Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-05-2011, 09:52   #1
olinka89
Anėtar
 
Avatari i olinka89
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 57
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
olinka89 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Huazimet turke!

Tung,

quhem Aleksandra, jam nga Polonia. E di shqip, sepse studioj ne Poloni filologjine ballkanike. Me eshte duhur ndhima juaj. Tani po shkruaj punen time bachelor. Tema eshte : Perkthimi i huazimeve turke ne romanin "Pallati i Endrrave" te Kadarese. Natyrisht, se shkon per perkthimet keto fjale ne librin polak, por kete gje nuk eshte shume e rendeshishme per ju. Ketu do t'ju jap nje liste e huazimeve, te cilet i kam gjetur ne origjinalin. Ne punen duhet te bej ndonje klasifikim. Cilat fjale jane te vjetruara, cilat kane lidhje me realitetin juaj dhe ndonje tjeter. Ju lutem per ndihmen ! S'kam shume kohe per kete gje.
Abdyl Kadir –
aga (Shain) -
allah-
Ama
baba
bajames
bajamishtja
bakėr
Banka e Vakėfeve
baticat
(i,e) barabartė
Beē beu
befas
e befasishme
befasisht
bodrum
braktis
byrek
copė
copėza – copėza
ēaj
ēajhanet
(i,e) ēakėrdisur
ēantė
ēare
ēiflik
ēizmet
den baba den
divan
ej
emėr
emėrim
emėrohem
enkas
fenerė
fenerndezėsit
gjoks
hair
hajde
hajėr
hallakatem
hallet
halli?
hanėme
harem
haxhi
Haxilelekėt
hej
ibrik
imam
inshalla
jakė
jeniēeri
Jenishehir
jo
Jusuf
kafe
kafeneja
kafkave
karvanė
kast
kat
katėrkatėshe
Kurt
kuti
lahuta
lejlekėt
mahi
mall
Manastir
Mark - Alem
matufi
mejhane
minare
myshteriu
nejse
oh
ogurzezė
osman
osmanisht
padishah
para
pasha
pashallėk
pehlivan Aliu
perēe
pllakė
postiqe
pupla
pusi
pushtet
qejf
qepallat
qėsendi?
qilarė
qilim
qiranė
Qorrfermanit
qosh
qymyr
(i,e) qymyrgurit
qypria
qyrk
raft
raki
ramazan
rast
rastėsi
rastėsisht
salep
(i,e) saktė
setėr
sixhade
Sukrullah
sulltan
shandanėt
Sheh-ul-Islam
Sheshi i Islamit
taban
Tabir Saraj
tarallake
tek-tuk
turk
xhami
xhybe
vaj
vezir
zatėn
zbaticat
zile
zor
olinka89 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2011, 11:35   #2
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,173
Thanks: 177
Thanked 399 Times in 255 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Turqit mos jane ata nomadet qe zbriten nga stepat e mongolise ne Azine e vogel bizantine. Fjalori i Turqeve para se te zbrisnin ne azine e vogel ka qene vetem me kater fjale, Vjedh, Vras, Kal dhe Tende(kasolle) sigurisht te perkethyera ne gjuhen e tyre. Fjalorin turqit e pasuruan me pas me fjale te marra nga popujt qe nenshtruan ne fushatat per pushtimin e Evrpes kryesisht ne Ballkan dhe ata te Lindjes se mesme dhe te Egjiptit.

Mos te harrojme qe themelet e gjuhes se sotme turke i ka hedhur Sami Frasheri. Prandaj le te mos nxitohemi ne nxjerrjen e fjaleve. Ato qe ti mendon se i ka marre Shqipja nga Turqishtja mund te kete ndodhur e kunderta dmth i ka marre Turqishtja nga SHqipja!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2011, 13:01   #3
olinka89
Anėtar
 
Avatari i olinka89
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 57
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
olinka89 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Po po, e di. Por tani kjo gje nuk eshte aq rendesishme per mua. Me eshte duhur klasifikimi.
olinka89 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2011, 15:03   #4
olinka89
Anėtar
 
Avatari i olinka89
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 57
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
olinka89 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Pershendetje Aleksandra
Te pergezoj per njohjen e gjuhes, vihet re nga drejtshkrimi (ortografia ne pergjithesi)
Faleminderit shume, neve na mesojne gjuhen letrare, pra une perpiqem te shkruaj pa gabime... e di qe i bej gabimet shume shpesh

Persa i perket punes.

Kuti,a - Arkė shumė e vogėl prej druri, prej kartoni, prej
metali a prej ndonjė lėnde tjetėr, nė trajta tė
ndryshme e zakonisht me kapak, e cila shėrben
pėr tė mbajtur sende tė ndryshme

Kur kam shkruar - realitet kulturore juaj, mendoj per keto fjale, te cilat ne polaket nuk mund te kuptojme. Ne nuk e dime, c'eshte salep, byrek, raki etj. Keto fjale ne perkthimet jane me te veshtira per perkthyeset.
olinka89 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2011, 15:21   #5
olinka89
Anėtar
 
Avatari i olinka89
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 57
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
olinka89 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Pra ndoshta do te bej ashtu. Te gjitha fjalet do te shperndaj per:
a) te cilat jane lidhur me realitetin, ketu do te jene emrat dhe te tjerat edhe te vjetruara
b) te cilat nuk jane lidhur
olinka89 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2011, 16:38   #6
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,173
Thanks: 177
Thanked 399 Times in 255 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Olinka... Nuk na tregove qysh dole me klasifikimin. Ishin frytdhenese sugjerimet e mikes tone Meri?

Do kisha shume deshire te te ndihmoja, por une edhe sot nuk e kam kuptuar cfare te eshte kerkuar dhe cfare po kerkoje.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2012, 20:42   #7
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 106 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga olinka89 Shiko postimin
Tung,

quhem Aleksandra, jam nga Polonia. E di shqip, sepse studioj ne Poloni filologjine ballkanike. Me eshte duhur ndhima juaj. Tani po shkruaj punen time bachelor. Tema eshte : Perkthimi i huazimeve turke ne romanin "Pallati i Endrrave" te Kadarese. Natyrisht, se shkon per perkthimet keto fjale ne librin polak, por kete gje nuk eshte shume e rendeshishme per ju. Ketu do t'ju jap nje liste e huazimeve, te cilet i kam gjetur ne origjinalin. Ne punen duhet te bej ndonje klasifikim. Cilat fjale jane te vjetruara, cilat kane lidhje me realitetin juaj dhe ndonje tjeter. Ju lutem per ndihmen ! S'kam shume kohe per kete gje.
Abdyl Kadir –
aga (Shain) -
allah-
Ama
baba
bajames
bajamishtja
bakėr
Banka e Vakėfeve
baticat
(i,e) barabartė
Beē beu
befas
e befasishme
befasisht
bodrum
braktis
byrek
copė
copėza – copėza
ēaj
ēajhanet
(i,e) ēakėrdisur
ēantė
ēare
ēiflik
ēizmet
den baba den
divan
ej
emėr
emėrim
emėrohem
enkas
fenerė
fenerndezėsit
gjoks
hair
hajde
hajėr
hallakatem
hallet
halli?
hanėme
harem
haxhi
Haxilelekėt
hej
ibrik
imam
inshalla
jakė
jeniēeri
Jenishehir
jo
Jusuf
kafe
kafeneja
kafkave
karvanė
kast
kat
katėrkatėshe
Kurt
kuti
lahuta
lejlekėt
mahi
mall
Manastir
Mark - Alem
matufi
mejhane
minare
myshteriu
nejse
oh
ogurzezė
osman
osmanisht
padishah
para
pasha
pashallėk
pehlivan Aliu
perēe
pllakė
postiqe
pupla
pusi
pushtet
qejf
qepallat
qėsendi?
qilarė
qilim
qiranė
Qorrfermanit
qosh
qymyr
(i,e) qymyrgurit
qypria
qyrk
raft
raki
ramazan
rast
rastėsi
rastėsisht
salep
(i,e) saktė
setėr
sixhade
Sukrullah
sulltan
shandanėt
Sheh-ul-Islam
Sheshi i Islamit
taban
Tabir Saraj
tarallake
tek-tuk
turk
xhami
xhybe
vaj
vezir
zatėn
zbaticat
zile
zor
Ne listen tende, ka nje numer te madh fjalesh qe nuk jane huazime te shqipes nga turqishtja. Do permendja ca prej tyre.
emėr, vaj, rast, befas, qejf, pusi, lejlek, pushtet, mall, kat etj etj
pa folur per pasthirmat(oh, hej etj)
pa folur per fjalet onomatopeike(baba)
Pervec kesaj, nuk duhet harruar qe turqishtja nga ana e saj eshte formuar nga nje substratum thelbesor autokton, qe ka qene gjuha e te pareve te shqiptareve.
Edhe per fjale ne dukje te stokut turk si :' hair ', ato duhen kerkuar ne gjuhet paraturke:

http://dielli10.blogspot.ca/2012/03/...-greek_03.html
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2012, 21:15   #8
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 106 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Gjithashtu e quaj te parsyeshme, perfshirjen ne listen e "huazimeve" te titujve si: "Aga, pasha, beu, imam sheh, jeniēer etj".
Listes i shtohen artificialisht gjithashtu, pas fjaleve ndoshta me origjine turke si:
fener
fjale te tjera te perbera si;
fenerndezėsit
pra nje fjale gjasme turke, me nje fjale qartesisht shqip.
Nga ana tjeter fjala fener, nuk eshte turke ne thelb, ajo eshte emerzimi i fjales ""greke"":
φαίνω---me u shfaq, me u duk(pasive)
qe nga ana e saj, buron nga folja primitive shqipe: me u pʰa, qe ka evoluar ne foljen : fan-epsem.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2012, 21:50   #9
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 106 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jamais Shiko postimin
Interesante postimet.Me kete rast a mund te shpjegoni kete :

???

Ideja eshte se ; nuk jane ne gjuhen turke ???
Ka dy kategori huazimesh nga njera gjuhe ne tjetren.
Kategoria e pare, eshte ajo qe perfshin fjalet qe megjithese kane analogen perkatese ne gjuhen huazuese, i bejne vend vetes krahas tyre. Psh, ne shqip egziston fjala mengjes, por dhe huazimi turk sabah, qe se bashku me te tilla si ky, krijojne nje stok huazimesh te huaja.
Kategoria e dyte, perfshin termat e zhvillimit, qe ne me te shumten e rasteve jane terma teknologjike e shkencore, diplomatike, titujt, ofiqet fetare, civile e ushtarake etj, qe jane karrakteristike per vetem gjuhen ku kane lindur. Ne kete rast ato transmetohen ne cdo gjuhe, kur lind nevoja per perdorim, pavaresisht cilesise se gjuhes huazuese.

Eshte bere mode tashme, qe gjuhetaret e huaj me njohuri minimale per shqipen, bejne lista te gjata "huazimesh" te shqipes, nga turqishtja, latinishtja, greqishtja, sllavishtja etj, ne menyre qe te "provojne", qe shqipja eshte vetem nje amalgame e leksikut te huazuar nga gjuhet e tjera, per tu hequr shqiptareve, thelbin e identitetit dhe 'zemren' e kultures se tyre.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2012, 19:34   #10
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 106 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jamais Shiko postimin
Flm Zeus10, ndonese pergjigja ishte teorike dhe pergjithsuese, perkunder pyetjes sime, konkrete.

Gjithesesi me ra ne sy njohuria...ne fushen perkatese.

Flm.
Do te lutesha te me shpjegoje ku konsistonte pyetja konkretisht, sepse nuk e kuptova me te vertete.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2012, 19:45   #11
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Zhame, Zeusi e shpjegoi qartė, por nuk e kuptove. Po mundohem ta shpjegoj unė pak mė thjeshtė:

Aga, bej, pasha, jeniēer e tė tjerė tituj si kėta, sigurisht qė janė turq, por janė tituj turq qė nė gjuhėt e tjera nuk gjenden, dhe as pėrkthehen, kėshtu qė kur njė italian flet pėr njė pasha turk, i thotė pasha, se Italia nuk ka pasha.

Ėshtė njėsoj sikur tė kėrkosh tė pėrkthesh emrin Hasan. Kur flitet pėr njė turk qė quhet Hasan, i thuhet Hasan, se emri nuk pėrkthehet.

Kuptove?
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2012, 19:47   #12
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 106 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jamais Shiko postimin
prej kesaj qe keni thene Ju, me lart, mora shkas per pyetjen qe bera, (si me poshte)..

"Aga, pasha, beu, imam sheh, jeniēer etj". - a jane te huazuara nga gjuha turke ?
Sigurisht, por duke qene tituj, barten te tille ne cdo gjuhe dhe nuk zevendesojne ose spostojne shprehje te leksikut baze. Keto nuk duhen numeruar si huazime, sepse keto fjale nuk zene vendin e fjaleve egzistuese.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2012, 19:56   #13
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Po mua nuk mė falėnderove?!

S'ka gjė, se mė falėnderon Olinka...
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2012, 20:06   #14
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 106 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Zhame, Zeusi e shpjegoi qartė, por nuk e kuptove. Po mundohem ta shpjegoj unė pak mė thjeshtė:

Aga, bej, pasha, jeniēer e tė tjerė tituj si kėta, sigurisht qė janė turq, por janė tituj turq qė nė gjuhėt e tjera nuk gjenden, dhe as pėrkthehen, kėshtu qė kur njė italian flet pėr njė pasha turk, i thotė pasha, se Italia nuk ka pasha.

Ėshtė njėsoj sikur tė kėrkosh tė pėrkthesh emrin Hasan. Kur flitet pėr njė turk qė quhet Hasan, i thuhet Hasan, se emri nuk pėrkthehet.

Kuptove?
Falemnderit Bato, eshte pikerisht ashtu. Shpjegimi yt eshte i mjaftueshem, por une nuk e vura re.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2012, 12:06   #15
MICI
Super Anėtar
 
Avatari i MICI
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 229
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
MICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Zhame, Zeusi e shpjegoi qartė, por nuk e kuptove. Po mundohem ta shpjegoj unė pak mė thjeshtė:

Aga, bej, pasha, jeniēer e tė tjerė tituj si kėta, sigurisht qė janė turq, por janė tituj turq qė nė gjuhėt e tjera nuk gjenden, dhe as pėrkthehen, kėshtu qė kur njė italian flet pėr njė pasha turk, i thotė pasha, se Italia nuk ka pasha.

Ėshtė njėsoj sikur tė kėrkosh tė pėrkthesh emrin Hasan. Kur flitet pėr njė turk qė quhet Hasan, i thuhet Hasan, se emri nuk pėrkthehet.

Kuptove?
Faleminers Bato ... Tash e kuptova edhe une mire, se ai djali s'ke bash i kjarte, se nihere na tha qe jone 'dy kategori huazimesh' ...


Ju rit nera dyve
MICI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2012, 19:40   #16
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Huazimet turke!

Citim:
Aga, bej, pasha, jeniēer
Fjalen aga Pokorny, nuk e ka cilesuar si huazim nga turqishtja:


alb. geg. (*ἄγω), ago `leader, chief'; ag- `dawn, beginning of the day', agon `to dawn, start the day' :

gr. ἄγω'lead', udheheq

Tokharian: B āk n. `zeal' (Adams 35), AB āk- `lead, guide, drive'
aĝō: Old Indian ájati `drive', ajá- m. `a drove, troop; a driver';
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur