PDA

View Full Version : Ēfar ėshtė edukimi me tė drejtat e njeriut?


Beaute
01-08-2010, 12:23
Ēfar ėshtė edukimi me tė drejtat e
njeriut

* Respektimi i dinjitetit njerėzor

* Edukimi mė lirė i individit

* Sigurimi i barazisė

* Respektimi i drejtėsisė

* Edukimi i shtrirė pėr gjatė gjithė jetės

* Edukimi i tė gjitha moshave

* Edukimi shumėformėsh

* Edukimi i gjithanshėm

Ēfarė janė tė Drejtat e njeriut!

Neni 1 i Deklaratės Universale pėr tė Drejtat e Njeriut – 1948“ Tė gjithė njerėzit lindin tė lirė dhe tė barabartė, me dinjitet dhe me tė drejta. Ata kanė arsye dhe ndėrgjegje dhe duhen tė sillen ndaj njėri tjetrit nė frymėn e vėllazėrimit”

Ēfarė janė tė Drejtat e njeriut!

* Janė MBUROJĖ – ato tė mbrojnė

* Janė RREGULLA – sepse tė tregojnė se si tė sillesh

* Janė GJYKATĖS – mund tė apelosh tek ato

* Janė ABSTRAKTE – sikurse emocionet

* Ato i takojnė SECILIT dhe egzistojnė pa marr parasysh se ēfarė ndodhė

* Janė si NATYRA – sepse mund tė shkelen

* Janė si SHPIRTI – sepse nuk mund tė shkatėrrohen

* Janė si KOHA – sepse e trajtojnė secilin njėjtė, tė pasur dhe tė varfėr, tė rijnė dhe tė vjetėr, tė bardhė dhe tė zi, tė gjatė e tė shkurtėr …….Ato na ofrojnė RESPEKT dhe na obligojnė neve t’i trajtojmė tė tjerėt me respekt,

Ato janė sikurse MIRĖSIA, E VĖRTETA dhe DREJTĖSIA me tė cilat ne nuk pajtohemi me definicionin e tyre, por i njohim ato kur i shohim

Nga vijnė tė drejtat e njeriut

* Tė drejtat e njeriut vijnė si kėrkesė morale dhe si tė tilla ato mbėshteten vetėm nė vlerat morale, duke bėrė kėshtu qė kėto tė drejta tė shtrijnė kuptimin e vetė nė nivel individual tė secilės qenie njerėzore nė kėtė planet

* Tė drejtat e njeriut nuk varen nga premtimet apo garancitė e palės tjetėr, secili ka tė drejtė tė kėrkoj, si dhe janė trashėguese pėr secilėn qenie njerėzore.* Tė drejtat e njeriut janė tė drejta qė njeriu i ka vetėm pėr shkak se ėshtė njeri dhe se ato nuk janė tė kushtėzuara me asgjė tjetėr. Askush nuk ka nevojė t’i meritoj, ato vlejnė pėr secilin njėsoj

* Ata kaluan njė kohė tė gjatė derisa u bėnė tė njėjta pėr tė gjitha kombet dhe racat, pėr tė dy gjinitė, tani ato janė vetė dinjiteti dhe nderi njerėzor, ato janė universale dhe vlejnė gjithkund njėsoj……

Vlerat kryesore tė tė drejtave tė njeriut!

Vlerat kryesore tė cilat shtrihen nė bėrthamėn e idesė mbi tė drejtat e njeriut janė:

Dinjiteti njerėzor dhe Kualitet; ku si rrjedhojė e tyre janė:

* Liria

* Respekti pėr tė tjerėt

* Jo – diskriminimi

* Toleranca

* Drejtėsia

* Pėrgjegjėsia


Karakteristikat e tė drejtave tė njeriut

* Tė Drejtat e Njeriut – janė tė pa tjetėrsueshme

* Tė pandashme, tė ndėrvarura dhe tė ndėrlidhura (si rregull asnjė e drejtė nuk ėshtė mė e rėndėsishme se tjetra, sepse gėzimi i njė tė drejte nuk mund tė jete shkak pėr tė humbur njė tjetėr)

* Janė Universale – si tė tilla ato janė tė njėjta pėr tė njerėzimin kudo nėpėr botė, ato janė si ajri i cili tė gjithė njerėzit i mban gjallė

Meri
05-02-2011, 23:24
Sa me lart, quhet te mesosh se cjane te drejtat e Njeriut...
Te edukohesh me to...s`eshte e lehte ....
Si popull me koeficent te larte inteligjence qe na quajne ca shoqata studimore cope cope neper bote... le te mbajme shpresa se me kohe do te edukohemi me to dhe detyrimin qe kemi per t`i respektuar.....

Kryeplaku
06-02-2011, 05:41
.