Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-05-2011, 21:10   #1
Baddd_GirL
NigHTwisH
 
Avatari i Baddd_GirL
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Everywhere...
Posts: 45
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Baddd_GirL ėshtė nė rrugė tė mbarė
Eseu dhe llojet e tij

Eseja dhe llojet e saj

Eseja ėshtė njė shkrim i shkurtė nė prozė ku shprehen qėndrimet dhe botėshikimet personale pėr ndonjė ēėshtje nga jeta, morali, shkenca, arti, politika etj.
Sipas rregullit, autorėt e esesė nuk pėrdorin metoda shkencore apo fakte logjike, por thirren nė pėrvojėn personale apo shoqėrore.
Me ndihmėn e shprehjeve retorike apo poetike ia servojnė lexuesit botėkuptimet personale.
Eseja konsiderohet si njė gėrshetim i letėrsisė, shkencės dhe gazetarisė.
Sipas Sabri Hamitit eseja ėshtė formė shkrimi e patrajtė qė njeh mė parė impulset e krijimit se sa kufijtė e konventės dhe ėshtė forma mė e pėrshtatshme pėr shpirtin krijues dhe kėrkues, ku shkrepin idetė e pastra pa u lodhur tė gjenden tė gjithė argumentimet.
Nė tė shumtėn e rasteve eseja shtron ēėshtje pa pretendimin qė t’i zgjidh ato. Shtron pyetje, por jo gjithnjė jep pėrgjigje.
Askund si nė ese nuk shfaqet mė mirė temperamenti dhe karakteri i krijuesit.

HISTORIA E ESESĖ

Mishel de Montenji (Michel de Montaigne) ishte i pari qė e pėrdori kėtė term, nė vitin 1580.
Esetė e tij ishin meditime tė lira mbi qenien njerėzore dhe pėr pėrvojėn e tij jetėsore.
Formėn e esesė e gjejmė te Sokrati, Platoni, Theofrasti, Ciceroni etj.
Ndėrmjet shekujve 16 dhe 17-tė shquhet Frensis Bekoni, me esetė e tij mbi martesėn, tė vėrtetėn etj. Ai e quante esenė si “figuracion qė jep mė shumė oreks se sa ngopje”.
Mė 1660 anglezi Abraham Cowley vazhdon traditėn e esesė sė tipit personal dhe refleksiv. Trajton tema sikurse janė: liria, vetmia, koprracia etj.
Eseja morri njė pamje mė moderne te autorėt sikurse janė: Xhon Miltoni (1608-74), John Drydeni (1631-1700), Dr. Samuel Xhonsoni (1709-1784).
Nė Gjermani lulėzoi me Shilerin (1759-1805), vėllezėrit Shlegel, kurse mė vonė u preferua edhe nga Hajnrih Hajne.
Nė shekullin e 19-tė dallojmė esetė e Saint-Beuve-it, Brander-it, Lemaitre-it etj.
Nė shekullin 20-tė shfaqen emra tė rinj sikurse janė: E.M. Forsteri, Virgjinia Vulf, T.S. Elioti, Xhorxh Orvelli, Stefan Cvajgu, Andre Zhidi etj.
Nė Europė eseja u pėrdor nga eseistėt kryesisht pėr diskutim idesh dhe pėr qėllime politike.
Edhe sot eseja vazhdon qė tė mbetet njė ndėr llojet e preferuara pėr kritikėt letrarė, shkrimtarėt dhe publicistėt.
Ėshtė forma mė e lirė krijuese dhe lloji mė i vėshtirė pėr t’u kanonizuar.

KLASIFIKIMI I ESESĖ
1. Nė aspektin tipologjik kemi dy lloj eseshė:
a) Ese formale – ku nuk dominon elementi subjektiv i eseistit (autorit)
b) Ese joformale – qė mund tė quhet edhe personale, ku autori krijon mė shumė intimitet me lexuesit e tij.

2. Sipas qėndrimit personal tė autorit ndaj temės kemi:
a) Ese analitike – kur autori bėn njė interpretim logjik tė temės qė ka zgjedhur
b) Ese krijuese – kur autori mbėshtetet nė pėrvojėn e tij personale pėr tė trajtuar njė ēėshtje. Imagjinata e autorit del nė plan tė parė.

eseshqip.com
__________________
BASHKIMI I TROJEVE SHQIPTARE.
Baddd_GirL nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur