Kthehu pas   Forum-Al.com > Kombtare & Boterore > Historia e Shqiptarve > Arkeologji / Antropologji

Prshndetje Vizitor!
Nse ju shfaqet ky mesazh do t thot se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini t shihni pjesn me t madhe t seksioneve dhe diskutimeve t forumit, por akoma nuk gzoni t drejten pr t marr pjes n to dhe n avantazhet e t qnurit antar i ktij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI q t drgoni postime dhe mesazhe n Forum-Al.
Regjistrohu
Prgjigje
 
Mundsit n tem
i vjetr 17-04-2012, 07:10   #181
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Fig.1. Informacioni i internetit shqiptar dhe i dr. I. Veliut nuk tregon asgj pr vend-gjetjen e ksaj monedhe etj!

Fig. 2. Armt, shpata dhe helmeta e Gj. K. Sknderbeut, simbas nj grafike t shek XVI.
marre nga linku.http://www.shqiperia-etnike.com/she150/she150page.htm
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 17-04-2012, 07:12   #182
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Fig. 3. Medalion bronzi, Aleksandri i Madh, me prkrenare me kok luani dhe me kok me nj bri dhie si Bir i Zeusit. Gjetur n Shkodr.
Fig. 4. Helmet prkrenare maqedone e ilire me kok dashi.
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 17-04-2012, 07:14   #183
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Fig. 5. Monedh argjendi, gjetur n Shkodr. Aleksandri i Madh me prkrenare me bri dashi, si Biri i Amonit.
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 17-04-2012, 07:15   #184
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Fig. 6. Monedh argjendi e Basileusit Ptolemeu i Egjiptit. Shqiponja e Aleksandrit t Madh. Gjetur n Shkodr.
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 17-04-2012, 07:18   #185
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Fig. 7. Monedh bronzi e Aleksandrit t Madh me prkrenare-helemet me kok luani dhe me harkun e topuzin e Herakliut, nga e mbante veten, si pasardhs, fisi i Aleksandrit. Inicialet BAE, deshifrohen Bazileus Aleksandri Emathia. Nga kto arm si koleksione mbante edhe Sknderbeu.
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 17-04-2012, 07:19   #186
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Fig. 8. Diodotus Tryphon10 viewsAE 19, 5.25g, Diodotus Tryphon, 142-138 BC, Obv: Tryphon facing right. Rev: Macedonian helm with Ibex horn, caps of Dioscuri, ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΤΡΥΦΩΝΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ, light green patina with earthen highlights, VF. Houghton 259, CSE 259
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 17-04-2012, 07:20   #187
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Fig. 9. Diodotus Tryphon16 viewsAE 18, 4.28g, Diodotus Tryphon, 142-138 BC, Obv: Tryphon facing right. Rev: Macedonian helm with Ibex horn, caps of Dioscuri, ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΤΡΥΦΩΝΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ, light brown patina, aXF.
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 17-04-2012, 07:22   #188
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Fig. 10. Diodotus Tryphon12 viewsAE 18, 5.48g, Diodotus Tryphon, 142-138 BC, Obv: Tryphon facing right, dotted border. Rev: Spiked Macedonian helm with Ibex horn, caps of dioscuri in field, ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΤΡΥΦΩΝΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ, dark brown patina, gVF. S 7089, B.M.C.4.69,12
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 17-04-2012, 07:24   #189
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Fig. 12. Monedh argjendi e basileusit Perseu, bashkkohs dhe aleat i basileusit ilir Genthio t Shkodrs. Vini re formn e shqiponjs autoktone gadishullore, me krah t hapur cep m cep e kuorzuar me me nj deg me gjethe lisi, si edhe n monedhat epirote. (Ati Zeus, vrik drgoi shkabn e rrufeshme, ndr shpez m ugurmirn, tmurrmen gjahtare q e quajn zeshkane. E sa sht porta me kapak puthitur, aq kraht shkaba cep m cep i hapi episod n vargjet home
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 21-04-2012, 20:16   #190
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Nj monedh e rrall e vitit 1792 me vler 1 cent u shit pr 1.15 milion dollar n ankandin amerikan "Heritage".
Kjo monedh sht jo vetm nj nga t parat, e prer n Oborrin Monetar t SHBA, por dhe i prket nj serie eksperimentale, e cila nuk u nxorr n prerje masive. Ekspertt kan dijeni vetm pr 14 ekzemplar t mbijetuar deri n kohn ton.

Monedha sht prej bakri me qendr t argjendt. N vend t devizs s zakonshme t parave amerikane "N Zot ne besojm" n kt monedh sht gdhendur shprehja "Liria - Mma e shkencs dhe industris".
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 26-04-2012, 19:41   #191
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

M 30 prill t vitit 311 perandori romak Galeri lshoi n Serdik, vendin paraardhs t Sofjes, nj edikt, sipas t cilit u ndaluan persekutimet shumshekullore t t krishterve. Dokumenti sht i vetmi pr nga lloji i tij, ku pr her t par u hodh iden pr tolerancn fetare. Teksti i plot ruhet n latinisht dhe greqisht. Lshimi i Ediktit t Serdiks ishte nj moment vendimtar n historin e krishterimit zyrtar t Evrops dhe bots. Sot ai sht i njohur edhe me emrin Edikti i Tolerancs. Vjet filloi shnimin e prvjetorit t 1700-t nga krijimi i ediktit. Aktivitetet festive do t vazhdojn edhe sivjet. M 27 dhe 28 prill Bashkia e Kryeqytetit, Akademia Bullgare e Shkencave, Ministria e Kulturs dhe Fondacioni Tangra TanNakRa organizojn nj konferenc ndrkombtare. Tema e saj sht Edikti i Serdiks: Thelbi dhe realizim i ides pr tolerancn mes feve. N konferenc do t marrin pjes shkenctar nga Bullgaria, Italia, SHBA-ja, Rumania, Turqia, Greqia, Serbia, Kroacia dhe Malta.
Mirpo, gjat viteve t fundit t pushtetit t tij vet perandori Galeri ndrpriti kto persekutime. N Ediktin e Serdiks ka shprehje q jan aktuale edhe pr shekullin e XXI-t. Kto kan t bjn me ushtrimin e lir t fes prej do besimtari.
Mbase nuk ka periudh m t spikatur n historin kulturore t Evrops, n veanti t Evrops Juglindore. N trojet tona sht plot fe, prfshi ktu edhe besimet pagane t trakve. Duhet theksuar se tek trakt e shekullit t IV-t u vrejti tendenca e besimit monoteist.
--Monedh me imazhin e perandorit romak Galeri
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 11-05-2012, 19:03   #192
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Kairo - Arkeologt egjiptian kan gjetur 383 monedha bronzi nga mbretrimit t mbretit Ptoleme t tret, i cili sundoi Egjiptin n shek. 3 pes dhe ishte strgjyshi i Kleopatrse se famshm.
Shpallja e Kshillit t Lart t antikave ka thn se n nj an t monedhes gdhendur hibride te zotit grek e egjiptianit Amonit dhe Zeus, dhe fjala e dyt "Ptolemeu" dhe "mbret" n greqisht.
Pasardhsit e njrit prej gjeneralve t Aleksandrit t Madh, antart e dinastis s Ptolemeut sundoi Egjiptin pr 300 vjet, fusin kulturn greke dhe egjiptiane.
Monedhat jan gjetur n veri t liqenit Karun, n oazen Fajum, 80 kilometra n jugperndim t Kajros
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 16-05-2012, 09:48   #193
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Monedhe e mbretit Piro
Nga faqja e pare Akili, familja mbretrore epirote stergjyshi i fisit mitik,nga ana tjeter Tetisja,me nje kali deti me mburoj te Akilit.
http://www.forum-al.com/attachment.p...1&d=1337161665
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 03-06-2012, 19:36   #194
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

ENEU
Ne iliad thuhet se eneu si nje trime i madhe,sikur i vetume qe eshte pershtatur esht pjesa me Hektorin dhe esht i njohur si vlersimin e besimit babai i Eneut ishte trojan Anchises por nena ishte perendesha Afrodita pruni renjet e Trojes.
Tregimet tregojne se Eneu ishte arratisur me ndihmene e Afrodites nga qyteti qe digjej flake i percijedhur nga gruja dhe djali i tij dhe babai plake qe e kisht bartur ne shpine.
Ai kishte shpetuar vulat (palldiet) keto foto pra te Athinise ekan mbrojtur trojen.
Afrodita i kishte premtuar nje vend te ri, ne anen tjeter te detit.
Shume tregime greke tregojne qe kur jane dertuar shtete ne shume vende greke dhe ne udhtime te tij rrethe e rotull edhe gjeri te Kartagjena gjeri ne itali
Rrethe vitev 500 ka ekzistuar tregimi per Eneun ne Etruri kjo esht sepse natyrisht romaket dhe populli italian e kane njohur kete,njerzite kan tregu se Eneu kishte ardhur gjeri ne Latium.
Ai duke luftuar shume beteja,por ai ishte martuar me vajzen e mbretit Latinus,Lavinja,(gruja e tij trojane kishte vdekur menjiher pase ikjes nga troja) dhe formoi qytetin Luvinjuma i biri i tij Ascanjus,te cilin e kan thirur Ilus ose Lulus,pasi ai kishte ardhur nga Ilioni ose Troja,themeloi Alba Longen,qe besohet qe shtrihej ne Mones Albanus ky esht numruar si nena e shtetit te Romes.
Nje prej tyre isht pasardhesi Remuli i cili ne radhe kishte themeluar Romen.
Sipase traditave romake kjo ika mbrojtur vulat(palldiet) nga Troja.
Eneu i kishte pasur me vete gjate arratisjes nga Troja.Ne Tempullin ne Vestas.
Kjo isht siqe kishte thene Penaten,perendia e shtepise te cilin askushe nuke kan pasur rast te shohin
,por kishte garantuar ardhmerin e Romes.
Tregimet per Eneun,kan arrdhur gjeri te romaket,nga etrusket.
Mbreda romes ishte formuar kjo si nje lidhje romake.
Kultura e botes greke por jasht asaj pa i bera ata pasardhes prej grekve.
Eneu ishte trojan,nje kundershtar kunder grek.
Kjo gjithashtu isht shume demethense qe ai kishte nje prejardhje nga perendit.
Nene e eneut isht perendesha afrodit,qe ishte indentifikuar ne itali me emrin Venera.
Prej saj udheqte Julis prejardhjen e faraefisit te vete,te ciline Cezari dhe Augustusi
Dhe pasardhesit e tyre qe u takonin tregimi per eneun esht veper e Virgjilit ENEADA

1-Monedha prej Antoninus Pius arratisja e Eneut me te birin per dorre dhe babain plake ne shpin
2.Reliev nga Ara Pacis.Eneu viktimizon nje Dose me barre per Junin.
Tregimi shpjegon se dosa kisht ikur deri te nje gure dhe kisht pollur tridhjet derra te vegjel.
Kjo isht shenja qe Eneu dote dertonte nje shtet ne ket vende.
Ai ja dha emrin Lavijum sipase emrit te gruas se tij lavinia,e bija mbretit Latine.

http://img221.imageshack.us/img221/9882/skanna0003k.jpg
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 12-06-2012, 07:42   #195
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Anija e Ismail Qemalit n nj monedh Austriake

Anija e Lloyd-it austriak "Brnn", q shoqroi Ismail Qemalin dhe 14 patriott e tjer, nga Trieste n Durrs, pr t shpallur Pavarsin, sht vn n nj monedh argjendi austriake. Ajo sht stampuar n vitin 2006 ekzaktsisht m 7 qershor, raporton Gazeta Shqiptare. Vlera e saj sht 20 euro, me diametr 34,00 mm dhe pesh 20.00 g. Msohet se ka n treg 50 mij t tilla. Nga njra an e monedhs sht pikrisht anija "e" Ismail Qemalit, e cila pr austriakt ka rndsi si nj prej anijeve m t rndsishm t marins tregtare t tyre n portin e Triestes. N njrn an monedha ka anijen q mbrrin n port, ndrsa nga ana tjetr nj pamje t portit. Prsa i prket udhtimit t Ismail Qemalit dhe 14 patriotve, q e shoqruan nga Trieste (ather port i Perandoris Austro-Hungareze) deri n Durrs, sht folur shum pak apo m sakt, sht prmendur vetm fakti se ai erdhi n Durrs nga Trieste. Aty ktu, npr kujtime apo edhe studime t mvonshme, sht prmendur se anija q shoqroi Ismail Qemalin n Durrs ishte e shoqris s lundrimit t Lloyd-it Austriak. Renzo Falaschi, shkruan se Ismail Qemali hipi n anijen "Brnn", e cila e shoqroi n Durrs, duke br nj ndales jasht programi, ndrsa Safa Vlora shkruan se "Vjena i vuri Ismail beut n dispozicion nj anije lufte pr ta uar n Shqipri dhe t mos pengohet nga bllokada greke". Por si qndron e vrteta e ktij udhtimi? Pinjolli i plakur i urt, Darling Vlora na thot se n kt rast n ndihm na vjen shtypi europian i kohs. Duke ndjekur t dhnat q na ofrojn gazetat e njohura franceze "Le Temps", "Le Figaro", "La Croix" dhe "L'Ouest-Eclair", mund t ndrtojm ekzaktsisht itinerarin q ndoqi Ismail Qemali nga Triestja n Durrs. M 18 nntor 1912 Ismail Qemali u nis nga Budapesti dhe mngjesin e 19 nntorit arriti n Trieste
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 12-06-2012, 07:45   #196
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Perandori romake Augstus kishte besuar ne astrologji deri ne nje mase sa qe i ka lejuar te gdhendin
shenjen e vete te horoskopit - Bricjapit,Dhia-Peshke ose Dhiadetare, ne monedhat e veta.
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 12-06-2012, 07:57   #197
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

N Zvicr, "zbulim arkeologjik i shekullit"
MONEDHA ARGJENDI CELTE
Monedha q jan varrosur rreth 80 ose 70 pes, u gjetn n zonn e 50 metra katror
GJENEV - thesar i varrosur me 293 Celtic argjendi u gjenden n Fuellinsdorfu, n kantonin e Bazelit n veriperndimore Zvicr, arkeologt nga kantonin, duke theksuar se kjo sht "nj zbulim arkeologjik i shekullit".
Drejtor i Departamentit t Kulturs, Urs Wuetrich mendon se ajo tani sht zbulimi m i madh arkeologjik n Zvicr. "Ky sht zbulimi i shekullit," tha ai.
N nj koh kur ato ishin t pranishme n vende t banuar nga Keltet ne Basel .
Monedhat jan ekspozuar prkohsisht n nj muze n Liestal.
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 28-06-2012, 20:14   #198
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Duke prdorur nj detektor metalik gjene monedha romake me vler 10 milion funta
n Ishujve Britanik Jersey zbuluar nj nga vendbanim m t mdha te monedhave romake dhe Celte ne evrope

Qe datojn nga shekulli 1 pes, dhe vlera vlersohet n 10 milion funta.
50.000 monedha jan gjetur, duke prdorur nj detektor metalik, dy entuziast, pasi krkimin pothuajse 30-vjeare. Arkeologt pohojn se do t duhen muaj pr t prcaktuar vlern e sakt t monedhave.
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 12-07-2012, 20:23   #199
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Akologet izrael kan gjetur monedha me vler gjysm milioni dollar
Arkeologt izraelit kan gjetur m shum se njqind monedha ari q datojn nga lufta e Kryqzatave, t cilat sot jan me vler rreth gjysm milioni dollar, raportoi Discovery. Jan prgjegjs pr zbulimin e nj ekip arkeologjik nga Universiteti i Tel Avivit dhe organizatat qeveritare pr prkujdesjen e natyrs dhe parqe kombtare.

monedhat e arta u gjeten n nj park kombtar, Apollonis ish nj vendbanim i lasht romak, q kishin marre lufttart krishtera gjat kryqzatave. - T gjitha n t gjitha, kemi gjetur 108 dinar dhe nj dinar erek, q do t thot se kjo sht nj grumbull m t madh t monedhave ndonjher zbuluar n faqen e arkeologjike n Izrael , tha profesor Oren Tal , drejtor i departamentit t arkeologjis n Universitetin e Tel Avivit.
Monedhat te cilat i ka gjetur studeti arkeologu Mati Johananof ,jane nga shek.10 de 11 nga koha e mbretrimit te dinastise se Fatimida,e cila ka udhhequr Afriken veriore dhe pjesen e Lindjes se mesme
ne monedha jan emrat dhe mbishkrimet e sundimtarve legjendat lokale, dhe i bekuar, dhe n disa ka datat dhe etiketat q tregojn qytet ku ata i kan prerur, t tilla si Aleksandri ose Tripolit. - monedha fatimid jan t komplikuara pr t studiuar, sepse ato prmbajn shum informacion.Legjendav e shtypura n to jan shum t gjat, kshtu q letrat jan t vshtira pr t deshifroj , shpjegoi Profesori Tal. Me fjal t tij, vlera e nj monedh t vetme fatimid sht rreth 3000-5000 dollar amerikan, kshtu q kjo sasi u gjet q t jet me vler m shum se $ 500,000.
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 14-08-2012, 18:38   #200
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikve q jep: 26
fegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyerfegi ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Monedha te Vjetra

Fier, gjendet monedha e perandorit t Teodosit t II
Zbulohen edhe eshtrat e nj ushtari t Lufts s Par Botrore
Rrnojat e nj godine t stilit romak kan sjell n dritn e zbulimeve objekte t reja q i shtohen inventarit t Apollonis antike. Nj kock e gdhendur, nj monedh e perandorit Teodos i II-t dhe eshtrat e nj ushtari t Lufts s Par Botrore, jan bilanci i gjetjeve vetm n kt banes antike. Prtej misterit q mbartin ende, kto objekte kan rndsi n datimin e braktisjes s qytetit antik. Sipas arkeologve monedha e Teodosit tregon se qyteti nuk sht braktisur menjher ashtu sikurse mendohej dhe sht banuar deri n shekullin e katrt t ers son.
Grmimet vazhdojn edhe n pjesn veriore t qytetit antik t parkut arkeologjik ku zbulimi i portikut me objektet e tij konfirmojn se data e themelimit t Apollonis sht m hert n koh nga se ishte menduar deri tani.
Ekspeditat e prbashkta q vazhdojn prej vitesh kan nxjerr n drit nj numr t konsiderueshm objektesh. Mes busteve dhe statujave t mermerta prfshihen edhe objekte t prmasave m t vogla, por q duket se do t ndryshojn referencat historike pr lindjen dhe perndimin e Qyteti t Diellit
fegi nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
Prgjigje

Mundsit n tem

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML sht fikur