Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-07-2010, 15:04   #1
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 13,249
Thanks: 2,199
Thanked 6,143 Times in 1,902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Beaute ka mbyllur reputacionin
Emigracioni.

Mendime per emigrantet.

Kur njerezit nuk jane ne gjendje te qendrojne perballe sfidave te jetes e te sakrifikojne ne vendin e tyre perjetesisht sakrifica dhe dobesi te panderprera do tu bien mbi koke atje larg,ne vendet e huaja.Fatkeqesite me shume i ndjekin emigrantet dhe jeten ua shndrojne ne fatkeqesi,paksa te mbuluara me perde demokratike.Kete e provuan gjate ikjes dhe jetes **per ne parajsen e premtuar** per shume emigrante.

Mergimi eshte si nje burg i hapur!

Emigratet e kane pa kohe te caktuar qendrimin ne vendet e huaja dhe me kohe te caktuar ne vendin e vet.Prandaj dhe toka cuditet me keto krijesa qe sillen si robotet neper bote.Toka nga poli ne pol rrenqethet qielli nga cepi ne cep habitet gjithashtu kur zvarrisen me bagazhe,qe kur nisen drejt atdheut qajne nga qezimi ndersa kur kthehen ne vendet mike qajne nga hidherimi.

Pra jetojme as aty e as atje,as ne toke te vjeter e as ne toke te re.Me lote e fillojne e me lote e mbarojne JETE-ROBERINE e tyre.
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 02:59   #2
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Emigracioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beaute Shiko postimin
Mendime per emigrantet.

Kur njerezit nuk jane ne gjendje te qendrojne perballe sfidave te jetes e te sakrifikojne ne vendin e tyre perjetesisht sakrifica dhe dobesi te panderprera do tu bien mbi koke atje larg,ne vendet e huaja.Fatkeqesite me shume i ndjekin emigrantet dhe jeten ua shndrojne ne fatkeqesi,paksa te mbuluara me perde demokratike.Kete e provuan gjate ikjes dhe jetes **per ne parajsen e premtuar** per shume emigrante.

Mergimi eshte si nje burg i hapur!

Emigratet e kane pa kohe te caktuar qendrimin ne vendet e huaja dhe me kohe te caktuar ne vendin e vet.Prandaj dhe toka cuditet me keto krijesa qe sillen si robotet neper bote.Toka nga poli ne pol rrenqethet qielli nga cepi ne cep habitet gjithashtu kur zvarrisen me bagazhe,qe kur nisen drejt atdheut qajne nga qezimi ndersa kur kthehen ne vendet mike qajne nga hidherimi.

Pra jetojme as aty e as atje,as ne toke te vjeter e as ne toke te re.Me lote e fillojne e me lote e mbarojne JETE-ROBERINE e tyre.
Vendi yt nuk matet me nje rreze te verdhe, jashte te ciles po dole burgosesh. Burgu i vetvetes eshte mosdija. Ti mund te jetosh ne hene dhe prape te mos e humbasesh ndienjen. Por, problemi eshte nderveprimi me elementet e kultures tende, qe ulet tej mase ne vend tjeter. Meqenese emigracioni ekonomik apo politik eshte dukuri e lashte, e vetmja zgjidhje eshte te mbash qendrim kozmopolit. Njeriu eshte kafshe qe adaptohet...
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 08:28   #3
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Posts: 1,730
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beaute Shiko postimin
Pra jetojme as aty e as atje,as ne toke te vjeter e as ne toke te re.Me lote e fillojne e me lote e mbarojne JETE-ROBERINE e tyre.
Teme e bukur Beauté
Ma ha mendja qe jemi shume ne forum qe jetojme prej vitesh larg atdheut dhe kjo shprehja jote qe kam cituar eshte mese e vertete.
Personalisht jam integruar goxha ne jeten franceze. Kam miq francez, dal me ta, shkoj per vizita, me vijne gjithashtu.. Por prap e ndjej qe nuk jam nje nga "ata"..Nuk eshte se ma thone apo bejne ndonje gje per te ma vene ne dukje, por keshtu e ndjej une..
Nga ana tjeter, kur kthehem ne shqiperi, nuk arrij dot ti kuptoj njerezit per shume gjera. Natyrisht qe po te rrija me shume do tia arrija po per kohen e pushimeve eshte e pamundur..
Si perfundim, kur mendoj per identitetin tim e kam te veshtire te them se kush jam. Nuk e ndjej me veten as shqipetar, as francez, por thjesht nje bastard te humbur midis dy kulturash te ndryshme..
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 08:31   #4
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,864
Thanks: 266
Thanked 267 Times in 193 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beaute Shiko postimin
Mendime per emigrantet.

Kur njerezit nuk jane ne gjendje te qendrojne perballe sfidave te jetes e te sakrifikojne ne vendin e tyre perjetesisht sakrifica dhe dobesi te panderprera do tu bien mbi koke atje larg,ne vendet e huaja.Fatkeqesite me shume i ndjekin emigrantet dhe jeten ua shndrojne ne fatkeqesi,paksa te mbuluara me perde demokratike.Kete e provuan gjate ikjes dhe jetes **per ne parajsen e premtuar** per shume emigrante.

Mergimi eshte si nje burg i hapur!

Emigratet e kane pa kohe te caktuar qendrimin ne vendet e huaja dhe me kohe te caktuar ne vendin e vet.Prandaj dhe toka cuditet me keto krijesa qe sillen si robotet neper bote.Toka nga poli ne pol rrenqethet qielli nga cepi ne cep habitet gjithashtu kur zvarrisen me bagazhe,qe kur nisen drejt atdheut qajne nga qezimi ndersa kur kthehen ne vendet mike qajne nga hidherimi.

Pra jetojme as aty e as atje,as ne toke te vjeter e as ne toke te re.Me lote e fillojne e me lote e mbarojne JETE-ROBERINE e tyre.
Shqiptarėt duhet tė mėsojnė tė mos i shohin gjėrat bardh e zi. Ke shumė shqiptarė qė brryla kanė qenė nė Shqipėri e ashtu kanė mbetur edhe kur kanė shkuar diku tjetėr. Tė ikėsh nga Shqipėria diku tjetėr nuk do tė thotė qė do tė shkosh nė parajsė. Ēdo vend ka tė mirat e tė kėqijat e tij. Parajsė do tė ishte njė vend ku bashkohen tė gjitha tė mirat e tė gjitha vendeve. Por kjo ėshtė e pamundur pasi edhe "e mira" ėshtė shumė subjektive e ndryshon nga personi nė person sesi kuptohet.

Unė vetė jetoj 3/4 e vitit nė Estoni e 1/4 e vitit nė Shqipėri. Nuk e ndjej veten emigrant dhe as tė huaj. Thjesht mė duket njė jetesė sa te njėri sa te tjetri vend.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 09:39   #5
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,531
Thanks: 1,540
Thanked 1,467 Times in 1,070 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin

Unė vetė jetoj 3/4 e vitit nė Estoni e 1/4 e vitit nė Shqipėri. Nuk e ndjej veten emigrant dhe as tė huaj. Thjesht mė duket njė jetesė sa te njėri sa te tjetri vend.
Emigrant je emigrant, mos e genje veten.

Megjithate te jesh emigrant seshte gje e keqe dhe sduhet marre per negative
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 09:42   #6
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,678
Thanks: 1,200
Thanked 1,427 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Sot eshte bere pa kufij bota...fundja, po e morem me rrenje, te gjithe emigrant jemi!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 10:46   #7
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,472
Thanks: 0
Thanked 30 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Mesa kam vene re emigrantet e huaj ketu ne perendim, sidomos tre grupet me te medha, italianet, marokenet dhe turqit, vihet re se deri ne pension nuk kthehet thuajse njeri (po te perjashtojme 3-5%) qe kthehen para pensionit per shkaqe te ndryshme. Sapo dalin ne pension rreth 50% +- kthehen ne vendin e tyre te origjines , per shkak te familjes, klimes, ēmimeve, shoqerise, etj.
Kriza financiare, mendoj se nuk ka per ti kthyer emigrantet shqiptare ne atdhe per shkak se shqiptari kollandriset dhe me pak. ēeshtja e tij jane letrat, dhe kur merr letrat, athere ai sheh opsionin per tu kthyer. Mirpo sapo vjen si vizitor (sepse ka marre letrat) , vjen me qejf dhe iken i zhgenjyer, pikerisht nga burokracite. Rreth 50% e emigranteve qe vijne ne Shqiperi per pushime , nuk bejne pushime sepse ter kohen jua han burokracia shqiptare, qofte dhe per nje ēertifikate apo akt lindjeje. Personalisht ndihem me larg se kurre Shqiperise, ideve sociale dhe sistemit politiko-ekonomik. Nuk dua te behem pjese te nepotizmit institucional shqipetar por dua te bej nje jete bazuar ne ate qe kam arritur si njeri. Por, e them me deshperim kete... do doja shume qe gjerat te ishin ndryshe!
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 11:43   #8
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,864
Thanks: 266
Thanked 267 Times in 193 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Emigrant je emigrant, mos e genje veten.

Megjithate te jesh emigrant seshte gje e keqe dhe sduhet marre per negative
Nuk kam shkuar nė Estoni pėr tė gjetur punė apo jetė mė tė mirė. Janė thjesht arsye personale. Por dua tė di se ēfarė do tė mė quash nėse kaloj 1/2 e kohės nė Estoni e 1/2 nė Shqipėri? Apo ēfarė quhet njė biznesmen qė regjistrimin e vendbanimin e ka nė Shqipėri por pjesėn mė tė madhe tė vitit e kalon jashtė nė takime biznesni e mbikqyrje tė bizneseve tė tij?
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 12:00   #9
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Edvin83, kufirin e percakton ku i paguan taksat. Biznesmeni i shembullit te marre nuk eshte emigrant, ndonese mund te shpenzoje 365 dite te vitit ne nje vend jashte Shqiperise. Ndersa dikush qe i paguan taksat ne Itali psh, edhe po kaloi 365 dite ne Tirane, quhet emigrant nese nuk ka bere pashaportizim ne Itali.

There, fixed it for ya'.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 12:02   #10
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Emigracioni.

emigracioni eshte gje e keqe
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 12:12   #11
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,864
Thanks: 266
Thanked 267 Times in 193 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Edvin83, kufirin e percakton ku i paguan taksat. Biznesmeni i shembullit te marre nuk eshte emigrant, ndonese mund te shpenzoje 365 dite te vitit ne nje vend jashte Shqiperise. Ndersa dikush qe i paguan taksat ne Itali psh, edhe po kaloi 365 dite ne Tirane, quhet emigrant nese nuk ka bere pashaportizim ne Itali.

There, fixed it for ya'.
Hmm, por kur i paguan taksat nė tė dy vendet?
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 12:31   #12
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Posts: 1,730
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Hmm, por kur i paguan taksat nė tė dy vendet?
O Edvino, ky rasti jot eshte pak i vecante qe nuk i pergjitheson te gjithe shqipetaret. Per ti rene shkurt, ti asnjehere (nga kjo qe po thua) nuk ke jetuar totalisht ne Estoni dhe te kesh kerkuar te integrohesh aty, ndaj them qe rasti yt nuk na pergjitheson.
Per te gjithe te tjeret qe paguajne taksat jashte vendit, asnjehere nuk mundet te thuash qe te kane pranuar 100% dhe e ndjen veten italian, gjerman, apo ku une cfare...
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 12:37   #13
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,864
Thanks: 266
Thanked 267 Times in 193 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tété Shiko postimin
O Edvino, ky rasti jot eshte pak i vecante qe nuk i pergjitheson te gjithe shqipetaret. Per ti rene shkurt, ti asnjehere (nga kjo qe po thua) nuk ke jetuar totalisht ne Estoni dhe te kesh kerkuar te integrohesh aty, ndaj them qe rasti yt nuk na pergjitheson.
Per te gjithe te tjeret qe paguajne taksat jashte vendit, asnjehere nuk mundet te thuash qe te kane pranuar 100% dhe e ndjen veten italian, gjerman, apo ku une cfare...
Nuk e kisha fjalėn pėr vete, e as pėr shqiptarėt qė i quajnė me pėrbuzje "emigrantė" e "rrefugjatė" (e kam fjalėn pėr epitetet qė vetė shqiptarėt i venė shqiptarėve tė tjerė). Dhe nuk e kam fjalėn as pėr pėrkatėsine etnike tė njė personi, qė ėshtė gjė personale.
Por po thoja qė ka persona qė kanė punė e biznese nė dy vende, e paguajne taksa nė dy vende, e po ashtu shpenzojnė kohė nė kėto dy vende. A mund t'i quash kėta persona emigrantė?
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 12:42   #14
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Posts: 1,730
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Nuk e kisha fjalėn pėr vete, e as pėr shqiptarėt qė i quajnė me pėrbuzje "emigrantė" e "rrefugjatė" (e kam fjalėn pėr epitetet qė vetė shqiptarėt i venė shqiptarėve tė tjerė). Dhe nuk e kam fjalėn as pėr pėrkatėsine etnike tė njė personi, qė ėshtė gjė personale.
Por po thoja qė ka persona qė kanė punė e biznese nė dy vende, e paguajne taksa nė dy vende, e po ashtu shpenzojnė kohė nė kėto dy vende. A mund t'i quash kėta persona emigrantė?
Per mua jo, po ky eshte vetem mendimi im. Me mondializimin e shoqerise, ky rast eshte mese klasik.
Per tu kthyer tek ajo qe thua per perbuzjen, me vjen keq por nuk jam dakort. Asnje (te pakten me cdi une) nuk me ka thene ne shqiperi "emigrant" apo "refugjat" me perbuzje. E perse do te thuash ti? Sepse po te ndodhte do ti thoja: ti mik apo mikeshe, a po fiton ndonje gje me te madhe ngaqe po rri ne shqiperi?
Mendoj qe Beauté nuk e ka pasur qellimin qe te mbledh pershtypjet e te tjereve per refugjatet por te mbledh pershtypjet e tyre (refugjateve) per perkatesine shoqerore, nacionale, shpirterore, te tyre pas shume vitesh kurbeti.
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 13:33   #15
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 15,405
Thanks: 5,621
Thanked 5,423 Times in 3,476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 316
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Emigracioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
po une qe jetoj ne shqiperi dhe nuk paguaj taksa se skam qejf,si quhem ?
Ne USA do te te quanin mashtonjes dhe "qejfin" do ta masje me aparatin e tensionit.....me vone nje gjobe te vogel (ej se s'bo burri per 1 vic).....perse jo edhe pak sa muaj/vite ndergjegjesim ne shtepine pa qera.
Nashi per ne Shqyperi ty per kete sjellje edhe mund te te vene minister (ta uroj).
__________________
What goes around comes around......
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur