Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Musliman

Musliman Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt muslimanė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-04-2012, 03:53   #21
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,540
Thanks: 1,543
Thanked 1,468 Times in 1,067 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

aman keta te lodhin me keto mrekullite e tyre


besojeni per cfare eshte e mjaft u moret me keto gjera.

edhe une mendoj po ashtu si busavata
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2012, 07:44   #22
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,069
Thanks: 0
Thanked 2,314 Times in 1,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Jo,Mistrece jo! Gurax-in e kuptoj perfekt, por kete bosta19 nuk po e marr vesh hic fare. Per kete i kerkova ndihme Gurax te me shpjegoje cfare thuhet ketu se nuk marr vesh fare. Makari qe gjithe forumistat te jene si Gurax-i!

Meqe erdhe dhe ti ketu, me ndihmo te kuptoj c'shkruhet ketu ne kete teme. Te them te verteten ne math mire kam qene, por ndoshta me eshte ndryshkur nga vitet qe s'e kam perdorur. M'i deshifroni keto hieroglife ju lutem!
S'e paskam lexuar mire pyetjen tende. Do kete qene faji i ores se vone.
Nuk jam ne gjendje te deshifroj hieroglife, por nje shoku im musliman me ka thene qe ne Kuran, perveē te tjera, ekziston edhe formula e kurimit te disa semundjeve. Kaq me mjafton, te besoj te kunderten.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2012, 12:09   #23
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 32 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Te lutem Gurax ma shpjego ne fjalet e tua ne SHQIP se cfare jane keto hieroglife! What is he trying to say? I tried the hieroglyphic translator and ended up nowhere. In the name of god, what the hell is this?! Nuk kuptova hic asgje nadha, zilch, tipota ...ZEROOOOOOOOOOOOOOOO
Pershendetje Hello Kitty,

Cfare do te thote autori me keto hieroglife eshte pyetja....
Ka dy variante te pergjigjes, nje i gjate dhe nje i shkurter.

Varianti i gjate, ne fakt eshte shume i gjate dhe merr te mireqene faktin qe bashkebiseduesi (ne kete rast shkruesi i shkrimit) eshte ne gjendje te analizoje ne menyre te pavarur nga ndjenjat dhe pesha emocionale. Kjo gje ka disa shekuj me rradhe qe eshte demonstruar te jete nje ngjarje e pamundur. Pergjigja do te kapte me rradhe te tera pretendimet e paraqitura dhe do te demonstronte se si te tera jane rezultat i prekoncepteve paraprake, te cimentuar qe ne fillim dhe qe me pas do te silleshin rrreth idese se pse keto prekoncepte jane te vertete, duke perdorur njeri tjetrin si elemente vertetues. Te vihet re kjo gje eshte shume e thjeshte, duke vezhguar disa elemente.

Elementi i pare eshte zgjedhja e gjuhes dhe alfabetit arab ne te tera keto analiza te llojit: "shkronja e 4t ne nje fjale me 19 qe shumezohet me numrin e fjaleve ne nje fjali". Kombinimet e tjera alfabet-gjuhe do te jepnin rezultate te ndryshme. Psh gjuha arabe mund te shkruhet fare mire me alfabet latin, cirilik, japonez, korean, sanskrit dhe grek. Po ta perkthejme mesazhin perkates ne secilen nga keto gjuhe, mund te shkruhet ne secilen gjuhe me alfabet arab, dhe me tej ne alfabetin perkates, dhe me tej akoma ne te tere variantet e alfabeteve te lartpermendur.

Mberrijme tek zgjedhja e numrave. Numrat me baze 10. Nderkohe qe dihet qe ka numra te tjere shume me te natyrshem per t'i perdorur si baze numerimi. Dhe keta jane numri 2 dhe numri i Neperit "e". Eshte e kote te demonstroj pse, do te mjaftohem thjesht duke permendur qe pervec mbledhje/zbritje/shumezim/pjestim, logaritmet dhe ngritja ne fuqi jane disa here me te thjeshta nese nuk behen me baze 10 por behen me baze 2 apo "e", deri ne ate ekstrem sa logaritmet me baze "e" jane quajtur logaritmet natyrore. Numri e ne vetvete ka nje rregullsi te fshehur, sa me shume te vazhdojme te llogarisim, aq me afer i shkojme vleres se vertete: e = 1 + 1/1 + 1/(1*2) + 1/(1*2*3) + ...... + 1/(n!)

Ky numer eshte ne shkalle magnitude me i perdorshem se nr. 19.
Me e thjeshta fare:
ln(e^x) = x dmth, qe nese x=1 atehere ln(e)=1. Nr.1 eshte njesia matese. Ne fakt, kjo gje eshte e vertete per te tera logaritmet me nje baze te caktuar kur baza e ngitjes ne fuqi eshte po i njejti numer. Por perdorimi i logaritmit natyror dhe bazes 'e' si baza e ngritjeve ne fuqi sjell disa lehtesi qe po i permend ketu me poshte:

Tjeter:
Ne lidhjen e sinusit dhe kosinusit si koordinata polare ne nje rreth ne nje menyre qe do te eliminonte ndryshimin konceptual midis ngritjes ne fuqi:
e^ix = cos(x) + i sin(x) [ x = kend ne radian]
Nese baza e numerimit do te ishte 'e', ngritja ne fuqi do te katandisej ne ngritje ne fuqi te 1-shit.

Tjeter:
Integrimi i inversit te nje numri. Kur x = e, kemi qe integrali i 1/e = ln(e) = 1
INTGR[1/x]dx = ln(x)
Nr.1 eshte njesia, dhe nese do te ishte marre si njesi nr 'e', ne fakt do te dilte nje numer tjeter me presje, por qe nuk do te ishte relevant sepse ne njesine do e kishim ne vetvete nje numer tjeter me presje. Ajo qe do te ishte e thjeshtuar do te ishte qe grafiku nuk do te ishte nje vije e lakuar hiperbolike, por nje drejtez.

Tjeter:
INTGR[ln(x)]dx = x ln(x) - x + C
Ky eshte nje variant i inversit i asaj qe sapo u tha me lart. Zevendesimet ne formule dhe perfundimet po i le detyre per lexuesit.

Tjeter:
ln(x*y) = ln(x) + ln(y)
Logaritmet e shumezimeve shnderrohen ne mbledhjen e logaritmeve. Kjo nuk eshte gje e vogel, lidhet shume ngushte me ate qe quhet "vija zinxhir" dhe qe per ta vizualizuar imagjinoni formen e nje zinxhiri te varur ne dy skaje, horizontalisht, dhe qe nuk eshte i tendosur deri ne fund. 'Barku' qe formohet eshte pikerisht grafiku i nje funksioni te ngjashem me kete me lart.... dhe e kombinuar me ate qe thame pak me lart per nje aftesi te shnderrimit te grafikeve nga hiperbola/parabola te lakuara, ne drejteza, shpresoj te jete e qarte se eshte shnderruar vija zinxhir, ne nje drejtez horizontale.

Po ne te njejten linje te pergjigjes se gjate, do te ishte dhe nje shkrim tjeter i meparshem, ketu:
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=17339

Sidoqofte, te tera keto jane vetem nje pjese shume e vogel e pergjigjes se gjate.
Prandaj, une i permblodha me aq sa munda per te dhene kete cfare lexuat, qe eshte pergjigja e shkurter.

Perfundimi praktik per mortalet qe lexojne ( ) eshte: Mos e vrisni shume mendjen, mrekullia e vetme ne kete Univers eshte vete Universi (mrekulli rekursive do quhej ne matematike ), qe per sa me perket eshte me atribute identike me hyjniun.

Mistrece, une jam i bindur qe ti ne cdo rast ben vetem te kunderten e asaj qe te kerkohet te besh. Si mund te jete ndryshe nje Udheheqse rrebelesh. Une psh jam kurioz te di keto semundjet qe mund te sherohen me formula kozmike. Do e kisha pyt' per ndonje detaj ate tipin. Di qe nje nga semundjet qe sherohen duke recituar vargje eshte heqja e xhindeve. Merret pacienti dhe i hyhet me dru ku i dhemb e ku i djeg, mundesisht me ndonje shkop qe mos kaloje xhindi nga pacienti ke mjeku nga kontakti i drejtperdrejte. Mjeku duhet qe tere kohen te recitoje e te recitoje ne menyre te rrjedhshme dhe papushim, vargje. Pas nje seance nga 5 deri 15 min, pacienti eshte i sheruar.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 10:18   #24
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,069
Thanks: 0
Thanked 2,314 Times in 1,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Kjo heqja e xhindeve eshte e pershkruar ne menyre ekplicite dhe pas nje rituali si ai qe pershkruan ti i shkreti njeri ngelet pa kokrren e mendjes ne koke.

Jo jo, mbaj mend ( por nuk di te jap hollesira sepse s'e kam pasur mendjen fare tek ai) qe ky shoku im fliste per zbulime qe kishin bere ata qe interpretonin Kuranin se disa semundje qe shkenca sot i kuron me barna, Kurani e ka dhene zgjidhjen me kombinimin e sasive te ndryshme te perimeve e frutave e bimeve, prej nga perftohesh nje mase veshtullore qe duke e gelltitur sheronte nuk e di se ēfare.

Une s'e mbaj mend mire, por ja pyesim keta qe i besojne keto mrekulli te na e shpjegojne me qarte.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 10:36   #25
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 32 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Te besoj. Kur kam degjuar edhe me shume sesa nje here argumentime sesi mjalti eshte hyjnor, imagjinoj qe eshte vetem me e thjeshte per kombinime. Ne fund te fundit eshte nje 'fakt' implicit qe po te kete gjurme kombinimi diku, rrjedhimisht eshte veper e nje mrekulliberesi.
Sidoqofte, edhe une jam i hapur per te mesuar gjera te reja.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 10:55   #26
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,668
Thanks: 7,850
Thanked 2,522 Times in 1,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Te besoj. Kur kam degjuar edhe me shume sesa nje here argumentime sesi mjalti eshte hyjnor, imagjinoj qe eshte vetem me e thjeshte per kombinime. Ne fund te fundit eshte nje 'fakt' implicit qe po te kete gjurme kombinimi diku, rrjedhimisht eshte veper e nje mrekulliberesi.
Sidoqofte, edhe une jam i hapur per te mesuar gjera te reja.
Ne fakt Mjalti eshte Mrekulli. Le ta quajne hyjnore myslimanet, mrekulli te "quran", m*ut blete, le t'ja vene emrin si ta duan, por Mjalti ngelet Mrekulli per sherimin e plote te kancerit. Jo me kot thuhet qe bletet vdesin dhe jo ngordhin, and jo me kot mbreteresha e tyre lives up to 5 years.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 11:14   #27
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,069
Thanks: 0
Thanked 2,314 Times in 1,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Ne fakt Mjalti eshte Mrekulli. Le ta quajne hyjnore myslimanet, mrekulli te "quran", m*ut blete, le t'ja vene emrin si ta duan, por Mjalti ngelet Mrekulli per sherimin e plote te kancerit. Jo me kot thuhet qe bletet vdesin dhe jo ngordhin, and jo me kot mbreteresha e tyre lives up to 5 years.
Kete diference e bejme vetem ne gjuhen shqipe, sepse gjuhet e tjera perdorin "vdekje" per te gjitha gjallesat.
Mjalti nuk mund te sheroje plotesisht kancerin, sidomos kur ai eshte metastaze. Asnje metastaze, deri me sot, nuk i eshte gjetur kura.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 11:14   #28
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 32 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Ka dy menyra per te jetuar. Njera eshte duke konsideruar cdo gje nje mrekulli. Tjetra eshte duke mos konsideruar asgje si mrekulli. - A.Einstein (a.k.a Sheldon)

__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 11:23   #29
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,668
Thanks: 7,850
Thanked 2,522 Times in 1,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Kete diference e bejme vetem ne gjuhen shqipe, sepse gjuhet e tjera perdorin "vdekje" per te gjitha gjallesat.
Mjalti nuk mund te sheroje plotesisht kancerin, sidomos kur ai eshte metastaze. Asnje metastaze, deri me sot, nuk i eshte gjetur kura.
A e dini se kanceri prostatit sherohet vecse me leng domateje te shtryshur (jo ne forme salce, jo domate e ngrene)? A e dini se kanceri i gjoksit te femres sherohet me sesame seeds...dhe kanceri i palces se kockave me kombinimin e 5 lloj lulesh nga ku cojne beleten te marri nektarin?! A e dini se kanceri i zorres se trashe sherohet duke bere lavazh me kafe?!

Sweety, if you want to live longer nga tre vrimat e trupit duhet te besh kete: Mjalt nga goja, kafe nga b*ytha, Okigjen (therapy) nga hunda ...
Sa per femrat ta them une ne vesh cfare therapie tjeter eshte efektive. It's for free! Afrohu ta them ne vesh.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 11:28   #30
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 32 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Keto mund te jene te verteta, por kjo gje nuk ben asnjeren prej tyre mrekulli, ne kuptimin me fjalor te fjales. Thjesht eshte rezultat i eksperiences se njerezimit me situata te ndryshme dhe me tentativa te ndryshme per t'i zgjidhur keto situata.
Eshte e njejta gje psh me kerpudhat. Njerezit kane ngrene kerpudha qe shume heret, dhe me kalimin e kohes filluan t'i ndajne ne tre grupe te medha: te ngrenshme, helmuese dhe halucinogjene. Sipas jush, cilat nga keto meritojne te quhen mrekulli?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 11:35   #31
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,069
Thanks: 0
Thanked 2,314 Times in 1,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
A e dini se kanceri prostatit sherohet vecse me leng domateje te shtryshur (jo ne forme salce, jo domate e ngrene)? A e dini se kanceri i gjoksit te femres sherohet me sesame seeds...dhe kanceri i palces se kockave me kombinimin e 5 lloj lulesh nga ku cojne beleten te marri nektarin?! A e dini se kanceri i zorres se trashe sherohet duke bere lavazh me kafe?!
E si ka mundesi qe perqindjet me te larte ( pas infarktit te zemres) te vdekjeve jane nga kanceri?

Une nuk i besoj shume ketyre metodave te kurimit te semundjeve kaq shume te renda.

Gurax une jam me propense te quaj mrekulli ato halociogjenet.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 11:45   #32
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,668
Thanks: 7,850
Thanked 2,522 Times in 1,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Ka dy menyra per te jetuar. Njera eshte duke konsideruar cdo gje nje mrekulli. Tjetra eshte duke mos konsideruar asgje si mrekulli. - A.Einstein (a.k.a Sheldon)

A.k.a Sheldon, this is exactly what I was thinking yesterday, while I was driving. Apart se c'ka thene Einstein (qe une nuk e dija fare) ose dikush tjeter kjo gje me erdhi ne mendje dje: dy lloj njerezish jetojne longer- ata qe dine cdo gje ne kete jete ose ata qe nuk e vrasin fare mendjen...and again Steve Jobs died from cancer (qe nuk i falet kurre kjo gje, this is the most stupid thing to do) and a stupid person could die from crossing a zebra line...
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 11:53   #33
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,668
Thanks: 7,850
Thanked 2,522 Times in 1,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
E si ka mundesi qe perqindjet me te larte ( pas infarktit te zemres) te vdekjeve jane nga kanceri?

Une nuk i besoj shume ketyre metodave te kurimit te semundjeve kaq shume te renda.

Gurax une jam me propense te quaj mrekulli ato halociogjenet.
99,99% cause e infraktit nuk eshte gje tjeter vecse MAGNESIUM Deficiency. Pure stupidity me nje fjale. Ngerci, eye twitching, arithmia e zemres, ceroza e melcise nuk jane gje tjeter vecse kalcifikimi i muskujve dhe in that order duhet magnezium per shpelarjen e tepert te calciumit.

Cancer itself eshte mungese OKSIGJENI ne inde, ne qeliza.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 12:26   #34
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,069
Thanks: 0
Thanked 2,314 Times in 1,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
99,99% cause e infraktit nuk eshte gje tjeter vecse MAGNESIUM Deficiency. Pure stupidity me nje fjale. Ngerci, eye twitching, arithmia e zemres, ceroza e melcise nuk jane gje tjeter vecse kalcifikimi i muskujve dhe in that order duhet magnezium per shpelarjen e tepert te calciumit.

Cancer itself eshte mungese OKSIGJENI ne inde, ne qeliza.
Une nuk e di ē'mjeksi ke studiuar ti Kitty, por une nuk i di keshtu keto gjera.

Para disa vitesh kam ndihmuar nje shok qe po bente temen e diplomes ne " Prognosi dell'infarto miocardico acuto....nella donna" ( i perktheja materiale). Asgje nga ato qe thua ti nuk qendrojne.

Ndersa per kancerin, ai eshte rritje e pakontrollueshme e qelizave, qeliza te cilat evitojne "te vdesin" per t'u zevendesuar nga te tjera.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2012, 13:05   #35
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,668
Thanks: 7,850
Thanked 2,522 Times in 1,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Une nuk e di ē'mjeksi ke studiuar ti Kitty, por une nuk i di keshtu keto gjera.

Para disa vitesh kam ndihmuar nje shok qe po bente temen e diplomes ne " Prognosi dell'infarto miocardico acuto....nella donna" ( i perktheja materiale). Asgje nga ato qe thua ti nuk qendrojne.

Ndersa per kancerin, ai eshte rritje e pakontrollueshme e qelizave, qeliza te cilat evitojne "te vdesin" per t'u zevendesuar nga te tjera.
Ne jete ka 3 religions: Fe-ja, Mjekesia (me mrekullite e saj ) dhe Vitaminat & Mineralet.

I swear in the name of the 3rd one. This is my religion!

Thuaji atij shokut t'i hedhi edhe nje here syte qitapeve, por te para me kendveshtrim tjeter. Perderisa kemi dale, ushqyer dhe do futemi tek kjo toke aty eshte secreti i jetes: Vitaminat dhe Mineralet!

Mrekullia nuk eshte as tek zOTI, as tek mjeket qe jane kthyer ne zot-rinj!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2012, 06:46   #36
19bosta
Anėtar i ri
 
Avatari i 19bosta
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 20
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
19bosta ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Te lutem Gurax ma shpjego ne fjalet e tua ne SHQIP se cfare jane keto hieroglife! What is he trying to say? I tried the hieroglyphic translator and ended up nowhere. In the name of god, what the hell is this?! Nuk kuptova hic asgje nadha, zilch, tipota ...ZEROOOOOOOOOOOOOOOO
mik i i dashur do mundohem te t'a shpjegoj me sa me pak fjale pasi eshte teper e thjeshte, vetem se une kam harruar qe edhe vete ne fillim kam pasur te njejtat konfuzione si edhe ju..

ne Kuran ka disa Sure qe fillojne me disa iniciale misterioze si psh , ALM ose JS, ose HM etj etj , jane gjithesej 29 sure qe i kane keto iniciale misterioze e jo te gjitha, pasi Kurani ka gjithesej 114 sure(kapituj)

Tani...nese ne suren qe pershembull ka inicialet JS do te numerojme sa here eshte permnedur germa J dhe sa here eshte permnedur germa S do te kemi keto rezultate:
J. S. (Ja Sin)ne arabisht lexohet keshtu

Kėto dy shkronja janė para Sures 36. Shkronja “J” ndodh nė kėtė sure 237 herė, pėrderisa “S-ja”

(Sin) ndodh 48 herė. Shuma e tė dy shkronjave ėshtė 285, 19x15.

po e njejta gje ndodh edhe me te gjitha suret e tjera qe permbjane iniciale te tjera si ALM ose HM ose N ose K etj etj...dmth jane te gjitha shumefisha te nentembedhjetes..
po ashtu edhe Kurani ka 114 kapituj(sure arabisht) 114=19x6
Kurani ka 6346 ajete(strofa) ose bismilahirrahmanirrahim qe fillojne pothuajse te gjitha suret e Kuranit ka 19 germa arabe etj etj si keto

tani krahasoji ato qe te thashe me lart me keto vargje te Kuranit me poshte:
[74:30] Sipėr tij ėshtė nėntėmbėdhjetė.
[74:31] I caktuam engjėjt pėr tė qenė roje Ferri, dhe e pėrcaktuam numrin e tyre(19-shin) pėr
t’i trazuar mosbesimtarėt, pėr t‟i bindur tė Krishterėt dhe Jahuditė,pėr tė forcuar
besimin e besimtarėve, pėr tė hequr tė gjitha gjurmėt e dyshimit prej zemrave tė
tė Krishterėve, Jahudive, si dhe besimtarėve, dhe pėr t‟i ekspozuar ata qė ushqejnė
dyshime nė zemrat e tyre, dhe mosbesimtarėt; ata do tė thonė, “Ēka deshi tė thotė
Perėndia me kėtė alegori?” Perėndia kėshtu e dėrgon nė humbje kėdo qė Ai vendosė,
dhe e udhėzon kėdo qė Ai do. Askush nuk i njeh ushtarėt e Zotit tėnd pėrveē Tij.
Kjo ėshtė vėrejtje pėr njerėzit.
[74:32] Patjetėr, (betohem) me hėnėn.
[74:33] Dhe natėn pėrderisa kalon.
[74:34] Dhe mėngjesin pėrderisa shkėlqen.
[74:35] Kjo ėshtė njėra prej mrekullive madhėshtore.

nuk e di se sa u bera i qarte , por besoj qe eshte e thjeshte per t'u kuptuar,
Pershendetje !
19bosta nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2012, 21:48   #37
19bosta
Anėtar i ri
 
Avatari i 19bosta
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 20
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
19bosta ėshtė nė rrugė tė mbarė
Verifikimi i Mrekullise Matematikore te Kuranit i bazuar ne nr 19

MREKULLIA MATEMATIKORE E INICIALEVE KURANORE ,
SASIA E TE GJITHA INICIALEVE KURANORE NE SURET KU ATO PERMENDEN ESHTE TEK TE GJITHA ATO SURE SHUMEFISH I NENTEMBEDHJETES,
SHIKONI AJETET 74:30 DHE 74:31 PER PROFETIZIMIN E KESAJ MREKULLIE NE KURAN


Kur'an
[74:30] Sipėr tij ėshtė nėntėmbėdhjetė

[74:31] I caktuam engjėjt pėr tė qenė roje Ferri, dhe e pėrcaktuam numrin e tyre (19-shin)
(1) pėr t‟i trazuar mosbesimtarėt,
(2) pėr t‟i bindur tė Krishterėt dhe Jahuditė (se ky ėshtė shkrim hyjnor),
(3) pėr tė forcuar besimin e besimtarėve,
(4) pėr tė hequr tė gjitha gjurmėt e dyshimit prej zemrave tė tė Krishterėve, Jahudive, si dhe besimtarėve, dhe
(5) pėr t‟iekspozuar ata qė ushqejnė dyshime nė zemrat e tyre, dhe mosbesimtarėt; ata do tė thonė,
“Ēka deshi tė thotė Perėndia me kėtė alegori?” Perėndia kėshtu e dėrgon nė humbje kėdo qė Ai vendosė, dhe e udhėzon kėdo qė Ai do. Askush nuk i njeh ushtarėt e Zotit tėnd pėrveē Tij. Kjo ėshtė vėrejtje pėr njerėzit.http://www.youtube.com/watch?v=aPP2m...2&feature=plcp

Konfirmimi matematikor i namazeve ne fene islame

Me poshte po sjell nje video dhe disa foto qe konfirmojne matematikisht namazet bazuar ne kodin matematikor te nr 19 .

http://www.youtube.com/watch?v=K5p8t...1&feature=plcp


Hollesirat e namazit ditor:


Hollesirat e namazeve per te gjithe javen


Kodimi matematikor i sures se pare ne Kuran

Surja Al fatiha eshte surja qe perdoret per lutjen ne Islam dhe recitohet sa here nje mysliman lutet ,
Me poshte eshte nje video interesante me kodimin matematikore fjale per fjale dhe germe per germe te kesaj sureje ,

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=7O_MSbeBkFk
19bosta nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2013, 08:42   #38
muslim
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 87
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
muslim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Mrekulli matematikore ne Kuran

Citim:
Por Kurani eshte e verteta, dhe nuk i ulet imazhi edhe pse per kete po luftojne qafirat plot 15 shekuj.
deri ne fundin e botes do te kete ata qe do e ofendojn por kot e kane
muslim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur