PDA

View Full Version : Ja disa nga rregullat per te pasur nje bark te sheshte


SmiLey
25-07-2010, 09:51
http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=arkiva/Shendeti/Vrapimi_797402862.jpg&size=article_medium
Nje histori qe perseritet cdo mengjes duke mbajtur frymen per te mbyllur zinxhirin e pantallonave. Problemi qendron te fryrja e barkut. Por cilat jane shkaqet? Nder arsyet me te zakonshme jane dietat e gabuara: shperdorim te yndyres, ushqimeve te skuqura, sodes dhe sheqerit, por edhe alkooli, si dhe menyra e te ngrenit shpejt, duke futur nje sasi te madhe te ajrit bashke me ushqimin.

Toleranca me ushqimin: Ne kete rast eshte e nevojshme te identifikohen ushqimi ose ushqimet qe jane te veshtira per ju, per te absorbuar. Pyetni mjekun tuaj, do te keshilloje ne baze te testeve me te pershtatshme se cilat jane ushqimet qe shkaktojne fyerjen e barkut.

Crregullimi i zorreve: Nje nder mjetet kunder kapsllekut eshte perfshirja ne diete e sasive te medha te ujit dhe te fibrave qe gjenden ne fruta dhe perime. Ne raste kritike, mjeku mund te rekomandoje mjekimin me te pershtatshem.

Ajri ne stomak: Marrja e ushqimeve te caktuara mund te percaktoje pranine e gazrave ne zorre, por ne mjekesine bimore jane produkte natyrore ne shitje te ndryshme qe ndihmojne perthithjen dhe eliminimin e gazrave.

Mungesa e levizjes: muskujt e barkut duhet, si te tjeret, te jene ne nje aktivitet te rregullt fizik qe lejon tonifikimin e tyre.

Pirja e duhanit: Ne kete rast, duhani prodhon enjtje te barkut, sepse ai ben te mundur hyrjen e ajrit ne stomak dhe aktivizon prodhimin e lengjeve te stomakut pa qene nevoja.

Nder shkaqet e tjera te nje barku te fryre eshte edhe stresi, i cili ne menyre te paevitueshme prodhon crregullimeve ne trup. Ndaj gjeni kohe per t'u kujdesur per veten dhe per te evituar minutat tuaja stresante ne mengjes kur vishnin fundet apo pantallonat.

Beaute
25-07-2010, 09:54
---------Pirja e duhanit: Ne kete rast, duhani prodhon enjtje te barkut, sepse ai ben te mundur hyrjen e ajrit ne stomak dhe aktivizon prodhimin e lengjeve te stomakut pa qene nevoja.---------

Keta tjera i dija po per duhanin emm duhet ta kem parasysh ;)

SystemA
03-09-2010, 17:19
Per ATA(O) qe e kane te nevojshme.
YouTube- Bauchmuskeltraining 8 minuten
Provoheni 3 Muaj te pakten.
Vete nuk e ushtroj!

r00t
04-09-2010, 14:52
perveēse vrapit asnji menyre tjeter ska efekt shumica jane komerciale per te rjepur njerezit e shendoshe prej lekeve

SystemA
04-09-2010, 14:59
perveēse vrapit asnji menyre tjeter ska efekt shumica jane komerciale per te rjepur njerezit e shendoshe prej lekeve
Ku qendron komercializmi ketu????
Provohe,1 here ne 2 dite mjafton.
Sa per vrap....
lg

r00t
04-09-2010, 15:24
skam nevoje te provoj perderisa kam 15 vjet qe ushtroj sport 3 here ne jave minimumi
nga pervoja e ktyre viteve po te tregoj qe perveē vrapit dhe ushtrimeve te barkut te shoqeruara njera me tjetren asgje tjeter nuk ka efekt

SystemA
04-09-2010, 15:46
skam nevoje te provoj perderisa kam 15 vjet qe ushtroj sport 3 here ne jave minimumi
nga pervoja e ktyre viteve po te tregoj qe perveē vrapit dhe ushtrimeve te barkut te shoqeruara njera me tjetren asgje tjeter nuk ka efekt
Une bej vrape cdo dite minimalja 20km.
Besoj u kuptuam;))
lg

r00t
04-09-2010, 16:06
pse sthua ti qe qenke si pec qe behet byreku lol

SystemA
04-09-2010, 17:02
pse sthua ti qe qenke si pec qe behet byreku lol
Ketu e ke qelluar lol
por ndjehem plot,me se lol
Pasiqe te tjeret te shofin nga jashte,double lol
fatkeqesisht
lg

Jolene
27-10-2010, 13:00
Vrapin kam provuar dhe jep rezultat, ama kujdes sepse pas nje fare kohe qe trupi mesohet dhe vrapon me shpejt sec duhet mund te krijosh muskuj.

Shyqyr zotit se kam kte problem :)

bomber
27-10-2010, 17:20
Nuk ka rregulla, barku i madh eshte gjenetik, bej palester sa te duash, e ul barkun per njefar kohe, dy jave po e le, barku rritet perseri.
Me vjen keq per barkderat/barkderet, natyra i keqtrajton:D

No Way
13-11-2010, 23:42
ahahahhahaha..........Jam dakord...nuk mund te behet lufte me genet....

Vlonjati
14-11-2010, 04:10
--Barku bije me ushtrime kardio, nuk kane rendesigenet ne kete rast -- Ushtrimet kardio jane vrapi ne vend , kercimet dhe ushtrimet aerobike ne vend te shoqeruara keto me muzike, sepse muzika te pump up ,por keto ushtrime duhen bere pa nderprerje . Plus edhe vrapimi ne natyre.--Pastaj duhet te besh crunche qe jane ushtrime te cilat ndihmojne per te krijuar six packun (muskujt e barkut ) ---
--------Une bej nga kjo lloj stervitje dhe nuk kam bark, si dhe kam njefare six packu

dbh
23-11-2010, 16:57
>Ajri ne stomak: Marrja e ushqimeve te caktuara mund te percaktoje pranine e gazrave ne zorre, por ne mjekesine bimore jane produkte natyrore ne shitje te ndryshme qe ndihmojne perthithjen dhe eliminimin e gazrave.

Per kete problemin e gazrave ne zorr ka nje metode popullore teper efikase qe shprehet shume bukur me thenien 'pirdh se lirohesh'
:D

PuffetiNa
12-05-2012, 17:41
Nder shkaqet e tjera te nje barku te fryre eshte edhe stresi, i cili ne menyre te paevitueshme prodhon crregullimeve ne trup. Ndaj gjeni kohe per t'u kujdesur per veten dhe per te evituar minutat tuaja stresante ne mengjes kur vishnin fundet apo pantallonat.

Shume bukur do filloj te mos kem stres prej neser ....

shoku_tanku
12-05-2012, 17:48
Nder shkaqet e tjera te nje barku te fryre eshte edhe stresi, i cili ne menyre te paevitueshme prodhon crregullimeve ne trup. Ndaj gjeni kohe per t'u kujdesur per veten dhe per te evituar minutat tuaja stresante ne mengjes kur vishnin fundet apo pantallonat.
vetem barkun te fryn stresi ?

PuffetiNa
12-05-2012, 17:59
Shoku , kot nuk thon mos ma fry barkun :p

Brari
12-05-2012, 19:05
Tiranė, ēifti shkon pėr tė blerė unazė, burri e gėlltit, Policia: E ka nė bark

NGA: SPARTAK KOKA


TIRANĖ - Ka dashur tė bėjė dhuratė njė unazė floriri tė shtrenjtė nuses sė tij tė ardhshme, por mėnyra qė ka menduar, ka qėnė tejet e vecantė.

I shtyrė edhe nga pamundėsitė ekonomike, por me dėshirėn e madhe pėr t'i shprehur dashurinė pėrmes njė unaze tė shtrenjte, qė do tė kurorėzonte lidhjen e tyre, 27 vjecari Erjon Cėrriku ka gėlltitur unazėn e pėrzgjedhur, duke e vjedhur nė kėtė mėnyrė atė.

Ngjarja e pazakontė ka ndodhur mbrėmjen e djeshme nė njė argjendari nė kryeqytet. Ka qėnė ora rreth 20:00 e mbrėmjes kur dy personat janė futur brenda argjendarisė pranė kafė ‘Flora’ dhe i kanė kėrkuar argjendarit qė t'iu tregojė unazėn mė tė shtrejntė tė floririt.

Nė momentin qė bashkėshortia e tij po hutonte argjendarin, 27 vjecari Cėrriku ka gėlltitur unazėn. I alarmuar pėr humbjen e floririt pronari ka njoftuar komisariatin numėr 3 pėr ngjarjen.

Pas ekspertizės dhe grafive tė bėra nga ekspertėt mjeko-ligjorė u vėrtetua qė unaza ndodhej nė stomakun e 27 vjecarit me origjinė nga Yzberishti. I arrestuar nė flagrancė, Erion Cėrriku ndodhet nė komisariatin numėr 3, ku burime tė kėtij komisaritati bėjnė me dije se po mbajnė nėn vėzhgim dhe nėn kontroll, derisa nėpėrmjet rrugėve gastrointensinale, tė nxjerrė unazėn 1 milionėshe, tė cilėn e mban nė trup prej mė shumė se 20 orėsh.

I riu ėshtė i njohur pėr policinė pėr vjedhje dhe shitje tė lėndėve narkotike.Tre ditė mė parė Erion Cėrriku u mbajt peng pėr disa orė nga dy persona pėr shkak se 27-vjecari u kishte vjedhur motorrin.

(El.ME/NEWS24/BalkanWeb)

SystemA
12-05-2012, 19:43
Tiranė, ēifti shkon pėr tė blerė unazė, burri e gėlltit, Policia: E ka nė bark

NGA: SPARTAK KOKA


TIRANĖ - Ka dashur tė bėjė dhuratė njė unazė floriri tė shtrenjtė nuses sė tij tė ardhshme, por mėnyra qė ka menduar, ka qėnė tejet e vecantė.

I shtyrė edhe nga pamundėsitė ekonomike, por me dėshirėn e madhe pėr t'i shprehur dashurinė pėrmes njė unaze tė shtrenjte, qė do tė kurorėzonte lidhjen e tyre, 27 vjecari Erjon Cėrriku ka gėlltitur unazėn e pėrzgjedhur, duke e vjedhur nė kėtė mėnyrė atė.

Ngjarja e pazakontė ka ndodhur mbrėmjen e djeshme nė njė argjendari nė kryeqytet. Ka qėnė ora rreth 20:00 e mbrėmjes kur dy personat janė futur brenda argjendarisė pranė kafė ‘Flora’ dhe i kanė kėrkuar argjendarit qė t'iu tregojė unazėn mė tė shtrejntė tė floririt.

Nė momentin qė bashkėshortia e tij po hutonte argjendarin, 27 vjecari Cėrriku ka gėlltitur unazėn. I alarmuar pėr humbjen e floririt pronari ka njoftuar komisariatin numėr 3 pėr ngjarjen.

Pas ekspertizės dhe grafive tė bėra nga ekspertėt mjeko-ligjorė u vėrtetua qė unaza ndodhej nė stomakun e 27 vjecarit me origjinė nga Yzberishti. I arrestuar nė flagrancė, Erion Cėrriku ndodhet nė komisariatin numėr 3, ku burime tė kėtij komisaritati bėjnė me dije se po mbajnė nėn vėzhgim dhe nėn kontroll, derisa nėpėrmjet rrugėve gastrointensinale, tė nxjerrė unazėn 1 milionėshe, tė cilėn e mban nė trup prej mė shumė se 20 orėsh.

I riu ėshtė i njohur pėr policinė pėr vjedhje dhe shitje tė lėndėve narkotike.Tre ditė mė parė Erion Cėrriku u mbajt peng pėr disa orė nga dy persona pėr shkak se 27-vjecari u kishte vjedhur motorrin.

(El.ME/NEWS24/BalkanWeb)
He mer njeri se te tjeret jane pedofile me genin?
Apo jo?
Ste ndahem une ty,qelbs!

HELEN OF TROY
12-05-2012, 20:10
sekreti me i madh eshte mbylle frikoriferin

land
13-05-2012, 14:29
cudi, megjithe ato birra qe kam pire une, skam patur probleme me barkun, duhet te shtoj qe kam bere dhe palester shume ne te shkuaren, por dhe tani qe e kam lene kam bark te sheshte.

atrevido
16-05-2012, 00:18
Pirdhni sa me shume. -bravo-