Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-02-2013, 10:52   #81
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,472
Thanks: 0
Thanked 30 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Kenge per kurbetin...

Kam nje kenge per te kenduar
Kam nje dert per te vajtuar
Nje semundje e pasheruar
Qysh nga shekujt e kaluar
Qaj moj zemer e plagosur
Vajto ti moj nena plake
Mergimi djemte t'i ka sosur
Ikin e s'te vijne prape
Qan nena me ligje plote
Na iken djemte neper ote
O ē'eshte keshtu o i madhi Zot
vene me kembe e vijne pa koke.
Shqiponja u hidherua
per djemte e saja azgane
sa dhe burri qan si grua
O djem mos lini vatane


Kenge vaji...

Shoke me bini longare
e do ti bie ne te qare
e do ti bie ne te qare
per ate miken e pare
e do ti bie ne te qare
per ate miken e pare
Do vete ti zbuloj varre
qe ta shoh se c'nur ka marre
e qe ta shoh se c'nur ka marre
nur te zi apo te bardhe
e qe ta shoh se c'nur ka marre
nur te zi apo te bardhe
E ku ke rene moj trendeline
e pse s'm'kujton mua te zine
e te kujtoj e qaj me lot
o jam thelle e nuk dal dot
e te kujtoj e qaj me lot
o jam thelle e nuk dal dot
Te kujtoj e qaj me lot
o jam thelle e nuk dal dot
e me kane rene floket mbi faqe
si dy tufa manushaqe
e me kane rene floket mbi faqe
si dy tufa manushaqe
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2013, 11:26   #82
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin

Kenge per kurbetin...

Kam nje kenge per te kenduar
Kam nje dert per te vajtuar
Nje semundje e pasheruar
Qysh nga shekujt e kaluar
Qaj moj zemer e plagosur
Vajto ti moj nena plake
Mergimi djemte t'i ka sosur
Ikin e s'te vijne prape
Qan nena me ligje plote
Na iken djemte neper bote
O ē'eshte keshtu o i madhi Zot
vene me kembe e vijne pa koke.
Shqiponja u hidherua
per djemte e saja azgane
sa dhe burri qan si grua
O djem mos lini vatane
Misty, ndonjėherė nuk ėshtė e lehtė tė gjenden videot e kėtyre teksteve,
por sa tė kesh mua kėtu, mos e ēaj kokėn..

http://www.youtube.com/watch?v=p6kEWdslsgc
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue
Kenge vaji...

Shoke me bini longare
e do ti bie ne te qare
e do ti bie ne te qare
per ate miken e pare
e do ti bie ne te qare
per ate miken e pare
Do vete ti zbuloj varre
qe ta shoh se c'nur ka marre
e qe ta shoh se c'nur ka marre
nur te zi apo te bardhe
e qe ta shoh se c'nur ka marre
nur te zi apo te bardhe
E ku ke rene moj trendeline
e pse s'm'kujton mua te zine
e te kujtoj e qaj me lot
o jam thelle e nuk dal dot
e te kujtoj e qaj me lot
o jam thelle e nuk dal dot
Te kujtoj e qaj me lot
o jam thelle e nuk dal dot
e me kane rene floket mbi faqe
si dy tufa manushaqe
e me kane rene floket mbi faqe
si dy tufa manushaqe
Kjo ėshtė e njėjta me kėtė qė solle ti, por me tekst tė shkurtuar.
Fillon tek 0:10.
Shokė mė bini longarė - Grupi "Bilbili", Vlorė
Shokė, mė bini longarė
do t'i bie duke qarė

Pėr atė miken e parė
do t'i bie duke qarė
(pas ēdo strofe)

Do t'i bie duke qarė
pėr atė miken e parė

Do marr shatin dhe kazmanė
do vete t'i zbuloj varrė

Ta shoh se ē'nur i ka rarė
nuk i kuq a nur i bardhė
http://www.youtube.com/watch?v=A2vzJA3CKBo
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2013, 11:41   #83
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,472
Thanks: 0
Thanked 30 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Misty, ndonjėherė nuk ėshtė e lehtė tė gjenden videot e kėtyre teksteve,
por sa tė kesh mua kėtu, mos e ēaj kokėn..

http://www.youtube.com/watch?v=p6kEWdslsgc


Kjo ėshtė e njėjta me kėtė qė solle ti, por me tekst tė shkurtuar.
Fillon tek 0:10.
Shokė mė bini longarė - Grupi "Bilbili", Vlorė
Shokė, mė bini longarė
do t'i bie duke qarė

Pėr atė miken e parė
do t'i bie duke qarė
(pas ēdo strofe)

Do t'i bie duke qarė
pėr atė miken e parė

Do marr shatin dhe kazmanė
do vete t'i zbuloj varrė

Ta shoh se ē'nur i ka rarė
nuk i kuq a nur i bardhė
http://www.youtube.com/watch?v=A2vzJA3CKBo

....
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2013, 09:57   #84
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Bėra dasėm, tunda fshanė
Marrėse: Diana Ruēi
Kthyes: Sulo Zeka
_____

Vjehrra:
Bėra dasėm, tunda fshanė
lumja un' ē'nuse kam marrė
kur mė sheh, i therin sytė
e urt' gati sa s'mė mbytė

S'mė ka gėnjyer syri fare
nusja jonė sa e mirė
tamam porsi dhi xanxare
fillon sherrin qė pa gdhirė

Nusja:
Nuk priti tė dilte java
mė flet vjehrra maja-maja
s'mė la t'mė shtohej sevdaja
po filloi nga shamataja

Thashė kur tė vete nuse
do gjėjė njė vjehrrė pa huqe
mė mirė pa burrė fare
se sa me ty telendare

Vjehrri:
Nėm njė ujė moj nuse
Nusja:
Merre vet', prapa e ke
nuk kam koh' tė jap dhe ujė
se e kam shtėpin' rrėmujė

Nusja:
Ububu se u ēėmėnda
Vjehrri:
Ē'ke moj nuse, ēfar' tė bėra?
Nusja:
I fute mustaqet brėnda
s'ka ē'mė duhet mė kjo shtėmba

Vjehrra:
Nusja jon' ē'ėsht' e vėrteta
ėshtė siē e deshėm vetė
Nusja:
Prindėr lash' e prindėr gjeta
lėm' o zot tė rroj pėrjetė
http://www.youtube.com/watch?v=Zu-dXiGj5r4
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2013, 10:21   #85
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Kėngė pėr Numan Balėn - Lapardha, Vlorė
Marrės: Feti Brahimi
_______

Dėrgon pashai fermanė
Lumi Numan Bala, lumi (pas ēdo vargu)
Mbi Tragjas dhe mbi Dukatnė
Ju pleq tė zini Numanė
Si ta zėmė, po qysh ta mbajmė
Se na bėn lakra me kamė
Vrisni me plumb qerratanė
Se ka kundėrshtuar pashanė
http://www.youtube.com/watch?v=Y6v9yyRjpQc
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2013, 20:46   #86
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

"Zura njė mike suljote" - Himarė
Marrėse: Eleni Mėrkuri
Kthyes: Dhimitraq Bala
Kthyes: Kristo Ēipa
Iso: Eleni Joshi
________

Zura njė mike suljote
naze, naze puna jote
aman o mike suljote

Ē'mė treti sevdaja jote
Leshverdha si kardhiqiote
Mot mė mot e gjysmė viti
U deshėm e njeri s'na diti
http://www.youtube.com/watch?v=Syz2SqJR4U4
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2013, 08:10   #87
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

O lejmon, more lejmon – Grupi “Ēipini”
Marrės: Kalo Bregu
_______

Nėpėr bahēe kur valon
o lejmon, more lejmon¹

N'ato dritaret me fron
ka dalė njė vajzė e shikon

Ka dalė njė vajzė e shikon
njė zė bilbili dėgjon
1. limon

http://www.youtube.com/watch?v=v9vzQIEzvvQ
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2013, 06:45   #88
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

"Liro sumbullesha"
Teksti: Zaho Balili
_______

Shkon Lirua posht' e pėrpjetė

Vallahi, nėna t'i ka bėrė
bilahi, zoti t'i ka falė
o djal' i vogėl sevdalli
ēuno more djalė
(pas ēdo vargu)

Ajo Lirua sumbulleshė
O e bukur, xhinde vetė
Majėkėmbe aq e sertė
U sėmurt', ilaē mos gjetė
Tė vish tė mė shėrosh vetė
Tė putha te faqeshegėt
Pa tė tjerat vijnė vetė
http://www.youtube.com/watch?v=QOJp8npVTus
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 10:32   #89
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

"Bejkė e derdhura nga vėndi"
Marrėse: Vitori Balili
_____

Dola nė gėrxh e nė majė
si llojisesh e po qajė

Si llojisesh e po qajė
njė maraz do tė mė hajė

Njė maraz do tė mė hajė
moj marazi yt mė hėngri

Moj marazi yt mė hėngri
bejk' e derdhura nga vėndi

Bejk' e derdhura nga vėndi
nga balta qė del ergjėndi

Nga balta qė del floriri
moj mė prishe nga fiqiri
http://www.youtube.com/watch?v=OLvnenFmm2A
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2013, 20:13   #90
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Do marr penėn pėr tė shkruar
Marrės: Nazif Ēela
_______

Do filloj duke menduar
mė zėmėr tė pėrvėluar
sot qė erdh’ dit’ e bekuar
do marr penėn pėr tė shkruar

Do marr penėn pėr tė shkruar
mė dridhen tė zezat duar
tė kėqijat qė m’u qepnė
pėr patriot ‘Smail benė

Pėr ‘Smail be bukurinė
qė ėshtė shtrir’ nė Kaninė
kombin tėn’ e kanė nxirė
Shqipėris’ i hodhn’ mavrinė

Kėto fjalė kur i thonė
se kanė me vete zotnė
maln’ e madh baba Tomorė
qė ta merr frėngun nė dorė
http://www.youtube.com/watch?v=UjDWQEKxSTE
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2013, 08:23   #91
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Vajza e Valėve - Himarė

Vajz’e valėve, zemėra s'ia mban
Mbi njė gur anės sė detit qan e zeza, qan

Pret atė qė pret, e njė dhimbje ndien
Gjithė bota ven’ e vijnė, por ai nuk vjen

Pranvera arrin njė mėngjes tė qet’
Ven’ e vijnė dallėndyshet, vajza u thėrret

Ju tė bukur zogj, tek ju kam njė shpres’
Ju qė ēani dete, male, dua t'ju pyes

Mos e patė ju, rron apo nuk rron
Ndonjė lajm a ndonjė letėr, vallė mė kujton

Njė jetime jam, pa bab’ e pa nėn’
Njė tė dashurė qė doja, iku dhe mė la

Thosh i mjeri djal’ – Vajz’ e valėve
Merre kėtė letėr, qamė, kėshtu qe pėr ne
http://www.youtube.com/watch?v=8Fh7PBx0-Vg
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2013, 19:33   #92
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Me sa kuptoj unė, kjo kėngė i kushtohet njė kryengritjeje tė vogėl fshatare nė periudhėn e Tanzimatit. Fshatarėt nuk pranuan tė paguanin taksat (xhelepet) dhe, pėr t'i ndėshkuar, Milo xhelepēiu me osmanėt dogjėn fshatin Povėl. Lumė quhet zona qė pėrmbledh fshatrat e lumit Shushicė, ndėrsa shprehja "Dil o Lumė" ėshtė thirrje qė u bėhej fshatrave tė kėsaj zone pėr t'u ngritur. Dumjaket janė kuti prej druri nė tė cilat mbahej drithė dhe ushqime.
Dil o Lumė - Lapardha, Vlorė
Marrės: Fehti Brahimi
_____

Dil o Lum' i Vlorės'o
Dil, dil, dil o Lumė

Dil o Lum' i Vlorės, dilė
(pas ēdo strofe)

Tė mėdhenj, tė vegjėl'o
Dil, dil, dil o Lumė

Digjemi nė Povėl'o
Dil, dil, dil o Lumė

Kemi pun' me Milon'o
Dil, dil, dil o Lumė

Na kėrkon xhelepet'o
Dil, dil, dil o Lumė

Xhelepe, dumjake, s'ka
Dil, dil, dil o Lumė

Ėshtė vėndi fukara
Dil, dil, dil o Lumė
http://www.youtube.com/watch?v=2dWQ6C238N8
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2013, 22:51   #93
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Ē'i do nazet - Dukat, Vlorė

Mos u tund moj qumėshtore
Ē'i do nazet'o

Nazet'o, nazet e tua
Je e vogėl, jo s'i dua

Dhe njė ēikė mendjen ma more
Ē'i do nazet'o

Je akoma pėr t'u rritur
Ē'i do nazet'o

I ziu ta kisha ditur
Ē'i do nazet'o

Dhe ca kohė tė kisha pritur
Ē'i do nazet'o

http://www.youtube.com/watch?v=DJOsMH_MOZg
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2013, 21:24   #94
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Ē'mė ka marrė malli rėndė

Ē'mė ka marrė malli rėndė
pėr njė stanė nė korije
tė shoh dhėnt' kur vijn' nė tėndė
tė ulem dhe unė nė hije

Rrugėn le ta bėj nė kėmbė
tė pi uj' rrėz' njė lajthie
tė kėrrit mallin nė hėnė
tė mė lag' vesa qė bie

Tė vė kopenė nė shtrungė
njė nga njė t'i shkoj tespije
tė mbushen vedrat me shkumė
shkum' e deles me aq shije

Me barinjt' tė marr njė kėngė
dhe culės ėmbėl t'i bie
tė veshė gunėn pa mėngė
tė ngarkoj mushkėn me zile

Ē'mė ka marrė malli rėndė
rėndė ē'mė ka marrė malli
pėr njė stan e pėr njė tėndė
pėr ēikat qė nxjerr stėrralli
http://www.youtube.com/watch?v=Z0UulRpXMq8
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2013, 16:28   #95
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Si manare vjen pėr dore – Grupi “Buron kėnga labe”
Marrės: Viktor Nanaj
____

Si manare vjen pėr dore
Moj mushk’ e urtė punėtore

Do kaloj malet me borė
Kurban bėj dashin pėrēorė

Do ta therim nė kurorė
Vėnd i shenjt’ baba Tomorė
http://www.youtube.com/watch?v=ntFVEyUA1so
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2013, 06:58   #96
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Ti je ilaēi i ēobanit – Pilur, Vlorė

O pėrkarshi detit tė kaltėr
Ndėnja tė shpodhem njė ēikė
Ti je dir’ si zog i shkathėt
Xixa mė lėshuan sytė

O nė tė marrēa moj manushaqe
S’dua doktor e ilaēe
O mos u nxit’ o zog i shkathėt
Bregu ėshtė vėnd i ashpėr
(pas ēdo strofe)

O mė tė ēelur tė bajames
Dola, anės detit shkova
Shkova e mblodha manushaqe
Dora m’u mbush me limona

O dalėngadal’ e u ngroh moti
Mora rrushin, e kėputa
Hardhia derdh’ pika loti
Ti ma rrėmbeve nga futa

O shkum’ tallazi i fustanit
Shkon e gjethet i rrėmbeu
Si uji qė del nga zalli
Faqja jote tė shkėlqeu

O edhe rrushi qė tė piqet
Kėrkon njė behar tė tėrė
Pa le dy zemra qė lidhen
Duan njė vit e ca hėnė

http://www.youtube.com/watch?v=Z25NxUGo8Dk
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2013, 08:04   #97
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Vij njė ditė nga monopati
takova njė vajzė fshati
syri si kapak sahati
Vitua nga Progonati

Dy metra e gjatė nga shtati
faqekuqe nga surrati
syri si kapak sahati
Vitua nga Progonati

Thashė se mė hoqi fati
lėvizi lumi nga shtrati
syri si kapak sahati
Vitua nga Progonati

E kishte zėnė inati
qe mėrzitur nga i ati
syri si kapak sahati
Vitua nga Progonati

Ku po shkon kaq e nxituar
moj gėlqere e pashuar
thuaj kush tė ngacmuar
besa-besė je siguruar

Babai mė pat' fejuar
me njė burrė potureēpuar
sikur ta kesha pranuar
e zeza ē'do kesha vuar

Hesht, mo' qaj moj e uruar
shko, merr njė djalė tė bėnēuar
se janė djema tė shquar
tė mbajnė si pak ujė nė duar


Bato, paske ber nji pune te shkelqyer.Me pelqyen kenget qe i ke sjellur ktu.
Me beri pershtypje ...ca fjal qe nuk i kuptoja.Si fjala bėnquar,poturecpuar,Progonati,mbase kuptohet si emertim vendi .
si do qe te jet ,ju pergezoi per kete pune te vlere.

Ju lumt Bato.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2013, 09:46   #98
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Aman mike aman nure

Te porta me di (dy) qivure
jaman mike jaman nure
mike moj buza bubuzhure

Me thane se ju (u) semure
jaman mike jaman nure

Mike moj mua kur me thané
me vrap ē'e mbylla dyqane

Me vrap ē'e mbylla dyqané
pesé para bleva zhivané

Pese para bleva zhivané
qe ta pija moj po s'me lané

Qe ta pija moj po s'me lane
s'me la moj néma me babané
Jaman mike jaman nure
mike moj buza bubuzhure.

Qivur-e guret qe viheshin ne krahe te portave per tu ulur,qe kishin formen e qivurit (arkivolit )
Zhivané-zhiva,merkuri,ne kuptimin e helmit.

https://www.youtube.com/watch?v=OmFS3PLyxOE
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2013, 21:42   #99
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Bato, paske ber nji pune te shkelqyer.Me pelqyen kenget qe i ke sjellur ktu.
Me beri pershtypje ...ca fjal qe nuk i kuptoja.Si fjala bėnquar,poturecpuar,Progonati,mbase kuptohet si emertim vendi .
si do qe te jet ,ju pergezoi per kete pune te vlere.

Ju lumt Bato.
Faleminderit, Ganimet! E mira ėshtė qė fjalėt e rralla ose dialektore tė shpjegohen, pasi jo tė gjithė mund t'i dinė, por ndonjėherė edhe vetė i kaloj pa i shpjeguar.
Meqė jemi kėtu, te kėnga e fundit qė kam sjellė, fjala "dirė" ka kuptimin "gdhirė".

Ti je dir’ si zog i shkathėt

Xixa mė lėshuan sytė
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2013, 08:41   #100
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,177 Times in 615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve labe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Ti je ilaēi i ēobanit – Pilur, Vlorė

O pėrkarshi detit tė kaltėr
Ndėnja tė shpodhem njė ēikė
Njė gabim shpejtėsie... ėshtė shplodhem (ēlodhem)
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur