Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Sporti shqiptar > Sportistat shqiptarė

Sportistat shqiptarė Shkėmbeni informacion mė miqtė tuaj pėr sportista shqiptarė nė Shqipėri e jashtė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-06-2012, 14:30   #101
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Do kisha shume deshire te rinim tek Sporti dhe jo duke shkruar me inate
Mjaft me ofendime ju Lutem
Maqo ndoshta po shkruajm shpesh per Dinamon,kete gje e bejm jo per "pordhe"sic thekson ti,sinqerisht e them,por nga nostalgjia e prinderve tane
Tirona shkrimin e par qe kam ber ne kete tem, tu drejtova ty dhe whalackickit, dhe ju kerkova ndjes per shkrimet qe do te vijonin. Ti je e fundit ketu qe mund ten akuzohesh qe shet pordh. Jane te tjer ata qe kercejn si shpirtrat e lig qe me nxisin te shkruaj ne kete menyr. Me duket vetja sikur kam ren ne nje grop mbushur me qen te terbuar qe me zor presin mishin ta shqyejn ndonji kalimtar qe bie brenda grapes. Eshte pak sa absurde qe une merrem me qenje te tilla por shkruajn ca poshtersira saqe eshte e pamundur te mos rreagosh.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2012, 14:50   #102
lenci
::
 
Avatari i lenci
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,406
Thanks: 92
Thanked 666 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Tirona shkrimin e par qe kam ber ne kete tem, tu drejtova ty dhe whalackickit, dhe ju kerkova ndjes per shkrimet qe do te vijonin. Ti je e fundit ketu qe mund ten akuzohesh qe shet pordh. Jane te tjer ata qe kercejn si shpirtrat e lig qe me nxisin te shkruaj ne kete menyr. Me duket vetja sikur kam ren ne nje grop mbushur me qen te terbuar qe me zor presin mishin ta shqyejn ndonji kalimtar qe bie brenda grapes. Eshte pak sa absurde qe une merrem me qenje te tilla por shkruajn ca poshtersira saqe eshte e pamundur te mos rreagosh.
Maqellarjot dhe Saura
Nuk ka nevoje qe ta marrin vesh te gjithe qe ju nuk ndjeni dashuri per njeri tjetrin.
Ka tema shume interesante te cilat me debatet personale humbin bukurine e tyre.
Nese do te kete akoma postime te tilla do te fshihen,keto qe jane nuk po i fshij per respekt ndaj jush.
Diskutim te mbare
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2012, 15:30   #103
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Saura...

Une te jam drejtuar ty vetem nje her ne kete forum. Ky qe nje shkrim qe bere per nji nga shqipetaret qe jetojn ne territorin e ish-Jugosllavis. Cinizmi, injoranca dhe arroganca me te cilen ti iu drejtove anetarit me dha te kuptoj menjeher se cfar brumi, dhe "klase" ti i perkisje ne kohen e rregjimit komunist. E ndjeva per detyre ti vi ne ndihme viktimes tende qe kishe mberthyer me kthetrat vdekje prurese te grabitqarit. Une jam lindur me predospoziten per te udhehequr "kopet e mbushure me mushka si puna jote." Trashegimi e te pareve, qe nuk kan patur kurr pushtet por kan qen kokat e shtetit te par dhe te vetem qe pati shqiperia.

Keto jan gjera qe ti nuk mund ti kuptosh thjesht per faktin se me sa shoh une, edhe pse gjat komunizmit njerezit e tu mund te ken patur pushtet, ke ber jeten e ordinerit. Ti duhet ta dish shum mir qe ne ate koh ordineri shiheshte me sy me te mir se sa ai me biografi te cenuar, pra kundershtaret e rregjimit communist. Keshtu qe nuk duhet te revoltohesh kur une te jap. Percaktimin e merituar.


Tani sa per gjith ate shkrim qe ke ber me lart, si kunderargument per shkrimin tim, shitja atyre me te rinjeve ne forum qe nuk jetuan ate kohe.

Ne shqiperi ka patur tre shtresa, sunduesit, populli qe u nenshtrua plotesisht dhe ne menyr kolektive, dhe te persekutuarit politik. Njerez te denj ka patur shume, por shumica thyheshin perfundimisht. Keshtu qe ndershmeria e mirefillt ne shqiperi nuk kishte kuptimin klasik te fjales, nuk mund te konsideroheshte e till kursesi per faktin se jetonim nje bot me ligje dhe norma plotesisht absurde. Keshtu qe njerezit e denj alashqipetarce kane qen shum pak ne krahasim me popullsin mbar. Shqiptari ka ber luft per egzistencializem te mirefillt. Per kete arsye une kuptoj shum mire pse bashkpunuan. Ishte fatkeqesi nese thirreshe ne deg, sepse nese nuk bashkpunije me ta te prite burgu apo interrnimi. Ajo qe me acaron mua eshte mania e disave ne kete forum te kundershtuar biles mohuar te verteten nga predispozitat qe kan per te qen indiferent dhe pandergjegjshmeria, ja per faktin se ishin bashkpunetor ne nje nivel apo tjetrin, ja nga injoranca .

Ne shqiperi motorrat, pakot komoditete te tilla ju lejoheshin vetem shtreses se priviligjuar, Ne kete aspekt nuk kishte perjashtime. I vetmi perjashtim ishin nje pakice me emigrant te shperngulur, fjala bie qe ne kohen e Zogut.
Si mund te kishte perjashtime te tilla ne nje sistem qe kerkonte te mohoje nenen ,babane ,vellain nese ata ishin te vulosur me me biografi te cenuar, shum njerez e ben kete poshtersi dhe kur erdhi koha e tranzicionit, me te njejten poshtersi pranonin pakot qe njerezit qe i mohuan ua dergonin si njerez te familjes qe ata duhet te ishin .

Ti flasesh shqiptarit per kohen e rregjimit komunist dhe te mundohesh te shkruash nje fragment nga e kaluara e vertet eshte njisoj sikur, e nxjerr te burgosurin nga sketerri i qelise, ne driten e djellit per her te par pas vitesh te ter, tashme i nderruar ne nje qenje nakturne lufton driten e djellit qe e verbon. Eshte e kot te notosh kundra rhymes.

Lexoni mir ato qe shkruaj une. Mos i interpretoni si tju doj qejfi, biles mundoheni edhe ti shtremberoni nga paaftesia per ti kundeshtuar llogjikisht.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2012, 16:58   #104
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lenci Shiko postimin
Maqellarjot dhe Saura
Nuk ka nevoje qe ta marrin vesh te gjithe qe ju nuk ndjeni dashuri per njeri tjetrin.
Ka tema shume interesante te cilat me debatet personale humbin bukurine e tyre.
Nese do te kete akoma postime te tilla do te fshihen,keto qe jane nuk po i fshij per respekt ndaj jush.
Diskutim te mbare
Lenci...e pash shkrimin tend pasi shkruajta shkrimin melart. Une do ta mbyll mekete shkrim ne kete tem per arsye te vet kuptuara. Shkrimin me siper do te deshiroja ta lije per arsyen se mendoj sa ka pak vler, po te krahasohet...

Megjitjate ti bej si te duket e drejt. Edhe po e fshive nuk ka keqkuptim nga ana ime.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2012, 02:55   #105
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,577
Thanks: 3
Thanked 30 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

e ngrata federata.. shpesh ka refuzuar ndeshjet nderkombetare e diktuar nga politika e bllokut.
sot mund te luajn ku te duan e me ke te duan.

nejse.

e lam te lym alla..

e dini si ja boni lymi nji futbollistit qe tha.. mbaje shofero se po mpshto shu.rra`?
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2012, 09:46   #106
amator99
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Ela Tase.
Vollejbollistja me e shkelqyer e te gjithe KOHRAVE ne sportin SHQIPTAR,ne gjinine femerore.
Pa cak pa bam.
E thekme kjo.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2012, 09:29   #107
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Saura...

Une te jam drejtuar ty vetem nje her ne kete forum. Ky qe nje shkrim qe bere per nji nga shqipetaret qe jetojn ne territorin e ish-Jugosllavis. Cinizmi, injoranca dhe arroganca me te cilen ti iu drejtove anetarit me dha te kuptoj menjeher se cfar brumi, dhe "klase" ti i perkisje ne kohen e rregjimit komunist. E ndjeva per detyre ti vi ne ndihme viktimes tende qe kishe mberthyer me kthetrat vdekje prurese te grabitqarit. Une jam lindur me predospoziten per te udhehequr "kopet e mbushure me mushka si puna jote." Trashegimi e te pareve, qe nuk kan patur kurr pushtet por kan qen kokat e shtetit te par dhe te vetem qe pati shqiperia.

Keto jan gjera qe ti nuk mund ti kuptosh thjesht per faktin se me sa shoh une, edhe pse gjat komunizmit njerezit e tu mund te ken patur pushtet, ke ber jeten e ordinerit. Ti duhet ta dish shum mir qe ne ate koh ordineri shiheshte me sy me te mir se sa ai me biografi te cenuar, pra kundershtaret e rregjimit communist. Keshtu qe nuk duhet te revoltohesh kur une te jap. Percaktimin e merituar.


Tani sa per gjith ate shkrim qe ke ber me lart, si kunderargument per shkrimin tim, shitja atyre me te rinjeve ne forum qe nuk jetuan ate kohe.

Ne shqiperi ka patur tre shtresa, sunduesit, populli qe u nenshtrua plotesisht dhe ne menyr kolektive, dhe te persekutuarit politik. Njerez te denj ka patur shume, por shumica thyheshin perfundimisht. Keshtu qe ndershmeria e mirefillt ne shqiperi nuk kishte kuptimin klasik te fjales, nuk mund te konsideroheshte e till kursesi per faktin se jetonim nje bot me ligje dhe norma plotesisht absurde. Keshtu qe njerezit e denj alashqipetarce kane qen shum pak ne krahasim me popullsin mbar. Shqiptari ka ber luft per egzistencializem te mirefillt. Per kete arsye une kuptoj shum mire pse bashkpunuan. Ishte fatkeqesi nese thirreshe ne deg, sepse nese nuk bashkpunije me ta te prite burgu apo interrnimi. Ajo qe me acaron mua eshte mania e disave ne kete forum te kundershtuar biles mohuar te verteten nga predispozitat qe kan per te qen indiferent dhe pandergjegjshmeria, ja per faktin se ishin bashkpunetor ne nje nivel apo tjetrin, ja nga injoranca .

Ne shqiperi motorrat, pakot komoditete te tilla ju lejoheshin vetem shtreses se priviligjuar, Ne kete aspekt nuk kishte perjashtime. I vetmi perjashtim ishin nje pakice me emigrant te shperngulur, fjala bie qe ne kohen e Zogut.
Si mund te kishte perjashtime te tilla ne nje sistem qe kerkonte te mohoje nenen ,babane ,vellain nese ata ishin te vulosur me me biografi te cenuar, shum njerez e ben kete poshtersi dhe kur erdhi koha e tranzicionit, me te njejten poshtersi pranonin pakot qe njerezit qe i mohuan ua dergonin si njerez te familjes qe ata duhet te ishin .

Ti flasesh shqiptarit per kohen e rregjimit komunist dhe te mundohesh te shkruash nje fragment nga e kaluara e vertet eshte njisoj sikur, e nxjerr te burgosurin nga sketerri i qelise, ne driten e djellit per her te par pas vitesh te ter, tashme i nderruar ne nje qenje nakturne lufton driten e djellit qe e verbon. Eshte e kot te notosh kundra rhymes.

Lexoni mir ato qe shkruaj une. Mos i interpretoni si tju doj qejfi, biles mundoheni edhe ti shtremberoni nga paaftesia per ti kundeshtuar llogjikisht.
Eshte enciklopedia e ish sportisteve te Shqiperise(atdheut tend dhe timit).
Kur nuk merr vesh apo pa qellim e ke duhet te rrish urte!
Ne sport nuk ka llogjike,ka aftesi!
Dhe sportistat tane ishin te tille.
Se juve nuk benit pjese,sja u ka fajin njeri.
Nokturne shkruhet.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2012, 16:28   #108
WALCHIRIA
Best Of Me
 
Avatari i WALCHIRIA
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,554
Thanks: 367
Thanked 2,092 Times in 368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
WALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Eh voleyball sa nostalgji dhe sa me fat ndjehem qe disa nga lojtaret me te mir i kam takuar dhe kam pasur shansin te stervitem me to psh ( Mimoza Ibrahimi ) te stervitesh vet nga Nard Tase por qe e la ekipin e Dinamos pas ngeljes se shumices se vajzave ne Usa.
Sduhen harruar pa permendur Alketa Doci , Adi Doci dhe vllai i vogel BLedi te tre te shkelqyer ne volleyball nejse flas per vitet 94-97 me vone se di por ka dhe te tjere te cileve ua kam harruar emrat .
Ne ate kohe ekipet me te mira per meshkuj Dinamo Shijaku pastaj vinin studenti , partizani etj etj
Nga gocat Dinamo
WALCHIRIA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2012, 17:08   #109
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga WALCHIRIA Shiko postimin
Eh voleyball sa nostalgji dhe sa me fat ndjehem qe disa nga lojtaret me te mir i kam takuar dhe kam pasur shansin te stervitem me to psh ( Mimoza Ibrahimi ) te stervitesh vet nga Nard Tase por qe e la ekipin e Dinamos pas ngeljes se shumices se vajzave ne Usa.
Sduhen harruar pa permendur Alketa Doci , Adi Doci dhe vllai i vogel BLedi te tre te shkelqyer ne volleyball nejse flas per vitet 94-97 me vone se di por ka dhe te tjere te cileve ua kam harruar emrat .
Ne ate kohe ekipet me te mira per meshkuj Dinamo Shijaku pastaj vinin studenti , partizani etj etj
Nga gocat Dinamo
Moza Ibrahimi ka qene me ngjyre,Top Player.
Nard Tase Djale sallaksh KING.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2012, 11:33   #110
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga WALCHIRIA Shiko postimin
Eh voleyball sa nostalgji dhe sa me fat ndjehem qe disa nga lojtaret me te mir i kam takuar dhe kam pasur shansin te stervitem me to psh ( Mimoza Ibrahimi ) te stervitesh vet nga Nard Tase por qe e la ekipin e Dinamos pas ngeljes se shumices se vajzave ne Usa.
Sduhen harruar pa permendur Alketa Doci , Adi Doci dhe vllai i vogel BLedi te tre te shkelqyer ne volleyball nejse flas per vitet 94-97 me vone se di por ka dhe te tjere te cileve ua kam harruar emrat .
Ne ate kohe ekipet me te mira per meshkuj Dinamo Shijaku pastaj vinin studenti , partizani etj etj
Nga gocat Dinamo
Nje kushurire dhe nje shoqe me kane lujt me Dinamon i kam dhe andej nga krahu tjeter rrusho ...
ekipi i Shijakut ''Erzeni'' kane qene shume mire.. e vertete ..
sa gje e bukur ta shihje ndeshjen ne shijak siper ures lol
apo te degjoje batutat e shijaksve
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2012, 13:17   #111
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Eshte enciklopedia e ish sportisteve te Shqiperise(atdheut tend dhe timit).
Kur nuk merr vesh apo pa qellim e ke duhet te rrish urte!
Ne sport nuk ka llogjike,ka aftesi!
Dhe sportistat tane ishin te tille.
Se juve nuk benit pjese,sja u ka fajin njeri.
Nokturne shkruhet.
SystemA....rri urt ti, se tani u ktheve nga perjashtimi, mundohu te rehabilitohesh se pari.

Kjo eshte tema e enciklopedis se sportistave shqiptar, por me sa po shoh une, deri tani qeka vetem per dinamom.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2012, 11:08   #112
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Nuk e di a eshte vendi i duhur per te sjell kete artikull

Njė pėrgjigje pėr Pirro Dhimėn
Pirro ta duash Greqinė, por ne s‘tė kemi asnjė borxh, pėrkundrazi. Nė Shqipėri qave e qeshe pėr herė tė parė, u rrite u bėre i famshėm. Mos i hiq vetes pjesėn mė tė bukur tė fėmijėrisė dhe rinisė. Mos harro! Shqipėria tė lau me flori, nuk ishin pak 15 medaljet e arta si peshėngritės, tė bėri Mjeshtėr Europe.

Ndjehem i detyruar t’i pėrgjigjem Pirro Dhimės, ndoshta pėr njė arsye tė thjeshtė njohjeje, si mjek sportiv, ku ai kaloi disa herė pėr tu vizituar dhe analizuar si sportist. Prej teje Pirro ruaj kujtime tė mira. Ti ishe peshėngritės i madh i Shqipėrisė. Kur kohėt ndryshuan dhe ti u pėrpoqe pėr njė jetė mė tė mirė, u shndėrrove si ajo bima qė transportohet nė kubikė. Pra ishe formuar kėtu, nė vendlindje. Mos harro se ke marrė 15 medalje ari pėr Shqipėrinė, disa prej tė cilave atje nė Greqi. Ke zėnė vendin e katėrt nė Europė pėr tė rritur dhe u bėre Mjeshtėr i Europės, pėr peshėngritjen shqiptare.

Nė Litohoro (Piereias) 25 km. nga Katerini, nė kėmbėt e malit Olimp u njohe edhe me shoqen e jetės, Anastasinė. Lindėt 4 fėmijė, vajzėn tani 17 vjeēe, djalin 14, vajzėn 12 dhe tė voglin e pleqėrisė 3 vjeē. Nė kėtė drejtim je treguar shqiptar i vėrtetė.

Ty Pirro nuk tė ngatėrron asnjė kėtu tek ne me minoritarin, sepse ti je himarjot i lindur nė Tiranė dhe po tė gėrmosh historinė, do tė gjesh nė Himarė emrat e veriut tė Shqipėrisė, tė njėjtat zakone kėngė dhe valle. Himarjotėt para se tė mėsonin greqisht dinin shumė mirė latinisht dhe italisht tė paktėn kėshtu thotė historia.

Nė njė shkollė “Lykeio” Litohoro, mundet nga viti 1997, kur ishe kthyer njė peshėngritės i famshėm i Greqisė, “si nga fshati i gruas” u pėrpoqe tė nxish ēdo realitet tonin.

- “Unė Pirro Dimas nuk kisha tė haja nė Shqipėri se isha grek” . Kėshtu pate thėnė nė atė shkollė, fjalėt pezmatuan jo vetėm shqiptarėt, arvanitasit por edhe grekėt vetė. Unė qė njoh mirė mensėn e “KS 17 Nėntori”, e di se sa mirė ju kanė mbajtur me ushqime, megjithėse vendi ishte nė krizė. Sepse vendet Pirro kalojnė kriza siē po kalon dhe Greqia tani. Ganimetin, “Momėn kuzhinjeren” shpirtmirė ti nuk e harrove, i solle njė “dhoro” tė vogėl, tė cilėn ajo e tregonte me lot nė sy, duke kujtuar me shumė mall Pirron e saj, ēamarokun.

- Unė Pirro Dimas nuk mė jepnin shkollė se isha grek.

Jo mor Pirro, nė kohėn qė kam pėrfunduar “Fakultetin e Mjekėsisė” ka patur disa djem tė mrekullueshėm tė minoritetit qė janė bėrė mjek tė zotė. Ti personalisht nuk je shquar nė mėsime, megjithėse po ta them siē e kam thėnė kudo, se gabuan me ty, duke mos tė pranuar nė ILKF “Vojo Kushi”. Ti mund tė zemėrohesh me disa shqiptarė, por kjo nuk tė lejon tė zemėrohesh me tė gjithė Shqipėrinė.

Nė stacionin televiziv “Mega”, nė vitin 1992, tė panė shumė shqiptarė, tė cilėt kuptuan se truku grek kėrkonte qė trajnerin tėnd, Zef Kovaci ta bėnte trajner italian. Nė vend tė vėllait tėnd pėr tė pėrkthyer, kishte ardhur njė grek qė dinte italisht pėr ta pėrforcuar gėnjeshtrėn. Kaq inat na paskan, sa dhe emrin e Shqipėrisė nuk duan ta dėgjojnė? Ēudi!!! S`dimė tu kemi bėrė ndonjė tė keqe kujt.
Pirro ti ke emrin e madh tė Pirro Burrit, Pirros tonė tė Epirit, Shqiptarit tė madh, por ti gabon kur kėrkon tė bėsh histori, sepse ti, kur flet pėr Epirin flet pėr atė politik ndėrsa nė tė vėrtetė duhet folur pėr Epirin gjeografik. Edhe Skėnderbeu ynė ėshtė quajtur Princi i Epirotėve. Shko e shikoje nė Vjenė, armaturėn e Heroit tonė Kombėtar. Nėse Greqisė ti i kujton Vorio Epirin, qė kėrkojnė disa qarqe greke ta sjellin nė vėmendje, e ke gabim. Po tė kujtoj se nė kohėn e Perikliut tė madh, Greqia ka qenė mė pak se 1/3 e asaj tė sotmes. Ne, fqinjėve tanė grek mund t’i kujtojmė Revolucionin pėr Pavarėsinė dhe filantropėt e mėdhenj shqiptarė, Ēamėrinė tonė, popullin e saj tė shumėvuajtur dhe heroik, marrėveshjen e Fanarit, mallkimet e gjuhės shqipe, ēkishėrimet, helmimet e misionarėve tė gjuhės shqipe dhe tė kishės sonė etj. Kėtė duhet ta dėgjojnė tė gjithė, se kėshtu shtypet e keqja dhe ruhet fqinjėsia e mirė qė dėshirojmė. Historia e Greqisė ėshtė e bukur, por mė e shumta ėshtė mitike ndėrsa ne shqiptarėt kemi histori me tė vėrtetė heroike.Mos tė harrojmė Vangjel Zhapėn rilindasin e “Lojėrave Olimpike”, qė grekėt e tu e duan shumė, por harrojnė qė ai ėshtė shqiptari qė ka ndėrtuar kisha, manastire, xhami e tyrbe. Pa mė thuaj Pirro a ka ndonjė grek qė bėn xhami? Nga ana tjetėr ēe shtyu kėtė njeri tė rilindė Lojėrat Olimpike? A mos ish thirrja e tė parėve tanė ilirė? T’ja lėmė kėtė historisė se ka shumė pėr tė thėnė pėr ne shqiptarėt.

Kur erdha nė Greqi nė vitin 1992 me Ylli Shehun pėr njė ndėrhyrje kirurgjikale nė gju, ti na prite si miq. Mė shumė anoje nga ne, se nga grekėt tė paktėn kėtė pėrshtypje mė krijove. Kishe vuajtur, na the, nė atė shtėpi bodrumi, ku tubat e ujėrave tė zeza i kishe gati mbi kokė dhe qė shkarkoheshin me zhurmė kohė pa kohė. Na fole pėr punėn e rėndė nė ndėrtim dhe llaēin qė gatuaje me shumė mundime. Pėr tė gjitha kėto sakrifica dhe atė vendosmėri tė palėkundur pėr tė arritur diēka nė sport, u krenova me ty, tė admirova.

Por pėr tu habitur, me kalimin e kohės ti njeri kaq i mirė dhe i famshėm, u bėre i ēuditshėm dhe i pakuptueshėm. Mendon se duhet tė bėsh politikė tė tillė, qė tė jesh deputet i mirė pėr Greqinė? Por ti s’ke qenė kurrė politikan dhe propozimin pėr deputet duhet ta kuptosh mirė. Nė kėto momente krize, politikanėt grek janė thuajse tė urryer nga populli i tyre. Elektorati thotė mė mirė Pirron, qė megjithėse nuk njeh politikėn, do tė jetė i drejtė dhe i mirė me ne, Pirron peshėngritėsin e shekullit, Pirron qė e kujton Londra me njė stacion tė metros, nga ku do tė hyhet nė sallėn e peshėngritjes, nė Olimpiadėn, Londėr 2012. Edhe Greqia duhet tė tė bėj monument dhe e meriton, se nė fund tė fundit nga monumentet e lavdishėm ėshtė bėrė dhe vetė ajo. Prit Pirro, prit i qetė dhe mos na “vringėlli armėt”. A nuk e kupton se tė ka ardhur koha e dilemės mė tė ligė nė jetėn tėnde? Pjesa mė e “keqe” e Greqisė, nuk tė duan pėr tė ngritur pesha sepse e dinė qė ti nuk mundesh dot tani, por tė duan qė tė jesh i besuar nė melodinė Vorio-Epiriote sepse ka shumė grekėr qė nuk e besojnė mė kėtė propagandė tė dalė - boje. Prandaj kur kėrkon tė flasėsh duke u kthyer nga ne, ėshtė mirė tu drejtohesh atyre. Ne e dimė se ēfarė ėshtė Vorio Epiri. Kjo daulle e ēarė, e riparuar shumė herė vazhdon tė bjerė duke lodhur mė kot daullexhinjtė.

Pirro desha tė kujtoj se dhe nė ato kohė kur nuk kishim shtet dhe Greqia mund tė na uzurponte lehtė, ne shqiptarėt e kishin nga njė pushkė nė shtėpi. Kur duhet shqiptari nuk e turpėron veten pėr trimėri.

Pra tė paktit grekė tė duan pėr tė turpėruar. Nuk ka as njė shpjegim tjetėr, duhet t’i kthesh me turp ato qė ke marrė me djersė.Tani meqė ke kohė qė je larguar nga Shqipėria po tė shkruaj njė vjershė tė Petro Nini Luarasit, tė freskohesh pak, tė bėsh politika mė tė mira dhe me minoritarin, tė kuptosh mė mirė se kush jemi, kemi qenė e do tė mbetemi ne shqiptarėt.

Thonė s‘ditka Krishti shqip

Dhe shqip - fjale s‘pret prej nesh,

Vetėm nė gjuhė greqisht

Tė dėgjon e tė mban vesh.Po dhe Krishti ndė na thėntė

Se- “Jam grek, jakni pas meje”,

Do t‘I themi: - Pa mblidh mėntė,

Se Shqiptari s‘vjen pas teje!Gjuhėnė e kemi tėnė

Tė vjetėrė dhe tė vlyer

Nga perėndia ish thėnė

Qė ta ruajm tė ēkėlqyer.

Ironia e Petro Nini Luarasit nė poezinė “Kundėr mallkimit tė gjuhės shqipe”

Nga Prof. Dr. Lluka Heqimi
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2012, 11:09   #113
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

I madh si sportist, i vogel si njeri...
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2012, 07:31   #114
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 06:38   #115
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Aleksander Kondo ''Legjenda'' e peshengritjes shqiptare!!


__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 10:36   #116
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

E maj men Pirron kur vinte te takonte Bujar Bodinakun. Kishte alamet trupi dhe nuk ishte shume i shkurter si shumica e peshngritsve. Garonte per TIRONEN time. Noshta jom i pari qe i kom kerku autograf ne Shqipni. U habit kur i thash, une te njof ty. M'jep nji autograf, vazhdova. Ca osht kjo, me tha. Firme, i thash. N'ven, me tha dhe qeshi. Ishte akoma kalamo. Ka qene vera '90.
E kom rujt deri afer vitit 2000. Masnej e grisa dhe e hudha ne hale me shume inote.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 10:39   #117
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skydive Shiko postimin
Aleksander Kondo ''Legjenda'' e peshengritjes shqiptare!!
Sandri ka qene menjemodh. E kishte baben ne Garde dhe nuk i kellciste shume. Ishte nga te fortet e Tirones.


E vrane robshklymat e sigurimit. Maqo duhet t'a njohe historine e Sandrit.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 10:48   #118
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skydive Shiko postimin
R.I.P. Mehdin Zhega! (1946-2012)
Zhega krahas kampion nė sezonin 1966-67, u shpall me fanellėn blu edhe golshėnuesi mė i mirė i kampionatit shqiptar, me 19 gola.


Eshte i TIRONES ai kampionat o Dive. Dinamo ishte e treta ate vit mas kampioneve te TIRONES dhe legenave te Partizonit ...
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 10:52   #119
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Partizani ka nxjerre lojtaret me me emer ndermjet viteve te ndryshme si Panajot Pano e Perlat Musta.


Panajot Pano ka dale ke TIRONA o Sero. Aty u bo i famshem qe e mori Partizani. Po te mos ishte i famshem nuk i benin presion duke e derguar ushtare ne marine 4 vjet.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 11:12   #120
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: *Enciklopedia e ish Sportisteve te Shqiperise*

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueBaron Shiko postimin
Panajot Pano ka dale ke TIRONA o Sero. Aty u bo i famshem qe e mori Partizani. Po te mos ishte i famshem nuk i benin presion duke e derguar ushtare ne marine 4 vjet.
E di o Baron,po nga dalin eshte diskutim tjeter,edhe Musta ka dal nga "Beksat",eshte diskutim i gjat pastaj nga doli e nga erdhi.
Ta percaktoj,me partizanin kane luajtur tre futbollistem me te mire per koherat e tyre;Boriēi,Pano,Musta.Te tre nuk kan lindur ne Tiron,por mbahen me te mbedhenjt si histori futbolli.
(Pa dal tek Petrit Dume,si tifoz.)
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur