Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-11-2017, 16:04   #1
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,599
Thanks: 11
Thanked 10 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjendja bazė Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Universale

Ne kete tem do mundohemi ti sqarojmi disa pika te deomosdoshme rrethe historise se gjuhes shqipe duke u nisur qe nga Leibnitz e deri tek Pukevilli tuj kalue tek Hamp dhe per te ardhur ne fund tek Qabej.

Patjeter se lexuesi duhet te njoftohet me keto permbajtje tjera se ēfare mendimesh kishte Pukevilli per leibnitz dhe si erdhi deri tek perhapja e interesimit aqė te madh nga studiuesit e asaj kohe per gjuhen shqipe (skype° qe prej letrave te Leibnitz-it, do te nihemi se Leibnitz, nuk ishte gjuhetare e aspak njohes i gjuhes shqipe siē ishte Pukevilli i cili e kishte mesuar ne vende gjuhen shqipe gjate qendrimit te tij prej rrethe 15 vitesh, kurse leibniz, le qe kurrė nuk ishte ne Albanie perpos ne Raguzė 5Dubrovnik) ai interesohet per shqipen vetem se 10 vitet para vdekjes se tij me 1717 !

Leibniz ishte matematicien, e jo gjuhetare, ai kishte shpikur nje makin mekanike e cila llogariste dhe mbante mend rezultatet e njisive mbledhjen e zbritjen si dhe operacione tjera sipas inspirimit nga Paskali mirepo makina e leibnizit shkon e zhvillohet edhe me tej deri ne Londer derisa bie ne konfrontim edhe me Isak Njutnin.

Cila ishte endrra ma e madhe e Leibnizit ?

Qe nga mosha e re Leibnitz ėndrronte ne shpikjen e nje gjuhes universale__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 12-11-2017 nė 16:33
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2017, 16:09   #2
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,599
Thanks: 11
Thanked 10 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Se pari ti lexojmi se bashku pikpamjet e Pukevillit per gjuhen shqipe e pastaj ti kthehemi Leibnitzit__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 12-11-2017 nė 16:33
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 16:38   #3
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,599
Thanks: 11
Thanked 10 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Se pari ti lexojmi se bashku pikpamjet e Pukevillit per gjuhen shqipe e pastaj ti kthehemi Leibnitzit===========================
Perkthimi;

Pikpamjete Pukevillit per prejardhjen e gjuhes shqipe (15 vite i kaloi ne Albanie)

Gjuha shqipe ka ruajtur padyshim prej Skitve te vjeter
britmen/klithjen;
-OUOU =la 'faim';tingllon; '' ne fr.=(do thote; klithje per te qfaqur urien/untin)
-LUFTE=la 'guerre';tingllon; 'Gérrė'=(qfaqė luften)
-DGIARM=le 'feu'; tingllon; 'Fy'= (zjarm)
-KOUKOUD==(kuku per ne...)la peste (mortaja)

Mirepo, nga i mori shqipja keto fjalėt tjera ?

-TATT=(pére fr.)tingllon "pérė" =(babai)
-PRINT=(principi familijare)"prind"
-MAMA='mčre'tingllon;(mérė) mami, nana, nene...
-VLA=frerė...
-BIRO=femij, thmi, djal...djalit, ('bija' vajzes)
perveēese ne belbezimet e para te natyres ?

Gjuha "schype" 'shype' "skipe" kur flitet, ka tepėr
analogjie /ngjajeshmeri nė intonationet/tonet, tingllon me gjuhen franke, mirepo kur e veshtrojmi pasi qe i kemi shkruar ato fjalė ne leter, duke i ndarė fjalėt, njashtu si veprohet ne mineralogji,
per me i ndarė metalet mes tyre, nuk vonojmi dhe vrejmi se kėto fjalė te shqipes janė njė shumicė e konsiderueshme e ekspresioneve/shfaqse te disa dialekteve te fshefta.

Ky veshtrim te celin mund ta bėjmi, nuk ėshtė metod e re per ata eruditet dijetarė...tė cilėt e dijnė mirė fortė se; gjuha shqipe/ Albanais, si pe quajnė, ėshtė njė perzierje informe e pa dukshme e shumė e shumė idiomave !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 16:50   #4
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,599
Thanks: 11
Thanked 10 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Ne kete tem do mundohemi ti sqarojmi disa pika te deomosdoshme rrethe historise se gjuhes shqipe duke u nisur qe nga Leibnitz e deri tek Pukevilli tuj kalue tek Hamp dhe per te ardhur ne fund tek Qabej.

Patjeter se lexuesi duhet te njoftohet me keto permbajtje tjera se ēfare mendimesh kishte Pukevilli per leibnitz dhe si erdhi deri tek perhapja e interesimit aqė te madh nga studiuesit e asaj kohe per gjuhen shqipe (skype° qe prej letrave te Leibnitz-it, do te nihemi se Leibnitz, nuk ishte gjuhetare e aspak njohes i gjuhes shqipe siē ishte Pukevilli i cili e kishte mesuar ne vende gjuhen shqipe gjate qendrimit te tij prej rrethe 15 vitesh, kurse leibniz, le qe kurrė nuk ishte ne Albanie perpos ne Raguzė 5Dubrovnik) ai interesohet per shqipen vetem se 10 vitet para vdekjes se tij me 1717 !

Leibniz ishte matematicien, e jo gjuhetare, ai kishte shpikur nje makin mekanike e cila llogariste dhe mbante mend rezultatet e njisive mbledhjen e zbritjen si dhe operacione tjera sipas inspirimit nga Paskali mirepo makina e leibnizit shkon e zhvillohet edhe me tej deri ne Londer derisa bie ne konfrontim edhe me Isak Njutnin.

Cila ishte endrra ma e madhe e Leibnizit ?

Qe nga mosha e re Leibnitz ėndrronte ne shpikjen e nje gjuhes universaleLeibnitz, sipas kėsaj bindje, ėshtė i pari i cili ndermori nismen qė ta q'pshtjelli lamshin tuj e ndarė shqipen prej gjuhėve tjera qė ishin tė njohura asaj kohe (1707);
...mirepo tabelja e tij sinoptike e ngjitun mbi nje shkallė jo aqė te zgjeruar, dhe sipas tė dhėnave te gabuara, nuk e ka arritur qellimin e duhur te njė studiuesi qe si autor qe shfaqej me kete studim.
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 16:51   #5
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,599
Thanks: 11
Thanked 10 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Se pari ti lexojmi se bashku pikpamjet e Pukevillit per gjuhen shqipe e pastaj ti kthehemi LeibnitzitPerkthimi;

Pikpamjete Pukevillit per prejardhjen e gjuhes shqipe (15 vite i kaloi ne Albanie)

Gjuha shqipe ka ruajtur padyshim prej Skitve te vjeter
britmen/klithjen;
-OUOU =la 'faim';tingllon; 'Fė' ne fr.=(do thote; klithje per te qfaqur urien/untin)
-LUFTE=la 'guerre';tingllon; 'Gérrė'=(qfaqė luften)
-DGIARM=le 'feu'; tingllon; 'Fy'= (zjarm)
-KOUKOUD==(kuku per ne...)la peste (mortaja)

Mirepo, nga i mori shqipja keto fjalėt tjera ?

-TATT=(pére fr.)tingllon "pérė" =(babai)
-PRINT=(principi familijare)"prind"
-MAMA='mčre'tingllon;(mérė) mami, nana, nene...
-VLA=frerė...
-BIRO=femij, thmi, djal...djalit, ('bija' vajzes)
perveēese ne belbezimet e para te natyres ?

Gjuha "schype" 'shype' "skipe" kur flitet, ka tepėr
analogjie /ngjajeshmeri nė intonationet/tonet, tingllon me gjuhen franke, mirepo kur e veshtrojmi pasi qe i kemi shkruar ato fjalė ne leter, duke i ndarė fjalėt, njashtu si veprohet ne mineralogji,
per me i ndarė metalet mes tyre, nuk vonojmi dhe vrejmi se kėto fjalė te shqipes janė njė shumicė e konsiderueshme e ekspresioneve/shfaqse te disa dialekteve te fshefta.

Ky veshtrim te celin mund ta bėjmi, nuk ėshtė metod e re per ata eruditet dijetarė...tė cilėt e dijnė mirė fortė se; gjuha shqipe/ Albanais, si pe quajnė, ėshtė njė perzierje informe e pa dukshme e shumė e shumė idiomave !
__________________
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 20:29   #6
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 811
Thanks: 0
Thanked 192 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Perkthimi;

Pikpamjete Pukevillit per prejardhjen e gjuhes shqipe (15 vite i kaloi ne Albanie)

Gjuha shqipe ka ruajtur padyshim prej Skitve te vjeter
britmen/klithjen;
-OUOU =la 'faim';tingllon; 'Fė' ne fr.=(do thote; klithje per te qfaqur urien/untin)
-LUFTE=la 'guerre';tingllon; 'Gérrė'=(qfaqė luften)
-DGIARM=le 'feu'; tingllon; 'Fy'= (zjarm)
-KOUKOUD==(kuku per ne...)la peste (mortaja)

Mirepo, nga i mori shqipja keto fjalėt tjera ?

-TATT=(pére fr.)tingllon "pérė" =(babai)
-PRINT=(principi familijare)"prind"
-MAMA='mčre'tingllon;(mérė) mami, nana, nene...
-VLA=frerė...
-BIRO=femij, thmi, djal...djalit, ('bija' vajzes)
perveēese ne belbezimet e para te natyres ?

Gjuha "schype" 'shype' "skipe" kur flitet, ka tepėr
analogjie /ngjajeshmeri nė intonationet/tonet, tingllon me gjuhen franke, mirepo kur e veshtrojmi pasi qe i kemi shkruar ato fjalė ne leter, duke i ndarė fjalėt, njashtu si veprohet ne mineralogji,
per me i ndarė metalet mes tyre, nuk vonojmi dhe vrejmi se kėto fjalė te shqipes janė njė shumicė e konsiderueshme e ekspresioneve/shfaqse te disa dialekteve te fshefta.

Ky veshtrim te celin mund ta bėjmi, nuk ėshtė metod e re per ata eruditet dijetarė...tė cilėt e dijnė mirė fortė se; gjuha shqipe/ Albanais, si pe quajnė, ėshtė njė perzierje informe e pa dukshme e shumė e shumė idiomave !
__________________
O Kreksi? Ore c'profesion ke ti ? Akoma poshte makinave punon ti? Perplase dhe njehere koken mire poshte makines, te te vine mend qe ke pasur . Pash perendine ? Pse shkruan budalliqe me oke or lum miku.Sipas teje te githe ata qe jane marre me gjuhen shqipe dhe e kane vene ku e kane vene ne pemen e gjuheve qenkan k@qe?Te gjithe ate qe pretendojne qe shqipja eshte mbi 3000-5000 vjecare gjuhe jane trapa ?Nje gje nuk po kuptoj. Ke marre persiper t'a nxjerresh gjuhen te cilen flet, nje gjuhe pacavure si nje mesalle te arnuar ? Po ke kete synin ... mbylle me kaq sa ke shkruar dhe s'ka nevoje te flasesh me shqip. Mik i dashur. Po nuk deshe veten dhe po nuk respekton ate qe je,fis e fare, histori e gjuhe, nuk ke si kerkon nga te tjeret te te trajtojne me dinjitet. Mjaft me me keto budalliqe qe shkruan se nuk je kalama qe s'te kane dale dhembet. Po qe se i ke me te vertete keto qe shkruan...ik e vizitohu mik, se ke shkare. E ka pasur mire Konica kur thoshte: Armiku me i keq i shqiptarit eshte vete shqiptari.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 13-11-2017, 20:34   #7
Sopoti
V.I.P
 
Avatari i Sopoti
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 7,477
Thanks: 2,730
Thanked 3,237 Times in 1,439 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Sopoti ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Fiĺimisht te fsh kur lexoja Kreks mendoja se ish Mathieu Aref,por duke krahasuar shėnimet kuptova se s'ish i njėjtė.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Sopoti pėlqehet nga
i vjetėr 16-11-2017, 14:48   #8
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,599
Thanks: 11
Thanked 10 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Ne kete tem do mundohemi ti sqarojmi disa pika te deomosdoshme rrethe historise se gjuhes shqipe duke u nisur qe nga Leibnitz e deri tek Pukevilli tuj kalue tek Hamp dhe per te ardhur ne fund tek Qabej.

Patjeter se lexuesi duhet te njoftohet me keto permbajtje tjera se ēfare mendimesh kishte Pukevilli per leibnitz dhe si erdhi deri tek perhapja e interesimit aqė te madh nga studiuesit e asaj kohe per gjuhen shqipe (skype° qe prej letrave te Leibnitz-it, do te nihemi se Leibnitz, nuk ishte gjuhetare e aspak njohes i gjuhes shqipe siē ishte Pukevilli i cili e kishte mesuar ne vende gjuhen shqipe gjate qendrimit te tij prej rrethe 15 vitesh, kurse leibniz, le qe kurrė nuk ishte ne Albanie perpos ne Raguzė 5Dubrovnik) ai interesohet per shqipen vetem se 10 vitet para vdekjes se tij me 1717 !

Leibniz ishte matematicien, e jo gjuhetare, ai kishte shpikur nje makin mekanike e cila llogariste dhe mbante mend rezultatet e njisive mbledhjen e zbritjen si dhe operacione tjera sipas inspirimit nga Paskali mirepo makina e leibnizit shkon e zhvillohet edhe me tej deri ne Londer derisa bie ne konfrontim edhe me Isak Njutnin.

Cila ishte endrra ma e madhe e Leibnizit ?

Qe nga mosha e re Leibnitz ėndrronte ne shpikjen e nje gjuhes universalePerkthimi ;
Specialistet e filologėt do ta shohin se, emri
"DIEU" ne lutjet e fakirve; "HOU" "HŪT" (hū baba hū*
duket se, e kanė trasheguar "gimnosofistėt" e Indisė,
sepse, emri;
"ZOTE"(omnipotens)*
"IMIATH";
"EN ZOTEN" e qė Gegėt ia kane dhan
emrin "PERENDI"(Pér-e-ni-ą)*(patere deus)* qe i dhan Qamėt, janė vlerėsime pėr adhurime
ndaj hyjnisė e jo emra tė shenjtė pėr hyjnitė !

Do t'ishte interesante pėr filologėt t'ą studiojnė sė afėrmi
se cilės gjuhė i ngjtet emri "DIEL"/DIELLI prej
sė cilės "SKYPETARS"="Skipetar't" e quajnė;
"SOLEIL"= "DIELL"(dilli);
"HĖN"(hana)="LUNE";
"Ré"=(nuage);
"KIEL""qella"=(ciel);
"ÜL" (ylli)=(étoile)
"GRUA"=(femme);
"ŪI" =*(oui"po" fr)= tingllon'ō' si per "ŌHER", shkruhet "eaux"
"LIS"=(ARBRE) ..dhe ne fund qė tė dihet se nga cili popull
i njohur, nė Lindje, bazohen kėto fjalė !

Dhe do ta kėrkonim pastaj se nga kū, "Schype" (Skipe)* ka mujt/mundur
tė (me marr); (marrur) toske; (tė marri);
gége pa "marri" as pa "ur" fare...
....tė huazoje fjalėn;
"GRURĖ"=(grūn) (gryn* gjermane) pėr drithin (Blé fr.)
"BUKĖ" =(pain)= (tingllon 'pė') si per "sapin" (sa pė)=bredhi...
por, librit i thuhet nė fr. tingllon "BUKĖ" (būkėn)=librin...
(un boucaine);Boucain \Prononciation ?\ masculin
*Habitant de Bouc-Bel-Air, tingllon "BUK" ;...commune franēaise située dans le département des Bouches-du-Rhōne.

"BOUCAINE DE BOULANGERIE"(libri *bukė*-pjekėsit) ang.book's
i thone "libėr"...etj !
"MAIL"=/MAL=(montagne); =tingllon (montanjė)! (M-ail)*
"DET"=(deti)=(mer) =ps: "merrė detin"=(merrė borxhin) ....
Ose; kur shkruhet me te mdhaja ngjitas emri pėr (Deti Kuqė);
"MERROUGE"=nxjerrė tingullin ne te lexuar "skype";
"MERR-RRUGĖ" ( ose "U nisa per rrugė:me ūdhė; "TŪNIS"(tū-nis)
"merr rrugė" "MERRUGE" por tingllon "mér-rūzh" (merr-rrush)...*

Dhe ne fund do ta perfundonim se cilėt ishin kėta "mjeshtėr" tė
"Schypetar's" (shqipetarve) nė shkencėn e agrikulturės,
dhe nė fund "ndoshta" do ta zbulonim vendin e tyre "NATAL" se ku kanė lindur !?

Eshtė lehtė masanej me caktue permes termave tė latinishtes e grekishtes
se prej cilit popull "le Schypetar" 'shqiptaret' e kanė marrur religjionin
e tyre/Fé-nė.

Gjithashtu ne e dijmi se si ka mundur qė ti huazoje prej Franēezėve fjalėt;
"MIK"= (ami) (ami do paré) mi jep do t'holla "miku-im" si;
tingllim;=(mon-ami-intime= ėn't'im)* (mi-kū-im) i ngushtė...)

*(MI-DILLI= kali vogėl tuqe) *"ponej"(me dy "LL"=dylli* ėshtė landė)


Do t'ishte mirė tė dihet edhe per rregullat tjera tė toponimeve
se si tingellojne disa fjalė tuj nis nga disa toponime si;

"BĀLĖ"=tingull "BAL" ;(Basel)
"BAZEL" =ship "Bazeli";
"CAEN"= ! tingllon se bashk nse e vizatojmi ni vi te drejet
mes dy toponimeve BAL+Kā = tingllon 'BALKā' ne fr. e shkruhet Balkans !

======================

PERKTHIMI;

Perkthimi ;
Specialistet e filologėt do ta shohin se, emri
"DIEU" ne lutjet e fakirve; "HOU" "HŪT" (hū baba hū*
duket se, e kanė trasheguar "gimnosofistėt" e Indisė,
sepse, emri;
"ZOTE"(omnipotens)*
"IMIATH";
"EN ZOTEN" e qė Gegėt ia kane dhan
emrin "PERENDI"(Pér-e-ni-ą)*(patere deus)* qe i dhan Qamėt, janė vlerėsime pėr adhurime
ndaj hyjnisė e jo emra tė shenjtė pėr hyjnitė !

Do t'ishte interesante pėr filologėt t'ą studiojnė sė afėrmi
se cilės gjuhė i ngjtet emri "DIEL"/DIELLI prej
sė cilės "SKYPETARS"="Skipetar't" e quajnė;
"SOLEIL"= "DIELL"(dilli);
"HĖN"(hana)="LUNE";
"Ré"=(nuage);
"KIEL""qella"=(ciel);
"ÜL" (ylli)=(étoile)
"GRUA"=(femme);
"ŪI" =*(oui"po" fr)= tingllon'ō' si per "ŌHER", shkruhet "eaux"
"LIS"=(ARBRE) ..dhe ne fund qė tė dihet se nga cili popull
i njohur, nė Lindje, bazohen kėto fjalė !

Dhe do ta kėrkonim pastaj se nga kū, "Schype" (Skipe)* ka mujt/mundur
tė (me marr); (marrur) toske; (tė marri);
gége pa "marri" as pa "ur" fare...
....tė huazoje fjalėn;
"GRURĖ"=(grūn) (gryn* gjermane) pėr drithin (Blé fr.)
"BUKĖ" =(pain)= (tingllon 'pė') si per "sapin" (sa pė)=bredhi...
por, librit i thuhet nė fr. tingllon "BUKĖ" (būkėn)=librin...
(un boucaine);Boucain \Prononciation ?\ masculin
*Habitant de Bouc-Bel-Air, tingllon "BUK" ;...commune franēaise située dans le département des Bouches-du-Rhōne.

"BOUCAINE DE BOULANGERIE"(libri *bukė*-pjekėsit) ang.book's
i thone "libėr"...etj !
"MAIL"=/MAL=(montagne); =tingllon (montanjė)! (M-ail)*
"DET"=(deti)=(mer) =ps: "merrė detin"=(merrė borxhin) ....
Ose; kur shkruhet me te mdhaja ngjitas emri pėr (Deti Kuqė);
"MERROUGE"=nxjerrė tingullin ne te lexuar "skype";
"MERR-RRUGĖ" ( ose "U nisa per rrugė:me ūdhė; "TŪNIS"(tū-nis)
"merr rrugė" "MERRUGE" por tingllon "mér-rūzh" (merr-rrush)...*

Dhe ne fund do ta perfundonim se cilėt ishin kėta "mjeshtėr" tė
"Schypetar's" (shqipetarve) nė shkencėn e agrikulturės,
dhe nė fund "ndoshta" do ta zbulonim vendin e tyre "NATAL" se ku kanė lindur !?

Eshtė lehtė masanej me caktue permes termave tė latinishtes e grekishtes
se prej cilit popull "le Schypetar" 'shqiptaret' e kanė marrur religjionin
e tyre/Fé-nė.

Gjithashtu ne e dijmi se si ka mundur qė ti huazoje prej Franēezėve fjalėt;
"MIK"= (ami) (ami do paré) mi jep do t'holla "miku-im" si;
tingllim;=(mon-ami-intime= ėn't'im)* (mi-kū-im) i ngushtė...)

*(MI-DILLI= kali vogėl tuqe) *"ponej"(me dy "LL"=dylli* ėshtė landė)


Do t'ishte mirė tė dihet edhe per rregullat tjera tė toponimeve
se si tingellojne disa fjalė tuj nis nga disa toponime si;

"BĀLĖ"=tingull "BAL" ;(Basel)
"BAZEL" =ship "Bazeli";
"CAEN"= ! tingllon se bashk nse e vizatojmi ni vi te drejet
mes dy toponimeve BAL+Kā = tingllon 'BALKā' ne fr. e shkruhet Balkans !
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2017, 18:09   #9
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 811
Thanks: 0
Thanked 192 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
PERKTHIMI;

Perkthimi ;
Specialistet e filologėt do ta shohin se, emri
"DIEU" ne lutjet e fakirve; "HOU" "HŪT" (hū baba hū*
duket se, e kanė trasheguar "gimnosofistėt" e Indisė,
sepse, emri;
"ZOTE"(omnipotens)*
"IMIATH";
"EN ZOTEN" e qė Gegėt ia kane dhan
emrin "PERENDI"(Pér-e-ni-ą)*(patere deus)* qe i dhan Qamėt, janė vlerėsime pėr adhurime
ndaj hyjnisė e jo emra tė shenjtė pėr hyjnitė !

Do t'ishte interesante pėr filologėt t'ą studiojnė sė afėrmi
se cilės gjuhė i ngjtet emri "DIEL"/DIELLI prej
sė cilės "SKYPETARS"="Skipetar't" e quajnė;
"SOLEIL"= "DIELL"(dilli);
"HĖN"(hana)="LUNE";
"Ré"=(nuage);
"KIEL""qella"=(ciel);
"ÜL" (ylli)=(étoile)
"GRUA"=(femme);
"ŪI" =*(oui"po" fr)= tingllon'ō' si per "ŌHER", shkruhet "eaux"
"LIS"=(ARBRE) ..dhe ne fund qė tė dihet se nga cili popull
i njohur, nė Lindje, bazohen kėto fjalė !

Dhe do ta kėrkonim pastaj se nga kū, "Schype" (Skipe)* ka mujt/mundur
tė (me marr); (marrur) toske; (tė marri);
gége pa "marri" as pa "ur" fare...
....tė huazoje fjalėn;
"GRURĖ"=(grūn) (gryn* gjermane) pėr drithin (Blé fr.)
"BUKĖ" =(pain)= (tingllon 'pė') si per "sapin" (sa pė)=bredhi...
por, librit i thuhet nė fr. tingllon "BUKĖ" (būkėn)=librin...
(un boucaine);Boucain \Prononciation ?\ masculin
*Habitant de Bouc-Bel-Air, tingllon "BUK" ;...commune franēaise située dans le département des Bouches-du-Rhōne.

"BOUCAINE DE BOULANGERIE"(libri *bukė*-pjekėsit) ang.book's
i thone "libėr"...etj !
"MAIL"=/MAL=(montagne); =tingllon (montanjė)! (M-ail)*
"DET"=(deti)=(mer) =ps: "merrė detin"=(merrė borxhin) ....
Ose; kur shkruhet me te mdhaja ngjitas emri pėr (Deti Kuqė);
"MERROUGE"=nxjerrė tingullin ne te lexuar "skype";
"MERR-RRUGĖ" ( ose "U nisa per rrugė:me ūdhė; "TŪNIS"(tū-nis)
"merr rrugė" "MERRUGE" por tingllon "mér-rūzh" (merr-rrush)...*

Dhe ne fund do ta perfundonim se cilėt ishin kėta "mjeshtėr" tė
"Schypetar's" (shqipetarve) nė shkencėn e agrikulturės,
dhe nė fund "ndoshta" do ta zbulonim vendin e tyre "NATAL" se ku kanė lindur !?

Eshtė lehtė masanej me caktue permes termave tė latinishtes e grekishtes
se prej cilit popull "le Schypetar" 'shqiptaret' e kanė marrur religjionin
e tyre/Fé-nė.

Gjithashtu ne e dijmi se si ka mundur qė ti huazoje prej Franēezėve fjalėt;
"MIK"= (ami) (ami do paré) mi jep do t'holla "miku-im" si;
tingllim;=(mon-ami-intime= ėn't'im)* (mi-kū-im) i ngushtė...)

*(MI-DILLI= kali vogėl tuqe) *"ponej"(me dy "LL"=dylli* ėshtė landė)


Do t'ishte mirė tė dihet edhe per rregullat tjera tė toponimeve
se si tingellojne disa fjalė tuj nis nga disa toponime si;

"BĀLĖ"=tingull "BAL" ;(Basel)
"BAZEL" =ship "Bazeli";
"CAEN"= ! tingllon se bashk nse e vizatojmi ni vi te drejet
mes dy toponimeve BAL+Kā = tingllon 'BALKā' ne fr. e shkruhet Balkans !
Para se te vazhdosh pa fund, na shpjego nje gje. Shqipja ka marre nga Frengjishtja apo e kunderta, se nuk po marr vesh asgje.

Ndalu pak ne keto ketu se nuk po te marr vesh ne bote:

Citim:

"MIK"= (ami) (ami do paré) mi jep do t'holla "miku-im" si;
tingllim;=(mon-ami-intime= ėn't'im)* (mi-kū-im) i ngushtė...)


*(MI-DILLI= kali vogėl tuqe) *"ponej"(me dy "LL"=dylli* ėshtė landė)
"BĀLĖ"=tingull "BAL" ;(Basel)
"BAZEL" =ship "Bazeli";
"CAEN"= ! tingllon se bashk nse e vizatojmi ni vi te drejet
mes dy toponimeve BAL+Kā = tingllon 'BALKā' ne fr. e shkruhet Balkans
Mik dhe ami do pare ? C'lidhje kane ? Po te tjerat ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 14:51   #10
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,599
Thanks: 11
Thanked 10 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Para se te vazhdosh pa fund, na shpjego nje gje. Shqipja ka marre nga Frengjishtja apo e kunderta, se nuk po marr vesh asgje.

Ndalu pak ne keto ketu se nuk po te marr vesh ne bote:

Ata rreshta qe kane nga nje yl asteriks* do thoye jane spjegime shtese ...

Mik dhe ami do pare ? C'lidhje kane ? Po te tjerat ?
Ata rreshta qe kane nga nje yl asteriks* do thoye jane spjegime shtese ...

Nuk ka rendesi se a e kuptoni JU /ti, me rendesi ka qe; ata qe ende s kane dham mos te mashtrohen ne te ardhmen ...siē jemi mashtrue deri me sot ti e une !


Te tregova se ska patur kurre gjueh shqipe, eshte e formume prej kesaj magjie; krejt me anen e ketij shkopit magjike qe te ne i themi "ēetine" shtag apo anej kah ju "shkopi" kurse ne dalmate eshte ; "SIPKA" (SHIPKA) magjike...e cila vepron gjate diktimit, treguesi thote psh.

MAGJIA E SHKOPIT "sipka) ''SHIP'KA" 'shkopi" FORMON SHQIPEN !Treguesi;- "BARRĖ AN BAZ"
Shkruesi; shenon; "Baranė"- Kosove "Baz" Shqiperi dhe ngjitet ky toponim mbi hart tek Barani i Pejes...dhe Shqiperi...

E kuptove apo jo ska rendesi....
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 17-11-2017 nė 14:55
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 14:57   #11
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,599
Thanks: 11
Thanked 10 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Fiĺimisht te fsh kur lexoja Kreks mendoja se ish Mathieu Aref,por duke krahasuar shėnimet kuptova se s'ish i njėjtė.
Si gjithemon ne mirremi me x persona e jo me tematiken...
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 15:17   #12
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,599
Thanks: 11
Thanked 10 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Para se te vazhdosh pa fund, na shpjego nje gje. Shqipja ka marre nga Frengjishtja apo e kunderta, se nuk po marr vesh asgje.

Ndalu pak ne keto ketu se nuk po te marr vesh ne bote:Mik dhe ami do pare ? C'lidhje kane ? Po te tjerat ?
Perkthimin e postova ketu skam tjeter ēka te jua mesoj tani edhe franken ...?

KENI SHFLETUA NDONJEHERE bUZUKUN ?

KENI HAPUR NDONJEHERE NE JETEN TUAJ 10 MISSALE ?

sehndet !

__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 15:53   #13
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 811
Thanks: 0
Thanked 192 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Ata rreshta qe kane nga nje yl asteriks* do thoye jane spjegime shtese ...

Nuk ka rendesi se a e kuptoni JU /ti, me rendesi ka qe; ata qe ende s kane dham mos te mashtrohen ne te ardhmen ...siē jemi mashtrue deri me sot ti e une !


Te tregova se ska patur kurre gjueh shqipe, eshte e formume prej kesaj magjie; krejt me anen e ketij shkopit magjike qe te ne i themi "ēetine" shtag apo anej kah ju "shkopi" kurse ne dalmate eshte ; "SIPKA" (SHIPKA) magjike...e cila vepron gjate diktimit, treguesi thote psh.

MAGJIA E SHKOPIT "sipka) ''SHIP'KA" 'shkopi" FORMON SHQIPEN !Treguesi;- "BARRĖ AN BAZ"
Shkruesi; shenon; "Baranė"- Kosove "Baz" Shqiperi dhe ngjitet ky toponim mbi hart tek Barani i Pejes...dhe Shqiperi...

E kuptove apo jo ska rendesi....
Ti nuk qenke mire ore Kreks.
Shko vizitohu ore mik. Kush te tha ty qe sipka na qenka shkopi ?
Ik meso njehere shqip mire pastaj eja na jep mend.
Si thua ?
C'jane keto traplliqe qe shkruan ore ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 17:09   #14
Sopoti
V.I.P
 
Avatari i Sopoti
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 7,477
Thanks: 2,730
Thanked 3,237 Times in 1,439 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Sopoti ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Si gjithemon ne mirremi me x persona e jo me tematiken...
Per mua ekuacione te padeshifrume jan keto postime tuat Kreks.
Mos u iLLno o bur i dheut(aq di)

Njerezit e gabojne,e une dmth,por ca shpjegime tuat me ngjallin habi .
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur