Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė Mėnyra e shfaqjes
i vjetėr 22-01-2013, 18:04   #101
BATO
-----------

Data e antarėsimit: Jan 2011
Postime: 3,081
Shuma e pikėve qė jep: 45
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin
Gjithesesi nuk me duket edhe kaq e thjeshtuar figura e Ali Pashes siē po shprehesh me siper.
Ai eshte figure mjaft e rendesishme ama, shume - shume komplekse, pozitive dhe negative (pare me syrin e sot te te drejtave te njeriut!!!)
Ali Pasha vepronte nė kushte shumė tė vėshtira dhe jeta e vuri para sprovave tė mėdha, por tė gjitha veprimet e tij ishin tė justifikuara.

Vitet 1700 nuk mund tė krahasohen me standardet e sotme, por natyra e njeriut dhe e shoqėrisė nė thelb mbetet e njėjtė. Vetė ligji ėshtė dhunė, ndėrsa dhe ushtria e policia, janė mjete dhune.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2013, 18:14   #102
BATO
-----------

BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm

Thuhet se Ali Pashė Tepelena ishte njė djalosh flokėverdhė me sy tė kaltėr.
Ngjyra e syve mund tė shihet edhe nė kėtė pikturė tė njė piktori francez qė vizitoi Janinėn nė atė kohė.

i vjetėr 22-01-2013, 23:55   #103
Mano
V.I.P

Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 5,305
Shuma e pikėve qė jep: 43
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Ali Pasha vepronte nė kushte shumė tė vėshtira dhe jeta e vuri para sprovave tė mėdha, por tė gjitha veprimet e tij ishin tė justifikuara.

Vitet 1700 nuk mund tė krahasohen me standardet e sotme, por natyra e njeriut dhe e shoqėrisė nė thelb mbetet e njėjtė. Vetė ligji ėshtė dhunė, ndėrsa dhe ushtria e policia, janė mjete dhune.
Policia dhe Ushtria nuk jane mjete dhune te mirefillta por institucione te domosdoshme. Njera per te ruajtur rendin nga keqberesit, dhe tjetra per te ruajtur popullin ne rastin e kercenimit nga cdo shtet i huaj. Ky eshte rroli i Policise dhe Ushtrise ne nje shtet apo shoqeri qe drejtohet nga njerez sado pak uman. Kurse ne rastin e kriminelit, fatkeqesisht me konkret ne rastin e Shqiperise gjate sundimit te Ali Pashe, enver homo hoxhes dhe sali berishes, cfaredo lloj perjudhe, keto institucione fare kollaj kthehen ne ne mjete dhune qe perdoren kundra popullit. Jane institucione qe perdoren per te ruajtur diktaturen e cila eshte e gatshme te derdhi gjak pa hesap per te ruajtur fronin "rendin" qe i imponon popullates, dhe ne kete menyre mundohet te justifikoj cdo krim dhe masaker qe behet ne emer te saj.

Vrasja ose masakrimi i popullit tend nuk falet kurre. Ne asnji perjudhe! Qofte ne 1700, 45 vjetet e diktatures se komunizmit apo 21 Janari i 2011-es.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2013, 00:21   #104
BATO
-----------

Maqo, mos bėj krahasime kot mė kot, se Ali Pashėn ti nuk e njeh. Ose mė saktė, ato qė di ti, janė gėnjeshtra.
Kemi diskutuar njėherė bashkė nė kėtė temė, e s'kemi ē'tė diskutojmė mė.
Ti ke bindjet e tua, e unė tė miat, kėshtu qė e mbyllim kėtu.
i vjetėr 23-01-2013, 01:03   #105
Mano
V.I.P

Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Maqo, mos bėj krahasime kot mė kot, se Ali Pashėn ti nuk e njeh. Ose mė saktė, ato qė di ti, janė gėnjeshtra.
Kemi diskutuar njėherė bashkė nė kėtė temė, e s'kemi ē'tė diskutojmė mė.
Ti ke bindjet e tua, e unė tė miat, kėshtu qė e mbyllim kėtu.
E mbaj mend shum mire diskutimin tone. Une nuk diskutova reth Ali Pashes ne vecanti. Por me teper rreth asaj qe shkruajte per policin dhe ushtrin. Nuk them se ti perkrah apo justifikon krimin por me ate qe ke shkruar me lart mund te interpretohet ndryshe fare kollaj.Sidomos ne rastin e Ali Pazhez qe beri nji nga masakrat me makaber dhe te pabes. I preu kokat e njerezve qe i preu ne bes dhe I la trupat te qelbeshin per dite te tera. Kjo nuk eshte nje genjeshter por fakt. Ky eshfe akt I nje sadisti kriminel.

Sa I perket diskutimit rreth Ali Pashes kam then se do te bie material te cilin e kam gati ne Frengjisht dhe ne Shqip. Do ti postoj te dyja kur te kem pak kohe ti bej nje "scan". Postimi nuk ka si qellim te te kundershtoj ty por me teper per informacjon. Me sa shoh une ajo qe ke lexuar ti qeka fakt I perkryer dhe se luan topi.
i vjetėr 23-01-2013, 18:16   #106
BATO
-----------

Maqo, tė thashė se ti di vetėm gėnjeshtra.
Se ėshtė e shkruar nė libėr, nuk do tė thotė se janė tė vėrteta.

.
i vjetėr 23-01-2013, 18:16   #107
BATO
-----------

Ata qė duan, le tė shikojnė njė emision kushtuar kėsaj figure.
Janė tė ftuar historianė.

Data: 22-12-2011

Te ftuar:
Prof. Dr. Ferit Duka - Historian
Prof. Dr. Afrim Karagjozi - Studiues
Ardian Klosi - Shkrimtar, perkthyes
Dritan Egro - Historian
Irakli Kocollari - Studiues
Auron Tare - Studiues

Shtypni sipėr ku thotė "Shih video":

http://www.tvklan.al/emisioni.php?id=4012#
i vjetėr 23-01-2013, 22:04   #108
Mano
V.I.P

Citim:
Maqo, tė thashė se ti di vetėm gėnjeshtra.
Se ėshtė e shkruar nė libėr, nuk do tė thotė se janė tė vėrteta.

.
Po ti ku e bazon ate qe di rreth Ali Pashes. C'eshte e verteta ato qe di une nuk i kam lexuar ne liber. Por i kam degjuar ne familje. E kam thene edhe me par qe une jam pasardhes i nje nga viktimave te masakres se Kardhiqit. Biles nji nga nga kreret e Kardhiqit te asaj perjudhe. Qe ata qe din sado pak rreth asaj krahine dine se Kardhiqi ishte nje qender e fuqishme dhe e pasur, e cila nuk ju nenshtrua Aliut. Megjithate une nuk ja kam mohuar kurre rezistencen dhe gradualisht luften qe i beri Osmaneve, arsyeja e vertet per luften qe i beri Osmaneve ka pak rendesi ne kete debat. Mjafton qe Shqipetaret njihen si nje popull qe luftoj perandorine Osmane. Dhe kjo ka rendesin e vet. Por qe Ali Pasha ka qen kriminel dhe nje injorant i lindur as qe nuk diskutohet. Problemi qendron tek karakteri dhe mungesa e kultures qe ne kemi si popull ne pergjithesi. Fakti qe krenohemi kaq shume me nje Brigant aportunist sic ishte Ali Pasha eshte nji nga faktoret me zbulues
i hipokrizise tone ne shkallen e nje popullsie te tere.

P.s Sa per kurjozitet. Une nuk e di se kush je ti, ne te njejten kohe ti e di qe une jam pasardhes i nje nga ata qe u masakruan. Keshtu qe jam pak ne disavantazh, kupton apo JoPer ata qe nuk kan qene te lidhur direkt me kete ngjarje makaber eshte kollaj te hedhesh fjalen si lopa balgen madje edhe te etiketosh dike si 'genjeshtar' thjesht sepse nuk te pelqen. Por une po te them vetm kaq, " ata qe e pesuan makabritetin e Ali Pashes nuk do te harrojn te vertetn kurre, sepse e pesuan barbarisht". Kurse Batoja & Co, jane gati te hedhin posht kete fakt, per arsyet qe vetem Bato & Co i di! Jo per ndonji gje por e ke permendur 2 a 3 here 'genjeshtrat qe dikam une'. Heren e par e lash te kaloj, por tani me duket sikur po gjuan pak si posht belit. Ku qendron genjeshtra? Per cfar genjeshtre e ke fjalen. Ti as qe e ke lexuar akoma ate qe do te bie une, megjithate po e hedh posht si genjeshter. Nuk di akoma as autorin dhe as permbajtjen e shkrimit! Apo per ty mjaftoka qe dikush ka shkruajtur jo mir rreth heroit tend dhe qenkerka genjeshter. Hajde Bato hajde!
i vjetėr 09-02-2013, 21:18   #109
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ

Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Postime: 3,008
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Irakli Koēollari: Isha tek varri i Ali Pashės, koka iu transportua nė dėborė

Irakli Koēollari: Isha tek varri i Ali Pashės, koka iu transportua nė dėborė

Studiuesi Irakli Koēollari ka vite qė ndjek gjurmėt shkencore tė Ali Pashė Tepelenės. Ai ka pėrmbledhur nė njė libėr, gjetje tė reja nė arkiva, fakte historike dhe dokumente tė pabotuara mė parė. Koēollari rrėfeu nė njė intervistė me gazetarin Roland Qafoku nė "Debat nė Channel One", zbulimet e tij pėr Ali Pashėn.

Ėshtė folur se Ali Pasha nuk dinte tė shkruante. A rezultojnė kėto tė vėrteta apo tė pavėrteta?

Kėto janė naivitete, sepse ai dinte shkrim dhe kėndim osmanishten, greqishten dhe dinte tė lexonte italishten. Sigurisht qė tė parėn kishte gjuhėn e nėnės, shqipen, e cila nė atė kohė nuk shkruhej. Ai shkroi nė greqisht, edhe pse vendet nėn Perandorinė Osmane shkruanin nė osmanishte. Kjo ka njė domethėnie shumė tė madhe, sepse ai ka njė komunikim me carin e Rusisė dhe mes tyre ka njė marrėveshje shumė interesante.

Pėr cilin vit bėhet fjalė?

Qershor 1791, dhe unė e kam kėtė dokument. Ky dokument ėshtė bėrė i njohur nga njė akademik rus, Grigori As, nga arkivat ruse.

Ēfarė ishte kjo platformė nga Ali Pasha pėr krijimin e njė shteti shqiptar?

Kjo ėshtė njė projektmarrėveshje dypalėshe mes Rusisė dhe Ali Pashės. Rusia kėtu kishte interesat e saj dhe nė rrethanat kur Aliu shikon se ishte e interesuar edhe Rusia, mendoi ta shfrytėzonte pėr kėtė interes madhor, pėr shkėputjen nga Perandoria Osmane. Ėshtė njė platformė me nėntė pika.

A do tė quhej shteti "Shqipėri"?

Nuk bėhet fjalė pėr kėtė, por ai thotė se interesi i tij ishte tė shkėputej, por nuk mund ta bėnte kėtė fare lehtė, pasi vetėm tre vjet kishte nė krye tė pashallėkut dhe e dinte cila ishte fuqia e tij apo e asaj superfuqie. Ai kėrkon nga Rusia reparte ushtarake tė zgjedhura, pėr t'i pasur nė mbėshtetje deri sa tė bėnte spastrimin e ushtarakėve osmanė me ushtarakėt e tij shqiptarė. Nė kėtė platformė flet edhe pėr shkrimin, ku thotė se do tė hiqte osmanishten dhe do tė vendoste shqipen, pasi ajo gjuhė flitej. E nė fakt qė nga ajo kohė administrata e tij shkruan nė Greqi. Ka tė dhėna tė plota qė Ali Pasha shumė ēėshtje tė besuara i shkruante nė shqip me germa greke.
Ishte koha qė Bonaparti kishte nisur invazionin e tij drejt Evropės, ndaj po shkonin edhe drejt Ballkanit. Por ata e dinin qė nė Ballkan ishte dhe Aliu, ndaj e ndjenin rrezikun e goditjes nga ushtria e tij. Pikėrisht nė kėtė moment vjen edhe interesi i britanikėve pėr Ali Pashėn. Gjatė kėsaj periudhe shihen edhe dokumentet e para tė britanikėve pėr Shqipėrinė dhe Ali Pashėn, tė cilat mė parė nuk njiheshin. Anglezėt dėrgojnė pėr herė tė parė njė misionar, i cili ėshtė Xhon Morier, qė flet pėr Shqipėrinė dhe Ēamėrinė. Dokumenti pėr Ēamėrinė flet pėr popullsinė, territorin dhe kulturėn, dhe dokumentet datojnė nė vitin 1801 dhe ėshtė dokumenti i parė dhe i plotė pėr kėtė vend. Pas kėsaj, Morier ka informacione tė tjera mbi territorin, sepse ishin tė interesuar se ku mund tė zbarkonin francezėt dhe si do t'i priste ushtria vendwse. Anglezėt nė tė kėtė kohė tregojnė interes pėr Ali Pashėn dhe vetė mbreti anglez, sė bashku me kryeministrin dėrgon njė agjent fare tė ri, Uilliam Maritn Lik, i cili dėrgon raporte tė rėndėsishme pėr Ali Pashėn. Mes tyre gjejmė edhe se si ndryshon mendimi i Ali Pashės pėr shtetin shqiptar. Ministri anglez i dėrgon Lik, pėr tė kuptuar se cili ishte mendimi i Ali Pashės nė lidhje me invazionin francez dhe a ishte i gatshėm ai tė ndalonte francezėt edhe duke u mbėshtetur me armatime dhe nga anglezėt dhe ē'do tė bėnte ai nėse pėr njė moment Turqia do tė dobėsonte pozitat e saj pėr shkak tė krizės qė po kalonte. Pas takimit me Lik, i cili ėshtė i pasqyruar me detaje, Ali Pasha thotė: "Unė jam pėrgatitur dhe i kam tė gjitha masat qė nė moment tė caktuar tė shkėputem dhe tė shpall pavarėsinė e atdheut tim". Kėto kanė qenė fjalė pėr fjalė ato qė ka thėnė Aliu, tė pasqyruara nė faksimilet e Lik, tė shkruara nė anglisht.

Ku do tė shtrihej ky shtet?

Nė periudhėn nė tė cilėn flasim, pra rreth viteve 1806-1807 Aliu ka qenė nė kulmin e pushtetit tė tij dhe shtrirjes sė tij. Nė kėtė shtrirje territoresh pėrfshihej, nga Elbasani, pra si veri kishte Shkumbinin dhe mė pas nė Ohėr deri nė afėrsi tė manastirit, gjithė territoret e Maqedonisė sė sotme deri nė afėrsi tė Selanikut mė pas nė Thelasi, Magnezin e Penopolezin, pa pėrfshirė kėtu Athinėn, edhe pse nė atė kohė nuk ishte ende njė qytet, por njė fshat i banuar nga arvanitasit.

Pra tė gjitha kėto ishin territoret nė qeverisjen e Ali Pashės; por, si do tė funksiononte ky shtet?

Nė dokumente britanike thuhet se ai do tė krijonte shtetin e tij tė pavarur, pra "indipendent Albania" shkruhet nė to. Por Lik e pyet sėrish "Ju kėrkoni tė krijoni njė shtet tė pavarur, po a e dini se kufizoheni nga dy pashallėqet e tjera shqiptare? Ata si do tė reagonin?" Ali Pasha jep njė pėrgjigje shumė tė menēur, duke thėnė: "Unė kam biseduar edhe me ata tė dy dhe ne kemi rėnė dakord qė tė krijojmė njė shtet tė pėrbashkėt me tė gjitha pashallėqet, madje bashkė edhe me ne tė tre, - pra Shkodrės, Beratit dhe Janinės, - do tė bashkohet edhe Selim Pasha i Seresit". Seresi ėshtė njė qytet nė Greqi dhe unė nuk e kam ditur qė edhe ai ishte shqiptar.

E si do tė bashkoheshin kėta, pasi kjo nuk ėshtė diēka e lehtė?

Mė lejoni t'ju them ato qė Lik ka raportuar pėr kryeministrin e ministrin e Jashtėm britanik. Pas kėsaj pėrgjigjeje tė Ali Pashės, Lik hap njė pjesė tė veēantė nė dokument dhe thotė: "Zoti Kaning, kjo mė kujton tė njėjtin qėndrim qė ka mbajtur pashai i Beratit njė vit e gjysmė mė parė, informacion tė cilin e keni". Kjo mė hap derėn mua dhe tė tjerėve qė merren me kėto ēėshtje, qė tė kėrkojnė mė shumė nė arkivat britanike.

Pėrse nuk u formua ky shtet, ēfarė e pengoi?

Ka shumė faktorė, por do tė them njė, mė tė rėndėsishmin, qė e thotė njė analist britanik, qė pėr mua ėshtė racional. Xhon Begėlli ėshtė njė studiues i cili ka bėrė njė analizė pėr pashallėkun e Janinės. Nė 1818, Ali Pasha 'de facto' e kishte krijuar shkėputjen nga Perandoria Osmane, sepse ai nuk i paguante mė taksa apo t'i dėrgonte trupa ushtarake dhe pikėrisht nė kėtė kohė, ai i kėrkon ndihmė konkrete Britanisė pėr tė thyer trupat osmane. Ndaj Begelli thotė kėtė: "Ai do tė kishte krijuar 'de facto' shtetin shqiptar nėse Anglia qoftė edhe pak do ta kishte ndihmuar. Por Anglia, nuk e ndihmoi, e nisur nga interesa edhe mė tė mėdha, sepse nė Turqi erdhi njė sulltan i fuqishėm i cili krizėn samen e rimėkėmbi dhe kjo ishte nė interesin e Anglisė qė tė mbėshtetej tek kjo fuqi mė e madhe, sesa tek Ali Pasha". Pra unė po unė citoj ato ēka thotė ky studiues anglez dhe nė fakt kjo ėshtė e vėrtetė. Ali Pashės iu ofrua mė pas mbrojtja e tij dhe pasurisė qė ai kishte nga britanikėt, por nuk pranoi dhe luftoi me forcat turke edhe pėr gati 1 vit e nėntė muaj derisa vdiq dhe i prenė kokėn.

Ka njė element aktual nė lidhje me kėtė ēėshtje, sepse kryeministri Sali Berisha ka kėrkuar kthimin e kokės nga Stambolli dhe rivarrimin nė Janinė?

Personalisht jam qė tė merret koka. Kam qenė nė atė varr dhe e di ku ėshtė ekzaktėsisht, ku ndodhet ai varr, sė bashku me dy djemtė e Ali Pashės dhe nipin e tij. Koka e tij ėshtė transportuar nga Janina pėr nė Stamboll, e mbajtur nėn dėborė, dhe ajo u ekspozua pėr sulltanin dhe diplomatėt e huaj. Si zakon ishte qė koka e atyre qė kishin prerė nė besė Perandorinė u lihej qenve ta shqyenin, por nė kohėn kur mbaruan ditėt e ekspozimit tė kokės, njė dervish, mik i familjes sė Ali Pashės ka shkuar dhe ia ka kėrkuar pėr ta varrosur.

Cili ėshtė roli i shkrimtarit tė njohur francez Pukėvil nė pėrshkrimin e figurės sė Ali Pashės?

Pukėvili ishte konsull dhe agjent i perandorit Bonapart, madje ai ishte edhe njė ndėr organizatorėt deri nė pėrmbysjen dhe vrasjen e Ali Pashės dhe kėto i kam tė vėrtetuara nė dokumente tė ndryshme pėr Pukėvilin.
Pėrse thonin qė Ali Pasha qėndronte me Bonapartin si tigri me luanin?
Kėtė e thotė Hygoi, i cili ka parė vlerat dhe antivlerat e tė dyja figurave dhe nėse citoj me saktė, ai thotė: "Ali Pasha rri pėrballė Bonapartit, si pantera me luanin; ata ngjajnė me njėri-tjetrin si dy pika uji, sepse tė dy e filluan karrierėn nga hiēi dhe u ngjitėn deri nė majat e perandorėve, tė dy e ngritėn nė hierarkinė e perandorisė, fisin e tyre; gjithashtu edhe Bonaparti edhe Ali pasha ngritėn perandori, por ky i dyti ngriti perandori brenda perandorisė".

Si ishte raporti i Ali Pashės me gruan e tij, Vasiliqinė, sa vjeē ishte pashai kur u martua me kėtė vajzė tė re?

Ali Pasha ishte rreth tė 60-ve, ndėrsa ajo ishte 16 vjeēe, pra diferenca e tyre ishte rreth 40 vite.

Ē'ishte kjo dashuri, pasi tė tilla diferenca pėrbėjnė lajm edhe sot?

Nė atė kohė Ali Pashės i kishte vdekur gruaja e tij e parė. Ndėrkohė qė ishte duke shkuar nė njė fshat tė Ēamėrisė pėr njė aksion policor, nė kohėn qė bėhen arrestime, shkėputet njė vajzė, e cila kishte lidhje tė afėrta me tė arrestuarit. Kjo ishte Vasiliqia, njė vajzė shqiptare ortodokse, e cila mbiemrin e vajzėrisė e ka Kondakēi. Vasiliqia i shkon pashait dhe i kėrkon qė ai tė falė njė nga tė arrestuarit. Njė autor francez dhe njė tregtar venedikas e pėrshkruajnė kėtė moment mė mirė. Kur Aliu e pyet se ēfarė lidhjeje kishte me personin qė kėrkonte tė falej, Vasiliqia ndėrron temė dhe si e magjepsur i thotė: "Qenke shumė i bukur, Pasha".

A ishte Vasiliqia, pika mė e dobėt e Ali Pashait?

Ėshtė e vėrtetė qė ajo ka qenė njė pikė e dobėt pėr pashain, por ai nuk ka gabuar duke iu pėrkushtuar asaj pa fund, sepse vetė Vasiliqia ka qenė shumė e pėrkushtuar ndaj Pashait dhe e tregoi atė deri pas vdekjes sė tij, duke mos u martuar kurrė mė.

(er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
i vjetėr 09-02-2013, 23:52   #110
kermilli
Super Anėtar

Postime: 246
Shuma e pikėve qė jep: 4
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Irakli Koēollari: Isha tek varri i Ali Pashės, koka iu transportua nė dė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Irakli Koēollari: Isha tek varri i Ali Pashės, koka iu transportua nė dėborė

Studiuesi Irakli Koēollari ka vite qė ndjek gjurmėt shkencore tė Ali Pashė Tepelenės. Ai ka pėrmbledhur nė njė libėr, gjetje tė reja nė arkiva, fakte historike dhe dokumente tė pabotuara mė parė. Koēollari rrėfeu nė njė intervistė me gazetarin Roland Qafoku nė "Debat nė Channel One", zbulimet e tij pėr Ali Pashėn.
Ėshtė folur se Ali Pasha nuk dinte tė shkruante. A rezultojnė kėto tė vėrteta apo tė pavėrteta?
Kėto janė naivitete, sepse ai dinte shkrim dhe kėndim osmanishten, greqishten dhe dinte tė lexonte italishten. Sigurisht qė tė parėn kishte gjuhėn e nėnės, shqipen, e cila nė atė kohė nuk shkruhej. Ai shkroi nė greqisht, edhe pse vendet nėn Perandorinė Osmane shkruanin nė osmanishte. Kjo ka njė domethėnie shumė tė madhe, sepse ai ka njė komunikim me carin e Rusisė dhe mes tyre ka njė marrėveshje shumė interesante.
Pėr cilin vit bėhet fjalė?
Qershor 1791, dhe unė e kam kėtė dokument. Ky dokument ėshtė bėrė i njohur nga njė akademik rus, Grigori As, nga arkivat ruse.
Ēfarė ishte kjo platformė nga Ali Pasha pėr krijimin e njė shteti shqiptar?
Kjo ėshtė njė projektmarrėveshje dypalėshe mes Rusisė dhe Ali Pashės. Rusia kėtu kishte interesat e saj dhe nė rrethanat kur Aliu shikon se ishte e interesuar edhe Rusia, mendoi ta shfrytėzonte pėr kėtė interes madhor, pėr shkėputjen nga Perandoria Osmane. Ėshtė njė platformė me nėntė pika.
A do tė quhej shteti "Shqipėri"?
Nuk bėhet fjalė pėr kėtė, por ai thotė se interesi i tij ishte tė shkėputej, por nuk mund ta bėnte kėtė fare lehtė, pasi vetėm tre vjet kishte nė krye tė pashallėkut dhe e dinte cila ishte fuqia e tij apo e asaj superfuqie. Ai kėrkon nga Rusia reparte ushtarake tė zgjedhura, pėr t'i pasur nė mbėshtetje deri sa tė bėnte spastrimin e ushtarakėve osmanė me ushtarakėt e tij shqiptarė. Nė kėtė platformė flet edhe pėr shkrimin, ku thotė se do tė hiqte osmanishten dhe do tė vendoste shqipen, pasi ajo gjuhė flitej. E nė fakt qė nga ajo kohė administrata e tij shkruan nė Greqi. Ka tė dhėna tė plota qė Ali Pasha shumė ēėshtje tė besuara i shkruante nė shqip me germa greke.
Ishte koha qė Bonaparti kishte nisur invazionin e tij drejt Evropės, ndaj po shkonin edhe drejt Ballkanit. Por ata e dinin qė nė Ballkan ishte dhe Aliu, ndaj e ndjenin rrezikun e goditjes nga ushtria e tij. Pikėrisht nė kėtė moment vjen edhe interesi i britanikėve pėr Ali Pashėn. Gjatė kėsaj periudhe shihen edhe dokumentet e para tė britanikėve pėr Shqipėrinė dhe Ali Pashėn, tė cilat mė parė nuk njiheshin. Anglezėt dėrgojnė pėr herė tė parė njė misionar, i cili ėshtė Xhon Morier, qė flet pėr Shqipėrinė dhe Ēamėrinė. Dokumenti pėr Ēamėrinė flet pėr popullsinė, territorin dhe kulturėn, dhe dokumentet datojnė nė vitin 1801 dhe ėshtė dokumenti i parė dhe i plotė pėr kėtė vend. Pas kėsaj, Morier ka informacione tė tjera mbi territorin, sepse ishin tė interesuar se ku mund tė zbarkonin francezėt dhe si do t'i priste ushtria vendwse. Anglezėt nė tė kėtė kohė tregojnė interes pėr Ali Pashėn dhe vetė mbreti anglez, sė bashku me kryeministrin dėrgon njė agjent fare tė ri, Uilliam Maritn Lik, i cili dėrgon raporte tė rėndėsishme pėr Ali Pashėn. Mes tyre gjejmė edhe se si ndryshon mendimi i Ali Pashės pėr shtetin shqiptar. Ministri anglez i dėrgon Lik, pėr tė kuptuar se cili ishte mendimi i Ali Pashės nė lidhje me invazionin francez dhe a ishte i gatshėm ai tė ndalonte francezėt edhe duke u mbėshtetur me armatime dhe nga anglezėt dhe ē'do tė bėnte ai nėse pėr njė moment Turqia do tė dobėsonte pozitat e saj pėr shkak tė krizės qė po kalonte. Pas takimit me Lik, i cili ėshtė i pasqyruar me detaje, Ali Pasha thotė: "Unė jam pėrgatitur dhe i kam tė gjitha masat qė nė moment tė caktuar tė shkėputem dhe tė shpall pavarėsinė e atdheut tim". Kėto kanė qenė fjalė pėr fjalė ato qė ka thėnė Aliu, tė pasqyruara nė faksimilet e Lik, tė shkruara nė anglisht.
Ku do tė shtrihej ky shtet?
Nė periudhėn nė tė cilėn flasim, pra rreth viteve 1806-1807 Aliu ka qenė nė kulmin e pushtetit tė tij dhe shtrirjes sė tij. Nė kėtė shtrirje territoresh pėrfshihej, nga Elbasani, pra si veri kishte Shkumbinin dhe mė pas nė Ohėr deri nė afėrsi tė manastirit, gjithė territoret e Maqedonisė sė sotme deri nė afėrsi tė Selanikut mė pas nė Thelasi, Magnezin e Penopolezin, pa pėrfshirė kėtu Athinėn, edhe pse nė atė kohė nuk ishte ende njė qytet, por njė fshat i banuar nga arvanitasit.
Pra tė gjitha kėto ishin territoret nė qeverisjen e Ali Pashės; por, si do tė funksiononte ky shtet?
Nė dokumente britanike thuhet se ai do tė krijonte shtetin e tij tė pavarur, pra "indipendent Albania" shkruhet nė to. Por Lik e pyet sėrish "Ju kėrkoni tė krijoni njė shtet tė pavarur, po a e dini se kufizoheni nga dy pashallėqet e tjera shqiptare? Ata si do tė reagonin?" Ali Pasha jep njė pėrgjigje shumė tė menēur, duke thėnė: "Unė kam biseduar edhe me ata tė dy dhe ne kemi rėnė dakord qė tė krijojmė njė shtet tė pėrbashkėt me tė gjitha pashallėqet, madje bashkė edhe me ne tė tre, - pra Shkodrės, Beratit dhe Janinės, - do tė bashkohet edhe Selim Pasha i Seresit". Seresi ėshtė njė qytet nė Greqi dhe unė nuk e kam ditur qė edhe ai ishte shqiptar.
E si do tė bashkoheshin kėta, pasi kjo nuk ėshtė diēka e lehtė?
Mė lejoni t'ju them ato qė Lik ka raportuar pėr kryeministrin e ministrin e Jashtėm britanik. Pas kėsaj pėrgjigjeje tė Ali Pashės, Lik hap njė pjesė tė veēantė nė dokument dhe thotė: "Zoti Kaning, kjo mė kujton tė njėjtin qėndrim qė ka mbajtur pashai i Beratit njė vit e gjysmė mė parė, informacion tė cilin e keni". Kjo mė hap derėn mua dhe tė tjerėve qė merren me kėto ēėshtje, qė tė kėrkojnė mė shumė nė arkivat britanike.
Pėrse nuk u formua ky shtet, ēfarė e pengoi?
Ka shumė faktorė, por do tė them njė, mė tė rėndėsishmin, qė e thotė njė analist britanik, qė pėr mua ėshtė racional. Xhon Begėlli ėshtė njė studiues i cili ka bėrė njė analizė pėr pashallėkun e Janinės. Nė 1818, Ali Pasha 'de facto' e kishte krijuar shkėputjen nga Perandoria Osmane, sepse ai nuk i paguante mė taksa apo t'i dėrgonte trupa ushtarake dhe pikėrisht nė kėtė kohė, ai i kėrkon ndihmė konkrete Britanisė pėr tė thyer trupat osmane. Ndaj Begelli thotė kėtė: "Ai do tė kishte krijuar 'de facto' shtetin shqiptar nėse Anglia qoftė edhe pak do ta kishte ndihmuar. Por Anglia, nuk e ndihmoi, e nisur nga interesa edhe mė tė mėdha, sepse nė Turqi erdhi njė sulltan i fuqishėm i cili krizėn samen e rimėkėmbi dhe kjo ishte nė interesin e Anglisė qė tė mbėshtetej tek kjo fuqi mė e madhe, sesa tek Ali Pasha". Pra unė po unė citoj ato ēka thotė ky studiues anglez dhe nė fakt kjo ėshtė e vėrtetė. Ali Pashės iu ofrua mė pas mbrojtja e tij dhe pasurisė qė ai kishte nga britanikėt, por nuk pranoi dhe luftoi me forcat turke edhe pėr gati 1 vit e nėntė muaj derisa vdiq dhe i prenė kokėn.
Ka njė element aktual nė lidhje me kėtė ēėshtje, sepse kryeministri Sali Berisha ka kėrkuar kthimin e kokės nga Stambolli dhe rivarrimin nė Janinė?
Personalisht jam qė tė merret koka. Kam qenė nė atė varr dhe e di ku ėshtė ekzaktėsisht, ku ndodhet ai varr, sė bashku me dy djemtė e Ali Pashės dhe nipin e tij. Koka e tij ėshtė transportuar nga Janina pėr nė Stamboll, e mbajtur nėn dėborė, dhe ajo u ekspozua pėr sulltanin dhe diplomatėt e huaj. Si zakon ishte qė koka e atyre qė kishin prerė nė besė Perandorinė u lihej qenve ta shqyenin, por nė kohėn kur mbaruan ditėt e ekspozimit tė kokės, njė dervish, mik i familjes sė Ali Pashės ka shkuar dhe ia ka kėrkuar pėr ta varrosur.
Cili ėshtė roli i shkrimtarit tė njohur francez Pukėvil nė pėrshkrimin e figurės sė Ali Pashės?
Pukėvili ishte konsull dhe agjent i perandorit Bonapart, madje ai ishte edhe njė ndėr organizatorėt deri nė pėrmbysjen dhe vrasjen e Ali Pashės dhe kėto i kam tė vėrtetuara nė dokumente tė ndryshme pėr Pukėvilin.
Pėrse thonin qė Ali Pasha qėndronte me Bonapartin si tigri me luanin?
Kėtė e thotė Hygoi, i cili ka parė vlerat dhe antivlerat e tė dyja figurave dhe nėse citoj me saktė, ai thotė: "Ali Pasha rri pėrballė Bonapartit, si pantera me luanin; ata ngjajnė me njėri-tjetrin si dy pika uji, sepse tė dy e filluan karrierėn nga hiēi dhe u ngjitėn deri nė majat e perandorėve, tė dy e ngritėn nė hierarkinė e perandorisė, fisin e tyre; gjithashtu edhe Bonaparti edhe Ali pasha ngritėn perandori, por ky i dyti ngriti perandori brenda perandorisė".
Si ishte raporti i Ali Pashės me gruan e tij, Vasiliqinė, sa vjeē ishte pashai kur u martua me kėtė vajzė tė re?
Ali Pasha ishte rreth tė 60-ve, ndėrsa ajo ishte 16 vjeēe, pra diferenca e tyre ishte rreth 40 vite.
Ē'ishte kjo dashuri, pasi tė tilla diferenca pėrbėjnė lajm edhe sot?
Nė atė kohė Ali Pashės i kishte vdekur gruaja e tij e parė. Ndėrkohė qė ishte duke shkuar nė njė fshat tė Ēamėrisė pėr njė aksion policor, nė kohėn qė bėhen arrestime, shkėputet njė vajzė, e cila kishte lidhje tė afėrta me tė arrestuarit. Kjo ishte Vasiliqia, njė vajzė shqiptare ortodokse, e cila mbiemrin e vajzėrisė e ka Kondakēi. Vasiliqia i shkon pashait dhe i kėrkon qė ai tė falė njė nga tė arrestuarit. Njė autor francez dhe njė tregtar venedikas e pėrshkruajnė kėtė moment mė mirė. Kur Aliu e pyet se ēfarė lidhjeje kishte me personin qė kėrkonte tė falej, Vasiliqia ndėrron temė dhe si e magjepsur i thotė: "Qenke shumė i bukur, Pasha".
A ishte Vasiliqia, pika mė e dobėt e Ali Pashait?
Ėshtė e vėrtetė qė ajo ka qenė njė pikė e dobėt pėr pashain, por ai nuk ka gabuar duke iu pėrkushtuar asaj pa fund, sepse vetė Vasiliqia ka qenė shumė e pėrkushtuar ndaj Pashait dhe e tregoi atė deri pas vdekjes sė tij, duke mos u martuar kurrė mė.

(er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
Fakte interesante, qe disa nuk i dija
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2013, 21:42   #111
Saura
V.I.P

Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Postime: 2,402
Shuma e pikėve qė jep: 30
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Po sjell disa shkrime qė i mora te forum Malėsia dhe qė mendoj se i duhen temės:

Kush ishte Ali Pashė Tepelena

Ali Pasha ishte pashai i Epirit. U lind nė vitin 1743, nė Tepelenė tė Shqipėrisė, por askush nuk mundi tė mban mend se nė cilin muaj ai lindi. Nga disa gojdhėna thuhet se Ali u lind nė ditė tė ftohtė tė dimrit, dhe disa thonė se ka lindur nė njė ditė tė kthjellėt pranverore.
Ali Pash Tepelena rrjedh nga nji familje fisnike Shqiptare. I ati Veliu ishte pasha i dy pashallėqeve, kurse e ėma quhej Hanka e cila ishte bija e Kurd Pashės nga Berati. Shaihinshau ishte e vetmja motėr e tij. I ati e la fėmi me tė ėmėn e re. Kur u rrit u bė nji djal i gjatė, sy kaltėrosh, trim, dhe ėndėr e parealizuar pėr shumė vajza. Nga i pasur Aliu u bė i varfėr, dhe jeta e mėsoi qė ai tė ballafaqon tė keqjen dhe ti gėzohet tė mirės. Por Aliu u bė nji zot dhe sundues i vendit tė shqiponjave. Ishte njė trim dhe luftėtar i rreptė dhe gjithmonė i pėrmbaheshte ligjeve dhe zakoneve tė Lek Dugagjinit. Ali Pasha ishte njė burrė i pamshėm, i bukur, i gjatė, dhe me trupė tė drejtė. Ballin e kishte tė gjėrė, sytė e kaltėrta e tė mėdhenjė gjithmonė tėrheqės dhe sharmant. Por komunikonte dhe ishte i afėrt me secilin. Kishte sensė pėr humor. Asgjė nuk ishte mė karakteristike se sa shakat dhe talljet e tij.(Fq. 82, William Plomer)

Sa i pėrket jetės sė tij bashkėshortore, Aliu ishte dy herė i martuar. Nė moshėn 24 vjeēare u martua me Eminen e njohur si Um Gulsumin, bijėn e Kaplan Pashės, dhe kishte njė bashkėshortėsi tė mrekullueshme. Pas vdekjes tė bashkėshortes, ai gjeti vetėn tė vetmuar dhe nė moshėn 73 vjeēare kurorėzohet me Vasilike Kondakēiun. Ali Pasha pati tre djem, Miftarin, Veliun, dhe Saliun.
Mori titullin si Pasha dhe si Vezir nga Sulltani dhe Osmanlitė, por kur nuk i deshi ato. Ai i urrente shumė sllavėt dhe francesėt. Titulli Sulltan ishte emėr i njeriut mė tė fuqishėm nė Perandorin Otomane Turke; prezentonte mbretin dhe ishte komandant suprem i ushtris Otomane, pasardhės i profetit dhe zot i hapėsirės qiellore, mbrojtės i Mekės dhe Medinės, dhe zot mbi gjith zotrat. Sulltani adhuroi Aliun me dy titujsh, atė tė Pashas dhe atė tė Vezirit. Pashai zgjidhej nga Sulltani dhe kishte detyrė qė tė udhėheq njė rajon. Pashai paraqiste udhėheqėsin e shtetit apo krahinės, ose njė oficer i rankut tė lartė si gjeneral i ushtrisė. Pashat vendosnin ligjet nė pashallėqet ose pashbaliqet qė mbizotronin. Ishte njė titull honorarė qė mė sė shumti u jepej udhėheqėsave ushtarak por me kėtė titull u njiheshin edhe zyrtarėt e lartė. Ndonjiher Sulltani emėronte edhe njerėz tė randomtė si shenjė falemnderimit pėr tė mirat qė ai solli perandorisė dhe Sultanit. Pas vdekjes sė pashasė djali i tij apo e afėrt i familjes sė tij trashigonte pashallėkun dhe titullin pasha. Ndėrsa titulli Vezir ishte titull mė i lartė se sa titulli Pasha.

Ali Pasha ishte i fortė nga shėndeti. Mirėpo kur u vjetrua Aliu vuante nga tempertura e lartė me origjin tė malarjes e njohur si Lione’s Fever- Temperatura e Luanit. Ai ankoheshte kur afroheshin kohrat e shiut apo ndryshimet e kohės. Ndonjiheri ajo e mundonte nė javėn e fundit tė muajit, ose kur fryente erė e fortė dhe e ngrohtė qė shkaktonte efektė negativė tek njerėzit e ndijshėm nga ndryshimet klimatike apo ndryshimeve elektrike nė ajėr. (Fq. 80, 81, William Plomer) Nė pranver tė vitit 1818, Aliu pėrjetoi njė sulm tė fortė nga Lione’s Fever- Temperatura e Luanit. (Fq. 229, William Plomer)
Ali Pasha duke gjykuar drejtė hapi dyert e gjygjeve nė ēdo qytet. Ishte njeriu i parė pas disa shekujsh qė solli rregull ligjėsor, lirin, dhe drejtėsin e njerėzve. Hapi dyert e medreseve dhe shkollave, ku fėmijėt detyroheshin patjetėr tė shkojnė nė shkollė mė sė paku tre herė nė javė. Hapi univeristetin e parė Shqiptar nė Janinė ku gjuha shqipe dhe turke mbizotronte por edhe gjuhė tė tjera. Hapi dyert e spitaleve. Formoi qeveri lokale ku qytetet u pastroheshin me pagesat e tija. Hapi dyert e pazareve dhe shitoreve. Ekonomija, bujqėsia, dhe zejtaria pėsuan njė ndryshim dhe njė ritje tė madhe nė kohėn e Ali Pashės. Ndėrtoi shumė xhami, kisha, sinagoga(vende ku evrejėt luten) dhe monumente tjera fetare pėr popullin. Piastra ishte paraja qė qarkullonte nė tregun e Ali Pashės. Ndėrtoi topin e parė nė Ballkan, dhe hapi minieriėn e parė nė Shqipėri.

Propaganda pansllaviste dhe grekomane tenton ta shlyejė figuren e Ali Pashes ne cdo menyre duke e bere ate si biseksual, apo si njeri homoseksual, dhe fyerje te tjera ashtu sikurse i beren Bajronit. Por Ali Pashė Tepelena ishte njeri serioze dhe i moralshem. Ai nuk duroi pamoralitetin. Ishte njeri i drejte dhe gjykues i vertet dhe lider i famshem qe populli e deshi shum. Propaganda grekomane dyshone se Ali Pasha lejoi hamame dhe shtepi prostitucioni dhe shtepi te homoseksualcave duke e quajtur shtepia e dylberave. Gjithashtu propaganda pansllaviste dhe grekomane fyen figuren e Ali Pashes duke e bere si te pamoralshem me shpifjen e trilluar se gjoja Ali Pasha ka dhunuar te ren e vet. Por Ali Pasha nuk ishte ashtu sic greket dhe armiqt e popullit Shqiptar e deshirojn. Ali Pash Tepelena ishte duke e vrare djalin e vet qe hapi nje hamam nga 600 femra greke, bullgare, serbe dhe sllave. Ai e mbylli hamamin dhe qortoi rreptas te birin. Gjithashtu, Ali Pasha kishte ligj per femrat e pamoralshme. Ajo qe nuk kishte moral u lidheshte ne thes me nji gur ne qaf dhe u hudheshte ne liqenin e Janines. Kete gje e perjetoi e dashura e Miftarit, Frosina. Ali Pasha deshmoi se cfar njeriu serioz ishte, dhe ate bota e diti dhe e din...
Ali Pasha paguante me miliona piastra Sulltanit mė shumė se ē’do Pasha tjetėr. Aliu vdiq me 5 Shkurt tė vitit 1822 nė moshėn 80 vjeēare. Edhe pse plak 80 vjeēar, ai tre vitet e fundit tė jetės sė tij luftoi kundėr turqėve, por nuk u dorėzua, dhe vdiq ashtu si i takon njė trimi. …Si udhėheqės i famshėm gjithmon, Ali Pasha. Bajroni: Ēajld Harold (Child Harold).

Hankoja nuk ishte e bija e Kurt Pashes se Beratit .E ema e Aliut ka qene nga dera e bejlereve te Konices .
Stergjyshi i Konices ,Sulejmani e ka pasur halle Hankon .
Ahmet Kurt Pashes i kerkoi te bijen ,por ky i fundit nuk ja dha pikerisht per ate qe ishte ai ...E bija e Ahmet Kurt u martua me Ibrahim Pashe Vloren ..kete Aliu nuk e fali kurre ..u fut ne Berat e kapi Ibrahim Pashen e mbajti te mbyllur deri sa vdiq (dikush thote qe e helmoi dhe tha se vdiq vete ).Vajzat e Ibrahimit dhe Rrapushes (te bijes se Ahmet Kurt Pashes) i martoi me force me djemte e tij Myftarin dhe Veliun .
Vete u martua per here te pare me te bijen e Kapllan Pashes (Pashait te Delvines )

Ps
I shkruajta keto sepse shoh qe njehere sillni materiale e beni Hankon te bijen e Ahmet Kurt Pashes ,pastaj sillni materiale qe ai kerkoi doren e vajzes se Ahmet Kurt Pashes ...(po paska kerkuar doren e nenes vet )
Nuk e kam vetem me ty Bato por me nja 2-3 qe sjellin materiale te marre neper gazeta ,nga ata qe se kan studiuar mire si figure po kopjo andej-kendej ...
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2013, 22:34   #112
BATO
-----------

Nė shkrime mund tė ketė edhe pasaktėsira, por unė kam sjellė shkrime qė janė pozitive, ashtu siē dhe ishte vėrtet Ali Pasha.
i vjetėr 20-02-2013, 14:46   #113
Saura
V.I.P

Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm

Muzeu i Ali Pasha Tepelenės, Janinė.
i vjetėr 20-02-2013, 14:47   #114
Saura
V.I.P

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphoto...58924178_n.jpg
i vjetėr 20-02-2013, 14:52   #115
Saura
V.I.P

i vjetėr 20-02-2013, 14:54   #116
Saura
V.I.P

i vjetėr 20-02-2013, 15:19   #117
Saura
V.I.P

i vjetėr 20-02-2013, 15:21   #118
Saura
V.I.P

i vjetėr 20-02-2013, 15:25   #119
Saura
V.I.P

i vjetėr 20-02-2013, 15:27   #120
Saura
V.I.P

Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
Mėnyra e shfaqjes

Rregullat e postimim