Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-09-2012, 07:48   #1
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 22 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Romani shqiptar numeron 500 tituj ne 130 vjetorin e tij

Nga Robert Elsie1872
Romani ne turqisht i Sami FrasheritTaassuk-u Tal'at Fitnat, Stamboll. (Dashuria e Talatit me Fitneten).
Pergjithesish ky merret si romani i pare turqisht, njeherazi si romai i pare i shkruar e botuar nga nje shqiptar, (180 faqe).


1890
Pashko Vasa; Bardha de Temal (Bardha e Temalit) Pashko Vasa kete roman e botoj ne Paris, ne gjuhen frenge, me pseudonimin Albanus Albano.
Bardha e Temalit, edhe pse jo shqip, eshte, pas prozes shumete shkurter te Sami Frasherit, romani me i vjeter i shkruar e i botuar nga nje shqiptardhe padyshim romani mei vjeter me teme shqiptare.

1914
Zef Mati Harapi;
"Pushka e tradhetarit"
Shkoder.

1921
Foqion Postoli
"Per mbrojtjen e atdheut"
Tirane

1923
Mehdi bej Frasheri
"Nevruzi"
Tirane

1924
Foqion Postoli
"Lulja e kujtimit"

1929
Llambi Dardha
"Kthimi i Skenderbeut ne Kruje"
Korce

1935
Sterio Spasse;
"Nga jeta ne jete"-"Pse"
Korce

1936
Haki Stermilli;
"Sikur te isha djale"
Tirane

1944
Stejo Spasse
"Aferdita"

1954

Fatmir Gjata
"Permbysja"
Tirane

1955
Kin Dushi
"Udha e Velanit", Tirane

Sterjo Spasse
"Aferdita perseri ne fshat, Tirane


1957
Sinan Hasani
"Rrushi ka nise me u pjeke", Prishtine

1958
Martin Camaj
"Diella", Rome

Adem Demaci
"Gjarpri i gjakut", Prishtine

Petro Marko
"Hasta la vista", Tirane.

1959
Ali Abdihoxha
"Nje vjeshte me stuhi", Tirane

Fatmir Gjata
"Keneta", Tirane

1960
Ernest Koloqi
"Shija e bukes se mbrume", Rome

Petro Marko
"Qyteti i fundit", Tirane

Azem Shkreli
"Karvani i bardhe", Prishtine

1963
Ismail Kadare
"Gjenerali i ushtrise se vdekur", Tirane

1965
Shqefqet Musaraj
"Para agimit"(ne dy vellime), Tirane

Jakov Xoxa
"Lumi i vdekur", Tirane

Nazmi Rrahmani
"Malesorja", Prishtine

1966

Kapllan Resuli
"Tradhetia", Tirane

Nazmi Rrahmani
"Malesorja", Prishtine

Dhimiter Xhuvani
"Tuneli",Tirane

1968

Ismail Kadare
"Dasma", Tirane


1969

Nazmi Rrahmani
"Tymi i votres se fikun", Prishtine

Hivzi Sulejmani
"Femijet e lumit tim", Prishtine

1970

Dritero Agolli
"Komisari Memo", Tirane

Sabri Godo
"Ali Pashe Tepelena", Tirane

Elena Kadare
"Nje lindje e veshtire", Tirane
(i pari roman i botur nga nje grua ne Shqpieri)

Ismail Kadare
"keshtjella", Tirane

Dhimiter Xhuvani
"Perseri ne kembe", Tirane

1971

Ismail Kadare
"Kronike ne gure", Tirane

Teodor Laco
"Toke e ashper", Tirane

Jokov Xoxa
"Juga e bardhe", Tirane

Ramiz Kelmendi
"Heshtja e armeve", Prishtine

Anton Pashku
"OH", Prishtine


1972

Teki Dervishi
"Pirgu i larte", Prishtine

Frederik Rreshpia
"Zeri i larget i kasolles", Tirane

1973

Dritero Agolli
"Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo",Tirane

Nazmi Rrahmani
"Toka e pergjakur", Prishtine

1974

Rexhep Qosja
"Vdekja me vjen prej syve te tille", Prishtine

Zejnullah Rrahmani
"Zanoret e humbura", Prishtine

1975

Dritero Agolli
"Njeriu me top", Tirane

Skender Drini
"Shembja e ishujve", Tirane

Ismail Kadare
"Nentori i nje kryeqyteti", Tirane

Teodor Laco
"Perballimi", Tirane

Ramiz Kelmendi
"Shtate persona ndjekin autorin", Prishtine

1976

Sabri Hamiti
"Njeqind vjet vetmi", Prishtine

1978

Martin Camaj
"Rrathe", Mynih

Skender Drini
"Midis dy koheve", Tirane

Ismail Kadare
"Muzgu i perendive te stepes", Tirane

Ismail Kadare
"Prilli i thyer",Tirane

Ismail Kadare
"Ura me tri harqe", Tirane

Nazmi Rrahmani
"Rruga e shtepise sime", Prishtine

Zejnullah Rrahmani
"Sheshi i unazes", Prishtine

1979

Murat Isaku
"Plaget", Tirane

Ismail kadare
"Kush e solli Doruntinen?", Tirane

1981

Teki Dervishi
"Herezia e Dervish Mullates", Prishtine

Elena Kadare
"Bashkeshortet", Tirane

Ismail Kadare
"Nenpunesi i pallatit te enderrave",Tirane

Mehmet Kraja
"Moti i madh", Prishtine

Nasi Lera
"Gjaku i prillit", Tirane

1982

Jusuf Buxhovi
"Shenimet e Gjon Nikoll Kazazit", Prishtine

1983

Musa Ramadani
"Ligatine", Prishtine

1984

Mico Kallamata
"Asnjanesia e Zotit Lulo", Tirane

Mehmet Kraja
"Udhezime per kapercimin e detit", Prishtine

1985

Vath Koreshi
"Rruge per larg", Tirane

Ndoc Papleka
"Gjaku i tokes", Tirane

1986

Diana Culi
"Rrethi i kujteses", Tirane

Fatos Kongoli
"Ne te tre", Tirane

Mehmet Kraja
"Semundja e enderrave", Prishtine

Ymer Shkreli
"Rapsodi Kosovare, Prishtine

1987

Martin Camaj
"Karpa", Rome

Skender Drini
"Njerezit dhe deti", Tirane

Teodr Laco
"Te gjithe lumenjt rjedhin", Tirane

1988

Valter File
"Nata e kuajve te bardhe",Tirane

Sabri Godo
"Ujrat e qeta", Tirane

Ismail Kadare
"Koncert ne fund te dimrit", Tirane

Dhimiter Xhuvani
"Shpirtin nuk e shes", Tirane

1989

Jusuf Buxhovi
"Libri i te mallkuarve", Prishtine

Petro Marko
"Nata e Ustikes", Tirane

Neshat Tozaj
"Thikat", Tirane

Dhimiter Xhuvani
"E nesermia e nje gruaje", Tirane

Prec Zogaj
"Vonesa", Tirane

1990

Kico Blushi
"koka e prere", Tirane

Diana Culi
"Dreri i trotuareve", Tirane

Sabri Godo
"Koha e njeriut", Tirane

Ismail Kadare
"Dosja H", Tirane

TEODOR KEKO
"Loja", Tirane

Mehmet Kraja
"Net bizantine", Prishtine

Teodor Laco
"Pushimet e kolonelit", Tirane

1991

Diana Culi
"Rekuiem", Tirane

1992

Adem Istrefi
"Lemeria", Tirane

Fatos Kongoli
"I humburi", Tirane

Mehmet H Myftiu
"Shkrimtari", Tirane

Qerim Pllana
"Legjenda e dasmes", Prishtine

Zejnullah Rrahmani
"Udhetimi arbdhetar", Prishtine

Hysen Sinani
"Nje burre si ky", Tirane

1993
Mimoza Ahmeti
"Arkitrau", Tirane

Pjeter Arbnori
"Muzgujt e mesjetes", Tirane

Arif Demolli
"Te gjalle e te vdekurit e nje femijerie", Prishtine

Nasi Lera
"Ngjallja e diktatorit", Tirane

Ymer Shkreli
"Azgal", Prishtine

Dhimiter Xhuvani
"Jete ne arkivol", Tirane

Rexhep Zllatku
"Plagoma", Shkup

Prec Zogaj
"Pa histori", Tirane
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2012, 07:50   #2
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 22 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Romani shqiptar numeron 500 tituj ne 130 vjetorin e tij

edhe te tjere nga Askushi:''Trendafili ne gote'', Dritero Agolli

''Trashja'', Rexhep Qosja

''Porosia e Madhe'', Rexhep Qosja

''Shpella e Pirateve'', Petro Marko

''Komisari Memo'', Dritero Agolli

''Ura me tri Harqe'', Ismail Kadare

''Pashalleqet e Medha'', Ismail Kadare

''Keshtjella'', Ismail Kadare

''Prilli i Thyer'', Ismail Kadare

Musa Ramadani
"Zezona"- Prishtinė

Teodor Laco
"Lendina e lotėve" - Tiranė

Elvira Dones
"Ditė e bardhė e fyer" - Elbasan

Elvira Dones
"Yjet nuk vishen kėshtu" - Elbasan(Sejko)

Brunilda Zllami
"Cmimi i pėrjetėsisė" - Tiranė

Dritero Agolli
"Arka e djallit" - Tiranė

Helena Kadare
"Njė grua nga Tirana" - Tiranė

Murat Isaku
"Pėrroi vėrshues" - Prishtinė

Jakov Xoxa
"Lulja e kripės" - Tiranė

Sabri Godo
"Skėnderbeu" - Tiranė

Sabri Godo
"Ali Pashė Tepelena" - Tiranė
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur