Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-09-2012, 14:28   #1
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,843
Thanks: 263
Thanked 253 Times in 186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Zhdukja dhe abuzimi ndaj kafshėve tė egra nė Shqipėri

Shqipėria, pėr shkak tė pozitės sė saj gjeografike, ka qenė njė vend me florė e faunė tė pasur. E theksoj ka qenė, pasi me shekuj fauna e Shqipėrisė ėshtė gjuajtur me ritme tė shfrenuara, por masakra me shkatėrrimtare qė po i ndodh ėshtė kjo e fundit, nga viti 1990 e deri mė ditėt e sotme. Pėrveē zhdukjes sė gjitarėve dhe shpendėve tė vendit tonė nga vetė popullata qė u armatos nė 1997, kemi dhe gjuetarė shqiptarė e tė huaj qė po zhdukin me njė ritėm tė shpejtė kafshėt e fundit tė mbetura. Megjithėse shumė kafshė janė tė mbrojtura me ligje shqiptare e nga dhjetėra konventa ndėrkombėtare qė drejtuesit tanė me zell i firmosin, te ne masakrimi i kafshėve ndodh nė ditėn me diell, nė mes tė mijėra personave dhe me license tė vetė qeverisė. Nga fillimi i viteve 2000 e deri mė sot, me mijėra italianė vijnė ēdo vit, tė organizuar nga agjenci gjuetie tė cilat me 3000-5000 euro leje qė paguajnė ēdo vit, kanė tė drejtė tė dhėnė nga vetė ministria e mjedisit qė tė vrasin ēdo gjė tė gjallė (pėrveē njerėzve) qė u pėlqen, pa kuota e pa kontrolle. Nuk ka statistika pėr kafshėt e mbetura gjallė pasi statistikat do tė nxirrnin nė pah shkallėn e shkatėrrimit dhe vrasjeve qė njerėzit po i bėjnė faunės nė Shqipėri. Vetėm dihet se nga studimet e biologėve e natyralistėve shumė tė paktė shqiptarė, qė shumė shpendė e kafshė nuk folezojne e ndėrtojnė strofkulla mė nė Shqipėri pasi e dinė qė i pret vdekja ose ndoshta vriten para se tė arrijnė qė tė ndėrtojnė fole e strofkulla. Te ne ka parqe kombėtare vetėm nė letėr, pasi parqet kombėtare nuk kanė roje, nuk kanė kontroll dhe me e keqja ėshtė se jepen leje pėr tė gjuajtur nė parqe kombėtare. Nuk ka nevojė tė ikim larg pėr tė parė masakrėn e kafshėve tė egra nė Shqipėri, mjafton tė ngjitesh nė kodrat qė janė rreth 100 larg lagjes nė rrugėn Medar Shtylla, kodrat ku ėshtė vendosur Kopshti Botanik, e tė shohėsh ushtrinė e gjuetareve qė vrasin ēdo gjė qė lėviz nė ato kodra duke vėnė kėshtu nė rrezik edhe jetėn e mijėra qytetarėve tė Tiranes qė shkojnė nė ato kodra pėr piknik ose pėr ajėr tė pastėr.

Abuzimi me kafshėt qė nuk i vrasin merr pėrmasa edhe mė ēnjerėzore. Kafshėt e zėna mbahen nė kafaze tepėr tė ngushta, lidhen me zinxhirė, rrihen e plagosen, vihen tė luftojnė me qen e lloj lloj formash torturash. Dhe kėto tortura nuk ndodhin nė ndonjė zonė tė harruar larg syrit tė publikut, ato ndodhin nė mes syve tė miliona vetėve, pasi nė Shqipėri tortura dhe masakrimi i kafshėve konceptohet nga pronarėt e lokaleve e restoranteve, si njė gjė qė i tėrheq klientėt megjithėse nuk kane bėrė asnjė studim nėse ky konceptim ėshtė i saktė apo jo.

Shembuj shumė evident tė mbajtjes sė kafshėve tė egra nė robėri kemi nė mes tė Tiranės, siē ėshtė Kopshti Zoologjik dhe restoranti "Sofra e Ariut" ku kafshėt e mbrojtura mbahen nė kushte ēnjerėzore dhe aspak tė denja pėr to. Arinjtė e murrmė janė bėrė ikonė e kafshėve qė abuzohen mė sė shumti, megjithėse janė Specie e Mbrojtur Evropiane dhe nėse Shqipėria do tė futet nė BE, duhet tė lirojė me qindra arinj tė murrmė qė mbahen nė robėri. Ky ėshtė njė problem qė nuk prek direkt qytetarėt, por qė ka krijuar njė imazh shumė tė keq pėr Shqipėrinė nė BE dhe nė rrethen ambientaliste nė botė.

Si mund tė jetojė njė ari qė ka nevojė pėr njė territor gjuetie e jetese nga 38 km2-1000 km2, nė njė kafaz 2 me 2 metėr hapėsirė? Tė gjithė besoj se e keni parė ariun e shkretė nė plazhin e Durrėsit qė tėrhiqet me anė tė njė unaze qė i kanė vėnė duke i shpuar buzėn e sipėrme, mes njė vape pėrvėluese. Besoj i keni pare vuajtjet e atij ariu dhe se si ia kanė prerė dhėmbėt dhe kthetrat nė mėnyrė qe mos te rebelohet e te sulmoje skllavėruesin e tij. Dhe mė e keqja ėshtė se plazhistėt e stimulojnė skllavėruesin e ariut, duke dalė nė foto me ariun nė kėmbim tė njė pagese.
Rast tjetėr ėshtė restoranti "Krasi" nė Komunėn Krahės nė Qarkun e Gjirokastrės, ku ne kushte torturuese mbahet njė ari nė njė kafaz 2 me 2 metra, dhe njė ujk i lidhur me zinxhirė, ku herė pas here sulmohet nga qentė qė pronari i le siē duket tė argėtohen me ujkun e robėruar qė nė ēastin kur ne e fotografuam, ishte i plagosur dhe i rridhte gjak nga kofsha e djathtė.
Pėr mė tepėr shihni fotot, ato flasin mė shumė se 1000 fjalė ...

http://www.iep-al.org/forum/viewtopic.php?f=49&t=15
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2012, 14:32   #2
PREDATOR
Anėtar
 
Avatari i PREDATOR
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Area51
Posts: 45
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
PREDATOR ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Pune Kafshesh.
Nje cengel ketyre dykembshave,dhe zvarre.
Ne hunde po se po.
PREDATOR nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2012, 09:28   #3
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,974
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Edvin ke hapur ca tema ketu shume te rendesishme dhe sensibilizuese. Keto tema teorikisht duhet ti drejtohen njerezve qe kan ndjesi per ambjentin qe i rrethon dhe e ruajn e respektojne ate. Ne ato kafaze duhet te ishin ata qe i kan burgosur ato kafshe dhe jo kafshet. Ironia me e madhe eshte qe ne ato lokale ku mbahen te tille kafaze burgje per kafshe, shkojne te drekojne apo darkojne krere shteti , deputete apo bashkiak dhe ne vend qe ti ven kycin lokaleve , ju rrahin shpatullat te zoteve duke ju then shume te bukura keto kafshe, pa e vrar mendjen se a mund te rrojne ne te tilla kushte ato kashe. Kafshet edhe ne kopshte zoologjike qe jane ndertuar enkas per kafshe me gjelbrime dhe hapsira nuk jane rehat, e jo me ne ate burg me ndryshqe prej 4 m katror

p.s

U regjistrova te ai forumi qe solle linkun.

Shume interesant.
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 16:25   #4
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,575
Thanks: 1
Thanked 28 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

keshtu e shkruan titullin edvini..

o edvin ...ti .. nuku je mir me shqipen..

e kam ven re disa her.. ne titujt qe vė..

po jo vetem ti..po krejt nje gjenerat si e jotja nuku di te shkruaj me llogjike.

abuzim.. dmth.. shperdorim..teprim..keqperdorim..

dhe perdoret per njerzit..
ata abuzojne ose..shperdorojne.. jo kafshet..

kafsha shum shum shperdoron padashje kuptohet.. ..psh kashten ose jonxhen.. psh e ha nje pjes e nje pjes e dhj.et ose e pshurr..

pra ndreqe titullin.. or cun me 4 universitete e 3 tituj shkencore..

nuku dini as sa nje me 4 klas nga brezi inė..

po kur thon.. shqiperine duhet ta marre ne dor rinia e shkolluar jashte..

me nje fjal o edvinush..nuku jan zhdukur kafshet e egra.. nga kafshet e egra..por njeriu.. i ka zhdukur duke keqperdorur.. armen apo te tjera mjete cfarosese..

psh i ka prere pyjet.. ose i ka industrializuar zonat dikur te pasura me kafshe..etjetj..

nejse..
po ja cme shkruan nje mik..

ne qitetin 3000 vjecar te durresit na paskan dal ca banda qe dalin naten me pushke dhe me batare qellojne neper pemet e qytetit.. ne ato pak peme qe kan mbetur..per..te vrare kumriat..ose dudiat..ose guguftute si thot myzeqeja..
njerzit e mir jan tmerruar nga qo barbari e padegjuar..
kumria kjo mike e vjeter e njeriut..kjo banore aq fisnike e qyteteve tona..po asgjesohet..se.. ca pijanecer e pelqekan ta han te pjekur.. te urten te miren kumri.. kur pijne keta vamppire..mejhaneve..raki...
e vrasesit ne kope dalin cdo nat e qellojne mbi kumrijat qe flejne degve te pemeve..e i mbledhin kumrit e vrara e u shesin qelbanikve qe tham..

tnerr..

turp..

.
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 16:55   #5
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

O Brar,qe te dilje edhe ti te shpegoje gramatiken e sintaksen e gjuhes shqipe,edhe kete se prisja !Jo per gje,po vendos vetem pika,ne ato fjali te paperfundura, e me dialekte te ngateruara.Nuk po them qe te vendosesh,presje,pikeēuditese,o pikepyetje,po mbrarohe njehere nje fjali,se do ta shikosh qe dhe fjalia mer nje kuptim,edhe pa e kuptuar.
Sa per titullin kuptohet,mund te jete gabim i bere nga shpejtesia.(Mjafton,abuzimi ndaj kafsheve te egera.
Te abuzosh:Te besh nje perdorim te keq.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 17:05   #6
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,575
Thanks: 1
Thanked 28 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

sero .. dhe ti nuku je mir me shqipen..
po do te mesonj dhe tyjan ta shkruac me llogjike..

mo u murzit..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 17:15   #7
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Brari Shiko postimin
sero .. dhe ti nuku je mir me shqipen..
po do te mesonj dhe tyjan ta shkruac me llogjike..

mo u murzit..
hahaaa.Murzit,ne ēfare dialekti eshte ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 17:16   #8
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,974
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
O Brar,qe te dilje edhe ti te shpegoje gramatiken e sintaksen e gjuhes shqipe,edhe kete se prisja !Jo per gje,po vendos vetem pika,ne ato fjali te paperfundura, e me dialekte te ngateruara.Nuk po them qe te vendosesh,presje,pikeēuditese,o pikepyetje,po mbrarohe njehere nje fjali,se do ta shikosh qe dhe fjalia mer nje kuptim,edhe pa e kuptuar.
E ka ngaqe flet me nje fryme dhe kujton se ne te shkruar veprohet nje lloj
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 17:18   #9
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 34,824
Thanks: 8,966
Thanked 8,266 Times in 4,799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 461
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
hahaaa.Murzit,ne ēfare dialekti eshte ?
Nė fakt ai duhet ta thotė "murxit", po ki bėnė edhe sikur di dialektet e Shqipėrisė a i vrarė.haha
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 17:37   #10
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,422 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Nje kafshe interesante per te cilen mendoja se nuk ekziston ne Shqiperi eshte Rreqebulli. Quhet rreqebulli i Ballkanit dhe mendohet se nuk jane me shume se 20 individe ne tere Shqiperine.

Me poshte do te sjell nje njoftim per shtyp (viti 2011) nga Shoqata per Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror ne Shqiperi. Njoftimi ishte bere me rastin e fotografimit per here te pare te rreqebullit ne Shqiperi.


Njoftim pėr Shtyp

Shoqata pėr Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror nė Shqipėri

Shoqata pėr Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror nė Shqipėri (PPNEA) njofton se nė datė 21 Prill 2011, ekipi i saj kėrkimor nė terren nxorri foton e parė tė Rrėqebullit tė Ballkanit (Lynx lynx martinoi) nė gjendje tė egėr, nė rajonin malor tė Shqipėrisė veriore me anė tė pėrdorimit tė kamerave-kurth. Individi nė fjalė ishte fotografuar nga njė kamerė-kurth nė 26 Mars 2011, nė orėn 18:48 (fotoja poshte). Rrėqebulli i Ballkanit ėshtė njė nga llojet e faunės mė tė rrezikuar nė Shqipėri dhe qė prej vitit 2006, PPNEA sė bashku me partnerė ndėrkombėtare nga Zvicra, Gjermania, Maqedonia dhe Norvegjia, ka ndėrmarrė njė program pėr studimin dhe ruajtjen e popullatės sė tij (Programi pėr Rimėkėmbjen e Rrėqebullit tė Ballkanit - www.catsg.org/balkanlynx). Vlerėsimet mė tė fundit tė ekspertėve tregojnė se numri i rrėqebujve nė Shqipėri nuk i kalon 15 - 20 individė nė total dhe si i tillė ėshtė i klasifikuar si njė lloj i kėrcėnuar nė mėnyrė kritike (CR – Lista e Kuqe, 2007).
Gjithsesi, nga kėrkimet e PPNEA-s ndėr vite me metoda bashkėkohore shkencore, deri mė sot nuk ishte provuar prania e rrėqebullit nė gjendje tė egėr nė Shqipėri dhe shenjat e prezencės sė tij vinin kryesisht nga individė tė vrarė dhe tė ruajtur si trofe ose nga informacione tė rastėsishme tė marra nga popullsia e zonave rurale. Si rrjedhojė, ky ėshtė njė nga rezultatet mė tė rėndėsishme tė arritura deri mė tani pasi provon nė mėnyrė definitive praninė e rrėqebullit nė vendin tonė dhe pėrbėn njė thirrje tė fuqishme pėr marrjen e masave tė menjėhershme pėr ruajtjen e tyre dhe tė habitateve ku ata jetojnė.

Metodologjia e pėrdorur nga PPNEA pėr monitorimin e faunės nė vend, ka nė thelb pėrdorimin e pajisjeve tė quajtura “kamera-kurth”, me anė tė tė cilave u realizua dhe fotografimi i rrėqebullit tė parė nė vend. Kamerat-kurth janė aparate me shkrepje automatike, tė pajisura me njė sensor i cili dedekton lėvizjen e kafshėve me gjak tė ngrohtė dhe i fotografon ato nė momentin qė kalojnė pėrpara pajisjes. Kėto pajisje montohen nė pemė apo kunja tė posaēme tė vendosura nė pyje, pranė shtigjeve ku njihet lėvizja e kafshėve tė egra. Kjo metodė, ėshtė njė metodė jo-invazive pėr studimin e faunės, pasi gjeneron informacion nė lidhje me praninė dhe abundancėn e llojeve tė ndryshme pa i shqetėsuar ato.

Rrėqebulli ėshtė njė lloj plotėsisht i mbrojtur dhe gjuetia e tij ndalohet rreptėsisht nė bazė tė Ligjit pėr Mbrojtjen e Faunės sė Egėr (Nr. 10 006 / 2008) dhe Ligjit pėr Gjuetinė (Nr. 10 253 / 2010).
Rrėqebulli ka patur njė mbrojtje tė plotė ligjore nė vend qė prej vitit 1969. Ai klasifikohet nė Listėn e Kuqe tė Shqipėrisė (Urdhėr nr. 146 / 2007) me statusin CR (i rrezikuar nė mėnyrė kritike pėr zhdukje). Rrėqebulli mbrohet edhe nga konventa ndėrkombėtare, si Konventa e Bernės dhe Konventa Ndėrkombėtare pėr Tregtinė e Specieve nė Rrezik (CITES) tė cilat janė ratifikuar nga Republika e Shqipėrisė. Situata e rrėqebullit tė Ballkanit ėshtė edhe mė alarmante po tė mendohet se ai pėrbėn njė popullatė dhe nėnlloj (subspecie) mė vete dhe tė diferencuar gjenetikisht nga popullatat e rrėqebujve tė tjerė nėpėr botė. Kėsisoj, ai ka vlera tė mėdha pėr diversitetin biologjik dhe trashėgiminė natyrore tė vendit tonė dhe pėrbėn njė thesar tė natyrės shqiptare.


__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 17:50   #11
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,422 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Ky eshte rreqebulli i dyte i fotografuar ne Shqiperi -
Dhe nje rreqebull tjeter i fotografuar poashtu ne Shqiperi. Kesaj radhe rreqebulli eshte fotografuar ne Parkun Kombetar Shebenik-Jabllanice.

__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 18:03   #12
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,422 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Shtrirja gjeografike e rreqebullit -

1. Albanian Alps (Vermosh, Bjeshket e Namuna, Theth, Shale),
2. Central North & Central (Iballe, Munelle, Tuē, Lure-Balgjaj-Allamani),
3. Central East (Martanesh, Ēermenike, Golloborde, Shebenik-Jabllanice),
4. Central South (Shpati, Polis, Guri Zi, Valamare).Harta eshte me e vjeter. Aty ku shkruan SCG eshte Kosova.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2012, 20:01   #13
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,130
Thanks: 173
Thanked 387 Times in 245 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 101
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Shqiperia po kthehet ne shkretetire. Per mendimin tim kjo eshte nje teme shume serioze. Shkaterrimi i pyjeve te tera, prishja e abitateve kafsheve dhe dhenia e pa kontrolluara te licensave te gjuetise, jane krime makabre qe ne po i bejme natyres sone. Po e kthejme Shqiperin ne Sahara.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2012, 09:19   #14
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,575
Thanks: 1
Thanked 28 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

mir ke folur o peshkaken..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2012, 08:42   #15
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,843
Thanks: 263
Thanked 253 Times in 186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Masakra e shpendėve shqiptare nga gjuetarėt italianė.
Gjuetar italian qė luan me kufomat e shpendėve tė vrarė nė Shqipėri.
Foto nga Federata e Gjuetarėve tė Shqipėrisė
Burimi: Forumi Mjedisor http://iep-al.org/forum/viewtopic.ph...&t=15&start=20

Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2012, 10:01   #16
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,206
Thanks: 10,263
Thanked 5,692 Times in 3,835 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Duhet ta harrosh!
Ke faktor tjeter Edvin 83!Nuk i ben dot Kafshet njerez.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2012, 10:18   #17
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,206
Thanks: 10,263
Thanked 5,692 Times in 3,835 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Masakra e shpendėve shqiptare nga gjuetarėt italianė.
Gjuetar italian qė luan me kufomat e shpendėve tė vrarė nė Shqipėri.
Foto nga Federata e Gjuetarėve tė Shqipėrisė
Burimi: Forumi Mjedisor http://iep-al.org/forum/viewtopic.ph...&t=15&start=20

E kam pare profilin tend,dhe positiv.Por jam skeptik nga natyra,me bashkekombas po se po!Kontatokjme ne privat,masanej e kqyrim!
Doli ndryshe nga ana ime,e drejta juaj me vone!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-01-2013, 11:31   #18
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,843
Thanks: 263
Thanked 253 Times in 186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sebastiani Shiko postimin
Duhet ta harrosh!
Ke faktor tjeter Edvin 83!Nuk i ben dot Kafshet njerez.
Shoqėria civile ka vite qė kėrkon moratorium tė gjuetisė, dhe gjueti tė kufizuar, ku numri kafshėve tė vrara do tė jetė tejet i kontrolluar dhe i vendosur sipas matjeve vjetore.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2013, 21:41   #19
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Brari Shiko postimin
Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

keshtu e shkruan titullin edvini..

o edvin ...ti .. nuku je mir me shqipen..

e kam ven re disa her.. ne titujt qe vė..

po jo vetem ti..po krejt nje gjenerat si e jotja nuku di te shkruaj me llogjike.

abuzim.. dmth.. shperdorim..teprim..keqperdorim..

dhe perdoret per njerzit..
ata abuzojne ose..shperdorojne.. jo kafshet..

kafsha shum shum shperdoron padashje kuptohet.. ..psh kashten ose jonxhen.. psh e ha nje pjes e nje pjes e dhj.et ose e pshurr..

pra ndreqe titullin.. or cun me 4 universitete e 3 tituj shkencore..

nuku dini as sa nje me 4 klas nga brezi inė..

po kur thon.. shqiperine duhet ta marre ne dor rinia e shkolluar jashte..

me nje fjal o edvinush..nuku jan zhdukur kafshet e egra.. nga kafshet e egra..por njeriu.. i ka zhdukur duke keqperdorur.. armen apo te tjera mjete cfarosese..

psh i ka prere pyjet.. ose i ka industrializuar zonat dikur te pasura me kafshe..etjetj..

nejse..
po ja cme shkruan nje mik..

ne qitetin 3000 vjecar te durresit na paskan dal ca banda qe dalin naten me pushke dhe me batare qellojne neper pemet e qytetit.. ne ato pak peme qe kan mbetur..per..te vrare kumriat..ose dudiat..ose guguftute si thot myzeqeja..
njerzit e mir jan tmerruar nga qo barbari e padegjuar..
kumria kjo mike e vjeter e njeriut..kjo banore aq fisnike e qyteteve tona..po asgjesohet..se.. ca pijanecer e pelqekan ta han te pjekur.. te urten te miren kumri.. kur pijne keta vamppire..mejhaneve..raki...
e vrasesit ne kope dalin cdo nat e qellojne mbi kumrijat qe flejne degve te pemeve..e i mbledhin kumrit e vrara e u shesin qelbanikve qe tham..

tnerr..

turp..

.
Fodulleku jot nuk paska fund. Merresh me dy llafe, nderkohe qe te shohesh kontekstin se cfare po kryhet ne Shqiperine e "lire". Nuk ka mbetur me asgje, as pyje, as kafshe, dhe ti prap derdellis. Krijese e rralle je o Brar. Kujdes se tani afron pranvera e keta gjuetaret Italiane qenkan shume te eger. Pasi te vrasin kafshet e mos mbetet gje, do fillojne me njerezit me duket.

Si han jemi bere.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2013, 15:20   #20
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,843
Thanks: 263
Thanked 253 Times in 186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zhdukja dhe abuzimi i kafshėve tė egra nė Shqipėri

Shqipėria njė zonė e ndaluar fluturimi pėr zogjtė migrues...
Lexoni shkrimin e National Geographic "Kėnga e fundit pėr zogjtė migrues" ku jepet me detaje masakra e zogjve migrues nė Shqipėri e Egjipt: http://ngm.nationalgeographic.com/20...n/franzen-textEdvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur