Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-02-2013, 09:01   #21
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,577
Thanks: 3
Thanked 30 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Misteri me studenten e aksidentit..

Flet motra e Peēit. Spitali austriak: E vėrteta e pėrdhunimit
11
3

Aktualitete Shtunė, 16 Shkurt, 2013 | 08:40 am


Florije Peēi me familjarėt

Pėrgjigjja e klinikės: Florije Peēi ka mundur tė largohej rregullisht. Erida Peēi: Tregoj ditėt nė Austri me familjen kosovare.

Motra e Florije Peēit: Dyshimet gjatė qėndrimit nė Austri.
rida Peēi: Javėt me Florijen nė spital dhe familjen kosovare, si e zbulova shtatzėninė
“Te kosovarėt qėndronim vetėm dy orė nė fundjavė”

Gazeta kontakton me qendrėn rehabilituese ku qėndroi Florije Peēi: Nuk japim informacion mbi supozimet.

Spitali austriak: Tė hapur pėr hetime. “Pacientja ka mundur tė largohej rregullisht nga klinika jonė”


Florije Peēi dje ne maternitetin “Mbreteresha Geraldine”

Nė datėn 2 korrik 2012, Florije Peēi u zgjua pas 41 ditėsh nė koma. Kjo ėshtė studentja e universitetit “Aleksandėr Xhuvani” nė Elbasan, qė i mbijetoi tragjedisė sė Himarės, ku si pasojė e aksidentit tragjik mė 21 maj 2012, nė Qafėn e Vishės nė Himarė, humbėn jetėn 13 persona dhe u plagosėn dhjetėra tė tjerė. Nga rrėzimi i autobusit nė humnerė, Florije Peēi mori dėmtime tė rėnda nė shtyllėn kurrizore dhe nė tru, tė cilat rrezikuan seriozisht jetėn e saj. Bashkė me studenten tjetėr, Eriselda Gubere, ato u dėrguan pėr kurim tė specializuar nė Vjenė. Qė tė dyja ndenjėn pėr disa javė nė gjendje kome, derisa shėndeti i tyre u pėrmirėsua. Nė tetor, studentet u kthyen nė Shqipėri. Pėr Florije Peēin data e saktė e kthimit ėshtė 11 tetor 2012 dhe ka qenė e shoqėruar nga motra e saj mė e vogėl, Erida. Kjo gjithashtu i ka qėndruar pranė edhe gjatė kohės qė Florija u transferua nė klinikėn Gmunderberg Almunster nė Austri, pas daljes nga koma qė pėrkon me periudhėn e rehabilitimit. Vizita e Eridės nė Vjenė pėrkon gjithashtu me kohėn kur motra e saj, Florija, ėshtė abuzuar seksualisht, ku si pasojė ka mbetur shtatzėnė. Nė kėtė intervistė ajo tregon javėt e qėndrimit nė klinikėn e rehabilitimit pranė Florijes…
Kur jeni nisur pėr nė Austri?
Jam nisur mė 4 shtator 2012 dhe jam kthyer bashkė me Florijen mė 11 tetor 2012.
Gjatė kohės sė qėndrimit tuaj atje, e keni lėnė Florijen vetėm?
Kur u futa nė fillim nė atė spital, mė bėnė tė ditur qė aty ēdo gjė ishte e sigurt. Pėr kėtė arsye kishte momente kur edhe mund ta lija vetėm, por jo pėr njė kohė tė gjatė.
Pėr ēfarė spitali bėhet fjalė?
Pasi ka dalė nga koma, Florija ėshtė dėrguar nė qendrėn e rehabilitimit nė Gmunderbergut Almunster nė Austri, ku ka qėndruar pėr 3 muaj e gjysmė atje.
Rezulton qė Florija ka qėndruar edhe nė njė familje kosovare, gjatė periudhės sė rehabilitimit…
Familja kosovare vinte na merrte nė fundjavė. Mund tė rrinim vetėm dy orė maksimumi atje, por gjithmonė kemi qenė bashkė. Qė tė dyja, unė dhe Florija.
Po para se tė shkonit ju atje, e vizitonte Florija kėtė familje?
Para se unė tė shkoja atje, Florija nuk shkonte te familja kosovare. Megjithatė, jam e bindur qė familja kosovare s’ka gisht nė kėtė punė. Edhe ata vetė janė shumė tė tronditur nga kjo ngjarje dhe gjithashtu kanė bėrė denoncim nė shtetin austriak.
A keni vėnė re ndonjė sjellje tė ēuditshme te ndonjė pacient infermier, mjek a dikush tjetėr gjatė kohės qė keni qėndruar pranė Florijes nė qendrėn e rehabilitimit?
Po, vura re sjelljen e ēuditshme tė Florijes kur vajta atje. Fliste fjalė shumė tė ēuditshme. Ajo mė parė nuk ka qenė asnjėherė e lidhur dhe mėnyra se si fliste m’u duk shumė e ēuditshme… Por mendova se e ka nga traumat e aksidentit qė kishte pėsuar, por kurrsesi nuk mė shkonte mendja te njė gjė e tillė.
Kur e kuptuat qė kishte diēka qė nuk shkonte me motrėn tuaj, kur u zbulua shtatzėnia e saj?
Qė kur u kthyem nė Shqipėri, atė e laja vazhdimisht unė, pasi ajo nuk mundet. Po vija re qė asaj po i rritej barku, por nuk mė shkonte mendja qė mund tė ishte shtatzėnė. Sa vinte dhe barku i saj rritej. Nisa tė dyshoj. Herėn e fundit i kėrkova babait ta ēonim pėr njė vizitė, ku edhe mjeku na tha qė ishte shtatzėnė. Ishte e pabesueshme. E tmerrshme. Nuk e besuam dot dhe e sollėm nė Tiranė, me shpresėn qė mjeku tė na thoshte tė kundėrtėn. Por rezultoi qė ėshtė shtatzėnė dhe aktualisht ajo ka hyrė nė muajin e gjashtė tė shtatzėnisė.
Si ka reaguar Florija pasi ka zbuluar shtatzėninė?
Ajo nuk reagon thuajse fare. Duket e ftohtė, nuk e kam parė kurrė tė qajė, as tė qeshė, qė kur ka ardhur nga Austria. Pėr mua ėshtė shumė e vėshtirė e gjithė kjo qė ka ndodhur. Mė duket si njė makth nga i cili dua tė zgjohem. E shikoj motrėn time tani, atė motėr qė dikur vrapoja pėr t’i treguar ēdo gjė mė ndodhte. Ajo motėr qė mė mėsonte dhe mė mbėshteste. Atė Florije qė qeshte, punonte, atė Florije plot jetė dhe shkėlqim, me dėshirėn pėr tė jetuar dhe shkolluar, por fatkeqėsisht nuk e gjej mė askund motrėn time tė dashur. Ėshtė njė Florije, e cila nuk e di fare se ēfarė ndodh rreth saj, nuk di ē’bėhet nė trupin e saj, njė Florije qė as qesh dhe as qan.

Spitali austriak: Tė hapur pėr hetime

Gazeta kontakton me qendrėn rehabilituese ku qėndroi Florije Peēi: Nuk japim informacion mbi supozimet.
“Pacientja ka mundur tė largohej rregullisht nga klinika jonė”
Klinika ku ka qėndruar Florije Peēi nuk ka komentuar gjatė mbi akuzėn e ngritur nga familja e saj pas zbulimit tė shtatzėnisė qė pėrkon me fundin e muajit shtator, periudhė kur vajza ka qenė nė Austri. Ajo qėndronte atje pėr t’u kuruar pas lėndimeve nė aksidentin tragjik tė Himarės. Drejtues tė kėsaj klinike janė shprehur tė gatshėm pėr tė mbėshtetur hetimin. Menjėherė pasi mėsoi pėr skandalin e rėndė tė abuzimit, gazeta “Panorama” ka kontaktuar me klinikėn ku qėndronte Florija, “Neurologisches Therapiezentrum Gmundnerberg”, nė Austri. Mbrėmjen e sė enjtes ne arritėm tė kontaktonim vetėm me infermieren e turnit. Ajo u kujtua menjėherė pėr pacienten sapo emri i Florijes u pėrmend dhe pasi mėsoi me pak fjalė ngjarjen dhe akuzėn qė kishte drejtuar familja e vajzės, e tronditur tha se ēėshtja ishte shumė serioze. Duke mos qenė presoni i duhur pėr tė reaguar mė zyrtarisht mbi ngjarjen, ajo na la pak ēaste nė linjė nė kėrkim tė njė e-mail-i apo numri telefoni tė personave me tė cilėt duhej tė kontaktonim pėr sqarime apo reagime ndaj kėsaj ngjarjeje. Infermierja na tha se duhej tė kontaktonim me drejtuesit e klinikės, duke na dhėnė e-mail-in zyrtar, i cili ndodhej edhe nė faqen e uebit tė “Neurologisches Therapiezentrum Gmundnerberg”. Infermierja na sugjeroi kontaktin me Hr.Staudenger. Duke iu drejtuar kėtij personi nė e-mail zyrtar tė klinikės, ne shpjeguam se ēfarė kishte ndodhur sė fundmi me Florijen dhe kėrkuam njė reagim tė mundshėm zyrtar nga klinika, si dhe nėse ata kanė pasur raste tė tjera tė ngjashme pretendimi pėr abuzim nga pacientėt e tyre.


Pėrgjigja erdhi pak pas mesdite, nga CEO i kėsaj klinike. Zoti Thomas Jenke, duke iu drejtuar gazetės, shkruante se:

“I dashur redaktor i Gazeta Panorama,
Ne konfirmojmė se Florije Peēi ishte njė paciente pėr rehabilitim nė qendrėn e terapisė neurologjike Gmundnerberg. Gjatė qėndrimit tė saj, ajo ka pasur gjithashtu mundėsi tė largohej rregullisht nga klinika. Ju lutem, kuptoni se aktualisht ne nuk mund tė japim ndonjė informacion shtesė mbi supozimet. Ne bashkėpunojmė ngushtė me autoritetet dhe mbėshtesim tė gjitha hetimet.
Me respekt,
Thomas Jenke, CEO”Faksimile e mesazhit tė kthyer nga klinika austriake

Klinika
Shtėpia neurologjike rehabilituese ndodhet nė Gmundnerberg, 800 metra lart mbi liqenin Traunsee. Ajo ka 120 dhoma me njė dhe dy shtretėr dhe konsiderohet njė prej objekteve tė suksesshme e tė pėrparuara diagnostikuese, tė trajtimit tė rehabilitimit nė Austri. Ekipi i klinikės pėrfshin specialistė, si neuropsikologė, terapistė dhe infermierė. Qėllimi i rehabilitimit neurologjik ėshtė restaurimi i plotė i shėndetit tė njerėzve me trauma apo aksidente, pėr t’iu mundėsuar jetesė kryesisht tė pavarur.

“Nėse mjekėt janė dakord, duam qė motra ta lindė fėmijėn”Gazment Peēi

Vėllai: Autori tė paguajė me jetė
Vėllai i Florije Peēit, e cila u dėmtua rėndė nė aksidentin nė Himarė dhe u dėrgua pėr kurim nė Austri, kėmbėngul qė motra e tij ėshtė pėrdhunuar nė spitalin austriak dhe ka ngelur shtatzėnė. Ndėrsa nuk jep shumė shpjegime nė lidhje me familjen kosovare. Gazment Peēi shprehet se ai dhe familja duan qė Florija ta lindė fėmijėn, nėse mjekėt janė dakord dhe u premtojnė qė nuk ka rrezik.
Si ėshtė gjendja e motrės suaj pas terapisė qė po kryen nė spital?
Mjekėt qė po e mbajnė nėn kontroll thonė qė gjendja e saj ėshtė pėrmirėsuar. Por Florija vetė nuk mban mend asgjė nga ato qė i kanė ndodhur. Ajo do patjetėr njė shoqėrues gjatė tė gjitha veprimeve qė bėn. Nuk mban mend as nėse e kanė pėrdhunuar.
Po si e mėsuat se Florija ishte shtatzėnė?
Nė fund tė muajit janar 2013, Florija kishte disa shqetėsime shėndetėsore dhe pėr kėtė shkak e sollėm pėr vizitė e kontroll mjekėsor nė maternitetin “Mbretėresha Geraldinė” nė Tiranė. Aty na thanė pėrfundimisht se ajo ishte shtatzėne dhe mė 25 janar u shtrua pėr trajtim mjekėsor.
E kishit dėrguar pėr vizitė nė ndonjė spital tjetėr para se ta sillnit nė maternitet?
Po, po, Qėkur ajo filloi tė kishte shqetėsime, kryesisht dhimbje barku. I bėmė tė gjitha analizat, pasi nuk e dinim se ēfarė kishte dhe kujt ia merrte mendja qė ajo mund tė ishte shtatzėnė?! Nė fund vendosėn qė t’i bėnin edhe njė EKO, fillimisht nė Librazhd, pastaj nė njė spital kėtu nė Tiranė, ku na thanė qė ajo ėshtė shtatzėnė. Jemi ndjerė shumė keq pėr kėtė qė ka ndodhur.
Ju vetė pretendoni se me motrėn tuaj ėshtė abuzuar seksualisht nė spitalin austriak?
Pa diskutim qė po. Ashtu kam deklaruar edhe te kallėzimi qė kam bėrė nė Prokurori. Florija ėshtė pėrdhunuar nė spital, ku ka qenė e shtruar pėr kurim. Me tė janė kryer marrėdhėnie seksuale nė kohėn kur ajo ishte nė gjendje tė rėndė shėndetėsore dhe nuk kishte mundėsi tė mbrohej.
Po pėr familjen kosovare ku ajo ka qenė pėr rehabilitim, si qėndron e vėrteta?
Familja kosovare u interesua vetė dhe gjeti numrin e telefonit tim herėn e dytė qė unė shkova nė Austri. Njė herė nė javė, tė shtunave, dy motrat e mia shkonin pėr drekė te familja kosovare pėr pak orė dhe mė pas ata i dėrgonin pėrsėri nė spital. Kjo familje ėshtė prej tre anėtarėsh, njė ēift bashkėshortėsh dhe vajza e tyre rreth 20 vjeē.
Si do tė veproni me foshnjėn? Do vendosni qė Florija tė abortojė, apo tė lindė?
Nė qoftė se mjekėt thonė se ajo nuk ka asnjė rrezik dhe nėse do ta pėrballojė shtatzėninė, nuk dua qė tė abortojė. Duam qė fėmija tė lindė, por edhe motra tė jetė shėndosh e mirė.
Ēfarė prisni tashmė qė keni bėrė denoncimin nė Prokurori?
Duhet tė gjendet domosdoshmėrish autori dhe tė zbardhen motivet e ngjarjes. Ai mostėr qė e ka bėrė kėtė krim do paguaj dėmin e bėrė, qoftė edhe me jetėn e tij.


Halim Kosova: Shtatzėnia pėrkon me fazėn e rehabilitimit
Drejtori i maternitetit “Mbretėresha Geraldinė”, Halim Kosova, nė njė prononcim pėr mediat sqaroi dje se gjendja e Florije Peēit paraqitet mė e stabilizuar. Gjithashtu ai shprehet se shtatzėnia nuk pėrkon me kohėn kur studentja ishte nė koma, por me fazėn e rehabilitimit. “Ėshtė njė paciente e pafuqishme pėr t’i marrė tė gjitha konsultat e duhura me radhė dhe ne gjykuam se rruga mė e mirė pėr ta ndihmuar pėr kėtė qė ne kemi nė dorė, ėshtė qė tė rrijė kėtu, nė njė dhomė mė vete, me tė gjitha ēfarė i nevojiten. Jo se ka problem ostetrikal, thjesht pėr ta lehtėsuar qė nė ato kondita, qė kuptohet se nuk janė tė favorshme pėr njė ecuri normale edhe psikologjikisht, ne tė krijojmė konditat normale. Ėshtė njė paciente qė pas njė traume tė tillė nuk ėshtė se ka kujtesė shumė tė qartė me detaje pėr kėtė problem. Pėrkon njė shtatzėni rreth fundit tė shtatorit. Me sa di unė, ajo nuk ka qenė nė gjendje kome, por nė njė fazė rehabilitimi”, u shpreh dje Halim Kosova. Nga ana tjetėr, ministri i Shėndetėsisė, Vangjel Tavo, nuk dha shumė komente nė lidhje me kėtė rast, duke u shprehur se do tė merret me rastin nė fjalė pasi tė prononcohen ekspertėt qė kanė marrė nė hetim ēėshtjen. “Ėshtė njė rast nė hetim nga organet kompetente. Nė momentin qė do tė kemi njė rezultat, do ta bėjmė tė ditur. Ajo ėshtė e shtruar nė spital dhe do tė kemi njė informacion shumė shpejt. Por do tė merremi me rastin nė fjalė pasi tė dalė prononcimi i ekspertėve”, u shpreh Tavo.

Florije Peēi, Llalla urdhėron Prokurorinė e Tiranės tė hetojė
Pas denoncimit nė Prokurorinė e Pėrgjithshme nga vėllai i studentes Gazment Peēi, kryeprokurori Adriatik Llalla ia ka kaluar ēėshtjen Prokurorisė se Tiranės. Skandali pėr shtatzėninė e Florije Peēit gjatė kohės qė ajo po kurohej nė Austri ėshtė publikuar pas denoncimit tė vėllait tė saj, Gazment Peēi, i cili i kėrkoi kryeprokurorit Llalla gjetjen e autorėve. Pas kėtij kallėzimi, prokurori i Pėrgjithshėm, Adriatik Llalla, ka kėrkuar nga Prokuroria e Tiranės nisjen e verifikimit paraprak pėr kėrkesėn e vėllait tė Florije Peēit. Ai i ka dėrguar njė letėr kryeprokurorit, ku i kėrkon nisjen e hetimeve pėr motrėn, e cila, sipas tij, ėshtė pėrdhunuar teksa ishte nė spitalin austriak pėr mjekim. Gjithashtu edhe deputeti socialist Taulant Balla, me anė tė njė letre drejtuar kryeprokurorit, kėrkoi zbardhjen e ngjarjes.

ELISABETA ILNICA & SUELA XHONUZI// 15 shkurt 2013

Vėllai i Florije Peēit, kallėzim nė Prokurori: Motra u pėrdhunua nė spital. Mjeku: Pas spitalit qėndroi te njė familje kosovare.

Studentja pėrdhunohet nė koma.

Vėllai: Mjekėt thanė se ndodhi mė 20-25 shtator nė Austri

Gjergji Dhono: Florije Peēi nė gjendje tė rėndė.
Shtatzėnia e Peēit, pasi doli nga spitali qėndroi te kosovarėt.

Flet mjeku i Librazhdit: Si e zbulova fetusin 4-muajsh, vajza nuk shfaqi habi nga vizita.


(e dyta nga e djathta) Florije peēi me familjen ne janar 2013

Vėllai i Florije Peēit, 22-vjeēares qė mbeti e plagosur rėndė gjatė aksidentit tė Qafės sė Vishės, ka bėrė njė kallėzim penal nė Prokurorinė e Pėrgjithshme, ku pretendon se motra e tij ėshtė pėrdhunuar. Nė padinė qė mban datėn 6 shkurt 2013, Gazment Peēi pretendon se me motrėn e tij janė kryer marrėdhėnie seksuale me dhunė gjatė qėndrimit tė saj pėr rehabilitim nė klinikėn mjekėsore tė Austrisė, ku ishte dėrguar nė gjendje kome nga Shqipėria. Ai i drejtohet prokurorit tė Pėrgjithshėm, Adriatik Llalla, duke kėrkuar qė ai tė nisė hetimet dhe tė zbardhet e vėrteta e kėtij krimi. Sipas kallėzimit, nė periudhėn e konstatuar nga mjekėt si kohė e ngjizjes sė shtatzėnisė, vajza ka qenė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore dhe nuk kishte mundėsi tė mbrohej. Mė poshtė gazeta “Panorama” publikon kallėzimin e plotė.KALLEZIMI I PEĒIT
Zoti Prokuror, unė qė po ju drejtohem me kėtė kallėzim jam Gazment Peēi, vėllai i Florije Selman Peēit. Unė dhe familjarėt e mi jemi shumė tė tronditur nga njė ngjarje shumė e rėndė qė na ka ndodhur. Motra ime, Florije Peēi, nė aksidentin automobilistik tė datės 21 maj 2012, ndodhur nė rrugėn automobilistike Vlorė-Himarė, nė vendin e quajtur Qafa e Vishės, pėsoi dėmtime tė rėnda shėndetėsore. Po atė ditė ajo u transportua me helikopter nė njė gjendje shumė tė rėndė, nė Qendrėn Spitalore Ushtarake nė Tiranė. Brenda disa ditėsh, me interesimin e organeve mė tė larta tė shtetit, u dėrgua nė gjendje kome pėr njė mjekim tė specializuar nė Austri. Florija u shtrua nė klinikėn “Neurologisches Therapiezentrum Gmundnerberg”, Almunster, Austri. Pėr mė shumė se 55 ditė ajo qėndroi nė koma dhe nėn njė terapi intensive mjekimi. Nė kushte reanimacioni, nė kėtė klinikė u mjekua deri mė datė 30 gusht tė vitit 2012. Nga data 30 gusht 2012 deri mė 11 tetor, pas daljes nga gjendja e rėndė, vazhdoi periudha rehabilituese me fizioterapi e mjekime tė tjera. Mė datė 11 tetor 2012 Florija u kthye nė Shqipėri dhe qėndron nė familjen tonė nė Katjel, Rrajcė tė Librazhdit. Akoma ėshtė nė gjendje tė vėshtirė shėndetėsore. Nė fund tė muajit janar 2013, Florija kishte disa shqetėsime shėndetėsore dhe pėr kėtė shkak e sollėm pėr vizitė e kontroll mjekėsor nė maternitetin “Mbretėresha Geraldinė” nė Tiranė. Aty u konstatua se ajo ishte shtatzėne dhe mė 25 janar 2013 u shtrua pėr trajtim mjekėsor. Specialistėt kanė konkluduar qė konceptimi i shtatzėnisė ėshtė nė periudhėn 20 shtator 2012 deri mė 25 shtator 2012. Nė kėtė periudhė Florija ka qenė e shtruar nė klinikėn “Neurologisches Therapiezentrum Gmundnerberg”, Almunster, Austri, nė periudhėn e rehabilitimit shėndetėsor. Aktualisht Florija ndodhet e shtruar nė maternitetin “Mbretėresha Geraldinė” nė Tiranė.
Zoti Prokuror, motra ime, Florije Peēi, ėshtė pėrdhunuar nė kushtet e spitalit ku ka qenė e shtruar pėr kurim. Me motrėn time janė kryer marrėdhėnie seksuale nė kohėn kur ajo ishte nė gjendje tė rėndė shėndetėsore dhe nuk kishte mundėsi tė mbrohej. Veē kėsaj, nga aksidenti automobilistik i datės 21 maj 2012, Florija pėsoi dėmtime tė rėnda nė kokė. Veē hallit qė na ka zėnė si familje pėr shėndetin e Florijes, na ka rėnė njė njollė turpi. Ne jemi njė familje e varfėr, qė me kėto qė na ndodhėn kemi shkuar nė kufijė ekstremė tė varfėrisė. Po detyrohemi qė tė vuajmė edhe kėtė njollė e turp tė madh.
Kėrkojmė nga Prokuroria tė nisė procedim penal pėr tė gjetur autorėt e vėrtetė tė kėtij krimi makabėr qė ka goditur familjen tonė. Duam tė dalė e vėrteta dhe shkaktarėt tė ndėshkohen sipas ligjit.

Shtatzėnia e Peēit, pasi doli nga spitali qėndroi te kosovarėt


Florije Peēi, studentja e kuruar nė Austri

Mjeku i spitalit tė Librazhdit, i cili kreu vizitėn e parė tė 22-vjeēares Florije Peēi duke konstatuar shtatzėninė e saj, ka pohuar se ajo ishte paraqitur me shqetėsime nga dhimbjet e barkut. Veē kėsaj, si pasojė e problemeve tė shkaktuara nga aksidenti i ndodhur nė pranverė, Florije Peēi gjatė gjithė kohės nė familje e mė pas nė spital ka qenė nė gjendje tė rėnduar jo vetėm fizike, por edhe mendore. Gjergji Dhono, mjek obstetėr i spitalit tė Librazhdit, ka pohuar dje pėr gazetėn “Panorama” se vajza ėshtė paraqitur nė spital mė 20 janar. Ajo kishte pasur shqetėsime teksa qėndronte nė fshatin Katjel tė komunės Rajcė ku banon familja e saj. Sipas mjekut, kur u paraqit nė spital 22-vjeēarja shoqėrohej nga vėllai i saj dhe kunata. “U regjistrua nė spital, kishte shqetėsime barku, kishte dy-tre muaj me cikėl tė ndėrprerė”, ka pohuar dje mjeku i spitalit tė Librazhdit. Ai ka shtuar mė tej se i ka bėrė pacientes njė eko tė barkut nga ku doli se ajo ishte nė gjendje “gravide”, term mjekėsor qė nėnkupton shtatzėninė. “U konstatua se fėmija nė kėtė kohė ishte 17-18 javėsh, pra kishte rreth 4 muaj apo diēka mė shumė qė ishte krijuar”, sqaroi mė tej mjeku. Ai ka pohuar se nė momentin kur ia ka bėrė tė ditur 22-vjeēares lajmin e shtatzėnisė, ajo nuk shfaqi ndonjė emocion tė veēantė. “Edhe pse i thashė se shqetėsimet i vinin nga shtatzėnia, ajo nuk pati emocione tė dukshme, ndėrkohė qė vėllai i saj dhe kunata u tronditėn jashtė mase dhe mbetėn tė habitur”, shpjegoi mė tej mjeku. Ai ka pohuar se duke parė gjendjen e rėnduar tė pacientes, e ka drejtuar atė pėr konsultė te njė mjek neurolog me besimin se kishte nevojė pėr ekzaminime dhe kontrolle tė gjendjes sė saj. Pas vizitave disaditore nė Librazhd, 22-vjeēarja ėshtė sjellė nė Tiranė nė maternitetin “Mbretėresha Geraldinė” ku ėshtė regjistruar nė datėn 25 janar 2013 dhe vazhdon tė trajtohet aktualisht me ndjekjen e shtatzėnisė sė saj.
Dalja nga spitali
Nė njė periudhė tė mjekimit tė saj nė Austri, Florije Peēi ka qėndruar jashtė spitalit nė njė familje shqiptarėsh nga Kosova. Pasi ka dalė nga gjendja e komės dhe po merrte trajtim fizioterapie, 22-vjeēarja ka qėndruar nė familjen e disa shqiptarėve nga Kosova. Ajo ishte dėrguar aty me ndėrhyrjen dhe me ndihmėn e tė ngarkuarit me punė tė Kosovės nė Austri. Ndėrkaq, ditėn e djeshme ėshtė mėsuar se familjarėt e vajzės, pasi mėsuan shtatzėninė, i kanė pohuar ekipit mjekėsor nė spitalin e Librazhdit se koha e ngjizjes sė fetusit (koha e marrėdhėnies) rezulton tė pėrputhet me periudhėn kur Florije Peēi ka qenė nė Austri. “Koha e ngjizjes 20-25 shtator pėrputhet me periudhėn e qėndrimit tė Florijes nė Austri. Mė konkretisht, kjo ka ndodhur pasi ajo ka dalė nga koma dhe ėshtė nxjerrė nga spitali duke u ēuar nė njė familje kosovare nė Austri. Sipas mjekėve, qė u referohen tė afėrmve tė vajzės, kjo familje kishte dalė e gatshme ta mbante vajzėn nga Shqipėria pėr periudhėn qė vajza bėri fizioterapinė nė spital. Nė prani tė mjekėve qė kanė folur pėr “Panorama”, vėllai i Florije Peēit ka marrė nė telefon njė pėrfaqėsues tė familjes nga Kosova, duke ia bėrė tė njohur kėtė fakt. Ai ka shprehur habinė e tij dhe ka kundėrshtuar dyshimet e hedhura, duke thėnė se “unė fėmijėt i kam sa ajo”. m.s


Tragjedia e Himarės, ekspedita qė i mori jetėn 13 personaveAutobusi i aksidentuar nė Himarė

Tragjedia e Himarės ndodhi pasditen e 21 majit tė vitit tė shkuar, duke u marrė jetėn 13 personave dhe plagosur 25 tė tjerė. Viktimat ishin 11 studente tė vitit tė tretė tė degės sė Gjuhė-Letėrsisė nė Elbasan, i fejuari i njėrės prej tyre dhe shoferi i autobusit qė ishte nisur drejt Sarandės nė ekspeditė. Autobusi ku udhėtonin 38 vetė doli nga rruga nė vendin e njohur si “Qafa e Vishės”, nė rrugėn nacionale Vlorė-Himarė dhe u rrėzua nė njė greminė 100 metra tė thellė. Rreth 3 kilometra larg qytetit tė Himarės, kur rruga nacionale pėson njė zbritje tė konsiderueshme, ndodhi dhe tragjedia. Autobusi i drejtuar nga 56-vjeēari u pėrplas dy herė me bordurėn anėsore tė rrugės dhe pas njė frenimi tė fortė, qė zgjati disa metra, pėrfundoi nė kahun tjetėr tė rrugės e mė pas nė greminė. Nga kjo ngjarje, tė plagosurat e morėn veten njėra pas tjetrės, vetėm dy prej tyre, Eriselda Gubere dhe Florije Peēi patėn probleme mė tė rėnda. Ato u transportuan nė Austri, ku qėndruan pėr javė tė tėra nėn terapi. Ende dhe sot nuk ka njė pistė tė qartė mbi shkaqet e aksidentit, ndėrsa mjetit nuk iu konstatua ndonjė defekt. Studentet ishin nga zona tė ndryshme tė vendit, por pjesa mė e madhe nga qarku i Elbasanit.11
3Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori


Lexoni Gazeta Panorama ne formatin PDF »»KLIKO KETU

49 Komente per “Flet motra e Peēit. Spitali austriak: E vėrteta e pėrdhunimit”


viko
14 Shkurt, 2013 - 21:00Po ta gjejn personin do jet domethenese,te mesojn njerezit , se pervec interesave personale qe shkon ne pun, ka dhe nje pergjegjesi morale per punen qe kryen ne shtet, ket gje disa duhet ta kuptojn, munges e moralit qytetar, e pash ate vajz ne ekran , kur zbriti ne rinas thash me vete , mir se ne gjendje fizike ishte si ishe e parregullt ,por vuna re se ishte e trembur shikonte majtas djathtas ,levizjet e saj tregonin sikur donte te fshihej sa me par,ndjeheshe si e turperuar , vajza mund te jet dhe e vetedishme por i vjen zor ta tregoj dhe thot ka ndodhur ne gjendje kome , edhe ne avjon mund te ket ndodhur ajo gje , pisi qe e ka shoqeru ska pas ndjej njerzore , te kuptonte se po shoqeronte nje patrioten e vet qe i shpetoj vdekjes dhe ndihmuan te huajt tanet vazhdojn avazin ujku per vete, megjithate ajo mos i vij keq shum te preket se shoqen u treten , te mesohet te krijoj baza per jeten e re qe i fali zoti.

PėrgjigjjuniAndi
14 Shkurt, 2013 - 21:02kafshet njesoj jane gjithanej.

Pėrgjigjjuni


raimondi
15 Shkurt, 2013 - 17:33Sic thuhet aty perdhunimi , nese mund te quhet keshtu nuk i ka ndodhur ne spital, por tek shtepia e kosovarit …..dhe vajza ka dijeni per ca ka ndodhur se nuk ka qene ne koma ….

Pėrgjigjjuni


emigrante
17 Shkurt, 2013 - 20:02Te nderuar lexues .Shpesh ne nuk jemi ne gjendje te vleresojme situaten. Rasti i asaj vajze eshte shume i dhimbshem per familjen e saj. Sigurisht qe ajo vajze nuk kupton asgje .E kuptoj se nuk i ben pershtypje sepse ajo ka humbur memorjen. Per prinderit e saj do te kishte qene me mire te kishte shkuar ate dite me te tjerat. Keshtu po vdes dy here e per dite. Nuk ka asnje te ardhme. Kjo per esperienza familjare. Zoti ju dhente forze qe ta perballoni

Pėrgjigjjuni

korali
14 Shkurt, 2013 - 21:50Une mendoj se, strukturat shteterore duhet te angazhohen ne maksimum per kete ngjarje makabre,dhe te zbardhet e verteta.

PėrgjigjjuniBalo qeni
14 Shkurt, 2013 - 21:55o milet i besoni ketyre prallave se kjo ndodhe ne Austri

Pėrgjigjjuniharry
14 Shkurt, 2013 - 23:29e pa besushme,e ku ne austri,no kurr.spitalet jane ne vezhgim 24 oresh.

Pėrgjigjjunimario
14 Shkurt, 2013 - 23:51Po nuk behet fjale per koma. Lexojeni mire ju lutem. Ajo ka qene ne Shqiperi pas komes. Pastaj eshte rikthyer ne spital per rehabilitim.
Mendova se kulmi ishte rasti i Griseldes se Kavajes por ja qe u gabova rende.
Ky rast ja kalon. Thjesht bllof i rradhes.

PėrgjigjjuniLatif Bora
15 Shkurt, 2013 - 01:27Kjo do te hetohet. Nese e kane bere austriaket, nuk mund t’i zbertheje prokuroria jone, biles do t’ua lene ne korriz shqiptarve(se pari te demtuares dhe ai qe e shoqeronte nen kujdestari)! Ku nuk u vete mendja, por ne avion, nuk ka kushte perdhunimi, ndersa seksi me dashje dhe mundet! Une mendoj se ketu duhet te fshihet, me denoncim, ana e dukshme e aisbergut! Prandaj them qe mbas hetimit dhe gjykohet kjo ceshtje! Nese ka perdhunim,nga kushdo(i huaj apo shqiptare), me vjen keq, por vajza e mbijetuar, e ka koken lart!

Pėrgjigjjunisilvia
15 Shkurt, 2013 - 06:49po cjane keto mosterlleqe apo eshte stisur historia…

Pėrgjigjjunibiznesmeni
15 Shkurt, 2013 - 06:55mos u ngutni me komente,dhe kjo histori ka per te dal si puna Griseldes ,gjynaf ajo goc gjynaf ajo familje qe pranojn mu diskrititu per interes te Balles,Pse i pelqejn rremujat para votimeve,qe eshte shtat zan se ve ne dyshim po jo pa vet dije ,kurren e kurres ….

PėrgjigjjuniVali, Detroit
15 Shkurt, 2013 - 07:56Sdua ta besoj?!

Pėrgjigjjunitirana 2012
15 Shkurt, 2013 - 08:59po ti ndodhi nje personi te nje shteti tjeter,per 24 ore e nxjerrin se kush eshte,normal qe eshte brenda spitalit,sepse nuk erdhi nga jashte,shteti duhet te levize,

Pėrgjigjjuniora09
15 Shkurt, 2013 - 10:02Nivel i ulet kulture ne kete familje mjerane qe ben publike nje ngjarje te tille. Nuk e kuptoj se kujt i sherben nje gje e tille. Mjeku thote se nuk i beri pershtypje kur i tha se kishte ngelur shtatzane. I vellai para se t’i drejtohet prokurorise duhet te pyese te motren.
Sidoqofte le te presim zhvillimin e hetimeve dhe pastaj ose te denohet i vellai per denoncim te rreme kunder nje shteti, ose shteti austriak (por edhe kosovaret ne Austri) te marrin pergjigjen e merituar.

Pėrgjigjjuniarbana
15 Shkurt, 2013 - 11:29Kjo ashte kollaj analizat e ADN-se tregojn se i kujt ashte femija. Kush dyshohet i behen analizat.

PėrgjigjjuniTea
15 Shkurt, 2013 - 12:57Ku jane shoqatat e mbrotjes se drejtes se gruaz, ku jane manifistuesit e djeshem, eshte e tmershme,tragjedi e shumfishte, Kaq mizore, kaq mjerane, kaq pa mbeshtetje, e demtuar dhe e dhunuar rende fizikisht dhe moralisht , a duhej te cdemtoheshin keta studente nga kompanija perkatse e sigurimit, aduhet te cmedtohet kjo vajze nga shkaktaret e tragjedise s e radhes, a duhet kjo vajze te ishte ne nje klinike rehabilitimi mbas gjithe ketij kalvari te gjate … ???!!!!!! Kjo vajze s ka nevoje per meshire, ka nevoje per ndihme konkrete ne te gjitha drejtimet, ka me mijra qe vuajne fatin e saj ne menyra te tjera

Pėrgjigjjunieri
15 Shkurt, 2013 - 13:04vajza duhet te tregoje se me ke e ka femijen se ka dhe ADN e do dale babai.

PėrgjigjjuniBlau Blut
15 Shkurt, 2013 - 14:11Vellai i dashur me vjen keq sepse Austria e mori ne koma dhe e beri njeri-ne Austri sa me tregon nje kusheri nje nate inkluziv 400-500 euro kurse reaminacjoni super kushton -shumezoje me 5 muaj -shume qe ase ne enderrr nuk e shikon-pra motren e solli ne jete dhe tani pa asnje pike pergjegjesie thua se e KANE PERDHUNUAR NE KOMA AUSTRIAKET pra akuzon shtetin e Demokracis pa tu dredhur syri-ne se kete akuze e bene nje Austriak mbane pergjegjesi dhe ligjet veprojne-Ti vella kerkoje tek motra qe nuk eshte e vogel ne moshe dhe leri keto se NA MBULOJ TURPI-turpi ishte ne Komunizem e jo tani ne Kapitalizem ku njeriu eshte i lire per jeten e tij.

PėrgjigjjuniTironsi
15 Shkurt, 2013 - 14:14Po nuk ndodh kurr kjo sidomos ne nje spital ne austri por te shikoj ku mund te kete pasur ndonji flirt te vogel

PėrgjigjjuniKlejdi
15 Shkurt, 2013 - 15:05Cfare nuk do na degjojne veshet ne ditet e sotme

Pėrgjigjjunipeja
15 Shkurt, 2013 - 15:22vajza duhet te tregoj i kujt eshte femija e din shume mire ajo ndoshta
kurr nuk besoj qe austriakt e bejn nje gje te tille se e din mire qe i han dreqi nuk jan ne kosove e shqiperi atje.ama turp lul e lum qe shpetoj e tash shtatzene po e verteta del heret a vone

PėrgjigjjuniBledi
15 Shkurt, 2013 - 15:37Nuk ndodh kjo gje ne austri. PIK. Gjynah injoranca njerezve!

PėrgjigjjuniSkandinavi
15 Shkurt, 2013 - 15:38Vajza e din vete!

Pėrgjigjjuni


PANORAMA

.
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 09:02   #22
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,577
Thanks: 3
Thanked 30 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Misteri me studenten e aksidentit..

drenusha aliju
15 Shkurt, 2013 - 18:00mume vjen shum keq maspari per kto fjal qe shkruhen.,po jam 100 per 100 e sigurt se mu kon mbreteresha e krejt botes,nuk e bojin mjeket nje gje te till.mereni edhe ju vet me men se nese u dhunu ne koma.ni njeri ne koma osht thuja ti i vdekur .qysh munet ni nejri me bo ket gjest nuk ma merr menja kurr per jet.2 dit me nejt ne spital bohesh si mu qu pi vorrit njeri i smut mo.le mo 5 muj me enjt ne spital pa u la e pa u pastru.jo sosht e vertet se mjekt e botes se jashtme jan shum m te kulturume nuk e bojin kurr ket veper.po kjo masi i ka ardh dija ksaj mir e ak bo ket pun.kjo me sa po sho une ne foto po i doket vetja krenare shum e lumtur.e kjo duhet mi marr pergjethesit,jo duhet me dit po e din shum mir mos te ngurron.e mos ta mban msheft.po ksaj far florijes tja din per mirkuptim mjekve se e kan pru apet ne jet.se me mija ero i kish kushtu ksaj mjekimi e tash u shnosh e i akuzon mjeket vlalvi i vet.ju shka jeni mashqi qe komentoni se un jam femer,juve meshkujve po ju drejtona .a kishit pranu ju me ra me ni femer qe esht ne gjendje te rend a.un edhe ma heret thash 2 dit me nejt ne spital bohesh si stervin e mo kjo qe 5 muj.thjesht po tham se nuk ma merr menja se e kan dhunu kta gjat kurimit.me keq ardhj e po tham se kto jan rrena .mu kon naj alfabet e bon .po ni mjek me shkoll e me specializim kurr se bon mu kon jo misi i krejt botes.po skan than kot.ni fjal e urt,kceva ujin e q….. kalin

Pėrgjigjjuni


Kastrioti
16 Shkurt, 2013 - 20:38Drenusha, dakord me ato qė shprehni.
Por moj Drenusha kur njeriu shkruan, dėshiron qė tė jetė i kuptueshėm pėr tė gjithė shqipfolėsit. Kėshtu si shkruan ti – me kėtė dialekt tė ngushtė, edhe unė qė jam nga veriu i Shqipėrisė (nė kufi me Kosovėn) e pata tepėr tė vėshtirė t’a “deshifroja” komentin tėnd deri nė fund.
Dreqi ta marrė, kaq tė vėshtirė e keni t’a mėsoni shqipen letrare ?!
Tashmė nuk mund tė justifikoheni se “nuk ju lė serbi”, e broēkulla tė tjera si kėto.

Pėrgjigjjunishkodranja
16 Shkurt, 2013 - 21:31po ne austri ka nodh qe baba ka lan vajzen e vet shtatzene e qe ishte doktor e mos fol pa lidhje moj drenushe

Pėrgjigjjuni
deda
15 Shkurt, 2013 - 19:33Kjo histori na kujton nusen e kryebashkiakut te Kavajes. Nuk e besoj perdhunimin. Pas kater muajsh “perdhunimi”, si nuk e ka kuptuar se ka mbetur shtatezane. Me siguri i jane nderprere menstruacionet, Ajo eshte ne mosh madhore dhe me kulture shendetesore (studente). Indiferentizmi pasi e mesoi faktin nga mjeku, tregon se nuk ishte e papritur. Me cudit fakti pse u be publike kjo gje, c’interesa kane familiaret qe flasi9n neper medje.

PėrgjigjjuniVjedhhajduti
15 Shkurt, 2013 - 20:20Po pse nuk ishte austriak ai monstra qe kishte femije me vajzen e vet qe e mbante mbyllur ne shtepi. Per mua vajza eshte e pafajshme. Koma dhe tronditjet e trurit lene pasoja te kujteses, sjelljes dhe perceptimit te gjerave edhe per vite me rradhe. Asgje nuk perjashtohet por sipas te dhenave ngjarja ka ndodhur gjate kohes kur vajza ka bujtur jashte spitalit. Prokuroria te gjeje kafshen, vajza te abortoje fetusin dhe i vellai e di vete se cfare duhet te beje.

Pėrgjigjjuni


Bona
16 Shkurt, 2013 - 17:10me ne fund nje fjale me mend se mbeten duke e ngritur ne kup te qiellit Austrin sikur ca te jene………eshte e vertet qe kur je i semure transformohesh apo ku di un, por ka edhe mostra qe nuk pyesin se cfare bejne, habitem me keta njeres qe si nuk sensibilizohen me kete rast, si mendojne qe ajo ne ate gjendje ka kaluar ndonje flirt, apo ka qene e vetedijshme per cfare i ndodhte…..megjithate kur gjithe ngjarja i perkon dikujt tjeter njerzit nxjerrin nje mije arsye per ta deskriminuar tjetrin dhe jo per ta mbeshtetur. jemi i vetmi shtet ne bote qe kur na ndosh dicka qe duhet te mbrohemi e shtyjme njeri tjetrin me shume….kjo per te ardhur keq

Pėrgjigjjuni
HELIO
15 Shkurt, 2013 - 20:25SE BESOJ, TE MOS NXITOHEMI KOT, DO ZBARDHET CDO GJE!!

PėrgjigjjuniI persekutuari
16 Shkurt, 2013 - 02:47Ska lidhje me spitalin, ndoshta tek familja qe ka qendru.

Pėrgjigjjunielgita
16 Shkurt, 2013 - 10:12vajza ka pasur probleme mendore dhe normalisht te dalesh nga koma mbas 4muajsh nuk mund te jesh si me pare ndoshta sesht ne gjendje as te kuptoj prandaj nuk ka reaguar kur ka marr vesh per lajmin.vellai normalisht qe i do te miren motres nuk e ka denoncu nga qefi po nga halli.ndoshta del e verteta per kete ngjarje!!!!!

PėrgjigjjuniTela
16 Shkurt, 2013 - 10:24Une jam ndihmesmjeke dhe kam punuar ne gjinekologji ketu ne gjermani, ne te tilla raste, duhet bere patjeter nje test DNA-je, dhe pasi ky test te jete bere atehere policia e atij qyteti fillon dhe ben teste DNA-je te te gjithe personelit mashkullor te cilet kane patur mundesine te vizitonin Florijen.

Pėrgjigjjunidomingo
16 Shkurt, 2013 - 10:52Kerkoni falje stafit mjeksor profesional wienez.Shtatzanes i uroj shtatzani normale,pasi e siguroj se bebi ka nje bab qe shum shpejt do njifet kush esht

Pėrgjigjjuni


fkpartizoni
17 Shkurt, 2013 - 04:36mire e ke…

Pėrgjigjjuni
eda
16 Shkurt, 2013 - 15:40Familja kosovare e ka bere ashtu sic beri 80 vjecari e shume muslimane te tjere pa pyet a jane baba ,i ri apo i vjeter ,biles jo te rinjte muslimane vetem te vjetrit jane shume te piste ,aty ai plaku i shpise e ka bere ,jo spitali ,se spitali nuk eshte ne erresire ose ne shpelle .Nje shpi e marre edhe qeshin se kujtojne se do te mbushin thesin me para ,tju vije turpe o budallenje .

PėrgjigjjuniOPINION.
16 Shkurt, 2013 - 16:20nuk duhet nxituar e paragjykuar rastin ne fjale.se pari vajza mund te ket pas nje DASHNOR para AKKSIDENTIT dhe disa dite pra aksidentit te pasure mardhenje sexuale.ne spitale nuk besoje edhe meqense kane ndodhur X RASTE ne spitalet evropiane,per njerin kane foluar edhe gazetat zvicerane ku nje paciente me depresin ne nje klinik ka quar dashuri me nje pacient mashkulle dhe eshte mbetur shtatzen.ne FAMILJEN KOSOVARE NUK BESOJE sepse besa shqiptare nuk elejon ket,por ne qofse ka kontaktuar diken jashte ksaj familje eshte diqka tjeter.une them se duhet shikuar daten e aksidentit dhe daten e shtazanis dhe munde te behet nje llogari dhe te dale rezultati qe para AKSIDENTIT te jet filimi i SHTAZANISE.

Pėrgjigjjunitana
16 Shkurt, 2013 - 19:15Edhe ne Austri ndodhing keto gjera..ne vendet perendimore car nuk na kane degjuar veshet,une jetoj prej 15 vjetesh ne angli dhe jam infermjer ketu keshtu qe mos u befasoni nga asgje,..mjeket aty e dine me saktesi daten kur ka mbetur shtatzene..ka ndodhur ne austri..nuk besoj se ka gisht familja kosovare..por ndonje monster aty ne spital,gjithsesi ADN te pakten do perjashtoi te pafajshmit .Gjithashtu edhe vajza ka nevoje per ndihme psikologjike qe te kujtohet per te verteten..kurse familjareve mos i bini ne qafe se boll tragjedi po kalojne.

PėrgjigjjuniNga nje ish student.
16 Shkurt, 2013 - 20:03Mos te nxjerim konkluzione dhe sygjerime para organeve hetimore.Keto jane tragjedi qe kane ndodhur ndodhin dhe do te ndodhin.Vetem te behen mesim dhe te ushtrohet me kujdes nga familjaret qe te mos i lene ne asnje cast vetem.Sa per femijen,mendoj ta mbajne se ai femi eshte ushqyer nga barku,gjaku dhe fryma e saj dhe do te jete nje shprese per te.

PėrgjigjjuniAgu
16 Shkurt, 2013 - 20:59Sadistet bejne gjithqka,qofte punetor shendetsor apo mikeprites. Atesia do te gjendet dhe autori i krimit te denohen shume,shume rende.

Pėrgjigjjunidori gjermani
16 Shkurt, 2013 - 22:58Perderisa ka qene ne qender kovalishence, eshte e qarte qe pacientja nuk ka qene ne gjerndje kome. Ne qendrat e kovalishences, levizja dhe hyrje-daljet jane te lira, deri ne nje ore te caktuar, zakonisht derin ne oren 23.00. Nga ana tjeter, ne cdo dhome ka lajmerues me zile te personelit, per cdo urgjence. Eshte budallallek te pretendohet per nje “perdhunim”. Ndofta vajza, pasi t`i krijojne mundesi familja duke i hequr presionin psikologjik, do te jete ne gjendje te tregoje sesi kane rrjedhur ngjarjet.Zhurma me shtypin sigurisht qe nuk e favorizon kete gje.

PėrgjigjjuniStar
17 Shkurt, 2013 - 01:02Nese do kete angazhim institucional kjo verifikohet nepermjet testit te ADN-se
qe mund ti behet femijes dhe te dyshuarve potenciale ne spital, qender rehabilitimi apo familjen kosovare ……Gjynah keta se jane te varfer e varet sa suport shteteror do kete nga shteti, po per mua ta cojne ceshtjen ne gjykate nderkombetare per shkeljen e te drejtave te njeriut…..

Pėrgjigjjuniarti
17 Shkurt, 2013 - 01:28avashi avashni more te keputur ne mes ju edhe austriaket,se kjo nuk ndodhka ne austri pse cfare jane keta austriaket informouni nje ere pastaje flisni shtet fashist e nasist jane se kame qenruar vete per disa muaj ne kete shtet racist dhe nuk degjoje se cfare thote veshi pore ate qe she syri,pore ministria e jashme qe disa dite me pare dergoje ne lajme se qytetaret shqipetare duen te kene kujdese ne disa vende te botes se jane ne rezik me jeten,nuke edine se rreziku me imadhe eshte atje ku nuke ta pret mendja.DHE SHTETI TE NTIMOJE KETE VAJZE SE KESHTU NA RRESPEKTOJE ME SHUME KETO SHTETE DHE JO TE FUSIM KOKEN NENE SHALE SI GJITHMONE.

Pėrgjigjjuniilir baci usa
17 Shkurt, 2013 - 02:14e pabesueshme te ndodhin gjera te tilla ne spitalet e austrise ne nje nga vendet me te mira te botes

PėrgjigjjuniKastriot
17 Shkurt, 2013 - 04:32Ku ėshtė Topalli “mrojtsia” e vajzave dhe grave.Po Liri Berisha,kjo”grua e madhe” qė merret me gratė?!…Tė tjerat qė shkruhen janė tė gjitha kapadaillėk shqiptar,qė i dinė tė gjitha…,por nė kurriz tė tė tjerėve.

Pėrgjigjjunilori
17 Shkurt, 2013 - 12:16Cfare spo na degjojne veshet …..o njerez nuk e kuptoni qe ajo goce nuk kupton ,,,,,mjaft e gjykuat ,paska pas flirt …..sa te pacipe jeni dhe pashpirt.
Po kosovareve i ka dal nami …jam e sigurte do jete ndonje manjak plak kosovar.

PėrgjigjjuniDjali
17 Shkurt, 2013 - 21:16Shteti dhe populli duhet ta ndihmoj si dhe qka ka naevoj kete familje e personalisht Floren
Diten e veshtire dihet miku i mire
Sherim sa me te shpejt per gocen
Shteti ti hulumtoj rasti ne Austri deri ne fund e ka per detyr

Pėrgjigjjunixhevda
17 Shkurt, 2013 - 22:02lexo,,,, josef fritzl,,, babi qe mbajti vajzen e mbyllur ne podrum per 24 vite dhe kishte 7 femije me te,,, edhe opsioni qe,,, lori,,, komenton mund te jete i mundshem pershendetje nga kosova

Pėrgjigjjunikaba
18 Shkurt, 2013 - 09:06Ju lutem te mos beni komente te kota ,nje gje eshte e qarte , i vellai i Florijes qenka nji tip kryefamiljari i pa cip pa moral dhe pa krenari familjari kure akuzon dhe fajeson ne menyre aq direkte , ne vend se te pyes te motren sote jemi ne kohen me te avansuar ku mune te behen analiza nga me te sakta dhe” do del dhendrri o burre mos u bej merak ti jo” vetem se u bere gazi i botes o vellai i Florijes , te te vije keq per florijen dhe akesidentin qe pati kurese per te vellain qe eshte aq torollakdhe i pacip, aspak fare , po pyte motren pyte nji her o burracak.

Pėrgjigjjunipanorama


.
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 09:03   #23
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,577
Thanks: 3
Thanked 30 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Misteri me studenten e aksidentit..

drenusha aliju
15 Shkurt, 2013 - 18:00mume vjen shum keq maspari per kto fjal qe shkruhen.,po jam 100 per 100 e sigurt se mu kon mbreteresha e krejt botes,nuk e bojin mjeket nje gje te till.mereni edhe ju vet me men se nese u dhunu ne koma.ni njeri ne koma osht thuja ti i vdekur .qysh munet ni nejri me bo ket gjest nuk ma merr menja kurr per jet.2 dit me nejt ne spital bohesh si mu qu pi vorrit njeri i smut mo.le mo 5 muj me enjt ne spital pa u la e pa u pastru.jo sosht e vertet se mjekt e botes se jashtme jan shum m te kulturume nuk e bojin kurr ket veper.po kjo masi i ka ardh dija ksaj mir e ak bo ket pun.kjo me sa po sho une ne foto po i doket vetja krenare shum e lumtur.e kjo duhet mi marr pergjethesit,jo duhet me dit po e din shum mir mos te ngurron.e mos ta mban msheft.po ksaj far florijes tja din per mirkuptim mjekve se e kan pru apet ne jet.se me mija ero i kish kushtu ksaj mjekimi e tash u shnosh e i akuzon mjeket vlalvi i vet.ju shka jeni mashqi qe komentoni se un jam femer,juve meshkujve po ju drejtona .a kishit pranu ju me ra me ni femer qe esht ne gjendje te rend a.un edhe ma heret thash 2 dit me nejt ne spital bohesh si stervin e mo kjo qe 5 muj.thjesht po tham se nuk ma merr menja se e kan dhunu kta gjat kurimit.me keq ardhj e po tham se kto jan rrena .mu kon naj alfabet e bon .po ni mjek me shkoll e me specializim kurr se bon mu kon jo misi i krejt botes.po skan than kot.ni fjal e urt,kceva ujin e q….. kalin

Pėrgjigjjuni


Kastrioti
16 Shkurt, 2013 - 20:38Drenusha, dakord me ato qė shprehni.
Por moj Drenusha kur njeriu shkruan, dėshiron qė tė jetė i kuptueshėm pėr tė gjithė shqipfolėsit. Kėshtu si shkruan ti – me kėtė dialekt tė ngushtė, edhe unė qė jam nga veriu i Shqipėrisė (nė kufi me Kosovėn) e pata tepėr tė vėshtirė t’a “deshifroja” komentin tėnd deri nė fund.
Dreqi ta marrė, kaq tė vėshtirė e keni t’a mėsoni shqipen letrare ?!
Tashmė nuk mund tė justifikoheni se “nuk ju lė serbi”, e broēkulla tė tjera si kėto.

Pėrgjigjjunishkodranja
16 Shkurt, 2013 - 21:31po ne austri ka nodh qe baba ka lan vajzen e vet shtatzene e qe ishte doktor e mos fol pa lidhje moj drenushe

Pėrgjigjjuni
deda
15 Shkurt, 2013 - 19:33Kjo histori na kujton nusen e kryebashkiakut te Kavajes. Nuk e besoj perdhunimin. Pas kater muajsh “perdhunimi”, si nuk e ka kuptuar se ka mbetur shtatezane. Me siguri i jane nderprere menstruacionet, Ajo eshte ne mosh madhore dhe me kulture shendetesore (studente). Indiferentizmi pasi e mesoi faktin nga mjeku, tregon se nuk ishte e papritur. Me cudit fakti pse u be publike kjo gje, c’interesa kane familiaret qe flasi9n neper medje.

PėrgjigjjuniVjedhhajduti
15 Shkurt, 2013 - 20:20Po pse nuk ishte austriak ai monstra qe kishte femije me vajzen e vet qe e mbante mbyllur ne shtepi. Per mua vajza eshte e pafajshme. Koma dhe tronditjet e trurit lene pasoja te kujteses, sjelljes dhe perceptimit te gjerave edhe per vite me rradhe. Asgje nuk perjashtohet por sipas te dhenave ngjarja ka ndodhur gjate kohes kur vajza ka bujtur jashte spitalit. Prokuroria te gjeje kafshen, vajza te abortoje fetusin dhe i vellai e di vete se cfare duhet te beje.

Pėrgjigjjuni


Bona
16 Shkurt, 2013 - 17:10me ne fund nje fjale me mend se mbeten duke e ngritur ne kup te qiellit Austrin sikur ca te jene………eshte e vertet qe kur je i semure transformohesh apo ku di un, por ka edhe mostra qe nuk pyesin se cfare bejne, habitem me keta njeres qe si nuk sensibilizohen me kete rast, si mendojne qe ajo ne ate gjendje ka kaluar ndonje flirt, apo ka qene e vetedijshme per cfare i ndodhte…..megjithate kur gjithe ngjarja i perkon dikujt tjeter njerzit nxjerrin nje mije arsye per ta deskriminuar tjetrin dhe jo per ta mbeshtetur. jemi i vetmi shtet ne bote qe kur na ndosh dicka qe duhet te mbrohemi e shtyjme njeri tjetrin me shume….kjo per te ardhur keq

Pėrgjigjjuni
HELIO
15 Shkurt, 2013 - 20:25SE BESOJ, TE MOS NXITOHEMI KOT, DO ZBARDHET CDO GJE!!

PėrgjigjjuniI persekutuari
16 Shkurt, 2013 - 02:47Ska lidhje me spitalin, ndoshta tek familja qe ka qendru.

Pėrgjigjjunielgita
16 Shkurt, 2013 - 10:12vajza ka pasur probleme mendore dhe normalisht te dalesh nga koma mbas 4muajsh nuk mund te jesh si me pare ndoshta sesht ne gjendje as te kuptoj prandaj nuk ka reaguar kur ka marr vesh per lajmin.vellai normalisht qe i do te miren motres nuk e ka denoncu nga qefi po nga halli.ndoshta del e verteta per kete ngjarje!!!!!

PėrgjigjjuniTela
16 Shkurt, 2013 - 10:24Une jam ndihmesmjeke dhe kam punuar ne gjinekologji ketu ne gjermani, ne te tilla raste, duhet bere patjeter nje test DNA-je, dhe pasi ky test te jete bere atehere policia e atij qyteti fillon dhe ben teste DNA-je te te gjithe personelit mashkullor te cilet kane patur mundesine te vizitonin Florijen.

Pėrgjigjjunidomingo
16 Shkurt, 2013 - 10:52Kerkoni falje stafit mjeksor profesional wienez.Shtatzanes i uroj shtatzani normale,pasi e siguroj se bebi ka nje bab qe shum shpejt do njifet kush esht

Pėrgjigjjuni


fkpartizoni
17 Shkurt, 2013 - 04:36mire e ke…

Pėrgjigjjuni
eda
16 Shkurt, 2013 - 15:40Familja kosovare e ka bere ashtu sic beri 80 vjecari e shume muslimane te tjere pa pyet a jane baba ,i ri apo i vjeter ,biles jo te rinjte muslimane vetem te vjetrit jane shume te piste ,aty ai plaku i shpise e ka bere ,jo spitali ,se spitali nuk eshte ne erresire ose ne shpelle .Nje shpi e marre edhe qeshin se kujtojne se do te mbushin thesin me para ,tju vije turpe o budallenje .

PėrgjigjjuniOPINION.
16 Shkurt, 2013 - 16:20nuk duhet nxituar e paragjykuar rastin ne fjale.se pari vajza mund te ket pas nje DASHNOR para AKKSIDENTIT dhe disa dite pra aksidentit te pasure mardhenje sexuale.ne spitale nuk besoje edhe meqense kane ndodhur X RASTE ne spitalet evropiane,per njerin kane foluar edhe gazetat zvicerane ku nje paciente me depresin ne nje klinik ka quar dashuri me nje pacient mashkulle dhe eshte mbetur shtatzen.ne FAMILJEN KOSOVARE NUK BESOJE sepse besa shqiptare nuk elejon ket,por ne qofse ka kontaktuar diken jashte ksaj familje eshte diqka tjeter.une them se duhet shikuar daten e aksidentit dhe daten e shtazanis dhe munde te behet nje llogari dhe te dale rezultati qe para AKSIDENTIT te jet filimi i SHTAZANISE.

Pėrgjigjjunitana
16 Shkurt, 2013 - 19:15Edhe ne Austri ndodhing keto gjera..ne vendet perendimore car nuk na kane degjuar veshet,une jetoj prej 15 vjetesh ne angli dhe jam infermjer ketu keshtu qe mos u befasoni nga asgje,..mjeket aty e dine me saktesi daten kur ka mbetur shtatzene..ka ndodhur ne austri..nuk besoj se ka gisht familja kosovare..por ndonje monster aty ne spital,gjithsesi ADN te pakten do perjashtoi te pafajshmit .Gjithashtu edhe vajza ka nevoje per ndihme psikologjike qe te kujtohet per te verteten..kurse familjareve mos i bini ne qafe se boll tragjedi po kalojne.

PėrgjigjjuniNga nje ish student.
16 Shkurt, 2013 - 20:03Mos te nxjerim konkluzione dhe sygjerime para organeve hetimore.Keto jane tragjedi qe kane ndodhur ndodhin dhe do te ndodhin.Vetem te behen mesim dhe te ushtrohet me kujdes nga familjaret qe te mos i lene ne asnje cast vetem.Sa per femijen,mendoj ta mbajne se ai femi eshte ushqyer nga barku,gjaku dhe fryma e saj dhe do te jete nje shprese per te.

PėrgjigjjuniAgu
16 Shkurt, 2013 - 20:59Sadistet bejne gjithqka,qofte punetor shendetsor apo mikeprites. Atesia do te gjendet dhe autori i krimit te denohen shume,shume rende.

Pėrgjigjjunidori gjermani
16 Shkurt, 2013 - 22:58Perderisa ka qene ne qender kovalishence, eshte e qarte qe pacientja nuk ka qene ne gjerndje kome. Ne qendrat e kovalishences, levizja dhe hyrje-daljet jane te lira, deri ne nje ore te caktuar, zakonisht derin ne oren 23.00. Nga ana tjeter, ne cdo dhome ka lajmerues me zile te personelit, per cdo urgjence. Eshte budallallek te pretendohet per nje “perdhunim”. Ndofta vajza, pasi t`i krijojne mundesi familja duke i hequr presionin psikologjik, do te jete ne gjendje te tregoje sesi kane rrjedhur ngjarjet.Zhurma me shtypin sigurisht qe nuk e favorizon kete gje.

PėrgjigjjuniStar
17 Shkurt, 2013 - 01:02Nese do kete angazhim institucional kjo verifikohet nepermjet testit te ADN-se
qe mund ti behet femijes dhe te dyshuarve potenciale ne spital, qender rehabilitimi apo familjen kosovare ……Gjynah keta se jane te varfer e varet sa suport shteteror do kete nga shteti, po per mua ta cojne ceshtjen ne gjykate nderkombetare per shkeljen e te drejtave te njeriut…..

Pėrgjigjjuniarti
17 Shkurt, 2013 - 01:28avashi avashni more te keputur ne mes ju edhe austriaket,se kjo nuk ndodhka ne austri pse cfare jane keta austriaket informouni nje ere pastaje flisni shtet fashist e nasist jane se kame qenruar vete per disa muaj ne kete shtet racist dhe nuk degjoje se cfare thote veshi pore ate qe she syri,pore ministria e jashme qe disa dite me pare dergoje ne lajme se qytetaret shqipetare duen te kene kujdese ne disa vende te botes se jane ne rezik me jeten,nuke edine se rreziku me imadhe eshte atje ku nuke ta pret mendja.DHE SHTETI TE NTIMOJE KETE VAJZE SE KESHTU NA RRESPEKTOJE ME SHUME KETO SHTETE DHE JO TE FUSIM KOKEN NENE SHALE SI GJITHMONE.

Pėrgjigjjuniilir baci usa
17 Shkurt, 2013 - 02:14e pabesueshme te ndodhin gjera te tilla ne spitalet e austrise ne nje nga vendet me te mira te botes

PėrgjigjjuniKastriot
17 Shkurt, 2013 - 04:32Ku ėshtė Topalli “mrojtsia” e vajzave dhe grave.Po Liri Berisha,kjo”grua e madhe” qė merret me gratė?!…Tė tjerat qė shkruhen janė tė gjitha kapadaillėk shqiptar,qė i dinė tė gjitha…,por nė kurriz tė tė tjerėve.

Pėrgjigjjunilori
17 Shkurt, 2013 - 12:16Cfare spo na degjojne veshet …..o njerez nuk e kuptoni qe ajo goce nuk kupton ,,,,,mjaft e gjykuat ,paska pas flirt …..sa te pacipe jeni dhe pashpirt.
Po kosovareve i ka dal nami …jam e sigurte do jete ndonje manjak plak kosovar.

PėrgjigjjuniDjali
17 Shkurt, 2013 - 21:16Shteti dhe populli duhet ta ndihmoj si dhe qka ka naevoj kete familje e personalisht Floren
Diten e veshtire dihet miku i mire
Sherim sa me te shpejt per gocen
Shteti ti hulumtoj rasti ne Austri deri ne fund e ka per detyr

Pėrgjigjjunixhevda
17 Shkurt, 2013 - 22:02lexo,,,, josef fritzl,,, babi qe mbajti vajzen e mbyllur ne podrum per 24 vite dhe kishte 7 femije me te,,, edhe opsioni qe,,, lori,,, komenton mund te jete i mundshem pershendetje nga kosova

Pėrgjigjjunikaba
18 Shkurt, 2013 - 09:06Ju lutem te mos beni komente te kota ,nje gje eshte e qarte , i vellai i Florijes qenka nji tip kryefamiljari i pa cip pa moral dhe pa krenari familjari kure akuzon dhe fajeson ne menyre aq direkte , ne vend se te pyes te motren sote jemi ne kohen me te avansuar ku mune te behen analiza nga me te sakta dhe” do del dhendrri o burre mos u bej merak ti jo” vetem se u bere gazi i botes o vellai i Florijes , te te vije keq per florijen dhe akesidentin qe pati kurese per te vellain qe eshte aq torollakdhe i pacip, aspak fare , po pyte motren pyte nji her o burracak.

Pėrgjigjjunipanorama


.
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 12:35   #24
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,130
Thanks: 0
Thanked 601 Times in 345 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: E mbijetuara nga aksidenti i Himarės, Florije Peci, u pėrdhunua nė spita

S'paskam dyshuar kot une atehere. Te qenit skeptik ndonjehere te ndihmon te analizosh me mire disa situata. Sidoqofte shqyrtohet kollaj kjo akuze, mjafton nje test i DNA.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 14:23   #25
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,673
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: E mbijetuara nga aksidenti i Himarės, Florije Peci, u pėrdhunua nė spita

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga atrevido Shiko postimin
S'paskam dyshuar kot une atehere. Te qenit skeptik ndonjehere te ndihmon te analizosh me mire disa situata. Sidoqofte shqyrtohet kollaj kjo akuze, mjafton nje test i DNA.
Ke pasur te drejte deri tani
Kur te sqarohet kjo ngjarja mund te shkruajme me shume!
Kam nje parandjenje qe ka ngelur shtatzane diku tjeter?????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 14:43   #26
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Misteri me studenten e aksidentit..

Brari, pse e dhjet temen me komentet e gazetes ?!? Gjithe ky ēarēaf me komente !!!

Vendos linkun e artikullit dhe kush ka deshire shkon dhe i lexon komentet tek faqja e artikullit ...
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 14:48   #27
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,673
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri me studenten e aksidentit..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueBaron Shiko postimin
Brari, pse e dhjet temen me komentet e gazetes ?!? Gjithe ky ēarēaf me komente !!!

Vendos linkun e artikullit dhe kush ka deshire shkon dhe i lexon komentet tek faqja e artikullit ...
100% dakord per komentet
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 15:09   #28
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,710
Thanks: 2,242
Thanked 2,563 Times in 1,418 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 311
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri me studenten e aksidentit..

Rast teper i rende. Duhet urgjentisht qe te behet analiza e ADN-se dhe te zbulohet autori i kesaj vepre monstruoze.

Nje mjek e paska zene ne goje familjen kosovare te cilen e ka vizituar Florija. Motra e Florijes thote se ne ate familje, te perbere nga nje cift dhe vajza e tyre 20 vjeqare, kane shkuar gjithmone bashke. Pra, nuk ka ndodhur qe Florija te shkoj e vetme. Ketu gjithsesi duhet shtuar edhe fakti se familja kosovare ka qene inicuese e denoncimit te rastit ne institucionet e atjeshme, e qe eshte me rendesi te madhe.

Nga ana tjeter e kemi nje klinike me 120 dhoma e qe vetkuptohet se eshte e frekuentuar nga qindra paciente, staf mjeksor, vizitor etj ne dite.
Sipas mbi 70% te komentuesve/detektiveve ne komentet e sjellura nga bkari, i dyshimti kryesor ne kete rast del qe te jete kosovari.

Pasi qe eshte ne pyetje nje shtet i tille si Austria une jam i bindur se autori do te gjendet se shpejti. Pastaj do te deshiroja qe te lexoja edhe nje here komentet e te gjithe atyre qe kane marrur mundin te bejne detektivin, ne nje rast kaq te ndjeshem.

Une nuk i fus duart ne zjarr se nuk eshte autor kosovari, por me duket pak e tepruar kur komentuesit komentojne sikur te ishte shpallur rezultati i hetimit me fajtor kosovarin. E ne realitet hetimet vetem sa paskan filluar.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 15:20   #29
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,673
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri me studenten e aksidentit..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Rast teper i rende. Duhet urgjentisht qe te behet analiza e ADN-se dhe te zbulohet autori i kesaj vepre monstruoze.

Nje mjek e paska zene ne goje familjen kosovare te cilen e ka vizituar Florija. Motra e Florijes thote se ne ate familje, te perbere nga nje cift dhe vajza e tyre 20 vjeqare, kane shkuar gjithmone bashke. Pra, nuk ka ndodhur qe Florija te shkoj e vetme. Ketu gjithsesi duhet shtuar edhe fakti se familja kosovare ka qene inicuese e denoncimit te rastit ne institucionet e atjeshme, e qe eshte me rendesi te madhe.

Nga ana tjeter e kemi nje klinike me 120 dhoma e qe vetkuptohet se eshte e frekuentuar nga qindra paciente, staf mjeksor, vizitor etj ne dite.
Sipas mbi 70% te komentuesve/detektiveve ne komentet e sjellura nga bkari, i dyshimti kryesor ne kete rast del qe te jete kosovari.

Pasi qe eshte ne pyetje nje shtet i tille si Austria une jam i bindur se autori do te gjendet se shpejti. Pastaj do te deshiroja qe te lexoja edhe nje here komentet e te gjithe atyre qe kane marrur mundin te bejne detektivin, ne nje rast kaq te ndjeshem.

Une nuk i fus duart ne zjarr se nuk eshte autor kosovari, por me duket pak e tepruar kur komentuesit komentojne sikur te ishte shpallur rezultati i hetimit me fajtor kosovarin. E ne realitet hetimet vetem sa paskan filluar.
Shume drejt.Se akuzat behen kollaj,por e kam hallin se po doli e kunderta(qe klinika Austriake eshte pa faj)heren tjeter kur te ndodhi ndonje fatkeqesi do thone te huajtse me ju do merremi ne.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 15:40   #30
mary
DELIRIO
 
Avatari i mary
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: diku ne univers
Posts: 1,018
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
mary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: E mbijetuara nga aksidenti i Himarės, Florije Peci, u pėrdhunua nė spita

Kjo vajza eshte e paralizuar?
Nuk ka mundesi te flase sepse nuk flet dot apo nuk deshiron te flase??
I bej keto pyetje se nuk e kuptova akoma ne c'fare gjendje fizike eshte ajo
absurditeti i gjithe kesaj qeshtje eshte qe kjo e shkreta i mbijetoi nje tragjetie per te rene ne nje tjeter..gjithmone nese ne kete mes eshte i vertete perdhunimi..
__________________
I'm never gonna say i'm sorry for the essence of my soul
mary nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 15:48   #31
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,673
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: E mbijetuara nga aksidenti i Himarės, Florije Peci, u pėrdhunua nė spita

Kur te dali e verteta shkruhet.
Fantasi ka cdo njeri!
Dhe ajo klinika vdes se ekzistuari,po ishte e vertete qe nuk e diskutoj qe JO!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-02-2013, 19:42   #32
kermilli
V.I.P
 
Avatari i kermilli
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 385
Thanks: 13
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Misteri me studenten e aksidentit..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Revolucionar Shiko postimin
Shume drejt.Se akuzat behen kollaj,por e kam hallin se po doli e kunderta(qe klinika Austriake eshte pa faj)heren tjeter kur te ndodhi ndonje fatkeqesi do thone te huajtse me ju do merremi ne.
Revolucionar, ne Shqipot keshtu jemi Fluturojme me PRESH NE BYTH@.
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2015, 01:55   #33
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,604
Thanks: 5,217
Thanked 3,773 Times in 1,578 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: E mbijetuara nga aksidenti i Himarės, Florije Peci, u pėrdhunua nė spita

Me kujtohet ky rast por nuk mora vesh ne fund si perfundoi, kush ishte perdhunuesi apo ska mbaruar akoma hetimi edhe pse kalamoni eshte 3 vjec tani?
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur