PDA

View Full Version : Sa shkencetar shqiptar njihni ?


r00t
12-04-2009, 20:54
jepni informacione nese keni mbi shkencetar shqiptar ne shqiperi ose neper bot

Golden_Boy
22-06-2009, 01:36
Ska shkencetar shqipar , Sbesoj se do ket naj her :P

r00t
15-09-2009, 17:35
Karl Gega esht arkitekti gjeni qe ndertoi tunelin e Smeringut ne austri nese do kesh rastin ndonjiher te kalosh atje do e kuptosh çfar shkencetaresh ka nxjer shqiperia dhe kombi shqiptar e ky esht vetem 1 prej tyre qe fatkeqesisht regjimi i ulet komunist o mohoi dhe ndaloi çdo menyr per ti njohur keto shqiptar me fam neper bot

Dori
15-09-2009, 18:13
Asnji snjof un :$:$

Mikela
16-09-2009, 01:12
une sdi as nje te drejten :P

r00t
28-09-2009, 21:49
Meri Arjan çani esht pjesa me e erret dhe me e turpshme (per injoranc dhe vulgaritet) e realitetit shqiptar
nese shef emisionet e tij te qaj hallin sepse po humbke shum koh nga jeta

r00t
30-09-2009, 20:48
Meri jo jo se e di qe ske halle :-)
thjesht doja te thoja qe sme pelqen hiç ai personi me pak fjal
per ata qe kan mundesi te shofin kanalet frankofone dhe njohin gazetarin e famshem francez Thiery Ardisson esht mese e leht te shofin se sa tentativ e shemtuar esht ajo qe ben Arjan çani per te kopjuar sadopak te madhin ardisson
prandaj u shpreha ashtu ka kopjuar çdo gjest çdo pasthirm çdo mimik te gazetarit francez dhe kur e shef te vjen me vjell sepse esht vertet ordiner ne çdo drejtim
aq me teper qe njiher deklaroi me paciperin me te plot qe jam grek duke i pasur veshet si parafango zizi e duke qen katundar i qelbet provincial nga fshatrat e humbura te shqiperis
po hajt mo ne shqiperi po nxjerin skenderbeun sllav jo mo arjan çanin

Ana
30-09-2009, 21:29
Gjon Gazulli.. ka studjuar ne shkoder pastaj ne universitetin e Paudas 1425. Shkoi ne Hungari te perpiqej ti mbushte mendnjen mbretit Hungarez te mbeshteste shqiperine kundra perandorise ottomane. Veprat e tije mbi Matematiken edhe Astronomine jane te njohura ne Itali edhe ne Hungari. Vellai i tije Pal Gazulli ishte nje nga gjeneralet e Skenderbeut :)

Ana
30-09-2009, 21:36
Ferid Murad fizikant edhe farmacist/pharmacologyė se di shqip dmth edhe ka fituar cmimin nobel per mjekesi edhe kerkime bashke me nje tjeter qe sme vjen ne mendje :)

Alb_LoVeR
17-01-2010, 22:39
Shqiptaret u nisen gjith per shkenctare edhe dolen te gjithe ufo :p

tété
17-02-2010, 16:27
Me cpo shoh pak me siper disa shkruajne qe shkencetaret shpikin..Une per vete do ti ndaja sepse nje shkencetar nuk eshte domosdoshmerisht dikush qe shpik por qe studion shkencat dhe i ben te perparojne (por qe mundet te shpiki formula te ndryshme apo te gjejne thjesht me ane te llogjikes, si Anshtajni apo Mendelejevi, gjera qe syri i njeriut nuk i kap dot). Kurse shpikes quhet edhe ai qe gjen si me e vesh i corape pa u perkul..:d
Per vete nuk njoh asnje shkencetar apo shpikes me origjine shqipetare.

SmiLey
17-02-2010, 18:10
Shaban Demiraj ėshtė gjuhėtar i njohur shqiptar, ish kryetar i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė gjatė viteve 1993 - 1997.
Ėshtė njė nga shkencėtarėt mė nė zė nė vend qė ka pasur njė rol tė madh nė pėrshtatjen e Akademisė sė Shkencave me zhvillimet e ndėrrimit tė sistemeve politike nė vend.