Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Dashuria > Romancė / Ndjenja

Romancė / Ndjenja “Kam zbuluar paradoksin se nqs ju doni deri nė dhimbje, atėherė nuk mund tė ketė mė dhimbje, por vetėm mė shume dashuri.” Nėnė Tereza

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-09-2017, 17:53   #461
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,582
Thanks: 110
Thanked 247 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

DASHURIA
Dashuria ėshtė e durueshme; plot mirėsi; dashuria nuk ka smirė, nuk vė nė dukje, nuk krekoset, nuk sillet nė mėnyrė tė pahijshme, nuk kėrkon tė sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon pėr keq;
nuk gėzohet pėr padrejtėsinė, por gėzohet me tė vėrtetėn,
i duron tė gjitha, i beson tė gjitha, i shpreson tė gjitha, i mban ēdo gjė.
Dashuria nuk ligshtohet kurrė;

__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alkoma : 21-09-2017 nė 17:56
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2017, 21:32   #462
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,901
Thanks: 5,328
Thanked 2,108 Times in 1,078 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

.............__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ēaushi pėlqehet nga
i vjetėr 26-10-2017, 18:17   #463
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,785
Thanks: 2,824
Thanked 2,902 Times in 1,927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

atehere, meqe dhafi po bie perseri

thoshte njera: nuk ekziston dashuri e gabuar, por ekzistojne njerez qe gjithēka dhe dhoj dhoj gjerat i quajne dashuri pastaj gabim
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2017, 06:40   #464
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,737
Thanks: 11,540
Thanked 6,540 Times in 4,376 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

Dashuria ėshtė ndjenja mė e madhe qė ne pergjithesi apo TERESI ben mrekullira.Ajo krijon njerėz tė rinj, dhe vlerat mė tė mėdhaja njerėzore.

Антон Семёнович Макаренко.

Shenim: moto e tij ishte....une ju sfidoj,sepse ju respektoj.

Qė nga viti 1968, gjatė Luftės sė Ftohtė , njė grup pune profesoresh(dhe jo fshatarucesh) nė Universitetin e Marburgut nė Qendrėn Kėrkimore pėr Edukimin,trajtonte metodat arsimore te Makarenko-s.

Fundi: paska kan <demode> ky Anton Semenovich.

Dite te mbare.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 14-11-2017, 21:04   #465
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,901
Thanks: 5,328
Thanked 2,108 Times in 1,078 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

.............

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ēaushi pėlqehet nga
i vjetėr 15-11-2017, 16:52   #466
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,737
Thanks: 11,540
Thanked 6,540 Times in 4,376 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

Xhelozia eshte si puna e kripes: me pakice te shijon gatimi,me teprice te neveritet ose i humbet shija.

HONORE de Balzac.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-12-2017, 21:19   #467
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,901
Thanks: 5,328
Thanked 2,108 Times in 1,078 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

........

"...Nuk ka dyshim se dashuria ėshtė ajo qė na nxit ta ndiejmė njerėzoren brenda nesh. Megjithatė, pėrjetimi i dhimbjes, brishtėsia jonė sikur tė ishim qelq, ėshtė ajo qė na kujton se jemi vetėm njerėz. Sikur tė gjithė ta shihnin botėn ashtu si e sheh ti, atėherė gjithēka do tė ishte ndryshe. Ti do tė mund tė shihje ēdo lėvizje dhe gjithēka tjetėr do tė funksiononte nė njė harmoni tė pėrkryer. Por ja qė njė situatė e tillė nuk do tė ishte aspak njerėzore dhe do t'i ngjante njė shoqėrie robotėsh.

Ne, si njerėz, jemi tė detyruar qė raportet tona t'i bazojmė nė besim. Tė mbyllim sytė dhe tė besojmė se njeriu para nesh ėshtė me tė vėrtetė ai qė thotė se ėshtė. Me vetėdije ecim nė njė shteg me plot rreziqe. Askush nuk mund tė shohė nė shpirtin e tjetrit dhe zakonisht realiteti dallon nga pritjet. Idealizimi i tepruar shtron themelin e njė zhgėnjimi edhe mė tė madh. Nėse nuk je i kujdesshėm, do tė thyhet besimi i pakusht qė ke tej tjetri. Fatkeqėsisht, posa tė vėrejnė se ti dashuron me gjithė shpirt, njerėzit janė tė prirė tė mendojnė se u bė ēka u bė, ti gjithnjė do tė jesh aty pėr ta. Disa madje mendojnė se ti nuk ke ku tė shkosh tjetėr.

Tė marrin pėr budalla e qė duhet tė durosh gjithēka. Por ti prapė refuzon ta pranosh. Jep gjithēka qė ke! Dhe je i gatshėm tė shkosh edhe mė larg! Je i gatshėm, ndonėse gjithė kohė diēka tė thotė se, edhe sikur ta bėsh tė pamundurėn, as kjo nuk do tė mjaftojė. Ti madje ndryshon edhe veten! I lė mėnjanė tė gjitha parimet e tua, qė i ke mbajtur pėr tė shenjta. E vėrteta ėshtė se ti e humb veten!

Duke bėrė kėtė, ti e humb edhe njeriun qė e dashuron. Nė kulmin e zhgėnjimit, e ndien se nė tė vėrtetė ke humbur gjithēka. Tani dhimbja jote ėshtė njė mal i stėrmadh, qė nuk ka fund. Sado qė ke besuar se je njėfarė mbinjeriu , dhimbja tė shkund e tė kujton se ti, megjithatė, je vetėm njeri!

Dhe ne vazhdojmė tė besojmė! Ne kurrė nuk mund ta dimė se kush ėshtė nė tė vėrtetė njeriu para nesh. Asfare nuk mund ta dimė. Ne thjesht besojmė. Dhe ky besim ndonjėherė ėshtė edhe i verbėr..."...


A.R
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2018, 18:32   #468
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,737
Thanks: 11,540
Thanked 6,540 Times in 4,376 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

une skam lindur i vdekur!!!
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2018, 11:14   #469
Ajell
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 1,285
Thanks: 931
Thanked 1,362 Times in 583 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Ajell i pazėvėndėsueshėmAjell i pazėvėndėsueshėmAjell i pazėvėndėsueshėmAjell i pazėvėndėsueshėmAjell i pazėvėndėsueshėmAjell i pazėvėndėsueshėmAjell i pazėvėndėsueshėmAjell i pazėvėndėsueshėmAjell i pazėvėndėsueshėmAjell i pazėvėndėsueshėmAjell i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

Dashuria ėshtė si lule sa mė shumė qė ujitet aq mė shumė rritet...
Ajell nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ajell pėlqehet nga
i vjetėr 25-04-2018, 07:22   #470
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

dashuria eshte lende e shpirtit ashtu si trupi ka qesen e saj te urines edhe dashuria grumbullohet ne shpirt dhe ne kemi nevoje per dike per tu mbajtur diku ndersa urinojme dashuri!
shkenca ende nuk e e sheh dot anatomine e shpirtit formes se vertete te trupit dhe organet e verteta edhe te dashurise!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2018, 16:21   #471
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,737
Thanks: 11,540
Thanked 6,540 Times in 4,376 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Thėnie pėr dashurinė

Dashuri quhet....qe lumturine TONE,tja u transmetojme apo tja u japim te tjereve.

Filozof , matemati(cien)kan , diplomat , Historian dhe kėshilltar politik i hershėm....(carit te Rusise) . Ai konsiderohet si shpirti universal i kohės sė tij.

SHEKULLI 16-te.

GRANDE.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur