Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-01-2013, 16:04   #101
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin
Gjithesesi nuk me duket edhe kaq e thjeshtuar figura e Ali Pashes siē po shprehesh me siper.
Ai eshte figure mjaft e rendesishme ama, shume - shume komplekse, pozitive dhe negative (pare me syrin e sot te te drejtave te njeriut!!!)
Ali Pasha vepronte nė kushte shumė tė vėshtira dhe jeta e vuri para sprovave tė mėdha, por tė gjitha veprimet e tij ishin tė justifikuara.

Vitet 1700 nuk mund tė krahasohen me standardet e sotme, por natyra e njeriut dhe e shoqėrisė nė thelb mbetet e njėjtė. Vetė ligji ėshtė dhunė, ndėrsa dhe ushtria e policia, janė mjete dhune.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2013, 16:14   #102
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Thuhet se Ali Pashė Tepelena ishte njė djalosh flokėverdhė me sy tė kaltėr.
Ngjyra e syve mund tė shihet edhe nė kėtė pikturė tė njė piktori francez qė vizitoi Janinėn nė atė kohė.

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2013, 21:55   #103
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Ali Pasha vepronte nė kushte shumė tė vėshtira dhe jeta e vuri para sprovave tė mėdha, por tė gjitha veprimet e tij ishin tė justifikuara.

Vitet 1700 nuk mund tė krahasohen me standardet e sotme, por natyra e njeriut dhe e shoqėrisė nė thelb mbetet e njėjtė. Vetė ligji ėshtė dhunė, ndėrsa dhe ushtria e policia, janė mjete dhune.
Policia dhe Ushtria nuk jane mjete dhune te mirefillta por institucione te domosdoshme. Njera per te ruajtur rendin nga keqberesit, dhe tjetra per te ruajtur popullin ne rastin e kercenimit nga cdo shtet i huaj. Ky eshte rroli i Policise dhe Ushtrise ne nje shtet apo shoqeri qe drejtohet nga njerez sado pak uman. Kurse ne rastin e kriminelit, fatkeqesisht me konkret ne rastin e Shqiperise gjate sundimit te Ali Pashe, enver homo hoxhes dhe sali berishes, cfaredo lloj perjudhe, keto institucione fare kollaj kthehen ne ne mjete dhune qe perdoren kundra popullit. Jane institucione qe perdoren per te ruajtur diktaturen e cila eshte e gatshme te derdhi gjak pa hesap per te ruajtur fronin "rendin" qe i imponon popullates, dhe ne kete menyre mundohet te justifikoj cdo krim dhe masaker qe behet ne emer te saj.

Vrasja ose masakrimi i popullit tend nuk falet kurre. Ne asnji perjudhe! Qofte ne 1700, 45 vjetet e diktatures se komunizmit apo 21 Janari i 2011-es.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2013, 22:21   #104
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Maqo, mos bėj krahasime kot mė kot, se Ali Pashėn ti nuk e njeh. Ose mė saktė, ato qė di ti, janė gėnjeshtra.
Kemi diskutuar njėherė bashkė nė kėtė temė, e s'kemi ē'tė diskutojmė mė.
Ti ke bindjet e tua, e unė tė miat, kėshtu qė e mbyllim kėtu.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2013, 23:03   #105
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Maqo, mos bėj krahasime kot mė kot, se Ali Pashėn ti nuk e njeh. Ose mė saktė, ato qė di ti, janė gėnjeshtra.
Kemi diskutuar njėherė bashkė nė kėtė temė, e s'kemi ē'tė diskutojmė mė.
Ti ke bindjet e tua, e unė tė miat, kėshtu qė e mbyllim kėtu.
E mbaj mend shum mire diskutimin tone. Une nuk diskutova reth Ali Pashes ne vecanti. Por me teper rreth asaj qe shkruajte per policin dhe ushtrin. Nuk them se ti perkrah apo justifikon krimin por me ate qe ke shkruar me lart mund te interpretohet ndryshe fare kollaj.Sidomos ne rastin e Ali Pazhez qe beri nji nga masakrat me makaber dhe te pabes. I preu kokat e njerezve qe i preu ne bes dhe I la trupat te qelbeshin per dite te tera. Kjo nuk eshte nje genjeshter por fakt. Ky eshfe akt I nje sadisti kriminel.

Sa I perket diskutimit rreth Ali Pashes kam then se do te bie material te cilin e kam gati ne Frengjisht dhe ne Shqip. Do ti postoj te dyja kur te kem pak kohe ti bej nje "scan". Postimi nuk ka si qellim te te kundershtoj ty por me teper per informacjon. Me sa shoh une ajo qe ke lexuar ti qeka fakt I perkryer dhe se luan topi.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2013, 16:16   #106
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Maqo, tė thashė se ti di vetėm gėnjeshtra.
Se ėshtė e shkruar nė libėr, nuk do tė thotė se janė tė vėrteta.

.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2013, 16:16   #107
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Ata qė duan, le tė shikojnė njė emision kushtuar kėsaj figure.
Janė tė ftuar historianė.

Data: 22-12-2011


Te ftuar:
Prof. Dr. Ferit Duka - Historian
Prof. Dr. Afrim Karagjozi - Studiues
Ardian Klosi - Shkrimtar, perkthyes
Dritan Egro - Historian
Irakli Kocollari - Studiues
Auron Tare - Studiues


Shtypni sipėr ku thotė "Shih video":

http://www.tvklan.al/emisioni.php?id=4012#
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2013, 20:04   #108
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Maqo, tė thashė se ti di vetėm gėnjeshtra.
Se ėshtė e shkruar nė libėr, nuk do tė thotė se janė tė vėrteta.

.
Po ti ku e bazon ate qe di rreth Ali Pashes. C'eshte e verteta ato qe di une nuk i kam lexuar ne liber. Por i kam degjuar ne familje. E kam thene edhe me par qe une jam pasardhes i nje nga viktimave te masakres se Kardhiqit. Biles nji nga nga kreret e Kardhiqit te asaj perjudhe. Qe ata qe din sado pak rreth asaj krahine dine se Kardhiqi ishte nje qender e fuqishme dhe e pasur, e cila nuk ju nenshtrua Aliut. Megjithate une nuk ja kam mohuar kurre rezistencen dhe gradualisht luften qe i beri Osmaneve, arsyeja e vertet per luften qe i beri Osmaneve ka pak rendesi ne kete debat. Mjafton qe Shqipetaret njihen si nje popull qe luftoj perandorine Osmane. Dhe kjo ka rendesin e vet. Por qe Ali Pasha ka qen kriminel dhe nje injorant i lindur as qe nuk diskutohet. Problemi qendron tek karakteri dhe mungesa e kultures qe ne kemi si popull ne pergjithesi. Fakti qe krenohemi kaq shume me nje Brigant aportunist sic ishte Ali Pasha eshte nji nga faktoret me zbulues
i hipokrizise tone ne shkallen e nje popullsie te tere.

P.s Sa per kurjozitet. Une nuk e di se kush je ti, ne te njejten kohe ti e di qe une jam pasardhes i nje nga ata qe u masakruan. Keshtu qe jam pak ne disavantazh, kupton apo JoPer ata qe nuk kan qene te lidhur direkt me kete ngjarje makaber eshte kollaj te hedhesh fjalen si lopa balgen madje edhe te etiketosh dike si 'genjeshtar' thjesht sepse nuk te pelqen. Por une po te them vetm kaq, " ata qe e pesuan makabritetin e Ali Pashes nuk do te harrojn te vertetn kurre, sepse e pesuan barbarisht". Kurse Batoja & Co, jane gati te hedhin posht kete fakt, per arsyet qe vetem Bato & Co i di! Jo per ndonji gje por e ke permendur 2 a 3 here 'genjeshtrat qe dikam une'. Heren e par e lash te kaloj, por tani me duket sikur po gjuan pak si posht belit. Ku qendron genjeshtra? Per cfar genjeshtre e ke fjalen. Ti as qe e ke lexuar akoma ate qe do te bie une, megjithate po e hedh posht si genjeshter. Nuk di akoma as autorin dhe as permbajtjen e shkrimit! Apo per ty mjaftoka qe dikush ka shkruajtur jo mir rreth heroit tend dhe qenkerka genjeshter. Hajde Bato hajde!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2013, 19:18   #109
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,215
Thanks: 3,592
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Irakli Koēollari: Isha tek varri i Ali Pashės, koka iu transportua nė dėborė

Irakli Koēollari: Isha tek varri i Ali Pashės, koka iu transportua nė dėborėStudiuesi Irakli Koēollari ka vite qė ndjek gjurmėt shkencore tė Ali Pashė Tepelenės. Ai ka pėrmbledhur nė njė libėr, gjetje tė reja nė arkiva, fakte historike dhe dokumente tė pabotuara mė parė. Koēollari rrėfeu nė njė intervistė me gazetarin Roland Qafoku nė "Debat nė Channel One", zbulimet e tij pėr Ali Pashėn.

Ėshtė folur se Ali Pasha nuk dinte tė shkruante. A rezultojnė kėto tė vėrteta apo tė pavėrteta?

Kėto janė naivitete, sepse ai dinte shkrim dhe kėndim osmanishten, greqishten dhe dinte tė lexonte italishten. Sigurisht qė tė parėn kishte gjuhėn e nėnės, shqipen, e cila nė atė kohė nuk shkruhej. Ai shkroi nė greqisht, edhe pse vendet nėn Perandorinė Osmane shkruanin nė osmanishte. Kjo ka njė domethėnie shumė tė madhe, sepse ai ka njė komunikim me carin e Rusisė dhe mes tyre ka njė marrėveshje shumė interesante.

Pėr cilin vit bėhet fjalė?

Qershor 1791, dhe unė e kam kėtė dokument. Ky dokument ėshtė bėrė i njohur nga njė akademik rus, Grigori As, nga arkivat ruse.

Ēfarė ishte kjo platformė nga Ali Pasha pėr krijimin e njė shteti shqiptar?


Kjo ėshtė njė projektmarrėveshje dypalėshe mes Rusisė dhe Ali Pashės. Rusia kėtu kishte interesat e saj dhe nė rrethanat kur Aliu shikon se ishte e interesuar edhe Rusia, mendoi ta shfrytėzonte pėr kėtė interes madhor, pėr shkėputjen nga Perandoria Osmane. Ėshtė njė platformė me nėntė pika.

A do tė quhej shteti "Shqipėri"?


Nuk bėhet fjalė pėr kėtė, por ai thotė se interesi i tij ishte tė shkėputej, por nuk mund ta bėnte kėtė fare lehtė, pasi vetėm tre vjet kishte nė krye tė pashallėkut dhe e dinte cila ishte fuqia e tij apo e asaj superfuqie. Ai kėrkon nga Rusia reparte ushtarake tė zgjedhura, pėr t'i pasur nė mbėshtetje deri sa tė bėnte spastrimin e ushtarakėve osmanė me ushtarakėt e tij shqiptarė. Nė kėtė platformė flet edhe pėr shkrimin, ku thotė se do tė hiqte osmanishten dhe do tė vendoste shqipen, pasi ajo gjuhė flitej. E nė fakt qė nga ajo kohė administrata e tij shkruan nė Greqi. Ka tė dhėna tė plota qė Ali Pasha shumė ēėshtje tė besuara i shkruante nė shqip me germa greke.
Ishte koha qė Bonaparti kishte nisur invazionin e tij drejt Evropės, ndaj po shkonin edhe drejt Ballkanit. Por ata e dinin qė nė Ballkan ishte dhe Aliu, ndaj e ndjenin rrezikun e goditjes nga ushtria e tij. Pikėrisht nė kėtė moment vjen edhe interesi i britanikėve pėr Ali Pashėn. Gjatė kėsaj periudhe shihen edhe dokumentet e para tė britanikėve pėr Shqipėrinė dhe Ali Pashėn, tė cilat mė parė nuk njiheshin. Anglezėt dėrgojnė pėr herė tė parė njė misionar, i cili ėshtė Xhon Morier, qė flet pėr Shqipėrinė dhe Ēamėrinė. Dokumenti pėr Ēamėrinė flet pėr popullsinė, territorin dhe kulturėn, dhe dokumentet datojnė nė vitin 1801 dhe ėshtė dokumenti i parė dhe i plotė pėr kėtė vend. Pas kėsaj, Morier ka informacione tė tjera mbi territorin, sepse ishin tė interesuar se ku mund tė zbarkonin francezėt dhe si do t'i priste ushtria vendwse. Anglezėt nė tė kėtė kohė tregojnė interes pėr Ali Pashėn dhe vetė mbreti anglez, sė bashku me kryeministrin dėrgon njė agjent fare tė ri, Uilliam Maritn Lik, i cili dėrgon raporte tė rėndėsishme pėr Ali Pashėn. Mes tyre gjejmė edhe se si ndryshon mendimi i Ali Pashės pėr shtetin shqiptar. Ministri anglez i dėrgon Lik, pėr tė kuptuar se cili ishte mendimi i Ali Pashės nė lidhje me invazionin francez dhe a ishte i gatshėm ai tė ndalonte francezėt edhe duke u mbėshtetur me armatime dhe nga anglezėt dhe ē'do tė bėnte ai nėse pėr njė moment Turqia do tė dobėsonte pozitat e saj pėr shkak tė krizės qė po kalonte. Pas takimit me Lik, i cili ėshtė i pasqyruar me detaje, Ali Pasha thotė: "Unė jam pėrgatitur dhe i kam tė gjitha masat qė nė moment tė caktuar tė shkėputem dhe tė shpall pavarėsinė e atdheut tim". Kėto kanė qenė fjalė pėr fjalė ato qė ka thėnė Aliu, tė pasqyruara nė faksimilet e Lik, tė shkruara nė anglisht.

Ku do tė shtrihej ky shtet?

Nė periudhėn nė tė cilėn flasim, pra rreth viteve 1806-1807 Aliu ka qenė nė kulmin e pushtetit tė tij dhe shtrirjes sė tij. Nė kėtė shtrirje territoresh pėrfshihej, nga Elbasani, pra si veri kishte Shkumbinin dhe mė pas nė Ohėr deri nė afėrsi tė manastirit, gjithė territoret e Maqedonisė sė sotme deri nė afėrsi tė Selanikut mė pas nė Thelasi, Magnezin e Penopolezin, pa pėrfshirė kėtu Athinėn, edhe pse nė atė kohė nuk ishte ende njė qytet, por njė fshat i banuar nga arvanitasit.

Pra tė gjitha kėto ishin territoret nė qeverisjen e Ali Pashės; por, si do tė funksiononte ky shtet?

Nė dokumente britanike thuhet se ai do tė krijonte shtetin e tij tė pavarur, pra "indipendent Albania" shkruhet nė to. Por Lik e pyet sėrish "Ju kėrkoni tė krijoni njė shtet tė pavarur, po a e dini se kufizoheni nga dy pashallėqet e tjera shqiptare? Ata si do tė reagonin?" Ali Pasha jep njė pėrgjigje shumė tė menēur, duke thėnė: "Unė kam biseduar edhe me ata tė dy dhe ne kemi rėnė dakord qė tė krijojmė njė shtet tė pėrbashkėt me tė gjitha pashallėqet, madje bashkė edhe me ne tė tre, - pra Shkodrės, Beratit dhe Janinės, - do tė bashkohet edhe Selim Pasha i Seresit". Seresi ėshtė njė qytet nė Greqi dhe unė nuk e kam ditur qė edhe ai ishte shqiptar.

E si do tė bashkoheshin kėta, pasi kjo nuk ėshtė diēka e lehtė?

Mė lejoni t'ju them ato qė Lik ka raportuar pėr kryeministrin e ministrin e Jashtėm britanik. Pas kėsaj pėrgjigjeje tė Ali Pashės, Lik hap njė pjesė tė veēantė nė dokument dhe thotė: "Zoti Kaning, kjo mė kujton tė njėjtin qėndrim qė ka mbajtur pashai i Beratit njė vit e gjysmė mė parė, informacion tė cilin e keni". Kjo mė hap derėn mua dhe tė tjerėve qė merren me kėto ēėshtje, qė tė kėrkojnė mė shumė nė arkivat britanike.

Pėrse nuk u formua ky shtet, ēfarė e pengoi?

Ka shumė faktorė, por do tė them njė, mė tė rėndėsishmin, qė e thotė njė analist britanik, qė pėr mua ėshtė racional. Xhon Begėlli ėshtė njė studiues i cili ka bėrė njė analizė pėr pashallėkun e Janinės. Nė 1818, Ali Pasha 'de facto' e kishte krijuar shkėputjen nga Perandoria Osmane, sepse ai nuk i paguante mė taksa apo t'i dėrgonte trupa ushtarake dhe pikėrisht nė kėtė kohė, ai i kėrkon ndihmė konkrete Britanisė pėr tė thyer trupat osmane. Ndaj Begelli thotė kėtė: "Ai do tė kishte krijuar 'de facto' shtetin shqiptar nėse Anglia qoftė edhe pak do ta kishte ndihmuar. Por Anglia, nuk e ndihmoi, e nisur nga interesa edhe mė tė mėdha, sepse nė Turqi erdhi njė sulltan i fuqishėm i cili krizėn samen e rimėkėmbi dhe kjo ishte nė interesin e Anglisė qė tė mbėshtetej tek kjo fuqi mė e madhe, sesa tek Ali Pasha". Pra unė po unė citoj ato ēka thotė ky studiues anglez dhe nė fakt kjo ėshtė e vėrtetė. Ali Pashės iu ofrua mė pas mbrojtja e tij dhe pasurisė qė ai kishte nga britanikėt, por nuk pranoi dhe luftoi me forcat turke edhe pėr gati 1 vit e nėntė muaj derisa vdiq dhe i prenė kokėn.

Ka njė element aktual nė lidhje me kėtė ēėshtje, sepse kryeministri Sali Berisha ka kėrkuar kthimin e kokės nga Stambolli dhe rivarrimin nė Janinė?

Personalisht jam qė tė merret koka. Kam qenė nė atė varr dhe e di ku ėshtė ekzaktėsisht, ku ndodhet ai varr, sė bashku me dy djemtė e Ali Pashės dhe nipin e tij. Koka e tij ėshtė transportuar nga Janina pėr nė Stamboll, e mbajtur nėn dėborė, dhe ajo u ekspozua pėr sulltanin dhe diplomatėt e huaj. Si zakon ishte qė koka e atyre qė kishin prerė nė besė Perandorinė u lihej qenve ta shqyenin, por nė kohėn kur mbaruan ditėt e ekspozimit tė kokės, njė dervish, mik i familjes sė Ali Pashės ka shkuar dhe ia ka kėrkuar pėr ta varrosur.

Cili ėshtė roli i shkrimtarit tė njohur francez Pukėvil nė pėrshkrimin e figurės sė Ali Pashės?

Pukėvili ishte konsull dhe agjent i perandorit Bonapart, madje ai ishte edhe njė ndėr organizatorėt deri nė pėrmbysjen dhe vrasjen e Ali Pashės dhe kėto i kam tė vėrtetuara nė dokumente tė ndryshme pėr Pukėvilin.
Pėrse thonin qė Ali Pasha qėndronte me Bonapartin si tigri me luanin?
Kėtė e thotė Hygoi, i cili ka parė vlerat dhe antivlerat e tė dyja figurave dhe nėse citoj me saktė, ai thotė: "Ali Pasha rri pėrballė Bonapartit, si pantera me luanin; ata ngjajnė me njėri-tjetrin si dy pika uji, sepse tė dy e filluan karrierėn nga hiēi dhe u ngjitėn deri nė majat e perandorėve, tė dy e ngritėn nė hierarkinė e perandorisė, fisin e tyre; gjithashtu edhe Bonaparti edhe Ali pasha ngritėn perandori, por ky i dyti ngriti perandori brenda perandorisė".

Si ishte raporti i Ali Pashės me gruan e tij, Vasiliqinė, sa vjeē ishte pashai kur u martua me kėtė vajzė tė re?

Ali Pasha ishte rreth tė 60-ve, ndėrsa ajo ishte 16 vjeēe, pra diferenca e tyre ishte rreth 40 vite.

Ē'ishte kjo dashuri, pasi tė tilla diferenca pėrbėjnė lajm edhe sot?


Nė atė kohė Ali Pashės i kishte vdekur gruaja e tij e parė. Ndėrkohė qė ishte duke shkuar nė njė fshat tė Ēamėrisė pėr njė aksion policor, nė kohėn qė bėhen arrestime, shkėputet njė vajzė, e cila kishte lidhje tė afėrta me tė arrestuarit. Kjo ishte Vasiliqia, njė vajzė shqiptare ortodokse, e cila mbiemrin e vajzėrisė e ka Kondakēi. Vasiliqia i shkon pashait dhe i kėrkon qė ai tė falė njė nga tė arrestuarit. Njė autor francez dhe njė tregtar venedikas e pėrshkruajnė kėtė moment mė mirė. Kur Aliu e pyet se ēfarė lidhjeje kishte me personin qė kėrkonte tė falej, Vasiliqia ndėrron temė dhe si e magjepsur i thotė: "Qenke shumė i bukur, Pasha".

A ishte Vasiliqia, pika mė e dobėt e Ali Pashait?

Ėshtė e vėrtetė qė ajo ka qenė njė pikė e dobėt pėr pashain, por ai nuk ka gabuar duke iu pėrkushtuar asaj pa fund, sepse vetė Vasiliqia ka qenė shumė e pėrkushtuar ndaj Pashait dhe e tregoi atė deri pas vdekjes sė tij, duke mos u martuar kurrė mė.

(er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2013, 21:52   #110
kermilli
V.I.P
 
Avatari i kermilli
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 385
Thanks: 13
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Irakli Koēollari: Isha tek varri i Ali Pashės, koka iu transportua nė dė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Irakli Koēollari: Isha tek varri i Ali Pashės, koka iu transportua nė dėborė


Studiuesi Irakli Koēollari ka vite qė ndjek gjurmėt shkencore tė Ali Pashė Tepelenės. Ai ka pėrmbledhur nė njė libėr, gjetje tė reja nė arkiva, fakte historike dhe dokumente tė pabotuara mė parė. Koēollari rrėfeu nė njė intervistė me gazetarin Roland Qafoku nė "Debat nė Channel One", zbulimet e tij pėr Ali Pashėn.
Ėshtė folur se Ali Pasha nuk dinte tė shkruante. A rezultojnė kėto tė vėrteta apo tė pavėrteta?
Kėto janė naivitete, sepse ai dinte shkrim dhe kėndim osmanishten, greqishten dhe dinte tė lexonte italishten. Sigurisht qė tė parėn kishte gjuhėn e nėnės, shqipen, e cila nė atė kohė nuk shkruhej. Ai shkroi nė greqisht, edhe pse vendet nėn Perandorinė Osmane shkruanin nė osmanishte. Kjo ka njė domethėnie shumė tė madhe, sepse ai ka njė komunikim me carin e Rusisė dhe mes tyre ka njė marrėveshje shumė interesante.
Pėr cilin vit bėhet fjalė?
Qershor 1791, dhe unė e kam kėtė dokument. Ky dokument ėshtė bėrė i njohur nga njė akademik rus, Grigori As, nga arkivat ruse.
Ēfarė ishte kjo platformė nga Ali Pasha pėr krijimin e njė shteti shqiptar?
Kjo ėshtė njė projektmarrėveshje dypalėshe mes Rusisė dhe Ali Pashės. Rusia kėtu kishte interesat e saj dhe nė rrethanat kur Aliu shikon se ishte e interesuar edhe Rusia, mendoi ta shfrytėzonte pėr kėtė interes madhor, pėr shkėputjen nga Perandoria Osmane. Ėshtė njė platformė me nėntė pika.
A do tė quhej shteti "Shqipėri"?
Nuk bėhet fjalė pėr kėtė, por ai thotė se interesi i tij ishte tė shkėputej, por nuk mund ta bėnte kėtė fare lehtė, pasi vetėm tre vjet kishte nė krye tė pashallėkut dhe e dinte cila ishte fuqia e tij apo e asaj superfuqie. Ai kėrkon nga Rusia reparte ushtarake tė zgjedhura, pėr t'i pasur nė mbėshtetje deri sa tė bėnte spastrimin e ushtarakėve osmanė me ushtarakėt e tij shqiptarė. Nė kėtė platformė flet edhe pėr shkrimin, ku thotė se do tė hiqte osmanishten dhe do tė vendoste shqipen, pasi ajo gjuhė flitej. E nė fakt qė nga ajo kohė administrata e tij shkruan nė Greqi. Ka tė dhėna tė plota qė Ali Pasha shumė ēėshtje tė besuara i shkruante nė shqip me germa greke.
Ishte koha qė Bonaparti kishte nisur invazionin e tij drejt Evropės, ndaj po shkonin edhe drejt Ballkanit. Por ata e dinin qė nė Ballkan ishte dhe Aliu, ndaj e ndjenin rrezikun e goditjes nga ushtria e tij. Pikėrisht nė kėtė moment vjen edhe interesi i britanikėve pėr Ali Pashėn. Gjatė kėsaj periudhe shihen edhe dokumentet e para tė britanikėve pėr Shqipėrinė dhe Ali Pashėn, tė cilat mė parė nuk njiheshin. Anglezėt dėrgojnė pėr herė tė parė njė misionar, i cili ėshtė Xhon Morier, qė flet pėr Shqipėrinė dhe Ēamėrinė. Dokumenti pėr Ēamėrinė flet pėr popullsinė, territorin dhe kulturėn, dhe dokumentet datojnė nė vitin 1801 dhe ėshtė dokumenti i parė dhe i plotė pėr kėtė vend. Pas kėsaj, Morier ka informacione tė tjera mbi territorin, sepse ishin tė interesuar se ku mund tė zbarkonin francezėt dhe si do t'i priste ushtria vendwse. Anglezėt nė tė kėtė kohė tregojnė interes pėr Ali Pashėn dhe vetė mbreti anglez, sė bashku me kryeministrin dėrgon njė agjent fare tė ri, Uilliam Maritn Lik, i cili dėrgon raporte tė rėndėsishme pėr Ali Pashėn. Mes tyre gjejmė edhe se si ndryshon mendimi i Ali Pashės pėr shtetin shqiptar. Ministri anglez i dėrgon Lik, pėr tė kuptuar se cili ishte mendimi i Ali Pashės nė lidhje me invazionin francez dhe a ishte i gatshėm ai tė ndalonte francezėt edhe duke u mbėshtetur me armatime dhe nga anglezėt dhe ē'do tė bėnte ai nėse pėr njė moment Turqia do tė dobėsonte pozitat e saj pėr shkak tė krizės qė po kalonte. Pas takimit me Lik, i cili ėshtė i pasqyruar me detaje, Ali Pasha thotė: "Unė jam pėrgatitur dhe i kam tė gjitha masat qė nė moment tė caktuar tė shkėputem dhe tė shpall pavarėsinė e atdheut tim". Kėto kanė qenė fjalė pėr fjalė ato qė ka thėnė Aliu, tė pasqyruara nė faksimilet e Lik, tė shkruara nė anglisht.
Ku do tė shtrihej ky shtet?
Nė periudhėn nė tė cilėn flasim, pra rreth viteve 1806-1807 Aliu ka qenė nė kulmin e pushtetit tė tij dhe shtrirjes sė tij. Nė kėtė shtrirje territoresh pėrfshihej, nga Elbasani, pra si veri kishte Shkumbinin dhe mė pas nė Ohėr deri nė afėrsi tė manastirit, gjithė territoret e Maqedonisė sė sotme deri nė afėrsi tė Selanikut mė pas nė Thelasi, Magnezin e Penopolezin, pa pėrfshirė kėtu Athinėn, edhe pse nė atė kohė nuk ishte ende njė qytet, por njė fshat i banuar nga arvanitasit.
Pra tė gjitha kėto ishin territoret nė qeverisjen e Ali Pashės; por, si do tė funksiononte ky shtet?
Nė dokumente britanike thuhet se ai do tė krijonte shtetin e tij tė pavarur, pra "indipendent Albania" shkruhet nė to. Por Lik e pyet sėrish "Ju kėrkoni tė krijoni njė shtet tė pavarur, po a e dini se kufizoheni nga dy pashallėqet e tjera shqiptare? Ata si do tė reagonin?" Ali Pasha jep njė pėrgjigje shumė tė menēur, duke thėnė: "Unė kam biseduar edhe me ata tė dy dhe ne kemi rėnė dakord qė tė krijojmė njė shtet tė pėrbashkėt me tė gjitha pashallėqet, madje bashkė edhe me ne tė tre, - pra Shkodrės, Beratit dhe Janinės, - do tė bashkohet edhe Selim Pasha i Seresit". Seresi ėshtė njė qytet nė Greqi dhe unė nuk e kam ditur qė edhe ai ishte shqiptar.
E si do tė bashkoheshin kėta, pasi kjo nuk ėshtė diēka e lehtė?
Mė lejoni t'ju them ato qė Lik ka raportuar pėr kryeministrin e ministrin e Jashtėm britanik. Pas kėsaj pėrgjigjeje tė Ali Pashės, Lik hap njė pjesė tė veēantė nė dokument dhe thotė: "Zoti Kaning, kjo mė kujton tė njėjtin qėndrim qė ka mbajtur pashai i Beratit njė vit e gjysmė mė parė, informacion tė cilin e keni". Kjo mė hap derėn mua dhe tė tjerėve qė merren me kėto ēėshtje, qė tė kėrkojnė mė shumė nė arkivat britanike.
Pėrse nuk u formua ky shtet, ēfarė e pengoi?
Ka shumė faktorė, por do tė them njė, mė tė rėndėsishmin, qė e thotė njė analist britanik, qė pėr mua ėshtė racional. Xhon Begėlli ėshtė njė studiues i cili ka bėrė njė analizė pėr pashallėkun e Janinės. Nė 1818, Ali Pasha 'de facto' e kishte krijuar shkėputjen nga Perandoria Osmane, sepse ai nuk i paguante mė taksa apo t'i dėrgonte trupa ushtarake dhe pikėrisht nė kėtė kohė, ai i kėrkon ndihmė konkrete Britanisė pėr tė thyer trupat osmane. Ndaj Begelli thotė kėtė: "Ai do tė kishte krijuar 'de facto' shtetin shqiptar nėse Anglia qoftė edhe pak do ta kishte ndihmuar. Por Anglia, nuk e ndihmoi, e nisur nga interesa edhe mė tė mėdha, sepse nė Turqi erdhi njė sulltan i fuqishėm i cili krizėn samen e rimėkėmbi dhe kjo ishte nė interesin e Anglisė qė tė mbėshtetej tek kjo fuqi mė e madhe, sesa tek Ali Pasha". Pra unė po unė citoj ato ēka thotė ky studiues anglez dhe nė fakt kjo ėshtė e vėrtetė. Ali Pashės iu ofrua mė pas mbrojtja e tij dhe pasurisė qė ai kishte nga britanikėt, por nuk pranoi dhe luftoi me forcat turke edhe pėr gati 1 vit e nėntė muaj derisa vdiq dhe i prenė kokėn.
Ka njė element aktual nė lidhje me kėtė ēėshtje, sepse kryeministri Sali Berisha ka kėrkuar kthimin e kokės nga Stambolli dhe rivarrimin nė Janinė?
Personalisht jam qė tė merret koka. Kam qenė nė atė varr dhe e di ku ėshtė ekzaktėsisht, ku ndodhet ai varr, sė bashku me dy djemtė e Ali Pashės dhe nipin e tij. Koka e tij ėshtė transportuar nga Janina pėr nė Stamboll, e mbajtur nėn dėborė, dhe ajo u ekspozua pėr sulltanin dhe diplomatėt e huaj. Si zakon ishte qė koka e atyre qė kishin prerė nė besė Perandorinė u lihej qenve ta shqyenin, por nė kohėn kur mbaruan ditėt e ekspozimit tė kokės, njė dervish, mik i familjes sė Ali Pashės ka shkuar dhe ia ka kėrkuar pėr ta varrosur.
Cili ėshtė roli i shkrimtarit tė njohur francez Pukėvil nė pėrshkrimin e figurės sė Ali Pashės?
Pukėvili ishte konsull dhe agjent i perandorit Bonapart, madje ai ishte edhe njė ndėr organizatorėt deri nė pėrmbysjen dhe vrasjen e Ali Pashės dhe kėto i kam tė vėrtetuara nė dokumente tė ndryshme pėr Pukėvilin.
Pėrse thonin qė Ali Pasha qėndronte me Bonapartin si tigri me luanin?
Kėtė e thotė Hygoi, i cili ka parė vlerat dhe antivlerat e tė dyja figurave dhe nėse citoj me saktė, ai thotė: "Ali Pasha rri pėrballė Bonapartit, si pantera me luanin; ata ngjajnė me njėri-tjetrin si dy pika uji, sepse tė dy e filluan karrierėn nga hiēi dhe u ngjitėn deri nė majat e perandorėve, tė dy e ngritėn nė hierarkinė e perandorisė, fisin e tyre; gjithashtu edhe Bonaparti edhe Ali pasha ngritėn perandori, por ky i dyti ngriti perandori brenda perandorisė".
Si ishte raporti i Ali Pashės me gruan e tij, Vasiliqinė, sa vjeē ishte pashai kur u martua me kėtė vajzė tė re?
Ali Pasha ishte rreth tė 60-ve, ndėrsa ajo ishte 16 vjeēe, pra diferenca e tyre ishte rreth 40 vite.
Ē'ishte kjo dashuri, pasi tė tilla diferenca pėrbėjnė lajm edhe sot?
Nė atė kohė Ali Pashės i kishte vdekur gruaja e tij e parė. Ndėrkohė qė ishte duke shkuar nė njė fshat tė Ēamėrisė pėr njė aksion policor, nė kohėn qė bėhen arrestime, shkėputet njė vajzė, e cila kishte lidhje tė afėrta me tė arrestuarit. Kjo ishte Vasiliqia, njė vajzė shqiptare ortodokse, e cila mbiemrin e vajzėrisė e ka Kondakēi. Vasiliqia i shkon pashait dhe i kėrkon qė ai tė falė njė nga tė arrestuarit. Njė autor francez dhe njė tregtar venedikas e pėrshkruajnė kėtė moment mė mirė. Kur Aliu e pyet se ēfarė lidhjeje kishte me personin qė kėrkonte tė falej, Vasiliqia ndėrron temė dhe si e magjepsur i thotė: "Qenke shumė i bukur, Pasha".
A ishte Vasiliqia, pika mė e dobėt e Ali Pashait?
Ėshtė e vėrtetė qė ajo ka qenė njė pikė e dobėt pėr pashain, por ai nuk ka gabuar duke iu pėrkushtuar asaj pa fund, sepse vetė Vasiliqia ka qenė shumė e pėrkushtuar ndaj Pashait dhe e tregoi atė deri pas vdekjes sė tij, duke mos u martuar kurrė mė.

(er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
Fakte interesante, qe disa nuk i dija
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2013, 19:42   #111
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Po sjell disa shkrime qė i mora te forum Malėsia dhe qė mendoj se i duhen temės:

Kush ishte Ali Pashė Tepelena

Ali Pasha ishte pashai i Epirit. U lind nė vitin 1743, nė Tepelenė tė Shqipėrisė, por askush nuk mundi tė mban mend se nė cilin muaj ai lindi. Nga disa gojdhėna thuhet se Ali u lind nė ditė tė ftohtė tė dimrit, dhe disa thonė se ka lindur nė njė ditė tė kthjellėt pranverore.
Ali Pash Tepelena rrjedh nga nji familje fisnike Shqiptare. I ati Veliu ishte pasha i dy pashallėqeve, kurse e ėma quhej Hanka e cila ishte bija e Kurd Pashės nga Berati. Shaihinshau ishte e vetmja motėr e tij. I ati e la fėmi me tė ėmėn e re. Kur u rrit u bė nji djal i gjatė, sy kaltėrosh, trim, dhe ėndėr e parealizuar pėr shumė vajza. Nga i pasur Aliu u bė i varfėr, dhe jeta e mėsoi qė ai tė ballafaqon tė keqjen dhe ti gėzohet tė mirės. Por Aliu u bė nji zot dhe sundues i vendit tė shqiponjave. Ishte njė trim dhe luftėtar i rreptė dhe gjithmonė i pėrmbaheshte ligjeve dhe zakoneve tė Lek Dugagjinit. Ali Pasha ishte njė burrė i pamshėm, i bukur, i gjatė, dhe me trupė tė drejtė. Ballin e kishte tė gjėrė, sytė e kaltėrta e tė mėdhenjė gjithmonė tėrheqės dhe sharmant. Por komunikonte dhe ishte i afėrt me secilin. Kishte sensė pėr humor. Asgjė nuk ishte mė karakteristike se sa shakat dhe talljet e tij.(Fq. 82, William Plomer)

Sa i pėrket jetės sė tij bashkėshortore, Aliu ishte dy herė i martuar. Nė moshėn 24 vjeēare u martua me Eminen e njohur si Um Gulsumin, bijėn e Kaplan Pashės, dhe kishte njė bashkėshortėsi tė mrekullueshme. Pas vdekjes tė bashkėshortes, ai gjeti vetėn tė vetmuar dhe nė moshėn 73 vjeēare kurorėzohet me Vasilike Kondakēiun. Ali Pasha pati tre djem, Miftarin, Veliun, dhe Saliun.
Mori titullin si Pasha dhe si Vezir nga Sulltani dhe Osmanlitė, por kur nuk i deshi ato. Ai i urrente shumė sllavėt dhe francesėt. Titulli Sulltan ishte emėr i njeriut mė tė fuqishėm nė Perandorin Otomane Turke; prezentonte mbretin dhe ishte komandant suprem i ushtris Otomane, pasardhės i profetit dhe zot i hapėsirės qiellore, mbrojtės i Mekės dhe Medinės, dhe zot mbi gjith zotrat. Sulltani adhuroi Aliun me dy titujsh, atė tė Pashas dhe atė tė Vezirit. Pashai zgjidhej nga Sulltani dhe kishte detyrė qė tė udhėheq njė rajon. Pashai paraqiste udhėheqėsin e shtetit apo krahinės, ose njė oficer i rankut tė lartė si gjeneral i ushtrisė. Pashat vendosnin ligjet nė pashallėqet ose pashbaliqet qė mbizotronin. Ishte njė titull honorarė qė mė sė shumti u jepej udhėheqėsave ushtarak por me kėtė titull u njiheshin edhe zyrtarėt e lartė. Ndonjiher Sulltani emėronte edhe njerėz tė randomtė si shenjė falemnderimit pėr tė mirat qė ai solli perandorisė dhe Sultanit. Pas vdekjes sė pashasė djali i tij apo e afėrt i familjes sė tij trashigonte pashallėkun dhe titullin pasha. Ndėrsa titulli Vezir ishte titull mė i lartė se sa titulli Pasha.

Ali Pasha ishte i fortė nga shėndeti. Mirėpo kur u vjetrua Aliu vuante nga tempertura e lartė me origjin tė malarjes e njohur si Lione’s Fever- Temperatura e Luanit. Ai ankoheshte kur afroheshin kohrat e shiut apo ndryshimet e kohės. Ndonjiheri ajo e mundonte nė javėn e fundit tė muajit, ose kur fryente erė e fortė dhe e ngrohtė qė shkaktonte efektė negativė tek njerėzit e ndijshėm nga ndryshimet klimatike apo ndryshimeve elektrike nė ajėr. (Fq. 80, 81, William Plomer) Nė pranver tė vitit 1818, Aliu pėrjetoi njė sulm tė fortė nga Lione’s Fever- Temperatura e Luanit. (Fq. 229, William Plomer)
Ali Pasha duke gjykuar drejtė hapi dyert e gjygjeve nė ēdo qytet. Ishte njeriu i parė pas disa shekujsh qė solli rregull ligjėsor, lirin, dhe drejtėsin e njerėzve. Hapi dyert e medreseve dhe shkollave, ku fėmijėt detyroheshin patjetėr tė shkojnė nė shkollė mė sė paku tre herė nė javė. Hapi univeristetin e parė Shqiptar nė Janinė ku gjuha shqipe dhe turke mbizotronte por edhe gjuhė tė tjera. Hapi dyert e spitaleve. Formoi qeveri lokale ku qytetet u pastroheshin me pagesat e tija. Hapi dyert e pazareve dhe shitoreve. Ekonomija, bujqėsia, dhe zejtaria pėsuan njė ndryshim dhe njė ritje tė madhe nė kohėn e Ali Pashės. Ndėrtoi shumė xhami, kisha, sinagoga(vende ku evrejėt luten) dhe monumente tjera fetare pėr popullin. Piastra ishte paraja qė qarkullonte nė tregun e Ali Pashės. Ndėrtoi topin e parė nė Ballkan, dhe hapi minieriėn e parė nė Shqipėri.

Propaganda pansllaviste dhe grekomane tenton ta shlyejė figuren e Ali Pashes ne cdo menyre duke e bere ate si biseksual, apo si njeri homoseksual, dhe fyerje te tjera ashtu sikurse i beren Bajronit. Por Ali Pashė Tepelena ishte njeri serioze dhe i moralshem. Ai nuk duroi pamoralitetin. Ishte njeri i drejte dhe gjykues i vertet dhe lider i famshem qe populli e deshi shum. Propaganda grekomane dyshone se Ali Pasha lejoi hamame dhe shtepi prostitucioni dhe shtepi te homoseksualcave duke e quajtur shtepia e dylberave. Gjithashtu propaganda pansllaviste dhe grekomane fyen figuren e Ali Pashes duke e bere si te pamoralshem me shpifjen e trilluar se gjoja Ali Pasha ka dhunuar te ren e vet. Por Ali Pasha nuk ishte ashtu sic greket dhe armiqt e popullit Shqiptar e deshirojn. Ali Pash Tepelena ishte duke e vrare djalin e vet qe hapi nje hamam nga 600 femra greke, bullgare, serbe dhe sllave. Ai e mbylli hamamin dhe qortoi rreptas te birin. Gjithashtu, Ali Pasha kishte ligj per femrat e pamoralshme. Ajo qe nuk kishte moral u lidheshte ne thes me nji gur ne qaf dhe u hudheshte ne liqenin e Janines. Kete gje e perjetoi e dashura e Miftarit, Frosina. Ali Pasha deshmoi se cfar njeriu serioz ishte, dhe ate bota e diti dhe e din...
Ali Pasha paguante me miliona piastra Sulltanit mė shumė se ē’do Pasha tjetėr. Aliu vdiq me 5 Shkurt tė vitit 1822 nė moshėn 80 vjeēare. Edhe pse plak 80 vjeēar, ai tre vitet e fundit tė jetės sė tij luftoi kundėr turqėve, por nuk u dorėzua, dhe vdiq ashtu si i takon njė trimi. …Si udhėheqės i famshėm gjithmon, Ali Pasha. Bajroni: Ēajld Harold (Child Harold).

Hankoja nuk ishte e bija e Kurt Pashes se Beratit .E ema e Aliut ka qene nga dera e bejlereve te Konices .
Stergjyshi i Konices ,Sulejmani e ka pasur halle Hankon .
Ahmet Kurt Pashes i kerkoi te bijen ,por ky i fundit nuk ja dha pikerisht per ate qe ishte ai ...E bija e Ahmet Kurt u martua me Ibrahim Pashe Vloren ..kete Aliu nuk e fali kurre ..u fut ne Berat e kapi Ibrahim Pashen e mbajti te mbyllur deri sa vdiq (dikush thote qe e helmoi dhe tha se vdiq vete ).Vajzat e Ibrahimit dhe Rrapushes (te bijes se Ahmet Kurt Pashes) i martoi me force me djemte e tij Myftarin dhe Veliun .
Vete u martua per here te pare me te bijen e Kapllan Pashes (Pashait te Delvines )

Ps
I shkruajta keto sepse shoh qe njehere sillni materiale e beni Hankon te bijen e Ahmet Kurt Pashes ,pastaj sillni materiale qe ai kerkoi doren e vajzes se Ahmet Kurt Pashes ...(po paska kerkuar doren e nenes vet )
Nuk e kam vetem me ty Bato por me nja 2-3 qe sjellin materiale te marre neper gazeta ,nga ata qe se kan studiuar mire si figure po kopjo andej-kendej ...
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2013, 20:34   #112
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Nė shkrime mund tė ketė edhe pasaktėsira, por unė kam sjellė shkrime qė janė pozitive, ashtu siē dhe ishte vėrtet Ali Pasha.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2013, 12:46   #113
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Muzeu i Ali Pasha Tepelenės, Janinė.
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2013, 12:47   #114
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphoto...58924178_n.jpg
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2013, 23:21   #115
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,215
Thanks: 3,592
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Kush ishte nena e Ali Pashe Tepelenes

Esmihan Hanemi ose sic e therrisnin ndryshe, Hankoja, ishte nena e Ali pashe Tepelenes. Po kush ishte ajo ne te vertete? Mbi figuren e kesaj gruaje eshte hedhur balte me nje teperi te shfrenuar deri ne absurditet. Hankoja cilesohet si “nje qenie me shpirt ulkonje”, pjelle e cmires dhe e xhelozise”, “njeriu qe injekton tek i biri, Ali pashe Tepelena urrejtjen per te afermit, egersine, shpirtin e eger, etj”.“Esmihan Hanemi eshte gruaja e te 99-ve, e hurit dhe e litarit, e helmit dhe e thikes, e vrasjeve shekspiriane”, “e pamoralshme deri ne diten e vdekjes se saj”. “Hankoja eshte gruaja qe meshkujt e Kardhiqit e kapen rob gjate nje luftimi dhe qe e perdhunuan per 40 dite me rradhe”. “Kjo grua eshte shtriga qe helmoi dy femijet e te shoqit,Veliut, te cilet i kishte patur me gruan e pare”. Eshte krijesa e djallit qe nxit te birin, Aliun, drejt krimit dhe vrasjes qe ne moshe te re”. Ne cdo hap qe hedh Ali pashe Tepelena “shkelqejne” keshillat djallezore te Esmihan Hanemit. Nepermjet Aliut ajo eshte gjithmon aty ku ka vrasje. Ne kete menyre perpiqen ta prezantojne kronikat e botes perendimore te asaj kohe, te cilat ne mjaft raste jane shkruar 200 vjet pas vdekjes se Esmihan Hanemit, sic eshte rasti i autorit Eilliam Plomer; The diamond of Janina - Ali Pasha, 1741-1822, London, 1961. Pas gjithe ketij pershkrimi, kronikat e kohes perpiqen te interpretojne jeten e Ali pashe Tepelenes, njesoj sikur brenda qenies se tij te kete hyre shpirti djallezor dhe i erret i Hankos. Duket sikur pas cdo levizje te Ali pashe Tepelenes, pyesin veten: “Si do te ishte sjelle Hankoja ne kete rast…”? “Perse do t’i duhej ta kryente kete veprim…?”. Te gjendur ne kete kurth, ne cdo hap te hedhur nga Ali pashe Tepelena, perpiqen te gjejne shprtin e erret te Esmihan Hanemit. Tashme duket se eshte mjaft e veshtire t’i shpetosh ndikimit te kronikave te huaja, edhe pse ato jane shkruar nga armiqte e Ali pashe Tepelenes, sic ishin fjala vjen francezet, por jo me pak anglezet apo ruset. Esmihan Hanemi duket sikur eshte “magjia e zeze” e Ali pashe Tepelenes qe nuk le te shkruhet drejt historia e birit te saj. Po kush ishte ne te vertete kjo grua kaq e perfolur, emri i se ciles eshte permendur ne te gjithe perandorine osmane e ndjekur nga thashesheme te pafund?

Martesa e Ali pashe Tepelenes

Ali pashe Tepelena, ishte rreth 25 vjec, kur vendosi te martohej. Kishte kerkuar doren e
Um Gulsumit, ose sic e quanin ndryshe Emine, e cila ishte bije e Kapllan pashe Delvines. Emineja ishte nje vajze e bukur, e brishte si fije bari dhe mjaft e kendshme. Edhe Vete Kapllan pasha i Delvines e kishte pritur me kenaqesi kete mbleseri, njesoj sikur ta kishte enderruar prej vitesh. Aliu kishte nje pamje te embel, floke verdhe dhe syte boje qielli; kishte me nje veshtrim qe te zgjonte simpati, dukej sikur nga syte e tij buronte nje miresi qiellore, e pafajshme. I tille mbeti veshtrimi i tij edhe ne castin, kur turqit i prene koken. Kaltersia e syve te tij ngjante me nje qiell te kthjellet te paane. Mbi te gjitha, ne dejet e Aliut te Tepelenes, rridhte gjak pashai. Gjyshi i tij, Myftari, i cili ishte vrare me 1716 ne Korfuz, kishte fituar graden e pashait. Kete grade, edhe pse pas vdekjes, (1748) kishte fituar edhe babai i tij, Veliu. Per te gjitha keto, nusja e tij, Um Gulsumi, ose sic e therrisnin ndryshe, Emineja, ndihej e lumturuar. Ali pashe Tepelena ishte nje djale i gjalle, emri i tij ishte degjuar jo vetem ne pashallekun e Delvines, por edhe ne te gjithe pashallekun e Beratit, ku sundonte Ahmet Kurt Pasha. Emineja “kishte shtene ne dore” djalin me te fuqishem te atyre aneve, ku nga kjo lidhje paten dy femije, Myftarin,(emri i gjyshit te Aliut), i cili u emerua pasha i Ohrit dhe me pas i Lepantit, pasha i Beratit dhe i Vlores, dhe Veliun(emri i babait te Aliut), i cili u vu ne krye te pashallekut ne Trikalla dhe me pas ne More. Deri ketu jemi ne te njejtin kendveshtrim me kronikat e kohes. Askush nuk ka mundur te flase ndryshe per kete lidhje mes Ali pashe Tepelenes dhe Eminese, e cila mbeti njesoj e fuqishme deri diten kur Um Gulsumi u nda nga jeta per shkak te nje semundjeje te pasherueshme. Ne jeten e Ali pashe Tepelenes do te vinin gra te tjera, Katerina e Tepelenes, me te cilen do te kishte nje djale, Gaziun, i cili do te vihej ne krye te pashallekut te Trikalles, do te ishte komandant i kalase dhe Sanxhak bej i Gjirokastres, nje grua tjeter nga fisi i Zadejve ne Janine, Vasiliqi Kondakciu, bije e fshatit Plishevice te Filatit, e cila ishte 18 vjec kur u be gruaja e 73-vjecarit Ali pashe Tepelena. Nderkohe flitet edhe per nje grua tjeter te quajtur Jorgjia. Megjithate edhe pse flitet shume per Vasiliqine, e cila ishte gruaja qe i qendroi afer ne vitet e pleqerise, Um Gulsumi ose sic e therrisnin ndryshe, Emineja, mbeti e pazevendesuar ne shpirtin e madh te Ali pashe Tepelenes

Kush ishte mblesi i kesaj martese

Ne kronikat e kohes, Ali pashe Tepelenes, nuk i jepet asnje merite per lidhjen e tij me Um Gulsumin. Ai qendron vazhdimisht ne hije, njesoj sikur Hankoja ta kishte marre per dore dhe ta conte ne shtepine e nuses. Ne qender te vemendjes qendron Esmihan Hanemi, e cila eshte gruaja qe nuk le gur pa levizuar, mjet pa perdorur, dajllezi dhe intrige pa shfrytezuar, vetem e vetem qe nusja e djalit te saj te jete nga nje dere pashai. Ajo eshte “krijese me shpirt ulkonje” “e paepur”, “neperke e helmatisur”, synon te rifitoje pozitat e saj shoqerore, te cilat ka vite qe i ka humbur dhe ia mberrin qellimit. Tashme ne shtepine e saj do te kete te bijen e Kapllan pashe Delvines. Por per te mberritur deri ketu i eshte dashur mjaft. Kishte bere gjithcka per t’iu gezuar kesaj dite. Kishte helmuar njeri pas tjetrit dy djemte e te shoqit, Veliut, i cili i kishte patur me gruan e pare. (Esmihan Hanemi ishte gruaja e dyte e Veliut). Hankoja ishte perpjekur qe ne ate familje te mbetej vetem Aliu dhe vajza e saj, Shanishaja, dhe askush tjeter. Vetem dy femijet e saj mund te mbreteronin mbi kete toke. “Neperka” ishte e afte te helmatonte ne cdo kohe qe mund t’i jepej rasti, duke shperfillur cdo lloj morali. Me kete dhelepri qe ia kalonte edhe dhelpres, kishte mundur t’i rrembente vajzen Kapllan pashe Delvines Te pakten keshtu interperetohet nga kronikat ku permendet emri i Esmihan Hanemit.

Kur Ali pashe Tepelena ishte 25 vjec

Po kush ishte Aliu ne te vertete, kur kishte mbushur 25 vjec? Perse kronikanet e kohes e lene ne hije, ndersa ne plan te pare qendron gjithnje Hankoja, madje edhe ne martesen e tij me Um Gulsumin. Qe familja e Ali pashe Tepelenes, nuk i kishte humbur krejtesisht pozitat e saj qe nga koha e Myftar pashes (gjyshi i Aliut) dhe Veli Pashes (babai i Aliut) kjo eshte me se e vertete . Dy ngjarje te cilat permenden si nga Sabri Godo ashtu dhe nga Irakli Kocollari, ku ky i fundit i referohet R.A. Devanport, shprehin qarte se Aliu qe ne moshe te vogel ishte dikushi. Gjate femijerise se tij, kur mendohet te kete qene 16 vjec, Aliu u kap rob ne malet e Pindit ne Greqi, nga Veziri i atyre aneve, i cili e dorezoi tek pashai i Janines. Fatkeqesisht, Aliu akuzohej per vjedhje, por nuk iu pre koka, sepse bejleret e Gjirokastres, te Janines, Permetit dhe ata te Delvines, insistuan prane pashait te Janines, duke i bere te ditur se, nese Aliu do te merrte ndeshkimin kapital, atehere kjo gje do te shkaktonte nje reaksion te forte, i cili mund te ishte me pasoja per vete pashane. Kete fakt me siguri e ka ditur mire edhe Um Gusumi, qe tashme e martuar me Ali pashe Tepelenen, e veshtronte me kersheri kendellese, duke i kujtuar Aliut, se kishte qene edhe babai i saj, Kapllan pashe Delvina, qe kishte kerkuar pashait te Janines, te mos i pritej koka, djalit nga Tepelena, njesoj sikur ta dinte se pas 10 vitesh do ta bente dhender. Pra, Aliu edhe pse femije, del qarte se ka ende influencen e familjes prej pashai. Ne keto rrethana pashai i Janines i tmerruar nga kercenimet, liron Aliun. Po t’i referohemi kohes kur ka ndodhur ngjarja, mbeshteja e e fuqishme qe iu ofrua Aliut, qe nga Gjirokastra deri ne Permet, ka ndodhur pothuajse pak me vone nga ngjarja tragjike e Hankos me kardhiqiotet, ku kjo e fundit pershkruhet si nje vejushe e vetmuar, por qe ne te vertete miqte e saj shtrihen ne te gjithe pashallekun dhe nuk ngurojne t’i japin mbeshtetje. Atehere si guxuan kardhiqiotet! Hankoja eshte bije e Hysen bej Konices, e cila ishte nje nga dyerte me te degjuara te atyre aneve, fis me Ahmet Kurt pashen e Beratit. Dy vjet me vone, kur Aliu, ishte mbi 20 vjec kapet rob nga Kurt pasha i Beratit, bashke me 6 te tjere. Sic shpjegon Sabri Godo, fjala “Kurt” do te thote “Ujk”, por Kurt pasha, edhe pse ujk i vertete, pashai me i fuqishem i vendit, nuk jep ndeshkimin maksimal per Aliun, duke menduar se ka lidhje gjaku me te. Ndersa 6 te tjeret, te cilet ishin kapur rob bashke me Aliun, i vari tek sheshi i kalase pa u menduar gjate. Kjo histori e fisit Tepelena e bente te lumtur vajzen e vogel 18 vjec, Um Gulsumin dhe te ndihej e paprekshme si ne shtepine e saj, atje ku sundonte Kapllan pashe Delvina. Um Gulsumi, ose sic e therrisnin ndryshe, Emineja, mendonte se kishte qene me fat, kur kujtonte se Aliu perpak sa nuk ishte martuar me vajzen e pashait te Beratit. Edhe keshtu mund te kishte ndodhur nese Kurt Pasha nuk do t’i kishte dhene fjalen pashait te Vlores.

Kapllan pasha i Delvines krushqi me nje prostitute

Megjithate nese marrim parasysh se hankoja nuk kishte qene gje tjeter vecse nje prostitute, mbetet mjaft i cuditshem fakti, se si Kapllan pasha i Delvines pranoi nje krushqi te tille. Tashme e tutje do te kishte rastin qe ne shtepine e tij, ne raste gostish e festash te kishte prane krushken, Esmihan Hanemin, e cila nuk ishte gje tjeter vecse nje prostitute, e perdhunuar nga meshkujt e kardhiqit per 40 dite me rradhe, sic shprehen jo ne pak raste kronikat e kohes. Gjithkush qe eshte marre me jeteshkrimin e Ali Pashe Tepelenes, nuk le rastin te pershkruaje anen shpirterore te kesaj gruaje, pa harruar te permende, se Esmihan Hanemi, ishte kapur rob nga banoret e Kardhiqit dhe te Hormoves, te cilet e mbajten peng 40 dite, ku meshkujt e dy fshatrave nuk dihet mire se cfare bene me te. Hankoja, sic e therrisnin ndryshe, pas vitit 1758, kur i kishte vdekur i shoqi, Veliu, ngjeshi armet ne brez dhe u vu ne krye, te cetes qe dikur udhehiqeshin nga burri i saj. Pikerisht ne nje nga keto luftime Esmihan Hanemi, Aliu i vogel dhe motra e tij Shanishaja, e cila ishte dy vjet me e vogel nga i vellai, u kapen rob nga kardhiqiotet. Kete fakt e gjejme edhe tek libri i Irakli Kocollarit, “Policia Sekrete e Ali Pashes”, fq 161, i cili i referohet Eilliam Plomer; The diamond of Janina-Ali Pasha, 1741-1822. London ,1961 por qe ne te vertete eshte i permendur gjithkund ku shkruhet per Ali pashe Tepelenen. Jo vetem kaq, Irakli Kocollari, duke iu referuar Eilliam Plomer thote se “dy femrat u kthyen ne subjekte te nje shfrytezimi masiv seksual”. Po ne kete liber fq,162 thuhet se Hankon dhe bijen e saj Shanicen, munden te shpetojne pas 40 diteve “fale bamiresise se nje dervishi”, i cili u kerkoi bashkefshatareve “t’ia ofronin edhe atij nje nate prehun clodhes”, por qe ne te vertete ai liroi dy femrat. Per kete ngjarje, Kocollari shfrytezon edhe nje burim tjeter nga R.A.Devanport, i cili thote se Hankoja dhe Shanica shpetuan fal ndihmes se nje tregtari Gjirokastrit te quajtur Malikovo, por qe ky i fundit u helmua nga njerezit e Ali pashe Tepelenes. Por edhe pse nami i saj “si kurve” kishte shkuar deri ne Stamboll, Kapllan pasha i Delvines, ndihet mjaft i kenaqur me krushqine qe ka bere.

Perdhunimi i Hankos

Duket qarte se kronikaneve te kohes u ka shpetuar nje detaj i vogel. Nese duhet ta marrim te mireqene perdhunimin e Hankos atehere na rezulton se kur Esmihan Hanemi u kap rob nga kardhiqiotet, Ali pashe Tepelena, duhet te kete qene 14 vjec, (kur i kishte vdekur i ati, sepse pas vdekjes se burrit te saj, Esmihan Hanemi ngjeshi armet ne brez) ndersa e motra e Aliut, Shanishaja 12 vjec. Duket e cuditshme kur e mendon se per c’arsye kjo grua gjate luftimeve merrte me vete, dy femijet, Aliun dhe Shanishane, ndersa i duhej te luante rolin e prijesit. Nese marrim parasysh moshen e Shnishase, 12 vjec, perdhunimi i saj duket edhe me absurd, sepse ne kohen kur rrjedhin ngarjet, rregullat e moralit ishin aq te forta sa nuk do te kishte shqiptar qe do te guxonte per te kryer nje akt te tille, madje nuk gjen te tille as sot e kesaj dite, pervecse te semureve psiqik. Shkruhet se, “Hankoja se bashku me te bijen munden te largohen pas nje perdhunimi masiv prej burrave te fshatit, vetem fal bamiresise se nje dervishi qe banonte ne ate vend. Ai u kerkoi me mencuri bashkefshatareve qe te mos diferenconin ate nga te tjeret dhe t’ia ofronin edhe atij nje nate prehun clodhes. Naten qe fshataret i cuan dervishit dy robinat, ai menjehere u krijoi kushte, i shkeputi nga kthetrat e perdhunuesve dhe u hapi shtigjet drejt lirise se tyre”(fragmenti eshte shkeputur nga libri i Kocollarit, i cili u referohet burimeve te tjera. Vellimi i pare fq 162) Por ne te vertete ku qendron mencuria e dervshit?! Cili dervish do te deklaronte veten imoral, kur nami i tij do te shkonte deri ne Stamboll dhe pa asnje dyshim nga feja e tij do te kerkohej ekzekutimi. Per me teper, cili nga kardhiqiotet nuk do te dyshonte se me kerkesen “ma jepni dhe mua nje nate preun clodhes”, dervishi, me siguri kishte synime te tjera, ate te lirimit te dy femrave. Per shpetimtarin e robinjave nuk ka vetem nje emer. Ne nje version tjeter, ne kujtimet e Pukvilit, shkruhet se, “dy robinat munden te shpetojne nga kthetrat e fitimtareve fale bamiresise te nje tregtari gjirokastrit, i thirrur Malikovo, i cili pagoi nje shume te konsiderueshme per lirimin e tyre. Vite me pas, me 1870, ben te njohur konsulli francez, Ali pasha vuri njerez dhe helmoi tregtarin qe kishte shpetuar nene dhe motren e tij, ne fshatin Elefterohori” Keto jane kujtimet e Pukvilit, por edhe ne kete rast, absurditeti logjik, eshte aq i dukshem sa te le te kuptosh se eshte djallezor. Kujtojme se Hnkoja eshte kapur rob bashke me te bijen, Shanishane por edhe me Aliun e vogel, atehere si eshte e mundur qe Ali pashe Tepelena nuk i ka qendruar mirenjohes”? Per kete rast, ne kete perfundim del edhe Kocollar duke shpjeguar se, “Pukvili eshte nisur nga motivet e njohura te armiqesise politike te Frances dhe atij vete, kunder pashait shqiptar”… Kronikat e botes evropiane, te cilat flasin per periudhen e Ali pashe Tepelenes, tregojne per zakonet e shqiptareve se, si silleshin burrat, ne rastet kur te kapurit rob ishin femra: “E bukur apo e shemtuar, shpjegojne kronikat, e re apo plake, myslimane apo kristiane, sidoqe te ishte ajo, per tere anetaret e bandes se hajduteve, ajo apo ato, robinat qene nje objekt i shenjte dhe i paprekshem. Nje komandant hajdutesh, i cili kishte deshtuar ne respektimin korrekt te pengjeve femra duhej te abandonohej menjehere nga trimat e tij pergjithmone, si nje njeri i pandershem dhe i papershtatshem te komandonte luftetaret”.( Fragmenti eshte marre nga Irakli Kocollari, “Policia Sekrete e Ali Pashes, vll 1, fq 75). Duket se bota perendimore e asaj kohe nuk ka lene mjet pa perdorur per te mposhtur Ali pashane e pamposhtur, i cili diti te qendronte me lart se gjithe diplomacite e kundershareve te tij.


Esmihan Hanem, gruaja qe “hante” pashallare

II

Gazetaret e botes perendimore, vecanerisht ata franceze, ruse apo angleze, por edhe te tjere, pasi e kane gdhendur figuren e Esmihan Hanemit si nje grua te pamoralshme, e kishin shume te lehte qe pas kesaj, vrasjet e pashallareve te Shqiperise t’i shihnin si skenare te kesaj gruaje qe ndryshe e therrisnin Hanko. Sipas tyre, ajo mund te bente gjithcka, ishte “djallezia” dhe “ferri” vete. Ajo mund te sulmonte cdo pasha te vendit, t’i sillte vdekjen atij permes shpates apo helmit, njesoj sikur pashallaret te ishin kalores te vetmuar. Ne te gjitha pershkrimet e kronikaneve perendimore, kjo grua flet me gjuhen e personazheve te Shekspirit: “Ji gjaksor, guximtar dhe i vendosur!” keto jane mesimet dhe keshillat e saj per te birin. Duket qarte se gazetaret e asaj kohe kerkonin te cuditnin boten me personazhin e tyre. Me shume se sa per te ngritur apo rrenuar figuren e Esmihan Hanemit per ta kishin rendesi “bemat” e kesa gruaj. Vetem nje personazh i tille mund te terhiqte vemendjen e lexuesve te tyre dhe t’i linte pa mend ata, ndersa politika e kohes perpiqej t’i shrytezonte per te mposhtur figuren e Pashait te madh te Tepelenes. Shkrimtaret dhe gazetaret kishin rastin t’ia kalonin edhe Shekspirit. Ne te vertete nuk ishin perpjekje per te sjelle Hankon e vrtete, por mundimi, per te fituar emer ata vete.

Mjafton qe historia apo thashethemet te permendnin nje pasha te vdekur ne rrethana misterioze dhe gazetaret do te nxitonin te gjenin aty nje skenar te Esmihan Hanemit. Pak rendesi kishte nese ekzistonin fakte, sespse mjaftonte qe ngjarja te kishte ndodhur ne kohen kur Hankoja ishte gjalle. Kjo bente te lehte per gazetaret te gjenin jo vetem faktet por edhe te gjitha detajet e vrasjeve, Motivet qe shtynin kete grua drejt krimeve dhe intrigave ishin gjithnje te njejta: ajo kerkonte qe vendi i pashait te vrare te zihej nga i biri. Ne te vertete edhe pse jane vrare shume pashallare, asnjehere nuk ndodhi qe ne ate post te ulej djali i saj, Ali pashe Tepelena

Kapllan pashe Delvines i pritet koka

Kapllan pashe Delvina nuk i ishte bindur urdherit te Portes se Larte , e cila i kerkonte te neneshtronte Himaren, qe ate kohe ishte rebeluar. Pas kesaj, Stambolli i mbetur i fyer dhe ofenduar nga pashai, kerkoi koken e Kapllan pashes. Dicka pritej te ndodhte. Ishte vete pashai, ai qe do te vendoste se si do ta perballonte fermanin qe kishte dale per koken e tij. Sic shpjegon Sabri Godo te (“Ali pashe Tepelena” fq,32) “Lufta Ruso- Turke solli nje turbullire te madhe ne Ballkan qe u shtua sidomos me 1770, kur flota e Katerines kaloi Gjibraltarin dhe u fut ne Adriatik dhe Egje nen komanden e vellezerve Orlov, u ngrit Moreja dhe disa krahina te Greqise nen thirjen e Katerines qe vellezerit ortodokse te cliroheshin nga zgjedha turke…”. “Ne kryengritje kishte marre pjese edhe Himara…” Porta e larte e Stambollit ishte e shqetesuar per permasat e kryengritjes, por pashai nuk kishte denjuar t’i pergjigjej kesaj kerkese. Me Himaren kishte patur miqesi, sepse mbeshtetja e saj nuk i kishte munguar edhe kur vete pashai ishte gjendur ne dite te veshtira. Tashme kjo besnikeri po i kushtonte me koken. Sulltani nuk mund ta toleronte fyerjen qe i bente nje pasha i vogel ne Jug te Shqiperise. Porta e larte kishte pergatitur skenarin e ekzekutimit te Kapllan pashe Delvines. Ne shtepine e Pashait kishte mberritur nje ftese. Bejlerbeu i Rumelise e ftonte pashain e Delvines ne Manastir. Aty, ne Manastir do t’i pritej koka Kapllan pashes, e cila me pas, do te udhetonte e kriposur ne drejtim te Stambollit. Kishte ndodhur edhe me pare keshtu, dhe pashallaret i dinin te gjitha keto. Pas ftesash gostish dhe marrje ofiqesh me te larta, pashallaret shqiptare kishin gjetur vdekjen, duke vendosur qafen nen shpate. I ndodhur jo shume larg me vdekjen, por edhe jo shume larg me jeten, pashait i duhej te merrte nje vendim nese duhej te shkonte ne Manastir apo t’i shangej fteses se Bejlerbeut te Rumelise pergjithmon, deri sa per te te vinin dite me te mira. Ai vendosi te shkonte atje dhe shpata nuk beri gje tjeter vecse rreshqiti mbi qafen e pashait.

Hankoja pergatit skenarin

Si gjithnje, atje ku ndihej era e gjakut, aty ishte dhe Hankoja. Ne kronikat e kohes thuhet se Hankoja me te mesuar lajmin se sulltani kerkonte koken e krushkut te saj, nxitoi te pergatiste planin qe koka e Kapllan pashe Delvines te qendronte disa dite ne kamaren e turpit ne Stamboll. Ate cast Hankoja dridhej nga ethet e thurrjes se intrigave qe kishin pushtuar shpirtin e saj. Nuk ishte e sigurte nese krushku do te shkonte ose jo ne Manastir. Ajo kerkonte vdekjen e tij, e kerkonte nje ore e me pare. Brenga dhe shqetesimi po e gerryenin ne cdo sekonde. Kapllan pasha edhe mund te mos i pergjigjej fteses se Bejlerbeut te Rumelise, por atehe kjo do te ishte nje kokeprerje per vete Hankon, sepse do ta kishte te veshtire te realizonte synimet e saj. Koka e krushkut kishte filluar t’i dukej e tepert. (Kujtojme se Ali pashe Tepelena kishte marre te bijen e Kapllan pashe Delvines). Pasi ishte menduar gjate, Esmihan Hanemi e kishte gjetur celsin e portes se varrit per Kapllan pashe Delvinen. Do te ishte Ali pashe Tepelena, ai qe do te keshillonte vjeherrin, se e mira e tij do te ishte qe t’i pergjigjej pozitivisht ftses se Bejlerbeut te Rumelise. Te pakten keshtu perpiqen gazetaret e asaj kohe te shpjegojne udhetimin e Kapllan pashe Delvines drejt Manastirit. Kapllan pasha shkoi atje, por nuk mundi te kthehej me bashke me koken e tij. Hankoja kishte realizuar nje nga planet e saj, thuhet ne kronikat e gazetave te huaja. Tashme i hapej rruga birit te saj qe te zinte fronin e pashait te Delvines. A ishte vertet kjo nje nga intrigat e pergjakura te Hankos?

Krushqit e Tepelenes dhe Delvines

Sic dihet Ali pashe Tepelena ishte martuar me te bijen e Kapllan pashe Delvines, Um Gulsumin, ose sic e therisnin ndryshe, Emineja. Per Ali pashen Emineja mbeti nje dashuri e perhershme per te. Ai i qendroi afer deri diten e vdekjes se saj, kur nje semundje e pasherueshme e ndau pergjithmon nga pashai i madh. Thuhet, dhe kjo pranohet edhe ne shkrimet e asaj kohe, se Ali pashe Tepelena ngrihej naten nga shtrati i tij dhe shkonte tek vari i Um Gulsumit per ta qare. Gjendej atje ne dite e deshperuara te tij, por edhe sa here zgjeronte kufijte e pashallekut te tij. Ishte i gatshem t’i tregonte edhe ne varr Eminese se tij, ditet e jetes dhe jeten e femijve qe kishte patur me te. Ali pasha e kishte adhuruar ate grua. Thone se kishte bere te pamunduren per ta nxjere nga kthetrat e vdekjes, por nuk ia kishte arritur dot qellimit. Kishte marre doktoret me te mire qe gjendeshin ne gjithe pashallekun e tij, madje edhe me larg, por semundja e Eminese kishte qene e veshtire. Vjeherri, Kapllan pashe Delvina, ndiqte me kenaqesi jeten e bijes se tij. Ishte i kenaqur me dhendrin qe kishte zgjedhur. Per kete arsye, sigurisht, qe i ka kerkuar mendimin, nese duhej t’i pergjigjej fteses se Bejlerbeut te Rumelise apo do te ishte me mire te mos shkonte atje, por me siguri qe dhendri nuk ka qene keshilltari i vetem i tij. Pashai kishte vetem dy mundesi: pranimi ose mohimi i fteses. Kronikat e kohes thone se Ali pashai i tha “shko” dhe ndersa ai u nis per atje, nuk u kthye me.

Shume vite me vone ne te njetat kushte u gjend edhe vete Ali pashe Tepelena. E kerkonin ne Stamboll brenda 40 diteve, me qellim per t’i prere koken. Per te vendosur se cfare duhej te bente, te shkonte ose jo, mblodhi njerezit me te besuar te tij, per te marre mendimin e tyre. Dhe sic shpegon Sabri Godo te (“Ali pashe Tepelena”, fq,309) “Aliu kerkoi mendimin e krereve te divanit te tij. Shqiptaret i dhane tre keshilla. Se pari, te tregonte bindje, te paraqitej ne Stamboll ne krye te dyzet diteve. Duke qene ne moshe te kaluar, Sulltani do t’i falte ditet qe i mbeteshin e mund t’i linte edhe sundimin e Janines”. Kjo kishte qene keshilla e njerezve me te besuar te Ali pashe Tepelenes dhe ata sigurisht qe i donin te miren. Te njejten gje kishte bere edhe Ali pashai me vjeherrin e tij, duke i thene “shko”me shpresen se Sulltani do ta falte. Megjithate njerezit e letrave te asaj kohe, edhe kete keshille te Ali pashe Tepelenes e veshtrojne si nje nga planet e errta te Esmihan Hanemit, me qellim qe biri i saj te ulen ne fronin e pashait te Delvines. Sulltani pasi i preu koken Kapllan pashe Delvines, ne vendin e tij, emeroi djalin e Kapllan pashes, i cili quhej Ali pashe Delvina.

Miqesia me Delvinen

Edhe pas kesaj ngjarjeje, miqesia e Hankos me familjen e Kapllan pashe Delvines, vazhdoi ashtu si edhe me pare. Eshte e cuditshme te mendosh se askush prej tyre nuk ka menduar se ishte dhendri qe e nxiti Kapllan pashen te shkonte ne Manastir. Edhe po te mos shkonte nuk ishte aspak cudi qe koka e Kapllanit perseri do te pritej, sepse porta e larte nuk terhiqej asnjehere nga zbatimi i fermaneve te saj. Te njejten gje beri edhe Ali pashe Tepelena, nuk shkoi ne Stamboll, por nuk mundi t’i shpetonte prerjes se koks. Per pashane e Delvines, mundesia e mosprerjes se kokes ishte edhe me e vogel. I mbetej vetem perulja, falja dhe pergjerimi qe t’i falej jeta, por qe ne te vertete nuk ndodhi keshtu. Megjithate miqesia mes dy paleve ishte si me pare. Jo vetem kaq, motra e Ali pashe Tepelenes, Shanishaja, u martua me djalin e Kapllan pashe Delvines, Aliun, qe tashme ishte bere Ali pashe Delvina. Dy Alinjte, Ali pashe Delvina dhe Ali pashe Tepelena ishin kuneter, ishin martuar me motrat e njeri-tjetrit. Pyetja qe lind natyrshem eshte: si nuk i ftohen mardheniet mes paleve, kur gjithe bota fliste per intrigat e Hankos Lidhja e Delvines me Tepelenen kishte hedhur rrenje te forta miqesie. Per me shume i duheshin njeri-tjetrit.

Vritet Ali pashe Delvina

Ali pashe Delvina ndenji vetem disa muaj ne fronin e pashait te Delvines. Nje nate ai u gjet i vdekur. Pashai i ri i Delvines, i sapomartuar, ishte vrare nga vellezerit e tij. Lajmi kishte marre dhene. Thashethemet peshperiteshin ne te gjithe pashalleqet e vendit. Shanishaja, ose sic e therrisnin ndryshe Shanica, motra e Ali pashe Tepelenes, kishte mbetur e ve. Shume vjet me vone, kesaj ngjarje do t’i ktheheshin edhe gazetaret e vendeve te huaja. Pavaresisht nga fakti se nga kush ishte vrare Ali pashe Delvina, perdersa kjo familje kishte patur miqesi me Esmihan Hanemin, aty duheshin kerkuar edhe rrenjet e krimit. Hankoja ishte e zonja te bente gjithcka. Ajo ishte gruaja qe kishte helmuar dy femijet e te shoqit, Veliut, i cili i kishte patur me gruan e pare. Sipas tyre, ajo ishte gruaja qe beri te mundur ti pritej koka Kapllan pashe Delvines. Ishte e pamundur te mos kishte thurur plane edhe per vrasjen e Ali pashe Delvines, dhenderit te saj. (Kujtojme qe i kishte dhene tebijen per nuse) Te huajte thone se per te mberritur deri ketu, Esmihan Hanemi, shfrytezoi te bijen, Shanishane, qe mes vellezerve te burrit te fuste sherrin dhe grindjen. “Hankoja ishte gruaja qe kishte injektuar tek dy femijet e saj, urejten per te afermit” dhe ia kishte dale mbane. Tashme Shanishaja kishte dale kunder te shoqit. E kishte pare te vdekur ne dhomen e gostise dhe ishte kenaqur teksa e shihte te mbytur ne gjak. “Ji gjaksor dhe i guximshem” kishin qene keshillat e Hankos per femijat e saj. Kete keshille te Hankos e gjejme tek “Policia Sekrete e Ali pashes”, fq,159 te Irakli Kocollarit. Dhe e gjithe kjo pergjakje vetem e vetem qe ne krye te pashallekut te Delvines te shkonte Ali pashe Tepelena. Por edhe pse thuhet se ishte Hankoja se bashku me Shanishane, qe sollen vdekjen e Ali pashes se Delvines, nga kjo familje nuk hidhet asnje fije dyshime mbi pabesine e Hankos. Por jo vetem kaq, Shanica martohet me vellane e burit te vrare, me Sulejmanin, i cili ishte 16 vjec, ndersa Shanica 27. Fatkeqesisht edhe burri i saj i dyte vdiq nga nje semundje, por askush nuk u mor me vdekjen e Sulejmanit, sepse ai nuk kishte qene pasha, per gazetaret e kohes, ngjarja nuk ishte interesante

Vritet Mustafa pashe dhe Selim pashe Delvina

Pas vrasjes se Ali pashe Delvines ne krye te ketij pashalleku u emeruar Mustafa pashe Delvina. Deri ne ate kohe ishin vrare dy pashallare te Delvines, babe e bir. Kete fat pati edhe i treti. Mustafa Pasha u gjend i vdekur brenda sarajeve te tij. U kerkuan autoret e kesaj vrasjeje, por nuk u gjeten kurre. Vrasja e pashait mbeti e mbuluar nga misteri. Por edhe per kete ngjarje nuk kane munguar kronikat e kohes, te cilat jane shkruar shume me pas nga dita e ngjarjes, madje pas shume vitesh. Sipas tyre, edhe per vrasjen e e Mustafa Pashes kishte dore Hankoja. Ajo nuk do te terhiqej deri sa te shikonte te birin ne krye te Delvines. Por edhe pse u vra edhe pashai i trete, persri Aliu nuk e pa veten ne krye te pashallekut. Pashallaret emeroheshin vetem me urdher te sulltanit. Deri ne ate kohe emri i Ali pashe Tepelenes nuk ishte permendur ndonjehere ne Divanin e Sulltanit. Ai ishte i panjohur per Porten e larte. Pas ekzekutimit te Mustafa pashes, ne Delvine u vendos Selim pasha, Jo vetem se e thone kronikat e kohes, por eshte fakt se ky i fundit u vra nga Ali pashe Tepelena. Nga Porta e Larte e Stambollit kishte mbberritur fermani per prerjen e kokes se Selim Pashe Delvines, sepse ky pasha kishte favorizuar venecianet, te cilet per me shume se 360 vjet qendronin te ngulur ne ishujt e Jonit, por ne armiqesi te perhershme me turqit. Prerja e kokes i ishte kerkuar Ali pashe Tepelenes. Ky i fundit, e ftoi Selim pashe Delvinen ne shtepine e vet dhe aty i preu koken per t’ia cuar ne Stamboll, e megjithate ne krye te Delvines as kesaj rradhe nuk u emerua. Posti qe i dhane ishte ai i Dervenxhi pashes ne Trikalle, por qe do te ishte ky post qe do t’i hapte te gjitha rruget per te mberritur tek nje pasha qe do te linte te habitur gjithe boten.

Intrigat

Per vrasjet e Pashallareve te Delvines, mjaft kronika perpiqen te implikojne Esmihan Hanemin, ose sic e therrisnin ndryshe Hankon, per te cilen mendohet se kerkonte te vendoste te birin ne krye te pashallekut. Mund te jete edhe keshtu, por nuk eshte shume bindese, po te kemi parasysh faktin se trashegimia kalont nga nje dore ne doren tjeter vetem brenda familjes. Faktet tregojne se vendin e pashallareve te vrare e zune djemte e tyre. C’mund te perfitonte Ali pashe Tepelena, kur ne deren e Kapllan pashe Delvines nuk ishte gje tjeter vecse nje dhender. Martesa e tij me bijen e Kapllan pashe Delvines, ne te vertete kishte qene nje zgjidhje e merituar per vete poziten shoqerore qe kishte patur deri ne ate kohe. Vetem per kete arsye, Aliu nuk mund te priste degen, ku qendronte e ardhmja e tij. Me vdekjen e Kapllan pashe Delvines ai humbiste perkrahjen e nje pashai qe e kishte fituar me ane te nje martese. Emri i Ali Pashait kishte shkuar deri ne Stamboll, por atje ishte permendur vetem si nje kacak qe sillte trazira dhe asgje te mire. Askush nuk mund te fitonte graden e pashait me kaq lehtesi, kur emerime te tilla beheshin nga vete sulltani. Qe Aliu i Tepelenes, nip i Myftar Pashes, i cili u vra ne mbrojtje te interesave te perandorise osmane dhe djali i Veli Pashait qe e fitoi kete grade pas vdekjes, te arrinte deri tek posti i pashait, se pari duhej te vihej ne prove. Dhe rasi e solli. Iu kerkua vrasja e Selim pashe Delvines. Sipas dokumentave te asaj kohe, Ahmet Kurt pasha i Beratit, ishte ankuar tek Porta e Larte per Selim pashe Delvinen, te cilin e akuzonte per lidhje dhe bashkepunim me venecianet, Dhe letra kunder pashait te Delvines ishte shkruar jo nga nje njeri i panjohur, sic ishte Aliu deri atehere, por nga Kurt pasha i Beratit, i cili ishte nje nga pashallaret me te fuqishem te vendit, nje ujk i vertete sic e shpjegon dhe mbimri i tij. Pas ketij denoncimi, porta e larte i kerkoj Ali pashe Tepelenes ekzekutimin e Selim pashe Delvines qe nuk eshte cudi qe kete njeri ta kete sugjeruar Kurta pasha i Beratit, me qellim qe ne krye te Delvines te vinin njerezit e pashait te Beratit, sepse edhe pas kesaj vrasjeje, Aliu nuk u emerua pasha, por Sanxhakbej i Trikalles dhe dervenxhipashe i rrugeve te Pindit, ku pasi vuri rregull dhe siguri ne rruget e Greqise, e pa veten pasha te Trikalles, ndersa kerkonte sa me shpejt qe te ishte e mundur Janinen

Kurt pasha i Beratit

Historikisht eshte e njohur qe mes pashait te Delvines, Kapllanit, dhe Kurt pashes ka patur grindje te herepashershme. Kapllan pasha, vasal i pashait te Beratit, jo ne pak raste i ishte treguar i pabindur, ashtu sic nuk mori parasysh as kerkesen e Sulltanit per te nenshtruar Himaren. Pranohet nga te gjithe se lidhjen miqesore mes pashait te Delvines dhe pashait te Tepelenes, nuk u pa me sy te mire nga Ahmet Kurt Pasha. Tashme Tepelenen dhe Delvinen ai i shihte si nje rrethim qe i behej Beratit. Ndosha mund te kete qene kjo arsyeja qe ai kerkonte nje pasha tjeter ne Delvine, i cili te ishte besnik i tij. Vetem ne kete menyre Delvina dhe Tepelena do te mbeteshin pa ndonje lidhje miqesie mes Ali pashes dhe pashallareve te Delvines. Gjithsesi ne misterin e qindra viteve te shkuara, Esmihan Hanem mbetet personazhi me interesat per gazetaret e huaj. Me kete grua ata perpiqen te lene boten te habitur, te tregojne se kush ishte Ali Pashe Tepelena, por qe ne te vertete ishte gjenialiteti i ketij njeriu, dashuria me e madhe njerezore qe gelonte ne shpirtin e tij, per cdo njeri qe jetonte ne pashallekun e tij. Miqesite e tij jane kaq te shumta dhe te paharruara aq sa te ben te mendosh se ai kishte lindur nga nje nene qe gjithsesi ka qene teper e forte, por kursesi sic eshte pershkruar nga armiqte e Ali pashe Tepelenes.

Nga Vepror Hasani

23/04/2009
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2013, 23:14   #116
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

' Childe Harold '-i gjate vizites ne Tepelene.

Ngjitja eshte nga libri :

- - - - - - - - - - - - - - - - -
Autor : Frederic Raphael
Titulli : Byron
Publ. : Thames and Hudson, 1982
======================
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2013, 06:02   #117
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,526
Thanks: 1,540
Thanked 1,464 Times in 1,067 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

...

Citim:
O Vezir, ti nuk ke vdekur
Si gjithnje i gjalle je,
Ne zemrat tona ke mbetur
O luan i maleve.

O pasha me shume huqe
Njezet vjet mbreterove,
Fusha male i skuqe
Sa e sa luftra fitove.

O plak me zemer te madhe
Pse e afrove Omerin,
Tradhetaret pse i fale
Ata qe s'ta dijten nderin.

Ali shqipe me di kreke
Trim i madh i Shqiperise,
E the fjalen tende prere
Nuk ju perkule Turqise
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2014, 17:51   #118
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,215
Thanks: 3,592
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare1825, NIPAT E ALI PASHĖ TEPELENĖS

Ismali Beu dhe Mehmet Pasha, bijtė e Veli Pashės sė Thesalisė dhe nipat e Ali Pashė Tepelenės (nga Louis Dupré).

Title: Ismail Bey and Mehmed Pasha, sons of Veli Pasha of Thessaly and grandsons of AliPasha of Ioannina, by Louis Dupré.
Date, 1825
Voyage ą Athčnes et ą Constantinople; Isma'el Bey et Mehemet Pacha, Fils de Veli, Pacha de Thessalie, et Petit fils d'Ali Tebelen, Visir de Janina
Bibliographic Citation
DUPRÉ, Louis. Manolis Vlachos (ed.), Louis Dupré, Ταξίδι στην Αθήνα και στην Κωνστaντινούπολη, [Louis Dupré. A Voyage from Athens to Istanbul.] Athens, ΟΛΚΟΣ, 1994.

Thėnie pėr shqiptarėt
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2014, 17:56   #119
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,215
Thanks: 3,592
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

PORTRET I ALI PASHA TEPELENĖS – LUANI I JANINĖS
Gravurė e vitit 1821. Ky ėshtė njė dokument origjinal i shek. XIX

----------------

Portrait de Ali Pacha de Janina
gravure exécutée par Fremy en 1822
dimensions 18x11 cm, parfait état, belles marges.
Ce document est un original du XIXe sičcle

Ali Pacha, dit de Janina ou parfois de Tepelena était le gouverneur de la région de l'Épire pour le compte de l'Empire ottoman. Il tenta de se rendre indépendant au début du xixe sičcle.
De nombreuses légendes entourent son histoire. Il fut d'ailleurs le premier ą les diffuser, voire ą les inventer afin d'accroītre la terreur qu'il inspirait. Ali lui-mźme avait conté ses exploits au Consul de France aux Īles Ioniennes, Julien Bessičres. Ses histoires ont été ensuite reprises et amplifiées par Alexandre Dumas pour sa collection de nouvelles Les Crimes célčbres. La fin d'Ali Pacha apparaīt aussi de faēon romancée dans Le Comte de Monte-Cristo.Thėnie pėr shqiptarėt
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2014, 16:00   #120
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,215
Thanks: 3,592
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

TRE PORTRETE TĖ ALI PASHĖ TEPELENĖS

Portrete tė pikturuara nė LIFE, me autor Adam de Friedel dhe tė botuara nė Londėr e Paris, nė vitin 1829, mes figurave me peshė kryesore nė Revolucionin Grek (ate revolucion grek ku i gjithe bazamenti ishte shqpiptar...)

Portrait of Ali Pasha.
Ali. Vizier of Albanien, also called Pacha of Jannina.
Date,
1830
Bibliographic Citation
FRIEDEL, Adam de. The Greeks, Twenty-four Portraits of the principal Leaders and Personages who have made themselves most conspicuous in the Greek Revolution, from the Commencement of the Struggle, London, Adam de Friedel, 1830Thėnie pėr shqiptarėt
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur