Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-01-2013, 19:20   #1
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,882
Thanks: 5
Thanked 9 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Greqia percakton ne mnyre te njeanshme kufijt detare!

Qeveria greke po analizon nė mėnyrė serioze mundėsinė pėr tė deklaruar brenda muajve tė parė tė kėtij viti pranė Kombeve tė Bashkuara koordinatat e saj gjeografike pėrsa i pėrket Zonės Ekskluzive Ekonomike greke, ose e thėnė ndryshe kufijtė detarė tė saj.

Lajmin e publikon gazeta 'To Vima', sipas se ciles kryeministri Samaras ka mbeshtetur nje veprim te tille pas bisedimeve te njepasnjeshme me partneret e tij politike ne Qeveri ne muajt e fundit. Madje ne tryezen e ketyre bisedimeve per kete ceshtje qe Athina e konsideron teper te rendesishme dhe jetike eshte hedhur edhe idea e shpalljes ne menyre te njeanshme te kordinatave te shelfit kontinental grek.

Por eshte konkluduar se ky veprim nuk do te fitoje aktualisht terren , pasi mund tė shkaktojė episod tė nxehtė me Turqinė duke shkaterruar arritjet e deritanishme per kete ceshtje si dhe te sjelle reagime te medha nga vendet e tjera fqinje qe jane kunder shpalljes ne menyre te njeanshme te ketyre kordinatave.

Ne nxitimin e Athines nje rol shume te madh kane luajtur edhe zhvillimet e fundit pas kerkimeve ne zonat e detit, Jon si dhe ne jug te Kretes per burime nafte dhe gazi natyror. Raporte te ndryshme te kompanive nderkombetare te kerkimeve te rezervave natyrore ne det parashikojne se depozitat e naftes dhe te gazit natyror ne keto zona, vleresohen ne shumen kolosale prej 1.3 trilionė euro per dekaden e ardhshme, e thene ndryshe gati kater here me shume se borxhi grek.

ĒCeshtjen e percaktimit te kufijve detare e ka marre Departamenti Hidrografik i Marinės i cili e ka perfunduar kete proces dhe tashme ndodhet ne bashkebisedime me drejtorite perkatese te Ministrise se Jashtme nė lidhje me trajtimin juridik tė kėsaj nisme dhe depozitimin e saj nė Drejtorine e Ceshtjeve Oqeanike dhe te se Drejtes Nderkombetare per Detin ne OKB.

Sic dihet Greqia ka nenshkruar nje pakt me Shqiperine ne vitin 2009 per kufijte detare I cili me vone eshte hedhur poshte nga Gjykata Kushtetuese e Shqiperise dhe ende nuk eshte proceduar ne nje nivel te ri bisedimesh.Nga ana tjeter Athina ka 7 vjet qe po negocion me Egjiptin pa arritur ne nje marreveshje te sakte per kufijte detare, me Turqine bisedmiet gjithnje jane te ndervarura nga tensionet midis dy vendeve,ndersa edhe negaciatat me Libine ndodhen ne nje faze tranzicioni per arsye te zhvillimeve politike ne kete vend.
http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=249005&ref=fp
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-01-2013, 21:17   #2
Mike Oldfield
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 48
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Mike Oldfield ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Greqia percakton ne mnyre te njeanshme kufijt detare!

Po leri o greket, po c'kufij do vene ato vete ore?!
__________________
moj Evrope moj k*rve qemotit,ndave tokat e Shqipnise me ushqye kelyshet e Rusise
Mike Oldfield nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2013, 08:56   #3
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,863
Thanks: 266
Thanked 263 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Greqia percakton ne mnyre te njeanshme kufijt detare!

Samaras: “Greqia do tė vetshpallė ‘de-facto’ kufijtė detarė”
Kufijtė detarė dhe Zona Ekskluzive Ekonomike ujore/ Greqia shpalos strategjinė pėr 2013-n, do tė ēojė nė Sekretariatin e OKB-sė kufijtė detarė dhe ujorė tė saj pas shpalljes sė njėanshme.
Publikuar mė 06.01.2013 | 9:00

Plarent Shehu

Qeveria greke ka bėrė tė ditur se Greqia do tė shpallė shumė shpejt kufijtė detarė dhe Zonėn Ekskluzive Ekonomike ujore e detare. Burime pranė stafit tė Kryeministrit grek bėjnė me dije se, Greqia ka hartuar njė strategji dhe draft-projektin e pėrcaktimit tė kufijve ujorė me shtetet fqinjė. Dy janė hapat qė do tė ndjekė qeveria greke e Andonis Samaras: sė pari, Greqia do tė vetshpallė nė mėnyrė tė njėanshme kufijtė detarė dhe Zonėn Ekskluzive Industriale ujore e detare tė saj, sė dyti do tė paraqesė nė Sekretariatin e OKB-sė njė draft-projekti tė pėrcaktimit tė kufijve ujorė tė Greqisė me shtetet fqinjė. Lajmi bėhet i ditur nga media greke, tė cilat citojnė se nga burime pranė kabinetit tė kryeministrit grek Samaras, deklarojnė se tashmė ėshtė thjesht ēėshtje kohe qė Greqia tė vetshpallė kufijtė e saj detarė dhe ujorė. Mediat greke njoftojnė se, veprimi i qeverisė greke, edhe pse karakterizohet si i rrezikshėm e i komplikuar, gjykohet nga kėshilltarė tė Kryeministrit grek si i domosdoshėm, duke parashikuar se Antonis Samaras nuk do tė tėrhiqet dhe do tė ndjekė tė njėjtėn rrugė qė ndoqi edhe homologu i tij nė Qipro Tasos Papadhopulos, i cili sipas medias greke, guxoi me shpalljen e njėanshme tė kufijve. Vendimi i marrė nga kabineti i Andonis Samaras nė bashkėpunim edhe me Ministrinė e Jashtme greke dhe Dhimitris Abramopullos nuk do tė ndryshohet dhe Greqia nuk do tė zmbrapset mė, njoftojnė mediat greke. Deklarata e shpalljes sė njėanshme tė kufijve detarė tė vendit fqinj me vendete tjera si dhe pėrcaktimi i Zonės Ekskluzive Ekonomike Ujore ėshtė pėr kabinetin e Samaras e pashmangshme...

Artikullin e plotė do ta gjeni nė gazetėn “Shekulli” print.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2013, 08:58   #4
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,863
Thanks: 266
Thanked 263 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Greqia percakton ne mnyre te njeanshme kufijt detare!

Unė vetėshpall kufijtė e Shqipėrisė deri nė Spartė!
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2013, 11:33   #5
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,221
Thanks: 3,596
Thanked 1,812 Times in 781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia percakton ne mnyre te njeanshme kufijt detare!

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2013, 18:38   #6
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,882
Thanks: 5
Thanked 9 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Greqia percakton ne mnyre te njeanshme kufijt detare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Unė vetėshpall kufijtė e Shqipėrisė deri nė Spartė!
Lojra fjalesh,prapa pretendimeve greke qendron qeveria,politika,kisha,ndersa qeveria "jone"nuk eshte ne gjendje te aprovoj nje projekt rezolut per pronat ēame,....lere qe kete nuk e bene,por nenshkruan marrveshje koncesionare ne dem te integritetit dhe sovranitetit duke falur me mijra hektare te hapsires detare te shqiprise ,duke vene ne pik pyetje keshtu sigurine kombtare...
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2013, 13:05   #7
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,670
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Cool Pėrgjigje e: Greqia percakton ne mnyre te njeanshme kufijt detare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bindi Shiko postimin
Lojra fjalesh,prapa pretendimeve greke qendron qeveria,politika,kisha,ndersa qeveria "jone"nuk eshte ne gjendje te aprovoj nje projekt rezolut per pronat ēame,....lere qe kete nuk e bene,por nenshkruan marrveshje koncesionare ne dem te integritetit dhe sovranitetit duke falur me mijra hektare te hapsires detare te shqiprise ,duke vene ne pik pyetje keshtu sigurine kombtare...
http://www.sot.com.al/politike/noka-...ruar-i-kufijve
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur