Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-03-2010, 12:45   #1
SubZ
A Legend Never Dies
 
Avatari i SubZ
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Underground
Posts: 745
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
SubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentė
Ceshte inteligjenca...

Shoqeria jone (dhe pergjithesisht kultura Perendimore) favorizon aftesite linguistike, logjiko-matematikore dhe intrapersonale te njeriut nderkohe qe ka kultura te tjera qe favorizojne te tjera aftesi.Keshtu ka kultura qe cmojne ne rradhe te pare aftesiet muzikore dhe trupore-levizore, ka kultura qe vleresojne ne rradhe te pare aftesite hapesinore apo ato natyralistike.
Nje person me shkollim te larte nga kultura jone e me inteligjence superiore linguistike ose matematiko-ligjore mund te jete ne disavantazh te vertete ne mes te Eskimezeve ose Tibetjaneve. Eshte domethenese anektoda e profesorit dhe varketarit per te konkretizuar nevojen e zhvillimit te te gjitha inteligjencave (apo aftesive)qe permban kapaciteti njerezor. Le ta kujtojme: nje profesor duke biseduar me nje varketar qe po sodiste ne breg, mori vesh se ai nuk kishte qene kurre ne shkolle edhe i tha se kishte cuar dem nje pjese te jetes se tij ,Nderkohe cudia trokiti ne dere,papritur filloi nje ere e forte edhe e paparashikuar.Nderkohe qe varka ishte gati te permbytej,varketari e pyeti profesorin nese dinte not edhe ai u pergjigj negativisht.Tani ishte rradha e varketarit te triumfonte duke thene"Per pak caste ti do humbesh jeten tende"...Ky ishte nje shembull qe tregon ironine e plote edhe botekuptimin e ketij termi INTELIGJENCE...

Ne mendjen e mjaft prej nesh kuptimi i fjaleve i zgjuar dhe inteligjt per nje femije apo edhe i rritur shpesh kane te njejtin kuptim. Nese shohim nje fjalor te gjuhesh shqipe aty do te na shpjegohet se i/e zgjuar dmth: qe eshte i holle dhe i shkathet nga mendja,qe i kap gjerat shpejt,ndersa per inteligjent nuk gjejme shpjegim te qarte. Dijetare te ndryshem ne fushen e edukimit e perkufizojne inteligjencen ne baze te filozofise te ciles i besojne e keshtu mbi ndertojne punen e tyre kerkimore e studimore.

H.Gardner thote se shoqeria si rregull merr ne konsiderate vetem dy a tre lloje inteligjencash ne krahasim me tete llojet qe perfshihen brenda ketij termi. Ne shohim per persona gjuhesore(me aftesi ne gjuhe) qe lexojne e shkruajne mire,ne shohim ne nje mendimtar logjik i cili arsyeton ne menyra te qarta dhe te lidhura si edhe ne disa raste shohim persona te tjere me inteligjence vetjake te mire. Por ne kemi edhe lloje te tjera inteligjencash po kaq te vlefshme megjithese jane me pak te perdorshme.

E cfare duhet te themi rreth njerezve te cilet kendojne e vallezojne mire??

Ose atyre qe pikturojne,vizatojne,shpikin,interpretojne ose gdhendin???

E cfare duhet te themi rreth individeve qe jane lidera edhe kane intuite teper te bukur edhe te perparuar???

Keta persona thuajse nuk perfillen fare ne diskutimet rreth inteligjences superiore.... kjo mosperfillje intelektuale vjen e ze vend jo vetem ne shoqeri por edhe ne klasen mesimore sepse shkolla cmon kryesisht aftesite gjuhesore edhe matematiko-logjike. Femijet me talent ne keto fusha dalin si rregull shume mire ne shkolle.Nderkohe ironia qendron ne faktin qe femije te tjere me aftesi me te dobeta verbale apo matematikore por me aftesi te mrekullueshme ne fushat e tjera mbeten ne klase...

Gardner e perkufizon inteligjencen ne kete menyre:
Aftesine per te zgjidhur problema qe personi ndesh ne jeten e vertete
Aftesine pre te krijuar problema qe kane domosdoshmeri nje zgjidhje
Aftesine per te bere dicka ose per te ofruar nje sherbim qe eshte i vleresuar brenda kultures se individit.
Ky perkufizim i inteligjences tregon faktin se ajo nuk eshte nje cilesi mendine e dhene njehere e pergjithmone por ajo shihet si nje mundesi e panderprere zhvillimi gjate gjithe jetes se individit. Per me teper ky perkufizim flet me teper per natyren shume kulturore te njohjes njerezore.
Kjo teori e sheh inteligjencen te perbere nga tete lloje inteligjencash te cilat jane mjete per te nxene ,per te zgjidhur probleme ne jete dhe per te krijuar te cilat cdokush nga ne i perdor ne masa te konsiderueshme ne jeten tone te perditshme. Ato percaktohen si me poshte:

INTELIGJENCA gjuhesore(verbale):Konsiston nga aftesia per te menduar me fjale dhe per te perdorur gjuhen per te shprehur dhe vleresuar mendime.Autoret e librave,poetet,gazetaret,spikeret,prezantuesit edhe transmetuesit e radios edhe Tv shfaqin shkalle te larte ne kete inteligjence.

INTELIGJENCA matematiko-ligjore: Kjo inteligjence na mundeson te kalkulojme,te vleresojme,nga ana sasiore,te konsiderojme pohimet e hipotezat edhe te kryejme veprime matematikore. Shkenctaret ,llogaritaret,inxhinieret,programuesit kompjuterike,si edhe te tjere profesioniste demonstrojne shkalle te larte ne kete inteligjence.

INTELIGJENCA hapesinore:Kjo shpreh (njekohesisht rrenjos) aftesine per te menduar ne menyre dimensionale sikunder bejne ne menyre te vecante marinaret,pilotet,skulptoret,piktoret dhe arkitektet. Ajo e afteson personin per te nuhatur(marre mend) shembelltyra te brendshme e te jashtme,per te rikrijuar,transformuar,os modifikuar imazhet,per te drejtuar veten dhe objektet neper hapesire dhe te prodhojne ose deshirofrojne informacionin qe jepet nga grafiket.

INTELIGJENCA kinestetike trupore: Akjo e afteson personin(si dhe e mundeson)te perdore objektet edhje te kryeje veprime te sterholluara fizike.Ne shoqerite Perendimore(sikunder ne elitat intelekuale te Shqiptareve)nuk eshte e vleresuar aq lart sa inteligjencat e mesiperme nderkohe qe ne vende te tjera aftesia per te perdorur trupi neshte domosdoshmeri per te mbijtuar si edhe tipar i rendesishem ne shume role presticioze ne shoqeri.

INTELIGJENCA muzikore: Eshte e dukshme ne individe te cilet zoterojne nje ndjeshmeri ndaj tonik muzikor edhe melodise e ritmit. Preofesionistet qe demonstrojne kete inteligjence jane kompozitoret,dirigjentet,muzikantet,kritiket e muzikes,beresit e intrumentave si edhe degjuesit e ndjeshem te muzikes.

INTELIGJENCA ndervetjake: Eshte aftesia per te kuptuar dhe ndervepruar ne menyre efektive me te tjeret. Eshte vecanerisht shume e zhvilluar tek mesuesit e kujdesshem,punonjesit sociale,aktoret,politikanet.Ashtu sikunder kultura Perendimore ka filluar kohet e fundit te rikonsideroje lidhjet midis mendjes dhe trupit,po keshtu,ajo ka filluar te vleresoje edhe rendesine ose mjeshterine ne sjellet ndervetjake.

INTELIGJENCA vetjake: Kjo i referohet aftesise per te ndertuar nje perceptim per veten dhe te perdore kete ne planifikimin dhe drejtimin e jetes personale.Disa njerez me inteligjence vetjake specializohen si teologe,psikologe e filozofe...

INTELIGJENCA natyraliste: Konsiston ne vezhgimin e modeleve e ligjesive ne natyre,duke identifikuar dhe klasifikuar objektet dhe duke kuptuar sistemet natyrore si edge ato te bera nga njerezit. Natyralistet e shkathet e te afte jane fermeret,botanistet,gjuetaret,ekologjistet etj...

Keto tete inteligjenca sigurojne nje pamje te kujdesshme te kapaciteteve njerezore dhe mendohet se perfaqesojne Teorine rreth inteligjences e cila sot shihet si me e pranuara...

Si mendoni ju te dashur anetar/e per INTELIGJENCEN, jo vetem si koncept Psikologjik, po si koncept shoqeror, kulturor etj...
__________________
जीव हस अनुरज
Live Laugh Love
Jetė Qesh Dashuri
SubZ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SubZ pėlqehet nga
i vjetėr 27-03-2010, 21:02   #2
Lela
shiraz
 
Avatari i Lela
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Posts: 107
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Lela do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLela do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ceshte inteligjenca...

Nje njeri inteligjent ne start eshte i pajisur me dicka te jashtzakonshme, ... gje qe s`garanton lumturi dhe sukses ne jete.
Ne lindim me nje nivel te caktuar inteligjence, por sa do e veme ne pune dhe si kjo mvaret nga ne.
...S`jam kundra qe eshte nje plus ne te gjitha aspektet e jetes, por dhe perpjekja, guximi, pasurimi njohurise...etj. etj. jane shume te rendesishme per funksionimin dhe suksesin e njeriut ne shoqeri dhe jete.
__________________
Life is a moment in space when the dream is gone...
Lela nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2010, 19:52   #3
Meri
...Sans v``.
 
Avatari i Meri
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: ......
Posts: 8,628
Thanks: 953
Thanked 1,132 Times in 751 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 237
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ceshte inteligjenca...

KI - koeficenti intelektual.

KI = MM (mosha mendore ) x (shumezim) per 100
MK (mosha kronologjike)

Kjo formule eshte Shkalla Stanford-Binet e Inteligjencies.

Pra, per te percaktuar Koeficentin e Inteligjencies qe eshte i ndryshem tek individe te ndryshem, pjestohet Mosha Mendore ( qe do te thote cfare dhe si mund te veproje nje person tipik i nje moshe te caktuar kronologjike) me Moshen kronologjike, qe jane vitet e tij.
Por faktori Mosha mendore percaktohet nga specialiste psikologe.Prandaj kjo formule edhe pse e shkruajta nuk mund te perdoret nga njerez te zakonshem.
__________________
Ne rrugen ku mendimi shtyn
peshen e mases se pafund
cdo ngjyre...cdo emer...del e hyn
vetem arsye...s'gjej...kerkund.

˙ɹɐnpuǝɯ ǝʞnp..ظoʇǝظ ėʇ ėן ėɯ ʞnu ėɹɐɟē ǝɯ 'ظoʇǝظ
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-04-2010, 18:37   #4
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ceshte inteligjenca...

Te jesh realisht inteligjent me pretendimin qe je i tille eshte vertete nje distance shume e konsiderueshme,disi utopike per tu percaktuar e perforcuar ne mendime e per me teper ne veprime.

Shpeshhere degjojme te permendet se zgjuarsia dhe inteligjenca jane te njejta,nderkohe qe thelbi esencial i tyre eshte totalisht i ndryshem. Te jesh inteligjent do te thote te kesh aftesine,pushtetin per te shpjeguar te pashpjegueshmen ( te pakten ne sensin teorik),te kesh logjiken e te menduarit,te arsyetuarit,te te gjykuarit! Jo domosdoshmerisht nje person i shkolluar eshte inteligjent,mund te jete i zgjuar por jo inteligjent ose te pakten jo me inteligjence te gjithashanshme ne gjithesi.
Te gjithe mbetemi te vecante,unike ne perfaqesimin tone. Te gjithe kemi nje superioritet ne karakter qe na ben te ndihemi inteligjente por eshte domosdoshmeri qe fillimit te dime kuptimin e sakte te ketij koncepti,me tej te dime te qartesojme aftesite dhe inteligjencat qe na karakterizojne.
Te qenurit i shkathet,orator,fleksibel jo domosdoshmerisht tregon inteligjence te theksuar, koeficienti i inteligjences eshte i ndryshem ne individe dhe perceptime te ndryshme. Duhet thjeshte jemi realiste per ate qe jemi dhe perfaqesojme,e jo te tentojme te arrijme delirin e madheshtise ...
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2010, 16:17   #5
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 13,177
Thanks: 2,120
Thanked 5,868 Times in 1,833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 176
Beaute ka mbyllur reputacionin
Psikologji- " Inteligjenca"

Psikologji- " Inteligjenca"

Ne saje te inteligjences njerezit kapercejne kufijte e tyre fizike dhe pershtaten me kushtet e ndryshme te mjedisit. Ne psikologji inteligjenca eshte nje realitet qe nuk mund te shihet, te preket apo te matet fizikisht, megjithate ekziston.

Termi "inteligjence" perdoret shpesh ne kuptime te ndryshme. Disa njerez e vleresojne shkallen e tyre te inteligjences duke u krahasuar me te tjeret, disa e lidhin me suksesin shkollor, te tjere me gradimin profesional dhe me sjelljen sociale te pershtatshme. Sipas psikologut Vernon, inteligjenca eshte teresi shkathtesish te nevojshme per te pasur sukses ne nje kulture. Ndersa shumica e psikologeve te tjere pranojne dhe mbeshtesin pershkrimin e pergjithshem mbi inteligjencen si aftesi e pergjithshme per te vepruar ne menyre te pershtatshme, per te vepruar racionalisht dhe per ta pershtatur me efikasitet me mjedisin. Si elemente me te rendesishem te inteligjences konsiderohen: arsyetimi abstrakt, aftesia per zgjidhjen e problemeve, aftesia per te fituar njohuri, kujtesa, pershtatja me mjedisin.
Psikologu Luis Thurstone inteligjencen e ka ndare ne 8 faktore specifike aftesi primare mendore:

1 Aftesite hapesinore dhe pamore (aftesi per te bere te dukshme format dhe relacionet hapesinore)
2-Shpejtesi perceptive ( aftesi per te kapur shpejt detajet pamore dhe per te gjetuar ngjashmerite dhe ndryshimet midis stimujve.)
3-Aftesi numerike (aftesi per te bere llogari)
4-Kuptimi verbal (aftesi per te kuptuar domethenien e fjalive)
5-Kujtese ( aftesi per te kujtuar informacionin)
6-Fluiditet verbal (aftesi per te gjetur shpejt fjalet)
7 Arsyetim deduktiv ( aftesi per te nxjerre shembuj nga rregulla te pergjithshem)
8-Arsyetim induktiv (aftesi per te nxjerre rregulla te pergjithshem sipas shembujve.)

Termi "inteligjence" ka dhe kuptimin: "aftesia per te arsyetuar, kuptuar, marrja vesh dhe perfitimi nga pervoja, eksperiencat"


Diskutim te mbare!
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 14:56   #6
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 11 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Intelegjenca eshte e lindur, me sa di une zhvillimin me te madhe e arrin gjate moshes 9-11 vjeē.

Ne fakt ajo cka doja te thoja eshte se nje 11 vjeēar mund te jete po aq i zgjuar sa nje 40 vjeēar, mirepo i mungon dija e pervojes se jetes, prandaj Intelegjenca eshte shume e lidhur dhe me kete te fundit.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 15:25   #7
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Serioziteti i emocioneve
Zbatimi i emocioneve
Kuptimi i emocioneve
Impresionimi i emocioneve.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 25-02-2011, 20:08   #8
Chanel
°.•°•.★DIVA★.•°•.°
 
Avatari i Chanel
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Underneath the stars
Posts: 189
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Chanel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Nqs nuk sillni shkrimet tuaja, jepni burimin nga i merrni ato. Plagjiaturat e kopjet janė tė shėmtuara!
__________________
Success is like being pregnant: Everybody congratulates you, but nobody knows how many times you were fucked
Chanel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2011, 15:30   #9
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Re: Ceshte inteligjenca...

E gjithė pasuria jetėsore e njė individi ėshtė e lidhur me inteligjencėn trupore.Andaj vrap pas saj me urtėsi e jo me budallaki.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2011, 15:42   #10
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,865
Thanks: 30
Thanked 135 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ceshte inteligjenca...

Bravo z Irfan , mungonte putra juaj ketu , por ēfare nenkuptonit me inteligjence trupore do te mbetet mister per shekuj me vone ...
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2013, 12:51   #11
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,555
Thanks: 107
Thanked 1,043 Times in 774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

[QUOTE=Kryeplaku;155230]
Citim:
Intelegjenca eshte e lindur, me sa di une zhvillimin me te madhe e arrin gjate moshes 9-11 vjeē.
ajo eshte e lindur por eshte dhe e "mesuar" gjate jetes. mendoj se gjenetikisht neve kemi ate bazen primare te inteligjences tone kush lind me nje baze te mire kush te keqe e kush shume te mire. por mendoj se gjate rruges mbi kete baze inteligejnce qe kemi te lindur mund te shtojme struktura te tjera gjate jetes. kjo mendoj se mund te realizohet nepermjet mbajtjes ne praktik dhe ushtrim te perhershem mendjen tone duke perforcuar dhe permiresuar kete parameter te mendjes tone. per ta kuptuar mendoj se mjafton te bejme nej analogji me trupin parametrat fizk te tije. ka njerez qe jane te lindur te vrapojne me shpejte se disa te tjere. pra kane parametra fizik qe u japin perparesi me shume ne nje aktivitet te caktuar fizik. por nese keta nuk e ushtrojne dhe praktikojne dikush tjeter qe ka parametra fizik me te dobet por eshte ushtruar me shume ka per te dhene rezultate me te larta se ai i pari.
edhe mendja jone dhe inteligjenca jone po te jene ne "ushtrim" dhe trajnim te perhershem do te zhvillohet akoma me shume.
psh: nese nje njeri ben nje jete pasive bie fjala duke pare tv dil xhiro per qejf etj etj nuk aktivizohet ne aktivitete dhe pune qe kerkojne impenjim te larte mendor ky njeri me siguri pas nje kohe te gjate keshtu do te humbasi shume nga parametrat e inteligjeces se vete.

Citim:
Ne fakt ajo cka doja te thoja eshte se nje 11 vjeēar mund te jete po aq i zgjuar sa nje 40 vjeēar, mirepo i mungon dija e pervojes se jetes, prandaj Intelegjenca eshte shume e lidhur dhe me kete te fundit
.

inteligjenca ngaterrohet me kete te fundit "dijen" apo pervojen nga njerez te cilet nuk e kane shume te qarte dallimin midis tyre. por deri diku jane dhe te lidhura.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:54   #12
Miranda
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 1,572
Thanks: 114
Thanked 587 Times in 226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Miranda ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Inteligjenca eshte dhe pak dhunti mendoj une...
Njeriu mendoj se edhe lind inteligjent ka aftesine te kuptoje e te kape gjerat me shpejt se nje tjeter...
Po jap nje shembull te thjeshte ka femije ne shkolle qe kuptojne shume dhe arrijne te jene ne krye ,por ka dhe te tjere qe mundohen pambarim e sarrijne asgje...
Shpesh hasim njerez te tille gjate rrugetimit tone te perditshem ,por gjeja qe me bie ne sy tek njerez shume te zgjuar eshte ose te tjeret i marrin neper kembe sepse dalin jashte realitetit te perditshem ose mbyllen ne vetvete e i largohen realitetit...Flas per persona qe jane fenomen ne fusha te ndryshme si letersi matematike etj...Shpesh konsiderohen pak te rrjedhur..
Me pelqen menyra e shtrimit te temes Bella por njerez te tille qe vene njohjet ne sherbim te te tjereve e qe e meritojne vertet kete emer ka pak.....
Ndoshta gjeja qe urrej me shume te personat eshte kur filozofojne e hiqen si te mencur...
Mund te jesh i mencur por edhe shkronjat qe shkruan e fjalet qe nxjerr nga goja te tradhetojne e tregojne zbrazetine e shpirtit...
Une do preferoja te kisha ne shoqeri me mire nje njeri te zakonshem qe ndoshta ndonjehere keput brockulla por qe e bejne te vertete si person sesa nje njeri qe do fliste gjithmone maja maja per te treguar inteligjencen e tij...
Miranda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2016, 21:43   #13
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 4,630
Thanks: 1,787
Thanked 1,569 Times in 808 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Serioziteti i emocioneve
Zbatimi i emocioneve
Kuptimi i emocioneve
Impresionimi i emocioneve.
Inteligjenca Emocionale, ndryshe pe quajne EQ. Simbas shume eksperteve nje EQ e larte ndikon shume se sa i suksesshem je ne jete, me shume se IQ.

Aftesia per te kontrolluar emocionet e tua, per te kuptuar emocionet e tjereve, empatia etj etj qenka kyqe.

https://www.amazon.com/Emotional-Int.../dp/055338371X
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Hawk pėlqehet nga
i vjetėr 18-04-2017, 17:24   #14
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,956
Thanks: 789
Thanked 1,146 Times in 694 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Pėrse njerėzit inteligjentė nuk mund tė jenė tė lumtur

P ersonat me njė nivel tė lartė tė inteligjencės mund tė jenė mė tė suksesshėm nė aspektin e karrierės, edukimit dhe rrethit shoqėror, por ėshtė njė fakt i dėshmuar shkencėrisht se kėta persona e kanė mė tė vėshtirė tė jenė tė lumtur.
Pse ndodh kjo?
Fillimisht, njerėzit inteligjentė e kanė njė ‘tendencė mizore’ pėr tė analizuar sė tepėrmi ēdo aspekt tė jetėve tė tyre. Ata rrallėherė e shohin njė situatė ashtu siē ėshtė dhe nuk e shohin menjėherė me pozitivet, por e analizojnė ēdo aspekt tė asaj situate derisa tė gjejnė diēka jo tė mirė rreth asaj, transmeton Telegrafi.
Mendimi i tepėrt ėshtė pengesė e madhe, prandaj edhe ekziston fraza se “injoranca ėshtė lumturi”.
Sė dyti, standardet e tyre janė shumė tė larta. Njerėzit inteligjentė e dinė ēfarė duan, ēfarė mund tė arrijnė dhe vėshtirė se kėnaqen me pak.
Sė treti, ata e gjykojnė vetėn pėr sė tepėrmi. E analizojnė sjelljen e tyre nė ēdo aspekt dhe asnjėherė nuk lumturohen me atė ēfarė arrijnė.
Sė katėrti, realiteti shpeshherė ėshtė i mėrzitshėm, transmeton Telegrafi. Personat inteligjentė mund t’i kuptojnė strukturat mė tė thella, domethėniet e jetės dhe nuk mund tė pushojnė derisa t’i gjejnė. Gjėrat e vogla nė jetė asnjėherė nuk mjaftojnė – ata duan mė shumė, por jo gjithmonė mund ta arrijnė.
Sė pesti, ata kėrkojnė tė kuptohen nga tjerėt dhe tė komunikojnė, por jo gjithmonė i kanė kėto dy gjėra. Njė ndėr ndjenjat mė tė mira nė jetė ėshtė tė kuptoheni nga tė tjerėt, prandaj inteligjentėt janė mė tė vetmuar e pikėlluar sepse nuk ndjehen se tjerėt po i kuptojnė.
Sė gjashti, shumica e njerėzve me inteligjencė tė lartė vuajnė nga probleme psikologjike. Shqetėsimet sociale dhe sindroma bipolare janė rastet mė tė shpeshta qė gjenden te njerėzit me inteligjencė tė lartė. Ndėrsa problemi i tyre mė i zakonshėm ėshtė depresioni ekzistencial, i cili ėshtė rezultat direkt i mendimit tė tepėrt.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 19-04-2017, 08:59   #15
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,390
Thanks: 211
Thanked 1,030 Times in 692 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Pėrse njerėzit inteligjentė nuk mund tė jenė tė lumtur

P ersonat me njė nivel tė lartė tė inteligjencės mund tė jenė mė tė suksesshėm nė aspektin e karrierės, edukimit dhe rrethit shoqėror, por ėshtė njė fakt i dėshmuar shkencėrisht se kėta persona e kanė mė tė vėshtirė tė jenė tė lumtur.
Pse ndodh kjo?
Fillimisht, njerėzit inteligjentė e kanė njė ‘tendencė mizore’ pėr tė analizuar sė tepėrmi ēdo aspekt tė jetėve tė tyre. Ata rrallėherė e shohin njė situatė ashtu siē ėshtė dhe nuk e shohin menjėherė me pozitivet, por e analizojnė ēdo aspekt tė asaj situate derisa tė gjejnė diēka jo tė mirė rreth asaj, transmeton Telegrafi.
Mendimi i tepėrt ėshtė pengesė e madhe, prandaj edhe ekziston fraza se “injoranca ėshtė lumturi”.
Sė dyti, standardet e tyre janė shumė tė larta. Njerėzit inteligjentė e dinė ēfarė duan, ēfarė mund tė arrijnė dhe vėshtirė se kėnaqen me pak.
Sė treti, ata e gjykojnė vetėn pėr sė tepėrmi. E analizojnė sjelljen e tyre nė ēdo aspekt dhe asnjėherė nuk lumturohen me atė ēfarė arrijnė.
Sė katėrti, realiteti shpeshherė ėshtė i mėrzitshėm, transmeton Telegrafi. Personat inteligjentė mund t’i kuptojnė strukturat mė tė thella, domethėniet e jetės dhe nuk mund tė pushojnė derisa t’i gjejnė. Gjėrat e vogla nė jetė asnjėherė nuk mjaftojnė – ata duan mė shumė, por jo gjithmonė mund ta arrijnė.
Sė pesti, ata kėrkojnė tė kuptohen nga tjerėt dhe tė komunikojnė, por jo gjithmonė i kanė kėto dy gjėra. Njė ndėr ndjenjat mė tė mira nė jetė ėshtė tė kuptoheni nga tė tjerėt, prandaj inteligjentėt janė mė tė vetmuar e pikėlluar sepse nuk ndjehen se tjerėt po i kuptojnė.
Sė gjashti, shumica e njerėzve me inteligjencė tė lartė vuajnė nga probleme psikologjike. Shqetėsimet sociale dhe sindroma bipolare janė rastet mė tė shpeshta qė gjenden te njerėzit me inteligjencė tė lartė. Ndėrsa problemi i tyre mė i zakonshėm ėshtė depresioni ekzistencial, i cili ėshtė rezultat direkt i mendimit tė tepėrt.
Kush tha qe nuk jane te lumtur? Lumturia nuk eshte e njejte ne persona te ndryshem, secili ka te tijen...
Lumturia dhe pakenaqesia jane si motrat siameze, dhe eshte pikerisht kjo arsyeja se nese nuk ka nje pakenaqesi per ta kapercyer lumturia eshte e pakenaqur.
Sa per piken gjashte shyqyr qe Ajnshtajni nuk eshte gjalle se kushedi se c'do na thoshte...edhhe inteligjent edhe psiko e depreso?!?! kjo eshte kontradiktore. Psikua dhe depresua kur gezojne epitetin inteligjent sigurisht MBESHTETEN te nje inteligjent i vertete pa probleme...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2017, 18:33   #16
Meri
...Sans v``.
 
Avatari i Meri
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: ......
Posts: 8,628
Thanks: 953
Thanked 1,132 Times in 751 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 237
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

A ėshtė inteligjenca njė mallkim?

Ndoshta ky titull ngjan i ēuditshėm, ndoshta po aq sa e ēuditshme dhe e pakuptimtė u duket kjo botė, njerėzve tė zgjuar. Shumė nga njerėzit mendimtarė nuk ia dalin tė jenė plotėsisht tė lumtur. Ata janė tepėr tė ashpėr me veten dhe kanė flash-back nė gabimet e tė shkuarės. Pellgje tė pambyllura ndenjash faji, qė prodhojnė shkėputje dhe emocione negative.

Njerėzit inteligjent analizojnė ēdo gjė dhe gjithēka dhe kjo mund tė jetė mbytėse, sepse dhunshėm tė shpie nė skuta konkluzionesh frustruese. Me “shpatėn e analizės” ata vėnė gjithēka nė dyshim, aty ku ēdo budalla do tė ishte i sigurt.

Sa herė mes nesh kemi thėnė se ai qė nuk di apo nuk e vė trurin nė punė, fle i qetė si qingj. Sa mė i zgjuar tė jesh, aq mė shumė “antena” do tė ngresh; dhe sa mė shumė antena tė mbash ngritur, aq mė shumė sinjale do tė kapėsh; mė shumė sinjale, do tė thotė mė shumė tė panjohura; mė shumė tė panjohura do tė thotė mė shumė nxitje qė ti zgidhėsh… E meqė zgjidhja nuk ėshtė gjithmonė nė dorėn tonė, ajo qė na mbetet ėshtė thjesht vuajtja.

Aq sa shumė shpesh kemi thėnė “ē’mu desh”, duke menduar se ėshtė mė mirė tė mos dish asgjė. Sepse tė mos dish asgjė, baraz njė gjumė i mirė. Ndaj shpeshherė tė mbyllim njė sy, ėshtė shpėtim. Madje ēelėsi i njerėzve tė zgjuar ėshtė tė mėsojnė tė njohin ēastet kur i lejohet tė luajnė “rolin e budallait”.

Njerėzit inteligjentė ndjejnė mungesėn e njė komunikimi tė mirė. Duke qėnė se kanė shumė pak linja kuptueshmėrie me tė tjerėt, gjenden shpesh tė keqkuptuar dhe vetėm. Standartet e tyre tė larta, ia bėjnė tepėr tė vėshtirė marrjen e kėnaqėsive, nė rrugėtimin drejt ideales. Shumė shpesh njerėzit e zgjuar gjenden vetėm edhe pse e kanė tė vėshtirė tė marrin vendime, duke shpresuar si idiot tek perfeksioni qė nuk ekziston.

Dhe nėse do tė flasim pėr krijimin e njė familjeje, atyre mund tu uroj vetem “pac fat” nė gjetjen e njė partneri intelektual.

E megjithatė, sekreti ėshtė tė jesh nė paqe me veten dhe me standartet qė ke zgjedhur tė rrethohesh. Por mbi te gjitha besoj se bota ėshtė krijuar me mekanizma tė tillė tė nivelit mesatar dhe ēelesi ėshtė tek hedonizmi magjik i pėrshtatjes.......
Albanian Free PressQafsha per zotin, nuk jam inteligjente, por ne keto caste, i them vetes : Dis !
__________________
Ne rrugen ku mendimi shtyn
peshen e mases se pafund
cdo ngjyre...cdo emer...del e hyn
vetem arsye...s'gjej...kerkund.

˙ɹɐnpuǝɯ ǝʞnp..ظoʇǝظ ėʇ ėן ėɯ ʞnu ėɹɐɟē ǝɯ 'ظoʇǝظ
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-07-2017, 16:06   #17
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Inteligjenca Emocionale, ndryshe pe quajne EQ. Simbas shume eksperteve nje EQ e larte ndikon shume se sa i suksesshem je ne jete, me shume se IQ.

Aftesia per te kontrolluar emocionet e tua, per te kuptuar emocionet e tjereve, empatia etj etj qenka kyqe.

https://www.amazon.com/Emotional-Int.../dp/055338371X
Inteligjenca eshte: te shikosh problemet dhe tu japesh ZGJIDHJE....sipas meje.
Libra ka BOLL.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2018, 22:35   #18
Aimilius
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 27
Thanks: 2
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Aimilius ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Psikologji- " Inteligjenca"

Ēfarė ėshtė testi IQ? Testi IQ, (nga anglishtja Intelligence Quotient) IQ, me njė fjalė tė vetme ėshtė niveli i inteligjencės. Treguesi i Inteligjencės, pra IQ, ėshtė treguesi qė mat pėrafėrsisht inteligjencėn e njė personi nė lidhje me pjesėn tjetėr tė njerėzimit. IQ-ja e ēdo personi matet me metoda tė ndryshme, metoda qė pėrfshin zakonisht test me pyetje ose pėrpunimi i objekteve tė ndryshme. Me gjithė ndryshimet e tyre nė modele, kėto teste masin njė formė tė inteligjencės, kryesisht logjikėn dhe tė menduarin induktiv dhe jo fantazinė, vendosmėrinė, inteligjencėn instiktive dhe tė tjera qė mund tė plotėsonin imazhin e inteligjencės sė dikujt.
Ēfarė ėshtė testi IQ?

Historia e IQ:

Mė 1905, psikologu francez Alfred Binet prezantoi testin e parė modern tė inteligjencės, IQ test i Binet-Simon. Synimi fillestar ishte qė dallonte vėshtirėsitė tek nxėnėsit nė mėsimet shkollore. Me bashkėpunėtorin e tij Theodore Simon, Binet lėshoi variante tė ndryshme tė testit nga 1908 deri mė 1911. Mė 1912 ky test IQ u pėrdor pėr herė tė parė nga psikologu gjerman William Stren.

Njė pėrkufizim i saj u lėshua mė 1916 nga Lewis M. Terman, nė Universitetin Stanford, i cili mbėshteti pikėpamjen e Stern-it se inteligjenca mund tė atribuohet me vlera numerike.

Mė 1939 David Wechsler publikoi testin e parė IQ rė projektuar veēanėrisht pėr personat e rritur, i bazuar nė shkallėn e inteligjencės pėr tė rritur tė Wechsler (WAIS), e cila u zgjerua edhe pėr fėmijėt (WISC), i cili pėrdoret akoma. Shkallėt Wechsler pėrfshijnė kategori tė ndryshme si aftėsitė verbale dhe praktike, kėshtu qė tė mos bazohet vetėm nė aftėsitė praktike si testi origjinal i Binet, dhe ishin rezultatet e para bazuar nė njė shpėrndarje normale.
http://www.shqipopedia.org/psikologj...eshte-testi-iq
Aimilius nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2018, 22:41   #19
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,488
Thanks: 5,110
Thanked 3,675 Times in 1,524 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

tashme koncepti i Inteligjences po tejkalohet.
Ne horizont po shfaqet Inteligjenca Artificiale e cila po perben nje kercenim real per mbare njerezimin.
Kete problem e ka ngritur me kohe Elon Musk dhe e konsideron rrezikun numer nje per njerezimin!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2018, 12:15   #20
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,390
Thanks: 211
Thanked 1,030 Times in 692 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Psikologji- " Inteligjenca"

Shto edhe Inteligjencen Dixhitale...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur