PDA

View Full Version : Proteinat


Mandi
08-10-2009, 06:23
Proteinat janė molekula qė tė gjitha qeniet njerėzore janė nė gjendje t'i sintetizojnė nga atomi i karbonit (C). Proteinat janė molekula shumė tė gjata, dhe pėrbėhen nga amino acidet qė janė elementet pėrbėrėse tė proteinave.Proteinat janė elemente ndėrtuese tė organizmit tuaj, glucidet dhe lipidet janė gjithashtu tė rėndėsishme pasi qė janė pėrbėrės tė organizmit.Proteinat janė furnizuesi i vetėm i azotit nė organizėm qė ėshtė i domosdoshėm pėr rritjen, dhe mbajtjen nė jetė .Ato pėrtėrihen pa ndalur, deri 250-300gr nė ditė.
Shpejtėsia e pėrtėritjes ndryshon sipas proteinave. Ato plaken dhe fillojnė tė shkatėrrohen.
Ky shkatėrrim furnizon energji.
1gr proteine = 4kalori(Kcal)
Nevojat ditore varen nga pesha : llogaritet 0.8-0.9 gr pėr 1 kilogram tė peshės nė ditė, me ndryshime nė bazė tė rėndėsisė sė aktivitetit muskulor.
Pėr bodybuilding nevojat janė mesatarisht 1.5-2gr pėr kilogram,nė ditė:
Pesha juaj Proteina gjatė ditės (faktori 1.8g/kg/ditė
45kg
81 gr nė ditė
50kg
90 gr nė ditė
55kg
99 gr nė ditė
60kg
108 gr nė ditė
65kg
117 gr nė ditė
70kg
126 gr nė ditė
75kg
135 gr nė ditė
80kg
144 gr nė ditė
85kg
153 gr nė ditė
90kg
162 gr nė ditė


Nevoja pėr proteina ndryshon sipas: moshės, gjinisė, (gratė kanė mė pak nevojė pasi qė masa e tyre muskulore ėshtė mė e vogėl).Kėto nevoja ditore plotėsohen duke konsumuar dy ose tri here nė ditė ushqim me origjinė kafshėsh ose bimėsh tė pasur me proteine.
Ekzistojnė mė tepėr se 10000 proteina.
Proteinat me prejardhje bimore:Kėto proteina janė prezente nė bishtaja (soja,qiqėr etj.). Proteinat me origjinė bimore nuk kanė tė gjitha aminoacidet esenciale (pėrveė sojės). Proteinat me prejardhje nga kafshėt: Kėto pėrmbajnė tė gjitha aminoacidet e domosdoshme,dhe i gjejmė nė mish, peshq, vezė dhe prodhime qumėshti. Proteinet me prejardhje nga kafshėt duhet tė konsumohen ėdo ditė pėr tė plotėsuar nevojat me aminoacide tė domosdoshme.
Proteinat "e nxjerrura": vinė nga vezėt dhe nga soja, kėto janė burimet e amino-acideve tė kualitetit mė tė mirė.PLOTESUESIT USHQIMOR TE PROTEINAVE
Tri burime kryesore te gatshme:
Nga i bardhi i vesė, kazeina dhe whey (hirra), kjo e fundit ėshtė mė e njohur nga bodybuilder-ėt.
Kėto prodhime ofrojnė pėrparėsinė tė ofrojnė proteinėn pa materie yndyrore apo kaloritė qė i shoqėrojnė kėto materie.
Proteina Whey
Whey ėshtė njė proteinė e lactoserum-it, me prejardhje nga hirra (lactoserum), ideale pėr ta ndaluar katabolizmin (shkatėrrimin e muskujve).
Ajo tretet shpejtė nga organizmi. Ky burim i proteinave ėshtė i pasur me glutaminė. ėshtė gjithashtu edhe njė burim i shkėlqyeshėm i amino-acideve tė Degėzuara (ose nė angl. BCAA Branched Chains Amino Acids),tė domosdoshėm pėr rikuperimin e rritjes muskulore. Njė proteinė qė nuk preferohet tė merret para se tė flemė pasi qė nuk shpėrndan gjatė kohė amino acide nė trup.
Nė kėtė rast preferohet kazeina ose proteina e vesė.Nė mbrėmje: Sė paku 3 orė pas darkės. Pėrzihet me qumėsht(gjysmė yndyror ose me 0% yndyrė),eventualisht me qumėsht nga soja, lėng portokalli(lėshon njė sekrecion qė ėshtė i dobishėm pėr tretjen e proteinave nga organizmi (por tė shmanget marrja nė mbrėmje))Nga 1.8 deri nė 2 g proteine pėr kilogram tė peshės trupore tė ndarė nė 4-5 ngrėnie.Kujdes, shumė Whey tė shitur nė treg pėrmbajnė mė tepėr pėrbėrės (amino-acide, glutaminė, kreatinė etj), lexoni mirė pėrbėrjen qė tė evitoni mbidozimin.
Nė disa raste Whey komplet mund tė ju kursejnė para ngase nuk duhet tė bleni pėrbėrės tjerė ndaras.

Alb_LoVeR
09-11-2009, 21:07
Lere ske ci do ...Nese je aktiv edhe merresh me disa sporte qe i ke qef proteinat nuk duhen perdorur .

Une kam lexuar se bejne dem edhe ne zemer , keshtu qe mos i perdorni .

Mikela
10-11-2009, 04:41
mire ehste qe te gjithe ti marrin nepermjet ushqimeve e jo pills nuk jan te mira per shendetin

r00t
16-11-2009, 00:38
per ata qe skan njohuri me shum sesa emri proteina :
proteinat sjan gje tjeter perveēse ushqim i koncentruar qe nuk shkakton asnji ndikim mbi trupin e njeriut
proteinat perdoren per ndihm ne ushqim dhe me shum per njerezit qe nuk kan koh te mjaftushme per te gatuar pra jan nji lloj zevendesimi i ushqimit te gatuar ne shtepi

proteinat perdoren dhe jan te keshillueshme per te gjith perdoruesit e sportit te ndertimit te muskujve ose body building
proteinat i perdorin shum sportita te kategorive te ndryshme por duhet te jesh sportist vet qe ti njohesh keto an jetes

efektet sekondare sjan ato te proteinave por te anabolizanteve qe skan asnji lidhje me proteinat sepse meren me inxheksione dhe jan te ndaluara te shiten lirshem ne treg

Alb_LoVeR
18-01-2010, 18:07
Stealth une i dio si funksionojne ... edhe e di ca efektesh anesore kane , ti mos na thuaj tani qe jan te koncetruara etj.. se nuk lindem dje ka shume lloje proteinash varet ke merr edhe sa merr, Nejse se spo kam oreks sonte te shpjegoj me pike edhe me presje ty apo kujdo si funksionojne . Por qe kan efekte anesore kete mund tjua vertetoj jo vetem une por mijera njerez..

r00t
20-01-2010, 16:19
Alb_Lover mungesa e informacionit te shkakton nervozizem te panevojshem dhe kjo ndodh kur nuk e ke iden e ktij sportit dhe ske ber kurr sport vet
proteinat sjan 100 lloje por 1 lloj vetem dhe quhet protein te tjerat sjan proteina por kan emra te tjera
kreatina
karnitina
enfidrina
e lloje te shumta anabolizantesh qe shkaktojn ēregullime ne trupin e njeriut ne drejtime te ndryshme

Alb_LoVeR
22-01-2010, 15:28
Ne gjuhen popullore te gjithe i quajne proteina , ndersa sa per idene e sportit grupo kur merresha une me sport ti sja kisha idene se cfare eshte une merrem qe ne moshen 12 vjecare me notim edhe kam fituar disa here edhe vende te para ne kete sport ;) Keshtu qe mos me ngaterro me ndonje fillestar ;)

r00t
30-01-2010, 20:50
ēa lidhje ka noti me body building ? me qen sadopak sportist do e kishe parsysh ndryshimin midis tyre

Alb_LoVeR
01-02-2010, 17:20
Stealth , ti me te vertete do te dali e jotja , por mos thuaj kshu eshte se kshu them une disa here mundohute besh edhe mbrapa mos u fikso kot ..

SubZ
25-02-2010, 18:53
Ndonjehere ndodh dhe e kunderta. Jo ne cdo trup mund te futet proteina, sepse ndikon negativisht ne fibrinogjen. Ky gjendet ne trajte solucioni, por ne rastin e humbjes se gjakut alternohet dhe merr nje forme tjeter te quajtur - fibrine. Pa keshillimin e mjekut, nuk mund te fusesh trupa te huaje ne organizem. Shume sportista qe merren me sporte force perdorin proteina. Per arsye se organizmi i tyre nuk mund te djegi nje mase te madhe ushqimore, aq sa te plotesoje djegien e saj ne konvertim me muskujt qe formon trupi. Elasticiteti dhe masa muskulore kerkon djegie te madhe ushqimesh, vitaminash, proteinash. Te cilat konvertohen ne koncetrate, forme pluhuri cokollate, ose pluhur te thjesht.

Njerezit me te prekur per efekte anesore nga proteinat. Te gjithe ata njerez qe vuajne nga semundjet kardiovaskulare, ato qe kane obezitet, ato persona qe vujane nga diabeti dhe pankreasi. Pra, nje nga proteinat e rendesishme ne plazem, fibrinogjeni mund te japi crregullime dhe ndonjehere infarkt apo ndonje semundje akute.

eGo0sTyle
15-08-2010, 04:01
Stealth Pls mund te me informosh per ndonje pilul qe te jep force qe te dyfishosh stervitjen ditore e ndonje qe te jep fryrje muskujsh me kalimin e kohes ???

Pres nje pergjigje se jam vertete i interesuar ngaqe u be kohe qe e kam len pas dore per motive personale por dua te rifitoja pak sa me disa pilula jo dhe shum te forta pasi di qe kan dhe ato efektet e tyre ansore gje qe nuk eshte shume e mire.

r00t
27-08-2010, 22:07
eGo0sTyle

e vetmja pilule qe mund te keshilloj eshte :

ushqimi 4-5 here ne dite me orar fiks
stervitja me ritem qe do me thene jo me shume se 1 minute e gjysem pushim ndermjet ēdo ushtrimi
stervitja ne orar fiks 4 here ne jave

nese i ndjek keto shum shpejt do kesh rezultate natyrale jo doping e budalliqe

Disturbed
20-09-2010, 22:09
per ata qe skan njohuri me shum sesa emri proteina :
proteinat sjan gje tjeter perveēse ushqim i koncentruar qe nuk shkakton asnji ndikim mbi trupin e njeriut
proteinat perdoren per ndihm ne ushqim dhe me shum per njerezit qe nuk kan koh te mjaftushme per te gatuar pra jan nji lloj zevendesimi i ushqimit te gatuar ne shtepi

proteinat perdoren dhe jan te keshillueshme per te gjith perdoruesit e sportit te ndertimit te muskujve ose body building
proteinat i perdorin shum sportita te kategorive te ndryshme por duhet te jesh sportist vet qe ti njohesh keto an jetes

efektet sekondare sjan ato te proteinave por te anabolizanteve qe skan asnji lidhje me proteinat sepse meren me inxheksione dhe jan te ndaluara te shiten lirshem ne treg....shum mir e ke pershkru....-shok-

Vlonjati
28-11-2010, 01:27
Stealth Pls mund te me informosh per ndonje pilul qe te jep force qe te dyfishosh stervitjen ditore e ndonje qe te jep fryrje muskujsh me kalimin e kohes ???

Pres nje pergjigje se jam vertete i interesuar ngaqe u be kohe qe e kam len pas dore per motive personale por dua te rifitoja pak sa me disa pilula jo dhe shum te forta pasi di qe kan dhe ato efektet e tyre ansore gje qe nuk eshte shume e mire.

----Jo mos merr pilula --sepse ti je ne fillim te stervitjes dhe pilula perdoret kur ke nja dy apo tre vjet qe ben stervitje te forte dhe ke krijuar nje sasi te madhe muskujsh.------ Atehere merren dhe pilulat te cilat te ndihmojne te risesh rezistencen ne stervitje dhe te ndihmojne te perbalosh ngareksa te medha ne stervitje ----------Por keto lloj pilula nuk shiten ndaj nuk ke ku i gjen ----Gjithe pilulat e tjera qe shiten jane te demshme , sepse ti nuk ke ate sasi te mjaftueshem muskulare qe ti perballosh ato pilula --por edhe efekti i tyre ne stervitje nuk eshte ndonje kushedi se cfare , dhe nga ana tjeter ato jane te rezikshme sepse te shkaktojne efekte anesore , te demotjne zemren ,etj, pasi sic thashe organizxmi yt nuk e ka ate rezistence qe ti perballoje ato
---------Tani meqense ti je ne fillim , uen te keshilloj qe te besh stervitje tre here ne jave -por kur ben stervitje duhet te besh deri sa ta besh cdo ushtrim deri sa te te dhembin muskujt ,ndryshe nuk ka kuptim stervijta dhe nuk dom kesh efekt fare-----------Per kete shiko ne Ju tube ushtrime te ndryshem per cdo grup muskujsh te trupit------- Dhe pasi te kesh kaluar nje 6 muaj stervitje te tille sic thashe une ,fillo perdor proteine pluhur dhe e perzjen me uje ose me qumesht pa yndyre----Kete esht emire ta pish ne ditet qe nuk ke stervitje ,sepse ti je ne fillim,
---So, duhet te stervitesh nje dite po dhe nje dite jo--------dita pushim te duhet patjeter qe muskujt te marrin veten, te riparohen,dhe proteina i ndihmon te riparohen dhe te riten muskujt--
-----Sepse kije parasysh muskujt riten ne kohen kur jane pushim-----dhe meqense ti je ne fillim ti e ke te domosdoshme patjeter diten pushim pas stervitjes ---------Por sic thashe duhet te stervitesh ne ate menyre qe te te dhembin muskujt kur mbaron stervitjen, ndryshe stervitja s'ka efekt fare
-------Edhe duhet te kesh kujdes edhe ushqimin, dmth te hash fruta e perime , dhe mish e te bardhe veze-------Natyrisht mishi ka jo vetem proteina por edhe yndyrna --por ty te duhet mishi se te ndihmon ne ritjen e rezistences ne stervitje --por me mire eshte perdoresh mish te bardhe dhen m me pak mish te kuq-Dhe qe te risesh masen e muskujve duhet te besh shtange sa me shume e fillon gradualisht duke e ritur pak e nga pake cdo jave .... dhe kur ben shtange te duhet teperdoresh edhe mish te kuq qe ka yndyrne ,sepse sidoqofte te ndihmon ne perballimin e ushtrimeve te sforcuara-por sic thashe gjithemone me mase -----
--dhe gjate stervitjes te pish uje sa me shume --------Te embelat te ndihmojne te risin energjine gjate stervitjes , sepse kur stervitesh fort do e shikosh se nuk do te te ngelet energji fare ,por natyrisht perdori te embelat me mase, si psh ndonjecike mjalt , etj--
----------Keto si fillim, pastaj te meson vete ajo.........

Peep
19-12-2010, 01:21
Lexova vetem disa nga komentet e bera me pare disa njerez i keqkuptojne proteinat thon qe neqoftese pin protein fryhesh ose do kesh probleme me zemren e ku ta di une por jo, ne fakt neqoftese merreni me ndonje sport gjeja e par qe ju duhet esht proteini, jo se nuk esht e mundur ta beni ne menyr natyrale por esht shum e zorshme dhe e lodhshme dhe do ju kushtoje shum sidomos ato qe merren me BodyBuilding ju nevoitet protein por normale jo cfar do lloj proteine se ka dhe nga ata qe sjan kualitet dhe ka mundsi te ket ndonje efekt anesor varet dhe ushqimi dieta un personalisht kam degjuar disa njerez qe nuk merren me asnje lloj sporti dhe pin protein pasi qe nuk kan kohe te ushqehen dhe djegin shum calori mbrenda dites, ne te gjith boten ka shum pak raportime qe kan pasur efekte anesore nga proteini me se shumti efekte anesore kan ato persona qe marrin shum gjera njeheresh por nje gje eshte e sigurt neqoftese filloni te perdorniSteroid do e keni keq punen lol :)

Kryeplaku
02-02-2011, 19:11
Aspak, perkundrazi proteinat nuk duhen shmangur ne asnje rast, jane mese te shendetshme nese meresh me BB por edhe nese smeresh.
Une personalisht kam 6 vjet qe epraktikoj kete sport dhe ajo cka eshte kategorikist e ndaluar e super demtuese jane Kokrat X ose stimulante te tjere te perafert me to sic jane prsh Kortizoni, nje ilac qe perdoret per cirozen e melcise por qe nese perdoret me kripe pra 2 kokra Kortizon dhe 2G kripe para stervitjes krijojne Fryrje te pershpejtuar te muskujve. Por per te qene i sinqerte nuk eshte asgje tjeter vecse Oksigjen i tepert ne muskuj gje qe zhduket nese ndalon stervitjen dhe qe faktikisht te le me pasoja per shendetin.
Shpresoj kam qene i kuptueshem. :)

Peep
08-03-2011, 19:15
Kryeplaku, Komentet e tua qe sapo lexova jam plotesisht dakort me ty. Sapo kam marr Vitamin nga Amos Vital me baz A, C , E nuk jan shy cfar besoj qe mund te gjinden ne gjdo farmaci sepse nuk jan bere vetem per sportist por edhe per njerez qe nuk mirren me sport doja te dija nje mendim tendin L-Carnitin dhe Amino Acid cfar me sygjeron produktin edhe kompanin neqoftese ka mundesi normale neqoftese ke provuar.

Kryeplaku
08-03-2011, 19:36
Kryeplaku, Komentet e tua qe sapo lexova jam plotesisht dakort me ty. Sapo kam marr Vitamin nga Amos Vital me baz A, C , E nuk jan shy cfar besoj qe mund te gjinden ne gjdo farmaci sepse nuk jan bere vetem per sportist por edhe per njerez qe nuk mirren me sport doja te dija nje mendim tendin L-Carnitin dhe Amino Acid cfar me sygjeron produktin edhe kompanin neqoftese ka mundesi normale neqoftese ke provuar.

produktet... Mund ta quash nje fare diete percaktohet ne baze te sportit qe merresh ose nese smerresh me sport ne baze te shendetit.

Me thuaj per se deshiron ti perdoresh dhe mund te te jap nje fare diete qe sduhet shmangur( perdorim i perdithshem) Kur them diete skam per qellim kushtezim te ushqimit, thjesht ushqimet qe sduhen shmangur.

thjesht konkretizoma pasi amono acidet merren ne varesi te proteinave. Cdo gje percaktohet ne baze te energjise ditore qe harxhon. duke u bazuar tek energjia percaktohen proteinat dhe amino acidet e konsumit diror.

Peep
08-03-2011, 19:50
Kam mbi 2 vite qe mirrem me bodybuilding per momentin jam duke marr ca gjera por desha nje ide tenden meqe paske rreth 6 vite qe mirresh me ket sport nga komentet qe lexova. Ta bera ate pyetje ngaqe duke filluar nga maj duhet te ndaloj disa nga ushqimet qe kan fet dhe shum kalori besoj qe Protein + Amino + Vitamin do ishte gjeje a duhur para qershorit dhe korrikut.

Kryeplaku
08-03-2011, 19:53
Pesha juaj Proteina gjatė ditės (faktori 1.8g/kg/ditė
45kg
81 gr nė ditė
50kg
90 gr nė ditė
55kg
99 gr nė ditė
60kg
108 gr nė ditė
65kg
117 gr nė ditė
70kg
126 gr nė ditė
75kg
135 gr nė ditė
80kg
144 gr nė ditė
85kg
153 gr nė ditė
90kg
162 gr nė ditėMandi...

Me vjen keq por me duhet ta kundershtoj kete ...

nje BB sportist i peshes 85 kg mosha 20-30 vjec nes emerr vetem 153 gr proteina i bie te vdese ne palester. kjo sasi eshte per njerez qe smerren me sport por qe kane nje aktivitet normal ditor.

Ushqimi im ditor...
Mengjes 80 g
paradreke 30g
Dreke( para stervitjes) 150g
Pas dreke( pas stervitjes) 100-120g
Darke 100g

gjithmone pa shmangur Karboidratet.

Peep
08-03-2011, 20:03
Kryeplaku, sedi neqoftese e lexove komentin qe sapo te kam shkruajtur me lart....

Kryeplaku
08-03-2011, 20:27
Kam mbi 2 vite qe mirrem me bodybuilding per momentin jam duke marr ca gjera por desha nje ide tenden meqe paske rreth 6 vite qe mirresh me ket sport nga komentet qe lexova. Ta bera ate pyetje ngaqe duke filluar nga maj duhet te ndaloj disa nga ushqimet qe kan fet dhe shum kalori besoj qe Protein + Amino + Vitamin do ishte gjeje a duhur para qershorit dhe korrikut.

Atehere...

Mund te flas vetem ne baze te eksperiences sime personale dhe duke u bazuar ne ato cka specialiste te kesaj fushe me kane keshilluar...( dhe me beso me kane kushtuar shtrenjte keto keshillat e tyre IoI )

Sjam shume dakord me shmangien e ushqimeve.. seshte e vertet sic thone se mishi i kuq apo bulmetet e teperta te bejne dem e te cojne ne dhjamosje. ajo cka duhet eleminuar eshte yndyra e tepruar. Nese merresh em BB jo qe duhet te ushqehesh por duhet te hash sic i thone si nje derr...( smund te behes sa nje ari duke ngrene si zog)

Nese ndjek nje program 4 ditor (4/7 ) ose nje program 5x5 e rendesishme eshte te llogaritesh energjine qe harxhon( Djegjen Kalori) mjo duket ne vec dy jave, dhe nese trupi juaj ruan qendrueshmeri ske pse eleminon asgje.

Por nese ndjek nje program ultimate 5x5+1 extra pra vetem e diela pushim... atehere veret qe duhet te shtosh edhe nje vakt ne menune ditore.

5x5+1extra ( po ta thjeshtoj) do te thote qe muskujt e tua duhet te ngrene 3000 Kg ne total. shume lehte mund te me thuash po une 3 ushtrime ne shtange me nga 4 set 12,10,8,6 i kam 3000 Kg por mos harro qe kjo eshte dita kur barku kerkon nje pune intensive.
e njejta gje edhe kur punon me kembet. Ne 3000 kg ndalet stervitja dhe punohet me muskuj ku pesha eshte - boddy only.

Per sa i perket ushqimeve nedo mund te te jap n je diete por eshte per stervitje 5x5+1extra ( ta jap edhe programin nese deshiron) te siguroj qe eshte super vetem se do guxim per ta permbushur pasi eshte vertet i veshtire, ka kontraktim momental ne maksimum edhe praktikohet vetem me pesha derrmuese.

Extrem Amino. Kete kamperdor une para 2 vjeteve dhe e perdorja vetem ne behar pasi djegia eshte me e madhe se ne dimer.
Po te sjell edhe produktin dhe permbajtjen qe ta kesh me te qarte.

http://www.strongernutrition.com/productimages/220188_250_250.jpg

Xtreme Amino contains all the whey protein fractions, such as Beta Lactoglobulin, Alpha Lactalbumin, Glycomacropeptide, Immunoglobulins, Proteose Peptones, Serum Albumin and Lactoferrin. Xtreme Amino contains only naturally-occurring amino acids. Typical Amino Acid Profile: Each Serving (3 tablets) Contains: Essential Amino Acids: L-Leucine (488mg), L-Isoleucine (294mg), L-Valine (279mg), L-Lysine (431mg), L-Threonine (314mg), L-Methionine (97mg), L-Phenylalanine (142mg), L-Tryptophan (88mg). Non-Essential Amino Acids: L-Arginine (118mg), L-Aspartic Acid (244mg), L-Cystine/Cysteine (75mg), L-Alanine (232mg), L-Glutamic Acid (841mg), L-Glycine (105mg), L-Histidine (88mg), L-Protein (297mg), L-Serine (245mg), L-Tyrosine (122mg).

P.s Nese ke nje oreks te mire ste duhet gje tjeter :)

Kryeplaku
08-03-2011, 20:42
Edhe dicka...

Eshte e rendesishme rikuperimi i insulines pas stervitjes.

Peep
09-03-2011, 22:28
Kryeplaku, Te faleminderit per pergjigjen tende.

Edhe nje pyetje kisha cfar me sygjeron ti para korrikut pasi qe per momentin jam duke shtuar akoma ne KG (MASS) ha cfar te mundem edhe sa her te mundem perveq embelsirave ktyre gjerave qe kan shum fet. Pse jo edhe ndonje program ditor nuk do ishte keq.

Kryeplaku
17-03-2011, 14:37
Kryeplaku, Te faleminderit per pergjigjen tende.

Edhe nje pyetje kisha cfar me sygjeron ti para korrikut pasi qe per momentin jam duke shtuar akoma ne KG (MASS) ha cfar te mundem edhe sa her te mundem perveq embelsirave ktyre gjerave qe kan shum fet. Pse jo edhe ndonje program ditor nuk do ishte keq.

Se kisha pare ket postim. Sry tani sapo e lexova dhe po te pergjigjem.

Fillimish me thuaj strevitjen qe ti ben... Eshte 4x4-( 4 dite ne jave) 5x5 apo 5x5+1.

Pasi dy te parat kane diete ndersa 5x5+1 ska nevoje per mbajtje diete. kjo e fundit eshte nje super djegje she mbase te duhet te shshosh dicka ne ushqimin ditor me shume se sa ta eleminosh.

vec me thuaj stervitjen qe do te ndjekesh + moshen (20-30. 30-40 ) dhe te jap nje program rutine 12 javor per mass build ose program rutine 1 vjecar. me nje ushtrim nderrim ne cdo 2 jave per cdo muskul.( nderrimi i ushtrimit ndalon muskulin te fitoje imunitet ndaj stervitjes dhe eshte i domosdosesh, nese kjo sbehet atehere muskujt marrin nje pitStop dhe gjithcka shkon ne vend numero, Ska rezultat )
( Nese i kupton ushtrimet me termat e fushes BB do ishte me e thjeshte per mua, por nese si kupton termat me thuaj qe te ti ilustroj me foto.)

Peep
21-03-2011, 19:21
Se kisha pare ket postim. Sry tani sapo e lexova dhe po te pergjigjem.

Fillimish me thuaj strevitjen qe ti ben... Eshte 4x4-( 4 dite ne jave) 5x5 apo 5x5+1.

Pasi dy te parat kane diete ndersa 5x5+1 ska nevoje per mbajtje diete. kjo e fundit eshte nje super djegje she mbase te duhet te shshosh dicka ne ushqimin ditor me shume se sa ta eleminosh.

vec me thuaj stervitjen qe do te ndjekesh + moshen (20-30. 30-40 ) dhe te jap nje program rutine 12 javor per mass build ose program rutine 1 vjecar. me nje ushtrim nderrim ne cdo 2 jave per cdo muskul.( nderrimi i ushtrimit ndalon muskulin te fitoje imunitet ndaj stervitjes dhe eshte i domosdosesh, nese kjo sbehet atehere muskujt marrin nje pitStop dhe gjithcka shkon ne vend numero, Ska rezultat )
( Nese i kupton ushtrimet me termat e fushes BB do ishte me e thjeshte per mua, por nese si kupton termat me thuaj qe te ti ilustroj me foto.)


Mbrenda javes ushtroj 5 here me se shumti por ka raste qe mund te ushtroj dhe 6 here mbrenda javes pasi qe programi qe ndjek per momentin eshte 1 muskuj ne 1 dite dmth kur ushtroj kembet apo X muskull nuk ushtroj gje tjeter kupton... por ka raste qe mund te ushtroj bices+triceps mbrenda nje dite pasi jan dy muskuj te vegjel por me se shumti ushtroj 1muskuj ne dite pasi me duket me shum efektive. Mosha 20 vjec pesha aktuale 83kg dhe +2kg sdo ishin keq per kete muaj dhe mandej mendoj qe te filloj me vrapin me nga 15 min mbrenda javes per me shku me shum ne definim pasi qe po afron vera... e vleresoj gjdo keshill tenden te faleminderit.

Kryeplaku
21-03-2011, 22:08
Neser e ke gati :)

Do me duhet ta ilustroj.

Disturbed
30-01-2012, 23:33
Emri proteinė rrjedh nga fjala greke “prota”qė do tė thotė “i Rėndėsishėm”.

Proteina ėshtė pėrbėrės kryesor organik i shumė indeve nė trupin e njeriut, i cili formohet nga njė rend i amino acideve qė janė tė sistemuara nga sistemi jetėsor.

Ekzistojnė diku rreth 20 amino acide tė ndryshme tė cilat gjenden nė proteina ku 9 prej tyre janė themelore dhe 11 tė tjera janė jo themelore - jo esenciale, 9 amino acidet themelore nuk mund tė prodhohen nga trupi por ato sigurohen-merren nga ushqimi ditor kurse 11 amino acidet jo themelore prodhohen prej pjesėve tė karbohidrateve, tė amino acideve themelore dhe yndyrės, pra nga vet organizmi.

Proteinat duhet tė ndahėn nė pjesė pėrbėrėse-amino acide brenda sistemit tė tretjes nė menyrė qė trupi ti pėrdorė ato pėr qėllimet e veta.

Pra bashkimi i amino acideve formon proteinėn dhe gjithashtu proteina mund tė ndahet nė amino acide.

Proteinat qysh nė fėmijėri shėrbejnė pėr formimin e organeve tė brendshme siq ėshtė mėlqia, veshkėt etj. si dhe pėr zhvillimin dhe rigjenerimin e qelizave nė trup.

Cdo funksion i qelizave tė gjalla varet nga proteinat. Proteinat formojnė diku rreth 15 % tė trupit dhe janė pėrgjegjėse pėr formimin e muskujve, eshtrave, ligamenteve, lėkurės, thonjėve dhe qimeve-flokėve. Po ashtu bėjnė trnasportimin e oksigjenit nė qelizat e gjakut formojnė antitrupa, sistemin imun dhe gjithashtu shėrbejnė pėr rregullimin e hormoneve dhe metabolizmit-sistemit tė tretjes sė ushqimit.Pra roli mė i rėndėsishėm i proteinės ėshtė tė ndėrtojė, ti mbajė dhe ti regjenerojė indet nė trupin tonė, gjegjėsisht ta formojė trupin tonė.Proteinat ndahen sipas vlerės biologjike qė do tė thotė se disa proteina qė kanė vlerėn biologjike mė tė lartė janė proteina tė kualitetit tė lartė dhe treten mė shpejtė nė organizėm, ndėrsa ato proteina qė kanė vlerė bilogjike tė ulėt janė proteina tė kualitetit tė ulėt dhe treten mė ngadalė nė organizėm.


Proteina e hirrės - thartirat, ka vlerėn mė tė lartė bilogjike pra ėshtė kualiteti mė i lartė i proteinės dhe tretet shumė shpejtė nė organizėm,


Proteina e kazeinės - proteina e qumshtit ka vlerėn mesatare biologjike dhe tretet mė ngadal nė organizmin e njeriut.


Proteina e sojės - bizelja, fasulja, arrat, kikirikat, etj. ka vlerėn mė tė ulėt biologjike dhe tretet shumė ngadalė nė organizmin e njeriut.

Proteinat ndahen edhe nė: proteinė tė plotė dhe proteinė tė mangėt - e paplotė.


Proteina e plotė ėshtė ajo proteinė e cila pėrmban 9 amino acidet themelore pra ėshtė proteinė e kompletuar dhe ėshtė shumė e rėndėsishme pėr shėndetin e njeriut.

Proteinė tė plotė pėrmbajnė: hirra, vezėt, qumėshti, djathi, jogurti, mishi i bardhė i pulės, mishi i peshkut, mishi i kuq (bifteku,pėrshuta),etj.


Proteina e mangėt - e paplotė ėshtė proteinė e pakompletuar sepse i mungojnė 2 apo 3 amino acide nga 9 amino acidet themelore, pra nuk i ka tė gjitha amino acidet themelore.

Edhe kjo proteinė ėshtė e dobishme pėr shėndetin e njeriut dhe ka mundėsi tė kompletohet, tė bėhet proteinė e plotė.

Pėr tu kompletuar proteina e mangėt dhe pėr tu bėrė proteinė e plotė nevojitet qė tė konsumohet sė bashku me proteinė tė plotė.

Pra nėse konsumojmė fasulėn e cila pėrmbanė proteinė tė paplotė duhet tė konsumojmė edhe njė pjesė djathė nė menyrė qė organizmi gjatė tretjes ta kompletojė proteinėn e paplotė, nė proteinė tė plotė.

Proteinė tė mangėt-paplotė pėrmbajnė: drithėrat, bizelja, fasulja, kikirikat, arrat, farat, etj.

Ushqimi duhet tė pėrmbaj prej 15 deri 25 pėrqind proteina. Cdo njeriu gjatė ditės i nevojiten prej 0.8 deri 1 gram proteinė pėr kilogram tė peshės trupore, ndėrsa sportistėve pėr shkak tė aktiviteteve fizike ju nevojitet njė sasi mė e madhe e proteinės diku prej 1.5 deri 1.8 gram pėr kilogram.Pra njė person qė peshon 80 kg. i duhen prej 64 deri 80 gram proteinė gjatė ditės.Sportisti qė peshon 80 kg. i duhen prej 120 deri 144 gram proteinė gjatė ditės.Duhet cekur se nėse konsumojmė mė shumė se 2 gram proteinė pėr kilogram tė peshės trupore atėherė proteina e tepėrt nuk do tė ndihmon nė rritjen e muskujve por do tė pėrdoret si energji apo do tė kthehet-ruhet si yndyrė nė trupin e njeriut.Sa i pėrket rezervave tė proteinės nė trupin e njeriut, ėshtė vėrtetuar se mbrenda njė racioni ushqimor organizmi mund ti absorboj-thith diku prej 25 deri 35 gram proteinė, qka do tė thotė se nėse pėrdorim mė shumė se 40 gram proteinė brenda njė racioni, proteina e tepėrt do tė kthehet-ruhet si yndyrė ose do tė nxjerret jashtė pėrmes zorrės sė trashė-jashtėqitjes.

Kjo tregon mė sė miri pse konsumimi i ushqimit gjegjėsisht proteinės duhet tė merret brenda 4 apo 6 racioneve ditore, pra cdo 2,5 - 3 orė.

Ushqimi qė pėrmban pėrqindje tė lartė tė proteinės:


Ushqimi Sasia Proteina (gram)

Tė bardhėt e vesė 1 4

Tė kuqėt e vesė 1 1.5

Mishi i bardhė i pulės 100 gr. 25

Mishi i kuq - bifteku 100 gr. 30

Mishi i terur (pėrshuta) 100 gr. 20

Mishi i peshkut – tuna 85 gr. 25

Sardina 85 gr. 20

Qumėshti 250 ml. 8

Djathi 100 gr. 20

Jogurti 250 ml. 9

Drithėrat (bizelja, fasulja) 100 gr. 6

Lajthija 100 gr. 15

Arra 100 gr. 15

Kikirikat 100 gr. 25

Fara luledielli 100 gr. 20


Sa i pėrket ushqimit si sallama e pulės, suxhuku, virshllet, mishi i derrit etj. preferohet konsumimi mė i vogel i tyre, sepse pėrveq pėrqindjes sė lartė tė proteinės kėto pėrmbajnė edhe pėrqindje tė lartė tė yndyrės, e cila nuk ėshtė shumė e dobishme pėr shėndetin e njeriut.


Mungesa e proteinės rezulton nė lodhje tė pėrgjithshme tė njeriut, nė dobėsimin e muskujve dhe indeve, nė ndjeshmėri ndaj infeksioneve, dhe gjithashtu shfaqė dėshirėn pėr konsumimin mė tė madh tė sheqernave gjatė ditės, siē ėshtė ēokollata dhe ėmbėlsirat tjera tė cilat mund tė shkaktojnė trashjen - rritjen e peshės trupore.

Mė parė, nė bazė tė disa studimeve ėshtė menduar se konsumimi i lartė i ushqimit me proteina

mund ti shkaktojė stres veshkėve dhe mėlqisė sepse kėto organe duhet tė punojnė mė tepėr nė mėnyrė qė tė nxjerrin materiet toksike tė mbetura nėpėrmjet urinės, dhe gjithashtu mund tė shkaktojė humbjen e kalciumit tė eshtrave nėpėrmjet urinės.

Kurse tani studimet e fundit tregojnė se pėrdorimi i lartė i ushqimit me proteina nuk mund tė shkaktojė kurfarė stresi veshkėve dhe mėlqisė, sepse proteina ėshtė substancė termogjenike e cila mund tė lirohet nga trupi edhe nėpėrmjet nxehtėsisė,dhe sa i pėrket eshtrave tė njeriut nė bazė tė studimeve tė reja nevojitet konsumim mė i lartė i ushqimit me proteina sidomos nė moshėn e pleqėrisė, sepse dihmon nė fortėsin dhe dendėsin e eshtrave.Gjithashtu disa studime tjera tregojnė se pėrdorimi i lartė i ushqimit me proteina mund tė jetė i dobishėm pėr rregullimin e tensionit tė gjakut dhe kundėr goditjeve vdekjeprurėse nė tru.

Sa i pėrket asaj se proteina e tepėrt mund tė ruhet apo tė kthehet nė yndyrė, studimet e fundit tregojnė se ky proces ėshtė mė i vėshtirė dhe mė pak i efektshėm nė krahasim me konvertimin e karbohidrateve nė yndyrė. Pra meqenėse proteina ėshtė substancė termogjenike nuk pėrjashtohet mundėsia se mund tė ruhet si yndyrė por ajo mė pėrpara mund tė nxjerret pėrmes temperaturės sė trupit ose jashtėqitjes sesa tė kthehet – ruhet si yndyrė.

Tė gjitha kėto tregojnė se proteina ėshtė e vetmja substancė e ushqimit e cila edhe nėse konsumohet nė njė sasi mė tė madhe nuk mund tė shkakton probleme shėndetėsore, pra lejohet nė njėfarė mėnyre mė shumė konsumimi i lartė i ushqimit me proteina sesa konsumimi i lartė i ushqimit me karbohidrate apo yndyra

....e marrur nga Albanian Bodybuilders.

thirsty
01-04-2012, 05:31
ēa lidhje ka noti me body building ? me qen sadopak sportist do e kishe parsysh ndryshimin midis tyre

cfare lidhje ka noti me body building?

varet, varet nga notuesi
pershembull, per nje sportist si Michael Phelps ka shume lidhje

per nje si une, pothuajse aspak :D

Irfan CANA
03-04-2012, 17:37
Janė promotor i shėndetit tė njeriut!

Mano
10-04-2012, 14:21
Kam degjuar se disa produkte qe ndihmojne me zhvillmin e muskujve gjate stervitjes me pesha, si Nitric Oxide( NO) dhe Creatine mund te jen te demshme, sidomos per ato qe ne familje kane semundjen e zemres.

Une kam kohe qe stervitem me pesha, here pas here, por nuk kam perdorur kurre "supplements" jame kurjoz te di: A eshte e vertet kjo? dhe ka ndo nji qe i perdor ato dhe nese ka par ndo nji ndryshim tek muskujt?

Skydive
20-05-2012, 06:17
Kam degjuar se disa produkte qe ndihmojne me zhvillmin e muskujve gjate stervitjes me pesha, si Nitric Oxide( NO) dhe Creatine mund te jen te demshme, sidomos per ato qe ne familje kane semundjen e zemres.

Une kam kohe qe stervitem me pesha, here pas here, por nuk kam perdorur kurre "supplements" jame kurjoz te di: A eshte e vertet kjo? dhe ka ndo nji qe i perdor ato dhe nese ka par ndo nji ndryshim tek muskujt?

Ka o MAQO:)
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/p480x480/306583_395011350516818_110586278959328_1486317_100 1453873_n.jpg

amator99
21-05-2012, 09:23
Kam degjuar se disa produkte qe ndihmojne me zhvillmin e muskujve gjate stervitjes me pesha, si Nitric Oxide( NO) dhe Creatine mund te jen te demshme, sidomos per ato qe ne familje kane semundjen e zemres.

Une kam kohe qe stervitem me pesha, here pas here, por nuk kam perdorur kurre "supplements" jame kurjoz te di: A eshte e vertet kjo? dhe ka ndo nji qe i perdor ato dhe nese ka par ndo nji ndryshim tek muskujt?

Keto jane te pademshme per zhvillimin e muskujve por nuk i perdor.

Mano
23-05-2012, 23:03
Keto jane te pademshme per zhvillimin e muskujve por nuk i perdor.

Amator99 keto me lart nuk jane Proteina, por stimulant. Te japin fuqi, energji gjate stervitjes. E kisha fjalen per "Protein Shakes" quhen Protein Isolate. Isha kurjoz te di nese dikush ne kete teme i ka perdorur apo vazhdon ti perdore dhe se cfar rrezultati kane patur. Nejse... faleminderit per sygjerimin.

Tirona...ato fotografite qe ke prure duken sikur jane te rregulluara ne komputer. Nuk ma ha mendja se mund te defermohet trupi ne ate menyre.:)

atrevido
24-05-2012, 00:56
Mandi...

Me vjen keq por me duhet ta kundershtoj kete ...

nje BB sportist i peshes 85 kg mosha 20-30 vjec nes emerr vetem 153 gr proteina i bie te vdese ne palester. kjo sasi eshte per njerez qe smerren me sport por qe kane nje aktivitet normal ditor.

Ushqimi im ditor...
Mengjes 80 g
paradreke 30g
Dreke( para stervitjes) 150g
Pas dreke( pas stervitjes) 100-120g
Darke 100g

gjithmone pa shmangur Karboidratet.
:O

Mund t'na tregosh se me ēfare ushqehesh ne keto vakte qe ke stiluar?
150 gr proteina ne Dreke, i bie 1 kg mish Viēi ose 5 kutia Ton peshku. Dhe kjo vetem ne dreke. Si munded nje person te haj kaq shume ne cdo 5 vakte?
Nese perdor proteina ne pluhur, aty shkruhet qe nuk duhet tejkaluar sasia e 1-2 mase(30-50 gr) dhe max per 3 muaj.

Keshtu i hedh melēite ne plehra. Ndoshta gabohesh.

SystemA
24-05-2012, 02:32
Amator99 keto me lart nuk jane Proteina, por stimulant. Te japin fuqi, energji gjate stervitjes. E kisha fjalen per "Protein Shakes" quhen Protein Isolate. Isha kurjoz te di nese dikush ne kete teme i ka perdorur apo vazhdon ti perdore dhe se cfar rrezultati kane patur. Nejse... faleminderit per sygjerimin.

Tirona...ato fotografite qe ke prure duken sikur jane te rregulluara ne komputer. Nuk ma ha mendja se mund te defermohet trupi ne ate menyre.:)
Jane stimulante pa efekt shendetesor.
Sa per Creatine kam punuar dy muaj,dhe beja dush 1 ore mbas pune.
Six pack nuk e fiton me nje muaj.

amator99
24-05-2012, 17:23
ZRUNLSDPUFSIAOA qe kuptohet

Per rreziqet dhe pasojat lexoni fletepalosjen ose udhezuhesin(nuk me kujtohet fjala e duhur ne shqip),ose pyesni mjekun apo ne farmaci.

Kur ta kesh marre carte blanche nga keta,shiko liability nga prodhuesi sepse te ndodh(larg qofte)ndonje e papritur dhe ata nuk duan tja dine.

Kryeplaku
20-08-2012, 08:49
Amator99 keto me lart nuk jane Proteina, por stimulant. Te japin fuqi, energji gjate stervitjes. E kisha fjalen per "Protein Shakes" quhen Protein Isolate. Isha kurjoz te di nese dikush ne kete teme i ka perdorur apo vazhdon ti perdore dhe se cfar rrezultati kane patur. Nejse... faleminderit per sygjerimin.

Tirona...ato fotografite qe ke prure duken sikur jane te rregulluara ne komputer. Nuk ma ha mendja se mund te defermohet trupi ne ate menyre.:)

Pershendetje!

Shoh qe njerezit cuditen se si mund te marresh 150g proteine vec ne nje vakt, por ja qe eshte mese e mundur!

Per ta aritur kete duhet vec te krijosh nje diete te rregullt ( gjithmone sipas ekonomise qe kemi ),

Nese do proteine shake atehere une do te te sugjeroja cfare une perdor: 1 kg qumesht permban 32g proteine te plote, qe shnderrohet ne prup 1980 kkal ( fuqi kalorike ) une konsumoj rreth 3 litra ne dite,
100g buke misri permban 12g proteine = 348 kkal,
100g kikirike permban 25g proteine = 1200 kkal
100g biskota te kripura permban 20g proteine dhe 68g karboidrate etj..


per nje stervitje me pesha prsh nje stervitje 6x6 ( max ) nese je rreth 80 kg trupit i duhen 3250 kkal, keto per te mbajtur peshen trupore te rregullt. nese kerkon MAss build atehere duhet rritur sasia e kkal, qe trupi te marre me shume energji nga ckonsumon, dhe aspak nuk eshte se te shnderrohet ne peshe dhjamore nese programi stervitor eshte i detajuar sipas konstruktit dhe zhvillimit genetik te trupit.

dhe dicka.. asnjehere nuk duhet eleminuar vrapi, nxemja me e mire qe mund te behet eshte 5 min hap i shpejte 5 min vrap i lehte dhe 5 min strecing para cdo stervitjeje. pas kesaj gjithe cka ke per te bere ne palester per te permbushur programin ditor nuk duhet te zgjase me shume se 30 min. dhe me e rendesishmja , asnjehere nuk duhen kaluar 5 sete super te renda. do te te sugjeroja nje emtode mjaft efektive.

Per cdo ushtrim te praktikohet: 1 set 8-10 50% e peshes maksimale.
1 set 3-5 me peshen 75% + 1 ngritje e vetme menjehere pasi leshon peshat 75% me 100 % te peshes
dhe 2 sete 5-7 me 100% te peshes.

Kjo vlen per ushtrimin e pare , per ushtrimet qe eshoqerojne stervitjen per te njejtin muskul seti 5-7 me 100% te peshes ( gjithmone i bere nen vezhgimin e dikujt, pasi jane te rrezikshme ) te jete vetem 1 set,

Nese praktikon stervitjen 1 muskul ne dite atehere asnjehere nuk duhet te kete me shume se 4 ushtrime. prsh gjoksi " 1 per pjesen e siperme te gjoksit, 1 per pjesen anesore, 1 per pjesen e poshtme. dhe i fundit per prerjet prsh pompa ose paralele , thjesht peshe trupore, kjo e fundit e cliron muskulin nga kontraktimi i tepruar dhe e sheron demtimin.

Nese praktikon stervitjen 2 muskun ne dite qe konsiston 4 here ne jave atehere duhen ndare ne dy grupe ushtrimesh te lidhura em nejra tjetren duke bere 3 ushtrime me nga 3 sete per te muskulin e pare dhe 2 ushtrime me nga 3 sete per te dytin,

gjithsesi per me shume informacion me thuaj.

Ju pershendes!

Mano
22-08-2012, 16:11
Pershendetje!

Shoh qe njerezit cuditen se si mund te marresh 150g proteine vec ne nje vakt, por ja qe eshte mese e mundur!

Per ta aritur kete duhet vec te krijosh nje diete te rregullt ( gjithmone sipas ekonomise qe kemi ),

Nese do proteine shake atehere une do te te sugjeroja cfare une perdor: 1 kg qumesht permban 32g proteine te plote, qe shnderrohet ne prup 1980 kkal ( fuqi kalorike ) une konsumoj rreth 3 litra ne dite,
100g buke misri permban 12g proteine = 348 kkal,
100g kikirike permban 25g proteine = 1200 kkal
100g biskota te kripura permban 20g proteine dhe 68g karboidrate etj..


per nje stervitje me pesha prsh nje stervitje 6x6 ( max ) nese je rreth 80 kg trupit i duhen 3250 kkal, keto per te mbajtur peshen trupore te rregullt. nese kerkon MAss build atehere duhet rritur sasia e kkal, qe trupi te marre me shume energji nga ckonsumon, dhe aspak nuk eshte se te shnderrohet ne peshe dhjamore nese programi stervitor eshte i detajuar sipas konstruktit dhe zhvillimit genetik te trupit.

dhe dicka.. asnjehere nuk duhet eleminuar vrapi, nxemja me e mire qe mund te behet eshte 5 min hap i shpejte 5 min vrap i lehte dhe 5 min strecing para cdo stervitjeje. pas kesaj gjithe cka ke per te bere ne palester per te permbushur programin ditor nuk duhet te zgjase me shume se 30 min. dhe me e rendesishmja , asnjehere nuk duhen kaluar 5 sete super te renda. do te te sugjeroja nje emtode mjaft efektive.

Per cdo ushtrim te praktikohet: 1 set 8-10 50% e peshes maksimale.
1 set 3-5 me peshen 75% + 1 ngritje e vetme menjehere pasi leshon peshat 75% me 100 % te peshes
dhe 2 sete 5-7 me 100% te peshes.

Kjo vlen per ushtrimin e pare , per ushtrimet qe eshoqerojne stervitjen per te njejtin muskul seti 5-7 me 100% te peshes ( gjithmone i bere nen vezhgimin e dikujt, pasi jane te rrezikshme ) te jete vetem 1 set,

Nese praktikon stervitjen 1 muskul ne dite atehere asnjehere nuk duhet te kete me shume se 4 ushtrime. prsh gjoksi " 1 per pjesen e siperme te gjoksit, 1 per pjesen anesore, 1 per pjesen e poshtme. dhe i fundit per prerjet prsh pompa ose paralele , thjesht peshe trupore, kjo e fundit e cliron muskulin nga kontraktimi i tepruar dhe e sheron demtimin.

Nese praktikon stervitjen 2 muskun ne dite qe konsiston 4 here ne jave atehere duhen ndare ne dy grupe ushtrimesh te lidhura em nejra tjetren duke bere 3 ushtrime me nga 3 sete per te muskulin e pare dhe 2 ushtrime me nga 3 sete per te dytin,

gjithsesi per me shume informacion me thuaj.

Ju pershendes!

Kryeplaku...pershendetje dhe shume faleminderit per pergjigjen e dhe kohen qe i kushtove.

Une kam nja 5 muaj qe kam rifilluar stervitjen pas 10 vjeteve nderprerje te plot. Kam ber shum "research" dhe se fundi zgjodha programin qe me pershtatet. Pak a shume njisoj me programin me siper.

Marr 60g protein pluhur ne dite mbi mishin vezet qe konsumoj per cdo dite. Marr pothuajse 150 deri ne 170g protein ne dite. Qellimi im eshte te bie ne pesh duke ruajtur sa me shum masen e muskulit. Dicka qe eshte shume e veshtire per tu ber. Mgjithate deri tani kam patur sukses. Maksimumi i kalorive ditore qe me lejohet eshte 2000-2500 ne dite.

Programi eshte pak a shume keshtu.

5 dite te javes. Diten e par : chest & biceps. 4 sete secili 5 ngritje 80% maksimimit te peshes qe mund te ngre, pastaj 3 sete "fetigue" pesh e mesme, 12 ngritje per cdo set dhe e fundit "burn" 2 sete nga 40 pesh e leht. Kete format perdor edhe per "triceps", kurrizin, supet. Kurse "abs" dy here ne jav.

Kryeplaku
22-08-2012, 17:17
Kryeplaku...pershendetje dhe shume faleminderit per pergjigjen e dhe kohen qe i kushtove.

Une kam nja 5 muaj qe kam rifilluar stervitjen pas 10 vjeteve nderprerje te plot. Kam ber shum "research" dhe se fundi zgjodha programin qe me pershtatet. Pak a shume njisoj me programin me siper.

Marr 60g protein pluhur ne dite mbi mishin vezet qe konsumoj per cdo dite. Marr pothuajse 150 deri ne 170g protein ne dite. Qellimi im eshte te bie ne pesh duke ruajtur sa me shum masen e muskulit. Dicka qe eshte shume e veshtire per tu ber. Mgjithate deri tani kam patur sukses. Maksimumi i kalorive ditore qe me lejohet eshte 2000-2500 ne dite.

Programi eshte pak a shume keshtu.

5 dite te javes. Diten e par : chest & biceps. 4 sete secili 5 ngritje 80% maksimimit te peshes qe mund te ngre, pastaj 3 sete "fetigue" pesh e mesme, 12 ngritje per cdo set dhe e fundit "burn" 2 sete nga 40 pesh e leht. Kete format perdor edhe per "triceps", kurrizin, supet. Kurse "abs" dy here ne jav.

Nese do te biesh nga pesha dhe te ruash masat muskulare atehere duhet eleminuar proteina sintetike, dhe duhen konsumuar sa me shume ushqime qe permbajne fiber dhe fruta.

stervitja duhet te jete me pesha 50% te max dhe levizjet duhen bere 2 sec ngritje dhe 5 sec ulje te peshes gjate punes per cdo ngritje me nje pushim 0 sec, pra nese ben gjoks... e ngre shtangen ne 2 sec dhe e ul ate ne 5 sec me nje pushim 0 sec ne fund dhe ne ulje te ngritjes. krijon nje levizje motorike te ngaldalte e cila krijon nje max djegje te pjeseve dhjamore dhe mban muskujt ne kontraktim maksimal. Kjo levizje praktikohet ne gjithe muskujt pa perjashtim, perdoren pesha te lehta qe te mund te mbyllesh ushtrimin, diku tek 50-40% te peshes max. per cdo set behet vec 60 sec pushim dhe praktikohet me 4 sete per ushtrim.

Qe do te thote ne total per nje ushtrim te duhen 7.5-8 minuta.

Per shkak te kontraktimit maksimal praktikohet si stervitje per sa pjese ka muskuli qe po ushtron aq ushtrime ben ne total nga 1 per secilen pjese. prsh gjoksi ka 3 pjese. biceps 3 pjese, triceps 2 pjese etj keshtu me radhe.

Te siguroj qe nese praktikon cka te udhezova me alrt dhe mban nje diete me ushqime te pasura me fibra tip ( Perime -proteina soje ) dhe eleminon proteinen sintetike e cila ka nje baze te larte albumine dhe ndalon djegjen e dhjamit ne trup per me teper ndihmon ne depozitimin e tij, do kesh nje ndryshim drastik ne pak kohe.

E vetmja veshtiresi ne praktikimin e kesaj lloj stervitje eshte djegja e tepert e mujkujve gjate stervitjes nga kontraktimi maksimal ndaj te ciles duhet te besh rezistence dhe te durosh dhe shkaterrimi i sistemit nervor nese je tip i paduruar lol.

Edhe pse eshte nje stervitje e veshtire per shume praktikante te peshave une shpresoj tia dalesh, dhe mos harro barku behet i ndare ne 3 dite ne jave... nuk bie barku duke bere cdo dite ushtrime per te. Kjo eshte nje ide e krijuar gabim nga shumica pasi mendojne se sa me shume te besh ushtrime aq me shume bie... lol aspak. Barku gjithashtu ka 3 pjese.. i lartem i poshtem dhe anesor. keto tre pjese ndahen ne 3 dite me nga 1 dite pushim nga njera ne tjetra( per kete muskul) dhe diten e hene (e pare) 2-3 ushtrime per barkun e siperm me nga 3 sete. - Pushin - e merkure barku i poshtem 2-3 ushtrime 3 set per ushtrim- pushim - e premte 2-3 ushtrime per anesoret me nga 3 sete per ushtrim.
gjithmone ne fund te stervitjes pasi ke mbaruar me peshat. ditet e pushimit te barkut mbyllet stervitja me 7-10 min vrap te lehte.

E gjithe stervitja + nxemje duhet mbyllur ne 45 min max. nese ben em shume kalon ne overtrain gje e cila te le ne vend numero dhe kjoe shte arsyeja pse te shumte jane ata qe kane vite ne palester dhe rezultatet e tyre lene per te deshiruar. Por mbi te gjitha kryesorja eshte dieta.

Mano
22-08-2012, 18:07
Nese do te biesh nga pesha dhe te ruash masat muskulare atehere duhet eleminuar proteina sintetike, dhe duhen konsumuar sa me shume ushqime qe permbajne fiber dhe fruta.

stervitja duhet te jete me pesha 50% te max dhe levizjet duhen bere 2 sec ngritje dhe 5 sec ulje te peshes gjate punes per cdo ngritje me nje pushim 0 sec, pra nese ben gjoks... e ngre shtangen ne 2 sec dhe e ul ate ne 5 sec me nje pushim 0 sec ne fund dhe ne ulje te ngritjes. krijon nje levizje motorike te ngaldalte e cila krijon nje max djegje te pjeseve dhjamore dhe mban muskujt ne kontraktim maksimal. Kjo levizje praktikohet ne gjithe muskujt pa perjashtim, perdoren pesha te lehta qe te mund te mbyllesh ushtrimin, diku tek 50-40% te peshes max. per cdo set behet vec 60 sec pushim dhe praktikohet me 4 sete per ushtrim.

Qe do te thote ne total per nje ushtrim te duhen 7.5-8 minuta.

Per shkak te kontraktimit maksimal praktikohet si stervitje per sa pjese ka muskuli qe po ushtron aq ushtrime ben ne total nga 1 per secilen pjese. prsh gjoksi ka 3 pjese. biceps 3 pjese, triceps 2 pjese etj keshtu me radhe.

Te siguroj qe nese praktikon cka te udhezova me alrt dhe mban nje diete me ushqime te pasura me fibra tip ( Perime -proteina soje ) dhe eleminon proteinen sintetike e cila ka nje baze te larte albumine dhe ndalon djegjen e dhjamit ne trup per me teper ndihmon ne depozitimin e tij, do kesh nje ndryshim drastik ne pak kohe.

E vetmja veshtiresi ne praktikimin e kesaj lloj stervitje eshte djegja e tepert e mujkujve gjate stervitjes nga kontraktimi maksimal ndaj te ciles duhet te besh rezistence dhe te durosh dhe shkaterrimi i sistemit nervor nese je tip i paduruar lol.

Edhe pse eshte nje stervitje e veshtire per shume praktikante te peshave une shpresoj tia dalesh, dhe mos harro barku behet i ndare ne 3 dite ne jave... nuk bie barku duke bere cdo dite ushtrime per te. Kjo eshte nje ide e krijuar gabim nga shumica pasi mendojne se sa me shume te besh ushtrime aq me shume bie... lol aspak. Barku gjithashtu ka 3 pjese.. i lartem i poshtem dhe anesor. keto tre pjese ndahen ne 3 dite me nga 1 dite pushim nga njera ne tjetra( per kete muskul) dhe diten e hene (e pare) 2-3 ushtrime per barkun e siperm me nga 3 sete. - Pushin - e merkure barku i poshtem 2-3 ushtrime 3 set per ushtrim- pushim - e premte 2-3 ushtrime per anesoret me nga 3 sete per ushtrim.
gjithmone ne fund te stervitjes pasi ke mbaruar me peshat. ditet e pushimit te barkut mbyllet stervitja me 7-10 min vrap te lehte.

E gjithe stervitja + nxemje duhet mbyllur ne 45 min max. nese ben em shume kalon ne overtrain gje e cila te le ne vend numero dhe kjoe shte arsyeja pse te shumte jane ata qe kane vite ne palester dhe rezultatet e tyre lene per te deshiruar. Por mbi te gjitha kryesorja eshte dieta.

Eshte e vertet ajo qe ke shruar me lart. Kam pothuajse dy jave qe kam ndaluar marrjen e proteines sintetike. Gjithashtu edhe vrapin qe beja dy here ne djave dhe per cudi kam rene me shume ne pesh. Kur them me shume e kam fjalen nji "pound" ose gjysem ne jave. Programin qe jam duke ber do tavazhdoj edhe nje muaj tjeter pro plot 6 muaj. Dhe pas nji muaji do te filloj programin qe sygjerove me lart. Keshtu jam keshilluar edhe nga "professional trainers". Besoj se kam arritur perjudhen qe quhet "plato" dhe me duhet te nderroj rutinen. Ajo qe ke shkruajtur me lart me esht syjeruar fjale per fjale nga "professional trainers":). Edhe nje here faleminderit per gjith ate informacion. Une ja di vleren sepse me eshte dashur sume kohe te mbledh ate informacion qe ti ke pembledhur vetem me nji postim ketu. Dhe ta di per nder!

Kam gjetur nje website shume informative. muscle&strength.com

Mano
22-08-2012, 21:05
Nese do te biesh nga pesha dhe te ruash masat muskulare atehere duhet eleminuar proteina sintetike, dhe duhen konsumuar sa me shume ushqime qe permbajne fiber dhe fruta.

stervitja duhet te jete me pesha 50% te max dhe levizjet duhen bere 2 sec ngritje dhe 5 sec ulje te peshes gjate punes per cdo ngritje me nje pushim 0 sec, pra nese ben gjoks... e ngre shtangen ne 2 sec dhe e ul ate ne 5 sec me nje pushim 0 sec ne fund dhe ne ulje te ngritjes. krijon nje levizje motorike te ngaldalte e cila krijon nje max djegje te pjeseve dhjamore dhe mban muskujt ne kontraktim maksimal. Kjo levizje praktikohet ne gjithe muskujt pa perjashtim, perdoren pesha te lehta qe te mund te mbyllesh ushtrimin, diku tek 50-40% te peshes max. per cdo set behet vec 60 sec pushim dhe praktikohet me 4 sete per ushtrim.

Qe do te thote ne total per nje ushtrim te duhen 7.5-8 minuta.

Per shkak te kontraktimit maksimal praktikohet si stervitje per sa pjese ka muskuli qe po ushtron aq ushtrime ben ne total nga 1 per secilen pjese. prsh gjoksi ka 3 pjese. biceps 3 pjese, triceps 2 pjese etj keshtu me radhe.

Te siguroj qe nese praktikon cka te udhezova me alrt dhe mban nje diete me ushqime te pasura me fibra tip ( Perime -proteina soje ) dhe eleminon proteinen sintetike e cila ka nje baze te larte albumine dhe ndalon djegjen e dhjamit ne trup per me teper ndihmon ne depozitimin e tij, do kesh nje ndryshim drastik ne pak kohe.

E vetmja veshtiresi ne praktikimin e kesaj lloj stervitje eshte djegja e tepert e mujkujve gjate stervitjes nga kontraktimi maksimal ndaj te ciles duhet te besh rezistence dhe te durosh dhe shkaterrimi i sistemit nervor nese je tip i paduruar lol.

Edhe pse eshte nje stervitje e veshtire per shume praktikante te peshave une shpresoj tia dalesh, dhe mos harro barku behet i ndare ne 3 dite ne jave... nuk bie barku duke bere cdo dite ushtrime per te. Kjo eshte nje ide e krijuar gabim nga shumica pasi mendojne se sa me shume te besh ushtrime aq me shume bie... lol aspak. Barku gjithashtu ka 3 pjese.. i lartem i poshtem dhe anesor. keto tre pjese ndahen ne 3 dite me nga 1 dite pushim nga njera ne tjetra( per kete muskul) dhe diten e hene (e pare) 2-3 ushtrime per barkun e siperm me nga 3 sete. - Pushin - e merkure barku i poshtem 2-3 ushtrime 3 set per ushtrim- pushim - e premte 2-3 ushtrime per anesoret me nga 3 sete per ushtrim.
gjithmone ne fund te stervitjes pasi ke mbaruar me peshat. ditet e pushimit te barkut mbyllet stervitja me 7-10 min vrap te lehte.

E gjithe stervitja + nxemje duhet mbyllur ne 45 min max. nese ben em shume kalon ne overtrain gje e cila te le ne vend numero dhe kjoe shte arsyeja pse te shumte jane ata qe kane vite ne palester dhe rezultatet e tyre lene per te deshiruar. Por mbi te gjitha kryesorja eshte dieta.

Kryeplaku...ky eshte programi qe do te filloj per pak jave. Me duhet te bie edhe 5lbs ne pesh mbi 10 qe kam ren keto 5 muajt e fundit duke ruajtur sa me shume muskulin.

This 4 day split by Scrutiny from the Muscle & Strength forum is an effective muscle building workout that features an arm day sure to provide results.
Workout Summary
• Main Goal:
Build Muscle•

Workout Type:

• Split Training Level:Intermediate


• Days Per Week:4

• Equipment Required: Barbell, Bodyweight, Cables, Dumbbells, EZ Bar, Machines


Workout Description

Workout Notes:
• Drop Sets. For arm day drop sets, use a heavy weight and perform as many reps as possible. Without resting, move to a lighter resistance and perform as many reps as possible. Repeat this pattern, dropping weight two more times.

Monday

Chest

Bench Press: Sets: 4 Reps:12, 10, 8, 6

Incline Dumbbell Bench Press- Sets:4 Reps: 10, 8, 8, 6

Pec Dec: Sets: 4 Reps:10, 8, 8, 6


Shoulders

Military Press: Sets:3 Reps:10, 8, 6

Dumbbell Lateral Raise:3 Reps:10, 8, 6

Bent Over Dumbbell Reverse Flyes: Sets:3 Reps:10, 8, 6


Wednesday

Back

Wide Grip Lat Pull Down: Sets:4 Reps:12, 10, 8, 6

Seated Cable Row: Sets: 4 Reps:10, 8, 8, 6

One Arm Dumbbell Row: Sets:3 Reps: 10, 8, 6

Cable Shrugs: Sets:3 Reps:10, 8, 6


Friday

Triceps

Close Grip Bench Press:3 Reps:10, 8, 6

Tricep Dips: Sets:3 Reps:10, 8, 6

Two Arm Dumbbell Extension: Sets: 3 Reps:10, 8, 6

Rope Tricep Extension (Dropset): Sets: 1 Max reps - 3 drops

Biceps

EZ Bar Preacher Curl: Set: 3 Reps: 10, 8, 6

Concentration Curl: Set: 3 Reps: 10, 8, 6

Cable Curls (Drop Set) Set: 1 Max reps - 3 drops


Te Marten dhe te Enjten vetem "Abs"

Me duket pak si rutine e ngarkuar por mund te bej disa modifikime.

Si te duket?

PREDATOR
04-09-2012, 18:28
Perdorimi i proteinave Steroide ta ul IQ nga 100 ne 96%.
Pyesni mjekun apo ne farmaci.
Testosteron vret qelizat e trurit.

Mano
05-09-2012, 20:22
Perdorimi i proteinave Steroide ta ul IQ nga 100 ne 96%.
Pyesni mjekun apo ne farmaci.
Testosteron vret qelizat e trurit.

Proteinat sintetike aka pluhur nuk jan Steroide. Kjo lloj proteine e cila quhet "Proteine Isolate" e cila eshte e perzier me proteine, te gjitha llojet e aminoacideve, dhe pak carbohidrite perdoret nga shume njerez qe jane ne djet. Perdoret per te zevendesuar ushqimin. Dhe nese merret me masa me te medhaja ndihmon ne zhvillimin e muskulit. Sygjerohet qe kjo lloj proteine te merret menjehere pas stervitjes me pesha, per te ushquer muskujt, te cilet pikerisht ne kete kohe, pra fill pas stervitjes kane nevoj per ushqim me shume se kurre.

Steroidet jane dicka tjeter. Per keto nuk di azgje. Vetem se kam degjuar se jane shume te demshme dhe te ndaluara, te pakten ketu ku jetoj une.

Gaius Baltar
28-01-2013, 15:44
Maqo, si te shkoi workout-i ? Re gje ? Cfare ben ti per Abs ?

Mano
06-02-2013, 23:06
Maqo, si te shkoi workout-i ? Re gje ? Cfare ben ti per Abs ?

Bej stervitje 5 here ne jave me pesha. Deri tani kam humbur 25lbs ne pergjithesi dhe shtuar mas muskuli. Per Abs ka shume rendesi djeta. Per Abs nuk jam akoma aty ku dua te jem. Me duhet pak me teper kohe dhe pune. Abs une bej ushtrime 2 here ne jave, nga 150 deri 200 'reps-situps-crunches' te gjitha bashk jo me teper se 200 per diten. Sic thash me lart, ajo qe ve ne dukje Abs me teper eshte djeta, pra humbja e 'tulit' me teper sesa zhvillimi i muskulit. Megjithate duket te besh edhe ushtime qe te mbash muskujt e barkut ne form. Nese ke nevoj per ndo nji rekomandim me co nje mesazh ne privat.

Te gjith te mirat.

Mano
03-04-2013, 21:44
Nje video demonstruese, ushtrime fiskulture per femrat e forumit.

http://www.youtube.com/watch?v=xwrUeFiBeVE

http://www.youtube.com/watch?v=pC4Q9dngtHQ

Gaius Baltar
13-04-2013, 19:48
Paske nderruar emrin. Shiko nje gje qe kam zbuluar se punon shkelqyeshem per barkun sidomos me shume vlere, por qe te keput ne mes kur e ben eshte kjo ketu :

http://www.fitness-made-fun.com/image-files/abwheel.jpg

ose versioni tjeter: Ka me pedale e pa pedale. Eshte relativisht e lire dhe e ben kudo, vec shtrihesh dhe ngrihesh me rroten. Ne fillim eshte shume e veshtire por rezultatet jane shume te mira per barkun, shpatullat e cdo gje.

http://www.muscleandfitness.com/sites/muscleandfitness.com/files/styles/650x360_rotator/public/ab_wheel_article.jpg

Mano
15-04-2013, 20:24
Paske nderruar emrin. Shiko nje gje qe kam zbuluar se punon shkelqyeshem per barkun sidomos me shume vlere, por qe te keput ne mes kur e ben eshte kjo ketu :

http://www.fitness-made-fun.com/image-files/abwheel.jpg

ose versioni tjeter: Ka me pedale e pa pedale. Eshte relativisht e lire dhe e ben kudo, vec shtrihesh dhe ngrihesh me rroten. Ne fillim eshte shume e veshtire por rezultatet jane shume te mira per barkun, shpatullat e cdo gje.

http://www.muscleandfitness.com/sites/muscleandfitness.com/files/styles/650x360_rotator/public/ab_wheel_article.jpg

figuren e pare nuk e kam provuar ndo nji here. Te dyten po. Eshte shume 'efektive'.