Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-06-2018, 17:46   #61
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,387
Thanks: 211
Thanked 480 Times in 314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

O DS...
Ca me tregon... Ca mendojne te tjeret?
Ti ore cfare mendon? Une ketu jam per tu llafosur me ty, jo me Mojkomin. Mojkomit ashtu ia do puna mavrise te mbaj vendin e punes.

Ore do mesoni te gjykoni ju... Shabllonist!
Po cfare do vlersosh ti, e kane vlersuar te tjeret per ty. Do lodhesh koken ti...
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 17:48   #62
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 20,421
Thanks: 5,346
Thanked 6,298 Times in 4,005 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 288
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ledio, cka kam than ketu kan ken o gjana qe i kam kalu personalisht ose te vertetume prej njerzve qe e kan nJoft mire realitetin e jane mjaft te respektushem......
Ne kjofte se ti din dica ma shum ...urdhno shkrepe.
gjyshi im nat koh ka qen kryetar komune ne Shkoder. qe e shkrepa

tezja ime thote.. baba ka pas dy alltija nji te arit dhe nji te arit.

ps. mos u merr me llafe shkodransh... une,une
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 18:07   #63
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,387
Thanks: 211
Thanked 480 Times in 314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Ta quash Fishtėn fashist ėshtė mungesė gjykimi i theksuar.

Nėse Fishta paka qen fashist e tradhėtare sipas jush atėhere po ju brekgrisurit bollshevik qė pėrkrahėt sistemin mė antikombėtar qė e shkatėrroi vendin ēfar jeni???

O prshkaQen. Fashist kan qenė enveri me nexhmien.
enveri ka qenė spiun i Zogut me 'bursė' nė Francė prandaj edhe nuk kreu edhe shkollėn. Qė aty u kap duke vjedhur nė Bruksel. Kur fashistėt erdhėn nė Shqipėri listat e spiunėve i kishin gati. enveri ishte spiun i fashistave. Ai spiuni Qemali Stafėn tek fashistėt. Edhe serbo-malazezėt e futėn pėr tė spiunuar nė partinė komuniste shiptare dhe aty pastaj e ngritėn deri nė majė.

Ju s'mund tė keni kurr tė drejtė morale tė gjykoni tė tjerėt sepse ju jeni antivlera vetė!
Ja me kete te bene shpirti te flasesh. Po duket njeriu qe e njeh mire historin.

Maqo ke te drejte. Ja dy fjale the ti dhe kuptova gabimin une. Po ka nevoj njeriu shkret te gaboj ndonjehere. Se nxe mend prandaj. Me ka zene belaja me ate Semikun qe nuk eshte Cifut. Me thot bej autokritike... Si eshte tani ne kete sistemin tuaj, vazhdon ai avazi i autokritikave si ne sistemin e pare, domethen i fut nje autokritike dhe gjitheshka ne rregull, apo e lini robin te mendoj si te doj. Se me sa shoh une sistemet kane ndryshuar, po njerzit po ata jane. Nuk duan ata devijime nga vija e Partise.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 18:10   #64
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,535
Thanks: 222
Thanked 371 Times in 282 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
O DS...
Ca me tregon... Ca mendojne te tjeret?
Ti ore cfare mendon? Une ketu jam per tu llafosur me ty, jo me Mojkomin. Mojkomit ashtu ia do puna mavrise te mbaj vendin e punes.

Ore do mesoni te gjykoni ju... Shabllonist!
Po cfare do vlersosh ti, e kane vlersuar te tjeret per ty. Do lodhesh koken ti...
Moikomi eshte erudit, eshte edhe me ekspert se une - per ty nuk e di. Nuk besoj se ai ia lejon vetes ate qe t'i sherbeje vendit te punes. Moikomi pat shkuar ne SHBA me green card, dhe e gjeti me vend ti kushtohej shkences dhe vendit te vet, Shqiperise.

"Lahuta e Malcis" ka qene liber i ndaluar, pjese nga e cila une kam lexuar rastesisht (kuptohet jo ne publik) kur isha femije. Gjuha qe ishte e shkruar ishte aq e kapshme edhe per faktin se ishte gjuha qe flitshim ne shtepi.

Pra, kam njohuri per Fishten mbase me te hershme se ti, dhe jo ahere kur foli Ishmaeli tek Fakulteti i Gjuhe Letersise ne ato fillimet e '70.

Nuk po them ndonje gje te re (e kane thene te tjeret me pare): At Gjergj Fishta ishte i fundmi i Rilindasve.

Kaq mjafton per mua. Ashtu si ēdo njeri ne kete bote, nuk ishte i perkryer - ti mund ti gjesh njolla ne biografi, por ato jane lilipute ne krahasim me gjigandizmin e tij.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 18:17   #65
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 17,693
Thanks: 7,205
Thanked 6,447 Times in 4,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 350
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
gjyshi im nat koh ka qen kryetar komune ne Shkoder. qe e shkrepa

tezja ime thote.. baba ka pas dy alltija nji te arit dhe nji te arit.

ps. mos u merr me llafe shkodransh... une,une
Ta kujtoni gjyshin tuaj gjithmone per te mira.

Stergjyshi jem (rafmet past ka pas toka prane Vrrakes) nga nana, e ka pas mundesine me e ndihmue ket dhe njenen prej t'motrave te tij (nuk e maj mend se cilles se ka pas disa) per nje far kohet se nuk ishin fort mire nga gjendja ekonomike..

ps...Se si e sa jane Vrrakacorret e Padricajt ne ate pellgun buze Bunes, ta diftan ma mire Kurti.....
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 13-06-2018 nė 18:22
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 18:39   #66
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,387
Thanks: 211
Thanked 480 Times in 314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Bravo, DS!
Kur flet keshtu me pelqen. Po flet si djale i pjekur. Pavarsisht kush eshte gjykimi yt dhe si e sheh ti te miren. Ne nje fare doze ke te drejt!

Fishta kishte pene te mprehte me nota te thella sarkastike. Kishte talent letrar, kete nuk ia mohon njeri. Por nuk e perdori mire ne teresin e vepres se tij talentin.

Une nuk jam per ta hedhur posht, por te vlersohet per ate qe i takon. Bashke me gabimet dhe te mirat e tij. Fakti eshte qe Fishta ishte nje adhurues i fashizmit italian. Imitues i Danuncios dhe adhurues i tij. Patriotizmi i tij eshte i dyshimte, sepse perkrahte politikat kolonialiste italiane ne Shqiperi. Aq shume perputhej qendrimi i tij me politikat fashiste saqe ka dyshime se ka qene agjent i inteligjences italiane ne Shqiperi. Pastaj ne veprat e tij ndihet forte simpatia per formen patriarkale te ndertimit te shoqerise. Ne vend te luftonte per ta zhdukur kete forme arkaike dhe teper te demshme shoqerore, e himnizonte se bashku me gjithe plaget qe ajo sjell.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 18:44   #67
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,277
Thanks: 1,106
Thanked 949 Times in 636 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Moikomi eshte erudit, eshte edhe me ekspert se une - per ty nuk e di. Nuk besoj se ai ia lejon vetes ate qe t'i sherbeje vendit te punes. Moikomi pat shkuar ne SHBA me green card, dhe e gjeti me vend ti kushtohej shkences dhe vendit te vet, Shqiperise.

"Lahuta e Malcis" ka qene liber i ndaluar, pjese nga e cila une kam lexuar rastesisht (kuptohet jo ne publik) kur isha femije. Gjuha qe ishte e shkruar ishte aq e kapshme edhe per faktin se ishte gjuha qe flitshim ne shtepi.

Pra, kam njohuri per Fishten mbase me te hershme se ti, dhe jo ahere kur foli Ishmaeli tek Fakulteti i Gjuhe Letersise ne ato fillimet e '70.

Nuk po them ndonje gje te re (e kane thene te tjeret me pare): At Gjergj Fishta ishte i fundmi i Rilindasve.

