Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-12-2012, 14:36   #21
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Prit moj te kujtohem...me kujtohen batutat por jo kujt i drejtohen.
Ma thuaj te lutem...mos je ajo vajza qe vdiste per Hygoin...nuk me kujtohet as nicku tani...kam ikur per lesh
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2012, 14:39   #22
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Keto jane dy teza qe nuk e perjashtojne njera tjetren, perkundrazi plotesojne njera tjetren. Instinkti mund edhe te trashegohet ashtu siē trashegohet ngjyra e syve, karakteri, etj. Ama mendoj qe gjate jetes nje person mund te formoje prirje edhe vese sipas menyres se rritjes dhe edukimit te tij.
Elushe pls, mos ngaterro instiktet me sentimentet.
nese une nuk jam qorr tema ben fjale per edukate sentimentale(ndjenjash), jo edukate instiktesh

instikti dhe impulset jane intuite, edukata eshte kalkulim, sentimentet jane ndjenja.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2012, 14:40   #23
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Avatari i Fleur Blanche
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Prit moj te kujtohem...me kujtohen batutat por jo kujt i drejtohen.
Ma thuaj te lutem...mos je ajo vajza qe vdiste per Hygoin...nuk me kujtohet as nicku tani...kam ikur per lesh
Jo mė kot edhe desha me tė lodhė, sepse e dija qė s'ke pėr t'i rėnė nė tė saktė lidhur me nickun Por e vetmja gjė qė do e kujtoje saktė, ishte dashuria ime pėr Hygon. Kėtu e gjete

Jam Yes*-i shoku tanku
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2012, 14:43   #24
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fleur Blanche Shiko postimin
Jo mė kot edhe desha me tė lodhė, sepse e dija qė s'ke pėr t'i rėnė nė tė saktė lidhur me nickun Por e vetmja gjė qė do e kujtoje saktė, ishte dashuria ime pėr Hygon. Kėtu e gjete

Jam Yes*-i shoku tanku
Nuk besoja se do shiheshim prape...Per me teper te vazhdoje te me kishe ne refene..te kam bezdisur shume une ty
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2012, 14:50   #25
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Elushe pls, mos ngaterro instiktet me sentimentet.
nese une nuk jam qorr tema ben fjale per edukate sentimentale(ndjenjash), jo edukate instiktesh

instikti dhe impulset jane intuite, edukata eshte kalkulim, sentimentet jane ndjenja.
Epo mire a derbardh se na mbyte me kete tym duhani!

Sentimentet mund te perkthehen ndryshe edhe si gjuhe instiktive.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2012, 14:56   #26
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Avatari i Fleur Blanche
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Nuk besoja se do shiheshim prape...Per me teper te vazhdoje te me kishe ne refene..te kam bezdisur shume une ty
Unė i mbaj mend anėtarėt me tė cilėt kam shkėmbyer biseda tė kėndshme, qė do thotė kam shkėmbyer mendime lidhur me njė temė tė caktuar pa shkopinj nėn rrota siē mė ndodh rėndom me shumicėn, sepse krijoj njė farė respekti
Vėrtetė mė ke bezdisur ti mua? S'ta kam vėnė re bezdisjen, duke qenė se andej kisha dikė tjetėr qė mė persekutonte keqas, ti veē sa bėheshe palė ndonjėherė

Lidhur me temėn sėrish tani, tė them edhe diēka tjetėr; nuk e di se nė ē'kuptim e ka pėrdorur Robbery sepse s'e kam ndjekur atė bisedė forumore, por nėse i mbėshtetemi edhe trajtimit qė bėn William Walker Atkinson; bėn njė trajtim edhe tė asaj qė i quan Instinctive Emotions, pra emocionet instintktive qė na drejtonė tė kryejmė njė veprim tė caktuar duke u udhėhequr edhe nga emocionet. Shpesh herė kėto veprime qė i kryejmė janė mėse tė drejta, por e rėndėsishme ėshtė edhe kultivimi siē duhet i tyre. Pra duke qenė se jemi qėnie qė kemi karakteristikė vetpėrmirėsimin tonė, atėherė edhe edukimi ynė i duhur na shpie edhe nė kultivimin si duhet edhe tė emocioneve instinktive; pra nė kultivimin si duhet dhe jo nė frenimin.
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2012, 15:11   #27
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,714
Thanks: 1,229
Thanked 1,446 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Elushe pls, mos ngaterro instiktet me sentimentet.
nese une nuk jam qorr tema ben fjale per edukate sentimentale(ndjenjash), jo edukate instiktesh

instikti dhe impulset jane intuite, edukata eshte kalkulim, sentimentet jane ndjenja.
Se kam nga duhani i tepert, po dhe kto pak "brain cells" qe kam jane gjysem ne funksion U nisa ne ate drejtim duke mare parasysh nenforumin ku u hap tema. Por qe te kthehem tek edukata sentimentale, se di a pajtohem qe duhet t'u japim gjithmone parim ndjenjave, eshte mire te gjendet nje ekuiliber, sepse jo gjithmone mund te zgjedhim ate qe duam mbi ate qe duhet. Ēdo gje eshte relative. Nuk mund te kete liri absolute.
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-12-2012, 05:33   #28
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fleur Blanche Shiko postimin
Unė i mbaj mend anėtarėt me tė cilėt kam shkėmbyer biseda tė kėndshme, qė do thotė kam shkėmbyer mendime lidhur me njė temė tė caktuar pa shkopinj nėn rrota siē mė ndodh rėndom me shumicėn, sepse krijoj njė farė respekti
Vėrtetė mė ke bezdisur ti mua? S'ta kam vėnė re bezdisjen, duke qenė se andej kisha dikė tjetėr qė mė persekutonte keqas, ti veē sa bėheshe palė ndonjėherė

Lidhur me temėn sėrish tani, tė them edhe diēka tjetėr; nuk e di se nė ē'kuptim e ka pėrdorur Robbery sepse s'e kam ndjekur atė bisedė forumore, por nėse i mbėshtetemi edhe trajtimit qė bėn William Walker Atkinson; bėn njė trajtim edhe tė asaj qė i quan Instinctive Emotions, pra emocionet instintktive qė na drejtonė tė kryejmė njė veprim tė caktuar duke u udhėhequr edhe nga emocionet. Shpesh herė kėto veprime qė i kryejmė janė mėse tė drejta, por e rėndėsishme ėshtė edhe kultivimi siē duhet i tyre. Pra duke qenė se jemi qėnie qė kemi karakteristikė vetpėrmirėsimin tonė, atėherė edhe edukimi ynė i duhur na shpie edhe nė kultivimin si duhet edhe tė emocioneve instinktive; pra nė kultivimin si duhet dhe jo nė frenimin.
Me kujtohet ai persekutori yt.Ishte nje perbindesh i vertete!Per fat te keq i kam humbur kontaktet me te qe kur u largova prej atij forumi.Ia ndjej mjaft mungesen,kishte ca batuta fantastike.Nuk e di nga e ka thyer qafen por kudo qe te jete i uroj te jete mire...

Ne lidhje me temen.Mendon se edukimi yne ka luajtur me teper nje rol kultivues apo frenues te ketyre emocioneve?Une vete nuk di si ti pergjigjem kesaj pyetje kur mendoj se c'monstruozitete i kemi bere vetes ne emer te vetpermiresimit gjate rrjedhes se shekujve..
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-12-2012, 15:41   #29
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,178 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
A mendoni se edukata mund te jete q e forte sa te dominoje mbi instiktet?
Ėshtė e vėrtetė qė edukata mund tė jetė aq e fortė sa tė dalė mbi instinktet... dhe nuk ka gjė mė tė keqe se kjo.
Nė radhė tė parė duhet tė vijnė instinktet, ndėrsa edukata duhet tė mbėshtetet tek ato.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-12-2012, 15:25   #30
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Avatari i Fleur Blanche
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Mendon se edukimi yne ka luajtur me teper nje rol kultivues apo frenues te ketyre emocioneve?Une vete nuk di si ti pergjigjem kesaj pyetje kur mendoj se c'monstruozitete i kemi bere vetes ne emer te vetpermiresimit gjate rrjedhes se shekujve..
Vetpėrmirėsimi ėshtė njė proēes individual, ėshtė diēka qė duhet tė tė lindė nga brendėsia jote si qenie njerėzore, pa u kushtėzuar nga dėshirat e tė tjerėve sesi do tė donin tė tjerėt tė ishe ti. Si thoshte edhe Gėte: 'Unė mendoj se jam mė i mirė sesa ata, tė cilėt mundohem tė mė ndryshojnė mua"
E, nė kėtė mėnyrė, duhet tė burojė edhe edukimi i vetvetes, duke zgjedhur njeriu vetė se ē'ėshtė mė e mira pėr tė, sesi t'i kultivojė kėto emocionet instinktive, sigurisht pa cėnuar qenien e tjetrit.

Qė kur jemi tė vegjėl, na kanė mėsuar ca rregulla sesi duhet tė jemi, sillemi etj etj... madje shpesh prindėrit programojnė jo vetėm karakterin e fėmijėve, por edhe ėndrrat e tyre, qėllimet e tyre nė jetė kur tė arrijnė moshėn madhore. Justifikimi i pėrhershėm, ėshtė qė e bėjmė pėr tė mirėn e fėmijėve, dhe meqė jemi prindėrit e dimė mė mirė se ēfarė ėshtė mė e mirė pėr ta. Jo mė kot, adoleshenca shoqėrohet me shpėrthime karakteristike, ku adoleshentėt kanė nevojė tė ndihen tė lirė sesi duan ata tė jenė dhe, jo mė si njė qenie e programuar nga prindėrit, nga rrethi shoqėror, nga shkolla, nga ēdo gjė pėrreth qė ndikon tek ata duke u imponuar rregulla subjektive qė, i shesin si objektive gjasme nė tė mirėn e pėrgjithshme.

Mendoj, se pikėrisht rebelime tė tilla, janė shfaqje instinktive, sepse nė thelb njeriu ka vullnet tė lirė dhe, nga faktorėt mė lart qė pėrmenda, ēdo cėnim tė dpd apo tėrthorazi qė i bėjnė kėtij vullneti tė njeriut, arrin deri aty ku s'mban mė, duke kėrkuar lirinė qė tė zbulojė vetė veten e tij dhe ta ndėrtojė vetė karakterin.

Edukimi i duhur, s'ėshtė frenimi i emocioneve sepse ėshtė e dėmshme, por duhet shumė vullnet, ku ato emocione qė mund tė jenė tė dėmshme per vete njeriun, t'i shndėrrosh nė 'pozitive' pėr veten; ėshtė njė proēes qė s'bėhet sa hap e mbyll sytė, por do vetpėrkushtim, rrjedhimisht vetedukim.

Kjo gjithmonė, nėse do qė tė jesh nė harmoni me vetveten, duke qenė se njė njeri i tillė, jeton nė harmoni edhe me tė tjerėt qė e rrethojnė, pa i cėnuar dhe pa iu imponuar asgjė nga vetja e tij.

Sa pėr shembull, nėse njė njeri i cili mbart njė emocion instinktiv qė ėshtė ambicia - pėr tė arritur njė qėllim tė tij vetjak duke dhėnė mė tė mirėn e tij, e ushqen, e kultivon si duhet kėtė, nuk e cėnon tjetrin pėr arritjen e qėllimeve tė tij. Pra kjo ėshtė njė mėnyrė e edukimit vetjak.

Por, nėse, bie fjala, kėtė emocion instinktiv e ushqen, e kultivon, e edukon nisur mė shumė nga faktorė tė jashtėm, siē ėshtė psh edukimi qė tė jepet si shembull sot nga shumica, ku na u desh 'modeli edukativ makiavelian' (ka qenė edhe para makiavelit pėr hir tė sė vėrtetės, por pėr thjeshtėsim bisedė po e pėrdori si metaforė) qė ta merrnin si shembull edukimi e ta kalonin brez pas brezi: "qėllimi justifikon mjetin"; nga ku ambicia nė shembullin tonė si emocion i fortė instinktiv, cėnon tjetrin vetėm pėr qėllimin vetjak.

Kėshtu qė, ėshtė nė dorėn e njeriut se ēfarė edukimi do tė zgjedhė.
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-12-2012, 06:02   #31
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

A e kemi aftesine ti kultivojme keto emocione ne menyre individuale,a kemi pjekurine e duhur te shfrytezojme vullnetin tone te lire pa ndrydhur vullnetet e te tjereve ?
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-12-2012, 06:08   #32
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Ėshtė e vėrtetė qė edukata mund tė jetė aq e fortė sa tė dalė mbi instinktet... dhe nuk ka gjė mė tė keqe se kjo.
Nė radhė tė parė duhet tė vijnė instinktet, ndėrsa edukata duhet tė mbėshtetet tek ato.
Por nese eshte keshtu,ai debati yne i dikurshem ku ti mbroje idene se disiplina e ashper ne familje eshte garanci per vazhdimesine ndersa une te kundershtoja me idene se kjo ndrydh ne thelb lirinie e individit.Me ben te mendoj se ke levizur nga qendrimet e meparshme?
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-12-2012, 10:23   #33
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,178 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pushteti i edukatės

Nuk kam lėvizur aspak nga mendimet e mėparshme. Ato janė e vėrteta dhe, pasi kupton tė vėrtetat, njeriu nuk ndryshon mė...

Kush tha qė disiplina nuk bazohet te instinktet? Ėshtė e kundėrta, por varet se ē'kuptojmė me instinktet. Blansheja tha se duhet tė arrijmė njė marrėveshje se ē'kuptojmė me fjalėn instinkt (marrėveshje e cila nuk u arrit), megjithatė unė mendoj se duke folur, kuptohet pėr ēfarė e kemi fjalėn.

Me instinkte nuk duhen kuptuar masturbimet mendore qė nuk i shėrbejnė askujt, bile as vetė atyre qė i mendojnė. Flasim pėr instinkte tė shėndetshme qė shohin tė mirėn e tė gjithėve, jo zgėrdhitje tė njerėzve tė lehtė qė i ndėrrojnė shijet e mendimet ēdo ditė.

Disiplina nuk ėshtė ashpėrsi, por urtėsi dhe maturi. Janė rregulla qė kanė dalė nga pėrvojat e gjata jetėsore dhe qė bazohen plotėsisht te instinktet, por siē e thashė, janė instinkte tė shėndetshme qė duhet tė mbizotėrojnė dhe t'i shtypin vogėlsirat e dėmshme, tė cilat zakonisht fshihen pas emrit liri personale.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-12-2012, 15:56   #34
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Unė besoj se instikti duhet sė pari edukuar,sepse instikti pa edukat na fut nė lojra tė trubullta....ndėrsa metodat e edukimit tė instikitit janė tė llojeve tė ndryshme dhe mund tė themė se tė gjitha kėto metoda janė tė sukseshme....
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 12:38   #35
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,563
Thanked 4,380 Times in 2,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin

A mendoni se edukata mund te jete q e forte sa te dominoje mbi instiktet?

-Po-

-Edukata ne pergjithesi pasqyron vetite dhe cilesite shpirterore...kshuqe edhe i dominon insiktet per ato njerez qe bazohen tek vetia dhe cilesia shpirterore-
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 14:55   #36
Meri
!!!
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 8,920
Thanks: 1,036
Thanked 1,221 Times in 817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 245
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
kjo shprehje e lezetshme qe ke degjuar nga bombbery eshte aliene ne ambjentin shqiptar por jo dhe diku tjeter.
per mua edukata sentimentale do te thote te degjosh ndjenjat(sentimentet), dhe jo ti permbysesh ato apo ti kontrollosh teper. ne sot ne te kundert(sidomos ne ambjentin shqiptar) edukohemi ti kontrollojme ndjenjat, nga ato duhet te mbrohemi sepse implikojne pasivitetin per aq sa nuk mund te zgjedhesh apo vendosesh per ate qe ndjehet. duhet te mesojme qe te mos kemi besim tek ndjenjat, duke i jetuar si kercenuese sepse nuk dihet kurre cfare efektesh mund te kene ose ku mund te na cojne.
ne realitet ndjenjat kane nje zgjuarsi por nje zgjuarsi te ndryshme nga racionaliteti i mendimit, nje zgjuarsi qe nuk eshte e bazuar ne te qenit aktiv ose te sillesh ne nje menyre te caktuar, por ekzakt te marresh pergjegjesi te jashtezakonshme kundrejt te tjereve per te cilet ndjen.
dashuria psh nuk eshte nje ndjenje ta kontrollosh dhe qeverisesh permes njohurise dhe mekanizmave te saj objektive, biologjike ose sociale, por eshte nje sentiment njerezor te cilit i ekspozohesh sic i ekspozohesh nje traume kur nuk ka mekanizma mbrojtes, vetem keshtu dashuria mund te shprehet si nje force e fuqishme pozitive te ciles nuk mund ti rezistosh dot, duke prodhuar nje mije aksione efikase, nje mije mendime te qarta dhe te dallueshme, nje mije vullnete te ndergjegjshme.
ajo qe ndodh kur thua fjalen "te dua" nuk eshte shprehje e nje gjykimi racional apo vullneti te ndergjegjshem.....e lash

se ndryshe shkruaj carcafe te merzitshem

+ 10 reputacion
ps : e lexova 1 here, per te ndare fjalite nga njera - tjetra dhe 2 here, per te kuptuar perse duhet* te jepja Rep ....

Nuk ka rendesi sa eshte carcafi, rendesi ka pelhura me te cilen endet...


Pershendetje, i munguari land
__________________
Ne rrugen ku mendimi shtyn
peshen e mases se pafund
cdo ngjyre...cdo emer...del e hyn
vetem arsye...s'gjej...kerkund.

˙ɹɐnpuǝɯ ǝʞnp..ظoʇǝظ ėʇ ėן ėɯ ʞnu ėɹɐɟē ǝɯ 'ظoʇǝظ
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 15:08   #37
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,555
Thanks: 107
Thanked 1,043 Times in 774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Pershendetje te nderuar!
Mar shkas nga nje shprehje e lezetshme e robbery-se(edukate sentimentale)per te ngritur nje pyetje qe me duket me interes,dhe uroj gjithashtu qe edhe ju tu duket e tille.

A mendoni se edukata mund te jete q e forte sa te dominoje mbi instiktet?
edukata eshte koncept shume i gjere dhe me kufij te papercaktuar mire. eshte veshtire ne radhe te pare te vleresosh saktesisht se kur dikush eshte me edukat apo jo pasi shoqeria nuk eshte e njetrajteshme ose homogjene. gjithsesi nese e marin si te mireqene se kemi te gjithe nje ide dhe nje koncept ne lidhje me edukaten cfare eshte e tille e cfare jo kjo e fundit nuk besoj se mund te influencoje shume mbi instiktet tona. instiktet jane te lindura edukata eshte e mesuar. kjo eshte ceshtje e komplikuar per ta vleresuar pasi pyetja eshte kush jane me te forte te njeriu instiktet apo gjerat e mesuara ose ndoshta mund ta quajme pervoja. personalisht mendoj se instiktet jane fuqiplote nuk dsikutohen ata dalin mbi te ndergjegjshmen tone. ndryshimi do te jete se njeriu me edukat do ti pergjgijet instikteve te tije ne menyre te edukuar kurse dikush jo i edukuar do ti pergjigjet atyre ne menyren e vete.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 15:42   #38
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,563
Thanked 4,380 Times in 2,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
. instiktet jane te lindura edukata eshte e mesuar. personalisht mendoj se instiktet jane fuqiplote nuk dsikutohen ata dalin mbi te ndergjegjshmen tone. ndryshimi do te jete se njeriu me edukat do ti pergjgijet instikteve te tije ne menyre te edukuar kurse dikush jo i edukuar do ti pergjigjet atyre ne menyren e vete.
- Kur thua edukata eshte e mesuar, s'jam e qarte a deshe te thuash eshte e imponuar ne k'te rast?

Ps... - Instinktet per mua vijne ne jete e larte -
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 16:23   #39
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,555
Thanks: 107
Thanked 1,043 Times in 774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
- Kur thua edukata eshte e mesuar, s'jam e qarte a deshe te thuash eshte e imponuar ne k'te rast?

Ps... - Instinktet per mua vijne ne jete e larte -
e mesuar apo e imponuar mund ta quajme si te duash. e mesuar apo e imponuar nga shoqeria familja etj. nje njeri qe rritet ne xhungel nuk besoj se do ti kete ato norma sjellje njelloj me nje njeri te rritur ne shoqerite moderne.(edhe pse ndonjehere njerez te shoqerive te zhvilluara sillen me keq se ata te xhunglave). ose nese jo atehere ka mundesi te mos jemi kuptuar drejte ne lidhje me ate cfare nenkuptojme me edukat.

instiktet jane te lindura ska si te jete qe vijne ne jete e larte. ti je femer ke instiktet e tua femrore ato i ke te lindura ste kane ardhur gjate jetes. une spo kuptoj por mendoj se ti duhet ta dish shume mire se cfare jane instiktet per shkak te profesionit tend. mos ngaterron gjerat e mesuara te cilat behen aq te shpeshta ne jeten tone saqe kthehen gati ne instiktive?!! une po flas vetem per instiktet e pastra natyrore te lindura. nese nje instikt nuk eshte i lindur ateher ai nuk eshte instikt.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 16:28   #40
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,563
Thanked 4,380 Times in 2,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti i edukates

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
e mesuar apo e imponuar mund ta quajme si te duash.

instiktet jane te lindura ska si te jete qe vijne ne jete e larte. ti je femer ke instiktet e tua femrore ato i ke te lindura ste kane ardhur gjate jetes.
-1 Cila eshte per ty ne k'te rast ( prandaj po te pyes) se imponin do te thote detyrim, dhe kane ndryshim te madh mes njera-tjetres-

- 2 Dhe cilat na qenkan k'to sipas teje?-
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur