Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-05-2012, 16:47   #21
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Postime: 5,248
Thanks: 1,820
Thanked 1,069 Times in 791 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

Sherbimet e huaja qe po perflitet se kan ndikim esencial ne secilen pore te jetes se kosovarve llogjikshem ben te dyshohet se mu ne kreun e shtetit ato kan drejtuar gishtin dhe kontrollojn jeten e qytetarve te kosoves ne cdo segnent.
Qellimi i tyre esht qe Kosova te ngec ne te gjitha lamit e jetes qytetare dhe institucionale.Kosova si pasoj e kti takemi te dirigjuart nga sherbime te huaja dhe te orkestruar nga servilet e analfabetet shqipfolsa len per te kujtuar dhe kuptuar Cajupin dhe qengjin qe po i turbullonte ujin ujkut nga posht lart.
Kto etiketime i bejn vetem ata qe tani Kosoven po e len ne mes te rruges-mes balte.
Mos suksesi i qeveritarve ne zhvillim e prosperim te fushave qe qojn nji komb drejt ardhmeris me te mir jon fushat qe meren me sherbime e spiunlleqe te te gjitha llojeve.Sipas kesaj llogjike ku fyhen shum personalitete komtare ,madje pas disa dekasave ..kjo i bie se duhet dekada per te pritur edhe per kta zogjt e veqel qe mundohen ta imitojn shqiponjen.
Fatkeqsia e kti populli esht harresa .
A sju kujtohet kenga O shoku tito ne jemi betue.
A sju kujtohet Zdravko colic qe mbushte hallat sportive me simpatizant te kengve te tija me motive qallava.
Lereni mos imitoni patriotin se te gjith keni qen pjes e socjalizmit qe ua la kembet e arushes ne dore.
Kush ua humbi besen
-.......-afrin vllazrore
................sinqeritetin
Kush ua mesoi servilizimin
genjeshtren
tradhtin
magjupin.
Duhet te pakten 200 vjet te kalojn te kthehet persembari ky popull.
Mos thoni sjemi te dehur se era u vjen raki Llozovac.

esht nji thenje popullore ..mos e vet si je po kqyrja hallet(punet)
Shantazhuesit e thashethemsit me te mdhenj tani per tani jemi ne qe era kundermon neveritshem.Ska rendsi thon te tjeret vetem se esht e vertet se na rrin larg.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:17   #22
Arsimi
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER

Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:21   #23
Arsimi
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

'UDB-ashat'E KOSOVES, DHE ME Emer Mbiemer:

Mehmet Shoshi - spiun (ministėr i Udbes) - merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Karakushi Jusuf - udbash spiun mė vonė ministėr i Udbes
4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror (UDB-sė) nė Prishtinė;
5.NAZMI Juniku-ish-Sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOēINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-porot gjyqtar;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-porot gjyqtar;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i Ć ¢ ā?? şRILINDJES ¬ ";
14.ALI ish OLLONI-gazetar i "Zėrit tė Rinisė"
15.FAHREDIN Gunga-ish-kryeredaktor i Radio televizionit tė Prishtinės (RTP);
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:23   #24
Arsimi
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

KUSH E PĖRBĖNTE strukturėn E OZN-sė-UDB-sė NĖ KOSOVĖ NĖ vitet 1945-1990?

Ata qė pėrbėnin strukturat udhėheqėse tė kėtij Shėrbimi famėkeq dhe qė pėrgatitėn mijėra procese gjyqėsore, nė bashkėpunim me strukturat politike nė Kosovė, kundėr atdhetarėve shqiptarė,

ishin:

1.ēedo Mijoviq
2.Sedo Topalloviq
3.Rajko Vidaēiq
4.Miqa Mijushkoviq
5.Lluka Tomanoviē
6.Vllado Shilegoviq
7.Budimir Gajiq
8.Milosllav Bllagojeviq
9.Andrija Vujoviq
10.Radomir Bojaniq
11.Novak Samargjiq
12 .. Kosta Mihajlloviq
13.Radovan Tapushkoviq
14.Jovan Rosandiq
15.Gojko Medenica
16.Mirko Iliq
17.Zhivko Gjurishiq
18.Vesho Cvetkoviq
19.Drago Cėrnigiq
20.Angjellko Armush
21.Shaban Kajtazi
22.Xhevdet Hamza
23.Mehmet Shoshi
24.Jusuf Karakushi
25Mustafa Sefidini
26.Xheladin Beqiri
27.Istref Sadikaj
28.Bedrush Shala
29.Cvetko Llakoviq
30.Jakup Hoti
31Ahmet Asllani
32.Sahit Meraku
33.Bafti Jakupi,
34.Pavle Jelisaviq
35.Mehmet Haskaj
36.Ibush Kllokoqi
37.Drago Dragojeviq
38.Muharrem Dana
39.Sllobodan Mijoviq
40.Asllan Sllamniku
41.Shefqet Hashani
42.Svetisllav Dollasheviqi
43.Zenun Shala
44.Naip Hoxha
45.Refik Tashi
46.Metush Sadiku
47.Zejnullah Shala
48.Hasan Mehmeti
49.Shefqet Obria
50.Rajko ēalloviqi
51.Metė Kuqi
52.Ramēe nga Prizreni
53Ahmet Dobruna
54.Faruk Mehmeti
55.Mexhid Beqiri
56.Lutfi Ajvazi
57.Hajredin Bujupi
58.Ramush Isaku
59.Sahit Zogaj
60.Halim Hajdari
61Bashkim Qerkini
62.Osman Veliqi
63.Fahredin Sllamniku
64.Imer Sllamniku
65.Xhemajl Bilkiqi
66.Hyzer Ahmeti
67.Nexhmedin Mehmeti
68.Hasan Salihu
69.Nevzat Jashari
70.Ahmet Blakēori
71.Zenel Hoti
72.Ismet Haziri
73.Pal Selmani
74.Imer Kuēi
75.Naman Sijarina
76.Ejup Azemi
77.Ali Halili
78.Jusuf Hashani
79.Shaban Hoti
80.Shaqir Krasniqi
81.Pashk Berisha
82.Zeqir Hasangjekaj
83.Mustafė Aliu
84.Xhafer Kaliqani
85.Adem Ibishi
86.Ramadan Ferizi
87.Avni Sadriu
88.Nexhdet Gjoci
89.Sahit Ismajli
90.Ismail Gerbeshi
91.Ejup Bajgora
92.Sllobodan Mijoviq
93.Bejtush Beka
94.Ismet Baleci
95.Kemajl Shabani
96.Xhavit Kuēi
97.Isa Bunjaku
98.Zyber Zyberi
99.Sylejman Salihu
100.Hakif Latifi
101.Hashmet Baxhaku
102.Hilmi Syla
103.Rifat Berisha
104.Bajram Munishi
105.Haki Velija
106.Hasan Shahini
107.Muamer Novobėrdaliu
108.Drita Novobėrdaliu
109.Ahmet Delia
110.Ejup Kamerolli
111.Murat Tėrnava
112.Ibush Kllokoēi
113.Lorenc Selmani
114.Refik Tashi
115.Faik Nura
116.Sabah Muhaxheri
117.Sabit Myftari
118.Ndrec Preni
119.Selim Ndrecaj
120.Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit
121.Xhafer Bejiqi
122.Hajredin Bujupi
123.Bejtush Beka
124.Qerim Sllamniku
125.Abaz Ajvazi
126.Hajrulla Jashari
127.Zejnulla Hajrizi
128.Halit Hasani
129.Nexhmedin Ajeti
130.Hilmi Hasani
131.Dėrgut Jakupi
132.Ilaz Maxhuni
133.Enver Dragusha
134.Demė Mujaj
135.Abdurrahman Mulla
136.Enver Kelmendi
137.Jakup Llonēari
138.Nazif Zymberi
139.Hasan Banushi
140.Kajtaz Bacaj
141.Halit Muhaxheri
142.Vesel Krasniqi
143.Latif Dulla
144.Daut Morina
145.Isa Kastrati
146.Glauk Dulla
147.Astrit Koshi
148.Zenel Celina
149.Musa Jorganxhiu
150Jusuf Konstandini
151.Kemajl Celina
152.Xhemali Shasivari
153.Hysen Bajrami
154.Qerim Buzhala
155.Hasan Rrystemi
156.Ilaz Vranovci
157.Shefazim Tėrshnjaku
158.Lulėzim Neziri
159.Mustafė Maliqaj
160.Azem Haliti
161.Shaban Maloku
162.Hysni Topalli
163.Bajram Luri
164.Hebib Koka
165.Avdi Musa
166.Hamėz Shefkiu
167.Raif Sėrmaxhaj
168.Xhavit Basha
169.Aliriza Osmani
170.Mehmet Neziri
171.Fatmir Dermaku
172.Halim Hajdari
173.Naser Shavelli
174.Fadil Ibrahimi
175.Avdi Maliqi
176.Ramadan Sėrmaxhaj
177.Sejdi Kastrati
178.Emin Kastrati
179.Haki Haziri
180.Ramadan Syla
181.Selim Brosha
182.Faik Nura
183.Musa Bajgora
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:24   #25
Arsimi
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

Ata qe i bene kurtha rinisė, studentave:

1. Rrahman kastrati (oficer jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtime
3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė (Zėri I Kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).
4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthe dhe plakun Qazim Sabit Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani ... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė ..
5. hasan Cervadiku - profesor udbash nė Prishtinė (profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)
6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Alickaj fshati Carrabreg
(Tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te (Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)
8. Isuf pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq (Zėri I Kosovės numer 7 / 1983 faqe 14
9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi (babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim (7 / 83 Zėri i Kosovės).
11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku (qė tė dy profesor tė QAMO "Muharrem Bekteshi. Vushtrri) (Zėri I Kosovės numer 7 viti 1983
12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė Prishtinė
14. Klodin Shiroka, arsimtare e Matematikės (mbesa e Kolė Shirokes)
15: fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės (tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis (ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes komuniste (Sekretar nė Qamo "Milladin popoviq (normalja e Prishtinės)
17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj
19. Bahtir Asllani i Makermalit (Zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)
20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė emigracionin pėrcillte nė Nju Jork
21. ZYHRA Kurteshi (ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.
22. Demė Muja Pejė, udbash pėr plagos vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė, si edhe njė ditė nuk mbanė burgė.
23. Bajram Fazliu, Bajram ose ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje Pejė
24. Izet Imeri Komogllav ferizaj
25. Hasan Lekiqi, udbash Gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan Hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzėn e gruas XHEVAHIREN .. Kjo punonte nė udbė ...
27. Agim Tasholli - Gadime e Ulėt, kafshim i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi. kryeudbash
29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu, Podujevė
30. Gjykatės Ahmet Ahmeti (dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. Maliq dhe Fatmir Sheholli (babė e bir), - ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN ..
33.Nijazi hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha (pėr tė gjithė mund tė lexohet nė kėta zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė Zik numer 5 viti 1985).
34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė
35. Ramiz Shehu "Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj, - gjykatės nė Pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka (burrė e grua njeri Dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra) ..
38.Xhafer Qorri (i vrarė nga policia gjatė njė magjup luftes se fundit ne trafastacionin e Drenasit, pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit, Likoshanit dhe Abrisė).
39.Hamze Shtutica (njejte sikur Xhafer Qorri, por ky i vrarė pas luftės nga Trimi Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-apo cudi)
40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA tjere te SPIUNĖVE
Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat zhevelli
Ibėr Hasku - udbash (vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar (ky nė vitin 1990 publikisht nė gazetėn Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht .. hm .. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)
Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref Sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė Pejė
Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanova
Rabit Zylfiu (ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqėsor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: "ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht "shkruan Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983 ..
Behxhet Jashari - hajdut udbash
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup (Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku --
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė
Hamit Hamiti (dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė tentonte Jugosllavia tė spiun qonte nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet ... pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me kthaer ta ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPb tė Maqedonisė).
Zylal Abedini - udbash SPb Maqedonis
Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Struge
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi (Zik numer 3 viti 1984).
Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beqiri - udbash
Kristė Gegaj - Istog (personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski (Limani)
Xhabir Alija (Ilijowski) (Zik numer 3 viti 1985 faqe 19)
Esat limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski
Qamil Muhagjeri (udbash nė ambasaden ee Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė emigracionin pėrcjellur (Zėri i Kosovės 7-8 gusht-shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih
Sali bajrami, Ibush Maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella (Zėri I Kosovės 4 prill 1987) ...
Murat shevelli .. mė pastaj pasojne.
Shevelli Enver
Naser Shevelli (inspektor)
Ramadan sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:25   #26
Arsimi
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

KUSH Ishin EKZEKUTUESIT E DENIMEVE TĖ mijėra ATDHETARĖVE SHQIPTARE-gjatė viteve 1950-1990

Gjyqtarėt dhe prokurorėt qė vepruan me urdhėra tė UDB-sė dhe tė strukturave politike e shtetėrore tė kohės, ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demė Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafė Hoxha
18.Vebi Mehmeti
19.Sefė Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ībranī-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xėrxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koēinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatės hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukė Muēaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kėrsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikė Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaēi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bėrdynaj
93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetėr Pėrgjokaj
101.Skėnder Morina-gjykatės hetues
102.Nikollė Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollė Gegaj
109.Gani Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtė Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi ......Kjo listė nuk ėshtė e pėrkryer!
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:26   #27
busavata
Rebel pa arsye !
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Postime: 7,517
Thanks: 1,933
Thanked 2,459 Times in 1,154 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

e ki haru edhe nje nga Gjilani
Rexhep Guzillen .
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=V0OFF3q4Pxk
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:31   #28
Arsimi
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

Kush eshte Ramiz Muriqi?


Ramiz B. Muriqi (1951) nga Koshutani i Rugovės, me banim nė Lagjen Fidanishte nė Pejė ka qene lidhje e ngushtė e Tahir Zemajt e Vesel Muriqit. Edhe para luftės i njohur pėr koketimet me organet e sigurimit serb dhe pėr marrje me kontrabandė me drogė, devizash falsifikim, keqtrajtime Rrahje e tė shumta tė qytetarėve nė Pejė. Ramiz Muriqi ėshtė i vėllazėruar me Hysen Fazliun, apo siē njihet nė Pejė me emrin Hysen Maxhupi, me tė cilin bashkėvepron qe shumė vite. Mbi familjen e vėllezėrve Hysen e Ibrahim Fazlia, ka pasė kontroll direkt, oficeri i sigurimit serb tė Pejės, Sllavko Baleviq, tė cilėt kanė punuar dhe punojnė nėn urdhrat e tij. Hysen Fazlia gjatė muajve mars - qershor 1999 bashkė me Ramiz Muriqin ėshtė marrė me trafikimin e shqiptarėve nga Shqipėria pėr nė, Itali ku shumė prej tyre i mbytėn nė det, duke i kaluar ilegalisht me skafa. Pėrderisa, gjatė vitit 1998/99 pėr tė kaluar pėrmes Malit tė Zi, qytetarėt shqiptarė pėr tė pasė udhė pa pasoja nga policia serbe ėshtė dashur tė marrin vėrtetime tek gjinekologu Ibrahim Fazlia nė Pejė. Hyseni me Ramizin edhe para luftės Bashkė janė marrė dhe merren me kontrabandė droge, etj armėsh. Ata janė tė pandarė nė veprimet e krimit tė organizuar dhe kriminalitetit Ekonomik. Ramiz Muriqi me Hysen Maxhupin, Zenel Kelmendin e Hamid Kajtazin qė nga ditėt e para tė pasluftės nė lidhje direkte me Vesel Muriqin janė marrė me Trafikim armėsh me shumicė, duke filluar nga revolet me shurdhues, pushkėt automatike deri tek armėt mė tė rėnda. Ramiz Muriqi ka edhe njė Punėtori nė Pejė pėr prodhimin e pjesėve tė revoleve "TT atyre" dhe "shutgun". Tė gjithė pjesėtarėt e grupit tė Ramiz Muriqit e tė Musajve tė Strellcit kane qarkulluar tė armatosur me revole e pushkė automatike, mortaja krahu, pushkomitralozė, kėmisha me antiplumb e gjėra tė tjera pa pasė asnjėherė probleme me "ligjin". Disaherė janė zėnė edhe nga vetė policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i me armė tė tilla. Nuk ėshtė e qartė se kėta kanė gangsterė apo nuk kanė leje pėr veprime tė tilla nga ata qė janė tė ngarkuar pėr ruajtjen e rendit dhe qetėsisė nė, Kosovė kanė apo mbrojtjen e ndonjėrit prej tyre. E kėtij RRJETI rregullisht marrin Anėtarėt Paga mujore nga Ramiz Muriqi. Keta persona pase lufte vazhdimisht kanė qarkulluar me automjete me Targa tė Malit tė Zi e Serbisė. Njė gjė tė tillė e dėshmon edhe fakti i gjetjes sė targave serbe e maqedone, drogės e armve nga policia gjatė bastisjes nė lokalin e Isuf Kelmendit nė Pejė, ku Bazė rrinė Muriqėt e Kelmendėt, nė fillim tė vitit 2001: Targat serbe UR 120-70 ; BG 415-035; BG 361-973; BG 305-689; BG 423-714; BG 325-249; BG 144-805; BG 220-800; BG 136-279; BG 333-044; BG 203-419 ; BG 328-607; AR 181-33; NI 104-95; PE 136-00; targat maqedone SK 945-A9 dhe njė sasi droge, dy armė automatike dhe patentėshoferė e Pasaporta fallso jugosllavė. Ramiz Muriqi, mė 1 gusht 2000 nė Katundin e Ri nė Pejė tenton ta vrasė me armė zjarri qytetarin Shefqet Veseli nga Qyshku i Pejės, duke e plagosur nė shpatullėn e djathtė. Kėtė akt Ramiz Muriqi e kishte bėrė vetėm pse viktima Shefqet Veseli i kishte kėrkuar qė t'ia lironte rrugėn pėr tė kaluar, qė e kishte bllokuar me makinen e tij "Ford Scorpio" nė mes tė rrugės. Mirėpo pas kėsaj Ramizi i afrohet Shefqet Veselit duke i thėnė "ae di kush jam unė dhe si guxon tė mė thuash ta largoj makinen nga rruga", duke e grushtuar, por edhe duke e qelluar me arme. Mė 23 prill 2000, Ramiz Muriqi kishte mbajtur njė takim nė shtėpinė e tij nė Lagjen Fidanishte, ku merrnin pjesė, Rexhep Kelmendi-Xheka, Sadik Musaj, Vesel Muriqi, Sadik Muriqi, Mehmet Sadrijaj, Hysen Kurbogaj, Skėnder Muriqi, Ahmet Mala, Bedri Podrimēaku etj., rreth organizimit tė sulmeve kundėr disa pjesėtarėve tė TMK-sė. Personalisht ka dhėnė urdhėr pėr vrasjen e Trimit AVNI ELEZI. Kete vrasje e kryen Rexhep KELMENDI-XHEKA nga Peja. Nė dhjetor tė vitit 2000, nė bodrumin e shtėpisė sė Rexhep Muriqit (kushėri i afėrt i Ramiz Muriqit), nė lagjen Fidanishte nė Pejė, policia e UNMIK-ut ka zbuluar njė poligon ku pjesėtarėt e grupit tė Vesel e Ramiz Muriqit kanė kryer stėrvitje me armė zjarri, me ē'rast ėshtė gjetur edhe njė sasi armėsh. Enver Shkreli nga Peja, Pronar i kafiterisė "vrull" bashėkveprues i ngushtė i Ramiz Muriqit, i njohur si bashkėpunėtor i policisė tė kontrabandist serbe dhe nė zė. Nė lokalin e tij qė gjendet pėrballė Shkollės bujqėsore u ofron Shėrbime nė Pejė, Enveri, pa pagesė, pastaj u jep te tjera Vetura, por edhe financime tė. Vazhdimisht pėr nevoja tė Ramiz Muriqit me shokė ka bėrė dhe bėn kalimin e mallrave tė padoganuara nga Mali i Zi nė Kosove. Pėr t'iu bėrė barazpeshė UĒK-sė nėpėr fshatra, nė shtator te vitit 1998, policia serbe do t'i emėrojė pėrgjegjės nė radhėt e "policisė tė lokale serbe" personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muqaj (vella i Uke Muqajt - Prokurorit), Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Me keta persona Muriqi ka edhe sot lidhje te ngushta pune dhe veprimi Ramiz.


Kush eshte Vesel Muriqi?


Vesel Muriqi, i lindur mė 15 mars tė vitit 1961, nė fshatin Koshutan, komuna e Pejės (tė zhvendosur me banim nė Vitomiricė), nga baba shqiptar dhe Nėna serbe. I regjistruar nė librin amzė tė tė lindurve nė Zahaē me emrin Veselin Todoroviq (Todoroviq, Mbiemri i vajzėrisė sė nėnės), kombėsia "jugosllavė", e mė vonė do tė marrė edhe emrin Vesel Muriqi (Muriqi, Mbiemri i babes). Pėr periudhėn kohore deri nė vitin 1999, tė paktė janė ata qė e kanė ditur se ēfarė pėrkatėsie kombėtare ka Vesel Muriqi, pasi ai tėrė kohėn ka qenė i shoqėruar me serbė e malazez, shumica prej tyre me poste zyrtare nė polici e administratėn jugosllavė. Edhe ata pak shqiptarė me tė cilėt shoqėrohej Veseli i pėrkisnin tė njėjtės kategori shoqėrore. Duke gėzuar privilegjet e shoqėrisė sė kohės, Vesel Muriqi si punėtor i UDB-sė nė Pejė, qėndronte mbi ligjin, apo ligji mbyllte sytė para veprimeve tė tij, i pėrzier gjer nė majė me kontrabandė droge, armėsh, prostitucion e ēka jo tjetėr, pa u ndarė asnjėherė nga bashkėkombasit nga Nėna Bozhana Todoroviq. Ndėrsa pas luftės del nė skenė me lansimin se Vesel Muriqi i paska shpėtuar njė atentati dhe disa bashkėpunėtorėve tė tij nga ana e UĒK-sė. Mirėpo, fatin e Veselit nuk e paskan pas Bashkim Balaj, Rexhė Osaj, Sinan Musaj dhe Ramė Idrizaj. Njė lansim tė tillė, Vesel Muriqi e bėn nga kryqendra e Malit tė Zi, Podgoricė, nė fundin e vitit 1999, duke qenė nė "mbrojtje" tė ushtrisė dhe sigurimit serb, njėkohėsisht duke shfrytėzuar rastin sipas diktatit tė atyre qė e humbėn luftėn, pėr tė akuzuar persona tė njohur tė UĒK-sė, edhe nė Tribunalin e Hagės. Dhe, nė kėtė drejtim trumbetuesit mė tė mėdhenj do tė jenė Tahir Zemaj e Ramiz Muriqi me bashkėpuntorėt e vet. Duke parė rrjedhėn e mėvonshme tė ngjarjeve, shihet se denoncimi dhe akuzimi i bėrė nga ana e Vesel Muriqit (alias Veselim Todoroviq) ka pasė njė prapavijė tė madhe, me pasoja tragjike. Pėrderisa Vesel Muriqi, nė shtypin e kohės, sidomos nė "Bota Sot" opozita si njė shenjtor e luftėtar i dalluar pėr lirinė e Kosovės (jashtė saj), si i tillė gjen strehim dhe Pėrkrahje nė Mal tė Zi, pa u ndarė asnjėherė nga sigurimsat serbė e malazez, duke kontrolluar vijat Titograd-Beranė-Rozhajė, pėr t'u futur herėpashere edhe ne Kosovė, gjė qė nuk ka ndodhur me persona tė tjerė. Gjatė qėndrimit nė Mal tė Zi, shumicėn e kohės nė Beranė, por edhe nė Rozhajė e Bellopole Vesel Muriqi organizon njerez tė vecante nė rrjetin serbe e mbledhjes sė informatave pėr Shėrbimet sekrete. Njėkohėsisht bashkė me ortakėt e tij serbė blen 60 hektarė mal nga komuna e Rozhajės, por qė mali gjendej brenda territorit tė Kosovės, pėr t'i pėrpunuar nė Mal tė Zi dhe futur nė Kosovė. Duke qenė gjatė gjith kohės nė krye tė agjendave pėr kontrabandė droge e armėsh, madje i zėnė disaherė radhazi nga KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut, por i liruar menjėherė dhe duke i lėnė hapėsirė tė pakufizuar veprimi. Duke poseduar leje pėr armėmbajtje (revole, automatik, pancir) edhe Rusi e andej kufirit Kosovė - Mal i Zi, duke biliare qenė pjesėmarrės nė njė varg aksionesh tė armatosura, edhe nė vrasje, tė cilat i kam paraqitur me lart. Vesel Muriqi ka lidhje tė mira me tre personat mė tė urryer nė komunėn e Istogut e me gjerė, veprimet kriminale tė tė cilėve i ka pėrjetuar nė Kurriz popullsia shqiptare e kėsaj ane, siē janė Ahmet Mala, Muhamet Zekaj dhe Avdi Rexha, me tė cilėt ka mbajtur dhe vazhdon tė mbajė kontakte tė rregullta, si nė Mal tė Zi ashtu edhe nė Kosovė, tė cilėt pos tė tjerave i ndihmojnė edhe nė kontrabandėn e armėve e drogės nga Mali I Zi nė Kosovė.

Ahmet Mala, nga Istogu, bashkėveprus i forcave paramilitare serbe gjatė lufte nė Istog me rrethinė dhe njėri prej informatorėve kryesor qė tė kėsaj ane kontakton vazhdimisht me oficertė e MUP-it serb qė gjenden nė Mal tė Zi, ku qysh pas pėrfundimit tė luftės qėndron nė Rozhajė e Tutin pjesėn mė tė madhe te kohės. Nė Kosovė (nė Pejė e Istog) hyn vetėm pėr tė kontaktuar me Lidhjet e shėrbimeve serbe. Me Ahmet Malėn, Vesel Muriqi ka lidhje tė ngushta pune.

Muhamet Zekaj nga fshati Sushicė (Istog), disa herė gjatė vitit 1998 i prezentuar televiziv pėrmes ekranit tė TV Beogradit, si shqiptar lojal i Serbisė. Bashkėveprues i forcave policore, ushtarake e paramilitare serbe gjatė luftės, tė cilin policia serbe e kishte caktuar edhe "mbikėqyrės" tė popullatės civile tė zėnė rob nga policia serbe nė Istog. Muhamet Zekaj bashkė me policin paramilitar e Millosheviq policisė tė tjerė kanė dhunuar dhjetėra vajza shqiptare tė Žena vjedh.

Avdi Rexha nga fshati Staradran (Istog), bashkveprus i hapt i forcave serbe, tezak i inspektorit te MUP-it serbė Demė Muja, i cili edhe sot e kėsaj dite mban kontakte tė rregullta me inspektorėt e MUP-it serb Demė Muja e qe Raēiq gjenden ne Tutin.

KUSH ISHTE TAHIR Zemaj?


Tahir Zemaj, ishte i lindur mė 28. 12. 1952 nė fshatin Strellc i Epėrm tė Komunės sė ushtarak me profesion ka qene Deēanit. Ka tė kryer Akademinė Ushtarake (Drejtimi i kėmbėsorisė) nė Beograd nė vitet (1970-1974). Ka punuar si oficer i ushtrisė jugosllavė nė vende tė ndryshme tė Jugosllavisė me detyra tė veēanta. Ka shėrbyer njė kohė nė Zajeēar, Knjezhevac dhe Negotin. Nga viti 1983-84, me gradėn caktohet me Detyrė kryesore nė Prishtinė, ku pėr disa vite ka qenė kryeshef i Qendres sė Mbrojtjes Territoriale nė Hajvali, i emėruar nga ana e serbėve, nė krizėn mė tė madhe pėr Kosovėn. Tahir Zemaj ka qenė Komandant i Njėsisė Speciale tė policisė jugosllavė me veprim nė Kosovė, pėr shtypjen e "nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar". Ishte ndėr oficerėt shqiptarė mė tė privilegjuar nga qeveria serbe. Kryesisht ka punuar nė linjėn e KOS-it me Projektet e Klubit tė Ushtarakėve Serbe "Shigjeta e vdekjes". Kjo ishte edhe arsyeja pse Tahir Zemaj shėrbente nė Kosovė. Si i tillė Tahir Zemaj nė krye tė Njėsisė Speciale tė policisė tė merr pjesė nė drejtimin e operacionit per vrasjen e Rexhep meshkuj dhe Nuhi Berishės nė Prishtinė. Tahir serbe ishte i martuar me Zemaj. Gruaja e parė quhej Gordana Travicėn - Zemaj; ndėrsa e dyta Liljana Stankoviq - Zemaj. Pas lufte ai mori edhe nje shqiptare, si grua te tretė. Krahas detyrave speciale ushtarake Tahir Zemaj nė fund tė viteve 80-ta lidhet ngushtė me nėntokėn hile e jugosllavė nė Gjermani, duke hyrė thellė nė rrjetin e trafikimit tė drogės qė i sillte fitime tė mėdha, rrjet ky qė edhe sot ėshtė funksional. Pėr kėtė, mė, 04. 05. 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte ngritur aktpadi kundėr grupit tė Tahir Zemajt dhe Daut Kadriovskit, tė cilėt e mbanin linjėn kryesore tė kontrabandės me drogė nė relacionin Stamboll - Prishtinė - Beograd - Madrid - Itali. Destinacioni Bazė i kėsaj vije tė trafikimit tė drogės ishte Italia. Nė aktakuzėn e shpallur publikisht mė 14 deri mė 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte shpallur publikisht aktgjykimin kundėr 24 tė akuzuarve nga Kosova, pėr ēka Tahir Zemaj burgoset, por pas njė kohė tė shkurtėr nė rrethana misterioze i mundėsohet "ikja" nga burgu i Dubravės sė Istogut pėr tė kryer detyra tė veēanta. Kalon nė Republikėn federale tė Gjermanisė dhe shumė shpejt i bashkohet prapė mafias nė Hamburg e Berlin, ku nė shėrbim tė vetin e kishte edhe bandėn e drejtuar nga Musajt e Strellcit. Atje vepron deri nė korrik tė vitit 1998 kur hyn ne Kosovs, me detyra tė sabotimit dhe dėshtimit tė luftės sė UĒK-sė. Gjatė qėndrimit dymujor nė Kosovė, Tahir Zemaj nė muajin gusht tė vitit 1998 dy herė kishte kontaktuar pėrmes OSBE-sė, me oficerin serb Vllastimir Gjorgjeviq - RAXHA, Shef i resorit pėr Sigurim Publik nė Kosove. RAXHA karrierėn policore e filloi nė Zajeēar. Punoi nė Beograd me detyra tė veēanta, ku brenda njė kohė tė shkurtėr u gjet nė detyra tė larta tė shėrbimit policor serb. Ishte i ngarkuar pėr ēėshtje tė Kosovės, sidomos pėr ta shtypur kryengritjen e UĒK-sė. Mė vonė e shohim me detyra edhe nė Kosovėn Lindore. Vllastimir Gjorgjeviq, ishte edhe nė Isniq, kur u bė dorėzimi i armėve dhe iniciator pėr formimin e tė ashtuquajturės "lokalno obezbedjenje" (polici lokale), tė pėrbėrė nga shqiptarėt lojalė tė Serbisė. Ne operacionin pėr eliminimin e UĒK-sė nė Rrafshin e Dukagjinit morėn pjesė mbi 15,000 tė policisė, ushtarė e paramilitarė serbe. Nė kuadėr tė kėtij plani Tahir Zemaj organizoi dorėzimin masiv tė armėve tė fshatrave tė Rrafshit tė Dukagjinit nė Isniq dhe formimin e "policisė tė lokale serbe", ku pjesa dėrrmuese e njerėzve qė i kishte caktuar Tahir Zemaj nė kuadėr tė Mbrojtjes Territoriale pas 15 gushtit 1998 pėr t'iu bėrė barazpeshė UĒK-sė nėpėr fshatra, nė shtator policia serbe nuk t'i emėrojė pėrgjegjės nė radhėt e "policisė tė lokale serbe" personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muēaj, Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Gjatė gjithė qėndrimit tė Tahir Zemajt nė Kosovė, i vetmi veprim (antiveprim) "ushtarak" ishte Lėvizja e tij dhe ushtarėve tė tij nga Prapaqani deri Pėrtej kufijve tė Kosovės. Mirėpo shumicėn e ushtarėve i braktisi nė Bjeshkėt e Nemuna, ndėrsa vetė me njė grup tė ngushtė prej 7-8 vetash, me ndihmėn e Ramiz e Sadik Muriqit, pėrmes Ministrit tė Punve tė Brendshme tė Malit tė Zi kaloi nė Shqipėri pėrmes pikės kufitare nė Han ne te vetmin tė Hotit, kur, rast nė histori dekorohet tradhtia. Pėr veprimet dezertuese dhe shkatėrruse tė UĒK-sė, Tahir Zemaj dekorohet nga kolonel Ahmet Krasniqi, me kolonel gradėn. Edhe pas pėrfundimit tė luftės (kur njė kohė qėndron nė Shkup) Tahir Zemaj, vazhdon veprimtarinė e vet, duke qėndruar nė krye tė kriminalitetit tė organizuar nė Kosovė, por njėkohėsisht duke pėrdor tė gjitha mjetet pėr shkatėrrimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė. Duke organizuar marrjen e deklaratave tė ndryshme me dhunė, por edhe me Pagesa tė majme deri nė 100 mijė marka gjermane, kinse persona tė caktuar tė UĒK-sė kanė kryer vrasje tė ndryshme gjatė luftes. Tahir Zemaj bashkė me Sadik Musajn e kane patur mik tė ngushtė zėvendėskomandantin e policisė te rajonit te Pejes, i cili ishte nga Jordania. Poashtu Tahir Zemaj ka patur lidhje tė ngushta me policin ndėrkombtar, Vahid pakistanezin, me shėrbim nė policinė rajonale tė Pejės, i cili bashkė me pėrkthyesin Rifat Berisha nga Klina, nė Pejė gjatė viteve 1999 -2001 kanė marrė para tė majme pėr pranimin e njerėzve nė polici, duke tentuar me ēdo kusht mospranimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė nė SHPK, por tė njerėzve tė shėrbimeve serbe. Edhe femrat qė janė pranuar nė SHPK pėrmes kėsaj linje sė pari ėshtė dashur tė kalojnė nėpėr "duart" e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifėn prej 500 - 1000 DM, varėsisht prej pamjes fizike tė tyre. Dhe nuk ėshtė cudi qė pėrqindjen mė tė madhe tė vendeve nė SHPK nė rajonin e Pejės, e zėnė Pikėrisht ato femra qė janė tė njohura pėr historitė e tyre me policinė, sigurimsa e paramilitarė serbe.


MUSAJT E STRELLCIT


Anėtarėt e familjes Musaj tė Strellcit ka mė se dy dekada vazhdimisht qė kanė kryer veprime tė jashtėligjshme, duke kryer edhe vrasje, dhunime, plaēkitje, keqtrajtime etj., Si nė fshatin e vet, si nė Kosovė, por edhe nė Perėndim, ku vetėm nė Zvicėr e Gjermani banda e tyre, ku merrnin pjesė edhe Sadik Musaj, Xheladin Musaj, Naim Musaj, Sami Musaj, Ismet Musaj, Agim Musaj etj., kanė kryer vrasje e plaēkitje tė dhunshme, pėr ēka janė dėnuar me shumė vjet burgim nga Gjykatat e kėtyre vendeve, por burgimin asnjėherė nuk e kanė mbajtur nė tėrėsi. Nė vitin 1986, Musajt e kanė vrarė bashkėfshatarin e tyre Rrustem Mahmutdemaj, kurse Arif Mahmutdemajn kanė e plagosė rėndė, duke e aty me thika. Nė kėtė kohė e kanė vrarė edhe njė vajzė nė njė kafe nė Pejė. Mė 22 korrik 1996, Xhavit Musaj kishte konflikt me vėllezėrit Agron e Arben Bozhdaraj nė Strellc nė tė cilin incident ishin pėrdor edhe armėt e zjarrit. Me 4 tetor 2000 Musajt e Strellcit e kanė ka me thika, duke e plagosė rėndė qytetarin Blerim Matoshi nga Peja nė vendin e tij tė punės. Mė 8 prill 2000, vajza SL punėtorė nė barnatoren "Herbo Komerc", nė Deēan derisa ishte nė vendin e punės kėrcėnohet, rrahet brutalisht nga Vėllezėrit Musaj tė Strellcit, tė cilėt tentojnė ta marrin me dhunė. Vajza e sulmuar e paraqet rastin nė polici, por pas njė kohe detyrohet ta tėrheqė padinė nė presionin Musajve. , Mė 18 korrik 2001 Sadik Musaj e merr me dhunė femėr njė tė njohur me emrin Afėrditė nga kafiteria "Las Pallmas" nė Pejė, tė cilėn e dėrgon nė shtėpinė e pabanuar tė Haki Povatajt nė Strellc, ku dhunohet Gjatė tėrė natės. Mė 5 tetor 2000, Musajt e kanė rrahur rėndė gjyqtarin pėr delikte tė vrasjeve nė Pejė. Pėr veprimtarinė kriminale tė Musajve dėshmojnė edhe shkrimet e botuara nė shtypin zviceran tė kohės (vitet 90-tė) me Titujt: - "Banda e shqiptarėve dhunonte, vidhte dhe vriste, por gjithmonė natėn" - "Gangu kosovar i Dhomave tė fjetjes ringjallet pėrsėri nė Zvicrėn gjermane "-" Patriarkia e Gangut tė Dhomave tė fjetjes lirohet nga burgu pėr mbajtje tė parregullt nė burg ... ", kryeprotagonistėt ku e krimit tė organizuar ishin Musajt e Strellcit. Nė njė artikull tė botuar nė gazetėn zvicerane "Tribune De Geneve", mė 3 dhjetor 2000, duke iu referuar familjes Musaj me titullin "Njė familje kaq sharmante" ndėr tė tjera thuhet: Kalojn si kriminel nė Zvicėr. Me kthimin nė Kosovė, Vėllezėrit Musaj janė gjendur nė zemėr tė qėrimit tė hesapeve me dhunė. Tek ne (ėshtė fjala pėr Zvicėr) ata kanė mbjellė terror nėn emrin bandė apo Gangsterėt "e Dhomave tė fjetjes" ... Duke hulumtuar Arkivat, kemi zbuluar se aktivitetet e tyre kanė zėnė vend nė organet e Drejtėsisė zvicerane e gjermane. Sadik Musaj, ka qenė nė tė njėjtin grup me disa nga Vėllezėrit e tij dhe ai grup ėshtė i njohur pėr ne si Gangsterėt "e Dhomave tė fjetjes". Njerėz tė cilėt natėn hyjnė nėpėr Ferma apo vilė tė izoluara dhe terrorizojnė banorėt e tyre dhe ndonjėherė me ritualet e tyre i poshtėrojnė moralisht dhe i torturojnė para se tė plaēkitin dhe marrin paratė dhe tė zhduken nga vendi i ngjarjes. Vetėm nė Zvicėr, nė fillim tė viteve '90, kjo Bande e kriminelėve ka kryer rreth 30 sulme tė kėtij lloji. Gjithsejt 12 shqiptarė tė Kosovės kanė qenė tė arrestuar, ndėr ta Gjashtė ishin vėllezėr tė familjes Musaj. Tė dėnuar me shumė vite burgim nga Gjykatat zvicerane dhe gjermane, ata ia dolėn qė tė kthehen nė vendin e vet. Ismet Musaj ka qenė i dėnuar mė 1995 nga Gjykata pėr kriminele e Kantonit tė Solyrės me 5 vjet burgim, tė cilit dėnim iu shtua edhe 2 vjet e gjysmė burgim nga Gjykata e Kantonit tė Sant Gallenit. Nė muajin qershor 1992 ai kishte marrė pjesė nė njė tė njė agresion Piktori dhe gruas sė tij nė Laupersdorf, nė rajonin e Salerės. Ky Cift bashkėshortor ėshtė sulmuar nė mes tė natės. Burri ėshtė rrahur keq, ndėrsa gruaja ka pėrjetuar dhunime disa herė rresht.

I dėnuar nga Gjykata e Pajernės kriminale.

Sadik Musaj i lindur mė 1964, i ardhur nė Zvicėr, si azilkėrkues politik nė vitin 1986 ai shumė shpejt u gjend prapa grilave (nė burg) pėr dhunim, hajni dhe lėndime trupore, para se tė lirohet mė 1991. Dy vjet mė vonė ai u gjend prapė para Gjyqit kriminel nė Pajernė, i akuzuar pėr thyerje tė njė karrocerie tė firmės "Broye sė bashku me disa bashkatdhetarė tė tij dhe vjedhje tė njė ferme tė dy vėllezėrve fermerė nė Kantonin e Bernit. Pėr kėrcėnim me armė zjarri dhe me shrafcigerė pėr terrorizmin e kėtyre banorėve dhe pėr rrahjen e tyre me ēykė revoleje dhe mbylljen e tyre nė Bodrum dhe nė toalet. Sadiku i mori 10 vjet burg pėr gangsterizėm, vjedhje dhe dėmtim tė pronės. Ai i mbajti tri vjetėt e para nė Burgun e Orbes nė Zvicėr, siē e konfirmon Andre Valton Drejtor i burgjeve tė Kantonit Vaud, e mandej ai ka qenė i transferuar nė njė burg tė Cug kantonit.
Babai i Sadikut, Ramė Musaj ka qenė i dyshimtė pėr kontrabandė me drogė nga policia e Zvicrės nė fillim tė viteve 90-ta. Nė vitin 1992 ai ka qenė i arrestuar nė Klloten, arit nė momentin kur po pėrgatitej tė udhėtonte pėr nė Kosovė dhe kishte me vete njė sasi tė. I dėnuar me tri vjet burg nga Gjykata e Bremgartenit kantoni i Argaut ai ėshtė liruar shumė shpejt me pretekst se ishte i sėmurė rėndė.

Nga tė gjithė njerėzit e klanit tė tij mė i rrezikshmi del i biri i tij Xheladini. Nė vitin 1991 dyshohet tė ketė bėrė njė vrasje, ai ka qenė i arrestuar nė Solyre dhe i liruar pėr Mungesė provash. Tri vjet mė vonė, po nė Solyre, ai ėshtė dėnuar, me disa vite burgim por prapėseprapė ai kishte ikur nga burgu. Me vėllain e tij, Samiun, ai u gjend nė Kėln tė Gjermanisė, ku kanė mbjellė terror para se tė Arrestohen nė vitin 1992. Ata kalojnė nė gjyq, dhe lirohen nga njė shikues i armatosur (gjatė gjykimit) para syve tė gjyqtarėve dhe rojeve tė midis gjykatės sė kėtij vendi nė Kėln. Dhe, prej atėherė ata janė kthyer nė Kosovė.

Bashkėpunėtorėt Ndėr mė tė ngushtė tė Ramiz e Vesel Muriqit dhe Musajve te Strellcit janė edhe Skėnder Vllezėrit Azem Hoxhaj (1972), strellci i dhe Naser Azem Hoxhaj (1973) nga Epėrm. Skėnder Hoxhaj ėshtė i njohur si bashkėpunėtor i hershėm i policisė tė serbe, sidomos prej vitit 1990 e Rusi. Prej vitit 1991 deri nė vitin 1997 ishte njėri ndėr informatorėt mė aktive tė policisė tė serbe nė rajonin e Strellcit e fshatrat e tjera, nė kėrkim pėr aksionin e armėve tek popullsia shqiptare, tė shifruar "Tragaq, gjatė tė cilit dhjetėra shqiptarė u maltretuan eu torturuan barbarisht nė Stacionet policore serbe. Sikurse i vėllai, edhe Naser Hoxhaj, organizator pėr dorėzimin e armėve tė fshatit Strellc, prej tetorit tė vitit 1998 deri nė Pėrfundim tė luftės i uniformuar me uniformė tė policisė tė serbe dhe i sistemuar nė njėsitet e MUP-it serb nė Deēan (nė sektorin e tretė) vazhdimisht ka qarkulluar me automjete zyrtare policore serbe. Me policinė serbe nė Deēan, Naser Hoxhaj ka qėndruar e vepruar edhe masiv nė kohėn e dėbimit tė popullatės civile nė Shqipėri deri mė 12 qershor 1999, kur ka bėrė edhe djegien e dhjetėra shtėpive shqiptare nė Strellc tė Epėrm e tė Ulėt por edhe nė fshatra tė tjera, nė dhunime tė disa vajzave shqiptare bashkė me policinė serbe etj. Mė 5 mars tė vitit 2000, Mentor Istrefaj nga strellci e kishte akuzuar Naser Hoxhajn pėr djegien e shtėpisė sė tij bashkė me policinė serbe dhe shtėpive tė tjera tė lagjes Istrefaj, Mirėpo ky i fundit e sulmon fizikisht. Gjatė pėrleshjes, Mentori e ka me thikė Naserin. Nė qershor 2000, e rrahin brutalisht, Naser Hoxhaj, Sami Musaj e tė tjerė Mentorin nė shenjė hakmarrjeje, duke e kėrcėnuar se nuk guxon mė ta pėrmend e djegien shtėpisė. Agron Bajraj nga strellci i Epėrm, i dėnuar para luftės disa here pėr vjedhje tė rėnda, bashkėpunėtor i policit serb Jokiq VEKO, i perket ketij RRJETI ... Me Muriqet vepron edhe Qazim Mete Idrizaj nga strellci i Epėrm i cili gjatė luftės nė Kosovė ka vepruar nė kuadėr tė organizatės terroriste serbe Dora "e Zezė" qė ka vepruar nė Pejė, ku ndėr kryesorėt e kėsaj organizate ka qenė edhe Inspektori i MUP-it serb tė Pejės, Hamda Musiq, shok i ngushtė i Qazimit.Disa nga "trimat" e Ramiz MURIQIT!KUSH ESHTE FATMIR Ferizi?!


Njohin si bashkėpunėtor dhe bashkėveprues tė hershėm tė forcave serbe, madje edhe Gjatė kohės sė luftės, Fatmir Ferizin nga Lagjja Kapeshnicė e Pejės, tė gjithė nė Pejė e mė gjerė i cili e gjatė gjithė jetės sė tij ėshtė marrė me gjėrat mė tė ndyra. Fatmir Ferizi i ashtuquajtur "Rasha" Gjatė luftės ishte i pandarė me policėt kriminele serbe tė MUP-it tė Pejės Mishko Ivanoviq (Pejė), Miqo Martinoviq (Vitomiricė) dhe me kriminelin e njohur Vidomir Shalipur. Familja Ferizi apo siē njihet nė Pejė e mė gjerė Familja e Ullukxhinjve tė Pejės, ėshtė e njohur nė gjithė Pejėn si familje qė ka bashkėpunuar haptazi me policinė serbe. Janė marrė me kontrabandė tė drogės, tė veturave, tė tė hollave qė i kanė sjellė nga Nishi, por edhe qė kanė bashkėpunuar ngushtė me sigurimin dhe policinė serbe.

Riza ferizi, djali i axhės sė Fatmir Ferizit, i ashtuqujtur "KOSTA" bashkėveprues i forcave serbe para dhe gjatė luftės, ėshtė larguar nga Kosova bashkė me forcat serbe nė qershor tė vitit 1999, pėr t'u kthyer nė Pejė nė vitin 2001. Lokali i tij "Bar Ratko" (afėr Spitalit tė Pejės), gjithnjė ka qenė ēerdhe e policve dhe punėtorėve tė sigurimit serb. Edhe mė 4 dhjetor 1998, Myrvete Maksutaj, vritet nga Njėsia intervenuese serbe qė gjendej me Qėndrim nė lokalin e "Kostės", siē e thėrrisnin gjithnjė serbėt. I kėtillė ishte edhe Filo Ferizi. Njekohe, deri vone ka qene ne sherbim te plote te Ramiz Muriqit. Bashkėveprues nė vjedhjen e makinave tė shtrenjta, dėrgimin e tyre nė Shqipėri dhe kėmbimin me drogė gjithnjė do ta ketė djalin e Ramiz Muriqit, Musajt e Strellcit dhe banditėsh nė zė njė varg nga Shqipėria. A tė vazhdon vjedhjet, plaēkitjet, dhunimet, trafikimin e drogės, pėr tė arritur kulmin me vrasjen kriminale tė ish-ushtarit tė UĒK-sė, Xhemajl Bucolli. Menjėherė pas lufte nė lagjen Kapeshnicė, Filo Ferizi, Nexhat Belegu, Mirsad Honsiq - "Kala", me urdhėr tė Ramiz Muriqit nė Kapeshnicė e formojnė tė ashtuquajturin "shtab paralel tė UĒK-sė" nė Pejė - "Kobra" e, ku mblodhėn bashkėpuntorėt policisė tė serbe pėr tė vazhduar avazin e mėhershėm tė maltretimeve tė qytetarve, kėrcėnimeve dhe plaēkitjes sė pasurisė sė tyre, sidomos tė asaj shtrese qė dinin ua bėmat e tyre me policinė e paramilitarėt serbe. E kėtij Shtabi Bashkėunėtore ishte edhe Zyrafete Rraci - "Zuki", e cila haptazi edhe gjatė lufteės ka shkuar me paramilitarė e policisė serbe.


KUSH ĖSHTĖ MEHMET SADRIJAJ - "Tushi"?!Mehmet Sadrijaj (1973) - "Tushi", ėshtė nga fshati Lėbushė i Deēanit, me banim nė fshatin Kryshec tė Pejės. Nip i Ramiz Muriqit. Para luftės kishte lidhje tė ngushtė me shefin e Sigurimit Publik tė MUP-it tė Pejės, Bato Bullatoviq. Tushi bashkė me tė vėllanė mė tė madh Ilir Sadrijajn ka vite qė janė marrė me kontrabandė droge dhe me kriminalitet tė organizuar, duke qenė nė bashkėveprim tė ngushtė me Sadik Musajn, Xhavit Musajn, Xheladin Musajn, Sami Musajn e tė tjerė nė kuadėr tė mafias tė drejtuar nga Tahir Zemaj me Qendėr nė Berlin tė Gjermanisė, tė cilėt ishin nė lidhje tė ngushtė me mafian serbo-jugosllavė. Pėr shkak tė veprimtarisė sė tillė Ilir Sadriaj ėshtė dėnuar disaherė me burgim nga Gjykatat gjermane, duke pėrfshirė edhe dėnimin e fundit me burg te pėrjetshėm nga Interpoli Gjykatat gjermane bashkė me Xhavit Musajn (alias Xhavit Pashėn) e Strellcit nė vitin 1997, pasi ishin zėnė nga nė Shkup. Edhe para kėsaj kohe nė Kosovė i arrestuar disaherė bashkė me Sami Musajn (gjatė viteve 1992, 1993) pėr akte kriminale. Me bashkėvepruesit e mėsipėrm. Mehmet Sadriaj nuk do tė ndahet asnjehere si pas lufte nė Kosovė. Duke qenė nė lidhje tė ngushtė familjare me Ramiz Muriqin, si kafshim i tij dhe me veprimtari tė pėrbashkėt disavjeēare, u bė njėri ndėr Mehmet Sadriaj ekzekutuesit mė nė zė tė urdhrave tė Tahir Zemajt dhe Ramiz e Vesel Muriqit. Vlen tė theksohet se mė 26 tetor 2000 nė tubimin tė promovues i LDK-sė tė mbajtur nė palestrėn sportive nė Pejė, kryetari i kėsaj partie Ibrahim Rugova truproje i kishte Mehmet Sadriajn "Tushin" dhe Fatmir Ferizin "Rashėn", tė dy tė implikuar nė njė varg nė aktesh kriminale nė Pejė e mė gjerė. Mė 21 qershor 2000, rreth Orės 17,00, Mehmet Sadriaj pas njė Rrahje qė e kishte nxitur vetė nė Pejė, e qėllon me arm zjarri Blerim Elshanin, duke e plagosur nė kėmbė. Katėr ditė pas kėsaj, policia e UNMIK-ut e bastis shtėpinė e Mehmet Sadriajt nė Kryshec, ku e gjejnė edhe armėn gjysemautomatike me tė cilėn i kishte sulmuar Blerim e Adem Elshanin. Mė 26. 6. 2000 Sadrijaj Mehmet paraburgoset nga policia pėr t'u liruar pas disa ditesh. Mė 26 qershor 2000, mbushi pas arrestimit tė Mehmetit, Sadik Musaj i ishte kėrcėnuar me likuidim fizik, prokurorit publik tė gjykatės nė Pejė, Flamur Kelmendit, qė tė mos merret me ta, nė tė kundėrtėn e pret vdekja. Nė ndėrkohė tre muaj pas vrasjes sė Virgjil Elshanit, ku nė dy tentim-vrasje ndaj Elshanėve merr pjesė edhe Mehmeti (Tushi), mė 4 janar tė vitit 2001, nė orėn 17 e 15 minuta nga burgu hetues i Pejės arratisen Mehmet Sadriaj - Tushi nga Krysheci dhe Behar Badallaj nga Prizreni, tė dy tė akuzuar pėr vrasje, tė cilėve dikush prej personelit tė burgut ua kishte hapur portėn e burgut. Para se Mehmeti tė "arratiset" nga burgu, Sadik Musaj i Strellcit dhe Habib Gashi nga Qyshku i Pejės, prej Orės 13,00-14,00, e kanė vizituar nė burg Mehmet Sadriajn - Tushin.Kush eshte ILIR Isufaj - "ILIR SHTRIGA"?!ILIR Isufaj i njohur nė Pejė e mė gjerė me emrin "ILIR SHTRIGA", i lindur mė 15. 8. 1974 nė Katundin i Ri tė Pejės, njihet si bashkėpunėtor i forcave serbe, i cili vazhdimisht ėshtė marrė me trafikun e drogės nė bashkėpunim tė ngushtė me Xhavit Musajn (Xhavit Pashėn) e Strellcit, Ilir Sadriajn, etj. Ėshtė i njohur sidomos pėr Lidhjet e tij tė hapta me inspektorin e MUP-it serb tė Pejės, Dushko Armush. Motra e Ilir Isufajt (Ilir Shtrigės), Kymetja, gjatė tėrė kohės sė luftės ėshtė shoqėruar me paramilitarė e policisė serbe. Kymete Isufaj e martuar me policin serb Pajo Radulloviq, me tė pėrfunduar tė luftės largohet pėr nė Serbi bashkė me forcat serbe. Ilir Shtriga, edhe pas lufte nė Kosovė e vazhdoi tė njėjtėn veprimtari, me tė njėjtin rreth bashkėvepruesish. Duke qenė i lidhur ngushtė me vėllezėrit Musaj tė Strellcit, Ramiz Muriqin, Mehmet Sadriajn (Tushin) dhe Habib Gashin e Ēyshkut, ka vazhduar kontrabandimin e drogės, armėve, plaēkitjeve tė armatosura, marrjen me prostitucion etj. Kėtu duhet pėrmend arkave plaēkitjet nė fabrikėn e Tjegullave nė Pejė (bashkė me Bedri Isufajn), nė degėn e Elektro-Kosovės nė Pejė etj., Gjatė vitit 2000 dhe dhjetėra raste tė tjera tė plaēkitjeve me Maska nė rajonin e Pejės. Ilir Isufaj (Ilir Shtriga) nė rrjetin e vet ka edhe njė grup kontrabandistėsh tė armėve dhe drogės nga Shqipėria. Ndėr Bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė nė kėtė drejtim qė ia sjellin dėrgesat nė Kosovė janė shtetasit shqiptarė Luan Tobli (1974) nga fshati Metali, komuna e HASIT, Xhevahir Sylaj (1979) nga fshati Mejdan i Tropojes, dhe Shkėlzen Ukėperaj (1976) nga Hasi. Mė 30 tetor 2000 Ilir Isufaj, i kėrkuar pėr disa plaēkitje e vjedhje tė rėnda nė Pejė, zihet nga policia kosovare, duke hyrė nė pikėn doganore nė Pejė, me pasaportė tė huaj fallso me emėr tė serbit Goran Millaēiq, kriminel i njohur nga Katundi i Ri. Dokumentesh Pėr falsifikim dhe sulm ndaj Policeve, tė njėjtėn ditė Ilir Shtrigės i caktohet paraburgimi prej 40 ditesh. Mirėpo, mė 24 dhjetor 2000, Gjykata e Qarkut nė Pejė, duke qenė nėn presion tė vazhdueshėm tė bashkėpunėtorėve tė Ilir Shtrigės (por flitet edhe pėr marrje tė shumave tė mėdha tė tė hollave nga ana e gjykatėsve) e liron si tė pafajshėm Ilir Isufajn -- "" Ilir Shtrigėn, i cili nė bazė tė veprave pėr tė cilat akuzohej pritej tė dėnohej sė paku me 5 vjet burgim. Tė njėjtėn ditė e braktis Kosovėn dhe kalon nė Gjermani, ku ėshtė i martuar me njė gjermane, pėr tė hyrė herėpashere ilegalisht nė Kosove. Nė rrjetin e Ramiz Muriqit bėn pjesė edhe Fetah (Halil) Kamaj - me banim nė rrugėn "Avdullah Shabani", i nė Vitomiricė, cili gjatė luftės ka vepruar me Maska Bashkė me forcat serbe.


Vrasja e VIRGJIL ELSHANIT


TENTIMVRASJA e Parė ndaj familjes ELSHANI


Mė 18 tetor 2000, nė orėt e mbrėmjes nė oborrin e shtėpisė sė vetė Isuf Elshani nga Ozdrimi (Pejė) e gjen tė vendosur njė minave teledirigjuese tė paaktivizuar, pėr ēka e njofton policinė nė Pejė, tė cilėt e bėjnė ēmontimin e saj. Akterėt, kur kishte dalė nga oborri i shtėpisė djali i Isufit, Demė Elshani, mbase pėr ndonjė gabim teknik nuk kishin mund ta aktivizojnė plasėse lėndėn, por si ta tėrheqin mė vonė, sepse ishte vėrejtur nga familjarėt dhe nė vendin e ngjarjes vie policia e SHPK -sė dhe UNMIK-ut. Sipas deponimeve qė do tė bėhen mė vonė nė polici, por edhe nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė, nga disa pjesėmarrėsit nė kėtė akt. Nė kėtė tentimvrasje kanė marrė pjesė Vesel Muriqi nga Vitomirica, Rexhep Kelmendi - "Xheka nga" Peja, Mehmet Sadrijaj - Tushi (operues me teledirigjues), Ilir Selimi nga Vitomirica e Pejės bashkė me tezakun e tij Hysenin nga Isniqi me banim nė Vitomiricė.TENTIMVRASJA e dytė


Pas tentimit tė realizimit tė atentatit me lėndė eksplozive, nga grupi i lartpėrmendur pason atentati tjetėr, kėsaj radhe sulm me armė zjarri. Gjithēka ndodhi mė 24 tetor 2000, rreth Orės 22,30 minuta nė qendėr tė Ozdrimit, me ē'rast nė dy veturat e vėllezėrve Elshani ėshtė qelluar nga pusia njėkohėsisht nga 5-6 armė automatike. Si pasojė e kėsaj plagoset rėndė Visar Elshani, ndėrsa mė lehtė plagosen Demė Elshani dhe Ramadan Elshani (taksirat i brigada "Adrian Krasniqi" tė TMK-sė nė Istog). Kėtė akt e kryen Sadik Musaj, Mehmet Sadrijaj - Tushi, Vesel Muriqi, Rexhep Kelmendi - Xheka, bashkė me vėllain dhe njė tė nduk nga vetin Potėrēi, Ilir Selimi, Hyseni dhe njė tjetėr person. Pasi familja Elshani i zbulon disa prej pjesėmarrėsve nė dy sulmet e lartcekura, e lajmėron rastin nė polici, me ē'rast Arrestohen tre prej tyre (Mehmet Sadriaj, Ilir Selimi dhe Hyseni) tė cilėt nė policinė e UNMIK-ut e pranojnė pjesėmarrjen e vet nė kėto dy sulme, por dėshmojnė edhe pėr pjesėmarrėsit e tjerė, duke dhėnė edhe detajet, se gjatė kanė tėrė kohės komunikuar mesveti me radiolidhje, se e kanė formuar njė grup prej 30 vetash me qėllim qė tė kryejnė atentate pjesėtarėve kundėr tė UĒK-sė, TMK-sė, por edhe tė LDK-sė pėr tė nxitur konflikte tė hapta mes tyre etj. Lidhur me kėtė rast inicohet procedura penale nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė.


ATENTATI I tretė - vrasja e VIRGJIL ELSHANITMė 10 nėntor 2000 (e premte), gjykimi kundėr personave qė ua kishin vėnė minėn nė oborr dhe i kanė gjuajtur me armė zjarri mė 18 e 24 tetor 2000, ishte paraparė tė fillonte nė orėn 12,00, por qė pėr arsye tė panjohura ishte shtyer nga gjykatėsi pėr dy orė. Nė atė gjykim Demė Elshani me babain e tij Isufin kishin pėr tė dalė nė gjyq si dėshmitar. Pas pėrfundimit tė seancės, rreth Orės 16,20 min., Duke u kthyer nga gjyqi, familja Elshani sėrish sulmohen me armė zjarri. Ata ishin duke udhėtuar me dy Vetura: nė tė Paren ishin Isuf e Demė Elshani, ndėrsa nė tė dytėn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijnė nė Ozdrim, vetėm disa dhjetėra metra larg nga shtėpia e tyre, disa persona nga njė veturė "Alfa Romeo" me ngjyrė tė bardhė (pronė e Musajve tė Strellcit), qė vinte nga Drejtimi i Pejės, nė tejkalim e Sipėr qėllojnė me armė automatike dhe bomba dore Elshanėve nė drejtim tė veturave tė. Nga Shpėrthimi i bombės dhe plumbat e automatikut plagosėn rėndė Virgjil Elshani (19), ish-Ushtar i UĒK-sė, i cili vdes pas 12 oresh nė spitalin ushtarak tė KFOR-it nė Pejė dhe Granit Elshani (15), tė cilėt gjendeshin nė veturėn e dytė. Ndėrsa Demė dhe Isuf Elshani qė ishin mė pėrpara shpėtojnė, sepse Vetura "Alfa Romeo" qė ishte nė ndeshet tejkalim Ballė pėr ballė me njė makinė kombi qė vinte nga Drejtimi i Mitrovicės dhe veturėn e mbulon zjarri. Shoferi i vetures "Alfa Romeo" nga tronditja qė merr nga Ndeshja vetėm qė pas disa minutave e nxjerrin nga Vetura vdes, ndėrsa tre tė tjerėt dėrgohen nė spitalin ushtarak italian. Nė veturė policia dhe KFOR-i gjejnė tri pushkė automatike me tre karikatorė rezervė, njė tjetėr pushkė automatike tė djegur nė veturė, njė revole gjysmautomatike dhe njė bombe dore. Kėsaj radhe kryesit e krimit ishin katėr persona nga Shqipėria: Fatbardh Gabraj (1979), nga fshati Geghysen me banim nė Tiranė, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe njė person tjetėr.Vrasja kriminale e Xhemajl BUĒOLLIT NGA RAUSHIQI I PejėsXhemajl Bucolli nga njė familje e njohur e fshatit Raushiq tė Pejės, ishte njeri qė kurrė nuk ishte pėrzie nė punė tė dikujt tjetėr. Nė kohėn e luftės renditet nė radhėt e ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ndėrsa pas lufte i kthehet punės. Me djersė e mund duke punuar pandėrprerė fitonte e kafshatėn gojės. Por mizorisht ia ndėrprenė jetėn e punėn. Derisa mė 5 gusht 2000, ditė e shtunė, Xhemajl Bucolli si ēdo ditė ishte duke punuar (duke bartė zallė) tek Agim Ganiqi nė Pejė, pasdite, Fatmir Ferizi nga Kapeshnica e Pejės bashkė me tre persona tė tjerė nga Puka e Shqipėrisė shkojnė e dhe kėrkojnė Xhemajlin kinse pėr tė punuar diēka. Mirėpo, me t'u larguar Xhemajl Buēollin e vrasin dhe kufomėn e tij e hudhin nė njė qelb (Bunar) nė Brestovik tė Pejės. Prej kėtij grupi kriminelėsh (tre nga Peja e tre nga Shqipėria) dy Arrestohen nga policia nė Pejė. Njeri prej tyre, Adrian Nela, tregon rastin e vrasjes, dhe nė bazė tė deklaratave tė tij gjendet rreshqitje e masakruar e Xhemajlit dhe e hudhur nė qelb. Ndėrsa krimineli Fatmir Ferizi pas zbulimit tė vrasjes kalon nė Shqipėri, ku njė kohė qėndron tek Alfred Hasi nė Fushė Arrėz, bashkėpjesėmarrės nė vrasjen e Xhemajl Buēollit. E prej atje kalon nė Bosnje e pastaj nė Gjermani, ku qėndron deri nė shkurt tė vitit 2002, kur ekstradohet nga policia gjermane nė Kosovė.Vrasja MAKABRE NĖ StrellcMė 14 shkurt 2001, nė orėn 24,30 minuta nga shtėpia e Musajve tė Strellcit shtihet me armė automatike nė drejtim tė veturės "Golf 2" me ngjyrė tė bardh, me regjistrim; 145-KS-660, me ē'rast vriten vajzat Sanella dhe Koiq Vjollca Krasniqi, plagoset rėndė Kastriot Krasniqi, ndėrsa mė lehtė dhe Alban Mulliqi Ricard Krasniqi, tė gjithė nga Peja. Djemtė i shpėtuan vdekjes qė kanė treguar se pesė tė rinjtė po shkonin nė aheng pėr ta festuar Ditėn e tė Dashuruarve dhe ishin ndalur rastėsisht para shtėpisė sė familjes Musaj qė gjendet bri rrugės magjistrale te Stacioni i autobusėve. Mirėpo sapo Vetura ishte ndalė nė parkingun mu para shtėpisė, pasi qė dikujt i kishte rėnė gaca e cigares nė veturė dhe vajzat kishin dalė jashtė pėr t'u shkundur, aty i kishte pritur breshėria e plumbave. Ata me vajzėn e quajtur Sanella, e vdekur nė makinė, kishin udhėtuar deri nė Deēan pėr tė kėrkuar ndihmėn e policisė tė. Ndėrsa Vjollca kishte vdekur rrugės pėr nė spitalin e Prishtinės. Pėr kėtė vrasje, policia ka arrestuar Qazim Musajn dhe Isa Hoxhajn, tė cilėt edhe kėsaj radhe pėrsėritur kanė slloganin e njohur "na kanė sulmuar". Ndėrsa nga Gjykata e Qarkut nė Pejė, dėnohet vetėm Isa Hoxhaj, i cili merr pėrsipėr aktin e kryer, ndėrsa Qazim Musaj lirohet pa kusht. Gjatė procesit kundėr gjyqėor Qazim Musajt, pėr tė mos dėnimin vuajtur, Mbrojtėsit kanė tentuar ta nxjerrin si person tė sėmurė mental, gjė qė ia kanė arritur, pas lėshimit tė diagnozės nga psikiatrja Kroate Nada Morina, duke ia dhėnė asaj nje shume te konsiderushme marka gjermane Mito.Vrasja e Sadri AHMETXHEKAJT NGA ISNIQI


Mė 10 korrik 2000, e martė, nė pikė tė ditės Besnik (Elez) Balaj nga Isniqi, nė tavernėn e lokalit hotelier "Deēani" nė tė hyrė tė Deēanit vrau publikisht me armė automatike e bashkėvendėsin vet Sadri Azem Ahmetxhekaj, luftėtar i UĒK-sė . Lidhur me vrasjen e Sadri Ahmetxhekajt, tė nesėrmen mė 11. 7. 2000, zėdhėnėsi i Komandės Italiane tė KFOR-it nė Pejė, koloneli Xhanfranko Skalas i tha Agjencisė ANSA se mbush pas vrasjes ėshtė ndalur shqiptari Besnik Balaj, i cili iu dorėzua policisė tė menjėherė sė Kombeve tė Bashkuara. Por deklarimin e bėrė njė ditė pas vrasjes, zėdhėnėsi i KFOR-it e mohoi tė nesėrmen, duke thėnė se nuk ėshtė zėnė VRASĖSI, por ėshtė marrė nė pyetje njė tjetėr anėtar i familjes Bala. Nė rastin konkret, pėrflitet se njė deklarim i tillė ėshtė bėrė me qėllim qė Besnik Balaj pas vrasjes makabre tė kalon nė Shqipėri pa therrė nė kėmbė. Baba i vrasėsit Besnik Balaj, Elezi Gjatė luftės ka punuar haptazi me policinė serbe, sidomos me kryeshefin e sigurimit tė MUP-it nė Deēan Vukmir Mirēiq - VULA. Elezi e ka bėrė dorėzimin e armėve te policia serbe nė Isniq dhe ėshtė caktuar kryepolic lokal i Serbisė, pėr bashkėsinė lokale tė Isniqit duke poseduar pėrkatėse librezė, revole, por edhe pushkė automatike qė ia jep policia serbe pėr tė luftuar kundėr UĒK-sė.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:35   #29
Arsimi
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
e ki haru edhe nje nga Gjilani
Rexhep Guzillen .
E dim qe i njef ti te gjith keta
Edhe nga gjilani edhe nga vjen ti dardana
Edhe ma gjer ne Kosove e ne nga te gjitha viset e ishe jugosllavis
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:36   #30
Arsimi
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

UDBASHET E KOSOSVES NGA MAQEDONIA!!!

Lista e veretete dhe e fundit


1. Ramiz Merko, Struge
2. Fazli Veliu, Kercove
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Argetim Fida, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Tahir Hani, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Bardhul Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Natmir Asani, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Ysen Ramo, Ladorisht-Strugė
15. Xhemi Hajredini, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Evzi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Nasufi, Veleshte-Strugė
25. Melaim Ademi, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Rushiti, Ladorisht-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Azis Pollozhani, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. ErmalLena
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Nazlie Dauti, Ladorisht-Strugė
134. Rasim Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Nafi Jonuzi, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Kaim Murtishi, Ladorisht-Strugė
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:39   #31
Arsimi
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

Shėrbimi Sekret Serb ka ndryshuar vetėm emrin

Zėvendėsshefi i Drejtorisė sė Pestė tė BIA-s, e cila ėshtė e ngarkuar me ndjekjen e Ratko Mlladiēit, ėshtė njeriu qė ka marrė pjesė nė ndjekjen e Ivan Stamioliēit. Sigurimsi i dytė qė ka kryesuar ndjekjen e Stamboliēit, tani ėshtė shef i sektorit tė pėrgjimeve, ndėrsa sektorin e bashkėpunimit me tė huajt, sot e drejton njeriu qė ka pasur nė tavolinė tė gjitha raportet pėr ndjekjen e Sllavko Quruvisė - bėjnė tė ditur pėr gazetėn "Blic", burime tė afėrta me Agjencinė Informative tė Sigurisė (BIA-n). Kjo politikė kuadri tregon se BIA-n e sundojnė akoma njerėzit e regjimit tė Millosheviēit dhe se ajo nuk ėshtė pastruar nga njerėzit e kohės sė Millosheviēit. Kuadrot e vjetėr, qė kanė qenė pėrfshirė nė ndjekjen e njerėzve, qė mė pas u vranė, janė akoma nė vendet kyēe, mė tė rėndėsishme tė BIA-s.

Kėto pozita u japin atyre fuqi tė madhe. Tek ata vijnė informacione, qė pėr tė gjithė tė tjerėt janė shumė sekrete. Ata drejtojnė veprimet mė tė ndjeshme tė shtetit, konfirmon bashkėbiseduesi i "Blic"-it.

Te kėta kuadro mbėshtetet edhe Rade Bulatoviē (shefi aktual i BIA-s shėn. im). Ata, qė nga 5 tetori i vitit 2000, kanė qenė nė pozita kyēe tė BIA-s dhe kanė pasur role drejtuese, gjatė kohės qė Shėrbimin e Sigurimit tė Shtetit (Dėrzhavna Besbednosti-DB) e drejtonin Goran Petroviē, Andrija Saviē dhe Misha Miliēeviē. Pėr gjashtė vitet e fundit, DB-ja ka qenė nėn drejtimin e tre qeverive e katėr drejtorėve tė saj. Ndryshim thelbėsor ėshtė vetėm ndarja nga Ministria e Brendshme dhe ndryshimi i emrit nė Bezbedonosno-Informativnu Agenciju-BIA-(Agjenci Informative tė Sigurisė).


Krimet

Tė gjithė politikanėt serbė, nė kohėn kur ishin nė opozitė ndaj Millosheviēit, kanė deklaruar se Shėrbimi i Sigurimit ėshtė inspirator, organizator dhe ekzekutor i shumė krimeve. Edhe pas rėnies sė Millosheviēit, ministri i parė demokrat i policisė ka deklaruar publikisht, se hetimi i shumė krimeve ka shkuar deri te dera e Sigurimit tė Shtetit dhe nuk ėshtė bėrė e mundur mė shumė. Gjashtė vjet mė vonė, kėto dyer janė akoma tė mbyllura dhe DB, si shtylla mė e fortė e regjimit tė Millosheviēit, ka mbetur e paprekur. Deri tani, i vetmi vendim nė tė cilin janė shpallur fajtorė njerėz tė Shėrbimit tė Sigurimit, janė vrasja e Ivan Stamboliēit dhe atentati ndaj Vuk Drashkoviē nė Budva.

Stamboliē u rrėmbye e u vra mė 25 gusht 2000. Dy muaj para vrasjes sė tij, mė 15 qershor, ishte kryer atentat ndaj Drashkoviēit. Pėr kėto dy krime u dėnuan Radomir Markoviē, Milorad Ulemek Legija, Dushan Mariēiē Gumar, Milorad Bracanoviē, oficer i lidhjes mes pesėshes nga Njėsia pėr Operacione Speciale (Jedinica za specijalne operacije" (JSO), degė e DB-sė.

Hetimet dhe shumė procese gjyqėsore pėr vrasje tė tjera, tregojnė se krimet nė Magjistralen e Ibrit, vrasja e Quruvisė, atentati ndaj Zoran Gjingjiēit, vrasja e Momir Gavriloviēit, por dhe shumė krime tė tjera, vijnė nga dera e Shėrbimit Sekret. Deri nė 5 tetor, nė krye tė Shėrbimit Sekret ka qenė Radomir Markoviē me zėvendėsin e tij, Nikola Qurqiē dhe ndihmėsit Frank Simatoviē Frenki, Branko Cėrni e Misha Vilotiē. Markoviē ėshtė i pari i dėnuar rėndė me 15 vjet burg pėr vrasjen e Stamboliēit dhe atentatin ndaj Vuk Drashkoviēit nė Budva. Ai u gjykua edhe pėr vrasjen e katėrfishtė nė Ibarska. Ai, sė bashku me Qurqiqin, Cėrnin e Milan Radonjiēin, janė akuzuar edhe pėr nxjerrje sekreti.

Shefat e sektorėve mė tė rėndėsishėm, nė kėtė kohė kanė qenė Misha Nikoliē, Millan Gjuroviē, Radisha Roskiē dhe i njohuri Stojanoviē, ndėrsa oficer pėr sigurinė nė JSO ka qenė Milorad Bracanoviē. Qendrėn e Beogradit e ka kryesuar Millan Radonjiē, po ashtu i akuzuar pėr atentatin nė Ibarska, ndėrsa zėvendėsi i tij ka qenė Veselin Leqiē, mė vonė oficer shėrbimit nė JSO. Nė krye tė sektorit tė kundėrzbulimit tė qendrės sė Beogradit ka qenė Goran Zhivaleviē, qė mė vonė u ngrit nė detyrėn e zėvendėsshefit tė BIA-s, ndėrsa Drejtorinė e Dytė e ka drejtuar Misha Miliqeviē, qė mė pas u bė shef i BIA-s, kohė kur u vra Kryeministri Gjingjiē.

Nė krye tė Drejtorisė sė Tretė ndodhej Stevan Basta, dėshmitar nė procesin kundėr Markoviēit, i cili pranoi se kishte marrė pjesė aktive nė ndjekjen e Drashkoviēit, nė prag tė atentatit nė Ibarska dhe Budva. Pas ndėrtimit tė qeverisė sė parė demokratike nė janar 2001, vetėm, Radomir Markoviē u zėvendėsua dhe u arrestua. Njė pjesė e drejtuesve janė nė pension, ndėrsa shumica ėshtė mbajtur nė shėrbimin e drejtuar nga shefat e rinj, Goranom Petroviē e zėvendėsi i tij, Zoranom Mijatoviē.


Tė pazėvendėsueshmit

Nė kėtė sektor nuk ėshtė bėrė reformė serioze. Kuadrot e vjetėr vetėm sa janė qarkulluar. Milorad Bracanoviē ėshtė bėrė shef i sektorit tė pėrgjimeve, ndėrsa Veselin Leēiē, ish-ndihmės i Radonjiēit, ka zėnė vend te "beretat". Leēiē dėshmoi nė gjyqin pėr vrasjen e Kryeministrit Gjingjiē, nė dobi tė Zvezdan Jovanoviēit, tė akuzuar pėr vrasjen e Kryeministrit. Nė kohėn e tij, u vranė ish-pjesėtari i JSO-sė, Zoran Ristoviē Prika dhe funksionari i shėrbimit, Momir Gavriloviē. Nė nėntor tė tė njėjtit vit, pas kryengritjes nė JSO, me insistimin e Legija-s, Petroviē e Mijatoviē u ndėrruan, ndėrsa shef i ri u bė Andrija Saviē. Zėvendės u bė Milorad Bracanoviē. Ata reformuan Shėrbimin e Sigurimit, duke e bėrė BIA (Agjenci tė Informacionit tė Sigurisė), por nė shėrbim kthyen tė "besuarit" e vjetėr, tė para 5 tetorit. Saviē u ndėrrua dy muaj pas vrasjes sė Gjingjiēit dhe nė postin e tij u vu Misha Miliqeviē. Zėvendės i tij ėshtė Goran Zhivaleviē. Edhe reforma e tyre mbeti vetėm te rotacioni i kuadrove- Radisha Roskiēit, Mishe Nikoliēit, Slavisha Milosheviēit, qė ka qenė kuadėr i Jovica Stanidshiēit e Mirko Vujadinoviēit... Shumica e kėtyre njerėzve ka mbetur nė Shėrbimin Sekret edhe nė mandatin e Radeta Bullatoviēit, shefit aktual tė BIA-s.


Shpėrbėrja e Shėrbimit

"Nė Serbi sundon Shėrbimi i Sigurimit me kuadrot e Millosheviēit, qė kanė mbetur nė Shėrbim. Ata mbrojnė njėri- tjetrin. Kjo ėshtė pjesė e vazhdimėsisė, tha pėr "Blic" Danica Drashoviē. Ajo thotė se "fajtorė janė tė gjithė ata qė kanė marrė pjesė nė ndjekjen njerėzve qė janė vrarė, sepse kanė heshtur dhe nuk kanė treguar. Pėr asnjėrin nga kėta njerėz nuk ka vend nė BIA. Shėrbimi, kėshtu si ėshtė, duhet tė shpėrndahet. Duhet tė largohen tė gjithė ata qė kanė punuar nė kohėn e luftėrave dhe vrasjeve politike e tė punėsohen njerėz tė rinj, tha ajo.


Vullneti politik, kusht pėr gjithēka

Profesor Bogolub Milosavleviē, ekspert nė fushėn e reformės sė shėrbimeve sekrete, tregon se janė dy modele tė reformės nė shėrbimet e sigurisė. Njėri ėshtė modeli ēek, sipas tė cilit praktikisht, shėrbimet shpėrbėhen dhe bėhet shėrbimi krejt i ri. Kjo, nė rastin tonė, nuk do tė sillte dėm dhe problem i madh. Modeli i dytė ėshtė hapja e dosjeve dhe pastrimi i Shėrbimit nga njerėzit qė janė pėrzier nė aktivitete kriminale. Mendoj se receta e dytė edhe mund tė realizohet. Megjithėse edhe modeli i parė nuk ėshtė i pamundur. Milosavleviē thotė se edhe njėri edhe modeli tjetėr janė tė zbatueshėm nėse ka vullnet politik.


Stanishiē ngriti Shėrbimin Sekret tė Millosheviēit

Sistemin e shėrbimeve tė sigurimit, qė pėr 12 vjet ka qenė shtylla e regjimit tė Sllobodan Millosheviēit, e ka vendosur Jovica Stanishiē - njeriu qė ka drejtuar nė mėnyrė tė paprekshme policinė e fshehtė qė nga viti 1991 deri nė vitin 1998 dhe qė edhe tani, nga "hija" kopsit shumė punė. Stanishiēit iu dha fuqia mė e madhe. Ka pasur mbėshtetjen e plotė tė Millosheviēit, por dhe detyrėn mė me pėrgjegjėsi. Ai u vu nė atė detyrė, me qėllim qė Shėrbimi tė bėjė kalanė mė tė fortė tė sigurisė, kundėr tė gjithė armiqve tė Millosheviēit, por dhe qė shėrbimi t‘u pėrgjigjej tensioneve nė rritje nė RFSJ.


Fillimi

Se sa e madhe ėshtė fuqia e kėtij njeriu, dėshmon edhe deklarata e bashkėbiseduesit tė "Blic"-it, i mirinformuar pėr funksionimin e Shėrbimit tė Fshehtė, sipas tė cilit Stanishiē edhe tani pas 15 vitesh, "organizon" disa njerėz nė shėrbim. Kuadrot e Stanishiēit kanė mbetur nė shėrbim edhe pas ndėrrimit tė tij. Ka mbajtur lidhje me njerėz tė krimit, si dhe me agjentė tė shėrbimeve tė huaja sekrete. Kjo e bėn edhe sot atė tė fuqishėm. Stanishiē ka qenė dhe mbetet i vetmi komandant i vėrtetė i Legias. Nga viti 1988, deri nė vitin 1990, ndryshimet nė Shėrbimin e Sigurimit kanė qenė kryesisht tė natyrės kadrovike, por me fillimin e operacioneve luftarake erdhi dhe pėrforcimi intensiv i Shėrbimit tė Sigurimit Serb. Sipas "Blic"-it, nė kėtė kohė erdhi dobėsimi i vendit pėr angazhimin e mundshėm ofensiv, qeveria iu kthye Shėrbimeve Sekrete. Rėndėsia e tyre rritet, ndėrsa Millosheviēi pa nevojėn e menjėhershme tė riorganizimit rrėnjėsor.

Prandaj, Millosheviē dėrgoi Stanishiēin nė postin e njeriut tė parė tė DB-sė. Detyra e parė e shefit tė ri ka qenė formimi i njėsive paraushtarake. Tė gjitha kėto njėsi ishin tė bazuara nė kontrollin e DB-sė. U mobilizuan nė fshehtėsi dhe u intensifikuan lidhjet me kriminelė, qė mė parė kishin bashkėpunuar me shėrbimin. Kriminelėt, tė burgosurit dhe aventurierėt ishin burimi i rėndėsishėm pėr plotėsimin e njėsive. Po ashtu, u angazhua Zhelko Razhnatoviē Arkan, Dragan Vasilkoviē, i njohur mė vonė si Kapiten Dragani. Nė tė njėjtėn mėnyrė u pranua mė vonė nė kėtė formacion edhe Milorad Ulemek Legija. Ata kanė qenė instruktorėt kryesorė nė kampet e stėrvitjes sė specialeve. Shėrbimi mori mbi vete detyrėn e grumbullimit dhe hedhjes sė luftėtarėve nė luftė. Me kėtė organizim arritėn nė luftė edhe vullnetarė tė Partisė Radikale Serbe.


Njėsitė e luftės

Nėn kontrollin dhe sipas urdhrit tė Millosheviēit e Stanishiēit, u formua Njėsia pėr Operacione Speciale "Jedinica za specijalne operacije" (JSO), degė e DB-sė, e cila duhej tė luftonte nė luftė. Nė pėrbėrje tė saj hynė pjesėtarė tė gardės sė vullnetarėve serbė tė Arkanit, "Kninxhe"-t dhe disa vullnetarė e kriminelė tė zgjedhur. Por, me kalimin e kohės, JSO u forcua deri nė atė masė, sa i gjithė Shėrbimi i Sigurimit punonte vetėm pėr tė. Nė dispozicion tė saj, kjo njėsi ka pasur Qendrėn e Beogradit, Drejtorinė e Parė, tė Dytėn dhe tė Tretėn. Drejtoria e Dytė u formua pėr nevojat e JSO-sė. Kjo ėshtė Drejtori Informacioni, qė grumbullonte tė dhėna pėr JSO-nė nga terreni.

Drejtoria e Dytė pėrcaktonte vendndodhjen e njėsive luftarake, kėshtu qė e gjithė komponentja informative e Shėrbimit, nė kėtė kohė ekzistonte vetėm pėr JSO-nė tha bashkėbiseduesi i mirinformuar i "Blic"-it. Shėrbimin gjatė gjithė kėsaj kohe e ka drejtuar nė mėnyrė tė padiskutueshme Stanishiē. Bashkėpunėtorėt kryesorė tė tij kanė qenė Franko Simatoviē Frenki, njeriu qė ka komanduar JSO-nė, Dragisha Ristivojeviē, tė njohurit Dragiqeviē e Ristiē, Dragan Filipoviē, i cili ka qenė nė krye tė Drejtorisė sė Dytė dhe qė ka ikur nga vendi nė kohėn e "Sablja"-s (Shpata- operacioni policor pas vrasjes sė Gjingjiēit), Slavisha Milosheviē, shefi i Drejtorisė sė Parė dhe Milan Radonjiē, shefi i Qendrės sė Beogradit. Kėta janė njerėz qė kanė marrė pjesė direkt nė punėn e njėsisė.

Ka pasur dhe njė segment tė dytė, politiko-logjistik, qė ėshtė kujdesur pėr plotėsimin me personel, sigurimin e armėve, mjeteve tė transportit, uniformave e mjeteve financiare pėr JSO-nė. Pėr kėto punė janė kujdesur njerėzit mė tė afėrt tė Millosheviēit: Mihal Kertes, Milorad Vuēeliē, Vlajko Stojiljkoviē, Mirko Marjanoviē, Brana Cėrnēeviē, si dhe tė gjithė politikanėt e Republikės Serpska tė Krajinės - thotė burimi i "Blic"-it.


Komandimi

Nė njėsi, rolin mė tė rėndėsishėm e ka pasur komanda, strukturat e ruajtjes dhe tė informacionit, pėrkatėsisht oficeri pėr lidhjen me DB. Roli i oficerit ndėrlidhės ka qenė ndihma ndaj komandės pėr tė realizuar detyrat. Nė kėtė funksion ka qenė Milorad Bracanoviē, i cili ka shėrbyer nėn drejtimin e tre drejtorėve tė Shėrbimit dhe tė Veselin Leēiēit, ish-zėvendėsit tė Millan Radonjiēit dhe ish-zėvendėsit tė komandantit tė fundit tė JSO-sė, Dushan Mariēiē Gumar. Leēiē ėshtė tani nė BIA. JSO, pėrveē pėrbėrjes aktive, ka pasur edhe pjesėn e saj rezervė, tė cilėn e ka komanduar Rajo Bozhoviē. Si pjesė e DB-sė, pjesėtarėt e JSO-sė kanė marrė rroga katėr herė mė tė mėdha se pjesėtarėt e tjerė tė shėrbimit. Dushan Mariēiē Gumar, vetėm me shkollė tetėvjeēare, ka marrė gradėn e kolonelit dhe njė rrogė 2000 marka. Ka marrė shtėpi dhe si shef ka marrė edhe lejen pėr t‘u marrė me kriminalitet klasik. Pjesėtarėt e JSO-sė kanė punuar edhe nė sigurinė private, por kanė marrė pjesė dhe nė shoqėrimin e transportit tė drogės, cigareve, karburanteve etj. Ky ėshtė segmenti i kriminalizuar i Shėrbimit, nėn drejtimin e Jovica Stanishiēit, thotė burimi "Blic"-it.


Ēdo operativ ka pasur politikanin e vet

DB-ja ka pasur tė dhėna pėr tė gjitha drejtimet politike nė kėtė kohė, pėr formimin dhe veprimtarinė e partive dhe ēfarė ėshtė mė thelbėsorja, ka pasur dhe mundėsinė e fuqinė pėr tė ndikuar nė punėn e tyre, sepse mes tyre ka pasur njerėzit e vet. Millosheviē dhe Stanishiē i kanė ditur tė gjitha. Po si? Ka pasur dy mėnyra. Liderėt e partive tė veēanta kanė qenė pėr njė kohė tė gjatė bashkėpunėtorė tė Shėrbimit, ndėrsa ata qė nuk kanė qenė bashkėpunėtorė, kanė qenė objekt i punės operative. Ata janė ndjekur dhe pėrgjuar. Kėshtu ėshtė grumbulluar materiali pėr shantazh. Kanė qenė nėn vėzhgim takimet, planet e qėllimet e liderėve dhe tė partive tė tyre. Gjithēka ka qenė e njohur dhe paraqiste avantazh pėr Millosheviēin e Stanishiēin. Operativėt e DB-sė kanė qenė tė organizuar, nė mėnyrė tė tillė qė ēdonjėri prej tyre tė kishte njė politikan. Kėta operativė ishin palca e Shėrbimit. Me ta kėmbenin informacione tė besueshme, natyrisht nė atė masė, sa i pėrgjigjej interesave tė Shėrbimit. Kėshtu ka qenė rasti me Lauferin, i cili ka mbajtur nė lidhje pėr shumė vite Vojislav Sheshelin. Ai i ka dhėnė informacione, zbardhja e tė cilave i shkonte pėrshtat qėllimeve tė DB-sė. Ky ėshtė i gjithė sistemi i bazuar te Jovica Stanishiē. Shumica e njerėzve tė tij gjithė kėto vite janė mbajtur nė shėrbim - tha burimi pėr "Blic".


"Nėntoka" serbe, nė shėrbim tė Shėrbimit tė Sigurimit

Pėr Jovica Stanishiēin ėshtė deklaruar shpesh se ka mbajtur nėn kontroll gjithė "nėntokėn" serbe. Gati tė gjithė kriminelėt kanė qenė bashkėpunėtorė tė Shėrbimit, ndėrsa Stanishiē nga "hija" ka kopsitur punė, qė kanė ēuar deri nė pėrplasje tė pėrgjakshme mes ekipeve tė kriminelėve. Nė kohėn e Stanishiēit ėshtė vrarė ministri i policisė, dy policė, sekretari i Pėrgjithshėm JUL-it dhe 16 njerėz tė "nėntokės" sė Beogradit. Asnjėri prej kėtyre krimeve nuk ėshtė zbardhur.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:43   #32
Arsimi
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

"Vendet me te mira na i mori shkau, e me vėlla, vėllaun na ndau" Atė Gjergj Fishta. Gjurmėt nė kohė dhe e kaluara na mėsoi pėr tragjeditė e shumta qė shqiptarėt ndodhen te, nga trathetitė e vet shqiptarėve, tė cilet shiten e nderin vet dhe nderin e familjeve tė tyre pėr shumė pak tė matreale mira, apo pėr ndonje diplomė, apo edhe pėr gjakmarrjeje nderlikime, qė me trathėti u munduan tė zgjidhin problemet e tyre duke shkatėrruar sė pari idealet e shumė tė rinjeve dhe duke demoralizuar njė pjesė tė madhe tė njė bashkqytetarėve pėr interes tė Ulėt trathėtarėve tė kėtyre, egoizėm bėri qė njerėzit tė i frikohen shprehjes sė mendimit tė lirė.

Lojaliteti i shqipatrėve nė Shqipėri ndaj "Nenes Partia ishte" shumė mė trathėtia dhe i qėndrueshėm e Shqiptareve tė ishte njė Shqiperisė barikadė e pakapercyeshme sidomos pėr qeshtjen e Kosoves, dhe tė Shqiperise, e edhe pėr vendet e banuara me shqiptare ne Maqedoni e nė Mal tė Zi.Nė kėtė rast do tė veqoja qė trathėtine iu bė intelegjences dhe nacionalistėve shqiptarė nė Shqiperi Gjatė periudhės sė eger tė komunzmit qė dominonte atje!
Politika e eger moniste bėri qė njerėzit tė detyrohen tė mendojnė dhe tė besojnė nė atė ēka u servohej, dhe nuk dinin mė mirė! Nė Shqipėri pėr qira tė kėtij sundimi, njė populli tė tėrė, ju ndalue informimi pėr botėn e jashtme, jetonin me racion, nė izolim tė hekurt, sa qė edhe ata qė ndoshta thithnin ndonjė informatė nga jashtė pėrcilleshin hap pas hapi, dhe nuk lejoheshin tė , sepse sensibilizonin menjėherė me punen e trathėtarėve, pasonte internimi i eger, burgosja, e nėse nuk bindeshin, edhe likuidimi fizik! Mirėpo nga ana tjetėr kėta trathėtarė forcuan edhe mė shumė idealet e nacionalistėve tė vėrtetė, duke i njohur dhe duke i parė qartė trathetitė, e, edhe urrejtjen sidomos ndaj bashkpunėtorėve tė tyre!

Nga kjo periudhe ende janė prezente pasojat, dhe kėto vėrehen edhe me shumė nė Diasporė! Me shumė keqardhje, e them se Organizimi i shqiptarėve kėtu nė, Kanada duke ditur numrin tyre te madh, ėshtė shumė i pėrqarė, krahasuar me komunitetet tjera qė jetojnė kėtu! Ose krahasuar me shqiptarėt e Australisė, apo tė Amerikes, kėtu janė tė pėrqarė e tė vrarė nga sllavėrimi i tyre.

Njė kohė tė gjate mbarė shqiptarėt nė tė gjitha trojet si nė Shqiperi, Kosove, Mal te Zi, Maqedoni, Serbi e edhe nė Shqiperi, hasen nė barikada qė frenuan dhe ndėrruan edhe kursin e rrugės sė planifikuar tė idealeve kombėtare! Nė Kosovė Shėrbimi sekret i ish Jugosllavisė, si OZN-ja e UDB-ja dhe sė fundmi "Crna Ruka", e (Dora zezė) sjellen dhe po sjellin shumė dėme politikės sė atėhershme dhe politikės aktuale!

Dia e qė populli shqiptar nė emer tė BESES, ėshtė shumė besnik, dhe mu pėr kėtė lehtė bie nė kurthat e armikut dinak, kujtojmė vrsajen e mbi 100.shqiptarėve nė thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar, nė Koshare, 1999 ..... ...... Dinak Anmiku, po pregaditė pėr ēdo ditė trathėtie Modele tė reja, sė bashku me UDB-ashet, nė synim tė ndryshimit tė Kjo u pa dhe opinionit Botėror pėr Kosovėn! U bė e njohur edhe nė Mitrovicė 17 18.Mars.2008 qė e okupuan Gjykatėn nė Mitrovic.

Tani qė Kosova u pavarsue, duhet tė jemi mė syqelė se asnjėherė mė parė! Ēdo shqiptar duhet tė jetė i vetėdijshėm qė anmiku nuk fle asnjėherė, dhe nuk duhet tė lejojmė hapsirė neglizhences, duhet tė ju kėrkojmė pėrgjegjėsi maksimale, kopetentėve pėr zbulimin, dhe shkatrrimin e rrjetit tė bashkpuntorėve tė anmikut. Shqipetaret e Kosoves u ballafaquan me shumė intriga dhe propaganda tė rrejshme, ku kjo mė sė miri u pasqyrue nė rastin e paraburgimit tė Heroit tone kombėtar Ramush Haredinajt, qė ka krijuar karaktere tė betejave pėr liri, si shqiptar nacionalist, dhe nė nė procesin e gjykimit tė tij ishin paraqitur 75 UDB-ash, punėtor tė sigurimit sekret serb, ku ndėr ta ishin 27 UDB-ash shqiptar, duke filluar qė nga numri 6.shqiptar qė ėshtė nga Burimi (Istogu) ...

Dihet se Shqipetaret e Kosovės vuajten e po vuajnė ende nga serbet dhe hordhitė e tyre, tė cilet dėmtuan familje tė tėra, vetem e vetėm qė tė thellojnė hendekun e krijuar, dhe tė mos njohim as tė mos dijme kurrė tė vėrtetėn tonė tė kaluar! Pėr tė arritur kėtė, okupatorėt serb dhe Bashkėpunėtorėt e tyre "UDB-ashėt, i munduan shumė nacionalistėt e atedhetarėt. Ata qė me politikėn e tyre tė gabuar, dhe me devijimn e rrugės sė vėrtetė, duke iu lėnė hapsirė dhe aq mė keq duke iu dhėnė pėrparsiUDB-ashėve, si nė pozita tė mira nė shoqeri, ashtu edhe tė ardhuara te majme nė atė kohė ishin: Fadil Hoxha, Ali Shukriu, Mehmet Hoxha, Sinan Hasani, Kolė Shiroka, Veli Deva, Xhavit Nimani, Mahmut Bakalli, Ilaz Kurteshi , Azem Vllasi, Shaban Kajtazi, Hysamedin Azemi, Kaqusha Jashari, Islam Bogiqevici, (Bogiqi,) Jusuf Kakarushi, Mehmet Maliqi, Rrahman Morina, shqiptarella e shumė tė tjerė.

Nė emėr tė kėsaj, historia jonė duhet tė shkruhet dhe tė jetė e vėrtetė, me tė mirat e tė kėqijat e kohes, dhe tė gjurmėve nė kohė,! Ashtu si numėrohen atdhetaret, patriotėt, nacionalistėt, Intelektualėt, ideologet, teologet, e tj, duhet tė numėrohen UDB-ashėt, shqiptarė tė sigurimit sekret serb dhe ata qė penguin rrugėn e lirisė, qė plaqkiten e rrahen nacionaliste e mėrgimtarė shqiptarė. Trathėtarėt me synimet e tyre tė liga, cenzuruan dhe pėrsekutuan tona libarat shqip, prandaj Fėmijet tanė duhet tė dijnė se kush ishin OZN-ja, UDB-ashėt, Crna RUKA dhe se armiku nuk fle kurrė!

Sot shumė faqe tė internetit i kanė tė shkruara emrat e UDB-asheve, e Moderatorėt kėtyre web-faqeve me korrektėsi dhe nė mėnyrė direkte e inderekte pasuruan faqet e historis sonė! Keta emra do tė i Shėnoje edhe njė herė tė marruara nga faqja e internetit : shqiptar studentet.info.forumi, prishtina.team.pashtriku.com, derenica.com.e tj .. personalisht pėrshendes dhe falenderoj zotin, Cakiqi, dhe zotin, Berisha, qė mua Qielli tė plotė, paraqiten listen me emra tė UDB - ashėve.

OZN-sė-UDB-shet, NĖ KOSOVĖ NĖ vitet 1945-1990? Ata qė pėrbėnin strukturat udhėheqėse tė kėtij Shėrbimi famėkeq dhe qė pėrgaditėn mijėra procese gjyqėsore nė bashkėpunim me strukturat politike nė Kosovė, kundėr atdhetarėve shqiptarė, ja disa dallohen qė janė: Ēedo Mijoviq Nė ditėt festive Topalloviq Rajko Vidaēiq Miqa Mijushkoviq Lluka Tomanoviē Vllado Shilegoviq Budimir Gajiq, Milosllav Bllagojeviq , Andrija Vujoviq, Radomir Bojaniq, Novak Samargjiq, Kosta Mihajlloviq, Radovan Tapushkoviq, Jovan Rosandiq Gojko Medenica, Mirko Iliq, Zhivko Gjurishiq, Vesho Cvetkoviq, Drago Cėrnigiq, Angjellko Armush, Shaban Kajtazi, Xhevdet Hamza, Mehmet Shoshi, Jusuf Karakushi, Mustafa Sefidini , Xheladin Beqiri, Istref Sadikaj Bedrush Shala, Cvetko Llakoviq, Zenel Gėrvalla, Tafil Žena, Din Gjoshi, Ramė Ajazi, Aziz Misini, Jakup Hamza, Sahit Bashota, Hajdar Mula, Syla Hetemi, Ahmet Nishori, Jakup Hoti, Ahmet Asllani, Sahit Meraku , nika Jakupi, Pavle Jelisaviq, Vlladen Djordjevici, Mehmet Haskaj, Ibush Kllokoqi, Drago Dragojeviq, Muharrem Dana, Sllobodan Mijoviq, Asllan Sllamniku Shefqet Hashani, Svetisllav Dollasheviqi, Zenun Shala, Naip Hoxha, Refik Tashi, Metush Sadiku, Zejnullah Shala, Hasan Mehmeti , Shefqet Obria, Rajko Ēalloviqi, Mete Kuqi, Ramēe nga Prizreni, Ahmet Dobruna, Qamil Obri, Rizah Graiqevci, Faruk Mehmeti, Mexhid Beqiri, Lutfi Ajvazi, Hajredin Bujupi, Ramush Isaku, Sahit Zogaj, Halim Hajdari, Bashkim Qerkini, Osman Veliqi, Fahredin Sllamniku, Osamn TrumkolliImer Sllamniku, Xhemajl Bilkiqi, Hyzer Ahmeti, Nexhmedin Mehmeti, Hasan Salihu Nevzat Jashari, Ahmet Blakēori, Zenel Hoti, Ajet Istogu, Daut Fetahu, Mehmet Gerguri, Rizah Sadriu, Murat Bajrami, Halim Hajrizi, Bislim S. Bogiqevici, (Ramadani) Hysen Hyseni, Isalm Bajrami, Ymer Qorri, Hamėz Shtutica, Latif Hasi, Hajzer Gjoshi, Musli Haxhiu, Shaban Caravadiku, Avdi Gashi, Fadil Misini, Ismet Haziri, Pal Selmani, Imer Kuēi, Albanian Sijarina, Ejup Azemi, Ali Halili , Jusuf Hashani, Shaban Hoti, Shaqir Krasniqi, Pashk Berisha, Zeqir Hasangjekaj, Mustafė Aliu, Xhafer Kaliqani, Adem Ibishi, Ramadan Ferizi, Avni Sadriu, Nexhdet Gjoci, Sahit Ismajli, Ismail Gerbeshi, Ejup Bajgora, Sllobodan Mijoviq, Bejtush Beka, Ismet Baleci, Kemajl Shabani, Xhavit Kuēi, Isa Bunjaku, Zyber Zyberi, Emin Hasi, Sylejman Salihu, Hakif Latifi, Hashmet Baxhaku, Hilmi Syla, Rifat Berisha, Bajram Munishi, Haki Velija, Hasan Shahini, Muamer Novobėrdaliu, Drita Novobėrdaliu, Ahmet Delia, Ejup Kamerolli, Murat Tėrnava, Flori Bruqi, Lorenc Selmani, Refik Tashi, Faik Nura, Arif H. Ramadani, Deli Ramadani, Sabah Muhaxheri, Ali Ollani, Sabit Myftari, Ndrec Preni, Selim Ndrecaj, Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit, Xhafer Bejiqi, Hajredin Bujupi, Latif Maliqi, Bejtush Beka, Qerim Sllamniku, Rrustem Rrustemi, Abaz Ajvazi, Hajrulla Jashari, Zejnulla Hajrizi, Halit Hasani, Nexhmedin Ajeti, Hilmi Hasani, Dėrgut Jakupi, Fazli J. Jakupi, Istarf Sadikaj, Ilaz Maxhuni, Abdullah Rrustemi, Enver Dragusha, Demė Mujaj, Abdurrahman Mulla Enver Kelmendi, Jakup Llonēari, Nazif Zymberi, Hasan Banushi, Kajtaz Bacaj, Halit Muhaxheri, Vesel Krasniqi, Latif Dulla, Daut Morina, Isa Kastrati, Glauk Dulla, Astrit Koshi, Zenel Celina, Musa Jorganxhiu, Jusuf Konstandini, Kemajl Celina, Xhemali Shasivari, Hysen Bajrami, Shasivar Desatni, Haxhere A. Nishori, Qerim Buzhala, Avdi Buzhala, Hasan Rrystemi, Ilaz Vranovci, Sylejman Sahitaj, Shefazim Tėrshnjaku, Lulėzim Neziri, Mustafė Maliqaj, Gani Zeneli, Azem Haliti, Shaban Maloku, Hysni Topalli, Afrim O. Trumkolli, Bajram Luri, Sali B. Blakaj, Hebib Koka, Avdi Musa, Hamėz Shefkiu, Raif Sėrmaxhaj, Xhavit Basha, Aliriza Osmani, Mehmet Neziri, Fatmir Dermaku, Halim Hajdari, Naser Shavelli , Fadil Ibrahimi Avdi Maliqi, Ramadan Sėrmaxhaj, Sejdi Kastrati, Emin Kastrati, Shefqet Ibrahimi, Idriz Nishori, Haki Haziri, Ramadan Syla, Selim Brosha, Faik Nura, Musa Bajgora .......

Besoj se Gjenerata e tyre i njeh Dosjet e tyre, dhe inicijativa e trathėtarve, dhe e UDB-ashėve, qė do tė paraqitet nė faqet e historive sonė pėr tė iu bėrė tė njohur brezave tė ardhėshme njohjen e gjurmėve nė kohė.Njiherit pėr tė siguruar tė ardhmen e Kosovės, sepse Kosova ėshtė vetė shqiptari i saj.E Harmonia e lirisė dhe karakteret e betejave tė lirisė nuk guxojnė tė mbeten bosh, jo pėr tė fituar politikisht, por pėr tė i njohur rolin e historis dhe luften e UĒK-es, politike dhe vendimet.

Vetėm kėshtu i shtohen faqet e reja historis, pėr tė dėshmuar Misionet e nacionalistėve shqiptarė tė cilėt kanė qėndruar: nė migrenė, nė burgje, nė ndjekje, nė shtypje, nėn grabitje NGA dhuna e eger e UDB-ashėve shqiptaro-serbo-shqiptar.,
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2012, 23:57   #33
busavata
Rebel pa arsye !
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Postime: 7,517
Thanks: 1,933
Thanked 2,459 Times in 1,154 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arsimi Shiko postimin
E dim qe i njef ti te gjith keta
Edhe nga gjilani edhe nga vjen ti dardana
Edhe ma gjer ne Kosove e ne nga te gjitha viset e ishe jugosllavis
normal qe i njof , jam i ndjekur politik .. ti i njef veq neper thash e thanje .. ti e njef veq kryeqlirimtarin Ibrahim Rugova .
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=V0OFF3q4Pxk
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2012, 07:10   #34
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Postime: 770
Thanks: 8
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

Arsim.Metė Kuqi Nga Vjen Mos Osht I Rrethines se PEJES?
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2012, 23:37   #35
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Postime: 9,909
Thanks: 173
Thanked 1,559 Times in 1,149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Re: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

Trestenik,hajde mo...kalojm kohen...

Busave,ne Tiran jam ne shtator tetor,po patet kohe e deshire mer dhe Trestenikun e hajdeni,birren nuk e garantoj,por rakin e pijet e tjera po,jeni te mirepritur.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2012, 23:42   #36
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Postime: 770
Thanks: 8
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Re: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

serafim do vimi do mu behet qefi edhe personalisht mu njoftuar e rakija esht shum e mir se ju ne shqipri e perdorni kogja mir,popr ne tiran i kam disa miq te shqipris qe kam deshir te takohem me ta
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2012, 09:28   #37
lindi03
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 90
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
lindi03 ėshtė i njohur nė kėtė pikė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

Kisha patur deshire te nxiren emrat e UDB .-asheve nga Maqedonia ,nese dikush mund te beje kete do ia di per ndere
lindi03 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2012, 08:46   #38
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Postime: 7,460
Thanks: 47
Thanked 343 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė gur i ēmuarLlapi ėshtė njė gur i ēmuarLlapi ėshtė njė gur i ēmuarLlapi ėshtė njė gur i ēmuar
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

TAHIR GECAJ: JEMI TĖ SIGURIMIT SHTETĖROR! NĖ EMĖR TĖ LIGJIT JE I ARRESTUAR, MĖ THANĖ!

(Pashtriku.org, 02. 06. 2012) - Pėr ēfarė dosjesh mund tė flasim ne sot kur dihet se ish-prokurorėt dhe ish- gjykatėsit, qė morėn pjesė nė montimet e proceseve politike dhe qė, mes viteve 1981- 1999, i dėnuan me dėnime afatgjata mbi 13 mijė tė rinj dhe intelektualė, edhe sot e ushtrojnė profesionin e prokurorėve dhe gjykatėsve. „Katundi qė shihet s’do kallauz” - thotė populli.

Mė 28 dhjetor ’08, vetė i dyti, hyra nė „Grand“ pėr tė pirė kafe. Dhe, deri sa shikoja pėr tė gjetur vendin ku do tė uleshim, mė ranė nė sy dy grupe njerėzish, rreth dy tavolinave. Grupi i parė pėrbėhej prej dhjetė apo mė shumė vetash, ndėrsa i dyti, prej 5-6 syresh. Nė grupin e parė ishte nė qendėr tė vėmendjes MUHARREM DANA, kurse nė tė dytin, R. H. Tė gjithė tė pranishmit e tė dy grupeve, dukej se ishin rreth e mbi moshėn 50 vjeēare. Nga ata tė grupit tė parė, mė kishte rėnė ta njihja vetėm atė, mė tė rėndėsishmin pėr ata, - idhullin e atyre qė rrinin me tė - Muharremin, kurse nga grupi i dytė, i njihja thuaja tė gjithė, por me R. H., e kisha ngrėnė „njė thes kripė“, siē thuhet, nė burgun e Zrenjaninit dhe tė Somborit. Edhe tė tjerėt rreth tij, ishin ish-tė dėnuar apo tė pėrndjekur politikė nė Kosovė apo nė Shqipėri.


______________________________

Duket kjo hyrje paksa e ēuditshme pėr tė dalė te tema e „Dosjeve“ dhe e hapjes sė tyre, e aktualizuar kohėve tė fundit, nė gazetėn „Express“, por besoj se mė lejohet pėr ta vazhduar edhe paksa dhe pėr tė treguar si e njoha unė Muharremin, apo si mė njohu ai mua. Pra, pa dėshirė po mė rikthehet skena e mėngjesit tė 22 marsit 1982, ditės kur mė patėn arrestuar, pėr tė parėn herė.

Me tė dalė nga ndėrtesa ku banoja, pata vėrejtur njė „Golf“ tė ndalur buzė rrugės, me dyer tė hapura dhe pranė tij dy - tre njerėz. Pa shfaqur ndonjė kureshtje qesh kthyer nė tė majtė pėr tė vazhduar rrugėn, por dy prej tyre mė dolėn pėrpara:

- Nė emėr tė ligjit je i arrestuar, mė thanė?!

- Cilėt jeni dhe ē’doni nga unė, i pyeta, por pa marrė pėrgjigjen, para meje qe shfaqur Zyberi, ish-nxėnėsi im, tė cilit i kisha dhėnė mėsim, shumė vite mė parė, nė Gjimnazin e Deēanit.


Pamje nga gjykimi i Tahir Gecajt, i cili u denua me12 vjet burg!
___________________________

Jemi tė Sigurimit shtetėror! Kemi pėr detyrė tė tė ēojmė nė njė vend tė caktuar, qe pėrgjigjur Zyberi. Pastaj, ish-nxėnėsi im, ZYBER ZYBERI, i cili, me atė rast s’mė quajti „profesor“ si herave tė tjera, mė dha shenjė tė ulesha nė ndenjėsen e pasme tė „Golfit“ tė Sigurimit. Vetura mori drejtimin e daljes nga qyteti. Ata nuk flisnin. Mbase meditonin pėr punėn qė po e bėnin, ndėrsa unė vrisja mendjen pėr shkaqet e njė kidnapimi tė tillė, por edhe pėr shumėēka tjetėr, qė duhej tė prisja nga makineria e UDB-s, nė radhėt e tė cilės vepronin edhe shėrbėtorėt e saj me pėrkatėsi shqiptare, e njėri prej tyre ishte edhe ish-nxėnėsi im, Zyber Zyberi, qė mė ēonte drejt njė vendi tė panjohur, diku nė Maqedoni.

Pas nja dy orėsh grahje, kur vetura nisi t’i ngjitej njė shpati tė mbuluar me pyll tė dendur, ata mė urdhėruan tė gėrmuqesha, nė mėnyrė qė mos ta shihja rrugėn se nė ē’drejtim do tė mė ēonin, ndėrkaq pak mė vonė deri sa vetura duke gjėmuar i ishte afruar cakut, mė lejuan tė qėndroja nė pozitė normale.

Pėrballė nesh u shfaq njė ndėrtesė nė dukje tė njė hoteli. E mora me mend se ai ishte “konaku” ku do t’ mė vendosnin. Nė fakt, kisha dėgjuar edhe mė parė pėr ekzistimin e hoteleve - burgje, tė ndėrtuara qysh nė periudhėn e Rankoviqit (1945-1966), tė cilat shėrbenin si shtėpi rekreacioni pėr punėtorėt e UDB-s, kurse podrumet e tyre pėrdoreshin si burgje speciale. Kur vetura u ndal, rreth saj u gjendėn tre - katėr policė. Mė nxorėn dhe mė ēuan nė podrumin - burg, mė bastisėn, m’i nxorėn tė gjitha gjėsendet nga xhepat, m’i hoqėn lidhėset e kėpucėve, kravatėn, rripin dhe mė detyruan tė qėndroja nė kėmbė me fytyrė tė kthyer nga muri. Derėn e lanė tė hapur, kurse ata vetė qėndronin para saj, duke llafosur nė gjuhėn e tyre, sllavo-maqedone.

Qėndrova pėr njė kohė tė gjatė nė atė pozitė, deri sa njėri syresh, mė tha ulu nė karrige. S‘vonoi shumė dhe erdhėn dy punėtorė tė Sigurimit Shtetėror:

HASAN MEHMETI, shef i Drejtorisė sė Sigurimit Shtetėror tė Prishtinės dhe

MUHARREM DANA, funksionin e tė cilit nuk e dija, qė tė dy tė pėrkatėsisė shqiptare.

Pesė ditė me radhė m’u kėrcėnuan dhe mė pyetėn pėr shumėēka, qė kishte tė bėnte me demonstratat e vitit 1981, e madje edhe pėr ca ēėshtje pėr tė cilat nuk kisha dėgjuar mė parė... Pra, kėshtu e kisha njohur idhullin e grupit tė njerėzve qė llafosnin atė ditė rreth tij, nė “Grand”.

Mendoj se skena e dhėnė nga salla e hotelit “Grand”, e paraqet gjendjen reale tė botėkuptimeve politike, tė njė pjese jo tė vogėl tė inteligjencės kosovare, qofshin ata anėtarė apo jashtė partive politike.

- Nėse nuk ėshtė kėshtu, atėherė si mund tė kuptohet ndryshe e dhėna, sipas sė cilės del se Parlamenti i Kosovės pritet ta miratojė Ligjin pėr ish - tė dėnuarit politikė, ndėrkaq, po ai Parlament (nė kėtė apo nė pėrbėrje tė mėparshme) nė emėr tė votės sė popullit, i kishte emėrtuar nė pozita gjykatėsish e prokurorėsh, madje edhe prokurorėsh specialė, pikėrisht personat qė morėn pjesė aktive sė bashku me UDB-ėn serbo-shqiptare, qoftė nė konstruktimin e provave dhe montimin e proceseve politike, si dhe gjykimin e tyre pėrmes aktakuzave tė kunstruktuara?!


___________________________

- Rasti mė eklatant ėshtė ai prokurorit special, RESHAT MILLAKUT, i cili nė emėr tė do farė interesash tė pasqaruara tė ndonjėrės prej partive nė pushtet, vazhdon ta ushtrojė atė pushtet tė pacenueshėm, pikėrisht si nė periudhėn e pas vitit 1981. Pėr tė qenė befasia edhe mė e madhe, Millaku ishte prokuror edhe i ndonjėrit prej ish - tė dėnuarve politikė, sot deputetė nė Parlamentin tė Kosovės.

Dhe, tani shtrohet pyetja:

- cili ligj mund ta mbrojė njė ish tė dėnuar politik nga teket e Reshat Millakut apo tė ndonjė prokurori a gjykatėsi tjetėr tė periudhės sė perėnduar?!

Thėnė sinqerisht asnjė ligj.

- Pra, pėr ēfarė dosjesh mund tė flasim ne sot kur dihet se ish-prokurorėt dhe ish- gjykatėsit, qė morėn pjesė nė montimet e proceseve politike dhe qė, mes viteve 1981- 1999, i dėnuan me dėnime afatgjata mbi 13 mijė tė rinj dhe intelektualė, edhe sot e ushtrojnė profesionin e prokurorėve dhe gjykatėsve.

„Katundi qė shihet s’do kallauz” - thotė populli.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2012, 11:13   #39
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Postime: 7,460
Thanks: 47
Thanked 343 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė gur i ēmuarLlapi ėshtė njė gur i ēmuarLlapi ėshtė njė gur i ēmuarLlapi ėshtė njė gur i ēmuar
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2012, 14:06   #40
SystemA
Psikolog qe ska te dyte.
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Diku
Postime: 28,486
Thanks: 27,486
Thanked 11,008 Times in 7,093 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 193
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: MILOSHEVIC KISHTE MĖ SĖ SHUMTI AGJENTĖ NĖ KosovĖ

http://www.albanianhistory.net/texts20_1/AH1903.html
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur