės, apo cili lider politik, ėshtė nė radhė pėr t’u ndjekur dhe hetuar nga prokurorėt e tij personalė. Mirėpo, kjo nuk ėshtė ndjekje, kjo ėshtė pėrndjekje. Ėshtė persekutim, dhe jo prosekutim.

Bazuar nė kėto thashetheme dhe inate personale, prokurorėt e EULEX'it ka kohė qė kanė marrė tiparet dhe zakonet mė tė shėmtuara tė rajonit tonė, Ballkanit. Dhe nė vend tė hetimit tė objektit/ngjarjes, ata po i hetojnė individėt/subjektet. Njė qasje e tillė prosekutimin e shndėrron nė persekutim. Prokurorin e shndėrron nė persekutor.

Pėr kėto arsye dhe pėr shumė tė tjera, shtrohet pyetja, cili nė fakt ėshtė misioni i EULEX'it?

A ėshtė misioni i EULEX'it qė tė na ndihmojė ne si shoqėri nė nevojė qė ta pėrmirėsojmė qeverisjen tonė, ta luftojmė korrupsionin dhe krimin e organizuar, t'i luftojmė edhe krimet e vėrteta tė luftės pa marrė parasysh emrat dhe mbiemrat qė mund tė fshihen pas tyre? Apo misioni i EULEX'it ėshtė qė tė jetė servis i grupimeve kriminale, qė nė njė kohė tė caktuar mund edhe tė janė penduar pėr krimet e tyre?

Apo ėshtė misioni i kėtij misioni qė nė emėr tė krimeve tė luftės tė provojnė t’i zgjidhin konfliktet shekullore dhe zakonore nė mes tė fqinjėve shqiptarė dhe jo vetėm, bazuar nė Kanunin 500 vjeēar tė vjetėr tė Lekė Dukagjinit, pėr ara e pėr mexha? A e ka mandatuar Brukseli dhe a e ka aprovuar Kuvendi i Republikės sė Kosovės njė mision tė kėsaj natyre? Njė qasje e tillė, nė emėr tė drejtėsisė, 14 vjet pas luftės nuk po i mbyll, por vetėm sa po i bėn edhe me tė dhimbshme plagėt e luftės. Njė qasje e tillė, nė emėr tė drejtėsisė, 14 vjet pas luftės, nuk po mbyll kapituj tė largėt dhe tė dhimbshėm, por po hap tė tjerė.

Llapi
14-06-2013, 01:19
http://gazetadita.al/wp-content/uploads/2013/06/03-qershor-2013.jpg


Ushtarėt e UĒK-sė, akuza ndaj Lulzim Bashės dhe Argita Berishės

Pas arrestimit tė 5 luftėtarėve tė UĒK-sė nė Kosovė katėr ditė mė parė, disa ish-drejtues dhe luftėtarė tė UĒK-sė kanė nisur njė grevė urie, pėr tė kundėrshtuar keto arrestime qė sipas tyre janė flagrante. Por ajo ē’ka bie nė sy ėshtė fakti se grevistėt kanė drejtuar njė kėrkesė ndaj EULEX-it , ku dosjet e hartuara pėr shokėt e tyre i quajnė shpifje dhe sajesa, ndėrsa si autorė tė kėtyre dosjeve kanė pėrmendur ndėr tė tjerė dhe emrat e Lulzim Bashės dhe Argita Berishės. I kanė pėrmendur duke I quajtur kioslingė madje. Arrestimet nė Kosovė tė ish luftėtarėve tė UĒK-sė, kanė shkaktuar shumė polemika dhe reagime. Tė arrestuar janė shtetasit Sami Lushtaku, Sahit Jashari, Jahir Demaku, Zeqir Demaku, Hysni Thaēi. Mediet kosovare bėjnė me dije se Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzė dhe ndaj Sylejman Selimit, ambasador i Kosovės nė Shqipėri, Fadil Demakut, deputet nė Kuvendin e Kosovės nga radhėt e PDK-sė, Sami Lushtaku, kryetar i Komunės sė Skenderajt, Shtilli -truproja i kryeministrit Hashim Thaēi, Sabit Gecit, Sahit Jasharit, Ismet Haxhės e disa tė tjerėve. Arrestimet dhe akuzat e ngritura ndaj disa prej luftėtarėve mė tė spikatur tė UĒK-sė, kanė bėrė qė tė nisė dhe greva e urisė e kolegėve tė tyre, kjo grevė udhėhiqet nga Ibrahim kelmendi, i cili ka qenė dhe njė ndėr themeluesit e LPK-sė, e cila ėshtė Lėvizja qė mė pas themeloi UĒK-nė.

Deklarata

“Pėr shkak tė burgosjes sė mbrėmshme tė ish-komandantėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės,

ambasadorit tė Republikės sė Kosovės nė Shqipėri, z. Sylejman Selimi, kryetarit tė komunės sė Skėnderajt, z. Sami Lushtaku dhe tė tjerėve vendosėm tė hymė nė grevė tė urisė pėr tė shpreh protestėn tonė kundėr kėsaj padrejtėsie flagrante.

Burgosja e ish-komandantėve ėshtė edhe njė tentim pėr tė kompromentuar Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe luftėn e saj ēlirimtare. Kot pėrpiqen demagogėt pėr tė mashtruar qytetarėt me shpjegime se kėto raste janė individuale…”, kanė deklaruar grevistėt. Mė pas, ata janė shprehur se akuzat janė jo vetėm tė montuara por kanė ofruar dhe emrat e hartuesve tė tyre, mes tė cilėve spikat emri i Lulzim Bashės dhe i Argita Berishės.

“Duke mos u zgjatur me arsyetime tė pėrcaktimeve shoviniste e hakmarrėse tė prokurorit Salustro, kėrkojmė qė EULEX-i tė ta largoi atė nga EULEX, sepse ai tashmė e ka komprometuar rėndė misionin e EULEX-it. Ka kohė qė pėrflitet se serbofili Salustro sikur pėrzgjedh vetėm lėndėt kundėr ish-komandantėve tė UĒK-sė, qė i kanė pėrgatitur organet neofashiste tė Serbisė, me sajesa edhe tė kuislingėve tė tyre shqiptarė, gjoja si ekspertė, siē ishin Fadil Syleviqi, Lulzim Basha, Argita Berisha- Malltezi etj. Por kjo nuk arsyeton qė vetėm atyre lėndėve t’u jepet prioritet”, shkruhet nė deklaratėn e grevistėve.Deklarata e plotė e grevistėve

(Prishtinė, 01.06.2013) Pėr shkak tė burgosjes sė mbrėmshme tė ish-komandantėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Ambasadorit tė Republikės sė Kosovės nė Shqipėri, z. Sylejman Selimi, Kryetarit tė Komunės sė Skenderajt, z. Sami Lushtaku dhe tė tjerėve, vendosėm tė hymė nė grevė tė urisė pėr tė shpreh protestėn tonė kundėr kėsaj padrejtėsie flagrante. Burgosja e ish-komandantėve ėshtė edhe njė tentim pėr tė kompromentuar Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe Luftėn e saj ēlirimtare.

Kot pėrpiqen demagogėt pėr tė mashtruar qytetarėt me shpjegime se kėto raste janė individuale… Pėr kėdo qė kupton funksionimin e sistemit tė drejtėsisė, e dinė se rastet qė hetohen e shqyrtohen kanė njė si prioritet. Prokurori i EULEX-it, Z. Salustro, po dėshmohet se po sundohet nga paragjykimet shoviniste ndaj shqiptarėve, respektivisht ai ėshtė i pėrcaktuar pėr hakmarrje kundėr Luftės sonė ēlirimtare; deri tani nuk kemi dėgjuar qė ai tė ketė bėrė qoftė edhe njė padi kundėr kriminelėve serbė, qė kanė vrarė mbi 10 mijė shqiptarė, qė kanė pėrdhunuar mbi 20 mijė femra shqiptare, qė kanė djegur mbi 100 mijė shtėpi nė Kosovė… Duke mos u zgjatur me arsyetime tė pėrcaktimeve shoviniste e hakmarrėse tė prokurorit Salustro, kėrkojmė qė EULEX tė ta largoi ate nga EULEX, sepse ai tashmė e ka komprometuar rėndė misionin e EULEX-it.

Ka kohė qė pėrflitet se serbofili Salustro sikur pėrzgjedh vetėm lėndėt kundėr ishkomandantėve tė UĒK-sė, qė i kanė pėrgatitur organet neofashiste tė Serbisė, mesajesa edhe tė kuislingėve tė tyre shqiptarė, gjoja si ekspertė, siē ishin Fadil Syleviqi, Lulzim Basha, Argita Berisha- Malltezi etj. Por kjo nuk arsyeton qė vetėm atyre lėndėve t’u jepet prioritet.

Nga Qeveria e Kosovės kėrkojmė qė urgjentisht tė kėrkojė nga Brukseli qė tė shqyrtojė profesionalizmin e prokurorit Salustro dhe ta suspendoi nga EULEX-i. Tashmė janė bėrė bajat prononcimet se gjyqėsia ėshtė e pavarur dhe politika nuk duhet tė pėrzihet. Fatkeqėsisht ka shumė raste, jo vetėm nė Kosovė, kur nė institucionet e drejtėsisė depėrtojnė edhe hetues, prokurorė e gjyqtarė jo profesionalist, shovinistė, racistė, tė korruptuar, prandaj ndaj tė tilla rasteve kudo reagohet. Urojmė qė EULEX tė angazhohet menjėherė pėr rikthim tė reputacionit, qė tė mos i zhgėnjejė dhe tė mos i provokoj edhe mė shumė qytetarėt e Kosovės. Nga EULEX-i mirėpresim qė tė angazhohet drejtėsisht, ndershmėrisht dhe energjikisht, pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin nė Kosovė, gjithsesi edhe krimet e Luftės, por jo vetėm krimet e dyshuara e tė montuara (edhe me dėshmitarė tė pėrgatitur) tė shqiptarėve. Si ish-pjesėtarė tė UĒK-sė, shpresojmė tė mirėkuptohemi pėr formėn qė kemi zgjedh pėr tė demonstruar hidhėrimin tonė kundėr angazhimeve tendencioze e hakmarrėse tė prokurorit Salustro pėr tė kompromentuar Luftėn tonė tė drejtė ēlirimtare. Urojmė qė edhe ish kuislingėt shqipfolės tė neofashizmit serbomash tė mos bėhen tifozė tė kėsaj gjuetie tė orkestruar kundėr ish-UĒK-sė…

Brari
14-06-2013, 07:40
butik..

flmn per kto informacione..

del ajo qe kam then moti..

se lpk kur e shpalli tregermeshin uck me an te tre djemve enveruc.. nuk e kish aspak hallin me clirue ndoj far kosove..

gjith ceshtja ish ..

1-me ja pordh punt ldk-s e rugoves..te cilin e urrenin prej atij muhabetit te mos cuarjes lule ne enver..

2-me ja shti dy kamet me nji kunder berishes.. qe ai me i lan rehat socialistet ne tiran qe sapo kishin marr pushtetin me revolucion te 97-tes..

kjo ish krejt loja..

mirpo nji loj qe u kushtoj shum shqiptarve te kosoves..ndersa shkiptareve te lpk-se u a mushi mire thaset me deviz diaspore.. aq mir sa dhe aladini i thesarit.. do i kish pas zili..

ne kte loje.. u cfaqen dhe njesitet vrasese te lpk-se..

dhe sot prej asaj loje kemi dhe kto arrestimet..

ish lpk qe beri vrasjet..

nuk ja ka fajin as luli as argita..

nejse ju bani qejf se..ferr ne kamb ska me ju hi..por..nji gja ta dini..
ne histori do mbeteni si hajna plackitsa e vrases..

sa doni rrotllojeni me rrotlla mashtrimin..

poplli i ka kuptue gjanat deri diku..

1 nga gjanat qe ka kuptue mir poplli i kasoves.. asht se..kan kuptue se jini shum te fort e se kini aq thas me para sa mundeni me vra cilin doni.. e pi ksaj poplli ka gjet alternativen e dites..
me vrapue e me u antarsue ne fallangen e te fortve..pra ne pdk..

te mencem katundaret..por dhe qytetaret..

e dojn te ngratet guzicen e vet..
ska loj me ju..

ju lumte shok butika..

e kini shti kosoven.. nen thunder te allateve tuaja..

shkurt..kosova ka vec 1 parti..

tjerat jan vegla qe i komandon.. shiku juj.. si po ja don qejfi..

me sejdi me lutfi me ekrem e sabri me is e veli me dreq e tyrli..

lol

qykyfar albini ju ka hap pak pun por.. nema problema..dhe ai nji cop enveruci asht e herdokurdo tek ju ka me ardh..

..

Llapi
17-07-2013, 20:06
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/s403x403/1009781_505500929519433_896934186_n.jpg


UĒK-ja PARA GJYQIT!

Ē’drejtėsi do tė relizosh ti, Bruksel, qė pranogove dhe burgose ballinėn e UĒK-sė, gjeneralėt e luftės ēlirimtare, burgose bijtė mė tė devotshėm qė sollen lirinė Kosovės: burgose ti, EULEX gjenral-lejtėnant Sylejman Selimin, gjeneral Sami Lushtakun, veprimtarin, atdhetarin, Sahit Jashari, qė lirisė sė Kosovės i fali tėrė familjen e tij! E Dosja e krimit mbi njerėzimin ( mbi popullin e Kosovės) tė kriminelėve tė Beogradit, pėr habi, qė dymbėdhejtė vjet, akoma s`u hap…Drenicė, boll ke pritur! Kė ke me pritė ma? Luftėn ta hodhen para gjyqit. Gjakun e dėshmorėve ta hodhen para gjyqit. Ballinėn e UĒK-sė ta prangosen nė sy bote dhe ta burgosen, ta hodhen para gjyqit pse kanė udhėhequr luftėn ēlirimtafre pėr liri. Drenicė, demokracia e Evropės ta mohon gjakun e derdhur pėr liri, tė mohon e shkele dėnon gjakun, eshtrat dhe luftėn e popullit! Pse ti burgosen gjeneralėt Drenicė? Evropa do ti shpallė kriminelė? Vrasės? Jo, kurrė! Nuk ishin gjeneralėt, luftėtarėt e UĒK-sė vrasės, as kriminelė, as pushtues! Ishin, janė e do tė mbesin ēlirimtarė!

Riza Greiēevci

Llapi
29-07-2013, 19:32
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/71422_150064181860904_698717589_n.jpg

Llapi
19-08-2013, 14:47
Nė fund tė javės vendimi pėr “Grupin e Drenicės”
Nga Express | 19 Gusht 2013 14:01


Nė fund tė kėsaj jave do tė vendoset pėr “Grupin e Drenicės”, nėse do t’ju vazhdohet paraburgimi apo jo. Krejt kjo varet nga prokurori i rastit Maurizio Salustro. Ėshtė ky i fundit qė do tė vendos nėse do ta bėjė kėrkesėn e tij qė tija vazdhdojė paraburgimin pėr tė akuzuarit nė mesin e tė cilėve ėshtė edhe kryetari i komunės sė Skenderajt, Sami Lushta dhe Ambasadori i Kosovės nė Shqipėri Sylejman Selimi.

Tomė Gashi, avokati mbrojtės i Selimit thotė se deri mė datėn 23 tė kėtij muaji gjykata duhet tė marrė njė vendim, t’i lirojė tė gjithė tė akuzuarit ose tua vazhdojė paraburgimin.

“Nė kėtė datė atyre u skadon afati i paraburgimit. Tash varet nėse prokurori bėn kėrkesė pėr vazhdim tė kėsaj mase ose jo. Pas kėsaj ėshtė Gjyqtari i procedurės paraprake qė sjell njė vendim pėr Selimin dhe tė tjerėt”, tha Gashi pėr Express.

Sami Lushtaku, Sylejman Selimi, Sahit Jashari, Jahir Demaku, Zeqir Demaku, Hysni Thaēi dhe Avni Zabeli ndodhen nė paraburgim qysh prej 23 qershorit tė kėtij viti me vendim tė Gjykatės Themelore tė Mitrovicės. Ata akuzohen se kanė kryer krime gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.

Llapi
23-08-2013, 23:25
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/q71/s720x720/1236987_157425267791462_1307416613_n.jpg

PARTIA DEMOKRATIKE E KOSOVES
Dega nė Skenderaj
Zėdhėnėsi i Degės
Mė 23 gusht 2013

Dekleratė
Dekleratė e Degės sė PDK-sė nė Skenderaj pas vendimit tė sotėm tė Gjykatės Themelore nė Mitrovicė, pėr vazhdimin e paraburgimit edhe pėr dy muaj tė Z. Sami Lushtaku, kryetar i Degės sė PDK-sė nė Skenderaj dhe bashkėluftėtarėve tė tij.

Vendimi i sotėm i Gjykatės Themelore pėr vazhdimin e paraburgimit tė Z.Lushtaku dhe tė tjerėve nė kėtė proces ėshtė skandaloz dhe i pa drejtė. Pėrcjellim edhe njė herė shqetėsimin e anėtarėsisė sė PDK-sė nė Skenderaj pėr ngritjen e hetimeve dhe mbajtjen nė paraburgim tė luftėtarėt e UĒK-sė dhe njerėzve mė tė dėshmuar nė shėrbim tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės. Vazhdimi i paraburgimit pėr Z. Lushtaku ėshtė vendim politik nė kohėn kur Z. Lushtaku ėshtė nominuar nga anėtarėsia e gjėrė e PDK-sė si kandidat pėr Kryetar tė Komunės sė Skenderajt nė mandatin e ardhshėm. Sukseset e qeverisjes sė deritanishme dhe angazhimi i tij pėr pėrmirėsimin e jetės sė qytetarėve duket se po bėhet pėngesė pėr individė dhe qarqe qė nuk ja duan tė mirėn Skenderajt dhe Kosovės. Kėrkesa pėr vazhdimin e paraburgimit dhe vendimi pėr vazhdim tė tij kanė pėr qellim diskreditimin e figurės sė Z. Lushtaku si luftetar i lirisė dhe si udhėheqės politik i dėshmuar. Pretenimet se gjoja z.Lushtaku dhe tė tjerėt kanė kryer krime lufte janė ofenduese kur dihet botėrisht se ata luftuan pėr lirinė si vlerė universal nė njė luftė tė drejtė dhe tė pastėr.
PDK nė Skenderaj ka besim tė plotė nė figurėn e Z. Lushtaku, pavarėsisht akuzave dhe formave tė tjera tendencioze pėr diskreditimin e tij. Vazhdojmė tė bėsojmė nė ndėrtimin e njė shteti ligjor nė Republikėn e Kosovės, i cili do tė luftoj kriminelėt e vėrtėtė tė cilėt i shkaktuan dhimbje tė mėdha popullit tė Kosoves, nė veēanti popullit tė Drenicės.
(H.Koci)

Miti
24-08-2013, 08:56
E po thaqi me se pari i dergoi ne gjyq luftetaret e llapit e te dugagjinit tani radhen e kan te drenices, boll e ka shty nuk ka mund ma, kjo ishte ndera e thaqit gjorgjes tone tu kosoves.

Llapi
24-08-2013, 10:51
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/999882_115270355350362_825139860_n.jpg

Ganimet
27-04-2014, 19:19
Kush e veri ne pikpyetje luften e paster te UCK...Si nuk arriti qeveria e jon te i sjell te pakten eshtrat,por duke i aneshkaluar krimet te cilat ndodhen para syve te botes u heshten dhe tani fantazit e shtepis se verdh po del edhe nje e hirt dhe nji e kuqe ne te sarith.Ua kom pa kobin se pak u permendeshin krimet ndaj shqiptarve,....ska kuptim te ket nji luft edhe te mos ket viktima.http:

Si keni pyet as per kto montazha ...tregonju njerzve se i mer Tribunali gafil.

//www.youtube.com/watch?v=_DjiZzVcNug

Ganimet
27-04-2014, 19:24
http://www.youtube.com/watch?v=qP84ugp-OpQ

Ganimet
27-04-2014, 19:31
Parlamentit te kosoves nuk i mbeti kohe per te ber punen e vertetsis se a kishte a po skishte dhumime dhe me sa duket ka ikur koha e analizave dhe egzaminimeve siq thoshnin UDBASHET.
Kshtu avash e sigurt i ndeshkon PERENDIA mizerjet dhe popullin servil e hileqar.
Heshtni edhe tani sepse edhe 15 000 vjet kote ju presim te flisni o Adem Demaqa.Qose,Hysen,Veton e Ahmet sepse juve Ali,alim e abdyl pak u dha hapsir ne Parlament se gjithnji u thoshin voagji,guraleca gji,Nishka mafi e vet Serbi.

Llapi
20-05-2014, 01:19
http://www.koha.net/repository/images/f1_23grdrenica1369301215.jpg
Vendi ku u plagos Sami Lushtaku nė aksion kundėr forcave serbe


http://www.youtube.com/watch?v=MHzdO3dVPm4&app=desktop

qipii92
20-05-2014, 13:55
Mua m'vjen keq vetem se Ky grup eshte identifikuar si UCK se ja kan flliq emrin edhe ushtris
A sa i perket Samis me qata shokt e vet u dasht mi egzekutu moti para luftes KRIMINELAT

Nete
20-05-2014, 14:42
Ishte arratisur nga burgu ky Sami Lushtaku:d