Kaq mjafton per mua. Ashtu si ēdo njeri ne kete bote, nuk ishte i perkryer - ti mund ti gjesh njolla ne biografi, por ato jane lilipute ne krahasim me gjigandizmin e tij.
Vetėm diēka doja tė shtoja. Fjala e Fishtės nė Lidhjen e Kombeve ėshtė njė kryevepėr. Sa herė qė e lexoj mė emocionon.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 18:45   #68
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,277
Thanks: 1,106
Thanked 949 Times in 636 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Bravo, DS!
Kur flet keshtu me pelqen. Po flet si djale i pjekur. Pavarsisht kush eshte gjykimi yt dhe si e sheh ti te miren. Ne nje fare doze ke te drejt!

Fishta kishte pene te mprehte me nota te thella sarkastike. Kishte talent letrar, kete nuk ia mohon njeri. Por nuk e perdori mire ne teresin e vepres se tij talentin.

Une nuk jam per ta hedhur posht, por te vlersohet per ate qe i takon. Bashke me gabimet dhe te mirat e tij. Fakti eshte qe Fishta ishte nje adhurues i fashizmit italian. Imitues i Danuncios dhe adhurues i tij. Patriotizmi i tij eshte i dyshimte, sepse perkrahte politikat kolonialiste italiane ne Shqiperi. Aq shume perputhej qendrimi i tij me politikat fashiste saqe ka dyshime se ka qene agjent i inteligjences italiane ne Shqiperi. Pastaj ne veprat e tij ndihet forte simpatia per formen patriarkale te ndertimit te shoqerise. Ne vend te luftonte per ta zhdukur kete forme arkaike dhe teper te demshme shoqerore, e himnizonte se bashku me gjithe plaget qe ajo sjell.
Pėr fat tė keq ne sot nuk kemi njerėz si Fishta por dallkaukėr.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 19:05   #69
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 17,693
Thanks: 7,205
Thanked 6,447 Times in 4,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 350
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Bravo, DS!
Kur flet keshtu me pelqen. Po flet si djale i pjekur. Pavarsisht kush eshte gjykimi yt dhe si e sheh ti te miren. Ne nje fare doze ke te drejt!

Ja nashi qe te pelqeu tia do te te flasi perhera me te tilla ngjyrime qe te mbetesh i kenaqur.....

Te pelqejne gjerat e pjekura evlat, por per vete nxjerr vetem speca djeges.....jo per ndonje ankese por mendoj qe ashtu sikur Milloshi yt i dashtun, ashtu sikur edhe ai, jeni qeflinj specash te kuq djeges.

Kujdes me dozat, te lutem.

Po pres Demon te me pergjigjet.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 13-06-2018 nė 19:08
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2018, 02:50   #70
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,180
Thanks: 13
Thanked 587 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 86
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
A c'me can shume koken!

Merru me temen, mos u merr me mua. Do me tregosh ti cfare te mendoj. Nese ke gje per te thene per leshin thuaje, nese s'ke mos na bej shume veri.

Do me tregosh ti mua, ke te vlersoj, ke te injoroj. Do ta puthesh... ik shko puthe atje e ka bustin, mua pse me can derrasat.
E sheh peshkaqeni,te beri mire sulmi ad hominem,tani u terhoqe,Fishten e vlereson "pene e mprehte me nota te thella sarkastike...".Do beje mire te shtoje edhe qe Fishta eshte Homeri shqiptar.
Na mbetet ta pastrojme edhe pjesen tjeter,Fishta adhurues i fashizmit italian....dhe perseri je zoteri.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2018, 03:02   #71
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,180
Thanks: 13
Thanked 587 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 86
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Maqo ke te drejte. Ja dy fjale the ti dhe kuptova gabimin une. Po ka nevoj njeriu shkret te gaboj ndonjehere. Se nxe mend prandaj. Me ka zene belaja me ate Semikun qe nuk eshte Cifut.Me thot bej autokritike...
Prap gabove.
Cifut eshte shprehje pezhorative,duhet te thuash hebrej.

Ti duhesh ti duash hebrejet,ata e kane shpik komunizmin dhe variantin e saj roze socializmin.Ah bolsheviket...
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur