Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-10-2015, 23:00   #181
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 511
Thanks: 5
Thanked 282 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2015, 23:03   #182
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 511
Thanks: 5
Thanked 282 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2016, 00:39   #183
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .Burrė dhe grua Shqipėtar, kjo tregon se sa tė civilizuar ishin nė atė kohė, kur popujt tjer gruan e kan parė vetėm si skllave tė burrit!
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2016, 00:01   #184
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .KOTORR, MALI I ZI
SHQIPĖRI 1905
Shqiptarė me kostume kombėtare
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2016, 21:48   #185
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,631
Thanks: 327
Thanked 415 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Mandi,interesant kjo foto e fundit ku shkruen nė fund KOTORR.
Sot,pėr aq sa kam lexue, nė kotorr s'ka ma Shqiptar qė jetojnė aty!
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2016, 23:50   #186
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,792
Thanks: 1,420
Thanked 1,321 Times in 630 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 91
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CERMENIKASI Shiko postimin
Mandi,interesant kjo foto e fundit ku shkruen nė fund KOTORR.
Sot,pėr aq sa kam lexue, nė kotorr s'ka ma Shqiptar qė jetojnė aty!
Ne Kotorr kam qene ne 2006, kam nejt 2 dite. Per aq kohe sa nejta e shetita nuk takova e as degjova ne rruge te flasi dikush shqip. Madje as ne Tivar e as ne Budva. Edhe po te kete pasur ndonje atehere, tani me sdo kete, se besoj. E trishtueshme te pranohet ky fakt.
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2016, 21:55   #187
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Kostume tradicionale shqiptare ."Mbrojteset e kercinjeve", prej flete bronxi, ishin sipas formes anatomike te kembes ne menyre qe te mos ishte e nevojshme lidhja dhe ishin te mbushura nga brenda me stofe, qepur ne vrimezat ne skajet e tyre."
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 06-04-2016, 21:59   #188
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

"Mburoja e trupit" ne bronx e tipit kembane, ku kjo ne foto eshte ekzemplari me i lashte i ruajtur, perbehej prej dy pjesesh te pajisura me ēarje per tu lidhur pergjat aneve te trupit"
Ky tip "mburoje trupi" u huazua prej grekeve prej influences te popujve te tjere te Europes. Ne Lindje, ndoshta per arsye te klimes, nuk u perdoren faktikisht asnjehere armatura me flete metalike"
---
Mbajtja e jelekut apo xhamadanit, nuk mendoj se ka qene nje lloj pompoziteti, apo per mode ne veshjet tona popullore, perkundrazi ka qene diēka praktike dhe e nevojshme. Ne se une do vendosja nje mburoje metalike apo bust metalik ne trup, perpara se te vendos kete mburoje do me duhej diēka e trashe e mundesisht prej leshi qe te me mbronte trupin prej kontaktit me metalin. Vet fakti qe truporia apo mbrojtesia e trupit nuk u perhap ne Lindje (Azi te Vogel e me gjere) eshte nje fakt tregues qe kjo armature erdhi prej veriut te Greqise se sotme (Epir, Iliri, Dardani e me gjere). Pra edhe jeleku apo xhamadani (vet forma e tij e shkurter, i cili nuk ka nje gjatesi te konsiderueshme) formulon teorine qe ka qene pikerisht nje veshje poshte armatures prej bronxi.
---E.Canaj
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2016, 22:00   #189
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,790
Thanks: 5,844
Thanked 2,757 Times in 1,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CERMENIKASI Shiko postimin
Mandi,interesant kjo foto e fundit ku shkruen nė fund KOTORR.
Sot,pėr aq sa kam lexue, nė kotorr s'ka ma Shqiptar qė jetojnė aty!
Nuk ka me asnje shqiptar ne gryken e Kotorrit. Te gjitha jane debue me dhune nge malaziasit.
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2016, 22:03   #190
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,790
Thanks: 5,844
Thanked 2,757 Times in 1,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Ne Kotorr kam qene ne 2006, kam nejt 2 dite. Per aq kohe sa nejta e shetita nuk takova e as degjova ne rruge te flasi dikush shqip. Madje as ne Tivar e as ne Budva. Edhe po te kete pasur ndonje atehere, tani me sdo kete, se besoj. E trishtueshme te pranohet ky fakt.
Gjitha ai rajon ka qene i banuar vetem me shqiptare, e sot nuk e ke asnje te tille.
E trishtueshme....! Medet per ne !
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2016, 22:35   #191
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

KRYETAR FISI SHQIPTAR
SHKODĖR, 1917
_______________
Burimi: Österreichische Nationalbibliothek
(Arkiva e Bibliotekės Kombėtare Austriake)

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2016, 23:41   #192
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Kostumet tradiocionale tė grave Shqiptare, tė cilat i pėrkasin pjesės veriore tė Shqipėrisė.Tani bėjeni krasimin mes kostumeve tė ktyre grave me kėtė bustin i cili i pėrket shek.4 P.k dhe ėshtė gjeetur nė Spanjė, fokusohuni tek flokėt dhe zbukurimet rreth qafės

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 13:18   #193
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .Veshja tradicionale shqiptare e Ēamėrisė vitet 1930

"Grua me stoli nė njė mjedis tė pėrditshėm"

Credit: National Geographic/Maynard Owen Williams
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 12-08-2016, 18:18   #194
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 98 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Kostume tradicionale shqiptare .Shota, the traditional dance of #Albania reflect the great #folk heritage of Albanians. #Europe #Traditions

E mare nga ketu
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Tj Tweedle pėlqehet nga
i vjetėr 14-08-2016, 20:43   #195
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

DJEM SHKODRANĖ
Foto e Marubit, (rreth 1884)
_______
Nga koleksioni i arkeologut, Sir Arthur John Evans

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 19-09-2016, 14:43   #196
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Gra dhe fėmijė nė kostume tradicionale shqiptare nė Kaēanik, Kosovė, 1925.

Women and children in traditional Albanian costumes in Kacanik, Kosova, 1925.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 26-09-2016, 15:17   #197
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .James Belushi dhe Stan Dragoti (prodhues filmash Hollywood) dalė nė vitin 1985 me veshje tradicionale shqiptare te zones se jugut ! Publikuar nė gazetėn Iliria! Sten Dragoti eshte vleresuar nga Shqiperia me titullin e larte Nder i Kombit. Sten Dragoti eshte autor i himnit te New York-ut., New York, New York qe riktheu vemendjen ndaj metropolit te vjeter. Sten Dragoti, eshte i biri i Asllan Dragotit, veprimtarit te shquar te Vatres , mbeshtetesit te Fan Nolit. Ne kohen e luftes se Kosoves, Sten Dragoti ishte nje nga intelektualet shqiptaro-amerikane me aktiv ne mbrojtjen e te drejtave te kombit te vet. Sten Dragoti eshte me origjine nga Dragoti i Tepelenes. Rrenojat e shtepise se tij stergjyshore jane ende ne fshat.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 11-11-2017, 22:28   #198
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,421
Thanks: 4,379
Thanked 2,098 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

VESHJA E PĖRFAQĖSUAR NĖ IDHUJT E EVROPĖS JUGLINDORE, ĖSHTĖ RUAJTUR NĖ VAZHDIMĖSI TE VESHJA POPULLORE SHQIPTARE
Njeriu primitiv e lidhte trupin e tė vdekurve me rripa dhe e varroste atė nė tokė. Mandej, ai e fuste atė nė njė shtėpizė tė vogėl guri, ashtu si streha i tij.
Ai e zgjeroi dhe e pėrmirėsoi kėtė lloj. E nė fund, monumenti i madh me rrathėt dhe radhitjet e tyre, duket se u bė tempull, dhe trupi, i vendosur nė njė sarkofag tė vogėl apo nė njė kube, ėshtė varrosur plotėsisht ose ėshtė djegur. Kėto ndryshime tė dukshme nė zakonet dhe ritet e varrimit nė perėndim dhe nė veri, e jo nė Evropėn Lindore apo Qendrore, duhet tė kenė qenė tė shoqėruara me ndryshime mbi konceptimin e jetės sė pėrtejme, pavarėsisht nėse mundemi ose jo, qė t'i gjejmė e interpretojmė ato.
E njėjta gjė duhet tė thuhet edhe pėr tė gjitha sendet e prodhuara. Secili prej tyre tregon njė histori, nėse do mund ta kuptonim dhe interpretonim atė. Nuk befasohemi kur vėrejmė te pikturat e Paleolitit tė vonė (ose nė fillim tė Neolitit), nė Cogul, gra tė veshura me funde me bel e tė shkurtra, jo tė ndryshme nga ato tė veshura nė ditėt e sotme.
Veshja e pėrfaqėsuar nė idhujt e Evropės Juglindore, ėshtė ruajtur nė vazhdimėsi te veshja popullore e disa rajoneve tė izoluara, - veēanėrisht nė Shqipėri, - pothuajse ose tėrėsisht, deri nė tė tashmen.
_______________
Titulli: The new stone age in northern Europe
Autori: John M. Tyler
Botues: New York : C. Scribner's sons

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 12-11-2017, 19:38   #199
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 511
Thanks: 5
Thanked 282 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Arbereshet
Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Dredhza : 12-11-2017 nė 19:41
Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 06-01-2018, 19:43   #200
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 511
Thanks: 5
Thanked 282 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

ArbereshetDredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur