Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-03-2013, 10:23   #41
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,423 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Filloi heshtja zgjedhore, tė shtunėn votojnė tė burgosurit, tė sėmurėt...

Shkup, 22 mars – Ka filluar heshtja zgjedhore pėr zgjedhjet lokale qė do tė mbahen tė dielėn mė 24 mars. Partitė, koalicionet dhe kandidatėt e pavarur, tė cilėt janė paraqitur pėr pjesėmarrje nė zgjedhjet, nė 20 ditėt e fundit para elektoratit i kanė prezantuar programet e tyre dhe kandidatėt dhe e kėrkuan votėbesimin e qyetarėve.

Votimi tė dielėn mė 24 mars fillon nė ora shtatė dhe do tė zgjasė deri nė orėn 19:00. Zgjedhjet lokale do tė mbahen nė 80 komuna dhe nė Qytetin e Shkupit.

Janė parashtruar 350 lista pėr kryetarė tė komunave dhe 480 lista pėr kėshilltarė.

Nė listat e kėshilltarėve janė kandiduar 8.528 persona. Nė 2.976 vendvotime, votėn e tyre, sipas listės zgjedhore duhet ta japin 1.743.403 qytetarė.

Pėr kryetar dhe pėr Kėshilltar tė kryeqytetit Shkup, tė drejtėn e tyre pėr votė mund ta shfrytėzojnė 443.770 qytetarė tė regjistruar nė Listėn e vetme zgjedhore nė 536 vendvotime.

Tė shtunėn tė drejtėn e tyre tė votės nė shtėpitė ndėshkuese-pėrmirėsuese do ta realizojnė 1.446 votues, ndėrsa jashtė vendit tė jetesės 136 zgjedhės me status tė personave tė shpėrngulur brenda vendit, personat qė ndodhen nė vuajtjen e masės sė burgimit shtėpiak dhe personat e sėmurė, tė cilėt e kanė kėrkuar kėtė nė komisionet komunale zgjedhore/Zhurnal.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2013, 19:46   #42
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,844
Thanks: 263
Thanked 253 Times in 186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

23 Mars 2013 - 13:26 | LAJME

Maqedoni, ndalohet ulja e 6 avionėve me shqiptarė, duan tė votojnė

MAQEDONI- 6 avionė me emigrantė shqiptarė janė ndaluar tė ulen nga Agjencia e Fluturimeve Maqedonase. Vetėm njė ditė nga zgjedhjet lokale qė do tė mbahen tė dielėn nė tė gjithė vendin, qindra emigrantė shqiptarė kthehen nė Maqedoni pėr tė votuar.

Kėrkesat e aviokompanive “Air Bukuresht” dhe “Enter Air”, pėr ulje nė Maqedoni janė refuzuar pėr shkak se ato nuk kishin plotėsuar procedurat evropiane dhe se me kėtė qėllim ėshtė bėrė refuzimi.

Dy aviokompanitė kishin pėr qėllim tė realizonin fluturime ēarter tė shtunėn dhe tė dielėn nė kėtė destinacion, ndėrsa tė gjithė pasagjerėt ishin mėrgimtarė qė do tė mbėrrinin nė vend pėr zgjedhjet lokale tė 24 marsit.

Partitė Shqiptare nė Maqedoni po punojnė pėr uljen e avionėve, ndėrkohė qė raportohet se nė total janė 20 avionė me emigrantė qė kthehen pėr tė votuar.
(e.m/BalkanWeb)
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 06:42   #43
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,844
Thanks: 263
Thanked 253 Times in 186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Ndonjė tė nga FYROm-i? Si po shkojnė zgjedhjet? A arritėn shqiptarėt qė nuk u lejuan tė ulen nė Shkup?
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 08:10   #44
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,423 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Dėshtojnė planet amatore, "zbarkojnė" mėrgimtarėt

Shkup/Ohėr, 23 mars - Pėrpjekjet amatore pėr tė penguar ardhjen e mėrgimtarėve shqiptarė nė Maqedoni, kanė dėshtuar pėrfundimisht.

Ndonėse me disa orė vonesė, janė realizuar tė gjitha aterrimet e avionėve me tė cilat po mbarten disa mijėra shqiptarė, pėr tė votuar nė zgjedhjet e sė dielės.

Lajmi i rremė pėr bombė, si njė orvatje e dėshpėruar pėr tė penguar ardhjen e mėrgimtarėve, nuk ka demobilizuar aspak shqiptarėt e fortpėrcaktuar tė diasporės, tė cilėt kanė ardhur kėto ditė nė fluks tė lartė nga e mbarė bota.

Avioni i fundit qė duhet tė arrijė nga vendet perėndimore, ėshtė ai i Cyrihut, i cili duhet tė aterrojė nė Ohėr nė ora 00,05/zhurnal.mk

Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 08:11   #45
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,423 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Huliganėt maqedonas thyejnė dyqanet dhe veturat e shqiptarėve

Shkup, 24 mars - Tė rinj maqedonas gjatė mbrėmjes sė kaluar rreth prėj 23:00 nė lagjen Nerez tė Shkupit tė banuar kryesisht me shqiptarė qė bėn pjesė ne komunėn e Karposhit kanė thyer disa dyqane tė shqiptarėve dhe kanė djegur disa vetura.

Banorėt e shqetėsuar kanė hasur nė njė turmė huliganėsh tė cilėt me thirrje antishqiptare dhe me mjete tė forta kanė sulmuar pronat e shqiptarėve duke shkaktuar dėme tė mėdha materiale.

Policia mėsohet se ka dalė nė vendin e ngjarjes dhe ka arrestuar mė sė paku 4 persona.

Nė mbrojtje tė qytetarėve shqiptarė tė Nerezit kanė shkuar edhe kreu i BDI-sė nė Shkup, nė mesin e tė cilėve edhe Izet Mexhiti, kryetar i Ēairit.

Policia ka siguruar banorėt se do ta zbardhė rastin dhe do t’i dorėzojė para ligjit tė gjithė ata qė kanė shkaktuar dėme.

Shqiptarėt e Nerezit shpeshherė janė bėrė cak i sulmeve tė maqedonasve, njė gjė e tillė kishte ndodhur edhe vitin e kaluar kur u thyen dhe u sulmuan pronat e shqiptarėve nga huliganėt maqedonas/zhurnal.mk
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 09:10   #46
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,423 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Vazhdon fluksi i mbėrritjes sė mėrgimtarėve

Mijėra mėrgimtarė kanė mbėrritur dje dhe sot nė Maqedoni, pėr tė shprehur tė drejtėn e tyre tė votės pėr zgjedhjet lokale.

Pritje tė gjata nė kufi, aterimet e aeroplanėve ēarter nėpėr aeroportet e vendit dhe ate tė Prishtinės pritet tė jenė edhe sot, pasi qė dje ka pasur disa aterime tė aeroplanėve ēarter kryesisht nga Zvicra.

Pėr sot janė paralajmėruar rreth 9 fluturime ēarter nė Aeroportin e Ohrit, ndėrsa kryesisht bėhet fjalė pėr mėrgimtarė shqiptarė qė vijnė pėr tė votuar pėr Kėrēovėn dhe Strugėn. Siē mėsohet vetėm nė Kėrēovė kanė mbėrritur rreth 7 mijė mėrgimtarė nga Evropa dhe SHBA-tė. Njė numėr i konsiderueshėm i mėrgimtarėve ka ardhur edhe nė Strugė, por edhe nė Dibėr.

Pėrveē fluturimeve, nė pikat kufitare ka pasur fluks tė gjatė tė makinave tė mėrgimtarėve, pasi qė qindra familja kanė gjetur kėtė mėnyrė pėr tė ardhur nė vendlindje pėr tė shfrytėzuar tė drejtėn e votės. Fluksi i madh i makinave ka bėrė qė tė ketė pritje tė gjata nė pikat kufitare si Horgosh, Batrovc por edhe nė Tabanoc. Disa mėrgimtarė janė ankuar pėr pritje tė gjata edhe nė kufirin e Bllacės, pasi qė ata kishin mbėrritur pėrmes aeroportit tė Prishtinės. Mėrgimtarėt kanė theksuar se janė pėrballur me pritje tė gjatė, pėr shkak tė kontrolleve dhe verifikimeve mė tė detajuara nga ana e autoriteteve kufitare tė Maqedonisė. (INA)
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 10:54   #47
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,423 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Ju lumte. Shpresoj se ky angazhim dhe keto shpenzime te shpaguhen ne fund.


Nė Kėrēovė arritėn dhjetėra autobusė me mėrgimtarė

Kėrēovė, 24 mars - Nė Kėrēovė po votohet me tempo tė pėrshpejtuar qysh nga orėt e hershme tė mėngjesit.

Nė qytet rreth orės 8:30 janė vėrejtur shtatė autobusė qė kanė arritur nė qendėr tė qytetit, qė sollėn me qindra mėrgimtarė nga Zvicra dhe Austrija, transmeton Albtime.

"Kemi ardhur vetėm pėr tė votuar dhe menjėherė kthehemi prapė. Nesėr jemi nė punė dhe nuk kemi kohė pėr tė humbur. Autobusat na presin dhe pėr 30 minuta kthehemi pėr Zvicėr apo Austri", deklaroi njėri nga mėrgimtarėt.

Deri mė tani nė Kėrēovė nuk janė vėrejtur probleme apo ndėrprerje tė procesit tė votimeve/zhurnal.mk
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 16:12   #48
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,423 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

34.8 PĖR QIND VOTUAN DERI NĖ ORA 13:00

(E plotėsuar)Komisioni Shtetėror Zgjedhor nė Maqedoni ka njoftuar se deri nė orėn 13:00 kanė votuar 554.883 votues apo 34,8 pėr qind nga numri i pėrgjithshėm i votuesve nė Maqedoni.

Numri mė i madh i votuesve ėshtė regjistruar nė Vevēan me rreth 60,5 pėr qind dhe nė Kėrēovė me rreth 55 pėr qind.


Lideri i PDSH-sė Thaēi ėshtė fshirė nga lista e votuesve

Kryetari i PDSH-se Menduh Thaēi nuk ka mundur sot tė votojė nė vendvotimin e tij pasi emri i tij ėshtė fshire nga listat e votuesve.

“Nuk isha nė listėn zgjedhore edhe pse dokumentin e kam biometrik, kam pasaportė biometrike. Ministria e punėve tė brendshme, njėsia rajonale e Tetovės nuk e ka informuar entin statistikor se unė kam dokument biometrik dhe kam tė drejtė tė votoj. Kjo na shtyn tė dyshojmė se shumė ēėshtje janė tė parregullta, sipas informacioneve qė kemi nė shtabin tonė, nė shumė komuna ka me qindra njerėz tė cilėt kanė dokumente tė rregullta por nuk janė nė listat zgjedhore. Shpresoj qė gjithēka do tė jetė nė rregull por kjo ėshtė njė sinjal shumė i keq pėr mundėsinė e manipulimit tė procesit zgjedhor”, ka thėnė Thaēi pėr mediat./Sh/


Pa probleme po zhvillohet votimi nė Tetovė

Votimi nė komunėn e Tetovės deri tani po zhvillohet pa probleme, nė kohė janė hapur vendvotimet.

Ėshtė kontaktuar me tė gjithė kryetarėt e kėshillave zgjedhor dhe me Komisionin komunal zgjedhor dhe ėshtė kumtuar se nė Zherovjan, nė vendvotimin 2066, mungojnė dy fletvotime. Pėr kėtė ėshtė informuar edhe Komisioni Shtetėror i Zgjedheve.

Nė komunėn e Tetovės tė drejtėn vote kanė 77.570 persona, tė cilėt nė 92 vende mund tė zgjedhin prej pesė kandidatėve pėr kryetar komune.

Sipas Komisionit komunal zgjedhor, jehona ėshtė 6,58 pėr qind deri nė orėn 10./Sh/


Raportime pėr parregullsi nė disa vendvotime

Asociacioni qytetar “Most” bėri tė ditur sot se janė hapur tė gjitha vendvotimet nė Maqedoni dhe se vėzhguesit e saj janė nė terren, dhe se nė disa vendvotime janė vėrejtur parregullsi tė caktuara, qė nuk dėmtojnė procesin.

Kryetari i kėtij asociacioni, Darko Aleksovski deklaroi se nė vendvotimin 1720 nė komunėn e Strumicės pas hapjes sė vendvotimit menjėherė ėshtė ndėrprerė votimi, pėr shkak se ėshtė vėrtetuar se ekziston tepricė e fletėve tė votimit, edhe ate 33 fletė votimi. Pas verifikimit nga komisioni komunal ėshtė konstatuar se bėhej fjalė pėr gabime nė numrat serik dhe ėshtė urdhėruar qė kjo parregullsi tė nėnvizohet nė raport.

Vendvotimi 0957 nė Kriva Pallankė ėshtė hapur me njė orė vonesė pėr shkak tė borės. Nė Shtip ėshtė mbyllur pėr njė kohė tė shkurtėr njė vendvotim pėr shkak se ka pasur materiale reklamuese tė njė partie dhe kandidati.

“Most” ka bėrė tė ditur se qytetarėt qė duan tė raportojnė pėr parregullsi mund tė lajmėrohen nė telefonin falas 080 080 080. Ky asociacion ka bėrė tė ditur se do tė ketė konferencat me gazetarėt nė orėn 13, 17 dhe 21. Mbi 3200 vėzhgues tė kėsaj shoqate po vėzhgojnė procesin e zgjedhjeve./INA/

Maqedonia voton

Nė ora 7:00 janė hapur vendet e votimeve nė tė gjithė territorin e Maqedonisė. Maqedonia sot i zgjedhė kryetarėt dhe kėshilltarėt e komunave nė 80 komuna dhe Qytetin e Shkupit.

Qytetarėt nė vendin e votimit do tė marrin nga dy fleta votimi, pėrveē nė qytetin e Shkupit ku do t’i marrin katėr fleta.

Nė komunat tjera qytetarėt marrin fleta votimi pėr kandidatin pėr kryetar komune, dhe pėr kėshilltar, kurse nė Shkup marrin pėr kandidatin pėr kryetar komune dhe kėshilltarė tė komunės ku jetojnė, si dhe pėr kandidat pėr kryetar dhe kėshilltar tė qytetit tė Shkupit.

Votimi ėshtė i fshehtė dhe qė ai tė fitojė duhet tė fitojė 51 pėr qind e votave nga 33 pėr qind e qytetarėve qė kanė dalė nė votime.

Vendet e votimeve do tė jenė tė hapura deri nė ora 19:00//Kosovapress/
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 17:12   #49
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,362
Thanks: 655
Thanked 579 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

I lumte mergimtareve per udhetimin qe kane bere vetem per te votuar dhe per t'i ndihmuar vellezerve te tyre vendore qe te rrisin numrin e votave dhe te permbysin maqedonet.. Shpresoj qe shqiptaret te kene arritur nje mareveshje per unifikim para dites se votimit..!
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 17:53   #50
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,362
Thanks: 655
Thanked 579 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Pėrfundon gara zgjedhore

Kėrēovė, 24 mars - Procesi zgjedhor ka pėrfunduar nė ora 19. Votuesit tė cilėt ndodhen brenda hapėsirės sė qendrave tė votimit dhe qė nuk kanė mundur tė realizojnė deri nė ora 19 tė drejtėn e votės, do tė lejohen megjithatė tė hedhin votėn e tyre.

Deri nė orėn 17, jehona e votuesve nė Kėrēovė ka qenė 71.83 pėr qind.

Nė kėtė qytet qė nga ora shtatė e mėngjesit janė hapur 106 vendvotimet ku votėn e tyre duhet ta hedhin 48044 votues, sa janė tė regjistruar nė regjistrin zgjedhor.

Procesi zgjedhor ka nisur pa probleme, ndėrsa deri nė ora 13, jehona e votuesve atje ishte 56 pėr qind.

Ndryshe, tė dyja palėt edhe shqiptarėt dhe maqedonasit prognozojnė fitore nė kėtė qytet.

Kandidat shqiptar pėr kėtė komunė ėshtė Fatmir Dehari nga BDI me mbėshtetje edhe tė PDSH-sė e RDK-sė, ndėrsa nga VMRO-DPMNE e LSDM Bllagoja Despotovski.

KSHZ ka publikuar tė dhėnat e daljes sė votimit deri nė ora 17, dhe rezulton se tė drejtėn e votės e kanė realizuar 1.001.757 qytetarė, ose 57.53 pėr qind e trupit votues.

Mė poshtė mund t’i gjeni komunat shqiptare me pėrqindjen e daljes sė votuesve:

Haraēinė: 55.32 pėr qind
Tetovė: 50.79 pėr qind
Ēair, 44.26 pėr qind
Strugė: 57.81 pėr qind
Saraj: 50.63 pėr qind
Gostivar: 48.61 pėr qind
Likovė: 46.48 pėr qind
Studeniēan: 51.61 pėr qind
Tearcė: 46.19 pėr qind
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 17:57   #51
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,423 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Perqindje shume e ulet e daljes ne zgjedhje. Disa komuna mezi e pasken arritur 50%-shin, e disa tjera nuk e kane arritur as ate. Ky eshte rezultat i zhgenjimit ne politikanet e atjeshem.

Gon, ku mund te shohim perqindjen e daljes ne votime ne komunat e banuara me sllave?
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 18:14   #52
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,362
Thanks: 655
Thanked 579 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Perqindje shume e ulet e daljes ne zgjedhje. Disa komuna mezi e pasken arritur 50%-shin, e disa tjera nuk e kane arritur as ate. Ky eshte rezultat i zhgenjimit ne politikanet e atjeshem.

Gon, ku mund te shohim perqindjen e daljes ne votime ne komunat e banuara me sllave?
Keto statistika i gjeta tek Telegrafi:

Numri i votuesve Votuan Pėrqindja

Haraēinė 8.535 4.691 55,32%

Vrapēishtė 23.427 11.176 47,72%

Gostivar 75.139 36.511 48,61%

Dibėr 16.936 7.736 45,73%

Zhelinė 20.829 8.340 40,07%

Kėrēovė 48.075 34.521 71,85%

Likovė 22.852 10.566 46,48%

Saraj 28.444 14.367 50,63%

Strugė 56.341 32.549 57,81%

Studeniēan 13.944 7.185 51,61%

Tetovė 77.570 39.372 50,79%

Ēair 55.566 24.548 44,26%

Tearcė 20.657 9.536 46,19%

Kumanovė 88.708 46.239 52,21%

Nuk e njoh mire ate rajon
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 18:24   #53
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,423 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Faleminderit Gon. Te gjitha keto komuna jane me shumice shqiptare dhe perveq Struges e Kercoves qe nuk jane te sigurta, te tjerat do te vazhdojne te qeverisen nga shqiptaret. Struga dhe Kercova kane perqindje te larte te sllaveve, gati sa te shqiptareve, dhe secila vote eshte e rendesishme. Ne ato komuna perqindja e daljes ne zgjedhje qenka me e larte dhe kjo eshte rezultat i ardhjes se diaspores shqiptare per pjesmarrje ne votime.

Interesi me i madh eshte te Kercova sepse deri me tani nuk ka qene e qeverisur nga shqiptaret dhe tani, pas decentralizimit, ka mundesi qe te fitohet nga shqiptaret.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 20:06   #54
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,890
Thanks: 73
Thanked 33 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

http://www.youtube.com/watch?v=2jSZgw-Q8lQ

pa fjale !!
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 21:20   #55
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,362
Thanks: 655
Thanked 579 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

A ka kush qe na sjell ndonje lajm nga Maqedonia ne keto caste mo...?!
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 21:29   #56
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,362
Thanks: 655
Thanked 579 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

A ka me shume shqiptare Kumanova apo sllave?!!
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 21:32   #57
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,362
Thanks: 655
Thanked 579 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

LSDM: Prijmė nė Qendėr dhe Veles

Shkup, 24 mars - Lidhja Social-Demokrate e Maqedonisė (LSDM) ka njoftuar se po prijnė nė komunat Qendėr dhe Veles.

Nga kjo parti thonė se kandidati i tyre pėr komunėn Karposh, Andrej Petrov, do tė shkojė nė balotazh me kundėrkandidatin e Partisė Pėrparimtare Serbe, Stevēo Jakimovski.

Disa media maqedonase kanė dhėnė informacionin se Jakimovski ka marrė shumicėn e votave tė qytetarėve tė Karposhit.

21:25 - Lidhja Social-Demokrate e Maqedonisė (LSDM) ka bėrė tė ditur se kanė fituar nė gjashtė komuna.

Ashtu siē pritej, LSDM ka fituar qė nė raundin e parė nė Strumicė dhe Kumanovė, kurse fitore ėshtė regjistruar edhe nė Debarcė, Berovė, Rankovcė dhe Bogdanci.

Pritet qė LSDM tė prezantojė sė shpejti edhe rezultatet e komunave tė tjera.
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 21:36   #58
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,423 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Nuk eshte zyrtare akoma. Megjithate duket pune e kryer.

Shqiptarėt e fitojnė Kėrēovėn?

Kandidati shqiptar pėr komunėn e Kėrēovės, Fatmir Dehari, siē mėsohet jozyrtarisht, ka fituar pėrballė kundėrkandidatit maqedonas.
Jozyrtarisht nga shtabi i BDI-sė nė Kėrēovė kanė informuar pėr INA se Dehari ėshtė nė epėrsi pėrballė kandidatit maqedonas, Blagoja Despotovski.

Fitoren e kandidatit shqiptar e kanė paralajmėruar edhe mediat maqedonase. Televizioni Telma dhe disa portale maqedonase kanė shkruar para pak ēasteve se maqedonasit kanė humbur Kėrēovėn.

“Kandidati i pėrbashkėt i VMRO-DPMNE dhe LSDM mė se e sigurt ka humbur zgjedhjet”, ka raportuar Telma, duke shtuar se pėrkrahėsit e VMRO-DPMNE janė shpėrndarė nga shtabi partiak.

Ndėrkohė, nė shtabin qendror tė BDI akoma nuk ka rezultate zyrtare dhe se mijėra qytetarė shqiptarė janė nė pritje tė rezultateve preliminare. /Telegrafi/
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 21:38   #59
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,538
Thanks: 2,114
Thanked 2,423 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
A ka me shume shqiptare Kumanova apo sllave?!!
Sllave.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 21:42   #60
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet vendore nė FYROM (Maqedoni) 2013

Do duhej ndonje qe jeton ne Maqedoni,ai mund te na shpegonte ndonje gje.
Rezultatet e raundit te pare dalin sot ? E me dy turne votimet jane edhe per komunat e vogla ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur