PDA

View Full Version : 1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!


Beaute
01-05-2010, 10:26
1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!


Festa mė e njohur e kėti muaji ndėr shiptarėt ėshtė 1 Maji - Dita e punėtorėve (Dita e proletaratit) e cila nė kohėn e sistemeve komuniste nė teritoret shqiptare kishte njė rėndėsi tė veēantė.

Arsye pse e hapa kete tem ,eshte se 1 maji ne Shqiperi.. nga dita e punetorit eshte shenderruar ne fest,pra shumica e shqiptarve per 1 maj,dalin,festojn, kalojne diten.
Pra me thoni se cfare po ndodhe me kete popull,kjo dihet fare mire qe nuk eshte feste,kjo dite e shte dita e punetorit ku punetoret kerkojne te drejtat e tyre,me ana te protestave apo dicka te ngjashme.
Pra ne jemi deshmitare,qe ne mbare boten,me 1 Maj shum qytetare dalin ne demonstrata dhe protestojne dhe kerkojne drejtat e tyre,pra dihet mire se cfare standarde i kem ne ne krahasim me shtet tjera.
Pra si te shpjegohet kjo,kur ne shtet qe jan shum te te zhvilluara ekonomikisht se ne protestojne dhe kerkojen drejtat e tyre siq jan:Gjermani,Franca,Zvicra etj.
Kurse ne shqiptaret festojme ,ku eshte problemi mund te me tregoje dikush?!
........................................

Gjithesi Gezuar festat atyre qe jan ne pune ..

Beaute
02-05-2010, 11:15
YouTube- 1 Maji, protesta ne Kosove

Beaute
02-05-2010, 11:16
YouTube- 1 Maji, PD koncert, Berisha: Shqiperia sot e lire!

Beaute
02-05-2010, 11:17
YouTube- 1 Maji, trazira ne Greqi

Beaute
02-05-2010, 11:19
1 Maji shėnohet me protesta nėpėr botė

Sot nė botė kryesisht me protesta shėnohet 1 Maji.
Protesta masovike priten nė Greqi pėr shkak tė masave tė qeverisė pėr tė luftuar krizėn e borxheve.
Kryeministri George Papandreu tha se nevoiten rritje tė taksave dhe kufizime tė reja.
Nė shumė qytete tė Gjermanisė gjithashtu janė paralajmrėuar protesta, kurse policia nė Berlin i ka shtuar masat e sigurisė.
Nė Stamboll, pėr tė parėn herė pas 33 vitesh 1 Maji do tė shėnohet nė sheshin Taksim, ku nė protestat e vitit 1977 e humbėn jetėn 34 njerėz.
Nė Rusi, opozita paralajmėroi protesta antiqeveritare nė Moskė dhe Shėn Petersburg.

Beaute
02-05-2010, 11:25
:@ Diku feste e diku proteste dhe arrijme ne extrem

Rezistenca paqėsore e PS degjeneron nė akte dhune
Nė ditėn e dytė tė grevės sė urisė sė 22 deputetėve tė grupit parlamentar socialist dhe rreth 180 militantėve tė kėsaj force politike, kryesocialisti Rama ka lajmėruar se rezistenca do tė vijojė pambarimisht deri nė pėrmbushjen e kėrkesės sė tyre. Duke folur pėrpara turmės sė protestuesve Rama ka deklaruar se protesta do tė pėrshkallėzohet nė tė gjithė Shqipėrinė. Por fjala e tij duket se i dha fund tubimit nė Tiranė, pasi lajmėroi rikthim tė protestuesve nė njė moment tjetėr, tė cilin ai nuk e bėri tė ditur.
Kreu i Selisė Rozė ka vizituar dhe grevistėt e urisė, por nuk ka pranuar t’u pėrgjigjet pyetjeve tė gazetarėve, nėse ka marrė mesazhe nga ndėrkombėtarėt ne lidhje me grevėn e urise dhe rezistencėn paqėsore, siē e ka quajtur ai protestėn. Por rezitenca paqėsore e socialistėve ka degjeneruar nė akte dhune ndaj policisė e qytetarėve tė thjeshtė.
Dhe reagimi i tyre duket se nuk ėshtė rastėsi e sporadik, duke parė edhe nxitjen e disa deputetėve socialistė, tė cilet, para njerėzve kanė hedhur parrulla, si “Ja vdekje, ja Liri”
Sajmir Tahiri "Ka ardhur koha e parrullės “Ja vdekje, Ja liri”
Militantėt socialistė nuk janė mjaftuar me kaq, pasi i kanė vėnė flakėn edhe flamurit tė NATO–s, pikėrisht pėrballė tendave ku janė ngujuar grevistėt e urisė.
E as kjo nuk duket ēudi, pėr vetė faktin se socialistėt protestuan edhe kur Shqipėria firmosi zyrtarisht anėtarėsimin e saj nė aleancėn e Atlantikut tė Veriut.

Ksanthi
02-05-2010, 14:40
Ashtu na mesoi xhaxhi Dulla qe 1 majin ta festojme .Ne si te izoluar qe ishim gezonim se te them te drejten nuk kishim dhe shume festa.

Linda
02-05-2010, 18:14
Ditlindja ime :)

Ne kohen e xhaxhit u benin parakalimet,tani protesta,nje zot e di se ēdo sajojne ne vitet e ardhshme:(
Shpresoj qe shqiptarve mos tju mari koka ere dhe tju shkoj nga mbrapa ketyre me protesta,por te dalin dhe te festojne me familjet e tyre,se te gjithe ēfar jane politikane ne shqiperi ,nuk ju bie ndermend per ate popull si e kalojn jeten me halle plot stres...etj,por ato mendojn sesi ti mbushin xhepat e tyre sa me shume
Ne gjith vendet e botes behet vetem 1 dite demostrat ,kurse ne shqiperi behet me dite,jave ose muaj ..........pse jemi kaq popull i ēuditshem ne?