PDA

View Full Version : Diskutime dhe vlerėsime mbi libra qė keni lexuar


SnAke
18-02-2009, 23:44
Libra te Rinj dhe Komente

"KOMEDIA HYJNORE, FERRI", nje kryeveper me vlera unikale artistike. Permes saj Dante Aligherit arriti te jape gjykimin per njerezit e kohes se shkuar dhe bashkekohesit dhe ta beje gjuhen e popullit te thjeshte italian nje gjuhe te madhe kulture. Vepra e Dantes edhe sot e kesaj dite demaskon dhunen, qe per fat te keq vazhdon te ushtrohet kunder pupujve dhe kunder individit. Nje veper intriguese, e paperseritshme ne llojin e saj. Eshte perkthyer nga Cezar Kurti, botuar nga Kurti. Kushton 500 leke.

"Djalosh me bukuri te rralle, ne Katanien fashiste dhe komformiste te viteve '30, Antonio Manjanoja gezon famen e mashkullit qe le nam me femrat, i deshperuar prej grave dhe i zilepsur prej burrave. Nje fatkeqesi fiziologjike rrenon reputacionin e tij". "ANTONIOJA I BUKUR" nga Vitaliano Brankati eshte nje liber i hidhur dhe sarkastik, komik e dramatik njeheresh. Ky roman mund te lexohet si alegori e mjerimit te te jetuarit ne nje shoqeri qe fsheh nen ankthin per seksin, nje boshllekk te tere. Eshte perkthyer nga Donika Omari, botuar nga E.GJ. Kushton 600 leke.

Autori Emile Durkheim ne permbledhjen "LEKSIONE SOCIOLOGJIKE" trajton disa prej temave me te rendesishme te mendimit te tij, sic jane rregullat e metodes sociologjike, problemi i sociologjise se familjes dhe besimit, solidariteti mekanik dhe ai organik i lidhur me solidaritetin social, integrimi i shoqerise dhe roli i njerezve te medhenj ne zhvillimin e saj. Shtysa kryesore e doktrines se tij eshte se studimi i shoqerise duhte te shmange zvogelimin. Eshte perkthyer nga Ilirjan Angoni, botuar nga Plejad. Kushton 600 leke.

Autori Xhelal Gjecovi risjell ne kujtese permes librit te tij "PUSHTIMI GJERMAN NE SHQIPERI", qe nga 8 shtatori 1943 deri me 29 nentor 1944. Ne kete botim autori analizon ne vija te pergjithshme, ne baze te dokumenteve, disa ngjarje te saj periudhe, te cilat ndodhmojne te kuptohet ne nje menyre me te plote, ceshtjet me te rendesishme politike te viteve te pushtimit nazist. Fakte dhe histori reale, qe e bejne akoma me te prekshem kete liber historik. Eshte botuar nga Akademia e Shkencave. Kushton 250 leke.

"HISTORIA E SYRIT" i shkrimtarit Georges Bataille, pershkruhet si nderkalimi i disa imazheve te pashqitshme te ardhura nga femijeria. Eshte e veshtire te rrefesh ketu terbimin seksual, qe shperthen duke nisur nga imazhe te tilla si urina, veza e syri, qe kristalizojne fantazma, jo per ti kthyer ato ne pikenisje te vepres, por per ti shnderruar ne subjekt te saj. Cdo skene e librit perben nje etape, megjithese secila permban tere "teprimin" e vet. Eshte perkthyer nga A. Cani dhe E. Tupja, botuar nga Zenit. Kushton 600 leke.

borana
19-02-2009, 00:59
Me ka mbetur ne mendje libri "Harku i triumfit " nga Erih Maria Reemark dhe libri " Trendafili ne gote" Dritero Agolli :)

Raul
22-02-2009, 05:04
Krim Dhe Ndeshkim (Dostoyevski)
Harku i triumfit (E.M.remark)
100 vjet vetmi (G.G.Marquez)

ariannn
22-02-2009, 20:15
"krim dhe ndeshkim" edhe mua,,,,,,,,,kam pare edhe filmin

GOC_LACJANE
29-03-2009, 02:00
Jetoj nen harresen tende -brunilda zllani dashur apo urrejtje prap e brunildes

Ana
29-03-2009, 16:53
Picture of Dorian Gray, Oscar Wilde

Mikela
29-03-2009, 19:26
borana mundohu ti nxjerresh nga mendja xhan e merr libra te tjera:)jokin hahaah mua me kujtohet nje libe titulli HENA DHE SPANJOLLI e kam lexuar kam cen ne kls te pare dhe ishte shume i bukur tregonte per nje goce qe ra ne dashuri me nje djale dhe tregonte gjithcka me ka pelqyer shume (e kam lexuar mbi 3 here) po autorin se mabj mend kurre se kam gjetur me ate liber deshiroja ta lexoja dhe nje here :(

Just myself
15-09-2009, 12:17
"An unforgetable walk" eshte nje liber i mrekullueshem i shkruar nga nicholas Sparks ..
Lexohet per vetem 30 minuta,personalisht me terhoqen ne kohe rekord menyra e rrjedhjes se ngjarjeve dhe episodeve. Ndonese eshte edhe film serish ne liber te fut nje emocion edhe ne nje vorbull ndjenjash te papershkrueshme ...

PUPA
06-10-2009, 16:08
SENZA PERDERE TEMPO (pema chodron) .. la via del bodhisattva.

Raul
12-10-2009, 23:02
11 Minuta P.Coelho

r00t
14-10-2009, 13:26
shtepia e shpirtrave nga isabel aliende
novelat e stefan cvajg
boset e dollarit
brezi i humbur i erih maria remark
tregimet e gabriel garsia marquez si psh dashuri ne kohet e koleres
keshtu fliste zarathustra
etj etj

Firewall
18-10-2009, 00:44
Titulli i Librit: Bar "Parajsa"
Autori: Gazmend Krasniqi

Romani tregon: Per nje çift te dashuruarish perballe dilemave te fatit, jetes dhe vdekjes. Ne perpjekjen per t'u vene emer ketyre gjerave, ata... Gjithçka e rrefyer me nje teknike bashkekohore brilante.


Titulli i librit “Vila me dy porta”
Autori: Vera Bekteshi

Ketu tek ky liber autorja ka sjell nje roman dokumentar apo rrefimin e jetes se saj ne nje periudhe tronditjesh te forta, qe shkojne nga rinia e pare, goditja e fsheses se hekurt ne vitin 1974, kalvari i internimeve e deri ne vitet pas kthimit te lirise. Ka sjell kendveshtrimin e njeriut qe u lind dhe u rrit ne iluzionin e lumturise dhe paqes si femije e nomenklatures se Bllokut, dhe pastaj nje dite sheh se si shembet e gjith ngrehina e kesaj lumturie, mashtruese, ku kuptohet qart qe revolucioni ha dhe bijte e tij.


Titulli i librit: “Të jetosh në ishull”
Autori: Ben Blushi

Titulli i librit: “Dite te qeta ne Klishi”
Autori: Henri Miller

Titulli i librit: “Zonja vdekje”
Autori: Çarls Bukovski

Titulli i librit: “Letra Dashurie”
Autori: Gustave Flaubert

etj etj,,,,,

Just myself
18-10-2009, 12:22
shtepia e shpirtrave nga isabel aliende
novelat e stefan cvajg
boset e dollarit
brezi i humbur i erih maria remark
tregimet e gabriel garsia marquez si psh dashuri ne kohet e koleres
keshtu fliste zarathustra
etj etj

Dashuria ne koherat e koleres eshte vertet liber i bukur ndonese per tu treguar e sinqerte fillimi eshte paksa monoton ;)!

Just myself
18-10-2009, 12:23
Me ka mbetur ne mendje libri "Harku i triumfit " nga Erih Maria Reemark dhe libri " Trendafili ne gote" Dritero Agolli :)

Trendafili ne gote eshte shume fantastik. Ne fakt mua ma kane sygjeruar edhe me ka pelqyer shume,e kam lexuar ne kohe rekord :)!!!

PUPA
20-10-2009, 08:44
"Nostradamus"
NJe jet emocionante , vitet "500 te arta dhe te gjakshme,
nje burr qe pat nje drejtm dhe te frikshmen dhurat te parashikote
ate qe do te ndodhte neser.

mary
21-09-2010, 17:30
cili eshte libri qe keni lexuar kohet e fundit dhe cfare mbrese ju ka lene?..
une sapo mbarova se lexuari Alkimistin e Paulo Coelho, dhe si te gjithe librat e tij me pelqeu shume.. nese je pelqen ta merrni jeten me filozofi atehere eshte nje liber qe mund tju pelqeje :)

SubZ
21-09-2010, 17:33
"The Fall" Albert Camus! Si gjithmon do mbetet njė gjeni, i lindur gabimisht nė kohėn e gabuar. I jep dritė gjithmon diēkaje qė e nisė, si bie dhe ngrihesh, por kur lartėsohesh dhe rrėzohesh, kjo duhet zbuluar... :)

mary
21-09-2010, 17:34
"The Fall" Albert Camus! Si gjithmon do mbetet njė gjeni, i lindur gabimisht nė kohėn e gabuar. I jep dritė gjithmon diēkaje qė e nisė, si bie dhe ngrihesh, por kur lartėsohesh dhe rrėzohesh, kjo duhet zbuluar... :)

per cfare ben fjale libri?

SubZ
21-09-2010, 17:44
per cfare ben fjale libri?

Me pak fjalė, Clamence e ka konceptuar veten si jeton thjesht pėr hir tė tė tjerėve dhe pėr tė "arritur mė shumė se njė njeri ambicioze dhe vulgar, nė rritje pėr kėtė takim virtyt tė lartė ku ėshtė dhe shpėrblimi i saj"... Ky pėrshkrim besoj se do tė intrigoj, pėr tė lexuar librin, sa i veēant ėshtė dhe ēfarė kėrkoj tė thoj. Pale kur fletė pėr jetėn nė Paris, Amstėrdam etj... :)

mary
21-09-2010, 17:47
Me pak fjalė, Clamence e ka konceptuar veten si jeton thjesht pėr hir tė tė tjerėve dhe pėr tė "arritur mė shumė se njė njeri ambicioze dhe vulgar, nė rritje pėr kėtė takim virtyt tė lartė ku ėshtė dhe shpėrblimi i saj"... Ky pėrshkrim besoj se do tė intrigoj, pėr tė lexuar librin, sa i veēant ėshtė dhe ēfarė kėrkoj tė thoj. Pale kur fletė pėr jetėn nė Paris, Amstėrdam etj... :)

u pa puna, do e lexoj :)

mary
19-10-2010, 20:38
keto dite po lexoj '' le valchirie'' di Paulo Coelho..si te gjithe librat e tij dhe ky eshte nje liber shume i bukur., ja vlen te loxohet sidemos kur ke nevoje per qetesi shpirterore

Viktoria
19-10-2010, 21:08
Mary,une kam mendim te till sikur ti dhe do thuaj edhe se P.Koelo esht shkirmtar i madh me te gjithat veprat e tj.Fatkeqesisht,une i lexova ne gjuhen serrbe por,ndaj Alkimistit ti mundesh ta bindesh veten se ne shkrimin e Koelos egziston lirija e njeriut,lirija dhe mbrrekullija e shpirtit te cilet,seshumti,jan te burgosun ne trup i cili esht ne levizjen e ndijes.Ne rrugen e jetes gjindemi neper stuhije dhe neper probleme te cilat kan forc te kputin njeriun dersa forca dhe deshira e shpirtit esht e madhe.Dhe mendimi i secilit nga veprat e P.K jan qe-plotsimi i shpirtit dhe i mendimit esht ktu,tek ne,jo ne kater anet e botes.

Viktoria
19-10-2010, 21:10
Dhe,perpos P.K. Viktor Hygo,Ildefonso Fallkones,Fridrih Niche dhe Herman Hese jan psikoanalit te fort te cilt ne mnyra dhe pastra dhe njerzore e edukojn lexuasin,japin forc dhe ndije per titull te veshtir e cila emnohet-njeriu.

mary
19-10-2010, 21:17
Mary,une kam mendim te till sikur ti dhe do thuaj edhe se P.Koelo esht shkirmtar i madh me te gjithat veprat e tj.Fatkeqesisht,une i lexova ne gjuhen serrbe por,ndaj Alkimistit ti mundesh ta bindesh veten se ne shkrimin e Koelos egziston lirija e njeriut,lirija dhe mbrrekullija e shpirtit te cilet,seshumti,jan te burgosun ne trup i cili esht ne levizjen e ndijes.Ne rrugen e jetes gjindemi neper stuhije dhe neper probleme te cilat kan forc te kputin njeriun dersa forca dhe deshira e shpirtit esht e madhe.Dhe mendimi i secilit nga veprat e P.K jan qe-plotsimi i shpirtit dhe i mendimit esht ktu,tek ne,jo ne kater anet e botes.

shume e sakte kjo qe thua.. ne jemi burgaxhinjte e vetes tone. dhe Coelho ne librat e tij shpreh pikerisht kete
shkrimet e tija jen ilac per mua kur kam momente qe jam e stresuar dhe gjithcka me duket pa rrugezgjidhje. mgjth ai eshte shume besimtar dhe ne librat e tij citohet gjithmone bibla, prape besoj se cdokush gjen dicka qe i kapercen kufinjte e besimit ne nje zot , ne bibel apo ne fe.. aty mbi te gjitha gjen besimin ne vetvete dhe ne forcen e mendjes dhe te shpirtit.

Viktoria
20-10-2010, 11:07
Mary,R.Tagore dhe H.Xhubran jan shkrimtaret te cilt,ne at periudhen e tyne e mbaruan shkollen e mencuris ne Indi dhe ne veprat e tyne mundesh ti gjindh te gjithat vuajtjet dhe sekrificat te cilt i kemi te gjitht njeryit e kohes sotshme.
Une kam shum knaqesi kur i lexoj sepse e ndijej qe,edhe dikush,perpos meje paska te njajtat mendime.
Keta e bene analiyen e friges dhe te dashuris ne at ceshtje kur nuk hupen identitetin e vet dhe nuk e treten titullen e vecant te mbesin 'te kesaj jet' jo te pavdekeshem :)

Mistrece
18-03-2012, 02:53
" Kush e Sundon Boten " i Jim Marrs

I beson keto teori konspirative?


Ndersa mua me ka mbetur ne mendje "Pallati i endrrave". Edhe thone qe Kadareja eshte komunist. I detyruar te perdore figurat letrare ne nje kohe kur ēdo fjale vihej ne shoshe, ky autor ka shkruar kryeveprat e tij. Cudi, por gjeniu letrar i Kadarse ka vezulluar pikerisht ne ate kohe.

SystemA
18-03-2012, 03:39
shtepia e shpirtrave nga isabel aliende
novelat e stefan cvajg
boset e dollarit
brezi i humbur i erih maria remark
tregimet e gabriel garsia marquez si psh dashuri ne kohet e koleres
keshtu fliste zarathustra
etj etj
Tamam etj.
Tek pallati i enderrave i vrane te pafajshmit!

busavata
18-03-2012, 03:52
Hermann Hesse - Siddhartha

asht nje roman shum i mirė .

Mano
19-06-2012, 16:13
Librat e fundit qe me shume kane len pershtypje jane:

The red and the black-(Standhal{Hanry Beyle}) origjinali
Eshte i shkruajtur ne frengjisht me titullin Le Rouge et le Nor'. Rekimandoj per ata qe dine anglishten mire dhe sigurisht ata qe dine frengjishten!

Librat me te fundit Jane:
Lekura e qenit dhe dragoi i fildishte nga Fatos Kongolli

Se shpejti do te lexoj Kufomen i shkruar nga i njejti autor .

Per te mendimin tim keto rromane duhet te lexohen sikurse veprat klasike . Jane me te vertet shkrime te vlefshme, sidomos per lexuesin shqipetar qe ka fatin e mire ti lexoj ne versionin original. Deri tani une nuk kam lexuar shkrimtar te tjere te perdorin shqipen ne menyren qe e perdor Kongolli.

shoku_tanku
19-06-2012, 21:23
Rotshildet dinastia e parase nga Xho Koleman...me shastisi fare

Po lexoj edhe nje liber per Rasputinin tani...edhe ky malukat fare

Mistrece
20-06-2012, 09:06
Rotshildet dinastia e parase nga Xho Koleman...me shastisi fareEdhe mua me kane shashtisur kur kam lexuar "Kush e sundon Boten", "Komploti Boteror" dhe "Rendi i ri Boteror". Ne fakt, i kam njohur Rothshcidet edhe neper libra akademik por natyrisht ne keto libra nuk flitet per ta si per forca okulte qe kane kontrolluar financat e botes. Nuk i jepen ngjyrime emocionale, flitet thate si "te zotet qe dine te menaxhojne parane, qe mbizoteruan bursat evropiane dhe amerikane etj etj". Tek tre librat qe kam permendur qe teoricienet kospirativ me kane tronditur mua boten. Ky Koleman, i tille eshte?

gurax
20-06-2012, 11:16
"When something exceeds your ability to understand how it works, it sort of becomes magical." —Jonathan Ive

Kur dicka kalon pertej aftesive te dikujt per t'u kuptuar se si funksionon, ne nje fare menyre shnderrohet ne magji." -- Xhonatan Ive

shoku_tanku
20-06-2012, 15:26
Edhe mua me kane shashtisur kur kam lexuar "Kush e sundon Boten", "Komploti Boteror" dhe "Rendi i ri Boteror". Ne fakt, i kam njohur Rothshcidet edhe neper libra akademik por natyrisht ne keto libra nuk flitet per ta si per forca okulte qe kane kontrolluar financat e botes. Nuk i jepen ngjyrime emocionale, flitet thate si "te zotet qe dine te menaxhojne parane, qe mbizoteruan bursat evropiane dhe amerikane etj etj". Tek tre librat qe kam permendur qe teoricienet kospirativ me kane tronditur mua boten. Ky Koleman, i tille eshte?

Kolemani eshte profesor,mund te konsiderohet njeri serioz..ka germuar neper arkiva per 40 vjet me radhe burri i botes.Sigurisht qe nuk mund te ekzistojne dokumenta qe t'i implikojne ne menyre te drejtperdrejte por ne baze te pretendimeve te tij,Rotshildet qendrojne mbas revolucionit borgjez Francez,Luftes civile ne Amerike,Luftes se Boereve ne Afriken e jugut,Revolucionit bolshevik ne Rusi,luftes e pare boterore...Perdornin si kukulla figura si Napoleoni(ata e nxoren nga hici dhe po ata e rrenuan)Benjamin Disraelin,ish kryeminister i Anglise,ish presidentin e SHBA-ve Willson,Otto Bismarkun e shume figura te tjera.Qellimi i tyre kryesor ishte te permbysnin monarkite e krishtere ne kontinentin e europes dhe t'i zevendesonin me sisteme republikane...Qellimi kryesor ishte paraja ne fakt se ne saje te ketyre lufterave ata i cuan pasurite e tyre ne nivele te paimagjinueshme edhe ne ditet e sotme...

Meri
20-06-2012, 15:59
I beson keto teori konspirative?


Ndersa mua me ka mbetur ne mendje "Pallati i endrrave". Edhe thone qe Kadareja eshte komunist. I detyruar te perdore figurat letrare ne nje kohe kur ēdo fjale vihej ne shoshe, ky autor ka shkruar kryeveprat e tij. Cudi, por gjeniu letrar i Kadarse ka vezulluar pikerisht ne ate kohe.


Tani e pashe kete postim Mistrece.
Me shume besoj, thene me sakte kam kuptuar se ekziston nje tendence e njerezve per te "zbuluar konspiracionin dhe aty ku nuk mund te jete"..
Libri ne fillim me ka terhequr sepse doja te fiksoja Familjet e medha (dinastite).Me pas mu komplikua dhe vijova leximin me nderprerje..
Por edhe me cudit nje fakt, nuk e di eshte i thjeshte apo i nderlikuar,
Nese per cdo ceshtje, aksion, organizim, vendime qe kane diktuar Levizje te medha (sipas librit), pas qendron konspiracioni...si mund valle qe kjo bote (bota e nensheshme) ne ate liber kur pershkruhet, te jete kaq e sigurt, kaq potente, kaq arrogante ?
E kam fjalen ne kuptimin qe Cdo gje e kane bere hapur, ose nuk e kane fshehur me pas.
Pra, ketu s'ka me vend per konspiracion.

Por, gjithashtu besoj dhe jam e bindur se mjaftojne "tre, kater, apo pese fije" qe mund te levizin Boten....ne cdo kuptim.

Sa per Kadarene, eshte folur dhe me pare.... "xhundra bullundra" - me fol konDra :p
nuk e di nese te kujtohet ( K.ne Gur).

Mano
20-06-2012, 18:04
"Historia shkruhet nga ata qe e TREGOJN!" "historia dhe e verteta nuk shkojn dor me dor "
Napoleon Buonaparte

Keto jane fakte te konstatuara dhe te pranuara nga figurat me madhore ne nje kohe kur gjerat ishin me te thjeshta me te ndershme. Them se sot gjerat kan ndryshuar shum pak ne krahasim. Mjerisht ajo qe eshte zhvilluar tej cdo kufiri esht makinacjoni i manipulimit. Mashtrimi me i madh qendron tek fakti se njerezit aludojn se jane pjese e nje shoqerie te mirefillet demokratike kur lejohet liria e fjales. Fjala esht e lire persakohe nuk kercenon, ne momentin kur fjala kercenon, kushton shume. Rasti me tipik eshte gjendja pezull e Shqiperise, e cila nuk eshte Tamam diktatura e se kaluares dhe as demokracia qe mundohen te shesin tek masat.

Konspiracjoni eshte nje akuze indirekte per arsyet se eshte e pamundur te vertetohet. Eshte nje vegel qe peroret per te influencuar opinionin publik. Disa jane te verteta disa jane marrezira!

A eshte bota e kontrolluar nga nje grusht njerezish te fuqishem?

Pse Jo? Njeriu ka nevoj per hajiarki. Ashtu sic masat "zgjedhin" liderat e parapercaktuar ashtu edhe liderat mbikqyren nga liderat e tyre.