Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-05-2012, 15:15   #81
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,289
Thanks: 6,283
Thanked 4,830 Times in 1,978 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-06-2012, 18:01   #82
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Zbulimi i arkeologėve polakė: Kryeqendra Ilire ka qenė Rozafa
Zbulimet mė tė fundit arkeologjike nė kalanė Rozafa nė Shkodėr dėshmojnė kulturėn e lashtė ilire tė zonės ku ajo ndodhet dhe zhvillimin e veriut tė Shqipėrisė. Ekspedita polako-shqiptare qė po kryen gėrmimet nė parkun arkeologjik tė Shkodrės ka pėrfunduar fazėn e dytė dhe sė shpejti do tė largohet. Prof. Piotr Dyczek, arkeolog drejtues i ekspeditės, drejtor i Qendrės pėr kėrkime nė antikitet pėr Europen Juglindore nė Universitetin e Varshavės nė Poloni, shprehet se tashmė puna ka nisur tė bėhet shumė interesante.”Nga gėrmimet arkeologjike nė Kalanė Rozafa dhe nė qytetin e Shkodrės po dalin ēdo ditė fakte tė reja. Nga puna e bėrė deri tani kemi arsye tė besojmė se Kėshtjella e Rozafės ka qenė njė fortesė ilire, me siguri e periudhės sė Gentit, kjo pėr faktin sepse ne kemi gjetur dy mure helene dhe disa gjurmė parahelenistike, dhe kėshtu ne tashmė e dimė se ka qenė njė qendėr e rėndėsishme nė periudhėn helenistike tė shekullit II dhe III para Krishtit. Pra, ėshtė e dėshmuar tashmė se gėrmimet tona kanė kuptim dhe se bashkėpunimi mes Polonisė dhe Shqipėrisė do ketė njė tė ardhme shumė tė mirė.

Tė gjitha programet qė ne kemi, sidomos programi me Shqipėrinė ėshtė shumė mirė i organizuar, ka disa nivele, ne nė ēdo vit planifikojmė hapat qė do ndjekim, pėr tė ndjekur gjurmėt, duke marrė informacione pėr kohėrat e lashta dhe periudhat e ndryshme nė tė cilat ka kaluar Rozafa dhe kohėrat e lashta tė Shkodrės. Viti i parė i gėrmimeve, mė 2011, ka qenė thjesht vetėm prodhimi i dokumentacionit dhe ndėrtimi i rrjetit. Kėtė vit ne kemi vendosur disa piketa (gjurmė) me qėllim organizimin e informacionit arkeologjik pėr Kalanė Rozafa dhe tė ashtuquajturin Pjesa e Ulėt e qytetit, ose siē njihet ndryshe Shkodra e vjetėr. Vitin tjetėr ne planifikojmė tė kemi gėrmime mė tė mėdha nė pjesėn e sė ashtuquajturės Shkodra e vjetėr, qė ndodhet rreth kalasė dhe vetėm dy gjurmė nė kala, dhe po ashtu me anė tė gjeo-fizikės dhe fotografive nga ajri”, shprehet profesori polak. Nė ambientet e kalasė Rozafa, ku ėshtė gėrmuar, punimet janė drejt fundit dhe po mbulohen. Arkeologėt polakė dhe dy shqiptarė, si dhe arkeologė tė parkut arkeologjik tė Shkodrės, po pėrgatisin mbylljen e gėrmimeve pėr kėtė vit, ndėrsa testet si dhe vitin e kaluar i nėnshtrohen analizave nė Francė, nė institucionet e specializuara me tė cilat ka bashkėpunim Universitetit i Varshavės. Drejtori i parkut arkeologjik nė Shkodėr, Nikolin Shati, shprehet se “jemi nė ditėt e fundit tė gėrmimeve tė vitit tė dytė dhe vėrejmė me kėnaqėsi se kjo ėshtė njė zonė shumė e pasur me objekte arkeologjike. Qėllimi ėshtė gjetja e vėrtetimi i rrėnjėve ilire tė zonės. Kjo ėshtė e padiskutueshme por pėrpiqemi tė vėrtetojmė se kėtu ka patur jetė, qytetėrim qė nga epoka e bronzit e mė pas. Janė gjetur objekte, gjurmė, rrėnoja ndėrtimesh, muresh etj. Kėtė vit janė bėrė gjashtė teste, tre nė qytetin antik poshtė kalasė dhe katėr brenda nė kėshtjellė nė ambientet e saj. Dy nga gėrmimet nė pjesėn e sipėrme tė kėshtjellės mbesin pa pėrfunduar, por kjo do bėhet vitin tjetėr, pėrveē hapjes sė testeve tė tjera”. Gėrmimet nė kėtė zonė arkeologjike mundėsohen nga njė marrėveshje 5-vjeēare me tė drejtė rinovimi mes Ministrisė sė Turizmit, Institutit tė Arkeologjisė dhe Universitetit tė Varshavės. Ēdo analizė bėhet nė Francė dhe raporti del njė vit mė pas. Sipas Shatit, nė kėtė zonė, nė kalanė e Shkodrės dhe pjesėn rreth saj, qė pėrbėjnė dhe parkun arkeologjik tė Shkodrės, ka 25 vite qė nuk janė bėrė gėrmime. “Ka qenė kėmbėngulja e kryetares sė Parlamentit qė ka lobuar pėr disa vite dhe ka arritur qė nė bashkėpunim me Ambasadėn polake dhe Universitetin e Varshavės tė krijojė mundėsinė e gėrmimeve arkeologjike nė kėtė zone”, shton Shati. Specialistėt polakė kanė qenė dhe nė Mal tė Zi dhe kanė vėrtetuar atė qė kryeqendra e parė ilire nuk ėshtė Kotorri, ashtu siē u ėshtė thėnė atyre, por kėshtjella e Rozafės. Gjetjet arkeologjike tė periudhės sė bronzit janė tė njėjta me ato tė traditės e kulturės ilire, krejt e ndryshme nga ajo sllave, shprehen specialistėt. Profesori Piotr Dyczek shton: “Ne jemi tė sigurt dhe jo vetėm se kemi supozuar se kėtu ėshtė qendra e periudhės Helenistike dhe jo vetėm gjatė sundimit tė Gentit, por edhe me herėt. Unė mendoj se ka qenė qendra mė e rėndėsishme ilire nė rajonin verior tė Shqipėrisė. Ne tani kemi tė dhėna bazuar nga gėrmimet se kėtu kanė qenė me tė vėrtetė ndėrtesa tė mėdha dhe pikėrisht nė kėtė vend ku ne ndodhemi momentalisht dhe se ka qenė njė qytet shumė i pasur. Ėshtė e pamundur tani tė pretendohet mė se kjo Kala ka qenė sllave, sepse tė gjitha materialet qė kemi gjetur tani dhe ato tė mėparshmet na ēojnė deri nė periudhėn e bronzit, por tipike dhe karakteristike pėr Shqipėrinė dhe mandej ne kemi periudhėn ilire, qė ėshtė shumė e vėrtetė. Ilirėt kanė pasur lidhje me civilizimin grek, qė ėshtė mėse e natyrshme dhe ne kėtu kemi vetėm materiale tė civilizimit grek dhe ilir, nga vitet e para dhe mė vonė, siē janė otomane dhe veneciane, por kėto janė periudha tė tjera mė tė vona. Por qė nė fillim ēdo gjė qė kemi gjetur ėshtė e lidhur ngushtė me Shqipėrinė dhe sidomos me kulturėn e kėsaj zone, qė ėshtė zhvilluar nė veri tė Shqipėrisė”.http://www.mapo.al/2012/06/05/arkeol...ane-e-rozafes/
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-06-2012, 18:52   #83
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Fegi...brravo qe bie artikuj te tille here pas here.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-06-2012, 18:58   #84
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fegi Shiko postimin
Zbulimi i arkeologėve polakė: Kryeqendra Ilire ka qenė Rozafa
Zbulimet mė tė fundit arkeologjike nė kalanė Rozafa nė Shkodėr dėshmojnė kulturėn e lashtė ilire tė zonės ku ajo ndodhet dhe zhvillimin e veriut tė Shqipėrisė. Ekspedita polako-shqiptare qė po kryen gėrmimet nė parkun arkeologjik tė Shkodrės ka pėrfunduar fazėn e dytė dhe sė shpejti do tė largohet. Prof. Piotr Dyczek, arkeolog drejtues i ekspeditės, drejtor i Qendrės pėr kėrkime nė antikitet pėr Europen Juglindore nė Universitetin e Varshavės nė Poloni, shprehet se tashmė puna ka nisur tė bėhet shumė interesante.”Nga gėrmimet arkeologjike nė Kalanė Rozafa dhe nė qytetin e Shkodrės po dalin ēdo ditė fakte tė reja. Nga puna e bėrė deri tani kemi arsye tė besojmė se Kėshtjella e Rozafės ka qenė njė fortesė ilire, me siguri e periudhės sė Gentit, kjo pėr faktin sepse ne kemi gjetur dy mure helene dhe disa gjurmė parahelenistike, dhe kėshtu ne tashmė e dimė se ka qenė njė qendėr e rėndėsishme nė periudhėn helenistike tė shekullit II dhe III para Krishtit. Pra, ėshtė e dėshmuar tashmė se gėrmimet tona kanė kuptim dhe se bashkėpunimi mes Polonisė dhe Shqipėrisė do ketė njė tė ardhme shumė tė mirė.

Tė gjitha programet qė ne kemi, sidomos programi me Shqipėrinė ėshtė shumė mirė i organizuar, ka disa nivele, ne nė ēdo vit planifikojmė hapat qė do ndjekim, pėr tė ndjekur gjurmėt, duke marrė informacione pėr kohėrat e lashta dhe periudhat e ndryshme nė tė cilat ka kaluar Rozafa dhe kohėrat e lashta tė Shkodrės. Viti i parė i gėrmimeve, mė 2011, ka qenė thjesht vetėm prodhimi i dokumentacionit dhe ndėrtimi i rrjetit. Kėtė vit ne kemi vendosur disa piketa (gjurmė) me qėllim organizimin e informacionit arkeologjik pėr Kalanė Rozafa dhe tė ashtuquajturin Pjesa e Ulėt e qytetit, ose siē njihet ndryshe Shkodra e vjetėr. Vitin tjetėr ne planifikojmė tė kemi gėrmime mė tė mėdha nė pjesėn e sė ashtuquajturės Shkodra e vjetėr, qė ndodhet rreth kalasė dhe vetėm dy gjurmė nė kala, dhe po ashtu me anė tė gjeo-fizikės dhe fotografive nga ajri”, shprehet profesori polak. Nė ambientet e kalasė Rozafa, ku ėshtė gėrmuar, punimet janė drejt fundit dhe po mbulohen. Arkeologėt polakė dhe dy shqiptarė, si dhe arkeologė tė parkut arkeologjik tė Shkodrės, po pėrgatisin mbylljen e gėrmimeve pėr kėtė vit, ndėrsa testet si dhe vitin e kaluar i nėnshtrohen analizave nė Francė, nė institucionet e specializuara me tė cilat ka bashkėpunim Universitetit i Varshavės. Drejtori i parkut arkeologjik nė Shkodėr, Nikolin Shati, shprehet se “jemi nė ditėt e fundit tė gėrmimeve tė vitit tė dytė dhe vėrejmė me kėnaqėsi se kjo ėshtė njė zonė shumė e pasur me objekte arkeologjike. Qėllimi ėshtė gjetja e vėrtetimi i rrėnjėve ilire tė zonės. Kjo ėshtė e padiskutueshme por pėrpiqemi tė vėrtetojmė se kėtu ka patur jetė, qytetėrim qė nga epoka e bronzit e mė pas. Janė gjetur objekte, gjurmė, rrėnoja ndėrtimesh, muresh etj. Kėtė vit janė bėrė gjashtė teste, tre nė qytetin antik poshtė kalasė dhe katėr brenda nė kėshtjellė nė ambientet e saj. Dy nga gėrmimet nė pjesėn e sipėrme tė kėshtjellės mbesin pa pėrfunduar, por kjo do bėhet vitin tjetėr, pėrveē hapjes sė testeve tė tjera”. Gėrmimet nė kėtė zonė arkeologjike mundėsohen nga njė marrėveshje 5-vjeēare me tė drejtė rinovimi mes Ministrisė sė Turizmit, Institutit tė Arkeologjisė dhe Universitetit tė Varshavės. Ēdo analizė bėhet nė Francė dhe raporti del njė vit mė pas. Sipas Shatit, nė kėtė zonė, nė kalanė e Shkodrės dhe pjesėn rreth saj, qė pėrbėjnė dhe parkun arkeologjik tė Shkodrės, ka 25 vite qė nuk janė bėrė gėrmime. “Ka qenė kėmbėngulja e kryetares sė Parlamentit qė ka lobuar pėr disa vite dhe ka arritur qė nė bashkėpunim me Ambasadėn polake dhe Universitetin e Varshavės tė krijojė mundėsinė e gėrmimeve arkeologjike nė kėtė zone”, shton Shati. Specialistėt polakė kanė qenė dhe nė Mal tė Zi dhe kanė vėrtetuar atė qė kryeqendra e parė ilire nuk ėshtė Kotorri, ashtu siē u ėshtė thėnė atyre, por kėshtjella e Rozafės. Gjetjet arkeologjike tė periudhės sė bronzit janė tė njėjta me ato tė traditės e kulturės ilire, krejt e ndryshme nga ajo sllave, shprehen specialistėt. Profesori Piotr Dyczek shton: “Ne jemi tė sigurt dhe jo vetėm se kemi supozuar se kėtu ėshtė qendra e periudhės Helenistike dhe jo vetėm gjatė sundimit tė Gentit, por edhe me herėt. Unė mendoj se ka qenė qendra mė e rėndėsishme ilire nė rajonin verior tė Shqipėrisė. Ne tani kemi tė dhėna bazuar nga gėrmimet se kėtu kanė qenė me tė vėrtetė ndėrtesa tė mėdha dhe pikėrisht nė kėtė vend ku ne ndodhemi momentalisht dhe se ka qenė njė qytet shumė i pasur. Ėshtė e pamundur tani tė pretendohet mė se kjo Kala ka qenė sllave, sepse tė gjitha materialet qė kemi gjetur tani dhe ato tė mėparshmet na ēojnė deri nė periudhėn e bronzit, por tipike dhe karakteristike pėr Shqipėrinė dhe mandej ne kemi periudhėn ilire, qė ėshtė shumė e vėrtetė. Ilirėt kanė pasur lidhje me civilizimin grek, qė ėshtė mėse e natyrshme dhe ne kėtu kemi vetėm materiale tė civilizimit grek dhe ilir, nga vitet e para dhe mė vonė, siē janė otomane dhe veneciane, por kėto janė periudha tė tjera mė tė vona. Por qė nė fillim ēdo gjė qė kemi gjetur ėshtė e lidhur ngushtė me Shqipėrinė dhe sidomos me kulturėn e kėsaj zone, qė ėshtė zhvilluar nė veri tė Shqipėrisė”.http://www.mapo.al/2012/06/05/arkeol...ane-e-rozafes/
Fegi...brravo qe bie artikuj te tille here pas here. Me duket se me artikuj te tille po i terbon disa nga forumistat ketu. Ne vecanti ata nga jugu Artikuj te tille nxjerrin maloket e veriut ne nje drite ndryshe nga c'jane paraqitur deri tani nga ata qe mundohen te paraqesin bishtin si koke. Pikerisht ata qe jane ne bishte te hartes
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-06-2012, 19:31   #85
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Bravo Fegi qe sjell materiale me vlere.
Per disa te tjere qendrojne produkt i pyellerise.
Daljen ne det serbet gjithmone e kane enderruar dhe ata jane me siper si harte.
Do te tjere e kane brenda ne mes.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2012, 15:47   #86
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Trashėgimia/ Zbulohet nė Zvėrnec vendbanimi 6000-vjeēar

Zbulohet nė zonėn e Triportit nė Zvėrnec tė Vlorės njė zonė e hershme historike, e banuar qysh nė periudhėn e paleolitit. Novruz Bajrami, arkeolog nė Drejtorinė Rajonale tė Monumenteve nė Vlorė, pas njė pune 3-vjeēare ka arritur tė nxjerrė nė sipėrfaqe objekte si vegla stralli, gurė pėr ndezjen e zjarrit, gurė prerės etj., qė sipas tė dhėnave paraprake janė pėrdorur nė periudhėn e paleolitit. Nisur nga tė dhėnat arkeologjike qė janė bėrė publike dje nga Drejtoria e Monumenteve nė Vlorė, largėsia e zonės historike ėshtė vetėm 9 km larg qytetit. “Janė zbuluar 10 mijė objekte, mjete pune tė njerėzve tė asaj periudhe, tė cilat tregojnė se kemi tė bėjmė me njė qendėr tė banuar gjatė tri periudhave: paleolitit, neolitit, dhe bronzit, ēka e vėrtetojnė objektet e gjetura nė sipėrfaqen e gėrmimeve, gurė pėr ndezjen e zjarrit, gurė prerės, kockat e gjetura, qypa tė shkruar me thonj dhe tė shenjuara nga gjurmė tė njerėzve tė asaj periudhe. Janė shume objekte tė tjera pėr tė cilat do tė punojmė nė gėrmimet e thella tė zonės”, –tha arkeologu Bajrami. Zona e gėrmimeve ėshtė ndarė nė: zona A, e njohur si banimi i putanjas, dhe zona B, e njohur si banimi dalani i ri. “Flitet gjithashtu edhe pėr zbulimin e njė atelieje tė vjetėr, e cila ka pasur funksionin e prodhimit tė mjeteve tė punės dhe shpėrndarjen e tyre nė zona tė tjera”,- nėnvizon arkeologu. Ky zbulim ėshtė i treti nė vend pas atij tė Shkodrės dhe Sarandės, ku edhe nė kėto zona janė zbuluar banime tė hershme, ku dhe vijojnė gėrmimet nga ekspeditat e ngritura nė kėto zona. “Nėse nė Shkodėr dhe Sarandė ende nuk kanė dalė nė sipėrfaqe objekte nė zonėn e Zvėrnecit, kemi tė bėjmė me zbulimin e njė banimi tė hershėm qė faktohet nga mė shumė se 10 mijė objekte”, – shpreh bindjen e tij arkeologu Bajrami. Aktualisht, kėto objekte janė ekspozuar nė Drejtorinė e Monumenteve. Njė pjesė e tyre do tė zhvendosen nė Institutin e Monumenteve tė Kulturės, ndėrsa njė pjesė tjetėr nė Muzeun e Qytetit. Shumė prej kėtyre objekteve do t’i nėnshtrohen njė tjetėr studimi, pasi koha e prodhimit tė tyre mund tė jetė shumė mė e hershme.
Ervin Haruni
http://www.mapo.al/2012/06/07/trashe...i-6000-vjecar/
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2012, 17:14   #87
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Zbulimet e reja arkeologjike

Durrės, zbulim i ri arkeologjik, 36 varre tė periudhės helenistike
Published on Monday, 30 July 2012

Gėrmimet qė po kryhen nė lagjen numėr 8 tė Durrėsit, kanė nxjerrė nė dritė dhjetėra gjetje tė reja qė shtojnė vlerėn e pasurisė arkeologjike tė qytetit bregdetar.

Nga gėrmimet e ditėve tė fundit nė njė shesh ndėrtimi, arkeologėt kanė zbuluar njė varrezė me dhjetė varre helenistike qė datojnė nga periudha e shekullit tė II para erės sonė e deri nė atė tė antikitetit tonė, tė shekullit tė IV.

Mbikėqyrėsi i zbulimeve arkeologjikė, Surja Lela, tha se nga kėrkimet e deritanishme janė zbuluar mbi 36 varre, nė tė cilėt janė gjetur eshtra skeletore, tė vendosur nė drejtimin lindje- perėndim qė datojnė nga shekulli i II para erės sonė e deri nė shekullin e IV tė erės sonė.

Sipas tij, zbulimi arkeologjik ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė, pėr vetė tipat e varreve, tė cilat janė ndėrtuar nė periudha tė ndryshme.

Lela sqaron se mes kėtyre varreve ka karakteristika tė pėrbashkėta, por edhe anė tė veēanta, tė cilat do tė jenė objekt studimi pėr arkeologėt, siē janė varret me konstruksion me tulla, me tjegulla nė formė ēatie, me urna prej guri gėlqeror si dhe me urna amforash dhe enė qeramike.

Pranė varreve, sipas Lelės, nuk janė gjetur stoli, por sende tė tjera me vlerė arkeologjike, ēka tregon periudhėn e datimit.

Duke pasur parasysh faktin se kėtu ėshtė zbuluar njė fond shumė i pasur arkeologjik , drejtuesit e saj kanė kėrkuar shtyrjen e gėrmimeve dhe studimit e tė gjithė zonės, deri nė inventarizimin dhe koleksionimin e tė gjithė objekteve arkeologjike. Pas zbulimit tė plotė tė varreve, nga ana e specialistėve tė arkeologjike do tė bėhet inventarizimi dhe dokumentimi i plotė i objekteve, pėr ti kaluar mė pas antropologėve tė cilėt do tė nisin studimet pėrkatėse. Ndėrsa njė pjesė e objekteve tė ekspozueshme do ti shkojnė muzeut tė qytetit, me qėllim qė tė jenė tė vizitueshme pėr personat e interesuar. /Mark Brunga.http://www.shekulli.com.al/website/i...=87&Itemid=518
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2012, 22:55   #88
flora57
Anėtar i ri
 
Avatari i flora57
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 20
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
flora57 do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Fegi cfare u be me mbishkrimin e gjetur ne Apolloni dhe ne kalane e Rozafes? A ke ndonje te dhene?
Ne Elbasan afer stadiumit gjate rregullimit te bulevardit zbulohet nje objekt arkeologjik .Firma ndertuese mbasi shemb shtyllat e mermerit me fadrome , betonon bulevardin. Mbusha syte me lot tha nje banor por nuk dija se ku mund te drejtohesha.
flora57 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2013, 15:52   #89
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,889
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Medalion bronzi, Aleksandri i Madh, me pėrkrenare me kokė luani dhe me kokė me njė bri dhie si Bir i Zeusit. Gjetur nė Shkodėr.Monedhė argjendi, gjetur nė Shkodėr. Aleksandri i Madh me pėrkrenare me bri dashi, si Biri i Amonit.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-07-2013, 07:26   #90
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Archäolische Forschungen Albanien und Montengro
nga linku.http://www.scribd.com/doc/77296292/a...und-montenegro

http://imageshack.us/a/img196/9569/kdof.jpg
http://imageshack.us/a/img802/7128/kk21.jpg
http://imageshack.us/a/img40/7622/7is3.jpg
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2013, 01:29   #91
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Keto foto nga Butrinti i pashe tek www_flickr dhe ishin postuar ne Qershor 2013 nga vizitore te grupit qe duket ne foto.
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2013, 10:20   #92
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

A ishte Ilir Platori i ketyre monumenteve antike?
---------------------------------------------

Me terhoqi vemendjen figura dhe emri Plator ne kapakun e ketij libri:

---------------------------------
Understanding Roman Inscriptions
Lawrence Keppie
CRC Press, Dec 1, 1991 - History - 160 pages
------------------------------

Flitet per nje bust te 'Platorius', gjetur ne Aquilea, ku lexohet(ngjitur) e plote lista e detyrave shume te rendesishme qe ai ka kryer gjate kohes se perandoreve Trajan dhe Hadrian. Ky mbishkrim eshte me i ploti nga 16 mbishkrimet e gjetura nga arkeologet ku permendet 'Platorius'.

( vijon . . . )
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2013, 10:46   #93
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Platori
------

( . . . vijon )

Po ngjis nje mbishkrim per 'Platorius' gjetur nga arkeologet pergjate murit te Hadrianit. Libri vijon:
---------------------------------
Titulli: The People of Roman Britain
Autori: Anthony Richard Birley
Publ. : University of California Press, 1980
----------------------------------
Po ngjis me tej interpretimin(e shkrimeve te lartpermendura) qe behet tek libri:
-----------------------------------
Titulli: Illustrated Introduction to Latin Epigraphy
Autor: Arthur Ernest Gordon
Publ.: University of California Press, 1983
-----------------------------------
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 12:55   #94
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Perandori Hadrian ne Durres ne 18 Maj te vitit 121( 125 ?)
----------------------------------------------------------

Perandori dergon leter nga Durresi me instruksione per riparimin e rruges Egnatia. Ngjitja eshte nga fletet 180-181 te librit:

--------------------------------------------------------------
Titulli : Ancient Roman Statutes: A Translation with Introduction, Commentary, Glossary, and Index
Autore : Paul Robinson Coleman-Norton, Frank Card Bourne
Edit. : Allan Chester Johnson, Clyde Pharr
Publ. : Austin: University of Texas Press, 1961. xxxi, 290 pp

------------------------------------------------------------------
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-11-2013, 01:19   #95
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Komandanti Ilir Bato dhe Tiberiusi
=========================
Dy komandantet rivale qe, ne caste vendimtare(viti 11 eres sone), i shpetojne jeten njeri tjetrit. Tre vjet pas perballjes, Tiberius do te behej Perandor ndersa Bato do te jetonte si qytetar i lire dhe i respektuar ne Ravena. Ngjitja eshte nga fleta nr. 153 e librit "I, Caudius".
---------------- Libri ----------------------------
Titulli : I, Claudius
Autor : Robert Graves
Publ. : Penguin Books Ltd, 1978
-------------------------------------------------
A eshte gjetur ne Ravena ndonje gjurme nga Bato ?
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2013, 02:19   #96
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Personi qe paraqitet ne bustin e gjetur para ca kohesh ne Apolloni ngjason me PerandorinTiberius.
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2013, 02:29   #97
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Nje altar i vecante
-------------------
Ngjitjet tregojne librin nga ku eshte marre fotografia me altarin nga nje 'Serapeum' dhe altarin. A jane gjetur altare te ngjashem tek ne ?
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2013, 21:05   #98
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Butrinti ne foto nga www_delcampe_net.
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-12-2013, 03:57   #99
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

1.
Ngjitja e pare eshte nga libri:
------------------ Libri ------------------------
Alexander to Constantine: Archaeology of the Land of the Bible
Eric M. Meyers, Mark A. Chancey
Yale University Press, Sep 25, 2012 -
-----------------------------------------------------
Foto tregon pallatin("pallati i varur") e mbretit Herod i Madh ndertuar ne Masada ne shek I-re para Krishtit.

2.
Ngjitja e dyte eshte foto satelitore e zones ne veri te Durresit, prane Curilave.

=====================
Me duket ngjasojne.
A ka gjurme rrenojash tek kjo kodra jone?
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2014, 07:47   #100
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bizbal Shiko postimin
Platori
------

( . . . vijon )

Po ngjis nje mbishkrim per 'Platorius' gjetur nga arkeologet pergjate murit te Hadrianit. Libri vijon:
---------
Po ngjis me tej interpretimin(e shkrimeve te lartpermendura)
-----------------------------------
Vijon postimi nr. 93.
Nje veper arti (ngjitur) qe tregon Platorin dhe ushtare te legj. II-te gjate ndertimit te murit te Hadrianit. Libri:
==========================
Following Hadrian: A Second-Century Journey through the Roman Empire
Elizabeth Speller
Oxford University Press, Apr 21, 2003 - History
===========================
http://books.google.ca/books?id=gVXF...gbs_navlinks_s
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur